Celkem 3964 článků.|

Root.cz

Ovládnout 500 000 kamer není věda, stačí hádat výchozí hesla
Ikonka času25. 10. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Linuxový malware Mirai ovládl přes půl milionu zařízení připojených k internetu a útočí s nimi na různé cíle. Pozoruhodné na něm je, že funguje úplně triviálně: prostě hádá hesla. Kamery útočí. To už víme, píší o tom česká i světová média, protože to je opravdu vážný problém. Umí vygenerovat tok přes jeden Tbps, poslat přes milion HTTP požadavků každou sekundu a položit i velkého poskytovatele DNS služeb a s tím i velkou část důležitých internetových služeb. Tohle víme, mnozí před tím léta varovali a nakonec to přišlo.

Programovací jazyk Pixie: funkce ze základní knihovny a použití FFI
Ikonka času25. 10. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ve druhé a současně i závěrečné části článku o jazyce Pixie si nejprve ukážeme nejdůležitější funkce ze základní knihovny používané v prakticky všech aplikacích a posléze se budeme zabývat problematikou FFI. 1. Programovací jazyk Pixie: funkce ze základní knihovny a použití FFI

„Špinavá kráva“ přepisuje soubory pro čtení, v jádře je 9 let
Ikonka času24. 10. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dirty COW je název vážné bezpečnostní mezery, která byla před několika dny objevena v linuxovém jádře. Ohrožuje systémy napříč distribucemi, protože je součástí kódu od roku 2007. V linuxovém jádře byla objevena velmi vážná bezpečnostní chyba, která ohrožuje prakticky všechny linuxové distribuce a dovoluje libovolnému uživateli přepsat systémové soubory. Může tak velmi snadno získat například rootovská práva a stát se pánem systému. Pokud provozujete linuxové servery, desktopy, routery nebo další zařízení, měli byste co nejdříve aktualizovat.

Postřehy z bezpečnosti: šifrování včera a dnes
Ikonka času24. 10. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dnes se podíváme na růst využívaní SSL/TLS certifikátů, k certifikátům se vrátíme v souvislosti s GlobalSign, koukneme se ve zkratce na zranitelnost v linuxovém jádře a zmíníme útoky na velkého DNS providera. Počet znaků ve tweetu nesmí překročit 140. I to však stačí k podání zajímavé zprávy hodné další analýzy. Josh Aas v uplynulém týdnu tweetoval: „Mozilla telemetrie ukazuje, že včera bylo přes HTTPS načteno přes 50 % stránek. To je vůbec poprvé co se tak stalo.“ I když měl Firefox dle portálu statcounter.com v září 2016 podíl na trhu prohlížečů jenom pod 8 %, stále jde o reprezentativní vzorek. Lze to však doplnit další statistikou Google. K 2. říjnu 2016 bylo z celkového počtu požadavků na servery Google vedeno až 85 % přes šifrované spojení. U Google jde o nárůst o 7 % za období od ledna 2016 do září 2016. Za stejné časové období jde u Mozilly o nárůst o 9 %. Když si představíme, kolik provozu se skrývá v jednom procentu například u Googlu, jde za tak krátké časové období o velice výrazný posun.

500 Mbps přes telefonní linku. Ve Švýcarsku zahájili provoz G.fast [Stalo se]
Ikonka času23. 10. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Akcie Microsoftu jsou na historickém maximu, Nintendo představilo novou herní konzoli, nové elektromobily Tesla budou plně připravené na řízení počítačem a patentoví trollové ještě nevymřeli. Vysokých rychlostí internetového připojení lze dosáhnout i s použitím klasického telefonního vedení, jak ukazuje např. technologie VDSL2 s vectoringem. Krom toho se začíná prosazovat také technologie G.fast, která při použití telefonního vedení jen po několik set metrů dokáže zajistit rychlosti až v řádech stovek Mbps. Po několika letech testování ji jako první začal využívat švýcarský poskytovatel Swisscom. Ten konkrétně slibuje rychlost 500 Mbps při délce telefonního vedení do 200 metrů. Poté už samozřejmě roli přebírá optika. G.fast by měl značně snížit náklady na budování vysokorychlostního připojení, protože odpadnou nákladné stavební práce u samotných obydlí koncových uživatelů.

Komiks: okuliarnatý
Ikonka času22. 10. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Oči. Niekedy prezradia viac ako wikipedia. Hlavne o tej našej psychiatrickej stránke. Ultimátnym oknom do duše sú však okuliare. A i tu platí: čím je okno špinavšie, tým viac ušetríte na záclonách.

OnlyOffice otevírá kód: hezké rozhraní, horší kompatibilita
Ikonka času21. 10. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Kancelář na Linuxu není jen LibreOffice. Poměrně zajímavý je také balík OnlyOffice, který nedávno vydal zdrojové kódy. Software je uživatelsky přívětivý, ale dojem kazí různé nedodělky. O kancelářském balíku OnlyOffice vyvíjeném firmou Ascensio System jste možná ještě neslyšeli. A není se čemu divit. OnlyOffice se zaměřuje hlavně na firemní klientelu, které nabízí produkt schopný jako Microsoft Office a svobodný jako LibreOffice. Aspoň ho tak směle prezentují oficiální stránky projektu.

Mozilla rozhodla: zítra přestane věřit CA WoSign a StartCom
Ikonka času20. 10. 2016, 9:38 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Po dvou měsících veřejných debat je rozhodnuto: Mozilla zítra přestane důvěřovat autoritám WoSign a StartCom. Nechá ale doběhnout certifikáty vystavené dříve, aby nepoškodila uživatele. Mozilla přestane důvěřovat certifikátům s platností začínající po 21. říjnu. Tak zní definitivní rozhodnutí týmu zodpovědného za správu kořenových autorit. Na svém blogu to oznámil vývojář Gervase Markham a šéfka týmu, Kathleen Wilson, už vytvořila požadavek na začlenění změny do některé z příštích verzí Firefoxu.

Blog: PostgreSQL: XML co s ním 1. část
Ikonka času20. 10. 2016, 9:36 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
XML datové struktury byly původně vyvinuty, jako výměnný formát dat mezi systémy. Taky jsou důležité jako datová úložiště pro aplikace, které mají data hodně strukturovaná. Lorem ipsum

Rodina mikroprocesorů a mikrořadičů H8
Ikonka času20. 10. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Po popisu jader SuperH se seznámíme s další rodinou mikroprocesorů navržených v Hitachi. Jedná se o rodinu H8, v níž nalezneme celou řadu čipů – od 8bitových až po výkonné 32bitové. 1. Osmibitové mikrořadiče H8/300 a H8/300L

Konfigurace Dwm – vzhled prostředí, systémový panel, úvod do patchů
Ikonka času20. 10. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Minulý díl byl věnován stylu rozložení oken, spouštěčům aplikací, pravidlům spouštění a ovládání prostředí myší. Dnešní díl se zaměří na vzhled, systémový panel a popis aplikace vybraného patche. V minulém dílu jsem se v rámci konfigurace dostal až k akcím pomocí myších tlačítek a zbývá probrat už jenom tři věci. Dvě z nich budou velmi jednoduché, ta třetí je naopak poměrně komplikovaná. Začnu proto tou nejjednodušší záležitostí, na kterou je možné narazit hned na začátku konfiguračního souboru: celkový vzhled prostředí. Již dříve jsem zde zmínil nastavení fontů, takže jenom pro informaci přidávám ostatní nastavení vzhledu (ponechávám beze změny, nebudu ani nijak komentovat):

Roamingová síť eduroam: připojení po celém světě
Ikonka času19. 10. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Síť eduroam umožňuje používat transparentně a bezpečně připojení k internetu po celém světě. Jak je zajištěna autentizace uživatelů a bezpečnost použití cizí sítě? Jedna z přednášek na konferenci LinuxDays se věnovala bezpečnosti sítě eduroam, která nabízí zapojeným uživatelům roamingové služby v mnoha zemích po celém světě. Podle přednášejícího Ondřeje Caletky chceme všichni používat Wi-Fi. Máme sice LTE, ale kvůli ‚specifickému trhu‘ jsme schopni měsíční FUP vyčerpat za dvacet minut. Takže chceme Wi-Fi. Navíc na mnoha místech, speciálně v betonových katedrálách, je mobilní připojení nedostupné. Nezbývá než se pak připojit k místní síti, která mívá obvykle lepší pokrytí.

Softwarová sklizeň (19. 10. 2016)
Ikonka času19. 10. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se v Chromiu úplně zbavíme závislosti na Googlu, zkusíme si zálohovat svůj disk, nastreamujeme pár videí a ochutnáme trochu molekulární dynamiky. Varianta webového prohlížeče Chromium, která kompletně odstraňuje integraci s Googlem a zaměřuje se na soukromí a transparentnost. Mysleli jste si, že Chromium už to dělá dávno? Nejste sami. Vývojáři tohoto softwaru však tvrdí, že u základního prohlížeče spousta služeb běžících na pozadí komunikuje se servery Googlu.


Vrátit se nahoru