Celkem 4250 článků.|

Root.cz

Boj proti pirátství: pirátské stránky poprvé zablokovala páteřní síť [Stalo se]
Ikonka času19. 2. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Google se rozloučil s Androidem 2.3, rozšíření Ghostery má nového majitele, Facebook bude automaticky přehrávat videa se zvukem, Rusko prý chce vydat Snowdena do USA a pád Windows Phone pokračuje. Google fakticky pohřbil stařičký, ale kdysi velmi populární Android 2.3 Gingerbread. Šlo vlastně o první verzi Androidu, která se dostala k velkému množství uživatelů. Samotný systém už není aktualizován dlouho, ale teď Google začal Gingerbread ignorovat v rámci Google Play Services. Nová verze 10.2 už systém nepodporuje. To neznamená, že by se Android 2.3 rázem stal nepoužitelným. Stále lze systém i starší verzi služeb Google používat, ale není jisté, jak dlouho to tak zůstane. Koneckonců při používání Gingerbreadu už dnes narazíte na řadu omezení. Např. velká část aplikací už podporuje pouze Android 4.0 a vyšší.

Komiks: podozrievavý
Ikonka času18. 2. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Never nikomu, nerozprávaj sa s cudzími a už vôbec si od nich neber cukríky. Poniektorí túto disciplínu povýšili na umenie a praktikujú ho aj v dospelosti. Iní stále myslia na to, ako by bodol cukrík zdarma.

IPv6: nechtěné dítě (pomalu) přichází
Ikonka času17. 2. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nasazování IPv6 jde sice otravně pomalu, ale věci se přeci jen hýbou. Velké servery i služby už dávno konektivitu nabízejí, pozadu jsou jen poskytovatelé připojení. Není čas se ptát, zda je IPv6 funkční. Už je tady. Přečetl jsem si článek kolegy Lhotky IPv6 –nechtěné dítě?, kde shrnuje diskuse v rámci IETF z přelomu letošního a loňského roku. Musel jsem se pak podívat na kalendář, jestli opravdu máme začátek roku 2017. Úvahy tohoto typu bych očekával tak před pěti lety, kdy byl podíl IPv6 datagramů na celkovém provozu hluboko pod jedním procentem.

GPD Pocket: sedmipalcový notebook s Ubuntu, který váží půl kila
Ikonka času16. 2. 2017, 8:56 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Na Indiegogo boduje projekt miniaturního notebooku, který i přes svou velikost nedělá zásadní kompromisy. Nabízí klasický procesor Atom, slušnou výdrž a jemný displej. Za cenu 399 dolarů to zní velmi lákavě. Je to větší než chytrý telefon, menší než notebook, ale tablet to není. Co to je? GPD Pocket. Zařízení s unikátním form factorem, který na trhu jen tak nenajdete. Výrobce ho označuje jako ultrakompaktní notebook. Má klasický displej, klávesnici, ale přitom jen sedm palců a váží ani ne půl kila. I ty nejlehčí a nejmenší ultrabooky se přitom horko těžko dostávají pod jeden kilogram.

Práce s makry v programovacím jazyku Rust
Ikonka času16. 2. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Důležitou součástí jazyka Rust je jeho systém maker umožňující zjednodušení zápisu některých konstrukcí. Oproti makrosystému známému z C či C++ je makrosystém v Rustu bezpečnější, což si ostatně ukážeme na několika příkladech. 1. Práce s makry v programovacím jazyku Rust

Tvorba modelů pro 3D tisk: základní tvary
Ikonka času15. 2. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V poslední době se 3D tisk stal dostupným pro široké masy. Na internetu je k dispozici spousta již hotových modelů ke stažení, opravdové kouzlo 3D tiskárny ale spočívá v tom, že si můžeme doma namodelovat prakticky cokoli. V tomto seriálu si probereme, jak takový model vytvořit. Pro tyto účely existuje spousta programů, z nichž ale většina je komerčních a navíc často k dispozici jen pro MS Windows. My si ale v tomto seriále představíme ty nekomerční a multiplatformní.

Softwarová sklizeň (15. 2. 2017)
Ikonka času15. 2. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na skener čárových kódů, vytvoříme webové stránky, budeme analyzovat malware v izolovaném prostředí a nakonec pošleme videa do archivu. Multiplatformní aplikace, která z vašeho telefonu (Android, iOS) udělá skener čárových kódů. Umožní skenovat a načítat data z čárových kódů (nebo QR kódů) a odesílat je přímo do počítače připojeného ve stejné WiFi síti. Odesílání probíhá automaticky, nevyžaduje uživatelskou interakci. Data z naskenovaných kódů lze exportovat do CSV.

TZ: InstallFest vyrostl a přesune se na Karlovo náměstí
Ikonka času15. 2. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
O víkendu 4. a 5. března 2017 proběhne na devátý ročník tradiční konference InstallFest, kterou pro odbornou veřejnost pořádají studenti z klubu Silicon Hill. Letos proběhne na Karlově náměstí a bude větší. Devátý ročník konference InstallFest bude hodně nový a v mnohém jiný. Vyrostl a nabídne více přednášek v několika sálech, workshopy, stánky a mnoho dalšího. Abychom se vešli, celá akce se přesouvá do budovy elektrotechnické fakulty na Karlově náměstí v Praze, kam se vejde 350 lidí.

2003: vznikají Fedora a Android, copyrightový troll SCO začíná řádit
Ikonka času14. 2. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Rok 2003 nám přinesl komunitní distribuci Fedora, formát videa H.264, herní platformu Steam nebo komunikátor Skype. Linuxovou komunitu ale trápila společnost SCO, ze které se vyklubal velký copyrightový troll. Společnost Red Hat ukončuje vývoj slavné distribuce Red Hat Linux a zaměřuje se na distribuci Red Hat Enterprise Linux, kterou různými způsoby prodává komerční sféře. Zároveň však vzniká nový způsob vývoje, který se během let velmi osvědčí. Vzniká lidová distribuce Fedora, do které přispívají zaměstnanci firmy a dobrovolníci zároveň. Uživatelé tak dostávají poměrně nové verze softwaru a Red Hat zase místo, kde novinky řádně otestovat před zařazením do distribuce RHEL, u které jsou vysoké požadavky na stabilitu.

Instrukční soubor digitálních signálových procesorů řady Motorola 56000
Ikonka času14. 2. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Po popisu funkčních modulů, z nichž jsou sestaveny DSP Motorola 56000, se zaměříme na jejich instrukční soubor. Zjistíme, zda se tvůrcům skutečně podařilo navrhnout soubor instrukcí vhodných pro rychlé zpracování signálů. 1. Instrukční soubor digitálních signálových procesorů řady Motorola 56000

Před 25 lety se ČR připojila k internetu, rychlostí 9,6 kbps
Ikonka času13. 2. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Před 25 lety, ve čtvrtek 13. února 1992, se naše země, tehdy ještě jako součást Československa, poprvé oficiálně připojila k internetu. Stalo se tak v posluchárně číslo 256 strojní fakulty ČVUT v Praze. Hlavním iniciátorem prvního připojení byl před 25 lety Jan Gruntorád, současný ředitel sdružení CESNET. Připojení se zprovoznilo pomocí pronajatého pevného telefonního okruhu, který vedl z dejvického kampusu ČVUT do výpočetního centra Univerzity Jana Keplera v rakouském Linci. Připojeným zařízením byl sálový počítač IBM 4341. Československo se stalo 39. zemí připojenou k internetu. Počítač byl připojen rychlostí 9,6 kilobitu za sekundu, tedy řádově tisíckrát nižší, než dnes většina z nás využívá doma nebo v práci, a milionkrát nižší, než v současnosti nabízejí nejrychlejší vědecko-výzkumné infrastruktury.

Postřehy z bezpečnosti: malware v RAM
Ikonka času13. 2. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dnes se podíváme na malware v operační paměti, na dva různé problémy související s televizí, na zásah skupiny Anonymous proti dětské pornografii, na zneužití maker v macOS a další. Během minulého týdne se objevil nový typ malwaru, který žije pouze v operační paměti. Tím, že nezapisuje nic na disk, se elegantně vyhýbá antivirové detekci. S tím sice souvisí i fakt, že „nepřežije“ restart, ale zdá se, že s tím si tvůrci hlavu nedělají. Tento nápad byl už mnohokrát použit v minulosti a cílen na celou škálu zařízení – jak na počítače, tak i domácí routery, modemy dokonce i POS (point-of-sale). Tentokrát se útočníci zaměřili na banky, ale také telekomunikační společnosti a státní organizace. Odhaduje se, že napadených organizací je přes 140.


Vrátit se nahoru