Celkem 3998 článků.|

Root.cz

Komiks: postolympijský
Ikonka času27. 8. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Letné oslavy športu skončili. Po každej dobrej oslave však prichádza
vytriezvenie. Prepínate televízne kanály – nikde žiadna medzinárodná
súdržnosť, žiadne prekonávanie vlastných hraníc, žiadne sexy šortky…

PC-BSD mění název, přejmenuje se na TrueOS
Ikonka času26. 8. 2016, 10:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
PC-BSD není zrovna nejlépe zapamatovatelný název, uvědomili si vývojáři systému, a zvolili jednodušší název TrueOS. Používat se začne od verze 11, která vyjde za několik týdnů. Unixový systém PC-BSD, který je odvozen z FreeBSD, se snaží přinést BSD i běžným uživatelům. Dopomoci by k tomu mohla mj. změna názvu, která by měla proběhnout už brzy. PC-BSD se bude jmenovat TrueOS. Pro fanoušky BSD to jistě není neznámý termín, protože přesně takto už se nějakou dobu označuje serverová varianta systému. Od příští velké verze se takto budou označovat všechny varianty systému – tedy pro desktop, server i embedovaná zařízení.

Modrá Twibright Ronja: testování podmořské Ronji
Ikonka času26. 8. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Stavba optického pojítka Ronja v rozporu s návodem by mohla v extrémním případě stát lidské životy a projevit se až za roky. S výjimkou Ronji podmořské. Uvidíme fotografie z testování. V roce 1976 vydal vědec N. G. Jerlov práci Marine Optics, ve které zavádí klasifikaci průzračnosti vody:

Linux má 25 let: jak rychle jde vývoj a kdo to platí
Ikonka času25. 8. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Linux v těchto dnech slaví své 25. výročí vzniku. Linux Foundation při té příležitosti vydala zprávu, která přináší souhrn vývoje za poslední rok se spoustou zajímavých čísel. Projekt Linux slaví své 25. narozeniny. Jeho autor, Linus Torvalds, poslal svůj slavný mail 25. srpna 1991. V něm oznámil, že začal pracovat na vývoji vlastního operačního systému a že by rád získal názory dalších lidí z komunity.

Práce s rastrovými obrázky v knihovně OpenVG (okomentované demonstrační příklady)
Ikonka času25. 8. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Osmá část seriálu o knihovně OpenVG navazuje na obě části předchozí, v nichž jsme se seznámili s funkcemi pro operace s různými typy rastrových obrázků. Dnes budou tyto operace použity v šestici demonstračních příkladů. 1. Práce s rastrovými obrázky v knihovně OpenVG (okomentované demonstrační příklady)

Příchod hackerů: největší selhání – Dunwellův Stretch
Ikonka času24. 8. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Každý si nejspíš vybaví neúspěšné IT projekty posledních let – zejména ty ve veřejné sféře. Neúspěšné IT projekty ale patří k IT odnepaměti, navzdory tomu, že hlavní chyby jsou většinou stále stejné. Většina nejslavnějších průšvihů ve světě IT spadá do oblasti software, zejména specializovaných a zakázkových systémů (například příběh „registru vozidel“ má hned několik slavných a často ještě katastrofálnějších – co do nefunkčnosti či ceny – předchůdců na druhé straně oceánu). Slavné průšvihy se také váží k neúspěšným projektům nasazení informačních systémů typu ERP (pochopitelně nejproslulejšího SAP, ale i některých dalších), z nichž ty nejznámější skončily zánikem postižených společností, jako byl distributor léčiv FoxMeyer. První velký průšvih v IT, jež bývá připomínán, měl ale spíše hardwarovou povahu. Odehrál se v padesátých letech a nestál za ním nikdo menší než IBM – a dodnes se vlastně vedou spory, zda se skutečně jednalo o neúspěch, nebo jen poněkud „odložený“ úspěch.

Softwarová sklizeň (24. 8. 2016)
Ikonka času24. 8. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes vyzkoušíme dalšího univerzálního kecálka, podíváme se na hvězdy, nasimulujeme si proudění plynů a koukneme se, jak pokročil vývoj jednoho alternativního operačního systému. Aplikace na zasílání zpráv a chatování původem z Rakouska, pojmenovaná po našem předposledním císaři Františku Josefu I. (proč nepojmenovat komunikační program po někom, kdo měl tak skvělé komunikační schopnosti jako císař, i když přivedl svou říši do záhuby). Franz v současné době podporuje Slack, WhatsApp, WeChat, HipChat, Facebook Messenger, Telegram, Google Hangouts, GroupMe, Skype a mnoho dalších (celkem 23).

Stávka má ochromit Tor na 24 hodin, už prý není důvěryhodný
Ikonka času23. 8. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Skupina uživatelů sítě Tor vyjadřuje nespokojenost se stavem projektu. Už pro ně není důvěryhodný po kauze sexuálního obvinění Jacoba Appelbauma a zapojení bývalého zaměstnance CIA. Na serveru Ghostbin se o víkendu objevila výzva k 24hodinové stávce na síti Tor. Vyzývá všechny lidi zapojené do provozu sítě, aby 1. září způsobili kompletní výpadek sítě: správci mají vypnout servery, vývojáři mají přestat vyvíjet a uživatelé síť nepoužívat. Zároveň prohlášení prosí o další šíření zprávy.

RISCová architektura PowerPC: matematický koprocesor
Ikonka času23. 8. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Třetí a současně i poslední část článku o mikroprocesorech s architekturou PowerPC je věnována popisu instrukcí používaných při práci s numerickými hodnotami s plovoucí řádovou čárkou (floating point). 1. RISCová architektura PowerPC: matematický koprocesor

OpenBSD vs. NetBSD – velké srovnání
Ikonka času22. 8. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
O OpenBSD a NetBSD má běžný linuxák většinou povědomí, ale často nemá úplný přehled. Proto se možná bude hodit jedna podrobná recenze přímo z pera dlouholetého BSD uživatele. Když si dnešní uživatel Linuxu spustí instalátor OpenBSD nebo NetBSD, vrátí ho to do devadesátých let Linuxu a vybaví se mu slovo Slackware. OpenBSD a NetBSD ale nejsou systémy, které zakrsly před dvaceti lety, jejich vývoj je trochu jiný než vývoj Linuxu. Zatímco linuxové distribuce se kromě podpory serverů v mnohém specializují na desktop a přidávají bleskový start nebo grafický instalátor, BSD systémy se soustředí daleko více na serverové použití.

Postřehy z bezpečnosti: hacknutá NSA
Ikonka času22. 8. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dnes se podíváme na hacking skupinu NSA, kterou zřejmě někdo sám naboural a dostal se k jejich arzenálu, na to, jak Bitcoin.org varuje před státem sponzorovaným útokem vůči nim, na 18 let starou chybu GnuPG a další. Minulý rok společnost Kaspersky označila tzv. Equation Group za jednu z nejpokročilejších a „všemohoucích“ skupin. Je spojována se špionážními platformami Stuxnet a Flame, jejichž výčet schopností a pokročilých technik vyděsil nejednoho bezpečnostního experta. Tato skupina má přístup k takovým zdrojům, že je schopna dosáhnout prakticky čehokoliv. Podle dostupných údajů je Equation Group přímo napojená na NSA.

Microsoft otevírá PowerShell a vydává ho pro Linux [Stalo se]
Ikonka času21. 8. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Otevírání Microsoftu světu pokračuje, telefony možná brzy dostanou lepší baterie, Nokia chystá comeback, T-Mobile zaplatí pokutu za uniklá data a OSA chce poplatky i z telefonů a tabletů. Microsoft udělal další velký krok směrem k Linuxu. Po otevření frameworku .NET nebo přidání Ubuntu do Windows se firma rozhodla otevřít také PowerShell. Jedná se o příkazový shell s vlastním skriptovacím jazykem, který zvládne mnohem víc než příkazový řádek ve Windows. Samozřejmě je určen hlavně pro správce a vývojáře, kterým poskytne další možnosti interakce a automatizace, mj. právě s frameworkem .NET. PowerShell je nově k dispozici pro Linux a macOS, ale zatím jen v alfaverzi. Zdrojové kódy najdete na GitHubu pod licencí MIT. Portace PowerShellu by měla hlavně usnadnit používání microsoftích technologií na Linuxu. Vývoj projektu by měl být také poměrně otevřený a zveřejněním zdrojových kódů by to skončit nemělo.


Vrátit se nahoru