Celkem 3924 článků.|

Root.cz

Remix OS přechází na Marshmallow, Windows 10 už nejsou zdarma [Stalo se]
Ikonka času31. 7. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Mapy od Googlu upravují vzhled podkladů, Oracle kupuje NetSuite, Android upozorní na obtěžující volání a Saúdská Arábie bude trestat obcházení cenzury prostřednictvím VPN. Jak Microsoft avizoval, tak učinil, a od soboty 30. července už není možné zdarma povýšit systémy Windows 7 a 8 na nejnovější vydání 10. Aktuálně už si Windows 10 musíte koupit nebo ho získat s novým počítačem. Ceny samostatných Windows v ČR začínají na cca 2500 Kč za domácí OEM variantu. Microsoft ale samozřejmě chce Windows 10 co nejvíc rozšířit a tak je možné, že se v budoucnu možnost upgradu zdarma ještě objeví. Podle různých statistik má systém Windows 10 tržní podíl necelých 20 %. S 50 % dál neohroženě vládnou sedmičky.

Komiks: hrdinský
Ikonka času30. 7. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Aj sysadmini majú svoje dni. Vážne. Všetci teda zatlieskame sysadminom, ktorých deň býva posledný júlový piatok a teda včera. Nevadí. Dvojdňová oslava je lepšia ako žiadna. Alebo, lepší vrabec v hsrti…

Firefox letos začne blokovat zásuvné moduly a bude multiprocesový
Ikonka času29. 7. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Firefox nám do konce roku nabídne rychlejší a bezpečnější prohlížení, úplně nové doplňky a zajímavé experimenty pro zvídavé. Naopak se můžeme začít loučit se zásuvnými moduly – dojde na Silverlight i Flash. V březnu jsem o Firefoxu napsal svůj první článek na Root.cz. V něm jsem zmínil čištění Firefoxu od zbytečných funkcí náročných na údržbu, lepší synchronizaci panelů, Electrolysis a experiment Activity Stream. Po čtyřech měsících jsou pryč skupiny panelů a javascriptový Flash (Shumway), naopak přístup k synchronizovaným panelům je ve stabilní verzi, Electrolysis za humny a Activity Stream potvrzený.

Modrá Twibright Ronja: konstrukce citlivého přijímače
Ikonka času28. 7. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dnes s 3D stereo fotografií. Sofistikovaná magisterská práce Chanceyho přináší neobvyklou ideu extrémně pulsního buzení LED a kvalitně zpracovanou problematiku podvodního šíření paprsku. Rozebereme ale nejdříve, jaké závažné problémy přináší jeho stavba přijímače bez stínících přepážek.

Práce s rastrovými obrázky v knihovně OpenVG (pokračování)
Ikonka času28. 7. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V sedmé části seriálu o knihovně OpenVG budeme pokračovat v popisu práce s rastrovými obrázky. Zbývá nám popsat šestici důležitých funkcí určených pro přímou i nepřímou manipulaci s pixely (BitBLT). 1. Práce s rastrovými obrázky v knihovně OpenVG (pokračování)

BigClown: často kladené otázky
Ikonka času27. 7. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V posledních týdnech jsme představili koncept BigClown naživo mnoha lidem z oboru. Bavili jsme se s odborníky na IoT, s odborníky na bezpečnost i s vývojáři hardware. Díky tomu jsme získali cennou zpětnou vazbu. V tomto posledním článku naší série odpovíme na nejčastěji kladené otázky.

Softwarová sklizeň (27. 7. 2016)
Ikonka času27. 7. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes vyzkoušíme alternativního poštovního klienta, stáhneme si spolehlivěji pár souborů, zopakujeme si chemii a doplníme si obrázky přebalů hudebních CD do naší kolekce. Emailový klient, který zvládá komunikovat přes Facebook Chat, XMPP, Twitter, IRC nebo Google Talk a nechybí ani RSS čtečka pro odběr obsahu z internetu. Jedná se o software postavený na Mozilla Thunderbirdu, takže je možné přidávat další funkce přes jeho standardní rozšíření. Pokud byste měli chuť experimentovat a porovnat oba tyto klienty, není problém je provozovat paralelně na jednom systému.

Příchod hackerů: praotec databází I.
Ikonka času26. 7. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dnešní svět doslova funguje na databázích – prakticky žádný moderní web ani e-shop, žádný informační systém by bez nich nemohl existovat. Většině uživatelů jsou ale skryté, neviditelné, nezajímavé a nudné. Smyslem databáze je umožnit rychlé třídění a nacházení informací. V době, kdy se zrodily první mainframy, nebylo často úkolem počítačů třídit a vyhledávat informace, ale spíše provádět různě náročné výpočty. V padesátých letech tak „databázové“ funkce plnily ve velké míře ještě děrnoštítkové elektromechanické systémy. Byla ale jen otázka času, kdy i tuto úlohu převezmou počítače.

LuaTeX: použití základního rozhraní mezi TeXem a skripty
Ikonka času26. 7. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ve druhé části seriálu o programovatelném sázecím systému LuaTeX si na několika demonstračních příkladech ukážeme kooperaci mezi jádrem LuaTeXu a interpretrem skriptovacího jazyka Lua. Taktéž si řekneme, jak lze volat Lua funkci s využitím uživatelsky definovaných příkazů. 1. Programovatelný sázecí systém LuaTeX: použití základního rozhraní mezi TeXem a skripty

Nebojte se systemd: další komponenty
Ikonka času25. 7. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V dnešním posledním článku o správě systému se systemd si představíme další komponenty: především čtení logů, ale také přihlašování uživatelů, správu času a sítě. Pro logování slouží v systemd program journal. Informace si na rozdíl od původního syslogu ukládá binárně, což bývá často kritizováno odpůrci systemd. Obecně ukládá více metadat než syslog a podporuje pokročilejší správu logů. Informace o něm jsou v manuálové stránce systemd-journald. Jako konfigurační soubor slouží /etc/systemd/journald.conf. Konfigurační soubor je opět stejného formátu, s jakými jsme se doposud setkali. Veškerá konfigurace se provádí v sekci Journal.

Postřehy z bezpečnosti: kyberzločin předstihl ten tradiční
Ikonka času25. 7. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dnes se podíváme na statistiky anglické ONS ukazující, že kyberzločin předstihl ten tradiční, na plány zařízení schopného odhalit sledování mobilních zařízení, na zranitelnost systémů od Apple a mnoho dalšího. Anglická National Crime Agency (NCA) zaznamenala důležitý milník. Podle zprávy Cyber Crime Assessment 2016, bylo v roce 2015 ohlášeno více kyberzločinů než těch tradičních (47%). Není jisté jak jsou na tom ostatní země, protože ve spoustě z nich není počítačový zločin tak dobře zaznamenáván jako v UK. ONS (Office of National Statistics) začala do zpráv zahrnovat kyberzločiny v roce 2015, kdy se odhadem stalo 2.46 milionů incidentů.

Francie vyčítá Microsoftu: Windows 10 sbírá moc dat [Stalo se]
Ikonka času24. 7. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nové grafiky od AMD a Nvidie bojují o přízeň hráčů, torrentový katalog Kickass Torrents je mimo provoz, firmy stojící za úložištěm Seafile se rozešly a Cyanogen omezuje vývoj operačního systému. Ve světě hardwaru se teď nemluví o ničem jiném, než nových grafických kartách střední třídy. AMD Radeon RX 480 uvedenou před pár týdny přišla vyzvat Nvidia GeForce GTX 1060. Výsledek ve zkratce? Nvidia je cca o 15 % výkonnější a také je úspornější a méně topí. Na druhou stranu je až o pětinu dražší (ceny se poměrně liší trh od trhu). U nás rozdíl příliš velký není a obě karty začínají pod cenou 8 tisíc korun. Zas tak jednoduché to rozhodování ale není. AMD totiž vykazuje podstatně lepší výsledky při použití API nové generace Vulkan a DirectX 12. Těžko ale říct, jak to bude za pár měsíců, až API začnou podporovat další hry a bude provedena další optimalizace.


Vrátit se nahoru