Celkem 4279 článků.|

Root.cz

Indexování a fulltextové vyhledávání v dokumentech s Elasticsearch
Ikonka času27. 9. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Popíšeme si snadný způsob konfigurace fulltextového vyhledávacího systému s využitím nástroje Elasticsearch. Pro indexaci dokumentů uložených v různých formátech je použita knihovna Apache Tika. 1. Indexování a fulltextové vyhledávání v dokumentech s využitím nástroje Elasticsearch

Příchod hackerů: křemíková grafika
Ikonka času27. 9. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dvě slova, která se v první polovině devadesátých let stala synonymem pro počítačovou 3D grafiku. Dvě slova, jež byla tajným a nedostižným snem snad každého počítačového nadšence. Dvě slova: Silicon Graphics. Na příběh Silicon Graphics a počítačové grafiky jako takové je svým způsobem správná doba. Uplynulo sotva pár týdnů od oznámení akvizice SGI. Jeho novým majitelem se stala společnost HP Enterprise, někdejší konkurent a jeden z pokořitelů. Jenže SGI ve skutečnosti letos „umřelo“ již podruhé – to bychom ale předbíhali o víc než 60 let. Než se totiž dostaneme k vlastnímu příběhu Silicon Graphics, měli bychom rekapitulovat, jak se vlastně obor počítačové grafiky zrodil. Některé části onoho příběhu jsme v posledních třech letech v seriálu již nakousli, k dalším jsme se ale prozatím nedostali a tak jistě neuškodí ucelený historický průřez.

LinuxDays popáté: více komunity, stánků a zahraničních přednášejících
Ikonka času27. 9. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pátý ročník konference LinuxDays nabídne opět desítky hodin přednášek a workshopů. Také letos bude na akci více stánků, workshopů, přednášek i zajímavých lidí. Největší česká (nejen) linuxová konference LinuxDays nabídne už popáté spoustu přednášek ve čtyřech sálech, workshopy, stánky zajímavých projektů, ale třeba i výbornou kávu. Přijďte do Dejvic 8. a 9. října a určitě se něco nového dozvíte a naučíte.

Spamu zase přibývá, je ho nejvíc od roku 2010
Ikonka času26. 9. 2016, 14:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Počet rozesílaného spamu se od začátku roku zněkolikanásobil. Důvody nejsou úplně zřejmé. Může jít o změnu techniky i zvýšenou aktivitu botnetů. Past na spam denně pochytá kolem 270 miliónů e-mailů. Talos, výzkumná bezpečnostní divize společnosti Cisco, informuje o zajímavém trendu, který už bychom v roce 2016 asi nečekali. Od jara do léta letošního roku byl zaznamenán opětovný nárůst množství e-mailového spamu. A to až na hodnoty, které byly naposledy zaznamenány v roce 2010. Např. Composite Block List, respektovaná past na spam, v létě přijímala více než tři tisíce spamových e-mailů za sekundu. Ještě na přelomu roku to přitom bylo cca sedmkrát méně. Viz následující graf.

Kudy mohou unikat data z nemocničních systémů?
Ikonka času26. 9. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
I malý český trh je plný různých ambulantních a nemocničních informačních systémů. Ukážeme si, jak jsou data v těchto systémech zabezpečena a jaká rizika představuje práce s nimi. Bezpečnost dat ve zdravotnictví má sice podobné charakteristiky jako bezpečnost kterýchkoli jiných dat, avšak dopady útoku mohou být obrovské. Ve hře je nejen důvěryhodnost, ale i dostupnost a integrita dat.

Postřehy z bezpečnosti: torrenty s přidanou hodnotou
Ikonka času26. 9. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Podíváme se na nástroj RAUM, který umožňuje distribuci malware přes torrent, na lokalizaci uživatelů sítě Tor pomocí malware a s pomocí metadat, na únik uživatelských účtů z Yahoo či na zapomnětlivého agenta NSA. Společnost InfoArmor objevila speciální nástroj používaný k distribuci malware přibalením do oblíbených torrent souborů. Kyber zločinci sledují vývoj v oblasti stahování videa, hudby, software a dalšího obsahu a vytvářejí podle toho torrenty obohacené o malware. Ty pak umisťují na známé torrent trackery. K tomu využívají nástroj pojmenovaný RAUM. Samotná služba je pak nabízena na bázi modelu Pay-Per-Install, kdy jsou provozovatelé placeni za distribuci malware skrz modifikované torrent soubory.

Waze chce dostat navigaci do tunelů, pomocí majáků s Bluetooth [Stalo se]
Ikonka času25. 9. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Stařičký počítač Apple II dostal aktualizaci systému, Deezer zavádí rodinné předplatné, Battle.net změní název, herní studio žaluje hráče kvůli recenzím a mladí lidé blokují reklamu ve velkém. Populární navigační služba Waze, od roku 2013 vlastněná Googlem, chce pokrýt i místa, kde dnes navigace selhávají. Typickým příkladem jsou tunely. Waze proto začíná prodávat tzv. majáky, které lze do tunelů umístit a které telefonům sdělí informace o poloze přes Bluetooth. Pro ideální pokrytí Waze doporučuje cca 26 majáků na kilometr tunelu. Při ceně ani ne 30 dolarů za kus ale jde o relativně levné řešení. Navigace jako taková v tunelech sice příliš potřeba není, ale majáky mohou předat cenné informace o rychlosti provozu nebo mimořádnostech. Waze prý nijak nebude bránit tomu, aby majáky využila i konkurence.

Komiks: vyberavý
Ikonka času24. 9. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zvieratá su viac než úžasné. Sú to naši milovaní chlaptý kreténi. Schopní zožrať aj veci nejedlé a tie jedlé aspoň dôkladne pováľať v prachovom trojobale. Napriek tomu sú čas od času proste – vyberavé.

Blokování provozu podle zemí s firewallem a ipset
Ikonka času23. 9. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Valí se vám do sítě nechtěný provoz a vy chcete zablokovat jednotlivé země nebo nechat naopak procházet jen pakety z českých adres? Přichází čas nasadit těžký kalibr s ipset. V jedné síti s několika desítkami serverů jsem řešil problém s intenzivními útoky z konkrétních zemí (čti Čína a Rusko). Bylo potřeba na firewallu zakázat řadu adresních rozsahů, ze kterých stejně nemohou přicházet legitimní uživatelé. U některých kritických služeb jsme se rozhodli pro opačný postup – pustit dovnitř jen uživatele z českých rozsahů. Krásně se k tomu hodí linuxový firewall s module ipset.

Programování GPU na Raspberry Pi: použití Quad Processor Unit(s)
Ikonka času22. 9. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Raspberry Pi je znám poměrně nevýkonným procesorem. Ve skutečnosti čipy BCM2835(6,7) nabízí vysoký výkon teoreticky dosahující až 28,8 GFLOPS. Výpočet je ale nutné přenést z CPU (ARM) na tzv. QPU. 1. Programování GPU na Raspberry Pi: použití Quad Processor Unit(s)

Konfigurace Qtile – klávesové zkratky, pracovní plochy, styly rozložení oken
Ikonka času22. 9. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Minulým dílem byla ukončena kapitola popisu a konfigurace Spectrwm. V dnešním dílu se zaměřím na Qtile a představím klávesové zkratky, pracovní plochy a styly rozložení oken. V minulém dílu jsem dokončil uživatelskou konfiguraci Spectrwm a od dnešního dílu se zaměřím na dalšího vybraného zástupce dlaždicových WM – Qtile. Zatím se provedla pouze základní instalace WM a při jeho spuštění byl použit globální konfigurační soubor. Tento soubor se nachází zde:

Propojení počítače a telefonu? KDE Connect to zvládá na jedničku
Ikonka času19. 9. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nástroj KDE Connect je po mnoha letech vývoje hotový a opravdu se povedl. Sdílení souborů, dálkové ovládání nebo předávání notifikací. To díky KDE Connect zvládnou váš počítač a telefon. Před několika dny byla vydána verze 1.0 nástroje KDE Connect, který mnoho lidí už několik let spokojeně používá. KDE Connect zjednodušeně řečeno slouží pro propojení počítače a chytrého mobilního telefonu, trochu přesněji pro sdílení dat, informací nebo částečné ovládání jednoho zařízení z toho druhého. Zároveň musíme říct, co KDE Connect není. Určitě to není řešení á la Continuum pro Windows, které umožňuje po připojení k doku telefon de facto využívat jako počítač. KDE Connect zkrátka slouží pro komunikaci dvou nezávislých zařízení s vlastním operačním systémem.


Vrátit se nahoru