Celkem 4344 článků.|

Root.cz

Síťový stack v Linuxu: nejen pro router a NAT
Ikonka času8. 12. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Linuxový síťový stack vysoce převyšuje základní požadavky pro připojení aplikací běžících v operačním systému k síti. Počítač s Linuxem může sloužit v rolích různých síťových prvků. Linux v roli síťových prvků se používá odjakživa v situacích, kdy je zapotřebí například router pro nepříliš velkou kancelář. Vedle routování může takový router provádět i NAT, obsahovat jednoduchý firewall a k tomu na něm lze provozovat serverové služby pro vnitřní i vnější použití.

Programovací jazyk Rust: metody a traity
Ikonka času8. 12. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V páté části seriálu o programovacím jazyce Rust se nejprve budeme zabývat způsobem deklarace funkcí a metod pro zvolenou datovou strukturu a posléze pak použitím takzvaných traitů (rysů). 1. Programovací jazyk Rust: metody a traity

Doména .CZ přejde na ECDSA, čeká se na kořenovou zónu
Ikonka času7. 12. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
CZ.NIC oznámil, že zónu .CZ chce od příštího roku začít podepisovat pomocí moderního algoritmu ECDSA. Novinku brzdí jen chybějící podpora v kořenové zóně, která je ale na dobré cestě. Na konferenci Internet a technologie 16.2 oznámil technický ředitel CZ.NIC, Zdeněk Brůna, že správce domény hodlá příští rok změnit algoritmus podpisu zóny pomocí DNSSEC. Klasický RSA má být nahrazen moderním algoritmem ECDSA využívajícím eliptické křivky. V podstatě jde pořád o totéž, jen se používá jiný algoritmus, řekl Brůna.

Softwarová sklizeň (7. 12. 2016)
Ikonka času7. 12. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na účetnický software, budeme vyhledávat soubory, vyzkoušíme aplikaci pro rozpoznávání odstínu a nakonec si nastavíme a naplánujeme zálohy přes rsync. Software pro vedení účetnictví, alternativní k projektům typu Quickbooks nebo Peachtree. Vzhledem k možnostem zaznamenávání finančního toku lze zcela jasně mluvit o podvojném účetnictví, které program zvládá celkem bez problémů. Umožňuje vytvářet daňové doklady (faktury), ukládat produkty do databáze (využito PostgreSQL), zaznamenávat objednávky, ukládat informace o pohledávkách a závazcích a další akce související s podnikáním.

Řízení změn záznamů v relační databázi
Ikonka času7. 12. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V dnešní úvaze bych rád podrobněji probral změnu záznamů (Update) v relační databázi (RDB), rekonstrukci nežádoucích změn a historii již provedených změn. Poznámka na úvod: Pokud zmíním něco jako zásadní, vstupní, minimální požadavky a pod., je třeba toto chápat jako požadavky nebo postoje důležité z mého pohledu na věc. Což bylo také zmíněno v minulém článku. Požadavky stran čtenářů se mohou diametrálně lišit nebo být i v rozporu s požadavky mými, jak se také ukázalo.

Více než polovina domén v .CZ je zabezpečena DNSSEC
Ikonka času6. 12. 2016, 9:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Organizace CZ.NIC oznámila, že více než 50 % českých domén je chráněno podpisy pomocí standardu DNSSEC. Ten zaručuje, že se informace od držitele domény k uživateli dostanou nezměněny. Trvalo sedm let než se DNSSEC v doméně .CZ rozšířil nad 50 %. Od včerejška je každá druhá česká doména chráněna elektronickým podpisem. V podvečer to na Twitteru oznámil Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

CETIN nabídne 250 Mbit, vysunuté DSLAM napájí dálkově
Ikonka času6. 12. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
CETIN představil další vylepšení datových služeb na měděných linkách původně určených pro hlas. Na krátké vzdálenosti nabídne až 250 Mbit, ale bude stavět také další vysunuté DSLAM. Společnost CETIN provozuje v Česku klasické metalické telefonní vedení. Na mnoha místech jde o nejdostupnější telekomunikační infrastrukturu, celkem jsou takto vedeny čtyři miliony linek a přibližně milion z nich je dnes používán pro datové služby.

Mikrořadiče eZ8 aneb potomek legendárního Z80
Ikonka času6. 12. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Další řada osmibitových mikrořadičů, kterou si v dnešním článku stručně popíšeme, nese označení eZ8. Podobnost s legendárními mikroprocesory Z80 není náhodná, protože i mikrořadiče eZ8 jsou vyráběny společností Zilog. 1. Mikrořadiče eZ8 aneb potomek legendárního Z80

Přejmenujte Ubuntu nebo zaplaťte, požaduje Canonical
Ikonka času5. 12. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Canonicalu se nelíbí, že někteří poskytovatelé cloudových řešení upravují jeho distribuci a stále ji vydávají pod názvem Ubuntu. Chce po nich prý 1 až 2 eura za každého uživatele měsíčně. Společnost Canonical nechce dále tolerovat použití upraveného Ubuntu v mnoha cloudových službách. Poskytovatelé totiž podle firmy často upraví distribuci zásadním způsobem, která zhoršuje použitelnost nebo dokonce zabezpečení. Přesto je stále takto upravený systém instalován pod názvem Ubuntu.

Postřehy z bezpečnosti: Gooligans útočí na Android
Ikonka času5. 12. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dnes se podíváme, jak minulý týden Gooligan potrápil uživatele služeb Google, jaký další úspěch v negativním slova smyslu zaznamenal Mirai při odříznutí uživatelů od internetu a za čím stála síť Avalanche. V uplynulém týdnu jsme ve spleti nových útoků a zranitelností zaznamenali několik zajímavých novinek. Výraznou pozornost si vyžádala malwarová kampaň postavená na kombinaci Android + Google. Malwarem s názvem Gooligan se již nakazilo přes milión zařízení a každý den přibývá pár tisíc dalších.

Amazon uvedl kamion, který do cloudu doveze hromadu dat [Stalo se]
Ikonka času4. 12. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Netflix už lze sledovat off-line, Fitbit koupil kickstarterového hrdinu Pebble, v Křišťálové Lupě uspěl zejména Avast a soukromí uživatelů internetu je opět víc ohroženo, alespoň v USA. Připojení k internetu se zrychluje a při takovém gigabitu už nečekáte prakticky na nic. Sále však platí, že udělat to po staru může být ještě mnohem rychlejší. Amazon začal nabízet službu AWS Snowmobile, kdy k vám pošle kamion napěchovaný pevnými disky, požadovaná data relativně rychle naloží přes optiku a poté opět vyloží ve svém datovém centru do cloudu. Přestože to v dnešní době zní trochu absurdně, v mnoha případech je to skutečně mnohem rychlejší a efektivnější. Jeden kamion pojme 100 PB a Amazon tvrdí, že takto lze do cloudu nahrát několik exabajtů během několika týdnů. I s využitím nejrychlejšího internetového připojení by to trvalo mnoho let. Data jsou samozřejmě převážena v šifrované podobě a myslelo se i na patřičné fyzické zabezpečení.

Komiks: zasnený
Ikonka času3. 12. 2016, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Decembrové slnko zapadá skôr, než dopijete poobedňajšiu kávičku. Večierky pri tlmenom osvetlení sú príjemným a ekonomickým riešením. Niekedy však veci nečakane skomplikuje genderové zloženie vášho pracoviska.


Vrátit se nahoru