Celkem 4138 článků.|

Root.cz

Lavabit, mail používaný Snowdenem, je zpět a bude bezpečnější
Ikonka času23. 1. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Bezpečná e-mailová služba, kterou používal i Edward Snowden, opět otevřela své brány. Zatím jen dřívějším uživatelům, ale slibuje výrazné zvýšení zabezpečení, aby nebylo možné uživatele v budoucnu ohrozit. Ladar Levison oznámil, že opět spouští bezpečnou e-mailovou službu Lavabit. Ta se stala nejpopulárnější na svém konci v roce 2013, protože se ukázalo, že ji používal i Edward Snowden. Spekulovalo se dokonce o tom, že právě informace z jeho účtu měly být za nátlakem na provozovatele, který raději službu vypnul než aby přistoupil na spolupráci a vydání uživatelských dat.

Postřehy z bezpečnosti: až budou padat netopýři
Ikonka času23. 1. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V dnešním díle si povíme, že ultrazvukem se orientují nejen netopýři, navštívíme certifikační autoritu, ve které právě teď mají pěkně horko, rozebereme si zajímavý rootkit a máme pro vás i dobrou zprávu. Na jedné z přednášek na Chaos Communication Congressu, o kterém jsme již psali v předminulých Postřezích, byl prezentován nový typ útoku identifikujícího a špehujícího uživatele pomocí ultrazvuku a to včetně živé ukázky.

Autorské poplatky se budou zvyšovat jen o inflaci, schválila sněmovna [Stalo se]
Ikonka času22. 1. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Navigační systém Galileo postihují závady, distribuce Clear Linux je vhodná i pro hry, CIA dala na internet tajné dokumenty za padesát let a autopilot od Tesly je skutečně řídí bezpečněji než člověk. Evropská unie před měsícem konečně spustila navigační systém Galileo, který by měl být o něco lepší alternativou amerického GPS. Hlavně co do přesnosti určení polohy. Už po pár týdnech provozu se však objevují docela velké problémy. V několika družicích se zastavily atomové hodiny, které jsou pro určování polohy zásadní. Některé se podařilo restartovat, nicméně další zůstávají nefunkční, možná nadobro. Vědci zatím nemají přesnou odpověď na to, co problémy způsobuje, ale zdá se, že může jít o systémovou vadu. Zvažuje se proto, že se vyslání dalších družic odloží. Funkčnost systému zatím ohrožena není, protože každá družice má celkem čtyři samostatné hodiny a k provozu stačí jedny.

Komiks: nafúknutý
Ikonka času21. 1. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zdá sa, že existuje spôsob ako si v zime udržať svoje takmer dokonalé krivky a úsečky. Stačí sa jednoducho uložiť sa k zimnému spánku. Ale aj tu hrozí, že sa zrazu prebudíte a vyládujete chladničku.

LibreOffice chce nabídnout flexibilnější rozhraní, nejen „Ribbon“
Ikonka času20. 1. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Designéři LibreOffice se rozhodli experimentovat s rozhraním a přinášejí čtyři nové varianty rozhraní. Jde o již propíraný „Ribbon“ nebo třeba zobrazení s postranním panelem, které se hodí pro širokoúhlé displeje. Kancelářský balík LibreOffice inovacemi rozhraní moc neoplýval. Probíhají sice drobné úpravy, ale koncept rozhraní je mnoho let stejný, skoro by se dalo říct už od prvních verzí OpenOffice.org. Nedávno Document Foundation představila projekt Muffin, jehož cílem je rozhraní modernizovat. Příznivci tradičního rozhraní se ale nemusí děsit, jde o řešení ve stylu vlk se nažral a koza zůstala celá.

Digitální signálové procesory zpracovávající hodnoty s plovoucí řádovou čárkou
Ikonka času19. 1. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Všechny digitální signálové procesory, které jsme si až doposud popisovali, byly optimalizovány pro zpracování signálů složených z celočíselných vzorků. Existují však i mnohdy velmi výkonné DSP určené pro zpracování hodnot s plovoucí řádovou čárkou. 1. Digitální signálové procesory zpracovávající hodnoty s plovoucí řádovou čárkou

Konfigurace Notion – spouštění aplikací, stavový panel a lišta Notion, ukončení první části seriálu
Ikonka času19. 1. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Minulý díl byl věnován klávesovým zkratkám a deklaraci menu. V dnešním dílu se zaměřím na spouštění aplikací a stavový panel a lištu. Tímto dílem bude ukončena první část seriálu o dlaždicových WM. V minulém dílu jsem zahájil úpravu konfigurace pro spouštění základní sady uživatelských aplikací. Na začátku dnešního dílu tuto kapitolku dokončím. Již v minulém dílu jsem uvedl formát klávesové zkratky, která spouští terminál. Abych zachoval původně zadané předpoklady, vytvořím pro tento účel novou zkratku, která bude zadání odpovídat. Všechny nové spouštěče aplikací je nutné zařadit do oddílu defbindings(„WMPlex.toplevel“, { v konfiguračním souboru cfg_notioncore.lua. Jako první zkusím upravit spuštění terminálu pomocí klávesové kombinace Win+Alt+Enter. Přidržím se vzoru v jiných podobných konfiguracích a zkusím první variantu příkazu:

Phishingový útok krade účty Google, pozor na falešné PDF v příloze
Ikonka času18. 1. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nová phishingová kampaň míří na uživatele Google a je tak přesvědčivá, že může zmást i technicky zdatné uživatele. Vše začíná mailem s falešným PDF a končí ukradením přihlašovacích údajů. Phishingový mail se tváří velmi nenápadně a obsahuje přílohu ve formátu PDF, jejíž náhled je možné zobrazit přímo v prostředí GMailu. Zpráva se tváří důvěryhodně, protože jde o odpověď od známého kontaktu, která obsahuje už dříve poslanou přílohu. Tyto informace jsou získány z napadeného účtu předchozí oběti.

Softwarová sklizeň (18. 1. 2017)
Ikonka času18. 1. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na nástroj pro práci s POSIX souborovými systémy, budeme sledovat streamy na Twitchi, ukládat poznámky a nakonec si vytvoříme screenshot obrazovky. Umožňuje kopírovat objekty souborů z POSIX kompatibilních souborových systémů do ISO 9660 systémů rozšířených o Rock Ridge. Poskytuje nástroje pro formátování ISO 9660, vypalování na optická média, práci s ISO obrazy a jejich vytváření, úpravu vlastností souborů, zaznamenávání či obnovení pevných odkazů, ACL a xattr, kontrolu médií pro zjištění poškození a kopírování čitelných bloků na disk, mountování starších relací na GNU/Linux nebo FreeBSD, aktivaci bootovacích obrazů (ISOLINUX, GRUB) bootovacím záznamem El Torito nebo MBR.

IPv6 – nechtěné dítě?
Ikonka času17. 1. 2017, 9:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Na přelomu starého a nového roku se v „hlavním“ mailing listu IETF rozběhla výživná diskuse. Byla sice vyvolána bizarním návrhem IP verze 10, ve skutečnosti ale odráží všeobecnou frustraci ze šnečího tempa zavádění IPv6. Na přelomu starého a nového roku se v „hlavním“ mailing listu IETF rozběhla výživná diskuse. Byla sice vyvolána bizarním návrhem IP verze 10, ve skutečnosti ale odráží všeobecnou frustraci ze šnečího tempa zavádění IPv6. John Klensin, jeden z praotců Internetu, zaujal překvapivě skeptické a sebekritické stanovisko. Podle něj proponenti IPv6 postupně ztrácejí na důvěryhodnosti: Mnoho let jsme tvrdili, že IPv6 je připraveno na plošné nasazení a že všechny přechodové mechanismy jsou zvládnuty. Když se v praxi ukázalo, že to není tak úplně pravda, začali jsme strašit katastrofami, které měly vypuknout v souvislosti s jistými událostmi. K těmto událostem skutečně došlo, ale katastrofy se nedostavily.


Vrátit se nahoru