Celkem 4032 článků.|

lupa.cz

RTB už není výprodej volného prostoru, říká šéf českého sdružení CPEx
Ikonka času30. 9. 2016, 8:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nové formáty, nové nástroje, nové přístupy. Programatická reklama se stále více snaží soutěžit s napřímo prodávanými kampaněmi. Podle Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) v loňském roce programatická reklama přes real-time-bidding (RTB) polkla asi 198 milionů Kč (v reálných cenách). Oproti klasické displayové reklamě, do které šlo podle SPIRu 6,65 miliardy Kč, to pořád vypadá jako pár drobných. Jenže šéf sdružení Czech Publisher Exchange (CPEx) Matěj Novák s číslem tak úplně nesouhlasí. Podle něj totiž záleží na tom, co všechno do programatické reklamy započítáte.

Česká AI pracuje s Deutsche Bahn, poučení z BlackBerry, vývoj Applu v Číně [Výběr]
Ikonka času30. 9. 2016, 6:52 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Obrázky z nového datacentra Facebooku. Microsoft rozjíždí AI divizi. Google přejmenoval cloud. Výběr ze světa velkého IT, každý pátek na Lupě. Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Peter Morville (Semantic Studios): Jsem bláznivý knihovník, který se zamiloval do webu [Rozhovor]
Ikonka času30. 9. 2016, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Internet je vlastně taková knihovna. Má svou strukturu a neustále se vyvíjí. Jak funguje informační architektura a jak se bude vyvíjet do budoucna? Informační architektuře se věnuje od zrození samotného webu. Peter Morville je sice vystudovaný knihovník, ale knihovny a web považuje za součást jednoho systému. Jak knihovny, tak web poskytují přístup k informacím. Web k tomu ale přistupuje víc komerčně. Knihovny vnímám jako podmnožinu webu. Obojí poskytuje informace a možnost učení, ale na webu je toho ještě mnohem víc, tvrdí šéf Semantic Studia Morville v rozhovoru pro Lupu.

Tak už jsou pryč. První várka routerů Turris Omnia je rozebrána
Ikonka času29. 9. 2016, 13:39 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Příběh jedné z nejúspěšnějších crowdfundingových kampaní se ve svém blogu na CZ.NIC rozvyprávěl předseda sdružení Ondřej Filip. O čem mluvím? No, přeci o prvních routerech Turris Omnia. V tomto okamžiku by již první routery měly být rozbalené a noví majitelé z nich mohou mít radost. Asi málokterý projekt nám v CZ.NIC přinesl tolik radostí a zároveň tolik starostí. Radosti přišly hned na začátku.

IT v českých firmách: Kdo šetří, má za tři. Jak důležitá je u počítačů spotřeba? [Seriál]
Ikonka času29. 9. 2016, 7:39 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
„Nejdůležitější je, aby zařízení bylo správně plnilo požadovaný účel. Teprve volíme-li z více vhodných zařízení, můžeme srovnat také jejich spotřebu.“ Podíl výpočetní techniky na celkové spotřebě elektrické energie dlouhodobě nemálo stoupá. Uveďme například zjištění vydané letos v březnu americkým úřadem EIA (jehož úlohou je vydávat poznatky o energetice):

Senzory Martina Malého: Jen technická kvalita může být málo [Sloupek]
Ikonka času29. 9. 2016, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Je to stejný příběh. Technicky méně vyspělé a slabší řešení se ujme, a to technicky vyspělejší a schopnější živoří na pokraji zájmu, a nakonec odejde. Po Facebooku se ke mně dostal výstřižek z časopisu Bit z roku 1994, ve kterém čtenář vytýká redakci, že se věnuje zastaralým a omezeným PC, od nichž žádné zázraky nemůžeme čekat, na rozdíl od Amigy, která je technicky mnohem vyspělejší a výkonnější, takže “budoucnost her a programů je právě v Amize…”

Václav Liška přebírá Aukro. Záda mu kryjí BDO Advisory
Ikonka času27. 9. 2016, 15:43 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Největší tuzemská internetová aukční síň mění majitele. Z rukou Allegra ji přebírá zpět zakladatel Václav Liška. Necelé čtyři miliony uživatelů, necelých osm milionů vydražených položek ročně a tradiční aukční platforma, kterou plno obchodníků proměnilo ve svůj hlavní distribuční kanál. To je Aukro.cz. Nově provozované čerstvě založenou společností Aukro s.r.o.

Heureka: České e-shopy mají jen čtvrtinu věrných zákazníků. A jsou to muži
Ikonka času27. 9. 2016, 10:39 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Muži jsou v nakupování věrnější obchodu víc než ženy. Velký průzkum o české e-commerce provedla Heureka a představila ho na letošním E-Business Foru. Internet se nabourává do klasického obchodu čím dál tím výrazněji. Podle šéfa srovnávače Tomáše Bravermana poskočí podíl e-commerce na celém maloobchodě na 7,9 procenta. „Když nebudeme počítat jídlo, tak dokonce na 14,9 procenta,“ tvrdí Braverman.

Šen-čen: Hardwarový pupek světa je v Číně, se s tím smiřte [Reportáž]
Ikonka času27. 9. 2016, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Čínskému megaměstu Šen-čen se přezdívá hardwarové Silicon Valley. Propojený ekosystém výroby, R&D, trhů a podobně z něj dělá lukrativní místo. O Šen-čenu (Shenzhen) se běžně říká, že ze zapadlé čínské rybářské vesnice během necelých 40 let vyrostl v megapoli s více než 12 miliony obyvatel. Faktem je, že nešlo o jednu vesnici, ale shluk násobně většího množství osad. Jejich odkaz je ve městě stále ještě vidět. Ve starých uličkách, které prozatím nepadly za oběť moderní a rychlé výstavbě, už se ale ani tak nekuchají ryby, jako spíše chytré telefony a další elektronické výrobky.

Integrace Mallu a obchodů Rockaway pokračuje. Krýt je bude holešovická střecha
Ikonka času26. 9. 2016, 15:17 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
E-shopy nedávno vzniklé Mall Group se sestěhovaly z Kavčích hor do Holešovic. Devatenáctého září se pod jednou střechou sešly týmy Mall.cz, CZC.cz, obchodů Proděti.cz, BigBrands, Koloniálu, Rozbalena, Buxu a Sporty. Obchodníci teď nově nejsou děleni podle e-shopů, ale podle segmentu zboží. Zatím se do integračního běhu ale nezapojily všechny obchody, třeba Vivantis dál zůstává v Chrudimi.

Rozhodněte o vítězích Křišťálové Lupy 2016. Hlasování odstartovalo
Ikonka času26. 9. 2016, 9:04 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Startuje boj o přední příčky v hlasování ankety Křišťálová Lupa – Cena českého Internetu. Jaké služby či projekty zvítězí, můžete rozhodnout svým hlasem i vy. Už po jedenácté se rozhoduje o nejlepších projektech českého internetu v rámci ankety Křišťálová Lupa – Cena českého Internetu. Ty nejzajímavější a nejužitečnější projekty a služby českého internetu, které prošly nominační fází, budou šest týdnů bojovat o vaše hlasy. Zapojte se i vy a rozhodněte o vítězích letošního ročníků ankety.

Filip Doušek (Stories): Náš šelmostroj v datech najde, na co se soustředit [Rozhovor]
Ikonka času26. 9. 2016, 6:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Český startup, zainvestovaný v seedu 15 miliony korun, prohrabává firemní data a hledá v nich užitečná doporučení. Mladá společnost Stories koncem srpna oznámila investici ve výši 15 milionů korun od firmy Logio, která si výměnou vzala podíl ve výši 12,5 procenta. Filip Doušek, jeden ze tří zakladatelů, který v minulosti mimo jiné nasazoval SAP v zahraničí a napsal knihu, v rozhovoru pro Lupu mluví o tom, jak nový český nástroj umožňuje prohledávat a skládat firemní data či o potřebě rychlého financování a růstu SaaS firem.

Číslům Facebooku se nedá věřit. Dva roky falšoval statistiky videí [Glosa]
Ikonka času26. 9. 2016, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Sociální síť dva roky nadsazovala čísla o čase tráveném sledováním videí. Ještě vypnout automatické přehrávání a bude to zase OK. Facebook se v pátek omluvil za dva roky trvající výrazné falšování metriky, která měří, jak dlouho se uživatelé dívali na video. Té metriky, na základě které inzerenti propadli poněkud zkreslenému dojmu, že videa na Facebooku jsou to nejzásadnější, co existuje. A také tak trochu přestali věřit v YouTube. Nemluvě o tom, že na základě téhle metriky zřejmě zbytečně vyhodili miliony dolarů.

Facebook falšoval metriky, Google Penguin 4.0 a Snowden vs. Allo [Co týden dal]
Ikonka času25. 9. 2016, 20:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Bublina terorismu, nejpopulárnější barva na internetu, HP blokuje cizí inkousty, Apple HissGate a Twitter na prodej. Co přinesl právě končící #tyden? Terorismus je médii nafukován a přiživován, jak jinak. Z něčeho žít musí a více čtenářů znamená víc reklamy a tím více peněz. Viz Was the Terror Coverage More Explosive Than the Bombs? a nemusí se to týkat zdaleka posledního případu útočníka Ahmada Khan Rahami.


Vrátit se nahoru