E15-ekonomika - aktuální přehled na Elchron.cz

Celkem 4548 článků.|

E15-ekonomika

Nevíte, koho volit do Evropského parlamentu? Pomůže vám volební kalkulačka
Ikonka času24. 5. 2019, 8:55 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Volby do Evropského parlamentu se blíží. Společným úkolem pro strany vymezující se vůči hnutí ANO bude vůbec zlákat voliče k volbám, volby do Evropského parlamentu mají totiž chronicky nízkou účast. Volební model agentury Median přitom ukazuje, že čím menší účast, tím větší zisk hlasů pro hnutí ANO. Na druhém místě by se podle modelu měli umístit Piráti a třetí občanští demokraté. V případě, že stále nevíte, komu dát hlas, můžete použít volební kalkulačku.

Nizozemsko: V eurovolbách uspěli socialisté i pravicoví populisté, tvrdí odhady
Ikonka času24. 5. 2019, 8:13 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nová pravicová populistická a euroskeptická strana Fórum pro demokracii (FvD) uspěla ve čtvrtečních volbách do Evropského parlamentu v Nizozemsku se ziskem 11,2 procenta hlasů a tří mandátů. Vyplývá to podle agentur Reuters a AP z odhadů výsledků hlasování. Vítězem se ale podle těchto údajů získaných v průzkumech před volebními místnostmi překvapivě nestala liberální Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho. Skončila až druhá za vítěznou Stranou práce (PvdA), která si podle nizozemské televize NOS připsala 18,4 procenta hlasů.

Češi jsou z unie jediní, kdo volí europoslance dva dny
Ikonka času24. 5. 2019, 7:50 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Začaly volby do Evropského parlamentu. Zatímco Britové a Nizozemci mají po včerejšku odvoleno, ve většině zemí včetně Česka se volební místnosti teprve otevřou. Češi jsou jediní unijní voliči, kteří mohou své europoslance volit ve dvou dnech, v pátek a v sobotu, drtivá většina evropských zemí plánuje volby až na neděli.

Pražští zastupitelé schválili financování geologického průzkumu metra D. Začne za měsíc
Ikonka času24. 5. 2019, 7:23 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pražští zastupitelé schválili v pátek ráno financování geologického průzkumu stavby metra D ve výši 1,581 miliardy korun. Výstavbu metra odsouhlasili v pondělí radní. Zastupitelé rovněž uložili vedení města, aby byly náklady na průzkum zahrnuty v rozpočtech příštích let. Schválení dokumentu předcházela více než pětihodinová diskuse, která začala v pátek před 1:45. Jednání zastupitelů začalo ve čtvrtek v devět hodin ráno a trvá už 22 hodin. Geologický průzkum začne na čtyřech místech na Pankráci asi za měsíc. Dopravní podnik (DPP) musí ještě vyřešit problém s chybějícími pozemky, například v Písnici.

Na trhu elektřiny zostřil konkurenční boj
Ikonka času24. 5. 2019, 7:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Prudký růst cen elektrické energie koncem loňského roku postavil proti sobě dodavatele energií. Při zdražení totiž mohou klienti odejít od svého dodavatele bez sankce. „Boj je ostrý. Řada dodavatelů bude ještě zvyšovat ceny,“ upozorňuje výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.

Češi ve volbách nepřímo volí i příštího předsedu Evropské komise. Většina to však neví
Ikonka času24. 5. 2019, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V České republice dnes odpoledne začínají volby do Evropského parlamentu. Češi rozhodují o přeobsazení 21 křesel v europarlamentu, za plentou budou mít přitom možnost nepřímo ovlivnit i personální obsazení dalších klíčových unijních pozic – a to především postu předsedy Evropské komise.

Zápisník Daniela Nováka: Zlaté životko
Ikonka času24. 5. 2019, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Italská pojišťovna Generali chce podle zdrojů agentury Bloomberg koupit byznys americké pojišťovny MetLife ve střední Evropě, a to včetně České republiky. Hodnota transakce může převýšit 51 miliard korun.

Mladí čeští byznysmeni poradí, jak uspět na americkém trhu
Ikonka času24. 5. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Patří mezi českou technologickou špičku. Spojuje je však ještě něco. Orientují se na náročný americký trh. O tom, jak na něm uspět a zpeněžit příležitosti, které nabízí, pohovoří Ondřej Fryc, Tomáš Posker a Lubo Smid.

Rodina a rodinné zázemí je to nejcennější co mám, říká šéf Herbadentu Michal Karas
Ikonka času23. 5. 2019, 19:50 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Historie značky Herbadent spadá až do roku 1897, kdy byly založeny první kvasírny a sklepy maltonových vín Praha Smíchov a právě v tomto prostředí jsme natočili další díl 15 otázek pro - nyní pro šéfa Michala Karase. Jaká je jeho nejoblíbenější část firmy? Jakou charitativní organizaci podporuje a kdy naposledy měl strach a z čeho? Podívejte se na další video z cyklu 15 otázek pro.

Kapsch napadl tendr na kontrolora mýtného systému
Ikonka času23. 5. 2019, 19:32 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Volba dohlížitele na výběr mýta v Česku čelí komplikaci. Zhruba půlmiliardový tendr, který vypsalo Ředitelství silnic a dálnic, napadla kvůli údajně diskriminačním kritériím dceřiná společnost bývalého výběrčího mýta Kapsch Telematic Services. Obálky s nabídkami účastníků otevřelo ŘSD minulý pátek, ale kvůli přezkoumání tendru nemůže vyhlásit vítěze dříve než 9. července.

Michelinská hvězda je jako zlatá olympijská medaile. Chci ji zpět, říká kuchař Roman Paulus
Ikonka času23. 5. 2019, 19:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Řadi se mezi špičku české gastronomie. Byl jedním z prvních, kdo si spolu se svým týmem vyvařil michelinskou hvězdu. Jím vedená restaurace hotelu Alcron ale o prestižní gastronomické ocenění před dvěma roky přišla. "Dlouho jsem byl ten, který mohl vyprávět o získání michelinské hvězdy. Teď jsem zase v Česku jediný, kdo může mluvit o tom, jaké to je ji ztratit," říká Roman Paulus v rozhovoru pro deník E15.

A380 byla úspěch, tvrdí nový šéf Airbusu. Výrobce přitom na obřím letounu prodělal
Ikonka času23. 5. 2019, 18:43 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Evropský výrobce letadel Airbus letos oznámil konec výroby největšího letounu na světě, modelu A380. Nový šéf koncernu Guillaume Faury, který se postu ujal v dubnu, ale program A380 přesto považuje za úspěšný. A to navzdory tomu, že firmě nikdy nevydělal ani procent. Podle něj totiž A380 prošlapala cestu dalším moderním letounům.

Ťok, Nováková a Krnáčová míří na velvyslanecké posty. Mluví se o Indonésii a Řecku
Ikonka času23. 5. 2019, 18:34 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Bývalí ministři Dan Ťok a Marta Nováková (oba za ANO) mají zájem o působení v českých diplomatických službách. Ťok by se mohl stát příštím velvyslancem v Indonésii. Velvyslankyní by se měla stát také bývalá pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která míří na ambasádu do Řecka. Napsal to server Respekt.cz.

Odvolání nejvyššího žalobce má být složitější, navrhuje Benešová
Ikonka času23. 5. 2019, 18:31 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ministerstvo spravedlnosti má v podstatě připraven návrh, který by zavedl funkční období vedoucích státních zástupců a omezil možnost odvolání nejvyššího státního zástupce. Na čtvrtečním sněmovním semináři o zárukách nezávislosti státního zastupitelství to řekli ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ANO) a její náměstek Michal Franěk. Vláda by mohla předlohu dostat podle Benešové v červnu.

Další pokuta za skandál s emisemi. Bosch musí zaplatit přes dvě miliardy
Ikonka času23. 5. 2019, 17:52 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Německý dodavatel automobilových součástek Bosch zaplatí pokutu 90 milionů eur (2,3 miliardy korun) kvůli své úloze ve skandálu s falšováním emisí u naftových vozů Volkswagenu. Oznámilo to německé státní zastupitelství ve Stuttgartu. Bosch rozhodutí přijal, nebude se odvolávat.

OBRAZEM: Indické volby jasně vyhrála premiérova strana, Gándhího klan propadl
Ikonka času23. 5. 2019, 16:58 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vládní nacionalistická Indická lidová strana (BJP) premiéra Naréndry Módího se dnes prohlásila vítězem parlamentních voleb, které se v Indii konaly po etapách od 11. dubna do 19. května. Podle předběžných výsledků zveřejněných dnes volební komisí získává BJP 300 z 543 volených křesel v dolní komoře parlamentu, což znamená, že si pohodlně zajistí většinu.

Eurovolby mohou být referendem o Babišovi, říká sociolog Daniel Prokop
Ikonka času23. 5. 2019, 16:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Účast v evropských volbách se těžko odhaduje dopředu, přitom může mít zásadní vliv na výsledek. Podle sociologa Daniela Prokopa z agentury Median by letos měla být účast přece jen vyšší než před pěti lety. „Vnitřní společenská pnutí byla tehdy vybita v nedávných hlasováních a lidé neměli potřebu se vymezovat proti vládě,“ říká Prokop.

Škoda představila svůj první elektromobil, dojede z Prahy až na Slovensko
Ikonka času23. 5. 2019, 15:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
První sériová škodovka s elektrickým pohonem díky baterii s kapacitou 36,8 kWh ujede na jedno nabití až 265 kilometrů. To odpovídá vzálenosti z Prahy na česko-slovenskou hranici.

Z Rejžkova deníčku: Se dvěma velebnými kmety
Ikonka času23. 5. 2019, 15:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ne, nebudu se už šířeji zabývat úterní fantastickou demonstrací na Václavském náměstí. Co taky o ní napsat nového nebo chytrého? Leda to, že skvěle promluvil zejména Dominik Hašek. Jenom čekám, že hlavní terč protestů Andrej Babiš nebo Jiří Ovčáček vysvětlí, že tam 50 tisíc lidí vlastně přišlo slavit hokejové vítězství nad Švýcarskem.

Výletní sezona začala, trať Posázavského pacifiku láká i na stále vzácnější dieselové lokomotivy
Ikonka času23. 5. 2019, 14:47 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V průběhu května roste zájem víkendových cestujících o jízdu vlakem linky S8, která vede po trase takzvaného Posázavského pacifiku z Prahy do Čerčan.

Vozil italského premiéra, před únosci jej ale nezachránil. Poslední velký Fiat neměl nástupce
Ikonka času23. 5. 2019, 14:41 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000

Italská značka Fiat je známa spíše pro menší automobily. Nicméně v 60. a 70. letech se i tato automobilka snažila vytvořit „velké auto“. Fiat 130 byl - a stále je - velmi elegantním vozidlem, jenž se však nástupce nikdy nedočkal. Světlou budoucnost mu zhatil především slabý motor. 

 

České banky jsou stabilní. ČNB přesto zvýší jejich odvody do rezervního fondu
Ikonka času23. 5. 2019, 14:34 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Banky budou od července 2020 odvádět více peněz do fondu na ochranu úvěrového trhu. Česká národní banka totiž zvýšila takzvanou sazbu proticyklické kapitálové rezervy na dvě procenta. Sazbu, která platí pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry, stanovuje ČNB pravidelně každé čtvrtletí s účinností za rok. ČNB zároveň zveřejnila Zprávu o finanční stabilitě. Z té vyplývá, že je domácí finanční sektor je stabilní a vysoce odolný vůči případným nepříznivým šokům.

Deště zachránily letošní úrodu, dlouhodobé sucho ale trvá, říká tajemník zemědělské asociace Šebek
Ikonka času23. 5. 2019, 13:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Jaký dopad budou míst silné deště, které v posledních dnech sužují Česko? Podle tajemníka Asociace soukromého zemědělství ČR Jaroslava Šebka jsou určitě pozitivní, protože povedou alespoň k saturaci povrchových vrtsev půdy. „Zdá se tedy, že se alespoň prozatím zachránila situace, kdy hrozilo obecně velkou neúrodou z nedostatku vody napříč celou republikou," říká Šebek v rozhovoru pro deník E15.

Investoři se zbavují libry, britskou měnu podkopávají spekulace o konci Mayové
Ikonka času23. 5. 2019, 13:07 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Britské vládě hrozí otřes, podle informací tamních médií v pátek ohlásí premiérka Theresa Mayová rezignaci. Na spekulace již zareagovaly trhy – kurz libry se propadl na čtyřměsíční minima.

Maso s označením CZ nemusí být z Česka, legislativa mate zákazníky, varuje agrární komora
Ikonka času23. 5. 2019, 12:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Maso s označením CZ nemusí pocházet z České republiky. Na tiskové konferenci to řekl prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek. Je to podle něj dáno legislativou a zákazníci jsou tak mateni.

Glosa Petra Peška: My versus unie
Ikonka času23. 5. 2019, 12:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Při pohledu na volební slogany politických stran to i 15 let po vstupu do EU vypadá, jako bychom do unie vlastně ani nevstoupili. Jako by to byl náš soused, a to ne zrovna hodný a oblíbený. 

Konec Mayové? Rezignaci podá v pátek, tvrdí britská média
Ikonka času23. 5. 2019, 12:09 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Britská premiérka Theresa Mayová, která kvůli svému brexitovému plánu čelí od středy revoltě ve vládě, oznámí v pátek rezignaci. Tvrdí to deník The Times a server Business Insider. Spojenci šéfky kabinetu podle The Times soudí, že Mayová ohlásí demisi po setkání s předsedou takzvaného Výboru 1922, který sdružuje konzervativní poslance bez vládních funkcí.

Budova bývalého Telecomu půjde k zemi. Nahradí ji prosklené věže, podívejte se
Ikonka času23. 5. 2019, 11:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Developerská společnost Central Group přestaví budovu bývalého Telecomu v Praze na Žižkově podle návrhu architektky Evy Jiřičné. Odborná porota vybírala z návrhů 98 architektonických ateliérů ze 30 zemí, do užšího finále jich postoupilo 12. Vítězný projekt počítá kromě bytů s veřejným prostorem se zelení, komerčními plochami nebo mateřskou školou. Central Group koupil budovu od společnosti Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN) ze skupiny PPF v roce 2017.

Komentář Karla Javůrka: Čínský kolos v zajetí Googlu
Ikonka času23. 5. 2019, 10:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Donald Trump pokračuje v obchodních válkách. Hlavním soupeřem je Čína a jednou z velkých obětí tamní výrobce chytrých telefonů Huawei. Tomu teď hrozí obří trable kvůli ukončení partnerství s Googlem.

Na hokejovém nároďáku vydělává i Lidl či Kaufland
Ikonka času23. 5. 2019, 10:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Světový hokejový šampionát na Slovensku nabídl zajímavou příležitost také maloobchodním sítím. Například řetězec Lidl během akce Fandíme hokeji prodal několik tisíc triček a mikin s českou trikolorou. „Zájem o toto zboží je v době před vrcholovou sportovní akcí s českou účastí ze strany zákazníků tradičně velký,“ uvedla mluvčí Lidlu Zuzana Holá.

Zetor skončil poprvé po mnoha letech ve ztrátě
Ikonka času23. 5. 2019, 9:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Brněnský Zetor Tractors za loňský rok poprvé po osmi letech v zisku vykázal ztrátu. Firma vyrobila o 685 traktorů méně než o rok dříve a navzdory tržbám ve výši 2,3 miliardy korun se propadla do ztráty 149 milionů korun.

Home Credit možná už brzy vstoupí na hongkongskou burzu
Ikonka času23. 5. 2019, 9:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Skupina Home Credit chystá vstup na akciovou burzu v Hongkongu. S odkazem na své zdroje to uvedla agentura Reuters. Firma, která se zaměřuje na spotřebitelské úvěry, by z primární veřejné nabídky akcií chtěla získat alespoň jednu miliardu amerických dolarů (přes 23 miliard korun). Home Credit už podle zdrojů vybral banky, které vstup na burzu zorganizují. Akcie by mohly být na trhu ještě letos.

Benešová spravedlnost v Česku neohrožuje, míní Rychetský
Ikonka času23. 5. 2019, 8:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
To, že Andrej Babiš volá po zastavení svého trestního stíhání, je logické, říká v rozhovoru pro pořad Prostor X předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. V něm mimo jiné obhajuje opoziční smlouvu a vládu Miloše Zemana. Ostře naopak kritizuje jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka.

PPF výrazně navýšila čistý zisk, vydělala přes 22 miliard
Ikonka času23. 5. 2019, 8:38 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Skupině PPF stoupl v roce 2018 čistý zisk o 25 procent na 22,2 miliardy korun (865 milionů eur). Celková aktiva skupiny se loni zvýšila o 18 procent na 1,16 bilionu korun (45 miliard eur).

Odstřihnuti od Googlu? Máme plán B, tvrdí Huawei
Ikonka času23. 5. 2019, 8:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pokud nebude čínský technologický gigant moci na svých přístrojích využívat služby společnosti Google, je připraven použít vlastní operační systém. A to už na podzim tohoto roku. S odvoláním na manažera Huawei Jü Čcheng-tunga to uvedl server CNBC. 


<< Nejnovější   < Novější    Starší >  Nejstarší >>

Vrátit se nahoru