E15-ekonomika - aktuální přehled na Elchron.cz

Celkem 5201 článků.|

E15-ekonomika

Komentář Petra Peška: Od čínské zdi k té pražské
Ikonka času18. 7. 2019, 18:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Čínské úřady sepsuly vedení Prahy. To prý svým jednáním narušuje česko-čínské vztahy. Takový způsob komunikace je pro tamní režim obvyklý. Přesto to nelze omlouvat ani přecházet. Hodnotit chování českých politiků je od Pekingu nediplomatické, zvolené formulace s náznakem výhrůžek jsou nepřijatelné. Potud je tedy jasno.

Firmy dostanou od státu menší odškodnění za neprávem zadržené peníze
Ikonka času18. 7. 2019, 18:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Trojnásobně nižší mají být napříště úroky vyplácené firmám za jejich finanční prostředky neoprávněně zadržené státem prostřednictvím zajišťovacích příkazů. S poklesem ze současných dvaatřiceti na deset procent počítá návrh novely daňového řádu ministerstva financí, který kritizují podnikatelská sdružení. Naopak pozitivní změnou by mělo být dřívější vrácení části nadměrných odpočtů na dani z přidané hodnoty.

Australané nemohou pokročit v přípravě těžby lithia na Cínovci, nezískali klíčový souhlas ministerstva
Ikonka času18. 7. 2019, 17:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ministerstvo životního prostředí neodsouhlasilo australské firmě European Metals Holdings (EMH), která dlouhodobě plánuje těžit lithium u Cínovce v Krušných horách, stanovení dobývacího prostoru. Ve čtvrtek to na návštěvě Jihočeského kraje řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Získání souhlasu MŽP ke stanovení dobývacího prostoru je jednou z prvních fází zahajování těžby. 

Turisté objevují Albánii. Zájem Čechů o zemi roste, tvrdí tuzemské cestovky
Ikonka času18. 7. 2019, 17:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Albánie není pro české turisty zatím tak atraktivní jako napřiklad Chorvatsko nebo Řecko. V horizontu deseti let by jim ale mohla přinejmenším částečně konkurovat, předpovídají představitelé českých cestovních kanceláří. V prvních pěti měsících letošního roku celkem navštívilo Albánie přes 1,5 milionu návštěvníků, meziročně jejich počet mírně stoupl.

WizzAir začne v prosinci létat mezi Prahou a Kišiněvem
Ikonka času18. 7. 2019, 16:55 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nízkonákladová letecká společnost WizzAir bude od poloviny prosince v rámci zimního letového řádu létat mezi Prahou a moldavským Kišiněvem. Nová přímá linka bude v provozu od letošního 18. prosince dvakrát týdně, vždy ve středu a v neděli. Oznámilo to ve čtvrtek Letiště Praha. Letenky do Kišiněva jsou již v prodeji prostřednictvím webových stránek dopravce. Jednosměrná letenka kromě zahajovacího letu, který je se slevou, stojí 2844 korun.

Dálnice D3 bude hotová do roku 2028, slíbil Babiš
Ikonka času18. 7. 2019, 16:34 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dálnice D3 ze středočeského Mezna k hranicím s Rakouskem by měla být hotová v roce 2024. Celá dálnice z Prahy až k hranicím se pak otevře do roku 2028, řeklpremiér Andrej Babiš (ANO). V Netřebicích na Českokrumlovsku řekl, že bude naléhat na Rakousko, aby svou část dálnice dokončilo rovněž v roce 2024. Rakušané zatím úsek dálnice na své straně  nepřipravují,  uvedla ředitelka jihočeské pobočky Ředitelství silnic a dálnic Vladimíra Hrušková.

Na výrobě piva je nejlepší ochutnávání, říká sládek Pivovaru Továrna Rudolf Cejnar
Ikonka času18. 7. 2019, 15:52 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
„Bílá pěna, láhev orosená..." , to jsme si broukali při natáčení dalšího dílu 15 otázek pro..., kdy jsme zavítali do Pivovaru Továrna a vyzpovídali jeho sládka Rudolfa Cejnara. Jakou první věc musí udělat, když otevře ráno dveře Továrny a jaká část výroby piva je technicky nejnáročnější? Podívejte se na video.

Křetínský a Tkáč získají i zbylé akcie Hanielu ve skupině Metro
Ikonka času18. 7. 2019, 15:25 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Německá investiční skupina Haniel podle očekávání přijala nabídku českého miliardáře Daniela Křetínského, aby prodala své zbývající akcie v německé maloobchodní skupině Metro. Haniel to oznámil ve čtvrtečním prohlášení. Křetínský a jeho obchodní partner se snaží Metro zcela ovládnout.

Glosa Martina Čabana: Školská propast
Ikonka času18. 7. 2019, 15:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Házet klacky pod nohy soukromým vzdělávacím institucím od školek po gymnázia, to jde státu náramně. Ústavní soud včera zamítl stížnost na jeden z nástrojů, jímž mohou kraje ztrpčovat život zřizovatelům soukromých škol. 

Vyřizování důchodů se prodloužilo o týdny
Ikonka času18. 7. 2019, 14:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zhruba měsíc a půl trvá vyřízení žádosti o starobní nebo pozůstalostní penzi, rozhodování úředníků o invalidních důchodech je ještě delší. Oproti roku 2014, kdy Česká správa sociálního zabezpečení fungovala zatím nejpružněji, se délka řízení znovu protáhla přibližně o dva týdny. Vyplývá to ze zprávy o činnosti ČSSZ za loňský rok. Důvodem je nedostatek pracovníků.

Rusko přispěchalo na pomoc Turecku. Nabízí náhradu za americké stíhačky
Ikonka času18. 7. 2019, 13:40 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Rusko je připraveno dodat Turecku víceúčelové stíhačky Su-35 náhradou za americké stroje F-35, jejichž prodej Ankaře hrozí Washington zablokovat. V Moskvě to prohlásil šéf ruské státní zbrojovky Rostěch Sergej Čemezov. Spojené státy v minulých dnech opakovaně pohrozily, že dodávka letadel F-35 do Turecka se nemůže uskutečnit kvůli rozhodnutí Ankary pořídit si ruský systém protivzdušné obrany S-400.

Akcie, měny & názory Jana Vejmělka: Přijde do USA recese?
Ikonka času18. 7. 2019, 13:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Trh je jednoznačně přesvědčen o tom, že američtí centrální bankéři na zasedání, které se uskuteční na konci tohoto měsíce, sníží úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Naposled se přitom dolarové sazby snižovaly před dlouhými více než deseti lety, kdy panovala globální finanční krize. Po jejich poklesu na nulu musel Fed přijít s nestandardním opatřením v podobě programu kvantitativního uvolňování. Řítíme se do obdobných problémů či nikoliv?

Doosan Škoda Power zmodernizuje za více jak 700 milionů korun jadernou elektrárnu Mochovce
Ikonka času18. 7. 2019, 12:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Plzeňská společnost Doosan Škoda Power získala od největšího výrobce elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, zakázku za 28 milionů eur (717 milionů korun) bez daně z přidané hodnoty na modernizaci turbín druhého bloku jaderné elektrárny Mochovce na jihu Slovenska.

Konkurzní správce H-Systemu žaluje družstvo Svatopluk o 21 milionů za nájem v Horoměřicích
Ikonka času18. 7. 2019, 12:08 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josef Monsport podal žalobu na bytové družstvo Svatopluk o zaplacení 21 milionů za nájem za byty v Horoměřicích za poslední tři roky, řekl předseda družstva Martin Junek. Monsport informaci potvrdil, žalobu podle svých slov podal na základě loňského rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Z Rejžkova deníčku: Za dveřmi je dobře otevřeno
Ikonka času18. 7. 2019, 12:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Na koncerty moc nechodím, ale dvě akce si nikdy nenechám ujít. Jednak přehlídku etnické hudby Respect Festival, jednak pražský mezinárodní festival pouličního divadla Za dveřmi. Ten se odehrává už jedenáct let na holešovickém Výstavišti. 

Vodafone má souhlas k dvacetimiliardové akvizici, ovládne i české UPC
Ikonka času18. 7. 2019, 11:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Evropská komise povolila britské telekomunikační společnosti Vodafone Group převzít aktivity poskytovatele kabelové televize a širokopásmových služeb Liberty Global v Německu, Maďarsku, Rumunsku a České republice. Znamená to, že Vodafone v Česku převezme mimo jiné i kabelovou síť UPC. Komise uvedla, že souhlas je podmíněn dodržením všech závazků, které Vodafone dal k ochraně hospodářské soutěže.

Škoda Auto v novém. Automobilka ukázala, jak si představuje nové sídlo
Ikonka času18. 7. 2019, 10:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nové kanceláře Škody Auto v Mladé Boleslavi získaly obrysy. Firma popsala a ukázala své záměry v žádosti o posuzení vlivu stavby na životní prostředí. Stavět by se mělo začít v první polovině roku 2021. Celý komplex by měl být hotov zhruba o rok později. 

Pražská hospoda U Fleků vydržela staletí. Teď vynáší nejméně za pět let
Ikonka času18. 7. 2019, 10:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Legendární restauraci a pivovaru U Fleků, které fungují v Křemencově ulici na pražském Novém Městě přes pět set let, se prudce propadly zisky. Podnik loni vydělal jen 1,5 milionu korun, což znamená meziroční pokles o 79 procent a současně nejhorší výsledek za posledních pět let.

Vaše kroky se dotkly citů čínského lidu, nenarušujte vztahy, vyzvala Čína vedení Prahy
Ikonka času18. 7. 2019, 8:40 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Čína vyzvala starostu Prahy Zdeňka Hřiba a vedení města k tomu, aby nenarušovali čínsko-české vztahy, uvedl ve středu podle agentury Nová Čína mluvčí ministerstva zahraničí Keng Šuang. Reagoval tak na dotaz, zda může potvrdit zprávy o tom, že Čína přijala protiopatření v souvislosti s údajně protičínskými akcemi hlavního města.

Babiš se v Jílovém setkal kvůli podobě D3 s odporem. Podívejte se, co kritikům vadí
Ikonka času18. 7. 2019, 8:38 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Výstavba dálnice D3 budí emoce. Premiér Andrej Babiš (ANO) jednal v Jílovém u Prahy se starosty obcí, kterých se má projekt dotknout. „Přivítali“ ho ale i odpůrci navrhované podoby středočeského úseku dálnice. Její vizualizace si prohlédněte ve fotogalerii.

Komentář Petra Fischera: Žena uprostřed Evropy
Ikonka času18. 7. 2019, 8:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pro jedny „historický den pro Evropu“, pro jiné „pokračující oslabování unie“, pro další zas „vítězství federalistů a klimatických alarmistů“. Nová předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová to nebude mít lehké. Bývalá německá ministryně obrany je sice první ženou a první Němkou v čele komise, což je v dějinách EU určitý průlom, tím ale seznam výhodných výtečností nové šéfkomisařky nadlouho končí.

Spojené státy vrací úder Turecku. To se nesmí podílet na programu stíhaček F-35
Ikonka času18. 7. 2019, 7:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Turecko se kvůli pořízení ruského systému protivzdušné obrany S-400 nemůže podílet na americkém programu moderních stíhaček F-35. Úřad amerického prezidenta přímo neřekl, že Ankaru z programu vyloučí, tento krok se očekává od amerického ministerstva obrany, poznamenala agentura AP. Turecké ministerstvo zahraničí označilo v reakci krok USA za chybný a poškozující strategické vztahy obou spojenců v NATO.

Krajský úřad: Černošice chybovaly, když udělily Babišovi pokutu kvůli střetu zájmů
Ikonka času18. 7. 2019, 7:05 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Středočeský krajský úřad vidí procesní i další nedostatky v postupu městského úřadu v Černošicích, který v lednu udělil premiérovi Andreji Babišovi (ANO) pokutu za přestupek v podobě střetu zájmů. Vyplývá to z textu rozhodnutí, jímž středočeský úřad v březnu vyhověl Babišovu odvolání a vrátil věc k novému projednání do Černošic. Nyní krajský úřad text svého i černošického rozhodnutí zveřejnil na webu, a to na základě žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Na zveřejnění upozornila organizace Transparency International ČR, která současně argumenty středočeského úřadu zpochybnila.

Drábová: Rusům je těžké věřit, pro dostavbu Dukovan bych je nezvolila
Ikonka času18. 7. 2019, 7:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Šéfka Úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová v pořadu Prostor X říká, že by nechtěla být v kůži politiků, kteří budou o stavbě dalších jaderných bloků rozhodovat. Jde podle ní o strategické partnerství. „Hledala bych jiného partnera, než je Rusko,“ dodává Drábová. 

Zápisník Jana Vávry: Kyberpunk je teď
Ikonka času18. 7. 2019, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Facebook přichází s kryptoměnou, která tak úplně kryptoměnou není. Není ani jisté, jestli svůj projekt Libra přes odpor regulátorů dotáhne. Bez ohledu na to ale virtuální měna Facebooku představuje zlom. Představa nadnárodních firem, které nabourávají státní peněžní monopol, dosud existovala hlavně na stránkách kyberpunkových románů. Tím více v tomto kontextu vynikne bitcoin, který funguje, aniž by potřeboval záštitu nějaké korporace.

Notre-Dame se chystá k rekonstrukci. Podívejte se, jak vypadá čtvrt roku po ničivém požáru
Ikonka času17. 7. 2019, 20:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Jedna z nejvýznamnějších gotických památek na světě a známý francouzský symbol se pomalu chystá na náročnou rekonstrukci. V poničené katedrále Notre-Dame již začaly přípravné práce. 

Babiš: Výstavba středočeského úseku D3 by měla začít v roce 2024
Ikonka času17. 7. 2019, 20:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Výstavba středočeského úseku dálnice D3 na jih Čech by měla začít v roce 2024, kdy bude zároveň zprovozněno dálniční spojení z Tábora do rakouského Lince. Po jednání se starosty dotčených obcí v muzeu v Jílovém u Prahy to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Na adresu odpůrců takzvané západní varianty D3 řekl, že o dálnici rozhodla vláda už před 20 lety a že nelze vyhovět všem. Obce ale mohou počítat s tím, že se jejich připomínky budou prioritně řešit. Týkat by se to mělo například vody a hluku.

Politička, která uhranula Macrona. Čtěte profil nové šéfky Evropské komise
Ikonka času17. 7. 2019, 19:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Evropě bude vládnout Ursula von der Leyenová. Do čela Evropské komise byla zvolena většinou pouhých devíti hlasů. Stávajícího předsedu EK Jeana-Claudea Junckera by měla nahradit od listopadu, do té doby musí sestavit svůj tým. Přeje si přitom co nejvyrovnanější zastoupení mužů a žen.

„Jak kůl v plotě“. Od projevu komunisty Jakeše uplynulo třicet let, připomeňte si jeho slova
Ikonka času17. 7. 2019, 18:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Politikům se často nestává, aby jejich projevy zlidověly a pasáže z nich se citovaly ještě po letech. Generálnímu tajemníkovi komunistické strany Miloši Jakešovi se to před 30 lety podařilo, i když on sám z toho velkou radost neměl. Záznam jeho vystoupení před komunistickými funkcionáři v Červeném Hrádku na Plzeňsku 17. července 1989 vyvolával mezi lidmi smích a Jakeš se stal nechtěnou komediální hvězdou druhé poloviny roku 1989.

Kryptoměnový trh se otřásl, bitcoin má za sebou jeden z největších letošních propadů
Ikonka času17. 7. 2019, 18:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Američtí kongresmani podrobili tvrdé kritice projekt facebookové digitální měny, jejich slova jako by ale dopadla na celý trh zavedených kryptoměn. Kurz dominantního bitcoinu se propadl pod hranici deseti tisíc dolarů za virtuální minci.

Analýza: Češi na nové bydlení šetří nejdéle v Evropě. Byt si nejrychleji pořídí Portugalci
Ikonka času17. 7. 2019, 16:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dostupnost nového bydlení v Česku je ve srovnání s vybranými evropskými zeměmi druhý rok po sobě nejhorší. Nový byt vyjde na 11,2 průměrného ročního platu.  Naopak nejsnadněji na bydlení dosáhnou Portugalci, kteří na průměrný nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních vynaloží 3,8 ročního platu.

Většina Čechů není spokojena s výdělkem, přesto o změně zaměstnání lidé neuvažují, ukázal průzkum
Ikonka času17. 7. 2019, 16:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Většina pracujících Čechů sice není spokojena se svým výdělkem, ale přesto lidé vesměs neuvažují o změně práce. Uvedl to červencový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění. Naprostá většina lidí se také neobává toho, že by mohla práci ztratit.

Senátor Dienstbier: Babiš hraje o přežití, je slabý a od Zemana se nechá vydírat
Ikonka času17. 7. 2019, 16:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Andrej Babiš by se podle senátora Jiřího Dienstbiera měl přestat před Milošem Zemanem třást strachy a podat kompetenční žalobu. Premiér ale údajně prezidenta potřebuje pro přežití. Dienstbier v pořadu Prostor X tvrdí, že je proto Babiš mimořádně slabý a vydíratelný. Z vlády už podle něj měla ČSSD dávno odejít.

Aerolinky Alitalia má zachránit firma, která provozovala zřícený janovský most
Ikonka času17. 7. 2019, 15:35 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Italský státní železniční dopravce Ferrovie dello Stato vybral partnery, kteří se budou podílet na restrukturalizaci národních aerolinek Alitalia. Vedle americké letecké společnosti Delta Air Lines se do záchrany zapojí i provozovatel italského mýtného systému Atlantia. Firma  má přitom v zemi silně pošramocenou pověst – spravovala totiž dálniční most v Janově, při jehož zřícení loni v srpnu zemřelo 43 lidí. Čtvrtým investorem má být ministerstvo hospodářství.

Investory trápí problémové bondy za téměř 750 milionů
Ikonka času17. 7. 2019, 14:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Objem dluhopisových emisí, u kterých dlužník buď vůbec nesplácí, anebo přinejmenším nevyplácí investorům domluvený úrok, se podle veřejně dostupných zdrojů povážlivě blíží psychologické hranici tři čtvrtě miliardy korun.


<< Nejnovější   < Novější    Starší >  Nejstarší >>

Vrátit se nahoru