E15-ekonomika - aktuální přehled na Elchron.cz

Celkem 5915 článků.|

E15-ekonomika

Boeing v reakci na nehody vybaví letadla dodatečným alarmem, upozorní na selhání nového systému
Ikonka času21. 3. 2019, 16:42 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Americký výrobce letadel Boeing umístí do svých strojů 737 MAX v reakci na dvě nedávné nehody nové bezpečnostní zařízení. Napsal to list Financial Times, podle něhož půjde o varovné světlo upozorňující piloty na nefunkčnost klíčových senzorů. Řada států minulý týden zakázala přelety těchto strojů nad svým územím a firma čelí podezření, že za nehodami jsou vadná čidla a chyby softwaru.

Zeman: Senát odmítnutím Gerlochovy nominace uškodil Ústavnímu soudu
Ikonka času21. 3. 2019, 16:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Středeční rozhodnutí Senátu odmítnout nominaci Aleše Gerlocha na ústavního soudce podle prezidenta Miloše Zemana uškodilo Ústavnímu soudu. O dalším kandidátovi, kterého navrhne, bude přemýšlet. Prezident to řekl na tiskové konferenci při ukončení návštěvy Karlovarského kraje.

Glosa Gregora Martina Papucska: Orbánův komunikační kolotoč
Ikonka času21. 3. 2019, 16:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Takže evropská veřejnost se dlouhé týdny zbytečně vzrušovala? Zbytečně pranýřovala ostrou a nekorektní antibruselskou a protimigrační plakátovou a mediální kampaň maďarské vlády a vládní strany Fidesz? A Evropská lidová strana se zbytečně odvolávala na své tradiční hodnoty, které Fidesz ignoruje?

Komentář Adama Kotrbatého: Wikipedie stávkou odkryla vlastní pokrytectví a hlad po penězích
Ikonka času21. 3. 2019, 15:46 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Česká Wikipedie spolu s několika dalšími verzemi této populární otevřené encyklopedie spustila ve čtvrtek jednodenní stávku, kterou protestuje proti možnému přijetí směrnice o autorském právu v Evropském parlamentu. Stejně jako jiné zájmové skupiny, má i Wikipedie na takový krok právo. V jejím případě je ale zarážející pokrytectví, s jakým k akci přistupuje.

Středočeský kraj vrátil Babišovu kauzu do Černošic
Ikonka času21. 3. 2019, 14:35 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Středočeský krajský úřad vrátil případ podezření ze střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) černošické radnici k novému projednání. To znamená, že zrušil buď celé rozhodnutí tamního městského úřadu, nebo jeho část. Vyplývá to z vyjádření tiskového oddělení hejtmanství. Podle kraje byl spis včetně rozhodnutí předán zpět městskému úřadu Černošice.

Zbožňuju obklady z metra, říká designérka Anna Marešová
Ikonka času21. 3. 2019, 14:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
První věc, kterou sama navrhla a zrealizovala, byla sedačka pro barbínu. „Od té doby jsem už ale ušla kus cesty,“ vzpomíná uznávaná designérka, která svůj ateliér založila v roce 2012. Podívejte se na videorozhovor 15 otázek pro.

Turecko se ohradilo proti Zemanovým výrokům o Islámském státu. Jsou plné lží a urážek, tvrdí
Ikonka času21. 3. 2019, 14:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Turecké ministerstvo zahraničí v oficiálním prohlášení ostře odsoudilo výroky prezidenta Miloše Zemana, že Turecko je faktickým spojencem teroristického uskupení Islámský stát. Podle turecké diplomacie byla Zemanova vyjádření lživá a urážlivá.

Z Rejžkova deníčku: Nesoudný soudce Gerloch
Ikonka času21. 3. 2019, 14:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Na naší bizarní politické scéně se pořád něco děje. Patřím k těm, kteří považují vyloučení Václava Klause mladšího z ODS za správné. Nejen za jeho poslední neskutečné výroky, ale i za drzou podporu Ladislava Jakla, kandidáta SPD, proti vlastní straně.

D1 je pro nás jen finančně nezajímavá reklama, říká šéf Eurovia Martin Borovka
Ikonka času21. 3. 2019, 14:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Přes dekádu řídí jednoho z největších stavitelů dálnic v Česku. V oboru, který je podle něj schopný bez problémů absorbovat ročně sto miliard korun, se přitom pohybuje mnohem déle. „Peněz je tu přiměřeně málo. A když přijde krize? Bude záležet na motivaci státu – zda bude chtít investovat do dopravy, nebo platit lidi v nezaměstnanosti,“ říká šéf společnosti Eurovia Martin Borovka.

Glosa Martina Čabana: Prezident se nepřetrhl
Ikonka času21. 3. 2019, 13:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Byla snaha výrazné části senátorů a novinářů, abych neuspěl, prohlásil kandidát na funkci ústavního soudce Aleš Gerloch. K tomu je třeba dodat, že výrazná část novinářů si nepřála úspěch mnoha kandidátů do mnoha institucí, a přesto v nich jsou tito nominanti pohodlně usazeni. Příčina Gerlochova neúspěchu bude jinde. Nejspíše v tom, že voliči v senátních volbách vyvážili sněmovní většinu víceméně nakloněnou politice Pražského hradu. Výsledkem je horní parlamentní komora, v níž to hlava státu prostě nemá lehké.

Piráti z Karibiku na pražském magistrátu. Hřib nechal změnit znělky, kterými svolává zastupitele
Ikonka času21. 3. 2019, 12:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) nechal změnit čtyři znělky, kterými například svolává zastupitele do jednacího sálu. Na začátku dnešního jednání tak zazněla namísto dříve používané znělky melodie z filmu Piráti z Karibiku. Zastupitelé následně v diskusi o programu jednání řešili, o jaké znělky se jedná a zda za jejich užití město nebude muset platit poplatky Ochrannému svazu autorskému (OSA). V Praze vládne koalice Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN), která má v 65členném zastupitelstvu většinu 39 hlasů.

Pětina přihlášených stran nesplnila podmínky pro účast v eurovolbách, hrozí jim pokuty
Ikonka času21. 3. 2019, 11:35 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Osm ze 40 uskupení přihlášených ke květnovým volbám do Evropského parlamentu nedodalo dohledovému úřadu informace o volebním účtu nebo o webových stránkách. Za nesplnění povinnosti jim hrozí sankce od 10 tisíc do 100 tisíc korun, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí Linda Hrubešová. Pochybení se netýkají žádné z parlamentních stran.

Akcie, měny & názory Jany Steckerové: Euro v politické pasti
Ikonka času21. 3. 2019, 11:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Většina analytiků se shoduje, že by euro vůči americkému dolaru mělo postupně posilovat. Společná evropská měna je podle odhadů OECD a přepočtu parity kupní síly vůči dolaru podhodnocena o 17 procent. Evropská unie navíc disponuje značným přebytkem platební bilance, čímž se Spojené státy rozhodně pochlubit nemohou. Rozdíly v ekonomické výkonnosti EU a USA nejsou až tak dramatické, i tak se ale euro do výraznějšího posilování nehrne. Leží tedy vysvětlení na straně americké ekonomiky, a nebo spíše té evropské?

Komentář Roberta Maleckého: Čau, děti!
Ikonka času21. 3. 2019, 10:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Byla jednou jedna levicová strana, která si myslela, že pro prosazení svých programových priorit (nevíme, jak se to řekne pohádkově, ale půjde o nějaká kouzla a čáry) musí vládnout se zlým marketingovým čarodějem. Ten měl kouzelnou hůlku, které se říkalo Facebook, jejímž prostřednictvím dokázal všechno obrátit ve svůj prospěch. Ať už se stalo cokoli.

Český start-up nabral miliony na mobilního průvodce
Ikonka času21. 3. 2019, 10:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Čeští vývojáři se znovu přiblížili svému snu učinit z každého chytrého mobilního telefonu osobního interaktivního průvodce. V březnu jim na expanzi jejich start-upu SmartGuide přispěli investoři celkem patnácti miliony korun.

NHL se vrátí do Prahy, vstupenky vyjdou na tisíce korun
Ikonka času21. 3. 2019, 10:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Příští sezona NHL začne 4. října v Praze. V O2 areně se utkají hokejisté Philadelphie a Chicaga. Návrat nejlepší ligy světa do české metropole oficiálně potvrdilo vedení soutěže na svém twitterovém účtu. Kluby NHL zavítají do Prahy potřetí v historii.

Letiště Praha válčí o poslední pozemek ke stavbě ranveje
Ikonka času21. 3. 2019, 10:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Klíčová šestimiliardová investice největšího českého letiště musí překonat jednu z posledních překážek. S výjimkou jediného pozemku už Letiště Praha vykoupilo všechny plochy, které potřebuje ke stavbě nové paralelní dráhy, jež umožní výrazně zvýšit počty cestujících. Jednání s vlastníkem posledního nevykoupeného pozemku však zjevně naráží na rozdílné představy o ceně.

Zaměstnanci krachujících Pilsen Steel dostali zpět další část mzdy
Ikonka času21. 3. 2019, 9:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel, jejichž ruští majitelé na firmu před dvěma měsíci podali návrh na insolvenci, vyplatily svým více než 600 zaměstnancům druhou část mzdy. Momentálně tak mají pokryté zhruba tři čtvrtiny jejich nároku na měsíční náhradu mzdy, řekla předsedkyně odborů Ivanka Smolková.

Automobilka Geely zvýšila roční zisk o 18 procent
Ikonka času21. 3. 2019, 8:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Čínský výrobce automobilů Geely Automobile zvýšil v loňském roce čistý zisk o 18 procent na rekordních 12,55 miliardy jüanů (42,36 miliardy korun). Zasloužily se o to především vyšší prodeje sedanů a sportovně užitkových vozidel. Vzhledem k nejistému vývoji poptávky firma ale v prohlášení uvedla, že letos neočekává růst tržeb.

ČEZ koupil za stamiliony německý podnik En.plus
Ikonka času21. 3. 2019, 7:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Investice skupiny ČEZ do energetických služeb dál pokračují. Na začátku roku skupina opět zamířila na německý trh, když prostřednictvím své firmy Elevion koupila stoprocentní podíl ve společnosti En.plus.

Kellnerova firma pokročila v léčbě rakoviny vaječníku
Ikonka času21. 3. 2019, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Výrazně snížit riziko úmrtí pacientek s nádorovým onemocněním vaječníku umožní přípravek biotechnologické společnosti Sotio z investiční skupiny PPF Petra Kellnera. Druhou fázi vývoje léku DCVAC/OvCa završila klinická studie.

Zápisník Daniela Nováka: MiniIKEA končí
Ikonka času21. 3. 2019, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Už měsíc trvá kauza dovozů závadného hovězího z Polska, která tataráku dodala příchuť adrenalinu.

Robert Šíma: „Neustálé zdokonalování zákaznické péče je dlouhodobým cílem Bohemia Energy“
Ikonka času21. 3. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Skupina Bohemia Energy obsluhuje v současnosti již více než milion a dvě stě tisíc zákazníků. Péče o klienty je tak pro firmu klíčovou oblastí, ve které neustále přináší řadu novinek. Ať je to bezplatná zákaznická linka, rozšiřování online plateb nebo přihlášení se k etickému kodexu dle doporučení ERÚ. „Zákaznická zkušenost velmi ovlivňuje i celkové vnímání značky a služeb. Proto se na tuto oblast intenzivně zaměřujeme a neustále ji vylepšujeme,“ říká Robert Šíma, ředitel zákaznické péče Bohemia Energy. 

Vedení Kauflandu přebírá nejbližší spolupracovník nejbohatšího Němce
Ikonka času20. 3. 2019, 19:17 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Obchodní řetězec Kaufland nezůstal bez šéfa dlouho. Jeho vedení se dočasně ujme Klaus Gehrig, nynější šéf Schwarz Gruppe vlastněné miliardářem Dieterem Schwarzem. Informuje o tom německý tisk.

České dráhy u soudu neuspěly. Škoda Transportation jim nemusí vracet miliardu za lokomotivy
Ikonka času20. 3. 2019, 19:11 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Státní dopravce České dráhy neuspěl v soudním sporu se strojírenskou firmou Škoda Transportation o 1,2 miliardy korun za dodávku lokomotiv. Informaci Hospodářských novin zveřejnil dnes server IHNED.cz. Peníze přiřkla Škodě Transportation již dříve arbitráž. Dráhy chtěly výsledek arbitráže zvrátit. Podle Městského soudu v Praze ale rozhodnutí arbitrů platí.

Evropští lidovci pozastavili členství straně Viktora Orbána
Ikonka času20. 3. 2019, 19:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Maďarské vládní straně Fidesz premiéra Viktora Orbána bylo pozastaveno členství v Evropské lidové straně. Oznámil to Joseph Daul, předseda formace, která má v současné době největší frakci v Evropském parlamentu. Postih byl schválen poté, co k němu vyzvalo 13 členských stran kvůli údajnému porušování principů právního státu stranou vládnoucí v Maďarsku. Orbán podle agentury DPA rozhodnutí přivítal jako dobrý krok, „protože zachoval jednotu“.

Astana už není. Hlavní město Kazachstánu ponese jméno bývalého prezidenta
Ikonka času20. 3. 2019, 18:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Kazašský parlament schválil přejmenování hlavního města země, které nyní namísto Astany ponese název Nursultan. Zákonodárný sbor tím vzdal hold dlouholetému prezidentovi Nursultanu Nazarbajevovi, který v úterý nečekaně podal demisi. Prezidentského úřadu v Kazachstánu se dnes ujal dosavadní předseda Senátu Kasym-Žomart Tokajev, který změnu jména metropole navrhnul. Zemi povede do dubna 2020. Do uvolněné funkce šéfa horní komory kazašského parlamentu byla zvolena exprezidentova dcera Dariga Nazarbajevová. Informovala o tom agentura Reuters.

Obří autoaliance vybrala první modely, ze kterých má Microsoft udělat chytrá auta
Ikonka času20. 3. 2019, 18:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Spolupráce automobilové aliance Nissan-Mitsubishi-Renault a technologické společnosti Microsoft dostává jasnější kontury, informuje server Automotive News. Nástroje informačního světa jako virtuální asistenti či velká data tak mají brzy proniknout i do osobních vozů. Aliance už vybrala první modely, jež mají z inovací těžit.

Protesty zmítaná Paříž je mezi nejdražšími městy světa. Kde naopak vyjde život nejlevněji?
Ikonka času20. 3. 2019, 18:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nejvíce zatíží peněženku svých obyvatel život v Paříži, Singapuru a Hongkongu. Laciností naopak vynikají venezuelský Caracas, syrský Damašek a uzbecká metropole Taškent. Vyplývá to z žebříčku nákladů na živobytí ve 133 světových metropolích, který sestavil The Economist Intelligence Unit. Prohlédněte si fotogalerii.

Rodičovskou zvyšujme automaticky, chce pirátka Richterová. Miliardy má přinést zdanění konopí
Ikonka času20. 3. 2019, 17:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vláda chce zvýšit rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc korun, ale jen dětem, které se narodí po 1. lednu příštího roku. Oproti původním slibům tak přijdou zkrátka současní rodiče malých dětí. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce rozšíření počtu rodičů s nárokem na vyšší rodičovskou znovu prosadit, naráží však na koaliční partnery z ANO. Piráti navrhnou valorizaci rodičovské, říká pro E15 poslankyně Olga Richterová (Piráti), která se věnuje sociální politice.

Škodovácké odbory vyjednaly jednorázový bonus přes 60 tisíc, dohadování s firmou ale nekončí
Ikonka času20. 3. 2019, 16:51 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zaměstnanci automobilky Škoda Auto dostanou jednorázový bonus 65 tisíc korun. Je vyšší než loni, kdy dostali 60 tisíc korun. Jde o dílčí výsledek kolektivního vyjednávání, které ale ještě pokračuje. O bonusu informovalo vedení automobilky zaměstnance v dopise. Bonus vzrostl i navzdory poklesu zisku, nekonsolidovaný zisk po zdanění klesl loni firmě o devět procent na 28,89 miliardy korun.

Aleš Gerloch: Uškodily mi vztahy mezi Senátem a Hradem
Ikonka času20. 3. 2019, 16:38 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Neúspěšný kandidát na ústavního soudce Aleš Gerloch připustil, že při zamítnutí jeho nominace Senátem sehrálo roli jeho dlouholeté členství v bývalé KSČ.

Šátky místo kravaty. Luxusní značka Hermés se snaží přizpůsobit trendu stále neformálnější módy
Ikonka času20. 3. 2019, 16:33 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Tržby francouzského výrobce luxusního zboží Hermés loni rostly ve všech regionech. Jeho čistý zisk stoupl o 15 procent na 1,4 miliardy eur (36 miliard korun). Starosti mu ale dělá jeho klíčová textilní divize, která v loňském roce rostla jen o tři procenta, nejméně ze všech. Upozornila na to agentura Bloomberg.

Americké aerolinky hodlají s problematickým Boeingem 737 MAX létat i nadále
Ikonka času20. 3. 2019, 16:13 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Aerolinky z USA budou létat Boeingem 737 MAX i nadále, přestože jiné země tyto stroje uzemnily. Šéfové leteckých společností Southwest Airlines, American Airlines a United Airlines k rozhodnutí dospěli po vnitřním bezpečnostním šetření a nemotivují je ekonomické důvody, napsal na svém webu list The Wall Street Journal (WSJ). Letouny 737 MAX mají za sebou během necelého půl roku dvě tragické havárie.

Do dvou let nebude v Česku problém najít místo na dobití elektromobilu, tvrdí šéf Porsche ČR
Ikonka času20. 3. 2019, 15:44 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pokud Česko nepodpoří koncové uživatele při rozvoji elektromobility, zůstane jediným racionálním argumentem pro nákup elektroauta místo klasického vozu se spalovacím motorem cena za ujetý kilometr. Infrastruktura se nyní rychle zlepšuje a nejpozději za dva roky by měla být v takovém stavu, aby pro majitele elektroaut nebyl problém najít místo pro dobíjení, řekl na brněnském veletrhu Amper generální ředitel společnosti Porsche ČR Jan Hurt.


<< Nejnovější   < Novější    Starší >  Nejstarší >>

Vrátit se nahoru