E15-ekonomika - aktuální přehled na Elchron.cz

Celkem 5294 článků.|

E15-ekonomika

Pracovníkům veřejné sféry plošně vzrostou platy o 1500 korun
Ikonka času13. 9. 2019, 9:05 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Koalice se dohodla na růstu platů ve veřejné sféře v příštím roce. Všichni dostanou navíc 1500 korun do tarifů, zrušena bude nejnižší tabulka tarifů, která se týká nejníže odměňovaných profesí, například kuchařek. „Jediné procentuální navýšení zůstává u pedagogů a všichni ostatní dostanou pevnou částku, z toho nepedagogové budou mít víc než těch původních sedm procent, tím, že dojde ke zrušení nejnižší tarifní tabulky,“ řekl novinářům premiér Andrej Babiš.

Stát má z exekucí až půl miliardy ročně, tvrdí věřitelé
Ikonka času13. 9. 2019, 8:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Stát podle odhadů portálu Češi v právu ročně inkasuje zhruba 400 až 500 milionů korun na dani z přidané hodnoty z nákladů exekuce. Pro dlužníky to znamená zdražení exekučního vymáhání o více než pětinu. To je nevýhodné i pro věřitele, kteří musí mnohdy o to déle čekat na splacení dluhu. 

Trump se chce do konce roku opět setkat s Kim Čong-unem
Ikonka času13. 9. 2019, 7:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Americký prezident Donald Trump před novináři uvedl, že by si přál se do konce roku znovu setkat se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Americký prezident vyslovil také přesvědčení, že jej Izraelci nešpehují, a tvrdil, že Írán si přeje setkání se Spojenými státy. Přiživil tím podle agentury AFP spekulace o možné schůzce s íránským prezidentem Hasanem Rúháním na okraji Valného shromáždění OSN.

Komentář Martina Čabana: Zemanova kakofonie
Ikonka času13. 9. 2019, 7:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
O vybroušené harmonie klasických skladeb v podání předních českých symfonických orchestrů čínští posluchači zřejmě přijdou. Zato čínští komunističtí bafuňáři si nepochybně velmi užívají četné disharmonie v podání české kakofonické zahraniční politiky. Stejně blažené pocity z uširvoucích nesouladů v postojích českých politiků jistě panují i v Moskvě.

Zápisník Michala Noska: Koněv a nanovlákna
Ikonka času13. 9. 2019, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vstup do budovy radnice Prahy 6 včera hlídala policie a dveře úřadu zdobilo upozornění, že provoz byl kvůli zvýšenému bezpečnostnímu opatření omezen na minimum. To vše kvůli jednání zastupitelů o budoucnosti sochy maršála Ivana Koněva na náměstí Interbrigadistů v Bubenči a možným střetům odpůrců čtyřicet let starého artefaktu a jeho příznivců. S odstraňováním soch mají v Bubenči praxi.

KFC se v České republice těší stále větší oblibě
Ikonka času13. 9. 2019, 6:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
První restaurace s ikonickým plukovníkem Sandersem v logu byla v ČR otevřena v prosinci roku 1994 v pražské Vodičkově ulici. Tento týden tato značka slavnostně otevřela svou 100. restauraci v Bucharově ulici v Praze 5 a do konce roku jich má přibýt dalších 5.

Mikroskop E15: Zákon o realitních makléřích je potřeba, shodli se zástupci profese
Ikonka času13. 9. 2019, 6:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Na realitním trhu existuje řada úskalí. Některá z nich by měl odstranit nový zákon, který bude upravovat fungování zprostředkovatelů. Nová legislativa je potřeba, současná podoba ale všechny problémy zřejmě nevyřeší, shodli se odborníci v rámci Mikroskopu, kulatého diskusního stolu pořádaného deníkem E15.

Nové iPhony zviditelnily nepříliš známou fobii. Fotoaparáty dráždí ty, kteří mají strach z děr
Ikonka času12. 9. 2019, 20:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Úterní velkolepá prezentace Applu a jeho novinek přinesla záhy poměrně překvapivou reakci specifické skupiny. Konkrétně těch, kteří mohou trpět takzvanou trypofobií. Nové modely iPhone Pro a miniobjektivy jejich fotoaparátů mohou některým lidem připomínat objekty jejich strachu. Díry a shluky děr.

Koněvovu sochu má nahradit památník osvobození Prahy, rozhodli zastupitelé
Ikonka času12. 9. 2019, 19:41 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Sochu sovětského maršála Ivana Koněva v pražské Bubenči nahradí nový památník osvobození metropole za druhé světové války. Rozhodli o tom ve čtvrtek zastupitelé Prahy 6, radnice má vypsat soutěž na jeho podobu. Usnesení pověřuje vedení městské části, aby našlo pro Koněvovu sochu vhodné místo. Kolem sochy vznikl spor přesahující hranice republiky. Kritiku vedení Prahy 6 v neděli zopakoval ruský ministr kultury Vladimir Medinskij, senátor Sergej Cekov navrhl uvalení hospodářských sankcí na Česko. Ruské velvyslanectví označilo rozhodnutí Prahy 6 za nehorázné. Před jednáním se u radnice setkáli příznivci zachování pomníku, kteří požadovali odvolání starosty Ondřeje Koláře (TOP 09).

Komentář Petra Peška: Není socha, není problém
Ikonka času12. 9. 2019, 18:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Socha maršála Koněva vždy nějakým způsobem vyčnívala a beze zbytku na ní šlo uplatnit označení „kontroverzní“. Tedy slovo na jednu stranu opatrné a na druhou nabízející různé interpretace. Jednak ztvárněním a především pak kvůli maršálovi samotnému.

Google zaplatí za urovnání daňových podvodů ve Francii miliardu eur
Ikonka času12. 9. 2019, 18:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Americká internetová společnost Google se dohodla s francouzskými úřady, že zaplatí téměř jednu miliardu eur (25,9 miliardy korun), aby urovnala vyšetřování, které se týká podezření z daňových podvodů a které začalo před čtyřmi lety. Dohoda by mohla vytvořit právní precedens pro další velké technologické společnosti ve Francii, informovala agentura Reuters.

Let Smartwings s jedním motorem byl chyba posádky, přiznal podle úřadu dopravce
Ikonka času12. 9. 2019, 18:23 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Let společnosti Smartwings s porouchaným motorem byl podle interního šetření dopravce pochybením posádky. Vyplývá to z podkladů, které firma minulý týden předala leteckému úřadu. Řekl to ve čtvrtek mluvčí Úřadu pro civilní letectví (ÚCL) Vítězslav Hezký. Společnost Smartwings krátce po události jakékoliv pochybení odmítala, později uvedla, že nešlo o systémovou chybu. Letecký úřad zatím k žádnému výsledku ve svém šetření nedospěl, v minulých týdnech označil postup posádky za nestandardní.

Volkswagen zřejmě manipuloval s měřením emisí i u novějších motorů, kauza se má týkat i škodovek
Ikonka času12. 9. 2019, 18:12 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Koncern Volkswagen (VW) zřejmě manipuloval s měřením emisí také u novějších motorů emisní normy Euro 6. Tvrdí to německá televizní a rozhlasová stanice SWR. Daný typ motoru koncern od roku 2012 montoval do statisíců aut, včetně těch, která vyrábí automobilka Škoda. Podle SWR se to zřejmě týká i vozů Volkswagen, Audi a Seat, koncern ale tvrzení SWR popírá. Německé ministerstvo dopravy uvedlo, že podezření nejsou nová, nelegální postup automobilek v tomto případě ale nezjistilo.

Brzy šéfka Evropské centrální banky Lagardeová: Cesta od akvabely po statut mocné lídryně
Ikonka času12. 9. 2019, 18:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ještě měsíc bude Evropské centrální bance šéfovat Ital Mario Draghi. Jako jeho labutí píseň nebo poslední krok označují analytici čtvrteční snížení úrokových sazeb ECB na rekordní dno. Za šest týdnů se o vše další postará žena s úctyhodným životopisem. Francouzka Christine Lagardeová právě v den, kdy Evropa kvůli kroku ECB musí počítat s dalším poklesem ceny peněz, pověsila na pomyslný hřebík své angažmá v Mezinárodním měnovém fondu.

Výroba izraelských radarů v Česku je ohrožena. Firma Strnadových nemá platnou smlouvu
Ikonka času12. 9. 2019, 17:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Miliardový nákup osmi izraelských 3D radiolokátorů pro českou armádu se nečekaně komplikuje. Firmy ze zbrojařské skupiny Jaroslava a Michala Strnadových tvrdí, že dodavatel zařízení Elta Systems jim nechce přenechat 30procentní podíl na výrobě a dvacetiletém servisu radarů, jak se dosud předpokládalo. Ministerstvo obrany věří, že izraelská vláda, s níž má Česko smlouvu uzavřít, závazek dodrží.

Peníze v Evropě budou opět levnější, ECB snížila úrokové sazby na rekordní minimum
Ikonka času12. 9. 2019, 16:40 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Evropská centrální banka ve čtvrtek snížila depozitní úrokovou sazbu o 0,1 procentního bodu na nové minimum minus 0,5 procenta. Zároveň oznámila, že od listopadu obnoví nákupy dluhopisů, a to v objemu 20 miliard eur (zhruba 517 miliard korun) měsíčně. Banka tak reaguje na další zhoršení ekonomických podmínek v eurozóně, hlavně na zpomalování hospodářského růstu a nízkou inflaci.

Přísnější pravidla pro placení kartou na internetu se blíží. Většina bank podmínky nezmění
Ikonka času12. 9. 2019, 16:13 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Většina bank nyní nemění podmínky pro placení kartou na internetu v souvislosti s přísnějším ověřováním údajů, které kvůli nové evropské směrnici začne platit od soboty. Obchody se podle bank uskuteční stejně jako dosud. Obchodníci se obávají, že silnější ověřování bude znamenat alespoň v první fázi pro internetové obchody komplikace.

Emisní skandál Volkswagenu: miliardové odškodnění i tresty vězení
Ikonka času12. 9. 2019, 14:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Základní údaje o emisním skandálu automobilového koncernu Volkswagen (VW podle německé SWR zřejmě manipuloval měření emisí i u novějších motorů emisní normy Euro 6).

Nejbohatší Němci mají obchody nebo automobilky. Podívejte se na přehled německých miliardářů
Ikonka času12. 9. 2019, 14:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Bohatí dál bohatnou i v Německu. Podle výpočtů ekonomického časopisu Bilance, přesáhnul loni majetek nejbohatší tisícovky Němců bilion eur, což je vůbec poprvé v historii země. Když se k tomu připočtou propojené majetky některých rodin, činí celková suma 1,2 bilionu, což je polovina hrubého domácího produktu celé země.

Glosa Martina Čabana: Rodinná naděje
Ikonka času12. 9. 2019, 13:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V temnotách zoufalství, které stát už dlouhá léta předvádí v rodinné politice, zablikala drobná světélka. Ministryně práce Jana Maláčová se jde bavit s vládními partnery o koncepci rodinné politiky. Z původního masivního a pravděpodobně nezaplatitelného konceptu stvořeného Sobotkovou vládou zbylo devět bodů, z nichž některé, a to je třeba říci, mají smysl. Nechme stranou diskutabilnější věci jako zálohové výživné nebo dotační programy kolem bydlení, u nichž je otázkou, zda vůbec pod rodinnou politiku spadají.

Kryptoměnu libra od Facebooku nelze v Evropě povolit, uvedl francouzský ministr financí
Ikonka času12. 9. 2019, 12:57 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Plánovanou digitální měnu libra americké internetové společnosti Facebook není možné v Evropě za současných podmínek povolit. Prohlásil to francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Měna podle něj představuje hrozbu pro finanční systém i suverenitu vlád a vytváří prostor pro zneužívání dominantního postavení na trhu, napsala agentura Reuters.

Z Rejžkova deníčku: Žaloba na Filipa
Ikonka času12. 9. 2019, 11:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dnes bude tento sloupek patrně poněkud roztěkaný, neboť se přiznám, že během psaní jedním okem sleduji hrdinný – a nakonec tedy marný – boj našich basketbalistů s Austrálií o postup do semifinále mistrovství světa. Téma je však čerstvé – žaloby a soudy.

S neomezeným mobilním internetem přichází i O2
Ikonka času12. 9. 2019, 10:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Operátor O2 nabídne od pondělí nové tarify s neomezenými daty. Cena tarifů Neo bude začínat na 1099 korunách za neomezené volání a stahování dat s rychlostí pět Mbit/s. Tarif s rychlostí do 20 Mbit/s bude stát 1299 korun a neomezené stahování o rychlosti až 300 Mbit/s vyjde na 1599 korun měsíčně. Nejdražší datový tarif s jedním GB dat v zahraničí vyjde na 2499 korun.

Dva roky od startu kryptománie. Bitcoin je na tom funkčně lépe, než když stál 20 tisíc dolarů
Ikonka času12. 9. 2019, 10:43 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Celková výpočetní síla počítačů, které zajišťují chod bitcoinové sítě, dosahuje rekordních hodnot. Kryptoměnový protokol tak dosud nikdy nebyl zabezpečen lépe.

Akcie, měny & názory Moniky Junicke: Recese a její významy
Ikonka času12. 9. 2019, 10:25 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Výkonnost německé ekonomiky ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně poklesla a soudě podle posledních statistik, je zlepšení ve třetím čtvrtletí nepravděpodobné. Další propad německé ekonomiky už definici recese naplní. Avšak přesto že se toto téma skloňuje mezi ekonomy i v médiích čím dál víc, Německo pravděpodobně celou eurozónu do recese nestáhne.

Slovenský úřad zjistil nedostatky v budované jaderné elektrárně
Ikonka času12. 9. 2019, 10:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Slovenský úřad jaderného dozoru zjistil nedostatky v dokončovaném třetím bloku jaderné elektrárny Mochovce na jihu země. Úřad to uvedl v hodnotící zprávě k takzvané horké hydrozkoušce, jejíž úspěšné zvládnutí je jednou z podmínek pro zavezení jaderného paliva do reaktoru.

British American Tobacco začne s propouštěním zaměstnanců
Ikonka času12. 9. 2019, 10:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Britský tabákový koncern British American Tobacco propustí po celém světě zhruba 2300 zaměstnanců. BAT po celém světě zaměstnává kolem 55 tisíc lidí. Koncern působí od roku 1994 rovněž v České republice, kde podle svých internetových stránek zaměstnává přes 350 lidí. V Česku ale nemá výrobní aktivity.

Muskův další krok ke kolonizaci Marsu: blíží se zkušební let nového plavidla firmy SpaceX
Ikonka času12. 9. 2019, 10:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nový prototyp vesmírné lodi Starship pojmenovaný jako MK1 je téměř připravený a vzlétnout by měl už v říjnu. Napsal to šéf společnosti SpaceX Elon Musk na svém twitterovém účtu. V rámci prvního testu by měla raketa vzlétnout až do výšky dvaceti kilometrů a následně se řízeným manévrem vrátit. Předchozí prototyp Starhopper byl nejvýše ve dvou stech metrech.

Pravděpodobnost recese v Německu vzrostla na téměř šedesát procent
Ikonka času12. 9. 2019, 9:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pravděpodobnost hospodářské recese v Německu vzrostla na téměř 60 procent, tedy na nejvyšší úroveň od přelomu let 2012 a 2013. Vyplývá to podle agentury Reuters z indexu, který sestavuje německý institut IMK. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.

Brexit bez dohody může zdražit elektřinu i přinést problémy s potravinami, tvrdí vládní analýza
Ikonka času12. 9. 2019, 7:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Výrazné zdražení elektřiny, problémy s dodávkami léků a některých čerstvých potravin, značné komplikace v dopravě přes Lamanšský průliv či nepokoje v Severním Irsku. Takové dopady by mohli pocítit Britové při brexitu bez dohody, uvádí analýza, kterou zveřejnila britská vláda. Pětistránkový dokument s datem 2. srpna 2019 údajně popisuje nejpesimističtější „opodstatněné“ předpoklady úřadů.

Komentář Petra Fischera: Komise pro zlomovou dobu
Ikonka času12. 9. 2019, 7:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Debata o obsazení nové Evropské komise se poněkud smrskla na otázku, zda Češi vyhráli, nebo prohráli. Jako by se Česko účastnilo mistrovství v politickém vlivu a vypadlo už v základní skupině. Nic není víc od věci než pěstování sportovního ducha zrovna v této disciplíně. Komise z definice nehraje v národních barvách, stará se o blaho celku, ne o ambice států a politiků.

Spojené státy odsouvají navýšení cla na čínské zboží
Ikonka času12. 9. 2019, 7:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Spojené státy se rozhodly odložit na 15. říjen plánované navýšení cla na čínské zboží, jehož roční hodnota dovozu do USA činí 250 miliard dolarů (5,9 bilionu korun). Na twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, podle nějž jde o projev „dobré vůle“. Clo na část čínských výrobků mělo původně ze současných 25 procent narůst na 30 procent už 1. října.

Zápisník Barbory Pánkové: Lákavé Srbsko
Ikonka času12. 9. 2019, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Se zástupci Česka se v Bělehradě letos dveře netrhnou. Právě tam jedná prezident Miloš Zeman, kterého doprovodili čtyři ministři a zhruba padesátičlenná podnikatelská delegace.

Holding Czechoslovak Group je zajímavým zaměstnavatelem pro manažery i kvalifikované dělníky
Ikonka času12. 9. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Průmyslová skupina Czechoslovak Group (CSG) zahrnuje celou řadu podniků v segmentu malých, středních i velkých firem, které jsou strategickými zaměstnavateli v městech a krajích, kde sídlí. Portfolio výrobků a služeb je často v české ekonomice jedinečné, proto je skupina velmi zajímavým zaměstnavatelem nejen pro kvalifikované pracovníky, ale i pro top manažery.

Babiš: Z rezerv zdravotních pojišťoven budeme čerpat už za rok
Ikonka času11. 9. 2019, 21:39 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Z rezerv zdravotních pojišťoven bude podle premiéra Andreje Babiše (ANO) potřeba na zdravotní péči čerpat peníze už příští rok. Do zdravotnictví by příští rok mělo jít 350 miliard korun, meziročně o 26 miliard navíc. Podle premiéra je možné uvažovat ještě až o šesti miliardách navíc. S odbory chce dál jednat, až budou mít přesnější data. Podle odborů chybí i po navýšení ještě asi 19 miliard, pro domácí péči 600 milionů korun a pro sestry v sociální péči 300 milionů, o nichž se bude dál jednat. Debatu se zástupci krizového štábu označil premiér za "zmatečnou". V pátek se chce sejít s řediteli zdravotních pojišťoven.


<< Nejnovější   < Novější    Starší >  Nejstarší >>

Vrátit se nahoru