E15-ekonomika - aktuální přehled na Elchron.cz

Celkem 5792 článků.|

E15-ekonomika

Komentář Petra Bartoně: Když dva dělají totéž, ať je to totéž
Ikonka času12. 3. 2019, 20:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Mají-li mít ženy stejné starobní důchody jako muži, nejsnadnější cestou je prožít život plný mužských výdělků. Tomu často brání pevná pracovní doba. Ale například vědkyně časovou flexibilitu mít mohou. Mezinárodní konference v Praze ukázala, že klíčem je nastolení skutečné konkurence.

Úřady zastavily provoz problémových boeingů nad celou Evropou, Smartwings uzemnily sedm strojů
Ikonka času12. 3. 2019, 18:42 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Evropské státy po katastrofě v Etiopii omezují provoz letounů Boeing 737 MAX. Zákaz vstupu těchto letadel do svých vzdušných prostorů nejdříve vydaly Německo, Francie, Irsko a Velká Británie, v podvečer pozastavila provoz po celé Evropě agentura EASA. Mezitím se rozrůstá i seznam leteckých společností, které přerušily provoz letounů tohoto typů dobrovolně. 

GDPR v Česku čekají změny, Sněmovna schválila nová pravidla ochrany soukromí
Ikonka času12. 3. 2019, 18:05 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Sněmovna znovu schválila nová pravidla ochrany soukromí, která navazují na evropské nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR). Na rozdíl od prosincového schvalování souhlasila se zrušením sankcí pro obce a kraje, jak to požadoval Senát. Původně chtěla pouze snížit maximální pokuty pro malé obce na 15 tisíc korun. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.

Realitní trh v Londýně se zřejmě jen tak neoklepe. Ani kdyby poslanci schválili dohodu s EU
Ikonka času12. 3. 2019, 17:59 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zájem o kanceláře či další komerční nemovitosti v britské metropoli výrazně upadl. Příčinou je nejistota kolem podoby brexitu, uvádí agentura Bloomberg. Část správců aktiv se dokonce domnívá, že i kdyby britská premiérka Theresa Mayová uspěla a v parlamentu prosadila „svou“ rozvodovou smlouvu s Bruselem, trh s komerčními nemovitosti ve známé finanční čtvrti City by se z dosavadního propadu do konce roku nevzpamatoval.

Komentář Martina Čabana: Za deset let důstojněji
Ikonka času12. 3. 2019, 16:03 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Slavení výročí, když už nějaké přijde dost důležité i hlavě státu, nám docela jde. Dvacet let od vstupu do NATO prezidentu Zemanovi jako důležité výročí přijde. Jistě i proto, že se o české členství v Alianci sám nemalou měrou zasloužil, za což mu patří dík a v moderních českých politických dějinách jedno z čestných míst, ať už si jej svým působením na Hradě přizdobí čímkoli. NATO představuje pro Česko jak bezpečnostní záruky, tak geopolitickou kotvu, díky níž s námi velmocenské vlny od východu cloumají výrazně méně, než by cloumat mohly.

Šporkovský palác v centru Prahy změnil majitele
Ikonka času12. 3. 2019, 16:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Developerská skupina Sebre prodala Šporkovský palác v Praze 1. Novým majitelem nemovitosti mezi ulicemi Hybernská a V Celnici je pojišťovací skupina Generali.

Český start-up sdílí volné pracovníky, prorazit chce v Evropě i v Rusku
Ikonka času12. 3. 2019, 14:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Téměř dvacet let zkušeností v čele tradičního průmyslového výrobce a napjatá situace na trhu práce. To byly hlavní motivace, které vedly podnikatele Dalibora Kaňovského k vytvoření aplikace pro sdílení pracovních pozic Worklinks. Platforma, kterou provozuje Kaňovského firma Jurent CZ, funguje od konce loňského roku.

Praha se obává dalších povodní, před velkou vodou mají ochránit nová opatření
Ikonka času12. 3. 2019, 14:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Od posledních významných povodní v hlavním městě uplynulo bezmála šest let, podle odborníků ale může velká voda kdykoli udeřit znovu. Praha, kterou v současnosti chrání před povodněmi necelých dvacet kilometrů pevné a mobilní hráze, proto chystá další posílení ochrany území kolem Vltavy.

Vyvezte embéčko ze stodoly. Většina investičních veteránů je z východního bloku
Ikonka času12. 3. 2019, 13:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Mezi investory do aut roste zájem o historická auta z bývalého východního bloku. Za poslední rok tvořily 62 procent všech prodaných vozů v rámci služby Mototechna Classic. Ta se zaměřuje právě na investiční veterány a za poslední rok prodala přes 50 vozů v hodnotě téměř 18 milionů korun. Uvedli to zástupci firmy Aures Holdings, pod kterou Mototechna Classic spadá.

Anketa: Co Česku přinesl vstup do NATO? Jak členství ovlivnilo český zbrojní průmysl?
Ikonka času12. 3. 2019, 13:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Česko slaví dvacet let od vstupu do Severoatlantické aliance. Jak moc toto členství naši republiku ovlivnilo, jsme se zeptali odborníků. 

Spojené království stále může uváznout v unijních strukturách, tvrdí britský prokurátor
Ikonka času12. 3. 2019, 12:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Právní riziko, že Británie i po odchodu z Evropské unie uvázne v unijních strukturách na neomezenou dobu při uplatnění takzvané irské pojistky trvá navzdory doplňku k brexitové dohodě, který s Evropskou unií na poslední chvíli v pondělí vyjednala premiérka Theresa Mayová. Uvedl to ve své analýze britský generální prokurátor Geoffrey Cox. Dodal nicméně, že text doplňku považuje za právně závazný. Labouristická opozice i někteří konzervativní politici to ale už dříve zpochybnili s tím, že na pojistce se nic nezměnilo.

Zlínský soud projednává případ legalizace majetku Radka Březiny
Ikonka času12. 3. 2019, 12:40 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Víc než 2,5 hodiny zabralo státnímu zástupci Radku Bartošovi čtení obžaloby v případu praní špinavých peněz pocházejících z nelegálního podnikání Radka Březiny, hlavního organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem. Kauzou se dnes začal zabývat zlínský okresní soud. V případu jsou obžalovaní čtyři Březinovi blízcí lidé. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozí jeho manželce Stanislavě, otci Vladimírovi a asistentkám Kateřině Míčkové a Kristýně Mazurové v případě prokázáni viny až osmileté vězení.

Veolia odstartovala globální boj proti změnám klimatu
Ikonka času12. 3. 2019, 12:16 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Problém klimatických změn, které mají dopad na životní prostředí i společnosti po celém světě, se řeší v posledních letech na všech možných úrovních. Podle odborníků se ale něco změní pouze tehdy, když budou do těchto procesů zapojeny i velké firmy. Francouzský nadnárodní koncern Veolia, který je významným hráčem i na českém trhu, se proto rozhodl, že bude celosvětovým lídrem v poskytování environmentálních služeb.

Akcie, měny & názory Davida Navrátila: Buďme připraveni
Ikonka času12. 3. 2019, 12:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Průměrná hrubá mzda vzrostla v posledním čtvrtletí loňského roku téměř o sedm procent. První věc, na kterou čtenář takových statistik chce upozornit, je, že na průměrnou mzdu dosáhne méně než polovina zaměstnanců. Takže růst pro „normálního“ člověka není zase tak výrazný. Nicméně v posledních čtvrtletích roste tzv. mediánová mzda rychleji než ta průměrná. V praxi to znamená, že rostou rychleji mzdy lidem s nižšími příjmy než těm s vyššími příjmy.

Česko vydírají zahraniční firmy, závod ke dnu začal už v 90. letech, říká ekonomický geograf Pavlínek
Ikonka času12. 3. 2019, 12:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Politici ve středovýchodní Evropě jsou schopni nabídnout až absurdní částky ve formě investičních pobídek, aniž by přemýšleli nad dlouhodobým ekonomickým dopadem, říká ekonomický geograf Petr Pavlínek. V rozhovoru s Pavlem Štruncem Pavlínek také odhaluje výsledky svého dlouhodobého výzkumu a popisuje vyjednávací praktiky manažerů z Asie. Podívejte se na rozhovor.

Babiš: Členství v NATO je v existenčním zájmu Česka
Ikonka času12. 3. 2019, 11:35 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Členství v Severoatlantické alianci je v existenčním zájmu Česka, země této velikosti se sama neubrání. Na konferenci ke 20. výročí českého vstupu do NATO to na Pražském hradě řekl premiér Andrej Babiš. Vyzval také alianci, aby se ještě víc než nyní zaměřila na boj proti mezinárodnímu terorismu, který považuje za hlavní hrozbu.

Podívejte se na pět největších nákupů české armády
Ikonka času12. 3. 2019, 11:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Výzbroj českých ozbrojený složek se za polistopadovou dobu značně změnila. Nejvice utratila za letouny z Aera Vodochody. 

Komentář Martina Čabana: Babiš na dvou frontách
Ikonka času12. 3. 2019, 10:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Po lesku návštěvy v Bílém domě čeká premiéra Andreje Babiše tvrdý návrat do mnohem méně blýskavého prostředí české reálpolitiky. A ta se za těch pár dní, které předseda vlády strávil v USA, docela pohnula.

Zvěřina, houby, lesní plody. V některých potravinách je stále cesium z Černobylu
Ikonka času12. 3. 2019, 10:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V některých monitorovaných potravinách je stále nezanedbatelné množství cesia Cs-137 z takzvaného počernobylského spadu, který byl v 80. letech 20. století způsoben havárií Jaderné elektrárny Černobyl. Na webu to uvedl Státní úřad pro jadernou bezpečnost s tím, že jde především o zvěřinu, houby a lesní plody. Předsedkyně úřadu Dana Drábová řekla, že v množství v potravinách není v žádném případě zdravotně závadné. Cesium se podle ní bude rozkládat ještě několik desítek let.

20 let v NATO: Armáda je plně profesionální, největší hrozbou se stalo Rusko
Ikonka času12. 3. 2019, 8:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Plná profesionalizace armády a tisíce vojáků, kteří si v misích na Balkáně a Blízkém východě osvojili spolu s angličtinou západní schopnosti, iniciativní a samostatné jednání nebo i vystupování na veřejnosti. To jsou nejviditelnější změny po vstupu Česka do NATO v březnu 1999. Napomohli mu již českoslovenští vojáci, kteří si po sametové revoluci vydobyli respekt na začátku dekády v operaci Pouštní bouře a misi UNPROFOR v bývalé Jugoslávii.

Provozní zisk Škody Auto loni klesl o téměř patnáct procent
Ikonka času12. 3. 2019, 7:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Provozní zisk automobilky Škoda Auto v loňském roce klesl o 14,6 procenta na 1,4 miliardy eur (35,9 miliardy korun). Oznámila to mateřská společnost Volkswagen. Pokles provozního zisku byl podle firmy způsoben zejména nepříznivým vývojem měnových kurzů, negativními vlivy přechodu na nový systém testování emisí, růstem personálních nákladů a výdaji souvisejícími s novými produkty.

Mayová vyjednala s Junckerem doplňky dohody, Corbyn jednání označil za neúspěch
Ikonka času12. 3. 2019, 7:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Evropská unie a Británie se zavázaly, že učiní vše, aby do konce roku 2020 našly náhradní řešení za spornou irskou pojistku. Vyplývá to ze společného prohlášení, na němž se ve Štrasburku shodla britská premiérka Theresa Mayová a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Podle Mayové další doplněk dohody zajišťuje, že EU se nebude moci snažit uplatňovat tuto pojistku neomezeně dlouhou dobu. Premiérka se tím pokusila přesvědčit poslance, aby v dnešním hlasování v Dolní sněmovně podpořili brexitovou dohodu. Vůdce opozice Jeremy Corbyn však jednání označil za neúspěch a smlouvu chce opět odmítnout.

Zápisník Štěpána Brunera: Hra na pravdu
Ikonka času12. 3. 2019, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Když se loni v říjnu zřítil Boeing 737 MAX do Jávského moře, vyrojila se přirozeně řada pochybností o bezpečnosti tohoto letounu. Tehdy ale ještě šlo mnohé hlasy snadno odbýt.

Česko je 20 let v NATO. Otestujte své znalosti o armádě
Ikonka času12. 3. 2019, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Česká republika slaví dvacet let od svého vstupu do NATO. Ty se nesly ve snaze dohnat propast ve vybavenosti vůči aliančním partnerům i nesplněný cíl výdajů na obranu. Kolik z rozpočtu plyne teď a který armádní tendr byl nejdražší? Otestujte své znalosti v redakčním testu. 


<< Nejnovější   < Novější   

Vrátit se nahoru