Elchron.cz - kategorie zpravodajství

Celkem 4763 článků.|

Zpravodajství

Češi ztrácí v době pandemie důvěru ke státnímu aparátu. Chybí jim politická autorita
lidovky.cz | Ikonka času23. 2. 2021, 23:03 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Důvěra obyvatel Česka ve státní aparát je nejnižší od loňského března, kdy byl v zemi potvrzen první případ nemoci covid-19. Vyplývá to z výsledků únorového výzkumu projektu National Pandemic Alarm (NPA), který téměř rok monitoruje v pěti evropských zemích postoje a nálady společnosti s ohledem na pandemii koronaviru.

Depardieu byl obviněn ze znásilnění a sexuálních útoků. Před třemi lety měl obtěžovat mladou herečku
lidovky.cz | Ikonka času23. 2. 2021, 22:56 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Slavný francouzský herec Gérard Depardieu byl obviněn ze znásilnění a sexuálních útoků, jichž se údajně dopustil v létě 2018 na mladé herečce. Informovala o tom v úterý agentura AFP s odvoláním na své zdroje obeznámené s případem. Dvaasedmdesátiletý velikán francouzské kinematografie byl podle AFP obviněn 16. prosince a sám obvinění odmítá.

Americký Senát vyšetřuje okolnosti nepokojů v Kapitolu. Selhání způsobila prý ‚zamotaná změť rozporuplných příkazů‘
lidovky.cz | Ikonka času23. 2. 2021, 22:48 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V americkém Senátu dnes začala série slyšení s cílem prošetřit selhání bezpečnostních složek při nepokojích ze 6. ledna, kdy do sídla Kongresu vtrhli příznivci tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa. Výpovědi by mohly například objasnit, proč úřady nebyly na možnost násilností i přes mnohé varovné signály připraveny a proč obnovování pořádku v Kapitolu trvalo několik hodin.

Kraje by mohly očkovat více. Problém je v dodávkách, míní hejtmani
ČT24 | Ikonka času23. 2. 2021, 22:43 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Průběh očkování v Česku je často kritizovaný. I premiér Andrej Babiš (ANO) o víkendu mluvil o stovkách tisíc nepoužitých dávek, které jsou v republice. Ministerstvo zdravotnictví ale tvrdí, že vakcinace funguje, a argumentuje poklesem počtu nakažených mezi personálem v nemocnicích. Pokud by ale distribuce vakcín probíhala lépe, byly by kraje schopné očkovat výrazně více. V úterní Devadesátce se na tom shodli hejtmani Olomouckého a Ústeckého kraje.

Neočkovaní vojáci nemohou pomáhat s pacienty. Někteří vakcínu nechtějí
tnbiz.cz | Ikonka času23. 2. 2021, 22:35 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
"Pomáháme, bojujeme!" Armádní heslo, které teď dostalo tak trochu trhlinu. Alespoň co se týče pomoci a boje na covidových jednotkách.

Stejně jako nemohou bez patřičného očkování na misi, nemohou bez očkování proti covidu k těžce nemocným pacientům. Vojáci citelně chybí třeba na Liberecku nebo ve středních Čechách. "Zhruba je to 46 příslušníků armády, kteří museli být přeloženi z covidových na necovidová oddělení,“ řekl radní Středočeského kraje pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS). 
Vojáci, kteří nejsou očkovaní, nemohou pomáhat v nemocnicíchPersonál covidových jednotek dostával vakcínu na přelomu roku mezi prvními. S očkováním vojáků, kteří pomáhají na stejných odděleních, se ale začalo až minulý týden. "Zapomněli jsme, že tam jsou vojáci? Snad jen tím, že nechodili v maskáčích a nebyli tam vidět. Je to ale lapsus, který se stát neměl,“ poznamenal bezpečnostní expert Andor Šándor.

Některé kraje prý přitom mluvily o tom, že by mohly vojáky očkovat ze svých nevelkých zásob. "Víceméně nebyla reakce,“ doplnil Pavlík.

Ne všichni vojáci navíc s očkováním souhlasí. "Pomáhat bych šel kdykoliv. Ale očkovat bych se nenechal,“ nechal se slyšet jeden z příslušníků Armády ČR. 
Čeští vojáci i nadále zůstávají na nejdéle trvající misi v historii"Předpokládáme, že od poloviny března budeme mít naočkovaný takový počet vojáků, který uspokojí požadavky nemocnic,“ uzavřela mluvčí Generálního štábu Armády České republiky Magdalena Dvořáková.

Pomoci by měly i vakcíny, které Česku daroval Izrael. V úterý dorazilo na pět tisíc dávek a určeny mají být právě pro vojáky.

Tvrdý pád ČSA. Aerolinky oznámily, že propustí všechny své zaměstnance
iHned.cz | Ikonka času23. 2. 2021, 22:25 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V tak špatné situaci jako nyní České aerolinie ještě nebyly. Firma má dluhy, které není schopná splácet, a se státní pomocí nemůže počítat. Letecký dopravce proto poslal na úřad práce oznámení, že se chystá propustit až všech svých 430 zaměstnanců....

Tvrdý pád ČSA. Aerolinky oznámily, že propustí všechny své zaměstnance
Hospodářské noviny | Ikonka času23. 2. 2021, 22:25 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V tak špatné situaci jako nyní České aerolinie ještě nebyly. Firma má dluhy, které není schopná splácet, a se státní pomocí nemůže počítat. Letecký dopravce proto poslal na úřad práce oznámení, že se chystá propustit až všech svých 430 zaměstnanců....

Na řadě míst v Česku padaly teplotní rekordy. V jižních Čechách naměřili 20 °C
tnbiz.cz | Ikonka času23. 2. 2021, 22:14 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
"Pokud se na úterní teploty podíváme z pohledu stanic měřících 30 a více let, na 14 z celkových 155 byla překonána nejvyšší naměřená teplota za celý měsíc únor. Téměř na třetině stanic (49 ze 155) byl překonán extrém pro 23. únor,“ informoval na facebooku Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Nejtepleji v úterý meteorologové naměřili ve Vyšším Brodě, kde bylo 20 °C. Teplota tak překonala dosavadní únorové maximum z 24. února 2008, kdy bylo 19,3 °C. Na řadě dalších stanic v jižních Čechách teploměry ukázaly 19 a více stupňů. 
Týdenní předpověď: Čeká nás jarní počasí, teploty se vyšplhají na 17 °CPodle zjištění ČHMÚ bylo velmi teplo také ve Frýdlantském výběžku. I tam teploty překročily 19 stupňů. Nový teplotní rekord si tak připsala rovněž stanice Hejnice, kde bylo 19,1 °C. Dosavadní maximum bylo z roku 1990 a činilo 17,5 °C.

Chladno naopak zůstalo v místech, kde byly mlhy. "V severních Čechách a na jihovýchodě Moravy se rozpouštěly nejpomaleji a maxima tam byla kolem 5 °C. Nejnižší maximum zaznamenali v Holešově (2,7 °C) a v Doksanech (2,8 °C),“ doplnili odborníci.

Další lámání teplotních rekordů však podle meteorologů není vyloučeno ani ve středu a ve čtvrtek. Za slunečného počasí budou totiž teploty opět překračovat 17 °C. "Maxima kolem 15 °C odpovídají spíše druhé polovině dubna,“ uzavřeli experti. Mlha způsobovala dopravní problémy po celém Česku. Více se dozvíte v následující reportáži: 

V nemocnicích chybí zdravotníci. Červený kříž tam posílá dobrovolníky
tnbiz.cz | Ikonka času23. 2. 2021, 21:59 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Už přes 20 let Martina pracuje jako zdravotní sestra. Loňský rok strávila ve speciálním obleku a péčí o covidové pacienty. "Je to opravdu náročné, protože těch pacientů přibývá. Snažíme se to zvládat,“ popsala zdravotní sestra Martina.

V nemocnicích je s koronavirem přes 6,5 tisíce lidí. Pacientů ve vážném stavu přibývá. Volných lůžek na jednotkách intenzivní péče pro covidové pacienty bylo ještě v pondělí večer 168. Během úterý dopoledne ubylo osm míst. Aktuálně se nemocnice blíží k vyčerpání kapacit. 
Stav v nemocnicích je kritický, lůžka jsou téměř vyčerpaná, říká Černý"Máme v dnešní době jedno volné lůžko na jipovém oddělení a další tři volná lůžka na standardních odděleních,“ řekl ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.

A situace je podobná i v dalších nemocnicích. Třeba v Plzeňském kraji na jednotkách intenzivní péče není jediné místo pro nakažené pacienty. Poslední lůžko mají v Karlovarském kraji. "Máme 30 lůžek a těch 30 lůžek máme každý den obsazeno. V průběhu dne převážíme lidi do jiných nemocničních zařízení,“ informovala staniční sestra z chebské nemocnice Václava Markgrafová.

Pokud se situace v nemocnicích nezlepší, čeká nás podle ministerstva zdravotnictví ten nejhorší scénář. "Velká část naší republiky se dostane během nejbližších dvou týdnů fakticky k vyčerpání existující kapacity,“ míní náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. 
Situace v nemocnicích: Lidé s lehkým covidem můžou končit v tělocvičnáchMinistr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) plánuje o pomoc požádat v zahraničí. Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý jednal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, která pro české pacienty zajistí lůžka v Bavorsku.

Americký soud poslal do vazby manželku narkobarona ‚Prcka‘ Guzmána. Pomáhala řídit manželův drogový kartel
lidovky.cz | Ikonka času23. 2. 2021, 21:58 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Americká soudkyně v úterý poslala do vazby manželku mexického narkobarona Joaquína Guzmána, kterou v pondělí zatkli na letišti ve státě Virginia. Emma Coronelová Aispurová čelí obviněním, že svému muži, známému jako El Chapo (Prcek), pomáhala řídit drogový kartel a že byla jedním ze strůjců jeho úniku z mexického vězení v roce 2015. Informují o tom agentury.

Zemřel Lawrence Ferlinghetti. Básník, aktivista a vrchní beatník se dožil 101 let
lidovky.cz | Ikonka času23. 2. 2021, 21:42 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Básník, nakladatel, malíř a politický aktivista Lawrence Ferlinghetti byl obecně považován za jednoho z nejvýraznějších představitelů beat generation či beatníků, třebaže se tomuto označení vyhýbal. Jeden z nejznámějších amerických básníků a veřejný kritik americké politiky zemřel 22. února ve věku 101 let.

Ve věku 101 let zemřel Lawrence Ferlinghetti, jeden z hlavních beatníků
idnes.cz | Ikonka času23. 2. 2021, 21:37 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ve věku 101 let zemřel ve svém domově v San Francisku básník, nakladatel, malíř a politický aktivista Lawrence Ferlinghetti. O pondělním skonu umělce informoval list The Washington Post s odvoláním na jeho syna Lorenza. Ten za příčinu označil onemocnění plic. Média nespojují úmrtí s pandemií covidu-19.

Nizozemsko uvolní některá opatření, zákaz vycházení ale ponechá
Eurozpravy-zahraniční | Ikonka času23. 2. 2021, 21:33 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nizozemsko příští týden uvolní některá opatření proti šíření koronaviru, kvůli vzrůstajícím počtům nově nakažených však ponechá v platnosti kontroverzní zákaz nočního vycházení. Podle agentury DPA to dnes oznámil premiér Mark Rutte.

Trump se vrací na scénu. Přihlásí se o kandidaturu v roce 2024, tvrdí zdroje
idnes.cz | Ikonka času23. 2. 2021, 21:32 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Donald Trump poprvé od odchodu z Bílého domu vystoupí na veřejnosti. V neděli promluví na konferenci konzervativců CPAC, na kterou se každoročně sjíždí pravicová elita ze všech koutů USA. Podle zdrojů blízkých exprezidentovi se Trump cítí na další prezidentskou kandidaturu a zdá se, že pro ni má ve straně nemalou podporu. Také u voličů má i přes ústavní žalobu šanci.

Ceny prasat jsou na historickém minimu. Český chov se nevyplatí
tnbiz.cz | Ikonka času23. 2. 2021, 21:13 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Mnohé české vepříny jsou prázdné. Farmáři kvůli nízkým výkupním cenám dál omezují chovy, někteří v posledních měsících rovnou skončili. "Pokud vím, minimálně ze členů svazu čtyři nebo pět ukončilo chov prasat,“ řekl ředitel Svazu chovatelů prasat Jan Stibal.

"Nikdo z nás neví, jak dlouho vydržíme. Spíš už nevydržíme, protože veškeré rezervy jsou vyčerpány,“ doplnil předseda Zemědělského družstva Milotický hospodář Jaroslav Hajda.

"Vyrábět dlouhodobě za 23 nebo 24 korun je delší dobu nemožné,“ přidává se jednatel Zemědělského družba Doubrava Josef Luža. 
Ceny potravin strmě rostou! Za tyto produkty si pořádně připlatímeCeny padají kvůli zákazu německého dovozu vepřového do Číny, částečně i kvůli pandemii covidu-19. "Veřejné stravování a školní jídelny. To byla obrovská odbytiště vepřového masa a ty dneska nejsou,“ poznamenal ředitel Agrotech Poličná Jindřich Šnejdrla.

Proti začátku loňského roku se tak výkupní ceny propadly už o třetinu. "My dneska proděláváme na praseti nějakých 2200 korun. A to je tragédie,“ dodal Šnejdrla.

Přitom ceny energií nebo krmiv jsou několikanásobné. I platy zaměstnanců. V obchodech ale propad cen prasat není znát. Třeba vepřová pečeně zlevnila od začátku minulého roku jen o tři koruny. Už teď je českého vepřového na pultech jen asi 35 procent. A podle chovatelů ho bude dál ubývat.

Ve Francii po nákaze koronavirem zemřelo už přes 85 tisíc lidí
Eurozpravy-zahraniční | Ikonka času23. 2. 2021, 21:09 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Počet úmrtí po onemocnění covidem-19 ve Francii přesáhl 85.000. Opět roste počet pacientů na jednotkách intenzivní péče i počet infikovaných. Země s 68 miliony obyvatel eviduje 20.064 nově potvrzených případů koronavirové nákazy. Dosud Francie zachytila 3,63 milionu případů infekce, což je šestý nejvyšší počet na světě.

Doučování má zmírnit rozdíly, potřebné žáky má vyhledávat i ministerstvo
idnes.cz | Ikonka času23. 2. 2021, 21:01 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nerovné možnosti pro vzdělání všech žáků nebo chybějící systematická příprava budoucích učitelů. To jsou jedny ze základních problémů, které trápí české školství. Vyplývá to z analýzy roku 2020 společnosti EDUin. Do loňského roku významně promluvila epidemie koronaviru. Podle Karla Garguláka bude proto potřeba masivní podpory doučování.

PETRÁČEK: Bojovníci se smrtí. Když o karanténních restrikcích rozhodují soudy
lidovky.cz | Ikonka času23. 2. 2021, 21:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zkuste se podívat do webové databáze knih, jak dnes lidé hodnotí stařičké svazky. Možná vás překvapí, jakou chválu sklízí americký mikrobiolog a spisovatel Paul de Kruif za knihy Lovci mikrobů či Bojovníci se smrtí.

Čápi překonali hranice uzavřeného okresu a vrátili se do Chebu
tnbiz.cz | Ikonka času23. 2. 2021, 20:55 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000


Návrat části žáků do lavic se odkládá! Školy se otevřou nejdříve 3. března
tnbiz.cz | Ikonka času23. 2. 2021, 20:52 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Přestože ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) po pondělním jednání vlády ujišťoval, že kabinet počítá s částečným návratem dětí do školy v pondělí, už nyní je jisté, že se v tomto termínu školy neotevřou.

"Je potřeba dát školám a rodičům jako vždy v minulosti čas na přípravu otevření. Jednání o pandemickém zákonu bude v pátek, testy objednané ministerstvem vnitra dorazí v neděli,“ informoval na twitteru ministr školství Robert Plaga (za ANO). 
Mají se otevřít školy i přes hrozbu šíření britské mutace? ANKETATen se se školskou komisí Asociace krajů ČR dohodl, že se termín posune. První možné datum, kdy by se školy mohly znovu otevřít, je středa 3. března. Přesto je však rozhodnutí, kdy se žáci vrátí do škol, podle Plagy na epidemiolozích a ministerstvu zdravotnictví. "Klíčové je epidemické hledisko. To musíme respektovat. Školy ale budou k 3. 3. přípraveny. Budou rozvezeny respirátory a doručeny testy. Brzy by se navíc mělo rozběhnout očkování učitelů," doplnil Plaga.

Návrat žáků do lavic byl jednou z podmínek hejtmanů při jednání s vládou o nouzovém stavu. Vláda by však o otevření škol měla jednat ještě ve středu. Na celý rozhovor s ministrem školství se podívejte v reportáži TV Nova:

Tvrdý lockdown je stále ve hře! Do práce by nešel téměř nikdo
tnbiz.cz | Ikonka času23. 2. 2021, 20:52 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Odboráři požadují lockdown s uzavřením průmyslu a továren. Chtějí, aby ho vláda zavedla na týden kolem Velikonoc. "My jsme návrh dali, je na vládě, jak s ním bude pracovat, ale nechceme slyšet výmluvy, že to je pozdě a že už to nemůžeme připravit. Šlo by o ten typ pracovišť, která nejsou v nepřetržitém provozu," uvedl šéf odborářů Josef Středula.Ministerstvo zdravotnictví se zatím tvrdému lockdownu brání. "Konkrétní změny momentálně není možné predikovat. Ministerstvo nyní považuje za klíčové, aby se důsledně dodržovala protiepidemická opatření, která momentálně platí," uvedla mluvčí ministerstva Barbora Peterová. 
Tvrdý lockdown o Velikonocích: Odbory chtějí zavírat firmy, potvrdil Středula

Kvůli britské mutaci ale lockdown, a to ještě v tvrdší verzi, než chtějí odbory, prosazují i experti. Měl by podle nich trvat minimálně dva týdny. Během nich by mělo dojít k uzavírání pracovišť. Podle odborníků by do práce měly chodit jen naprosto nezbytně nezbytné profese jako například zdravotníci."Hlavní místo šíření je na pracovištích. Většina třeba průmyslových podniků je takových, že ti lidé tam pracují tak, že během práce musí být v blízkém kontaktu spolu. V naší situaci by opravdu nejvíce pomohlo, kdyby se nejméně na dva týdny udělalo to, čemu se říká tvrdý lockdown. To znamená lidé by nechodili ani do práce kromě těch naprosto nezbytných zaměstnání jako je zdravotnictví a policie," myslí si imunolog Václav Hořejší.Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) řekl, že se lockdownu snaží vyhnout, důvodem pro jeho zavedení by mohly být zcela přetížené nemocnice. Jak by mohl lockdown vypadat popsal Josef Středula:

VIDEO: V Praze 3 se testovali prvňáci. Zvládli to ve třídě a sami
Denik.cz | Ikonka času23. 2. 2021, 20:50 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Magistrát i městské části zkoušejí, jakým způsobem se děti mají ve školách testovat. Školáci se podle původního plánu vlády měli vrátit do lavic 1. března, termín je ale nyní nejistý.

Češi věří státním autoritám nejméně od začátku epidemie. Nejlépe si stojí hejtmani
E15-politika | Ikonka času23. 2. 2021, 20:44 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Důvěra obyvatel Česka ve státní aparát je nejnižší od loňského března, kdy byl v zemi potvrzen první případ nemoci COVID-19. Vyplývá to z výsledků únorového výzkumu projektu National Pandemic Alarm (NPA), který téměř rok monitoruje v pěti evropských zemích postoje a nálady společnosti s ohledem na pandemii koronaviru. Z průzkumu plyne, že Čechům chybí politická autorita, které by svěřili rozhodování o protiepidemických opatřeních.

Blatný: V případě krize má být zastavena všechna neakutní péče
Novinky.cz | Ikonka času23. 2. 2021, 20:42 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nemocnice mají v případě kapacitní krize zastavit veškerou péči s výjimkou akutní intenzivní péče. Dopis s tímto doporučením v úterý hejtmanům a ředitelům nemocnic odeslal ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Řekl to České televizi (ČT).

V úterý padaly teplotní rekordy, na Šumavě naměřili 20 stupňů
idnes.cz | Ikonka času23. 2. 2021, 20:41 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dosud nejvyšší únorovou teplotu naměřili v úterý meteorologové na čtrnácti místech v Česku. Nejtepleji bylo v šumavském Vyšším Brodě, kde teploměr ukázal jarních dvacet stupňů Celsia. Teplotní rekord pro 23. února padl téměř na třetině ze stanic měřících alespoň 30 let.

K vraždě maltské novinářky se doznal jeden z obžalovaných, dal do jejího auta bombu
aktuálně.cz | Ikonka času23. 2. 2021, 20:40 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Novinářka Galiziová byla zavražděna v říjnu 2017. Vražda zřejmě souvisela s články, které napsala o korupci ve vysokých kruzích.

Češi věří státu nejméně od začátku epidemie, ukázal průzkum
Eurozpravy-domácí | Ikonka času23. 2. 2021, 20:37 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Důvěra obyvatel Česka ve státní aparát je nejnižší od loňského března, kdy byl v zemi potvrzen první případ nemoci covid-19. Vyplývá to z výsledků únorového výzkumu projektu National Pandemic Alarm (NPA), který téměř rok monitoruje v pěti evropských zemích postoje a nálady společnosti s ohledem na pandemii koronaviru. Z průzkumu plyne, že Čechům chybí politická autorita, které by svěřili rozhodování o protiepidemických opatřeních.

Cestovky vzdaly tisk katalogů. Zájezdy prodávají online, zavírají pobočky
idnes.cz | Ikonka času23. 2. 2021, 20:31 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Mnohé cestovní kanceláře na novou sezonu netiskly katalogy, nabízejí je pouze v online verzi. Podle zástupců kanceláří prodeje zájezdů přes internet v posledních letech rostly, pandemie tak pouze urychlila přesun nabídky dovolených z klasických papírových katalogů do digitální podoby.

Jmenuje se DITA. Češi nabízejí světu houfnici pro bojiště budoucnosti
idnes.cz | Ikonka času23. 2. 2021, 20:26 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ve světové premiéře se na veletrhu IDEX v Abú Dhabí představila šternberská společnost Excalibur Army novou automatizovanou kanonovou houfnici DITA. Obsluhu vyspělého zbrojního systému zvládnou jen dva vojáci, kteří nemusí opustit chráněnou kabinu vozidla.

Důvěra Čechů ve stát je nejnižší od loňského března, boji proti covidu-19 chybí lídr
aktuálně.cz | Ikonka času23. 2. 2021, 20:19 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Z průzkumu plyne, že Čechům chybí politická autorita, které by svěřili rozhodování o protiepidemických opatřeních.


 Starší >  Nejstarší >>

Stránka:
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Vrátit se nahoru