Celkem 149941 článků.|

Archív zpravodajství podle dnů

Články ze dne 07.08.2022


Úrokové sazby rostou i na termínovaných vkladech
Finparáda | 10:00:00
Aaa


AAA
Finparáda | 10:00:00
Aaa


Roaming aneb Jak je to s voláním v zahraničí?
Finparáda | 16:00:00
Aaa


Intel SGX2 v Linuxu 6.0, MoonRay Renderer od DreamWorks bude open-source
Root.cz | 01:00:09
KDE opravuje tři prioritní chyby, ovladač pro RGB klávesnice notebooků Asus a Thunderbolt pro Intel Raptor Lake v Linuxu 6.0, Vulkan ovladač Intelu již brzy s ray-tracingem, vyšlo NetBSD 9.3.


Jsme rádi, že se nás děti drží, říká čtyřnásobná maminka Alena Antalová
revue.idnes.cz | 01:00:11
Slovenská rodačka Alena Antalová, kterou si Češi zamilovali v Četnických humoreskách, oslavila padesátiny. Než potkala svého manžela, užívala si svobody a divadla. Pak už to prý „jelo jedno za druhým“. Během několika let přivedla na svět čtyři děti. Nejen o nich promluvila v rozhovoru pro týdeník 5plus2.


Motofotka týdne: Česká legenda naučila Ameriku milovat motokros
Auto-iDNES.cz | 01:00:26
Psal se rok 1974 a v USA se ještě úspěšně prodávaly československé terénní motocykly ČZ a Jawa. Jediný severoamerický motokrosař Jim Pomeroy jezdil seriál mistrovství světa a v USA se už konal prestižní motokrosový seriál Inter-AMA. Úspěšně se ho účastnili i naši jezdci, kteří tu propagovali československé motocyklové značky.


KVÍZ: Od denáru ke koruně. Jak dobře znáte historii naší měny?
Finance-iDNES.cz | 01:00:41
Víte, jak se jmenovaly naše první mince? Nebo co byly bankocetle? Ověřte si své znalosti o české měně v kvízu, který jsme pro vás připravili ve spolupráci s Českou národní bankou (ČNB).


Jak vyhostit cizí zločince. Francie si neví rady s nelegálními přistěhovalci
idnes.cz | 02:00:05
Je to téma, které se pravidelně vrací do popředí francouzské politiky. Jak usnadnit vyhošťování nelegálních imigrantů, kteří se dopustí ve Francii závažných zločinů? Pachatelé s imigračním pozadím tvoří 9 procent obyvatel, ale páchají 19 procent zločinů.


České ovoce jako ohrožený druh. Sadaři kácejí stromy, likviduje je levný dovoz
idnes.cz | 02:00:05
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) se minulý týden podivoval, že supermarkety nabízejí například cibuli až z Nového Zélandu a ve snaze omezit dovoz vyzval obchodní řetězce, aby nabízely častěji tuzemské potraviny a lokální výpěstky. Zejména ty, které jsou aktuálně v sezoně, třeba letní ovoce.


Expert: Rusy předběhla ve vesmírném programu už i Čína a Evropa. O NASA nemluvě
idnes.cz | 02:00:05
Rusové chtějí po roce 2024 ukončit svou účast na Mezinárodní vesmírné stanici. V Rozstřelu se nad důsledky tohoto radikálního kroku zamýšlel odborník na kosmonautiku Milan Halousek. Podle něj jde hlavně o politické gesto, protože ruský vesmírný program je pod extrémním tlakem Kremlu.


Rusové a Ukrajinci na jedné lodi. Válka je tabu, námořníci o ní raději mlčí
idnes.cz | 02:00:05
Válka na Ukrajině staví jeden druh profese do značně nepříjemné pozice. Na řadě komerčních lodí spolu slouží Rusové a Ukrajinci bok po boku. Aby lodní společnosti zabránily konfliktům, některé z nich přišly s pravidlem, že politika je na palubě tabu.


Ajťáci skládají stavebnici, naučit se to může každý, říká lektorka z Czechitas
idnes.cz | 02:00:05
Čtyřicátník i studentka humanitního oboru, oba se mohou podle spoluzakladatelky neziskové organizace Czechitas Barbory Bühnové naučit programovat. V rozhovoru pro iDNES.cz říká, že to chce jen zájem o obor a chtít se učit. Ženy v IT mají navíc nezpochybnitelnou výhodu oproti mužům.


Kempy v Pardubickém kraji se po covidových létech opět plní. Ale cizinců je méně
Denik.cz | 05:45:00
V polovině sezony mají kempy v Česku zhruba o deset procent lepší návštěvnost než loni. Návštěvnost se blíží roku 2019, kdy ještě nebyla pandemie covidu. Lidé v kempu tráví obvykle tři dny, řekl v rozhovoru s ČTK předseda Asociace kempů České republiky Bohumil Starý. Podnikatel provozuje Autokemp Konopáč v Heřmanově Městci na Chrudimsku, kde je i velké přírodní koupaliště. Návštěvnost stoupla o desetinu i v kempech v Pardubickém kraji, který však celkově patří k nejméně navštěvovaným.


Falešné weby, bitcoiny či investice. Internetovým podvodníkům naletí i mladí
Denik.cz | 05:44:00
Stovky kyberpodvodů za desítky milionů korun vyšetřují od začátku roku policisté v Královéhradeckém kraji. Podvodníci různými fintami ovládnou účet oběti a následně ho vyluxují. Podle policie je za podvody organizovaný zločin, který své postupy stále zdokonaluje. Nenaletět je čím dál těžší.


Jak se řídí EU: Kvalifikovaná většina je o dost složitější než pouhá většina
Denik.cz | 05:32:00
Češi se v minulých dnes už téměř dvaceti letech často chlubili tím, co všechno zablokovali, co vše přes nás jako Českou republiku neprošlo. V tomto půlroce našeho „šéfování“ Evropské unii si ale můžeme vyzkoušet opačnou roli. 


Kolosální improvizace. Plán bitvy o Guadalcanal vznikal za pochodu, ale fungoval
Denik.cz | 05:00:00
Přesně před 80 lety se vylodili první příslušníci americké námořní pěchoty na plážích tichomořského ostrova Guadalcanal v souostroví Šalomounových ostrovů. Celý plán útoku na toto japonské postavení byl kolosální improvizací provedenou doslova v chodu, jež měla bryskně využít výhody, dosažené díky vítězné bitvě u Midway. Dobytí Guadalcanalu otevíralo Američanům cestu k japonské hlavní základně.


Češi se děsí dalšího zdražování potravin. Některé přitom zlevnily, ukazují data
Denik.cz | 04:00:00
Víc než rostoucích účtů za energie se Češi bojí nákupů v supermarketech. Vyplývá to z nového průzkumu společnosti Ipsos. Zdražení potravin si podle něj všímá 91 procent lidí, růstu cen energií ale o jedno procento respondentů méně. Realita přitom není tak tragická, potraviny obvykle tolik nezdražily. Některé jejich druhy dokonce oproti předchozímu roku mírně zlevnily.


Předpověď počasí: Příští víkend bude tropický, čeká se až 34 stupňů
Eurozpravy-domácí | 07:00:00
První srpnový víkend je lehce za polovinou, panuje během něj běžné letní počasí. Za týden se však bude Česko opět potýkat s tropy, vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).


Předpověď počasí: Příští víkend bude tropický, čeká se až 34 stupňů
Eurozpravy-počasí | 07:00:00
První srpnový víkend je lehce za polovinou, panuje během něj běžné letní počasí. Za týden se však bude Česko opět potýkat s tropy, vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).


Ceny pozemků v Česku meziročně stouply o 23,2 procenta, uvádí analýza
idnes.cz | 07:51:00
Od roku 2010 nepřetržitě rostou v Česku ceny stavebních parcel. Jen za poslední rok stouply o 23,2 procenta. Pozemků je podle analýzy společnosti Ekonomické stavby, stavitele rodinných domů v Česku, nedostatek a pokles cen se neočekává.


Čínská armáda i nadále simuluje útok na Tchaj-wan. Útočí loďmi a letadly
idnes.cz | 07:29:00
Čínská armáda pokračuje i v nedělních ranních hodinách v simulaci útoku na Tchaj-wan. Několik čínských armádních lodí, letadel a dronů se i nadále zapojuje do vojenského cvičení , uvedlo podle Reuters tchajwanského ministerstvo obrany. V reakci na provokace poslala tchaj-wanská armáda do dané oblasti svá plavidla a letouny.


Izraelská armáda hlásí, že zneškodnila velení Islámského džihádu v Pásmu Gazy
idnes.cz | 07:27:00
Během uplynulých několika dní se podařilo Izraeli neutralizovat hlavní vůdce militantní skupiny Islámský džihád (ID) v Pásmu Gazy. Izraelská armáda to oznámila podle agentur AFD a DPA v sobotu večer. První zmínku o útocích na ID oznámili Izraelci v pátek, kdy také začali s nálety na Gazu.


Ukrajinské tajné služby zadržely dva muže podezřelé ze spolupráce s FSB
idnes.cz | 07:06:00
Kvůli podezření ze spolupráce s ruskou tajnou službou FSB, zadrželi agenti SBU dva muže. Podle ukrajinské kontrarozvědky podezřelí určovali cíle pro ruské střely, které v jihoukrajinském městě Mykolajiv zničily infrastrukturu, napsal ruskojazyčný server BBC.


Všechno, co Powell udělá, je monetární politika. Samotná diskuse o sazbách nemá smysl - Víkendář
Kurzy.cz | 07:28:00
The Economist uvažuje o vhodnosti a případném načasování zvednutí inflačního cíle. Monetarista Scott Sumner na to reaguje s tím, že pokud by cíl měl být zvýšen ze 2 % na 3 %, mělo by k tomu dojít až poté, co centrální banka dosáhne současného cíle.


Foto: Jak žijí čeští krajané v rumunském Banátu. V divoké přírodě se vrátíte v čase
aktuálně.cz | 07:59:00
V rumunském Banátu se dodnes zachovaly české vesnice, založené v 19. století. Slyšet češtinu tisíc kilometrů od hranic působí jako zjevení.


Tady se neplánuje, tady se žije. Čechy okouzlil rumunský Banát, nakupují tu chalupy
aktuálně.cz | 07:58:00
Reportáž z rumunského Banátu: Vesnice, kde od 19. století žijí čeští krajané, zažívají další vlnu osidlování.


Každé šlápnutí vedle se počítá. Turisté ničí vzácnou přírodu Krkonoš, říká šéf parku
aktuálně.cz | 07:17:00
Jizerské hory jsou pokračováním Krkonoš. Přírodovědecky je to stejné pohoří, odděluje je jen jméno, říká šéf Krkonošského národního parku.


Renault, bez kterého by nebyla Dacia. R12 byl ryzí světoběžník, vyráběl se 37 let
aktuálně.cz | 06:32:00
Díky Renaultu 12 se z Dacie stala automobilka, jakou známe dnes. Francouzský světoběžník se ale dělal i v Turecku nebo Argentině.


Obří modely Sluneční soustavy rozsvítily Brno. Obdivovaly je stovky lidí
Denik.cz | 07:41:00
/VIDEO/ Světlušky a světloplachové v pátek večer rozsvítili Kraví horu. Sešli se u čtyř obřích modelů vesmírných těles - Lunalónu, Terralónu, Marsmelounu a Heliosféry. Akce byla součástí Festivalu planet, který pořádá brněnská hvězdárna.


Nebezpečné manévry. Čínské lodě a letadla nadále simulují útok na Tchaj-wan
Denik.cz | 07:36:00
Několik čínských armádních lodí, letadel a dronů se v neděli dál zapojuje do vojenských cvičení a provádí manévry simulující útok na Tchaj-wan, uvedlo podle Reuters tchajwanské ministerstvo obrany. Oznámilo také, že Tchaj-wan v reakci na tyto manévry vyslal do oblasti svá plavidla a letadla.


Chatařka z vrcholu Klínovce: Drsné místo. Co si na kopec nepřivezeme, to nemáme
Denik.cz | 06:30:00
Klínovec jako nejvyšší bod Krušných hor je pro víkendovou chatu nevšedním, leč atraktivním místem. Zejména v zimě tam zažijete, co z hlediska počasí znamená drsný sever. Když tam Ivu Dvořákovou vzal manžel poprvé, všude okolo ní byla mlha. Klínoveckou věž, která je pro vrchol charakteristická, spatřila až při dalších návštěvách. Vrcholové místo si žena z Teplic ale nakonec přeci jen oblíbila.


Povodeň 2002 den po dni: Bylo 7. srpna a voda zaplavila jižní Čechy
Denik.cz | 06:00:00
Desítky mrtvých, desetitisíce zničených domů. V červenci 1997 sužovala Moravu a Slezsko nejničivější povodeň za posledních sto let. Letos od katastrofy uplynulo čtvrt století. A není to jediné smutné výročí, v srpnu to zase je 20 let od jedněch z nejhorších záplav v Čechách. Připomeňte si s Deníkem smutek, strach i naději tragických dní. Až do konce prázdnin čtěte speciál Povodně 1997/2002 den po dni.


Ukrajina vypravila další lodě s obilím, vezou téměř 170 tisíc tun
idnes.cz | 09:49:00
Z ukrajinských černomořských přístavů v neděli postupně vypluly další čtyři lodě, které vezou téměř 170 000 tun obilí. Děje se tak na základě dohody o odblokování ukrajinských přístavů, kterou v červenci uzavřela Ukrajina, Rusko, Turecko a OSN.


Na Lounsku auto dostalo smyk a skončilo na střeše, zemřela spolujezdkyně
idnes.cz | 09:23:00
K tragické dopravní nehodě vyrážely dvě hodiny po půlnoci na neděli všechny složky integrovaného záchranného systému na Lounsku. U Chlumčan skončilo auto na střeše. Záchranáři neúspěšně oživovali spolujezdkyni, další dva lidi převezli se zraněním do nemocnice.


Útočník z čínské školky při útěku zemřel, na rušné silnici ho srazilo auto
idnes.cz | 09:10:00
Muž, který ve středu v soukromé školce v čínské provincii Ťiang-si zaútočil na děti a učitele, později při útěku zemřel. Srazilo ho auto. Útok si vyžádal celkem čtyři životy.


Každý druhý by chtěl pracovní Apple. Pro zaměstnance je symbolem statusu
idnes.cz | 09:00:00
Zaměstnanecké benefity jako vzdělávací kurzy či dovolená navíc jsou na trhu práce již standardem. Firmy proto hledají nové způsoby, jak zvýšit atraktivitu pro současné zaměstnance a lépe lákat ty nové. Zdá se, že jedním z benefitů, které mají nejen na mladší generaci vliv, je vybavení značky Apple.


Noc byla klidná, teď jsou na řadě drony. Požár v Hřensku trvá patnáctý den
idnes.cz | 08:45:00
Stejně jako v sobotu, i v neděli v noci byla situace v Hřensku klidná a hasiči měli požár pod kontrolou. Dopoledne odstartovalo průzkumem dronů, po nich bude následovat porada vedení a začátek hasičských prací. Do boje s ohněm by se opět měly zapojit i italské canadairy, které jsou při hašení velmi účinné.


ŘSD chce vypsat soutěž na dostavbu českolipského obchvatu ještě letos
idnes.cz | 08:08:00
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chce vypsat veřejnou soutěž na dodavatele další části obchvatu České Lípy do konce letošního roku. Pokud by šlo vše podle plánu, mohly by práce na 1,5 kilometru dlouhém úseku z Dubice do Dolní Libchavy začít už příští rok. Záleží taky na tom, zda se pro nákladnou stavu podaří najít financování, řekl pro ČTK generální ředitel ŘSD Radek Mátl.


Lidé se zásobují dřevem na roky dopředu, cena stoupla až na dvojnásobek
idnes.cz | 07:43:00
V druhém čtvrtletí stoupla meziročně průměrná cena palivového dříví na 1001 korun za metr krychlový. Jedná se tak o 111procentní nárůst. Zvýšenou poptávku po dřevě pozorují soukromé firmy i Lesy ČR – lidé se zásobují nejen na zimu, ale i na další roky v obavě, že cena ještě raketově poroste nahoru.


General Motors ruší záruky i na Corvette Z06, nesmí se hned přeprodávat druhému majiteli
Auto.cz | 09:41:00
Žádané modely musí setrvat u prvního majitele minimálně rok. Kratší stěhování ruší tovární garance a hrozí trvalý zákaz nákupu.


Do Seiny zabloudila běluha. K návratu do oceánu jí má pomoci vitamínový koktejl
Denik.cz | 09:45:00
Francouzské úřady se zoufale snaží zachránit běluhu, která tento týden uvízla v řece Seině několik desítek kilometrů od Paříže a zřejmě nemá energii k návratu do oceánu. Zvíře odmítá jídlo, trpí podváhou a odborníci se obávají o jeho zdraví. Nyní proto přišli s novou strategií – velrybě připraví vitamínový koktejl.


Nákupy v Polsku? Zapraszamy, vzkazují obchodníci Čechům, obraty trhají rekordy
Denik.cz | 08:05:00
Nakupování v Polsku je zvláště pro Čechy bydlící v příhraničí už řadu let běžná věc. Při současné drahotě a stále rostoucím cenám prakticky všeho, se ale ze sousední země stal doslova nákupní ráj i pro ty ostatní. Zájem Čechů či Slováků levně nakoupit je pochopitelný, jak se ale na „nájezdy“ zahraničních nakupujících dívají Poláci?


Řidič u Kunratic narazil s autem do stromu. Následkům zranění podlehl
Denik.cz | 08:01:00
Nedaleko obce Kunratice u Frýdlantu došlo v sobotu 6. srpna večer k tragické nehodě.


Řev motorů a obří obrněnci. Tankové dny ve Smržovce lákají nadšence do historie
Denik.cz | 08:00:00
Muzeum obrněné techniky ve Smržovce pořádá už tradiční událost.


Na místě požáru v Českém Švýcarsku se stále vyskytují skrytá ohniska
ČT24 | 07:38:59
Noc na místě zasaženém požárem v Českém Švýcarsku byla velmi klidná. U požáru ale stále zasahuje kolem tisíce hasičů z celé republiky včetně vrtulníků a letadel. Požářiště je oproti situaci před dvěma týdny, kdy se oheň rozhořel, zhruba třetinové, i nadále se ale objevují skrytá ohniska. O další strategii rozhodne velící štáb, který zasedne dopoledne.


Česko včera poprvé od začátku ruské invaze nevydalo uprchlíkům jediné vízum
Eurozpravy-domácí | 10:04:00
Česko v sobotu neudělilo uprchlíkům z Ukrajiny žádné vízum dočasné ochrany. Zástupci ministerstva vnitra na dotaz ČTK uvedli, že je to poprvé od únorového začátku ruské invaze. V pátek víza získalo 803 běženců, asi o 20 víc než před týdnem. Celkem už víza dostalo 407.528 uprchlíků. Vyplývá to z údajů, které na twitteru zveřejnilo ministerstvo vnitra.


Noc u požáru v Českém Švýcarsku byla klidná, likvidovala se ohniska objevená drony
Eurozpravy-domácí | 08:49:00
Noc na místě zasaženém požárem v Českém Švýcarsku byla velmi klidná. Hasiči se zaměřili na ohniska, která v sobotu večer vyhledaly drony. O další strategii rozhodne velící štáb, který zasedne dnes dopoledne. Ještě předtím opět vyrazí do terénu drony s termokamerami, aby zmapovaly situaci. Novinářům to dnes ráno řekl mluvčí hasičů Martin Kavka. Hořet začalo před dvěma týdny.


Poptávka po dříví jako zdroji energie kvůli energetické krizi vzrostla
Eurozpravy-domácí | 07:57:00
Státní podnik Lesy České republiky zaznamenal v souvislosti s energetickou krizí zvýšení poptávky po dříví jako zdroji energie asi o jednu třetinu. Lidé i firmy se snaží najít alternativní a levnější zdroje energie pro vytápění, které nahradí plyn či elektřinu. ČTK to řekla mluvčí podniku Eva Jouklová. Podle ní se energetická krize týká především fyzických osob, které řeší topení ve svých domech.


Další lodě vyplouvají z ukrajinských přístavů se 170 tisíci tunami obilí
Eurozpravy-zahraniční | 10:38:00
Z ukrajinských černomořských přístavů dnes postupně vypluly další čtyři lodě, které vezou téměř 170.000 tun obilí a dalších zemědělských výrobků. Na twitteru o tom informoval ministr dopravy Oleksandr Kubrakov. Děje se tak na základě dohody o odblokování ukrajinských přístavů, kterou v červenci uzavřela Ukrajina, Rusko, Turecko a OSN.


Tchaj-wan po čínských vojenských cvičeních obnovuje lety
Eurozpravy-zahraniční | 10:12:00
Tchaj-wan dnes kolem poledne místního času (06:00 SELČ) postupně obnovil lety přes svůj vzdušný prostor. Informovalo o tom podle tchajwanské ministerstvo dopravy. Většina hlášení o čínských vojenských cvičeních v blízkosti ostrova podle resortu už neplatí.


Čínské stroje podle Tchaj-peje nadále simulují útok na Tchaj-wan
Eurozpravy-zahraniční | 08:04:00
Několik čínských armádních lodí, letadel a dronů se dnes dál zapojuje do vojenských cvičení a provádí manévry simulující útok na Tchaj-wan, uvedlo podle Reuters tchajwanské ministerstvo obrany. Oznámilo také, že Tchaj-wan v reakci na tyto manévry vyslal do oblasti svá plavidla a letadla.


Analytici: Společnosti ČEZ za pololetí násobně vzrostou tržby i zisk
Eurozpravy-ekonomika | 08:08:00
Analytici očekávají, že energetické společnosti ČEZ vzrostou za letošní první pololetí meziročně tržby, zisk před úroky, daní a odpisy (EBITDA) i čistý zisk. Meziroční růst očekávají i za samotné druhé čtvrtletí. Výsledky ovlivní především vysoké ceny elektřiny. ČEZ zveřejní hospodářské výsledky za první pololetí v úterý 9. srpna.


Na místě bývalého židovského ghetta se střetává světový luxus s českou malostí
Reflex | 10:00:00
Louis Vuitton, Hermès, Dior, Rolex nebo Balenciaga. Pařížská ulice je domovem více než tří desítek luxusních značek. Ulice je prostorná, vzdušná, široká, z obou stran lemovaná domy se secesními fasádami i alejí vzrostlých stromů, přesto je kvalita veřejného prostoru minimální. Tím, co ho devalvuje, přitom kupodivu není v centru Prahy tolik rozšířený vizuální smog. Světové módní domy design tvoří, a tak jejich výlohy nabízí vkusnou prezentaci zboží. Problém jsou jejich zákazníci!


V nitru Ztraceného světa
Reflex | 07:20:00
Dnes už víme, že ve stolovkách nežijí dinosauři, ptakoještěři ani opolidé. Díky českým průzkumníkům se ale jedna z Doylových fantastických vizí překvapivě ukázala jako pravdivá. Nitro Ztraceného světa se pootevřelo… V existenci jeskynního systému v nitru stolových hor nikdo nevěřil. Křemenné pískovce, které hory tvoří, jsou totiž tak špatně vodou rozpustné, že nikdo z odborníku nebyl ochoten uznat, že by zde voda mohla vytvořit rozsáhlé podzemní prostory. Náhoda však způsobila, že naše výprava mohla jejich tvrzení vyvrátit.


Před 80 lety zahájili Američané vyloděním na Guadalcanalu ofenzívu v Tichomoří
Reflex | 07:10:00
Sedmého srpna 1942, tři čtvrtě roku po zákeřném japonském útoku na Pearl Harbor,  se 1. divize sboru námořní pěchoty Spojených států (USMC) pod velením generálmajora Alexandera Vandegrifta vylodila na ostrově Guadalcanal. Rozpoutaly se půlroční těžké pozemní, námořní a letecké boje o tento do té doby neznámý ostrov.


Číně se daří. Její export stoupl v červenci skoro o pětinu, překonal tak očekávání
E15-ekonomika | 10:30:00
Export z Číny se v červenci meziročně zvýšil o 18 procent bezmála na 333 miliard dolarů (zhruba osm bilionů Kč) po červnovém nárůstu o 17,9 procenta. Oznámil to dnes čínský celní úřad. Je to výraznější nárůst, než se očekávalo. Vývoj překonal obavy, že obchod nepříznivě ovlivní slábnoucí světová poptávka. Znamená to i vzpruhu pro čínskou ekonomiku, kterou oslabují přísná protipandemická opatření a pokles trhu s nemovitostmi.


Ceny pozemků meziročně stouply o pětinu. Je jich nedostatek
E15-ekonomika | 09:08:00
Ceny stavebních parcel v Česku rostou nepřetržitě od roku 2010 a za poslední rok stouply o 23,2 procenta. Pozemků je podle analýzy společnosti Ekonomické stavby, stavitele rodinných domů v Česku, nedostatek a pokles cen se neočekává.


Lidé skupují uhlí a dříví ve velkém. Kvůli obavám ze zdražování se zásobují na několik sezon dopředu
E15-ekonomika | 08:39:00
Chování zákazníků v souvislosti s energetickou krizí se změnilo. Uhlí nakupují už nyní a na několik sezon dopředu. Poptávka zákazníků je ve srovnání s předchozími lety vyšší zhruba o pětinu. ČTK to řekl mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký.


Obelstěná smrt. Oživení mrtvých buněk zvýší v budoucnu šanci lidi po srdeční příhodě
E15-ekonomika | 08:23:00
Vědci z univerzity Yale oživili buňky z orgánů, které byly hodinu mrtvé. Ty pak dokázali svépomocí opravit část škod, které hodinová absence života zanechala. Toto zjištění může pomoci v uchovávání transplantovaných orgánů. V delší časovém horizontu by mohla usnadňovat záchranu lidi po srdeční příhodě. 


Číně se daří. Její export stoupl v červenci skoro o pětinu, překonal tak očekávání
E15-politika | 10:30:00
Export z Číny se v červenci meziročně zvýšil o 18 procent bezmála na 333 miliard dolarů (zhruba osm bilionů Kč) po červnovém nárůstu o 17,9 procenta. Oznámil to dnes čínský celní úřad. Je to výraznější nárůst, než se očekávalo. Vývoj překonal obavy, že obchod nepříznivě ovlivní slábnoucí světová poptávka. Znamená to i vzpruhu pro čínskou ekonomiku, kterou oslabují přísná protipandemická opatření a pokles trhu s nemovitostmi.


Ceny pozemků meziročně stouply o pětinu. Je jich nedostatek
E15-politika | 09:08:00
Ceny stavebních parcel v Česku rostou nepřetržitě od roku 2010 a za poslední rok stouply o 23,2 procenta. Pozemků je podle analýzy společnosti Ekonomické stavby, stavitele rodinných domů v Česku, nedostatek a pokles cen se neočekává.


Lidé skupují uhlí a dříví ve velkém. Kvůli obavám ze zdražování se zásobují na několik sezon dopředu
E15-politika | 08:39:00
Chování zákazníků v souvislosti s energetickou krizí se změnilo. Uhlí nakupují už nyní a na několik sezon dopředu. Poptávka zákazníků je ve srovnání s předchozími lety vyšší zhruba o pětinu. ČTK to řekl mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký.


Obelstěná smrt. Oživení mrtvých buněk zvýší v budoucnu šanci lidi po srdeční příhodě
E15-politika | 08:23:00
Vědci z univerzity Yale oživili buňky z orgánů, které byly hodinu mrtvé. Ty pak dokázali svépomocí opravit část škod, které hodinová absence života zanechala. Toto zjištění může pomoci v uchovávání transplantovaných orgánů. V delší časovém horizontu by mohla usnadňovat záchranu lidi po srdeční příhodě. 


Největší nebezpečí hrozí ženám doma. Když se z partnera stane vrah
idnes.cz | 11:23:00
Zavražděna partnerem. Taková smrt má svůj vlastní název – femicida. Za poslední měsíc byly podobné brutální případy dva krátce za sebou, ani jindy však nejsou ojedinělé. Přesto v žádném evropském zákoně zatím femicida zakotvena není, ačkoli je popsaná mnoha mezinárodními organizacemi. Její evidence by mohla pomoct v prevenci a pomoci obětem i jasnější definici.


Pilot dronů: Ohniska požáru nacházíme denně. Při letu nesmíme potkat vrtulníky
idnes.cz | 11:00:00
Drony objevují každý den jednotky ohnisek požáru. Některá místa už jsou však úplně čistá, řekl Jiří Studnička, který působení dronů v Českém Švýcarsku koordinuje. Létají však pouze brzy ráno. Jakmile vyrazí letadla a vrtulníky, bezpilotní prostředky musí na zem. „Drony nám zároveň vytvářejí obrazový materiál, který pomůže s vyšetřováním požáru,“ dodal.


Hasič až na místě zjistil, že hoří dům příbuzných. Zemřely v něm i jeho děti
idnes.cz | 10:43:00
Při požáru domu v americkém státě Pensylvánie zemřely tři děti a sedm dospělých. Mezi zasahujícími hasiči byl i Harold Baker, který až po příjezdu na místo zásahu s hrůzou zjistil, že stojí před domem svých příbuzných a že v něm zemřeli i členové jeho vlastní rodiny.


V noci hořel byt v Berouně, jeden člověk zemřel. Desítky se evakuovaly
idnes.cz | 10:35:00
K požáru bytu v desátém patře v Berouně vyjížděli v noci na neděli hasiči. Na místě nalezli mrtvého člověka, který měl viditelná zranění po pádu z vysoké výšky. Z budovy se evakuovalo 77 lidí. Škoda po požáru je předběžně šest milionů korun.


Poprvé od začátku invaze. Vnitro v sobotu neudělilo uprchlíkům žádné vízum
idnes.cz | 10:13:00
Žádný uprchlík z Ukrajiny nedostal v sobotu vízum dočasné ochrany. Podle ministerstva vnitra tato situace nastala poprvé od únorového začátku ruské invaze. V pátek víza získalo 803 běženců, asi o 20 víc než před týdnem. Celkem už víza dostalo 407 528 uprchlíků.


Spadl a nevěděl kam. Hasiči na Kroměřížsku zachránili opilce z potoka
idnes.cz | 09:57:00
Spadl jsem a nevím, kde jsem, pomoc, tak začalo pátrání hasičů a policistů po opilém muži na Kroměřížsku. V telefonu, který se podařilo lokalizovat poblíž zemědělského družstva v Chropyni, bylo navíc slyšet šplouchání. Muže nalezli po půl hodině v korytě potoka.


Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka
revue.idnes.cz | 10:13:00
Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla románek se spolužákem svého syna Finchem. V devadesátých letech byla nejen v USA považována za sexsymbol. Nyní se rozpovídala o tom, že díky roli v komedii si užívala hodně sexu.


Na politiku v NBA jsem si nezvykl. Chci hrát o tituly, do Evropy se těším, říká basketbalista Satoranský
iHned.cz | 11:18:00
„Některá rozhodnutí v NBA jsou politicky ovlivněná, rozhoduje, že diváci přijdou na hvězdu. Je to marketing a byznys na úkor sportu. Mně byl vždy bližší kolektivní úspěch před individuálním a bylo mi to občas vyčítáno,“ říká nejlepší...


Nostalgická vychytávka pro Jeep Wagoneer a Grand Wagoneer. Hodí se do 21. století?
Auto.cz | 11:46:00
Styl, který před desítkami let fungoval v USA, nyní společnost Wagonmaster pro milovníky nostalgie obnovuje u nejnovějších modelů značky Jeep.


Češi se aktivizují zdola, s vládnutím je to horší, říká v podcastu sociální ekoložka
aktuálně.cz | 11:21:44
Životní prostředí v Česku na tom není v porovnání s Evropou nejlépe. Co zlepšit? V podcastu Prospero odpovídala expertka Soňa Jonášová.


Úsporný tarif je třeba zúžit na ty skutečně potřebné, ušetřit tak lze minimálně 25 miliard korun. Ratingové agentury pak budou v hodnocení Česka přívětivější
Kurzy.cz | 11:16:15
Důvěra lidí ve Fialovu vládu je na bodu mrazu. Po zhruba půlroce jejího působení jí věří jen 28 procent veřejnosti. Tak nízká byla důvěra v předchozí Babišovu vládu jen jednou, loni v červnu, kdy společnost frustrovala další vlna covidu.


Data z ekonomiky USA podporují solidní zisky na akciích - Týden na trzích
Kurzy.cz | 09:05:13
Americká ekonomika dala minimálně na týden zapomenout na slovo recese, když dorazila velmi dobrá data z trhu práce, sektoru služeb a výroby. Růst na akciích porkračuje i díky solidní výsledkové sezóně a přeprodanosti některých titulů začátkem léta. ...


Emil a Dana Zátopkovi by oslavili 100 let. V Kopřivnici jim vytvořili nový dárek
Denik.cz | 11:27:00
/FOTOGALERIE/ Schodiště vedoucí temnou chodbou, na jejímž konci září portrét trojnásobného olympijského vítěze z Helsinek v roce 1952 Emila Zátopka. Tak vypadá vstup do nové expozice v Lašském muzeu v kopřivnické Šustalově vile. Vedoucí muzea Pavel Dvořák říká, že temná chodba má připomínat tunel, kterým v Helsinkách Emil Zátopek vbíhal na stadion.


Topolový hájek v Tasově roztančila Lenka Dusilová i hiphop s dechovou sekcí
Denik.cz | 11:01:00
/VIDEO/ O víkendu se v Tasově na Hodonínsku konal už devětadvacátý ročník multižánrového hudebního festivalu Beseda u bigbítu. Několik desítek interpretů vystupujících na čtyřech scénách v tamním topolovém hájku si přijelo poslechnout na patnáct set diváků.


Povinný odstup aut od cyklistů: Nehod mírně ubylo, ale spory pokračují
Denik.cz | 11:00:00
Od letošního roku jsou cyklisté na silnicích chráněni jako nikdy předtím. Řidiči musí při jejich předjíždění dodržovat bezpečnostní odstup v minimální vzdálenosti 1,5 metru, při rychlosti do 30 kilometrů za hodinu pouze jeden metr. I přes velmi častou a nevybíranou kritiku na sociálních sítích má ale novinka v reálu pozitivní dopad. 


Žena zemřela při dopravní nehodě na Lounsku. Další dva lidé jsou zraněni
Denik.cz | 10:30:00
Jeden člověk zemřel a dva byli zraněni při dopravní nehodě osobního auta u Chlumčan na Lounsku. Nehoda se stala v noci ze soboty na neděli 7. srpna. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Hasiči museli jednu osobu z havarovaného auta vyprošťovat.  


Noční požár bytu v Berouně si vyžádal lidský život. Evakuovali sedmdesát lidí
Denik.cz | 10:22:00
/FOTOGALERIE/ Tísňová linka středočeských hasičů přijala v neděli krátce před půl třetí ráno oznámení o požáru jedenáctipatrového bytového domu v berounské ulici Tyršova. Plameny zachvátily byt v nejvyšším patře objektu. Událost si vyžádala jeden lidský život.


Praga, Bugatti i americký Buick. Litomyšl vzpomínala na Elišku Junkovou
Denik.cz | 10:04:00
/FOTO, VIDEO/ Litomyšl už popáté hostila Vzpomínkovou jízdu na Elišku a Čeňka Junkovy. U zámku o víkendu parkovaly historické vozy a motocykly, vše s datem výroby do roku 1948. A opravdu bylo na co se dívat. Na sraz dorazilo okolo 120 veteránů. Mezi nimi i Mercedes 300 SL kabriolet v původním stavu.


Na Třinecku havaroval elektrobus, skončil v příkopě. Cestující vyprostili hasiči
Denik.cz | 09:35:00
/FOTOGALERIE/ Na Třinecku havaroval linkový autobus na elektrický pohon. Skončil nebezpečně nakloněný v příkopu. Hasiči z něj po stabilizaci museli nejprve vyprostit tři téměř ležící osoby, včetně řidiče. Náročný zásah trval až do večera, vyproštění vozu zabralo několik hodin.


Nižší daně ze zaměstnaneckých akcií? Na změnu tlačí zástupci byznysu i Piráti, návrh může být do konce roku
Hospodářské noviny | 13:38:00
Zaměstnanecké akcie mohou z klíčových lidí ve start-upech udělat milionáře a ve velkých firmách fungovat jako zajímavý motivační bonus. V Česku však pro ně stále chybí jasná pravidla. Podniky od jejich vydávání odrazuje především způsob, jakým je...


Na politiku v NBA jsem si nezvykl. Chci hrát o tituly, do Evropy se těším, říká basketbalista Satoranský
Hospodářské noviny | 11:18:00
„Některá rozhodnutí v NBA jsou politicky ovlivněná, rozhoduje, že diváci přijdou na hvězdu. Je to marketing a byznys na úkor sportu. Mně byl vždy bližší kolektivní úspěch před individuálním a bylo mi to občas vyčítáno,“ říká nejlepší...


MANUÁL: Do školky dejte dítěti talisman a kreslete komiksy, radí odbornice
idnes.cz | 13:30:00
Velkým krokem v životě rodičů a jejich dětí je první opravdové odloučení, když jde potomek do školky. Tento milník přitom bývá daleko náročnější než přechod na základní školu, protože ratolesti vstupují do neznáma. Rodinná terapeutka a spoluzakladatelka Akademie rodičovství Iva Kyselá radí, že nejlepší je dětem přiblížit, co je ve školce čeká. Třeba pomocí komiksů.


Berlín nechce výstavu zničených ruských tanků, v Praze byla populární
idnes.cz | 13:10:00
Úřady v Berlíně nechtějí, aby byla před velvyslanectvím Ruska vystavena ruská vojenská technika, kterou zničili Ukrajinci. Postoj tamních úřadů kritizuje ukrajinský velvyslanec v Německu. Tato výstava skončila před několika dny v Praze, kde byla pro velký zájem veřejnosti prodloužena.


KOMENTÁŘ: Jednosměrná propaganda kolem Ukrajiny je cestou k nesvobodě
idnes.cz | 13:00:00
Dnešní jednosměrná propaganda kolem války na Ukrajině a podlehnutí takové propagandě jsou cestou do nového poddanství a nesvobody. Proto je třeba začít mluvit rozhodněji a vyslovovat teze, které by neměly být zamlčovány, píše bývalý prezident ČR Václav Klaus.


Turecké banky se připojují k ruskému platebnímu systému Mir
idnes.cz | 12:18:00
Pět tureckých bank se připojuje k ruskému platebnímu systému Mir, uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na zpáteční cestě z ruského Soči, kde jednal se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.


Nájmy jsou rekordně vysoké. Pokles cen je zatím v nedohlednu, říkají experti
idnes.cz | 12:00:00
Drahé hypotéky i válka na Ukrajině ovlivňují ceny nájemního bydlení zejména ve velkých městech. Podle dat realitní kanceláře RE/MAX vzrostl ve druhém čtvrtletí letošního roku průměrný nájem ve velkých městech, jako je Praha, Brno nebo Mladá Boleslav o 30 procent. Experti očekávají, že ceny ještě nahoru půjdou.


Nižší daně ze zaměstnaneckých akcií? Na změnu tlačí zástupci byznysu i Piráti, návrh může být do konce roku
iHned.cz | 13:38:00
Zaměstnanecké akcie mohou z klíčových lidí ve start-upech udělat milionáře a ve velkých firmách fungovat jako zajímavý motivační bonus. V Česku však pro ně stále chybí jasná pravidla. Podniky od jejich vydávání odrazuje především způsob, jakým je...


DS 3 by se mohlo z crossoveru stát opět hatchbackem
Auto.cz | 13:45:00
Francouzská automobilka DS pracuje na své elektrifikaci a v rámci příprav přehodnocuje jednotlivé modely ve svém portfoliu. Pro DS 3 by to mohlo znamenat návrat k malému hatchbacku.


Motocyklová VC Velké Británie 2022: Závěr závodu Moto3 s mnoha pády patřil Foggiovi
Auto.cz | 12:10:00
V Silverstone probíhá 12. závod letošního MS silničních motorek


Evropa spouští úsporná energetická opatření
Kurzy.cz | 13:54:05
Španělsko zveřejnilo nová pravidla, která stanoví, že žádnému podniku nebude dovoleno chladit svůj interiér pod 27 °C nebo v zimě vytápět nad 19 °C. Vyhláška, která platí do listopadu 2023, také zastavuje osvětlování památek , zakazuje obchodům...


Co s těmi dojezdy a sítí dobíjecích stanic? - Šíření elektromobility
Kurzy.cz | 13:51:00
Za jednu z hlavních překážek rozšíření elektromobilů jsou považovány obavy řidičů z toho, že jejich vůz nebude mít dostatek energie na dosažení cílového bodu.


Jak správně nahlásit úraz jako pojistnou událost?
Kurzy.cz | 13:20:42
Možná si říkáte, že je úraz jako úraz. Ale pro pojišťovnu nikoliv. Pojišťovna přijme jen některá hlášení o úrazu. Jak musí vypadat hlášení o úrazu, aby pojišťovna uznala nárok na pojistné plnění?


Pražská burza navzdory poklesu akcií ČEZ zakončila týden nevídaně tam, kde začala. Solární titul růstovou vlnu nezatavil
Kurzy.cz | 12:47:50
Nadace ERSTE snížila podíl v bance na 5,62 % cena domácí elektřiny pro příští rok zakončila týden na PXE na novém maximu 408,73 EUR/MWh (cca 10 Kč/kWh) v úterý zveřejní hospodářské výsledky za 2.


Dopisy
Respekt | 12:00:00
Bloudění v továrně vědění
Respekt 30/2022

S velkým potěšením jsem si přečetl článek Tomáše Lindnera o Univerzitě v Kostnici, s dobrou fotodokumentací Milana Jaroše. Pouze bych rád doplnil, že zmíněný pamětník historie univerzity, emeritní profesor Erhard Roy Wiehn, napsal k jejímu…


Jen škrtnout sirkou
Respekt | 12:00:00
Andrej Babiš si nebezpečně zahrává se společností na pokraji výbuchu


Vládo, pomoz teď
Respekt | 12:00:00
Účetnické kličky kabinetu kolem pomoci s vysokými účty za energie jsou velká chyba


Jenom lháři
Respekt | 12:00:00
Američané nikdy nepřistáli na Měsíci. Teroristické útoky 11. září 2001 zinscenovala CIA. Hromadná vražda na základní škole Sandy Hook byla vlastně sehraným divadlem, postřílené děti i učitelé byli najatí herci a jejich zoufalí rodiče jakbysmet, vše jenom proto, aby si zlotřilá federální vláda našla…


Vítej zpátky, smíchu
Respekt | 12:00:00
V Uherském Hradišti se svět aspoň na chvíli vrátil do normálu


Katastrofa pro celý svět
Respekt | 12:00:00
Krize okolo Tchaj-wanu je důsledkem řady chyb


Dobře utajená mise
Respekt | 12:00:00
Zákulisí prezidentské kampaně Petra PavlaBabišova zásahová jednotka?
Respekt | 12:00:00
Nestává se často, aby policejní prezident komentoval postup svých podřízených tak, že je „naprosto znechucen“ a že nepřipustí, „aby příslušníci policie nedodržovali zákony této země a nectili její demokratické principy“. A ještě méně, aby se k němu záhy přidal premiér s výzvou na „důkladné…


Na finále evropského fotbalového šampionátu žen se přišlo podívat téměř devadesát tisíc diváků. Zvedne to podle vás popularitu ženského fotbalu i u nás?
Respekt | 12:00:00
[image id="200262635" caption="šéftrenérka ženského fotbalu FK Teplice" align="left"][image id="200262636" caption="sportovní šéfreportér Seznamu Zpráv " align="left"][image id="200262637" caption="bývalá fotbalistka a trenérka" align="left"][image id="200262639" caption="sportovní novinář eSports…


Respekt • Despekt
Respekt | 12:00:00
[image id="200262667" align="center"][image id="200262663" align="center"]


Silicon Valley na východní polokouli 
Respekt | 12:00:00
dopis z Kuala LumpuruRakety nad Tchaj-wanem
Respekt | 12:00:00
Čína se salámovou metodou přibližuje k ostrovu, který by ráda definitivně ovládlaČesko
Respekt | 12:00:00
Požár v Českém Švýcarsku
Minulý týden chodily z Českého Švýcarska zprávy, v nichž se střídala naděje s obavami. Zkraje týdne se zdálo, že hasiči mají požár plně pod kontrolou, a oheň už se dál nešířil. Na místě stále zasahovalo na tisíc hasičů a plocha zásahu se zmenšila na zhruba 600 hektarů,…Šampioni v teple
Respekt | 12:00:00
Autorce těchto řádků byly vždycky protivné pranostiky a lidová rčení, které vyskakovaly z povinné četby a velebily úspornost a shánčlivost. Třeba: Správná hospodyňka pro pírko i přes plot skočí (opravdu?). Nebo: Korunka ke korunce, vyděláš miliony (haha). Nebyla v nich špetka fantazie, žádné…


Svět
Respekt | 12:00:00
Obilí z Ukrajiny
Z přístavu Oděsa vyplula první loď s ukrajinským obilím od začátku ruské agrese. Plavidlo s 26 tisíci tunami nákladu bylo vypraveno na základě dohody mezi Ruskem a Ukrajinou, kterou pomohlo zprostředkovat Turecko. Inspekci nákladu provedly společně tři zmíněné země a zástupce OSN.…Překvapení v Kansasu
Respekt | 12:00:00
Lidské emoce jsou v principu divočina. Jednou se pláče, podruhé směje, někdy docela v rychlém sledu. Naposledy to pěkně předvedli Američané ve spojitosti s otázkou umělého přerušení těhotenství.

Když před pár týdny Nejvyšší soud zrušil letitý precedens zaručující právo na potrat plošně ženám po…


Solidarita dle ODS
Respekt | 12:00:00
I Fialova vláda začíná řešit, zda nezdanit „válečné“ zisky energetických firem


Tohle není sabotáž
Respekt | 12:00:00
Vyšetřování prezidentova podzimního kolapsu pokračuje. Jedinou otázkou zůstává, proč Zeman obviňuje z podvodu lékaře, kteří mu tehdy pomohli.


Proč jsou drahé letenky 
Respekt | 12:00:00
Může za to doznívající pandemie i válka


Říkali jsme vám to
Respekt | 12:00:00
Ukrýváním teroristy Zavahrího Tálibán porušil dohodu s Američany, Afghánce to nepřekvapujeMěsto bez aut je proces
Respekt | 12:00:00
Auta bývala prokletím Bruselu. A vlastně pořád jsou. Mnohaproudé silnice jim dovolí hnát se dovnitř města, kde se zastaví o úzké ulice a věčně přetížené tunely. Není to specifikum belgické metropole, jen to tady svého času bylo nejvýraznější. Firmy lákaly do centrály EU a NATO své nejlepší mozky a…


Jsme běžní fanoušci
Respekt | 12:00:00
Co se dělo na jihu Čech a jak to chce policejní prezident řešitMoje neexistující Československo
Respekt | 12:00:00
Esej o hledání historie a vlastní identityPřestat brblat a vyrazit
Respekt | 12:00:00
Příběh rodiny, která opustila své pohodlí a vydala se za dobrodružstvímBýt za skřeta je v pořádku
Respekt | 12:00:00
V devadesátých letech se irskému režisérovi Jimu Sheridanovi povedlo v podstatě nemožné. Vyprávět o konfliktu v Severním Irsku, na jehož sledování většina světa rezignovala, tak, že mu najednou bylo rozumět. A to natolik, že mu jeho film Ve jménu otce (1993) vynesl tři nominace na Oscara. Vyznavač…Mají zvířata sny?
Respekt | 12:00:00
Podle nové knihy filozofa vědy Peñi-Guzmána jsou sny mostem ke zvířecímu vědomíVědecká svatba
Respekt | 12:00:00
Jednou z radostí vyššího středního věku (moje žena Ivka tohle krásné životní období po padesátce nazývá „už fakt nejsi nejmladší“, já zas preferuji termín pozdní puberta) je pozorovat, jak se děti plně osamostatňují a zakládají svoje rodiny. Pro mě se to navíc týká nejen vlastních potomků, ale i…


Chci, abychom se bavili
Respekt | 12:00:00
Beyoncé na novém albu oslavuje taneční žánry i klubovou kulturu
Švankmajerovy papuče
Respekt | 12:00:00
Legendární československé letadélko Blaník je konstruované pro dva lidi. Ti si mezi sebou mohou za letu předávat pilotování. S přidaným motorem, který na původně větroň konstruktéři přimontovali na konci šedesátých let, se s ním dá létat na slušné vzdálenosti a celkem rychle a pohodlně. Třeba trasu…Cool cooler
Respekt | 12:00:00
Čau a tohle je cool videjko na našem YouTube kanálu o technických hračkách a gadgetech. Máte toho určitě hodně důležitého na práci, ale kdo by v tomhle vedru pracoval? Je přece mnohem lepší zapnout YouTube a dívat se na náš kanál o cool věcičkách a vychytávkách, co vůbec nepotřebujete. A my vám tu…


Iluze, která trvá
Respekt | 12:00:00
Biografie frankfurtské školy je vtipná a inspirujícíKnižní tipy
Respekt | 12:00:00
Empatický sériový vrah
True crime je dnes nejrychleji expandujícím žánrem, přičemž 40 procent současné produkce v USA se zaměřuje na sériové vrahy. Což platí také o knihách Ann Rule, původně policistky, která byla anonymní autorkou v krimi časopisech. Dobrovolničila v Seattlu na krizové lince a…Kultura/mix
Respekt | 12:00:00
DĚLNÍCI KULTURY
Tento čtvrtek bude stanice BBC Radio 4 vysílat pořad Přepočítávání umění. Jak se šlo minulý týden dočíst v deníku The Guardian, týkat se bude známé věci, se kterou si nikdo stále neví moc rady: proč se umělecká díla vytvořená ženskýma rukama prodávají mnohem levněji než díla jejich…Letos čejky nepřiletěly
Respekt | 12:00:00
Tento týden odpovídá fotograf Prokop PithartOdchod proroka Gaii
Respekt | 12:00:00
26. 7. 2022Nevyhazuj to!
Respekt | 12:00:00
Potraviny určené k vyhození zachraňují mobilní aplikace, kontejneroví potápěči, ale hlavně systematičtější přístup k nákupům a vařeníDana, má platonická láska
Respekt | 12:00:00
Poslední den léčení v lázních je u konce. Těším se už překvapivě domů. 28 dní, den co den, opakující se procedury. Zábaly do Priessnitzových ručníků, koupele bublinková, bylinková, relaxační masáže a procházky po jesenických kopcích. Ale i krátké kolektivní cvičení, takové malé divadlo pro…Zen žen
Respekt | 12:00:00
[image id="200262721" caption="Zen žen" align="left"]


Uplynulých sedm dní očima Ivana Lampera
Respekt | 12:00:00
[image id="200262717"]

Po krátkém ochlazení opět přišla vedra kolem čtyřiceti stupňů Celsia. Agentury přinesly zprávu, že z ukrajinské Oděsy vyplula první loď s obilím od začátku ruské agrese a zamířila do Libanonu. Situace okolo ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny se vymkla kontrole a je…Z webu Respektu
Respekt | 12:00:00
Na návštěvě v architektonickém studiu, kde vznikla Vltavská filharmonie
Silvie Lauder a její reportáž z návštěvy Kodaně.
Žádné spokojené fotky. Polská opozice si nebere dovolenou a tlačí na Kaczyńského.
Mírný posun v polských politických náladách popisuje Tomáš Brolík.
Nezapomínáme. Američané v…


Hasiči chtějí požár v Českém Švýcarsku zcela zlikvidovat do týdne
Eurozpravy-domácí | 12:32:00
Hasiči by mohli úplně zlikvidovat požár v národním parku České Švýcarsko do konce příštího týdne. Sektory na jihu od řeky Kamenice, případně i soutěsky by mohli předat správě národního parku pravděpodobně v průběhu týdne, zřejmě dříve než v dříve zmiňovaný pátek. ČTK to dnes řekl mluvčí hasičů Martin Kavka. Hořet začalo před dvěma týdny.


Muže na Blanensku zavalil traktor. Ležel pod ním 40 minut, je vážně zraněný
Denik.cz | 11:39:00
/FOTO/ Velmi vážně skončila nehoda, která se udála na lesní cestě u Jedovnic na Blanensku. Muže zde zavalil traktor. S těžkými poraněními skončil v nemocnici.


Berlín nestojí o výstavu ruské vojenské techniky, kterou zničila Ukrajina
Eurozpravy-zahraniční | 13:30:00
Úřady v Berlíně nechtějí, aby byla před velvyslanectvím Ruska vystavena ruská vojenská technika, kterou zneškodnila ukrajinská armáda. Postoj berlínských úřadů kritizuje ukrajinský velvyslanec v Německu. Tato výstava skončila před několika dny v Praze, kde byla pro velký zájem veřejnosti prodloužena.


Ruské ostřelování Záporožské jaderné elektrárny odnesl zraněním jeden pracovník
Eurozpravy-zahraniční | 13:03:00
Jeden pracovník Záporožské jaderné elektrárny byl zraněn, když místo v sobotu večer ostřelovala raketami ruská armáda. Dnes o tom informovala ukrajinská státní jaderná společnost Enerhoatom. Podle deníku Ukrajinska pravda se to stalo při ostřelování města Enerhodar, na jehož okraji se největší jaderná elektrárna v Evropě nachází.


OBRAZEM: Skokani do vody se utkali v Hřiměždicích na tradičním Highjumpu
Denik.cz | 08:19:00
Již 23. ročník závodů v extrémních skocích do vody- cliff divingu Highjump, se v Hřiměždicích na Příbramsku konal v 5. až 6. srpna. Součástí byl opět bohatý doprovodný program včetně hudebních vystoupení a skate nebo BMX exhibice. Akci jsme v sobotu navštívili s redakčním objektivem.


Nekompromisně brutální Predátor: Kořist je nejlepší predátorský film od legendární jedničky
Reflex | 12:00:00
Predátor je jedna z nejmilovanějších sci-fi sérií Hollywoodu. Podobně jako jeho kolega Vetřelec. A stejně jako Vetřelec, ani Predátor si od svého debutu na stříbrném plátně moc dobrých filmů neužil. Někdo by dokonce mohl říct, že od roku 1987, kdy Arnold vypráskal emzákovi kožich napoprvé, jsme dobrého Predátora neviděli. Inu, to se teď změnilo.


Čínské lodě a letadla stále simulují útok na Tchaj-wan
Tiscali-zprávy | 12:35:50
Několik čínských armádních lodí, letadel a dronů se dnes dál zapojuje do vojenských cvičení. Svými manévry simulují útok na Tchaj-wan. Ten v reakci na tyto manévry vyslal do oblasti svá plavidla a letadla. 


Část autobusových spojů dnes nejezdí. Dopravcům kvůli covidu chybí řidiči
E15-ekonomika | 13:08:00
Mezi Prahou a Neratovickem dnes nejede část autobusových spojů, chybí řidiči. Důvodem je podle dopravce Arriva kombinace narůstající covidové nemocnosti a dovolených. Pro další dny se dopravce snaží situaci řešit a spoje zajistit, uvedl mluvčí Arrivy Jan Holub.


Británie vyšetřuje prodej podílu v plynárenské firmě zahraničnímu investorovi
E15-ekonomika | 12:24:00
Británie začala na základě nových pravidel národní bezpečnosti vyšetřovat prodej 60procentního podílu v divizi podniku National Grid, která za zabývá rozvodem a měřením plynu. Informoval o tom dnes web listu The Daily Telegraph. Zdroje deníku uvedly, že přezkum vyvolal význam infrastruktury, a ne nějaké konkrétními obavy.


Čeští ajťáci jsou vlastenci. Nechtějí se stěhovat, říká ředitel pro rozvoj No Fluff Jobs
E15-ekonomika | 11:30:00
Pandemie, Velká rezignace, válka na Ukrajině. Faktorů, které ovlivnily pracovní trh, bylo v posledních letech přespříliš, a týká se to i IT. O tom, co se děje v náboru ajťáků ve východní Evropě, jsme mluvili s Tomaszem Wijou, ředitelem pro rozvoj pracovní platformy No Fluff Jobs, která působí v pěti východoevropských zemích včetně Česka a Ukrajiny. 


Část autobusových spojů dnes nejezdí. Dopravcům kvůli covidu chybí řidiči
E15-politika | 13:08:00
Mezi Prahou a Neratovickem dnes nejede část autobusových spojů, chybí řidiči. Důvodem je podle dopravce Arriva kombinace narůstající covidové nemocnosti a dovolených. Pro další dny se dopravce snaží situaci řešit a spoje zajistit, uvedl mluvčí Arrivy Jan Holub.


Británie vyšetřuje prodej podílu v plynárenské firmě zahraničnímu investorovi
E15-politika | 12:24:00
Británie začala na základě nových pravidel národní bezpečnosti vyšetřovat prodej 60procentního podílu v divizi podniku National Grid, která za zabývá rozvodem a měřením plynu. Informoval o tom dnes web listu The Daily Telegraph. Zdroje deníku uvedly, že přezkum vyvolal význam infrastruktury, a ne nějaké konkrétními obavy.


Čeští ajťáci jsou vlastenci. Nechtějí se stěhovat, říká ředitel pro rozvoj No Fluff Jobs
E15-politika | 11:30:00
Pandemie, Velká rezignace, válka na Ukrajině. Faktorů, které ovlivnily pracovní trh, bylo v posledních letech přespříliš, a týká se to i IT. O tom, co se děje v náboru ajťáků ve východní Evropě, jsme mluvili s Tomaszem Wijou, ředitelem pro rozvoj pracovní platformy No Fluff Jobs, která působí v pěti východoevropských zemích včetně Česka a Ukrajiny. 


V „čínské Havaji“ uvízly kvůli covidu desetitisíce turistů, nejezdí ani vlaky
idnes.cz | 15:51:00
Více než 80 tisíc turistů uvázlo v oblíbeném čínském přímořském letovisku San-ja, když se tam objevily případy nákazy koronavirem a úřady město uzavřely. Čína je jedinou významnou ekonomikou světa, která stále dodržuje politiku nulové tolerance vůči covidu.


V ukrajinské politice znovu vzniká rozkol, starostové kritizují Zelenského
idnes.cz | 15:43:00
Někteří ukrajinští starostové mají pocit, že se je vláda prezidenta Volodymyra Zelenského snaží odsunout na druhou kolej, aby si udržela kontrolu nad mezinárodní pomocí určenou na obnovu zdevastované země a zároveň tak oslabila případné budoucí politické rivaly. „Začínají se nám tu rozvíjet autokratické tendence,“ nařkl dokonce jeden z nich kabinet.


Nejvíce platebních terminálů má Řecko, na chvostu jsou Němci, uvádí průzkum
idnes.cz | 15:00:00
Možnost platit kartou je v dnešní době už samozřejmostí. V České republice vzrostl během minulých dvou let počet terminálů hlavně u menších obchodníků. Obrovskou zásluhu na tom mají platební terminály v mobilu, který si jenom za posledního rok a půl pořídilo již 15 tisíc podnikatelů. I díky tomu se ČR řadí k evropskému průměru, co se dostupnosti placení týká, vyplývá z dat vyplývá z dat Global Payments a Mastercard.


VIDEO: Z idyly spoušť během chvilky. Obec ukázala záznam řádění živlu
idnes.cz | 14:35:00
Anenské slavnosti v Horoměřicích u Prahy na konci července překazil jev podobný tornádu, který odborníci pojmenovávají jako downburst. Během několika desítek sekund zničil vše, co mu stálo v cestě – stánky i zboží, které obchodníci chtěli na pouti prodávat. Obec už škody řeší s pojišťovnou.


Na Frýdecko-Místecku skončil linkový elektroautobus v příkopě
idnes.cz | 14:31:00
Náročný zásah za sebou mají hasiči na Frýdecko-Místecku. V sobotu před polednem havaroval linkový elektroautobus u obce Vendryně, skončil nakloněný v příkopu. Z něj museli vyprostit tři téměř ležící lidi, včetně řidiče. Dva lidi skončili v nemocnici. Elektroautobus následně hasiči vyprošťovali až do večera.


Doufám, že to přežiješ, dobíral si Václava Neckáře na Kampě jeho bratr
revue.idnes.cz | 14:00:00
V pátečním více než třicetistupňovém horku odehrála na Letní scéně Musea Kampa svůj narozeninový koncert kapela Bacily v čele s Václavem Neckářem. Osmasedmdesátiletý zpěvák nešetřil během vystoupení elánem, což jeho bratr Jan komentoval slovy, že to snad přežije.


Město bez aut je proces. Hluk, srážky s chodci a jedno z nejhorších ovzduší v Evropě si vynutily změny
iHned.cz | 15:23:00
Auta bývala prokletím Bruselu. A vlastně pořád jsou. Mnohaproudé silnice jim dovolí hnát se dovnitř města, kde se zastaví o úzké ulice a věčně přetížené tunely. Není to specifikum belgické metropole, jen to tady svého času bylo nejvýraznější. Firmy...


Čína zavřela další město kvůli covidu. V oblíbeném letovisku uvízlo přes 80 tisíc turistů
iHned.cz | 15:12:00
Více než 80 tisíc turistů uvázlo v oblíbeném čínském přímořském letovisku San-ja, když se tam objevily případy nákazy koronavirem a úřady město uzavřely. Na svých internetových stránkách o tom informuje stanice BBC. Čína je jedinou významnou...


Rivian chystá rally inspirované sportovní SUV s výkonem přes 1.200 koní
Auto.cz | 15:45:00
Americký start-up Rivian údajně plánuje sportovní elektrické SUV, které by se stalo vlajkovou lodí značky. Má být inspirované rally závody a nabídnout přes 1.200 koní výkonu.


Finská rallye v cíli: Tänak vyhrál, Rovanperä se přiblížil zisku titulu
Auto.cz | 15:31:00
Estonec Ott Tänak (Hyundai i20 N Rally1) vyhrál Finskou rallye, která byla osmým podnikem mistrovství světa v automobilových soutěžích. V průběžném pořadí šampionátu se dostal na druhé místo za Kalleho Rovanperu (Toyota GR Yaris Rally1). Fin vede seriál MS s ohromujícím náskokem 94 bodů a již za dva týdny se může stát v Belgii poprvé mistrem světa.
 


Zemřeli v něm lidé, zamítl Berlín výstavu ruského tanku, který zničili Ukrajinci
aktuálně.cz | 13:49:36
Berlínské úřady zamítly výstavu ruské vojenské techniky, kterou zničila ukrajinská armáda. Postoj úřadů kritizuje ukrajinský velvyslanec v Německu.


Británie vyšetřuje prodej plynárenské firmy do zahraničí. Připomíná Zemanův Transgas
aktuálně.cz | 13:29:10
Velká Británie vyšetřuje prodej podílu v divizi podniku National Grid, která za zabývá rozvodem a měřením plynu.


Rusové při ostřelování zranili zaměstnance Záporožské elektrárny, tvrdí Kyjev
Denik.cz | 14:47:00
Jeden pracovník Záporožské jaderné elektrárny byl zraněn, když místo v sobotu večer ostřelovala raketami ruská armáda. V neděli o tom informovala ukrajinská státní jaderná společnost Enerhoatom. Podle deníku Ukrajinska pravda se to stalo při ostřelování města Enerhodar, na jehož okraji se největší jaderná elektrárna v Evropě nachází.


Číše, poháry i košíčky. Mistři skláři kouzlili v Deštném pod širým nebem
Denik.cz | 14:22:00
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Je to show, kterou jinde neuvidíte. Mistři skláři o víkendu v Deštném pod širým nebem foukali a tvarovali sklo tak, jak se to v Orlických horách dělalo po staletí. Sklo tavili bez plynu či elektřiny jen za pomocí dřeva.


OBRAZEM: Triatlon pro všechny. Závodníci otestovali svou psychiku i fyzické síly
Denik.cz | 12:45:00
Hazmburk X offroad triatlon se konal v sobotu 6. srpna v obci Klapý. Již 24. ročník amatérského terénního závodu byl ve znamení krásného počasí a solidní účasti závodníků.


Město bez aut je proces. Hluk, srážky s chodci a jedno z nejhorších ovzduší v Evropě si vynutily změny
Hospodářské noviny | 15:23:00
Auta bývala prokletím Bruselu. A vlastně pořád jsou. Mnohaproudé silnice jim dovolí hnát se dovnitř města, kde se zastaví o úzké ulice a věčně přetížené tunely. Není to specifikum belgické metropole, jen to tady svého času bylo nejvýraznější. Firmy...


Čína zavřela další město kvůli covidu. V oblíbeném letovisku uvízlo přes 80 tisíc turistů
Hospodářské noviny | 15:12:00
Více než 80 tisíc turistů uvázlo v oblíbeném čínském přímořském letovisku San-ja, když se tam objevily případy nákazy koronavirem a úřady město uzavřely. Na svých internetových stránkách o tom informuje stanice BBC. Čína je jedinou významnou...


Izrael se podle zdrojů dohodl s Islámským džihádem na klidu zbraní
Eurozpravy-zahraniční | 16:19:00
Izrael se s militantní organizací Islámský džihád na návrh Egypta dohodl na klidu zbraní, platit začne dnes večer, uvedly egyptské a palestinské zdroje agentury Reuters. Strany současného konfliktu, který si od pátku podle palestinského ministerstva zdravotnictví vyžádal nejméně 32 mrtvých a přes 200 zraněných, informaci zatím oficiálně nepotvrdili, napsala agentura DPA.


Biden končí izolaci, měl druhý den po sobě negativní test na covid
Eurozpravy-zahraniční | 15:59:00
Americký prezident Joe Biden má druhý den po sobě negativní test na koronavirus, a ukončil proto izolaci. Znovu bude v rámci svých pracovních povinností chodit mezi lidi a cestovat, oznámil dnes jeho lékař.


Amnesty International si stojí za kritizovanou zprávou o válce na Ukrajině
Eurozpravy-zahraniční | 15:48:00
Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) si plně stojí za svou čtvrteční zprávou, podle které bojová strategie Ukrajinců ohrožuje životy civilistů. Proti dokumentu, který mimo jiné Ukrajinu obvinil z porušování mezinárodních práv, se ohradili ukrajinští činitelé v čele s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Organizace se v e-mailu zaslaném agentuře Reuters nicméně omluvila za "rozrušení a hněv", které způsobila.


Turisté uvázli v čínském letovisku, úřady ho uzavřely kvůli covidu
Eurozpravy-zahraniční | 15:13:00
Více než 80.000 turistů uvázlo v oblíbeném čínském přímořském letovisku San-ja, když se tam objevily případy nákazy koronavirem a úřady město uzavřely. Na svých internetových stránkách o tom informuje stanice BBC. Čína je jedinou významnou ekonomikou světa, která stále dodržuje politiku nulové tolerance vůči covidu.


Čína zmírňuje pravidla pro pozastavení mezinárodních letů kvůli koronaviru
Eurozpravy-zahraniční | 14:06:00
Čína dnes zmírnila protipandemická pravidla u mezinárodních letů. S odvoláním na Čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) o tom informovala agentura Bloomberg. Peking zkrátil dobu přerušení letů na týden, pokud mají letadla na palubě čtyři pozitivně testované na koronavirus, respektive čtyři procenta z celkového počtu.


Neděle s odposlechy: Nechutná praxe úniků z policejních spisů je v Česku téměř tradicí
Reflex | 14:00:00
Politickou scénou před nekolika týdny rozvířila aféra kolem bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka a kontro­verzního podnikatele Michala Redla, který kdysi spolu­pracoval s gangsterem Radovanem Krejčířem. Vysokou cenu za ni platí zejména hnutí STAN. Velmi vážné otazníky však vyvolává aranžmá této kauzy, opřené o rozsáhlé a plošné úniky odposlechů z vyšetřovacích dokumentů.


Amnesty International si za zprávou o Ukrajině stojí. Lituje ale rozrušení, které způsobila
E15-ekonomika | 15:55:00
Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) si plně stojí za svou čtvrteční zprávou, podle které bojová strategie Ukrajinců ohrožuje životy civilistů. Proti dokumentu, který mimo jiné Ukrajinu obvinil z porušování mezinárodních práv, se ohradili ukrajinští činitelé v čele s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Organizace se v e-mailu zaslaném agentuře Reuters nicméně omluvila za "rozrušení a hněv", které způsobila.


Krachem je ohrožená každá sedmá česká společnost, tvrdí analýza rizikovosti firem
E15-ekonomika | 15:05:00
Nejvíce rizikových firem v ČR podniká v Jihomoravském kraji a Praze. Celkem je krachem ohrožená každá sedmá společnost. Vyplývá to z analýzy rozložení rizikovosti a stability firem v jednotlivých krajích, kterou zveřejnila poradenská společnost Dun & Bradstreet. V ČR hodnotila téměř 400 000 firem. U rizikových firem je vyšší pravděpodobnost prodlení plateb při plnění závazků z obchodního styku, možnost budoucího zhoršení finanční situace, vyšší úvěrové riziko i hrozba úpadku.


Amnesty International si za zprávou o Ukrajině stojí. Lituje ale rozrušení, které způsobila
E15-politika | 15:55:00
Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) si plně stojí za svou čtvrteční zprávou, podle které bojová strategie Ukrajinců ohrožuje životy civilistů. Proti dokumentu, který mimo jiné Ukrajinu obvinil z porušování mezinárodních práv, se ohradili ukrajinští činitelé v čele s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Organizace se v e-mailu zaslaném agentuře Reuters nicméně omluvila za "rozrušení a hněv", které způsobila.


Krachem je ohrožená každá sedmá česká společnost, tvrdí analýza rizikovosti firem
E15-politika | 15:05:00
Nejvíce rizikových firem v ČR podniká v Jihomoravském kraji a Praze. Celkem je krachem ohrožená každá sedmá společnost. Vyplývá to z analýzy rozložení rizikovosti a stability firem v jednotlivých krajích, kterou zveřejnila poradenská společnost Dun & Bradstreet. V ČR hodnotila téměř 400 000 firem. U rizikových firem je vyšší pravděpodobnost prodlení plateb při plnění závazků z obchodního styku, možnost budoucího zhoršení finanční situace, vyšší úvěrové riziko i hrozba úpadku.


Motorkář u Prahy vjel do protisměru, zemřel po nárazu do auta a domu
idnes.cz | 17:34:00
K tragické dopravní nehodě v neděli odpoledne vyjeli policisté a záchranáři. U Veleně u Prahy motorkář zřejmě nepřizpůsobil svou jízdu okolnostem a kvůli nepřiměřené rychlosti se dostal do protisměru, poté narazil do auta a následně do domu. Na místě podlehl svým zraněním.


Horolezec spadl z patnácti metrů, zůstal viset na laně ve skalním komíně
idnes.cz | 17:19:00
Vrtulník letecké záchranné služby letěl v neděli odpoledne pro horolezce do Adršpašských skal. Pětačtyřicetiletý muž spadl ze zhruba patnáctimetrové výšky a zůstal viset na laně ve skalním komíně. Záchranáři ho transportovali do nemocnice v Hradci Králové.


Joe Biden ukončuje covidovou izolaci, den stráví s manželkou u moře
idnes.cz | 16:27:00
Americký prezident Joe Biden má druhý den po sobě negativní test na koronavirus, a ukončil proto izolaci. Znovu bude v rámci svých pracovních povinností chodit mezi lidi a cestovat, oznámil v neděli jeho lékař.


VIDEA TÝDNE: Janoušek u soudu, požár jaderné elektrárny a vytočený policista
idnes.cz | 16:10:00
Podnikatel Roman Janoušek neuspěl tento týden u soudu s žádostí o podmíněné propuštění. Rožnovem pod Radhoštěm otřásla trojnásobná vražda. Svědkyně natočila nevybíravý zákrok policisty na muže, který zvonil na služebnu. Záporožskou jadernou elektrárnu zasáhla dělostřelecká palba a aktivisté zveřejnili drsné video z kuřecích velkochovů.


Ubodanou a zbitou seniorku našla v bytě vnučka. Kriminalisté vraha stále hledají
idnes.cz | 16:00:00
Bylo 12. srpna 2015, když se do bytu seniorky ve Slaném dostal neznámý pachatel. Ten ji ubodal a ubil. Kriminalisté se snaží případ objasnit již sedm let, zatím však bezúspěšně. Právě i proto tento případ zveřejnili v kalendáři takzvaných Policejních pomníčků nevyřešených případů. Na straně pro měsíc srpen také připomínají případ muže, který vyrazil na projížďku na motorce, ze které se už nikdy nevrátil.


České Švýcarsko stále doutná. Kompletně by požár mohli hasiči zlikvidovat do týdne
iHned.cz | 17:40:00
Hasiči by mohli úplně zlikvidovat požár v národním parku České Švýcarsko do konce příštího týdne. Sektory na jihu od řeky Kamenice, případně i soutěsky by mohli předat správě národního parku pravděpodobně v průběhu týdne, zřejmě dříve než v...


Spí se čtyři hodiny, zbytek je výcvik. Wagnerovci verbují nové žoldnéře mezi vězni
aktuálně.cz | 17:22:26
Šéfka organizace Rusko za mřížemi Olga Romanovová uvedla, že vězni jdou v předvoji v první linii. Wagnerova skupina za to slibuje svobodu i peníze.


Ukrajinská strategie ohrožuje civilisty, stojí si za svým Amnesty. Diví se vlně hněvu
aktuálně.cz | 16:52:23
Z vyšetřování organizace vyplynulo, že ukrajinské síly někdy střílely z obytných oblastí a že v uvedených regionech rozmisťovaly své jednotky.


Horolezec spadl z adršpašského Starosty. Zůstal viset ve skalním komínu
Denik.cz | 17:49:00
V Adršpachu se dnes odpoledne uskutečnila záchranná akce po pádu horolezce. Ten spadl při lezení na známou skálu Starosta. Po pádu zůstal viset na laně ve skalním komínu těsně nad zemí. Do nemocnice zraněného, kterému museli záchranáři stabilizovat základní životní funkce, transportoval vrtulník.


Neštěstí u Mírovic: motorkář zahynul po nárazu do protijedoucího auta a domu
Denik.cz | 17:14:00
/FOTOGALERIE/ Mezi obcemi Mírovice a Veleň došlo v neděli odpoledne k tragické dopravní nehodě, při níž zahynul řidič motocyklu. „Bohužel muž i přes snahu záchranářů a lékaře svým zraněním na místě podlehl,“ potvrdila mluvčí záchranné služby Monika Nováková.


Do Českého Švýcarska za 140 korun tam a zpět. Kam se vydat dál od požáru
Denik.cz | 16:49:00
/FOTOREPORTÁŽ/ Peklo u Hřenska, ráj vedle něj. Reportér Deníku se vydal levnou ekologickou dopravou do míst, kde nehoří a kde lidé mohou dál nacházet klid v přírodě.


Toto je mnohonásobně levnější replika Bugatti Type 35. Poznáte rozdíl?
Auto.cz | 17:46:00
Tato replika Bugatti Type 35 stojí pouze čtvrt milionu korun. Je natolik dokonalá, aby se vyplatilo její pořízení?


Úspěchy v závodech přesvědčily naše první zákazníky, říká syn zakladatele Alpiny
Auto-iDNES.cz | 17:00:00
Syn Burkarda Bovensiepena, zakladatele malosériového výrobce Alpina, se svým bratrem Florianem vede rodinnou společnost, která je známá výrobou jedinečných vozů BMW Alpina. Společnost má bohatou historii jak ve výrobě aut, tak i na závodních tratích. V rozhovoru pro časopis Speed ale mluvil i o jiných věcech, „Pro SUV neexistuje nic lepšího než diesel. Jejich kritika není úplně oprávněná.“ říká například.


Zákaz potratů v USA mobilizuje mohutný odpor. Demokratům to může zachránit volby
Hospodářské noviny | 18:47:00
Od chvíle, kdy Nejvyšší soud USA na konci června bezmála po 50 letech zrušil ústavní právo žen na umělé přerušení těhotenství, se američtí demokraté utěšovali příslovím, že na všem zlém může být něco dobré. Tvrdili, že útok republikánů na práva žen...


Evropa přemýšlí o přesedlání na hnůj pro omezení ruských syntetických hnojiv
idnes.cz | 18:00:00
Evropská unie zvažuje zrychlení vývoje hnojiv založených na statkových hnojivech jako je kejda nebo hnůj. Omezila by se tak závislost na hnojivech z Ruska a na zemním plynu, který je potřebný pro výrobu hnojiv v EU, píše agentura Bloomberg.


Jsem mladá a sterilizovaná. Ženy k zákroku motivují zákazy potratů i klima
idnes.cz | 18:00:00
Odjakživa vím, že nechci děti. Představa, že otěhotním a budu nucena být matkou proti své vůli, byla posledním impulsem ke sterilizaci, tvrdí Marie. Stejně jako řadu dalších žen ji děsí protipotratová politika ve světě. Mohu se rozhodnout o svém těle, což je dnes už výsada, tvrdí další z žen, které se rozhodly dobrovolně zbavit možnosti otěhotnět.


Zákaz potratů v USA mobilizuje mohutný odpor. Demokratům to může zachránit volby
iHned.cz | 18:47:00
Od chvíle, kdy Nejvyšší soud USA na konci června bezmála po 50 letech zrušil ústavní právo žen na umělé přerušení těhotenství, se američtí demokraté utěšovali příslovím, že na všem zlém může být něco dobré. Tvrdili, že útok republikánů na práva žen...


Foto: Toskánští vinaři a pěstitelé oliv si zoufají. Úrodu ničí rekordní sucho a vedro
aktuálně.cz | 19:41:09
Produkce olivového oleje v Itálii, ale i ve Španělsku letos prudce poklesne. Kvůli extrémním vedrům.


Nedaleko Bakova zemřel motorkář. Řidič, který mu nedal přednost, to možná neví
Denik.cz | 19:41:00
Kousek od Nové Vsi u Bakova nad Jizerou zahynul v neděli kolem tři čtvrtě na šest večer řidič motocyklu. „Motocyklista jel po hlavní silnici a na křižovatce mu z vedlejší silnice nedalo přednost osobní auto,“ uvedla policejní mluvčí Michaela Richterová s tím, že ke střetu ovšem nedošlo.


Lidové kroje, poklad a moře květin. Jízdu nového krále obohatily koňské povozy
Denik.cz | 18:42:00
Po roce se obyvatelé Kunovic a širokého okolí opět dočkali. Od pátku 5. do neděle 7. srpna si přítomní užili nejznámější a nejstarší slavnost na Slovácku, Jízdu králů.


Ukrajinci ohrožují civilisty? Amnesty International si stojí za zprávou o válce
Denik.cz | 18:01:00
Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) si plně stojí za svou čtvrteční zprávou, podle které bojová strategie Ukrajinců ohrožuje životy civilistů. Proti dokumentu, který mimo jiné Ukrajinu obvinil z porušování mezinárodních práv, se ohradili ukrajinští činitelé v čele s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Organizace se v e-mailu zaslaném agentuře Reuters nicméně omluvila za "rozrušení a hněv", které způsobila.


Nejbizarnější věznice na světě? Bolivijské San Pedro nemá ani dozorce
Reflex | 17:00:00
Jen několik kroků od rušného náměstí San Pedro leží v La Pazu stejnojmenná věznice, která se během své existence stala světoznámým symbolem organizovaného zločinu a korupce. Původně v ní mělo žít jen 600 odsouzených, ale počet obyvatel se v současnosti odhaduje na zhruba 3000. Uvnitř komplexu přitom nenajdete jediného bachaře. Ti vše raději pozorují jen zvenčí.


Rozbil se vám na frontě tank? Je tu tanková asistenční služba
Tiscali-zprávy | 17:33:56
Stejně jako rozbité auto potřebuje servis a někdy i odtah, potřebují podobnou péči i tanky. Pravidelnou údržbu, rychlou opravu nebo odstranění havárie podél frontové linie na Donbasu zajišťuje ukrajinská vojenská mobilní opravářská jednotka. Opravní poškozené pásy tanků T-72 i vymění vybitou baterii obrněného transportéru. Když nepomůže oprava na místě, vozidlo odtáhnou do „servisu“.


Jakub Zelenka: TikTok vyhrál a změnil svět. Ten starý se nevrátí, ani kdyby aplikaci zakázali
E15-ekonomika | 19:30:00
Je úplně jedno, zda jste na TikToku. Tahle čínská sociální síť nadiktovala, jakým způsobem budete v budoucnu konzumovat významnou část obsahu. Dalo by se říct, že vnucením svého formátu krátkých videí – a motorem v podobě neustálého doporučování obsahu – vyhrála.


Legendárnímu VW Golf hrozí konec. Kvůli emisním může být současná generace poslední
E15-ekonomika | 19:01:00
Zrychlený nástup elektromobility rapidním tempem mění tvář automobilového světa, jaký ho známe. Zmizet z trhu mohou i tak úspěšné vozy, jakým je například VW Golf.


Co vám (ne)uteklo: Dědek stopnul výstavbu za miliardy, HE3DA uspěla u soudu, ČNB vyčkává
E15-ekonomika | 17:30:00
Miliardář Dědek couvá od plánu na výstavbu megalomanské arény v Pardubicích. HE3DA uspěla s odvoláním. Čínskému investorovi 130 milionů zatím vracet nemusí. Britský antimonopolní úřad povolil spojení Avastu s NortonLifeLock. Bartoš chystá regulaci Airbnb. Jeho návrh kritizují Praha i podnikatelé. Nová bankovní rada ČNB nechala sazby beze změny. Počká na další data z ekonomiky.
Nestíháte během pracovního týdne sledovat dění z byznysu? Sestavili jsme pro vás přehled toho nejzajímavějšího, o čem jsme v uplynulém týdnu v deníku E15 psali.


Wagnerovci najali v ruských věznicích přes tisíc žoldáků. Některé verbuje sám Prigožin
E15-ekonomika | 17:19:00
Ruská polovojenská Wagnerova skupina najímá žoldnéře do bojů na Ukrajině ve věznicích v různých částech Ruska. S odvoláním na nezávislý mediální projekt Vjerstka a organizaci na ochranu lidských práv Rusko za mřížemi o tom informuje investigativní portál The Insider sídlící v Rize. Zástupci Wagnerovy skupiny nábor provedli už v 17 věznicích v deseti ruských regionech a přihlásilo se jim více než 1000 odsouzených, kteří souhlasí s tím, že půjdou bojovat na Ukrajinu.


Jakub Zelenka: TikTok vyhrál a změnil svět. Ten starý se nevrátí, ani kdyby aplikaci zakázali
E15-politika | 19:30:00
Je úplně jedno, zda jste na TikToku. Tahle čínská sociální síť nadiktovala, jakým způsobem budete v budoucnu konzumovat významnou část obsahu. Dalo by se říct, že vnucením svého formátu krátkých videí – a motorem v podobě neustálého doporučování obsahu – vyhrála.


Legendárnímu VW Golf hrozí konec. Kvůli emisním může být současná generace poslední
E15-politika | 19:01:00
Zrychlený nástup elektromobility rapidním tempem mění tvář automobilového světa, jaký ho známe. Zmizet z trhu mohou i tak úspěšné vozy, jakým je například VW Golf.


Co vám (ne)uteklo: Dědek stopnul výstavbu za miliardy, HE3DA uspěla u soudu, ČNB vyčkává
E15-politika | 17:30:00
Miliardář Dědek couvá od plánu na výstavbu megalomanské arény v Pardubicích. HE3DA uspěla s odvoláním. Čínskému investorovi 130 milionů zatím vracet nemusí. Britský antimonopolní úřad povolil spojení Avastu s NortonLifeLock. Bartoš chystá regulaci Airbnb. Jeho návrh kritizují Praha i podnikatelé. Nová bankovní rada ČNB nechala sazby beze změny. Počká na další data z ekonomiky.
Nestíháte během pracovního týdne sledovat dění z byznysu? Sestavili jsme pro vás přehled toho nejzajímavějšího, o čem jsme v uplynulém týdnu v deníku E15 psali.


Wagnerovci najali v ruských věznicích přes tisíc žoldáků. Některé verbuje sám Prigožin
E15-politika | 17:19:00
Ruská polovojenská Wagnerova skupina najímá žoldnéře do bojů na Ukrajině ve věznicích v různých částech Ruska. S odvoláním na nezávislý mediální projekt Vjerstka a organizaci na ochranu lidských práv Rusko za mřížemi o tom informuje investigativní portál The Insider sídlící v Rize. Zástupci Wagnerovy skupiny nábor provedli už v 17 věznicích v deseti ruských regionech a přihlásilo se jim více než 1000 odsouzených, kteří souhlasí s tím, že půjdou bojovat na Ukrajinu.


Mezi Chocní a Ústím nad Orlicí stál provoz, na vině byla poškozená lokomotiva
idnes.cz | 21:34:00
Na koridoru mezi Chocní a Ústím nad Orlicí byl v neděli večer přerušený provoz vlaků. Na vině měl být poškozený sběrač lokomotivy. Provoz byl obnoven před 21. hodinou. Troleje se zřejmě nepoškodily, uvedla Správa železnic na twitteru. Přerušení provozu se dotklo lokálních spojů i rychlíků.


Bojoval jsem za nás i obyčejné lidi, ne za Zelenského, říká český legionář
idnes.cz | 20:00:00
V českých ozbrojených složkách strávil třináct let svého života. A tak když viděl eskalaci války na Ukrajině, rozhodl se na měsíc přerušit podnikání a vyrazit Ukrajincům na pomoc. Matouš Bulíř nechtěl zabíjet Rusy, naopak jim chtěl zabránit, aby zabíjeli tamní obyvatelstvo. Přestože ho pomoc vyšla na více než 50 tisíc, přemýšlí, že by jel znovu.


Pražský fashion week míří do skateparku na Štvanici, vrací se Polanka či Rochová
iHned.cz | 18:52:00
Podzimní edice Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku SS23 se uskuteční od 3. do 9. září 2022 v Mystic Skateparku na Štvanici a na několika dalších lokacích v Praze. Vstupenky už jsou v prodeji.


Mercedes-Benz Marco Polo 300 d – Kempování v luxusu
Auto.cz | 20:20:00
Označení Marco Polo už dlouhá léta nosí obytné verze dodávek značky Mercedes-Benz. Vyzkoušeli jsme vrcholnou verzi.


Bulharsko zvažuje dlouhodobý kontrakt na plyn s Gazpromem. Byla by to „rána“ pro Brusel
Kurzy.cz | 19:47:38
Bulharsko zvažuje zahájení jednání o dlouhodobém kontraktu na dodávky plynu s ruským podnikem Gazprom. Náměstek ministra energetiky bulharské úřednické vlády, Elenko Božkov, to v pátek uvedl v rozhovoru pro místní televizi.


Lyžařské závody v srpnu: V Jeseníkách se o víkendu běžkovalo po trávě i asfaltu
Denik.cz | 20:45:00
/FOTOGALERIE/ Lyžaři v Jeseníkách prožili náročný víkend. Recesisté v Suché Rudné v sobotu 6. srpna vytáhli z půdy staré nepotřebné lyže a uspořádali závod v „suchém“ lyžování po trávě a po asfaltu.


FOTO, VIDEO: Gladiátoři i malí závodníci. Sportovní park Pardubice odstartoval
Denik.cz | 20:39:00
Oblíbená letní akce v pardubickém parku Na Špici je tu. Pořadatelé letos chystají i novinky, jednou z nich bude běh po plovoucím mostu přes Labe. Pardubáky rozhýbou závody, koncerty i novinka v podobě běhu přes Labe.


Hlavní koridor na Ostravu opět stál u Brandýsa, lokomotiva poškodila sběrač
Denik.cz | 20:37:00
Páteřní železniční trať z Prahy na Ostravu opět stála, a opět mezi Brandýsem a Ústím nad Orlicí, stejně jako včera dopoledne. Tentokrát bylo důvodem poškození sběrače. Vlaky nabraly až hodinové zpoždění. Provoz byl před devátou hodinou obnoven.


HBO, Netflix a další streamovací služby na příští týden: Konec oblíbeného fantasy, vzpomínky na Katrinu nebo upírská komedie
Euro | 20:52:26
Netflix a HBO Max patří v tuzemsku mezi nejpopulárnější streamovací platformy a každý měsíc nás zásobují desítkami nových seriálů a filmů. Proto přinášíme pravidelný přehled několika nejočekávanějších projektů, které si


Pražský fashion week míří do skateparku na Štvanici, vrací se Polanka či Rochová
Hospodářské noviny | 18:52:00
Podzimní edice Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku SS23 se uskuteční od 3. do 9. září 2022 v Mystic Skateparku na Štvanici a na několika dalších lokacích v Praze. Vstupenky už jsou v prodeji.


České Švýcarsko stále doutná. Kompletně by požár mohli hasiči zlikvidovat do týdne
Hospodářské noviny | 17:40:00
Hasiči by mohli úplně zlikvidovat požár v Národním parku České Švýcarsko do konce příštího týdne. Sektory na jihu od řeky Kamenice, případně i soutěsky by mohli předat správě národního parku pravděpodobně v průběhu týdne, zřejmě dříve než v...


Česko chce lepší opatření proti praní špinavých peněz. Inspiraci hledá u pobaltských států
ČT24 | 14:18:34
Česko se chce inspirovat u pobaltských států v opatřeních proti praní špinavých peněz. Přes účty tamních bank v minulosti ruské subjekty legalizovaly desítky miliard korun a často jimi financovaly politické zájmy Moskvy. S tím má podle Národní centrály proti organizovanému zločinu problémy i český finanční systém.


Roční výdaje na energie by mohly vzrůst až na miliardu korun, obávají se kraje. Některé už šetří
ČT24 | 13:07:12
Drahé energie výrazně dopadají i na rozpočty samospráv. Některé kraje odhadují, že jim kvůli tomu vzrostou roční výdaje až na miliardu korun. Část z nich navíc připravuje kvůli rostoucím cenám finanční podporu pro své obyvatele. Zaměřují se hlavně na nízkopříjmové domácnosti. Jiné regiony se obávají, aby vůbec měly dost peněz na své účty za energie.


Vlakový provoz na Orlickoústecku zastavila porucha lokomotivy
Eurozpravy-domácí | 21:20:00
Porucha lokomotivy zastavila dnes večer asi na hodinu provoz vlaků na hlavním železničním koridoru na Orlickoústecku, na trati mezi Chocní a Ústím nad Orlicí. Správa železnic uvedla na twitteru, že troleje zřejmě poškozeny nebyly. Přerušení provozu se dotklo lokálních spojů i rychlíků.


S hašením požáru v Českém Švýcarsku už nebudou pomáhat italská letadla
Eurozpravy-domácí | 21:01:00
Letouny Canadair z Itálie se v pondělí brzy ráno vrací do své domoviny. Speciály poprvé přiletěly pomáhat s hašením rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku minulý týden ve čtvrtek, den na to se nečekaně vrátily do Itálie, kde také vypukl požár. Tentokrát se stroje v ČR zdržely déle, do hasebních prací se zapojily v pátek. Novináře o jejich návratu dnes večer informoval mluvčí hasičů Martin Kavka.


Senát USA schválil Bidenův sociální a klimatický balík
Eurozpravy-zahraniční | 22:06:00
Americký Senát dnes schválil návrh zákona, který podle členů Demokratické strany prezidenta Joea Bidena přinese zásadní pokles emisí skleníkových plynů, sníží ceny léků pro seniory a přiměje korporace a bohaté jedince platit více na daních. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.


V Mexiku bojují s časem, snaží se vysvobodit horníky ze zatopeného dolu
Eurozpravy-zahraniční | 20:27:00
Více než 300 vojáků a dalších lidí se v Mexiku účastní záchranné akce, jejímž cílem je vysvobodit z podzemí deset horníků, kteří jsou už téměř čtyři dny uvězněni v zatopeném uhelném dole. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.


Bidenův nový zákon slibuje méně emisí, levnější léky a vyšší daně pro bohaté
idnes.cz | 23:02:00
Americký Senát v neděli večer schválil návrh zákona, který má přinést snížení emisí skleníkových plynů a nižší ceny léků pro seniory. Mimo to se také zaměřuje na korporace a vysoko příjmové občany, kteří by kvůli novému zákonu měli odvádět vyšší daně. Zákon musí ještě projít Sněmovnou reprezentantů, ve které má Bidenova strana většinu.


Pokud Rusko uspořádá referenda, končí rozhovory s Kyjevem, řekl Zelenskyj
idnes.cz | 22:45:00
V případě, že se Moskva rozhodne na okupovaných území Ukrajiny uspořádat referendum o připojení oblastí k Rusku, nedočká se rozhovorů s Kyjevem, řekl v neděli večer ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle Zelenského Kyjev trvá na svém postoji nepodstoupit Rusku žádná území.


Vyšší daně pro bohaté a levnější léky seniorům. Senát USA schválil Bidenův balík
aktuálně.cz | 21:44:00
Americký Senát většinově podpořil klimatický a sociální balíček, který prosazoval prezident Joe Biden. Prošel o jeden hlas.


OBRAZEM: Mezinárodní setkání horalů v Jablunkově přilákalo tisíce lidí
Denik.cz | 22:35:00
Velkolepé setkání obyvatel beskydské části Těšínského Slezska z české, polské i slovenské strany přilákalo i letos tisíce lidí. Areál Městského lesa byl od pátku do neděle v zajetí folkloru. Konal se tam už 75. roční k folklorní přehlídky Gorolski swięto.


Venkovským fotbalovým klubům chybějí hráči i peníze, zachránit je často může jen sloučení
ČT24 | 16:53:45
Po letní pauze ožila fotbalová hřiště a začaly soutěže, včetně těch nejnižších – okresních přeborů. Venkovské kluby překonaly zákaz covidové činnosti, teď ale čelí další hrozbě, růstu cen za energie. Kvůli nedostatku hráčů i peněz se začaly oddíly slučovat.


V českých lékárnách chybějí některé druhy léků, pacientům to komplikuje léčbu
ČT24 | 16:26:49
V lékárnách napříč celým Českem chybějí některé druhy léků. Výpadky jsou často opakované. Některé medikamenty lze nahradit, na jiné ale pacienti musejí čekat, což prodlužuje a komplikuje léčbu. Ministerstvo zdravotnictví připravuje změnu, díky které by výpadky léků měly být pouze výjimečné.


Podívejte se na Perseidy - v noci z 12. na 13. srpna
Kurzy.cz | 14:45:11
V noci z 12. na 13. srpna 2022 se můžete podívat na tradiční roj „padajících hvězd“ – Perseidy. Bohužel téměř po celou noc bude rušit témř úplňkový Měsíc, takže zahlédneme jen nejnápadnější meteory. nebeské kulisy ale již od půlnoci (až do rána) doplní...Return to top