Celkem 139976 článků.|

Archív zpravodajství podle dnů

Články ze dne 13.11.2022


Windfall tax vedle stropů není problém, energetické firmy se mají dobře, tvrdí ministr. Ústavních sporů se nebojí
iHned.cz | 00:00:13
Velké energetické firmy budou sice kvůli vládním opatřením proti drahotě krvácet, se stížnostmi ale u Ústavního soudu šanci nemají. Je o tom přesvědčený pirátský ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun. Odmítá...


Zvukový formát Facebook EnCodec, LibreOffice na RISC-V
Root.cz | 01:00:07
Vývojová verze Wine 7.21, nová verze Google Lyra 1.3 téměř o polovinu efektivnější, Facebook EnCodec poráží Opus i Lyru, týden v KDE s minimem novinek.


Utrácet za módu? Mám doma i čtvrt století staré věci, říká Michaela Kuklová
revue.idnes.cz | 01:00:07
Období, kdy intenzivně bojovala s rakovinou prsu, je pryč. Michaela Kuklová zase hraje, zpívá a maluje. Na základě své osobní zkušenosti nyní ráda dodává vzpruhu ostatním lidem, kteří stejně jako ona onemocněli zákeřnou nemocí. Nejen o tom promluvila pro týdeník 5plus2.


Autofotka týdne: Koncept elektrokombíku VW se předvedl v Praze
Auto-iDNES.cz | 01:00:25
Futuristicky tvarovaný ladný kombík z laboratoří Volkswagenu je hlavní hvězdou pražského veletrhu věnovaného elektrické mobilitě. Čtvrtý ročník veletrhu čisté mobility e-Salon na výstavišti PVA Expo v pražských Letňanech přivítal elektřinou poháněná auta, která znamenají mobilitu budoucnosti.


KVÍZ: Rozhodněte o svém majetku sami. Co víte o závěti?
Finance-iDNES.cz | 01:00:51
Poslední vůle není tématem, o kterém se přemýšlí lehce. Pokud ji nepořídíte, bude se dědit podle zákonných dědických tříd. A tak jestliže chcete něco odkázat kamarádovi či některé instituci, bez závěti to nepůjde. Víte, jak na to? Víte, co je holografní závěť nebo kdy pro její sepsání potřebujete svědky? Otestujte si své znalosti.


GLOSA: Slavík si na prahu důchodového věku vypůjčil model Oscarů
idnes.cz | 02:00:12
K oslavám svých šedesátin pozvala hudební anketa Český slavík skupiny Lucie i Olympic, Ewu Farnou, Marka Ztraceného či Jiřího Korna a moderátorské trio ve složení Aleš Háma, Ondřej Sokol, Tereza Pergnerová. Mohla pro podívanou udělat víc? Spíš méně.


Rukojmí prasat. Obyvatele izraelského města terorizují tisíce divočáků
idnes.cz | 02:00:12
Při procházce po izraelské Haifě jsem ve střehu. Kdykoli na mne může „vybafnout“ jedno z asi sedmi tisíc zdejších divokých prasat. Prakticky není týdne, aby nedošlo k nějakému incidentu: divočák v bazénu, poničené auto prasetem, napadený pes, napadený člověk... a tak pořád dokola, píše z Izraele Dagmar Langová.


„Očekávejte protesty.“ České jaderné plány děsí Němce i Rakušany
idnes.cz | 02:00:13
Česká republika by v budoucnu chtěla většinu své energie vyrábět z jádra. To se ale nelíbí obyvatelům Rakouska a Německa. Podle tamních regionálních politiků by mělo Česko se svými sousedy jaderné plány konzultovat. Děsí je chystaný projekt malého modulárního reaktoru i možná výstavba úložiště jaderného odpadu v blízkosti hranic.


Rohlík nasazuje rychlé roboty. Ve skladu kompletují bezchybně objednávky
idnes.cz | 02:00:13
Online prodejce potravin Rohlík do svých skladů povolal rychlé roboty, které efektivně kompletují objednávky. Systém AutoStore přináší trojnásobné zvýšení produktivity a nový sklad společnosti je schopný odbavit až 14 tisíc objednávek denně.


Nadstandard na stole není, Tečku čeká příští rok nový život, říká Pavlovic
idnes.cz | 02:00:14
Pirátský náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic v rozhovoru pro iDNES.cz promluvil o plánech s nadstandardní péčí či aplikaci Tečka, která by měla příští rok začít fungovat jako očkovací průkaz. „Co se týká dvourychlostního zdravotnictví, to bychom určitě nepodpořili,“ říká. Podle něj nyní záleží, jaký návrh předloží TOP 09.


Stál za smrtí Jana Lucemburského, uvěznil matku. Eduard III. uměl překvapit
Denik.cz | 05:00:00
Právě před 710 lety se na britských ostrovech narodil panovník, kterého si české dějiny pamatují převážně jen jako otce „Černého prince z Walesu“, co v bitvě u Kresčaku vyřídil Jana Lucemburského. Odkaz anglického krále Eduarda III. je ale mnohem bohatší.


Volně umístěné věci v autě jsou časovanou bombou. Letící mobil má až pět kilo
Denik.cz | 04:00:00
Mohla to být nehoda jen s pomačkanými plechy a lehkými poraněními. Taková, ke které záchranáři po Česku vyjíždějí každý den. Nebyla. Lehký ťukanec tří za sebou jedoucích osobních automobilů řidič prostředního vozu nepřežil. Osudným se mu stalo volně položené nářadí ve voze. To se při nárazu vymrštilo směrem do přední části vozu. Několik kilogramů vážící hever, zřejmě položený na vrchní pneumatice v kufru, trefil řidiče do hlavy. Tak silně, že i přes veškerou snahu lékařů na místě zemřel. Pražská záchranná služba proto v minulém týdnu apelovala na všechny řidiče, aby v autě při jízdě zbytečně nechávali jakékoliv volné předměty.


Bulánci se vracejí. S kultovní hrou chtějí tvůrci prorazit v e-sportu a vyvézt ji za hranice
E15-ekonomika | 05:30:00
Kultovní hra, která na přelomu milénia byla pro počítače v Česku téměř takovou nezbytností jako samotný operační systém Windows, se vrací v novém kabátě. Vývojáři z firmy SleepTeam na moderní Bulánky vybrali před rokem přes sedm milionů korun, zhruba čtrnáctkrát více, než původně očekávali. Nyní vychází hra v první předběžné verzi, postupem času se má dočkat značného rozšíření.


Bulánci se vracejí. S kultovní hrou chtějí tvůrci prorazit v e-sportu a vyvézt ji za hranice
E15-politika | 05:30:00
Kultovní hra, která na přelomu milénia byla pro počítače v Česku téměř takovou nezbytností jako samotný operační systém Windows, se vrací v novém kabátě. Vývojáři z firmy SleepTeam na moderní Bulánky vybrali před rokem přes sedm milionů korun, zhruba čtrnáctkrát více, než původně očekávali. Nyní vychází hra v první předběžné verzi, postupem času se má dočkat značného rozšíření.


Jak využít klimatické krize. Rusko poslalo na summit své oligarchy
idnes.cz | 07:40:00
Mezi lobbisty na klimatické konferenci OSN COP27 v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch jsou ruští oligarchové a šéfové několika společností, na které se vztahují sankce. Uvedl to zpravodajský web britského listu The Guardian, podle kterého jejich přítomnost naznačuje, že Rusko využívá klíčových jednání o klimatu, aby získalo zakázky.


Demokraté směřují k výhře v Nevadě. Pokud uspějí, obhájí kontrolu Senátu
idnes.cz | 07:14:00
Při sčítání hlasů v Nevadě se do čela dostala stávající demokratická senátorka Catherine Cortezová Mastová. Její výhru nad republikánským kandidátem Adamem Laxaltem předpovídají i nové projekce stanice CNN a společnosti Edison Research. Pokud senátorka svůj post obhájí, tak si demokraté zaručí kontrolu nad Senátem i na příští dva roky.


Jawa zabalená v bedně se prodala za více než čtvrt milionu, i nadále vedou Tatry
aktuálně.cz | 06:20:00
Nostalgické Škodovky už ale kvůli současné krizi a vysoké inflaci tolik netáhnou, i fanoušci veteránů začínají šetřit.


Baví mě život. Těším z neobyčejných obyčejností, říká Lilian Sarah Fischerová
Denik.cz | 07:31:00
V listopadu čekají Lilian Sarah Fischerovou dvě velké divadelní události. První z nich, Horečka nedělní noci, což je vlastně benefiční muzikálové představení se spoustou účinkujících, včetně třeba Václava Kopty nebo Leony Machálkové, se odehraje 8. listopadu v Hudebním divadel Karlín. 26. listopadu pak herečku i její divadelní společnost Indigo Company čeká na prknech Divadla pod Palmovkou premiéra hry Floriana Zellera Otec.


Slibný patent. Univerzitní hořák vytopí velké haly a ušetří peníze za plyn
Denik.cz | 06:30:00
Energetická krize dopadla na celou společnost a do popředí se dostala snaha ušetřit všude, kde se dá. Technická univerzita v Liberci (TUL) přišla s patentem na nový typ hořáku pro tmavé trubkové infrazářiče, které se používají na vytápění průmyslových hal a jiných rozlehlých prostor. Jeho unikátnost spočívá v tom, že dokáže regulovat spotřebu plynu podle nastavené teploty spalin a tím výrazně šetřit plyn a tedy i peníze za účty. Jeho tvůrci aktuálně usilují o mezinárodní patent svého vynálezu.


Tvrdil, že máma odešla. Dcera po letech prosí otce, ať prozradí, kde ukryl tělo
Denik.cz | 06:20:00
Hrozivý případ vraždy, která v Austrálii i po čtyřiceti letech budí emoce, stále nenapsal svou poslední kapitolu. Dcera zavražděné ženy teď prosí svého otce, aby prozradil, kde se nachází matčino tělo. Informoval o tom portál BBC.


OBRAZEM: Poprvé za čtrnáct let. Vedrovičtí rybáři slovili obecní rybník
Denik.cz | 06:00:00
Výlov obecního rybníka ve Vedrovicích bývá ve Vedrovicích k vidění jednou za deset let. Tentokrát si místní rybářský spolek počkal ještě déle. Za pěkné fotky děkujeme Pavlu Slanému.


O Vřídelní kolonádě bude další referendum, pod peticí chybí pár podpisů
idnes.cz | 09:49:00
Po pěti letech se vrací do Karlových Varů idea referenda o vybudování kopie původní litinové Vřídelní kolonády. Návrh na jeho vypsání je na magistrátu od začátku listopadu. Pokud se iniciátorům podaří sehnat potřebný počet podpisů pod petici, nic už nebude stát plebiscitu v cestě. Uskutečnit by se měl souběžně s prvním kolem prezidentských voleb.


Pražští hasiči ráno bojovali s požárem skladu s kulisami, škoda jde do milionů
idnes.cz | 09:47:00
V neděli brzo ráno vyjeli hasiči k požáru skladu s kulisami na Praze 4. Živel dostali pod kontrolu za hodinu a následně dohašovali skrytá ohniska. Příčinu požáru bude zjišťovat vyšetřovatel, škoda je několik milionů korun.


Vylepšila Priessnitzův zábal. Na igelit zapomeňte, říká oceněná podnikatelka
idnes.cz | 09:23:00
Martina Štefanková z Klášterce nad Ohří zdokonalila přes 200 let starou léčbu pomocí studeného zapařovacího obkladu, kterou vymyslel léčitel a zakladatel vodoléčby Vincenz Priessnitz. Nápadem nadchla i lékaře Priessnitzových lázní v Jeseníku. Její firma Mamavis healing care je Firmou roku Ústeckého kraje.


Putin čelí kvůli ústupu z Chersonu bezprecedentní kritice, tvrdí analytici
idnes.cz | 09:19:45
Ústup ruských vojsk z Chersonu, jediného oblastního centra dobytého Rusy při invazi na Ukrajinu, vyvolává bezprecedentní kritiku namířenou proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a budí ideologický rozkol mezi Putinem a radikálními stoupenci války. Uvedli to analytici amerického Ústavu pro studium války (ISW).


Modrá ověřovací ikonka se na Twitter vrátí. Asi příští týden, napsal Musk
idnes.cz | 09:18:00
Ověřovací modrá ikonka se na sociální síť Twitter vrátí pravděpodobně na konci příštího týdne. V neděli to napsal vlastník provozovatele Twitteru, americký miliardář Elon Musk. V pátek řada uživatelů upozornila, že se modrá ikona přestala ve výběrů účtů objevovat, napsala agentura Reuters. Musk se po převzetí sociální sítě rozhodl přeměnit funkci modré ikonky.


Za kávu v Praze si připlatíte. Espresso je o pětinu dražší než ve Varšavě
idnes.cz | 09:00:00
Pražské gastro podniky poráží v cenách nejprodávanějších druhů kávy nejen všechna ostatní velká města u nás, ale i Varšavu a Bratislavu.


Zemřel Íránec, který inspiroval film Terminál. Na pařížském letišti žil 18 let
idnes.cz | 08:20:00
Íránský uprchlík Mehrán Karímí Náserí zemřel v sobotu na pařížském letišti, kde strávil téměř dvacet let svého života. Muži, jehož příběh inspiroval režiséra filmu Terminál, se stal osudným infarkt.


Oprava protihlukové stěny nepomohla, nová bude vyšší než Berlínská zeď
idnes.cz | 08:13:00
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) před třemi lety opravilo protihlukovou stěnu v Rosicích nad Labem, která odděluje čtyřproudovou silnici od rodinných domů. Nepomohlo to. Teď ji plánuje zlikvidovat a postavit novou a vyšší.


Kvůli neúspěchům na bojišti to Putin schytává v Rusku. Otevřeně jej kritizují i přední stoupenci války
iHned.cz | 10:00:25
Ústup ruských vojsk z Chersonu, jediného oblastního centra dobytého Rusy při invazi na Ukrajinu, vyvolává podle analytiků amerického Ústavu pro studium války (ISW) bezprecedentní kritiku namířenou proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a budí...


Nejstarší navigační systém s dotykovou obrazovkou slaví 30 let
Auto.cz | 09:50:00
Systém TravTek společnosti GM byl testován v omezeném počtu vozidel Toronado už v roce 1992. Primitivní dotykové navigace s robotickým hlasem vydláždily cestu spolehlivému navádění v reálném čase.


Marii Poledňákové sen o „optimistické televizi, pozitivně řešící společenské problémy“ nevyšel
iHned.cz | 10:00:26
Nekrology filmové a televizní režisérky Marie Poledňákové připomínaly především její rodinné komedie. V mediálním prostředí však zanechala ještě jednu důležitou stopu. Po sametové revoluci patřila k lidem, kteří v tehdejším Československu pomáhali...


Muskovy změny mohou vést ke vzniku nového Twitteru - Víkendář
Kurzy.cz | 09:03:00
Mohou sociální sítě a platformy dělat více ohledně dezinformací a pokud ano, tak co? Na tyto otázky odpovídal na Yahoo Finance vedoucí výzkumu internetových společností v Evercore ISI Mark Mahaney.


Demokraté udrželi většinu v Senátu. Biden a spol. mají šanci dokonce posílit
aktuálně.cz | 09:07:06
Při sčítání hlasů v senátních volbách v Nevadě se do čela dostala stávající demokratická senátorka Catherine Cortezová Mastová.


Demokraté obhájí většinu v Senátu. Jejich kandidátka zvítězila v Nevadě
Denik.cz | 09:21:00
Demokratická strana v kongresových volbách uhájila dosavadní většinu v Senátu, a má dokonce šanci získat jedno křeslo navíc oproti předchozímu volebnímu období. Rozhodující mandát ve prospěch strany vládnoucího prezidenta Joea Bidena zajistila stávající demokratická senátorka Catherine Cortezová Mastová, která podle projekcí agentury AP v Nevadě zvítězila nad republikánským kandidátem Adamem Laxaltem. Biden v první reakci uvedl, že ho výsledek „neuvěřitelně potěšil“.


Vánoční nákupy? Dvě pětiny Čechů plánují utrácet méně než loni, tvrdí průzkum
Denik.cz | 09:09:00
Téměř dvě pětiny Čechů plánují utratit za letošní Vánoce méně než před rokem, naopak devět procent plánuje svůj rozpočet navýšit. Přibližně 74 procent lidí se vejde do částky 10 tisíc korun. Vyplývá to z listopadového průzkumu společnosti Ipsos pro investiční platformu Portu mezi tisícem respondentů.


Prach byl všude, vzpomíná Češka na život v Pákistánu. Do země by se ráda vrátila
Denik.cz | 08:51:00
Marcela Müllerová byla zrovna v porodnici. Spolu s manželem se těšili z dcerky, která se narodila před pár hodinami. „Najednou manželovi zazvonil telefon. Šéf mu oznámil, že půjdeme do Pákistánu. Vyjeli jsme, když byly dceři tři měsíce,“ vzpomíná rodačka z Dolních Vilémovic.


Houby v kuchyni. Vyzkoušejte falešnou dršťkovku z růžovky, doporučuje mykolog
Denik.cz | 08:27:00
Jak využít houbařské úlovky v kuchyni? Lišky na smetaně doporučuje jako osvědčený recept trutnovský mykolog Petr Kuráň. „Mezi moje oblíbená jídla patří také falešná dršťková polévka z muchomůrky růžovky, václavky smrkové či hlívy ústřičné. Velmi dobré jsou také houbové karbanátky - 50 na 50 s masem,“ vybírá z houbařského jídelníčku.


VIDEO: Koncert v Bohumíně se zvrhl ve rvačku. Vzduchem létaly nadávky i židle
Denik.cz | 07:43:00
Lidé žijící v blízkosti bohumínských železáren mají za sebou neklidnou noc z pátku na sobotu. Narušila ji rvačka v bývalém kulturním domě ŽDB. Po čtvrté hodině ranní se tam servali návštěvníci koncertu, kterými byli téměř výhradně Romové. V sále, kde se koncert konal, začaly létat vzduchem sklenice i židle. Zkrátka vše, co bylo po ruce. 


Kvůli neúspěchům na bojišti to Putin schytává v Rusku. Otevřeně jej kritizují i přední stoupenci války
Hospodářské noviny | 11:00:07
Ústup ruských vojsk z Chersonu, jediného oblastního centra dobytého Rusy při invazi na Ukrajinu, vyvolává podle analytiků amerického Ústavu pro studium války (ISW) bezprecedentní kritiku namířenou proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a budí...


Marii Poledňákové sen o „optimistické televizi, pozitivně řešící společenské problémy“ nevyšel
Hospodářské noviny | 11:00:08
Nekrology filmové a televizní režisérky Marie Poledňákové připomínaly především její rodinné komedie. V mediálním prostředí však zanechala ještě jednu důležitou stopu. Po sametové revoluci patřila k lidem, kteří v tehdejším Československu pomáhali...


Čína bude stále agresivnější. EU chybí jednotný postoj k asijské velmoci
Respekt | 10:21:39
Podcast: s Tomášem Lindnerem a analytičkou Ivanou Procházkovou o politice čínského prezidenta Si-Ťin-pchinga a vztazích Číny s Evropou


Nejmenší hrnčíři světa
Reflex | 07:20:00
Pygmejové tvoří jen malou část rwandské populace. Ani oni se nevyhnuli genocidě. V „zemi tisíce kopců“ se jim ovšem dobře nežije ani dnes.


Nositel Řádu Bílého lva skončil stejně nechvalně jak vládl – násilně, hrubě a bez jakékoliv úcty a pochopení
Reflex | 07:10:00
Původně učitel a později novinář Benito Mussolini se narodil 29. července 1883 v severoitalském Predappiu. Po otci byl socialista, ateista a od dětstvím se u něj projevovaly agresivní sklony. V politice se začal angažovat jako člen socialistické strany, ze které byl ale počátkem první světové války vyhozen. V té době také sepsal pojednání Jan Hus, muž pravdy. Za kladný postoj k husitství a propagování vzniku legií a samotného československého státu byl Mussolinimu v roce 1926 udělen v Československu Řád Bílého lva.


Češi chystají chudší Vánoce. Většina lidí bude šetřit, část se plánuje kvůli dárkům zadlužit
E15-ekonomika | 09:20:00
Téměř dvě pětiny Čechů plánují utratit za letošní Vánoce méně než před rokem, naopak devět procent plánuje svůj rozpočet navýšit. Přibližně 74 procent lidí se vejde do částky 10 tisíc korun. Vyplývá to z listopadového průzkumu společnosti Ipsos pro investiční platformu Portu.


Demokraté uhájili kontrolu nad Senátem. Pro Bidena jde o historický úspěch
E15-ekonomika | 09:00:00
Demokratická strana v kongresových volbách uhájila dosavadní většinu v Senátu, a má dokonce šanci získat jedno křeslo navíc oproti předchozímu volebnímu období. Rozhodující mandát ve prospěch strany vládnoucího prezidenta Joea Bidena zajistila stávající demokratická senátorka Catherine Cortezová Mastová, která podle projekcí agentury AP v Nevadě zvítězila nad republikánským kandidátem Adamem Laxaltem. Biden v první reakci uvedl, že ho výsledek "neuvěřitelně potěšil".


Češi chystají chudší Vánoce. Většina lidí bude šetřit, část se plánuje kvůli dárkům zadlužit
E15-politika | 09:20:00
Téměř dvě pětiny Čechů plánují utratit za letošní Vánoce méně než před rokem, naopak devět procent plánuje svůj rozpočet navýšit. Přibližně 74 procent lidí se vejde do částky 10 tisíc korun. Vyplývá to z listopadového průzkumu společnosti Ipsos pro investiční platformu Portu.


Demokraté uhájili kontrolu nad Senátem. Pro Bidena jde o historický úspěch
E15-politika | 09:00:00
Demokratická strana v kongresových volbách uhájila dosavadní většinu v Senátu, a má dokonce šanci získat jedno křeslo navíc oproti předchozímu volebnímu období. Rozhodující mandát ve prospěch strany vládnoucího prezidenta Joea Bidena zajistila stávající demokratická senátorka Catherine Cortezová Mastová, která podle projekcí agentury AP v Nevadě zvítězila nad republikánským kandidátem Adamem Laxaltem. Biden v první reakci uvedl, že ho výsledek "neuvěřitelně potěšil".


Počet lidí překoná 8 miliard, počítá OSN. Milník platí už přes rok, tvrdí Čech
idnes.cz | 11:27:00
Světová populace by podle propočtů Organizace spojených národů (OSN) měla 15. listopadu překonat milník osmi miliard lidí. Počet stoupl o jednu miliardu za pouhých jedenáct let, tedy za dosud nejkratší dobu. Světová populace však zřejmě dosáhla počtu osmi miliard lidí už loni, míní Tomáš Kučera z Univerzity Karlovy.


Z části vrcholků Šumavy jsou vidět Alpy i vnitrozemí Česka, může za to inverze
idnes.cz | 11:21:00
Inverzní počasí tento víkend způsobilo, že z některých vrcholů Šumavy jsou vidět Alpy. Tato situace nastala v sobotu a meteorologové ji očekávají i v neděli. Alpy jsou viditelné například z nejvyšší šumavské hory Velký Javor.


Zdrobnělá jména, snazší otcovství, obřady LGBT kdekoliv, slibuje novela matrik
idnes.cz | 10:54:00
Uzavírání registrovaných partnerství na kterékoli matrace či určení otcovství trojdohodou. To jsou některé novinky, které slibuje novela zákona o matrikách, kterou představilo ministerstvo vnitra. Návrh zákona prošel meziresortním připomínkovým řízením a nyní jej projedná vláda. Platit by mohl od 1. ledna 2024.


Konec jsem neoznámil, čekají nás velké věci, slíbil Ztracený nad Slavíkem
idnes.cz | 10:53:00
Hlavními hvězdami letošního vyhlašování ankety Český slavík se jednoznačně stali Marek Ztracený, který obhájil loňské prvenství mezi zpěváky a samozřejmě Lucie Bílá. Ta se po čase opět stala zpěvačkou roku a navíc zvítězila i v kategorii Absolutní slavík. Soutěž populární hudby má za sebou šedesátý ročník.


Hrad „pozbyl důvěru“ v přístup policie. Kritizuje podobu bezpečnostních kontrol
idnes.cz | 10:52:00
Kancelář prezidenta republiky (KPR) i Správa Pražského hradu „pozbyly důvěru” ve způsob, jakým jsou na Hradě nastavena bezpečnostní opatření ze strany policie. V neděli to uvedl tiskový odbor Hradu. O zrušení kontrol ve středu požádal prezident Miloš Zeman, policie ale ve čtvrtek jejich zrušení kvůli bezpečnosti odmítla.


Český slavík 2022: Celebrity nejvíc přály cenu Farné, Ztracenému i Gottovi
revue.idnes.cz | 11:30:00
Jubilejní anketu Český slavík 2022 v sobotu večer ovládli Lucie Bílá, Marek Ztracený a kapela Kabát; kdo je ale osobním vítězem podle českých interpretů? Zeptali jsme se krátce před vyhlášením.


Herec Baldwin žaluje členy štábu kvůli smrti kameramanky, viní je z nedbalosti
revue.idnes.cz | 09:53:00
Americký herec Alec Baldwin v pátek podal žalobu na zbrojířku a další tři členy štábu v souvislosti se smrtí kameramanky Halyny Hutchinsové. Tu Baldwin zastřelil loni v říjnu při natáčení westernu Rust v Novém Mexiku. Podle agentury AP herec uvedl, že chce očistit své jméno.


Obyčejný Prius stanovil nový rekord přejezdu přes USA
Auto.cz | 11:42:00
Jay Roberts využil přednosti Priusu a dorazil na západní pobřeží v rekordním čase. Nepotřeboval ani dva dny na nepřetržité řízení bez odpočinku a pokut.


Ze Šumavy až na Alpy. Ještě dnes budou k vidění štíty evropských velehor
aktuálně.cz | 11:06:43
Současné inverzní počasí způsobilo, že z některých šumavských vrcholků je vidět na Alpy.


Objevili jsme recept na mumii. Bez peněz ale výzkum ztratíme, říká česká egyptoložka
aktuálně.cz | 10:17:47
Egypťané používali k mumifikaci lidí sypký natron, což je sůl s obsahem vodíku.


VIDEO: V Hudlicích se narodila trojčata. Jsme velmi šťastní, říkají pyšní rodiče
Denik.cz | 11:46:00
Netradiční vítání občánků uspořádali v sobotu 12. listopadu v Hudlicích na Berounsku. Kromě dalších dětí tam slavnostně pozdravili a popřáli co nejpevnější zdraví a radostný život trojčatům Oskarovi, Krystiánovi a Oliverovi. Rodiče bratrů prozradili, že to byl nejdříve šok, když se dozvěděli, že čekají hned tři potomky najednou. Jsou ale připraveni si trojitou radost užít. Obec chce rodinu podpořit, pomoct může i veřejnost.


VIDEO: Vězeň devět měsíců unikal spravedlnosti. Klec spadla až v Hradci Králové
Denik.cz | 10:53:00
Od února unikal před spravedlností 28letý zloděj, který utekl z nestřeženého pracoviště věznice v Rapoticích na Třebíčsku. Policisté ho dopadli náhodou v hradeckých Šimkových sadech, když ho chtěli legitimovat. Začal jim ujíždět na kole, na kluzkém blátě u plaveckého bazénu však jeho útěk skončil. 


Zemanovo veto k rozpočtu přehlasujeme v úterý, řekl Stanjura
idnes.cz | 13:19:00
Ministr financí Zbyněk Stanjura předpokládá, že Sněmovna brzy přehlasuje prezidentovo veto novely rozpočtu na letošní rok. Uvedl to v nedělních Otázkách Václava Moravce v ČT. Novela zvedá předpokládaný deficit na 375 miliard korun.


U Plzně auto vyjelo mimo silnici a narazilo do stromu. Řidič zemřel
idnes.cz | 13:13:00
V neděli nad ránem havaroval osmapadesátiletý řidič u Plzně. Z neznámých důvodů vyjel mimo silnici a narazil do stromu. Na místě zemřel. Okolnostmi a příčinami nehody se zabývají policisté.


Malostranský zápisník: Jak si pletařka Markéta umí udělat bene
idnes.cz | 13:00:00
Mrzly vám zadky při schůzi Sněmovny, ale díky tomu se ten můj proletí do Varšavy! Hovězí dostihy Petra Pavla s Andrejem Babišem. Jak paní Decroix pohřbila republikány. A prosvištěme si diplomatický slovníček s Janem Lipavským, píše komentátor MF DNES Miroslav Korecký.


Z Jinonického rybníku vylovili tělo, policie zjišťuje totožnost mrtvého muže
idnes.cz | 12:45:00
V neděli dopoledne vyráželi policisté k Jinonickému rybníku na Prahu 5. Na hladině bylo tělo mrtvého muže. Policisté nyní zjišťují jeho totožnost i to, co se mu stalo. Cizí zavinění na místě vyloučili.


Netanjahu dostal šanci sestavit vládu v Izraeli. Stíhání za korupci nevadí
idnes.cz | 12:29:00
Izraelský prezident Jicchak Herzog podle očekávání pověřil sestavením nové vlády bývalého premiéra Benjamina Netanjahua, jehož pravicová strana Likud vyhrála minulý týden volby. Prezident během ceremonie zmínil, že Netanjahu čelí stíhání za korupci, podle něj ale zákon nezakazuje, aby se kvůli tomu politik nemohl po 19 měsících vrátit do křesla šéfa kabinetu.


Ve věku 65 let zemřel Keith Levene, geniální kytarista z punkových The Clash
idnes.cz | 12:23:00
Kytarista a zakládající člen britské punkové skupiny The Clash Keith Levene zemřel v pátek ve svém domě v Norfolku ve věku 65 let, oznámila britská média s odvoláním na hudebníkovy přátele. Levene, který měl rakovinu jater, po sobě zanechal dědictví v podobě trvajícího vlivu na britskou rockovou hudbu.


Ve Španělsku je na prodej celé městečko. Za cenu nižší, než stojí garsonka
idnes.cz | 12:20:00
Ve španělských médiích se objevil Inzerát na prodej celého městečka. Salto de Castro se nachází v severozápadním Španělsku na hranicích s Portugalskem v provincii Zamora asi tři hodiny jízdy od Madridu. Jeho 44 domů, kostel i jeho škola je nyní k mání za pouhých 260 tisíc eur, tedy asi za 6,3 milionu korun. Za to lze ve městě pořídit sotva garsonku.


Lékařka se nemá rozhodovat, zda kariéra, nebo rodina, říká Arenbergerová
idnes.cz | 12:12:00
Dermatoložka Monika Arenbergerová v červnu získala profesuru. V současné době vede osvětovou kampaň o biologické léčbě lupénky a soustavně apeluje na vyšetřování znamének. Řeší ale také nerovnosti v lékařské profesi, kterých si dlouhodobě všímá. „Mladá lékařka by se neměla ptát, jestli kariéra, anebo rodina,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz.


Když je ranvej jako sklo. Smartwings potřetí letěly pro Nory na Antarktidu
idnes.cz | 12:01:00
Aerolinky Smartwings uskutečnily další úspěšný let na Antarktidu. S Boeingem 737 zde jejich piloti letos přistáli už potřetí. Lety si objednává společnost Aircontact pro dopravu členů Norského polárního institutu na jejich základnu.


Zdražování zdaleka nekončí. Inflace v Česku ještě může v meziročním srovnání stoupat, říká Stanjura
iHned.cz | 14:00:19
Inflace v Česku může ještě v meziročním srovnání v příštích dvou měsících růst. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to v neděli řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Ministerstvo nepředpokládá, že aktuální říjnový pokles meziroční...


Prezidentská kancelář kritizuje policii za kontrolu návštěvníků Pražského hradu. V minulosti je však hájila
iHned.cz | 14:00:19
Kancelář prezidenta nesouhlasí s přístupem policie k zachování bezpečnostních kontrol na Pražském hradě. V prohlášení, které zveřejnila i na webu, dnes Hrad oznámil, že ztratil důvěru ve způsob, jakým policie na Hradě bezpečnostní opatření...


Co bude následovat po EX90? Volvo nabídlo první ukázku
Auto.cz | 13:44:00
V příštím roce nám Volvo slibuje další elektrickou premiéru, tentokrát ale půjde o menší model.


Japonská rallye v cíli: Neuville vyhrál, Evanse přibrzdily defekty
Auto.cz | 12:10:00
Belgičan Thierry Neuville (Hyundai i20 N Rally1) vyhrál Japonskou rallye, závěrečný podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích. Celkově tak vybojoval v MS třetí místo. Druhý v Japonsku i v šampionátu je Estonec Ott Tänak (Hyundai i20 N Rally1). Nový mistr světa Fin Kalle Rovanperä (Toyota GR Yaris Rally1) letos poprvé nebodoval.


Volební model ukazuje propad u ANO, posílili ODS a Piráti
ČT24 | 11:40:00
Hnutí ANO podle říjnového volebního modelu agentury Kantar CZ oslabilo, nadále však zůstalo na prvním místě. ODS na druhém a Piráti na třetím místě si pak podle průzkumu naopak za poslední měsíc polepšili. Celkem by pětiprocentní hranici překročilo šest politických subjektů. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.


Kdo to zaplatí?
Respekt | 12:00:00
Miliardář Křetínský stěhuje firmu kvůli nové dani do zahraničí a testuje tak hranice solidarity v krizi


Námitky i v Německu 
Respekt | 12:00:00
Solidární odvody čekají Daniela Křetínského i v Německu, kde hraje první ligu v těžbě uhlí a na východě země i ve výrobě elektřiny. Vedle dolů Mibrag si před osmi lety pořídil napůl s Petrem Kellnerem firmu LEAG, která těží uhlí kolem Lužických jezer a má v bývalé NDR čtyři uhelné elektrárny.

Po…


Góly, fauly a Katar
Respekt | 12:00:00
Začíná první arabské mistrovství světa ve fotbale a všichni jsou nervózní. Co je pořádající emirát vlastně zač? 


Vždycky to byla dojná kráva
Respekt | 12:00:00
S profesorem sportu a geopolitiky Simonem Chadwickem o obchodu s mistrovstvím světa a jedné záhadné schůzce v pařížském prezidentském paláci


Zatím tu doma nejsem
Respekt | 12:00:00
Ukrajinští uprchlíci jsou v Česku přes půl roku – a zůstanou mnohem déle


Konzervatismus je pro mrtvoly
Respekt | 12:00:00
S malířkou Věrou Novákovou o víře v dobro, poražených diktátorech, blbnutí s křesťanstvím a chuti tvořit i v pětadevadesáti


Láska pod dohledem
Respekt | 12:00:00
Domluvené svatby jsou v Indii stále běžné, páry ale pomalu berou věci do vlastních rukou


První den na hřbitově
Respekt | 12:00:00
Do Ameriky jsem se těšila. Do Chicaga ještě víc. A netušila jsem, že svůj první den na americké půdě strávím na hřbitově. Na největším českém hřbitově na světě. Na hřbitově, kde je pohřbeno kolem 115 000 Čechů. Něco, co se prý musí vidět! Na hřbitov se mi nechtělo. Chtěla jsem do muzea nebo se…


Dali byste manželům Kordysovým milost?
Respekt | 12:00:00
Manželé Kordysovi byli soudy posláni na osm let do vězení za podávání psychedelického nápoje z ayahuascy při svých šamanských obřadech. Odborníci poukazují na to, že ayahuasca není návyková látka a že se legislativa bude měnit podle nových poznatků. Dali byste jim milost?


Tvůrce americké legendy
Respekt | 12:00:00
15. 11. 1911


S kosou v kuchyni
Respekt | 12:00:00
Podzimní plískanice jsou tím nejlepším obdobím pro pečení v kulinárním seně. Avšak pozor, není seno jako seno.


Snad zas někdy příště
Respekt | 12:00:00
Ddoběhl jsem včas.  Jsem na pražském nádraží na Florenci. Autobus do Frankfurtu má přijet až za pět minut. Zvažuju, jestli si mám vyndat knížku, vrhám se ale raději na analýzu spolucestujících. Několik Asiatů – tři mladé ženy, jedna postarší dáma a muž ve středním věku, pár Němců a zbytek Češi.…


17. listopad a síla společného zážitku
Respekt | 12:00:00
Čím hlasitěji se ozývá volání proti hodnotám, které rok 1989 symbolizuje, tím silnější je vděčnost a pocit závazku vůči nim


Je správné rozhodnutí ukončit stíhání Lubomíra Štrougala?
Respekt | 12:00:00
Stát ukončil stíhání Lubomíra Štrougala za podíl na vraždách na československé západní hranici kvůli jeho vysokému věku a pokročilé demenci. Je to správné rozhodnutí? A jaký to bude mít dopad na vyrovnání se se zločiny komunismu?


Respekt • Despekt
Respekt | 12:00:00
[image id="200268949" align="center"][image id="200268948" align="center"]


Kdyby chudoba a bolest řvaly
Respekt | 12:00:00
Na léto otevřeli okna dokořán. Vlastně vyndali okno celé, zůstala jen mříž. Poprvé vidím jejich ložnici – bídná, tak bídná. Vlastně jen chumel pestrobarevných dek na tvrdém slamníku. A bídní jsou i ti, kteří v ložnici každý večer uléhají. Vychrtlí a prokouření. Kostra jim prosvítá skrze tenounkou…


Americké překvapení
Respekt | 12:00:00
Volby ve Spojených státech jsou důvodem k mírnému optimismu


Uděláme to Slovákům dříve, než nám to udělají Němci
Respekt | 12:00:00
Česko „zavřelo“ hranice s východním sousedem a zapomnělo, že je v čele EU


Prostě dát vládě lekci
Respekt | 12:00:00
Daniel Křetínský nepochopil dobu


Je válka, tak už se nebojím
Respekt | 12:00:00
Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář minulý týden oznámil, že na seznam redakcí, s nimiž prezident ze zásady nekomunikuje a kam má tu čest patřit i Respekt, připisuje nově server iRozhlas.cz. Zdá se, že kolegové z rádia mají čeho litovat, spíš ale ne. Zemanův úřad už dávno své kroky…


Příležitost pro republikány
Respekt | 12:00:00
Zlomily volby trumpistickou horečku?


Na vlně euforie
Respekt | 12:00:00
Fotograf Pavel Baňka bere umění jako dobrodružnou hru 


Den toalet
Respekt | 12:00:00
Čeká nás týden plný oslav. Na 17. listopad připadá Den boje za svobodu a demokracii, na sobotu 19. listopadu Světový den toalet. Což není vtip, ale seriózní záležitost – den vyhlášený Organizací spojených národů, aby se upozornilo na podstatné globální problémy spojené se záchody.

My se zde však…


Být divný se vyplácí
Respekt | 12:00:00
Životopisný film o hudebníkovi Weird Al Yankovicovi připomíná jedinečnost amerického pojetí showbyznysu


Nelidské ticho
Respekt | 12:00:00
Jak vypadá jazyk těsně před apokalypsou


Knižní tipy
Respekt | 12:00:00
Omyl totalitního systému
Když v září zemřel Michail Gorbačov, také Respekt si – stejně jako světová média – kladl otázku, jak posledního sovětského lídra hodnotit. Byl hrdinou, který v zájmu svobody a demokracie demontoval totalitní impérium, nebo spíše tragickou postavou unášenou dějinami a…


Kultura/mix
Respekt | 12:00:00
DĚLNÍCI KULTURY
Malířka Věra Nováková o pár stránek zpět v tomto časopise říká, že jí vadí tma, protože se jí pak špatně pracuje. Taky tmu nemám moc rád. Příchod noci mi oznamuje, že se mám zklidnit, vypnout věci v hlavě, vypnout věci v počítači, vypnout lampičku na stole a dát si oddych od…


Čtyřikrát přeplavat Moravu – a pak znovu
Respekt | 12:00:00
Češi a Slováci se přou, jak správně naložit se Syřany uvízlými na hranici


Uplynulých sedm dní očima Ivana Lampera
Respekt | 12:00:00
[image id="200268904"]

Noc z osmého na devátý listopad prozářil bobří úplněk. Ve svém bytě ve Vancouveru zemřela Markéta Goetz-Stankiewicz (95), obětavá spolupracovnice předlistopadového disentu, držitelka tajného diplomu Ordo libri bohemici z roku 1988 a medaile II. stupně Za zásluhy udělené jí…


Peníze, nebo život
Respekt | 12:00:00
Najde klimatický summit v Egyptě exit z pekelné dálnice?


Nejde jen o ekonomiku, hlupáku
Respekt | 12:00:00
Proč americké volby dopadly jinak, než se čekalo


Česko
Respekt | 12:00:00
Důchodový věk zůstane
Premiér Petr Fiala uvedl, že jeho vláda nezvýší věkovou hranici pro odchod do důchodu, která je nyní zastropovaná na 65 letech. Zvýšení důchodového věku dříve naznačoval ministr sociálních věcí Marian Jurečka, Fiala ho však v rozhovoru pro deník Blesk odmítl. Se svým…


To je drama!
Respekt | 12:00:00
Nebývá zvykem, aby Evropská komise společně s jednou zemí EU něco ostatním státům slibovala. Slibuje buď komise jim, nebo členské státy evropským občanům a komisi za tím účelem úkolují. Společný slib komise a předsedajícího státu je trochu jako společný slib soudce a žalobce. A to je… neobvyklé.


Svět
Respekt | 12:00:00
Ebola v Ugandě
Třiapadesát obyvatel středoafrické Ugandy zemřelo na ebolu a sto třicet šest se jí prokazatelně nakazilo. Státní úřady se nyní ve snaze zastavit šíření velmi smrtící nemoci rozhodly zavřít školy dva týdny před koncem školního roku, který v zemi připadá na 25. listopad. V Ugandě byly…


Díky za covid
Respekt | 12:00:00
Nejspíš si vzpomenete. Psal se rok 2021 a světem se hnala vlna koronavirové pandemie. Reakce byly různé, většinou ale úzkostné. Roušky byly jenom začátek. Následovala cestovní omezení, pracovní restrikce, zavřené školy. Někde byla opatření tak striktní, že se sousedé pravidelně „scházeli“ na…


A za rok Krym?
Respekt | 12:00:00
Ukrajina znovudobyla Cherson, válka vstupuje do další fáze


Po deseti letech a znovu v těžkém sporu
Respekt | 12:00:00
Novela, která má dát nezávislost státním žalobcům, jde zatím opačným směrem


Prezidentské kostky jsou vrženy
Respekt | 12:00:00
Termín podání přihlášek k boji o Pražský hrad vypršel a kampaň směřuje do finále


Klitoris: Ještě lepší, než jsme tušili
Respekt | 12:00:00
Na tomto místě jsem psala o červené rtěnce i o létání na drakovi, téma aktuálního sloupku je však moje zdaleka nejmilejší. O klitorisu se píše méně, než by si zasluhoval, proto je radost se k tomuto pozoruhodnému orgánu ženské rozkoše opět vrátit. Radost o to větší, že důvodem jsou nové informace,…


Správci z Národní
Respekt | 12:00:00
Spolek Díky, že můžem naučil Čechy slavit 17. listopad a posouvá debatu k aktuálním problémům této společnosti


Česká překážka na cestě migrantů
Respekt | 12:00:00
Chengenská dohoda, která umožňuje volný pohyb mezi řadou evropských zemí, dovoluje zavést z mimořádných důvodů na omezenou dobu hraniční kontrolu. Kvůli ohrožení bezpečnosti a vnitřního pořádku, jako je třeba hrozba teroristického útoku nebo i možný příjezd…


Český Slavík byl celkem povedený galavečer… Škoda
Reflex | 10:50:00
Celý sobotní večerní program si pro sebe na Nově sežral jubilejní šedesátý Slavík. Tři a půl hodiny dlouhý galavečer tentokrát organizovala televize sama poté, co nakoupila na soutěž práva. Teď jde o to, jestli se jim nákup vyplatil.


Zemřel Keith Levene, kytarista a zakládající člen punkové skupiny The Clash
Tiscali-zprávy | 12:31:39
Kytarista a zakládající člen britské punkové skupiny The Clash Keith Levene zemřel v pátek ve svém domě v Norfolku ve věku 65 let, oznámila britská média s odvoláním na hudebníkovy přátele. Levene, který měl rakovinu jater, po sobě zanechal dědictví v podobě trvajícího vlivu na britskou rockovou hudbu, napsal list The Guardian.


Dvě pětiny Čechů letos utratí za Vánoce méně než loni
Tiscali-zprávy | 10:34:17
Téměř dvě pětiny Čechů plánují utratit za letošní Vánoce méně než před rokem, naopak devět procent plánuje svůj rozpočet navýšit. Přibližně 74 procent lidí se vejde do částky 10 tisíc korun. Vyplývá to z listopadového průzkumu společnosti Ipsos pro investiční platformu Portu mezi 1000 respondenty.


Inflace může v příštích dvou měsících ještě růst, očekává Stanjura
E15-ekonomika | 13:30:00
Inflace v České republice může ještě v meziročním srovnání v příštích dvou měsících růst. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to v nedděli řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Ministerstvo nepředpokládá, že aktuální říjnový pokles meziroční míry inflace na 15 procent znamená bod obratu.


Zeman "pozbyl důvěru" v policejní kontroly na Hradě. Kancelář oznámí další postup
E15-ekonomika | 12:40:00
Kancelář prezidenta nesouhlasí s přístupem policie k zachování bezpečnostních kontrol na Pražském hradě. V prohlášení, které zveřejnila i na webu, v neděli Hrad oznámil, že ztratil důvěru ve způsob, jakým policie na Hradě bezpečnostní opatření nastavila. Příští týden Hrad oznámí další postup. V minulosti Hrad kontroly hájil a aktivně se k nim hlásil. Vedení policie i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) již dřív uvedli, že se uvažovalo o zmírnění kontrol lidí při vstupu do areálu Pražského hradu, zhatil to ale ruský útok na Ukrajinu. Policie prozatím doporučila kontroly zachovat.


Jakub Zelenka: Hledá se Twitter bez chaosu. Lidé pokukují po Mastodonu
E15-ekonomika | 11:00:00
Elon Musk za pár týdnů svého úřadování dokázal uživatele a inzerenty dostat do takové nejistoty a schizofrenie, že se pozornosti dostává i dosud okrajovým platformám. 


Inflace může v příštích dvou měsících ještě růst, očekává Stanjura
E15-politika | 13:30:00
Inflace v České republice může ještě v meziročním srovnání v příštích dvou měsících růst. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to v nedděli řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Ministerstvo nepředpokládá, že aktuální říjnový pokles meziroční míry inflace na 15 procent znamená bod obratu.


Zeman "pozbyl důvěru" v policejní kontroly na Hradě. Kancelář oznámí další postup
E15-politika | 12:40:00
Kancelář prezidenta nesouhlasí s přístupem policie k zachování bezpečnostních kontrol na Pražském hradě. V prohlášení, které zveřejnila i na webu, v neděli Hrad oznámil, že ztratil důvěru ve způsob, jakým policie na Hradě bezpečnostní opatření nastavila. Příští týden Hrad oznámí další postup. V minulosti Hrad kontroly hájil a aktivně se k nim hlásil. Vedení policie i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) již dřív uvedli, že se uvažovalo o zmírnění kontrol lidí při vstupu do areálu Pražského hradu, zhatil to ale ruský útok na Ukrajinu. Policie prozatím doporučila kontroly zachovat.


Jakub Zelenka: Hledá se Twitter bez chaosu. Lidé pokukují po Mastodonu
E15-politika | 11:00:00
Elon Musk za pár týdnů svého úřadování dokázal uživatele a inzerenty dostat do takové nejistoty a schizofrenie, že se pozornosti dostává i dosud okrajovým platformám. 


Srážku bombardéru a stíhačky v Texasu nepřežil nikdo z šesti lidí na palubě
idnes.cz | 15:49:00
Sobotní srážku dvou historických vojenských letadel na přehlídce Wings Over Dallas v americkém Texasu nepřežil nikdo z šesti členů posádek. V neděli to potvrdili vyšetřovatelé. Podle videozáznamů z místa se stíhací letoun Bell P-63 Kingcobra ve vzduchu srazil s „létající pevností“ bombardérem Boeing B-17 v sobotu ve 13:20 místního času (20:20 SEČ). Tragický okamžik srážky strojů, následného pádu na zem a exploze natočili diváci.


Centrem Istanbulu otřásl silný výbuch, vyžádal si nejméně jeden život
idnes.cz | 15:26:51
Pěší zónou v centru Istanbulu v neděli odpoledne otřásl silný výbuch, informují turecká média. Zahynul nejméně jeden člověk a řada dalších lidí utrpěla zranění, píše Reuters s odkazem úřady a média. Na místě zasahují záchranáři a hasiči. Co výbuch způsobilo, není v tuto chvíli jasné.


Čína působí na zápraží Evropské unie. Válka na Ukrajině ji spojila s Ruskem
idnes.cz | 15:04:00
Čína se snaží prosadit na západním Balkáně, kde se její zájmy střetávají s plány EU na připojení tamních zemí. Čínský přístup k Evropské unii se v několika posledních letech proměnil, nyní má Peking blíž k Rusku. K dosažení svých cílů využívá manipulaci i zastrašování. Členské státy Unie ovšem nemají vůči Číně jednotný postoj.


Hnutí ANO oslabuje, je ale první. Ze Sněmovny by vypadli lidovci, říká průzkum
idnes.cz | 14:44:03
Volby do Poslanecké sněmovny by v říjnu vyhrálo hnutí ANO, získalo by 26,5 procenta hlasů. Je to o tři procentní body méně než v září. Posilují naopak ODS a Piráti. Potřebnou hranici pěti procent by ze současných sněmovních subjektů nepřekročila KDU-ČSL, vyplývá z průzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi.


Jedenáct úderů. Londýn po pěti letech znovu uslyšel bít slavný Big Ben
idnes.cz | 14:15:00
Po pěti letech oprav se v neděli opět rozezněly zvony na Alžbětině věži v Londýně, a to včetně největšího z nich, slavného Big Benu. Celkem jedenáct úderů zahájilo dvě minuty ticha za válečné veterány, jejich památku uctil také král Karel III.


Potravinová sbírka vybrala 520 tun zboží, více než organizátoři doufali
idnes.cz | 14:08:00
Podzimní celorepubliková Sbírka potravin, která se v sobotu uskutečnila ve zhruba 1 400 prodejnách, vynesla 520 tun potravin, drogerie a hygienických potřeb. Uvedla to ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová. Před rokem vybrali dobrovolníci 580 tun, při jarním kole putovalo do skladů potravinových bank 431 tun zboží.


Mladý, radikální a vždy v obleku. Nový vůdce krajní pravice chce dobýt Francii
idnes.cz | 14:00:00
Francouzská krajní pravice se během let z obskurního klanu Le Penů stává stále větší politickou silou. Od minulých voleb je nejpočetnější opoziční stranou v parlamentu a Jordan Bardella, její nový sedmadvacetiletý vůdce, má ještě vyšší cíl: Dostat Národní sdružení do vlády a se svým radikálním programem postupně získat i Elysejský palác.


Móda ze Slavíka: Latex, kolotoč i sexy elegance. Zvolte outfit večera
revue.idnes.cz | 15:30:00
V pražském Fóru Karlín se v sobotu konalo jubilejní udílení cen Český slavík 2022. Podívejte se, jaké róby vynesly Lucie Bílá, Monika Bagárová či Lela Vémola. Outfity ze slavnostního večera hodnotil stylista Jakub Eliáš.


Medaile od Kovářové za manželskou věrnost? Jako medaile Za pracovní věrnost od Husáka
iHned.cz | 16:00:26
Senátorky Jitka Chalánková a Daniela Kovářová navrhly zavedení dalšího státního ocenění: ceny za manželskou věrnost. Po kratším šoku to vyvolalo jak sociálních sítích, tak v hospodách pobavené reakce. Jakpak se bude manželská věrnost prokazovat? Že...


V Kataru na fotbal moc lidí nechodí. Mistrovství světa pořádá hlavně kvůli prestiži, říká Hašek
iHned.cz | 16:00:26
Šest měsíců strávil v roce 2014 český fotbalový trenér Ivan Hašek na lavici katarského klubu Qatar SC, jenž sídlí v hlavním městě Dauhá. Během nich dokázal navnímat, jak místní lidé přistupují k populárnímu sportu. A jak velký byznys fotbal...


Je Francie a Německo – v tradičním tanci. Nebo se motor evropské politiky zadrhává?
iHned.cz | 16:00:28
Ani ne před patnácti lety v Německu do médií prosakovalo, jak kancléřka Angela Merkelová na schůzích kabinetu vtipkuje na účet francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, přičemž k vrcholům patřily parodie jeho způsobu vyjadřování a nepřetržité...


Pěší zónou v Istanbulu otřásl výbuch. Na místě jsou čtyři mrtví a desítky zraněných
aktuálně.cz | 15:45:21
Co výbuch způsobilo, není v tuto chvíli jasné.


Generace Z mění vzorce prodeje a nákupu pojištění
Kurzy.cz | 15:26:05
Musí to jít co nejrychleji to jde, informace musí být stručné a výstižné, více ohledu klást na „teď“ a ne na budoucnost za desítky let. Generace Z se chová jinak jak na straně klienta, tak na straně prodejce pojištění.


Příští týden bude na domácí scéně na tapetě výsledková sezóna, svá čísla představí VIG
Kurzy.cz | 15:23:25
Druhý listopadový týden patřil makroekonomickým datům a doznívající výsledkové sezóně za 3Q22. Dle očekávání se investoři zaměřili především na data o spotřebitelské inflaci CPI v USA (7,7 % r/r vs. oček.


Seriál Koruna je nepřesný. Dobře že nové díly Alžběta II. neuvidí, míní znalec
aktuálně.cz | 14:07:01
Nová série Koruny (The Crown) zachycuje 90. léta, na která by královna nerada vzpomínala, myslí si znalec královské rodiny Ondřej Kubáček.


ANO oslabuje, ODS posiluje, ukázal nový průzkum. Lidovci by se do sněmovny nedostali
aktuálně.cz | 14:06:29
Jako třetí nejsilnější strana vyšli z průzkumu agentury Kantar CZ Piráti se ziskem 11,5 procenta hlasů.


Kdo za to může? Kvůli kontrolám na Pražském hradě se pře Zemanova kancelář s policií
aktuálně.cz | 13:21:47
Zatímco ještě nedávno kancelář prezidenta republiky hájila kontroly u vstupu na Pražský hrad, teď je odmítá a dává je za vinu policii.


Centrem Istanbulu otřásl výbuch. Zemřel nejméně jeden člověk, další jsou zranění
Denik.cz | 15:23:00
Na pěší zóně v centru tureckého Istanbulu došlo v neděli odpoledne k silné explozi. Co výbuch způsobilo, není zatím jasné. Podle agentury Reuters zemřel nejméně jeden člověk a další jsou zranění. Na místě zasahují záchranáři i hasiči. 


Plzeň opět pod palbou. Stejně jako před 404 lety na ni táhnou Mansfeldova vojska
Denik.cz | 15:00:00
V sobotu 19. listopadu bude generál protestantských vojsk hrabě Petr Ernest von Mansfeld město dobývat město Plzeň stejně, jako ho dobýval v roce 1618.Uvidíte šermíře a mušketýry, kteří se pomoci obléhacích žebříků budou snažit proniknout na dochované hradby Plzně. To vše se stane v Proluce v Křižíkových sadech, tedy na autentickém místě.


ANO si pohoršilo o tři procenta. Lidovci by zůstali mimo sněmovnu, říká průzkum
Denik.cz | 14:26:00
Sněmovní volby by na přelomu října a listopadu vyhrálo hnutí ANO se ziskem 26,5 procenta hlasů. Druhá by byla ODS, kterou by podpořilo 21,5 procenta voličů. Celkem by zastoupení ve Sněmovně mělo šest politických stran a hnutí, vyplývá z výsledků volebního modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi. Pod pětiprocentní hranicí by podle něj skončili kromě sociálních demokratů také lidovci.


Příběh Adolfa Munka utnul Hitler. Rodinu ze Svitav připomínají zlaté kameny
Denik.cz | 14:06:00
Adolf Munk ve Svitavách založil rodinu a taky tkalcovnu se stovkami zaměstnanců. Příběh jeho rodiny ale uzavřel holocaust, po válce se už nikdo do města nevrátil. Munkovu rodinu připomíná jen šestice Kamenů zmizelých, které byly do chodníku před jejich domem vsazeny ve čtvrtek odpoledne. Kameny zmizelých se v České republice usazují od roku 2008. „Připomínají naše zavražděné spoluobčany, o kterých se dlouho nemluvilo a možná záměrně nevědělo,“ řekl Petr Horák ze Svitav.


Medaile od Kovářové za manželskou věrnost? Jako medaile Za pracovní věrnost od Husáka
Hospodářské noviny | 17:00:07
Senátorky Jitka Chalánková a Daniela Kovářová navrhly zavedení dalšího státního ocenění: ceny za manželskou věrnost. Po kratším šoku to vyvolalo jak sociálních sítích, tak v hospodách pobavené reakce. Jakpak se bude manželská věrnost prokazovat? Že...


V Kataru na fotbal moc lidí nechodí. Mistrovství světa pořádá hlavně kvůli prestiži, říká Hašek
Hospodářské noviny | 17:00:07
Šest měsíců strávil v roce 2014 český fotbalový trenér Ivan Hašek na lavici katarského klubu Qatar SC, jenž sídlí v hlavním městě Dauhá. Během nich dokázal navnímat, jak místní lidé přistupují k populárnímu sportu. A jak velký byznys fotbal...


Zdražování zdaleka nekončí. Inflace v Česku ještě může v meziročním srovnání stoupat, říká Stanjura
Hospodářské noviny | 17:00:07
Inflace v Česku může ještě v meziročním srovnání v příštích dvou měsících růst. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to v neděli řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Ministerstvo nepředpokládá, že aktuální říjnový pokles meziroční...


Prezidentská kancelář kritizuje policii za kontrolu návštěvníků Pražského hradu. V minulosti je však hájila
Hospodářské noviny | 17:00:07
Kancelář prezidenta nesouhlasí s přístupem policie k zachování bezpečnostních kontrol na Pražském hradě. V prohlášení, které zveřejnila i na webu, dnes Hrad oznámil, že ztratil důvěru ve způsob, jakým policie na Hradě bezpečnostní opatření...


Je Francie a Německo – v tradičním tanci. Nebo se motor evropské politiky zadrhává?
Hospodářské noviny | 17:00:09
Ani ne před patnácti lety v Německu do médií prosakovalo, jak kancléřka Angela Merkelová na schůzích kabinetu vtipkuje na účet francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, přičemž k vrcholům patřily parodie jeho způsobu vyjadřování a nepřetržité...


Putin nemůže odstoupit, protože už je jednoznačně válečný zločinec, myslí si historik Kelin
ČT24 | 16:01:29
Podle senátora Pavla Fischera (nestr.) je třeba občanům sdělit, že zima možná přinese další vlnu uprchlíků z Ukrajiny, kteří utíkají ze země kvůli Ruskem zničené infrastruktuře. Historik a publicista Alexej Kelin si myslí, že ruský prezident Vladimir Putin ani po ústupu z Chersonu nemůže odstoupit z funkce, protože by skončil před tribunálem. Fischer a Kelin byli hosty pořadu Otázky Václava Moravce.


Stanjura chce snížit schodek rozpočtu o 70 miliard. Schillerová plán kritizovala
ČT24 | 11:10:14
Soubor zákonů, které by pomohly snížit schodek státního rozpočtu zhruba o sedmdesát miliard korun, chce ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) předložit do května příštího roku. V Otázkách Václava Moravce uvedl, že na základě návrhů Národní ekonomické rady vlády uvažuje o zrušení některých daňových výjimek. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) si myslí, že je plán příliš ambiciózní a kabinet by měl nyní zvýšit spotřební daň na alkohol nebo tabák. Viceguvernérka centrální banky Eva Zamrazilová vyzvala k tomu, aby měl kabinet i vzhledem k vysoké inflaci ambice snižovat schodek mnohem víc a „nezadrhávat se na jednotlivých miliardách.“ 


Pivní ruleta se nečekaně zvrhla, hráči svými sázkami šokovali i zkušeného krupiéra
Reflex | 14:00:00
Osmička finalistů nemá ani tušení, kudy povede jejich další cesta za titulem historicky prvního pivního mistra Česka. Vědí jen to, že je čeká roadtrip po českých minipivovarech a místech spojených s pivní kulturou. Úvodní zastávkou jejich putování bude jihočeský Zvíkov, který vařením vlastního piva navazuje na dávnou slávu hradního pivovaru a vyhlášený je i svou kuchyní. Soutěžící tu prověří své znalosti v pivní ruletě, ve které ochutnají zástupce nejrůznějších pivních stylů ze všech koutů světa. Než ale dojde na identifikaci jednotlivých vzorků, představí se oni sami. Tak sledujte, je mezi nimi i budoucí držitel titulu BeerMaster Česko 2022.


ANO podle průzkumu oslabuje, posiluje vládní ODS. Lidovci a TOP 09 na hraně volitelnosti
E15-ekonomika | 14:33:00
Sněmovní volby by na přelomu října a listopadu vyhrálo hnutí ANO se ziskem 26,5 procenta hlasů. Druhá by byla ODS, kterou by podpořilo 21,5 procenta voličů. Celkem by zastoupení ve Sněmovně mělo šest politických stran a hnutí, vyplývá v neděli zveřejněných výsledků volebního modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi. Pod pětiprocentní hranicí by podle něj skončili kromě sociálních demokratů také lidovci.


ANO podle průzkumu oslabuje, posiluje vládní ODS. Lidovci a TOP 09 na hraně volitelnosti
E15-politika | 14:33:00
Sněmovní volby by na přelomu října a listopadu vyhrálo hnutí ANO se ziskem 26,5 procenta hlasů. Druhá by byla ODS, kterou by podpořilo 21,5 procenta voličů. Celkem by zastoupení ve Sněmovně mělo šest politických stran a hnutí, vyplývá v neděli zveřejněných výsledků volebního modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi. Pod pětiprocentní hranicí by podle něj skončili kromě sociálních demokratů také lidovci.


GLOSÁŘ: Na plese u císařského dvora a další kousky klavírních virtuosů
idnes.cz | 17:55:00
Klavírní festival Rudolfa Firkušného, za nímž stojí Pražské jaro, letos nabídl během jednoho týdne čtyři osobnosti. Každý koncert měl něco do sebe, asi nejvíce se do paměti vryl výkon, která předvedla ruská pianistka Anna Vinnickaja.


Vědci zjistili, jak pomáhat rostlinám zvládat sucho. Díky jejich historii
idnes.cz | 17:35:00
Česko-americký tým popsal změny uspořádání vodivých pletiv, které před stovkami milionů let pomohly rostlinám zvládat sušší prostředí na pevnině. Poznatky z výzkumu mohou podle vědců v současnosti přispět k lepšímu šlechtění rostlin odolných vůči suchu, uvedl Botanický ústav Akademie věd ČR.


Putin neodpouští, z kritiků chce udělat s posvěcením státu „bezdomovce“
idnes.cz | 17:11:00
Odebírat ruské občanství za „diskreditaci armády“, za výzvy k porušení územní celistvosti Ruska a také za účast v činnosti organizací, prohlášených ruskými úřady „nežádoucí“, navrhl podle tiskových agentur ruský prezident Vladimir Putin. Příslušný návrh k novele zákona o občanství schválené zatím poslanci v prvém čtení, šéf státu předložil Státní dumě, dolní komoře parlamentu.


Na svatbu stát nepřispívá, proč má platit soudní rozvod? ptá se prezident notářů
idnes.cz | 16:48:00
Skoro polovině Čechů manželství nevyjde a končí rozvodem. Jen vloni tak k tuzemským soudům kvůli rozvodu zamířilo přes 21 tisíc párů. Prezident Notářské komory ČR Radim Neubauer upozorňuje, že i kvůli tomu jsou soudy zahlcené. Podle něj by bylo řešením rozvody, kde mezi stranami nejsou žádné spory, soudům odebrat. Nahradit by je mohla právě práce notářů.


Ostravské publikum je svérázné a upřímné, říká herečka Veronika Forejtová
idnes.cz | 16:25:00
Činoherní herečka Veronika Forejtová už za svou kariéru ztvárnila přes 500 rolí. Od roku 1991 je členkou činohry Národního divadla moravskoslezského a do paměti diváků se zapsala jako Paní Smrt v nezapomenutelné inscenaci Můj boj (Mein Kampf). Tento rok za svůj celoživotní přínos divadlu získala prestižní ocenění Thálii.


GLOSA: Nekoncertuj a vyhraješ. Český slavík se ztrácí sám v sobě
idnes.cz | 15:59:00
Nejvděčnějším divákem Českého slavíka se ukázali sami účinkující. Česká pop music zase jednou sama sebe poplácala po zádech, jak to dělá hezky.


Chilli bylo pákistánskou chloubou. Teď papričky zničilo horko a povodně
idnes.cz | 15:00:00
Nedaleko pákistánského města Kunri se čtyřicetiletý farmář Leman Raj brodí čímsi, co bývalo kdysi jeho pole plné chilli papriček. Teď se pěstitel snaží mezi částečně a zcela shnilými rostlinami nalézt alespoň nějaké jasně červené plody, které přežily zkázu způsobenou vrtochy počasí.


„Státotvorné odbory“ zlepšily image ČNB. Bude indexace příjmů tabu i jinde?
iHned.cz | 18:00:19
Celý národ kvůli inflaci chudne a jen vám drahota zvyšuje platy. Výtka, kterou ČNB slýchala od chvíle, kdy se ukázalo, že její zaměstnanci mají po tři roky garantovaný růst platů o inflaci a k tomu ještě nějaké to procento navíc, pálila o to víc, o...


Centrem Instanbulu otřásla exploze, která zabila šest lidí. Zavání to terorismem, uvedl turecký prezident
iHned.cz | 18:00:19
Výbuch na rušné ulici pro pěší v centru Istanbulu dnes zabil šest lidí a 53 dalších zranil, uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Podle něj se jednalo o bombový útok, který „zavání terorismem“. Generální konzul ČR v Istanbulu...


Turka jinde nenajdete, obliba capuccina roste. V ceně kávy je ale Česko dál na špičce
aktuálně.cz | 17:12:11
Pražské gastropodniky porážejí v cenách nejprodávanějších druhů kávy nejen ostatní velká města v Česku, ale třeba i slovenskou a polskou metropoli.


Tvůrci brněnského zeleninomatu: Může to být cesta ze zemědělské krize
Denik.cz | 17:08:00
Stačí k automatu přijít, kliknout na obrazovku, vložit peníze a vypadne z něj pětikilové balení brambor od lokálního zemědělce. Ojedinělý zeleninomat zvaný Bramat dobývá brněnské Řečkovice. Jeho autoři Jiří Staněk a Petr Grünwald jej proto chtějí dostat i do dalších městských částí. „Vnímáme velký zájem. Musíme Bramat mnohdy doplňovat i dvakrát denně. Mohl by být cestou, jak zemědělcům pomoci z krize,“ říkají Staněk a Grünwald ve dvojrozhovoru pro Deník.


Jak jsem málem zkazil natáčení. Redaktor si zahrál v pokračování minisérie Iveta
revue.idnes.cz | 18:00:00
A je to tady. Poprvé v životě budu hrát v seriálu. Dokonce v historickém. Jen místo brnění a meče dostanu fialové sako a obstarožní fotoaparát. Čeká mě výlet do hloubi devadesátek, píše redaktor Týdeníku Televize Tomáš Mrzena.


TEST Škoda Superb Combi Scout 2.0 TDI (147 kW) DSG 4x4 – Podruhé lépe?
Auto.cz | 17:56:00
Zhruba po roce a půl se mi do rukou dostal Superb Combi s nejvýkonnějším dvoulitrem TDI. Tentokrát jako Scout. Budu na něj vzpomínat s širším úsměvem než na Sportline z loňského roku.


Automobilky z koncernu VW bojkotují Twitter. Důvod je zřejmý
Auto.cz | 15:41:00
Koncern VW přestává používat Twitter a ruší placenou reklamu na této sociální síti.


Driftující crossover Formentor. Stojí za to, připlatit si za výkon?
Auto-iDNES.cz | 17:00:00
Zapomeňte na úspěšnou Cupru Leon. Novým španělským hrdinou je driftující crossover Formentor. Skvěle kombinuje módní trendy se sportovním talentem. Nejvýkonnější verze má navíc eso v rukávu v podobě charismatického pětiválce od Audi.


Nová posila pro SATUM. Na pozici chief sales officer přichází Jiří Havrlant
Kurzy.cz | 15:32:51
Do makléřské společnosti SATUM od října přichází Jiří Havrlant, bývalý CEO finančněporadenské společnosti Chytrý Honza. Na pozici chief sales officer (CSO) bude odpovědný za business development, akvizice nových zákazníků a růst společnosti.


Jak Češi čelí rapidní inflaci a jak by ji čelit měli? S investicemi do akcií či nemovitostí se zatím ještě vyplatí počkat, hitem ale může být zemědělská půda
Kurzy.cz | 15:16:02
Češi si po dlouhých letech, kdy nechávali peníze ležet na účtech, důkladněji rozmýšlejí, jak s nimi naloží. Ta předchozí léta byla příznačná velice nízkou inflací, takže lidé sice lamentovali nad vlastně nulovými úroky, ale zároveň věděli, že inflace je&h


Pražská burza opakuje loňský podzimní vývoj - vzrostla čtvrtý týden v řadě. Dostala se k dalším rezistencím.
Kurzy.cz | 11:23:52
vliv akcií KB na pražské burze vzrostl na nový rekord - v indexu PX jejich váha dosahuje téměř 25 %; z hlediska likvidity se do čela vrátily akcie ČEZ, v týdnu se z celkových 2,77 mld. postaraly ...


Investoři do bitcoinu jsou sekta, nebere si servítky zakladatel Seznamu a miliardář Ivo Lukačovič
Hospodářské noviny | 20:00:12
Krach jedné z největších kryptoměnových burz FTX rozproudil živou debatu rovněž mezi českými investory a byznysmeny. Zakladatel Seznamu a miliardář Ivo Lukačovič vyjmenoval rovnou osm důvodů, proč nikdy neinvestoval do krytpoměn, bitcoinu a NFT...


Šumpersko řeší čtvrtý pokus o vraždu během tří týdnů. Mladík pobodal muže
idnes.cz | 19:31:00
Policisté řeší další násilný čin na Šumpersku. Za tři týdny už čtvrtý. Dvaadvacetiletý mladík chtěl v sobotu v Mohelnici vraždit u obchodního domu. Policie ho ve stejný den zadržela a podala návrh na vzetí do vazby. V uplynulých třech týdnech kriminalisté řešili i vraždu batolete či brutální napadení dvou seniorů.


„Psům psí smrt.“ Vagnerovci ubili zběha kladivem, pravost videa nelze ověřit
idnes.cz | 19:15:00
Na ruských sociálních sítích se v neděli rozšířilo video, které má zachycovat zabití bývalého ruského žoldnéře, který přešel na stranu Ukrajiny. Muž je ubit kladivem do hlavy a podle proruských blogerů jde o pomstu za jeho údajnou zradu, napsala agentura Reuters. Jak se Rus jménem Jevgenij Nužin dostal zpátky do rukou Rusů, není jasné. Podle některých informací se tak stalo při výměně zajatců, on sám nicméně říká, že byl unesen.


Čeští vysokoškolští studenti tráví v práci nejvíce času, mnohdy na úkor vzdělání
idnes.cz | 18:33:00
Čeští vysokoškolští studenti pracují při prezenční formě studia vůbec nejvíc v Evropě, až 92 % z nich má ke studiu přivýdělek. Vyplývá to ze zprávy projektu Eurostudent, který si pro analýzu vybral 26 evropských zemí. Podle odborníků může mít tento trend negativní dopad na studium, pro mnohé studenty je to však otázka zajištění důstojného života.


Jak se ošetřit sám? Íránští policisté na demonstranty čekají i v nemocnici
idnes.cz | 18:30:00
Už osmým týdnem protestují Íránci a Íránky proti represím režimu, který neváhá sáhnout ani po ostré palbě. Návštěva nemocnice však pro mnohé zraněné nepřipadá v úvahu. Policie tam na ně čeká a každého „podezřelého“ odvede. Zasahuje i proti lékařům, zatímco poslanci žádají „nejpřísnější tresty“ pro všechny zatčené – tedy smrt. Ve vězeních pak bachaři mučí muže i ženy.


Ve věku 94 let zemřela režisérka Krkonošských pohádek Věra Jordánová
idnes.cz | 18:21:00
Ve věku 94 let v neděli zemřela televizní režisérka Věra Jordánová. Věnovala se zejména tvorbě pro děti a mládež, režírovala například večerníčkovou sérii Krkonošské pohádky. Informaci o úmrtí Jordánové potvrdila její dcera Jana Procházková.


VIDEA TÝDNE: Srážka letadel, požár supermarketu a osvobození Chersonu
idnes.cz | 18:05:00
V Texasu se během letecké přehlídky srazila dvě historická letadla. Tragický okamžik natočili diváci. Ve věku 81 let zemřela tento týden režisérka oblíbených českých komedií Marie Poledňáková. Ukrajinské armádě se podařilo dobýt zpět okupovaný Cherson, mladík na Sokolovsku nechtěně zapálil supermarket a v Liberci se strhla další hromadná bitka.


Skiareály v Alpách šetří. Lyžaře čekají nevyhřáté lanovky a studená WC
idnes.cz | 18:00:00
Letošní sezóna v Alpách bude pro otrlé: sjezdovek se otevře méně, budou užší a hůř zasněžené. Lanovky a vleky vypnou vyhřívání sedadel, na toaletách se nebude topit a poteče jen studená voda. Omezení se dotknou nočního lyžování i hořáků u venkovních teras. Navíc i tady se bude zdražovat.


Investoři do bitcoinu jsou sekta, nebere si servítky zakladatel Seznamu a miliardář Ivo Lukačovič
iHned.cz | 20:00:14
Krach jedné z největších kryptoměnových burz FTX rozproudil živou debatu rovněž mezi českými investory a byznysmeny. Zakladatel Seznamu a miliardář Ivo Lukačovič vyjmenoval rovnou osm důvodů, proč nikdy neinvestoval do krytpoměn, bitcoinu a NFT...


Si pevně ovládá čínskou armádu, která tak slouží jen jemu
Hospodářské noviny | 20:00:16
Na XX. sjezdu komunistické strany Číny Si Ťin-pching do jeho nejužší špičky, stálého výboru politbyra ústředního výboru, vpustil jen sobě věrné stoupence. Z kádrů loajálních nyní již třikrát za sebou zvolenému generálnímu tajemníkovi se skládá nyní...


Si pevně ovládá čínskou armádu, která tak slouží jen jemu
iHned.cz | 20:00:17
Na XX. sjezdu komunistické strany Číny Si Ťin-pching do jeho nejužší špičky, stálého výboru politbyra ústředního výboru, vpustil jen sobě věrné stoupence. Z kádrů loajálních nyní již třikrát za sebou zvolenému generálnímu tajemníkovi se skládá nyní...


Foto: Nadšenci se snaží ulovit polární záři. Na barevná světla čekají hodiny v mrazu
aktuálně.cz | 18:59:26
"Nejen že se polární záře ukázala, ona tančila," popisuje žena, která pravidelně cestuje na sever, aby jev spatřila.


Zaslouží si šanci. Lidé přispívají na mladíka, který zapálil Penny na Sokolovsku
Denik.cz | 19:52:00
„Za blbost se platí. Neznám ho, fetuje, pije, nebo je to slušný kluk? Chci o něm vědět více. Určitě přispěji. Je to chudák, je mi ho líto. Supr nápad. Kdyby to bylo na Ukrajinu, to by se ten účet splašil. Ale že je to na kluka, který je v nouzi a dostal by druhou šanci tak né co? Já přispěji.“ To je jen výčet ze stovky komentářů na sociálních sítích po zveřejnění sbírky pro osmnáctiletého mladíka, který nedávno v Chodově na Sokolovsku založil požár tamního Penny a způsobil tak takřka padesátimilionovou škodu.


Zen žen
Respekt | 00:40:34
[image id="200268945" caption="Zen žen" align="left"]


Fenomén hikikomori: Milion mladých Japonců není schopno po celé roky opustit svůj byt
Reflex | 17:00:00
Během pandemie celá řada z nás skončila na kratší či delší dobu izolovaná od svého okolí. A valná většina z nás to nenesla příliš dobře. Člověk je tvor společenský a lidský kontakt nám nedokáží nahradit ani technologie, umožňující nejrůznější způsoby komunikace. O to podivnější se nám může zdát, když se někdo dobrovolně uzavře ve svém pokoji na celé roky, někdy i desetiletí. V Japonsku je takových lidí tisíce.


V příštích dvou měsících může meziroční míra inflace ještě růst, odhaduje Stanjura
Tiscali-zprávy | 18:35:11
Inflace v České republice může ještě v meziročním srovnání v příštích dvou měsících růst. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to dnes řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Ministerstvo nepředpokládá, že aktuální říjnový pokles meziroční míry inflace na 15 procent znamená bod obratu.


Češi nad Švýcary dvakrát vedli, ale prohráli 2:3 v prodloužení a skončí třetí
Tiscali-zprávy | 18:00:54
Čeští hokejisté podlehli v závěrečném utkání na turnaji Karjala v Turku Švýcarsku 2:3 v prodloužení. V konečném pořadí úvodního podniku série Euro Hockey Tour v sezoně tak obsadili svěřenci finského kouče Kariho Jalonena třetí místo.


ANO podle Kantaru oslabuje, ODS posiluje a lidovci by zůstali mimo Sněmovnu
Tiscali-zprávy | 16:00:09
Sněmovní volby by na přelomu října a listopadu vyhrálo hnutí ANO se ziskem 26,5 procenta hlasů. Druhá by byla ODS, kterou by podpořilo 21,5 procenta voličů. Celkem by zastoupení ve Sněmovně mělo šest politických stran a hnutí, vyplývá z dnes zveřejněných výsledků volebního modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi (ČT). Pod pětiprocentní hranicí by podle něj mimo jiné skončili kromě sociálních demokratů také lidovci.


Pracující či podnikající důchodci si v průměru polepší o 16 tisíc ročně. Vláda jim sníží odvody
E15-ekonomika | 19:00:00
Ministerstvo práce a sociálních věcí chce motivovat seniory, aby neodcházeli na odpočinek a nadále byli zaměstnaní nebo podnikali. Chystá novelu zákona, která je osvobodí od placení důchodového pojištění. V průměru si pracující penzista podle propočtů rezortu polepší o 16 tisíc korun ročně. Změna má začít platit od července příštího roku.


Česko naplnilo zásobníky plynu, Lapčík posiluje v Trinity Bank, stát uvízl v zajetí IT zakázek...
E15-ekonomika | 17:00:00
Trh se staršími byty nabízí investorům největší příležitost od roku 2008. Miliardář Lapčík se přiblížil ovládnutí Trinity Bank. Získal v ní významný podíl. Stát se neumí dostat ze zajetí IT zakázek. Miliardy posílá stále stejným firmám.
Nestíháte během pracovního týdne sledovat dění z byznysu? Sestavili jsme pro vás přehled toho nejzajímavějšího, o čem jsme v uplynulém týdnu v deníku E15 psali.


Pracující či podnikající důchodci si v průměru polepší o 16 tisíc ročně. Vláda jim sníží odvody
E15-politika | 19:00:00
Ministerstvo práce a sociálních věcí chce motivovat seniory, aby neodcházeli na odpočinek a nadále byli zaměstnaní nebo podnikali. Chystá novelu zákona, která je osvobodí od placení důchodového pojištění. V průměru si pracující penzista podle propočtů rezortu polepší o 16 tisíc korun ročně. Změna má začít platit od července příštího roku.


Česko naplnilo zásobníky plynu, Lapčík posiluje v Trinity Bank, stát uvízl v zajetí IT zakázek...
E15-politika | 17:00:00
Trh se staršími byty nabízí investorům největší příležitost od roku 2008. Miliardář Lapčík se přiblížil ovládnutí Trinity Bank. Získal v ní významný podíl. Stát se neumí dostat ze zajetí IT zakázek. Miliardy posílá stále stejným firmám.
Nestíháte během pracovního týdne sledovat dění z byznysu? Sestavili jsme pro vás přehled toho nejzajímavějšího, o čem jsme v uplynulém týdnu v deníku E15 psali.


Qubity: Kvantový procesor IBM s 433 qubity, další kvantový jednorožec, rizika kvantových počítačů
lupa.cz | 19:00:00
Pravidelný přehled novinek z rozsáhlého a rozvíjejícího se oboru kvantových počítačů, který vydáváme ve spolupráci s blogem Qubits.cz.


Co si počít s ruskou jachtou. Milionové náklady teď hradí daňoví poplatníci
idnes.cz | 20:15:00
Celý západní svět přijal protiruské sankce s povděkem, stejně tak jako jejich součást, jíž je konfiskace luxusních plavidel ruských oligarchů úřady. Má to však háček. Údržba těchto opuštěných plovoucích obrů stojí miliony dolarů ročně. „Některé lidi teď platí za to, aby jménem vlády USA udržovali při životě jachty z Ruska,“ říká udiveně americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan.


Bydlení uprchlíků zaplatila Praha až po půl roce, hájí se složitou administrativou
idnes.cz | 20:00:00
Nenápadný hostel na okraji Prahy od začátku války na Ukrajině ubytoval desítky válečných uprchlíků. Zřizovatel však upozorňuje, že stát jim za jejich ubytování zaplatil teprve v říjnu, a to jen za první dva měsíce. Za další problém označuje komunikaci. To však pražský magistrát odmítá. Ohledně proplácení faktur se hájí složitou administrativou.


Online: Grand Prix São Paula 2022
Auto.cz | 19:02:00
Průběžné zpravodajství z Grand Prix São Paula 2022.


Otevřené Bugatti Mistral konečně prozrazuje maximální rychlost
Auto.cz | 18:52:00
Otevřený hypersport s 8,0litrovým motorem W16 a čtyřmi turbodmychadly lehce překoná předchozí Veyron 16,4 Grand Sport Vitesse.


Češi milují SUV, hlavně ta velká. Městům tím způsobují problémy
Denik.cz | 20:29:00
Češi nakupují terénní auta, nová i po předchozích majitelích. Neliší se tak nijak od aktuálních nákupních trendů v západní Evropě. Ve městech ale kvůli větším rozměrům těchto automobilů vznikají problémy.


„Státotvorné odbory“ zlepšily image ČNB. Bude indexace příjmů tabu i jinde?
Hospodářské noviny | 23:00:07
Celý národ kvůli inflaci chudne a jen vám drahota zvyšuje platy. Výtka, kterou ČNB slýchala od chvíle, kdy se ukázalo, že její zaměstnanci mají po tři roky garantovaný růst platů o inflaci a k tomu ještě nějaké to procento navíc, pálila o to víc, o...


Centrem Instanbulu otřásla exploze, která zabila šest lidí. Zavání to terorismem, uvedl turecký prezident
Hospodářské noviny | 23:00:07
Výbuch na rušné ulici pro pěší v centru Istanbulu dnes zabil šest lidí a 53 dalších zranil, uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Podle něj se jednalo o bombový útok, který „zavání terorismem“. Generální konzul ČR v Istanbulu...


Většina vládních stran souhlasí s pomalejším růstem důchodů
ČT24 | 16:52:57
Tři z pěti vládních stran: ODS, TOP 09 i lidovci uvažují o pomalejším růstu důchodů. Jejich zástupci to řekli České televizi. Argumentují rychlým zvyšováním výdajů na penze, které ročně poskočí o desítky miliard. Pomalejší zvedání důchodů doporučuje kvůli ozdravení veřejných financí Národní ekonomická rada vlády. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) návrh zvažuje zařadit do úsporného balíčku, kterým chce v roce 2024 ušetřit 70 miliard korun.


Sbírka potravin vynesla 520 tun zboží, o 89 tun víc než na jaře
Tiscali-zprávy | 20:20:53
Podzimní celorepubliková Sbírka potravin, která se v sobotu uskutečnila ve zhruba 1400 prodejnách, vynesla 520 tun potravin, drogerie a hygienických potřeb. Je to o téměř devadesát tun víc než na jaře.


V osvobozené oblasti Chersonu víme o 400 zločinech Rusů, potvrdil Zelenskyj
idnes.cz | 23:48:00
Vyšetřovatelé odhalili v osvobozené Chersonské oblasti přes 400 ruských válečných zločinů a nalezli těla vojáků i civilistů, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Stabilizovat“ se podle něj podařilo 226 obcí, ve kterých žije více než sto tisíc obyvatel. I nadále pokračují zatýkání ruských vojáků a žoldnéřů, dodal Zelenskyj. Gubernátor oblasti připomněl stálou hrozbu nepřátelských útoků a obyvatele vyzval k evakuaci.


Slovinsko má první prezidentku. Pircová Musarová byla i advokátkou Trumpové
idnes.cz | 23:06:00
Vítězkou druhého kola slovinských prezidentských voleb je advokátka Nataša Pircová Musarová. Po sečtení 99,99 procenta hlasů porazila svého protikandidáta, bývalého ministra zahraničí Anže Logara o necelých osm procent. Stane se první ženou v této funkci ve své zemi, úřadu se ujme koncem prosince 2022.


Proti zbraním a nerovnosti. Generace Z má v Kongresu prvního zástupce
idnes.cz | 22:59:00
Generace Z má svého prvního zástupce v americkém Kongresu. Po úterních volbách se jím stal pětadvacetiletý demokrat Maxwell Frost z Floridy, který usedne ve Sněmovně reprezentantů. K jeho prioritám patří reforma zákonů o držení zbraní nebo zvýšení minimální mzdy.


Volba prezidenta České republiky 13. a 14. ledna 2023, případné 2. kolo ve dnech 27. a 28. ledna 2023 na Velvyslanectví ČR v Helsinkách
Kurzy.cz | 20:52:00
Mimo území České republiky bude volba prezidenta republiky probíhat ve zvláštních stálých volebních okrscích, tedy na zastupitelských


Konání volby prezidenta v termínu 13. a 14. ledna 2023 na Velvyslanectví ČR v Tunisu
Kurzy.cz | 20:25:00
Dne 1. července 2022 bylo ve Sbírce zákonů pod č. 207/2022 Sb. publikováno Rozhodnutí předsedy Senátu Parlamentu ČR o


Čelovky a rozpis blackoutu. Ukrajinci se učí žít bez elektřiny
Respekt | 23:15:29
Několik hodiny na sprchu, vaření a praní. A pak čekat, až proud začne jít znovu


Děti se spinální svalovou atrofií mohou žít normální život. Pomůže jim screening, radí rodiče
ČT24 | 15:40:51
Příběh dvou sourozenců ukazuje, jak daleko se posunula léčba spinální svalové atrofie. Nejdřív byla beznaděj, pak se Božena Hradilková začala léčit jako vůbec první česká pacientka. Loni to byl její bratr Bedřich, kdo v Česku poprvé dostal lék, dřív než se u něj rozvinuly příznaky. Od letoška mají tuto možnost všechny děti, a to díky novorozeneckému screeningu. Sedmi z nich už dal šanci na běžný život.


Mýtné pro nákladní auta zdraží - Ministr dopravy připustil zvýšení sazby mýtného pro kamiony.
Kurzy.cz | 20:15:00
Mýtné pro nákladní auta zdraží Ministr dopravy připustil zvýšení sazby mýtného pro kamiony. Do teď přitom změny odmítal. S tím, že poplatky porostou, počítají i dopravci. Apelují ale hlavně na předvídatelnost.


Češi začali šetřit, řada z nich i přes úspory hledá další práci
ČT24 | 13:58:12
Kvůli vysoké inflaci začíná řada domácností šetřit. Snížit se snaží hlavně účty za elektřinu a plyn. Podle analytiků bude takových lidí přibývat. A narůstat bude zřejmě i těch,  kteří budou kvůli zvýšeným životním nákladům hledat přivýdělek. Už teď má, kromě hlavního zaměstnání, brigádu anebo druhou práci zhruba pětina Čechů. V říjnu spotřebitelské ceny meziročně stouply o 15,1 procenta. Podle ministra financí by se inflace mohla v příštích měsících znovu navýšit. 


Stát letos získal z prodeje majetku nejvíc za poslední roky
ČT24 | 15:20:52
Stát prodává nejvíc majetku za poslední roky; letos už tímto způsobem získal víc než půl druhé miliardy korun, přičemž většinu z toho vynesly nemovitosti. Další realitní aukce za desítky milionů jsou v plánu tento měsíc.


Stres a přepracovanost vás připraví o hodně. Příběh Petra vám otevře oči
Reflex | 00:00:00


Čelovky a rozpis blackoutu. Ukrajinci se učí žít bez elektřiny
Respekt | 23:15:29
Několik hodin na sprchu, vaření a praní. A pak čekat, až proud začne jít znovu


Česko
Respekt | 12:00:00


Nejde jen o ekonomiku, hlupáku
Respekt | 12:00:00
Proč americké volby dopadly jinak, než se čekalo


S kosou v kuchyni
Respekt | 12:00:00
Podzimní plískanice jsou tím nejlepším obdobím pro pečení v kulinárním seně. Avšak pozor, není seno jako seno.


Po deseti letech a znovu v těžkém sporu
Respekt | 12:00:00
Novela, která má dát nezávislost státním žalobcům, jde zatím opačným směrem


17. listopad a síla společného zážitku
Respekt | 12:00:00
Čím hlasitěji se ozývá volání proti hodnotám, které rok 1989 symbolizuje, tím silnější je vděčnost a pocit závazku vůči nim


Česká překážka na cestě migrantů
Respekt | 12:00:00
Čím hlasitěji se ozývá volání proti hodnotám, které rok 1989 symbolizuje, tím silnější je vděčnost a pocit závazku vůči nim\n\n


Je správné rozhodnutí ukončit stíhání Lubomíra Štrougala?
Respekt | 12:00:00
Stát ukončil stíhání Lubomíra Štrougala za podíl na vraždách na československé západní hranici kvůli jeho vysokému věku a pokročilé demenci. Je to správné rozhodnutí? A jaký to bude mít dopad na vyrovnání se se zločiny komunismu?


Peníze, nebo život
Respekt | 12:00:00
Najde klimatický summit v Egyptě exit z pekelné dálnice?


Kdyby chudoba a bolest řvaly
Respekt | 12:00:00


Námitky i v Německu 
Respekt | 12:00:00


Prostě dát vládě lekci
Respekt | 12:00:00
Daniel Křetínský nepochopil dobu


Být divný se vyplácí
Respekt | 12:00:00
Životopisný film o hudebníkovi Weird Al Yankovicovi připomíná jedinečnost amerického pojetí showbyznysu


A za rok Krym?
Respekt | 12:00:00
Ukrajina znovudobyla Cherson, válka vstupuje do další fáze


Příležitost pro republikány
Respekt | 12:00:00
Zlomily volby trumpistickou horečku?


Uplynulých sedm dní očima Ivana Lampera
Respekt | 12:00:00
Zlomily volby trumpistickou horečku?\n


Kultura/mix
Respekt | 12:00:00


Respekt • Despekt
Respekt | 12:00:00
\n


Klitoris: Ještě lepší, než jsme tušili
Respekt | 12:00:00
\\n\n


Láska pod dohledem
Respekt | 12:00:00
Domluvené svatby jsou v Indii stále běžné, páry ale pomalu berou věci do vlastních rukou


Na vlně euforie
Respekt | 12:00:00
Fotograf Pavel Baňka bere umění jako dobrodružnou hru 


Den toalet
Respekt | 12:00:00
Fotograf Pavel Baňka bere umění jako dobrodružnou hru \n\n


Správci z Národní
Respekt | 12:00:00
Spolek Díky, že můžem naučil Čechy slavit 17. listopad a posouvá debatu k aktuálním problémům této společnosti


Kdo to zaplatí?
Respekt | 12:00:00
Miliardář Křetínský stěhuje firmu kvůli nové dani do zahraničí a testuje tak hranice solidarity v krizi


Knižní tipy
Respekt | 12:00:00


Americké překvapení
Respekt | 12:00:00
Volby ve Spojených státech jsou důvodem k mírnému optimismu


Nelidské ticho
Respekt | 12:00:00
Jak vypadá jazyk těsně před apokalypsou


To je drama!
Respekt | 12:00:00
Jak vypadá jazyk těsně před apokalypsou\n\n


Tvůrce americké legendy
Respekt | 12:00:00
15. 11. 1911


Je válka, tak už se nebojím
Respekt | 12:00:00
15. 11. 1911\n\n


Góly, fauly a Katar
Respekt | 12:00:00
Začíná první arabské mistrovství světa ve fotbale a všichni jsou nervózní. Co je pořádající emirát vlastně zač?


Čtyřikrát přeplavat Moravu – a pak znovu
Respekt | 12:00:00
Češi a Slováci se přou, jak správně naložit se Syřany uvízlými na hranici


Dali byste manželům Kordysovým milost?
Respekt | 12:00:00
Manželé Kordysovi byli soudy posláni na osm let do vězení za podávání psychedelického nápoje z ayahuascy při svých šamanských obřadech. Odborníci poukazují na to, že ayahuasca není návyková látka a že se legislativa bude měnit podle nových poznatků. Dali byste jim milost?


Vždycky to byla dojná kráva
Respekt | 12:00:00
S profesorem sportu a geopolitiky Simonem Chadwickem o obchodu s mistrovstvím světa a jedné záhadné schůzce v pařížském prezidentském paláci


Zatím tu doma nejsem
Respekt | 12:00:00
Ukrajinští uprchlíci jsou v Česku přes půl roku – a zůstanou mnohem déle


Prezidentské kostky jsou vrženy
Respekt | 12:00:00
Termín podání přihlášek k boji o Pražský hrad vypršel a kampaň směřuje do finále


První den na hřbitově
Respekt | 12:00:00
Termín podání přihlášek k boji o Pražský hrad vypršel a kampaň směřuje do finále\n\n


Snad zas někdy příště
Respekt | 12:00:00


Konzervatismus je pro mrtvoly
Respekt | 12:00:00
S malířkou Věrou Novákovou o víře v dobro, poražených diktátorech, blbnutí s křesťanstvím a chuti tvořit i v pětadevadesáti


Díky za covid
Respekt | 12:00:00
S malířkou Věrou Novákovou o víře v dobro, poražených diktátorech, blbnutí s křesťanstvím a chuti tvořit i v pětadevadesáti\n\n


Svět
Respekt | 12:00:00


Uděláme to Slovákům dříve, než nám to udělají Němci
Respekt | 12:00:00
Česko „zavřelo“ hranice s východním sousedem a zapomnělo, že je v čele EU


Čína bude stále agresivnější. EU chybí jednotný postoj k asijské velmoci
Respekt | 10:21:39
Podcast: s Tomášem Lindnerem a analytičkou Ivanou Karáskovou o politice čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a vztazích Číny s Evropou


Zen žen
Respekt | 00:40:34
Podcast: s Tomášem Lindnerem a analytičkou Ivanou Karáskovou o politice čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a vztazích Číny s Evropou\n\nReturn to top