Celkem 139977 článků.|

Archív zpravodajství podle dnů

Články ze dne 10.12.2022


Žebříček podnikatelských účtů v prosinci má novou jedničku
Finparáda | 23:01:00
Aaa


Ze staré kamenné sýpky udělali malebný dům pro návštěvy
eStav.cz | 00:02:37
Pomoci přežít letité stavbě obvykle znamená najít pro ni nové, smysluplné využití. Zachovalá stará sýpka vystavěná z kamene měla už pro nové majitele hodnotu spíše jen estetickou, a tak ji přestavěli na samostatné bydlení pro návštěvy.


Testset ukáže, jaká baterie v naslouchadlech vydrží nejdéle
eStav.cz | 00:02:37
I ti, kdo naslouchadla nepotřebují, si dokáží představit, o jak důležitou zdravotní pomůcku jde. Přijít o sluch je nejen nepříjemné, ale také nebezpečné. Představte si, že byste třeba neslyšeli blížící se auto. Nemusíme tedy rozpitvávat, že vybitá baterie v naslouchátkách je problém.


Investováním do hydraulické zvedací plošiny vyděláte
eStav.cz | 00:02:37
Hledáte způsob, jak usnadnit práci a zvýšit efektivitu práce svých zaměstnanců? Investujte do hydraulické zvedací plošiny! Ve výrobních halách, skladech a dalších prostorách jsou přímo nepostradatelné!


Páčkové vypínače v metalickém provedení - kombinace retra a extravagance
eStav.cz | 00:02:37
Páčkové vypínače si pamatujete nejspíš z chalup vašich babiček. Dnes jsou v módě klapkové vypínače, které mají jednodušší design. Ale pozor - retro se vrací do módy a rozhodně nemusí být nudné.


Hydroizolační a protiplísňové nátěry. Kde je využít a jaké vybrat?
eStav.cz | 00:02:38
Stavíte dům, rekonstruujete chalupu nebo potřebujete vyřešit aktuální problém s vlhkostí či tvorbou plísní? Hydroizolační a protiplísňové nátěry vám budou dobrými pomocníky.


Žena za pultem slaví 45 let. Vadil nesocialisticky sexuální život hrdinky
revue.idnes.cz | 01:00:36
Vysmívaný, kritizovaný za podprahovou propagandu, ale přesto dodnes mnohými oblíbený. Seriál Žena za pultem měl premiéru před 45 lety, 10. prosince 1977, a reprízuje se dodnes. Jak to bylo se slavnou nesocialistickou postelovou scénou Jiřiny Švorcové s Petrem Haničincem a kde se vzaly regály plné dobrot?


Držte si klobouk, toto jsou auta, která vás vystřelí na stovku nejrychleji
Auto-iDNES.cz | 01:01:28
Dostat se z nuly na sto pod dvě sekundy, to hraničí s popíráním fyzikálních zákonů. V raketě nebo formuli možná ne, ale v autě? Přesto je to možné. Elektrický hypersport Pininfarina Battista to dokáže. Která další auta mají zrychlení, ze kterého se vám zatočí hlava?


Tady umí udělat z žen dámy. Severomoravské továrně krach nehrozí
Finance-iDNES.cz | 01:02:46
První dílnu si mladý kloboučník zřídil v roce 1799 a zaplatil 15 zlatek. A činil se. Jeho nástupci dokonce získali císařský řád za zásluhy o pokrok v kloboučnickém průmyslu. V Novém Jičíně stále vyrábějí klobouky, jež zaručeně pasují na každou hlavu.


Hlaste se u mě. Hladík zatím není ministrem, ale už nabízí lidovcům posty
idnes.cz | 02:00:26
Kandidát KDU-ČSL na ministra životního prostředí Petr Hladík rozeslal lidovcům dopis, v němž jim nabízí posty v resortu. Přitom zatím nemá s ministerstvem nic společného. Navíc kvůli kauze s ovlivňováním privatizací domů a bytů v Brně ani není jisté, jestli se ministrem stane. KDU-ČSL tento krok hájí jako snahu informovat o výběrovém řízení, opozice tomu nevěří.


Říkají mu ukrajinský Verdun. Čtyři dny ve městě, z kterého zbyly jen trosky
idnes.cz | 02:00:27
Bachmut je momentálně nejhorším bojištěm, pod palbou ruských děl se změnil v trosky. Město, které před válkou obývalo 70 000 lidí, nyní zeje prázdnotou a ti, co zůstali, se skrývají ve sklepích. Spolupracovník MF DNES popisuje v rozsáhlé reportáži tamní situaci a nebezpečí číhající na každém kroku.


Pole padnou za oběť solárním parkům, obce už nezasáhnou, bojí se farmáři
idnes.cz | 02:00:27
Poslanci z hospodářského výboru na konci listopadu podpořili novelu, která by měla pomoci stavět rychleji, levněji a více obnovitelných zdrojů energie. Zatímco rozhodnutí výboru přivítaly organizace z oboru obnovitelných zdrojů a moderní energetiky, zemědělské organizace příliš potěšené nejsou.


Startuje nový jízdní řád. Přinese zrychlení a nové vlaky, ale i komplikace
idnes.cz | 02:00:28
Desetiminutová zrychlení na hlavních tratích do jižních Čech a na Moravu nebo konec provozu na některých tratích. Nový jízdní řád platný od neděle dále slibuje tu a tam nové soupravy. Ty ale paradoxně kromě vyššího pohodlí přinesou na hranicích Jihomoravského kraje a Vysočiny snížení komfortu v podobě nutnosti přestupovat z vlaku do vlaku.


Učitelský kodex radí, jak řešit klima, šátky i sexuální identitu, říká spoluautor
idnes.cz | 02:00:28
Na světě je etický kodex učitelů. Jeho spoluautor, pedagog Michal Kaderka z Učitelské platformy v Rozstřelu řekl, že jde o živý dokument, který se ještě bude vyvíjet. „Je to jakýsi návod pro učitele, jaký mají zaujmout postoj k situacím, které se v současnosti na školách odehrávají. Je to reakce na 21. století, které se nám do škol postupně dostalo.“


Čeká nás zdražování vody. Podívejte se na způsoby, jak na ní lze ušetřit
Reflex | 02:01:37


PODCAST: Ladislav Špaček a prezidentský cirkus
Denik.cz | 03:00:00
„Když jsme v redakci vymýšleli profil mého podcastu, napadla mě parafráze z oblíbeného seriálu Sex ve městě - Kateřina ví o politice hodně a nebojí se zeptat,“ říká redaktorka a komentátorka Deníku Kateřina Perknerová o podcastu Deníku.


9. prosince: Tohle potřebujete vědět (nejen) o pátečním obchodování na Wall Street
Kurzy.cz | 01:03:59
Americké akcie v pátek klesly a v červených číslech skončily všechny tři hlavní indexy také v týdenním horizontu. Trhy nyní čekají na výsledky měnověpolitických zasedání ECB a Fedu.


Podnikatel podvodem získal evropské miliony. Postavil si za ně rybník
Denik.cz | 05:48:00
Podmínka. To je definitivní trest pro jednasedmdesátiletého Jiřího Blažka z Plzně, který získal bezmála desetimilionovou dotaci na protipovodňová opatření na potoce na Rokycansku, místo toho ale vybudoval rybník na chov ryb, čemuž měl napomoci i šlendrián úředníků.


Na houby můžete vyrazit i v prosinci. V lesích je jich letos hodně, říká mykolog
Denik.cz | 05:36:00
Teplou bundu, košík do ruky a vzhůru na houby. Dva týdny před Vánoci žádný problém. Podle mykologa Jiřího Pejchala z Havlíčkova Brodu i v zimě houby rostou a je jich letos hodně. Červivost je nulová, uspět může i sváteční houbař.


Když Rusové válčili s Turky o Krym a o Balkán, hrozila válka celé Evropě
Denik.cz | 05:00:00
Před 145 lety, dne 10. prosince 1877, se v obleženém městě Plevno na území dnešního Rumunska vzdalo obléhajícím rumunským a ruským vojskům několik tisíc vojáků osmanské říše. Bitva znamenala přelom v rusko-turecké válce, jež patřila k nejdůležitějším a nejkrvavějším balkánským válkám 19. století.


Čím se v zimě zahřívaly naše babičky: Retro kamna, teplomety i péřové duchny
Denik.cz | 05:00:00
Je vám věčně zima a nevíte, jak se zahřát? Nejste v tom sami, boj se zimou je zápas, který musel člověk chtě nechtě každoročně podstupovat už od samého počátku lidstva. Jak si se zimou poradili naši předci, to se dozvíte na výstavě Prácheňského muzea v Písku. K vidění jsou tu nejrůznější kamínka, teplomety i kožíšky a teplé boty, které už dnes můžete zařadit do kategorie retro.


Úřad udělil dívce povolení vlastnit jednorožce. Má to háček, musí nějakého najít
Denik.cz | 04:50:00
Dívka jménem Madeline požádala Úřad pro kontrolu a chov zvířat okresu Los Angeles ve Spojených státech amerických o povolení vlastnit jednorožce, pokud nějakého najde. Ten jí to schválil, ale musí dodržet jisté podmínky.


Pořad pro děti nadzvedl myslivce. Nejsme traviči, zlobí se na Českou televizi
Denik.cz | 04:00:00
Českomoravskou mysliveckou jednotu, která je organizací většiny českých myslivců, rozčílila část pořadu pro děti, odvysílaném v listopadu na stanici ČT Déčko. Vykresluje podle nich myslivce skupinově jako traviče dravců a šelem. Radě České televize zaslala jednota stížnost, kde upozorňuje, že sdělení pro dětského diváka je nepravdivé a žádá nápravu. Podle České společnosti ornitologické je pytláky, kteří dravce tráví, těžké dopadnout. Na myslivce ale podle ní mnohé poukazuje.


Chybí překližka či vzácné plyny. Protiruské sankce však EU celkem ušetřily, uvádí analýza
E15-ekonomika | 06:00:00
Dopad evropských sankcí proti Rusku na ekonomiku Evropské unie byl dosud převážně omezený, negativně se projevil jen v několika specifických odvětvích. Vyplývá to z hodnocení připravovaného Evropskou komisí, o jehož závěrech informuje agentura Bloomberg.


ODEMČENO: Česko projde hlubší recesí, Amazon ulovil PPF, České dráhy i Jančura krvácejí
E15-ekonomika | 05:30:00

Česko projde hlubší recesí než většina Evropy. Domácnosti začnou utrácet až v roce 2024
České dráhy i Jančurův RegioJet krvácejí. Miliardy za elektřinu dražší jízdné nevyřeší
Amazon postaví v Česku cloudové úložiště. Loví startupové jednorožce, získal i PPF

Odemykáme pro vás tři úspěšné články z tohoto týdne a vybíráme to nejlepší z prémiového obsahu…


Chybí překližka či vzácné plyny. Protiruské sankce však EU celkem ušetřily, uvádí analýza
E15-politika | 06:00:00
Dopad evropských sankcí proti Rusku na ekonomiku Evropské unie byl dosud převážně omezený, negativně se projevil jen v několika specifických odvětvích. Vyplývá to z hodnocení připravovaného Evropskou komisí, o jehož závěrech informuje agentura Bloomberg.


ODEMČENO: Česko projde hlubší recesí, Amazon ulovil PPF, České dráhy i Jančura krvácejí
E15-politika | 05:30:00

Česko projde hlubší recesí než většina Evropy. Domácnosti začnou utrácet až v roce 2024
České dráhy i Jančurův RegioJet krvácejí. Miliardy za elektřinu dražší jízdné nevyřeší
Amazon postaví v Česku cloudové úložiště. Loví startupové jednorožce, získal i PPF

Odemykáme pro vás tři úspěšné články z tohoto týdne a vybíráme to nejlepší z prémiového obsahu…


Na Semilsku hořel dům pro seniory. Jeden člověk zemřel
idnes.cz | 07:16:00
V domě s pečovatelskou službou v Libštátu na Semilsku vypukl v pátek po deváté hodině večer požár. Jeden člověk zemřel. Z místa se muselo evakuovat 46 lidí, někteří skončili v péči záchranné služby. Před jedenáctou hodinou hasiči požár lokalizovali a do pozdních večerních hodin objekt hlídali. Škodu odhadli na 10 milionů.


Skoro vše ukradli. V ledničce ale Ukrajinka našla od Rusů smrtelné překvapení
aktuálně.cz | 08:00:00
Nastražená bomba v lednici, ukradené televize, špína a nepořádek. Ukrajinci se po osvobození od ruských vojsk vrátili do svých domovů v Snihurivce.


Průzkum: Třetina Čechů se chystá šetřit na vánočních dárcích, trápí je vysoká inflace
aktuálně.cz | 07:52:02
Rodiny se čtyřmi a více členy letos mění nákupní strategii nejčastěji.


Mráz a bílá zima jako druhý nepřítel. Obyvatelé Kyjeva se chystají na nejhorší
aktuálně.cz | 07:15:51
Kyjev je stále ostřelován Ruskem, a i když se protivzdušné obraně většinou daří město před raketami a drony ochránit, infrastruktura je poškozena.


Favorit s elektromotorem? Vznikl před 30 lety, měl manuální převodovku a dojezd 80 km
aktuálně.cz | 06:02:00
Plzeňská Škodovka vyrobila na začátku 90. let asi dvě stě kusů elektrického Favoritu. Dodnes je to unikát.


Lebka tyrannosaura má nového majitele. Vydražila se za 141 milionů korun
Denik.cz | 07:29:00
Lebku tyrannosaura rexe nalezenou v Jižní Dakotě vydražila v pátek newyorská aukční síň Sotheby's za 6,1 milionů dolarů (zhruba 141 milionů korun). Původně odhadci očekávali, že by za ni zájemce mohl zaplatit i 15 až 20 milionů dolarů.


Lyžařské areály vítají první návštěvníky. Sezonu zahajuje i Špindlerův Mlýn
Denik.cz | 07:24:00
V Česku se rozbíhá zimní sezona, nabídku pro lyžaře rozšiřují další velké areály. Dnes zahájí lyžování největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn, krušnohorský Klínovec nebo areál Hochficht na česko-rakouské hranici Šumavy, vyplynulo z informací areálů. Podle horské služby v nejvýše položených částech Krkonoš, Jeseníků a Šumavy je většinou od 20 do 40 centimetrů přírodního sněhu, v ostatních horách je ho méně. V okolí některých středisek mají běžkaři k dispozici první kilometry upravených tras.


Mezi evropskými lidovci a ODS zeje v zelená propast
Denik.cz | 06:45:00
Europoslanci ODS jsou součástí frakce Evropských reformistů a konzervativců, v níž dominuje polské Právo a spravedlnost. Po vytvoření české vlády, kde ODS spolupracuje se stranami z Evropské lidové strany (EPP), se mnozí ptají, zda se ODS nevrátí zpět do EPP, jejíž součástí byla vstupu Česka do EU v roce 2004. Nový díl Zapojse.eu ukazuje, proč to dnes není téměř možné.


KVÍZ: Kocour Mikeš, Švejk i bubáci. Jak dobře znáte dílo Josefa Lady?
Denik.cz | 06:16:00
Vodníci, pasáčci, krajánci, ponocní i kocouři. A také lidové tradice, kostelíky, vrby, ohníčky či zamrzlé rybníky. Svět Josefa Lady, k němuž jej inspiroval rodný kraj, má své věčné kouzlo. 17. prosince uplyne 135 let od narození tohoto drobného malíře s lenonkami. Jak dobře znáte jeho život a dílo?


Brněnští skauti večer přivezou z Vídně do Česka betlémské světlo
idnes.cz | 09:54:00
V sobotu večer do Brna dorazí takzvané betlémské světlo, přivezou ho vlakem z Vídně skauti. Na Hlavní nádraží dorazí vlakem Vindobona v 18:36. O týden později ho budou vlaky rozvážet po celé České republice.


Do Plzně se sjedou letci z ČR, aby protestovali proti rušení letiště Líně
idnes.cz | 09:51:00
Do Plzně se v sobotu po poledni chystají odpůrci zvažovaného zrušení záložního armádního letiště Líně za Plzní. Český svaz letectví pozval na 14. hodinu na náměstí T. G. Masaryka piloty, mechaniky, pracovníky letišť i občany z celé země. Na místě letiště může vzniknout továrna Volkswagenu (VW) na baterie do elektromobilů.


Převrat v Německu chystal i známý šéfkuchař. Za úkol měl shánět zbraně a vařit
idnes.cz | 09:48:00
Mezi podezřelými z přípravy převratu, který v Německu podle policie chystali příznivci krajní pravice, je i známý šéfkuchař Frank Heppner, jehož dcera je přítelkyní rakouského fotbalisty Davida Alaby z klubu Real Madrid. Další podezřelou osobou je bývalý policista, který kdysi chránil židovskou komunitu před teroristickými útoky, upozornil list The Guardian.


V noci na sobotu zemřel na Příbramsku muž bez domova, zřejmě uhořel
idnes.cz | 09:30:00
Na Příbramsku zemřel při požáru přístěnku muž bez domova. Jeho ohořelé tělo v obci Březnice nalezli v noci na sobotu hasiči. Policisté u něj nařídili soudní pitvu.


Dopravu na Kladensku omezil požár dodávky převážející televize
idnes.cz | 09:17:00
Požár dodávky omezil dopravu v sobotu ráno mezi Prahou a Chomutovem. U obce Hořešovičky na silnici I/7 zasahovali hasiči od půl osmé. Zřejmě se jednalo o technickou závadu, která způsobila zahoření motoru.


Putin se snaží očernit Ukrajinu v očích Západu, říká analýza ISW
idnes.cz | 09:13:56
Ruský prezident Vladimir Putin stále hovoří o vyjednávání s Ukrajinou, nicméně nejde mu o mír, ale o to, aby Ukrajinu očernil v očích jejích západních stoupenců, uvádí analýza amerického Institutu pro studium války (ISW). Kreml se podle ní Kyjev snaží vykreslit jako neochotný k jednání. Podle informací britské rozvědky se Rusko snaží získat další zásoby balistických raket od Íránu.


Třetina Čechů letos šetří na dárcích. Nejvíce spoří rodiny s více dětmi
idnes.cz | 08:57:00
Třicet procent Čechů bude letos kvůli inflaci šetřit na dárcích. Průměrně oproti loňskému roku utratí alespoň o dva tisíce méně, zjistil průzkum UniCredit Bank. Nákupní strategii nejvíce mění rodiny se čtyřmi a více dětmi. Devět procent lidí naopak plánuje utratit více, aby udrželi standard, na které je jejich okolí zvyklé.


Svitavy místo úklidu sněhu osázely chodníky cedulemi, brání se žalobám
idnes.cz | 07:56:00
Svitavy před zimní sezonou nezvykle označily cedulemi chodníky, na kterých nebudou zajišťovat zimní údržbu. Město se tak brání případným žalobám ze stran lidí, kteří by si pádem na kluzkém chodníku ublížili. Zejména starším lidem se novinka nelíbí.


Kde je skutečné místo Evropy v čipové válce a co je s tím možné dělat
iHned.cz | 10:00:49
Nepochybným úspěchem českého předsednictví Evropské unii je fakt, že se podařilo dotáhnout dohodu o podpoře investic do polovodičového průmyslu. Podle ní by v příštích letech mělo jít na podporu firem z tohoto odvětví v EU z národních rozpočtů...


Půjčená auta shořela chvíli po vrácení tajnými agenty amerického prezidenta
Auto.cz | 09:46:00
Požár zničil pět aut nedaleko palivových nádrží na letišti v Massachusetts. Posledními uživateli byli tajní policisté sloužící americkému prezidentovi.


Podruhé s TCR v Mostě: Brutální zkušenost s Hyundaiem i30!
Auto.cz | 08:00:00
 Asi jsem byl letos zase hodný, dostal jsem krátkou příležitost svézt se s Hyundaiem i30 N TCR. Bylo to strašné. Zde by se hodil smajlík.


Aktuálně+ | Vraždy z nenávisti i perzekuce. Za lidská práva se musí bojovat neustále
aktuálně.cz | 10:00:00
Redakce Aktuálně.cz přináší přehled článků, které poukazují na význam lidských práv v kontextu dnešní doby.


Známý šéfkuchař patří mezi podezřelé z přípravy puče v Německu, měl vařit pro regenta
aktuálně.cz | 09:28:51
62letý Frank Heppner měl být osobním kuchařem Heinricha XIII., který se měl podle plánu ujmout vlády.


Pro jmelí do lesa? Bez povolení a lezecké zkoušky vám hrozí velká pokuta
Denik.cz | 09:37:00
O Vánocích oblíbený dekorační prvek v domácnosti, v přírodě však škůdce a parazit. Bez trsů jmelí se vánoční svátky neobejdou. Pokud si chcete jmelí sami utrhnout, ale nemáte povolení, pak se vystavujete několikatisícové pokutě. Navíc můžete zničit celý strom, jak upozorňuje mluvčí Lesů ČR. Na začátku prosince je přitom jmelí nejkvalitnější.


Zpověď: Jak se může člověk, který nestandardně vydělává, dostat na finanční dno? VIDEO
Kurzy.cz | 09:39:35
Proč je v životě důležité být na peníze připraven? Co je nejtěžší pro člověka, který se dostane na osobní finanční dno? Nakolik bolestivé je se ode dna odrazit?


Namísto růstu další pokles cen ropy? - Víkendář
Kurzy.cz | 08:52:00
Co opomíjejí ti, kteří predikují cenu ropy na více než 100 dolarech za barel? Na tuto otázku na Bloombergu odpovídal Ed Morse, který stojí v čele komoditního výzkumu v Citigroup.


Kde je skutečné místo Evropy v čipové válce a co je s tím možné dělat
Hospodářské noviny | 11:00:01
Nepochybným úspěchem českého předsednictví Evropské unii je fakt, že se podařilo dotáhnout dohodu o podpoře investic do polovodičového průmyslu. Podle ní by v příštích letech mělo jít na podporu firem z tohoto odvětví v EU z národních rozpočtů...


G. R. R. Martin těžko někdy dopíše Hry o trůny. A vlastně to ani nevadí. Spočítali jsme, jak je na tom
Reflex | 10:30:00
Když se na obrazovkách televizí objevil v roce 2011 seriál Hra o trůny, začali znalci knižní předlohy spekulovat, kdy se dočkají pokračování ságy. Pátá kniha A Dance With Dragons právě vyšla a G. R . R.  Martin se tehdy nechal slyšet, že šestý díl Winds of Winter stihne bez problémů dokončit, než ho seriál dějově dostihne. Od té doby uteklo už jedenáct let. Seriál je dávno za námi, filmaři stihli natočit a odvysílat první sezónu prequelů House of the Dragon a GRRM na věčné dotazy reaguje uraženým mlčením. Dá se nějak zjistit, kolik má vlastně napsáno? Kupodivu ano, i když to zjištění není moc optimistické.


Takhle žít nechcete: Podívejte se, jak vypadá opravdu drsné bydlení v Hongkongu
Reflex | 07:30:00
Území Hongkongu patří k nejhustěji zabydleným oblastem světa. Na malé rozloze zde žije přes 7 milionů lidí. Vzhledem k hornatému terénu již téměř není možné zástavbu rozšiřovat a nemovitosti v Hongkongu se tak řadí k jedněm z nejdražších na světě. Důsledkem trhu jsou tzv. „coffin cubicles“, které přibližně 200 tisíc lidí nazývá domovem.


Milán očima Slovenky: Život v hlavním městě aperitivů
Reflex | 07:10:00
Slovenka Katarína Antenozio žije se svým italským manželem na severu Itálie – kořeny má ale jeho rodina na jihu, takže možná Milán nebude jejich konečnou zastávkou. Jaký je podle ní Milán?


Chraňme vlky, ale jen ty, co nenapadají mazlíčky von der Leyenové
Tiscali-zprávy | 08:50:37
Diskuse o tom, zda se mají vlci „trestat“ za to, že napadají hospodářská zvířata, dostává úplně jiný rozměr, když si taková šelma dovolí roztrhat mazlíčka šéfky Evropské komise. Pak veškerá legrace a láska k přírodě končí.


Ozbrojenec v drážďanském obchodním centru zabil ženu a drží rukojmí
idnes.cz | 11:58:11
Policie zasahuje v centru Drážďan a vyzývá lidi, aby se této části města vyhýbali. Na Twitteru uvedla, že zasahuje v obchodním středisku Altmarkt-Galerie, kde někdo drží rukojmí. Podle deníku Bild do obchodního centra vtrhl ozbrojenec a zabil ženu.


Záchrana severního nosorožce bílého je blíž. Vědci utvořili zárodečné buňky
idnes.cz | 11:40:00
Vědci mezinárodního týmu, včetně odborníků ze Safari Parku Dvůr Králové, oznámili úspěch ve snaze zachránit nosorožce bílé severní před vyhynutím. Tým BioRescue vytvořil prvotní zárodečné buňky z kmenových buněk tohoto ohroženého druhu. Poslední dvě známé žijící samice nosorožce bílého severního se narodily v královédvorské zoo a nyní žijí v Keni. Poslední samec uhynul v roce 2018.


Zájem o učitelství roste, některé obory ale chybí. Experti navrhují stipendia
idnes.cz | 11:16:00
Doby, kdy studium učitelství bylo záchranným lanem a většina absolventů pak mířila všude možně, jen ne do škol, je podle pedagogických fakult minulostí. Navzdory stárnutí kantorů se daří získávat nové zájemce, většina jich posléze skutečně učí. Odborníci navrhují, aby byli studenti nedostatkových aprobací motivováni stipendii či speciálními kontrakty.


Armáda v Nigérii roky tajně prováděla potraty ženám, jež znásilnili islamisté
idnes.cz | 10:24:00
Nigerijská armáda vedla přinejmenším od roku 2013 tajný, systematický a nelegální potratový program na severovýchodě země. Ukončila při něm více než 10 tisíc těhotenství dívek a žen, které unesly a znásilnily islamistické skupiny. Informovala o tom ve středu agentura Reuters na základě svého pátrání. Nigerijští armádní úředníci obvinění rezolutně popřeli.


Huť Barboru dědí nová radnice, unikátní památka by se mohla otevřít v létě
idnes.cz | 10:17:00
Dlouhá léta se zdálo, že chátrající stavba evropského významu poblíž železniční trati Zdice–Příbram skončí v zapomnění. Městys Jince se však v roce 2017 rozhodl někdejší dřevouhelnou huť Barbora koupit a s pomocí různých dotací ji postupně začal dávat podobu kulturního a společenského centra.


Tento autobus vozil v 60. letech hokejové reprezentanty. Teď se prodal za 1.750.000 Kč
Auto.cz | 11:37:00
Teprve nedávno se Mercedes pochlubil autobusem, který vozil německé fotbalisty na mistrovství světa v roce 1974. Historie tohoto autobusu sahá ještě hlouběji.


Metrostav staví unikátní most. Konstrukci usazuje v sedmdesátimetrové výšce
idnes.cz | 09:00:00
Česká stavební společnost Metrostav během října usadila 116 metrů dlouhou mostovku nového mostu, který se bude klenout nad údolím Gottleuby (Rybného potoka) v saské Pirně. Jde o třetí pole na téměř kilometr dlouhém mostě, který se bude stavět minimálně ještě další čtyři roky. Pozvolnou a opatrnou výstavbu si vyžádala mimořádné ladná, ale zároveň křehká konstrukce pilířů.


Jednali ve prospěch Kataru? Razie u pracovníků Evropského parlamentu má odhalit korupci
iHned.cz | 12:00:11
Policie v Bruselu v pátek provedla šestnáct razií v rámci vyšetřování podezření z praní špinavých peněz a korupce. Ta se má týkat některých pracovníků Evropského parlamentu (EP) a nejmenované země Perského zálivu. Mezi zadrženými je místopředsedkyně...


Razie v Evropském parlamentu. Kromě místopředsedkyně policie vyšetřuje i šéfa odborů
aktuálně.cz | 11:44:19
Většina zatčených, kteří podle tisku jednali ve prospěch Kataru, měla blízko k sociálním demokratům.


Při požáru domu s pečovatelskou službou zemřel 70letý senior, škoda je 10 milionů
aktuálně.cz | 11:30:25
Noční požár domu s pečovatelskou službou v Libštátu na Semilsku policie vyšetřuje pro podezření z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti.


Cesta za záchranou druhu. Vědci vytvořili zárodečné buňky severního bílého nosorožce
aktuálně.cz | 11:20:58
Nosorožci bílí severní jsou ohroženi vyhynutím. Poslední dvě samice tohoto druhu žijí v Keni a patří dvorské zoo.


Foto: Tři roky od střelby v ostravské nemocnici. Útočník zabil sedm lidí, poté i sebe
aktuálně.cz | 11:04:00
Střelec ve Fakultní nemocnici Ostrava zabil nebo zranil devět lidí. Později spáchal sebevraždu. Dalšími desítkami lidí jeho útok psychicky otřásl.


Příběh Krále Šumavy: Proslulému převaděči rozstříleli na hranicích bratra, nevzdal se
aktuálně.cz | 10:44:30
Josef Hasil měl strážit hranice, ale naopak přes ně pomohl přejít desítkám lidí na cestě za svobodou. Uprchl z kriminálu, natočili o něm film.


Policejní manévry v centru Drážďan: Ozbrojený muž drží rukojmí v obchodním domě
Denik.cz | 11:45:00
Ozbrojený muž vtrhl v sobotu ráno do jednoho z obchodních domů v centru německých Drážďan. Policie nákupní centrum evakuovala. Spekulace o úmrtí jedné osoby zatím policisté nepotvrdili.


Korupce v europarlamentu: Mezi zadrženými je šéf mezinárodních odborů Visentini
Denik.cz | 11:27:00
Mezi lidmi, které v pátek zadržela belgická policie v souvislosti s podezřením z korupce v Evropském parlamentu, je i šéf Mezinárodní konfederace odborových svazů (ITUC) Luca Visentini. Píší to dnes italská média, podle kterých policie zadržela také řadu dalších Italů působících v Bruselu. Policie rovněž zadržela řeckou místopředsedkyni EP Evu Kailisovou. Většina zatčených, kteří podle tisku jednali ve prospěch Kataru, měla blízko k sociálním demokratům. Mezi vyslýchanými byl i jeden asistent europoslance z klubu Evropské lidové strany, napsal deník Le Monde.


Přes pět milionů Čechů už má Bankovní identitu. Nemusí do fronty pro dávky
Denik.cz | 11:00:00
Vyhnout se frontám na úřadech při vyřizování sociálních dávek lidem stále častěji umožňuje využití on-line kontaktu s úředníky. Kupříkladu prostřednictvím bankovní identity. Využívá ji již řada bank, které jejím prostřednictvím umožňují svým klientům prokázat svou totožnost a využívat řady dalších služeb. Bankovní identita funguje necelé dva roky, jen od loňska se počet jejích uživatelů více než zdvojnásobil.


Vyšetřování plánovaného puče v Německu: Mezi podezřelými je i známý šéfkuchař
Denik.cz | 09:59:00
Mezi podezřelými z přípravy převratu, který v Německu podle policie chystali příznivci krajní pravice, je i známý šéfkuchař Frank Heppner, jehož dcera je přítelkyní rakouského fotbalisty Davida Alaby z klubu Real Madrid, uvedl britský deník The Guardain. Další podezřelou osobou je bývalý policista, který kdysi chránil židovskou komunitu před teroristickými útoky. Vyšetřování pokračuje, takže zadržených nejspíš bude přibývat.


Jednali ve prospěch Kataru? Razie u pracovníků Evropského parlamentu má odhalit korupci
Hospodářské noviny | 14:00:02
Policie v Bruselu v pátek provedla šestnáct razií v rámci vyšetřování podezření z praní špinavých peněz a korupce. Ta se má týkat některých pracovníků Evropského parlamentu (EP) a nejmenované země Perského zálivu. Mezi zadrženými je místopředsedkyně...


KOMENTÁŘ: Kdo dostane Nobelovu cenu za mír a proč to není Zelenskyj
idnes.cz | 13:00:00
Dnes 10. prosince, tradičně v den výročí smrti Alfreda Nobela, bude v Oslu předána Nobelova cena za mír. Čekalo se, že ji získá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ale Nobelův výbor zajímavě zamířil jinam, píše v komentáři pro MF DNES Petr Pospíchal, bývalý disident, chartista a diplomat.


Zemřela Soňa Valentová, herečka známá z filmu Kladivo na čarodějnice
idnes.cz | 12:58:00
V sobotu ráno zemřela slovenská herečka Soňa Valentová. Odešla v 76 letech po vleklých zdravotních problémech, uvedl server topky.sk. Čeští diváci ji znají především z filmu Kladivo na čarodějnice z roku 1969, objevila se i ve snímku Requiem pro panenku z roku 1991.


Na východě Česka bude od neděle sněžit. Meteorologové varují i před závějemi
idnes.cz | 12:41:00
Na východě republiky bude od neděle sněžit a meteorologové upozorňují na tvorbu sněhových jazyků. V Olomouckém a Moravskoslezském kraji dokonce varují před závějemi. Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí platí od nedělního poledne do úterní půlnoci. ČHMÚ radí lidem, aby cestovali za světla.


Brendan Fraser kvůli Králi džungle hladověl a trpěl ztrátou paměti
revue.idnes.cz | 13:25:00
Hvězda filmu Král džungle Brendan Frazer (54) v nedávném rozhovoru přiznal, že během natáčení slavného snímku z roku 1997 trpěl dezorientací a ztrátou paměti. Aby totiž na plátně vypadal jako neohrožený svalovec, musel několik měsíců držet přísnou nízkosacharidovou dietu, která mu způsobila takzvanou mozkovou mlhu.


Auto vjelo v Dejvicích pod tramvaj. Řidičku resuscitovali záchranáři
idnes.cz | 12:18:00
V sobotu dopoledne vyjely všechny složky integrovaného záchranného sboru do Dejvic. V ulici Jugoslávských partyzánů se střetla tramvaj s autem. Řidička byla ve velmi vážné stavu a záchranáři ji na místě úspěšně resuscitovali.


Kousek od Tokia je nádherné muzeum Hondy. Nabízí na 300 exemplářů
Auto.cz | 13:48:00
Mimo japonskou metropoli je vystaveno to nejlepší od Hondy. Na dosah autem i veřejnou dopravou stojí přes 300 jedinečných exemplářů.


Policie zadržela ozbrojeného muže, který v centru v Drážďanech držel rukojmí
aktuálně.cz | 13:46:04
Policie uvedla, že rukojmí jsou v pořádku, ale že ozbrojenec utrpěl zranění.


Korupce v europarlamentu: Mezi zadrženými je šéf mezinárodních odborů Visentini
Denik.cz | 11:27:00
Mezi lidmi, které v pátek zadržela belgická policie v souvislosti s podezřením z korupce v Evropském parlamentu, je i šéf Mezinárodní konfederace odborových svazů (ITUC) Luca Visentini. Píší to dnes italská média, podle kterých policie zadržela také řadu dalších Italů působících v Bruselu. Policie rovněž zadržela řeckou místopředsedkyni EP Evu Kailisovou. Většina zatčených, kteří podle tisku jednali ve prospěch Kataru, měla blízko k sociálním demokratům. Mezi vyslýchanými byl i jeden asistent europoslance z klubu Evropské lidové strany, napsal deník Le Monde.


Zdroje Respektu: Zeman na Hradě řešil jmenování budoucího předsedy Ústavního soudu
Respekt | 12:45:21
Podle ústavních právníků by takový krok mohl způsobit právní a politický chaos a znamenal by vyprázdnění kompetencí nového prezidenta


Karel Janeček: Není to fér soutěž, Nerudová si podpisy zkontrolovala. Volby by se měly posunout
Reflex | 11:30:00
Karel Janeček podle ministerstva vnitra nenasbíral dostatečný počet podpisů potřebných pro kandidaturu na prezidenta. Janeček rozhodnutí ministerstva považuje za nespravedlivé a proti verdiktu se odvolal k Nejvyššímu správnímu soudu. Co si o nastalé situaci Karel Janeček myslí se dozvíte v rozhovoru Prezident X.


Kvůli korupci v europarlamentu je vyšetřován i šéf mezinárodních odborů
Tiscali-zprávy | 10:39:12
Mezi lidmi, které v pátek zadržela belgická policie v souvislosti s podezřením z korupce v Evropském parlamentu, je i šéf Mezinárodní konfederace odborových svazů (ITUC) Luca Visentini. Píší to dnes italská média, podle kterých policie zadržela také řadu dalších Italů působících v Bruselu. Policie rovněž zadržela řeckou místopředsedkyni EP Evu Kailiovou.


Gruzie jednoznačně patří do Evropy, říká šéfka Česko-gruzínské obchodní komory
E15-ekonomika | 12:00:00
Probíhající válka na Ukrajině donutila mnoho firem odejít z ruského trhu. Nejen je se teď pokouší přilákat sousední Gruzie, jejíž ekonomika v letošním roce podle odhadů překvapivě vzroste až o sedm procent. Jaké výhody nabízí investování v této zemi popisuje pro deník E15 prezidentka Česko-gruzínské obchodní komory Nino Mchedlidze.


Gruzie jednoznačně patří do Evropy, říká šéfka Česko-gruzínské obchodní komory
E15-politika | 12:00:00
Probíhající válka na Ukrajině donutila mnoho firem odejít z ruského trhu. Nejen je se teď pokouší přilákat sousední Gruzie, jejíž ekonomika v letošním roce podle odhadů překvapivě vzroste až o sedm procent. Jaké výhody nabízí investování v této zemi popisuje pro deník E15 prezidentka Česko-gruzínské obchodní komory Nino Mchedlidze.


Pero je můj kalašnikov, říká umělec. Denně tvoří protiválečné plakáty
idnes.cz | 15:15:00
Ukrajinský grafik Mykola Kovalenko si při vpádu ruských vojsk do své země slíbil nakreslit protiválečný plakát každý den, kterým válka Ruska proti Ukrajině pokračuje. Slib dosud dodržuje bez zaváhání, píše agentura AFP ze Slovenska, kde devětačtyřicetiletý umělec žije od roku 2015. Kovalenko plakáty se silným emocionálním dopadem vytváří pomocí jednoduchých tvarů.


Většina Čechů koupí na svátky méně jídla, bojují s inflací i plýtváním
idnes.cz | 15:00:00
Více než polovina Čechů plánuje kupovat na Vánoce méně potravin než loni. Zároveň se budou lidé snažit více omezit plýtvání, ke kterému o svátcích dochází hlavně u cukroví, pečiva a bramborového salátu.


Bachmut je zničen, přiznal Zelenskyj. Na frontě jsou čtyři města v těžké situaci
idnes.cz | 14:52:00
Ruské síly zničily východoukrajinské město Bachmut v Doněcké oblasti, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Situace je podle něj „velmi obtížná“ v několika městech na frontové linii v Donbasu. Konkrétně jmenoval právě Bachmut, ale i Soledar, Marjinku a Kreminnu.


Elton John opustil Twitter kvůli Muskové přístupu k dezinformacím
revue.idnes.cz | 15:30:00
Elton John (75) se připojil k seznamu slavných osobností, které opustily Twitter poté, co jej koupil miliardář Elon Musk (51). Britský zpěvák, který si účet založil v srpnu 2010 a nasbíral 1,1 milionu sledujících, svůj odchod zdůvodnil „změnou politiky“ ohledně dezinformací.


Korunní princ Václav Trégl. Vytvořil nový herecký styl, vytřeštěný a splašený
revue.idnes.cz | 15:00:00
Věčný a vděčný představitel popletených, ušlápnutých nebo životem jinak uskřípnutých lidiček. Před kamerou sehrál Václav Trégl téměř 180 rolí, ale v každé z nich byl především sám sebou. Ať už to bylo ve filmu Pudr a benzin s duem V+W nebo o téměř půl století později v cimrmanovských Marečku, podejte mi pero! a Na samotě u lesa.


U peruánské planiny Nazca vědci objevili nové geoglyfy, pochlubili se videem
idnes.cz | 13:58:00
Japonští vědci objevili na jihu Peru poblíž planiny Nazca dalších 168 nových obrazců, takzvaných geoglyfů. Informovala o tom španělská média. Podle nich týmu expertů z japonské univerzity pomáhali místní archeologové. Společně také pomocí dronů tyto obrazce natočili na video.


Mercedes udělal z vyššího výkonu předplatné. V Evropě to má zatím zakázané
Auto.cz | 15:46:00
Automobilky se shlédly v poskytování dodatečných služeb a funkcí ve svých autech na základě pravidelně hrazeného předplatného. Mercedes tímto způsobem nabízí vyšší výkon.


Rusové se vrací do Thajska. Používají neruské platební karty
idnes.cz | 12:00:00
Thajsku se v posledních týdnech povedlo oživit cestovní ruch. Země totiž těží ze značného přílivu ruských turistů, kteří do Thajska cestují charterovými lety a používají neruské platební karty. Chtějí se totiž vyhnout možným potížím s platbami.


Záhada drahých vajec objasněna. Obchodní řetězce si „mastí kapsu“, cena na pultech roste dramaticky rychleji než cena zemědělců
Kurzy.cz | 15:54:56
V takřka celonárodní „detektivku“ se mění odhalování příčiny drahých vajec, která zajímá jak veřejnost, tak média. Přitom příčina je stále stejná jako na jaře. Je jí zejména obchodní politika prodejců, v čele s těmi největšími – řetězci.


Tak žhavý trh práce zase není, ani uberjestřáb se na mzdy nedívá, říká profesor financí Siegel
Kurzy.cz | 14:55:00
Poslední čísla neindikují tak přehřátý trh práce, jak se tvrdí. Na CNBC o tom hovořil profesor financí na Whartonu Jeremy Siegel, který v této souvislosti poukázal i na pokles průměrné odpracované doby.


Zlato za ropu místo dolarů - mozaika týdne
Kurzy.cz | 14:46:02
V uplynulém týdnu se hnuly ledy týkající se dominance petrodolarů hned v několika částech světa. Momentálně je hlavní měnou, za kterou se ropa obchoduje dolar, což mimo jiné umožňuje Spojeným státům udržovat sílu své měny, kterou jako rezervu potřebují&he


Farma Wenet vás přivítá i o Vánocích. Velbloudy, lamy i ovce můžete adoptovat
Denik.cz | 14:55:00
Už jste navštívili Broumov? Jen nedaleko od centra se nachází rodinná farma Wenet. Tu obývají například velbloudi, dikobrazi, lamy, osli, pštrosi emu, nandu, různá plemena ovcí a koz, drůbež, papoušci a mnohá jiná zvířata. Farma je otevřená denně od 10 do 14 hodin a její majitelé vás přivítají i na Štědrý den či během dalších vánočních svátků. A pokud přivezete ovoce, zeleninu, kukuřici či tvrdé pečivo, zvířata vám budou vděčná.


Z ukrajinského Bachmutu jsou ruiny. Nezbylo tu místo pro život, řekl Zelenskyj
Denik.cz | 14:50:00
Ruské síly zničily východoukrajinské město Bachmut v Doněcké oblasti, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Situace je podle něj „velmi obtížná“ v několika městech na frontové linii v Donbasu. Konkrétně jmenoval právě Bachmut, ale i Soledar, Marjinku a Kreminnu.


Řidič po nehodě pomáhal záchranářům na Novojičínsku, sám náhle zkolaboval
Denik.cz | 13:10:00
O život účastníka nehody bojovali v pátek 9. prosince večer na Novojičínsku zdravotníci hned ze dvou krajů - Zlínského a Moravskoslezského. 


Tomáš Zdechovský: Pomoc Ukrajincům na úkor českých občanů? Jde o nebezpečnou lež
Reflex | 15:45:00
Mezi českou veřejností se rozšířil nebezpečný mýtus, že česká pomoc lidem z Ukrajiny je na úkor podpory našich občanů. Ukázal to např. říjnový průzkum agentury STEM/MARK. 59 procent dotázaných lidí se určitě nebo spíše ztotožňovalo s názorem, že vláda pomáhá ukrajinským uprchlíkům na úkor vlastních občanů. Z toho 35 % respondentů se s tímto postojem ztotožňovalo určitě.


Každý den války jeden protiválečný plakát, zavázal se ukrajinský umělec
Tiscali-zprávy | 14:41:50
Nakreslit protiválečný plakát každý den, kterým pokračuje válka Ruska proti Ukrajině, si slíbil ukrajinský grafik Mykola Kovalenko už při vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Slib dosud dodržuje bez zaváhaní


Sen o baterkách Made in EU ohrožují americké dotace i drahé energie. Doplatí na to i Česko
E15-ekonomika | 15:30:00
Transformace autoprůmyslu směrem k udržitelnosti je horkým tématem posledních let evropského byznysu. Evropská unie i největší automobilky do těchto snah investovaly obří prostředky, nyní ovšem hrozí, že se výroba kvůli drahým energiím na starém kontinentu a štědrým americkým pobídkám částečně přesune na druhý břeh Atlantiku. 


Recenze: iPhone 14 Plus je sice opomíjený, ale na Vánoce to oproti modelům 14 Pro stihne
E15-ekonomika | 14:00:00
V září Apple představil čtveřici nových iPhonů 14. Prodejně nepříliš úspěšné modely mini společnost nahradila naopak větší verzí s přídomkem Plus, ale ani s ní to vzhledem k prodejům nevypadá nijak růžově. Oproti tomu o iPhony 14 Pro je boj, jenže je to boj poněkud beznadějný. Chcete-li na Vánoce nový telefon Applu, musíte volit buď základní verzi, nebo právě iPhone 14 Plus.


Sen o baterkách Made in EU ohrožují americké dotace i drahé energie. Doplatí na to i Česko
E15-politika | 15:30:00
Transformace autoprůmyslu směrem k udržitelnosti je horkým tématem posledních let evropského byznysu. Evropská unie i největší automobilky do těchto snah investovaly obří prostředky, nyní ovšem hrozí, že se výroba kvůli drahým energiím na starém kontinentu a štědrým americkým pobídkám částečně přesune na druhý břeh Atlantiku. 


Recenze: iPhone 14 Plus je sice opomíjený, ale na Vánoce to oproti modelům 14 Pro stihne
E15-politika | 14:00:00
V září Apple představil čtveřici nových iPhonů 14. Prodejně nepříliš úspěšné modely mini společnost nahradila naopak větší verzí s přídomkem Plus, ale ani s ní to vzhledem k prodejům nevypadá nijak růžově. Oproti tomu o iPhony 14 Pro je boj, jenže je to boj poněkud beznadějný. Chcete-li na Vánoce nový telefon Applu, musíte volit buď základní verzi, nebo právě iPhone 14 Plus.


Čaputová navštívila papeže Františka, předala mu obraz i vánoční cukroví
idnes.cz | 17:52:00
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová předala papeži Františkovi během sobotní audience obraz svatého Františka z Assissi od slovenské výtvarnice. Spolu s ním dostal papež i vánoční ozdoby a cukroví. Mluvilo se o církvi i Ukrajině. Soukromé setkání v knihovně Apoštolského paláce trvalo podle slovenských médií 45 minut.


Korupci nelze tolerovat. Podezření v EP se musí prošetřit, míní Šmarda
idnes.cz | 17:28:00
Podezření proti významným evropským představitelům je třeba důsledně prověřit, uvedl v sobotu předseda ČSSD Michal Šmarda. Korupci podle něj nelze tolerovat. Belgická policie v pátek v Evropském parlamentu (EP) zadržela několik lidí v souvislosti s podezřením z korupce. Většina z nich má blízko k Pokrokovému spojenectví socialistů a demokratů (S&D).


Když se kolem Ruska kupí mračna. U Moskvy trénují s kalašnikovy na městský boj
idnes.cz | 17:13:00
Ve sportovním klubu, který se nachází kousek za Moskvou a který vede bývalý kapitán ruských speciálních sil, sedm desítek žen a mužů v trénuje s automatickými puškami. Mnozí se učí vojenským schopnostem pod vlivem války proti sousední Ukrajině, píše agentura Reuters v reportáži z Kranogorsku, jenž leží asi 22 kilometrů severozápadně od centra Moskvy a dva kilometry od okružní dálnice obklopující ruskou metropoli (MKAD).


Belgie zdaní stará a soukromá letadla, chce snížit znečištění ovzduší
idnes.cz | 17:02:00
Belgie chce snížit hluk a znečištění ovzduší. Uvalí nové daně na soukromé letouny a krátké lety, zároveň zdaní i starší a hlučnější letadla. V sobotu o tom informovala agentura Reuters s odkazem na prohlášení belgické vlády.


KONTEXT: Vražda ženě hrozí doma. Policie femicidy nechápe, říká právník Houdek
idnes.cz | 16:14:00
Vyvrcholení hádky, náhlý impulz? Většinou ne. Femicidy jsou druh vražd, u kterých existují četné varovné signály a vzorce. Často vraždou partnerky vyvrcholí dlouhodobá tyranie domácího násilí nebo nebezpečného pronásledování. Legislativa a policie je však jako samostatnou kategorii neevidují. Proč tomu tak je, vysvětluje v podcastu Kontext právník a lektor sebeobrany Pavel Houdek.


Nejprve rána, pak plameny, popsala svědkyně požár pečovatelského domu
idnes.cz | 14:40:00
Od sobotního rána si příbuzní přijížděli pro své příbuzné do Domova s pečovatelskou službou v Libštátu na Semilsku. V pátek v noci zde vypukl požár a na místě zemřel sedmdesátiletý muž. Téměř padesátku lidí hasiči evakuovali. „Začalo to výbuchem,“ popsala první chvíle požáru jedna z obyvatelek DPS Stanislava Havlíčková.


Vybrali jsme zaniklé automobilky, které trhu chybí
Auto.cz | 17:47:00
Řadu důvodů zániku spojuje výsledný nedostatek financí. Neodvratný krach připravil automobilový trh o spoustu značek, které chybí nejen americkému konkurenčnímu prostředí.


Globálnímu oteplování navzdory. V Británii schválili kontroverzní otevření nového uhelného dolu
Hospodářské noviny | 20:00:03
Je to krok zpátky, přesto se jej britská vláda rozhodla udělat. Ministr pro místní rozvoj Michael Gove z vlády Rishiho Sunaka odsouhlasil otevření nového uhelného dolu ve Velké Británii. V zemi, která se jako mnoho jiných zavázala do roku 2050...


Nobelovu cenu za mír si převzali zástupci občanské společnosti z Ruska, Ukrajiny a Běloruska
Hospodářské noviny | 20:00:04
V Oslu dnes převzali Nobelovu cenu za mír zástupci letošních laureátů - ruské lidskoprávní organizace Memorial, ukrajinského Centra pro občanské svobody a vězněného běloruského disidenta Alese Bjaljackého. Místo Bjaljackého, kterému běloruský režim...


Krize, válka, Olaf Scholz. Kancléřem je přesně rok, co se mu (ne)povedlo?
idnes.cz | 18:39:00
Když Olaf Scholz loni v prosinci přebíral německé kancléřství po šestnácti letech vlády Angely Merkelové, sliboval Němcům především jedno: kontinuitu. Po ruské invazi na Ukrajinu ale původní plány musely rychle stranou. Německý kancléř je ve funkci přesně jeden rok. Co všechno se mu za tu dobu (ne)podařilo?


Fanzóna a jediný obchod. Alkohol je v Kataru k sehnání, i když omezeně
idnes.cz | 18:00:00
Fanzóna, vybrané hotely nebo speciální obchod. Tam všude si mohou fanoušci na fotbalovém mistrovství světa v Kataru koupit svůj alkoholický nápoj. Kvůli silnému muslimskému vyznání v zemi platí přísné regule, které konzumaci alkoholu silně limitují. I kvůli tomu jedno pivo v přepočtu vyjde asi na 300 korun.


Globálnímu oteplování navzdory. V Británii schválili kontroverzní otevření nového uhelného dolu
iHned.cz | 20:00:15
Je to krok zpátky, přesto se jej britská vláda rozhodla udělat. Ministr pro místní rozvoj Michael Gove z vlády Rishiho Sunaka odsouhlasil otevření nového uhelného dolu ve Velké Británii. V zemi, která se jako mnoho jiných zavázala do roku 2050...


Nobelovu cenu za mír si převzali zástupci občanské společnosti z Ruska, Ukrajiny a Běloruska
iHned.cz | 20:00:16
V Oslu dnes převzali Nobelovu cenu za mír zástupci letošních laureátů - ruské lidskoprávní organizace Memorial, ukrajinského Centra pro občanské svobody a vězněného běloruského disidenta Alese Bjaljackého. Místo Bjaljackého, kterému běloruský režim...


Piráti si po roce chválí účast ve vládě. Stagnují a došel jim dech, míní politolog
aktuálně.cz | 19:06:37
"Naše agenda je v kabinetu vidět. Můžeme se podílet na řešení krize energií i války na Ukrajině," pochvalují si ti, kteří původně chtěli do opozice.


"V Bachmutu nezbylo místo pro život." Snímky ruin města, které zničili ruští vojáci
aktuálně.cz | 18:02:37
Ruská armáda nyní na východě Ukrajiny soustřeďuje své síly na zhruba 15 kilometrů dlouhý úsek fronty u města Bachmut.


První česká generálka Lenka Šmerdová: Jsem ráda, že ženy inspiruji
Denik.cz | 19:00:00
Dalo by se říct, že brigádní generálka Lenka Šmerdová je průkopnice. Byla vůbec první plukovnicí a poté i generálkou v české historii. Stála za moderními náborovými kampaněmi do armády po vzoru západních kolegů. Její mise ale v českém vojsku, kterému zasvětila téměř čtyřicet let svého života, v závěru roku končí. Odchází do výslužby. Je jednou z těch, které ukazují, že i ženy nacházejí uplatnění v profesích, které byly ještě donedávna považovány za výlučně mužské.


VIDEO: V Ostravě začalo zavěšování unikátní lávky, bude dražší a hotová později
Denik.cz | 14:25:00
/FOTOGALERIE, VIZUALIZACE/ V Ostravě o víkendu začala instalace lávky za více než 100 milionů korun, která propojí centrum Ostravy a Dolní oblasti Vítkovice. Jak již Deník dříve informoval oproti původním plánům se prodraží a protáhne se i její dokončení. Hotová by měla být na jaře příštího roku.


Senzace je na světě: Maročané porazili Portugalce a jsou v semifinále MS
Tiscali-zprávy | 18:20:13
Fotbalisté Maroka ve čtvrtfinále mistrovství světa v Kataru překvapivě porazili favorizované Portugalsko 1:0 a jako první africký tým postoupili mezi nejlepší čtyřku světového šampionátu. Utkání v Dauhá rozhodl útočník Júsuf Nasjrí ve 42. minutě.


Na tři stovky lidí v Plzni protestovaly proti zvažovanému rušení letiště Líně
Tiscali-zprávy | 17:54:46
Zhruba 250 lidí dnes protestovalo na náměstí v centru Plzně proti zvažovanému zrušení záložního armádního letiště v Líních. Fungující letiště by podle vlády mohlo ustoupit stavbě továrny Volkswagenu (VW) na baterie do elektromobilů za 120 miliard, tzv. gigafactory. 


Amsterodam sníží maximální povolenou rychlost ve městě na 30 kilometrů v hodině
idnes.cz | 21:26:00
Amsterodam chce na 80 procentech silnic a ulic ve městě omezit nejvyšší povolenou rychlost na 30 kilometrů za hodinu. Opatření by mohlo začít platit od prosince příštího roku, oznámilo vedení města. Slibuje si od toho tišší a bezpečnější provoz. Konečné rozhodnutí přijme městská rada v lednu, uvedla agentura DPA.


Srbsko chce rozmístit tisícovku vojáků v Kosovu, Vučić ale souhlas NATO nečeká
idnes.cz | 21:23:00
Srbsko požádá Severoatlantickou alianci o umístění srbských vojáků a policistů v Kosovu. Srbský prezident Aleksandar Vučić ale schválení žádosti nepředpokládá. V sobotu o tom informovala agentura Reuters. Na severu Kosova, který obývá převážně srbská menšina, dále narůstají nepokoje.


Jsou nebezpeční, bojí se v Rusku vojáků. Vrací se agresivní a plní traumat
idnes.cz | 20:24:00
Ačkoli ruská armáda tvrdí, že má pro navrátilce z ukrajinského bojiště připravenou psychologickou pomoc, podle veteránů je systém nefunkční. Odborníci varují, že pokud Rusko příslušníkům invazních sil s duševními potížemi, které při pokusu dobýt cizí zemi utrpěli, nepomůže, může to vést k dalekosáhlým důsledkům pro celou zemi. Mimo jiné k nárůstu domácího násilí, alkoholismu a zločinů.


Řidič v Praze havaroval, jeho mobil poznal nehodu a přivolal majiteli pomoc
idnes.cz | 20:18:00
Sobotní nehodu dvou automobilů v Praze 7 detekoval telefon jednoho z řidičů a automaticky zavolal o pomoc. Podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky jde o novou vlastnost iPhone 14. Hasiči místo nehody zajistili proti vzniku požáru, nehoda se obešla bez zranění.


Pavel dělá stejné chyby jako já, říká kandidát, který ustoupil Čaputové
idnes.cz | 20:00:00
Vědec Robert Mistrík v roce 2019 patřil k favoritům prezidentských voleb na Slovensku. Těsně před prvním kolem však odstoupil a podpořil budoucí prezidentku Zuzanu Čaputovou, které dávaly průzkumy větší šanci vyhrát. Podobné výzvy nyní chodí na adresu některých českých kandidátů. Mistrík jim však takový krok spíš rozmlouvá.


V energetické chudobě žije skoro milion lidí. Počet naroste, otázkou je o kolik
idnes.cz | 19:04:00
Nová studie ukazuje, že v energetické chudobě ještě před současnou energetickou krizí žilo v Česku přes 900 tisíc lidí. „Víme jistě, že počet lidí v energetické chudobě naroste, ale neumíme říct o kolik,“ komentoval současnou krizi energetický expert z Hnutí Duha Karel Polanecký, který se na studii podílel. Autoři ve své práci zdůrazňují, že stát musí lidem pomáhat cíleně.


Počasí: Sněžení v neděli nakonec slabé, potom mrazy
Kurzy.cz | 17:09:00
V jednom z předchozích článků jsme psali, že změna předpovědi vydatného sněžení na neděli je možná. A z velké části se tak i stalo. Frontální vlna s vydatnějším sněžením půjde cestou z Balkánu více na východ , sněžit bude více na Slovensku a v Polsku.


Česko hostí Globální fórum k umělé inteligenci
Kurzy.cz | 13:01:00
V úterý 13. prosince 2022 se v Černínském paláci uskuteční Globální fórum o etice umělé inteligence pořádané Českem pod


Premiér Fiala se zúčastnil slavnostního otevření modernizované trati mezi Brnem a Blanskem
Kurzy.cz | 12:13:41
Předseda vlády ČR Petr Fiala a ministr dopravy Martin Kupka se v sobotu 10. prosince zúčastnili slavnostního zprovoznění modernizované trati mezi Brnem a Blanskem. Vlaky se na úsek vrací po roční pauze. V rámci přestavby téměř 20 kilometrů trati, která...


Aktualizace výstrahy ČHMÚ - V neděli bude na na východě a severovýchodě trvaleji a vydatněji sněžit.
Kurzy.cz | 12:01:00
Aktualizace výstrahy ČHMÚ V neděli bude na na východě a severovýchodě trvaleji a vydatněji sněžit. Sněžení bude pokračovat i v pondělí, nejvíc bude sněžit na horách na východě a severu a jejich návětří.


Mladá Boleslav: Divadlo uvedlo premiéru hry Rok na vsi
Kurzy.cz | 10:01:15
Městské divadlo uvedlo v pátek 9. prosince premiéru Rok na vsi (A. a V. Mrštíkové - M. Krobot) v režii Zdeňka Bartoše. Diváci tak dostali příležitost prožít s hrdiny jeden rok na vsi a vše, co bylo jeho nedílnou součástí – masopust, Velikonoce, dušičky...


Tlaková níže gaia potrápí nejprve itálii a balkán a pak k nám přinese sníh. V Černé Hoře, Albánii a v Řecku totiž může spadnout během soboty a noci na neděli až 150 mm srážek během 24 h
Kurzy.cz | 00:21:00
O sněhové nadílce, která má přijít v neděli a v pondělí, zejména do východní části republiky už jsme psali. Tlaková níže, která už v tuto chvíli prochází Středomoří od západu trápí i předpovědní služby v Itálii a zejména na Balkánském poloostrově.


Česko má velký podnikatelský potenciál, říká šéf Eurowagu. Chybí mu ale společná vize
aktuálně.cz | 20:04:21
Podcast Prospero komentátora Davida Klimeše se tentokrát zabývá podnikatelským prostředím v Česku.


Skauti přivezli do Brna betlémské světlo. Po Česku ho rozvezou 17. prosince
Denik.cz | 21:07:00
Skauti dnes přivezli do Česka betlémské světlo. Cestovali s ním z Vídně do Brna vlakem a v neděli jej oficiálně předají biskupovi v brněnské katedrále svatého Petra a Pavla na Petrově. Příští týden v sobotu jej rozvezou vlaky po celé republice. Bude to řetězová reakce, která začne v Brně, řekl ČTK za organizátory Vojtěch Žák.


Státy EU se dohodly na půjče pro Ukrajinu. Navzdory nesouhlasu Maďarska
Denik.cz | 21:01:00
Rada Evropské unie dnes oznámila dohodu o legislativním balíčku, který umožní poskytnout Ukrajině příští rok půjčku 18 miliard eur (437,5 miliard korun). Rada předloží návrh Evropskému parlamentu k případnému přijetí příští týden. Český ministr financí Zbyněk Stanjura v tiskové zprávě uvedl, že „díky legislativě, kterou jsme dnes přijali, může Ukrajina počítat s finanční pomocí ze strany EU po celý rok 2023“. Česko Radě EU do konce roku předsedá. Ukrajina vzdoruje od února ruské agresi.


OBRAZEM: Poslední motorák z Městce do Křince dlouze zahoukal a dojezdil
Denik.cz | 19:49:00
Po 140 letech skončil v sobotu večer provoz osobních vlaků na trati Městec Králové – Křinec a zpět. Lidé kolem Královéměsteckého okrašlovacího spolku (KOS) uspořádali smuteční průvod z náměstí na nádraží a absolvovali poslední jízdu. Dorazila zhruba stovka místních a motoráček doslova praskal ve švech. Nechyběl pohřební věnec, řada lidí dorazila ve smutečních šatech.


Skauti přivezli z Vídně Betlémské světlo. Má ho i jižní Morava
Denik.cz | 19:09:00
/FOTO/  Nejsvětější symbol Vánoc, Betlémské světlo, doputovalo v sobotu podvečer na jižní Moravu. Z Vídně ho přivezli skauti vlakem railjet 370 Vindobona.


Jízda v drezíně i lokomotivě. V Adamově si lidé užili otevření opravené trati
Denik.cz | 17:41:00
/VIDEO/ Nadšené jsou nejen děti ale i dospělí. Na vlakovém nádraží v Adamově na Blanensku jsou jich v sobotu před polednem stovky. Po roce čekání a trápení s cestováním si místní i lidé z okolí přišli prohlédnout novinky v kolejišti i odbavovací hale. Správa železnic pro ně uspořádala slavnostní otevření zrekonstruovaného železničního koridoru mezi Blanskem a Brnem. Největších novinek se dočkali právě cestující v Adamově.


V Oděse je po náletech 1,5 milionu lidí bez proudu, výpadky potrvají dlouho
idnes.cz | 22:28:00
V ukrajinském přístavním městě Oděsa a jejím okolí zůstalo po ruských náletech íránskými drony 1,5 milionu lidí bez proudu. V sobotu to ve svém pravidelném večerním projevu uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Situace je podle něj velmi obtížná, k elektrické síti je připojena pouze kritická infrastruktura. Úřady navrhly lidem odchod z oblasti, výpadky podle nich potrvají dlouho.


Rusko chtělo Američana Whelana vyměnit za Rusa odsouzeného v Německu za vraždu
idnes.cz | 22:06:00
Rusko odmítlo v rámci výměny vězňů propustit bývalého amerického vojáka Paula Whelana, pokud by nebyl propuštěn bývalý důstojník ruské tajné služby FSB Vadim Krasikov. Ten byl loni v Německu odsouzen na doživotí za vraždu Čečence s gruzínským občanstvím. V sobotu o tom informoval web televize CNN s odvoláním na nejmenované americké činitele.


Státy EU se shodly: Příští rok půjčí Ukrajině 438 miliard
Tiscali-zprávy | 23:02:38
Rada Evropské unie dnes oznámila dohodu o legislativním balíčku, který umožní poskytnout Ukrajině příští rok půjčku 18 miliard eur (437,5 miliard korun). Rada předloží návrh Evropskému parlamentu k případnému přijetí příští týden.


Francouzi ve čtvrtfinále porazili Anglii a mohou snít o obhajobě zlata na MS
Tiscali-zprávy | 22:40:28
Fotbalisté Francie porazili v závěrečném čtvrtfinále mistrovství světa v Kataru Anglii 2:1 a dál mohou snít o obhajobě titulu. Skóre dramatického souboje dvou velkých rivalů otevřel v 17. minutě Aurélien Tchouaméni, devět minut po přestávce vyrovnal z penalty anglický kapitán Harry Kane, ale v 78. minutě rozhodl Olivier Giroud. V 84. minutě mohl poslat utkání do prodloužení Kane, druhý pokutový kop v zápase však neproměnil.


Spravedlnost, svoboda a bezpečnost v listopadu 2022
Kurzy.cz | 23:58:00
Komise navrhuje další opatření v souvislosti s válkou na Ukrajině, EU navrhuje opatření ke zlepšení a zrychlení přeshraničního pohybu ozbrojených sil, Bulharsko, Rumunsko a Chorvatsko jsou připravený plně se účastnit schengenského prostoru, EU uložila ...


Výchova, vzdělání a mládež v listopadu 2022
Kurzy.cz | 23:56:00
Komise schválila zprávu o pokroku při vytváření Evropského prostoru vzdělávání, ERI vydala 1. investice v celkové výši 190 mil. € v rámci programu Horizont Evropa, Rada přijala opatření na podporu školního úspěchu dětí v celé EU


Veřejné zdraví v listopadu 2022
Kurzy.cz | 23:54:00
Úřad HERA zajistil až 2 mil. dávek vakcíny proti opičím neštovicím, V EU se snižuje používání antibiotik, Komise zajišťuje téměř 3,5 mil. léčebných dávek proti COVIDu-19


Informační společnost v listopadu 2022
Kurzy.cz | 23:53:00
Rada přijala pravidla ke společným pravidlům k zajištění vysoké společné úrovně kybernetické bezpečnosti, Komise informovala o zpomalení pokroku v boji proti nenávistným projevům online, Instituce vydaly prohlášení o digitálních právech a zásadách, Rad...


Spotřebitelé v listopadu 2022
Kurzy.cz | 23:51:00
Instituce se dohodly na nových pravidlech bezpečnosti výrobků


Institucionální záležitosti v listopadu 2022
Kurzy.cz | 23:50:00
omise přijala sdělení pro správu ekonomických záležitostí, Komise přijala nový návrh pro interoperabilní a propojenou Evropu, Komise vydala hospodářskou prognózu z podzimu 2022, Instituce dosáhly dohody o rozpočtu na rok 2023


Vnitřní trh v listopadu 2022
Kurzy.cz | 23:48:00
Komise podporuje transparentnost v odvětví krátkodobých pronájmů ku prospěchu všech aktérů, Bulharsko, Chorvatsko a Řecko získaly pozitivní hodnocení k žádostem o podporu z Nástroje pro oživení a odolnost, Rada se dohodla na postoji k provádění reforem...


Lyžař v Dolní Moravě srazil 14letou snowboardistku. Dívka skončila ve nemocnici
Denik.cz | 23:17:00
Horská služba musela se startem lyžařské sezony řešit hned první vážnější zásah na sjezdovce na Dolní Moravě, kde se srazila 14letá snowboardistka a lyžař na modré sjezdovce. Lyžař po karambolu odešel pouze otřesen. Mladou snowboardistku musela ale odvážet záchranka do nemocnice.


Komise navrhuje parametry certifikace pohlcování uhlíku - Životní prostředí v listopadu 2022
Kurzy.cz | 23:58:00
Instituce se dohodly na revizi nařízení ke sdílenému úsilí, Komise přijala revidovaný akční plán pro biologickou rozmanitost, Rada a EP našly shodu nad regulací emisí a jejich pohlcování v důsledku využívání půdy, Komise navrhuje parametry certifikace ...


Rada přijala revizi kodexu chování pro zdanění podniků - Daně v listopadu 2022
Kurzy.cz | 23:55:00
Rada přijala revizi kodexu chování pro zdanění podniků


Komise představila parametry mechanismu cenové korekce plynu na burze - Energie v listopadu 2022
Kurzy.cz | 23:53:00
Komise představila parametry mechanismu cenové korekce plynu na burze


Rada schválila pomoc Ukrajině ve výši 18 miliard eur
Kurzy.cz | 16:20:00
Rada dnes schválila makrofinanční pomoc Ukrajině ve výši 18 miliard eur.


Zdroje Respektu: Zeman na Hradě řešil jmenování budoucího předsedy Ústavního soudu
Respekt | 12:45:21
Podle ústavních právníků by takový krok mohl způsobit právní a politický chaos a znamenal by vyprázdnění kompetencí nového prezidentaReturn to top