Celkem 139977 článků.|

Archív zpravodajství podle dnů

Články ze dne 19.02.2023


AMD FidelityFX Super Resolution 2.2 v GPUOpen, práce na Plasmě 6.0 jedou naplno
Root.cz | 01:00:02
Pokrok v přípravě Ubuntu pro ARM notebook Lenovo ThinkPad X13s, Ubuntu 23.04 i Debian se připravují na Triple Buffering v GNOME, vyšlo Wine 8.2, balík nového kódu pro LLVM: 700 tisíc řádků od Intelu.


Fantomas i Moulin. Miroslav Moravec měl nezapomenutelný hlas
revue.idnes.cz | 01:00:02
Majitel nejpodmanivějšího hlasu, který byl zároveň jemný i drsný a ze kterého čišel cit i sexappeal. To byl Miroslav Moravec (†70). Patřil k nestorům československého dabingu a dodnes díky němu promlouvá řada světových filmových hvězd. Zavzpomínejte na něj s magazínem Nostalgie.


Autofotka týdne: Formule Klárka dováděla v závějích
Auto-iDNES.cz | 01:00:05
Pátou závodní formuli staví studenti Technické univerzity v Liberci (TUL). „Poprvé bude mít vůz hybridní pohon, půjde o kombinaci benzinového a elektrického pohonu,“ prozradil kapitán týmu FS TUL Racing Ondřej Macháček při prezentaci aktuální generace formule jménem Klárka na libereckém Ještědu.


Jedete na lyže. Znáte svá práva pro odškodnění v případě úrazu či nehody?
Finance-iDNES.cz | 01:00:23
Jarní prázdniny začínají a mnoho rodin vyráží do hor za sněhem. Ať už jedete na Šumavu nebo do Alp, je důležité neudělat chybu, která by vás připravila o odškodnění. A je třeba zpozornět, i když přijde na školní lyžařské kurzy. Otestujte si, co víte o kompenzacích.


Feriho hra. Bývalý politik podle právníků riskuje, že mu to soud spočítá
idnes.cz | 02:00:01
Bývalý politik Dominik Feri vystupuje hodně sebejistě. Podle právníků riskuje, že mu to soud spočítá, pokud bude uznán vinným. „To, jak mluvím, není přehnané sebevědomí, ale spíš čisté svědomí a víra, že to nakonec dobře dopadne,“ reagoval na dotazy Feri.


Jsi líný se učit? Najmi si jokiho. V Indonésii se rozmáhají podvody při studiu
idnes.cz | 02:00:01
V Indonésii se za covidové online výuky rozmohl nový nešvar – tisíce studentů podvádí: platí si najaté síly, jež za ně „studují“. Služby jsou otevřeně inzerované zejména na sociálních sítích, kde si může zájemce najít vše potřebné – od účasti na přednáškách po napsání životopisů v angličtině.


Návrat do sovětské éry. Kvůli sankcím začali Rusové vyrábět retro kola
idnes.cz | 02:00:02
Jedna z nejoblíbenějších značek jízdních kol v Sovětském svazu se po několika letech dostala zpět do kurzu. Jde mimo jiné i o důsledek války na Ukrajině, kvůli které začala Moskva upřednostňovat domácí výrobu před dovozem ze Západu. Mnoho západních firem totiž přestalo své díly do Ruska dovážet a v Rusku tak museli na tuto skutečnost zareagovat.


Jedete na lyže. Znáte svá práva pro odškodnění v případě úrazu či nehody?
idnes.cz | 02:00:02
Jarní prázdniny začínají a mnoho rodin vyráží do hor za sněhem. Ať už jedete na Šumavu nebo do Alp, je důležité neudělat chybu, která by vás připravila o odškodnění. A je třeba zpozornět, i když přijde na školní lyžařské kurzy. Otestujte si, co víte o kompenzacích.


Chybí relax zóny a jídelny, míní zaměstnanci. Zaměstnavatelé to vidí jinak
idnes.cz | 02:00:03
Více než polovina zaměstnanců považuje své pracoviště za nevyhovující. Nejvíce jim schází prostor k pauzám a odpočinku. Naopak zaměstnavatelé se domnívají, že jsou jejich pracovníci s vybavením kanceláří spokojeni, vyplývá to z průzkumu Ipsos realizovaného pro společnost Scott.Weber Workspace.


Plesy pro mě byly dlouho tabu, říká Václav Vydra. Pak ale nastal zásadní zlom
Denik.cz | 05:20:00
Svůj život dělí mezi hraní v divadle, občas si odskočí i k televiznímu natáčení, a péči o koně a psy. Herec Václav Vydra se má co otáčet, aby vše zvládl tak, jak si představuje a jak si okolnosti žádají. Čerstvě jej můžeme vídat v inscenaci muzikálu Zpívání v dešti, objeví se i v novém seriálu Pod hladinou.


Let Aeroflot 141: Tragédii, kdy mohla zemřít i Eva Pilarová, dodnes provází mýty
Denik.cz | 05:00:00
Je to přesně půl století, kdy před prahem dráhy mezinárodního letiště Praha-Ruzyně havaroval letoun sovětského Aeroflotu letící z Moskvy se stovkou lidí na palubě. Šestašedesát lidí zahynulo, včetně členů doprovodné kapely Evy Pilarové. Přežil pouze baskytarista Petr Marcol. Sama zpěvačka zůstala naživu díky tomu, že se z Kuby vracela přímým spojem, bez přestupu v Moskvě. Katastrofu dodnes obestírá řada mýtů.


Lyžníci v akci. Podívejte, jak si lidé užívali zasněžené hory v dobách minulých
Denik.cz | 05:00:00
I když se první lyže objevily ke konci 19. století v Praze, za kolébku českého lyžování je považován Harrachov, potažmo celé Krkonoše. V galerii historických fotek ale najdete i záběry z Jizerských hor. Děkujeme za poskytnutí snímků!


Řidiče mate les značek na silnicích. Pomoci by mohly nové zóny
Denik.cz | 04:00:00
Jízda kovovým lesem. Tak někteří dopravní odborníci popisují pohyb po části silnic v České republice. Nadměrné množství příkazů a informací plynoucí z cedulí přitom podle nich bezpečí na silnicích nezvyšuje. Právě naopak. Řidiči ztrácejí koncentraci a sdělení přestávají vnímat, což může skončit i nehodou. Mnoho dopravních značek je u českých silnic dle odhadů expertů naprosto zbytečných. Ve městech to mohou částečně vyřešit nové zóny.


Jaké je být pěstounem v Česku? Dokument Plné hnízdo má pomoct bořit mýty i získat nové pěstouny
Reflex | 06:30:00
Pěstounství v Česku mapuje od února čtrnáctidílný dokumentární cyklus České televize Plné hnízdo. Čtveřice režisérů Linda Kallistová Jablonská, Ivana Pauerová Miloševič, Martin Páv a Adam Oľha navštívila postupně čtrnáct různých pěstounských rodin z různých krajů. Proč je podle autorů právě pěstounství tak naléhavé téma? Ptali jsme se scénáristky Zuzany Šimečkové a dramaturga Jakuba Třešňáka.


Ministrům radí vlivní spolustraníci, ekonomové i exministr. Někteří inkasovali statisíce
E15-ekonomika | 05:30:00
Zadarmo i za vysoké stovky tisíc. Vládním ministrům radily v loňském roce desítky lidí, mezi nimi ekonomové, odborníci i bývalí ministři či poslanci. Za jejich rady utratila vláda miliony korun, další desítky milionů stály služby poradenských a advokátních kanceláří, které pomáhaly například s mezinárodními arbitrážemi. Vyplývá to ze seznamu externích poradců a advokátů, které musely rezorty do poloviny února zveřejnit.


Ministrům radí vlivní spolustraníci, ekonomové i exministr. Někteří inkasovali statisíce
E15-politika | 05:30:00
Zadarmo i za vysoké stovky tisíc. Vládním ministrům radily v loňském roce desítky lidí, mezi nimi ekonomové, odborníci i bývalí ministři či poslanci. Za jejich rady utratila vláda miliony korun, další desítky milionů stály služby poradenských a advokátních kanceláří, které pomáhaly například s mezinárodními arbitrážemi. Vyplývá to ze seznamu externích poradců a advokátů, které musely rezorty do poloviny února zveřejnit.


Česko darovalo Ukrajině zbraně za 4,8 miliardy. Získalo i první kompenzaci
idnes.cz | 07:29:00
Česká republika dosud Ukrajině darovala nepoužívaný vojenský materiál ze zásob české armády asi za 4,8 miliardy korun. Zbraně na Ukrajinu posílají i čeští zbrojaři, loni do země napadené Ruskem vyvezli vojenský materiál za více než 50 miliard korun. Informoval o tom David Jareš z odboru komunikace ministerstva obrany.


Rusko musíme dotlačit k jednání. Má být poraženo, ne rozdrceno, řekl Macron
idnes.cz | 07:09:00
Francouzský prezident Emmanuel Macron v sobotním rozhovoru s francouzskými médii prohlásil, že si přeje porážku Ruska ve válce proti Ukrajině, nechce ale, aby bylo Rusko rozdrceno. Macron zároveň vyzval západní země ke zvýšení vojenské podpory Kyjevu, a uvedl, že je připraven na vleklou válku. Cílem ale mají být mírové rozhovory.


Pavilon Bohemia na Výstavišti je celý v novém. Takhle zchátralá restaurace prokoukla
aktuálně.cz | 07:56:37
Bývalá restaurace Bohemia na Výstavišti v pražském Bubenči dostala nový kabát. Náklady na opravu budov dosáhly skoro 90 milionů korun.


Drůbež je ve velkochovech znuděná a vystresovaná, snáze se pak nakazí, říká expertka
aktuálně.cz | 07:04:37
"Největší problém velkého počtu zvířat na malé ploše je snadné šíření patogenů," říká odbornice o vlivu velkochovů na šíření ptačí chřipky.


První tatrovácká moderna. Tatra 138 výrazně změnila nákladní auta z Kopřivnice
aktuálně.cz | 06:32:00
V roce 1959 odstartovala sériová výroba přelomové nákladní Tatry 138. Přinesla i mezi těžké stroje komfort osobního auta.


Slovensko možná pošle staré stíhačky Ukrajině. Podle opozice je to protiústavní
Denik.cz | 07:30:00
Ukrajina by ráda získala od Slovenska vyřazené stíhačky MiG-29. Zatímco slovenský premiér Heger se tomu nebrání, neboť migy podle něj země už nijak nevyužije, šéf opozičního Smeru Robert Fico chce poskytnutí stíhaček vyhlásit za protiústavní krok. 


Izraelská raketa zasáhla v Damašku bytový dům, patnáct lidí zahynulo
Denik.cz | 06:09:00
Po nočním raketovém útoku v hlavním městě Sýrie Damašku zemřelo patnáct lidí. Podle Syrské organizace pro lidská práva, která o tragédii informovala, jsou mezi oběťmi převážně civilisté. Syrská armáda však hovoří pouze o pěti mrtvých.


Práci má nyní téměř sto tisíc uprchlíků z Ukrajiny, dvakrát tolik žádá o vízum
idnes.cz | 09:45:00
Práci v Česku mělo na konci ledna 94 400 uprchlíků z Ukrajiny. Celkem si za poslední rok našlo místo 190 400 lidí s vízem k dočasné ochraně. Více než dvě třetiny byly ženy. Někteří uprchlíci už se vrátili do vlasti, nebo ze zaměstnání odešli. O prodloužení víza jich požádalo necelých dvě stě tisíc. Ukrajinci nejčastěji obsazují pozice s nižší kvalifikací, problém je jazyková bariéra.


Déšť a tání zvedá hladiny. Na desítce míst hlásí první povodňový stupeň
idnes.cz | 09:28:00
Kvůli dešti a tání sněhu vystoupaly toky v podhorských oblastech na desítce míst na první povodňový stupeň bdělosti. Na Labi ve Vestřevi poblíž Hostinného přechodně i na druhý stupeň pohotovosti. Podle meteorologů by se toky vylévat neměly a díky ochlazení dojde ke stabilizaci.


Recyklační symbol před 50 lety načrtl student. Nikdy na něm nezbohatl
idnes.cz | 09:00:00
Tři prohnuté šipky stočené do trojúhelníku – recyklační logo, které nechybí snad na žádném výrobku. I když by jeho masivní rozšíření naznačovalo, že za jeho vznikem stojí proslulé designérské studio, jež si tak zajistilo miliardové tantiémy, skutečnost je mnohem prostší.


Natáčení seriálů je masokombinát. Ve Zlaté labuti naštěstí nehraju, říká Dlouhý
idnes.cz | 08:55:00
Ač téměř nesleze z jeviště, daly by se premiéry Michala Dlouhého za poslední roky snadno spočítat. Známý herec totiž ve svých rolích obvykle tráví přes deset let. I to je důvod, proč se prakticky nevyskytuje v seriálech. Nemá na ně čas, způsob jejich výroby mu navíc nesedí.


Ochránci chtějí rozšířit vzácnou orchidej, před divočáky ji brání sítěmi
idnes.cz | 08:30:00
Agentura ochrany přírody chce rozšířit výskyt vzácné orchideje vstavače kukačky. Kriticky ohrožená rostlina roste nyní v Českém středohoří pouze v přírodní rezervaci Bohyňská lada na Děčínsku. V minulosti tu byl přitom k vidění zhruba na padesáti místech.


Izraelská raketa zasáhla v Damašku bytový dům, 15 lidí zahynulo
idnes.cz | 08:19:00
Patnáct mrtvých si v noci na neděli vyžádal izraelský raketový útok v syrské metropoli Damašku. Mezi oběťmi jsou civilisté. Syrská armáda hovoří o pěti obětech, včetně jednoho vojáka. Podle agentury AFP o tom informovala Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která sídlí v Británii a konflikt v Sýrii monitoruje skrze své zdroje na místě.


Dodge spustil webovou službu, která chybí všem ostatním na světě
Auto.cz | 09:49:00
Internetový vyhledávač dostupných aut v místě zájmu chybí u konkurence. Inspirativní služba ušetří spoustu času a usnadní nákup nového vozidla.   


Tři oblasti, které by se měly změnit v Tesle - Víkendář
Kurzy.cz | 08:47:00
Ross Gerber, který stojí v čele Gerber Kawasaki Wealth & Investment Management, je podle Yahoo Finance dlouhodobým býkem u akcií Tesly. Již nějaký čas ale kritizuje Elona Muska a nyní by chtěl získat pozici v dozorčí radě firmy.


Rozeznáte houfnici od tanku? Vyzkoušejte si v kvízu, co víte o zbraních na Ukrajině
aktuálně.cz | 09:43:03
Západ za téměř rok invaze dodal Kyjevu zbraně za miliardy dolarů, včetně tanků, děl i moderních raketových systémů.


Rusko zvýšilo výrobu nadzvukových střel Kinžal, řekl šéf zbrojní firmy
Denik.cz | 07:55:00
Ruský zbrojní průmysl výrazně zvýšil výrobu nadzvukových střel Kinžal. Podle agentury DPA to uvedl šéf ruského zbrojařského koncernu Rostěch Sergej Čemezov.


I rok po začátku ruské invaze musí střední a severní Evropa tlačit západní spojence do větší a trvalejší podpory Ukrajiny
Hospodářské noviny | 11:00:02
Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba nasadil opravdu tvrdý výraz. „Konec války pro mě nastane až tehdy, když ruský prezident – kdokoli to bude – přijede na Ukrajinu, poklekne před památníkem obětí války a požádá o...


Osm divů Albánie pro všechny milovníky divoké přírody
Reflex | 07:00:00
V Albánii najdete mnoho nádherných míst – skalních útvarů, křišťálových jezer i skvělých vyhlídek, málo známých a turistikou nedotčených. Většina z nich je uprostřed hlubokých lesů a v nepřístupných horách, které poskytují ochranu medvědům, vlkům, rysům a orlům.


Česko dosud darovalo Ukrajině nepoužívaný vojenský materiál za 4,8 miliard Kč
Tiscali-zprávy | 10:03:10
Česká republika dosud Ukrajině darovala nepoužívaný vojenský materiál ze zásob české armády asi za 4,8 miliardy korun. Zbraně na Ukrajinu posílají i čeští zbrojaři, loni do země napadené Ruskem vyvezli vojenský materiál za více než 50 miliard korun, sdělil David Jareš z odboru komunikace ministerstva obrany. Česko za svou pomoc získalo v lednu první kompenzaci z Evropské unie, peníze určené na modernizaci armády přislíbily také Spojené státy.


Vládu čeká peklo, řekl Havlíček. Nekonstruktivně strašíte, vyčetl mu Kupka
idnes.cz | 11:27:00
Opozice chce tvrdě obstruovat návrh vlády, kterým zbrzdila růst penzí. Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček jej označil za protiústavní. Vláda podle něho hodila důchodce přes palubu. Ministr dopravy Martin Kupka vládu brání. Podle něj by vyšší růst vedl k zadlužování, což by negativně dopadlo na budoucí generace, včetně důchodců. Oba to uvedli v nedělní Partii CNN Prima News.


Kameny místo betonu. Video naznačuje, proč se domy v Turecku tak snadno řítily
idnes.cz | 11:11:00
Záběry, které zveřejnila agentura AP, odhalují jednu z možných příčin masivního sesuvu budov po ničivém zemětřesení v Turecku. Ukazují dům, jehož nosné sloupy byly pouze vycpané kamením, a nesplňovaly tak stavební předpisy. Podle odborníků se o problémech vědělo dlouho, řešení by však bylo nákladné časově i finančně, a proto ho úřady ignorovaly.


Den je dar od pánaboha. A může být přibalená i ženská p*del, říkal Podskalský
idnes.cz | 11:10:00
Byl vystudovaným filozofem a s laskavým pohledem vždy zůstával nad věcí. Přesto má režisér Zdeněk Podskalský škatulku bonvivána obletovaného ženami. „Já si jen hraju, to mě vždycky bavilo a baví, ty slečny se zelenými péry v zadku mi prostě sedí víc než vážné umění,“ vysvětloval zálibu v lehčích komediích. V sobotu uplynulo sto let od jeho narození.


Zvýšení věku odchodu do penze se týká těch, kteří do ní půjdou po roce 2040
idnes.cz | 10:39:00
Premiér Petr Fiala prozradil, koho se týkají úvahy vládní koalice o zvýšení věku odchodu do důchodu. „Pokud zvažujeme nějaké navýšení věku odchodu do důchodu, tak to zvažujeme až pro ty, kteří půjdou do důchodu někdy kolem roku 2040 nejdříve, čili nebude se to týkat těch, kterým se penze blíží,“ řekl Fiala v Otázkách a odpovědích z Kramářovy vily.


Reálné vyšetřování je o papírech a pro čtenáře nuda, říká autor Vražd na dvojce
idnes.cz | 10:37:00
Na začátku byl prostý hec s manželkou. Nyní je z pelhřimovského kriminalisty Ondřeje Fanty spisovatel. Minulý týden se do obchodů dostala jeho prvotina Vraždy na dvojce. Napínavým detektivním příběhem se dostal mezi vybranou společnost policistů-spisovatelů, kam patří třeba Josef Mareš.


Při nehodě letadla před 50 lety uhořela téměř celá kapela Evy Pilarové
idnes.cz | 10:31:00
Před padesáti lety vyjížděli pražští záchranáři k jedné z nejtragičtějších leteckých nehod v československé historii. Na ruzyňském letišti havarovalo 19. února 1973 při přistání sovětské letadlo Tu-154. Na palubě bylo 100 lidí, neštěstí nepřežilo 66 z nich. Mezi oběťmi, které v troskách uhořely, byl téměř celý doprovodný orchestr zpěvačky Evy Pilarové.


Čech na splitboardu spustil v Alpách lavinu, částečně ho zasypala
idnes.cz | 10:08:00
Český turista v sobotu odpoledne v rakouských Alpách spustil lavinu, která jej následně zčásti zasypala. Třiatřicetiletý muž, který byl součástí čtyřčlenné české skupiny, utrpěl zranění a byl přepraven do nemocnice. O incidentu informovala v neděli tyrolská zemská policie.


Opakované volby v nejvýchodnější obci vyhrálo sdružení, které dříve neuspělo
idnes.cz | 10:02:00
Opakování komunálních voleb v Hrčavě na Jablunkovsku, tuzemské nejvýchodnější obci, převrátilo rozložení sil na obecním úřadu. Zvítězilo seskupení SNK Hyrčovjaně, které bylo v řádném termínu druhé. Naopak neuspělo sdružení Pro Hrčavu dosavadního starosta Marka Sikory.


Porsche oslavuje 75 let parádním videem Driven by Dreams
Auto.cz | 11:42:00
Německá automobilka se ohlíží za svou bohatou minulostí, současně ale nabízí i drobný pohled do budoucnosti.


Karlovaráci mají unikátní léčivé prameny na dosah, ale málo je využívají
idnes.cz | 09:30:00
Připomenout Karlovarákům, že mají na dosah ruky jedinečný léčivý přírodní zdroj. Právě to si klade za cíl nová kampaň s názvem #PijuPrameny, kterou připravilo Infocentrum města Karlovy Vary ve spolupráci s Alžbětinými lázněmi a Institutem lázeňství a balneologie.


Čínské trojské koně v Evropě se derou do popředí prodejních tabulek
Auto-iDNES.cz | 10:00:00
Největší úspěch mají v Evropě momentálně auta čínské provenience, která se prosadila tak trochu inkognito a v jejichž příběhu mají „prsty“ i Evropané. Většinu jejich prodejů v Evropě tvoří „adoptovaná“ britská značka MG a „převlečená“ auta z Itálie.


Elon Musk obchoduje s bezpečností, bez placení nebudou na Twitteru fungovat ověřovací SMS
iHned.cz | 12:00:16
Mohlo by se to brát jako krok správným směrem, k větší bezpečnosti. Twitter ale zrušil možnost použít SMS pro ověření přihlášení k sociální síti z nového zařízení kvůli penězům. Elon Musk hledá další způsoby, jak ušetřit a přimět uživatele, aby...


I rok po začátku ruské invaze musí střední a severní Evropa tlačit západní spojence do větší a trvalejší podpory Ukrajiny
iHned.cz | 12:00:17
Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba nasadil opravdu tvrdý výraz. „Konec války pro mě nastane až tehdy, když ruský prezident – kdokoliv to bude – přijede na Ukrajinu, poklekne před památníkem obětí války a požádá o...


Třiatřicetiletý Čech v Tyrolsku spustil lavinu, utrpěl zranění
Denik.cz | 10:25:00Déšť a tání sněhu zvedly hladiny toků. Desítka míst hlásí první povodňový stupeň
Denik.cz | 10:20:00
V části Vysočiny a Šumavy, v příhraničí od Krkonoš po Jeseníky a na Vsetínsku mohou do nedělního večera kvůli rychlému odtávání sněhu stoupat hladiny vodních toků, ze břehů by se ale vylévat neměly. Silný vítr v nárazech až 70 kilometrů v hodině čeká Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) během neděle hlavně na západě a jihu území. 


Jeden už boří, další to čeká. Domy ve Francii začalo požírat stoupající moře
idnes.cz | 13:44:00
Pobřežní města jihozápadní Francie se obávají stoupající hladiny vody a s tím spojené eroze pobřeží. Ta totiž ohrožuje bytové domy vystavené na jedné z nejkrásnějších francouzských pláží Atlantiku. Některé stavby však už mají o svém osudu rozhodnuto.


Podnapilý řidič kamionu sjel do příkopu, překládka potravin omezila provoz
idnes.cz | 13:33:00
V neděli v brzkých ranních hodinách sjel řidič kamionu do příkopu v obci Hrušová na Orlickoústecku. Muž řídil pod vlivem alkoholu, na místě ho ošetřili záchranáři. Kamion převážel potraviny, které se stále překládají. Provoz na silnici I/35 je tak omezen.


Náročnější je sedět v kanceláři než operovat, říká expert na transplantace
idnes.cz | 13:16:00
Před čtyřiceti lety asistoval v brněnské Fakultní nemocnici u svaté Anny při první úspěšné transplantaci jater v České republice. Pro tehdy devětadvacetiletého Petra Němce šlo o zásadní okamžik. Nevšední zážitek jej utvrdil v tom, kam se chce v kariéře ubírat.


Nebylo snadné najít šaty, do kterých se vejdu, říká těhotná Hanychová
revue.idnes.cz | 13:24:00
Prostory Obecního domu v sobotu večer už tradičně patřily Českému plesu. Co konkrétního na událost přivedlo slavné hosty a kolik času jim zabraly přípravy? To ve videoreportáži zjišťoval Renato Salerno.


Malostranský zápisník: J+J 68 aneb Věčně mladí s Jurečkou a Jágrem
idnes.cz | 13:00:00
Pozor na dezinformace z oficiálních tiskových zpráv premiéra! Zvládneme být všichni „forever young“? Jak se v katedrále slouží rudé Te Deum? A kdybychom Marvanovou neměli, museli bychom si ji vymyslet, píše komentátor MF DNES Miroslav Korecký.


Čína poskytne Rusku zbraně pro boje na Ukrajině, obávají se USA
idnes.cz | 12:39:00
Spojené státy se obávají kroků Číny. Ta podle nich zvažuje, že Rusku poskytne vojenské vybavení pro boje na Ukrajině, včetně zbraní a munice. Televizní stanici CBS to řekl americký ministr zahraničí Antony Blinken, který také zopakoval, že Čína podle USA už Rusku jistou vojenskou podporu – nikoliv ovšem zbraně a munici – poskytla.


Energie z OZE je v Číně stále populárnější. Vystačí skoro pro všechny domácnosti
idnes.cz | 12:00:00
Energie vyráběná větrnými a solárními elektrárnami v Číně nyní téměř stačí k zásobování každé tamější domácnosti. Podle čínských úřadů totiž vzrostla loni takto vyprodukovaná energie meziročně o 21 procent. Čínské domácnosti jsou ale oproti dalším složkám ekonomiky jen velmi malým odběrným místem a v roce 2020 spotřebovali jen 17 procent celkově vyprodukované energie.


Milujete vitamíny? Dejte si pozor na jejich správné užívání
Kurzy.cz | 13:30:00
Vitamíny jsou mezi Čechy populární, v některých případech jim ale dokonce mohou ublížit. Špatnou kombinací či dávkováním vitamínů si totiž můžete zadělat na pořádný malér. Od oslabené imunity, bolesti kostí nebo zhoršeného hojení ran až ke krvácení ve sva


Pražská burza za výrazné likvidity v týdnu opět přidala, letos již neztrácí žádný titul. Akcie ČEZ s rekordním podílem na likviditě. MONETA přestala zveřejňovat akcionářskou strukturu, její akcie na 10měsíčních maximech
Kurzy.cz | 12:23:59
index PX se po roce podíval zpět nad hranici 1 400 b. (až na 1 418 b.), týden uzavřel pod ní; objem obchodů v týdnu dosáhl nadprůměrných 4,75 mld. Kč, o rekordní téměř 75% podíl se postaraly akcie ČEZ; MONETA přestala každoměsíčně zveřejňovat ...


Laťka je nízko. Šéfové železnic mají srazit zpoždění, ale jen oproti mizernému loňsku
iHned.cz | 14:00:22
Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) už loni slíbil zvýšení kvality vlakové dopravy, když na její úroveň navázal část odměn manažerů Správy železnic. Ta je vlastníkem a provozovatelem českých železnic. Háček je v tom, že spolehlivost a přesnost...


Dálniční známky zdraží, přibude jednodenní kupon, uvedl Kupka. Neví ale kdy
aktuálně.cz | 12:55:56
Termín zdražení známek a zavedení nové jednodenní viněty zatím jasný není.


Drahé a navíc vadné. Chudé země si stěžují na velké stavby, které jim postavila Čína
aktuálně.cz | 12:33:54
Nová vodní přehrada v Ekvádoru měla vyřešit problémy s častými výpadky elektřiny. Teď je na ní více než 17 tisíc prasklin.


Ministr dopravy Kupka: Dálniční známky v Česku zdraží, přibude jednodenní kupon
Denik.cz | 13:26:00
Dálniční známky v Česku zdraží, řekl v neděli v diskusním pořadu Partie na CNN Prima News ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Podle něj je to nezbytné pro další investice. Nové ceny známek zatím nepředstavil, už dříve ovšem připustil možnost každoročního zdražování o inflaci. Stát zároveň připravuje vznik jednodenních známek. Termín zdražení známek a zavedení nové jednodenní viněty zatím jasný není.


OSN: S dopady zemětřesení v Sýrii se potýká téměř devět milionů lidí
Denik.cz | 11:40:00
S dopady nedávného ničivého zemětřesení se v Sýrii potýká nejméně 8,8 milionu lidí a většina z nich potřebuje nějakou formu humanitární pomoci. V neděli to uvedla OSN. Situace v Sýrii byla pro mnoho lidí katastrofální již před zemětřesením, a to v důsledku dlouholeté občanské války a ekonomické krize, napsala agentura DPA.


Digitální půst
Respekt | 11:06:25Padly bariéry mezi voliči vládních stran a opozice, jiné vyvstaly. Jak změní prezidentská volba českou politiku?
Respekt | 10:35:22
Podcast: Debata s Respektem v Knihovně Václava HavlaZ webu respektu
Respekt | 01:37:57
Podcast: Debata s Respektem v Knihovně Václava Havla\n\n


Uplynulých sedm dní očima Ivana Lampera
Respekt | 01:35:13Kvalifikace
Respekt | 01:33:22Zen žen
Respekt | 01:31:12
\n


Co na záhonu, to na talíři
Respekt | 01:28:35
Kdo chce mít na stole vlastní zeleninu, měl by s ní začít co nejdřív. Blížící se březen je měsíc semínek, prvních sazeniček, plánování záhonů i jejich zušlechťování.Víc než jen výstřih
Respekt | 01:26:06
5. 9. 1940 – 15. 2. 2023Kultura – mix
Respekt | 01:03:18Audio týdne
Respekt | 01:02:32Výstava týdne
Respekt | 01:00:52Stavba týdne
Respekt | 00:59:37Seriál týdne
Respekt | 00:57:55Album týdne
Respekt | 00:56:48Dělníci kultury
Respekt | 00:55:15
\n


Knižní tipy
Respekt | 00:52:45Terapie temnotou
Respekt | 00:50:35
Román o metalu, nihilismu a lidském osuduVzkvétat mimo škatulky
Respekt | 00:46:06
V Praze žijící cembalista Mahan Esfahani skládá hold českým skladatelům 20. stoletíPotřebuju obě židle
Respekt | 00:36:48
Zajímají mě životní rozcestníky, říká komiksová tvůrkyně Lucie LomováMuž, který zastavil Slunce
Respekt | 00:32:43
Před 550 lety se narodil Mikuláš Koperník, učenec, jenž odstartoval ztrátu výsadního postavení člověka ve světěJaké bylo rande, babi?
Respekt | 00:29:41
„Stříbrné vztahy“ nabízejí perspektivu, jakou si v Česku ještě před dvaceti lety nikdo moc neuměl představitSvoboda, rovnost, důchody
Respekt | 00:08:31
„Stříbrné vztahy“ nabízejí perspektivu, jakou si v Česku ještě před dvaceti lety nikdo moc neuměl představit\n\n


Viliam Buchert: Pavel připomíná v diplomacii chrta vypuštěného na dráhu. Pro vládu to může být problém
Reflex | 12:30:00
„To bude velká změna.“ Tak komentoval britský ministr obrany Ben Wallace výměnu českých prezidentů na Pražském hradě. Jejda! Podle všeho daleko, daleko větší, než zatím dokážeme odhadnout. Petr Pavel, se kterým ministr Wallace jednal před několika dny v rámci hodně sledované Mezinárodní bezpečnosti konference v Mnichově, ještě není prezidentem, ale jeho aktivita na poli mezinárodních vztahů a diplomacie připomíná běh chrta, který byl vypuštěn na závodní dráhu. Mnoho lidí říká, že po zmaru v podobě Miloše Zemana v této oblasti je to skvělá zpráva. Ano i ne. Za zahraniční politiku totiž zodpovídá vláda, ne hlava státu. A není jasné, zda se kabinet po dalších volbách nevymění.


Nepodařené přistání Tu-154 na ruzyňském letišti zabilo před 50 lety i muzikanty od Evy Pilarové
Reflex | 12:00:00
Obyčejný let sovětského Aeroflotu na lince z Moskvy do Prahy se 19. února 1973 během několika okamžiků změnil v druhou nejhorší leteckou katastrofu na území českých zemí. Po nepodařeném přistání na pražském ruzyňském letišti tehdy zahynulo 66 pasažérů a členů posádky, o velkém štěstí mohlo hovořit 24 lidí, kteří zřícení stroje Tu-154 přežili. Jen shoda náhod zachránila život populární zpěvačce Evě Pilarové, v letadle ale zahynulo několik hudebníků z její kapely.


Rusko musí být poraženo, ale ne rozdrceno, řekl Macron
Tiscali-zprávy | 12:10:10
Francouzský prezident Emmanuel Macron v sobotním rozhovoru s francouzskými médii prohlásil, že si přeje porážku Ruska ve válce proti Ukrajině, nechce ale, aby bylo Rusko rozdrceno. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News. Podle něj Macron zároveň vyzval západní země ke zvýšení vojenské podpory Kyjevu, a uvedl, že je připraven na vleklou válku.


Čína zvažuje dodávky zbraní a munice Rusku, obávají se Spojené státy
E15-ekonomika | 12:35:00
Americký ministr zahraničí Antony Blinken varuje Čínu před vojenskou pomocí Rusku. To, že takový krok Číňané zvažují, údajně naznačují informace, které má americká administrativa k dispozici. Materiální pomoc Číně by podle Blinkema měly vážné následky na vztahy Číny se Západem.


Děti Nagana. Rodinná komedie připomene 25 let od hokejového triumfu v Japonsku
E15-ekonomika | 11:00:00
Film Děti Nagana přijde do kin 22. února, tedy čtvrt století od chvíle, kdy hokejisté České republiky vyhráli turnaj na olympiádě v japonském Naganu. Natáčení začalo 22. února 2022, takže práce trvaly přesně rok.


Čína zvažuje dodávky zbraní a munice Rusku, obávají se Spojené státy
E15-politika | 12:35:00
Americký ministr zahraničí Antony Blinken varuje Čínu před vojenskou pomocí Rusku. To, že takový krok Číňané zvažují, údajně naznačují informace, které má americká administrativa k dispozici. Materiální pomoc Číně by podle Blinkema měly vážné následky na vztahy Číny se Západem.


Děti Nagana. Rodinná komedie připomene 25 let od hokejového triumfu v Japonsku
E15-politika | 11:00:00
Film Děti Nagana přijde do kin 22. února, tedy čtvrt století od chvíle, kdy hokejisté České republiky vyhráli turnaj na olympiádě v japonském Naganu. Natáčení začalo 22. února 2022, takže práce trvaly přesně rok.


Za nahlášení obtěžování jsme vděční, říká ombudsmanka Univerzity Karlovy
idnes.cz | 15:25:00
Univerzita Karlova má v návaznosti na události posledních měsíců od začátku roku ombudsmanku. Stala se jí Kateřina Šámalová, která hned po nástupu do funkce musí řešit několik nově otevřených kauz. „Podněty se vyplavují na povrch a my jsme za to paradoxně vděční,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz.


Dospělí v sobě probudili vnitřní dítě, hračkářský průmysl táhnou vzhůru
idnes.cz | 15:00:00
Nostalgie dospělých a dospívajících táhne tržby hračkářského průmyslu. Společnost NPD Group, která se zabývá výzkumem trhu, zjistila, že čtvrtina prodaných her a hraček nedělá radost dětem, ale spíš jejich rodičům. Pomohly tomu i lockdowny během pandemie, kdy se dospělí naučili znovu si hrát a teď se nostalgicky vracejí zpátky v čase.


Proč to Bůh udělal? Zkázonosné zemětřesení v Lisabonu zrodilo moderní myšlení
idnes.cz | 14:39:00
Zkázonosné zemětřesení v Turecku vyvolává vzpomínky na jinou katastrofu, která šokovala tehdejší svět. Zemětřesení a následné tsunami v portugalském Lisabonu, tehdy hrdém hlavním městě koloniální říše, v roce 1755 otřáslo myšlením doby. Pochybnosti učenců ohledně církevních interpretací zkázy položily základy moderní vědě i ateismu.


Děti Nagana jsou milostný dopis mému dětství, přiznává režisér Dan Pánek
idnes.cz | 14:00:00
Ačkoli se tu objeví Dominik Hašek i jiné legendy českého hokejového triumfu na olympiádě před pětadvaceti lety, pravými hrdiny snímku Děti Nagana jsou školáci, kteří postup národního týmu do finále sledují ve třídě se svou učitelkou. „Jako já tenkrát,“ vzpomíná režisér Dan Pánek v rozhovoru pro iDNES.cz.


V Americe už koupíte jediné auto s pětistupňovým manuálem. Zbývá posledních pár kusů!
Auto.cz | 13:49:00
Zaoceánský trh má jasno. Přirozená selekce vyřadila z nabídky převodovku, která jinde na světě ještě nedávno patřila mezi běžné součásti nových modelů.


Má stát zvýšit daně, či spíše věk odchodu do penze?
Kurzy.cz | 15:21:22
Vládní politici čím dále častěji vypouštějí balonek, jímž testují, jak veřejnost přijme záměr navyšovat věk odchodu do důchodu. Už loni ministr práce a sociálních věcí, lidovec Marian Jurečka hlásal, že navýšení věku odchodu do důchodu je v ČR...


Péče o zdraví je na nás, ne na zdravotních pojišťovnách
iHned.cz | 16:00:14
Současný zdravotnický systém je neudržitelný. Jak přiznal i ministr financí Zbyněk Stanjura, je nutné změnit systém pojistného a finančně odměňovat ty, kteří o své zdraví pečují. Podle jeho návrhu by měl být zvýhodněn ten, kdo chodí na preventivní...


Chybějící prověrka u šéfa České národní banky Michla je problém, řekl Rusnok v ČT
aktuálně.cz | 14:34:00
Chybějící nejvyšší stupeň bezpečnostní prověrky může guvernérovi České národní banky (ČNB) Aleši Michlovi bránit plnohodnotně vykonávat jeho funkci.


Lidé topí vším, co dům dal. Netuší, že tím neničí jen ovzduší, ale i své kotle
Denik.cz | 15:10:00
Topit v kamnech fritovacím olejem? Lidé s tím nemají problém, tvrdí kominíci. Menší obce v topné sezoně kvůli používání nevhodných paliv trápí otravné čoudění a zápach. Zákony jsou však benevolentní.


Zemětřesení v Turecku: Pátrání po přeživších pokračuje ve dvou provinciích
Denik.cz | 15:04:00
Záchranáři v Turecku ukončili pátrání po přeživších ničivého zemětřesení ve všech provinciích vyjma dvou nejvíce zasažených - Kahramanmaraş a Hatay. S odvoláním na úřad pro řešení následků katastrof (AFAD) o tom v neděli informovala agentura AFP.


Téměř zapomenutá tradice: Draní peří stále žije v Hlubočci na Opavsku
Denik.cz | 15:00:00
Vážení čtenáři, v následujícím příspěvku se dozvíte více o tom, kterak si ženy z Hlubočce na Opavsku připomněly již téměř zapomenutou tradici draní husího peří. Za text děkujeme panu Milanu Nedvídkovi.  


Péče o zdraví je na nás, ne na zdravotních pojišťovnách
Hospodářské noviny | 17:00:01
Současný zdravotnický systém je neudržitelný. Jak přiznal i ministr financí Zbyněk Stanjura, je nutné změnit systém pojistného a finančně odměňovat ty, kteří o své zdraví pečují. Podle jeho návrhu by měl být zvýhodněn ten, kdo chodí na preventivní...


Laťka je nízko. Aby šéfové železnic dostali bonusy, musí srazit zpoždění. Ale jen oproti mizernému loňsku
Hospodářské noviny | 17:00:01
Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) už loni slíbil zvýšení kvality vlakové dopravy, když na její úroveň navázal část odměn manažerů Správy železnic. Ta je vlastníkem a provozovatelem českých železnic. Háček je v tom, že spolehlivost a přesnost...


Elon Musk obchoduje s bezpečností, bez placení nebudou na Twitteru fungovat ověřovací SMS
Hospodářské noviny | 17:00:01
Mohlo by se to brát jako krok správným směrem, k větší bezpečnosti. Twitter ale zrušil možnost použít SMS pro ověření přihlášení k sociální síti z nového zařízení kvůli penězům. Elon Musk hledá další způsoby, jak ušetřit a přimět uživatele, aby...


20 let od smrti Dolly: Od klonované ovce ke geneticky upraveným dětem. Co už všechno umíme
Reflex | 16:00:00
Letos je to už dvacet let, co nás opustila Dolly, nejznámější ovce v dějinách a první savec, který vznikl jako geneticky totožná kopie dospělého jedince. Za ty dvě dekády jsme se v používání genetických nástrojů posunuli o hodně velký kus dál. Pomocí technologií jako je CRISPR nebo Cas9 vědci dokážou manipulovat se sekvencemi genů tak snadno, že si brzy budeme moct nechat přistřihnout genetický kód v salónu u kadeřníka. Jistě – je to trochu nadsázka, ale vážně jen trochu. S genetikou dnes už dokážeme daleko víc než klonovat ovečky. 


UFO v Česku: Miličínské koule a doutník nad Vranovskou přehradou
Reflex | 14:00:00
Poslední dobou je díky čínským balónům o UFO zase velký zájem a vzpomínají se všechny staré slavné případy. Většinou ze Spojených států. Ale co kdybychom vám řekli, že Česká republika (případně Československo) si s Amerikou v bizarnosti kolem létajících objektů nezadá? 


Dálniční známky v Česku zdraží, přibude jednodenní kupon
Tiscali-zprávy | 16:41:51
Dálniční známky v Česku zdraží, řekl dnes v diskusním pořadu Partie na CNN Prima News ministr dopravy Martin Kupka. Podle něj je to nezbytné pro další investice. Nové ceny známek zatím nepředstavil, už dříve ovšem připustil možnost každoročního zdražování o inflaci. Stát zároveň připravuje vznik jednodenních známek. Termín zdražení známek a zavedení nové jednodenní viněty zatím jasný není.


Práci v Česku mělo na konci ledna 94 400 uprchlíků z Ukrajiny
Tiscali-zprávy | 13:29:48
Práci v Česku mělo na konci ledna 94 400 uprchlíků z Ukrajiny. Celkem si za poslední rok našlo místo 190 400 lidí s vízem k dočasné ochraně. Někteří už se vrátili do vlasti, nebo ze zaměstnání odešli. Mluvčí generálního ředitelství úřadu práce Kateřina Beránková upřesnila, že sedm z deseti pracovníků jsou ženy. Nejčastěji uprchlíci obsazují pozice s nižší kvalifikací. Uplatnění v odborných profesích brání hlavně jazyková bariéra. Experti doporučují posílit kurzy češtiny a urychlit uznávání vzdělání.


Esej Alexandra Vondry: Putin využil západní otálení kolem členství Ukrajiny v NATO
E15-ekonomika | 16:00:00
Dvacátý čtvrtý únor roku 2022 se do evropských dějin zapíše tragickým písmem. Po mnoha letech vypukla v Evropě velká a krvavá válka mezi dvěma státy. Válka jako z jiného století. Válka o kontrolu nad dobytým územím a porobeným obyvatelstvem. Válka, jejíž jednotlivé výjevy připomínají to nejhorší, čím si starý kontinent ve 20. století prošel. Fotografie z Bachmutu, plné bahna, krve a zmrzlých postav v uniformách, se na první pohled v ničem neliší od Passchendaele roku 1917.


Esej Alexandra Vondry: Putin využil západní otálení kolem členství Ukrajiny v NATO
E15-politika | 16:00:00
Dvacátý čtvrtý únor roku 2022 se do evropských dějin zapíše tragickým písmem. Po mnoha letech vypukla v Evropě velká a krvavá válka mezi dvěma státy. Válka jako z jiného století. Válka o kontrolu nad dobytým územím a porobeným obyvatelstvem. Válka, jejíž jednotlivé výjevy připomínají to nejhorší, čím si starý kontinent ve 20. století prošel. Fotografie z Bachmutu, plné bahna, krve a zmrzlých postav v uniformách, se na první pohled v ničem neliší od Passchendaele roku 1917.


Opuštěné zavazadlo omezilo provoz tramvají na Andělu, zasahoval pyrotechnik
idnes.cz | 17:50:30
V neděli odpoledne byl přerušen provoz tramvají v Praze na Andělu z důvodu policejní uzávěry. Na zastávce v ulici Plzeňská bylo nalezeno opuštěné zavazadlo, a na místě ho zkoumal pyrotechnik. Provoz linek 7, 9, 10 a 16 byl po půl šesté obnoven. Policie zrušila veškerá bezpečnostní opatření.


Západní okruh Plzně vyzkoušely tisíce lidí, auta na něj vjedou o půlnoci
idnes.cz | 17:34:00
Tisíce lidí si v neděli přišly prohlédnout právě dokončenou 3,3 kilometru dlouhou část plzeňského západního okruhu. Je to nejdražší dopravní stavba, kterou kdy financoval Plzeňský kraj, podílelo se i město Plzeň.


Německým muslimům docházejí hroby, chtějí si postavit vlastní hřbitov
idnes.cz | 17:21:00
V Německu docházejí místa pro pohřbívání zesnulých muslimů. Těch v zemi žije přes pět milionů a počty stále rostou. Mnozí navíc opouštějí tradici odesílání těl svých blízkých zpět do původní vlasti. A protože tradiční islámský pohřeb zapovídá kremaci, muslimové přemýšlejí, jak problém vyřešit. Ve Wuppertalu se například snaží postavit vlastní hřbitov.


Drony z ČVUT může využít armáda. V roji jsou smrtící zbraní
idnes.cz | 16:56:00
Martin Saska, šéf multirobotického týmu ČVUT, který vyvíjí autonomní drony, představuje schopnosti, jež se dají využít na moderních bojištích. V roji dokážou útočit na zadané cíle a jsou levnější než velké vojenské drony při podobné efektivitě. Jejich detekce je téměř nemožná, ale smrticí účinek je maximální.


Pokračuje vyšetřování tragického požáru v Ústí, policie pracuje s třemi verzemi
idnes.cz | 16:27:00
Od nedělního rána pokračuje vyšetřování sobotního tragického požáru domku v zahradní kolonii v Ústí nad Labem. Při události zemřeli dvě děti a dva dospělí. Policie pracuje s třemi verzemi vzniku požáru.


VIDEA TÝDNE: Feri před soudem, Janktův coming out a drsný zákrok strážníků
idnes.cz | 16:25:00
Za velkého zájmu médií začal tento týden soud s Dominikem Ferim. Exposlanec TOP 09 čelí obvinění ze dvou znásilnění a jednoho pokusu o něj. Fotbalový reprezentant Jakub Jankto zveřejnil video, ve kterém přiznává, že je homosexuál. Svědek také natočil nevybíravý zákrok dvou strážníků na opilce v Lipníku nad Bečvou, na veřejnost se dostaly unikátní záběry vraku Titaniku a v Brně se přou o zábradlí na Mendelově náměstí.


Žádný blahobyt. Pohádky Němců ukazují, jak byl život dříve těžký
idnes.cz | 16:00:00
V nejvyšším českém pohoří zlo po právu trestá jeho vládce Krakonoš. V nejseverněji položených tuzemských horách to mají na starosti Mlžný duch, Rašelžínka, Ledový král či Kamenný mužíček. Alespoň podle lidových vyprávění dřívějších obyvatel Libereckého kraje.


Jak probíhaly záchranné práce v Turecku? V Rozstřelu odpoví velitel Fischer
idnes.cz | 16:00:00
Čeští záchranáři byli jedni z prvních, kteří dorazili zasahovat do zemětřesením poničeného Turecka. Ve městě Adiyaman vyprostili ze sutin téměř 80 mrtvých, tři živé zachránili. Hostem pondělního Rozstřelu a moderátorky Elen Černé bude živě v pondělí od 11:00 na iDNES.cz velitel skupiny českých záchranářů v Turecku Radomír Fischer.


Konkurence pro Prigožina. Kadyrov plánuje založit vlastní žoldnéřskou skupinu
idnes.cz | 15:55:00
Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov plánuje po odchodu ze státní služby založit vlastní žoldnéřskou formaci podobnou Wagnerově skupině, kterou provozuje ruský podnikatel Jevgenij Prigožin. Uvedl to v neděli na sociální síti Telegram. Oznámení přichází v době spekulací o upadajícím vlivu Prigožina a jeho skupiny.


V úterý znovu do práce, jedná se také o prémiích. Čeští záchranáři se vrátili z Turecka
iHned.cz | 18:00:09
Po 11 dnech intenzivní práce se čeští záchranáři v pátek vrátili z Turecka. Tým 68 tuzemských hasičů a kynologů byl jeden z posledních, které ještě v oblasti zničené zemětřesením zůstaly. V sutinách je nyní nahradí bagry. „Šance na záchranu...


Lidé často nechápou, proč se tolik smějeme, říká moderátorské duo Snídaně
revue.idnes.cz | 17:00:00
Pokud se vám bude zdát, že vsuvka (směje se) je v rozhovoru příliš často, vězte, že jsem ji nenapsala ani zdaleka pokaždé, když se moderátoři Snídaně Johan Mádr a Ondřej Havel rozchechtali. „Většině lidí se to stává ve třinácti, nám teď,“ přiznávají (a smějí se). Duo tvoří už dlouhá léta, nejprve v rádiu, nyní v televizi. Čeho by ještě chtěli v kariéře dosáhnout?


Móda z Českého plesu: Sexy diva Kalivodová i rebelka Pergnerová
revue.idnes.cz | 16:35:00
Na Českém plese v Obecním domě se po roce opět sešly celebrity, aby se předvedly ve svých nejkrásnějších šatech a nejdražších špercích. Některé dámy doslova zazářily, zatímco jiné se dress codu ani vzdáleně nepřiblížily. Komu módní policista Jakub Eliáš udělil sto a komu naopak jen deset procent? V anketě na konci článku můžete sami zvolit nejpovedenější outfit galavečera.


Toyota Land Cruiser: Vyšperkovaný drsňák zůstává svůj
Auto.cz | 17:50:00
Pokud hledáte robustní a současně prémiový offroad s léty ověřenou technikou, jen těžko byste našli lepší stroj. Přesto je na Land Cruiseru 150 znát, že už je na trhu poměrně dlouho.


Konec jedné éry. GTI Treffen u jezera Wörthsee končí!
Auto.cz | 15:50:00
Za koncem stojí čím dál větší účast způsobující rozepři při snaze o udržitelnost a klid v místním regionu.


V úterý znovu do práce, jedná se také o prémiích. Čeští záchranáři se vrátili z Turecka
Hospodářské noviny | 20:00:35
Po 11 dnech intenzivní práce se čeští záchranáři v pátek vrátili z Turecka. Tým 68 tuzemských hasičů a kynologů byl jeden z posledních, které ještě v oblasti zničené zemětřesením zůstaly. V sutinách je nyní nahradí bagry. „Šance na záchranu...


Jak se točí minulost. V zákulisí seriálu Zlatá labuť není nouze o překvapení
idnes.cz | 20:00:00
Dobovka je ve filmařském slangu příběh odehrávající se v dobách minulých. Ať jsou to devadesátky, éra viktoriánská, nebo prvorepubliková, bývá s tím víc práce než s natáčením příběhu ze současnosti. To dokazuje i pohled do zákulisí seriálu Zlatá labuť.


„Kultura antifeminismu“. Soul po letech ruší parkovací místa určená jen ženám
idnes.cz | 19:26:00
Jihokorejský Soul ruší parkovací místa vyhrazená pouze ženám. Stalo se tak po 14 letech. Jejich vzniku předcházely útoky na ženy v podzemních parkovištích. Úřady ale nyní tvrdí, že tato vyhrazená místa už nejsou potřeba a chtějí je nabídnout rodinám.


Stlučená nástěnka a stavba robota přivádí děti k řemeslům. Někdy to odnese prst
idnes.cz | 19:04:00
Sestavit letadlo, krmítko pro ptáky, Newtonovo kyvadlo či nástěnku – to vše se žáci základních škol učí v polytechnických hnízdech na středních odborných školách. Ty se snaží děti nalákat na řemesla namísto toho, aby šly na gymnázia. „Řemeslo má zlaté dno,“ souhlasí učitel Střední průmyslové školy dopravní v Praze Jindřich Hliněnský. Podle něj zájem o odborný výcvik roste.


Maďaři se postavili Orbánovi. Ukrajincům posílají vybavení ze svých peněz
idnes.cz | 18:49:00
Maďarští občané se navzdory postojům premiéra Viktora Orbána aktivně zapojili do podpory ukrajinské armády. Angažují v jakési soukromé diplomacii a poskytují ji vybavení, píše německá veřejnoprávní stanice Mitteldeutscher Rundfunk (MDR).


Lidé v nás viděli naději. Psi odpočívali více než my, říká kynolog USAR týmu
idnes.cz | 18:13:00
„Zoufalství, které tam ti lidé prožívají, a rozsah škod se nedá představit ani vysvětlit,“ řekl po příletu z Turecka vedoucí kynolog českého USAR týmu Petr Klega. Psi brali hledání lidí pod sutinami jako práci pro smečku. „Musím říct, že mě naši psi překvapili, byli lepší, než jsem si myslel,“ hodnotí misi Klega. Dodává, že tým se vrací s velkou únavou, ale také hrdostí.


KOMENTÁŘ: Chvála a bída alternativy aneb žít v systému zase není takový průšvih
idnes.cz | 18:05:00
Sedět si v teple vprostřed blahobytného Středočeského kraje a usmívat se nad tupostí dezolátů a jejich multidisciplinární negramotností je pohodlné a poskytuje to snadné terče všelijaké důvtipné satiře. Když ale zjistíte, že okrajová hnutí volí a obskurní názory zastávají i vaši přátelé, jinak rozumní lidé s nepochybným společenským přínosem, milující rodiče a skvělí parťáci, začnete nahlížet hlouběji pod etikety na škatulích, píše ve svém komentáři pedagog Jan Jícha.


Mámě utrhla mina nohy, táta ji celý den táhl domů. Svědectví z roku války
idnes.cz | 18:00:00
Desetitisíce mrtvých, vlny uprchlíků, spálená města... Od začátku války na Ukrajině uplynul už téměř rok, často se však zapomíná, že za povely generálů a přesuny jednotek se skrývají osudy obyčejných lidí. Portál iDNES.cz shromáždil šest svědectví z útrob války, která se odehrává jen pár set kilometrů od nás na východ.


Moët Hennessy investuje v Provence. Koupil předního producenta růžových vín
idnes.cz | 18:00:00
Francouzský výrobce luxusních vín a lihovin Moët Hennessy se rozhodl znovu zainvestovat do produkce růžového a provensálského vína. Získal většinový podíl v ikonickém rodinném vinařství Château Minuty, které je lídrem ve výrobě růžového vína na Riviéře. Samotná společnost ale zatím odmítla zveřejnit výši získaného podílu i cenu, za kterou jej odkoupila.


Rusko už tuhle válku vyhrát nemůže. Jenže prohra Moskvy nutně neznamená, že zvítězí Ukrajina
Respekt | 18:17:40
Jak vidí zakladatel konzultantské společnosti Eurasia Group Ian Bremmer klíčové otázky světové politikyMeta zavede placené ověření totožnosti na Facebooku a Instagramu
aktuálně.cz | 18:13:00
Americká internetová společnost Meta Platforms začne testovat placenou službu, která uživatelům umožní nechat si u svých účtů ověřit totožnost.


Katův šleh nebo kuřecí s broskví. Retro menu na Poděbradech chutnalo
Denik.cz | 17:30:00
Smažený sýr s hranolkami a tatarkou, kuře s broskví nebo rakvička se šlehačkou. Lidé, kteří dorazili o víkendu do restaurace na Poděbradech u Olomouce, se vrátili o desítky let zpátky. Kuchaři pro ně připravili speciální retro menu, které kdysi vařily strávníkům závodní jídelny. Mnozí z hostů se přiznali, že se tak dobře už dlouho nenajedli.


Petr Sokol: Také na Kypru šlo v prezidentských volbách o vztah k Rusku. Vyhrál zastánce třetí cesty
Reflex | 19:00:00
Novou hlavu státu si před pár dny nezvolili jen Češi, ale také Kypřané. Zatímco na středomořském ostrově se v trochu ospalé kampani řešila hlavně otázka vztahu s Tureckem a znovusjednocení ostrova, kterému zatím brání existence Tureckem podporované Severokyperské turecké republiky na části jeho území, v zahraničí se nejvíce sledovalo, jaký dopad bude mít osobnost nového prezidenta na vztahy Kypru s Ruskem. 


Idylka na Ostrově svobody? Ve skutečnosti vláda jedné strany, cenzura i popravy politických odpůrců
Reflex | 18:30:00
Bezmála půlstoletí určoval pravidla života na Kubě. Jedni ho za to milovali, druzí nenáviděli. Vůdce kubánské revoluce a dlouholetý prezident Fidel Castro, který zemřel 25. listopadu 2016 ve věku 90 let, si získal přízeň prostého lidu bojem proti imperialismu, bezplatným zdravotnictvím nebo odstraněním zhruba 25% negramotnosti. Jeho utopistická vize socialismu nakonec přivedla zemi k hospodářskému kolapsu. Mandát k ní dostal v únoru 1959, kdy se jako 32letý stal předsedou vlády.


Jakou roli bude hrát plyn po válce? Měl by se opět stát ekologicky nejšetrnějším fosilním palivem
E15-ekonomika | 19:00:00
Současná situace přinesla na trh s plynem obrovskou nejistotu. Nedostatek zemního plynu a jeho astronomická cena způsobily panický úprk od plynu k elektrické energii. Je ale toto chování dlouhodobě racionální?


Štědré valorizace důchodů skončily. Tykač chce Mafru. Pošta potřebuje miliardy
E15-ekonomika | 17:00:00

Miliardář Tykač má zájem o Mafru
Štědré valorizace důchodů skončily
Česká pošta potřebuje rychle miliardy od státu
Premiot nedotáhl projekt v Budapešti, který prezentoval investorům
Škola pro youtubery se rozjela díky penězům pro autisty

Sestavili jsme pro vás přehled toho nejzajímavějšího, o čem jsme v uplynulém týdnu v E15 psali.


Jakou roli bude hrát plyn po válce? Měl by se opět stát ekologicky nejšetrnějším fosilním palivem
E15-politika | 19:00:00
Současná situace přinesla na trh s plynem obrovskou nejistotu. Nedostatek zemního plynu a jeho astronomická cena způsobily panický úprk od plynu k elektrické energii. Je ale toto chování dlouhodobě racionální?


Štědré valorizace důchodů skončily. Tykač chce Mafru. Pošta potřebuje miliardy
E15-politika | 17:00:00

Miliardář Tykač má zájem o Mafru
Štědré valorizace důchodů skončily
Česká pošta potřebuje rychle miliardy od státu
Premiot nedotáhl projekt v Budapešti, který prezentoval investorům
Škola pro youtubery se rozjela díky penězům pro autisty

Sestavili jsme pro vás přehled toho nejzajímavějšího, o čem jsme v uplynulém týdnu v E15 psali.


Qubity: Flip-flop qubity a qubity z jaderného spinu, IRIS2 v ČR, kvantové aktivity v EU
lupa.cz | 19:00:01
Pravidelný přehled novinek z rozsáhlého a rozvíjejícího se oboru kvantových počítačů, který vydáváme ve spolupráci s blogem Qubits.cz.


Ministerstvo spravedlnosti i Vězeňská služba bojují s výpadky systémů
idnes.cz | 20:15:00
Ministerstvo spravedlnosti a třeba i Vězeňská služba ČR se potýkají s výpadky informačních systémů. Jejich rozsah a příčiny ministerstvo zjišťuje, řekl Michal Pleskot z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti. Výpadky potvrdila také mluvčí Vězeňské služby ČR Markéta Prunerová.


Přichází ruská viagra. Originál už Rusové brzy neseženou, prodej přitom rostl
idnes.cz | 20:05:00
Když nedáte, vyrobíme si vlastní. Ruské ministerstvo průmyslu a obchodu ve středu prohlásilo, že učinilo kroky potřebné k tomu, aby se v zemi mohla spustit výroba domácí verze léku na poruchy erekce. Tedy ruská viagra. Americký výrobce ji totiž přestal Rusům dodávat.


Dej tam draslík. Jak se žije ve squatu pod Strahovem, kde zemřel „feťák“
idnes.cz | 20:00:00
Ve squatu pod pražským Strahovem našli minulý týden mrtvého uživatele drog. Paradox je, že dříve tento objekt býval špičkový hotel. MF DNES se tam vypravila, aby zjistila, jak se tam žije a co mohlo k tragédii vést.


Guvernér ČNB Michl stále ještě nemá nejvyšší prověrku
Tiscali-zprávy | 18:28:58
Chybějící nejvyšší stupeň bezpečnostní prověrky může guvernérovi České národní banky Aleši Michlovi bránit plnohodnotně vykonávat jeho funkci. V pořadu Otázky Václava Moravce České televize to dnes uvedli bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok a bývalá předsedkyně komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudová. Server Echo24 v sobotu napsal, že Michl na nejvyšší prověrku čeká od loňského května, standardní lhůta pro vydání prověrky na stupeň přísně tajné uplynula tento týden.


Ceny BAFTA vyhrál film Na západní frontě klid, Čech byl oceněn za nejlepší zvuk
idnes.cz | 22:37:15
Britskou filmovou cenu BAFTA za nejlepší film v neděli získalo válečné drama Na západní frontě klid, které se natáčelo v Česku. Ceny BAFTA zcela ovládlo, když ze 14 nominací proměnilo sedm, a to včetně té za nejlepší režii pro Němce Edwarda Bergera.


Pětkrát nákup nevyšel, stát zkouší šesté kolo. Shání ropu, problém jsou i vložky
idnes.cz | 20:26:00
Ve státních rezervách dlouhodobě chybí 75 tisíc tun ropy. Pětkrát se ji už nepodařilo dokoupit, rezervy tak nepokrývají povinných 90 dnů průměrné spotřeby. Jestli ani toto kolo poptávky nevyjde, má přijít na řadu nový přístup. Není to ale jediná položka, kterou se nedaří státu nakoupit a ve skladech není v požadovaném množství.


Na západní frontě klid. Filmovou cenu BAFTA získal i český zvukař Viktor Prášil
Denik.cz | 22:01:00
Britskou filmovou cenu BAFTA za nejlepší film získalo válečné drama Na západní frontě klid, které se natáčelo v Česku. Ceny BAFTA v neděli zcela ovládlo, když ze 14 nominací proměnilo sedm, a to včetně té za nejlepší režii pro Němce Edwarda Bergera. Ocenění za práci na filmu z produkce streamovací společnosti Netflix si spolu s kolegy odnesl i český zvukař Viktor Prášil.


Meta zavede placené ověření totožnosti, začne v Austrálii a na Novém Zélandu
Denik.cz | 21:48:00
Americká internetová společnost Meta Platforms začne testovat placenou službu, která uživatelům umožní nechat si u svých účtů ověřit totožnost. Pro sociální sítě Facebook a Instagram dohromady bude podle agentury Reuters stát od 11,99 dolarů (266 Kč) měsíčně. V příštím týdnu začne služba fungovat v Austrálii a na Novém Zélandu.


VIDEO: Hladina Bystřice v Olomouci se zvedla. Stezku v Myší díře zaplavila voda
Denik.cz | 20:44:00
Déšť a tání sněhu zvedly hladiny potoků a řek na Olomoucku. Bystřice v profilu Velká Bystřice v neděli 19. února dosáhla prvního, nejnižšího stupně povodňové aktivity. Na dvojku, tedy pohotovost by již vystoupat neměla. Pršet přestalo a postupně dochází ke kulminaci.


Vražda? Kriminalisté řeší v Lovčicích smrt dvou mužů, hlídky kontrolovaly auta
Denik.cz | 20:27:00
Násilný trestný čin řeší od nedělního večera policisté v Lovčicích na Hodonínsku. Podle informací Deníku se v obci stala vražda. Tragickou událost vyšetřují kriminalisté. 


Lidé často nechápou, proč se tolik smějeme, říká moderátorské duo Snídaně
idnes.cz | 17:00:00
Pokud se vám bude zdát, že vsuvka (směje se) je v rozhovoru příliš často, vězte, že jsem ji nenapsala ani zdaleka pokaždé, když se moderátoři Snídaně Johan Mádr a Ondřej Havel rozchechtali. „Většině lidí se to stává ve třinácti, nám teď,“ přiznávají (a smějí se). Duo tvoří už dlouhá léta, nejprve v rádiu, nyní v televizi. Čeho by ještě chtěli v kariéře dosáhnout?


Po téměř 41 letech padl světový halový rekord Jarmily Kratochvílové
Tiscali-zprávy | 23:46:44
Nizozemská běžkyně Femke Bolová po téměř jedenačtyřiceti letech pokořila světový rekord legendární Jarmily Kratochvílové v běhu na 400 metrů v hale. Dvaadvacetiletá čtvrtkařka a překážkářka na nizozemském šampionátu v Apeldoornu překonala časem 49,26 sekundy výkon české atletky o 33 setin.Return to top