Celkem 3993 článků.|

Zpravodajství

V Německu zatkli švýcarského špióna. Mohl sledovat daňové vyšetřovatele
Denik.cz | Ikonka času1. 5. 2017, 5:50 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Německá policie zadržela ve Frankfurtu nad Mohanem špiona. Státní zástupce uvedl, že občan Švýcarska je podezřelý z toho, že od „roku 2012 pracoval pro zpravodajskou službu cizí země".

Long Island tyranizuje gang ze Salvadoru, vraždy školáků řeší i Trump
idnes.cz | Ikonka času1. 5. 2017, 5:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Debatu o imigrační politice ve Spojených státech v posledních týdnech ovlivňují i vraždy na Long Islandu ve státě New York. Policie je přičítá brutálnímu gangu MS-13, který má kořeny ve středoamerickém Salvadoru. Donald Trump slibuje velkou očistu, místní obyvatelé však jeho silným slovům netleskají.Další články k tématu:Dcery Mayů prchají na sever, touží uniknout sexuálnímu otroctvíStředoamerický stát Salvador po třech letech zaznamenal den bez vraždAmerika čelí nové uprchlické vlně, ženy a děti prchají před narkogangy

Chartisté narušili v roce 1987 oslavy 1. máje. Do půl hodiny je měla StB
idnes.cz | Ikonka času1. 5. 2017, 0:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Komunisté věnovali oslavám prvního máje vždy velkou pozornost. Přesto neuhlídali vše. V roce 1987 v Olomouci dvojice odvážlivců Tomáš Hradílek a Rudolf Bereza vyvěsila kousek od tribuny transparent s nápisem „Charta 77 vybízí k občanské kuráži“. Jejich vzdor trval pouhou půlhodinu, pak se na ně vrhli estébáci. Na nepříliš známou událost zavzpomínal pro iDNES.cz přesně po třiceti letech přímo jeden z aktérů akce.Další články k tématu:Příběhy 20. století: Řidič chartista psal Husákovi a vyzýval ke kurážiBývalý ministr vnitra Hradílek se nemusí omlouvat Hučínovi

Špioni, nebo turisté? Řecký soud bude jednat o dvou Češích
Denik.cz | Ikonka času1. 5. 2017, 0:01 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Řecký soud se začne ve středu zabývat případem dvou Čechů obviněných ze špionáže. Martin Pezlar a Ivan Buchta do země odlétají v pondělí. 

USA mouhou prohloubit globální nestabilitu. Známý politolog Fukuyama tvrdě zaútočil na Trumpa
Eurozpravy-zahraniční | Ikonka času1. 5. 2017, 0:01 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
MAGAZÍN - Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem vyvolalo mimořádný strach, že se z něj stane vládce tvrdé ruky po vzoru autoritářských vůdců, jakými jsou jako Vladimir Putin či Recep Tayyip Erdogan, které magnát obdivuje, připomíná Francis Fukuyama úvodem svého komentáře pro server Washington Post. Známý politolog a filozof, autor slavné teorie o "konci dějin", dodává, že Spojené státy však mají velmi silný soubor institucionálních brzd a protivah, které mají zabránit, aby jednotlivec získal přílišnou moc.

Na Ukrajině měl zabíjet zajatce. Údajného kata zadrželi v Polsku
Tyden-zahraniční | Ikonka času30. 4. 2017, 22:58 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Polští pohraničníci zadrželi pětadvacetiletého rakouského státního příslušníka, který je podezřelý ze zabíjení zraněných a zajatců v občanské válce na východní Ukrajině. S odvoláním na polskou pohraniční stráž o tom informovala agentura APA.

Účet koaličních náletů na Islámský stát: za tři roky zemřelo už 352 civilistů
Denik.cz | Ikonka času30. 4. 2017, 22:50 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
/VIDEO/ Od začátku spojenecké bitvy v roce 2014 v Iráku a Sýrii, kterým se koaliční síly vedené Spojenými státy snaží zničit tzv. Islámský stát, zemřelo při náletech 352 civilistů. Alespoň to uvádí zpráva americké armády, kterou v neděli zveřejnila.

Francouzští vojáci zabili v Mali více než dvacet radikálů
Tyden-zahraniční | Ikonka času30. 4. 2017, 22:41 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Více než 20 radikálů zabili vojáci francouzské armády o tomto víkendu v západoafrických zemích Mali a Burkina Faso. Informaci přinesly francouzské obranné zdroje.

Češi nejsou blbí, ale chovají se iracionálně
Britské listy | Ikonka času30. 4. 2017, 22:35 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Se spisovatelkou a scénáristkou Terezou Brdečkovou hovoří v tomto
Rozhovoru Britských listů Jan Čulík o příčinách konstrukce iracionálních
narativů v dnešní České republice. Rozhovor se vysílá na regionalni
televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na
kabelu i na internetu, od pátku 21. dubna 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před
vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu.
Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na
adresu redakce@blisty.cz.Přidejte si prosím Britské listy mezi
oblíbené na Facebooku ZDE

Těžba uranu skončila, škody jdou do desítek miliard korun
Britské listy | Ikonka času30. 4. 2017, 22:35 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Tisková zpráva organizace Calla
Vyvezením posledního vozíku smolince z uranového dolu Rožná I dnes
finálně skončila těžba uranu v České republice.  Těžba a upracování
uranové rudy po sobě zanechaly škody velkého rozsahu, Česká republika
byla nucena na jejich sanace od roku 1989 vynaložit již více než 40
miliard korun a dalších 60 miliard ještě vydá [1]. Jen na odstraňování
následků chemického loužení ve Stráži pod Ralskem se vláda zavázala
během následujících třiceti let uhradit 31,3 miliardy korun [2]. Plány
Ministerstva průmyslu na budoucí těžbu dalších ložisek, jak jsou
obsaženy v návrhu Surovinové politiky ČR, by již jen z těchto důvodů
měly být nadobro opuštěny.

Máj
Britské listy | Ikonka času30. 4. 2017, 22:35 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Úvod připravil Jan Čulík

Máchovo postavení v české literatuře se vždycky zdálo být kontroverzní - jako by jeho dílo nemělo absolutně nic společného s tradicí české poezie z devatenáctého století. Existenciální motivy, úvahy o nicotě, smrti, časnosti, vině a trestu jsou nesmírně moderní, jako by patřily nejméně do dvacátého století. Hudební struktura Máje, založená na integraci všech vrstev jazyka básně (jak to ukázal ve třicátých letech dvacátého století Jan Mukařovský) je neuvěřitelně složitá a nepřeložitelná do jiných jazyků.
Loupežník Vilém není český literární typ, napsal Josef Jedlička. Ani jeho družka Jarmila jím není. Přesto - nemůžeme Máchu jen tak beze všeho obejít. Vyjádřil za nás cosi skrytého a zapíraného a cosi z jeho díla nám přešlo do krve, třebaže jsme o to dvakrát nestáli a vůbec jsme to nefedrovali.

Jedlička pokračuje:

To, čemu jsme obvykle přiznávali hodnotu a úctu vlasteneckého konání, byla ona drobná zlepšovatelská práce, čím klopotnější, tím úctyhodnější, to jaré a důvěřivé spění k cílům komunálně občanským. Věru, že bylo mnoho co dělat: reformovat pravopis a vydat slovník, zakládat školy a spolky, cvičit v Sokole, psát české kuchařky, přeložit světovou literaturu, vést státoprávní boje, učit se obecní samosprávě, vymaňovat se z vlivu kapitálu a dohánět, dohánět a dohánět - jednou Evropu, podruhé Ameriku, potřetí Sovětský svaz...

Ta přemíra úkolů nás vždycky vedla k tomu, že jsme do své představy vlastenectví zahrnovali i jakousi povinnou spokojenost s málem, snadno se smiřovali s tím, že nejsme původní, a když se z dopuštění osudu stalo, že u nás vyrostla světová osobnost, jakou byl třeba Purkyně, honosili jsme se tím sice, ale za jeho hlavní zásluhu jsme přece jen pokládali, že si občas zašel na pivo k Tomášovi.
Urpostřed toho shonu a kutění nám byl na obtíž každý, kdo se nechtěl podřídit této vlastenecké disciplíně, kdo - třebas byl Čech - chtěl na daném terénu svést svůj nejprivátnější existenciální boj, kdo široce a tvořivě pojal svou národní určenost a snažil se ji povznést na úroveň všelidskou.

První kritikové obvinili Máchu, že je "cizí a nečeský".
A skutečně: loupežník, oblečený v plášť rudě podšitý jako karbonář, aristokratický vůdce tlupy spříseženců je vlastně nemyslitelný v zemi Babinského, který jak známo na stará kolena okopával kajícně v Kartouzích kedlubny. Česká dívka bledá "co amaranth na jaro svadlý" a k tomu ještě v bílém rouchu tesknící na skalním ostrohu je zjev právě tak exotický a právem se jí nedostalo obliby Mařenčiny, Vendulčiny či paní Mullerové. Jen právě zase naše vlastenectví nás přimělo k tomu, abychom děj Máje situovali k doksánskému rybníku, když je přece nade vši pochybnost zřejmé, že scenérií Máje je italské jezero, až do těch plachetních člunků a labutí. Sotvakdy se našimi lesíky ozýval "táhlý trouby zvuk" a vůbec je nepředstavitelné, že by u nás byl někdy zval k lásky hrám "hrdliččin hlas"...
A přece. Navzdory všemu rozumu a zkušenosti, navzdory přízemnímu pragmatickému vlastenectví, navzdory pohodlnosti, z níž se neradi dáváme vyrušovat, a i navzdory politické manipulaci vyvstává u nás od dob Máchových nad temné hory růžný den, borovými háji vane vítr, který nad lesy řídí divokých husí let a po horách mladičké stromky sklání, chvějeme se zvukem strhané harfy a opíjíme se sladkostí pýru na ladech a dokud nejsme zcela staří anebo dočista zlí a nelidští, občas k nám zaléhá i přes hory a doly, přes oceány a šílený mumraj světa žežulčino volání a sladký hrdliččin hlas.
Neboť nad pravdu zkušenosti a denní potřeby je koneckonců vždycky pravda básníkova. Ona nás pak vede i k tomu, abychom byli více lidmi, a lidmi co nejúplnějšími.
Josef Jedlička, České typy aneb Poptávka po našem hrdinovi, Praha 1992
Plné znění Máchova Máje BL

Rozvodněné řeky si vyžádaly druhou oběť
Tyden-domácí | Ikonka času30. 4. 2017, 22:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Rozvodněné řeky v Moravskoslezském kraji si pravděpodobně vyžádaly druhou oběť. Na Novojičínsku se v sobotu zřejmě utopila šedesátiletá žena, která se procházela kolem řeky. V neděli o informovala mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Policie pátrá po nebezpečném muži. V Rakovníku napadl návštěvníka baru
idnes.cz | Ikonka času30. 4. 2017, 22:26 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Policisté pátrají po nebezpečném muži, čtyřiatřicetiletém Petru Sonnleitnerovi. V Rakovníku v noci na neděli podle policistů pobodal jiného muže. Je podezřelý z pokusu o vraždu a může být ozbrojen. Informoval o tom mluvčí středočeské policie Jakub Vinčálek.Další články k tématu:Taxikář napadl zákazníka, který odmítl zaplatit víc, než se dohodliVIDEO: Útočník srazil soka pěstí, pak bezvládného muže kopl do hlavy

Při záplavách v Moravskoslezském kraji zřejmě utonuli dva senioři
aktuálně.cz | Ikonka času30. 4. 2017, 22:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Hladiny řek v Moravskoslezském kraji se zvedly v pátek po nočních deštích. Situace v Povodí Odry se začala uklidňovat hned druhý den.

Obávaní motorkáři z Ruska zahájili na Slovensku svou jízdu
Tyden-zahraniční | Ikonka času30. 4. 2017, 22:02 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Kontroverzní ruský motorkářský klub Noční vlci zahájil na Slovensku svou motocyklovou jízdu s názvem Silnice vítězství - 2017 položením věnců na místech hlavních bojů Rudé armády proti fašistům.

První let: Čína předvedla největší obojživelné letadlo na světě. Podívejte se
Eurozpravy-zahraniční | Ikonka času30. 4. 2017, 21:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Peking - Čínské letadlo AG600 uskutečnilo v sobotu svůj první let. Největší obojživelné letadlo na světě je navrženo tak, aby bylo schopno hasit lesní požáry či uskutečnit záchranné akce na moři.

První let: Čína předvedla největší obojživelné letadlo na světě. Podívejte se
Eurozpravy-zahraniční | Ikonka času30. 4. 2017, 21:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Peking - Čínské letadlo AG600 uskutečnilo v sobotu svůj první let. Největší obojživelné letadlo na světě je navrženo tak, aby bylo schopno hasit lesní požáry či uskutečnit záchranné akce na moři.

Stalinovo temné tajemství: Skutečně odmítl vyměnit syna za nacistického generála? Ruský archiv odhalil neznámá fakta
Eurozpravy-zahraniční | Ikonka času30. 4. 2017, 21:42 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
HISTORIE – Syn známého sovětského vůdce Josifa Vissarionoviče Stalina Jakov zemřel v německém zajetí v roce 1943. Jakov Džugašvili sloužil jako dělostřelecký důstojník v Rudé armádě a v bitvě u Smolenska byl zajat. Nacistický vůdce Adolf Hitler jej později údajně chtěl vyměnit za maršála Pauluse, ale Stalin prý odmítl se slovy, že „nemůže vyměnit maršála za poručíka“. Opravdu byl Stalin tak krutý, i když šlo o jeho rodinu? A jak se vlastně Jakov dostal do zajetí?

Stalinovo temné tajemství: Skutečně odmítl vyměnit syna za nacistického generála? Ruský archiv odhalil neznámá fakta
Eurozpravy-zahraniční | Ikonka času30. 4. 2017, 21:42 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
HISTORIE – Syn známého sovětského vůdce Josifa Vissarionoviče Stalina Jakov zemřel v německém zajetí v roce 1943. Jakov Džugašvili sloužil jako dělostřelecký důstojník v Rudé armádě a v bitvě u Smolenska byl zajat. Nacistický vůdce Adolf Hitler jej později údajně chtěl vyměnit za maršála Pauluse, ale Stalin prý odmítl se slovy, že „nemůže vyměnit maršála za poručíka“. Opravdu byl Stalin tak krutý, i když šlo o jeho rodinu? A jak se vlastně Jakov dostal do zajetí?

Neztrácejte čas vyslýcháním migrantů, musíte se zaměřit na osoby z EU, dostali nařízeno pohraničníci v Británii
Eurozpravy-zahraniční | Ikonka času30. 4. 2017, 21:36 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Londýn - Pohraniční stráže na britském mezinárodním letišti Heathrow dostaly pokyn, aby „neztrácely čas“ s vyšetřovacím potenciálních nelegálních přistěhovalců, místo toho se prý mají soustředit na džihádisty s evropskými cestovní doklady, kteří představují větší hrozbu. Uvádí to server Daily Mail.

Neztrácejte čas vyslýcháním migrantů, musíte se zaměřit na osoby z EU, dostali nařízeno pohraničníci v Británii
Eurozpravy-zahraniční | Ikonka času30. 4. 2017, 21:36 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Londýn - Pohraniční stráže na britském mezinárodním letišti Heathrow dostaly pokyn, aby „neztrácely čas“ s vyšetřovacím potenciálních nelegálních přistěhovalců, místo toho se prý mají soustředit na džihádisty s evropskými cestovní doklady, kteří představují větší hrozbu. Uvádí to server Daily Mail.

Řeky v Moravskoslezském kraji si asi vyžádaly druhou oběť
lidovky.cz | Ikonka času30. 4. 2017, 21:35 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Rozvodněné řeky v Moravskoslezském kraji si pravděpodobně vyžádaly druhou oběť. Na Novojičínsku se v sobotu zřejmě utopila šedesátiletá žena, která se procházela kolem řeky. ČTK o tom informovala mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská. V pátek zemřel senior v Příboru na Novojičínsku, který asi také utonul. Příčinu smrti musí v obou případech ještě určit pitva. Po dalším muži, který v sobotu vyrazil na procházku kolem rozvodněné Odry a nevrátil se domů, policisté pátrají.Další články k tématu:Morava si oddechla. Řeky klesají a další déšť se nečekáPovodňová pohotovost ustává. Hladiny řek nadále klesají

Německý terorismus? Rote Armee Fraktion znamená přepady, únosy, škody a mrtví
Eurozpravy-zahraniční | Ikonka času30. 4. 2017, 21:34 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
HISTORIE - Měli či spíše chtěli se stát novou nadějí tehdy Západního Německa. Vyhlásili boj přežitkům a společnosti, která se podle nich stala spokojenými konzumenty. Místo toho dospěli na docela jiné místo a po nich zůstali jen přepady, únosy, škody a mrtví.

Kde mají nejvíc čarodějnických ohňů? Na centrále hasičů
Denik.cz | Ikonka času30. 4. 2017, 21:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Přes sto akcí, které pořadatelé čarodějnických akcí nahlásili v rámci takzvané evidence pálení. K tomu ještě spousta dalších ohňů, které nikdo nespočítá. Až ráno bude známý počet míst, kde se akce vymkla kontrole. Tak vypadá filipojakubská noc na přelomu dubna a května z pohledu pražských hasičů.

Příčetný? To nevím, ale rozhodně je to lišák, zhodnotil Trump Kim Čong-una
lidovky.cz | Ikonka času30. 4. 2017, 21:28 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Americký prezident Donald Trump neví, zda je severokorejský diktátor Kim Čong-un příčetný, očividně je to ale „lišák“, když se navzdory svému mládí dokázal udržet u moci. Trump to řekl v rozhovoru s televizní stanicí CBS.

Série tornád zpustošila Texas, sedm mrtvých. Lovci bouří natočili unikátní záběry
Eurozpravy-domácí | Ikonka času30. 4. 2017, 21:27 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dallas - Oblastí východně od Dallasu se v sobotu odpoledne a večer místního času přehnala nejméně tři tornáda. Zemřelo sedm lidí a zraněných je přes 50. Státy Oklahoma, Missouri a Mississippi od pátku bojují s lijáky a povodněmi.

Série tornád zpustošila Texas, sedm mrtvých. Lovci bouří natočili unikátní záběry
Eurozpravy-domácí | Ikonka času30. 4. 2017, 21:27 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dallas - Oblastí východně od Dallasu se v sobotu odpoledne a večer místního času přehnala nejméně tři tornáda. Zemřelo sedm lidí a zraněných je přes 50. Státy Oklahoma, Missouri a Mississippi od pátku bojují s lijáky a povodněmi.

Rozsáhlé záplavy zasáhly USA, doplnila je i tornáda
Tyden-zahraniční | Ikonka času30. 4. 2017, 21:23 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nejméně sedm lidí přišlo o život a 55 utrpělo zranění kvůli sérii tornád a rozsáhlým záplavám, které postihly americké státy Texas, Missouri, Mississippi, Arkansas a Oklahoma. S odvoláním na policii o tom informovala zpravodajská televize CNN.

Trump vysekl Kimovi poklonu. Diktátor KLDR je opravdový lišák
Tyden-zahraniční | Ikonka času30. 4. 2017, 21:21 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Americký prezident Donald Trump neví, zda je severokorejský diktátor Kim Čong-un příčetný, očividně je to ale "lišák", když se navzdory svému mládí dokázal udržet u moci. Trump to řekl v rozhovoru s televizní stanicí CBS.

Kim Čong-un je "lišák", když se v tak mladém věku udržel u moci, prohlásil Trump
aktuálně.cz | Ikonka času30. 4. 2017, 21:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
"Přitom spousta lidí se ho nepochybně snažila moci zbavit, ať už to byl jeho strýc, nebo někteří jiní. On se s tím ale dokázal vypořádat."


 Starší >  Nejstarší >>

Stránka:
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Vrátit se nahoru