Eurozpravy-kultura

Poslední slovo Tomáš Baldýnského: O cirkulárce
Ikonka času24. 5. 2022, 21:02 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Inflační spirálu vidím roztáčet se přímo v naší tiché ulici. Dodávky plné zboží, co je potřeba koupit teď, protože na podzim už přece bude dražší, ji brázdí jak kdysi za covidu. Je tu najednou provoz jak na magistrále. Dépédéčko na kraji ulice vyloží bazén, u souseda naproti čističku vzduchu. Co veze ke křižovatce, nevidím, protože mi výhled stíní pépéelko, od kterého si soused z domu se sakurou odváží na rudlu pračku.

Schröder se vzdal nominace do dozorčí rady ruského Gazpromu
Ikonka času24. 5. 2022, 20:58 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder se vzdal nominace do dozorčí rady ruského energetického koncernu Gazprom. Bývalý politik Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) na sociální síti LinkedIn napsal, že tak učinil už před delší dobou a že své rozhodnutí sdělil firmě. Pravost příspěvku si agentura DPA nechala potvrdit v okolí exkancléře.

Kmoníček zřejmě vymění sombrero za vietnamky. Známý diplomat má překvapivě namířeno do Hanoje
Ikonka času24. 5. 2022, 20:57 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Jeden z nejvýraznějších českých diplomatů, současný velvyslanec ve Spojených státech Hynek Kmoníček, má podle informací webu Lidovky.cz poněkud překvapivě nakročeno na post ambasadora ve Vietnamu.

Věkové složení obyvatelstva Středočeského kraje v roce 2021
Ikonka času24. 5. 2022, 20:53 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
23. května 2022 Kromě toho, že byl koncem roku 2021 Středočeský kraj nejlidnatějším krajem u nás, žilo v něm také věkově nejmladší obyvatelstvo. Průměrný věk obyvatel Středočeského kraje dosáhl 41,5 let, což bylo v porovnání s rokem 2011 o 1,2 roku...

Tatra zvyšuje výrobu, chce nabrat 500 zaměstnanců
Ikonka času24. 5. 2022, 20:52 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Automobilka Tatra Trucks chce přijmout 500 nových zaměstnanců. Důvodem je především rostoucí objem zakázek a zvyšování výroby. Pracovníky potřebují i další firmy působící v areálu Tatry v Kopřivnici na Novojičínsku - Tatra Defence Vehicle, Tawesco a Tatra Metalurgie. Tatra Trucks má přes 1200 zaměstnanců a její dceřiná firma Tatra Metalurgie dalších více než 600.

Tatra zvyšuje výrobu, chce nabrat 500 zaměstnanců
Ikonka času24. 5. 2022, 20:52 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Automobilka Tatra Trucks chce přijmout 500 nových zaměstnanců. Důvodem je především rostoucí objem zakázek a zvyšování výroby. Pracovníky potřebují i další firmy působící v areálu Tatry v Kopřivnici na Novojičínsku - Tatra Defence Vehicle, Tawesco a Tatra Metalurgie. Tatra Trucks má přes 1200 zaměstnanců a její dceřiná firma Tatra Metalurgie dalších více než 600.

Moderátoři afghánské televize si zahalují tvář. Vyjadřují solidaritu kolegyním
Ikonka času24. 5. 2022, 20:42 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Moderátoři afghánské televize TOLO si před kamerami začali zakrývat tváře rouškami na znamení solidarity se svými kolegyněmi. Moderátorky většiny afghánským médií splnily nařízení vládnoucího hnutí Tálibán a od víkendu pracují se zakrytými vlasy i tvářemi.

Biden: Ukrajina se týká všech. Protičínská koalice také odmítla porušování pravidel a expanzívní plány Pekingu
Ikonka času24. 5. 2022, 20:25 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zkratka Quad, za níž se oficiálně skrývá „Čtyřstranný bezpečnostní dialog“, zatím není tak zavedená jako například NATO v případě Severoatlantické aliance.

Teď nemáme jinou alternativu než ruský plyn. Vláda by měla skončit, řekl Okamura v Interview ČT24
Ikonka času24. 5. 2022, 20:09 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Předseda SPD Tomio Okamura v úterním Interview ČT24 tvrdě zkritizoval vládu Petra Fialy (ODS). Ta podle něj nepracuje pro české občany a měla by podat demisi. Opoziční politik rovněž řekl, že Česko by mělo energie nakupovat přímo a ne prostřednictvím burz, kde jsou podle něj ceny příliš vysoké. Hned teď Okamura nevidí alternativu k odebírání ruského plynu.

Bohatí Američané chudnou. Z akciového trhu se vypařilo pět bilionů dolarů
Ikonka času24. 5. 2022, 20:05 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Amerika se probouzí do nepříjemné a pro ni nezvyklé nálady – je totiž stále chudší. Akciové trhy nepřestávají oslabovat, což dopadá zejména na ty nejbohatší. Od začátku roku z portfolií Američanů zmizelo nejméně pět bilionů dolarů. Tím, že bohatí chudnou, dochází ke zmenšování sociální nerovnosti ve společnosti. Podle analytiků ale není důvod k radosti. Poklesy trhu dopadnou na všechny.

STALO SE DNES: Česko má první případ opičích neštovic. Hirt ovládl etapu na Giru
Ikonka času24. 5. 2022, 20:03 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Česko má potvrzený první případ opičích neštovic. Ruský rubl v posledních dnech nadále posiluje a vůči euru se během pondělí dostal dokonce na své sedmileté maximum. Polovina týmu poradců prezidenta Miloše Zemana odchází. Ukrajina by se podle exministra Kissingera měla vzdát části svého území. Jan Hirt ovládl etapu na Giru. Přinášíme souhrn nejzásadnějších úterních událostí.

Orwell psal o soumraku liberalismu. Západ lže o románu 1984, line se z Kremlu vlastní výklad literárního díla
Ikonka času24. 5. 2022, 20:02 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová označila za „globální lež“ obecně přijímanou interpretaci slavného antiutopického románu George Orwella 1984 pojednávající o hrozbě a hrůzách totalitarismu. Autor podle Zacharovové psal o soumraku liberalismu. Názor mluvčí odmítl překladatel románu do ruštiny Viktor Golyšev.

O sedm set vyšší důchod? Vláda chce schválit zářijovou valorizaci penzí
Ikonka času24. 5. 2022, 20:01 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vláda se chystá ve středu schválit nařízení o zářijové mimořádné valorizaci penzí. Zásluhová část všech starobních, invalidních a pozůstalostních důchodů se má od září podle návrhu zvednout kvůli vysoké inflaci o 5,2 procenta. Průměrná starobní penze tak má vzrůst o 699 korun. Na přidání bude od září do konce roku potřeba 7,8 miliardy korun.

Primátoři velkých měst mají šanci zůstat. Jen v Praze se čeká řežba
Ikonka času24. 5. 2022, 20:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Většina stran již zná lídry, kteří v září povedou kandidátky do komunálních voleb. Zatímco ve velkých krajských městech, například Brně, Ostravě či Liberci, mají stávající primátoři velkou šanci mandát obhájit, v hlavním městě je situace nejasná. A dá se tam předpokládat vyhrocená kampaň.

Škodě se stále nedaří vyrábět na plnou kapacitu, už došla i USB
Ikonka času24. 5. 2022, 20:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto stále nevyrábí na maximum své kapacity. Nadále se potýká s nedostatkem některých dílů, kromě čipů nebo dveřních výplní firmě chyběly například i USB porty. Milion vozů se letos Škodě vyrobit nepodaří, cokoliv nad 800 000 však bude pozitivní výsledek, řekl předseda podnikové rady Jaroslav Povšík.

Finsko vs. Česko třetina po třetině: Finové vedou po první třetině 2:0
Ikonka času24. 5. 2022, 19:55 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Od 19:20 středoevropského času hrají čeští hokejoví reprezentanti poslední zápas ve skupině B na letošním mistrovství světa ve Finsku. Jeho výsledek významně ovlivní to, s kým budou Češi hrát ve čtvrtečním čtvrtfinále. Pokud Češi na týmem Suomi vyhrají za tři body, skončí ve své skupině druzí a tím ji tak může hrozit Kanada. Pokud Češi nevyhrají a nebo vyhrají až po prodloužení či nájezdech, skončí třetí a tím pádem je bude ve čtvrtfinále čekat Německo. Proti Finům pak realizační tým do branky nasadil Marka Langhamera, Karel Vejmelka si tak po vynikajícím výkonu proti USA odpočine. O první českou střelu se postaral z levého kruhu Blümel, se kterou si gólman Olkinuora poradil. Pak se Špaček snažil vysunout dopředu Smejkala, ale nepovedlo se. Jedná se o opatrnější začátek z obou stran, oba týmy si zatím drží své obranné pásmo. Pastrňák se po sedmi minutách hry dostával do brejku, ale v jeho zárodku nechal puk za sebou. Na druhé sraně šli dopředu v tandemu Armia s Pesonenem, přičemž ten druhý jmenovaný se bnedostal k zakončení. Následně šli dva na jednoho Mäenalanen s Antillou, který neostal přesně puk. Finský tlak se zvyšoval a po dalším rychlém kontru se Armia zbavil Ščotky a skóroval, 1:0. Po Krejčího chybě v útočném pásmu se ke střele na druhé straně za chvíli dostal Granlund, ale pálil jen do Langhamera. Za prvních 12 minut zaznamenali Češi jen jeden střelecký pokus. Změnit se to pokoušel Flek, jenž nahazoval před branku, kde byl Špaček, ten ale na puk nedosáhl. O další čskou střelu už se ale postaral Hronek, Olkinuora si s ní ale poradil. Finové hrají přesilovku a obléhají českou branku. Střílel nejprve Lehtonen, následně ale z pravého kruhu dostal puk před českou branku, kde se dostane až po Sallinenově přihrávce k Manninenovi a ten zvýšil na 2:0. O třetí střelu v první třetině z českého pohledu se postaral Špaček po předešlém Kempného pokusu. Do přestávkvy se už nic nestalo, Češi prohrávají 0:2. Jak to nakonec všechno dopadne, sledujte online třetinu po třetině na EuroZprávy.cz.

Francouzský ministr ujistil Ukrajinu, že se jednou stane součástí EU
Ikonka času24. 5. 2022, 19:48 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ukrajina se nakonec stane součástí Evropské unie, řekl dnes francouzský ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune. Podle agentury Reuters se výrokem snažil ujistit Kyjev, že Francií navrhované vytvoření nového mezinárodního útvaru pro sbližování EU a aspirujících členů nebude znamenat, že se uchazeči o vstup ve skutečnosti k bloku nikdy nepřipojí.

Beyond Meat podepsala Kim Kardashian jako “hlavního chuťového konzultanta”
Ikonka času24. 5. 2022, 19:40 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Akcie Beyond Meat (BYND.US) na začátku seance vzrostly o více než 7,0 % poté, co výrobce rostlinných burgerů zahájil kampaň s Kim Kardashian a jmenoval ji první hlavní chuťovou poradkyní společnosti. Jsem opravdu inspirována posláním a láskou Beyond ...

V poli na Kladensku ležela uhynulá exotická zvířata, zřejmě šlo o tygry
Ikonka času24. 5. 2022, 19:39 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Šokující nález u silnice mezi obcemi Smečno a Kačice na Kladensku vyšetřují středočeští policisté. V poli tu objevili torza uhynulých exotických zvířat.

Václavské náměstí dostalo fontánu, vodu si užívají děti i dospělí
Ikonka času24. 5. 2022, 19:23 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ochlazení v horkých dnech najdou Pražané a návštěvníci nově přímo na Václavském náměstí. Hlavní město v jeho spodní části v místech křížení s ulicí Na Příkopě nechalo zřídit novou fontánu. Hned se stala lákadlem nejen pro děti, kteří se v ní cákají, ale i pro dospělé. Ti si ji fotí nebo si v ní svlažují ruce.

Na nádraží to bylo nelidské, dobře že se uprchlíkům uzavře, říká odbornice
Ikonka času24. 5. 2022, 19:14 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Podmínky na hlavním nádraží jsou nelidské, je dobře, že se uprchlíkům zavře a najde se jiné řešení, míní zakladatelka neziskové organizace Slovo 21 Jelena Silajdžić. Spolu s komunitou romských žen uprchlíky navštěvují v centrech, kde jim ve spolupráci s dalšími organizacemi naslouchají a poskytují informace. Vedle lidí z osad tam žijí i vysokoškoláci, řekla Silajdžić v rozhovoru pro iDNES.cz.

Západ lže o románu 1984, Orwell líčil soumrak liberalismu, školí Zacharovová
Ikonka času24. 5. 2022, 19:12 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová označila za „globální lež“ obecně přijímanou interpretaci slavného antiutopického románu George Orwella 1984 pojednávající o hrozbě a hrůzách totalitarismu. Autor podle Zacharovové psal o soumraku liberalismu. Názor mluvčí odmítl překladatel románu do ruštiny Viktor Golyšev.

Opičí neštovice nejsou novým covidem. Nešíří se rychle, průběh je mírný, říká virolog
Ikonka času24. 5. 2022, 19:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Opičí neštovice provází mírný průběh, ačkoliv jsou podobné těm pravým, na něž před jejich vymýcením umíral skoro každý třetí, říká Libor Grubhoffer.

Cizinec popíjel slivovici a borovičku, pak na benzince naboural do sloupu
Ikonka času24. 5. 2022, 18:54 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Neobvyklý pohled se naskytl o víkendu obsluze čerpací stanice v Blučině na Brněnsku. Ke stojanům s pohonnými hmotami přijel z protisměru stříbrný hyundai a okamžitě naboural do ocelového sloupu. Za volantem totiž seděl notně opilý cizinec.

„Benvenuti“ výstava Ivana Komárka v Miláně
Ikonka času24. 5. 2022, 18:52 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dne 16. května 2022 proběhla v prostorách Českého domu v Miláně vernisáž výstavy českého akademického malíře Ivana Komárka. Výstava obrazů a

Nový Ford Ranger Raptor poprvé dorazil do Česka, známe i ceny
Ikonka času24. 5. 2022, 18:50 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
První vozy se na český trh dostanou až koncem roku, již nyní jsme si však mohli prohlédnout jeden z předprodukčních kusů.

Mopsové se celý život dusí. Lidé je mají jen jako módní doplněk, i když trpí, říká veterinářka
Ikonka času24. 5. 2022, 18:50 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
„Mopsové celý život nemohou pořádně dýchat. Šlechtí se tak, aby prakticky neměli žádný nos, aby lebka připomínala lidský obličej. Je to zvěrstvo,“ říká veterinářka Martina Načeradská. „Pes je pro lidi často módním doplňkem....

Mopsové se celý život dusí. Lidé je mají jen jako módní doplněk, i když trpí, říká veterinářka
Ikonka času24. 5. 2022, 18:50 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
„Mopsové celý život nemohou pořádně dýchat. Šlechtí se tak, aby prakticky neměli žádný nos, aby lebka připomínala lidský obličej. Je to zvěrstvo,“ říká veterinářka Martina Načeradská. „Pes je pro lidi často módním doplňkem....

Policejní spolupráce Policie ČR a Policie Černé Hory
Ikonka času24. 5. 2022, 18:50 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dne 24.5.2022 se Vedoucí zastupitelského úřadu v Podgorici, velvyslankyně Janina Hřebíčková, sešla s ředitelem Služby dopravní

V týmu Zemanových poradců skončili čtyři z deseti členů, odešel Rusnok i Dlouhý
Ikonka času24. 5. 2022, 18:49 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Odcházející členové podle serveru Seznam Zprávy uvedli, že jim došla trpělivost a pravidelné schůzky s prezidentem v Lánech považují za ztrátu času.

Zemanovi se rozpadá tým poradců. Končí jich pět z deseti, jsou nespokojení
Ikonka času24. 5. 2022, 18:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Polovina týmu poradců prezidenta Miloše Zemana odchází. Končí bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok, předseda Svazu měst a obcí František Lukl, šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák a někdejší šéf odborářů Jaroslav Zavadil. Některým došla trpělivost, jiní jsou nespokojení s rozhodnutími prezidenta, další schůzky mají za ztrátu času.

Ministři financí EU schválili ČR navýšení limitu pro registraci k DPH až na 85 000 eur - ECOFIN
Ikonka času24. 5. 2022, 18:43 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V úterý 24. května 2022 se v Bruselu konalo zasedání Rady Ecofin, kde ČR reprezentoval ministr financí Zbyněk Stanjura.

Rubl je nyní nejvýkonnější měnou světa. K euru je nejsilnější za sedm let
Ikonka času24. 5. 2022, 18:38 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ruský rubl v posledních dnech nadále posiluje a vůči euru se během pondělí dostal dokonce na své sedmileté maximum. Jedno euro se prodávalo zhruba za 58,75 rublu, což je nejvyšší hodnota od června 2015. Ruskou měnu nadále vehementně podporuje tamější centrální banka, která neupouští od již dříve zavedených restrikcí.

KONTEXT: Polsko ví, co znamená „o nás bez nás“. Na Ukrajině to nedovolí
Ikonka času24. 5. 2022, 18:36 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Největším spojencem Ukrajiny na evropské scéně je dnes nepochybně Polsko. Jakou roli hraje v nekompromisním postoji Varšavy vůči Moskvě historie? A jak může ruská agrese změnit uspořádání střední a východní Evropy? Na tyto otázky ve zpravodajském podcastu Kontext odpovídal politolog Maciej Ruczaj.

Na planetě opic. Strategii vůči nákaze lze hodnotit až s odstupem
Ikonka času24. 5. 2022, 18:34 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Máme se bát opičích neštovic? O té chorobě sice nevíme skoro nic, ale je tu a budí pozornost. Co tedy s tím? Burcovat k poplachu? Burcováním může být i úterní novinový titulek Opičí neštovice už jsou v Rakousku, Belgie zavádí povinnou karanténu.


<< Nejnovější   < Novější    Starší >  Nejstarší >>

Vrátit se nahoru