Celkem 6514 článků.|

Počítače

[aktualita] Americký Comcast zvítězil v aukci o většinový podíl placené televize Sky
lupa.cz | Ikonka času24. 9. 2018, 6:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V sobotní aukci o převzetí britské placené televize Sky, kterou uspořádal britský regulátor, zvítězila americká kabelová společnost Comcast. Svého konkurenta v podobě 21st Century Fox přebila nabídkou necelých pěti set korun za jednu akcii.  Televize Sky patří z 39 procent společnosti Fox amerického miliardáře Ruperta Murdocha, který se už dlouho snaží získat nad ní kontrolu. V aktuální aukci se soutěžilo o zbývajících 61 procent. Vítězný Comcast za tento podíl nabízel 26 miliard liber, Fox do…

Buďme rádi za Mir, jeho návaznost na Wayland prospívá rozmanitosti
Root.cz | Ikonka času24. 9. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[6 minut čtení] Mir měl být něčím jiným, stejně jako Ubuntu dnes mohlo být něčím jiným. Doba se ale od roku 2013 změnila, nicméně (nejen) Canonicalu se podařilo původní záměr změnit v projekt, který může být prospěšný. Když pomineme raná léta, kdy Mark Shuttleworth asi opravdu nevěděl, co s penězi a kromě výletu do vesmíru začal financovat právě samotný projekt Ubuntu, zažili jsme s Canonicalem zlatou éru, kdy se na první pohled dařilo téměř vše, na co Canonical sáhl. Poslední záchvěvy bohatých let a současně první signály, že už to nikdy, opravdu nikdy nebude tak růžové, jak se řekněme v roce 2006 mohlo zdát, přišly s projektem hi-end telefonu Ubuntu Edge. V létě roku 2013 přišel Canonical s kampaní na speciální telefon poháněný Ubuntu, přičemž chtěl vybrat částku 32 miliónů dolarů během pouhého 1 měsíce.

Postřehy z bezpečnosti: papírem a fixou proti ransomware
Root.cz | Ikonka času24. 9. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[3 minuty čtení] Tentokrát se podíváme na letiště v Bristolu, které se bez ztráty kytičky popasovalo s útokem ransomware, na nový multi-multi ransomware, na chybu firmware bezpečnostních kamer, nebo na novou kybernetickou strategii USA. Minulý týden zde byla řeč o krádeži osobních údajů a údajů o platebních kartách 380 tisíc zákazníků British Airways, koncem minulého týdne došlo pro změnu k napadení systémů letiště v Bristolu ransomwarem. Útok naštěstí neměl žádný zásadní dopad. Letiště odmítlo zaplatit za odemčení zašifrovaných souborů a dva dny tak jeho IT oddělení čistilo jednotlivé systémy a dávalo vše do funkčního stavu.

[článek] Deset NEJvhodnějších televizorů pro příjem nového digitálního vysílání DVB-T2
lupa.cz | Ikonka času24. 9. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[10 minut čtení] Pět nejprodávanějších značek představuje své tipy na nejvhodnější přístroje pro tuzemské DVB-T2, které uspokojí jak spořivé zájemce, tak ty nejnáročnější diváky. Redakce oslovila pět největších výrobců televizorů a poprosila je o tipy na nejvhodnější televizory pro DVB-T2/HEVC vysílání. Každá značka zaslala dva modely, jeden z ekonomické třídy, a druhý naopak z nejvyšší řady. A jak jejich tipy vypadají?

[článek] Otazníky kolem Googlu a Číny, Alexa v mikrovlnkách a co udělá 45 minut výpadku Facebooku
lupa.cz | Ikonka času23. 9. 2018, 19:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[11 minut čtení] Apple nemaže lidem filmy, děravý Grindr, Facebook oznámí svůj chytrý reproduktor Portal, RIP Path. A taky děravý Twitter. Co ještě přinesl právě končící #tyden. Apple komusi smazal zakoupené filmy a média začala řešit aféru. Jenže se brzy ukázalo, že si dotyčný v Applu přepnul region, a tím pádem ztratil k regionálně omezeným filmům přístup. Takže to samozřejmě není aféra týkající se Applu, ale další ukázka nesmyslného teritoriálního systému autorského práva. Toho práva, které se zásahem Evropské unie mimochodem stalo ještě více teritoriální. Viz No, Apple didn't delete that guy's movies. Here's what really happened.

Vyšel Mir 1.0, Purism představil Librem Key [Stalo se]
Root.cz | Ikonka času23. 9. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] Nvidia Turing v nouveau (dějství nulté), SDL2 v Ubuntu 18.10 s Vulkan, příručka LibreOffice 6.0, čipsety Intel zpět na 22 nanometrech, 10jádro od AMD, Samsung Evolution Kit 2018. Po zhruba pěti a půl letech od ohlášení projektu konečně mohl Alan Griffiths z Canonicalu ohlásit vydání finální verze grafického serveru nové generace Mir. Za těch 5 let se svět hodně změnil, původní plány na Mir vzaly za své spolu s řadou ambicí Canonicalu: vzpomeňme zejména projekt Ubuntu Phone, jehož byl původní Mir spolu s desktopem Unity 8 klíčovou součástí. Ubuntu Phone i vlastní crowdfundingem financovaný smartphone od Canonicalu jsou jen vzpomínkou na neúspěšný, sic zajímavý projekt své doby (podobně můžeme rozjímat třeba nad Larrabee od Intelu).

[aktualita] V Praze oficiálně začnou jezdit elektrické koloběžky Lime, mají jich být stovky
lupa.cz | Ikonka času22. 9. 2018, 12:37 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Americká bike sharingová společnost Lime oficiálně potvrdila dřívější zprávy o vstupu do Česka. V Praze začne od pátku 28. září nabízet elektrické koloběžky, které si lze vypůjčit přes mobilní aplikaci a zaparkovat je „kdekoliv“. „V Praze chceme zpřístupnit řádově stovky elektrických koloběžek,“ uvádí pro Lupu George Moreton, který vede české operace Limu. Česká aplikace Lime bude v App Store a Google Play přístupná od pátku. Pro vypůjčení koloběžky do ní stačí zadat platební kartu a následně…

Komiks: tahouni
Root.cz | Ikonka času22. 9. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[čtení do minuty] Jsou tahouni a jsou ti, kteří se vezou. Když se za volant dostane někdo, kdo měl sedět někde hóóóódně vzadu, je to průšvih – naštěstí by k tomu musel prokázat hodně chytrosti.

[aktualita] Uber jedná o koupi rozvážkového Deliveroo, cena se má pohybovat v miliardách dolarů
lupa.cz | Ikonka času21. 9. 2018, 15:51 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Uber to se vstupem do rozvážkového byznysu myslí skutečně vážně. Po spuštění vlastní služby Uber Eats teď vyjednává o koupi britského startupu Deliveroo, který se na rozvoz jídel z restaurací specializuje. Informovala o tom agentura Bloomberg. Jednání jsou podle Bloombergu zatím v začátcích a není jasné, kolik by Uber za firmu případně zaplatil. Napovědět by mohlo, že se její poslední valuace pohybovala kolem 2 miliard dolarů. Mluvčí obou firem odmítli informaci komentovat. Z transakce…

[aktualita] České Cryptelo, které za miliony prodalo vlastní kryptoměnu, je v insolvenci
lupa.cz | Ikonka času21. 9. 2018, 14:42 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Český startup Cryptelo, který podle svých tvrzení letos v rámci emise vlastní kryptoměny (ICO) od investorů získal přes 20 milionů korun, vstoupil do insolvenčního řízení. Upozornil na to deník E15 s tím, že dokument o insolvenčním rozhodnutí už je zveřejněný v obchodním rejstříku. Návrh na insolvenci podal podnikatel Alexej Petrásek, který vůči Cryptelu působí jako věřitel. Podle insolvenčního návrhu dluží Cryptelo Petráskovi 5,5 milionu korun, které jsou po splatnosti už třetím rokem. Jako…

[aktualita] Mall Group od Poláků kupuje výdejní balíkomaty, v Česku jich chce mít desítky
lupa.cz | Ikonka času21. 9. 2018, 12:40 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
E-commerce skupina Mall Group v Česku a na Slovensku přebírá síť automatizovaných výdejních boxů od polské společnosti InPost, zjistil časopis Logistika. InPost v Česku zakořenil po spojení s firmou Kouzelná Almara. Mall tak navazuje na Alzu, která v současné době provozuje 62 „balíkomatů“. Mall začne s pilotním projektem na devíti místech v Praze a následně se chce rozrůst na 78 míst v Česku a 31 na Slovensku. „Z původní stovky odběrných míst se tak, spolu se sítí Uloženek, dostáváme na více…

[aktualita] Vzniká Asociace českých herních vývojářů, chce podpořit herní průmysl
lupa.cz | Ikonka času21. 9. 2018, 12:26 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Čtrnáct tuzemských herních studií založilo novou Asociaci českých herních vývojářů (GDACZ), která má podporovat rozvoj tohoto průmyslu, prosazovat jeho zájmy a spolupracovat se státní správou. Mezi první členy GDACZ patří About Fun, Amanita Design, Beat Games, Bohemia Interactive, Craneballs, DIVR Labs, Dreadlocks, Gammosaur, Geewa, GoldKnights, Grip Digital, SCS Software, Wargaming Prague a Warhorse Studios. Členem asociace se může stát každý herní vývojář. O fungování rozhodují všichni…

[článek] Tomáš Matějček (Megapixel.cz): Proti velkým hráčům uspějete, když umíte dát zákazníkům servis
lupa.cz | Ikonka času21. 9. 2018, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[1 minuta čtení] V roce 2001 stavěl e-shop ve Frontpage, dnes si potrpí na design – a to i v kamenných prodejnách. Podívejte se na rozhovor s jedním z pionýrů české e-commerce. Specializovaný e-shop nemůže fungovat bez kamenných prodejen, říká Tomáš Matějček, zakladatel a dnes i jediný majitel e-shopu Megapixel.cz. „Prodej fotoaparátů, zejména těch pokročilých, si vyžaduje odborné poradenství a spoustu přidaných služeb. To bychom bez kamenných poboček nezvládli,“ konstatuje.

[článek] V Pythonu končí master a slave, také Indie nechce Huawei, Intel nestíhá vyrábět
lupa.cz | Ikonka času21. 9. 2018, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] Apple doplatil Irsku miliardy eur na daních. Zakladatel Salesforce.com kupuje Time. Přichází miniaturní PlayStation Classic. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě. Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?

RECENZE: Intel Optane - trocha teorie a popis nastavení, měření a výkony, klady a zápory
notebook.cz | Ikonka času21. 9. 2018, 6:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Poslední dobou často vídané a masivně propagované slovní spojení Intel Optane, slibuje markantní zrychlení notebooku s klasickým HDD. Některá odvážnější tvrzení dokonce naznačují, že s Optane bude klasický HDD stejně rychlý jako SSD. Zázraky se dějí jen v pohádkách, Optane sice dokáže některé činnosti urychlit, ale o čem to doopravdy je, se dozvíte v tomto článku.

[aktualita] Český rozhlas spustil novou frekvenci stanice Plus pro Mariánské lázně
lupa.cz | Ikonka času21. 9. 2018, 6:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Český rozhlas dále posiluje pokrytí své stanice mluveného slova. Po červencovém spuštění vysílače v Prachaticích a srpnovém zprovoznění další vysílací lokality pro oblast Litoměřicka byl včera na základě individuálního oprávnění vydaného Českým telekomunikačním úřadem spuštěn nový vysílač z lokality Mariánské Lázně – Havlíčkova. Nový vysílač zajistí místním obyvatelům poslech vysílání Českého rozhlasu Plus. Vysílač byl spuštěn na kmitočtu 89,7 MHz s výkonem 100 Wattů ERP s vertikální…

Jak přežít plánovanou údržbu DNS: v říjnu se mění klíče kořenové zóny
Root.cz | Ikonka času21. 9. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[3 minuty čtení] Systém DNS se na Internetu používá již více než 30 let – nyní je naplánována jeho celosvětová údržba, která poprvé za dobu existence DNS potřebuje koordinaci s provozovali DNS serverů a DNSSEC validátorů. Následující článek shrnuje zásadní kroky, které by provozovatelé DNS serverů měli provést, aby jejich uživatelé neměli potíže po plánované údržbě DNS na konci roku 2018 a začátku roku 2019.

LinuxDays letos nabídnou zahraniční hosty a přidají přednáškový sál
Root.cz | Ikonka času21. 9. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[1 minuta čtení] Sedmý ročník konference LinuxDays nabídne opět odborné přednášky, praktické workshopy a stánky zajímavých projektů. Letos přibude pátý přednáškový sál a přijde i několik zahraničních hostů. První víkend v říjnu se na FIT ČVUT v pražských Dejvicích uskuteční už sedmý ročník konference LinuxDays určené pro všechny techniky, IT specialisty nebo jen nadšence do zajímavých otevřených technologiích. Přijďte 6. a 7. října, vstup je zdarma, stačí se včas zaregistrovat.

Tomáš Rygl: Nic nemusí být tak špatné, jak se na první pohled zdá
Objevit.cz | Ikonka času20. 9. 2018, 18:04 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
„Baví mě stát před lidmi, inspirovat a obohacovat je,“ popisuje Tomáš Rygl jeden z důvodů, proč se rozhodl více věnovat osobnímu rozvoji. V současné době spolupracuje se školou Newton College, píše články...

[aktualita] Mezi dvacítkou nejsledovanějších pořadů za srpen má Prima jen jedno umístění
lupa.cz | Ikonka času20. 9. 2018, 16:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
První tři místa v TOP 25 nejsledovanějších pořadů českých televizi během letošního srpna obsadily pořady televize Nova. Nejúspěšněji si vedla Ordinace v růžové zahradě, která vykázala 960 tisíc diváků starších patnácti let. Televizní noviny sledovalo průměrně 907 diváků a detektivní seriál Specialisté 867 tisíc diváků. Nejsledovanějším pořadem České televize se stala klasická komedie Jak dostat tatínka do polepšovny, kterou si nenechalo ujít 810 tisíc diváků starších patnácti let. Pokračování…

[aktualita] Uber Eats má v Praze 30 tisíc stažení, nabízí oběd zdarma a rozvoz z McDonald’s
lupa.cz | Ikonka času20. 9. 2018, 11:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Online rozvoz jídel Uber Eats, který v Praze začal fungovat před měsícem, doposud zaznamenal 30 tisíc stažení mobilní aplikace. Aktivní uživatele firma nekomentuje, stejně jako objem objednávek. Průměrný čas doručení objednávky je 31 minut s tím, že služba prozatím operuje pouze v širším centru Prahy. „Splnilo to naše očekávání. Čas doručení chceme ještě stlačit dolů a mít ho v řádech desítek minut,“ uvádí šéf českého Uber Eats Tomáš Peťovský. Uber Eats uvádí, že dnes spolupracuje s více než…

[aktualita] Airbnb změní své podmínky, služba ustoupila požadavkům Evropské komise
lupa.cz | Ikonka času20. 9. 2018, 11:43 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Lepší a transparentnější zobrazování cen a lepší informace například o náhradách škod. To jsou hlavní změny, které na svém webu a v obchodních podmínkách provede ubytovací platforma Airbnb. Firma tak vyhoví námitkám Evropské komise a spotřebitelských úřadů EU. Airbnb tak bude podle Komise na webu uvádět celkovou cenu rezervace ubytování, včetně všech poplatků (například za služby a úklid). Bude také jasně uvádět, jestli ubytování nabízí soukromý, nebo profesionální hostitel. To má totiž vliv…

[článek] Kdo jsou šampioni českého internetu? Hlasování v anketě Křišťálová Lupa 2018 odstartovalo
lupa.cz | Ikonka času20. 9. 2018, 9:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[2 minuty čtení] Nominované internetové projekty a služby už známe. Teď můžete své nejoblíbenější servery podpořit svým hlasem. Uživatelé internetu mají možnost ve 13. ročníku ankety Křišťálová Lupa 2018 – Cena českého Internetu ocenit práci svých oblíbených tvůrců různorodých mediálních projektů.

[článek] Michal Bláha (Hlidacstatu.cz): Novináři, kteří používají Hlídače, mají nejvíc exkluzivních zpráv
lupa.cz | Ikonka času20. 9. 2018, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[13 minut čtení] Celý kód Hlídače chci jednou zveřejnit jako open source, říká autor Hlídače státu a popisuje, jak vypadá technické pozadí této služby. Hlídač Státu oslavil dva roky fungování a postupně se pěkně rozrostl. V databázi má 120 milionů záznamů, 1,5 milionu smluv nebo 800 veřejných zakázek. Autor Hlídače Michal Bláha plánuje postupně zapojovat nové zdroje dat.

[aktualita] Ultra HD (4K) kanál NASA TV UHD bude součástí všech tarifů IPTV služby Kuki
lupa.cz | Ikonka času20. 9. 2018, 6:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Během srpna a září si mohli vysílání Ultra HD (4K) kanálu NASA TV UHD vychutnat všichni předplatitelé IPTV platformy Kuki v rámci takzvané promopozice. V rámci vysílání této stanice mohou diváci sledovat mimo jiné záběry z amerického vesmírného programu. Od října se program NASA TV UHD stane součástí všech tarifů služby, tedy volitelné nabídky Kuki větší nebo Kuki menší. První obsahuje šedesát, druhá pak třicet televizních kanálů.  Uvolněnou promopozici obsadí v říjnu dětská stanice…

Časové zóny a nastavení přesného času v Linuxu
Root.cz | Ikonka času20. 9. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[5 minut čtení] Správně nastavený systémový čas je důležité pro uživatele, ale také pro systém samotný. Vysvětlíme si, jak Linux přistupuje k časovým zónám a jak si nastavit přesný čas, aby vám to správně tikalo. Na internetu lze najít spoustu nářků nad tím, že se po instalaci systému uživateli zobrazují špatné hodiny. Obvykle jsou posunuté o několik hodin a začátečníci jsou ze situace zoufalí. Vlastně na tom ale není nic tak komplikovaného, stačí mít správné nastavený systémový čas a správnou časovou zónu.

Úpravy Emacsu s Emacs Lisp: dokončení popisu Emacs Lispu
Root.cz | Ikonka času20. 9. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[26 minut čtení] V posledním článku, který se bude zabývat výhradně Emacs Lispem a nikoli samotným Emacsem, si popíšeme ostatní datové typy, s nimiž se v Emacs Lispu setkáme. Jedná se o vektory, pole, asociativní pole, řetězce a další. 1. Úpravy Emacsu s Emacs Lisp: dokončení popisu Emacs Lispu

[článek] V říjnu se na trhu objeví první dostupné 8K televizory. Co od nich můžeme očekávat?
lupa.cz | Ikonka času20. 9. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[3 minuty čtení] Rozlišení 8K přichází v úvahu hlavně u větších obrazovek, u uhlopříček pod šedesát palců by mělo stačit 4K. I to ale v současné době nabízí jen minimum lineárně vysílaných služeb. Čeká 8K stejný osud jako 3D televize? Na zářijovém veletrhu IFA v Berlíně představili dva jihokorejští konkurenti, Samsung a LG, vlastní modely 8K televizorů. Minimálně ty od prvně jmenovaného výrobce by se měly během letošního podzimu objevit i na českém trhu a nabídnout divákům ještě kvalitnější obraz hlavně u větších uhlopříček nad 1,6 metru.

[aktualita] Škoda v Mladé Boleslavi staví nejvýkonnější komerční datové centrum v Česku
lupa.cz | Ikonka času19. 9. 2018, 14:26 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Škoda Auto ve své centrále v Mladé Boleslavi rozšiřuje datové centrum. To by se po dokončení mělo stát nejvýkonnějším komerčním datacentrem v Česku. Výkon se má dostat na 15 petaFLOPS, což je asi desetinásobek oproti předchozí hodnotě. Škoda využije superpočítačové technologie (HPC) od společnosti SGI, tedy Hewlett Packard Enterprise. Objekt datacentra se ze současných 700 metrů čtverečních rozroste na 1700 metrů čtverečních. K dispozici bude 500 serverových racků rozdělených do šesti sálů,…

[článek] Accelerated Mobile Pages (AMP): Nové oblasti využití. A co Instant Articles a Apple News?
lupa.cz | Ikonka času19. 9. 2018, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[5 minut čtení] Představte si, že byste všechny komponenty AMP mohli používat v e-mailu… Ano, pro e-mail by to byla hotová revoluce. Když v roce 2015 lidé z Google Accelerated Mobile Pages (AMP) představovali, ještě asi netušili, kam všude se může dostat. Právě proto je z dnešního pohledu původní název – Accelerated Mobile Pages – dost zavádějící. Mluvíme o „AMP“, protože…


 Starší >  Nejstarší >>

Stránka:
0 1 2 3

Vrátit se nahoru