Celkem 5744 článků.|

Root.cz

Linux poběží lépe ve VirtualBoxu, přídavky pro hosta budou součástí jádra
Ikonka času19. 1. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Linux spuštěný ve VirtualBoxu už nebude potřebovat integrační přídavky pro hosta. Počínaje jádrem 4.16 totiž už budou součástí jádra, takže po instalaci nebude potřeba nic doinstalovávat a integrace bude sama fungovat. VirtualBox je nástroj, který je velmi často využíván pro testování linuxových distribucí nebo pro provoz více různých systému najednou. S novými úpravami v linuxovém jádře to bude ještě jednodušší, protože už nebude potřeba doinstalovávat takzvané přídavky pro hosta (guest addons). Ty se totiž brzy stanou přímou součástí linuxového jádra.

Jak nikdy nespouštět službu, aneb kdo posílá tajemný SIGKILL?
Ikonka času18. 1. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Když se jeden Linux admin a jeden backend vývojář rozhodnou vyzkoumat příčinu problému, který je pravidelně otravuje při restartech distribuované cloudové služby, můžou se postupně ponořit opravdu hluboko… Tento příběh začal, jako většina podobných investigací, příchozími alerty o chybách na produkci. Pravidelně spouštěné integrační testy začaly po aktualizaci a plánovaném restartu jednoho z nodů Apache Kafka clusteru hlásit duplikace v konzumovaných zprávách.

Framework Torch: konfigurace struktury neuronových sítí, rozpoznávání programovacího jazyka
Ikonka času18. 1. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Čtrnáctá část seriálu o frameworku Torch je věnována problematice konfigurace struktury neuronových sítí. Ve druhé části článku se poté budeme zabývat novým problémem – rozpoznáním programovacího jazyka na základě zdrojového kódu. 1. Framework Torch: konfigurace struktury neuronových sítí, rozpoznávání programovacího jazyka

VoIP podvody: úvod do anatomie útoků, které vás můžou stát stovky tisíc korun
Ikonka času17. 1. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Hlavní výhodou internetové telefonie je úspora výdajů za hovory. Hlavním problémem VoIP telefonie jsou telefonní podvody. Škody způsobené jediným VoIP podvodem znehodnotí úspory hovorného za mnoho měsíců. Dobrá ochrana proti VoIP podvodům je naprostá nutnost. Způsoby ochrany mají vycházet ze znalosti principů útoků. Platí to při ochraně proti bytovým zlodějům, při ochraně proti armádám nepřátelských států a platí to i při obraně proti internetovým útokům. Tedy i pro VoIP fraudy.

Softwarová sklizeň (17. 1. 1018)
Ikonka času17. 1. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na port Little Snitch firewallu, vyzkoušíme nástroj pro spouštění příkazů a úloh, budeme kódovat a dekódovat a nakonec nahrajeme obrázky na Flickr. Port projektu Little Snitch, který slouží jako firewall na aplikační úrovni. To znamená, že uživatele upozorní na všechna odchozí připojení vytvořená běžícími programy. Jedná se o efektivní způsob, jak zachytit a případně blokovat nežádoucí připojení. OpenSnitch spoléhá na NFQEUE, rozšíření iptables, které umožňuje zachycení IP paketů a jejich povolení nebo zahození. Podle vývojáře je software stále v alfa verzi.

Reason: programovací jazyk od Facebooku nejen pro webové aplikace
Ikonka času16. 1. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V tomto článku si představíme programovací jazyk od Facebooku, Reason. Řekneme si, jak se liší od populárních programovacích jazyků, v jakých situacích exceluje a kdy je naopak vhodné použít jiný jazyk. Jednou z nejznámějších aplikací, kde se Reason používá, je Messenger.com od Facebooku. Otázkou je proč? Jak známo, Facebook používá PHP a JavaScript. Co tedy Reason nabízí oproti těmto jazykům a oproti další spoustě jazyků, které používají hordy programátorů po celém světě? Proč vůbec vytvářet nový jazyk?

Tvorba GUI v Pythonu s PySide: pokročilejší grafické operace používající třídu QPainter
Ikonka času16. 1. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V již osmém článku věnovaném tvorbě GUI v Pythonu s využitím PySide se zaměříme na další možnosti nabízené třídou QPainter při tvorbě 2D grafiky. Ukážeme si tvorbu štětců, všechny jednoduché 2D entity i práci s polygony. 1. Tvorba GUI v Pythonu s využitím frameworku PySide: pokročilejší grafické operace používající třídu QPainter

Devět nejživějších wikiprojektů v medicíně [Blog]
Ikonka času16. 1. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Wikipedii zná dnes skoro každý. Wiki ale neznamená jen encyklopedii, wikiprojekty se postupně objevily i jako nástroj spolupráce na odborných portálech nebo jako úložiště dokumentace. Stejně tak to platí i pro wikiprojekty v medicíně.

Firefox chystá „žhavení panelů“, zlepší dojem z rychlosti prohlížeče
Ikonka času15. 1. 2018, 1:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Mozilla chystá do příští verze prohlížeče takzvané „žhavení panelů“, což je technika, která má nabídnout lepší dojem z rychlosti prohlížeče. Uživatel by měl mít obsah v panelu dřív, než jej bude skutečně potřebovat. Mozilla testuje nový způsob načítání obsahu panelů, kterému říká „žhavení“. Cílem je zlepšit uživatelský zážitek a zpříjemnit přepínání panelů. Podle popisu jde o funkci, která má sledovat pohyb kurzoru a má za úkol spustit „vykreslování“ obsahu v případě, že uživatel namíří kurzor na některý z panelů.

Postřehy z bezpečnosti: využití vysavače trochu jinak
Ikonka času15. 1. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V tomto vydání se podíváme na zabezpečení čínských vysavačů, na triviální chybu macOS, kterou vývojáři Apple opět přehlédli, co nás čeká s WPA3 a koukneme se taky na hatery na internetu. Internet věcí nás nepřestává překvapovat. Nedávno byl pokusně tzv. rootnut vysavač Xiaomi Mi – ukázalo se, že je se svými třemi procesory výkonnější než leckterý smartphone. Výzkumnicí se snažili hacknout toto zařízení různými způsoby. Překvapivě dobře zabezpečené byly všechny porty včetně microUSB.

Firefox 59 ukončí podporu GTK2, Ubuntu 17.10 je opravené [Stalo se]
Ikonka času14. 1. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Fedora 28 přinese pouze osekanou verzi AAC dekodéru, Phoronix shrnuje 5 let grafik na Linuxu, certifikační program USB Fast Chargers, Krita 4.0 Beta 1 představuje novinky, opravené obrazy Ubuntu 17.10.1 a další. Framework GTK3 je tu s námi už mnoho let, takže se dalo očekávat, že Firefox nebude udržovat podporu GTK2 věčně. Věčnost v tomto případě končí s Firefoxem 59, který odstraní podporu GTK2. Stane se tak podle aktuálního plánu 13. března tohoto roku, kdy devětpadesátka vyjde.


Vrátit se nahoru