Root.cz - aktuální přehled na Elchron.cz

Celkem 5294 článků.|

Root.cz

Komiks: dělba práce
Ikonka času21. 9. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Lidi říkají, že poctivýho řemeslníka aby dneska pohledal. Sklady a dílny zejí prázdotou, zatímco kanceláře jsou vydýchané IT a jinými odborníky. Ti mají tu čest řešit nejzásadnější otázky lidstva. Třeba prsa.

Debian se musí znovu vážně zabývat přístupem k init systémům
Ikonka času20. 9. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[3 minuty čtení] Před pěti lety vývojáři Debianu rozhodli o tom, že dají volný průběh podpoře init systémů a nebudou vynucovat systemd ani se mu stavět na odpor. Tím se však definitivní řešení jen oddálilo a problémy se vrší. Připomeňme ve stručnosti, že linuxová distribuce Debian, která je po léta známá svým otevřeným přístupem k řízení vlastního chodu, před nějakou dobou řešila přechod na init systém systemd (mimochodem už je tomu víc než pět let).

Programovací jazyk Go pro skalní céčkaře
Ikonka času19. 9. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[41 minut čtení] Tato část seriálu o programovacím jazyce Go je určena především těm vývojářům, kteří na Go přechází z programovacího jazyka C a potřebují v Go nalézt ekvivalentní datové typy, programové konstrukce a funkce ze základní knihovny. 1. Programovací jazyk Go pro skalní céčkaře

Jak na IQRF: tři způsoby, jak si postavíte IoT síť s IQRF
Ikonka času19. 9. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[3 minuty čtení] V předchozí části seriálu byla vysvětlena architektura transceiverů IQRF, připravili jsme si nody a koordinátor. V této části popíšeme, jak tyto prvky spojit do funkční sítě. Připojení nodu do sítě se označuje jako bondování. Jedná se o proces, během kterého dostane nod unikátní síťovou adresu.

Hašení datacenter, nástup DoH a postup RPKI (NLNOG Day)
Ikonka času18. 9. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[9 minut čtení] Sdružení provozovatelů internetových sítí v Nizozemsku pořádá pravidelné technologické konference. V té letošní se řešily novinky v DNS, požární systémy datacenter i nástup používání RPKI. V Nizozemsku sídlí významné množství společností, které mají globální přesah. Jsou jimi například RIPE NCC, regionální internetový registr, NLnet Labs, společnost vyvíjející open source software, nebo třeba jeden z nejstarších peeringových uzlů AMS-IX. Není proto divu, že o technická témata není na konferenci NLNOG Day nouze.

Softwarová sklizeň (18. 9. 2019)
Ikonka času18. 9. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[1 minuta čtení] Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si uděláme pořádek v souborech, vyzkoušíme si rozhraní pro práci s Redis, podíváme se na vývojářský software pro Blutooth LE a internet věcí a řekneme si něco o překladači pro FreeBASIC. Utilitka (dříve pod názvem Organize My Files), která ukončí chaos ve vašich neorganizovaných souborech. Na pár kliknutí díky ní můžete setřídit všechny soubory podle názvu, typu, přípony, velikosti nebo data. Stačí si jen vybrat složku, která má být zorganizována, a během sekundy zvládne setřídit i 1000 souborů. Je k dispozici jak v light verzi zdarma, tak v komerční plné verzi, nicméně i bezplatná by měla zvládnout vše potřebné k úklidu zaneřáděného počítače.

Studenti na Strahově mají novou centrální serverovnu (foto)
Ikonka času17. 9. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Strahovští studenti během léta kompletně přestavěli dvě nepoužívané místnosti na moderní centrální serverovnu, kde se ze všech bloků sbíhají optiky propojující čtyři tisíce uživatelů. Pojďte na návštěvu.

The future's bright… the future's Cobol
Ikonka času17. 9. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[35 minut čtení] Článek o Turbo Pascalu se zabýval počítačovým středověkem (alespoň ze současného pohledu). Dnes se ovšem budeme zabývat skutečnou prehistorií, protože se seznámíme s programovacím jazykem, který letos slaví šedesátiny. 1. The future's bright … the future's Cobol

Q4OS: Debian a Trinity se vzhledem Windows pro nejstarší počítače
Ikonka času16. 9. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[16 minut čtení] Stále se setkávám se staršími počítači, které je jejich majitelům líto vyhodit. Hledal jsem jednoduchou a vhodnou distribuci jako náhradu Windows XP a zanedlouho již také 7. Našel jsem distribuci Q4OS. Spoustu z nás napadne třeba Debian. Nakonec, proč ne? Pokud však chce uživatel opravdu zachovat původní vizáž, možná by stálo za to prozkoumat malou alternativu, která právě tento stabilní základ plně využívá a přidává několik zajímavostí navíc.

Postřehy z bezpečnosti: zranitelnost SimJacker měla být dva roky zneužívána ke sledování
Ikonka času16. 9. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[5 minut čtení] Dnes se budeme věnovat nové zranitelnosti v SIM kartách, která navíc měla být delší dobu zneužívána. Podíváme se, jak UNICEF nedopatřením zveřejnil osobní údaje tisíců lidí, na chybu v Telegramu a problémy Wikipedie. Byla oznámena nová kritická zranitelnost v SIM kartách, která umožňuje vzdálenému útočníkovi kompromitovat cílový mobilní telefon a sledovat oběť pouze zasláním SMS. Zranitelnost pojmenovaná SimJacker se nachází v části software pojmenované S@T Browser, která je součástí SIM karet, jež jsou hojně využívány mobilními operátory minimálně ve třiceti zemích.

AMD opravuje Zen 2 boost, objevilo se PulseAudio 13 a iPhony 11 [Stalo se]
Ikonka času15. 9. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] Vyšel Funtoo Linux 1.4, MediaTek a 5G, PulseAudio 13.0 přidává podporu Dolby TrueHD a DTS-HD Master Audio, Srovnání 6core Sandy Bridge s dnešními CPU, Qt 5.14 s lepší podporou HiDPI, Wine 4.16 Distribuce, kterou založil jeden z otců Gentoo Linuxu, přichází v nové verzi. Jedna-čtyřka je pravděpodobně posledním vydáním v rámci řady 1.x. Mezi novinkami najdeme například aktualizaci na GCC 9.2.0, která řeší některé kompilační chyby, a další optimalizace v kompilaci, které by měly vyústit ve svižnější kernel. Dále zde najdeme nový OpenGL subsystém obsahující libglvnd, novější ovladače Nvidia, Mesa 19.1 a podporu Vulkanu či kontejnerovou CUDA/OpenCL/GPU akceleraci.

Jak na IQRF: softwarová architektura IQRF a dva typy sítí
Ikonka času12. 9. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[2 minuty čtení] IQRF je česká bezdrátová technologie používaná pro přenos „malých“ IoT dat v ISM pásmu. Díky počtu zařízení v síti a využití topologie MESH je běžně pokryto několik čtverečních kilometrů. Zařízení mohou pracovat v různých režimech spotřeby (vysílání dat v několika různých úrovních výkonu, přijímání dat, úsporný stav – „spaní“). Lze proto zajistit, aby zařízení fungovala po mnoho let na baterie, a to při obousměrném provozu sítě. Bezpečnost s využitím průmyslových standardů je zajištěna již přímo v IQRF OS.


Vrátit se nahoru