Root.cz - aktuální přehled na Elchron.cz

Celkem 5262 článků.|

Root.cz

Česká Wikipedie bude celý den vypnutá, protestuje proti reformě autorského práva
Ikonka času18. 3. 2019, 10:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] Dokument o celoevropské reformě autorského práva ovlivní podstatným způsobem budoucí podobu internetu, říkají zástupci Wikipedie. Na protest se rozhodli encyklopedii na celý den vypnout. Česká Wikipedie bude poprvé ve své historii na 24 hodin mimo provoz. Chce tak protestovat proti reformě evropského autorského práva, která ovlivní podstatným způsobem budoucí podobu internetu. Z něho největší encyklopedie světa do značné míry čerpá, zamýšlená změna může významně ovlivnit od základu způsob, jakým Wikipedie funguje.

Jak velký problém jsou „open redirection“ zranitelnosti (nejen) na českém webu?
Ikonka času18. 3. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[6 minut čtení] Když odkaz v e-mailu nebo na webu prokazatelně ukazuje na stránky banky, nebo jiné důvěryhodné instituce, očekávali bychom, že na nich opravdu skončíme. Ne vždy tomu tak ale nezbytně musí být… Po skončení analýzy „otevřených“ adresářů jsme se s kolegy z ALEF CSIRT v posledním kvartálu loňského roku rozhodli podívat na bezpečnost českého webu z drobně jiného úhlu a zkusit zjistit, jak častým úkazem jsou na něm stránky, s pomocí nichž je možné dosáhnout otevřeného přesměrování. V obecné rovině je otevřené, nebo také „nevalidované“ přesměrování (v angličtině „open redirection“), zranitelnost, umožňující provést přesměrování prohlížeče z postižených stránek na nové URL bez souhlasu nebo vědomí jejich návštěvníka.

Postřehy z bezpečnosti: servery útočí na Counter-Strike 1.6
Ikonka času18. 3. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] Dnes se podíváme na trojana, který se šířil přes neopravené zranitelnosti ve stařičké hře Counter-Strike 1.6, adware SimBad u 150 milionů uživatelů a zranitelnost Facebooku umožňující zjistit, s kým si v Messengeru povídáte. Ačkoliv je hře Counter-Strike 1.6 již téměř dvacet let, stále je řada lidí, kteří na tuto hru nedají dopustit a s chutí si ji zahrají. Tým analytiků společnosti Doctor Web nyní přišel s informací o dvou zranitelnostech v oficiální klientské části aplikace, které umožňují útočníkovi spustit na počítači hráče libovolný kód. Abychom byli přesní, pirátská verze prý obsahuje ještě dvě další bonusové RCE zranitelnosti.

Librem 5 dostane tři hardwarové vypínače, vydán GameMode 1.3 [Stalo se]
Ikonka času17. 3. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[3 minuty čtení] Wine 4.4 a Media Foundation API, CFexpress 2.0 s rychlostí až 4 GB/s, ruská distribuce ROSA R11 nasazuje podporu M.2/NVMe SSD a F2FS. Do světa paměťových karet definitivně vstoupilo rozhraní PCI Express. CompactFlash Association před pár týdny ohlásila nejnovější verzi standardu CFexpress 2.0, která navazuje na první verzi z roku 2016. Dvojka staví na PCI Express 3.0 v kombinaci s komunikačním protokolem NVM Express 1.3, přičemž zavádí celkem tři form factory paměťových karet.

Komiks: tisková oprava
Ikonka času16. 3. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[čtení do minuty] V předešlém komiksu jsou početní chyby. Komiksáka jsme protáhli bahnem hanby, umyli mu hlavu, dali pšm a protřepali sud. Pak jsme ho sledovali do nejbližší hospody – více v naší reportáži. Omlouvám se a díky posílám všem, kteří na chybu upozornili – prvenství náleží panu Holasovi. Zde najdete opravené SVG (k tisku;) i tabulku pro výpočet hodnot. Fun facts:

Úvod do frameworku Symfony: všetko dohromady v harmónii
Ikonka času15. 3. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[5 minut čtení] Článok predstavuje Symfony, čo je populárny PHP webový framework, ktorý sa často využíva na tvorbu webových aplikácií. Ide o prvý zo série článkov, v ktorých by som sa rád venoval tomuto frameworku. Domovská stránka projektu definuje Symfony nasledovne:

GNOME 3.32: menší spotřeba paměti a nový vzhled
Ikonka času14. 3. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[10 minut čtení] Vyšla nová verze prostředí GNOME s označením 3.32. Přináší další evoluční novinky, mezi kterými vyniká nižší spotřeba paměti, nová sada ikon, nový vzhled a vylepšení klíčových aplikací. Co je nového? GNOME Shell byl (do značné míry oprávněně) kritizovaný kvůli výkonu, a to jak z pohledu spotřeby paměti, tak plynulosti. Vývojáři se na to zaměřili už v minulém vydání, ale některé opravy nebyly úplně triviální a dostaly se tak až do tohoto. GNOME Shell dnes zabírá výrazně méně paměti než před rokem.

Kakoune: moderní textový editor s modálním ovládáním
Ikonka času14. 3. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[27 minut čtení] Dnes se seznámíme se zajímavým textovým editorem Kakoune. Tento editor je založen na modálním ovládání, které známe z editorů Vi a Vim, ovšem oproti nim došlo k několika změnám částečně inspirovaným například Emacsem. 1. Kakoune: moderní textový editor s modálním ovládáním

Peering by měl být bezpečnější, zaznívalo na letošních Peering Days
Ikonka času13. 3. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[6 minut čtení] V chorvatském Záhřebu probíhá sedmý ročník evropské konference Peering Days, kde se scházejí zástupci síťových operátorů z celého světa. Téma většiny letošních přednášek je jasné: bezpečnost internetové infrastruktury. V Záhřebu probíhá ve dnech 12. a 13. března sedmý ročník konference Peering Days. Na ní se každý rok setkávají zástupci provozovatelů sítí, kteří se chtějí dozvědět o novinkách v oblasti peeringu a získat nové kontakty pro navázání propojů. Akci společně pořádají peeringové uzly NIX.CZ, VIX a BIX.

Softwarová sklizeň (13. 3. 2019)
Ikonka času13. 3. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[1 minuta čtení] Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes budeme procházet několik webových stránek v jednom okně, vyřešíme komplikace s bootováním ISO obrazu, spustíme Linux na Androidu a nakonec se podíváme na ncurses front-end pro liboping. Na první pohled prohlížeč jako každý jiný. Pro odpůrce organizace oken ale vhodná náhrada, která nevyžaduje vynaložení úsilí k otevření více webových stránek vedle sebe či pod sebou. Panely pak nabízejí všechny standardní prvky, jako jsou taby, adresní řádek nebo tlačítka pro zobrazení historie, záložek a nastavení. Sielo spustíte na Linuxu, macOS i Windows.

Sítě přestávají řešit politiku a začaly otevřeněji peerovat
Ikonka času12. 3. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[6 minut čtení] U příležitosti 20 let serveru Root.cz zavzpomínal Adam Golecký, ředitel sdružení NIX.CZ, nejen na minulost, ale shrnul i současnou situaci na poli peeringu a peeringových uzlů. Jaké jsou aktuální trendy? Moje vzpomínky na NIX.CZ sahají asi deset let zpátky. Jeden z prvních pracovních úkolů, který jsem tu dělal, bylo připojování Google do peeringu. Tenkrát to podpořil i sám Vint Cerf, který měl vazby na lidi z Česka a měl s nimi dobré zkušenosti. Zároveň to byla doba závodu se Seznam.cz, kdy Google uváděl do Česka některé věci dřív než do srovnatelných zemí. Podařilo se mu dosáhnout toho, že se Google začal o Česko více zajímat a možná i díky tomu se Google nakonec připojil do místního peeringového uzlu. Google mezi tím vyrostl a má v Praze plnohodnotnou cache, která zásobuje obsahem široké okolí.

Programovací jazyk Go a grafika: tvorba animovaných GIFů, grafická knihovna GG
Ikonka času12. 3. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[40 minut čtení] Budeme se zabývat dvěma důležitými tématy 2D grafiky. Nejdříve si ukážeme tvorbu animací s využitím klasických animovaných GIFů a pak se zmíníme o užitečné knihovně GG (Go Graphics), která nabízí podobné funkce jako Cairo či OpenVG. 1. Základní vlastnosti grafického formátu GIF


Vrátit se nahoru