Celkem 4392 článků.|

Root.cz

Nový Zabbix 3.4: upravené rozhraní a konfigurovatelný JMX endpoints [Zabbix]
Ikonka času23. 8. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Společnost Zabbix SIA vydala 22. srpna 2017 novou verzi monitorovacího systému Zabbix. Jedná se o non LTS verzi 3.4. Zabbix 3.4 přináší spoustu nových vlastností, které si podrobněji popíšeme. Monitorovací systém Zabbix není nutné dlouze představovat. Za dobu své existence si tento monitorovací systém našel místo v mnoha IT odvětvích. Jeho mnohaletý vývoj došel k nové non LTS verzi 3.4.

Softwarová sklizeň (23. 8. 2017)
Ikonka času23. 8. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na slibně vypadající 3D CAD, vypíšeme si trochu jinak obsah adresáře, vyzkoušíme chatovacího bota a řekneme si o jednom wiki enginu pro podnikové nasazení. Parametrický CAD software pod GPL 3 licencí, který zvládá kreslení ve 2D i ve 3D nebo návrh mechanismů. Program dokáže pracovat jak v módu ploch, tak v módu těles a výsledek umí vyexportovat do formátů vhodných jak pro 3D tisk, tak pro obrábění. Do budoucna chystají vývojáři i běh ve webovém prohlížeči.

Analogový záznam analogového signálu na digitálním počítači
Ikonka času22. 8. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Mít elpíčko nebo kazetu neobsahující kvantizační zkreslení a artefakty ztrátové komprese můžeme i pomocí matematického triku, bez kompresoru FLAC. Stejně tak s obrazem. Postrádáte, stejně jako já, analogovou plynulost magnetofonu, analogové televize, gramofonových desek a filmové fotografie, které nemají ani tzv. kvantizační šum, ani artefakty ztrátové komprese? Ať už znatelné, nebo jen z principiálního hlediska?

Hra Snake naprogramovaná v Pythone s pomocou Tkinter
Ikonka času22. 8. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Na Roote práve prebieha seriál venovaný základom knižnice Tkinter. V tomto
článku si ukážeme, ako naprogramovať jednoduchú hru Snake v Pythone s pomocou
knižnice Tkinter. Snake je staršia klasická videohra, ktorá sa prvý krát objavila koncom sedemdesiatich rokov. Neskôr bola preportovaná na PC. V tejto hre ovláda hráč hada, ktorý pojedá jablká. Had sa musí vyhnúť okrajom obrazovky a svojmu vlastnému telu, ktoré jedením jabĺk neustále narastá. Cieľom hry je zjesť čo najviac jabĺk.

Český registrační systém FRED začaly používat pro správu domény další země
Ikonka času21. 8. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Český open source registrační systém FRED pohání tři nové domény, celkem jich má na kontě už jedenáct. Největší je přitom Argentina (.AR), což je jedna z největších zemí světa. Kam všude se FRED ještě dostal? Náš open source registrační systém FRED se v loňském roce uchytil v Togu, Argentině a Malawi. Zejména Argentina jakožto osmá největší země světa nás hodně potěšila. Argentina je tedy nyní největší doménový registr, který systém FRED kromě nás používá. Jelikož máme informace ze zemí, které náš systém již delší čas testují, bylo pro nás celkem překvapení, když se na začátku letošního roku ozvali z Macaa, že bez problémů zvládli instalaci, migraci a již brzy plánují produkční provoz. Registr domény .MO je tedy první asijská destinace našeho produktu. Krátce poté jsme se dozvěděli o dalším registru v Africe, který zvládl přechod na FRED. Je jím malá země Lesotho používající doménu .LS. Podívejme se na tyto nové přírůstky do komunity uživatelů systému FRED podrobněji.

Postřehy z bezpečnosti: dobrý skutek po zásluze potrestán
Ikonka času21. 8. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Po dnešním díle si budeme dávat pozor na své dobré úmysly, zbavíme se extremistů, proklouzneme zadními vrátky, začenicháme si v hotelu a nakonec si dáme vlastňáka. Ukrajinská policie zatkla jedenapadesátiletého vloggera a počítačového nadšence Sergeje Neverova za šíření ransomware. Neverov zveřejnil videonávod ukazující kterak nakazit počítač ransomwarem Petya.A a zároveň poskytl odkaz na stažení jeho funkčního vzorku. Neverov však pravděpodobně natočil video v dobrém úmyslu ukázat uživatelům činnost ransomwaru „zblízka“ a nehodlal spáchat cokoliv špatného.

Nokia uvedla svůj top model s čistým Androidem [Stalo se]
Ikonka času20. 8. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Bing má v Americe třetinový podíl, Reddit už umožňuje nahrát video, spojení AT&T a Time Warner nakonec asi proběhne, v šíření Bitcoinu pomohou družice a neonacisté nalézají útočiště v anonymizační síti Tor. Znovuzrozená značka Nokia uvedla svůj první skutečně top smartphone Nokia 8. Pohání ho Snapdragon 835, displej má QHD rozlišení a úhlopříčku 5,3 palce a velmi dobrý by měl být také fotoaparát vyvinutý ve spolupráci se společností Zeiss. Celkově jde o velmi dobrý a výkonný telefon, ale nějaké kompromisy tu jsou – např. pouze základní voděodolnost IP45. Design také není nějak zvlášť oslnivý, ale lze očekávat, že podobně jako další modely Nokia bude osmička dost bytelná. Pro mnohé je velkým lákadlem také čistý Android s příslibem rychlých aktualizací. Evropská cena byla stanovena na 599 eur.

Komiks: unudený
Ikonka času19. 8. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Viete, že tu nemáte sedieť. Viete, že máte na brehu rieky popíjať chladivý long island a pohupovať nohami v žabkách. Nikoho to však nezaujíma a tak si krátite čas ako najlepšie viete. Ťukaním do klávesnice.

Firefox jde správnou cestou, ale bude to stačit?
Ikonka času18. 8. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Prohlížeč Firefox prochází největší změnou za dlouhé roky. Výsledky jsou dobré a prohlížeč funguje i vypadá lépe. Jenže Google Chrome už je příliš velký a není jisté, zda mu Firefox i přes vylepšení zvládne odolávat. Prohlížeč Firefox neprosperuje. O tom není sporu. Firefox měl být tím, kdo z trůnu sesadí neoblíbený Internet Explorer (a někde se mu to i podařilo), ale v roce 2008 došlo k zásadnímu zlomu – přišel konkurenční Chrome, za nímž stojí samotný Google. A od té doby tržní podíl Firefoxu neustále klesá. Přesná čísla se velmi liší podle použité metodiky, ale trend je zřejmý. Chrome má oproti Firefoxu cca čtyř až pětinásobný počet uživatelů.

Dyon: spojení předností Rustu a dynamicky typovaných programovacích ja­zyků
Ikonka času17. 8. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dnes se výjimečně nebudeme zabývat samotným Rustem, ale jazykem Dyon s dynamickým typováním, který byl vytvořen speciálně pro rustovský ekosystém a slouží mj. i jako jazyk vhodný pro použití s herním enginem Piston. 1. Dyon – spojení předností Rustu a dynamicky typovaných programovacích jazyků

Rekonstrukce Firefoxu finišuje: podívejte se na revoluční verzi 57
Ikonka času16. 8. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Prohlížeč Firefox už delší dobu prochází rekonstrukcí, která se pomalu blíží ke konci. Téměř vše bude hotovo ve verzi 57, která vyjde na podzim a Chrome (snad) opět dostane pořádnou konkurenci. Prohlédněte vývojovou verzi.

Softwarová sklizeň (16. 8. 2017)
Ikonka času16. 8. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na nástroj pro přejmenování souborů, vyzkoušíme fiktivní SMTP server, budeme pracovat s hostsblockem a nakonec se ohlédneme za terminálovým emulátorem. Jednoduchá utilita pro hromadné přejmenování souborů za pomoci dostupných editačních funkcí ve Vim editoru. Okno Vimu vypíše seznam všech souborů pro zvolený adresář. Využitím textových editačních funkcí (jako vyhledání a nahrazení specifického řetězce nebo vizuální výběr pro smazání určitého bloku) je možné definovat změny. Uložením a ukončením programu dojde k uložení nových názvů souborů.


Vrátit se nahoru