Celkem 4957 článků.|

Root.cz

Přijde regulace kryptoměn? Pokud vyměníme svobodu za stabilitu
Ikonka času23. 10. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Kryptoměny se stále více stávají záležitostí diskusí v akademickém i bankovním světě, čímž postupně opouštějí svůj původní technologický a anarchistický rámec. Mohou také přijít o spoustu svobod, pro které vznikly. Definovat, co to vlastně kryptoměna je, není vůbec snadné. Jde o formu digitálního aktiva, které slouží jako prostředek směny a k jehož zabezpečení se užívá šifrování, ať již pro provádění transakcí nebo pro vytváření nových jednotek. Jde o podmnožinu digitálních měn, které jsou podmnožinou alternativních platidel.

V Praze proběhl RT-Summit 2017 (fotoreportáž)
Ikonka času23. 10. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
O víkendu proběhlo v Praze mezinárodní setkání RT-Summit 2017. Podívejte se s námi na podrobnou fotoreportáž z celého dne, kde vystoupila celá řada známých osobností pohybujících se kolem RT Linuxu.

Postřehy z bezpečnosti: bankomat otevírá brány
Ikonka času23. 10. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Malware pro bankovnictví i bankomaty, hloupé chytré hodinky, které nahrávají únosci dětí, inspirující studie použití SSH, která pomohla mnohým útočníkům, a nechybí ani zmínka o DoubleLockeru, slibném ransomwaru pro Android Máte málo peněz? Investujte do aplikace Cutlet Maker. Použité peníze dostanete zpět na každém rohu – tento malware toolkit se totiž zaměřuje na bankomaty rozličné výroby. S pomocí programů Stimulator a c0decalc, dodávaných v témže balíku za pět tisíc dolarů, nejprve prověříte, kolik je v bankomatu fyzicky finančních prostředků, a pak si vygenerujete heslo pro odemčení GUI rozhraní toolkitu. Načež se vám, alespoň podle prodejců, začnou sypat peníze. Běžně k dostání na každém slušném kriminálním fóru.

Canonical chystá vstup na burzu, proto skončil desktop Unity 8 [Stalo se]
Ikonka času22. 10. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Canonical chce na burzu, protože si na sebe Ubuntu prý bez problémů vydělá. Google hlásí růst HTTPS v Chrome na všech platformách. Wine vylepšuje (ne)emulaci, Mir se podařilo portovat na Fedoru a Bitcoin stále roste. Linuxové distribuci Ubuntu se nikdy nepodařilo vyřešit slavný bug #1 (ostatně jej sám Mark Shuttleworth před pár lety uzavřel jako již irelevantní). To ale neznamená, že by se jemu a kolegům (sám jmenuje zejména Jane Silber) nepodařilo udělat z Ubuntu projekt, který není prodělečný. Ba naopak, v posledním rozhovoru Mark zmiňuje, že Ubuntu je soběstačné. Ale jsou zde další věci, zejména enterprisové, které přesahují původní rámec. Navíc i z dalších důvodů se patrně v nepříliš vzdálené budoucnosti stane ze soukromé společnosti Canonical firma obchodovaná na burze. Canonical se připravuje na IPO (initial public offering).

Komiks: užitočný
Ikonka času21. 10. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
„…už som na Florenci.“ Kým adresát konečne chytí Wi-Fi na Smíchove, vy budete o päť staníc ďalej. Chaos a skaza. A tak si vravíte, na čo je tá Wi-Fi v metre vlastne dobrá? Nuž, napríklad na toto…

Samsung na svých telefonech umožní běh běžných linuxových distribucí
Ikonka času20. 10. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Android v sobě někde uvnitř ukrývá také upravené linuxové jádro, většina uživatelů ale nemá možnost si ve svém zařízení spustit běžnou linuxovou distribuci. Samsung hodlá takovou funkci nabídnout, včetně linuxového desktopu. Samsung oznámil, že brzy na svých zařízeních umožní běh linuxových distribucí, včetně linuxového desktopu. Vyvíjí totiž aplikaci s názvem „Linux on Galaxy“, která uživatelům umožní spouštět oblíbenou distribuci s využitím stejného jádra, které pohání Android.

Prohlédněte si nové Ubuntu 17.10 s prostředím Gnome
Ikonka času19. 10. 2017, 13:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vývojáři uvolnili Ubuntu 17.10, které je po mnoha letech přelomovým vydáním. Nepoužívá totiž Unity, ale přešlo plně na prostředí Gnome. Podívejte se, jak nové Ubuntu vypadá a co se změnilo.

OpenBSD 6.2: bezpečnější jádro s KARL, vylepšený clang, ARM a porty
Ikonka času19. 10. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vyšla nová verze OpenBSD s číslem 6.2. Přináší mimo výrazné podpory ARMv6/ARMv7 (hromady nových ovladačů) také nové verze DHCP a LibreSSL. Pokrok zaznamenal virtuální stroj VMM a opět došlo opět na vylepšení ochrany paměti systému. Pokud používáte armová zařízení, měli byste zaznamenat výrazné zlepšení podpory. Nově tu jsou ovladače pro Rockchipové sensory, powermanagement a podobně, dále ovladače pro zařízení Synopsis Design Ware (SD/MMC, ethernet, timer), Marvel ARMADA (SD, interupt, pins), TexasInstruments (LCD) atd., takže toto vydání je tak trochu pro milovníky Raspberry, Pine64 a podobných potvůrek.

Torch: framework pro strojové učení i pro zpracování vektorů a tenzorů
Ikonka času19. 10. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ve druhé části seriálu o frameworku Torch dokončíme popis metod pro manipulaci s komponentami tenzorů i se samotnými tenzory. Budeme připraveni na pokračování, v nichž se již budeme zabývat reálnými úlohami. 1. Torch: framework pro strojové učení i pro zpracování vektorů a tenzorů (2)

Třetina kryptografických čipů generuje slabé RSA klíče, prolomení je snadné
Ikonka času18. 10. 2017, 9:31 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
TPM čipy společnosti Infineon vyrobené v posledních pěti letech obsahují vážnou bezpečnostní chybu, která vede ke slabým RSA klíčům. Tyto čipy jsou součástí notebooků, routerů, ale i šifrovacích tokenů. Bezpečnostní čipy používané nejen v počítačích obsahují chybu, která způsobuje generování slabých RSA klíčů. To může ohrozit uložená hesla, šifrované disky nebo třeba šifrovanou síťovou komunikaci. Za objevem problému stojí vědci z brněnské Masarykovy univerzity, britské společnosti Enigma Bridge a italské Foscari University of Venice.

Apache přidává podporu Let's Encrypt, pro HTTPS stačí jeden řádek konfigurace
Ikonka času18. 10. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Mozilla financovala vývoj modulu pro webový server Apache, který se tak brzy naučí přímo podporovat certifikáty od Let's Encrypt. Abyste své weby zpřístupnili po HTTPS, stačí přidat jednu konfigurační volbu. Web server Apache získává přímou podporu protokolu ACME a umí tak sám získat a použít certifikáty od Let's Encrypt pro spravované domény. Pokud tedy používáte Apache, už nebudete muset využít služeb externích klientů (jako ACME.sh nebo Dehydrated), protože si web server vše obstará sám: spojí se s autoritou, vygeneruje klíče, vyžádá si vystavení certifikátu, provede ověření a nakonec zapne HTTPS.

Softwarová sklizeň (18. 10. 2017)
Ikonka času18. 10. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na GUI pro síťového sniffera, vyzkoušíme nástroj pro převod formátů, začneme pracovat s terminálem trochu efektivněji a nakonec si připneme oblíbené stránky do docku. Klient s grafickým uživatelským rozhraním pro monitorovací software a síťový sniffer Kismet. Ten pracuje převážně s bezdrátovými Wi-Fi sítěmi (IEEE 802.11), nicméně může být rozšířen prostřednictvím pluginů pro dosažení podpory při práci s jinými sítěmi. Kismon je vybaven GUI s vizualizací mapy sítí, funkcí pro import (netxml, csv, json) a export (kmz – Google Earth, netxml, csv, json), grafem signálu pro každou síť a možností připojení k více kismet serverům současně.

Tvorba grafického uživatelského rozhraní v Pythonu: dokončení popisu widgetů v knihovně appJar
Ikonka času17. 10. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ve třetím článku o knihovně appJar dokončíme popis widgetů, které tato knihovna nabízí. Bude se jednat o užitečné doplňkové widgety – posuvník, zobrazení průběhu činnosti, widget pro výběr data apod. 1. Tvorba grafického uživatelského rozhraní v Pythonu: dokončení popisu widgetů v knihovně appJar

Šifrování WPA2 prolomeno, Wi-Fi sítě je možné odposlouchávat (aktualizováno)
Ikonka času16. 10. 2017, 11:35 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Několik bezpečnostních problémů bylo objeveno v šifrovacím protokolu WPA2, který je dnes velmi často používán na Wi-Fi sítích. Útok byl nazván KRACK a umožňuje odposlech i podvržení informací. Řada nově odhalených bezpečnostních chyb týkajících se WPA2 dovoluje útočníkům odposlouchávat provoz mezi přístupovým bodem a klientským zařízením. Hovoří se také o možnosti únosu spojení nebo vkládání vlastních informací do datového toku.

Veřejný vs. privátní peering: argumenty na obou stranách
Ikonka času16. 10. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V komunitě peeringových koordinátorů se o tématu veřejného vs. privátního peeringu hodně diskutovalo. V této kapitole si představíme nejsilnější argumenty na obou stranách diskuze. Tyto informace byly získány na „velké debatě“, kterou jsem pořádal na setkání NANOG Peering BOF. Podrobnější informace pocházejí z diskuzí v předsálí po ukončení debaty.


Vrátit se nahoru