Celkem 6514 článků.|

Root.cz

Buďme rádi za Mir, jeho návaznost na Wayland prospívá rozmanitosti
Ikonka času24. 9. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[6 minut čtení] Mir měl být něčím jiným, stejně jako Ubuntu dnes mohlo být něčím jiným. Doba se ale od roku 2013 změnila, nicméně (nejen) Canonicalu se podařilo původní záměr změnit v projekt, který může být prospěšný. Když pomineme raná léta, kdy Mark Shuttleworth asi opravdu nevěděl, co s penězi a kromě výletu do vesmíru začal financovat právě samotný projekt Ubuntu, zažili jsme s Canonicalem zlatou éru, kdy se na první pohled dařilo téměř vše, na co Canonical sáhl. Poslední záchvěvy bohatých let a současně první signály, že už to nikdy, opravdu nikdy nebude tak růžové, jak se řekněme v roce 2006 mohlo zdát, přišly s projektem hi-end telefonu Ubuntu Edge. V létě roku 2013 přišel Canonical s kampaní na speciální telefon poháněný Ubuntu, přičemž chtěl vybrat částku 32 miliónů dolarů během pouhého 1 měsíce.

Postřehy z bezpečnosti: papírem a fixou proti ransomware
Ikonka času24. 9. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[3 minuty čtení] Tentokrát se podíváme na letiště v Bristolu, které se bez ztráty kytičky popasovalo s útokem ransomware, na nový multi-multi ransomware, na chybu firmware bezpečnostních kamer, nebo na novou kybernetickou strategii USA. Minulý týden zde byla řeč o krádeži osobních údajů a údajů o platebních kartách 380 tisíc zákazníků British Airways, koncem minulého týdne došlo pro změnu k napadení systémů letiště v Bristolu ransomwarem. Útok naštěstí neměl žádný zásadní dopad. Letiště odmítlo zaplatit za odemčení zašifrovaných souborů a dva dny tak jeho IT oddělení čistilo jednotlivé systémy a dávalo vše do funkčního stavu.

Vyšel Mir 1.0, Purism představil Librem Key [Stalo se]
Ikonka času23. 9. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] Nvidia Turing v nouveau (dějství nulté), SDL2 v Ubuntu 18.10 s Vulkan, příručka LibreOffice 6.0, čipsety Intel zpět na 22 nanometrech, 10jádro od AMD, Samsung Evolution Kit 2018. Po zhruba pěti a půl letech od ohlášení projektu konečně mohl Alan Griffiths z Canonicalu ohlásit vydání finální verze grafického serveru nové generace Mir. Za těch 5 let se svět hodně změnil, původní plány na Mir vzaly za své spolu s řadou ambicí Canonicalu: vzpomeňme zejména projekt Ubuntu Phone, jehož byl původní Mir spolu s desktopem Unity 8 klíčovou součástí. Ubuntu Phone i vlastní crowdfundingem financovaný smartphone od Canonicalu jsou jen vzpomínkou na neúspěšný, sic zajímavý projekt své doby (podobně můžeme rozjímat třeba nad Larrabee od Intelu).

Komiks: tahouni
Ikonka času22. 9. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[čtení do minuty] Jsou tahouni a jsou ti, kteří se vezou. Když se za volant dostane někdo, kdo měl sedět někde hóóóódně vzadu, je to průšvih – naštěstí by k tomu musel prokázat hodně chytrosti.

Jak přežít plánovanou údržbu DNS: v říjnu se mění klíče kořenové zóny
Ikonka času21. 9. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[3 minuty čtení] Systém DNS se na Internetu používá již více než 30 let – nyní je naplánována jeho celosvětová údržba, která poprvé za dobu existence DNS potřebuje koordinaci s provozovali DNS serverů a DNSSEC validátorů. Následující článek shrnuje zásadní kroky, které by provozovatelé DNS serverů měli provést, aby jejich uživatelé neměli potíže po plánované údržbě DNS na konci roku 2018 a začátku roku 2019.

LinuxDays letos nabídnou zahraniční hosty a přidají přednáškový sál
Ikonka času21. 9. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[1 minuta čtení] Sedmý ročník konference LinuxDays nabídne opět odborné přednášky, praktické workshopy a stánky zajímavých projektů. Letos přibude pátý přednáškový sál a přijde i několik zahraničních hostů. První víkend v říjnu se na FIT ČVUT v pražských Dejvicích uskuteční už sedmý ročník konference LinuxDays určené pro všechny techniky, IT specialisty nebo jen nadšence do zajímavých otevřených technologiích. Přijďte 6. a 7. října, vstup je zdarma, stačí se včas zaregistrovat.

Časové zóny a nastavení přesného času v Linuxu
Ikonka času20. 9. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[5 minut čtení] Správně nastavený systémový čas je důležité pro uživatele, ale také pro systém samotný. Vysvětlíme si, jak Linux přistupuje k časovým zónám a jak si nastavit přesný čas, aby vám to správně tikalo. Na internetu lze najít spoustu nářků nad tím, že se po instalaci systému uživateli zobrazují špatné hodiny. Obvykle jsou posunuté o několik hodin a začátečníci jsou ze situace zoufalí. Vlastně na tom ale není nic tak komplikovaného, stačí mít správné nastavený systémový čas a správnou časovou zónu.

Úpravy Emacsu s Emacs Lisp: dokončení popisu Emacs Lispu
Ikonka času20. 9. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[26 minut čtení] V posledním článku, který se bude zabývat výhradně Emacs Lispem a nikoli samotným Emacsem, si popíšeme ostatní datové typy, s nimiž se v Emacs Lispu setkáme. Jedná se o vektory, pole, asociativní pole, řetězce a další. 1. Úpravy Emacsu s Emacs Lisp: dokončení popisu Emacs Lispu

Letní nebo středoevropský čas? Většina Čechů chce standardní
Ikonka času19. 9. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[5 minut čtení] Už v příštím roce možná Evropa skončí se střídáním času. Evropská komise připravuje úpravu legislativy a debata pokračuje. Pokud máme zůstat u jednoho času, který to bude? Středoevropský nebo letní? Evropská komise připravuje návrh, který by měl ukončit střídání letního a standardního času. Pokud se vše podaří a návrh projde Evropským parlamentem, mohli bychom se posledního posunu dočkat už v březnu příštího roku. Lidé to chtějí, my to uděláme, řekl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Softwarová sklizeň (19. 9. 2018)
Ikonka času19. 9. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[1 minuta čtení] Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si zkusíme přehrát hudbu z YouTube, podíváme se na program pro správu myšlenek, vyzkoušíme aplikaci pro amatérské astronomy a řekneme si o nástroji pro modelování softwaru. Neoficiální klient pro přehrávání hudby z YouTube Music (tato služba je bohužel v ČR zatím nedostupná). Pro využívání této služby si budete muset koupit na YouTube prémiový účet. Tato aplikace vám pak pohodlně bez reklam přehraje hudbu z této služby bez nutnosti startovat internetový prohlížeč. Přehrávač sám o sobě klade důraz na soukromí uživatele a neukládá ani nikam neposílá žádná jeho data.

NLNOG Day: konfigurace směrovačů, síťování tábora i hackování aut
Ikonka času18. 9. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[8 minut čtení] Sdružení provozovatelů internetových sítí v Nizozemsku pořádá pravidelné technologické konference. V loňském roce se probíraly mimo jiné nové vlastnosti BGP, síťování letního tábora, správa konfigurace i hackování aut. V Nizozemsku sídlí významné množství společností, které mají globální přesah. Jsou jimi například RIPE NCC, regionální internetový registr, NLnet Labs, společnost vyvíjející open source software, nebo třeba jeden z nejstarších peeringových uzlů AMS-IX. Není proto divu, že o technická témata není na konferenci NLNOG Day nouze. Tento článek popisuje loňský ročník konference, který proběhl 8. září 2017.

Novinky představené v jazyku Julia verze 1.0
Ikonka času18. 9. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[26 minut čtení] Před měsícem byla představena nová verze jazyka Julia. Autoři přiřadili této verzi číslo 1.0, čímž naznačili, že došlo ke stabilizaci tohoto jazyka a že všechny nové vlastnosti budou s verzí 1.0 kompatibilní. Dnes si některé novinky představíme. 1. Novinky představené v jazyku Julia verze 1.0

Cold-Boot Attack ukradne hesla z paměti za dvě minuty, ochrana nefunguje
Ikonka času17. 9. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] Uspáváte počítač a necháváte ho přístupný? Je přece chráněný heslem a disk je zašifrovaný. Šikovný útočník dokáže uspaný počítač rozebrat, ochladit jeho paměti a přečíst si heslo či šifrovací klíče během dvou minut. Paměť RAM je typická tím, že neudrží data bez napájení. Jakmile ji odpojíte nebo vypnete počítač, jsou veškeré informace z ní nadobro ztracené. Proto ostatně potřebujeme pevné disky, které touto vlastností netrpí. Za správných okolností ale i RAM dokáže udržet svůj obsah, někdy dokonce celé minuty.

Postřehy z bezpečnosti: úniky dat
Ikonka času17. 9. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[3 minuty čtení] V dnešním díle postřehů se podíváme na bonzující anti-malware, ukradená data Britských aerolinek, záplaty od Microsoftu, únik dat a na další zajímavosti ze světa počítačové bezpečnosti. Několik anti-malware aplikací od společnosti Trend Micro bylo odstraněno z Mac App Store, protože získávaly historii prohlížeče a další informace. Zatím není známo, zda aplikace stáhla sama firma Trend Micro nebo Apple na základě stížností na jejich aktivity.

Flatpak bude fungovat ve Windows 10, Rapidshare stojí před soudem [Stalo se]
Ikonka času16. 9. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[3 minuty čtení] Flatpak na Windows 10, KDE Plasma 5.14 Beta, AMD pro jádro 4.20/5.0, KDE Elisa 0.3 beta, Intel a UEFI nástroj Slimbootloader pod BSD licencí, Chrome 70 beta i YouTube už umí AV1. Flatpak by v dohledné budoucnosti mohl víceméně fungovat i na Windows 10. Vývojář tohoto systému Alexander Larsson z Red Hatu na věci už chvíli pracuje a Flatpak na Windows 10 svým způsobem funguje už nyní. Míněna tím samozřejmě není nativní podpora (tj. použití aplikací ve Flatpacích přímo v typických holých Windows 10), věc samozřejmě vyžaduje přítomnost vrstvy Windows Subsystem for Linux a instalaci Win32 X11 Serveru.

Komiks: kdo s koho
Ikonka času15. 9. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[čtení do minuty] Spousta párů má takzvané „binární manželství“: ví se, kdo z nich je jednička – a kdo nula. Když jim to funguje, je každý vztah 01 nebo 10 lepší, než když se mezi sebou po italsku rubou 11.


Vrátit se nahoru