Celkem 5673 článků.|

Root.cz

První hra se 100% raytracingem, GStreamer má lepší AV1 i H.265 [Stalo se]
Ikonka času20. 1. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[3 minuty čtení] Linux 4.20 umožňuje zvýšit TDP Radeonů, Linux 5.0 dostal podporu Nvidia GeForce RTX 2080 Ti, PureOS Store představen, vyšel Entangle 2.0, Mesa 19.0 a Team Fortress 2, Intel o ovládacím panelu pro GPU. První vývojové vydání na cestě ke GStreameru 1.16 je tu. Verze 1.15.1 přináší první důležitá vylepšení zejména pro formát AV1. Došlo na podporu kodeku v kontejnerech Matroška a MP4 v kombinaci s referenčním encoderem AOMedia AV1.

Komiks: rádio
Ikonka času19. 1. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[čtení do minuty] Dnes všude naladíte stanic přehršel a můžete si vybírat co ucho ráčí. Dere vás ale u všech snad povinný „všechno-je-happy“ styl, kterým podávají zprávu i o masakru v kojeňáku? Máme pro vás tip!

Kognitivní inteligence pomáhá v boji proti polymorfnímu malwaru
Ikonka času18. 1. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[3 minuty čtení] Kyberútočníci neustále zdokonalují metody, jak uniknout detekci. Ochrana založená na signaturách a běžné statické analýze selhává při použití balíčkovačů, obfuskátorů, polymorfismu nebo metamorfismu. Na článku se dále podíleli Petr Černohorský, Harry Nayyar a Danila Khikhlukha, bezpečnostní experti společnosti Cisco Systems.

Chrome umí z příkazové řádky pořídit screenshot nebo PDF
Ikonka času17. 1. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[2 minuty čtení] Chrome má od verze 59 možnost takzvaného headless běhu. Bezhlavý prohlížeč sice nic přímo neukazuje, má ale všechny své běžné funkce. Umí tedy vyrenderovat stránku do obrázku, uložit ji jako PDF nebo vypsat DOM. Chrome od verze 59 umožňuje ovládání z příkazové řádky. Můžete tak prohlížeč využívat ve svých skriptech, pořizovat s ním screenshoty stránek, ukládat DOM do souboru a podobně. Ukážeme si základní použití tohoto rozhraní a také to, k čemu by se vám mohlo hodit.

Tvorba balíčků a pokročilejší operace s kanály v jazyce Go
Ikonka času17. 1. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[32 minut čtení] Dnes dokončíme popis některých témat, kterým jsme se již věnovali minule. Ukážeme si vytváření vlastních balíčků a import balíčků. Poté se budeme věnovat implementaci datového typu „výčet“ a povíme si více o práci s kanály. 1. Všechna klíčová slova jazyka Go s odkazy na podrobnější popis

SCP má desítky let starou chybu, server může podvrhovat soubory
Ikonka času16. 1. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[2 minuty čtení] Většina SCP klientů nekontroluje, zda od serveru dostává soubory, které byly skutečné objednány. Kompromitovaný server tak má možnost klientovi přepisovat jeho soubory či měnit přístupová práva. Finský bezpečnostní analytik Harry Sintonen ze společnosti F-Secure objevil bezpečnostní chybu, která je v SCP klientech nejméně tři dekády. Všichni běžní SCP klienti dovolí zákeřnému serveru, aby jim podstrkoval libovolné soubory. Nic netušící klient tedy může při kopírování legitimních souborů dostat také nechtěný přílepek, který jej může kompromitovat.

Softwarová sklizeň (16. 1. 2019)
Ikonka času16. 1. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[1 minuta čtení] Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes nás čeká grafický sekvencer, budeme tweetovat (v uvozovkách) bez otevření prohlížeče, najdeme si oblíbené aplikace v AppImage formátu a nakonec si představíme slušně řečeno rychlého souborového manažera. Grafický sekvencer kompatibilní se spoustou softwarových nástrojů a několika hardwarovými zařízeními, jako je Arduino, InterfaceZ, Gluion nebo Eobody. Synchronizaci provádí přes události a křivky OSC protokolu. Umí pracovat s OSC a MIDI kontroléry či senzory a video kamerami. V mnoha oblastech je schopen pracovat zcela autonomně bez potřeby interakce. IanniX je distribuován ve verzích pro Linux, macOS a Windows.

OEMQ: knihovna pro asynchronní předávání zpráv
Ikonka času15. 1. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[37 minut čtení] V šesté části seriálu o nástrojích pro asynchronní posílání a zpracování zpráv se seznámíme se základními vlastnostmi knihovny OEMQ, která je též známá pod jmény 0MQ, ZMQ či ZeroMQ. 1. OEMQ: knihovna pro asynchronní předávání zpráv

Úpravy v live distribuci Grml [blog]
Ikonka času15. 1. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[čtení do minuty] V tomto článku vám ukáži, jak je možné upravovat live obrazy linuxových distribucí. Pro úpravu live cd používám automatizovaně Salt, který mi pomáhá rychle a jednoduše obsah livecd měnit.

Mozilla letos vypne Flash, deaktivuje ho v letním Firefoxu 69
Ikonka času14. 1. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[2 minuty čtení] Mozilla zveřejnila konkrétní kalendář, podle kterého začne ukončovat podporu umírající technologie Flash. Velký krok nastane už letos v létě, kdy Firefox 69 vypne ve výchozím stavu Flash plugin. Společnost Adobe se už před dvěma lety dohodla s tvůrci prohlížečů, že podporu technologie Flash ukončí v roce 2020. Teď je řada právě na vývojářích, aby ve svých aplikacích začali podporu postupně tlumit. Jisté je, že Flash sám o sobě z webu mizí a narážíme na něj čím dál méně.

Postřehy z bezpečnosti: vyhoďte už konečně ty faxy!
Ikonka času14. 1. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] Dnes se podíváme na faxy, co umí fungovat i jako terminálové servery, prozkoumáme nástrahy zapomenutých DNS serverů a nebude chybět ani analýza bezpečnostních zranitelností protokolu DHCP. Na tradičním bezpečnostním kongresu 35C3, který proběhl koncem roku 2018 v Lipsku, byla mimo jiné prezentována i přednáška o napadání faxů, která existuje i v textové verzi na stránkách Check Point Research. Ve chvíli, kdy je faxové zařízení kombinované se síťovou tiskárnou, dá se zneužít jako brána (řekli bychom vlastně takový terminálový server) pro přístup do vnitřní sítě prostřednictvím telefonní linky. Jakkoli to zní neuvěřitelně, je možné do takové tiskárny faxovou zprávou nahrát a spustit na ní vlastní kód. Útok je o to jednodušší, že tiskárna používá firmware založený na jednoduchém operačním systému bez ochrany paměti, takže škodlivý kód nemá žádnou překážku v kompletním ovládnutí zařízení.

Intel chce HDR ve Waylandu, KDE dostane podporu Android notifikací [Stalo se]
Ikonka času13. 1. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] GNOME Shell a Mutter 3.31.4 jsou rychlejší, vznikla 8k asociace, SpaceX propouští, 7nm CPU AMD v létě a 7nm Radeon v únoru, 96vrstvé NAND flash Toshiba, 5G Samsung a Qualcomm, 2000W zdroj SilverStone. Tvůrci desktopového prostředí GNOME v nové vývojové verzi přichází s několika úpravami vedoucími ke svižnějšímu běhu prostředí. GNOME Shell 3.31.4 má svižnější zobrazení ikonového pohledu (bug popisující vysoké vytížení CPU při scrollování aplikačním gridem byl nahlášen už téměř před rokem). Dokonce i na Core i7 generace Kaby Lake, které dodnes patří mezi velmi výkonná CPU, bylo nadměrné vytížení znát, což reportoval Daniel van Vugt z Canonicalu. Ostatně i díky návratu Ubuntu ke GNOME jistě můžeme v budoucnu čekat další reportované chyby do GNOME. GNOME Shell se také zbavuje vadného pluginu prohlížeče, přináší nové DBus API pro kontrolu stavu aplikací a spoustu opravených chyb.

Komiks: hudba
Ikonka času12. 1. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[čtení do minuty] Hudba je spolu s tancem nejvyšší formou komunikace – rozumí jim každý i beze slov. Ale není každý Bobby McFerrin nebo Martha Grahamová. Každý by prostě neměl dělat takové věci. Ne. Opravdu ne.


Vrátit se nahoru