Celkem 4664 článků.|

Root.cz

Programovací jazyk Rust: knihovna ndarray pro práci s n-rozměrnými poli (2)
Ikonka času27. 7. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dnešní článek o programovacím jazyku Rust i o užitečných knihovnách připravených pro tento jazyk bude navazovat na předchozí část, protože se opět budeme zabývat knihovnou ndarray určenou pro práci s n-rozměrnými poli, samozřejmě včetně běžných vektorů a matic. 1. Programovací jazyk Rust: knihovna ndarray pro práci s n-rozměrnými poli (2)

Softwarová sklizeň (26. 7. 2017)
Ikonka času26. 7. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na strategickou textovou hru, rozšíření pro WordPress pro provoz e-shopu, vědecký software pomáhající s výzkumem a firewallový systém OPNsense. Jednoduchá strategická hra pro více hráčů v textovém rozhraní. Jejím cílem je dobýt soupeřovo hlavní město okupováním a obkličováním jeho území. Herní mapa je tvořena rastrem čtvercových buněk. Jak název napovídá, jedná se o GNU software vyvíjený pod záštitou Free Software Foundation.

Flash definitivně skončí v roce 2020, dohodlo se Adobe s prohlížeči
Ikonka času25. 7. 2017, 20:05 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dlouho očekávané oznámení je tady. Vývoj a distribuce Flashe skončí v roce 2020, přičemž Adobe a tvůrci prohlížečů ho poté aktivně odstraní. Mezitím dojde také k dalšímu omezení ze strany prohlížečů. O tom, že Adobe Flash je mrtvá technologie, už asi pochybuje málokdo. Koneckonců i Adobe už před rokem a půl vydalo prohlášení, že budoucností webu je HTML 5 a další otevřené webové standardy. Až nyní ale byl odchod Flashe oznámen oficiálně: Přestaneme aktualizovat a distribuovat Flash Player na konci roku 2020 a vyzýváme tvůrce obsahu, aby obsah převedli na nové otevřené formáty, píše se v oznámení.

Grafické uživatelské rozhraní v Pythonu: knihovna Tkinter
Ikonka času25. 7. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Prvním systémem pro tvorbu grafického uživatelského rozhraní Pythonu, který si popíšeme, je Tkinter. Jedná se o standardní knihovnu pro GUI pro Python, ovšem její největší předností je velmi snadné použití a možnost rozšiřování sady widgetů o další ovládací prvky. 1. Grafické uživatelské rozhraní v Pythonu: knihovna Tkinter

Cluster na Linuxu: vysoká dostupnost s RHEL a deriváty
Ikonka času24. 7. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Už jste se setkali s výrazy „cluster“ nebo „vysoká dostupnost“, ale jejich význam vám není zcela jasný? Uvažujete o stavbě vlastního clusteru na Linuxu a nevíte, jak na to? Tento průvodce vám pomůže orientovat se v základních pojmech linuxového clusteru a ukáže, jak si ho sestavit. Jdeme na to! Abychom věděli, o čem je řeč, začneme malým slovníkem.

Postřehy z bezpečnosti: nový anti-malware, nová naděje?
Ikonka času24. 7. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V dnešním díle postřehů z bezpečnosti si představíme nový nadějný anti-malware IntelliAV a ve zkratce se podíváme na to, jak hackeři můžou převzít kontrolu nad vozítkem segway a na jiné zajímavosti. IntelliAV je praktické inteligentní řešení proti malwaru pro zařízení Android založené na otevřené a multiplatformní knihovně TensorFlow.

Atari také chystá stylovou retro herní konzoli [Stalo se]
Ikonka času23. 7. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Intel uvedl levný malý akcelerátor neuronových sítí, skončil vývoj přehrávače MPC-HC pro Windows, komunita chce archivovat SoundCloud a ve Velké Británii brzy bude internetové porno jenom na občanku. Atari následuje Nintendo a také uvede retro herní konzoli zvanou Ataribox. Vzhled je inspirován legendárním Atari 2600 a k dispozici bude dokonce i varianta s částečně dřevěným šasi. Atari tvrdí, že na zařízení půjde hrát nejen staré klasiky, ale také nějaký nový obsah. To může znamenat hodně věcí, ale asi nelze počítat s tím, že by z Atariboxu měla být seriózní herní konzole. Další informace zatím nejsou k dispozici.

Komiks: hladný
Ikonka času22. 7. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Náš hlad zvádza dennodenne urputný boj s lenivosťou ísť na nákup. Skvelým kompromisom je stará dobrá donáška jedál. Ale pozor! Môže sa stať, že nechtiac kúpite mačku vo vreci. V tom lepšom prípade.

ClamAV: antivirus nejen pro poštu, přidání dalších signatur
Ikonka času21. 7. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V článku o konfiguraci vlastního poštovního serveru byl zmíněn antivirus ClamAV. Přestože dnes existují alternativy, stále se jedná o velmi použitelný antivirus. Řekneme si o něm více. ClamAV je open source a po dlouhou dobu byl jedním z mála antivirů, které bylo možné zdarma na vlastním poštovním serveru používat. V posledních letech je situace lepší, obzvláště u placeného software. Z mého pohledu je ClamAV stále dobře použitelný, jen má trochu problém s virovými bázemi. Přeci jen nejde srovnávat virové báze komerčních produktů (Eset, Kaspersky a další) a báze tvořené malou skupinou kolem ClamAVu. Proto ClamAV nabízí použití signatur třetích stran, což si také ukážeme. Zajímá vás, co která signatura obsahuje? Na to se také podíváme.

Grafická nadstavba nad GNU Debuggerem gdbgui a její alternativy
Ikonka času20. 7. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pro nástroj GNU Debugger vzniklo poměrně velké množství nadstaveb s GUI. Jedná se o projekty DDD, KDbg či Nemiver. K těmto aplikacím nedávno přibyla další zajímavá alternativa: nástroj nazvaný gdbgui. 1. Grafická nadstavba nad GNU Debuggerem gdbgui a její alternativy

Mageia 6 je konečně tady: od instalace do prostředí Plasma
Ikonka času19. 7. 2017, 1:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Mandriva je už sice několik let mrtvá, ale několik distribucí se její odkaz snaží zachovat. Mageie se to docela daří, i když na nové vydání jsme teď čekali dva roky. Podívejte se, jak nové vydání vypadá.

Softwarová sklizeň (19. 7. 2017)
Ikonka času19. 7. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na vektorově založený GIS, vyzkoušíme nového souborového manažera, přehrajeme hudbu z ISO obrazů nebo archivů a nakonec využijeme vzdálený PC pro hraní her. GIS software, který pracuje s vektorovou i rastrovou grafikou. Umožňuje prohlížet obsah geografického informačního systému, stejně jako provádět editace, ukládání nebo analýzu. Využívá OGC standardy typu SFS, GML, WMS nebo WFS. Zároveň poskytuje vlastní GIS API s flexibilní pluginovou strukturou pro rozšiřování původní sady funkcí. Oproti originálnímu JUMP projektu nabízí větší množství kreslících a geometrických nástrojů, možnost exportu do SVG nebo schopnost kopírování objektů i s atributy.

Knihovny pro tvorbu grafického uživatelského rozhraní v Pythonu
Ikonka času18. 7. 2017, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Python se používá jak pro tvorbu nástrojů ovládaných z příkazového řádku, tak i pro psaní serverových aplikací a setkáme se i s aplikacemi s grafickým uživatelským rozhraním. A právě knihovnám pro tvorbu GUI se budeme věnovat v dnešním článku. 1. Knihovny pro tvorbu grafického uživatelského rozhraní v Pythonu


Vrátit se nahoru