Celkem 4762 článků.|

Root.cz

Mint chystá novinky, NetBSD 8.0 záplatuje Spectre a Meltdown [Stalo se]
Ikonka času22. 7. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[3 minuty čtení] NetBSD 8.0 záplatuje Spectre/Meltdown a přidává USB 3.0, blíží se vydání očekávaného LMDE 3, žaloba Nintendo o 100 miliónů dolarů, Fedora 29 a TLS 1.3, Toshiba a Intel s QLC čipy. Nová hlavní verze NetBSD je konečně tu a s ní i dostupné záplaty pro bezpečnostní chyby rodiny Spctre a Meltdown a dále počáteční podpora 10 let existujícího rozhraní USB 3.0. Další novinky zahrnují jaderné mixování zvuku, podporu protokolu NVMe s novým ovladačem, UEFI bootloader pro x86 a spoustu dalších věcí. Instalační obrazy jsou již k dispozici na FTP serverech.

Komiks: buďme racionální
Ikonka času21. 7. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[čtení do minuty] Čísla jsou přirozená, celá, reálná, racionální, iracionální i imaginární. Nula sice sem tam trochu dělá potíže, ale nic, co bychom z definice nemohli vyřešit. Ale dejte pár čisel dohromady a nastane mazec.

Slackware, jeden z posledních mohykánů, oslavil 25 let ve službě
Ikonka času20. 7. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[3 minuty čtení] Slackware oslavil 25 let od vydání první verze. Tak jako Linus, ani Patrick neměl svého času ambice stát se autorem nejdéle běžící linuxové distribuce. To se tak nějak přihodilo po cestě. Před 25 lety Patrick Volkerding pustil do světa zprávu o nové linuxové distribuci. Možná první fork vůbec zakládal na SLS (Softlanding Linux System) založeném v květnu 1992 Peterem MacDonaldem, oproti kterému Patrick opravil spoustu chyb.

Většinu GPS navigací zmate levné zařízení s RPi, pošle uživatele jinam
Ikonka času19. 7. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[5 minut čtení] Vědcům se podařilo objevit nový útok na navigační systémy používané především v automobilech. Nový algoritmus dokáže ovlivnit většinu zařízení tak, že dovedou své uživatele na jiné místo. Volně přístupné informace ze systému GPS nepoužívají žádné zabezpečení a není tedy příliš rozumné zakládat navigaci pouze na nich. V praxi se to ale děje, zejména u méně kritických služeb, mezi které patří automobilová navigace. I tady ale může jít o dost. Stačí si představit, jaký problém způsobí zlomyslný útočník, který pošle většinu dopravy do slepé uličky na okraji města. Nebo vás ve vašem novém sporťáku pošle do opuštěné továrny, kde na vás už čeká pár chlapů.

Využití knihovny Pygments (nejenom) pro obarvení zdrojových kódů
Ikonka času19. 7. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[25 minut čtení] Dnes se seznámíme se základními vlastnostmi knihovny Pygments, kterou je možné použít pro obarvení zdrojových kódů, konfiguračních souborů atd. Tato knihovna obsahuje podporu pro přibližně 300 jazyků a desítku výstupních formátů. 1. Využití knihovny Pygments (nejenom) pro obarvení zdrojových kódů

Softwarová sklizeň (18. 7. 2018)
Ikonka času18. 7. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[1 minuta čtení] Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na nástroj pro deklarativní modelování ve 3D, vyzkoušíme netradiční webový prohlížeč, nahradíme menubar v macOS/UNIXu a budeme streamovat audio na SHOUTcast či Icecast. declaracad je software pro deklarativní parametrické 3D modelování. Podobně jako v OpenSCADu je vše definováno programově. Místo JavaScriptu se spoléhá na jazyk Enaml určený k tvorbě uživatelských rozhraní. Umožňuje deklarovat základní tvary, provádět booleovské operace, kreslit ve 2D, nebo definovat různá zaoblení a zkosení. Nabízí také možnost importu z existujících 3D modelů nebo SVG souborů. Pro export lze využít formát STL.

Tvorba textového rozhraní s knihovnou prompt_toolkit: základní prvky TUI
Ikonka času17. 7. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[25 minut čtení] Ve třetím článku o knihovně prompt_toolkit se seznámíme s formátováním textu, volitelně i se zvýrazněním syntaxe. Posléze si popíšeme i všechny standardní dialogy, které mohou tvořit součást textového rozhraní aplikací. 1. Tvorba textového uživatelského rozhraní s knihovnou prompt_toolkit: základní prvky TUI

Postřehy z bezpečnosti: nechráněná poloha
Ikonka času16. 7. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] Dnes se podíváme na ukecané sportovce, dále na to, jak obejít novou bezpečnostní funkci od Applu, podepisování malwaru pomocí ukradených certifikátů, průzkum trhu kybernetických zločinů, otevřený port 5555 a další. Rádi se pochlubíte veřejně sportovními výkony a fyzickými aktivitami?Jestli ne, nevadí. Sportovní přístroje Polar Flow o vás leccos řeknou za vás. Z pohybů na mapě lze snadno odhadnout, kde bydlíte i kde pracujete, zpětně až do roku 2014. Zvlášť strašidelný je fakt, že se spojením různých informací lze dopátrat i jména osoby, která by měla zůstat anonymní z bezpečnostních důvodů.

GTK+ 4.0 přijde až v roce 2019 [Stalo se]
Ikonka času15. 7. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[3 minuty čtení] KDE Frameworks 5.48, DragonFlyBSD a SSD, růst trhu PC, OpenBSD a Wi-Fi, GTK+ 4.0, AV1 a ARM/POWER, Intel nakupuje, Debian 9.5, 125× zoom Nikon Nová verze části desktopu KDE přichází s několika opravami v modul KWayland. KFileMetaData nyní umí načítat embeddované obrázky obalů alb a také tagy s ratingem a texty písní.

Komiks: tonoucí se stébla chytá
Ikonka času14. 7. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[čtení do minuty] Nejbližší pomocnou ruku najdeš na konci své paže – nebo na konci kamarádovy paže, když darovanému koni na zuby nehledíš. Třeba to i s Velkým třeskem bylo úplně jinak…

Výsledky testování zařízení na IPv6-only Wi-Fi síti
Ikonka času13. 7. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] Podpora protokolu IPv6 je dnes samozřejmost, nicméně funkčnost na síti, kde není nic jiného než IPv6, už tak samozřejmá není. Jak jsou na tom s podporou nejrůznější zařízení, jsme zjišťovali v anketě. Během nedávného semináře o IPv6 se účastníci opět mohli připojit do Wi-Fi sítě, která podporovala pouze protokol IPv6 a přístup k IPv4 internetu zajišťovala dvojice technologií NAT64 a DNS64. Tímto způsobem je možné provozovat téměř plnohodnotný přístup k internetu, až na některé okrajové případy, když například aplikace nepoužívá DNS nebo vynucuje použití IPv4.

Tvorba aplikací s textovým uživatelským rozhraním založeným na knihovně prompt_toolkit
Ikonka času12. 7. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[26 minut čtení] Ve druhém článku o knihovně prompt_toolkit se budeme zabývat pokročilejšími nastaveními řádky. Ukážeme si zápis víceřádkového textu, použití externího editoru, validaci dat při jejich zadávání a nástrojové pruhy (TUI). 1. Tvorba aplikací s textovým uživatelským rozhraním založeným na knihovně prompt_toolkit

Softwarová sklizeň (11. 7. 2018)
Ikonka času11. 7. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[1 minuta čtení] Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si povíme o nástroji pro tvorbu databází, vychytáme pár softwarových chyb, vyzkoušíme zajímavý internetový prohlížeč a řekneme si o aplikaci pro čtecí zařízení. Nástroj na tvorbu databází v několika jednoduchých krocích za pomoci grafického průvodce. V současné době podporuje zatím jen PostgreSQL databáze, ale v nadcházející verzi má v plánu zprovoznit podporu i pro MySQL, MariaDB a SQLite. Poskytuje sadu generátorů pro tvorbu Qt/C++ kódu a uživatelských formulářů, může být rozšířen i o další.


Vrátit se nahoru