ČT24

V půlce ledna Hrad vystaví ve svatovítské katedrále korunovační klenoty
5. 12. 2022, 10:16 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
České korunovační klenoty budou vystaveny 17. až 21. ledna 2023. Lidé si je budou moct netradičně prohlédnout ve svatovítské katedrále, oznámil v pondělí vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář. Na stejném místě byly naposledy vystaveny v roce 1955. Vystavena bude ve svatováclavské kapli katedrály i lebka sv. Václava. 

Nominálně mzdy v Česku ve 3. čtvrtletí vzrostly, kvůli inflaci jsou ale reálně nižší skoro o desetinu
5. 12. 2022, 9:16 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Reálná mzda v Česku po zahrnutí inflace klesla ve třetím čtvrtletí roku 2022 meziročně o 9,8 procenta, stejně jako ve druhém kvartálu. Nominálně se průměrná mzda zvýšila o 6,1 procenta na 39 858 korun. V hrubém tak zaměstnanci dostávali v průměru o 2295 korun více než před rokem. Spotřebitelské ceny ale v uvedeném období stouply o 17,6 procenta, reálně tak výdělek klesl. Údaje v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Mzdy se reálně snižují od loňského čtvrtého čtvrtletí. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Rodič má s čertem a Mikulášem dohodnout scénář a seznámit s ním i dítě, radí psycholožka
5. 12. 2022, 8:46 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Do terénu vyrážejí Mikulášové s anděli, ale z pohledu dětí hlavně s čerty. Zatímco na Mikuláše a anděla se děti zpravidla těší, u čerta to bývá naopak. Že se děti trochu bojí, není podle psycholožky Olgy Kučerové na škodu, za důležitou ale považuje i ochranitelskou roli přítomných rodičů. Varuje především před tím, aby přicházeli obzvlášť strašidelní čerti na mikulášské akce do škol. Když se čertovská „nadílka“ přežene, hrozí dlouhobobé následky na psychiku, které se projeví třeba pomočováním. Potom je vhodné vyhledat psychologa.

Česko čeká postupné ochlazování, déšť a sníh mohou v noci namrzat
5. 12. 2022, 8:12 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V Česku se od pondělního večera začne postupně ochlazovat. V následujících dnech bude pršet a i v nižších polohách sněžit. V noci klesnou teploty pod bod mrazu. Srážky mohou místy namrzat. Vyplývá to z předpovědi, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Zpracování žádostí o příspěvek na bydlení vázne, samoživitelce hrozí, že skončí na ulici
5. 12. 2022, 6:55 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Samoživitelka s dvojčaty dostala výpověď z nájmu v Praze 9 poté, co nezaplatila nájemné. Neměla na něj, protože jí včas nepřišel státní příspěvek. Vláda totiž sice lidi v nouzi pobízí, aby stát požádali o příspěvky na bydlení, s jejich výplatou ovšem bývá problém. Proč jsou úřady tak pomalé, zjišťoval ve 168 hodinách Jaroslav Hroch.

V Praze nouzově přistálo letadlo kvůli podezření z výbušného zařízení na palubě
5. 12. 2022, 6:11 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Na ruzyňské letiště bylo kvůli možnému výbušnému zařízení na palubě v noci odkloněno letadlo, které původně směřovalo z Krakova do Bristolu. Na dráhu dosedl stroj společnosti Easy Jet před jedenáctou večer. Na místě zasahovali policejní pyrotechnici. Po třech hodinách pak zástupci letiště oznámili, že v letadle žádný podezřelý předmět nenašli.

Obcházení sankcí bude evropským zločinem, česká policie má ale problém při jeho dokazování
4. 12. 2022, 18:23 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Země Evropské unie zařadily obcházení sankcí na seznam evropských zločinů. Podle Rady Unie to může otevřít cestu k zabavování majetku ruských bank nebo oligarchů. Tuzemská policie prověřuje desítky případů možného vyhýbání se postihům – komplikuje to ale špatná spolupráce s některými státy.

Zámek Lány se o dvou adventních víkendech otevře veřejnosti, včetně Masarykovy pracovny
4. 12. 2022, 16:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Barokní zámek v Lánech, který je jako sídlo prezidenta republiky běžně nepřístupný, se třetí a čtvrtý adventní víkend otevře veřejnosti. Vánočně vyzdobený zámek mohou zájemci navštívit od 9. do 11. prosince a mezi 16. a 18. prosincem. Informovala o tom prezidentská kancelář. 

Někteří prezidentští kandidáti kritizují rozpočet s vysokým deficitem, jiní mají v krizi pochopení
4. 12. 2022, 15:44 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Prezidentští kandidáti mluví o tom, že na zlepšování hospodaření Česka se má pracovat co nejdřív. Někteří ale připouštějí, že v současné situaci je to obtížné. Část z nich také kritizuje vládu za rozpočet s vysokým schodkem, příjmy do státní pokladny navrhují navýšit daněmi nebo propouštěním státních zaměstnanců.

V Libavé cvičí ukrajinští vojáci
4. 12. 2022, 15:26 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ve vojenském prostoru Libavá v Olomouckém kraji už jsou ukrajinští vojáci na plánovaném cvičení, řekl serveru iDNES.cz náčelník generálního štábu Karel Řehka. Ministerstvo podle serveru nesdělilo z bezpečnostních důvodů přesný počet vojáků ani informace o tom, kdy do Česka přijeli. Sněmovna i Senát tento týden schválily výcvik až čtyř tisíc ukrajinských vojáků v Česku do konce příštího roku.

Rychle přibylo domácností, kterým po zaplacení nezbytností nezbude nic, varuje Prokop
4. 12. 2022, 15:21 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V Česku přibývá domácností, kterým po zaplacení nezbytných výdajů nezbydou vůbec žádné finance. Podle údajů z průzkumu výzkumné organizace PAQ Research to bylo vloni v listopadu 19 procent, zatímco letos už 35. Politoložka a ředitelka Masarykova ústavu vyšších studií na ČVUT v Praze Vladimíra Dvořáková v Otázkách Václava Moravce upozornila, že problém rychlých půjček by tak mohl zasáhnout i vyšší sociální skupiny, než tomu bylo doposud. Šéf PAQ Research, sociolog a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Daniel Prokop pak podotkl, že řešením by mohl být sociální tarif.

Stanjura chce přesuny v DPH. Nejnižší zdanění má zůstat jen u věcí se sociálním dopadem
4. 12. 2022, 14:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Některé zboží a služby možná podraží kvůli zvýšení DPH. Přesuny do vyšší sazby daně navrhne v úsporném balíčku pro rok 2024 ministerstvo financí, České televizi to řekl šéf resortu Zbyněk Stanjura (ODS). V desetiprocentním pásmu by podle něj měly zůstat jen služby a výrobky, které plní nezpochybnitelnou sociální úlohu. Vyšší zdanění některých zboží nebo služeb navrhla kabinetu i Národní ekonomická rada vlády (NERV).

Přišlo tisíc žádostí velkých firem o podporu kvůli energiím, uvedl Síkela. Pomoc dle Hrnčíře nestačí
4. 12. 2022, 13:31 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ministerstvo průmyslu a obchodu v polovině týdne evidovalo přes tisíc žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií. Firmy ale pomoc zřejmě získají až v příštím roce kvůli notifikaci Evropské komise. V pořadu Otázky Václava Moravce to uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Podle místopředsedy rozpočtového výboru Jana Hrnčíře (SPD) je pomoc nedostatečná. 

Vánoční cukroví v pekárnách zdraží až o sto procent
4. 12. 2022, 11:12 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Cena vánočního cukroví v pekárnách a cukrárnách letos meziročně stoupne až na dvojnásobek, a to hlavně kvůli růstu cen surovin a energií. Pekaři také očekávají výrazné snížení poptávky, protože lidé v mnohem větší míře nakupují levnější sortiment, uvedl výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů Bohumil Hlavatý. Například jedna pražská řemeslná pekárna musela kvůli růstu cen energií zdražit o 40 procent a půlkilogramovou krabici cukroví prodává za 550 korun. Jeden z velkých obchodních řetězců zase nabízí 600 gramů cukroví ze svých pekáren za 349 korun.

Majitel restaurace v inzerátu napsal, že hledá servírku. Má zaplatit pokutu za diskriminaci
3. 12. 2022, 16:31 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Majitel českobudějovické restaurace má zaplatit pokutu dvacet tisíc korun za to, že vypsal inzerát na novou servírku, čímž se dopustil diskriminace vůči mužům. Tamní Oblastní inspektorát práce nyní po pěti měsících potvrdil své rozhodnutí o pokutě, proti kterému restauratér podal rozklad. Rozhodovat tak bude Státní úřad inspekce práce.

Letošní podzim byl jeden z nejteplejších za 248 let. Průměrné teploty dosahovaly 11,5 stupně
3. 12. 2022, 15:42 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Letošní meteorologický podzim se v pražském Klementinu zařadil mezi osm procent nejteplejších podzimů za 248 let, kdy se počasí na nejstarší české meteorologické stanici sleduje. Průměrná teplota od začátku září do konce listopadu dosáhla 11,5 stupně Celsia, to je o 1,7 stupně víc než dlouhodobý průměr z let 1775 až 2014. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Samotný listopad byl letos s 6,4 stupně Celsia teplotně průměrný.

Roste zájem o vytápění z hlubinných vrtů. V Ústeckém kraji tak chtějí ohřívat celá města
3. 12. 2022, 14:38 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Roste zájem o teplo z podzemí. Zatím bylo vytápění geotermální energií spíš okrajové kvůli vysokým počátečním nákladům. V Ústeckém kraji však nyní plánují hlubinné vrty třeba města i větší organizace. 

Prezidentští kandidáti navrhují v ekonomické krizi zastropování cen či zacílení státní pomoci
3. 12. 2022, 14:14 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Rok 2022 v ekonomice přinesl zejména rekordní ceny potravin, pohonných hmot a energií. Devět kandidátů na post prezidenta se v názorech na to, jak má stát v obtížné situaci pomáhat obyvatelům a firmám, liší. Někteří volají po větší regulaci cen, podle jiných by se měla současná podpora lépe zacílit.

Ukrajině se nedostává munice, Česko by mohlo obnovit výrobu střel sovětské ráže
3. 12. 2022, 14:04 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Česká republika by mohla obnovit výrobu střel sovětské munice pro Ukrajinu. Informaci listu The New York Times potvrdila pro ČT ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Ministerstvo vyjednává s partnery v NATO o zajištění financování pro rozběhnutí výrobních linek. Důvodem je nedostatek munice a zbraní, které Ukrajina při intenzivních bojích s ruským agresorem rychle vyčerpává.

Dvě třetiny Čechů se na Vánoce uskromní, ukázal průzkum
3. 12. 2022, 12:40 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dvě třetiny Čechů se letos kvůli ekonomické situaci na vánoční oslavy uskromní. Vyplývá to z každoročního průzkumu agentury Ipsos pro společnost Zonky, podle kterého pětina oslovených omezí na nejnutnější minimum například výdaje na cukroví, výzdobu, ale také na vánoční dárky. Těch plánuje téměř devadesát procent lidí pořizovat menší nebo stejný počet jako loni.

Stravenkový paušál nenaplňuje očekávání. Koalice bude jednat o daňovém zvýhodnění stravenek
3. 12. 2022, 12:07 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zaměstnavatelé mají druhým rokem možnost pracovníkům přispívat na stravování penězi prostřednictvím stravenkového paušálu. Ten ale podle aktuální studie Centra ekonomických a tržních analýz nenaplnil svůj účel: nemotivuje lidi chodit na obědy ani nepřiměl více firem, aby zaměstnancům na stravování přispívaly. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) jej měnit nechce, vládní koalice však bude jednat o daňovém zvýhodnění stravenek.

Lidé mohou do neděle přispět do sbírky dárků pro chudé děti
3. 12. 2022, 9:18 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ještě o víkendu je možné přispět do největší vánoční sbírky dárků v Česku. Akce s názvem Krabice od bot podpoří děti a rodiny ohrožené chudobou. Lidé mohou dárky donést na některé z více než 150 míst po celé republice. Sbírku pořádá Diakonie Českobratrské církve evangelické a chtěla by nashromáždit až 50 tisíc dárků. Do naplnění tohoto cíle jich ale chybí ještě několik tisíc.

Bratr musel poslouchat proces a napsat o něm úkol, vzpomíná syn muže popraveného spolu se Slánským
2. 12. 2022, 20:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Před sedmdesáti lety komunisté popravili Rudolfa Slánského a dalších deset lidí. Vnitrostranická čistka na popud Moskvy byla další z řady politických procesů v totalitním Československu 50. let 20. století. Ziscenované soudní řízení mělo utužit disciplínu předních stranických kádrů nastolením atmosféry strachu. V rámci procesu se Slánským přišel o otce i tehdy pětiletý Karel Šling. V Událostech, komentářích vzpomínal, jak jeho bratr musel v rádiu proces poslouchat a napsat o něm úkol.

Některý ze zamítnutých uchazečů se do volby vrátí, očekává Kroupa. Rohanová by dle něj měla být vyřazena
2. 12. 2022, 19:36 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Devět uchazečů splnilo dle ministerstva vnitra zákonné požadavky a může usilovat o prezidentský úřad. Někteří z odmítnutých se však proti rozhodnutí odvolali. „Očekávám, že některý ze zamítnutých kandidátů se do volby vrátí,“ řekl politolog a filozof Daniel Kroupa v Interview ČT24. Vyřazena by podle něj měla být Denisa Rohanová, již podpořili zákonodárci, kteří už nemají mandát. Kroupa v pořadu také uvedl, že žádný z kandidátů s komunistickou minulostí se k ní nedokázal otevřeně postavit.

Od výbuchu ve Vrběticích je to osm let. Vojenský materiál se tam už asi nikdy skladovat nebude
2. 12. 2022, 18:50 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Před osmi lety vybuchl druhý muniční sklad ve Vrběticích. Při první explozi v říjnu 2014 zahynuli dva lidé. Obyvatelé okolních obcí se několikrát evakuovali. Následovala nejnáročnější a nejnákladnější bezpečnostní akce v dějinách Česka. A nakonec se z incidentu stal zlomový okamžik pro česko-ruské vztahy.

Případů rakoviny slinivky výrazně přibývá. Pravidelná kontrola může odhalit nemoc včas
2. 12. 2022, 16:50 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Lékaři chtějí od ledna intenzivněji sledovat pacienty, u kterých je riziko vzniku rakoviny slinivky. Zapojit se hodlá na třicet nemocnic. Nádor patří k těm nejagresivnějším. Zdravotnické statistiky navíc u této diagnózy ukazují nejvýraznější nárůst.

Exhejtman Rath se vrátí do vězení, soud v nejbližších dnech rozhodne kdy
2. 12. 2022, 14:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Bývalý středočeský hejtman David Rath se již brzy vrátí do vězení. O termínu v nejbližších dnech rozhodne Krajský soud v Praze, který má po půl roce k dispozici pravomocný rozsudek v druhé větvi korupční kauzy kolem bývalého politika. České televizi to sdělil mluvčí soudu Jiří Wažik. Rath si už odpykával jiný nepodmíněný trest, do vězení se tak vrátí už jen na pár měsíců. V kauze, kde jde o manipulace zakázek ve Středočeském kraji, soudy pravomocně odsoudily také manžele Kottovy, firmu Metrostav nebo její dceřinou společnost Metrostav Infrastructure.

Nerudová v listopadu podle modelu Ipsos dotáhla Pavla. První kolo by vyhrál Babiš
2. 12. 2022, 12:58 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
První kolo prezidentské volby by v listopadu podle modelu agentury Ipsos vyhrál předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš s 29,7 procenta. O druhé místo by bojovali generál Petr Pavel se ziskem 25,3 procenta a ekonomka Danuše Nerudová s 25 procenty. Proti říjnovému průzkumu agentury Babiš v preferencích předstihl Pavla a vedle bývalého premiéra si od října polepšila také Nerudová, která se dostala v preferencích těsně za Pavla.

Policie zajistila dům manželky zakladatele Xixoio. Šéf představenstva firmy převádí byt
2. 12. 2022, 12:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zajistili rodinný dům, který vlastní manželka zakladatele a majitele firmy Xixoio Richarda Watzkeho. Nemovitost obstavili jako výnos z údajné trestné činnosti. ČT to zjistila v katastru nemovitostí. Ve stejný den, kdy policie razii spustila, začaly transakce okolo majetku zadrženého předsedy představenstva firmy Henryho Ertnera. Banka mu uvolnila zástavu na jeho pražský byt, který Ertner plánuje převést na svoji firmu. Watzkeho a Ertnera policie podezírá z podvodu a praní špinavých peněz, ani jednoho z nich ale neobvinila.

Přes noc bude sněžit, na západě Čech napadne až osm centimetrů. Hrozí také náledí
2. 12. 2022, 11:47 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Až osm centimetrů sněhu napadne přes noc na západě a jihozápadě Čech. Zároveň hrozí, že se bude v noci na sobotu i ráno vytvářet náledí ve většině Čech a na jihozápadě Moravy, upozornil Český hydrometeorologický ústav.

Vyjmout z rámu a opatrně zabalit. Restaurátoři převáželi mohutný barokní obraz
2. 12. 2022, 11:37 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vzácný obraz barokního malíře Petra Brandla, jehož aukční hodnota by dosahovala desítek milionů korun, opustil po více než půlstoletí zámek v Jindřichově Hradci. Největší Brandlovo dílo, které lze v Česku vidět v necírkevních prostorách, převezli odborníci ve čtvrtek do Prahy, kde ho budou restaurovat. Obraz o rozměrech 290 x 509 centimetrů, jenž vznikl kolem roku 1720, vystaví od října 2023 Národní galerie s dalšími malířovými díly v pražské Valdštejnské jízdárně.

Soud zprostil lékaře Bartáka obžaloby z plánování vražd a vydírání
2. 12. 2022, 11:28 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Krajský soud v Liberci zprostil obžaloby lékaře Jaroslava Bartáka. Nepodařilo se prokázat, že by ve vězení skutečně plánoval tři vraždy a vydírání. Zproštění navrhl i státní zástupce Jan Černý. Barták vinu od počátku odmítal. Hájil se tím, že o svých plánech mluvil ve vězeňských debatách, které nemyslel vážně. Verdikt je pravomocný.

Veterináři zavádějí opatření kvůli výskytu afrického moru prasat. Omezení pocítí na severu Čech turisté i myslivci
2. 12. 2022, 10:57 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Na 200 kilometrech čtverečních na severu Čech bude možné chodit pouze po značených cestách. O omezení volného pohybu v přírodě rozhodli veterináři v souvislosti s nálezem divočáka uhynulého ve Frýdlantském výběžku na nákazu africkým morem prasat. V ochranném pásmu bude také zakázán lov divočáků. Chovatelé musí přestěhovat prasata do vnitřních prostor, nesmí je ani pouštět do venkovních výběhů.

V Brně evakuovali ukrajinský konzulát kvůli podezřelému předmětu
2. 12. 2022, 10:36 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ukrajinský konzulát v Brně evakuovali v pátek dopoledne kvůli podezřelému předmětu, který na konzulát dorazil. Pryč z budovy muselo šest zaměstnanců. Na místě je policie, informoval její mluvčí David Chaloupka. Zavřená je i místní komunikace, evakuovala se také blízká školka. Podle policie zásilka typově odpovídá těm, které byly zachyceny ve Španělsku. Tam v minulých dnech odhalili několik dopisových bomb, jejichž zaslání zřejmě souvisí s ruskou agresí na Ukrajině.

Laureátem ceny Česká hlava je Petr Pyšek. Jeho práce změnila pohled na invazivnost druhů
2. 12. 2022, 10:31 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Národní cenu vlády Česká hlava za celoživotní dílo získal botanik a ekolog Petr Pyšek, který se věnuje invazivním rostlinám a živočichům a je jedním ze zakladatelů moderní invazní ekologie. V současnosti je nejcitovanějším invazním biologem na světě. Vedle něj si ceny odnáší Martina Benešová-Schäfer, Ilona Hromadníková, Petr Sezemský či Alžběta Dostálková. Oceněna byla také firma Cesnet. O laureátovi Národní ceny vlády Česká hlava rozhoduje vláda na návrh Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace.

 Starší >  Nejstarší >>

Vrátit se nahoru