ČT24

Snižování pomoci Ukrajině? Pokud tak budeme pokračovat, budeme se divit, varuje Fischer
10. 12. 2023, 16:40 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vojenská i finanční pomoc západních zemí Ukrajině, která se už druhým rokem brání plnohodnotné ruské agresi, je na historickém minimu, oznámil tento týden Kielský institut pro světovou ekonomiku. Před únavou z konfliktu a s tím související neochotou napadené zemi pomáhat finančně i vojensky, v Otázkách Václava Moravce varoval předseda senátního výboru pro zahraniční věci Pavel Fischer (nestr.). Také bývalý slovenský ministr zahraničí Rastislav Káčer zdůraznil, že prohra Ukrajiny by byla katastrofou.

Ostatky Karla Schwarzenberga uložila rodina do hrobky u zámku Orlík
10. 12. 2023, 15:23 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ostatky Karla Schwarzenberga uložila v neděli rodina do hrobky u zámku Orlík na Písecku, sdělil její zástupce. Stalo se tak v den, kdy by bývalý politik a příslušník starobylého šlechtického rodu úzce spjatého s historií českých zemí oslavil 86. narozeniny. Uzavřený obřad, na který se sjeli hosté ze zahraničí, skončil zhruba v půl druhé odpoledne.

Hnutí ANO ve volebním modelu Kantaru zvyšuje náskok, pokles podpory je patrný hlavně u ODS
10. 12. 2023, 12:56 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Listopadový volební model agentury Kantar potvrzuje převahu hnutí ANO, které na prvním místě ještě posílilo, zatímco ODS si na druhém místě pohoršila. Rozdíl mezi nimi přesahuje dvacet procentních bodů. Podle výzkumu se na propadu ODS v listopadu podepsalo schvalování konsolidačního balíčku či stávky. Tyto události se navíc zřejmě projevují na nízkém výsledku spokojenosti s politickou situací. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.

Vyšetřovací komise pro činnosti bývalého vedení Hradu letos nevznikne. Poslanci ji nejspíš nestihnou projednat
10. 12. 2023, 7:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dolní komora už letos zřejmě nestihne projednat vznik nové vyšetřovací komise. Ta se má zabývat děním na Pražském hradě během mandátu bývalého prezidenta Miloše Zemana. Poslanci se sice v příštím týdnu sejdou na poslední předvánoční schůzi, přednost k projednání však mají jiné body.

Přibývá rizikových e-shopů, varuje ČOI. Nové vznikají prakticky denně
10. 12. 2023, 7:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Prodejců s nekalými praktikami na internetu přibývá. Varuje před tím Česká obchodní inspekce (ČOI), podle níž jde tento trend pozorovat prakticky denně. Odborníci upozorňují na to, že je při nákupech důležitá obezřetnost, zvláště pak v předvánočním období. Informace o konkrétních podezřelých e-shopech najdou zákazníci u organizací zaměřených na ochranu spotřebitelů.

Vláda zruší přes 2600 úřednických míst, příští rok tak ušetří skoro tři sta milionů korun
9. 12. 2023, 20:32 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vláda chystá úspory na provozu státu, zruší přes 2600 úřednických míst, příští rok díky tomu ušetří skoro tři sta milionů korun. Celkem počet pozic klesne o tři a půl procenta, výdaje na platy ale jen zhruba o procento. Většinu míst, přes 1800, škrtne ve svém resortu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Koalice SPOLU před volbami slibovala snížit počet úřednických míst o třináct procent. Zatím vláda zrušila zhruba třetinu z toho.

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič
9. 12. 2023, 17:59 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zemřel divadelní a filmový herec a dabér Ladislav Županič, bylo mu 80 let. Oznámila to Herecká asociace. Županič byl držitelem ceny Thálie 2015 za celoživotní herecko-pěvecké mistrovství. Je spjat především s pražským Hudebním divadlem v Karlíně, kde vytvořil desítky úspěšných rolí a které také vedl. Hrál ve filmu, televizi a rozhlasu a daboval, jeho hlasem v Česku mluví například americký herec Clint Eastwood.

Chodící historie, zemský patriot a srdečný člověk, vzpomínají na Schwarzenberga jeho blízcí
9. 12. 2023, 14:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Lidé se v sobotu loučí s aristokratem, diplomatem, politikem, poslancem a senátorem, vicepremiérem, ministrem zahraničí, prezidentským kandidátem, lesníkem a hospodským Karlem Schwarzenbergem. Byl veselým a srdečným člověkem i velkým vlastencem se smyslem pro službu, vzpomínali jeho přátelé a blízcí během speciálního vysílání ČT24.

Tvůrce Tetrisu Alexej Pažitnov zavítal do Česka
9. 12. 2023, 9:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V roce 1985 vznikla v jednom moskevském výpočetním středisku videoherní legenda – Tetris. Hra, kterou se nejdříve bavili kolegové jejího tvůrce Alexeje Pažitnovova brzy dobyla jak americký, tak japonský trh. A to stále zpoza železné opony. Pažitnov navštívil jako host největší videoherní konferenci v Česku Game Developers Session. O své hře i filmu inspirovaném jejím příběhem hovořil pro ČT24.

Kraje a obce omezily investice. Hospodaří s přebytkem
9. 12. 2023, 8:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Radnice omezují investiční plány na příští rok. Podle Svazu měst a obcí kvůli ekonomické nejistotě zadávají až o třetinu méně veřejných zakázek než dříve. Proto také obce hospodaří s výrazným přebytkem, který jen letos od ledna do září přesáhl 55 miliard korun.

Karel Schwarzenberg si na posledním rozloučení přál hymnu a koledu. Osobní vzpomínku přidá prezident
9. 12. 2023, 7:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Za znění československé hymny a se státními poctami proběhne poslední rozloučení s bývalým ministrem zahraničí, politikem a příslušníkem jednoho z nejstarších evropských šlechtických rodů. Zádušní mše za Karla Schwarzenberga se uskuteční v Chrámu svatého Víta na Pražském hradě. V sobotu v poledne se ceremoniálu zúčastní pozvaní hosté z řad evropské šlechty, diplomatů a politiků. Poslední rozloučení bude od 11:00 vysílat i ČT24.

S Karlem Schwarzenbergem se v Chrámu svatého Víta loučí šlechta, diplomaté i politici. Zádušní mši slouží pražský arcibiskup
9. 12. 2023, 7:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Se státními poctami začalo poslední rozloučení s bývalým ministrem zahraničí, politikem a příslušníkem jednoho z nejstarších evropských šlechtických rodů. Zádušní mše za Karla Schwarzenberga se koná v Chrámu svatého Víta na Pražském hradě. Ceremoniálu se účastní pozvaní hosté z řad evropské šlechty, diplomatů a politiků. Poslední rozloučení vysílá i ČT24.

„Této zemi bude chybět.“ S Karlem Schwarzenbergem se ve svatovítské katedrále rozloučila šlechta, diplomaté i politici
9. 12. 2023, 7:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Se státními poctami se uskutečnilo poslední rozloučení s bývalým ministrem zahraničí, politikem a příslušníkem jednoho z nejstarších evropských šlechtických rodů. Zádušní mše za Karla Schwarzenberga se konala v Chrámu svatého Víta na Pražském hradě. Ceremoniálu se účastnili pozvaní hosté z řad evropské šlechty, diplomatů a politiky. Prezident Petr Pavel ve své smuteční řeči uvedl, že ve Schwarzenbergovi odchází velká osobnost moderních dějin, která bude Česku chybět.

Posilujeme práva, řekl Pospíšil ke korespondenční volbě. Mračková Vildumetzová se bojí o svobodu volby
9. 12. 2023, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Korespondenční volbou posilujeme právo a možnosti občanů volit, uvedl europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). Připomněl, že většina zemí EU ji má. Podle stínové ministryně vnitra Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) korespondenční volba nezaručuje to, že bude osobní, tajná a svobodná, jak je dáno ústavou. Vadí jí také, že byl návrh předložen jako poslanecký, tudíž neprojde řádným legislativním procesem.

Změna jízdního řádu: Výluky poznamenají dopravu do Německa i přes Vysočinu, přibude nových vlaků
9. 12. 2023, 6:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Jízdní řád pro rok 2024, který začíná platit už tuto neděli 10. prosince, není na českých kolejích nijak revoluční. Z pohledu cestujících přijdou největší novinky až později během příštího roku, kdy by se mělo postupně objevit výrazné množství nových vlaků pro dálkové i regionální spoje. Přesto ale není nový jízdní řád jen kopií toho starého. Na dvou tratích se střídají dopravci, mění se trasy některých dálkových vlaků a poněkud řídne provoz na vybraných lokálkách. Dopravu významně ovlivní také výluky. Až do března nepojedou každé pondělí mezistátní spoje do Německa, od března začne půlroční uzavírka hlavní trati na Vysočině.

Sociální pracovníci v justici se stávají běžnou praxí, vláda je chce u každého okresního soudu
8. 12. 2023, 20:59 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ohroženým dětem, seniorům, lidem s handicapem nebo duševní poruchou stále častěji pomáhají sociální pracovníci v justici. Čtyřletý pilotní projekt ukázal, že jsou užiteční nejen pro zmíněné zranitelné skupiny, ale i pro samotné soudce. Nyní se stávají běžnou praxí.

Izrael varuje před agenty Hamásu v Evropě. K větším bezpečnostním opatřením v Česku zatím není důvod
8. 12. 2023, 20:32 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Eurokomisařka pro vnitřní záležitosti v týdnu varovala před rizikem islamistických útoků v Evropě během Vánoc. Teď na nebezpečí spojené s teroristy upozorňuje také Izrael. Dvacet zemí včetně Česka dostalo dopis s varováním před rostoucí aktivitou agentů Hamásu. Podle ministerstva vnitra se situace v Česku dosud nezhoršila, a tak bezpečnostní opatření v ulicích zatím nezpřísní.

Podnikatelé skupují luxusní automobily, chtějí na poslední chvíli využít daňové benefity
8. 12. 2023, 16:29 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Prodejci luxusních automobilů hlásí rekordní zájem o své vozy. Prodeje nových i ojetých aut oproti loňsku rostou o desítky procent. Pro Českou televizi to uvedly Svaz dovozců automobilů a oslovené autosalony. Důvodem jsou změny, které má od nového roku přinést konsolidační balíček. Kvůli němu bude nákup dražších vozů méně výhodný než dosud. Firmy a živnostníci to tak chtějí stihnout před zavedením nových pravidel.

Ministři obrany V4 se shodli na společné deklaraci, zahrnuje pomoc Ukrajině
8. 12. 2023, 15:05 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Státy Visegrádské skupiny (V4) se podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) shodly na společné deklaraci o podpoře Ukrajiny v obraně proti Rusku tak, jak každá země uzná za vhodné. Uvedla to na závěr dvoudenního summitu ministrů obrany V4 v Praze. Její maďarský protějšek Kristóf Szalay-Bobrovniczky řekl, že Budapešť nepošle Kyjevu vojenskou pomoc, napadenou zemi ale bude dál zásobovat humanitárními dodávkami. Ke schůzce se připojili také zástupci dalších států střední Evropy a západního Balkánu.

Policie se zabývá provokativním videem dezinformátora Čermáka
8. 12. 2023, 13:09 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Policie prověřuje odsouzeného Tomáše Čermáka kvůli provokativnímu videu, na kterém mimo jiné drží ruskou vlajku. To se objevilo na sociálních sítích v době, kdy se vyhýbal nástupu do vězení. Případem se policisté zabývají pro podezření z podpory a propagace terorismu. Čermák byl za tento trestný čin už odsouzen na 5,5 roku za mřížemi. Protože ale nenastoupil do vězení, hrozí mu navíc ještě další dva roky odnětí svobody. Oba případy si převzala Národní centrála proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK). Vyplývá to z informací, které ČT poskytlo Vrchní státní zastupitelství v Praze. Policie Čermáka dopadla v polovině listopadu, ukrýval se v Polsku. V pondělí byl převezen do Česka.

Večer hrozí na jihu a západě Čech ledovka, v sobotu se může tvořit na většině území
8. 12. 2023, 11:37 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V jižních a jihozápadních Čechách se v pátek večer, v noci a v sobotu ráno může tvořit ledovka. Od sobotního večera hrozí mrznoucí déšť s tvorbou ledovky na většině území republiky, uvedli v aktuální výstraze meteorologové.

Konec nejistoty v nemocnicích. Zástupci vlády a zdravotníků podepsali dohodu o platech
8. 12. 2023, 11:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zástupci vlády a zdravotníků podepsali dohodu s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, která by měla ukončit prosincový protest lékařů. Jejich krok v některých nemocnicích výrazně omezil provoz, byla odložena plánovaná vyšetření nebo operace. Protestující dostali příslib, že na navýšení odměňování zaměstnanců nemocnic půjde v příštím roce 9,8 miliardy korun.

Nezaměstnanost v listopadu zůstala na říjnových 3,5 procenta, volných míst ubylo
8. 12. 2023, 9:29 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Míra nezaměstnanosti v Česku v listopadu stagnovala na říjnových 3,5 procenta. Lidí bez práce bylo na konci listopadu 263 226, což bylo o 2585 více než v předchozím měsíci. Počet volných míst meziměsíčně klesl o 1788 na 278 708. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Úřad práce ČR. Loni v listopadu byla míra nezaměstnanosti stejná, tedy 3,5 procenta. Bez práce bylo tehdy 257 187 lidí a volných míst 291 970.

Nástup Alzheimera se často nedaří zachytit včas. Pomoci by mohla nová aplikace
8. 12. 2023, 7:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Alzheimerova choroba nebolí a ne vždy se její nástup podaří zachytit včas. S rozpoznáním prvních příznaků má pomoci nová aplikace. Na jejím vývoji pracovali odborníci z Pražského inovačního institutu společně s ČVUT a Národním ústavem duševního zdraví. Zatím si ji může vyzkoušet jen omezený počet lidí, přístupná všem by měla být už na jaře.

Německo o dva měsíce prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarskem
8. 12. 2023, 6:01 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarskem nejméně o další dva měsíce, sdělila listu Rheinische Post německá ministryně vnitra Nancy Faeserová. Je prý přesvědčena o tom, že fungují. Stacionární kontroly byly dosud schválené do 15. prosince, Berlín ale dopředu avizoval, že je může prodloužit.

Slepice mají vyběhnout z klecí. Drůbežáři s přeměnou nespěchají, obávají se levné konkurence
8. 12. 2023, 6:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Tři roky zbývají chovatelům slepic na jejich vystěhování z klecí. V nich jich stále žije zhruba polovina v Česku, což zákon brzy zakáže. Náklady na přestavbu chovů odhadují úřady na tři miliardy korun. Chovatelům se do změn nechce, obávají se, že se budou potýkat s lacinější konkurencí ze zahraničí. Není totiž jasné, zda bude zákaz klecového chovu platit v celé Evropské unii. Agrární komora tvrdí, že řada farmářů raději slepice chovat přestane.

Kontroly aplikací čTečka za covidu byly dle NSS v rozporu se zákonem, mohly unikat citlivé osobní údaje
7. 12. 2023, 19:54 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Kontroly aplikací čTečka za koronavirové pandemie byly podle Nejvyššího správního soudu (NSS) v rozporu se zákonem. Podle rozsudku soudu totiž kontrolující osoba mohla získat citlivé osobní údaje o zdravotním stavu uživatele. NSS verdikt z konce listopadu zveřejnil na své úřední desce. Aplikaci čTečka spustilo ministerstvo zdravotnictví v červnu 2021 spolu s aplikací Tečka, ministerstvo tehdy vedl Adam Vojtěch (za ANO). Měla přes 1,4 milionu stažení.

Dohoda památkářů, policie a ministerstva má usnadnit boj proti nelegálnímu obchodování s kulturním dědictvím
7. 12. 2023, 19:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ukradených památek – soch, obrazů, šperků nebo vybavení kostelů – je od 90. let tisíce a nedaří se je vypátrat. Mnoho z nich se přitom objevuje v nabídkách na černém trhu. Ministerstvo kultury, Národní památkový ústav a zástupci policie ve čtvrtek podepsali dohodu, která má za cíl zrychlit a zjednodušit proces navracení nezákonně vyvezených kulturních statků. Dohoda usnadní boj právě proti nelegálnímu obchodování s kulturním dědictvím a navazuje na již využívaný model jeho ochrany, informoval ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Lékařské odbory páteční dohodu o růstu platů podpoří. Některé nemocnice jsou ale proti
7. 12. 2023, 19:04 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Lékařské odbory podpoří dohodu, která má vést k odvolání protestu lékařů nespokojených s přesčasovou prací. Vyplývá to z usnesení, které Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů (LOK-SČL) zveřejnil na svém Facebooku. Odvolání výpovědí z přesčasové práce, které lékaři od prosince podali, což znamenalo v některých nemocnicích výrazné omezení provozu, je ale podle nich individuálním rozhodnutím každého. Dohoda, k jejímuž podepsání má dojít v pátek, potvrdí navýšení odměňování v nemocnicích příští rok o 9,8 miliardy korun, lékařům o pět až patnáct tisíc korun měsíčně a ostatním pracovníkům o pět procent.

V Krkonoších někdo smrtelně postřelil vlka s telemetrickým obojkem
7. 12. 2023, 16:48 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V Krkonoších někdo zřejmě ve středu 29. listopadu postřelil vlka, který před necelými třemi týdny dostal telemetrický obojek. Smrtelně zraněné zvíře správci Krkonošského národního parku (KRNAP) našli a následně ho museli utratit, aby ukončili jeho trápení. Případem se zabývá policie.

Soud nepravomocně poslal muže za výrobu a distribuci drog na jedenáct let do vězení
7. 12. 2023, 14:26 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Krajský soud v Hradci Králové poslal Petra Včeliše za nedovolenou výrobu a distribuci marihuany na jedenáct let do vězení. Podle spisu za několik let na Náchodsku vypěstoval okolo půl tuny vysoce účinné marihuany a inkasoval z jejího prodeje desítky milionů korun, většina drogy končila v Polsku. Soud projednával případ za zpřísněných bezpečnostních opatření, v jednací místnosti byli těžkooděnci vězeňské služby se samopaly. Rozsudek není pravomocný, Včeliš se na místě odvolal.

Voda vyjde od nového roku většinou dráž, někde až o čtvrtinu
7. 12. 2023, 12:29 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Lidé v Česku si od příštího roku většinou výrazně připlatí za vodu. Vodárny od 1. ledna zvýší svoje ceny zhruba o jedenáct procent, někde ale až o čtvrtinu – to se týká třeba obyvatel Kladna nebo Mělníku. Do cen se podle odborníků promítají zvýšené náklady, jako jsou energie nebo stavební práce, ale také odložené opravy infrastruktury z minulého roku. Vliv na cenu má také zvýšení daně z letošních deseti na dvanáct procent. Na některých místech lidé zaplatí za dodávku a vyčištění metru krychlového vody jen pár korun navíc, třeba ve Znojmě necelé tři. V Českých Budějovicích pak dokonce nezdraží voda vůbec.

Novou zelenou úsporám Light budou moci čerpat také sociálně slabé rodiny, žádat lze od ledna
7. 12. 2023, 11:36 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Příjem žádostí na dotace z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) Light se ve čtvrtek pozastavil. Znovu začne ve středu 17. ledna 2024. Nově budou moci o podporu žádat také rodiny pobírající příspěvky na děti či vlastníci bytů, kteří neměli peníze na výměnu oken při celkové rekonstrukci domu. Z Národního plánu obnovy, tedy z evropských peněz, do programu přidá ministerstvo životního prostředí další tři miliardy korun. Uvedli ministr životního prostředí Petr Hladík a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (oba KDU-ČSL).

Český průmysl v říjnu meziročně vzrostl skoro o dvě procenta. Vyšší čísla hlásí hlavně automobilový sektor
7. 12. 2023, 11:22 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Průmyslová výroba v tuzemsku v říjnu meziročně reálně stoupla o 1,9 procenta. Předtím tři měsíce v řadě klesala, v září to bylo o téměř pět procent. K říjnovému růstu přispěla hlavně výroba automobilů, informoval ve své zprávě Česká statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byla průmyslová produkce vyšší o 2,8 procenta, hodnota nových zakázek však meziročně klesla o čtyři procenta.

Na severu Moravy je smogová situace. Meteorologové nevylučují vyhlášení regulace
7. 12. 2023, 10:58 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Meteorologové vyhlásili pro Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko smogovou situaci. Důvodem jsou vysoké koncentrace polétavého prachu v ovzduší. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upozornil, že v blízké době hrozí i možnost vyhlášení regulace, při níž některé průmyslové podniky musí dodržovat regulační opatření včetně omezení výroby.

 Starší >  Nejstarší >>

Vrátit se nahoru