Český rozhlas

Dálnice D1 produkuje v průměru 98 decibelů hluku. Na Vysočině je její nejhlučnější i nejtišší úsek
29. 9. 2023, 23:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vědci z Centra dopravního výzkumu měřili hluk na celé dálnici D1. Vydali poté studii včetně takzvané hlukové mapy.

Provozovatelé lyžařských areálů v Jeseníkách se už chystají na zimní sezonu. Chválí si počasí
29. 9. 2023, 22:41 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Lyžařské areály v Jeseníkách se začínají chystat na zimní sezonu. Provozovatelé a zaměstnanci středisek dokončují všechny rozběhnuté investice a připravují důkladnou kontrolou lanovek, vleků a systémů technického zasněžování.

Posprejovaná zeď kulturního domu ve Vodňanech budí emoce, graffiti objednalo město
29. 9. 2023, 21:46 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Velké emoce vzbudila výzdoba zdi kulturního domu ve Vodňanech na Strakonicku. Město totiž nechalo stěnu posprejovat. Barevné graffiti má připomínat výročí založení kulturního domu. Podle některých kolemjdoucích i zastupitelů je ale nová výzdoba nevhodná.

Teplotní rekordy padly na čtvrtině stanic, v Dobřanech a Husinci bylo naměřeno 28,2 stupně Celsia
29. 9. 2023, 20:19 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V Česku v pátek opět padaly teplotní rekordy. Zaznamenala je zhruba čtvrtina ze 162 stanic, které měří alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v Dobřanech u Plzně a na středočeské stanici Husinec-Řež, kde odpoledne naměřili 28,2 stupně Celsia. Pro tyto dvě stanice to ale nové rekordy nebyly. Řekl Tomáš Mejstřík z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V sobotu se ochladí a bude také pršet.

Slovní karikatura, uvedl Nejvyšší soud o označení Pitomio. Reflex se Okamurovi nemusí omluvit
29. 9. 2023, 15:57 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Týdeník Reflex se nemusí předsedovi SPD Tomiu Okamurovi omluvit za to, že ho v časopise i na webu nazýval Pitomiem. Okamura podle Nejvyššího soudu musí projevit vyšší stupeň tolerance. Nejvyšší soud v pátek zveřejněném rozhodnutí změnil rozhodnutí odvolacího soudu a potvrdil verdikt prvoinstančního.

Průzkum: Do obrany Česka by se zapojilo 39 procent občanů. Ukrajina by se ale agresi bránit měla
29. 9. 2023, 13:23 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ochota Čechů aktivně se zapojit do obrany země klesla. Nyní, tedy 85 let od podepsání mnichovské dohody, by se do obrany zapojilo 39 procent občanů, v roce 2020 to bylo o 12 procentních bodů více. Vyplývá to z průzkumu, který pro organizaci Paměť národa vypracovala agentura NMS Market Research. O výsledcích v pátek informovala mluvčí Paměti národa Kristýna Bardová.

Lékaři nás vydírají, ale primáře si sami vybrat nemohou, říká šéf Bulovky o ‚nepochopitelném‘ sporu
29. 9. 2023, 6:26 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Spor mezi vedením Fakultní nemocnice Bulovka a zdejšími anesteziology stále nemá řešení. Přitom už od pondělí 2. října lékaři hrozí, že budou pracovat jen v běžné pracovní době od sedmi do půl čtvrté. Oddělení ARO a Urgentní příjem se bez anesteziologů ale neobejdou ani v noci nebo o víkendech. „Tým lékařů nechce odejít z Bulovky, jen si chtějí vymoct to, co se jim bude líbit,“ tvrdí ředitel nemocnice Jan Kvaček v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.

‚Štve nás, že musíme pozemky odkupovat.‘ Havířov se dohaduje s Bakalovou firmou o místa k rozvoji
29. 9. 2023, 5:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Z Havířova, města, které vzniklo teprve před sedmdesáti lety, odcházejí lidé kvůli chybějící práci. Nové obyvatele město zatím přilákat neumí. Radnice to chce změnit investicemi do průmyslové zóny v bývalém dole Dukla. Vše ale komplikují napjaté vztahy s dominantním vlastníkem pozemků v oblasti – firmou Asental Land miliardáře Zdeňka Bakaly.

Stach, Dědek nebo Leitgeb. Stříbrnou medaili za pomoc ostatním letos šéf Senátu udělil 17 osobnostem
28. 9. 2023, 18:38 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Mecenáš, podnikatel a organizátor pomoci pro Ukrajinu Dalibor Dědek, kněz Tomáš Halík, fotograf Jindřich Štreit nebo moderátor a popularizátor vědy Daniel Stach patří mezi osobnosti, které letos obdržely stříbrnou medaili předsedy Senátu. Celkem 13 ocenění pro 17 osobností na ceremoniálu, který se konal podvanácté, předal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Ocenění se při příležitosti svatováclavského svátku předává od roku 2012.

Rekordní teplo pokračuje. V Česku bylo i nad 27 stupňů Celsia, desítky stanic hlásí mimořádné teploty
28. 9. 2023, 18:28 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Třetí den v řadě v Česku padaly teplotní rekordy na desítkách míst. Zaznamenalo je 54 ze 162 stanic, které měří alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v Doksanech na Litoměřicku, kde naměřili 27,8 stupně Celsia, potvrdila Michaela Valachová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Okolo 27 stupňů by se měly nejvyšší teploty pohybovat i v pátek, poté se ochladí.

OBRAZEM: Požár v Českém Švýcarsku je uhašen. V těžkém terénu se vystřídaly desítky hasičů i vrtulník
28. 9. 2023, 15:36 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Hasiči ve čtvrtek před polednem zlikvidovali požár ve velmi špatně dostupném terénu v národním parku České Švýcarsko u Jetřichovic na Děčínsku. Během hašení se vystřídaly desítky hasičů, zasahoval také vrtulník s hasicím vakem, uvedl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

OBRAZEM: Ve Staré Boleslavi vyvrcholila svatováclavská pouť. Mše se zúčastnily tisíce lidí
28. 9. 2023, 15:21 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ve Staré Boleslavi na Mariánském náměstí si ve čtvrtek lidé poutní mší, kterou vyvrcholila Národní svatováclavská pouť, připomněli odkaz světce a českého patrona svatého Václava. V místě, kde byl kníže Václav v roce 935 zavražděn, se jí účastnily tisíce lidí. Mši sloužil kardinál Dominik Duka, kázal litoměřický biskup Jan Baxant. Účastnil se také pražský arcibiskup Jan Graubner a všichni čeští a moravští biskupové.

Anesteziologové na Bulovce se přou s vedením. Kvůli novému primáři nechtějí sloužit další přesčasy
28. 9. 2023, 10:12 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Spor mezi vedením pražské Fakultní nemocnice Bulovka a jejími anesteziology stále nemá řešení. Přitom už za čtyři dny lékaři hrozí, že budou pracovat jen v běžné pracovní době od sedmé ráno do půl čtvrté. Oddělení ARO a Urgentní příjem se ale samozřejmě bez anesteziologů neobejdou ani večer nebo v noci. Na spory na Bulovce upozornil jako první Deník N.

Zdravotní aplikace získávají velmi citlivá data, mohou nabádat i k sebevraždě, varuje právnička
28. 9. 2023, 5:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Sledování menstruačního cyklu, kroků či depresivních symptomů: to všechno dnes monitorují aplikace na mobilních telefonech nebo chytrých hodinkách. Jenže devadesát procent zdravotních aplikací si data ukládá a může je teoreticky prodávat, varuje Petra Müllerová, právnička z univerzity ve švédském Lundu. „Představte si, že se váš budoucí zaměstnavatel dozví, že trpíte depresí a práci nedostanete, aniž byste někdy zjistili proč,“ varuje.

Plaga: Kdyby záruku za platy vysokoškolských pedagogů převzal stát, zlomilo by to univerzitám páteř
27. 9. 2023, 22:24 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vysokoškolští studenti a pracovníci si mohli opět vyslechnout, jak důležitou prioritou je školství pro české politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) by měl z Česka do deseti let rád centrum vzdělanosti. Zatím se ale znovu řeší škrty v rozpočtu i to, že zatímco na základních a středních školách platy učitelů evidentně rostly, na vysokých školách spíše stagnovaly – někde dokonce berou méně než na nižších stupních.

Kontroly migranty nezastaví, převaděči jsou vždy napřed. Chce to evropský systém, míní expert
27. 9. 2023, 22:02 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Německá policie s okamžitou platností zavádí na hranicích s Českem a Polskem zesílené pružné a mobilní kontroly. Cílem je zabránit převaděčům v dopravování migrantů do Německa. „Myslím si tedy, že z pohledu německého by to mohlo fungovat, ale situaci Syřanů to v podstatě nijak neřeší,“ říká v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál Martin Rozumek, ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům.

Láska: Simon ústavním soudcem? Nebudu ho volit kvůli přístupu k odškodňování, zavání komunismem
27. 9. 2023, 21:54 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Některými senátory zpochybňovaný adept na ústavního soudce Pavel Simon Českému rozhlasu řekl, že zatím neslyšel žádný argument, kvůli kterému by měl kandidaturu vzdát. Diskvalifikuje soudce Nejvyššího soudu Simona to, že mu Ústavní soud zrušil několik rozsudků? Nebo se senátoři pouští na tenký led, když zpochybňují Simonovy verdikty? V Pro a proti diskutovali senátoři Zdeněk Hraba z klubu ODS a TOP 09 a Václav Láska z uskupení Senátor 21.

V Českém Švýcarsku hoří les na skále. Terén je nepřístupný, desítkám hasičů pomáhal i vrtulník
27. 9. 2023, 21:19 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V národním parku České Švýcarsko zasahují desítky hasičů u požáru v extrémně nepřístupném terénu. Na skále hoří les. Do Jetřichovic vyjely desítky hasičů, na místo byl povolán vrtulník s hasicím vakem, který přestal létat před setměním, řekl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

Česká zemědělská univerzita má nový pavilon. Je porostlý rostlinami, recykluje vodu a lépe izoluje
27. 9. 2023, 20:23 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Tisíce rostlin pokrývá nový pavilon České zemědělské univerzity v Praze. Fungovat začíná ve středu. Sloužit bude studentům a vědcům z Fakulty životního prostředí. Ekologicky šetrná budova propojuje moderní technologie s přírodou. Například k zavlažování zelené fasády využívá dešťové i splaškové vody, které čistí vlastní kořenová čistička. Stavba pavilonu začala před dvěma lety a včetně vybavení stála 300 milionů korun.

Veterináři nařídili stáhnout jedenáct tun kuřecího masa z Brazílie. Obsahovalo salmonelu
27. 9. 2023, 17:39 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z trhu přes 11 tun kuřecího masa z Brazílie kvůli salmonele. Jde o mražená kuřecí prsa v balení o hmotnosti dva kilogramy a kuřecí řízky se stejnou hmotností. Mířily hlavně do stravovacích zařízení. Ve středeční tiskové zprávě to uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček. Kontrola bakterie v mase objevila při mimořádné kontrolní akci zaměřené na drůbeží maso dovážené ze zemí mimo EU.

‚Není to reálná kauza.‘ Prezident nevidí důvody k odvolání Rakušana i k hlasování o nedůvěře vládě
27. 9. 2023, 17:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Prezident Petr Pavel v této chvíli nevidí důvod k diskusi o odvolání vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) či o vyslovení nedůvěry vládě. Informace, že Rakušan používal po posledních sněmovních volbách kvůli obavám z odposlechů šifrovací telefon, v něm nevzbudily pochybnosti. Pavel při středeční návštěvě jižní Moravy na dotaz novinářů řekl, že případ nevidí jako reálnou kauzu.

Vláda schválila nákup letounů F-35. Celkem jich armáda dostane 24, první budou hotové v roce 2029
27. 9. 2023, 15:50 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vláda ve středu schválila nákup 24 amerických letounů F-35 za 150 miliard korun, částka podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) obsahuje i veškeré výdaje na přípravu provozu v Česku, řekla na tiskové konferenci. První budou hotovy v roce 2029, všech 24 strojů bude v Česku do roku 2035. Americký bojový letoun nahradí švédské stíhačky gripen, které si Česko pronajímá.

‚Jitrnice, kterou svět ještě neviděl.‘ Opozice ve Sněmovně zkritizovala chystané vládní úspory
27. 9. 2023, 15:26 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Sněmovna ani ve středečním druhém dějství nedokončila schvalování sporného konsolidačního balíčku, který má podle vlády přispět ke snižování rozpočtových schodků. Závěrečná sněmovní debata k balíčku bude pokračovat ve středu 11. října. Je možné, že se poslanci k hlasování o podobě předlohy opět nedostanou. Vystoupit chce ještě 54 zákonodárců, počet přihlášek do diskuse od středečního rána do odpoledne o něco vzrostl.

Český veslařský svaz si kvůli spornému nákupu lodí nechá udělat audit. Zaměří se na využití dotací
27. 9. 2023, 12:57 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Český veslařský svaz si nechá udělat audit hospodaření zaměřený zejména na nakládání s dotačními prostředky v letech 2016 až 2023. Nové vedení svazu v čele s předsedou Michalem Kurfirstem se k tomu rozhodlo kvůli problémům se sporným nákupem lodí v letech 2019 až 2021, za který musí vrátit Národní sportovní agentuře dotace ve výši 460 tisíc korun.

Univerzitu obrany napadli hackeři. Unikla data pracovníků a vyučujících včetně finančních výkazů
27. 9. 2023, 12:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Univerzita obrany čelí kybernetickému útoku. Hackeři měli odcizit data z rektorátu. Radiožurnálu se podařilo seznam dat, které mají hackeři údajně k dispozici, získat. Mluvčí univerzity Vladimír Šidla potvrdil, že se případem vysoká vojenská škola zabývá. Hackeři požadují výkupné.

Policie navrhla vazbu pro pět lidí kvůli podvodným telefonátům. Z obětí měli vylákat přes 7,5 milionu eur
27. 9. 2023, 9:22 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Policisté z Vysočiny podali návrh na vazbu pro pět lidí předaných v pondělí do Česka z Ukrajiny k trestnímu stíhání. Policie to ve středu oznámila na síti X. Podrobnější informace ke kauze, v níž je pětice stíhána, zatím policisté neuvedli. Podle dřívějších informací ukrajinských médií se jedná o podezřelé z podvodů za více než 7,5 milionu eur (v přepočtu asi 183 milionů korun).

Větší obchody kvůli státnímu svátku opět zavřou. Výjimku mají ty v místech s velkou koncentrací lidí
27. 9. 2023, 7:19 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Větší obchody v Česku budou ve čtvrtek kvůli státnímu svátku zavřené. Opatření se týká všech prodejen s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních a je zajištěné zákonem o prodejní době v maloobchodě.

Tady je Bakalovo: miliardář drží na Karvinsku tisíce pozemků, brzdí to rozvoj některých obcí
27. 9. 2023, 5:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Chcete se rozvíjet? Musíte se domluvit „s Bakalou“. I po dvaceti letech od privatizace OKD patří skupině firem českého miliardáře Zdeňka Bakaly na východě Moravskoslezského kraje na 15 tisíc pozemků. Server iROZHLAS.cz zmapoval, co to pro obce a kraj znamená a jak se to promítne do chystané přeměny kraje z hornického regionu.

Pavel: Konsolidační balíček měl být tvrdší. Novela zákoníku práce je vytloukání klínu klínem
26. 9. 2023, 22:51 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Kroky vlády Petra Fialy (ODS) nejsou podle prezidenta Petra Pavla tak razantní, jak by bylo s ohledem na konsolidace veřejných peněz potřeba. Konsolidační balíček by měl být tvrdší, než vláda plánuje. Prezident Petr Pavel to v úterý uvedl na debatě v blanenském kině. Vláda ale podle něj podniká nutné kroky, které by měla zodpovědná vláda podnikat. Sporný konsolidační balíček nyní posuzuje Sněmovna. Prezident dosud neuvedl, zda ho podepíše.

Povinné ručení se bude platit za segwaye, sněžné skútry nebo golfové vozíky, schválila Sněmovna
26. 9. 2023, 22:38 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Povinné ručení bude zřejmě nutné platit za víc druhů vozidel. Nově se má vztahovat třeba na elektrické koloběžky, segwaye, sněžné skútry či motorová golfová vozítka. Povinnost platit toto pojištění odpovědnosti z provozu vozidla také přejde z vlastníka na skutečného provozovatele vozu. Počítá s tím návrh nového zákona, který v úterý v úvodním kole podpořila Sněmovna.

Stát by měl proti placeným spolupracovníkům Ruska přitvrdit, míní bezpečnostní analytik Máca
26. 9. 2023, 20:05 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Podle Bezpečnostní informační služby ruský agent v Česku platil vysoké částky za šíření propagandy, která se týkala války na Ukrajině, a využil k tomu i veřejně známé osobnosti. „Není to žádné překvapení. Podobný případ byl odhalen na Slovensku, kde tajná služba natočila vojenského přidělence ruské ambasády s redaktorem jednoho z proruských webů, jak mu předává peníze. Bylo jasné, že se to děje i u nás,“ říká bezpečnostní analytik Roman Máca.

Zmocněnkyně o sbírce pro Martínka: Systém má být tak spravedlivý, aby pomoc dostaly i děti bez sbírky
26. 9. 2023, 17:21 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Na léčbu dvouletého Martínka, který trpí vzácným genetickým onemocněním, lidé poslali více než 110 milionů korun. Jsou potřeba na genovou terapii, kterou odmítla uhradit zdravotní pojišťovna. „Je to obdivuhodné. Ale chtěla bych víc rozumět tomu, jak současný systém pomoci funguje a jestli nemůžeme zkrátka udělat víc. Budu jednat s pojišťovnami a s ministerstvem zdravotnictví,“ říká vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.

ANO požaduje odvolání Rakušana, hrozí hlasováním o nedůvěře. ‚Mám čisté svědomí,‘ říká ministr
26. 9. 2023, 16:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pokud premiér Petr Fiala (ODS) bude nadále držet ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) ve vládě, poslanci opozičního hnutí ANO do konce příštího týdne sesbírají podpisy a vyvolají hlasování o nedůvěře kabinetu. Na úterní tiskové konferenci to oznámila předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová. „Hnutí ANO čekalo na nějakou záminku pro vyvolání hlasování o nedůvěře,“ řekl ministr Radiožurnálu. Jeho odchod z vlády podle něj na pořadu dne není.

‚Přijetí slibu řádného chování.‘ Soud propustil z vazby zubařku obžalovanou z vraždy vůdce sekty
26. 9. 2023, 16:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pražský městský soud propustil z vazby zubařku Magdalenu, která podle obžaloby společně s učitelkou v důchodu Irenou zavraždila kutnohorského léčitele a vůdce sekty Richarda. Serveru iROZHLAS.cz a Radiožurnálu to potvrdil mluvčí soudu Adam Wenig. „Usnesení nabylo právní moci v úterý a současně s tím byl příslušné vazební věznici zaslán příkaz k okamžitému propuštění,“ uvedl.

Žalobce v kauze Vidkun žádá přísnější kvalifikaci i tresty. Kadlecovi hrozí pět let za přijetí úplatku
26. 9. 2023, 15:41 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Žalobce v olomoucké kauze Vidkun navrhl v úterý u olomouckého krajského soudu obžalovaným přísnější právní kvalifikaci. Podle něj šlo v případu o masivní únik informací z trestních řízení. U bývalého krajského policejního náměstka Karla Kadlece žádá, aby ho soud potrestal i za přijetí úplatku. Nesouhlasí ani se zproštěním u pěti z devíti trestních kauz, o němž rozhodl krajský soud v prvním rozsudku.

 Starší >  Nejstarší >>

Vrátit se nahoru