Český rozhlas

Strategickou komunikaci Česka má vést plukovník Foltýn. Bude mít tým na Úřadě vlády
21. 5. 2024, 17:08 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Česko bude mít nově vládního koordinátora strategické komunikace. Na zřízení postu se shodli předsedové koaličních stran. Na pozici chtějí politici obsadit Otakara Foltýna, který nyní zastupuje šéfa prezidentské vojenské kanceláře. Foltýn svou nominaci serveru iROZHLAS.cz a Radiožurnálu potvrdil. Na starost by měl mít kromě komunikace státu také obranu před dezinformacemi a cizím vlivem.

Bývalý skautský vedoucí, který zneužil desítky dětí, si odpyká i zbytek trestu, potvrdil soud v Brně
21. 5. 2024, 14:06 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Bývalý skautský vedoucí Martin Metelka odsouzený za zneužití desítky dětí si odpyká i zbytek desetiletého trestu vězení, rozhodl pravomocně Krajský soud v Brně. Vyplývá to z justiční databáze. Okresní soud muže v roce 2019 podmíněně propustil, letos ale skončil zpátky za mřížemi, a to za přechovávání dětské pornografie.

Jihozápad Česka zasáhnou silné bouřky. Hrozí přívalový déšť a menší kroupy
21. 5. 2024, 12:57 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V jihozápadní polovině Česka hrozí během úterý silné bouřky. V Čechách se začnou tvořit během odpoledne, na jihozápadě Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se objeví během večera a noci na středu. Doprovázet je bude přívalový déšť, případně menší kroupy. V oblastech zasažených výraznějšími srážkovými úhrny se mohou rozvodnit menší toky. Na svém webu o tom informoval Český hydrometeorologický ústav.

Zemřel architekt Otakar Binar. Podílel se na stavbě ikonického hotelu na Ještědu, navrhl pro něj nábytek
21. 5. 2024, 12:52 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ve věku 92 let zemřel v pondělí 20. května 2024 architekt Otakar Binar. Potvrdila to rodina architekta prostřednictvím moderátora Aleše Cibulky. Otakar Binar byl mimo jiné autorem interiéru hotelu Ještěd.

Migrační pakt může řešit krizi, říká poslanec Letocha. Ze solidarity zůstanou kvóty, oponuje kolega Mašek
21. 5. 2024, 12:03 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Migrační pakt je definitivně schválen. Dohodu o migraci a azylu, vyjednávanou od roku 2015, potvrdily členské státy EU v Bruselu. „Vidím v migračním paktu potenciál pro řešení migrační krize do budoucna, ale je to teprve základ,“ komentuje pakt poslanec Petr Letocha (STAN) v pořadu Plusu Pro a proti. Naopak podle poslance Jiřího Maška (ANO) je dohoda nedostatečná, jelikož neřeší migraci v místě vzniku, ale až na hranicích EU.

Policie odložila vyšetřování loňského požáru textiliany Juta v Turnově. Příčinou byla technická závada
21. 5. 2024, 10:57 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vyšetřování loňského ničivého požáru textilany Juta v Turnově policie odložila, Českému rozhlasu Liberec to řekla mluvčí krajské policie Dagmar Sochorová. Podle komisařů továrna neshořela cizím zaviněním. Požár pravděpodobně způsobila technická závada na vysokozdvižném vozíku, který se nacházel v hale na netkané textílie. Škoda dosáhla na zhruba 160 milionů korun.

Další Milostivé léto se týká dluhů na zdravotním pojištění. ‚Problémy mají hlavně mladí,‘ říká Hůle
21. 5. 2024, 10:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Poslanci by v úterý měli rozhodnout o další podobě oddlužovací akce Milostivé léto. Podle návrhu zákona by od letošního července do listopadu měli mít dlužníci mimořádnou možnost zažádat o odpuštění dluhů na penále za nezaplacené zdravotní pojištění. Zákon do sněmovny vrátili senátoři. Požadují, aby se úlevy vztahovaly na více osob.

Královéhradecká hromadná doprava řeší problém s placením jízdného kartou. Systém strhává více peněz
21. 5. 2024, 8:22 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Cestující městské hromadné dopravy v Hradci Králové řeší problémy s placením jízdného bankovní kartou. Některým z nich banka jednorázově odečetla mnohonásobně vyšší částku, než je cena jedné jízdenky. Systém měl totiž několik týdnů výpadek a platby za jízdenky teď strhává cestujícím z účtu naráz. Podle dopravního podniku je chyba na straně banky.

Co s auty, krajinou a dotacemi? Kandidáti do europarlamentu odpovídají v anketě
21. 5. 2024, 6:52 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Hnutí ANO je pro předcházení migraci investicemi do afrického zemědělství, ale s podmínkami. Pokud jde o rychlé snižování emisí skleníkových plynů v Evropské unii, koalice Spolu je spíše pro. A Starostové váhají, jestli má EU přehodnotit konec výroby aut se spalovacím motorem na fosilní paliva k roku 2035. Vyplývá to z ankety Českého rozhlasu mezi všemi subjekty kandidujícími ve eurovolbách.

‚Ústavní soud to vyřešil za mě.‘ Trans lidé našli zastání, další na řadě je vláda
21. 5. 2024, 6:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Konec povinných kastrací v Česku. Ústavní soud se před nedávnem zastal přelomovým nálezem trans lidí. Co s tím teď budou dělat politici?

Průměrný věk odborných lékařů nepřestává stoupat. Dvě pětiny pediatrů už by mohly do důchodu
21. 5. 2024, 5:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vysoký podíl specialistů, kteří mohou kdykoliv odejít na penzi, je i ve vnitřním lékařství, chirurgii nebo rehabilitační medicíně. Ministerstvo zdravotnictví, které data poskytuje, je ani po urgencích neokomentovalo.

Nemocnice v České Lípě chybí lékaři. Pro studenty proto uspořádá kemp, který je má přilákat
20. 5. 2024, 23:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nemocnice v České Lípě chce nalákat mladé lékař, aby do ní po skončení studia medicíny nastoupili. Mimo jiné se pro ně na konci července chystá uspořádat kemp. Pracuje také například s tím, že není velkou fakultní nemocnicí. Tím pádem se mladý lékař dřív dostane do praxe a k zákrokům, na které by musel ve velkých nemocnicích čekat.

Zemědělci už nemusí nechávat půdu ladem, Evropská unie změnila nařízení. Podle ekologů je to krok zpět
20. 5. 2024, 22:04 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zemědělci nebudou v následujících čtyřech letech muset dělat meze, remízky, úhory nebo ochranné pásy okolo vodních toků. Změnu schválil Evropský parlament. Zareagoval tak na nedávné protesty zemědělců, kteří volali mimo jiné i po této úpravě. Podle ekologů může zrušení povinnosti negativně ovlivnit životní prostředí.

Ostravská Stodolní ulice dál strádá. Nepomohl ani hokejový šampionát se zahraničními fanoušky
20. 5. 2024, 20:14 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ani hokejový šampionát neresuscitoval známou ostravskou Stodolní ulici. Říkají to tamní hospodští. Zájem o desítky tamních barů a hospod slábne dlouhodobě, a i když teď zahraniční fanoušci zvedají tržby, stále jsou menší, než provozovatelů barů a restaurací doufali.

Čeští zdravotníci zvažují další protesty. Vláda podle nich dostatečně neplní dohodu, která je loni odvrátila
20. 5. 2024, 19:41 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vláda podle zdravotnických odborů neplní všechny sliby, kterými loni odvrátila protesty v nemocnicích. Z prosincové dohody se podle České lékařské komory podařilo splnit jen růst platů pro letošní rok. „Dohoda se vztahovala také k pracovním podmínkám,“ řekla pro Český rozhlas Radiožurnál předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Odbory proto vyzývají vládu k dalším jednáním a zvažují i protesty.

Litomyšl zasáhla supercela. Dvoucentimetrové kroupy poškodily zahrady, voda vyplavila několik sklepů
20. 5. 2024, 19:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Litomyšl v pondělí zasáhlo silné krupobití. Ulice, chodníky, parky i zahrady pokryla silná vrstva dvoucentimetrových krup, které podle očitých svědků padaly asi čtyři hodiny. Větší škody na majetku město nehlásí, kvůli nárůstu vody ale hasiči hlásí několik vytopených sklepů.

Bartoš navrhuje navýšit platy státním pracovníkům IT. Tvrdí, že jsou málo motivační třeba pro mladé lidi
20. 5. 2024, 17:52 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zatímco IT pracovníci ve firmách si podle průzkumu agentury Smitio letos v prvním čtvrtletí vydělali průměrně 75 000 korun, ve státní správě to podle dat ministerstva práce bylo o 25 tisíc míň. Na úřady je podle vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše (Piráti) problém experty nalákat. Jsou potřeba i kvůli přesunu státní správy do digitálního prostředí, uvedl v rozhovoru pro Radiožurnál.

‚Nelhal jsem, jenom to špatně formuloval.‘ Šéf pražského ANO Prokop vysvětluje okolnosti omluvy
20. 5. 2024, 15:48 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Šéf pražské organizace ANO Ondřej Prokop se omluvil na síti X členovi expertního vládního týmu pro digitalizaci Michalu Bláhovi z Hlídače státu. V 31 příspěvcích ho dříve nepravdivě spojoval s organizovaným zločinem z kauzy Dozimetr. Prokop nejprve omluvu zveřejnil v sobotu v jednu v noci, později ji smazal a znovu vydal s vypnutými komentáři kolem deváté ranní. Příspěvek má zhruba 2000 reakcí. Pro iROZHLAS.cz nyní popisuje okolnosti omluvy.

Hasiči evakuovali nádraží v Havířově. Nedaleko tratě stavaři poškodili plynové potrubí
20. 5. 2024, 13:31 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Hasiči dnes odpoledne z preventivních důvodů evakuovali železniční nádraží a jeho okolí v Havířově na Karvinsku. Nedaleko tratě stavaři poškodili plynové potrubí. Doprava je mezi Ostravou a Albrechticemi u Českého Těšína zastavena, řekl mluvčí Správy železnic Martin Kavka. Oprava plynového potrubí podle něj potrvá tři až čtyři hodiny. Dopravce zavedl náhradní autobusovou dopravu.

Maturanti měli oproti loňsku lepší výsledky z testů z matematiky a češtiny. U angličtiny jich propadlo víc
20. 5. 2024, 13:21 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
U státních maturitních zkoušek letos nezvládlo didaktické testy z českého jazyka méně studentů než o rok dříve. Neúspěšných bylo 2,8 procenta, tedy o 3,1 procentního bodu méně než o rok dříve. Lepší byli maturanti také v matematice, kterou neudělalo 4,9 procenta z nich, zatímco v roce 2023 propadlo 12,3 procenta těch, kteří zkoušku z matematiky skládali.

Přednést smuteční řeč a připravit parte. Ve Světlé nad Sázavou maturovali studenti pohřebnictví
20. 5. 2024, 12:55 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Maturity jsou v plném proudu, a to jak teoretické, tak i praktické. Studenti je skládají i v poněkud netradičních oborech. Například z pohřebnictví.

Přibývá dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. Míst na vhodných základních školách je nedostatek
20. 5. 2024, 9:43 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Poruchy autistického spektra nebo kombinované postižení, dětí se speciálními vzdělávacími potřebami přibývá. Kapacity speciálních základních škol jsou ale omezené. A hlavně v Praze začíná být situace kritická. Řada rodičů dětí nepřijatých u zápisu teď čeká, co bude dál.

Týden bude oblačný s přeháňkami. Teploty vystoupají na 25 stupňů, středa přinese ochlazení
20. 5. 2024, 9:26 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Tento týden bude v Česku převážně oblačný, provázený deštěm či přeháňkami. Nejvyšší denní teploty vystoupají na 20 až 25 stupňů Celsia, v polovině týdne se přechodně mírně ochladí. Vyplývá to z týdenní předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu.

Jihočeská policie stíhá za výtržnictví a ublížení na zdraví muže, který úmyslně najel člunem na rybáře
20. 5. 2024, 8:17 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Policie stíhá čtyřiatřicetiletého muže, který podle ní loni v létě úmyslně najel motorovým člunem na Hněvkovické přehradě na Českobudějovicku na rybáře na lodi. Způsobil mu zranění. Policie muže obvinila z výtržnictví a ublížení na zdraví, informovala na webu.

‚Zvažovali se i hroši.‘ Moravskoslezský kraj jedná o rezervaci zvířat na Bakalových pozemcích u Karviné
20. 5. 2024, 5:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Loni na podzim podepsal developer Panattoni s firmou Zdeňka Bakaly smlouvu o budoucí koupi desítek hektarů pozemků nad bývalým dolem Barbora u Karviné. Teď by mohla Bakalova firma Asental Land uzavřít nový kontrakt na pozemky v jejich sousedství. Zájemcem je Moravskoslezský kraj, který zvažuje u bývalého dolu Jindřich vytvoření rezervace pro divoká zvířata. S jejich pomocí chce krajinu rekultivovat. O ceně pozemků se zatím jedná.

Tři až pět let. Tolik má Evropa na přípravu, než se promění ruská armáda, odhaduje analytik Koštoval
19. 5. 2024, 19:26 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Bezpečnost patří ke klíčovým tématům pro voliče z mnoha evropských zemí. Kandidáti ve volbách do Evropského parlamentu v mnoha případech slibují, že se o zvýšení bezpečnosti zasadí. „My potřebujeme demonstrovat obranyschopnost v horizontu tří až pěti let. A to investováním pouze na úrovni dvou procent prostě nebudeme schopni," říká bezpečnostní a obranný analytik Daniel Koštoval ve speciálu Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus.

Pro pražské děti je na středních školách míst dost. Na místa pro ty středočeské chybí peníze, tvrdí radní
19. 5. 2024, 17:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Po prvním kolem přijímacích zkoušek na střední školy se na jednu z vybraných dostalo 94 procent deváťáků, v Praze to bylo ale jen 84 procent. Neuspělo 1524 z nich. Pražskou úspěšnost ovlivňuje i to, že dvě pětiny míst zde obsazují mimopražští studenti. Podle pražského radního pro oblast školství Antonína Klecandy (STAN) je nutné zvýšit kapacity, Praha na to však nemá peníze. Pomoci by tak dle něj mělo ministerstvo i Středočeský kraj.

V Terezíně si připomněli 79 let od konce války. Památník převzal svitek Tóry ze zaniklé synagogy
19. 5. 2024, 15:14 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pamětníci, kteří přežili holocaust, politici i diplomati si v neděli dopoledne připomněli oběti nacismu na hřbitově v Terezíně. V táboře tehdy zemřelo podle odhadů 35 000 lidí. Památník v neděli získal originál pergamenového svitku tóry ze zaniklé synagogy ve slovenském městě Šaľa. Od konce války letos uběhlo 79 let.

Uvítal bych, kdyby se Novotný rozhodl ze strany odejít sám, řekl místopředseda ODS Stanjura
19. 5. 2024, 13:57 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se jeho spolustraník a starosta pražských Řeporyj Pavel Novotný rozhodl ze strany sám odejít. Důvodem jsou jeho výroky na adresu nemocné dcery hudebníka Felixe Slováčka. Stanjura to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi.

ANO si v modelu agentury Kantar pohoršilo. Stále ale jasně vede nad ODS i koalicí Spolu
19. 5. 2024, 12:52 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Sněmovní volby by nyní vyhrálo opoziční hnutí ANO s 32 procenty hlasů. Na druhém místě by byla s výrazným odstupem vládní ODS s 15,5 procenta. Vyplývá to z volebního modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi. Pokud by vládní strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09 stejně jako v posledních sněmovních volbách utvořily společnou koalici Spolu, získaly by 22,5 procenta hlasů. Samostatně by se teď lidovci do Sněmovny nedostali a TOP 09 by byla na hraně.

Jaderná elektrárna Temelín potřebuje svářeče. Zájem o technický obor má zvýšit i soutěž
19. 5. 2024, 12:19 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zvýšit zájem mladých lidí o svářečské obory. To bylo hlavním cílem svářečské soutěže pro středoškoláky, kterou v Jaderné elektrárně Temelín uspořádali energetici společně se Střední odbornou školou Hněvkovice. Velký zaměstnavatel už spolupracoval se školou na otevření nového obor svářeč a potrubář, aby si do budoucna vychoval dostatek kvalifikovaných pracovníků.

IT pracovníci berou v průměru 75 tisíc. Státní správa jim nabízí o desítky tisíc méně, Bartoš to chce změnit
19. 5. 2024, 11:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Státní správě i kvůli rozvíjející se digitalizaci chybí pracovníci v oblasti informačních a komunikačních technologií. A nabídnout takové platy jako v soukromé firmě je pro stát problém. Vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Pirátů) proto chce vládě předložit sadu úprav, která to má změnit.

‚Známe hlasy, je zajímavé vidět, jak kdo vypadá.‘ Den otevřených dveří rozhlasu přilákal tisíce lidí
19. 5. 2024, 11:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Český rozhlas v sobotu oslavil 101 let svého vysílání. K oslavám pozval posluchače na Den otevřených dveří, aby se podívali, jak rozhlasové vysílání vzniká. Centrální budova na pražské Vinohradské třídě přilákala téměř 3 tisíce lidí. Další posluchači navštívili studia v krajských městech, odkud Český rozhlas také vysílá.

Martínek už netrpí, má radost ze života. Je to úplně jiný chlapec, popisují rodiče měsíce po operaci
19. 5. 2024, 6:51 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dvouletý Martínek se vzácnou nemocí AADC začal žít nový život. Po lednové genové terapii, na kterou se mu složili Češi, dělá obrovské pokroky. Překulí se ze zad na bříško a s přehledem pase koníky, tedy dokáže ležet na břiše a opírat se o lokty. Používá ruce a také se rozpovídal. A to připomínal před stomilionovým zákrokem hadrovou panenku.

OVĚŘOVNA: Zboží s kódem 482 je jedovaté a z Ukrajiny, tvrdí e-mail. Původ jídla ale z čísla nezjistíte
19. 5. 2024, 5:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zboží s číslem 482 v čárovém kódu jsou jedovaté suroviny z Ukrajiny, varuje dezinformační mail, který dále například tvrdí, že o tom musejí kontrolní úřady mlčet a varování se nesmí vysílat ani v televizi. Jak ale server iROZHLAS.cz uvedl v dalším díle Ověřovny na pravou míru, trojčíslí ze začátku čárového kódu zákazníkům o původu potravin nic neřekne. Určitá míra rizika mimo to existuje u všech potravin bez ohledu na to, z jakých zemí pocházejí.

 Starší >  Nejstarší >>

Vrátit se nahoru