E15-ekonomika - aktuální přehled na Elchron.cz

Celkem 5500 článků.|

E15-ekonomika

Čeští vývojáři pošlou seniory do virtuální reality, pomůže jim s orientací ve skutečném světě
Ikonka času20. 4. 2019, 20:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Virtuální realita nemusí sloužit jako módní výstřelek nebo nástroj pro hraní her. Přesvědčeni o tom jsou čeští vývojáři společně s lékaři z Národního ústavu duševního zdraví. Vyvíjejí speciální tréninkovou aplikaci pro seniory. 

Češi se musí začít učit kritické myšlení, říká ředitelka pražské pobočky ABB Tanja Vainio
Ikonka času20. 4. 2019, 18:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ve společnosti ABB pracuje přes dvacet let. Tuzemskou pobočku vede tři roky, před rokem začala řídit i tu slovenskou. Oba trhy táhne autoprůmysl, kde je také nejvyšší počet robotů a automatizovaných procesů. “Ceny za posledních deset let rapidně klesaly. I to je jeden z důvodů, proč už není automatizace tématem jen pro autoprůmysl a velké společnosti,” říká finská rodačka Tanja Vainio.

Zaměřeno na trolly. Ministerstvo vnitra se chce soustředit na vyvracení dezinformací
Ikonka času20. 4. 2019, 15:16 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V boji proti extremismu se chce ministerstvo vnitra letos zaměřit zejména na trestnou činnost na internetu a vyvracení dezinformací. Bude více sledovat sociální sítě, které jsou podle něj těžištěm aktivit radikálů. Pro oběti či svědky plánuje zavést elektronické trestní oznámení. Úřad to uvádí v koncepci boje proti projevům extremismu a předsudečné nenávisti pro rok 2019, kterou má na konci dubna projednat vláda.

Nedostatek vody je pro Česko větší hrozbou než oxid uhličitý, varuje odborník
Ikonka času20. 4. 2019, 14:40 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Deficit sladké vody je větší hrozba než zvyšující se koncentrace oxidu uhličitého z průmyslu a dopravy. Na území Česka prší a odtéká stále stejně vody, ale přesto jí ubývá. Důvodem je její vypařování kvůli kácení stromů, pěstování špatných plodin a špatnému zemědělství. Na konferenci Města budoucnosti propojené internetem věcí pořádané Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) v Praze to řekl architekt a člen mezinárodního projektu Smart Biotic Pump Hynek Gloser. Řešením jsou podle něj mimo jiné vodní koridory, umělé přehrady a inteligentní sítě regulující výrobu a spotřebu elektřiny.

Komentář Dušana Šrámka: Benešová bude mít státní žalobce na mušce
Ikonka času20. 4. 2019, 11:13 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Rezignace ministra spravedlnosti Jana Kněžínka den poté, co policie navrhla obžalovat premiéra Andreje Babiše (ANO), vzbudila pochopitelné podezření o provázanosti obou kroků. Nezajistil jsi mi smetení kauzy ze stolu, tak půjdeš. Takové prvoplánové spojení je ovšem naivní. Babiš by musel být padlý na hlavu, aby takhle konal, a dal podobným spekulacím průběh. To ale neznamená, že žádná souvislost s dokončením vyšetřování dotačního podvodu na Čapí hnízdo není.

Druholigové kryptoměny letos vydělávají kupcům násobky vkladů
Ikonka času20. 4. 2019, 10:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Letošní rok přeje méně známým kryptoměnám. Na mincích s názvy jako dash, či monero inkasovali investoři za necelé čtyři měsíce více jak polovinu svých novoročních sázek. Dokonce dvojnásobnou hodnotu má od počátku roku měna EOS. Absolutním vítězem z měn, které se ještě vejdou do dvacítky nejvýznamnějších na trhu, je ale binance coin. Z každého v lednu investovaného dolaru mají nyní investoři takřka čtyři.
 

Huawei financují čínští komunisté i tajné služby, nařkli firmu Američané
Ikonka času20. 4. 2019, 8:27 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Americká tajná služba se domnívá, že čínskou společnost Huawei Technology financují čínské bezpečnostní orgány. Napsal to dnes britský list The Times. Huawei obvinění označila za neopodstatněné.

Babiš nehodlá rezignovat ani v případě obžaloby. Čapí hnízdo je politický proces, tvrdí
Ikonka času20. 4. 2019, 6:58 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Premiér Andrej Babiš (ANO) nerezignuje, pokud ho státní zástupce v kauze Čapí hnízdo obžaluje. Předseda vlády to řekl deníku Mladá fronta Dnes (MfD). Zopakoval, že je to politický proces. Babiš je obviněný z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, policie ho ve středu navrhla obžalovat, návrh nyní posoudí žalobce. Údajný podvod s padesátimilionovou dotací EU na stavbu areálu Čapí hnízdo vyšetřovala policie déle než tři roky.

Slevomat mění strategii. Dává slevám sbohem
Ikonka času20. 4. 2019, 6:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Lídr skomírajícího trhu slevových serverů Slevomat.cz mění devět let po vzniku trhu hromadného nakupování obchodní strategii. Prodej slevových kupónů se dostává do pozadí, prim nyní hrají pobyty a zážitky.

Lepších časů se nedočkala. Irští nacionalisté zavraždili investigativní novinářku
Ikonka času19. 4. 2019, 21:23 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Rok poté, co se přestěhovala do Londonderry, mladá severoirská novinářka Lyra McKeeová napsala, jak se těší na "lepší časy, které jsou před námi, a na to, že už jednou provždy bude konec veškerých bombových i střelných útoků". Ve čtvrtek v noci, jen o tři měsíce později, 29letá McKeeová ve svém posledním vzkazu na twitteru zveřejnila fotografii z nepokojů v severoirském Londonderry s popiskem: "Derry dnes v noci. Absolutní šílenství." Chvíli poté ji zastřelil ozbrojený muž patřící k irským katolickým nacionalistům, který svou zbraní mířil na policii, napsala agentura Reuters.

Zelenskyj získává peníze z Ruska, obvinil protikandidáta ukrajinský prezident Porošenko
Ikonka času19. 4. 2019, 19:25 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ukrajinský prezidentský kandidát, herec Volodymyr Zelenskyj dnes v debatě na stadionu v Kyjevě kritizoval svého protivníka, současného prezidenta Petra Porošenka za to, že za pět let působení ve funkci hlavy státu nesplnil své sliby. Porošenko svého soupeře ve volbách naopak obvinil z toho, že získává peníze z Ruska. Rovněž ho označil za nezkušeného, informoval web ukrajinské televize Hromadske. Rozhodující druhé kolo voleb se uskuteční v neděli.

SoftBank znovu sází na Uber, s dalšími investory do firmy investuje miliardu dolarů
Ikonka času19. 4. 2019, 18:54 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Konsorcium japonských firem investuje miliardu dolarů (zhruba 23 miliard korun) do poskytovatele alternativní taxislužby Uber. Investiční fond banky SoftBank, automobilka Toyota Motor a výrobce automobilových součástek Denso sdělily, že podpoří jeho finančně náročný vývoj autonomně řízených vozů. Uber, který chystá vstup na burzu, tento měsíc varoval, že je tato technologie "drahá, časově náročná a nemusí být úspěšná."

Desetitisíce lidí si k hypotéce berou i pojištění, to však má i svá úskalí
Ikonka času19. 4. 2019, 18:05 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zájemci o hypoteční úvěr si často k půjčce vezmou i pojištění schopnosti splácet nebo životní pojištění. O krytí rizik je u uchazečů o půjčku na bydlení v posledních letech značný zájem. Podle finančních poradců má však nabídka bank i některé nevýhody. 

Čínská vláda podpoří firmy dalšími biliony, i přes klesající tlak na ekonomiku
Ikonka času19. 4. 2019, 16:47 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Čína bude dál podporovat svou ekonomiku, přestože výsledky prvního čtvrtletí překonaly odhady. Její hospodářství totiž stále čelí tlakům a problémům, konstatovalo dnes podle agentury Nová Čína čínské politbyro, které je řídícím orgánem tamní komunistické strany.

Komentář Petra Peška: Hra na bankovní neústupnost
Ikonka času19. 4. 2019, 15:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Už dokonce i sociální demokraté pochopili, že státní rozpočet, navíc v době zpomalujícího se růstu, není bezedný. Jelikož ale ani to pro ně není důvod k omezení rozhazovačnosti, hledají cesty, jak do rozpočtu přisypat. Oprášili proto nápad se zavedením sektorové daně, nyní zúžený na banky.

Českým start-upům chybí zdravé sebevědomí, říká šéf fondu UP21 Vítek Šubert
Ikonka času19. 4. 2019, 14:05 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Před čtyřmi lety spoluzaložil startupový inkubátor UP21 a do porftolia získal začínající firmy s miliardovým potenicálem i v zahraničí. Svůj byznys teď rozšiřuje o další fond, který se má zaměřit na nejmladší české firmy. „Peněz je více než nápadů, což je však dobře. V honbě za start-upy se ale často dávají horentní sumy firmám, které nemají dobré nápady,“ říká šéf fondu Vítek Šubert.

Obchodní řetězec Makro v Česku vydělal přes 600 milionů
Ikonka času19. 4. 2019, 12:37 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Velkoobchodům Makro Cash&Carry meziročně stoupl ve finančním roce 2017/2018 zisk o pět procent na 606 milionů korun. Tržby se proti předchozímu období se snížily o procento na 28,95 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy jednoho z největších obchodních řetězců v Česku za účetní období, které skončilo k 30. září loňského roku. Makro Cash & Carry provozuje v ČR 13 velkoobchodních center. Spadá pod německý řetězec Metro, který chce převzít podnikatel Daniel Křetínský.

Státní rozpočet vylepší 150 milionů od leteckých dispečerů
Ikonka času19. 4. 2019, 11:19 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ministerstvo dopravy chce převést 150 milionů korun ze zisku Řízení letového provozu do státního rozpočtu. Zhruba 20 milionů korun chce využít na výcvik řídících letového provozu armády, zbytek by měl být součástí rozpočtové kapitoly ministerstva. Vyplývá to z dokumentu ministerstva dopravy. Loni ŘLP odvedlo státu 105 milionů korun.

Vícerychlostní Evropa je už dnes realitou, říká muž, který chce nahradit Junckera
Ikonka času19. 4. 2019, 10:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Německý politik a vedoucí kandidát Evropské lidové strany Manfred Weber se chce stát novým předsedou Evropské komise. Nahradil by tak lucemburského šéfa komise Jean-Claude Junckera. Voličům, kteří budou skrze své europoslance volit i předsedu komise, slibuje posílení zahraniční politiky a obchodu. Prosazuje vícerychlostní Evropu, někde ale větší integraci nepodporuje. „V některých oblastech to unie s legislativou přehnala. Například s byrokracií pro naše malé a střední podniky,“ řekl Weber v rozhovoru pro deník E15.

Odsouzen k zániku? „Ten pravý bitcoin“ mizí z burz, jeho cena znatelně klesla
Ikonka času19. 4. 2019, 9:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Digitální měnu s označením Bitcoin SV na některých předních světových burzách brzy nekoupíte ani neprodáte. Tam, kde s ní obchodovat lze, ale cena uvedených virtuálních mincí od začátku týdne citelně klesla. V pondělí stál jeden Bitcoin SV 70 dolarů, během čtvrtka se obchodoval pod 60 dolarů.

Soumrak nafty. Podíl aut se vznětovým motorem bude podle odhadů dál klesat
Ikonka času19. 4. 2019, 8:49 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Podíl nových aut s dieselovým motorem prodávaných na českém trhu by se mohl během příštích tří let snížit až ke 20 procentům ze stávajících 28 procent. Ještě v roce 2017 to přitom bylo 38 procent, tedy o deset procentních bodů více. Uvedl to partner EY pro automobilový průmysl Petr Knap.

Trump v ruské vměšování do voleb nevěří, Obamu obvinil z nečinnosti
Ikonka času19. 4. 2019, 8:18 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Americký prezident Donald Trump je přesvědčen, že vměšování Ruska do prezidentských voleb v roce 2016 nezměnilo jejich výsledek. V příspěvku na twitteru ve čtvrtek večer zároveň obvinil svého předchůdce Baracka Obamu, že o aktivitách Ruska věděl, ale nic proti nim nepodnikl. Trump se tak vyjádřil v den, kdy americké ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo zprávu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který se zabýval vlivem Ruska na poslední prezidentské volby a možným bráněním průchodu spravedlnosti ze strany prezidenta Trumpa.

Střechu Notre-Dame mohl podpálit zkrat, soudí vyšetřovatelé
Ikonka času18. 4. 2019, 18:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vyšetřování požáru pařížské katedrály Notre-Dame se podle všeho nejvíce soustředí na možnost, že příčinou byla závada na elektrickém zařízení. Píše to ve čtvrtek web vysílací společnosti France Info. Pomoci odhalit odkud přesně se plameny po střeše gotické památky šířily by mohly záběry z kamery, která byla na jednu z věží namontována jen několik hodin před vypuknutím požáru.

Změny ve vedení státního zastupitelství by Benešová těžko obhájila, říká politolog Kovář
Ikonka času18. 4. 2019, 17:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Aby si nominantka premiéra Andreje Babiše (ANO) na uvolněný post ministra spravedlnosti Marie Benešová mohla dovolit změny ve vedení státního zastupitelství, musela by mít pádné důvody, myslí si politolog Jan Kovář. Jinak by takové kroky mohly poškodit nejen ji, ale i premiéra.

Akcie, měny & názory Miroslava Frayera: Čas defenzivy
Ikonka času18. 4. 2019, 16:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pozornost finančních trhů se čím dál více stáčí k USA, kde vrcholí hospodářská expanze, která se zapíše jako nejdelší období ekonomického růstu v historii země. Pravděpodobnost recese ve Spojených státech v následujících 12 měsících se zdvojnásobila. 

Drahou léčbu platíme, když dává smysl, říká šéf Svazu zdravotních pojišťoven Friedrich
Ikonka času18. 4. 2019, 16:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Šéf Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich si nemyslí, že by pojišťovny nechtěly platit drahou léčbu. Spíše podle něj hledají rozumné řešení ve špatně právně definovaných nárocích. „Pojišťovny rády léčbu schválí, pokud jsou naplněny zákonné předpoklady. Když by naopak nějaký dozorový orgán konstatoval, že pojišťovna neměla dostatek zákonného zmocnění, tak mohou být příslušní činitelé volání k zodpovědnosti,“ říká.

Zemanovi blízká Benešová se vrací do politiky, kvůli „justiční mafii“ šla před soud
Ikonka času18. 4. 2019, 15:33 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zatímco odcházejícího ministra spravedlnosti Jana Kněžínka charakterizovala část komentátorů jako „Babišova muže“, jeho očekávaná nástupkyně má blíže k prezidentu Miloši Zemanovi. Nejen z toho důvodu, že aktuálně působila jako jeho poradkyně.

Komentář Martina Čabana: Faulovaná justice
Ikonka času18. 4. 2019, 15:22 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Andrej Babiš se v posledních dnech ocitl v defenzivě. Policie předala státnímu zástupci spis k Čapímu hnízdu s návrhem na obžalobu a německá televize ZDF natočila ošklivý dokument o jeho podnikání, v němž je český premiér zařazen vedle maďarského premiéra Orbána a rumunského šéfa sněmovny Dragney mezi politiky, kteří velmi zdatně využívají evropských dotací ve prospěch vlastního byznysu.

Státní dluh ve čtvrtletí stoupl o více než stovku miliard korun
Ikonka času18. 4. 2019, 15:08 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Státní dluh v letošním 1. čtvrtletí stoupl o 109,6 miliardy na 1,732 bilionu korun. Důvodem nárůstu dluhu byla snaha získat peníze za výhodných podmínek na plánované splátky státních dluhopisů v dubnu a červenci. V tiskové zprávě o tom ve čtvrtek informovalo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh zhruba 162 600 korun.

Nejlepší dárek k mým narozeninám, reaguje Knížák na odvolání Fajta
Ikonka času18. 4. 2019, 14:05 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Bývalý ředitel Národní galerie Milan Knížák považuje odvolání Jiřího Fajta za nejlepší dárek ke svým zítřejším narozeninám. Odvolanému manažerovi vyčítá hospodaření a nedostatečnou propagaci českého umění.

Vládní rošáda pokračuje. Kněžínka má nahradit bývalá šéfka žalobců Benešová
Ikonka času18. 4. 2019, 13:50 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) oznámil, že se rozhodl skončit ve funkci. Demisi podá k 30. dubnu, poté se vrátí zpět na úřad vlády. Ve funkci by jej měla nahradit právnička Marie Benešová (ČSSD), potvrdil premiér Andrej Babiš České televizi. Knežínek odchází poté, co své funkce v minulých dnech opustili další dva ministři za ANO, šéfka rezortu průmyslu a obchodu Marta Nováková a ministr dopravy Dan Ťok. 

Cesta k inovativním lékům. Roky čekání může zkrátit novela zákona o úhradách
Ikonka času18. 4. 2019, 13:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dostat se k inovativním biologickým lékům například na rakovinu trvá v Česku měsíce i roky. Moderní léčebné přípravky, které často stojí miliony, totiž nebývají hrazené ze zdravotního pojištění a pacientům nezbývá než si zažádat o výjimečné proplacení léčby a čekat. Ministerstvo zdravotnictví chystá novelu zákona, která má proces zrychlit. Schvalování inovativních léků pro lidi s vážnými nebo vzácnými onemocněními by tak mělo být efektivnější.

Ikony 90. let vystřídaly instagramové modelky, říká šéf agentury Elite Model Management Sasha Jány
Ikonka času18. 4. 2019, 12:43 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Tento měsíc probíhaly po celé republice castingy modelingové soutěže Schwarzkopf Elite Model Look, která se každoročně koná ve více než třiceti zemích světa. Objevila takové hvězdy, jako jsou Cindy Crawford, Gisele Bündchen, z českých modelek pak například Hanu Jiříčkovou, Lindu Vojtovou nebo Denisu Dvořákovou. Ředitelem soutěže je spolumajitel modelingové agentury Elite Model Management Sasha Jány. Odpovídal na 15 otázek týkajících se nejen jeho oboru. Podívejte se na videorozhovor.

Dr. Max chce být evropskou dvojkou
Ikonka času18. 4. 2019, 12:37 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Lékárnám Dr. Max loni stouply tržby v Česku o 11 procent na 17,95 miliardy korun. Do výsledku se promítl růst on-line prodeje i zvýšený zájem o vlastní značku léků. Oznámil to Daniel Horák, šéf skupiny Česká lékárna holding, která Dr. Maxe provozuje. Horák nesdělil, uvedl pouze, že firma je dlouhodobě v zisku. Předloni činil čistý zisk ČLH podle údajů ze Sbírky listin 132 milionů korun.

Mirai, dívka z budoucnosti: Kreslený a ceněný rodinný film
Ikonka času18. 4. 2019, 12:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Japonský styl animovaného filmu v českých kinech většinou reprezentují díla studia Ghibli, obzvlášť její největší hvězdy Hajao Mijazakiho, držitele Oscara za snímek Cesta do fantazie.

 Starší >  Nejstarší >>

Vrátit se nahoru