Celkem 5301 článků.|

E15-ekonomika

Bojujeme proti šedé ekonomice, říká Nováková k fondu na rozšíření bezhotovostních plateb
Ikonka času20. 2. 2019, 18:27 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Reálně by měla činnost bezhotovostního fondu, kde spolupracuje veřejná a soukromá sféra, odstartovat v roce 2020. První peníze - 150 milionů korun - do něj vkládá Mastercard.

Británie zvládá rizika kolem Huawei a nemá důkazy o špehování
Ikonka času20. 2. 2019, 17:57 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Británie je schopna zvládat bezpečnostní rizika spojená s používáním zařízení čínské společnosti Huawei v domácích komunikačních sítích. Uvedl to dnes šéf britského Národního střediska kybernetické bezpečnosti (NCSC) Ciaran Martin. Británie podle něj zatím nezaznamenala žádné důkazy nekalých aktivit tohoto podniku. Čínská firma opakovaně odmítá obvinění ze strany Spojených států, že její produkty by mohl Peking využívat ke špionáži.

Šéf zbankrotovaných aerolinek Germania čelí obvinění z podvodu
Ikonka času20. 2. 2019, 17:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Jednatel aerolinek Germania Karsten Balke čelí několika obviněním od soukromých osob, píše německý list Handelsblatt. Balke obvinění odmítá.

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu
Ikonka času20. 2. 2019, 16:48 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše (ANO) do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve Spojených státech by se měla uskutečnit 7. března. Na twitteru o tom dnes informoval americký velvyslanec v Česku Stephen King, oficiální potvrzení návštěvy Bílým domem se podle něj očekává brzy.

CMI prodala polskou rozhlasovou firmu Eurozet
Ikonka času20. 2. 2019, 16:06 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Společnost Czech Media Invest prodala polskou rozhlasovou společnost Eurozet. Kupujícími jsou česká společnost SFS Ventures a polská mediální skupina Agora. Ta je vydavatelem listu Gazeta Wyborcza.

Praha chce budovy Transgasu, jednání s majitelem zatím selhala
Ikonka času20. 2. 2019, 15:41 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pražský magistrát projevil zájem o budovy Transgasu na pražské Vinohradské třídě, chtěl by do nich umístit až 500 magistrátních úředníků, kteří nyní pracují v pronajímaných objektech. Nabídku města však majitel souboru, společnost HB Reavis, odmítl. Praha chce dále jednat a zvažuje zapojení spoluinvestorů. Magistrát to dnes uvedl v tiskové zprávě. Majitel začal s přípravnými pracemi pro demolici budovy minulý týden, bourání kritizuje kromě vedení Prahy i část odborné veřejnosti.

Hovězí z Polska začne plošně kontrolovat stát, veterináři našli v mase bakterie salmonely
Ikonka času20. 2. 2019, 15:06 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Stát zavádí od čtvrtka kontroly zdravotní nezávadnosti veškerého hovězího masa dovezeného z Polska před uvedením na trh. Důvodem je zjištění veterinářů, že asi 700 kilogramů polského hovězího masa, které bylo skladováno ve středních Čechách u společnosti Frost Logistics, obsahovalo bakterie salmonely. Nyní se zkoumá, zda se prodalo koncovým zákazníkům. Na mimořádném briefingu to oznámil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Vzorky z masa odebírali veterináři v minulém týdnu, dnes přišly výsledky.

Pohledem Tomáše Prouzy: Platím, platíš, platíme. Kartou nejlépe
Ikonka času20. 2. 2019, 14:50 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Asi jste se s takovou nepříjemností také někdy setkali. Něco si chcete koupit a obsluha vám sdělí, že platební karty nebere. A nemusí jít jen o malý krámek na rohu ulice, nebo stánek s rychlým občerstvením.

Není to kampaň. Billboardy proti Babišovi dohledu úřadů nepodléhají
Ikonka času20. 2. 2019, 14:46 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Akce namířená proti premiérovi a šéfovi ANO Andreji Babišovi, kterému stovka občanů poslala vzkazy přes billboardy, není součástí kampaně před květnovými volbami do Evropského parlamentu. Rozhodl o tom Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí.

Armádu a policii čeká boj o nové lidi
Ikonka času20. 2. 2019, 14:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pro ozbrojené a bezpečnostní složky bude letos kvůli situaci na trhu práce mnohem těžší získat nové zaměstnance než v minulých letech. Armáda plánuje přijmout 2200 nových profesionálních vojáků, republikové policii chybí téměř 2800 příslušníků. O 150 lidí chce posílit Hasičský záchranný sbor. Právě strážcům zákona a hasičům vláda loni zvýšila počty tabulkových míst dohromady o více než tisícovku, což nábor zkomplikuje.

Glosa Jaroslava Bukovského: Apple Play On!
Ikonka času20. 2. 2019, 13:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Apple dokázal po drahném čase zvednout své lehce znuděné fanoušky ze židlí. „Naši lidé“ dostali do rukou něco o poznání užitečnějšího než vymazlený jablečný obchod. Mohou svými mobily a hodinkami konečně dokonce i zaplatit a ukončit tak nekonečný proud jízlivého humoru majitelů mobilů fungujících na konkurenčním operačním systému. Přinejmenším v uplynulém roce se na Apple Pay čekalo jako na Godota a z možnosti zaplatit telefonem se stala spíše legenda. Ale trpělivost tentokrát přinesla své ovoce, respektive jablko.

Letiště Praha zrekonstruuje pojezdové dráhy, investuje stovky milionů korun
Ikonka času20. 2. 2019, 13:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Letiště Praha zrekonstruuje vozovky pojezdových drah B1 a B2 u Terminálu 1 a předělá na nich i naváděcí prvky pro letadla. Modernizaci provede za téměř 209 milionů korun stavební společnost Eurovia CS. Sdělil to mluvčí letiště Roman Pacvoň. Dopady na provoz budou podle něj minimální.

Ministerstvo vnitra nám brání v kontrole rozhodování o občanství, říká ombudsmanka
Ikonka času20. 2. 2019, 12:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ministerstvo vnitra podle ombudsmanky Anny Šabatové brání jejímu úřadu v práci, a to tím, že neumožňuje plný přístup k podkladům svých rozhodnutí o žádostech o udělení státního občanství. Ministerstvo se podle ombudmanky odvolává na to, že jde o utajované informace. Veřejná ochránkyně práv o svých výhradách vyrozuměla vládu, uvedla v tiskové zprávě mluvčí kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková. 

Slovensko prodlouží životnost svých stíhaček. Ruský výrobce získal nejméně čtyřletou zakázku
Ikonka času20. 2. 2019, 12:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Slovensko prodlouží životnost dosluhujících stíhaček MiG-29 ruské výroby nejméně do doby, než Bratislava dostane objednané americké stíhačky F-16. Kabinet premiéra Petera Pellegriniho souhlasil s pokračováním smlouvy s ruskou společností RSK MiG ohledně zajištění technické podpory pro migy slovenské armády do konce roku 2023 s opcí na další rok. Prodlužování závislosti Slovenska na Rusku v oblasti letecké techniky dříve kritizovaly největší opoziční strany.

Policie získala novou pravomoc. Až na tři měsíce může vypnout webové stránky
Ikonka času20. 2. 2019, 11:58 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Bez větší pozornosti prošla parlamentem novela trestního zákona. Kromě několika menších úprav přináší jednu poměrně zásadní. Policie dostala do rukou pravomoc až na tři měsíce zastavit čínnost jakýchkoli internetových stránek, strážcům zákona přitom stačí jen podezření z nezákonné činnosti. Na problematickou novinku upozornila společnost Wedos na svém blogu.

Na Trumpova cla doplatí i český autoprůmysl, píše Bloomberg
Ikonka času20. 2. 2019, 11:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Největší pravděpodobnou obětí případných amerických cel na dovoz aut bude zřejmě Německo. Komplexní geografické rozdělení průmyslu v Evropě však znamená, že poškodí i další země včetně Česka. Americký prezident Donald Trump tak riskuje, že pokud cla opravdu zavede, zaseje v regionu semínka antiamerikanismu, a to dokonce i v zemích, které jsou mu nyní nakloněné. Cla by totiž výrazně dopadla i třeba na Itálii a Maďarsko, země s populistickými vládami a vůdci, kteří jsou vůči Trumpovi přátelští, upozornila agentura Bloomberg.

Evropa musí zbrojit, rozpory s USA se prohlubují, říká generál Šedivý
Ikonka času20. 2. 2019, 10:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pokud se Evropa nevzpamatuje a nezačne zbrojit, začnou se Spojené státy soustředit na svůj hlavní problém, kterým je Čína, varuje bývalý náčelník Generálního štábu armády České republiky Jiří Šedivý. Připomíná, že asijská země má už nyní k dispozici raketové systémy, které jsou schopny zasáhnout Spojené státy. Šedivý v rozhovoru pro pořad Prostor X hovoří i o migraci a klimatických změnách. Hrozí, že z Afriky prý v budoucnu přijdou další vlny migrantů. Zásadním nebezpečím jsou ale Evropané mezi džihádisty, kteří se z Blízkého východu vrací do svých zemí. Podívejte se na celý rozhovor.

Komentář Heleny Horské: Další rána pro autoland
Ikonka času20. 2. 2019, 10:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Automobilový průmysl se třese. Obzvlášť ten evropský. Důvodem je americká hrozba uvalení 25procentního cla na dovoz automobilů s odkazem na národní bezpečnost USA. Jak může probůh dovoz aut ohrozit národní bezpečnost? Podle americké legislativy lze použít argument národní bezpečnosti kdykoli, kdy dovoz čehokoli dopadá na americkou ekonomiku. 

Zahraniční filmaři v Česku loni utratili miliardy
Ikonka času20. 2. 2019, 10:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zahraniční filmové štáby strávily loni v českých lokacích a v ateliérech přes 1000 natáčecích dnů a jejich útrata se vyšplhala k pěti miliardám korun. Výroba seriálů měla na celkovém objemu zahraniční produkce podíl kolem 65 procent, jejich produkce v Česku v roce 2018 během 500 natáčecích dnů utratily téměř 3,2 miliardy korun. Ve své bilanční zprávě to uvedla Česká filmová komise.

V budoucnu se budou i v Česku stavět patrové sklady, říká šéf Prologisu
Ikonka času20. 2. 2019, 10:05 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nedostatek skladových kapacit v okolí Prahy může vést k tomu, že v budoucnosti skladové areály vyrostou do výšky. Předpokládá to ředitel developerské společnosti Prologis Martin Baláž. Česká legislativa ale nyní stavbu vícepodlažních skladů neumožňuje.

Británii opouštějí velcí byznysoví hráči. Další připravují ostrovany na zdražení
Ikonka času20. 2. 2019, 10:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Velká Británie má opustit Evropskou unii 29. března. S blížícím se datem vystoupení firmy začínají přijímat opatření, která jim mají pomoci vyhnout se dopadům v případě, že se evropští a britští vyjednávači nedohodnou a Británie opustí společenství bez dohody. Posledním příkladem takového přístupu je německá automobilka Porsche, která chystá své britské zákazníky na to, že si v případě tvrdého brexitu připlatí, a to rovnou deset procent. 

Vodní stavby přejdou z ministerstva dopravy na zemědělství
Ikonka času20. 2. 2019, 8:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Stavby na vodních cestách převezme od ministerstva dopravy ministerstvo zemědělství. Informuje o tom deník Mladá fronta Dnes. O stavby se budou místo Ředitelství vodních cest starat správy jednotlivých povodí řek. Povodí se už nyní starají třeba o plavební komory. Ředitelství vodních cest ale ještě podle mluvčího ředitelství Jana Bukovského dokončí rozestavěné projekty. Po převodu výstavby na povodí bude ŘVC dohlížet na projekty vzniklé v povodích, zavádět IT systémy v říční plavbě nebo spravovat české přístavy v Hamburku.

Vítkovo švýcarské středisko zasáhla lavina, záchranáři pohřešují až 12 lidí
Ikonka času20. 2. 2019, 7:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zatím neznámý počet lidí zasypala v úterý odpoledne lavina ve švýcarském lyžařském středisku Crans-Montana. Podle místní policie lavina zranila čtyři lidi, další zdroje mluví o tom, že pod sněhem zůstává zasypáno až 12 osob. Švýcarský resort ovládá prostřednictvím skupiny CPI Property Group miliardář Radovan Vítek.

Hypotéky v lednu zdražily, banky mají nejméně klientů za poslední roky
Ikonka času20. 2. 2019, 7:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Průměrná úroková sazba hypoték v lednu dále stoupla na tři procenta z prosincových 2,91 procenta. Vyplývá to z údajů Hypoindexu společnosti Fincentrum. Na minimu byla sazba v prosinci 2016, a to na 1,77 procenta. Loni v lednu byla na 2,28 procenta. Rostoucí sazby přilákaly do bank nejméně klientů za posledních pět let.

Vědci zjistili, že vlci upravili své teritoriální návyky
Ikonka času20. 2. 2019, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vztah člověka a vlka nebyl nikdy zcela idylický. Faktem však zůstává, že jakýkoliv výskyt tohoto dříve obávaného predátora je nyní v Evropě vítán takřka s potleskem – minimálně z řad ochránců přírody. Němečtí biologové si nyní všimli zajímavé teritoriální preference této psovité šelmy: namísto pro něj speciálně vyhrazených chráněných rezervací a krajinných celků zvíře záměrně vyhledává vojenské areály a cvičiště. „Bundeswehr tak zcela nechtěně přispívá k návratu vlka do německé přírody,“ píší vědci ve výzkumu, který publikoval časopis Conservation Letters.

Zápisník Jiřího Liebreicha: Nehyzděme Václavák tramvajemi
Ikonka času20. 2. 2019, 6:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vraťme život na Václavské náměstí ovládané nyní mafií, argumentují zastánci obnovení tramvajové trati na Václaváku. Obchod s lehkými ženami a tvrdými drogami zde skutečně bují možná jako nikdy dřív. Ovšem představa, že mafiánské bossy vyžene z Václaváku odporný pohled na zadrátované náměstí zhyzděné hlučnou tramvají, je asi natolik uvěření hodná jako slova o důkladně promyšleném projektu.

Tesla má opět problém s výrobní kapacitou, nestíhá dodávat „domácí baterie“
Ikonka času19. 2. 2019, 21:07 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Společnost Tesla nezvládá uspokojovat poptávku po svých domácích bateriových panelech Powerwall. Podle zakladatele Elona Muska musela upřít pozornost k autobateriím, zákazníci si ale stále mohou objednávat domácí baterie přímo z jejího webu, píše server CNBC.

TOP 4: Největší investice George Sorose. Kde drží nejvíce peněz?
Ikonka času19. 2. 2019, 20:13 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Investiční fond amerického finančníka a miliardáře George Sorose zveřejnil výši podílů, které držel ve veřejně obchodovaných společnostech na konci závěrečného čtvrtletí minulého roku. Světoznámý podnikatel částečně investoval do technologických gigantů, jako například do Applu, Alibaby nebo Microsoftu, hlavní pozornost ale věnoval spotřebitelským službám a finančnímu sektoru.

Podnikové služby zaměstnávají již 100 tisíc lidí a 4000 „robotů“
Ikonka času19. 2. 2019, 19:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Český sektor podnikových služeb vzrostl v roce 2018 o 12 %. V současnosti zaměstnává již 100 000 lidí, kteří působí ve třech stovkách center, a na českém HDP se podílí 6 %. Výraznou roli hraje v oboru i robotizace. V tuto chvíli zastávají softwaroví roboti práci 4000 zaměstnanců.

Miliardář Hubáček prodal distributora elektřiny
Ikonka času19. 2. 2019, 19:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Společnost Unicapital Energy patřící do skupiny Unicapital miliardáře Pavla Hubáčka prodala na konci ledna stoprocentní podíl ve společnosti Českomoravská distribuce, která provozuje desítky distribučních soustav po celé republice. „K prodeji Českomoravské distribuce došlo v souladu se stategií skupiny,“ uvedla k transakci mluvčí skupiny Unicapital Lucie Brunclíková. Na otázky ohledně nového majitele a ceny neodpověděla.

Ani pět let po „majdanu“ není zjednána spravedlnost, tvrdí ukrajinská prokuratura
Ikonka času19. 2. 2019, 17:27 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pět let po krvavých násilnostech na kyjevském náměstí Nezávislosti, které si vyžádaly více než stovku mrtvých, stále ještě nejsou známi a usvědčeni všichni viníci. V Kyjevě to prohlásil náčelník vyšetřovací správy ukrajinské generální prokuratury Serhij Horbaťuk. Soudy projednávají téměř 300 trestních kauz, odsouzeno ale bylo zatím jen devět lidí. Za neuspokojivý stav může podle Horbaťuka politické vedení státu a špatně fungující justice.

Apple Pay přilákal během prvního dne v Česku desítky tisíc klientů, hlásí banky
Ikonka času19. 2. 2019, 17:17 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V tuzemsku působící banky mohou od úterý nabízet službu Apple Pay pro placení prostřednictvím zařízení amerického výrobce Apple. Zájem klientů o ni je podle údajů finančních domů značný.

Rusňák prodává třetinu DRFG, jedním z kupců je bývalý top manažer Home Creditu
Ikonka času19. 2. 2019, 17:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Brněnský podnikatel David Rusňák prodává část své investiční skupiny DRFG. Kupci více než třetinového podílu ve skupině jsou investoři sdružení kolem firmy PVF Invest. Konkrétně bývalý dlouholetý top manažer úvěrové firmy Home Credit Pavel Vyhnálek a Pavel Fráňa, advokát orientovaný na právo fúzí a akvizic z kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři. Oba zároveň zasednou do vedení skupiny. Účetní hodnota aktiv odpovídající prodávanému 35procentnímu podílu v DRFG odpovídá zhruba dvěma a půl miliardám korun, kupní cena ale mohla být podle odborníků o něco níže.

Generální finanční ředitelství zrušilo tendr na daňový portál. Z řízení dříve vyloučilo Huawei
Ikonka času19. 2. 2019, 15:55 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Generální finanční ředitelství zrušilo zadávací řízení veřejné zakázky na zpracování portálu Moje daně. Z tendru na konci ledna vyloučilo firmu Huawei, poté co Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varoval před používáním hardwaru i softwaru čínských společností Huawei a ZTE. Nyní se generální finanční ředitelství vzhledem k nejistotě dalšího procesního a právního vývoje situace rozhodlo v zadávacím řízení nepokračovat, uvedl mluvčí ředitelství Petr Habáň.

Smartwings dojednaly spolupráci s aerolinkami Israir, rozšíří lety z Izraele do Španělska
Ikonka času19. 2. 2019, 15:49 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Český letecký dopravce Smartwings uzavřel dohodu o sdílení kódu s izraelskou společností Israir Airlines. Spolupráce se bude týkat linek z Tel Avivu do Prahy, Madridu a Tenerife, které provozují Smartwings. Izraelský partner na nich bude mít svůj kód. Smartwings zároveň navýší počet letů do Španělska, oznámila společnost.

 Starší >  Nejstarší >>

Vrátit se nahoru