E15-ekonomika - aktuální přehled na Elchron.cz

Celkem 5063 článků.|

E15-ekonomika

Komentář Jana Žižky: Co ani Trump nesvede
Ikonka času27. 6. 2019, 10:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nedokáží to polští ani ukrajinští politici, nesvede to ani Donald Trump. Nikdo nezvládne přesvědčit Němce, že se mají obrátit zády k Rusku jako k údajně nespolehlivému dodavateli strategických surovin – ropy a plynu. V Německu to mnozí vidí zcela opačně. I v době největších krizí dělali Rusové vždy všechno, aby nejvýznamnější evropský zákazník pocítil problémy co nejméně.

Inekon se zdrží na cestě z insolvence. Čeká se na soudní znalce
Ikonka času27. 6. 2019, 7:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Reorganizace tradiční strojírenské společnosti Inekon Group nabírá zpoždění oproti původnímu plánu. Jeden z největších výrobců tramvají v České republice, jenž před úpadkem vykazoval stamilionové zisky, musí počkat na zaneprázdněného soudního znalce. Podnik tak bude moci předložit návrh reorganizačního plánu nejspíš až v říjnu, kdy bude mít ocenění majetkové podstaty. To měl soudní znalec původně dodat nejpozději do konce května.

Babiš by si měl sáhnout do svědomí, funkci ústavního soudce bych od Zemana nepřijal, říká Baxa
Ikonka času27. 6. 2019, 7:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Soudce a bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa tvrdí, že Andrej Babiš nechápe svoji roli a že je za co demonstrovat. Nad důvody protestů by se měli zamyslet i další politici, nejenom Babiš. Josef Baxa teď vidí před justicí zatěžkávací zkoušky, jako je kauza Čapí hnízdo. Nelituje toho, že promluvil o tlaku, který na něj údajně vyvíjel prezident Zeman. Funkci ústavního soudce by od něj nikdy nepřijal. A i kvůli nezávislosti navrhuje, aby se změnilo vybírání soudců.

ČEZ vyplatí nejnižší dividendu za posledních dvanáct let
Ikonka času27. 6. 2019, 7:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Energetická společnost ČEZ vyplatí akcionářům dividendu 24 korun za akcii před zdaněním. Po téměř 19 hodinách jednání rozhodla valná hromada firmy. Jde o nejnižší dividendu za posledních 12 let. Mezi akcionáře bude rozděleno 12,9 miliardy korun z loňského zisku firmy, stát jako majoritní akcionář získá zhruba devět miliard korun. Návrh podalo představenstvo ČEZ.

Strnadovo zbrojařské impérium zvýšilo provozní zisk o polovinu, pomohlo hlavně letectví
Ikonka času27. 6. 2019, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Průmyslovému impériu podnikatele Michala Strnada se daří. Holding Czechoslovak Group, jenž zaměstnává přes osm tisíc osob, loni utržil 11,5 miliardy korun, což představuje meziroční růst o 48 procent. Hrubý provozní zisk EBITDA meziročně narostl o 43 procent na 1,9 miliardy korun. Konsolidované hospodářské výsledky získal deník E15 exkluzivně od holdingu CSG.

Zápisník Daniela Nováka: Konec práce
Ikonka času27. 6. 2019, 6:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Další testy nepotvrdily kontaminaci ropy v ropovodu Družba, hlásí Správa státních hmotných rezerv. Přebytečné chloridy jsou pryč a ropa z družebního potrubí už je zase čistá. To jen kdyby nějací alarmisté chtěli tvrdit, že ropa je špinavý zdroj.

Chceme odvádět lepší práci s méně lidmi, říká šéf České pošty Knap
Ikonka času26. 6. 2019, 20:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Českou poštu vede Roman Knap od loňského června a nyní podnik pod jeho vedením vstupuje do fáze zásadní restrukturalizace. Klíčovými změnami bude rozdělení pošty do tří obchodních jednotek a snížení počtu pracovních míst zhruba o sedm tisíc. „Ročně odejde z České pošty osm tisíc zaměstnanců a nám se je nemusí v budoucnu dařit nabírat. Stále pak budeme číst titulky, že nedoručujeme, protože nám chybí lidé. Tak já říkám, že reorganizace a projekty, které jsou její součástí, právě odpovídají na ten trend. Budeme mít méně lidí a zvládneme práci udělat, troufám si říct, v lepší kvalitě,“ říká v rozhovoru pro E15.

Glosa Petra Peška: Letní výprodej v ČSSD
Ikonka času26. 6. 2019, 18:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Chvíli to vypadalo, že hlasování o nedůvěře vládě bude nakonec dramatičtější, než se původně zdálo. Byť to už tak trochu vyplývalo z mlčenlivých výstupů po schůzce nominanta na post ministra kultury Michala Šmardy s prezidentem Milošem Zemanem. Šlo o to, že žádná výměna v Nostickém paláci se konat nemusí.

Bitcoin zdražil za týden téměř o polovinu, jeho dominance sílí
Ikonka času26. 6. 2019, 18:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Postavení bitcoinu ve světě kryptoměn je nejsilnější za více než dva roky. Může za to aktuální prudký růst jeho ceny, za kterým kurzy ostatních virtuálních měn zaostávají.

ČSSD hrozí Zemanovi kvůli ministrovi kultury kompetenční žalobou
Ikonka času26. 6. 2019, 16:49 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
ČSSD zvažuje, že v případě dalšího otálení prezidenta Miloše Zemana se jmenováním nového ministra kultury Michala Šmardy požádá premiéra Andreje Babiše o podání kompetenční žaloby k Ústavnímu soudu. Nejprve chce ale předseda ČSSD Jan Hamáček s prezidentem hovořit, současně ČSSD trvá na tom, že situaci je nutné vyřešit do neděle. Místopředseda sociálních demokratů Ondřej Veselý novinářům v souvislosti se středečním zasedáním klubu řekl, že se poslanci domluvili na písemné žádosti o podání žaloby. To ale Hamáček popřel. S prezidentem domlouvá schůzku.

Glosa Martina Čabana: Rath vstoupí do učebnic. Jen jinak, než si asi představoval
Ikonka času26. 6. 2019, 16:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Sedm let mezi zatčením a pravomocným rozsudkem je skutečně hodně. Kauza Davida Ratha nebude patřit mezi hvězdné okamžiky české justice. Velký díl viny nese Rath. Nikoli však celou.

Pošta se chce zbavit další nemovitosti, plánuje prodej centrály v srdci Prahy
Ikonka času26. 6. 2019, 16:19 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Česká pošta chystá restrukturalizaci, která vyžaduje investice ve výši zhruba 7,5 miliardy korun. Částečně je chce financovat prodejem nemovitostí. Kvůli tomu se plánuje časem zbavit i svého sídla v pražské Jindřišské ulici. Deníku E15 to řekl šéf podniku Roman Knap.

Největší česká banka příští týden spustí Google Pay
Ikonka času26. 6. 2019, 16:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Stále sílící fenomén placení mobilním telefonem dostane výrazný boost. Největší česká banka, Česká spořitelna, spustí službu Google Pay. Dva nezávislé zdroje redakci MobilManie sdělily, že Spořitelna úspěšně dokončila testy a spuštění služby je otázkou několika dní, s největší pravděpodobností se tak stane už v prvním červencovém týdnu. „Mohu potvrdit, že ke spuštění služby Google Pay dojde v průběhu července,“ reaguje na náš přímý dotaz tiskový mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

Ceny chat a chalup rostou, lidé je v okolí měst využívají i jako trvalé bydlení
Ikonka času26. 6. 2019, 16:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Rekreační chaty a chalupy, kterých je v Česku podle posledního sčítání zhruba 450 tisíc, v posledních letech výrazně zdražují. Za posledních pět let se v některých lokalitách prodávají několikanásobně dráž a v jiných zas rostou ceny i navzdory tomu, že se na trh dostává velké množství chat a chalup první generace ze 70. let či 80. let, uvádí realitní kanceláře.

Německé akcie míří za nejlepším červnovým výsledkem za 16 let
Ikonka času26. 6. 2019, 14:23 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Červen dlouho nevypadal pro hlavní německý akciový index DAX tak dobře, jako letos. Od začátku měsíce index posílil o pět procent, jindy přitom bývají obchody na začátku léta slabé. Pokud by DAX vydržel na aktuální hodnotě do konce měsíce, zaznamenal by nejlepší červen od roku 2003.

Vlna veder drtí Evropu. Extrémní počasí má první oběti
Ikonka času26. 6. 2019, 13:59 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Do západní a jižní Evropy dorazila z Afriky vlna veder, která zejména ve Francii vyvolává obavy, že se bude opakovat situace z roku 2003. Tehdy si v létě vysoké teploty vyžádaly v Evropě několik desítek tisíc životů. Kromě zdravotních problémů panují obavy také z lesních požárů. Ve Španělsku čekají nyní venkovní teplotu přes 40 stupňů Celsia, k této hranici se přiblíží teploty zřejmě i ve Francii, Itálii či Německu. Vysoké teploty budou i v Česku. Podle Českého hydrometeorologického ústavu vystoupají teploty na celém území republiky nad  31 stupňů Celsia, a na většině území Čech dokonce až na 37 stupňů.

ONLINE: V kauze Čapí hnízdo na tisíc procent vyhraju. Pokud existuje spravedlnost, řekl Babiš
Ikonka času26. 6. 2019, 13:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Opozice se opět zhruba po půl roce pokusí svrhnout menšinovou vládu hnutí ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše podporovanou komunisty. Schůzi k návrhu na vyslovení nedůvěry kabinetu vyvolala pětice stran v reakci na předběžné auditní zprávy Evropské komise poukazující na Babišův střet zájmů. Komunisté se hodlají hlasování zdržet. Opozice zřejmě nedá dohromady potřebných 101 hlasů.

Hamáček: Zeman jmenování Šmardy ministrem nevyloučil, chce ale ještě jednat
Ikonka času26. 6. 2019, 13:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Předseda sociální demokracie Jan Hamáček hovořil s prezidentem Milošem Zemanem o kandidátovi ČSSD na ministra kultury Michalu Šmardovi. Zeman podle něj kategoricky nevyloučil jeho jmenování, chce dál vyjednávat. Hamáček to řekl novinářům po zasedání poslaneckého klubu, nic se podle něj nemění na tom, že ČSSD dnes podpoří vládu při hlasování o nedůvěře. O situaci jednal Hamáček i s předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO). Uvedl, že jednou z variant dalšího postupu v případě nejmenování Šmardy je ústavní žaloba. Tu by ale podle něj měl podat premiér.

Obchodní dohoda mezi USA a Čínou je z 90 procent hotová, uvedl americký ministr financí Mnuchin
Ikonka času26. 6. 2019, 12:59 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Obchodního dohoda mezi Spojenými státy a Čínou je zhruba z 90 procent hotová. V rozhovoru s televizí CNBC to řekl americký ministr financí Steven Mnuchin. Je přesvědčen, že americký prezident Donald Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching mohou tento víkend během setkání na summitu skupiny 20 největších ekonomik světa (G20) pokročit v jednáních, která nyní stagnují.

Česká pošta zruší sedm tisíc pracovních míst. Do restrukturalizace investuje 7,5 miliardy
Ikonka času26. 6. 2019, 11:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Česká pošta v rámci restrukturalizace během šesti let sníží počet pracovních míst o 7000 ze stávajících 30 tisíc. Nahradí je moderními technologiemi. Restrukturalizace, která také bude znamenat rozdělení podniku na tři samostatné divize, vyjde na zhruba 7,5 miliardy korun, částečně ji chce pošta financovat prodejem nemovitostí.

Osvobození Rittiga v kauze tunelování Oleo Chemical je pravomocné
Ikonka času26. 6. 2019, 11:25 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Osvobození lobbisty Iva Rittiga v kauze tunelování petrochemické firmy Oleo Chemical je pravomocné. Rozhodl o tom pražský vrchní soud, který zamítl odvolání státního zástupce. Podnikatel čelil obžalobě ze zpronevěry, krácení daní a praní špinavých peněz, za což mu hrozilo pět až deset let vězení.

Rath je vinen, potvrdil odvolací soud. Odpyká si sedmiletý trest
Ikonka času26. 6. 2019, 11:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Za zmanipulované zakázky Středočeského kraje půjde bývalý středočeský hejtman David Rath na sedm let do vězení. Rozhodl o tom pravomocně pražský vrchní soud, který mu zároveň uložil desetimilionový peněžitý trest a sedmiletý zákaz působit v samosprávě. Odvolací senát snížil bývalému politikovi původní trest, podle kterého měl za mřížemi strávit 8,5 roku. Jde o první pravomocný verdikt od Rathova zadržení v květnu 2012. Rath s rozsudkem ale nesouhlasí, považuje ho za nespravedlivý a bude se dále bránit právními prostředky, „klidně až ke štrasburskému soudu“. Třiapadesátiletý Rath to řekl novinářům ve středočeské Hostivici, kde žije. Vynesení rozsudku se nezúčastnil. Celý případ považuje za politický proces, cítí se nevinný a svým způsobem hrdý.

CPI investuje v Kolíně stovky milionů do rozšíření nákupního centra
Ikonka času26. 6. 2019, 11:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Skupina CPI realitního magnáta Radovana Vítka chystá v Kolíně rozšíření stávajícího obchodního centra Futurum. Na brownfieldu u současného nákupního centra vyroste nová stavba, která Futurum zvětší přibližně na dvojnásobek. Město už ve prospěch projektu schválilo změnu územního plánu.

Komentář Petra Peška: Čeká se na bod zlomu
Ikonka času26. 6. 2019, 10:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zákopová válka, pat, zakonzervování stavu… Je jedno, jak se to nazve. Zjevné ale je, že žádné dramatické posuny v současné neutěšené politické situaci nenastávají a nejspíš ani hned tak nenastanou. To se týká i dnešního hlasování o nedůvěře vládě. Jistý pocit bezmoci musí panovat na obou stranách pomyslné politické barikády.

Češi mají víc obchoďáků než Němci či Italové
Ikonka času26. 6. 2019, 10:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V České republice je v přepočtu na tisíc obyvatel více ploch obchodních center než například u německých sousedů nebo v Itálii. V aktuálním žebříčku hustoty nákupních center ratingové agentury Moody’s zaujímá Česko v Evropě páté místo. Ve středoevropském regionu je na tom lépe už jen Polsko. Z hlediska počtu nově příchozích značek hraje tuzemský trh ve střední a východní Evropě dokonce prim.

Pruhy, bez kterých nelze nic koupit. Čárový kód slaví 45 let
Ikonka času26. 6. 2019, 9:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ve Spojených státech se nachází 27 sídel pojmenovaných po legendárním antickém městě Troja. Jen jedno z nich, nevelký městys v Ohiu, se však zapsalo do historie maloobchodu. 26. června 1974 v osm hodin ráno byl na pokladně tamního supermarketu Marsh místo ručního namarkování ceny poprvé načten čárový kód výrobku. Ten systému sám předal informaci o druhu i ceně. Jednalo se o žvýkačky Wrigley’s v ceně 67 centů.

Zemřel „Pan Airbus“ Roger Béteille. Jeho technologie firma používá dodnes
Ikonka času26. 6. 2019, 8:48 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ve věku 97 let zemřel Roger Béteille. Francouzský letecký inženýr stál u zrodu prvního Airbusu A300B a prosadil do výroby systém řízení fly-by-wire, který Airbus používá u svých letadel dodnes. Béteille zemřel 14. června, Airbus jeho smrt oznámil nyní.

Vědci zjistili, že kvasinky umějí vyrobit modř
Ikonka času26. 6. 2019, 8:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Chemici z amerického Department of Energy's Joint BioEnergy Institute ( JBEI) učinili objev, jehož uplatnění slibuje mnohem ekologičtější výrobu modrého textilního barviva. Původně ale hledali nové způsoby výroby jiných organických sloučenin. 

Protesty proti Babišovi se nachází na slepé koleji, opozice je neschopná, říká podnikatel Tomáš Březina
Ikonka času26. 6. 2019, 7:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Polistopadový politický vývoj mnoho lidí zklamal, tvrdí v rozhovoru s Pavlem Štruncem podnikatel Tomáš Březina. Protesty proti Babišovi považuje za správné. Dodává však, že se nacházejí na slepé koleji, i kvůli neschopnosti opozice. V rozhovoru se také vrací ke své dřívější krátké spolupráci s nynějším premiérem Andrejem Babišem. 

Zápisník Nguyen Thuong Ly: Horký den, horký rok
Ikonka času26. 6. 2019, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Už je to rok, co vládne druhý kabinet premiéra Andreje Babiše. Připomeňme si ve zkratce, co se za posledních rok dělo: Králíci – místo Malé Kněžínek – další diplomka – místo Krčála Maláčová – místo Pocheho Petříček – Babiš junior na Krymu – první hlasování o nedůvěře – za drahá data si můžeme sami – místo Novákové Havlíček – kalamity na D1 – místo Ťoka Kremlík – policie navrhla obžalovat Babiše – rezignace Kněžínka – evropské audity – Benešová – čtvrt milionu lidí na Letné. 

Zájem o oddlužení se zdvojnásobil
Ikonka času26. 6. 2019, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nová pravidla oddlužení přilákala několik tisíc nových zájemců. Od začátku června, kdy začala platit novela insolvenčního zákona, podalo insolvenční návrh k úterý odpoledne 2937 lidí, číslo přitom každým dnem rychle stoupá. Je to více než dvojnásobek počtu lidí, kteří žádali v minulých měsících o osobní bankrot – například v květnu to bylo 1382 lidí. 

Prodávejte špičkové interiérové dveře s franchisou SOLODOOR
Ikonka času26. 6. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Interiérové dveře jsou klíčovou součástí domu či bytu. Hrají funkční roli i designovou. Rekonstrukce i stavby nemovitostí vytvářejí neustálou poptávku. Proto je prodej dveří stabilním byznysem. Můžete se zapojit, díky franchisovému konceptu SOLODOOR.

Návrat Boeingu 737 MAX do provozu brzdí politika, tvrdí jeden z největších odběratelů
Ikonka času25. 6. 2019, 21:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
American Airlines nespočítají s tím, že by se jejich flotila Boeingů 737 MAX, jedna z největších na světě, v nejbližších měsících vrátila do provozu. Jak oznámil zaměstnancům šéf společnosti Doug Parker, proces ověření bezpečnosti letadla, které si vyžádaly dvě jeho katastrofy, zdržují mimo jiné politické faktory.

Komentář Martina Čabana: Jak se maká pro Babiše
Ikonka času25. 6. 2019, 20:03 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Válka, kterou spolu během roku 2014 v kabinetu Bohuslava Sobotky vedli ministr financí Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, se v danou chvíli nejevila jako zvlášť významná, jakkoli byla mediálně velmi vděčná. Postupně vyšuměla, Sobotka na několikátý pokus dosáhl jistého příměří a Němeček na ministerském postu přežil ještě skoro další dva roky.

Legalizace alternativních taxi se přiblížila, snahy na jejich omezení neprošly
Ikonka času25. 6. 2019, 19:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pravidla pro taxíky by mohla být ještě liberálnější, než vláda původně zamýšlela. Změny Poslanecké sněmovně doporučil schválit sněmovní hospodářský výbor, který vládní novelu zákona o silniční dopravě projednal. Novela nyní míří do druhého čtení.
 

 Starší >  Nejstarší >>

Vrátit se nahoru