E15-ekonomika - aktuální přehled na Elchron.cz

Celkem 4705 článků.|

E15-ekonomika

Největší plně elektrický trajekt dokončil svoji první plavbu
Ikonka času20. 8. 2019, 9:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Plně elektrický trajekt Ellen, který je největší na světě, dokončil svoji první plavbu mezi dánskými ostrovy Aero a Als. Informovala o tom na svých internetových stránkách CNBC. Trajekt může převézt zhruba 30 automobilů a 200 cestujících.

Firma SVOS Přelouč se ohradila proti výrokům ministerstva, chce dokončit vojskové zkoušky vozidla Perun
Ikonka času20. 8. 2019, 8:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Výrobce pancéřovaných vozidel, společnost SVOS Přelouč, se oficiálně ohradila proti vyjádření ministerstva obrany, že jí vyvinuté vozidlo Perun neuspělo ve vojskových zkouškách. Firma je vyvinula pro speciální jednotku české armády, dodat měla čtyři vozy. Podle názoru společnosti vozidlo parametry stanovené ministerstvem plní, což potvrzují platné protokoly ze zkoušek i měření. Průběh vojskových zkoušek považuje za nestandardní a neodpovídající závazným předpisům ministerstva pro tuto oblast. 

Startup vyvinul pro umělou inteligenci největší čip na světě
Ikonka času20. 8. 2019, 7:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Kalifornský startup Cerebras představil největší čip světa, který pro potřeby umělé inteligence vyvíjel čtyři roky. Informoval o tom list Financial Times. Čip o ploše 46.225 milimetrů čtverečních je 56krát rozsáhlejší než největší grafický procesor. Zatímco zmíněný GPU obsahuje 21,1 miliardy tranzistorů, nově vyvinutý čip jich má 1,2 bilionu, uvedl na svém webu Cerebras.

Češi nevolí špatně, ale chování prezidenta Zemana je zklamáním, říká profesor Pafko
Ikonka času20. 8. 2019, 7:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Respektovaný chirurg a rytíř českého lékařského stavu profesor Pavel Pafko tvrdí, že věří v budoucnost českého národa. Lidé by se podle něj neměli podceňovat. V pořadu Prostor X mluví i o nedostatcích českého zdravotnictví, podle něj je na místě mluvit o připlácení za péči. Dále mu vadí, jak si teď prezident Zeman protiřečí a tvrdí, že ho to zklamalo. Od vyznamenání se ale nedistancuje.

Zápisník Petra Peška: Opera a hraboši
Ikonka času20. 8. 2019, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Co by měl splňovat adept na ministra? Očekává se odborná erudice, byť byly i případy, kdy se to obešlo bez ní. A pak politická podpora plus pochopitelně fakt, že je dotyčný nakonec jmenován.

Podnikat začněte, jen když přesně víte, co chcete dělat a proč
Ikonka času20. 8. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
„Založit si malou či střední firmu jen proto, že chce hodně peněz a krásná nová auta, není zrovna ideální myšlenka. Hlavně musíte vědět, co chcete udělat a změnit,“ říká v rozhovoru pro E15 Zdeněk Tomíček, místopředseda představenstva pověřený vedením Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, partner advokátní kanceláře CEE Attorneys a člen porty projektu Komerční banky Nastartujte se.

Oobah Butler poprvé v Česku. Britský Kazma vystoupí na WebExpu
Ikonka času20. 8. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Britský Kazma, který dokázal na TripAdvisoru vytvořit falešnou restauraci s nejvyšším hodnocením v Londýně, kam se snažily dostat i celebrity, bude poprvé v Česku. Oobah Butlera, jehož videa zhlédlo na 150 milionů lidí, přilákal dvanáctý ročník největší a nejstarší české technologické konference WebExpo, na kterém v pražské Lucerně vystoupí 20. – 22. září společně se 70 řečníky z celého světa.

Kandidát ČSSD Šmarda couvl. Vzdal se nominace na ministra kultury
Ikonka času19. 8. 2019, 22:32 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Místopředseda ČSSD Michal Šmarda se vzdal nominace na ministra kultury. V pondělí večer o svém rozhodnutí informoval předsedu sociálních demokratů Jana Hamáčka, který ho podpořil. Šmarda to řekl v České televizi. Chce kandidovat v senátních volbách na Žďársku v příštím roce.

Stát letos prodá majetek za miliardu. Ke koupi je zámek nebo sada zlaceného nádobí
Ikonka času19. 8. 2019, 20:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Letošní plán vlády vytěžit z prodeje hlavně nepotřebných nemovitostí necelou miliardu korun bude patrně o několik set milionů překročen. Od začátku roku do konce minulého měsíce už se příjmy Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových vyšplhaly na téměř 880 milionů. Přispělo k tomu i to, že naplno rozjel elektronické aukce. Úřad disponuje také majetkem, který připadl státu po zemřelých bez dědiců, nebo byl zabaven v trestním řízení.

Spojené státy provedly první test rakety, kterou zakazovala vypovězená smlouva s Ruskem
Ikonka času19. 8. 2019, 19:07 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Spojené státy v neděli provedly test rakety s donedávna zakázaným doletem přes 500 kilometrů, první po vypovězení smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Oznámilo to v pondělí americké ministerstvo obrany.

Nikoliv zisk, ale hodnoty a etika. 200 šéfů velkých amerických firem změnilo definici podnikání
Ikonka času19. 8. 2019, 18:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Byznysový kulatý stůl - organizace sdružující generální ředitele 200 hlavních amerických korporací - vydal v pondělí stanovisko, v němž kapitáni ekonomiky Spojených států mění definici účelu, kvůli kterému existují firmy.

Komentář Martina Čabana: Obětovat Šmardu
Ikonka času19. 8. 2019, 17:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Přirovnávat politiku k šachovým partiím je oblíbený, ale dost ošidný rétorický trik. Třeba to, co se už nekonečně dlouhé týdny děje kolem obsazení ministerstva kultury, by se na první pohled dalo snadno přirovnat k patu. Figury už se na šachovnici drahnou dobu znatelně nehnuly, soupeři jsou zakopaní na svých pozicích a po tak dlouhém čekání už se ani nedokážou dohodnout, kdo je vlastně na tahu.

Amazon vyslal Alexu na cestu. Hlasový asistent v autě ale zatím nemůže konkurovat Androidu
Ikonka času19. 8. 2019, 17:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Firma nejbohatšího muže planety Jeffa Bezose se snaží přesvědčit automobilky, aby ve svých palubních systémech užívaly hlasového asistenta Alexu. Od začátku roku je software Amazonu k mání například v některých modelech BMW nebo Audi. Amazon ovšem vstupuje na složitý trh. Už déle jej ovládají Google a Apple.

Developer mrakodrapu na Jižním Městě u soudu pohořel. Žaloval stát o půl miliardy
Ikonka času19. 8. 2019, 16:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Česká republika vyhrála u Obvodního soudu pro Prahu 1 spor s developerskou společností Tweelingen. Projekt kancelářského mrakodrapu na Litochlebském náměstí v Praze 11 je tak dál "u ledu". 

Obrazem: Mercedes třídy G slaví čtyřicet let života v terénu
Ikonka času19. 8. 2019, 15:47 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Legendární Mercedes-Benz třídy G (běžně známá jako G-Wagon) slaví letos čtyřicátiny a těžko připomenout jiné vozidlo, které v této kategorii dosáhlo takového jubilea. Co dělá těžké a silné vojenské vozidlo přitažlivým pro hollywoodské celebrity, sportovce, nebo úspěšné podnikatele?

Tesco se zbaví posledního obchodního domu v Česku. Prodává Prior v Pardubicích
Ikonka času19. 8. 2019, 15:31 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Společnost Tesco prodává svůj poslední obchodní dům v České republice, bývalý Prior v Pardubicích. Druhé a třetí nadzemní podlaží budou v provozu do 29. září, prodejna potravin v přízemí o týden déle. Poté se objekt navazující na novější obchodní centrum Atrium Palác uzavře, nový majitel jej bude rekonstruovat, řekl mluvčí společnosti Václav Koukolíček.

Výjimka v obchodní válce. Huawei může nakupovat americké součástky o devadesát dní déle
Ikonka času19. 8. 2019, 15:04 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies bude moci nakupovat součástky od amerických dodavatelů o 90 dní déle. Ve Washingtonu to v pondělí oznámil americký ministr obchodu Wilbur Ross. Krok jeho úřadu se očekával, přestože se proti dalšímu obchodování s Huawei stavěl prezident Donald Trump. Firma tak bude moci poskytovat služby americkým zákazníkům i po pondělku, kdy původní lhůta vyprší.

Australští těžaři cínoveckého lithia nabrali miliony
Ikonka času19. 8. 2019, 13:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Společnost European Metals Holdings, která chce těžit lithium na severočeském Cínovci, zvýšila kapitál. Britští investoři skoupili nově vydané akcie EMH v přepočtu za 21 milionů korun. Nové podíly nabídla investorům zhruba měsíc poté, co se v těžbě na Cínovci začala angažovat skupina ČEZ. Společnost naposledy zvyšovala kapitál v listopadu 2017.

Německou ekonomiku mají v dobách krize nakopnout desítky miliard eur
Ikonka času19. 8. 2019, 13:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Německo má dostatečnou hospodářskou sílu na to, aby dokázalo bojovat s případnou ekonomickou krizí dodatečnými fiskálními stimuly. Podle agentury Reuters to prohlásil ministr financí Olaf Scholz.

Filipovi rudí zachránci. Připomínejme si, co jsou současní komunisté zač
Ikonka času19. 8. 2019, 12:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Současná vládní krize je další dobrou příležitostí připomenout si, co jsou nynější komunisté zač. Že jsou to ostřílení technologové moci, kteří ale zároveň nehodlají ani o píď ustoupit ze svých historických ideologických pozic. 

Zemřel zakladatel řetězce Jysk a jeden z nejbohatších Dánů Lars Larsen
Ikonka času19. 8. 2019, 11:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ve věku 71 let zemřel zakladatel nábytkářského řetězce Jysk a jeden z nejbohatších Dánů Lars Larsen. Osudnou se mu stala rakovina. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Čína mění úvěrovou politiku, tamní akcie prudce posílily
Ikonka času19. 8. 2019, 11:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Čínské akciové trhy zažily nejvýraznější růst za poslední dva měsíce, hlavní indexy přidaly více než dvě procenta. Investoři tak reagují na změny v určování základní úrokové sazby v Číně, které místní centrální banka oznámila o víkendu. Opatření mají podnikům pomoci snížit náklady na výpůjčky a podpořit podnikání poznamenané oslabením domácí poptávky a rok trvající obchodní válkou se Spojenými státy.

Hamáček: Zeman se evidentně pohybuje mimo ústavu. ČSSD trvá na Šmardovi
Ikonka času19. 8. 2019, 10:40 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Premiér Andrej Babiš (ANO) vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby sociální demokracie vyměnila svého kandidáta na ministra kultury Michala Šmardu (ČSSD) za někoho jiného. Hamáček po schůzce s ministerským předsedou novinářům řekl, že ČSSD trvá na dodržování ústavy a koaliční smlouvy a kandidáta nemá důvod měnit. Nechtěl upřesnit, dokdy by mohla ČSSD vyčkávat.

Komentář Jana Žižky: Atomové štěpení Číny a USA
Ikonka času19. 8. 2019, 10:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ještě před rokem spolupracoval zakladatel Microsoftu Bill Gates s Číňany na rozvoji jaderné energetiky nové generace. Gates investoval do amerického start-upu TerraPower – jednoho z projektů modernějších a bezpečnějších atomových reaktorů budoucnosti. Prototyp reaktoru měl vyrůst v Číně. Američtí vizionáři věděli, že Peking prahnoucí po pozici světového technologického lídra ochotně poskytne finance.

Exekutoři odtajnili data o zadlužení. Počet lidí v dluhové pasti vzrostl
Ikonka času19. 8. 2019, 10:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Exekutorská komora zveřejnila po nátlaku veřejnosti i ministerstva spravedlnosti komplexní údaje o exekucích za loňský rok. Nejnověji přidala na svůj nový specializovaný web Otevřená data o exekucích údaje o jejich geografickém rozdělení.

Lidi nejspíš popudíme, říká spoluautor pořadu o dezinformacích Gregor
Ikonka času19. 8. 2019, 9:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Na televizní obrazovky míří nový pořad s názvem To se ví. „Lidi asi popudíme, nebojíme se třeba říct, že o očkování se lže,“ říká spoluautor nového pořadu České televize o dezinformacích a politolog Miloš Gregor. Ten bude ukazovat manipulace v médiích, radit, na co si dát pozor, a taky odhalovat lži politiků. Podle Gregora půjde o zábavnou soutěž, téma mají za úkol zlehčit Halina Pawlowská a Aleš Háma. Už teď přitom přichází kritika, třeba od mluvčího prezidenta.

Aukce legendárního Porsche mohla překonat rekordy, zbyly z ní ale akorát rozpaky
Ikonka času19. 8. 2019, 9:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000Jeden ze tří prototypů automobilu, který se jako vůbec první pyšnil názvem Porsche, se v kalifornské aukční síni Sotheby's Monterey prodat nepodařilo. Původní odhady hovořily o tom, že by se předchůdce modelu Porsche 356 mohl vydražit až za 20 milionů dolarů, tedy téměř půl miliardy korun. Kvůli zmatku na aukci však celý prodej padl. 

Ministerstvo kultury rozdělovalo peníze složitě a neefektivně, tvrdí kontroloři
Ikonka času19. 8. 2019, 8:05 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ministerstvo kultury v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě, neefektivně a netransparentně, podpora byla roztříštěná a kvůli chybějícímu informačnímu systému náročná pro poskytovatele i příjemce. Na základě prověrky o tom informoval Nejvyšší kontrolní úřad. I když MK podle kontrolorů už po předchozí kontrole před pěti lety slíbilo nápravu, nedostatky přetrvávaly. Ministerstvo kultury tvrdí, že od letošního roku platí příkaz ministra, který sjednotil a podrobně upravil systém dotací a do velké míry odstranil roztříštěnost, složitost, administrativní zátěž a neefektivitu dotačních výběrových řízení.

S Huawei nechci vůbec obchodovat, řekl Trump. Firma žádá o dočasnou úlevu
Ikonka času19. 8. 2019, 8:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Prezident USA Donald Trump nechce, aby Spojené státy obchodovaly se společností Huawei. A to i přesto, že administrativa zvažuje, zda jí prodloužit výjimku, která čínské společnosti umožňuje nakupovat komponenty od amerických podniků, aby tak mohla poskytovat servis zákazníkům.

Trh s vybavením pro elektronickou evidenci tržeb má nového lídra
Ikonka času19. 8. 2019, 7:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Brněnská společnost Solitea získala 53 procent ve výrobci pokladen Dotykačka. Přes něj poté ovládla společnost Smart Software, která provozuje pokladní systém Markeeta. Solitea se tak stala lídrem na trhu s pokladnami a softwarem pro elektronickou evidenci tržeb. Nově bude obsluhovat více než 24 tisíc zákazníků. Informují o tom Hospodářské noviny a Mladá fronta Dnes.

Zápisník Jany Havligerové: Babiš je rázný premiér
Ikonka času19. 8. 2019, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Řekl prezident Miloš Zeman, že místopředsedu ČSSD Michala Šmardu nejmenuje ministrem kultury, anebo neřekl? Můžeme se jenom dohadovat.

Statisícových protestů v Hongkongu se bojí byznysmeni
Ikonka času18. 8. 2019, 18:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Víkend ukázal, že protivládní protesty v Hongkongu po více než deseti týdnech neslábnou. Sobotní demonstrace byla nezvykle klidná a obešla se bez násilností. V neděli se v silném dešti do ulic vydaly stovky tisíc lidí. Napětí v regionu přitom stoupá. Spekuluje se o možném silovém zásahu Pekingu a objevují se katastrofické ekonomické scénáře.

Havlíček nechce pro rezort průmyslu peníze navíc. Sníží stavy zaměstnanců
Ikonka času18. 8. 2019, 17:54 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) nebude ze státního rozpočtu na příští rok požadovat pro svůj resort peníze navíc. Havlíček řekl, že jeho úřad bude střízlivý v nadpožadavcích a je přesvědčen, že se dohodnou, aby nezasáhli rozpočet. V pondělí se kvůli tomu sejde s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Návrh státního rozpočtu na příští rok počítá u všech ministerstev také se snížením počtu pracovních míst o deset procent.

Piloti Ryanairu jdou do stávky, jejich akce může dopadnout i na spoje s Prahou
Ikonka času18. 8. 2019, 14:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Příští týden hrozí hromadné rušení leteckých spojení vinou plánované stávky pilotů nízkonákladové aerolinky Ryanair. Irští a britští kapitáni jsou nespokojeni se svými mzdami, bojí se i personálních škrtů.

Babiš chce pokračování koalice. Šmarda by se podle něj měl vzdát nominace, pokud chce pomoci ČSSD
Ikonka času18. 8. 2019, 13:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Premiér Andrej Babiš (ANO) si přeje, aby pokračovala koalice mezi hnutím ANO a sociálními demokraty. Serveru iDNES.cz v neděli řekl, že pro zachování spolupráce dělá všechno. Kandidát ČSSD na ministra kultury Michal Šmarda (ČSSD) podle něj svými výroky rozvrací vládu ještě předtím, než do ní vstoupil. Pokud chce Šmarda sociálním demokratům pomoci, měl by se vzdát nominace, aby strana mohla přijít s jiným kandidátem, prohlásil Babiš.

 Starší >  Nejstarší >>

Vrátit se nahoru