Celkem 5841 článků.|

E15-ekonomika

Glosa Martina Čabana: Jedna rána za druhou
Ikonka času12. 12. 2018, 14:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Po Praze, kde orgány činné v trestním řízení pořád nechtějí pochopit, že Čapí hnízdo je pseudokauza, a Bruselu, kde zase pořád nechápou české pojetí střetu zájmů, byl na premiéra Andreje Babiše zlý pro změnu Štrasburk.

Zakladatel Mall.cz Fryc investoval v USA do kosmetického start-upu. Teď inkasuje zisky
Ikonka času12. 12. 2018, 14:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Start-up GlamSt uruguayské podnikatelky Agustiny Sartori změnil majitele. Stal se jím jeden z největších hráčů na americkém trhu. Na transakci vydělal i český byznysmen Ondřej Fryc.

Evropský parlament schválil největší dohodu o volném obchodu s Japonskem
Ikonka času12. 12. 2018, 13:52 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Evropský parlament dnes schválil obchodní dohodu s Japonskem, která je nejrozsáhlejší smlouvou o volném obchodu, jakou kdy unie uzavřela. Pakt, který odstraní téměř všechna cla ve vzájemném obchodu a zahrne zhruba třetinu globálního hrubého domácího produktu a 600 milionů lidí, podpořila výrazná většina poslanců. Pokud dohodu ratifikují ministři členských zemí, mohla by vstoupit v platnost začátkem února.

Politici si příští rok polepší o 9 procent. Další navyšování platů neprošlo
Ikonka času12. 12. 2018, 12:25 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Platy vrcholných politiků vzrostou příští rok pravděpodobně pouze o devět procent, jak to schválila Sněmovna. Senát na tom nic dnes nezměnil. K přijetí návrhu na postupné navyšování platů v příštích dvou letech chyběl jeden hlas. Vládní platovou novelu, kterou horní komora neschválila ani neodmítla, tak zřejmě počátkem příštího týdne dostane k podpisu prezident.

Jasné slovo Martina Čabana: Co bolí Babiše?
Ikonka času12. 12. 2018, 12:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Premiéra Babiše jeho kauzy ohrožují, i když ho bezprostředně nepřipravují o voliče. Stále více se ale potvrzuje, že samo se hnutí ANO neporazí.
 

Češi stále více reklamují zboží. Povědomí o právech ale nemají, říká průzkum
Ikonka času12. 12. 2018, 12:01 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nějaké zboží nebo službu za poslední rok reklamovalo 55 procent Čechů. Před dvěma lety to bylo 47 procent. Lidé ale stále přesně nevědí, s jakými doklady mohou reklamaci uplatnit. Například bankovní výpis se záznamem o platbě kartou by při reklamaci využil pouze každý druhý, vyplývá z průzkumu agentury STEM/MARK pro Air Bank. Povědomí o spotřebitelských právech je tak mezi lidmi zhruba stejné jako při dotazování před dvěma lety.

Více stromů, méně dopravy. Vítězné a Karlovo náměstí čekají změny
Ikonka času12. 12. 2018, 12:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Náměstí v Praze jsou zanedbaná, shodují se urbanisté a architekti. V nejbližších letech se chystá renovace několika největších náměstí v hlavním městě. Nejde jen o dlouho diskutované Václavské náměstí, ale i o Karlovo a Vítězné, jejichž nová podoba byla schválena na podzim. Rekonstrukce vyjdou na stamiliony. Některé městské části ale mají k návrhům připomínky.

Vyjednávání o růstu mezd jsou v polovině, hlásí odbory. Dohoda vázne v ČEZ nebo České poště
Ikonka času12. 12. 2018, 11:04 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Souboj podniků a zaměstnanců o zvýšení mezd v příštím roce je podle šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly v polovině.

Komentář Lukáše Kovandy: Plameny, dluhy a stagnace
Ikonka času12. 12. 2018, 11:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zapálená auta, vymlácené výlohy, dým i rabování. To je Paříž dnešních dní. Zdá se, že jde o něco více než jen o protesty kvůli drahému benzinu. Někteří hovoří rovnou o vzpouře střední třídy. Dění na pařížských ulicích nejednou v historii předznamenávalo vývoj v celé Evropě. O čem tedy pařížské bouře svědčí?

Přijetí eura se v Česku opět oddaluje. Ministerstvo financí nechce riskovat znehodnocení úspor občanů
Ikonka času12. 12. 2018, 10:48 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ministerstvo financí a Česká národní banka opět doporučily vládě prozatím nestanovovat cílové datum vstupu do eurozóny, tedy přijetí eura. Vyplývá to z každoročního materiálu MF a ČNB o vyhodnocení plnění maastrichtských konvergenčních kritérií a stupně ekonomické sladěnosti ČR s eurozónou.

Centrální banka drtí regulacemi hypoteční trh
Ikonka času12. 12. 2018, 10:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Počet uzavřených hypoték a žádostí o hypoteční úvěry v posledních týdnech prudce klesl. Způsobily to přísnější regulace ČNB, která převrátila trh vzhůru nohama. Loňský hypoteční rekord se letos patrně opakovat nebude.

Mayové hrozí pád, konzervativci budou hlasovat o nedůvěře
Ikonka času12. 12. 2018, 9:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Britské premiérce Therese Mayové, která kvůli brexitové dohodě s Evropskou unií čelí na domácí politické scéně tvrdé kritice, hrozí konec v čele vlastní strany. Poslanci z Konzervativní strany totiž zahájili proces, ve kterém chtějí Mayové vyslovit nedůvěru jako lídryni strany, což by znamenalo i konec její vlády. Hlasování se podle agentury Reuters uskuteční dnes mezi 19:00 až 21:00 našeho času.

Policie žádá Sněmovnu o vydání poslance SPD Roznera kvůli výrokům o táboře v Letech
Ikonka času12. 12. 2018, 9:07 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Policie požádala Sněmovnu o vydání poslance Miloslava Roznera (SPD) k trestnímu stíhání za výroky o romském táboře v Letech u Písku. Informaci deníku Právo o doručení žádosti policie do dolní komory dnes ČTK potvrdil předseda mandátového a imunitního výboru Stanislav Grospič (KSČM). Výbor se začne žádostí zabývat v úterý.

Odchází muž, který vnášel k Trumpovi pořádek. Náhradník je neznámý, favorité post odmítají
Ikonka času12. 12. 2018, 8:02 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V americké administrativě probíhá velká změna, která může zamíchat dalším působením prezidenta Donalda Trumpa. Z funkce konecem roku odejde dosavadní personální šéf Bílého domu John Kelly – muž, který do Trumpova panování vnesl alespoň náznak pořádku. Kdo jej nahradí, zatím jasné není. Trhavý post odmítá jeden Trumpův favorit za druhým.

ČEZ ESCO koupila výrobce řídicích systémů budov Domat Control System
Ikonka času12. 12. 2018, 7:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Firma ČEZ ESCO z energetické skupiny ČEZ koupila pardubickou společnost Domat Control System, která se zabývá vývojem, dodávkami a provozem řídicích systémů v budovách, průmyslových areálech a energetice. Řekl to mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Cenu nespecifikoval. ČEZ ESCO podle něj získá ve společnosti stoprocentní podíl, dosavadní majitelé však budou ve firmě působit i nadále.

Zápisník Nguyen Thuong Ly: Nelítostné verdikty
Ikonka času12. 12. 2018, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Andrej Babiš se pro očištění svého jména nebál zažalovat celý sousední stát, ale stejně mu to nevyšlo.

Střelba ve Štrasburku si vyžádala několik mrtvých
Ikonka času11. 12. 2018, 22:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Večerní střelba v centru Štrasburku si vyžádala nejméně dva mrtvé. Například televize BFM TV a agentura Reuters však s odvoláním na své zdroje hovoří už o čtyřech mrtvých. Policie podle agentury Reuters střelce obklíčila a na místě se odehrála přestřelka. Podle francouzského ministra vnitra Christophea Castanera je sedm nebo osm lidí zraněno. Agentura Reuters píše s odvoláním na místní policii o 11 raněných, stav některých z nich je údajně vážný.
 

Babiš: Otázka mého možného střetu zájmů je věcí výkladu nových evropských předpisů
Ikonka času11. 12. 2018, 21:55 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Otázka údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli Agrofertu je věcí výkladu nových evropských předpisů. Babiš to napsal v dopise eurokomisaři pro rozpočet Güntheru Oettingerovi. V dopise, jehož kopii má ČTK k dispozici a který nese pondělní datum, premiér také připomněl, že vláda začátkem měsíce na základě prvotní právní analýzy dospěla k závěru, že vše je v souladu s českými i evropskými předpisy.

Německý ministr hospodářství Altmaier zhoršil odhad růstu HDP
Ikonka času11. 12. 2018, 20:50 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v letošním roce zvýší pouze o zhruba 1,5 až 1,6 procenta. Podle agentury Reuters to předpověděl německý ministr hospodářství Peter Altmaier. V oficiální říjnové prognóze přitom německá vláda letošní hospodářský růst odhadovala na 1,8 procenta.

INFO.CZ: Iniciativa financovaná Googlem falšovala podpisy vydavatelů
Ikonka času11. 12. 2018, 19:01 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000

Zpravodajský web Politico před několika dny zveřejnil výzvu malých vydavatelů, kteří vyzvali politiky Evropské unie, aby odmítli reformu autorského práva. Ta má posílit práva novinářů proti technologickým gigantům a jednání o textu směrnice momentálně finišují. Iniciativa se mezi politiky setkala s poměrně velkým ohlasem a minimálně jeden členský stát kvůli ní změnil pozici. Jak zjistilo INFO.CZ, podpisy jsou z části falešné, mezi nimi i jediný český. Ten patří zpravodajskému webu Echo24.

Vysokorychlostní železniční trať mezi Prahou a Mnichovem je priorita pro Česko i Německo
Ikonka času11. 12. 2018, 18:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ministerstvo dopravy považuje vysokorychlostní železniční spojení Praha-Plzeň-Mnichov za prioritu. Uskutečnění záměru umožní nedávné rozhodnutí spolkového ministra dopravy o povýšení projektu elektrizace a modernizace německé části spojení do nejvyšší, tedy naléhavé priority ve spolkovém plánu dopravních cest, řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Stavbu na české straně připravuje Správa železniční dopravní cesty (SŽDC).

Hřib nabídl opozici místa v dozorčích radách. Neadekvátní, míní ODS a ANO
Ikonka času11. 12. 2018, 18:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Na pražském magistrátu se vyjednává o zastoupení v dozorčích radách městských firem. Opozici se koaliční nabídka nelíbí.

Z letošního Dakaru mám respekt, Peru je technická země, říká závodník Macík
Ikonka času11. 12. 2018, 17:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Jihoamerické Peru bude na začátku ledna hostit již jednačtyřicátý ročník závodu Dakar. V barvách týmu Big Shock Racing se opět představí Martin Macík. „Vedení rallye slibuje, že se 70% závodu pojede na písku. Tipnul bych si, že to budou z 50% písky a zbývajících 20% budou písečné pisty. Ty jsou zrádné,“ říká závodník, který byl na posledním Dakaru díky páté pozici nejlepším Čechem.

Sociolog Herzmann: Babiše teď sotva může někdo porazit, jen s kritikou opozice neuspěje
Ikonka času11. 12. 2018, 16:28 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Sociolog Jan Herzmann se přes 40 let věnuje průzkumům veřejného mínění. V rozhovoru s Čestmírem Strakatým mluví o tom, že v Česku aktuálně není politická síla, která by mohla hnutí ANO premiéra Andreje Babiše vyzvat k vyrovnanému souboji. „Jsme v situaci, kdy pouhá kritika Andreje Babiše nemůže stačit k tomu, aby někdo z opozičních sil upevnil svoje postavení. Bude potřeba přijít s pozitivním programem a neomezovat se jen na bourání, ale spíše začít stavět něco nového,“ myslí si Hezmann.

Vytěsnění minoritních akcionářů OKD bude muset znovu řešit soud
Ikonka času11. 12. 2018, 16:24 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ústavní soud (ÚS) vyhověl menšinovému akcionáři vytěsněnému v roce 2005 z černouhelné těžební společnosti OKD. Existují pochybnosti o přiměřenosti částky vyplácené za akcie, justice nezohlednila oponentní posudky, které k hodnotě akcií předložili minoritní akcionáři. Spor musí znovu otevřít Nejvyšší soud, který původně některé podstatné otázky nevyřešil. Dnešního vyhlášení nálezu se nikdo z aktérů sporu nezúčastnil.

Kiwi uzavírá další strategické partnerství, dohodla se s Izraelci
Ikonka času11. 12. 2018, 15:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Brněnská společnost Kiwi.com, která se zabývá prodejem letenek, získala menšinový podíl v izraelské společnosti AeroCRS. Díky tomu navázala strategické partnerství s firmou, která spravuje data více než 60 aerolinek a zabývá se leteckými technologiemi. Zpočátku bude platforma Kiwi.com přidaná jako distributor do sítě izraelské firmy a letecké společnosti využívající její rezervační systém budou mít zajištěný přístup k distribuční síti brněnské firmy. V tiskové zprávě to uvedl generální ředitel Kiwi.com Oliver Dlouhý.

Akcie, měny & názory Michala Skořepy: Spekulační peníze jako zvětšovák
Ikonka času11. 12. 2018, 15:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Koruna v posledních měsících neposiluje, ačkoli české úrokové sazby rychle rostly. Dosavadní neposilování koruny mohlo být dáno zahraničními faktory platnými pro celou střední Evropu, jako je třeba hrozba obchodních válek. Přes léto koruna sice neposilovala, ale na rozdíl od forintu a zlotého alespoň neoslabovala – a to bylo možno vysvětlit tak, že oslabující dopad společných faktorů byl v Česku kompenzován rychlým růstem úrokových sazeb. Ve zbylých dvou porovnávaných zemích se sazby neměnily.

Šéf TOP 09 Pospíšil má první nominaci do eurovoleb
Ikonka času11. 12. 2018, 14:53 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nedávný uchazeč o post pražského primátora a šéf TOP 09 Jiří Pospíšil bude velmipravděpodobně znovu bojovat o přízeň voličů v hlasování o Evropském parlamentu. Zda bude lídrem společné kandidátky menších proevropských stran, se podle něj teprve ukáže. Volby se uskuteční příští rok v květnu, naposledy lidé volili do europarlamentu v roce 2014.

Obrana nakoupí protiletadlové střely za téměř 1,5 miliardy korun
Ikonka času11. 12. 2018, 14:44 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ministerstvo obrany nakoupí v příštích šesti letech protiletadlové řízené střely až za 1,5 miliardy korun. Určeny jsou pro přenosný raketový komplet RBS-70. Informaci o zakázce, která bude vyhlášena prostřednictvím agentury NATO Support and Procurement Agency (NSPA), ve středu předá vládě ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).Sdělil to Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Komentář Petra Peška: Dostihy v uplácení voličů
Ikonka času11. 12. 2018, 14:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Žijeme v krásné době. Ekonomika roste, mzdy stoupají, nezaměstnanost je nízká, inflace se sotva rozkoukává. Jen ten rozpočet je pořád ve schodku – příští rok je v plánu 40 miliard. Ale což, však to vláda lidem vynahrazuje různými slevami, úlevami a přilepšeními. Koaliční strany se dokonce předhánějí, která bude vypadat štědřejší. Stojí to za to? Ne. Z mnoha důvodů.

ČEZ za 150 milionů zmodernizuje vodní elektrárnu Slapy. Zvýší její účinnost
Ikonka času11. 12. 2018, 14:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Rekonstrukce v hodnotě 150 milionů korun dovolí vodnímu dílu dodávat „zelenou“ energii dalším čtyřem tisícům domácnostem.

Evropský parlament schválil reverse charge
Ikonka času11. 12. 2018, 13:39 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Evropský parlament (EP) souhlasil se zavedením pravidel, která umožňují používat v boji proti daňovým únikům systém přenesené daňové povinnosti, známý jako reverse charge. Poslanci přijali návrh úpravy, kterou prosazovala Česká republika. Návrh už v říjnu schválili ministři financí zemí EU. Europarlament měl v této věci pouze konzultační hlas, avšak jeho vyjádření umožní Česku požádat Brusel o možnost systém zavést.

Sonda NASA nalezla na planetce Bennu stopy po vodě
Ikonka času11. 12. 2018, 13:17 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Sonda OSIRIS-REx se v rámci programu Origins před časem vydala k asteroidu zvanému Bennu, který se nachází přibližně 160 milionů kilometrů od Slunce. A nyní poslala první zprávu.

Přísnější podmínky vyčistily trh. Z desítek tisíc nebankovních poskytovatelů úvěru zbyla stovka
Ikonka času11. 12. 2018, 12:55 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Počet oficiálních nebankovních poskytovatelů spotřebitelských úvěrů se po změně zákona snížil na přibližně sto subjektů, nad kterými nově vykonává dohled Česká národní banka. Část ze zaniklých firem se přesunula do nelegální oblasti nebo využívá různých kliček pro pokračování svého podnikání, informoval mluvčí projektu Navigátor bezpečného úvěru Zdeněk Soudný. Před změnou zákona se počet poskytovatelů či zprostředkovatelů úvěrů odhadoval na zhruba 55 tisíc.

Fronty a chaos. Takhle vypadala stávka železničářů v Německu
Ikonka času11. 12. 2018, 11:49 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V celém Německu se v pondělí ráno zastavila dálková železniční doprava. O tomto kroku, který vedl i ke zrušení několika spojů s Českem, rozhodla firma Deutsche Bahn (DB) kvůli stávce železničářů za vyšší platy. Rozsáhlá omezení byla i v regionech, například v Bavorsku nebo v příměstské dopravě v Berlíně.

 Starší >  Nejstarší >>

Vrátit se nahoru