E15-politika - aktuální přehled na Elchron.cz

Celkem 6234 článků.|

E15-politika

Zápisník Jany Havligerové: Abolice sem a tam
Ikonka času9. 12. 2019, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Prezident Miloš Zeman si našel novou hračku – abolici. Vloni v lednu napevno prohlásil, že Andreji Babišovi milost neudělí, letos v září pro změnu připomněl, že kdyby se do Čapího hnízda „vrtalo“, tak by k tomuto kroku sáhl. Teď nejvyšší žalobce kauzu sice znovu rozjel, ale abolice nebude. Zeman se věrně drží svého životního kréda: Jenom hlupák nemění své názory.

Jak nakládat s pojistnými smlouvami po zesnulých příbuzných
Ikonka času9. 12. 2019, 6:02 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Smrt je součástí života, poradíme, jak se zařídit, pokud vám zemře někdo, kdo měl „životko”.

Indie a Čína pykají za upřednostňování synů, chybějí jim desítky milionů žen
Ikonka času8. 12. 2019, 18:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V Indii se v reakci na aktuální brutální případy násilí na ženách znovu rozhořela diskuse o problému, se kterým se země už dlouho potýká. Ročně tam dochází k více než třiceti tisícům případům znásilnění a nic nenasvědčuje tomu, že se stav zlepšuje. Vzhledem k tomu, že jednou z příčin jevu je stále výraznější nepoměr mezi počtem mužů a žen v populaci, může být časem i hůř. S demografickou nerovnováhou zápasí i sousední Čína, kde nedostatek žen podněcuje obchod s nevěstami z jiných zemí.

Favorit britských voleb Johnson přiznal nejistotu, v desítkách obvodů je rozložení sil těsné
Ikonka času8. 12. 2019, 17:18 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Předvolební boj v Británii směřuje do finiše a premiér Boris Johnson i přes značné vedení v průzkumech přiznal jistou nervozitu, neboť i v cílové rovince „se může pořadí koní změnit“. Předseda vlády v neděli mimo jiné znovu čelil otázkám ohledně své brexitové dohody a připustil, že její zavedení by znamenalo kontroly zboží putujícího do Severního Irska ze zbytku Británie. I o tom, zda Johnsonova brexitová dohoda bude nakonec přijata, budou Britové rozhodovat už za čtyři dny.

Tesco skončilo se svými kurýry. Rozvoz nákupů z e-shopu předal řetězec službě DoDo
Ikonka času8. 12. 2019, 16:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Maloobchodní řetězec Tesco zrušil svou dodávkovou flotilu pro rozvoz nákupů z e-shopu. Místo vlastních kurýrů spolupracuje s logistickým start-upem DoDo. Změna se týká nejen České republiky, ale i Slovenska. Pro službu DoDo je to rekordně velká zakázka.  

Na prodeji černošické vily Radovana Krejčíře vydělá majitel obchodního domu Máj
Ikonka času8. 12. 2019, 14:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Na připravované exekuční dražbě vily uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře vydělá hlavně realitní skupina Amádeus Real vlastnící například obchodní dům Máj v Praze. 

Francii ochromila generální stávka proti penzijní reformě. A bude hůř, píší místní média
Ikonka času8. 12. 2019, 11:58 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Francouzští železničáři a pracovníci pařížského dopravního podniku v neděli pokračují ve stávce kvůli vládnímu plánu reformy důchodového systému. Doprava v zemi zůstává čtvrtým dnem ochromena, napsala agentura Reuters. A francouzská média varují, že v pondělí nejspíše bude ještě hůř.

Tržby ČEZ ESCO vzrostly o pětinu. Těží ze zájmu o obnovitelné zdroje a ochranu klimatu
Ikonka času8. 12. 2019, 11:07 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Tržby skupiny ČEZ ESCO, která patří do energetické skupiny ČEZ, vzrostly za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně o 21 procent na čtyři miliardy korun. Uvedl to generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák. Výši zisku nesdělil. 

Do důchodu ve třiceti. Na americký výstřelek se chytají i Češi
Ikonka času8. 12. 2019, 10:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Když po pěti letech strávených na pozici překladatele a později i vedoucího týmu opouštěl třicetiletý Robert Jambrich práci v překladatelské agentuře, byl z něho milionář. Celou dobu pracoval bez ohledu na svátky a víkendy, spal nanejvýš pět hodin denně. Jambrich je jedním z řady lidí, kteří prostřednictvím intenzivního spoření a investic usilují o finanční nezávislost. Jejich hlavní motivací je nemuset už nikdy chodit do standardního zaměstnání. Trend odcházet do „důchodu“ dřív a věnovat se oblíbeným činnostem a rodině dorazil do Česka ze Severní Ameriky, kde má vlastní zkratku.

OBRAZEM: Svobodu pro Hongkong. Ve městě vypukl největší protest za poslední týdny
Ikonka času8. 12. 2019, 10:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V Hongkongu se shromáždily desetitisíce lidí k největší demonstraci za poslední týdny. Organizuje ji Občanská fronta za lidská práva, které stála také za červnovými převážně mírumilovnými milionovými pochody. Hongkongské úřady ji udělily povolení poprvé od 18. srpna. Protivládní demonstrace v Hongkongu nepolevují už šest měsíců. Informují o tom světové agentury.

S částečnými úvazky je Česko pozadu, vláda hledá na řešení stamiliony
Ikonka času8. 12. 2019, 8:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Oproti Evropské unii je Česko pozadu v zaměstnávání žen na částečné úvazky. S odvoláním na data Českého statistického úřadu a EU to uvedla pedagožka a spoluzakládající členka Českomoravské asociace podnikatelek a manažerek Anna Putnová. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) slibuje nápravu v podobě takzvaných sdílených míst. Na jejich vytváření chce nalézt stovky milionů korun, částečně by bylo možné využít evropské fondy. Firmy by bylo možné motivovat i snížením odvodů.

Richard slaví 55 let. Podívejte se do nejstaršího českého úložiště jaderného odpadu 
Ikonka času7. 12. 2019, 19:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Úložiště radioaktivního odpadu Richard nacházející se nedaleko Litoměřic slaví 55 let od svého otevření. Komplex, který v bývalém vápencovém dole vybudovali nacisté jako podzemní továrnu, je od roku 1964 využíván k ukládání radioaktivních odpadů. V areálu je ale také přítomná akreditovaná zkušebna obalových souborů a radioaktivních látek zvláštní formy, která je jedinou svého druhu v Česku. 

Francie zažívá dopravní kolaps. Řidiči kamionů blokují silnice, nejezdí ani vlaky
Ikonka času7. 12. 2019, 16:47 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Silniční dopravu ve Francii v sobotu narušil protest několika stovek řidičů kamionů. Ti svými auty blokovali některé hlavní dopravní tepny v zemi na protest proti zahraniční konkurenci a proti záměru vlády zvýšit daň z pohonných hmot.

Německý diář: Rudá hysterie bortí základy velké koalice
Ikonka času7. 12. 2019, 16:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Německo bylo donedávna klidným politickým přístavem, jakkoli se tak dělo prostřednictvím velké koalice mezi tradičními soupeři z CDU a SPD. Je to, jako kdyby v Česku v jedné vládě dlouhé roky seděli Václav Klaus a Miloš Zeman, což by v devadesátých letech nešlo, zatímco dnes by si oba asi dost rozuměli.

Slovensko přispěje na pomoc po explozi panelového domu v Prešově milionem eur
Ikonka času7. 12. 2019, 14:48 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Slovenská vláda vyčlenila jeden milion eur (25,5 milionu korun) na odstraňování následků páteční tragické exploze zemního plynu v obytném domě v Prešově a na pomoc postiženým rodinám. Uvedl to tiskový odbor úřadu vlády. Ministři podle něj o poskytnutí příspěvku rozhodli formou oběžníku.

Německo v souvislostech: I Němci utíkají za lepší prací do ciziny. Ale vracejí se
Ikonka času7. 12. 2019, 14:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Německo opouští každý rok přes 180 tisíc lidí. Vyrážejí za prací a lepšími kariérními možnostmi. Ukázal to průzkum Spolkového institutu pro výzkum obyvatelstva, který byl zveřejněn ve středu v Berlíně ve formě studie nazvané Emigrace a návrat domů.

Ericsson přiznal, že uplácel a falšoval účetnictví. Za korupci v USA zaplatí miliardovou sankci
Ikonka času7. 12. 2019, 12:01 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Společnost Ericsson se přiznala k dlouholetému korupčnímu chování ve Spojených státech a dalších zemích včetně Číny, Vietnamu a Džibutska. Švédský výrobce telekomunikačních zařízení souhlasil, že zaplatí přes miliardu dolarů (23 miliard korun), aby ukončil americké vyšetřování, které se týkalo i podplácení vládních představitelů. Podle agentury Reuters to uvedlo americké ministerstvo spravedlnosti.

Boeingu hrozí další pokuta za montáž vadných součástek
Ikonka času7. 12. 2019, 11:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
 Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů korun) za montáž vadných součástek do 133 letadel, rozhodl o tom americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation), napsala agentura Reuters. FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které po dvou tragických nehodách nesmí od letošního jara do vzduchu. 

Korejci údajně kupují od Rusů plzeňskou společnost Škoda JS. Ruská strana obchod popírá
Ikonka času7. 12. 2019, 8:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Jihokorejský konglomerát Korea Heavy Industry & Development má podle Hospodářských novin koupit od ruské Gazprombank dodavatele jaderných technologií Škoda JS. Kupní cena za plzeňskou společnost by se podle informací deníku měla pohybovat v řádu několika set milionů eur. Ruská strana ve vyjádření pro server E15 ovšem uzavření dohody popřela.

Brexit přehledně: Dvoje předčasné volby, dva ministerští předsedové a dva odklady
Ikonka času7. 12. 2019, 8:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Jednání o odchodu Velké británie z Evropské unie se už několik let točí v kruhu, z něhož je nevyvedly ani demise premiérů, ani několik odkladů termínu, kdy EU o Londýn přijde definitivně. Nové datum odchodu zní 31. ledna 2020, ještě předtím však Britové půjdou k předčasným volbám, které poslanci stanovili na 12. prosince. Premiér Boris Johnson, který během podzimu ztratil sněmovní většinu, v nich usiluje o získání silnější pozice, z níž by byl schopen brexit prosadit. Projděte si brexit od A do Z. 

Vánoční prémie ve Škodě Auto: zaměstnanci si polepší o deset tisíc
Ikonka času7. 12. 2019, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pracovníci mladoboleslavské automobilky Škoda Auto se mohou těšit z další finanční prémie ke mzdě. Odborová organizace KOVO jim tentokrát zajistila pětinásobné navýšení výkonové prémie ze dvou na deset tisíc korun. Informoval o tom časopis Škodovácký odborář.

Primark míří také na Slovensko. Po Praze otevře i v Bratislavě
Ikonka času6. 12. 2019, 21:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Irský módní řetězec Primark se brzy objeví i na Slovensku. V Bratislavě chce svůj obchod otevřít už za tři roky. Primark tím vstoupí na patnáctý trh, prozatím má tento oblíbený řetězec s levným oblečením 376 obchodů na 12 trzích. Součástí expanze je i otevření obchodu v Polsku a v Česku. V Praze  na Václavském náměstí proběhne slavnostní otevření v květnu příštího roku.

Nový pokus. Ministr Toman už chystá další podnikatelskou misi do Ruska
Ikonka času6. 12. 2019, 19:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Po předčasném ukončení podnikatelské mise to zkusí ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) v Rusku znovu. Se zástupci českých potravinářských, zemědělských či technologických firem pojede patrně už za dva měsíce.

Macron měl ohledně NATO pravdu, Trump si jen tweetuje a nekomunikuje se spojenci, říká Eichler
Ikonka času6. 12. 2019, 19:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Francouzský prezident Emmanuel Macron svým výrokem o NATO podle docenta Jana Eichlera z Ústavu mezinárodních vztahů popisuje stav, jaký skutečně panuje. „Není tu jen článek 5 Washingtonské smlouvy o NATO, na který se odvolávají nové členské země a je pro ně magický. Macron se odvolává na článek 4 o konzultacích a kritizuje i to, že Donald Trump nic nekonzultuje, místo toho si píše na Twitter a staví spojence před hotovou věc,“ vysvětluje Eichler. Macron přitom musí řešit nespokojenost velké části Francouzů. „Spoustě Francouzů došlo, že vystavili bianco šek a zvolili si někoho, koho neznali,“ říká Eichler

Krypto-graf týdne: Neveselý stav litecoinu. Těžba digitálního stříbra se přestává vyplácet
Ikonka času6. 12. 2019, 18:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Hodnota virtuální měny litecoin dlouhé měsíce padá, stejně tak zájem o těžbu této kryptoměny. Ta se dostala do spirály, ze které nemusí být snadného úniku.

Glosa Petra Peška: Proč bychom se nelikvidovali
Ikonka času6. 12. 2019, 17:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Bylo jen otázkou času, kdy staronové dotační problémy Andrej Babiše přebije jiné téma. Záchrana ovšem nepřišla z Hradu, jak by se mohlo třeba čekat, nýbrž paradoxně od premiérových opozičních protivníků. Tou záchranou se stala šťavnatá slovní přestřelka mezi šéfy poslaneckých klubu Pirátů a TOP 09, tedy Jakubem Michálkem a Miroslavem Kalouskem.

Rohlík.cz může koupit velkoobchodníka MyFood Wholesales
Ikonka času6. 12. 2019, 16:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Majitel internetového obchodu s potravinami Rohlík.cz, společnost Velká pecka, může koupit firmu My Food Wholesales. Ta byla doteď součástí společnosti Sklizeno. Jejich spojení povolil ve zjednodušeném řízení Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Konec po třech týdnech. Výrobce hudebních nástrojů Amati vyhodil krizového manažera
Ikonka času6. 12. 2019, 14:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Záchrana věhlasného kraslického výrobce hudebních nástrojů Amati – Denak ze západočeských Kraslic se komplikuje. Ze scény zmizela klíčová postava chystaného restartu. Po třech týdnech odešel z čela firmy krizový manažer Jiří Melničuk. Firma s ním podle zdrojů deníku E15 rozvázala kontrakt.

V prešovském paneláku vybuchl plyn
Ikonka času6. 12. 2019, 13:55 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově na východě Slovenska v pátek kolem 12:15 explodoval plyn. V budově uvázlo několik lidí a podle hasičů hrozí, že se dům zřítí. List Korzár napsal, že neštěstí si vyžádalo nejméně jeden lidský život, hasiči zatím žádné oběti na životech nepotvrdili.

Komentář Martina Čabana: Babišova cesta mimo byznys je slepá
Ikonka času6. 12. 2019, 13:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Předseda české vlády se kvůli událostem posledních dnů zase o kus přiblížil k rozcestí, z nějž vedou dvě cesty – jedna mimo vrcholné politické funkce a druhá mimo byznys. Že by si měl jednu z nich vybrat, je zřejmé od jeho vstupu do politiky. Stojí ovšem zato se podívat, zda obě ty cesty skutečně někam vedou.

Jak si odečíst zaplacené úroky z hypotéky z daní
Ikonka času6. 12. 2019, 13:03 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dlouhodobé úvěry je třeba plánovat do důsledku. Je třeba být pozorný nejen na sjednávané smluvní podmínky, ale i na daňové povinnosti a případné úlevy. Úroky pro snížení daňového základu je proto zejména v prvních letech splácení hypotéky pečlivě hlídat a každý rok provádět odpočet úroků. 

MPO už ladí detaily sestěhování státních agentur k miliardáři Vítkovi
Ikonka času6. 12. 2019, 12:35 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Novým sídlem státních agentur CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism má být administrativní budova Mayhouse v Praze na Pankráci. Plán ale musí ještě schválit vláda. Jedním z kritérií bylo, aby se do objektu mohly agentury se zhruba 300 zaměstnanci nastěhovat v prvním čtvrtletí příštího roku, uvedla.

Kisku stíhá slovenská policie kvůli jeho rodinné firmě. Je to kampaň, tvrdí exprezident
Ikonka času6. 12. 2019, 12:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Slovenská policie obvinila dalšího vrcholného politika. Stíhá exprezidenta Andreje Kisku v souvislosti s jeho rodinnou firmou KTAG. Podle Kisky jde o politickou kampaň. Ve čtvrtek se do obdobné situace dostal expremiér Robert Fico za to, že se zastal poslance, kterého soudy potrestaly za protiromské výroky. Oba obvinění jsou aktuálně předsedové dvou nejpopulárnějších stran v zemi. Tu čekají v únoru parlamentní volby.
 
obvinila expremiéra Roberta Fica Kiska i Fico jsou před únorovými parlamentními volbami předsedové dvou nejpopulárnějších stran v zemi, oba se ale spolu opakovaně dostali do sporů.

Měl byste odstoupit, vzkázal Michálek Kalouskovi. Předseda TOP 09 prý brání postupu opozice proti Babišovi
Ikonka času6. 12. 2019, 12:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Bývalý ministr a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek svou špatnou pověstí jako předseda sněmovního klubu TOP 09 blokuje podle šéfa pirátských poslanců Jakuba Michálka možnost opozice postupovat proti ANO Andreje Babiše. Měl by odstoupit, řekl Michálek novinářům. Kalousek řekl, že Michálek by se měl zabývat svým klubem. Jde mu podle něj o zánik TOP 09 a jeho vidí jako překážku.

Polská PKN Orlen překvapila plánem na převzetí státní společnosti Energa
Ikonka času6. 12. 2019, 11:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Polská petrochemická společnost PKN Orlen, nad kterou má kontrolu stát, překvapila plánem na převzetí rovněž státní energetické společnosti Energa. Firma to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Největší rafinerský podnik v Polsku, který je mimo jiné i majitelem českého Unipetrolu, chce tímto krokem posílit postavení na trhu s elektřinou.

 Starší >  Nejstarší >>

Vrátit se nahoru