E15-politika - aktuální přehled na Elchron.cz

Celkem 7716 článků.|

E15-politika

Německý diář Petra Fischera: Strategie přebytku
Ikonka času25. 1. 2020, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Německu už šest let za sebou přebývají peníze ve veřejných rozpočtech. Loni to bylo dohromady kolem 50 miliard eur proti ročním finančním plánům. Vláda přitom vždy sestavovala rozpočet jako vyrovnaný, jen se na konci roku ukázalo, že v pokladně jsou navíc miliardy eur. Čím to je? Neumějí Němci počítat? Moc se šetří? Vybírá se více daní, než ekonomové na ministerstvech odhadují?

Koronavir dorazil do Evropy. První nakažené hlásí Francie
Ikonka času24. 1. 2020, 21:19 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ve Francii se objevily dva případy nákazy novým koronavirem, který byl poprvé zaznamenán na konci loňského roku v čínském městě Wu-Chan a jemuž podlehlo již nejméně 26 lidí. Jedná se o první výskyt viru v Evropě. Podle francouzského ministerstva zdravotnictví, které informaci oznámilo, se zřejmě budou objevovat i další případy.

Čína staví obří nemocnici. Má pojmout tisícovku nemocných koronavirem
Ikonka času24. 1. 2020, 20:18 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Kapacity čínských zdravotnických zařízení pro nemocné, kteří se nakazili novým typem nebezpečného koronaviru, nestačí. Proto se úřady rozhodly vybudovat obří nemocnici v jedenáctimilionovém Wu-chanu, odkud se nemoc začala na přelomu roku šířit. Zařízení pro tisíc lidí má být hotové v řádu dnů.

Bratislavské letiště zůstane dočasně mimo provoz
Ikonka času24. 1. 2020, 18:41 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Mezinárodní letiště M. R. Štefánika Bratislava nebude na přelomu letošního dubna a května fungovat. Z provozu ho na jedenáct dní vyřadí rekonstrukce vzletových a přistávacích drah. Informují o tom slovenská média.

Krypto-graf týdne: Tvůrci třetích nejcennějších digitálních mincí se jich přestávají zbavovat
Ikonka času24. 1. 2020, 18:17 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Tlak na výprodej digitálních mincí označovaných jako XRP v posledním čtvrtletí výrazně pominul. Na hodnotě „mincí“ s třetí největší tržní kapitalizací se to ale zatím příliš neprojevilo.

Řízení dodávek pro restaurace v jednom systému. Startup Uget vybral od investorů přes 10 milionů
Ikonka času24. 1. 2020, 15:37 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Do online platformy pro gastrobyznys Uget, která digitalizuje proces nákupu a prodeje zboží, vstoupili noví investoři. Kapitálový fond Nation 1 společně s angel investorem Pavlem Friedrichem jí na další rozvoj poslali přes deset milionů korun. 

Apple začne nový levný iPhone vyrábět v únoru, cena má spadnout pod deset tisíc
Ikonka času24. 1. 2020, 15:13 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dodavatelé Applu finišují s přípravami na zahájení výroby nového, dostupnějšího modelu mobilního telefonu iPhone. Sériová produkce by měla odstartovat v únoru, uvádějí zdroje agentury Bloomberg.

Zetor chce s Indy vyvinout nový speciální traktor pro indický trh
Ikonka času24. 1. 2020, 15:11 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors bude spolupracovat s indickou firmou VST Tillers Tractors na vývoji nového traktoru určeného primárně pro indický trh.

Střelba v německém městě Rot am See si vyžádala životy nejméně šesti lidí
Ikonka času24. 1. 2020, 14:44 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Šest lidí zahynulo při střelbě ve městě Rot am See na jihozápadě Německa. Policisté zadrželi člověka, kterého z činu podezřívají. Podle prvních poznatků se případ zřejmě týká vztahových problémů.

Organizace sportu v Česku bojují o miliony na svůj chod. A konkurují si mezi sebou
Ikonka času24. 1. 2020, 14:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nový návrh rozdělení peněz mezi činnost České unie sportu, Českého olympijského výboru, České obce sokolské a nově vzniklé vládní agentury pro sport vyvolal ve sportovní obci vášně. Vrcholní sportovní funkcionáři se teď snaží získat víc. 

Seznamka Tinder vytáhla proti sexuálním útokům. Přidává do aplikace krizové tlačítko
Ikonka času24. 1. 2020, 13:40 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Sexuální útoky k nimž v USA a Británii dochází v souvislosti s využíváním seznamovací platformy Tinder znepokojují její vedení. Mandy Ginsbergová, generální ředitelka firmy Match Group, která Tinder provozuje, uvedla, že se Tinder stane první seznamkou, která investuje do bezpečnostní služby, jež bude řešit mimořádné situace. 

Česká aplikace Záchranka slaví další úspěch. Po Slovensku a Rakousku se dostane i do Maďarska
Ikonka času24. 1. 2020, 12:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Úspěch české aplikace Záchranka nekončí. Nově se dostává i do Maďarska, kde ji budou moci využít jak cestovatelé z Česka, tak i místní. Pro ně bude připravena maďarská mutace aplikace s názvem ÉletMentő. Maďarsko se stane třetí zemí mimo Česko, kde bude služba dostupná. Podporu pro napojování zahraniční záchranné systémy má aplikace Záchranka od Nadace Vodafone i od Ministerstva zdravotnictví ČR.

Milník pro Škoda Auto. Automobilka poprvé v Česku vyrobila přes devět set tisíc automobilů
Ikonka času24. 1. 2020, 11:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Automobilka Škoda Auto loni poprvé vyrobila ve svých závodech v Česku více než 900 tisíc aut. Meziročně její tuzemská produkce vzrostla o 2,25 procenta na 910 tisíc vozů. Automobilka již dříve uvedla, že celosvětové jí dodávky aut loni klesly o 0,9 procenta na 1,24 milionu vozů, důvodem byl zejména pokles na čínském a indickém trhu

Babiš znovu otočil: odvolaný Kremlík náměstkem nebude, resorty se neslučují
Ikonka času24. 1. 2020, 11:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Odvolaný ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) nebude na ministerstvu náměstkem. Po uvedení Kremlíkova nástupce Karla Havlíčka (za ANO) do funkce uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Hnutí ANO, kterému Babiš předsedá, podle něj nerozdává trafiky. Pozice politických náměstků je dědictvím po „tradičních politických stranách“ a pod Havlíčkem nebude žádná zřízena, uvedl ministerský předseda. Další Kremlíkovo působení na ministerstvu záleží na Havlíčkovi.

Lyžaři už horská střediska neuživí, ta začínají sázet i na letní sezónu
Ikonka času24. 1. 2020, 10:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pouhá obsluha lyžařů už k obživě nestačí. Čím dál významnějším zdrojem financí tuzemských horských středisek se stává prodlužující se letní sezona. Ta už podle vyjádření středisek pro deník E15 generuje čtvrtinu až třetinu příjmů. Majitelé horských center zábavy si to dobře uvědomují a do letních radovánek typu kolečkových bobových drah či zážitkových parků investují stále více.

Koronavir řádí dál. Obětí přibývá, počet nakažených již přesáhl osm set
Ikonka času24. 1. 2020, 9:25 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Už 26 obětí evidují čínské úřady v souvislosti s šířením nového typu koronaviru, který se na konci loňského roku objevil v 11milionovém městě Wu-chan. Počet prokázaných případů se zvýšil na 876, informovala agentura DPA s odvoláním na státní média. V nejvíce zasažené provincii Chu-pej je prakticky uzavřených 11 měst s přibližně 37 miliony obyvatel. Od čtvrtka se to týká Wu-chanu a úřady zastavily veřejnou dopravu například i ve městě Ťing-čou, kde žije asi 5,6 milionu lidí. Přerušen byl i provoz vlaků do ostatních měst.

Objem hypoték loni klesl o 17 procent, byl nejnižší za pět let
Ikonka času24. 1. 2020, 9:21 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Objem poskytnutých hypoték klesl loni o 17 procent na 181,6 miliardy Kč a jejich počet se snížil o 22 procent na 77 400. Hypoteční trh se po celý loňský rok vyrovnával s přísnější regulací České národní banky a zaznamenal nejhorší výsledky za pět let, vyplývá ze statistik Fincentrum Hypoindexu.

Komentář Roberta Maleckého: Analog, žádnej digitál
Ikonka času24. 1. 2020, 8:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Česko, některými snílky zvané též Země budoucnosti, spektakulárně zvládá dvě věci: stavět dálnice a zavádět přívětivou elektronizaci státní správy. Když se tyto věci spojí, jak ukazuje příklad dálničních e-známek, je z toho ohňostroj inovací a příležitostí. Prostě „analog, žádnej digitál“, jak kdysi zpívali Chinaski.

Karel Havlíček se ujal ministerstva dopravy
Ikonka času24. 1. 2020, 8:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vicepremiér a současný ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) se ujal funkce ministra dopravy. Havlíček nahradil Vladimíra Kremlíka (za ANO), kterého premiér Andrej Babiš v pondělí odvolal kvůli zakázce k elektronickým dálničním známkám. Havlíček povede resorty dopravy a průmyslu současně, podle Babiše až do konce volebního období.

Čínský jüan i kvůli koronaviru spadl na dvoutýdenní minimum
Ikonka času24. 1. 2020, 8:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Web E15 přináší přehled důležitých témat, která by vám dnes neměla uniknout.

Mír na Blízkém východě? Trump odhalí dlouho očekávaný plán
Ikonka času24. 1. 2020, 7:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Spojené státy do úterní návštěvy izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Bílém domě odhalí svůj dlouho očekávaný plán na dosažení míru na Blízkém východě. Podle světových zpravodajských agentur to americký prezident Donald Trump řekl novinářům na palubě vládního letadla Air Force One. Šéf Bíleho domu údajně uvedl, že uskutečnění plánu by bylo přínosem i pro Palestince.

Zápisník Jiřího frydlewicze: Zavirovaná planeta
Ikonka času24. 1. 2020, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zaměstnanci belgické věznice dostali pohlednici s pozdravy z Thajska, kterou jim zaslal Oualid Sekkaki. Tento chlapík uprchl z přísně střeženého zařízení nedaleko Antverp loni v prosinci spolu s dalšími čtyřmi spoluvězni. Skupince mezinárodně hledaných osob však pobyt v Thajsku nejspíš kalí fakt, že se v zemi objevil smrtící koronavirus.

Jak si odečíst zaplacené úroky z hypotéky z daní
Ikonka času24. 1. 2020, 6:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dlouhodobé úvěry je třeba plánovat do důsledku. Je třeba být pozorný nejen na sjednávané smluvní podmínky, ale i na daňové povinnosti a případné úlevy. Úroky pro snížení daňového základu je proto zejména v prvních letech splácení hypotéky pečlivě hlídat a každý rok provádět odpočet úroků. 

Metnar nechá prověřit armádní zakázku na radary. Česko je koupilo mnohem dráž než NATO
Ikonka času23. 1. 2020, 19:52 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nechá prověřit nákup pasivních sledovacích systémů pro armádu. Dva komplety systémů DPET, jejichž základem jsou radiolokátory Věra NG od české firmy ERA, stály 1,245 miliardy korun bez DPH. Jak upozornil deník E15, NATO před několika lety získalo stejné dva lokátory výrazně levněji.

Čínští astronomové zveřejnili snímky z lunární sondy. Podívejte se na odvrácenou stranu Měsíce
Ikonka času23. 1. 2020, 19:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Je to už více než rok, co čínská lunární sonda Čchang-e 4 a její vozítko Nefritový králík 2 přistály na odvrácené straně Měsíce. Nyní čínští astronomové zveřejnili velkou knihovnu fotografií, která běžně neviditelnou oblast podrobně mapuje.

Klasická síťovka slaví návrat. Loni jich česká firma prodala přes sto tisíc
Ikonka času23. 1. 2020, 19:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ústup zákazníků od jednorázových igelitových tašek nahrává výrobcům alternativ. Firma Česká síťovka za poslední rok prodala desítky tisíc tradičních tašek, zájem roste i v zahraničí. Stejnojmenná taška se veze na retrovlně a zájem o ní roste i v zahraničí. 

Česká oděvní výroba brzy zanikne, říká zakladatel značky Le Premier Jakub Lohniský
Ikonka času23. 1. 2020, 18:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Módní značka Le Premier, která se specializuje na pánské obleky na míru, byla donedávna projektem především Jakuba Lohniského. Loni se po Petru Stuchlíkovi k jeho byznysu přidal také Tomáš Čupr, podnikatel spojený se známými internetovými projekty, jako je třeba prodejna potravin Rohlik.cz. „Jsme kamarádi, kdysi jsme spolu studovali v Brně. Chceme se v online více rozvíjet a on v nás viděl potenciál,“ říká Lohniský.

Další čínské aerolinky ruší lety do Prahy. China Eastern seškrtají linku do Šanghaje
Ikonka času23. 1. 2020, 17:53 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Letecký dopravce China Eastern Airlines od března omezí leteckou linku z Prahy do Šanghaje. Zruší jeden spoj týdně a v provozu tak na trase zůstanou čtyři spoje týdně. Upozornil na to server Zdopravy.cz. 

Do televizních a rozhlasových rad chtějí desítky lidí. Kandidují exbankéř Kysilka nebo ekonom Pikora
Ikonka času23. 1. 2020, 16:43 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
O místa v radách České televize a Českého rozhlasu se uchází celkem 122 lidí. Vyplývá to ze seznamu, který na svém facebookovém profilu zveřejnil pirátský poslanec Tomáš Martínek. 

Merkelová v Davosu: Ochrana klimatu se může stát otázkou přežití
Ikonka času23. 1. 2020, 16:29 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Otázka, zda se podaří dosáhnout klimatických cílů stanovených v pařížské dohodě z roku 2015, by se mohla stát otázkou přežití. V diskuzi na Světovém ekonomickém fóru v Davosu to řekla německá kancléřka Angela Merkelová. 

Spotify sází na podcasty, chce ovládnout další zavedené vydavatelství. A dohnat náskok Applu
Ikonka času23. 1. 2020, 16:11 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Lídr digitálního audio trhu Spotify se snaží dál posilovat na poli podcastů. Poté, co firma loni v rekordní transakci koupila vydavatele audiopořadů Gimlet Media, jedná nyní o převzetí podobně zaměřeného vydavatelství The Ringer.

Z Rejžkova deníčku: O ironii v Čechách
Ikonka času23. 1. 2020, 15:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
S předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou jsem se nepotkal, ale na dálku jsem dlouhodobě se sympatiemi sledoval jeho bohémská prostořeká pravicová vystupování mezi sice korektními, ale sterilními panáky. Jeho náhlá smrt posílá ovšem zásadní vzkaz nejen nabubřelým státníkům, ale vůbec všem hejskům z různých oborů. Na vlajce heslo zní: memento mori.

Šéf Microsoftu: Ochrana dat ať patří mezi lidská práva, svět by si měl vzít příklad z GDPR
Ikonka času23. 1. 2020, 14:57 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Přístup k uživatelským datům musí projít výraznou změnou a svět by se měl inspirovat evropskou GDPR. S takovým poselstvím vystoupil v rámci předposledního dne zasedání Světového ekonomického fóru v Davosu šéf Microsoftu Satya Nadella.

Průměrná sazba hypoték v prosinci klesla na 2,34 procenta
Ikonka času23. 1. 2020, 14:18 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Průměrná úroková sazba hypoték v prosinci klesla na 2,34 procenta z listopadových 2,35 procenta. Sazby klesly jedenáctý měsíc v řadě. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Na minimu byla sazba v prosinci 2016, a to 1,77 procenta. Od té doby většinou rostla. Objemy i počty poskytnutých hypoték v prosinci klesly.

Česko v roce 2020: polovina firem bude nabírat, víc podniků lidem přidá
Ikonka času23. 1. 2020, 14:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dva ze tří zaměstnanců se letos mohou těšit na zvýšení mzdy. Nejčastěji poroste zhruba o šest procent. Vyplývá to z hloubkových rozhovorů, které exkluzivně pro deník E15 uskutečnila personální společnost Předvýběr.cz mezi třemi desítkami majitelů a ředitelů firem a jejich personálních šéfů. Tlak firem na útlum mzdového boomu přesto po letech bobtnajícího blahobytu zesílí. Byznys totiž poroste pomaleji než v předchozích letech a nejistot o dalším směřování domácí i evropské ekonomiky bude více, než byli domácí podnikatelé během konjunktury zvyklí.

 Starší >  Nejstarší >>

Vrátit se nahoru