E15-politika - aktuální přehled na Elchron.cz

Celkem 5609 článků.|

E15-politika

Brexitová dohoda se odkládá, země EU v ní ale věří. Posledním sporným bodem je výběr DPH
Ikonka času16. 10. 2019, 20:59 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie se ve středu nepodařilo dojednat, ačkoli zástupci obou stran našli shodu na většině sporných bodů. Poslední nevyřešenou otázkou zůstává systém výběru daně z přidané hodnoty. Zástupci unijních zemí vidí optimisticky možnost, že by mohla být výstupní smlouva uzavřena v nejbližších dnech. Není podle nich však příliš pravděpodobné, že by ji schválil summit EU začínající ve čtvrtek.

Stamiliardová fúze: FCC schválila spojení amerických operátorů T-Mobile US a Sprint
Ikonka času16. 10. 2019, 20:34 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Americká Federální komise pro spoje (FCC) schválila plánované spojení telekomunikačních operátorů T-Mobile US a Sprint. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na své zdroje. Transakce v hodnotě 26,5 miliardy dolarů (zhruba 616 miliard korun) už v červenci získala souhlas amerického ministerstva spravedlnosti. Stále však čelí žalobě ze strany generálních prokurátorů více než desítky států USA.

Co víte o digitálních stravenkách?
Ikonka času16. 10. 2019, 20:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Poslední dobou se mluví o výhodách a nevýhodách stravenek, které jsou jedním z nejoblíbenějších zaměstnaneckých benefitů. Proto jsme oslovili  Jakuba Rybu, ředitele pro marketing a inovace společnosti poskytující stravenky a stravenkové karty, aby nám přiblížil jejich fungování a výhody digitalizace  stravenkového systému.

Co přinese německý klimatický balíček? Dražší letenky a levnější lístky na vlak
Ikonka času16. 10. 2019, 18:41 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Německá vláda v rámci klimatického balíčku ve středu schválila například vyšší zdanění letenek. Jízdenky na vlak mají naopak zlevnit. O opatřeních, která by ještě do Vánoc měl potvrdit parlament, informovala agentura DPA.

Madrid zvažuje zásah v Katalánsku. Protesty sílí, vyvrcholit mají v pátek v Barceloně
Ikonka času16. 10. 2019, 18:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Odbojné Katalánsko pokračuje v protestech, které vyvolal pondělní verdikt soudu nad místními politiky. Počet zraněných po tvrdých střetech mezi demonstranty a policisty stoupá, do akcí se zapojuje stále více lidí od studentů po zemědělce. Socialistický premiér Pedro Sánchez jednal kvůli napětí v regionu s opozicí. Záležitost je pro něj mimořádně citlivá, jelikož Španělsko za necelý měsíc čekají volby.

Středoevropský boj s levnou prací: Polsko chce téměř zdvojnásobit minimální mzdu
Ikonka času16. 10. 2019, 17:54 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Česká republika, Polsko a Maďarsko se snaží zbavit pověsti zemí s levnou pracovní silou. Chtějí se tak posunout do další fáze své pozoruhodné transformace z hospodářsky slabých komunistických států v energické tržní ekonomiky plně integrované do evropských dodavatelských řetězců. Píše to evropský redaktor listu Financial Times Ben Hall.

Úřady rozbily trh s dětským pornem, provozovateli sázka na anonymitu bitcoinu nevyšla
Ikonka času16. 10. 2019, 17:17 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Americké a jihokorejské úřady se chlubí rozbitím jedné z největších světových obchodních sítí s dětskou pornografií. Pomohla jim k tomu i pokročilá analýza řetězce bitcoinových transakcí, které k provozovatelům on-line portálu proudily, uvádí agentura Bloomberg. Mezi obviněnými jsou i čeští občané.

Úpadek „dluhopisového mága“. Soud zahájil insolvenční řízení s majitelem EMTC Bártou
Ikonka času16. 10. 2019, 17:09 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Městský soud v Praze uznal podání insolvenčního návrhu proti majiteli a šéfovi skupiny EMTC Tomášovi Bártovi a zahájil tak s ním insolvenčním řízení. Skupina věřitelů si nárokuje téměř 30 milionů korun. Soud se nyní bude také zabývat možným úpadkem Bárty a vyhlášení konkurzu na jeho majetek. Skupina EMTC uvedla, že dokončuje jednání se strategickým partnerem.

Zeman musí do nemocnice, čeká ho několikadenní hospitalizace
Ikonka času16. 10. 2019, 16:33 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Prezident Miloš Zeman se chystá znovu do nemocnice. Tentokrát nepůjde pouze o sérii prohlídek, ale přímo o delší hospitalizaci. Do Ústřední vojenské nemocnice hlava státu nastoupí ve čtvrtek odpoledne na rekondiční pobyt. V nemocnici by měl pobýt až do neděle. 

Czech Press Photo: Fotograf E15 Michael Tomeš má nominaci v kategorii Portrét
Ikonka času16. 10. 2019, 15:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Porota vybrala nominace pro 25. ročník soutěže Czech Press Photo. O vítězství v kategorii Portrét se bude ucházet i fotograf deníku E15 Michael Tomeš se snímkem vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové.

Britský ministr pro brexit: Vláda při absenci dohody požádá o odklad odchodu země z EU
Ikonka času16. 10. 2019, 14:55 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Britská vláda požádá o další odklad brexitu, pakliže se jí nepodaří do soboty ratifikovat podmínky odchodu z Evropské unie. Podle televize Sky News to řekl ministr pro brexit Stephen Barclay. Zároveň uvedl, že je proti jakémukoli prodloužení vyjednávacího období, i kdyby mělo posloužit jen pro dotažení vznikající dohody.

Z představenstva OKD odešel Marian Klásek, nahradí ho bývalá poradkyně společnosti Vanda Staňková
Ikonka času16. 10. 2019, 14:44 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
K prvnímu říjnovému dni skončil v představenstvu těžební společnosti OKD Marian Klásek. Firma uvedla, že Klásek skončil na základě svého osobního rozhodnutí. Na jeho místo nastoupila bývalá poradkyně a konzultantka OKD Vanda Staňková. 

Itálie schválila tříprocentní digitální daň. Zasáhne hlavně americké internetové giganty
Ikonka času16. 10. 2019, 14:35 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Italská vláda schválila jako součást zákona o rozpočtu na příští rok i digitální daň, která začne automaticky platit od začátku příštího roku. Informovala o tom agentura Reuters. Ministerstvo financí odhaduje, že tříprocentní daň z příjmů ze služeb poskytovaných v Itálii přinese státní pokladně příští rok 600 milionů eur (15,5 miliardy korun). Daň zasáhne i velké americké podniky, jako je Amazon, Facebook a Google. Česko jedná o sedmiprocentní digitální dani. Do rozpočtu by podle rezortu financí mohla přinést pět miliard korun ročně. Platit by se mohla od poloviny příštího roku.

Zimní dovolené podražily, ale lyžaře táhnou dál
Ikonka času16. 10. 2019, 14:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vidina zimy aktivně strávené na horách v zahraničí je v tomto období největším zdrojem příjmů cestovních kanceláří. Nejvíce zimních zájezdů prodávají právě v září a říjnu. Hlásí přitom zhruba patnáctiprocentní meziroční nárůst počtu zájezdů. Své klienty nejčastěji vypravují na týdenní cesty do Itálie a na kratší dovolené do Rakouska.

Do slovenských médií unikla nahrávka korupční aféry, v níž figuruje Penta i Fico
Ikonka času16. 10. 2019, 13:22 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Do slovenských médií unikla nahrávka z korupční aféry, která se týká podezření z uplácení politiků a vysokých úředníků finanční skupinou Penta v letech 2005 a 2006 výměnou za její vliv na privatizaci a na chod některých podniků. Tisk zveřejnil pasáž z rozhovoru představitele Penty Jaroslava Haščáka s šéfem tehdy opoziční a nyní nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robertem Ficem, který v minulosti stál v čele tří slovenských vlád. Penta nekalé jednání v kauze dlouhodobě popírá, nahrávky označila na nezákonný materiál a kvůli jejich úniku ohlásila podání trestního oznámení.

Glosa Jany Havligerové: Zapomenuté vzdělání
Ikonka času16. 10. 2019, 13:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Hrozba stávkou ve školství trvá. Odbory se stále nedohodly s ministrem školství Robertem Plagou na růstu platů pro příští rok, nepomohla dokonce ani osobní asistence premiéra Andreje Babiše při jednání. Ministr plánuje přidat do základu všem učitelům stejných 2700 korun, na odměnách by se mělo rozdělovat v průměru asi 900 korun. A odborářům se nelíbí, že na odměny nemusí dosáhnout každý. Takže chtějí, aby celý desetiprocentní slíbený růst šel do tarifů. Babiš slibuje, že do dalších jednání se vloží ještě vehementněji, neboť vidina stávky, byť jen jednodenní, se mu zjevně zajídá.

Parkurové Prague Playoffs bude bez Kellnerové, tu po zlomenině trápí bolesti
Ikonka času16. 10. 2019, 12:44 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Jezdkyně Anna Kellnerová nebude závodit na listopadovém finále světové ligy ve skokovém parkuru v Praze. Členka týmu Prague Lions po květnové zlomenině stehenní kosti nemůže kvůli bolestem trénovat a účast na vyvrcholení seriálu Global Champions s názvem Prague Playoffs, které se uskuteční od 21. do 24. listopadu v Praze, musela vzdát. 

Kim cválá na bílém koni na posvátnou horu. Je to předzvěst letu do vesmíru, tipují experti
Ikonka času16. 10. 2019, 12:18 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nejbližší asistenti severokorejského vůdce jsou přesvědčení, že Kim Čong-un má v plánu realizovat velkou válečnou operaci. Dokládat to mají snímky Kima stoupajícího na bílém koni na horu Pektusan. Informuje o tom zpravodajská agentura Reuters.

Dron E15: Helfštýn dostane skleněnou střechu. Rekonstrukce hradu vyjde na desítky milionů
Ikonka času16. 10. 2019, 11:48 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Hrad Helfštýn prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Po opravách a dostavbě se jeho palác otevře veřejnosti v podobě patrového výstavního prostoru. 

Návrh zdanění hazardu vynechal sázení na internetu. Online gamblerů přitom přibývá
Ikonka času16. 10. 2019, 11:24 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nové zdanění hazardu navrhované vládním daňovým balíčkem kritizují nejen opoziční, ale i koaliční poslanci. Míní, že je uspěchané a nekoncepční. Odborníci na závislosti navíc varují před stále větší oblibou online kasin a kurzového sázení na internetu, které soubor opatření ministerstva financí nijak neřeší.

Komentář Gregora Martina Papucska: Budapešťská facka Orbánovi
Ikonka času16. 10. 2019, 11:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Budapešť z hlediska vládní strany Fidesz po devíti letech padla. To je nejdůležitějším výsledkem nedělních komunálních voleb v Maďarsku. Celkově v nich opozice přinejmenším nahlodala dosud téměř jednolitou moc vládních stran, která sahá od parlamentu až k samosprávám a postům primátorů a starostů měst. Opozice tedy oslavuje, ovšem vláda připomíná, že nejsilnější stranou v Maďarsku je nadále Fidesz, strana Viktora Orbána ostatně dostala celkově nejvyšší počet hlasů.

Babiš: Česko musí stavět jaderné bloky, i kdyby porušilo právo Evropské unie
Ikonka času16. 10. 2019, 10:43 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Česko musí prosadit stavbu nových jaderných bloků, i kdyby kvůli tomu mělo porušit evropské právo. Na jednání sněmovního výboru pro evropské záležitosti to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj je třeba postavit nové bloky v obou nynějších jaderných elektrárnách, tedy v Dukovanech i v Temelíně.

Aerolinky Swiss odstavily airbusy A220, které chtějí koupit i ČSA
Ikonka času16. 10. 2019, 10:12 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Celá flotila airbusů A220 aerolinek Swiss je na zemi, kde se podrobují důkladné inspekci. Švýcarské aerolinky se své nové letouny rozhodly dočasně odstavit po stále se opakujících poruchách motorů. Společnost zrušila desítky letů, včetně těch do Prahy.

Neprojedou. Vojenskou krizi by česká dopravní síť nezvládla
Ikonka času16. 10. 2019, 10:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Přeprava většího počtu vojáků a techniky přes Česko, například při vypuknutí krize v Pobaltí, by nebyla možná. Přiznává to ministerstvo obrany. Důvodem jsou nedokončené páteřní komunikace, přetížená D1 a mnohdy nevyhovující tunely a mosty. O nedostatcích svědčí mimo jiné i problémy s přesuny amerických konvojů v uplynulých měsících.

Základy kyberbezpečnosti. Zjistěte, zda dokážete odhalit podvodné e-maily
Ikonka času16. 10. 2019, 10:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Kyberútoky míří na všechny typy firem. Hackeři se dříve specializovali jen na velké podniky, nyní už ale úspěšný útok zažila více než polovina malých a středních podniků. Zkuste obstát ve zkoušce a zjistěte, jestli byste odolali útoku. Článek vyšel v rámci komerční spolupráce se společností Cisco.

Průměrná sazba hypoték se v září propadla na 2,47 procenta
Ikonka času16. 10. 2019, 9:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Průměrná úroková sazba hypoték v září klesla na 2,47 procenta ze srpnových 2,61 procenta. Sazby klesly již osmý měsíc v řadě. Vyplývá to z aktuálních údajů Fincentra Hypoindexu. Na minimu byla sazba v prosinci 2016, a to 1,77 procenta. Od té doby většinou rostla. Ani díky levnějším hypotékám ale hypoteční trh příliš neožívá.

Ceny průmyslových výrobců v září zpomalily růst pod dvě procenta. Zdražilo zejména stavebnictví
Ikonka času16. 10. 2019, 9:43 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ceny průmyslových výrobců v září zpomalily meziroční růst na 1,9 procenta ze srpnových 2,1 procenta. Šlo o nejnižší růst od loňského května. Zemědělské ceny v září zbrzdily meziroční růst na dvě procenta z 4,1 procenta o měsíc dříve. Zdražování ve stavebnictví naopak zrychlilo. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Průmyslové ceny předznamenávají další vývoj cen pro konečné spotřebitele u obchodníků.

Ranní přehled podle Bloombergu: Nový návrh dohody o brexitu může být znám ještě dnes
Ikonka času16. 10. 2019, 8:36 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Web E15 přináší přehled důležitých témat, která by vám dnes neměla uniknout.

Komentář Petra Peška: Církevní restituce – jedno vítězství rozumu
Ikonka času16. 10. 2019, 8:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Čekalo se to, ale i tak to stojí za pozornost. Rozhodnutím o protiústavnosti zdanění církevních náhrad fakticky končí tažení proti tomu, aby stát alespoň finančně odčinil jeden ze zločinů komunismu. Je to také jeden z mála korektivů uplatněných na to, co vládní většina za asistence Hradu v poslední době zavádí a předvádí. A za povšimnutí stojí i samotná argumentace Ústavního soudu.

Zápisník Petra Peška: Politika v pohybu
Ikonka času16. 10. 2019, 7:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Musíme zbrojit, žijeme v nebezpečném světě, konstatoval premiér Andrej Babiš. Hnutí ANO má přitom ministerstvo obrany v gesci už téměř šestý rok v řadě.

Investiční skupina Eurohold krouží kolem rumunského byznysu ČEZ
Ikonka času16. 10. 2019, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Bulharský i rumunský byznys domácí energetické skupiny ČEZ může koupit jedna firma, a totiž pojišťovací a investiční skupina Eurohold. Ta už si s českou firmou plácla letos v červnu ohledně podnikání v Bulharsku, nově projevila zájem i o aktivity ČEZ v sousedním Rumunsku. Deníku E15 to potvrdil český mediální zástupce Euroholdu. Rumunský byznys domácí energetiky je přitom podle odborníků násobně větší než bulharský.

Chytré osvětlení pro byt, dům i zahradu – ekologické a s nízkou spotřebou
Ikonka času16. 10. 2019, 2:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Centrum energetických služeb PRE, ve spolupráci s dceřinou společností Pražské energetiky firmou Frontier Technologies přichází s nabídkou nového sortimentu v oblasti osvětlení. Současná nabídka, která zahrnovala úsporné zdroje světla, je od 1. října rozšířena o prodej svítidel.

Dvacet hodin v letadle. Aerolinky otestují trasu, kterou část vědců označuje za zničující
Ikonka času15. 10. 2019, 20:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Australská letecká společnost Qantas otestuje jako první aerolinka let z New Yorku do Sydney bez mezipřistání. Celková doba letu by se měla pohybovat okolo dvaceti hodin. Qantas celou operaci nazývá jako „Project Sunrise“. Na palubě letadla bude celkem padesát osob včetně vědců. Aerolinky Qantas ke svému revolučnímu testovacímu letu využijí služeb Boeingu 787 Dreamliner. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Česko je na periferii a zaostává. Selhali všichni politici, Babiš je jen symbol, říká Valeš
Ikonka času15. 10. 2019, 18:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Česko si zanedlouho připomene třicet let od sametové revoluce. Ne všichni to ale oslaví, tvrdí docent politologie Lukáš Valeš. Zejména zemědělci nebo bývalí pracovníci v těžkém průmyslu podle něj nadšení nebudou.

Mládí, ženy a praxe. Nobelova cena za ekonomii teď odráží trendy doby výrazněji než dříve
Ikonka času15. 10. 2019, 18:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Letošní ekonomická Nobelova cena více než mnohé předešlé odráží klíčový trend doby. Tím je široce prosazovaná snaha o začleňování dosud znevýhodněných skupin obyvatelstva do jakéhosi „hlavního proudu“. 

 Starší >  Nejstarší >>

Vrátit se nahoru