Celkem 5841 článků.|

Mesec.cz

V zemi, kde zítra již znamená včera. Prohnilý kapitalismus
Ikonka času12. 12. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[8 minut čtení] Sovětský svaz, to je ta jediná země, jež plně pracuje. Ruce sovětských dělníků neznají nucené zahálky a celý svět se na ně dívá. Bez práce nejsou koláče, ale to neznamená, že by každý musel pracovat. Někteří musejí stále pracovat, jiní nedělají nic a příjmy mají. Nespravedlivý svět popisovali kritici již počátkem 20. století. Aktuální je to i v současnosti, jenže ne vše je tak, jak to vypadá. Knihy vznikají z různých důvodů. Spis „Průvodce inteligentní ženy po socialismu a kapitalismu“ z roku 1928 prý vznikl z podnětu žádosti jisté dámy, domáhající se dopisu vysvětlující to, co je socialismus. George Shaw (1856–1950) jako mistr ironie a sarkasmu chtěl tuto dámu nejprve odkázat „na sta knih, které byly o socialismu napsány.“ Jenže tyto jsou prý psány tak učenou hantýrkou, která je pro „ženy neodbornice nesnesitelně suchopárná“. Tak se Shaw rozhodl napsat knihu zacílenou právě pro ženy, ukázat co ve skutečnosti socialistické hospodaření obnáší.

Aby vám rentu za úraz od ledna 2019 valorizovali, musí ji nejprve správně vypočítat
Ikonka času12. 12. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[9 minut čtení] Než začnete počítat zvýšení náhrad za v práci poškozené zdraví od ledna 2019, zkontrolujte si, zda je vaše dosavadní renta správná. Neošidili vás? Každá z minulosti chybějící koruna se násobně projeví při nynějším zvýšení. Valorizace na sebe navazují. A jaké jsou vaše další nároky na odškodnění újmy na zdraví? Náhrada po úrazu či nemoci z povolání představuje rozdíl mezi průměrným výdělkem před úrazem či onemocněním a příjmem po úrazu či zjištění nemoci, který zahrnuje vydělanou částku a také případný invalidní důchod. Na zvýšení náhrad by měly úrazové pojišťovny v příštím roce 2019 vydat asi 139 500 000 milionu Kč, stát v resortu národní obrany asi 256 000 Kč navíc, v resortu vnitra asi o 1 500 000 Kč víc. Jenže vás zajímá, kolik dostanete právě vy.

Británie a hlasování o dohodě brexitu: čekají nás masové přesuny nebo imigrační procesy?
Ikonka času11. 12. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[9 minut čtení] Velká Británie dnes měla hlasovat o schválení dohody o vystoupení z EU. Nakonec se ale hlasování odloží. Jaké varianty odchodu Británie z EU přicházejí v úvahu? Na některé mohou doplatit všichni občané EU. V létě roku 2016 si Britové odhlasovali v referendu brexit, tedy odchod z Evropské unie. I když toto referendum není pro Velkou Británii závazné, ta nehodlá referendum ignorovat a od té doby se jedná o možných variantách, jak by brexit mohl proběhnout. V článku Brexit: co bude dál? Pohled finančních analytiků jsme kdysi nastínili několik možných variant, jak by odchod z EU mohl vypadat a co by se tím změnilo nejen pro české občany.

Štve vás šéf? Bere „majlant“ a jen vás prudí? Co k tomu řekly soudy?
Ikonka času11. 12. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[8 minut čtení] Tento přehled soudních případů věnujeme manažerům, vedoucím, šéfům. Ale nejen oni najdou odpovědi na své otázky – i vy – obyčejní zaměstnanci, se dozvíte, kdy za průšvihy odpovídají oni a kdy vy sami. A co když vás chtějí povýšit? Nač myslet dopředu? Manažeři někdy mají v práci přemrštěné výhody. Že berou desetkrát tolik a více než vy, by se dalo ještě pochopit, ale jejich zlaté padáky, tedy peníze za cokoliv, jen ne práci, těžko. Koneckonců v soukromém sektoru jsou to peníze majitele – jeho hloupost, že manažery přeplácí, jenže v polostátních firmách, dotovaných ze státního rozpočtu, je to na pováženou, když je z daní dotujete i vy.

Dá se s tím platit? Pravidla u poškozených a padělaných peněz dávají výhodu nakupujícím
Ikonka času10. 12. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[9 minut čtení] Neproškolený člověk má pocit, že padělek pozná. Po proškolení paradoxně obavy rostou, říká expert na peníze. Vysvětluje také, jak je to s bankovkami, které na první pohled vypadají, že už mají něco za sebou. Padělky a poškozené peníze mají jasná pravidla. Ale je jich tolik, že se v nich dá lehce ztratit. Dobrou zprávou pro běžného nakupujícího je, že na něj zákon myslí a je silnější stranou třeba v momentě, kdy má podezření, že mu obchodník vrací padělek nebo poškozenou bankovku.

Zvýšení minimální mzdy od 1. 1. 2019 prodraží zdravotní pojištění jeho samoplátcům
Ikonka času10. 12. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] Kdo nepracuje, nepodniká, ani není uchazečem o zaměstnání, ani za něj z jiných důvodů neplatí zdravotní pojištění stát, si zase jako osoba bez zdanitelných příjmů připlatí. Zvýšení minimální mzdy vždy potěší nízkopříjmové kategorie zaměstnanců, stejně jako třeba uchazeče o zaměstnání, kteří si, když už nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti, vydělávají v povoleném nekolidujícím zaměstnání (o změnách pro „pracující nezaměstnané“ v roce 2019 si povíme někdy příště podrobněji).

Markéta Filová, Česká pojišťovna: hodně rodičů si nechce připustit, že by se jejich dítěti mohlo něco stát
Ikonka času7. 12. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[11 minut čtení] Pojišťujete své děti? A proti čemu? S věkem se částečně liší i priority, na které je v pojištění třeba myslet. A co dělat, pokud si nemůžete dovolit pojistit všechny členy rodiny? Existuje jednoduché pravidlo. Pojišťování dětí je pro rodiče velmi citlivé téma. Málokdo by asi chtěl s pojišťovacím poradcem rozebírat, co vše se jeho dítěti může stát a jaké hrůzy na něj mohou čekat. Někdy je ale třeba před riziky nezavírat oči a podívat se na ně s čistou hlavou. Ne každý si totiž může dovolit pojistit sebe a své dítě na „všechno“. Jak pak zvolit, koho a na co pojistit? A jaká pojištění mají pro děti v různém věku smysl? Nejen o tom jsme si povídali s Markétou Filovou, manažerkou produktového managementu životního pojištění v České pojišťovně.

Zainvestovali jste dům expartnera a teď jdete od sebe? Kdy vám musí peníze vrátit?
Ikonka času7. 12. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[7 minut čtení] Dali jste peníze na vylepšení partnerova domu či bytu, na jeho rekonstrukci, přístavbu, přestavbu, a teď spolu končíte? Málokdo takovou situaci ošetřil na začátku smlouvou. Jak tedy získat své peníze zpět? Kolik na to máte času? Málokdo, když významným způsobem investuje do majetku svého životního partnera, ať již manžela, manželky, druha, či družky, a přispívá mu – většinou na rekonstrukci, přístavbu, přestavbu nebo jiné zvelebení společného bydlení, které však vlastní jen ten druhý, myslí na smlouvu, která by řešila případné vyrovnání při rozchodu nebo rozvodu.

Proč zdražuje elektřina? Rostoucí ekonomika zvedá cenu na burzách
Ikonka času6. 12. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[5 minut čtení] Cena elektřiny v roce 2019 zdraží zhruba o desetinu. Ukazují to první oznámené změny. Dodavatelé musí reagovat na rychlý růst cen na trhu, kde komoditu nakupují. Nezdražuje se jen v Česku, ale i v dalších zemích. Pomůže změna dodavatele? Ano i ne. Za elektřinu si v příštím roce domácnosti připlatí. Kvůli výrazně rostoucím cenám na burze zvyšuje cenu řada dodavatelů a další se s velkou pravděpodobností brzy přidají. Zdražují přitom jak všichni významní hráči na trhu, tak i malí. Zdražovali během letošního roku a zdražuje se i teď, například Bohemia Energy, E.ON, PRE, ČEZ, Centropol a další. Někteří dodavatelé však ceny energií neunesli, na zvýšení cen se nepřipravili a zkrachovali, jmenovitě jde o One Energy & One Mobile. Jiné koupili větší, např. do skupiny Bohemia Energy patří malí dodavatelé Europe Easy Energy a Amper Market. Chystané zvýšení cen tak může prověřit kvalitu vašeho dodavatele energií, zda jej ustojí.

Kdy se vám poúrazová renta snižuje „jen“ o minimální mzdu a kdy o víc?
Ikonka času6. 12. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[9 minut čtení] Stěžujete si na odečítání minimální mzdy od vašeho odškodnění za pracovní úraz. Zvýší pracujícím minimální mzdu, ale vám poškozeným bez práce sníží rentu. Letos se konečně problém vyřešil a peníze už vám brát nebudou. Ale mohlo by být klidně hůř. Nevěříte? Podívejte, jak dopadla paní, které lis amputoval dva prsty. Dlouhodobě se na Měšec.cz potýkáme s problémem poúrazových rent. Píšete nám své dotazy a stížnosti k tomu, v jaké výši dostáváte náhradu za ztrátu na výdělku (po skončení pracovní neschopnosti, resp. při uznání invalidity). My se vám snažíme radit a především informovat o novinkách, kterých se letos – v roce 2018 – sešlo hned několik.

Novinky v listopadu: platby hodinkami, okamžité platby a platby kartou i na úřadech
Ikonka času5. 12. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[22 minut čtení] Nově budete moci platební kartu použít i na vybraných úřadech k úhradě daní. Další banky umožňují platit chytrými hodinkami, vybírat bezkontaktně a startují už i okamžité platby. Co dalšího se událo v listopadu? Na konci roku 2017 jsme vás informovali o tom, že Pojišťovna České spořitelny za čas zmizí z trhu a spojí se s Kooperativou. To v listopadu 2018 posvětila i Česká národní banka.

„Pracující nezaměstnaní“ 2019: Mohou si více vydělat, ale hodně spolkne pojištění (PŘÍKLADY)
Ikonka času5. 12. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[10 minut čtení] Uchazeč o zaměstnání nepobírající podporu v nezaměstnanosti si bude moci přivydělat o 575 Kč více, až 6675 Kč měsíčně hrubého v nekolidujícím zaměstnání. Už to ale jde jen v pracovním poměru nebo na dohodu o pracovní činnosti. Dohoda o provedení práce byla zakázána, takže pokud vám opravdu přidají, nebude to tak výhodné. Ani v roce 2019 nedostanete čistého tolik, co v roce 2017. Není žádným tajemstvím, že si nezaměstnaní, registrovaní úřadem práce, na černo přivydělávají, a to i když pobírají podporu v nezaměstnanosti. Ale po skončení vyplácení podpory, tedy po uplynutí tzv. podpůrčí doby, nebo i od samého počátku registrace úřadem práce, pokud jim nárok na podporu nevznikl, si mohou s omezením vydělávat legálně, a to v tzv. (s evidencí uchazečů o zaměstnání) nekolidujícím zaměstnání.


Vrátit se nahoru