Celkem 4880 článků.|

Mesec.cz

Chcete kratší pracovní dobu s tím, že budete efektivnější? Ne vždy se to osvědčilo
Ikonka času14. 8. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[10 minut čtení] Kratší pracovní doba a zároveň větší efektivita práce jdou dohromady, ačkoli to může znít paradoxně. Na zavádění se ale musí chytře, jinak hrozí pravý opak. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) začala prosazovat zkrácení pracovního týdne ze současných 40 hodin na 37,5 hodiny týdně. Každý den byste tak pracovali o půl hodiny méně. Za stejné peníze samozřejmě.

Když vám už peníze nestačí: Jak dosáhnout zvýšení renty za mimopracovní úraz?
Ikonka času14. 8. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[7 minut čtení] Mzdy i ceny rostou, ale renty pro zdravotně poškozené, kteří k újmě došli mimo pracovní poměr a nebyli pojištěni, už vláda nevalorizuje. Co s tím? Nezbývá než žalovat na doplacení rozdílu v příjmu. V důsledku vážnějšího úrazu, který zanechá trvalé následky na zdraví, se často poškozenému sníží jeho příjem, ať ze závislé práce v zaměstnání, či ze samostatné-výdělečné podnikatelské činnosti. Někdy ztratí poškozený schopnost pracovat zcela, pokud je uznán plně invalidním (ve 3. stupni). Ať již je poškozenému přiznán invalidní důchod v jakémkoliv stupni a jakékoliv výše, ten nikdy nedosáhne úrovně původního příjmu.

Jak získat bezplatně výpisy z úvěrových registrů? Tip z praxe
Ikonka času13. 8. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[8 minut čtení] Nerad plýtvám penězi a moje oblíbená cena je zdarma. Zdarma, to je takové magické slovíčko, které mě doslova přinutí se o danou komoditu zajímat. Kdysi mi jeden kolega v jednom z předešlých zaměstnání téměř vyčetl, že zadarmo bych bral i žloutenku a já jsem si tohle heslo tak trochu vzal za vlastní. Jsem relativně nadprůměrným uživatelem různých bankovních produktů. Rád využívám různé akce, které se vztahují ke zřízení nebo využívání zejména úvěrových produktů, a tak jsem si vždy říkal, že bych si měl nechat udělat výpisy z úvěrových registrů. Existuje totiž nenulová pravděpodobnost, že ne všechny banky po sobe uklidí, pokud u nich daný produkt zrušíte, ale nějak se mi ne úplně chtělo za tuto službu platit. A protože bych počet finančních institucí, kde jsem nebo jsem v minulosti byl nějak angažován, nespočítal na prstech, a to ani v případě, kdybych si vzal na pomoc prsty na nohou, byl jsem zvědav, jestli někde nezůstal nějaký ten kostlivec ve skříni. A jak se později ukázalo, tak zůstal.

Povinné ručení pro cyklisty a chodce? Viníky nehod chrání iluze anonymity
Ikonka času13. 8. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] I cyklista a chodec mohou způsobit škodu, jenže narozdíl od auta nemají značku a dokud je nechytíte a s pomocí policie nezjistíte jejich identitu, můžete nárokovat škodu ledatak ve snu. A přitom stačí tak málo: být pojištěn. Jenže pro cyklisty i chodce je to dobrovolné. A kde nic není, ani smrt nebere. Hned na úvod musím zdůraznit, že je nesmysl legislativně přemýšlet o „povinném ručení“ pro cyklisty, tedy de iure i pro koloběžkáře a vůbec pro řidiče nemotorových vozidel. To by byla jen voda na mlýn pojišťoven a úředníků.

Co byste měli znát, než vyrazíte autem do zahraničí?
Ikonka času10. 8. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[9 minut čtení] Jet do zahraničí vlastním autem je mnohdy pohodlnější. Každá země má ale jiná pravidla, ať už na povinnou výbavu, možnost telefonování za volantem nebo kouření v autě. Při nerespektování pak pokuty neminou ani cizince. Pokud se chystáte během léta do zahraničí, je potřeba si nastudovat informace o dopravních předpisech těch zemí, skrze které hodláte projíždět. Často se totiž liší povinná výbava, povinnosti řidiče, platí jiné zákazy a hrozí vyšší pokuty. Shrnuli jsme proto pro vás ty nejdůležitější informace.

Z poradny Měšce: může být poplatek za platbu kartou? Jaký dětský účet si vybrat?
Ikonka času10. 8. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[3 minuty čtení] Může si obchodník účtovat poplatek za platbu kartou? Jak předčasně splatit překlenovací úvěr, když se spořitelna brání? Chci přijímat platební karty, ale nechci mít u sebe „cihlu“, mohu karty přijímat přes mobil? Jaký dětský účet si vybrat? Výběr otázek a odpovědí z redakční schránky. V článku Může si obchodník účtovat poplatek za platbu kartou? píšete, že od 13. ledna 2018 bude definitivně zakázáno účtovat si poplatek za platbu kartou. V kterém konkrétním § zákona 370/2017 je výše uvedený zákaz uveden?

Saifu České spořitelny. Mobilní platby podruhé a se zlatou rybkou
Ikonka času9. 8. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] Česká spořitelna oficiálně spustila platby mobilem, z mobilu se tak stane bezkontaktní karta. Nejde o premiéru, s mobilními platbami si spořka už hrála. Myšlenka dobrá, ale je to takové… nedodělané. Od středy 8. srpna 2018 Česká spořitelna oficiálně spustila mobilní aplikaci Saifu, se kterou se vaše debetka k účtu spořitelny promění v bezkontaktní kartu v mobilu. Aplikace je v době publikace článku jen pro Android. Pro aktivaci NFC plateb mobilem samozřejmě potřebujete mobil s Androidem a NFC. Pro iOS tato aplikace není k dispozici (z důvodu neexistence Apple Pay pro Českou republiku).

Vzájemně si byli nevěrní. Chytrá smlouva mu ale zachránila majetek
Ikonka času9. 8. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[5 minut čtení] Po rozvodu nejspíš nebudete moci užívat majetek bývalého manžela, ale může se stát, že budete vracet i váš vlastní majetek, který vám daroval. Přemýšlejte, než něco podepíšete a než něco učiníte. Může se to stát i vám. Manžel chce od manželky vrátit darované nemovitosti, soudy mu nevyhověly, protože se prý k němu nechovala v rozporu s dobrými mravy, nevěrní totiž byli oba, ve vztahu si ubližovali navzájem. Jenže manžel si nad rámec zákona dohodl jako důvod k vrácení daru rozvod – a manželka se o něj postarala. To ji může stát velké jmění.

Tomáš Hládek, ČBA: Na internetu se musíme chránit. Po ulici také nechodíme s otevřenou peněženkou
Ikonka času8. 8. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[12 minut čtení] Jak si vytvořit silné heslo? Možná vás překvapíme. Mnoho Čechů se totiž na internetu dostatečně nechrání. Jejich chování pak připomíná procházku s otevřenou a nataženou peněženkou, kdy každému ukazují, jak na tom jsou. O kybernetických rizicích se v poslední době mluví stále častěji. Lidé si dostatečně nechrání svá data, mobilní telefony apod. a následně se diví, že jim šikovný útočník vybílil účet do nuly. Vyzpovídali jsme proto Tomáše Hládka, odborníka na kybernetickou bezpečnost v České bankovní asociaci.

Vysoké daně jdou s námi už od středověku. Specialisty byli Francouzi
Ikonka času8. 8. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] Mnoho lidí často říká, že daně jsou věčné, tedy že tu vždy byly, stále jsou a na „věčné časy“ také s námi budou. Na tomto tvrzení je hodně pravdy, ovšem není to pravda celá. Ne vždy totiž daně existovaly, nebo alespoň ne v dnešní podobě. Anglický král Jindřich II. Plantagenet (který vládl v letech 1154–1189) byl a stále ještě je oprávněně nazýván prvním peněžním králem v Evropě. Vytvořil totiž významný správní úřad, který zasedal u velkého stolu ve tvaru šachovnice, pro se nazýval exchequer (neboli šachovnice). Tento správní úřad byl složen ze dvou oddělení, „rezortů“ – jeden z nich přijímal a vyplácel peněžní částky, druhý představoval jakousi účetní komoru, ve které byly kontrolovány číselné údaje. Všechny účty byly zapisovány na svitky neboli na tzv. rolls.

Jak dlouho trvá převod peněz z banky do banky?
Ikonka času7. 8. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[5 minut čtení] Kdy se peníze připíšou na účet ve druhé bance či záložně? Jako dlouho maximálně může platba trvat? A jak urychlit převod peněz bez vysokých poplatků? Některé banky jsou totiž brzdy. Peníze by mohly posílat rychleji, ale trvá jim to den. Po zadání platebního příkazu a jeho odesláním se započne proces s přesně danými termíny, které každá banka a záložna musí splnit.

Renty za pracovní úraz už jen porostou, nebo budou stagnovat. Zpětně vám ale většinou nic nedoplatí
Ikonka času7. 8. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[6 minut čtení] Novela zákona zabránila tomu, aby byly renty nadále snižovány. Do budoucna tedy buď porostou, nebo budou stagnovat. Na zpětné vyplacení ale nárok mít nejspíše nebudete. Vysvětlíme proč. Už jsme aktuálně informovali, že novela zákona vyřešila problém, kdy se v důsledku zvyšování minimální mzdy nespravedlivě a paradoxně snižovalo odškodnění za pracovní úraz. To už se dít nebude. Ovšem soudní cestou se většinou doplatků nedomůžete. Vysvětlíme proč, kdo šanci na doplacení peněz má a kdo ne a poradíme, co dělat.


Vrátit se nahoru