Celkem 5244 článků.|

Mesec.cz

Jak se k vám nesmí chovat personální agentura?
Ikonka času20. 2. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[6 minut čtení] Hledáte práci přes personální agenturu? Projděte si, jaké chování si k vám mohou dovolit a co už není v její kompetenci. Jak je to například s poplatky za pracovní pomůcky nebo za sjednání práce? Když hledáte práci, máte v zásadě dvě možnosti, jak vás mohou na hlavní pracovní poměr zaměstnat. Buď si práci najdete sami, a to tak, že oslovíte potenciálního zaměstnavatele napřímo, nebo oslovíte personální agenturu. Když oslovíte přímo zaměstnavatele, uzavíráte smlouvu s ním a jste jeho zaměstnanec. Pokud ale pracujete přes pracovní agenturu, tak jste zaměstnanec agentury. A v tom může být velký rozdíl.

Koho máme na nových dvacetikorunách? Významní muži měnové politiky
Ikonka času20. 2. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] Na rozvoji měnové politiky se ve dvacátém století podílelo mnoho mužů. Někteří z nich se do dějin zapsali velmi výrazně. Podívejte se, kdo kritizoval deflační politiku a kdo byl významným bankéřem. Pokud velký národ zapomíná na svoje vynikající členy, je snad možné na jeho omluvu uvést, že jich má mnoho. Národ svým počtem malý (jako je národ náš) má tudíž mnohem větší povinnost uchovávat ve svojí paměti jména těch svých členů, kteří se významnou měrou podíleli na jeho rozvoji. To je také důvod, proč jsem se rozhodl v tomto článku alespoň krátce připomenout několik významných mužů, kteří se ve dvacátém století výrazně zapsali do dějin našich financí.

Koupil zájezd do Egypta, pozval další lidi, ale nezaplatil. Musejí cestovce zaplatit sami obdarovaní?
Ikonka času19. 2. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] Pokud vás někdo pozve na zájezd jako spolucestujícího, stáváte se také zákazníkem cestovní kanceláře a náleží vám ochrana a práva jako spotřebiteli. Máte také povinnosti zákazníka, jako si zájezd zaplatit, pokud ho nezaplatil ten, kdo smlouvu uzavřel? Jistý J. K. uzavřel s cestovní kanceláří cestovní smlouvu na týdenní letecký zájezd do Egypta za cenu 39 110 Kč, přičemž další 2 ženy byly ve smlouvě označeny jako spolucestující. Cena zájezdu byla splatná okamžitě ke dni uzavření smlouvy, protože se odlétalo za pouhé tři dny. Druhý den po uzavření smlouvy předložil pan J. K. cestovní kanceláři příkaz k úhradě bankovním převodem, jímž dokládal platbu ceny zájezdu ve výši 39 110 Kč.

Jak ověřit zahraniční veřejnou listinu?
Ikonka času19. 2. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[6 minut čtení] V řadě případů se můžeme setkat s nutností ověřit platnost listin, kterými je v obchodním styku ověřována nějaká skutečnost jako je např. plná moc nebo ověření podpisu na nejrůznějších smlouvách. Ale jak na to? Při ověřování listin, vystavených v České republice, a při kontrole jejich ověření nenastává žádný problém, neboť jejich ověřování provádí notář nebo pověřený obecní úřad. Složitější situace nastává při ověřování zahraničních veřejných listin (např. dokladů o právní subjektivitě klienta nebo plných mocí).

Kam uložit peníze? Projděte si přehled nejlepších termínovaných vkladů
Ikonka času18. 2. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[3 minuty čtení] Máte volné peníze a hledáte pro ně bezpečný přístav? Nabízejí se termínované vklady v záložnách a bankách. Projděte si přehled těch momentálně „nejvýkonnějších“. Nejvýhodnější úroky na termínovaných vkladech nabízí NEY spořitelní družstvo a Artesa, spořitelní družstvo. Mezi bankami hledejte nejvyšší úrok v Creditas, Equa bank, Expobank, Sberbank, Waldviertler Sparkasse a u vyšších vkladů v J&T Bance.

Jak se vyhnout vysokému nedoplatku za elektřinu?
Ikonka času18. 2. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] Tuhá zima, delší topná sezóna, nevhodně zvolený tarif i špatně nastavené zálohy Za rok 2018 přišlo vyúčtování s nedoplatkem vyšším než 2500 Kč do schránky pětině českých domácností. Přes deset procent domácností doplácelo dokonce víc než 5000 Kč. Co s tím můžeme udělat? Až skončí zima, může se situace, kdy statisíce domácností začnou hledat v rezervách pár tisícovek na doplacení účtu za zimu, opakovat. Nedoplatky na energiích totiž nevznikají jenom jako důsledek nepřízně počasí a dlouhotrvající zimy, často za ně může nesprávný tarif, nízké měsíční zálohy nebo drahý dodavatel energií. S námi budete na letošní zimu připraveni lépe.

Nestačí, že pro vás advokát něco napsal. Musí vás také poučit, jinak může platit
Ikonka času15. 2. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[8 minut čtení] Advokátka napsala darovací smlouvu na nemovitost, ale nepodala už návrh na vklad na katastr, ani klientce neřekla, aby to udělala sama. Dárkyně zemřela, advokátka zase neporadila, jak to vyřešit dodatečně, a tak klientka přišla o majetek. Peníze, peníze a nic než peníze. Bohužel je to trend doby. Pokud jsou vydělány poctivou prací, chytrým nápadem, prospěšným jiným lidem, proč ne, že? Hodně lidí však chce jenom rychle a bez velké námahy vydělat. Vytrácí se hrdost na vlastní práci, profesionalita, zájem o klienta, zákazníka. Práci odbude řemeslník.

Posun v kauze neplatných rozhodčích doložek. Úvěrová firma uspěla u Ústavního soudu
Ikonka času14. 2. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] Spor o neoprávněné exekuce na základě neplatných rozhodčích doložek se dál posouvá. Tentokrát mírně na stranu úvěrových firem. Podle zástupců společností, které se na zastavování exekucí zaměřují, nejde o nic zásadního. Ústavní soud v lednu vyhověl stížnosti společnosti Scania Finance a zrušil předchozí rozsudky soudů, které rušily exekuci na základě rozhodčí doložky ve smlouvě této úvěrové společnosti.

Kdo to zaplatí? Musejí věřitelé, třeba dodavatelé služeb, respektovat rodinné dohody?
Ikonka času14. 2. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] Dohodli jste si, co kdo bude v rodinné domácnosti platit. Zavazuje vaše smlouva také věřitele, třeba dodavatele elektřiny, anebo mohou vymáhat dluh, a to i v exekuci, jako jakýkoliv jiný a vaše rodinné smlouvy o rozdělení platební povinnosti ignorovat? Každá rodina má jinak nastavena pravidla hospodaření a placení. Někde mají společný účet, někde si povinnosti rozdělí a určí, kdo má co platit. Jenže co když jeden dohodnutá pravidla hry nedodržuje? Mohou věřitelé vymáhat dluhy po druhém manželovi?

Přepis energií kontrolujte, můžete ušetřit. Distribuční společnosti vystavují účty odhadem
Ikonka času13. 2. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] Měníte dodavatele? Stěhujete se? Odešel vám nájemník? Obsadili jste nájemníkem byt? Ve všech těchto případech pravděpodobně provádíte přepis energií. Buď v rámci jedné společnosti, nebo se změnou dodavatele. A mnohdy i měsíce po přepisu vám dojde vyúčtování. Vyplatí se ho zkontrolovat, jde o stovky, někdy i tisíce korun. Provádím přepisy často. Na přepisu energií k jinému dodavateli, od nájemce/vlastníka na vlastníka/nájemce žádná složitost není. Vlastně jedna je, výběr toho správného dodavatele.

Pracovat a šetřit. Projděte si život a dílo Aloise Rašína
Ikonka času13. 2. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[7 minut čtení] Mezi naše nejvýznamnější ekonomy a politiky bezesporu paří Alois Rašín. Většina z vás již o něm určitě slyšela, avšak pro mnohé bude jeho jméno pouhým slovníkovým heslem, což je velká škoda. Chci vás proto alespoň stručně seznámit s jeho životem a dílem. Alois Rašín se narodil 18. října 1867 v městečku Nechanice ve východních Čechách. Vystudoval právnickou fakultu v Praze a promován byl 6. října 1891. Již v průběhu svého studia se aktivně zapojil do veřejného života a pokračoval v této činnosti i po jeho ukončení. Věnoval se zejména žurnalistice a organizační činnosti. Byl zatčen, souzen a také odsouzen do vězení v procesu s tzv. omladinou. Ani po propuštění z vězení ovšem svých veřejných politických aktivit nezanechal.


Vrátit se nahoru