Mesec.cz - aktuální přehled na Elchron.cz

Celkem 4705 článků.|

Mesec.cz

Co dělat, když vás poškodila Česká pošta nebo soukromý provozovatel poštovních služeb?
Ikonka času20. 8. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] Reklamujte jejich služby. Jenže co když reklamace není vyřízena k vaší spokojenosti? Nepodávejte žalobu k soudu, ten řízení o ní zastaví a vy budete jen zbytečně utrácet peníze. Se službami státního podniku Česká pošta bývá mnoho lidí nespokojeno, jak o tom psalo například epravo.cz. Ztráta nebo špatně doručené psaní vám může způsobit řadu problémů, třeba se můžete dostat po reklamaci, která nebyla vyřízena k vaší spokojenosti, do sporu se soukromým provozovatelem poštovních služeb.

Jak se ve středověku razily mince?
Ikonka času20. 8. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[5 minut čtení] Havíři byli při odchodu z dolu prohledávání dozorci, aby si náhodou neodnesli plíšek stříbra, a raziči mincí nesměli do práce nosit oblečení s kapsami, aby nekradli peníze. Při ražbě středověkých mincí z drahých kovů byl v mnoha mincovnách používán stejný postup jako u ražby pražských grošů ve Vlašském dvoře v Kutné Hoře. Popisovaný technologický postup výroby mincí vychází z takzvané Kutnohorské iluminace. Právo na nerostné suroviny (tedy i na stříbrnou rudu) ve středověku vlastnil panovník, kterému příslušela takzvaná urbura neboli podíl na zisku. Dalšími podílníky na zisku byli majitelé pozemků, na nichž či „pod nimiž“ bylo dolováno.

Spočítejte si, s jakým investičním životním pojištěním neproděláte
Ikonka času19. 8. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] Chtěli jste uinvestovat,ale místo počítání vydělaných peněz jen platíte poplatky? Raději si zjistěte, jaký produkt pojištění je pro vás výhodný, abyste náhodou neproinvestovali i oblečení, co máte na sobě. Co je investiční životní pojištění a jak funguje? U tohoto druhu pojištění je výše pojistného plnění, tedy peněz, které vám pojišťovna vyplatí, závislá na míře ziskovosti investičního portfolia. Výše vyplacené částky v případě dožití tedy závisí na výsledné sumě na vašem podílovém účtu na konci pojištění. Funguje to tak, že po podpisu smlouvy platíte v pravidelných měsíčních platbách pojistné a pojišťovna na základě vašeho výběru tyto peníze investuje. Pokud vydělává, máte nárok na podíl ze zisku. Riziko případných finančních ztrát však nenese pojišťovna, ale vy.

Proč mají ženy nižší příjem?
Ikonka času19. 8. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[14 minut čtení] Jsou důvody pro to, aby ženy měly nižší příjmy objektivní? Proč mnozí zaměstnavatelé ženám nenabídnou „spravedlivou“ mzdu? Před časem mi na Měšci.cz vyšel článek s mými argumenty, které se snaží vysvětlil, proč mají ženy nižší důchod. Nyní se pustím do ještě ožehavějšího tématu: jaké jsou (také) důvody, proč je průměrný příjem žen menší než mužů (dále jen GPG z anglického gender pay gap)? Na tohle téma naleznete mnoho úvah a studií. Nicméně tato úvaha se bude lišit v tom, že bude z pohledu informatika a finančního poradce, a hlavně bez nyní módní spravedlnosti založené na rovnosti pohlaví.

Se zařízením víza nečekejte na poslední chvíli. Pravidla na hranicích se můžou měnit
Ikonka času16. 8. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[6 minut čtení] Jedete do vzdálenější destinace, kde je navíc potřeba vízum? Nespoléhejte na to, že o něj zažádáte až na hranicích, i když to daná země nabízí. Pravidla se mohou rychle měnit. Ne každý hraniční přechod má navíc oprávnění víza udělit. Letní měsíce jsou pro řadu Čechů symbolem dovolené, odpočinku a relaxu. Někdo vyrazí poznávat krásy České republiky, jiný se podívá po Evropě. Některé pak láká exotika a netradiční destinace.

Máte dluhy a nezvládáte je splácet? Úroky vás „sedřou z kůže“
Ikonka času16. 8. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[5 minut čtení] Novela občanského zákoníku má dlužníkům pomoci. Navrhuje, aby se neplatily úroky z úroků a dlužník nebyl trestán za to, že chce nejprve splácet samotný dluh, a ne úroky z něj. Po dlužníkovi, který je v prodlení, čili má zpoždění se splácením peněžitého dluhu, jinak řečeno neplní jej řádně a včas, může věřitel, který sám řádně splnil své povinnosti, které má vůči dlužníkovi (není tedy sám v prodlení), požadovat vedle zaplacení samotného dluhu (jistiny) i úroky z prodlení. Jejich výši si mohou věřitel a dlužník dohodnout, ale neměla by být nepřiměřená – v rozporu s dobrými mravy, natož lichvářská. Pak by věřiteli hrozil za jejich uplatňování a vymáhání trestní postih. Obvykle se na výši úroku z prodlení nemyslí, věřitel a dlužník si jej předem nedohodnou.

Nemáte na nájem? Zažádejte si o příspěvek na bydlení
Ikonka času15. 8. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[5 minut čtení] Přemrštěné ceny nájemného ve velkých městech atakují hranici, kterou si jejich obyvatelé mohou ze svých příjmů dovolit. Drahé bydlení se však dotýká všech regionů. Růst cen nájemného ve velkých městech začíná mírně zpomalovat, lidé si další zdražování nemohou dovolit. Podle průzkumu realitní kanceláře RE/MAX v hlavním městě za garsonku o rozloze 30 m2 nyní zaplatíte přibližně 9 560 Kč. Za byt 3+kk o rozloze 60 m2 dáte 17 877 Kč. Podle údajů Bezrealitky.cz pronájem středně velkého bytu v paneláku s dispozicí 2+1 teď v Praze stojí 15 000 Kč bez poplatků.

K čemu slouží námitky proti výpovědi z nájmu bytu?
Ikonka času15. 8. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[3 minuty čtení] Abyste neprohráli spor s nájemcem, nesmíte ho zapomenout poučit ve výpovědi z nájmu bytu na možnost navrhnout přezkoumání výpovědi soudem. A jak je to s poučením o námitkách? Jaké jsou důsledky, když na to zapomenete? O tom, kdy a za jakých podmínek můžete vypovědět smlouvu nájemci bytu, jsme psali v řadě článků:

Stát láká k úsporám na důchod. Plánuje vyšší státní příspěvky a podporu dalších investic
Ikonka času14. 8. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] Stát chce lidi více motivovat k tvorbě úspor na penzi. Plánuje například zavést státní příspěvek i pro vyšší úložky u penzijka a daňově podporovat mnohem více investic než dnes. Češi investují konzervativně a spíš v krátkodobém horizontu. Proto je potřeba jim více usnadnit cestu k dlouhodobějším investicím a i těm s dynamičtější strategií. Informace vyplývají z Koncepce rozvoje kapitálového trhu v ČR 2019–2023, kterou letos 4. března schválila vláda.

Úspěšné i neúspěšné měnové unie v historii
Ikonka času14. 8. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] Snaha o jednotnou měnu na evropském kontinentu sahá poměrně hluboko do historie. Jejími předchůdkyněmi byly měnové unie. Některé z nich nahradilo až euro. Některými vybranými aspekty sjednocování měny v historii a současnosti jsem se zabýval v článku Jeden stát, jedno území, jedna měna. Snaha sjednotit měnu vede do historie. Po přečtení několika názorů a zajímavých podnětů v diskusi pod tímto textem jsem se rozhodl jej doplnit o popis několika významných měnových unií.

Jedete s autem do Francie, Německa nebo Rakouska? Pořiďte si ekologickou plaketu
Ikonka času13. 8. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[7 minut čtení] Víte, jakou emisní známku má vaše auto? Pokud ne a cestujete s ním do zahraničí, může se vám ten výlet pořádně prodražit. Na pokutách klidně i 60 000 korun. Lidé v evropských městech chtějí dýchat čistější vzduch, a zavádějí proto nízkoemisní zóny. Jde o části měst, kde je nějakým způsobem omezena doprava. Určité typy vozidel do těchto zón kvůli velké míře znečištění, kterou způsobují, mohou mít úplně zakázán vjezd. Města si za porušení tohoto nařízení účtují mastné pokuty. Další, ekologičtější automobily si musejí pro vjezd do dané zóny koupit ekologickou plaketu. Tyto ekologické nízkoemisní zóny zatím zavedly tři země, Německo, Francie a Rakousko.

Bude mít daň z nabytí nemovitosti místo jednotné sazby dvě, nebo dokonce tři?
Ikonka času13. 8. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[8 minut čtení] Nebylo by lepší daň z nabytí nemovitosti zcela zrušit? Nebo aspoň přinést úlevu všem poplatníkům, všem, kdo kupují domy nebo byty, bez rozdílu? Proč zvýhodňovat lidi dosud bydlící v nájmu? To je blbý, to se bude líbit, říkával Jan Werich. Obávám se, že to může platit, i když nejde o umění, také pro návrh novely zákonného opatření Senátu o dani z nabytí nemovitých věcí, který předložili poslanci za Českou pirátskou stranu v čele s poslancem Tomášem Martínkem. Návrh je komplikovaný, ale líbivý.

Co dělat, aby léky nekončily v odpadu?
Ikonka času12. 8. 2019, 0:11 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[11 minut čtení] Plýtvání léky je časovaná bomba. Tiká pomalu, ale nepřetržitě. Léčiva, která se musí zlikvidovat, jsou zátěží pro ekologický systém planety. Nehledě na to, že tato likvidace stojí peníze a ty platíme jen my, daňoví poplatníci. Jak vyplývá z údajů Českého statistického úřadu, v roce 2017 utratili Češi za léky téměř 26 miliard korun. Volně prodejné léky z toho tvořily 14,5 miliard, léky za předpis 11 miliard. V březnovém rozhovoru pro MF DNES si ředitelka SÚKL Irena Storová stěžuje, jak domácnosti plýtvají léky.

Jak platit na dovolené v zahraničí? Nezatracujte kartu, ale ani hotovost
Ikonka času12. 8. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[9 minut čtení] Chystáte se na dovolenou? Zjistěte si co nejvíce o místě, kde budete bydlet. Na ostrovech nemusí být dostatek hotovosti v bankomatech, v afrických státech se můžete setkat s nedostatkem hotovosti obecně. Léto je v plném proudu a řada Čechů tráví svou dovolenou v zahraničí. Někteří pak v souvislosti s cestou do zahraničí řeší i otázku, jestli si mají vyměnit veškeré peníze už v České republice a vézt tak s sebou poměrně velkou hotovost, nebo naopak neměnit žádné peníze a vše v zahraničí platit kartou. Ideální samozřejmě není ani jedna varianta, ale kombinace obojího. A vyplatí se přihlédnout i k lokalitě, do které se chystáte.


Vrátit se nahoru