Celkem 5486 článků.|

Mesec.cz

Lidé přišli na fintu, jak neplatit za jízdy přes Taxify. Není to ale legální
Ikonka času16. 10. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[7 minut čtení] Objednají si taxík přes aplikaci Taxify, svezou se a na konci cesty nezaplatí. Redakce Měšce získala dokumenty, které prokazují, že se často cestující a řidiči drží v zájemných kleštích. Zákony přitom porušují obě strany. Provozovatel estonské mobilní aplikace Taxify si svůj byznys postavil na negativní reklamě, nekalých praktikách a umožňování porušování celé řady zákonů. A to se nyní začíná obracet proti němu, resp, proti řidičům, kteří pro Taxify jezdí.

Nemocenské 2019: Náhrada mzdy za nemoc i nemocenské dávky se zvyšují
Ikonka času16. 10. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[8 minut čtení] Projděte si, kolik peněz jako zaměstnanci dostanete v nemoci, v těhotenství, během mateřské či otcovské dovolené nebo při péči o nemocného člena rodiny v roce 2019. Během prvních dvou týdnů dočasné pracovní neschopnosti pro nemoc nebo úraz (pokud jste nemocensky pojištěni, což je drtivá většina zaměstnanců, tedy vyděláváte za měsíc aspoň 2500 Kč a na dohodu o provedení práce nejméně 10 001 Kč) vám poskytuje zaměstnavatel náhradu mzdy za pracovní dny; nemocenské vyplácí stát až od 15. dne, a to za kalendářní dny. Platí to s výjimkou prvních třech dnů pracovní neschopnosti, během kterých platí takzvaná karenční doba a náhrada mzdy se neproplácí (ale to se má brzy změnit).

Jak se bránit šikaně v práci? Někdy je nejlepší odejít
Ikonka času15. 10. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[6 minut čtení] Obrana proti mobbingu a bossingu je v praxi velmi obtížná, ale přece vám mnohé poradíme. Bránit se právně je ovšem složité, například svědčit se nikomu nechce. Odchod tak bývá nejúčinnějším řešením. Řada zaměstnavatelů při hledání nových zaměstnanců slibuje přátelský, milý a bůhví jak skvělý kolektiv. Přijde mi to jako nevhodné a nepatřičné vychloubání. To, jaký je kolektiv a pracovní atmosféra ve firmě skutečně, by si měl posoudit zaměstnanec sám. Je to jen na něm. Ale je pravda, že stmelený přátelský pracovní kolektiv je velké plus pro jeho členy i pro firmu. Ostatně někdo jej upřednostní třeba i před vyšším výdělkem, který by mohl dostat jinde.

Daň z nemovitých věcí 2019: Přiznání se podává už v lednu
Ikonka času15. 10. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[5 minut čtení] Blíží se nový rok a s ním první daňová povinnost. Poradíme vám, pro koho povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí platí a co si máte pohlídat. Už v lednu je třeba odevzdat přiznání k dani z nemovitých věcí za rok 2019. Podávají ho ti, kdo se v roce 2018 nově stali vlastníkem nějaké nemovitosti. Oficiální termín pro odevzdání přiznání k dani z nemovitých věcí je do 31. ledna 2019.

Sociální pojištění 2019: Na minimálních zálohách si připlatíte o dvě stovky
Ikonka času12. 10. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[6 minut čtení] Příští rok rekordně vzroste minimální záloha na sociální pojištění. Podnikatelé si připlatí dvě stovky a po dlouhé době vzroste i minimální záloha na nemocenské pojištění. Každý rok vás tradičně informujeme o růstu minimálních záloh v oblasti zdravotního a sociálního pojištění. Ani tento nebude výjimkou. V dnešním textu si shrneme změny pro sociální pojištění, v tom příštím pak pro zdravotní pojištění.

Zajímavosti ze světa peněz a majetku: panovnické vyhlášky, žebravé řády a rýpání do zlata
Ikonka času12. 10. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[5 minut čtení] Snahy o získání a udržení majetku jsou bezesporu hybnou silou veškerého lidského snažení a samy o sobě jsou zdánlivě nudné a samozřejmé. Jsou ovšem s nimi pevně spojeny i zajímavé (a snad i poučné) skutečnosti. Zavítáme až do Grónska a na Faerské ostrovy. Již od středověku obíhala po celé Evropě celá řada nejrůznějších mincí, které byly vydávány ve všech tehdejších státech i státečcích. Ne všichni emitenti však dodržovali (zejména za účelem vlastního obohacení) metrologické parametry svých mincí, které sami stanovili – jinak řečeno, mince měly nižší obsah drahého kovu, zejména stříbra.

Moneta koupí Air Bank a nechá si její jméno. Otázky a odpovědi k velké bankovní změně
Ikonka času11. 10. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[5 minut čtení] V pondělí na bankovním trhu „vybuchla bomba“. MONETA Money Bank má za 20 miliard korun koupit Air Bank a český a slovenský Home Credit. Projděte si detaily této velké dohody. Ke spojení má dojít podle plánu, na kterém se obě strany transakce dohodly, k 1. červenci roku 2019.

Daroval manželce podíl na domu, bude ji muset vyplatit nebo se odstěhovat. Nepovedlo se mu dar odvolat
Ikonka času11. 10. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[8 minut čtení] Za nevděk, ale i za hloupost v podobě velkorysosti se platí. Přiblížíme vám jako varování pikantní příběh exmanželů, který ukazuje, že vám osvětové články o právu nepřinášíme nadarmo. Uvidíte, co může vzniknout za šlamastiku, když se zkombinuje odvolání daru a žádost o vypořádání spoluvlastnictví, jejichž pravidla jsme vám už popsali. Manžel daroval v roce 2008 své manželce ideální (spoluvlastnický) podíl na nemovitostech, konkrétně pozemcích a rodinném domě, který na nich stojí. Proč to udělal, se asi nedozvíme, z rozsudku Nejvyššího soudu ze dne 26. 6. 2018, spis. zn. 33 Cdo 3370/2017, který řeší část sporu mezi bývalými životními partnery, to neplyne, ale působí to zvláštně, protože za pouhý rok a čtvrt (v roce 2009) bylo jejich manželství, uzavřené v roce 1995, rozvedeno.

Online poradna: Vše o autopojištění. Ptejte se, právě probíhá
Ikonka času10. 10. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[2 minuty čtení] Podle čeho vybírat pojištění auta? Je snaha o co nejnižší cenu správným přístupem? Jaké limity vybrat a co chtít od svého povinného ručení? Kdy se vyplatí hradit střet se zvěří z připojištění a kdy z havarijního pojištění? Dává smysl havarijní pojištění i pro starší auta? Když už musíte povinně platit pojištění na auto, můžete získat i další návazná připojištění, které by byla jinak při samostatném prodeji dražší. Kvalitní povinné ručení umí nabídnout podobnou ochranu jako u havarijní pojištění, a přitom levněji. Kdo však chce mít klidné spaní, zvolí si havarijní pojištění a nemusí myslet na to, co si vše k „povku“ připojistil. Na rozdíl od povinného ručení, které má na připojištění vlastní limity, u havarijního pojištění můžete mít limity téměř jaké chcete.

Střípky z historie pojišťovnictví: od požáru v Londýně k Národnímu divadlu
Ikonka času10. 10. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] Důležitou, ale neprávem opomíjenou součástí finančního sektoru je pojišťovnictví. Pojišťovny pracují na principu sdílení a oceňování nejrůznějších rizik. Seznamte se s jejich stručnou historií a s příběhy ze světa pojištění. Nejstarší pojišťovací ústavy vznikaly již ve druhé polovině 17. století. Když v roce 1666 vyhořel Londýn, byla zde založena pojišťovací společnost Fire Office.

Výhodnější nemocenská: proplácet se budou i první tři dny. Řeší se, kolik zaplatí firmy
Ikonka času9. 10. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[5 minut čtení] Od poloviny roku 2019 má skončit karenční doba. Proti jsou firmy a poslanci budou řešit, jaké kompenzace dostanou za proplácení prvních tří dnů nemoci pro své zaměstnance. Od poloviny roku 2019 by mělo být marodění v Česku opět výhodnější. Zástupci vládnoucích stran ANO a ČSSD se totiž dohodli, že zruší takzvanou karenční dobu, během které se za první tři dny pracovní neschopnosti neplatí náhrada mzdy.

Spory v zaměstnání: co k vašim právům a povinnostem řekly soudy nového?
Ikonka času9. 10. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[7 minut čtení] Máte problém jako jiní zaměstnanci, kteří už museli k soudu? Vy třeba nebudete muset, protože zaměstnavatele přesvědčíte našimi informacemi o judikatuře – o tom, jak by váš spor rozhodl soud. Přinášíme čtvrtý přehled významných autoritativních rozhodnutí vrcholných pracovněprávních soudů za rok 2018.


Vrátit se nahoru