Mesec.cz - aktuální přehled na Elchron.cz

Celkem 5766 článků.|

Mesec.cz

Zásilkovna vs. Česká pošta: Balík od soukromé firmy je někdy levnější. Potřebujete ale mobil
Ikonka času24. 4. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[8 minut čtení] Společnost Zásilkovna spustila posílání balíčků mezi fyzickými osobami. Za jednotnou cenu 65 Kč můžete poslat balík do 4 kg. V určitém bodě je tak levnější než Česká pošta, má to však pár ale. Ode 23. dubna 2019 přibyla k nabídce dopravců, jež nabízí přepravu zásilek mezi fyzickými osobami, další společnost. Je jí Zásilkovna, která doposud umožňovala přepravu balíčků z internetových obchodů do vybraných výdejních míst v České republice.

Měli vliv na peníze běžných lidí. Seznamte se s ekonomickými teoriemi a jejich autory
Ikonka času24. 4. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] „Šedivá je teorie a zelený je strom života“. To znamená, že žádná ekonomická teorie nemůže dát stoprocentní návod na správné provádění ekonomické politiky. Ekonomie je věda, která se zabývá ekonomickými statky, jejich výrobou, distribucí a spotřebou. Jinak řečeno, také ekonomické procesy zkoumá řada odborníků, kteří vytvořili mnoho ekonomických škol. Jejich závěry mají úzkou souvislost s prováděním praktické ekonomické politiky každého státu.

Starobní důchody: na co se nejčastěji ptáte odborníků v ČSSZ?
Ikonka času23. 4. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,693
[8 minut čtení] Starobní důchody jsou mnohdy komplikované téma. Přinášíme proto odpovědi na nejčastější dotazy, se kterými se odborníci z České správy sociálního zabezpečení setkávají. O starobní důchody se v předstihu aktivně zajímá řada lidí a i my se jim věnujeme v několika článcích. V tom dnešním vám přinášíme informace o tom, na co se nejčastěji lidé ptají odborníků v České správě sociálního zabezpečení, co se starobních důchodů týče.

Úroky z půjčky 25 000 Kč dosáhly téměř 900 000 Kč
Ikonka času23. 4. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[9 minut čtení] Soudy povolily pro dlužníkem nesplacenou půjčku 25 000 Kč exekuci na 900 000 Kč, zastavil ji až Ústavní soud. Kdyby však dlužník chodil k soudu, úrok by byl od počátku skoro 40× nižší. Jistý občan uzavřel v roce 2009 smlouvu o půjčce částky 25 000 Kč. Pro případ, že krátkodobou půjčku nevrátí včas, byl podle smlouvy povinen platit smluvní úrok z prodlení ve výši 1 % denně. Protože dlužník včas peníze nesplatil, byla mu pravomocným rozsudkem soudu v roce 2012 uložena povinnost zaplatit věřiteli 25 000 Kč se smluvním úrokem z prodlení ve výši 1 % denně od 2. 5. 2009 do zaplacení. K vymožení této povinnosti je nyní proti němu vedena exekuce, v níž má být vymoženo více než 900 000 Kč.

Jak funguje islámské bankovnictví?
Ikonka času18. 4. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[8 minut čtení] Islám nemá žádné morální nebo jiné výhrady proti rozmnožování majetku, resp. proti zisku, tj. jakákoli forma legitimního příjmu je tedy přijatelná. Islámské právo šaría se dotýká i tak „přízemní“ činnosti, jakou je bankovnictví. Hlavní zásady islámského bankovnictví jsou vysvětlovány islámským právem šaría. Šaría celou oblast vztahů mezi lidstvem a Bohem pojímá jako „smluvní vztah“. Je nutné zdůraznit, že se jedná o právo lidí určitého vyznání, nikoli o právo konkrétního státu. Islámského právníka a islámského teologa je možné chápat jako jednu osobu.

Zaměstnancům v exekuci zůstane více peněz už ze mzdy za červen 2019
Ikonka času18. 4. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[9 minut čtení] Zaměstnanci v exekuci už nebudou demotivováni více pracovat a více vydělávat. Lépe placeným zaměstnancům s exekučně obstavenou mzdou bude již od výplaty za červen zůstávat více peněz. Ke změně parametrů dojde již od 1. 6. 2019. Ke každoroční parametrické změně projevující se ve změně výše nezabavitelného minima došlo i letos od 1. ledna 2019. Od 1. června 2019 dochází k další parametrické změně, ale můžeme říci, že jde zároveň o změnu koncepční. Není jednorázová, není projevem valorizace limitů, ale obecná a patrně dlouhodobá.

Nezaměstnanost opět klesla. K práci přistupujeme jinak než v zahraničí
Ikonka času17. 4. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] Český trh práce se od zahraničních v řadě věcí liší. My například vůbec nepreferujeme částečné pracovní úvazky. Naopak jsme ale nadprůměrní, co se týče znalosti cizích jazyků. Podle informací Úřadu práce došlo v březnu 2019 k dalšímu poklesu nezaměstnanosti. Ke konci března totiž evidoval o 14 tisíc méně uchazečů než v únoru. A zároveň šlo o nejnižší březnovou hodnotu od roku 1997. Podíl nezaměstnaných osob tak poklesl na 3 % (únor 2019 – 3,2 %, březen 2018 – 3,5 %).

Jaké jsou typy věcných břemen a jak je prakticky využívat?
Ikonka času17. 4. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] Reálná břemena zavazují především k tomu něco aktivně dát či konat. Naopak služebnosti zavazují k tomu, abyste ve prospěch oprávněného něco strpěli nebo se něčeho zdrželi. Občanský zákoník dělí věcná břemena na tzv. služebnosti a reálná břemena. V tomto článku bychom se zaměřili na to, jaké druhy služebností existují, k čemu služebnosti slouží a jaká bývá jejich nejčastější využitelnost v praxi.

Komu se pro důchod započítá doba péče a kdo má smůlu?
Ikonka času16. 4. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[6 minut čtení] Doba péče se vám započítává například v situaci, kdy pečujete o dítě do 4 let. Co když ale máte dvojčata nebo trojčata? Nebo jedno dítě starší 4 let a druhé mladší? Doba péče o dítě či dospělou osobu se vám v některých případech pro důchod započítává a v některých bohužel ne. Velmi záleží na tom, jak je daná osoba stará a jaký má přiznaný stupeň závislosti. Informovala o tom Česká správa sociálního zabezpečení.

Šéfka z ministerstva byla odvolána. Soud o odstupné prohrála, poplatky ale platit nemusela
Ikonka času16. 4. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] Výpověď pro nadbytečnost v důsledku reorganizace a po odvolání z vedoucí funkce není to samé. Kdy zakládá a kdy ne nárok na odstupné? Proč bývalá šéfka odstupné nevysoudila? Kdy máte nárok na odstupné vy? Co mohou a co nemohou soudy vyložit ve prospěch zaměstnance, když smysl zákona nebo smlouvy není zcela jasný?

Větší ochrana pro spotřebitele před energetickými šmejdy. Co se změní?
Ikonka času15. 4. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[6 minut čtení] Tři nové paragrafy v zákoně mají zvýšit ochranu spotřebitele. Zabrání například sjednávání nekonečných smluv bez možnosti úniku, nebo vymáhání náhrady za „dárky zdarma“. Ochrana spotřebitelů před nekalými praktikami při sjednávání smluv o dodávce energií se pravděpodobně zvýší. Vyplývá to z plánovaných legislativních opatření, které představila ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková.

Kdy po vás může zaměstnavatel požadovat přesčas a co už je za hranou zákona?
Ikonka času15. 4. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] Přesčasy jsou pro řadu zaměstnanců běžnou součástí jejich profesního života, jelikož v mnoha profesích je dnes už mzda sjednávána „s přihlédnutím k práci přesčas“. Je tedy v takovýchto případech možné po vás požadovat práci přesčas ve zcela libovolném rozsahu, pokud se na tom obě strany shodnou? Samozřejmě, že nikoliv, a to i přesto, že v řadě profesí se k tomu tak zaměstnavatelé mohou stavět. Zaměstnavatel po vás za žádných okolností nemá právo požadovat práci přesčas nad určitý zákonem stanovený limit – nenechte se tak ve vašem zaměstnání nadměrně využívat a dejte svému zaměstnavateli jasně najevo, že svá práva znáte a jste odhodláni je uplatňovat.


Vrátit se nahoru