Celkem 5886 článků.|

Mesec.cz

Jak na vyplnění daňového přiznání, když jste byli zaměstnancem i OSVČ? (Návod)
Ikonka času22. 2. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[6 minut čtení] Měli jste v loňském roce klasické zaměstnání, ale ještě jste si něco přivydělali jako živnostník? Přinášíme návod krok za krokem, jak vyplnit daňové přiznání. Pomalu ale jistě se blíží lhůta pro podání daňového přiznání k dani z příjmu fyzických osob. Za některé to udělá zaměstnavatel, jak jsme si ukázali v článku Chcete aby za vás zaměstnavatel vyřešil daně? Toto mu do půlky února musíte donést. Pokud ale nespadáte do kategorie, která může využít této možnosti, zůstává vyplnění daňového přiznání jen a jen na vás. Připravili jsme si proto několik příkladů, kde si ukážeme, jak daňové přiznání vyplnit krok za krokem.

Názor: Proč je zakázáno vzájemné zaměstnávání manželů?
Ikonka času22. 2. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[6 minut čtení] Co když by rodině taková forma „podnikání“ vyhovovala? Nejde o zbytečný zákaz, který přináší jen komplikace? A nepřehánějí to právníci s lobbingem? Pracovně-právní vztah nemůže být mezi manžely. Proč tomu tak je? Je tento zákaz nutný? Neztěžuje svobodné nakládání s vlastním majetkem a rozhodování o sociálních a ekonomických otázkách?

Chystá se nový „bič“ na nepoctivé směnárny. Zhatit jej ale mohou banky
Ikonka času21. 2. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[7 minut čtení] Dvě hodiny času na vrácení peněz mají dostat klienti směnáren. Počítá s tím návrh novely, kterou předkládají poslanci za Starosty a nezávislé. Banky se bojí komplikací. Zákazníci směnáren mají dostat novou obranu proti pro ně nevýhodným obchodům. Počítá s tím návrh změny zákona o směnárenské činnosti, kterou k projednání do sněmovny posílají poslanci zvolení za hnutí Starostů a nezávislých. Klienti směnáren mají podle navržené změny nově dostat čas na odstoupení od obchodu.

Mít více pojištění najednou se vám může vyplatit. Naučíme vás to
Ikonka času21. 2. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[9 minut čtení] Někteří si myslí, že mají vše pojištěno jen jednou, ale často je tomu naopak. Někdo má pojištění k platebním kartám, jiný je pojištěn skupinově u zaměstnavatele, další si pojistí chtěná rizika v balíčku pojištění. Tím získáváte tvz. množné pojištění. A má smysl jej uzavřít cíleně. Množné pojištění definuje Nový občanský zákoník (NOZ) v § 2816 jako Je-li týž pojistný zájem pojištěn proti témuž pojistnému nebezpečí a pro tutéž dobu u několika pojistitelů, vzniká množné pojištění. Pojistitel berme jako synonymum pro pojišťovnu.

Jezdíte rádi na hory? Jestli jste moc vysoko, cestovní pojištění vám neplatí
Ikonka času20. 2. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[7 minut čtení] Podmínky pojišťoven se často liší. Zatímco jedna vám uhradí náklady na horskou službu i pátrání, ať se zraníte kdekoli, jiná bude řešit, jestli jste zranění, jestli se nacházíte v nízké výšce nad mořem apod. Vypravíte se za zimními sporty do zahraničí a jako správný zodpovědný člověk si sjednáte cestovní pojištění. Při sjíždění svahu se ale bohužel něco přihodí a vy se zraníte. Musí pro vás dojet horská služba a odvézt vás do nemocnice.

V zákoníku práce jednoduchá řešení sporů nenajdete. Vysvětlily je až soudy
Ikonka času20. 2. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[8 minut čtení] Máte v práci problém? Není jasné řešení? Nedejte na názor protistrany – zaměstnavatele a jeho právníků. Nespoléhejte, co jedna paní povídala. Zákon mohou závazně vyložit jen soudy. Poučte se ze sporů jiných, které soudy rozřešily. Přinášíme sedmý přehled odpovědí za rok 2017 na sporné otázky mezi zaměstnanci a zaměstnavateli.

Vyšší daně z pronájmu, akcií i bitcoinu. Chystaná změna ušetří jen běžným střádalům
Ikonka času19. 2. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] Ministerstvo financí chce od roku 2019 vybírat vyšší daně z příjmů z pronájmu či kapitálu. Výjimku dostanou jen příjmy daněné srážkovou daní. Ty se uplatňují třeba na spořicích účtech nebo na spoření na důchod. Od roku 2019 mohou státu odvádět více peněz na daních ze zisků lidé, kteří pronajímají byt nebo třeba obchodují s akciemi či virtuálními měnami. Naopak navržená změna daňových zákonů z dílny ministerstva financí nepočítá se zvýšením daně třeba u spořicích účtů, stavebního spoření nebo výnosů ze spoření na důchod.

Služba Dopis Online už vás neochrání. Poslední den lhůty večer stejně pojedete na poštu
Ikonka času19. 2. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] Máme špatnou zprávu pro všechny, kdo nechávají vyřizování úředních záležitostí na poslední chvíli. Už neplatí, že pro zachování lhůty pro podání úřadu stačí požádat po internetu o službu, rozhoduje čas vytištění a kompletace zásilky. Před časem jsme uklidnili všechny, kdož propadají prokrastinaci a činí všechno, včetně úředních podání, na poslední chvíli, že pro zachování lhůty pro včasnost podání ve smyslu § 40 odst. 1 písm. d) SŘ, stačí použít elektronickou službu Dopis Online a mít od držitele poštovní licence – České pošty – poštovní stvrzenku s datem posledního dne lhůty.

Daň z příjmu fyzických osob: co byste měli vědět, než začnete vyplňovat formulář
Ikonka času16. 2. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[5 minut čtení] Praktické informace o lhůtách, úrocích z prodlení a případném penále, pokud nestihnete daňové přiznání podat včas. Víte, do kdy musíte letos vše podat? Pomalu se blíží konec února a nastává i období, kdy lidé začínají řešit daňová přiznání k dani z příjmů fyzických osob. V článku si proto shrneme základní informace o lhůtách, termínech, pokutách a místech, kam konkrétní přiznání zaslat, a následných dokumentech, které se s daňovým přiznáním pojí.

Vybíráte podílový fond? Nenechte se nalákat na výsledek jednoho roku
Ikonka času16. 2. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[5 minut čtení] Poslední článek série o podílových fondech se zaměří na způsob vyhodnocení výkonnosti fondu a shrne všechny důležité myšlenky, které byly v předchozích článcích zmíněny. Možná jste si již z různých reklam fondů všimli, jak uvádějí úžasně vysoké roční výnosy. Naše první myšlenka by mohla být něco ve stylu „wow, podílový fond si vedl fakt skvěle“. No ano, vedl si dobře za poslední rok, ale měli bychom se podívat spíše na delší časový horizont s výkonností, která může být již významně nižší. Jaký je zde příběh na pozadí? Podívejme se společně na fiktivní příklad výkonností velkého podílového fondu:

Pojištění k hypotéce mají háček. Nemůžete se bránit, když pojišťovna odmítne platit
Ikonka času15. 2. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[5 minut čtení] Klientka banky se stala invalidní. Byla proti tomu pojištěná, ale pojišťovna ze stejné finanční skupiny odmítla vyplatit pojistné plnění. Žena pojišťovnu zažalovala. Nejvyšší soud řekl, že na to nemá nárok, protože pojištění uzavřela banka. Stejně mají smlouvy nastavené i jiné banky. Pojištění života či trvalých následků sjednávané s bankou k hypotéce mají vadu na kráse. V případě sporu s pojišťovnou, která neuzná váš důvod k vyplacení pojistného plnění, nemáte možnost obrany. Vyplývá to z rozsudku Nejvyššího soudu ČR z července roku 2017 (spis. zn. 23 Cdo 4513/2016), který rozhodoval spor klientky Hypoteční banky s ČSOB Pojišťovnou.

Chtěla pro dceru vyšší výživné, ta jej ale otci odpustila. Soudy však daly za pravdu matce
Ikonka času15. 2. 2018, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] Můžete se dohodnout na odpuštění výživného nebo jeho doplatku pro nezletilé dítě, jakmile dítě dosáhne zletilosti a už ho nemáte platit k rukám druhého rodiče, ale přímo dítěti? Může do toho druhý rodič mluvit? Z toho, co bylo justicí uvolněno pro veřejnost, rozhodně nelze dojít k tomu, že by rodiče využívali nároky svých společných dětí proti sobě navzájem jako zbraň právě v popisovaném případě. Ale je pravda, že tomu tak jinde často bývá. Když už si bývalí partneři či manželé nemohou provádět naschvály přímo, činí tak skrze své děti.


Vrátit se nahoru