Reflex

Fenomén shibari: BDSM nebo umění? Velká galerie japonské techniky svazování
11. 12. 2023, 14:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ačkoliv připomíná nemálo oblíbenou erotickou techniku bondage, shibari dává více než na sexualitu důraz na emoce a intimitu. Japonské umění uzlu se neomezuje na svázání rukou a jejich připevnění k čelu postele. Složitá technika připomíná v závěru skutečně spíše umělecké dílo, jehož základním kamenem je i takzvaná performance, čili představení pro veřejnost. 

Rusové podle mě na olympiádu v Paříži nepojedou, řekl Reflexu šéf českých olympioniků Kejval
11. 12. 2023, 13:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Mezinárodní olympijský výbor rozhodl, že umožní některým ruským a běloruským sportovcům za přesně daných podmínek start na letní olympiádě v Paříži. Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval si ale myslí, že se tak nestane. „Můj názor je, že na olympiádu žádný Rus a Ruska nepojedou,“ říká Kejval v pořadu Reflexu.cz Kontext Viliama Bucherta.

Chystáte se na lyžovačku? Vyberte si bezpečnou sjezdovku
11. 12. 2023, 12:01 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000


Politické kauzy na Slovensku: Fico chce zrušit speciální prokuraturu. Justice je v ohrožení
11. 12. 2023, 12:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Slovenskou vládou Roberta Fica prošel návrh na zrušení Úřadu speciální prokuratury. Nyní to musí schválit Slovenská národní rada. Ovšem vzhledem k většině, již tam Ficova koalice má, lze očekávat, že novela, jež v podstatě destabilizuje fungování slovenské justice, projde i tam.

Evropským filmem roku je Anatomie pádu. Ceremonie k tomuto zjištění klopýtala tři a půl hodiny
11. 12. 2023, 11:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vynikající soudní thriller Anatomie pádu právem získal skoro všechny hlavní Evropské filmové ceny. Mezi další oceněné patří Mads Mikkelsen za roli v historickém snímku Bastard, estonský dokument Sestry z kouřové sauny nebo Isabel Coixet, Vanessa Redgrave a Béla Tarr za celoživotní dílo. Ceremoniál 36. ročníku, který proběhl v berlínské Areně 9. prosince, ale ubíjel délkou a spoustou prázdných eurofrází.

Michael Kocáb: …pak v tom nějak hrklo, škublo, cuklo a já oslavím 70. narozeniny na Metronome Prague 2024
11. 12. 2023, 9:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V Praze, 8. 12. 2023 – Michaela Kocába není třeba dlouho představovat. Občanský aktivista, politik, podnikatel, hudební skladatel a zpěvák je jednou z nejvýznamnějších osobností jak tuzemské hudby, tak politiky. Jeho kapela Pražský výběr byla určující formací české nové vlny. I proto ji komunistický režim na několik let zakázal. Život Michaela Kocába je opravdu jízda. A jízda bude i oslava jeho 70. narozenin, které má příští rok.

Ikonické snímky: Joint trávy Nicole Kidman odstartuje orgie plné nahoty, výstředností a dekadence
11. 12. 2023, 6:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Je to už 22 let, co šel do kin poslední film kultovního režiséra Stanleyho Kubricka Doširoka zavřené oči, známý také pod názvem Spalující touha. Pro Nicole Kidman a Toma Curise to byla životní příležitost a oba se rozhodli ji uctít jak nejlépe mohli. Kubrickova režisérská přání plnili bez odporu do nejmenšího detailu. Natáčení se tak protáhlo ze tří měsíců na osmnáct. Ale stálo to za to. Snový film o psychologii sexuálních vztahů plný tajemných motivů přesně zapadá do Kubrickova portfolia.

Jedinečné fotografie Izraele, který už neexistuje. Český rodák zachytil začátky židovského státu
11. 12. 2023, 6:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Téměř čtyři desetiletí mapoval známý izraelský fotograf a jihlavský rodák Rudi Weissenstein jedinečnou atmosféru židovského státu. V roce 1936 otevřel v Tel Avivu spolu se svou manželkou Miriam první fotografický ateliér v zemi. Rozsáhlá publikace vydaná k 80. výročí jejich společnosti The PhotoHouse přináší řadu dosud nezveřejněných fotografií.

Bývalá továrna na ozdoby v Horním Bradle: Výroba skončila před dvěma lety, poklady místo skrývá dodnes
10. 12. 2023, 18:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ručně vyráběné skleněné ozdoby z Horního Bradla vždy putovaly do celého světa. V obci s více než 150 letou sklářskou tradicí se začaly vyrábět už po druhé světové válce. Po dlouhých 75 letech ale výroba v roce 2021 v době covidových omezení kvůli poklesu zahraničních zakázek skončila. Areál už má nového majitele, pořád ale připomíná tak trochu skanzen. A to nejen z období posledních dnů provozu, ale celé letité výroby. Stále jsou na místě skleněné ozdoby i barevné stopy, které za roky tvrdé práce v továrně zanechali mistři foukaného skla a sklářské malby. Pohled do pozůstatků z výroby vánočních ozdob přináší aktuální díl UrbeXu.

Týden v komentářích Reflexu: Dezinformátoři, zdražování, ale také superman a sníh
10. 12. 2023, 16:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Jaký byl uplynulý týden očima a klávesnicí komentátorů Reflexu? Co vás zajímalo nejvíc a co jste nejvíce četli? A uniklo vám něco? Přečtěte si výběr toho nejlepšího, co na stránkách našeho webu od neděle do neděle vyšlo.   

Kryštof Pavelka: Jak zničit Twitter aneb Dovede Elon Musk síť X k bankrotu?
10. 12. 2023, 15:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Když Elon Musk minulý rok koupil síť Twitter za čtyřicet čtyři miliard dolarů, působilo to jako velmi riskantní, zbrklý krok. Mimo jiné proto, že šéf Tesly se do obří a podle všeho krajně nevýhodné akvizice vmanévroval sám. Paradoxně i tím, že machroval na Twitteru. Proces Muskova velkolepého nákupu byl již mnohokrát detailně popsán, rozebrán a pochopitelně i mohutně a zaslouženě zesměšněn, nicméně pro nynější kontext ve zkratce: miliardář začal skupovat akcie Twitteru v lednu minulého roku a v dubnu již vlastnil přes devět procent podílu firmy, což z něj činilo největšího akcionáře. Následně začal Musk na svém twitterovém profilu dělat ramena, že platformu koupí celou, přičemž jako hlavní důvod uváděl obavu o „svobodu projevu“, která je podle něj v ohrožení a pro niž je Twitter klíčovou platformou. Jak vypadá svoboda projevu dle páně Muska, se ukázalo poměrně záhy, ale o tom později.

Ruská zima nemrazí jen kozáky aneb Druhým rokem ve stínu války
10. 12. 2023, 13:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Letos proběhl v Knihovně Václava Havla 16.ročník esejistické soutěže pro studenty středních škol. Smyslem soutěže je v tradici havlovské odvahy pojmenovávat nepříjemné problémy a hledat jejich nekonvenční řešení. Aktuální téma znělo: Druhým rokem ve stínu války. Jak se nás dotýká válka, kterou známe jen z médií, a přesto jsme její součástí?

Základní matematika dělá lidem z OSN problém, těží z toho hlavně Hamás
10. 12. 2023, 12:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Světová média i sociální sítě zaplavily fotografie mrtvých těl žen a dětí z Gazy, nad kterými truchlí jejich příbuzní, nebo videa sirotků hledajících v troskách domů své matky. Nic pro slabé povahy a děsivou realitu operace v Gaze, kterou zapříčinil teroristický útok Hamásu v Izraeli, potvrzují i čísla obětí šplhající k 8. prosinci 2023 na neskutečných 17 177. Důležitým a často opomíjeným faktem je zdroj informací, kterým je v tomto případě teroristická organizace Hamás s cílem dostat veřejné mínění na svou stranu. Nejspíše se jí to daří, protože počty obětí v Gaze nekriticky přebírá OSN a další novináři světových médií. Přestože nesedí základní součty.

Nacher: Populismus je jen nálepka, ANO je středopravice se sociálním akcentem
10. 12. 2023, 10:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Poslanec opozičního hnutí ANO Patrik Nacher je přesvědčený, že ANO není populistická strana, ale spíše středopravicová. „Populismus by bylo, kdybychom tady vyhlásili referendum o zrušení daní,“ říká. Samotné slovo populismus je dle něj jen mediální nálepka, podobně jako šíření dezinformací. O populismu Nacher mluvil v Prostoru X.

Kvíz: Jak zvládáte předpony S- a Z- aneb Umíte učivo 5. třídy?
10. 12. 2023, 7:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pravopis předpon je vyučován v 5. ročníku základní školy. Žáci se musí naučit, že v předponách nad-, od-, před- a pod- se píše vždy d, ačkoli se ne vždy vysloví (nadpis, odpuštění, představit, podplatit). Stejně tak v předponách roz-, bez- a vz- se píše vždy z, i kdybychom vyslovili neznělé s (bezpečí, rozsypat, vzplanout). Nejvíce problematické je psaní předpon s- a z-, a to i u dospělé populace. Chcete si vyzkoušet, jak zvládnete učivo 5. třídy?

Ruiny, požár a totální zkáza: Unikátní snímky ukazují San Francisco po zničujícím zemětřesení v roce 1906
10. 12. 2023, 7:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Je středa 18. dubna 1906, kalifornské pobřeží se probouzí do nového jarního dne. V 5 hodin a 12 minut ráno místního času udeří na město extrémně silné zemětřesení. Magnitudo se pohybuje v rozmezí od 7,1 do 9,3 stupně. Otřesy a následné požáry si vyžádají přes 3000 obětí.

Zemřel herec a dabér Ladislav Županič, bylo mu 80 let. Jeho hlasem mluvil v Česku Clint Eastwood
9. 12. 2023, 20:08 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zemřel divadelní a filmový herec a dabér Ladislav Županič, bylo mu 80 let. Oznámila to dnes Herecká asociace. Županič byl držitelem ceny Thálie 2015 za celoživotní herecko-pěvecké mistrovství. Je spjat především s pražským Hudebním divadlem v Karlíně, kde vytvořil desítky úspěšných rolí a které také vedl. Hrál ve filmu, televizi a rozhlasu a daboval - jeho hlasem v Česku mluví například americký herec Clint Eastwood.

Potřebovali jsme krásnou herečku, která ukáže propad, říká režisérka filmu Tancuj Matyldo o Regině Rázlové
9. 12. 2023, 17:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
„Období odcházení se vyplatí neprošvihnout, říká Nataša Slavíková, scenáristka a producentka vynikajícího filmu Tancuj Matyldo. Film suverénně režírovaný jejím manželem Petrem Slavíkem vypráví o komplikované rodině, kterou stmelí degenerativní nemoc. Náročné téma je ve snímku podané s nečekaným humorem a odvyprávěné skrze fenomenální výkony herců tří generací – Reginy Rázlové, Karla Rodena, Zuzany Kanócz a Antonia Šopoského. Superlativy stranou, Tancuj Matyldo je českým filmem roku.

Největší, nejkrvavější a plný zlata. Podívejte se do nejslavnějšího zlatého dolu v Brazílii
9. 12. 2023, 16:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dvoudílný film České televize Dukla syrově přiblížil život horníků v Havířově a probudil tak zájem nejen o důlní neštěstí, ale i o život horníků a jejich historii. Dějiny hornictví psal i největší povrchový zlatý důl v Brazílii, který je považovaný za smutnou ikonu hornického řemesla i zlaté horečky, která zachvátila Brazílii na konci 70. let. Kromě zlata vzešlo z dolu i mnoho násilných úmrtí a nárůst prostituce.

Rafael Lemkin: Díky jeho celoživotnímu úsilí se genocida před 75 lety stala součástí mezinárodního práva
9. 12. 2023, 13:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Před 75 lety, 9. prosince 1948, Valné shromáždění OSN přijalo Úmluvu o zabránění a trestání zločinu genocidy, jež se stala významným krokem v úsilí mezinárodního společenství zabránit genocidnímu násilí. Klíčovou roli v prosazení úmluvy sehrál polsko-židovský právník a autor pojmu genocida Rafael Lemkin (1900–1959).

Glosujeme živě zádušní mši za Karla Schwarzenberga: Přišli prezident Pavel, Čaputová či Zeman
9. 12. 2023, 11:50 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V doprovodu policejních motocyklů s rozsvícenými majáčky přivezl krátce po 8:00 pohřební vůz se znakem šlechtického rodu ostatky Karla Schwarzenberga na Pražský hrad, kde se bude v poledne konat zádušní mše. Rakev zahalenou do rodové modro-bílé vlajky do katedrály svatého Víta vnesli vojáci, jejich přítomnost je znakem státních poct, které obřad doprovodí z rozhodnutí vlády. Po obřadu budou Schwarzenbergovy ostatky převezeny a uloženy do rodinné hrobky u zámku Orlík. Průběh mše v Katedrále sv. Víta glosuje živě Martin Bartkovský. 

Tyhle Vánoce už nezažijete. Podobné reklamy jsou dnes ve většině světa zakázány
9. 12. 2023, 10:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zatímco děti byly naplno zaneprázdněny rozbalováním panenek a autíček, tátové našli rádi pod stromečkem karton něčeho dobrého ke kouření. Kdysi v dávné minulosti byly totiž i cigarety oblíbeným vánočním dárkem.

Po stopách češtiny: Etymologové z lidu aneb Když si myslíte, že znáte původ slov
9. 12. 2023, 7:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pojmem lidová etymologie (nebo také naivní, falešná, mylná) označujeme nesprávný výklad původu slova. Laický mluvčí jednoduše mávne rukou nad zákonitostmi vývoje jazyka, které studuje vědecká disciplína zvaná etymologie, a na základě formální nebo významové podobnosti spojuje slova geneticky zcela odlišná a významově nespřízněná. Seznamte se s některými případy lidové etymologie v češtině a ujistěte se, že nežijete v (jazykovém) omylu.

Máte objednané cukroví na Vánoce? Tak se modlete, aby někdo nenabonzoval vaši pekařku
9. 12. 2023, 7:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Do Vánoc zbývá něco málo přes dva týdny a v mnoha domácnostech se už najelo na adventní předvánoční mód. Uklízí se, nakupují dárky, stromeček nebo se peče cukroví. Někde však není času nazbyt nebo vůle se těmto činnostem věnovat. Byty proto uklízejí specializované firmy a cukroví si lidé objednávají u soukromých pekařek. Lidí, kteří si takto vánoční sladkosti pořizují, zjevně přibývá, protože už to zaktivovalo i Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci, jejíž kontroloři vyrazili do terénu. V řadě případů i na podnět samotných spotřebitelů. Ve vzduchu visí prý až desetitisícové pokuty.

Zdobíte vánoční strom s mazlíčkem? Čemu se musíte vyhnout?
8. 12. 2023, 19:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000


Středula ukradl učitelům stávku. „Nesmysl! Já jsem stávka! Já jsem spravedlnost!“ hřímá Středula
8. 12. 2023, 18:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Po stávce učitelů zbyla některým stávkujícím mírná pachuť a pocit nezadostiučinění. Mají totiž pocit, že jim odborář Josef Středula stávku ukradl pro sebe.

Olympijský výbor povolil Rusům a Bělorusům start na OH. Souhlasíme, když si obléknou tuhle krvavou kolekci
8. 12. 2023, 18:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zatímco ruská armáda vedená válečným zločincem Vladimirem Putinem stále na Ukrajině vraždí civilisty, unáší ukrajinské ženy a znásilňuje a mučí všechny, co jí přijdou pod ruku, Mezinárodní olympijský výbor si řekl, že by mohl být skvělý nápad pustit na olympiádu v Paříži ruské a běloruské sportovce pod neutrální vlajkou. Rozhodnutí "tleskáme" a schvalujeme pod podmínkou, že sportovci obléknou kolekci, kterou jsme jim nechali vygenerovat pomocí umělé inteligence Midjourney. Podívejte se na ni do galerie.

Zpět do minulosti: Pamatujete si, jak vypadalo Československo v 80. letech?
8. 12. 2023, 18:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Píše se rok 1980 a Československá socialistická republika je ve svém budovatelském rozkvětu. 

Karel Steigerwald: Kolaborantka, ruská svoloč a český soud. Tomáš Etzler u soudu správně odmítl smír
8. 12. 2023, 18:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Odvolací soud neví, co je to kolaborant a co je to ruská svoloč. Novinář Etzler je žalován paní Jiráskovou, která se dožaduje omluvy. Spor je už u odvolacího soudu, který byl tento týden odročen. Jirásková prý není ani kolaborantka, ani ruská svoloč. Soud se v tom až komicky zaplétá. Navrhl smír, že by se Etzler omluvil za ruskou svoloč a Jirásková by netrvala na omluvě za kolaborantku. Mohl to navrhnout i opačně, omluvil by se za kolaborantku a Jirásková by netrvala na té ruské svoloči. Byl to návrh, s kterým by mohla přijít i chytrá horákyně. Půl šatů, půl nahoty. Etzler ho nepřijal a udělal správně.

Zapomeňte na drahé energie i Petra Fialu a naučte se základní lekci „arabské“ angličtiny
8. 12. 2023, 17:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Tak samozřejmě, angličtina není všude ve světě stejná – nejnom že britská angličtina se liší od americké nebo australské, skotské, irské, jihoafrické… Akorát že rodilí mluvčí si navzájem rozumějí, zatímco cizinec, který intenzivně studoval britskou angličtinu, čumí na americkou angličtinu jako husa do flašky a nedokáže rozkódovat ani přízvuk, ani zvratná slovesa a fráze. A nejen to! V zemích, které používají angličtinu jako jeden z několika oficiálních jazyků, nastává hotový Babylon, a to nejen jazykový, ale i politický a kulturní. Tak třeba v emirátech není in si stěžovat na sníh a zimu. Návštěvník arabského světa se musí přizpůsobit místním reáliím a zvyklostem. Proto jsem pro vás připravila takový základní slovníček s frázemi, které Arabi lehce pochopí.

Na biatlonisty čeká rakouský Hochfilzen. Zlepší se Češi?
8. 12. 2023, 16:01 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nová sezona Světového poháru v biatlonu začala pořádně nahuštěným programem, z něhož vykrystalizovala řada zajímavých výsledků. Nahoře se tak zatím drží trochu nečekaná jména, už po tomto víkendu ale zase může být všechno jinak. Druhý díl biatlonového seriálu se přestěhuje do rakouského Hochfilzenu, kde na závodníky čekají sprinty, stíhačky i klasické štafety. Češi se v prvních závodech spíše trápili, do Alp si ale snad přivezou lepší formu. Vše se dozvíme během nadcházejícího víkendu!

MOV umožní start Rusů a Bělorusů na OH 2024 pod neutrální vlajkou. Tady je 24 důkazů, proč na sportoviště nepatří
8. 12. 2023, 16:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Mezinárodní olympijský výbor umožní ruským a běloruským reprezentantům startovat na olympijských hrách v roce 2024 v Paříži se statusem neutrálních sportovců. Účastnit se soutěží pod pěti kruhy budou smět coby jednotlivci v případě, že splní kvalifikační kritéria a další podmínky, oznámili dnes zástupci MOV. Na jaře tohoto jsem uvedl důvody, proč by Rusové ani Bělorusové neměli na OH soutěžit. Po dnešním rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru je důležité si je připomenout.

Pavel Páral: Lékařské přesčasy zůstaly a stálo to deset miliard. A hlavně nic nereformovat!
8. 12. 2023, 14:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Lékařský protest je u konce, ale to, co po něm zůstalo, se tak snadno nevyvětrá. Vláda prokázala zoufalé nepochopení problémů zdravotnictví a zase musela nasypat do systému víc peněz na dluh, aniž by to mělo nějaký hlubší smysl. A u lékařů se ukázalo, že těm, kteří za ně mluví, jde o prachy a mocenské pozice bez ohledu na skutečné zájmy nejen pacientů, ale i lékařů.

Putin souhlasil, že bude kandidovat v březnových ruských prezidentských volbách
8. 12. 2023, 13:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vladimir Putin dnes uvedl, že se ve volbách v březnu 2024 bude opět ucházet o prezidentský úřad. Informovaly o tom ruské tiskové agentury. Podle nich to novinářům sdělili účastníci rozhovoru s hlavou státu, který se uskutečnil po ceremonii v Kremlu při příležitosti Dne hrdinů vlasti. Jedenasedmdesátiletý Putin je u moci už téměř čtvrt století, nynější mandát mu vyprší v květnu příštího roku.

Petr Havlík: Hamás je zlo, které musí být pojmenováno. I málo světla může rozehnat hodně tmy
8. 12. 2023, 12:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ve čtvrtek večer 7. prosince zapálili letos Židé první svíci na osmiramenném svícnu, čímž začíná židovský osmidenní svátek Chanuka. Potrvá do 15. prosince. Chanuka je svátek světel. Hebrejsky znamená Chanuka zasvěcení či vysvěcení. Světla se zapalují za soumraku, nanejvýš hodinu po setmění. Chanuka se slaví společně v synagogách a také v intimním prostředí rodin. Svícen se umisťuje do oken, aby poskytl světlo i kolemjdoucím. Je smutné, že se letos znovu objevují vážné obavy z antisemitských projevů. Pro Izrael je letošní Chanuka velmi bolestná. Jsou to přesně dva měsíce od bezprecedentního řádění teroristů z Hamásu a jejich spojenců zejména v několika kibucech v blízkosti Pásma Gazy. Počet civilních obětí (včetně dětí) je cca 1400. Hamás zadržuje i nadále více než 130 násilně odvlečených rukojmích. To je samo o sobě ohavným válečným zločinem.

 Starší >  Nejstarší >>

Vrátit se nahoru