Reflex

AKTY X 2023: Kompletní pravidla a podmínky
1. 6. 2023, 0:01 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000


AKTY X: Populární fotografická soutěž Reflexu je zpět! Soutěžte o hodnotné ceny i možnost publikace či výstavy
1. 6. 2023, 0:01 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Časopis Reflex se po několika letech rozhodl znovu oživit osvědčenou fotografickou soutěž "Akty X". Ta se zaměřuje na aktovou fotografii ženského těla a umožňuje fotografům a modelkám každý měsíc přihlašovat své snímky na předem stanovená témata a soutěžit tak o možnost publikace na webu a časopisu Reflex, věcné ceny či poukázky na fotografické vybavení.

Lidé, kteří násilně vnikli do soudní síně s Peterkovou, trestu uniknou. Podle IQ je zákon považuje za lichokopytníky
31. 5. 2023, 18:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Rozvášněný dav, který násilně vnikl do soudní síně, ve které zrovna probíhal soudní proces s nešťastnou osůbkou Janou Peterkovou, se patrně trestu vyhne. Podle jejich IQ je totiž zákon považuje za lichokopytníky a na lichokopytníky jsou naše zákony krátké.

Galerie divných autovraků. Česká města už ví, jak na ně. Zapojte se taky
31. 5. 2023, 18:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Autovraky hyzdí česká města řadu let. A jak je více vozů, přibývá i vraků. Ale obcím už se to daří řešit. Pomáhají jim s tím lidé a je na to dokonce parádní galerie. Vybrali jsme ty nejlepší kousky. Podle platformy Munipolis, která sbírá občanské podněty na národní úrovni, je v současnosti v celém Česku občany nahlášeno více než 900 nepojízdných aut k odstranění.

Pavel Páral: Rostoucí platy mohou způsobit víc starostí než radostí
31. 5. 2023, 18:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Hrozba mzdově inflační spirály, kterou vytáhl před pár dny v České televizi člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub, vytáčí do běla odboráře dožadující se dorovnání mezd minimálně na cenový nárůst za poslední rok, ale i mnohé další čerstvě vykvašené makroekonomy samouky, podle nichž za inflaci přece nemůže růst mezd, když ty reálně klesly. Je prý čistě nabídková a vznikla šokem z růstu cen dovážených energií a neochotou vlády zavádět cenové regulace. Nyní se na ní prý kapsují a dál ji pohánějí zločinní kapitalisté, kteří si zvyšují zisky, a chudý lid strádá.

Never more čarování s DPH na ministerstvu kultury, ve kterém už se ale vůbec nedá vyznat
31. 5. 2023, 16:50 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Kolik je teď sazeb DPH? Kolik to dělá procent? Který kulturní statek do které patří? Proč? A jak je to v tomhle galimatyáši s odvody OSVČ? Pokračujeme v seriálu never more na téma kultura a daně a navrhujeme, aby každý umělecky činný člověk fasoval od ministerstva kalkulačku a zásobu formulářů na rok dopředu. Pak taky nechápeme, co že je to ta Eurovize, a trochu se zlobíme na sebe, že se nedokážeme odtrhnout od seriálů.

Největší metropolitní hudební událost roku Metronome Prague 2023 startuje už za tři týdny!
31. 5. 2023, 15:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Letošní 6. Metronome Prague má nakročeno k historicky nejúspěšnějšímu ročníku.  Od 21. do 24.  června obsadí 100 tisíc m2 areálu Výstaviště Praha sedm scén, na kterých se vystřídá při 80 vystoupeních na 300 účinkujících – včetně velkých jmen zahraniční i domácí hudební scény,  jako jsou Jamiroquai, ZAZ, Moderat, Aurora, M83, Editors, Tove Lo, J.I.D, White Lies, Kelvyn Colt, Frosti, Jana Kirschner, Zrní, Midi Lidi, Supercrooo, PSH a další. Organizátoři pracují s rozpočtem zhruba 100 milionů korun a očekávají návštěvnost 25 000 lidí, pro které do detailu vyladili servis, gastronomii, zázemí i doprovodné aktivity. A to včetně speciální únikové hry přímo v areálu,  foodtrucků plných domácích i exotických specialit, čepované legendy Pilsner Urquell i craftových piv z pivovaru  Proud a Vinohradského pivovaru a také vín z Moravy, Španělska i Francie.

Drony zasahují do války na Ukrajině od počátku a staly se hlavním symbolem bojů. Které jsou nejpoužívanější?
31. 5. 2023, 14:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Bezpilotní letouny jsou ve válce na Ukrajině nasazovány již od jejího počátku, a to na obou stranách konfliktu. V poslední době se ale staly jejím symbolem, protože Kyjev a další ukrajinská města tento měsíc téměř každý den čelí útokům ruských dronů. V další řadě ale také proto, že i Rusko v poslední době odráží více dronových útoků na vlastním území.

Vyzývavé hory, voňavý Marrákeš, modré město Šafšawán i pobřeží k lenošení, to je Maroko, země kontrastů
31. 5. 2023, 13:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
O Maroku toho kdysi Češi moc nevěděli. Leda, že oscarová Casablanca, jeden z nejslavnějších filmů světové kinematografie, má stejný název jako největší marocké město. Dnes je ale Maroko oblíbeným turistickým cílem Čechů, protože je to země pestrá jako puzzle.  

Manželky diktátorů: Naděžda Stalinovi nepřipila, ráno ji našli mrtvou. Její lékaře umlčeli na popravišti
31. 5. 2023, 10:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Stalin byl bezpochyb jedním z nejhorších diktátorů moderních dějin. Jeho chování a vize děsily ve své době už i Lenina, který ho vlastně k moci dostal vlastními silami - později toho ale litoval. Stalinovy tyranské praktiky se nevyhnuly ani jeho nejbližším, včetně druhé manželky Naděždy. Ta kromě utrpení za života navíc zemřela i za dost podezřelých okolností.

Krutý svět japonských dívčích hvězdiček: Umělá sláva, sebevražda i potupné ostříhání dohola
31. 5. 2023, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Japonská kultura byla vždy té západní na míle vzdálená, jejich hudba, filmy i animáky jsou prostě jiné. Přesto ale v Evropě i Spojených státech získávají už několik let na oblibě. Trend tzv. idolů kombinuje západní komerci a speciální japonskou tradici a ačkoliv existuje už desítky let, v posledních letech se o něm mluví stále častěji. Jenže mnoho zpráv neinformuje o úspěších těchto celebrit, ale naopak o jejich pádech, které jsou často až zcela na dno.

Švédsko se pomalu, ale jistě stává smoke-free společností, a dává tak příklad ostatním zemím
31. 5. 2023, 6:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V roce 1963 představoval počet kuřáků ve Švédsku 36% populace, přičemž se mezi ně počítala asi polovina všech mužů. O téměř 50 let později tu už klasické cigarety kouří jen 5,6 % obyvatel nad 16 let a je velmi pravděpodobné, že toto číslo už brzy klesne pod hranici 5 procent. A jak se to celé stalo, když ještě na začátku 60 let patřili Švédi k nenáruživějším evropským kuřákům?

Výroba korkových zátek je zdrojem obživy farmářů v portugalské provincii Alentejo
31. 5. 2023, 6:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pijte víno, zachráníte Alentejo, unikátní krajinu na jihu Portugalska. Láhev lahodného moku ale musí být uzavřena přírodním korkem. A korkové duby živí nejen místní farmáře, ale také chrání zdejší výjimečnou krajinu před spalujícím sluncem.

Michailidu: Ani USA, ani Rusko, musíme jít vlastní cestou, je třeba kritizovat NATO a Západ, levice je elitářská
31. 5. 2023, 6:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Potřebujeme planetární řešení, říká o problémech dneška Jana Michailidu, pirátská politička a členka pirátského Republikového výboru. Tvrdí, že slova o komunismu odráží jen její vnitřní utopii, sama je reálně spíš demokratická socialistka, založením kritička kapitalismu, která míní, že je třeba kritizovat NATO i Západ, protože s každým systémem to jde bez kritiky od 10 k 5, jako se to stalo i komunistickému režimu v Česku.

Jak oblíbený influencer v důchodu čelil svým strachům při výletu v Dubaji?
31. 5. 2023, 2:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Oblíbený influencer v důchodu Jonáš Čumrik (Johny Machette) podnikl krátký výlet do Dubaje. Co za technologie Češi předvedli na výstavě Expo v Dubaji? Jaké jsou rozdíly mezi generacemi a čemu se teď věnuje? Poslechněte si dnešní podcast O všem! a nechte se inspirovat jeho novými dobrodružstvími!

Lavrov si stěžuje, že ho v USA diplomaté zamkli na záchodě, ukradli mu svačinu a na čelo mu nakreslili úd
30. 5. 2023, 18:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který před pár týdny dorazil do New Yorku na zasedání Rady bezpečnosti OSN, se podle svých slov potýkal se šikanou ze strany diplomatů ostatních států.

Nejskandálnější erotické filmy: Reálný vztah japonské prostitutky plný zvráceností skončil vraždou klienta
30. 5. 2023, 18:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Skutečnou událostí bývají inspirované filmy nejrůznějších žánrů, asi byste to ale nečekali u erotického thrilleru. Korida lásky je pochopitelně mnohem víc než jen erotickým snímkem - v historii filmu patří mezi ty nejskandálnější, ať už zobrazením nesimulované soulože či brutálním a krvavým závěrem. Jako mnoho jemu podobných byl po světě vesměs kritizován a často cenzurován či rovnou zakázán.

Elias Palme: Sklárna, kde se psala historie, dnes bezútěšně chátrá. Dá se jedinečná stavba ještě zachránit?
30. 5. 2023, 17:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V prvním díle UrbeXu jsme ukázali chátrající sklářskou továrnu Elias Palme v Kamenickém Šenově. Čím si rodinná firma získala svůj věhlas a ocenění na mezinárodních výstavách ve Vídni či Barceloně? 

Éterický olej z damascénských růží aneb Voňavá mise z Turecka
30. 5. 2023, 16:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Koncem května nastává v Ispartě růžové šílenství. Náklaďáky naložené pytli okvětních lístků ucpávají silnice. Stánky na trhu úpí pod množstvím růžových marmelád, krémů i mýdel a vozíky s květinovou zmrzlinou lemují okraje cest.

Viliam Buchert: Lůza zaútočila na soudu v Praze. Tím se naše demokracie ocitá ve stavu ohrožení
30. 5. 2023, 15:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dav rozezlených lidí v úterý vylomil dveře do jednací místnosti na Obvodním soudu pro Prahu 4 v době probíhajícího jednání a přinutil tím soudkyni jednání přerušit a místnost společně se senátem opustit. Protože se jednalo o protest s politickým podtextem v rámci kauzy Jany Peterkové (šlo o odvolací jednání týkající se obvinění Peterkové ze šíření poplašných zpráv o covidu), je to útok na svobodu a demokracii v Česku. Pokud totiž stát dopustí, aby lůza řádila tímto způsobem přímo v budově soudu, můžeme očekávat další násilné akce. Po nedávném ataku davu na pražské Národní muzeum kvůli snaze strhnout z budovy ukrajinskou vlajku, je to další důkaz radikalizace části společnosti.    

Martin Bartkovský: Komunisté pod ruskými vlajkami hulákali proti USA i obraně ČR. Putinovců se sešlo jen 200
30. 5. 2023, 15:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
První akci svolali na rychlo před týdnem a přišlo cca 40 lidí před americkou ambasádu. Dnes je akce avizovaná už týden dopředu. Komunisté a příznivci různých obskurních hnutích hající v Česku zejména zájmy Moskvy se dnes v 15:00 pokusí sejít ve větším davu na Malostranském náměstí. Pod okny Poslanecké sněmovny se chystají hulákat proti česko-americké obranné smlouvě, kterou stylově přesně po konci minulého protestu podepsala v USA Jana Černochová. Bizarní heslo "Ami, go home", které vzniklo v 50. letech ve Východním Německu, se dnes dostalo i do oficiálního názvu akce, kterou přímo z místa živě glosuje Martin Bartkovský.

Karel Steigerwald: Moskvu bombardují drony. Ruská armáda je opět celému světu k smíchu
30. 5. 2023, 13:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dva drony přiletěly do Moskvy a bombardovaly tam. Škody prý nejsou velké, tvrdí ruské úřady. Škody jsou ve skutečnosti obrovské. Stejně obrovské jako kdysi dávno, když v letech osmdesátých přiletěl do Moskvy z Německé spolkové republiky lehký letoun řízený dvacetiletým amatérem.

Vary hlásí další české novinky: Sci-fi horor Bod obnovy, drama Hadí plyn a černou komedii Přišla v noci
30. 5. 2023, 12:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ve Varech v rámci sekce Zvláštní uvedení, která letos čítá osm snímků, zažije svou evropsku premiéru unikátní celovečerní debut režiséra Roberta Hloze Bod obnovy, čistá sci-fi žánrovka o roku 2041, kdy se lidstvo už naučilo obelstít smrt; stačí si jen nejpozději každých 48 hodin vytvořit zálohu osobnosti. Ve světové premiéře se pak bude promítat také český snímek divadelního a filmového režiséra Davida Jařaba Hadí plyn, volná adaptace románu Josepha Conrada Srdce temnoty se Stanislavem Majerem v hlavní roli. Trojici českých novinek završí černá vztahová komedie s hororovým espritem Přišla v noci režisérů Tomáše Pavlíčka a Jana Vejnara. 

Další zprávy z Varů: V tuctu filmů sekce Proxima bude soutěžit nová česká road movie Brutální vedro
30. 5. 2023, 12:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ještě letos do českých kin zamíří road movie Brutální vedro, jehož světovou premiéru uvidíte letos na festivalu ve Varech jako jeden ze dvanácti snímků v rámci mezinárodní soutěžní sekce Proxima. Scénář mladého debutanta Alberta Hospodářského, který je zároveň i režisérem, ocenila před třemi lety Filmová nadace v kategorii Hvězda zítřka. Film, ve kterém se povrch země ohřívá k hranici snesitelnosti, bude zkoumat, při jaké teplotě se roztékají lidské charaktery… 

Patricia Clarksonová, laureátka Křišťálového glóbu, se vrací do Varů. Jako členka hlavní poroty
30. 5. 2023, 12:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vítěze Hlavní soutěže letošního festivalu ve Varech určí pětičlenná mezinárodní porota, ve které zasedne hlavní dramaturg a ředitel strategických operací na festivalu Sundance John Nein, tuniská producentka Dora Bouchoucha, český režisér Olmo Omerzu a irský herec Barry Ward. Pětici završuje americká herečka Patricia Clarksonová, držitelka Zlatého glóbu za seriál Ostré předměty. Do Varů se vrací po čtyřech letech: v roce 2019 zde byla se snímkem Řidičský průkaz a převzala tady také Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Rozhovor s ní vyšel ve festivalové příloze Reflexu č. 26/2019. 

Citlivý člověk a Úsvit: Hned dvě nová česká filmová želízka v ohni hlásí Hlavní soutěž ve Varech
30. 5. 2023, 11:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Citlivý člověk je volná adaptace ceněného románu Jáchyma Topola, který do filmové podoby převedl mladý talentovaný režisér Tomáš Klein ve svém celovečerním debutu. Stejnojmenné, temně groteskní 120minutové drama, natočené v česko-slovenské koprodukci, uvedou letošní Vary v mezinárodní Hlavní soutěži ve světové premiéře. Tak ve světové premiéře bude v této soutěži, jejíž vítěz získá Křišťálový glóbus a odměnu 25 000 dolarů, uvedeno nové detektivní drama mladého režiséra Matěje Chlupáčka Úsvit v hlavní roli s Eliškou Křenkovou, jejíž postava v roce 1937 řeší v malém baťovském městečku záhadu nalezeného mrtvého novorozence. 

Moskva zaútočily drony, zasaženy byly domy, nejsou žádné oběti. Ukrajina se k útoku nehlásí
30. 5. 2023, 10:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Moskva dnes ráno čelila útoku bezpilotních letounů, které podle agentur zasáhly v ruské metropoli nejméně dva obytné domy. Nikdo nepřišel o život, budovy jsou lehce poškozeny. Rusko, které před více než 15 měsíci napadlo Ukrajinu, v poslední době stále odráží útoky na vlastním území. Útoky tak daleko ve vnitrozemí jsou ale velmi nezvyklé. Některé drony byly sestřeleny, když se blížily k Moskvě, uvedl gubernátor Moskevské oblasti Andrej Vorobjov. Ruské ministerstvo obrany ráno útok označilo za terorismus a obvinilo z něj "kyjevský režim". Kyjev se k náletu nepřihlásil, Mychajlo Podoljak z tamní prezidentské kanceláře ho ale spojil s pokračujícími ruskými útoky na ukrajinské civilní cíle.

Zablácená těla a vyčerpané výrazy. Takhle vypadala socialistická oslava sportu
30. 5. 2023, 6:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Fotograf Zdeněk Lhoták přenesl svou mezinárodně oceňovanou kolekci fotografií s názvem Spartakiáda na stránky knižní publikace. Sbírka 17 snímků zachycujících boj vojáků s bahnitým povrchem během spartakiády v roce 1985 vychází v nákladu 400 podepsaných, číslovaných kusů a přibližuje tak toto celosvětově ceněné dílo široké veřejnosti.

Láska a smrt: Zoufalé ženy dělají zoufalé věci. Se sekerou!
30. 5. 2023, 6:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Láska a smrt je sedmidílný seriál, který právě běží na HBO, a přesně tak banální a prvoplánový, jako je jeho název, je minimálně zprvu i samotný děj. První půlí Lásky a smrti se tak trochu pronudíte – a nejen proto, že se právě nacházíme na samém konci sedmdesátých letech v v Texasu, konkrétně na předměstí Dallasu. Čím blíž je ovšem seriál svému konci, tím je lepší.

Tomáš Vejmola: Z Hranic na Moravě vyráží do světa. Kam ho jeho tuk-tuk doveze nyní?
30. 5. 2023, 6:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V 26 letech se vydal na kole do Gruzie. Známost mu ale zajistila až cesta tuk-tukem z Bangkoku do Hranic na Moravě, kde žije. Zvládne v tomhle vozítku projet všechny světadíly? A co ho k takovému stylu putování motivuje?

S uměním namíchat koktejl získá každý večírek nový rozměr
30. 5. 2023, 2:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vaše opice je naše věc. S tímto úsměvným sloganem láká již více než rok pražský The Monkey Bar z Opletalovy ulice všechny milovníky kvalitních drinků. Nově teď nabízí i workshopy určené pro veřejnost, kde si může každý vyzkoušet, jaké to je stát na druhé straně barového pultu.

Vláda vyřešila nedostatek míst na školách. Začne rozdávat kondomy a snižovat tím počet budoucích studentů
29. 5. 2023, 18:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Letošní přijímačky na střední školy odhalily velký problém. Zájemců o střední školy je výrazně víc, než kolik studentů mohou tyto školy pojmout. Situace je neúnosná především v Praze, kde dostat dítě na gymnázium je téměř nadlidský výkon.

Nejskandálnější erotické filmy: Od Caliguly se distancovali i jeho tvůrci a herci zhnuseně odmítali hrát některé scény
29. 5. 2023, 18:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Známá historická témata se v průběhu let dočkala všemožných uměleckých zpracování. Historický film o císaři Caligulovi z roku 1979 je ale skutečně speciálním případem. Samotný snímek je totiž zhruba stejně zvrácený jako jeho titulní postava. Tvůrci i herci od filmu dávali ruce pryč, přesto spatřil světlo světa a dostal se do povědomí všech filmových nadšenců. 

Veselé i neveselé historky Šerpů, neznámých hrdinů nejvyšších hor světa
29. 5. 2023, 18:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vrcholek nejvyšší hory světa dnes slaví 70 let od chvíle, kdy na něm poprvé stanula lidská noha. Od toho dne dokázalo Mount Everest zdolat přes 6000 horolezců. Výstup podnikají různými trasami, s kyslíkovými přístroji i bez nich, Wim Hoff se dokonce na cestu pustil oblečený jen v trenýrkách. Všechny tyto pokusy mají ale jedno společné – neobešly by se bez asistence Šerpů. 

Hernán Cortés hrál napřed s Aztéky deskovky, načež vypálil jejich město do základů
29. 5. 2023, 18:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
První kontakt mezi španělskými objeviteli a domorodými Aztéky skončil krvavou válkou, při níž byla ztracena většina aztécké kulturní historie. Dalo se tomuhle konfliktu předejít? Čí je tenhle konflikt doopravdy vina? A měl tenhle spor vůbec nějakého vítěze? To všechno v epickém vyvrcholení aztécké trilogie Hodiny dějepichu.

 Starší >  Nejstarší >>

Vrátit se nahoru