Reflex

Dufek: Vaření v Kodani? To je jiný svět, byla to nádherná divadelní hra pod vedením skutečného dramaturga
23. 10. 2024, 6:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Od ploten nejprestižnějších světových restaurací až do manažerského křesla “skleničkového” byznysu. Tak by se dala popsat cesta kuchaře a nynějšího manažera firmy Živina Ondřeje Dufka. Co ho přivedlo k tomu vyměnit rondon za vývoj produktů urychlující vaření? Proč  se namísto světově proslulých zážitkových kuchyní začal víc zajímat o to, co a jak se vaří doma?   

Jana Bendová: Podle Babiše je Fiala směšný a trpí halucinacemi, jeho poslanec Novák je blb. A co je Babiš?
23. 10. 2024, 6:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Andrej Babiš má notorickou zálibu v nadávání a přisprostlém vyjadřování. O premiéru Fialovi naposledy napsal, že je směšný a trpí halucinacemi, o svém poslanci Novákovi, že je blb. Asi se doma nenaučil způsobům, tak s tím chodí i ven. Otázku, co je tedy on, když takto a mnohdy mnohem hůř častuje své oponenty i oddané podpůrce, nechť si zodpoví každý sám. Ale přinejmenším už prý není spolupracovníkem StB, bumážku mu na to dalo slovenské ministerstvo vnitra spřátelené Ficovy vlády, může si ji pověsit ve zlatém rámečku nad krb.

Putin prohlásil, že volby v Moldavsku nebyly svobodné a uspořádá v Rusku nové moldavské volby
22. 10. 2024, 18:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nedělní referendum v Moldavsku, kde voliči velmi těsně rozhodli o směřování země do Evropské unie, a souběžné prezidentské volby, ve kterých v prvním kole zvítězila současná prozápadně orientovaná prezidentka, více než zklamalo ruský režim. Ruský prezident Putin dokonce označil moldavské volby za nesvobodné a plánuje do měsíce uspořádat v Rusku vlastní moldavské volby.

Zrůdy v sukních: Do Hollywoodu přijela s rozřezanými kamarádkami v kufru. Místo na šibenici skončila v blázinci
22. 10. 2024, 18:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Mrtvoly ukryté v cestovních zavazadlech nejsou pro kriminalisty asi příliš častým objevem, rozhodně se ale tento způsob, jak se těla zbavit, nelimituje na českou záhadnou vraždu Otýlie Vranské. Například Winnie Ruth Judd z americké Arizony si s naditými kufry vyrazila až do Hollywoodu. Prozradila ji ale krev, která ze zavazadla kapala. Uvnitř byly rozřezané její dvě nejlepší kamarádky. Proč se k zoufalému činu Winnie uchýlila? To je dodnes velkou záhadou.

Český samuraj hodnotí Ghost of Yotei. Ženské válečnice v Japonsku existovaly, krevní msta byla zákon
22. 10. 2024, 18:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
 Když vyšla v roce 2020 Ghost of Tsushima, zrodil se naprostý fenomén. Videohra od studia Sucker Punch pohltila fanoušky po celém světě a vzbudila nebývalý zájem o historické Japonsko. Po pěti letech má příběh dostat pokračování. To se odehrává o 300 let později a jmenuje se Ghost of Yotei. Jak věrné jsou historické zbroje a zbraně? Co všechno lze vyčíst ze tří minut traileru? Co o hlavní hrdince vypovídá její bílá maska a bylo normální, aby se ženy v historickém Japonsku vydaly na krevní mstu? Nejen to řeší Martin Bartkovský v podcastu Český samuraj s odborníkem na historické Japonsko Jakubem Zemanem.

Jean-Paul Sartre odmítl převzít Nobelovu cenu. Co ho k tomu vedlo a proč ji nepřevzali další laureáti?
22. 10. 2024, 17:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Institut Nobelovy ceny založil ve své poslední vůli švédský podnikatel a vynálezce dynamitu Alfred Nobel. Jeho největší vynález má i mírové využití, největší množství ho ale odebírají armády a Nobel nechtěl, aby bylo jeho jméno na věčné časy spojováno s výbuchy a oběťmi válek. Před smrtí proto odkázal část svého jmění nadaci a nařídil, aby každý rok vyhlásila jméno člověka, který v uplynulém období nejvíce přispěl lidskému poznání ve fyzice, chemii, lékařství a mírovému hnutí. Nobelova cena je patrně nejprestižnějším vyznamenáním, kterého se může člověk dočkat. V historii se ale přesto vyskytlo několik případů, kdy cena nebyla převzata, nebo ji dokonce laureát odmítl.

Luxusní dovolená plná kontrastů: Jaká země splní vaše sny?
22. 10. 2024, 17:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000


Vladimír Mertlík: Řítíme se do řiti, jako by se nechumelilo! Anebo se chumelí?
22. 10. 2024, 16:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Hladinu veřejného dění rozvířila nedávno žaloba Tomáše Kluse na bezpečnostního experta a publicistu Milana Mikuleckého, který v reakci na Klusovo video k situaci v Pásmu Gazy označil na začátku měsíce Kluse na síti X mj. za „užitečného a prolhaného idiota“ těmito slovy: „V prvním okamžiku mě napadlo, že Klus je jen užitečný idiot (prosťáček, který nevědomky šíří propagandu). Po zhlédnutí jeho videa jsem dospěl k názoru, že je to prolhaný idiot…“ Jádro sporu je v tom, že Klus ve videu označil izraelskou odvetu v Pásmu Gazy za masakr ze 7. října 2023 za etnickou čistku, o níž prý média neinformují objektivně, a zpochybňoval i bezpodmínečnou podporu Izraele ze strany české vlády. Právník žalované strany se nebránil soudem navržené dohodě o smíru, když vtipně souhlasil s tím, že: „Pan Klus si ponechá svůj názor a my si ponecháme své hodnocení onoho názoru.“

Viliam Buchert: Piráti vedou džihád proti ODS a Fialovi, voliče to nepřinese a nahraje to hlavně Babišovi
22. 10. 2024, 15:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Piráti jsou uražení, nemohou přijít na jméno premiéru Fialovi a pořád nesou vyhazov Ivana Bartoše z vlády těžce. U toho usoudili, že politický džihád proti ODS je ta správná taktika, která je zachrání ve volbách do Poslanecké sněmovny. Jenže to jim nové voliče nepřinese. Piráti totiž tři roky využívali ve vládě Fialovo krytí, spolupracovali s občanskými demokraty na mnoha frontách, nikdo jim teď neuvěří, že najednou je pro ně největším zlem české politiky premiér a jeho strana. Přináší to jen další body Andreji Babišovi.

Soukromé rozhlasové stanice spouštějí kampaň dopisposlanci.cz proti navýšení rozhlasových poplatků
22. 10. 2024, 14:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dnes spouštějí soukromé rozhlasové stanice v České republice kampaň dopisposlanci.cz. Jejím cílem je vyzvat občany, aby napsali poslancům a senátorům a vyjádřili svůj nesouhlas s projednávanou mediální novelou, která má navýšit rozhlasové poplatky pro Český rozhlas.

Od jablečných sadů k BIO moštu: Hostětínská moštárna přivítala i členy královské rodiny
22. 10. 2024, 13:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V srdci Bílých Karpat se nacházejí malebné ovocné sady plné jedinečných odrůd jablek, ze kterých vzniká lahodný zlatavý mošt, jeden z nejlepších v České republice. Spojení přirozených chutí a ekologického zemědělství zní jako skutečný sen, který do svých alejí láká nejen místní obyvatele, ale i významné návštěvníky z řad královské rodiny!

Petr Sokol: Litevská generálka na české volby. „Babiš“ z Agrokoncernasu prohrál s litevským Šlachtou
22. 10. 2024, 13:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V Evropě je země, kde se politika neuvěřitelně podobá té české. Překvapivě to není žádný z našich středoevropských sousedů, ale pobaltská Litva. Tato země má stejně jako my nestranického prezidenta, který nepatří k žádné z politických stran. Do říjnových parlamentních voleb ji dovedla koalice konzervativců, klasických liberálů a středolevých liberálů. Konzervativní premiérka Ingrida Šimonytė se potýkala s názorovými rozdíly mezi koaličními partnery, ale podobně jako českou pětikoalici (teď už čtyřkoalici) její vládu pohromadě držel fakt, že všechny tři vládní proudy mají voliče hlavně ve velkých městech, zatímco opoziční strany jsou silné hlavně na venkově. Ty si říkají i v Litvě „levice“, ale třeba v hodnotových otázkách jsou vlastně více konzervativní než městská liberální pravice.

ÚOHS šetří Seznam kvůli způsobu dělení reklamních příjmů s vydavateli
22. 10. 2024, 11:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Kvůli službě Seznam Newsfeed. Šetření regulátora se zaměřuje na to, zda největší tuzemský internetový portál nezneužil své dominantní postavení vůči ostatním online titulům, se kterými se prostřednictvím Newsfeedu dělí o reklamní příjmy. Newsletteru 11AM to pod podmínkou anonymity řekly dva vysoce postavené zdroje obeznámené se situací.

Tenhle výhled zažijete jen na jednom místě na světě. Jaká země vás uchvátí?
22. 10. 2024, 11:02 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000


Slovenští přátelé dali Babišovi „štempl“, že nebyl agentem StB. Zůstává jím dál, reagují historici
22. 10. 2024, 10:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Slovenské ministerstvo vnitra oznámilo, že Andrej Babiš vědomě nespolupracoval se Státní bezpečností, a uzavřelo s ním smír. Podle Ústavu paměti národa však existuje řada důkazů, že byl jako agent StB evidovaný oprávněně, a historie se touto politickou dohodou nezmění.

Vraždili a pak si užívali. Takhle odpočívali dozorci z koncentračního tábora v Osvětimi
22. 10. 2024, 6:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nechvalně proslulý koncentrační tábor Osvětim, ve kterém zahynuly za druhé světové války i tisíce obyvatel někdejšího Československa, byl součástí nacistických německých koncentračních a vyhlazovacích táborů na jihozápadě Polska. Nacistická mašinerie zde zavraždila 1,3 milionu lidí. Němci si přitom zhruba 30 kilometrů jižně od Osvětimi zřídili také rekreační středisko Solahütte, kam jezdili vrahové a zločinci z tábora za odměnu na rekreaci. Byl mezi nimi i lékař Josef Mengele, který na vězních prováděl sadistické experimenty. Fotografie ze Solahütte jsou přitom v přímém kontrastu s tím, co se dělo v Osvětimi.

České strany se ocitly v krizi. Zvýšení platů politiků může přinést změnu, ale vláda ho špatně načasovala
22. 10. 2024, 6:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Česká politická scéna se ocitá v hluboké personální krizi, kdy strany nemají dostatek kvalitních osobností ochotných vstoupit do veřejného života. Politická profese je často vnímána jako špinavá hra, což odrazuje schopné jedince z řad schopných manažerů, kteří si ale nechtějí „ušpinit ruce“. Navíc i dlouhodobě etablované strany trpí nedostatkem nových lídrů, což vede k stagnaci. Debata o zvyšování platů politiků, ačkoliv nepopulární, by mohla být jedním z kroků, jak politiku zatraktivnit a přilákat talentované osobnosti z jiných oblastí, neboť česká politika potřebuje změnu, aby dokázala nabídnout lepší podmínky pro kvalitní veřejnou službu.

Bartkovský: Podpora Pellegriniho se Babišovi vyplatila. Po roce ho jeho ministr očistil od nálepky STB
21. 10. 2024, 19:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V pátek 25. října to bude přesně rok, co se vlády na Slovensku ujal kabinet Roberta Fica. Ten nelenil a zahájil rázné kroky ve všech státních institucích. Návrat trojnásobného premiéra do funkce podporoval hlasitě i český expremiér Andrej Babiš. Fica a jeho stranu Smer ale nepodporoval napřímo, jen zprostředkovaně skrze stínovou partaj Hlas Petera Pellegriniho, který s Ficem spolupracuje přes 20 let. A nyní se mu podpora jak v parlamentní, tak prezidentské volbě vyplatila. Slovenské ministerstvo vnitra se s Babišem dohodlo a potvrdilo mu, že byl ve svazcích StB veden neoprávněně. Ministerstvo vede Pellegriniho člověk a domluva přišla výměnou za to, že Babiš nebude po Slovensku požadovat náhradu škody.

Hustá dvojka Maláčová s Konečnou přizvou Stropnického a rozjedou hustou perestrojku
21. 10. 2024, 18:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Sociální demokracie se rozhodla připomenout lidem, že ještě existuje, a uspořádala sněm, na kterém se volilo nové vedení strany.

Jedinečné fotografie Izraele, který už neexistuje. Český rodák zachytil začátky židovského státu
21. 10. 2024, 18:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Téměř čtyři desetiletí mapoval známý izraelský fotograf a jihlavský rodák Rudi Weissenstein jedinečnou atmosféru židovského státu. V roce 1936 otevřel v Tel Avivu spolu se svou manželkou Miriam první fotografický ateliér v zemi. Rozsáhlá publikace vydaná k 80. výročí jejich společnosti The PhotoHouse přináší řadu dosud nezveřejněných fotografií.

Soltész: Slovensko je zhroucený stát. Radši se nechá znásilnit a řekne, že to byla láska
21. 10. 2024, 18:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Igor Matovič rozšlapal demokratické instituce a Robert Fico se teď brodí jejich troskami. Tak vidí situaci ve slovenské politice novinář a spisovatel Arpád Soltész. Slovensko vnímá jako selhaný stát, proto se z něj odstěhoval do Česka. Tamní politiku probral v podcastu Padni komu padni s Oliverem Adámkem a Martinem Bartkovským.

Andrej Babiš s StB vědomě nespolupracoval, uznalo Slovensko a uzavřelo smír
21. 10. 2024, 17:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Slovenské ministerstvo vnitra uznalo, že český expremiér Andrej Babiš byl v dokumentech někdejší československé tajné policie StB neoprávněně evidován jako její agent a s StB vědomě nespolupracoval. Úřad s Babišem uzavřel smír ve sporu o ochranu osobnosti týkající se neoprávněné evidence ve svazcích StB a tento smír soud schválil. Ministerstvo o tom dnes informovalo ČTK, uzavření smíru zdůvodnilo dvěma právními analýzami a také tím, že prý existuje vysoké riziko jeho prohry ve sporu.

Pravda o dokonalé Hitlerově mládeži: Orgie, nechtěná těhotenství a vynucené potraty
21. 10. 2024, 17:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V červnu roku 1930 vznikl Svaz německých dívek (neboli Bund deutcher Mädel - BDM) jako odnož již působící Hitlerjugend. Od roku 1936 bylo hlavním cílem Hitlerjugend a BDM budovat zejména dobrý charakter a kamarádské vztahy mezi svými členy. A je třeba říct, že zrovna to se říšskému vedení opravdu povedlo. 

Česká televize natočila seriál o OnlyFans. Jak porno ovlivňuje životy a vztahy mladých lidí v Česku?
21. 10. 2024, 16:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Sociální síť a podnikatelská platforma v jednom, to je aplikace OnlyFans, kde lidé na svých účtech nabízí často sexuální obsah za předplatné. Režisér Jan Vejnar, který za debut Přišla v noci získal loni Českého lva, přišel s šestidílným vyprávěním o tom, jaký vliv má OnlyFans na život Češek a Čechů. Seriál Vlastně se nic nestalo můžete sledovat na iVysílání České televize. Recenzi uslyšíte v nové epizodě podcastu Poprask.

Věra Čáslavská: Jak mě Brežněv pustil do Mexika
21. 10. 2024, 15:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Věra Čáslavská zemřela 30. srpna 2016, o den později se tu zprávu dozvěděla věřejnost. Byla jednou z prvních českých sportovních ikon, kterou respektoval celý svět. Jako gymnastka se stala symbolem olympijských her v Tokiu, kde 21. října 1964 získala své první olympijské zlato, ale také odporu proti okupaci Československa. Poznala slávu i zapomnění, okamžiky triumfu i tragické chvíle. V roce 2012 poskytla Reflexu rozhovor, který si můžete opět přečíst.

Luxusní dovolená v Jižní Koreji? 3 zásadní důvody, proč si ji dopřát
21. 10. 2024, 14:02 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000


Petr Havlík: Ruské stopy v České republice. Proruských užitečných idiotů máme víc než dost
21. 10. 2024, 13:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V roce 1968 se Sovětský svaz rozhodl učinit bratrskou pomoc ČSSR, šlo o „dočasný“ pobyt mnohatisícové armády. Na našem území byly rozmístěny také sovětské jaderné zbraně. To byl hlavní důvod invaze a následné okupace. Československo bylo hraničním státem ve studené válce. Romantický étos pražského jara je náš oblíbený mýtus, kdy se soudruzi začali na chvíli dělit na ty nejhodnější, na hodné a nehodné. Horší než samotná okupace byla normalizace, která znamenala ztrátu sebeúcty národa a masivní lámání páteří. Důsledky vidíme i dnes.

Vladimír Mertlík: Disidentů se nelze zbavit, speciální vojenská operace v Polsku a dodatek pro ruské šváby
21. 10. 2024, 12:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pravidlo, podle nějž s ohledem na personální vybavení SPD a charakterové vlastnosti Vůdce platilo, že s Okamurou se může spojit jen idiot, je minulostí! V Olomouci byla uzavřena koaliční smlouva o krajské vládě mezi hnutím ANO a SPD a priority jejich vlády naznačují již příspěvky členů obou hnutí na webových stránkách. 

Tiší podzimní nepřátelé. Kromě chřipky a covidu na vás útočí i další viry. Jak se jim bránit?
21. 10. 2024, 11:24 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
S příchodem podzimních měsíců ubývá denního světla a stoupá riziko infekcí, kterým se v tomto období často nevyhneme. Kromě známého chřipkového viru a Sars-Cov-2 je tu ještě jeden nepříjemný protivník: respirační syncytiální virus neboli RSV. Tento respirační virus je často přehlížený, ale může mít vážné důsledky pro děti i pro seniory a osoby s přidruženým onemocněním. Jak RS viry ovlivňují naše zdraví a jak se před nimi chránit?

Ve Švédsku kouří jen sedm procent lidí a je zde menší výskyt rakoviny plic. Může za to snus?
21. 10. 2024, 11:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ve Švédsku moc kuřáků nepotkáte. Podle průzkumu Eurobarometr kouří v této skandinávské zemi pouze 7 procent lidí, průměr Evropské unie je přitom 24 procent a v Česku to je přes 20 procent dospělé populace. Ve Švédsku je také menší výskyt nových případů rakoviny plic než jinde v EU. Samotní Švédové i někteří odborníci to přičítají užívání snusu, tradičního netabákového i tabákového výrobku, který se dnes většinou užívá v sáčcích, ty se vkládají mezi ret a dáseň. Reflex ve Stockholmu zkoumal, jak to se snusem vlastně je.

Alexandre Gabriel: Při výrobě alkoholu se inspiruji metodami starými i 130 let
21. 10. 2024, 10:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Alexandre Gabriel je ve světě alkoholu považovaný za vizionáře, věnuje především výrobě prémiového koňaku, ginu a rumu, vlastní společnost Maison Ferrand v Cognacu a palírnu West Indies Rum Distillery na Barbadosu. V rozhovoru pro Reflex pak popsal, jak je možné vylepšit chuť alkoholu skrze zrání či který jeho výrobek je nejvíce úspěšný.

První transporty v dějinách holocaustu mířily do Niska nad Sanem. Vše organizoval Adolf Eichmann
21. 10. 2024, 6:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
První transport s tisícovkou českých občanů židovského původu vyrazil z Ostravy 18. října 1939. Vlak zamířil do Niska nad Sanem, které se nachází v dnešním východním Polsku. Jednalo se o první masovou deportaci Židů z území Protektorátu Čechy a Morava za druhé světové války. V dalších dnech pak na místo dorazily vlaky z Katovic a Vídně.

Revoluce v čištění vzduchu: Aktivní elektrostatické filtry mění celý průmysl
21. 10. 2024, 2:02 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Špatná kvalita vzduchu může značně ohrozit naše zdraví, od alergií a respiračních potíží až po vážná onemocnění nebo zvýšené riziko infekcí. V době pandemie COVID-19 se otázka kvality vnitřního vzduchu stala ještě naléhavější. V boji proti šíření patogenů se osvědčily aktivní elektrostatické filtry. Často se používají v prostředích, kde je kladen důraz na sterilitu vzduchu, například v nemocnicích jako Milánská Poliklinika, nemocnice Cardarelli v Neapoli nebo nemocnice San’Antonio v Padově.

Jaromír Bosák: Pospával jsem po nádražích, v parcích, ale na ulici se mi zůstat nechtělo
20. 10. 2024, 18:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Píše se rok 2006. Valné shromáždění Mezinárodní astronomické unie vyneslo rozsudek a Pluto se stává trpasličí planetou. V Německu probíhá mistrovství světa ve fotbale a nekomentuje ho nikdo jiný než Jaromír Bosák. Jak na tehdejší mistrovství vzpomíná? Co doporučuje české fotbalové reprezentaci? A proč musel žít na ulici? To se dozvíte v novém díle Retroview.

Před 80 lety se v Tichomoří odehrála největší námořní bitva všech dob
20. 10. 2024, 16:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Po porážce ve Filipínském moři ve dnech 19. až 20. června 1944, v poslední bitvě, v níž dokázali Japonci masově nasadit své letadlové lodě, se 1. mobilní loďstvo admirála Džisaburóa Ózawy stáhlo do japonského vnitřního moře, odkud se zhruba po týdnu bitevní lodě a křižníky 1. úderného svazu viceadmirála Takea Kurity přesunuly na kotviště Lingga Roads u Singapuru, kde se ocitly blíže zdrojům paliva. V Hirošimském zálivu zůstaly pouze letadlové lodě a 2. úderný svaz viceadmirála Kijohideho Šimy.

 Starší >  Nejstarší >>

Vrátit se nahoru