Reflex - aktuální přehled na Elchron.cz

Celkem 4773 článků.|

Reflex

Blackout za humny. Kdy i v Praze pocítíme masivní výpadek elektřiny?
Ikonka času13. 10. 2019, 19:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V poslední době začíná už také ve vyspělých západních městech docházet k jevu, pro který se i v češtině vžil anglický název – blackout. Jedná se o masivní výpadek dodávek elektrické energie, který najednou dopadne na velké množství domácností a firem. Často teprve, když blackout nastane, uvědomíme si, jak velkou závislost na elektřině naše společnost má.

Prezident Zeman udělí Václavu Klausovi Řád Václava Klause za celoživotní přínos Václavu Klausovi
Ikonka času13. 10. 2019, 17:40 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Prezident Miloš Zeman udělí letos u příležitosti státního svátku 28. října Řád Václava Klause svému předchůdci a bývalému prezidentovi Václavu Klausovi. Řád Václava Klause tak bude udělen letos úplně poprvé.

Ostuda Nobelovy ceny za literaturu: Vyhrál Rakušan Handke, který velebí válečné zločince
Ikonka času13. 10. 2019, 16:40 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Není to poprvé, ale nejspíš ani naposledy, co slavné Nobelovy ceny putují do rukou lidí, jejichž morální profil je pochybný. Letos prestižní ocenění za literaturu získal rakouský spisovatel Peter Handke, který zpochybňuje masakr v bosenské Srebrenici z roku 1995, při kterém zahynulo přes 8000 lidí a velebí bývalého srbského prezidenta Slobodana Miloševiće, který byl Mezinárodním tribunálem v Haagu souzen za genocidu a válečné zločiny. Přestože je podle odborníků Handke výjimečný spisovatel, básník, dramatik a scenárista, je ostudou, že „nobelovku“ dostal člověk s tak pochybným charakterem.

Genderovou vyváženost Disney animáků ohlídá speciální software: Čeká nás Sněhurka a jeden trpaslík?
Ikonka času13. 10. 2019, 15:25 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Filmové studio Disney nasadilo nový software s prvky umělé inteligence, který bude kontrolovat scénáře. Jmenuje se GD-IQ (Geena Davis Inclusion Quotient) a pro nadaci stejnojmenné americké herečky jej vyvinuli programátoři z Univerzity Jižní Kalifornie. GD-IQ už podle svého názvu dokáže spočítat genderovou rovnost v audiovizuálních i textových datech.

Výrazný umělec Adam Jílek se představuje ve Vnitroblocku. Výstava Sám sebou nabízí ironický a vtipný pohled na společnost
Ikonka času13. 10. 2019, 14:25 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Kolem mladého umělce Adama Jílka (*1989) bylo letos rušno. Tomuto talentovanému malíři, který si i přes svůj relativně nízký věk stačil vyvinout jasně rozpoznatelný vizuální styl, se úspěšně daří překračovat hranice klasické malby. Před nedávnem se například podílel na letní kolekci šatů ve spolupráci s návrhářkou Beatou Rajskou, která byla představena na festivalu v Karlových Varech. Letos je také zařazen do přestižního žebříčku časopisu Forbes 30 pod 30. Jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách po celém světě a od 17. září můžete ta nejnovější vidět v holešovickém Vnitroblocku.

Thomas Fitzpatrick: Válečný hrdina, který opilý přistál v New Yorku před barem. Dvakrát
Ikonka času13. 10. 2019, 13:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
O dětství Thomase Fitzpatricka se toho příliš neví. Jedna z mála dostupných informací je, že se narodil 24. dubna roku 1930. Přičemž jde o velice zajímavý údaj vzhledem k tomu, že Fitzpatrick bojoval v Pacifiku během 2. světové války. Americká armáda přijímala rekruty až po dovršení 18 let, se souhlasem rodičů přijímala výjimečně i 17leté. Fitzpatrickovi bylo ale na konci války teprve 15. Zdá se proto, že k pravidlům měl vždy poněkud vlažnější vztah.

Furt v informačním střehu. Jak nešikanovat úřady, a přitom zachovat právo na informace?
Ikonka času13. 10. 2019, 12:35 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Jak říká brněnský bavič a herec Miroslav Donutil, pořád se něco děje, proto je dobré být „furt ve střehu.“  Aktuálně Hamáčkovo Ministerstvo vnitra předložilo vládě novelu zákona o svobodném přístupu k informacím, tedy populární „stošestky.“ Jedním z přínosů novely má být nová možnost odmítat zjevně obstrukční žádosti o informace. A že jich dnes je.

Zátah německé policie: Jízda na elektrických koloběžkách stála stovky návštěvníků Oktoberfestu řidičák
Ikonka času13. 10. 2019, 11:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ačkoliv se na letošním Oktoberfestu vypilo méně piva než loni, stejně připravil o řidičské průkazy několik stovek řidičů. A někteří dokonce ani neseděli za volantem. Policisté se totiž během šestnáctidenního festivalu, který navštívilo zhruba 6,3 milionů lidí, nezaměřili pouze na řidiče aut, ale také na řidiče populárních elektrokoloběžek. Ty sice byly na samotném festivalu zakázány, návštěvníci je však používali po opuštění areálu. Samozřejmě notně posilněni alkoholem.

Falešné maso začíná čelit vlně kritiky. Někteří odborníci zpochybňují, že je zdravější než to pravé
Ikonka času13. 10. 2019, 10:55 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Falešné maso v současnosti zažívá obrovský boom. Společnostem jako Beyond Meat či Impossible Foods se podařilo vytvořit zcela nový a prosperující trh a jejich zisky strmě rostou. To však rozhodně neznamená, že by z těchto produktů byli všichni nadšeni. I když si odmyslíte přehnaně vysoké ceny (za kilo Beyond Burgerů u nás zaplatíte necelých 700 Kč), existují i další důvody ke kritice. Dokonce i ty zdravotní.

Vzduch je naše moře. Tak zněl slogan českých průkopníků cestování leteckou dopravou
Ikonka času13. 10. 2019, 9:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Československo v roce 1918 vzniklo jako vnitrozemský stát. Koridor k Jaderskému moři do Terstu přes rakouské území zůstal jen politickou utopií. Také bývalá německá kolonie Togo u Guinejského zálivu se územím pod československou správou nestala, přestože o to někteří politici usilovali. Český sen o moři se definitivně rozplynul.

Polácí volí v parlamentních volbách. Dění u našich sousedů sledujeme online
Ikonka času13. 10. 2019, 8:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Poláci v neděli rozhodnou o obsazení 460 křesel v Sejmu i 100 míst v senátu. Polskou národně konzervativní stranu Právo a spravedlnost v neděli čeká test, jak ji voliči hodnotí po čtyřech letech u moci. V parlamentních volbách je toto uskupení, jehož vláda čelí obvinění z ohrožování demokratických principů, jasným favoritem. Voliče se v době ekonomického růstu snaží přesvědčit štědrou sociální politikou i důrazem na vlastenectví a tradiční křesťanské hodnoty. Nejsilnější opoziční uskupení, proevropská Občanská koalice, která varuje před směřováním Polska k autoritářskému režimu, za vládnoucí stranou výrazně zaostává. Volby v Polsku komentuje online politolog Petr Sokol.

Pikantní historky kyperské aneb Za sluncem a dějinami na třetí největší ostrov Středozemního moře
Ikonka času11. 10. 2019, 6:50 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zrodila se tu prý Afrodite, milostnou romanci tu zažil Gaius Julius Caesar a odehrála se zde i slavná svatba jeruzalémského krále Guye I. Ostrov Kypr, rozdělený na dvě části Zelenou linií, je dodnes místem, kde prý může zkrásnět každá žena a dívka.

Turecko se chystá provést etnickou čistku a pokrytecká Evropská unie mu v tom bránit nechce a ani nebude
Ikonka času11. 10. 2019, 6:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Turecká islamistická vláda se snaží vojensky obsadit území Sýrie s cílem vybudovat tam tábory pro syrské uprchlíky, kteří se nechtějí vrátit na území pod kontrolou syrské vlády. Toto opatření je v plném zájmu turecké vlády čelící stále větší nespokojenosti tureckého obyvatelstva s přítomností syrských uprchlíků na tureckém území. Ovšem je to také v zájmu Evropské unie, neboť kauza syrských uprchlíků se dostala do patové situace. Stále více hrozí, že dojde k opakování vlny masové imigrace z roku 2015, před čímž varoval například i německý ministr vnitra Horst Seehofer. Buďme realisty. Nadějím na pád syrské vlády je konec, což si zřejmě uvědomilo již i turecké vedení. Před syrskou občanskou válkou uteklo jen do Turecka několik milionů Syřanů a většina z nich se nechce vrátit zpět na území pod nadvládou syrské vlády. Přítomnost tolika milionů Syřanů je stál větším ekonomickým a politickým problémem pro tureckou vládu, která se jich potřebuje zbavit. Evropská unie ovšem není připravena na přijetí takové masy imigrantů, kteří by se mohli vydat na cestu pryč z Turecka do Evropy.

Co se stane, až bude Andrej Babiš prezident České republiky
Ikonka času10. 10. 2019, 18:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Prezident Miloš Zeman se nechal v rozhovoru slyšet, že by si uměl představit, kdyby byl Andrej Babiš dalším prezidentem. Sám by mu hodil hlas. Ačkoliv Andrej Babiš svou možnou kandidaturu nepotvrdil, pojďme se spolu přesunout časem o pár let do doby, kdy se stal Andrej Babiš hlavou státu.

Boží mlýny melou na Signalu: Svátek světla Signal Festival rozzáří vizuální umělec Pavel Korbička
Ikonka času10. 10. 2019, 17:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Už posedmé se Praha během čtyř říjnových večerů a nocí (10.—13. 10.) rozsvítí instalacemi Signal Festivalu. Jedním z „vystavujících“ je také sochař a vizuální umělec Pavel Korbička. Docent brněnské fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického připravil v srdci Karlína kinetickou site-specific instalaci v barvách trikolóry, nazvanou Boží mlýny.

Erotika na Instagramu: Fotografka pod rouškou umění ukazuje své nahé tělo a vyšpulené pozadí
Ikonka času10. 10. 2019, 16:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pravidla sociálních sítí jsou, co se týče nahoty, velmi striktní. Často neprojde ani nebohá renesanční bradavka. Facebook nahotu přísně kontroluje a nekompromisně cenzuruje, Instagram není příliš pozadu. Používat se smí od 13 let, proto se cenzoři snaží zajistit, aby teenageři nepřišli k „psychické újmě“, kdyby náhodou spatřili nahou ženu. Přesto se občas někomu podaří pravidla „ošulit“. Umělkyně a modelka Leah Schrager na Instagramu vystavuje své krásné – digitálně upravené – tělo. Žere jí to Instagram i fanoušci. Nahota v jejím podání totiž rozhodně nepůsobí prvoplánově a vulgárně.

Vladimír Pikora: Drahé bydlení žene mladé do mamahotelu aneb Čert a levice nikdy nespí
Ikonka času10. 10. 2019, 16:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V posledních měsících vidím víc a víc, jak se mladí lidé bouří. Mají pocit, že je vše špatně. Částečně typické postpubertální pocity. A částečně jejich kritiku beru. Zvykli si, že všechno mají hned. A teď najednou narazí. Dospějí, chtějí se osamostatnit, pořídit si vlastní bydlení – a ono to nejde. Najednou jim to kapitalismus nedá.

Nové poutní místo v Česku: Prostranství před Gottovou vilou na Bertramce zaplnily tisíce svíček
Ikonka času10. 10. 2019, 15:50 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vlídné tváře dospělých, zarmoucené tváře postarších a rozzářené oči dětí, šepot, škrtání zapalovačů, cvakání telefonů doprovázené záblesky foťáku, občas reportéři či fotograf skládající stativ. „Tati, koukej, když jsme tu byly minule s mamkou, tak ty svíčky byly teprv k tomu autu,“ šeptá dívka v doprovodu tatínka. „Uděláme si selfíčko s těma svíčkama,“ vybízí muž svou partnerku a pár se začne štelovat do záběru. Taková atmosféra panuje každý večer před vilou Karla Gotta nad Bertramkou a svíčkové moře pomalu zalévá sousedství.

Volby, které se nekonaly aneb Přišel před 10 lety Jiří Paroubek o premiérské křeslo?
Ikonka času10. 10. 2019, 15:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Možná si na to vzpomene už málokdo, ale přesně před 10 lety 10. října 2009 měly druhým dnem vyvrcholit předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Češi však tehdy nakonec k urnám vůbec nešli, protože o měsíc dříve konání voleb zarazil Ústavní soud. V čele předvolebních průzkumů tehdy se solidním náskokem dominovala ČSSD a její lídr Jiří Paroubek už snil o návratu do premiérského křesla. Volby se nakonec konaly až na konci května 2010 a vše dopadlo úplně jinak.

Kosovské volby přinesly politické zemětřesení: Prohráli „bojovníci“ a nastupuje nová generace
Ikonka času10. 10. 2019, 14:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Miloš Zeman nedávno mluvil o Kosovu jako o státu, kde vládnou váleční zločinci. Z tohoto pohledu může být pro Čechy zajímavé, jak dopadly nedělní předčasné volby v této dvoumilionové balkánské zemi, které jsem sledoval přímo v Prištině a jejím okolí.

K Hitlerovi do koupelny: Druhá světová válka na kolorovaných fotografiích
Ikonka času10. 10. 2019, 13:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Letos prvního září si celý svět připomínal již 80. výročí vypuknutí druhé světové války, největšího a nejvražednějšího konfliktu v dějinách lidstva. Zdálo by se, že už o něm bylo napsáno a řečeno vše, nicméně stále se objevují nové skutečnosti a také nové snímky.

Hrdina Pražských orgií Jonas Chernick: Jsem asi jediný, kdo mohl zůstat po celou dobu oblečený
Ikonka času10. 10. 2019, 12:40 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
„Čím míň svobody, tím víc se souloží,“ tvrdí muž dvou tváří Rudolf Bolotka v Pražských orgiích, dramatu Ireny Pavláskové, které dnes vstupuje do českých kin. V nákladném snímku natočeném na motivy stejnojmenné novely Philipa Rotha, zasazeném do komunistické Prahy roku 1976, je ovšem jedna postava, která ani na návštěvě erotikou prodchnutého doupěte hříchu neodloží šat. Je jí protagonista Nathan Zuckerman, populární americký spisovatel, který z ČSSR doufá vyvézt tajemný rukopis v jidiš. Představitel této úlohy, kanadský herec Jonas Chernick (46), se přitom ve své dosavadní herecké kariéře svlékal často a rád.  

Amazonky z Dahomey: Drsné válečnice, kterých se bála celá Afrika
Ikonka času10. 10. 2019, 12:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Původně šlo jen o skupinu žen, jež se daly dohromady kvůli lovu slonů, aby zajistily kmeni potravu, zatímco jejich manželé bojovali ve válce. Jejich zuřivá nemilosrdnost ale zaujala krále Adu Honzoo natolik, že z nich v roce 1645 učinil svou osobní stráž. A z osobní stráže se brzy stala elitní vojenská jednotka čítající 4 tisíce neohrožených žen.

Sitcom Premiér: LSD trip nepříčetného Jaromíra Soukupa
Ikonka času10. 10. 2019, 11:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Především mezi 16. a 19. stoletím jezdívaly po Anglii a Spojených státech takzvané freakshows a vystavovaly unikátní hříčky přírody, nad kterými zůstával rozum stát. Sloní muž, čtyřnohá žena, profesionální „prdič“ populárních písní… Celé davy se chodily dívat na tyhle bizarní a hluboce trpící exempláře lidské rasy, divákům z toho nebylo dvakrát nejlíp, ale nedokázali odtrhnout zrak. S rozvojem medicíny začal zájem upadat a tahle nehumánní a vrcholně neetická zábava došla svého konce. A teď je zpátky!

Konec přátelství. Peking vypověděl sesterské partnerství s Prahou
Ikonka času10. 10. 2019, 10:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Peking s okamžitou platností vypověděl sesterské partnerství s Prahou. Pozastaví s ní veškeré oficiální styky. Ve vyjádření, které ČTK poskytlo čínské velvyslanectví v Česku, to uvedla kancelář pro mezinárodní záležitosti pekingského magistrátu. Představitelé pražské koalice se podle ní hrubě vměšovali do vnitřních záležitostí Číny a záměrně porušovali sesterské partnerství s Pekingem. Vedení Prahy vypovědělo smlouvu s Pekingem už na začátku týdne.

Meteorit, který změní Česko a odhalí „motýle“. Eva Jiřičná v Praze odhalí své nejnovější umělecké dílo
Ikonka času10. 10. 2019, 8:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pro letošní ročník Signal Festivalu připravila světoznámá architekta Eva Jiřičná unikátní instalaci, která se jmenuje Co kdyby to byla pravda. Na vlastní oči ji mohou návštěvníci festivalu vidět od 10. do 13. října v pražských Vojanových sadech vždy od 19 do 24 hodin. Vstup je zpoplatněn, lístky si můžete zakoupit ZDE. A co o samotné instalaci řekla autorka? Podívejte se na video v úvodu článku.

Pohádkové jezero Rica aneb Výprava za modrou perlou Abcházie
Ikonka času10. 10. 2019, 7:40 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Mnoho států tento region neuznává za samostatný, přístup do něj není snadný, ale nádherná příroda je tu nedotčená a turistů pomálu. Třeba na severu najdete v lesích pohádkové jezero Rica, o němž se vyprávějí legendy a které obdivoval i Josif Stalin.

Marek Stoniš: Prase v Metropolitní opeře aneb Plácido Domingo už si nezazpívá
Ikonka času10. 10. 2019, 6:50 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Čtu, že hnutí #MeToo má další oběti – legendárního operního pěvce Plácida Dominga a herce Roberta De Nira.

Tomki Němec: Havel byl pro mě skoro bůh, poznal jsem ho obnaženě a mohl fotit i v nejintimnějších situacích
Ikonka času10. 10. 2019, 6:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Václava Havla bych dnes fotil jinak, zestárnul jsem a už bych neměl takové koule, říká Tomki Němec. Fotografování je jeho posedlost, jde mu o zachycení doby a lidí v nich. Havla měl nejdřív za boha, ale musel vystřízlivět. Poznal ho jako málokdo jiný, s velkými plusy i lidskými mínusy. A dnes na něj prý myslí ob den.

Tomáš Verner touží po roli ve filmu
Ikonka času10. 10. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Na jaře roku 2009 figuroval český krasobruslař Tomáš Verner na prvním místě světového žebříčku. Měl už ve své sbírce zlato a stříbro z mistrovství Evropy, start na olympijských hrách a před sebou ještě pět let aktivní činnosti. Po světovém šampionátu v Tokiu 2014 aktivní kariéru v osmadvaceti letech ukončil. Ze světa krasobruslení neodešel, jen pracovní náplně jsou jiné. Mnohem pestřejší a v mnoha směrech nesmírně zajímavé.

Bude prezidentem USA socialistický samorost Sanders? Revoluce musí pokračovat, říká obdivovatel SSSR
Ikonka času7. 10. 2019, 18:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Už v prezidentské volební kampani 2016 se nezávislý senátor z Vermontu Bernie Sanders stal miláčkem silně levicového křídla v rámci americké Demokratické strany a vlastně i celosvětovou ikonou hnutí, které by ve skutečnosti chtělo odstranit kapitalismus. O vstup do Bílého domu se uchází i letos a tentokrát už se zařadil mezi horké favority na demokratickou prezidentskou nominaci. Jenže je otázka, zda a jak bude pokračovat v kampani po té, co osmasedmdesátiletého Sanderse na začátku října 2019 postihl infarkt.

Stará hora: Areál vinných sklepů v obci Blatnice patří k nejlépe dochovaným stavbám tohoto druhu
Ikonka času7. 10. 2019, 18:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V obci Blatnice pod Svatým Antonínkem, která leží ve slovácké vinařské podoblasti pod severozápadními výběžky Bílých Karpat, se zachoval historicky cenný areál vinných sklepů zvaný Stará hora.

Jourová europoslancům řekla, že hodlá rázně hájit právní stát, který je podle ní jádrem Evropské unie
Ikonka času7. 10. 2019, 16:54 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Jádrem Evropské unie je dodržování principů právního státu, které je třeba neústupně a rozhodně hájit všemi dostupnými prostředky, řekla během svého dnešního slyšení před členy dvou výborů europarlamentu česká kandidátka do nové Evropské komise (EK) a současná eurokomisařka Věra Jourová. Probíhající řízení proti Polsku a Maďarsku podle ní mají smysl a měla by pokračovat. Případné spojení mezi respektováním vlády práva a čerpáním z unijního rozpočtu by podle ní nemělo poškodit příjemce, jako jsou obce či nevládní organizace. Poslanci mají přes dvě hodiny na to, aby kandidátce kladli otázky a aby si učinili názor, zda je Jourová dostatečné kompetentní pro funkci místopředsedkyně EK pro evropské hodnoty a transparentnost pod vedením nové šéfky komise Ursuly von der Leyenové.

Antonín Švehla: Muž, který odmítl Pražský hrad, zastával názor, že Beneš je neštěstím republiky
Ikonka času7. 10. 2019, 16:40 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V pouliční nástěnce Národní politiky je cedulka s jediným tištěným slovem: Příměří! Pod ním je narychlo, nedbale a ve spěchu připsáno rukou: „Podrobné zprávy vyvěsíme za chvíli!“ Nijak se neliší od tabulky na hokynářství „Přijdu hned!“ Obyvatelstvo Prahy se ale začíná srocovat a odstraňovat symboly monarchie, neboť si cedulku mylně vyložilo jako rakouskou kapitulaci. V Ženevě jednal v čele Národního výboru Karel Kramář s představitelem exilu Edvardem Benešem o podobě budoucího státu. V hale Beau Rivage diskutují pánové o způsobu, jak rozbít tisíc let starou říši. Pokuřujíce s výhledem na jezero, nemají problém v označení cíle svého úsilí. Jde o to, kdo z nich cílovou pásku protrhne jako první.

Také Portugalsko má svého „krotitele populistů“. Na rozdíl od Rakušana Kurze je ale premiér Costa socialista
Ikonka času7. 10. 2019, 15:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Před týdnem svým volebním vítězstvím a hlavně úspěchem v souboji s protestními stranami Evropu zaujal mladý, středopravicový rakouský politik Sebastian Kurz, který v předčasných volbách zkrotil pravicově protestní svobodné. Včera se něco podobného povedlo premiéru Portugalska Antóniu Costovi, ale v opačném gardu. Costa vedl do řádných parlamentních voleb levicovou Socialistickou stranu a obhájil svou pozici premiéra, přičemž navíc dokázal oslabit dvě krajně levicové strany, s nimiž měl dosud v parlamentu většinu.

 Starší >  Nejstarší >>

Vrátit se nahoru