Reflex - aktuální přehled na Elchron.cz

Celkem 6696 článků.|

Reflex

Irena Šimonová: Za komunismu byla ve vězení krutě mučena a ponižována. Přesto z něj vyšla nezlomena
Ikonka času9. 12. 2019, 19:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
„Irenka ani minutu nezmaří malomyslností, ať je sebehůře, vždycky jí to sluší, i ty vězeňské hadry,“ těmito slovy charakterizovala Irenu Šimonovou (9. prosince 1929 - 27. července 2017) v knize Byly jsme tam taky její autorka Dagmar Šimková. Otvírá před námi fascinující příběh křehké ženy, která se dokázala porvat s nepříznivým osudem a nakonec nad ním zvítězila. Dnes by oslavila 90. narozeniny.

Do kin přichází film Amundsen. Snímek o pozoruhodné osobnosti vznikal i v Česku
Ikonka času9. 12. 2019, 18:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Norský polární objevitel Roald Amundsen vyrážel opakovaně do neprozkoumané ledové pustiny už před více než sto lety. Nad jeho výpravami žasl celý svět, a byl tak už za svého života světově známou osobností. Vyplňoval prázdná místa na mapě, dobyl jižní pól a jako první dosáhl se svými expedicemi obou pólů zeměkoule. Jaký ale ve skutečnosti byl Roald Amundsen? Na to odpovídá celovečerní snímek Amundsen.

Adéla Knapová: Feminismus jako víra, životní styl, nadávka, hnisající rána…
Ikonka času9. 12. 2019, 17:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Feminismus je v Česku brán čím dál častěji jako nadávka a je záhodno prohlašovat se za „nefeministku“. Jako byl před lety minimálně v určitých společenských kruzích módní pravý opak.

Hvězdy Reflexu: Režisér Jiří Havelka, majitel velkého talentu
Ikonka času9. 12. 2019, 16:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V lednu jsme do projektu Hvězdy Reflexu vyhlásili prvních pět nominovaných osobností. Jeho smyslem je celoročně hledat ty, kteří mají na svědomí často nenápadné, a přesto hvězdné chvíle naší země. Podle nás je životně důležité ukázat, že lidé schopní odvážných, užitečných a inspirativních skutků ještě existují, jakkoli to během konzumace denního zpravodajství a sociálních sítí možná tak nevypadá. Začátkem příštího roku, konkrétně 27. února, se hodláme ve Velkém sále Lucerny během Plesu Reflexu našim „celebritám“ poklonit a ještě jednou si připomenout uplynulých dvanáct měsíců, které se i díky nim staly o něco snesitelnějšími, než se původně zdálo. Naši čtenáři u toho samo­zřejmě nebudou chybět.

Německo relativizující zločiny nacistů, kteří třicet let po válce řídí stát. Nesmysl? A jak je to u nás?
Ikonka času9. 12. 2019, 15:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Při hledání podkladů pro práci na knize o takzvané druhé republice a protektorátu Böhmen und Mähren narazilo Zpětné zrcátko na současný německý film „Už je tady zas“ – sarkastickou komedii o reinkarnaci Adolfa Hitlera mnoho let po válce, která přinese účastníkům děje nečekané konotace a překvapení. Tragikomický příběh o lidském zapomínání a neochotě poučit se z prožitého přivedl Zpětné zrcátko k myšlence ze zvědavosti nahlédnout do historie této země před třiceti lety. Děj dvou prosincových dnů roku 1989 byl nejen významný, ale pro dějiny země i rozhodující. Díky pouhým třem prohlášením definitivně padl zločinný komunistický režim a lid nastoupil cestu ke svobodě. Jejich záznam je poučný a pamětihodný.

Doktor Jiří osobně do vakcín přimíchává autismus. Poslechněte si nového mistra ČR ve slam poetry
Ikonka času9. 12. 2019, 14:40 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Loni byl bronzový, letos slavně zvítězil. Pan Fenek je od sobotní noci novým českým šampionem ve slam poetry. Titul získal před osmi sty diváky v rámci sedmnáctého ročníku Mistrovství ČR ve slam poetry ve vyprodaném pražském klubu MeetFactory. Poslechněte si tříminutové vystoupení mistra Fenka o třídních srazech, očkování i o schopnosti nic si nemyslet.

Snědl vystavený banán za 2,7 milionů a umění autora označil za lahodné. Z galerie byl vyveden ochrankou
Ikonka času9. 12. 2019, 14:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Umělecké dílo s názvem Comedian (Komediant) je dílo italského umělce Maurizia Cattelana. Jedná se o jeden banán přilepený lepicí páskou na stěnu. Obyčejný banán je však opatřen neobyčejnou cenovkou 120 000 amerických dolarů (2,77 milionů Kč). Tento exotický kus předraženého ovoce se vyjímal na výstavě Art Basel v Miami. Newyorský umělec David Datuna ovšem nehodlal skandální cenu zahnutého banánu tolerovat a před kamerami návštěvníků exponát s chutí pomalým žvýkáním zlikvidoval. Anebo byl prostě hladový a ceny v kiosku občerstvení miamské galerie mu přišly přitažené za vlasy.

Do Prahy míří největší výstava kosmonautiky na světě. Ukáže součástky Apolla 11 i vesmírnou stanici
Ikonka času9. 12. 2019, 13:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V prostorách vybraných pavilonů Výstaviště Praha v Holešovicích bude od 27. prosince možné navštívit největší putovní výstavu o kosmonautice současnosti. Výstava Cosmos discovery, která byla připravena ve spolupráci s americkou Nasa, představí zásadní milníky cesty člověka do vesmíru. Na několika tisících metrech čtverečních uvidí návštěvníci stovky skutečných exponátů, které podnikly cestu za oběžnou dráhu zeměkoule. Pro návštěvníky bude připraven také kosmický výcvikový program, pro školní výpravy zase speciální úkoly.

Rusko se nesmí čtyři roky účastnit vrcholných sportovních akcí včetně olympiád a MS ve fotbale
Ikonka času9. 12. 2019, 12:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Rusko nesmí příští čtyři roky vystupovat na vrcholných sportovních akcích pod svou vlajkou a se svou hymnou. Týká se to olympijských her v Tokiu 2020, zimní olympiády 2022 v Pekingu a světových šampionátů v různých sportech včetně fotbalového MS v roce 2022. Kvůli dopingovému skandálu, jehož posledním dějstvím byla manipulace s daty z moskevské laboratoře, o tom dnes rozhodl výkonný výbor Světové antidopingové agentury (WADA).

Cyril Höschl o svých kontaktech s StB: Nikoho jsem neudal. Ani nedonášel
Ikonka času9. 12. 2019, 11:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Už pár týdnů rezonuje na sociálních sítích rozhovor s badatelem Miroslavem Vodrážkou, v němž třicet let po Listopadu nařkl známého psychiatra Cyrila Höschla, že donášel komunistické Státní bezpečnosti mj. na Ivana Havla, bratra pozdějšího prezidenta, nebo na undergroundového básníka Františka Pánka. Estébákům měl prozradit i citlivé intimní informace. Ředitel Národního ústavu duševního zdraví Höschl kontakty s StB potvrzuje, ovšem vyznění příběhu je podle něj naprosto jiné. Proti badatelově interpretaci se zásadně ohrazuje. Vedle dalších se ho zastal i Ivan Havel.

Sziget je odpověď na Glastonbury, získal cenu pro nejlepší festival mimo Británii
Ikonka času9. 12. 2019, 10:40 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ostrov svobody, Glastonbury kontinentální Evropy a už podruhé nejlepší hudební festival mimo Británii. Budapešťský Sziget, na který se každoročně vydá až tisíc Čechů a kde už taky zahrála spousta českých kapel, se dočkal další prestižní ceny. V UK festival awards v konkurenci mj. Tomorrowlandu získal ocenění pro mimobritské festivaly a vyhlíží další ročník s víc než půl milionem fanoušků.

Podněstří, nostalgická černá díra Evropy. Vládne zde tíseň, chudoba a láska k Sovětskému svazu
Ikonka času9. 12. 2019, 10:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Podněstří – separatistické území Moldávie, které chová nostalgické sympatie k putinovskému Rusku. Místo, kde před budovou parlamentu v hlavním městě Tiraspol stojí hrdá budovatelská Leninova socha. Mnozí Podněstří považují za černou díru, jíž proplouvají zbraně z Ruska a Ukrajiny do rukou teroristů. Atmosféru této zapomenuté oblasti můžete nyní pocítit pomocí působivých fotografií.

Ve věku 108 let zemřela nejstarší Češka. Recept na dlouhověkost byl překvapivě jednoduchý
Ikonka času9. 12. 2019, 9:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zemřela nejstarší obyvatelka České republiky Magdalena Kytnerová, letos v březnu jí bylo 108 let, žila v Kroměříži. Včera to uvedla Česká televize. 

Na Novém Zélandu vybuchla sopka. V okolí byla stovka lidí, zatím je jeden mrtvý a desítky nezvěstných
Ikonka času9. 12. 2019, 8:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dnešní erupce sopky na novozélandském ostrůvku White Island si vyžádala nejméně jednu oběť na životě a podle policie je pravděpodobné, že počet obětí ještě poroste. Více než 20 lidí je nezvěstných, dalších 20 lidí bylo zraněno. Na ostrově nebo v jeho blízkosti bylo v době erupce na 100 turistů, sdělila novozélandská premiérka Jacinda Ardernová. Podle policie bylo na ostrově a v okolí méně než 50 turistů. Místní záchranná služba podle rozhlasové stanice Radio New Zealand (RNZ) uvedla, že někteří pacienti z White Island jsou zranění vážně a mnozí z nich mají popáleniny.

Ráméšvaram: Tajemný Rámův ostrov mezi Indií a Šrí Lankou je významným poutním místem hinduistů
Ikonka času9. 12. 2019, 7:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ostrov Ráméšvaram je místo opředené legendami. Višnuisté sem přicházejí, aby uctili Rámu, sedmé vtělení boha Višnua, ale spolu se šivaisty se tu také klaní Šivovi v podobě posvátného lingamu neboli falu. Je to však i místo novodobých legend a přírodních katastrof, které se ani tomuto „konci Indie“ nevyhnuly.

Zdechovský: Babiš je směšný a sosá peníze pro sebe, musíme mu přebrat důchodce, členové ANO už utíkají
Ikonka času9. 12. 2019, 6:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Svěřenský fond je jen průhledné divadlo, jsou tu důkazy o propojení Babiše s Agrofertem, je jeho vlastník a sosá peníze, říká europoslanec Tomáš Zdechovský. Nepochybuje o tom, že premiér Agrofert ovládá a kdykoliv se do něj může vrátit. Teď jde prý o dotace pro všechny, druhý zemědělský audit přitom dopadne stejně a bude stát nejmíň další stovky milionů. Zdechovský má zároveň plán, jak Babiše oslabit. Chce kandidovat na předsedu KDU-ČSL a oslovit jeho voliče.

10 důkazů, že nejzajímavější příběhy píše život. Nejlepší dokumentární filmy roku 2019
Ikonka času8. 12. 2019, 17:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Velmi by se mýlil ten, kdo by si pod dokumentární tvorbou představil jen suché edukativní pořady o historii či přírodě, které na diváky často číhají ve vysílání ČT2. Současná filmová dokumentární tvorba je ve skutečnosti velmi bohatá a rozmanitá, jak ostatně dokládá níže přiložený žebříček nejzajímavějších dokumentů, které byly v letošním roce k vidění. Najdete v něm snímky, které se vyrovnají hraným sociálním dramatům, kriminálkám, konspiračním thrillerům i komediím. Akorát že je u psacího stolu nevymyslel žádný nápaditý scenárista, nýbrž sám osud.

Opoziční počty: Proč Babiše spíš než Čapí hnízdo porazí kalkulačka ve Fialově mobilu?
Ikonka času8. 12. 2019, 16:28 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Po každém dalším zvratu v nekonečných krimi ságách premiéra Babiše nastává v opoziční části médií a politických kruhů buď nadšení, anebo hluboká skepse. Zatímco rozhodnutí o zastavení Babišova stíhání mu mělo pomalu otevírat dveře k totálnímu převzetí státu, jeho obnovení je prý naopak potvrzením spravedlnosti v Česku a tak dále. Babiše přitom může porazit snáz jednoduchá matematika než komplikované aféry.

Šelmy, které rozdělují společnost. Vzniká nový český film Vlci na hranicích
Ikonka času8. 12. 2019, 15:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Po divácky úspěšném dokumentu Kibera: Příběh slumu se režisér Martin Páv rozhodl sledovat dění na Broumovsku, kde místní farmáři čelili v posledních letech četným útokům vlků na ovčí stáda. Dokument Vlci na hranicích sleduje příběhy místních, kteří proti vlkům buď bojují, nebo je ochraňují. Na jedné straně stojí jejich hlasitý odpůrce, starosta Vernéřovic Tomáš Havrlant, na druhé potom jejich příznivec, hydrolog Jiří Malík. Filmový štáb na Broumovsku natáčel od roku 2017 a nyní zahájil fázi postprodukce, kterou mají diváci nyní možnost podpořit na HitHitu.

Štědrovečerní hostina pro osamělé lidi. Pražské obchodní centrum prostře tabuli pro 100 hostů
Ikonka času8. 12. 2019, 14:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Podle staré české tradice na štědrovečerní tabuli prostíráme vždy o jeden talíř navíc. Je pro nečekaného hosta, který by se z nějakého důvodu mohl objevit u našich dveří. Třeba i proto, že nechce trávit Vánoce sám. Westfield Chodov má dveří skutečně mnoho, a proto pro osamělé duše prostře na Štědrý večer talířů celkem sto.

Jedinečné akty: Obnažené krásky oživují rozpadající se opuštěné budovy
Ikonka času8. 12. 2019, 12:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Fotograf vystupující pod pseudonymem Romany WG se již přes deset let zabývá fotografováním opuštěných budov. V poslední sérii fotografií se pokusil umírajícím stavbám vdechnout trochu života, když oprýskané zdi a zaprášené pokoje zaplnil zpola svlečenými či úplně nahými modelkami. Sérii snímků nazval příznačně „All is not lost“ neboli „Vše není ztraceno“. Jestli se mu pomocí aktů podařilo chátrající stavby oživit, posuďte sami.

Krampus v Praze. Strašidelní čerti v dokonalých maskách ovládli pražské výstaviště
Ikonka času8. 12. 2019, 11:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V sobotu 7. prosince večer se na pražské Výstaviště sjelo více než 70 Krampus čertů  s dokonalými maskami. Krampus, alpská varianta českého čerta, je napůl démon, napůl koza, porostlý chlupatou kůží, s kravským ocasem a zejména s hrůzným výrazem. Děsivé strašidlo sestupující v období adventu z hor mezi lidi má svůj původ v oblasti Rakouska a Německa. Podívejte se na ty nejlepší v naší fotogralerii.

Neseriózní Události Luďka Staňka: Pavel Novotný versus Rusové a Andrej Babiš versus všichni
Ikonka času8. 12. 2019, 10:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Tento týden v Událostech Luďka Staňka dominovala témata, která byste čekali. Ale některá řešení byla velmi nečekaná. Co si myslíme o ruské televizi? A zešílel Andrej Babiš definitivně? I na tohle tenhle týden odpovídaly Události Luďka Staňka.

Sladký život Babišových kompliců aneb Zapišme si za uši, že ČSSD z vlády s ANO prostě neodejde
Ikonka času8. 12. 2019, 9:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Sotva se o premiéra Andreje Babiše v mediálním prostoru otře nějaká „ošklivá“ zpráva týkající se dotací, Čapího hnízda a tak dále, během následujících pár desítek minut o sobě dá vědět šéf ČSSD Jan Hamáček a potvrdí, že sociální demokracie nemá kvůli tomu žádný důvod z vlády odejít. A během dalších hodin totéž přepapouškují v rozličné kvalitě další lídři oranžové strany, jako jsou Chvojka, Zaorálek, Valachová, Dolínek a další.

Československá expedice na vrchol hory Makalu aneb Český hrob pod Černým obrem
Ikonka času8. 12. 2019, 8:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
„Udělám dva tři kroky…“ vzpomínal účastník expedice Jan Červinka, „a vidím Honzu, jak po sněhovém poli letí dolů... Na zádech měl krosnu s kyslíkovými láhvemi. Její kostra se zaklínila mezi skálu, popruhy se utrhly a on spadl na dno toho komína. Při nárazu se z láhví utrhl ventil a kyslík šel do vzduchu jako pára. Šerpové začali hystericky vykřikovat, že bohové si nepřejí, aby sáhibové šli na Černého obra.“

Jak si nepodělat život? Nový filmový cyklus České televize polemizuje s léta nastavenými pravidly
Ikonka času7. 12. 2019, 18:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Mladá učitelka na maloměstské základní škole. Unavený a rezignovaný prodavač v nonstop lahůdkářství. První části cyklu Jak si nepodělat život se vysílaly minulé dvě neděle, další uvidíte 8. a 15. prosince. Přivádí na obrazovku postavy, které se z nevýhodné životní pozice snaží dostat do výhodnější. Nenechají se při tom zastrašit. Ani systémem, ani rodinou, ani sebou samými.

Zubař se během trhání zubu projížděl na hoverboardu a nechal se při tom natočit. Přišel o licenci
Ikonka času7. 12. 2019, 16:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
U aljašského soudu se projednává případ z roku 2016, kdy se zubař Seth Lookhart nechal natočit při tom, jak trhal zub své pacientce pod sedativy, a přitom jezdil na prostředku známém jako hoverboard (také kolonožka). Byl obviněn také ze zneužívání amerického státního fondu Medicaid, který pomáhá s hrazením některých lékařských procedur.

Karel Steigerwald: Kupte Milionům chvilek Babišovy Lidovky. Premiér je prodá rád a levně
Ikonka času7. 12. 2019, 15:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Na veřejnosti se objevují myšlenky veřejné sbírky, která by pomohla premiérovi v tíživé finanční situaci. Kdyby prý dal každý občan tři sta korun, stačilo by to Andreji Babišovi na to, aby vrátil všechny neoprávněně získané dotace a zachránil tak pověst republiky i budoucnost dotací. Oceňuji humanitární povahu těchto návrhů, které i v premiéru Babišovi vidí člověka, byť v tísni. Je v tom také kus křesťanského slitování, které v předvánoční době posiluje v lidech pocit dobra. I sám Bůh miloval lotry po pravici i lotry po levici. Vždyť lidský život nezáleží jen v nemilosrdném sání dotací, nýbrž i v soucitu s padlým dotačním eskamotérem.  

Modelkou v sedmdesáti? Ruské babičky boří stereotypy o stáří
Ikonka času7. 12. 2019, 14:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ruský fotograf Igor Gavar díky svému projektu "Olduška" objevuje ruské seniorky vymykající se zažité představě bábušky, která jen sedí doma, na klíně má vnoučata a vaří pelmeně. Dámy ale nefotí jen pro rozšíření svého portfolia, jejich fotky se objevují i na stránkách módních časopisů.

Potěšte své blízké ideálním dárkem na Vánoce. Darujte jim zvýhodněné předplatné Premium X na pár kliků
Ikonka času7. 12. 2019, 13:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Chcete se vyhnout přeplněným nákupním centrům a bojíte se, že váš oblíbený e-shop nedoručí dárky do Vánoc včas? Máme pro vás řešení. Kupte svým blízkým předplatné Premium X, kde najdete prémiový obsah webu reflex.cz. Těšit se můžete na exkluzivní komentáře, kauzy i speciální editorialy, nekorektní vtipy kreslířů Reflexu a vybrané články z tištěného Reflexu dříve než ostatní. A to za zvýhodněnou cenu.

Televizní diskuze a fenomén skákání do řeči. Když zloděj křičí, chyťte zloděje!
Ikonka času7. 12. 2019, 12:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Přiznám se, že mám již mnoho let takový výstřední koníček. S oblibou sleduji televizní debaty, a to zejména na veřejnoprávní televizi. Častým úkazem tam je, že si (nejen) politici a političky skáčou neomaleně do řeči. Obecně nutno odsoudit „hopsání“ do řeči přirozeně jako nezdvořilé. Avšak na druhou stranu je nutné konstatovat, že určitá míra „skoku do řeči“ je v diskuzi nutná, jinak by se předmětný host nedostal skoro nikdy ke slovu a jeho protivníci by jej převálcovali. Dotyčného by pak na stranickém sekretariátu asi za pasivní slušnost nepochválili. Možná by se příště nedostal ani na kandidátku, o dozorčích radách státních podniků nemluvě.

Zeman otáčí a předchozí podporu mění v kritiku. Vlasovci sice Praze pomohli, předtím se ale dopustili zrady, říká
Ikonka času7. 12. 2019, 11:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vlasovci sice pomohli v roce 1945 osvobodit Prahu, předtím se ale předtím spoluprací s nacisty dopustili válečné zrady, řekl prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro dnešní Mladou frontu Dnes (MfD). O tom, žy by měli mít v Praze pomník, proto pochybuje. Předtím však jeho mluvčí nápad postavit pomník Vlasovcům podpořil i jeho jménem.

Blahopřejeme do Třeskoprsk! Čtyřlístek je na trhu už neskutečných 50 let
Ikonka času7. 12. 2019, 10:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
A jeho tvůrce Jaroslav Němeček působí stále neskutečně svěže a se svou manželkou tvoří pilíř rodinného podniku, který byl třetím v Praze po revoluci založeným vydavatelstvím. Tak dlouhá doba se čtyřmi zvířecími postavičkami je úctyhodná. I proto vyšla opulentní kniha Čtyřlístek – První půlstoletí v Třeskoprskách, kterou v knihkupectvích zcela jistě nepřehlédnete.

Keňská záchranná stanice Sweetwaters: Domov šimpanzů, ve kterém se zotavují ze svých zážitků s lidskou krutostí
Ikonka času7. 12. 2019, 8:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Jsou údajně našimi nejbližšími příbuznými. Sdílejí s námi více společných genů než s gorilami a ve špatných podmínkách trpí podobnými psychickými poruchami jako lidé. Šimpanzi. Přes pokrevní pouto se k nim však často chováme hůř než k nejhorším nepřátelům. Není divu, že potřebují místo, kde se ze svých zážitků mohou v klidu vzpamatovat. Kousek ráje na zemi našly více než čtyři desítky z nich v keňské rezervaci Ol Pejeta.

Umělá inteligence nahradí ajťáky i pojišťováky. Zdravotní sestry o práci nepřijdou, říká Michal Pěchouček
Ikonka času6. 12. 2019, 20:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Jak se nám žije a hlavně bude žít s umělou inteligencí? Jak bude za deset let vypadat náš den? Ovlivňují stroje už teď uspořádání světa? V podcastu Reflexu na tyto otázky odpovídá profesor Michal Pěchouček (47), kybernetik a přední odborník na umělou inteligenci, který působil na univerzitách v Edinburghu, Kalifornii, New Yorku a Calgary. Dozvíte se, jaká povolání už brzy nebudou existovat, nebo jaký typ lidské práce je naopak nenahraditelný.  

 Starší >  Nejstarší >>

Vrátit se nahoru