idnes.cz

V Rusku zatkli kvůli podvodu bývalého generála. V minulosti kritizoval vedení
21. 5. 2024, 21:50 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V Rusku zatkli a umístili do vazby bývalého velitele 58. armády Ivana Popova, který je podezřelý z rozsáhlého podvodu. Popov velel části invazních jednotek na Ukrajině, loni ho odvolali. On sám to přičetl vlastní kritice situace na frontě. Obhájce Sergej Bujnovskij řekl, že jeho mandant vinu odmítá, a dodal, že úřady proti němu nevznesly obvinění.

Přívalové lijáky zvedají hladiny řek na západě. Déšť zalil železniční přejezdy
21. 5. 2024, 21:17 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal protipovodňovou výstrahu. Týká se vodních toků, které odvodňují západní část Šumavy a Český les. Radbuza se podle ČHMÚ může dostat na povodňový stupeň ohrožení, Úhlava a Mže na stupeň pohotovosti, varuje ČHMÚ. V Plzeňském kraji zaplavil déšť některé železniční přejezdy.

Jedna velezrada za druhou. Moskva zametá s vývojáři hypersonických střel
21. 5. 2024, 20:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ruský soud poslal fyzika Anatolije Maslova na 14 let do vězení za vlastizradu. Ten obvinění odmítá. Sedmasedmdesátiletý Maslov je dalším z řady odborníků, kteří se podíleli na vývoji hypersonických střel a proti kterým zakročily ruské úřady. Vědce obviňují, že citlivé informace předali zahraničním státům.

Ukrajinská artilerie končí hladovku. Munice dorazila, přiznávají Rusové
21. 5. 2024, 20:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Uprostřed samých špatných zpráv z fronty jedna trochu lepší: ukrajinská armáda podle všeho dostala na frontu první zásilku dělostřelecké munice, kterou tak zoufale potřebuje ke zpomalení ruského postupu. Přiznávají to i sami Rusové.

Krásná kněžna Zaháňská ovlivňovala politiku Evropy. Skrze pletky, ví Vševěd
21. 5. 2024, 20:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ze školy o ní obvykle víme jen to, že pronesla větu „Šťastná to žena!“ a že šlo o majitelku ratibořického panství, kde coby Barunka Panklová vyrůstala pozdější spisovatelka Božena Němcová. Ale kým skutečně byla kněžna Zaháňská? Po stopách jedné z nejzajímavějších žen 19. století se vydal Jiří Martínek známý jako doktor Vševěd. Zjistil, že představy o přísné morálce v době našich prababiček tu rozhodně neplatily.

Odpověď „západním štváčům“. Rusko se pustilo do taktického jaderného cvičení
21. 5. 2024, 19:31 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ruská armáda zahájila první fázi manévrů, které zahrnují nácvik přípravy a použití taktických jaderných zbraní, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Cvičení se koná v Jižním vojenském okruhu, jehož součástí jsou i Ruskem okupované části ukrajinského území.

Dle gest jsme srovnali, hlásil Havlíček. Poslanci při jednání hlásili skóre hokeje
21. 5. 2024, 19:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Poslanci stihli během úterní rozpravy nad novelou zákona proti praní špinavých peněz informovat od řečnického pultu o vývoji hokejového utkání Česka s Kanadou. „Podle gesta pana ministra Výborného jste určitě pochopili, že jsme srovnali skóre,“ konstatoval při řízení schůze místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO).

Fiala mluvil s Netanjahuem, členové vlády mluví o zatykači z Haagu opatrně
21. 5. 2024, 19:17 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Premiér Petr Fiala si telefonoval s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahu. O zatykač na něj, spolu s lídry teroristického hnutí Hamás, požádal hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan. Ministři české vlády označili za předčasnou otázku, zda by Česko izraelského premiéra vydalo, kdyby byl zatykač na něj skutečně vydán.

Černomořská flotila dále slábne. Zasáhli jsme korvetu Ciklon, hlásí Kyjev
21. 5. 2024, 18:21 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ukrajinská armáda oznámila zásah ruské korvety Ciklon v Sevastopolu na Moskvou okupovaném ukrajinském poloostrově Krym. Udál se podle ní před několika dny, další podrobnosti ukrajinský generální štáb nesdělil. Podle ukrajinských médií je plavidlo nosičem střel Kalibr, kterými Rusové útočí na ukrajinské území. Moskva se nevyjádřila.

Na Rychnovsku se střetl vlak s autem, tragickou nehodu nepřežili dva lidé
21. 5. 2024, 18:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Při dopravní nehodě auta s vlakem v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku zemřeli dva lidé. Na místě zasahují všechny složky IZS, doprava na trati mezi Čermnou a Borohrádkem je přerušena.

Carlson má pořad v ruské televizi. V prvním díle řešil klíšťata jako biozbraň USA
21. 5. 2024, 17:46 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Konzervativní americký moderátor Tucker Carlson spustil vlastní pořad na ruské státní televizi Rossija 24. První epizoda je už dostupná online. Moderátor v únoru udělal rozhovor s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a dlouhodobě je kritizován za přebírání ruské propagandy.

Na sestru vzal nohy od stolu, líčil muž řádění pacienta. Za jeho smrt soudí policisty
21. 5. 2024, 17:36 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Trojice sanitářů z Psychiatrické nemocnice v Bohnicích se v úterý u Obvodního soudu pro Prahu 8 shodla, že zákrok, při němž loni zemřel agresivní pacient, patřil k nejnáročnějším, které zažili. Při znehybnění útočníka pomáhali dvoučlenné policejní hlídce. Oba policisté nyní stojí před soudem a za usmrcení z nedbalosti jim hrozí až šest let vězení.

Děda chtěl vnučku do péče kvůli týrání. Zmanipuloval ji k výmyslům, soudí ho
21. 5. 2024, 17:25 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Bouchla mě sušákem na prádlo, kopla do břicha, je zlá, křičí, tahá mě za vlasy, sráží na zem. Takto popisovala soudní znalkyni i policii chování své matky dnes desetiletá dívka z Brněnska. Do péče ji chtěl kvůli podezření na týrání a nepřiměřené fyzické tresty získat její děda. Policie však případ odložila a osmapadesátiletý muž nyní čelí obžalobě z ohrožení výchovy dítěte a poškozování cizích práv.

Distributor smrtícího alkoholu z metanolové kauzy byl podmínečně propuštěn
21. 5. 2024, 17:05 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Jiří Vacula, který v roce 2012 distribuoval otrávený metanol, byl podmíněně propuštěn na svobodu. Z patnáctiletého trestu si odseděl více než dvě třetiny. Ve vězení stále zůstávají míchači jedovaté směsi Rudolf Fian a Tomáš Křepela odsouzeni na doživotí. Otrávený alkohol si vyžádal až 49 obětí.

Lékaři stárnou, mladých je málo. Problém bude v diabetologii, varují odborníci
21. 5. 2024, 16:57 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Čeští lékaři stárnou. Už dnes je situace kritická u pediatrů, podle odborníků ale čekají krušné časy také například diabetology. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka je problém například odchod zahraničních studentů z českého zdravotnického systému.

Británie odškodní desetitisíce pacientů s kontaminovanou krví, zaplatí miliardy
21. 5. 2024, 16:18 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Britská vláda vyplatí další odškodné desítkám tisíc lidí, kteří se kvůli kontaminované krvi v letech 1970 až 1991 nakazili v britských nemocnicích HIV či žloutenkou. Londýn vytvoří orgán, který bude žádosti vyřizovat, aby se lidé s nárokem na odškodnění dočkali peněz již letos. Každý z nich bude moci získat až 210 000 liber (šest milionů korun).

Policie našla v zemině z výkopu další kosti, patřily třem lidem. Pošle je na pitvu
21. 5. 2024, 16:11 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Lidské kosti, které v pondělí objevili pracovníci technických služeb během výkopových prací v prostoru před bývalým Kulturním domem Válcoven plechu ve Frýdku-Místku, patří zřejmě třem lidem. Uvedli to nově policisté s tím, že nalezené ostatky budou podrobeny pitvě, která by měla určit například stáří a pohlaví mrtvých či přibližnou dobu úmrtí.

Policie odložila obří požár v turnovské Jutě, hořelo kvůli závadě na vozíku
21. 5. 2024, 15:51 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Policie ukončila vyšetřování požáru, který loni v říjnu zničil velkou část textilní továrny Juta v Turnově na Semilsku. Vyšetřovatelé vyloučili cizí zavinění, příčinou požáru byla provozně technická závada vysokozdvižného vozíku. Po požáru zůstala škoda 160 milionů korun, při zásahu se lehce zranili dva hasiči.

Zloděj ujel s traktorem od hobbymarketu, může jej prodat na náhradní díly
21. 5. 2024, 15:22 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Starší, ale stále plně funkční traktor s radlicí a sypačem zmizel v květnu od brněnského hobbymarketu, u nějž roky prováděl údržbu. Policisté zveřejnili záběry, jak pachatel se strojem odjíždí, zatím jej však nedopadli. Hrozí, že ukradený Zetor skončí rozebraný na náhradní díly.

Skončí Veselý v Radě ČT za urážky Vášáryové? Ani nevím, kdo to je, říká herečka
21. 5. 2024, 14:46 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Slovy člena Rady České televize Lubomíra Xavera Veselého vůči bývalé velvyslankyni v Rakousku, herečce Magdě Vášáryové, se bude zabývat výbor pro mediální záležitosti a pak i celá Sněmovna. „Určitě budu odvolání pana Veselého z Rady ČT navrhovat,“ uvedl pro iDNES.cz šéf poslanců TOP 09 a člen výboru pro mediální záležitosti Jan Jakob. Výbor je svolán na 6. června.

Flandry jsou opět naše, hlásají separatisté. S africkou modelkou na plakátech
21. 5. 2024, 14:35 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Krajně pravicová strana Vlámský zájem dlouhodobě usiluje o odtržení severní části Belgie. V kampani před červnovými federálními, evropskými a regionálními volbami vsadila na heslo „Flandry jsou opět naše“ a na plakáty použila fotografii ženy, jež se ukázala být jihoafrickou modelkou. Ta se ohradila, že jí použití její podobizny bez svolení vadí. Separatisté se plakáty rozhodli stáhnout.

Prodavač si ve stánku zapojil svůj terminál, řeznictví okradl o sedm milionů
21. 5. 2024, 14:29 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Mezi milionáře se svojí zlodějskou pílí vypracoval

Novorozená štěňata kdosi hodil do kontejneru, ujala se jich adoptivní matka
21. 5. 2024, 14:27 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Šest asi dvoudenních štěňat někdo vyhodil do kontejneru na okraji Zbraslavic na Kutnohorsku. Z odloženého pytle zvířata zachránil chalupář, který vynášel odpadky. Ze šesti mláďat přežila tři, o ta se nyní stará náhradní matka.

Palestinští vězni leží spoutaní nazí a v plenách, prozradily zdroje z nemocnice
21. 5. 2024, 14:01 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Palestinští vězni jsou při pobytech v nemocnici v Izraeli drženi připoutaní na lůžku s páskou přes oči a při zákrocích je jim odepíráno podání léků proti bolesti, tvrdí podle britské BBC dva zdroje ze zdravotnického personálu izraelské vojenské nemocnice. Zdravotníci uvedli, že zadržení Palestinci z Pásma Gazy jsou ve vojenské nemocnici někdy nazí a nuceni nosit pleny.

Děti bez omluvenek či způsobilosti. Úbytek praktiků dopadá i na školy
21. 5. 2024, 14:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Česko dlouhodobě trpí nedostatkem dětských lékařů, pediatři stárnou a ubývají. Situace se v poslední době dál zhoršuje a pociťují ji už i školy, kteří v mnoha případech součinnost s lékaři potřebují. Řešení aktuálně hledají ministerstva školství i zdravotnictví.

Soudu v Haagu se zatykači pomohla Clooneyová. Životy mají stejnou cenu, míní
21. 5. 2024, 13:22 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Při vyšetřování Mezinárodního trestního soudu (ICC), který v pondělí požádal o vydání zatykačů na vedoucí představitele Izraele a Hamasu, působila jako zvláštní poradkyně právnička Amal Clooneyová. Přední odbornice na lidská práva uvedla, že rozhodnutí je „historickým milníkem“. Podle ní nemůže být žádný konflikt ani pachatel mimo dosah zákona.

Zraněný řidič po nehodě zůstal v autě a popíjel alkohol, pak upadl do bezvědomí
21. 5. 2024, 13:03 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nezvyklou nehodu vyšetřují policisté z Jesenicka, kde řidič havaroval nedaleko obce Seč. Nezvládl řízení, naboural do několika aut a nakonec skončil mimo silnici, kde ovšem místo řešení situace vytáhl lahev s alkoholem.

KOMENTÁŘ: Kvantita přebíjí kvalitu. Nad ukrajinským bojištěm se stahují mračna
21. 5. 2024, 13:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Je třeba vnímat realitu: Ukrajině se aktuálně ve válce s Ruskem nedaří a osud její armády je nahnutý. Bude-li mít konflikt jen vojenské řešení, nemusí to pro Ukrajinu dopadnout vůbec dobře, píše v komentáři pro MF DNES bezpečnostní poradce Andor Šándor.

Autoritářské manýry, skandální, říká o chování Ficovy vlády po atentátu expert
21. 5. 2024, 12:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Po atentátu na premiéra Roberta Fica členové slovenské vládní koalice v bezprostřední reakci neudrželi emoce na uzdě. „Přijde mi naprosto nemravné a skandální, že útočí na novináře, na opozici a vyzývají k rezignaci. Někteří fanoušci vlády jako pan Harabin navrhují zakázat opozici úplně. To jsou autoritářské manýry par excellence,“ říká politolog Jaroslav Bílek, který se autoritářskými režimy zabývá.

Střední školu v druhém kole hledá 29 tisíc dětí. Jenže termíny přijímaček se kryjí
21. 5. 2024, 12:29 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Až do pátku 24. května mohou neúspěšní deváťáci podávat přihlášku do druhého kola přijímacích zkoušek. Cermat zveřejnil přehled škol, které ještě přibírají žáky. Některé školy vyžadují kromě jednotné přijímací zkoušky i tu školní. Termíny na různých školách se ale kryjí.

Čerstvá řidička se srazila s malým cyklistou bez přilby. Transportoval ho vrtulník
21. 5. 2024, 11:56 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V nemocnici skončil se středně těžkým zraněním malý cyklista, s nímž se na Tachovsku srazilo osobní auto osmnáctileté řidičky. Podle policistů šestiletý hoch neměl na hlavě přilbu.

Soused zaútočil pěstí na správce domu. Vadilo mu, že nedostal přeplatek za energie
21. 5. 2024, 11:47 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Fyzickým napadením správce bytového domu v jeho vlastním bytě skončila v Rotavě na Sokolovsku rozepře sousedů kvůli vyúčtování energií a služeb za minulý rok. Sedmdesátiletého správce napadl o devět let mladší soused, kterého rozčílilo, že na rozdíl od předchozích let mu tentokrát nevyšel významný přeplatek, ale vyúčtování skončilo s vyrovnanou bilancí na nule.

Na jihozápad Čech udeří odpoledne silné bouřky. Hrozí i přívalové deště
21. 5. 2024, 11:21 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Meteorologové varují, že v souvislosti s tlakovou níží postupující z Alp k severu se mohou během odpoledních, večerních a nočních hodin vyskytnout v jihozápadní polovině území silné bouřky. Postupně udeří na celém území.

Radostné ohňostroje i slzy. Raísího smrt vyvolala v Íránu smíšené pocity
21. 5. 2024, 11:19 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Smrt íránského prezidenta Ebráhíma Raísího vyvolala mezi obyvateli blízkovýchodní země smíšené reakce. Zatímco jedni v ulicích měst ostentativně truchlí a pláčou, jiní slavili rachejtlemi. Ačkoli mnozí berou skon autoritářského vůdce jako spravedlnost a zadostiučinění, obyvatelé jsou si zároveň vědomi toho, že v zemi se kvůli tomu zřejmě nic nezmění.

Asadova manželka má leukémii. Dřív se léčila z rakoviny prsu
21. 5. 2024, 11:08 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Syrská první dáma Asma Asadová má leukémii. V úterý to uvedla kancelář syrského prezidenta Bašára Asada. Oznámení přichází téměř pět let poté, co se diktátorova manželka plně zotavila z rakoviny prsu.

 Starší >  Nejstarší >>

Vrátit se nahoru