idnes.cz

Fiala se rozepsal o „blbé náladě“. Zase tolik důvodů pro naštvanost není, míní
10. 12. 2023, 21:33 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Premiér a šéf ODS Petr Fiala v neděli na síti X hodnotil současné dění a atmosféru v Česku. „Skepsí, naštváním a škarohlídstvím se ještě nikdy žádný problém nevyřešil,“ vzkazuje politik. Podle něj není tolik důvodů pro naštvanost, ale naopak je co zlepšovat. Připomenutím „blbé nálady“ odkazoval na známý projev tehdejšího prezidenta Václava Havla z roku 1997, který tenkrát tímto výrazem označil tehdejší situaci ve společnosti.

Zbývající rukojmí nevyjdou živí bez výměny a vyjednávání, varoval Hamás
10. 12. 2023, 20:36 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ozbrojené křídlo palestinského hnutí Hamás v neděli varovalo, že zbývající rukojmí zavlečení do Pásma Gazy při výpadu této radikální skupiny do Izraele ze začátku října nevyjdou živí bez vyjednávání a výměny vězňů. Palestinské úřady ovládané Hamásem zároveň uvedly, že o život od začátku izraelské vojenské operace v Pásmu Gazy přišlo bezmála 18 000 lidí. Tuto bilanci ale nelze bezprostředně ověřit.

Europoslanci podpořili upevnění pravomocí EU, kývli i na návrh zrušení práva veta
10. 12. 2023, 20:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Evropský parlament hlasoval v půlce listopadu o návrhu Výboru pro ústavní záležitosti, který se týká revize zakládacích smluv. Ta by kromě změn v oblastech, jako například školství nebo životního prostředí, znamenala také zrušení práva veta pro členské země. „Evropané potřebují akceschopnou Evropu. Nemůžeme proto umožnit jedné zemi blokovat šestadvacet zbylých,“ říká o návrhu Pirát Marcel Kolaja.

Jen židle a portrét. Nobelovu cenu pro vězněnou aktivistku převzaly její děti
10. 12. 2023, 20:12 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Íránský lid nakonec překoná autoritářství nastolené vládou, která ztratila legitimitu a podporu veřejnosti. Ve svém poselství z vězení to napsala nositelka Nobelovy ceny za mír Narges Mohammadíová. Cenu při nedělním oficiálním předání v Oslu za tuto vězněnou Íránku převzaly její děti, které také její poselství přečetly.

Neuznávám argument: v lese ti ten internet fungovat nebude, říká učitelka
10. 12. 2023, 20:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Když v době covidu a distanční výuky někteří rodiče po dlouhé době nahlédli do učebnic svých školních dětí, některé asi překvapilo, že se zase tak moc za desetiletí nezměnilo. Stejné ilustrace, texty, Seifertovy básničky. Daleko víc dnes záleží na konkrétním učiteli, jaké zdroje k výuce použije a jaké metody zvolí. Hana Hartychová, která letos vede prvňáčky na základní škole Křesomyslova v Praze 4, učí podle programu Začít spolu a říká, že klasické učebnice moc nepoužívá. A přestože má ve třídě teprve šestileté děti, snaží se už teď myslet na to, jaké dovednosti uplatní její svěřenci v dospělém životě.

Němečtí muslimové se cítí vyloučení, frustruje je kolektivní nedůvěra
10. 12. 2023, 19:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Amira šla vyzvednout dceru do školky, když jí neznámý muž začal nadávat, že je „teroristická mrcha“, a převrhl jí kočárek. Vidělo ho několik lidí, nikdo však nezakročil. Amira se narodila v Německu, zabývá se výzkumem rasismu, nosí šátek. Incident jí však nahnal strach. Po útoku teroristů z Hamásu na Izrael v německé společnosti zavládla nepříjemná atmosféra vůči lidem považovaným za muslimy.

Argentinský prezident Milei složil přísahu, aktu přihlížel Zelenskyj či Orbán
10. 12. 2023, 19:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Argentinský prezident Javier Milei, zvolený v listopadu, v neděli za přítomnosti světových politiků složil přísahu a oficiálně se ujal úřadu. Argentina se potýká s vysokou inflací a s nejhorší hospodářskou krizí za desítky let. Nástup pravicového politika, který je stoupencem volného trhu a radikálním zastáncem minimálního státu, proto znamená pro Argentinu zásadní zvrat, uvedla agentura Reuters.

Slovenští dopravci začnou blokovat přechod s Ukrajinou, chystají se také Maďaři
10. 12. 2023, 19:09 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Unie autodopravců Slovenska (UNAS) bude od pondělního odpoledne blokovat kamionovou dopravu z Ukrajiny na Slovensko na hraničním přechodu Vyšné Nemecké/Užhorod. Ten je jediným silničním spojením pro kamiony mezi oběma zeměmi. Obnoví tak dřívější protest na hranicích kvůli levné ukrajinské konkurenci. Už v listopadu začali protestovat na hranici s Ukrajinou polští dopravci, v pondělí chystají akci Maďaři.

Čeští dělostřelci nasadí v Litvě houfnice Dana. V misi se předvedou naposledy
10. 12. 2023, 18:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vojáci z 13. dělostřeleckého pluku v Jincích budou v příštím roce působit pod německým velením v alianční misi eFP (enhanced Forward Presence) v Litvě. Úkolem více než stovky Čechů bude poskytovat spojencům palebnou podporu. Legendární 152milimetrové samohybné houfnice Dana se na misi ukáží zřejmě naposledy. Vojáci očekávají nástupce v podobě houfnic Caesar z Francie.

Řezbář udržuje staletou tradici. Králické betlémy vyřezává přes dvacet let
10. 12. 2023, 17:39 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Rodák ze Slaného Oldřich Čech se v dětství s rodinou přestěhoval do Králík ve východních Čechách. Právě tam započala jeho vášeň k řezbářství, a později i k tradičním králickým betlémům, které vyřezává už přes dvacet let. U výroby figurek se občas poraní, jak ale sám dodává, práce ho stále baví. „Je to můj koníček, který mi přerůstá přes hlavu,“ žertoval Čech pro iDNES.cz.

VIDEA TÝDNE: Loučení s knížetem, Putinův doprovod a další útok žraloka
10. 12. 2023, 17:36 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem se konalo v sobotu ve svatovítské katedrále za účasti politických špiček i zástupců šlechtických rodů. Vladimir Putin vyrazil na návštěvu Emirátů v doprovodu čtyř plně vyzbrojených stíhaček. V Mexiku zemřela po útoku žraloka mladá žena, jemenští povstalci udělali ze zajaté lodi turistickou atrakci a dvojice výtržníků hrozila strážníkům bojovým výcvikem.

Londýnské letiště Heathrow míří do rukou Saúdů, svůj podíl nechce prodat Katar
10. 12. 2023, 17:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Saúdská Arábie by mohla převzít efektivní většinovou kontrolu nad hlavním britským letištěm Heathrow v Londýně. Saúdskoarabský Veřejný investiční fond (PIF) díky spolupráci s francouzskou investiční společností Ardian získal kontrolu nad 25 procenty holdingové firmy FGP TopCo, která je mateřským podnikem provozovatele. Prodej svých podílů zvažují i další investoři, napsal britský nedělník The Sunday Times.

Prasklá stehenní kost, šrouby, kapačky. Exprotokolář Hradu Kruliš se vážně zranil
10. 12. 2023, 17:21 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Bývalý šéf hradního protokolu Miloše Zemana a nynější šéf sekce kancelář České národní banky Vladimír Kruliš měl těžký úraz na ledovce. „Šel jsem prostě k autu, deset metrů. Ten poslední už jsem nedošel, během půl vteřiny jsem byl na zemi,“ napsal na Instagramu a přidal snímek z nemocnice, kde je na vozíku s berlemi v rukou. Zlomeninu nohy si přivodil i kvůli nevhodné obuvi.

Nárůst teplot, poptávky i zoufalství. Klimatizace je pro Indy otázka přežití
10. 12. 2023, 17:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Obrovské množství elektřiny, které si vyžádá rostoucí počet klimatizací, představuje pro Indii značnou výzvu. Již v letních špičkách se klimatizace podílejí na celkové spotřebě elektřiny ve městech jako Dillí nebo Bombaj čtyřiceti až šedesáti procenty. Do roku 2050 přesáhne množství energie spotřebované Indií výhradně na klimatizaci celkovou spotřebu energie celé Afriky, uvedla Mezinárodní agentury pro energii.

Vnitro polarizuje a vytváří atmosféru strachu, píše spolek proti cenzuře Fialovi
10. 12. 2023, 16:37 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) zaslala premiérovi otevřený dopis. Petra Fialu žádá, aby hájil občanské svobody. Zazněla také kritika ministerstvo vnitra za jeho praktiky, které podle SOSP dlouhodobě polarizují společnost a vytvářejí atmosféru strachu. Dopis podepsalo na 50 osobností, mezi nimi někteří signatáři Charty 77, herec Marek Vašut, ekonomky Ilona Švihlíková, Markéta Šichtařová či senátorky.

Ukrajina je v hluboké jámě, kvůli míru musí nejprve změnit dekret, řekl Lavrov
10. 12. 2023, 16:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pokud mají začít rozhovory o řešení situace na Ukrajině, musel by Kyjev nejprve změnit svůj prezidentský dekret, který zakazuje jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V neděli to prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Dodal, že Západ se snaží přes konflikt na Ukrajině Rusko vyčerpat a že proti němu vede hybridní válku.

RECENZE: To nedám! Knižní vzpomínky na devadesátky se čtou jedním dechem
10. 12. 2023, 16:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Říká se, že kdo si devadesátá léta pamatuje, neprožil je. Hudební publicista Radek Diestler, zakladatel pražského Popmusea, si je pamatuje velmi dobře. Nadto o nich dokáže velmi vtipně, živě a poutavě psát.

Do Ostravy se sjelo 77 Tater, český rekord vytvořily známé modely i unikáty
10. 12. 2023, 16:14 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ostrava v neděli zažila unikátní podívanou a hlásí český rekord. Na jedno místo se sjelo 77 nákladních vozů značky Tatra. Přijely nejen z Česka, ale i Slovenska a Polska. Nechyběly skvosty jako modely starší přes půl století, hasičské vozy a klasické sklápěčky či vojenské speciály. Největšími raritami byly podle organizátorů Tatra 138 z roku 1971 a její nástupce, oranžová Tatra 148.

Netanjahu volal Putinovi, vytkl mu rezoluci o příměří v Gaze i podporu Íránu
10. 12. 2023, 16:01 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli po telefonu vytkl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, že Rusko podpořilo rezoluci Rady bezpečnosti OSN vyzývající k okamžitému pozastavení bojů v Pásmu Gazy. Tel Aviv má rezoluci za protiizraelskou. Netanjahu v telefonátu kritizoval i vztahy Ruska s Íránem, uvedl úřad izraelského premiéra. Kreml sdělil, že je Rusko připraveno pomoci zmírnit utrpení civilistů.

Porušujete ústavu, píší Putinovi ruští lékaři kvůli odpírání péče kritikovi války
10. 12. 2023, 15:18 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Na 120 ruských lékařů se v otevřeném dopise obrátilo na prezidenta Vladimira Putina se žádostí, aby se vězněnému kritikovi ruské invaze na Ukrajinu Alexeji Gorinovovi dostalo zdravotnické pomoci. Připomínají, že její odpírání je v rozporu s ruskou ústavou. Komunální politik Gorinov byl v Rusku prvním člověkem, kterého soud poslal do vězení za „šíření falešných informací o ruské armádě“.

Japonské město vábí lidi s příjmením Suzuki na miliony jenů. Nesehnalo nikoho
10. 12. 2023, 15:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Japonsko dlouhodobě řeší demografický problém, jeho populace klesá i stárne. Úřady města Kainan v prefektuře Wakayama se proto rozhodly vyzkoušet originální strategii. Zkoušejí do města nalákat nositele příjmení Suzuki s příslibem štědré odměny.

Vlaky již staví na zastávce Rajská zahrada, lávka k metru čeká na dokončení
10. 12. 2023, 14:44 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Na nové vlakové zastávce Rajská zahrada v Praze již staví vlaky a mohou ji využívat cestující. Příměstské vlaky ve směru na Kolín, Mělník či Milovice a opačným směrem na Masarykovo nádraží na stanici zastavují v intervalu 10 až 15 minut ve špičce ve všední dny a 15 až 30 minut o víkendech a mimo špičku.

Kde je druhá půlka? Britové jsou v rozpacích z vánočního stromu z Norska
10. 12. 2023, 14:24 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Norské Oslo do Londýna každoročně posílá vánoční strom jako poděkování Británii za její pomoc během druhé světové války. Některým Britům se ale darované stromky nelíbí a výjimkou není ani ten letošní. Dlouhá cesta po moři se podepsala na vzhledu původně majestátního stromu. Stal se proto terčem ironických poznámek na internetu. „Kde je druhá půlka?“ naráží na prořídlé větve jeden z uživatelů.

Uživatelé X rozhodli obnovit účet konspirátora. Hlas lidu, hlas boží, řekl Musk
10. 12. 2023, 14:12 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Miliardář a majitel sociální sítě X Elon Musk obnovil po pěti letech účet šiřitele konspiračních teorií Alexe Jonese. Musk vyzval uživatele sítě, aby hlasovali, zda zrušit zákaz, který se na Jonese vztahoval od srpna 2018 a který na něj sociální síť uvalila ještě před tím, než ji americký Musk koupil. „Hlas lidu, hlas Boží,“ napsal k anketě.

Stříleli i kojence. Nejhrůznější vražedný akt války zůstal téměř bez trestu
10. 12. 2023, 14:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nacistické řádění v Javoříčku, Lidicích či Ležácích patří v Česku mezi známé a připomínané události. Srovnatelný s nimi, a v některých ohledech dokonce i horší, je přitom masakr, o němž se však dlouho mluvit nesmělo. Násilná smrt 267 lidí, převážně žen a dětí, nedaleko Přerova byla nepochopitelným aktem násilí, chorobné pomsty a vypočítavosti.

ANO sahá ve volbách po 35 % hlasů, lidovci uspějí jen s koalicí, ukázal model
10. 12. 2023, 13:51 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Hnutí ANO by ve volbách dominovalo s 34,5 procenty hlasů. Ukázal to průzkum Trendy Česka agentury Kantar pro Českou televizi, podle nějž by se za hnutím umístila koalice SPOLU s 18,5 procenta hlasů následovaná Piráty. Pokud by současné vládní strany kandidovaly samostatně, druhé místo by obsadila ODS s 12,5 procenty hlasů. Lidovci by se v tomto případě do Sněmovny nedostali.

Jak do společnosti vrátit získané filmové dotace? Amerikánka si poradila
10. 12. 2023, 13:51 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Amerikánku, tedy životní projekt režiséra Viktora Tauše, už brzy korunuje stejnojmenný film. Ještě před jarní premiérou ale tvůrci představili nový koncept, který je právě s filmem spojen. Pomocí dražby uměleckých děl z filmu se Tauš snaží společnosti vrátit peníze, která na natáčení získal.

Kdo je tu neschopný? Havlíček a Vystrčil se pustili do adventní televizní hádky
10. 12. 2023, 13:49 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Kolem 45 procent lidí míní, že politická situace v Česku je velmi špatná. Vyšlo to z průzkumu agentury Kantar pro Českou televizi. Exministr a první místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček v Otázkách Václava Moravce České televize v neděli uvedl, že za to může neschopná vláda a plejáda nekompetentních ministrů. Předseda Senátu Miloš Vystrčil z vládní ODS oponoval, že vláda dělá, co může.

Malostranský zápisník: Třicet úspěchů za měsíc? A mohli bychom je prosím vidět?
10. 12. 2023, 13:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nemožné na počkání, vládní zázraky do třiceti dnů! Jakou boudu šije hnutí ANO na svého předsedu? Jak ministr Síkela kohoutky utáhl a zase povolil. A silová ministryně, nebo dylina – kdo je Jana Černochová?

Kupka hrozí řetězcům úřady a pokutami, zvýší-li ceny potravin i přes nižší DPH
10. 12. 2023, 12:43 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ministr dopravy Martin Kupka z vládní ODS vyzval obchodní řetězce, aby příští rok nezvyšovaly ceny potravin. Pokud se k tomu i přes snížení DPH rozhodnou, nevylučuje vysoké pokuty a volá do akce příslušné úřady. Uvedl to v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Jeho stínový protějšek Martin Kolovratník z opozičního hnutí ANO se však obává, že i přes tlak vlády budou Češi platit za potraviny více.

Česko místy trápí ledovka, závěje a padlé stromy, stovky domácností nemají proud
10. 12. 2023, 12:33 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Počasí komplikovalo dopravu na několika místech v Česku, například v Jihomoravském kraji nevyjely některé spoje. Na Karlovarsku a Sokolovsku jsou stovky domácností bez dodávek elektřiny, na vysoké napětí spadly stromy. Ledovka se bude tvořit i v noci a v pondělí ráno, a to hlavně na východě Vysočiny, na Šumpersku, Bruntálsku, jihu a jihovýchodě Moravy, varovali v neděli meteorologové.

Desítky aut z ciziny. Na Orlík se sjela rodina k loučení se Schwarzenbergem
10. 12. 2023, 12:14 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Desítky aut začaly v neděli před polednem přijíždět do zámeckého parku v Orlíku nad Vltavu na Písecku. Jde zřejmě o hosty smutečního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem v rodinné hrobce, která se v parku nachází. Ceremoniál se má konat v úzkém rodinném kruhu.

Regulace příchutí je nešťastná, říká manažerka tabákové firmy
10. 12. 2023, 12:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Rizika spojená s kouřením se již dlouhé roky odrážejí v regulatorním nastavení trhu s cigaretami. V těchto citlivých otázkách je třeba brát v potaz i dopady na lidské zdraví, říká Martina Branconi ze společnosti British American Tobacco v rozhovoru, který vedla s vybranými novináři v Londýně během konference The E-Cigarette Summit.

Baroko nebyla jen doba temna, nová výstava v Národním muzeu boří stereotypy
10. 12. 2023, 11:50 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Baroko nejsou jen zlatem a mramorem zářící kostely, „prdelatí“ andělíčci a „pyskatí“ Habsburkové. Nová výstava v pražském Národním muzeu boří zažité stereotypní představy o baroku jako období temna a představuje je jako dobu kulturního rozkvětu střední Evropy a slohu, který navždy změnil tvář české krajiny.

Na Písecku vjel řidič na koleje a srazil ho vlak, na místě zemřel
10. 12. 2023, 11:36 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V neděli dopoledne se stala tragická nehoda ve Smetanově Lhotě na Písecku. Řidič osobního auta pravděpodobně přehlédl nebo nerespektoval výstražné znamení na železničním přejezdu a vjel na koleje, když tudy projížděl vlak. Muž ve vozidle nehodu nepřežil.

 Starší >  Nejstarší >>

Vrátit se nahoru