lidovky.cz

V sázce bylo vše. Zabránili jsme kolapsu ekonomiky, řekl Biden o dluhovém stropu
3. 6. 2023, 9:50 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dohoda o dluhovém stropu zabránila ekonomické krizi a kolapsu, uvedl v noci na sobotu americký prezident Joe Biden při projevu z oválné pracovny v Bílém domě. Zákon o pozastavení platnosti dluhového stropu USA, který americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti, hodlá podepsat během soboty. Dříve už ho schválil Kongres.

Příspěvek na bydlení dostanou lidé i bez potvrzení o energiích. Stát si ho získá sám
3. 6. 2023, 9:50 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Žadatelé o příspěvek na bydlení i jeho příjemci by už brzy nemuseli úřadu práce dokládat své náklady na energie. Úředníci by si je zjistili sami od dodavatele plynu či elektřiny. Počítá s tím návrh novely o sociální podpoře a o úřadu práce, který by měla brzy projednávat vláda.

Jsme připraveni spustit protiofenzivu, oznámil Zelenskyj. Čekal na víc zbraní
3. 6. 2023, 9:12 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
„Ukrajina je připravena zahájit dlouho očekávanou protiofenzivu s cílem získat zpět území okupované Ruskem,“ uvedl v sobotním rozhovoru ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zmínil však, že úspěch může „nějakou dobu trvat a přijít draho“. Rusové i během sobotní noci ostřelovali ukrajinská území. Výbuch poblíž Chersonu zranil dvě děti.

Srážka vlaků v Indii patří k nejhorším za téměř sto let. Počet obětí narostl na 288
3. 6. 2023, 8:23 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Počet obětí jedné z nejhorších železničních nehod v Indii za necelé století skokově roste. Přes noc počet obětí srážky expresu s nákladním vlakem narostl na 288 a dalších 900 utrpělo zranění. K nehodě došlo v jihozápadním indickém státě Odiša. Premiér Nárendra Módí svolal schůzku, na které bude situaci vyhodnocovat.

Rakouská opozice otáčí na levobok. Sociální demokraté vybírají nového předsedu ze dvou marxistů
3. 6. 2023, 5:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nejstarší rakouská strana, sociální demokracie (SPÖ), má dnes na mimořádném sjezdu volit nového předsedu. Na výběr přitom budou dva kandidáti, kteří jsou považováni za kritiky stranických elit a funkcionářů: 52letý Hans Peter Doskozil, hejtman spolkové země Burgenlandska, a 50letý Andreas Babler, starosta Traiskirchenu, obce známé svým uprchlickým táborem.

Výbor pro ruský vliv. Kráčí snad Evropa směrem k mccarthismu?
3. 6. 2023, 5:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Když za protikuřáckého tažení poukazujete na háčky té kruciáty, pro jistotu začnete takhle: „Jsem sice nekuřák, ale…“ Ta metoda se hodí i za ruské války na Ukrajině. Takže: „Jsem sice odpůrce ruské invaze a Putina, ale…“ Do toho „ale“ patří momenty motivované obranou vůči vlivu Ruska, ale nesoucí znaky účelovosti, ba fanatismu. A na rozdíl od Ruska ohrožující západní demokracii zevnitř.

Můžeme otevřít nové třídy, připustil ministr Bek. Připravuje nový systém přijímaček
3. 6. 2023, 5:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Stále je prostor, jak letos ještě ulevit přetlaku zájemců o středoškolská místa, který drtí zejména Prahu. „Uděláme všechno pro to, abychom našli kapacitní řešení,“ slibuje v rozhovoru pro Lidovky.cz ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Kromě navyšování počtu žáků ve třídách na 34 jsou podle něho ve hře i nové třídy.

Na Jadran se dostane pohodlně vlakem či autobusem. Kolik vás to bude stát?
3. 6. 2023, 5:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Češi jsou národem, který rád cestuje autem. Na Jadran nevyjímaje. Chorvatsko má rozvinutou dálniční síť, cesta je tak pohodlná, a navíc plná odpočívadel i čerpacích stanic. Doprava vlastním vozem však není zdaleka jedinou možností.

O balíčcích, škrtech a škrtičích. Vládní plán připomíná Kocourkov
2. 6. 2023, 20:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Když ještě nebylo moc jasno, kudy že nás vláda hodlá vést do budoucnosti, meditoval jsem tu nad třemi cestami, jež nám byly nabízeny: do budoucnosti se prošetřit, případně prodanit, nebo prostě prokomunikovat. Když se to napíše takhle pohromadě, hned člověka napadne, že rozumný mix všeho zmíněného je to, oč jde.

Nejedlého staronový Hrad v Panské. Bývalý Zemanův poradce úřaduje v centru Prahy
2. 6. 2023, 20:05 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zatímco bývalý prezident Miloš Zeman po odchodu z Pražského hradu úřaduje ve skromném bytě na Praze 6, jeho ekonomický poradce operuje v centru metropole. Martina Nejedlého, jenž podle svých slov nyní chystá vydat svůj životopis, přitom na prestižní adrese obklopují Zemanovi sponzoři.

Násilný sex, drogy, věk nikoho nezajímá. Zpěvák Rammstein čelí novým obviněním
2. 6. 2023, 19:49 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Obvinění zpěváka kapely Rammstein Tilla Lindemanna, který měl během koncertů obtěžovat fanynky, nabírají na síle. Německá média přinesla pod podmínkou anonymity nová svědectví několika žen. Ty popsaly nejen své zážitky, ale také systém, jak se dívky pro Lindemanna vybírají.

Nepoprali jsme se. Pavel hostil Fialu a Babiše, jednali o NATO i energetice
2. 6. 2023, 19:41 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Prezident Petr Pavel se v pátek sešel s premiérem Petrem Fialou (ODS) a předsedou opozičního hnutí ANO Andrejem Babišem. Na jednání hovořili o nadcházejícím summitu Severoatlantické aliance (NATO) ve Vilniusu a o obranné dohodě se Spojenými státy. Setkání bylo jedním z bodů Pavlova plánu pro prvních sto dní v prezidentském úřadu, kterého se ujal 9. března.

Zraněných je příliš mnoho. V Indii se srazily vlaky, zemřelo nejméně 50 lidí
2. 6. 2023, 19:31 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nejméně 50 lidí zahynulo a 300 dalších skončilo se zraněním v nemocnici poté, co v indickém státě Odiša v pátek vykolejily čtyři vagony expresu, který se srazil s nákladním vlakem. Počty obětí a zraněných budou podle indických oficiálních činitelů s největší pravděpodobností stoupat. Ve vagonech je totiž stále uvězněno mnoho lidí.

Škrty nadzvedly zdravotníky i policii. Koaliční partneři jsou překvapení
2. 6. 2023, 19:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Místo jednoho balíčku tři. Propad státního rozpočtu do hrozivého manka si nově vyžádal kromě změn 58 zákonů v rámci měsíce chystaného konsolidačního balíku i urychlený plán několika plošných škrtů.

O umění škrtu. Úspory někdy krizi brání a jindy k ní vedou
2. 6. 2023, 19:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
České veřejné finance nejsou dlouhodobě v dobrém stavu a šetřit se musí. To je jasné. Ovšem záleží také na načasování, velikosti a struktuře škrtů. Zkrátka promyšlenosti, která momentálně zřejmě chybí. Protože jinak skončíme i po škrtech v podobném průšvihu jako bez nich.

Vláda nemůže školám a výzkumu sebrat přes 30 miliard, děsí se akademici
2. 6. 2023, 18:06 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vysokoškolské odbory nesouhlasí se škrty v návrhu rozpočtu na rok 2024, který unikl do médií. Podle předsedy Vysokoškolského odborového svazu Petra Baierla jsou akademici rozhořčení tím, že by se rozpočet na vědu a výzkum měl snížit o desetinu a ministerstvo školství (MŠMT) by oproti letošku mělo na výdajích ušetřit třicet miliard korun.

Generálové nedali míru v Súdánu šanci a spustili další krveprolití
2. 6. 2023, 18:06 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V súdánské metropoli Chartúmu a sousedních městech Ummdurmán a Bahrí v pátek pokračovaly boje mezi armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory (RSF). Zesílily poté, co armáda přerušila mírové rozhovory a obvinila své rivaly z porušování příměří. Na chartúmském tržišti ve středu při dělostřelecké palbě a náletech přišlo o život 27 lidí a 106 utrpělo zranění.

Nebát se a říznout. Proč byl zásah na ŘSD úspěšný
2. 6. 2023, 18:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nedávný zásah Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) je ukázkou nejen dobré práce policie, ale pro mě je to i nemalé zadostiučinění.

Teherán Talibánci dobývat nebudou, říká k napjaté situaci na společné hranici analytik
2. 6. 2023, 17:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Talibánci před týdnem hlasitě vyhrožovali dobytím íránské metropole Teherán. „Reálné to samozřejmě vůbec není,“ říká Josef Kraus, odborník na Blízký a Střední východ z Masarykovy univerzity v Brně. „Pravděpodobnost další eskalace považuji za relativně nízkou.“

Česko podporuje cestu Moldavska do EU, řekl Fiala v Kišiněvě
2. 6. 2023, 17:32 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Premiér Petr Fiala (ODS) během svého druhého dne návštěvy Kišiněva jednal s moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou a také se svým moldavským protějškem Dorinem Receanem. Zemi, která sousedí s Ukrajinou utvrdil, že Česko podporuje její úsilí o vstup do Evropské unie.

Vysoká hra o šéfa GIBS. Nejmenší, ale nesmírně důležitý bezpečnostní sbor v zemi umí jitřit vášně
2. 6. 2023, 17:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V srpnu skončí pětileté funkční období ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů. Premiér Petr Fiala ukáže, kdo vlivný úřad dál povede.

Seznam je dlouhý, Rusko má platit nájem z 59 pozemků, vyplývá z dokumentu
2. 6. 2023, 17:14 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Český stát bude po Rusku požadovat nájemné na pozemcích, kde stojí komplex bytových domů ve Schwaigerově ulici v Praze či budovy bývalých ruských generálních konzulátů v Karlových Varech a v Brně. Vyplývá to z dokumentu ministerstva zahraničí. Rusko podle vlády využívá pozemky k jiným účelům, není tedy důvod je nadále poskytovat bezplatně.

Vykročení k přešlapování. Je rozpočtový vládní balíček konsolidační, úsporný a protiinflační?
2. 6. 2023, 16:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Před nedávnem zveřejnila vláda podobu rozpočtového balíčku, který by měl pomoci s řešením vysokých deficitů státních rozpočtů. Často se tomuto balíčku dává přízvisko konsolidační, úsporný či dokonce protiinflační. Ani jedno z toho však není pravda, alespoň ne v kontextu, ve kterém je to myšleno.

Ze dvou dnů na tři. Česká pošta prodlouží doručování ekonomických zásilek
2. 6. 2023, 15:31 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Česká pošta od července prodlouží doručovací dobu u takzvaných ekonomických listovních zásilek o jeden den na tři dny. Důvodem je podle ní trvalý pokles zájmu o posílání listovních zásilek a s tím související optimalizace poštovní sítě.

Zrušme akt NATO-Rusko o budování míru, vztahy už neexistují, míní Pekarová
2. 6. 2023, 15:31 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pokud existuje národ, který vstoupí do dějin tím, že změnil geopolitickou a bezpečnostní realitu v Evropě k lepšímu, budou to Ukrajinci, prohlásila v pátek předsedkyně české Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová na setkání předsedů parlamentů zemí NATO ve Vilniusu. podpořila vstup Ukrajiny do Severoatlantické aliance.

Stavebko nově: státní podpora klesne všem. Vláda ji chtěla zrušit, lidé mohou děkovat spořitelnám
2. 6. 2023, 15:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Letošek bude zřejmě posledním rokem, kdy stát k úsporám na stavebním spoření přiloží až dva tisíce korun. Od nového roku přijde v rámci vládního úsporného balíčku změna.

Green Dealu navzdory. Německo se v zimě spolehne na uhlí, přiznal ministr
2. 6. 2023, 14:23 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ačkoliv se Německo chce v dohledných letech zcela zbavit své závislosti na hnědém uhlí, nadcházející zima bude zřejmě vypadat trochu jinak. Ministr hospodářství Robert Habeck totiž při návštěvě spolkové země Braniborsko přiznal, že ke konci letošního a zkraje příštího roku se mohou tamější tepelné elektrárny opět rozeběhnout.

Chorvatsko bude letos drahé. Na co si dát pozor, aby se vám dovolená neprodražila ještě víc
2. 6. 2023, 14:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Letní sezona se blíží a statisíce Čechů se jako každým rokem chystají vyrazit do Chorvatska. Kvůli vstupu země do Schengenu, přijetí eura i některým zákonům dopadajícím na turisty je však třeba připravit se na změny.

Manželství pro všechny je možné v 34 zemích. I v katolickém Španělsku a Irsku
2. 6. 2023, 13:42 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
K novele občanského zákoníku, která by umožnila manželství i pro osoby stejného pohlaví, se vrátili poslanci. Jednají o ní už třetí den za sebou. Tentokrát na to ale mají nejvíc času. Přihlášených do diskuse je ještě jedenáct poslanců. Není vyloučeno, že by se mohlo hlasovat o tom, zda zákon poslanci projde prvním čtením do výborů, nebo ho odpůrci potopí.

O turecké ekonomice to, blbče, opravdu není. A Erdogan ví, jak odvrátit pozornost
2. 6. 2023, 13:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Jeden z důvodů, proč bývalý americký prezident Bill Clinton vešel do dějin, je slavný výrok před volbami v roce 1992, kdy vyhrál nad Georgem H. W. Bushem, který hájil svůj mandát. „It’s the economy, stupid.“ (“Je to o hospodářství, blbče.“) Je to okřídlený slogan, jehož autorství je přisuzováno Jamesi Carvilleovi, což byl hlavní stratég Clintonovy kampaně.

Šetřit se musí, opatření prodiskutujeme, brání koaliční kolegové Stanjuru
2. 6. 2023, 12:58 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun a na veřejnost se dostal návrh i na příští rok, který vzbudil kontroverze. Zatímco premiér Petr Fiala stojí za ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) opozice naopak žádá jeho rezignaci. Ministři se shodují na tom, že se schodek musí vládně prodiskutovat a čekají na konkrétní návrh od ministerstva financí.

I „levoboček“ dostane svůj díl. I kdyby podle závěti neměl dostat nic, potomek má na dědictví právo vždy
2. 6. 2023, 11:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Děti jsou nejvýznamnějšími ze všech potenciálních dědiců. Vyskytují se pouze v jedné jediné dědické třídě – a to hned v té první. A v ní tedy dědit musí. Zákon navíc nerozlišuje, zda potomci vzešli z manželského, či léta utajovaného vztahu.

Lživá zpráva o úmrtí Petra Pavla se šířila z Ruska, potvrdila policie
2. 6. 2023, 10:23 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Falešná zpráva o úmrtí současného prezidenta Petra Pavla, která sociálními sítěmi kolovala v době prezidentské kampaně v lednu, se šířila z Ruska, oznámili v pátek kriminalisté z odboru extremismu a terorismu pražské policie. Konkrétního pachatele se jim však zajistit nepodařilo, proto případ odložili.

Poslanci navrhli vyznamenat Kubiše i Gabčíka, odmítli Rychetského i Pánka
2. 6. 2023, 9:53 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Jan Kubiš a Jozef Gabčík, kteří v roce 1942 během okupace nacistickým Německem dokázali v rámci operace Anthropoid zlikvidovat zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, jsou na seznamu 151 kandidátů na státní vyznamenání, o nichž právě rozhoduje Sněmovna. Seznam dostane prezident Petr Pavel, na němž bude, koho skutečně vyznamená.

Donášel z BIS informace Zemanovu chráněnci Romovi. Přišel o prověrku a tím o práci
2. 6. 2023, 9:02 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V Bezpečnostní informační službě (BIS) skončil její zaměstnanec Martin Kropík. Ten v době úřadování bývalého prezidenta Miloše Zemana vynášel informace z BIS pracovníkovi bezpečnostního odboru prezidentské kanceláře Jiřímu Romovi. Kropíkovi byla odebrána bezpečnostní prověrka a tím pádem i skončil jeho pracovní poměr, potvrdil tento týden Městský soud v Praze.

 Starší >  Nejstarší >>

Vrátit se nahoru