Ekonomika

Češi dokážou bohatství vytvořit, ale ne udržet. Peníze nechávají mizet do zahraničí a čekají, kdo to za ně vyřeší
Kurzy.cz | 18. 3. 2023, 22:04 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Česká republika je bohatá země. Lidé, kteří zde žijí, svou prací vytvářejí ekonomické hodnoty, za které by se nemuseli stydět nikde na světě. Dokonce ani v zemích, které sami považují za vzor. Bohatství ale nestačí jen vytvořit.

Spojení dvou největších švýcarských bank by byla historická událost i pro světové finance. Rozhodnutí má padnout do zítřejšího večera
Kurzy.cz | 18. 3. 2023, 21:55 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ve Švýcarsku se o tomto víkendu píšou dějiny tamního bankovnictví, které alpské zemi dalo ve světě proslout jako máloco jiného. Dost možná totiž dojde ke spojení dvou arcirivalů, dvou největších bank v zemi, které svým významem ovšem dávno přesáhly její&h

Ze Slovenska do New Yorku. Města všude řeší podobné problémy, říká Janega ze Simplicity
E15-ekonomika | 18. 3. 2023, 20:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
O startupu Simplicity dosud v Česku nebylo příliš slyšet, nicméně ve světě je to známý produkt. Aplikaci využívá město New York, tamní obyvatelé přes ni mají přehled o událostech ve městě nebo ji mohou využít k úhradě poplatků. „Problémy měst po celém světě jsou velmi podobné, liší se jen jejich úroveň,“ říká Jakub Janega, jeden ze zakládajících členů startupu, který dosud na svůj rozvoj získal od investorů osm milionů dolarů. Peníze do Simplicity vložil například basketbalista Stephen Curry. 

Jaroslav Bukovský: Konečně posvícení aneb na kterých amerických bankách vydělat nejvíce
E15-ekonomika | 18. 3. 2023, 17:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Jen menšina investorů si zřejmě do americké bankovní krize na půdorysu sklenice s vodou uvědomila, nakolik fatálně dvourychlostní tamní systém je. Co si může dovolit menší až středně velká americká banka, je nemyslitelné nejen pro žádný tamní velký ústav, ale ani pro žádnou banku v Evropě. Výsledkem je ovšem potenciálně příznivá forma investorského chaosu. Předchozí obrat přitom není oxymoron, pelmel bez ladu a skladu vyprodaných bankovních akcií představuje zásadně větší rezervoár bohatství než hrnec zlata na konci duhy. 

Čína za tři roky vyrobila více betonu než Spojené státy za celé století
E15-ekonomika | 18. 3. 2023, 16:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Po energetickém sektoru a ocelárnách je výroba cementu největším znečišťovatelem ovzduší v Číně: za rok 2020 při ní bylo vyprodukováno 1,37 miliard tun oxidu uhličitého. Jen pro představu, všechny státy Evropské unie za rok 2021 vyprodukovaly 2,73 miliard tun oxidu uhličitého. Ve všech odvětvích za celou populaci. To znamená, že pouhý cementárenský průmysl v Číně za rok vyprodukuje stejné množství CO₂ jako půlka evropského bloku. 

Čínské čipy do ruských zbraní. Si Ťin-pching hodlá u Putina ztvrdit vývoz zboží přes Minsk
E15-ekonomika | 18. 3. 2023, 15:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Čínský prezident Si Ťin-pching pravděpodobně hodlá se svým ruským protějškěm  Vladimirem Putinem příští týden osobně probrat schémata obcházení protiruských sankcí. Uvádí to ve své poslední zprávě americký Institut pro studium války. Důvodem má být podpora prodeje a poskytování čínského vojenského vybavení Rusku. Klíčovým prostředníkem mezi oběma zeměmi má být Bělorusko. Institut už dříve uvedl, že čínský prezident na počátku března uzavřel v tomto duchu balík dohod s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem.

Belski hovoří o finančních akciích jako o hodnotových investicích, predikce medvědů se podle něj nenaplňují
Kurzy.cz | 18. 3. 2023, 14:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Brian Belski z BMO hovořil na CNBC o investiční strategii jeho společnosti týkající se finančního sektoru. V rámci této strategie se BMO vyhýbá menším regionálním bankám a zaměřuje se na větší finanční instituce včetně bank, a to i kanadských.

Českou General Bytes napadli hackeři. Firma instaluje nejvíc bankomatů na bitcoin na světě
E15-ekonomika | 18. 3. 2023, 14:08 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Největšího světového výrobce kryptoměnových bankomatů, pražskou firmu General Bytes, zasáhl hackerský útok. Podle statistik portálu Coin ATM Radar už vyrobila General Bytes skoro deset tisíc provozovaných „bitcoinmatů“, což je nejvíce na světě. Škoda by mohla jít do desítek milionů korun.

Evropa v bankovní mizerii předstihla Ameriku. Zastavit krizi má švýcarský megadeal
E15-ekonomika | 18. 3. 2023, 14:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V přepočtu o rovných sto miliard korun neboli o třetinu hodnoty svých investic už přišli akcionáři švýcarské Credit Suisse od počátku takzvané bankovní krize, tedy za pouhých deset dní. Smutnou útěchou pro ně budiž, že v tom na starém kontinentu nejsou zdaleka sami. Akciový index Stoxx 600 mapující vývoj cen akcií lídrů evropského bankovního byznysu už od minulého týdne připravil investory o patnáct procent. Jen za pátek přišel celý sektor o další tři procenta, za tento týden tak má Evropa horší skóre než Amerika. Zastavit prohlubování krize může Švýcarsko, které momentálně režíruje bankovní deal bezprecedentních proporcí.

Ve Vyškově složilo slavnostní vojenskou přísahu přes 200 nových rekrutů
Kurzy.cz | 18. 3. 2023, 7:38 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Tak přísaháme! Zaznělo letos poprvé vyškovskými kasárnami Dědice. Vojenskou přísahu zde včera před zraky svých nejbližších složilo 239 úspěšných absolventů kurzu základní přípravy, mezi nimi 31 vojákyň. Převážná většina z řad rekrutů Armády ČR, své zas...Stránka:
0

Vrátit se nahoru