Celkem 139935 článků.|

Archív zpravodajství podle dnů

Články ze dne 01.03.2022


Knihovna Jana Kaplického na Letné měla už 10 let stát. Vyvolala obdiv i vášnivé diskuse. Odpor politiků ji zlomil vaz
eStav.cz | 00:01:00
Vítězný návrh Jana Kaplického přezdívaný chobotnice nebo blob rozpoutal ve své době velké vášně a jeho výstavba ztroskotala kvůli odporu některých politiků. Soutěž posvěcená Mezinárodní architektonickou unií skončila u soudu kvůli tomu, že se v jejím průběhu měnila pravidla. Národní knihovna od stavby ustoupila, později se několikrát objevily pokusy projekt oživit. Podle původních plánů měla již 10 let stát na Letné, otevření bylo plánováno na rok 2012.


Specifické vlastnosti procesorů AArch64: základní instrukce
Root.cz | 00:00:10
Instrukční sada procesorů s architekturou AArch64 má některé zajímavé vlastnosti, s nimiž se můžeme postupně seznámit. Dnes si ukážeme několik plně funkčních příkladů založených na několika základních instrukcích.


Ocitne se Česko bez pracovních posil? Ukrajince firmy potřebují, ale ti se vrací bojovat
Mesec.cz | 00:00:15
Ohrozí českou ekonomiku případný odliv Ukrajinců, kteří u nás tvoří jednu z největších skupin zahraničních pracovních sil? Některá odvětví jsou na nich závislá.


Jaká jsou úskalí závěti sepsané nikoliv vlastní rukou? A jaká je úloha svědka závěti?
Mesec.cz | 00:00:10
Jak se sestavuje závěť, která není psaná vlastní rukou? K čemu je dobrý svědek závěti? Co a jak prokazuje? Musí znát obsah závěti? Jaké problémy může způsobit? Může odvolat svědectví? Vysvětlíme na pikantním příběhu neplatné závěti se
zmanipulovanými svědky.


PŘEHLEDNĚ: Co se stane s penězi uloženými ve Sberbank
idnes.cz | 02:00:08
Sberbank CZ, „vnučka“ ruské Sberbank, se minulý týden po napadení Ukrajiny Ruskem ocitla v problémech. Klienti začali z finančního ústavu ve velkém stahovat peníze a banka kvůli tomu přišla o likviditu. Česká národní banka proto v pondělí spustila kroky k odejmutí licence a zároveň bance zakázala poskytovat nové úvěry a přijímat vklady.


Jídlo, léky i bomby. Jak to vypadá v Užhorodu ve štábu ukrajinského odboje
idnes.cz | 02:00:08
Ukrajinské letiště v Užhorodu na Zakarpatské Ukrajině je jedním z mála, kterému se ruské letecké bombardování a raketové útoky vyhnuly. Důvod je jednoduchý: Je jen tři sta metrů od slovenské hranice a Rusové nechtějí riskovat, že by některá z raket dopadla do sousedního státu. Člena NATO a Evropské unie. MF DNES přináší reportáž s velitelem odboje.


Finanční trhy (1. 3. 2022)
Hospodářské noviny | 02:00:09
Českou Sberbank zničil nápor střadatelů kvůli invazi Ruska na Ukrajinu. Česká národní banka (ČNB) už jí chce dokonce odejmout bankovní licenci. Hromadné vybírání peněz klienty, takzvaný run na banku, způsobilo, že Sberbank došly peníze na výplatu...\n


Komora: Ukrajinci odešli ze zhruba desetiny zemědělských podniků
idnes.cz | 02:00:09
Pracovníci z Ukrajiny odešli ze zhruba desetiny českých zemědělských podniků. Ukazuje to bleskový průzkum Agrární komory ČR mezi zhruba 270 firmami, který má redakce iDNES.cz k dispozici. Další jednotky procent podniků pak odchod Ukrajinců očekávají. Firmy také nabízejí možnosti ubytování pro uprchlíky ze státu napadeného ruskými vojsky.


Akční a jednotná. Putin chtěl EU rozložit, teď proti němu stojí jako jeden muž
idnes.cz | 02:00:09
Rozděl a panuj. Imperiální strategii římské říše Rusko dlouhodobě uplatňovalo vůči EU dezinformační kampaní s cílem zasít rozkol mezi státy bloku. Nyní se však ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi invazí na Ukrajinu podařilo docílit naprostého opaku. EU je sjednocená jako nikdy předtím, rychle přijímá zásadní rozhodnutí a kroky Moskvy odsuzují i euroskeptičtí politici.


Rusko pod tlakem: Lidé se snaží zachránit úspory, rubl padá. Hrozí měnový návrat do dob SSSR
iHned.cz | 02:00:13
Lidé v Rusku už od neděle tráví hodiny čekáním ve frontách nebo hledáním bankomatů či směnáren, kde by jim vyměnili rubly za dolary nebo eura. Ještě v pátek jim ke koupi dolaru stačilo 83 rublů, v pondělí odpoledne už platili 110 rublů za dolar....


Česká Sberbank je před krachem. Obce a kraje se bojí o svoje miliardy, pojištění se na ně nevztahuje
iHned.cz | 02:00:13
Českou Sberbank zničil nápor střadatelů kvůli invazi Ruska na Ukrajinu. Česká národní banka (ČNB) už jí chce dokonce odejmout bankovní licenci. Hromadné vybírání peněz klienty, takzvaný run na banku, způsobilo, že Sberbank došly peníze na výplatu...


Finanční trhy (1. 3. 2022)
iHned.cz | 02:00:13
Českou Sberbank zničil nápor střadatelů kvůli invazi Ruska na Ukrajinu. Česká národní banka (ČNB) už jí chce dokonce odejmout bankovní licenci. Hromadné vybírání peněz klienty, takzvaný run na banku, způsobilo, že Sberbank došly peníze na výplatu...\n


Proč Putin ještě navždy nevyřešil ukrajinskou otázku
Respekt | 00:36:56
Timothy Snyder: cílem války je znovunastolení světového řádu v nové epoše ruské nadvlády nad poníženým ZápademPo první explozi vzala syna a odjela. Známá herečka popsala smutný útěk z Kyjeva
Denik.cz | 02:00:00
/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE/ Jela nekonečné hodiny, další nekonečné hodiny stála na hranici a pak se najednou ocitla v cizí zemi. „Nevěděla jsem, kde jsem. Slovensko, Polsko, nebo Maďarsko. Ale vlastně mi to bylo jedno. Nebyla jsem na Ukrajině,“ říká Elena. „Věděla jsem, že se mi podařilo uprchnout z války,“ dodává a téměř se rozbrečí. 


Běloruští vojáci jsou podle ukrajinské armády na cestě k hranicím
Eurozpravy-zahraniční | 01:51:00
Běloruské jednotky jsou podle ukrajinské armády patrně na cestě k bělorusko-ukrajinským hranicím. Už předchozí noc se spekulovalo, že by Bělorusko brzy mohlo oficiálně zapojit své vojáky do ruské války proti Ukrajině, píše agentura DPA.


Ke Kyjevu míří obří ruská kolona. Je 27 kilometrů dlouhá
Eurozpravy-zahraniční | 01:43:00
Šestý den ruské invaze na Ukrajinu se ke Kyjevu blíží bezmála 30 kilometrů dlouhý konvoj ruské armády. Evropský parlament má dnes hlasovat o rezoluci požadující urychlené projednání ukrajinské kandidatury do Evropské unie a šéf Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg navštíví vojenské základny v Polsku a Estonsku.


Zelenskyj odsoudil ruské ostřelování Ukrajiny v době, kdy se jednalo
Eurozpravy-zahraniční | 00:02:00
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes uvedl, že Rusko podnikalo nálety na ukrajinská města i během doby, kdy v Bělorusku jednaly ruská a ukrajinská delegace o situaci na Ukrajině. Řekl, že Rusko se dopouští válečných zločinů a mělo by se z nich zodpovídat před mezinárodním tribunálem. Napsala o o tom agentura Reuters.


Dochází vám energie? Funaná vás spolehlivě nakopne!
Reflex | 02:00:35Lekce finanční nezávislosti
Reflex | 02:00:35
Finanční nezávislost, definice, která je mezi mladými lidmi stále populárnější a stále častěji se objevuje i v médiích. Co to ale přesně znamená a proč je to tak populární téma?


Aleš Jakým: S našimi fondy Rotpirk chceme přechytračit trh
E15-ekonomika | 02:00:36
Český investiční trh je zaplavený různými typy fondů. V naprosté většině případů ničím zvláštním nevynikají. Proto může být pro investory náročné zvolit ten správný, který dokáže zhodnotit úspory při 10% inflaci a možná až přehřátých cenách nemovitostí, některých akcií a nejistých dluhopisů.


Aleš Jakým: S našimi fondy Rotpirk chceme přechytračit trh
E15-politika | 02:00:38
Český investiční trh je zaplavený různými typy fondů. V naprosté většině případů ničím zvláštním nevynikají. Proto může být pro investory náročné zvolit ten správný, který dokáže zhodnotit úspory při 10% inflaci a možná až přehřátých cenách nemovitostí, některých akcií a nejistých dluhopisů.


Mění se covidová opatření. Na akce může více lidí, hrazených PCR testů ubylo
idnes.cz | 02:03:00
Hromadných akcí v Česku se nově může zúčastnit neomezený počet lidí. Od úterý se taktaké snížil počet hrazených PCR testů pojišťovnou. Od března mají všichni lidé nárok jen na jeden PCR test zdarma. Změny vyplývají z rozvolňování protiepidemických opatření.


„Trump by to nepřipustil.“ Aneb co na krizi říkají obyčejní Američané
idnes.cz | 04:00:07
Američané se sice neradi svěřují se svými pocity, ale krizi v daleké Ukrajině teď mnozí vehementně řeší. Tedy až na ty, kteří žijí ve vlastní bublině a nejspíš ani netuší, kde Ukrajina leží.


Jóga jde ruku v ruce s kvalitním sexem, je přesvědčená Jitka Asterová
revue.idnes.cz | 05:00:11
Jitka Asterová promluvila o dlouholetém přátelství s Ivanou Chýlkovou i lásce ke sportu a krasobruslení. Herečka, ze které je nyní i lektorka jógy, zavzpomínala v rozhovoru pro iDNES.cz také na školní léta a na setkání s krasobruslařskou legendou Áňou Vrzáňovou.


Zelenskyj: Rusko se dopouští zločinů, uzavřete nebe. USA bezletovou zónu nechce, bojí se války
blesk | 00:50:00
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že Rusko podnikalo nálety na ukrajinská města i během doby, kdy v Bělorusku jednaly ruská a ukrajinská delegace o situaci na Ukrajině. Řekl, že Rusko se dopouští válečných zločinů a mělo by se z nich zodpovídat před mezinárodním tribunálem. Napsala o o tom agentura Reuters. Zelenskyj během pondělního nočního projevu, který zveřejnil na svém facebooku také apeloval k uzavření leteckého prostoru. 


První jízda: nová Astra se povedla, je příjemně normální a za slušné peníze
Auto-iDNES.cz | 05:00:17
Krásné ostře řezané hrany nového Opelu Astra nejsou tím jediným, proč si tohle auto pořídit. Je to také jeden z nejlépe jezdících kompaktů.


Banka šetřila na žadateli o refinancování. A tak ho poškodila
Finance-iDNES.cz | 05:00:30
Refinancování hypotéky se může v některých případech i pěkně prodražit. Důvodem bývají průtahy ve schvalování žádosti, navíc někdy i s nepochopitelným zamítnutím. Ztrátu ovšem nenese nikdo jiný než dlužník. Žadatelé na sjednání nových podmínek úvěru běžně čekali a stále ještě čekají i půl roku.


Pojištění a válka. Co by se během konfliktu plnilo a co ne?
Finance-iDNES.cz | 05:00:30
Svět je ve válečném konfliktu. Co si nikdo nepřál, se bohužel stalo skutečností. V ohrožení jsou lidské životy i majetek. Jak se na válku dívají pojišťovny? Situaci napříč tuzemskými pojišťovnami zmapovali pojistný analytik Dušan Šídlo z portálu Akademie pojištění.cz a analytik Daniel Šafrán ze společnosti EUCS Analytics.


Na Kyjev míří 64kilometrová kolona ruských jednotek, po městech zní sirény
idnes.cz | 05:32:00
Ruské útoky na Kyjev a Charkov pokračují. Z noci na úterý se rozezněly sirény v několika ukrajinských městech včetně ukrajinské metropole. K ní stále míří kolona ruských jednotek, která měří 64 kilometrů. Australská vláda podpoří Ukrajinu vojenským vybavením a humanitární pomocí.


Putin straší ‚zbraněmi posledního soudu‘. Experti odhadují, jaké další kroky zvolí jaderné velmoci
lidovky.cz | 05:00:00
Z ponorek, strategických bombardérů, ale i z ruských mobilních zařízení. Odtud odevšud může Vladimir Putin útočit na cíle jadernými zbraněmi. Že řídí jadernou mocnost, jasně vzkázal už o víkendu, kdy nařídil ruským jaderným silám pohotovost. Podle expertů sice Kreml strategickými zbraně disponuje, ale jaderné řinčení je především politickým signálem, který má pomoci naplnit Putinovy cíle ve složité situaci, do které se kvůli válce na Ukrajině dostal.


‚Rodina nechala holčičku Rusku doma, protože se báli.‘ Kvůli válce to jiskří i v českých školách
lidovky.cz | 05:00:00
Ruská invaze na Ukrajinu má dopady i na atmosféru v českých školách. Nejcitelněji se dotkla třídních kolektivů, v nichž mají čeští žáci ukrajinské či ruské spolužáky.


Myslet nemyslitelné. Může Putin použít jadernou zbraň v Evropě?
lidovky.cz | 05:00:00
Nedělní oznámení ruského prezidenta Vladimira Putina, že nařídil uvést ruské jaderné zbraně do zvláštního bojového režimu, vyvolalo obavy. Pořádně totiž nevíme, proč to vlastně udělal.


Na Radě pro lidská práva promluví Lavrov, lidé mají od dneška nárok na jeden PCR test měsíčně
lidovky.cz | 04:00:00
RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?


Shazují ruské weby, kradou tajná data. S Putinem válčí IT experti z Anonymous
aktuálně.cz | 05:30:00
Český hacker, který se hlásí ke komunitě Anonymous, popisuje, jak vypadá kyberválka proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.


Potřebuji zaplatit převoz trezoru, tvrdila domnělá žena. Muž přišel o 657 tisíc
Denik.cz | 05:21:00
Na internetovou seznamku nazvanou Tvoje rande nejspíš dlouho nezapomene muž z Třeboňska. Ten se na stránkách seznámil s neznámým pachatelem, který vystupoval pod ženským jménem.


Padni na hubu. Anonym nastražil u ilegálního singletrailu prkno s hřeby
Denik.cz | 05:14:00
„Nedají si pokoj a nedají. Na horských kolech sjíždí svahy v rezervaci a je jim putna, že ničí přírodu. Tak ať si namelou.“ Možná podobně uvažoval neznámý mstitel, který vzal zákon do vlastních rukou. V Národní přírodní rezervaci Býčí skála v Moravském krasu na Blanensku nastražil na bikery, kteří v té lokalitě soustavně porušují zákon, past.


Nešťastná klientka Sberbanky: Jsem psychicky úplně na dně
Denik.cz | 05:05:00
Konec Sberbanky CZ, která měla v Česku 120 tisíc klientů, bude hodně nepříjemný. Své o tom ví i paní Magda Mrákotová z Liberecka. Kvůli krachující bance se ocitla ze dne na den téměř bez peněz. "Když jsem se o situaci v pátek dozvěděla, popadla jsem karty a utíkala vybrat hotovost," vypráví. Výběr byl však již bankou omezený. Rozhodla se proto převést peníze přes internetové bankovnictví. Marně. Systém byl mimo provoz. 


Z krytů se staly turistické atrakce. Lidé řeší, co by dělali při útoku
Denik.cz | 05:02:00
Co kdyby někdo skutečně stiskl pomyslné červené tlačítko? Budeme připraveni se útoku, který hrozí v těchto dnech z východu ubránit? Otázky, které vyvstávají v myslích mnoha lidí.


Čechoslováci už Kyjev jednou osvobodili. V roce 1943 byli v centru města první
Denik.cz | 05:00:00
V kontextu současného dění na Ukrajině není od věci připomenout, že před 79 lety osvobozovali ukrajinskou metropoli od nacistů právě českoslovenští vojáci. V centru města stanuli jako první - a Kyjev se tak stal jedinou evropskou metropolí, kterou během druhé světové války dobyli Čechoslováci, byť v rámci sovětské ofenzivy. 


Dva roky s covidem. Virem se nakazil každý třetí Čech
Denik.cz | 04:00:00
/DATA O KORONAVIRU/ Přesně přede dvěma lety, 1. března 2020, se v Česku objevil covid. Testy ho prokázaly u tří lidí, kteří se vrátili z lyžování v Itálii.


Duté bankomaty, drahota, strach. Za jaké další bonbonky mohou Rusové poděkovat Putinovi?
Hospodářské noviny | 06:46:00
Obránci Kyjeva i dalších ukrajinských měst se vzdor vzrůstající brutalitě válečného zločince Vladimira Putina drží. Patří jim obdiv a dík. Bojují i za nás. My se podíváme na to, jak jim pomáháme. Tedy jak fungují ekonomické sankce, které chtě nechtě...


Rusko pod tlakem: Lidé se snaží zachránit úspory, rubl padá. Hrozí měnový návrat do dob SSSR
Hospodářské noviny | 07:00:05
Lidé v Rusku už od neděle tráví hodiny čekáním ve frontách nebo hledáním bankomatů či směnáren, kde by jim vyměnili rubly za dolary nebo eura. Ještě v pátek jim ke koupi dolaru stačilo 83 rublů, v pondělí odpoledne už platili 110 rublů za dolar....


Česká Sberbank je před krachem. Obce a kraje se bojí o svoje miliardy, pojištění se na ně nevztahuje
Hospodářské noviny | 07:00:05
Českou Sberbank zničil nápor střadatelů kvůli invazi Ruska na Ukrajinu. Česká národní banka (ČNB) už jí chce dokonce odejmout bankovní licenci. Hromadné vybírání peněz klienty, takzvaný run na banku, způsobilo, že Sberbank došly peníze na výplatu...


Covid v Česku dále zpomaluje, mezi týdny ubývá v řádech tisícovek případů. Začal platit neomezený počet lidí na akcích
ČT24 | 05:43:42
V pondělí testy potvrdily v Česku 10 159 případů covidu-19, zhruba o 3300 méně než před týdnem. Vedle nových případů hygienici zaznamenali 1869 podezření na opakovanou nákazu. I jejich počet se ale snížil, a to zhruba o 650. V mezitýdenním srovnání ubylo rovněž hospitalizovaných s koronavirem, je jich 2834. Klesl však i počet provedených testů. Během března budou mít lidé nárok už pouze na jeden PCR test na měsíc zdarma, oproti dosavadním pěti. Od úterý také nově není omezený počet lidí na hromadných akcích. 


Předpověď počasí na březen: Meteorologové čekají nadprůměrné teploty
Eurozpravy-domácí | 07:00:00
Noci budou v Česku až do víkendu mrazivé. Nejstudenější zřejmě bude úterní a středeční noc, kdy mohou teploty klesnout až na minus 11 stupňů Celsia. Uvedl to dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém facebookovém účtu a v týdenní předpovědi počasí.


Rusku se podle médií stále nedaří dostat do Kyjeva, přišlo prý o pět stíhaček
Eurozpravy-zahraniční | 06:58:00
Ruským vojskům se podle serveru RBK Ukrajina ani šestý den od zahájení invaze nepodařilo proniknout do metropole Kyjeva. Ukrajinské síly podle ministerstva obrany za pondělí nejspíše sestřelily pět ruských stíhaček a jeden vrtulník.


Ruské dělostřelectvo nejspíše zabilo 70 ukrajinských vojáků, uvedl činitel
Eurozpravy-zahraniční | 06:57:00
Ve městě Ochtyrka, které leží mezi Kyjevem a Charkovem, nejspíše ruské dělostřelectvo zabilo 70 ukrajinských vojáků. Informoval o tom v noci na dnešek šéf Sumské oblasti Dmytro Žyvyckyj. Ztráty podle něj utrpěli také Rusové.


Předpověď počasí na březen: Meteorologové čekají nadprůměrné teploty
Eurozpravy-počasí | 07:00:00
Noci budou v Česku až do víkendu mrazivé. Nejstudenější zřejmě bude úterní a středeční noc, kdy mohou teploty klesnout až na minus 11 stupňů Celsia. Uvedl to dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém facebookovém účtu a v týdenní předpovědi počasí.


Thajský národní park Ang Thong: Sami ve smaragdové laguně
Reflex | 06:20:00
I v přelidněném Thajsku se najdou místa, kde můžete být skoro sami. Jedním z nich jsou chráněné a málo navštěvované ostrovy národního parku Ang Thong, kde si můžete připadat jako ztraceni v ráji. Koneckonců, úkryt tady kdysi měli i piráti.


Když vaše dítě chodí do školy s Rusy aneb Jak obstát ve výchově v čase války
Reflex | 06:10:00
Děsí mne Putinovy hrozby jadernými zbraněmi. Děsí mne agrese putinovského Ruska (zatím) vůči Ukrajině. Děsí mne ale i to, jak snadno pod vlivem emocí dokáží lidé ve svém myšlení přijmout princip kolektivní viny.


Dobrovský: Jsme ve válce, na Ukrajině se bojuje i za nás, nesmíme ustoupit. Svět se změní
Reflex | 06:00:00
Nejde jen o Ukrajinu, jde o celý svět a nový společenský řád, který v něm zavládne, myslí si o probíhající válce na Ukrajině Jan Dobrovský. „Bojuje se za to, že padla všechna dosavadní pravidla, kterými byla uspořádána bezpečnost naší planety,“ říká podnikatel, filantrop a novinář. Strach, který utnul období blahobytu a uměle vytvářených problémů, s sebou ale přinesl také mimořádné semknutí západní společnosti a uvědomění si, co je v životě skutečně důležité. A právě v takových situacích se objevují velké osobnosti a cíle. Změna, která právě probíhá, je dějinná. Němci podle všeho překročili stín poválečné nechuti jít do bitev a příležitost mají i Češi.


Si Ťin-pching: Společně s Putinem je nejnebezpečnějším mužem světa čínský prezident
Reflex | 06:00:00
Kvůli válce na Ukrajině je ruský prezident Vladimir Putin považovaný za extrémně nebezpečného vůdce. Má ale zdatného konkurenta, který disponuje daleko větší ekonomickou i politickou silou. Je jím velmistr obsahové prázdnoty, čínský prezident Si Ťin-pching. Tento jeho profil najdete i v novém, samostatně prodejném speciálu Reflexu, který se jmenuje „Čínské století“.


Navzdory válce můžou akciové trhy na konci roku uzavřít v plusu, říká Petr Zajíc z Amundi
E15-ekonomika | 06:30:00
Na trhy v současné době už nepůsobí jenom vysoká inflace, ale samozřejmě i probíhající válka na Ukrajině. Kam by se měl dívat investor, který chce v takové situaci někam rozumně vložit svoje peníze? O tom se v dalším díle E15 Castu bavil Nikita Poljakov s Petrem Zajícem, portfolio managerem společnosti Amundi.


Martin Laryš: Ukrajina má šanci se ubránit. Ruský voják je kanonenfutr
E15-ekonomika | 06:00:00
Od počátku ruské vojenské invaze na Ukrajinu domácí mediální prostor dle předpokladů zaplnily komentáře českých expertů snažících se vysvětlit, co se vlastně děje a co se nejspíše bude dít dál. Poměrně rozšířeným jevem v tomto prostředí je určitý defétismus části odborné komunity, jenž dle mého názoru vyplývá z nedostatečné znalosti ukrajinských a ruských reálií.


České firmy nabízejí Ukrajině tanky, děla či raketomety za cenu výrobních nákladů
E15-ekonomika | 05:30:00
Repasovanou těžkou vojenskou techniku armád bývalé Varšavské smlouvy nabízejí jako pomoc Ukrajině české firmy. Podle informací deníku E15 jde o tanky T-72, houfnice ráže 152 milimetrů, raketomety, bojová vozidla pěchoty nebo ruční protitankové granáty, s nimiž ukrajinští vojáci umějí zacházet. V nabídce jsou i obranné prostředky, mimo jiné železobetonové protitankové zátarasy, neprůstřelné vesty nebo přilby s balistickou ochranou.


Developerská neuróza. Pád Sberbank vztyčil otazník nad financováním projektů za miliardy
E15-ekonomika | 05:00:00
Sberbank od pondělí firmám neposkytuje ani korunu nových půjček. V rámci předběžného opatření o tom v souvislosti s chystaným odebráním bankovní licence rozhodla Česká národní banka. Pád ruské banky může mimo jiné dolehnout na developery. Právě financování stavitelů bylo totiž pro padlý finanční dům významnou částí byznysu. Developerské úvěry tvořily podle posledních dostupných údajů těsně před začátkem pandemie zhruba pětinu úvěrového byznysu banky.


Nakrmíme třetinu Kyjeva, říká majitel RegioJetu Jančura
E15-ekonomika | 05:00:00
Vlakový dopravce RegioJet bude ode dneška vypravovat jeden vlak denně z Prahy k polsko-ukrajinským hranicím. Až šest set palet humanitárního nákladu, který obstará Člověk v tísni, pak od hranic do samotného Kyjeva přepraví ukrajinský státní dopravce. „Vlaky budou jezdit, dokud to bude potřeba,“ říká majitel RegioJetu Radim Jančura. Vedle potravin, léků a dalšího humanitárního nákladu vlaky nabídnou také kapacitu až pro 400 cestujících. Své vlaky vypravují i České dráhy.


Navzdory válce můžou akciové trhy na konci roku uzavřít v plusu, říká Petr Zajíc z Amundi
E15-politika | 06:30:00
Na trhy v současné době už nepůsobí jenom vysoká inflace, ale samozřejmě i probíhající válka na Ukrajině. Kam by se měl dívat investor, který chce v takové situaci někam rozumně vložit svoje peníze? O tom se v dalším díle E15 Castu bavil Nikita Poljakov s Petrem Zajícem, portfolio managerem společnosti Amundi.


Martin Laryš: Ukrajina má šanci se ubránit. Ruský voják je kanonenfutr
E15-politika | 06:00:00
Od počátku ruské vojenské invaze na Ukrajinu domácí mediální prostor dle předpokladů zaplnily komentáře českých expertů snažících se vysvětlit, co se vlastně děje a co se nejspíše bude dít dál. Poměrně rozšířeným jevem v tomto prostředí je určitý defétismus části odborné komunity, jenž dle mého názoru vyplývá z nedostatečné znalosti ukrajinských a ruských reálií.


České firmy nabízejí Ukrajině tanky, děla či raketomety za cenu výrobních nákladů
E15-politika | 05:30:00
Repasovanou těžkou vojenskou techniku armád bývalé Varšavské smlouvy nabízejí jako pomoc Ukrajině české firmy. Podle informací deníku E15 jde o tanky T-72, houfnice ráže 152 milimetrů, raketomety, bojová vozidla pěchoty nebo ruční protitankové granáty, s nimiž ukrajinští vojáci umějí zacházet. V nabídce jsou i obranné prostředky, mimo jiné železobetonové protitankové zátarasy, neprůstřelné vesty nebo přilby s balistickou ochranou.


Developerská neuróza. Pád Sberbank vztyčil otazník nad financováním projektů za miliardy
E15-politika | 05:00:00
Sberbank od pondělí firmám neposkytuje ani korunu nových půjček. V rámci předběžného opatření o tom v souvislosti s chystaným odebráním bankovní licence rozhodla Česká národní banka. Pád ruské banky může mimo jiné dolehnout na developery. Právě financování stavitelů bylo totiž pro padlý finanční dům významnou částí byznysu. Developerské úvěry tvořily podle posledních dostupných údajů těsně před začátkem pandemie zhruba pětinu úvěrového byznysu banky.


Nakrmíme třetinu Kyjeva, říká majitel RegioJetu Jančura
E15-politika | 05:00:00
Vlakový dopravce RegioJet bude ode dneška vypravovat jeden vlak denně z Prahy k polsko-ukrajinským hranicím. Až šest set palet humanitárního nákladu, který obstará Člověk v tísni, pak od hranic do samotného Kyjeva přepraví ukrajinský státní dopravce. „Vlaky budou jezdit, dokud to bude potřeba,“ říká majitel RegioJetu Radim Jančura. Vedle potravin, léků a dalšího humanitárního nákladu vlaky nabídnou také kapacitu až pro 400 cestujících. Své vlaky vypravují i České dráhy.


Přijmout musí, akceptovat ne. Jaké jsou praktické dopady změn poštovních datových zpráv?
lupa.cz | 06:30:01
Právnické ani podnikající fyzické osoby už nemohou odmítat příjem poštovních datových zpráv ve svých datových schránkách. Stále ale nemusí akceptovat konkrétní právní jednání, jako třeba reklamace či výpovědi smluv, skrze tyto zprávy.


Proč je Česko druhou zemí na světě, která nařizuje pro zabezpečení e-mailů zavést DANE?
lupa.cz | 06:30:00
Bezpečnostní analytik NÚKIBu vysvětluje, proč se Česko rozhodlo k zabezpečení e-mailů pomocí technologie DANE.


Cestou do ruské duše míjíme ukrajinskou vlajku, hlásí hvězda Devadesátek
idnes.cz | 07:55:00
Konec rudého člověka. Až symbolicky může v dnešní vypjaté situaci vyznívat uvedení „tragikomické sondy do duše ruského člověka“, jak pražské Divadlo v Dlouhé označuje březnovou novinku, která takový název nese. „Je mrazivé jít do divadla kolem ukrajinské vlajky, kterou máme podobně jako další instituce ve výloze, a pak se celý den hrabat v sovětské tematice,“ popisuje herečka Štěpánka Fingerhutová.


Sankce uvalil už i Mastercard. Vyřadil ze systému několik ruských institucí
idnes.cz | 07:31:00
Americká platební společnost Mastercard uvedla, že vyřadila ze svého platebního systému několik finančních institucí. Učinila tak v návaznosti na sankce, které uvalily západní země na Rusko kvůli jeho invazi na Ukrajinu.


Karty nefungují, dolary nejsou, stěžují si Rusové. Bojí se, co s nimi bude
idnes.cz | 07:22:00
Na miliony Rusů začínají dopadat tvrdé sankce, které na Rusko uvalily západní státy po invazi sousední Ukrajiny. Jedním z nich je i Andrej. Nejraději by z Ruska odjel hned, zatím ale nemůže svoji práci opustit, protože by neměl na splácení hypotéky poté, co se zvýšily úrokové sazby. Navíc má strach a stydí se za svou politickou reprezentaci.


Musejí sázet, ale nemají co. Vinařům hrozí pokuty i propadnutí dotací
idnes.cz | 06:32:00
Až 178 hektarů nově pokrytých révou mají letos vysadit tuzemští vinohradníci. Nad tím, zda nejvyšší povolenou kvótu pro tento rok naplní, však teď visí otazník. Do půdy totiž není co dát.


V pondělí testy prokázaly 10 159 případů covidu, o 3300 méně než před týdnem
idnes.cz | 06:07:00
Vedle nových případů hygienici zaznamenali 1 869 podezření na opakovanou nákazu. I jejich počet se ale snížil, a to zhruba o 650. Potvrzených případů za posledních 7 dní na 100 000 obyvatel je 595. Vyplývá to z dat na Ministerstvu zdravotnictví.


Masakr u Ochtyrky: „Těla vynáší z trosek.“ 70 Ukrajinců zabili Rusové vakuovými bombami?
blesk | 07:15:00
Ve městě Ochtyrka, které leží mezi Kyjevem a Charkovem, nejspíše ruské dělostřelectvo zabilo 70 ukrajinských vojáků. Informoval o tom v noci na dnešek šéf Sumské oblasti Dmytro Žyvyckyj. Ztráty podle něj utrpěli také Rusové.


Porotce Peče celá země Maršálek: Soutěžící druhé řady jsou vypočítaví!
blesk | 07:08:00
Další řada oblíbené show Peče celá země už brzy odstartuje na České televizi. Porotce Josef Maršálek (39) si s novými soutěžícími užije své. Na oblíbeného cukráře nastoupí někteří vyzbrojeni taktikou a budou se chtít vetřít do jeho přísně. To ovšem na porotce rozhodně nefunguje.


Ruským okupantům došlo palivo: Šli o něj poprosit na policejní stanici! Skončili v zajetí
blesk | 05:29:00
Příběh, nad nímž zůstává rozum stát, se měl odehrát v ukrajinské Charkovské oblasti. Na východě Ukrajiny probíhají nejtužší boje poté, co Rusko ve čtvrtek 24. února zahájilo plnohodnotnou invazi. Dvěma okupantům operujícím v oblasti údajně došlo palivo, a tak se šli zeptat na policejní stanici, zda by jim tam nějaké neposkytli.


Obama, Schwarzenegger i vyděšená uklízečka: Kongresové centrum Praha překvapí každého návštěvníka
blesk | 05:15:00
U zastávky metra Vyšehrad stojí velká neofunkcionalistická budova, bývalá komunistická chlouba Prahy. V době výstavby stála neuvěřitelné dvě a půl miliardy korun československých. Za stejný obnos by se postavilo jedno sídliště pro deset tisíc lidí. Od roku 1981 hostila komunisty, prezidenty, vědce, muzikály i filmaře. Chloubou je kongresový sál pro téměř tři tisíce posluchačů. V nejbližší době bude Kongresové centrum hostit summity Evropské Unie. 


Napjaté vztahy v rodině Jiřího Langmajera (55): S otcem (75) už rok nemluví!
blesk | 05:00:00
Jiří Langmajer (55) před pěti lety přiznal, že s bratrem rovněž hercem Lukášem (41) horko těžko hledá společnou řeč a nevídá se s otcem, ale časem se hrany obrousily a rodina se spojila. Bohužel ne na dlouho... 


Lidem roztrhají plíce: Rusové sáhli po zbraních, které mohou být horší než jaderné
blesk | 05:00:00
Přibývají svědectví, že Rusko se uchýlilo při bojích na Ukrajině k zakázaným termobarickým zbraním. Fungují na stejném principu jako vakuové bomby, které jsou zakázány ženevskou úmluvou. Co takovým zbraním přijde do cesty, to nepřežije, lidé se udusí zaživa a jejich orgány jsou roztrhány.


Miss Šlégrová se vzdá přírodních pětek: Další krásky, které si zmenšily prsa!
blesk | 05:00:00
Od první chvíle, kdy se na veřejnosti objevila jako Miss, se její popularita točí okolo jejích přírodních prsou č. 5. Lucie Šlégrová (40) se s tím sice už smířila, ale přesto ji stále neopouští myšlenka, že si svá velká ňadra nechá zmenšit. A není v tom sama! Které další krásky se už v minulosti odhodlaly k úbytku svých předností?


Statečný Ukrajinec s cigaretou v puse: Minu odnesl holýma rukama
blesk | 05:00:00
Na sociální síti se v neděli objevilo šokující video statečného muže z Ukrajiny. Ten se rozhodl neobvyklým způsobem zneškodnit minu umístěnou pod mostem. Ve vlastních rukách ji odnesl do zalesněné oblasti.


Tereza Ramba k novému filmu Betlémské světlo: Nahá na billboardu!
blesk | 05:00:00
V celé své kráse a v nadživotní velikosti láká Tereza Ramba (32) na nový film Betlémské světlo. Nikdo by se tak nemohl divit, kdyby obří billboard s nahou herečkou způsobil na Vinohradské třídě v Praze nejeden dopravní kolaps.


Tímhle se prozradí ruští sabotéři převlečení za Ukrajince. A proč si mají lidé kontrolovat střechy?
blesk | 05:00:00
Ukrajinci nadále vedou boje proti ruským a nyní už i čečenským sabotérům. Ti se snaží lstivě zapadnout do kyjevských ulic, když se vydávají za místní. Proto musí Ukrajinci využívat nové cesty, jak je rozeznat od svých mužů. Hodí se jim k tomu slovo palyanitsa. Jak se jím Rusové prozradí? A proč vláda radí Ukrajincům kontrolovat střechy, pokud k nim mají přístup?


Z řetězu utržený Michálek: Močil na ambasádu a popíjel s odsouzeným podvodníkem
blesk | 05:00:00
Pirátský poslanec a předseda poslaneckého klubu Jakub Michálek (33) připomíná hlavního hrdinu pamětnického snímku Mravnost nade vše. Hlásá, jak je třeba krotit nešvary jako prostituci, sdílené ubytování nebo sdílenou taxislužbu. Když ale paří, morálka jde stranou! Vesele popíjí s odsouzeným podvodníkem a odnese to i zeď ambasády.


Tereza Maxová: Boj o život syna Aidena (10)!
blesk | 05:00:00
Je to noční můra každé matky, ale modelka Tereza Maxová (50) si ji bohužel prožila! Tři dny trval boj o život jejího syna Aidena (10). Skončil na JIPu a rodiče se báli, že synovi budou muset amputovat nohu. Uštknul ho totiž jedovatý had. Syn sténal bolestí… Nikdo si neumí představit tu beznaděj rodičů Terezy a Buraka Oymena (48), když vezli syna do nemocnice.


Podcast: Prášky v čokoládě a limonády v lékárně. Farmaceuti vynalezli mlsání
blesk | 05:00:00
Morfium, aspirin, antibiotika... Lékárníkům vděčíme ze léky, které dodnes zachraňují životy a pomáhají v těžkých chvílích. Podnikaví vynálezci měli však zásadní podíl i na současné podobě potravinářství nebo kosmetiky. Podle lékárníka Stanislava Havlíčka 7 z 10 celosvětových limonád vynalezli lékárníci a popíjely se u limonádových fontán v amerických lékárnách. Proč léky balili čokoládou, prozradil v Blesk Podcast.


„Někteří vojáci neví, kde bojují.“ Expert o „strašpytlu" Putinovi i čemu věří běžný Rus
blesk | 05:00:00
Válečný konflikt na Ukrajině se nevyostřuje pouze v reálném prostoru, v pozemních bojích, kde o život přicházejí stovky lidí a to včetně civilistů a dětí, ale také ve virtuálním světě, kde by kybernetické útoky mohly mít až naprosto fatální dopady. Podle datového analytika a experta na dezinformace Františka Vrabela by dopady takové eskalace neodnesl „ten ubožák a strašpytel Putin, který se schovává někde v bunkru na Urale, ale odnesly by to miliony normálních lidí, které zmanipuloval." V Epicentru Blesk Zpráv mimo jiné vysvětlil, čemu vlastně věří běžný Rus.


Ukrajinský voják se tvrdě pustil do Rusů: „Jste v p*deli, nakopeme vám zadek,“ smál se
blesk | 05:00:00
Ukrajinský voják vydal ostré varování Rusku a vyzval jeho síly, aby se vzdaly a ustoupily, dokud „ještě mají tu šanci“. „Brzy vám začneme nakopávat p*del, využijte poslední šance na útěk,“ vyhrožoval odhodlaný voják se šibalským úsměvem na rtech.


Stateční Ukrajinci zastavili ruský tank vlastními těly: Zmatení okupanti se otočili a odjeli
blesk | 05:00:00
Stovky statečných Ukrajinců v obci Koryukiva donutily ruské tanky zastavit se tím, že jim prostě zablokovaly cestu. Stateční muži pomalu kráčeli vstříc ruským tankům, zatímco ruští vojáci z nich zmateně vykukovali a nevěděli, jak mají zareagovat.


Anna Tumpachová (70) zabodovala v DENNÍ HŘE: 10 tisíc padne na zateplení domu!
blesk | 05:00:00
 „To přišlo vyloženě vhod! Zateplujeme dům, peníze se hodí,“ raduje se Anna Tumpachová (70) z Bohumilic na Břeclavsku. MEGATRHÁK jí v DENNÍ HŘE přinesl 10 tisíc korun. 


„Mami, dostaň mě odtud! Zabíjíme civilisty.“ Putin poslal bojovat děti, rodiny to často netuší
blesk | 05:00:00
Ukrajinští představitelé zveřejnili desítky videí, na nichž jsou podle nich zachyceni zajatí ruští vojáci. Putinovi muži ve zbrani ale svými pozdravy na kameru často šokovaly vlastní rodiny, které listu The Guardian uvedly, že o zapojení svých nejblížších do invaze na Ukrajinu vůbec netušily.


Čech Tomáš (37) chce bojovat na Ukrajině. „O život strach nemám,“ říká
blesk | 05:00:00
Prezident Miloš Zeman se staví podle svého mluvčího v principu příznivě k možnosti vydání výjimek pro Čechy, aby mohli bojovat na Ukrajině. Ve čtvrtek o tom bude mluvit s premiérem Petrem Fialou (ODS).  Současná legislativa Čechům umožňuje vstup do cizí armády pouze po udělení výjimky od prezidenta republiky. Bránit Ukrajinu zvažuje i Tomáš B. (37) z Pardubic. Blesk Zprávám řekl, proč se rozhodl do boje zapojit.


Dva roky s covidem v Česku: 5 ministrů, dluhy a miliony vakcín. Teď je tu poslední rozvolnění
blesk | 05:00:00
Od 1. března se opět výrazně mění koronavirové podmínky. Pojišťovny proplatí jen 1 test za  měsíc, bude na něj ale mít nárok více lidí - i neočkovaní proti covidu-19. Nemění se to ale v případě testu uloženého lékařem, které budou pojišťovny stále platit. Od úterý se také ruší omezení na kulturních, sportovních či jiných hromadných akcích, přestože se musí nadále nosit roušky ve vnitřních prostorách. Venku jsou povinné tehdy, když je na akci více než 30 osob a nemohou dodržet rozestupy alespoň 1,5 metru.


Akční a jednotná. Putin chtěl EU rozložit, teď proti němu stojí i euroskeptičtí politici
lidovky.cz | 07:47:48
Rozděl a panuj. Imperiální strategii římské říše Rusko dlouhodobě uplatňovalo vůči EU dezinformační kampaní s cílem zasít rozkol mezi státy bloku. Nyní se však ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi invazí na Ukrajinu podařilo docílit naprostého opaku. EU je sjednocená jako nikdy předtím, rychle přijímá zásadní rozhodnutí a kroky Moskvy odsuzují i euroskeptičtí politici.


Karty nefungují, dolary nejsou, stěžují si Rusové. Bojí se o budoucnost, opustit zemi ale nemohou
lidovky.cz | 07:34:44
Na miliony Rusů začínají dopadat tvrdé sankce, které na Rusko uvalily západní státy po invazi sousední Ukrajiny. Jedním z nich je i Andrej. Nejraději by z Ruska odjel hned, zatím ale nemůže svoji práci opustit, protože by neměl na splácení hypotéky poté, co se zvýšily úrokové sazby. Navíc má strach a stydí se za svou politickou reprezentaci.


Kyjev odolává. Ani šestý den invaze ruské jednotky do města nepronikly, útoky ale pokračují
lidovky.cz | 07:10:00
Ukrajina čelí už šestým dnem invazi ruských vojsk na svém území. Kyjev útokům úspěšně odolává. Rusům se do něj nepodařilo proniknout. Útoky však pokračují. Z noci na úterý se rozezněly sirény v několika ukrajinských městech včetně ukrajinské metropole. Ukrajinské síly podle ministerstva obrany za pondělí nejspíše sestřelily pět ruských stíhaček a jeden vrtulník.


Sklizeň zemědělských plodin v Jihomoravském kraji v roce 2021
Kurzy.cz | 07:43:48
V roce 2021 se v Jihomoravském kraji sklidilo 1 313,4 tis. t obilovin celkem, což je o 34,5 tis. t více v porovnání s rokem 2020. Na tomto nárůstu se podílelo meziroční navýšení hektarového výnosu o 5,1 %, protože sklizňová plocha byla zredukována...


Pražská burza v únoru ztratila nejvýrazněji za téměř 2 roky, v březnu se završí výsledková sezóna. Podpoří akcie ERSTE insider nákupy?
Kurzy.cz | 06:01:03
objemy obchodů se v únoru přiblížily 19 mld. Kč, byly tak nejvyšší od března 2020; akcie CZG navazují na svou loňskou dominanci, z indexu PX jsou letos kurzově opět nejziskovější; nadace ERSTE i management nakupovali na konci února akcie rakouské banky


Češi se naučili spolupracovat i podvádět. Odborníci o tom, co změnily dva roky covidu
aktuálně.cz | 06:09:46
Aktuálně.cz přináší vyjádření devíti odborníků z různých oblastí, jak dva roky s koronavirem zasáhly běžný život, vědu, podnikání i řemesla.


Městům i krajům se ve Sberbank zasekly miliony. Nevztahuje se na ně garance vkladů
aktuálně.cz | 06:07:49
Bankovní vklady velkých měst a krajů nejsou na rozdíl od vkladů běžných klientů povinně pojištěné. Krachem Sberbank můžou přijít o miliony korun.


Volvo se stahuje z Ruska, další značky mohou následovat. Sankce se dotýkají i aut
aktuálně.cz | 06:02:00
Sankce uvalené na Rusko kvůli invazi na Ukrajinu mohou ovlivnit i automobilový průmysl.


ON-LINE: Rusy už začaly dusit západní sankce. Před bankomaty se tvoří fronty
Denik.cz | 06:57:00
Válka na Ukrajině pokračuje už šestý den. Hlavní město Kyjev stále odolává ruskému útoku. Ukrajinské síly podle ministerstva sestřelily pět ruských stíhaček. Cherson je v úterý ráno obklíčen ruskou armádou, ve městě Ochtyrka Rusové zabili sedmdesát ukrajinských vojáků. Bojuje se i v Charkově a dalších ukrajinských městech. Běžní Rusové začínají pociťovat následky západních sankcí.


POSTUP BOJŮ: Kyjev odolává. Dělostřelectvo v Ochtyrce zabilo 70 vojáků Ukrajiny
Denik.cz | 06:14:00
Ruská invaze na Ukrajině pokračuje už šestý den a útoky začínají eskalovat. Pokračuje palba na Kyjev a Charkov, v noci začal útok na město Cherson, které Rusové zcela obklíčili. Ruské dělostřelectvo v Ochtyrce údajně zabilo sedmdesát ukrajinských vojáků. K hlavnímu městu se blíží 65 kilometrový konvoj ruské armády. Podle ukrajinských médií na pomoc Rusku míří i běloruské jednotky. V Kyjevě Rusové zasáhli porodnici.


Obecná škola po irsku. Branaghův snímek vypráví o dětství v Belfastu
Denik.cz | 06:00:00
1969. To byl rok, který změnil život Kennetha Branagha. Britský herec a režisér teď o něm natočil film. Jmenuje se Belfast, stejně jako město, kde vyrůstal a které v něm zanechalo silný iniciační otisk. Netřeba se bát politického snímku, Branagh se do svého dětství vrací pohledem devítiletého kluka – tolik mu totiž bylo, když musel severoirskou metropoli s rodiči opustit.


Přišla o kamarádku a neměla se komu svěřit. Studentka vymyslela aplikaci
Denik.cz | 05:45:00
Ztratila nejlepší kamarádku a neměla se komu vypovídat. To přivedlo Kláru Malou, studentku třetího ročníku Střední průmyslové školy v Klatovech, k tomu, aby založila webovou aplikaci bestfriendapp.cz. O tom, jak aplikace funguje a co slečnu k jejímu vytvoření vedlo, jsme si s ní povídali. A zjistili jsme, že má i další plány.


Na nebezpečném úseku v Tachově došlo k další nehodě. Lidé oživí petici
Denik.cz | 05:44:00
Ve Stadrodské ulici v Tachově došlo o víkendu k dopravní nehodě, při které automobil zničil sloup veřejného osvětlení. Událost pobouřila lidi, kteří bydlí v okolí, na relativně krátkém úseku komunikace se totiž nejedná o ojedinělou nehodu. 


Odstřihněte Rusko od internetu, zrušte mu domény i IP adresy, žádá Ukrajina ICANN a RIPE NCC
lupa.cz | 09:07:14
Zrušte domény .ru a .su, přispějte k revokaci jejich SSL certifikátů a vypněte primární DNS servery v Rusku. To v oficiálním dopise organizaci ICANN žádá ukrajinské ministerstvo digitální transformace. Materiál na svém facebookovém profilu zveřejnil zástupce Ukrajiny ve vládním výboru ICANN Andrii Nabok.


Rusko zesílilo ostřelování. Chce zabíjet civilisty a zasít paniku, říká Kyjev
idnes.cz | 09:39:00
Ruská armáda spustila raketový útok na správní sídlo v centru ukrajinského Charkova. Zasáhla i okolní budovy včetně opery či obytných domů, píše agentura Unian. Separatisté z Doněcku pak podle Interfaxu vybídli obyvatele Mariupolu, aby jej do 2. března opustili dvěma koridory. Severně od hlavního města Ukrajiny Kyjeva Rusové výrazně více zapojili dělostřelectvo.


Z ukrajinského Čopu přijel do Ostravy vlak se stovkami uprchlíků
idnes.cz | 09:36:00
Přes čtyři stovky uprchlíků z Ukrajiny přivezl v pondělí pozdě večer do Ostravy zvláštní vlak Českých drah vypravený z města Čop. To leží zhruba dvacet kilometrů jižně od Užhorodu.
Ve vozech byly ženy s dětmi, několik psů a koček.


Škodovka omezuje výrobu. Váznou dodávky dílů od ukrajinských dodavatelů
idnes.cz | 09:19:00
Automobilka Škoda Auto musí od tohoto týdne kvůli ruské invazi na Ukrajinu omezit svou výrobu. Momentálně se potýká se s kritickým nedostatkem dodávek dílů od několika lokálních dodavatelů z Ukrajiny, což má dopad na určité modely. Škoda musela omezit například výrobu elektrického SUV Enyaq iV, uvedla v tiskovém prohlášení.


Ženy jsou dnes často na spoustu věcí samy, říká Veronika Khek Kubařová
revue.idnes.cz | 09:50:00
Veronika Khek Kubařová popsala, co je pro ni jako pro dnešní ženu největší výzvou. Herečka v rozhovoru pro iDNES.cz také přiznala, čím šokovala svého manžela poté, co odjeli po její účasti v taneční soutěži StarDance společně na dovolenou.


Natalya (40) s šesti potomky našla azyl v Kuřimi: Proč zabíjí děti?
blesk | 09:51:00
Jedním ze zástupu uprchlíků z válkou zasažené Ukrajiny je i Natalya Mytrovka (40), matka šesti dětí z městečka Seredně na západě Ukrajiny. Když vypuklo v její vlasti válečné běsnění, neváhala ani vteřinu. Společně se čtyřmi ze svých šesti dětí zamířili ke hranicím se Slovenskem a přechodu ve Vyšném Nemeckém.


Technologické giganty jsou v kleštích. Kvůli Ukrajině se bouří zaměstnanci, ruské peníze ale nesmrdí
iHned.cz | 08:15:00
Amazon, Apple, Facebook, Google, Microsoft, možná i další. To všechno jsou firmy hrající důležitou roli ve válce, kterou proti Ukrajině rozpoutal ruský prezident Vladimir Putin. Technologie samy o sobě jsou neutrální jako kuchyňský nůž – ten...


Šílence na Cejlu rozčílilo, že ho kolemjdoucí nepozdravil: Pobodal ho!
blesk | 09:28:00
Neskutečný případ brutálního napadení šetří brněnští kriminalisté z 1. oddělení obecné kriminality. Stíhají agresora, který za bílého dne na ulici napadl nožem kolemjdoucího muže s nezletilou dívkou, a to z naprosto zcestného důvodu.


Duté bankomaty, drahota, strach. Za jaké další bonbonky mohou Rusové poděkovat Putinovi?
iHned.cz | 06:46:00
Obránci Kyjeva i dalších ukrajinských měst se vzdor vzrůstající brutalitě válečného zločince Vladimira Putina drží. Patří jim obdiv a dík. Bojují i za nás. My se podíváme na to, jak jim pomáháme. Tedy jak fungují ekonomické sankce, které chtě nechtě...


Kočky v party stanech trpí, odeberte je! Veterináři si došlápli na šílený „chov“ v lese
blesk | 08:55:00
Na šedesát sibiřských koček a něvských maškarád, které chová v lesíku v pražské Dubči v party stanech Jana Thuriová (66), si posvítili veterináři. Podmínky, v nichž zvířata žijí, označili za nevhodné. A protože s chovatelkou byly už v minulosti problémy, navrhli jí všechny kočky odebrat.


Robert Kodym z Lucie zpátky na scéně: Po návratu z léčebny vypadá skvěle!
blesk | 08:53:00
Všichni s napětím očekávali, zda se kapela Lucie na včerejším křtu své fotografické knihy objeví v kompletní sestavě. Nikdo nechyběl. Ani kytarista Robert Kodym (55), který je po měsíčním pobytu v psychiatrické léčebně Červený Dvůr ve skvělé formě.


Odvážné svědectví o polyamorii: Honza chodí s Fró, ale žije s Andreou! I ona má jiného partnera
blesk | 08:39:00
Šablona jeden muž a jedna žena ve vztahu už dávno neplatí. Fró chodí s Honzou, ten ale žije ve společné domácnosti s Andreou. Andrea se vídá s Jakubem, který zase žije s Michaelou. Alexandr a Šárka chtějí mít intimní vztah zároveň i s jinými partnery. Různé podoby lásky mapuje chystaný dokument režisérky Jany Počtové Šťastně až na věky.


-22°C na Jizerce: Meteorologické jaro začalo mrazivým ránem, sledujte radar Blesku
blesk | 08:27:00
Meteorologické jaro začalo v Česku mrazivým ránem. Na horách klesla teplota dnes nad ránem i pod minus 20 stupňů Celsia. V nižších polohách bylo obvykle tři až osm stupňů pod bodem mrazu, ojediněle minus deset, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na facebooku. Jako meteorologické jaro se označuje období od začátku března do konce května.


Královna Alžběta (95) už je po covidu zase fit! Navštívila Williama s Kate
blesk | 08:13:00
V únoru všechny vyděsila zpráva, že královna Alžběta II. (95) onemocněla covidem. Dokonce musela zrušit i nějaké pracovní povinnosti, ale zdá se, že teď už je jí zase dobře. Je prý zase zdravá a sešla se i s rodinou, což jí jistě udělalo radost.


Jeep kdysi koketoval s myšlenkou terénního sporťáku, XJ-001 měl V8 a 4x4
Auto.cz | 09:52:00
Tradiční výrobce SUV a offroadů kdysi vytvořil koncept, který naprosto vybočoval z jeho běžné modelové palety. Do výroby se ale nakonec nedostal a bohužel se nedochoval ani jeho jediný ručně stavěný prototyp.


Někdo utratil přes 230.000 Kč za nepoužitelnou sestavu Suzuki z Top Gearu
Auto.cz | 08:55:00
Téměř kompletní jedenáctka fotbalové garáže byla prodána za více než dvě stě tisíc. Zdevastované kompakty bavily diváky živě během slavné automobilové show.


Hity devadesátek: V roce 1991 propukl souboj Golfu a Astry
Auto.cz | 08:00:00
Golf nebo Astra? Nekonečná bitva mezi dvěma kompakty se rozhořela v jedenadevadesátém. V nabitém segmentu ale chtěli urvat svůj kus koláče i další.


Rusko zesílilo ostřelování, bombarduje centra měst. Chce zabíjet civilisty a zasít paniku, říká Kyjev
lidovky.cz | 09:54:01
Ruská armáda spustila raketový útok na správní sídlo v centru ukrajinského Charkova. Zasáhla i okolní budovy včetně opery či obytných domů, píše agentura Unian. Separatisté z Doněcku pak podle Interfaxu vybídli obyvatele Mariupolu, aby jej do 2. března opustili dvěma koridory. Severně od hlavního města Ukrajiny Kyjeva Rusové výrazně více zapojili dělostřelectvo.


Trapný alibismus. ‚Užitečný idiot‘ Nohavica se definitivně znemožnil
lidovky.cz | 09:27:00
Přiznám se, že jsem naivní. Někdy od začátku minulého týdne, kdy Vladimir Putin začal mocně chrastit zbraněmi, jsem často myslel na to, co se odehrává v hlavě Jaromíra Nohavici, který si od něj za kontroverzních reakcí hudebních fanoušků i části médií vzal v roce 2018 Puškinovu cenu.


Škoda omezuje výrobu. Váznou dodávky dílů od ukrajinských dodavatelů, třeba pro SUV Enyaq iV
lidovky.cz | 09:19:00
Automobilka Škoda Auto musí od tohoto týdne kvůli ruské invazi na Ukrajinu omezit svou výrobu. Momentálně se potýká se s kritickým nedostatkem dodávek dílů od několika lokálních dodavatelů z Ukrajiny, což má dopad na určité modely. Škoda musela omezit například výrobu elektrického SUV Enyaq iV, uvedla v tiskovém prohlášení.


Cena benzínu i nafty v ČR je nejvyšší v historii. Prudké zdražování tím rozhodně nekončí, benzín může vyletět až k 50 korunám za litr, omezí-li Rusko dodávky ropy či plynu
Kurzy.cz | 09:45:56
Průměrná cena pohonných hmot u českých čerpacích stanic je nejvyšší v historii. Vyplývá to z dnešních dat společnosti CCS. Litr benzínu Natural 95 se podle nich včera celorepublikově prodával průměrně za 38,82 koruny.


Ekonomický kalendár: americký výrobný ISM index a nemecká inflácia. PMI Eurozóna
Kurzy.cz | 09:44:34
Európske akciové trhy zaznamenali po otvorení len malé zmeny Americký výrobný index ISM za február, finálne PMI z Európy Nemecká správa CPI za február Európske akciové trhy začali utorkové obchodovanie s malými zmenami. Vojna na Ukrajine pokračuje ...


Sankce zasahují akciové trhy i mimo Rusko
Kurzy.cz | 09:41:43
Americké akciové indexy v pondělí uzavřely smíšeně. Trh po víkendu otevřel v červených číslech poté, co západní země během víkendu zintenzivnily sankce proti Rusku. Zablokovaly vybrané ruské banky v systému finančních transakcí SWIFT a zabránily ruské&hel


Ranní okénko - Koruna pokračuje v oslabování, ruské akcie se nebudou obchodovat ani dnes
Kurzy.cz | 09:37:21
Vzhledem k aktuální situaci se nabízí začít krátkým finančním shrnutím ve vztahu k válce na Ukrajině. Rubl během včerejšího dne a dnešního rána odmazal část ztrát a aktuálně se vrátil k úrovni 92 rublů za dolar. Během pondělka se podíval až ke 117.


Ranné zhrnutie (01.03.2022): Americké indexy ukončili včerajšie obchodovanie zmiešane; Ropa a zemný plyn sa dnes obchodujú vyššie
Kurzy.cz | 09:31:58
Americké indexy ukončili včerajšie obchodovanie zmiešane. S&P 500 klesol o 0,25 %, Dow Jones sa znížil o 0,49 % a Nasdaq si pripísal 0,41 %. Russell 2000 získal 0,35 % Akcie v Ázii sa v utorok obchodovali vyššie. Nikkei si pripísal 1,2 %, S&P/ASX 200 ...


XTB: Ranní shrnutí (01.03.2022)
Kurzy.cz | 09:26:02
Americké indexy zakončily včerejší obchodování smíšeně. S&P 500 klesl o 0,25 %, Dow Jones klesl o 0,49 % a Nasdaq si připsal 0,41 %. Russell 2000 rostl o 0,35 % Akcie v Asii se v úterý obchodovaly výše. Nikkei si připsal 1,2 %, S&P/ASX 200 se posu...


Ranní přehled: Index PX uzavřel se ztrátou 2,1 %
Kurzy.cz | 09:24:49
Komentář k akciovému trhu Pražská burza Index PX: 1,353 bodů (-2.1% d/d); objem: 2,100 mil. Kč Evropské trhy otevřely v novém týdnu s více jak dvouprocentními ztrátami, které během dne v očekávání mírových jednání mezi ukrajinskou a ruskou stranou...


V nejbližších dnech proběhne druhé kolo jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. Dolar zůstane celosvětově žádaný
Kurzy.cz | 09:22:33
Poptávka po bezpečných aktivech zůstane v blízké době silná. Ceny zlata jsou na vzestupu. Americký dolar nicméně v pondělí krátce oslabil, když hráči na trhu čekali na výsledek rusko-ukrajinských rozhovorů.


Akcie zlevnily, na plošné nákupy ale není vhodná doba. Stále věříme těmto regionům a sektorům
Kurzy.cz | 09:18:41
Celkové ocenění světových akcií je stále velice vysoké. Mezi jednotlivými regiony a sektory jsou ale podstatné rozdíly, čehož se snažíme využívat v rámci své globální alokace aktiv.


Chov skotu v Ústeckém kraji v roce 2021
Kurzy.cz | 09:09:21
Celkový počet kusů chovaného skotu v Ústeckém kraji se podle stavů ke konci loňského roku meziročně zvýšil, což bylo ovlivněno nárůstem stavů většiny věkových kategorií s výjimkou telat do 6 měsíců a jalovic nad 1 rok a do 2 let. Produkce mléka...


Hospodářská izolace Ruska zesiluje, “komoditní rozvod” s Ruskem věští inflační tlaky - Rozbřesk
Kurzy.cz | 09:07:27
S tím, jak rostou počty ukrajinských obětí, včetně těch civilních (viz včerejší bombardování Charkova), tak se i Rusko stále hlouběji propadá do hospodářské izolace.


Nevím, co mám dělat, mám strach. Miliony Rusů začínají pociťovat následky sankcí
aktuálně.cz | 06:38:12
Kreml uvedl, že Rusko tyto nejnovější sankce očekávalo a je na ně připravené. Nedodal ovšem, jestli vláda poskytne ruským podnikům pomoc.


Vyjádření společnosti ŠKODA AUTO k aktuální situaci na Ukrajině
Kurzy.cz | 08:57:04
Jsme hluboce znepokojeni vojenským útokem na Ukrajinu. Doufáme v rychlé zastavení válečných aktivit a brzký návrat k diplomacii založené na mezinárodním právu.


Volební preference - únor 2022: V únoru by volby vyhrálo hnutí ANO, „Ukrajina“ ovlivňuje voličské hlasy i preference
Kurzy.cz | 08:51:40
V únoru by volby vyhrálo hnutí ANO, „Ukrajina“ ovlivňuje voličské hlasy i preference Jak vyplývá z aktuálního měření společnosti SANEP, volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky by nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 28,7 %, což...


Vývoj na devizovém trhu – ranní zprávy 01.03.2022
Kurzy.cz | 08:39:00
Klíčové události
• Polsko: Hrubý domácí produkt poskočil ve čtvrtém loňském čtvrtletí dle finálního údaje mezikvartálně o 1,7 procenta, v meziročním srovnání jde pak dokonce o nárůst ve výši 7,3 procenta.
• USA: Zahraniční obchod se zbožím se v lednu...


Rusové a Ukrajinci vlastní v ČR tisíce firem
Kurzy.cz | 08:37:35
Obě země patří mezi trojici nejčastějších zahraničních vlastníků českých společností. Vyplývá to z pravidelné analýzy poradenské společnosti Dun & Bradstreet, která analyzuje obchodní data ve 120 zemích světa.


Peněžní plnění nahrazující úrok (1.3.2022)
Kurzy.cz | 08:30:00
Peněžní plnění nahrazující úrok pro majitele účtů podle zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), ve znění pozdějších předpisů.


Očekává se vysoká volatilita krypto trhu
Kurzy.cz | 08:24:17
Cena bitcoinu se v pondělí pohybuje poblíž značky 38 000 USD. Podle statistik CoinGecko, populární online platformy, která zachycuje cenu virtuálních aktiv, činí kapitalizace bitcoinu přibližně 720 miliard USD.


Ukrajinci jsou aktuálně nejčastějšími zahraničními majiteli firem v Česku, přeskočili Rusy
Kurzy.cz | 08:20:28
Občané Ukrajiny jsou nejvíce zastoupenými zahraničními vlastníky českých firem. Na první příčce předstihli Rusy, kteří žebříček vedli ještě na jaře 2021. Ukrajinci aktuálně vlastní padesátiprocentní nebo vyšší podíl v celkem 12 538 společnostech, které&he


Rusko a Ukrajina budou dál jednat. Po BP odchází z Ruska i Shell - Ranní komentář
Kurzy.cz | 07:54:51
Nálada na trzích je po včerejšku stabilizovaná, i když některé instrumenty zahájily týden veli volatilně. Pod prudkým tlakem byly samozřejmě hlavně rubl a ruské akcie obchodované v londýně. Rostly naopak například některé zemědělské komodity (pšenice) ...


Bývalý voják z Třebíče pořádá sbírku pro Ukrajinu. Přispěl i syn letce z RAF
Denik.cz | 08:27:00
/VIDEO/ Za války v Jugoslávii byl ve složkách mezinárodních sil UNPROFOR. Hrůzy bombardování a utrpení uprchlíků tak poznal opravdu zblízka. Nyní Tomáš Sláma organizuje v Třebíči sbírku pro ukrajinské běžence. Přispěl do ní dokonce i syn pilota, který za 2. světové války létal s bombardérem.


Česko rozvolňuje: Nově není omezený počet lidí na akcích, ubylo testů zdarma
Denik.cz | 08:18:00
Hromadných akcí v Česku se nově může zúčastnit neomezený počet lidí, dosud byla jejich kapacita kvůli zamezení šíření koronaviru omezena. Například koncertů se mohla účastnit tisícovka lidí, pokud seděli. Pokud měl sál větší kapacitu, bylo možné využít nad 1000 sedících polovinu maximální kapacity. Zároveň se od úterý snížil počet preventivních PCR testů na covid-19 hrazených pojišťovnou.


Čina: Ekonomika v deltě řeky Yangtze v roce 2021, výhled do 2022
Kurzy.cz | 03:33:00
V roce 2021 ekonomika v deltě řeky Yangtze rostla rychlým tempem a doháněla na čínské poměry pochmurné výsledky


Dvě vraždy a tři pokusy za dva měsíce. Mordparta v Ústeckém kraji má napilno
Denik.cz | 06:29:00
Loni vyšetřovali kriminalisté devět kauz za celý rok, za leden a únor už je případů více než polovina.


Lhal řidič, nebo dispečer? Při srážce tramvají v Ostravě se zranilo 10 lidí
Denik.cz | 04:59:00
/FOTOGALERIE/ Závažné skutečnosti vyšly najevo u Okresního soudu v Ostravě, který se tento týden zabýval vážnou tramvajovou nehodou z loňského ledna. V ranních hodinách se u bývalého kina Elektra v centru Ostravy srazily dvě soupravy. Zranění utrpělo deset lidí.


Síť drogerií Rossmann hlásí 4,5miliardové tržby a pokračuje v digitalizaci. Spustila mobilní aplikaci i samoobslužné pokladny
Euro | 08:05:13
Společnost Rossmann v Česku meziročně narostla o 13 procent, což je ve srovnání s konkurencí dvojnásobek, a její tržby dosáhly 4,5 miliardy korun. Celkem u nás síť jejích drogerií čítá 115 prodejen. V nově otevřených i zrekonstruovaných kamenných obchodech přibyly v uplynulých měsících mimo jiné samoobslužné pokladny a pokrytí wi-fi signálem. Letos plánuje firma, která slaví padesátileté výročí, do dalšího rozvoje investovat dodatečných 200 milionů korun.


Domy z 3D tiskárny zajistí Američanům střechu nad hlavou. Odolají i tornádu a hotové jsou za dva měsíce
Euro | 07:29:27
S nedostatkem domů, bytů a stavebních materiálů aktuálně bojuje celý svět. Mnohé firmy se ho snaží vyřešit 3D tiskem budov
Tento trend je nejvýraznější v USA, kde chybí až čtyři miliony domů. Právě tam aktuálně vznikají stovky 3D tištěných budov. Ty se vyrábí z betonu, takže přežijí různé typy přírodních katastrof. Samotné vytištění stěn trvá jen několik dní, ale mnoho částí stavby je třeba obstarat pomocí tradičních technik, což prodlužuje jejich budování na dva až tři měsíce.


Nejsou lidi: Stavební firmy hlásí odliv pracovníků z Ukrajiny. Termíny staveb jsou v ohrožení
eStav.cz | 09:30:46
Velké plzeňské stavební firmy cítí kvůli válce na Ukrajině nejistotu. Ukrajinci tvoří významnou část jejich pracovníků na stavbách a podniky už je mají léta v trvalém pracovním poměru. Zajišťují jim ubytování, mají stejný plat i výhody jako Češi a práce si váží. Oslovené podniky nechtějí Ukrajince jako agenturní pracovníky, ale jako kmenové, vyplynulo z jejich vyjádření na dotaz ČTK.


Škodovka pošle 10 milionů Člověku v tísni, chce také pomoct svým ukrajinským zaměstnancům
Hospodářské noviny | 09:47:00
Zveřejňujeme tiskové prohlášení Škody Auto:


Technologické giganty jsou v kleštích. Kvůli Ukrajině se bouří zaměstnanci, ruské peníze ale nesmrdí
Hospodářské noviny | 08:15:00
Amazon, Apple, Facebook, Google, Microsoft, možná i další. To všechno jsou firmy hrající důležitou roli ve válce, kterou proti Ukrajině rozpoutal ruský prezident Vladimir Putin. Technologie samy o sobě jsou neutrální jako kuchyňský nůž – ten...


Ludvík: Vyhrožování jadernou zbraní je vzkaz pro NATO, aby se vojensky nezapojovalo
Hospodářské noviny | 07:06:00
„Putin sice sankce Západu zkritizoval, jeho odkaz na použití jaderné zbraně ale směřoval hlavně k tomu, aby se NATO nezapojovalo do bojů na Ukrajině. Jedním z takových případů by byla bezletová zóna. Ta je sice označována za neválečný krok,...


Ministerstvo podpoří 150 miliony korun ukrajinské vysokoškolské studenty
ČT24 | 10:51:09
Ministerstvo školství dá 150 milionů korun na podporu ukrajinských studentů na českých univerzitách. Pomoc budou moci školy využít pro studenty, kteří se v Česku zapíšou k běžnému studiu, ale i pro ty, kteří přijedou na krátkodobé studijní pobyty. Na jednoho posluchače mohou v tomto a příštím akademickém roce získat až 150 tisíc korun. Ministerstvo školství o tom informovalo na svém webu.


Pro Ukrajinu. Česká televize pořádá v Praze benefiční koncert, vystoupí Mirai či Marie Rottrová
ČT24 | 10:10:23
Na Václavském náměstí v Praze se od 19:00 uskuteční benefiční koncert na pomoc lidem zasaženým invazí Rusů na Ukrajinu. Bez nároku na honorář vystoupí například kapely Mirai, Chinaski, Mig 21 a Pražský výběr, Marie Rottrová a Tomáš Klus či hudebníci z České filharmonie. Výtěžek poputuje do sbírky Člověka v tísni SOS Ukrajina. Koncert pořádá Česká televize, která jej od 20:10 nabídne v přímém přenosu na ČT1. 


Česká ekonomika loni vzrostla o 3,3 procenta
ČT24 | 09:46:50
Česká ekonomika v loňském roce vzrostla meziročně o 3,3 procenta. Vyplývá to ze zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ). V samotném čtvrtém čtvrtletí loňského roku meziroční růst HDP zrychlil na 3,6 procenta z 3,5 procenta ve třetím kvartále. Mezičtvrtletně HDP vzrostl o 0,9 procenta.


Škoda Auto omezí výrobu. Kvůli ruské invazi jí chybí díly
ČT24 | 08:43:49
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto musí od tohoto týdne kvůli ruské invazi na Ukrajinu omezit výrobu. Potýká se totiž s kritickým nedostatkem dodávek dílů od několika lokálních dodavatelů z Ukrajiny, což má dopad na určité modely vozů. Škoda Auto to uvedla v tiskovém prohlášení. Výroba vozů na Ukrajině je pozastavena.


Březen odstartoval mrazivým ránem
ČT24 | 08:32:17
Meteorologické jaro začalo v Česku mrazivým ránem. Na horách klesla teplota v úterý nad ránem i pod minus dvacet stupňů Celsia. V nižších polohách bylo obvykle tři až osm stupňů pod bodem mrazu, ojediněle minus deset. Na Facebooku to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Jako meteorologické jaro se označuje období od začátku března do konce května.


Válka na Ukrajině: Rusové dál útočí na Kyjev i Charkov
Respekt | 09:26:12
On-line zpravodajství z konfliktu na východě EvropyKOMENTÁŘ Jana Laška: Dva roky od pandemie. Úzkosti z neznámého a strach ze smrti vystřídala agrese, děti zvládly frustraci lépe
Eurozpravy-domácí | 10:40:00
Koronavirová pandemie, která přesně před dvěma lety udeřila na Českou republiku, vstoupila velmi razantně do našich životů ve všech jeho detailech, a to celospolečensky i velmi intimně. Nedělní datum 1. března 2020, kdy se kolem 16. hodiny potvrdila první nákaza virem SARS-CoV-2 u tří pacientů, se stal historickým předělem. Nikdo z nás neměl s podobnou situací zkušenost a znalosti několika málo skutečných odborníků jsme na jedné straně hltali, na druhé jsme téměř ukřižovali epidemiologa a pozdějšího ministra zdravotnictví profesora Romana Prymulu, když hovořil o tom, že to bude trvat nejméně dva roky. Raději jsme věřili zprávě o tom, že „do Vánoc je po všem.“ Ale nebylo, ani po dvou letech nemůžeme říci, že jsme za covidem napsali tečku. Co ale národ nejvíce zasáhlo, byla úzkost z neznámého a strachu ze smrti, který později vystřídala agrese. Děti způsobenou frustraci zvládly lépe.


Brno dá 20 milionů na pomoc Ukrajině, vypovědělo partnerství Moskvě a Voroněži
Eurozpravy-domácí | 09:51:00
Brno poskytne Ukrajině napadené Ruskem deset milionů ve formě materiální pomoci. Schválili to dnes zastupitelé. Kromě toho město vyčlenilo rezervu dalších deset milionů korun na pokrytí nákladů, které vzniknou ve městě při pomoci Ukrajincům prchajícím před válkou. Mohou pokrýt například ubytování, s tím spojené služby nebo náklady vznikajícího přijímacího centra na brněnském výstavišti.


V pondělí přibylo 10.159 nově nakažených
Eurozpravy-domácí | 08:15:00
V pondělí testy potvrdily v Česku 10.159 případů covidu-19, zhruba o 3300 méně než před týdnem. Vedle nových případů hygienici zaznamenali 1869 podezření na opakovanou nákazu. I jejich počet se ale snížil, a to zhruba o 650. V mezitýdenním srovnání ubylo rovněž hospitalizovaných s koronavirem, je jich 2834. Klesl však i počet provedených testů. Vyplynulo to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.


Na Ukrajinu míří podpora ze zámoří. Američané a Kanaďané se přidávají do mezinárodní legie
Eurozpravy-zahraniční | 10:42:00
Vývojář softwaru z Texasu a kuchař z Britské Kolumbie jsou mezi desítkami Američanů a Kanaďanů, kteří zareagovali na výzvu Ukrajiny, aby se do bojů proti ruské invazi zapojili zahraniční dobrovolníci, napsala dnes agentura Reuters.


Británie: Ruské jednotky za poslední den udělaly při svém postupu na Kyjev jen malý pokrok
Eurozpravy-zahraniční | 09:46:00
Ruské jednotky za poslední den udělaly při svém postupu na Kyjev jen malý pokrok, zřejmě kvůli pokračujícím potížím s logistikou. Ve své nové zprávě o situaci na bojišti to dnes uvedlo britské ministerstvo obrany. Podle Londýna Rusko zintenzivnilo činnost dělostřelectva zejména severně od Kyjeva, v Charkově a Černihivu, v hustě obydlených oblastech se tak podstatně zvýšilo riziko civilních obětí.


Putin se rozhodl zničit Ukrajinu jako lid, tohle není válka, to je destrukce, říká ukrajinská konzulka
Eurozpravy-zahraniční | 09:21:00
Putin se rozhodl zničit Ukrajinu jako lid, tohle není válka, to je destrukce. Na zasedání brněnského zastupitelstva to dnes řekla ukrajinská konzulka v Brně Anna Proško, která tak komentovala kroky ruského prezidenta Vladimira Putina a napadení Ukrajiny Ruskem.


Čína začala evakuovat své občany z Ukrajiny, reakce Číňanů na invazi se různí
Eurozpravy-zahraniční | 09:13:00
Čínské velvyslanectví na Ukrajině začalo ze země evakuovat své občany, reakce Číňanů na ruskou invazi jsou mezitím smíšené a čínská cenzura jejich důkladnější analýzu komplikuje. Informuje o tom dnes zpravodajský web BBC.


Ukrajinská armáda hlásí vysoké ruské ztráty na lidech i technice
Eurozpravy-zahraniční | 08:35:00
Rusko od začátku útoku na Ukrajinu přišlo o 5710 vojáků, 29 letadel a 29 vrtulníků a 198 tanků a 846 bojových vozidel pěchoty, 77 děl, 24 raketometů, sedm prostředků protiletadlové obrany, 60 cisteren, tři bezpilotní letouny, dvě plavidla a 305 kusů automobilové techniky. Oznámil to dnes ukrajinský generální štáb s tím, že jde o odhad a že uvedená čísla budou dál upřesňována. Ohlásil také, že do ukrajinského zajetí upadly dvě stovky ruských vojáků.


Twitter se chystá speciálně označovat tweety s odkazy na provládní ruská média
Eurozpravy-zahraniční | 07:09:00
Tweety s odkazy na ruská provládní média budou mít nově speciální označení, oznámila podle agentury AFP americká internetová společnost Twitter. Sociální síť také bude snižovat dosah těchto příspěvků.


Analytik: Česká měna by mohla kvůli situaci na Ukrajině velmi rychle oslabovat
Eurozpravy-ekonomika | 10:20:00
Česká měna by mohla velmi rychle oslabovat. ČTK to dnes řekl analytik obchodníka s měnami Purple Trading Jaroslav Tupý. Situace na Ukrajině totiž podle něj znamená pro globální finanční trhy velkou nejistotu a averzi vůči riziku. Koruna patří spolu s dalšími středoevropskými měnami k rizikovým aktivům, uvedl.


Putin přišel o černý pásek v taekwondu. Rusko je kvůli invazi vyřazeno z řady sportovních událostí
Eurozpravy-sport | 10:27:00
Ruský prezident Vladimir Putin přišel kvůli vojenskému útoku na Ukrajinu o čestný černý pásek v taekwondu. O odebrání nejvyššího možného ocenění na svém webu informovalo vedení světové federace. Jde o další z řady kroků proti ruskému sportu kvůli invazi na Ukrajinu.


Kvůli ruské invazi musí Škoda Auto omezit výrobu. Má kritický nedostatek dílů
Tiscali-zprávy | 09:36:25
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto musí od tohoto týdne kvůli ruské invazi na Ukrajinu omezit výrobu.


Šestý den války na Ukrajině. Ke Kyjevu míří obří ruská kolona
Tiscali-zprávy | 09:27:11
Šestý den ruské invaze na Ukrajinu se ke Kyjevu blíží bezmála 30 kilometrů dlouhý konvoj ruské armády.


Rusové houfně směňují rubl za krypto, bitcoin prudce posílil
E15-ekonomika | 10:30:00
Cena nejrozšířenější kryptoměny vzrostla během úterního rána o patnáct procent na 43 500 dolarů, zhruba 970 tisíc korun. O tři procentní body nižším tempem vzrostl kurz dalších digitálních měn, jako jsou ether či SOL. Podle serveru Coindesk je to u bitcoinu percentuálně nejvyšší denní přírůstek za posledních dvanáct měsíců.


Škoda Auto opět omezí výrobu. Automobilce chybí díly od dodavatelů z Ukrajiny
E15-ekonomika | 09:00:00
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto musí od tohoto týdne kvůli ruské invazi na Ukrajinu omezit výrobu. Potýká se s kritickým nedostatkem dodávek dílů od několika lokálních dodavatelů z Ukrajiny, což má dopad na určité modely. Škoda musela omezit například výrobu elektrického SUV Enyaq iV. Výroba vozů na Ukrajině je pozastavena.


Filmová studia neuvedou v Rusku nové tituly. Oligarchové schovávají jachty před sankcemi
E15-ekonomika | 07:30:00
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.


Rusové houfně směňují rubl za krypto, bitcoin prudce posílil
E15-politika | 10:30:00
Cena nejrozšířenější kryptoměny vzrostla během úterního rána o patnáct procent na 43 500 dolarů, zhruba 970 tisíc korun. O tři procentní body nižším tempem vzrostl kurz dalších digitálních měn, jako jsou ether či SOL. Podle serveru Coindesk je to u bitcoinu percentuálně nejvyšší denní přírůstek za posledních dvanáct měsíců.


Škoda Auto opět omezí výrobu. Automobilce chybí díly od dodavatelů z Ukrajiny
E15-politika | 09:00:00
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto musí od tohoto týdne kvůli ruské invazi na Ukrajinu omezit výrobu. Potýká se s kritickým nedostatkem dodávek dílů od několika lokálních dodavatelů z Ukrajiny, což má dopad na určité modely. Škoda musela omezit například výrobu elektrického SUV Enyaq iV. Výroba vozů na Ukrajině je pozastavena.


Filmová studia neuvedou v Rusku nové tituly. Oligarchové schovávají jachty před sankcemi
E15-politika | 07:30:00
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.


Nepřetržité vysílání TN Live je nyní dostupné přes aplikaci Voyo
lupa.cz | 11:21:45
Televize Nova vysílá na internetu kontinuální zpravodajství o válce na Ukrajině. Stream TN Live nyní zařadila i do své aplikace Voyo. „Najdete ho v záložce Živě, kde běží i naše ostatní programy,“ uvedl šéfredaktor zpravodajství Michal Kratochvíl.


Blokování dezinformačních webů neporušuje síťovou neutralitu, potvrdil ministr Síkela
lupa.cz | 11:12:17
Ministerstvo průmyslu a obchodu rozesílá prostřednictvím peeringového sdružení NIX.cz poskytovatelům připojení dopis, ve kterém potvrzuje, že blokování dezinformačních webů neporušuj pravidla tzv. síťové neutrality. Operátorům to poskytuje určité právní krytí, pokud k blokování přistoupí.


Rádio Impuls začalo vysílat v DVB-T2
lupa.cz | 11:11:06
Druhé nejposlouchanější rádio na českém trhu, soukromá stanice Impuls, začalo od 10 hodin vysílat prostřednictvím digitální televizní sítě. Signál stanice šíří České radiokomunikace v DVB-T2 Multiplexu 23 na celém území republiky. Celkově už v tomto multiplexu vysílají tři komerční rozhlasové programy. Jde o stejnou síť, kde je například Televize Seznam nebo Barrandov.


Tým podcastu Vinohradská 12 povede Matěj Skalický
lupa.cz | 10:45:26
Úspěšný zpravodajský podcast Českého rozhlasu Vinohradská 12 bude od března připravovat nový tým. V jeho čele se objeví dlouholetý redaktor Radiožurnálu Matěj Skalický, který se v posledních dvou letech specializoval na problematiku koronavirové pandemie.


Západ nesmí budovat vojenské základny v zemích bývalého SSSR, říká Moskva
idnes.cz | 11:51:00
Západ nesmí budovat vojenská zařízení v jakékoli zemi bývalého Sovětského svazu, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu tvrdí, že ruská armáda Ukrajinu neokupuje. Vojenská operace podle něj bude pokračovat do té doby, dokud Moskva nedosáhne svých cílů. Kreml už dříve oznámil, že chce Ukrajinu „denacifikovat“ a „demilitarizovat“.


Čeští lékaři pomáhají Ukrajině. Ošetří zdarma, posílají peníze
idnes.cz | 11:44:00
Čeští praktičtí lékaři vyzvali k zajištění bezplatné zdravotní péče pro uprchlíky z Ukrajiny. Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP a Sdružení praktických lékařů vybídli své členy, aby ošetřovali i Ukrajince bez zdravotního pojištění. K výzvě se již připojily desítky praktických lékařů z celé republiky, účastní se i dětští lékaři, kardiologové nebo pneumologové.


Ukrajinu zvou do EU už i Maďaři, Zelenskyj promluví k europoslancům
idnes.cz | 11:39:00
Ruská agrese proti Ukrajině je globální hrozba, uvedl po „barbarském“ ostřelování Charkova ukrajinský diplomat v Ženevě. Volodymyr Zelenskyj přes video vystoupí na zasedání Evropského parlamentu. Předpokládá se, že bude opět apelovat na přijetí své země do EU. Dosud poměrně vlažné Maďarsko dalo najevo, že tuto myšlenku podporuje.


Benzín je už nejdražší v historii, litr naturalu v průměru za 38,82 Kč
idnes.cz | 10:50:00
Ceny benzínu vyšplhaly u čerpacích stanic na historická maxima. Podle údajů CCS se za litr naturalu v poslední únorový den platilo 38,82 korun za litr. Tím padlo dosavadní maximum 38,56 ze září roku 2012. Litr nafty stojí v průměru 38,05 Kč, zdražování bude podle analytiků ještě pokračovat.


Ani Batman, ani marvelovky. Hollywood pozastavuje premiéry v Rusku
idnes.cz | 10:49:00
Společnost Warner Bros. oznámila, že kvůli humanitární krizi na Ukrajině pozastavuje nasazení komiksu Batman v Rusku, kde měl jít do kin v pátek. „Budeme vývoj situace dál sledovat a doufáme, že tragédie najde rychlé mírové řešení,“ prohlásilo studio.


Nemohlo se to stát, tvrdí muž souzený za znásilnění hendikepované dívky
idnes.cz | 10:14:00
Obžalobě ze znásilnění dvanáctileté hendikepované dívky čelí u Krajského soudu v Plzni čtyřiapadesátiletý muž z Tachovska. Podle spisu jí nejprve sundal inkontinenční plenu a pak ji osahával. Muž s obžalobou nesouhlasí a tvrdí, že kvůli jeho zdravotním problémům nemohl spáchat to, co je mu kladeno za vinu.


YouTube v Evropě zablokoval kanály spojené s ruskou RT a Sputnikem
idnes.cz | 10:05:00
YouTube s okamžitou platností zablokoval po celé Evropě kanály spojené s ruskou televizí RT a s webem Sputnik. Zdůvodnil to situací na Ukrajině. Chvíli ale bude ještě trvat, než budou opatření technicky provedena.


ČT večer pořádá benefiční Koncert pro Ukrajinu, vysílat ho bude i Nova
idnes.cz | 10:00:00
Česká televize pořádá speciální benefiční Koncert pro Ukrajinu na pomoc lidem zasaženým válečným konfliktem. Přímý přenos z Václavského náměstí v Praze odvysílá ČT 1 v úterý 1. března od 20:10 hodin. Koncert podpoří i komerční televize Nova, která ho bude vysílat také.


ANALÝZA: Ruce pryč! řekl Putin atomem. Použít jadernou bombu se však nechystá
idnes.cz | 10:00:00
Svět je zaražený, že prezident Putin uvedl ruské odstrašující síly do zvýšené pohotovosti. Nejšokovaněji ale vypadal ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Ten kamenný, vytřeštěný výraz, když mu to Putin v televizi oznámil... Zřejmě ani on v tu chvíli přesně nevěděl, co se po něm chce a proč.


VIDEO: René, díl druhý. Třeštíková točila recidivistu třiatřicet let
idnes.cz | 09:59:00
V původním dokumentu René z roku 2008, který získal Evropskou filmovou cenu, sledovala Helena Třeštíková recidivistu dvacet let, nyní přidala dalších třináct roků. Nový snímek René – Vězeň svobody vstoupí do kin 7. dubna, teď zveřejnil ukázku.


Do garsonky přijelo i deset Ukrajinců, pro uprchlíky už se hledá bydlení
idnes.cz | 09:54:00
První desítky uprchlíků z válkou zmítané Ukrajiny dorazily do měst v Královéhradeckém kraji. Jde hlavně o příbuzné zahraničních pracovníků, kteří v Česku dlouhodobě žijí. Část z nich zůstává u příbuzných, další žádají o pomoc města i neziskové organizace.


Máme ztráty, připustil Kadyrov. Čečenští vojáci bojují u Mariupolu či Kyjeva
idnes.cz | 09:54:00
Mezi ruskými vojáky, kteří přišli o život při invazi na Ukrajinu, jsou i Čečenci. Připustil to vládce autonomní republiky na severním Kavkaze Ramzan Kadyrov. Jeho bojovníci podle lokálních médií působí u ukrajinského přístavu Mariupol, operovat mají i nedaleko metropole Kyjev.


Kraj hledá do střediska pro uprchlíky dobrovolníky mluvící ukrajinsky
idnes.cz | 08:57:00
Jihočeská města předpokládají, že v následujících dnech dorazí velké množství uprchlíků z Ukrajiny, kteří budou potřebovat pomoc. Kraj proto pro ně na letišti České Budějovice v Plané zřídí v nejbližší době přijímací středisko. Tam by si měli vyřídit první a nejdůležitější věci, aby se pak mohli co nejrychleji přizpůsobit nové životní situaci.


Vypadám divně, s botoxem končím, říká hvězda Přátel. Chce stárnout s grácií
revue.idnes.cz | 11:40:00
Courteney Coxová, představitelka Moniky Gellerové z kultovního seriálu Přátelé, končí s kosmetickými úpravami a botoxovými injekcemi. Uvědomila si prý, že se „zbláznila“ a po zákrocích vypadá divně. Od teď se prý bude snažit stárnout s grácií.


Neodsoudil válku. Ruský dirigent Gergijev kvůli tomu přišel o místo v Mnichově
bleskove.cz | 11:40:00
Koncerty mu v posledních dnech zrušily Praha, New York, Milán, Rotterdam, Riga nebo švýcarský Lucern, následovat bude zřejmě Hamburk.


Rusové neuvidí filmy Batman ani Morbius. Hollywood by za ně nedostal zaplaceno
bleskove.cz | 11:11:00
Kvůli odstřižení velké části země od mezibankovního systému SWIFT by hollywoodská studia neměla, jak od ruských distributorů obdržet peníze.


Na ukrajinské Romy se zapomíná, říká muž, který jede na hranici pro matky s dětmi
bleskove.cz | 11:04:51
Svůj život zasvětil práci se sociálně vyloučenými. Nyní připravuje pomoc pro válkou zasaženou Ukrajinu a chystá se převézt do Česka prchající Romky.


Hodnota našich ruských projektů je jedna miliarda eur. Dopady války ale náš globální byznys neohrozí, tvrdí PPF
iHned.cz | 11:30:00
U největší tuzemské investiční skupiny PPF může mít současná situace kolem ruské invaze na Ukrajinu dramatický vliv na její ruský byznys. „Dopad současné krize se může dotknout projektů skupiny PPF v Rusku, jejichž aktuální hodnota se pohybuje...


Škodovka pošle 10 milionů Člověku v tísni, chce také pomoct svým ukrajinským zaměstnancům
iHned.cz | 09:47:00
Zveřejňujeme tiskové prohlášení Škody Auto:


Větší rámus nad hlavou: Kvůli údržbě ranveje budou z Ruzyně letadla létat nad hustě zalidněnými oblastmi
blesk | 11:52:00
Letecký provoz na pražském ruzyňském letišti se na tři měsíce přesune na vedlejší dráhu. Důvodem jsou plánovaná údržba a odložené opravy hlavní vzletové a přistávací dráhy. Dnes o tom informovalo Letiště Praha. Přesun na vedlejší dráhu zvýší letecký provoz nad hustě osídlenými částmi Prahy a Kladenska.


Ludvík: Vyhrožování jadernou zbraní je vzkaz pro NATO, aby se vojensky nezapojovalo
iHned.cz | 07:06:00
„Putin sice sankce Západu zkritizoval, jeho odkaz na použití jaderné zbraně ale směřoval hlavně k tomu, aby se NATO nezapojovalo do bojů na Ukrajině. Jedním z takových případů by byla bezletová zóna. Ta je sice označována za neválečný krok,...


Takhle Rusové vyhodili do povětří radnici v Charkově! Útočili i na operu a bytovky
blesk | 11:46:00
Ruské útoky na druhé největší město Charkov pokračují dál, uvedli ukrajinští činitelé. Ráno byla zasažena budova charkovské oblastní správy a okolní budovy v centru Charkova. Podle charkovského starosty Ihora Těrechova vyhodili ruští vojáci do povětří trafostanice, což způsobilo problémy v dodávkách elektrické energie i vody. Agentura Unian píše o zničených horních podlažích dvou výškových budov.


Školu na Svatém Kopečku evakuovali kvůli úniku neznámé látky: Údajně šlo o pepřový sprej
blesk | 11:42:00
V pondělí zasahovaly všechny složky IZS na základní škole v městské čtvrti Svatý Kopeček v Olomouci. V šatnách tam unikla neznámá zapáchající látka. Podle informací ČTK se jednalo o pepřový sprej. Z budovy bylo evakuováno okolo 200 osob a 10 dětí skončilo s mírnými zdravotními obtížemi v nemocnici. Policejní mluvčí Petra Vaňharová řekla, že děli měly podrážděné dýchací cesty. Hasiči ve škole nezjistili přítomnost nebezpečných látek, případem se zabývá policie.


Ukrajinští uprchlíci v Praze: Před cizineckou policií se tvoří dlouhé fronty, odbavuje se i na ulici
blesk | 11:33:00
Jedna vlna za druhou, tak by se dala popsat současná situace kolem Ukrajinců, kteří ze své domoviny utíkají na západ, aby utekli před zkázonosnou válkou, jíž rozpoutalo Rusko. Mnozí z nich přijíždí do Prahy, kde jim lidé v rámci nebývalé solidarity a dobrosrdečnosti nabízejí potraviny, ošetření i ubytování. I z toho důvodu se před budovou Odboru cizinecké policie v Olšanské ulici tvoří daleko sahající fronty Ukrajinců, mezi kterými nechybí ani maminky s kočárky.


Slavný pilot zemřel při obraně Kyjeva: „Hrdina Ukrajiny“ na sebe odlákal nepřátelské letadlo
blesk | 11:32:00
Při bitvě o Kyjev přišel o život jeden z nejlepších ukrajinských pilotů Oleksandr Oksančenko. Letec přezdívaný „šedý vlk“ odešel do výslužby už před čtyřmi lety, ale vrátil se k armádě, aby bránil svou zemi před ruskou agresí. O život měl přijít ve chvíli, kdy na sebe odlákal nepřátelský letoun. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mu posmrtně udělil titul Hrdina Ukrajiny.


Vycvičíme Ukrajince na boj! Střelnice v Brně nabízí kurzy s útočnou puškou
blesk | 11:27:00
Majitelé střelnice v Brně nabídli Ukrajincům, kteří by se rozhodli jít bránit vlast proti Rusku, zdarma výcvik s útočnou puškou.


Tragická nehoda u Prostějova: Mladý řidič (†20) zemřel po nárazu do stromu
blesk | 11:24:00
Dvacetiletý řidič osobního auta v úterý časně ráno zemřel po nehodě svého vozu nedaleko Prostějova. Auto narazilo do stromu, informoval mluvčí policie Libor Hejtman. Okolnosti nehody policie stále vyšetřuje.


Národní galerie po dvou letech otevírá Salmovský palác. Představí zenové umění a další expozice
blesk | 11:02:00
Národní galerie Praha (NGP) letos po dvou letech otevře Salmovský palác na Hradčanech, ukáže v něm výběr zenového umění. Koncem roku nabídne dvě nové expozice: Česká architektura 1958 až 1989 a České umění 1939 až 2021. Výstava V kroužcích dýmu se bude věnovat motivu zobrazení umělce jako kuřáka v českém výtvarném umění přelomu 19. a 20. století a meziválečného období. Připravují se i projekty u příležitosti francouzského a českého předsednictví v Radě Evropské unie. NGP to v úterý uvedla v tiskové zprávě.


13. komnata muzikanta Petra Harazina: Psal píseň pro Gotta a topil se v chlastu!
blesk | 11:00:00
Už ve 14 letech založil kapelu Nebe a je spoluautorem textu i hudby k duetu Karla Gotta (†80) a jeho dcery Charlotte Elly (15) Srdce nehasnou. To jeho srdce ale hořelo pro alkohol. „Zamiloval jsem se do pocitu opilosti,“ přiznává Petr Harazin (32).


"Odklonila" z kasy Brno-Jundrova osm milionů: Vyšší trest pro marnotratnou účetní
blesk | 10:46:00
Bývalé zaměstnankyni úřadu městské části Brno-Jundrov, která podle rozsudku odčerpala z obecní kasy zhruba osm milionů korun, zvýšil Vrchní soud v Olomouci trest. Místo 20 měsíců bude Hana Řídká ve vězení dva roky.


Křečové žíly trápí dvakrát víc ženy než muže: Jak nohy chránit s předstihem a co léčba?
blesk | 10:43:00
Křečové žíly trápí až polovinu dospělých Čechů, přičemž postiženo je dvakrát víc žen než mužů. Příčinou bývá dědičnost, špatný životní styl, ale také hormonální změny způsobené antikoncepcí. Zpozornět je třeba už při otocích nohou a zvýšené únavě.


Jak ušetřit na daních přehledně: Dodržujte termíny, odečtěte každou korunu!
blesk | 10:17:00
Daním ani smrti nikdo neunikne. U daní je ale možné využít každou zákonnou skulinku a nezaplatit zbytečně navíc ani korunu.


Otázky a odpovědi kolem pádu Sberbank v Česku: Jak nepřijít o peníze a co s hypotékou?
blesk | 10:14:00
Zahájili jsme kroky nutné k odebrání licence Sberbank. A to kvůli zhoršené situaci společnosti související s válkou na Ukrajině. To v prohlášení v pondělí uvedla Česká národní banka (ČNB). Jenže tím se dostalo do úzkých zhruba 120 tisíc klientů, kteří mají u Sberbank účty. Blesk proto sestavil přehled otázek a odpovědí, jak nepřijít o peníze či střechu nad hlavou.


Facebookový útok na Ivana Hlase: Kdo chce rockerovi uškodit?!
blesk | 10:00:00
Bezmoc a vztek. Zpěvák a muzikant Ivan Hlas (67) řeší nezvyklý problém. Někdo jeho jménem vystupuje na sociální síti. „Je to hnus, může mi vložit do úst cokoli,“ posteskl si.


Západ nesmí budovat vojenské základny v zemích bývalého Sovětského svazu, řekl Lavrov
lidovky.cz | 11:59:00
Západ nesmí budovat vojenská zařízení v jakékoli zemi bývalého Sovětského svazu, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu tvrdí, že ruská armáda Ukrajinu neokupuje. Vojenská operace podle něj bude pokračovat do té doby, dokud Moskva nedosáhne svých cílů. Kreml už dříve oznámil, že chce Ukrajinu „denacifikovat“ a „demilitarizovat“.


KOVANDA: Západ by měl vytvořit speciální úderné týmy na rozkrývání majetku ruských oligarchů
lidovky.cz | 11:34:00
V minulém týdnu to ještě tak nevypadalo. Druhý nejbohatší Rus, Alexej Mordašov, jenž se zrovna plavil na své jachtě za v přepočtu jedenáct miliard korun kolem Seychel, si soukromým tryskáčem Bombardier odletěl „na skok“ do Moskvy. Na „koordinační“ schůzku ruského prezidenta Vladimira Putina s oligarchy. Do exotiky Indického oceánu se Mordašov vrátil ještě téhož dne. S tím však může být brzy konec.


Ceny na českých pumpách trhají rekordy. U benzinu už padla hranice 41 korun za litr
lidovky.cz | 11:18:00
Důsledky války na Ukrajině nečekaně rychle dopadají na řidiče. První čerpací stanice v Česku se už odvážily překročit cenovou hranici 40 korun, a benzin někde dokonce převýšil cenu 41 korun.


YouTube v Evropě zablokoval kanály spojené s ruskou televizí RT a Sputnikem
lidovky.cz | 10:16:03
YouTube s okamžitou platností zablokoval po celé Evropě kanály spojené s ruskou televizí RT a s webem Sputnik. Zdůvodnil to situací na Ukrajině. Chvíli ale bude ještě trvat, než budou opatření technicky provedena.


Když je mu doma těžko, hraje Bacha. Přijíždí houslista Pinchas Zukerman
pikant | 12:00:00
Zažil první poválečné turné Izraelské filharmonie po Německu, v jehož závěru zazněla izraelská hymna. Lidem vyhrkly slzy.


Neodsoudil válku. Ruský dirigent Gergijev kvůli tomu přišel o místo v Mnichově
pikant | 11:40:00
Koncerty mu v posledních dnech zrušily Praha, New York, Milán, Rotterdam, Riga nebo švýcarský Lucern, následovat bude zřejmě Hamburk.


Rusové neuvidí filmy Batman ani Morbius. Hollywood by za ně nedostal zaplaceno
pikant | 11:11:00
Kvůli odstřižení velké části země od mezibankovního systému SWIFT by hollywoodská studia neměla, jak od ruských distributorů obdržet peníze.


Na ukrajinské Romy se zapomíná, říká muž, který jede na hranici pro matky s dětmi
pikant | 11:04:51
Svůj život zasvětil práci se sociálně vyloučenými. Nyní připravuje pomoc pro válkou zasaženou Ukrajinu a chystá se převézt do Česka prchající Romky.


Ford představuje nový Everest, SUV odvozené od pick-upu Ranger
Auto.cz | 11:53:00
Poctivé rámové SUV Ford Everest, odvozené od pick-upu Ford Ranger, těží z hlavních předností upraveného podvozku, díky kterému je větší, pohodlnější a také schopnější než minulá generace.


Elektrické SUV Lotus Type 132 láká na premiéru, představí se koncem měsíce
Auto.cz | 10:58:00
Společně s ohlášením data premiéry zveřejnila britská automobilka také novou ukázku.


Hodnota majetku 22 nejbohatších Rusů klesla o 83 miliard dolarů
aktuálně.cz | 11:33:29
Hodnota majetku nejbohatších lidí z Ruska se od napadení Ukrajiny rychle zmenšuje.


Koruna bude kvůli válce rychle oslabovat, míní analytik. Rusové skupují kryptoměny
aktuálně.cz | 10:42:00
Bitcoin od ruské invaze na Ukrajinu zpevnil zhruba o 13 procent. Přispívají k tomu Rusové i Ukrajinci, kteří vkládají peníze do kryptoměn.


Ruská Sebranka. Aktivisté vylepili do výloh Sberbank v Brně hanlivé nápisy
aktuálně.cz | 10:13:37
K vylepení nápisu Sebranka na výlohy se na sociálních sítích přihlásili protiváleční aktivisté.


Velký obrat. Střední Evropa se běžencům bránila, nyní uprchlíky z Ukrajiny přijímá
aktuálně.cz | 09:59:37
Kvůli ruské invazi se daly do pohybu stovky tisíc Ukrajinců a očekává se, že tato čísla dosáhnou až milionů.


Zvýšení jaderné pohotovosti je jen gesto. Putin ale může udělat cokoliv, varuje Pavel
aktuálně.cz | 09:41:36
Generál Petr Pavel v rozhovoru pro Aktuálně.cz vysvětluje, že nyní může Rusko většinu svých jaderných zbraní použít během několika minut.


Nepil a byl zjevením. Gorbačov chtěl proměnit komunismus, Putina má za stalinistu
aktuálně.cz | 09:33:31
Poslední vůdce SSSR Michail Gorbačov, který přispěl k pádu komunismu, je populárnější v zahraničí než doma.


Kvůli Dětem Země trpí děti v centru Frýdku. Nejrušnější křižovatka dělá problémy
Denik.cz | 10:53:00
Blbec úředník špatně rozhodl a další idiot toho využil; tak lidé z Frýdku-Místku komentují pozastavení obchvatu města, který by znamenal úlevu od silného provozu i hluku a prachu.


Sberbanka jako Sebranka. Upravené logo umělce Tima zdobí pobočku v centru Brna
Denik.cz | 10:33:00
Velké nápisy Sebranka mohli vidět lidé procházející v úterý ráno kolem pobočky ruské Sberbank v Panské ulici v centru Brna. Loga jsou zpracovaná tak, že připomínají skutečné logo banky. Pozoměněné logo v minulosti vytvořil brněnský umělec Timo.


Nepozdravil, proto ho pobodal. Incidentu v Brně přihlížela dcera oběti
Denik.cz | 10:13:00
Agresivní útok, který se odehrál před zraky nezletilého děvčete za bílého dne na brněnském Cejlu, vyšetřují krajští kriminalisté.


Válečný kameraman v obleženém Charkově: Střílí se dost. Napětí se tu dá krájet
Denik.cz | 10:03:00
Charakteristický zvuk dělostřelecké palby přerušil telefonický rozhovor Deníku s válečným kameramanem Jánem Schürgerem, který je od prvních dnů ruské invaze na Ukrajinu v Charkově. „Bylo to blízko? Ještě furt daleko,“ odhadoval večer. S kolegyní reportérkou Darjou Stomatovou ze CNN Prima News byli ještě v noci na úterý v obleženém druhém největším městě země. „Zatím máme únikové cesty z Charkova. Aktuálně je ale větší problém dostat se pak přes Ukrajinu na západ,“ řekl muž.


Vrchní rabín Ukrajiny vzkázal Putinovi: Židé stojí za prezidentem Zelenským
Denik.cz | 09:24:00
Ukrajinská židovská komunita je plně solidární s ukrajinskou vládou a ozbrojenými silami při obraně Ukrajiny, prohlásil vrchní ukrajinský rabín Jakov Dov Bleich. Další silná vyjádření solidarity zazněla i od velkého muftího Ukrajiny a z medžlisu Krymských Tatarů.


Studia Warner Bros či Disney dala stopku Rusku. Kina neuvidí Batmana a další
Denik.cz | 09:10:00
Ruští diváci se v dohledné době nedočkají novinek z velkých hollywoodských studií. Jak píše server BBC.com, společnosti Warner Bros, Disney a Sony zastavily plánované premiéry svých filmů v Rusku. Týká se to mimo jiné komiksové podívané The Batman, animovaného rodinného snímku Proměna a akčního filmu Morbius ze studia Marvel s Jaredem Leto v titulní roli.


Bez dolarů i rublů. Sankce zatím dopadají hlavně na obyčejné Rusy: Jsme zoufalí
Denik.cz | 08:31:00
"Kdybych mohl teď hned opustit Rusko, udělal bych to. Ale nemůžu odejít z práce," říká Andrej. Nemohl by si pak dovolit platit v Moskvě hypotéku poté, co se zvýšily úrokové sazby. Milióny Rusů, jako je on, začínají cítit následky západních ekonomických sankcí, jejichž cílem je zemi potrestat za invazi do sousední Ukrajiny, napsal dnes zpravodajský server BBC News.


V Česku přibylo 10 159 případů koronaviru. Ubylo lidí v nemocnicích
Denik.cz | 07:39:00
V pondělí testy potvrdily v Česku 10 159 případů covidu-19, zhruba o 3300 méně než před týdnem. Vedle nových případů hygienici zaznamenali 1869 podezření na opakovanou nákazu. I jejich počet se ale snížil, a to zhruba o 650. V mezitýdenním srovnání ubylo rovněž hospitalizovaných s koronavirem, je jich 2834. Klesl však i počet provedených testů. Vyplynulo to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.


Putinovské zlo: Ukrajina musí zvítězit, říká režisér ruského původu žijící v ČR
Denik.cz | 06:30:00
78letý Jurij Galin je český režisér ruského původu a spoluzakladatel Docela velkého divadla Litvínov. Lidé ho znají ale také jako dlouholetého kritika ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho režimu, kterému vytýká porušování základních lidských práv a svobod. Podle Galina je současná ruská agrese na Ukrajině vyvrcholením putinovského zla, kterému napadená země ani ostatní státy světa nesmí podlehnout.


Riziko vyloučení všech ruských aktiv z mezinárodních indexů
Kurzy.cz | 11:58:51
Agentura MSCI v pondělí oznámila, že analyzuje možnost, že by mohla úplně vyloučit ruské akcie ze všech svých indexů. Jedním z klíčových faktorů může být i to, že je výrazně ovlivněna investovatelnost do ruských aktiv.


Index PMI v únoru klesal, optimismus zůstává na maximu
Kurzy.cz | 11:56:22
Index nákupních manažerů z českého zpracovatelského sektoru v únoru poklesl více než předpokládal trh a skončil i pod našimi očekáváními. Oproti lednu poklesla jeho hodnota o 2,5 bodu a aktuálně se tak nachází na 56,5 bodech, čímž se index dostal na&helli


Silná zpráva z amerického trhu práce a zmírnění napětí na Ukrajině vrátí na trhy optimismus
Kurzy.cz | 11:54:27
Probíhající konflikt na Ukrajině zcela zastínil dění ve světové ekonomice.Tento týden se bude pozornost investorů ve skutečnosti plně upínat k předsedovi Fedu Jeromu Powellovi, který by se měl vyjádřit k budoucí politice centrální banky v kontextu...


Sankce bolí i oligarchy, nejbohatší Rusové přišli už o 83 miliard dolarů
Kurzy.cz | 11:53:38
Globální sankce vůči Rusku za jeho invazi na Ukrajinu mají negativní dopady na ruskou ekonomiku i finanční trhy. EU ale také zmrazila majetek a zakázala cestování některým bohatým Rusům.


USA a Británie nepřímo zmrazí ruská státní aktiva
Kurzy.cz | 11:45:13
V pondělí federální ministerstvo financí USA oznámilo, že zakazuje všem občanům a firmám provádět jakékoliv transakce s ruskou centrální bankou, ruským národním fondem a ruským ministerstvem financí.


Bitcoin zamířil vysoko nahoru. Investor Mark Mobius to vysvětluje reakcí Rusů na sankce
Kurzy.cz | 11:36:12
Ostřílený investor Mark Mobius vysvětluje nedávný nárůst cen bitcoinu nákupům Rusů.


Běloruské jednotky vstoupily na území Ukrajiny
Kurzy.cz | 11:24:06
Běloruské vojenské jednotky překročily hranice a přidaly se aktivně k útoku na Ukrajinu.


ČSSZ: Čerpání krizového ošetřovného podle zákona č. 520/2021 Sb. končí 28. 2. 2022
Kurzy.cz | 10:54:00
S koncem února končí také mimořádná právní úprava, na jejímž základě bylo možné od listopadu 2021 čerpat ošetřovné po dobu uzavření školských či dětských zařízení, individuální karantény (izolace) nařízené dítěti z důvodu onemocnění Covid 19, či v dalš...


SWIFT: Sankce nejspíš zdaleka ne atomová
Kurzy.cz | 10:53:57
Klíčovou součástí sankcí uvalovaných na Rusko je odstřižení ruských bank od systému SWIFT (viz včera vydané „Společné prohlášení“ hlav EK, Francie Německa, I tálie, Velké Británie, Kanady a USA).


Hospodářská izolace Ruska zesiluje
Kurzy.cz | 10:51:29
“Komoditní rozvod” s Ruskem věští inflační tlaky.


Rusko-evropský šach. Ukrajina má podporu Evropy, ta však sama financuje Rusko
Kurzy.cz | 10:51:07
Rusko-ukrajinská krize je pokračováním situace, kterou zde máme od konce minulého roku. Aktuální trh s elektřinou vypadá nevesele, trh s termínovanými kontrakty v podstatě přestal existovat. Na trhu se zemním plynem ruské dodávky do Evropy stále běží. ...


Tlak na korunu se zvyšuje
Kurzy.cz | 10:50:23
Tlak na korunu se včera i nadále zvyšoval a pár se přehoupl přes hranici EUR/CZK 25,0.


Forint a zlotý pod tlakem
Kurzy.cz | 10:49:41
Středoevropské měny - forint i zlotý - zůstávají pod tlakem, který vyplývá ze situace na Ukrajině.


HDP – pozitivní závěr roku potvrzen
Kurzy.cz | 10:48:26
Druhý odhad HDP za čtvrté čtvrtletí loňského roku potvrdil mezičtvrtletní růst ekonomiky reálně o 0,9 % a o 3,6 %. Z mezičtvrtletního pohledu kladně působila zahraniční poptávka a fixní investice, zatímco spotřeba domácností ztratila svou roli tahouna.


Kurz eurodolaru zpět nad hranicí 1,12
Kurzy.cz | 10:47:34
Kurz eurodolaru se vrátil nad hranici 1,12, což bylo podpořeno propadem amerických úrokových sazeb.


ČSÚ: Covid-19 ovlivnil spotřebu potravin v Česku
Kurzy.cz | 10:44:25
Jak se změnil vztah Čechů k jídlu během pandemie? V loňském roce častěji promýšleli nákupy a z jídelníčku vyškrtávali ryby, alkohol a sladkosti. Na druhou stranu si ale více vážili místních potravin a jejich pěstování. Autoři šetření, které se uskutečn...


Graf dňa - USDIDX (01.03.2022)
Kurzy.cz | 10:43:44
Začatie ruskej invázie na Ukrajinu a sprievodné zvýšenie geopolitického napätia spustili minulý týždeň nárast dopytu po bezpečných prístavoch. Dopyt po bezpečných prístavoch sa trochu spomalil, ale aktíva ako zlato alebo americký dolár sa naďalej obcho...


PPF Group: Krize na Ukrajině by neměla výrazně ovlivnit projekty skupiny mimo Rusko
Kurzy.cz | 10:42:40
Skupina PPF zveřejnila, že současná krize na Ukrajině může zasáhnout projekty skupiny oceněné na přibližně 1 mld. EUR, což představuje přibližně 10 % hodnoty skupiny. Financování těchto aktivit je podle vyjádření financováno v rámci Ruské federace a&helli


Americký akciový trh zakončil níž, Dow Jones beze změn
Kurzy.cz | 10:41:41
Při uzavření Newyorské burzy zůstal index Dow Jones beze změny na 0 %, index S&P 500 klesl o 0,25 % a index NASDAQ Composite zůstal beze změny na 0 %. Lídrem růstu mezi složkami indexu Dow Jones byla během dnešního obchodování společnost Chevron Corp,&hel


Krátké zprávy z ČR: Vliv současné situace na české banky, odebrání licence Sberbank CZ
Kurzy.cz | 10:35:35
ČNB : Česká centrální banka uvedla, že české banky mají vysokou úroveň kapitálu a likvidity a jsou odolné vůči současné situaci. České banky mají v Rusku „velmi nevýznamné“ obchody a potenciální selhání půjček nebo cenných papírů na tomto trhu by nemělo&h


TMR: Pokles hospodaření v důsledku pandemie ve fisk. roce 2020/21
Kurzy.cz | 10:32:39
Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR) zveřejnila výsledky hospodaření za účetní rok 2020/21, který skončil k 31. 10. 2021 a zahrnuje tak celou loňskou zimní sezónu. Tržby se meziročně propadly o 42 % r/r na 63,5 mil.


CZG: Geopolitická situace může vést k navýšení kontraktu pro českou armádu
Kurzy.cz | 10:30:51
Z rozhodnutí Vlády ČR v posledních dnech česká armáda odesílá zbraně armádě Ukrajiny. Pokud jde o ruční palné zbraně, tyto dodávky uspokojuje ze svých skladů česká armáda. Je tak podle nás pravděpodobné, že armáda může v blízké budoucnosti navýšit...


ČEZ Prodej nabízí zákazníkům odcházejícím z DPI splátkové kalendáře. Využilo je už přes 3 100 zákazníků
Kurzy.cz | 10:25:00
Zákazníci ČEZ, kteří odcházejí z režimu DPI, mohou požádat o individuální splátkový kalendář. Společnost jim částku rozdělí po částech do dalších záloh, tak aby se finanční zátěž rozpustila do delšího časového období. Nabídku zatím využilo přes 3 100 z...


Vyplatí se v roce 2022 investovat do stříbra? VIDEO
Kurzy.cz | 10:23:00
Mohou si firmy odpočítat DPH? Kde nakupovat a za jakou cenu? Jak investovat do nefyzického stříbra?


Škoda FAQs – Ukrajina
Kurzy.cz | 10:12:08
Rusko/Ukrajina FAQs – PDF ke stažení Vážení novináři, snažíme se vás co nejrychleji a nejtransparentněji informovat o aktuální situaci na … The post FAQs – Ukrajina appeared first on ŠKODA Storyboard.


MZV:Informace pro občany ČR a UKR na Ukrajině
Kurzy.cz | 09:36:00
Pro občany ČR Generálního konzulátu Lvov na telefonním čísle: +380 673 749 701 nebo na českém


Tvorba a užití HDP - 4. čtvrtletí 2021: Výkon české ekonomiky vzrostl ve 4. čtvrtletí o 3,6 %
Kurzy.cz | 09:03:54
Podle zpřesněného odhadu vzrostl hrubý domácí produkt ve 4. čtvrtletí 2021 mezičtvrtletně o 0,9 % a meziročně o 3,6 %. Růst HDP za celý rok 2021 činil 3,3 %.


Cena evropského občana 2022 - nominace do 18.4.
Kurzy.cz | 12:00:35
Dovolujeme si Vás informovat o možnosti nominace projektů na Cenu evropského občana (European Citizen´s Prize), která je


Airbnb ubytuje sto tisíc ukrajinských uprchlíků. Brian Chesky na Twitteru vyzval hostitelské rodiny, aby jim poskytly nocleh
Euro | 11:56:18
Společnost Airbnb v pondělí oznámila, že poskytne přechodný azyl sto tisícům uprchlíků z Ukrajiny. Pomoc uhradí z darů ve svém fondu na pomoc běžencům. Válkou zmítanou zemi zatím opustilo půl milionu lidí, místní úřady však tvrdí, že pokud bude konflikt pokračovat, uprchlíků bude pětkrát víc. Většinu tvoří matky s dětmi. Airbnb poprvé nabízelo azyl lidem bez domova před deseti lety, jen v posledních pěti rocích pak společnost přechodně ubytovávala až 54 tisíc uprchlíků.


Český eM Client přestává prodávat svůj software v Rusku a odstřihla na stát napojené firmy
lupa.cz | 12:27:38
Česká společnost eM Client, která vyvíjí stejnojmennou populární e-mailovou aplikaci, přestává svůj software prodávat v Rusku.


Avast varuje před zapojováním se do DDoS útoků na ruské weby
lupa.cz | 12:13:31
Česká kyberbezpečnostní společnost Avast varuje před zapojováním se do DDoS útoků na ruské weby skrze k tomu spuštěné automatizované stránky. Ty se začaly objevovat o víkendu, včetně českých.


Soudcovská unie radí, jak žalovat zmrazení platů. Kvůli válce na Ukrajině to není vhodné, říká část soudců
Hospodářské noviny | 13:00:00
Soudcovská unie vyzvala tuzemské soudce, aby se hlasitě ozvali proti zmrazení svých platů na loňské úrovni a zažalovali stát. O zmrazení rozhodla sněmovna koncem loňského roku kvůli obřímu rozpočtovému schodku. A koncem ledna je podepsal i prezident...


EU chce zaplatit Ukrajině stíhačky. Opravdu dodat staré MiGy je ale schopné a ochotné asi jen Polsko
Hospodářské noviny | 11:38:00
Evropská unie se v nedělí rozhodla poslat bojující Ukrajině půl miliardy eur (12,3 miliardy korun) na nákup zbraní. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell vyvolal velký zájem a mnoho otazníků vyjádřením, v němž zmínil, že součástí dodávek by měla být...


Hodnota našich ruských projektů je jedna miliarda eur. Dopady války ale náš globální byznys neohrozí, tvrdí PPF
Hospodářské noviny | 11:30:00
U největší tuzemské investiční skupiny PPF může mít současná situace kolem ruské invaze na Ukrajinu dramatický vliv na její ruský byznys. „Dopad současné krize se může dotknout projektů skupiny PPF v Rusku, jejichž aktuální hodnota se pohybuje...


Přítel Putina i Lukašenka Depardieu vyzval k zastavení bojů na Ukrajině
revue.idnes.cz | 13:45:00
Francouzský herec Gérard Depardieu (73), který má blízko k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, v úterý vyzval k zastavení bojů na Ukrajině a k zahájení dialogu. Herec to sdělil agentuře AFP.


Pozdě příchozí vakcína: Novavax je tu, zájemci o očkování ale chybí
idnes.cz | 13:47:00
„S dodávkami Novavaxu to vypadá dobře, máme ho v České republice a můžeme ho používat,“ uvedl ve stručnosti minulý týden ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Nestihl však zmínit, že zájem, projevený předregistrací k očkování, je zatím minimální, což je v rozporu i s předchozím očekáváním ministra.


Paříž na fotkách v době světové výstavy 1900. Bílinská kyselka tam dostala medaili
bleskove.cz | 13:20:53
Podívejte se na Paříž v době světové výstavy v roce 1900. Češi tam sklízeli úspěchy s Bílinskou kyselkou nebo s Muchovými obrazy.


Mladík sledoval soukromé lety Elona Muska, teď hledá tryskáče ruských oligarchů
bleskove.cz | 12:23:19
O víkendu založil svůj účet na Twitteru s názvem Russian Oligarch Jets, který již nasbíral více než 100 tisíc sledujících.


Když je mu doma těžko, hraje Bacha. Přijíždí houslista Pinchas Zukerman
bleskove.cz | 12:00:00
Zažil první poválečné turné Izraelské filharmonie po Německu, v jehož závěru zazněla izraelská hymna. Lidem vyhrkly slzy.


Prodávanou chatu město běžencům nenabídne, je to prý nedůstojné bydlení
idnes.cz | 13:19:00
Ve vedení havlíčkobrodské radnice se během víkendu rozhořel neobvyklý spor. Odehrál se na Facebooku mezi radní Ivanou Mojžyškovou z ČSSD a místostarostou Zbyňkem Stejskalem z ODS. Týkal se využití rekreační chaty Doubravanka v Orlických horách pro uprchlíky z Ukrajiny.


Zlínský hotel Moskva změní název, nechce být spojován s ruskou agresí
idnes.cz | 13:04:00
Hotel Moskva v centru Zlína změní svůj název na Hotel Zlín. Rozhodlo se k tomu vedení hotelu v reakci na ruskou agresi na Ukrajině. Na změnu názvu tlačila i část veřejnosti, v posledních dnech i prostřednictvím petice.


Odjede další humanitární vlak pro Ukrajinu. Dodá jídlo, doveze uprchlíky
idnes.cz | 12:55:00
V úterý večer se na cestu směrem do Kyjeva vydá další vlak plný humanitární pomoci. Je to první, který zajišťuje nezisková organizace Člověk v tísni ve spolupráci s RegioJetem. České dráhy jich vypravily už několik. Nynější souprava poveze zásoby především pro ukrajinskou metropoli, včetně trvanlivých potravin, léků a hygienických potřeb. Tisková konference k této příležitosti se bude vysílat živě od 14:00.


Skoro sedm tisíc za smrt okupanta. Ukrajinci ukázali i seznam ruských vojáků
idnes.cz | 12:50:00
Starosta severoukrajinského města Černihiv, které napadly ruské a běloruské invazní jednotky, vypsal odměny za zabití nebo zajetí cizích vojáků či za zničení vojenské techniky. V přepočtu slíbil 6 700 Kč za „hlavu“ nepřítele. Byl také zveřejněn seznam s osobními údaji 120 tisíc ruských vojáků bojujících na Ukrajině.


Ruští miliardáři pod tlakem. Někteří přišli až o polovinu svého bohatství
idnes.cz | 12:50:00
Ukrajinský konflikt čím dál víc dopadá na ruské miliardáře. Ti totiž podle žebříčku agentury Bloomberg jen za několik dnů přišli o více než 83 miliard amerických dolarů, což je v přepočtu asi 1,8 bilionu korun. Bohatí Rusové doplácí hlavně na protiruské sankce a následné pády ruských společností na akciových trzích.


Mnozí muži s bojem vůbec nepočítali, říká žena prchající s dětmi z Haliče
idnes.cz | 12:50:00
Se třemi dětmi se před útočící ruskou armádou schovávala ve sklepě, než se dostala do humanitárního konvoje. Natalija v pondělí společně s dalšími patnácti ukrajinskými uprchlíky dorazila do Arcidiecézní charity v Olomouci.


Ukrajinci potřebují zbraně, ne lidské posily, tvrdí expremiér Babiš
idnes.cz | 12:48:00
Největší lídr „tažení“ proti Rusku v rámci NATO bylo vždy Polsko, říká bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Nedomnívá se, že by se drolila visegrádská spolupráce, protože Maďarsko odmítlo, aby se před jeho území vozily zbraně na pomoc Ukrajině proti ruské agresi. „Myslím, že vláda udělala zatím maximum možného,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Babiš.


Malé ukrajinské město je velkým cílem Ruska. Stojí mu v cestě do Kyjeva
idnes.cz | 12:48:00
Ukrajinské městečko Vasylkiv se krátce po vypuknutí ruské invaze stalo cílem nelítostného ostřelování. Obec totiž stojí Rusům v cestě do ukrajinské metropole z jižního směru a nachází se zde vojenské letiště. Místní se však okupantům za žádnou cenu vzdát nehodlají. „Celé město drží při sobě. Sníme o míru, ale kapitulace nepřipadá v úvahu,“ říká místní starostka.


Policie odložila případ možného neposkytnutí pomoci prezidentovi Zemanovi
idnes.cz | 12:31:00
Policie ukončila prověřování spolupracovníků prezidenta Miloše Zemana kvůli možnému podezření z neposkytnutí pomoci předtím, než byl hospitalizován. Podle policie se podezření z trestného činu nepotvrdilo, uvedla v úterý Česká televize. Policie si kvůli prověřování pozvala loni v listopadu několik zaměstnanců Pražského hradu k podání vysvětlení. Mezi nimi byl i hradní kancléř Vratislav Mynář.


Čtyři ruské válečné lodi nepropluly. Turecko zavřelo průlivy všem
idnes.cz | 12:12:00
Turecký ministr obrany Hulusi Akar v úterý oznámil, že se úžiny spojující Středozemní a Černé moře uzavřely. Na začátku ruské invaze o to požádala Ukrajina. Ankaře pravomoc omezit provoz na Bosporu dává smlouva z Montreux, turecká vláda však s implementováním konvence několik dní otálela. Na vstup do Dardanel a Bosporu nyní čekají čtyři ruské lodě.


Provozovatel plynovodu Nord Stream 2 propustil všechny zaměstnance
idnes.cz | 12:03:00
Provozovatel německo-ruského plynovodu Nord Stream 2 propustil všech svých 140 zaměstnanců, oznámil švýcarský ministr hospodářství Guy Parmelin. Provozovatel produktovodu, který po svém dokončení nebyl uveden do provozu, informaci zatím oficiálně nepotvrdil.


Putin udělal Chruščovovu chybu, říká Kmoníček. Nabízí pět scénářů vývoje
idnes.cz | 12:00:00
Šest dnů od počátku ruské invaze na Ukrajinu se v plné nahotě vyjevil základní problém: Ruská federace neví, čeho vlastně chce dosáhnout. „Putin v posledních dnech nenávratně prohrál image chladného pokerového hráče, který má promyšleno několik tahů dopředu,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz český velvyslanec ve Spojených státech Hynek Kmoníček.


Soudcovská unie radí, jak žalovat zmrazení platů. Kvůli válce na Ukrajině to není vhodné, říká část soudců
iHned.cz | 13:00:00
Soudcovská unie vyzvala tuzemské soudce, aby se hlasitě ozvali proti zmrazení svých platů na loňské úrovni a zažalovali stát. O zmrazení rozhodla sněmovna koncem loňského roku kvůli obřímu rozpočtovému schodku. A koncem ledna je podepsal i prezident...


EU chce zaplatit Ukrajině stíhačky. Opravdu dodat staré MiGy je ale schopné a ochotné asi jen Polsko
iHned.cz | 11:38:00
Evropská unie se v nedělí rozhodla poslat bojující Ukrajině půl miliardy eur (12,3 miliardy korun) na nákup zbraní. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell vyvolal velký zájem a mnoho otazníků vyjádřením, v němž zmínil, že součástí dodávek by měla být...


Policie odložila případ možného neposkytnutí pomoci Zemanovi. Podezření se nepotvrdilo
ČT24 | 11:47:08
Policisté ukončili prověřování okolí prezidenta Miloše Zemana kvůli možnému podezření z neposkytnutí pomoci v době před hospitalizací prezidenta. Podle policie se podezření z trestného činu nepotvrdilo. Na dotaz ČT to uvedl okresní státní zástupce Lukáš Hossinger z Okresního státního zastupitelství v Rakovníku. Policie si kvůli prověřování pozvala loni v listopadu několik zaměstnanců Pražského hradu k podání vysvětlení. Kromě šéfa ochranky prezidenta Martina Baláže vypovídal na policii také hradní protokolář Vladimír Kruliš nebo hradní kancléř Vratislav Mynář.


Peterková se brání proti trestu za šíření dezinformací o seniorech umírajících po očkování
ČT24 | 11:38:56
Jana Peterková, kterou Městský soud v Praze v polovině ledna nepravomocně odsoudil za šíření dezinformací o úmrtí seniorů po očkování proti covidu-19, podala návrh na zrušení rozsudku. Uvedla to v odpovědi na dotaz České televize. Peterková ve videích na sociální síti nepravdivě tvrdila, že v pečovatelském domově v Měšicích zemřelo po očkování několik lidí. Podle rozsudku se má omluvit, uhradit čtvrt milionu a smazat videa, ve kterých lži šířila.


Kam se poděli Češi z podzimu 2015?
Respekt | 12:23:55
Společnost plnou strachu, nezájmu i nenávisti vůči lidem na útěku vystřídala naprostá podpora pomoci UkrajincůmPrezident Zeman podporoval Putina, měl by abdikovat, tvrdí Pithart, Ruml či Horáček
lidovky.cz | 13:53:13
Prezident Miloš Zeman se podporou ruského prezidenta Vladimira Putina stal spoluviníkem ruské agrese na Ukrajině a měl by abdikovat, domnívají se bývalý premiér Petr Pithart, exministr vnitra Jan Ruml, bývalá ombudsmanka Anna Šabatová či textař a neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček.


Skoro sedm tisíc za smrt okupanta. Ukrajinci zveřejnili i seznam ruských vojáků s informacemi
lidovky.cz | 13:31:26
Starosta severoukrajinského města Černihiv, které napadly ruské a běloruské invazní jednotky, vypsal odměny za zabití nebo zajetí cizích vojáků či za zničení vojenské techniky. V přepočtu slíbil 6 700 Kč za „hlavu“ nepřítele. Byl také zveřejněn seznam s osobními údaji 120 tisíc ruských vojáků bojujících na Ukrajině.


Rusko zabíjí naše děti. Musíte prokázat, že jste s námi, strádáme i za vás, vzkázal Zelenskyj Evropě
lidovky.cz | 13:12:00
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý po poledni na dálku promluvil k europoslancům. Řekl jim, že Ukrajinci bojují za svou svobodu. Apeloval na přijetí své země do EU. Dosud poměrně vlažné Maďarsko dalo najevo, že tuto myšlenku podporuje. Ruská agrese proti Ukrajině je globální hrozba, uvedl po „barbarském“ ostřelování Charkova ukrajinský diplomat v Ženevě.


Nejen léky, Češi posílají do války i amatérské drony s kamerou. Podívejte se, kam směřovat pomoc
lidovky.cz | 13:01:00
V Česku probíhá nespočet sbírek na pomoc Ukrajině, ať už díky neziskovým organizacím, nebo městským či individuálním snahám. Nejúčinnější je podle ukrajinského velvyslanectví pomoc finanční a materiální. U českých neziskovek se od dárců prozatím sešlo minimálně 410 milionů korun. Účet, na který lidé mohou přispívat, zveřejnilo i ukrajinské velvyslanectví, z něj mají vybrané peníze jít na nákup obranného materiálu.


Stěhování za město. Co žene Čechy dál a jak k tomu přispěl covid?
lidovky.cz | 13:00:00
Při hledání bydlení hraje jednu z rozhodujících rolí doba dojezdu do zaměstnání. Zvažovaný dům může být pěkný, za dobrou cenu, ale představa každodenního popojíždění v ranní špičce, složité parkování ve městě nebo cesta přeplněnými autobusy mnohdy odradí.


Bude ‚válečný’ rozpočet? Putinův útok na Ukrajinu tlačí českou vládu ke změnám ve financích
lidovky.cz | 12:33:00
Česko mělo s nástupem dubna skončit s rozpočtovým provizoriem a začít fungovat podle řádně schváleného rozpočtu na letošní rok. Po napadaní Ukrajiny Ruskem je ale všechno jinak. Podle dobře informovaných zdrojů serveru Lidovky.cz hovoří ministr financí Zbyněk Stanjura dokonce o válečném rozpočtu. Detaily dosud nejsou známy, na dotazy redakce jeho úřad nereagoval. Z pohledu ekonomů je nicméně jasné, že válečné běsnění na východě bude mít na Česko vliv.


‚Opravdu k tomu došlo, je to zavřené.‘ Turecko uzavřelo průplavy pro všechny, nepustilo ani ruské lodě
lidovky.cz | 12:31:00
Turecký ministr obrany Hulusi Akar v úterý oznámil, že se úžiny spojující Středozemní a Černé moře uzavřely. Na začátku ruské invaze o to požádala Ukrajina. Ankaře pravomoc omezit provoz na Bosporu dává smlouva z Montreux, turecká vláda však s implementováním konvence několik dní otálela. Na vstup do Dardanel a Bosporu nyní čekají čtyři ruské lodě.


Neobvyklé manévry letadel, otočky o 180 stupňů a násobně delší trasy. Nad Evropou panuje zmatek
lidovky.cz | 12:03:00
Ani covid nezpůsobil takový chaos na evropském nebi, jaký vyvolala ruská agrese. A řeč už není jen o logickém vyhýbání se vzdušnému prostoru nad Ukrajinou. Poté co Evropská unie a další země zakázaly vstup ruských letadel do svého prostoru, Rusové na oplátku uzavřeli pro aerolinky z Evropy důležitou severní bránu do Asie. Kvůli vzájemnému embargu dopravním letadlům nezbývá než urazit i několikanásobně delší trasu, než je běžná. Velká část letů musela být zcela zrušena.


Policie odložila případ možného neposkytnutí pomoci prezidentu Zemanovi
Eurozpravy-domácí | 13:25:00
Policie dospěla po prověření okolností předcházejících podzimní hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana k závěru, že podezření na trestný čin neposkytnutí pomoci se nepotvrdilo. Uvedla to dnes Česká televize (ČT). K případu byl podávat vysvětlení mimo jiné i vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář.


Vyrábějí Molotovy, staví provizorní zábrany. Odhodlaní Ukrajinci vzdorují okupantům
aktuálně.cz | 13:15:21
Pod ruským útokem jsou také menší ukrajinská města. Pohled do nich nabízí tisková agentura Unian.


Druhý den ničivých sankcí: Kde Rusko utrpělo nejhorší ztráty a jak se snaží zachránit
aktuálně.cz | 12:58:45
Západní země stupňují sankce proti Rusku. V pondělí se ruský rubl vůči dolaru propadl na rekordní minimum, byť později část ztrát smazal.


Zabezpečení bezklíčového odemykání není vyřešené. V testu obstálo 23 aut z 500
aktuálně.cz | 12:28:00
Německý autoklub ADAC dále varuje před tím, že celá řada aut s bezklíčovým odemykáním nadále neodolá jednoduchému triku zlodějů.


Očkovací alternativa. Do Česka dorazilo 130 tisíc dávek vakcíny od Novavaxu
Denik.cz | 12:22:00
Do Česka dorazilo 130 tisíc dávek vakcíny proti covidu-19 od společnosti Novavax. Předem přihlášení zájemci dostanou SMS, že se mohou k očkování registrovat. ČTK to řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Celkově je objednáno 375 tisíc dávek pro očkování 187 500 osob. Zájemců je podle aktuálních informací ministerstva zatím 8252.


PŘEHLEDNĚ: Co udělat, když ubytujete uprchlíky z Ukrajiny
Denik.cz | 12:21:00
Ubytovali jsme doma uprchlíka z Ukrajiny a rádi bychom mu zprostředkovali i další pomoc. Jak na to? S takovým dotazem se Deník se obrací mnoho čtenářů. Přinášíme několik praktických rad.


Proti Putinovi se začínají bouřit ruští miliardáři. Ozývají se i děti oligarchů
Denik.cz | 12:10:00
Vrstva lidí, na kterou masivně spoléhá ruský prezident Vladimir Putin, se částečně začíná obracet mezi němu. Někteří ruští oligarchové totiž vyzvali k zastavení krvavé ruské invaze na Ukrajinu. Proti se postavily také některé děti oligarchů žijící v zahraničí.


Vzdali se čokolády i kapesného. Sbírka školáků platí obědy uprchlíkům z Ukrajiny
Denik.cz | 11:47:00
Žáci 9.C z poděbradské Základní školy Václava Havla přišli minulý týden s myšlenkou sbírky na pomoc uprchlíkům před ukrajinskou válkou. Sami možná netušili, jak brzy bude jejich pomoc potřebná.


Paříž na fotkách v době světové výstavy 1900. Bílinská kyselka tam dostala medaili
pikant | 13:20:53
Podívejte se na Paříž v době světové výstavy v roce 1900. Češi tam sklízeli úspěchy s Bílinskou kyselkou nebo s Muchovými obrazy.


Mladík sledoval soukromé lety Elona Muska, teď hledá tryskáče ruských oligarchů
pikant | 12:23:19
O víkendu založil svůj účet na Twitteru s názvem Russian Oligarch Jets, který již nasbíral více než 100 tisíc sledujících.


Když bude EU s Ukrajinou, může být náš boj vítězný, řekl Zelenskyj europoslancům
Eurozpravy-zahraniční | 13:50:00
Ukrajinci bojují za hodnoty společné s Evropou a za svou evropskou budoucnost. Evropské země nesmí váhat s pomocí v jejich boji, který pak může být vítězný. V projevu k poslancům Evropského parlamentu to dnes řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.


Draghi navrhuje další sankce. Dle francouzského ministra povedou ke kolapsu
Eurozpravy-zahraniční | 13:40:00
Italský premiér Mario Draghi podporuje další zpřísnění sankcí proti Rusku a navrhuje, aby se nové postihy zaměřily zejména na oligarchy a ruskou centrální banku. Premiér to dnes řekl v projevu k poslancům. Podle něj by měl vzniknout veřejný mezinárodní registr movitých Rusů s majetkem přesahujícím deset milionů eur (250 milionů Kč).


Lukašenko řekl, že vyslal vojáky na hranici s Ukrajinou. Dle svědků ji překročili
Eurozpravy-zahraniční | 12:58:00
Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko dnes ohlásil posílení jižní hranice země s Ukrajinou dalšími vojenskými jednotkami. Označil to za preventivní krok, napsala běloruská státní agentura BelTA.


Z Ukrajiny už do okolních zemí uprchlo přes 660 tisíc lidí, uvedla OSN
Eurozpravy-zahraniční | 12:55:00
Z Ukrajiny už kvůli ruské invazi uprchlo více než 660.000 lidí, převážně žen a dětí, uvedl dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Ještě v pondělí úřad hovořil o 500.000 osob. Podle další agentury OSN bylo od vpádu ruských jednotek na Ukrajinu zabito nejméně 136 civilistů, včetně 13 dětí, a dalších 400 utrpělo zranění.


Lavrov mluvil o hrozbě jaderných zbraní na Ukrajině, diplomaté řeč bojkotovali
Eurozpravy-zahraniční | 12:50:00
Rusko se podle tamního ministra zahraničí Sergeje Lavrova musí postavit nebezpečí, že se na Ukrajině objeví jaderné zbraně. V předem nahraném videoprojevu na Konferenci o odzbrojení v Ženevě Lavrov podle agentury TASS také řekl, že je nepřijatelné, aby evropské země měly na svém území americké jaderné zbraně.


Provozovatel plynovodu Nord Stream 2 propustil všechny zaměstnance
Eurozpravy-zahraniční | 12:44:00
Provozovatel německo-ruského plynovodu Nord Stream 2 propustil všech svých 140 zaměstnanců. Ve švýcarské frankofonní televizi RTS to řekl švýcarský ministr hospodářství Guy Parmelin. Provozovatel produktovodu, který už je dokončen, ale nebyl uveden do provozu, informaci zatím oficiálně nepotvrdil.


Na Slovensku začíná vojenské cvičení za účasti amerických vojáků
Eurozpravy-zahraniční | 12:39:00
Na Slovensku začalo dříve naplánované vojenské cvičení za účasti amerických vojáků. Trvat by mělo dva týdny, zapojí se do něj hlavně pozemní jednotky. ČTK to dnes řekl mluvčí slovenské armády Štefan Zemanovič. Cvičení bude patrně v menším rozsahu, po ruské invazi na Ukrajinu Bratislava minulý týden vyslala stovky svých vojáků na pomoc policistům při ochraně hranic s Ukrajinou a při kontrolách na hranici.


Šojgu: Ruská armáda bude působit na Ukrajině až do dosažení stanovených cílů
Eurozpravy-zahraniční | 11:59:00
Ruská armáda bude pokračovat ve "speciální operaci" na Ukrajině až do dosažení stanovených cílů, prohlásil dnes ministr obrany Sergej Šojgu podle ruské agentury TASS. Ta připomněla, že ruský prezident Vladimir Putin za cíl označil "demilitarizaci a denacifikaci" sousední země.


AP: Putinův čin dokázal sjednotit Evropu a obnovit transatlantickou jednotu
Eurozpravy-zahraniční | 11:06:00
Ruský prezident Vladimir Putin za pouhých několik dní dosáhl toho, co se Evropské unii po dlouhá desetiletí nedařilo: Společně nakoupit a poslat zbraně do válečné zóny a obnovit po dlouhá léta narušenou transatlantickou jednotu, napsala dnes agentura AP.


Meziroční růst ekonomiky ve 4. čtvrtletí byl mírně vyšší, než odhadovala ČNB
Eurozpravy-ekonomika | 13:06:00
Meziroční růst české ekonomky byl v loňském čtvrtém čtvrtletí o 0,1 procentního bodu vyšší, než očekávala Česká národní banka v aktuální zimní prognóze. Za rozdílem je ve srovnání s odhady banky především tvorba hrubého kapitálu, u které se hlavně projevoval výrazný příspěvek změny stavu zásob.


Provozovatel plynovodu Nord Stream 2 propustil všechny zaměstnance
Tiscali-zprávy | 13:04:49
Provozovatel německo-ruského plynovodu Nord Stream 2 propustil všech svých 140 zaměstnanců. Ve švýcarské frankofonní televizi RTS to řekl švýcarský ministr hospodářství Guy Parmelin.


Do Česka dorazilo 130 000 dávek vakcíny proti covidu od Novavaxu
Tiscali-zprávy | 12:46:27
Do Česka dorazilo 130 000 dávek vakcíny proti covidu-19 od společnosti Novavax. Předem přihlášení zájemci dostanou SMS, že se mohou k očkování registrovat.


Dokázal Putinův čin sjednotit Evropu a obnovit transatlantickou jednotu?
Tiscali-zprávy | 11:29:53
Ruský prezident Vladimir Putin za pouhých několik dní dosáhl toho, co se Evropské unii po dlouhá desetiletí nedařilo: Společně nakoupit a poslat zbraně do válečné zóny a obnovit po dlouhá léta narušenou transatlantickou jednotu, napsala dnes agentura AP.


Obchodní signály pro pár GBP/USD na 1.–2. března 2022: nakupujte nad úrovní 1,3427 nebo prodávejte pod úrovní 1,3400 (symetrický trojúhelník)
Kurzy.cz | 12:55:45
Na začátku asijské seance otevřel pár GBP/USD medvědím gapem z pátečního zavíracího maxima 1,3409 ke včerejší otevírací ceně 1,3308 (105 pipů). Tento GAP se objevil u všech křížových párů následkem víkendových událostí souvisejících s krizí na Ukrajině.


Šestý den války na Ukrajině. Běloruská armáda vstoupila na území Ukrajiny
Tiscali-zprávy | 09:27:11
Šestý den ruské invaze na Ukrajinu se ke Kyjevu blíží bezmála 30 kilometrů dlouhý konvoj ruské armády.


Německé LNG terminály jako šance pro ČR?
Kurzy.cz | 12:14:18
Německo vybuduje dva terminály pro příjem LNG, řekl v reakci na ruský útok na Ukrajinu kancléř Olaf Scholz. Terminály budou v lokalitě Brunsbüttel a Wilhelmshaven. Tím se otevírá šance i pro Českou republiku, protože vláda uvažuje o majetkovém podílu v&he


MZ: V České republice se od dnešního dne očkuje vakcínou od společnosti Novavax
Kurzy.cz | 11:46:36
Do České republiky dorazily první dávky očkovací látky Nuvaxovid od společnosti Novavax. Proteinovou vakcínou, která má srovnatelnou efektivitu i bezpečnost s mRNA vakcínami, se mohou Češi očkovat u praktických lékařů a […]


MF: Informace pro klienty Sberbank CZ (1.3.2022)
Kurzy.cz | 11:45:00
Situaci kolem Sberbank CZ intenzivně řeší Česká národní banka (ČNB) coby dohledový orgán nad finančními trhy a bankovními domy.Garanční systém nejpozději do 8. března 2022 stanoví den zahájení, místo a způsob vyplácení náhrad vkladů, které bude z Fondu po


Členské státy NATO: Mapa aliance a srovnání s Ruskem. Finsko a Švédsko vstup zvažují
E15-politika | 12:45:00
North Atlantic Treaty Organization, tedy Severoatlantická aliance nebo zkráceně NATO, je aliance evropských a severoamerických zemí, jejímž účelem je zajistit svobodu a bezpečnost svých členů politickými a vojenskými prostředky. Členové aliance spolupracují a radí se při řešení bezpečnostních otázek. Všechna přijatá rozhodnutí jsou výsledkem diskuze členských zemí, jsou tedy konsenzem neboli kolektivním rozhodnutím svých členů.


Provozovatel plynovodu Nord Stream 2 propustil všechny zaměstnance
E15-politika | 12:35:00
Provozovatel německo-ruského plynovodu Nord Stream 2 propustil všech svých 140 zaměstnanců. Ve švýcarské frankofonní televizi RTS to řekl švýcarský ministr hospodářství Guy Parmelin. Provozovatel produktovodu, který už je dokončen, ale nebyl uveden do provozu, informaci zatím oficiálně nepotvrdil. Stanice RTS uvedla, že zástupci projektu dnes budou jednat s představiteli švýcarského kantonu Zug, kde má společnost Nord Stream 2 AG ústředí. Agentura Reuters pak s odkazem na své zdroje uvedla, že společnost Nord Stream 2 AG zvažuje vyhlášení insolvence.


Slováci vykupují jodové tablety. Ministerstvo zdravotnictví jejich užívání nedoporučuje
E15-politika | 11:45:00
Slováci začali v uplynulých dnech vykupovat tablety s obsahem jodu, které se používají při úniku radiace. Ministerstvo zdravotnictví nedoporučilo obyvatelům jejich užívání v rámci prevence a upozornilo na zdravotní rizika. Podle slovenských médií zájem o jodové tablety v zemi stoupl poté, co ruský prezident Vladimir Putin nařídil uvést ruské jaderné síly do vysokého stupně bojové pohotovosti. Slovenské ministerstvo vnitra zase po ruském útoku na Ukrajinu zaznamenalo vyšší počet žádostí občanů země o vydání cestovního pasu.


Technoverse Newsletter: Facebook a Google roky nechávaly Rusko vydělávat na propagandě
E15-politika | 11:30:00
Velké technologické firmy jako Google (Alphabet) a Facebook (Meta) jsou dlouhé roky kritizovány za přístup k dezinformacím na svých platformách. Kvůli ruské invazi na Ukrajinu tato kritika ještě vzrostla, v prvních dnech války totiž „Big Tech“  společnosti nereagovaly tak, aby jejich počínání mělo vůbec nějaký dopad. 


Zásoby plynu vytvořme, s ropou teď raději opatrně, říká šéf státních rezerv Švagr
E15-politika | 11:15:00
Předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr sedí v horkém křesle. Kvůli ruskému vpádu na Ukrajinu svolává mimořádnou poradní skupinu, která sleduje dodávky ropy. Obává se i o plyn, který Česko jako strategickou zásobu vůbec nemá. A ve hře je i budoucnost jeho samotného – SSHR vyplácí Agrofertu šedesát procent peněz z celkového balíku za udržování potravinových zásob, což v době „deagrofertizace“ státní správy vyhlášené novou vládou nevypadá jako dobrá vizitka. „Všichni se teď dívají, kdo byl a kdo nebyl větší nebo menší kamarád s panem expremiérem. Ať si to v případě SSHR dohledají. Odpovědi jsou úplně jasné. Všichni vědí, jaké spory jsem s panem premiérem měl,“ odkazuje mimo jiné i na nákup ropy, o nějž premiéra marně žádal.


Ubytovali Ukrajince, po dvou dnech je vyhodili. Euforie z pomoci může brzy opadnout, varují odborníci
iHned.cz | 15:50:00
Hned jak první ruské tanky překročily ukrajinské hranice, Valerie Balte se svým přítelem na nic nečekala. On jako Ukrajinec žijící v Česku obvolal kamarády a vydal se ještě ve čtvrtek do Lvova, odkud přivezl první várku uprchlíků na...


Majitelé obchodů s ruskými specialitami jsou proti válce na Ukrajině. Čelí vandalům a nejistotě v podnikání
iHned.cz | 15:16:00
Marinovaná rajčata, sušky, jeseterový kaviár nebo čokoládové bonbony. Desítky obchodů s ruskými a ukrajinskými specialitami nabízí v Česku potraviny, na které jsou Rusové a Ukrajinci zvyklí od dětství. Potenciál těchto podniků je veliký, pouze Rusů...


Rusko nedokáže vyhledávat cíle, přijelo s vozidly s konstrukcí ze 70. let. Ukázalo technologickou neschopnost, říká expert
iHned.cz | 15:03:00
Rusko podle Františka Krejčíře z Fakulty vojenských technologií Univerzity obrany ukázalo při útoku na Ukrajinu technologickou neschopnost, kdy nedokáže účinně vyhledávat cíle a v tomto smyslu už nemá žádné eso v rukávu. Krejčíř to v úterý řekl v...


Putinova jaderná hrozba v otázkách a odpovědích
iHned.cz | 14:47:00
Ruský prezident Vladimir Putin v neděli nařídil uvést ruské jaderné síly do vysokého stupně bojové pohotovosti. Proto u strategických raket, v Severní a Tichomořské flotile a také na velení strategických bombardérů drží nyní ruští vojáci bojovou...


Je čas zchudnout. Musíme začít dávat víc na armádu a přejít na dražší zdroje energie
iHned.cz | 12:45:00
Západní, ještě více však střední a východní Evropa se 24. února vzbudila do 11. září. Až doteď mohly či chtěly doufat, že měl Francis Fukuyama pravdu, že nastal konec historie a že vítězství Západu ve studené válce a vzestup liberální demokracie a...


Špatná zpráva pro pivaře: Růst cen drtí i velké hráče, Prazdroj od dubna zdraží
blesk | 15:39:00
Plzeňský Prazdroj, největší český pivovar, zdraží od dubna půllitr čepovaného piva o jednu korunu. Půjde o všechny značky, tedy Pilsner Urquell, Radegast, Gambrinus, Velkopopovický Kozel a Birell v sudech a tancích. Ceny balených piv se nezmění. ČTK informaci získala od hostinských a obchodních řetězců a potvrdil ji mluvčí Prazdroje Zdeněk Kovář. Kvůli rapidnímu růstu vstupních nákladů už od ledna zdražily pivovary Staropramen a Budvar. Prazdroj naposledy zvyšoval cenu většiny produktů loni v říjnu v průměru o tři procenta, poprvé po třech letech zdražil čepovaná piva.


Brno vymění Moskvu a Voroněž za Lvov: Ukrajině pomůže až 20 miliony, děti už jsou ve školách
blesk | 15:29:00
Brno poskytne Ukrajině napadené Ruskem 10 milionů ve formě materiální pomoci, rozhodli v úterý zastupitelé. Stejná částka jako rezerva poslouží na pokrytí nákladů, které vzniknou ve městě při pomoci Ukrajincům prchajícím před válkou.


Omikron může ukončit pandemii, věří genetik Pačes! Co soudí o třetí dávce?
blesk | 15:24:00
Omikron může ukončit pandemii. O tom je přesvědčen doktor Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky AV ČR. Jak se mutace projevuje, jak moc je nakažlivá a je šance, že ukončí pandemii? Na to se Blesk zeptal tohoto odborníka


S Ukrajinou stojí celá Praha: Charitativní koncert na Václaváku pomůže těm, kterým válka vzala domov
blesk | 15:05:00
Doslova tsunami zájmu, empatie, podpory a solidarity hýbe Českem. Způsobil jí vpád ruských vojsk za hranice Ukrajiny. Ta v nerovném boji nezůstává osamocena – podporu ji vyjadřují lidé napříč celým světem. Nabízí zdravotnickou pomoc, ubytování, potraviny, léky i finance. Na Václavském náměstí se k tomu v úterý od 19:00 koná Koncert pro Ukrajinu, na němž vystoupí známé tváře české hudební scény. Dění budeme sledovat živě.


Ukrajinci dojeli na jižní Moravu: Před válkou prchali pět dnů, už si hledají práci
blesk | 14:57:00
„Konečně jsme v bezpečí,“ jásá třináctičlenná skupina uprchlíků před válkou, která v pondělí večer přijela do Kyjova. Místní radnice je ubytovala na internátě a vděční Ukrajinci si tu už hledají si práci.


Poslankyně navrhla metál pro Zelenského! Zeman už nad tím sedí, stihne to do pondělí?
blesk | 14:44:00
Stojí za svými lidmi, vymýšlí, jak ukončit konflikt a zároveň odmítá evakuaci z ostřelovaného Kyjeva. To je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij (44). A podle české poslankyně by měl jeho odvahu ocenit i náš stát!


Já jsem oběť, mou matku znásilnili! Obhajoval se sexuální predátor u soudu: Dostal 6 let
blesk | 14:31:00
Vynutit si sex násilím se rozhodl loni v létě recidivista Ondřej Mach (31). U brněnské přehrady postupně přepadl tři ženy, policisté jej ale i s pomocí veřejnosti rychle dopadli. Krajský soud v Brně muži v odvolacím řízení potvrdil pravomocně šest let za mříže. Nařídil mu i léčbu v detenčním zařízení.


Putin může ohrozit i nás, chce zpět sovětské impérium. Západ zaspal, říká Pospíšil
blesk | 14:31:00
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupil na zasedání Evropského parlamentu. Země žádá o okamžité přijetí do Evropské unie podle nové speciální procedury. Prezidenti osmi členských států, včetně Miloše Zemana, vyzvali k zahájení procesu přístupových jednání. Bude Evropský blok pokračovat v bezprecedentních krocích? O tom v pořadu Epicentrum hovořil europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). 


Policie odložila případ Zemanova převozu do ÚVN. Podezření na neposkytnutí pomoci se neprokázalo
blesk | 14:30:00
Policie dospěla po prověření okolností předcházejících podzimní hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana k závěru, že podezření na trestný čin neposkytnutí pomoci se nepotvrdilo. Uvedla to v úterý Česká televize. K případu byl podávat vysvětlení mimo jiné i vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář. Už dříve policie odložila i podezření na padělání podpisu listiny, kterou Zeman z nemocnice svolal zasedání nově zvolené Poslanecké sněmovny.


Bosý cizinec (22) poničil na Smíchově auto: Alkohol ho tak zmohl, že nezvládl ani nadýchat
blesk | 14:27:00
Mladík oblečný jen do bílého trika s krátkým rukávem a bez bot řádil na Smíchově. Jeho počínání si všiml kolemjdoucí, který zavolal městskou policii. Když v neděli ráno na místo přijeli, našli polonahého cizince opírajícího se o dveře jednoho z domů. Kvůli jeho stavu nebylo možné provést dechovou zkoušku. Strážníci cizince zabalili do termofolie a pomohli mu najít ztracené boty. 


Pokrytecká Meghan opět »bodovala«: O strastech války a chudobě mluvila v outfitu za 8 milionů!
blesk | 14:25:00
Královští pokrytci opět na scéně! Zatímco na Ukrajinu útočí ruští vojáci, princ Harry (37) se svou manželkou, bývalou herečkou Meghan Markleovou (40), nadále budují svou image mladých, krásných a bohatých - a všem to dávají na odiv!


Obecní dům ruší kvůli vpádu na Ukrajinu koncert ruského klavíristy: Virtuos je Putinův zastánce
blesk | 14:05:00
Společnost Obecní dům po dohodě s pořádající agenturou Berin Inglesias Art zrušila bez náhrady koncert ruského klavíristy Denise Matsujeva, který se měl konat 6. března v Praze. Firma to dnes oznámila ČTK. Světově proslulý klavírní virtuos opakovaně veřejně podporoval kroky ruského prezidenta Vladimira Putina, včetně postoje k Ukrajině nebo k anexi Krymu.


Herec Míra Nosek ve Výměně manželek: Jeho partnerka si v prasečáku vyzkouší péči o čtyři děti!
blesk | 14:04:00
TV Nova si pro svoje diváky připravila překvapení. Na jaře odvysílá tři speciální díly Výměny manželek, v nichž si domácnost vymění známé tváře. Jako první to bude herec Jaromír Nosek (44) v epizodě, která bude k vidění už ve středu 2. března.


Ezožínka Houdová radí, jak ukončit válku: Napojte se na jiskru světla! Řekněte to Ukrajinkám, vysmáli se jí lidé
blesk | 14:00:00
Samozvaná sexuální bohyně Helena Houdová (42) aktuálně vydělává na tom, že za nemalý peníz nabízí koučing v oboru sexuality... a plní sociální sítě všelijakými kontroverzními prohlášeními. Tím posledním však narazila - jejím followerům se nelíbí, že její pomocí válkou sužované Ukrajině je jakési „poslání světla“.


Lavrov řečnil v OSN do prázdného sálu: Takhle svět ignoruje Rusko
blesk | 13:45:00
 Rusko se podle tamního ministra zahraničí Sergeje Lavrova musí postavit nebezpečí, že se na Ukrajině objeví jaderné zbraně. V předem nahraném videoprojevu na Konferenci o odzbrojení v Ženevě Lavrov podle agentury TASS také řekl, že je nepřijatelné, aby evropské země měly na svém území americké jaderné zbraně. Většina diplomatů při Lavrovově projevu na protest opustila sál, napsala agentura AFP. Stejně se později členové delegací zachovali i během Lavrovova videoprojevu na zasedání Rady OSN pro lidská práva (UNHRC).


Házenkářky Lvova přešly hranici s taškami v rukou: Trénují v tornádové hale v Hodoníně
blesk | 13:32:00
Válečná vřava udělala z rivalů spojence a přátele. Hodonínský házenkářský klub hned po prvních výstřelech na Ukrajině pozval tamní šampionky z Lvova k sobě na Slovácko.


My, co tady žijeme, chceme žít i nadále. STAN s Lidovci půjdou do voleb v Praze 1 opět spolu
blesk | 13:21:00
V Praze 1 bude v podzimních komunálních volbách opět kandidovat volební koalice My, co tady žijeme tvořená STAN, KDU-ČSL a Iniciativou občanů. Informoval o tom nynější starosta městské části Petr Hejma (STAN). V posledních volbách v roce 2018 se koalice umístila se 12,8 procenty hlasů čtvrtá. Hejma se stal starostou poté, co se v Praze 1 začátkem roku 2020 změnila koalice a v čele radnice skončil Pavel Čižinský (Praha Sobě).


Jaderné zbraně: Které země jich mají nejvíc a kdo podepsal smlouvu o jejich nešíření?
blesk | 13:05:00
Ruský prezident Vladimir Putin v neděli 27. února šokoval svět, když přikázal své armádě uvést do pohotovosti své jaderné síly. Rusko vlastní nejvíce jaderných hlavic na světě, těch má kolem 6000 tisíc. Druhé jsou Spojené státy, které mají hlavic asi o 500 méně. Dohromady tyto dvě země kontrolují kolem 90 procent všech jaderných hlavic. Jaderné zbraně má ve svém arzenálu i 7 dalších zemí, z toho 4 nepodepsaly smlouvu o nešíření jaderných zbraní. Které to jsou a jak velký je jejich arzenál?


Magda Vašáryová 7 měsíců po smrti manžela Lasici (†81): Bála jsem se, že zemřu první!
blesk | 13:00:00
Nadarmo se neříká, že ti největší herci umírají přímo na jevišti. Slovenský herec Milan Lasica (†81) se loni 18. července po písničce uklonil, sesunul se k zemi a zemřel. Pro většinu lidí obrovský šok, ale jeho manželka Magda Vášáryová (73) to tak nevidí, naopak říká, že ji těší vědomí, že odešel šťastně a královsky. 


Obelix nechce válku! Na Putina už tlačí i jeho oblíbenec Depardieu
blesk | 12:59:00
Francouzský herec Gérard Depardieu, který má blízko k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, v úterý vyzval k zastavení bojů na Ukrajině a k zahájení dialogu. Herec to sdělil agentuře AFP.


Krásná dcera Roberta Kodyma (55) Amélie Anna (15): Od táty ani na krok!
blesk | 12:43:00
Po pondělním křtu fotografické knihy kapely Lucie je jasné, pro koho bije srdce Roberta Kodyma (55). Muzikantova dcera Amélie Anna (15) předvedla nejenom svou krásu, ale i velmi vřelý vztah ke svému tátovi. 


Olinka se nemohla dočkat: Mámu donutila porodit doma, pupečník si přestřihl táta
blesk | 12:31:00
Porodní bolesti, u kterých bylo jasné, že už není čas na převoz do nemocnice, přepadly ženu v pět hodin ráno v brněnské části Bystrc. Záchranka dorazil na místo v momentě, kdy se už miminko dralo na svět.


Krach ruského plánu: Provozovatel plynovodu Nord Stream 2 propustil všechny zaměstnance
blesk | 12:29:00
Provozovatel německo-ruského plynovodu Nord Stream 2 propustil všech svých 140 zaměstnanců. Ve švýcarské frankofonní televizi RTS to řekl švýcarský ministr hospodářství Guy Parmelin. Provozovatel produktovodu, který už je dokončen, ale nebyl uveden do provozu, informaci zatím oficiálně nepotvrdil. Stanice RTS uvedla, že zástupci projektu dnes budou jednat s představiteli švýcarského kantonu Zug, kde má společnost Nord Stream 2 AG ústředí.


Zelenskyj udivuje odvahou při útoku Rusů: Kdo je doopravdy nejsledovanější člověk světa?
blesk | 12:25:00
Vladimir Putin a jeho věrní psi jsou asi jediní, kdo si myslí, že ve vedení Ukrajiny jsou jen narkomani a fašisti, jak prohlásil. Zbytek světa si myslí něco úplně jiného, prezidenta Volodymyra Zelenského vnímá jako hrdinného lídra své země. Jeho činy z posledních dní z něj učinily globální hvězdu.


Bělorusko vstoupilo do války?! Přijela jejich kolona, tvrdí Ukrajinci, Lukašenko to odmítá
blesk | 12:10:00
Běloruská vojska vstoupila do Černihivské oblasti Ukrajiny, napsala v úterý ukrajinská agentura Unian s odvoláním na velitelství místní domobrany a obyvatele ukrajinských vsí, kterými prý projížděla kolona běloruských vojenských vozidel. Na ukrajinské straně již dříve zaznívaly obavy, že by běloruský autoritářský vůdce mohl zavléci svou zemi do ruského útoku na Ukrajinu. Alexandr Lukašenko dle Reuters oznámil posílení jednotek na hranici s Ukrajinou dobře vycvičenými sílami rychlé reakce, připravenými zmařit provokace.


Další pomoc Prahy pro uprchlíky z Ukrajiny. V ústřední knihovně si vyřídí doklady i ubytování
blesk | 12:03:00
V ústřední budově Městské knihovny na Mariánském náměstí v Praze začalo fungovat asistenční centrum pro ukrajinské uprchlíky. Od rána odbavilo několik rodin. Na místě si mohou uprchlíci mimo jiné vyřídit potřebné dokumenty, k dispozici jim budou zaměstnanci úřadu práce a dostanou základní humanitární pomoc. Centrum začalo fungovat pro Prahu i Středočeský kraj.


Švédská sexbomba Victoria (47) si užívá v Karibiku: Našla elixír věčného mládí?!
blesk | 12:00:00
Švédská modelka Victoria Silvstedtová (47) si umí užívat! Své křivky vyrazila vystavit na pláže Karibiku a při té příležitosti prozradila, jak se drží v tak báječné kondici.


Za offroad z jiného světa zaplatil nový majitel téměř pět milionů korun
Auto.cz | 14:51:00
Společnost Apocalypse 6x6 se již podle názvu specializuje na třínápravové modely s pohonem šesti kol. Nejnovější výtvor byl nyní prodán na eBayi za 220 tisíc dolarů (4,9 milionu korun).


První závodní Toyota se málem ztratila, sen zakladatele značky ožívá
Auto.cz | 13:55:00
První závodní Racer se téměř ztratil v historii automobilismu. Můžeme se dočkat vzkříšení, protože vnuk oprášil projekt významného dědečka.


Poprvé za volantem omlazené Mazdy CX-5: Velké změny? Netřeba
Auto.cz | 12:56:00
Nejžádanější model značky Mazda v ČR prošel faceliftem a na zkoumání jeho inovací potřebujete pořádně bystrý zrak. První svezení nám ale ukázalo, že víc vlastně ani nebylo potřeba.


"Jste spoluviníkem agrese." Pithart, Šabatová či Horáček vyzvali Zemana k abdikaci
aktuálně.cz | 15:24:22
"Zbývá vám poslední a jediná čestná cesta: Omluvte se ukrajinskému lidu, České republice i našim spojencům a co nejdříve abdikujte!" napsali.


Únorový rozpočet spadl do schodku přes 45 miliard. V březnu má skončit provizorium
aktuálně.cz | 15:19:19
Loni v únoru skončil rozpočet v deficitu 86,1 miliardy korun, což byl nejhorší únorový výsledek od vzniku Česka.


"Bojíte se války, ale ta už začala." Johnson byl jako opařený při proslovu aktivistky
aktuálně.cz | 15:00:00
"Bojíte se třetí světové války, ale ta už začala," naléhala ukrajinská aktivistka na Johnsona.


Válka náš globální byznys neohrozí, tvrdí PPF. V Rusku má projekty za desítky miliard
aktuálně.cz | 14:56:12
Hodnota ruských projektů investiční skupiny PPF je jedna miliarda eur (zhruba 25 miliard korun), což je zhruba desetina hodnoty skupiny.


Nenechte nás na holičkách. Zelenskyj chce Ukrajinu v EU, europoslanci s ním souhlasí
aktuálně.cz | 14:47:24
K jednání europarlamentu se na dálku připojil ukrajinský prezident. Europoslanci vyzvali k zahájení procesu a pasování Ukrajiny na kandidátskou zemi.


Lavrov mluvil k prázdnému sálu. Diplomaté v Ženevě při jeho projevu odešli
aktuálně.cz | 14:40:00
Lavrov ve svém předem nahraném videopříspěvku uvedl, že Rusko se musí postavit nebezpečí, že se na Ukrajině objeví jaderné zbraně.


Meteorologické jaro zahájilo mrazivé ráno. Na Jizerce naměřili minus 22 stupňů
Denik.cz | 15:18:00
Meteorologické jaro začalo v Česku mrazivým ránem. Na horách klesla teplota dnes nad ránem i pod minus 20 stupňů Celsia. Nejchladněji bylo na Jizerce u Kořenova v Jizerských horách, kde teplota klesla na minus 22,8 stupně Celsia, uvedl na facebooku Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Jako meteorologické jaro se označuje období od začátku března do konce května.


Státní rozpočet ke konci února spadl do schodku 45,3 miliardy korun
Denik.cz | 14:39:00
Hospodaření státu se ke konci února dostalo do schodku 45,3 miliardy korun po lednovém přebytku 3,9 miliardy korun. Loni v únoru skončil rozpočet v deficitu 86,1 miliardy korun, což byl nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Informovalo o tom ministerstvo financí. 


FAKENEWS: Z odpíračů roušek se přes noc stali fanoušci Ruska
Denik.cz | 14:11:00
Válka lží na tuzemském internetu začala o dost dřív než ta reálná na Ukrajině. Z lidí, kteří nedávno „pouze“ protestovali proti koronavirovým restrikcím a očkování, se po začátku invaze částečně stali přívrženci Ruska.


Téměř tři miliardy Vysočiny ve Sberbank: Kraji hrozí, že si bude muset půjčovat
Denik.cz | 13:48:00
Peníze uložené ve Sberbank nejsou pryč, pořád jsou naše. Ale nedostaneme se k nim rychle. Tak informoval o současné situaci kolem necelých tří miliard náměstek hejtmana pro ekonomiku Miroslav Houška. Kraj Vysočina stále má u Sberbank 2,365 miliard plus několik set milionů tam mají příspěvkové organizace, dohromady tedy jde o číástku pod tři miliardy korun.


Návrat z narozenin: Opilec blokoval autem silnici, před strážníky padal na zem
Denik.cz | 13:40:00
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Opilý čtyřiapadesátiletý muž řídil po oslavě narozenin auto se dvěma proraženými pneumatikami. Se škodovkou pak blokoval celý jízdní pruh v Kolbenově ulici. Událost se stala v neděli 27. února.


Analýza zlata na 1. března 2022 – průraz stoupajícího kanálu
Kurzy.cz | 15:51:26
Obchodní doporučení: Z časového rámce 1H jsem zjistil, že na začátku evropské seance došlo k neúspěšnému pokusu o pin bar v pozadí, což je známka toho, že prodejci jsou stále tady.


Analýza BTC/USD na 1. března 2022 – Testuje se klíčový pivot rezistence na cenové úrovni 45 000 USD
Kurzy.cz | 15:42:44
Doporučení k obchodování: Na základě časového rámce H4 jsem zjistil, že na cenové úrovni 45 000 USD se nachází důležitá rezistence pivotu, která se právě testuje. Pozorně sledujte cenovou akci kolem tohoto klíčového pivotu, abyste určili další směr.


Geopolitika a ropa
Kurzy.cz | 15:39:50
Podle agentury Bloomberg Intelligence může geopolitická situace na Ukrajině vyvolat globální recesi, která povede k poklesu cen ropy. Ceny ropy po vypuknutí válečných akcí na Ukrajině nedávno přesáhly 100 USD za barel.


Saldo státního rozpočtu zpět v záporných číslech
Kurzy.cz | 15:35:34
Ačkoliv také v únoru hospodařila státní kasa v rámci rozpočtového provizoria, saldo rozpočtu se vrátilo do v posledních letech známějších záporných hodnot. Za první dva měsíce roku tak dosáhl deficit úrovně 45,3 mld. Kč.


Válka na burze. Tržní zákony zůstávají, tentokrát však hrají roli drobní investoři a technologie
Kurzy.cz | 15:29:40
Všechny zásadní konflikty lidských dějin měly vždy citelný vliv také na světovou ekonomiku a s tím spojené propady trhů. Stačí se podívat na dřívější velké geopolitické krize moderní lidské historie.


Ruské trhy začínají vypadat neinvestovatelně. Teď není, jak tam bezpečně investovat, tvrdí veterán kapitálových trhů
Kurzy.cz | 15:18:00
Rusko nese pro globální investory všechny typické známky neinvestovatelného trhu. Akcie se propadly a kapitálové kontroly dusí toky peněz. Z obchodování s rublem se stal úkol hodný Herkula, protože do obchodování s touto měnou se brokerům nechce.


Koruna oslabuje. Může donutit Českou národní banku k intervenci?
Kurzy.cz | 15:17:47
Koruna během dnešního dne dále oslabila proti euru i dolaru. Spolu s ostatními měnami regionu se tak veze na výprodejní vlně, která je navázaná na ukrajinskou krizi. Kurz domácí měny byl během odpoledne nejslabší od přelomu listopadu a prosince. Pokud ...


Jsou na tom vyspělé země nyní ekonomicky rozdílně než před pandemií? - Artus
Kurzy.cz | 15:09:38
Hlavní ekonom francouzské investiční banky Natixis Patrick Artus se v jedné ze svých nových analýz ptá, zda jsou na tom ekonomiky vyspělých zemí nyní výrazně jinak než před pandemií.


Ethereum vzrostlo o více než 10 %, ale...
Kurzy.cz | 15:01:48
Většina kryptoměn dnes zažívá působivý růst. Ethereum vzrostlo o více než 10 % a dostalo se až na hladinu 2 976 USD, kdežto minulý týden se obchodovalo za pouhých 2 300 USD. Býci ale stále nejsou mimo nebezpečí.


XTB: Akcie společnosti Target rostou díky lepšímu výhledu
Kurzy.cz | 14:56:32
Akcie společnosti Target (TGT.US) v pre-marketu rostou přes 11,0 % poté, co americký maloobchodník vykázal lepší než očekávané zisky a zveřejnil optimistický výhled, že růst bude pokračovat i po ziscích z éry pandemie. Target vykázal upravený zisk z...


Spoření se státem podporovanými produkty prohrává boj s inflací, je výhodné pouze pro spořitelny a fondy
Kurzy.cz | 14:43:07
V České republice bylo ke konci roku 2020 uzavřeno 3,24 milionů smluv o stavebním spoření. Popularita „stavebka“ tak meziročně vzrostla o půl procenta, respektive o 16 tisíc.


EUR reaguje slabě na data německé inflace
Kurzy.cz | 14:29:36
Meziroční míra inflace v Německu v únoru meziročně vzrostla na 5,1 %, což je nejvíce od června 1992 z 4,9 % v předchozím měsíci a je v souladu s odhady trhu. Na měsíční bázi skončila inflace na 0,9 %, což je také v souladu s odhady analytiků ve výši 0,...


Export do USA má vysokou přidanou hodnotu, prosazují se i české startupy
Kurzy.cz | 14:28:44
Český vývoz do Spojených států v roce 2021 vzrostl ve srovnání s předchozím rokem téměř o 12 procent a poprvé překročil hodnotu 5 miliard dolarů. Spojené státy pro Česko zůstávají největším vývozním trhem mimo Evropu.


Kurzovní lístek ČNB na úterý 01.03.2022
Kurzy.cz | 14:28:16
Aktuální a historické kurzovní lístky ČNB >>On-line kurzy měn >>Grafy kurzů >>Nejlepší kurzy >>Aktuální zpravodajství >>Kurzovní lístek České národní banky Stát, měna Kód Počet Kurz Kurz 28.2.Změna1.3. Americký dolar USD 1 22.3250 +2.23%22.8240...


XTB: BAE Systems - Evropský defenzivní gigant v ofenzivě
Kurzy.cz | 14:20:09
BAE Systems (BA.UK) má od ruského útoku na Ukrajinu vzestupnou trajektorii. Nezdá se, že by se situace v Evropě zmírňovala a Západ se rozhodl podniknout konkrétní kroky proti agresi Ruské federace s následným zvýšením výdajů na obranu. Od 24. února akc...


ČNB: Informace pro klienty Sberbank CZ
Kurzy.cz | 14:18:39
Co opatření ČNB vůči Sberbank CZ znamená?


Hrubý domácí produkt ve 4. čtvrtletí 2021 zhruba v souladu s prognózou ČNB
Kurzy.cz | 14:18:37
Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o HDP za 4. čtvrtletí roku 2021: Podle dnes zveřejněného odhadu ČSÚ vzrostl hrubý domácí produkt očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku meziročně o 3,6 %.


GER: Harmonizovaná inflace vzrostla
Kurzy.cz | 14:11:29
Harmonizovaná inflace v únoru podle předběžných odhadů vzrostla na 5,5 % meziročně oproti 5,1 % v lednu. Trhy očekávaly růst na 5,4 % meziročně.


MF: Plnění státního rozpočtu ČR za únor 2022
Kurzy.cz | 14:00:00
Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci února deficitem ve výši 45,3 mld. Kč. Po očištění o příjmy z Evropské unie a finančních mechanismů, stejně jako o výdaje na tyto projekty, činil schodek 44,5 mld. Kč.


Měsíční pokladní plnění státního rozpočtu v roce 2022 (1.3.2022)
Kurzy.cz | 14:00:00
Měsíční pokladní plnění státního rozpočtu r. 2022 - Doplněny výsledky za únor 2022.


EUR/USD. Pokud se opravdu potopí, bude to krásné: euro se v moři negativity snaží chytit stébla
Kurzy.cz | 13:44:41
Washington informoval o ruské invazi do sousední země tak často, že obchodníci přestali brát tyto signály vážně. Kromě toho se objevily naděje, že se podaří zabránit vznikajícímu konfliktu a řešení situace kolem Ukrajiny diplomatickou cestou se zdálo být&


Ukrajinci jsou aktuálně nejčastějšími zahraničními majiteli firem v Česku, přeskočili Rusy. Ukrajinské majitele má v Česku přes 12,5 tisíce společností, ruské majitele 11 tisíc
Kurzy.cz | 13:42:38
Občané Ukrajiny jsou nejvíce zastoupenými zahraničními vlastníky českých firem. Na první příčce předstihli Rusy, kteří žebříček vedli ještě na jaře 2021. Ukrajinci aktuálně vlastní padesátiprocentní nebo vyšší podíl v celkem 12 538 společnostech, které&he


MZ: Informace k procesu uznávání pro pracovníky ze zemí mimo EU, zejména z Ukrajiny
Kurzy.cz | 13:31:48
Ministerstvo zdravotnictví ČR, Odbor ONP tímto sděluje, že proces uznávání kvalifikací získaných v zemích mimo EU není nadále nijak omezen. V souvislosti s událostmi, které se dějí na území Ukrajiny, mohou mít někteří žadatelé v současné době problém s...


Rostoucí geopolitické napětí tlačí kurz koruny do silné defenzivy
Kurzy.cz | 13:24:06
Odpojení ruského finančního systému od SWIFTu má podle mě jen omezený přímý dopad na kurz CZK vůči EUR, ale řetězovitý nepřímý dopad na kurz CZK může být obrovský. A to se nyní začíná ukazovat. Je nutné uvažovat v následující linii. Odpojení Ruska od SWIF


XTB: Indexy klesají a ropa dále roste
Kurzy.cz | 12:30:17
Zatímco hlavní evropské akciové indexy zahájily dnešní obchodování téměř beze změny, stabilizace dlouho nevydržela a poslala indexy níže. Indexy z Německa, Francie a Nizozemska se dnes obchodují o 1,0-1,5 % níže. Brent vyskočil zpět nad 100 dolarů, zat...


Finanční a ekonomické informace 2/2022
Kurzy.cz | 11:09:06
Únorové číslo dokumentačního bulletinu Finanční a ekonomické INFORMACE Vám přináší další přehled nejnovějších informací o dokumentovaných odborných článcích, o nových knihách a o dalších informačních zdrojích, vybraných přímo pro potřeby pracovníků MF ...


Z Facebooku, YouTube a čínského TikToku zmizela proruská média RT a Sputnik. Sociální sítě začaly blokovat kremelskou propagandu
Hospodářské noviny | 16:20:00
Provozovatelé sociálních sítí začínají pod tlakem evropských vlád blokovat ruskou propagandu. V noci na úterý společnost Meta vypnula na Facebooku a Instagramu pro evropské uživatele profily předních ruských médií Russia Today (RT) a Sputnik. Ke...


Ubytovali Ukrajince, po dvou dnech je vyhodili. Euforie z pomoci může brzy opadnout, varují odborníci
Hospodářské noviny | 15:50:00
Hned jak první ruské tanky překročily ukrajinské hranice, Valerie Balte se svým přítelem na nic nečekala. On jako Ukrajinec žijící v Česku obvolal kamarády a vydal se ještě ve čtvrtek do Lvova, odkud přivezl první várku uprchlíků na...


Na zlaté cihly zapomeňte, svět hledá nové bezpečí. Jako první znovuobjevil bitcoin
Hospodářské noviny | 15:44:00
Stačilo pár dní války na Ukrajině, aby se z bytů, chalup i komerčních nemovitostí stalo nežádoucí zboží. Česká republika je sice od konfliktu vzdálená geograficky i politicky, nicméně chuť nakupovat, teď, když je vývoj situace krajně nejistý a nikdo...


Majitelé obchodů s ruskými specialitami jsou proti válce na Ukrajině. Čelí vandalům a nejistotě v podnikání
Hospodářské noviny | 15:16:00
Marinovaná rajčata, jeseterový kaviár, čokoládové bonbony nebo kulaté sušenky „sušky“. Desítky obchodů s ruskými a ukrajinskými specialitami nabízí v Česku potraviny, na které jsou Rusové a Ukrajinci zvyklí od dětství. Potenciál těchto...


Rusko nedokáže vyhledávat cíle, přijelo s vozidly s konstrukcí ze 70. let. Ukázalo technologickou neschopnost, říká expert
Hospodářské noviny | 15:03:00
Rusko podle Františka Krejčíře z Fakulty vojenských technologií Univerzity obrany ukázalo při útoku na Ukrajinu technologickou neschopnost, kdy nedokáže účinně vyhledávat cíle a v tomto smyslu už nemá žádné eso v rukávu. Krejčíř to v úterý řekl v...


Putinova jaderná hrozba v otázkách a odpovědích
Hospodářské noviny | 14:47:00
Ruský prezident Vladimir Putin v neděli nařídil uvést ruské jaderné síly do vysokého stupně bojové pohotovosti. Proto u strategických raket, v Severní a Tichomořské flotile a také na velení strategických bombardérů drží nyní ruští vojáci bojovou...


Je čas zchudnout. Musíme začít dávat víc na armádu a přejít na dražší zdroje energie
Hospodářské noviny | 12:45:00
Západní, ještě více však střední a východní Evropa se 24. února vzbudila do 11. září. Až doteď mohly či chtěly doufat, že měl Francis Fukuyama pravdu, že nastal konec historie a že vítězství Západu ve studené válce a vzestup liberální demokracie a...


Bývalí politici a signatáři Charty 77 vyzvali Zemana k abdikaci. Vadí jim jeho dlouholetá podpora Ruska
ČT24 | 14:20:31
Podle společného prohlášení osmi bývalých politiků nebo signatářů Charty 77 by měl prezident Miloš Zeman abdikovat kvůli tomu, že se podporou ruského prezidenta Vladimira Putina stal spoluviníkem ruské agrese na Ukrajině. Výzvu podpořil někdejší předseda vlády a Senátu Petr Pithart, bývalá ombudsmanka Anna Šabatová nebo Zemanův protikandidát z minulých prezidentských voleb Michal Horáček. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček prohlášení nekomentoval.


Vážně chce ještě někdo topit ruským plynem?
Respekt | 14:52:33
Loni Česko zaplatilo za ruský plyn a ropu přesně sto miliard korun. Půjde to změnit?Bezletová zóna je v zásadě střet mezi NATO a Ruskem, riskovali bychom jadernou eskalaci
Respekt | 13:49:55
S odborníkem na jaderné zbraně Michalem Smetanou o nukleární válce, riziku špatného odhadu a taktice iracionalityOperátoři zablokovali šest dezinformačních webů kvůli agresi Ruska
Eurozpravy-domácí | 16:23:00
Tuzemští mobilní operátoři zablokovali přístup na šest dezinformačních webů v českém jazyce. Vyhověli tak výzvě vlády a Národního centra kybernetických operací a připojí se k opatřením zamezujícím šíření ruské propagandy v kybernetickém prostoru ČR.


CK kvůli bojům na Ukrajině nezaznamenaly útlum poptávky, lidé zájezdy neruší
Eurozpravy-domácí | 16:08:00
Tuzemské cestovní kanceláře (CK) a agentury v důsledku bojů na Ukrajině nezaznamenaly útlum poptávky. Zakoupené zájezdy na Velikonoce ani další období lidé neruší. Svátky jara se mnoho Čechů chystá strávit v Egyptě, Spojených arabských emirátech (SAE), zvedá se zájem o eurovíkendy. Odlety i odjezdy aktuálních pobytů se uskutečňují podle plánu. Vyplývá to z ankety ČTK mezi CK a agenturami.


Státní rozpočet ke konci února spadl do schodku 45,3 miliardy korun
Eurozpravy-domácí | 15:55:00
Hospodaření státu se ke konci února dostalo do schodku 45,3 miliardy korun po lednovém přebytku 3,9 miliardy korun. Loni v únoru skončil rozpočet v deficitu 86,1 miliardy korun, což byl nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí.


Stanjura navrhne přesun 1,8 mld. Kč na pomoc uprchlíkům a Ukrajině
Eurozpravy-domácí | 15:38:00
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) navrhne při pátečním druhém čtení státního rozpočtu na letošní rok ve Sněmovně přesun 1,8 miliardy korun na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny a na humanitární pomoc této zemi, která čelí ruské vojenské agresi.


Zdravotní ústav doporučuje sekvenaci covidových vzorků od uprchlíků z Ukrajiny
Eurozpravy-domácí | 15:14:00
Státní zdravotní ústav (SZÚ) doporučuje posílat k sekvenaci vzorky od případných covid pozitivních uprchlíků z Ukrajiny. Jde o předběžnou opatrnost, uvedl SZÚ v týdenním shrnutí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková onemocnění, které se věnuje šíření nových variant koronaviru. V současné době v ČR převládá varianta omikron, tvoří 99 procent případů, zhruba 16,7 procenta tvoří její subvarianta BA.2.


Mobilní operátoři rozdají ukrajinským uprchlíkům desítky tisíc SIM karet
Eurozpravy-domácí | 14:54:00
Tuzemští mobilní operátoři dodají přes neziskové organizace uprchlíkům z Ukrajiny desítky tisíc přednabitých mobilních SIM karet. Ve spolupráci se slovenskými a maďarskými operátory pak posílí na hranicích s Ukrajinou signál prostřednictvím mobilních základnových stanic, které dali k dispozici. Vyplývá to z dnešních vyjádření firem pro ČTK.


Pithart či Horáček vyzvali prezidenta Zemana k abdikaci
Eurozpravy-domácí | 14:08:00
Prezident Miloš Zeman se podporou ruského prezidenta Vladimira Putina stal spoluviníkem ruské agrese na Ukrajině a měl by abdikovat. Vyzvalo ho k tomu ve společném prohlášení osm bývalých politiků nebo signatářů Charty 77 včetně někdejšího předsedy vlády a Senátu Petra Pitharta, bývalé ombudsmanky Anny Šabatové nebo Zemanova protikandidáta z minulé volby hlavy státu Michala Horáčka.


Do Česka dorazilo 130 tisíc dávek vakcíny proti covidu od Novavaxu
Eurozpravy-domácí | 12:29:00
Do Česka dorazilo 130.000 dávek vakcíny proti covidu-19 od společnosti Novavax. Předem přihlášení zájemci dostanou SMS, že se mohou k očkování registrovat. ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Celkově je objednáno 375.000 dávek pro očkování 187.500 osob. Zájemců je podle aktuálních informací ministerstva zatím 8252.


Válek napsal lékařům: Naším úkolem bude pomoci uprchlíkům u nás
Eurozpravy-domácí | 12:24:00
Naším úkolem je pomoci uprchlíkům z Ukrajiny přicházejícím do ČR v tuzemských ordinacích a nemocnicích, napsal v dopise lékařům ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Připomněl také ukrajinské lékaře, kteří odjeli svou zemi bránit a pomáhat raněným. Dopis zveřejnila Česká lékařská komora (ČLK) a ministerstvo zdravotnictví jeho znění ČTK potvrdilo.


Ukrajinský pracovník: Je důležité, aby se svět dozvěděl, co se děje na Ukrajině
Eurozpravy-domácí | 11:35:00
Ukrajinský pracovník zlínské průmyslové Kovárny Viva Anatolii Hladchenko považuje za velmi důležité, aby se celý svět dozvěděl, co se děje na Ukrajině. Třiatřicetiletý muž, který je původní profesí učitel a vědec, se do Česka dostal teprve zhruba před měsícem. Je však rád, že nyní může svou rodinu a komunitu na Ukrajině na dálku podporovat, zejména finančně, řekl ČTK.


EU je podle komisařky Johanssonové připravena pomoci zemím s vlnou uprchlíků
Eurozpravy-zahraniční | 16:05:00
Evropská unie je připravena pomoci finančně i personálně členským státům evropského bloku, které nejvíce zasáhla uprchlická vlna z Ukrajiny v souvislosti s válečným konfliktem v této zemi, a také samotným uprchlíkům. Novinářům to dnes v Bratislavě řekla eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová.


Další kolo rusko-ukrajinských jednání by se mělo konat ve středu
Eurozpravy-zahraniční | 15:35:00
Další kolo rusko-ukrajinských rozhovorů by se mělo konat ve středu 2. března, píše ruská agentura TASS s odvoláním na svůj zdroj z ruské strany. Ukrajina termín zatím nepotvrdila.


Kancléř Scholz slíbil další vojenskou a humanitární podporu Ukrajině
Eurozpravy-zahraniční | 14:02:00
Německo podporuje Ukrajinu vojenským a humanitárním vybavením a bude v tom nadále pokračovat. Dnes to po jednání s lucemburským premiérem Xavierem Bettelem prohlásil německý kancléř Olaf Scholz. Kancléř opětovně vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby z Ukrajiny stáhl ruské vojáky a usedl k jednacímu stolu.


Představitelé českého sportu podporují vyloučení Rusů a Bělorusů ze soutěží
Eurozpravy-sport | 16:37:00
Představitelé českého sportu podporují vyloučení Rusů a Bělorusů z mezinárodního sportovního dění, k němuž vyzval Mezinárodní olympijský výbor. Předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval a předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta podepsali společné prohlášení, v němž stejně jako česká politická reprezentace zastávají nekompromisní postoj kvůli okupaci Ukrajiny. Věří, že tvrdý přístup v oblasti sportu může pomoci.


Kdo má zabít prezidenta Zelenského? Putinův úkol pro žoldáky z Vagnerovy skupiny
Reflex | 16:00:00
Když cestují do ciziny, vydává jim pasy stejná kancelář jako elitním agentům ruské rozvědky. Pokud jsou při akci zraněni, mají bezplatnou špičkovou péči na soukromých klinikách. Jejich hlavní stan sousedí se základnou armádní brigády zvláštního určení. Oficiálně od nich dává Kreml ruce pryč, ale je veřejným tajemstvím, že pro Putina už dělali špinavou práci na Ukrajině v roce 2014, zabíjeli v Sýrii, Libyi, v Mali… Teď mají žoldnéři z tzv. Vagnerovy skupiny další vražednou misi: Zlikvidovat v Kyjevě prezidenta Volodymyra Zelenského.


Běž domů, Voloďo, čeká tě tribunál: Pět důvodů ruského debaklu na Ukrajině
Reflex | 15:00:00
Je to stále jasnější: Putin na Ukrajině nečelí jen problémům, ale naprosté blamáži. Zatímco Západ je v postupu proti diktátorovi sjednocený jako nikdy dřív, jeho technika na Ukrajině hoří, jeho vojáci umírají po stovkách. Vojenská prestiž Ruska, klíčový aspekt mezinárodního postavení země, taje s každým snímkem vzdávajících se ruských záklaďáků. Proč se z obávaného medvěda stal globální klaun? Tady je pět důvodů:


Umělci Ukrajině: Dnes benefiční koncerty v Praze, Brně a Liberci. V dalších dnech se přidají další
Reflex | 13:00:00
Už o víkendu vyráželi čeští umělci na slovensko-ukrajinské hranice s humanitární pomocí a přiváželi první uprchlíky do azylu k nám do vnitrozemí. Od zahájení zrůdné agrese Ruské federace na Ukrajině uplynulo šest dnů a dnes se už konají první akce na podporu obrany nezávislé Ukrajiny.


Západ překvapil Putina, ale i sebe. Sankční Blitzkrieg se zapíše do historie
Reflex | 11:30:00
Ještě před pár dny pro většinu z nás SWIFT znamenal maximálně tak příjmení slavné zpěvačky a naopak příjmení ukrajinského prezidenta bychom z paměti nevylovili. Dnes se u piva hádáme o tom, které sankce měly přijít dřív a které vůbec, jak to že nejsou vyškrtnuty ze SWIFTu všechny ruské banky a jestli by měl Volodymyr Zelenskyj jet vyjednávat mír osobně nebo je v roce 2022 přípustné mluvit po internetu. Hlavně si ale samozřejmě myslíme, že bychom to sami všechno udělali líp. „Na co čekají?" ptali jsme se opakovaně v otázkách kolem sankcí. Jenže kroky spojenců jsou mnohem chytřejší než naše povídání u půllitru.


Před 30 lety vzplála válka v Jugoslávii, nejkrvavější konflikt v poválečné Evropě
Reflex | 11:00:00
Po Titově smrti zabředla Jugoslávie do hluboké politické a ekonomické krize, jež vyústila v růst nacionalismu a znovu otevřela sotva zacelené rány. Nejvyhraněněji se tato nenávist projevila ve vztazích mezi Srby a Chorvaty, ale záhy se v ještě vražednějším rozsahu projevila v multietnické Bosně a Hercegovině, která se za druhé světové války stala místem nejtěžších bojů partyzánské guerilly.


Šest dezinformačních webů je zablokovaných kvůli agresi Ruska vůči Ukrajině
Tiscali-zprávy | 16:34:05
Tuzemští mobilní operátoři zablokovali přístup na šest dezinformačních webů v českém jazyce.


Z Prahy odjede vlak s humanitární pomocí. Stanjura navrhne přesun financí na pomoc uprchlíkům
Tiscali-zprávy | 15:57:23
Dnes večer odjede na Ukrajinu z Prahy vlak s humanitární pomocí pro Kyjev. Ministr Stanjura chce navrhnout přesun 1,8 miliardy korun na pomoc ukrajinským uprchlíkům.


Před 90 lety byl spáchán zločin století a nejznámější únos
Tiscali-zprávy | 14:24:32
Pouhých dvacet měsíců bylo synovi amerického leteckého hrdiny Charlese Lindbergha, když byl v roce 1932 unesen a navzdory zaplacení výkupného nalezen mrtev. Případ, označovaný ve své době za zločin století, inspiroval mimo jiné i Agathu Christie k napsání jejího nejslavnějšího románu Vražda v Orient expresu.


Rusko se může proti vyloučení z akcí IIHF bránit u sportovní arbitráže
Tiscali-zprávy | 13:36:43
Vedení Ruské hokejové federace naznačilo, že by se proti vyloučení ze všech akcí Mezinárodní hokejové federace (IIHF) mohlo bránit u Mezinárodní sportovní arbitráže (CAS). 


Šestý den války na Ukrajině. Vrátíme se živí, ujišťují ukrajinští vojáci
Tiscali-zprávy | 09:27:11
Šestý den ruské invaze na Ukrajinu se ke Kyjevu blíží bezmála 30 kilometrů dlouhý konvoj ruské armády.


Operátoři zablokovali šest dezinformačních webů kvůli agresi Ruska na Ukrajinu
E15-ekonomika | 16:20:00
Tuzemští mobilní operátoři zablokovali přístup na šest dezinformačních webů v českém jazyce. Vyhověli tak výzvě vlády a Národního centra kybernetických operací a připojí se k opatřením zamezujícím šíření ruské propagandy v kybernetickém prostoru České republiky. Oznámila to Asociace provozovatelů mobilních sítí, která operátory sdružuje.


Úprk západních gigantů ohrožuje ruskou produkci ropy a plynu
E15-ekonomika | 15:00:00
Invaze na Ukrajinu nevyvolala jen sankce ze strany západních zemí, svůj byznys s Ruskem přehodnocuje i řada firem. Týká se to i těžebního sektoru, na kterém z velké míry stojí ruská ekonomika a je z něj tak značně financována i současná válka. Ukončení ruských aktivit už ohlásily společnosti BP, Shell a Equinor a další o něm uvažují. Pro budoucnost těžby ropy a plynu v Rusku to může znamenat komplikace, odchod však bude složitý i pro samotné firmy.


Rusko dočasně zakáže cizincům prodávat ruská aktiva, nechce politický tlak
E15-ekonomika | 14:53:00
Rusko dočasně zakáže zahraničním investorům prodávat ruská aktiva, aby se ujistilo, že se rozhodují uvážlivě, nikoliv pod politickým tlakem. Na dnešním zasedání ruské vlády to řekl premiér Michail Mišustin. Vláda také využije svého rozsáhlého státního investičního fondu, ze kterého vezme až jeden bilion rublů (přes 223 miliard korun) na nákup akcií ruských společností.


EU zahájí jednání o přistoupení Ukrajiny. Rozhovory budou složité, prohlásil Michel
E15-ekonomika | 14:21:00
Evropská unie musí seriózně projednat legitimní ukrajinskou žádost o přijetí do svých řad. Europoslancům to v reakci na oznámení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského řekl předseda Evropské rady Charles Michel. Dosáhnout potřebné jednomyslné shody však bude vzhledem k rozdílným pohledům jednotlivých států složité, upozornil. Zelenskyj krátce předtím prohlásil, že Ukrajinci bojují za hodnoty společné s Evropou a za svou evropskou budoucnost. Vyzval evropské země, aby neváhaly s pomocí v jejich boji, který pak může být vítězný.


Vincent Mortier: Nakupovat je předčasné, držte hotovost. Burzám hrozí další zásah
E15-ekonomika | 14:00:00
Investory čeká nelehká doba symbolizovaná strašidelným pojmem stagflace. „Neočekáváme, že by se situace vyřešila rychle, a proto je pravděpodobné, že dojde k dalšímu přecenění globálních rizikových aktiv,“ varuje Vincent Mortier, šéf investic francouzské skupiny Amundi, největšího správce aktiv v Evropě.


Členské státy NATO: Mapa aliance a srovnání s Ruskem. Finsko a Švédsko vstup zvažují
E15-ekonomika | 12:45:00
North Atlantic Treaty Organization, tedy Severoatlantická aliance nebo zkráceně NATO, je aliance evropských a severoamerických zemí, jejímž účelem je zajistit svobodu a bezpečnost svých členů politickými a vojenskými prostředky. Členové aliance spolupracují a radí se při řešení bezpečnostních otázek. Všechna přijatá rozhodnutí jsou výsledkem diskuze členských zemí, jsou tedy konsenzem neboli kolektivním rozhodnutím svých členů.


Provozovatel plynovodu Nord Stream 2 propustil všechny zaměstnance
E15-ekonomika | 12:35:00
Provozovatel německo-ruského plynovodu Nord Stream 2 propustil všech svých 140 zaměstnanců. Ve švýcarské frankofonní televizi RTS to řekl švýcarský ministr hospodářství Guy Parmelin. Provozovatel produktovodu, který už je dokončen, ale nebyl uveden do provozu, informaci zatím oficiálně nepotvrdil. Stanice RTS uvedla, že zástupci projektu dnes budou jednat s představiteli švýcarského kantonu Zug, kde má společnost Nord Stream 2 AG ústředí. Agentura Reuters pak s odkazem na své zdroje uvedla, že společnost Nord Stream 2 AG zvažuje vyhlášení insolvence.


Slováci vykupují jodové tablety. Ministerstvo zdravotnictví jejich užívání nedoporučuje
E15-ekonomika | 11:45:00
Slováci začali v uplynulých dnech vykupovat tablety s obsahem jodu, které se používají při úniku radiace. Ministerstvo zdravotnictví nedoporučilo obyvatelům jejich užívání v rámci prevence a upozornilo na zdravotní rizika. Podle slovenských médií zájem o jodové tablety v zemi stoupl poté, co ruský prezident Vladimir Putin nařídil uvést ruské jaderné síly do vysokého stupně bojové pohotovosti. Slovenské ministerstvo vnitra zase po ruském útoku na Ukrajinu zaznamenalo vyšší počet žádostí občanů země o vydání cestovního pasu.


Technoverse Newsletter: Facebook a Google roky nechávaly Rusko vydělávat na propagandě
E15-ekonomika | 11:30:00
Velké technologické firmy jako Google (Alphabet) a Facebook (Meta) jsou dlouhé roky kritizovány za přístup k dezinformacím na svých platformách. Kvůli ruské invazi na Ukrajinu tato kritika ještě vzrostla, v prvních dnech války totiž „Big Tech“  společnosti nereagovaly tak, aby jejich počínání mělo vůbec nějaký dopad. 


Zásoby plynu vytvořme, s ropou teď raději opatrně, říká šéf státních rezerv Švagr
E15-ekonomika | 11:15:00
Předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr sedí v horkém křesle. Kvůli ruskému vpádu na Ukrajinu svolává mimořádnou poradní skupinu, která sleduje dodávky ropy. Obává se i o plyn, který Česko jako strategickou zásobu vůbec nemá. A ve hře je i budoucnost jeho samotného – SSHR vyplácí Agrofertu šedesát procent peněz z celkového balíku za udržování potravinových zásob, což v době „deagrofertizace“ státní správy vyhlášené novou vládou nevypadá jako dobrá vizitka. „Všichni se teď dívají, kdo byl a kdo nebyl větší nebo menší kamarád s panem expremiérem. Ať si to v případě SSHR dohledají. Odpovědi jsou úplně jasné. Všichni vědí, jaké spory jsem s panem premiérem měl,“ odkazuje mimo jiné i na nákup ropy, o nějž premiéra marně žádal.


Operátoři zablokovali šest dezinformačních webů kvůli agresi Ruska na Ukrajinu
E15-politika | 16:20:00
Tuzemští mobilní operátoři zablokovali přístup na šest dezinformačních webů v českém jazyce. Vyhověli tak výzvě vlády a Národního centra kybernetických operací a připojí se k opatřením zamezujícím šíření ruské propagandy v kybernetickém prostoru České republiky. Oznámila to Asociace provozovatelů mobilních sítí, která operátory sdružuje.


Úprk západních gigantů ohrožuje ruskou produkci ropy a plynu
E15-politika | 15:00:00
Invaze na Ukrajinu nevyvolala jen sankce ze strany západních zemí, svůj byznys s Ruskem přehodnocuje i řada firem. Týká se to i těžebního sektoru, na kterém z velké míry stojí ruská ekonomika a je z něj tak značně financována i současná válka. Ukončení ruských aktivit už ohlásily společnosti BP, Shell a Equinor a další o něm uvažují. Pro budoucnost těžby ropy a plynu v Rusku to může znamenat komplikace, odchod však bude složitý i pro samotné firmy.


Rusko dočasně zakáže cizincům prodávat ruská aktiva, nechce politický tlak
E15-politika | 14:53:00
Rusko dočasně zakáže zahraničním investorům prodávat ruská aktiva, aby se ujistilo, že se rozhodují uvážlivě, nikoliv pod politickým tlakem. Na dnešním zasedání ruské vlády to řekl premiér Michail Mišustin. Vláda také využije svého rozsáhlého státního investičního fondu, ze kterého vezme až jeden bilion rublů (přes 223 miliard korun) na nákup akcií ruských společností.


EU zahájí jednání o přistoupení Ukrajiny. Rozhovory budou složité, prohlásil Michel
E15-politika | 14:21:00
Evropská unie musí seriózně projednat legitimní ukrajinskou žádost o přijetí do svých řad. Europoslancům to v reakci na oznámení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského řekl předseda Evropské rady Charles Michel. Dosáhnout potřebné jednomyslné shody však bude vzhledem k rozdílným pohledům jednotlivých států složité, upozornil. Zelenskyj krátce předtím prohlásil, že Ukrajinci bojují za hodnoty společné s Evropou a za svou evropskou budoucnost. Vyzval evropské země, aby neváhaly s pomocí v jejich boji, který pak může být vítězný.


Vincent Mortier: Nakupovat je předčasné, držte hotovost. Burzám hrozí další zásah
E15-politika | 14:00:00
Investory čeká nelehká doba symbolizovaná strašidelným pojmem stagflace. „Neočekáváme, že by se situace vyřešila rychle, a proto je pravděpodobné, že dojde k dalšímu přecenění globálních rizikových aktiv,“ varuje Vincent Mortier, šéf investic francouzské skupiny Amundi, největšího správce aktiv v Evropě.


Školy se připravují na začleňování ukrajinských dětí. Uprchlíci mohou v Česku zůstat i natrvalo
iHned.cz | 17:17:00
Ještě než na Ukrajině vypukla válka, dorazili do Česka první Ukrajinci, kteří tu mají příbuzné či známé. O začlenění do škol zatím projevili zájem rodiče desítek dětí a další budou podle neziskových organizací postupně přibývat. S tím přijdou i...


Senátor připravil zákon, který umožní Čechům bojovat na Ukrajině. Podporu ale hledá těžko
iHned.cz | 17:08:00
Senátor Václav Láska z klubu Senátor 21 už má připravený zákon, který by vládě umožnil povolit Čechům účast v bojích za cizí armády. Tuto středu chce návrh předložit na schůzi Senátu. Reaguje tím mimo jiné na výzvu ukrajinského prezidenta...


Plzeňský Prazdroj zdraží od dubna všechna čepovaná piva o korunu na půllitru
iHned.cz | 16:50:00
Plzeňský Prazdroj, největší český pivovar, zdraží od dubna půllitr čepovaného piva o jednu korunu. Půjde o všechny značky, tedy Pilsner Urquell, Radegast, Gambrinus, Velkopopovický Kozel a Birell v sudech a tancích. Ceny lahvového a plechovkového...


Z Facebooku, YouTube a čínského TikToku zmizela proruská média RT a Sputnik. Sociální sítě začaly blokovat kremelskou propagandu
iHned.cz | 16:20:00
Provozovatelé sociálních sítí začínají pod tlakem evropských vlád blokovat ruskou propagandu. V noci na úterý společnost Meta vypnula na Facebooku a Instagramu pro evropské uživatele profily předních ruských médií Russia Today (RT) a Sputnik. Ke...


Na zlaté cihly zapomeňte, svět hledá nové bezpečí. Jako první znovuobjevil bitcoin
iHned.cz | 15:44:00
Stačilo pár dní války na Ukrajině, aby se z bytů, chalup i komerčních nemovitostí stalo nežádoucí zboží. Česká republika je sice od konfliktu vzdálená geograficky i politicky, nicméně chuť nakupovat, teď, když je vývoj situace krajně nejistý a nikdo...


Škodovce kvůli ruské agresi chybí ukrajinské díly pro Enyaq
iHned.cz | 14:38:00
Válka na Ukrajině se ještě více podepíše do už tak trpící výroby mladoboleslavské automobilky Škoda Auto. Její ukrajinští dodavatelé jí totiž nejsou schopni dodávat díly. Odnese to například elektrické SUV Enyaq, jehož výrobní čísla od začátku...


Vysoká inflace tu kvůli válce zůstane
iHned.cz | 12:30:00
Povede rusko-ukrajinská válka k dalšímu cenovému růstu? Války v dějinách vyvolávaly inflaci. Růst poptávky po zbraních vede při omezených finančních a výrobních zdrojích k omezení nabídky spotřebního zboží. Odložená poptávka po spotřebních statcích...


"Tátu jsme nechali v Kyjevě, slíbil, že nám zachrání domov." Svědectví na hranicích
aktuálně.cz | 17:24:25
"Chceme žít jako svobodní lidé, a pokud na to přijde, jsme připraveni za to zemřít v boji," popisuje žena, která se synem na Ukrajině naopak zůstala.


Ohořelá loď Felicity Ace se 4000 auty nevydržela. Potopila se na rozbouřeném moři
aktuálně.cz | 17:08:26
Automobily na palubě ohořelého plavidla měly celkovou hodnotu přes devět miliard korun.


Úzkost z války lze zahnat pomocí. Mluvme spolu o svých pocitech, říká psycholožka
aktuálně.cz | 16:27:36
Prožívat v době ruské invaze na Ukrajinu hněv či bezmoc je přirozené, říká v rozhovoru psycholožka se zaměřením na mimořádné události Jana Majzlíková.


V Unii se rozjely kroky k urychlenému členství Ukrajiny. Michel: Bude to obtížné
Denik.cz | 17:07:00
Evropské orgány začaly řešit přihlášku o členství v Evropské unii, kterou v pondělí podepsal prezident Volodymyr Zelenskyj. Na mimořádném zasedání se sešel i Evropský parlament, k němuž prostřednictvím videokonference promluvil z ruskou armádou ostřelovaného Kyjevy prezident Zelenskyj. „Bojujeme, abychom byli rovnocennými členy Evropy,“ uvedl k europoslancům. 


Symbolické gesto. Hotel Moskva se po sedmdesáti letech přejmenuje
Denik.cz | 16:45:00
Zlínský Hotel Moskva změní po sedmdesáti letech svůj název. Informaci potvrdila ředitelka hotelu Míla Dümlerová na sociálních sítích. Důvodem k tomuto kroku je současná ruská agrese v Ukrajině.


Rusko ukázalo totální technologickou neschopnost, domnívá se expert
Denik.cz | 16:18:00
Rusko podle Františka Krejčíře z Fakulty vojenských technologií Univerzity obrany ukázalo při útoku na Ukrajinu technologickou neschopnost, kdy nedokáže účinně vyhledávat cíle a v tomto smyslu už nemá žádné eso v rukávu. Krejčíř to řekl v rozhovoru s ČTK.


Máte strach. Emotivní projev Ukrajinky před premiérem Johnsonem obletěl svět
Denik.cz | 16:00:00
/VIDEO/ Šéfka ukrajinského protikorupčního think-tanku Darja Kalenjuková vyzvala britského premiéra Borise Johnsona, aby Severoatlantická aliance (NATO) prosadila bezletovou zónu nad Ukrajinou, která by zastavila bombardování její země ruskými letadly. Svou výzvu adresovala přímo Johnsonovi na tiskové konferenci u příležitosti jeho návštěvy ve Varšavě. A vyčetla mu, že se on i NATO bojí.


Druhé kolo. Jednání s Ukrajinou budou pokračovat ve středu, tvrdí Rusko
Denik.cz | 15:55:00
Další kolo rusko-ukrajinských rozhovorů by se mělo konat ve středu 2. března, píše ruská agentura TASS s odvoláním na svůj zdroj z ruské strany. Ukrajina termín zatím nepotvrdila.


Zelenskyj v europarlamentu: Když bude EU s Ukrajinou, může být náš boj vítězný
Denik.cz | 15:34:00
Ukrajinci bojují za hodnoty společné s Evropou a za svou evropskou budoucnost. Evropské země nesmí váhat s pomocí v jejich boji, který pak může být vítězný. V projevu k poslancům Evropského parlamentu to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajina podle něj nasazuje životy svých nejlepších lidí, aby mohla být rovna se zeměmi Evropské unie. Při ruských útocích umírají i děti, jen v pondělí jich bylo 16, dodal.


Ceny pohonných hmot dosáhly v Česku historicky nejvyšších hodnot. Litr benzínu budou lidé brzy tankovat za více než 40 korun
Euro | 16:26:23
Sankce mířené na Rusko hýbou nejen s rublem, ale také s cenami ropy. Barel této strategické suroviny může stát i více než 110 dolarů, varuje analytik XTB Štěpán Hájek. Za pravdu mu dává i ekonom Lukáš Kovanda. Ten zmiňuje bezprecedentní růst cen pohonných hmot. Za litr benzínu podle něj řidiči brzy zaplatí přes 40 korun. Pokud bude ruská agrese na Ukrajině i nadále eskalovat, dá se počítat s přísnějšími sankcemi, což vyžene ceny ještě více nahoru, shodují se oba v predikcích.


Situace na Ukrajině dopadá i na investice. Je potřeba přehodnotit strategii?
Euro | 06:52:40
S nedostatkem domů, bytů a stavebních materiálů aktuálně bojuje celý svět. Mnohé firmy se ho snaží vyřešit 3D tiskem budov\nTento trend je nejvýraznější v USA, kde chybí až čtyři miliony domů. Právě tam aktuálně vznikají stovky 3D tištěných budov. Ty se vyrábí z betonu, takže přežijí různé typy přírodních katastrof. Samotné vytištění stěn trvá jen několik dní, ale mnoho částí stavby je třeba obstarat pomocí tradičních technik, což prodlužuje jejich budování na dva až tři měsíce.\n


Byly objeveny další tři viry použité v útocích na Ukrajinu, nasazeny byly ještě před invazí
lupa.cz | 18:19:51
Slovenská kyberbezpečnostní společnost ESET detekovala další viry, které byly nasazeny v rámci ruského útoku na Ukrajinu. Tento malware doplňuje již dříve objevený škodlivý kód HermeticWiper, který poškozuje data na počítačích a který byl nainstalován na stovkách ukrajinských zařízeních.


Rusové ostřelují televizní věž v Kyjevě
lupa.cz | 17:50:17
Kyjevská televizní věž se stala terčem ostřelování ruskou armádou. 385 metrů vysoký vysílač šíří televizní a rozhlasový signál. Podle Wikipedie je to druhá nejvyšší stavba na světě z příhradových nosníků.


Univerzita v Liberci letos spustí privátní standalone 5G síť, otestuje autonomní vozy
lupa.cz | 17:46:07
Na Technické univerzitě v Liberci bude v polovině letošního roku spuštěna privátní standalone 5G síť. Škola uzavřela memorandum o spolupráci s T-Mobilem, pro který je to už několikátý projekt v rámci akademických kampusových 5G sítí.


NÚKIB vydal metodiku k hlášení kybernetického bezpečnostního incidentu
lupa.cz | 17:32:49
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vydal metodiku k hlášení kybernetického bezpečnostního incidentu (PDF). Popisuje, co lze považovat za narušení bezpečnosti nebo co NÚKIBu hlásit a co ne.


Mobilní operátoři T-Mobile, O2 a Vodafone začali v Česku blokovat dezinformační weby
lupa.cz | 16:11:29
Trojice síťových českých mobilních operátorů začne blokovat přístup k šesti proruským dezinformačním webům. Oznámila to Asociace provozovatelů mobilních sítí, jejíž členy jsou T-Mobile, O2 a Vodafone.


Nový film Štěstí: Točil se ve skutečném nevěstinci, komparz tvoří sexuální pracovnice
bleskove.cz | 17:44:00
Dovede navodit náladu nebo předat emoci jen bezeslovným náznakem.


Mocný zpěv uprostřed ohroženého Kyjeva. K obraně města se přidala i ukrajinská hvězda
bleskove.cz | 16:33:03
"Je mi líto, kolik kreativních, chytrých a talentovaných Rusů Putinův režim stále podporuje," říká zpěvák Andrij Khlyvnyuk, který pomáhá bránit Kyjev.


Rusové nafasovali sedm let prošlé balíčky s jídlem. Konvoj táhnoucí na Kyjev zastavil hlad!
blesk | 18:45:00
Postup ruské armády na Kyjev se v posledních 24 hodinách v podstatě zastavil, zřejmě kvůli řadě logistických problémů, kvůli kterým se některé jednotky potýkají mimo jiné s nedostatkem jídla. Podle agentury Reuters to dnes řekl nejmenovaný vysoce postavený americký bezpečnostní činitel. Ruští vojáci vyrazili na Ukrajinu s prošlými zásobami, balíčky jmají po expiraci i sedm let, dokazují videa.


Pět mrtvých po útoku na věž v Kyjevě: Rusové komplikují vysílání televizí
blesk | 18:20:00
Ruské síly v úterý zaútočily na televizní věž v ukrajinském hlavním městě Kyjevě, informují ukrajinská média. Podle záchranných složek přitom zahynulo pět lidí, píší agentury Reuters nebo Interfax-Ukrajina. Několik dalších osob je podle ukrajinských médií zraněných. Server Ukrajinska pravda uvedl, že objekt zasáhly dvě rakety.


Arcibiskupství stáhlo žalobu na šéfa Kverulantu kvůli výrokům o jeho hospodaření. Na omluvě pořád trvá
blesk | 18:02:00
Zakladetel spolku Kverulant Vojtěch Razima loni komentoval hospodaření pražského arcibiskupství kvůli převodu historických knih tzv. Manderscheidské knihovny. Za své výroky čelil obžalobě, kterou se ale nakonec arcibiskupství rozhodlo vzít zpět, protože kvůli judikátu Nejvyššího soudu nemá právnická osoba nárok na omluvu. Arcibiskupství ale na omluvě trvá a žalobu chce podat, pokud o možnosti žádat omluvu rozhodne Ústavní soud.


Bývalá Spice Girl Mel C: Úspěch skupiny dodnes nechápu! Byly jsme špatné
blesk | 18:00:00
Někdejší členka světoznámé popové kapely Spice Girls Melanie Chisholmová (48) známá jako Mel C je dodnes v údivu, že se jí s parťačkami podařilo proslavit. Nikdy totiž prý nebyly dobré zpěvačky!


Jan Ihnatík oslavil 100 let: Bojoval o Kyjev! Strašné, že se tam válčí zase
blesk | 17:53:00
Radost i smutek provázely oslavu 100. narozenin veterána druhé světové války Jana Ihnatíka z Havířova. Pamatuje boje o Kyjev z roku 1943 a nyní je město bombardováno znova…


Svěrák píše Koljovi: Já říkal, jací jsou Rusové!
blesk | 17:50:00
Oscarový film Kolja o malém ruském chlapci stejného jména byl natočen v roce 1996, kdy byl svět ještě následující roky relativně v pořádku a vyplýval pouze z historie Sovětského svazu. Slova o ruském národu z úst Zdeňka Svěráka (85) z něj ale nabývají toho pravého významu poprvé od 2. světové války až teď. Proto ho oslovilo české ministerstvo zahraničí, aby skrze mnohočetně oceněnou černou komedii propagoval nové vládní stránky vytvořené na pomoc Ukrajincům a také pro všechny, kteří chtějí v nouzi pomáhat.


První výměna válečných zajatců: Jeden ruský voják za pět Ukrajinců
blesk | 17:25:00
Ukrajinská média informují o výměně válečných zajatců v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. Podle tamního gubernátora je to první taková výměna v regionu. Jeden ruský voják byl vyměněn za pět členů ukrajinské teritoriální obrany, oznámil na síti telegram šéf Sumské oblasti Dmytro Žyvyckyj. Ruská strana tuto informaci zatím nepotvrdila ani nekomentovala, podotkl ruskojazyčný server stanice BBC.


Bytová krize: Pražská developerská společnost plánuje výstavbu až 8 tisíc bytů
blesk | 17:15:00
Pražská developerská společnost (PDS), kterou hlavní město Praha založilo především za účelem přípravy bytové výstavby na městských parcelách, letos plánuje připravit hned 6 soutěží na výstavbu obytných domů. Doposud PDS vypsala tendr na projektanta bytových domů poblíž Palmovky a také vyhlásila architektonickou soutěž na dům v Praze 5.


Rodila vůbec?! Míša Nosková je 14 dní po porodu zase šlank
blesk | 17:00:00
Před týdnem teprve oznámila světu, že se stala dvojnásobnou maminkou, dnes už se chlubí (téměř) plochým bříškem. Půvabná zpěvačka Michaela Nosková (39) je patrně živoucím zázrakem přírody!


Putin poslal rodinu do bunkru. Bojí se jaderné války? A tají nemoc, tvrdí politolog
blesk | 16:10:00
Ruský prezident Vladimir Putin přesunul svou rodinu do podzemního města na Sibiři, bunkru, který byl vystavěn pro případ jaderné války, prohlásil ve videu tamní politolog a bývalý profesor Valerij Solovej. Ten byl několikrát vyslýchán ruskými autoritami, které mu navíc v souvislosti s jeho nedávnými výroky prohledaly dům. Putin podle Soloveje trpí neznámou nemocí, již se snažil léčit tajnými šamanskými rituály po boku svého ministra obrany Sergeje Šojgy.


Zdeňka (41) a Tomáš (24) z Malých lásek: První rande až po roce! Ale věkový rozdíl je nerozdělil
blesk | 16:00:00
Ani věkový rozdíl je nezastavil! Televize Nova vrací na obrazovky premiérové díly dokureality z plzeňské gynekologicko-porodnické kliniky Malé lásky. Hned v prvním díle se divákům představí poněkud netradiční dvojice - Zdeňka (41) a Tomáš (24), kteří čekají své první miminko. 


Blanka z Židlochovic neváhala: Dvěma rodinám z Ukrajiny dala půl svého domu
blesk | 16:00:00
Výzvu uherskohradišťské charity k pomoci válečným utečencům okamžitě vyslyšela Blanka Gstettner (64) z Židlochovic. Do svého domu vzala bez váhání dvě kompletní rodiny ukrajinských utečenců.


Recenze: Ztracena v bílém šumu je děsivý majstrštyk španělského Stephena Kinga
blesk | 15:53:00
Že je španělským králem strachu, říkají o mladém spisovateli Javieru Castillovi literární odborníci i fanoušci. Česku se nyní představuje svým románem Ztracena v bílém šumu, jehož televizní adaptaci chystá Netflix.


Nový film Štěstí: Točil se ve skutečném nevěstinci, komparz tvoří sexuální pracovnice
pikant | 17:44:00
Dovede navodit náladu nebo předat emoci jen bezeslovným náznakem.


Mocný zpěv uprostřed ohroženého Kyjeva. K obraně města se přidala i ukrajinská hvězda
pikant | 16:33:03
"Je mi líto, kolik kreativních, chytrých a talentovaných Rusů Putinův režim stále podporuje," říká zpěvák Andrij Khlyvnyuk, který pomáhá bránit Kyjev.


Sourozenci BMW Z4 a Toyota Supra jako Shooting Brake? Vypadali by skvěle!
Auto.cz | 17:56:00
O obnovení legendárního modelu Supra ve spolupráci s BMW se toho nadiskutovalo hodně. Jak by však dvojčata vypadala v elegantním provedení Shooting Brake?


Škoda Auto musí kvůli ruské invazi omezit výrobu,má kritický nedostatek dílů
Auto.cz | 16:58:00
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto musí od tohoto týdne kvůli ruské invazi na Ukrajinu omezit výrobu. Potýká se s kritickým nedostatkem dodávek dílů od několika lokálních dodavatelů z Ukrajiny, což má dopad na některé modely.


Škoda Slavia už má ceny. Kolik stojí novinka pro indický trh?
Auto.cz | 15:58:00
Škoda zveřejnila první ceny svého nového sedanu Slavia, který je určen pro indický trh.


Vytěsněným akcionářům O2 už přistávají peníze na účtu, část se jich však chce soudit. Anketa - zamíří prostředky zpět na pražskou burzu?
Kurzy.cz | 17:58:12
V pondělí 28. února došlo dle plánu k tzv. vytěsnění minoritních akcionářů společnosti O2 C.R. (dále jen O2). Akcionáři tak v CDCP přišly o své akcie, když přešly na skupinu PPF, resp. v Holandsku registrovanou společnost PPF Telco.


Ropa WTI nad $104 za barel!
Kurzy.cz | 17:46:11
Futures na ropu WTI vyskočily o více než 9,0 % na více než 104 USD za barel, což znamená nejvyšší úroveň od roku 2014. Investoři zůstávají znepokojeni kvůli možnosti narušení dodávek ze strany klíčového exportéra Ruska kvůli eskalaci situace na Ukrajin...


Výnosové křivky a akcie evropských bank
Kurzy.cz | 17:24:00
Evropské akcie mají za sebou dlouhé roky opakovaných nadějí a zklamání z toho, že nepředbíhají své americké protějšky. Nepomáhaly jejich nižší valuace a případně další argumenty.


Průměrná doba nákupu potravin se zkracuje, klesá i četnost návštěv obchodů. Z trendu těží menší prodejny, musejí však modernizovat
Kurzy.cz | 17:15:07
Průměrný nákup potravin českého spotřebitele je co do počtu položek větší než v minulosti. Lidé zároveň podle českých obchodníků míří do prodejen méně často a snaží se zkracovat i dobu samotného nákupu.


Zpřesněné údaje o výkonu HDP za loňské závěrečné čtvrtletí potvrzují celkový růst české ekonomiky
Kurzy.cz | 17:00:38
Zpřesněné údaje o výkonu HDP za loňské závěrečné čtvrtletí potvrzují pro celkový růst české ekonomiky čísla, jež signalizoval předběžný odhad prezentovaný počátkem února. Zpřesněná a detailní statistika HDP potvrzuje pro čtvrté čtvrtletí růst 0,9 %&hellip


Ďalšia úspešná výsledková sezóna je za nami - VIDEO
Kurzy.cz | 16:37:16
Z indexu S&P 500 už reportovalo výsledky vyše 97 % spoločností. Väčšina z nich zverejnila zisky a tržby ktoré boli vyššie, ako očakávali analytici. Ktoré témy dominovali výsledkovej sezóne a ako sa darilo firmám v jednotlivých segmentoch? Ktoré boli na...


USA dochází ropa
Kurzy.cz | 16:22:02
Republikánští zákonodárci navrhli zvýšit těžbu ropy v USA, protože rychle se zhoršující geopolitická situace na Ukrajině ohrožuje zabezpečení energetických toků. Americký prezident Joe Biden při uvalování sankcí řekl, že chce Putina co nejvíce potrestat&h


Asijské akcie vykazují zejména růst
Kurzy.cz | 16:10:24
Asijské akcie vykazují během dnešního obchodování především růst. Čínský Shanghai Composite přidal 0,28 %, zatímco Shenzhen Composite a Hang Seng Index ztratily 0,1 % a 0,03 % v uvedeném pořadí.


Informace pro klienty s účtem u banky Sberbank využívající služeb poštovní poukázky a dobírky
Kurzy.cz | 15:55:00
Vážení klienti, s ohledem na aktuální situaci banky Sberbank CZ, a.s., (kód banky 6800) a kroky ČNB směřující k odebrání bankovní licence bude dle oficiální zprávy ČNB docházet k vracení vkladů směrovaných do Sberbank CZ, a.s., zpět na účty plátců....


Rada vlády se připojuje k výzvě na pomoc ukrajinským vědcům. Profesor Jurajda byl zvolen místopředsedou RVVI
Kurzy.cz | 15:49:21
V pátek 25. února se ve Strakově akademii konalo pravidelné zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Pod vedením ministryně pro vědu, výzkum a inovace, která je zároveň předsedkyní RVVI, patřily k hlavním bodům jednání informace k vládnímu náv...


Hradec Králové: První ukrajinské rodiny jsou i v městských ubytovnách
Kurzy.cz | 15:19:32
Od minulého týdne probíhají na hradecké radnici pravidelná jednání k zajištění potřebné pomoci Ukrajině a jejím občanům během ukrajinsko-ruského konfliktu. Kromě oslovení a nabídnutí pomoci partnerskému městu Černihiv začala radnice připravovat městské...


Pardubice: Humanitární pomoc pro Ukrajinu můžete nosit i do VaKu
Kurzy.cz | 15:19:26
Dnes otevřené městské centrum pro příjem humanitární pomoci pro Ukrajinu v Milheimově ulici v Pardubicích se pomalu začíná plnit věcmi, které Ukrajina zoufale potřebuje. Sběrné místo vzniklo během jediného dne v areálu Vodovodů a kanalizací a na jeho c...


Město Zlín hledá tlumočníky a ubytovatele pro lidi prchající z Ukrajiny
Kurzy.cz | 14:32:08
Zlín - Také město Zlín v těchto dnech a hodinách koordinuje nezbytnou pomoc pro lidi prchající z oblasti válečného konfliktu na nedaleké Ukrajině. V tuto chvíli je organizován nábor lidí schopných tlumočit z a do ukrajinského jazyka. Zatím se jedná o s...


Váleční uprchlíci z Ukrajiny budou moci jezdit v Mladé Boleslavi MHD zdarma
Kurzy.cz | 14:31:09
Rada města na úterním mimořádném jednání v úterý rozhodla, že městská hromadná doprava bude pro ukrajinské válečné uprchlíky zdarma, a to s účinností od 2. března do odvolání. Tyto osoby se budou prokazovat speciálním dlouhodobým vízem („vízem strpění“...


Ocenění Pardubického kraje získají paralympionik, vědec, hudebník, psycholožka a bunkrolog
Kurzy.cz | 13:24:16
Portál Pardubického kraje, Krajský úřad Pardubického kraje


Město Mladá Boleslav intenzivně připravuje ubytování pro ukrajinské uprchlíky
Kurzy.cz | 12:58:22
Mladá Boleslav se snaží intenzivně hledat nejrůznější formy pomoci pro Ukrajinu. Kromě materiální a finanční sbírky, které město vyhlásilo, dává také k dispozici ubytování pro válečné uprchlíky z Ukrajiny. V debřské sokolovně vznikla tranzitní ubytovna...


Informace související s aktuální situací na Ukrajině a ve Sberbank CZ
Kurzy.cz | 12:19:22
Aktualizovaný přehled odpovědí na dotazy, které se objevují v souvislosti se situací na Ukrajině a ve Sberbank CZ nejčastěji.


Ruské karty Mastercard a Visa stále fungují. Jen trošku jinak a ne všude
Mesec.cz | 16:00:00
Rusové stojící u bankomatů, nefunkční platby přes mobil, zoufalí klienti bank. Tyto obrazy jsou pravdivé jen z poloviny a vysvětlíme si, proč.


Sledujte Koncert pro Ukrajinu, vystoupí Klus, Chinaski či Rottrová
idnes.cz | 19:47:00
Na pomoc lidem zasaženým konfliktem na Ukrajině pořádá Česká televize v úterý v Praze na Václavském náměstí benefiční koncert. Sledovat jej můžete v přímém přenosu na iDNES.cz. Sérii vystoupení zahájila skupina Ahmed má hlad. Lidé už zaplnili horní třetinu náměstí a další přicházejí.


Rusko se snaží zničit TV věž v Kyjevě. Odřízlo Ukrajinu od Azovského moře
idnes.cz | 19:06:00
Televizní věž v Kyjevě se stala terčem ruského útoku. Pět lidí zemřelo, oznámily
ukrajinské záchranné složky. Rusko už dříve varovalo, že zaútočí na konkrétní budovy v ukrajinské metropoli. Oznámilo také, že zablokovalo přístup ukrajinských sil k Azovskému moři. Strategický přístav Mariupol je pod ustavičnou ruskou palbou.


Azyl Ukrajinek v Česku: některé bydlí se svými muži, děti hledaly i přes Facebook
idnes.cz | 19:00:00
Čtyřicetiletá Olesia Bulyk pochází z malého městečka Koločava v zakarpatské oblasti. Do Hluboké nad Vltavou na jihu Čech přijela společně s dalšími šedesáti uprchlíky v neděli v noci. Ženy jsou rády, že jsou v bezpečí, ale trápí je strach o jejich blízké, kteří museli na Ukrajině zůstat.


Ruská armáda se zasekla před Kyjevem. Jednotky nemají dost jídla, říká zdroj USA
idnes.cz | 18:54:00
Postup ruské armády na Kyjev se v posledních 24 hodinách v podstatě zastavil, zřejmě kvůli řadě logistických problémů, kvůli kterým se některé jednotky potýkají mimo jiné s nedostatkem jídla. Agentuře Reuters to v úterý řekl nejmenovaný vysoce postavený americký bezpečnostní činitel.


Zastánce Kremlu najížděl do Němcové a nadával. Odpověděla mu jako Ukrajinci
idnes.cz | 18:49:00
Na senátorku ODS Miroslavu Němcovou najíždělo v úterý odpoledne na přechodu pro chodce auto, z jehož řidiče se podle ní vyklubal zastánce Ruska, který jí nadával. Incident v Praze posléze odsoudil premiér Petr Fiala, podle kterého projevy násilí do slušné společnosti nepatří.


U Pasohlávek se při nehodě zranili čtyři lidé. Jeden z řidičů zemřel
idnes.cz | 18:36:00
Po nehodě dvou osobních vozů na silnici 52 u Pasohlávek na Brněnsku zemřel po převozu do nemocnice jeden z řidičů, čtyři další lidé se zranili. Na policejním webu to uvedl mluvčí Bohumil Malášek. Silnice byla uzavřena.


Povolte nám bojovat na Ukrajině, žádá po ministerstvu i Hradu stovka Čechů
idnes.cz | 18:30:00
Ministerstvo obrany aktuálně eviduje asi 100 oficiálních žádostí o výjimku pro působení českých občanů v cizích armádách. V úterý to sdělilo ministerstvo obrany. Konkrétní počet podaných žádostí je podle něj těžké uvést, protože je kromě ministerstva eviduje také Pražský hrad. Mluvčí Hradu redakci iDNES.cz sdělil, že počet žádostí bude známý ve středu.


Zastavte válku, aby nikdo nezažil, co já. Poslední přeživší z Ležáků píše Putinovi
idnes.cz | 18:13:00
Jarmila Doležalová, poslední z těch, kteří přežili vyhlazení Ležáků nacisty v roce 1942, napsala otevřený dopis ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Žádá ho, aby zastavil válku na Ukrajině. Se sestrou Marií byla téměř před 80 lety vybrána na poněmčení, zůstaly tak jediné ze všech ležáckých dětí a obyvatel Ležáků, kteří druhou světovou válku přečkali.


Tisíce studentů i podnikatelů. V Česku žijí Rusové a Ukrajinci pod jednou střechou
idnes.cz | 18:00:00
Od chvíle, kdy Putinova vojska vtrhla na Ukrajinu, návštěvnost Ruské restaurace v Karlových Varech mírně opadla. Nabízí carský salát, vareniky, boršč, ryby… a vlastní ji Rus Jurij Bezšťastnyj. „Žiju v Česku, protože v Rusku je Putin. A Ukrajině držím palce, demonstruju za ni,“ říká majitel restaurace u autobusového nádraží. Okolí ho zná, a snad proto mu nikdo nepočmáral dveře, jako se to děje Rusům jinde.


Zelenskyj žádá před jednáním příměří. Chce záruky od NATO a bezletovou zónu
idnes.cz | 17:24:00
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval Rusko k zastavení ostřelování ukrajinských měst, pokud chce Moskva pokračovat v jednáních. Ta začala v pondělí, mají pokračovat ve středu. Prezident žádá po členských státech NATO, aby ustanovily bezletovou zónu pro ruská letadla. Tvrdí, že tím nezatáhne NATO do války.


SWIFT v Rusku stále funguje, Raiffeisenbank zvažuje odchod
idnes.cz | 17:05:00
Mezinárodní platební systém SWIFT zatím čeká na seznam ruských bank, které by měl podle mezinárodních sankcí odstřihnout od provádění mezinárodních transakcí. Politici EU, USA i Kanady se na sankcích shodli už o víkendu. Mezitím se ruský finanční sektor otřásá a odchod z něj zvažuje například rakouská Raiffeisenbank International.


Prazdroj od dubna zdraží točené pivo. Na půllitru si připlatíme korunu
idnes.cz | 17:04:00
Plzeňský Prazdroj od dubna zdraží všechna svá čepovaná piva. A to o korunu na půllitru. Ceny balených piv nemění. Firma jako důvod zdražení uvádí zdražení energií a dalších vstupů.


Nejhorší povodně za desítky let. V Austrálii se musí evakuovat tisíce lidí
idnes.cz | 16:53:00
Jihovýchodní australské pobřeží zasáhly rozsáhlé povodně. Desítky tisíc lidí dostaly příkaz k evakuaci a mnoho dalších se musí připravit opustit své domovy. Jedná se o nejhorší katastrofu, jakou tato část Austrálie zažila za poslední desetiletí. Ničivé záplavy si zatím vyžádaly deset obětí, informuje agentura AP.


Děti s válkou v genech. Ukrajinky rodí v krytech uprostřed ostřelování
idnes.cz | 16:43:00
V krytech, stanicích metra i sklepích ukrajinských měst dál pokračuje život, zatímco nad zemí se ozývají exploze způsobené neutuchajícím ruským bombardováním. Někteří jsou přilepení k telefonům, další v náručí tisknou své blízké či domácí mazlíčky. A na svět tu také přicházejí děti. „Válku už mají ve svém genetickém kódu. Nikdy nezapomenou,“ napsal ministr zdravotnictví.


Operátoři zablokovali přístup na šest dezinformačních webů, vyhověli tak vládě
idnes.cz | 16:41:00
Tuzemští mobilní operátoři zablokovali přístup na šest dezinformačních webů v českém jazyce. Vyhověli tak výzvě vlády a Národního centra kybernetických operací a připojí se k opatřením zamezujícím šíření ruské propagandy v kybernetickém prostoru ČR. Oznámila to Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS), která operátory sdružuje.


Modlete se za nás. Přemýšlejte, jak byste mohli pomoci, vzkazuje žena z Kyjeva
idnes.cz | 16:12:00
I přes probíhající boje zůstává jedenašedesátiletá podnikatelka Larisa Malkova Ljubočkina ve svém bytě v centru Kyjeva. Dlouho nechtěla uvěřit, co se doopravdy děje. Pak bylo příliš pozdě na to, aby odešla. Nyní říká, že nechce nastoupit do vlaku a zabrat místo mamince s dětmi. „Děsíme se, až přijede ruská armáda, ale zůstaneme tu a budeme silní,“ říká v rozhovoru pro iDNES Premium.


Stanjura chce přidat v rozpočtu 1,8 miliardy na uprchlíky z Ukrajiny
idnes.cz | 16:05:00
Ministr financí Zbyněk Stanjura navrhne při pátečním projednávání státního rozpočtu na letošní rok ve Sněmovně přesun 1,8 miliardy korun na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny a na humanitární pomoc Ukrajině, která čelí ruské vojenské agresi. Oznámil to při jednání rozpočtového výboru.


Ať slouží opuštěné byty po ruských diplomatech Ukrajincům, navrhla Praha 7
idnes.cz | 16:02:00
Dům v Ovenecké ulici v Praze 7, který využívali vyhoštění ruští diplomaté, zeje od loňského roku prázdnotou. To chce změnit starosta Jan Čižinský. Ten v úterý vyzval vládu, aby nemovitost poskytla ukrajinským uprchlíkům. Městská část také zopakovala požadavek na vrácení části Stromovky, kterou zabrala ruská ambasáda při invazi v roce 1968.


KOMENTÁŘ: Plány putinovců zhatí naši vepři boubelatí!
idnes.cz | 16:00:00
Válka je špatně pro všechny strany a do Evropy 21. století nepatří. Nemám nic proti obyčejným Rusům a věřím, že jich mnoho to, co se děje, nepodporuje. Ukrajinců si nesmírně vážím – a to mnohem déle, než začali hrdinně bránit svoji vlast, píše v komentáři prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.


Kozácký ataman: Putin je psychopat v bunkru, odstranit ho mohou lidé z KGB
idnes.cz | 15:58:00
Vladimir Putin je regulérní psychopat, je v naprosté izolaci a vciťuje se do role ruského cara. V Rozstřelu to řekl potomek ruského emigranta a kozácký ataman Alexej Kelin. Podle něj se mezi Rusy hromadí nespokojenost s prezidentem a roste pravděpodobnost, že se ho pokusí odstranit buď jeho bývalí kolegové z KGB nebo vlivní oligarchové, kteří kvůli válce přicházejí o peníze.


Humanitární sbírku pro Ukrajinu v Pardubicích pořádá Rotary klub i město
idnes.cz | 15:53:00
V České republice už se snad nenajde nikdo, kdo by se nějakým způsobem nepodílel na pomoci válkou zasažené Ukrajině. Pozadu nezůstávají ani Pardubice, s humanitární pomocí přichází samotné město, místní Rotary klub i Kostel Sedmibolestné Panny Marie.


Zdrogovaný řidič kličkoval po Kroměříži, dopadli ho v areálu psychiatrie
idnes.cz | 15:47:00
Řidiče, který projel zákaz vjezdu a nereagoval na výzvy k zastavení, pronásledovala hlídka městské policie v Kroměříži. Třicetiletý muž vjížděl na chodníky, lávku pro pěší i do středu náměstí. Jeho nebezpečná jízda skončila za branou areálu psychiatrické nemocnice.


Velké ropné společnosti dávají od Ruska ruce pryč. Spolupráci končí i Shell
idnes.cz | 15:45:00
Britský energetický kolos BP se kvůli ruské invazi na Ukrajinu zbavuje svého pětinového podílu v největší ruské ropné společnosti Rosněfť. Na rusko-ukrajinský konflikt reaguje i britsko-nizozemská ropná společnost Shell, která hodlá ukončit spolupráci s Gazpromem a opustit projekt Nord Stream 2.


Další jednání snad ve středu. Rusové byli dle Kyjeva v názorech rozděleni
idnes.cz | 15:42:00
Další kolo jednání mezi Ukrajinci a Ruskem by mělo začít ve středu 2. března, oznámila agentura TASS. Dosavadní jednání průlom nepřinesla, podle Kremlu je o jejich výsledcích příliš brzo mluvit. Podle zdrojů z ukrajinských diplomatických kruhů Ukrajinci požadovali dočasný „tichý režim“, ale Rusové jim nevyhověli.


Nepovedu ruské armádní divadlo. Kusturica vysvětluje chybu překladu
idnes.cz | 15:40:00
Srbský režisér Emir Kusturica popřel zprávu z minulého týdne, že hodlá nastoupit do vedení Ústředního akademického divadla ruské armády v Moskvě. Kývl prý jen na nabídku režírovat tam několik představení, až „k tomu budou podmínky“. Mylná informace údajně vznikla chybou překladu.


Poradce prezidenta Nejedlý sundal Putina z mobilu, potvrdil Hrad
idnes.cz | 15:30:00
Poradce prezidenta Martin Nejedlý již nemá na svém telefonu kryt s fotografií prezidenta Ruské federace Vladimira Putina. Redakci MF DNES informaci potvrdil Rudolf Jindrák, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky. Podle něj kryt s Putinem nemá na telefonu již delší dobu.


Klid a prakticky nulové ztráty. Jak vidí Rusové válku v televizi
idnes.cz | 14:30:00
Nic se neděje. Na Donbasu probíhá zvláštní vojenská operace. Životy ukrajinských civilistů ruské jednotky neohrožují. Odpor kladou jen ukrajinští neonacisté. Prakticky nulové zprávy o mrtvých ruských vojácích či dalších vojenských ztrátách. Zhruba to se v posledních dnech dozvěděl průměrný Rus o invazi své země na sousední Ukrajinu z předních provládních zpravodajských kanálů.


Vandal vytrhl radiátory na veřejných záchodcích, pak je voda vyplavila
idnes.cz | 14:12:00
Kdosi poničil veřejné toalety na vlakovém nádraží v Trutnově. Vytrhal tam totiž radiátory a voda z nich záchody vyplavila. Policisté vandala hledají.


Prezident Zeman podporoval Putina, měl by abdikovat, tvrdí Pithart či Horáček
idnes.cz | 14:07:00
Prezident Miloš Zeman se podporou ruského prezidenta Vladimira Putina stal spoluviníkem ruské agrese na Ukrajině a měl by abdikovat. Vyzvalo ho k tomu osm bývalých politiků nebo signatářů Charty 77, třeba bývalý premiér Petr Pithart, exministr vnitra Jan Ruml, bývalá ombudsmanka Anna Šabatová či textař a neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček.


Česko přitvrdí vůči ruským firmám. Vláda je chce připravit o dotace i veřejné zakázky
iHned.cz | 19:45:00
Česká vláda chystá další balík sankcí proti Rusku za rozpoutání války na Ukrajině. Postihy by nyní měly mířit na firmy s ruskými vlastníky, které působí v Česku. Ministerstvo financí chce některé z nich odstřihnout od veřejných peněz: tedy dotací,...


Rusko mění bojovou strategii. Válka na Ukrajině bude brutálnější než doposud
iHned.cz | 19:40:00
Ruské jednotky začaly obkličovat a ostřelovat velká města a chtějí vyvolat úprk civilistů a chaos, který povede k pádu vlády prezidenta Zelenského a zlomení odporu ukrajinské armády.


Ukrajinci svou odvahou pootevřeli okno do Evropské unie. Mají šanci do něj skočit?
iHned.cz | 18:45:00
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podal v pondělí žádost Ukrajiny o členství v Evropské unii. Vyzval přitom, aby jeho země byla do společenství „přijata bezodkladně podle nové expresní procedury“. Evropský parlament pak v úterý...


Kritika z nečekané strany. Putinovi vyčítají válku ruští politici i oligarchové
iHned.cz | 18:34:00
Mají co ztratit. Doslova miliardy dolarů. Ruští oligarchové přesto kritizují rozhodnutí Vladimira Putina rozpoutat válku s Ukrajinou. Byť velmi opatrně. Svůj nesouhlas ale nevyjadřují sami. Vedle petic proti válce, které podepisují vědci či umělci,...


Bitcoin může pomoct obyčejným Rusům. Putina ani ruské oligarchy kryptoměny před sankcemi neochrání
iHned.cz | 18:30:00
Rusko i jeho obyvatelé během pár dní významně zchudli. Hodnota rublu letí dolů, západní vlády ruským bankám zmrazily rezervy za stovky miliard eur a dolarů a země bude odstřihnuta od mezibankovního systému SWIFT. Ruská elita i běžní obyvatelé se...


Putina si dali na tričko nebo volební letáky. Teď se od něj evropští politici odvrací
iHned.cz | 18:22:00
Svou náklonností k ruskému prezidentovi se italský krajně pravicový politik Matteo Salvini nikdy netajil. S obrázkem Vladimira Putina na tričku pózoval na Rudém náměstí v Moskvě nebo v Evropském parlamentu. V roce 2015 zase na Facebook napsal, že...


Válka na Ukrajině je pro Asii jen předscénou
iHned.cz | 17:35:00
Ruský útok na Ukrajinu nutí Washington věnovat se mu takříkajíc navíc vedle pokračující rozmíšky s Pekingem. Z evropského hlediska je však pozoruhodné, jak nynější vyostřenou krizi vnímají další mocenští hráči. Když na konci minulého týdne Rada...


Podpora Ukrajiny bude bolet. Co když se Česko nakonec pokloní Putinovi?
iHned.cz | 17:28:00
Ruský útok na Ukrajinu poprvé po třiatřiceti letech sjednotil rozhádanou českou společnost. Zažíváme až „listopadovou“ atmosféru. Což není nadsázka, protože agresi a vraždění civilistů odsuzuje podle agentury Median 87 procent Čechů....


Slovensko před nimi, za nimi válka a 20 hodin čekání
iHned.cz | 17:08:00
Někteří jdou pěšky a čekají v mrazu, jiní tráví noc zabalení v dekách v autech. A pro některé je to rozloučení s částí rodiny. Hraniční přechody do Evropské unie se v posledních dnech staly místem rodinných dramat, loučení a silných emocí. Situaci...


‚Kdo je proti Rusku, je kolaborant. Putin je boží.‘ Uctívačům agresora hrozí i cela
lidovky.cz | 19:30:00
Na sociálních sítích se objevují příspěvky, které oslavují ruského prezidenta Vladimira Putina. Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž ale varuje, že schvalování útoku Ruska na Ukrajinu ve veřejném prostoru může být trestné. Lidem za takové výroky hrozí až tři roky vězení. Policie aktuálně eviduje desítky podnětů na komentáře v internetových diskusích, které podporují ruskou invazi.


Povolte nám bojovat na Ukrajině, žádá po ministerstvu i Hradu stovka Čechů
lidovky.cz | 19:14:00
Ministerstvo obrany aktuálně eviduje asi 100 oficiálních žádostí o výjimku pro působení českých občanů v cizích armádách. V úterý to sdělilo ministerstvo obrany. Konkrétní počet podaných žádostí je podle něj těžké uvést, protože je kromě ministerstva eviduje také Pražský hrad. Mluvčí Hradu redakci iDNES.cz sdělil, že počet žádostí bude známý ve středu.


Útok na televizní věž v Kyjevě, Mariupol v obklíčení. Rusko odřízlo Ukrajinu od Azovského moře
lidovky.cz | 19:06:00
Televizní věž v Kyjevě se stala terčem ruského útoku. Pět lidí zemřelo, oznámily
ukrajinské záchranné složky. Rusko už dříve varovalo, že zaútočí na konkrétní budovy v ukrajinské metropoli. Oznámilo také, že zablokovalo přístup ukrajinských sil k Azovskému moři. Strategický přístav Mariupol je pod ustavičnou ruskou palbou.


Ruská armádní kolona mířící ke Kyjevu se zastavila. Dochází jim jídlo, tvrdí Američané
lidovky.cz | 19:05:00
Postup ruské armády na Kyjev se v posledních 24 hodinách v podstatě zastavil, zřejmě kvůli řadě logistických problémů, kvůli kterým se některé jednotky potýkají mimo jiné s nedostatkem jídla. Agentuře Reuters to v úterý řekl nejmenovaný vysoce postavený americký bezpečnostní činitel.


Na zámořskou dovolenou neodletí a místo Apple Pay si zvyká na hotovost. Sankce už dolehly na bohatší Rusy
lidovky.cz | 17:53:00
/OD ZPRAVODAJE LN V RUSKU/ Místo nového Batmana Rusové s obavami sledují, jak západní sankce bolestivě buší do ruské ekonomiky. Hollywoodské společnosti zastavují distribuci svých filmů v Rusku, nálady v zemi – zejména střední třídy – ale připomínají thriller.


Požadavky Zelenského před jednáním o příměří: chce záruky od NATO a bezletovou zónu
lidovky.cz | 17:25:00
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval Rusko k zastavení ostřelování ukrajinských měst, pokud chce Moskva pokračovat v jednáních. Ta začala v pondělí, mají pokračovat ve středu. Prezident žádá po členských státech NATO, aby ustanovily bezletovou zónu pro ruská letadla. Tvrdí, že tím nezatáhne NATO do války.


Ruští oligarchové zachraňují, co se dá. Jachty a letadla míří do zemí bez sankcí
lidovky.cz | 17:00:00
Majetek ruských miliardářů po zavedení západních sankcí nepřetržitě klesá. Vypadá to tak, že se sankce brzy dotknou i jejich osobních majetků, jako jsou například nemovitosti, jachty či letadla. Proto dotčení boháči začínají tyto movité majetky parkovat v klidnějších vodách.


Zase jsme se nepoučili. Imperiální choutky Ruska se nemění, jeho politika je zákeřná
lidovky.cz | 16:00:00
Jako malá holka jsem v srpnu 1968 viděla u Jiráskova mostu ruské vojáky, jak na nás míří kvéry. Nikdy jsem na tanky v pražských ulicích nezapomněla, na rozstřílené muzeum, na československou vlajku s krvavými skvrnami na Václavském náměstí. Na beznaděj i semknutí.


EU dopady sankcí s nemalými ztrátami ustojí, Rusko prakticky nemá šanci
lidovky.cz | 15:52:00
Po zavedení všech hospodářských sankcí se Rusko dostane na pomyslné ekonomické dno. Rodiny i firmy přijdou o aktiva, která budovaly celou generaci a další generace bude mít omezené podmínky pro další růst. Putin dostal Rusko o 30 let zpátky. S jedním rozdílem: před 30 lety Rusku svět fandil a podpořil jej v rozvoji, nyní se k němu otočí zády. Ztráty ale budou počítat i ostatní země.


Na Ukrajině chce bojovat několik set Čechů, odhadl expert. Ve hře je novela zákona
lidovky.cz | 14:59:00
Senátoři mají už ve středu projednávat novelu zákona, která by umožnila Čechům bojovat na Ukrajině proti ruské armádě. Sloužit v cizí armádě je v tuto chvíli pro Čechy trestné.


Provozovatel plynovodu Nord Stream 2 propustil kvůli německé blokaci všechny zaměstnance
lidovky.cz | 14:51:23
Provozovatel německo-ruského plynovodu Nord Stream 2 propustil všech svých 140 zaměstnanců, oznámil švýcarský ministr hospodářství Guy Parmelin. Provozovatel produktovodu, který po svém dokončení nebyl uveden do provozu, informaci zatím oficiálně nepotvrdil.


Ruští miliardáři pod tlakem. Někteří přišli kvůli sankcím až o polovinu svého bohatství
lidovky.cz | 14:48:00
Ukrajinský konflikt čím dál víc dopadá na ruské miliardáře. Ti totiž podle žebříčku agentury Bloomberg jen za několik dnů přišli o více než 83 miliard amerických dolarů, což je v přepočtu asi 1,8 bilionu korun. Bohatí Rusové doplácí hlavně na protiruské sankce a následné pády ruských společností na akciových trzích.


Rodinu odvezl a přidal se k partyzánskému odboji. Příběh z okupovaného města Sumy
aktuálně.cz | 19:18:36
Reportér Aktuálně.cz se měl v ukrajinském městě Sumy sejít s mužem, který ale nakonec odjel bojovat proti Rusům.


Rus uspořádal sbírku pro Ukrajinu. Na protesty v Moskvě musí mít člověk odvahu, říká
aktuálně.cz | 18:22:03
Hodně Rusů s válkou nesouhlasí, ale jít na demonstraci je opravdu nebezpečné, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz lékař ze Sokolova Dmitrij Košelev.


Úprava dominanty za 131 milionů. Kostel svatého Jakuba čekají změny a vyhlídka
Denik.cz | 19:07:00
/FOTO, VIDEO/ Gotický klenot v centru Brna na Jakubském náměstí se dočká opravy. Kostel svatého Jakuba získá novou měděnou střechu, krovy, kamenné prvky na fasádě a devět tisíc skleněných tabulek v oknech. Návštěvníci se navíc dočkají vyhlídky na věži ve výšce dvaačtyřiceti metrů. Práce za 131 milionů potrvají necelé dva roky.


Před výbuchem vakuové střely se nelze schovat, míní expert
Eurozpravy-zahraniční | 19:37:00
Výbuch termobarické, tedy vakuové rakety se podle Františka Krejčíře z Fakulty vojenských technologií Univerzity obrany dobře šíří v obytném prostoru. Nelze se před ním schovat, zemřou všichni v dosahu. Krejčíř to dnes řekl v rozhovoru ČTK.


Europoslanci vyzvali orgány EU, aby daly Ukrajině status kandidáta
Eurozpravy-zahraniční | 19:34:00
Evropský parlament dnes vyzval orgány Evropské unie, aby pracovaly na přiznání statusu kandidátské země Ukrajině a aby ji začlenily do jednotného unijního trhu. V usnesení přijatém výraznou většinou hlasů europoslanci rovněž požadují, aby EU rozšířila dosud přijaté sankce proti Rusku, které minulý týden zahájilo invazi na Ukrajinu. Ostře přitom odsoudili ruské počínání včetně prohlášení naznačujících možnost použití jaderných zbraní.


Postup ruské armády na Kyjev se kvůli problémům zastavil, zní z USA
Eurozpravy-zahraniční | 19:09:00
Postup ruské armády na Kyjev se v posledních 24 hodinách v podstatě zastavil, zřejmě kvůli řadě logistických problémů, kvůli kterým se některé jednotky potýkají mimo jiné s nedostatkem jídla. Podle agentury Reuters to dnes řekl nejmenovaný vysoce postavený americký bezpečnostní činitel.


Zelenskyj požaduje, aby NATO zavedlo nad Ukrajinou bezletovou zónu
Eurozpravy-zahraniční | 18:45:00
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes řekl, že Rusko musí zastavit bombardování ukrajinských měst, než budou moci začít smysluplné rozhovory o příměří. V rozhovoru s agenturou Reuters a stanicí CNN zároveň vyzval členské země Severoatlantické aliance, aby zavedly bezletovou zónu nad jeho zemí a zastavily ruské letectvo. Dodal, že jde o preventivní opatření, jehož cílem není zatáhnout NATO do války s Ruskem.


Blinken a Trussová obvinili Rusko z porušování lidských práv na Ukrajině
Eurozpravy-zahraniční | 18:17:00
Britská ministryně zahraničí Liz Trussová dnes řekla Radě OSN pro lidská práva (UNHRC), že Rusko se stává globálním vyvrhelem a obvinila ruského prezidenta Vladimira Putina z porušování lidských práv v masovém měřítku. Trussová zároveň vyzvala země světa, aby Rusko, které minulý týden vpadlo na Ukrajinu, dále izolovaly.


Ruské rakety zasáhly televizní věž v Kyjevě
Eurozpravy-zahraniční | 18:01:00
Ruské síly zaútočily na televizní věž v ukrajinském hlavním městě Kyjevě, informují ukrajinská média. Podle serveru Ukrajinska pravda objekt zasáhly dvě rakety. Při útoku zahynulo pět lidí. Několik dalších osob je podle ukrajinských médií zraněných.


Putinovi mohla ovlivnit myšlení covidová izolace, míní historik
Eurozpravy-zahraniční | 17:49:00
Ruský prezident Vladimir Putin se během pandemie covidu-19 stal mnohem izolovanějším, než kdysi býval někdejší sovětský diktátor Josif Stalin. Izolace a nekontakt s okolím mohly přispět k rozhodnutím, která vedla k ruské invazi na Ukrajinu. V rozhovoru to řekl historik Miroslav Vaněk, ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR (AV). Akademie rozhovor ČTK poskytla.


Německá vláda doporučuje německým občanům zvážit odjezd z Ruska
Eurozpravy-zahraniční | 17:39:00
Německá vláda kvůli ruské invazi na Ukrajinu nově doporučuje německým občanům zvážit odjezd z Ruska, pokud jejich přítomnost v zemi není nezbytná. V dnes aktualizovaném seznamu cestovních doporučení to uvedlo německé ministerstvo zahraničí. Německo již o víkendu apelovalo na Němce, aby nutnost cest do Ruska přehodnotili. Pro cesty do jihoruských oblastí u hranic s Ukrajinou nadále platí varování.


Johnson: Ruské ostřelování Charkova je zvěrstvem připomínajícím útoky Srbů na Sarajevo
Eurozpravy-zahraniční | 17:17:00
Ruské ostřelování ukrajinského Charkova je zvěrstvem připomínajícím útoky Srbů na Sarajevo v 90. letech minulého století, řekl dnes britský premiér Boris Johnson. Dodal, že takové útoky sjednocují svět proti Rusku.


Británie: Rusko stává globálním vyvrhelem, izolujte ho
Eurozpravy-zahraniční | 16:59:00
Britská ministryně zahraničí Liz Trussová dnes řekla Radě OSN pro lidská práva, že Rusko se stává globálním vyvrhelem a obvinila ruského prezidenta Vladimira Putina z porušování lidských práv v masovém měřítku. Trussová zároveň vyzvala země světa, aby Rusko, které minulý týden vojensky vpadlo na Ukrajinu, dále izolovaly.


Český národní tým pod taktovkou Fina? Nedvěd má již připraven seznam pro svaz
Eurozpravy-sport | 19:15:00
Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd už má připravený návrh jmen pro Český svaz ledního hokeje (ČSLH), kteří by měli vést národní tým poté, co byl minulý týden z funkce trenéra odvolán Filip Pešán a také jeho asistenti Martin Straka a Jaroslav Špaček. Nyní se má stát alespoň podle Nedvědova návrhu hlavním reprezentačním stratégem Fin Kari Jalonen.


Ukrajinka Svitolinová nechtěla nastoupit proti ruské tenistce, cizinci opouští ruský fotbal
Eurozpravy-sport | 17:01:00
Ve sportovním světě se nadále reaguje na ruskou agresi vůči Ukrajině. Třeba ukrajinská tenistka Elena Svitolinová nenastoupila do zápasu 1. kola tenisvého turnaje v mexickém Monterrey a to proto, že její soupeřkou měla být Ruska Anastasia Potapovová. Zároveň zkritizovala liknbavý prozatímní postup vůči Rusku ze strany tenisových organizací ITF, ATP a WTA. Kromě tohoto případu pak v úterý zaujaly i odchody cizinců z ruské fotbalové ligy. Skončil v ní například německý trenér Markus Gisdol z Lokomotivu Moskva, za níž hraje exslávista Jan Kuchta.


Politolog Balík: Je to návrat barbarských praktik v tom nejhorším orientálním provedení
Reflex | 18:30:00
Jsme reálně ve válce. A v každé válce se suspendují určitá práva, obhajuje politolog a děkan FSS Masarykovy univerzity Stanislav Balík vypnutí dezinformačních serverů. Šly proti naší národní bezpečnosti, fungovaly jako páté kolony nepřítele, dodává v dalším ze série dotazníků Reflexu.


Hyenismus na hranicích: Podvodníci mezi převozníky žádají nelidské částky a mívají i horší úmysly, říká Hilgart
Reflex | 18:20:00
Koordinátor pomoci pro ukrajinské uprchlíky a šéfredaktor časopisu FOOD Jiří Hilgart promluvil v pořadu Prostor X o situaci na slovensko-ukrajinské hranici, ze které má neustálý přísun aktuálních informací. Dle jeho slov se na místě začínají množit případy hyenismu, kdy podvodní převozníci žádají na ukrajinských uprchlících směšně vysoké částky a údajně dochází i na horší praktiky než jen finanční vydírání. „Lidé nastupují k lidem a potom zjistí od toho řidiče, že po nich chce peníze, nedej bože, že má ještě i úplně jiné úmysly. To je také samozřejmě problém. To se děje,“ líčí situaci na hranicích Jiří Hilgart.


Kecy a politika: Válku na Ukrajině Rusko ještě neprohrálo
Reflex | 18:00:00
Jaký je politický cíl ruské akce na Ukrajině? Nebyla invaze vojensky špatně koncipovaná? Jak fungují protitankové raketové komplety Javelin, jeden ze symbolů této války? Vtrhne Rusko i do Moldavska? Proč Putin v digitální válce tragicky prohrává? Jak se změní Evropa? Bude se Západ chovat realističtěji? Jak se ze Zelenského stala superstar na úrovni Messiho? Proč Miloš Zeman zradil Putina? O těchto a dalších věcech byl speciální podcast Kecy a politika.


Máte peníze u Sberbank? Tady je jednoduchý návod, jak je dostat z ruské banky zpět
Reflex | 17:20:00
Česká národní banka dnes zahájila kroky k odnětí bankovní licence Sberbank CZ, která má vazby na Rusko. Důvodem je zhoršení situace banky v souvislosti s odlivem vkladů po napadení Ukrajiny Ruskem. V souvislosti s tím ČNB vydala předběžné opatření, kterým bance zamezila nakládání s aktivy a pasivy, včetně poskytování nových úvěrů a přijímání vkladů. Pokud máte u Sberbank své peníze, ve videu v úvodu článku zjistíte, jak na to.


Netradiční muzeum vlasů ukrývá sklípek v tureckém městě Avanos
Reflex | 17:00:00
Turecký prodejce keramiky Kurukgu Galip má ve svém sklípku podivnou sbírku.


Místo, kde se vaří bahno a kde ze země stoupá pára
Tiscali-zprávy | 19:33:21
Před 150 lety byl americký Yellowstone vyhlášen prvním národním parkem na světě. Oblast velká zhruba jako Jihočeský kraj je typická svými gejzíry, termálními prameny a unikátní přírodou.


Starosta Vitalij Kličko. Bývalý boxer brání Kyjev 
E15-ekonomika | 19:00:00
Starosta Kyjeva a někdejší boxer neprožívá velmi napjaté momenty poprvé. Zažil oranžovou revoluci, třikrát se snažil dostat do čela ukrajinského hlavního města a před osmi lety byl jednou z klíčových osobností protestů na Majdanu. Ačkoli z ringu nikdy Kličko nevyšel poražen, nyní čelí nejtěžšímu soupeři: ruské armádě, která obléhá Kyjev.


Hořkost čínské pomoci. Cesta do spalovny hrozí milionům roušek či rukavic
E15-ekonomika | 17:30:00
Na stát se valí problémy s covidovým dědictvím. Milionům roušek, respirátorů či rukavic, které politici se slávou vítali po první vlně pandemie na nádražích a letištích, brzy vyprší lhůta spotřeby. V některých případech dokonce hrozí, že zboží skončí ve spalovnách. Podle Správy státních hmotných rezerv musí stát do konce roku obměnit padesát milionů kusů takového zboží, které v době pořízení stálo přes 200 milionů korun.


Starosta Vitalij Kličko. Bývalý boxer brání Kyjev 
E15-politika | 19:00:00
Starosta Kyjeva a někdejší boxer neprožívá velmi napjaté momenty poprvé. Zažil oranžovou revoluci, třikrát se snažil dostat do čela ukrajinského hlavního města a před osmi lety byl jednou z klíčových osobností protestů na Majdanu. Ačkoli z ringu nikdy Kličko nevyšel poražen, nyní čelí nejtěžšímu soupeři: ruské armádě, která obléhá Kyjev.


Hořkost čínské pomoci. Cesta do spalovny hrozí milionům roušek či rukavic
E15-politika | 17:30:00
Na stát se valí problémy s covidovým dědictvím. Milionům roušek, respirátorů či rukavic, které politici se slávou vítali po první vlně pandemie na nádražích a letištích, brzy vyprší lhůta spotřeby. V některých případech dokonce hrozí, že zboží skončí ve spalovnách. Podle Správy státních hmotných rezerv musí stát do konce roku obměnit padesát milionů kusů takového zboží, které v době pořízení stálo přes 200 milionů korun.


Ukrajina čelí brutální agresi, řekl princ Charles. Putina kdysi přirovnal k Hitlerovi
revue.idnes.cz | 15:30:00
Britský princ Charles (73) popsal ruský postup na Ukrajině jako brutální agresi. Při návštěvě hrabství Essex řekl, že aktuální dění je bezohledným útokem na demokratické hodnoty. Britská královská rodina se k aktuálnímu politickému dění vyjadřuje jen velice výjimečně.


Soud v Haagu rozhodne o Ukrajině za týden. Na stole jsou opatření proti Rusku
idnes.cz | 21:53:00
Mezinárodní soudní dvůr projedná žalobu, kterou podala Ukrajina na Rusko, příští týden. Kyjev žádá soud, aby okamžitě nařídil přerušit vojenské operace. Rusko podle západních lídrů porušuje lidská práva v masovém měřítku. Soud OSN vyzval Rusko, aby se připravilo na případná provizorní opatření.


Velké výbuchy v Charkově, Rusové zasáhli operu. Na hranici čeká 300 tanků
idnes.cz | 21:36:00
Centrum druhého největšího ukrajinského města Charkov zasáhla masivní exploze. Rusové bombardovali operní sál, koncertní halu a vládní kanceláře na náměstí Svobody. Několik lidí při útoku zahynulo. V Bělorusku čeká u ukrajinských hranic asi 300 tanků. Rusko se bude snažit zdůvodnit zapojení běloruských vojáků do bojů, tvrdí Kyjev.


Podnikatelem roku se stal zakladatel Rohlíku Tomáš Čupr. Česko je mu malé
idnes.cz | 20:36:00
Ti nejlepší podnikatelé umějí dobře přečíst různé signály a dokážou flexibilně reagovat v každé situaci. Ať už jde o pandemii, či válečný konflikt blízko našich hranic. Umí to i zakladatel společnosti Rohlik Group Tomáš Čupr. Nezávislá porota ho v soutěži EY Podnikatel roku vybrala za největší podnikatelskou osobnost v Česku. Ocenila i jeho přístup k udržitelnému podnikání či k technologiím.


Analytik: Rusové jsou silnější. Stačí, když přestanou válčit nešikovně, a vyhrají
idnes.cz | 20:00:00
Putinova invaze na Ukrajinu zatím nejde podle plánu, protože ruská armáda nebojuje podle své klasické doktríny „rozstřílet dělostřelectvem a obsadit“. To se však nyní nejspíš změní. „V první fázi kampaně svojí masivní palebnou silou hodně šetřila. Ale teď ji bude zapojovat víc a víc a civilní ztráty porostou,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz bezpečnostní analytik Jan Ludvík.


KOMENTÁŘ: Putin narazil na charakterního vůdce, takové lidi nezná
idnes.cz | 20:00:00
Vladimir Putin zřejmě ve svých plánech na rychlé ovládnutí Ukrajiny a pasivní přihlížení Západu podcenil statečný odpor Ukrajinců a vůdčí roli Volodymyra Zelenského. Jejich odvaha dala potřebný čas veřejnému mínění Západu, aby dospělo, píše bývalý ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda.


Ukrajina zlikvidovala bandu Putinových hrdlořezů. Čečenci chtěli zabít Zelenského
blesk | 21:44:00
Šéf ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov dnes řekl, že ukrajinské bezpečnostní složky zlikvidovaly elitní bojovníky čečenského vůdce Ramzana Kadyrova, kteří plánovali vraždu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Informovala o tom ukrajinská agentura Unian, podle níž Danilov tvrdí, že Kyjev dostal informace o této skupině od ruské tajné služby FSB.


Ruští vojáci rabují ukrajinské obchody ostošest. Je to jak za druhé světové války, zlobí se místní
blesk | 21:37:00
Válka na Ukrajině začala ve čtvrtek nad ránem a některým okupačním vojákům Ruska zřejmě dochází zásoby jídla. Vzali tak ukrajinské obchody útokem a brali si, na co jim přišla chuť.


Druhé dítě na cestě! Hvězda Hry o trůny Sophie Turnerová ukázala rostoucí bříško
blesk | 20:15:00
Teprve před pár dny rozvířila hvězda seriálu Hra o trůny Sophie Turnerová (25) spekulace o druhém těhotenství, a už je jasno. Slavná kráska si o víkendu s manželem Joem Jonasem (33) vyrazila na pláž v Miami a ukázala své rostoucí bříško v plavkách.


Vesničané se s Rusy na Ukrajině nepářou: Bojovou techniku kradou traktory!
blesk | 19:42:00
Tank a za ním tažený tank. Naprosto reálná scéna z Ukrajiny, kterou teď okupuje a bombarduje ruská armáda. Tamní romští obyvatelé s nimi ale zatočili! Těžké bojové techniky se totiž zmocnili pomocí traktoru.


Ukrajinci zveřejnili jména všech ruských okupantů. Seznam má přes šest tisíc stran
blesk | 19:40:00
List Ukrajinska pravda zveřejnil na svém webu údajně úplný seznam ruských vojáků bojujících na území Ukrajiny, který jich čítá celkem 120 tisíc. Obsahuje jejich osobní údaje, například jméno, registrační číslo a místo jejich výkonu vojenské služby. Získat seznam se mělo podařit ukrajinskému Centru pro obranné strategie. To bez dalších podrobností uvádí, že dokument o 6616 stranách obdrželo „ze spolehlivých zdrojů“.


Adoptovaná dcera (11) Nely Boudové (54): První kšeft jako modelka!
blesk | 19:00:00
I když dcera Saša (11) Nely Boudové (54) není její, ale adoptovaná, tak vypadá, jako kdyby jí z oka vypadla. Obě jsou tmavé typy, děvčátko je stejně jako herečka talentované a táhne ho to do uměleckého světa.


Tragická nehoda u Pasohlávek: Čtyři zranění a jeden mrtvý
blesk | 18:53:00
Po úterní nehodě dvou osobních vozů na silnici 52 u Pasohlávek na Brněnsku zemřel po převozu do nemocnice jeden z řidičů, čtyři další lidé se zranili. Na policejním webu to uvedl mluvčí Bohumil Malášek. Silnice byla uzavřena. 


Porosteme pomaleji a inflace může být nad 11 procent. I kvůli ruské agresi. Holub z ČNB očekává i další zvýšení sazeb
iHned.cz | 21:00:00
Česko zažívá největší růst cen za více než dvacet let a Česká národní banka se nepříznivý vývoj snaží zkrotit rychlým zvedáním úrokových sazeb. A nyní je tu nečekaný ekonomický otřes, který inflaci nejspíš ještě zhorší – válka na Ukrajině a s...


Transparenty proti Putinovi i Zemanovi a snaha finančně pomoci. V Praze se koná Koncert pro Ukrajinu
iHned.cz | 20:37:00
V Praze začal vystoupením skupiny Ahmed má hlad benefiční Koncert pro Ukrajinu. Posluchači zaplnili horní třetinu Václavského náměstí, další lidé přicházejí. Hlavní program, který od 20:10 nabízí v přímém přenosu Česká televize a televize Nova,...


Nissan Juke přijíždí s aliančním hybridem, stejný pracuje i v Arkaně
Auto.cz | 18:55:00
Evropské zastoupení značky Nissan se pochlubilo novou full-hybridní motorizací pro model Juke, která slibuje až 80 % městského provozu v elektrickém režimu a až 40% omezení spotřeby.


Pionýři automobilismu: kurážná Bertha a závodníci, co konečně předjeli koně
Auto-iDNES.cz | 14:00:00
K tomu, aby lidé začali brát automobil vážně, stačilo před skoro 134 roky relativně málo. Dokázat, že předhoní koně. Průkopnické dálkové jízdy pomohly autům prosadit se v Evropě i ve Spojených státech. Prvních sto kilometrů v kuse přitom zvládla žena.


Charkovem otřásla mohutná exploze. Rusové ostřelují i operu nebo Náměstí svobody
lidovky.cz | 21:36:00
Centrum druhého největšího ukrajinského města Charkov zasáhla masivní exploze. Rusové bombardovali operní sál, koncertní halu a vládní kanceláře na náměstí Svobody. Několik lidí při útoku zahynulo. V Bělorusku čeká u ukrajinských hranic asi 300 tanků. Rusko se bude snažit zdůvodnit zapojení běloruských vojáků do bojů, tvrdí Kyjev.


Poslední slovo Tomáše Baldýnského: Mladí muži s tampóny
lidovky.cz | 21:12:00
Tak jsem nakoupil pleny, protože paní v televizi říkala, že jsou potřeba, k tomu dvacet balíků vlhčených ubrousků, to sice neříkali, ale mám nějaký mimina za sebou, nejsem amatér, ubrousky beru automaticky. Olga mi sice říkala, ať ještě koupím vložky, ale to jsem rezolutně odmítl.


Jak zabíjí a ničí termobarická bomba? Děsivá technologie je už podle experta v Ukrajině, má devastující účinek
lidovky.cz | 21:06:00
Jednou ze záhad války mezi Ruskem a Ukrajinou je, zda ruská strana nasadila do aktivního boje tzv. termobarické zbraně. Děsivou technologii, které se přezdívá vakuová bomba, podle Ukrajinců Rusové nasadili při zničení zásobníku ropy u města Ochtyrka na severovýchodě Ukrajiny.


Zákazy zla zlem. Boj proti dezinformacím nemá být protiprávní
lidovky.cz | 20:28:00
Po ruském napadení Ukrajiny má česká společnost jasno, i nejvýznamnější dosavadní podporovatelé Vladimira Putina agresi odsoudili. Vláda i opozice postupují jednotně a společnost své reprezentanty mohutně podporuje. Proti se ozývají výhradně hlasy podivných jednotlivců či nevýznamných politických subjektů.


Problematický návrat domů. V Bulharsku uvázly stovky ruských turistů
Denik.cz | 19:57:00
Stovky ruských turistů uvázly v bulharských horských střediscích, kam se vydali za lyžováním. Mají problém se vrátit do vlasti poté, co Evropská unie uzavřela svůj vzdušný prostor pro ruská letadla. Bulharsko k tomuto kroku stejně jako Česko přistoupilo už v pátek na znamení solidarity s Ukrajinou, proti které Rusko ve čtvrtek zahájilo vojenský útok.


Liberecký kraj letos znovu rozdělí obcím 18 milionů korun na projekty vodohospodářské infrastruktury
Kurzy.cz | 18:38:34
Obce Libereckého kraje mohou letos opět žádat Liberecký kraj o dotace na výstavbu, rozšíření či obnovu vodohospodářské infrastruktury, tzn.


Na Ukrajinu míří humanitární pomoc Královéhradeckého kraje
Kurzy.cz | 18:13:17
Královéhradecký kraj dnes na Ukrajinu odeslal humanitární pomoc čítající zdravotnický materiál, který nakoupil na základě požadavků partnerského regionu Zakarpatské oblasti. Předsedu tamější oblastní rady Volodymyra Chubirku minulý týden s nabídkou pom...


Liberecký: Vznik krajského centra pro kyberbezpečnost o krok blíž. Nejvyšší čas, říkají radní
Kurzy.cz | 18:03:56
Pomoci hladkému rozjezdu krajského Juniorního centra zaměřeného na boj s kybernetickými hrozbami.


Olomouc: Válečným uprchlíkům pomáhá Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině
Kurzy.cz | 17:58:28
Hejtmanství ho zřídilo ve spolupráci s HZS Olomouckého kraje, policisty, záchranáři, pracovníky Ministerstva vnitra a Univerzitou Palackého.


Podmínky cestování do Kanady a návrat do ČR - Všechna kanadská letiště mohou od 28. 2. 2022 přijímat mezinárodní lety.
Kurzy.cz | 17:03:00
Dovolujeme si upozornit na to, že dle požadavků kanadských orgánů musí být od 30. října 2021 každá osoba starší 12 let plně očkována, aby


Hradec Králové: První ukrajinské rodiny jsou i v městských ubytovnách (1.3.2022)
Kurzy.cz | 16:55:58
Od minulého týdne probíhají na hradecké radnici pravidelná jednání k zajištění potřebné pomoci Ukrajině a jejím občanům během ukrajinsko-ruského konfliktu. Kromě oslovení a nabídnutí pomoci partnerskému městu Černihiv začala radnice připravovat městské...


Americký výrobní ISM index vzrostl nad očekávání
Kurzy.cz | 16:24:33
Americký výrobní ISM index vyskočil v únoru na 58,6 z lednových 57,6. Očekávání analytiků bylo nastaveno na 58,0. Růstu výroby pomohl pokles počtu opatření proti COVID-19. Naopak dodavatelské řetězce zůstávají stále napjaté a ceny vstupů vysoké. EURUS...


Liberecký: Ukrajinci mohou jezdit po kraji hromadnou dopravou zdarma. Stačí jim pas
Kurzy.cz | 16:19:05
Bezplatná přeprava občanů Ukrajiny, kteří se prokáží platným ukrajinským pasem, platí až do odvolání v síti integrované dopravy Libereckého kraje IDOL.


Zlínský kraj zřizuje asistenční centrum pomoci pro lidi z Ukrajiny
Kurzy.cz | 15:34:35
Pod vedením Zlínského kraje vzniká Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině. Sídlit bude v areálu Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně, v prostorách, kde doposud fungovalo očkovací místo, konkrétně v 1. pavilonu, v budově U14.


Porosteme pomaleji a inflace může být nad 11 procent. I kvůli ruské agresi. Holub z ČNB očekává i další zvýšení sazeb
Hospodářské noviny | 21:00:00
Česko zažívá největší růst cen za více než dvacet let a Česká národní banka se nepříznivý vývoj snaží zkrotit rychlým zvedáním úrokových sazeb. A nyní je tu nečekaný ekonomický otřes, který inflaci nejspíš ještě zhorší – válka na Ukrajině a s...


Transparenty proti Putinovi i Zemanovi a snaha finančně pomoci. V Praze se koná Koncert pro Ukrajinu
Hospodářské noviny | 20:37:00
V Praze začal vystoupením skupiny Ahmed má hlad benefiční Koncert pro Ukrajinu. Posluchači zaplnili horní třetinu Václavského náměstí, další lidé přicházejí. Hlavní program, který od 20:10 nabízí v přímém přenosu Česká televize a televize Nova,...


Česko přitvrdí vůči ruským firmám. Vláda je chce připravit o dotace i veřejné zakázky
Hospodářské noviny | 19:45:00
Česká vláda chystá další balík sankcí proti Rusku za rozpoutání války na Ukrajině. Postihy by nyní měly mířit na firmy s ruskými vlastníky, které působí v Česku. Ministerstvo financí chce některé z nich odstřihnout od veřejných peněz: tedy dotací,...


Rusko mění bojovou strategii. Válka na Ukrajině bude brutálnější než doposud
Hospodářské noviny | 19:40:00
Ruské jednotky začaly obkličovat a ostřelovat velká města a chtějí vyvolat úprk civilistů a chaos, který povede k pádu vlády prezidenta Zelenského a zlomení odporu ukrajinské armády.


Ukrajinci svou odvahou pootevřeli okno do Evropské unie. Mají šanci do něj skočit?
Hospodářské noviny | 18:45:00
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podal v pondělí žádost Ukrajiny o členství v Evropské unii. Vyzval přitom, aby jeho země byla do společenství „přijata bezodkladně podle nové expresní procedury“. Evropský parlament pak v úterý...


Kritika z nečekané strany. Putinovi vyčítají válku ruští politici i oligarchové
Hospodářské noviny | 18:34:00
Mají co ztratit. Doslova miliardy dolarů. Ruští oligarchové přesto kritizují rozhodnutí Vladimira Putina rozpoutat válku s Ukrajinou. Byť velmi opatrně. Svůj nesouhlas ale nevyjadřují sami. Vedle petic proti válce, které podepisují vědci či umělci,...


Bitcoin může pomoct obyčejným Rusům. Putina ani ruské oligarchy kryptoměny před sankcemi neochrání
Hospodářské noviny | 18:30:00
Rusko i jeho obyvatelé během pár dní významně zchudli. Hodnota rublu letí dolů, západní vlády ruským bankám zmrazily rezervy za stovky miliard eur a dolarů a země bude odstřihnuta od mezibankovního systému SWIFT. Ruská elita i běžní obyvatelé se...


Putina si dali na tričko nebo volební letáky. Teď se od něj evropští politici odvrací
Hospodářské noviny | 18:22:00
Svou náklonností k ruskému prezidentovi se italský krajně pravicový politik Matteo Salvini nikdy netajil. S obrázkem Vladimira Putina na tričku pózoval na Rudém náměstí v Moskvě nebo v Evropském parlamentu. V roce 2015 zase na Facebook napsal, že...


Válka na Ukrajině je pro Asii jen předscénou
Hospodářské noviny | 17:35:00
Ruský útok na Ukrajinu nutí Washington věnovat se mu takříkajíc navíc vedle pokračující rozmíšky s Pekingem. Z evropského hlediska je však pozoruhodné, jak nynější vyostřenou krizi vnímají další mocenští hráči. Když na konci minulého týdne Rada...


Podpora Ukrajiny bude bolet. Co když se Česko nakonec pokloní Putinovi?
Hospodářské noviny | 17:28:00
Ruský útok na Ukrajinu poprvé po třiatřiceti letech sjednotil rozhádanou českou společnost. Zažíváme až „listopadovou“ atmosféru. Což není nadsázka, protože agresi a vraždění civilistů odsuzuje podle agentury Median 87 procent Čechů....


Školy se připravují na začleňování ukrajinských dětí. Uprchlíci mohou v Česku zůstat i natrvalo
Hospodářské noviny | 17:17:00
Ještě než na Ukrajině vypukla válka, dorazili do Česka první Ukrajinci, kteří tu mají příbuzné či známé. O začlenění do škol zatím projevili zájem rodiče desítek dětí a další budou podle neziskových organizací postupně přibývat. S tím přijdou i...


Slovensko před nimi, za nimi válka a 20 hodin čekání
Hospodářské noviny | 17:08:00
Někteří jdou pěšky a čekají v mrazu, jiní tráví noc zabalení v dekách v autech. A pro některé je to rozloučení s částí rodiny. Hraniční přechody do Evropské unie se v posledních dnech staly místem rodinných dramat, loučení a silných emocí. Situaci...


Senátor připravil zákon, který umožní Čechům bojovat na Ukrajině. Podporu ale hledá těžko
Hospodářské noviny | 17:08:00
Senátor Václav Láska z klubu Senátor 21 už má připravený zákon, který by vládě umožnil povolit Čechům účast v bojích za cizí armády. Tuto středu chce návrh předložit na schůzi Senátu. Reaguje tím mimo jiné na výzvu ukrajinského prezidenta...


Plzeňský Prazdroj zdraží od dubna všechna čepovaná piva o korunu na půllitru
Hospodářské noviny | 16:50:00
Plzeňský Prazdroj, největší český pivovar, zdraží od dubna půllitr čepovaného piva o jednu korunu. Půjde o všechny značky, tedy Pilsner Urquell, Radegast, Gambrinus, Velkopopovický Kozel a Birell v sudech a tancích. Ceny lahvového a plechovkového...


Škodovce kvůli ruské agresi chybí ukrajinské díly pro Enyaq
Hospodářské noviny | 14:38:00
Válka na Ukrajině se ještě více podepíše do už tak trpící výroby mladoboleslavské automobilky Škoda Auto. Její ukrajinští dodavatelé jí totiž nejsou schopni dodávat díly. Odnese to například elektrické SUV Enyaq, jehož výrobní čísla od začátku...


Vysoká inflace tu kvůli válce zůstane
Hospodářské noviny | 12:30:00
Povede rusko-ukrajinská válka k dalšímu cenovému růstu? Války v dějinách vyvolávaly inflaci. Růst poptávky po zbraních vede při omezených finančních a výrobních zdrojích k omezení nabídky spotřebního zboží. Odložená poptávka po spotřebních statcích...


Ukrajinci bojují i za nás, zásah NATO by vedl ke světové válce, myslí si premiér Fiala
ČT24 | 21:09:02
Hostem úterního speciálu Událostí, komentářů České televize byl předseda vlády Petr Fiala (ODS). Hodnotil vývoj bojů na Ukrajině i související problémy v Evropě. „Naději mi dává spousta věcí. Třeba to, že reakce je nyní jasná a jednoznačná,“ řekl premiér na úvod rozhovoru.


Válka nekončí, Rusko po selhání taktiky mnohem víc zapojí dělostřelectvo a letectvo
Respekt | 19:52:17
Podle analytiků Moskva nyní zřejmě nasadí svůj "běžný typ" válčení - což s sebou ponese mnoho mrtvých a škodKlienti Sberbank už úřadům hlásí nové údaje k zaslání penzí a dávek
Eurozpravy-domácí | 17:33:00
Lidé, kteří dosud dostávali důchody, nemocenskou či ošetřovné na své účty u Sberbank, začali úřadům hlásit nové kontakty pro doručení peněz. Většinou si chtějí nechat částku posílat na konto do jiné banky. ČTK to řekla mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Jitka Drmolová.


Putin zakázal vývoz zahraničních měn v hotovosti v hodnotě přes 10.000 dolarů
Eurozpravy-zahraniční | 21:14:00
Ruský prezident Vladimir Putin vydal dekret, kterým zakázal vyvážet z Ruska zahraniční měny v hotovosti v hodnotě přes 10.000 dolarů (zhruba 230.000 Kč). Oznámil to dnes Kreml, podle kterého nařízení začne platit ve středu, napsala agentura Reuters.


Británie uvalila sankce na běloruské činitele a firmy
Eurozpravy-zahraniční | 21:03:00
Británie uvalila sankce na čtyři běloruské činitele z resortu obrany a dvě zbrojovky kvůli roli Běloruska při ruské invazi na Ukrajinu. Informovalo o tom dnes britské ministerstvo zahraničí.


Ruské úřady zastavily vysílání liberálního rádia Echo Moskvy
Eurozpravy-zahraniční | 20:58:00
Ruské úřady dnes zastavily vysílání liberální rozhlasové stanice Echo Moskvy, oznámil její šéfredaktor Alexej Venediktov. Zablokovaly také internetové stránky televize Dožď. Podle agentury AP se to stalo v souvislosti s tím, jak tato média informují o ruské invazi na Ukrajinu.


Obyvatelé Ruska by měli vědět, co se na Ukrajině děje, říká expert
Eurozpravy-zahraniční | 20:28:00
Uplatnění principu kolektivní viny na základě etnicity je nepřijatelné, velká část Rusů však nese politickou odpovědnost za podporu agresivní politiky ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho spolupracovníků. V rozhovoru to řekl historik a filozof Petr Hlaváček z badatelské skupiny Collegium Europaeum.


Padesátka českých policistů dnes odpoledne dorazila na Slovensko
Eurozpravy-zahraniční | 20:17:00
Padesátka českých policistů dnes odpoledne dorazila na Slovensko, kde budou na hranici s Ukrajinou pomáhat s registrací uprchlíků. Policie to zveřejnila na twitteru. Policisté budou svým slovenským kolegům pomáhat minimálně čtyři týdny, ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) jim poděkoval za jejich nasazení. Slovensko má s Ukrajinou 98 kilometrů dlouhou společnou hranici.


EU odstřihne od SWIFTu sedm ruských bank
Eurozpravy-ekonomika | 22:04:00
Zástupci Evropské unie se dohodli, že odstřihnou od mezinárodního platebního systému SWIFT sedm ruských bank. Největší z nich - Sberbank - mezi nimi není. Informovala o tom agentura Bloomberg. Odpojena nebude ani banka částečně vlastněná ruským plynárenským gigantem Gazprom.


Na Václavském náměstí v Praze začal benefiční Koncert pro Ukrajinu
Eurozpravy-kultura | 20:40:00
V Praze začal vystoupením skupiny Ahmed má hlad benefiční Koncert pro Ukrajinu. Posluchači zaplnili horní třetinu Václavského náměstí, další lidé přicházejí. Hlavní program, který od 20:10 nabídne v přímém přenosu Česká televize, obstarají přibližně dvě stovky účinkujících. Kromě sólových interpretů a kapel vystoupí také Sbor Národního divadla a Státní opery nebo Komorní orchestr České filharmonie.


FIA potvrdila zrušení GP Ruska F1, ruští a běloruští jezdci ale smí závodit
Eurozpravy-sport | 21:49:00
Mezinárodní automobilová federace FIA odsoudila po mimořádném zasedání Světové rady motorsportu ruskou invazi na Ukrajinu a potvrdila avizované zrušení Velké ceny Ruska formule 1. Ruským a běloruským jezdcům ale v mezinárodních soutěžích povolí i nadále startovat, pokud budou vystupovat jako neutrální sportovci pod vlajkou FIA.


EU odstřihne od SWIFTu sedm ruských bank. Sberbank odpojení unikne
E15-ekonomika | 21:29:00
Zástupci Evropské unie se dohodli, že odstřihnou od mezinárodního platebního systému SWIFT sedm ruských bank. Největší z nich - Sberbank - mezi nimi není. Informovala o tom agentura Bloomberg. Odpojena nebude ani banka částečně vlastněná ruským plynárenským gigantem Gazprom. 


EU odstřihne od SWIFTu sedm ruských bank. Sberbank odpojení unikne
E15-politika | 21:29:00
Zástupci Evropské unie se dohodli, že odstřihnou od mezinárodního platebního systému SWIFT sedm ruských bank. Největší z nich - Sberbank - mezi nimi není. Informovala o tom agentura Bloomberg. Odpojena nebude ani banka částečně vlastněná ruským plynárenským gigantem Gazprom. 


Rusové ostřelují předměstí Kyjeva, zmařen pokus o atentát na Zelenského
idnes.cz | 23:48:00
Putinův režim bombarduje civilní předměstí Kyjeva poblíž místního letiště. V nedaleké Bílé Cerkvi hoří vojenská základna, kde byl zničen sklad paliva. Útokům čelí i satelitní město Vyšněve. Ukrajinské tajné složky zlikvidovaly čečenské bojovníky, kteří chystali atentát na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.


Sberbank unikla odpojení od SWIFT, Putin omezil vývoz cizí hotovosti
idnes.cz | 21:54:00
Ruský prezident Vladimír Putin vydal dekret, podle něhož je od 2. března zakázán vývoz zahraniční měny v hotovosti z Ruska, která přesahuje 10 tisíc dolarů, což je zhruba 230 tisíc korun. Zástupci EU se dohodli, že od mezinárodního platebního systému SWIFT odstřihnou sedm ruských bank. Největší z nich Sberbank mezi nimi není.


Zmařen pokus o atentát na Zelenského, tajné složky zlikvidovaly čečenské bojovníky. Rusové ostřelují okraj Kyjeva
lidovky.cz | 23:48:00
Putinův režim bombarduje civilní předměstí Kyjeva poblíž místního letiště. V nedaleké Bílé Cerkvi hoří vojenská základna, kde byl zničen sklad paliva. Útokům čelí i satelitní město Vyšněve. Ukrajinské tajné složky zlikvidovaly čečenské bojovníky, kteří chystali atentát na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.


Další jednání snad ve středu. Rusové byli dle Kyjeva v názorech rozděleni
lidovky.cz | 22:13:42
Další kolo jednání mezi Ukrajinci a Ruskem by mělo začít ve středu 2. března, oznámila agentura TASS. Ukrajina termín zatím nepotvrdila. Podle Turecka, které je s mocnostmi v kontaktu, je uskutečnění jednání nepravděpodobné. Podle zdrojů z ukrajinských diplomatických kruhů Ukrajinci požadovali po uskutečněných neúspěšných setkáních dočasný „tichý režim“, ale Rusové jim nevyhověli.


Putin zakázal vývoz většího množství cizí hotovosti. Sberbank unikla odpojení od SWIFT
lidovky.cz | 22:01:30
Ruský prezident Vladimír Putin vydal dekret, podle něhož je od 2. března zakázán vývoz zahraniční měny v hotovosti z Ruska, která přesahuje 10 tisíc dolarů, což je zhruba 230 tisíc korun. Zástupci EU se dohodli, že od mezinárodního platebního systému SWIFT odstřihnou sedm ruských bank. Největší z nich Sberbank mezi nimi není.


Zastavte válku, aby nikdo nezažil to, co já. Přeživší z Ležáků napsala Putinovi
Denik.cz | 22:02:00
Jarmila Doležalová, poslední z těch, kteří přežili vyhlazení Ležáků nacisty v roce 1942, napsala otevřený dopis ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Žádá ho, aby zastavil válku na Ukrajině. Se sestrou Marií byla téměř před 80 lety vybrána na poněmčení, zůstaly tak jediné ze všech ležáckých dětí a obyvatel Ležáků, kteří druhou světovou válku přečkali. Je srdcem se všemi, kteří mají podobný osud nebo by ho mohli mít právě kvůli ozbrojeným, válečným konfliktům, uvedla v dopise.


Koncert pro Ukrajinu: Petr Janda vzkázal Putinovi, aby toho nechal
Denik.cz | 21:14:00
/FOTOGALERIE/ Benefiční Koncert pro Ukrajinu začal v úterý 1. března vystoupením skupiny Ahmed má hlad. Posluchači zaplnili pražské Václavského náměstí. Hlavní program, který od 20:10 nabízela v přímém přenosu Česká televize i TV Nova, obstaraly přibližně dvě stovky účinkujících.


Dejte virtuálům povinně levnější služby, chce ČTÚ nařídit velké trojce i bez posvěcení Evropské komise
lupa.cz | 22:06:04
Český telekomunikační úřad zveřejnil novou analýzu trhu s mobilními službami. Navrhuje v ní radikální regulaci mobilního trhu.


„Rusové se musí zbavit Putina.“ Fiala zmínil Bonda a uklidňuje Česko: Nebezpečí nehrozí
blesk | 23:25:00
Premiér Petr Fiala (ODS) nemá žádné informace o tom, že by Česku v souvislosti s invazí Ruska na Ukrajinu hrozilo nebezpečí. Řekl to v pořadu České televize Události, komentáře. Rusové by se podle něj měli zbavit prezidenta Vladimira Putina. 


Katovice ruší Nohavicovi dubnové vystoupení: Vadí jeho dobré vztahy s Putinem, říkají zástupci města
blesk | 22:58:00
Jaromír Nohavica si v Katovicích nezahraje! Polské město vypovědělo smlouvu o pronájmu sálu. Podle nich je v současné situaci jen těžko představitelné, že by člověk s tak dobrými vztahy u ruského prezidenta Vladimira Putina ve městě vystupoval. V roce 2018 dostal od Putina Puškinovu medaili. 


Wall Street 1.3. - březen začíná poklesem kvůli hrocení situace na Ukrajině, pod tlakem finanční sektor, ropa poskočila o 11%
Kurzy.cz | 22:33:50
Americké akciové trhy dnes výrazněji oslabovaly v reakci na další eskalaci na Ukrajině, kde se dále zvyšuje ruský tlak. S napětím jsou sledovány především zprávy o pohybu obřího ruského vojenského konvoje, který míří na hlavní město Ukrajiny Kyjev.


Jak připravit zahradu na jaro
Kurzy.cz | 22:12:27
Začátek jara je pro zahrádkáře velice rušným obdobím. Příprava a plánování výsadby znamená spoustu práce, na které bude záviset kvalita úrody nebo vzhled trávníku. Zkontrolujte si potřebné nářadí a nezbytné vybavení.


Otázky a odpovědi k testování a certifikátům - Od 1. března 2022
Kurzy.cz | 21:48:46
Testování Kdo má nárok na hrazený PCR test?Od 1. března 2022 je hrazen 1 PCR test za kalendářní měsíc všem osobám, které jsou účastny veřejného zdravotního pojištění v České republice. Hrazené zůstávají také testy, které indikuje lékař nebo hygienická ...


Na pomoc Ukrajině pošle Hradec Králové dva miliony korun, do městských bytů zatím míří další uprchlíci z Ukrajiny
Kurzy.cz | 21:19:07
Dva miliony korun v rámci pomoci Ukrajině dnes na svém zasedání schválili hradečtí zastupitelé, první milion z této částky město pošle na účet Charity Česká republika. Kromě této pomoci město také průběžně poskytuje své ubytovací kapacity pro občany Uk...


Akcie Lucid padají v reakci na hospodářské výsledky za Q4 a horší výhled
Kurzy.cz | 20:53:41
Akcie výrobce elektromobilů Lucid Group (LCID.US) padají o více než 16 % po zveřejnění slabších hospodářských výsledků za Q4 2021. Společnost zároveň zveřejnila slabší výhled produkce. Společnost reportovala kvartální ztrátu 64 centů na akcii při o...


Podmínky cestování do Polska a návratu do ČR - pravidla platná od 01. 03. 2022:
Kurzy.cz | 20:51:00
Obecná pravidla platná od 01. 03. 2022


Decentralizovaná sociální platforma: BitOrbit
Kurzy.cz | 20:13:32
V oblasti decentralizace vznikají sociální platformy, které chtějí svým uživatelům zajistit plnou kontrolu nad jejich údaji, aby nemohly být zneužity třetími stranami, jak tomu bylo dosud v případě centralizovaných sociálních sítí.


Cardano dosáhlo dalšího milníku
Kurzy.cz | 18:48:05
Cena Cardana (ADA) vzrostla téměř o 15 % od poklesu vyvolaného vypuknutím války na Ukrajině. Podle konsensu komunity na portálu CoinMarketCap dosáhne Cardano do konce března úrovně 1,49 $. Tento konsenzus naznačuje šanci na návrat pozitivního sentiment...


Apple zastavuje prodej všech svých výrobků v Rusku, omezil i Apple Pay
Eurozpravy-zahraniční | 23:33:00
Americká společnost Apple dnes v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu pozastavila prodej všech svých výrobků v Rusku. Společnost také zastavila vývoz do Ruska a omezila fungování platební služby Apple Pay a dalších služeb v zemi.


Situace je nejvážnější v Chersonu, Charkově a u hlavního města, tvrdí Kyjev
Eurozpravy-zahraniční | 23:29:00
Ruské síly na Ukrajině nyní cílí své útoky především na Kyjev, Cherson na jihu země a Charkov na východě, řekl dnes podle agentury Unian poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Oleksij Arestovyč. Ruské síly dnes vstoupily do Chersonu, uvedl poradce ukrajinského ministra vnitra Vadym Denysenko. V Charkově si ostřelování centra města a rezidenčních oblastí vyžádalo pravděpodobně přes deset mrtvých mezi civilním obyvatelstvem.


Pražský výběr, Rottrová i bratr Micka Jaggera. Během Koncertu pro Ukrajinu lidé poslali přes 170 milionů
Reflex | 23:04:00
Více než 170 milionů korun poslali lidé během benefičního Koncertu pro Ukrajinu, který proběhl v úterý večer na Václavském náměstí. Koncertu přihlížely desítky tisíc lidí přímo na místě a miliony skrze televizní obrazovky. Akci přenášela jak Česká televize, tak také TV Nova a desítky stránek na Facebooku včetně té naší. Vítěžek poputuje na konto Člověka v tísni, který pomáhá přímo v Ukrajinském Lvově. Na akci vystoupili např. Tomáš Klus, Mirai, Marie Rottrová, Pražský výběr, Olympic či Česká filharmonie. Přání, aby se na Ukrajině brzy odehrál koncert Rolling Stones vyjádřil i Chris Jagger, bratr Micka Jaggera 


„Nechápu, čeho chce Putin dosáhnout, v životě mě nenapadlo, že to takhle dopadne,“ řekl Babiš
ČT24 | 20:07:22
Bývalý premiér a nynější opoziční poslanec Andrej Babiš (ANO) v předtočeném rozhovoru pro Události, komentáře k invazi Rusů na Ukrajinu mimo jiné řekl, že nechápe, čeho chce prezident Vladimir Putin dosáhnout. Zmínil, že se svojí manželkou Monikou po vypuknutí bojů na Ukrajině řešil i to, kde je v Praze protiatomový kryt.


Fiala: Česku díky NATO momentálně žádné nebezpečí nehrozí
Eurozpravy-domácí | 23:29:00
Česká republika nemá žádné signály o tom, že jí kvůli invazi Ruska na Ukrajinu hrozí nyní nějaké nebezpečí. V pořadu České televize (ČT) Události, komentáře to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Zdůraznil, že na pátečním summitu NATO zaznělo odhodlání všech členů bránit v případě potřeby celé území Severoatlantické aliance. Zároveň ale upozornil, že NATO nechystá vojenský zásah na Ukrajině.


Nejzajímavější veletrhy ve středozápadní oblasti USA v roce 2022
Kurzy.cz | 23:04:00
Aktivní účast na veletrzích může být nejen prostorem pro navázání kontaktů s potencionálními americkými partnery, ale i odrazovým


Koncert pro Ukrajinu: Na Václavském náměstí vystoupily dvě stovky účinkujících
Denik.cz | 21:14:00
Benefiční Koncert pro Ukrajinu začal v úterý 1. března vystoupením skupiny Ahmed má hlad. Posluchači zaplnili pražské Václavského náměstí. Hlavní program, který od 20:10 nabízela v přímém přenosu Česká televize i TV Nova, obstaraly přibližně dvě stovky účinkujících. Kromě sólových interpretů a kapel vystoupil také Sbor Národního divadla a Státní opery nebo Komorní orchestr České filharmonie.


Návod, nebo varování? Aplikace Signal přiměla NÚKIB k akci
Hospodářské noviny | 22:14:00
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal sadu doporučení k bezpečnému používání aplikace Signal. Bohužel však celou akci komunikuje s typickou úřední nesrozumitelností, takže je Twitter plný dotazů, jestli se to má chápat...


Návod, nebo varování? Aplikace Signal přiměla NÚKIB k akci
iHned.cz | 22:14:00
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal sadu doporučení k bezpečnému používání aplikace Signal. Bohužel však celou akci komunikuje s typickou úřední nesrozumitelností, takže je Twitter plný dotazů, jestli se to má chápat...Return to top