Celkem 150021 článků.|

Archív zpravodajství podle dnů

Články ze dne 06.03.2022


Open-source ovladač pro GPU PowerVR, Rusko chce legalizovat softwarové pirátství
Root.cz | 00:00:10
Intel je otevřen připojení do konsorcia, které koupí ARM, vliv frekvence DDR5 na výkon Intel Alder Lake, Brave 1.36.109 vylepšuje peněženku, OpenBLAS řeší, jestli vyhodit podporu ruských CPU Elbrus.


Jitka Boho: S šestiletou dcerou mluvím i o válce, dětem bychom neměli lhát
revue.idnes.cz | 01:00:07
Jitka Boho se svěřila s tím, že se svou teprve šestiletou dcerou Rosalií otevřeně mluví i o takovým tématech, jako je válka na Ukrajině. Miss 2010, zpěvačka a bývalá modelka prozradila v rozhovoru na ÓČKU také, jaký má názor na očkování dětí a zavzpomínala na účast v show Tvoje tvář má známý hlas.


Hrajte s Nedělním Bleskem o ceny k filmu After: Tajemství
blesk | 01:00:08
Pošlete správnou odpověď a vyhrajte!


Vyhrajte s Nedělním Bleskem ceny k filmu Betlémské světlo
blesk | 01:00:08
Pošlete správnou odpověď a vyhrajte!


KOMENTÁŘ: Německé pokrytectví. Šílených jízd jsou plné sociální sítě
Auto-iDNES.cz | 01:00:14
Českému miliardáři Radimu Passerovi hrozí až dva roky vězení za to, že jel se svým Bugatti Chiron po německé dálnici 417 kilometrů v hodině. Podobných videí jsou přitom plné sociální sítě. Na rozdíl od Passera ale řidiči zůstávají anonymní. A policie je ignoruje.


Autofotka týdne: Škoda testuje nový Passat. Dvojče Superbu dorazí příští rok
Auto-iDNES.cz | 01:00:14
Novou generaci ikony Volkswagenu postaví Škoda. Koncern VW před dvěma lety rozhodl, že příbuzné modely Superb s Passatem se ještě víc přiblíží. Nyní je oba vyvíjejí v Mladé Boleslavi a vyrábět je bude v příští generaci od roku 2023 bratislavská továrna koncernu. Automobilový paparazzo Stefan Baldauf nafotil ve Skandinávii prototyp nového Passatu.


KVÍZ: Co víte o kryptoměnách? A víte, kdy je musíte zdanit?
Finance-iDNES.cz | 01:00:31
Kryptoměny jsou velké téma a také investiční hit. Jen v loňském roce jich Češi nakoupili za zhruba 4,5 miliardy korun. A protože se blíží termín pro odevzdání růžového formuláře, řadu lidí napadá, daní se virtuální měny v Česku? Otestujte si své znalosti.


Jedenáctiletý chlapec dorazil sám na hranice ze Záporoží, rodiče museli zůstat
lidovky.cz | 00:30:20
Hrdinou páteční noci se stal bezesporu jedenáctiletý ukrajinský chlapec, který dorazil sám na slovensko-ukrajinskou hranici. Přišel pouze s igelitkou, pasem a napsaným číslem na ruce, píše na svém twitterovém účtu slovenská policie.


Visa a Mastercard ‚odříznou‘ Rusko od světa. Platnost karet bude končit na hranicích
lidovky.cz | 00:12:40
Společnost Visa kvůli invazi na Ukrajinu pozastavuje operace v Rusku a v příštích dnech bude spolupracovat se svými klienty a partnery na zastavení všech transakcí v Rusku. Karty Visa vydané finančními institucemi mimo Rusko již nebudou v Rusku fungovat. Společnost to podle agentury Reuters uvedla v prohlášení.


Odchod gigantů. Visa a Mastercard končí v Rusku
E15-ekonomika | 02:00:42
Společnost Visa uvedla, že kvůli invazi na Ukrajinu pozastavuje operace v Rusku a že v příštích dnech bude spolupracovat se svými klienty a partnery na zastavení všech transakcí v Rusku. Karty Visa vydané finančními institucemi mimo Rusko již nebudou v Rusku fungovat, uvedla společnost v prohlášení podle agentury Reuters.


Odchod gigantů. Visa a Mastercard končí v Rusku
E15-politika | 02:00:45
Společnost Visa uvedla, že kvůli invazi na Ukrajinu pozastavuje operace v Rusku a že v příštích dnech bude spolupracovat se svými klienty a partnery na zastavení všech transakcí v Rusku. Karty Visa vydané finančními institucemi mimo Rusko již nebudou v Rusku fungovat, uvedla společnost v prohlášení podle agentury Reuters.


Johnson představil šest bodů pro Ukrajinu. Chce podporu obrany i tlak na Rusko
idnes.cz | 01:10:00
Britský premiér Boris Johnson v sobotu představil svůj vlastní šestibodový plán reakce na ruskou invazi na Ukrajinu. Ten zahrnuje mezinárodní humanitární pomoc pro Ukrajinu, podporu její obrany i maximalizaci ekonomického tlaku na Moskvu. Johnson také vyzval ostatní lídry, aby se k tomuto plánu připojili.


„Pročpak jsme na Ukrajině, milé děti?“ Co se učí děti v Rusku
idnes.cz | 04:00:06
V ruských školách si posvítili na výklad invaze na Ukrajinu. Učitelé dostali přesné pokyny a edukační video z propagandistického balíku. Vysvětlit mají žákům třeba to, jak Ukrajina plánovala zaútočit na Rusko, informace mají čerpat z Putinových projevů. „Rusko bylo vždy garantem bezpečnosti Ukrajiny. Dalo by se jednání naší země popsat jako pomoc staršího mladšímu?“ zní jeden z motivů pro výuku.


Drastická videa z války jsou neúcta. Utrpení nesmí být senzace, říká etik médií
idnes.cz | 04:00:07
S rostoucí ruskou agresí přibývá i záběrů, které by se v médiích objevovat neměly. Utrpení lidí střídají záběry mrtvých či těch, kteří o svůj život mnohdy marně bojují. Podle odborníka na etiku médií z Masarykovy univerzity v Brně Jana Motala je to špatně. „Ve válce je sice občas třeba ukázat krutost agresora, ale ne z toho dělat senzaci,“ říká Motal a hodnotí dosavadní práci mediálních domů.


Ceny obilí letí kvůli válce skokově rostou. Zásoby máme, uklidňují pekaři
Denik.cz | 03:00:00
Ruská invaze na Ukrajinu ovlivňuje životy lidí nejen v místě bojů, ale její důsledky pocítí i daleko za jejími hranicemi. Jedním z nich bude zdražení potravin, jejichž cena již několik měsíců roste kvůli stoupající ceně energií. Ukrajina je totiž právem považována za „obilnici Evropy“ a patří zejména mezi největší světové exportéry pšenice. 


Josef Soukup: Válka ukazuje, jak důležitá je půda a potravinová soběstačnost
Denik.cz | 03:00:00
Ruská agrese na Ukrajinu prudce zdražila obilniny na světových trzích. Na její možné důsledky pro zemědělství se Deník zeptal Josefa Soukupa, nově nedávno zvoleného děkana Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity v Praze.


USA a Kanada stahují své občany z Ruska: Lidé by měli odcestovat okamžitě, radí ministerstvo
blesk | 03:16:00
Americké ministerstvo zahraničí vyzvalo své občany v Rusku, aby zemi neprodleně opustili. Informoval o tom zpravodajský server Axios. Podobné doporučení vydala i kanadská diplomacie, britské ministerstvo zahraničí okamžité opuštění Ruska Britům doporučilo, napsala agentura Reuters.


Válka na Ukrajině může vyvolat „Arabské jaro 2“. Zdražuje totiž potraviny na historický rekord, tuna pšenice poprvé v dějinách vyjde na více než 10 tisíc korun
Kurzy.cz | 02:11:31
Tento týden vstoupí do historie burzovního obchodování. Cena pšenice na burze v Chicagu během něj stoupla o více než 40 procent. Důvodem je válka na Ukrajině, která dramaticky ztenčuje světové zásoby obilovin.


Visa a Mastercard v Rusku omezují služby karet vydaných v zahraničí
Kurzy.cz | 01:15:41
Visa uvedla v sobotním vyjádření, že zastaví všechny transakce v Rusku. Karty Visa, které byly vydány mimo Rusko, už v Rusku fungovat nebudou. MasterCard to uvedla podobně s tím, že i naopak karty vydané ruskou bankou nebudou sítí MasterCard podporovány.


Mastercard a Visa v Rusku kočí. Pro většinu Rusů se ale nic nezmění
Mesec.cz | 05:00:34
Kartové společnosti Mastercard a Visa zastavují v Rusku své transakce. Dopad bude celosvětový, paradoxně nejméně postiženými budou obyčejní chudší Rusové. Pocítí to ale střední a vyšší třída.


Rádio Svobodná Evropa v Rusku končí, kvůli tlaku úřadů a policie
idnes.cz | 05:28:00
Americká rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) oznámila, že pozastavuje svou činnost v Rusku. Uvedla to dnes ruská státní agentura TASS s tím, že stanice tento krok odůvodnila postupem místních úřadů, usilujících o bankrot ruské pobočky RFE/RL, a také zvýšením policejního tlaku na novináře.


Byl by to placatý příběh, kdyby padouch dostal výprask v prvním dějství
lidovky.cz | 05:00:00
Od počátku minulého týdne prožíváme to, čemu se říká dějinný převrat. Můj přítel, spisovatel František Mrož Novotný mi připomněl, že to prožívá už popáté. Je o rok starší než já, jeho prvnímu dějinnému převratu v květnu 1945 jsem v kočárku ujel před nosem. Ale i čtyři převraty je docela dost na jeden lidský život, necítím se ochuzen. Tak tedy dějiny, jak je to ale s příběhem?


Afričtí běženci prý čelí na hranicích rasismu. V přívalu uprchlíků z Ukrajiny jsou i lidé tmavé pleti
lidovky.cz | 05:00:00
Tisíce lidí se v minulých dnech kvůli válce snažily opustit Ukrajinu. Hlavní nápor zažívá hranice s Polskem. Jenom za čtvrtek ji překročilo podle polských úřadů téměř sto tisíc lidí, takže jejich celkový počet již přesáhl 670 tisíc lidí. Další zároveň dál přicházejí.


Zbankrotovat mohou i další poskytovatelé energií, situace příznivá není, říká odborník
lidovky.cz | 05:00:00
Válka na Ukrajině může ceny energií ještě radikálně zvýšit, varuje Michal Les, analytik Ušetřeno.cz. Pokud vám ale má nyní končit fixace, můžete novou smlouvu uzavřít s předstihem za současné ceny.


VIDEO: Krvavá řež. Bitvu u Jankova si připomněly stovky lidí
Denik.cz | 05:11:00
Jednu z nejkrvavějších bitev celé třicetileté války, při níž na následky bojů zemřelo na planinách mezi Jankovem a Ratměřicemi na Táborsku na sedm tisíc vojáků, si připomněly v sobotu 5. března stovky lidí. Od řeže, po níž v okolí bojiště zůstaly, kromě Jankova, jen vydrancované a vypálené vsi, uplyne v neděli 6. března 377 let.


OBRAZEM: Řidiče ohrožují nebezpečné skály. Masiv u Ledče hrozí zřícením
Denik.cz | 05:02:00
Nebezpečné skály ohrožují řidiče. Silnice do průmyslové zóny v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku, kde hrozí zřícení, je proto uzavřená. Je to nesmysl, stěžují si podnikatelé. Uzavírka omezuje i obce v okolí.


Už žádné obavy. V aquaparku Pasohlávky sjedou děti tobogány se superhrdinou
Denik.cz | 05:02:00
Do rukou superhrdiny mohou svěřit rodiče své potomky v Aqualandu Moravia v Pasohlávkách na Brněnsku. Superhrdina pak s dětmi bude sjíždět tamní tobogány. Novou službu s názvem Mr. a Mrs. Slider v aquaparku spustili od soboty.  


Zapomenutý zločin. Sovětští partyzáni znásilňovali a vraždili finské civilisty
Denik.cz | 05:00:00
Sovětský partyzán ve vatovaném kabátci, v beranici s pěticípou hvězdou a se samopalem Špagin v ruce představuje v ruském národním povědomí až mýtický obraz legendárního bojovníka tzv. Velké vlastenecké války. Jenže tento zromantizovaný portrét neříká zdaleka celou pravdu. V útočné válce proti Finsku se sovětští partyzáni jako hrdinové nechovali. Místo boje vraždili civilisty v nechráněných vesnicích. 


Utajený pochod. Vědci odhalili záhadu, kam pravidelně mizí tisícové stádo zeber
Denik.cz | 04:50:00
V afrických zemích Namibie a Botswana se každoročně lidem počátkem roku naskýtá unikátní podívaná. Státy totiž putuje obří zebří stádo, které hledá nové útočiště. Jde vůbec o nejdelší přesun savců v Africe.


Muži jsou po covidu perverznější, říká prostitutka. Zdražit služby neplánuje
Denik.cz | 04:00:00
Všechno zdražuje, jen služby sedmapadesátileté paní Věry ne. Prostitutka, jejíž život Deník od začátku pandemie sleduje, se drží nejen svého řemesla, ale i cen. A podle svých slov se jít to vyplácí.


Kam zmizel Martin Nejedlý
Respekt | 01:48:36
A co si Zemanův poradce myslí o ruské válce na UkrajiněPrezidentské volby v ČR 2023: Vizitky možných kandidátů
Eurozpravy-domácí | 06:33:00
Vizitky možných kandidátů voleb prezidenta České republiky v roce 2023 (před čtyřmi lety, 8. března 2018, složil Miloš Zeman prezidentský slib na druhé období; abecedně):


Bennett jednal s německým kanceléřem o ukončení války na Ukrajině
Eurozpravy-zahraniční | 06:22:00
Izraelský premiér Naftali Bennett, který v sobotu návštěvou u ruského prezidenta Vladimira Putina v Moskvě a telefonátem s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským zahájil svou zprostředkovatelskou misi ve snaze o ukončení války na Ukrajině, se setkal s německým kancléřem Olafem Scholzem.


V New Yorku tisíce přívrženců Ukrajiny požadovaly zásah Západu do konfliktu
Eurozpravy-zahraniční | 06:16:00
Tisíce Ukrajinců, Američanů ukrajinského původu a dalších lidí se v sobotu na náměstí Times Square v New Yorku požadovaly od Severoatlantické aliance, Spojených států či Evropské unie, aby zasáhly na Ukrajině, uvedla dnes agentura AFP.


Ruská ofenzíva podle ukrajinské armády neustává, ruské ztráty se ale zvětšují
Eurozpravy-zahraniční | 06:02:00
Ruské jednotky pokračují v útoku proti Ukrajině a soustřeďují se hlavně na obklíčení Kyjeva, Charkova a Mykolajiva a vytvoření pozemního koridoru z Ruska na anektovaný Krym.


Případ údajné vlastizrady Ivana Safronova míří k soudu, proces bude neveřejný
Eurozpravy-zahraniční | 05:50:00
Ruská generální prokuratura schválila konečné obvinění ruského novináře, poradce šéfa vesmírné agentury Roskosmos Ivana Safronova z vlastizrady, oznámila agentura Interfax s tím, že prokuratura předala případ soudu. Safronov čelí obvinění z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou a německou rozvědkou. Sám obviněný svou vinu kategoricky odmítá a trvá na tom, že nikdy nespolupracoval se zahraničními rozvědkami a ve styku se známými používal údaje pouze z otevřených zdrojů. Jeho obhájci také argumentují, že Ivan Safronov nikdy neměl přístup ke státnímu tajemství a že sami vyšetřovatelé s odvoláním na utajení jim nedovolili seznámit se ani se všemi materiály vyšetřování, napsal na svém webu list Kommersant, pro který Safronov v minulosti pracoval.


USA a Kanada vyzvaly své občany k okamžitému opuštění Ruska
Eurozpravy-zahraniční | 05:35:00
Americké ministerstvo zahraničí vyzvalo své občany v Rusku, aby zemi neprodleně opustili. Informoval o tom zpravodajský server Axios. Podobné doporučení vydala i kanadská diplomacie, britské ministerstvo zahraničí okamžité opuštění Ruska Britům doporučilo, napsala agentura Reuters.


Ruské jednotky téměř srovnaly se zemí město Borodjanka
Eurozpravy-zahraniční | 05:31:00
Ruské jednotky dnes téměř srovnaly se zemí ukrajinské město Borodjanka severozápadně od Kyjeva, kde dříve převzaly kontrolu nad psychiatrickým zařízením. S odvoláním na místní správu o tom informovala stanice CNN. Léčebnu, kde bylo 670 lidí, už vojáci opustili.


Držitel osmi Českých lvů Zátopek se podle režiséra Ondříčka do kin asi nevrátí
Eurozpravy-kultura | 05:37:00
Film Zátopek, který v sobotu proměnil osm ze třinácti nominací na cenu Český lev, se podle názoru jeho režiséra Davida Ondříčka do kin nevrátí. Snímek měl premiéru loni 28. srpna a vidělo ho přes 394.000 lidí, kteří v pokladnách kin nechali téměř 59,5 milionu korun. "Kino je nekompromisní, přijdou nové filmy a navíc není situace, kdy by lidé příliš chodili do kin. Ale proti tomu, co se děje ve světě, je to marginální věc," řekl po slavnostním večeru novinářům Ondříček.


Ceremoniál na Hradě bude bojkotovat řada významných osobností. Není na místě celou akci zrušit i tentokrát?
Reflex | 06:00:00
V pondělí 7. března chce prezident Miloš Zeman předat na Pražském hradě státní vyznamenání. Ceremoniál se má uskutečnit v den výročí narození prvního československého prezidenta T. G. Masaryka a má být jakousi náhradou za neuskutečněné řádové večery 28. října loňského a předloňského roku, kdy jejich pořádání zhatil covid a nebo špatný zdravotní stav Miloše Zemana. Vzhledem k současnému dění na Ukrajině, ale i hlubším souvislostem z domácí politické scény se domnívám, že by se měl tento slavnostní ceremoniál zrušit i potřetí. Je zde totiž nemalá hrozba, že se z celé akce stane fraška a z jejich aktérů jen loutky této bizarní hry.


V říši kmenového práva aneb Do Jordánska za beduíny a jejich tradicemi
Reflex | 06:00:00
Hádždž Ibráhím vchází do stanu a všichni s úklonou vstávají. Stařec se důstojně usazuje na polštář. Po ruce má starobylý dřevěný moždíř. To kdyby chtěl jeho údery svolat lidi ze širokého okolí. Jsme na území beduínských kmenů obývajících hory nad Mrtvým mořem. A tady pořád platí slovo náčelníka i zvykové kmenové právo.


Spor o pozemky pod pražskými silnicemi končí. Česko vyhrálo arbitráž za půl miliardy
E15-ekonomika | 05:30:00
Za využívání pozemků pod Jižní a Štěrboholskou spojkou, Rozvadovskou spojkou a Cínoveckou ulicí nebude muset český stát nic platit. Zvítězil tento týden v mezinárodní investiční arbitráži s dubajskou společností Alcor Holdings, která požadovala 483 milionů korun. Firma musí nyní Česku zaplatit dvacet milionů korun za náklady v soudním řízení.


Spása finančních manažerů. Divoká politika ČNB láká dělat dluhy v eurech
E15-ekonomika | 05:00:00
Vzít si úvěr v eurech nebylo oproti české koruně nikdy „levnější“. Zatímco nový úvěr v korunách vyšel firmy podle únorových statistik České národní banky v průměru na více než pětiprocentní roční úrok, za půjčky ve společné měně žádaly tuzemské banky relativně směšných 1,4 procenta. Jde o vůbec největší rozdíl v úročení půjček v obou měnách přinejmenším od roku 2004, odkdy centrální banka tato data publikuje. Důvodem je extrémní odlišnost měnových politik České národní a Evropské centrální banky. 


Spor o pozemky pod pražskými silnicemi končí. Česko vyhrálo arbitráž za půl miliardy
E15-politika | 05:30:00
Za využívání pozemků pod Jižní a Štěrboholskou spojkou, Rozvadovskou spojkou a Cínoveckou ulicí nebude muset český stát nic platit. Zvítězil tento týden v mezinárodní investiční arbitráži s dubajskou společností Alcor Holdings, která požadovala 483 milionů korun. Firma musí nyní Česku zaplatit dvacet milionů korun za náklady v soudním řízení.


Spása finančních manažerů. Divoká politika ČNB láká dělat dluhy v eurech
E15-politika | 05:00:00
Vzít si úvěr v eurech nebylo oproti české koruně nikdy „levnější“. Zatímco nový úvěr v korunách vyšel firmy podle únorových statistik České národní banky v průměru na více než pětiprocentní roční úrok, za půjčky ve společné měně žádaly tuzemské banky relativně směšných 1,4 procenta. Jde o vůbec největší rozdíl v úročení půjček v obou měnách přinejmenším od roku 2004, odkdy centrální banka tato data publikuje. Důvodem je extrémní odlišnost měnových politik České národní a Evropské centrální banky. 


Křeček kritizoval prezidenta Ukrajiny, distancovala se od něj i jeho zástupkyně
idnes.cz | 07:41:00
Ombudsman Stanislav Křeček se pustil do prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského a vysloužil si za to ostrou kritiku nejen od své zástupkyně Moniky Šimůnkové, ale i od členů vlády i dalších politiků. „Pomáháme, jak můžeme, na úkor vlastních občanů a ještě se máme nechat urážet? Přestává se mi to líbit,“ napsal v sobotu Křeček na Facebooku. Pak to smazal.


Rusové se snaží dostat ke Kyjevu a chtějí obsadit vodní elektrárnu na Dněpru
idnes.cz | 06:52:00
Ruské jednotky pokračují v útoku proti Ukrajině a soustřeďují se hlavně na obklíčení Kyjeva, Charkova a Mykolajiva a vytvoření pozemního koridoru z Ruska na anektovaný Krym. Podle ukrajinského generálního štábu ovšem ukrajinské ozbrojené síly způsobily nepříteli další ztráty.


Do Venezuely míří americká delegace, chce oslabit tamní linku s Moskvou
idnes.cz | 05:57:00
Delegace vysoce postavených amerických představitelů odcestovala v sobotu do Venezuely, kde se má setkat se zástupci vlády prezidenta Nicoláse Madura. Cílem je zjistit, zda je Caracas připraven odvrátit se od úzkých vazeb na Rusko uprostřed ruské invaze na Ukrajinu, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj, obeznámený s celou situaci.


Obrazem: Český lev ve stínu Ukrajiny. Herečky byly v modrožluté, mluvil velvyslanec
bleskove.cz | 06:00:00
Filmem roku se stal Zátopek, jeho tvůrce David Ondříček získal také sošku za režii.


Mexičanka se pokusila zvednout 180kilovou činku: Ta jí rozdrtila krk
blesk | 07:48:00
K tragické nehodě došlo při pokusu mexické mámy o zvednutí 180 kilogramů vážící činky. Mexičanka se však pod silnou vahou zhroutila a tyč se závažím jí spadla na krk. I přes okamžitou snahu ženu zpod náčiní vyprostit se její život nepodařilo zachránit.


Holčička byla ve škole, když se ozvala exploze: Přežila jsem, ale nevím, co ostatní děti, říká ve videu
blesk | 07:00:00
Desítky mrtvých si vyžádalo masivní bombardování ukrajinského města Černihiv. Ruské bomby dopadaly na obytné budovy i nemocnice. Strašlivý útok ruských vojenských sil jako zázrakem přežila školačka, která chodila do školy v budově číslo 21. Rusové ostřelovali i tu. Zakrvácená a otřesená dívka promluvila ve videu, které začalo kolovat po sociální síti Twitter.


Manfred (67) vyhrál v MEGATRHÁKU 10 tisíc korun! Dědeček podělí 4 vnoučata
blesk | 06:10:00
„Kdo by neměl radost!?“ Při těchto slovech se spokojeně při přebírání desetitisícové výhry v DENNÍ HŘE Trháku Blesku usmíval Manfred Soor (67) z Hluboček na Olomoucku. Myslel při tom nejvíce na svá vnoučata


Slzy, radost a drsná obžaloba: Top momenty Českého lva a co v televizi nebylo!
blesk | 05:00:00
29. předávání cen Český lev proběhlo 5. března a dle očekávání se stal nejlepším filmem roku 2021 snímek Zátopek. Ovšem ani další tituly nepřišly zkrátka. Vše ale tentokrát probíhalo v trochu jiném duchu než obvykle. Připomeňte si s námi nejsilnější momenty večera.


Dehydratace a šok: Předávkování jódem může poškodit štítnou žlázu a rozvrátit organismus
blesk | 05:00:00
Lékárny v Česku zaznamenaly v posledních dnech vyšší zájem o jódové tablety. Lidé se zřejmě obávají jaderné války a domnívají se, že jim užívání jódu při radiaci pomůže. Jak už ale informoval Státní úřad pro jadernou bezpečnost, jód jako preventivní ochrana před radiací nefunguje. Nyní se k varování přidal i Státní zdravotní ústav (SZÚ) a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Nadbytek jódu totiž může poškodit štítnou žlázu a může nastat těžký rozvrat metabolismu. Kolik bychom měli denně přijímat?


Radar v Brdech jako deštník proti agresi? Chráněni jsme i tak, míní expert
blesk | 05:00:00
Před 14 lety v české společnosti zuřila debata o americkém radaru, který měl stát v Brdech. Proč k jeho výstavbě nakonec nedošlo a jaký podíl na té skutečnosti měly tehdejší politické síly? O tom Blesk hovořil s analytikem a výzkumníkem Petrem Boháčkem z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).


Konec obou šílenců? Běloruský disident řekl, jak zastavit Putina. A expert o Lukašenkovi
blesk | 05:00:00
Druhý agresor ve hře? Podle ukrajinské agentury Unian běloruská vojska v úterý vstoupila do Černihivské oblasti. Místní údajně viděli 33 běloruských aut označených bílým kruhem a 11 raketometů. To by bylo větší zapojení Běloruska než poskytnutí území ruským vojskům při Putinově invazi na Ukrajinu. Co by v konfliktu podle experta změnili běloruští vojáci? A jak reaguje běloruský emigrant?


Tyhle osoby tvoří Putinovo okolí: Lavrov je známý, ale vliv mají Šojgu a špioni
blesk | 05:00:00
Vladimir Putin (69) málokdy vypadal tak izolovaně jako v posledních týdnech – a to i když se prezentuje se svými věrnými, vysokými představiteli bezpečnostního aparátu Ruské federace. Kdo do něj patří? Velký vliv mají někdejší Putinovi kolegové z KGB a Petrohradu, přibližuje BBC.


Tereza Pergnerová: Co si o ní myslí její dcera Natálka? Její dost upřímná odpověď...
blesk | 05:00:00
Někdy se rodiče nestačí divit, co vše o nich navykládají jejich děti. Moderátorka s peprnou minulostí Tereza Pergnerová (47), kterou si diváci pamatují díky větě „Čágo bélo, šílenci“, se potýká s pubertou své dcery Natálky (15) a je až překvapivé, jak o ní mluví její dcera. Zcela upřimná zpověď může některé šokovat... Náctiletí si často neberou vůči svým rodičům servítky, jak ale vnímá svou slavnou mámu skoro šestnáctiletá Nathalie, jejímž otcem je Jiří Chlebeček (52)?


Trest smrti pro americké špiony: Julius s Ethel vyzradili tajemství atomové bomby!
blesk | 05:00:00
Před 72 lety začal v USA soudní proces se špiónem Juliem Rosenbergerem a jeho ženou Ethel. Ačkoliv detektivové z FBI z počátku neměli moc důkazů, soud dvojici potrestal trestem smrti. Pomohl jim v tom i nastrčený agent v cele Julia, který se mu postupně s mnoha věcmi svěřoval. Agent společně se svou ženou dodávali informace Sovětskému svazu, mimo jiné vyzradili tajemství výroby atomové bomby.


Češi zachraňují z válkou zmítané Ukrajiny i zvířata. Pozor na vzteklinu, varují veterináři
blesk | 05:00:00
Přivézt zvířata z Ukrajiny, to je teď jeden z hlavních cílů některých záchranných spolků. Podnikají nebo se chystají podniknout kvůli tomu cestu do tamních útulků a azylů, nebo si zvířata přebírají na hranicích. Veterináři před tím ale varují, upozorňují na bezpodmínečnou nutnost karantény, bez ní hrozí zavlečení smrtelné vztekliny.


Sestry Hadidovy na týdnu módy v Paříži: Bella vítězí o prsa!
blesk | 05:00:00
Krásné sestry Hadidovy, které společně šlapaly molo na věhlasném týdnu módy v Paříži, se staly hlavními hvězdami přehlídky značky Coperni. Více pozornosti jasně ukořistila Bella (25), jež divákům naservírovala pohled na svá obnažená prsa!


Zpověď Anastasie (15): Bojím se, že už tátu neuvidím! Odvezl nás na hranice a šel bojovat
blesk | 05:00:00
Několik dní strávila s maminkou a babičkou na útěku před válkou. Musela dát sbohem tátovi, kamarádům i rodné zemi. Patnáctiletá Anastasia teď pro Blesk popsala strastiplnou cestu, která jí dostala do Česka, kde našla bezpečí.


Ruští oligarchové v čele s Putinem ujíždějí před sankcemi: Superjachty plují do klidnějších vod!
blesk | 05:00:00
Ještě zkraje února se ruští oligarchové nerušeně plavili na přepychových superjachtách a všem dávali na odiv své bohatství. Jejich idylka ale skončila před týdnem, kdy kremelský despota Vladimir Putin (69) rozpoutal válku na Ukrajině. A pracháči se teď houfně snaží své paláce na vodě skrýt před světem.


Bohdan (7) zažil děsivou první jízdu vlakem: Máma Valérie s ním prchla z Ukrajiny na Slovensko
blesk | 05:00:00
Na první jízdu vlakem se těší snad každé malé dítě. Zejména pak chlapci. Pro sedmiletého Bohdana Totskajeho však první jízda lokomotivou nebyla nejradostnější událostí jeho života. S maminkou Valérií (27) kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajině byli nuceni uprchnout z rodného města.


Obrazem: Český lev ve stínu Ukrajiny. Herečky byly v modrožluté, mluvil velvyslanec
pikant | 06:00:00
Filmem roku se stal Zátopek, jeho tvůrce David Ondříček získal také sošku za režii.


Ombudsman Křeček kritizoval prezidenta Ukrajiny, distancovala se od něj i jeho zástupkyně
lidovky.cz | 07:56:57
Ombudsman Stanislav Křeček se pustil do prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského a vysloužil si za to ostrou kritiku nejen od své zástupkyně Moniky Šimůnkové, ale i od členů vlády i dalších politiků. „Pomáháme, jak můžeme, na úkor vlastních občanů a ještě se máme nechat urážet? Přestává se mi to líbit,“ napsal v sobotu Křeček na Facebooku. Pak to smazal.


Johnson představil šest bodů pro Ukrajinu. Chce podporu obrany i maximální tlak na Rusko
lidovky.cz | 07:25:46
Britský premiér Boris Johnson v sobotu představil svůj vlastní šestibodový plán reakce na ruskou invazi na Ukrajinu. Ten zahrnuje mezinárodní humanitární pomoc pro Ukrajinu, podporu její obrany i maximalizaci ekonomického tlaku na Moskvu. Johnson také vyzval ostatní lídry, aby se k tomuto plánu připojili.


Rádio Svobodná Evropa v Rusku končí, kvůli tlaku úřadů a policie na novináře
lidovky.cz | 07:23:40
Americká rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) oznámila, že pozastavuje svou činnost v Rusku. Uvedla to dnes ruská státní agentura TASS s tím, že stanice tento krok odůvodnila postupem místních úřadů, usilujících o bankrot ruské pobočky RFE/RL, a také zvýšením policejního tlaku na novináře.


Rusové se snaží dostat ke Kyjevu a chtějí obsadit Kanivskou vodní elektrárnu na Dněpru
lidovky.cz | 07:19:35
Ruské jednotky pokračují v útoku proti Ukrajině a soustřeďují se hlavně na obklíčení Kyjeva, Charkova a Mykolajiva a vytvoření pozemního koridoru z Ruska na anektovaný Krym. Podle ukrajinského generálního štábu ovšem ukrajinské ozbrojené síly způsobily nepříteli další ztráty.


Dezinformátora s kontakty na ruské agenty prověřuje kvůli veřejné podpoře Ruska NCOZ
aktuálně.cz | 07:12:37
Jiří Černohorský vyjadřoval podporu ruské agresi proti Ukrajině. Blízko má k ruské ambasádě v Praze i prezidentu Zemanovi.


Zapomenutý předchůdce Trabantu vznikl z nouze. I AWZ P70 mělo karoserii z duroplastu
aktuálně.cz | 06:32:00
Jak vypadal předchůdce Trabantu? Model AWZ P70 měl duroplastovou karoserii s dřevěnou kostrou.


Vojenský kaplan: Nejhorší je říct lidem, že jejich nejbližší už nikdy nepřijde
Denik.cz | 06:30:00
Pavel Brichta je kaplan žatecké 4. brigády rychlého nasazení. S vojáky prožívá každodenní radosti i starosti. Dvakrát byl na misi v Afghánistánu, v srpnu 2018 tam prožil smrt tří příslušníků naší armády. Několikrát to byl právě on, kdo informoval rodiny, že jejich syn, přítel nebo manžel zemřel. S vojáky ale kaplan Pavel Brichta prožívá i veselé okamžiky života. Oddává je, křtí jejich děti.


Jediná důstojná obrana je neztratit humor, říká Zdeněk Svěrák
Denik.cz | 05:56:00
Tento měsíc má premiéru nový celovečerní snímek Betlémské světlo, natočený Janem Svěrákem podle povídek jeho otce Zdeňka Svěráka. Je to už podeváté, co se syn a tatínek sešli u společného filmového projektu. A počtvrté, co Zdeňku Svěrákovi v hlavní roli spisovatele Karla Šejnohy hraje na plátně manželku Daniela Kolářová.


Na dračku jdou neprůstřelné vesty i střelivo. Náboje nejsou, hlásí obchodníci
Denik.cz | 05:42:00
Na českém trhu docházejí neprůstřelné vesty, které jsou na Ukrajině tak potřeba. Jen dobrovolníci z neziskovky Post Bellum jich stovky odvezly na frontu. „Kompletujeme další, ale skládáme je už z ocelových plátů a takzvaných nosičů,“ sdělili. 


Továrna pod Vírskou přehradou dostane druhou šanci, bude sloužit turistům
idnes.cz | 09:54:00
Z areálu zkrachovalé firmy Rotter ve Víru na Žďársku se má stát dobrá adresa. Projekt se zastřešujícím názvem Údolí Svratky připravuje podnikatel David Matuška. V plánech na revitalizaci brownfieldu pod hrází přehrady jsou byty, hotel, restaurace, ale také hydroelektrárna, hydroponická farma nebo rybí sádky.


Od vypuknutí konfliktu do Ruska nic nedodáváme, brání se Agrofert
idnes.cz | 09:52:00
Společnost Agrofert ze svěřenského fondu Andreje Babiše odmítá nařčení, že po invazi na Ukrajinu obchoduje s Ruskou federací. V prohlášení reaguje na článek portálu Neovlivní, který tvrdí opak.


Ukrajině hrozí povstalecké boje řízené exilovou vládou z Polska, píší v USA
idnes.cz | 09:31:00
Ukrajinská armáda se urputně brání invazi ruských vojsk, která se potýkají s problémy se zásobováním a morálkou, činitelé ve Washingtonu i Evropě nicméně očekávají, že Rusko své neúspěchy zřejmě zvrátí. Připravují se proto na možnost, že vznikne ukrajinská exilová vláda v Polsku a konflikt se přesune do fáze dlouhodobých a krvavých povstaleckých bojů, napsal list The Washington Post.


Plány na restaurování musejí vlastníci památek odložit, stát začal šetřit
idnes.cz | 09:10:00
Ministerstvo kultury letos nevyhlásí dotační program Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností. Krok zdůvodnilo vládními úsporami ve státním rozpočtu. Do Středočeského kraje směřovaly loni prostřednictvím tohoto programu dotace za více než 16 milionů korun. Teď budou chybět.


GLOSA: Český lev se změnil v tribunu za Ukrajinu. Šlo by to i bez cen?
idnes.cz | 08:40:00
Vyhrál Zátopek. Ale nekorunovaným vítězem 29. ročníku Českých lvů se stala herečka Elizaveta Maximová, která do večera plného proklamací vnesla jiné než černobílé vidění světa. Věděla, o čem mluví, má totiž ruské i ukrajinské předky.


Ukrajina zvítězí, je přesvědčená ostravská primabalerína
idnes.cz | 08:17:00
Olga Borisová Pračiková je ostravská emeritní primabalerína, která se narodila v Rusku, ale už jako malá se s rodiči odstěhovala na Ukrajinu. V sedmi letech začala studovat balet a posléze se stala členkou Kyjevského národního divadla opery a baletu. V Česku žije od roku 1993.


V nemocnicích je s covidem nejméně lidí od ledna, v sobotu přibylo 4567 případů
idnes.cz | 08:14:00
V sobotu přibylo v Česku 4 567 potvrzených případů nákaz koronavirem, což bylo téměř o pětinu méně než před týdnem. Dále klesal také počet hospitalizovaných s nemocí covid-19. V sobotu jich bylo 2 116, což bylo nejméně od konce ledna. Znovu se však snížilo také množství provedených testů na koronavirus, takže vzrostl podíl pozitivně testovaných.


Exportéři drůbeže a pěstitelé máku budou kvůli válce tratit stovky milionů
idnes.cz | 08:00:00
Čeští drůbežáři zažívají podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé krušné časy. V loňském roce se na území ČR vyskytlo skoro 50 ohnisek ptačí chřipky, což bylo v nejvíce v historii, nyní se bortí stamilionové obchody s Východem. „V agrárním obchodě budou také hodně tratit pěstitelé máku, kteří do Ruska, na Ukrajinu a do Běloruska vozí necelou třetinu své produkce,“ říká Dlouhá.


Potápěči našli vrak lodi, která se potopila při bouři před více než 130 lety
idnes.cz | 07:58:00
Odborníci v severoamerickém Hořejším jezeře objevili 52,5 metru dlouhý vrak škuneru Atlanta, který se potopil při silné bouři před více než 130 lety. Narazili na něj poté, co pomocí sonarové technologie a dálkově ovládaných ponorek prohledali tisíce kilometrů čtverečních jezerního dna.


Romantika drážního domku končí, kvůli dálnici D35 ho ŘSD odkoupí a zbourá
idnes.cz | 07:35:00
Dálnice D35 mezi Janovem a Opatovcem je již v natolik pokročilém stadiu přípravy, že zřejmě už nic nezabrání výstavbě v příštím roce. Její okolí se promění k nepoznání. Poslední rok tady odpočítávají také Rudolf a Milan Havlovi, kteří bydlí v jednom z posledních drážních domků u tratě na Brno.


Do EU vstoupí Ukrajina nejdřív za 20 let, soudí expert. Nesplňuje žádná kritéria
idnes.cz | 10:00:09
Vojenský konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou trvá už skoro dva týdny. Ztráty na životech jdou do tisíců, obrovským způsobem to odnese i hospodářství. Ukrajina se po skončení války bude muset spoléhat hlavně na finanční pomoc ze strany Západu. Podle Karla Svobody, experta na východoevropské vztahy, ale Ukrajina na členství v Evropské unii může ještě na několik příštích let zapomenout.


Exilová vláda v Polsku a dlouhé krvavé boje: Západ se u Ukrajiny připravuje na nejhorší
blesk | 09:30:00
Ukrajinská armáda se urputně brání invazi ruských vojsk, které se často potýkají s problémy se zásobováním a morálkou, činitelé ve Washingtonu a evropských metropolích nicméně očekávají, že Rusko své neúspěchy z prvních dnů války zřejmě zvrátí. Připravují se proto na možnost, že vznikne ukrajinská exilová vláda v Polsku a konflikt se přesune do fáze dlouhodobých a krvavých povstaleckých bojů, napsal list The Washington Post (WP) s odkazem na vyjádření západních vládních zdrojů a expertů.


Zapálená svíčka způsobila požár domu na Bruntálsku: Majitelka se nadýchala kouře
blesk | 09:26:00
Zapálená svíčka způsobila v sobotu odpoledne požár rodinného domu v Horních Životicích na Bruntálsku. Jedna z obyvatelek domu se nadýchala kouře, sdělil mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák.


Překvapivé doprovody na Lvech: Brabec s Liškou vyvedli "drobotinu". Komu dělala garde tajemná černoška?
blesk | 09:22:00
Nezvykle doprovody zvolili někteří z hostů na slavnostní večer předávání filmových cen Český lev. Možná proto, že nemají momentálně po svém boku žádnou partnerku, doprovázely je jejich ratolesti. Anička Menzelová (13) nabídla rámě svému biologickému otci režisérovi Jaroslavu Brabcovi (67). A fešák po boku Pavla Lišky (50) nemohl být nikdo jiný než jeho nejstarší syn Šimon Samuel (17).


Nával v Kongresovém centru v Praze: V sobotu odbavili 3000 uprchlíků, některé převezou do dalších měst
blesk | 09:18:00
Nápor na pražské středisko pro uprchlíky z Ukrajiny, kterou napadlo Rusko, v sobotu dál rostl. Odbavilo přes 3000 lidí, zatímco v pátek to bylo 2600 uprchlíků. Na twitteru to uvedli pražští hasiči, kteří ve středisku pomáhají. Část uprchlíků z Prahy v neděli převezme k registraci Hradec Králové, aby se pražskému centru ulehčilo. Většina běženců z Ukrajiny míří podle dřívějších informací ministerstva vnitra právě do Prahy a Středočeského kraje. Pražské středisko, které slouží i pro Středočeský kraj, zatím odbavilo od začátku bojů celkem 8567 uprchlíků. V královéhradeckém centru to bylo asi 2000 lidí.


Šťabajzna Jana Švandová (74): Pravda o mých velkých prsou!
blesk | 08:31:00
V mládí měla Jana Švandová mindrák ze svých bujných vnad a z toho, že nemá dlouhé nohy až do nebe. Ale věkem se se svým tělem sžila a už dokáže své přednosti zúročit.


Agrofert odmítá nařčení. Od vypuknutí konfliktu do Ruska nic nedodáváme, brání se
lidovky.cz | 09:58:47
Společnost Agrofert ze svěřenského fondu Andreje Babiše odmítá nařčení, že po invazi na Ukrajinu obchoduje s Ruskou federací. V prohlášení reaguje na článek portálu Neovlivní, který tvrdí opak.


Ukrajině hrozí povstalecké boje řízené exilovou vládou z Polska, píší v USA
lidovky.cz | 09:36:00
Ukrajinská armáda se urputně brání invazi ruských vojsk, která se potýkají s problémy se zásobováním a morálkou, činitelé ve Washingtonu i Evropě nicméně očekávají, že Rusko své neúspěchy zřejmě zvrátí. Připravují se proto na možnost, že vznikne ukrajinská exilová vláda v Polsku a konflikt se přesune do fáze dlouhodobých a krvavých povstaleckých bojů, napsal list The Washington Post.


Blokáda vzdušného prostoru sílí. Rezervační systémy odstřihly už i zbylé ruské lety
aktuálně.cz | 09:02:00
Firmy Aeroflot odstřihly od jedné z možností, jak generovat příjmy z prodejů na trasách, které mu po zákazech letů do řady zemí ještě zbyly.


Český vlak poprvé dovezl pomoc až do Mostysky. Evakuace ale drhne
Denik.cz | 09:14:00
Čtyři dny ve vlaku, ve vagonech ze 70. až  80. let, celou dobu mezi krabicemi s humanitární pomocí. Ale mise nakonec splněna. Sedmivozová souprava s vybavením pro nemocnice ve Lvově a Kyjevě, která ve středu večer vyjela z Česka, vyložila svůj náklad v ukrajinském městě Mostyska. Celou akci, organizovanou iniciativou Železnice pomáhá, doprovodili také reportéři Deníku.


Případů covidu přibylo o pětinu méně než před týdnem. Ubylo i hospitalizovaných
Denik.cz | 08:30:00
V sobotu přibylo v Česku 4567 potvrzených případů nákaz koronavirem, což bylo téměř o pětinu méně než před týdnem. Dál klesal také počet hospitalizovaných s nemocí covid-19. V sobotu jich bylo 2116, což bylo nejméně od konce ledna. Znovu se však snížilo také množství provedených testů na koronavirus, takže vzrostl podíl pozitivně testovaných.


ON-LINE: Zelenskyj telefonoval s Bidenem. V Rusku končí Visa i Mastercard
Denik.cz | 08:20:00
Ukrajina jedenáctým dnem čelí útoku Ruska, které rozpoutalo největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války. Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj opět telefonoval se svým americkým protějškem Joem Bidenem o bezpečnosti, finanční podpoře Ukrajiny a o dalších sankcích proti Rusku.


Ruská ofenzíva neustává. Dalším cílem je Kanivská elektrárna, tvrdí Ukrajinci
Denik.cz | 07:48:00
Ruská armáda nadále útočí na ukrajinská města. Podle ukrajinského generálního štábu se Rusové nyní soustředí na obklíčení Kyjeva, Charkova a Mykolajiva a vytvoření pozemního koridoru z Ruska na anektovaný Krym. Ukrajina se rovněž domnívá, že ruští vojáci chtějí obsadit přehradu Kanivské vodní elektrárny, jež je součástí kaskády na Dněpru. 


Jedenáctiletý Ukrajinec dorazil na hranice úplně sám, měl jen igelitku a pas
Denik.cz | 07:45:00
Slovenské ministerstvo vnitra zveřejnilo na svých facebookových stránkách příběh jedenáctiletého chlapce z Ukrajiny, který se na slovenské hranice dostal sám až ze Záporoží, vzdáleného přes 1000 kilometrů. Jeho rodiče museli zůstat na Ukrajině.


Banky na Ukrajině byly v minulosti nástroj na kradení peněz z veřejných zdrojů
Kurzy.cz | 09:56:02
Od roku 2014 se ukrajinská ekonomika změnila hodně a k lepšímu.


Nehmotný kapitál a nejdůležitější vynález, který světu dala Velká Británie - Víkendář
Kurzy.cz | 09:05:00
Nehmotný kapitál může být často vnímán jako „databáze a software“. Jenže tento pojem je mnohem širší a zahrnuje věci, které mají v moderní ekonomice významnou roli.


Hospitalizovaných s koronavirem je nejméně od konce ledna
ČT24 | 08:41:53
V sobotu přibylo v Česku 4567 potvrzených případů nemoci covid-19, což bylo téměř o pětinu méně než před týdnem. Testy odhalily také 825 reinfekcí. Dál klesal také počet hospitalizovaných nakažených koronavirem. V sobotu jich bylo 2116, což bylo nejméně od konce ledna. Znovu se však snížilo i množství provedených testů, takže vzrostl podíl pozitivně testovaných.


NATO je jednotnější než kdykoli předtím. Jsme si zcela jistí svou schopností bránit sebe i své spojence, říká zástupkyně velvyslance USA
Eurozpravy-domácí | 10:00:00
Nezákonná a nevyprovokovaná ruská agrese na Ukrajině musí skončit. Uvalili jsme tvrdé sankce na architekty této války a spolu se spojenci poskytujeme Ukrajině bezprecedentní humanitární i vojenskou pomoc, říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Charge d’affaires americké ambasády v Praze Jennifer Bachus. Dříve působila jako ředitelka kanceláře pro střední Evropu na Ministerstvu zahraničí USA.


Epidemie koronaviru je dál na ústupu, opět ubylo hospitalizovaných
Eurozpravy-domácí | 08:28:00
V sobotu přibylo v Česku 4567 potvrzených případů nákaz koronavirem, což bylo téměř o pětinu méně než před týdnem. Dál klesal také počet hospitalizovaných s nemocí covid-19. V sobotu jich bylo 2116, což bylo nejméně od konce ledna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.


Uprchlická vlna sílí. Do Polska v sobotu dorazilo 129 tisíc lidí
Eurozpravy-zahraniční | 10:44:00
Příliv lidí prchajících do Polska kvůli válce na Ukrajině sílí, za sobotu polští pohraničníci odbavili asi 129.000 osob, uvedla dnes polská hraniční stráž na twitteru. To je druhý den v řadě rekordní počet. Od začátku ruské invaze přišlo do Polska 922.400 lidí z Ukrajiny.


Záplavy v Austrálii mají už 17 obětí, Sydney se připravuje na další silné deště
Eurozpravy-zahraniční | 10:05:00
Na nejlidnatější australské město Sydney, které se v posledních dnech potýká s nebývale silnými dešti a záplavami, se ženou další bouře, které opět mohou zvednout hladiny řek. Varovala před tím místní meteorologická služba, podle níž je situace nebezpečná, jelikož je nyní půda nasycená vodou, a veškeré srážky proto budou rychle stékat po povrchu. Podle úřadů kvůli nynějším záplavám zemřelo v zemi již 17 lidí.


Další pokus o evakuaci obyvatel Mariupolu začne v pravé poledne
Eurozpravy-zahraniční | 09:59:00
Evakuace části ze 400.000 civilních obyvatel, kteří jsou obklíčení ruskými jednotkami v ukrajinském Mariupolu, začne dnes ve 12:00 ukrajinského času (11:00 SEČ). Informovaly o tom zahraniční agentury s odvoláním na zástupce městské správy Mariupolu. Dočasné příměří by mělo v oblasti platit do dnešních 21:00 místního času (20:00 SEČ).


ON-LINE: Na Ukrajině se nadále bojuje. Rusové bez důkazu nařkli Ukrajince z vývoje špinavé bomby
Eurozpravy-zahraniční | 09:40:00
Boje na Ukrajině, kam vpadla ruská vojska, neustávají ani o prvním březnovém víkendu. Volodymyr Zelenskyj telefonicky hovořil s Joem Bidenem o bezpečnosti, finanční podpoře Ukrajiny a o dalších sankcích proti Rusku. S Vladimirem Putinem a Olafem Scholzem zase jednal izraelský premiér Naftali Bennett. Ruská média dnes napsala, že Ukrajina vyvíjí takzvanou špinavou bombu. Důkaz však neposkytla.


Západ se připravuje na scénáře pokračování války na Ukrajině
Eurozpravy-zahraniční | 09:21:00
Ukrajinská armáda se urputně brání invazi ruských vojsk, které se často potýkají s problémy se zásobováním a morálkou, činitelé ve Washingtonu a evropských metropolích nicméně očekávají, že Rusko své neúspěchy z prvních dnů války zřejmě zvrátí. Připravují se proto na možnost, že vznikne ukrajinská exilová vláda v Polsku a konflikt se přesune do fáze dlouhodobých a krvavých povstaleckých bojů, napsal list The Washington Post (WP) s odkazem na vyjádření západních vládních zdrojů a expertů.


Kyjev informoval o hrdinské smrti rozvědčíka, dle médií kolaboroval
Eurozpravy-zahraniční | 09:15:00
Ukrajinské ministerstvo obrany na facebooku informovalo o tom, že během speciální operace zemřel Denys Kirejev, který se tento týden účastnil vyjednávání s ruskou stranou o nynějším ozbrojeném konfliktu mezi oběma zeměmi.


Ruská média tvrdí, že Ukrajina vyvíjí takzvanou špinavou bombu. Důkaz nepředložila
Eurozpravy-zahraniční | 08:15:00
Ruská média dnes s odvoláním na nejmenovaný zdroj napsala, že Ukrajina vyvíjí takzvanou špinavou bombu s obsahem radioaktivního plutonia, má ji údajně téměř hotovou. Zdroj k tomu ovšem neposkytl žádný důkaz.


Putin přidal miliony pro pozůstalé po zabitých vojácích
Eurozpravy-zahraniční | 08:11:00
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal výnos o dodatečném vyplacení pěti milionů rublů (asi 1,2 milionu Kč) rodinám vojákům, kteří zahynuli během operací na Ukrajině či Sýrii. V případě, že voják utrpí zranění, budou mu vyplaceny dodatečné tři miliony rublů (asi 740.000 Kč). Oznámil to dnes list Kommersant s odvoláním na komuniké Kremlu.


Válka na Ukrajině, 11. den: Další pokus o evakuaci Mariupolu, ruská vojska útočí na civilní a zdravotnické cíle
Tiscali-zprávy | 09:08:37
Situace ve východoukrajinském přístavním městě Mariupol je zoufalá, Ukrajina se opět pokusí evakuovat jeho obyvatele. Ruská vojska napříč ukrajinským územím útočí i na zdravotnické a civilní cíle, některá města jsou na pokraji humanitární katastrofy. Ruské jednotky míří k vodní elektrárně v Kanivě.


Vlak u Valašského Meziříčí srazil a zabil muže, doprava stála
idnes.cz | 11:45:00
Osobní vlak v neděli ráno na trati mezi Valašským Meziříčím a Brankami na Vsetínsku srazil a usmrtil muže. Neštěstím se zabývá policie. Řekla to krajská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.


Ředitelka divadla vystřídala Farského, město za hledání „záskoku“ kritizují
idnes.cz | 11:31:00
Nového ředitele musí hledat Divadlo F. X. Šaldy v Liberci. Jeho dosavadní šéfka Jarmila Levko se stala poslankyní, když na ni přešel mandát po Janu Farském. Výběr nového ředitele však provázejí námitky tří odborových skupin z divadla a také opozice na liberecké radnici.


Vlaky s pomocí Ukrajině uvázly na Slovensku, brzdí je úřední záležitosti
idnes.cz | 11:26:00
Ve slovenských Košicích a jejich okolí zůstaly v neděli stát dva vlaky, které vezou z České republiky humanitární pomoc Ukrajině a měly odvézt Ukrajince do Česka. Důvodem je administrativní chyba související s odbavením. Humanitární pomoc musí jet přes jiný přechod, Ukrajince je pak třeba kontrolovat přímo na slovenských hranicích, což se dosud dělo až v ČR.


Ruské firmy si otevírají účty v čínských bankách. Reagují na uvalené sankce
idnes.cz | 11:19:00
Moskevská pobočka čínské státní banky zaznamenala nárůst počtu žádostí ze strany ruských firem, které si chtějí otevřít nový účet. Mezinárodní sankce nyní Rusko izolují od mezinárodní ekonomiky, Čína však sankce proti Rusku zavádět nehodlá.


Po Zátopkovi mě čeká Král Šumavy, prozradil vítěz Lvů David Ondříček
idnes.cz | 11:18:00
Osm Českých lvů si odnesl režisér a producent David Ondříček za titul Zátopek, včetně sošky pro nejlepší film roku 2021. „Trochu mě jenom mrzelo, že se tentokrát nedostalo na Marthu,“ zmínil po ceremoniálu svou ženu, herečku Marthu Issovou v roli Dany Zátopkové.


Chci vidět Putina za mřížemi, říká poslední žijící žalobce z Norimberka
idnes.cz | 10:50:00
Ruský útok proti Ukrajině je ostudou společnosti a lidé za něj zodpovědní by měli být souzeni za vraždy a zločiny proti lidskosti, vyjádřil své rozhořčení nad aktuálním děním Benjamin Ferencz. Brzy 102letý muž je posledním žijícím žalobcem z norimberských procesů s nacisty po druhé světové válce. Ferencz věří, že vězení nemine ani ruského prezidenta Vladimira Putina.


Při hodinách jsme dříve soutěžili, kdo bude lepší, vzpomíná sochař Oliva
idnes.cz | 10:42:00
Výtvarník Miroslav Oliva vzpomíná nejen na léta strávená na střední škole v Bechyni. Vystudoval ji a teď tam učí mladé keramiky. Škola je mu tak blízká, že se tam i oženil. Za štěstí považuje to, že ho učil Jaroslav Podmol.


Respirátory končí, covid ne. Chystáme se na horší mutace, říká ministr Válek
idnes.cz | 10:23:00
Na podzim nás čeká další vlna nákazy covidu. Možná bude horší a zákeřnější než ta omikronová, říká ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09 v rozhovoru pro MF DNES. Jak to bude s totálním koncem proticovidových opatření?


Ruka skrz mikrofon. Lidé spekulují, zda se Putin odvážil sedět se stevardkami
idnes.cz | 10:10:00
V sobotu se na sociálních sítích objevilo video z návštěvy prezidenta Vladimira Putina v ruské letecké společnosti. Společně s videem se však objevily i spekulace o tom, že Putin se zaměstnanci Aeroflotu ve skutečnosti neseděl. Důvodem má být skutečnost, že mu na videu prochází ruka skrz mikrofon. Podle odborníka jde však o důsledek komprese videa.


Nevěděla jsem, kdo je Diana Spencerová, přiznala herečka Kristen Stewartová
revue.idnes.cz | 11:31:00
V roce 2021 vznikl nový film na motivy života princezny Diany, který nese název Spencer. Hlavní roli v něm dostala hollywoodská herečka Kristen Stewartová (31). V jednom z rozhovorů přiznala, že si nejdříve toto příjmení se zesnulou princeznou nespojila a netušila, o koho jde.


Vlakové „taxi“ pro uprchlíky mělo zachránit 500 lidí, kvůli byrokracii ale odjel jen zlomek
iHned.cz | 11:56:00
Na nádraží v ukrajinském městě Mostyska je páteční ráno a velká zima. Za námi je dlouhé noční vykládání vlaku s humanitární pomocí, kterou darovali Češi na pomoc lidem ve válce. Probouzíme se ve spacáku přímo ve vagonu. Je tu zhruba 5 stupňů,...


Zeman někde v hlavě Rusko obdivuje, měl dokonce i ruskou přítelkyni, říká politolog Kopeček
iHned.cz | 11:53:00
„Zemanův obrat vůči Rusku je momentální, nemohl udělat nic jiného než říct, že se mýlil. V roce 2014 byl v reakci na anexi Krymu také velmi tvrdý, ale za několik týdnů se to obrátilo,“ upozorňuje politolog Lubomír Kopeček, autor knihy...


Autonomnímu autu budou jednou stačit kamery, souhlasí odborník na strojové učení Matas s Elonem Muskem
iHned.cz | 11:45:00
Autonomní řízení je v automobilovém světě po přechodu k elektrickému pohonu „další velkou věcí“. První autonomní taxíky by se během několika let měly objevit i v Evropě a koncern Volkswagen očekává, že autonomie a s ní spojené nové...


Mladí aby si brali k sexu i trestní zákoník, kritizuje sexuoložka složité zákony. S pornem se setkávají i šestiletí
iHned.cz | 11:30:00
Proslulá americká zpěvačka Billie Eilish na konci loňského roku prohlásila, že sledovala od svých jedenácti let intenzivně pornografii. Ta jí prý doslova „zničila mozek“, mladá zpěvačka podle svých slov kvůli násilnému obsahu trpěla...


Tajná party po Lvech: Líbačka Bokové, gentleman Bartoška a rozjuchaný Polívka!
blesk | 11:22:00
Pořadatelé Českého lva kvůli válce na Ukrajině zrušili tradiční party po slavnostním předávání, a tak si herci udělali soukromé "mejdlo". Před půlnocí opustili Rudolfinum a vyrazili do noční Prahy. 


„Přestaňte střílet.“ Záběry ukazují zoufalou výzvu Rusům v Záporožské jaderné elektrárně
blesk | 11:19:00
Ukrajinský státní jaderný podnik Energoatom zveřejnil video natočené přímo v kontrolní místnosti Záporožské jaderné elektrárny, na kterou Rusko v pátek zaútočilo. Mluvčí elektrárny v něm ruské vojáky prosí, aby složili zbraně. Pravost videa potvrdil mimo jiné server The New York Times.


Nejodvážnější výstřihy Českých lvů: Nezklamala Boková ani Doláková, překvapila Plodková!
blesk | 11:11:00
Slavnostní udílení cen Český lev 2021, které se odehrávalo 5. března v pražském Rudolfinu, bylo jako obvykle nejenom přehlídkou výrazných osobností českého filmu, ale i luxusních rób a šperků. Které z přítomných dam oslnily svými dekolty?


Pražané "přejmenovali" ulici Ruská ve Vršovicích: Nově je Ruská válečná lodi jdi do pr....!
blesk | 10:56:00
Lidé napříč Českem vyjadřují svůj nesouhlas s válkou na Ukrajině všelijak. Krátce po vpádu Ruska na Ukrajinu sociální sítě zaplnily fotky v ulice Moskevská v pražských Vršovicích. Na ceduli pojmenovou po hlavním městě Ruska někdo nalepil modro-žlutou ukrajinskou vlajku. Teď si do parády pro změnu vzal někdo ceduli s názvem Ruská. 


Postrach invazních kolon: Turecký dron Bayraktar chrání Ukrajince před ruskou agresí
blesk | 10:19:00
Bayraktar TB2 je vojenský dron vyráběný tureckou firmou Baykar. Právě Turecko tyto malé bezpilotní letouny použilo v roce 2014 jako první, když útočilo na kurdské pozice na východu země. Drony Bayraktar TB2 byly nasazeny také při vojenských operacích v Sýrii, Libyi, Náhorním Karabachu a aktuálně pomáhají ukrajinské armádě při obraně před ruskou agresí. Bayraktar lze využít k průzkumu i bojovým úkolům.


Svěrák: Myslel jsem, že je národ inteligentnější. Nebýt Havla, skončíme jako Ukrajina
pikant | 11:21:47
Rozhovor se Zdeňkem Svěrákem o filmu Betlémské světlo, věčném klukovství, vysněném pohřbu, pomstě syna i době, kdy Čechům není přímo veselo.


Skryté poklady architektury: Swéerts-Šporkovský palác
pikant | 10:30:00
Swéerts-Šporkovský palác je komplex budov v pražském Novém Městě s hlavním průčelím v Hybernské ulici a zadními trakty v ulici V Celnici.


Poslední vyrobený Lotus Elise si převzala Elisa Artioli, po níž je model pojmenován
Auto.cz | 09:48:00
Lotus Elise byl pojmenován po Elise Artioli, která se účastnila i odhalení vozu v roce 1995. Nyní, kdy výroba modelové řady Elise skončila, je jedině správné, že poslední exemplář zamířil právě k ní.


Vlaky s pomocí Ukrajině uvázly ve slovenských Košicích, brzdí je úřední záležitosti
lidovky.cz | 11:51:37
Ve slovenských Košicích a jejich okolí zůstaly v neděli stát dva vlaky, které vezou z České republiky humanitární pomoc Ukrajině a měly odvézt Ukrajince do Česka. Důvodem je administrativní chyba související s odbavením. Humanitární pomoc musí jet přes jiný přechod, Ukrajince je pak třeba kontrolovat přímo na slovenských hranicích, což se dosud dělo až v ČR.


Ruka skrz mikrofon. Lidé spekulují, zda se Putin odvážil sedět se stevardkami Aeroflotu
lidovky.cz | 10:40:15
V sobotu se na sociálních sítích objevilo video z návštěvy prezidenta Vladimira Putina v ruské letecké společnosti. Společně s videem se však objevily i spekulace o tom, že Putin se zaměstnanci Aeroflotu ve skutečnosti neseděl. Důvodem má být skutečnost, že mu na videu prochází ruka skrz mikrofon. Podle odborníka jde však o důsledek komprese videa.


Za nejlepším vědeckým článkem roku 2021 stojí i Češi. Odhaluje, co zabíjí symbol USA
aktuálně.cz | 11:25:50
Americká asociace pro rozvoj vědy ocenila článek o příčině záhadných úhynů orla bělohlavého.


Čeští školáci fotí Zemi z vesmíru. Projekt ukazuje, jak moderně se dá učit věda
aktuálně.cz | 11:03:22
V projektu Dotkni se vesmíru žáci sestaví sondu, osází čidly a pošlou na stratosférickém balonu do vesmíru. Po návratu ji hledají pomocí GPS signálu.


Rusko se na Ukrajině zaměřuje na obydlené oblasti, všímá si britská rozvědka
Denik.cz | 11:05:00
Ruské jednotky se na Ukrajině zaměřují na obydlené oblasti, jejich postup ale zpomaluje silný ukrajinský odpor. Vyplývá to z nové zprávy britské vojenské rozvědky, kterou zveřejnilo tamní ministerstvo obrany.


Novinářský tým se u Kyjeva ocitl pod palbou. Video z boje o život šokovalo svět
Denik.cz | 09:37:00
V pondělí byl poblíž Kyjeva napaden přímou palbou zpravodajský tým stanice Sky News, a to přesto, že jeho členové byli označeni viditelným nápisem Press. Hlavní zpravodaj Stuart Ramsay byl zraněn, kameraman Richie Mockler dostal dva zásahy do neprůstřelné vesty. Čeští uživatelé Twitteru v návaznosti na incident teď kritizují prezidenta Miloše Zemana za jeho dřívější slova k Vladimiru Putinovi, že novináře je třeba likvidovat. 


Pražská burza v týdnu propadla nejsilněji za 1,5 roku, index PX čeká výrazná změna
Kurzy.cz | 10:11:13
index PX od 21. března s výraznou změnou – chybět budou akcie Avast, index doplní akcie PILULKA; likvidita na pražské burze v týdnu vzrostla na nová dlouhodobá maxima; Nadace ERSTE pokračuje v nákupech akcií ...


Aktuální situace na slovensko - ukrajinských hraničních přechodech
Kurzy.cz | 08:48:00
Aktuální situace na slovensko - ukrajinských hraničních přechodech


Neústupné Rusko. Válka bude, dokud Ukrajinci nesloží zbraně a nesplní ultimáta
idnes.cz | 13:53:00
Rusko zastaví svá vojska na Ukrajině jen v případě, že Ukrajinci přestanou bojovat a splní všechny požadavky Moskvy. Prezident Vladimir Putin to podle Kremlu sdělil v telefonickém rozhovoru s hlavou Turecka Recepem Erdoganem.


Vlakové „taxi“ pro uprchlíky mělo zachránit 500 lidí, kvůli byrokracii ale odjel jen zlomek
Hospodářské noviny | 11:56:00
Na nádraží v ukrajinském městě Mostyska je páteční ráno a velká zima. Za námi je dlouhé noční vykládání vlaku s humanitární pomocí, kterou darovali Češi lidem zasaženým válečným konfliktem. Probouzíme se ve spacáku přímo ve vagonu. Je tu zhruba pět...


Vláda na předávání vyznamenání dorazí. Je to gesto, uvedl Jurečka
idnes.cz | 13:33:00
Premiér Petr Fiala i většina členů vlády na předávání státního vyznamenání na Hrad v pondělí dorazí, potvrdil v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Podle něj jde o symbolické gesto.


U Kyjeva míří na civilisty, říká Ukrajina. Zelenskyj čeká ostřelování Oděsy
idnes.cz | 13:08:00
Ofenziva ruských jednotek na Ukrajině se stupňuje, zejména v okolí Kyjeva. Podle ukrajinské strany v blízkých městech Buča a Irpiň ostřelují civilisty a blokují dodávky humanitární pomoci. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj očekává bombardování přístavního města Oděsa. Jeho ruský protějšek Vladimir Putin řekl, že boje neskončí, dokud se Ukrajina nevzdá.


MALOSTRANSKÝ ZÁPISNÍK: Prosím „vinou Putina“, nikoliv „díky Putinovi“!
idnes.cz | 13:00:00
O nepřímé souvislosti mezi špatně zvolenou předložkou a zlomenou sanicí. O rudé kladenské spravedlnosti. O nouzových stavech, které jsou jako houby – jedlé i jedovaté. A proti čemu nebo pro co močil na ambasádu Pirát Michálek? To píše v Malostranském zápisníku komentátor MF DNES Miroslav Korecký.


Emigrovala Alla Pugačova? řeší Rusové. Odmlčely se i další celebrity
idnes.cz | 12:47:00
Ruská válka proti Ukrajině má odezvu i na ruské kulturní frontě. I když se otevřené kritiky dopustil málokdo, řadě osobností se zhroutila kariéra a některé už podle dostupných zpráv zamířily za hranice. Je mezi nimi možná i jedna z největších ruských hvězd, zpěvačka Alla Pugačova.


Svěrák: Myslel jsem, že je národ inteligentnější. Nebýt Havla, skončíme jako Ukrajina
bleskove.cz | 11:21:47
Rozhovor se Zdeňkem Svěrákem o filmu Betlémské světlo, věčném klukovství, vysněném pohřbu, pomstě syna i době, kdy Čechům není přímo veselo.


Skryté poklady architektury: Swéerts-Šporkovský palác
bleskove.cz | 10:30:00
Swéerts-Šporkovský palác je komplex budov v pražském Novém Městě s hlavním průčelím v Hybernské ulici a zadními trakty v ulici V Celnici.


Vítěz Českého lva Neužil vyvedl krásnou manželku Stárkovou: Neskutečná podoba se sestrou Erikou!
blesk | 13:30:00
Podoba sester Stárkových zcela zaráží! Na slavnostním večeru, během něhož se předávali Čeští lvi, se mnozí pozastavili nad tím, kdo že to vlastně dělá společnost představiteli filmového Emila Zátopka. Lenka Neužil Stárková totiž jako kdyby z oka vypadla své sestře Erice...


Svléknutí, svázání a zbití: Takhle Ukrajinci trestají rabování. Zločinci dostanou „na holou“
blesk | 12:45:00
Válka je odjakživa spojovaná s rabováním a na Ukrajině tomu není jinak. Kdo se však snaží si během válečného stavu přilepšit na úkor ostatních, dobře nepochodí. V lepším případě ho Ukrajinci svléknou, přivážou ke sloupu a zbijí, horším trestem ale může být i zastřelení. 


Tragická smrt dobrovolnice na Ukrajině: Nasťu (†26) zastřelili, když pomáhala pejskům!
blesk | 12:45:00
Neopustila svou zemi a pomáhala, kde mohla. Aktivistka a dobrovolnice Anastasija Jalanská se zrovna vracela spolu s dalšími dvěma dobrovolníky z útulku pro psy v ukrajinské Buče, když se její auto dostalo pod palbu. Všichni tři zemřeli. Krásnou šestadvacetiletou ženu na sociální síti oplakává její kolega, který ji popisuje jako empatickou, chytrou a statečnou bytost.


Zoufalství u Kyjeva: V Buči ruští vojáci ostřelují sídliště, v Irpini pálí do uprchlíků
blesk | 12:03:00
Ruské jednotky podle ukrajinských úřadů ve městě Buča ležícím na severozápad od Kyjeva ostřelují sídliště a blokují dodávky humanitární pomoci. Informuje o tom agentura Unian. V Irpini, která se nachází v sousedství Buči, podle zpravodaje Rádia Svoboda ruští vojáci stříleli po civilistech utíkajících z města.


Extrémně upravený Ford Ranger se chystá na jihoafrickou rallye
Auto.cz | 13:45:00
Závodní speciál s karbonovou karoserií dostal upravený podvozek a 3,5litrový motor V6 EcoBoost.


Sledujte motocyklovou Velkou cenu Kataru 2022 online na iSport.cz
Auto.cz | 12:55:00
V Losailu probíhá první závod MS silničních motorek sezóny 2022, Grand Prix Kataru. 


Takto se správně umývá první skutečný supersport od Lamborghini. Je to věda!
Auto.cz | 11:43:00
Profi lázeňská kúra pro letité Lamborghini. Pro mnohé první opravdový supersport vyžaduje mimořádnou péči, kterou mu poskytl profesionál se svým týmem před zapnutou kamerou.


První válka přes Twitter. Účet na sociální síti se stal v rukou Ukrajinců právoplatnou zbraní
lidovky.cz | 14:00:00
Válka na Ukrajině je prvním konfliktem historie, jenž částečně probíhá i přes sociální sítě. Právě za použití Twitteru ukrajinská vláda získala podporu například společnosti SpaceX Elona Muska. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se zase díky svému Facebooku změnil ve „válečného influencera“.


Máme bytostný strach z každého, kdo se ohání posláním. Na konci bývají mrtví
lidovky.cz | 13:30:00
Každý velký národ, pokud chce přežít, věří a musí věřit, že on, a jedině on, může spasit svět, že je na světě jen proto, aby stanul v čele ostatních národů, sjednotil je pod svým vedením a ve všeobecné svornosti je vedl ke konečnému společnému cíli.


‚Bude to historický zločin.‘ U Kyjeva míří podle Ukrajiny na civilisty, Zelenskyj čeká ostřelování Oděsy
lidovky.cz | 13:08:00
Ofenziva ruských jednotek na Ukrajině se stupňuje, zejména v okolí Kyjeva. Podle ukrajinské strany v blízkých městech Buča a Irpiň ostřelují civilisty a blokují dodávky humanitární pomoci. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj očekává bombardování přístavního města Oděsa. Jeho ruský protějšek Vladimir Putin řekl, že boje neskončí, dokud se Ukrajina nevzdá.


Rusové řeší, zda emigrovala známá zpěvačka Alla Pugačova. Odmlčely se i další celebrity
lidovky.cz | 13:07:27
Ruská válka proti Ukrajině má odezvu i na ruské kulturní frontě. I když se otevřené kritiky dopustil málokdo, řadě osobností se zhroutila kariéra a některé už podle dostupných zpráv zamířily za hranice. Je mezi nimi možná i jedna z největších ruských hvězd, zpěvačka Alla Pugačova.


Jourová: Putin chce Ukrajinu zařadit pod Rusko. Podle Pavla by zemi musel masivně okupovat
ČT24 | 13:14:44
Cílem ruského vůdce Vladimira Putina je podle místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové začlenit Ukrajinu pod Rusko. Bývalý předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel řekl, že by Rusko kvůli odporu ukrajinského obyvatelstva muselo zemi masivně okupovat, aby si nad ní Putin udržel alespoň částečnou kontrolu. To si myslí i ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Uvedli v Otázkách Václava Moravce.


Pardubický kraj poslal do Zakarpatí elektrocentrály, čerpadla a léky
Kurzy.cz | 10:59:07
Poté, co byly v pátek na Zakarpatí úspěšně vyloženy první krajské kamiony s humanitární pomocí a zdravotnickým materiálem, předal v sobotu v Užhorodu hejtman Martin Netolický ve spolupráci s dobrovolnými hasiči v čele s krajským zastupitelem a 1. náměs...


Středočeský kraj otevře další Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině. Od úterý bude v Příbrami
Kurzy.cz | 10:43:04
Již čtvrté Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) zřídí Středočeský kraj. Po společném centru v Praze a dvou samostatných v Kutné Hoře a Mladé Boleslavi bude od úterý 8. března fungovat nové centrum v Příbrami v Kulturním domě.

Otevřeno b...


Zdražení energií musí dodavatel (po)řádně oznámit, zpráva na webových stránkách nestačí
Kurzy.cz | 10:28:00
V souvislosti se zdražováním energií na burze se vyšší ceny promítají do ceníků dodavatelů. Většina z nich své produkty v posledních měsících přecenila dokonce opakovaně. Postup oznámení o zvýšení ceny, tedy to, jak musí dodavatel informovat...


Jistota velkého bijáku. Český lev letos patřil Zátopkovi a Ukrajině
Respekt | 12:46:32
Výsledky potvrdily, že pro českou kinematografii má smysl existence rozdílných filmových cenČekání na záchranu
Respekt | 12:00:00
Jak rodiče a systém v Česku řeší nedostupnou péči o duševní zdraví dětíPařba na hraně
Respekt | 12:00:00
„Profesionální idioti“ Jackass změnili dějiny televizní i on-line zábavy. Teď se ještě jednou vracejí.Bez vodky a kaviáru
Respekt | 12:00:00
Znáte tenhle? Sejde se Rus, Ukrajinec a Čech. A Rus povídá: „My máme nejlepší vodku na světě!“ Ale než to stačí doříct, už ji nikdo nekupuje. Ani jiné ruské zboží. Bojkot ruské vodky, kaviáru, kytar i deodorantů je nový spotřebitelský trend, který nikdo nepředpověděl a nikdo si nepřál.

Každé…


Necítit své tělo
Respekt | 12:00:00
Malby „obyčejné mámy“ Radky Bodzewicz nabízejí zážitek jako při šamanském rituáluSudičky feminismu
Respekt | 12:00:00
Kunsthistorička Milena Bartlová se v době pandemie obrátila do rodinné historie, aby na jejím půdorysu ukázala, kudy se také vinula cesta tuzemské emancipace žen před rokem 1989. Ve třech příbězích svých příbuzných – matky a obou babiček – ukazuje, kam se raději nepouštíme, když minulost domácího…


O vášni a násilí
Respekt | 12:00:00
Píšu ti z těla, které kdysi bývalo tvoje. Tím chci říct, že ti píšu jako syn,“ začíná vypravěč dopis, který si však jeho matka nikdy nepřečte. Dcera vietnamské prostitutky a amerického vojáka nezapadala v rodném Vietnamu ani v Americe. Neumí číst, neumí anglicky, ani vietnamských slov nezná víc než…Knižní tipy
Respekt | 12:00:00
Luxusní historky z dějin fotografie
Za edicí Magnus Art stojí J&T banka a její umělecká sbírka. Díky tomu mělo nakladatelství Labyrint dost prostředků zrealizovat plán, jak pomocí tří knížek přiblížit laikům (i těm poučeným) vývoj umění v českých zemích od přelomu 19. a 20. století. Všechny…Kultura/mix
Respekt | 12:00:00
DĚLNÍCI KULTURY
„Chtěli jste, aby se vás všichni báli, a teď se divíte, že vás všichni nenávidí!“ V sále pražského Divadla v Dlouhé se v tu chvíli nikdo z publika ani nezavrtí, po skoro třech hodinách na jevišti vrcholí dramatický příběh jedné ruské rodiny, která se po rozpadu Sovětského svazu…Bojovat s mocí peněz je těžší než s ideologií
Respekt | 12:00:00
Tento týden odpovídá česko-německá spisovatelka ALENA WAGNEROVÁKdo s koho
Respekt | 12:00:00
„Kdo s koho“ a „být s to“. Tyto dva frazémy jsou jedním z důkazů, jak se čeština v průběhu staletí neustále proměňuje a vyvíjí. V tomto případě máme na mysli historickou, dnes již nepoužívanou vazbu předložky „s“ se čtvrtým pádem. Výjimkou jsou právě tato dvě v úvodu zmíněná frazeologická spojení,…


Připravený a klidný
Respekt | 12:00:00
Když o duševním zdraví mluví doktor se zaměřením výhradně na fyzické zdraví, může se to zdát podobné anekdotě o dvojitě slepém pokusu chirurga, který hodnotí křivku EKG. Polopaticky řečeno tomu rozumím asi jako koza petrželi. V některých válkách už jsem ale byl. A tak jsem chtěl jen skromně…


Muž s hackerskou maskou
Respekt | 12:00:00
Březen 1982Z webu Respektu
Respekt | 12:00:00
Kam se poděli Češi z podzimu 2015?
Nad zákrutami českého veřejného ducha se zamýšlí Marek Švehla.
Milý Vladimire, naše naděje spojujeme s Ruskou federací. Respekt má kompletní Zemanův dopis Putinovi.
Miloš Zeman se teď tváří jako největší jestřáb, což nic nemění na tom, že byl a je Putinův…


Uplynulých sedm dní očima Ivana Lampera
Respekt | 12:00:00
[image id="200252792"]

Mrazivými teplotami kolem minus 15 stupňů Celsia začalo meteorologické jaro. Bombardováním měst a střílením raket do obytných čtvrtí pokračovala ruská válka proti Ukrajině a zpravodajství o ní vytlačilo z agentur a serverů téměř jakékoli jiné informace. V reakci na…Dopisy
Respekt | 12:00:00
Putinova válka proti našemu světu + Editorial / audioverze
Respekt 9/2020

Je mi jasné, že podobných e-mailů nyní dostáváte od českých učitelů spousty, ale i já jsem využil možnosti stažení audionahrávek článků Respektu k Ukrajině. Jakožto učitel češtiny, občanky a dějepisu na druhém stupni ZŠ…Zelená pro green deal
Respekt | 12:00:00
Invaze na Ukrajinu zdůrazňuje nutnost urychlit odklon od fosilních paliv


Pozdě, ale přece
Respekt | 12:00:00
Vylučování sportovců je fér, Rusko si z nich vychovalo nefér vojáky


Vzbudit umrtvený ústav
Respekt | 12:00:00
Nově zvolený ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Ladislav Kudrna – do funkce nastoupí v květnu – říká, že jeho hlavním úkolem je vzbudit umrtvenou instituci. Historický ústav, který má podle zákona zkoumat především represe komunistické a nacistické totality, se v posledních letech…


Putinova achilovka
Respekt | 12:00:00
Jakými sankcemi skutečně ublížit vládci Kremlu


Rusko: Země, která jde pozpátku
Respekt | 12:00:00
Čím razantněji se od říše minulosti odstřihneme, tím lépe. Přestaneme financovat armádu, která zabíjí na Ukrajině a jejíž vedení nás označilo za nepřátelskou zemiJak se v této vypjaté době informačně vypínáte? Daří se vám občas odstřihnout od proudu informací?
Respekt | 12:00:00
[image id="200252661" caption="novinář" align="left"][image id="200252659" caption="ředitel Gymnázia Paměti národa" align="left"][image id="200252657" caption="psycholožka" align="left"][image id="200252658" caption="koordinátorka projektu (DEZ)INFORMACE, Integrační centrum Praha" align="left"]…


Respekt • Despekt
Respekt | 12:00:00
[image id="200252715" align="center"][image id="200252716" align="center"]


Rytíři a čarodějnice v metru
Respekt | 12:00:00
V roce 2022 se masopust v Mnichově kvůli pandemii konat nebude, stojí od poloviny ledna na městské webové stránce. Je to už podruhé za sebou, skoro už si ani nepamatujeme, jaké to je, když se od čtvrtka – zvaného unsinnig, tedy bláznivý – až do úterý jinak spořádaného města a jeho neméně…Probuzení na Západě
Respekt | 12:00:00
Nejsilnější Putinovou zbraní je náš vlastní strachPět scénářů, jak se podle expertů může ruský útok na Ukrajinu vyvíjet dál
Respekt | 12:00:00
1. Rusko se stáhne, uzavře příměří či uzná neúspěch
V tuto chvíli velmi nepravděpodobná varianta. Počáteční ruský vojenský neúspěch na severu země, kdy se invazní armádě nepodařilo rychle dobýt ani Charkov, ani Kyjev (a ani přístav Mariupol na jihovýchodě země), ji pouze ponoukl k větší brutalitě…Як шукати допомогу в Чехії
Respekt | 12:00:00
Jak hledat pomoc v ČeskuKdo jiný by bránil Ukrajinu
Respekt | 12:00:00
Reportáž ze země, která je rozhodnuta porazit „nového Hitlera“Putin věří, že Západ je teď mimořádně slabý, a chce se mu pomstít
Respekt | 12:00:00
S novinářem Michailem Zygarem o ambicích současného Ruska a momentech, které musí jednou přijítVálečný týden
Respekt | 12:00:00
Pondělí 28. 2.
Desítky mrtvých civilistů ohlásil Charkov, kde ruská armáda začala ostřelovat centrum města i obytné čtvrti. Uchýlila se k tomu poté, co selhala její úvodní taktika a nepodařilo se jí velká ukrajinská města získat bez velkých bojů.FIFA a UEFA, světová a evropská fotbalová…Zbraně, zbraně, zbraně
Respekt | 12:00:00
Na Ukrajině se schyluje k městské válce, Západ mění strategii a chystá se na střet s RuskemJsme pořád naživu
Respekt | 12:00:00
Lékaři v první linii války na UkrajiněMírová dividenda je pryč. Tečka.
Respekt | 12:00:00
Rozhovor s Ianem Bremmerem, zakladatelem a prezidentem společnosti Eurasia Group, konzultantské firmy zabývající se výzkumem politických rizikTsunami solidarity
Respekt | 12:00:00
Co způsobil příjezd válečných uprchlíků do severomoravské vesniceObhajoba Protiproudu
Respekt | 12:00:00
Ruská speciální operace proti sousední Ukrajině je tak moc speciální, že k její obhajobě těžko hledají argumenty i ti nejzapálenější obhájci Ruska. Ani na české barikádě putinismu mnoho bojovníků nezbylo. Petr Hájek se tam ale drží. Někdejší spoluzakladatel Reflexu a bývalý šéf tiskového odboru…


Zen žen
Respekt | 12:00:00
[image id="200252706" caption="Zen žen" align="left"]


Usměvavý, smutný, naštvaný...
Respekt | 12:00:00
Je úterý 1. března. Venku to vypadá na krásný den. Projíždím ranní zprávy a brandýský Facebook. Čtu vzkaz, že někdo chce pomoci ukrajinské kamarádce, která shání vojenské oblečení a boty. Čeština není úplně dobrá, tak kouknu, kdo to psal. No ne, Alena, má bývalá kolegyně. Je z Běloruska.

Ruští diplomaté z konzulátů musí z ČR do 12. března. Jindrák byl ohledně Ruska naivní
Eurozpravy-domácí | 13:45:00
Pracovníci ruských generálních konzulátů v Brně a Karlových Varech musejí podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) opustit Českou republiku do 12. března. Pokud tak neučiní, ztratí postavení diplomatů. Lipavský to dnes uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.


ROZHOVOR: Češi trpí důsledky sedavého zaměstnání. Zlepšení je ale jen v jejich rukou, tvrdí ortoped
Eurozpravy-domácí | 13:30:00
Na onemocnění pohybové soustavy má vysoký podíl sedavé zaměstnání, nadváha, přetěžování určitých tělesných partií, a především nedostatek pohybu, tvrdí ortoped Petr Řehoušek z privátní ambulance českobudějovické polikliniky. V oboru se pohybuje bezmála 50 let. V rozhovoru pro server EuroZprávy.cz prozradil, jak se v posledních letech změnil způsob léčby a kdy se ortopedie stala moderním lékařským oborem. Podle jeho zkušeností trpí potížemi se zády dospělí i děti, bolest však dle něj není radno podceňovat.


SPD by podpořila dodávky zbraní na Ukrajinu, pokud to bude velmi účinné
Eurozpravy-domácí | 12:30:00
Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) podpoří dodávky zbraní z ČR na Ukrajinu, pokud se to ukáže jako velmi účinné. Na Primě CNN News to dnes řekl poslanec SPD Jaroslav Bašta. Podle něj je potřeba učinit zároveň vše pro to, aby rusko-ukrajinský konflikt co nejdřív skončil. Rusko zaútočilo na Ukrajinu 24. února. Bašta podotkl, že doufá, že v SPD nikdo agresi ruského prezidenta Vladimira Putina nepodporuje.


Vláda zváží jak bránit růstu cen energií a surovin, ve hře i zastropování
Eurozpravy-domácí | 12:25:00
Vláda ve středu projedná, co lze udělat proti prudkému zdražování energií, paliv a dalších surovin. Ve hře jsou například zastropování cen, úpravy daně z přidané hodnoty (DPH) a spotřebních daní u klíčových produktů nebo nastavení nových slev na poplatníka. V pořadu Partie Terezie Tománkové v CNN Prima News to dnes řekl ministr práce a sociálních věci, vicepremiér Marián Jurečka (KDU-ČSL). Podle opozice jsou kroky vlády v tomto směru pomalé.


Německo opět hlásí více případů koronaviru než před týdnem
Eurozpravy-zahraniční | 14:00:00
V Německu čtvrtý den za sebou stoupla sedmidenní incidence, která udává počet nových infekcí koronavirem na 100.000 obyvatel. Za sobotu se v zemi prokázalo 116.889 nových případů nákazy, tedy zhruba o 9000 více než před týdnem. S odvoláním na statistiky Institutu Roberta Kocha o tom dnes informovala agentura DPA.


Ruská policie při protestech proti invazi na Ukrajinu zadržela přes 1750 lidí
Eurozpravy-zahraniční | 13:53:00
Policie v Rusku dnes při demonstracích proti ruské invazi na Ukrajinu zadržela přes 1750 lidí, uvádí projekt OVD-Info, který monitoruje policejní zásahy. Protesty se konaly ve 44 městech v různých částech Ruska, například ve Vladivostoku, Irkutsku nebo Jekatěrinburgu. Agentura Reuters uvádí, že údaje OVD-Info nelze ověřit.


USA by mohly zaslat stíhačky do Polska, pokud by poskytlo letouny Ukrajině
Eurozpravy-zahraniční | 13:28:00
Spojené státy uvažují o dohodě s Polskem, na základě které by Varšava poskytla ukrajinské armádě svá starší bojová letadla sovětské konstrukce MiG-29 a výměnou dostala stíhačky F-16 od Washingtonu. Na návštěvě Moldavska to dnes oznámil šéf americké diplomacie Antony Blinken.


Papež má jasno. Konflikt na Ukrajině považuje za válku
Eurozpravy-zahraniční | 13:10:00
Papež František dnes odmítl ruské tvrzení, že na Ukrajině provádí "speciální vojenskou operaci". Konflikt nazval válkou a Ukrajinu označil za "zemi mučedníků", ve které "tečou potoky slz a krve". Informovala o tom agentura Reuters.


Putinovým cílem je začlenit Ukrajinu pod Rusko, je přesvědčena Jourová
Eurozpravy-zahraniční | 12:55:00
Cílem ruského prezidenta Vladimira Putina je podle místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové začlenit Ukrajinu pod Rusko. Bývalý předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel řekl, že by Rusko kvůli odporu ukrajinského obyvatelstva muselo Ukrajinu masivně okupovat, aby si Putin udržel alespoň částečnou kontrolu nad touto zemí. Uvedli to dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.


Z Ukrajiny již kvůli bojům uteklo přes 1,5 milionu lidí, řekl zástupce OSN
Eurozpravy-zahraniční | 12:48:00
Za deset dní od vypuknutí bojů na Ukrajině uteklo do sousedních zemí již přes 1,5 milionu lidí. Na twitteru to dnes oznámil vysoký komisař OSN pro uprchlíky (UNHCR) Filippo Grandi. Jedná se podle něj o nejrychleji rostoucí uprchlickou krizi v Evropě od konce druhé světové války.


V Buče ruští vojáci ostřelují sídliště, v Irpini míří na civilisty, uvedl Kyjev
Eurozpravy-zahraniční | 11:30:00
Ruské jednotky podle ukrajinských úřadů ve městě Buča ležícím na severozápad od Kyjeva ostřelují sídliště a blokují dodávky humanitární pomoci. Informuje o tom agentura Unian. V Irpini, která se nachází v sousedství Buči, podle zpravodaje Rádia Svoboda ruští vojáci stříleli po civilistech utíkajících z města.


Miroslav Mareš: Přivezme na Ukrajinu piloty a legionáře
Reflex | 12:50:00
V anketě Reflexu pokračujeme v tématu Ukrajina, tentokrát otázkami bezpečnostním analytikům. Jedním z nich je profesor Miroslav Mareš (43), garant programu Bezpečnostní a strategická studia z brněnské Masarykovy univerzity.


Petr Sokol: Ukrajinská armáda přejde do podzemí
Reflex | 11:00:00
V anketě Reflexu pokračujeme tentokrát otázkami politologům bezpečnostním analytikům. Jedním z nich je externí komentátor Reflexu Petr Sokol (48).


Vláda bude řešit růst cen energií a surovin, ve hře jsou zastropování i úpravy DPH
Tiscali-zprávy | 13:35:42
Vláda se pokusí zabránit prudkému zdražování energií, paliv a dalších surovin. Podle ministra práce a sociálních věcí, vicepremiéra Mariána Jurečky jsou ve hře například zastropování cen, úpravy daně z přidané hodnoty (DPH) a spotřebních daní u klíčových produktů nebo nastavení nových slev na poplatníka. Uvedl to v pořadu Partie Terezie Tománkové v CNN Prima News. Podle opozice je ale vláda ve svých krocích příliš pomalá.


Podle sázkových kanceláří ve hře o Hrad vede Pavel před Babišem
Tiscali-zprávy | 11:33:40
Největším favoritem prezidentských voleb je podle sázkových kanceláří rok před inaugurací generál Petr Pavel. Těsně za ním následuje expremiér Andrej Babiš. V první pětce jsou také bývalá rektorka Danuše Nerudová, senátor Pavel Fischer a předseda Senátu Miloš Vystrčil.


Válka na Ukrajině, 11. den: Začala evakuace Mariupolu
Tiscali-zprávy | 09:08:37
Situace ve východoukrajinském přístavním městě Mariupol je zoufalá, Ukrajina se opět pokouší evakuovat jeho obyvatele. Ruská vojska napříč ukrajinským územím útočí i na zdravotnické a civilní cíle, některá města jsou na pokraji humanitární katastrofy. Ruské jednotky míří k vodní elektrárně v Kanivě.


Diplomaté z uzavřených ruských konzulátů musí opustit Česko do 12. března
E15-ekonomika | 13:46:00
Pracovníci ruských generálních konzulátů v Brně a Karlových Varech musejí podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) opustit Českou republiku do 12. března. Pokud tak neučiní, ztratí postavení diplomatů. Lipavský to dnes uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.


Generál Pavel: Ukrajina vyhrát nemůže, jaderné hrozby musíme brát vážně
E15-ekonomika | 13:10:00
Vytrvat, to je teď úděl Ukrajiny i Západu. Pro Ukrajince to znamená, že budou dál riskovat své životy, nás to bude bolet o poznání méně. „Přijde mi absurdní debata, že se sankce dotknou i našich občanů. No samozřejmě, ale nás se dotknou tak, že trochu omezíme svůj komfort. Ukrajinci kvůli tomu umírají, jak civilisté, tak vojáci,“ říká generál Petr Pavel s tím, že zatímco Rusové páchají válečné zločiny, pro obranu vlastního území proti agresorovi existuje v mezinárodní právní teorii termín ‚spravedlivá válka‘. A tu vede Ukrajina. Je proto naprosto legitimní poskytnout jí výzbroj a vojenský materiál. Stíhačky už ale na seznamu dodané armádní techniky nebudou, protože ukrajinský vzdušný prostor je z velké části kontrolován Ruskem. Jakmile by do něj vletěly, byly by sestřeleny. Nereálná je i jejich pozemní doprava, ani tu by nebylo možné utajit.


Diplomaté z uzavřených ruských konzulátů musí opustit Česko do 12. března
E15-politika | 13:46:00
Pracovníci ruských generálních konzulátů v Brně a Karlových Varech musejí podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) opustit Českou republiku do 12. března. Pokud tak neučiní, ztratí postavení diplomatů. Lipavský to dnes uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.


Generál Pavel: Ukrajina vyhrát nemůže, jaderné hrozby musíme brát vážně
E15-politika | 13:10:00
Vytrvat, to je teď úděl Ukrajiny i Západu. Pro Ukrajince to znamená, že budou dál riskovat své životy, nás to bude bolet o poznání méně. „Přijde mi absurdní debata, že se sankce dotknou i našich občanů. No samozřejmě, ale nás se dotknou tak, že trochu omezíme svůj komfort. Ukrajinci kvůli tomu umírají, jak civilisté, tak vojáci,“ říká generál Petr Pavel s tím, že zatímco Rusové páchají válečné zločiny, pro obranu vlastního území proti agresorovi existuje v mezinárodní právní teorii termín ‚spravedlivá válka‘. A tu vede Ukrajina. Je proto naprosto legitimní poskytnout jí výzbroj a vojenský materiál. Stíhačky už ale na seznamu dodané armádní techniky nebudou, protože ukrajinský vzdušný prostor je z velké části kontrolován Ruskem. Jakmile by do něj vletěly, byly by sestřeleny. Nereálná je i jejich pozemní doprava, ani tu by nebylo možné utajit.


Móda ze Lvů 2022: Sexy Geislerová i nepovedená Asterová. Zvolte look večera
revue.idnes.cz | 14:43:00
Udílení cen Český lev bylo v turbulentní době jednou z mála příležitostí, kde dámy mohly předvést večerní róby, účesy, make-up a doplňky. Jaká byla velká večerní v podání českých celebrit? Outfity ohodnotil módní policista Jakub Eliáš. Zvolte v anketě, kdo se nejvíce líbil vám.


O zapojení do ukrajinské armády požádalo už 284 Čechů, počet zájemců roste
idnes.cz | 15:50:00
České ministerstvo obrany eviduje 284 žádostí o zapojení se do ukrajinských ozbrojených sil. V neděli to uvedla vedoucí tiskového oddělení resortu Jana Zechmeisterová. Počet českých obyvatel, kteří chtějí pomoci ukrajinské armádě v boji s ruskou invazí, tak v porovnání se středečními údaji ministerstva vzrostl zhruba na trojnásobek, odpovídá ale středečním údajům Hradu.


Slavný dirigent Thomas se po nemoci zbavuje závazků, přijede ale do Prahy
bleskove.cz | 14:04:00
Dlouholetý šéf sanfranciského orchestru natáčel v Kalištích a účinkoval na Pražském jaru. Letos tři večery povede Českou filharmonii.


V asistenčním centru v Liberci přijali rekordních pět set uprchlíků
idnes.cz | 15:08:00
V úterý, kdy zahájilo provoz centrum v Liberci na pomoc uprchlíkům, sem přišlo padesát Ukrajinců. V sobotu jich bylo pět set. I přes skokový nárůst lidí, kteří přijíždí do Krajského asistenčního centra na pomoc Ukrajině (KACPU), je odbavování plynulé.


Ruští diplomaté musí opustit uzavřené konzuláty do 12. března, řekl Lipavský
idnes.cz | 14:37:00
Pracovníci ruských generálních konzulátů v Brně a Karlových Varech musejí podle ministra zahraničí Jana Lipavského opustit Českou republiku do 12. března. Pokud tak neučiní, ztratí postavení diplomatů. Lipavský to v neděli uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Vyjádřil se také k zabavovaní nebo zmrazování majetku ruských oligarchů.


Čeští řidiči míjejí vojenskou techniku. Přesuny v rámci NATO, uklidňuje armáda
idnes.cz | 14:22:00
Řidiči o víkendu na několika místech, včetně Prahy, mohli potkat konvoj vojenské techniky. Podle mluvčí Generálního štábu Armády České republiky jde o přesun techniky belgické armády podle dohody mezi členskými zeměmi NATO.


Kolář: Putin je čert. Rusové by měli být po válce vypráskáni z Kaliningradu
idnes.cz | 14:16:00
Podle bývalého velvyslance v USA a v Rusku Petra Koláře si Západ „vychoval čerta“, tedy Vladimira Putina. V diskuzním pořadu na CNN Prima NEWS vyjádřil obavu, že pokud se Putin nezastaví, na řadě mohou být baltské země.


Provizorium, které přežilo celé století, čeká na zápis na seznam památek
idnes.cz | 14:05:00
Kostel Nanebevstoupení Páně v Novém Sedle na Sokolovsku, který nemá široko daleko obdoby, byl původně jen provizoriem. Nyní čeká na zápis na seznam kulturních památek.


Putin chce včlenit Ukrajinu pod Rusko a tamní národ zničit, řekla Jourová
idnes.cz | 13:58:00
Podle místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové ruský prezident Vladimir Putin plní svůj dlouhodobý cíl a to Ukrajinu obsadit a vymazat ji z mapy. Chce si podle ní naplnit sen, že Ukrajina patří pod Rusko a že jako národ nemá právo na existenci, uvedla v Otázkách Václava Moravce na České televizi.


Ze Survivora na Lvy. Iva Pazderková vystrčila svalnatou nožku!
blesk | 15:49:00
Měsíc a půl strávila herečka Iva Pazderková (41) v Dominikánské republice na ostrově, kde se zúčastnila reality show Survivor. Ale na začátku února vypadla, vrátila se zpět do Česka a do pracovních povinností. 


Veterán popsal smrt kamaráda Igora (†35): Rusové ho i se psem zabili na procházce
blesk | 15:26:00
Při rusko-ukrajinské válce přišel o svého kamaráda Igora Icaruse Bakuna (†35) bývalý britský voják Tom Bell. Igor žil se svým tátou blízko Kyjeva, kde ho na procházce zabili ruští vojáci. Zabili i jeho tátu a rodinného psa. Jejich mrtvoly nalezli záchranáři a Tom popsal dojemnou scénu, kdy jeden z rodinných psů seděl věrně u těla svého pána. Cvičitel psů pro armádu se zapojil do humanitární činnosti a pomáhá uprchlíkům.


Jen když se Ukrajinci vzdají. Putin nemá v plánu válku zastavit, trvá na požadavcích Moskvy
blesk | 15:18:00
Rusko zastaví svá vojska na Ukrajině jen v případě, že Ukrajinci přestanou bojovat a splní požadavky Moskvy, řekl podle Kremlu ruský prezident Vladimir Putin při svém dnešním telefonátu tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi. Ten zase podle vyjádření Ankary Putina vyzval k okamžitému vyhlášení klidu zbraní, otevření humanitárních koridorů a podepsání mírové dohody s Kyjevem.


Nedopatření v "in memoriam" sekci Českých lvů: Zapomněli na Hanu Maciuchovou (†75)?!
blesk | 14:18:00
Součástí slavnostního večera předávání 29. výročních cen České filmové a televizní akademie je pokaždé pásmo, během něhož se vzpomíná na umělce, kteří během uplynulého roku zesnuli. Letos ale, jak se zdá, mezi nimi jedna výrazná tvář českého filmu chyběla!


Lipavský zmínil „šmelinu z Pražského hradu“. Nejedlý napojený na Rusko mu u Zemana vadí
blesk | 14:15:00
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) odmítá, že by Česko málo uplatňovalo sankce proti ruským oligarchům. Šéf diplomacie se tématu ještě chce věnovat, ale jako prioritu vidí zajišťování bezpečnosti pracovníků ambasád v zahraničí. Až potom se bude zabývat „šmelinou z Pražského hradu“, jak nazval vazby ekonomického poradce prezidenta Miloše Zemana, Martina Nejedlého, na Rusko. Lipavský to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT, kde také řekl, že pracovníci uzavřených ruských generálních konzulátů v Brně a Karlových Varech musejí opustit Česko do 12. března.


Útěk z válečného pekla: Albina (27) s půlroční Emilií našly azyl na Vyškovsku
blesk | 13:58:00
Už se usmívá, zvlášť když má u sebe v bezpečí svou milovanou dcerku. Ukrajinka Albina (27) s půlroční Emilií zažily dvoudenní martyrium, než uprchly z válečné vřavy do Česka.


Informační válka vedle té skutečné: Česko je terčem první kategorie, cenzura ale není odpověď
iHned.cz | 14:30:00
Válka o Ukrajinu přináší jedno prvenství: je první, ve které se se vší vážností válčí ve třech dimenzích. Tou první je samozřejmě boj fyzický, v klasických doménách země, vzduch, voda. Druhou dimenzí je válka informační, propagandistická. Třetí...


Hájek vyzývá novináře, kterým záleží na svobodě slova, aby se ozvali proti „totalitní brutalitě“. Tak to zkusme
iHned.cz | 12:00:00
Ruská speciální operace nařízená prezidentem Vladimirem Putinem proti sousední Ukrajině je tak moc speciální, že k její obhajobě těžko hledají argumenty i ti nejzapálenější obhájci Moskvy. Ani na české barikádě putinismu mnoho bojovníků nezbylo....


Kam byste se v tom obraze schovali? Příručka radí, jak nadchnout děti pro umění
pikant | 16:00:00
Ve hře není pouze probuzení kreativity a rozšíření představivosti.


Slavný dirigent Thomas se po nemoci zbavuje závazků, přijede ale do Prahy
pikant | 14:04:00
Dlouholetý šéf sanfranciského orchestru natáčel v Kalištích a účinkoval na Pražském jaru. Letos tři večery povede Českou filharmonii.


Celníci při vymáhání nezaplacených pokut přitvrdili. A pořádně!
Auto.cz | 15:45:00
Od letošního ledna existuje další páka na řidiče, kteří byli přichyceni při přestupku a pokuty za něj neuhradili. Pokud totiž dlužíte, mohou vám na cestě znehybnit vozidlo nejen policie a městští strážníci, ale i celníci. Jak to probíhá?


Válka skončí, až Ukrajinci složí zbraně a splní ruská ultimáta, řekl Putin v hovoru s Erdoganem
lidovky.cz | 15:38:00
Rusko zastaví svá vojska na Ukrajině jen v případě, že Ukrajinci přestanou bojovat a splní všechny požadavky Moskvy. Prezident Vladimir Putin to podle Kremlu sdělil v telefonickém rozhovoru s hlavou Turecka Recepem Erdoganem.


Pracovníci ruských konzulátů musejí opustit republiku do 12. března, jinak ztratí postavení diplomatů
lidovky.cz | 15:10:07
Pracovníci ruských generálních konzulátů v Brně a Karlových Varech musejí podle ministra zahraničí Jana Lipavského opustit Českou republiku do 12. března. Pokud tak neučiní, ztratí postavení diplomatů. Lipavský to v neděli uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Vyjádřil se také k zabavovaní nebo zmrazování majetku ruských oligarchů.


Foto: Irpiň je symbol zoufalství. Prchající civilisté se ocitli pod ruskou palbou
aktuálně.cz | 14:34:36
Trosky mostu přes stejnojmennou řeku jsou často jedinou cestou, kudy se mohou civilisté dostat pryč.


Byl jsem naivní, s Ruskem se domluvit nejde, přiznává šéf hradní diplomacie Jindrák
aktuálně.cz | 14:33:27
"Já jsem byl naivní, já to říkám zcela na rovinu," uvedl s tím, že dnes už by měl problém si s nějakým současným ruským diplomatem sednout a jednat.


Energie a suroviny prudce podražují. Ve hře je i zastropování cen, říká Jurečka
aktuálně.cz | 12:08:27
Prudké zdražování po vypuknutí konfliktu na Ukrajině se v posledních dnech projevilo zejména v cenách pohonných hmot.


Diplomaté z ruských konzulátů musí opustit ČR do 12. března, oznámil Lipavský
Denik.cz | 14:17:00
Pracovníci ruských generálních konzulátů v Brně a Karlových Varech musejí podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) opustit Českou republiku do 12. března, jinak ztratí postavení diplomatů. Lipavský to oznámil v televizním pořadu Otázky Václava Moravce.


Těžce nemocné děti zachraňuje z Ukrajiny speciální vlak. Cestu nemusejí přežít
Denik.cz | 13:25:00
Dvanáct polských lékařů se vypravilo na polsko-ukrajinské v provizorním vlaku upraveném pro převoz dětí vyžadujících paliativní péči, které převezlo do Varšavy. Na jejich cestě je sledoval reportérský štáb americké zpravodajské stanice CNN. Ten se při předávání dětí od lékařů dozvěděl, že jedno z nich je v tak špatném stavu, že cestu možná nepřežije.


Putinovým cílem je začlenit Ukrajinu pod Rusko, domnívá se eurokomisařka Jourová
Denik.cz | 13:23:00
Cílem ruského prezidenta Vladimira Putina je podle místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové začlenit Ukrajinu pod Rusko. Bývalý předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel řekl, že by Rusko kvůli odporu ukrajinského obyvatelstva muselo Ukrajinu masivně okupovat, aby si Putin udržel alespoň částečnou kontrolu nad touto zemí. Uvedli to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce


Další sebevrah. Strojvedoucí Pendolina nemá nouzi o dramatické chvíle
Denik.cz | 12:19:00
Další sebevrah. Druhý během jednoho měsíce. Žatečan Ivo Valášek deset let řídí soupravy Pendolino, v poslední době nemá na českých železničních tratích nouze o dramatické situace. V únoru cestou z Prahy do Ostravy se v jeho vlaku pobodal nožem muž, v pátek se při jízdě z Prahy do Františkových Lázní v soupravě předávkoval mladík prášky.


Muži jsou po covidu perverznější, říká prostitutka. Zdražit služby neplánuje
Denik.cz | 04:00:00
Všechno zdražuje, jen služby sedmapadesátileté paní Věry ne. Prostitutka, jejíž život Deník od začátku pandemie sleduje, se drží nejen svého řemesla, ale i cen. A podle jejích slov se jí to vyplácí.


Investice do letů do vesmíru, satelity jako páteř internetové sítě
Kurzy.cz | 14:46:00
Chad Anderson stojí v čele společnosti Space Capital, která se zaměřuje na investice související s lety do vesmíru. Firma má mimo jiné podíl ve Space X, ale nevlastní akcie Virgin Galactic, jejíž akcie pozitivně reagovaly na poslední zveřejněné výsledky.


Šimčák (Amundi): Letos bude opravdu důležité vybrat ty správné akcie
Kurzy.cz | 13:44:37
Akciový trh není homogenní. Jsou obrovské rozdíly ve výkonnosti i ocenění jednotlivých regionů i sektorů, například mezi Amerikou a zbytkem světa, růstovými a hodnotovými tituly a tak dále. Takzvaně bezriziková aktiva v době vysoké inflace nenabízejí...


Humanitární vlak pomůže uprchlíkům v Košicích na cestě do bezpečí
Kurzy.cz | 12:30:58
„S ohledem na to, že není možné slovenskou stranou zajišťovat kontrolu na vnější schengenské hranici, budou vlaky Českých drah nabízet pomoc lidem na košickém nádraží prostřednictvím pravidelných spojů. Podle potřeby budou tyto vlaky posilovány. Humani...


Olomoucký: KACPU vyhlašuje sbírku materiální pomoci
Kurzy.cz | 09:50:36
Veškeré informace naleznete na www.krajpomaha.cz.


Ukrajina se bojí o dodávky elektřiny. Rusové prolomili tabu útokem na jaderný zdroj
Hospodářské noviny | 16:32:00
Na některých místech začíná mít Ukrajina problém s elektřinou. Například v Mariupolu na jihovýchodě země, těžce zkoušeném ruskou armádou, nešel během víkendu podle tamního starosty Vadyma Boječenka proud ani netekla voda. V celé zemi jsou pak časté...


První tiktoková válka. Ruská invaze zahltila sociální síť dezinformacemi, zkrotit je bude těžké
Hospodářské noviny | 16:30:00
Minulý čtvrtek byl pro čtyřiadvacetiletou Katrin hektickým dnem. Na Ukrajinu vtrhli ruští vojáci a začali bombardovat řadu měst včetně metropole Kyjeva, kde bydlela. Hned jak uslyšela výbuchy, se přesunula i se svým přítelem, sousedy a psy do...


NATO jako Varšavská smlouva? Ne americký radar, ale Zaorálkovo vidění světa by bylo pro Česko existenční hrozbou
Hospodářské noviny | 16:00:00
Lubomír Zaorálek vstal ze svého politického hrobu, aby nás právě v této chvíli, kdy Rusko v Evropě zahájilo válku, upozornil, jak je dobře, že zde nemáme americký radar. Protože to „radarové oko by bylo místem prvního jaderného útoku“,...


Informační válka vedle té skutečné: Česko je terčem první kategorie, cenzura ale není odpověď
Hospodářské noviny | 14:30:00
Válka o Ukrajinu přináší jedno prvenství: je první, ve které se se vší vážností válčí ve třech dimenzích. Tou první je samozřejmě boj fyzický, v klasických doménách země, vzduch, voda. Druhou dimenzí je válka informační, propagandistická. Třetí...


Hájek vyzývá novináře, kterým záleží na svobodě slova, aby se ozvali proti „totalitní brutalitě“. Tak to zkusme
Hospodářské noviny | 12:00:00
Ruská speciální operace nařízená prezidentem Vladimirem Putinem proti sousední Ukrajině je tak moc speciální, že k její obhajobě těžko hledají argumenty i ti nejzapálenější obhájci Moskvy. Ani na české barikádě putinismu mnoho bojovníků nezbylo....


Zeman někde v hlavě Rusko obdivuje, měl dokonce i ruskou přítelkyni, říká politolog Kopeček
Hospodářské noviny | 11:53:00
„Zemanův obrat vůči Rusku je momentální, nemohl udělat nic jiného než říct, že se mýlil. V roce 2014 byl v reakci na anexi Krymu také velmi tvrdý, ale za několik týdnů se to obrátilo,“ upozorňuje politolog Lubomír Kopeček, autor knihy...


Autonomnímu autu budou jednou stačit kamery, souhlasí odborník na strojové učení Matas s Elonem Muskem
Hospodářské noviny | 11:45:00
Autonomní řízení je v automobilovém světě po přechodu k elektrickému pohonu „další velkou věcí“. První autonomní taxíky by se během několika let měly objevit i v Evropě a koncern Volkswagen očekává, že autonomie a s ní spojené nové...


Mladí aby si brali k sexu i trestní zákoník, kritizuje sexuoložka složité zákony. S pornem se setkávají i šestiletí
Hospodářské noviny | 11:30:00
Proslulá americká zpěvačka Billie Eilish na konci loňského roku prohlásila, že sledovala od svých jedenácti let intenzivně pornografii. Ta jí prý doslova „zničila mozek“, mladá zpěvačka podle svých slov kvůli násilnému obsahu trpěla...


Zájem Čechů o boj po boku Ukrajinců roste
ČT24 | 16:19:00
Ministerstvo obrany ČR eviduje 284 žádostí o zapojení se do ukrajinských ozbrojených sil, uvedla v neděli vedoucí tiskového oddělení resortu Jana Zechmeisterová. Počet českých obyvatel, kteří chtějí pomoci ukrajinské armádě v boji s ruskou invazí, tak v porovnání se středečními údaji ministerstva vzrostl zhruba na trojnásobek. Osvědčila se i asistenční centra pro ukrajinské uprchlíky - například to v Praze jich odbavilo už přes deset tisíc.


O zapojení do ukrajinské armády požádalo podle ministerstva 284 Čechů
Eurozpravy-domácí | 15:33:00
Ministerstvo obrany ČR eviduje 284 žádostí o zapojení se do ukrajinských ozbrojených sil, uvedla dnes na dotaz ČTK vedoucí tiskového oddělení Jana Zechmeisterová. Počet českých obyvatel, kteří chtějí pomoci ukrajinské armádě v boji s ruskou invazí, tak v porovnání se středečními údaji ministerstva vzrostl zhruba na trojnásobek.


Chlapec sám dorazil z Ukrajiny na Slovensko. Skutečný hrdina, uvedli policisté
Eurozpravy-zahraniční | 16:30:00
Uprchlíci z válkou zmítané Ukrajiny prchají nejčastěji do Polska, nejdojemnější příběh ale zaznamenali na hranici se Slovenskem. Tamním policistům se přihlásil nezletilý kluk bez jakéhokoliv doprovodu.


Rusko podle Putina zastaví konflikt, pokud Ukrajinci přestanou bojovat
Eurozpravy-zahraniční | 16:04:00
Rusko zastaví svá vojska na Ukrajině jen v případě, že Ukrajinci přestanou bojovat a splní požadavky Moskvy, řekl podle Kremlu ruský prezident Vladimir Putin při svém dnešním telefonátu tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi. Ten zase podle vyjádření Ankary Putina vyzval k okamžitému vyhlášení klidu zbraní, otevření humanitárních koridorů a podepsání mírové dohody s Kyjevem.


Na Ukrajině od počátku ruské invaze zemřelo 364 civilistů, 38 dětí
Eurozpravy-zahraniční | 15:51:00
Na Ukrajině od počátku ruské invaze zahynulo 364 civilistů, oznámil dnes Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Boje si podle ukrajinské ombudsmanky Ljudmyly Denisovové vyžádaly životy 38 dětí, 71 jich bylo zraněno.


Čaputová uvedla, že je ve hře další zpřísnění sankcí vůči Rusku
Eurozpravy-zahraniční | 14:44:00
Ve hře je další zpřísnění sankcí vůči Rusku, včetně vyloučení zbylých ruských bank z platebního systému SWIFT. V diskusní relaci slovenské televize Markíza to dnes uvedla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Vyslovila se rovněž pro snížení závislosti na dodávkách energií z Ruska.


Po sprintu ovládl Fillon-Mailllet v Kontiolahti i stíhací závod. Dva Češi bodovali
Eurozpravy-sport | 16:01:00
Nedělním stíhacím závodem biatlobnistů se uzavřel podnik biatlonového Světového poháru ve finském Kontiolahti a i ten, stejně jako sobotní mužský sprint, nakonec ovládl vedoucí muž Světového poháru Francouz Quentin Fillon Maillet. Závodu se zúčastnili i čtyři Češi, přičemž nejlepší z nich byl Michal Krčmář, který skončil jednadvacátý. O dvanáct pozic oproti startu si polešil Adam Václavík a 27. místo je tak pro něj nejlepším výsledkem v sezóně.


Životní stíhací závod pro Jislovou. Především díky bezchybné střelbě skončila sedmá
Eurozpravy-sport | 14:21:00
České biatlonové reprezentantce Jessice Jislové se vydařil nedělní stíhací závod ve finském Kontiolahti. Protože na všech čtyřech položkách ani jednou nechybovala, mohla tak po celý závod pomýšlet na velice slušné umístění, což se také nakonec stalo. Byl to totiž její nejlepší stíhací závod v kariéře, když skončila na sedmém místě. To tuzemská biatlonová jednička Markéta Davidová zaznamenala během závodu hned pět chyb a cílem tak projela až jako dvaatřicátá. Triumfovala Norka Tiril Eckhoffová.


Putin doma přitvrzuje. Bojí se svých lidí, ale pravda vyjde najevo
Reflex | 16:00:00
Putinovi nevycházejí záměry bleskového obsazení Ukrajiny a vítězného přijetí „osvoboditelské“ armády. Zesiluje teror na jejím území a přitvrzuje restrikce i doma, aby se pojistil před občanskými nepokoji. Kupuje si čas a žene Rusko do stále větší izolace. 


Nikola Tesla byl zamilovaný do holubice, měl fobii z broskví a žil v hotelích, které neplatil
Reflex | 14:00:00
Málokterý vědec vzbuzuje takové emoce jako Nikola Tesla. Původem Srb, který měl v Americe našlápnuto stát se jedním z nejbohatších lidí světa, ale dobrovolně si zvolil jinou cestu – chrlil ze sebe vizionářské nápady, které neuměl, nebo ani nechtěl zpeněžit, a přitom díky nim dnes fungují takové fenomény jako rádio, televize, dálkové ovládání, mobilní telefony nebo samořiditelná auta. Byl to podivín, který se štítil lidí, byl zamilovaný do holubice, přesto jej mnozí dodnes považují za největšího génia všech dob.


Putin chce začlenit Ukrajinu pod Rusko, říká Jourová
Tiscali-zprávy | 14:55:44
Cílem ruského prezidenta Vladimira Putina je podle místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové začlenit Ukrajinu pod Rusko. Bývalý předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel řekl, že by Rusko kvůli odporu ukrajinského obyvatelstva muselo Ukrajinu masivně okupovat, aby si Putin udržel alespoň částečnou kontrolu nad touto zemí. Uvedli to dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.


Válka na Ukrajině, 11. den: I druhý pokus o evakuaci Mariupolu selhal
Tiscali-zprávy | 09:08:37
Situace ve východoukrajinském přístavním městě Mariupol je zoufalá, Ukrajina se opět pokouší evakuovat jeho obyvatele. Ruská vojska napříč ukrajinským územím útočí i na zdravotnické a civilní cíle, některá města jsou na pokraji humanitární katastrofy. Ruské jednotky míří k vodní elektrárně v Kanivě.


Co vám (ne)uteklo: Rusko odstřiženo od SWIFT, Škoda Auto a VW zastavují aktivity v Rusku...
E15-ekonomika | 16:30:00
Nestíháte během pracovního týdne sledovat dění, nemáte čas vše přečíst? Právě pro vás jsme sestavili přehled toho nejzajímavějšího, o čem jsme v uplynulém týdnu v deníku E15 psali.


Moody's srazila úvěrový rating Ruska na druhou nejnižší úroveň
E15-ekonomika | 16:11:00
Ratingová agentura Moody's dnes zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska o další čtyři stupně. Ruský rating se tak dostal na úroveň Ca, což je druhá nejhorší známka v ratingové škále Moody's. Agentura předpokládá, že opatření ruské centrální banky k omezení pohybu kapitálu pravděpodobně naruší splácení zahraničního dluhu Ruska.


Vláda zváží, jak by mohla bránit růstu cen energií a surovin, řekl ministr Jurečka
E15-ekonomika | 14:19:00
Vláda ve středu projedná, co by mohla udělat proti prudkému zdražování energií, paliv a dalších surovin. Ve hře jsou například stanovení nejvyšších možných cen, úpravy daně z přidané hodnoty (DPH) a spotřebních daní u klíčových produktů nebo nastavení nových slev na poplatníka. V pořadu Partie Terezie Tománkové v CNN Prima News to dnes řekl ministr práce a sociálních věci, vicepremiér Marián Jurečka (KDU-ČSL). Podle opozice jsou kroky vlády v tomto směru pomalé. O řešeních negativních dopadů protiruských sankcí bude v příštím týdnu jednat i summit EU.


Co vám (ne)uteklo: Rusko odstřiženo od SWIFT, Škoda Auto a VW zastavují aktivity v Rusku...
E15-politika | 16:30:00
Nestíháte během pracovního týdne sledovat dění, nemáte čas vše přečíst? Právě pro vás jsme sestavili přehled toho nejzajímavějšího, o čem jsme v uplynulém týdnu v deníku E15 psali.


Moody's srazila úvěrový rating Ruska na druhou nejnižší úroveň
E15-politika | 16:11:00
Ratingová agentura Moody's dnes zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska o další čtyři stupně. Ruský rating se tak dostal na úroveň Ca, což je druhá nejhorší známka v ratingové škále Moody's. Agentura předpokládá, že opatření ruské centrální banky k omezení pohybu kapitálu pravděpodobně naruší splácení zahraničního dluhu Ruska.


Vláda zváží, jak by mohla bránit růstu cen energií a surovin, řekl ministr Jurečka
E15-politika | 14:19:00
Vláda ve středu projedná, co by mohla udělat proti prudkému zdražování energií, paliv a dalších surovin. Ve hře jsou například stanovení nejvyšších možných cen, úpravy daně z přidané hodnoty (DPH) a spotřebních daní u klíčových produktů nebo nastavení nových slev na poplatníka. V pořadu Partie Terezie Tománkové v CNN Prima News to dnes řekl ministr práce a sociálních věci, vicepremiér Marián Jurečka (KDU-ČSL). Podle opozice jsou kroky vlády v tomto směru pomalé. O řešeních negativních dopadů protiruských sankcí bude v příštím týdnu jednat i summit EU.


Neprodávat byty Rusům? Chyba. Vysílat projev Putina? Správně
iHned.cz | 17:00:00
Reakce české společnosti na ruskou agresi na Ukrajině je zatím skvělá. Přijímáme uprchlíky, posíláme stamiliony na humanitární konta i na zbraně, odehrávají se masové demonstrace. Podpora bránící zemi je, když vynecháme poloextremistické formace SPD...


Ukrajina se bojí o dodávky elektřiny. Rusové prolomili tabu útokem na jaderný zdroj
iHned.cz | 16:32:00
Na některých místech začíná mít Ukrajina problém s elektřinou. Například v Mariupolu na jihovýchodě země, těžce zkoušeném ruskou armádou, nešel během víkendu podle tamního starosty Vadyma Boječenka proud ani netekla voda. V celé zemi jsou pak časté...


První tiktoková válka. Ruská invaze zahltila sociální síť dezinformacemi, zkrotit je bude těžké
iHned.cz | 16:30:00
Minulý čtvrtek byl pro čtyřiadvacetiletou Katrin hektickým dnem. Na Ukrajinu vtrhli ruští vojáci a začali bombardovat řadu měst včetně metropole Kyjeva, kde bydlela. Hned jak uslyšela výbuchy, se přesunula i se svým přítelem, sousedy a psy do...


NATO jako Varšavská smlouva? Ne americký radar, ale Zaorálkovo vidění světa by bylo pro Česko existenční hrozbou
iHned.cz | 16:00:00
Lubomír Zaorálek vstal ze svého politického hrobu, aby nás právě v této chvíli, kdy Rusko v Evropě zahájilo válku, upozornil, jak je dobře, že zde nemáme americký radar. Protože to „radarové oko by bylo místem prvního jaderného útoku“,...


Při demonstracích proti válce zadržela ruská policie po celé zemi přes 3000 lidí
lidovky.cz | 17:15:26
Policie při demonstracích proti válce na Ukrajině po celém Rusku zadržela na tři a půl tisíce protestujících. Informovalo o tom ruské ministerstvo vnitra. Protesty se konaly v desítkách měst v různých částech země, lidé demonstrují i v dalších státech světa. K vyjádření hlasitého odporu proti invazi vyzval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.


Trump chtěl při znovuzvolení opustit NATO, řekl exporadce. Putin na to údajně čekal
lidovky.cz | 16:34:00
Donald Trump hodlal vystoupit z NATO, pokud by byl opět zvolen americkým prezidentem, prohlásil jeho bývalý poradce John Bolton. Tehdejší šéf pro národní bezpečnost nyní v rozhovoru pro deník The Washington Post také řekl, že ústup USA z aliance vyhlížel ruský prezident Vladimir Putin. Trump podle Boltona možnost zvažoval už v roce 2018.


O zapojení do ukrajinské armády požádalo už 284 Čechů, počet zájemců stále roste
lidovky.cz | 16:26:42
České ministerstvo obrany eviduje 284 žádostí o zapojení se do ukrajinských ozbrojených sil. V neděli to uvedla vedoucí tiskového oddělení resortu Jana Zechmeisterová. Počet českých obyvatel, kteří chtějí pomoci ukrajinské armádě v boji s ruskou invazí, tak v porovnání se středečními údaji ministerstva vzrostl zhruba na trojnásobek, odpovídá ale středečním údajům Hradu.


V Česku je přes 100 tisíc uprchlíků z Ukrajiny, některá centra pomoci jsou plná
aktuálně.cz | 17:50:57
Primátor Zdeněk Hřib vyzval uprchlíky, aby v Praze nechodili do centra pomoci se svými dětmi. Za děti do 15 let vyřídí dokumenty rodiče.


Přehled: Počet světových firem ukončujících činnost v Rusku každým dnem narůstá
aktuálně.cz | 17:29:42
Následující výběr ukazuje přehled společností, které oznámily stažení z Rusku během prvního týdne jeho agrese na Ukrajině.


Stoupá zájem Čechů bojovat po boku Ukrajinců. Ministerstvo obrany má už 284 žádostí
aktuálně.cz | 16:04:27
Na ukrajinské velvyslanectví v Praze se lidé obracejí mimo jiné s tím, že chtějí informace o službě v cizinecké legii.


Přejmenování ruských ulic v Ostravě? Obyvatelé nemají jasno, úřady vyčkávají
Denik.cz | 16:41:00
Současným trendem nejen v České republice je distancování se od všeho, co svým názvem byť jen trochu zavání Ruskem. V Ostravě je přitom několik desítek ulic odkazujících na Rusko, potažmo Sovětský svaz, či jeho představitele. A nejen na ně. 


Česko chce mít přístup k moři. Začne jednat o výměně v Hamburku
Denik.cz | 16:16:00
Česká republika chce mít přímý přístup k moři. Nová vláda proto oživuje plán na akci „kulový blesk“, při které by se vyměnily dva stávající „české“ přístavy v Hamburku za nový, ale lépe přístupný k moři.


Světem otřásl smutný příběh: Při ruském útoku na Mariupol zemřelo 18měsíční dítě
Denik.cz | 15:57:00
"Proč, proč, proč?" naříkala zdrcená mladá ukrajinská matka poté, co se od lékařů dozvěděla, že jejího osmnáctiměsíčního chlapečka se jim nepodařilo zachránit. Malý Kirill Jacko byl v přístavním městě Mariupol zasažen do hlavy střepinou poté, co jejich dům začala ostřelovat ruská armáda.


Ruská armáda se na Ukrajině zatím ukazuje slabší, než vypadala
Denik.cz | 15:53:00
/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU/ Ruská armáda, přestože do ní Kreml investuje ročně skoro pět procent hrubého domácího produktu, tedy v poměru k HDP výrazně více, než jakékoli země Evropské unie, odpovídá celkovému stavu Ruska. Nefunkční, korupcí a technologickou zaostalostí zasaženého státu, který do velké míry žije i ve vojenské oblasti ze sovětských časů.


Omezování online služeb kvůli invazi na Ukrajinu, BBC na dark webu a hacknutý Samsung
lupa.cz | 19:00:00
Amazon Luna spuštěno, Roland synth jako web aplikace, hacknutý Samsung a NVIDIA, konec Instagram TV a Yandex asi krachuje. Co přinesl právě končící #tyden.


Kam byste se v tom obraze schovali? Příručka radí, jak nadchnout děti pro umění
bleskove.cz | 16:00:00
Ve hře není pouze probuzení kreativity a rozšíření představivosti.


Kolik atomovek má Rusko a odpálí je? Odborníci uklidňují: Jaderná válka nedává smysl
blesk | 18:45:00
Prezident Vladimir Putin před několik dny nařídil uvést ruské jaderné síly do vysokého stupně bojové pohotovosti, podle expertů ze Západu ale riziko jaderného konfliktu nijak výrazně nevzrostlo. Velká Británie bedlivě sleduje jakékoli změny na satelitních snímcích, které by naznačovaly přípravy jaderných hlavic, k žádným takovým změnám dosud ovšem nedošlo. Experti se shodují na tom, že se Putin svými výroky snaží jen zastrašit Severoatlantickou alianci (NATO) a popřípadě donutit Západ ke snížení sankcí. To, že se ostatní země s jadernou silou rozhodly na ruské výhrůžky nijak nereagovat, byl podle odborníků velmi dobrý krok kupředu.


Do Česka už dorazilo 100 000 uprchlíků z Ukrajiny, prozradil Rakušan. Číslo rychle roste
blesk | 18:00:00
Počet uprchlíků z Ukrajiny, kteří přijeli do ČR kvůli ruské invazi, se podle odhadů od pátku zdvojnásobil na 100 000. Dnes to uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Mezi uprchlíky, kteří se do Česka dostávají vlakem i automobily, podle ministra převažují ženy, děti a lidé ve vyšším věku.


Protest proti ruské invazi: Je nutná bezletová zóna nad humanitárními koridory, ať NATO zasáhne, zaznělo
blesk | 17:58:00
Na Staroměstském náměstí v Praze se v neděli odpoledne sešlo asi 150 lidí na protestu proti invazi Ruska na Ukrajině. Účastníci s ukrajinskými vlajkami požadovali vyhlášení humanitární bezletové zóny nad Ukrajinou. Demonstraci pořádala platforma Stojíme za Ukrajinou.


Lidé si pronajímají Airbnb na Ukrajině, ale přijet nechtějí: Rezervacemi jen pomáhají
blesk | 17:29:00
Velký zájem o ubytování na Ukrajině zaznamenala služba Airbnb. Ačkoliv si lidé po celém světě rezervují ubytování ve válkou zmítané zemi, nemají žádný úmysl tam letět. Na sociálních sítích se začala šířit výzva, aby si lidé objednali bydlení na Ukrajině a přímo tak finančně pomohli jejím obyvatelům.


Oslnivá Havlová prchla ze Lvů jako první: Proč nakonec nevynesla šaty v barvě Ukrajiny?
blesk | 17:04:00
Jako pohádková Popelka byla letos na Českých lvech herečka Dagmar Havlová (68). Ještě ani pořádně neskončil přímý přenos slavnostního udílení cen filmové a televizní akademie, a ona už pospíchala do předem připraveného vozu a tradá pryč...


Chlapec (11) došel na slovenské hranice úplně sám: Máma musela zůstat doma s jeho nemohoucí babičkou
blesk | 16:45:00
S pouhou igelitkou a zcela sám překročil ukrajinsko-slovenské hranice jedenáctiletý chlapec ze Záporoží. U sebe měl doklady, mobil a číslo na svou maminku Julii, která zůstala v rodné zemi. Příběh malého nebojsy dojal celý svět. Policisté Slovenské republiky publikovali video, v němž Julia vysvětluje, proč nemohla svého syna doprovodit a zároveň poděkovala všem, kteří se ho ujali a postarali se o něj.


Svatba za války: Ukrajinští branci si řekli ano přímo na bojové linii. Nesundali ani uniformy
blesk | 16:21:00
Lidé podílející se na obraně Kyjeva jsou ve složité situaci. Nikdy neví, kdy přijde další ruský úder a kdy se uvidí se svými přáteli a rodinou naposledy. Lesja Ivaščenková a Valerij Fylymonov, kteří se oba připojili k ukrajinské územní obraně, se rozhodli nenechat nic náhodě a řekli si své ano, dokud je čas. Svatbu provedli na bojové linii, ani nesundali vojenské uniformy.


Jízdní dojmy s Kawasaki Versys 650 a Z650RS: Stejné těsto, ale jiná chuť!
Auto.cz | 17:43:00
V horských serpentinách nad španělskou Esteponou jsme vyzkoušeli dvě nové dostupné kawasaki: cestovní enduro Versys 650 a retro naháč Z650RS.


Útěk před bombami přeplněnými vlaky: dvouletého Timura prostrčili rozbitým oknem zabaleného v dece
Hospodářské noviny | 18:18:00
Na ukrajinském nádraží Mostyska 2 je rušno. Stojí zde spousta žen a dětí, které prchají před válkou. V nádražní hale je fronta na teplý čaj nebo kávu, k tomu dostane každý obložený chleba. V přistaveném vlaku jsou lidé namačkaní, stojí v uličkách,...


Panika u pump, dopravci volají o pomoc. Jurečka uvažuje o zastropování cen
Hospodářské noviny | 18:17:00
Vláda by měla podle vicepremiéra Mariana Jurečky probrat opatření, jak zastavit prudký růst cen paliv. Dopravci chtějí snížit spotřební daň či cenové stropy u nafty.


Zápisky z války: Prádlo nepočká, ani když venku zuří boje. Kyjev se ze všech sil snaží žít běžným životem
Hospodářské noviny | 18:00:00
KYJEV, ŠESTÝ DEN VÁLKY, úterý 1. března 2022. Chodby, kterými procházím, jsou opuštěné a tajemné, jako ve filmech podle románů Stephena Kinga. Stejně jako na většině kyjevských poliklinik zde dnes nejsou lidé (i tato přerušila provoz kvůli stannému...


Neprodávat byty Rusům? Chyba. Vysílat projev Putina? Správně
Hospodářské noviny | 17:00:00
Reakce české společnosti na ruskou agresi na Ukrajině je zatím skvělá. Přijímáme uprchlíky, posíláme stamiliony na humanitární konta i na zbraně, odehrávají se masové demonstrace. Podpora bránící zemi je, když vynecháme poloextremistické formace SPD...


Česko vyhrálo arbitráž nad dubajskou firmou. Nemusí tak platit 483 milionů
idnes.cz | 19:43:00
Česká republika vyhrála mezinárodní arbitráž, ve které společnost Alcor Holdings ze Spojených arabských emirátů žádala po státu 483 milionů korun za využívání pozemků pod několika veřejnými komunikacemi v Praze. Rozhodčí tribunál Česku přiznal i veškeré náklady řízení, v přepočtu za více než 20 milionů korun, uvádí ministerstvo financí.


Máte velké srdce, děkuje matka ukrajinského chlapce, jenž sám přešel hranici
idnes.cz | 19:06:00
Slovenská policie zveřejnila video údajné matky jedenáctiletého chlapce, který v pátek v noci sám přešel ukrajinsko-slovenské hranice. Žena z celého srdce děkuje tamním celníkům i dobrovolníkům, že zachránili život jejího syna. Vysvětluje také, proč ho na nebezpečnou cestu musela pustit samotného.


Financial Times: Druhá největší ruská banka VTB se chystá stáhnout z Evropy
idnes.cz | 18:56:00
Druhá největší ruská banka VTB se chystá ukončit své aktivity v Evropě poté, co ji tvrdě zasáhly sankce zavedené západními zeměmi kvůli ruskému útoku na Ukrajinu. Informoval o tom list Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.


Bezletová zóna by mohla rozpoutat světovou válku, řekl šéf Evropské rady
idnes.cz | 18:49:00
Zavedení bezletové zóny nad Ukrajinou by mohlo rozpoutat světovou válku. V neděli to řekl předseda Evropské rady Charles Michel. Právě toto opatření opakovaně požaduje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Mluvčí ruského ministerstva obrany varoval, že jakoukoliv zemi, která ukrajinským vzdušným silám poskytne svá letiště, může Moskva považovat za účastníka konfliktu.


VIDEA TÝDNE: Válka na Ukrajině, rekordní ceny benzínu a čelní srážka
idnes.cz | 18:39:00
Ruská agrese vůči Ukrajině nepolevuje a okupační vojska dál utočí. Ušetřena nebyla ani Borodjanka ležící nedaleko Kyjeva. Po několikadenním ostřelování je město téměř zničené. Objevily se také záběry trosek největšího dopravního letounu na světě, které bylo zničeno během bojů o letiště Hostomel. Kvůli válce v Česku také rekordně zdražují pohonné hmoty a u některých čerpacích stanic se tvoří fronty aut.


V Česku je podle odhadů už sto tisíc uprchlíků z Ukrajiny, řekl Rakušan
idnes.cz | 18:03:00
Do České republiky dorazilo od začátku ruské invaze podle odhadů už sto tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Jejich počet se tak od pátku zdvojnásobil, uvedl ministr vnitra Vít Rakušan. Mezi uprchlíky, kteří se do Česka dostávají vlakem, autobusy i auty, podle ministra převažují ženy, děti a lidé ve vyšším věku.


Putina si Západ vypěstoval slabostí, hloupostí a naivitou, tvrdí politolog
idnes.cz | 17:51:00
Ruská válka proti Ukrajině mnohé šokovala, ale neměla by být překvapením, protože v různých podobách trvá už od roku 2012, říká politolog Zdeněk Kříž. „Hrozí, že znovu a jenom ve větším měřítku uvidíme nová Sarajeva a nová Aleppa,“ varuje.


Při demonstracích proti válce zadržela ruská policie přes tři tisíce lidí
idnes.cz | 17:04:00
Policie při demonstracích proti válce na Ukrajině po celém Rusku zadržela na tři a půl tisíce protestujících. Informovalo o tom ruské ministerstvo vnitra. Protesty se konaly v desítkách měst v různých částech země, lidé demonstrují i v dalších státech světa. K vyjádření hlasitého odporu proti invazi vyzval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.


Rusové chtějí likvidovat aktivisty, mají jejich seznamy, varuje neziskovka
idnes.cz | 17:02:00
Na ruských sociálních sítích se objevují výzvy k likvidaci nepohodlných ukrajinských aktivistů, varuje brněnská nezisková organizace Nesehnutí. Ukrajinci, kteří se bojí o svůj život, se angažují jako dobrovolníci v sociálních službách, řeší klima nebo píší pro nezávislá média. Někteří domovní razie zažívali už i na Krymu, z nějž museli uprchnout po okupaci poloostrova v roce 2014.


Trump by při znovuzvolení opustil NATO, Putin na to čekal, řekl exporadce
idnes.cz | 16:10:00
Donald Trump hodlal vystoupit z NATO, pokud by byl opět zvolen americkým prezidentem, prohlásil jeho bývalý poradce John Bolton. Tehdejší šéf pro národní bezpečnost nyní v rozhovoru pro deník The Washington Post také řekl, že ústup USA z aliance vyhlížel ruský prezident Vladimir Putin. Trump podle Boltona možnost zvažoval už v roce 2018.


Útěk před bombami přeplněnými vlaky: dvouletého Timura prostrčili rozbitým oknem zabaleného v dece
iHned.cz | 18:18:00
Na ukrajinském nádraží Mostyska 2 je rušno. Stojí zde spousta žen a dětí, které prchají před válkou. V nádražní hale je fronta na teplý čaj nebo kávu, k tomu dostane každý obložený chleba. V přistaveném vlaku jsou lidé namačkaní, stojí v uličkách,...


Panika u pump, dopravci volají o pomoc. Jurečka uvažuje o zastropování cen
iHned.cz | 18:17:00
Vláda by měla podle vicepremiéra Mariana Jurečky probrat opatření, jak zastavit prudký růst cen paliv. Dopravci chtějí snížit spotřební daň či cenové stropy u nafty.


Zápisky z války: Prádlo nepočká, ani když venku zuří boje. Kyjev se ze všech sil snaží žít běžným životem
iHned.cz | 18:00:00
KYJEV, ŠESTÝ DEN VÁLKY, úterý 1. března 2022. Chodby, kterými procházím, jsou opuštěné a tajemné, jako ve filmech podle románů Stephena Kinga. Stejně jako na většině kyjevských poliklinik zde dnes nejsou lidé (i tato přerušila provoz kvůli stannému...


Ceny pšenice jsou na čtrnáctiletých maximech. Na vině je ruská invaze
ČT24 | 17:07:53
Kvůli ruské invazi na Ukrajinu skokově roste cena pšenice. Od začátku týdne stoupla až o 32 procent. Je tedy na čtrnáctiletých maximech. Před válkou se Ukrajina a Rusko na globálním obchodu s pšenicí podílely více než čtvrtinou. Zemědělcům nyní stoupají náklady na výkrm zvířat, pekárny zvyšují ceny výrobků. Prudké zdražování se dotýká také energií a paliv. Vláda ve středu projedná možné kroky ke zmírnění situace, řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové v CNN Prima News ministr práce a sociálních věci Marian Jurečka (KDU-ČSL).


Putin nepoužije jaderné zbraně, platí na něj jen síla, konstatoval Fiala
Eurozpravy-domácí | 18:46:00
Ruský prezident Vladimir Putin podle premiéra Petra Fialy (ODS) nenaplní svou hrozbu a jaderné zbraně nepoužije. Chce pouze demokratické země rozdělit a zastrašit. Ruského prezidenta může odradit jejich odhodlání použít sílu, které je chrání. Fiala to dnes uvedl ve svém pořadu otázek a odpovědí z Kramářovy vily.


V Česku je podle odhadů už zhruba 100 tisíc uprchlíků z Ukrajiny, řekl Rakušan
Eurozpravy-domácí | 17:50:00
Počet uprchlíků z Ukrajiny, kteří přijeli do ČR kvůli ruské invazi, se podle odhadů od pátku zdvojnásobil na 100.000. Na dotaz ČTK to dnes uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Mezi uprchlíky, kteří se do Česka dostávají vlakem, autobusy i auty, podle ministra převažují ženy, děti a lidé ve vyšším věku.


Bezletová zóna by mohla rozpoutat světovou válku, řekl šéf Evropské rady Michel
lidovky.cz | 19:49:55
Zavedení bezletové zóny nad Ukrajinou by mohlo rozpoutat světovou válku. V neděli to řekl předseda Evropské rady Charles Michel. Právě toto opatření opakovaně požaduje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Mluvčí ruského ministerstva obrany varoval, že jakoukoliv zemi, která ukrajinským vzdušným silám poskytne svá letiště, může Moskva považovat za účastníka konfliktu.


Stojíme za Ukrajinou a to s sebou nese náklady, nedělá si iluze Stanjura. S úpravou rozpočtu počítá
lidovky.cz | 19:31:00
Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) nespočívá problém deficitu státního rozpočtu na jeho příjmové straně. Jít s daněmi nahoru proto není nutné. „Ve sněmovně není žádná politická strana, která kandidovala s tím, že chce zvýšit daně. Ti, kdo to chtěli, skončili před branami sněmovny,“ říká.


Poslední slovo Ondřeje Neffa: Jít, či nejít pro metál?
lidovky.cz | 19:00:00
Otázka účasti na zamýšlené hradní ceremonii k příležitosti udílení státních vyznamenání jistě mnoha lidem způsobila nesnadné usínání. Jít, či nejít, to je zásadní otázka. Pro Markétu Pekarovou Adamovou nebo Miloše Vystrčila nenastala.


Kdo jsou klíčoví muži, kteří drží Ukrajinu nad vodou? Veterán z Donbasu i zkušený diplomat
lidovky.cz | 18:33:00
Válka v Ukrajině stále pokračuje a prozatím nic nenasvědčuje tomu, že by měla brzy skončit. Její hlavní tváří je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ale kdo jsou další aktéři, kteří nejvíce ovlivňují současné dění z pohledu ukrajinské strany? Server Lidovky.cz připravil jejich krátké profily.


V Česku je podle odhadů už sto tisíc uprchlíků z Ukrajiny, řekl Rakušan. Převažují ženy a děti
lidovky.cz | 18:28:22
Do České republiky dorazilo od začátku ruské invaze podle odhadů už sto tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Jejich počet se tak od pátku zdvojnásobil, uvedl ministr vnitra Vít Rakušan. Mezi uprchlíky, kteří se do Česka dostávají vlakem, autobusy i auty, podle ministra převažují ženy, děti a lidé ve vyšším věku.


Na horách je přes metr sněhu. Skiareály jsou plné, Praze začínají jarní prázdniny
aktuálně.cz | 18:10:31
Díky chladnému počasí jsou lyžařské podmínky dobré, skiareály odbaví několik tisíc návštěvníků denně.


Nejšpičatější hora na světě ční v Česku: Tohle je výsledek geniálního nápadu a 7 let kruté práce ve stresu
Reflex | 18:15:00
V druhé polovině 20. století vznikla na území České republiky celá řada výjimečných staveb. Jen málo z nich, dost možná pouze jedinou, miluje odborná i laická veřejnost. Má ji na svědomí Karel Hubáček, vítěz architektonické soutěže na novou podobu televizního vysílače a hotelu s restaurací na Ještědu. Devětatřicetiletý architekt tehdy předložil komisi odvážný návrh, který ale nesplňoval zadání. To požadovalo vytvoření dvou samostatných objektů, zatímco on vyprojektoval budovu, která vše spojila do jednoho. A vyhrál. Základní kámen byl položen v roce 1966 a už o tři roky později získala ještě nedokončená stavba nejvyšší odborné ocenění na světě. Karel Hubáček se tak stal jediným českým laureátem Ceny Augusta Perreta, kterou mu režim zakázal v argentinském Buenos Aires převzít. 


Nenaplněná hrozba. Putin jaderné zbraně nepoužije, domnívá se Fiala
Denik.cz | 19:39:00
Ruský prezident Vladimir Putin podle premiéra Petra Fialy (ODS) nenaplní svou hrozbu a jaderné zbraně nepoužije. Chce pouze demokratické země rozdělit a zastrašit. Ruského prezidenta může odradit jejich odhodlání použít sílu, které je chrání. Fiala to uvedl ve svém pořadu otázek a odpovědí z Kramářovy vily.


Ceny pohonných hmot mohou vyšplhat až na šedesát korun za litr, říká distributor
Denik.cz | 18:51:00
Ceny pohonných hmot nekontrolovaně vyskočily na historickou hranici. Jejich ceny se mění každou chvíli. Podle distributorů je třeba počítat s dalším nárustem jak za benzin, tak i naftu.


Rusové opět protestovali proti válce. Policie zadržela 3500 lidí, uvedla Moskva
Denik.cz | 18:38:00
Policie v Rusku při demonstracích proti ruské invazi na Ukrajinu zadržela okolo 3500 lidí. Bilanci zadržených na zakázaných akcích oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo vnitra. Protestů se podle něj účastnilo na 5200 lidí po celé zemi, zejména v Moskvě a Petrohradě. Projekt OVD-Info, který monitoruje policejní zásahy, dříve hovořil o 2500 zadržených. K tomu, aby nemlčeli a šli protestovat, vyzval obyvatele Ruska ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.


Mír bude, až složí zbraně, trvá na svém Putin. Z incidentu v elektrárně viní Ukrajinu
Tiscali-zprávy | 17:22:25
Za incident z 3. března v Záporožské jaderné elektrárně nesou odpovědnost ukrajinští radikálové, uvedl ruský prezident Vladimir Putin v telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. S Putinem v telefonicky mluvil i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který Kreml vyzval k okamžitému ukončení bojů. To Putin odmítl s tím, že na klid zbraní dojde jen v případě, že Ukrajinci přestanou bojovat a splní požadavky Moskvy.


Putin chce začlenit Ukrajinu pod Rusko, tvrdí Jourová
Tiscali-zprávy | 14:55:44
Cílem ruského prezidenta Vladimira Putina je podle místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové začlenit Ukrajinu pod Rusko. Bývalý předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel řekl, že by Rusko kvůli odporu ukrajinského obyvatelstva muselo Ukrajinu masivně okupovat, aby si Putin udržel alespoň částečnou kontrolu nad touto zemí. Uvedli to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.


Válka na Ukrajině, 11. den: I druhý pokus o evakuaci Mariupolu selhal, ze země uteklo už 1,5 milionu lidí
Tiscali-zprávy | 09:08:37
Situace ve východoukrajinském přístavním městě Mariupol je zoufalá, Ukrajina se opět pokusila neúspěšně evakuovat jeho obyvatele. Ruská vojska napříč ukrajinským územím útočí i na zdravotnické a civilní cíle, některá města jsou na pokraji humanitární katastrofy. Podle vysokého komisaře pro OSN Fillipa Grandi od vypuknutí války z Ukrajiny uprchlo přes 1,5 milionu lidí, při konfliktu v zemi zahynulo už 364 civilistů.


Ruské banky se kvůli odchodu Visy a Mastercardu obrací na Čínu
E15-ekonomika | 17:30:00
Řada ruských bank nyní plánuje začít k vydávání platebních karet využívat čínský platební systém UnionPay namísto západních platebních systémů Visa a Mastercard. Uvedla to v neděli podle agentury Reuters ruská centrální banka poté, co firmy Visa a Mastercard oznámily ukončení aktivit v Rusku.


Ruské banky se kvůli odchodu Visy a Mastercardu obrací na Čínu
E15-politika | 17:30:00
Řada ruských bank nyní plánuje začít k vydávání platebních karet využívat čínský platební systém UnionPay namísto západních platebních systémů Visa a Mastercard. Uvedla to v neděli podle agentury Reuters ruská centrální banka poté, co firmy Visa a Mastercard oznámily ukončení aktivit v Rusku.


HBO, Voyo a Netflix na další týden: Pokračování oblíbených seriálů nebo cestování časem s Ryanem Reynoldsem
Euro | 19:03:30
Netflix a HBO GO jsou v tuzemsku jasně nejpopulárnější streamovací platformy, každý měsíc nás zásobují desítkami nových seriálů a filmů. Proto nově přinášíme pravidelný přehled několika nejočekávanějších projektů, které si


TikTok v Rusku znemožnil přidávání nového obsahu, reaguje na nový cenzurní zákon
lupa.cz | 19:58:39
Videoslužba TikTok znemožnila uživatelům v Rusku přidávat nový obsah. Svůj krok zdůvodňuje novým ruským zákonem, který má trestat „úmyslné šíření nepravdivých zpráv o ruské armádě.“ Za jeho porušení má hrozit až 15 let vězení. Ruský parlament zákon schválil v pátek 4. března.


Rusko se do pátku odstřihne od světového internetu, tvrdí zpravodajství Nexta
idnes.cz | 21:53:00
Rusko se chystá k 11. březnu odpojit z globálního internetu, tvrdí běloruská nezávislá televize Nexta. Získala dokumenty z ruského ministerstva pro digitalizaci a média, které takový krok nařizují. Rusko se od zahájení války proti Ukrajině potýká s útoky hackerů. Naposledy dnes skupina Anonymous napadla tamní státní televize a vysílala záběry z válečné Ukrajiny.


KOMENTÁŘ: Sedm podmínek pro vstup do války a jakou vede Putin
idnes.cz | 20:00:00
Krátká odpověď na tuto otázku je dost jednoduchá: ruský prezident. Vladimir Putin vede na Ukrajině válku agresivní a nespravedlivou. Delší odpověď už ale vyžaduje trochu trpělivosti a vysvětlování, píše ve svém komentáři pro MF DNES David Černý z Ústavu státu a práva.


Právník: Rusům je nutné prokázat úmysl. Respektovat verdikt je Haag nedonutí
idnes.cz | 20:00:00
Mezinárodní soudní dvůr v Haagu příští týden projedná žádost o předběžné opatření vůči Rusku, o které požádala Ukrajina. Konflikt zaměstná hned tři mezinárodní soudy. U válečných zločinů je ovšem složité prokázat úmysl, a proto například ani obsazení jaderné elektrárny zřejmým porušením mezinárodního práva být nemuselo, říká Pavel Šturma, vedoucí katedry mezinárodního práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy.


Denis Šafařík: O baletních začátcích, týrání ve škole i práci uklízečky
revue.idnes.cz | 20:00:00
Je jako pytel blech. Je v něm tolik energie, touhy a chuti po životě, že chvíli neposedí. Všechno chce vědět, znát, okusit. Všechno touží dělat nejlíp ze všech. A herec Denis Šafařík na to očividně má.


Rusko se chystá odpojit od internetu? Poskytovatelé připojení dostali zvláštní nařízení
blesk | 21:49:00
Celosvětový internet dost možná brzy nebude v Rusku dostupný. Mediální kanál Nexta zveřejnil údajný dokument ruského ministerstva pro digitální rozvoj, ve kterém stojí, že poskytovatelé internetu musí v Rusku počínaje 11. březnem přesunout všechen obsah do ruské zóny. Zároveň musí zrušit zahraniční hosting webových stránek. Není jisté, zda je o důsledek sankcí, které Západ na Rusko uvalil.


Tisíce Rusů vyrazily protestovat proti válce: Putinova policie je mlátila a 3500 lidí zadržela
blesk | 21:32:00
Policie v Rusku dnes při demonstracích proti ruské invazi na Ukrajinu zadržela okolo 3500 lidí. Bilanci zadržených na zakázaných akcích oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo vnitra. Protestů se podle něj účastnilo na 5200 lidí po celé zemi, zejména v Moskvě a Petrohradě. Projekt OVD-Info, který monitoruje policejní zásahy, dříve hovořil o 2500 zadržených. K tomu, aby nemlčeli a šli protestovat, vyzval dnes obyvatele Ruska ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.


Jaká je pravda za „Duchem Kyjeva“? Elitní pilot z legend měl sestřelit deset ruských letounů
blesk | 19:50:00
Mezi ukrajinskými civilisty a vojáky se v posledních dnech rozšířila legenda o takzvaném „Duchu Kyjeva“, expertním pilotovi, který má údajně strážit Kyjev před ruskými válečnými letouny. V době krize a strachu si lidé předávají příběhy o odvážném ochranáři hlavního města, který měl hned v prvních třech dnech válečného konfliktu sestřelit deset nepřátelských letadel typu MiG-29. Pilot ve skutečnosti nejspíš neexistuje, ale i tak Ukrajincům přidal na morálce.


Opel Mokka-e – Jeho revírem je město
Auto.cz | 19:00:00
Druhá generace Opelu Mokka už dorazila s francouzskou technikou skupiny Stellantis. A stejně jako koncernoví příbuzní je k dispozici také jako elektromobil. Bateriové provedení se jmenuje Mokka-e.


Česko vyhrálo arbitráž nad dubajskou firmou. Nemusí tak platit 483 milionů za využívání komunikací
lidovky.cz | 20:40:52
Česká republika vyhrála mezinárodní arbitráž, ve které společnost Alcor Holdings ze Spojených arabských emirátů žádala po státu 483 milionů korun za využívání pozemků pod několika veřejnými komunikacemi v Praze. Rozhodčí tribunál Česku přiznal i veškeré náklady řízení, v přepočtu za více než 20 milionů korun, uvádí ministerstvo financí.


Přední DeFi vývojáři oznámili konec práce na svých projektech! Co to znamená?
Kurzy.cz | 17:33:48
Andre Cronje a Anton Nell, dva známí vývojáři světa decentralizovaných financí (Andre je rozhodně jedním z těch úplně nejznámějších jmen v této oblasti), oznámili ukončení práce na světě kryptoměn/decentralizovaných financí. Přinejmenším tedy alespoň n...


Zakarpatí se připravuje na boj
Respekt | 20:02:57
Reportéři Respektu Milan Bureš a Ivana Svobodová na cestě po Zakarpatí na Ukrajině, které se připravuje na těžké boje. Reportáž najdete v Respektu 10/2022.TikTok kvůli novému zákonu omezil své služby v Rusku
Eurozpravy-zahraniční | 21:48:00
Aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok omezila své služby v Rusku, a to kvůli novému zákonu, který hrozí tvrdými postihy za šíření jiných než oficiálních informací o ruské armádě. Aplikace dnes uvedla, že dokud nevyhodnotí důsledky nového zákona, nebudou moci její uživatelé v Rusku uskutečňovat živé přenosy a vkládat nové videonahrávky.


Dánsko zvýší výdaje na obranu a chce snížit závislost na ruském plynu
Eurozpravy-zahraniční | 21:30:00
Dánsko výrazně navýší svůj obranný rozpočet a v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu bude usilovat o nezávislost na ruském plynu. Podle agentury Reuters to dnes oznámila dánská premiérka Mette Frederiksenová.


OBRAZEM: Rusové se bouří proti válce na Ukrajině, policie zadržela 3500 lidí
Eurozpravy-zahraniční | 18:44:00
Policie v Rusku dnes při demonstracích proti ruské invazi na Ukrajinu zadržela okolo 3500 lidí. Bilanci zadržených na zakázaných akcích oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo vnitra. Protestů se podle něj účastnilo na 5200 lidí po celé zemi, zejména v Moskvě a Petrohradě. Projekt OVD-Info, který monitoruje policejní zásahy, dříve hovořil o 2500 zadržených. Protesty se konaly ve 44 městech v různých částech Ruska, například ve Vladivostoku, Irkutsku nebo Jekatěrinburgu.


Michel upozornil, že bezletová zóna nad Ukrajinou by mohla vést ke světové válce
Eurozpravy-zahraniční | 18:18:00
Zavedení bezletové zóny nad Ukrajinou by mohlo rozpoutat světovou válku, řekl dnes předseda Evropské rady Charles Michel. Toto opatření opakovaně požaduje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Mluvčí ruského ministerstva obrany varoval, že jakoukoliv zemi, která ukrajinským vzdušným silám poskytne svá letiště, může Moskva považovat za účastníka konfliktu.


USA mají důvěryhodné zprávy o záměrných ruských útocích na civilisty, řekl Blinken
Eurozpravy-zahraniční | 17:26:00
Spojené státy mají "velmi důvěryhodné zprávy" o záměrných ruských útocích na civilisty na Ukrajině, oznámil dnes americký ministr zahraničí Antony Blinken. V pořadu stanice CNN uvedl, že Washington tyto zprávy schraňuje, aby mohl podpořit případné vyšetřování možných válečných zločinů. Moskva tvrdí, že na Ukrajině cílí výhradně na vojenské objekty a infrastrukturu.


Praha je zase sešívaná. Slavia ovládla 302. derby a porazila Spartu 2:0
Eurozpravy-sport | 20:52:00
Poté, co na podzim v lize a letos v únoru v českém poháru zvládli lépe derby mezi Slavií a Spartou fotbalisté z pražské Letné, nyní derby pražských "S"s pořadovým číslem 302, které se hrálo v neděli vpodvečer, zvládli slávisté. Ti díky svému výkonu odehráli tento duel s naprostým přehledem a díky brankám Lingra a Schranze se tak mohli nakonec radovat z vítězství 2:0.


Embargo na ruskou ropu? Litr benzínu vystřelí až na 60 korun
Tiscali-zprávy | 22:22:44
Evropská unie i Spojené státy se zdráhají uvalit embargo na dovoz ruské ropy a plynu. Důvod je zjevný: Obávají se dopadů na evropské dodávky energie a raketově rostoucích cen pohonných hmot.


V Česku je už zhruba 100 tisíc uprchlíků z Ukrajiny, odhaduje Rakušan
Tiscali-zprávy | 20:43:15
Do Česka kvůli ruské invazi podle odhadů přijelo už sto tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Jejich počet se od pátku zdvojnásobil, řekl ministr vnitra Vít Rakušan. Uprchlíci se do Česka dostávají vlakem, autobusy, ale i auty. Převažují ženy, děti a starší lidé.


Šéf tuzemské Raiffeisenbank Igor Vida vyvrací fámy o jejím krachu
E15-ekonomika | 22:00:00
Současný válečný konflikt na Ukrajině provází šíření mnoha falešných a podvodných zpráv, které do digitálního prostoru účelově vypouštějí ruští dezinformátoři. Jednou z jejich obětí se v posledních dnech stala například společnost Raiffeisenbank. Proti internetovým fake news se nedávno důrazně ohradil generální ředitel a předseda představenstva Raiffeisenbank Igor Vida.      


Šéf tuzemské Raiffeisenbank Igor Vida vyvrací fámy o jejím krachu
E15-politika | 22:00:00
Současný válečný konflikt na Ukrajině provází šíření mnoha falešných a podvodných zpráv, které do digitálního prostoru účelově vypouštějí ruští dezinformátoři. Jednou z jejich obětí se v posledních dnech stala například společnost Raiffeisenbank. Proti internetovým fake news se nedávno důrazně ohradil generální ředitel a předseda představenstva Raiffeisenbank Igor Vida.      


Aplikace TikTok kvůli novému zákonu omezila služby v Rusku. Končí živé přenosy i vkládání videí
lidovky.cz | 23:10:00
Aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok omezila své služby v Rusku, a to kvůli novému zákonu, který hrozí tvrdými postihy za šíření jiných než oficiálních informací o ruské armádě.


Rusko se do pátku odstřihne od světového internetu, tvrdí běloruská televize Nexta
lidovky.cz | 22:05:03
Rusko se chystá k 11. březnu odpojit z globálního internetu, tvrdí běloruská nezávislá televize Nexta. Získala dokumenty z ruského ministerstva pro digitalizaci a média, které takový krok nařizují. Rusko se od zahájení války proti Ukrajině potýká s útoky hackerů. Naposledy dnes skupina Anonymous napadla tamní státní televize a vysílala záběry z válečné Ukrajiny.


Netflix opouští Rusko. To se chce zřejmě odpojit od globálního internetu
Denik.cz | 22:58:00
Rusko zahájilo přípravy na odpojení se od globálního internetu, uvedla na svém twitterovém účtu běloruská nezávislá televize Nexta s odvoláním na dokument ruské vlády. Nejpozději do pátku se podle ní všechny servery a domény musejí přesunout do ruské zóny.


Počasí v Praze: Teploty jako na houpačce! Přes noc mráz, přes den až 8 stupňů a sluníčko
blesk | 19:17:00
Týden od 7. do 11. března se pro děti z Prahy 1 až Prahy 5 ponese v duchu jarních prázdnin, pokud nevyrazí s rodiči na hory za sněhem, "azuro" s příjemnými teplotami mohou zažít i metropoli. A na jaké počasí se můžeme těšit?


V Iowě udeřilo tornádo
Slunečno.cz | 23:29:00
Pracovníci kanceláře Národní meteorologické služby v Des Moines uvádí, že se jednalo o tornádo o síle F3. Tornádo doprovázely větry vanoucí rychlostí až 210 kilometrů za hodinu. Podle mnoha svědků se jedná o jednu z nejničivějších bouří, která tuto oblast zasáhla. Národní meteorologická služba varovala, že směrem na Pleasant Hill se žene ohromná bouře, která má potenciál stát se tornádem. Obavy se brzy naplnily a okresem Madison se prohnalo...


Nejdřív pištivý zvuk, pak ohlušující rána. Náš fotograf byl v ostřelované Irpini
aktuálně.cz | 20:20:00
Fotoreportér Aktuálně.cz byl v Irpini u toho, když minometný granát dopadl na místo, kudy jen o pár minut dříve prošli lidé.


Šestatřicet hodin na vlastní kůži. Jak jsem jel na Ukrajinu v humanitárním konvoji
Hospodářské noviny | 18:35:00
Minulou neděli jsme začali organizovat sbírku na pomoc Ukrajině. Moc mě potěšilo nadšení a rychlost, s jakou jste všichni přispívali. Dárci přijížděli v jakoukoli denní či noční dobu a během tří čtyř dnů se nashromáždilo spacáků, dek, trvanlivých...


Šestatřicet hodin na vlastní kůži. Jak jsem jel na Ukrajinu v humanitárním konvoji
iHned.cz | 18:35:00
Minulou neděli jsme začali organizovat sbírku na pomoc Ukrajině. Moc mě potěšilo nadšení a rychlost, s jakou jste všichni přispívali. Dárci přijížděli v jakoukoli denní či noční dobu a během tří čtyř dnů se nashromáždilo spacáků, dek, trvanlivých...Return to top