Celkem 139954 článků.|

Archív zpravodajství podle dnů

Články ze dne 23.03.2022


Air Bank má 1 000 000 klientů. Služby plánuje nabídnout i podnikatelům
Finparáda | 10:00:00
Air Bank po deseti letech působení na trhu dosáhla na milník milionu klientů, banka tak roste o přibližně sto tisíc klientů každý rok. V průběhu let postupně rozšiřovala nabídku svých služeb. Od primárního bankovnictví přešla k poskytování také


Městský inženýr: Města mají velký problém. Vedení měst nerozumí infrastruktuře, nemají koncepci sítí
eStav.cz | 00:00:57
Město je jeden velký organismus. Podobně jako lidské tělo. Občas je potřeba jej léčit nebo udržet v perfektním stavu. Na to je nutné mít schopný tým lékařů specialistů, kdy každý nich má přehled o specializaci kolegů. Tak by mělo fungovat i plánování měst s týmem odborníků – urbanistů, architektů, dopravních projektantů, krajinářských architektů i městských inženýrů. Zvláště poslední jmenovaná profese není ve vedení měst příliš zastoupená.


Zelené fasády s EJOT Iso-Bar ECO. Vítěz DETAIL Product Award 2021
eStav.cz | 00:00:57
Upevňovací prvek pro ozelenění fasád již po druhé za sebou přesvědčil porotu složenou ze zástupců redakce DETAIL, interiérových designerů, architektů, projektantů a vyhrál cenu v kategorii „Fasáda“.


Softwarová sklizeň (23. 3. 2022): vylepšený Thunderbird a správce BACnet
Root.cz | 00:00:10
Dnes si představíme vylepšený a opravený Thunderbird, prozkoumáme zařízení BACnet v síti, vytvoříme pracovní postup a nakonec si uložíme přístupové údaje. Nebude chybět ani oblíbená blbinka.


Markéta Fialová: Ty účesy, oblečení, líčení... Sama sobě si přijdu spíš legrační
revue.idnes.cz | 01:00:09
Znáte ji z domova, z obýváku, kde na vás shlíží z obrazovky. Vždy seriózní, dokonalá, ale příjemná a důvěryhodná. Televizní moderátorka Markéta Fialová dnes nejen „čte zprávy“, ale zasvěcuje do zpravodajství také nové kolegy. A velmi ji to těší.


Malá auta, co jezdí jako velká. Jak vybrat mezi čtyřmetrovými hatchbacky
Auto-iDNES.cz | 01:00:31
Čtyřmetrové hatchbacky jsou vozy, které dokážou s odřenýma ušima plnit i funkci rodinných přibližovadel. Které se k takovému účelu hodí nejvíc? Kvalita jízdy a výbava hrají roli, ale záleží i na designu a ceně. Srovnávací test tří vozů popisuje velmi nelehký výběr šampiona.


Příjmy z investic. Kdy (ne)musíte podávat daňové přiznání?
Finance-iDNES.cz | 01:00:44
Řada Čechů zhodnocuje své úspory pomocí investic. Se vzrušujícím investičním světem je ale spojena i o poznání méně zábavná povinnost, a tou jsou daně. Co si ohlídat, přibližuje Pavel Beneš, investiční analytik společnosti Broker Trust.


Porovnali jsme termínované účty. Nejlepší vynesou 2,80 až 4,40 %
Finance-iDNES.cz | 01:00:44
Inflace v únoru meziročně vystřelila na 11,1 % a podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka s námi vyšší inflace zůstane déle. Úspory tak výrazně ztrácejí na hodnotě a nechat hotovost ve slamníku, nebo na účtu, který nic nevynáší, není rozumné. Začínají se však zvedat úrokové sazby na nejen na spořicích, ale i termínovaných účtech.


Daňové přiznání 2022: Co musíte letos vyplnit jinak než loni?
Mesec.cz | 00:00:15
Daňové legislativní novinky každoročně znamenají změny, které musíte zohlednit i při vyplňování daňového přiznání. Jaké to jsou letos?


Vycvičíme obyvatele a potom na frontu. Na Ukrajině válčí první čeští veteráni
idnes.cz | 02:00:04
Míří právě na sever. Skupina dobrovolníků, bývalých elitních vojáků české armády, kteří se vydali na Ukrajinu. Přesné místo jejich pobytu je poté, co Rusové srovnali se zemí základnu pro legionáře poblíž hranic, tajné. „Je evidentní, že bombardování nebylo náhodné a mělo dobrovolníky, jako jsme my, odradit,“ popisuje jeden z členů české skupiny pro MF DNES.


ANALÝZA: Jak Putin sjednotil ukrajinský národ. Dělení na východ a západ mizí
idnes.cz | 02:00:04
Válka, kterou Rusko rozpoutalo, udělala definitivní tečku za desítky let přetrvávajícím dělením země na proruský jihovýchod a proevropský a vlastenecký západ Ukrajiny. Vladimir Putin tak dokázal už za několik dní udělat něco, co nedokázala žádná vláda za celou dobu existence nezávislé Ukrajiny – sjednotit společnost a národ do státu, o němž Moskva tvrdila, že neměl nikdy nárok existovat. Pro všechny Ukrajince, i rusky mluvící, bude ruský svět už navždy spojen s devastací, terorem a nesvobodou.


Ukrajinci mají problém s hotovostí. ČNB na rozdíl od Polska pomoci nemůže
idnes.cz | 02:00:04
Váleční uprchlíci se potýkají s obtížnou směnou ukrajinských hřiven. Tuzemské směnárny je až na výjimky nechtějí vykupovat a kvůli nastaveným bariérám v interních procesech prozatím nepomáhají ani české banky. Oproti třeba sousednímu Polsku nemůže kvůli nastavené legislativě pomoci ani Česká národní banka.


Falešná kapitulace Zelenského je začátek. Deepfakes změní svět, říká odborník
idnes.cz | 02:00:05
Složte zbraně. Taková falešná výzva bojujícím Ukrajincům od prezidenta Volodymyra Zelenského se před několika dny šířila internet. Šlo ale o podvodné video, takzvaný deepfake. Jak upozorňují odborníci, tento případ je pouze začátek. V rukou profesionálů může technologie pomoci vytvořit půdu pro mnohahodinové obelhávání veřejnosti a velké vojenské akce.


Finanční trhy (23. 3. 2022)
iHned.cz | 02:00:14
Anna, Natalia a Valerij Serdiuokovi uprchli z ukrajinského Charkova do Zruče nad Sázavou. O svém novém životě v Česku a vzpomínkách na domov budou pro HN psát deník.\n


Tvrdostí vůči Rusku si chce Varšava také vylepšit pošramocené vztahy s Bruselem
Respekt | 00:34:16
Unie polské aktivity oceňuje, ale vláda práva s nimi podle Evropské komise nesouvisí


Baumit FinoGrande: Sádrový stěrkovací tmel, který ocení každý malíř
eStav.cz | 02:00:00
Finální stěrkovací tmel na sádrové bázi, který nachází své uplatnění při rekonstrukcích, renovacích, dostavbách a všude tam, kde je třeba docílit výsledného sjednocení hladkými povrchy.


Odrazili jsme útok Rusů, hlásí Ukrajinci z Charkova. Situace v Izjumu je tragická
blesk | 02:51:00
Ukrajinská armáda uvedla, že během nových bojů o Charkova na východě země odrazila útok ruských jednotek, píše agentura DPA. Těžká je situace v Izjumu ležícím asi 100 kilometrů na jihovýchod od Charkova, s ním ukrajinské jednotky zcela ztratily spojení. Informace nelze nezávisle ověřit.


100 tisíc lidí trpí v Mariupolu, smutní Zelenskyj. Nemají jídlo, vodu ani léky
blesk | 01:20:00
V ukrajinském přístavním městě Mariupol obleženém ruskými jednotkami zůstává v nelidských podmínkách 100.000 obyvatel. V nočním projevu to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Snahy civilisty zachránit prostřednictvím humanitárních koridorů podle něho maří ruské "ostřelování nebo záměrný teror".


Můžete nabýt vlastnictví movité věci od nevlastníka?
Mesec.cz | 00:00:10
Můžete bezpečně koupit věc od někoho, kdo není jejím majitelem? Co třeba nákup v zastavárnách a bazarech? Vlastnictví k movité věci od osoby, která není jejím vlastníkem, je za určitých okolností možné. Je k tomu však potřeba splnit řadu podmínek.


Investujte do fotky. Stále je ještě čas
iHned.cz | 06:00:28
Předlohou černobílé velkoformátové fotografie zvětšované na barytový papír byla plastika známé meziválečné sochařky Hany Wichterlové. Snímek, který otevírá tento text, vznikl během stopětadvacetiny vteřiny, ale cesta k jeho zrodu trvala několik let....


Editorial: Kdy jindy pomoct, když ne teď?
iHned.cz | 06:00:28
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, dva roky se pokoušíme o překonání provizoria uměleckého provozu v čase pandemie, aniž bychom tušili, že nás při přípravě nového magazínu Investice do umění zaskočí drsná politická situace na prahu hrozícího válečného...


S umělcem musím souznít, říká sběratelka umění Kateřina Havrlant. Její hlavní motivací je zpřístupnit umění všem
iHned.cz | 06:00:28
Manželé Kateřina a Jakub Havrlantovi se dlouho pohybují ve světě byznysu, moderních technologií a start‑upů. Jakub je zakladatel skupiny Rockaway Capital, Kateřina působila na vysokých manažerských pozicích ve společnosti Google ve Švýcarsku,...


Vendula Chalánková: Umělec si může zvolit, s kým se stýká a kamarádí
iHned.cz | 06:00:28
Dřív jsem si ilustrací vydělávala na to, abych mohla malovat, a teď to kolikrát vypadá tak, že malbou si vydělávám na to, abych mohla ilustrovat knížky,“ říká v rozhovoru Vendula Chalánková. V žebříčku J&T Banka Art Index, hodnotícím...


Investice do umění ovlivňují trendy. Videoart či něžnější pohlaví
iHned.cz | 06:00:28
Hodnotná sbírka děl 19. a 20. století a do toho dílo současného autora, které na první pohled mezi klasické velikány absolutně nezapadá. Takováto situace už není v českých sbírkách výjimkou. „A když se sběratelů zeptáte, proč se rozhodli pro...


Kam na jaře za uměním
iHned.cz | 06:00:28
Tuzemské galerie nabízejí řadu pozoruhodných retrospektiv českých umělců. Jak těch, kteří celoživotně na svých plátnech hledají, jak zachytit člověka, tak těch, kteří naopak chtějí ztvárnit jedinečnost či intimitu v neživém světě, ať už mezi...


Sbírka jako dědictví. Jak naložit s uměleckou kolekcí, jejíž sběratel nemá žádné dědice
iHned.cz | 06:00:28
Za svůj život nasbíral stovky uměleckých předmětů: obrazů, soch, starožitností a archiválií, a i když je mu 80 let, stále si nemůže odpustit občasné nákupy v galeriích či na aukcích. Každá sběratelská vášeň ale přináší otázku: co bude se sbírkou po...


Přirovnávat ruskou invazi k holokaustu bylo od Zelenského necitlivé, zaznívá z Izraele
lidovky.cz | 05:00:00
Volodymyr Zelenskyj v nedělním emotivním projevu k izraelským zákonodárcům v Knesetu přirovnal akce Ruska k činům nacistického Německa. Židovský stát, který dosud ke konfliktu zastává spíše neutrální postoj, prezident vyzval, aby se konečně postavil na stranu Ukrajiny, poskytl jí zbraně a uvalil sankce na Rusko.


Putinův plán B. Proč je pro Rusy tak důležité dobýt Mariupol a jaké mají záměry s Oděsou
lidovky.cz | 05:00:00
Po čtyřech týdnech válčení se na Ukrajině situace změnila. Rusové upustili od ofenzivních operací. Vyhýbají se střetům ve velkých městech. Spoléhají na dělostřeleckou palbu a přeskupují síly. Podle řady pozorovatelů se ale konflikt zatím rozhodně nechýlí do závěrečné fáze.


Bitcoin pro Ukrajinu. Kryptoměny poprvé ovlivňují válku. A válka rozhodne vývoj kryptoměn
lidovky.cz | 05:00:00
Představte si, že se musíte rychle sbalit a odejít na tisíc kilometrů dlouhou cestu, ze které se jen tak nevrátíte. Co si vezmete s sebou? Pár osobních věcí, léky a samozřejmě peníze. Jenže v jaké podobě? První nás napadne hotovost, ideálně dolary nebo eura. Jenže, kdo má doma pod matrací úspory v tvrdé měně? V dobách poslední velké evropské války bylo nejjistější vzít si zlato. V té dnešní se rozmáhá pár řádků písmen a čísel, které umožní přístup k virtuální peněžence s bitcoiny nebo jinou kryptoměnou.


Vláda bude řešit ubytovací kapacity pro uprchlíky a výši příspěvku. Julian Assange se ožení
lidovky.cz | 05:00:00
RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?


Vykřikovat, že nechceme migranty? Bez Ukrajinců bychom vůbec nemohli fungovat, říká developer
lidovky.cz | 05:00:00
„Musíme přinést řadu řešení, ze kterých si památkáři vybírají,“ říká Jaroslav Vondřička, šéf společnosti V Invest ze skupiny Creditas, která přestavuje Jinonický zámek na rezidenční bydlení. A to i se středověkou tvrzí, která se našla až při průzkumu.


Reportáž: Rusové z Mariupolu pomalu vysávají život. Beznaděj a smrt jsou všude
aktuálně.cz | 05:30:00
Reportéři agentury AP jako jediní zahraniční novináři zdokumentovali zkázu obléhaného ukrajinského Mariupolu.


Investujte do fotky. Stále je ještě čas
Hospodářské noviny | 07:00:06
Předlohou černobílé velkoformátové fotografie zvětšované na barytový papír byla plastika známé meziválečné sochařky Hany Wichterlové. Snímek, který otevírá tento text, vznikl během stopětadvacetiny vteřiny, ale cesta k jeho zrodu trvala několik let....


Editorial: Kdy jindy pomoct, když ne teď?
Hospodářské noviny | 07:00:06
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, dva roky se pokoušíme o překonání provizoria uměleckého provozu v čase pandemie, aniž bychom tušili, že nás při přípravě nového magazínu Investice do umění zaskočí drsná politická situace na prahu hrozícího válečného...


S umělcem musím souznít, říká sběratelka umění Kateřina Havrlant. Její hlavní motivací je zpřístupnit umění všem
Hospodářské noviny | 07:00:06
Manželé Kateřina a Jakub Havrlantovi se dlouho pohybují ve světě byznysu, moderních technologií a start‑upů. Jakub je zakladatel skupiny Rockaway Capital, Kateřina působila na vysokých manažerských pozicích ve společnosti Google ve Švýcarsku,...


Vendula Chalánková: Umělec si může zvolit, s kým se stýká a kamarádí
Hospodářské noviny | 07:00:06
Dřív jsem si ilustrací vydělávala na to, abych mohla malovat, a teď to kolikrát vypadá tak, že malbou si vydělávám na to, abych mohla ilustrovat knížky,“ říká v rozhovoru Vendula Chalánková. V žebříčku J&T Banka Art Index, hodnotícím...


Investice do umění ovlivňují trendy. Videoart či něžnější pohlaví
Hospodářské noviny | 07:00:06
Hodnotná sbírka děl 19. a 20. století a do toho dílo současného autora, které na první pohled mezi klasické velikány absolutně nezapadá. Takováto situace už není v českých sbírkách výjimkou. „A když se sběratelů zeptáte, proč se rozhodli pro...


Kam na jaře za uměním
Hospodářské noviny | 07:00:06
Tuzemské galerie nabízejí řadu pozoruhodných retrospektiv českých umělců. Jak těch, kteří celoživotně na svých plátnech hledají, jak zachytit člověka, tak těch, kteří naopak chtějí ztvárnit jedinečnost či intimitu v neživém světě, ať už mezi...


Sbírka jako dědictví. Jak naložit s uměleckou kolekcí, jejíž sběratel nemá žádné dědice
Hospodářské noviny | 07:00:06
Za svůj život nasbíral stovky uměleckých předmětů: obrazů, soch, starožitností a archiválií, a i když je mu 80 let, stále si nemůže odpustit občasné nákupy v galeriích či na aukcích. Každá sběratelská vášeň ale přináší otázku: co bude se sbírkou po...


Finanční trhy (23. 3. 2022)
Hospodářské noviny | 07:00:06
Anna, Natalia a Valerij Serdiuokovi uprchli z ukrajinského Charkova do Zruče nad Sázavou. O svém novém životě v Česku a vzpomínkách na domov budou pro HN psát deník.\n


Sedmidenní incidence v Česku klesla pod 500. V Německu se blíží rekordní hodnotě
ČT24 | 05:53:52
V úterý v Česku přibylo 10 498 nově potvrzených případů covidu, o 217 méně než před týdnem. Nižší byl ale i počet provedených testů. Podezření na reinfekci je u 1971 dalších lidí. Sedmidenní incidence klesla po téměř dvou týdnech pod 500 nových případů v přepočtu na sto tisíc lidí. Naopak v Německu toto číslo vzrostlo na 1734,2 a přiblížilo se tak rekordní hodnotě 1735,0, které incidence dosáhla v sobotu ráno. Počet lidí, kteří se v Koreji nakazili koronavirem, přesáhl deset milionů.


Bělorusko se může brzy zapojit do války na Ukrajině, tvrdí USA a NATO
Eurozpravy-zahraniční | 04:26:00
Spojené státy a NATO se domnívají, že Bělorusko by se mohlo brzy na straně Ruska zapojit do války na Ukrajině a běloruský režim už podniká kroky k útoku na svého souseda, uvedla na svých internetových stránkách americká televize CNN. Ukrajinská tajná služba SBU tvrdí, že ke vpádu na ukrajinské území je připravených 5000 běloruských vojáků.


CNN: Peskov odmítl vyloučit, že by Moskva mohla sáhnout po jaderných zbraních
Eurozpravy-zahraniční | 03:43:00
Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v rozhovoru s novinářkou americké televize CNN připustil, že Rusko dosud nedosáhlo svých cílů na Ukrajině, a zároveň odmítl vyloučit, že by se Moskva mohla uchýlit k jaderným zbraním.


Point Nemo: Nejodlehlejší místo na Zemi
Reflex | 06:30:00
Pokud občas sníte o útěku z civilizace, chcete být obklopeni pouze nekonečným mořem a ocitnout se tisíce kilometrů od lidí, pak je pro vás Point Nemo jak stvořený. Od osídlené pevniny jej totiž dělí téměř tři tisíce kilometrů.


Ekonom Hampl: Vyšší ceny musíme vydržet, má to smysl. Babišova vláda na dluh nakoupila inflaci i mrtvé
Reflex | 06:00:00
Náš život připomínal bezstarostný večírek, na kterém se všichni dobře baví a který najednou končí. „Teď už ani DJ nehraje, na drinky není a není, kdo by další drinky zaplatil, protože už ty, které jsme pili v mezičase, byly na dluh,“ říká ekonom Mojmír Hampl s tím, že během pandemie se veřejný dluh celého vyspělého světa dostal na úroveň konce druhé světové války. Nečekaný propad ekonomiky způsobený tehdy neznámým virem jsme vyřešili tak, že jsme si půjčili kus budoucnosti a tím pomohli přítomnosti. Jenže to jsme nevěděli, že nám covid nezpůsobí krátkodobý šok, ale dvouletou paralýzu, a že po něm přijde další fatální rána – válka, jejíž konec je v nedohlednu. Z párty se stal atomový kryt a brát už není kde.


Některé platformy by možná zmohly víc, kdyby v Rusku zůstaly, říká komunikační expert Tomáš Jirsa
E15-ekonomika | 06:30:00
Válka na Ukrajině je z hlediska komunikace revoluční a mediální ofenziva ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského je neuvěřitelný výkon. Myslí si to host dalšího dílu E15 Castu Tomáš Jirsa, šéf komunikační agentury Katz83 a jeden z moderátorů podcastu Insider, se kterým mluvil Nikita Poljakov.


Martin Křivánek: Klimatické stresové testy jsou inspirací pro ČNB
E15-ekonomika | 06:00:00
Ztráty z úvěrů zajištěných nemovitostmi mohou být v důsledku klimatických změn enormní. Upozornila na to hongkongská centrální banka, která jako jedna z prvních v Asii uskutečnila klimatický stresový test bankovního sektoru. Podobný test spustila na konci ledna i Evropská centrální banka (ECB). Zmíněné testy posuzují odolnost finančního sektoru vůči dopadům klimatických změn. K tomuto druhu testování sáhla zatím jen hrstka centrálních bank, například nizozemská (2018), francouzská (2021) a britská (2021). V červenci se očekávají první výsledky klimatického stresového testu z dílny ECB.


Některé platformy by možná zmohly víc, kdyby v Rusku zůstaly, říká komunikační expert Tomáš Jirsa
E15-politika | 06:30:00
Válka na Ukrajině je z hlediska komunikace revoluční a mediální ofenziva ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského je neuvěřitelný výkon. Myslí si to host dalšího dílu E15 Castu Tomáš Jirsa, šéf komunikační agentury Katz83 a jeden z moderátorů podcastu Insider, se kterým mluvil Nikita Poljakov.


Martin Křivánek: Klimatické stresové testy jsou inspirací pro ČNB
E15-politika | 06:00:00
Ztráty z úvěrů zajištěných nemovitostmi mohou být v důsledku klimatických změn enormní. Upozornila na to hongkongská centrální banka, která jako jedna z prvních v Asii uskutečnila klimatický stresový test bankovního sektoru. Podobný test spustila na konci ledna i Evropská centrální banka (ECB). Zmíněné testy posuzují odolnost finančního sektoru vůči dopadům klimatických změn. K tomuto druhu testování sáhla zatím jen hrstka centrálních bank, například nizozemská (2018), francouzská (2021) a britská (2021). V červenci se očekávají první výsledky klimatického stresového testu z dílny ECB.


Podfuk nebo chytrý nápad? „Vypůjčením“ NFT znuděných opic někdo získal tokeny za milion
lupa.cz | 06:30:01
Na počátku stačilo mít nějaké prostředky na zástavu a schopnost psát chytré kontrakty v Solidity. Na konci byly tokeny za více než milion dolarů.


Británie má nový hit, přípravek na mytí nádobí pod značkou královny Alžběty II.
idnes.cz | 07:16:00
Obchod se suvenýry v rezidenci britské královny Alžběty II. v Sandringhamu na východě Anglie prodává přírodní přípravek na mytí nádobí pod značkou panovnice. Produkt vznikl v návaznosti na nedávná prohlášení personálu, že pětadevadesátiletá Alžběta II. ráda myje nádobí.


Dotaci jsme získali v souladu s českým právem, říká šéf Penamu
idnes.cz | 07:00:00
Ministerstvo průmyslu a obchodu v pondělí oznámilo, že odebere firmě Penam z koncernu Agrofert stamilionovou dotaci, kterou získala na linku na výrobu toustového chleba. Resort se tak rozhodl poté, co od Evropské komise získal podklady o nedostatečné inovativnosti projektu.


Charkov svádí těžké boje, útoky odráží. V Mariupolu je uvězněno 100 tisíc lidí
idnes.cz | 06:40:00
Během nových bojů o východoukrajinské město Charkov ukrajinská armáda odrazila útok ruských jednotek, píše agentura DPA s odvoláním na ukrajinskou armádu. Velmi těžká situace je ve městě Izjum, které leží asi 100 kilometrů na jihovýchod od Charkova. Ukrajinské jednotky s městy zcela ztratily spojení. Informace nelze nezávisle ověřit.


V úterý přibylo 10 498 nově nakažených. Incidence klesla po dvou týdnech pod 500
idnes.cz | 06:35:00
V úterý české laboratoře odhalily 10 498 nových případů koronaviru. Je to o 217 méně než před týdnem. Nižší byl ale i počet provedených testů. Sedmidenní incidence klesla po téměř dvou týdnech pod 500 nových případů v přepočtu na 100 000 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.


Vídeňský plán na dostupnější bydlení nevyšel, Brno musí na byty jinak
idnes.cz | 06:09:00
V polovině února brněnští politici oznámili, že mají plán, jak ve městě rychle zvýšit počet bytů, navíc za nájmy levnější než jinde na trhu. Spoléhali na ČS Dostupné bydlení, dceřinou společnost České spořitelny, které chtěli přenechat pozemky ve Starém Lískovci. Ty by přitom zůstaly ve vlastnictví města. Domluvená spolupráce však padá.


Za působení v nestátní ozbrojené skupině má hrozit až pět let vězení
idnes.cz | 05:37:00
Sněmovna bude rozhodovat o novém trestném činu působení v nestátních ozbrojených skupinách, za který by hrozilo až pětileté vězení. Trestný čin nazvaný „účast na nestátní ozbrojené skupině zaměřené na působení v ozbrojeném konfliktu“ nebude vyžadovat, aby byl pachatel formálně členem takové skupiny.


Vláda má jednat o nouzovém stavu a příspěvku lidem, kteří ubytují uprchlíky
idnes.cz | 05:10:00
Žádost Sněmovně o prodloužení nouzového stavu má projednat ve středu vláda. Nouzový stav vyhlásila od 4. března v souvislosti s vlnou uprchlíků z Ukrajiny, kteří do Česka směřují kvůli válce, kterou rozpoutalo Rusko. Vláda má rozhodnout i o výši příspěvku pro solidární domácnost, která se rozhodne bezplatně ubytovat uprchlíky před Putinovou válkou.


Starostové z Přerovska chtějí žádat Amazon o kompenzace za velkosklad
idnes.cz | 04:53:00
Starostové z Přerovska i okolí se ozývají proti stavbě obřího distribučního centra společnosti Amazon v Kojetíně. Namítají, že do záležitosti nemohli předem nijak mluvit, a teď proto sepisují požadavky na kompenzace za očekávané negativní dopady. Kojetínský starosta, kterého někteří kritizují za špatnou komunikaci, odmítá, že by kolegům něco záměrně zatajil.


Ceny Czech Grand Design za rok 2021 ovládlo duo Vrtiška & Žák, v Síni slávy je Rochová
iHned.cz | 07:47:00
Absolutním vítězem Czech Grand Design se při slavnostním večeru v Hudebním divadle Karlín stalo etablované duo Roman Vrtiška & Vladimír Žák. Do Síně slávy českého designu byla za celoživotní přínos tomuto oboru uvedena legenda české módy Liběna...


Obří investice se přiblížila, odcházející šéf Škodovky chce Gigafactory v Česku. Jeho hlas může být klíčový
iHned.cz | 07:20:00
Pro Česko by to byla opravdu veliká investice. Koncern Volkswagen sice stále zvažuje, kde v Evropě vybuduje další Gigafactory, tedy továrny na baterie do elektromobilů, ale odcházející šéf automobilky Škoda Auto Thomas Schäfer chce, aby byla právě v...


Herečka Zuzana Stivínová je ženou mnoha tváří: Ráno za dámu, večer za šelmu!
blesk | 07:30:00
Jako chameleón. Zuzana Stivínová (48) je ženou mnoha tváří, což předvedla během pondělního dne. Dopoledne byla herečka na pohřbu filmové publicistky Evy Zaoralové (†89) za dámu. Zato večer pořádně vystrčila drápky v kabátu se zvířecím motivem.


Vláda probere delší nouzový stav i příspěvek na ubytované uprchlíky. Jurečka navrhne až 12 tisíc
blesk | 07:03:00
Žádost Sněmovně o delší trvání nouzového stavu, který v Česku platí od 4. března kvůli migrační vlně z Ukrajiny, projedná na dnešním zasedání vláda. Zabývat se bude i řadou dalších bodů, které reagují na následky ruské vojenské invaze na Ukrajinu. Rozhodnout by měla například o solidárním příspěvku pro lidi v Česku, kteří ubytují uprchlíky, ale i o bodech týkajících se materiální pomoci Ukrajině.


DĚTI! Obří nápis, který měl chránit kryt v divadle v Mariupolu, se rozsvítil po Česku
blesk | 06:55:00
Symbolické světlo pro Mariupol, ukrajinské město a jeho obyvatele těžce postižené válkou, se v úterý večer rozsvítilo na piazzettě u Národního divadla v Praze. Svíčky jako naděje pro bombardované město rozsvěcovali lidé také u dalších divadel v Praze i v jiných českých městech. Jako připomínka bombardování divadla v Mariupolu byl v úterý na piazzettě u Národního divadla vytvořen nápis Děti, který byl podle mnoha snímků a videí také u divadla v Mariupolu ve snaze zabránit shazování bomb.


Pod slavné schody fešáka Huberta v Praze se vrátí pumpa. Ne jedna, budou hned dvě!
blesk | 06:25:00
Pokud putuje člověk městem za horkého letního dne, přijde mu vhod jakýkoliv zdroj pitné vody ve veřejném prostoru. Jeden takový má vyrůst příští rok u turistické atrakce Žižkovské schody, propojující Rokycanovu ulici s Táboritskou. Nachází se jen kousek od tramvajové zastávky Lipanská. Architektem se po vyhrané soutěži stal Adam Kovalčík.


New Orleans zasáhlo tornádo: Silná bouře má na jihu USA zatím jednu oběť
blesk | 06:00:00
Nad městem New Orleans v americkém státu Louisiana se v úterý přehnalo tornádo. To se vytvořilo během bouře, která už dříve zasáhla Texas a Oklahomu. Informovala o tom agentura AP. Nepřízeň počasí si zatím vyžádala jednu mrtvou, několik desítek zraněných a značné materiální škody.


Praha posílá na Ukrajinu techniku. S evakuací pomůže zdravotnický speciál Atego
blesk | 05:19:00
Hlavní město Praha kromě humanitární pomoci pošle na Ukrajinu i záchranářské auto Atego, což je speciální terénní záchranářské vozidlo, které Praha používá pro likvidaci následků mimořádných událostí a přiblížení postižených osob z nepřístupného terénu. Kromě Atega na Ukrajinu poputují i záchranná SUV vhodná pro pohyb v náročném terénu a s auty se sveze i 20 elektrocentrál pro poskytnutí tolik potřebné elektrické energie.


Nejen bunda za milion rublů: Putin si libuje i v luxusních hodinkách a teniskách
blesk | 05:00:00
Když se ruský prezident Vladimir Putin objevil o víkendu na stadionu Lužniki a promluvil ke shromážděnému lidu, západní tisk si nemohl nevšimnout jeho luxusní péřové bundy. Šlo o model italské značky Loro Piana, která ho vyšla na 1,5 milionu rublů, což je v přepočtu asi 315 tisíc korun. Putin má evidentně rád kvalitu a bunda nebyla jediným drahým kouskem, který oblékl, uvedl list Daily Mail.


Ukrajinské hrdinky pomáhají ve válce: Galerie přeměňují na úkryty a zachraňují zvířata
blesk | 05:00:00
Inspirativní ženy na celé Ukrajině opouští svá normální zaměstnání a životy, aby pomáhaly ve válce. Ať už pomocí improvizovaných úkrytů, které vytváří z galerií a divadel, nebo záchranou několika tisíců nebohých zvířat. Jak samy říkají: „Každý tady nějakým způsobem pomáhá.“ O jejich obdivuhodné pomoci infromoval server DailyMail.


Ukrajinská holčička Amelie, dojala písní zpívanou v krytu: Po útěku do Polska zazpívala na koncertě!
blesk | 05:00:00
Sedmiletá Amelie zpívala před časem v jednom z ukrajinských krytů poblíž Kyjeva známou píseň z filmu Ledové království. Její zpěv dojal nejen přítomné, ale i celý svět. Teď se dívenka dostala do bezpečí v Polsku. Tam vystoupila na charitativním koncertě na podporu uprchlíkům a znovu rozplakala celý svět.


Hrozba třetí světové? Úpěnlivé volání Zelenského, míní česká politička. Jednání vidí skepticky
blesk | 05:00:00
Ukrajina se ruským ozbrojeným složkám brání už měsíc. Konec invaze je pak stále v nedohlednu a od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského dokonce zní, že neúspěšná vyjednávání by mohla vyústit v třetí světovou válku. Čeští politici zatím s takto radikálními vyjádřeními nesouzní, stále doufají v mírové řešení a v to, že Západ nedovolí, aby konflikt eskaloval právě tímto směrem. Poslankyně a advokátka Eva Decroix (ODS) je nicméně skeptická v tom, kam mírová jednání povedou. Podle ní se nedá věřit ruské hlavě státu, vyjádření o válce pak vnímá jako další z řady volání o pomoc. 


Rusové raněné i mrtvé vojáky vozí do Běloruska, aby utajili ztráty. Nemocnice a márnice nestíhají
blesk | 05:00:00
Armáda Běloruska se přímo do invaze na Ukrajinu nezapojila, ale prezident Alexandr Lukašenko Vladimiru Putinovi pomáhá aspoň v zázemí. Nemocnice severně od ukrajinských hranic propouštějí vlastní pacienty, aby mohly ošetřovat raněné ruské vojáky. Márnice nestačí, úřady se snaží tutlat převozy tisíců mrtvých a doktory hlídají agenti KGB, aby mlčeli.


Manželka ukrajinského exposlance Kotvického: Prchala ze země s kufry plnými peněz!
blesk | 05:00:00
O dost víc než drobné na běžné »pokupky« si na cestu na Západ přibalila manželka ukrajinského exposlance Igora Kotvického (52). Paní Anastasia měla totiž v kufrech v hotovosti 28,8 milionu dolarů a 1,3 milionu eur, celkem tedy valuty za 676 milionů Kč!


Podcast: Putin jako unavený geroj? Ztratil glanc a kontakt s realitou, říká odbornice
blesk | 05:00:00
Dlouhé roky se historička Veronika Sušová Salminem zabývá děním v Rusku a o prezidentovi Vladimirovi Putinovi publikovala knihu. Za poslední dva roky během koronaviru se ruský prezident odstřihl od reálného dění, vypadá vyčerpaně a je závislý na informacích z červených desek. Proč si válkou na Ukrajině zničil svoji 20letou práci a velkolepé představy, prozradila odbornice v Blesk Podcast.


Urážka Bohdalové kvůli představení Divadla Na Jezerce: Nečekaná reakce Jiřinky!
blesk | 05:00:00
Poslední dny otřásla Divadlem Na Jezerce kauza ohledně urážky Jiřiny Bohdalové (90). Přišel kvůli netaktně znějícímu mailu někdo o práci? K věci se nyní vyjádřili opět jak principál Jan Hrušínský (66), tak i sama herecká legenda. 


Tak šel čas s Katie Priceovou! Plastiky změnily vnadnou playmate k nepoznání
blesk | 05:00:00
Britská modelka a někdejší playmate Katie Priceová (43) se láskou k plastikám nijak netají. V průběhu let jich koneckonců podstoupila už tolik, že se změnila prakticky k nepoznání. Letos v únoru podstoupila další úpravy očních víček a obočí!


Po Mariupolu touží Putin od roku 2014, řekl expert. Co by znamenal pád klíčového města?
blesk | 05:00:00
Na 90 procent Mariupolu už je zničených a podle stanice BBC se Rusko snaží město „vyhladovět ke kapitulaci“.  Přesto se jeho obyvatelé nevzdávají. Město je sevřené mezi anektovanými územími Krymem a Donbasem od roku 2014. Už tehdy bylo podle analytika Pavla Havlíčka ruským cílem a nyní se na jeho obyvatelstvu Rusové mstí. 


Jsme velká mezinárodní domácnost, říká Krejčík o pomoci uprchlíkům. Co si myslí o Putinovi?
blesk | 05:00:00
Herec Daniel Krejčík (27) ubytovává spolu se svým přítelem Matějem Stropnickým (38) na zámku v Osečanech už skoro měsíc skupinu uprchlíků z Ukrajiny. Mezi nimi je jak maminka chystající se na porod, tak žena, které ve válce bojuje manžel i se synem. V pořadu Blesku Epicentrum popsal, v čem byly jeho představy péče o běžence romantičtější než realita, a jak vypadá jejich běžný den. 


Ben Affleck se před kamerou asi zapotil: Jeho »ex« má s jinými sex!
blesk | 05:00:00
Kubánská herečka Ana de Armasová (33) se proslavila nejenom rolí sexy Bond girl v Není čas zemřít, ale také jako bývalá přítelkyně oscarového Bena Afflecka (49). A právě po jeho boku se objeví v erotickém thrilleru Deep Water.


Kruté rány osudu Julie (70): Během roku jí zemřel syn i manžel! Teď jí shořel dům
blesk | 05:00:00
Krutý je osud k seniorce Julii Kopkové (70) z Horních Životic na Bruntálsku. Během jediného roku jí zemřel syn (†48), manžel (†73) a jeden z jejích pejsků. Teď jí oheň zničil dům! Vypukl od svíčky na pietním místě s urnami blízkých…


Charkov svádí těžké boje, útoky ale zatím odráží. V Mariupolu je uvězněno 100 tisíc lidí
lidovky.cz | 07:15:00
Během nových bojů o východoukrajinské město Charkov ukrajinská armáda odrazila útok ruských jednotek, píše agentura DPA s odvoláním na ukrajinskou armádu. Velmi těžká situace je ve městě Izjum, které leží asi 100 kilometrů na jihovýchod od Charkova. Ukrajinské jednotky s městy zcela ztratily spojení. Informace nelze nezávisle ověřit.


LEAGLEONE: V Česku roste počet dědických řízení
lidovky.cz | 07:00:00
Co nového je v českém dědickém právu? Víte, kdo dědí bez závěti? A jak časté jsou případy vydědění?


Neznámkovat, neizolovat od Čechů. Školy řeší, jak co nejlépe začlenit ukrajinské děti
aktuálně.cz | 07:20:53
Učitelé upozorňují, že na jejich integraci potřebují více peněz, ať už na pořízení pomůcek, nebo na školní psychology a pedagogy.


"Krysy, které můžete zabít." Co se v hlavě honí vojákům, kteří ostřelují civilní cíle
aktuálně.cz | 06:58:00
Ruští vojáci jsou indoktrinováni tím, že u civilních cílů tam nejsou matky s dětmi, ale jen nějací narkomani a fašisté. uvádí psycholog Daniel Štrobl.


V Rusku prostě zavřít nemůžeme, brání se řada firem kritice. Vysvětlují své důvody
aktuálně.cz | 06:54:44
Přes 400 západních firem se od invaze Ruska na Ukrajinu stáhlo z ruského trhu. Další desítky tam ale působí i nadále, byť omezeně.


„Ten bakelit je nouzovka na pár let.“ Otec Trabantu Werner Lang by se dožil stovky
aktuálně.cz | 05:59:59
Plastové vozítko s dvoudobým motorem považovali jeho tvůrci za krátkodobé řešení. Modernější vůz měli připravený už koncem šedesátých let.


Korunka pro Miss září jak třpytivé kapky rosy. Nová ozdoba je opět z Jablonce
Denik.cz | 07:15:00
Spolu s tvářemi finalistek soutěže Miss Czech Republic byla odhalena i koruna pro královnu krásy. Opět pochází z Jablonce, opět ji vytvořily šikovné ruce šperkařů ze společnosti ŠENÝR Bijoux, opět je z firemní kolekce Zahrady kněžny Libuše. Odkaz na významnou osobnost české historie nese korunka nazvaná Třpytivé kapky rosy. Vítězka vzejde z finále soutěže pořádaného Taťánou Makarenko. 


O Charkov se svádí těžké boje. Ukrajinci ztratili veškeré spojení s Izjumem
Denik.cz | 07:05:00
Ruská invaze na Ukrajinu pokračuje 28. dnem. Těžká situace je v současnosti u Charkova, kde ukrajinská armáda údajně během nových bojů odrazila útok ruských jednotek. Ukrajinské jednotky zcela ztratily spojení s městem Izjum, které leží asi sto kilometrů od Charkova. Tyto informace však nelze nezávisle ověřit. 


Italové navrhli loď, která se neztratí ani ve sci-fi filmu. Připomíná kapsuli
Denik.cz | 06:52:00
Je o poznání menší než jiné superjachty, neotřelostí svého vzhledu ale může směle konkurovat i mnohem větším plavidlům. Italské studio Lazzarini představilo další ohromující návrh lodě pro bohaté. Plavidlo nazvané Royal Alpha One by se neztratilo v žádném sci-fi filmu.


Měl brutálně zabít na 88 žen. Na elektrické křeslo ho poslala až osudová vražda
Denik.cz | 06:37:00
Byl večer 23. března 1998. Šestačtyřicetiletý Gerald Stano pojedl ve Floridské státní věznici hovězí steak Delmonico s pečenými bramborami zalitými zakysanou smetanou s kousky slaniny, salát s dresinkem z modrého sýra a mátovou zmrzlinu s čokoládou. Zapil to Pepsi. Pak byl připoután k elektrickému křeslu.


Je tu příroda a klid, oceňuje Ukrajinka. S rodinou našla azyl v Krušných horách
Denik.cz | 06:30:00
Na cestu se vydali sedmý den po vypuknutí války. Aleně, jejímu čtyřletému synkovi Nikitovi a babičce trvalo tři dny, než dokázali vlakem překonat téměř dva tisíce kilometrů dlouhou vzdálenost ze Záporoží do Krušných hor. Jejich pouť skončila v Zákoutí na chatě Bernava.


Režisér Václav Marhoul: Na Ukrajině se bojuje za svět 22. století
Denik.cz | 06:03:00
Filmový režisér a producent, a také major v záloze. Václava Marhoula válka na Ukrajině zaskočila jako všechny. Bojovat se musí, říká. Ale čeští dobrovolníci se podle něj chovají jako dobrodruzi. 


Antivaxeři a teď Putin. Odborník popsal, kteří lidé chválí invazi na Ukrajinu
Denik.cz | 06:00:00
Co má společného samolepka automobilového začátečníka a podpis románového hrdiny Zorra mstitele? Znak v podobě písmena Z. Poslední  písmeno abecedy se v minulých týdnech stalo také symbolem schvalování ruské agrese na Ukrajině. Rusové totiž písmenem Z značí svoje tanky a vojenskou techniku.


Lidé se hrnou do nájemního bydlení. Cena pronájmů v Brně podraží
Denik.cz | 05:41:00
Vyšroubované ceny nemovitostí, vysoké úrokové sazby hypotéčních úvěrů a migrační vlna zvyšuje zájem lidí o nájemní bydlení v Brně. Nabídka volných bytů k pronájmu je letos o třetinu nižší než loni. Naopak ceny nájmů letí nahoru. Loni Brňané za nájem zaplatili průměrně o šestnáct procent více než v předchozím roce. 


Ze psího kamaráda se rodina dlouho neradovala. Fenu zřejmě zabil karbofuran
Denik.cz | 05:37:00
Čtrnáctiměsíční fena border kolie Ella byla člen rodiny. Drbošalovi z Olomučan na Blanensku s ní chodili na procházky, běžky i skialpy. Věrná parťačka pro sport, zábavu a hlavně mazlíček dětí. Jeden ze synů si psa moc přál.


Boj o vlastní život. Taxikář vzpomíná, jak jej napadl sedmnáctiletý mladík
Denik.cz | 05:29:00
Když si teprve sedmnáctiletý mladík, aktuálně obviněný z vraždy kamaráda v Chotěboři, sedal loni v listopadu v Havlíčkově Brodě do auta taxislužby, neměl z toho řidič Michal Milichovský dobrý pocit.


VIDEO: Pohled do zákulisí. Model železnice v Opavě nabízí nádherné detaily
Denik.cz | 05:22:00
Železniční model kolejiště v Opavě samozřejmě na první pohled upoutá pozornost jedoucími vlakovými soupravami. Nezbytnou součástí expozice je ale i modelářská práce. Stovky, tisícovky stromečků, keřů, rostlin, myslivec na čekané v lese, různé druhy zvířat od srnek, psů až po sovu či hada, osoby koupající se v rybníce, scéna pohřbu, hřbitov, zeleninová zahrádka, dětský tábor.


Ti, co zůstali v Charkově, žijí ve stínu. Z vagónů metra jsou pokoje i kanceláře
Denik.cz | 04:05:00
Město Charkov je jedním z těch, které jsou válkou zasaženy vůbec nejvíc. Téměř nepřetržité ostřelování se odehrává velmi blízko domovů civilistů a ti, kteří zůstali, musí hledat způsob, jak přežít. Mnozí nacházejí nový dočasný domov v bezpečí tamního metra.


Žít svobodně v krásné přírodě. Fotograf ukazuje příběhy lidí, kteří to dokážou
pikant | 06:00:00
Fotograf Janek Sedlář zaznamenává příběhy lidí, kteří se rozhodli žít v souladu s přírodou. Sdílí je pro inspiraci ostatním na webu Žít lehce.


Důvěra spotřebitelů v eurozóně se zhorší (Ranní zpráva z finančního trhu)
Kurzy.cz | 06:58:39
Americké prodeje nových domů v únoru zřejmě v
meziměsíčním srovnání stagnovaly. V nadcházejících měsících je bude podporovat
dobrá situace na trhu práce, hypoteční sazby ale porostou. Na evropskou
spotřebitelkou důvěru v březnu podle našeho odhadu dopa...


Inflace: Jediným řešením je posunout se od střadatele k investorovi,
Kurzy.cz | 06:58:06
To, že se po terénní fázi sčítání a kontrole dat odstraní osobní identifikátory, považuji skoro za katastrofu., říká profesorka Jitka Rychtaříková z Katedry demografie a geodemografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.


Čínští developeři oddalují zveřejňování výsledků. Proč by to nemělo být jedno
Kurzy.cz | 05:59:00
Pozornost investičního světa je v posledních dnech upřena zcela jistě jinam než do čínského realitního sektoru, mohlo by se to však změnit. Několik tamních developerů v posledních dnech uvedlo, že nejsou schopni zveřejnit včas svoje hospodářské výsledk...


Zákaz dezinformačních webů – vyšší princip nemravní
Kurzy.cz | 00:48:57
Člověk s mravní integritou kráčí klidně dál, když okrajoví tvorové křičí svoje hnusy. Člověk s mravní integritou ví, že chtějí získat pozornost pro pocit vlastní důležitosti. Člověk s mravní integritou vyřeší svoje věci vlastními silami.


Moře v Benátkách je neobvykle nízko, některé kanály jsou vyschlé
idnes.cz | 09:52:00
Benátky zaznamenávají velmi nízkou úroveň hladiny moře, což vede k vysychání jejích známých kanálů. Mohou za to nízké srážky a vysoký tlak, který má vliv na nízký příliv. Nízká úroveň vody v kanálech sice může pomoci historickým budovám, ve městě však způsobuje dopravní problémy. Velké sucho tuto zimu zaznamenal celý sever Itálie.


Pomoci ukrajinským maminkám s malými dětmi mají adaptační skupiny
idnes.cz | 09:49:00
Ukrajinským ženám, které i s malými dětmi prchly do Česka před válkou rozpoutanou Ruskem, mají pomoci adaptační skupiny. Dají obcím možnost začlenit dětí z Ukrajiny, aby se mohly pozvolna jazykově a kulturně integrovat, a aby zároveň ukrajinské matky mohly pracovat a o jejich děti bylo přitom postaráno. V mateřských školách totiž není dost volných míst.


Až se za ten luxus stydím. Lyžařský areál se stal úkrytem bohatších Ukrajinců
idnes.cz | 09:33:00
Od propuknutí války má ukrajinské lyžařské středisko Bukovel, ležící daleko od ruského bombardování, zvláštní klientelu. Pobývají zde movití Ukrajinci, jejichž města se proměnila v bojiště, a hledají zde své místo v boji proti ruské invazi. Lanovky nejsou v provozu, z reproduktorů se ozývají nařízení o nočním zákazu vycházení a zástupci hotelů se denně setkávají na krizové schůzce.


Dosluhující šéf Škody Auto chce, aby koncern vybudoval závod na baterie v ČR
idnes.cz | 09:27:00
Dosluhující předseda představenstva Škody Auto Thomas Schäfer, který převezme od 1. dubna provozní řízení značky VW, chce, aby si mateřský koncern Volkswagen vybral pro vybudování továrny na automobilové baterie Českou republiku.


Prodal pervitin za 300 tisíc, drogu schovával v krabici s hroznýšem
idnes.cz | 09:02:00
Důmyslnou skrýš používal dealer drog, kterého před měsícem v Plzni zadrželi policisté z Toxi týmu. Muž nejméně v 700 případech prodal pervitin za více než 300 tisíc korun, drogu měl doma ukrytou v plastové krabici s živým hadem.


České hrady a zámky přijaly Ukrajince. Jde o nejbezpečnější místa, říká kastelán
idnes.cz | 08:59:00
Národní památkový ústav (NPÚ) představí na tiskové konferenci – kromě nových expozic pro rok 2022 a tématu projektu Po stopách šlechtických rodů – taktaké to, jak v současné době tato státní instituce pomáhá ukrajinským uprchlíkům. České hrady a zámky vlastněné státem podle mluvčí ústavu Kláry Veberové již ke konci minulého týdne hostily desítky lidí prchajících před válkou.


Rusko nevyloučilo užití jaderné zbraně, odmítlo srovnání s třetí říší
idnes.cz | 08:35:00
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov odmítl vyloučit, že by Rusko použilo jaderné zbraně proti tomu, koho by považovalo za „existenční hrozbu“. A jeho kolegyně z ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová označila za absurdní srovnávat její zemi s třetí říší, tedy nacistickým Německem.


V New Orleans řádilo tornádo. Záchranáři zatím nemají zprávy o zraněných
idnes.cz | 08:07:00
Nad městem New Orleans v americkém státu Louisiana se v úterý přehnalo tornádo. To se vytvořilo během bouře, která už dříve zasáhla Texas a Oklahomu. Nepřízeň počasí si zatím vyžádala jednu mrtvou, několik desítek zraněných a značné materiální škody. Bouře doprovázené prudkými lijáky nejsou v New Orleansu ničím neobvyklým, málokdy se ale stává, že by město zasáhlo tornádo.


KOMENTÁŘ: Schwarzenegger bez flinty. Jak může Hollywood přesto bojovat
idnes.cz | 07:45:00
Samozřejmě by bylo nejlepší, kdyby Arnold Schwarzenegger v duchu své vrcholné éry akčního hrdiny slanil z vrtulníku do nočního Kremlu, ručně vyřídil partu osobních strážců, Vladimíra Putina vytáhl z pancéřované postele, svázal do kozelce a předal do Haagu s klasickou varovnou hláškou svého Terminátora „Já se vrátím“.


Hra na oliheň je o síle lásky, myslí si hvězda seriálového hitu
revue.idnes.cz | 08:20:00
Hra na oliheň je nejúspěšnějším počinem Netflixu. Stále se těší velkému zájmu diváků a společnost nedávno potvrdila natáčení druhé série. Jihokorejský seriál, který je primárně antikapitalisticky laděný, má ale pro Jung Ho-Yeon, představitelku hlavní ženské role, ještě hlubší význam.


Žít svobodně v krásné přírodě. Fotograf ukazuje příběhy lidí, kteří to dokážou
bleskove.cz | 06:00:00
Fotograf Janek Sedlář zaznamenává příběhy lidí, kteří se rozhodli žít v souladu s přírodou. Sdílí je pro inspiraci ostatním na webu Žít lehce.


Malá destička pro člověka, velká věc pro lidstvo. Začíná čipové závodění
idnes.cz | 10:00:12
Trochu to připomíná kosmický závod z dob studené války. Až na to, že vesmír chtěly ovládnout jenom dvě země. V pomyslné soutěži o titul lídra čipové produkce už proti sobě stojí minimálně pět mocností. Každá chce v následujících letech investovat do výroby polovodičů desítky miliard dolarů. Odborníci se obávají, zda státy svými zásahy do byznysu nenapáchají víc škody než užitku.


Markéta Fialová: Ty účesy, oblečení, líčení... Sama sobě si přijdu spíš legrační
idnes.cz | 10:00:13
Znáte ji z domova, z obýváku, kde na vás shlíží z obrazovky. Vždy seriózní, dokonalá, ale příjemná a důvěryhodná. Televizní moderátorka Markéta Fialová dnes nejen „čte zprávy“, ale zasvěcuje do zpravodajství také nové kolegy. A velmi ji to těší.


Připojí se Bělorusové k Putinovi? U hranic s Ukrajinou hromadí vojenskou techniku
blesk | 09:14:00
Rusko a Bělorusko pokračuje ve shromažďování vojenské techniky podél běloruských hranic s Ukrajinou. Podle agentury Unian to dnes ve své pravidelné ranní zprávě uvedl generální štáb ukrajinské armády. Ten zároveň napsal, že v Bělorusku odpůrci války částečně narušili železniční spojení vedoucí z této země na Ukrajinu. Armáda mezitím podle něj pokračuje v obraně Mariupolu, Černihiva a snaží se odrazit ruský postup na Kyjev.


„Varování NÚKIB“ před Ruskem? Je to méně absurdní, než se na první pohled zdá
iHned.cz | 08:00:00
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal oficiální varování v souvislosti s ekonomickými sankcemi spojenými s Ruskou federací. Co to v praxi znamená? Že bychom měli přestat používat počítače ruské výroby? Realita je ale...


Známá česká youtuberka pláče: Podpálili jí auto a dům, ve kterém spala s dcerou!
blesk | 08:50:00
YouTuberka Anna Simonian zažila jednu z nejhorších nočních můr, jakou si snad lze představit. Neznámý žhář podpálil kolem čtvrté hodiny ráno její auto, od nějž se plameny dostaly až na dům, ve kterém v tu chvíli spala s malou dcerkou.


Na alternativy zapomeňte. Příští generace Porsche 718 už bude pouze elektrická
Auto.cz | 09:54:00
Vstupní model do světa Porsche bude stále označován jako vůz s motorem uprostřed. Místo spalovacího motoru však bude mezi nápravami obří baterie.


Mercedes-AMG SL má české ceny. Miliony létají jedna radost
Auto.cz | 08:51:00
Nová generace Mercedesu SL dorazila na český trh. Stojí minimálně 4,4 milionu, ale něco nám říká, že u základu se nezůstane.


VW představuje ID Software 3.0: Vylepší nabíjení, dojezd i asistenty
Auto.cz | 08:00:00
Vylepšený software pro elektromobily ID bude nejprve dostupný jen pro nové vozy, stávající vlastníci na něj ale nebudou muset čekat moc dlouho.


Divadla rozsvítila světla pro ukrajinský Mariupol. V Praze, Ostravě i dalších městech lidé zapalovali svíčky
lidovky.cz | 09:50:00
Symbolické světlo pro Mariupol, ukrajinské město a jeho obyvatele těžce postižené válkou, se v úterý večer rozsvítilo na piazzettě u Národního divadla v Praze. Svíčky jako naděje pro bombardované město rozsvěcovali lidé také u dalších divadel v Praze i v jiných českých městech.


České hrady a zámky přijaly Ukrajince. Jde o nejbezpečnější místa, říká kastelán Bečova
lidovky.cz | 09:38:23
Národní památkový ústav (NPÚ) představí na tiskové konferenci – kromě nových expozic pro rok 2022 a tématu projektu Po stopách šlechtických rodů – taktaké to, jak v současné době tato státní instituce pomáhá ukrajinským uprchlíkům. České hrady a zámky vlastněné státem podle mluvčí ústavu Kláry Veberové již ke konci minulého týdne hostily desítky lidí prchajících před válkou.


Ať se vrátí k ‚führerovi‘. Putinově údajné milence hrozí deportace ze Švýcarska
lidovky.cz | 08:41:00
Zatímco Rusko válčí na Ukrajině a nenávratně ničí životy tamních lidí, údajná milenka šéfa Kremlu Vladimira Putina Alina Kabajevová se podle zahraničních médií ukrývá ve Švýcarsku. Desetitisíce lidí nyní v petici žádají švýcarskou vládu, ať ženu a její děti, které má údajně s Putinem, ze země vyhostí. „Není to jen prostá žena, ale zločinec,“ uvádí autoři dokumentu.


Západ řeší dilema: buď Ukrajincům pomůže, nebo je nechá napospas barbarům
lidovky.cz | 08:38:00
Římané nazývali „barbary“ všechna etnika, která se nacházela vně jejich kulturního okruhu. Dnes mluvíme spíše o různých kulturně-civilizačních okruzích a jiná etnika samozřejmě barbary nenazýváme.


Falešná kapitulace Zelenského je jen začátek, podvodná videa změní svět, říká odborník
lidovky.cz | 08:30:47
Složte zbraně. Taková falešná výzva bojujícím Ukrajincům od prezidenta Volodymyra Zelenského se před několika dny šířila internetem. Šlo ale o podvodné video, takzvaný deepfake. Jak upozorňují odborníci, tento případ je pouze začátek. V rukou profesionálů může technologie pomoci vytvořit půdu pro mnohahodinové obelhávání veřejnosti a velké vojenské akce.


V New Orleans řádilo tornádo. Jedna žena zemřela, zraněných lidí je několik desítek
lidovky.cz | 08:22:19
Nad městem New Orleans v americkém státu Louisiana se v úterý přehnalo tornádo. To se vytvořilo během bouře, která už dříve zasáhla Texas a Oklahomu. Nepřízeň počasí si zatím vyžádala jednu mrtvou, několik desítek zraněných a značné materiální škody. Bouře doprovázené prudkými lijáky nejsou v New Orleansu ničím neobvyklým, málokdy se ale stává, že by město zasáhlo tornádo.


Obchodní plán pro Ethereum na 23. 3. 2022
Kurzy.cz | 09:19:41
Technický výhled: Ethereum se stahuje zpět k úrovním 2 900 USD poté, co v úterý dosáhlo intradenního maxima nad 3050 USD. Kryptoměna může klesnout níže skrze úrovně 2 600-2 700 USD, než znovu najde support a dostane se přes úrovně 3 800 až 4 000 USD.


CZG zítra zveřejní výsledky za rok 2021. Čekáme divi 11,5 Kč na akcii
Kurzy.cz | 09:18:44
CZG zítra před otevřením trhu oznámí výsledky za fiskální rok 2021. Očekáváme 60% r/r růst tržeb (80% ve 4Q21) a 52% r/r růst normalizované EBITDA (73% r/r ve 4Q21) především díky první konsolidaci amerického Coltu.


ČEZ by mohl financovat větší část Dukovan
Kurzy.cz | 09:16:01
Podle informací deníku E15 by se mohl ČEZ podílet na financování plánovaného nového jaderného bloku v Dukovanech až do fáze před zahájením výstavby v roce 2029, čímž by celková finanční účast pro firmu dosáhla asi 23 mld. Kč.


Technologické a bankovní tituly táhly zámořské akcie vzhůru
Kurzy.cz | 09:13:46
Americké akciové indexy v úterý otevřely výše podpořené technologickými tituly, ale i akciemi bank, které rostly díky narůstajícím sázkám ohledně agresivnějšího zvýšení úrokových sazeb ze strany FED.


Tesla: Musk předal první vozy z berlínské továrny
Kurzy.cz | 09:10:33
Šéf Tesly Elon Musk včera předal prvních 30 vozů modelu Y vyrobených v nové továrně Tesly v Gruenheide u Berlína. Továrna tak začala s komerční produkcí necelé tři roky od oznámení její výstavby v r. 2019.


O ropě, husách a naftě - Rozbřesk
Kurzy.cz | 09:10:00
Trh s ropou lze v současné době označit různými přídavnými jmény, avšak slovo klidný z pochopitelných důvodů chybí. Cena severomořského, mimochodem po celkem malé huse pojmenovaného, Brentu, se před pár dny krátce dostala pod 100 USD.


UDI CEE odejde z trhu Start, akcie vykoupí
Kurzy.cz | 09:08:10
Společnost UDI CEE, jejíž akcie se obchodují na trhu Start pražské burzy, oznámila odchod z veřejného obchodování. Akcie se budou naposledy obchodovat na burze 29. 4. Společnost bude vykupovat akcie za 560 Kč/ks, což odpovídá současné tržní ceně.


CZG: Výsledky za r. 2021 očekáváme v souladu s výhledem, další silný růst letos
Kurzy.cz | 09:05:15
Česká zbrojovka Group (CZG) zveřejní předběžné výsledky hospodaření za r. 2021 zítra před otevřením trhu. Očekáváme, že tržby za celý loňský rok vzrostly o 58 % r/r na 10,77 mld. Kč, kde je vysoké tempo růstu dané jak organickým růstem prodejů, tak&hellip


Wall Street 22.3. - trhy rostly ignorujíce náznaky Fedu o možném agresivnějším postupu vůči inflaci
Kurzy.cz | 08:59:36
Americké akcie opět rostly, zatímco pokračující výprodeje dluhopisů zvedly výnos sledovaných „amerických desítek“ až na 2,38 %. Obchodníci na akciových trzích ignorovali signály Jerome Powella, že Fed může zvedat sazby agresivněji, aby zchladil inflaci.


Údaje o americkém trhu s bydlením, zpráva DOE - Ekonomický kalendář
Kurzy.cz | 08:57:27
Evropské trhy otevřou výše


Údaje o americkém trhu s bydlením, zpráva DOE


Dnes vystoupí předseda Fedu Powell a guvernér BoE BaileyFutures trhy naznačují na vyšší otevření evropské seance pro blue chip indexy. Trhy se začaly ohlížet za rus...


Nemocnice následné péče v Moravské Třebové má díky Nadaci ČEZ nové pomůcky
Kurzy.cz | 08:57:00
Moravská Třebová, 23. března 2022 – Příspěvek od Nadace ČEZ v hodnotě 120 tisíc korun pomohl Nemocnici následné péče. Pro své pacienty pořídila v rámci projektu Jako v bavlnce nové pomůcky a zařízení.


Jestřábí tažení americké centrální banky pokračuje
Kurzy.cz | 08:40:34
Jestřábí tažení americké centrální banky pokračuje. Na začátku týdne přilil pomyslný olej do ohně sám guvernér Fedu Powell, jehož slova se podepsala na dalších výprodejích amerických dluhopisů. Zejména šlo o střední splatnosti, což se nutně projevilo n...


O ropě, husách a naftě
Kurzy.cz | 08:39:34
Trh s ropou lze v současné době označit různými přídavnými jmény, avšak slovo klidný z pochopitelných důvodů chybí.


Koruna i v úterý zůstávala v klidu
Kurzy.cz | 08:38:55
Koruna i v úterý zůstávala v klidu poblíž EUR/CZK 24,70.


MNB zvedla sazby jak se čekalo
Kurzy.cz | 08:38:15
Maďarská centrální banka dostála očekávání trhů a zvedla svoji základní sazbu o 100 bazických bodů.


Výprodej dluhopisů nabírá na obrátkách
Kurzy.cz | 08:37:04
Globální výprodej dluhopisů na obou stranách Atlantiku nabral na obrátkách.


Cena ropy byla včera jako na houpačce
Kurzy.cz | 08:34:54
Nejprve přispěla k výraznému poklesu až o 2 % nerozhodnost Evropy, jak naložit se zákazem dovozu ropy z Ruska.


ON-LINE: Krok za krokem postupujeme vpřed, uvedl k jednání s Rusy Zelenskyj
Denik.cz | 08:00:00
Ruská invaze na Ukrajinu pokračuje již čtvrtým týdnem. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zůstává v obleženém přístavu Mariupol v nelidských podmínkách na sto tisíc obyvatel. Evropská komise ve středu představí své návrhy na zmírnění růstu cen energií a opatření v případě výpadku dodávek plynu z Ruska.


Vývoj na devizovém trhu – ranní zprávy 23.03.2022
Kurzy.cz | 08:34:00
Klíčové události
• Eurozóna: Běžný účet platební bilance skončil v lednu po očištění přebytkem ve výši 22,6 mld. eur. Stavební produkce v lednu vzrostla o 3,9 % m/m a o 4,1 % r/r.
• Polsko: Růst peněžní nabídky M3 v únoru zrychlil na 8,0 % r/r.
• Maď...


Indexy znovu silnější navzdory rostoucím výnosům, zvedá se i Čína a meme stocky - Ranní komentář
Kurzy.cz | 08:26:06
Akciové trhy včera dokázaly růst, a to i navzdory situaci na Ukrajině, nebo zvyšujícím se dluhopisových výnosům, které u desetiletých splatností v USA vystoupaly až na 2.4 %. Nálada na trzích zdá se zůstává docela optimistická i během dnešního rána, kd...


Půjčka v manželství – kdy se stává dluhem i toho druhého?
Kurzy.cz | 08:06:46
Rozhodnutí o půjčce je často rozhodnutím jedince, zda se zadluží a co za půjčené peníze pořídí. Jenže jakmile je jedinec v manželství nebo v registrovaném partnerství, už nerozhoduje jen o sobě. Půjčkou zadluží i toho druhého, přestože mu o ní ani neřekne


Energetická tranzice v Indonésii jako příležitost pro české firmy
Kurzy.cz | 07:27:00
Pod tlakem mezinárodních závazků k omezování dopadu klimatické změny se indonéská vláda snaží proměnit svůj energetický mix


Pietní akt u pomníku T. G. Masaryka u příležitosti 172. narozenin prvního československého prezidenta.
Kurzy.cz | 10:01:06
Dne 12. 3. 2022 proběhl na Masarykově třídě v Ciudad de México u sochy TGM tradiční vzpomínkový akt u příležitosti 172. narozenin


Vydání nové vyhlášky o nočním klidu v Hradci Králové
Kurzy.cz | 10:01:07
Město Hradec Králové informuje občany města, že pro rok 2022 byla vydána nová vyhláška o nočním klidu.


Sázka na virtuální realitu. Křetínský s Tkáčem koupili za stovky milionů většinový podíl v českém herním studiu Divr Labs
Euro | 09:15:27
Investorská skupina EC Investments posouvá štědrou finanční podporou ve výši několika stovek milionů korun herní studio Divr Labs ke světové špičce v oblasti VR a zábavního průmyslu. Čeští vývojáři díky novým prostředkům mohou odstartovat expanzi do zahraničí a dále vylepšovat své produkty. V současnosti provozují dvě VR arény v Praze a jednu v Dubaji. Daniel Křetinský a Patrik Tkáč, jimž EC Investments patří, tak rozšiřují své portfolio o potenciálně velmi silného hráče ve světě gamingu a stále populárnějšího segmentu LBVR.


Co se děje na zemi, zůstává na zemi. Na ISS je zvykem politiku příliš neřešit, říká astronautka Peggy Whitsonová
Euro | 08:05:18
Navzdory napjaté geopolitické situaci a výhrůžkám ze strany šéfa ruského Roskosmu žádné velké spory mezi členy posádky ISS nehrozí, myslí si zkušená astronautka Peggy Whitsonová. Na palubě Mezinárodní vesmírné stanice jsou na sebe kosmonauti navzájem odkázáni, a proto se snaží politiku či náboženství spíše neřešit. Krize kolem konfliktu na Ukrajině podle ní ukázala, že Spojené státy musejí stát soběstačné, co se výroby raketových motorů týče.


Český lék na rakovinu zatím nebude. Nepřesvědčivé výsledky vedly Sotio k zastavení klíčového projektu
Hospodářské noviny | 09:10:00
Biotechnologická společnost Sotio Biotech ze skupiny PPF vzdává vývoj léků DCVAC na rakovinové nádory prostaty, vaječníků a plic. Léčebné výsledky nebyly přesvědčivé. Vývoj dalších léků ale pokračuje. Napsal to ve středu server Seznam Zprávy,...


„Varování NÚKIB“ před Ruskem? Je to méně absurdní, než se na první pohled zdá
Hospodářské noviny | 08:00:00
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal oficiální varování v souvislosti s ekonomickými sankcemi spojenými s Ruskou federací. Co to v praxi znamená? Že bychom měli přestat používat počítače ruské výroby? Realita je ale...


Kdy se dočkáme „nového“ Etherea? Dvojka na trhu se chce zbavit těžařů a snížit spotřebu elektřiny o 99,9 procenta
Hospodářské noviny | 08:00:00
Síť Ethereum, po bitcoinu druhý největší a nejznámější kryptoprojekt na světě, čeká zásadní upgrade. Pokud vše půjde podle plánu, měla by ještě letos skončit neekologická a často kritizovaná těžba etherů a celý systém přejde na tzv. koncept...


Ceny Czech Grand Design za rok 2021 ovládlo duo Vrtiška & Žák, v Síni slávy je Rochová
Hospodářské noviny | 07:47:00
Absolutním vítězem Czech Grand Design se při slavnostním večeru v Hudebním divadle Karlín stalo etablované duo Roman Vrtiška & Vladimír Žák. Do Síně slávy českého designu byla za celoživotní přínos tomuto oboru uvedena legenda české módy Liběna...


Obří investice se přiblížila, odcházející šéf Škodovky chce gigafactory v Česku. Jeho hlas může být klíčový
Hospodářské noviny | 07:20:00
Pro Česko by to byla opravdu veliká investice. Koncern Volkswagen sice stále zvažuje, kde v Evropě vybuduje další gigafactory, tedy továrny na baterie do elektromobilů, ale odcházející šéf automobilky Škoda Auto Thomas Schäfer chce, aby byla právě v...


V Česku dostalo vízum téměř 218 tisíc uprchlíků z Ukrajiny
ČT24 | 10:19:22
Česko udělilo lidem zasaženým ruskou invazí na Ukrajinu doposud téměř 218 tisíc víz. V úterý jich přibylo zhruba 5100. Ministerstvo vnitra o tom informovalo na Twitteru. Uprchlíci před válkou dostávají od úterý víza za účelem dočasné ochrany, která nahradila dosud vydávaná speciální dlouhodobá víza. Mohou tak pobývat na území České republiky až rok. Zároveň mají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání, na trh práce a nárok na další asistenci, například při ubytování.


ŽIVĚ: Sněmovna volí kandidáta do čela NKÚ, novelu o působení v nestátních ozbrojených skupinách schválila
ČT24 | 06:20:01
Poslanci na středeční schůzi schválili novelu o působení v nestátních ozbrojených skupinách v cizině. Tento akt bude zřejmě klasifikován jako samostatný trestný čin se sazbou až pět let vězení. Dolní komora bude v dalších hodinách volit také kandidáta na jmenování do čela Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), radní České televize a Českého rozhlasu.


Ukrajinský sen o svobodě
Respekt | 10:30:00
Respekt Speciál: Vzdorující Ukrajina


Pořád jsem tu
Respekt | 10:30:00
Jak se bývalý lokální komik pod drtivým tlakem okolností změnil v globálního válečného lídra


Západ musí zpátky do práce
Respekt | 10:30:00
Konec konce dějin a návrat džungle


Probudili jsme se, když už bylo skoro pozdě
Respekt | 10:30:00
Rozhovor s britským novinářem a znalcem Kremlu Edwardem Lucasem o naivitě Západu, Putinově proměně a o jedné výzvě pro příští desetiletí


Ukrajinské kulturní tipy
Respekt | 10:30:00
Přes tři miliony lidí se pod tlakem ruské invaze vydalo z Ukrajiny na pouť do západní Evropy hledat dočasný nebo nový domov, když ten jejich vlastní byl zničený. Evropské státy otevřely uprchlíkům dveře, ale jaký přehled dnes vlastně Evropané a Češi mají o současné ukrajinské kultuře? V průběhu…


První týden paní Julije
Respekt | 10:30:00
Jak rozdělit hlavu mezi myšlenky na ztracený domov a nový začátek v Česku


Otevřete Ukrajině dveře do EU
Respekt | 10:30:00
Zelenskyj a jeho lidé riskují životy na obranu evropských hodnot. Až brutální válka skončí, zaslouží si perspektivu členství v Evropské unii.


Medvěd a drak
Respekt | 10:30:00
Jedna země by dokázala ruskou agresi zastavit – Čína. Udělá to?


Lámání chleba
Respekt | 10:30:00
Dlouholetá německá politika vůči Rusku narazila do zdi – a kancléř Scholz oznámil „historický okamžik“ změny


O zemi, kde zítra je totéž co včera
Respekt | 10:30:00
Jaká logika ovládá ruské strategické myšlení?


Umění dezinformace přesvědčit, že vítězství je prohrou
Respekt | 10:30:00
Třicetiletá cesta Ruska do mozků české společnosti


Držte se a hodně štěstí
Respekt | 10:30:00
Zpráva z obleženého města, kde se rozhodovalo o ukrajinsko-ruské válce


Čekání na válku
Respekt | 10:30:00
Reportéři Respektu v zákopech na ukrajinsko-ruské hranici, kde vojáky obou armád od sebe dělí jen několik desítek metrů


Koljo, nečekej, naskoč a jeď, pak se najdeme
Respekt | 10:30:00
Cesta Ukrajinou v zatemněném vlaku na trase Lvov–Kyjev–Lvov


Vzpomínky na Čečensko
Respekt | 10:30:00
Jak to vypadalo, když Rusko speciálně operovalo v Grozném


Bezcenný papír z Budapešti
Respekt | 10:30:00
Ukrajina se zbavila jaderných zbraní po SSSR za slib bezpečnosti, který se nenaplnil


Putin nemůže mít právo veta
Respekt | 10:30:00
S Rihem Terrasem o muži zahnaném do kouta, proměnlivé taktice a schopnosti vést dvě války najednou


Kdo jsou Anonymous?
Respekt | 10:30:00
Jak se rodila skupina hackerů, která vyhlásila válku Putinovi


Českým čtenářům jste přibližovali první týdny války. Co si z té doby budete nejvíc pamatovat?
Respekt | 10:30:00
Darja Stomatová, CNN Prima News

Nejde říct, kterou jednu věc si budu nejvíce pamatovat. Nezapomenu třeba na den před válkou, kdy jsme si na náměstí v Charkově, kde jsme vstupovali do zpráv, kupovali autorské malby místního malíře. To ráno 24. února už tam nebyl a já celou dobu přemýšlím, co se s…


My a Ukrajinci
Respekt | 10:30:00
Dopis Pavla Rychetského


Putin mohl být velký otec zakladatel moderního Ruska
Respekt | 10:30:00
S americkým novinářem a znalcem ruského prezidenta Stevenem Leem Myersem o Putinově strachu z chaosu, touze po moci a vnímání Ukrajiny


Filmová antropologie (post)sovětské duše
Respekt | 10:30:00
Režisér Sergej Loznica zachytil občanské vzedmutí Majdanu i morální peklo Donbasu


Čestný moment
Respekt | 10:30:00
Příběh ukrajinské emigrace do prvorepublikového Československa


V Česku není možné zakázat vývoz čehokoli, reaguje náměstek na zemědělce
Eurozpravy-domácí | 10:48:00
V současném českém právním rámci není možné zakázat vývoz jakékoli komodity z ČR. V principu by šlo o porušení evropského práva. V reakci na diskusi ohledně vývozu pšenice to na dnešním zasedání sněmovního evropského výboru řekl náměstek pro řízení Sekce pro evropské záležitosti při úřadu vlády Štěpán Černý.


SPD chce kvůli Polčákovi svolat mimořádnou schůzi Sněmovny
Eurozpravy-domácí | 10:40:00
Opoziční hnutí ANO a SPD ani na druhý pokus nepřiměla Sněmovnu k tomu, aby se zabývala postupem europoslance STAN Stanislava Polčáka v kauze Vrbětice. Polčák žádal jako advokát odměnu za právní pomoc, kterou poskytl obcím při získání odškodného za výbuch muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014.


Zahraniční dluh ČR loni stoupl o 150,3 miliardy
Eurozpravy-domácí | 10:31:00
Zahraniční dluh České republiky činil na konci loňského roku téměř 4,472 bilionu Kč. V meziročním srovnání byl vyšší o 150,3 miliardy korun a představoval 73 procent hrubého domácího produktu. Za samotný čtvrtý kvartál se zahraniční dluh zvýšil o 105 miliard Kč. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Zahraniční dluh je sumou závazků se stanovenou lhůtou splatnosti.


KOMENTÁŘ: Krize otestovaly povahu Čechů. Jací jsme po ekonomické stránce?
Eurozpravy-domácí | 10:10:00
Kdo by si to byl pomyslel, že ještě všichni budeme rádi za nějaké zprávy o tom, jak a kde se na našem chování podepsala léta s pandemií covidu, že? Mezi těmi zprávami, které snad proto stojí opravdu za připomenutí, a nejenom proto, že se podle nich mohou do budoucna stavět výrazně lepší vládní, politická a já nevím ještě jaká rozhodnutí, protože mají dopady i do dnešního dění, jsou třeba tyhle: Češi umí i přes omezení a lockdowny hodně šetřit, i když třeba kvůli tomu musí přestat chodit do restaurací. Nebo: Služby v tuzemsku zdražily kvůli dopadům pandemie až o patnáct procent.


Havlíček žádal EK o posudky k dotaci Penamu podle špatného zákona
Eurozpravy-domácí | 08:51:00
O podklady ke kauze kolem stomilionové dotace firmě Penam ze skupiny Agrofert žádali loni Evropskou komisi už úředníci bývalého ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO). Neuspěli ale, protože podle komise použili špatné nařízení a když dostali zamítavou odpověď, neodvolali se, zjistil server iROZHLAS.cz.


V úterý v Česku přibylo 10.498 nově potvrzených případů covidu
Eurozpravy-domácí | 08:33:00
V úterý v Česku přibylo 10.498 nově potvrzených případů covidu-19, o 217 méně než před týdnem. Nižší byl ale i počet provedených testů. Sedmidenní incidence klesla po téměř dvou týdnech pod 500 nových případů v přepočtu na 100.000 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.


Lavrov: Mírová mise NATO na Ukrajině by vedla ke konfrontací s Ruskem
Eurozpravy-zahraniční | 10:27:00
Vyslání mírových sil NATO na Ukrajinu by vedlo k přímé konfrontaci mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí. Prohlásil to dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Obvinil také Spojené státy z údajného maření "obtížných" rozhovorů mezi Ruskem a Ukrajinou.


Tálibán nesplnil slib, dívky se na střední školy nevrátí
Eurozpravy-zahraniční | 10:17:00
Afghánské vládnoucí hnutí Tálibán nesplnilo slib, podle nějž se dnes měly vrátit do tříd studentky středních škol. Střední školy zůstanou pro dívky uzavřené, dokud nebude vypracován plán výuky, který bude v souladu s islámským právem, uvedl Tálibán.


Na Ukrajině bude pokračovat snaha evakuovat civilisty skrze devět humanitárních koridorů
Eurozpravy-zahraniční | 09:55:00
Na Ukrajině dnes bude pokračovat snaha evakuovat civilisty skrze devět humanitárních koridorů, na kterých se dohodly ukrajinské úřady a ruská armáda. Podle serveru Ukrajinska pravda to oznámila ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková. Podle agentury Reuters vicepremiérka však naznačila, že se nepodařilo dosáhnout dohody na vytvoření bezpečného koridoru přímo z centra Mariupolu.


Válka na Ukrajině se podle velvyslankyně výrazně promítne do českého působení v čele EU
Eurozpravy-zahraniční | 09:40:00
Sto dní před začátkem českého předsednictví Evropské unie se sedmadvacítka po ruské vojenské invazi na Ukrajinu potýká se zcela jinými problémy, než které chtěla původně řešit na cestě z krize způsobené pandemií nemoci covid-19. Válka na východních hranicích bloku se bez ohledu na svůj další vývoj výrazně promítne i do půlročního českého působení v čele unie, řekla ČTK velvyslankyně při EU Edita Hrdá.


Rusko pokračuje ve shromažďování vojenské techniky podél běloruských hranic, tvrdí Ukrajina
Eurozpravy-zahraniční | 09:27:00
Rusko pokračuje ve shromažďování vojenské techniky podél běloruských hranic s Ukrajinou. Podle agentury Unian to dnes ve své pravidelné ranní zprávě uvedl generální štáb ukrajinské armády. Ten zároveň napsal, že v Bělorusku odpůrci války částečně narušili železniční spojení vedoucí z této země na Ukrajinu. Armáda mezitím podle něj pokračuje v obraně Mariupolu, Černihiva a snaží se odrazit ruský postup na Kyjev.


Od začátku ruské invaze zemřelo na Ukrajině 121 dětí
Eurozpravy-zahraniční | 09:18:00
V důsledku ruské invaze na Ukrajinu zemřelo 121 dětí a 167 nezletilých v zemi bylo zraněno. Oznámila to dnes ukrajinská generální prokuratura. Nejvíce dětských obětí ruské agrese ukrajinské úřady podle agentury Unian zaznamenaly v Kyjevské, Charkovské, Doněcké, Černihivské a Mykolajivské oblasti. Agentura Reuters poznamenala, že tyto údaje nebylo možné nezávisle ověřit.


V Německu za poslední den přibylo 283.732 případů covidu
Eurozpravy-zahraniční | 09:06:00
V Německu za poslední den přibylo 283.732 případů koronavirové infekce, informoval dnes Institut Roberta Kocha. Sedmidenní incidence, která udává počet nově nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel během jednoho týdne, vzrostla na 1734,2 a přiblížila se rekordní hodnotě 1735,0, které dosáhla v sobotu ráno.


Putin se plánuje zúčastnit letošního summitu zemí G20
Eurozpravy-zahraniční | 08:27:00
Ruský prezident Vladimir Putin se plánuje zúčastnit letošního summitu zemí G20, který bude na konci roku hostit Indonésie. Dnes to oznámila ruská velvyslankyně v Jakartě Ljudmila Vorobjovová. Některé členské země v poslední době volají po vyloučení Ruska kvůli jeho invazi na Ukrajinu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na své zdroje.


Korea se potýká s masivní vlnou covidu. Nakazila se už pětina obyvatel
Eurozpravy-zahraniční | 08:15:00
Počet lidí, kteří se v Koreji nakazili koronavirem, přesáhl hranici 10 milionů, což odpovídá skoro pětině obyvatel této asijské země. Zdravotníci se potýkají s rostoucími počty pacientů v těžkém stavu, mnoho práce mají také krematoria a pohřební ústavy, píše agentura Reuters.


ON-LINE 28. den války: Ukrajinská armáda hlásí těžké boje u Charkova
Eurozpravy-zahraniční | 08:04:00
Ukrajinská armáda uvedla, že během nových bojů o Charkova na východě země odrazila útok ruských jednotek, píše agentura DPA. Těžká je situace v Izjumu ležícím asi 100 kilometrů na jihovýchod od Charkova, s ním ukrajinské jednotky zcela ztratily spojení. Informace nelze nezávisle ověřit.


V Mariupolu zůstává v nelidských podmínkách 100.000 obyvatel, řekl Zelenskyj
Eurozpravy-zahraniční | 07:50:00
V ukrajinském přístavním městě Mariupol obleženém ruskými jednotkami zůstává v nelidských podmínkách 100.000 obyvatel. V nočním projevu to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Snahy civilisty zachránit prostřednictvím humanitárních koridorů podle něho maří ruské "ostřelování nebo záměrný teror".


Generál na odstřel. Rusové jich na Ukrajině ztratili už pět. Kolik jich zemřelo v jiných válkách?
Reflex | 10:00:00
Je nesmírně obtížné vyjadřovat se k přesnosti číselných údajů zveřejňovaných oběma stranami ve zhoubném konfliktu, jejž odstartovala ruská agrese 24. února. Je nabíledni, že každý si cifry přizpůsobuje svým potřebám. Přesto však můžeme s naprostou jistotou konstatovat, že tažení se nevyvíjí podle původních představ putinovského vedení. 


Válka na Ukrajině zcela promění české předsednictví EU
Tiscali-zprávy | 10:03:55
Sto dní před začátkem českého předsednictví Evropské unie se sedmadvacítka po ruské vojenské invazi na Ukrajinu potýká se zcela jinými problémy, než které chtěla původně řešit na cestě z krize způsobené pandemií nemoci covid-19. Válka na východních hranicích bloku se bez ohledu na svůj další vývoj výrazně promítne i do půlročního českého působení v čele unie.


Tenisová jednička Bartyová je unavená a končí
Tiscali-zprávy | 08:45:18
První tenistka světového žebříčku Ashleigh Bartyová nečekaně ukončila kariéru. Konec oznámila dva měsíce po triumfu na Australian Open, kde zvítězila jako první domácí hráčka po 44 letech.


V Mariupolu zůstávají v nelidských podmínkách desetitisíce lidí
Tiscali-zprávy | 08:19:10
V ukrajinském přístavním městě Mariupol obleženém ruskými jednotkami zůstává v nelidských podmínkách 100 000 obyvatel. V nočním projevu to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Snahy civilisty zachránit prostřednictvím humanitárních koridorů podle něho maří ruské „ostřelování nebo záměrný teror“.


Zahraniční dluh Česka loni stoupl o 150 miliard, silně se utrácelo hlavně v závěru roku
E15-ekonomika | 10:46:00
Zahraniční dluh České republiky činil na konci loňského roku téměř 4,472 bilionu korun. V meziročním srovnání byl vyšší o 150,3 miliardy korun a představoval 73 procent hrubého domácího produktu. Jen za čtvrtý kvartál se zahraniční dluh zvýšil o 105 miliard korun. Vyplývá to z předběžných údajů České národní banky. 


E-commerce Summit: Amazon do Česka dříve nebo později vstoupí, říká konzultant Antoš
E15-ekonomika | 10:06:00
Přední osobnosti světa e-commerce z Česka i ze světa představují nejnovější trendy, které aktuálně dominují této oblasti. E15 International E-commerce Summit, největší česká akce věnovaná e-commerce, probíhá v těchto dnech v prostorách Martinického paláce na Pražském hradě. Kompletní program najedete na webu akce, společně s živým vysíláním a platformou pro pokládání dotazů.


Nejvyšší efektivní zdanění. Které OSVČ platí na daních 40 procent ze zisku?
E15-ekonomika | 09:38:00
Mezi přímé daně patří daň z příjmu, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Některé OSVČ odvedou na těchto přímých daních 40 procent z dosaženého zisku za rok 2021. Podívejme se na praktické příklady.


Evropská unie dovoz ruské ropy nejspíš nezakáže. Maďarsko zvýšilo úrokovou sazbu
E15-ekonomika | 07:56:00
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout. 


Chci, aby továrna na baterky vyrostla v Česku, prohlásil odcházející šéf Škody Auto
E15-ekonomika | 07:23:00
Dosluhující předseda představenstva Škody Auto Thomas Schäfer chce, aby si mateřský koncern Volkswagen vybral pro vybudování továrny na automobilové baterie Českou republiku. Schäfer to řekl v rozhovoru pro deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Schäfer převezme od 1. dubna provozní řízení značky VW, jméno jeho nástupce má být oznámeno během dvou týdnů.


Zahraniční dluh Česka loni stoupl o 150 miliard, silně se utrácelo hlavně v závěru roku
E15-politika | 10:46:00
Zahraniční dluh České republiky činil na konci loňského roku téměř 4,472 bilionu korun. V meziročním srovnání byl vyšší o 150,3 miliardy korun a představoval 73 procent hrubého domácího produktu. Jen za čtvrtý kvartál se zahraniční dluh zvýšil o 105 miliard korun. Vyplývá to z předběžných údajů České národní banky. 


E-commerce Summit: Amazon do Česka dříve nebo později vstoupí, říká konzultant Antoš
E15-politika | 10:06:00
Přední osobnosti světa e-commerce z Česka i ze světa představují nejnovější trendy, které aktuálně dominují této oblasti. E15 International E-commerce Summit, největší česká akce věnovaná e-commerce, probíhá v těchto dnech v prostorách Martinického paláce na Pražském hradě. Kompletní program najedete na webu akce, společně s živým vysíláním a platformou pro pokládání dotazů.


Nejvyšší efektivní zdanění. Které OSVČ platí na daních 40 procent ze zisku?
E15-politika | 09:38:00
Mezi přímé daně patří daň z příjmu, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Některé OSVČ odvedou na těchto přímých daních 40 procent z dosaženého zisku za rok 2021. Podívejme se na praktické příklady.


Evropská unie dovoz ruské ropy nejspíš nezakáže. Maďarsko zvýšilo úrokovou sazbu
E15-politika | 07:56:00
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout. 


Chci, aby továrna na baterky vyrostla v Česku, prohlásil odcházející šéf Škody Auto
E15-politika | 07:23:00
Dosluhující předseda představenstva Škody Auto Thomas Schäfer chce, aby si mateřský koncern Volkswagen vybral pro vybudování továrny na automobilové baterie Českou republiku. Schäfer to řekl v rozhovoru pro deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Schäfer převezme od 1. dubna provozní řízení značky VW, jméno jeho nástupce má být oznámeno během dvou týdnů.


Patří Rusko do klubu G20? Vykopnout jen tak nejde, Putin chce jet na summit
idnes.cz | 11:46:00
V souvislosti s válkou na Ukrajině sílí hlasy, aby bylo Rusko vyloučeno ze skupiny největších světových ekonomik G20. Ukončit mu členství navrhuje například Polsko. V listopadu se bude v Indonésii konat summit zástupců členských zemí a Moskva už oznámila, že se ho ruský prezident Vladimir Putin hodlá zúčastnit. Vyhození Ruska zřejmě nebude jednoduché, země už se navíc zastala Čína.


Trest za sražení cyklisty autem po hádce neplatí, podle soudu chybí důkazy
idnes.cz | 11:24:00
Nejvyšší soud zprostil řidiče auta obžaloby, podle níž v roce 2018 záměrně najel do cyklisty po předchozí vzájemné hádce. Cyklista utrpěl zranění a musel podstoupit dvě operace ruky. Obviněný řidič se hájil tím, že auto v té době neřídil. Důkazy u nižších soudů vinu obžalovaného přímo nepotvrdily, přesto řidiči vynesly podmínku a další sankce.


Nejvyšší správní soud rozpouští další stranu. Ostatním pozastavil činnost
idnes.cz | 11:18:00
Nejvyšší správní soud (NSS) rozpustil další mimoparlamentní stranu a sedmi subjektům pozastavil činnost. Volební senát tak pokračuje v činnosti z posledních týdnů, v nichž rozpustil šest dalších mimoparlamentních a regionálních subjektů a 32 pozastavil činnost.


Chceme do boje! Ukrajinu přijeli bránit zelenáči z ciziny, mohou být přítěž
idnes.cz | 11:15:00
Někteří zahraniční dobrovolníci, kteří vyrazili na Ukrajinu s cílem vstoupit do mezinárodní cizinecké legie a bojovat proti ruským okupantům, cítí po příjezdu zklamání. Vedle ostřílených armádních veteránů z misí v Afghánistánu či Iráku do země totiž vyrazili také ti, kterým chybí potřebné bojové zkušenosti, takže musí čekat, jak s nimi úředníci naloží.


Nejlepší propagační klip o Česku natočili Němci, lákají na kolo i víno
idnes.cz | 11:12:00
Padesátka tvůrců videospotů, které propagují Českou republiku, se utkala v letošním ročníku soutěže Tourfilm. Porotu nejvíce zaujal spot německých tvůrců zaměřený na jižní Moravu.


Zločince před kameru přivádí ego. Chtějí se pochlubit, míní reportérka
idnes.cz | 11:01:00
Novodobá superhrdinka nebo senzacechtivá reportérka? Názory na práci portugalské reportérky Mariany van Zeller se liší. Shodují se však v ocenění její odvahy a odolnosti. Nyní je k vidění v investigativní sérii Pašerákům na stopě na National Geographic.


Řidič autem zatarasil dveře výměníku, uvnitř zůstal uvězněný technik
idnes.cz | 10:58:00
Ve svízelné situaci se v úterý dopoledne ocitl servisní technik, který pracoval v Pardubicích v budově výměníku. Uvěznil jej v něm totiž mladý řidič, který zaparkoval těsně u dveří a tím zablokoval vstup.


Boj o Moskevskou a Ruskou ulici graduje, v České Lípě nechtějí názvy změnit
idnes.cz | 10:41:00
Válka neválka, obyvatelé České Lípy si chtějí Ruskou a Moskevskou ulici ponechat. Petici proti přejmenování, které takřka přes noc odsouhlasilo vedení města, podepsalo přes osm set lidí.


Pomoc státu je jako plivnutí do moře, řekla o 270 milionech šéfka potravinářů
idnes.cz | 10:39:00
Ministerstvo zemědělství jako úspěch odprezentovalo na začátku týdne pomoc ve výši 270 milionů korun. Tyto peníze získá stát od Evropské unie, úřad uvedl, že je přerozdělí mezi chovatele prasat a pěstitele jablek. Taková pomoc je jako plivnutí do moře, sektor by potřeboval takové částky, ale místo korun v eurech, řekla ve středu na tiskové konferenci prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová.


Varšava si předvolala ruského velvyslance, chce vyhostit na 40 diplomatů
idnes.cz | 10:32:00
Polské ministerstvo zahraničí si ve středu předvolalo ruského velvyslance Sergeje Andrejeva. Podle neoficiálních informací serveru Onet.pl se Varšava chystá vyhostit ze země kolem čtyřiceti ruských diplomatů, které podezírá ze špionáže. Z Moskvy už zaznělo, že v případě vyhoštění diplomatů přijme ruská diplomacie odvetné kroky.


Zdrogovaný zloděj nadával strážníkům, jednoho pak povalil a škrtil
idnes.cz | 10:16:00
Na dvojici mužů, která se hádala u bankomatu, narazila hlídka městské policie v Praze. Agresor se tam neúspěšně snažil ukrást druhému muži peníze, svůj hněv následně obrátil i proti hlídce.


Klientům Sberbank svitla naděje. Peníze v advokátní úschově mají vyšší limit
idnes.cz | 10:13:00
Klientům, kterým zůstaly peníze na účtech notářské úschovy nebo advokátní správy ve Sberbank, mají podle zákona o bankách nárok v oprávněných případech na odškodnění až do dvojnásobku obvyklého limitu. Ve Sněmovně to ve středu řekl ministr financí Zbyněk Stanjura.


Češi pomáhají i psím uprchlíkům. Ti se kvůli zákazu hromadí na hranicích
idnes.cz | 10:00:00
Z Ukrajiny do Česka uprchly už statisíce lidí. Mnozí si s sebou přivezli i svého psa nebo kočku, které nemohli ve válkou zbídačené zemi zanechat. V Česku přitom začíná být problém najít ubytování pro lidi, natož pro jejich čtyřnohé kamarády. A také zajistit nařízenou veterinární péči, což je možná největší problém.


Ač má Jičín východní obchvat, náklaďáky trápí obce dál. Žádají zákaz
idnes.cz | 09:55:00
Východní obchvat Jičína výrazně ulevil tamním obyvatelům od dopravy směřující na Semily. Ani kratší cesta však některým řidičům kamionů nestačí a dál jezdí po silnici třetí třídy od Úlibic přes Radim a Soběraz do Těšína a Železnice. Místní si na to stěžují.


Hra na oliheň je o síle lásky, myslí si hvězda seriálového hitu
idnes.cz | 08:20:00
Hra na oliheň je nejúspěšnějším počinem Netflixu. Stále se těší velkému zájmu diváků a společnost nedávno potvrdila natáčení druhé série. Jihokorejský seriál, který je primárně antikapitalisticky laděný, má ale pro Jung Ho-Yeon, představitelku hlavní ženské role, ještě hlubší význam.


Vedli jsme ho v souladu s výchovou samurajů, říká maminka Miraie Navrátila
revue.idnes.cz | 11:01:00
Zpěvák Mirai Navrátil (29) má dva mladší bratry. Proto jeho maminka Mami (59) říká, že se těší na budoucí snachu, aby se jí splnilo přání mít v rodině holčičku. Oba v rozhovoru pro Magazín DNES promluvili nejen o hudbě a Japonsku.


Mírová mise NATO na Ukrajině by vedla ke konfrontaci s Ruskem, prohlásil Lavrov
iHned.cz | 10:40:00
Vyslání mírových sil NATO na Ukrajinu by vedlo k přímé konfrontaci mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí. Prohlásil to ve středu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Obvinil také Spojené státy z údajného maření „obtížných“ rozhovorů...


Nepřesvědčivé výsledky vedly Sotio k zastavení jednoho z projektů léků proti rakovině na míru
iHned.cz | 09:10:00
Biotechnologická společnost Sotio Biotech ze skupiny PPF vzdává vývoj léků DCVAC na rakovinové nádory prostaty, vaječníků a plic. Léčebné výsledky nebyly přesvědčivé. Vývoj dalších léků ale pokračuje. Napsal to ve středu server Seznam Zprávy,...


Kdy se dočkáme „nového“ Etherea? Dvojka na trhu se chce zbavit těžařů a snížit spotřebu elektřiny o 99,9 procenta
iHned.cz | 08:00:00
Síť Ethereum, po bitcoinu druhý největší a nejznámější kryptoprojekt na světě, čeká zásadní upgrade. Pokud vše půjde podle plánu, měla by ještě letos skončit neekologická a často kritizovaná těžba etherů a celý systém přejde na tzv. koncept...


Mně nastydnou implantáty, zapnete mi podprsenku? Opilá žena napadla záchranáře a obtěžovala policisty
blesk | 11:11:00
Opilá třiačtyřicetiletá žena z Broumova na Náchodsku napadla na Nový rok záchranáře, kteří se jí snažili pomoc. Kopala je, škrtila i slovně urážela. Oba zdravotníci pak skončili na neschopence. Problémy se ženou měli i přivolaní policisté. Těm se nakonec podařilo ji odvézt do nemocnice a následně do protialkoholní záchytné stanic. Agresorce nyní hrozí až pětileté vězení.


Dagmar Havlová oslavila 69. narozeniny: Nečekané překvapení, které ji nabilo!
blesk | 11:05:00
Někdejší první dáma Dagmar Havlová včera oslavila 69. narozeniny. Od rána jí přicházely desítky gratulací od nejbližších, přátel, nebo kolegů, ale sama slavit v plánu neměla. Ale nakonec ji přemluvily kamarádky a po obědě vyrazila na dámský dýchánek, kde se představovala nová módní kolekce. 


Průlom ve vyšetřování pádu letadla v Čině. Záchranáři našli první černou skříňku
blesk | 11:03:00
V troskách letadla aerolinek China Eastern, které v pondělí havarovalo se 132 lidmi na palubě v horách na jihu Číny, našli záchranáři první ze dvou černých skřínek. Je silně poškozená a zatím není jasné, zda obsahuje záznamy letových údajů, nebo nahrávku zvuku z pilotní kabiny. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odkazem na tiskovou konferenci vyšetřovatelů nehody.


Družstvo na Jihlavsku zasáhl ničivý požár: Zraněná pracovnice, hasiči a milionová škoda
blesk | 11:01:00
V části města Polná na Jihlavsku Janovice likvidovali hasiči v úterý požár kravínu v zemědělském družstvu. Při požáru se zranili dva hasiči a zaměstnankyně družstva. Škodu hasiči vyčíslili na pět milionů korun. Informovala mluvčí hasičů Petra Musilová.


Mírové síly na Ukrajině povedou k válce s NATO, vyhrožuje Lavrov. Jednání o příměří drhnou
blesk | 10:22:00
Vyslání mírových sil NATO na Ukrajinu by vedlo k přímé konfrontaci mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí. V Moskvě to dnes prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Obvinil také Spojené státy z údajného maření "obtížných" rozhovorů mezi Ruskem a Ukrajinou.


Divočina na oslavě „80" Karla Vágnera: Heidi Janků na stole i Babiš po návratu z IKEMU!
blesk | 10:11:00
Na narozeninové párty známého muzikanta Karla Vágnera, který 22. března oslavil kulaté osmdesátiny, to skutečně žilo. Byla to totiž velká společenská akce, u níž platilo, že kdo na ní nebyl, jako by nebyl vůbec! Sešla se zde celá řada osobností (nejenom) hudebního světa a všichni to pořádně rozjeli.


Britský mladík (19) odjel bojovat na Ukrajinu. Válku zná jenom z počítačových her!
blesk | 10:10:00
Mnoho zahraničních dobrovolníků se přihlásil do boje proti ruské invazní armádě na Ukrajině. Většina z nich už ovšem má nějaké předchozí bojové zkušenosti, popřípadě alespoň ví, jak zacházet se zbraní. To ovšem není případ devatenáctiletého Brita, který odjel, aby se připojil k ukrajinské armádě. Jedinou „zkušenost“, kterou s válčením má, získal díky známé videohře Call of Duty. Není divu, že teď jeho matka o něj má veliký strach. 


Sebastianek zaskočil maminku, překotně se dral na svět: Po půl roce přijel s rodiči poděkovat záchranářům
blesk | 10:05:00
Má půl roku a dělá svým rodičům jen radost. Loni na podzim je ale malý Sebastianek pořádně zaskočil, na svět se totiž dostal takzvaným překotným porodem. Vše ale dobře dopadlo a chlapeček společně s rodiči nyní přijeli na záchranářskou stanici v Mikulově poděkovat těm, kteří mu pomohli na svět.    


Хроника войны в Украине: 22 марта - Россия сбросила фосфорные бомбы на Краматорск
blesk | 10:01:00
Последнее новости о событиях в Украине. Blesk.cz публикует хронику на русском языке, чтобы передать реальную картину происходящего. Русскоговорящие читатели теперь могут узнать, что на самом деле происходит в Украине. Blesk.cz publikuje nejnovější zprávy o válce na Ukrajině v ruštině, aby pomohl šířit nezkreslený obraz toho, co se na Ukrajině skutečně děje.


Upečte velikonoční »mechovou« roládu: Recept krok za krokem!
blesk | 09:49:00
Velikonoce se blíží a my máme tip, jak si čekání na nejkrásnější jarní svátky užít. Upečte rodině stylovou mechovou roládu! Rozjasní sváteční stůl a přiblíží jaru o trochu blíž, i přesto, že není tradičním velikonočním moučníkem.


Patří Rusko do klubu zemí G20? Vykopnout jen tak nejde, Putin chce jet na summit
lidovky.cz | 11:49:05
V souvislosti s válkou na Ukrajině sílí hlasy, aby bylo Rusko vyloučeno ze skupiny největších světových ekonomik G20. Ukončit mu členství navrhuje například Polsko. V listopadu se bude v Indonésii konat summit zástupců členských zemí a Moskva už oznámila, že se ho ruský prezident Vladimir Putin hodlá zúčastnit. Vyhození Ruska zřejmě nebude jednoduché, země už se navíc zastala Čína.


V italských Benátkách vyschla část kanálů, hoteliéři rozdávají vodní pistole na racky
lidovky.cz | 11:05:00
Benátky zaznamenávají velmi nízkou úroveň hladiny moře, což vede k vysychání jejich kanálů. Mohou za to nízké srážky a vysoký tlak, který má vliv na nízký příliv. Nízká úroveň vody sice může pomoci historickým budovám, ve městě však způsobuje dopravní problémy. A nikterak neovlivňuje drzost racků. Někteří hoteliéři začali rozdávat svým zákazníkům vodní pistole, aby ptáky mohli odstrašit.


‚Až se za ten luxus stydím.‘ Lyžařský areál Bukovel se stal úkrytem bohatších Ukrajinců
lidovky.cz | 10:21:00
Od propuknutí války má ukrajinské lyžařské středisko Bukovel, ležící daleko od ruského bombardování, zvláštní klientelu. Pobývají zde movití Ukrajinci, jejichž města se proměnila v bojiště, a hledají zde své místo v boji proti ruské invazi. Lanovky nejsou v provozu, z reproduktorů se ozývají nařízení o nočním zákazu vycházení a zástupci hotelů se denně setkávají na krizové schůzce.


Car Alexandr II. pozval Čechy na Volyň. Výbuch Černobylu či války je nutí k návratu
aktuálně.cz | 11:43:05
"Když je v silách člověka pomoci, tak nemůže odmítnout ty, kteří ji potřebují," říká koordinátorka pomoci potomkům volyňských Čechům.


Sobotka: Nevěřím Zemanově otočce. Spolu s Babišem kvůli Rusku likvidovali ministry
aktuálně.cz | 11:29:00
V pořadu ČT Fokus Václava Moravce prohlásil, že oba zná moc dobře na to, aby jejich současnou kritiku Putinova vpádu na Ukrajinu bral vážně.


Našla se první černá skříňka zříceného čínského letadla, je silně poškozená
aktuálně.cz | 11:14:38
Záchranáři pročesávali hustě zalesněné svahy a pátrali za pomoci ručního nářadí, psů a dronů po případných přeživších a po černých skříňkách.


Disident: Běloruská sabotáž vlaků je pro Rusko obrovská ztráta, je na nich závislé
aktuálně.cz | 10:29:02
Běloruští železničáři a opozičníci částečně sabotovali vlakové spojení na Ukrajinu.


Konec snu. PPF zastavila jeden ze svých nejstarších projektů hledání léku na rakovinu
aktuálně.cz | 09:46:33
PPF vzdává vývoj léků DCVAC na rakovinové nádory prostaty, vaječníků a plic. Léčebné výsledky nebyly přesvědčivé. Vývoj dalších léků ale pokračuje.


Schäferův dárek na rozloučenou: Chce, aby v Česku stála koncernová gigafactory
aktuálně.cz | 09:28:17
Dosluhující šéf Škody Thomas Schäfer si přeje, aby v Česku vznikl koncernový závod na bateriové články. Řekl to Frankfurter Allgemeine Zeitung.


Ukrajinský dodavatel Škody obnovil produkci, kvůli výpadku stála výroba Enyaqu
Auto.cz | 11:50:00
Ukrajinský dodavatel kabelových svazků pro Škodu Auto tento týden obnovil výrobu. Kvůli výpadku produkce způsobeném válkou se zastavila výroba elektrického modelu Enyaq a to samé hrozilo i u modelů Scala a Kamiq. Na tiskové konferenci Škody o obnovení výroby informoval člen představenstva pro oblast nákupu Karsten Schnake.


Audi pracuje na mini e-tronu GT. Bude se jmenovat TT?
Auto.cz | 10:53:00
Ikonický model je s námi již od roku 1998. Automobilka již dávno potvrdila, že tak jak známe Audi TT dnes, se po ukončení produkce současné generace dále nabízet nebude. Není však vyloučeno, že bude značka TT, akorát ve zcela odlišném pojetí, pokračovat.


Automobilky redukují nabídku výbav, laciné verze vypouštějí
Auto-iDNES.cz | 12:00:00
Krize v dodávkách automobilových dílů, především čipů, přinesla nejen prodloužení dodacích lhůt a zvýšení cen, ale odstartovala i další trend – omezování výbav. Budoucností jsou akční pakety.


Varná deska dělá kuchyň kuchyní, tak která patří do té vaší?
Kurzy.cz | 11:47:18
Kuchyň je místnost určená k vaření skvělého jídla a bez kvalitní varné desky uvařit chutný pokrm zkrátka nejde. Taková varná deska je jedním z nejdůležitějších spotřebičů kuchyně, a proto by se její výběr neměl rozhodně zanedbávat.


Příspěvek na ubytování uprchlíků z Ukrajiny by stát měl vyjít maximálně na 2,5 mld. Kč. Vláda ale zřejmě bude muset nabídnout více než 3000 Kč na hlavu
Kurzy.cz | 11:39:20
Vláda dnes projedná příspěvek lidem v ČR na ubytování uprchlíků z Ukrajiny. Příspěvky by podle návrhu příslušného opatření měly být vypláceny zhruba od poloviny dubna, a to za období už od začátku března.


JAP225 (23.03.2022) - Graf dne
Kurzy.cz | 11:20:59
Akcie v asijsko-pacifickém regionu po silném růstu na Wall Street včera posílily. Japonský Nikkei 225 (JAP225) byl nejvýkonnějším v regionu se ziskem 3 %. Index těžil z celkového zlepšení nálad zaznamenaného na globálních trzích. Objevily se však zpráv...


ETH překonává BTC z hlediska tempa růstu
Kurzy.cz | 11:17:03
Ethereum v úterý prudce vzrostlo nad 3 000 USD. Mince za posledních 24 hodin vzrostla o 3 % a za poslední týden přidala 16 %. V době psaní tohoto článku se altcoin obchodoval za 3 009,76 USD.


Investiční pozice ČR vůči zahraničí a zahraniční zadluženost – komentář (23.3.2022)
Kurzy.cz | 11:16:47
k 31. 12. 2021 Společně s údaji investiční pozice a zadluženosti České republiky vůči zahraničí k 31. 12. 2021 jsou zveřejněny aktualizované údaje za předchozí čtvrtletí let 2021 a 2020. Revidované údaje zohledňují především výsledky ročního...


Británie - inflace v únoru poskočila na 6,2%, překonala odhady a je nejvýše od r. 1992
Kurzy.cz | 11:14:51
Inflace ve Velké Británii v únoru dále stoupla na 6,2% v meziročním srovnání, což je nejvýše od března 1992. Trh počítal s růstem z lednových 5,5% pouze směrem k 5,9%.V meziměsíčním srovnání inflace rostla o 0,8% oproti trhem očekávanému posunu o 0,6%.


Pavel Blažek oceňuje iniciativu Soudcovské unie nepodávat žaloby na zmrazení platů soudců
Kurzy.cz | 11:14:14
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek oceňuje iniciativu předsedy Soudcovské unie Libora Vávry nepodávat žaloby na zmrazení platů soudců. Koncem února rozeslal předseda Soudcovské unie Libor Vávra všem soudcům dopis, ve kterém je vyzval, aby se ozvali...


Nezaměstnanost v Karlovarském kraji k 28. 2. 2022 podle MPSV
Kurzy.cz | 11:14:13
Úřad práce v Karlovarském kraji evidoval na konci února 2022 celkem 8 626 uchazečů o zaměstnání, z toho 7 942 dosažitelných. Karlovarský kraj vykazoval třetí nejvyšší podíl nezaměstnaných (4,25 %) v rámci celé ČR. Na 1 volné pracovní místo připadalo 1,...


Sazby mohou jít značně nad 5 procent, navzdory válečnému riziku - Viceguvernér Mora
Kurzy.cz | 10:56:00
Česká republika bude pravděpodobně muset zvýšit úrokové sazby značně nad 5 procent, aby zpomalila inflaci, i když válka na Ukrajině představuje rizika pro hospodářský růst v Evropě.


Spotřebitelská důvěra v eurozóně zřejmě poklesla v důsledku negativních ekonomických dopadů války na Ukrajině
Kurzy.cz | 10:50:25
Spotřebitelská důvěra v eurozóně zřejmě poklesla v důsledku negativních ekonomických dopadů války na Ukrajině. Avšak například v porovnání s příchodem pandemie, kdy se index spotřebitelské důvěry propadl během dvou měsíců o 15,5 bodů, očekáváme mírnější&h


Materiály na jednání vlády dne 23. března 2022
Kurzy.cz | 10:45:00
K projednání bez rozpravy: Bod č. 5: Hodnocení předpokládaného vývoje systému veřejného zdravotního pojištění na základě návrhů zdravotně pojistných plánů 2022 činných zdravotních pojišťoven Pro informaci: Bod č. 7: Informace o záměru učinit výdaj v...


Americké akcie uzavřely výše, Dow Jones si připsal 0,74 %
Kurzy.cz | 10:37:03
Dow Jones uzavřel na newyorské burze růstem o 0,74 % na měsíční maximum, S&P 500 vzrostl o 1,13 % a NASDAQ Composite o 1,95 %. Společnost Boeing Co byla dnes nejvýkonnější mezi složkami indexu Dow Jones, vzrostla o 5,11 bodu neboli 2,75 % a uzavřela na&he


Nezaměstnost v Polsku stagnuje
Kurzy.cz | 10:32:58
Míra nezaměstnanosti byla i v únoru podle očekávaní trhů na úrovni 5,5 % jako v lednu.


Projev předsedy vlády Petra Fialy v Poslanecké sněmovně k dopadům ruské vojenské agrese na Ukrajině na občany České republiky - VIDEO
Kurzy.cz | 10:07:49
Fiala v PS k dopadům ruské vojenské agrese na Ukrajině


Studium na MU nabízí příležitosti a je investicí do budoucna
Kurzy.cz | 09:59:56
Studium na MU je jako mít blízkou rodinnou základnu, ale přitom mít mezinárodní dosah, kontakty a neomezené možnosti. Stačí jen mít ambice a touhu se zapojit.


Icahn: Možnost recese je velmi reálná. Inflace je hrozná věc, když se příliš rozjede
Kurzy.cz | 09:51:58
Renomovaný a uznávaný aktivistický investor Carl Icahn včera uvedl, že do budoucna pohlíží spíše negativně a možnost recese vidí jako velmi vysokou. Hlavním rizikovým respektive negativním faktorem pro celkový ekonomický vývoj je inflace.


Jak vybrat vhodnou sekačku
Kurzy.cz | 09:51:19
Při výběru té správné travní sekačky hraje důležitou roli mnoho faktorů. Nejdříve je dobré si odpovědět na to, kolik času budete moci věnovat údržbě trávníku, jak velký trávník budete sekat, a v neposlední řadě – kolik peněz do sekačky jste ochotni&hellip


USD může ztratit status rezervní měny
Kurzy.cz | 09:42:45
Americký dolar prochází těžkými časy, zejména uprostřed geopolitické krize. Kvůli agresivní sankční politice americké vlády zvažuje mnoho zemí alternativy k americkému dolaru. Hlavními rivaly jsou euro a jüan, který se již nějakou dobu snaží získat lesk&h


Bankovní záruky pomohly 133 cestovním kancelářím - o pokračování podpory se jedná
Kurzy.cz | 09:29:15
Národní rozvojová banka, a.s. (NRB) počítá s vydáním záruk cestovním kancelářím jen za letošní rok v celkové částce dosahující 200 mil. Kč. O pokračování a dalším možném financování titulu Záruka CK se jedná.


Ranní shrnutí (23.03.2022)
Kurzy.cz | 09:21:58
Americké indexy zakončily včerejší obchodování výše, když obchodníci přehlédli hrozící rychlejší utahování Fedu. S&P 500 si připsal 1,13 %, Dow Jones se posunul o 0,74 % výše a Nasdaq vyskočil o 1,95 %. Russell 2000 získal 1,08 %


Také akcie v Asii...


Indexy pokračují v umazávání ztrát
Kurzy.cz | 08:34:08
Největší zotavení včera předvedly akcie technologického sektoru.


Ukliďme svět 2022 - v Česku už potřicáté.
Kurzy.cz | 01:00:00
Český svaz ochránců přírody (ČSOP) letos opět pořádá dobrovolnické akce Ukliďme svět. Hlavní jarní úklidový termín je tuto sobotu 26. března. Černé skládky však tisícovky dobrovolníků budou uklízet po celý rok. Jubilejnímu třicátému ročníku akce Ukliďm...


Hradec Králové: Městská policie mění vybavení, budou nové zbraně i auta
Kurzy.cz | 12:00:48
Novými služebními vozy a střelnými zbraněmi budou v příštích týdnech disponovat hradečtí strážníci. Stávající vybavení bylo již nevyhovující a pouhá repase by byla příliš nákladná. Radní proto v březnu schválili dodávky jedné stovky zbraní a dvou novýc...


V Americe vloni přibyl více než milion nových milionářů. Na ekonomickém růstu profitovali především ti vůbec nejbohatší
Euro | 08:02:54
Rostoucí americká ekonomika a zvyšující se ceny nemovitostí nebo kryptoměn, to jsou faktory, které v uplynulém roce v USA vygenerovaly přes milion nových dolarových milionářů. Vzrostl také počet lidí s majetkem vyšším než 25 milionů dolarů, a to o 18 procent. Mírně se rovněž rozrostl klub takzvaných ,masově bohatých‘ investorů s majetkem v rozmezí 100 tisíc až jeden milion dolarů. Na druhou stranu se prohloubily rozdíly mezi nejbohatšími a chudší vrstvou Američanů.


Češi společně s Francouzi vyvinuli jednu z prvních 400Gb akceleračních síťových karet
lupa.cz | 13:07:17
Českému akademickému sdružení CESNET se společně s francouzským podnikem Reflex CES podařilo vyvinout jednu z prvních FPGA akceleračních karet s rychlostí 400 Gb/s. Postavená je pro přesné monitorování sítě a pro aplikace zajišťující bezpečnost síťové infrastruktury.


Počet útoků z čínských IP adres na Česko se po invazi na Ukrajinu zvýšil o 230 procent
lupa.cz | 12:53:35
Na Českou republiku se po invazi Ruska na Ukrajinu zvýšil počet kybernetických útoků vedených z čínských IP adres o 226 procent. Na země v rámci NATO je růst 116 procent. V analýze to uvedla izraelská kyberbezpečnostní společnost Check Point.


Polské Allegro expanduje do Evropy, funguje i pro obchodníky či zákazníky z Česka
lupa.cz | 10:54:21
Největší polský e-commerce hráč Allegro rozšířil své aktivity na celý evropský trh. Online tržiště spustilo na doméně Allegro.com (která v podstatě jen přesměrovává na polskou doménu) služby v angličtině pro všechny trhy v Evropské unii. Nakupovat zde mohou i čeští uživatelé a prodávat své zboží čeští obchodníci, oznámila firma v tiskové zprávě.


Eura a dolary už nechceme. Za plyn pro Evropu chceme jedině rubly, prohlásil Putin
Hospodářské noviny | 10:40:00
Rusko už za plyn určený pro Evropu nebude brát eura ani dolary, platby se chystá požadovat v rublech. Oznámil to ve středu prezident Vladimir Putin. Opatření se podle něj týká zemí, které Rusko nepovažuje za přátelské a které proti Rusku zavádějí...


Ruský plyn jen za rubly. Dolary ani eura nepřijímat, nařídil Putin
idnes.cz | 13:55:00
Rusko už za plyn určený pro Evropu nebude brát eura ani dolary, platby se chystá požadovat v rublech. Oznámil to ve střed prezident Vladimir Putin. Opatření se podle něj týká zemí, které Rusko nepovažuje za přátelské a které proti Rusku zavádějí tvrdé ekonomické sankce.


‚Roky blahobytu skončily.‘ Při vstupu na památky si připlatíme až o 30 korun
idnes.cz | 13:46:00
Nová turistická sezona začíná 1. dubna. Už teď je jisté, že vstupné na státních památkách bude zdražovat. Zvýšení se bude pohybovat od desíti do třiceti korun. Národní památkový ústav (NPÚ), který stovku státních hradů, zámků a dalších objektů spravuje, to zdůvodnil nižšími výnosy z návštěvnosti během dvou pandemických let i růstem cen za energie.


Muž našel na poli funkční britské letecké pumy, zlikvidoval je pyrotechnik
idnes.cz | 13:36:00
Čtyři plně funkční zápalné letecké pumy britské armády našel na poli muž v Chebu. Naštěstí s nimi nijak nemanipuloval a hned zavolal policii. Ta na místo rychle vyslala pyrotechnika.


To je lež. Úřad práce vyvrací, že je pro uprchlíky a na Čechy se nedostává
idnes.cz | 13:13:00
Úřad práce se ohradil proti šíření nepravdivých tvrzení, že kvůli náporu uprchlíků přestal poskytovat své služby českým žadatelům. Zdůraznil, že dál funguje a vyřizuje pro klienty agendu dávek a zaměstnanosti. S vyvracením nepravdivých zpráv chtějí podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly pomáhat i odbory.


Vyhozený muž se vrátil s kamarádem a účastníky party zbili, dostali podmínky
idnes.cz | 13:11:00
Podmíněné tresty přijali dva násilníci z Orlickoústecka, kteří napadli na zahradní party několik účastníků oslavy. Způsobili jim četná zranění. Byli za to obžalovaní z výtržnictví a těžkého ublížení na zdraví.


Rusko rozleptává běloruskou armádu. Vysává dobrovolníky, ostatní vyšetřuje
idnes.cz | 13:00:00
Ruský prezident Vladimir Putin se snaží vtáhnout Bělorusy do války s Ukrajinou, slibuje jim peníze a výcvik na ruských vojenských univerzitách. Podle ukrajinské vojenské rozvědky chtějí Rusové vysát z běloruské armády dobrovolníky, s oficiální účastí Minsku na konfliktu s Ukrajinou se tak zřejmě počítá méně.


Zájem o řopíky neutichá. Jako bunkr už dnes ale dobře neposlouží
idnes.cz | 13:00:00
Stát postupně rozprodává prvorepublikové opevnění a zájem mezi veřejností je stále vysoký. Železobetonové bunkry se mnohdy v aukcích prodávají i za dvojnásobně vyšší cenu, než za kterou byly původně nabízeny. Dnes by však stavby ochranu neposkytly, nejsou v dobrém stavu a moderním zbraním by nestačily. Přestavět je k jiným účelům ale také není jednoduché.


Zvolí si Češi prezidentku? Veřejnost je tomu nakloněna, ukazuje průzkum
idnes.cz | 12:49:00
Českem dlouhodobě cloumá otázka, zda jsme připraveni zvolit si ženu do čela země. Většina Čechů je pro. Veřejnosti se zamlouvá slovenská prezidentka Čaputová. Ideální charakteristiky se dlouhodobě nemění. Patří mezi ně reprezentativní vystupování, nezávislost, respekt v zahraničí, či morální autorita. Uškodit může naopak členství v KSČ.


Opilci z legrace pověsili kamaráda na řeznický hák, muž se málem udusil
idnes.cz | 12:30:00
V boj o život se zvrtla pitka ve vesnici na Berounsku. Kamarádi notně posilnění alkoholem se totiž rozhodli pověsit jednoho z nich na řeznickou trojnožku s hákem. Muž přitom upadl do bezvědomí a málem se udusil. Případem se zabývají policisté.


Nacismus máš v sobě ty a ne Češi, vzkazuje česká sci-fi ikona Lukjaněnkovi
idnes.cz | 12:18:00
Ostrá slova ruského spisovatele Sergeje Lukjaněnka o českém nacismu odsoudil v otevřeném dopise nejprodávanější český sci-fi autor František Kotleta. „Je to zahořklý dědek, který si pustí televizi a opakuje, co v ní slyší,“ řekl iDNES.cz spisovatel, který píše ve stejném žánru jako Lukjaněnko.


Ruští generálové riskují v první linii. USA tápou, kdo chaotickou invazi řídí
idnes.cz | 12:00:00
USA nevědí, kdo velí ruské invazi na Ukrajině. Podle analytiků dosavadní pomalý a chaotický postup naznačuje, že ruská armáda nemá žádného hlavního velitele, který by koordinoval postup jednotlivých složek. Aby zajistili vykonání příkazů, jsou generálové přítomni v první linii, kvůli čemuž ale umírají.


Muž najatý na vraždu promluvil při výslechu kvůli krádežím, bude svědčit
idnes.cz | 11:56:00
Zásahová jednotka si došla pro osmapadesátiletého muže z Náchodska, který připravoval vraždu třiatřicetiletého muže i jeho blízkých kvůli neshodám majetkového charakteru. Recidivistovi nabídl finanční výhody a vybavil ho střelnou zbraní, ovšem ten vše oznámil policistům, když ho vyslýchali kvůli jiným deliktům.


Zhubnutí považuji za pozitivní efekt Survivora, vtipkuje Tomáš Zástěra
revue.idnes.cz | 13:30:00
Když šel do reality show Survivor, netušil, jaký dopad to bude mít na jeho popularitu. Diváci si Tomáše Zástěru (42) zamilovali, což se odrazilo i na ohromném nárůstu sledujících na Instagramu, kde má už téměř 140 tisíc fanoušků. Moderátor Leoš Mareš si z kolegy dělal legraci, že se z něj stal influencer.


Psal, dokud se nevrátí rakovina. Tóibín získal cenu za román o Thomasi Mannovi
bleskove.cz | 13:40:00
Podklady shromažďoval 15 let. Sotva dokončil první kapitoly, doktoři mu diagnostikovali rakovinu.


Kým být, s kým být? Třicátnice Julie se hledá ve filmu Nejhorší člověk na světě
bleskove.cz | 11:56:00
Netápe jen v tom, čemu by se měla věnovat. Stejně nejistá je ohledně toho, s kým žít.


Konflikt na Ukrajině zvyšuje cenu potravin. Může se to stát rozbuškou sociálních nepokojů v Africe i na Blízkém východě
iHned.cz | 12:40:00
Vysokoškolský učitel Fadia Hamieh z Libanonu si všiml, že z pultů tamních prodejen už na začátku března zmizela mouka. Cena chleba navíc vzrostla o 70 procent. Kvůli tomu jeho rodina musí šetřit. „Pokaždé když jdu nakoupit věci pro moji...


Vzdejme se snu o naší imaginární jaderné energetické budoucnosti. Řešením jsou obnovitelné zdroje
iHned.cz | 11:56:00
Ruská agrese proti Ukrajině zdůraznila již existující všeobecný konsenzus, že energie z fosilních paliv nemá budoucnost a je nutné ji nahradit, což se týká zejména produkce elektřiny. Zdá se, že u nás panuje poměrně široká shoda na tom, že je sice...


Polsko rázně vyhostilo 45 ruských diplomatů. Byli to špioni, tvrdí
blesk | 13:35:00
Polsko v koordinaci se spojenci rozhodlo o velmi výrazném snížení počtu diplomatických pracovníků na ruském velvyslanectví ve Varšavě. Zemi opustí celkem 45 lidí s různými diplomatickými statusy, uvedl dnes podle agentury PAP mluvčí ministerstva zahraničí Lukasz Jasina. Vyhoštění Rusové podle něj musí odjet do pěti dnů. Mluvčí polského ministra pověřeného koordinací tajných služeb Stanislaw Žaryn dříve novinářům sdělil, že polská kontrarozvědka ABW identifikovala 45 ruských diplomatů podezřelých ze špionáže.


Prima zařízla seriál z vojenského prostředí: 1. Mise končí!
blesk | 13:35:00
Válka na Ukrajině zasadila smrtící úder i sledovanosti 1. MISE. Kdo by se chtěl v době válečného konfliktu koukat na seriál z vojenského prostředí? Televize Prima se proto rozhodla v tichosti ukončit tento projekt. Podle zjištění deníku Aha! se už chystá náhrada!


Nestlé po tvrdé kritice přeci jen omezí obchody v Rusku. O jaké pochutiny Moskva přijde?
blesk | 13:09:00
Švýcarský potravinářský gigant Nestlé výrazně omezí své obchodní aktivity v Rusku, zastaví tam například prodej značek KitKat a Nesquik. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Firma dnes také uvedla, že v Rusku se teď soustředí na dodávky důležitých potravin, jako je dětská výživa, a že nepředpokládá, že by v této zemi v dohledné době vytvářela zisk.


Dálnici D5 uzavřela vážná nehoda: Jeden člověk byl zaklíněný, na místě zasahoval vrtulník
blesk | 12:55:00
Na dálnici D5 se ve středu před polednem stala vážná nehoda osobního auta a kamionu. Jeden člověk byl zaklíněný, na místě zasahoval i záchranářský vrtulník. Osobák skončil úplně zdemolovaný, srážka si vyžádala dva zraněné.


Oživování leteckého provozu v Praze: V létě se z Ruzyně bude létat do 147 destinací
blesk | 12:46:00
Během letní sezony, která potrvá od konce března do konce října, nabídne pražské letiště Václava Havla přímé lety do 147 destinací. Budou mezi nimi i nová spojení do New Yorku nebo Rijádu, u řady dalších míst přibudou frekvence letů. Letecké linky bude zajišťovat celkem 58 dopravců. Dnes to oznámilo Letiště Praha. Proti loňsku je letošní letní letový řád početnější i bez Ukrajiny a Ruska o 19 míst. Před krizí se v létě létalo z Prahy do 190 lokalit.


Prsní vložka a »drdol hrůzy«! Tereza Ramba ukázala, jak kojí v zákulisí
blesk | 12:45:00
Herečka Tereza Ramba (32), za svobodna Voříšková, v poslední době propaguje své nové tepláky, kde jen může. Teď se v nich ukázala v trochu jiném světle, ne jen na vyumělkovaných fotkách jako z katalogu: S prsní vložkou v ruce, dítětem na prsu a s „drdolem hrůzy“! Jen o něco dříve, než měla vystoupit na jevišti.


Dvojí rána pro Putinovu dceru: Rozvod s boháčem! A otcova válka jí překazila podnikání
blesk | 12:44:00
Nejstarší dcera ruského prezidenta Vladimira Putina Maria Voroncovová Faassenová (36) se údajně rozešla se svým manželem, bohatým nizozemským podnikatelem Jorritem Faassenem. Informoval o tom editor nyní již zakázaného ruského investigativního listu The Insider Roman Dobrochotov. Lékařka Maria směřovala k otevření elitního zdravotnického centra pro boháče ze zahraničí, její ambiciózní plány ale zmařila otcova invaze na Ukrajinu.


Koupání v moři podceňujeme: Jak na zákeřné proudy a další nástrahy?
blesk | 12:43:00
Léto u moře je pro řadu Čechů synonymem pohodové dovolené. A řada z nás k moři přistupuje stejně, jako by to byl velký slaný rybník. To vás ale může stát i život. V moři totiž hrozí i řada nebezpečí, která není radno podceňovat.


Psí kamarád na útěku před válkou: Sherlock pomohl Viktorii s dcerou (11) přežít náročnou cestu
blesk | 12:37:00
Třicetiletá uprchlice Viktorie se svěřila s tím, jak jí ochromenou strachem a její jedenáctiletou dceru udržoval při smyslech a v teple corgi Sherlock, když prchaly před ruskými zvěrstvy z ukrajinské Oděsy do slovenského exilu. Psí parťák je uklidňoval a zahříval.


Opuštěná holátka v jarní přírodě: Co dělat, když najdete mládě?
blesk | 12:13:00
Nastalo jaro a příroda se probouzí. Ptáci se vracejí ze zimovišť a lesní zvěř přivádí na svět mláďata. Při svých procházkách přírodou na ně můžete narazit. Víte, jak se zachovat?


V Neratovicích hořel byt: Žena a dvě děti se nadýchaly kouře, záchranáři aktivovali traumaplán
blesk | 12:11:00
Ve středu kolem desáté hodiny ranní došlo ve středočeských Neratovicích k požáru bytu v rodinném domě. Záchranáři ošetřili dvě děti a dospělou ženu, všem museli zajistit dýchací cesty a následně je přepravili do pražských nemocnic. Okolnosti vzniku požáru nejsou zatím známy.


Smutná narozeninová oslava Haliny Pawlowské: Dostala sice čtyři dortíky, ale rodina marodí!
blesk | 12:00:00
Zatímco Karel Vágner (80) slavil své narozeniny připadající na 22. březen ve velkém stylu, oslava spisovatelky Haliny Pawlowské (67), která byly o den dříve, byla podstatně skromnější. Ne tedy, co se počtu dortů týče, ale v rámci rodiny. Skolila je totiž nemoc!


Spor exhejtmana Ratha s bratrem o dědictví pokračuje. Případ posoudí Městský soud v Praze
ČT24 | 13:12:59
Spor o dědictví mezi bývalým středočeským hejtmanem Davidem Rathem a jeho bratrem pokračuje. Michal Rath se odvolal proti lednovému rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 6, podle kterého zdědil bývalý politik David Rath všechen majetek po svém otci Ratmírovi oprávněně. Informaci ČT zjistila z justiční databáze. 


Vláda chce prodloužit nouzový stav. Rakušan navrhne další tři měsíce
ČT24 | 11:08:27
Na středečním zasedání bude vláda probírat návrh ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) na prodloužení nouzového stavu, který platí od 4. března. Podle vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) kabinet požádá Poslaneckou sněmovnu o prodloužení na víc než třicet dní. Rakušan potvrdil, že navrhne prodloužení o devadesát dní. Kabinet bude schvalovat také výši příspěvku pro domácnosti, které ubytují ukrajinské uprchlíky. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že chce navrhnout maximální částku ve výši až dvanáct tisíc korun. 


Vizitka pro volbu: tři sta kontrol, padesát trestních oznámení
Respekt | 10:59:24
Poslanci tajně rozhodují o novém prezidentu Nejvyššího kontrolního úřadu


Psal, dokud se nevrátí rakovina. Tóibín získal cenu za román o Thomasi Mannovi
pikant | 13:40:00
Podklady shromažďoval 15 let. Sotva dokončil první kapitoly, doktoři mu diagnostikovali rakovinu.


Kým být, s kým být? Třicátnice Julie se hledá ve filmu Nejhorší člověk na světě
pikant | 11:56:00
Netápe jen v tom, čemu by se měla věnovat. Stejně nejistá je ohledně toho, s kým žít.


Rusko už nebude za plyn dodávaný do Evropy přijímat platby v eurech ani dolarech, řekl Putin
lidovky.cz | 13:58:12
Rusko už za plyn určený pro Evropu nebude brát eura ani dolary, platby se chystá požadovat v rublech. Oznámil to ve střed prezident Vladimir Putin. Opatření se podle něj týká zemí, které Rusko nepovažuje za přátelské a které proti Rusku zavádějí tvrdé ekonomické sankce.


Nestlé po kritice stahuje z Ruska většinu výrobků, zaměstnancům bude platit dál
lidovky.cz | 13:41:30
Švýcarský potravinářský gigant Nestlé ve středu oznámil, že výrazně omezí své obchodní aktivity v Rusku a zastaví i prodej několika značek včetně KitKat a Nesquik. Rozhodnutí přichází několik dní poté, co ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj společnost kritizoval za to, že v Rusku nadále působí.


Mírové síly přinesou válku s NATO, říká Kreml. Nevyloučil přitom užití jaderné zbraně
lidovky.cz | 12:57:39
Vyslání mírových sil NATO na Ukrajinu by vedlo k přímé konfrontaci mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí, prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov předtím odmítl vyloučit, že by Rusko použilo jaderné zbraně proti tomu, koho by považovalo za „existenční hrozbu“. A jeho kolegyně z ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová označila za absurdní srovnávat její zemi s třetí říší.


Jak Rusko myslelo kdysi a jak myslí dnes
lidovky.cz | 12:04:00
Mnoho analytiků po ruském útoku na Ukrajinu poukazovalo na to, že nejde o něco zcela neočekávaného a nového. To jsme se jen nechali uchlácholit optimismem po pádu komunismu a sovětského bloku.


Na válku doplácí i proruský oligarcha. Rusové mu v Mariupolu vybombardovali obří ocelárnu
lidovky.cz | 12:00:00
Vedle nespočtu lidských životů se obětí tvrdých bojů o ukrajinské přístavní město Mariupol stala také jedna z největších oceláren v Evropě – Azovstal. Její zničení se kromě ohromných ekonomických ztrát osobně dotýká i jejího majitele, oligarchy a nejbohatšího muže Ukrajiny Rinata Achmetova. Útok ruských sil otřásl v základech i jeho dřívějším proruským přesvědčením.


Ženu na Hradě chtějí dvě třetiny Čechů, největší podporu má Němcová a Drábová
aktuálně.cz | 13:50:33
Předsedu ANO Andreje Babiše by podle aktuálního průzkumu volilo 17 procent lidí. Tři čtvrtiny Čechů očekávají, že bude kandidovat.


Chcete strhnout výběr v korunách? Okrádat při platbách v cizině bude nyní složitější
aktuálně.cz | 12:59:21
Takzvaná dynamická konverze DCC vypadá při výběrech z bankomatů či platbách lákavě. Klient na ní však výrazně tratí. Nyní bude ochrana větší.


Německo muselo na většině území zastavit nákladní vlaky. V síti bylo málo elektřiny
aktuálně.cz | 12:23:22
Železniční společnost DB Netze zdůvodnila výpadek v nákladní dopravě nedostatečným napájením trakční soustavy. 


Rusko podle Putina za plyn určený pro Evropu nebude brát eura ani dolary, ale rubly
Eurozpravy-zahraniční | 13:48:00
Rusko už za plyn určený pro Evropu nebude brát eura ani dolary, platby se chystá požadovat v rublech. Oznámil to dnes prezident Vladimir Putin.


Polsko vyhostí více než čtyři desítky ruských diplomatů
Eurozpravy-zahraniční | 13:28:00
Polsko v koordinaci se spojenci rozhodlo o velmi výrazném snížení počtu diplomatických pracovníků na ruském velvyslanectví ve Varšavě. Zemi opustí celkem 45 lidí s různými diplomatickými statusy, uvedl dnes podle agentury PAP mluvčí ministerstva zahraničí Lukasz Jasina. Vyhoštění Rusové podle něj musí odjet do pěti dnů.


Šojgu se 12 dní neobjevil na veřejnosti, ačkoliv Rusko vede válku
Eurozpravy-zahraniční | 13:15:00
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu se od 11. března, tedy již dvanáctý den, neukázal na veřejnosti, povšimla si ruská a ukrajinská média. Rusko přitom vede na Ukrajině ostře sledovanou válku. Ruská státní televize vysílala staré záběry s ministrem a vydávala je za nové, upozornil ruský portál Agenstvo.


EU chystá povinné plnění plynových zásobníků a společné nákupy plynu
Eurozpravy-zahraniční | 12:54:00
Země Evropské unie by měly před nadcházející zimou povinně naplnit čtyři pětiny kapacity svých plynových zásobníků a mohou sáhnout ke společným nákupům plynu. V reakci na nový růst cen energií způsobený ruskou invazí na Ukrajinu to dnes navrhla Evropská komise.


Scholz hájí dovoz energií z Ruska, nasazení NATO na Ukrajině nechce
Eurozpravy-zahraniční | 12:33:00
Německý kancléř Olaf Scholz dnes znovu obhajoval dovoz energetických surovin z Ruska a odmítl také nasazení NATO na Ukrajině. Zároveň však prohlásil, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se může spolehnout na solidaritu Německa. Scholz také ocenil mimořádnou roli zemí jako Polsko, Česká republika nebo Slovensko při přijímání ukrajinských válečných uprchlíků.


Hovory o příměří drhnou. Vyslání mírových sil povede k válce s NATO, míní Lavrov
Denik.cz | 10:59:00
Vyslání mírových sil NATO na Ukrajinu by vedlo k přímé konfrontaci mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí. V Moskvě to prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Obvinil také Spojené státy z údajného maření "obtížných" rozhovorů mezi Ruskem a Ukrajinou.


Rusko se snaží obklíčit Ukrajince na východě, domnívají se Britové
Eurozpravy-zahraniční | 12:14:00
Ruská armáda se snaží obklíčit ukrajinské ozbrojené síly na východě země - postupuje kvůli tomu ze severu a jihu. Konkrétně se posouvá ze směru od severoukrajinského Charkova a jihoukrajinského Mariupolu, uvedlo britské ministerstvo obrany ve své poslední zprávě k situaci na Ukrajině.


EU by i kvůli válce měla zůstat otevřená dialogu s Čínou, míní Draghi
Eurozpravy-zahraniční | 12:10:00
Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval Evropskou unii, aby si nezavírala dveře k dialogu s Čínou, která podle něj může pomoci ve zprostředkování jednání o konci války na Ukrajině. Draghi to řekl v italském parlamentu před summitem EU, který má ve čtvrtek a v pátek jednat zejména o ruské invazi na Ukrajinu. Summitu se zúčastní i americký prezident Joe Biden.


Analýza indikátorů páru EUR/USD na 23. března 2022
Kurzy.cz | 13:57:36
Analýza trendu (obr. 1). Trh se může pohybovat vzhůru od úrovně 1,1029 (zavírací cena včerejší denní svíčky) k cílové úrovni 1,1064, tj. úrovni 38,2% retracementu (modrá tečkovaná linie).


České vládě dnes zdražuje dluh nejvýše od roku 2011. ČNB přitvrzuje, sazby nad 5%, úroky hypoték mohou vzrůst až k 7 %
Kurzy.cz | 13:40:23
České vládě dnes zdražuje dluh nejvýše od roku 2011. Česká národní banka přitvrzuje, úroky hypoték mohou vzrůst až k 7 %


Zelenskyj požádal Japonsko, aby zavedlo embargo na ruské zboží
Eurozpravy-zahraniční | 11:36:00
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes vyzval Japonsko, aby vystupňovalo tlak na Moskvu a zavedlo obchodní embargo na ruské zboží. Prezident Ukrajiny v projevu k japonskému parlamentu prostřednictvím videopřenosu rovněž poděkoval Japonsku, že odsoudilo ruskou invazi na Ukrajinu a přijalo vůči Moskvě sankce.


V troskách zříceného letadla China Eastern se našla první z černých skříněk
Eurozpravy-zahraniční | 11:25:00
V troskách letadla aerolinek China Eastern, které v pondělí havarovalo se 132 lidmi na palubě v horách na jihu Číny, našli záchranáři první ze dvou černých skřínek. Je silně poškozená a zatím není jasné, zda obsahuje záznamy letových údajů, nebo nahrávku zvuku z pilotní kabiny. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odkazem na tiskovou konferenci vyšetřovatelů nehody.


USA údajně chystají sankce na více než 300 zákonodárců ruské Státní dumy
Eurozpravy-zahraniční | 11:00:00
Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena se chystá uvalit sankce na více než 300 zákonodárců Státní dumy, tedy dolní komory ruského parlamentu. Informoval o tom list The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na vyjádření nejmenovaných činitelů americké vlády a oficiální interní dokumenty. Bílý dům informaci o nových sankcích nekomentoval.


Nestlé po vlně kritiky výrazně omezí aktivity v Rusku
Eurozpravy-ekonomika | 13:20:00
Švýcarský potravinářský gigant Nestlé výrazně omezí své obchodní aktivity v Rusku, zastaví tam například prodej značek KitKat a Nesquik. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Firma dnes také uvedla, že v Rusku se teď soustředí na dodávky důležitých potravin, jako je dětská výživa, a že nepředpokládá, že by v této zemi v dohledné době vytvářela zisk.


Dopady války na Ukrajině pocítí 90 procent podniků, mohou čerpat peníze z EU
Eurozpravy-ekonomika | 11:42:00
Dopady války na Ukrajině pociťuje nebo očekává 90 procent českých podniků. Téměř každý druhý v jejím důsledku zaznamenává problémy s dodavatelskými řetězci, zvýšené náklady kvůli zdražování energií cítí prakticky všichni. Téměř třetina firem kvůli konfliktu očekává pokles poptávky, zatímco obchodní partnery a odbytiště ztratí 27 procent podniků. Vyplývá to z průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) ze začátku března.


Britská libra roste díky dobrým zprávám ohledně rozpočtu Spojeného království
Kurzy.cz | 12:11:08
Libra v úterý rostla uprostřed zpráv, že britská vláda loni ušetřila asi 26 miliard liber. Tento rozpočet bude s největší pravděpodobností použit ke zlepšení ekonomiky v letošním roce, zejména proto, že nyní prochází britské hospodářství těžkými časy.


12.h - Evropa oslabuje pod růstem ruského tlaku na Ukrajině a pod tíhou rostoucí inflace, BCPP slabší kvůli rakouským bankám, koruna posiluje, ropa roste k 118 USD, zlato posiluje
Kurzy.cz | 12:08:37
Evropské akciové trhy dnes dopoledne míří lehce do minusů. Ranní úvod byl sice ve znamení mírně optimistické nálady, ale postupem dopoledne došlo k celkovému zhoršení nálady. K tomu přispívají zprávy o zvýšení ruského tlaku na Ukrajině a zprávy o...


Zrůdy v sukních: Železná Bella šidila jídlo a skončila na popravišti. Věděla toho o sovětech příliš?
Reflex | 13:40:00
Železná Bella, vlastním jménem Berta Borodkina, není typická zrůda v sukních. Na svědomí nemá lidské životy, tedy pokud blafy, kterým krmila ve svých restauracích zákazníky, nikoho nezabily. Přesto skončila v Sovětském svazu na popravišti - jako jediná žena za zločin jiný než vraždu! V jejím případě šlo o okrádání státu a jeho občanů. Možná toho ale ve skutečnosti jen věděla příliš mnoha o pohlavárech, kterým přišla její smrt vhod.


Putinův gerontofašismus: Rusko není medvěd, ale šílená válkychtivá tetka
Reflex | 12:00:00
Záběry z páteční proválečné hysterie na moskevském stadionu Lužinki obletěly svět. Stejně jako Putinův projev, v němž vyhrožoval „Rusům se západním myšlením“, které národ „vyplivne jako mouchy“, a tak „provede sebeočistu.“ Leckomu to spíš než sovětské časy připomnělo atmosféru sjezdů NSDAP v Norimberku a německý fanatismus třicátých let. Velkoruská agresivita je podobně velkohubá jako ta nacistická. Ale jaksi jí schází schopnost přetavit slova v činy.


Rooney a Vieira byli uvedeni do Síně slávy anglické Premier League
Tiscali-zprávy | 13:49:11
Bývalí fotbalisté Wayne Rooney a Patrick Vieira byli přijati do Síně slávy anglické Premier League. Rooney je s 208 góly druhým nejlepším střelcem v historii soutěže, Vieira jako kapitán vedl Arsenal v sezoně 2003/04, kdy došel k titulu bez jediné porážky.


Čajkovského operu ND neuvede, mohla by prý působit jako oslava ruské agrese
Tiscali-zprávy | 12:15:27
Národní divadlo vyhovělo vedení svého operního souboru a nebude inscenovat operu Petra Iljiče Čajkovského Střevíčky. Důvodem je podle mluvčího ND Tomáše Staňka možné zneužití části obsahu opery, která mluví o velké ruské říši. Tvůrci inscenace se obávali, že by uvedení opery mohlo vyznít jako její oslava a podpora ruské agrese.


Evropské firmy zasažené sankcemi budou moct čerpat až 400 000 eur
Tiscali-zprávy | 12:01:01
Firmy z Evropské unie zasažené protiruskými sankcemi budou mít nárok na státní pomoc až 400 000 eur (9,8 milionu Kč). V tiskové zprávě to dnes oznámila Evropská komise (EK). Za tímto účelem uvolnila pravidla poskytování státní pomoci, která by to jinak neumožňovala. Unie zavedla proti Rusku sérii sankcí a na další se chystá. Je to trest za invazi ruských vojsk na Ukrajinu.


Volkswagen postaví továrnu na baterky ve Valencii, investuje sedm miliard eur
E15-ekonomika | 12:59:00
Německá automobilka Volkswagen postaví továrnu na výrobu baterií ve španělské Valencii. Koncern do výroby baterií ve Španělsku společně s externími dodavateli investuje více než sedm miliard eur. Nový závod by měl zahájit výrobu v roce 2026 a zaměstnat více než 3000 lidí.


Sotio ze skupiny PPF pozastavilo vývoj léku na rakovinu, očekávané výsledky se nedostavily
E15-ekonomika | 12:18:00
Biotechnologická společnost Sotio Biotech ze skupiny PPF pozastavila vývoj léků DCVAC na rakovinové nádory prostaty, vaječníků a plic. Léčebné výsledky nebyly přesvědčivé. Vývoj dalších léků ale pokračuje, napsal server Seznam Zprávy.


Nová Masaryčka dosáhla glajchy. Začíná instalace zlaté fasády od Zahy Hadid
E15-ekonomika | 11:25:00
Developer Penta Real Estate vztyčil glajchu v nejvyšším bodě budoucí Zlaté věže, která se stane dominantou nové Masaryčky. Tuto část projektu vyrůstající podél ulice Na Florenci navrhlo londýnské studio Zahy Hadid. Stavba se v létě začne oblékat do charakteristické fasády pokryté zlatými lamelami. Z deseti miliard korun, které Penta investuje v rozvojovém území u Masarykova nádraží a Florence, ukrojí projekt s rukopisem Zahy Hadid 2,5 miliardy.


Brusel uvolnil pravidla státní pomoci, firmy poškozené sankcemi mohou dostat až 400 tisíc eur
E15-ekonomika | 11:11:00
Firmy z Evropské unie zasažené protiruskými sankcemi budou mít nárok na státní pomoc až 400 tisíc eur, oznámila Evropská komise. Za tímto účelem uvolnila pravidla poskytování státní pomoci, která by to jinak neumožňovala.


Volkswagen postaví továrnu na baterky ve Valencii, investuje sedm miliard eur
E15-politika | 12:59:00
Německá automobilka Volkswagen postaví továrnu na výrobu baterií ve španělské Valencii. Koncern do výroby baterií ve Španělsku společně s externími dodavateli investuje více než sedm miliard eur. Nový závod by měl zahájit výrobu v roce 2026 a zaměstnat více než 3000 lidí.


Sotio ze skupiny PPF pozastavilo vývoj léku na rakovinu, očekávané výsledky se nedostavily
E15-politika | 12:18:00
Biotechnologická společnost Sotio Biotech ze skupiny PPF pozastavila vývoj léků DCVAC na rakovinové nádory prostaty, vaječníků a plic. Léčebné výsledky nebyly přesvědčivé. Vývoj dalších léků ale pokračuje, napsal server Seznam Zprávy.


Nová Masaryčka dosáhla glajchy. Začíná instalace zlaté fasády od Zahy Hadid
E15-politika | 11:25:00
Developer Penta Real Estate vztyčil glajchu v nejvyšším bodě budoucí Zlaté věže, která se stane dominantou nové Masaryčky. Tuto část projektu vyrůstající podél ulice Na Florenci navrhlo londýnské studio Zahy Hadid. Stavba se v létě začne oblékat do charakteristické fasády pokryté zlatými lamelami. Z deseti miliard korun, které Penta investuje v rozvojovém území u Masarykova nádraží a Florence, ukrojí projekt s rukopisem Zahy Hadid 2,5 miliardy.


Brusel uvolnil pravidla státní pomoci, firmy poškozené sankcemi mohou dostat až 400 tisíc eur
E15-politika | 11:11:00
Firmy z Evropské unie zasažené protiruskými sankcemi budou mít nárok na státní pomoc až 400 tisíc eur, oznámila Evropská komise. Za tímto účelem uvolnila pravidla poskytování státní pomoci, která by to jinak neumožňovala.


V rozhlasové radě usedne historik Šebek, v televizní Ilja Racek
lupa.cz | 15:37:58
Poslanecká sněmovna tajně hlasovala o nových členech Rady Českého rozhlasu a Rady České televize. V prvním kole se podařilo zvolit pouze dva radní. Do Rady Českého rozhlasu poslanci vybrali historika Jaroslava Šebka. V Radě České televize zasedne bývalý ředitel Televizního studia ČT v Ostravě Ilja Racek. Redakci Digizone.cz to potvrdilo několik zdrojů z Poslanecké sněmovny.


Data: Válka na Ukrajině stále zajímá televizní diváky, přibylo těch mladších
lupa.cz | 15:16:12
Bezmála měsíc trvající ruská agrese proti Ukrajině se projevila také v tom, jak Češi sledují televizní vysílání. Nárůst sledovanosti zpravodajských stanic je očekávatelný, proměnilo se ale také typické publikum, které u nich sedí. Televizní stanice to uvedly na dotaz Digizone.cz.


Kala bude dál prezidentem NKÚ. Poslanec ANO se nominace před volbou vzdal
idnes.cz | 15:42:00
Prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) bude dál Miloslav Kala. Sněmovna ho ve středu zvolila kandidátem na jmenování do čela úřadu. Výsledek oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). Poslanec hnutí ANO Roman Kubíček se nominace klubu opozičního hnutí těsně před tajnou volbou vzdal.


Ukrajinci místy přecházejí do ofenzivy. Obklíčili jsme Rusy u Kyjeva, hlásí
idnes.cz | 15:32:00
Ukrajinská armáda obklíčila ruské jednotky ve městech Irpiň, Buča a Hostomel severozápadně od Kyjeva, tvrdí místní úřady. Oblast bojů se podle nich nachází na hraně humanitární katastrofy. Již v úterý ukrajinská armáda oznámila, že obsadila město Makariv ležící západně od metropole.


Vzkazy NATO do Ruska: žádné chemické zbraně, jadernou válku nikdo nevyhraje
idnes.cz | 15:25:00
Severoatlantická aliance je připravena Ukrajině poskytnou vybavení k ochraně proti chemickému nebo jadernému útoku, oznámil šéf NATO Jens Stoltenberg. Spojenci podle něj ale musí zajistit, aby se válka nerozšířila do dalších zemí.


Za „zbořený svět“ chtěl bývalý rozhodčí 9 milionů, vysoudil 170 tisíc
idnes.cz | 15:17:00
Někdejší fotbalový rozhodčí Zdeněk Vaňkát s přezdívkou Řezník má dostat od státu za nezákonné trestní stíhání zhruba 170 tisíc korun. Ve středu o tom pravomocně rozhodl Městský soud v Praze, který původně přiznané stošedesátitisícové odškodnění zvýšil o 10 tisíc. Vaňkát tvrdí, že se mu po obvinění a uvalení vazby „zbořil svět“ a od státu žádal 9 milionů.


Dvojice loupila s mačetou, muž pak hrozil zdravotníkům uříznutím hlav
idnes.cz | 15:04:00
Policie zadržela pár, který se v Praze dopustil několika krádeží a loupeží. Podle kriminalistů při nich muž používal nůž nebo mačetu. Oba byli stíháni na svobodě do té doby, než podezřelý v psychiatrické léčebně vyhrožoval personálu, že jim uřízne hlavy. Dvojici hrozí až 10 let za mřížemi.


Rusko ztrácí se vzpurným Chersonem trpělivost. Začne teror, varuje zdroj z FSB
idnes.cz | 15:00:00
Kreml hodlá rozpoutat v ukrajinském Chersonu „velký teror“ s cílem přimět místní obyvatele k poslušnosti. V novém dopise to píše údajný insider z ruské Federální služby bezpečnosti (FSB), podle kterého je součástí plánu i unášení „potížistů“ přes ruské hranice. Obyvatelé Chersonu se již řadu dní odmítají okupantům podvolit a denně vyrážejí demonstrovat do ulic.


Zeman na summit NATO nepojede, ocenil Fialovu cestu do Kyjeva
idnes.cz | 14:59:00
Prezident Miloš Zeman ve středu telefonicky mluvil s premiérem Petrem Fialou o nadcházejícím summitu NATO. Plně se shodli na mandátu české delegace, kterou Fiala povede, oznámil Hrad. Zemanovi v účasti brání zdravotní důvody. Prezident také „vysoce ocenil“ nedávnou cestu předsedy vlády do Kyjeva na podporu Ukrajiny před ruskou invazí.


Miliardy ve ztrátě i uvízlé akcie. Banky čelí kvůli odchodu z Ruska potížím
idnes.cz | 14:55:00
Ačkoliv se velké světové finanční společnosti v Rusku několik desetiletí staraly o tamější vládu, miliardáře nebo firmy, nyní jsou z tohoto trhu kvůli ukrajinskému konfliktu na odchodu. Podle odborníků jde o jeden z nejrychlejších a zároveň nejtvrdších hromadných firemních úprků v historii celého světa, který bude ale obtížný a velmi nákladný.


Jak se může ruská invaze dál vyvíjet, rozebere v pořadu Rozstřel politolog
idnes.cz | 14:55:00
Jaké budou další plány Ruska ve válce na Ukrajině nebo proč se Rusko nevzdá svých imperialistických snů, v pořadu Rozstřel rozebere politolog Emil Aslan z Katedry bezpečnostních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Živě ho můžete sledovat ve čtvrtek od 12:30 na iDNES.cz.


Stanjura četl z Facebooku Okamury, dokazoval jeho proruské postoje
idnes.cz | 14:10:00
Blízkost některých tvrzení šéfa SPD Tomia Okamury propagandě Kremlu dokazoval ve středu ve Sněmovně ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS předčítáním z facebookových stránek šéfa SPD. O Okamurovi také řekl, že zastává dlouhodobě proruské postoje.


KOMENTÁŘ: Rizika mírové mise. Jak daleko je od ní ke třetí světové válce?
idnes.cz | 14:00:00
Nikdo si nepřeje vítězství Ruska na Ukrajině. Ale je opravdu dobrý nápad vyslat doprostřed zuřícího konfliktu mírovou misi? Jak daleko od ní bude k míru? A jak daleko ke třetí světové válce? ptá se bezpečnostní poradce a bývalý šéf Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor.


Rodinný triumf. Před pětadvaceti lety získal Jan Svěrák Oscara
idnes.cz | 13:45:00
Je tomu už čtvrt století, kdy si úspěšný režisérsko-scenáristický a také synovsko-otcovský tandem Svěrák & Svěrák došel pro nejcennější a nejslavnější filmové ocenění Oscar za jímavý snímek Kolja.


European Arts bude dražit malbu od Vojtěcha Preissiga
iHned.cz | 15:05:00
V květnové aukci European Arts budou nabízena díla renomovaných autorů. Mezi dalšími zajímavými položkami se objeví Preissigova malba Krajina se stromy. „Jde o vzácné dílo s vyvolávací cenou 400 tisíc korun. ojedinělá příležitost pro sběratele...


ČNB loni vykázala ztrátu 37,7 miliardy korun. Předloňský rok byl přitom rekordně ziskový
iHned.cz | 15:02:00
Česká národní banka (ČNB) loni vykázala ztrátu 37,7 miliardy korun po předloňském rekordním zisku 91,7 miliardy korun. Kumulovaná ztráta banky z předchozích let tak stoupla na 75,3 miliardy korun. Vyplývá to z účetní závěrky a zprávy o výsledku...


Arthouse Hejtmánek bude dražit jedno z posledních děl Emanuela Krescence Lišky
iHned.cz | 14:58:00
Jedním z lákadel jarní aukce Arthouse Hejtmánek bude dílo českého malíře Emanuela Krescence Lišky s názvem Svítání po Velikém pátku. „Patří mezi poslední díla, jež měl ve svém ateliéru takřka před dokončením, když ho v pouhých 50 letech...


Nejvýznamnější obraz, jaký dosud měla v aukci, Galerie Kodl zatím tají
iHned.cz | 14:53:00
Už desátý rok v řadě má Galerie Kodl nejvyšší obrat ze všech aukčních síní v zemi. Na poslední velké aukci vydražila sto procent všech položek a tradičně nabízí díla slavných jmen od Slavíčka, Kupky, Toyen až po Zrzavého. Její květnová aukce...


Spoření na stáří se může zkomplikovat. Nápad zvýšit fondům daně je podle expertů nelogický
iHned.cz | 14:49:00
Republiku poslední měsíce válcuje inflace a i některé konzervativnější Čechy už dotlačila k investování. Kdo si ale vybral ke zhodnocení peněz investiční fondy, mohl by být brzy nemile překvapen. Ministerstvo financí totiž zvažuje, že jim zruší...


Etcetera opět přichází s mimořádnou nabídkou
iHned.cz | 14:47:00
Etcetera Auctions nabídne ve své 14. aukci řadu pozoruhodných děl. „dvě dobové práce Věry Janouškové, monumentální malbu Stano Filka z první poloviny 80. let nebo expresivní malířská díla Milana Knížáka a Jiřího Davida,“ říká...


Dorotheum připravuje sérii aukcí. Dražit se bude i Medek
iHned.cz | 14:36:00
Dorotheum se chystá na řadu akcí. „české zákazníky budou zajímat obrazy Kamila Lhotáka v červnové aukci moderního umění, kolegům v Salcburku se podařilo pro aukci získat krásný obraz od Mikuláše Medka,“ říká ředitel pražské reprezentační...


Lidé mohou nahlédnout do myšlení soudců. Rozsudky totiž musí zveřejňovat online
iHned.cz | 14:24:00
Soudy nižších instancí, tedy například okresní či krajské, mají nově povinnost zveřejňovat rozsudky online. Nařizuje jim to poslanecký pozměňovací návrh k novele zákona o soudech a soudcích, který je posledním z pětice předpisů nominovaných v anketě...


Za ruské zločiny prý nemohou Rusové, ale jen Putin. Je to pohodlná výmluva, jenže neplatí
iHned.cz | 13:25:00
Marina Ovsjannikovová, která v přímém přenosu ruské televize ukázala protiválečný transparent, prokázala mimořádnou statečnost. V jedné věci se ale zásadně mýlila. „Odpovědnost za tuto agresi leží výhradně na jednom člověku. Ten člověk se...


Nesquik k snídani už si Rusové nedají. Nestlé v zemi výrazně omezí aktivity
iHned.cz | 13:14:00
Švýcarský potravinářský gigant Nestlé výrazně omezí své obchodní aktivity v Rusku, zastaví tam například prodej značek KitKat a Nesquik. Informovala o tom ve středu agentura Reuters. Firma také uvedla, že v Rusku se teď soustřeďuje na dodávky...


Čtverec je kruh. Za topologii získal Dennis Sullivan Abelovu cenu, „Nobelovku“ za matematiku
iHned.cz | 12:45:00
Jednaosmdesátiletý Američan Dennis Sullivan ve středu získal Abelovu cenu, které se také přezdívá Nobelova cena za matematiku – za tento obor se totiž Nobelovka neuděluje. Oceněn byl za svůj přínos k topologii, části matematiky, která se...


Mytičtí tvorové v magických kulisách. Imaginárium bratří Formanů se usadilo na zámku
bleskove.cz | 14:59:00
Zahrnuje kulisy, loutky, hračky či mechanické objekty. "Nikdo neříká, co se může, co se nesmí. Hledejte, objevujte," radí Matěj Forman.


Nejvyšší kontrolní úřad dál povede Kala, potvrdili poslanci. V tajné volbě neměl protivníka
blesk | 15:52:00
Prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) bude dál Miloslav Kala. Sněmovna ho dnes zvolila kandidátem na jmenování do čela úřadu. Výsledek ČTK oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). Kalu navrhly všechny strany vládní koalice a v tajné volbě byl nakonec jediným uchazečem. Poslanec ANO Roman Kubíček se nominace klubu opozičního hnutí těsně před tajnou volbou vzdal. Nejvyššího představitele NKÚ jmenuje prezident republiky.


„Otec ruské privatizace“ a Putinův blízký muž utekl z Ruska. Nesouhlasí s invazí Ukrajiny
blesk | 15:50:00
Anatolij Čubajs, tvůrce ruské privatizace a jeden z hlavních architektů ekonomických reforem 90. let, rezignoval na svůj aktuální post speciálního představitele Kremlu a odjel ze země. Neoficiální informace médií, která se odvolávala na anonymní zdroje obeznámené se situací, posléze potvrdil Kreml. Uvedl, že Čubajs odstoupil na vlastní žádost. Čubajs podle médií odjezd zdůvodnil nesouhlasem s ruským rozpoutáním války na Ukrajině.


„Nepodceňujte Bělorusko,“ varuje bezpečnostní analytik. A popsal první „TikTokovou“ válku
blesk | 15:45:00
Bezpečnostní analytik z Katedry bezpečnostních studí Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a člen pražského Centra pro výzkum míru Jan Ludvík míní, že se blížíme nejpravděpodobnějšímu výsledku, který doprovází každou válku. Tedy vzniku politické dohody, která do určité míry dovolí oběma stranám, aby si zachovaly tvář. Rusové podle něj šli do války, aniž by byli lépe připraveni na její informační dimenzi, řekl v Epicentru Blesku.


Pro ukrajinské uprchlíky vaří v Brně zdarma: Obětovali na to vlastní úspory
blesk | 15:40:00
Když si před několika lety pořizovali Leoš Dupal (35) s Pavlem Medunou Foodtruck (pojízdná jídelna – pozn. red.), předpokládali, že s ním budou objíždět párty a festivaly. Nyní s ním už týden parkují v brněnském koordinačním centru a vaří jídlo pro ukrajinské uprchlíky. Až dosud vše hradili ze svého.


Z Ohrady na Palmovku jen autobusy: Dopravní podnik v pondělí začne opravovat tramvajovou trať
blesk | 15:33:00
Pražský dopravní podnik (DPP) začne od pondělí 28. března s opravou tramvajové trati včetně estakády z Ohrady na Palmovku. Po dobu rekonstrukce, která by měla trvat do května 2023, bude v lokalitě zavedena náhradní autobusová doprava. Práce provedou za 239,5 milionu korun bez DPH firmy FIRESTA-Fišer, rekonstrukce, stavby a COLAS CZ. Novinářům to dnes sdělili náměstek pražského primátora Adam Schreinherr (Praha Sobě) a předseda představenstva a generální ředitel DPP Petr Witowski.


Otec čtyř dcer Saša Rašilov (49) štěstím bez sebe: Stal se dědečkem!
blesk | 15:00:00
Pár měsíců před padesátkou stihl Saša Rašilov (49) nemožné. Nejenom že je už čtyřnásobným otcem dcer, ale i dědečkem! Jeho nejstarší dcera Josefína (28) porodila, a tak nejmladší dcera Emilka (2) je novému miminku jen o dva roky starší tetou.


Firmy chtěly z Česka vyvádět miliony, aby obešly sankce kvůli válce. Policie řeší několik případů
blesk | 14:29:00
Finanční analytický úřad (FAÚ) řeší několik případů obcházení sankcí, které byly uvaleny na ruské firmy a osoby v souvislosti s válkou na Ukrajině. Některé firmy se snažily přesunout několik desítek milionů korun. FAÚ účty zmrazil a podal trestní oznámení. Případy nyní řeší policie, uvedlo bez bližších podrobností ministerstvo financí na twitteru.


Už ani dolar a euro. Platit za plyn budete v rublech, oznámil Evropě Putin
blesk | 14:28:00
Rusko už za plyn určený pro Evropu nebude brát eura ani dolary, platby se chystá požadovat v rublech. Oznámil to dnes prezident Vladimir Putin. Opatření se podle něj týká zemí, které Rusko nepovažuje za přátelské a které proti Rusku zavádějí tvrdé ekonomické sankce. Státní plynárenský gigant Gazprom dostal nařízeno, aby tímto způsobem upravil dodavatelské smlouvy. Rusko dodává plyn i do České republiky.


Šéf pyrotechniků Lačňák spáchal sebevraždu: Měl se zastřelit v kanceláři
blesk | 14:16:00
Šéf pyrotechnické služby Policie ČR Jiří Lačňák spáchal sebevraždu, měl se v pondělí zastřelit ve své kanceláři. Důvodem údajně byly osobní problémy. Jiří Lačňák se mimo jiné podílel na čištění areálu po výbuchu ve Vrběticích.


Hanka ve Výměně manželek: Přistihla partnera při nevěře! Skákala po něm jako koza, stěžovala si
blesk | 14:15:00
Ve středeční premiérové Výměně manžele diváci uvidí, jak se podaří temperamentní nevěrné Nele zvládnout šestičlennou domácnost a jestli dokáže Hanka v cizí rodině získat zpět důvěru ke svému záletnému muži.


Recidivista ukradl v Německu audi: Díky pozorným policistům skončil nedaleko Brna v poutech
blesk | 13:58:00
Neúspěšně skončil pokus protřelého zločince převézt automobil, jenž byl ukraden v Německu, přes české území na Slovensko. Mezinárodní policejní spolupráce zafungovala na jedničku, cesta zloděje skončila předčasně na dálnici D1 u Brna.


Válka na Ukrajině: Romové kvůli krádežím skončili připoutaní ke sloupu! Jejich fotky zneužila ruská propaganda
blesk | 13:58:00
Na sociálních sítích se objevily fotografie Romek z ukrajinského města Lvov připoutaných ke sloupům. Jak vysvětlil romský aktivista z Ukrajiny, jednalo se o ženy chycené při kapesních krádežích, které byly zadrženy takovýmto nevhodným způsobem. Nicméně fotografie ihned zneužila ruská propaganda. Ta je prezentuje jako důkaz toho, že je země řízena neonacisty.


Pár zločinců sebrala policie. V Praze loupili a kradli! Mladíkovi (20) dali nůž na krk a z bytu odnesli televizi
blesk | 13:38:00
Až deset let vězení hrozí 40letému muži a 24leté ženě, které policie zadržela v únoru a podezřívá je z několika krádeží a loupeží v Praze. Podle kriminalistů muž při násilné trestné činnosti používal nůž nebo mačetu. V současné době je ve vazbě, žena je stíhána na svobodě, uvedla dnes na policejním webu mluvčí Violeta Siřišťová.


Mytičtí tvorové v magických kulisách. Imaginárium bratří Formanů se usadilo na zámku
pikant | 14:59:00
Zahrnuje kulisy, loutky, hračky či mechanické objekty. "Nikdo neříká, co se může, co se nesmí. Hledejte, objevujte," radí Matěj Forman.


Mitsubishi prodá továrnu. Místo ikonického SUV bude vyrábět toaleťák
Auto.cz | 15:55:00
Japonská automobilka zavřela svou tamní továrnu již v roce 2020. Co nevidět najde využití, které v domácnosti oceníme všichni.


Je to tady, Tesla otevřela u Berlína svou první továrnu v Evropě
Auto.cz | 14:55:00
Americká společnost Tesla oficiálně otevřela svůj nový závod na elektromobily v braniborské obci Grünheide nedaleko Berlína, je to zároveň její první továrna v Evropě. Tesla ji vybudovala na domácí půdě konkurenčního automobilového koncernu Volkswagen, se kterým soupeří v elektromobilitě.


Do servisu bez peněz
Auto.cz | 13:54:00
Věděli jste, že k novým škodovkám si můžete už při koupi předplatit autorizovaný servis po dobu prvních let provozu auta?


Renault Arkana TCe 160 EDC – Konečně správný motor?
Auto.cz | 12:53:00
Stylové francouzské SUV kupé konečně dorazilo s nejvýkonnější motorizací, která v kombinaci s příjemně naladěným podvozkem nabízí zajímavou jízdní charakteristiku. To vše navíc ve velmi zajímavém balení.


Hlídací pes na strojvedoucí. Nový systém kontroly zkolaboval měsíc po startu
Denik.cz | 14:24:00
Dodržování povinných aspoň jedenáctihodinových přestávek mezi směnami strojvůdců hlídá nově Drážní úřad. Všichni dopravci musí od února povinně zadávat čísla licencí strojvedoucích, včetně údajů o jízdě vlaku do monitorovacího systému. Jenže místo hledání nezákonného chování mašinfírů úřad řeší fungování samotného systému. Ten, jak se ukazuje, nebyl na shromažďování velkého objemu informací přizpůsobený.


Hledá se Šojgu. Ruský ministr obrany se 12 dní nikde neobjevil, všímají si média
Denik.cz | 14:02:00
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu se od 11. března, tedy již dvanáctý den, neukázal na veřejnosti, povšimla si ruská a ukrajinská média. Rusko přitom vede na Ukrajině ostře sledovanou válku. Ruská státní televize vysílala staré záběry s ministrem a vydávala je za nové, upozornil ruský portál Agenstvo.


Tři vážné nehody během několika hodin. Dálnice D5 je uzavřena v obou směrech
Denik.cz | 13:45:00
Srážka osobního vozidla s nákladním uzavřela ve středu krátce před polednem na Berounsku dálnici D5 na 11. kilometru na trase Rozvadov – Praha. Při nehodě byli vážně zraněni dva lidé. Pro jednu osobu letěl záchranářský vrtulník. Na místě se okamžitě vytvořily několikakilometrové kolony. Odpoledne nastala na dálnici ještě dramatičtější situace. Na 21. kilometru se staly další dvě vážné nehody v obou směrech. Dálnice byla úplně uzavřena.


Přežili útok na divadlo v Mariupolu. Jejich svědectví jsou plná smutku a hrůz
Denik.cz | 13:01:00
O ukrajinské přístavní město Mariupol se vedou tvrdé boje už od počátku ruské invaze. Po prvním ostřelování se stovky civilistů, převážně žen a dětí, ukryly v divadle nedaleko nábřeží. Minulou středu byla tato velkolepá budova ze sovětské éry zasažena a zničena bombou. Dosud stále není jisté, kolik lidí zahynulo. Někteří přeživší ale popsali hrůzu, kterou zažili.


Ukrajinci jsou v Česku. Evropské peníze na ně ale v nedohlednu
Denik.cz | 12:00:00
Česko přijalo víc než dvě stě tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Mnoho jich však díky dohodě EU pokračuje dál. Jde to i bez migračních kvót. Je to však řešení?


V Neratovicích hořel byt. Matku se dvěma dětmi museli vynést hasiči
Denik.cz | 11:23:00
V Neratovicích na Mělnicku vypukl ve středu dopoledne požár v jednom z bytů šestipatrového domu na náměstí Republiky. Podle mluvčího policie Pavla Truxy hořelo v bytě ve druhém patře, kde se právě nacházela žena se dvěma dětmi.


Napadli ho na diskotéce a lékaři mu nedávali šanci přežít. Jakub ale zabojoval
Denik.cz | 11:21:00
Devatenáctiletému Jakubovi z Nasavrk se obrátil život vzhůru nohama. Loni v říjnu vyrazil s kamarády na diskotéku do Chrudimi, kde ho napadl jeden mladík a on nešťastně upadl na hlavu a ztratil vědomí. Utrpěl velké poškození mozku a lékaři mu dávali zhruba jednoprocentní šanci na přežití. On to ale nevzdal a s podporou své rodiny zabojoval a přežil.


Masivní ruské zbrojení? Oproti NATO je zanedbatelné, ukazují data
Denik.cz | 11:00:00
Západ vydává ročně na obranu osmnáctkrát víc než Rusko. Moskva má ale nejvíc jaderných zbraní.


Podvodníci se snaží přiživit na uprchlících. Varuje před nimi i policie
Denik.cz | 10:49:00
První případy zneužití situace uprchlíků se objevily i v Libereckém kraji. Podvodníci se snaží obohatit zejména při registraci Ukrajinců v České republice nebo se snaží vydělat na poptávaném vybavení či využít nabídnutou státní podporu na ubytování. Počet případů zneužívání uprchlické krize se v poslední době zvyšuje po celé zemi. 


Ukrajinské matky s dětmi bydlí na hradě. V Rožmberku našla útočiště stovka osob
Denik.cz | 10:34:00
Rekreační středisko České pošty, které je součástí hradu Rožmberk, ožilo. V budově se ozývá dětský smích i pláč, prostorami se nese ukrajinština. Hradní sídlo se stalo dočasným bydlištěm desítek ukrajinských uprchlíků.


Zdevastované domy hrůzy v Sokolově se mění k nepoznání. Mají už první nájemníky
Denik.cz | 10:26:00
Kdysi zdevastované a vybydlené bytové domy u sokolovského kina Alfa se mění k nepoznání. Od soukromého vlastníka je po mnoha letech, kdy chátraly, koupila Sokolovská uhelná a ihned se vrhla na jejich rekonstrukci. Během několika měsíců se tak z místa, za které se každý Sokolovák musel stydět, stává opět lokalita k bydlení. Rekonstrukce jde do finále a případní zájemci o bydlení v pronájmu se už v těchto dnech mohou zaregistrovat.


EU musí dočasně vzít zavděk uhlím. Ruské zásoby plynu nebude lehké nahradit
Denik.cz | 08:46:00
Evropská unie bude muset alespoň dočasně vzít zavděk uhlím, které může převzít roli zemního plynu pro přechod na obnovitelné zdroje energie. Kvůli nevhodnosti dodávek plynu od ruského agresora se prodloužení výroby elektřiny pomocí uhlí stává pro unijní energetiku možností, jak současnou krizi zvládnout.


Rusko bylo s okamžitou platností vyloučeno z Rady Evropy (23.3.2022)
Kurzy.cz | 15:54:05
V reakci na ruskou agresi proti Ukrajině rozhodl Výbor ministrů dne 16. března o vyloučení Ruské federace z Rady Evropy, a to s okamžitou


Ropa vzrástla o takmer 5 dolárov za barel
Kurzy.cz | 15:53:41
Býci opäť získali kontrolu nad trhom s ropou a po krátkej celodennej prestávke obnovili rastový trend. Hlavným ťahúňom pohybov na trhu je potenciál zákazu ruských energetických komodít členmi Európskej únie. Keďže však niektoré krajiny ako Maďarsko ale...


Aktuální informace o BTC 23. března 2022 – kupující vládnou a potenciál další rally
Kurzy.cz | 15:45:52
Technická analýza: BTC se dnes obchoduje sestupně, ale vidím, že cena je stále uvnitř rostoucího kanálu. Je zde šance na pokračování růstu. Obchodní doporučení: Vzhledem k režimu rostoucího kanálu a převaze kupujících vidím potenciál dalšího pokračování&h


Zlato vzroste nad 2 000 USD
Kurzy.cz | 15:40:51
Zdá se, že jestřábí komentáře Jeromea Powella měly na ceny zlata negativní vliv. Analytici jsou ale přesvědčeni, že zlato zvýšení sazeb v dlouhodobém horizontu využije, stejně jako to udělalo v minulosti. V úterý zlato kleslo o 0,4 %, tj. o 8 USD.


Putin nařídil Gazpromu, aby při úhradách za plyn a ropu vyžadoval platby pouze v rublech
Kurzy.cz | 15:40:43
Podle agenturních zpráv ruský prezident Vladimír Putin dnes nařídil státnímu podniku Gazprom, aby vyžadoval v rámci plateb za plyn a ropu platby výhradně v rublech a nepřijímal platby v dolarech či eurech.


Počet prodaných nových domů klesl (23.3.2022)
Kurzy.cz | 15:36:09
Počet prodaných nových domů v únoru klesl na 772 tis. oproti revidovaným 788 tis. v lednu. Trhy naopak očekávaly růst na 810 tis. prodaných nových domů.


Ether překonává bitcoin uprostřed rostoucích očekávání ohledně software upgradu
Kurzy.cz | 15:25:50
Ether opět překonal ostatní tokeny, a dokonce překonal svého známějšího konkurenta bitcoin. To vše díky optimismu mezi těžaři kryptoměn ohledně dlouho očekávané aktualizace. Software slibuje snížení uhlíkové stopy nejpoužívanějšího blockchainu na světě.


Ruský plyn jen za rubly? Kurzová intervence skrze Západ
Kurzy.cz | 15:22:53
Ruský plyn bude pro nepřátelské země jen za rubly. Dnes tento plán...


Jak zpomalit inflaci?
Kurzy.cz | 15:11:01
Svět se potýká s vysokou inflací, zpomalujícím se hospodářským růstem a nedostatkem zboží. Pokud se podle generálního ředitele Almonty Industries Lewise Blacka Federálnímu rezervnímu systému nepodaří dostat situaci pod kontrolu, může řešení těchto...


ČNB: M. Mora v rozhovoru pro Bloomberg
Kurzy.cz | 15:09:46
Interview of Marek Mora, Deputy Governor By Krystof Chamonikolas and Peter Laca (Bloomberg 23. 3. 2022) The Czech Republic will probably have to raise interest rates to “well above 5%” to slow inflation even as the war in Ukraine brings risks to...


Prezidentem může být žena. Relevantním kandidátkám vzrostla míra volitelnosti
Kurzy.cz | 14:58:04
Charakterová představa o budoucím prezidentovi (prezidentce) je stálá a dlouhodobě ji charakterizují atributy jako morální autorita, reprezentativní vystupování, nezávislost či respekt v zahraničí. Budoucí prezident by měl být prozápadní realista.


Kurzovní lístek ČNB na středu 23.03.2022
Kurzy.cz | 14:28:21
Aktuální a historické kurzovní lístky ČNB >>On-line kurzy měn >>Grafy kurzů >>Nejlepší kurzy >>Aktuální zpravodajství >>Kurzovní lístek České národní banky Stát, měna Kód Počet Kurz Kurz 22.3.Změna23.3. Americký dolar USD 1 22.3890 +0.03%22.3970...


Bytová výstavba v Královéhradeckém kraji v roce 2021 - počet zahájených a dokončených bytů v kraji překročil 1,7 tisíc
Kurzy.cz | 14:24:05
Počet zahájených i dokončených bytů v kraji byl v roce 2021 téměř shodný a jejich počet překročil 1,7 tisíc. Byl to nejvyšší počet za posledních dvanáct let u zahájených bytů a za posledních jedenáct let u bytů dokončených. Meziroční nárůst bytové...


Novela trestního zákoníku přinese posílení vnitřní bezpečnosti EU, zefektivnění kontroly vnějších hranic a prevenci nelegální migrace
Kurzy.cz | 14:23:59
Sněmovna dnes, 22. března 2022, ve třetím čtení schválila vládní návrh zákona, kterým se mění trestní zákoník, zákon o Rejstříku trestů a další předpisy. Novela trestního zákoníku přináší řadu změn. Za nejdůležitější z nich je možné považovat...


Dluhopisový záchvat a rizika recese
Kurzy.cz | 14:21:05
DLUHOPISOVÝ ZÁCHVAT: Výnos 10letých amerických dluhopisů, který pomáhá ocenit vše od hypotečních sazeb až po emise podnikových dluhopisů, se vzhledem k jestřábí rétorice Fedu vyšplhal na 2,4 %.


Válka na Ukrajině může být zásadním spouštěčem nárůstu závislostí na utlumujících látkách, varuje Národní linka pro odvykání
Kurzy.cz | 14:16:12
Společenské dění může být výrazným spouštěčem závislostního chování naprosto u každého, obzvláště pak v tak bezprecedentních situacích, jakými byla nejprve pandemie covid-19 a nyní válka na Ukrajině.


Ministři Lipavský a Síkela – vodík nám pomůže snížit energetickou závislost na Rusku
Kurzy.cz | 14:08:55
Vodík jako nosič čisté energie, přeshraniční spolupráce v rámci společných projektů, česká a německá vodíková strategie nebo energetická bezpečnost v souvislosti s aktuálním děním na Ukrajině.


Prezident republiky přijal Aleše Opatu
Kurzy.cz | 14:08:49
Prezident republiky Miloš Zeman přijal ve středu dne 23. března 2022 na Pražském hradě náčelníka Generálního štábu AČR Aleše Opatu.


Praha 2 pomáhá uprchlíkům z Ukrajiny
Kurzy.cz | 13:37:58
Starostka Prahy 2 Alexandra Udženija, arcibiskup pražský Dominik Duka a ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis dnes dopoledne společně navštívili ubytovnu v Sokolské ulici a vyjádřili podporu zdejším maminkám, babičkám a dětem z Ukrajiny, které zde&hell


Moskevská burza se zítra otevře i pro akcie. Čeká se krach, ale Kreml má na záchranné nákupy vyčleněno v přepočtu přes 220 miliard korun
Kurzy.cz | 13:32:34
Zítra se otevře moskevská burza i pro akcie. Stane se tak poprvé od 25. února, kdy došlo k uzavření parketu v důsledku ruské invaze na Ukrajinu a jejích ekonomických a sankčních dopadů. Takřka měsíční uzavření burzy kdekoli na světě je zcela ojedinělé.


Sazby měly jít nahoru o 50 bps, říká Bullard z Fedu. Můžeme dokázat to, co v devadesátých letech
Kurzy.cz | 13:31:00
Nesouhlasil jsem s rozhodnutím zvednout 16. března tohoto roku sazby o 25 bazických bodů na 0,25 až 0,5 %. Podle mého názoru bylo lepší zvednout je na 0,5 až 0,75 % a implementovat plán na snížení rozvahy Fedu.


Prezentace českých firem na Tenerife - pozvánka k účasti 28.-29.4.2022
Kurzy.cz | 12:59:00
Ve dnech 28. -29. 4.2022 se uskuteční projekt ekonomické diplomacie, v rámci kterého budou mít české firmy z oblasti služeb a


Long signál $140 na akcie Advanced Micro Devices (AMD)
Kurzy.cz | 12:43:36
Tato analýza je součástí investičního newsletteru Breakout trader. Každé úterý zasíláme 5 aktuálních tipů na světové akcie a ETF. Přihlaste se zdarma k odběru pod článkem. Během pandemie COVID-19 prudce vzrostla poptávka po integrovaných obvodech AMD.


Jaké jsou možné scénáře války na Ukrajině a proč může být konflikt součástí bitvy o osud amerického dolaru?
Kurzy.cz | 12:32:28
Krvavá ruská agrese na Ukrajině již trvá bezmála měsíc. K příměří nebo ukončení války je zatím daleko a NATO se kromě dodávek zbraní zdráhá do konfliktu vstoupit. Do Evropy proudí miliony ukrajinských uprchlíků a i přes bezprecedentní ekonomické sankce...


První rektor MU Karel Engliš bude na pamětní bankovce
Kurzy.cz | 12:17:17
Česká národní banka vydá příští týden pamětní bankovku s portrétem Karla Engliše. Slavnostní prezentace bankovky k budování československé měny se uskuteční v aule Právnické fakulty MU.


Premiér Fiala se v Bruselu zúčastní summitu NATO a zasedání Evropské rady - 24.-25. března
Kurzy.cz | 12:13:05
Předseda vlády ČR Petr Fiala se ve dnech 24. a 25. března 2022 zúčastní v Bruselu mimořádného summitu NATO a zasedání Evropské rady. Tématem mimořádného summitu NATO bude ruská agrese vůči Ukrajině, další podpora Ukrajiny a posílení obrany zemí Severoa...


ČNB vykázala za loňský rok účetní ztrátu 37,7 mld. Kč
Kurzy.cz | 12:13:00
ČNB vykázala za loňský rok účetní ztrátu 37,7 mld. Kč. Kumulovaná ztráta z předchozích let se tak prohloubila na 75,3 mld. ...


Zlín: V neděli se mění čas. Ovlivní to cestování v nočních spojích
Kurzy.cz | 09:38:29
Zlín – Přechod ze zimního na letní čas v neděli 27. března se dotkne několika spojů MHD, které v noční době křižují Zlín a Otrokovice.


Českým zákonům často nerozumí ani soudci, usnadnit jejich pochopení přitom mohou i drobnosti
Hospodářské noviny | 16:30:00
Zákony přijímané v Česku jsou příliš složité. Někdy až tak, že je obtížně chápou i sami právníci a soudci. Výsledkem jsou v mnoha případech protichůdné výklady práva, které způsobují problémy a zbytečné soudní spory. „Když je i pro soudce...


Potvrzeno: Kala povede kontrolní úřad dalších devět let. Opozice svého kandidáta stáhla
Hospodářské noviny | 16:18:00
Měsíce dohadů o tom, kdo povede Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), jsou u konce. Sněmovna v tajném hlasování rozhodla, že by to měl být dosavadní šéf Miloslav Kala. Ten nakonec neměl při volbě žádného soupeře, kandidát opozice Roman Kubíček (ANO) svou...


Zakážeme kvůli Putinově válce na Ukrajině i ruské kolo a ruské vejce?
Hospodářské noviny | 15:32:00
Nadšení pro podporu Ukrajiny je skvělé. Je jasné, že česká společnost většinově chápe, že Ukrajinci brání před ruskou expanzí i nás. Ovšem potíž je, když se nadšení pro Ukrajinu přehoupne v odmítání všeho ruského. Včetně umění. To už není projev...


Česko sází na páru aneb Proč je gigafactory jeho poslední šancí na lepší mzdy
Hospodářské noviny | 15:16:00
Doba přílivu velkých zahraničních investic skončila, expandují hlavně firmy, které již v Česku působí, uvedla v září roku 2013 agentura pro příliv zahraničních investic CzechInvest. Následná léta jí dala za pravdu. Pokud nepočítáme převzetí...


European Arts bude dražit malbu od Vojtěcha Preissiga
Hospodářské noviny | 15:05:00
V květnové aukci European Arts budou nabízena díla renomovaných autorů. Mezi dalšími zajímavými položkami se objeví Preissigova malba Krajina se stromy. „Jde o vzácné dílo s vyvolávací cenou 400 tisíc korun. ojedinělá příležitost pro sběratele...


ČNB loni vykázala ztrátu 37,7 miliardy korun. Předloňský rok byl přitom rekordně ziskový
Hospodářské noviny | 15:02:00
Česká národní banka (ČNB) loni vykázala ztrátu 37,7 miliardy korun po předloňském rekordním zisku 91,7 miliardy korun. Kumulovaná ztráta banky z předchozích let tak stoupla na 75,3 miliardy korun. Vyplývá to z účetní závěrky a zprávy o výsledku...


Arthouse Hejtmánek bude dražit jedno z posledních děl Emanuela Krescence Lišky
Hospodářské noviny | 14:58:00
Jedním z lákadel jarní aukce Arthouse Hejtmánek bude dílo českého malíře Emanuela Krescence Lišky s názvem Svítání po Velikém pátku. „Patří mezi poslední díla, jež měl ve svém ateliéru takřka před dokončením, když ho v pouhých 50 letech...


Nejvýznamnější obraz, jaký dosud měla v aukci, Galerie Kodl zatím tají
Hospodářské noviny | 14:53:00
Už desátý rok v řadě má Galerie Kodl nejvyšší obrat ze všech aukčních síní v zemi. Na poslední velké aukci vydražila sto procent všech položek a tradičně nabízí díla slavných jmen od Slavíčka, Kupky, Toyen až po Zrzavého. Její květnová aukce...


Spoření na stáří se může zkomplikovat. Nápad zvýšit fondům daně je podle expertů nelogický
Hospodářské noviny | 14:49:00
Republiku poslední měsíce válcuje inflace a i některé konzervativnější Čechy už dotlačila k investování. Kdo si ale vybral ke zhodnocení peněz investiční fondy, mohl by být brzy nemile překvapen. Ministerstvo financí totiž zvažuje, že jim zruší...


Etcetera opět přichází s mimořádnou nabídkou
Hospodářské noviny | 14:47:00
Etcetera Auctions nabídne ve své 14. aukci řadu pozoruhodných děl. „dvě dobové práce Věry Janouškové, monumentální malbu Stano Filka z první poloviny 80. let nebo expresivní malířská díla Milana Knížáka a Jiřího Davida,“ říká...


Dorotheum připravuje sérii aukcí. Dražit se bude i Medek
Hospodářské noviny | 14:36:00
Dorotheum se chystá na řadu akcí. „české zákazníky budou zajímat obrazy Kamila Lhotáka v červnové aukci moderního umění, kolegům v Salcburku se podařilo pro aukci získat krásný obraz od Mikuláše Medka,“ říká ředitel pražské reprezentační...


Lidé mohou nahlédnout do myšlení soudců. Rozsudky totiž musí zveřejňovat online
Hospodářské noviny | 14:24:00
Soudy nižších instancí, tedy například okresní či krajské, mají nově povinnost zveřejňovat rozsudky online. Nařizuje jim to poslanecký pozměňovací návrh k novele zákona o soudech a soudcích, který je posledním z pětice předpisů nominovaných v anketě...


Za ruské zločiny prý nemohou Rusové, ale jen Putin. Je to pohodlná výmluva, jenže neplatí
Hospodářské noviny | 13:25:00
Marina Ovsjannikovová, která v přímém přenosu ruské televize ukázala protiválečný transparent, prokázala mimořádnou statečnost. V jedné věci se ale zásadně mýlila. „Odpovědnost za tuto agresi leží výhradně na jednom člověku. Ten člověk se...


Nesquik k snídani už si Rusové nedají. Nestlé v zemi výrazně omezí aktivity
Hospodářské noviny | 13:14:00
Švýcarský potravinářský gigant Nestlé výrazně omezí své obchodní aktivity v Rusku, zastaví tam například prodej značek KitKat a Nesquik. Informovala o tom ve středu agentura Reuters. Firma také uvedla, že v Rusku se teď soustřeďuje na dodávky...


Čtverec je kruh. Za topologii získal Dennis Sullivan Abelovu cenu, „Nobelovku“ za matematiku
Hospodářské noviny | 12:45:00
Jednaosmdesátiletý Američan Dennis Sullivan ve středu získal Abelovu cenu, které se také přezdívá Nobelova cena za matematiku – za tento obor se totiž Nobelovka neuděluje. Oceněn byl za svůj přínos k topologii, části matematiky, která se...


Konflikt na Ukrajině zvyšuje cenu potravin. Může se to stát rozbuškou sociálních nepokojů v Africe i na Blízkém východě
Hospodářské noviny | 12:40:00
Vysokoškolský učitel Fadia Hamieh z Libanonu si všiml, že z pultů tamních prodejen už na začátku března zmizela mouka. Cena chleba navíc vzrostla o 70 procent. Kvůli tomu jeho rodina musí šetřit. „Pokaždé když jdu nakoupit věci pro moji...


Vzdejme se snu o naší imaginární jaderné energetické budoucnosti. Řešením jsou obnovitelné zdroje
Hospodářské noviny | 11:56:00
Ruská agrese proti Ukrajině zdůraznila již existující všeobecný konsenzus, že energie z fosilních paliv nemá budoucnost a je nutné ji nahradit, což se týká zejména produkce elektřiny. Zdá se, že u nás panuje poměrně široká shoda na tom, že je sice...


Finanční analytický úřad řeší obcházení protiruských sankcí. Účty zmrazil a podal trestní oznámení
ČT24 | 14:08:29
Finanční analytický úřad (FAÚ) řeší několik případů obcházení sankcí, které byly uvaleny na ruské firmy a občany v souvislosti s válkou na Ukrajině. Některé firmy se snažily přesunout několik desítek milionů korun.


Zlaté tornádo, říkají na jihu Moravy a pomáhají Ukrajině
Respekt | 15:32:13
V penzionu v Moravské Nové Vsi jsou ubytovaní uprchlíci, vzniká tu sbírka zdravotnických potřeb pro lidi ve válce


Bláhová a Turek se dívají: The Batman
Respekt | 14:35:42
Kulturní rubrika Respektu o nových verzích a pokračováních kultovních filmů a TV seriálů


Válek chce navrhnout evropským státům budoucí schéma přeočkování proti covidu
Eurozpravy-domácí | 16:45:00
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce v době českého předsednictví EU navrhnout evropským státům budoucí schéma přeočkování proti covidu. Od unie shání také jiné vakcíny pro uprchlíky. Novinářům to dnes řekl před jednáním vlády. Nedostatek by mohl být podle plicních lékařů například očkovacích látek proti tuberkulóze, která je na Ukrajině výrazně častější než v ČR.


Nejlepší fotky z přírody představuje Czech Nature Photo, už jsou známé nominace
Eurozpravy-domácí | 16:36:00
Mezinárodní porota se sešla v galerii Czech Photo Centre u výběru nominovaných a vítězných snímků šestého ročníku soutěže. Již druhým rokem se paralelně se soutěží pro fotografky a fotografy divoké přírody koná soutěž Czech Photo Junior pro školáky a studenty. Do Czech Nature Photo se přihlásilo 250 účastníků, kteří zaslali téměř 2300 fotografií. Studenti a školáci se přihlásili dokonce v ještě vyšším počtu – celkem 272 mladých autorů poslalo téměř 1500 snímků.


Potraviny v Česku zdraží o desítky procent, tvrdí analytik. Ceny hnojiv jsou rekordní
Eurozpravy-domácí | 16:35:00
Světové ceny hnojiv jsou podle amerického Green Markets North America Fertilizer Price Indexu na historických maximech, když od začátku ruské invaze na Ukrajinu index vzrostl o 40 procent. V Evropě vzrostly ceny hnojiv jako čpavku, dusíku či dusičnanů o třetinu. ČTK to dnes řekl analytik společnosti XTB Štěpán Hájek. Domácnosti podle něho pocítí růst cen hnojiv, obilovin nebo semen v cenách potravin, takže potraviny zdraží až o desítky procent.


Prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu bude dál Miloslav Kala
Eurozpravy-domácí | 16:16:00
Prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) bude dál Miloslav Kala. Sněmovna ho dnes zvolila kandidátem na jmenování do čela úřadu. Výsledek ČTK oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO).


New Orleans zasáhlo tornádo, jeden mrtvý a desítky raněných
Eurozpravy-domácí | 16:07:00
Nad městem New Orleans v americkém státu Louisiana se v úterý přehnalo tornádo, které ničilo střechy, převracelo auta a podle agentury AP rovněž vytrhlo jeden z místních domů ze základů a přemístilo jej do ulice. Podle úřadů zemřel 26letý muž a desítky lidí utrpěly zranění. Stejný bouřkový systém udeřil rovněž na části států Texas a Oklahoma, kde rovněž vznikla řada tornád. Jedno z nich u Dallasu usmrtilo ženu, nechalo za sebou mnoho raněných a způsobilo velké škody na majetku.


Fiala chce prodloužit nouzový stav až o čtvrt roku
Eurozpravy-domácí | 15:34:00
Vláda bude odpoledne jednat o prodloužení nouzového stavu o tři měsíce. Vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Vít Rakušan (STAN) jde na jednání vlády s tímto návrhem, potvrdil ČTK informace České televize Jakub Veinlich z ministerstva vnitra. Premiér Petr Fiala (ODS) řekl ČT, že prodloužení by mělo být delší než 30 dní. Vláda pro něj bude potřebovat souhlas Sněmovny.


Ženu v prezidentském úřadu by chtělo 65 procent dotázaných
Eurozpravy-domácí | 15:06:00
Mezi Čechy roste přesvědčení, že bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) bude kandidovat na prezidenta. Jeho účast v prezidentských volbách v lednu příštího roku očekávají tři čtvrtiny obyvatel. Vyplývá to z únorového průzkumu agentury STEM/MARK.


Prezident Zeman hovořil s premiérem Fialou o summitu NATO
Eurozpravy-domácí | 14:56:00
Prezident Miloš Zeman dnes telefonicky mluvil s předsedou vlády Petrem Fialou (ODS) o nadcházejícím summitu NATO. Plně se shodli na mandátu české delegace, kterou povede premiér, uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman zároveň vysoce ocenil nedávnou Fialovu cestu do Kyjeva.


Finanční analytický úřad řeší případy obcházení sankcí, firmám zmrazil účty
Eurozpravy-domácí | 14:51:00
Finanční analytický úřad (FAÚ) řeší několik případů obcházení sankcí, které byly uvaleny na ruské firmy a osoby v souvislosti s válkou na Ukrajině.


Středula: Hrozba stagflace, vysoké inflace a nízkého růstu, se ještě zvýšila
Eurozpravy-domácí | 14:37:00
Hrozba stagflace, tedy vysoké inflace a nízkého hospodářského růstu, před kterou odbory varovaly již před vypuknutím války na Ukrajině, se nyní ještě zvýšila. ČTK to dnes řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Válka podle něj zvýraznila ekonomické problémy, které měla ČR již dříve - tedy vysokou inflaci a energetickou chudobu.


ČSSD kritizuje vládu, podle ní selhává v řešení domácích problémů
Eurozpravy-domácí | 12:48:00
Vláda Petra Fialy (ODS) musí podle sociální demokracie najít odvahu k nepopulárním krokům. Předseda ČSSD Michal Šmarda na dnešní tiskové konferenci v pražském Lidovém domě ocenil některé kroky vlády při diplomatické reakci na agresi Ruska na Ukrajině či rozhodnutí ohledně migrační vlny z Ukrajiny, kabinet však podle něj zatím selhává v řešení domácích problémů.


Úřad práce se ohradil proti lživé zprávě, že funguje už jen pro uprchlíky
Eurozpravy-domácí | 12:42:00
Úřad práce se ohradil proti šíření nepravdivých tvrzení, že kvůli náporu uprchlíků přestal poskytovat své služby českým žadatelům. Zdůraznil, že dál funguje a vyřizuje pro klienty agendu dávek a zaměstnanosti. ČTK to sdělila mluvčí generálního ředitelství úřadu práce Kateřina Beránková.


V Nizozemsku přestala platit téměř všechna proticovidová opatření
Eurozpravy-zahraniční | 16:56:00
Po více než dvou letech dnes v Nizozemsku přestala platit téměř všechna zbývající protipandemická opatření. Ve veřejné dopravě už nejsou potřeba roušky a skončilo povinné testování před hromadnými akcemi. Končí také doporučení pracovat z domova, píše NL Times.


Bělorusko vyzvalo k opuštění země několik ukrajinských diplomatů
Eurozpravy-zahraniční | 15:40:00
Bělorusko vyzvalo některé ukrajinské diplomaty, aby opustili zemi, a rozhodlo o uzavření ukrajinského generálního konzulátu v Brestu. Informovala o tom dnes běloruská státní agentura BelTA. V úterý běloruská tajná služba KGB obvinila osm ukrajinských diplomatů ze špionáže, připomněla agentura Reuters. Podle agentury Interfax musí 12 ukrajinských diplomatů opustit Bělorusko do 72 hodin.


Ukrajinská armáda obklíčila ruské jednotky severozápadně od Kyjeva, tvrdí úřady
Eurozpravy-zahraniční | 15:37:00
Ukrajinská armáda obklíčila ruské jednotky ve městech Irpiň, Buča a Hostomel. Vyplývá to z dnešního sdělení místních úřadů, podle nichž se oblast bojů severozápadně od Kyjeva nachází na hraně humanitární katastrofy. Již v úterý ukrajinská armáda oznámila, že obsadila město Makariv západně od metropole.


Tvůrce ruské privatizace rezignoval a odjel z Ruska kvůli Ukrajině
Eurozpravy-zahraniční | 15:28:00
Anatolij Čubajs, tvůrce ruské privatizace, rezignoval ze svého aktuálního postu speciálního představitele Kremlu a odjel ze země. Agentura Bloomberg napsala, že podle dvou zdrojů obeznámených se situací Čubajs odjezd zdůvodnil nesouhlasem s ruským rozpoutáním války na Ukrajině.


Počet mrtvých s covidem-19 celosvětově překonal 6,1 milionu
Eurozpravy-zahraniční | 15:18:00
Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě dnes podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) překročil 6,1 milionu. Posledních 100.000 mrtvých přibylo za 16 dní, předtím to bylo za 13 dní a ještě předtím za 11 dní.


Ruského miliardáře Mělnikova ubodali i s rodinou. Mohlo jít o nájemnou vraždu
Eurozpravy-zahraniční | 15:15:00
Ruští oligarchové jsou kvůli válce na Ukrajině pod drobnohledem. Jeden z miliardářů Vasilij Mělnikov, vlastník velké farmaceutické a drogistické společnosti, byl zavražděn. Po smrti je i jeho žena a děti.


Stoltenberg: Je třeba zajistit, aby válka nepřerostla v konflikt mezi NATO a Ruskem
Eurozpravy-zahraniční | 15:07:00
Severoatlantická aliance musí zajistit, aby se válka nerozšířila mimo Ukrajinu a aby nepřerostla v konflikt mezi NATO a Ruskem. Prohlásil to dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg před čtvrtečním aliančním summitem.


Ropa kvůli obavám o dodávky citelně zdražuje
Eurozpravy-ekonomika | 16:26:00
Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují, vzhůru je tlačí obavy z výpadku dodávek suroviny prostřednictvím ropovodu Caspian Pipeline Consortium (CPC). Cena severomořské ropy Brent kolem 15:30 SEČ vykazovala růst asi o čtyři procenta na 120,15 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala 3,7 procenta zhruba na 113,30 dolaru za barel.


Česká národní banka loni měla ztrátu 37,7 miliardy
Eurozpravy-ekonomika | 16:12:00
Česká národní banka (ČNB) loni vykázala ztrátu 37,7 miliardy korun po předloňském rekordním zisku 91,7 miliardy korun. Kumulovaná ztráta banky z předchozích let tak stoupla na 75,3 miliardy korun. Vyplývá to z účetní závěrky a zprávy o výsledku hospodaření, které dnes schválila bankovní rada ČNB. Banka o tom informovala v tiskové zprávě.


Ruský vicepremiér varoval před výpadkem dodávek ropy
Eurozpravy-ekonomika | 15:49:00
Dodávky ropy prostřednictvím ropovodu Caspian Pipeline Consortium (CPC) by se mohly až na dva měsíce zcela zastavit, protože bouře poškodila přístaviště v černomořském terminálu. Řekl to dnes ruský vicepremiér Alexandr Novak. Ropovod přepravuje na pobřeží Černého moře kolem 1,2 milionu ruské a kazachstánské ropy denně. To odpovídá zhruba 1,2 procenta globální poptávky po ropě, uvedla agentura Reuters.


New Orleans zasáhlo tornádo, jeden mrtvý a desítky raněných
Eurozpravy-počasí | 16:07:00
Nad městem New Orleans v americkém státu Louisiana se v úterý přehnalo tornádo, které ničilo střechy, převracelo auta a podle agentury AP rovněž vytrhlo jeden z místních domů ze základů a přemístilo jej do ulice. Podle úřadů zemřel 26letý muž a desítky lidí utrpěly zranění. Stejný bouřkový systém udeřil rovněž na části států Texas a Oklahoma, kde rovněž vznikla řada tornád. Jedno z nich u Dallasu usmrtilo ženu, nechalo za sebou mnoho raněných a způsobilo velké škody na majetku.


Preciznost kyjevských artistů se skvěle potkala s improvizační kreativitou Cirku La Putyka
Reflex | 15:50:00
Je jim mezi patnácti až sedmnácti, nejstaršímu jedenadvacet. Na slovensko-ukrajinské hranice dorazili většinou sami, jeden z nich má v první linii oba rodiče. Před válkou studovali Kyjevskou akademii divadelního a cirkusového umění, teď našli v Praze díky Cirku La Putyka bezpečí i šanci profesionálně trénovat. V úterý 22. března se představili v divadle JATKA78 v první hodinové inscenaci BOOM vol. 1 v režii principála La Putyky Rosti Nováka. Improvizovaný kus, vzniklý spolu s českými performery projektu Young Blood, nazkoušeli za jediný den. 


Otec ruské privatizace Čubajs kvůli Ukrajině rezignoval a opustil Rusko
Tiscali-zprávy | 16:22:36
Anatolij Čubajs, tvůrce ruské privatizace a jeden z hlavních architektů ekonomických reforem 90. let, rezignoval na svůj aktuální post speciálního představitele Kremlu a odjel ze země. Podle médií to zdůvodnil nesouhlasem s ruským rozpoutáním války na Ukrajině.


Ruský plyn pro Evropu už bude jen za rubly
Tiscali-zprávy | 14:28:25
Rusko už za plyn určený pro Evropu nebude brát eura ani dolary, platby se chystá požadovat v rublech. Na videokonferenci, kterou odvysílala státní televize, to dnes uvedl prezident Vladimir Putin.


Ropa Brent kvůli obavám o dodávky výrazně zdražuje, cena ropy poskočila o čtyři procenta
E15-ekonomika | 16:00:00
Ceny ropy se výrazně zvyšují, vzhůru je tlačí obavy z výpadku dodávek suroviny prostřednictvím ropovodu Caspian Pipeline Consortium (CPC). Cena severomořské ropy Brent kolem 15:30 středoevropského času vykazovala růst asi o čtyři procenta na 120,15 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala 3,7 procenta zhruba na 113,30 dolaru za barel.


Brno, Mekka kyberbezpečnosti. Startup miliardáře Tomka míří za oceán
E15-ekonomika | 15:25:00
Toto je nové vydání Technoverse Newsletteru, ve kterém se každý týden věnujeme aktuálním technologickým trendům z Česka i ze světa. Chcete, aby vám každé úterý chodil do e-mailové schránky? Zde se můžete přihlásit k odběru.


Ukrajinská armáda obklíčila ruské jednotky severozápadně od Kyjeva, tvrdí tamní úřady
E15-ekonomika | 15:25:00
Ukrajinská armáda obklíčila ruské jednotky ve městech Irpiň, Buča a Hostomel. Vyplývá to ze sdělení místních úřadů, podle nichž se oblast bojů severozápadně od Kyjeva nachází na hraně humanitární katastrofy. Již v úterý ukrajinská armáda oznámila, že obsadila město Makariv západně od metropole.


NATO musí zajistit, aby se válka nerozšířila mimo Ukrajinu, uvedl generální tajemník Stoltenberg
E15-ekonomika | 15:07:00
Severoatlantická aliance musí zajistit, aby se válka nerozšířila mimo Ukrajinu a aby nepřerostla v konflikt mezi NATO a Ruskem. Prohlásil to dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg před čtvrtečním aliančním summitem. Ten podle šéfa NATO schválí umístění čtyř nových bojových uskupení na východním křídle aliance, a to v Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku. Stoltenberg rovněž řekl, že na stole není případné členství Ukrajiny v NATO.


Rusko už za plyn určený pro Evropu nebude brát eura ani dolary, ale rubly, uvedl Putin
E15-ekonomika | 14:22:00
Rusko už za plyn určený pro Evropu nebude brát eura ani dolary, platby se chystá požadovat v rublech. Na videokonferenci, kterou odvysílala státní televize, to uvedl prezident Vladimir Putin. Opatření se podle něj týká zemí, které Rusko nepovažuje za přátelské a které proti Rusku zavádějí tvrdé ekonomické sankce, tedy i Spojených států, Kanady nebo Velké Británie. Státní plynárenský gigant Gazprom dostal nařízeno, aby tímto způsobem upravil dodavatelské smlouvy. Rusko dodává plyn i do České republiky.


Ropa Brent kvůli obavám o dodávky výrazně zdražuje, cena ropy poskočila o čtyři procenta
E15-politika | 16:00:00
Ceny ropy se výrazně zvyšují, vzhůru je tlačí obavy z výpadku dodávek suroviny prostřednictvím ropovodu Caspian Pipeline Consortium (CPC). Cena severomořské ropy Brent kolem 15:30 středoevropského času vykazovala růst asi o čtyři procenta na 120,15 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala 3,7 procenta zhruba na 113,30 dolaru za barel.


Brno, Mekka kyberbezpečnosti. Startup miliardáře Tomka míří za oceán
E15-politika | 15:25:00
Toto je nové vydání Technoverse Newsletteru, ve kterém se každý týden věnujeme aktuálním technologickým trendům z Česka i ze světa. Chcete, aby vám každé úterý chodil do e-mailové schránky? Zde se můžete přihlásit k odběru.


Ukrajinská armáda obklíčila ruské jednotky severozápadně od Kyjeva, tvrdí tamní úřady
E15-politika | 15:25:00
Ukrajinská armáda obklíčila ruské jednotky ve městech Irpiň, Buča a Hostomel. Vyplývá to ze sdělení místních úřadů, podle nichž se oblast bojů severozápadně od Kyjeva nachází na hraně humanitární katastrofy. Již v úterý ukrajinská armáda oznámila, že obsadila město Makariv západně od metropole.


NATO musí zajistit, aby se válka nerozšířila mimo Ukrajinu, uvedl generální tajemník Stoltenberg
E15-politika | 15:07:00
Severoatlantická aliance musí zajistit, aby se válka nerozšířila mimo Ukrajinu a aby nepřerostla v konflikt mezi NATO a Ruskem. Prohlásil to dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg před čtvrtečním aliančním summitem. Ten podle šéfa NATO schválí umístění čtyř nových bojových uskupení na východním křídle aliance, a to v Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku. Stoltenberg rovněž řekl, že na stole není případné členství Ukrajiny v NATO.


Rusko už za plyn určený pro Evropu nebude brát eura ani dolary, ale rubly, uvedl Putin
E15-politika | 14:22:00
Rusko už za plyn určený pro Evropu nebude brát eura ani dolary, platby se chystá požadovat v rublech. Na videokonferenci, kterou odvysílala státní televize, to uvedl prezident Vladimir Putin. Opatření se podle něj týká zemí, které Rusko nepovažuje za přátelské a které proti Rusku zavádějí tvrdé ekonomické sankce, tedy i Spojených států, Kanady nebo Velké Británie. Státní plynárenský gigant Gazprom dostal nařízeno, aby tímto způsobem upravil dodavatelské smlouvy. Rusko dodává plyn i do České republiky.


Portu nabízí nový produkt pro konzervativní investory. Výnos má s minimálním rizikem překonat inflaci
Finparáda | 16:00:00
Stupňující se konflikt na Ukrajině vyvolává u investorů značné obavy o budoucí vývoj na finančních trzích. Mnozí přemýšlí nad úpravou portfolií, odprodejem investic nebo hledají méně rizikové alternativy ochrany úspor...


Asi šel na malou svačinku. Scénku s hranolky při hokejovém mistrovství světa řeší soudy už sedmým rokem
iHned.cz | 17:58:00
Ta snaha o odlehčení přímého přenosu České televize během hokejového mistrovství světa v květnu 2015 se příliš nepovedla. Jeden z komentátorů, bývalý reprezentant Pavel Richter, se zdržel u stánku McDonald’s a nesl si zpět hamburger a...


Na základech chytré karantény tvoří stát databázi o uprchlících. Vyjde na 145 milionů
iHned.cz | 17:55:00
Nefunguje. Právě s tímto slovem byla nejčastěji spojována během pandemie chytrá karanténa, v jejímž rámci se sledovalo šíření koronaviru. Kritizovaný projekt hodlá stát opět použít. Na jeho základech teď za 145 milionů korun vzniká systém ke...


Příspěvek na ubytování uprchlíků? 3000 korun na osobu za měsíc, na domácnost nejvýš 12 tisíc
iHned.cz | 17:44:00
Lidé, kteří u sebe doma či ve svém volném bytě zdarma ubytují uprchlíky, budou moci získat příspěvek 3000 korun na osobu na měsíc na pokrytí nákladů. Na domácnost stát poskytne nejvýš 12 tisíc korun. Podpora se začne vyplácet po 11. dubnu, a to...


Před válkou prchli bez léků, nové potřebují hned. Praktici žádají výjimky, aby jim je mohli předepsat
iHned.cz | 17:31:00
Ambulantní lékaři mají uprchlíky vyšetřit přednostně a léky jim předepsat jen na základě rychlého vyšetření. Pediatři už v některých krajích mají plné kapacity a musí další zájemce odmítat.


Českým zákonům často nerozumí ani soudci, usnadnit jejich pochopení přitom mohou i drobnosti
iHned.cz | 16:30:00
Zákony přijímané v Česku jsou příliš složité. Někdy až tak, že je obtížně chápou i sami právníci a soudci. Výsledkem jsou v mnoha případech protichůdné výklady práva, které způsobují problémy a zbytečné soudní spory. „Když je i pro soudce...


Potvrzeno: Kala povede kontrolní úřad dalších devět let. Opozice svého kandidáta stáhla
iHned.cz | 16:18:00
Měsíce dohadů o tom, kdo povede Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), jsou u konce. Sněmovna v tajném hlasování rozhodla, že by to měl být dosavadní šéf Miloslav Kala. Ten nakonec neměl při volbě žádného soupeře, kandidát opozice Roman Kubíček (ANO) svou...


Ve válce není nic nepředstavitelné. Měnová politika nebude výjimkou
iHned.cz | 16:08:00
Letitá tabu, která naši centrální bankéři vždy uctivě respektovali, padla. Česká národní banka sáhla do svých rezerv, aby stabilizovala kurz koruny. A co víc, ve hře je i to, že z „usměrňování“ kurzu se stane rutina. Něco takového bylo v...


Ruská invaze na Ukrajinu zvýší americké výdaje na obranu. I tak zůstává pro USA hlavním konkurentem Čína
iHned.cz | 15:38:00
S nástupem do prezidentského úřadu zajímalo Joea Bidena v zahraniční politice prioritně jedno téma. Čína. Zároveň to byla jediná věc, kde demokrat Biden navázal na politiku svého předchůdce v Bílém domě, republikána Donalda Trumpa. Součástí jejich...


Zakážeme kvůli Putinově válce na Ukrajině i ruské kolo a ruské vejce?
iHned.cz | 15:32:00
Nadšení pro podporu Ukrajiny je skvělé. Je jasné, že česká společnost většinově chápe, že Ukrajinci brání před ruskou expanzí i nás. Ovšem potíž je, když se nadšení pro Ukrajinu přehoupne v odmítání všeho ruského. Včetně umění. To už není projev...


Česko sází na páru aneb Proč je gigafactory jeho poslední šancí na lepší mzdy
iHned.cz | 15:16:00
Doba přílivu velkých zahraničních investic skončila, expandují hlavně firmy, které již v Česku působí, uvedla v září roku 2013 agentura pro příliv zahraničních investic CzechInvest. Následná léta jí dala za pravdu. Pokud nepočítáme převzetí...


Putin zcela výjimečně sjednotil Američany. Nenávidí ho víc než kdysi Brežněva
aktuálně.cz | 15:52:40
Demokraté už nechtějí snižovat rozpočet na vojenství, republikáni se zase v názoru na Rusko odtrhli od Donalda Trumpa.


Policie chystá na zítra celorepublikové měření rychlosti. Víme, kde dát nohu z plynu
aktuálně.cz | 14:17:00
Podívejte se na přehled míst, kde bude policie zítra měřit rychlost v rámci celorepublikové akce Speed marathon.


Moskevská burza zkusí ve čtvrtek obnovit akciový trh. Zakáže však sázet na pokles cen
aktuálně.cz | 14:02:22
Provozovatel burzy uvedl, že zpočátku bude obchodování časově omezené.


Opilý řidič ujížděl děčínské policii i po cyklostezce. Málem se srazil s koněm
Denik.cz | 16:47:00
Desítky lidí ohrozil o víkendu řidič, který prchal před policejní kontrolou ulicemi Děčína. Neváhal dokonce vjet ani na cyklostezku, kde se nedaleko střední zemědělské školy málem srazil s koněm. Po nárazu do terénní nerovnosti dál ujíždět nemohl a skončil v poutech. Jak policisté později zjistili, byl opilý. Test na drogy odmítl.


Karanténa přes SMS. Stát zveřejnil nová covidová pravidla
Denik.cz | 16:00:00
Stačí jedna SMS a skončíte v karanténě nebo v izolaci. Ministerstvo zdravotnictví poslalo do připomínkového řízení návrh prováděcí vyhlášky k pandemickému zákonu, který to umožňuje. Vyhláška tedy upřesňuje, jak by taková SMS nebo telefonát měly konkrétně vypadat.


Žádná eura, ani dolary. Rusko bude za plyn brát pouze rubly, prohlásil Putin
Denik.cz | 15:54:00
Rusko už za plyn určený pro Evropu nebude brát eura ani dolary, platby se chystá požadovat v rublech. Na videokonferenci, kterou odvysílala státní televize, to ve středu uvedl prezident Vladimir Putin. Opatření se podle něj týká zemí, které Rusko nepovažuje za přátelské a které proti Rusku zavádějí tvrdé ekonomické sankce, tedy i Spojených států, Kanady nebo Velké Británie. Státní plynárenský gigant Gazprom dostal nařízeno, aby tímto způsobem upravil dodavatelské smlouvy. Rusko dodává plyn i do České republiky.


DoDo pomáhá humanitárním organizacím s logistikou. Do akce na podporu Ukrajiny a uprchlíků se zapojilo sto firemních kurýrů
Euro | 15:49:55
Logistická společnost DoDo, za jejíž českou a slovenskou větví stojí podnikatel Martin Marek, se rozhodla aktivně pomáhat válkou postižené Ukrajině. Neziskovým organizacím a nejrůznějším dobročinným projektům poskytuje cenné údaje ze své data-driven platformy, která vyhodnocuje efektivitu a vytíženost logistiky. Kromě toho sama pomáhá vlastními DoDo vozy. K pomoci se dobrovolně přihlásilo více než 100 kurýrů, kteří rozvážejí především potraviny, ale i další nezbytné věci pro uprchlíky.


Podcast: V opileckém finále byl Jack Kerouac melancholikem dětství
bleskove.cz | 17:30:00
„Pil, aby si vytvořil clonu před nepřátelským světem médií i vytlemených fanoušků,“ říká odborník na beatnickou literaturu Josef Rauvolf.


Zapomenutý hrdina Krkonoš. Zachraňoval před smrtí Hanče, nezlomili ho ani komunisté
bleskove.cz | 16:14:11
Tragický příběh lyžařů Bohumila Hanče, Václava Vrbaty a Emericha Ratha na konci března ožije ve filmu Poslední závod.


Čeští záchranáři vyrazili na Ukrajinu pro dívku na přístrojích: Doma jí hrozila smrt!
blesk | 18:42:00
Privátní záchranářský subjekt ze Středočeského kraje, skupina Trans Hospital, vyrazil na pomoc mladé ukrajinské dívce do válkou zmítané země. Ta byla předčasně propuštěna z nemocnice po chirurgickém zákroku a je připojena na přístroje. U ní doma však dochází k výpadkům elektřiny a dlouhodobější výpadek by pro ni mohl znamenat i smrt!


Ukrajinským maminkám Julii, Natalii a Marii poskytla Praha azyl před válkou: Jejich muži zatím brání domov
blesk | 18:32:00
Od 24. února až doposud se ruská vojska snaží obsadit Ukrajinu. Hlavní boje nyní probíhají o Kyjev a další velká města. Ruská agrese spustila obrovskou migrační vlnu, ze země před válkou prchají hlavně ženy s dětmi. Azyl v Česku nalezly také tři matky s dětmi, pocházející ze střední Ukrajiny – z města Kremenčuk. Jejich muži zůstali na Ukrajině, aby se mohli postavit nepřátelům. Co dělaly dámy před válkou? Jak zvládají odloučení od partnerů? A jak se k nim chovají Češi?


Ostřelování Mariupolu? Jako bitva u Verdunu, popisoval Zelenskyj Francouzům běsnění Rusů
blesk | 18:31:00
Francouzské firmy musí okamžitě opustit ruský trh, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v on-line vystoupení francouzským poslancům. Obléhaný ukrajinský Mariupol a jeho vybombardovanou nemocnici přirovnal ke francouzskému Verdunu, dějišti jedné z největších bitev první světové války. 


Zdrcená Nasťa o peklu na Ukrajině: Okupanti znásilňují a zabíjejí naše ženy
blesk | 18:31:00
Válka na Ukrajině trvá již téměř měsíc. Ruským vojskům se nedaří tak, jak předpokládala, proto stupňují svou agresi vůči nevinným ukrajinským civilistům. Vojáci okupantů se mají dopouštět neuvěřitelných zvěrstev. Údajně střílí do lidí skrývajících se ve sklepech. Dochází ale i k znásilňování Ukrajinek.


Miluna ze Slunce, seno... Chtějí jí zbourat dům!
blesk | 18:30:00
V Hošticích neměli rádi Milunu a ve Vrchlabí zase její představitelku Petru Pyšovou (54). Úřad nařídil odstranit luxusní stavbu, kterou tam má s manželem Vladimírem Schmalzem, bývalým manažerem ČEZ a někdejší členem ODS.


Tonya Graves po 12 letech navštívila maminku v Americe! Co na to synové?
blesk | 18:15:00
Po dvanácti letech se zpěvačka Tonya Graves (52) vydala do rodné Ameriky. Odletěla by dřív, ale koronavirová pandemie ji zbrzdila. Rodiče plakali dojetím a naštěstí přežili. Zpěvačka o ně totiž měla strach, aby s nimi ten šok neklepl.


Horor v Mariupolu: Děti umírají žízní, doktor operoval kuchyňským nožem bez umrtvení
blesk | 18:06:00
Situace v Mariupolu je i nadále velmi špatná. I přes množství úspěšně evakuovaných civilistů na místě stále trpí nevinní Ukrajinci. Někteří z nich naturalisticky popsali zvěrstva, která se ve městě odehrávají. Děti v okupovaném městě umírají na dehydrataci! Okupanti se navíc neštítí střílet po automobilech s rodinami. 


Oligarcha Kuzmičev se svých luxusních jachet nedočká: Francie jim znemožnila plavbu
blesk | 17:51:00
Francie znemožnila plavbu dvou dalších luxusních lodí, jejichž ruský majitel je na sankčním seznamu Evropské unie. Jachty v odhadované hodnotě 20 a 70 milionů eur (492 milionů a 1,7 miliardy korun) kotvící u pobřeží francouzské Riviéry patří Alexeji Kuzmičevovi, napsala agentura AFP s odvoláním na vládní zdroje.


Dcera zmizelého ministra obrany Ksenia Šojguová (31): Lidé jí a dcerce přejí utrpení kvůli válce
blesk | 17:46:00
Válka jí je podle všeho proti srsti. Dcera ruského ministra obrany Ksenia Šojguová (31) zatím invazi na Ukrajinu způsobenou i jejím otcem nijak viditelně nepodporuje. Odmítla na instagramu sdílet jakékoli propagandistické obrázky a raději se na fotkách fotí se svým miminkem. Sám ministr obrany Sergej Šojgu (66) přitom záhadně zmizel. Na veřejnosti ho nikdo neviděl už 12 dní. Co stojí za jeho zmizením? 


Letenský kolotoč se roztočí v červenci. Svézt se budou moct i dospělí, koně unesou až 120 kg
blesk | 17:43:00
Unikátní historický kolotoč na Letné z konce 19. století se by se měl znovu roztočit 11. července. V ten den to bdue přesně 128 let od jeho instalace v sousedství Letenského zámečku. Rekonstrukce nebyla jednoduchá a padlo už několik termínů, kdy se měl otevřít. Tentokrát už by to ale mělo vyjít. Celá rekonstrukce nakonec bude stát více než 23 milionů korun.


Teplo jako v Egyptě! V Česku padaly teplotní rekordy, bylo až 22,5 °C. Sledujte radar Blesku
blesk | 17:13:00
Dnešní dvacítky lámaly teplotní rekordy. Teploty odpovídaly začátku května. Rekord pro 23. březen padl na 66 ze 160 stanic, které měří alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v Borohrádku na Rychnovsku, kde naměřili 22,5 stupně Celsia, řekl Tomáš Mejstřík z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Meteorologové upozornili na to, že podobně teplo jako v Česku bylo dnes třeba i v egyptských letoviscích.


Ukrajinci dál jezdí po Praze zadarmo. Minimálně do konce nouzového stavu
blesk | 17:00:00
Uprchlíci z Ukrajiny budou mít v hlavním městě MHD zdarma minimálně do konce nouzového stavu, který v Česku platí. Kdy přesně jízdné zdarma skončí, bude mj. záležet na aktuální situaci. Dnes to po jednání magistrátního výboru pro dopravu řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Ředitel organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD, Petr Tomčík na jednání řekl, že MHD kvůli poklesu cestujících způsobeného covidem-19 uprchlíky bez problémů pojme.


Ruská zvěrstva na Ukrajině: Opilý voják zabil tátu od rodiny. Ženu pak brutálně znásilnil
blesk | 16:56:00
Na Ukrajině se objevilo první podezření ze znásilnění. Mělo k němu opakovaně dojít ze strany ruského vojáka, který měl u Kyjeva znásilnit ženu neozbrojeného muže, kterého předtím zastřelil. Prokurátoři z Kyjevské oblasti už tento případ prošetřují, uvedla to nejvyšší státní zástupkyně Ukrajiny Irena Venediktová.


Známá tvář pražské STAN mění „dres“. Hana Kordová Marvanová bude kandidovat za SPOLU
blesk | 16:42:00
Komunální volby se měsíc po měsíci blíží, na povrch už vyplouvají různé předvolební koalice a nástřely kandidátek. S jednou z těch jiskřivějších se vytasila pražská koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL). V jejích řadách hodlá kandidovat nynější radní za STAN Hana Kordová Marvanová coby nezávislá kandidátka. Politický „rozchod“ se STAN je dle jejích slov způsoben tím, že se s ní do budoucna nepočítalo.


Dívka (15) skočila z Libeňského mostu: Chtěla si vzít život. Už nechci žít, svět mě nebaví, řekla strážníkům
blesk | 16:23:00
Teprve patnáctiletá dívka si v úterý ráno chtěla vzít život skokem z Libeňského most. Do Vltavy z mostu opravdu skočila. Hlídkám městské policie, které ji na místě našly živou a promočenou řekla, že skočila, ale vyplavala na břeh. Dívka prý trpí depresemi a svět ji nebaví. 


Šéf NATO o členství Ukrajiny: „Není to na stole.“ Rusku poslal vzkaz k chemickým zbraním
blesk | 16:05:00
Severoatlantická aliance musí zajistit, aby se válka nerozšířila mimo Ukrajinu a aby nepřerostla v konflikt mezi NATO a Ruskem. Prohlásil to dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg před čtvrtečním aliančním summitem. Ten podle šéfa NATO schválí umístění čtyř nových bojových uskupení na východním křídle aliance, a to v Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku. Stoltenberg rovněž řekl, že na stole není případné členství Ukrajiny v NATO.


Rusko vlastní v Bubenči bývalou školu: Radnice chce budovu pro ukrajinské děti, plánuje omezení vlastnického práva
blesk | 16:00:00
Vedení Prahy 6 chce omezit vlastnické právo Ruska k budově bývalé střední školy v Bubenči. Dnes o tom rozhodli radní šesté městské části. Radnice chce objekt využít k výuce ukrajinských dětí, které kvůli ruské invazi musely opustit zemi, řekl mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich. Škola je nyní po diplomatické roztržce Česka a Ruska kvůli kauze Vrbětice nevyužívaná.


William v Belize výjimečně promluvil o Harrym: Prozradil jeho slabinu!
blesk | 16:00:00
V rámci turné po Karibiku se princ William (39) a vévodkyně Kate (40) zastavili i v Belize. Při té příležitosti britský následník trůnu všechny překvapil a vzácně promluvil o svém mladším bratrovi!


Podcast: V opileckém finále byl Jack Kerouac melancholikem dětství
pikant | 17:30:00
„Pil, aby si vytvořil clonu před nepřátelským světem médií i vytlemených fanoušků,“ říká odborník na beatnickou literaturu Josef Rauvolf.


Zapomenutý hrdina Krkonoš. Zachraňoval před smrtí Hanče, nezlomili ho ani komunisté
pikant | 16:14:11
Tragický příběh lyžařů Bohumila Hanče, Václava Vrbaty a Emericha Ratha na konci března ožije ve filmu Poslední závod.


Cupra chystá své největší SUV. Nabídne plug-in hybrid s dojezdem 100 km
Auto.cz | 17:51:00
Samostatná sportovní značka láká na svůj nový produkt. Za dva roky představí Cupra další, doposud největší SUV.


Dosluhující šéf Škody Schäfer chce, aby koncern měl závod na baterie v ČR
Auto.cz | 16:58:00
Dosluhující předseda představenstva Škody Auto Thomas Schäfer, který převezme od 1. dubna provozní řízení značky VW, chce, aby si mateřský koncern Volkswagen vybral pro vybudování továrny na automobilové baterie Českou republiku.


Autonomní řízení na spadnutí? Bude první Waymo, Tesla či někdo jiný?
Kurzy.cz | 18:49:09
Kdy se autonomní řízení stane běžnou součástí automobilové přepravy je stále věštěním z křišťálové koule. Na této relativně dlouhé cestě se však již začínají objevovat první vlaštovky.


Kapitálové trhy na válečné houpačce
Kurzy.cz | 18:05:45
Ruská invaze na Ukrajinu zůstává i nadále světovým geopolitickým tématem číslo jedna. I přesto, že konflikt se v posledních dnech zásadním způsobem neposunul a konec je bohužel stále v nedohlednu, ovlivňuje i nadále válka dění na světových akciových,&hell


Levné čínské akcie? Jak se to vezme...
Kurzy.cz | 17:21:00
O levných akciích slyšíme neustále, ale ono to s tou levností může být podobně, jako s oním pověstným „nechci slevu zadarmo“. Včetně Číny.

Modrá křivka v následujícím grafu ukazuje valuaci celého čínského trhu, červená akcií typu A a černá valuaci r...


Souhrn 23.3. - Rusko vycenilo ekonomické zuby a trhy v Evropě klesly. Přispěla také silná inflace v Británii. BCPP klesla kvůli bankám, ropa silně rostla k 121 USD, koruna reaguje na ČNB
Kurzy.cz | 17:18:52
Pražská burza v polovině týdne při opětovně nadprůměrné likviditě výrazněji oslabila a následovala tak obecného evropského příkladu. Evropské trhy sice zahájily den optimisticky, ale dlouho jim to nevydrželo a postupem dne se nořily stále více do...


Zjistěte, jak se kryptoměny propojují s metaverse a proč jsou tak provázané
Kurzy.cz | 17:18:47
Metaverze, kryptoměny, Web3. Kromě toho, že všechny tyto tři věci jsou žhavými technologickými hesly, co mají společného? Pro mnoho technologických vývojářů a investorů jsou metaverze a kryptoměny vzájemně propojené a stanou se součástí Webu3 -...


Putin bude chtít za plyn či ropu rubly. To řadovým Čechům zdraží plyn, elektřinu nebo pohonné hmoty, protože budou muset zaplatit zvýšená rizika, včetně kursového
Kurzy.cz | 16:31:32
Ruský prezident Vladimir Putin dnes rozhodl, že Rusko bude za svůj plyn a ropu žádat od takzvaných nepřátelských států platbu v rublech. Země, které uplatňují sankce vůči Rusku, včetně zemí EU a Česka, tak budou muset za ropu i plyn platit místo v...


Británie navrhuje snížení spotřební daně pro paliva a balík dalších opatření pro redukci rostoucích životních nákladů
Kurzy.cz | 16:28:58
Britský ministr financí Rishi Sunak dnes oznámil okamžité dočasné snížení spotřební daně u PHM a déletrvající úpravu daňových odvodů pro pracující ve snaze mírnit nebývale silný růst životních nákladů v ostrovním království.


Důvěra spotřebitelů výrazně klesla (Komentář)
Kurzy.cz | 16:25:12
Averze vůči riziku dnes mírně rostla, když hlavní
pozornost stále směřuje na válku na Ukrajině.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes před zítřejším summitem NATO
prohlásil, „Rusko by mělo zastavit tuto nebezpečnou nezodpovědnou jadernou
rétori...


Technická analýza páru BTC/USD na 23. března 2022
Kurzy.cz | 16:15:09
Zprávy z krypto průmyslu: Celková tržní kapitalizace krypto trhu opět překonala 2 bil. USD. Příčinou byl velký růst kurzů populárních kryptoměn. BTC si v průběhu týdne připsal 7,5 %, čímž se jeho aktuální cena dostala na 42 111 USD.


Bývalá ministryně zahraničí USA Albrightová zemřela na rakovinu
idnes.cz | 19:56:00
Bývalá ministryně zahraničí USA s českými kořeny Madeleine Albrightová zemřela na rakovinu, píše agentura AP s odkazem na její rodinu. Bylo jí 84 let.


Nechci umřít, křičelo dítě. Přeživší popsali zásah divadla v Mariupolu
idnes.cz | 19:53:00
Když začalo ruské ostřelování drtit ukrajinské přístavní město Mariupol, stovky civilistů, většinou žen a dětí, se ukryly ve velkolepé budově divadla nedaleko nábřeží. Stavbu z dob socialismu minulou středu zasáhla bomba a během několika vteřin ji zanechala v troskách. Stále se neví, kolik lidí při útoku zahynulo. Zpravodajský portál BBC však hovořil s přeživšími, kteří poprvé popsali, co se při dopadu bomby stalo.


Z polární rutiny se stala reálná hrozba. NATO musí zacelit pár děr
idnes.cz | 19:39:00
Scénář vojenského cvičení NATO za polárním kruhem je již léta podobný: Norsko je napadeno fiktivní zemí, což spouští domluvu o kolektivní obraně Aliance a vede k příchodu jednotek z USA a dalších partnerských zemí. Letos však cvičení s ohledem na válku na Ukrajině nabylo na významu. To se uvědomují i čelní představitelé NATO, jeden z nich vyzval k „zacelení děr“.


Na Kypru hoří oligarchům písek pod nohama, majetek posílají, kam se dá
idnes.cz | 19:30:00
Při pohledu na mapu je Kypr proti Rusku zanedbatelný. Jeho rozloha tvoří jen 0,05 procenta ruského území. Ale pro 0,05 procenta nejbohatších Rusů je jeho význam nezměrný.


V pražské Krči vykolejil osobní vlak, nikdo z cestujících se nezranil
idnes.cz | 19:26:00
V pražské čtvrti Praha-Krč ve středu v odpoledních hodinách vykolejil osobní vlak. Při události nedošlo k žádnému zranění. Škoda byla prozatím vyčíslena na jeden milion a 300 tisíc korun.


V Česku padaly teplotní rekordy, rtuť se letos poprvé dostala přes dvacítku
idnes.cz | 19:07:00
Teploty v Česku ve středu poprvé v letošním roce překročily 20 stupňů. Rekord pro 23. březen padl na 66 ze 160 stanic, které měří alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v Borohrádku na Rychnovsku, kde naměřili 22,5 stupně. Meteorologové upozornili na to, že podobně teplo jako v Česku bylo třeba i v egyptských letoviscích.


Asi šel na malou svačinku. Scénku s hranolky při hokejovém mistrovství světa řeší soudy už sedmým rokem
Hospodářské noviny | 17:58:00
Ta snaha o odlehčení přímého přenosu České televize během hokejového mistrovství světa v květnu 2015 se příliš nepovedla. Jeden z komentátorů, bývalý reprezentant Pavel Richter, se zdržel u stánku McDonald’s a nesl si zpět hamburger a...


Západ podlehl iluzi, zatímco se Rusko připravovalo na válku, míní Lipavský
idnes.cz | 18:08:00
Západ se soustředil na obchod s Ruskem a podlehl iluzi, že Kreml má zájem na řešení problémů dnešního světa, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Evropská unie pak podle něj příliš dlouho zavírala oči před pošlapáváním lidských práv v Rusku a před přípravou tamní společnosti na válku.


Praní špinavých peněz. Policie odkládá případ podivných 10 miliard z Ruska
idnes.cz | 18:00:00
V době, kdy po celém světě probíhá hon na peníze ruských oligarchů, tuzemská policie odložila zřejmě největší případ podezření na praní špinavých peněz z Ruska. V kauze hrály roli i účty v českých bankách.


Před válkou prchli bez léků, nové potřebují hned. Praktici žádají výjimky, aby jim je mohli předepsat
Hospodářské noviny | 17:31:00
Ministerstvo zdravotnictví žádosti praktických lékařů nejspíš nevyhoví. Argumentuje tím, že uprchlíci z Ukrajiny mají nárok na stejnou péči jako občané Česka.


Po noční usnul za volantem a zabil protijedoucí řidičku, dostal podmínku
idnes.cz | 17:24:00
S podmíněným trestem a pětiletým zákazem řízení motorových vozidel odešel od ústeckého okresního soudu Radek Balvín, který v prosinci 2020 způsobil dopravní nehodu u Povrlů, při níž zemřela řidička v protijedoucím voze. Muž prohlásil vinu a soudce mu tak uložil trest na dolní hranici trestní sazby.


Historický kolotoč na pražské Letné se po opravě roztočí 11. července
idnes.cz | 17:12:00
Podlahový kolotoč na pražské Letné se po kompletní opravě roztočí 11. července. Stane se tak 128 let od chvíle, kdy ho na Letné postavili. Dokončit zbývá ještě schody, klempířské práce na střeše a vrátit na ni věžičku. Náklady na rekonstrukci jsou 23,4 milionu korun.


Po boku Ukrajinců bojuje i mladá italská pilotka, vlastní armáda ji vyloučila
idnes.cz | 16:58:00
V mezinárodní legii dobrovolníků, kteří chtějí s Ukrajinci bojovat proti ruské invazi, je i třiadvacetiletá Italka Giulia Schiffová. Tuto pilotku před několika lety italská armáda vyloučila ze svých řad, když obvinila své kolegy z fyzického násilí a šikany. Podle italských médií je Schiffová jedinou ženou v mezinárodní legii pomáhající ukrajinským vojákům v této válce.


Slova chvály i kritiky. Podle ČSSD selhává vláda v řešení domácích problémů
idnes.cz | 16:48:00
Předseda ČSSD Michal Šmarda ve středu na tiskové konferenci v pražském Lidovém domě ocenil některé kroky vlády. Kladně se vyjádřil zejména k diplomatické reakci na agresi Ruska na Ukrajině, a také k rozhodnutí ohledně migrační vlny z Ukrajiny. Kabinet však podle Šmardy zatím selhává v řešení domácích problémů.


Od škol odcházely s pláčem. Tálibán na poslední chvíli zatrhl výuku dívek
idnes.cz | 16:45:00
Radikální nábožensko-politické hnutí Tálibán ve středu ustoupilo od svého prohlášení, podle kterého měly být střední školy znovu otevřeny i pro dívky. Zůstanou uzavřeny, dokud nebude vypracován plán jejich opětovného otevření v souladu s islámským právem.


Za únor zdražilo jídlo o 20 procent. Chybí hnojiva, bude hůř, míní analytik
idnes.cz | 16:21:00
Světové ceny hnojiv jsou na historických maximech. Americký Green Markets North America Fertilizer Price Index od začátku ruské invaze na Ukrajinu vzrostl o 40 procent. A domácnosti to pocítí, protože hnojiva jsou spjaty s potravinami, které už zdražují, Ceny mohou vzrůst až o desítky procent, míní analytik společnosti XTB Štěpán Hájek.


Radši Gaza než tohle. Rodina prchla z Ukrajiny do palestinského „vězení“
idnes.cz | 16:11:00
Palestinská Gaza nechvalně proslula tím, že je dějištěm neustávajících násilností. Přesto se teď některým obyvatelům Ukrajiny zdá být kvůli ruské invazi bezpečnější oblastí než jejich rodná země. Ukrajinka Viktorija Sajdamová a její palestinský manžel se proto rozhodli do Palestiny přesunout.


Karlovarské směnárny začaly vyměňovat hřivny, chtějí pomoci uprchlíkům
idnes.cz | 16:11:00
Do rizikového obchodu s ukrajinskou měnou se pustila provozovatelka dvou karlovarských směnáren. Prvním problémem bylo zjistit, jak vůbec bankovky, s nimiž nikdy nepracovala, vypadají.


Poslanci se zasekli na volbě členů Rady ČT, nástupce Lipovské nezvolili
idnes.cz | 16:05:00
Nepříliš úspěšná byla ve středu volba nových členů Rady České televize. Na uvolněné místo po Haně Lipovské nebyli zvoleni ani kandidát vládní koalice Zdeněk Šarapatka, který dostal 86 hlasů ze 182 hlasujících v tajné volbě, ani kandidát ANO Daniel Váňa, který dostal 88 hlasů.


K ruským divákům se dostává znásilněná skutečnost se satanisty, říká rusista
idnes.cz | 16:01:00
Ruský mediální prostor ovládají strach a propaganda, pro běžného občana je takřka nemožné dostat se k pravdivým informacím, míní rusista Tomáš Glanc. Státní televize vysílají „vykostěnou a znásilněnou skutečnost“ a lidem podsouvají smyšlené teorie, řekl na CNN Prima News. Režim ovládá společnost represivními zákony proti odpůrcům války, dodal také Glanc.


Rusko válku živí ropou a plynem. Ukrajinu postavíme zelenou, říká klimatoložka
idnes.cz | 16:00:00
Miliony lidí z Ukrajiny prchají. Přední klimatoložka Svetlana Krakovska ale zůstává v Kyjevě a pokračuje ve výzkumu pro OSN. Zvuky výbuchů a sirén jsou pro ni denní chléb. „Pokud chcete, aby válka skončila, musíte ji přestat financovat,“ vyzývá vědkyně v rozhovoru pro iDNES.cz. Skutečnou nezávislost podle ní umožňují obnovitelné zdroje. Fosilní paliva vedou svět naopak do záhuby.


Z Ruska utekl významný poradce Putina, ministr Šojgu zmizel z veřejných očí
idnes.cz | 15:43:00
Bývalý vicepremiér a dosavadní poradce ruského prezidenta Vladimira Putina Anatolij Čubajs odjel z Ruska a nemá v plánu se vrátit. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov potvrdil, že Čubajs rezignoval. Na veřejnosti už se navíc od 11. března neukázal ani další významný člen Putinova týmu, ministr obrany Sergej Šojgu.


Zemřela bývalá ministryně zahraničí USA s českými kořeny Madeleine Albrightová. Bylo jí 84 let
iHned.cz | 19:39:00
Bývalá ministryně zahraničí USA s českými kořeny Madeleine Albrightová zemřela na rakovinu, píše agentura AP s odkazem na její rodinu. Bylo jí 84 let. Podle rodiny podlehla rakovině. Albrightová se narodila jako Marie Jana Körbelová v české židovské...


Zvýší se strop příspěvku pro lidi, kteří hostí Ukrajince. Uvolněte i své prostory, tlačí Rakušan na úřady
iHned.cz | 18:55:00
Stát všemožně hledá ubytovací kapacity, aby zvládl uprchlickou krizi. Vláda proto ve středu zvýšila příspěvek pro lidi, kteří běžencům poskytnou přístřeší, až na 12 tisíc korun měsíčně. Maximum na jednu osobu zůstává na třech tisících. Podle...


Dobrý kroužek může být lepší investicí než soukromá škola, říká Hřebecký
iHned.cz | 18:51:00
Během distanční výuky měli rodiče jedinečnou možnost nahlédnout do tříd a udělat si přibližnou představu o tom, jak v hodinách probíhá výuka. Nyní se podle programového ředitele EDUin Miroslava Hřebeckého rodiče o vzdělávání zajímají více než před...


Ceny v Rusku letí vzhůru. Prudce zdražily potraviny i auta, ze země utíkají IT experti
iHned.cz | 18:43:00
Ekonomické sankce Západu proti Rusku tvrdě dopadají na tamní spotřebitele. Ti se už vrhli do obchodů a horečně skupují hlavně trvanlivé potraviny. Jejich ceny se přitom jako by utrhly ze řetězu. To samé platí i o spotřebním zboží nebo autech. A...


Propad levice uvolňuje prostor pro novou stranu. Nesmysl, ještě se vrátíme, oponují ČSSD i KSČM
iHned.cz | 18:21:00
Když agentura Kantar před necelými dvěma týdny přišla zatím s posledním volebním modelem, nebyl to pro stále ještě největší levicové strany v Česku příjemný pohled. ČSSD i KSČM totiž podle výsledků zveřejněných Českou televizí dále propadají. I přes...


S Dukovany roste zájem studentů o jaderné obory, i proto v Praze vznikne nový výzkumný reaktor
iHned.cz | 18:07:00
Nerozsvítí ani žárovku, pro jaderné experty je ale zásadní. Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze ve středu oznámila, že získala povolení k výstavbě nového experimentálního reaktoru. Učit se na něm budou budoucí jaderní odborníci i...


Firmy s vysokou spotřebou energií mají šanci získat kompenzace. Brusel zmírnil pravidla pro státní pomoc
iHned.cz | 17:12:00
Evropská komise rozvolnila pravidla státní pomoci pro firmy zasažené rostoucími cenami energií. Ocelárny, hliníkárny, chemičky vyrábějící hnojiva a další provozy, jež potřebují obrovské množství elektřiny a plynu, mohou získat provozní podporu až 50...


Banky nestíhají vyřizovat žádosti Ukrajinců o běžné účty. Na pobočkách se tvoří fronty a čekací lhůta je i několik týdnů
iHned.cz | 16:07:00
Svůj běžný účet si v českých bankách založily už desítky tisíc ukrajinských běženců prchajících před válkou, která v jejich domovině vypukla přesně před měsícem. Zájem je tak enormní, že se na některých pobočkách tvoří fronty, a řada zájemců tak...


Teploty v Česku lámaly rekordy. Na Rychnovsku naměřili 22,5 stupně
ČT24 | 18:06:02
Teploty v Česku poprvé v letošním roce překročily dvacet stupňů Celsia. Rekord pro 23. březen padl na 66 ze 160 stanic, které měří alespoň třicet let. Nejtepleji bylo v Borohrádku na Rychnovsku, kde naměřili 22,5 stupně Celsia, informoval Tomáš Mejstřík z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Meteorologové upozornili na to, že podobně teplo jako v Česku bylo ve středu třeba i v egyptských letoviscích.


Na rakovinu zemřela Madeleine Albrightová, bývalá ministryně zahraničí USA s českými kořeny
lidovky.cz | 19:59:00
Bývalá ministryně zahraničí USA s českými kořeny Madeleine Albrightová zemřela na rakovinu, píše agentura AP s odkazem na její rodinu. Bylo jí 84 let.


Počasí jako v Egyptě. Teploty v Česku lámaly rekordy, hodnoty se dostaly přes dvacítku
lidovky.cz | 19:19:34
Teploty v Česku ve středu poprvé v letošním roce překročily 20 stupňů. Rekord pro 23. březen padl na 66 ze 160 stanic, které měří alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v Borohrádku na Rychnovsku, kde naměřili 22,5 stupně. Meteorologové upozornili na to, že podobně teplo jako v Česku bylo třeba i v egyptských letoviscích.


Jak to vypadá se stabilitou evropské energetiky
lidovky.cz | 18:53:00
POLEMIKA. V úvodu svého článku Zateplené zákopy a solární samopaly vedoucí energetického programu Hnutí Duha Jiří Koželouh obvinil úředníky z ministerstva průmyslu z představy, že „… cíle pro snižování emisí skleníkových plynů budeme naplňovat tím, že nahradíme uhlí zemním plynem, pak počkáme na jadernou spásu a zásadnějšímu rozvoji obnovitelných zdrojů či systematickým úsporám energie se vyhneme…“


Lidé, kteří ubytují uprchlíky, dostanou až 12 tisíc měsíčně, schválila vláda
lidovky.cz | 18:26:00
Výši příspěvku pro solidární domácnost, která se rozhodne bezplatně ubytovat uprchlíky před Putinovou válkou, schválila vláda. Příspěvek bude 3 tisíce korun za osobu, ale maximálně půjde o 12 tisíc korun za měsíc. Na Twitteru to oznámil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL.


Polsko vyhostilo 45 ruských diplomatů. Rozbíjíme síť agentů, uvedlo
lidovky.cz | 17:59:51
Polsko ve středu v koordinaci se spojenci rozhodlo o výrazném snížení počtu diplomatických pracovníků na ruském velvyslanectví ve Varšavě. Ze země vyhostí 45 lidí s různými diplomatickými statusy, které podezírá ze špionáže. Na odjezd mají maximálně pět dní. Z Moskvy již zaznělo, že ruská diplomacie podnikne odvetné kroky.


Koho za Lipovskou? Poslanci se zasekli na volbě členů Rady ČT, nástupce nezvolili
lidovky.cz | 17:28:39
Nepříliš úspěšná byla ve středu volba nových členů Rady České televize. Na uvolněné místo po Haně Lipovské nebyli zvoleni ani kandidát vládní koalice Zdeněk Šarapatka, který dostal 86 hlasů ze 182 hlasujících v tajné volbě, ani kandidát ANO Daniel Váňa, který dostal 88 hlasů.


Mladou italskou pilotku vlastní armáda vyloučila. Nyní se po boku Ukrajinců připravuje na bitvy v okolí Kyjeva
lidovky.cz | 17:17:15
V mezinárodní legii dobrovolníků, kteří chtějí s Ukrajinci bojovat proti ruské invazi, je i třiadvacetiletá Italka Giulia Schiffová. Tuto pilotku před několika lety italská armáda vyloučila ze svých řad, když obvinila své kolegy z fyzického násilí a šikany. Podle italských médií je Schiffová jedinou ženou v mezinárodní legii pomáhající ukrajinským vojákům v této válce.


Slunečnicový olej mizí z regálů, kvůli Ukrajině hrozí nedostatek. Jeho cena na burzách raketově roste
lidovky.cz | 16:30:00
Ve Velké Británii nebo v Německu zejí na mnoha místech prázdnotou regály, ve kterých má stát slunečnicový olej. A situace možná bude brzy podobná i v Česku. Válka na Ukrajině totiž může přinést jeho nedostatek, na což reagují i prodejci.


Rozezlený Putin „stíná“ hlavy generálů. Probíhají čistky v nejvyšších patrech FSB, hněv stihl i vůdcova nástupce
lidovky.cz | 16:05:00
Podle informací uniklých z nitra bezpečnostních služeb si před hněvem ruského prezidenta Vladimira Putina kvůli neúspěšnému vojenskému tažení nemohou být jisti ani lidé z jeho nejužšího kruhu.


Z Ruska utekl významný poradce Putina, ministr Šojgu zmizel z veřejného života
lidovky.cz | 15:43:00
Bývalý vicepremiér a dosavadní poradce ruského prezidenta Vladimira Putina Anatolij Čubajs odjel z Ruska a nemá v plánu se vrátit. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov potvrdil, že Čubajs rezignoval. Na veřejnosti už se navíc od 11. března neukázal ani další významný člen Putinova týmu, ministr obrany Sergej Šojgu.


Bývalý rozhodčí požadoval od státu za ‚zbořený svět‘ 9 milionů, nakonec vysoudil 170 tisíc
lidovky.cz | 15:26:05
Někdejší fotbalový rozhodčí Zdeněk Vaňkát s přezdívkou Řezník má dostat od státu za nezákonné trestní stíhání zhruba 170 tisíc korun. Ve středu o tom pravomocně rozhodl Městský soud v Praze, který původně přiznané stošedesátitisícové odškodnění zvýšil o 10 tisíc. Vaňkát tvrdí, že se mu po obvinění a uvalení vazby „zbořil svět“ a od státu žádal 9 milionů.


Rusko rozleptává běloruskou armádu. Vysává dobrovolníky, ostatní vyšetřuje
lidovky.cz | 15:05:00
Ruský prezident Vladimir Putin se snaží vtáhnout Bělorusy do války s Ukrajinou, slibuje jim peníze a výcvik na ruských vojenských univerzitách. Podle ukrajinské vojenské rozvědky chtějí Rusové vysát z běloruské armády dobrovolníky, s oficiální účastí Minsku na konfliktu s Ukrajinou se tak zřejmě počítá méně.


I nepříjemná inflace může mít pozitiva. Zmenší se například dluhy
lidovky.cz | 14:55:00
Růst cen je alarmujícím znamením posledních měsíců, politici, státní bankéři, ekonomičtí experti, komentátoři v médiích, ale i široká veřejnost, ti všichni vnímají inflaci jako cosi nežádoucího, proti čemuž je nutno bojovat. Aniž bych zpochybňoval prezentované obavy a rady, dovolím si podotknout, že s růstem cen mohou být spojena i některá dílčí pozitiva.


‚Roky blahobytu skončily.‘ Při vstupu na památky si v nové sezoně připlatíme až o 30 korun
lidovky.cz | 14:11:00
Nová turistická sezona začíná 1. dubna. Už teď je jisté, že vstupné na státních památkách bude zdražovat. Zvýšení se bude pohybovat od desíti do třiceti korun. Národní památkový ústav (NPÚ), který stovku státních hradů, zámků a dalších objektů spravuje, to zdůvodnil nižšími výnosy z návštěvnosti během dvou pandemických let i růstem cen za energie.


Zemřela Madeleine Albrightová, bývalá americká ministryně zahraničí s českými kořeny
aktuálně.cz | 19:39:44
Bývalá ministryně zahraničí USA s českými kořeny Madeleine Albrightová zemřela na rakovinu. Bylo jí 84 let.


Otevřeme humanitární letecký most pro Mariupol, plánuje poslanec. Koalice o tom jedná
aktuálně.cz | 18:41:01
Obyvatelé města, které je neustále pod ruskou palbou, jsou odříznuti od světa a marně čekají na pomoc.


Počasí dnes lámalo rekordy. Naměřili přes 22 stupňů
Eurozpravy-domácí | 18:05:00
Teploty v České republice dnes poprvé v letošním roce překročily 20 stupňů Celsia. Rekord pro 23. březen padl na 66 ze 160 stanic, které měří alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v Borohrádku na Rychnovsku, kde naměřili 22,5 stupně Celsia.


Lipavský: Západ dlouho přehlížel pošlapávání lidských práv v Rusku
Eurozpravy-domácí | 17:41:00
Evropská unie a Západ příliš dlouho zavíraly oči před pošlapáváním lidských práv v Rusku a před přípravou tamní společnosti na válku. Západní společenství se soustředilo na obchod s Ruskem a podléhalo iluzi, že vedení Ruska má zájem na řešení problémů dnešního světa. V panelové diskusi o dopadech ruské agrese vůči Ukrajině to dnes řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).


Do Rady ČRo zvolili poslanci Šebka, do Rady ČT Racka
Eurozpravy-domácí | 17:06:00
Na jedno volné místo v Radě Českého rozhlasu dnes poslanci zvolili historika Jaroslava Šebka, kterého navrhla Akademie věd ČR. Do Rady České televize zvolila v prvním kole volby na pětici volných míst pouze bývalého ředitele ostravského studia ČT Ilju Racka. Dalších osm kandidátů na tato místa postupuje do druhého kola volby.


Ukrajinci z Ukrajiny budou mít pražské MHD zdarma minimálně do konce nouzového stavu
Eurozpravy-domácí | 17:00:00
Uprchlíci z Ukrajiny budou mít v hlavním městě MHD zdarma minimálně do konce nouzového stavu, který v Česku platí. Kdy přesně jízdné zdarma skončí, bude mj. záležet na aktuální situaci. ČTK to dnes po jednání magistrátního výboru pro dopravu řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Ředitel organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD, Petr Tomčík na jednání řekl, že MHD kvůli poklesu cestujících způsobeného covidem-19 uprchlíky bez problémů pojme.


Zemřela legendární americká politička Madeleine Albrightová. Bylo jí 84 let
Denik.cz | 19:40:00
Odešla legendární politička a diplomatka, která pomáhala řídit západní politiku po studené válce. Zemřela Madeleine Albrightová, historicky první žena na postu americké ministryně zahraničí. Bylo jí 84 let.


Vláda navrhne Sněmovně prodloužit nouzový stav do konce května
Denik.cz | 19:34:00
Vláda ve středu schválila kvůli přílivu ukrajinských uprchlíků návrh na prodloužení nouzového stavu do konce května, tedy zhruba o dva měsíce. Informaci České televize potvrdily ČTK zdroje z jednání vlády. Kabinet zatím vyhlásil nouzový stav 4. března na 30 dnů. Jeho prodloužení podléhá souhlasu Sněmovny.


Aréna pro brněnskou Kometu: Tvůrci představili novou podobu multifunkční haly
Denik.cz | 18:18:00
/FOTO/ 3D modely plánované nové multifunkční haly za čtyři miliardy korun si prohlédnou zblízka návštěvníci brněnské Galerie Vaňkovka. Na nové výstavě, kterou slavnostně otevřeli ve středu odpoledne, se mohou lidé podívat, jak bude aréna vypadat zvenku i zevnitř. Výstava bude ke zhlédnutí do 12. dubna.


Bratry odsoudili za vraždu, kterou nespáchali. Po 25 letech jsou opět na svobodě
Denik.cz | 18:02:00
George a Melvin DeJesusovi byli propuštěni z vězení poté, co si odseděli téměř pětadvacet let za vraždu, kterou nespáchali. Skutečný vrah byl usvědčen až po dvou dekádách. Sourozenci se navíc kvůli odděleným věznicím celé čtvrt století nemohli setkat.


Velenice a Budějovice zažily před 77 lety nálety, které provázely konec války
Denik.cz | 17:53:00
Téměř úplné vylidnění města, i to byl jeden z důsledků náletu 23. března. Řeč je o Českých Velenicích, resp. tehdejším okupovaném německém "Gmündu 3" v roce 1945. Ve městě bylo zničeno 27 domů, další 176 budov, včetně nádraží a železničních opraven, bylo v různé míře poškozeno. Cílem náletů se ale staly i České Budějovice. 


Německo dodá Ukrajině 2000 pancéřových pěstí, Švédsko protitankové zbraně
Eurozpravy-zahraniční | 18:29:00
Německo dodá Ukrajině dalších 2000 pancéřových pěstí, uvedla dnes agentura DPA. Švédsko zemi napadené Ruskem pomůže dalšími 5000 protitankovými zbraněmi, informovala zase agentura Reuters.


NATO: Na Ukrajině podle odhadů zemřelo až 15.000 ruských vojáků
Eurozpravy-zahraniční | 17:28:00
Severoatlantická aliance odhaduje, že od začátku invaze na Ukrajinu padlo 7000 až 15.000 ruských vojáků. Podle nejmenovaného aliančního vojenského činitele tak NATO usuzuje na základě analýzy ukrajinských, ruských a otevřených zdrojů. Informovala o tom dnes agentura AP.


Moskevská burza poprvé od začátku války částečně obnoví obchodování s akciemi
Eurozpravy-ekonomika | 17:33:00
Moskevská burza ve čtvrtek částečně obnoví obchodování s akciemi, oznámila dnes centrální banka. Na burze se neobchoduje od 25. února, což je den po invazi ruských vojsk na Ukrajinu. Provozovatel burzy uvedl, že zpočátku bude obchodování časově omezené a že nedovolí spekulace na pokles cen, takzvaný short-selling.


Nestlé výrazně omezí aktivity v Rusku, některé značky stáhne
Eurozpravy-ekonomika | 17:24:00
Švýcarský potravinářský gigant Nestlé výrazně omezí své obchodní aktivity v Rusku. Zastaví například prodej značek KitKat a Nesquik. Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě, kterou obdržel server EuroZprávy.cz.


S kariérou se rozloučila ženská tenisová světová jednička
Eurozpravy-sport | 17:46:00
S nečekanou zprávou pro celý nejen tenisový svět přišla ve středu teprve pětadvacetiletá aktuální ženská světová jednička Australanka Ashleigh Bartyová. Pouhé dva měsíce po triumfu na domácím grandslamu, tedy na Australian Open, kde se postarala o první australský triumf po 44 letech, se rozhodla ukončit svou kariéru. Svůj nečekaný krok zdůvodnila tím, že na poračování v kariéře už nemá ani psychicky, ani fyzicky.


Počasí dnes lámalo rekordy. Naměřili přes 22 stupňů
Eurozpravy-počasí | 18:05:00
Teploty v České republice dnes poprvé v letošním roce překročily 20 stupňů Celsia. Rekord pro 23. březen padl na 66 ze 160 stanic, které měří alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v Borohrádku na Rychnovsku, kde naměřili 22,5 stupně Celsia.


Babiš obvinil z kauzy Čapí hnízdo úplně všechny a započal protestní zácpu, dokud nebude zproštěn obvinění
Reflex | 18:30:00
Poslanec a muž, který se rád fotí se seniory, Andrej Babiš byl v kauze Čapí hnízdo po letech obžalován, a bude se tedy moc očistit u soudu. Jelikož zřejmě v očistu před soudem příliš nedoufá, rozhodl se, že před soud nechce, a proto najel na svou oblíbenou obranu – je to kampaň.


NoviNÁŘEK: Fiala se adaptuje na novou Evropu, ukrajinští houbaři dál sbírají po lesích hříbky a ruskou techniku
Reflex | 18:00:00
Minulý týden navštívil premiér Petr Fiala (ODS) válečnou zónu jenom pár set kilometrů od svého domova. Zamyslete se nad tou větou a řekněte mi, jestli nezní úplně šíleně. Naštěstí se ukázalo, že se Fiala na novou šílenou Evropu adaptuje docela dobře.


Bohatý šlechtic, výstřední playboy a Rasputinův vrah. Před 135 lety se narodil kníže Felix Jusupov
Reflex | 17:00:00
Život a smrt ruského mužika Grigorije Jefimoviče Rasputina jsou opředeny mnoha legendami. Tento „ďábelský mnich“ holdoval alkoholu a prostopášnému životu, na straně druhé se mu díky jeho schopnostem hypnózy a sugesce podařilo dostat a především usídlit se na dvoře ruského cara Mikuláše II. a jeho ženy Alexandry Fjodorovny a ovlivňovat tam významná státní rozhodnutí. Tím, jak rostl jeho vliv na carskou rodinu, rostl i okruh jeho nepřátel. Mezi ně patřil i kníže Felix Jusupov, který byl hlavním strůjcem Rasputinovy vraždy v samotném závěru roku 1916. Od jeho narození dnes uplynulo 135 let.


Příspěvek na ubytování uprchlíků bude 3000 korun na osobu a měsíc, maximálně 12 000
Tiscali-zprávy | 18:19:44
Lidé, kteří u sebe doma či ve svém volném bytě zdarma ubytují uprchlíky, budou moci získat příspěvek 3000 korun na osobu na měsíc na pokrytí nákladů. Na domácnost stát poskytne nejvýš 12 000 korun měsíčně. Podpora se začne vyplácet po 11. dubnu, a to zpětně i za březen, schválila dnes vláda.


Ve věku 84 let zemřela bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová
E15-ekonomika | 19:38:00
Bývalá ministryně zahraničních věcí Spojených států Madeleine Albrightová zemřela ve věku 84 let. Informoval o tom web The Sun. Podle informací podlehla rakovině. Smrt političky s českými kořeny potvrdila i její rodina. 


Na Ukrajině podle odhadů NATO zemřelo až 15 tisíc ruských vojáků
E15-ekonomika | 18:45:00
Severoatlantická aliance odhaduje, že od začátku invaze na Ukrajinu padlo 7 až 15 tisíc ruských vojáků. Podle nejmenovaného aliančního vojenského činitele tak NATO usuzuje na základě analýzy ukrajinských, ruských a otevřených zdrojů. Informovala o tom agentura AP.


Západ, Čína a Rusko soupeří o vliv. Svět přeťala nová železná opona
E15-ekonomika | 17:00:00
Krátce před ruskou invazí na Ukrajinu byla média plná úvah, že Rusko a Čína chtějí svrhnout světový řád založený na dominanci Spojených států a nahradit jej novým, neliberálním. Obě země se pyšnily přátelstvím „bez limitů“. Jenže divoké ruské dobrodružství ukázalo, že jisté hranice existují. Čína svůj rostoucí vliv do značné míry financuje ze spolupráce se Západem. Peking zřejmě zatím není připravený na přímé měření sil s veškerými dopady. Jisté každopádně je, že svět po válce bude více konfrontačním místem, na kterém nelze vyloučit ani další použití síly.


Ve věku 84 let zemřela bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová
E15-politika | 19:38:00
Bývalá ministryně zahraničních věcí Spojených států Madeleine Albrightová zemřela ve věku 84 let. Informoval o tom web The Sun. Podle informací podlehla rakovině. Smrt političky s českými kořeny potvrdila i její rodina. 


Na Ukrajině podle odhadů NATO zemřelo až 15 tisíc ruských vojáků
E15-politika | 18:45:00
Severoatlantická aliance odhaduje, že od začátku invaze na Ukrajinu padlo 7 až 15 tisíc ruských vojáků. Podle nejmenovaného aliančního vojenského činitele tak NATO usuzuje na základě analýzy ukrajinských, ruských a otevřených zdrojů. Informovala o tom agentura AP.


Západ, Čína a Rusko soupeří o vliv. Svět přeťala nová železná opona
E15-politika | 17:00:00
Krátce před ruskou invazí na Ukrajinu byla média plná úvah, že Rusko a Čína chtějí svrhnout světový řád založený na dominanci Spojených států a nahradit jej novým, neliberálním. Obě země se pyšnily přátelstvím „bez limitů“. Jenže divoké ruské dobrodružství ukázalo, že jisté hranice existují. Čína svůj rostoucí vliv do značné míry financuje ze spolupráce se Západem. Peking zřejmě zatím není připravený na přímé měření sil s veškerými dopady. Jisté každopádně je, že svět po válce bude více konfrontačním místem, na kterém nelze vyloučit ani další použití síly.


Zásadový člověk a velká dáma, vzpomínají čeští politici na Albrightovou
idnes.cz | 21:26:00
Čeští politici na Madeleine Albrightovou vzpomínají jako na noblesní dámu a zásadového člověka. Zároveň připomínají její podíl na přijetí ČR do NATO. Podle europoslance Alexandra Vondry neudělal nikdo pro Česko v USA tolik co ona. „Na našem ‚Slavíně‘ máš místo jisté,“ napsal. Bývalá ministryně zahraničí USA, česká rodačka, zemřela ve středu ve věku 84 let.


STALO SE DNES: Padly teplotní rekordy, zemřela Madeleine Albrightová
idnes.cz | 20:35:00
Teploty v Česku poprvé v letošním roce překročily 20 stupňů. Poradce ruského prezidenta Vladimira Putina Anatolij Čubajs odjel z Ruska a nemá v plánu se vrátit. Za únor zdražilo jídlo o 20 procent. První dáma americké diplomacie Madeleine Albrightová podlehla rakovině. Poslanci se nástupce Hany Lipovské nezvolili. Přinášíme přehled středečních událostí.


Sovětské „vosy“ pro Ukrajinu. USA ruší sbírku protiletadlových kompletů
idnes.cz | 20:00:00
Spojené státy hledají další a další způsoby, jak vyztužit ukrajinskou protivzdušnou obranu, ale přitom moc neprovokovat Rusko. Pentagon proto podle informací listu The Wall Street Journal pošle Ukrajincům i téměř muzeální kousky staré sovětské techniky, které shromáždil po pádu SSSR.


Odměnu za získání odškodného kvůli Vrběticím má dostat i starosta Vlachovic
idnes.cz | 19:59:00
Odměnu za pomoc se získáním odškodného obcím za následky výbuchů muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku má dostat i starosta Vlachovic-Vrbětic Zdeněk Hověžák ze STAN, uvedl Deník N. Obec dostala od státu jako odškodné přes 116 milionů korun a zastupitelstvo obce schválilo v rozpočtu na letošní rok i částku určenou na mimořádnou odměnu pro Hověžáka.


Oba naši partneři to měli těžké, vzpomíná Khek Kubařová na StarDance
revue.idnes.cz | 15:25:00
Herečka Veronika Khek Kubařová (34) před dvěma lety vyhrála StarDance spolu s tanečníkem Dominikem Vodičkou. V primácké Show Jana Krause zavzpomínala na televizní taneční soutěž, která podle ní byla náročná nejen z hlediska výkonu, ale také z hlediska vztahu.


Ruský plyn rozštěpil evropské státy, Maďarsko hrozí vetem. Jednotu Západu má obnovit Biden
iHned.cz | 19:59:00
Dosavadní nebývalá jednota zemí Evropské unie vůči Rusku získala první trhliny. Jedna z těch nejhlubších přitom prochází Visegrádem. Členské státy EU se totiž ponořily do detailů možného odstřižení od ruského plynu a ropy kvůli rozpoutání války na...


Bez výsad a bez ochranky. Jak se Albrightová živila po odchodu z vlády USA
bleskove.cz | 20:14:51
V nové knize, přeložené Michaelem Žantovským, líčí pocity sebevědomé ženy, která si vydupala respekt v mužském světě.


Muž z Náchodska si měl objednat vraždu podnikatele: Nájemný vrah ho nahlásil policii
blesk | 21:32:00
Nájemného vraha na vraždu třiatřicetiletého podnikatele si měl objednat muž (58) z Náchodska. S ním měl údajné dlouhodobě finanční spory a po objednaném zabijákovi chtěl, aby mu zapálil dům a v případě potřeby zavraždil přeživší. Nájemný vrah však vše nahlásil policii a pro muže si došla zásahovka.


Alec Baldwin se po pěti měsících vrací k hraní!
blesk | 21:30:00
Americký herec Alec Baldwin (63) se po zhruba pěti měsících vrací k natáčení. Herec vystoupí ve dvou filmech, které se realizují v Římě. Informovala o tom agentura ANSA a server magazínu Variety s odkazem na producenty. Baldwinův zástupce se k informaci nevyjádřil. V říjnu střela z pistole, kterou držel Baldwin, zabila při natáčení westernu Rust hlavní kameramanku Halynu Hutchinsovou (†42).


Noblesní dáma, která Česko nikdy nepřestala milovat. Politici truchlí za Albrightovou (†84)
blesk | 21:07:00
Čeští i světoví politici na Madeleine Albrightovou vzpomínají jako na noblesní dámu, připomínají její podíl na přijetí ČR do NATO. Je to ohromná ztráta, uvedli. Zaslouží si velký obdiv a skláníme se před její památkou, řekl premiér Petr Fiala (ODS).


Z fešáka z Buffy děsivý kriminálník a narkoman! Seriálového Xandera byste dnes nepoznali
blesk | 21:00:00
Kdo by si nepamatoval legendární devadesátkový seriál Buffy, přemožitelka upírů! Pokud ale patříte mezi fanoušky sympatického Xandera, máme pro vás špatnou zprávu. Z charismatického herce je dnes děsivý kriminálník a narkoman.


Celníci v přestrojení se dostali do tajného kontejneru. Našli padělky za 100 milionů
blesk | 20:39:00
Pražským celníkům v přestrojení se podařilo na tržnici Sapa na jihu metropole dostat do tajného kontejneru. Našli tam padělky nejrůznějšího zboží. Šlo zejména o textil, obuv nebo parfémy.


Letoun soudného dne vzlétl do oblak: Biden z něj může řídit jaderné útoky!
blesk | 20:19:00
Americký prezident Joe Biden se v Bruselu zúčastní ostře sledovaného summitu NATO, kde bude s ostatními státníky řešit hlavně rusko-ukrajinskou válku. Po skončení summitu se přesune do Polska, kde se setká s prezidentem Andrzejem Dudou. Šéfa Bílého dne doprovází i speciálně upravený Boeing 747 zvaný letoun »Soudného dne«. 


Zemřela Madeleine Albrightová (†84). Politička s českými kořeny trpěla rakovinou
blesk | 20:17:00
Bývalá ministryně zahraničí USA s českými kořeny Madeleine Albrightová zemřela na rakovinu, píše agentura AP s odkazem na její rodinu. Bylo jí 84 let. Úmrtí legendy americké politiky potvrdila Albright Stonebridge Group, globální strategická firma, kterou Albrightová založila, píše televize CNN.


Jako Britney! Dětská hvězda Amanda Bynesová se po 9 letech zbavila opatrovnictví
blesk | 20:00:00
Po devíti letech je konečně volná! Stejně jako se to nedávno podařilo popové legendě Britney Spearsové (40), od nechtěného opatrovnictví se teď osvobodila i herečka a někdejší hvězda Disney seriálů Amanda Bynesová (35). 


„Nechci umřít!“ křičelo dítě (5) v troskách. Přeživší popsali útok na divadlo v Mariupolu
blesk | 19:32:00
Když začalo ruské ostřelování drtit ukrajinské přístavní město Mariupol, stovky civilistů, většinou žen a dětí, se ukryly ve velkolepé budově divadla nedaleko nábřeží. Stavbu z dob socialismu minulou středu zasáhla bomba a během několika vteřin ji zanechala v troskách. Stále se neví, kolik lidí při útoku zahynulo. Zpravodajský server BBC však hovořil s přeživšími, kteří poprvé popsali, co se při dopadu bomby stalo.


Praha 2 a 13 odmítá ubytovat uprchlíky v tělocvičnách, vyčetl jim Hřib. „Amatér a neschopa,“ reaguje Udženija
blesk | 19:03:00
Ubytování uprchlíků z Ukrajiny v Praze vyvolalo ostrou výměnu názorů mezi primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) a hlavně opoziční ODS. Vyčetl jí totiž, že radnice pod vedením občanských demokratů se zdráhají připravit nouzové ubytování například v tělocvičnách a na současné krizi chtějí jen sbírat politické body. Starostové to, že nechtějí uprchlíky ubytovávat v tělocvičnách, nepopírají. Hřiba v reakci na jeho kritiku označili za lháře a "neschopu".


Až jako ministryně jsem se dozvěděla, že 25 mých příbuzných zemřelo při holokaustu, vzpomínala Madeleine Albrightová
lidovky.cz | 21:33:00
Bývalá ministryně zahraničí USA s českými kořeny Madeleine Albrightová zemřela ve středu ve věku 84 let. Přečtěte si její deset let starý rozhovor o Česku, amerických snech i nočních můrách a také o tajemství broží, který vyšel v červnu roku 2012 v příloze Lidových novin Orientace ku příležitosti udělení nejvyššího amerického vyznamenání Medaile svobody Barackem Obamou. V té době také vydala úspěšnou knihu Prague Winter (Pražská zima), v níž vzpomíná na
dětství.


Noblesní dáma a zásadový člověk, vzpomínají čeští politici na Albrightovou
lidovky.cz | 21:26:00
Čeští politici na Madeleine Albrightovou vzpomínají jako na noblesní dámu a zásadového člověka. Zároveň připomínají její podíl na přijetí ČR do NATO. Podle europoslance Alexandra Vondry neudělal nikdo pro Česko v USA tolik co ona. „Na našem ‚Slavíně‘ máš místo jisté,“ napsal. Bývalá ministryně zahraničí USA, česká rodačka, zemřela ve středu ve věku 84 let.


Muž z Náchodska si objednal vraždu několika lidí, prozradil policii najatý zločinec
aktuálně.cz | 21:22:43
Recidivistu si 58letý muž najal, aby zapálil a postřílel několik lidí. Objednaný vrah se pak přiznal policii při výslechu ohledně jiného zločinu.


Česko žádá peníze na pomoc uprchlíkům, pomoci má miliardový evropský plán obnovy
aktuálně.cz | 21:05:23
Ruská invaze mění evropské plány na boj s následky pandemie. Česko volá po finanční pomoci s uprchlíky z Ukrajiny.


Havel chtěl, abych kandidovala na Hrad, napsala Albrightová ve své poslední knize
aktuálně.cz | 20:09:27
Madeleine Albrightová ve své poslední knize popsala svůj život po odchodu z funkce americké ministryně zahraničí.


Podcast: "Znám vás, paní Fulbrightová," volal na vlivnou Čechoameričanku Václav Havel
pikant | 20:17:43
S Michaelem Žantovským o životě Madeleine Albrightové, kterou manželský nezdar a touha být dobrou dcerou dovedly do křesla ministryně zahraničí USA.


Bez výsad a bez ochranky. Jak se Albrightová živila po odchodu z vlády USA
pikant | 20:14:51
V nové knize, přeložené Michaelem Žantovským, líčí pocity sebevědomé ženy, která si vydupala respekt v mužském světě.


Honda představuje evropský Civic. Dorazí na podzim jako hybrid
Auto.cz | 18:50:00
Jedenáctá generace Hondy Civic se v Evropě začne prodávat na podzim letošního roku. Dorazí jako pětidveřový hatchback s hybridním pohonným ústrojím.


Čemu přizpůsobit výběr fixace úrokové sazby
Kurzy.cz | 21:24:23
Na budoucí vývoj raději nespekulujte Nikdo nedokáže spolehlivě predikovat, jak vysoké budou úrokové sazby za 3 a více let. Výše úrokových sazeb mohou ovlivňovat více předpověditelné jevy v podobě fáze ekonomického cyklu, ale také neočekávané jevy v&hellip


Výběr hypotéky – co vše vzít v roce 2022 v potaz?
Kurzy.cz | 20:57:29
Poplatky spojené se získáním a čerpáním hypotéky Typicky se jedná o poplatek za schválení hypotéky (výše až 25 000 Kč), poplatek za čerpání hypotéky (každé čerpání až 500 Kč, přičemž v rámci výstavby nemovitosti mohou být třeba i desítky čerpání),...


Zemřela Madeleine Albrightová, bývalá americká ministryně zahraničí
Kurzy.cz | 20:24:22
Ve věku 84 let zemřela Madeleine Albrightová (rozená Korbelová), bývalá americká ministryně zahraničí českého původu. Post zastávala v éře Billa Clintona, byla první ženou v takto vysoké funkci americké administrativy.


Tisková konference po jednání vlády, 23. března 2022
Kurzy.cz | 20:08:00
Vláda rozhodla o výši příspěvku pro lidi, kteří u sebe zdarma ubytují ukrajinské uprchlíky. Měsíčně dostanou 3000 na osobu. Nouzový stav chce kabinet Petra Fialy prodloužit do konce května.


Co se děje s hypotékou po skončení fixace?
Kurzy.cz | 19:30:06
Hypoteční úvěry nemají automaticky stejnou úrokovou sazbu po celou dobu splatnosti. Klient si v rámci sestavování podmínek úvěru vybírá i to, na jak dlouho chce mít úrokovou sazbu garantovanou, vybírat přitom může z období 1 až 30 let.


Ruský plyn rozštěpil evropské státy, Maďarsko hrozí vetem. Jednotu Západu má obnovit Biden
Hospodářské noviny | 19:59:00
Dosavadní nebývalá jednota zemí Evropské unie vůči Rusku získala první trhliny. Jedna z těch nejhlubších přitom prochází Visegrádem. Členské státy EU se totiž ponořily do detailů možného odstřižení od ruského plynu a ropy kvůli rozpoutání války na...


Zemřela bývalá ministryně zahraničí USA s českými kořeny Madeleine Albrightová. Bylo jí 84 let
Hospodářské noviny | 19:39:00
Bývalá ministryně zahraničí USA s českými kořeny Madeleine Albrightová zemřela na rakovinu, píše agentura AP s odkazem na její rodinu. Bylo jí 84 let. Podle rodiny podlehla rakovině. „Se zlomeným srdcem oznamujeme, že Dr. Madeleine K....


Zvýší se strop příspěvku pro lidi, kteří hostí Ukrajince. Uvolněte i své prostory, tlačí Rakušan na úřady
Hospodářské noviny | 18:55:00
Stát všemožně hledá ubytovací kapacity, aby zvládl uprchlickou krizi. Vláda proto ve středu zvýšila příspěvek pro lidi, kteří běžencům poskytnou přístřeší, až na 12 tisíc korun měsíčně. Maximum na jednu osobu zůstává na třech tisících. Podle...


Dobrý kroužek může být lepší investicí než soukromá škola, říká Hřebecký
Hospodářské noviny | 18:51:00
Během distanční výuky měli rodiče jedinečnou možnost nahlédnout do tříd a udělat si přibližnou představu o tom, jak v hodinách probíhá výuka. Nyní se podle programového ředitele EDUin Miroslava Hřebeckého rodiče o vzdělávání zajímají více než před...


Ceny v Rusku letí vzhůru. Prudce zdražily potraviny i auta, ze země utíkají IT experti
Hospodářské noviny | 18:43:00
Ekonomické sankce Západu proti Rusku tvrdě dopadají na tamní spotřebitele. Ti se už vrhli do obchodů a horečně skupují hlavně trvanlivé potraviny. Jejich ceny se přitom jako by utrhly ze řetězu. To samé platí i o spotřebním zboží nebo autech. A...


Propad levice uvolňuje prostor pro novou stranu. Nesmysl, ještě se vrátíme, oponují ČSSD i KSČM
Hospodářské noviny | 18:21:00
Když agentura Kantar před necelými dvěma týdny přišla zatím s posledním volebním modelem, nebyl to pro stále ještě největší levicové strany v Česku příjemný pohled. ČSSD i KSČM totiž podle výsledků zveřejněných Českou televizí dále propadají. I přes...


S Dukovany roste zájem studentů o jaderné obory, i proto v Praze vznikne nový výzkumný reaktor
Hospodářské noviny | 18:07:00
Nerozsvítí ani žárovku, pro jaderné experty je ale zásadní. Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze ve středu oznámila, že získala povolení k výstavbě nového experimentálního reaktoru. Učit se na něm budou budoucí jaderní odborníci i...


Na základech chytré karantény tvoří stát databázi o uprchlících. Vyjde na 145 milionů
Hospodářské noviny | 17:55:00
Nefunguje. Právě s tímto slovem byla nejčastěji spojována během pandemie chytrá karanténa, v jejímž rámci se sledovalo šíření koronaviru. Kritizovaný projekt hodlá stát opět použít. Na jeho základech teď za 145 milionů korun vzniká systém ke...


Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce května. Příspěvek na ubytování uprchlíků bude 3000 korun na osobu
Hospodářské noviny | 17:44:00
Vláda schválila ve středu kvůli přílivu ukrajinských uprchlíků návrh na prodloužení nouzového stavu do konce května. Kabinet zatím vyhlásil nouzový stav 4. března na 30 dnů. Jeho prodloužení podléhá souhlasu sněmovny. Vicepremiér Vít Rakušan (STAN)...


Firmy s vysokou spotřebou energií mají šanci získat kompenzace. Brusel zmírnil pravidla pro státní pomoc
Hospodářské noviny | 17:12:00
Evropská komise rozvolnila pravidla státní pomoci pro firmy zasažené rostoucími cenami energií. Ocelárny, hliníkárny, chemičky vyrábějící hnojiva a další provozy, jež potřebují obrovské množství elektřiny a plynu, mohou získat provozní podporu až 50...


Ve válce není nic nepředstavitelné. Měnová politika nebude výjimkou
Hospodářské noviny | 16:08:00
Letitá tabu, která naši centrální bankéři vždy uctivě respektovali, padla. Česká národní banka sáhla do svých rezerv, aby stabilizovala kurz koruny. A co víc, ve hře je i to, že z „usměrňování“ kurzu se stane rutina. Něco takového bylo v...


Banky nestíhají vyřizovat žádosti Ukrajinců o běžné účty. Na pobočkách se tvoří fronty a čekací lhůta je i několik týdnů
Hospodářské noviny | 16:07:00
Svůj běžný účet si v českých bankách založily už desítky tisíc ukrajinských běženců prchajících před válkou, která v jejich domovině vypukla přesně před měsícem. Zájem je tak enormní, že se na některých pobočkách tvoří fronty, a řada zájemců tak...


Ruská invaze na Ukrajinu zvýší americké výdaje na obranu. I tak zůstává pro USA hlavním konkurentem Čína
Hospodářské noviny | 15:38:00
S nástupem do prezidentského úřadu zajímalo Joea Bidena v zahraniční politice prioritně jedno téma. Čína. Zároveň to byla jediná věc, kde demokrat Biden navázal na politiku svého předchůdce v Bílém domě, republikána Donalda Trumpa. Součástí jejich...


Vláda podpoří rodiny, které ubytují uprchlíky. O příspěvek mohou žádat i zpětně
ČT24 | 21:44:34
Od počátku ruské invaze na Ukrajinu dorazilo do Česka přes tři sta tisíc běženců, přičemž kapacity hromadného ubytování se rychle vyčerpávají. Vláda se tak nyní snaží, aby bylo co nejvíce uprchlíků ubytováno v rodinách, motivací má být příspěvek. Činit bude tři tisíce korun na osobu za měsíc. Maximálně budou však lidé moci získat dvanáct tisíc korun měsíčně. Podpora se začne vyplácet po 11. dubnu, a to zpětně i za březen.


Jurečka příští týden navrhne valorizaci různých dávek
Eurozpravy-domácí | 21:47:00
Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) předloží příští týden vedení vládních stran návrhy případné valorizace různých dávek a podpor kvůli růstu cen. Navýšení by se mohlo týkat životního minima, rodičovské, příspěvků na mobilitu pro postižené či daňové slevy na poplatníka a děti. Koalice rozhodne, které kroky by se mohly podniknout ještě letos. Jurečka to řekl na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády.


Příspěvek na ubytování uprchlíků bude podle Jurečky 3000 Kč. Na domácnost maximálně 12.000 Kč
Eurozpravy-domácí | 18:09:00
Lidé, kteří u sebe doma či ve svém volném bytě zdarma ubytují uprchlíky, budou moci získat příspěvek 3000 korun na osobu na měsíc na pokrytí nákladů. Na domácnost stát poskytne nejvýš 12.000 korun měsíčně. Podpora se začne vyplácet po 11. dubnu, a to zpětně i za březen. Schválila to dnes vláda.


Zemřela Madeleine Albrightová. V 84 letech podlehla rakovině
Eurozpravy-zahraniční | 21:40:00
Ve věku 84 let zemřela bývalá ministryně zahraničí USA s českými kořeny Madeleine Albrightová. S odkazem na její rodinu o tom informuje agentura AP. Americký prezident Bill Clinton si Albrightovou vybral jako šéfku diplomacie v roce 1996 a tento post zastávala poslední čtyři roky jeho administrativy. Byla historicky první ženou v tomto úřadu a do té doby také nejvýše postavenou političkou v amerických dějinách.


Ruské jednotky na Ukrajině spáchaly válečné zločiny, tvrdí USA
Eurozpravy-zahraniční | 21:15:00
Příslušníci ruských ozbrojených sil se na Ukrajině dopustili válečných zločinů. Uvedl to dnes americký ministr zahraničí Antony Blinken, podle kterého Washington vychází z pečlivého přezkoumání dostupných informací z veřejných a zpravodajských zdrojů. Podle agentury Reuters dodal, že o údajných zločinech rozhodne s konečnou platností až soud.


Rusko v odvetě vyhošťuje americké diplomaty
Eurozpravy-zahraniční | 20:20:00
Ruské ministerstvo zahraničí předalo americkému velvyslanectví v Moskvě seznam vyhošťovaných pracovníků zastupitelského úřadu, které Rusko označilo za nežádoucí. Jde o odvetu za vypovězení ruských diplomatů působících v centrále OSN v New Yorku, uvedla agentura TASS.


Rakousko kvůli vysokým počtům nakažených zpřísní proticovidová opatření
Eurozpravy-zahraniční | 20:10:00
Rakousko kvůli vysokým počtům nakažených znovu zpřísní proticovidová opatření. Až na výjimky bude například nutné nosit ve vnitřních prostorách respirátory. Nová pravidla budou podle webu listu Die Presse platit od čtvrtka nejméně do 16. dubna.


Bylo to příšerné, maminka hledala své dítě v troskách, popisují přeživší z mariupolského divadla
Eurozpravy-zahraniční | 19:45:00
Když začalo ruské ostřelování drtit ukrajinské přístavní město Mariupol, stovky civilistů, většinou žen a dětí, se ukryly ve velkolepé budově divadla nedaleko nábřeží. Stavbu z dob socialismu minulou středu zasáhla bomba a během několika vteřin ji zanechala v troskách. Stále se neví, kolik lidí při útoku zahynulo. Zpravodajský server BBC však hovořil s přeživšími, kteří poprvé popsali, co se při dopadu bomby stalo.


Ve čtvrtek zasednou lídři zemí NATO a EU, projednají postup vůči Rusku a pomoc Ukrajině
Eurozpravy-zahraniční | 19:03:00
Měsíc po ruském vpádu na Ukrajinu se v Bruselu sejdou špičky Severoatlantické aliance a Evropské unie, aby na dvou nebývale navazujících vrcholných schůzkách projednaly možnosti dalšího společného postupu vůči Rusku a pomoci strádající Ukrajině.


Spotřebitelská důvěra v celé Evropské unii v březnu výrazně klesla
Eurozpravy-zahraniční | 19:00:00
Spotřebitelská důvěra v eurozóně i v celé Evropské unii v březnu výrazně klesla a dostala se pod dlouhodobý průměr. Za jejím poklesem stojí válka na Ukrajině. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy Evropské komise. Index důvěry pro eurozónu se snížil o 9,9 bodu na minus 18,7 bodu a index pro EU klesl o 9,4 bodu na minus 19,6 bodu.


Rusové podle ombudsmanky zasáhli na Ukrajině 600 vzdělávacích zařízení
Eurozpravy-zahraniční | 18:52:00
Útoky Ruska zasáhly na Ukrajině už 600 vzdělávacích zařízení včetně 122 školek. Při dnešním on-line jednání s českým ombudsmanem Stanislavem Křečkem to uvedla ukrajinská ombudsmanka Ljudmila Denisovová. V tiskové zprávě o schůzce i výstupech informovala mluvčí českého ombudsmana Markéta Bočková. Podle Denisovové odvážejí vojáci lidi z obsazených oblastí proti jejich vůli do Ruska, což odhaduje asi u 366.000 případů.


Po dnešním prohlášení Ruska stouply ceny zemního plynu
Eurozpravy-ekonomika | 21:45:00
Britské a nizozemské velkoobchodní ceny zemního plynu dnes na konci obchodování stouply. Reagovaly na oznámení Ruska, že za plyn určený pro Evropu nebude brát eura ani dolary, platby se chystá požadovat v rublech. Opatření se podle prezidenta Vladimira Putina týká zemí, které Rusko nepovažuje za přátelské a které proti Rusku zavádějí tvrdé ekonomické sankce.


Nejvýznamnější Čechoameričanka 20. století: Albrightová měnila svět a zasloužila se o vstup Česka do NATO
Reflex | 22:00:00
Jak byste definovala odvahu? „Odvaha je, když se postavíte za to, v co věříte, i když to není vždy snadné a jste za to kritizováni.“ Tak odpověděla Madeleine Albrightová, někdejší americká ministryně zahraničí, která se narodila v roce 1937 Praze, na otázku deníku USA Today v srpnu 2020. Ve středu nejvýznamnější Čechoameričanka 20. století, rozená Marie Jana Körbelová, zemřela na rakovinu ve věku 84 let. Měla ráda Československo i Česko, ale její srdce tlouklo pro Ameriku. Často působila bezprostředně a mile, ale v povolání diplomatky bývala i hodně nesmlouvavá. Měla ve Spojených státech, ve světě i u nás vášnivé obdivovatele, ale také ještě vášnivější kritiky.


Madeleine Albrightová: Jen v Americe se může uprchlík stát ministrem zahraničí
Reflex | 20:13:00
Ve věku 84 let zemřela jedna z nejdůležitějších žen světové politiky Madeleine Albrightová. K této nešťastné události odemykáme starší rozhovor. Rodačka ze Smíchova pocházela z židovské rodiny, válku přečkala v Londýně a po komunistickém převratu 1948 se i s rodinou definitivně odstěhovala do USA. Na své české kořeny však nikdy nezapomněla a i ve funkci ministryně zahraničních věcí Spojených států se do Česka vracela. 


Zemřela Madeleine Albrightová, bývalá americká ministryně zahraničí českého původu
Reflex | 19:54:00
Bývalá ministryně zahraničí USA s českými kořeny Madeleine Albrightová zemřela na rakovinu, píše agentura AP s odkazem na její rodinu. Bylo jí 84 let.


Zemřela bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová
Tiscali-zprávy | 21:43:08
Ve věku 84 let zemřela bývalá ministryně zahraničí USA s českými kořeny Madeleine Albrightová. Americký prezident Bill Clinton si Albrightovou vybral jako šéfku diplomacie v roce 1996 a tento post zastávala poslední čtyři roky jeho administrativy. Byla historicky první ženou v tomto úřadu a do té doby také nejvýše postavenou političkou v amerických dějinách.


Blinken: Ruské jednotky na Ukrajině spáchaly válečné zločiny
E15-ekonomika | 21:12:00
Příslušníci ruských ozbrojených sil se na Ukrajině dopustili válečných zločinů. Uvedl to americký ministr zahraničí Antony Blinken, podle kterého Washington vychází z pečlivého přezkoumání dostupných informací z veřejných a zpravodajských zdrojů. Podle agentury Reuters dodal, že o údajných zločinech rozhodne s konečnou platností až soud.


Blinken: Ruské jednotky na Ukrajině spáchaly válečné zločiny
E15-politika | 21:12:00
Příslušníci ruských ozbrojených sil se na Ukrajině dopustili válečných zločinů. Uvedl to americký ministr zahraničí Antony Blinken, podle kterého Washington vychází z pečlivého přezkoumání dostupných informací z veřejných a zpravodajských zdrojů. Podle agentury Reuters dodal, že o údajných zločinech rozhodne s konečnou platností až soud.


OSN zamítla ruskou rezoluci o pomoci Ukrajině, nezmiňuje roli Moskvy
idnes.cz | 23:27:00
Rada bezpečnosti OSN zamítla ruskou rezoluci o humanitární pomoci a ochraně civilistů na Ukrajině, která se nezmiňuje o roli Moskvy, informovala agentura Reuters. Pro hlasovalo pouze Rusko a Čína, zbývajících 13 členů se zdrželo hlasování.


Chceme nezávislost, vyslechl si princ William od premiéra Jamajky
idnes.cz | 22:48:00
Jamajský premiér Andrew Holness při setkání s britským princem Williamem a jeho manželkou vévodkyní Kate řekl, že se jeho země chce stát nezávislou. Znamená to, že jamajská vláda zvažuje vyhlášení republiky. Obdobný krok udělal na konci listopadu další karibský stát Barbados.


Do všeho šla rovnýma nohama, vzpomíná na Albrightovou exprezident Clinton
idnes.cz | 22:27:00
K hlasům politiků, kteří jsou zarmouceni ztrátou političky světového významu, se připojil také někdejší prezident USA Bill Clinton se svou manželkou Hillary. „Hillary a já jsme hluboce zarmouceni ztrátou Madeleine Albrightové. Byla to jedinečná ministryně zahraničí, výjimečná velvyslankyně při OSN, uznávaná profesorka a především úžasná lidská bytost,“ píše Clinton v nekrologu, který zveřejnil krátce po oznámení jejího úmrtí.


Jamajka se chce stát nezávislou, slyšel princ William od tamního premiéra. Podobně se nedávno trhl Barbados
lidovky.cz | 22:55:42
Jamajský premiér Andrew Holness při setkání s britským princem Williamem a jeho manželkou vévodkyní Kate řekl, že se jeho země chce stát nezávislou. Znamená to, že jamajská vláda zvažuje vyhlášení republiky. Obdobný krok udělal na konci listopadu další karibský stát Barbados.


Naše žena. S Madeleine Albrightovou odešla Češka, jež to v USA dotáhla nejdál
lidovky.cz | 22:40:00
Je to formulace hrubá, ale sedí. Člověk narozený mimo Ameriku to v ní může dotáhnout na šéfa diplomacie či její šedou eminenci. Tak jako Henry Kissinger, rodák z Fürthu, či Zbigniew Brzezinski, rodák z Varšavy. Do této party patřila i Marie Korbelová, rodačka z pražského Smíchova.


Nejen Polčák. Odměnu za získání odškodného kvůli Vrběticím má dostat další zástupce STAN
lidovky.cz | 22:19:26
Odměnu za pomoc se získáním odškodného obcím za následky výbuchů muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku má dostat i starosta Vlachovic-Vrbětic Zdeněk Hověžák ze STAN, uvedl Deník N. Obec dostala od státu jako odškodné přes 116 milionů korun a zastupitelstvo obce schválilo v rozpočtu na letošní rok i částku určenou na mimořádnou odměnu pro Hověžáka.


Poslední slovo Karla Olivy: Bismarck na plakátech
lidovky.cz | 22:09:00
Za pouhých osm dní, na apríla, bude mít narozeniny – s nekulatým číslem 207 – zakladatel sjednoceného Německa Otto von Bismarck. Významný politik a státník, což je konstatování, nikoliv nutně pochvala. Ale prostě politický um mu objektivně nelze upřít, i když je zřejmé, že svým vynálezem penzijního pojištění nám dost zavařil. Ostatně na něj ve své době jistě nevzpomínal rád ani mytický kanonýr Jabůrek od Hradce Králové.


Z pražské rodačky na vrchol americké diplomacie. Život Albrightové ve fotografiích
aktuálně.cz | 22:39:24
Politička, která kromě angličtiny a češtiny ovládala i polštinu, ruštinu a francouzštinu, navštěvovala rodné Česko poměrně často.


Česko pošle Ukrajině balistickou optiku, policejní výzbroj a hasičské vybavení
Denik.cz | 22:54:00
Česko poskytne Ukrajině balistickou ochrannou optiku a výzbroj ze zásob policie, hasiči darují šest hasičských vozů s žebříky a další vybavení. Schválila to vláda na středečním jednání, řekl novinářům premiér Petr Fiala (ODS). Stejně tak kabinet rozhodl o dodávce dalšího vojenského materiálu, podrobnosti o hodnotě i podobě daru novinářům předseda vlády nesdělil. MInisterstvo vnitra v tiskové zprávě uvedlo, že policisté pošlou do země napadené Ruskem potřeby za více než 53 milionů korun, hasičský sbor automobilní techniku v pořizovací ceně zhruba 33 milionů.


OBRAZEM: Aneta Langerová zazpívala v Třebíči. Po šesti letech
Denik.cz | 20:46:00
/FOTO, VIDEO/ Po dlouhých šesti letech vystoupila ve středu v Třebíči zpěvačka Aneta Langerová. Svým fanouškům představila zejména písně ze svého alba Dvě slunce aneb Jak krásné je být milován.


V kampusu stříhali poslední pásku. Otevřeli nové Centrum materiálů a technologií
Denik.cz | 20:00:00
Skoro půl roku před termínem rozšířili o novostavbu Fakultu strojního inženýrství. Ústecké univerzitní městečko je tím prakticky kompletní.


Oprava Letenského kolotoče jde do finále. Odložený start je plánován na červenec
Denik.cz | 20:00:00
/FOTOGALERIE/ Už šestnáct let stojí bez hnutí unikátní dřevěný letenský kolotoč. Památka z 19. století v sousedství Letenského zámečku by se měla roztočit 11. července. Novinářům to řekli ředitel Národního technického muzea (NTM) Karel Ksandr a restaurátor Jiří Kmošek.


Podcast: "Znám vás, paní Fulbrightová," volal na vlivnou Čechoameričanku Václav Havel
bleskove.cz | 20:17:43
S Michaelem Žantovským o životě Madeleine Albrightové, kterou manželský nezdar a touha být dobrou dcerou dovedly do křesla ministryně zahraničí USA.


Střílí i do vlastních lidí: Rusové při ostřelování Kyjeva zabili ruskou novinářku
blesk | 21:59:00
V Kyjevě při ruském ostřelování přišla o život novinářka pracující pro ruský server The Insider. Oznámil to sám portál, který se v Rusku z rozhodnutí úřadů musí označovat hanlivou nálepkou zahraničního agenta.


Dojemný závěr Výměny manželek: Nejdřív nevěry a pak? Jak dopadly vztahy obou maminek?
blesk | 21:52:00
Středeční premiérový díl reality show Výměna manželek, která je zároveň i pozoruhodnou sociální sondou, představila dvě rodiny, které obě poznamenala nevěra. Pomohlo jim deset dní s vyměněnou maminkou, aby si partneři uvědomili, že jsou spolu šťastní?


23. března: Tohle potřebujete vědět (nejen) o středečním obchodování na Wall Street
Kurzy.cz | 23:32:45
Americké akcie oslabily. Západní lídři se scházejí v Bruselu, kde naplánují další kroky proti Rusku. Ceny ropy výrazně vzrostly, dolar mírně zpevnil. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 1,29 % na 34 358,50 bodu.


Vláda požádá poslance o prodloužení nouzového stavu do konce května, schválila i solidární příspěvek a další pomoc Ukrajině
Kurzy.cz | 22:06:23
České domácnosti, které u sebe ubytovaly ukrajinské uprchlíky, dostanou od státu solidární příspěvek ve výši až 12 000 korun měsíčně. Vláda Petra Fialy na jednání ve středu 23. března 2022 také odsouhlasila další humanitární a materiální pomoc Ukrajině...


Výsledky jednání vlády 23. března 2022
Kurzy.cz | 20:13:24
Tyto údaje mají pouze informativní charakter a závazná jsou až oficiálně zveřejněná usnesení, která naleznete v sekci jednání vlády. Jednání Výboru pro Evropskou unii na vládní úrovni 1. Mandát na zasedání Evropské rady ve dnech 24. a 25. března...


Nákladní dopravě v současné situaci pomáháme, dopravní stavby běží dál - Ministr Kupka
Kurzy.cz | 20:02:18
„Již od začátku současné turbulentní situace jsem v kontaktu se sdružením nákladních dopravců ČESMAD Bohemia. Mimo známých opatření ministerstva financí – odklad splátek DPH, zrušení silniční daně pro auta do dvanácti tun, zrušení přimíchávání biosložk...


Akcie Adobe ztrácejí desetinu kvůli slabému výhledu
Kurzy.cz | 19:27:52
Akcie Adobe Systems (ADBE.US) klesly na počátku středeční seance o 10 % po zveřejnění slabého finančního výhledu, který zastínil obstojné kvartální výsledky. Společnost vydělala $3,37 na akcii při očekávání $3,34 na akcii. Tržby vzrostly meziročně...


Počasí: Padají teplotní rekordy. Zaprší nejdříve za týden
Kurzy.cz | 19:01:54
Na 40 % stanic v síti ČHMÚ padl ve středu teplotní rekord pro tento den . Jasná obloha a vysoké teploty přinesly pravé jaro. Přes 20 °C bylo na velké části stanic v nížinách. Teplé a slunečné počasí ve střední Evropě převládá díky mohutné tlakové výši .


Fed nemění přístup ke kryptoměnám
Kurzy.cz | 18:42:20
FED nezměnil svůj přístup ke kryptoměnám. Dnes předseda amerického Federálního rezervního systému Jerome Powell hovořil o trhu s kryptoměnami: Projev neobsahoval žádná specifika o regulaci odvětví; Powell řekl, že FED se již dávno podporuje „odpov...


Úřednická zkouška
Kurzy.cz | 17:43:17
Informace Ministerstva financí k vykonání úřednické zkoušky podle zákona č. 234/2014 Sb., o státní službě.


Druhý ročník Ideathonu se zaměří na životní prostředí v Libereckém kraji. Do řešení bolavých míst zapojí studenty
Kurzy.cz | 17:38:48
Akce Liberec Ideathon se již podruhé za sebou stane líhní nových nápadů.


Liberecký kraj má transparentní účet pomoci pro Ukrajinu
Kurzy.cz | 17:38:47
Pomoc Ukrajině, kterou před pěti týdny vojensky napadlo sousední Rusko, se v Libereckém kraji opět rozšířila.


Zlínská filharmonie se představila v Dubaji, sklidila velký úspěch
Kurzy.cz | 17:05:14
ZLÍNSKÝ KRAJ – Zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů v tomto týdnu vystoupila na prestižní světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji. V pondělí 21. března se konal na výstavišti Národní den České republiky. Spolu s filharmonií zde Zlínský kraj reprezentovali ...


Zásoby ropy v USA nečakane klesli
Kurzy.cz | 16:18:23
Správa amerického ministerstva energetiky nedokázala spustiť veľké pohyby na trhu s ropou. Zásoby ropy nečakane klesli, zatiaľ čo zásoby benzínu a destilátov klesli viac, ako sa očakávalo. Zásoby ropy: -2,51 mb oproti +0,114 mb očakávaným (API: -4,2...


Kryt civilní ochrany v Olomouci ožívá příběhy 20. století
Kurzy.cz | 15:51:26
Paměť národa Střední Morava, olomoucká pobočka organizace Post Bellum, zpřístupnila veřejnosti bývalý kryt civilní ochrany v Bezručových sadech v Olomouci. Vznikl zde Institut Paměti národa, který odkrývá příběhy pamětníků ze sbírky Paměť národa.


Město Olomouc rozdělí na dotacích přes 50 milionů korun
Kurzy.cz | 14:52:02
Události posledních dvou let, kdy se hledaly úspory kvůli financování opatření v souvislosti s covidem, se samozřejmě podepsaly také na ekonomice města, oblast dotací nevyjímaje. Navzdory krácení rozpočtu si je však vedení města vědomo toho, že některé...


Děti i rodiče si vyzkouší, jaké to je být instalatérem či truhlářem - Jihočeská hospodářská komora na jarní měsíce připravila s mistry v oboru zábavné workshopy
Kurzy.cz | 14:41:20
Děti i rodiče si vyzkouší, jaké to je být instalatérem či truhlářem ext-hocke St, 23.03.2022 - 14:41


Inovace v gruzínském pěstitelství díky podpoře České rozvojové agentury
Kurzy.cz | 14:37:00
V oblastech Gruzie postupně dochází k transformaci hospodářství. Vlivy, jako rozdělení bývalého Sovětského svazu, válečné konflikty, nestabilita v některých regionech a podobně, způsobují útlum některých odvětví a jejich nahrazení jinými formami obživy...


Na podání papírového přiznání a zaplacení daně z příjmů zbývá pár dní. Jaké jsou možnosti platby?
Kurzy.cz | 14:29:08
Posledním dnem pro podání daňového přiznání v tzv. papírové podobě pro poplatníky daně z příjmů za rok 2021 je 1. duben 2022. Tento den je zároveň posledním dnem lhůty pro úhradu daně. Nejpohodlnější a nejrychlejší způsob platby daně je bezhotovostně, ...


ČR pošle Ukrajině balistickou optiku, výzbroj a vojenskou a hasičskou techniku
Tiscali-zprávy | 23:28:17
Česko poskytne Ukrajině balistickou ochrannou optiku a výzbroj ze zásob policie, hasiči darují šest hasičských vozů s žebříky a další vybavení. Stejně tak dnes vláda rozhodla o dodávce dalšího vojenského materiálu, podrobnosti o hodnotě i podobě daru novinářům předseda vlády Petr Fiala nesdělil.


Zemřela bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová
Tiscali-zprávy | 21:43:08
Ve věku 84 let zemřela bývalá ministryně zahraničí USA s českými kořeny Madeleine Albrightová. Americký prezident Bill Clinton si Albrightovou vybral jako šéfku diplomacie v roce 1996 a tento post zastávala poslední čtyři roky jeho administrativy. Byla historicky první ženou v tomto úřadu a do té doby také nejvýše postavenou političkou v amerických dějinách.


Žádná eura, ani dolary. Rusko bude za plyn brát pouze rubly, prohlásil Putin
Denik.cz | 15:54:00
Rusko už za plyn určený pro Evropu nebude brát eura ani dolary, platby se chystá požadovat v rublech. Na videokonferenci, kterou odvysílala státní televize, to ve středu uvedl prezident Vladimir Putin. Opatření se podle něj týká zemí, které Rusko nepovažuje za přátelské a které proti Rusku zavádějí tvrdé ekonomické sankce, tedy i Spojených států, Kanady nebo Velké Británie. 


Prymula: Je třeba řešit očkování uprchlíků, s dalšími dávkami proti covidu bych počkal na novou generaci vakcín
ČT24 | 19:45:01
Bývalý ministr zdravotnictví, epidemiolog a vakcinolog Roman Prymula v Interview ČT24 řekl, že není možné tvářit se, že vlna válečných uprchlíků z Ukrajiny české zdravotnictví nijak neovlivní. Promluvil i o problematice (pře)očkování ukrajinských dětí či o covidu, který dle jeho slov v Česku aktuálně „formálně neexistuje, ale reálně běží na pozadí“ dál. 


Zemřela Madeleine Albrightová, první žena v čele ministerstva zahraničí USA
Kurzy.cz | 23:18:00
Uprostřed největší krize na evropském kontinentě od konce studené války, zemřela žena, která svou kariéru zasvětila boji za demokracii, za


Hasiči i policisté poskytnou další materiální pomoc Ukrajině. Vláda požádá o prodloužení nouzového stavu do 31.5.
Kurzy.cz | 20:22:00
Vláda opět schválila několik návrhů Ministerstva vnitra souvisejících s ruskou agresí a zvládáním přílivu lidí prchajících před válkou. Jde o materiální pomoc policejního a hasičského sboru Ukrajině a žádost o prodloužení nouzového stavu.


Třetí hodina tělocviku. Může českým školákům pomoct?
Reflex | 00:00:00
Třetí hodina „těláku“ je český evergreen, o revoluci ve školních rozvrzích se mluví už několik let. Extra porce tělesné výchovy může pomoct zastavit tloustnutí českých dětí, ale kritici namítají, že nemusí přinést univerzální spásu. Ve finále totiž vždycky záleží na učitelích a jejich pojetí výuky.


Vlastní značky produktů: Jak je tvoří Buschcraft? | Tomáš Jurka
Mladý Podnikatel | 00:00:48
Nejdříve prodávali jen ze zahraničí dovezené zboží, ale dnes vyrábí i vlastní produkty. Dělají na tom obrat 50 milionů korun ročně. Poslechněte si více.
The post Vlastní značky produktů: Jak je tvoří Buschcraft? | Tomáš Jurka first appeared on MladýPodnikatel.cz.Return to top