Celkem 150021 článků.|

Archív zpravodajství podle dnů

Články ze dne 24.03.2022


MONETA Money Bank zdražila Refinanso. Jak to bude s refinancováním hypoték v letošním roce?
Finparáda | 10:00:00
MONETA Money Bank zvýšila úrokovou sazbu u služby Refinanso, kterou klienti mohou využít pro online refinancování stávající hypotéky. Úrokové sazby hypoték jsou nyní výrazně vyšší než v uplynulých letech. Komu letos končí sjednaná doba


Investujete kvůli inflaci do výnosnějších aktiv? Pozor na rizikové transakce
Finparáda | 16:00:00
Inflace již v České republice překonala 10 procent a stále více firem i jednotlivců přesouvá své finance do výnosnějších aktiv. Pozor ale na chybná rozhodnutí, kterých byste mohli litovat...


Pražská Fashion Aréna a akce Hodina Země
eStav.cz | 00:00:55
V sobotu 26. března se koná každoroční celosvětová kampaň Earth Hour na podporu ochrany planety, jedním z poselství akce je upozornit na nadměrné a zbytečné svícení. Na jednu hodinu tak vypnou světla tisíce objektů, měst a obcí po celém světě. V rámci Hodiny Země se do tmy ponoří i pražská Fashion Aréna


Historické objekty otevírají své brány návštěvníkům. Vydejte se za uměním mistrů stavitelů
eStav.cz | 00:00:55
Památky ve správě Národního památkového ústavu zahájí po dvou letech sezonu bez zpoždění a bez nutnosti nošení respirátorů v prostorách památkových objektů. Doprovodným programem roku 2022 je Rok šlechtických slavností.


Specifické vlastnosti procesorů AArch64: aritmetické operace
Root.cz | 00:00:10
Dnes se budeme zabývat instrukcemi určenými pro provádění aritmetických operací. Tyto instrukce se rozdělují na instrukce určené pro celočíselné datové typy a na instrukce, které provádějí operace s hodnotami s plovoucí řádovou čárkou.


Když změna, tak pořádná! Rozhodla jsem se postavit všem strachům, říká Absolonová
revue.idnes.cz | 01:00:08
Monika Absolonová má za sebou turbulentní období. Rozešla se s otcem svých dětí, pořídila si chalupu, kterou dává dohromady, změnila vizáž. A aby toho neměla málo, nechala se přemluvit k účasti v pořadu Tvoje tvář má známý hlas – aby tam soupeřila se svými limity, trémou i mindráky.


Grecale začne elektrickou éru Maserati. Zatím startuje s šestiválcem
Auto-iDNES.cz | 01:00:34
Maserati má být nejexkluzivnější značkou koncernu Stellantis. Nejdůležitějším modelem bude Grecale: nové, bez patnácti centimetrů pětimetrové SUV. Vždy nabídne aspoň tři sta koní. Příští rok přijede i v plně elektrické verzi, doba bateriová pak nastane v Modeně v roce 2030.


Dcera se o ni 20 let nezajímala, tak ji vynechala v závěti. Přesto bude dědit
Finance-iDNES.cz | 01:00:44
Sepsání závěti je možností, jak rozhodnout, co se stane s majetkem po naší smrti. Musí být ale formálně i věcně správná, tedy třeba nesmí zapomenout na děti. V opačném případě může některý z pominutých dědiců závěť napadnout a uspět. Na konkrétní dotaz čtenáře odpovídá prezident Notářské komory ČR Radim Neubauer.


Rodí se nové zaměstnanecké benefity. S jakými novinkami firmy bodují?
Finance-iDNES.cz | 01:00:44
Pandemie nezastavila rozšiřování zaměstnaneckých benefitů. Trh práce je stále velmi konkurenční a firmám nezbývá než si lidi předcházet právě i různými benefity. Jdou na to ale jinak než dříve, místo kvantity se zaměřují na to, co lidé opravdu chtějí a využívají. Vznikají tak zcela nové i netradiční benefity. Jaký je aktuální trend na trhu práce?


Proč obchodníci pohonné hmoty zdražují rychle, ale zlevňují pomalu?
Mesec.cz | 00:00:15
Laické vysvětlení fenoménu, který mnohé řidiče nenechává chladnými a požadují stejně rychlé zlevňování jako zdražování. Proč jsem rád, že benzínky zdražovaly, a proč mě neudivuje, že zlevňování obvykle probíhá výrazně pomaleji?


Za dobrotu na žebrotu? Při ručení to opravdu hrozí
Mesec.cz | 00:00:10
Ručíte dlužníkovi, jenž neplatí, a věřitel jde po vás. Jak se můžete bránit placení dluhu? Vzájemné započtení pohledávek vyjasňuje právní a účetní vztahy mezi věřitelem a dlužníkem. Ostatně oba si mohou být navzájem věřitelem i dlužníkem. Může ručitel započíst vůči věřiteli pohledávku, kterou má za tímto věřitelem dlužník, aby tak snížil dluh i svou platební povinnost?


За яких умов дитину з України можна записати в дитячому садку?
Mesec.cz | 00:00:05
Ви тікаєте від війни в Україні до Чехії зі своїми дітьми і хочуть інтегруватися в систему освіти Чехії? Як діяти в такому випадку і де можна знайти вакансії?


Polčák rezignoval na post místopředsedy STAN, nechce poškozovat hnutí
idnes.cz | 01:08:00
Europoslanec a advokát Stanislav Polčák rezignoval na funkci místopředsedy vládního hnutí Starostové a nezávislí. Informoval o tom v tiskové zprávě STAN. Polčák reagoval na informace o své odměně za prosazení zákona o odškodnění pro obce za výbuch muničních skladů ve Vrběticích.


Uprchlíci v Česku: otázky a odpovědi k jejich ubytování i nároku na pomoc státu
idnes.cz | 02:00:04
Až dvanáct tisíc korun měsíčně bude moci získat každý, kdo solidárně ubytuje ukrajinské válečné uprchlíky. Na svém včerejším jednání to schválila vláda a  oproti minulému týdnu tak fakticky zvýšila maximální možný příspěvek o tři tisíce.


Válka zvedá zájem o energetickou soběstačnost, firmy berou střechy útokem
idnes.cz | 02:00:05
Snaha zatočit s drahými energiemi, zavést ekologičtější provoz i zvednout energetickou soběstačnost. Velké i malé firmy stále častěji instalují na svých střechách fotovoltaické panely. ČEZ ESCO například právě dokončuje elektrárnu na střeše centrálního skladu Billy v Modleticích u Prahy. S instalovaným výkonem jeden megawatt se zdroj zařadí mezi největší střešní instalace v Česku.


ANALÝZA: Je tu opotřebovávací válka. Horní Voltě s raketami zbývá už jen eskalace
idnes.cz | 02:00:05
Nikdo neví, jak to dopadne, ale po měsíci bojů už tady máme hlavní zprávu války, která dokonce přebíjí hrdinství Ukrajinců: Rusko je opravdu Horní Volta s raketami.


Dva měsíce dovolené jako dárek pro rodiče. Ale jen z řad zaměstnanců
idnes.cz | 02:00:05
Rodiče malých dětí dostanou k dispozici zřejmě dva měsíce volna navíc. Každý z rodičů si bude moci vybrat dovolenou do osmi let dítěte.


Viktor Orbán před volbami chlácholí Maďary: Toto není naše válka
idnes.cz | 02:00:05
Válka na Ukrajině postavila blížící se parlamentní volby v Maďarsku na hlavu. Opozice se chopila příležitosti a vykreslila Viktora Orbána jako spojence Kremlu, zkušený premiér ovšem během pár dní našel ztracenou rovnováhu a vykreslil se jako záruka stability v dobách války. Průzkumy ukazují, že to zatím funguje.


V zimě funguje hotovost a zlato, tvrdí ekonom Kondratěv
iHned.cz | 02:00:11
Hotovost patří letos k těm výnosnějším aktivům. Mnozí by mohli namítnout: „Cože? Vždyť je inflace 11 procent!“ Zdánlivý nesmysl je ale realitou. Zatímco peníze v bance nebo fondu peněžního trhu letos nesou velice slušný výnos (byť po...


Finanční trhy (24. 3. 2022)
iHned.cz | 02:00:11
Hotovost patří letos k těm výnosnějším aktivům. Mnozí by mohli namítnout: „Cože? Vždyť je inflace 11 procent!“ Zdánlivý nesmysl je ale realitou. Zatímco peníze v bance nebo fondu peněžního trhu letos nesou velice slušný výnos (byť po...\n


Polčák rezignoval na post místopředsedy STAN
ČT24 | 01:23:21
Europoslanec a advokát Stanislav Polčák rezignoval na funkci místopředsedy vládního hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Informoval o tom v tiskové zprávě STAN. Polčák reagoval na informace o své odměně za prosazení zákona o odškodnění pro obce za výbuch muničních skladů ve Vrběticích. Tvrzení, že je odměna provizí za prosazení zákona, je podle něj nepravdivá a poškozuje hnutí STAN.


Válka na Ukrajině: EU se zřejmě neshodne na embargu na dovoz ruského plynu
Respekt | 00:29:13
On-line zpravodajství z konfliktu na východě EvropyMnohé příběhy vhánějí slzy do očí
lidovky.cz | 01:40:00
Ukrajina je ve válce a my jsme zatím téměř v přímém přenosu - díky moderním technologiím – jejími svědky: dochází k vraždění ukrajinských civilistů ruskou armádou a civilní obyvatelé utíkají před válkou i k nám do Čech. Naše země má s napadením samostatného evropského demokratického státu historické zkušenosti a domnívám se, že Ukrajina bojuje i za naši budoucnost a svobodu.


Pomoc je potřebná, ale nesmí se dít na něčí úkor
lidovky.cz | 01:31:00
Uprchlická krize je všudypřítomná a většina z nás pomáhá, co mu síly stačí, nabízí humanitární pomoc, finančně podporuje některou ze sbírek nebo nabízejí své nemovitosti, které uprchlíkům dočasně poskytnou střechu nad hlavou. Mám z tohoto vzepětí velké části české společnosti velkou radost. Vím, že to nevydrží věčně, že přijdou problémy a ochota pomáhat opadne, ale já jsem i tak na své spoluobčany hrdý.


Naše pomoc míří do partnerských Dunajivců
lidovky.cz | 01:20:00
Díky neuvěřitelné vlně solidarity našich občanů se do ukrajinského partnerského města Dunajivci podařilo dopravit čtyři dodávky materiální pomoci. Vyslali jsme také tolik potřebný offroad, vysílačky i elektrocentrály a nabídli obyvatelům spřáteleného města azyl. Chtějí ale zůstat a pomáhat.


Příběhy neobyčejného hrdinství
lidovky.cz | 01:12:00
Válka na Ukrajině převrátila naši Prahu 10, stejně jako ostatní města a městské části v Česku, naruby. Tváří v tvář humanitární katastrofě děláme, co můžeme. Přes stovku válečných uprchlíků jsme ubytovali v Bytovém domě Malešice, vyřizujeme žádosti o nastoupení dětí do škol, informujeme, poskytujeme základní poradenství.


Odešla diplomatka srdcem i duší. Jak se z české rodačky stala nejmocnější žena Ameriky?
lidovky.cz | 00:48:00
„Se zlomeným srdcem oznamujeme, že Dr. Madeleine K. Albrightová, 64. ministryně zahraničí Spojených států a první žena v tomto úřadě, dnes zemřela. Příčinou byla rakovina. Byla obklopena rodinou a přáteli. Ztratili jsme milující matku, babičku, sestru, tetu a přítelkyni,“ uvedla rodina Albrightové v prohlášení.


Vyznejte se ve fascinujícím světě nákupu bitcoinů
E15-ekonomika | 02:00:39
Bitcoin. Pro některé lidi je to každodenní záležitost, první věc, o které si přečtou, když se probudí, a pro jiné je to raketová věda. Protože i když se o něm hodně mluví a zdá se, že digitální kryptoměny dnes vlastní téměř každý, výzkum ukázal, že značná část populace o tomto tématu ví jen málo nebo vůbec nic. Jak přesně bitcoiny vznikají a jaký proces za tím stojí?


Vyznejte se ve fascinujícím světě nákupu bitcoinů
E15-politika | 02:00:40
Bitcoin. Pro některé lidi je to každodenní záležitost, první věc, o které si přečtou, když se probudí, a pro jiné je to raketová věda. Protože i když se o něm hodně mluví a zdá se, že digitální kryptoměny dnes vlastní téměř každý, výzkum ukázal, že značná část populace o tomto tématu ví jen málo nebo vůbec nic. Jak přesně bitcoiny vznikají a jaký proces za tím stojí?


Polčák rezignoval na post místopředsedy STAN, nechce poškozovat hnutí
lidovky.cz | 02:10:58
Europoslanec a advokát Stanislav Polčák rezignoval na funkci místopředsedy vládního hnutí Starostové a nezávislí. Informoval o tom v tiskové zprávě STAN. Polčák reagoval na informace o své odměně za prosazení zákona o odškodnění pro obce za výbuch muničních skladů ve Vrběticích.


Plot není jen hranice pozemku, je součástí architektury domu
eStav.cz | 04:00:00
Plot je neodmyslitelnou součástí architektury a dokáže pozvednout celkový dojem ze stavby. Jeho funkcí není jen vymezit hranice mezi pozemky a zajistit soukromí, ale bývá pomyslnou tečkou za každou stavbou.


Za staré kotle mají brzy padat pokuty, na montáž nového se však čeká až rok
idnes.cz | 04:54:00
Olomoucký kraj bude zájemcům schvalovat kotlíkové dotace v nynější možná poslední vlně přibližně od září, lidé by však s objednávkou do té doby čekat neměli. Přesněji, neměli by čekat vůbec. Kapacity firem provádějících montáž jsou už nyní zamluvené na mnoho měsíců dopředu. Od podzimu přitom budou za neekologické vytápění hrozit pokuty v řádů desetitisíců korun.


Policisté budou měřit rychlost, Česko rozhodne o vyslání vojáků na Slovensko a fotbalisty čeká baráž o MS
lidovky.cz | 05:00:00
RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?


Ruský plyn jen za rubly, s cenou pro Evropu to zamávalo. Divadlo pro domácí publikum, zní od expertů
lidovky.cz | 05:00:00
Rusko bude nepřátelským zemím prodávat zemní plyn a další přírodní zdroje jen za rubly, oznámil včera prezident Vladimir Putin. Avizovaná změna se tak týká i Česka, které je na seznamu nepřátelských zemí vůči Rusku už nejméně rok. Reakce trhu byla okamžitá. Rubl rychle posílil o zhruba pět procent.


Investujte. Jenže kdo na to má?
lidovky.cz | 05:00:00
ÚHEL POHLEDU. Jistě se dá investovat i s málem. Ne každému ale lze doporučovat odložit si šest platů a zbytek diverzifikovat.


Pro Rusy palivo i márnice. Lukašenka zahnali do kouta, za podporu Kremlu musí platit, tvrdí experti
lidovky.cz | 05:00:00
Bezmála měsíc z Běloruska startují rakety a bombardéry mířící na ukrajinská města. Minsk poskytuje ruské armádě palivo a prý i márnice. Podle expertů Lukašenko podporuje ruskou agresi proti Ukrajině, aby zůstal u moci.


Kuplíři loví Ukrajinky už na hranicích. Pasáci cílí na matky, tváří se jako nezištní dobrovolníci
lidovky.cz | 05:00:00
Sotva ukrajinské ženy utečou před válkou na Západ, za hranicemi na ně číhá nové nebezpečí. Jde o kuplíře, kteří tam jezdí autobusy a nabízejí odvoz do České republiky. Tváří se jako nezištní dobrovolníci, realita je ale jiná.


Polčák rezignoval na post místopředsedy STAN. Chtěl peněžní odměnu za pomoc Vrběticím
aktuálně.cz | 05:45:00
Polčák reagoval na informace o své odměně za prosazení zákona o odškodnění pro obce za výbuch muničních skladů ve Vrběticích.


Firmu odsoudili za manipulaci zakázek Hradu, ČEZ jí svěřil stavbu za 1,7 miliardy
aktuálně.cz | 05:30:35
Právě tento čtvrtek může odvolací soud potvrdit rozhodnutí o vině firmy Energie v případu stamilionové korupce v Lánské oboře.


Závody s jídlem. Brňané si stěžují na jízdu kurýrů, firmy je mají proškolit
Denik.cz | 05:33:00
Na rychlou jízdu kurýrů rozvážejících jídlo si někteří Brňané stěžují. Firmám z magistrátu poslali úřední výzvu k proškolení jezdců.


Lháři osočují uprchlíky i obránce Ukrajiny, opírají se o falešné fotky a videa
Denik.cz | 05:30:00
I přes opakované vyvracení se v dezinformačních skupinách na sociálních sítích nadále šíří zejména vylhané historky o uprchlících a falešné zprávy z dění na Ukrajině. Na druhé straně ale lidé začínají sdílet i zprávy, které dezinformace vyvracejí.


Malí uprchlíci na plátně: Nabarvené ptáče či pozoruhodné animované filmy
Denik.cz | 05:08:00
Odnášejí to nejvíce. Místo bezstarostných her putují děti kvůli válce a nesvobodě světem, často s jediným plyšákem v ruce, někdy i bez něj. Některé vstoupily i na stříbrné plátno. Jaké příběhy o malých uprchlících jsme už viděli? 


Loď Eurydice pohřbila bouřka. Po tragédii se lidem zjevovala jako přízrak
Denik.cz | 05:00:00
Její potopení bylo jednou z největších námořních katastrof 19. století. Vojenskou loď HMS Eurydice poslala ke dnu 24. března 1878 prudká bouře. Do hlubin s sebou stáhla i více než 300 námořníků. Tím ale její příběh neskončil. Našli se totiž mnozí, kteří tvrdili, že viděli její přízrak. A mezi nimi je dokonce i významný člen britské královské rodiny.


Návrat královny. Parník Queen Mary opět vypluje, kdysi vezla mnoho slavných lidí
Denik.cz | 04:25:00
Když se řekne název Queen Mary, většina lidí si představí legendární zaoceánský parník, který už desítky let pomalu chátrá v přístavu v Kalifornii. Jenže ve Velké Británii existuje i jiný parník Queen Mary. Je o poznání menší, plavil se pouze po řece, jeho příběh je však neméně zajímavý. I jemu donedávna hrozilo, že zůstane navždy uvězněn v docích. Plány se ale změnily a královna opět vypluje.


Fronty na léky i boj o jídlo: Rusko se vrátilo do éry Sovětského svazu
Denik.cz | 04:05:00
Na ruské obyvatele začínají dopadat následky bezprecedentního odříznutí od světového trhu jako důsledku války na Ukrajině. Lidé musí čekat ve frontách na mnohé produkty, někdy se o kilogram cukru i poperou. V regálech také chybí životně důležité léky. Mnoho lidí navíc přišlo o práci a ekonomové očekávají vysokou inflaci, jež by mohla velkou část obyvatelstva uvrhnout do chudoby a zoufalství.


Měsíc války na Ukrajině: Jak ve skutečnosti postupuje ruská armáda
Denik.cz | 04:00:00
Rusko tvrdí, že „speciální operace“ proti Ukrajině jde podle plánu. Ukrajina naproti tomu uvádí, že Rusové mají desetinásobně vyšší ztráty než Ukrajinci. A že se ukrajinské armádě postup agresora podařilo zastavit natolik, že už týden téměř nepostupuje. Pravda je někde uprostřed.


Nedostupné byty ženou vzhůru i ceny nájmů. Letos stoupnou až o pětinu
Denik.cz | 04:00:00
Sny Čechů o vlastním bydlení stále častěji narážejí na dražší hypotéky. Banky zvyšují úrokové sazby a od dubna navíc adepti o úvěr na bydlení budou muset dvacet procent z ceny nemovitosti složit „na dřevo“. Stále více lidí se proto musí spoléhat na nájemní bydlení. Ani jeho nabídka ale není bezedná, a proto po několika letech mírného nárůstu nájmů přichází skokový růst. Bytů k pronajmutí navíc bude stále méně.


Kdo zůstal, pomáhá, jak může. Chceme věřit, že dokud máme takové lidi, je ukrajinský národ neporazitelný
Hospodářské noviny | 06:50:00
Anna, Natalia a Valerij Serdiukovi uprchli z ukrajinského Charkova do Zruče nad Sázavou. O svém novém životě v Česku a vzpomínkách na domov budou pro HN psát deník.


Madeleine Albrightová věřila, že lidé jsou „odolný druh“. A místo první ministryně zahraničí USA považovala za „nejlepší džob na světě“.
Hospodářské noviny | 06:20:00
Ve věku 84 let zemřela ve středu ve Washingtonu Madeleine Albrightová. Podle sdělení rodiny bylo příčinou rakovinové onemocnění. V letech 1997 až 2001 byla Albrightová jako ministryně zahraničí historicky první ženou včele americké diplomacie. Ve...


V zimě funguje hotovost a zlato, tvrdí ekonom Kondratěv
Hospodářské noviny | 07:00:04
Hotovost patří letos k těm výnosnějším aktivům. Mnozí by mohli namítnout: „Cože? Vždyť je inflace 11 procent!“ Zdánlivý nesmysl je ale realitou. Zatímco peníze v bance nebo fondu peněžního trhu letos nesou velice slušný výnos (byť po...


Finanční trhy (24. 3. 2022)
Hospodářské noviny | 07:00:05
Hotovost patří letos k těm výnosnějším aktivům. Mnozí by mohli namítnout: „Cože? Vždyť je inflace 11 procent!“ Zdánlivý nesmysl je ale realitou. Zatímco peníze v bance nebo fondu peněžního trhu letos nesou velice slušný výnos (byť po...\n


Polčák rezignoval na post místopředsedy STAN, nechce poškozovat hnutí
Eurozpravy-domácí | 04:19:00
Europoslanec a advokát Stanislav Polčák rezignoval na funkci místopředsedy vládního hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Informoval o tom dnes v tiskové zprávě STAN. Polčák reagoval na informace o své odměně za prosazení zákona o odškodnění pro obce za výbuch muničních skladů ve Vrběticích. Tvrzení, že je odměna provizí za prosazení zákona, je podle něj nepravdivá a poškozuje hnutí STAN.


Policie bude dnes měřit rychlost na silnicích. Na 950 místech po celé ČR
Eurozpravy-domácí | 04:02:00
Policisté budou dnes na zhruba 950 místech po celé republice kontrolovat, jestli řidiči dodržují povolenou rychlost. Bezpečnostní akce s názvem Speed Marathon se koná v Česku posedmé a stejně jako v předchozích letech místa, kde se bude rychlost na silnicích měřit, vybírala spolu s policií veřejnost. Při loňské akci hlídky zkontrolovaly téměř 6000 řidičů a zjistily 2747 přestupků.


Vláda sníží počet úředníků o 325, ušetří 413 miliard ročně. Obsadila pozici vládního zmocněnce pro oblast médií a dezinformací
Eurozpravy-domácí | 03:30:00
Počet úřednických míst ve státní správě se od 1. dubna sníží o 325. Stát tak ušetří 413 milionů korun ročně. Změnu systemizace služebních a pracovních míst dnes schválila vláda, oznámil úřad vlády v tiskové zprávě.


Ruské jednotky u Kyjeva nepostupují, podle Británie mají problém s morálkou
Eurozpravy-zahraniční | 04:47:00
Ruským jednotkám se stále nedaří postupovat směrem na Kyjev, ukrajinská armáda je zastavila u předměstí Brovary východně od metropole.


Musíme zastavit Putina: Zelenskyj vyzval lidi po celém světě, aby měsíc od invaze vyšli demonstrovat
Eurozpravy-zahraniční | 04:27:00
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval lidi po celém světě, aby podpořili Ukrajinu a přesně měsíc od ruské invaze vyšli do ulic demonstrovat.


Putin čelí riziku vzpoury tajných služeb, tvrdí exilový ochránce lidských práv
Eurozpravy-zahraniční | 04:15:00
Ruský prezident Vladimir Putin čelí reálnému riziku vzpoury nebo převratu ze strany příslušníků tajných služeb, v jejichž řadách kvůli tvrdým sankcím po invazi na Ukrajinu roste nespokojenost.


Británie pošle na Ukrajinu dalších 6000 obranných raket a peníze na platy vojáků
Eurozpravy-zahraniční | 03:55:00
Británie dodá na Ukrajinu dalších 6000 obranných raket a pošle 25 milionů liber (přes 740 milionů Kč) na platy ukrajinských vojáků a pilotů.


Rada bezpečnosti OSN zamítla ruskou rezoluci o humanitární pomoci Ukrajině
Eurozpravy-zahraniční | 03:47:00
Rada bezpečnosti OSN zamítla ruskou rezoluci o humanitární pomoci a ochraně civilistů na Ukrajině, která se nezmiňuje o roli Moskvy, informovala agentura Reuters. Pro hlasovalo pouze Rusko a Čína, zbývajících 13 členů se zdrželo hlasování.


USA posílají na Ukrajinu další zbraňové systémy, jde o první část nové dodávky
Eurozpravy-zahraniční | 03:08:00
Spojené státy už brzy odešlou na Ukrajinu první část další dodávky zbraní, kterou minulý týden schválil americký prezident Joe Biden. Podle nejmenovaného představitele Pentagonu, kterého citovala agentura Reuters, odletí zásilka možná už ve čtvrtek. USA nově slíbily Kyjevu protiletadlové a protitankové zbraně a také bezpilotní letadla za zhruba 800 milionů dolarů (18 miliard Kč).


Historie mexického Yucatánu: nezlomní Mayové a boje o nezávislost
Reflex | 06:20:00
Yucatán v severním Mexiku je místo opředené mnoha legendami a bohatou historií jeho pravděpodobně původních obyvatel – Mayů. Ti založili jedno ze svých největších měst, Chichén Itzá, právě na tomto území. Protože byl Yucatán až donedávna relativně izolovaný od zbytku Mexika, rozvinula se v něm jedinečná kultura.


Marek Stoniš: Komu tím prospějete?
Reflex | 06:10:00
Pořád se nic neděje, vždyť jde jenom o… Vždyť to nikdo nepotřebuje… Komu to vadí? Vždyť tam nechali mluvit toho kreténa XY… Mě to vůbec nezajímá, nikdy jsem to nečetl ani neposlouchal, tak co… Jejich názor není demokratický, ­hloupí lidi mu věří… Svoboda slova ano, ale vocaď pocaď, jakápak cenzura… Je mimořádná doba, která žádá mimo­řádná opatření, pak se to přece vrátí do normálu... Kdoví, kolik za to měli, mají nahra­báno, ať se živí poctivěji… Tam říkali, že je to placené z… Vždyť mu nikdo v ničem nebrání, ať si to říká, kde chce, třeba jinde… Ten člověk se objevil ve veřejno­právním rozhlase a mluvil takové ­nehoráznosti, že se za něj museli omlouvat, tak co… Vždyť je toho tolik jiného ke čtení, ­poslouchání, co už… Vždyť proti němu nikdo nic nemá, ale musí pochopit, že je válka… Je to jasná součást hybridní války…Komu tím prospěje…


Romancov: Putin to ustojí, musíme pochopit ruskou společnost, je na ni strašný pohled a bude to ještě horší
Reflex | 06:00:00
Všichni významní sovětští politici i ti současní ruští včetně Vladimira Putina se odkazovali a odkazují k výroku Fjodora Ťutčeva, že Rusko nelze pochopit rozumem, je potřeba přijmout jeho duši. Podle politického geografa Michaela Romancova je třeba udělat pravý opak. Vzdát se sentimentu a racionálně analyzovat ruskou společnost. „Obraz, který nám vyjde, bude naprosto strašný, ale v okamžiku, kdy vím, jaké hrůze čelím, pak se tomu můžu teprve postavit,“ říká s tím, že hodnotový systém drtivé většiny Rusů není kompatibilní s tím naším. Ruský stát navíc nikdy ve své historii nevytvořil podmínky pro to, aby se v něm lidem žilo dobře. Je proto otázkou, čemu budou říkat příkoří. Jisté je, že Putin udělá vše proto, aby strůjcem všeho zla byl Západ.


Čeští fotbalisté se v semifinále play off o MS utkají s favorizovaným Švédskem
Tiscali-zprávy | 06:17:13
Čeští fotbalisté dnes rozehrají play off kvalifikace o postup na mistrovství světa. Pokud se chtějí dostat na šampionát v Kataru, potřebují přejít přes dva soupeře. V dnešním semifinále nastoupí ve Švédsku a v případě úspěchu se o pět dní později utkají o účast na závěrečném turnaji ve finále baráže znovu venku s Polskem. Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého se musejí vyrovnat s řadou absencí, a také proto nejsou favoritem.


Ze stagflace se můžeme chytře proinvestovat, říká Jan Sýkora z WOOD & Company
E15-ekonomika | 06:30:00
Vstupujeme do doby, kdy se bude dluhopisům dařit ještě víc než dnes? A jak by do trhu zasáhlo vyšší zdanění investičních fondů, které plánuje ministr financí Zbyněk Stanjura? O tom v dalším díle E15 Castu mluvil Nikita Poljakov s Janem Sýkorou, jedním z majitelů společnosti WOOD & Company.


Nová tvář Edenu. Místo starého kulturáku budou městské nájemní byty a multifunkční sál
E15-ekonomika | 06:00:00
Mezinárodní soutěž na projekt Nový Eden zná vítěze. Poničený Kulturní dům Eden nahradí moderní budova s městskými nájemními byty, komunitním centrem a multifunkčním sálem. Promění se i okolí. Výsledky soutěže schválila Rada městské části Prahy 10, následovat budou jednání s autory o realizaci. Investice se odhadují na 700 milionů korun. Začít stavět by městská část chtěla v roce 2025.


Dominik Stroukal: Další špatná zpráva, porostou nájmy
E15-ekonomika | 05:30:00
J ako by těch špatných zpráv už nebylo dost. Vysoké ceny energií, rostoucí úroky z úvěrů, vysoké ceny prakticky všeho zboží a služeb, dva roky postupně zavíraná a otvíraná ekonomika, zdražení pohonných hmot, a hlavně válka. Do toho všeho nyní porostou nájmy.


Ze stagflace se můžeme chytře proinvestovat, říká Jan Sýkora z WOOD & Company
E15-politika | 06:30:00
Vstupujeme do doby, kdy se bude dluhopisům dařit ještě víc než dnes? A jak by do trhu zasáhlo vyšší zdanění investičních fondů, které plánuje ministr financí Zbyněk Stanjura? O tom v dalším díle E15 Castu mluvil Nikita Poljakov s Janem Sýkorou, jedním z majitelů společnosti WOOD & Company.


Nová tvář Edenu. Místo starého kulturáku budou městské nájemní byty a multifunkční sál
E15-politika | 06:00:00
Mezinárodní soutěž na projekt Nový Eden zná vítěze. Poničený Kulturní dům Eden nahradí moderní budova s městskými nájemními byty, komunitním centrem a multifunkčním sálem. Promění se i okolí. Výsledky soutěže schválila Rada městské části Prahy 10, následovat budou jednání s autory o realizaci. Investice se odhadují na 700 milionů korun. Začít stavět by městská část chtěla v roce 2025.


Dominik Stroukal: Další špatná zpráva, porostou nájmy
E15-politika | 05:30:00
J ako by těch špatných zpráv už nebylo dost. Vysoké ceny energií, rostoucí úroky z úvěrů, vysoké ceny prakticky všeho zboží a služeb, dva roky postupně zavíraná a otvíraná ekonomika, zdražení pohonných hmot, a hlavně válka. Do toho všeho nyní porostou nájmy.


Krátké vlny: Desátek operátorům za využívání infrastruktury, síťová neutralita a technici ve válce
lupa.cz | 06:30:01
Mají Google, Netflix a další firmy platit operátorům za přenášená data? Jak se mají změnit pravidla pro zero rating? A jak ve válce pracují ukrajinští telco technici?


Putinovy hlásné trouby. Kdo z médií je na evropském seznamu sankcí?
lupa.cz | 06:00:00
Před měsícem začala ruská invaze na Ukrajinu. Tohle jsou lidé, kteří ji v ruských médiích obhajují a schvalují. Nesmějí kvůli tomu do Evropské unie, kde jim zabavují majetky.


Jaro si užijeme do konce týdne. V pondělí se ale ochladí, na horách má sněžit
idnes.cz | 07:48:00
Slunečné počasí bez deště a vysoké denní teploty budou pokračovat nejméně do konce tohoto týdne. Od pondělí ale meteorologové očekávají opětovné ochlazení a více srážek, které ve vyšších polohách mohou být i sněhové. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).


Fiala letí do Bruselu na mimořádné zasedání NATO. Zúčastní se ho také Biden
idnes.cz | 07:42:00
Premiér Petr Fiala ve středu ráno odletěl do Bruselu na mimořádný summit NATO a zasedání Evropské rady. Členské státy budou během obou konferencí řešit aktuální situaci na Ukrajině. K evropským lídrům se připojí i americký prezident Joe Biden. „Válka musí co nejdříve skončit a nesmí se rozšířit mimo území Ukrajiny,“ řekl Fiala ve čtvrtek ráno před odletem na letiště v Praze Kbelích.


Ruské jednotky u Kyjeva nepostupují. Mají problém s morálkou, tvrdí Británie
idnes.cz | 07:02:00
Ruským jednotkám se stále nedaří postupovat směrem na Kyjev, ukrajinská armáda je zastavila u předměstí Brovary východně od metropole. Ve své pravidelné zprávě to ve čtvrtek uvedl ukrajinský generální štáb. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval lidi po celém světě, aby podpořili Ukrajinu a přesně měsíc od ruské invaze vyšli do ulic demonstrovat.


Ve středu přibylo téměř 8 500 nově nakažených. Ubývá pacientů v nemocnicích
idnes.cz | 06:44:00
Ve středu v Česku přibylo 8457 nových případu nemoci covid-19. Jedná se něco menší nárůst než před týdnem, kdy to bylo o 76 pozitivních testů méně, a zároveň o nejmenší středeční nárůst od 5. ledna. Opakovaných infekcí bylo zaznamenáno 1545. Pacientů s covidem v nemocnicích také ubývá. Aktuálně jich je 2018, z čehož 104 lidí je ve vážném stavu.


Děti u škol mají v Brně ochránit barevné pastelky, řidiči je nepřehlédnou
idnes.cz | 06:18:00
Brno se chce inspirovat u Francie a jako první v Česku umístit ke školám takzvané pastelky. Jde o návěstí, které mají upozornit řidiče na zvýšený pohyb dětí a snížit tak nehodovost. Pokud vše půjde podle plánů, mohly by se první pastelky objevit v ulicích města ve druhé polovině letošního roku.


Poslanci rozhodnou o návrhu na vyslání českých vojáků na Slovensko
idnes.cz | 06:10:00
Poslanci budou schvalovat návrh na vyslání českých vojáků na Slovensko, kde budou velet jednotce NATO. Už minulý týden na to kývl Senát. Až 650 českých vojáků bude moci být začleněno do dvoutisícové mnohonárodní jednotky, která bude mít základnu u Zvolenu.


Připravte se na přijímačky. Testy a rychlokurzy ke stažení pro páťáky i deváťáky
idnes.cz | 06:00:00
V polovině dubna začínají přijímací zkoušky na střední školy. Pro žáky pátých i devátých tříd vychází třicetidílný prémiový seriál, který nabízí testy nanečisto a procvičování látky vyžadované u přijímaček. Speciální příloha je určena všem předplatitelům iDNES Premium. První měsíc stojí 1 Kč, na další měsíce pak za 39 Kč.


Jan Hrušínský (66): Točil terapii pro závislé na sexu!
blesk | 07:30:00
Úspěšná hra Divadla Na Jezerce s názvem Pánský klub se dočkala filmového zpracování. Principál Jan Hrušínský (66) ji doporučuje jako sexuální terapii všem nevěrníkům a závislákům!


Jaký bude další osud Ruska a proč Ukrajinci vyhrávají informační válku
iHned.cz | 06:58:00
Česko musí nově definovat svoji politiku vůči Rusku – a začít může třeba prodejem předimenzované ambasády a českého domu v Moskvě. Naznačíme, jaký čekají experti další vývoj v Rusku. A velitel informačních a kybernetických sil české armády...


Polčák rezignoval na post místopředsedy STAN. Nechci hnutí poškozovat, tvrdí
blesk | 06:33:00
Europoslanec a advokát Stanislav Polčák rezignoval na funkci místopředsedy vládního hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Informoval o tom dnes v tiskové zprávě STAN. Polčák reagoval na informace o své odměně za prosazení zákona o odškodnění pro obce za výbuch muničních skladů ve Vrběticích. Tvrzení, že je odměna provizí za prosazení zákona, je podle něj nepravdivá a poškozuje hnutí STAN.


Madeleine Albrightová věřila, že lidé jsou „odolný druh“. A místo první ministryně zahraničí USA považovala za „nejlepší džob na světě“
iHned.cz | 06:20:00
Ve věku 84 let zemřela ve středu ve Washingtonu Madeleine Albrightová. Podle sdělení rodiny bylo příčinou rakovinové onemocnění. V letech 1997 až 2001 byla Albrightová jako ministryně zahraničí historicky první ženou včele americké diplomacie. Ve...


„Pomáháme, jak můžeme,“ nechápe starostka Prahy 2 kritiku primátora. Pro uprchlíky hledá i pracovní možnosti
blesk | 05:25:00
Ačkoliv se válčí stovky kilometrů od našich hranic, dozvuky ruské invaze na Ukrajinu znějí i v Praze natolik, až se okenní tabule otřásají. Praha 2 je jednou z několika městských částí metropole, která břímě v podobě ubytování uprchlíků a zajištění životních potřeb nesou na svých bedrech. Tím spíše její starostka Alexandra Udženija (ODS) nechápe kritiku, která se se k ní donesla z úst primátora hlavního města Zdeňka Hřiba (Piráti).


Sochu Sbratření v »Sherwoodu« zahalili do plachty. S válkou na Ukrajině to ale nesouvisí
blesk | 05:10:00
Socha Sbratření v parku před hlavním nádražím je zahalená plachtou. Mnoho lidí na sociálních sítích to chápe jako gesto podpory Ukrajiny, protože socha představuje  pražského barikádníka, jak se objímá s vojákem Rudé armády. Podle Prahy 1 to tak však není, socha je zabalená proto, že park je součástí směny mezi Prahou 1 a hlavním městem, která proběhne na konci března.


Smaragdová bohyně Monika Bagárová: Holé rameno i nožka z rozparku až ke kalhotkám!
blesk | 05:00:00
Po dlouhé době vyrazila Monika Bagárová (27) pracovně do společnosti. V smaragdově zelené róbě na jedno rameno a vysokým rozparkem vypadala dokonale a právem na sebe strhla veškerou pozornost. 


Mykolajiv: Nenápadný přístav, který invazi odolává. „Schytáte to,“ vzkazují obyvatelé Rusům
blesk | 05:00:00
Oděsa je jakožto jedno z nejvýznamnějších ukrajinských přístavních měst od začátku na seznamu ruských cílů, mezi ní a nepřátelskou armádou postupující z Krymu ale dál stojí odvážní obyvatelé Mykolajivu. Město denně odolává útokům vojáků, z vysokých domů se staly jen rozbombardované trosky a na ulicích leží zbytky vybuchlých střel, místním dochází zásoby, i přesto ovšem odmítají ustoupit. „My Ukrajinci jsme trpěliví lidé, svou zemi nikomu nedáme,“ říká učitelka Inna. Místní guvernér je považován za hrdinu podobně jako prezident Volodymyr Zelenskyj.


Expert: Rusové začali nešikovně, na Ukrajinu vyjeli „jak na výlet“. Použijí biologické zbraně?
blesk | 05:00:00
Podle Jana Ludvíka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy je třeba si při sledování informací z konfliktu na Ukrajině uvědomit, že toho spíš více nevíme, než víme. Momentálně se zdá, že má v bojích mírně navrch Ukrajina, ale bezpečnostní analytik v Epicentru Blesk Zpráv varoval, že se ruská armáda i přes nešikovný a nekoordinovaný start neustále zlepšuje. Mimo jiné hovořil také o problémech biologických zbraní a vysvětlil, proč Mariupol s největší pravděpodobností padne.


Velkolepá oslava »80« Karla Vágnera! Dojemná slova od dětí, jen manžel Krainové Karel ml. chyběl
blesk | 05:00:00
„Mistr basů“ Karel Vágner ve velkém stylu oslavil své 80. narozeniny, když ve společnosti rodiny, přátel a kolegů řádil až do ranních hodin. Muzikant je otcem šesti dětí, ale jen pět z nich mu přes Showtime poslaly dojemné vyznání. Na oslavě bohužel byli jen dva synové Jakub (40) a Josef (31).


Obávaný zabiják a odstřelovač Wali žije! Ruská propaganda tvrdila, že byl zabit
blesk | 05:00:00
Po vypuknutí války na Ukrajině neváhal ani minutu a vydal se na pomoc okupované zemi. Řeč je o známém kanadském odstřelovači, kterému se přezdívá Wali. V posledních dnech se po sociálních sítích šířily zprávy, že je snajper po smrti, opak je ale pravdou. Ukázalo se, že jde zřejmě o další ze zpráv ruské propagandy.


Migrační vlna z Ukrajiny může v Česku »zamávat« s tuberkulózou, varují plicní lékaři. Jaké jsou příznaky nemoci?
blesk | 05:00:00
Česko patří k zemím, kde tuberkulóza prakticky vymizela. S tímto stavem ale může zamíchat migrační ukrajinská vlna. Lidé, kteří prchají před válkou, totiž doma obvykle neprocházejí tak důslednými zdravotními prohlídkami, jakých se dostává Čechům. Na situaci upozorňují plicní lékaři právě dnes, kdy je Světový den boje proti tuberkulóze.


To jsou křivky! Rapperka Megan nacpala bujné vnady do pidi bikin
blesk | 05:00:00
Slavná rapperka Megan Thee Stallion (27) se ukazuje často a ráda. Tentokrát ale úplně neodhadla velikost svých bikin, a tak málem ukázala úplně všechno! Plavky vypadaly, že každou chvíli prasknou vejpůl...


Deportace lidí, bombardování i mírová jednání: 5 možných scénářů vývoje na Ukrajině
blesk | 05:00:00
Válka na Ukrajině trvá již měsíc a informace z válečné zóny svědčí o tom, že se postup Putinových invazních vojsk do některých klíčových měst, včetně metropole Kyjeva, zpomalil. Nadále se tak čím dál více ukazuje, že ruský útok na Ukrajinu neprobíhá podle plánu a agresor se svými útoky zaměřuje zejména na civilisty, aby vedení země dostal pod tlak. Americká stanice CNN se pokusila zodpovědět následující otázku – kam tato zbytečná válka ve skutečnosti směřuje?


Izrael vytrvale odmítá zoufalé prosby Ukrajiny o zbraně: Za vším stojí spolupráce s Rusy?
blesk | 05:00:00
Do určitých třenic se v posledních dnech dostal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se zástupci Izraele. Blízkovýchodní zemi prosil, jednak ať odsoudí ruskou agresi a jednak ať Ukrajině poskytne svůj protiraketový systém zvaný železná kopule (Iron Dome). Na první výzvu Izrael nereagoval, druhou nechce splnit dlouhodobě – systém by podle izraelských zástupců stejně Ukrajinu neochránil. Hlavní důvod odmítnutí je ale podle deníku The Washington Post jiný – Izrael by si poskytnutím železné kopule poštval Rusko, což země nechce riskovat.


Pro rodiče dva měsíce dovolené navíc? Česko musí přijmout novou evropskou směrnici
blesk | 05:00:00
Nová směrnice EU totálně zamíchá s počítáním dnů dovolené v práci. Česko ji musí začlenit do svých zákonů už do srpna a podle návrhu lidovců to bude znamenat, že každému z rodičů chtějí zajistit dva měsíce volna navíc! Postupně (nebo najednou?) vybraných během prvních osmi let dítěte.


Putinovo letadlo je jako nedobytná pevnost: Prezident může na zlatém záchodě odpálit jadernou hlavici
blesk | 05:00:00
Záchody ze zlata, antiraketové lasery nebo tlačítka na odpálení jaderných hlavic. To je jen pár z mnoha vymožeností, kterými disponuje „Putin Force One“. Putinův letecký palác Iljušin Il-96 má cenu jedenácti a půl miliardy korun. 


Čerstvá maminka Mirka i svérázná učitelka Albina: Tyhle Ukrajinky budou bránit vlast do posledního dechu
blesk | 05:00:00
Své děti odvezly do bezpečí, do ruky vzaly zbraň a vydaly se bránit svou vlast. Řeč je o krásných dívkách a ženách, které se rozhodly postavit ruským nepřátelům. Oksana, Anya nebo Marusya boří stereotypy a bránit Ukrajinu budou do posledního dechu. Inspirativní příběhy zdokumentovala Katherine Kryuchková na svém instagramu.. 


Přiznání zpěvačky Černochové: Dcera (7) zdědila taneční nadání! Kdo je její tatínek, ale tají
blesk | 05:00:00
Kdo je tatínkem sedmileté Laury, si zpěvačka Tereza Černochová (38) nechává pro sebe, ale netají se tím, že se spolu vídají. Navíc teď přiznala, že dcerka má velké taneční nadání. A dokonce to byla, kdo jí ve StarDance opravoval kroky.


Máma tří dětí Martina chystala svatbu, František (†43) náhle zemřel! Smrt syna zničila i babičku (†65)
blesk | 05:00:00
„Život je krásný, ale také krutý. Místo aby mi konečně stál po boku u oltáře, chystám poslední rozloučení,“ vyznala se maminka tří dětí Martina Vaculová z Korytné na Zlínsku k obrovské tragédii, která v lednu postihla její rodinu.


NATO řeší pomoc Ukrajincům: Mírové jednotky? Vojáci neprojdou, spíše zbraně, míní odborníci
blesk | 05:00:00
Za účasti amerického prezidenta Joea Bidena (79) a šéfů vlád a států dalších 29 zemí začíná dnes v Bruselu summit Severoatlantické aliance. Hlavní bod? Jak ještě pomoci Kyjevu. Před naplněním polského návrhu, aby NATO na Ukrajinu vyslalo mírové jednotky, ale včera důrazně varoval šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov (72).


Kvíz: Starý mládenec Svěrák, kterému změní svět ruský chlapec. Jak dobře znáte Kolju?
pikant | 06:00:26
Posledním českým režisérem, který získal slavnou americkou filmovou cenu Oscar, se před 25 lety stal Jan Svěrák. Jak dobře film znáte?


Ve středu přibylo téměř 8 500 nově nakažených. Ubývá pacientů v nemocnicích
lidovky.cz | 07:02:00
Ve středu v Česku přibylo 8457 nových případu nemoci covid-19. Jedná se něco menší nárůst než před týdnem, kdy to bylo o 76 pozitivních testů méně, a zároveň o nejmenší středeční nárůst od 5. ledna. Opakovaných infekcí bylo zaznamenáno 1545. Pacientů s covidem v nemocnicích také ubývá. Aktuálně jich je 2018, z čehož 104 lidí je ve vážném stavu.


Ruské jednotky u Kyjeva nepostupují. Mají problém se zásobováním a morálkou vojáků, tvrdí Británie
lidovky.cz | 07:02:00
Ruským jednotkám se stále nedaří postupovat směrem na Kyjev, ukrajinská armáda je zastavila u předměstí Brovary východně od metropole. Ve své pravidelné zprávě to ve čtvrtek uvedl ukrajinský generální štáb. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval lidi po celém světě, aby podpořili Ukrajinu a přesně měsíc od ruské invaze vyšli do ulic demonstrovat.


Připravte se na přijímačky. Testy a rychlokurzy ke stažení pro páťáky i deváťáky
lidovky.cz | 06:00:00
V polovině dubna začínají přijímací zkoušky na střední školy. Ať přecházíte z deváté třídy na střední, nebo z páté třídy na víceleté gymnázium, přinášíme vám testy nanečisto a také procvičování látky před přijímačkami. Abyste k nim získali přístup, stačí mít členství v iDNES Premium. Na první měsíc za 1 Kč, na další měsíce pak za 39 Kč.


Koruna smazala své válečné ztráty
Kurzy.cz | 07:32:13
Úrokové sazby nad hranicí 5 %. To je scénář, který v posledních dnech nejenže zmínili někteří členové bankovní rady ČNB, ale rovněž s ním pracuje výhled tržních sazeb. Koruna díky tomu krátce zpevnila až pod úroveň 24,50 za euro. Smazala tak své válečn...


Albrightová byla na Česko pyšná. Den před invazí varovala před "malým bledým" Putinem
aktuálně.cz | 06:54:17
Zemřela americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová. "Putin je malý a bledý, tak chladný, jako by byl plaz," popsala setkání s ním.


Rodí se řešení, jak uprchlíkům férově měnit hřivny. Českým bankám však odvaha chybí
aktuálně.cz | 06:15:45
Ukrajinské hřivny jsou v době války rizikové. Banky vyčkávají, zda za ně tlak veřejnosti a výzvy k pomoci uprchlíkům vyřeší Evropská centrální banka.


Odposlouchávají mobily a číhají na kolony. Jak Ukrajinci "loví" ruské generály
aktuálně.cz | 06:14:10
Ukrajinští vojáci zabili pět ruských generálů i elitního čečenského důstojníka. Likvidace tolika vysoce postavených velitelů je přitom nezvyklá.


Na slavné veteránské výstavě: Dražila se Ferrari za miliony, Renault 5 oslavil výročí
aktuálně.cz | 06:02:00
Do Paříže se vrátila tradiční veteránská výstava Retromobile. A bylo se opět na co dívat.


ON-LINE: Jděte demonstrovat, vyzval Zelenskyj. V nahrávce znovu oslovil i Rusy
Denik.cz | 07:51:00
Od zahájení ruské invaze na Ukrajinu uplynul měsíc. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při této příležitosti vyzval lidi po celém světě, aby vyšli do ulic demonstrovat. V nejnovější videonahrávce přitom oslovil i Rusy. 


Putin čelí riziku vzpoury tajných služeb, tvrdí exilový aktivista
Denik.cz | 07:28:00
Ruský prezident Vladimir Putin čelí reálnému riziku vzpoury nebo převratu ze strany příslušníků tajných služeb, v jejichž řadách kvůli tvrdým sankcím po invazi na Ukrajinu roste nespokojenost. Britskému deníku The Times to řekl ruský exilový ochránce lidských práv Vladimir Osečkin, který v posledních týdnech zveřejnil více než desítku zpráv od anonymního zdroje působícího v ruské Federální bezpečnostní službě (FSB).


Řidiči, nohu z plynu. Policie bude na 950 místech v Česku měřit rychlost
Denik.cz | 07:27:00
Policisté budou ve čtvrtek na zhruba 950 místech po celé republice kontrolovat, jestli řidiči dodržují povolenou rychlost. Bezpečnostní akce s názvem Speed Marathon se koná v Česku posedmé a stejně jako v předchozích letech místa, kde se bude rychlost na silnicích měřit, vybírala spolu s policií veřejnost. 


Ruský postup na Kyjev se zastavil, tvrdí Ukrajina. U Izjumu pokračují boje
Denik.cz | 07:08:00
Ruská invaze na Ukrajinu pokračuje 29. dnem. Ruským jednotkám se však nedaří postupovat směrem na Kyjev, tvrdí ukrajinský generální štáb. Tuto zprávu potvrdilo i britské ministerstvo obrany, podle něhož se Ukrajincům daří u Kyjeva Rusy zadržovat či zatlačovat. Ukrajinské jednotky tak údajně dobyly zpět obec Moščun a město Makariv. 


OBRAZEM: Kostra jeskynního lva. Muzeum Blanenska má unikátní expozici
Denik.cz | 06:34:00
Legendární film Cesta do pravěku má fanoušky napříč generacemi. Na podobný výlet, v menším, mohou vyrazit také návštěvníci Muzea Blanenska. V Blansku totiž nedávno na tamním zámku otevřeli zbrusu novou expozici Obrazy z Moravského Švýcarska.


Jsem ráda, že jsem pomohla, říká o ubytování uprchlíků dobrovolnice z Fryštáku
Denik.cz | 06:03:00
Ubytování pro válečné uprchlíky ve svém domě v minulých dnech nabídla i účetní Jolana Kozojedová a její rodina. Týden u nich strávily tři Ukrajinky, které pohostila, pomohla jim s vyřízením dokladů a hledáním bydlení.


Na Vysočině mají prádelnu přímo na ulici. Lidé si tam vyperou i peřiny nebo deky
Denik.cz | 05:47:00
/FOTO/ Máte doma peřiny, které by potřebovaly vyprat a doma se vám do pračky nevejdou? Žádný problém. V Chotěboři na Havlíčkobrodsku lze už nějakou dobu k tomuto účelu využít veřejnou prádelnu přímo na ulici. Velkoobjemová pračka i sušička, do níž se vejdou nejen peřiny po babičce, ale i zimní bundy či deky, stojí u tamního obchodního domu Tesco.


Jihlavu hyzdí ošklivé mapy na pilířích pod cyklostezkou. Radnice opravu odmítá
Denik.cz | 05:40:00
Člověk přijíždí do Jihlavy a první, co vidí, jsou sloupy, na kterých jsou za deště ošklivé mapy. Tak komentuje důchodce z Jihlavy Jaroslav Beran vzhled pilířů, které podpírají novou cyklostezku v Pávově. „To, že na pilířích zůstávají mapy od dešťové vody, nemá na jejich funkci vliv,“ reaguje magistrát.


KOMENTÁŘ: Spisovatel Sergej Lukjaněnko není vrah, žhář ani násilník
idnes.cz | 09:45:00
Rozhodnutí nakladatelství Argo okamžitě ukončit vydávání knih ruského spisovatele Sergeje Lukjaněnka, hlasitého zastánce Putinovy „speciální vojenské operace“ na Ukrajině, znovu staví před dilema.


Muž bez řidičáku ujížděl hlídce i po cyklostezce, z auta ho museli vytáhnout
idnes.cz | 09:44:00
Měla to být běžná silniční kontrola, která se ale zvrtla v nebezpečnou honičku. Policejní hlídce v Děčíně ujížděl v neděli odpoledne řidič modrého VW Polo, který ve vysoké rychlosti vjel i na cyklostezku. Pronásledování skončilo nehodou a policisté museli řidiče z auta doslova vytáhnout. Ukázalo se, že muž nemá řidičské oprávnění.


Neušetřili ani děti. V Rusku vyvraždili rodinu známého podnikatele
idnes.cz | 09:30:00
V ruském Nižním Novgorodu byla vyvražděna rodina známého podnikatele, o život přišli v luxusním bytě její čtyři členové. Mrtvá těla podnikatele, jeho ženy i dvou dětí našla chůva. Informaci o zločinu potvrdila prokuratura, okolnosti jsou předmětem vyšetřování.


Putinovi hrozí svržení tajnými službami, tvrdí aktivista s kontaktem ve FSB
idnes.cz | 09:21:00
Ruský prezident Vladimir Putin čelí reálnému riziku vzpoury nebo převratu ze strany příslušníků tajných služeb, v jejichž řadách kvůli tvrdým sankcím po invazi na Ukrajinu roste nespokojenost. Myslí si to ruský ochránce lidských práv Vladimir Osečkin, jenž v posledních týdnech zveřejnil více než desítku zpráv od anonymního zdroje působícího v ruské Federální bezpečnostní službě (FSB).


Bezletová zóna nad Ukrajinou rozděluje experty. Nutný krok i risk, tvrdí
idnes.cz | 09:07:00
Spojenci z NATO i administrativa amerického prezidenta Joea Bidena od počátku ruské invaze opakují, že do konfliktu na Ukrajině přímo nevstoupí. Důvod je zcela zřejmý a rozumný: šlo by o válku mezi jadernými mocnostmi. Podle amerických expertů ale možná nastal čas přístup změnit.


Vláda spočítá náklady s ukrajinskými uprchlíky, účet pak předloží EU
idnes.cz | 09:00:00
Vláda spočítá dosavadní náklady České republiky s uprchlíky z Ukrajiny a jejich odhad na příští měsíce a bude hledat zdroje z EU na jejich pokrytí. Peníze z unijních zdrojů na zvládání uprchlické krize je potřeba zvýšit. Před odletem na summity NATO a EU do Bruselu to ve čtvrtek řekl premiér Petr Fiala.


Hrdinný poručík Charčenko. Plány Rusů na blitzkrieg rozbil jediný voják
idnes.cz | 09:00:00
Poručík Anatolij Charčenko má prostřelenou nohu a pověst, že přesně před měsícem hned v prvních hodinách bojů rozbil ruské plány na bleskovou válku a triumfální obsazení Kyjeva.


Moskevská burza obnovila obchod s akciemi, většina si připisuje zisky
idnes.cz | 08:51:00
Moskevská burza po měsíci částečně obnovila obchodování s akciemi. Hlavní index MOEX vzrostl asi o deset procent, zisky si připisuje většina akcií.


Senior spadl po hlavě do úzké šachty, zůstal v ní uvězněný dvě hodiny
idnes.cz | 08:44:00
Nepříjemné chvíle prožil jednasedmdesátiletý muž, který v Sokolově spadl hlavou dolů do půl druhého metru hluboké úzké šachty a nemohl se dostat ven. Vyprostit ho museli hasiči.


Paskvil, bunkr, obluda. Vítězná podoba zázemí Zelené hory sklízí kritiku
idnes.cz | 08:41:00
Rozhodnutí poroty při výběru vítěze architektonické soutěže o návrh Informačního a turistického centra Zelená hora ve Žďáře nad Sázavou bylo jednoznačné. Hodnotitelé vybrali návrh ateliéru architekta Petra Stolína. Reakce veřejnosti po zveřejnění vizualizací byla také jednoznačná - až nečekaně ostře odmítává.


Zakladatel WikiLeaks Julian Assange se ve vězení oženil. Vzal si právničku
revue.idnes.cz | 08:45:00
Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se ve věznici se zvýšenou ostrahou oženil se svou dlouholetou partnerkou Stellou Morisovou. Obřad se odehrál během návštěvních hodin věznice Belmarsh. Účast fotografů a novinářů věznice z bezpečnostních důvodů odmítla, napsala britská média.


Ruské akcie na moskevské burze výrazně rostou. Je to ale Potěmkinova vesnice
iHned.cz | 09:16:00
Měsíc od ruské invaze na Ukrajinu ve čtvrtek otevřela moskevská burza výrazným růstem, tamní akciový index zpevňuje o deset procent. Analytici přitom očekávali, že akcie budou naopak výrazně klesat. Moskevská burza ale nyní není ani tak burzou jako...


Recenze Galaxy S22 Ultra: I s novým jménem je nový „Note“ ten nejlepší Android na trhu
iHned.cz | 08:40:00
Galaxy S22 Ultra. Není to špatné jméno, ale nesedí. Zvlášť, když vedle sebe dáte Galaxy Note 20 a současnou vlajkovou loď Samsungu. Stačilo by posunout jeden z objektivů o milimetr – a rok a půl staré pouzdro by sedělo novému telefonu jako...


Nepravdivá teze „provize za zákon“ poškozuje hnutí, napsal Polčák a rezignoval na post místopředsedy STAN
iHned.cz | 07:23:00
Europoslanec a advokát Stanislav Polčák rezignoval na funkci místopředsedy vládního hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Informoval o tom ve čtvrtek v tiskové zprávě STAN. Polčák reagoval na informace o své odměně za prosazení zákona o odškodnění...


Kdo zůstal, pomáhá, jak může. Chceme věřit, že dokud máme takové lidi, je ukrajinský národ neporazitelný
iHned.cz | 06:50:00
Anna, Natalia a Valerij Serdiukovi uprchli z ukrajinského Charkova do Zruče nad Sázavou. O svém novém životě v Česku a vzpomínkách na domov budou pro HN psát deník.


Diktátor Kim straší sousedy: KLDR odpálila balistickou střelu, dosáhla výšky 6 tisíc kilometrů
blesk | 09:45:00
Severní Korea dnes ze svého východního pobřeží odpálila pravděpodobně novou mezikontinentální balistickou střelu (ICBM), která dosáhla výšky více než 6 000 kilometrů. Podle agentury Reuters to uvedl náměstek japonského ministra obrany Maokoto Oniki. Plnohodnotný test mezikontinentální střely KLDR neprovedla od roku 2017.


Most Madeleine Albrightové? Praha zvažuje, že nový most pojmenuje po zesnulé ministryni zahraničí USA
blesk | 09:33:00
Plánovaný pražský most přes Vltavu s pracovním názvem Dvorecký by mohl nést jméno po zesnulé bývalé ministryni zahraničí Spojených států Madeleine Albrightové. Návrh na pojmenování dostane magistrátní místopisná komise a bude projednán s Prahou 4 a 5. ČTK to dnes řekl primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě). Magistrát už vypsal tendr na stavbu mostu za 972 milionů korun. Stavět by se mělo začít nejpozději v polovině letošního roku a výstavba potrvá dva až tři roky. Most bude sloužit tramvajím, autobusům, cyklistům a pěším a má zlepšit dopravní propojení obou břehů Vltavy.


Paliva v Česku konečně zlevňují: Cena benzinu spadla o korunu, u nafty klesá ještě víc
blesk | 09:13:00
Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se u čerpacích stanic v Česku v současnosti prodává v průměru za 44,18 koruny, před týdnem byl o 95 haléřů dražší. O 1,48 koruny na litru zlevnila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 46,21 koruny. I přes zlevnění zůstávají paliva výrazně dražší než před ruskou invazí na Ukrajinu. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.


Měsíc války: Tisíce mrtvých, miliony lidí na útěku. Tohle jsou dopady Putinovy invaze
blesk | 09:09:00
Tisíce mrtvých i mezi civilisty, miliony lidí na útěku a města srovnaná se zemí. Ale také sankce, které nemají v novodobé historii obdoby. I když ruský prezident Vladimir Putim předpokládal, že „speciální vojenská operace“ na Ukrajině potrvá jen dny, válka vstupuje už do druhého měsíce. 


Pražané stále tankují nejdráž v republice. V průměru však cena klesla o necelé dvě koruny
blesk | 09:01:00
Pohonné hmoty v Praze druhým týdnem za sebou zlevňují. Průměrná cena benzinu Natural 95 za týden klesla o 1,37 koruny na 44,59 koruny za litr, nafta stála ve středu průměrně 46,67 Kč/l, tedy o 1,88 koruny méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů společnosti CCS. Ceny klesají z rekordních maxim, na která vystoupaly po ruské invazi na Ukrajinu.


Хроника войны в Украине: 23 марта - Мир готовится к новым угрозам: в Чернобыле разбита лаборатория с радиоактивными материалами
blesk | 08:18:00
Последнее новости о событиях в Украине. Blesk.cz публикует хронику на русском языке, чтобы передать реальную картину происходящего. Русскоговорящие читатели теперь могут узнать, что на самом деле происходит в Украине. Blesk.cz publikuje nejnovější zprávy o válce na Ukrajině v ruštině, aby pomohl šířit nezkreslený obraz toho, co se na Ukrajině skutečně děje.


Věrní se obrací proti Putinovi: Po krku mu jdou vlastní tajné služby, tvrdí ruský expert
blesk | 08:09:00
Ruský prezident Vladimir Putin čelí reálnému riziku vzpoury nebo převratu ze strany příslušníků tajných služeb, v jejichž řadách kvůli tvrdým sankcím po invazi na Ukrajinu roste nespokojenost. Britskému deníku The Times to řekl ruský exilový ochránce lidských práv Vladimir Osečkin, který v posledních týdnech zveřejnil více než desítku zpráv od anonymního zdroje působícího v ruské Federální bezpečnostní službě (FSB).


Kyjevský městský balet našel azyl v Olomouci, už zkouší na galavečer
pikant | 09:52:00
"Domov je domov. Budeme ale navždy velmi vděční všem zemím, které nám pomohly," říká tanečnice Chrystyna Dejnegová.


Piráti, astrofyzika, atentát na Heydricha. Co vychází na Velký knižní čtvrtek
pikant | 08:52:00
Přírodovědec David Attenborough vzpomíná na své začátky, autor hry Ovčáček čtveráček inscenuje zlínskou detektivku.


Zemřel Kunimicu Takahaši, byl to legendární praotec driftu
Auto.cz | 08:53:00
Ve věku 82 let zemřel zástupce staré školy driftování a vynikající závodník. Gentlemanská ikona japonského motorsportu zůstane ve vzpomínkách na život plně propletený automobilovou tematikou.


Land Rover oslavuje 60 let bondovek speciálním Defenderem. Vyrazí s ním do závodu
Auto.cz | 08:00:00
Série filmů o Jamesi Bondovi letos oslaví šedesáté výročí. Značka Land Rover tuto událost připomene účastí upraveného modelu Defender 90 v závodě zařazeném do šampionátu Bowler Defender Challenge 2022.


Dovádění na okruhu s hrochem na LSD: Bentley Speed potřebuje každý miliardář
Auto-iDNES.cz | 10:00:00
K ústřicím, drahokamům a jachtě si přece nekoupíte elektromobil, co vypadá, zní a jezdí na stejné „palivo“ jako kuchyňský robot. Není to póza, nehodí se to. Ladislav Špaček i bez vyžádání vysvětlí, proč nejíst chlebíčky a chodit i na houby v saku. My zase poradíme, že je prostě faux-pas nejezdit do Monte Carla BENTLEYEM.


Nohu z plynu! Policie tasí radary, měří na 950 místech v celém Česku
Auto-iDNES.cz | 09:20:00
Policisté budou ve čtvrtek 24. března na zhruba 950 místech po celé republice kontrolovat, jestli řidiči dodržují povolenou rychlost. Bezpečnostní akce s názvem Speed Marathon se koná v Česku posedmé a stejně jako v předchozích letech místa, kde se bude rychlost na silnicích měřit, vybírala spolu s policií veřejnost.


Moskevská burza obnovila obchod s akciemi, většina si připisuje zisky. Dál zpevňuje i rubl
lidovky.cz | 08:56:00
Moskevská burza po měsíci částečně obnovila obchodování s akciemi. Hlavní index MOEX vzrostl asi o deset procent, zisky si připisuje většina akcií.


Fiala letí do Bruselu na mimořádné zasedání NATO. Zúčastní se ho také Biden
lidovky.cz | 08:40:00
Premiér Petr Fiala ve středu ráno odletěl do Bruselu na mimořádný summit NATO a zasedání Evropské rady. Členské státy budou během obou konferencí řešit aktuální situaci na Ukrajině. K evropským lídrům se připojí i americký prezident Joe Biden. „Válka musí co nejdříve skončit a nesmí se rozšířit mimo území Ukrajiny,“ řekl Fiala ve čtvrtek ráno před odletem na letišti v Praze Kbelích.


Jaro si užijeme do konce týdne. V pondělí se ale ochladí, na horách má sněžit
lidovky.cz | 07:52:00
Slunečné počasí bez deště a vysoké denní teploty budou pokračovat nejméně do konce tohoto týdne. Od pondělí ale meteorologové očekávají opětovné ochlazení a více srážek, které ve vyšších polohách mohou být i sněhové. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).


Ranní okénko - Předstihové ukazatele dnes pod tíhou války, repo sazba v Česku může růst nad 5 %
Kurzy.cz | 09:53:41
Po delší době dorazí zajímavější data i z Česka, a to hned po ránu v podobě konjukturálního průzkumu za březen. Půjde o první zevrubnější průzkum ohledně ekonomické důvěry po napadení Ukrajiny Ruskem. Očekávat lze pokles, otázkou zůstává jak výrazný.


První makroindikátory po vypuknutí války ukazují citelný propad důvěry zejména mezi domácnostmi
Kurzy.cz | 09:49:23
Dnes zveřejněné indikátory důvěry za březen jsou prvními oficiálními makroekonomickými indikátory od propuknutí války na Ukrajině, uvádí hlavní ekonom České bankovní asociace Jan Sadil.


Moskevská burza dnes otevřela citelným růstem. Kreml na podpůrné nákupy vyčlenil v přepočtu přes 220 mld. Kč v přepočtu, zakázal obchodovat cizincům i spekulantům na pokles
Kurzy.cz | 09:42:00
Moskevská burza dnes otevřela i pro obchodování s podstatnou částí akcií. Hlavní burzovní index, MOEX, po otevření poskočil o 11 procent. Nenaplnila se četná očekávání, že se akcie po otevření propadnou o desítky procent.


Obyvatelstvo ve městech Libereckého kraje v roce 2021 - podíl městského obyvatelstva dlouhodobě klesá
Kurzy.cz | 09:39:13
(předběžné výsledky) Ve městech Libereckého kraje žilo ke konci roku 2021 celkem 76,8 % obyvatel kraje, podíl městského obyvatelstva dlouhodobě klesá. Nejmenším městem s 1 179 obyvateli je Osečná. Podle výsledků sčítání lidu, domů a bytů 2021 a...


Benzín a nafta v ČR opět mohutně podraží. Požadavek Ruska na platbu ropy a plynu v rublech totiž vede ropné obchodníky opět do paniky
Kurzy.cz | 09:35:08
Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se u čerpacích stanic v Česku v současnosti prodává v průměru za 44,18 koruny, před týdnem byl o 95 haléřů dražší. O 1,48 koruny na litru zlevnila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 46,21 koruny.


VIG uzavírá akvizici Aegon HU, dokončení akvizice aktiv v CEE probíhá
Kurzy.cz | 09:32:59
VIG oznámila uzavření akvizice společnosti Aegon v Maďarsku po schválení maďarskými úřady. Koupí se VIG stane lídrem na maďarském trhu (s podílem na trhu přes 19 %). Dokončení účasti maďarské státní holdingové společnosti Corvinus s 45% podílem v...


CZG ve 4Q21 se solidní marží, vysoký výhled na rok 2022, divi více jak dvojnásobná oproti odhadům
Kurzy.cz | 09:29:59
CZG dnes reportovala výsledky za rok 2021. Normalizovaný EBITDA zisk rostl meziročně o 50% na 2169 mil. Kč, asi 4% nad konsenzem díky lepší než očekávané marži. Tržby rostly meziročně o 57% na 10,69 mld. Kč, asi 1% pod konsenzem.


Světové akciové indexy klesaly v důsledku prudkého nárůstu cen ropy
Kurzy.cz | 09:26:47
Všechny tři hlavní americké akciové indexy skončily ve středu níže o více než 1%, v reakci na rostoucí ceny ropy a plánované setkání lídrů západních zemí v Bruselu, jehož účelem je projednat další sankce ve snaze zatlačit na Rusko, aby zastavilo konflikt&


VIG dokončilo akvizici maďarských aktivit Aegon
Kurzy.cz | 09:21:47
VIG oznámila, že 17. a 18. března obdržela schválení maďarských orgánů a následně dokončila akvizici místních aktivit pojišťovny Aegon. Transakce, na základě které by pak státní společnost Corvinus měla získat 45% podíl nejen v pojišťovnách Aegon, ale i&h


Vodík jako jedno z řešení energetické soběstačnosti. V Praze se konaly mezinárodní vodíkové konference
Kurzy.cz | 09:13:37
Plnění cílů dekarbonizace a ruská agrese proti Ukrajině ukazují naléhavost zbavování se závislosti na fosilních palivech. Nejen o tom se


CZG: Vyšší dividenda 25 Kč a silný výhled na r. 2022
Kurzy.cz | 09:13:20
Česká zbrojovka Group (CZG) dnes ráno zveřejnila předběžné výsledky za r. 2021. Tržby loni vzrostly o 56,7 % na 10,69 mld. Kč, což bylo mírně pod odhadem trhu 10,77 mld., ale stále nad horní hranicí výhledu managementu, který činil 10,64 mld.


Wall Street 23.3. - investoři vybírali předchozí zisky
Kurzy.cz | 09:09:28
Akcie na Wall Street se během středeční seance ponořily do červených čísel, investoři po předchozích solidních růstech vybírali zisky. Na trhy opět negativně působí rostoucí cena ropy (WTI +4,62 %; 114,32 USD), která se vyšplhala nejvýše od 9.


Analýza indikátorů páru EUR/USD na 24. března 2022
Kurzy.cz | 09:09:05
Analýza trendu (obr. 1). Trh se může pohybovat dolů od úrovně 1,1006 (zavírací cena včerejší denní svíčky) k cílové úrovni 1,0971, tj. úrovni 50,0% retracementu (žlutá tečkovaná linie).


Začíná summit NATO a zveřejněny budou PMI z Evropy i USA - Ekonomický kalendář
Kurzy.cz | 09:07:39
Evropské indexy otevřely na vyšších úrovních Na programu je summit NATO v Bruselu Dočkáme se dat PMI z Evropy i USA Evropa otevřela mírně do pozitivních čísel. Ekonomický kalendář dnes vypadá zajímavě. Dočkáme se dat indexů nákupních mana...


Webinář Jana Bureše a Tomáše Vlka: Investice za časů války. Už dnes od 14:00
Kurzy.cz | 09:07:04
První šok z ruské invaze na Ukrajinu odezněl a investoři hledají příležitosti na rozvířených trzích. Nastal ten správný čas? Rizika zůstávají velká, přičemž válka jen umocnila inflační problém, který na trhy doléhal už předtím.


ČR - konjunkturální průzkumy za březen ukazují nejnižší důvěru spotřebitelů od ledna 2013
Kurzy.cz | 09:03:17
Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se meziměsíčně snížil o 2,6 bodu na hodnotu 96,6, přičemž poklesly obě jeho složky. Indikátor důvěry podnikatelů se snížil o 1,2 bodu na hodnotu 99,5 a indikátor...


Rusko chce za plyn rubly. Jak zareaguje Evropa? - Rozbřesk
Kurzy.cz | 09:01:00
Ruský prezident Putin včera dále vyostřil vztahy se Západem, když oznámil, že všechny nepřátelské státy (celkem jich seznam čítá 47) budou muset za dodávky ruského plynu platit v rublech.


Moskevská burza obnovila obchodování s akciemi 33 největších společností - index roste o 10%, divoké růsty i propady
Kurzy.cz | 08:59:11
Ruská akciová burza dnes po téměř měsíci uzavírky obnovila obchodování s akciemi. Uvolněny k obchodování bylo 33 titulů s největší tržní kapitalizací a likviditou jako Gazprom, Rosneft, Lukoil, Rusal, Sberbank, Aeroflot a další.


Nastal zlom v hromadném přijetí kryptoměn?
Kurzy.cz | 08:52:39
Ilustrační obrázek | zdroj ConBank Poté, co se Salvador loni v září stal první zemí na světě, ve které byla některá z kryptoměn uzákoněna jako oficiální platební prostředek, začínají si se stejnou myšlenkou pomalu pohrávat další státy.


USA i EU dávají kryptoměnám zelenou (1. část)
Kurzy.cz | 08:49:39
Ilustrační obrázek | zdroj 123rf.com USA Spojené státy s uznáním digitálních aktiv a vytvořením regulačního rámce otálely, ale kola se konečně dala do pohybu. Dlouho očekávaný exekutivní příkaz o kryptoměnách byl v minulých dnech podepsán prezidentem&hell


Je nadvýkonnost amerických technologických titulů definitivně minulostí?
Kurzy.cz | 08:48:22
V posledních několika měsících nesledujeme pouze převažující poklesy na akciových trzích, ale také nový ústup technologických titulů z donedávna výsostných pozic, a to zejména na americkém akciovém trhu. Nadvýkonnost technologického trhu Nasdaq se...


Rusko chce za plyn rubly
Kurzy.cz | 08:44:48
Jak zareaguje Evropa?


Koruna byla v blízkosti 24,40 EUR/USD
Kurzy.cz | 08:42:58
Koruna se během včerejší obchodní seance podívala až do blízkosti 24,40 EUR/CZK, nakonec však velkou číst zisků odepsala.


Forint ve střehu
Kurzy.cz | 08:40:55
MNB bude opět zvedat jednotýdenní depozitní sazbu.


Eurodolar stále osciluje okolo 1,10
Kurzy.cz | 08:39:46
Jak hluboko potopila ruská invaze evropská PMI?


Vývoj na devizovém trhu – ranní zprávy 24.03.2022
Kurzy.cz | 08:39:00
Klíčové události
• Eurozóna: Spotřebitelská důvěra v březnu podle předběžného odhadu poklesla na -18,7 z únorových -8,8 bodu.
• Polsko: Míra nezaměstnanosti v únoru stagnovala na 5,5 %.
• USA: Prodeje novostaveb v únoru poklesly o 2,0 % m/m.


Růst akcií si bere oddechový čas
Kurzy.cz | 08:37:54
Americké akcie ve středeční seanci klesly, zatímco trh s dluhopisy se stabilizoval po nebývalém propadu.


Česká zbrojovka zveřejnila předběžné výsledky. V loňském roce, kdy proběhla akvizice Coltu, jí narostly výnosy o téměř 57 procent
Kurzy.cz | 08:36:00
Česká zbrojovka Group zveřejnila své předběžné konsolidované neauditované finanční výsledky za rok 2021 končící 31. prosincem. Výnosy Skupiny v roce 2021 dosáhly 10,7 mld.


Nezabavitelná částka se v roce 2022 zvýšila z 7.873 Kč na 8.006 Kč. Nejasné je mimořádné zvýšení kvůli rostoucím cenám energií.
Kurzy.cz | 08:30:00
Nezabavitelná částka je částka, která vám musí zůstat při provádění srážek ze mzdy či jiných příjmů v exekuci a insolvenci. V roce 2022 se zvyšovala jednou standardně a jednou mimořádně. U mimořádného zvýšení není jasné, zda se má zvýšení uplatnit, či ne.


Nejvíc zdražila doprava - Průměrná míra inflace v roce 2021 dosáhla 3,8 %, což je o 0,6 procentního bodu více než v roce 2020.
Kurzy.cz | 08:02:41
Průměrná míra inflace v roce 2021 dosáhla 3,8 %, což je o 0,6 procentního bodu více než v roce 2020. V 1. pololetí 2021 se meziroční míra inflace většinou pohybovala mezi dvěma a třemi procenty, přičemž k nejnižšímu růstu na úrovni 2,1% došlo v únoru. ...


Dnes je na programu summit NATO a zasedání Evropské rady (Ranní zpráva z finančního trhu)
Kurzy.cz | 08:01:48
Předběžné indexy nákupních manažerů v eurozóně i
USA za březen ukážou aktivitu a důvěru v sektoru výroby i služeb. Údaje již
mohou částečně reflektovat kritickou geopolitickou situaci, což je z pohledu
finančního trhu relevantní. Nicméně samotný konfli...


Putin chce po Evropě platby za plyn v rublech - Ranní komentář
Kurzy.cz | 07:47:47
Akciové trhy v Evropě i v USA včera mírně zaostávaly. Korekce ale nebyla nijak velká a pohybovala se v okolí jednoho procenta. Nálada na trzích je stabilizovaná a dnes ráno si futures na indexy v USA i v Evropě své pozice drží.

Jedním z témat včerejší...


Snižeme závislost na fosilních palivech - Hodina Země 2022
Kurzy.cz | 01:00:00
V sobotu 26. března si již po patnácté připomeneme Hodinu Země. Symbolickým zhasnutím světel po dobu jedné hodiny ve 20:30 všichni účastníci vyjadřují podporu ochraně klimatu a životního prostředí. Do celosvětové akce Světového fondu na ochranu přírod...


Novinky z Hradce Králové: Hradecký expres 12/2022 - VIDEO
Kurzy.cz | 10:00:48
Novinky z Hradce Králové přináší každý týden Východočeská televize V1.


Britská královská mincovna buduje závod na získávání zlata z elektronického odpadu. Pomáhat bude nový patent kanadské firmy Excir
Euro | 08:33:36
Na světě rychlým tempem roste množství elektronického odpadu, který obsahuje velké množství drahých kovů. Britská královská mincovna přišla s řešením, jak je efektivně ze zařízení dostat. Na podzim minulého roku uzavřela spolupráci s kanadskou firmou Excir, jež získala patent na chemii se schopností extrahovat 99 procent kovů, včetně zlata, stříbra, mědi nebo palladia. Mincovna tento týden oznámila, že postaví zpracovatelský závod, který by měl začít fungovat už příští rok a podle odhadů ročně. vyprodukuje stovky kilogramů zlata


Zatímco se ruská ekonomika rozpadá, v Kyjevě se otevírají bistra
Hospodářské noviny | 10:38:00
KYJEV, ŠESTADVACÁTÝ DEN VÁLKY, pondělí 21. března Tichá hudba, čistá velká okna, kytice tulipánů na stolech. Vůně kávy a osvěžovače vzduchu. Servírka přináší balíček ubrousků, barman utírá sklenice. Řeč je o kavárně v naší čtvrti, která je otevřená...


Nebýt Madeleine Albrightové a Havla, máme dnes Putina v obýváku, říká bývalý velvyslanec Kolář
Hospodářské noviny | 09:34:00
„Moc bych si přál mluvit s ní o tom, co se teď děje. Vždy viděla za dva rohy. Bude nám chybět. Jako člověk s vizí, s odvahou, se schopností chápat, jak zacházet se zlem. Moc dobře věděla, že zlu se nemůže ustupovat, protože se jinak nikdy...


Ruské akcie na moskevské burze výrazně rostou. Je to ale Potěmkinova vesnice
Hospodářské noviny | 09:16:00
Měsíc od ruské invaze na Ukrajinu otevřela moskevská burza výrazným růstem, tamní akciový index zpevňuje ve čtvrtek o deset procent. Analytici přitom očekávali, že akcie budou naopak výrazně klesat. Moskevská burza ale nyní není ani tak burzou jako...


Recenze Galaxy S22 Ultra: I s novým jménem je nový „Note“ ten nejlepší Android na trhu
Hospodářské noviny | 08:40:00
Galaxy S22 Ultra. Není to špatné jméno, ale nesedí. Zvlášť, když vedle sebe dáte Galaxy Note 20 a současnou vlajkovou loď Samsungu. Stačilo by posunout jeden z objektivů o milimetr – a rok a půl staré pouzdro by sedělo novému telefonu jako...


Nepravdivá teze „provize za zákon“ poškozuje hnutí, napsal Polčák a rezignoval na post místopředsedy STAN
Hospodářské noviny | 07:23:00
Europoslanec a advokát Stanislav Polčák rezignoval na funkci místopředsedy vládního hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Informoval o tom ve čtvrtek v tiskové zprávě STAN. Polčák reagoval na informace o své odměně za prosazení zákona o odškodnění...


Jaký bude další osud Ruska a proč Ukrajinci vyhrávají informační válku
Hospodářské noviny | 06:58:00
Česko musí nově definovat svoji politiku vůči Rusku – a začít může třeba prodejem předimenzované ambasády a českého domu v Moskvě. Naznačíme, jaký čekají experti další vývoj v Rusku. A velitel informačních a kybernetických sil české armády...


Ukrajince spojuje ponížení, říká manželka ukrajinského velvyslance Olga Perebyjnisová
ČT24 | 10:46:09
Ruská invaze na Ukrajinu začala přesně před měsícem. Bilanční rozhovor Studiu 6 poskytla manželka ukrajinského velvyslance v České republice Olga Perebyjnisová. Aktuální situaci na východě Evropy připomene během čtvrtka mimo jiné akce pořádaná organizací na ochranu lidských práv Amnesty International, chce vyzvat Rusko k ukončení zabíjení civilistů.


Česko opět zasáhlo sucho. Trpí půda, řeky i rostliny
ČT24 | 10:28:03
Česko se znovu začíná potýkat se suchem. Vláha chybí hlavně v půdě, klesají průtoky v řekách a přibývá požárů. Poslední dva roky byly přitom srážkově normální až lehce nadprůměrné a situace se zlepšovala.


Vnitro vydalo už přes 220 tisíc speciálních víz pro ukrajinské uprchlíky
ČT24 | 10:29:26
V Česku dosud získalo víza 222 847 ukrajinských uprchlíků. Od úterý získávají víza za účelem dočasné ochrany, která nahradila dosud vydávaná speciální dlouhodobá víza. Na cizinecké policii se zatím nahlásilo už téměř 120 tisíc Ukrajinců, informovalo ministerstvo vnitra. Ministr zdravotnictví Vítězslav Válek (TOP 09) vládě předloží materiál pro zjednodušení zaměstnávání zdravotníků z Ukrajiny, ti by pečovali hlavně o běžence.


ŽIVĚ: Poslanci jednají o vyslání vojáků do jednotky NATO na Slovensko
ČT24 | 07:24:53
Poslanci rozhodují o vyslání vojáků na Slovensko, kde mají posílit východní křídlo Severoatlantické aliance kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Část z šesti set padesáti vojáků by mohla odjet už na konci března nebo v průběhu dubna. Na Slovensku mají působit v rámci mnohonárodní jednotky NATO. Dolní komora také projedná vládní návrh na vystoupení Česka ze dvou postsovětských bank. Poslanci se na začátku schůze věnovali kauze kolem europoslance Stanislava Polčáka (STAN), nakonec se opozici nepodařilo bod prosadit na program. V úterý se pak mimořádně sněmovna sejde kvůli prodloužení nouzového stavu. 


Počty nově nakažených covidem v Česku klesají pomalu, v Německu rostou
ČT24 | 07:03:25
Za středu přibylo v Česku 10 020 potvrzených případů covidu-19. Nových případů bylo 8475, což je jen o 76 méně než před týdnem. Je to nicméně nejnižší středeční nárůst od 5. ledna. Podezření na opakovanou infekci bylo 1545, zhruba o stovku méně než ve středu předchozího týdne. Pacientů s covidem ve vážném stavu je ale v současnosti v nemocnicích nejméně od půlky loňského října. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví. V Německu je naopak počet případů infekce v přepočtu na 100 tisíc obyvatel nejvyšší od začátku pandemie.


Polštář s Volodymyrem Zelenskym
Respekt | 07:41:25
Autor satirických koláží Tomáš Břínek aka TMBK, navrhl potisk povlečení na polštáře s portrétem ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Výtěžek z prodeje poputuje na konto organizace Člověk v tísni. Jejich výroba se realizuje v malé dílně v České Skalici.Albrightová byla nejdůležitějším advokátem Česka v USA, napsal Zeman
Eurozpravy-domácí | 10:54:00
Bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová byla podle prezidenta Miloše Zemana nejdůležitějším podporovatelem i advokátem České republiky v USA, a to nejen v roli šéfky americké diplomacie. V kondolenčním dopise adresovaném jeho americkému protějšku Joeovi Bidenovi Zeman připomněl, že politička narozená v Praze velmi napomohla brzkému vstupu Česka do NATO, a to v době, kdy byl premiérem. Albrightová nadále zůstane velkou, hrdou a příkladnou osobností a spojníkem mezi Českem a Spojenými státy, uvedl Zeman.


Víza v Česku dostalo téměř 223.000 uprchlíků z Ukrajiny
Eurozpravy-domácí | 09:49:00
V Česku dosud získalo víza 222.847 ukrajinských uprchlíků, z toho 5031 ve středu. Na cizinecké policii se zatím nahlásilo téměř 120.000 Ukrajinců. Ministerstvo vnitra o tom dnes informovalo na twitteru. Uprchlíci před válkou dostávají od úterý víza za účelem dočasné ochrany, která nahradila dosud vydávaná speciální dlouhodobá víza.


V neděli se změní čas, vyspíme se o hodinu méně
Eurozpravy-domácí | 09:37:00
V noci na neděli začíná letní čas, hodiny se ve 02:00 posunou na 03:00, noc bude tedy o hodinu kratší. Letní čas bude platit následujících sedm měsíců. Poslední říjnovou neděli se vrátí standardní středoevropský čas, pro který se vžilo označení zimní.


Vláda spočítá náklady Česka na uprchlíky z Ukrajiny, aby mohla žádat peníze z EU
Eurozpravy-domácí | 09:02:00
Vláda spočítá dosavadní náklady České republiky s uprchlíky z Ukrajiny a jejich odhad na příští měsíce a bude hledat zdroje z EU na jejich pokrytí. Peníze z unijních zdrojů na zvládání uprchlické krize je potřeba zvýšit. Před odletem na summity NATO a EU do Bruselu to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Před boji na Ukrajině, kterou napadlo Rusko, do ČR uteklo zatím zhruba 300.000 lidí.


Zájem uprchlíků z Ukrajiny o pomoc pražského asistenčního centra klesá
Eurozpravy-domácí | 08:15:00
Asistenční středisko pomoci Ukrajincům v Kongresovém centru Praha za středu odbavilo 1575 lidí, zhruba o dvě pětiny méně než před týdnem. Ubytování zajistilo 154 lidem. Od začátku fungování středisko pomohlo více než 54.000 žadatelů o pomoc z řad uprchlíků před ruskou invazí. Vyplývá to z dat, které dnes ráno zveřejnili hasiči na twitteru.


Ve středu přibylo v Česku 8475 nově potvrzených případů covidu
Eurozpravy-domácí | 08:08:00
Ve středu přibylo v Česku 8475 nově potvrzených případů covidu-19, o 76 méně než před týdnem. Je to nejnižší středeční nárůst od 5. ledna. Podezření na opakovanou infekci bylo 1545, zhruba o stovku méně než ve středu předchozího týdne. Pacientů s covidem ve vážném stavu je v současnosti v nemocnicích nejméně od půlky loňského října. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.


Ruská armáda podle Kyjeva přišla o 15.8000 vojáků, údajně dobyla město Izjum
Eurozpravy-zahraniční | 10:34:00
Ruská armáda získala pod úplnou kontrolu město Izjum v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny, prohlásil podle agentury Interfax na dnešním brífinku mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.


Trump se dopustil řady zločinů, spravedlnost ho měla dohnat k odpovědnosti, tvrdí bývalý prokurátor
Eurozpravy-zahraniční | 10:11:00
Americký exprezident Donald Trump se dopustil řady zločinů a americká spravedlnost selhala, jelikož jej za ně nepohnala k odpovědnosti, uvedl bývalý vysoce postavený newyorský prokurátor Mark Pomerantz, který vyšetřoval Trumpovo podnikání.


Ukrajinská armáda zničila ruskou výsadkovou loď v Berďansku
Eurozpravy-zahraniční | 09:58:00
Ukrajinská armáda dnes ráno oznámila, že u přístavu Berďansk v Azovském moři zničila ruskou výsadkovou loď Orsk. Ukrajinské námořnictvo zároveň zveřejnilo fotografie a video zachycující požár a hustý dým v přístavu. Moskva zatím tuto informaci nekomentovala, poznamenala agentura Reuters. Ruské invazní jednotky ovládly Berďansk 27. února, tedy v prvních dnech ruské invaze.


KLDR odpálila pravděpodobně novou mezikontinentální balistickou střelu
Eurozpravy-zahraniční | 09:32:00
Severní Korea dnes ze svého východního pobřeží odpálila pravděpodobně novou mezikontinentální balistickou střelu (ICBM), která dosáhla výšky více než 6000 kilometrů. Podle agentury Reuters to uvedl náměstek japonského ministra obrany Maokoto Oniki. Plnohodnotný test mezikontinentální střely KLDR neprovedla od roku 2017.


Stoltenberg: NATO podpoří Ukrajinu, do konfliktu ale nevstoupí
Eurozpravy-zahraniční | 09:11:00
Severoatlantická aliance bude nadále vojensky podporovat Ukrajinu, přímo do konfliktu se ale kvůli hrozbě jeho rozšíření mimo ukrajinské území nezapojí. Před zahájením dnešního mimořádného jednání lídrů aliančních zemí to řekl šéf NATO Jens Stoltenberg.


ON-LINE 29. den války: Ostřelování Ukrajiny pokračuje, v Bruselu zasednou špičky EU a NATO
Eurozpravy-zahraniční | 08:42:00
Ruským jednotkám se stále nedaří postupovat směrem na Kyjev, ukrajinská armáda je zastavila u předměstí Brovary východně od metropole. Mnohahodinová jednání o tom, jak udržet jednotně rázný přístup k Rusku a poskytnout další podporu Ukrajině bez vyvolání ozbrojeného konfliktu s Moskvou, čekají dnes v Bruselu lídry zemí Severoatlantické aliance a Evropské unie.


Ukrajina bude muset po válce odminovat území větší než celá ČR
Eurozpravy-zahraniční | 07:59:00
Ukrajinský generální štáb oznámil, že kdyby válka skončila právě teď, pak by ženisté museli očistit od min území o rozloze 82.525 čtverečních kilometrů, což je asi sedmina země s rozlohou větší než celá Česká republika.


V Německu přibylo za jediný den den skoro 320.000 nakažených
Eurozpravy-zahraniční | 07:48:00
V Německu přibylo za poslední den téměř 320.000 lidí nakažených koronavirem, sedmidenní incidence vystoupala na rekordní hodnotu 1752. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI).


Vývoj ekonomiky bude podle expertů letos horší, než se obecně čekalo
Eurozpravy-ekonomika | 10:26:00
Březnové údaje o důvěře v českou ekonomiku jako první oficiální makroekonomický ukazatel po začátku války na Ukrajině naznačují, že vývoj ekonomiky bude letos horší, než se obecně čekalo ještě na počátku letošního roku. Vyplývá to z vyjádření ekonomů k dnešním statistikám.


Akcie na moskevské burze posilují. Ekonom vysvětlil proč
Eurozpravy-ekonomika | 09:20:00
Moskevská burza dnes po měsíci částečně obnovila obchodování s akciemi, většina titulů po zahájení výrazně zpevnila. Burza byla zavřená od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu, kdy trh zažil strmý pád.


900 stránek novinky Jiřího Padevěta: Dosud nejpodrobnější zmapování událostí v protektorátu
Reflex | 10:00:00
Blíží se osmdesáté výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora, SS-Obergruppenführera a generála policie Reinharda Heydricha, jednoho z nejmocnějších mužů třetí říše. To jistě podnítí řadu publicistů k tvorbě na dané téma, a psaní o období nadvlády hitlerovského Německa nad našimi zeměmi obzvlášť.


Polčák rezignoval na post místopředsedy STAN, nechce poškodit hnutí
Tiscali-zprávy | 10:49:02
Europoslanec a advokát Stanislav Polčák rezignoval na funkci místopředsedy vládního hnutí Starostové a nezávislí. Informoval o tom dnes v tiskové zprávě STAN.


„Podpořte Ukrajinu a život.“ Zelenskyj vyzval lidi po celém světě, aby měsíc od invaze šli demonstrovat
Tiscali-zprávy | 10:32:17
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval lidi po celém světě, aby podpořili Ukrajinu a přesně měsíc od ruské invaze vyšli do ulic demonstrovat.


Testy ve středu odhalily necelých 8500 případů covidu, šlo o mírný pokles
Tiscali-zprávy | 10:15:47
Ve středu přibylo v Česku 8475 nově potvrzených případů covidu-19, o 76 méně než před týdnem. Je to nejnižší středeční nárůst od 5. ledna.


Firmě Nestlé se z Ruska moc nechce. Morální kodex se někde vytratil
E15-ekonomika | 10:28:00
Slovo sankce používáme v posledních týdnech snad častěji než „ty vole“. Lidé nechtějí podporovat značky, které podporují vraždění civilistů, a firmy i státy tak stojí před nelehkou volbou. Zvítězí krvavé peníze, nebo morální odpovědnost? Více se dozvíte v Událostech Luďka Staňka z produkce internetové televize Mall.tv.


Avast koupil kanadskou firmu SecureKey, která se specializuje na digitální identitu
E15-ekonomika | 10:16:00
Antivirová společnost Avast koupila kanadskou společnost SecureKey Technologies. Ta zajišťují ročně přes 200 milionů bezpečných digitálních identifikačních transakcí po celém světě. Cenu Avast nesdělil.


Česká zbrojovka Group výrazně zvýšila zisk, navrhuje trojnásobnou dividendu
E15-ekonomika | 09:31:00
Zbrojnímu holdingu Česká zbrojovka Group SE se loni dařilo. Zisk skupiny po zdanění vzrostl ve srovnání s rokem 2020 o 71,6 procenta na 1,161 miliardy korun, výnosy se vyšplhaly na 10,7 miliardy korun. Většina příjmů firmy plyne z USA, kde zbrojovka loni koupila tradičního výrobce zbraní Colt.


USA a EU jsou blízko dohodě o dodávkách plynu. Itálie a Španělsko utrpěly „energetický šok“
E15-ekonomika | 09:30:00
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout. 


Moskevská burza po měsíci otevřela, akcie výrazně posilují
E15-ekonomika | 08:58:00
Moskevská burza téměř po měsíční odstávce částečně obnovila obchodování s akciemi, většina titulů po zahájení výrazně zpevnila. Burza byla zavřená po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu, kdy trh zažil strmý propad.


Firmě Nestlé se z Ruska moc nechce. Morální kodex se někde vytratil
E15-politika | 10:28:00
Slovo sankce používáme v posledních týdnech snad častěji než „ty vole“. Lidé nechtějí podporovat značky, které podporují vraždění civilistů, a firmy i státy tak stojí před nelehkou volbou. Zvítězí krvavé peníze, nebo morální odpovědnost? Více se dozvíte v Událostech Luďka Staňka z produkce internetové televize Mall.tv.


Avast koupil kanadskou firmu SecureKey, která se specializuje na digitální identitu
E15-politika | 10:16:00
Antivirová společnost Avast koupila kanadskou společnost SecureKey Technologies. Ta zajišťují ročně přes 200 milionů bezpečných digitálních identifikačních transakcí po celém světě. Cenu Avast nesdělil.


Česká zbrojovka Group výrazně zvýšila zisk, navrhuje trojnásobnou dividendu
E15-politika | 09:31:00
Zbrojnímu holdingu Česká zbrojovka Group SE se loni dařilo. Zisk skupiny po zdanění vzrostl ve srovnání s rokem 2020 o 71,6 procenta na 1,161 miliardy korun, výnosy se vyšplhaly na 10,7 miliardy korun. Většina příjmů firmy plyne z USA, kde zbrojovka loni koupila tradičního výrobce zbraní Colt.


USA a EU jsou blízko dohodě o dodávkách plynu. Itálie a Španělsko utrpěly „energetický šok“
E15-politika | 09:30:00
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout. 


Moskevská burza po měsíci otevřela, akcie výrazně posilují
E15-politika | 08:58:00
Moskevská burza téměř po měsíční odstávce částečně obnovila obchodování s akciemi, většina titulů po zahájení výrazně zpevnila. Burza byla zavřená po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu, kdy trh zažil strmý propad.


SÚKL zveřejnil seznam 26 webů s léčivy, které musí zablokovat poskytovatelé internetu
lupa.cz | 11:16:00
Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil prvních 26 domén, které musí začít blokovat poskytovatelé internetu. Důvodem je novela zákona o léčivech platná od prvního ledna letošního roku. Řeší weby s nelegálními léčivy.


Avast kupuje kanadský SecureKey, další firmu zaměřenou na ochranu identit
lupa.cz | 10:45:42
Původem česká bezpečnost Avast kupuje kanadskou firmu SecureKey, která se zaměřuje na oblast digitální identity.


Starlink zvedl cenu za hardware i měsíční poplatek za připojení
lupa.cz | 09:59:32
Poskytovatel satelitního připojení Starlink, který patří pod firmu SpaceX Elona Muska, oznámil zdražení svých služeb. Důvodem je podle firmy vyrovnání zvyšující se inflace, napsal server The Verge. Své zákazníky firma o zvýšení cen informuje v e-mailech.


Varoval snad Stanjura před Sberbank? Advokátní komoru pobouřil řečí o omluvě
idnes.cz | 11:44:00
Ministr financí Zbyněk Stanjura ve středu ve sněmovně řekl, že lidé, kterým zůstaly peníze na účtech notářské úschovny nebo advokátní správy ve Sberbank, mají podle zákona o bankách nárok na odškodnění. Dále ale také uvedl, že advokáti by se měli svým klientům omluvit za výběr takto rizikové banky. Jeho výroky vyvolaly pobouření u České advokátní komory (ČAK).


Daňové zvýhodnění, sleva na paliva i MHD. Německo reaguje na drahé energie
idnes.cz | 11:31:00
Německá vládní koalice sociálních demokratů, Zelených a liberálních svobodných demokratů chce kvůli vysokým cenám energií zavést pro všechny jednorázové daňové zvýhodnění 300 eur (7400 Kč) a na tři měsíce snížit cenu paliv. Na čtvrteční tiskové konferenci to po nočním jednání řekl šéf FDP a ministr financí Christian Lindner.


Baletka, herečka, biatlonista... Ve válce už zahynula řada ukrajinských celebrit
idnes.cz | 11:00:00
Teď není čas hrát na kytary, je třeba chopit se pušek, prohlásil frontman populární ukrajinské rockové kapely Boombox Andrij Chlyvnjuk a odešel bránit svou zemi. Z ukrajinských celebrit není zdaleka sám. A někteří z nich ve válce obětovali to nejcennější – život. Baletní hvězda, známý biatlonista, oceňovaná herečka... Jejich smrt zemi ještě více semkla k odporu a dodala kruté ruské invazi další tragický rozměr.


Dým nad Berďanskem. Ukrajinci zničili v Azovském moři ruskou výsadkovou loď
idnes.cz | 10:47:00
Ukrajinská armáda oznámila, že ve středu ráno zničila u přístavu Berďansk v Azovském moři ruskou výsadkovou loď Orsk. Ukrajinské námořnictvo tuto informaci potvrdilo a zároveň zveřejnilo fotografie a video zachycující požár a hustý dým v přístavu. Moskva zatím tuto informaci nekomentovala.


„Ultraslídily“ jsou Rohlík i polská vláda. Anticenu dostal i Ústavní soud
idnes.cz | 10:34:00
Již po sedmnácté se udělovaly Ceny Velkého bratra pro nejvlezlejší firmy, úřady či technologie, které svým uživatelům nejvíce zasahují do soukromí. Letos získaly antiocenění Ústavní soud, portál pro nákup potravin Rohlík.cz a polská vláda. Jedinou kladnou cenu za ochranu soukromí dostal dětský portál Alík.cz.


Lídři EU budou s Bidenem jednat o plynu z USA i embargu na ruskou ropu
idnes.cz | 10:29:00
V Bruselu začínají summity Severoatlantické aliance a Evropské unie. Obou se zúčastní i prezident USA Joe Biden a hlavním tématem je válka na Ukrajině. Světoví lídři hledají cestu, jak udržet jednotně rázný přístup k Rusku a podpořit Ukrajince tak, aby nerozpoutali přímý konflikt Západu s Moskvou. Debatovat budou i o lepší ochraně zemí bývalého sovětského bloku, sankcích či energetické závislosti na Rusku.


NATO řeší další zbraně pro Ukrajinu a vyslání bojových skupin na východ
idnes.cz | 10:22:00
Lídři NATO mají na čtvrtečním mimořádném summitu potvrdit další dodávky zbraní a vybavení Ukrajině. Vyhlášení bezletové zóny či jiné přímé zapojení do války proti Rusku ale kvůli hrozbě rozšíření mimo ukrajinské území podle šéfa NATO Jense Stoltenberga spojenci nechystají.


Vyvození odpovědnosti považuji za správné, řekl Rakušan k rezignaci Polčáka
idnes.cz | 10:15:00
Rezignace europoslance Stanislava Polčáka na post místopředsedy STAN je podle ministra vnitra a šéfa hnutí Víta Rakušana správná. Polčák měl jako advokát od čtyř obcí dostat 7,75 milionu korun za právní pomoc při získání odškodného za výbuch muničních skladů ve Vrběticích. Pětice vládních stran vetovala návrhy ANO a SPD, aby Sněmovna jednala o odškodnění obcí a kauze Vrbětice.


Důvěra v ekonomiku opět klesla. U spotřebitelů je nejnižší od ledna 2013
idnes.cz | 10:08:00
Březnová důvěra spotřebitelů byla nejnižší za posledních více než devět let. Důvěra v českou ekonomiku meziměsíčně klesla o 2,6 bodu na 96,6 bodu. Proti únoru se propadla o 9,3 bodu na 82,4 bodu. Důvěra podnikatelů klesla o 1,2 bodu na 99,5 bodu. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).


KLDR otestovala mezikontinentální balistickou střelu, poprvé po pěti letech
idnes.cz | 09:55:00
Severní Korea ve čtvrtek ze svého východního pobřeží odpálila pravděpodobně novou mezikontinentální balistickou střelu (ICBM), která dosáhla výšky více než šest tisíc kilometrů. Uvedl to náměstek japonského ministra obrany Maokoto Oniki. Plnohodnotný test mezikontinentální střely KLDR neprovedla od roku 2017.


Firma z lomu na Strakonicku odčerpala vodu, chce tam vrátit těžbu
idnes.cz | 08:54:00
Soukromá společnost, která vlastní několik lomů, se chystá u Blatné na Strakonicku obnovit těžbu a zpracování kvalitní žuly. K osadě Drahenický Málkov plánuje přesunout provoz na zpracování ušlechtilého kamene od Pelhřimova. Firma už ze starého lomu loni odčerpala vodu. Nádrž využívali rekreanti a potápěči.


Česká zbrojovka potěšila investory. S pomocí slavného Coltu prudce zvýšila tržby i zisk
iHned.cz | 10:44:00
Akcie skupiny Česká zbrojovka (CZG) na pražské burze posilují. V 10.45 vzrostla jejich hodnota proti včerejšku o 3,7 procenta na 616 korun za akcii. Výrobce ručních palných zbraní potěšil investory svými výsledky za minulý rok. Podle ve čtvrtek...


Zatímco ruská ekonomika se rozpadá, v Kyjevě se otevírají bistra
iHned.cz | 10:38:00
KYJEV, DVACÁTÝ ŠESTÝ DEN VÁLKY, pondělí 21. března Tichá hudba, čistá velká okna, kytice tulipánů na stolech. Vůně kávy a osvěžovače vzduchu. Servírka přináší balíček ubrousků, barman utírá sklenice. Řeč je o kavárně v naší čtvrti, která je otevřená...


Nebýt Madeleine Albrightové a Havla, máme dnes Putina v obýváku, říká bývalý velvyslanec Kolář
iHned.cz | 09:34:00
„Moc bych si přál mluvit s ní o tom, co se teď děje. Vždy viděla za dva rohy. Bude nám chybět. Jako člověk s vizí, s odvahou, se schopností chápat, jak zacházet se zlem. Moc dobře věděla, že zlu se nemůže ustupovat, protože se jinak nikdy...


Piráti, astrofyzika, atentát na Heydricha. Co vychází na Velký knižní čtvrtek
bleskove.cz | 08:52:00
Přírodovědec David Attenborough vzpomíná na své začátky, autor hry Ovčáček čtveráček inscenuje zlínskou detektivku.


Kvíz: Starý mládenec Svěrák, kterému změní svět ruský chlapec. Jak dobře znáte Kolju?
bleskove.cz | 06:00:26
Posledním českým režisérem, který získal slavnou americkou filmovou cenu Oscar, se před 25 lety stal Jan Svěrák. Jak dobře film znáte?


Obří kolony u Brna: Na křížení D1 a D2 se srazily náklaďák s osobákem
blesk | 11:48:00
Přetížené dálniční úseky u Brna zamotaly ve čtvrtek dopoledne hlavu stovkám řidičů. Dvě nehody zkomplikovaly situaci na křížení D1 a D2 a kolem exitu 196 na D1 V místě se vytvořily několikakilometrové kolony, a to jak ze směru z Prahy, tak i do Prahy a na D2 pro změnu směrem do Brna.


Z Madlenky nejvlivnější ženou světa. Albrightovou (†84) zbožňoval Havel, Zeman připojil dojemná slova
blesk | 11:45:00
Pražská rodačka a první žena na postu ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová proslula jako rázná dáma, nevyhnula se ale ani kritice, hlavně kvůli kosovské otázce. Podle odborníků nebyla vizionářkou zahraniční politiky, ale spíše tvrdou zastánkyní amerických zájmů. Nadšená americká i česká patriotka, kterou pojilo přátelství s Václavem Havlem, se také zasadila o vstup Česka, Polska a Maďarska do NATO. Politička, svého času považovaná za nejvlivnější ženu na světě, i poté, co skončila ve funkci šéfky americké diplomacie (1997 až 2001), své zájmy nijak neomezila. Cestovala, přednášela a podnikala. Ve středu zemřela ve věku 84 let.


Mami, zabiju se! napsal muž: Pátraly po něm desítky policistů
blesk | 11:41:00
Hodně náročnou službu měli ve středu policisté na Kyjovsku. Pátrali po muži (34), který v úterý večer odešel z domu a mámě poslal zprávy, které ji vyděsily k smrti. Po pohřešovaném pátral i psovod a vrtulník s termovizí.


Herečka Outenová šla s pravdou ven: První sex v 15 se starším mužem, který si to natáčel!
blesk | 11:30:00
Anglická herečka a moderátorka Denise van Outenová (47) v nové knize odhalila traumatickou zkušenost ze svého dospívání. Prozradila, že ztráta panenství u ní rozhodně nebyla pozitivním zážitkem. O incidentu promluvila, aby varovala svou dceru (12) a další mladé dívky.


Úžasný úspěch malého Adámka s SMA: Poprvé se sám postavil
blesk | 11:26:00
Malému Adámkovi lékaři diagnostikovali spinální svalovou atrofii (SMA). Při tomto genetickém onemocnění dochází k ochabování svalů a zákeřná nemoc byla do nedávna neléčitelná. V současné době existuje genová terapie lékem Zolgensma. Tu podstoupil i Adámek a díky ní i obrovsky náročným rehabilitacím se jeho stav zlepšuje. Nyní má za sebou obrovský úspěch. Sám se dokázal postavit.


Všechny ryby musí pryč! Obří výlov v Brně kvůli stavbě
blesk | 11:13:00
Rybáři o víkendu vyloví všechny ryby z tříkilometrového úseku řeky Svratky v Brně mezi Štýřickým nábřežím a Riviérou. Důvodem je stavba protipovodňových opatření spojená s úpravou koryta a budováním náplavky.


Ukrajinci zničili ruskou výsadkovou loď. Nad Azovským mořem stoupá hustý dým, Moskva mlčí
blesk | 11:10:00
Ukrajinská armáda dnes ráno oznámila, že u přístavu Berďansk v Azovském moři zničila ruskou výsadkovou loď Orsk. Ukrajinské námořnictvo zároveň zveřejnilo fotografie a video zachycující požár a hustý dým v přístavu. Moskva zatím tuto informaci nekomentovala, poznamenala agentura Reuters. Ruské invazní jednotky ovládly Berďansk 27. února, tedy v prvních dnech ruské invaze.


Místo Edenu vyrostou byty a komunitní centrum. Za miliardu zrekonstruuje Praha 10 i radnici
blesk | 10:47:00
 Radnice Prahy 10 plánuje zbourat prázdné kulturní centrum Eden a na jeho místě postavit dům s byty, společenským sálem a komunitním centrem. ČTK o tom informoval mluvčí městské části Jan Hamrník. Návrh vychází z architektonické soutěže, kterou radnice vypsala na řešení chátrající budovy a jejího okolí. Uspěly v ní architektonický ateliér ohboi a projekční společnosti JIKA-cz. Návrh počítá i s úpravami veřejných prostranství včetně přilehlé Vršovické ulice.


Policisté si opět posvítí na rychlé řidiče: V rámci Speed Marathonu měří na 950 místech
blesk | 10:43:00
Nohu z plynu, varují policisté. Ve čtvrtek si opět posvítí ve velké akci na všechny řidiče, kteří překračují maximální povolenou rychlost. Měření probíhá napříč celou republikou, celkově na 950 místech. Rizková místa vybírají i sami řidiči, kteří je ukládají do aplikace.


Putinův generál utekl z jednání: Rozhodil ho dotaz na ukrajinské kořeny
blesk | 10:28:00
Jindy ledově klidnému ruskému generálovi na setkání s americkými vojenskými představiteli pomyslně ruply nervy a spěšně odešel ze schůzky, informoval server CNN. Jevgenij Iljina se podle amerických přidělenců obrany po celou dobu setkání držel předepsaných not, ke konci schůzky ale emotivně reagoval na dotaz, jak je to s jeho ukrajinskými kořeny. Téma a důvod schůzky není znám. 


Nadýchané větrníky a sušenkový sendvič s karamelem podle cukrářky Ivety Fabešové
blesk | 10:22:00
Velikonoce se blíží a pomalu, ale jistě bychom se na ně měli začít připravovat. Pokud už vás omrzelo mlsání podle tradic a rádi byste vyzkoušeli něco originálnějšího než každoroční klasiku v podobě mazance, beránka nebo třeba jidášů, vsaďte na větrníky nebo sušenkový sendvič podle receptu cukrářky Ivety Fabešové (37).


Francouzská legenda Alain Delon (86): Svůj život chce ukončit eutanazií!
blesk | 10:15:00
Francouzský herec Alain Delon (86) plánuje svůj život ukončit eutanazií, aby na sklonku života nemusel procházet nepříjemnými nemocemi. Jeho syn Anthony slova otce pro RTL potvrdil. Slavný umělec ho prý požádal, aby ho na poslední cestě doprovázel. 


S mazdou v Brně naboural do stromu! Zkrvavený nemohl ven z auta
blesk | 10:10:00
Uvězněný v autě zůstal po děsivě vyhlížející autonehodě muž (65) na okraji Brna. Čelně najel do vzrostlého stromu. Zatím není známo, co nehodě předcházelo. Z poničeného auta mu pomohli strážníci.


„Není důvod plesat!“ Kvůli válce na Ukrajině ruší pražský magistrát svůj ples
blesk | 09:51:00
Pražský magistrát zruší ples hlavního města, který byl naplánován na 2. dubna v Obecním domě. Důvodem je válka na Ukrajině. Na dnešním jednání zastupitelů to řekla radní Hana Třeštíková (Praha Sobě). Ples se obvykle koná na podzim, avšak kvůli pandemii covidu-19 byl v posledních dvou letech zrušen. Náhradní termín byl stanoven právě na duben. Naposledy se ples konal 30. listopadu 2019.


Plánujete stavět? Obraťte se na odborníky! Spočítají vám náklady a ještě můžete vyhrát
blesk | 12:00:33
Koupili jste pozemek a budete stavět dům? Gratulujeme k rozhodnutí! Pokud už máte i vypracovaný projekt od architekta, přišel čas, abyste si našli parťáka pro vážná rozhodnutí. Proto si nechte udělat kalkulaci stavebního materiálu napřímo od odborníků. Výrobce cihel Porothem zahájil soutěž o stavební materiál v hodnotě 150 000 Kč zdarma! Nestavělo by se vám s výhrou lépe?


Lidé ve středních Čechách nesmí pálit klestí, kraj se bojí dalších požárů
lidovky.cz | 11:53:00
Středočeská hejtmanka Petra Pecková vyhlásila kvůli zvýšenému počtu požárů v přírodě období déletrvajícího sucha. Od čtvrtka až do odvolání tak v kraji platí třeba zákaz pálení klestí nebo používání zábavní pyrotechniky. Neuposlechnutí zákazu se bude trestat jako přestupek.


Hackeři úspěšně napadli softwarový gigant Okta. V ohrožení jsou i citlivá data českých uživatelů
lidovky.cz | 11:11:00
Útok hackerské skupiny Lapsus$ na americkou společnost Okta, která poskytuje softwarové zabezpečení pro více než 15 tisíc firem po celém světě včetně Česka, by mohl mít podle kybernetických expertů katastrofální následky a způsobit lavinový efekt. Mezi přední klienty Okty přitom patří velikáni jako T-Mobile či logistická firma FedEx. V ohrožení však nejsou jen citlivá data podniků, ale i jejich klientů.


Lídři EU budou s Bidenem jednat o plynu z USA i embargu na ruskou ropu
lidovky.cz | 11:10:00
V Bruselu začínají summity Severoatlantické aliance a Evropské unie. Obou se zúčastní i prezident USA Joe Biden a hlavním tématem je válka na Ukrajině. Světoví lídři hledají cestu, jak udržet jednotně rázný přístup k Rusku a podpořit Ukrajince tak, aby nerozpoutali přímý konflikt Západu s Moskvou. Debatovat budou i o lepší ochraně zemí bývalého sovětského bloku, sankcích či energetické závislosti na Rusku.


Čeští vojáci mohou jet na Slovensko. Budou tam velet jednotce NATO
lidovky.cz | 11:07:00
Poslanci schválili návrh na vyslání českých vojáků na Slovensko, kde budou velet jednotce NATO. Už minulý týden na to kývl Senát. Až 650 českých vojáků bude moci být začleněno do dvoutisícové mnohonárodní jednotky, která bude mít základnu u Zvolenu.


Dým nad Berďanskem. Ukrajinci údajně zničili v Azovském moři ruskou výsadkovou loď
lidovky.cz | 10:49:00
Ukrajinská armáda oznámila, že ve středu ráno zničila u přístavu Berďansk v Azovském moři ruskou výsadkovou loď Orsk. Ukrajinské námořnictvo tuto informaci potvrdilo a zároveň zveřejnilo fotografie a video zachycující požár a hustý dým v přístavu. Moskva zatím tuto informaci nekomentovala.


KLDR otestovala mezikontinentální balistickou střelu, poprvé po pěti letech
lidovky.cz | 10:03:41
Severní Korea ve čtvrtek ze svého východního pobřeží odpálila pravděpodobně novou mezikontinentální balistickou střelu (ICBM), která dosáhla výšky více než šest tisíc kilometrů. Uvedl to náměstek japonského ministra obrany Maokoto Oniki. Plnohodnotný test mezikontinentální střely KLDR neprovedla od roku 2017.


V Rusku vyvraždili rodinu známého podnikatele Melnikova, neušetřili ani děti
lidovky.cz | 09:41:35
V ruském Nižním Novgorodu byla vyvražděna rodina známého podnikatele, o život přišli v luxusním bytě její čtyři členové. Mrtvá těla podnikatele, jeho ženy i dvou dětí našla chůva. Informaci o zločinu potvrdila prokuratura, okolnosti jsou předmětem vyšetřování.


Ruští vojáci moc nechápou, za co vlastně bojují, stejně jako to nechápali ve válce s Finskem
lidovky.cz | 09:31:00
Dnešní Ukrajina a Finsko mají málo společného. A vojenská technika 21. století je také úplně jiná než ta v roce 1939. Přesto mezi agresí proti Ukrajině a rusko-finskou „zimní válkou“ existují paralely.


Putinovi hrozí svržení tajnými službami, možnost vzpoury roste, tvrdí aktivista s kontaktem ve FSB
lidovky.cz | 09:29:00
Ruský prezident Vladimir Putin čelí reálnému riziku vzpoury nebo převratu ze strany příslušníků tajných služeb, v jejichž řadách kvůli tvrdým sankcím po invazi na Ukrajinu roste nespokojenost. Myslí si to ruský ochránce lidských práv Vladimir Osečkin, jenž v posledních týdnech zveřejnil více než desítku zpráv od anonymního zdroje působícího v ruské Federální bezpečnostní službě (FSB).


Vláda spočítá náklady spojené s uprchlickou krizí, peníze pak bude hledat v programech EU
lidovky.cz | 09:02:37
Vláda spočítá dosavadní náklady České republiky s uprchlíky z Ukrajiny a jejich odhad na příští měsíce a bude hledat zdroje z EU na jejich pokrytí. Peníze z unijních zdrojů na zvládání uprchlické krize je potřeba zvýšit. Před odletem na summity NATO a EU do Bruselu to ve čtvrtek řekl premiér Petr Fiala.


Facelift BMW X7 prozrazen únikem. Na takto rozdělená světla si zvykejme
Auto.cz | 11:55:00
Internetem koluje uniklý snímek omlazeného vlajkového SUV BMW X7. Hlavní změnu na přídi poznáte okamžitě.


Policie bude dnes na 950 místech po celé ČR měřit rychlost aut
Auto.cz | 10:51:00
Policisté budou dnes na zhruba 950 místech po celé republice kontrolovat, jestli řidiči dodržují povolenou rychlost. Bezpečnostní akce s názvem Speed Marathon se koná v Česku posedmé a stejně jako v předchozích letech místa, kde se bude rychlost na silnicích měřit, vybírala spolu s policií veřejnost.


Volkswagen postaví továrnu na baterie ve Valencii, plány má i Stellantis
Auto.cz | 09:56:00
Německá automobilka Volkswagen postaví továrnu na výrobu baterií ve španělské Valencii. Oznámila to v tiskové zprávě.


Zmrazit a zabavit. Pátrání po majetku oligarchů usnadňuje zvláštní skupina EU
aktuálně.cz | 11:29:25
Podle expertů na potírání podvodů by Evropě mohl v pátrání po majetku ruských a běloruských oligarchů pomoci i jednotný registr.


Renault pozastavil činnost v Rusku. Zvažuje, co bude dělat s Ladou, tedy AvtoVAZem
aktuálně.cz | 11:11:11
Francouzská automobilka Renault oznámila, že pozastavuje veškerou činnost v Rusku. Celé skupině Renault-Nissan přitom patří třetina tamního trhu.


Na moskevské burze se opět obchoduje s akciemi. Úřady však nenechaly nic náhodě
aktuálně.cz | 10:51:48
Obchodování na burze bylo v únoru, den po invazi Ruska na Ukrajinu, zastaveno. Ceny akcií totiž v reakci na válku spadly o 50 procent i více.


KLDR zřejmě otestovala novou mezikontinentální balistickou střelu
aktuálně.cz | 09:42:55
Plnohodnotný test mezikontinentální střely KLDR neprovedla od roku 2017.


Přirostly nám k srdci, říkají ve vesnici, v níž nalezly azyl ukrajinské ženy s dětmi
aktuálně.cz | 09:39:40
"Den ode dne se s ukrajinskými ženami a jejich dětmi více sbližujeme a velmi nám záleží na jejich dalším osudu," říká Jarmila Hrušková.


V Číně našli kus motoru zříceného letadla. Po druhé černé skříňce se stále pátrá
aktuálně.cz | 09:25:41
Letadlo China Eastern Airlines v pondělí havarovalo se 132 lidmi na palubě v horách na jihu Číny.


Bazaroví podvodníci s fintou „naruby“. Miliony končí i na kryptoměnových účtech
Denik.cz | 11:10:00
Místo úspěšného prodeje zboží z druhé ruky je podvodník okrade o tisíce korun či osobní data. Na zvýšený počet útoků na internetových bazarech upozorňují banky, kriminalisté i společnosti zabývající se počítačovou bezpečností. Jedna z fint se týká platby z karty na kartu. Od začátku roku jsou odhadované škody minimálně v desítkách milionů korun.


Kde je Wali? Rusové tvrdili, že zahynul. Jsou to lži, hlásí sám elitní sniper
Denik.cz | 10:53:00
Elitní odstřelovač Wali je mrtvý, na Ukrajině nepřežil ani den, tvrdily minulý týden zprávy na sociálních sítích. O čtyřicetiletého Kanaďana, který se připojil k ukrajinské armádě v boji proti ruské invazi, se báli i jeho blízcí. Zvěsti se však tento týden ukázaly jako nepravdivé. A vyvrátil je sám válečný veterán. „Byl jsem ten poslední, kdo se dozvěděl, že mám být mrtvý,“ uvedl Wali, živý a zdravý.


KLDR provedla další raketový test. Zřejmě šlo o mezikontinentální střelu
Denik.cz | 10:21:00
Severní Korea ze svého východního pobřeží pravděpodobně odpálila novou mezikontinentální balistickou střelu (ICBM), která dosáhla výšky více než 6000 kilometrů. Podle agentury Reuters to uvedl náměstek japonského ministra obrany Maokoto Oniki. Plnohodnotný test mezikontinentální střely KLDR neprovedla od roku 2017.


Paliva v Česku oproti minulému týdnu zlevnila. Prognózy ale nejsou příznivé
Denik.cz | 09:43:00
Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se u čerpacích stanic v Česku v současnosti prodává v průměru za 44,18 koruny, před týdnem byl o 95 haléřů dražší. O 1,48 koruny na litru zlevnila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 46,21 koruny. I přes zlevnění zůstávají paliva výrazně dražší než před ruskou invazí na Ukrajinu. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje. Podle analytiků začnou pohonné hmoty opět zdražovat.


Obří rekonstrukce hradu Kámen: Opravy mají vyjít na 131 milionů
Denik.cz | 05:58:00
Obří rekonstrukce se dočká expozice vysočinského hradu Kámen. Tedy pokud kraj získá potřebnou dotaci. Rekonstrukce má totiž vyjít na 131 milionů korun. Dotace by měla pokrýt pětaosmdesát procent nákladů.


Obchodní tipy pro zlato (24.3.2022)
Kurzy.cz | 11:57:37
Zhoršení geopolitického napětí tlačí ceny zlata nahoru. Způsobilo, že zlato opustilo dvojitý vrchol mezi současným a minulým týdnem, což je vynikající cíl pro příkazy sell stop. Cílem je v tomto týdnu tedy průraz důležité hladiny 1 950.


NATGAS (24.03.2022) - Graf dne
Kurzy.cz | 11:53:59
Včerejší komentáře ruského prezidenta vyvolaly prudký nárůst evropských cen zemního plynu. Putin řekl, že nařídil Gazpromu, aby se připravil na přijímání pouze plateb v rublech za zemní plyn od takzvaných „nepřátelských států“. Putin řekl, že nedávné s...


ČEZ do modernizace Temelína investuje 3,5 miliardy korun. Soustředí se bezpečnost, životní prostředí a efektivitu výroby
Kurzy.cz | 11:52:48
Zaměřit se na životní prostředí, posílit bezpečnost a pokračovat ve zvyšování efektivity výroby. To jsou hlavní oblasti, na které se bude letos soustředit vedení temelínské elektrárny. Celkově ČEZ na letošní rok pro Jadernou elektrárnu Temelín naplánov...


Ekonomický bulletin ECB – březen
Kurzy.cz | 11:52:18
Měnová rozhodnutí Na základě svého aktualizovaného hodnocení a s přihlédnutím k nejistému prostředí revidovala Rada guvernérů harmonogram programu nákupu aktiv (APP) na nadcházející měsíce. Měsíční čisté nákupy v rámci programu APP dosáhnou v dubnu...


Německo přichází s podpůrným balíčkem pro domácnosti kvůli vysokým cenám energií
Kurzy.cz | 11:50:15
Německá vláda dnes oznámila, že schválila podpůrný balík opatření pro zmírnění negativních dopadů vysokých cen energií na spotřebitele. Hlavní částí je jednorázové daňové zvýhodnění pro všechny obyvatele ve výši 300 EUR.


Škoda Auto má aktuálně odstaveno cca 20 000 nedokončených vozů
Kurzy.cz | 11:41:35
Podle týdeníku Škodovácký odborář má aktuálně Škoda Auto na odstavných plochách umístěno kolem 20 000 nedodělaných vozů. Nekompletní jsou především vozy modelové řady Octavia a Enyaq a důvodem jsou především chybějící dveřní výplně, jež produkuje...


Obchodní signál pro pár EUR/JPY na 24.–25. března 2022: prodávejte pod úrovní 132,53 (5/8 Murray – 21 SMA)
Kurzy.cz | 11:34:33
23. března dosáhl pár EUR/JPY maxima 133,88, což je úroveň, kterou jsme viděli naposled 3. června 2021. Poslední svíčky vytvořené v grafu 4H pod úrovní 133,88 potvrzují, že by trh mohl vstoupit do fáze korekce.


Výhradní použití rublů ohlásil propříště také Roskosmos
Kurzy.cz | 11:09:36
Podle ruské tiskové agentury TASS oznámil ředitel ruské vesmírné agentury Roskosmos, že nové smlouvy se zahraničními partnery bude napříště uzavírat už pouze v rublech.Roskosmos se tak připojuje k obdobnému kroku, který oznámil ruský prezident Putin pro&h


Avast kupuje kanadskou společnost SecureKey Technologies
Kurzy.cz | 10:58:42
Avast oznamuje akvizici kanadské společnosti SecureKey Technologies specializující se na oblast digitální identity. Řešení společnosti SecureKey Technologies zajišťují ročně přes 200 milionů bezpečných digitálních identifikačních transakcí po celém světě.


Důvěra spotřebitelů v ekonomiku je nejnižší od ledna 2013
Kurzy.cz | 10:53:32
„Důvěra spotřebitelů i podnikatelů v ekonomiku je negativně ovlivněna zejména dopady ruské invaze na Ukrajinu. Bezprecedentní růst cen pohonných hmot a obecná nejistota spojená s nedalekým válečným konfliktem ještě posílily nedůvěru spotřebitelů, kterou&h


Rusko chce od Západu už jen rubly. Pro ruskou měnu to až taková radikální změna nebude
Kurzy.cz | 10:51:18
Ruský vůdce Putin vyhlásil, že za svou ropu a plyn bude chtít Rusko už jen rubly, nikoli dolary nebo eura. Tento požadavek má z Putinova pohledu svoje kouzlo: (a) finančně vzato jde o nátlak na odběratele ruských komodit, aby svou poptávkou po rublech&hel


Úrokové sazby dále porostou. ČNB nebude mít na vybranou
Kurzy.cz | 10:51:13
Vrchol české inflační vlny bude o poznání výše a návrat ke koridoru inflačního cíle bude rozložen v delším čase. Sazby proto půjdou ještě nahoru. ČNB nebude mít na vybranou. A možná nepůjde jen o jemné ladění, jak bylo dříve zmiňováno, řekl v rozhovoru...


Poljanskij: Rusko by mohlo použít jaderné zbraně, pokud by bylo vyprovokováno či napadeno ze strany NATO
Kurzy.cz | 10:46:16
Zástupce ruského vyslance při OSN Dmitrij Poljanskij včera uvedl, že pokud by bylo Rusko vyprovokováno respektive napadeno ze strany NATO, mohla by Moskva reagovat za použití jaderných zbraní.


Dovolená do Egypta by mohla dále zlevnit. Místní libra výrazně oslabila
Kurzy.cz | 10:28:51
Egyptská ekonomika si nevede vůbec dobře. Dopady covidu, včetně poklesu turismu, doplněné nyní vlivem války na Ukrajině mají v návaznosti primárně vliv na dodávky/získávání potravin, potažmo jejich cenu.


EURUSD se blíží úrovni 1,10 po pozitivních výsledcích PMI
Kurzy.cz | 10:24:43
Výsledky indexů nákupních manažerů PMI z Francie a Německa byly trhy přijaty pozitivně. Francouzská data z průmyslu sice o kousek nenaplnila očekávání, ale index služeb naopak očekávání výrazně překonal. Německé výsledky dopadly ještě lépe. Průmyslu i ...


Impresívní růst chorvatské ekonomiky a příležitosti pro uplatnění českých firem na trhu
Kurzy.cz | 10:24:29
Ne náhodou byly v Chorvatsku realizovány mnohé úspěšné české investice v sektoru strojírenství, železniční dopravy,


Americké indexy zakončily seanci ve ztrátě a navázaly tak na předchozí pokles v Evropě - Ranní shrnutí (24.03.2022)
Kurzy.cz | 10:22:46
Americké indexy zakončily seanci ve ztrátě a navázaly tak na předchozí pokles v Evropě. S&P 500 ztratil 1,23 %, Dow Jones klesl o 1,29 % a Nasdaq ztratil 1,32 %. Russell 2000 propadl o 1,73 % Akcie v Asii se obchodovaly smíšeně. Nikkei přidal 0,2 ...


Technická analýza páru BTC/USD na 24. března 2022
Kurzy.cz | 10:14:23
Zprávy z krypto průmyslu: Thajská komise pro cenné papíry a burzu se rozhodla zablokovat platby v kryptoměnách. Jako argument uvedla riziko negativního vlivu na stabilitu finančního systému.


Vojenský konflikt na Ukrajině vystrašila především domácnosti (Komentář)
Kurzy.cz | 09:40:26
Březnový konjunkturální průzkum byl prvním,
který zachytil na indikátorech důvěry první dopady vojenského konfliktu na
Ukrajině. Bez překvapení důvěra v tuzemské
ekonomice jako celku v březnu klesla, a to kvůli hodnocení situace
v obou hlavních složkác...


Česká zbrojovka: Podstatný meziroční růst hospodaření, silný výhled, vyšší dividenda - Komentář k výsledkům hospodaření
Kurzy.cz | 09:33:11
Výsledky hospodaření: Výsledky České zbrojovky (CZG) za celý minulý rok podstatně vzrostly. Je to dáno zejména konsolidací akvírovaného Coltu
a silnou poptávkou ve všech zemích CZG. Vedení Zbrojovky zároveň
představilo silný
výhled na tento rok. Navrhn...


MF:Oznámení o aukci SPP 4 T 25/03
Kurzy.cz | 09:30:00
Oznámení Ministerstva financí o aukci státních pokladničních poukázek (číslo emise SPP 845)


Klasická hudba je nejlepší český vývozní artikl, říká ředitelka PKF – Prague Philharmonia Kateřina Kalistová
Euro | 12:00:42
Kateřina Kalistová je bývalá náměstkyně ministra kultury a od roku 2020 zúročuje své zkušenosti v PKF - Prague Philharmonia. Na pozici ředitelky orchestru nastoupila několik týdnů před uzavřením české kulturní scény koronavirovou pandemií. V rozhovoru vypráví, jak dva covidové roky změnily přístup Čechů k hudbě, proč orchestry západního střihu potřebují mecenáše i proč byl odchod ze státní služby nejlepším rozhodnutím jejího života.


Rohlik.cz, Ústavní soud či polská vláda. Ochránci soukromí rozdělili Ceny Velkého bratra
lupa.cz | 13:23:01
Sedmnáctý ročník ankety označující největší slídily v soukromí lidí zná své výsledky. Laureáty Big Brother Awards za rok 2021 vyhlásilo sdružení Iuridicum Remedium ve čtyřech negativních a jedné pozitivní kategorii.


Německo bude kompenzovat vysoké ceny energií
Hospodářské noviny | 11:54:00
Německá vládní koalice sociálních demokratů (SPD), Zelených a liberálních svobodných demokratů (FDP) chce kvůli vysokým cenám energií zavést jednorázové daňové zvýhodnění 300 eur (7400 korun) a na tři měsíce snížit cenu paliv. Na čtvrteční tiskové...


Česká zbrojovka potěšila investory. S pomocí slavného Coltu prudce zvýšila tržby i zisk
Hospodářské noviny | 10:44:00
Akcie skupiny Česká zbrojovka (CZG) na pražské burze posilují. V 10.45 vzrostla jejich hodnota proti včerejšku o 3,7 procenta na 616 korun za akcii. Výrobce ručních palných zbraní potěšil investory svými výsledky za minulý rok. Podle ve čtvrtek...


O titul Miss přišla kvůli pornofotkám. Diana Kobzanová slaví čtyřicátiny
revue.idnes.cz | 12:41:00
Modelka a Miss ČR z roku 2001 Diana Kobzanová slaví 40. narozeniny. Proslavila se nejen v roli moderátorky, ale také díky intimním fotografiím pro známý pánský magazín. Odhalila tehdy nejen své poprsí, ale i klín, což bylo do té doby mezi finalistkami Miss tabu.


Lascivní fotky i řeči. Tiktokerům do Like Housu pozvali zajíčky z Playboye
revue.idnes.cz | 09:58:00
Soutěžící reality show Like House 3 si užili erotikou nabitý večer. Navštívily je modelky z Playboye a předvedly jim, jak správně pózovat. Pro Dominiku Myslivcovou nebylo takové focení žádnou novinkou. Její fotografie, včetně titulní strany, se v časopisu objevily na začátku roku 2020.


World Press Photo se změnilo: Velký přehled vítězů z jednotlivých kontinentů
bleskove.cz | 12:00:00
Fotografická soutěž World Press Photo se od letošního ročníku zásadně změnila. Přinášíme přehled vítězů z jednotlivých kontinentů.


KOMENTÁŘ: Teď řešíme válku. Ale co blížící se volba prezidenta?
idnes.cz | 13:00:00
V tuto dobu mělo u nás spět do finiše hledání kandidátů na Hrad. Ale politika řeší dopady války na Ukrajině. A válka ještě víc zamlžila, jak může volba v lednu 2023 dopadnout, píše komentátor MD DNES Miroslav Korecký.


Cyklista srazil na přechodu holčičku, sám utrpěl vážný úraz hlavy
idnes.cz | 12:59:00
Na přechodu pro chodce v Trutnově se srazil cyklista s nezletilou dívkou. Utrpěla lehké zranění, pro cyklistu však musel přiletět vrtulník. Policie nyní hledá svědky nehody.


Karlovy Vary odložily prodej sanatoria Trocnov, bydlí v něm uprchlíci
idnes.cz | 12:27:00
Ani napodruhé se karlovarskému magistrátu v licitaci nepovedl prodej sanatoria Trocnov. Opět se přihlásil jediný zájemce. Transakce se tak zatím odkládá, protože objekt v současné době město nabídlo jako ubytování pro ukrajinské uprchlíky.


Krásné městečko, říkala Albrightová v Letohradě. Vozili ji strážníci
idnes.cz | 12:20:00
Skon bývalé ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightové oživil vzpomínky v Letohradě, kam v roce 2015 tato významná politička a diplomatka zavítala. Přijela se svými sestrami a šesti vnoučaty, aby jim ukázala, kde její rodina žila před válkou.


Greenpeace parodovala ČEZ, zákon neporušila. Koncern zaplatí soudní výlohy
idnes.cz | 12:18:00
Vrchní soud v Praze ve čtvrtek rozhodl, že ekologická organizace Greenpeace neporušila zákon zveřejněním dalších videí, kterými parodovala reklamy energetické firmy ČEZ. Soud uznal, že šlo o parodie, na které se vztahuje výjimka z autorských práv. Organizace Greenpeace tak jejich zveřejněním zákon neporušila.


Dohoda je na dosah. USA pomůžou Evropě snížit závislost na ruském plynu
idnes.cz | 12:13:00
Vláda Spojených států amerických a Evropská unie jsou blízko dohodě, která by výrazně snížila závislost EU na ruských energetických zdrojích. Tvrdí to bezpečnostní poradce amerického prezidenta Joea Bidena, podle kterého by taková dohoda mohla být oznámena už tento pátek.


Slyším hřmění, psala. Ruská novinářka zemřela na Ukrajině rukou krajanů
idnes.cz | 12:10:00
Ruská invaze na Ukrajinu si vyžádala život dalšího reportéra. Obětí ruského ostřelování se ve středu stala ruská novinářka Oksana Baulinová, která zemřela při natáčení destrukce v ukrajinské metropoli. Podle kolegů byla velmi odvážná, obětavá a profesionální. „Je další nevinnou obětí tohoto hrozného nesmyslného zmatku,“ uvedl jeden z nich.


Požáry, protesty i vlasy 12leté Antonelly. World Press Photo ukázal nominace
idnes.cz | 12:00:00
Protesty v Súdánu, palestinské děti v Gaze, pohřešovaní v Kolumbii, kalifornské porodnictví, makedonské fake news, nepokoje v Barmě, požár na řeckém ostrově Euboia. Nový formát hodnocení World Press Photo proti sobě důsledně postavil regionální záležitosti napříč celým světem. Podívejte se, jaké snímky mají letos šanci získat prestižní ocenění.


Vláda řeší, co s předsednictvím Rady EU. Válka na Ukrajině změnila priority
idnes.cz | 12:00:00
Již za několik měsíců bude Česká republika předsedat Radě Evropské unie. Jakou podobu bude naše předsednictví mít, vláda oficiálně zveřejní až v červnu. Již nyní je však jisté, že se do priorit Česka promítne mnohem více bezpečnost, a to kvůli válce na Ukrajině. Podle některých europoslanců se bude muset věnovat pozornost i Green Dealu.


Během dvou let v lockdownu e-shopy neskutečně vystřelily. Polepší si i letos
idnes.cz | 11:55:00
Přestože pandemie pominula, online prodejci si i letos mohou podržet meziroční růst. V covidových časech vykazoval e-commerce dravé tempo v podobě dvouciferného růstu. Letos se očekává, že si online obchod za celý rok polepší v jednotkách procent.


Být abstinent je v Česku do jisté míry stigma, říká odborník na závislosti
idnes.cz | 11:47:00
Téměř desetina Čechů v rámci „suchého února“ zkoumala, jak jsou na tom s alkoholem. Olomoucký kraj má dlouhodobě nejhorší statistiky v počtu léčených alkoholiků v Česku, jen v roce 2019 jich bylo přes tisíc. Problémy s tím spojené i možnosti, jak se z nich dostat, popsal vedoucí olomoucké Poradny pro alkoholové a jiné závislosti Ondřej Skopal.


Mynářův muž Balák jde definitivně za mříže: Balák dostal tři roky za kšefty v oboře Lány
blesk | 13:50:00
Krajský soud v Praze dnes potvrdil šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi tříletý trest vězení za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Muž dostal i peněžitý trest 1,8 milionu korun a čtyřletý zákaz činnosti. Vinu od počátku odmítá, jeho odvolání však odvolací senát zamítl. Nevyhověl ani státnímu zástupci, který požadoval přísnější potrestání.


Cyklista srazil ženu na kole a těžce ji zranil: Nezajímal se a ujel!
blesk | 13:36:00
Nešťastně dopadl pro výlet na kole pro ženu (40) v Ostravě-Koblově. Z bicyklu ji srazil nešetrným manévrem protijedoucí cyklista. Muži to bylo fuk a i se svými kolegy ujel. Žena leží těžce zraněná v nemocnici, muži hrozí trestní stíhání.


Zdrcené hvězdy pláčou za Albrightovou (†84): Má drahá, moudrá Madeleine, sbohem! vzkazuje Havlová
blesk | 13:35:00
Smrt Madeleine Albrightové (†84), která přišla na svět coby Marie Jana Körbelová a po emigraci do Ameriky se pak stala 64. ministryní zahraničí USA, zasáhla celý svět. Došlo k ní 23. března 2022 a pro všechny to byl i přes její pokročilý věk obrovský šok. Nevzpomínají na ní jenom političtí představitelé, ale i mnohé celebrity...


Okupanti odvlekli z Mariupolu tisíce lidí. Mají skončit v odlehlých částech Ruska
blesk | 13:32:00
Městská rada obléhaného ukrajinského Mariupolu dnes obvinila ruské invazní síly z toho, že násilně odvážejí obyvatele strategického přístavu do Ruska. Od chvíle, co ruské jednotky obsadily část Mariupolu, bylo nelegálně přesunuto do Ruska na 15.000 osob, napsala agentura Reuters s odvoláním na městský úřad. Podle agentury Interfax-Ukrajina je v Rusku už na 6000 lidí z Mariupolu.


Krveprolití v Somálsku: Přes 30 mrtvých při dvou útocích, na mítinku zemřela i opoziční politička
blesk | 13:30:00
Při dvou středečních útocích přišlo v centrálním Somálsku o život přes 30 lidí. Oznámila to dnes s odvoláním na somálskou policii agentura AFP. Útoky byly hlášeny ve středu večer z města Beledweyne, jež je střediskem provincie Hiran. Podle policie byl při druhém z útoků použit vůz s výbušninami a jenom při něm zahynuly tři desítky lidí. Celkový počet obětí se zjišťuje.


Maminko, já nechci umřít: Maxyma (†6) při evakuaci zabili ruští okupanti
blesk | 13:29:00
Válka na Ukrajině dopadá i na ty nejzranitelnější. Rusové mají na svědomí už přes 100 dětských obětí, jednou z nich je teprve šestiletý Maxym. Při evakuaci z obléhaného města ho okupanti několikrát postřelili. Devastujícím zraněný nebohý chlapec podlehl. Jen krátce předtím říkal mamince, že se bojí smrti. 


Kyberútok na radnici Prahy 5: Je mimo provoz, podala trestní oznámení
blesk | 13:08:00
Úřad městské části Praha 5, který začátkem minulého týdne paralyzoval kybernetický útok, je stále z větší části mimo provoz. Mluvčí radnice Lenka Abessi ve čtvrtek řekla, že městská část zatím zprovoznila výdej už hotových dokladů, ale nové žádosti nepřijímá. Radnice kvůli útoku podala trestní oznámení.


Odvážlivec vrhal zápalné láhve na zdi Kremlu! Jak se s mužem vypořádají ruské úřady?
blesk | 13:02:00
Kritikům invaze na Ukrajině v Rusku hrozí až 15 let vězení. Jeden z obyvatel Moskvy se zřejmě rozhodl odpor vůči rozhodování ruského prezidenta Vladimira Putina projevit velmi důrazně. Po vzoru Ukrajinců vzal do ruky Molotovovy koktejly a šel na věc. Zápalné láhve mrskal přímo na Kremlu, kde sídlí sám Putin!


Hříšné a sexy hudební ceny: Oslnivá Klumová, odhalená Halsey a dechberoucí dekolt JLo!
blesk | 13:00:00
Slavnostní předávání cen iHeartRadio Music Awards 2022 v Los Angeles se přímo hemžilo slavnými sexy kráskami, které se nestyděly vytáhnout ze svých šatníků ty nejrajcovnější modely. Které dámy vypadaly v onen speciální večer nejpřitažlivěji?


Čtyři mrtví při tragédii ve Švýcarsku: Podle svědků příbuzní vyskákali z balkónu
blesk | 12:50:00
Čtyři lidé dnes zemřeli a další utrpěl vážná zranění ve švýcarském městě Montreux. Okolnosti události, o níž bez bližších podrobností informovala místní policie, zatím nejsou jasné. Podle listu Blick se zřejmě jedná o rodinnou tragédii.


Lesníci po kůrovcové kalamitě: Ukrajinci nám chybí, hledáme fortelné ženy
blesk | 12:40:00
Během několika dnů se lesníci museli vyrovnat s tím, že jim zmizely stovky pracovníků. Ukrajinci, kteří pomáhali s obnovou krajiny po kůrovcové kalamitě, odjeli domů bojovat.


Přívozy se vrací na Vltavu. Pro ten holešovický to bude poslední sezona
blesk | 12:16:00
Lidé v Praze budou moci po zimní přestávce od soboty znovu využít při cestování MHD sezonní přívozy přes Vltavu. V provozu jich ale bude méně, protože přívozy P4 a P5 se sloučí. Celkem tak po Vltavě popluje šest přívozů, včetně dvou celoročních. U některých linek se vedle trasy změní i interval vyplouvání, sdělil dnes ČTK Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD. Na přívozech platí běžný tarif MHD.


Malé pacientce na Ukrajině hrozila smrt: Řevničtí záchranáři ji i s maminkou a bráchou přivezli do Česka
blesk | 12:10:00
Řevnickým záchranářům se z Ukrajiny podařilo v pořádku převézt dívku, která zůstala po operaci připojena na přístrojích. Kvůli válce a výpadkům elektřiny hrozilo, že by mohla i zemřít. Teď už je v pořádku v jedné ze středočeských nemocnic. Záchranáři poodhalili detaily jejich cesty.


Německo proti drahým energiím. Vláda rozdá příspěvky, zlevní paliva i jízdné
blesk | 12:07:00
Německá vládní koalice sociálních demokratů (SPD), Zelených a liberálních svobodných demokratů (FDP) chce kvůli vysokým cenám energií zavést jednorázové daňové zvýhodnění 300 eur (7400 Kč) a na tři měsíce snížit cenu paliv. Na dnešní tiskové konferenci to po nočním jednání řekl šéf FDP a ministr financí Christian Lindner. Šéfka Zelených Ricarda Langová uvedla, že v plánu je i dočasná měsíční jízdenka na veřejnou dopravu za cenu devět eur (220 Kč). Rodiny s dětmi dostanou podle spolupředsedy SPD Larse Klingbeila jednorázový přídavek 100 eur (2470 Kč). Polsko zase chce od 1. července snížit daň z příjmu fyzických osob ze 17 na 12 procent. Změna by se měla dotknout důchodců nebo lidí pracujících na plný úvazek


TSK opraví ulici Na Hutích v Praze 6. Řidiče čeká omezení až do července
blesk | 11:56:00
Silničáři pražské Technické správy komunikací (TSK) opraví vozovku a chodníky v ulici Na Hutích v Praze 6. Rekonstrukce začne v pátek 1. dubna a dokončená bude začátkem července. Práce si vynutí dopravní omezení. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělila mluvčí TSK Barbora Lišková.


Pravost závěti musí prokázat ten, kdo ji předloží, rozhodl Nejvyšší soud
ČT24 | 11:47:47
Pravost závěti ve formě soukromé listiny musí prokazovat ten, kdo ji přináší do pozůstalostního řízení a dovolává se jí ve svůj prospěch, tedy zpravidla závětní dědic. Vyplývá to z nového rozhodnutí Nejvyššího soudu. Podle mluvčího soudu Petra Tomíčka jde o zásadní právní otázku, důležitou pro mnoho dědických řízení v Česku.


Klienti Sberbank musí své úvěry dál splácet, upozorňuje banka. V případě porušení smlouvy hrozí sankce
ČT24 | 11:16:25
Závazek klientů Sberbank CZ řádně splácet své úvěry stále trvá, třebaže ústavu Česká národní banka (ČNB) odebírá licenci. Ve čtvrtek o tom informovala sama Sberbank CZ, její klienti mají své splátky úvěrů zasílat na účty, jež jim písemně doručila. V případě nesplácení úvěrů mohou klientům hrozit sankce. 


Madeleine Albright posunula hranice naší představivosti
Respekt | 11:35:59
Ve věku 84 let zemřela bývalá americká ministryně zahraničí a česká rodačka, která se zasloužila o přijetí ČR do NATOSněmovna dnes opět řešila aféru kolem Polčáka v kauze Vrbětice
Eurozpravy-domácí | 12:23:00
Sněmovnu dnes znovu zaměstnala aféra kolem postupu europoslance a advokáta Stanislava Polčáka (STAN) v kauze Vrbětice. Předseda Starostů a nezávislých a ministr vnitra Vít Rakušan odmítl obvinění lídra SPD Tomia Okamury, který STAN označil za politicko-podnikatelský projekt. Rakušan ale mluvil v souvislosti s aférou o "hrubé politické chybě" a připomněl, že Polčák rezignoval na funkci místopředsedy STAN. Debata na plénu trvala skoro hodinu.


Sněmovna bude řešit prodloužení nouzového stavu v úterý
Eurozpravy-domácí | 12:13:00
Poslanci posoudí žádost vlády o prodloužení nouzového stavu na mimořádné schůzi v úterý. Předsedkyně komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) dnes svolala mimořádnou schůzi na 10:00. Institut nouzového stavu je podle vlády nutné dále využívat kvůli přílivu uprchlíků z Ukrajiny napadené Ruskem.


Válek vládě předloží plán na zjednodušení zaměstnávání zdravotníků z Ukrajiny
Eurozpravy-domácí | 12:00:00
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce příští týden vládě předložit návrh na zjednodušení zaměstnávání zdravotníků z Ukrajiny. Měli by pečovat pouze o ukrajinské uprchlíky, řekl dnes po setkání s eurokomisařkou pro zdravotnictví a bezpečnost potravin Stellou Kyriakidesovou. Uznávání kvalifikací je řešeno jednotně na úrovni EU. Eurokomisařka doplnila, že komise připravuje řešení platné pro všechny státy.


Poslanci schválili vyslání českých vojáků do nové jednotky NATO na Slovensku
Eurozpravy-domácí | 11:41:00
Česká armáda bude moci vyslat vojáky do nové dvoutisícové jednotky Severoatlantické aliance na Slovensku, jejímž cílem je posílit obranyschopnost východního křídla NATO v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Misi dnes schválila Sněmovna i hlasy opozice. Senát dal souhlas už před týdnem. Čeští vojáci mají velet mnohonárodní jednotce, v níž budou i vojáci z Německa, Polska, Slovinska, Nizozemska a USA.


Středočeský kraj vyhlásil déletrvající sucho, zakázal rozdělávat oheň
Eurozpravy-domácí | 11:20:00
Pro celý Středočeský kraj ode dneška platí mimořádná opatření pro období dlouhotrvajícího sucha. Středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) to dnes vyhlásila na podnět hasičů kvůli současnému suchu a zvýšení počtu požárů v přírodě. ČTK to dnes sdělil mluvčí hejtmanství David Šíma.


Nehody na D1 a D2 v Brně komplikovaly provoz, tvořily se kolony
Eurozpravy-domácí | 11:03:00
Dopravu na D1 i D2 v Brně na křížení obou dálnic kolem exitu 196 na D1 dnes dopoledne asi dvě hodiny komplikovaly dvě nehody. V místě se tvořily několikakilometrové kolony, a to jak ze směru z Prahy, tak i do Prahy a na D2 směrem do Brna. ČTK to řekl mluvčí policie David Chaloupka.


World Press Photo se změnilo: Velký přehled vítězů z jednotlivých kontinentů
pikant | 12:00:00
Fotografická soutěž World Press Photo se od letošního ročníku zásadně změnila. Přinášíme přehled vítězů z jednotlivých kontinentů.


Zasluhujeme si být členem EU, řekl Zelenskyj. NATO varoval, že Rusko zacílí na východní členy
Eurozpravy-zahraniční | 13:43:00
Ukrajina bojuje za bezpečnost celé Evropy a měla by se stát plnohodnotným členem Evropské unie. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu ke švédském parlamentu, který pronesl prostřednictvím videospojení.


Úřady: Ruské invazní síly násilně odvezly tisíce obyvatel Mariupolu
Eurozpravy-zahraniční | 13:39:00
Městská rada obléhaného ukrajinského Mariupolu dnes obvinila ruské invazní síly z toho, že násilně odvážejí obyvatele strategického přístavu do Ruska. Od chvíle, co ruské jednotky obsadily část Mariupolu, bylo nelegálně přesunuto do Ruska na 15.000 osob, napsala agentura Reuters s odvoláním na městský úřad. Podle agentury Interfax-Ukrajina je v Rusku už na 6000 lidí z Mariupolu.


Při dvou útocích v centrálním Somálsku zahynulo přes 30 lidí
Eurozpravy-zahraniční | 13:21:00
Při dvou středečních útocích přišlo v centrálním Somálsku o život přes 30 lidí. Oznámila to dnes s odvoláním na somálskou policii agentura AFP. Útoky byly hlášeny ve středu večer z města Beledweyne, jež je střediskem provincie Hiran. Podle policie byl při druhém z útoků použit vůz s výbušninami a jenom při něm zahynuly tři desítky lidí. Celkový počet obětí se zjišťuje.


Čtyři lidé zemřeli při tragické události ve švýcarském Montreux
Eurozpravy-zahraniční | 12:40:00
Čtyři lidé dnes zemřeli a další utrpěl vážná zranění ve švýcarském městě Montreux. Okolnosti události, o níž bez bližších podrobností informovala místní policie, zatím nejsou jasné. Podle listu Blick se zřejmě jedná o rodinnou tragédii.


V Polsku by se od léta mohla snížit daň z příjmu fyzických osob na 12 procent
Eurozpravy-zahraniční | 12:04:00
Polsko chce od 1. července snížit daň z příjmu fyzických osob ze 17 na 12 procent. Změna by se měla dotknout důchodců nebo lidí pracujících na plný úvazek, uvedla dnes agentura PAP. Návrh vypracovalo ministerstvo financí, které tak reaguje na ekonomické dopady války na Ukrajině. Roční náklady na chystané daňové změny se odhadují na 15 miliard zlotých (bezmála 78 miliard Kč).


Od začátku ruské invaze bylo na Ukrajině zabito 128 dětí, oznámil Kyjev
Eurozpravy-zahraniční | 11:58:00
V důsledku ruské invaze, která začala přesně před měsícem, bylo na Ukrajině zabito 128 dětí a dalších 172 nezletilých Ukrajinců utrpělo zranění. Podle agentury Unian to dnes oznámila ukrajinská generální prokuratura. Bilanci zatím nebylo možné nezávisle ověřit.


Německé vládní strany chtějí výrazné úlevy kvůli cenám energií
Eurozpravy-zahraniční | 11:54:00
Německá vládní koalice sociálních demokratů (SPD), Zelených a liberálních svobodných demokratů (FDP) chce kvůli vysokým cenám energií zavést jednorázové daňové zvýhodnění 300 eur (7400 Kč) a na tři měsíce snížit cenu paliv. Na dnešní tiskové konferenci to po nočním jednání řekl šéf FDP a ministr financí Christian Lindner.


Rusko se nezastaví, plánuje jít dál na východ, varoval Zelenskyj lídry NATO
lidovky.cz | 13:52:00
Lídři NATO na čtvrtečním mimořádném summitu potvrdí další dodávky zbraní a vybavení Ukrajině. Vyhlášení bezletové zóny či jiné přímé zapojení do války proti Rusku ale kvůli hrozbě rozšíření mimo ukrajinské území podle šéfa NATO Jense Stoltenberga spojenci nechystají.


Soud potvrdil šéfovi Lán tříleté vězení za ovlivnění 200milionové zakázky
lidovky.cz | 13:50:00
Krajský soud v Praze potvrdil šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi tříleté vězení za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky v Lánské oboře. Muž dostal i peněžitý trest vy výši 1,8 milionu korun a čtyřletý zákaz činnosti.


Světová spisovatelka Helen Oyeyemi: „Snažím se vpravit Prahu do příběhu, ale ona tam nechce být.“
Reflex | 12:10:00
Helen Oyeyemi (37) je jednou z nejuznávanějších anglicky píšících prozaiček současnosti. Je velmi svébytná a stylisticky originální, ve svých sedmi románech a sbírce povídek čerpá z archetypů a pohádkových příběhů. Ještě před Vánoci vydalo nakladatelství Argo v češtině její snovou romanci Perník, která se nyní, dle očekávání odborné veřejnosti, objevila díky výjimečnému překladu Petra Onufera mezi třemi nominacemi na Magnesii Literu za překladovou knihu. 


I Pentagon si myslel, že ukrajinský odpor bude trvat jen 72 hodin, říká expert
lidovky.cz | 12:59:00
Ukrajinci svou obranou v současné situaci překvapili celý svět. Rusové očekávali rychlý střet, nevycházejí jim ale žádné plány. Ve středečním Rozstřelu to řekl politolog Emil Aslan z Katedry bezpečnostních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.


‚Zabila ji armáda její vlastní země.‘ Při ostřelování Kyjeva zemřela ruská novinářka
lidovky.cz | 12:33:00
Ruská invaze na Ukrajinu si vyžádala život dalšího reportéra. Obětí ruského ostřelování se ve středu stala ruská novinářka Oksana Baulinová, která zemřela při natáčení destrukce v ukrajinské metropoli. Podle kolegů byla velmi odvážná, obětavá a profesionální. „Je další nevinnou obětí tohoto hrozného nesmyslného zmatku,“ uvedl jeden z nich.


Česko denně posílá Rusku tři čtvrtě miliardy. Jak se zbavit závislosti na Putinově režimu?
lidovky.cz | 12:00:00
Téměř stoprocentní závislost na ruském plynu a padesátiprocentní na ruské ropě. Lze se od energií z Ruska plně odstřihnout? Evropa, a tedy i Česko si za uplynulá desetiletí vybudovalo silnou vazbu na ruské zdroje a jejich nákupem tak nyní Putinův režim a jeho armádu štědře financujeme.


Domek z kozího chlívku. Moderní architektura může zapadnout i na vsi
lidovky.cz | 12:00:00
I současná architektura může vkusně doplňovat tradiční jihomoravské stavení a zasazovat ho do nového kontextu. Příkladem je domek v Bukovanech na Hodonínsku. Kombinuje původní stavení s moderní přístavbou, jež nabízí veškerý komfort se saunou i bazénem.


Slavný citát vítězného vojevůdce, který nikdy nezazněl
Tiscali-zprávy | 12:34:56
Za nejkratší zprávu o vítězné válce se obvykle považuje slavné Caesarovo „veni, vidi, vici“. Jeden britský generál ale před 179 lety zvládl ohlásit svůj triumf dokonce jedním jediným slovem, respektive slovní hříčkou. I když to vlastně všechno bylo trochu jinak.


Vinen. Mynářův šéf Lán půjde na tři roky do vězení za manipulaci stamilionové zakázky
aktuálně.cz | 13:58:19
Kancléř Mynář odmítal šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka odvolat. Soud nyní Balákovi potvrdil tříletý trest vězení a zakázal mu další činnost.


Stát chce pomoci dopravcům. Hromadně jim promine zálohy silniční daně na celý rok
aktuálně.cz | 13:50:00
Stát všem dopravcům hromadně promine zálohy silniční daně na celý letošní rok. Nejde však o prominutí samotné daně.


Španělským vítězem o gigafactory skupiny VW je Valencia. Následovat by mohlo Česko
aktuálně.cz | 13:41:00
S kapacitou 40 GWh ročně pokryje nový závod ve Španělsku potřeby více než půl milionu elektromobilů.


"Necouvejte. Jinak použije jaderné zbraně." Dříve nejbohatší Rus varuje před Putinem
aktuálně.cz | 13:38:00
Bývalý ruský oligarcha Michail Chodorkovskij v rozhovoru pro německou televizi požadoval, aby Západ uzavřel vzdušný prostor nad Ukrajinou.


Učitelka, hasič, děti. Na Staroměstském náměstí leželi "mrtví" z války na Ukrajině
aktuálně.cz | 13:33:06
Měsíc od začátku ruského útoku na Ukrajinu připomněla organizace Amnesty International civilní oběti této války.


Německo reaguje na zdražování energií. Rozdá jednorázový příspěvek a sníží ceny paliv
aktuálně.cz | 12:01:03
Německá vládní koalice chce kvůli vysokým cenám energií zavést jednorázové daňové zvýhodnění 300 eur (7400 korun) a na tři měsíce snížit cenu paliv.


Polsko chystá "antiputinovský štít". Chce snížit daň z příjmu fyzických osob
aktuálně.cz | 11:46:08
Polská vláda navrhuje od 1. července snížit daň z příjmu fyzických osob ze 17 na 12 procent.


Muž z Hodonínska trpí ALS již osm let. Nepřestává bojovat, pálenici řídí očima
Denik.cz | 13:02:00
ALS je diagnóza z nejhorších nočních můr. Člověku, jehož postihne, postupně slábne a atrofuje veškeré svalstvo. Včetně toho dýchacího. Ztráta kontroly nad sebou samým, vězení ve vlastním těle a nakonec smrt. To jsou vyhlídky, které pacienti mají. Proto řada z nich odjíždí do Švýcarska za možností asistované sebevraždy.


Češi posílí východní křídlo NATO na Slovensku: Co vše se o jejich nasazení už ví
Denik.cz | 12:15:00
Protiraketový systém Patriot už je na Slovensku, na území východních sousedů zamíří v příštích dnech a týdnech také první stovky českých vojáků. Ve čtvrtek schválili poslanci vyslání 650 českých vojáků do nové dvoutisícové jednotky NATO na Slovensku. Pro posílení obrany východního křídla aliance.


Škůdci i myší výkaly. Oblíbenou restauraci v centru Olomouce zavřela inspekce
Denik.cz | 11:45:00
Špína na každém kroku. Frekventovanou asijskou restauraci Hong Kong vedle populární olomoucké diskotéky uzavřela Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Otevře ji, až provozovatel splní všechna nařízená opatření. Ve správním řízení mu za hazardování se zdravím zákazníků hrozí nemalá pokuta.


Prezident Zeman: Albrightová byla nejdůležitějším advokátem Česka v USA
Denik.cz | 11:39:00
Bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová byla podle prezidenta Miloše Zemana nejdůležitějším podporovatelem i advokátem České republiky v USA, a to nejen v roli šéfky americké diplomacie. V kondolenčním dopise adresovaném jeho americkému protějšku Joeovi Bidenovi Zeman připomněl, že politička narozená v Praze velmi napomohla brzkému vstupu Česka do NATO, a to v době, kdy byl premiérem. Albrightová nadále zůstane velkou, hrdou a příkladnou osobností a spojníkem mezi Českem a Spojenými státy, uvedl Zeman.


Dominik Rusinko: Rusko chce za plyn rubly. EU nezbývá než přitvrdit
E15-ekonomika | 13:47:00
Ruský prezident Putin dále vyostřil vztahy se Západem, když oznámil, že všechny nepřátelské státy budou muset za dodávky ruského plynu platit v rublech. Trh se zemním plynem zareagoval na oznámení skokovým růstem cen v obavách, že by eskalující napětí mohlo vyústit až v narušení ruských dodávek na trhy. 


Ramzan Kadyrov poslal své obávané bojovníky na Ukrajinu. Sám válčí hlavně na sítích
E15-ekonomika | 12:41:00
Ramzan Kadyrov je voják a politik, od roku 2007 neoficiální prezident Čečenska, autonomní republiky Ruské federace na Kavkazu. Autoritativní vládce sehrál důležitou roli už v první a druhé čečenské válce, často se o něm mluví také v souvislosti s probíhající válkou na Ukrajině. 


Kde je ruský ministr obrany Šojgu? Šíří se spekulace o jeho napojení na CIA
E15-ekonomika | 12:40:00
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu se od 11. března neukázal na veřejnosti, povšimla si ruská a ukrajinská média. Rusko přitom vede na Ukrajině ostře sledovanou válku. Ruská státní televize vysílala staré záběry s ministrem a vydávala je za nové, upozornil ruský portál Agenstvo.


Polsko chce zmínit dopady války do peněženek obyvatel, sníží daň z příjmu na 12 procent
E15-ekonomika | 12:01:00
Polsko chce od 1. července snížit daň z příjmu fyzických osob ze 17 na 12 procent. Změna by se měla dotknout důchodců nebo lidí pracujících na plný úvazek, uvedla agentura PAP. Návrh vypracovalo ministerstvo financí, které tak reaguje na ekonomické dopady války na Ukrajině. Roční náklady na chystané daňové změny se odhadují na 15 miliard zlotých (bezmála 78 miliard korun).


Česko pošle vojáky do nové mise NATO na Slovensku, záměr schválila i Sněmovna
E15-ekonomika | 11:13:00
Česká armáda bude moci vyslat vojáky do nové dvoutisícové jednotky Severoatlantické aliance na Slovensku, jejímž cílem je posílit obranyschopnost východního křídla NATO v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Misi schválila Sněmovna, a to i hlasy opozice. Senát dal souhlas už před týdnem. Čeští vojáci mají velet mnohonárodní jednotce, v níž budou i vojáci z Německa, Polska, Slovinska, Nizozemska a USA.


Dominik Rusinko: Rusko chce za plyn rubly. EU nezbývá než přitvrdit
E15-politika | 13:47:00
Ruský prezident Putin dále vyostřil vztahy se Západem, když oznámil, že všechny nepřátelské státy budou muset za dodávky ruského plynu platit v rublech. Trh se zemním plynem zareagoval na oznámení skokovým růstem cen v obavách, že by eskalující napětí mohlo vyústit až v narušení ruských dodávek na trhy. 


Bitcoin na sebe v době geopolitického napětí bere novou roli
Kurzy.cz | 13:10:44
V posledních měsících svět zažil více historických událostí než za celý rok 2021. Jejich dopad na světovou ekonomiku je obrovský a přirozeně ovlivnil investorský sentiment. Tváří v tvář makroekonomické krizi, narušování starých a vytváření nových...


Ramzan Kadyrov poslal své obávané bojovníky na Ukrajinu. Sám válčí hlavně na sítích
E15-politika | 12:41:00
Ramzan Kadyrov je voják a politik, od roku 2007 neoficiální prezident Čečenska, autonomní republiky Ruské federace na Kavkazu. Autoritativní vládce sehrál důležitou roli už v první a druhé čečenské válce, často se o něm mluví také v souvislosti s probíhající válkou na Ukrajině. 


Kde je ruský ministr obrany Šojgu? Šíří se spekulace o jeho napojení na CIA
E15-politika | 12:40:00
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu se od 11. března neukázal na veřejnosti, povšimla si ruská a ukrajinská média. Rusko přitom vede na Ukrajině ostře sledovanou válku. Ruská státní televize vysílala staré záběry s ministrem a vydávala je za nové, upozornil ruský portál Agenstvo.


Evropská investiční banka podpořila loni v ČR projekty za téměř 30 miliard korun
Kurzy.cz | 12:20:00
Ve čtvrtek 24. března proběhla na Ministerstvu financí tisková konference viceprezidentky Evropské investiční banky (EIB) Lilyany Pavlovové. Hlavním bodem tiskové konference bylo představení výsledků a plánů EIB v České republice.


Polsko chce zmínit dopady války do peněženek obyvatel, sníží daň z příjmu na 12 procent
E15-politika | 12:01:00
Polsko chce od 1. července snížit daň z příjmu fyzických osob ze 17 na 12 procent. Změna by se měla dotknout důchodců nebo lidí pracujících na plný úvazek, uvedla agentura PAP. Návrh vypracovalo ministerstvo financí, které tak reaguje na ekonomické dopady války na Ukrajině. Roční náklady na chystané daňové změny se odhadují na 15 miliard zlotých (bezmála 78 miliard korun).


Česko pošle vojáky do nové mise NATO na Slovensku, záměr schválila i Sněmovna
E15-politika | 11:13:00
Česká armáda bude moci vyslat vojáky do nové dvoutisícové jednotky Severoatlantické aliance na Slovensku, jejímž cílem je posílit obranyschopnost východního křídla NATO v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Misi schválila Sněmovna, a to i hlasy opozice. Senát dal souhlas už před týdnem. Čeští vojáci mají velet mnohonárodní jednotce, v níž budou i vojáci z Německa, Polska, Slovinska, Nizozemska a USA.


Požáry v Jihočeském kraji v roce 2021 - v kraji bylo evidováno celkem 949 požárů
Kurzy.cz | 10:18:24
Podle zveřejněných údajů Hasičského záchranného sboru vzniklo v roce 2021 v kraji celkem 949 požárů, při kterých byly usmrceny 3 osoby a 65 lidí se zranilo. Přímá škoda způsobená požáry dosáhla v kraji částky 182,0 mil. Kč a uchráněné hodnoty byly...


Ve Švýcarsku zemřeli čtyři lidé po pádu z balkonu, všichni z jedné rodiny
idnes.cz | 15:27:00
Tragédie otřásla švýcarským městem Montreux. Zemřeli tam čtyři lidé pocházející z Francie, včetně dvou dětí, kteří spadli z balkonu v 7. patře bytového domu. Patnáctiletý chlapec pak bojuje o život v nemocnici. Všichni byli členy jedné rodiny.


Vláda jmenovala zmocněnce pro média, funkci dostal Michal Klíma
lupa.cz | 14:05:49
Zkušený mediální manažer Michal Klíma se stal vládním zmocněncem pro oblast médií a dezinformací. Na středečním zasedání to schválila vláda.


Alain Delon chce podstoupit eutanazii. Mám to zařídit, potvrdil jeho syn
revue.idnes.cz | 15:45:00
Anthony Delon, syn filmové legendy Alaina Delona oznámil, že jeho otec chce ve Švýcarsku podstoupit eutanazii. Filmová legenda oslavila v listopadu 86. narozeniny. Před dvěma roky prodělal herec dvojnásobnou mrtvici.


Michal David shodil patnáct kilo a chystá tour. Předělám písně pro mladší, říká
revue.idnes.cz | 15:00:00
Šedesátiletého hitmakera Michala Davida poslouchají babičky, maminky i dcery. On sám se snaží mladší generaci přiblížit a těší ho, že jeho tvorba nestárne. V poslední době navíc shodil patnáct kilo a zdá se být připraven na hudební tour. Pomohla mu v tom pravidelná strava a kalorické tabulky.


Moderátor Leoš Mareš poprvé ukázal dceru Alex
revue.idnes.cz | 14:35:00
Leoš Mareš (45) se před dvěma týdny stal trojnásobným tatínkem. Druhá manželka Monika (40) mu porodila dceru Alex. Moderátor se nyní poprvé pochlubil společnou fotkou.


Kocour Štěpán uprchl po bombardování z Ukrajiny. Zvířecí influencer našel azyl u moře
bleskove.cz | 15:02:50
Štěpán si za svůj život na Ukrajině získal poměrně velkou popularitu, převážně na sociálních sítích. Fanoušky mu získala i zpěvačka Britney Spearsová.


Kvůli Putinovi zakážete topit a jíst, zlobí se na vládu ekonomka Švihlíková
idnes.cz | 15:02:00
Vláda by měla zastropovat ceny pohonných hmot, prohlásila ekonomka Ilona Švihlíková ve vysílání CNN Prima News. V krocích vlády vidí ekonomický amatérismus. Ekonom a místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček označil její nápady za nereálné a nezodpovědné. Upozornil ji na to, že byla pozvána do debaty ne jako politický oponent, ale jako nezávislý expert.


České dráhy nově povede šéf telematiky Michal Krapinec
idnes.cz | 14:50:00
České dráhy bude od 4. dubna řídit dosavadní ředitel společnosti ČD Telematika Michal Krapinec. Prvním úkolem nového předsedy představenstva bude obhajoba ratingu Českých drah. Do dvou měsíců rovněž musí připravit aktualizovaný podnikatelský plán.


OBRAZEM: Pražská dlažba byla posetá „mrtvými“. Invaze trvá čtyři týdny
idnes.cz | 14:35:00
Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International uspořádala ve čtvrtek na pražském Staroměstském náměstí happening. Upozornila v něm čtyři týdny od vypuknutí rusko-ukrajinské války na četná úmrtí civilistů.


Soud potvrdil šéfovi Lán tříleté vězení za ovlivnění 200milionové zakázky
idnes.cz | 14:29:00
Krajský soud v Praze potvrdil šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi tříleté vězení za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky v Lánské oboře. Muž dostal i peněžitý trest vy výši 1,8 milionu korun a čtyřletý zákaz činnosti.


Přátelství Si Ťin-pchinga s Putinem má své meze, naznačil čínský velvyslanec
idnes.cz | 14:20:00
Spolupráce Číny a Ruska může mít své limity, upozornil čínský velvyslanec ve Spojených státech Čchin Kang. Čína se od začátku války na Ukrajině prezentuje jako neutrální stát a ruskou invazi přímo nepodporuje, odsoudila však mimo jiné západní sankce proti Moskvě. Kang nyní uvedl, že mezí jsou pro Peking základní normy mezinárodního práva.


Zápasník chválí invazi a sní, že bude smět zabíjet v Česku. Vyšetřuje ho policie
idnes.cz | 14:05:00
Kriminalisté vyšetřují známého plzeňského kulturistu, trenéra, zápasníka MMA a youtubera Filipa Grznára kvůli tomu, že na sociální síti veřejně vychvaloval ruskou agresi na Ukrajině. Mimo jiné uvedl, že se těší, až bude i u nás, protože pak může kohokoliv zabít.


Ukrajince mají léčit Ukrajinci. Válek chce tak obejít úředního šimla
idnes.cz | 14:00:00
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek chce příští týden vládě předložit návrh na zjednodušení zaměstnávání zdravotníků z Ukrajiny. Měli by pečovat pouze o ukrajinské uprchlíky, řekl po setkání s eurokomisařkou pro zdravotnictví a bezpečnost potravin Stellou Kyriakidesovou. Ta doplnila, že komise připravuje řešení platné pro všechny státy.


Putinova stalinská hra. Invazí Rusko zmrzačí a izoluje, varovala Albrightová
idnes.cz | 13:50:00
Pokud Rusko vyhlásí válku Ukrajině, nezajistí mu to návrat dávné velikosti, naopak. Skončí izolované, zmrzačené a zranitelné. Den před ruskou invazí to předpověděla někdejší ministryně zahraničí USA s českými kořeny Madeleine Albrightová. Ve svém komentáři vzpomíná na první jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Prý chtěl vždy patřit na Západ.


Zrušte silniční daň, žádají čeští dopravci. Stanjura jim ji odložil
idnes.cz | 13:47:00
Trojlístek opatření proti raketovému růstu cen paliv nezafungoval. Nákladní dopravci proto požadují další úlevy v podobě zrušení silniční daně a snížení spotřební daně z motorové nafty na povolené minimum stanovené Evropskou komisí. Podle sdružení Česmad Bohemia kamionoví dopravci stále provoz dotují. Ministr financí vyhověl jen částečně, zrušil zálohy u silniční daně a odložil DPH.


Advokát lichvářů Vondráček prohrál spor s HN. Jeho žalobu smetl soud ze stolu
iHned.cz | 15:55:00
Budu se právně bránit, Hospodářské noviny mě účelově spojují s lidmi, se kterými být spojován nechci a nikdy jsem nebyl. Tak reagoval bývalý předseda Sněmovny a místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček na sérii investigativních textů, které HN...


Хто залишається, допомагає чим може. Хочет
iHned.cz | 15:48:00
Анна, Наталія та Валерій Сердюок втекли з...


Šéf Lesní správy Lány Balák jde na tři roky do vězení. Kvůli zmanipulované zakázce v sídle prezidenta
iHned.cz | 14:48:00
Krajský soud v Praze ve čtvrtek potvrdil šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi tříletý trest vězení za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Muž dostal i peněžitý...


Stomatová a Schürger: Když jsme z Charkova odjížděli, byly už silnice zaminované
iHned.cz | 14:40:00
„Ve chvíli, kdy se zapne kamera, necítím strach. Veškerou svoji snahu dávám jen do práce. Válka se postupně mění, čím trvá déle, tím víc tečou nervy. Charkov jsme se rozhodli opustit v momentě, kdy už jsme měli jen jedinou možnost. Silnice...


Hledání je u konce. České dráhy povede bývalý šéf Telematiky a milovník pokeru Michal Krapinec
iHned.cz | 14:36:00
České dráhy mají nového šéfa. Dozorčí rada státního podniku ve čtvrtek do svého čela zvolila Michala Krapince, českého topmanažera, který doposud vedl dceřinou firmu státního podniku ČD-Telematika. Stal se tak předsedou představenstva a současně...


NATO is great again. Putin prokázal Západu službu, teď ještě postavit na nohy Evropu
iHned.cz | 14:28:00
Vždycky když máme problém, můžeme se spolehnout na našeho přítele Vladimira Putina, řekl mi před několika lety jeden vysoce postavený český diplomat. Bylo po ruské anexi Krymu a poté, co Moskva vyvolala občanskou válku na východě Ukrajiny. Státy...


Výuku dějepisu na školách chci změnit, dejte mi rok. Ukrajina ukazuje důležitost moderních dějin, říká Gazdík
iHned.cz | 14:15:00
České školy mohou přijmout až 200 tisíc ukrajinských dětí, ovšem ne na dlouho. Ministr školství Petr Gazdík (STAN) vysvětluje, na co bude chtít v nejbližších týdnech od vlády více než pět miliard korun a na co má jít ještě dalších 12 miliard. Kdy...


Anonymous kvůli Ukrajině vyhrožují Raiffeisenbank a dalším firmám
iHned.cz | 13:26:00
Hnutí Anonymous vyhrožuje firmám, které se podle jeho názoru nedostatečně vymezují proti Rusku v souvislosti s válkou na Ukrajině. Nejnovějším cílem těchto výhrůžek je i Raiffeisenbank – jedna z největších bank u nás. Hrozí běžným klientům, že...


Rusové v Praze chystají velký protiválečný průvod. Navzdory strachu z odvety Putinova režimu
iHned.cz | 11:55:00
Rusové v Česku to nyní nemají jednoduché – zvláště ti, kteří nesouhlasí s invazí ruských vojsk na Ukrajinu. Na jedné straně je nedůvěra a někdy až nenávistné projevy ze strany Čechů. Na straně druhé strach, že pokud se veřejně postaví proti...


Německo bude kompenzovat vysoké ceny energií
iHned.cz | 11:54:00
Německá vládní koalice sociálních demokratů (SPD), Zelených a liberálních svobodných demokratů (FDP) chce kvůli vysokým cenám energií zavést jednorázové daňové zvýhodnění 300 eur (7400 korun) a na tři měsíce snížit cenu paliv. Na čtvrteční tiskové...


Jitka Nováčková a její nový byteček: Takhle to (ne)zvládá bez Tima!
blesk | 15:45:00
Dlouho hledali místo, kde by se usadili a našli. Česká Miss 2011 Jitka Nováčková (29) se po složitém pendlování po celé Evropě, kde střídavě hrál její partner Tim Sparv (34) fotbal, konečně usadila v Praze. Společně s přítelem a dcerou si pronajali byt a zatím jsou ve fázi zařizování. A jak se ukazuje, v bytě zatím vládne pořádný chaos. Obzvláště, když je Jitka občas na všechno sama a její partner a otec roční dcery Ley není doma.


Po dívce (15) se slehla zem! Nevrátila se domů, má vypnutý telefon. Viděli jste ji?
blesk | 15:45:00
Naposledy ji viděl táta v pondělí doma v Praze 5, od té doby se po ní slehla zem! Pražští policisté pátrají po 15leté Thu Le Min. Rodině se neozvala a telefon má vypnutý. Viděli jste ji?


Ukrajinec mlátil ženu, že ji ani děti nepoznaly: Kvůli válce pro něj prosila o milost
blesk | 15:43:00
Zbitá v nemocnici opakovaně končila žena (36) z Ukrajiny. Její muž Volodymyr P. (38) ji podle obžaloby týral tak, že ji ani vlastní děti nepoznaly. Podle verdiktu tachovského soudu si má násilník nepravomocně odsedět dva roky v base.


České dráhy mají nového ředitele. Národního dopravce povede Michal Krapinec
blesk | 15:22:00
Novým předsedou představenstva a generálním ředitelem Českých drah se dnes stal Michal Krapinec, dosavadní šéf dceřiné firmy drah ČD-Telematika. Do funkce ho zvolila dozorčí rada společnosti po výběrovém řízení. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil ministr dopravy Martin Kupka (ODS) Post v čele státního dopravce byl uvolněný po únorové rezignaci Ivana Bednárika.


Jurečka o migrační krizi: Čím déle tu Ukrajinci budou, tím více budou chtít zůstat
blesk | 15:20:00
Každý den nejen do Česka míří další lidé prchající před válkou na Ukrajině. Od pondělka mohou žádat o pětitisícovou měsíční dávku. Lidé, kteří se rozhodli jim poskytnout ubytování, pak budou moct čerpat příspěvek ve výši tří až dvanáct tisíc. Nejen o tom bylo čtvrteční Epicentrum s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).


Stanjura rozhodl: Stát dopravcům odloží platby DPH a promine zálohy silniční daně
blesk | 14:54:00
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) dnes rozhodl o faktickém odložení plateb daně z přidané hodnoty pro podnikatele v autodopravě do konce letošního října. Zároveň stát všem dopravcům hromadně promine zálohy silniční daně na celý letošní rok, což ale neznamená prominutí samotné daně. Vyplývá to z generálního pardonu ministra financí zveřejněného na internetu. Ministerstvo financí informovalo, že pardon je primárně reakcí na rostoucí ceny pohonných hmot a výsledek jednání s podnikateli v dopravě.


„Kdo běhá, neválčí.“ Pražský půlmaraton se po covidové pauze vrací s mírovým poselstvím
blesk | 14:45:00
Pražský půlmaraton, který se po covidové pauze uskuteční příští sobotu, chce mít i mírové poselství. Organizátoři ze seriálu RunCzech plánují například rozdávat před startem symbolické náramky v ukrajinských barvách. Na populární pražský závod ještě zbývají volná místa.


Absolonová přiznala krizi kvůli Tváři: Vím úplný ho*no! Co jí dělá největší problémy?
blesk | 14:40:00
Monika Absolonová (45) sice patří k nejstarším účastníkům letošního ročníku zábavné pěvecko-taneční show Tvoje tvář má známý hlas, coby zpěvačka a muzikálová hvězda však nemá problémy ani se zpěvem, ani s pohybem na jevišti. Problémy jí však dělá něco docela jiného! A co?


Staroměstské náměstí pokryla těla v pytlích: Ukončete zabíjení civilistů, vyzvala organizace
blesk | 14:10:00
K okamžitému ukončení zabíjení civilistů na Ukrajině, kde už měsíc zuří válka, vyzvala organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Ve čtvrtek na pražském Staroměstském náměstí pořádala happening, kde chtěla připomenout, že ruský režim prokazatelně páchá válečné zločiny.


Adame, sbohem! Chlapce (†14), kterého měl ubodat otec, připomíná ve škole sakura
blesk | 14:06:00
Památku školáka Adama (†14), kterého měl v polovině března na Klatovsku ubodat otec, bude spolužákům připomínat čerstvě zasazená sakura. Ke kořenům stromu daly děti dárky a dopisy. Po otřesném činu potřebovali chlapcovi spolužáci pomoc psychologa.


Hůř zaparkovat nešlo: Řidič v Pardubicích uvěznil za vraty obsluhu výměníku
blesk | 14:03:00
Dělník se v Pardubicích vydal opravovat něco ve výměníku. Když chtěl ven, tak to nešlo. Důvodem byl 23letý šofér bílého auta, který zaparkoval tak nešikovně, že muže za plechovými dvířky uvěznil.


Vyslechnou ve Vídni Zelenského? Rakousko se bojí možného porušení neutrality
lidovky.cz | 15:34:00
Ukrajinská hlava stáutu Volodymyr Zelenskyj se v minulých dnech obrátila se svými videposelstvími k poslancům v řadě zemí. Na dálku hovořil před americkým Kongresem, britskou Dolní sněmovnou, parlamenty Německa, Francie či Izraele.


České dráhy povede šéf telematiky Krapinec. Musí obhájit rating a aktualizovat byznysový plán
lidovky.cz | 14:52:26
České dráhy bude od 4. dubna řídit dosavadní ředitel společnosti ČD Telematika Michal Krapinec. Prvním úkolem nového předsedy představenstva bude obhajoba ratingu Českých drah. Do dvou měsíců rovněž musí připravit aktualizovaný podnikatelský plán.


Banky v Česku vábí ukrajinské uprchlíky. Některé jim nabízejí k novému účtu finanční bonus
lidovky.cz | 14:43:00
Do českých bank v uplynulých týdnech zamířily či míří tisíce ukrajinských uprchlíků kvůli zřízení bankovního účtu. Bez něj totiž v Česku nebudou moci v příštích týdnech dostávat finanční pomoc od státu. Banky jim denně založí i několik tisíc kont.


Ukrajinští zdravotníci by měli pečovat o uprchlíky. Válek chce tak obejít úředního šimla
lidovky.cz | 14:10:10
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek chce příští týden vládě předložit návrh na zjednodušení zaměstnávání zdravotníků z Ukrajiny. Měli by pečovat pouze o ukrajinské uprchlíky, řekl po setkání s eurokomisařkou pro zdravotnictví a bezpečnost potravin Stellou Kyriakidesovou. Ta doplnila, že komise připravuje řešení platné pro všechny státy.


Kocour Štěpán uprchl po bombardování z Ukrajiny. Zvířecí influencer našel azyl u moře
pikant | 15:02:50
Štěpán si za svůj život na Ukrajině získal poměrně velkou popularitu, převážně na sociálních sítích. Fanoušky mu získala i zpěvačka Britney Spearsová.


Končí další dodavatel energií. Zlomila mu vaz partnerská firma s účtem u Sberbank
aktuálně.cz | 14:39:03
Společnost Česká energetická a plynárenská oznámila na svých webových stránkách, že už není schopna dodat plyn a elektřinu svým zákazníkům.


"Uprchlíci jsou pro nás velká šance," říká francouzský spisovatel Guenassia
pikant | 12:00:00
Po 13 letech se vrátil k postavám z bestselleru Klub nenapravitelných optimistů, kterého jen v Česku prodal přes 14 tisíc výtisků.


Aktuálně+ | Pazderka: Kyjev byl emocionální. Holčička z krytu mě dostala do kolen
aktuálně.cz | 14:30:00
Šéfredaktor Aktuálně.cz Josef Pazderka strávil v minulosti na Ukrajině řadu let jako zpravodaj České televize. "Návrat byl emocionální," říká.


Honda láká na tři nové modely. Staromilce příliš nepotěší
Auto.cz | 15:53:00
Japonská automobilka včera představila nový Civic, který dorazí jako hybrid. Další elektrifikované novinky budou následovat.


Letos by v Praze mělo přibýt deset ultrarychlých nabíječek pro elektromobily
Auto.cz | 14:55:00
Společnost Pražská energetika (PRE) ve spolupráci se Škodou Auto a hlavním městem plánuje letos v metropoli umístit prvních deset ultrarychlých nabíječek pro elektromobily. Sdělil to Pavel Lux z marketingového oddělení PRE.


Red Bull už ví, proč jeho vozy v Bahrajnu neviděly cíl
Auto.cz | 13:51:00
Jezdci Red Bullu v Bahrajnu nedokončili závod. Tým už ví, v čem byl problém.


Akční spot Toyoty znovu poodhaluje GR Corollu. A utahuje si z nudných reklam
Auto.cz | 12:54:00
Další měsíc, další nenápadná připomínka chystané Toyoty GR Corolla. Tentokrát formou mimořádně povedené reklamy.


PŘEHLEDNĚ: První měsíc války na Ukrajině. Jak se vyvíjela den po dni
Denik.cz | 15:00:00
Už čtyři týdny uplynuly od chvíle, kdy ruské vojenské jednotky napadly Ukrajinu. Z konfliktem zmítané země jsou hlášeny stovky až tisíce civilních obětí, více než deset milionů Ukrajinců muselo opustit své domovy, z toho téměř tři a půl milionu lidí uteklo za hranice. Deník přináší přehled dění v jednotlivých dnech konfliktu.


Vzala tři kočky a vydala se na cestu. Pod Beskydy přijela freelancerka z Kyjeva
Denik.cz | 14:35:00
Přes pět stovek lidí už prošlo střediskem pomoci Ukrajincům fungujícím pod Lysou Horou na Ostravici na Frýdecko-Místecku. Mezi nimi i osádka malého bílého Peugeotu tvořená ženami, dítětem a trojicí koček. 


Poslední závod je poctou horám. Chybí mu ale propracované postavy i tempo
Denik.cz | 14:32:00
/RECENZE/ Je to příběh jako stvořený pro filmové plátno. Malebné horské scenerie, hrdina v boji s přírodními živly a přátelství až za hrob. Doslova. Tragický osud Bohumila Hanče a Václava Vrbaty, jejichž mladé životy ukončila během lyžařského závodu v roce 1913 mrazivá vánice, zlákal filmaře už v 50. letech.


Invazní síly násilně odvezly tisíce obyvatel Mariupolu do Ruska, tvrdí radní
Denik.cz | 13:53:00
Městská rada obléhaného ukrajinského Mariupolu obvinila ruské invazní síly z toho, že násilně odvážejí obyvatele strategického přístavu do Ruska. Od chvíle, co ruské jednotky obsadily část Mariupolu, bylo nelegálně přesunuto do Ruska na 15 tisíc osob, napsala agentura Reuters s odvoláním na městský úřad. Podle agentury Interfax-Ukrajina je v Rusku už na 6000 lidí z Mariupolu.


Volatilita na trzích pravděpodobně brzy vzroste
Kurzy.cz | 15:38:36
Americký prezident Joe Biden dnes přijede do Bruselu, aby se setkal s lídry NATO a EU na mimořádném summitu. Zdroje uvedly, že bude diskutovat o balíčku, který obsahuje nová opatření proti ruským poslancům.


Polsko plánuje snížit daň z příjmu fyzických osob ze 17 na 12%
Kurzy.cz | 15:11:40
Podle agenturních zpráv Polsko plánuje s platností od letošního 1. července snížit daň z příjmu fyzických osob ze současných 17 na 12%. Opatření je snahou reagovat na nepříznivé ekonomické dopady vysokých cen energií, inflaci a dopady války na Ukrajině.


Místo kotle řešíme žárovky a jaké děláme největší chyby při šetření energií?
Kurzy.cz | 14:59:27
Nejvíce lidi na energiích prodělají svou nevědomostí. Nezaměří se na zásadní faktory spotřeby a neví, kolik jaký spotřebič využívá energie a mnohdy se snaží šetřit tam, kde spotřeba není až tak závratná.


USD po zveřejnění amerických dat zpevňuje
Kurzy.cz | 14:49:16
Nové objednávky za zboží dlouhodobé spotřeby v USA v únoru meziměsíčně klesly na -2,2 %, z revidovaného 1,6% nárůstu v lednu a ve srovnání s očekáváním trhu o -0,5%.

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby bez započítání přepravy v únoru klesly na -0,6 %...


Známí investoři El-Erian a Icahn radí, jak se zachovat, když obavy ze stagflace rostou
Kurzy.cz | 14:46:29
Ve snaze bojovat s inflací, která dosahuje nejvyšších úrovní za posledních 40 let, zvýšil Fed úrokové sazby poprvé po více než třech letech. Předseda Fedu Jerome Powell tento týden slíbil tvrdé kroky proti prudce rostoucím cenám, což naznačuje, že je...


Zlato na pozadí rostoucích cen energií prudce stoupá
Kurzy.cz | 14:44:25
Ceny zlata v polovině týdne vzhledem k eskalaci geopolitického napětí na Ukrajině a rozhodnutí Ruska přijímat platby za dodávky plynu pouze v rublech prudce vzrostly. Včera dosáhly téměř týdenního maxima 1 937,30 USD. Kotace poskočily o 0,8 %, resp.


Bidenova administrativa bude sankcionovat 400 ruských elit včetně 300 zákonodárců, plánují se také restrikce vůči ruské centrální bance
Kurzy.cz | 14:39:56
Podle zpráv americké prezidentské kanceláře administrativa prezidenta Joe Bidena plánuje v rámci dalšího kola sankcí vůči Rusko zasáhnout omezeními cca 400 ruských elit včetně cca 300 tamních zákonodárců.


Kurzovní lístek ČNB na čtvrtek 24.03.2022
Kurzy.cz | 14:28:24
Aktuální a historické kurzovní lístky ČNB >>On-line kurzy měn >>Grafy kurzů >>Nejlepší kurzy >>Aktuální zpravodajství >>Kurzovní lístek České národní banky Stát, měna Kód Počet Kurz Kurz 23.3.Změna24.3. Americký dolar USD 1 22.3970 +0.54%22.5200...


Fink (BlackRock): Válka na Ukrajině ukončila 30leté období globalizace a překopala světové pořádky
Kurzy.cz | 14:25:01
Šéf světové jedničky ve správě aktiv, investiční společnosti BlackRock, Larry Fink ve výroční zprávě akcionářům uvedl, že válka na Ukrajině výrazně změnila světový pořádek a ve svém důsledku ukončila éru globalizace, jež vládla světu v posledních 3&hellip


Rostoucí akcie mohou utlumit poptávku po bezpečných aktivech
Kurzy.cz | 14:17:48
Jelikož Federální rezervní systém zahajuje cyklus agresivního zpřísňování s cílem dostat inflaci pod kontrolu, znepokojuje investory stav americké ekonomiky a to, co říká trh s dluhopisy. A podle toho reaguje i cena zlata.


Aktuálně k BTC 24. března 2022 – nadvláda kupujících, možnost otestování úrovně 45 000 USD
Kurzy.cz | 14:10:12
Technická analýza: Jak jsem očekával, BTC se obchoduje vzestupně. Cena se blíží k mému cíli růstu na úrovni 44 070 USD. Vnímám potenciál dalšího růstu. Obchodní doporučení: Vzhledem ke zřetelně vymezenému vzestupnému kanálu a rostoucímu trendu vidím&helli


USA jednají s Íránem o jeho jaderném programu respektive o zrušení embarga na vývoz jeho ropy
Kurzy.cz | 14:05:06
Ropný trh dnes s určitým napětím vyhlíží výstupy z jednání USA a spojenců s Íránem o jeho jaderném programu. Podle dosavadních zpráv údajně došlo k určitému posunu, ale některé rozpory stále ještě přetrvávají.


Kvalitní spánek rovná se kvalitní život aneb Jak vybrat tu správnou matraci, abyste ráno nepotřebovali budík
Kurzy.cz | 14:04:35
Kvalitní spánek rovná se kvalitní život. Jak zlepšit své spánkové návyky, abyste ráno nepotřebovali budík V posteli každý z nás stráví přibližně třetinu svého života. I když právě kvalitní spánek bývá často podceňován, je dobré si uvědomit, že má výrazný&


Fintech, cloud i smart cities. Jižní afrika sází na ICT
Kurzy.cz | 13:44:30
Jihoafrická republika se řadí mezi největší trhy v oblasti ICT na kontinentu. Poptává především outsourcing obchodních procesů, IT služby a hardware či fintech nebo technologie pro smart cities.


Zastupitelé Zlína podpořili transformaci vodárenství na Zlínsku
Kurzy.cz | 13:41:58
Zlín - Zkrácení doby trvání smlouvy se společností Moravská vodárenská, a.s. o provozování vodovodní infrastruktury o 5 let (do roku 2029 místo do roku 2034), zásadní změna způsobu provozování vodárenské infrastruktury nebo změna stanov společnosti Vod...


Přirozený úbytek Čechů byl nejvyšší v historii
Kurzy.cz | 13:11:03
„Pandemie koronaviru je jednou z hlavních příčin dosažení smutného rekordu. Přirozený úbytek populace byl v loňském roce nejvyšší v historii naší země od jejího vzniku v roce 1918,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.


Novým vládním zmocněncem pro oblast médií a dezinformací se stal Michal Klíma
Kurzy.cz | 12:56:21
Vláda Petra Fialy na jednání ve středu 23. března 2022 jmenovala nového vládního zmocněnce pro oblast médií a dezinformací. S účinností k témuž dni se jím stal Ing. Michal Klíma.


Prezident republiky zaslal kondolenci americkému prezidentovi
Kurzy.cz | 12:43:52
Prezident republiky Miloš Zeman zaslal ve čtvrtek dne 24. března 2022 kondolenční dopis Josephu Robinette Bidenovi, prezidentovi Spojených států amerických. Vážený pane prezidente, s hlubokým zármutkem jsem se dozvěděl o skonu paní Madeleine Albright...


12.h - Evropa neudržela ranní pozitivní náladu, BCPP se drží v plusu, koruna mírně oslabuje, ropa volatilní a rostoucí, zlato vyčkává
Kurzy.cz | 12:11:53
Evropské akciové trhy zahájily den v mírně optimistické náladě v očekávání summitu NATO, EU a G-7, ale před polednem začaly trhy výrazněji oslabovat.Německá vláda následuje Británii a odsouhlasila podpůrný balíček pro zmírnění negativních dopadů růstu&hel


Sportmanie Plzeň letos mění lokalitu. Přesouvá se z centra na Slovany do Škoda sport parku
Kurzy.cz | 12:00:00
Plzeň již intenzivně připravuje na závěr letních prázdnin svoji největší sportovní akci, oblíbenou Sportmanii Plzeň. Akce se bude konat od 20. do 28. srpna 2022. Vstup bude zdarma.


Materiální sbírka pro ukrajinské občany ve Zlíně: aktuálně chybí potraviny
Kurzy.cz | 11:29:12
Zlín – Sběrné a výdejní místo, které zásobují obyvatelé Zlína a firmy materiální pomocí pro ukrajinské občany, hlásí aktuálně nedostatek trvanlivých potravin.


Demografický vývoj ve městech Moravskoslezského kraje v roce 2021, celkem zde žilo 864 088 osob
Kurzy.cz | 10:09:18
Ve 42 městech Moravskoslezského kraje žilo na konci roku 2021 celkem 864 088 osob. Podíl městského obyvatelstva činil 73,4 % z počtu všech obyvatel Moravskoslezského kraje. V průběhu roku 2021 ubylo ve městech 7 255 osob. Příčinou tohoto poklesu byl...


Ceny potravin jsou nebývale vysoko a porostou dál. Mallpay proto nabízí novým uživatelům 20procentní slevu na veškeré jídlo
Euro | 11:21:06
Ceny potravin, podobně jako všeho jiného, letí vzhůru závratným tempem. Na vině je inflace, která se v únoru v rámci meziročního srovnání vyšplhala na úroveň 11,1 procenta. Její zrychlování je aktuálně především důsledkem rusko-ukrajinského konfliktu. Kvůli němu stoupají také ceny hnojiv a pšenice, tedy jedné z nejzákladnějších potravinářských surovin vůbec. Systém odložených plateb Mallpay se na toto rapidní zdražování rozhodl zareagovat. A to tak, že všem novým uživatelům své karty nabízí až do konce dubna a do částky 1500 korun 20procentní slevu na veškeré potraviny.


Jak stát zajistí dostatek míst ve školkách? Řešením mají být dětské skupiny či domy z kontejnerů
Hospodářské noviny | 16:44:00
Květnový zápis do školek může být letos ještě složitější než v posledních letech. Míst v nich je dlouhodobě málo, problém teď navíc prohloubí tisíce ukrajinských dětí, které do Česka utekly před válkou. Stát proto hledá rychlá řešení. Sází hlavně na...


Odklad pro Metrostav. Zákazu veřejných zakázek se zatím vyhnul, ale za dva týdny jej čeká verdikt v kauze Rath 2
Hospodářské noviny | 16:35:00
Jedna z největších tuzemských stavebních firem Metrostav si může oddechnout. Zatím nepřijde o možnost získávat zakázky placené z veřejných peněz. Ty přitom tvoří více než polovinu jejího obratu. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek částečně vrátil k...


Místo osvědčených expertů dražší advokáti. Vnitro mění způsob pomoci uprchlíkům, kteří žádají azyl
Hospodářské noviny | 16:27:00
Organizace pro pomoc uprchlíkům bude muset výrazně omezit své služby a propustit zhruba polovinu zaměstnanců z šedesáti. Renomovaná organizace totiž od května přijde o svoji hlavní náplň práce – hájení lidí, kteří žádají v Česku o azyl. Místo...


На війні народився, на війні загину, мабуть,
Hospodářské noviny | 16:15:00
Анна, Наталія та Валерій Сердюок втекли з...


Advokát lichvářů Vondráček prohrál spor s HN. Jeho žalobu smetl soud ze stolu
Hospodářské noviny | 15:55:00
Budu se právně bránit, Hospodářské noviny mě účelově spojují s lidmi, se kterými být spojován nechci a nikdy jsem nebyl. Tak reagoval bývalý předseda sněmovny a místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček na sérii investigativních textů, které HN...


Хто залишається, допомагає чим може. Хочет
Hospodářské noviny | 15:48:00
Анна, Наталія та Валерій Сердюок втекли з...


Šéf Lesní správy Lány Balák jde na tři roky do vězení. Kvůli zmanipulované zakázce v sídle prezidenta
Hospodářské noviny | 14:48:00
Krajský soud v Praze ve čtvrtek potvrdil šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi tříletý trest vězení za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Muž dostal i peněžitý...


Stomatová a Schürger: Když jsme z Charkova odjížděli, byly už silnice zaminované
Hospodářské noviny | 14:40:00
„Ve chvíli, kdy se zapne kamera, necítím strach. Veškerou svoji snahu dávám jen do práce. Válka se postupně mění, čím trvá déle, tím víc tečou nervy. Charkov jsme se rozhodli opustit v momentě, kdy už jsme měli jen jedinou možnost. Silnice...


Nejmladší šéf v historii. České dráhy povede ředitel Telematiky a milovník pokeru Michal Krapinec
Hospodářské noviny | 14:36:00
České dráhy mají nového šéfa. Dozorčí rada státního podniku ve čtvrtek do svého čela zvolila Michala Krapince, který doposud vedl dceřinou firmu státního podniku ČD-Telematika. V železničním dopravci bude předsedou představenstva a současně...


NATO is great again. Putin prokázal Západu službu, teď ještě postavit na nohy Evropu
Hospodářské noviny | 14:28:00
Vždycky když máme problém, můžeme se spolehnout na našeho přítele Vladimira Putina, řekl mi před několika lety jeden vysoce postavený český diplomat. Bylo po ruské anexi Krymu a poté, co Moskva vyvolala občanskou válku na východě Ukrajiny. Státy...


Výuku dějepisu na školách chci změnit, dejte mi rok. Ukrajina ukazuje důležitost moderních dějin, říká Gazdík
Hospodářské noviny | 14:15:00
České školy mohou přijmout až 200 tisíc ukrajinských dětí, ovšem ne na dlouho. Ministr školství Petr Gazdík (STAN) vysvětluje, na co bude chtít v nejbližších týdnech od vlády více než pět miliard korun a na co má jít ještě dalších 12 miliard. Kdy...


Anonymous kvůli Ukrajině vyhrožují Raiffeisenbank a dalším firmám
Hospodářské noviny | 13:26:00
Hnutí Anonymous vyhrožuje firmám, které se podle jeho názoru nedostatečně vymezují proti Rusku v souvislosti s válkou na Ukrajině. Nejnovějším cílem těchto výhrůžek je i Raiffeisenbank – jedna z největších bank u nás. Hrozí běžným klientům, že...


Rusové v Praze chystají velký protiválečný průvod. Navzdory strachu z odvety Putinova režimu
Hospodářské noviny | 11:55:00
Rusové v Česku to nyní nemají jednoduché – zvláště ti, kteří nesouhlasí s invazí ruských vojsk na Ukrajinu. Na jedné straně je nedůvěra a někdy až nenávistné projevy ze strany Čechů. Na straně druhé strach, že pokud se veřejně postaví proti...


Příchod statisíců uprchlíků, nouzový stav i dezinformace. Měsíc války na Ukrajině z pohledu Česka
ČT24 | 14:43:00
Přesně před měsícem, 24. února, vpadla ruská armáda bez vyhlášení války na území Ukrajiny. I když se bojuje stovky kilometrů daleko od hranic Česka, invaze výrazně ovlivnila i domácí situaci; kvůli příchodu statisíců válečných uprchlíků například vláda znovu vyhlásila nouzový stav a začala urychleně řešit, jak Ukrajincům přicházejícím na území ČR co nejlépe pomoci. Následující článek přináší shrnutí prvního měsíce invaze z pohledu domácího dění.


Novým šéfem Českých drah je Michal Krapinec. Vedl ČD-Telematiku
ČT24 | 14:51:31
Novým předsedou představenstva a generálním ředitelem Českých drah se ve čtvrtek stal Michal Krapinec, dosavadní šéf dceřiné firmy drah ČD-Telematika. Do funkce ho zvolila dozorčí rada společnosti po výběrovém řízení. Na tiskové konferenci to oznámil ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Post v čele státního dopravce byl uvolněný po únorové rezignaci Ivana Bednárika.


Resort financí odložil platby DPH dopravcům do konce října. Prominul také zálohy silniční daně
ČT24 | 14:14:39
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ve čtvrtek rozhodl o faktickém odložení plateb daně z přidané hodnoty pro podnikatele v autodopravě do konce letošního října. Zároveň stát všem dopravcům hromadně promine zálohy silniční daně na celý letošní rok, což ale neznamená prominutí samotné daně. Vyplývá to z generálního pardonu ministra financí zveřejněného na webu resortu.


Policie přestala šetřit výroky poslankyně SPD Maříkové o migrantech jako trestný čin
ČT24 | 13:43:22
Přirovnání migrantů k invazivním druhům rostlin a zvířat posoudí jako možný přestupek městský úřad v Ostrově. Policisté už za výroky na sociální síti poslankyni SPD Karlu Maříkovou obvinit nechtějí. České televizi to řekl karlovarský okresní státní zástupce Pavel Dvořák. Před dvěma lety přitom policie žádala o její vydání ke stíhání poslance, ti to ale odmítli.


Šéf Lesní správy Lány Balák musí na tři roky do vězení, potvrdil soud
ČT24 | 13:42:24
Soud potvrdil šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi tříleté vězení za ovlivnění dvousetmilionové zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Dostal i peněžitý trest 1,8 milionu korun a čtyřletý zákaz činnosti. Balák vinu odmítá, jeho odvolání však senát zamítl. Nevyhověl ani státnímu zástupci, který požadoval přísnější potrestání.


Kreml prohrává souboj technologií, tedy i válku na Ukrajině
Respekt | 14:12:32
Putin nechává filtrovat provoz internetu a dělá z Ruska ostrovMinisterstvo financí odložilo platby DPH dopravcům do konce října, ti zvažují protesty
Eurozpravy-domácí | 16:10:00
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) dnes rozhodl o faktickém odložení plateb daně z přidané hodnoty pro podnikatele v autodopravě do konce letošního října a zároveň prominul pro celý rok 2022 placení čtvrtletní zálohy u silniční daně.


Hrad vypsal výběrové řízení na domácí zdravotní péči o Zemana
Eurozpravy-domácí | 16:03:00
Kancelář prezidenta republiky (KPR) vypsala výběrové řízení na služby domácí zdravotní péče pro prezidenta Miloše Zemana. Poptává ji pro období od 1. května do konce Zemanova mandátu v březnu 2023, a to na zámku v Lánech a Pražském hradě. ČTK to zjistila z Věstníku veřejných zakázek.


Vláda zvažuje růst životního minima či slevy na poplatníka, řekl Fiala
Eurozpravy-domácí | 15:41:00
Vláda zvažuje kvůli růstu cen energií mimo jiné zvýšení životního minima či daňové slevy na poplatníka. Po dnešním summitu NATO v Bruselu to na dotaz ČTK uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní chystané kroky nechtěl předseda vlády kvůli pokračujícím koaličním jednáním upřesnit, kabinet by o nich měl jednat na svém následujícím řádném zasedání příští středu.


Novým šéfem Českých drah se stal Michal Krapinec
Eurozpravy-domácí | 15:29:00
Novým předsedou představenstva a generálním ředitelem Českých drah se dnes stal Michal Krapinec, dosavadní šéf dceřiné firmy drah ČD-Telematika. Do funkce ho zvolila dozorčí rada společnosti po výběrovém řízení. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Post v čele státního dopravce byl uvolněný po únorové rezignaci Ivana Bednárika.


Babiš: Fiala by měl na summitu EU opět otevřít téma emisních povolenek
Eurozpravy-domácí | 15:08:00
Premiér Petr Fiala (ODS) by měl podle bývalého předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) na summitu Evropské rady opět otevřít téma emisních povolenek. Mají negativní dopad na cenu elektřiny až o čtvrtinu, uvedl Babiš po dnešním zasedání stínové vlády hnutí ANO.


Měsíc od vypuknutí války: Ukrajina svoji nezávislost ubrání, Rusko ztrácí na síle a ničí ho špatná morálka, říká Zuna
Eurozpravy-domácí | 14:18:00
Člen sněmovního bezpečnostního výboru Michal Zuna (TOP 09) tvrdí, že když Rusko přesně před měsícem 24. února vojensky napadlo Ukrajinu, nepředpokládal, že tamní armáda bude klást válečnému agresorovi tak statečný a vytrvalý i systematický odpor. „Málokdo takovou obranu predikoval, ke vzdoru jistě přispěla jednota Západu a podpora ohledně vojenského či zdravotnického materiálu. Věřím, že Ukrajina svoji nezávislost ubrání, zvláště když síla ataku ruské armády je o devadesát procent nižší, než v prvních dnech okupace. Putinovo vojsko má velké problémy s morálkou, zásobováním i logistikou, proto odhaduji, že napadení dalších států bývalého SSSR zváží,“ říká pro EuroZprávy.cz Michal Zuna, podle něhož si Ruská federace moc dobře uvědomuje, že v případě agrese do pobaltských zemí by už NATO zasáhlo.


EU v návrhu závěrů summitu mluví o ruských válečných zločinech na Ukrajině
Eurozpravy-zahraniční | 16:52:00
Evropská unie v souvislosti s ruským vojenským vpádem na Ukrajinu hovoří o válečných zločinech, vyplývá z návrhu závěrů dnešního summitu sedmadvacítky, který má ČTK k dispozici. EU připomíná, že ruské jednotky na Ukrajině útočí na civilní obyvatelstvo a objekty civilní infrastruktury. O tom, že se Rusko na území svého východního souseda dopustilo válečných zločinů, mluvil ve středu americký ministr zahraničí Antony Blinken.


Papež zkritizoval země NATO za navyšování výdajů na obranu
Eurozpravy-zahraniční | 16:50:00
Papež František dnes kritizoval závazek zemí Severoatlantické aliance zvýšit své výdaje na obranu, tedy i na nákup zbraní na dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). Označil to za "šílenství". Řešením současné situace vyvolané ruskou invazí na Ukrajinu nejsou podle papeže zbraně ani více sankcí či vojenských aliancí, ale jiný přístup k vládnutí a k definování mezinárodních vztahů. Informovala o tom agentura ANSA.


Čína tvrdí, že o ruských záměrech nevěděla s předstihem
Eurozpravy-zahraniční | 16:41:00
Čína nevěděla s předstihem o záměru Ruska zaútočit na Ukrajinu. Uvedlo to dnes ministerstvo obrany, které podobné domněnky označilo za snahu pošpinit Čínu. Ministerstvo rovněž odmítlo, že by Čína podcenila varování ze strany Spojených států, že se Rusko chystá zaútočit na Ukrajinu, uvedla agentura Reuters.


Summit NATO rozhodl o posílení východního křídla, Stoltenberg zůstane o rok déle
Eurozpravy-zahraniční | 16:32:00
Lídři zemí Severoatlantické aliance dnes na mimořádném summitu v Bruselu odsoudili ruskou agresi vůči Ukrajině, vyzvali k potrestání válečných zločinů a varovali Moskvu před použitím chemických zbraní. Ve společném prohlášení se také shodli na dalším posílení východního křídla bloku včetně rozmístění bojových skupin na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a v Bulharsku. Státy NATO Ukrajině poskytnou další vojenskou podporu včetně ochrany proti chemickým či jaderným zbraním.


Od začátku ruské invaze na Ukrajinu zemřelo podle OSN nejméně 1035 civilistů
Eurozpravy-zahraniční | 15:23:00
Za dobu ruské invaze na Ukrajinu, která začala přesně před měsícem, zemřelo v této zemi nejméně 1035 civilistů. Podle agentury Reuters to dnes oznámil Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva. Potvrzený počet zabitých civilistů tak překonal hranici 1000 lidí. Ukrajinská generální prokuratura už dříve během dne uvedla, že v důsledku ruské invaze bylo na Ukrajině zabito 128 dětí a dalších 172 nezletilých Ukrajinců utrpělo zranění. Od začátku války musela opustit své domovy více než polovina ukrajinských dětí, upozornil dnes Dětský fond OSN (UNICEF).


Našel se kus motoru letadla China Eastern, druhá černá skříňka zatím ne
Eurozpravy-zahraniční | 14:55:00
Při prohledávání trosek letadla aerolinek China Eastern, které v pondělí havarovalo se 132 lidmi na palubě v horách na jihu Číny, byly nalezeny části motoru, křídla i lidské pozůstatky. Pátrání po druhé černé skřínce, která obsahuje záznamy letových údajů, bylo zatím neúspěšné. Úřady proto dnes rozšířily prohledávanou oblast. Na místě nadále prší, což komplikuje veškeré práce. S odvoláním na čínská státní média o tom informovala agentura AP.


V médiích se poprvé po 12 dnech objevily čerstvé záběry ruského ministra obrany
Eurozpravy-zahraniční | 14:50:00
V ruských státních médiích se dnes poprvé po 12 dnech objevily čerstvé záběry ruského ministra obrany Sergeje Šojgua, uvedla agentura Reuters. Ve středu ruská a ukrajinská média upozornila, že ministr obrany zmizel z veřejného prostoru, přestože Rusko vede již téměř měsíc vojenskou invazi na Ukrajině.


Další dodavatel skončil s dodávkami energií
Eurozpravy-ekonomika | 15:45:00
S dodávkami energií skončila společnost Česká energetická a plynárenská. Důvodem je konec partnerské společnosti Manta Commodities SE, která zajišťovala odchylky v dodávkách. Manta Commodities oznámila konec činnosti na začátku týdne.


Happy Birthday Mr. President aneb „Barťák“ včera a dnes
Reflex | 16:00:00
S Jiřím Bartoškou by se neměly dělat rozhovory. Daleko přínosnější i zábavnější je nechat ho prostě mluvit. Na každou otázku stejně odpoví historkou, životopisný údaj promění v zážitek, dotaz na práci zlehčí fórkem – a tak se vlastně nikdy nedozvíte, jak to, že je tak výborný herec. Přiznává jen, že je šťastný člověk. S manželkou Andreou mají dvě dospělé děti – dceru Kateřinu a syna Jana a asi nejhezčím narozeninovým dárkem je pro něj první vnučka, pětiměsíční Anička. Narodil se 24. března 1947.


Makroekonomické dopady války na Ukrajině budou zásadní, ekonomika zpomalí, inflace zrychlí
Reflex | 15:00:00
Stále přemýšlím nad makroekonomickými dopady války na Ukrajině. OECD tvrdí, že ruská invaze na Ukrajinu ubere globálnímu růstu ekonomiky více než jeden procentní bod. Čím blíže jsou ekonomiky Rusku, tím bude zpomalení údajně výraznější. Ekonomika eurozóny tak zbrzdí růst už o 1,4 procentního bodu. To zní dost realisticky. Dopad na samotnou Českou republiku OECD zatím nekvantifikovala, lze ale očekávat, že to bude více než 1,4 procentního bodu. Kolik – to dnes nikdo neví. Máme zde až moc neznámých. Ani nevíme, kolik sem přijde uprchlíků. To bude přitom klíčové.


Muslimové na straně Putina. Duchovní vyhlásili fatvu na podporu útoku na Ukrajinu
Reflex | 13:30:00
Ruští muslimští duchovní vydali náboženský edikt (fatvu), jímž podpořili útok na Ukrajinu. Podle nich je tzv. speciální operace ruské armády na Ukrajině nutnou a preventivní válkou, protože Rusku hrozilo ohrožení ze strany NATO. Muslimští duchovní dále ve svém ediktu označili všechny zemřelé muslimy z útočící ruské armády za mučedníky a vyzvali ruské muslimy, aby podpořili vládu prezidenta Vladimira Putina.


Česko musí udělat kroky, které zvýší nezávislost na dodávkách z Ruska, apelují organizace
Tiscali-zprávy | 16:11:27
Česká republika musí podniknout kroky, které pomohou zvýšit nezávislost na dodávkách plynu a ropy z Ruska, myslí si několik českých organizací zaměřujících se na energetiku.


Čeští vojáci budou součástí nové jednotky NATO na Slovensku, rozhodla sněmovna
Tiscali-zprávy | 14:22:40
Česká armáda bude moci vyslat vojáky do nové dvoutisícové jednotky Severoatlantické aliance na Slovensku, jejímž cílem je posílit obranyschopnost východního křídla NATO v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu.


Lídři zemí NATO se na summitu shodli na posílení východního křídla bloku
Tiscali-zprávy | 10:32:17
Lídři zemí Severoatlantické aliance na summitu v Bruselu odsoudili ruskou agresi vůči Ukrajině, vyzvali k potrestání válečných zločinů a varovali Moskvu před použitím chemických zbraní.


NATO posílí východní křídlo, Ukrajině poskytne ochranu proti chemickým zbraním
E15-ekonomika | 16:14:00
Lídři zemí Severoatlantické aliance dnes na mimořádném summitu v Bruselu odsoudili ruskou agresi vůči Ukrajině, vyzvali k potrestání válečných zločinů a varovali Moskvu před použitím chemických zbraní. Ve společném prohlášení se také shodli na dalším posílení východního křídla bloku včetně rozmístění bojových skupin na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a v Bulharsku. Státy NATO Ukrajině poskytnou další vojenskou podporu včetně ochrany proti chemickým či jaderným zbraním.


Kolotoč ve vedení Českých drah pokračuje. V čele státního gigantu stanul Michal Krapinec
E15-ekonomika | 14:49:00
Dozorčí rada Českých drah zvolila nového generálního ředitele a předsedu představenstva společnosti. Ivana Bednárika, který v únoru na tyto posty rezignoval, nahrazuje Michal Krapinec, jenž vyhrál výběrové řízení. Až dosud vedl dceřinou společnost ČD Telematika. Výsledek volby nového šéfa drah oznámil ministr dopravy Martin Kupka (ODS).


NATO posílí východní křídlo, Ukrajině poskytne ochranu proti chemickým zbraním
E15-politika | 16:14:00
Lídři zemí Severoatlantické aliance dnes na mimořádném summitu v Bruselu odsoudili ruskou agresi vůči Ukrajině, vyzvali k potrestání válečných zločinů a varovali Moskvu před použitím chemických zbraní. Ve společném prohlášení se také shodli na dalším posílení východního křídla bloku včetně rozmístění bojových skupin na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a v Bulharsku. Státy NATO Ukrajině poskytnou další vojenskou podporu včetně ochrany proti chemickým či jaderným zbraním.


Kolotoč ve vedení Českých drah pokračuje. V čele státního gigantu stanul Michal Krapinec
E15-politika | 14:49:00
Dozorčí rada Českých drah zvolila nového generálního ředitele a předsedu představenstva společnosti. Ivana Bednárika, který v únoru na tyto posty rezignoval, nahrazuje Michal Krapinec, jenž vyhrál výběrové řízení. Až dosud vedl dceřinou společnost ČD Telematika. Výsledek volby nového šéfa drah oznámil ministr dopravy Martin Kupka (ODS).


Výtvarník znásilňoval nevlastní dceru. Z dívky se pak stala alkoholička
idnes.cz | 17:51:00
Za znásilnění nevlastní nezletilé dcery potrestal Krajský soud v Plzni jednasedmdesátiletého nevidomého výtvarníka z Plzeňska sedmiletým vězením. Muž podle závěru soudu školačku, které tehdy bylo deset let, osahával a nutil ji, aby ho uspokojovala. Dívka má po traumatizujících zážitcích děsivé sny, trpí úzkostmi a stala se závislou na alkoholu.


Ukrajinu ovládají fašisté, přitakala Kremlu část poradců německé strany Levice
idnes.cz | 17:46:00
Někteří členové rady starších, která je poradním grémiem německé postkomunistické Levice, se postarali o rozruch kvůli postoji k ruské invazi na Ukrajinu. Podle jednoho z návrhů závěrů jednání se přiklonili k ruskému názoru, podle něhož Ukrajinu ovládají fašisté. Proti takovému hodnocení se ohradili další představitelé strany.


V Radotíně vypadl po potyčce muž z okna a zranil se
idnes.cz | 17:41:00
Ve čtvrtek dopoledne zasahovali policisté v Praze-Radotíně. Zde došlo pravděpodobně k potyčce mezi muži, přičemž jeden z nich vypadl z okna. Pádem ze čtyřmetrové výšky utrpěl vážné zranění zad, záchranáři jej vrtulníkem transportovali do nemocnice.


Česko naočkuje Ukrajince. Chystáme nestandardní schémata, říká Chlíbek
idnes.cz | 17:24:00
Česko plánuje očkovat uprchlé Ukrajince. Každý druhý z nich už údajně vakcínu proti covidu dostal. Zbylým ji nabídnou čeští poskytovatelé. Na postupu mají spolupracovat dětští praktici, ale i epidemiologové. „Pokud pomáháme uprchlíkům, pak také pomáhejme s jejich očkováním,“ sdělil předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.


Řidička odmítla dohodu o trestu za smrt policisty, hrozí jí přísnější trest
idnes.cz | 17:14:00
Dvaačtyřicetiletá Jitka Rudovičová, která v červenci 2020 smetla na magistrále v Praze 4 policejní vůz, nepřistoupila na možnost dohody o vině a trestu. Za smrt policisty a těžká zranění dvou jeho kolegů jí hrozí překvalifikace skutku na obecné ohrožení a trest osm až 15 let.


Jak matce přinést mrtvého syna. Mykolajiv v bojích zaplatil ukrutnou cenu
idnes.cz | 17:00:00
Ukrajinské město Mykolajiv se stalo symbolem vzdoru proti ruským silám, když se mu podařilo zabránit v jejich dalším postupu. Jeho obyvatelé za to však museli zaplatit ukrutnou cenu v podobě padlých vojáků i civilistů, kteří zaplňují místní márnice a hřbitovy. Místní se přesto shodují: nenecháme se od ruských okupantů zastrašit.


KOMENTÁŘ: Čistíme politiku metodou Michalik, Farský či Polčák
idnes.cz | 17:00:00
Europoslanec Stanislav Polčák složil funkci místopředsedy hnutí STAN, v reakci na případ osmimilionového „výpalného“, o něž si řekl obcím v okolí Vrbětic. O čem svědčí časté aféry v hnutí STAN, píše komentátor MF DNES Miroslav Korecký.


Mladíkovi se na komíně udělalo nevolno, z vrtulníku k němu slanil lezec
idnes.cz | 16:57:00
Bravurní kousek předvedl pilot záchranářského vrtulníku, který vzlétl na pomoc muži uvázlému na plošině komína v Dobřanech na Plzeňsku. Mladíkovi se udělalo ve výšce nevolno a nebyl schopen slézt dolů.


Vynechte ze sankcí Abramoviče, může být mediátor, žádal Zelenskyj Bidena
idnes.cz | 16:48:00
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedávném telefonátu údajně poradil americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi, aby USA nezaváděly sankce proti rusko-izraelskému miliardáři Romanu Abramovičovi, protože by mohl fungovat jako zprostředkovatel mezi Ukrajinou a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Tvrdí to list The Wall Street Journal (WSJ).


Jedenáct bodnutí do krku napadený přežil, recidivista dostal 12 let vězení
idnes.cz | 16:38:00
Za pokus o vraždu poslal Krajský soud v Liberci padesátiletého Jiřího Bláhu na dvanáct let do vězení se zvýšenou ostrahou. Také musí uhradit přes 117 tisíc korun za léčení poškozeného. Muž, kterému loni ve Stráži pod Ralskem zasadil jedenáct ran nožem převážně do krku, napadení přežil.


Shání se pečovatel pro prezidenta Zemana. Nastoupit má 1. května
idnes.cz | 16:34:00
Kancelář prezidenta republiky ve čtvrtek vypsala výběrové řízení na služby domácí zdravotní péče pro prezidenta Miloše Zemana. Informace vyplývá z veřejně dostupného Věstníku veřejných zakázek. Hrad se k této věci prozatím nevyjádřil.


Náctiletí Afghánci rozřízli plachtu a vlezli do kamionu, dojeli až do Náchoda
idnes.cz | 16:26:00
Tři uprchlíci z Afghánistánu se ukrývali v návěsu srbského kamionu, který přijel do jedné z náchodských firem. Chlapci ve věku 14, 15 a 16 let byli umístěni do Výchovného ústavu a střediska výchovné péče.


Ve hře je růst životního minima nebo slevy na poplatníka, slíbil Fiala
idnes.cz | 16:19:00
Kvůli růstu cen energií zvažuje vláda mimo jiné zvýšení životního minima či daňové slevy na poplatníka. Po čtvrtečním summitu NATO v Bruselu to uvedl premiér Petr Fiala. Konkrétní chystané kroky nechtěl předseda vlády kvůli pokračujícím koaličním jednáním upřesnit. Kabinet by o nich měl jednat na svém následujícím řádném zasedání příští středu.


Senioři z Ukrajiny budou žít z pěti tisíc, důchody od českého státu nedostanou
idnes.cz | 16:00:00
Z válkou zmítané Ukrajiny neutíkají jen maminky s dětmi. Nový, byť třeba jen dočasný domov se za hranicemi snaží nalézt i senioři. Jen do České republiky přišlo od začátku konfliktu přes sedm tisíc lidí starších 65 let, nárok na důchod však nemají. Pokud nemohou pracovat, musejí vyžít z humanitární dávky pět tisíc korun.


ANO žádá strategii řešení uprchlické krize. Stav nouze do konce května nechce
idnes.cz | 15:21:00
Jasný plán, jak bude vláda řešit vše, co souvisí s tím, že do Česka už přišlo přes 300 tisíc uprchlíků z Ukrajiny, chce opoziční ANO. „Jsme proti tomu, aby se dával vládě bianco šek na tak dlouhou dobu,“ řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová k žádosti vlády Petra Fialy o prodloužení nouzového stavu do konce května.


Invazní síly odvlekly 15 tisíc lidí z Mariupolu do Ruska, uvedli radní
idnes.cz | 15:19:00
Městská rada ukrajinského Mariupolu obvinila ruské invazní síly z toho, že násilně odvážejí obyvatele obléhaného města do Ruska. Nelegálně už bylo přesunuto na území Ruska 15 000 lidí, uvedl městský úřad. Podle agentury Interfax-Ukrajina je v Rusku už na 6 000 lidí z Mariupolu.


„Mafiánovi“ Putinovi má dát za vyučenou koalice ochotných, míní exdiplomat
idnes.cz | 15:13:00
Chová se jako mafián, odůvodnil bývalý velvyslanec v Rusku Petr Kolář svou dřívější výzvu, že by ruský prezident Vladimir Putin měl dostat „přes hubu“. V pořadu Benešovský Impuls řekl, že „za vyučenou“ by se mu mohlo dát tím, že Západ pomůže Ukrajině se ubránit. Podle Koláře spíš nehrozí, že by mohl vypuknout jaderný konflikt.


Měl jsem strach z drogové mafie, řekl muž obžalovaný z vraždy týrané družky
idnes.cz | 15:12:00
U Krajského soudu v Českých Budějovicích pokračovalo líčení se sedmatřicetiletým Lukáše Podrem, který je obžalovaný z vraždy jeho družky. Předseda senátu četl vyjádření sociálních pracovnic nebo policejní protokol z ohledání místa činu, kde kriminalisté našli drogy.


V Mariupolu dávají těla mrtvých na balkony bytů. A v ruské televizi tvrdí, že za to mohou ukrajinští nacionalisté
iHned.cz | 17:55:00
KYJEV, DVACÁTÝ SEDMÝ DEN VÁLKY, úterý 22. března Začnu výrokem, který je možná pochybný, ale mně připadá výstižný: „Jestli je válka k něčemu dobrá, tak k odhalení absurdity jako naší pravé podstaty.“ Stejně jako naší osobní i kolektivní...


Uprchlíci z Ukrajiny jsou pro ekonomiku příležitost, populace stárne a nové lidi potřebujeme, říká ekonom Münich
iHned.cz | 17:30:00
Válečné uprchlíky z Ukrajiny je potřeba rozmístit po celé České republice, aby se nekoncentrovali jen v Praze a velkých městech. Bude tak možné zapojit nevyužité kapacity škol a ubytování, které v regionech jsou. Prosazuje to Daniel Münich, jeden ze...


Francouzská automobilka Renault otočila. Pozastavila činnost v Rusku
iHned.cz | 17:30:00
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v online proslovu k francouzským poslancům ostře zkritizoval tamní firmy a vyzval je, aby odešly z ruského trhu. „Musí přestat financovat ruskou válečnou mašinerii, vraždění dětí a žen, znásilňování....


Moody's snížila rating Křetínského firmám. Důvodem je rizikový ruský plyn
iHned.cz | 17:21:00
Energetická skupina EPH miliardáře Daniela Křetínského doplácí na ruskou invazi na Ukrajinu. Podle agentury Moody’s zvyšují sankce proti ruským bankám a firmám riziko pro její dosud velmi dobře vydělávající byznys založený na přepravě ruského...


Válkův tým pracuje na reformě hygien. Chybí peníze na schopné lidi, říkají odboráři
iHned.cz | 17:12:00
Chci z hygien a zdravotních ústavů udělat český Institut Roberta Kocha, řekl v únoru ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Jediným způsobem, jak dosáhnout německého vzoru, je přitom podle Válka propojení těchto institucí a proměna jejich...


Zálohy na energie opět rostou. Někteří dodavatelé už nechtějí nové zákazníky
iHned.cz | 16:50:00
Drobná chyba vyjde Martina z Prahy na desítky tisíc korun ročně. Když loni na jaře podepisoval novou smlouvu na dodávky energií u Pražské energetiky, nevšiml si, že si cenu fixuje jen u elektřiny. A tento týden mu přišlo oznámení o dramatickém...


Jak stát zajistí dostatek míst ve školkách? Řešením mají být dětské skupiny či domy z kontejnerů
iHned.cz | 16:44:00
Květnový zápis do školek může být letos ještě složitější než v posledních letech. Míst v nich je dlouhodobě málo, problém teď navíc prohloubí tisíce ukrajinských dětí, které do Česka utekly před válkou. Stát proto hledá rychlá řešení. Sází hlavně na...


Odklad pro Metrostav. Zákazu veřejných zakázek se zatím vyhnul, ale za dva týdny jej čeká verdikt v kauze Rath 2
iHned.cz | 16:35:00
Jedna z největších tuzemských stavebních firem Metrostav si může oddechnout. Zatím nepřijde o možnost získávat zakázky placené z veřejných peněz. Ty přitom tvoří více než polovinu jejího obratu. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek částečně vrátil k...


Místo osvědčených expertů dražší advokáti. Vnitro mění způsob pomoci uprchlíkům, kteří žádají azyl
iHned.cz | 16:27:00
Organizace pro pomoc uprchlíkům bude muset výrazně omezit své služby a propustit zhruba polovinu z šedesáti zaměstnanců. Renomovaná organizace totiž od května přijde o svoji hlavní náplň práce – hájení lidí, kteří žádají v Česku o azyl. Místo...


На війні народився, на війні загину, мабуть,
iHned.cz | 16:15:00
Анна, Наталія та Валерій Сердюок втекли з...


Fanatická demokratka, která pomohla Česku. Odpočívej v pokoji, Madeleine
lidovky.cz | 17:42:00
Jsou lidé, kteří ji znali mnohem důvěrněji a lépe než já; a jediný důvod, který mě napadá, proč vlastně si dovoluji napsat její nekrolog, je ten, nikdy jsem nebyl předpojatý proti ní, či v její prospěch.


Vynechte ze sankcí Abramoviče, může být mediátor, žádal Zelenskyj Bidena
lidovky.cz | 17:29:48
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedávném telefonátu údajně poradil americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi, aby USA nezaváděly sankce proti rusko-izraelskému miliardáři Romanu Abramovičovi, protože by mohl fungovat jako zprostředkovatel mezi Ukrajinou a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Tvrdí to list The Wall Street Journal (WSJ).


Ruský oligarcha Děripaska v Česku nekončí, klíčovým pojítkem je stavební koncern Strabag
lidovky.cz | 17:29:00
Skrze celou myriádu firem tekly české veřejné peníze do kapes sankcionovaného ruského oligarchy Olega Děripasky. Služby či materiál si od nich v posledních letech objednávalo třeba Ředitelství silnic a dálnic, Vojenské lesy a statky, ale i některá ministerstva. Některé smlouvy byly uzavřené ještě v průběhu letošního března a určité státní společnosti se už rozhodly vazby na zmíněné firmy utnout.


VONDRA: Zosobnění amerického snu. Albrightová se jako schopná politička zasloužila o členství ČR v NATO
lidovky.cz | 17:20:00
My, Středoevropané, jsme měli ve Washingtonu dvě trumpfová esa. Poláci měli Zbiga, Češi svou Madlu. Zbigniew Brzezinski se s námi rozloučil před pěti lety. Madeleine Albrightová, jeho někdejší studentka na Kolumbijské univerzitě, nás navždy opustila tuto středu.


Fiala žádá EU o víc peněz, Česko chce použít na uprchlickou krizi unijní fondy
lidovky.cz | 17:08:00
Přesně měsíc po ruském vpádu na Ukrajinu se v Bruselu sešli lídři evropské sedmadvacítky k dvoudennímu jednání o další fázi společného postupu vůči Rusku a pomoci Ukrajině.


Legendární francouzský herec Alain Delon chce podstoupit eutanazii. Zařídit to má jeho syn
lidovky.cz | 16:46:00
Anthony Delon, syn filmové legendy Alaina Delona oznámil, že jeho otec chce ve Švýcarsku podstoupit eutanazii. Filmová legenda oslavila v listopadu 86. narozeniny. Před dvěma roky prodělal herec dvojnásobnou mrtvici.


Zápasník MMA chválí invazi a sní, že bude smět zabíjet v Česku. Vyšetřuje ho policie
lidovky.cz | 16:41:45
Kriminalisté vyšetřují známého plzeňského kulturistu, trenéra, zápasníka MMA a youtubera Filipa Grznára kvůli tomu, že na sociální síti veřejně vychvaloval ruskou agresi na Ukrajině. Mimo jiné uvedl, že se těší, až bude i u nás, protože pak může kohokoliv zabít.


Shání se pečovatel pro prezidenta Zemana, nastoupit má 1. května. Kancelář vypsala výběrové řízení
lidovky.cz | 16:38:00
Kancelář prezidenta republiky ve čtvrtek vypsala výběrové řízení na služby domácí zdravotní péče pro prezidenta Miloše Zemana. Informace vyplývá z veřejně dostupného Věstníku veřejných zakázek. Hrad se k této věci prozatím nevyjádřil.


Invazní síly odvlekly 15 tisíc lidí z obleženého Mariupolu do Ruska, uvedli radní
lidovky.cz | 15:59:00
Městská rada ukrajinského Mariupolu obvinila ruské invazní síly z toho, že násilně odvážejí obyvatele obléhaného města do Ruska. Nelegálně už bylo přesunuto na území Ruska 15 000 lidí, uvedl městský úřad. Podle agentury Interfax-Ukrajina je v Rusku už na 6 000 lidí z Mariupolu.


Hrad vypsal výběrové řízení na domácí zdravotní péči o Zemana
aktuálně.cz | 17:13:41
Hrad shání zdravotníky pro prezidenta Zemana. Budou o něj pečovat až do konce mandátu.


Dva roky byl hotový terminál prázdný. Brandenburg 2 se konečně otevírá
aktuálně.cz | 17:05:16
Terminál 2 byl dokončen už předloni v létě. Otevření se ale odložilo kvůli krizi, v níž se letecká doprava ocitla v souvislosti s pandemií koronaviru.


Biden vylidnil ulice Bruselu, v dějišti summitu vyrostly policejní zátarasy
aktuálně.cz | 16:58:31
Americký prezident Joe Biden je v Bruselu na summitu NATO a jako host vrcholné schůzky Evropské unie.


"Jak víte, že to neudělali Ukrajinci?" Ruskému diplomatovi ukázali fotku z Mariupolu
aktuálně.cz | 16:39:00
Poljanskij rovněž popřel, že by Rusko na Ukrajině útočilo na civilisty nebo páchalo válečné zločiny.


I doktor Blažej musí přesednout do hybridu. Honda představila jedenáctý Civic
aktuálně.cz | 16:33:00
Honda představila novou generaci modelu Civic pro evropský trh. Bude už pouze hybridní.


Putinova hra na zbabělce. Proč chce za plyn rubl a jak se snaží přechytračit Západ
aktuálně.cz | 15:42:02
Rusko se snaží zpevnit rubl a zabránit dramatické inflaci. Klíčové podle analytiků je, zda mu vyjde Západ vstříc.


Nelze Rusko trestat a zároveň ho financovat, říká Jan Lipavský
Denik.cz | 16:49:00
Ministr zahraničí Jan Lipavský je přesvědčen, že Evropská unie musí být vůči Rusku daleko tvrdší. Jde především o financování ropy a zemního plynu, který Putin exportuje do Evropy.


NATO pošle na východní hranici víc vojáků, než má celá česká armáda
Denik.cz | 16:42:00
Ukrajina dostane další zvýšené dodávky zbraní, včetně těch, o které Kyjev dosud marně žádal. Severoatlantická aliance zároveň posílí své východní křídlo o čtyřicet tisíc mužů. To je víc, než má celá česká armáda. Češi se ujmou velení aliančních sil na Slovensku.


Stát upraví řidičáky skupiny B. Kvůli elektrickým dodávkám
Denik.cz | 16:34:00
Šoféři osobních automobilů by mohli od příštího roku řídit těžší dodávky. Zatímco nyní smějí usednout legálně za volant vozidla s maximální hmotností 3,5 tuny, nově by to mohlo být 4,25 tuny. Důvodem je nástup elektromobilů a dalších dodávek na alternativní pohon.


Když kolem letí vrtulník, ukrajinské děti lezou pod lavici, popisuje škola
Denik.cz | 16:33:00
Příběhy bezmála padesáti ukrajinských dětí, které v Horním Slavkově na Sokolovsku navštěvují 2. základní školu jsou nejen pro tamní pedagogy něco nepředstavitelného. Ředitelka školy Magdalena Čavojská říká, že jsou těžko publikovatelné, protože jsou velmi osobní.


Hrad hledá pro Zemana poskytovatele zdravotní péče. Vypsal výběrové řízení
Denik.cz | 16:17:00
Kancelář prezidenta republiky (KPR) vypsala výběrové řízení na služby domácí zdravotní péče pro prezidenta Miloše Zemana. Poptává ji pro období od 1. května do konce Zemanova mandátu v březnu 2023, a to na zámku v Lánech a Pražském hradě. ČTK to zjistila z Věstníku veřejných zakázek. O Zemana od jeho listopadového propuštění z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) pečuje soukromá firma Senior Home Group.


Operuje se a rodí, kde je právě místo, říká zakladatelka humanitární organizace
Denik.cz | 16:16:00
Humanitární organizaci MAGNA pomáhali i ukrajinští lékaři a zdravotníci. Jak říká její zakladatelka Denisa Augustínová, letos v únoru se ze dne na den stali zároveň obětmi.


Novým šéfem Českých drah se stal Michal Krapinec, vedl ČD-Telematiku
Denik.cz | 16:01:00
Novým předsedou představenstva a generálním ředitelem Českých drah se dnes stal Michal Krapinec, dosavadní šéf dceřiné firmy drah ČD-Telematika. Do funkce ho zvolila dozorčí rada společnosti po výběrovém řízení. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Post v čele státního dopravce byl uvolněný po únorové rezignaci Ivana Bednárika.


Proč obchodníci pohonné hmoty zdražují rychle, ale zlevňují pomalu?
Euro | 07:03:01
Na světě rychlým tempem roste množství elektronického odpadu, který obsahuje velké množství drahých kovů. Britská královská mincovna přišla s řešením, jak je efektivně ze zařízení dostat. Na podzim minulého roku uzavřela spolupráci s kanadskou firmou Excir, jež získala patent na chemii se schopností extrahovat 99 procent kovů, včetně zlata, stříbra, mědi nebo palladia. Mincovna tento týden oznámila, že postaví zpracovatelský závod, který by měl začít fungovat už příští rok a podle odhadů ročně. vyprodukuje stovky kilogramů zlata\n


Recenze: Film o Hančovi a Vrbatovi zápolí s dějinami, na vrcholcích hor je strhující
bleskove.cz | 17:13:00
Silný příběh o přátelství mezi sportovci, kteří nehledí na etnický původ, má místy přinejmenším evropské parametry.


"Uprchlíci jsou pro nás velká šance," říká francouzský spisovatel Guenassia
bleskove.cz | 12:00:00
Po 13 letech se vrátil k postavám z bestselleru Klub nenapravitelných optimistů, kterého jen v Česku prodal přes 14 tisíc výtisků.


Kyjevský městský balet našel azyl v Olomouci, už zkouší na galavečer
bleskove.cz | 09:52:00
"Domov je domov. Budeme ale navždy velmi vděční všem zemím, které nám pomohly," říká tanečnice Chrystyna Dejnegová.


Žádný ruský plyn! Praha nechce být na Rusku závislá, plánuje zrušit i dotace na pořízení nových plynových kotlů
blesk | 18:34:00
Pražský magistrát připraví soubor opatření k tomu, aby Praha snížila závislost na ruském plynu. Na jednání městských zastupitelů to ve čtvrtek řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Město podle něj například přestane poskytovat dotace na pořízení plynových kotlů a bude podporovat systémy vytápění z obnovitelných zdrojů. Zároveň bude pracovat na budování vlastních zdrojů a úsporách, dodal náměstek.


Ruské ztráty se zřejmě vyšplhaly na desetitisíce. Těla vojáků se válí na ulicích
blesk | 18:21:00
Ruská federace přišla podle odhadů za poslední čtyři týdny o desítky tisíc vojáků – zabito, zraněno nebo uvězněno bylo 30 až 40 tisíc okupantů, tvrdí západní úřady. Jejich počet se velmi rychle blíží 30procentní hranici, Ukrajina a NATO na základě ověřených zdrojů odhadují 7 tisíc až 15 tisíc zabitých Rusů. V ukrajinském Mykolajivu se mezitím na ulicích hromadí těla nepřátelských obětí. Guvernér Vitalij Kim žádá civilisty, aby pomohli mrtvoly postupně odklízet poté, co je za sebou nechaly ruské jednotky.


Rusové řádili v Černobylu: Zničili specializovanou laboratoř s radioaktivními vzorky!
blesk | 18:21:00
Před několika týdny se ruští vojáci zmocnili jaderné elektrárny Černobyl, která je mimo provoz od roku 1986, kdy v ní došlo k jaderné havárii. Ruské síly navíc prý vtrhly do specializované laboratoře s radioaktivními vzorky a následně ji vydrancovaly a zničily.


Alkoholičkou kvůli zneužívání: Výtvarník vyfasoval za znásilnění nevlastní dcery sedm let
blesk | 18:06:00
Nevlastní dceru podle obžaloby roky zneužíval nevidomý výtvarník Rudolf N. (72). Krajský soud v Plzni jej za to poslal na sedm let do vězení. Muž, který jakoukoli vinu odmítá, se proti verdiktu na místě odvolal.


Eliška Hanušová se vrací do Ulice: Její postava Bára má ale jedno velké překvapení!
blesk | 17:58:00
Příznivci seriálu Ulice čeká příjemné překapení. Na televizních obrazovkách se opět začne objevovat herečka Eliška Bašusová (26), která se po několika měsících vrací z mateřské dovolené. Návrat její postavy Báry bude nečekaný a prozatím zůstává obestřený tajemstvím. Bářiny rodiče totiž neměli do včerejška o jejím návratu ani tušení...


Zelenskyj prosil Bidena, ať ze sankcí vynechá Abramoviče? Oligarcha měl hrát klíčovou roli
blesk | 17:23:00
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedávném telefonátu údajně poradil americkému prezidentovi Joeu Bidenovi, aby USA nezaváděly sankce proti rusko-izraelskému miliardáři Romanu Abramovičovi. Podle listu The Wall Street Journal (WSJ) to uvedli nejmenovaní lidé obeznámení se situací. Majitel anglického fotbalového klubu Chelsea, který je na sankčním seznamu Británie i Evropské unie, by totiž podle nich mohl být prostředníkem mezi Ukrajinou a ruským prezidentem Vladimirem Putinem a přispět k vyjednání míru.


Nemusí být nahá, aby byla sexy! Pamela Andersonová (54) zazářila celá v bílém!
blesk | 16:55:00
Herečka Pamela Andersonová (54) je sice skutečným živoucím sexsymbolem (byť převážně let devadesátých), sama si však zřejmě moc dobře uvědomuje, že již dávno není ve věku, aby na sebe neustále strhávala pozornost nahotou. Za sexy kočku může být klidně i bez toho, aniž by ukázala své obří poprsí!


Nevlastní dcera Lavrova na sankční listině: Polina (26) v Londýně vlastnila byt za víc než 130 mega!
blesk | 16:54:00
Užívala si nebývalého luxusu a nyní se ocitla na sankční listině! Nevlastní dcera pravé ruky Vladimira Putina, ministra zahraničí Sergeje Lavrova, vystudovala prestižní univerzitu, dostala práci v ruském Gazpromu a v jednadvaceti letech si koupila byt za 4,4 miliony liber (více než 130 milionů Kč) v prominentní oblasti Londýna! Sladký život Poliny Kovalenovové (26) už ale skončil.


Nechutný útok Rusů v Charkově: Vypálili střelu do fronty na pomoc, nejméně 6 mrtvých
blesk | 16:39:00
Nejméně šest mrtvých a 15 zraněných si v Charkově vyžádal zásah ruské střely do fronty lidí čekajících na výdej humanitární pomoci. Uvedl to dnes na sociální síti oblastní gubernátor Oleh Syněhubov, který dříve informoval o ostřelování Charkova řízenými střelami Kalibr, vypálenými z lodí v Černém moři. Zprávu nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů. Objevují se i informace, že lidé čekali na jídlo.


Záhadná smrt českého spisovatele v koncentráku: Čapkovo tělo dodnes nenašli!
blesk | 16:30:00
S jeho veselými příběhy o pejskovi a kočičce vyrůstalo mnoho dětí, málokdo ale ví, jak pochmurný osud autora pohádky stihnul. Spisovatel Josef Čapek (†58) nešetřil kritikou na adresu nacistů a ti se mu za to také krutě pomstili. Jeho smrt je ale dodnes opředena záhadou, tělo se totiž nikdy nenašlo.


Dělníka v 50 metrech nad zemí přepadla nevolnost: Z komínu ho musel snést vrtulník
blesk | 16:15:00
Kuriózní záchrannou akci mají za sebou letečtí záchranáři a hasiči v Dobřanech na Plzeňsku. Museli dostat do bezpečí dělníka, kterému se ve čtvrtek udělalo na komínové plošině ve výšce asi 50 metrů zle, a nebyl schopný se sám dostat dolů.


Muž (57) se v Radotíně zřítil z okna, je ve vážném stavu! Jeho známého policisté omezili na osobní svobodě
blesk | 16:04:00
Obrovské neštěstí se odehrálo ve čtvrtek odpoledne v pražském Radotíně! Přilbižně padesátiletý muž se zřítil z okna bytu ve druhém patře, utrpěl vážná zranění a musel být vrtulníkem převezen do nemocnice. Okolnosti jeho pádu šetří policisté, v souvislosti s případem jednoho muže omezili na osobní svobodě.


Hledají se noví pečovatelé, kteří dohlédnou na Zemana: Hradní kancelář vypsala zakázku
blesk | 15:58:00
Kancelář prezidenta republiky (KPR) vypsala výběrové řízení na služby domácí zdravotní péče pro prezidenta Miloše Zemana. Poptává ji pro období od 1. května do konce Zemanova mandátu v březnu 2023, a to na zámku v Lánech a Pražském hradě. ČTK to zjistila z Věstníku veřejných zakázek. O Zemana od jeho listopadového propuštění z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) pečuje soukromá firma Senior Home Group.


Recenze: Film o Hančovi a Vrbatovi zápolí s dějinami, na vrcholcích hor je strhující
pikant | 17:13:00
Silný příběh o přátelství mezi sportovci, kteří nehledí na etnický původ, má místy přinejmenším evropské parametry.


Elektromobily v zimě: Velký test ukázal pokles dojezdu až o polovinu. A vyvrátil jeden mýtus
Auto.cz | 18:56:00
Německá organizace ADAC porovnala dojezd několika elektromobilů v jarních a zimních teplotách. Kdo v tomto srovnání obstál nejlépe?


Dopravní panoptikum: Názorná ukázka, že jízda bokem není pro každého
Auto.cz | 17:50:00
Pro povedený drift nestačí jen hravá zadokolka, potřeba je i trocha zkušeností. Škoda, že těmto řidičům to nikdo neřekl.


Stát promine všem dopravcům zálohy silniční daně za celý letošní rok
Auto.cz | 16:53:00
Stát všem dopravcům hromadně promine zálohy silniční daně na celý letošní rok. Nejde však o prominutí samotné daně. Dnes to oznámila Finanční správa.


Česko opět zasáhlo sucho – už skoro měsíc významněji nepršelo.
Kurzy.cz | 17:31:00
Česko opět zasáhlo sucho – už skoro měsíc významněji nepršelo. Vláha chybí hlavně v půdě, klesají průtoky v řekách a přibývá požárů. Poslední 2 roky byly přitom srážkově normální až lehce nadprůměrné a situace se zlepšovala


Vracející se mememánie a pár slov k fundamentu
Kurzy.cz | 17:30:00
Takzvané meme akcie jsou zpět. Podle CNBC má k zájmu o ně přispívat i to, že šéf společnosti Gamestop kupuje akcie vlastní firmy a chce prý přetvořit její podnikatelský model tak, aby byl více online.


NATGAS rastie napriek pozitívnej správe EIA
Kurzy.cz | 16:52:17
O 15:30 hod. bola zverejnená správa EIA o amerických zásobách zemného plynu. Zemný plyn skladovaný v zásobníkoch sa v týždni končiacom sa 18. marca znížil o 51 miliárd kubických stôp (Bcf), čo je menej ako trhové očakávania, ktoré počítali s poklesom o...


Účast členů bankovní rady ČNB na měnověpolitickém zasedání 31. března 2022
Kurzy.cz | 16:51:55
Měnověpolitického zasedání bankovní rady České národní banky ve čtvrtek 31. března 2022 se zúčastní všech sedm jejích členů. Markéta Fišerová ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB


Dolar zaznamenal v reakci na zveřejnění dat PMI jen malou reakci
Kurzy.cz | 16:50:55
IHS Markit Manufacturing PMI v USA rostl v březnu na 58,50 z 57,3 v únoru a nad tržní prognózy 55,8.

PMI služeb v únoru vyskočilo na 58,90 z 56,50 v předchozím měsíci a překonalo očekávání analytiků na 56,0.

EURUSD zaznamenal relativně malou reakci n...


Souhrn 24.3. - Evropa vyčkávala na summity NATO, EU a G-7 a lehce oslabila, US trhy rostou, BCPP v plusu, koruna slabší, ropa zmírnila tlak na růst, zlato naopak akcelerovalo
Kurzy.cz | 16:50:29
Pražská burza dnes při mírně nadprůměrné likviditě rostla a šla tak proti obecnému evropskému vývoji. Evropské akciové trhy dnes spíše lehce oslabují. Investoři s určitým napětím a nejistotou vyhlížejí výstupy z dnešních jednání NATO, EU a skupiny G-7.


Z indexu PX se stal vlastně finanční index, resp. z třetiny rakouský / BIG EXPERT: týden od 21. 3. 2022
Kurzy.cz | 16:37:06
V návaznosti na pravidelnou čtvrtletní aktualizaci vstoupila od pondělí v platnost nová báze indexu PX, potažmo sesterských indexů PX-TR a PX-TRnet zohledňujících navíc také výplatu dividend.


Novým předsedou představenstva a generálním ředitelem Českých drah je Michal Krapinec
Kurzy.cz | 16:31:47
„Tato volba dává Českým dráhám jistotu dobrého vedení s patřičným nadhledem. Michal Krapinec je zkušený manažer s dobrou kvalifikací pro to, aby pomohl Českým dráhám překonat období po covidu i teď v době invaze na Ukrajině. České dráhy se pod jeho ved...


Analýza zlata na 24. března 2022 – převaha kupujících
Kurzy.cz | 16:22:12
Technická analýza: Jak jsem očekával, zlato se obchoduje vzestupně. Cena dosáhla prvního cíle růstu na ceně 1 950 USD. Každopádně stále vidím potenciál další rally. Obchodní doporučení: Vzhledem k průrazu klesajícího kanálu a silnému vzestupnému momentu&h


Rally USD/JPY v následujících týdnech zesílí
Kurzy.cz | 16:02:40
Japonský jen aktivně klesá již třetí týden v řadě. Kupující USD/JPY postupují nahoru jednu formaci za druhou. USD/JPY se dostal nad 120,70 a ve středu se zkonsolidoval nad 121,00 a dnes se také obchoduje výše. Od března získal více než 5 %.


Konflikt na Ukrajině dělá vrásky zejména spotřebitelům (Komentář)
Kurzy.cz | 15:09:16
Dnešek
přinesl sérii sentiment indikátorů za březen. Tedy za měsíc, který již byl poznamenán
válečným konfliktem na Ukrajině. Zveřejněné PMI z průmyslu i sektoru
služeb ve velkých evropských ekonomikách (Německo, Francie) i za eurozónu jako
celek samoz...


Už i Rusové přiznávají: Na Ukrajině jsme zabředli. V Kremlu hledají krtka
idnes.cz | 19:30:00
Od začátku ruské invaze na Ukrajinu uběhl měsíc a v Moskvě roste nespokojenost. Že jsou výsledky na bojišti žalostné, potichu začínají přiznávat i někteří prokremelští vojenští experti a v ruských bezpečnostních složkách začíná hledání viníků zpackané invaze.


Dron, který spadl v Chorvatsku, nesl pumu s rozbuškou, tvrdí vyšetřovatelé
idnes.cz | 19:18:00
Vojenský bezpilotní letoun, který se před dvěma týdny zřítil v Chorvatsku, nesl leteckou pumu s rozbuškou, uvedlo státní zastupitelství v Záhřebu. Není ale jasné, zda puma obsahovala výbušninu. Závěry zatím nejsou konečné.


Jako Polčák bych nepostupoval. Provize 2,5 procenta ale vysoká není, říká emeritní ústavní soudce Balík
Hospodářské noviny | 19:45:00
Postup, který zvolil advokát a europoslanec za STAN Stanislav Polčák, když od postižených obcí chtěl zaplatit za své služby při získávání odškodného za výbuchy ve Vrběticích (přičemž jeho strana toto odškodné současně ve sněmovně prosazovala), nebyl...


Ministr Válek připustil brzký konec povinných respirátorů ve veřejné dopravě
idnes.cz | 18:52:00
Lidé by již v průběhu dubna mohli ve veřejné dopravě legálně sundat respirátory. „Pokud by bylo teplo a submutace, které se objevují, by neovlivnily situaci, tak od dubna bych si troufl první či druhý týden zlikvidovat roušky ve veřejné dopravě,“ řekl iDNES.cz ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.


Rusové vydrancovali černobylskou laboratoř. Nebezpečí nehrozí, říká Drábová
idnes.cz | 18:15:00
Úmysl uškodit Evropě, nebo jen ryzí barbarství. Ruská invazní vojska, jež drží v rukách Černobylskou jadernou elektrárnu, vydrancovala a zničila laboratoř, která se používá k monitorování úrovně radiace ve vyřazené elektrárně a oblasti kolem ní. Oznámila to Státní agentura Ukrajiny pro správu uzavřených zón. Podle jaderné fyzičky Dany Drábové ale Evropě nebezpečí nehrozí.


Bude Mrazík na blacklistu? Poslankyně se ptala i na škrtnutí Čajkovského opery
idnes.cz | 18:08:00
Politiky zaměstnal spor o rozhodnutí Národního divadla neuvést operu Petra Iljiče Čajkovského Střevíčky. „Budeme odevzdávat knihy ruských klasiků Dostojevského, Puškina nebo Gogola? Budeme ničit obrazy ruských realistů?“ ptala se ministra kultury Martina Baxy z ODS poslankyně ANO Ivana Mádlová. Zajímalo ji také, zda se na blacklist dostane i ruská pohádka Mrazík.


Cesta z Ukrajiny přes Prahu do Zruče. V Česku jsou všichni přátelští a vše funguje hladce
Hospodářské noviny | 19:03:00
Anna, Natalia a Valerij Serdiuokovi uprchli z ukrajinského Charkova do Zruče nad Sázavou. O svém novém životě v Česku a vzpomínkách na domov budou pro HN psát deník.


Pan Mariupol na válečné stezce. Oligarcha šel dřív proti Kyjevu, teď pomáhá ukrajinské armádě
Hospodářské noviny | 18:24:00
Krvavé ničení ukrajinského přístavního města Mariupol, kde desítky tisíc lidí stále přežívají bez vody a elektřiny, sleduje s úzkostí a obavami celý svět. Ukrajinský oligarcha Rinat Achmetov má k tomu ale o jeden velký důvod navíc. Tomuto...


Proč Putin rozehrál hru o plyn a rubl? Při dohodě by ruská měna byla silnější než před válkou
Hospodářské noviny | 18:02:00
Klid na trhu s plynem vydržel jen několik dní. Středeční požadavek ruského prezidenta Vladimira Putina platit za plyn rublem ale s cenou komodity opět zamával. Na nizozemské burze zdražil plyn o pětinu zhruba na 120 eur za megawatthodinu. Experti i...


Jak zaměstnat Ukrajince a jaké jsou pro ně podmínky na trhu práce? V debatě HN odpovídali experti
Hospodářské noviny | 17:59:00
Co potřebuje ukrajinský uprchlík, aby se mohl v Česku ucházet o práci? A co musí udělat firma, aby ho mohla zaměstnat? Jak může Ukrajinec v Česku získat živnostenský list a jak je možné zaměstnat nezletilého? Jak změní nynější uprchlická vlna český...


V Mariupolu dávají těla mrtvých na balkony bytů. A v ruské televizi tvrdí, že za to mohou ukrajinští nacionalisté
Hospodářské noviny | 17:55:00
KYJEV, DVACÁTÝ SEDMÝ DEN VÁLKY, úterý 22. března Začnu výrokem, který je možná pochybný, ale mně připadá výstižný: „Jestli je válka k něčemu dobrá, tak k odhalení absurdity jako naší pravé podstaty.“ Stejně jako naší osobní i kolektivní...


Uprchlíci z Ukrajiny jsou pro ekonomiku příležitost, populace stárne a nové lidi potřebujeme, říká ekonom Münich
Hospodářské noviny | 17:30:00
Válečné uprchlíky z Ukrajiny je potřeba rozmístit po celé České republice, aby se nekoncentrovali jen v Praze a velkých městech. Bude tak možné zapojit nevyužité kapacity škol a ubytování, které v regionech jsou. Prosazuje to Daniel Münich, jeden ze...


Francouzská automobilka Renault otočila. Pozastavila činnost v Rusku
Hospodářské noviny | 17:30:00
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v online proslovu k francouzským poslancům ostře zkritizoval tamní firmy a vyzval je, aby odešly z ruského trhu. „Musí přestat financovat ruskou válečnou mašinerii, vraždění dětí a žen, znásilňování....


Moody's snížila rating Křetínského firmám. Důvodem je rizikový ruský plyn
Hospodářské noviny | 17:21:00
Energetická skupina EPH miliardáře Daniela Křetínského doplácí na ruskou invazi na Ukrajinu. Podle agentury Moody’s zvyšují sankce proti ruským bankám a firmám riziko pro její dosud velmi dobře vydělávající byznys založený na přepravě ruského...


Válkův tým pracuje na reformě hygien. Chybí peníze na schopné lidi, říkají odboráři
Hospodářské noviny | 17:12:00
Chci z hygien a zdravotních ústavů udělat český Institut Roberta Kocha, řekl v únoru ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Jediným způsobem, jak dosáhnout německého vzoru, je přitom podle Válka propojení těchto institucí a proměna jejich...


Zálohy na energie opět rostou. Někteří dodavatelé už nechtějí nové zákazníky
Hospodářské noviny | 16:50:00
Drobná chyba vyjde Martina z Prahy na desítky tisíc korun ročně. Když loni na jaře podepisoval novou smlouvu na dodávky energií u Pražské energetiky, nevšiml si, že si cenu fixuje jen u elektřiny. A tento týden mu přišlo oznámení o dramatickém...


První rok PPF bez Kellnera: Bartoníčkův tým dotáhl spojení s Monetou, v Číně a Rusku se problémy zvětšují
iHned.cz | 19:50:00
Když přesně před rokem ztratila finanční skupina PPF svého zakladatele a stratéga Petra Kellnera, dávalo si nové vedení velmi záležet na tom, aby po tragickém úmrtí nepřišlo klopýtnutí. A aby firma změnu zvládla a neztratila nic na své schopnosti...


Stát chce dát obcím a krajům až 10 miliard na rekonstrukce bydlení pro uprchlíky
iHned.cz | 19:49:00
Ministerstvo pro místní rozvoj chystá dotační program pro obce a kraje na rekonstrukce obecních bytů nebo nákup mobilních obytných jednotek. Chce tím řešit nedostatek ubytovacích kapacit pro uprchlíky z Ukrajiny. Podle náměstka úřadu Zdeňka Semoráda...


Jako Polčák bych nepostupoval. Provize 2,5 procenta ale vysoká není, říká emeritní ústavní soudce Balík
iHned.cz | 19:45:00
Postup, který zvolil advokát a europoslanec za STAN Stanislav Polčák, když od postižených obcí chtěl zaplatit za své služby při získávání odškodného za výbuchy ve Vrběticích (přičemž jeho strana toto odškodné současně ve sněmovně prosazovala), nebyl...


NATO pošle nově tisícovky vojáků do východní Evropy. Nejbohatší země světa vyzvaly ropné velmoci ke zvýšení těžby
iHned.cz | 19:39:00
Země Severoatlantické aliance v reakci na ruskou válku proti Ukrajině výrazně navýší svoji vojenskou přítomnost na východním křídle NATO. Území států v někdejší sovětské zóně vlivu budou nad rámec už existujících jednotek hlídat tisíce dalších...


Obce mají ve Sberbank miliony, k nimž nemohou. Stát jim vyplatí dříve každoroční odměny a nabídne půjčky
iHned.cz | 19:10:00
Kolem 180 obcí a pět krajů má stále nedobytné peníze v bance Sberbank, která v Česku skončila kvůli sankcím spjatým s válkou na Ukrajině. Ministerstvo financí proto nyní oznámilo, že dotčeným radnicím pomůže. Mimo jiné půjčkou, která zajistí, aby...


V šestnácti legendárním hackerem. Za útoky na Nvidii, Samsung a Microsoft stojí mladý Angličan
iHned.cz | 19:06:00
Kdo stojí za hackerským uskupením s názvem Lapsus$? A jak se mu podařilo prolomit bezpečnost největších světových technologických firem? Během několika týdnů skupina ukradla a zveřejnila interní data nejen Samsungu, Ubisoftu, Microsoftu a Nvidie,...


Cesta z Ukrajiny přes Prahu do Zruče. V Česku jsou všichni přátelští a vše funguje hladce
iHned.cz | 19:03:00
Anna, Natalia a Valerij Serdiuokovi uprchli z ukrajinského Charkova do Zruče nad Sázavou. O svém novém životě v Česku a vzpomínkách na domov budou pro HN psát deník.


Pan Mariupol na válečné stezce. Oligarcha šel dřív proti Kyjevu, teď pomáhá ukrajinské armádě
iHned.cz | 18:24:00
Krvavé ničení ukrajinského přístavního města Mariupol, kde desítky tisíc lidí stále přežívají bez vody a elektřiny, sleduje s úzkostí a obavami celý svět. Ukrajinský oligarcha Rinat Achmetov má k tomu ale o jeden velký důvod navíc. Tomuto...


Proč Putin rozehrál hru o plyn a rubl? Při dohodě by ruská měna byla silnější než před válkou
iHned.cz | 18:02:00
Klid na trhu s plynem vydržel jen několik dní. Středeční požadavek ruského prezidenta Vladimira Putina platit za plyn rublem ale s cenou komodity opět zamával. Na nizozemské burze zdražil plyn o pětinu zhruba na 120 eur za megawatthodinu. Experti i...


Jak zaměstnat Ukrajince a jaké jsou pro ně podmínky na trhu práce? V debatě HN odpovídali experti
iHned.cz | 17:59:00
Co potřebuje ukrajinský uprchlík, aby se mohl v Česku ucházet o práci? A co musí udělat firma, aby ho mohla zaměstnat? Jak může Ukrajinec v Česku získat živnostenský list a jak je možné zaměstnat nezletilého? Jak změní nynější uprchlická vlna český...


Bude Mrazík na blacklistu? Poslankyně ANO se ptala i na škrtnutí Čajkovského opery
lidovky.cz | 19:05:00
Politiky zaměstnal spor o rozhodnutí Národního divadla neuvést operu Petra Iljiče Čajkovského Střevíčky. „Budeme odevzdávat knihy ruských klasiků Dostojevského, Puškina nebo Gogola? Budeme ničit obrazy ruských realistů?“ ptala se ministra kultury Martina Baxy z ODS poslankyně ANO Ivana Mádlová. Zajímalo ji také, zda se na blacklist dostane i ruská pohádka Mrazík.


Reklamace je možná i bez účtenky. Na záruční dobu a jiné lhůty je ale nutné dát si pozor
Eurozpravy-domácí | 17:30:00
Po nákupu se na zboží může vyskytnout vada, nebo se kupující rozhodne produkt vrátit z vlastní vůle. Již dávno přitom neplatí, že k reklamaci potřebuje účtenku, prodejní řetězce by si měly poradit i bez ní. Mnohem důležitější je ale sledovat několik různých lhůt, aby bylo reklamaci možné uznat. Pravidla se navíc liší při nákupu přes internet a v kamenné prodejně.


Ukrajinu ovládají fašisté, přitakala Kremlu část poradců německé strany Levice
lidovky.cz | 18:07:03
Někteří členové rady starších, která je poradním grémiem německé postkomunistické Levice, se postarali o rozruch kvůli postoji k ruské invazi na Ukrajinu. Podle jednoho z návrhů závěrů jednání se přiklonili k ruskému názoru, podle něhož Ukrajinu ovládají fašisté. Proti takovému hodnocení se ohradili další představitelé strany.


"Nešlo už přihlížet tomu, co se v obci děje." Nadace vychovává z občanů politiky
aktuálně.cz | 19:33:11
Absolventi programu "Nebojme se komunální politiky" jsou často v čele kandidátek letošních komunálních voleb. Získali jistotu i pomoc expertů.


Dron, který spadl v Chorvatsku, nesl leteckou pumu, ukázalo vyšetřování
aktuálně.cz | 19:13:00
Bezpilotní letoun, který se na počátku března zřítil v Chorvatsku, nesl leteckou pumu.


Na začátku byli jen tři, nyní uprchlíkům pomáhá na nádraží i 170 dobrovolníků za den
aktuálně.cz | 18:36:04
Na pražském hlavním nádraží každý den pomáhají uprchlíkům desítky dobrovolníků. Ukrajinci mohou nouzově nocovat i v přistavených vlacích.


V OSN přijali rezoluci, která viní Rusko z humanitární krize na Ukrajině
Eurozpravy-zahraniční | 19:07:00
Valné shromáždění OSN dnes převážnou většinou přijalo rezoluci, jež viní Rusko z humanitární krize na Ukrajině, vyzývá k okamžitému příměří a k ochraně milionů civilistů a jejich domovů, škol a nemocnic, které jsou pro jejich přežití nezbytné.


Ukrajina odpověděla Bělorusku na vyhoštění diplomatů
Eurozpravy-zahraniční | 19:00:00
Ukrajina zrcadlově odpověděla Bělorusku na vyhoštění ukrajinských diplomatů, uvedl dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na prohlášení mluvčího ukrajinské diplomacie. Na běloruském velvyslanectví v Kyjevě tak zůstane jen pět lidí.


Rusko dostalo od G7 varování, aby nepoužívalo biologické, chemické a jaderné zbraně
Eurozpravy-zahraniční | 18:48:00
Lídři skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 dnes v Bruselu varovali Rusko před použitím biologických, chemických nebo jaderných zbraní na Ukrajině. Dodali, že v případě potřeby na Kreml uvalí další sankce. Ve společném prohlášení po schůzce konané na okraj dnešního mimořádného summitu NATO také uvedli, že všechny země skupiny jsou připravené přivítat ukrajinské uprchlíky.


Zápasník MMA Filip Grznár chce válku v Česku. Vyšetřuje ho policie
Denik.cz | 17:10:00
Profesionální český kulturista, zápasník MMA, trenér fitness a také youtuber Filip Grznár je v hledáčku kriminalistů. Ve videu na Facebooku totiž veřejně vychvaloval válku a uvedl, že se těší až vypukne v Česku. O případu jako první informovalo Právo.


Šestnáctiletá česká tenistka Fruhvirtová porazila v Miami o 200 míst lepší hráčku
Eurozpravy-sport | 17:02:00
Jméno Fruhvirtová se zase po čase připomnělo na okruhu WTA, tentokráte na turnaji v Miami. Tam totiž v rámci 1. kola dokázala hráčka nacházející se až 279. místě světového žebříčku, teprve šestnáctiletá Linda Fruhvirtová porazit o 200 míst lepší soupeřku Danku Koviničovou z Černé Hory a to výsledkem 6:0 a 6:4. Postarala se tak nejen o svůj nejlepší výkon v dosavadní kariéře, ale i o největší senzaci na úvod turnaje v Miami.


Francie preventivně kapitulovala. Macron předá v pondělí Putinovi Paříž
Reflex | 18:30:00
Byla to jen otázka času, kdy na základě války, kterou Francie nevede, tento hrdý národ kapituluje. Prezident Emmanuel Macron podepsal kapitulaci ve čtvrtek dopoledne. V pondělí potom oficiálně předá Putinovi Paříž.


Nejznámější nevěstinec USA: Televizní sláva, lechtivý protest proti vládě i skandální dražba panenství
Reflex | 18:10:00
Tak tenhle bordel má doslova všechno! Je tak starý a význačný, že se pyšní pamětní deskou. Prošla jím řada celebrit, objevil se i v oblíbené televizní show, pod jeho jménem vydražila jedna mladá dáma své panenství a teď jeho zaměstnankyně žaluje guvernéra Nevady, který nevěstince kvůli covidu zavřel. Navrhla mu dokonce, ať je nechá pracovat z domova.


Miroslav Kalousek v Reflexích: Madeleine Albrightová měla zásadní vliv na naši zemi
Reflex | 18:00:00
„Včera nás zasáhla velmi smutná zpráva, zemřela Madeleine Albrightová, jedna z nejvýraznějších osobností světové politiky konce minulého století, americká ministryně zahraničí, která mluvila plynně česky a na svou zemi nikdy nezapomněla,“ uvedl aktuální díl Reflexí Miroslav Kalousek. Podle obou diskutujících měla osobnost Madeleine Albrightové zásadní vliv na vstup České republiky do Severoatlantické aliance. „Bez ní by to bylo o hodně těžší,“ dodává Kalousek.


Vietnamský Generál Giap: Hrdina, který zničil Francouze, odrazil Američany i Číňany
Reflex | 17:10:00
Vietnam to během svých moderních dějin neměl vůbec lehké - okupovalo ho hned několik mocností, neustále se zde válčilo, umírali nevinní a dodnes zde vládne - umírněný - komunismus. Na změnách politického podnebí v zemi měl velký podíl generál Vo Nguyen Giap, který hned dvakrát osvobodil Vietnam od dvou mocností.


Muž, který vykašlal kulku
Tiscali-zprávy | 19:35:53
Dnes je to na den přesně 101 let, kdy válečný veterán vykašlal při jídle kulku, která jej 58 let předtím zasáhla do oka. Pro noviny to byla senzace.


Šéfové států EU zahájili summit o Rusku a Ukrajině, Biden dorazí později
Tiscali-zprávy | 18:45:02
Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie zahájili v Bruselu summit věnovaný dalšímu společnému postupu vůči Rusku a pomoci Ukrajině, která už měsíc čelí ruské vojenské agresi.


Největší potenciál je v ukrajinských dětech, míní manažer a uprchlík z Iráku Shamma
E15-ekonomika | 19:30:00
Marvan Shamma se narodil ve válečném Bagdádu a když mu bylo dvanáct, uprchla jeho rodina před válkou do Česka. Dnes se věnuje jako kouč otázkám diverzity, rozvoji talentu a inovacím v pracovním týmu, založil technologický startup a nově otevřel základní školu v pražských Holešovicích. Velký potenciál vidí hlavně v generaci ukrajinských dětí, které dnes přicházejí spolu s matkami. Mají to ale podle něj mnohem těžší než kdysi on. „Dnešním uprchlíkům nezávidím. Sociální sítě je táhnou zpátky domů a neumožňují se odstřihnout od minulosti a plně se adaptovat na novou kulturu,“ říká v rozhovoru pro server E15.


Třesk Marka Schwarzmanna: Vědci z NASA zkomponovali koncert pro pět tisíc exoplanet
E15-ekonomika | 18:30:00
Začátek týdne přinesl mimořádnou příležitost bouchnout nějaké to šampaňské a trochu si zajuchat. Minimálně tak učinili astronomové v NASA, kteří spravují světový archiv exoplanet. Necelé tři dekády od odhalení zcela první planety existující mimo Sluneční soustavu totiž do svých tabulek oficiálně zapsali planetu s pořadovým číslem pět tisíc. A na oslavu uspořádali také zvláštní koncert!


Topící elektrobusy DPP spotřebují více elektřiny než vůz metra a blíží se spotřebě tramvaje
E15-ekonomika | 18:00:00
Elektrobusů bude ve flotilách českých dopravců přibývat. Čtrnáct bateriových modelů Škoda 36 BB, které výrobce Škoda Electric prodává pod názvem E’City, si pořídil i pražský dopravní podnik. Stály ho 207 milionů korun. První stroj vyjel na silnice v polovině ledna a další jej následovaly. Dva měsíce provozu mimo jiné ukázaly, že v případě zapnuté klimatizace či topení se zásadně zvyšuje spotřeba elektřiny, takže se elektrobus blíží průměrné spotřebě tramvaje a převyšuje průměrnou spotřebu jednoho vozu metra.


Obcím s bankovními účty u Sberbank bude ministerstvo financí pomáhat individuálně
E15-ekonomika | 17:12:00
Ministerstvo financí bude s obcemi, které měly peníze u Sberbank a nemohou se k nim nyní dostat, jednat individuálně. Zároveň ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) nabídl poškozeným obcím, že by jim stát v květnu mohl vyplatit příspěvek na výkon státní správy za celý rok dopředu. Do řešení pomoci bude zřejmě také zapojena Národní rozvojová banka. Po setkání s předsedou Svazu měst a obcí ČR Františkem Luklem o tom dnes novináře informoval Stanjura.


Největší potenciál je v ukrajinských dětech, míní manažer a uprchlík z Iráku Shamma
E15-politika | 19:30:00
Marvan Shamma se narodil ve válečném Bagdádu a když mu bylo dvanáct, uprchla jeho rodina před válkou do Česka. Dnes se věnuje jako kouč otázkám diverzity, rozvoji talentu a inovacím v pracovním týmu, založil technologický startup a nově otevřel základní školu v pražských Holešovicích. Velký potenciál vidí hlavně v generaci ukrajinských dětí, které dnes přicházejí spolu s matkami. Mají to ale podle něj mnohem těžší než kdysi on. „Dnešním uprchlíkům nezávidím. Sociální sítě je táhnou zpátky domů a neumožňují se odstřihnout od minulosti a plně se adaptovat na novou kulturu,“ říká v rozhovoru pro server E15.


Třesk Marka Schwarzmanna: Vědci z NASA zkomponovali koncert pro pět tisíc exoplanet
E15-politika | 18:30:00
Začátek týdne přinesl mimořádnou příležitost bouchnout nějaké to šampaňské a trochu si zajuchat. Minimálně tak učinili astronomové v NASA, kteří spravují světový archiv exoplanet. Necelé tři dekády od odhalení zcela první planety existující mimo Sluneční soustavu totiž do svých tabulek oficiálně zapsali planetu s pořadovým číslem pět tisíc. A na oslavu uspořádali také zvláštní koncert!


Topící elektrobusy DPP spotřebují více elektřiny než vůz metra a blíží se spotřebě tramvaje
E15-politika | 18:00:00
Elektrobusů bude ve flotilách českých dopravců přibývat. Čtrnáct bateriových modelů Škoda 36 BB, které výrobce Škoda Electric prodává pod názvem E’City, si pořídil i pražský dopravní podnik. Stály ho 207 milionů korun. První stroj vyjel na silnice v polovině ledna a další jej následovaly. Dva měsíce provozu mimo jiné ukázaly, že v případě zapnuté klimatizace či topení se zásadně zvyšuje spotřeba elektřiny, takže se elektrobus blíží průměrné spotřebě tramvaje a převyšuje průměrnou spotřebu jednoho vozu metra.


Obcím s bankovními účty u Sberbank bude ministerstvo financí pomáhat individuálně
E15-politika | 17:12:00
Ministerstvo financí bude s obcemi, které měly peníze u Sberbank a nemohou se k nim nyní dostat, jednat individuálně. Zároveň ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) nabídl poškozeným obcím, že by jim stát v květnu mohl vyplatit příspěvek na výkon státní správy za celý rok dopředu. Do řešení pomoci bude zřejmě také zapojena Národní rozvojová banka. Po setkání s předsedou Svazu měst a obcí ČR Františkem Luklem o tom dnes novináře informoval Stanjura.


Photopea: Český webový Photoshop nově podporuje formáty InDesign a Krita
lupa.cz | 19:50:42
Český webový Photoshop s názvem Photopea přichází ve verzi 5.3. Největší novinkou je podpora formátů Adobe InDesign (.indd a .indt) a Krita (.kra a .krz).


Ukrajinci zachránili Židovku před holokaustem, její potomci teď vše oplácí
idnes.cz | 20:13:00
Příběh sestřenic, kterým se podařilo zachránit před boji na Ukrajině a najít útočiště v Tel Avivu, uchvátil srdce Izraelců. Dvojici totiž otevřela náruč rodina, která jí tím oplatila několik desetiletí starou laskavost. Přijala je žena, jejíž babičku za druhé světové války zachránila na Ukrajině před holokaustem babička jedné z uprchlic.


Vyrábějte na maximum, říká vláda zbrojařům. Dopravit zbraně na Ukrajinu trvá dny, klíčové je polské město
iHned.cz | 20:23:00
Pokud Severoatlantická aliance poskytne Ukrajině všechny potřebné zbraně, uchrání její obyvatele před smrtí během ruské okupace. Ve čtvrtečním videoprojevu přehraném na summitu NATO to lídrům aliančních zemí vzkázal ukrajinský prezident Volodymyr...


Rusové ve strachu ze sankcí vykupují léky. Na dračku jdou antidepresiva i antikoncepce
blesk | 21:38:00
Rusové od počátku invaze na Ukrajinu ve velkém skupují zásoby léčiv včetně antidepresiv, prášků na spaní a antikoncepce. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat analytické společnosti DSM Group poskytnutých listu Vedomosti. Lidé si podle nich nakoupili za dva týdny tolik léků, kolik jindy koupí za měsíc. Informovala o tom agentura Reuters.


Mariupolský řezník nařídil útoky na civilisty? Generál Mizincev toho má prý na svědomí víc!
blesk | 21:28:00
Ukrajinské město Mariupol je už několik týdnů pod útokem ruských okupantů. Ti útočí i na civilisty a děti. V minulých týdnech došlo k bombardování tamní porodnice i k útoku na mariupolské divadlo, kde se ukrývalo velké množství dětí. Nyní vyšlo najevo, že za těmito hrůzami pravděpodobně stojí ruský generál Michail Mizincev, kterému se začalo přezdívat mariupolský řezník. Ten pravděpodobně v minulosti plánoval i podobné útoky v Sýrii.


Vadná letadla? Aerolinky po tragédii se 132 lidmi kontrolují typ Boeingu, který se zřítil
blesk | 20:47:00
Aerolinky China Eastern dočasně vyřadily z provozu model letadla Boeing 737-800. Kontrolují je kvůli technickým závadám poté, co v pondělí havarovalo letadlo tohoto typu s 132 lidmi na palubě. Při prohledávání trosek letounu byly nalezeny části motoru, křídla i lidské pozůstatky. Pátrání po druhé černé skřínce, která obsahuje záznamy letových údajů, ale zatím nikam nevedlo.


Krásky na premiéře filmu Známí Neznámí: Žhavá Kynychová i sexy andílek Kadeřávková!
blesk | 20:29:00
O tom, co všechno na nás mohou prozradit mobilní telefony, vypráví snímek Známí Neznámí, jehož premiéra se právě ve čtvrtek večer koná. 


Děsivá předpověď Radima Uzla (81): Umřu do roka a do dne!
blesk | 20:15:00
Radim Uzel (81) již nedávno prozradil, že bojuje s rakovinou. Ostatně i jeho podoba se nemocí proměnila - jedno však pořád zůstává stejné. Sexuolog si zachovává optimismus, nadhled a smysl pro humor. Dokonce zvládá vtipkovat i o tom, co bude po jeho odchodu na věčnost.


Přes 100 milionů z kasy magistrátu: Praha dá peníze městským částem na pomoc s uprchlíky
blesk | 20:05:00
Magistrát hlavního města poskytne jednotlivým pražským radnicím na pomoc pro ukrajinské uprchlíky zhruba 106 milionů korun. Peníze dostanou za každého uprchlíka a rovněž za každé lůžko zřízené v nouzovém ubytování v tělocvičnách a na dalších místech. Příspěvek získají také dobrovolní hasiči. Město zároveň přidá ke státnímu příspěvku 250 korun na ubytování dalších 140 korun ze svého rozpočtu. Rozhodlo o tom dnes pražské zastupitelstvo. Opoziční zastupitelé kritizovali vedení města za řízení pomoci, které považují za špatné, a za nedostatečnou pomoc městským částem. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) kritiku odmítl.


Biden ostře k Moskvě: Když použijete chemické zbraně, odpovíme! Západ musí zůstat jednotný
blesk | 19:57:00
Nejdůležitější je, aby Západ zůstal jednotný v postupu proti ruské invazi na Ukrajinu, uvedl po jednání Severoatlantické aliance a skupiny zemí G7 v Bruselu americký prezident Joe Biden. Zdůraznil také, že pokud Rusko při invazi na Ukrajinu použije chemické zbraně, Spojené státy na takový krok odpoví. „Kdyby je použilo, odpověděli bychom. Povaha reakce by závisela na povaze použití,“ řekl Biden. S novináři hovořil v bruselské centrále NATO krátce před tím, než se připojil k šéfům států a vlád zemí Evropské unie na jejich mimořádném summitu.


Pornohvězdy v Like Housu! Vzrušený Sebastian a zklamaná Myslivcová
blesk | 19:55:00
Reality show Like House sice cílí především na mladé publikum, které pravidelně sleduje influencery ze sociálních sítí, tentokrát si ale tvůrci přichystali spíš něco pro dospělé. Do vily totiž zavítaly vnadné playmates a hvězdy erotických filmů!


Putinův ministr Šojgu se po „zmizení“ objevil. Ale opravdu je v pořádku? Má mít nemocné srdce
blesk | 19:53:00
V ruských státních médiích se dnes poprvé po 12 dnech objevily čerstvé záběry ruského ministra obrany Sergeje Šojgua, uvedla agentura Reuters. Ve středu ruská a ukrajinská média upozornila, že ministr obrany zmizel z veřejného prostoru, přestože Rusko vede již téměř měsíc vojenskou invazi na Ukrajině. Nelze ověřit, zda zveřejněné záběry jsou opravdové.


Jitka R. (41) způsobila smrt policisty (†31): Před nehodou padlo 21 vodek a 3 lahve vína. Dostane vyšší trest?
blesk | 19:29:00
Případ šílené nehody způsobené opilou řidičkou Jitkou R. (41), která stála předloni život mladého policistu Pavla K. (†31), začal znovu řešit Městský soud v Praze. Kauza sem doputovala poté, co Vrchní soud rozhodl, že se mohlo jednat o obecné ohrožení a za to obviněné ženě hrozí mnohem vyšší trestní sazba než dříve. Do vězení teď může jít až na 15 let. U soudu zazněl také nový detail a to účet za alkohol, který měla s několika dalšími lidmi před jízdou zkonzumovat. Je na něm kromě jiného 21 vodek. 


Dagmar Havlová na oslavě Karla Vágnera: Ploužák s oslavencem a pyšná slova o vnučkách!
blesk | 18:55:00
80. narozeniny včera oslavil hudebník Karel Vágner. Hostů dorazila pěkná řádka a samozřejmě mezi nimi bylo mnoho slavných osobností. Nechyběla ani bývalá první dáma Dagmar Havlová (69).


Praha chce omezit vlastnické právo Ruska k budově školy a vyučovat v ní uprchlíky
aktuálně.cz | 21:10:58
Pražští zastupitelé po vládě chtějí, aby umožnila v nyní prázdné budově školy, kterou vlastní Rusko, učit děti ukrajinských uprchlíků.


Rusko odůvodnilo invazi "genocidou ruskojazyčného obyvatelstva", úmrtí přitom ubývalo
aktuálně.cz | 20:38:28
Statistika vyvrací tvrzení Kremlu o "genocidě ruskojazyčného obyvatelstva" na východě Ukrajiny.


Pojišťovna VZP odstraňuje z počítačů antivir Kaspersky podezřelý ze špionáže pro Rusy
aktuálně.cz | 20:01:12
Pojišťovna, která schraňuje zdravotní údaje více než šesti milionů Čechů, odstranění Kaspersky zdůvodňuje rostoucími riziky i etikou.


Čipy Nvidie by potenciálne mohol vyrábať Intel
Kurzy.cz | 19:56:56
Akcie Nvidie (NVDA.US) a Intelu (INTC.US) vzrástli o viac ako 8,0 % a 5,0 % – po tom, čo agentúra Bloomberg uviedla, že Nvidia na výrobu svojich čipov využíva Intel. Intel je priamym konkurentom spoločnosti Nvidia na frontoch CPU aj GPU, ale generálny ...


Brazílie rozvíjí ekologický program Metano Zero
Kurzy.cz | 18:48:00
Velvyslankyně ČR v Brazílii Sandra L. Linkensederová se spolu s dalšími velvyslanci, poslanci i politiky zúčastnila v prezidentském paláci v


🚀USDJPY nad hladinou 122,00
Kurzy.cz | 17:57:56
Vo štvrtok možno pozorovať silné oslabovanie japonského jenu. Pár USDJPY vyskočil na najvyššiu úroveň od decembra 2015, keďže vyhliadky menovej politiky medzi Japonskom a USA sa výrazne líšia. Guvernér BoJ Kuroda nedávno opäť zdôraznil potrebu zachovať...


Generální konzulát České republiky v New Yorku Vás srdečně zve na koncert věhlasného houslisty Pavla Šporcla.
Kurzy.cz | 17:50:00
Generální konzulát České republiky v New Yorku Vás srdečně zve na koncert věhlasného houslisty Pavla Šporcla.


USDCAD dosiahol dvojmesačné minimá
Kurzy.cz | 17:44:17
Pár USDCAD klesol na dvojmesačné minimum 1,2510 v dôsledku silnej podpory rastúcich cien ropy (s ktorou CAD silne koreluje) a pokračujúceho geopolitického napätia. Krajiny EÚ zvažujú, že sa pridajú k USA a Veľkej Británii v súvislosti s embargom ruskej...


Tisková konference s viceprezidentkou Evropské investiční banky
Kurzy.cz | 17:05:00
Ve čtvrtek 24. března proběhla na Ministerstvu financí tisková konference viceprezidentky Evropské investiční banky Lilyany Pavlovové. Hlavním bodem tiskové konference bylo představení výsledků a plánů EIB v České republice.


Měsíc ruské agrese, měsíc pomoci Ukrajině
Kurzy.cz | 16:02:00
Zdravotnická i materiální pomoc, asistenční centra po celé republice, urychlené vydávání víz, koordinace ubytování či informační servis. Už měsíc se Ukrajina brání vojenské agresi Ruska. Ministerstvo vnitra (MV) po celou dobu pomáhá jak na Ukrajině, ta...


Vyrábějte na maximum, říká vláda zbrojařům. Dopravit zbraně na Ukrajinu trvá dny, klíčové je polské město
Hospodářské noviny | 20:23:00
Pokud Severoatlantická aliance poskytne Ukrajině všechny potřebné zbraně, uchrání její obyvatele před smrtí během ruské okupace. Ve čtvrtečním videoprojevu přehraném na summitu NATO to lídrům aliančních zemí vzkázal ukrajinský prezident Volodymyr...


První rok PPF bez Kellnera: Bartoníčkův tým dotáhl spojení s Monetou, v Číně a Rusku se problémy zvětšují
Hospodářské noviny | 19:50:00
Když přesně před rokem ztratila finanční skupina PPF svého zakladatele a stratéga Petra Kellnera, dávalo si nové vedení velmi záležet na tom, aby po tragickém úmrtí nepřišlo klopýtnutí. A aby firma změnu zvládla a neztratila nic na své schopnosti...


Stát chce dát obcím a krajům až 10 miliard na rekonstrukce bydlení pro uprchlíky
Hospodářské noviny | 19:49:00
Ministerstvo pro místní rozvoj chystá dotační program pro obce a kraje na rekonstrukce obecních bytů nebo nákup mobilních obytných jednotek. Chce tím řešit nedostatek ubytovacích kapacit pro uprchlíky z Ukrajiny. Podle náměstka úřadu Zdeňka Semoráda...


NATO pošle nově tisícovky vojáků do východní Evropy. Nejbohatší země světa vyzvaly ropné velmoci ke zvýšení těžby
Hospodářské noviny | 19:39:00
Země Severoatlantické aliance v reakci na ruskou válku proti Ukrajině výrazně navýší svoji vojenskou přítomnost na východním křídle NATO. Území států v někdejší sovětské zóně vlivu budou nad rámec už existujících jednotek hlídat tisíce dalších...


Obce mají ve Sberbank miliony, k nimž nemohou. Stát jim vyplatí dříve každoroční odměny a nabídne půjčky
Hospodářské noviny | 19:10:00
Kolem 180 obcí a pět krajů má stále nedobytné peníze v bance Sberbank, která v Česku skončila kvůli sankcím spjatým s válkou na Ukrajině. Ministerstvo financí proto nyní oznámilo, že dotčeným radnicím pomůže. Mimo jiné půjčkou, která zajistí, aby...


Zabezpečení technologických gigantů prolomil šestnáctiletý kluk. Stojí za útoky na Samsung i Microsoft
Hospodářské noviny | 19:06:00
Kdo stojí za hackerským uskupením s názvem Lapsus$? A jak se mu podařilo prolomit bezpečnost největších světových technologických firem? Během několika týdnů skupina ukradla a zveřejnila interní data nejen Samsungu, Ubisoftu, Microsoftu a Nvidie,...


Praha vyzve vládu k omezení vlastnického práva Ruska na školu v Bubenči
ČT24 | 20:56:34
Vedení hlavního města vyzve vládu, aby připravila zákon, podle něhož bude možné omezit vlastnické právo Ruska k budově bývalé školy na Krupkově náměstí v Bubenči. Ve čtvrtek o tom rozhodli pražští zastupitelé. Budova by se měla podle nich svěřit hlavnímu městu a vznikla by v ní škola pro děti ukrajinských uprchlíků. Na základě usnesení zastupitelstva výzvu připraví pražští radní. Škola se nyní po diplomatické roztržce Česka a Ruska kvůli kauze Vrbětice nevyužívá.


Dostavba D1 má dál běžet pod vedením firmy, v níž má podíl oligarcha Děripaska. Odstavili ho, říká šéf ŘSD
ČT24 | 20:19:15
Chybějící část dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem by mělo dostavět sdružení firem pod vedením Strabagu. Čtvrtinový podíl v mateřské společnosti přitom drží ruský miliardář a oligarcha Oleg Děripaska. Toho Američani v roce 2018 zapsali na sankční seznam. Po útoku na Ukrajinu se přidala i Velká Británie. Evropská unie nikoli. Firma tvrdí, že se jí sankce tak jako tak netýkají.


Sněmovna zřejmě odmítne návrh SPD na zavedení pravidel celostátního referenda
Eurozpravy-domácí | 21:39:00
Sněmovna pravděpodobně odmítne zavedení pravidel celostátního referenda, která navrhli poslanci SPD. Podle jejich návrhu by předmětem všelidového hlasování mohlo být téměř cokoli. Proti předloze se dnes postavila nejen současná vládní koalice, ale i opoziční hnutí ANO, jak oznámila jeho poslankyně Helena Válková.


Rusko zařadilo mezi "zahraniční agenty" vědecký časopis, charitu a ekology
Eurozpravy-zahraniční | 22:07:00
Ruské ministerstvo nově zařadilo mezi "zahraniční agenty" charitativní nadaci KAF, vědecko-populární list Troickij variant-Nauka a ekologickou organizaci Druzja Baltiki (Přátelé Baltského moře), oznámil dnes na svém webu list Kommersant s odvoláním na úřední seznam "cizích agentů".


Ukrajina používá k identifikaci zabitých ruských vojáků software pro rozpoznávání obličejů
Eurozpravy-zahraniční | 22:03:00
Ukrajina používá software pro rozpoznávání obličejů k identifikaci ruských vojáků zabitých v boji na ukrajinském území. Prostřednictvím sociálních sítí pak kontaktuje jejich rodinu, která si může vyzvednout tělo. V rozhovoru s agenturou Reuters to dnes řekl ukrajinský vicepremiér Mychajlo Fedorov, který je zároveň i ministrem pro digitální transformaci.


Bílý dům vytvořil Tiger Team. Má řešit reakci na případný ruský útok jadernými zbraněmi
Eurozpravy-zahraniční | 21:48:00
Bílý dům v tichosti sestavil tým amerických bezpečnostních činitelů, který má načrtnout scénáře, jak by Spojené státy a jejich spojenci měli reagovat, pokud by ruský prezident Vladimir Putin - frustrovaný nedostatečným pokrokem na Ukrajině nebo odhodlaný varovat západní země před zasahováním do války - použil své zásoby chemických, biologických nebo jaderných zbraní. Napsal to americký list The New York Times (NYT).


Lídři zemí Evropské unie jednají v Bruselu s prezidentem USA Bidenem
Eurozpravy-zahraniční | 21:27:00
Lídři zemí Evropské unie jednají dnes večer v Bruselu s prezidentem USA Joem Bidenem o důsledcích ruské agrese na Ukrajinu. Pak je už bez amerického hosta čeká na mimořádném summitu evropského bloku debata o dalších protiruských sankcích, energetice, stále do značné míry závislé na ruských surovinách, nebo posílení společné obranné politiky.


Rusové od počátku invaze na Ukrajinu ve velkém skupují zásoby léčiv
Eurozpravy-zahraniční | 21:15:00
Rusové od počátku invaze na Ukrajinu ve velkém skupují zásoby léčiv včetně antidepresiv, prášků na spaní a antikoncepce. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat analytické společnosti DSM Group poskytnutých listu Vedomosti. Lidé si podle nich nakoupili za dva týdny tolik léků, kolik jindy koupí za měsíc. Informovala o tom agentura Reuters.


Za nepovolené natáčení ukrajinských ozbrojených sil a vojenské pomoci hrozí tresty
Eurozpravy-zahraniční | 21:03:00
Ukrajinští poslanci dnes přijali novelu trestního zákona zavádějící trestní odpovědnost za nepovolené fotografování a natáčení přesunů ukrajinských ozbrojených sil a zahraniční vojenské pomoci během válečného stavu. Uvedl to na svém webu list Ukrajinska pravda.


Trump žaluje Clintonovou a další demokraty kvůli spojování kampaně s Ruskem
Eurozpravy-zahraniční | 20:35:00
Bývalý americký prezident Donald Trump dnes zažaloval Hillary Clintonovou a několik dalších členů Demokratické strany. Viní je z toho, že se snažili zmanipulovat americké prezidentské volby v roce 2016 spojováním jeho kampaně s Ruskem. Informuje o tom agentura Reuters.


Statistiky bourají ruské důvody pro "speciální operaci" na Ukrajině
Eurozpravy-zahraniční | 20:10:00
Statistické údaje o zabitých civilistech na východě Ukrajiny nepotvrzují tvrzení Kremlu, uvedla dnes na svém ruskojazyčném webu stanice BBC. Připomněla, že ruské vedení tvrdí, že vojenskou operaci na Ukrajině začalo kvůli "genocidě ruskojazyčného obyvatelstva" na východě Ukrajině a kvůli popularitě ultrapravicových, nacionalistických idejí na Ukrajině.


Biden považuje za nejdůležitější, aby Západ zůstal vůči Rusku sjednocený
Eurozpravy-zahraniční | 19:58:00
Nejdůležitější je, aby Západ zůstal jednotný v postupu proti ruské invazi na Ukrajinu, uvedl po jednání Severoatlantické aliance a skupiny zemí G7 v Bruselu americký prezident Joe Biden. Zdůraznil také, že pokud Rusko při invazi na Ukrajinu použije chemické zbraně, Spojené státy na takový krok odpoví.


Evropští lídři odmítají přechod na rubly při platbách za ruský zemní plyn
Eurozpravy-zahraniční | 19:55:00
Měna, kterou zákazníci platí za ruský zemní plyn, je stanovená smlouvami, upozornil dnes v Bruselu před začátkem summitu EU německý kancléř Olaf Scholz. Reagoval tak na středeční prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina, podle nějž Rusko v platbách za plyn určený pro Evropu už nebude přijímat eura ani dolary, nýbrž pouze rubly.


Ukrajina identifikuje padlé Rusy softwarem, který je pozná dík obrázkům ze sítí
idnes.cz | 22:01:00
Ukrajina používá software pro rozpoznávání obličejů k identifikaci ruských vojáků zabitých v boji na ukrajinském území. Uvedl to ukrajinský vicepremiér Mychajlo Fedorov, který je zároveň i ministrem pro digitální transformaci. Ukrajinci využívají údajů, aby mohli kontaktovat rodinu zabitého a ta si mohla vyzvednout tělo.


Rusové vykupují lékárny, berou hlavně antidepresiva či léky na spaní
idnes.cz | 21:48:00
Rusové od počátku invaze na Ukrajinu ve velkém skupují zásoby léčiv včetně antidepresiv, prášků na spaní a antikoncepce. Vyplývá to ze zveřejněných dat analytické společnosti DSM Group poskytnutých listu Vedomosti. Lidé si podle nich nakoupili za dva týdny tolik léků, kolik jindy koupí za měsíc.


Rusové vykupují lékárny, berou hlavně antidepresiva, léky na spaní a antikoncepci
lidovky.cz | 21:59:45
Rusové od počátku invaze na Ukrajinu ve velkém skupují zásoby léčiv včetně antidepresiv, prášků na spaní a antikoncepce. Vyplývá to ze zveřejněných dat analytické společnosti DSM Group poskytnutých listu Vedomosti. Lidé si podle nich nakoupili za dva týdny tolik léků, kolik jindy koupí za měsíc.


Zlevní válka dovolenou? Hoteliéři v letoviscích se chystají na absenci rusky mluvících turistů
lidovky.cz | 21:00:00
Mnohé z oblíbených dovolenkových destinací živila z velké části ruská klientela. Ale to by se mohlo kvůli už měsíc trvající agresi Ruska na Ukrajině změnit.


NATO pošle síly na východ. Mají být dostatečnou odpovědí na možné hrozby
lidovky.cz | 20:17:00
Další podpora bojující Ukrajině, ale i pokračující odmítání bezletové zóny či vyslání mírové mise, jež by mohly zatáhnout Severoatlantickou alianci do přímé vojenské konfrontace s Ruskem. To jsou hlavní závěry mimořádného summitu NATO, kvůli němuž přijel do Evropy i americký prezident Joe Biden.


Poslední slovo Petrušky Šustrové: Lukašenko v pasti
lidovky.cz | 19:59:00
Vstoupí běloruští vojáci do války na Ukrajině po boku Ruska? Tu otázku si klade leckdo, od vojenských analytiků a politiků až po běžné Bělorusy.


Nejspíš v dubnu. Ministr Válek připustil brzký konec povinných respirátorů ve veřejné dopravě
lidovky.cz | 18:55:00
Lidé by již v průběhu dubna mohli ve veřejné dopravě legálně sundat respirátory. „Pokud by bylo teplo a submutace, které se objevují, by neovlivnily situaci, tak od dubna bych si troufl první či druhý týden zlikvidovat roušky ve veřejné dopravě,“ řekl iDNES.cz ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.


Praha chce budovu bývalé střední školy pro ukrajinské děti: Vyzve vládu k omezení vlastnického práva
blesk | 22:55:00
Vedení Prahy vyzve vládu, aby připravila zákon, podle něhož bude možné omezit vlastnické právo Ruska k budově bývalé školy na Krupkově náměstí v Bubenči. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Budova by se měla podle nich svěřit hlavnímu městu a vznikla by v ní škola pro děti ukrajinských uprchlíků. Na základě usnesení zastupitelstva výzvu připraví pražští radní. Škola se nyní po diplomatické roztržce Česka a Ruska kvůli kauze Vrbětice nevyužívá. Záměr využít školu již schválila Praha 6, na jejímž území se nachází.


Nakonec i Renault pozastavil činnost v Rusku. Zvažuje, zda se nezbavit Lady
Auto-iDNES.cz | 14:35:00
Francouzská automobilka Renault oznámila, že pozastavuje veškerou činnost v Rusku. S okamžitou platností zastavila výrobu ve své moskevské továrně a zvažuje další postup ohledně automobilky AvtoVAZ, kterou kontroluje.


Škoda má na odstavných plochách 20 tisíc nedodělaných aut
Auto-iDNES.cz | 12:30:00
Mladoboleslavská automobilka má nyní na odstavných plochách kolem 20 tisíc nedodělaných vozů. Maximum je stanoveno na 40 tisíc vozů. Současná situace je podstatně lepší než v loňském roce, když bylo nedokončených skoro 50 tisíc aut kvůli nedostatku čipů. Nekompletní jsou octavie, kterým chybějí dveřní výplně.


24. března: Tohle potřebujete vědět (nejen) o čtvrtečním obchodování na Wall Street
Kurzy.cz | 22:32:51
Americké akcie ve čtvrtek uzavřely v zelených číslech. Dařilo se cenným papírům výrobců čipů a velkých růstových firem.


Kde vidíte Bitcoin v následujících letech
Kurzy.cz | 18:37:44
To je samozřejmě otázka za milion dolarů, a pokud by na ni někdo dokázal s jistotou odpovědět, pravděpodobně by se v budoucnu stal velmi bohatým.


EMA doporučila k registraci léčivý přípravek Evusheld pro prevenci covid-19
Kurzy.cz | 16:38:31
Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) doporučil udělení registrace pro léčivý přípravek Evusheld, vyvinutý společností AstraZeneca AB, pro prevenci onemocnění covid-19 při riziku expozice viru SARS-CoV-2...


Cestování do Indonésie a v rámci Indonésie od 23. března 2022 do odvolání
Kurzy.cz | 16:18:00
Indonésie dále rozvolňuje pravidla pro vstup do země zahraničním cestovatelům. Změny přicházejí takřka každé dva týdny.


Veřejná soutěž – výstavba a provozování bistra na dálniční odpočívce D1 Spěřice km 83,4 vpravo
Kurzy.cz | 15:44:37
ŘSD ČR, jakožto vyhlašovatel tímto vyhlašuje neurčitým osobám soutěž o nejvhodnější nabídku a činí tím výzvu k podávání nabídek na níže definovaný předmět veřejné soutěže.


Indonésie přechází na obnovitelné zdroje. Potřebuje investice
Kurzy.cz | 15:32:05
Pod tlakem mezinárodních závazků k omezování dopadu klimatické změny se indonéská vláda snaží proměnit svůj energetický mix dominantně závislý na uhelných tepelných zdrojích v čistší...


V Libereckém kraji odstartovala soutěž o značku Regionální potravina 2022
Kurzy.cz | 15:00:14
Jste producenty potravin a jste přesvědčeni, že vaše výrobky patří mezi nejlepší v kraji? Přihlaste se do soutěže o prestižní značku Regionální potravina Libereckého kraje.


Soudy musí posoudit přiměřenost výše náhrady za vyvlastněné nemovitosti dle konkrétních okolností - 24.03.2022
Kurzy.cz | 14:29:40
ESLP
Evropský soud pro lidská práva dnes zveřejnil rozsudek ve věci Pálka a ostatní proti České republice, která se týkala sporu o výši náhrady za pozemky vyvlastněné kvůli stavbě silnice. Štrasburský soud shledal porušení Evropské úmluvy o lidských...


Češi se do Kataru na světový šampionát nepodívají. Se Švédy prohráli v prodloužení 0:1
Eurozpravy-sport | 23:21:00
Čeští fotbalisté si nezahrají letošní světový šampionát v Kataru. V těžce poslepované sestavě se navzdory tomu, kdy se předpokládalo, že Češi nejsou favorité, nakonec sehráli v Solně poblíž Stockholmu důstojný vyrovnaný barážový souboj se Švédskem, který došel za bezbrankového stavu až do prodloužení. V něm nakonec rozhodla jediná chyba jinak výtečně pracující obrany, která vyústila v gól Quaisona deset minut před koncem. Zatímco Švédové se tak příští týden ve finále baráže utkají s Polskem, Čechy čeká přátelský zápas s Walesem.


Čeští fotbalisté si na MS v Kataru nezahrají, chybět budou i mistři Evropy Italové
Tiscali-zprávy | 23:37:55
Čeští fotbalisté podlehli ve Švédsku 0:1 v prodloužení a na mistrovství světa v Kataru si nezahrají. Semifinále play off kvalifikace ve Friends Areně v Solně poblíž Stockholmu rozhodl ve 110. minutě střídající záložník Robin Quaison. Na šampionátu budou chybět i úřadující mistři Evropy Italové, kteří senzačně podlehli Severní Makedonii.


S uprchlíky tráví většinu volného času. Jsme rádi za podporu veřejnosti, říká dobrovolnice
ČT24 | 18:48:41
Jen pár hodin po začátku ruské invaze na Ukrajinu se Česko naladilo na vlnu solidarity. K pomoci válečným vyhnancům se přidaly tisíce lidí. Mezi nimi i Anežka Gündogdu – živnostnice, která nyní většinu volného času tráví v uprchlickém centru na pražském hlavním nádraží.


Na Slovensko se vydají bojové jednotky i armádní průzkumníci
ČT24 | 18:17:56
Vojáci tankového praporu z Přáslavic, specialisté elektronického boje, bezpilotní prostředky a vojenská policie se přesunou na Slovensko. Dohromady jde o bojové jednotky, průzkum i logistiku. Pro přepadové operace jsou připraveni výsadkáři z Chrudimi. Na Slovensku mají působit v rámci mnohonárodní jednotky NATO a posílit tak východní křídlo Aliance kvůli ruské invazi na Ukrajinu.


Těhotná Nastěnka utekla od Charkova, porodí ve Šternberku
Denik.cz | 14:36:00
Amir. Tak se bude jmenovat chlapec, kterého už brzy přivede na svět dvaadvacetiletá Nastěnka, jež spolu se svou matkou a sestrou našla azyl v Dolanech u Olomouce. Rodit měla v porodnici v Charkově, kde dnes ženy a jejich novorozené děti žijí v provizorních podmínkách ve sklepě. Město bombarduje ruská armáda. Když první střely dopadly jen pět kilometrů od městečka, kde těhotná Ukrajinka žije se svou rodinou, sbalili nejnutnější věci a vydali se na dalekou cestu do České republiky.


Babetta jako scrambler? Český šikula postavil synovi úžasnou motorku
Auto.cz | 19:50:00
I když je klasická Babetta 210 kult, asi se shodneme, že nejde o vyloženě stylový moped.


Covid-19 v Jihočeském kraji: 7 348 aktivních případů a jen mírný pokles incidence
Kurzy.cz | 16:51:56
Covid-19 v Jihočeském kraji: 7 348 aktivních případů a jen mírný pokles incidence
ext-hocke
Čt, 24.03.2022 - 16:51


Подорож з України через Прагу до Зруча. У Че&
Hospodářské noviny | 14:48:00
Анна, Наталія та Валерій Сердюок втекли з...


Подорож з України через Прагу до Зруча. У Че&
iHned.cz | 14:48:00
Анна, Наталія та Валерій Сердюок втекли з...


Na tohle si rozhodně nepůjčujte!
E15-ekonomika | 00:00:00
Z průzkumu České bankovní asociace z roku 2021 vyplynulo, že okolo 43 % Čechů momentálně splácí půjčku. Nejčastěji splácí úvěr na auto, nebo na rekonstrukci bytu. Jaké zážitky nebo hmotné statky byste si raději měli odpustit, když na ně nemáte finance?


Na tohle si rozhodně nepůjčujte!
E15-politika | 00:00:00
Z průzkumu České bankovní asociace z roku 2021 vyplynulo, že okolo 43 % Čechů momentálně splácí půjčku. Nejčastěji splácí úvěr na auto, nebo na rekonstrukci bytu. Jaké zážitky nebo hmotné statky byste si raději měli odpustit, když na ně nemáte finance?


Stavební firmy skupují předraženou nedostatkovou ocel. Obávají se zastavení staveb
E15-ekonomika | 14:32:00
Stavebníci čelí kritickému nedostatku oceli, chybějí jim především válcované výrobky a betonářské výztuže. Hrozí proto zpomalení, či dokonce úplné zastavení probíhajících staveb. Důvodem jsou omezené nebo přerušené dodávky železné rudy z Ukrajiny, odkud Česko loni dovezlo kolem pěti milionů tun materiálu. Přerušené jsou také dodavatelské řetězce některých polotovarů z Ruska. Cena oceli proto strmě roste.


Stavební firmy skupují předraženou nedostatkovou ocel. Obávají se zastavení staveb
E15-politika | 14:32:00
Stavebníci čelí kritickému nedostatku oceli, chybějí jim především válcované výrobky a betonářské výztuže. Hrozí proto zpomalení, či dokonce úplné zastavení probíhajících staveb. Důvodem jsou omezené nebo přerušené dodávky železné rudy z Ukrajiny, odkud Česko loni dovezlo kolem pěti milionů tun materiálu. Přerušené jsou také dodavatelské řetězce některých polotovarů z Ruska. Cena oceli proto strmě roste.


У Маріуполі клали тіла загиблих на балкон
Hospodářské noviny | 17:55:00
КИЕВ, ДЕНЬ ДВАДЦАТЬСЕДЬМОЙ Начну с...


У Маріуполі клали тіла загиблих на балкон
iHned.cz | 17:55:00
КИЕВ, ДЕНЬ ДВАДЦАТЬСЕДЬМОЙ Начну с...


SaaS byznys: Jak se buduje Smartlook? | Petr Jánošík
Mladý Podnikatel | 00:00:17
Podrobný rozhovor o tom, jak vybudovat úspěšný SaaS byznys. Nahlédněte do zákulisí jedné z nejúspěšnější českých SaaS aplikací SmartLook.
The post SaaS byznys: Jak se buduje Smartlook? | Petr Jánošík first appeared on MladýPodnikatel.cz.Return to top