Celkem 139804 článků.|

Archív zpravodajství podle dnů

Články ze dne 05.04.2022


Fio banka rozšířila funkce mobilního bankovnictví. Ohodnoťte vaši mobilní aplikaci
Finparáda | 10:00:00
Aaa


K čemu skutečně slouží výztuž v betonu? A jak funguje?
eStav.cz | 00:00:53
Beton a ocel se mají rádi. Především proto, že mají odlišné vlastnosti a přitom mohou fungovat v symbióze. Jako správný pár se doplňují. Tam kde beton nestačí, přebírá slovo ocel. Beton za to ocel chrání proti korozi a dělá těžkou práci v místech, kde to umí nejlépe.


Z Gmailu na Zoho Mail: zkušenosti z migrace a praktické postřehy
Root.cz | 00:00:10
Hledal jsem náhradu za Gmail, který jsem používal na soukromý email více než 10 let. Nakonec jsem zakotvil u Zoho Mailu. Používám ho přes měsíc, takže už jsem nějaké zkušenosti nasbíral. Jak se s ním pracuje?


Souběžné a paralelně běžící úlohy naprogramované v Pythonu – Curio a Trio
Root.cz | 01:00:10
Dnes si popíšeme knihovny nazvané Curio a Trio. Jsou postavené nad relativní novinkou v Pythonu: klíčovými slovy async a await. Jejich cílem je zjednodušit tvorbu aplikací, v nichž jednotlivé části mohou běžet souběžně.


Je zásadní opakovat si, že Putin není Rusko, říká Slezáček. Za původ se nestydí
revue.idnes.cz | 01:00:10
Z televizního moderátora proslulého vztahy s dvěma z nejkrásnějších českých modelek – Alenou Šeredovou a Simonou Krainovou –, který se většinu života neobešel bez pár promile v krvi, vystřízlivěl v respektovaného herce. Bořek Slezáček – jednooký Alexej z Devadesátek, Shakespearův hrdina v legendárním Činoherním klubu a poloviční Rus sice prožívá profesní triumf, ale taky má těžkou hlavu z toho, aby se jeho synové nestyděli za své kořeny.


Válka na Ukrajině povede k dalšímu zdražování aut, předpovídá analýza
Auto-iDNES.cz | 01:00:25
Globální automobilový průmysl se již déle než rok potýká s katastrofálním nedostatkem čipů a dalších důležitých součástek, což omezuje výrobu, zpomaluje dodávky a zvyšuje ceny nových i ojetých aut do té míry, že se pro miliony spotřebitelů stávají nedosažitelnými. Ruská agrese na Ukrajině nyní přináší další překážku.


Rozloučení s motokrosařem století, kterému Rusové ukradli titul
Auto-iDNES.cz | 01:00:25
Jméno Jaroslav Falta jsem poprvé zaslechl jako malý chlapec. Můj otec František Helikar spolu s Josefem Hřebečkem totiž v pražské motoristické Dukle, a vlastně i v reprezentaci trénovali naše motokrosaře.


KOMENTÁŘ: Za války musíme být soběstační, říká investor Brůna
Finance-iDNES.cz | 01:00:38
V současnosti více než kdy dříve platí, že soběstačnost a bezpečné investice, na které si jde fyzicky sáhnout, mají největší smysl. Covidové rozhazování, inflace vedoucí ke stagflaci, a válečné harašení z Ruska, to jsou faktory, které snižují hodnotu peněz a likvidují úspory, říká ve svém komentáři investor Vladimír Brůna.


Expert: Chtěli jsme fondy pro zkušenější investory a je o ně zájem
Finance-iDNES.cz | 01:00:38
Inflace zrychluje a řada lidí začíná hledat další možnosti, jak investovat. „Fondy kvalifikovaných investorů jsou primárně určeny pro zkušenější investory. Což by měla zajistit podmínka minimální výše investice jeden milion korun,“ vysvětluje Ondřej Koňák, portfolio manažer Partners investiční společnosti.


Ukrajinská auta v Česku nejsou problém. Zelené karty na Ukrajině znají a lze je získat online
Mesec.cz | 00:00:15
Někteří motoristé mají obavy z možných nehod s ukrajinskými vozidly. Není ale důvod se bát. Zelené karty existují i na Ukrajině a tamní pojišťovací kancelář funguje i během válečného stavu.


Změní se vlastník (majitel) pronajaté věci. Co to znamená pro dosavadního nájemce a pro nového pronajímatele?
Mesec.cz | 00:00:10
Je změna v osobě pronajímatele důvodem k vypovězení nájmu? Jak je to u bytů? Je potřeba uzavřít novou nájemní smlouvu? Co když bylo dohodnuto něco zvláštního, neobvyklého, platí to i nadále?


Ruská „speciální operace“ a český odliv zisků
Hospodářské noviny | 02:00:03
V české kotlině se v posledních letech často skloňuje téma odlivu zisků do zahraničí. Česká republika totiž patří v Evropské unii spolu s Irskem a Lucemburskem k zemím s nejvyššími odlivy dividend. Minulý rok odteklo přibližně 200 miliard korun....


Finanční trhy (5. 4. 2022)
Hospodářské noviny | 02:00:03
V české kotlině se v posledních letech často skloňuje téma odlivu zisků do zahraničí. Česká republika totiž patří v Evropské unii spolu s Irskem a Lucemburskem k zemím s nejvyššími odlivy dividend. Minulý rok odteklo přibližně 200 miliard korun....\n


„Aspoň nám dovolili odnést z ulic mrtvé.“ Svědectví z okupovaného města
idnes.cz | 02:00:05
Hlad, strach, ponižování, mučení, nenávist. Obyvatelé dvacetitisícového města Trosťanec na severovýchodě Ukrajiny popisují, co vše zažívali během třiceti dnů, kdy jejich město okupovali Rusové.


Jako v komunismu. Ruský režim pomáhá rublu, kurz je ale umělý
idnes.cz | 02:00:05
Ačkoliv řada analytiků začala krátce po invazi na Ukrajinu ruský rubl ve velkém odepisovat, v posledních dnech jeho hodnota razantně stoupla. Cena ruské měny se vrátila zpět na předválečnou úroveň a do budoucna může posilovat i dál. Podle analytiků je to ale hlavně důsledek ruských manipulací a umělého nafukování.


Ruská „speciální operace“ a český odliv zisků
iHned.cz | 02:00:11
V české kotlině se v posledních letech často skloňuje téma odlivu zisků do zahraničí. Česká republika totiž patří v Evropské unii spolu s Irskem a Lucemburskem k zemím s nejvyššími odlivy dividend. Minulý rok odteklo přibližně 200 miliard korun....


Finanční trhy (5. 4. 2022)
iHned.cz | 02:00:11
V české kotlině se v posledních letech často skloňuje téma odlivu zisků do zahraničí. Česká republika totiž patří v Evropské unii spolu s Irskem a Lucemburskem k zemím s nejvyššími odlivy dividend. Minulý rok odteklo přibližně 200 miliard korun....\n


Průlomová léčba rakoviny prostaty už se testuje. Zásluhu má i česká vědkyně
idnes.cz | 04:00:04
Asi patnáct set mužů v Česku umírá každý rok na rakovinu prostaty. Nadějí pro první desítky pacientů s metastázujícím nádorem v pokročilé fázi, u nichž selhala jiná léčba, může být nové radioaktivní léčivo Pluvicto od firmy Novartis. Na jeho výrobě se podílela i česká vědkyně Martina Benešová.


Příliš drahé obaly. Ceny papíru i plastů strmě rostou, firmy hledají řešení
idnes.cz | 04:00:04
Obaly mohou být dražší než jejich obsah. Toaletní papír, krabice, obaly, utěrky, ale i kancelářské potřeby. Všechny tyto položky dramaticky podražují, za některé z nich zaplatí lidé i o polovinu více než před rokem. Důvodem je růst cen papíru a jeho nedostatek. Firmy se proto snaží spotřebu obalových materiálů a papírových tašek omezit.


Ne pro všechny covidová pandemie skončila. Čína uzavřela finanční metropoli Šanghaj, dotkne se to i Česka
lidovky.cz | 05:00:00
Politika „nulové tolerance vůči koronaviru“ přiměla čínské úřady uvalit lockdown na finanční metropoli Šanghaj. Desítky milionů jejích obyvatel nesmí kvůli rostoucímu počtu nakažených – jen během neděle zde oficiálně zaznamenali 9006 nových případů infekce – vycházet z domova, zavřené jsou služby i většina obchodů.


Případ Orbán a volání po konci V4. Rozbije vztah k Rusku visegrádský svazek?
lidovky.cz | 05:00:00
Viktor Orbán, který v neděli obhájil post maďarského premiéra, se stal klínem vraženým do české vládní koalice. Jeho vlažný postoj k odsouzení ruské agrese vůči Ukrajině spolu s jeho tradiční antibruselskou rétorikou a některými kontroverzními postoji dráždí řadu vládních politiků, zejména z TOP 09.


Uprchlíci mohou podávat přihlášky na střední školy, den Romů zahájí vernisáž fotografií
lidovky.cz | 05:00:00
RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?


Čističi Visegrádu. Koaliční kazatelé neunesli srážku s realitou
lidovky.cz | 05:00:00
Tak Maďaři Viktora Orbána nevyhnali, jak si přála předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová, naopak, dali mu opět ústavní většinu a čtvrtý mandát v řadě. To je výsledek, jejž někteří tuzemští politici nejsou ochotni akceptovat.


Válka navázala na covid a zdražuje stavby. Stavebníci si připlatí i desítky procent, pokud seženou, co potřebují
lidovky.cz | 05:00:00
Stavět dům je dobrodružství. Ceny materiálů létají nahoru a dolů. Tedy spíše nahoru. Navíc sehnat i obyčejné cihly a mít je na staveništi do léta může být pěkně tvrdý oříšek.


Šest úderů, šest příkladů brutality okupantů. Z Buči se stal smutný symbol války
aktuálně.cz | 05:30:00
Masakr v Buče či Mariupolu. Z ruské agrese proti Ukrajině vystupuje několik útoků, které šokovaly vražděním civilistů.


Jižní Morava čelí extrémnímu počasí. Po suchém březnu ničí úrodu aprílové mrazy
Denik.cz | 05:22:00
Přívětivé počasí doprovázené prvními teplejšími dny vyvolalo v mnoha Jihomoravanech předzvěst jara. Vrásky na čele však tvoří zejména zemědělcům či klimatologům. Ačkoliv byl březen nadprůměrně slunečným měsícem, byl zároveň velmi suchým. Na většině území nepršelo ani nesněžilo. Se začátkem dubna tak meteorologové očekávají aprílové počasí, přibývat by mělo dešťových a místy i sněhových srážek.


Alej ostřelovačů, hladovění. Obléhání Sarajeva vrátilo do Evropy válečné hrůzy
Denik.cz | 05:00:00
Bylo to jedno z nejdelších obležení v moderní době. Před 30 lety, v noci na 5. dubna 1992, začala hlavní město Bosny a Hercegoviny Sarajevo obléhat Jugoslávská lidová armáda. Obléhání nakonec trvalo neuvěřitelných 1427 dní a skončilo až 29. února 1996.


Děsivé svědectví z Buči. Všude byla mrtvá těla, některá rozjetá tanky
Denik.cz | 04:05:00
Měsíc plný strachu a totální krutosti. Tak popisují obyvatelé ukrajinského města Buča uplynulé týdny svých životů. Dle svědků zde ruská vojska doslova popravovala a vraždila civilisty, včetně dětí, ničila vše hlava nehlava a údajně i znásilňovala. Masakr civilistů v Buči se do dějin nejspíš zapíše jako jeden z nejkrvavějších válečných zločinů ruské invaze na Ukrajině. Rusko nařčení z genocidy na Ukrajině odmítá. Tvrdí, že záběry z místa jsou falšované.


Pivovary chystají velikonoční speciály. Vede zelené pivo, někde experimentují
Denik.cz | 04:00:00
Malí i velcí pivovarníci se chystají na Velikonoce. Ve spilce již nyní vedle klasických piv dozrávají i speciály. Milovníci zlatavého moku se tak i letos mohou těšit na netradiční piva a jejich barvy. Od „tradiční“ zelené přes bílou až po polotmavé.


Počasí: Česko čeká deštivý a větrný týden, místy se ale oteplí
Eurozpravy-domácí | 07:00:00
Česko má před sebou deštivý a větrný týden, v úterý se obloha zatáhne. V polovině týdne se přechodně oteplí na 16 stupňů Celsia, na jižní Moravě může být i 18 stupňů, na víkend znovu o několik stupňů ochladí.


Peking znovu vyzval Kyjev k jednání o ukončení konfliktu na Ukrajině
Eurozpravy-zahraniční | 06:38:00
Čínský ministr zahraničí Wang I v telefonátu se svým ukrajinským protějškem Dmytrem Kulebou opět vyzval Kyjev, aby jednal o ukončení konfliktu na Ukrajině. Informovala o tom dnes agentura Reuters.


KLDR hrozí: V případě napadení zaútočí na Jižní Koreu jadernými zbraněmi
Eurozpravy-zahraniční | 06:33:00
Severní Korea je proti válce, ale pokud na ni Jižní Korea zaútočí jako první, bude muset odpovědět jadernými zbraněmi. Podle agentury Reuters to dnes prohlásila Kim Jo-čong, vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una.


Společné představení ruských a ukrajinských baletek vyvolalo v Neapoli napětí
Eurozpravy-zahraniční | 06:26:00
Dnešní společné vystoupení ruských a ukrajinských baletek vyvolalo v Neapoli ostré rozepře. S představením nesouhlasil ukrajinský konzul v jihoitalském městě Maksym Kovalenko, podle kterého v období války není kulturní spolupráce s Rusy přípustná. Tento názor ale odmítlo vedení operního divadla San Carlo, které vyprodané představení uspořádalo, uvedla agentura AP.


USA usilují o pozastavení ruského členství v Radě OSN pro lidská práva
Eurozpravy-zahraniční | 06:18:00
Spojené státy budou ve spolupráci s partnery prosazovat pozastavení členství Ruska v Radě OSN pro lidská práva (UNHRC), ohlásila dnes americká velvyslankyně při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová.


BBC: Moskva se neopírá o fakta, když zpochybňuje mrtvé civilisty u Kyjeva
Eurozpravy-zahraniční | 06:05:00
Zpravodajská společnost BBC dnes analyzovala několik ruských tvrzení týkajících se zpráv z osvobozené obce Buča u Kyjeva a dospěla k závěru, že vyjádření zpochybňující utrpení civilistů odporují vizuálním důkazům i svědectvím místních.


Kompletní odpojení od ruských energií by každého dospělého Čecha stálo průměrně 7600 korun, celkem 66 miliard
Eurozpravy-ekonomika | 06:48:00
V případě úplného embarga na dovoz ruských energií, zejména plynu a ropy, do zemí Evropské unie by Česko patřilo mezi ekonomicky vůbec nejvíce zasažené země. Embargo by však i tak bylo zvládnutelné, jelikož by českou ekonomiku připravilo o zhruba jedno procento jejího celkového ekonomického výkonu. Informuje Lukáš Kovanda.


Řecko splatilo MMF poslední část svého dluhu
Eurozpravy-ekonomika | 06:27:00
Řecko splatilo Mezinárodnímu měnovému fondu poslední část svého dluhu ve výši dvou miliard dolarů (zhruba 44 miliard korun). Oznámil to dnes ministr financí Christos Staikuras. Řecko si od MMF a Evropské unie půjčilo v letech 2010 až 2018 zhruba 260 miliard eur (dnes kolem 6,4 bilionu Kč) kvůli vážným problémům se svými veřejnými financemi, uvedla agentura AP.


Počasí: Česko čeká deštivý a větrný týden, místy se ale oteplí
Eurozpravy-počasí | 07:00:00
Česko má před sebou deštivý a větrný týden, v úterý se obloha zatáhne. V polovině týdne se přechodně oteplí na 16 stupňů Celsia, na jižní Moravě může být i 18 stupňů, na víkend znovu o několik stupňů ochladí.


Comandante Camilo byl stejně oblíbený revolucionář jako Fidel a Che Guevara. Jeho smrt je dodnes záhadou
Reflex | 06:30:00
Bylo jich pět, kteří rozjeli revoluci na Kubě. Kromě bratrů Castrových a Che Guevary, kterého většina mladších ročníků zná jen z triček alternativních obchodů, k revolucionářům patřil Juan Almeida Bosque a také Camilo Cienfuegos. Právě on byl jednou z důležitých postav celého převratu. Velkého vítězství si ale moc neužil - zmizel ještě téhož roku i se svým letadlem a později byl prohlášen za mrtvého. 


Eupalinův tunel: Technický zázrak antické doby na ostrově Samos
Reflex | 06:10:00
Kdo jiný by si měl umět spočítat cestu k úspěchu lépe než sám otec čísel, Pythagoras ze Sámosu. A přesně to se stalo už před dvěma a půl tisíci lety. Dodnes jeho věty patří k nejslavnějším na světě. Ačkoli nejednoho z nás již od školních lavic budí ze sna, může se řecký ostrov Sámos díky genialitě zarytého askety pochlubit osmým divem světa.


Svárovský: Na Ukrajině válčí civilizace s barbarstvím, příští tři týdny rozhodnou, Putinovi zbyl už jen strach
Reflex | 06:00:00
Zabíjení civilistů, mučení a znásilňování v ukrajinské Buči, z nichž ruskou armádu usvědčují záběry a svědectví těch, kdo přežili, jsou podle bezpečnostně-politického analytika Martina Svárovského selháním Západu. Město, které bylo označeno za „novou Srebrenicu“, totiž není ojedinělým dějištěm hororových scén. Že k válečným zločinům dochází v Mariupolu i přilehlých vesnicích, v okolí Charkova a dalších měst, věděl od svých ukrajinských zdrojů. Není tak pochyb, že informovány byly i západní zpravodajské služby. Strach vojensky zasáhnout byl ale silnější a Rusko toho využilo a stále využívá. Ostatně strach je jediná účinná zbraň, která mu zbyla. Důležité je nenechat se dál zastrašovat a podpořit Ukrajinu masivní dodávkou zbraní. Rychlá porážka Putina je totiž i v našem zájmu a příští tři týdny budou rozhodující.


Asijské země se nerady mýlí. Strategie zero covid ale byla chyba, říká Jan Růžička
E15-ekonomika | 06:30:00
Co stojí za zhoršující se covidovou situací v Asii a jak je možné, že se Hongkong z pandemického premianta tak propadl, zatímco v Evropě se situace zlepšuje? Do E15 Castu se téměř po roce vrátil Jan Růžička, který řídí operace Home Creditu nejen v Asii. A došlo i na dopady asijské covidové krize na evropskou ekonomiku.


Asijské země se nerady mýlí. Strategie zero covid ale byla chyba, říká Jan Růžička
E15-politika | 06:30:00
Co stojí za zhoršující se covidovou situací v Asii a jak je možné, že se Hongkong z pandemického premianta tak propadl, zatímco v Evropě se situace zlepšuje? Do E15 Castu se téměř po roce vrátil Jan Růžička, který řídí operace Home Creditu nejen v Asii. A došlo i na dopady asijské covidové krize na evropskou ekonomiku.


V Neapoli vystoupily ukrajinské baletky s ruskými. Nevhodné, uvedl diplomat
idnes.cz | 07:21:00
Rozepře vyvolalo pondělní společné vystoupení ukrajinských a ruských baletek v Neapoli. S představením nesouhlasil ukrajinský konzul v jihoitalském městě Maksym Kovalenko, podle kterého v období války není kulturní spolupráce s Rusy přípustná.


Přibylo 6553 nákaz koronavirem. V nemocnicích je s covidem 1600 lidí
idnes.cz | 07:02:00
V pondělí přibylo 6 553 potvrzených případů nákazy koronaviru. Je to o čtvrtinu méně než před týdnem. Podobně klesl i počet podezření na opakovanou nákazu. Těch laboratoře odhalily 1 275. Méně se ale také testovalo.


Zelenskyj: Rusové se pokusí zakrýt stopy, obětí násilí může být víc
idnes.cz | 06:31:00
Počet civilních obětí může být v Borodyance a dalších osvobozených ukrajinských městech mnohem vyšší než v Buči. Uvedl to v pondělí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve video projevu. V Buči bylo podle Zelenského zabito více než 300 lidí. Celkový počet obětí se však pravděpodobně zvýší, až bude zkontrolováno celé město.


Technické závady zastavily dva úseky „zelené“ linky pražského metra
idnes.cz | 06:29:00
Kvůli technické závadě ráno nejezdilo metro linky A mezi Náměstím Míru a stanicí Dejvická. Kvůli poruše zabezpečovacího zařízení pak chvíli nejezdily spoje ani v úseku Skalka - Depo Hostivař. Uvedly to pražský dopravní podnik a Ropid na svých webech. Do plného provozu se linka vrátila krátce před půl sedmou.


Poslanci by se mohli zabývat daňovými úlevami za pomoc Ukrajině
idnes.cz | 06:08:00
Sněmovna by se mohla zabývat předlohou o daňových úlevách při pomoci Ukrajině, která čelí déle než měsíc ruské invazi. Návrh předpokládá, že z daní bude možné odečíst dary poskytnuté Ukrajině na podporu jejího obranného úsilí nebo tamním neziskovým organizacím.


Je náročné pochopit, co vojáci v Buči udělali. Může to vyvolat větší agresi, říká Boháč
iHned.cz | 07:29:00
„To, co vidíme, je naprostá tragédie a ruské počínání na Ukrajině to ukazuje v jiném světle. Doopravdy to vypadá jako cílená likvidace většího množství lidí. Nechápu, o co komu šlo a proč by to ruští vojáci dělali,“ říká šéfredaktor...


Koho budou Rusové v Evropě platit příště, když se teď od nich odvracejí i jejich sluhové? Tady je odpověď
iHned.cz | 07:00:00
Být spojován s Ruskem je dnes toxické, to ovšem neznamená, že Rusové neobnoví svou snahu ovlivňovat politický vývoj v Evropě. V Ranním brífinku uslyšíte, jak to budou dělat po válce. A dozvíte se také, jak svůj přístup k Rusku mění Němci, kteří až...


Celý svět už zná jejich tváře i jména: Toto jsou prý řezníci z Buči. Mučili, znásilňovali a zabíjeli
blesk | 07:46:00
Snímky masového hrobu a těl ležících v ulicích ukrajinského města Buča šokoval svět. Zvěrstvo. Genocida. Horor. Psal západní tisk. „Podívejte se, jaké parchanty jste vychovaly,“ vzkázal prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj ruským matkám.  Ukrajinské úřady i svědci uvedli, že ruští vojáci v Buči zabili stovky civilistů. Zelenskyj dále matkám vzkázal, že jejich synové jsou vrazi, lupiči a kati. Nyní zná celý svět jejich jména i tváře, jejich velitelem měl být Azatbek Asanbekovič Omurbekov. Podle fotek vojáků šlo o relativně mladé muže.


Kopírka na cenách Grammy: Dua Lipa (26) jako Cindy Crawfordová (56)!
blesk | 07:00:00
Proč si dělat starosti a vymýšlet novoty, když se kvalitní staré věci tak dobře osvědčily a zaručeně zafungují v každé době? Tohoto hesla se držela na letošním vyhlášení hudebních cen Grammy, které proběhlo v noci na včerejšek v Las Vegas britská zpěvačka Dua Lipa (26).


Rozvodová koučka Petra Svobodová: Mé manželství zabil alkohol!
blesk | 06:00:00
Covidová pandemie zamávala s partnerským životem, není žádným tajemstvím, že téměř každé druhé manželství v Česku končí neúspěchem. Rozvodová koučka Petra Svobodová pro Blesk.cz prozradila, jak vypadá zákulisí šťastného rozvodu.


Pes volně usazený na sedačce v autě může být nebezpečný: Jak mazlíčka přepravovat bezpečně?
blesk | 05:28:00
Jak správně přepravovat psa, aby se při případné nehodě nebo prudším zabrždění nezranil on sám, ani posádka vozidla? Vlivem setrvačnosti může mít pes váhu až malého hrocha. Vhodná je proto třeba bedna v kufru nebo speciální pásy.


Problém s mluvením i psaním: Co je afázie, kterou trpí Bruce Willis, a jaké jsou možnosti léčby?
blesk | 05:15:00
Rodina herce Bruce Willise (67) minulý týden na sociálních sítích oznámila, že slavný herec odchází do důchodu. Důvodem je, že Willisovi byla diagnostikována afázie. Veřejnost tento stav příliš nezná, proto se vynořily otázky, co to vlastně obnáší. Jak uvádí český Klub afasie, jedná se o nejvážnější a nejkomplikovanější narušení komunikačních schopností. Příčinu Willisova rodina nespecifikovala, nicméně diagnóza většinou vzniká po poškození mozku, např. po mrtvici nebo úrazu hlavy. Dá se afázie léčit?


Brutální útok mačetou na učitele není ojedinělý: Žáci a studenti brali do rukou nože, šroubovák i pálku
blesk | 05:05:00
Šok a zděšení. Jak jinak reagovat na to, co se stalo ve čtvrtek v odpoledních hodinách ve středním odborném učilišti v Michli. Teprve 19letý student Jaroslav Ř. patrně neunesl tíhu špatné známky z matematiky, a na svého učitele zaútočil mačetou. Kantor útok nepřežil, mladíka podezřelého z činu dopadli policisté ještě téhož dne v Dolních Břežanech. Nešlo o první útok studenta na učitele, který novodobá historie pamatuje. K jakým dalším otřesným případům došlo během uplynulých 20 let?


Žhavá dvojčata o sexu s králem Playboye (†91): Dva roky znásilňování!
blesk | 05:00:00
Dvojčata Karissa a Kristina Shannonovy přišly do sídla zakladatele časopisu Playboy, když jim bylo pouhých osmnáct. V místní společnosti vydržely dva roky, psychické následky si ale prý nesou dodnes. „Každý sex s Hefem byl jako znásilnění,“ uvedla Karissa v nové dokumentární sérii Secrets od Playboy. 


Sexy zpěvačka Inas X: V restauraci dráždila téměř nahá jen v síťce!
blesk | 05:00:00
Palestinsko-americká zpěvačka Inas X se za své tělo rozhodně nestydí! Do restaurace v LA s příznačným názvem Better Than Sex si vyrazila jen ve velmi úsporném modelu. Namísto šatů oblékla jen malou síťku. 
 


Rusové rozvezli kontaminovanou půdu z Černobylu, varuje Ukrajina. Nebezpečí teď čelí Rusko i Bělorusko
blesk | 05:00:00
Rusové v okolí černobylské jaderné elektrárny vykopali příkopy a obranné valy. Kvůli nefunkčním zařízením pro kontrolu radioaktivity pak údajně roznesli kontaminovanou zeminu do zahraničí, čímž ohrozili nejen ukrajinské civilisty, ale i Bělorusko a samotné Rusko. Místní upozorňují na množství nášlapných min, které se budou z radioaktivní oblasti odstraňovat jen velmi těžko.


Ze sexy striptéra ukrajinským hrdinou: Alexej zachraňuje domácí mazlíčky z válečné zóny
blesk | 05:00:00
Bývalý striptér a televizní herec se rozhodl pomáhat těm, na které se během války zapomíná - na domácí mazlíčky. Téměř každý den vyjíždí do válečných zón zachraňovat opuštěné kočky. Ty pak vrací původním majitelům, kteří uprchli před ruskými vojsky.


Tajemství osudové Kocábovy vily: Čtyřpatrový skvost koupil za »pakatel«! Sklad, studio i zázemí
blesk | 05:00:00
Vysoko nad pražskou čtvrtí Troja se tyčí vila Michaela Kocába (67). Pořízení čtyřpatrového domu, který poskytuje krásný výhled na téměř celou Prahu, se hudebník zpočátku bránil. Pak ale zasáhl osud a Michael Kocáb se rozhodl, že vilu zkrátka musí koupit. 


Ukrajinský boxer Usyk na začátku války narukoval do armády: Kvůli zápasu odjel do zahraničí, navštívil i Česko
blesk | 05:00:00
Světový šampion v těžké váze Oleksandr Usyk se postavil po bok ukrajinských vojáků, když vojska Vladimira Putina vtrhla na Ukrajinu. Už ale odjel do zahraničí, aby se mohl připravovat na souboj s Anthonym Joshuou. Koncem března navštívil Českou republiku. Novinářům popsal zážitky z války, ale i svou přípravu na zápas s Anthonym Joshuou.


Právnička o utrpení přeživšího Horvátha (49): Viděl umírat Petra Kellnera (†56) ve vrtulníku plném krve!
blesk | 05:00:00
Před více než rokem došlo na Aljašce k velké tragédii, při které zemřel Petr Kellner (†56) a čtyři další lidé. Poslední zprávy ukazují, že právě nejbohatší Čech a jeden z průvodců bezprostředně po nehodě zřejmě stále žili, zemřeli však, než dorazila pomoc. Jediným přeživším hrůzné události je snowboardista David Horváth (49), jenž musel při čekání na záchranu mnoho vytrpět. Horváth byl zasypán sněhem a utrpěl mnoho vážných zranění, podle právničky, která ho zastupuje v USA, navíc viděl umírat svého kamaráda Petra Kellnera.


Silničáři začnou opravovat Barrandovský most. Řidiči, připravte se na peklo za volantem!
blesk | 05:00:00
Denně po něm projede na 140 tisíc aut. Je jednou z nejdůležitějších cest pro pražské i středočeské řidiče. Ti se musí obrnit trpělivostí, Barrandovský most čeká celková rekonstrukce, na jeho jižní části se začíná už ve středu.


Víme, že Rusové lžou, Putin je symbol zla a patří před válečný soud, říká náměstek Lipavského
blesk | 05:00:00
Západ si nechtěl kazit byznys. I to byl jedním z důvodů, proč si byl podle náměstka ministra zahraničních věcí Martina Dvořáka Putin jistý svým cílem. O tom, jak se Putin přepočítal, hovořil v pořadu Epicentrum. Zmínil také provokace, kterým čelí čeští zástupci na ruské ambasádě v Moskvě, nutnosti zbavit se závislosti na ruských zdrojích a ze studia Blesku poslal vzkaz ruskému velvyslanci.


Podcast: Z války na zámky. Ruska hledá pro Ukrajince práci v sídlech šlechty
blesk | 05:00:00
Před hrůzami války utekli z Ukrajiny lidé, kteří zastávali nejrůznější pracovní pozice. Od architektů, přes kastelány až po zahradníky. Podle bývalé realitní makléřky Natallie Makovik, která do roku 2017 prodávala české hrady a zámky, se někteří z nich dostali do služeb vlastníků evropských aristokratických sídel. Makovik totiž pro uprchlíky sdílí inzeráty ze zámků nebo radí, jak sestavit životopis a získat práci snů až za 3000 liber měsíčně. 


Za popletený nákup dárku čtyřka v 1. třídě: Žáček odpověděl jinak, přišel trest!
blesk | 05:00:00
Krásně nakreslený úkol o nákupu dárku zamotal hlavu prvňáčkovi, který zřejmě špatně pochopil zadání. Výsledkem byla nekompromisní čtyřka! Podle pedagoga Roberta Čapka je takové hodnocení demotivující a děsivé.


Stanislav Aubrecht z Vesničko má středisková: Takhle dnes vypadá! Na čem prodělal miliony
blesk | 05:00:00
Z věhlasné restaurace U Čiriny, kde se vařilo podle rakousko-uherských receptur, bude indické bistro! Pražští kumštýři smutní. A nejvíc je zasažen herec Stanislav Aubrecht (55).


Ukrajinci prý otrávili ruské vojáky svačinou! Stovky okupantů prý také zabil špatný alkohol
blesk | 05:00:00
Ruským invazním silám pořádně zatápí i ukrajinští civilisté. Objevil se další případ, kdy Ukrajinci obdařili Rusy speciální svačinou. Ta byla ale otrávená! Na následky jedu schovaného v houskách údajně zemřeli dva okupanti a dalších osmadvacet jich bylo ve městě Izjum hospitalizováno.


Olena a její dvě děti osleply po výbuchu ruské bomby: Útěk do Polska a náročná operace!
blesk | 05:00:00
Hrůzy způsobené ruskými vojsky na Ukrajině neustávají. Olena a její dvě děti osleply, když poblíž nich v Dněpru vybuchla bomba. Trvalo jim sedm dní, než se maminka s Timurem a Nazarem dostali do Polska, kde podstoupili operaci na záchranu zraku.


Tajná zbraň Ruska: Deepfake videa. Právnička řekla, co za ně lidem hrozí 
blesk | 05:00:00
Dlouho platilo, že videa na internetu jen tak zfalšovat nelze, na rozdíl od fotografií. Ale už ani na to spoléhat nemůžeme. Existují technologie na bázi umělé inteligence, které dokážou vytvořit zcela umělé záznamy s počítačovými lidmi, kterým jsou do úst vloženy věci, které nikdy neřekly. Tato videa se nazývají deepfake a Rusko si je velmi oblíbilo. Používá je i během současné invaze na  Ukrajinu jako součást hybridní války. Právnička Radka Špačková upozorňuje, že kdo takové záznamy tvoří, může se dostat do problémů se zákonem.


Ruský teror: Další znásilňování i upalování dětí?! Čekají nás hrůzná odhalení, obává se velvyslankyně
blesk | 05:00:00
Masakr v ukrajinské Buče šokoval svět, světoví lídři se zavázali k potrestání ruských velitelů a vedení země a odsoudili federaci za porušování Ženevských úmluv a lidských práv. Bučou to ale podle poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ani zdaleka nekončí. Ruští tyrani si podle něj vyhlídli i jiná ukrajinská města, hovořil o upalování dětí zaživa a skupinovém znásilňování žen. Okupanti měli údajně nutit civilisty, aby po dnech hladovění snědli vlastní domácí mazlíčky. Podle velvyslankyně Ukrajiny v USA budou další odhalení o ruských zvěrstvech ještě horší než v Buči.


V Neapoli vystoupily ukrajinské baletky s ruskými. U divadla se protestovalo a ozval se i diplomat
lidovky.cz | 07:23:48
Rozepře vyvolalo pondělní společné vystoupení ukrajinských a ruských baletek v Neapoli. S představením nesouhlasil ukrajinský konzul v jihoitalském městě Maksym Kovalenko, podle kterého v období války není kulturní spolupráce s Rusy přípustná.


Přibylo 6553 nákaz koronavirem. V nemocnicích je s covidem 1600 lidí
lidovky.cz | 07:08:36
V pondělí přibylo 6 553 potvrzených případů nákazy koronaviru. Je to o čtvrtinu méně než před týdnem. Podobně klesl i počet podezření na opakovanou nákazu. Těch laboratoře odhalily 1 275. Méně se ale také testovalo.


Zelenskyj: Obětí v osvobozených městech může být ještě víc. Máme zájem, aby tam byly tisíce novinářů
lidovky.cz | 07:02:14
Počet civilních obětí může být v Borodyance a dalších osvobozených ukrajinských městech mnohem vyšší než v Buči. Uvedl to v pondělí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve video projevu. V Buči bylo podle Zelenského zabito více než 300 lidí. Celkový počet obětí se však pravděpodobně zvýší, až bude zkontrolováno celé město.


Brzy ráno nejezdilo metro na dvou úsecích linky A. Zastavily ho technické závady
lidovky.cz | 06:58:57
Kvůli technické závadě ráno nejezdilo metro linky A mezi Náměstím Míru a stanicí Dejvická. Kvůli poruše zabezpečovacího zařízení pak chvíli nejezdily spoje ani v úseku Skalka - Depo Hostivař. Uvedly to pražský dopravní podnik a Ropid na svých webech. Do plného provozu se linka vrátila krátce před půl sedmou.


Nejlepší válečná videa. Ukrajinské ministerstvo obrany uspořádalo parodii na Oscary
aktuálně.cz | 07:00:00
Rusko mezitím pokračuje v dezinformační taktice a tvrdí, že jeho "demilitarizační a denacifikační operace" na Ukrajině pokračuje podle plánu.


Hnojiva kvůli plynu zdražují o desítky procent. Krize dusí i Lovochemii z Agrofertu
aktuálně.cz | 06:20:07
Hnojiva zdražují a současně jich navíc na trhu není dostatek, protože se dováží hlavně z Ruska a Běloruska.


Dopisy z války: Mám za sebou nejděsivější noc, píšu v běhu do krytu. Rodím ve sklepě
aktuálně.cz | 06:19:39
Čtyři mladí Ukrajinci v deníku pro Aktuálně.cz každý den popisují život za kvílejících sirén a výbuchů raket. Píší však i o naději a štěstí.


Jedno z prvních SUV světa: Výroba Lady Niva začala před 45 lety, dodnes se nezměnila
aktuálně.cz | 06:02:00
Lada si připomíná výročí modelu Niva. První kus terénního automobilu vyjel z Toljatti před 45 lety.


Příměří na Ukrajině snížilo poptávku po zlatě
Kurzy.cz | 07:46:48
Případný pokrok v rusko-ukrajinských rozhovorech o příměří by v tomto týdnu mohl snížit poptávku po zlatě coby bezpečném aktivu. Poslední výsledky týdenního přehledu zaměřeného na zlato ukázaly, že analytici z Wall Street mají ve vztahu k cenám drahého&he


Požáry v Jihomoravském kraji v roce 2021
Kurzy.cz | 07:38:46
V roce 2021 bylo na území Jihomoravského kraje likvidováno 1 498 požárů, bylo při nich zraněno 107 osob a 8 osob přišlo o život. Přímá škoda způsobená požáry dosáhla částky 176 mil. Kč, zásahem však byly uchráněné hodnoty ve výši 872 mil. Kč. Počet...


Tohle je nejúspěšnější investiční strategie v dobách konfliktů a zvýšené nejistoty na trzích
Kurzy.cz | 06:21:38
Konflikt na Ukrajině vyvolává u investorů značné obavy o budoucí vývoj na finančních trzích. Mnozí zvažují úpravy svých portfolií, odprodávají investice nebo hledají méně rizikové alternativy ochrany úspor před rostoucí inflací. Jakou investiční...


Stále silná americká ekonomika a další vývoj na akciích - Deutsche Bank
Kurzy.cz | 05:54:00
Poslední data z amerického trhu práce v podstatě odpovídají očekávání a potvrzují, že hospodářství se nachází ve velmi dobrém stavu. A zároveň zvyšují pravděpodobnost zvýšení sazeb o 50 bazických bodů.


Před válkou utekla se synem, který je autista. Teď v Praze marně shání odborníka
Denik.cz | 06:00:00
Čtyřicátnice Irina Zadorožnaja z Oděsy utekla před boji na Ukrajině se dvěma syny, jedenáctiletým Míšou a čtrnáctiletým Filipem. Několikadenní cesta do Prahy byla náročná sama o sobě, mladší Míša navíc trpí mentální retardací a autismem. „Má radost z každé změny a zpočátku vše vnímal jako hru. Snažila jsem se ze všech sil usmívat a mluvit s ním, ale nejsem tak silná, jak jsem si myslela. Rozplakala jsem se a on mi utřel slzy,“ popisuje Irina.


Zachráněné léto. Do Milovského rybníka se vrátí voda
Denik.cz | 05:54:00
Léto bez koupání? Místní ani návštěvníci nemusejí mít obavy. Obnovu rybníka v osadě Milovy na Žďársku vedení městyse Sněžné, který osadu spravuje, na léto přeruší. A Milovský rybník nechá kvůli letním radovánkám znovu napustit.


Češi expandují na čínský e-shop s půlmiliardou uživatelů. S prodejem na JD.com pomáhá stát
lupa.cz | 06:30:01
Státní CzechTrade rozjel českou sekci na obřím čínském e-commerce tržišti JD.com, které je největší konkurencí Alibaby.


Soud schválil reorganizační plán zadlužených Českých aerolinií
idnes.cz | 09:56:00
Městský soud v Praze schválil reorganizační plán zadlužených Českých aerolinií. Potvrdil tak hlasování věřitelů z minulého týdne. Investorem v ČSA se tak stane nová firma Prague City Air, kterou vlastní majitelé Smartwings Jiří Šimáně a rodina Vikových.


Pět mrtvých po srážce vlaku s dodávkou na jihu Maďarska
idnes.cz | 09:50:00
Pět lidí zemřelo při ranní srážce vlaku s dodávkou na jihu Maďarska, uvedla maďarská státní policie. Další jsou zraněni. Na místě pokračují záchranné práce.


Na statisícové odškodné od NBÚ zapomeňte, řekl exgenerálovi Hradu soud
idnes.cz | 09:42:00
Nejvyšší soud zamítl dovolání bývalého náčelníka vojenské kanceláře Hradu Rostislava Pilce. Ten vedl s Národním bezpečnostním úřadem (NBÚ) spor o odškodnění ve výši 329 058 korun. Domáhal se náhrady kvůli tomu, že mu byla podle jeho názoru nezákonně odebrána bezpečnostní prověrka a musel opustit svou funkci na Hradě.


Ministr Jurečka okomentuje dlouhodobé řešení uprchlické krize i konec DPI
idnes.cz | 09:28:00
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka se v úterý na tiskové konferenci vyjádří k vypršení lhůty pro odchod odběratelů od dodavatelů poslední instance (DPI) a k dlouhodobé koncepci řešení současné uprchlické krize z pohledu ministerstva. Portál iDNES.cz odvysílá přímý přenos tiskové konference, začátek je plánovaný na 10:30 hodin.


USA zvyšují tlak na Moskvu. Rusku znemožnily uhradit splátky dluhopisů
idnes.cz | 09:06:00
Spojené státy v pondělí znemožnily ruské vládě uhradit splátky dluhopisů z ruských rezerv držených u amerických bank. Jejich hodnota přesahuje 600 milionů dolarů, což je více než 13 miliard korun. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mluvčího amerického ministerstva financí.


Ruská armáda přeskupuje síly, chystá útok na východě, tvrdí generální štáb
idnes.cz | 08:53:00
Ruská armáda přeskupuje své síly, uvedl v úterý ráno generální štáb ukrajinských vojenských sil. Podle něj soustředí své úsilí zejména na přípravu útočné operace na východě Ukrajiny. Cílem má být zisk plné kontroly nad územím Doněcké a Luhanské oblasti. Čína opět vyzvala Kyjev, aby jednal o ukončení bojů. Nabídla, že je připravena hrát „konstruktivní roli z objektivní pozice“.


Pokud na nás zaútočíte, odpovíme jadernými zbraněmi, vzkázala KLDR na jih
idnes.cz | 08:22:00
Nechceme válku. Ale pokud byste na nás zaútočili jako první, odpovíme jadernými zbraněmi. Takový vzkaz vyslala KLDR svému jižnímu sousedovi.


KOMENTÁŘ: Bude se Will Smith omlouvat za facku osm let?
idnes.cz | 08:00:00
Co ještě může udělat Will Smith, aby mu odpustili, a co ještě mohou udělat jemu, aby jej za facku v přímém přenosu Oscarů vytrestali? ptá se ve svém komentáři pro MF DNES Mirka Spáčilová.


Němečtí výrobci aut se bojí rostoucích cen ropy a plynu. Nálada v autoprůmyslu se v březnu zhoršila nejvíc v historii
iHned.cz | 08:37:00
Nálada v německém automobilovém průmyslu se v březnu zhoršila nejvíc v historii. Obavy vzbuzují rostoucí ceny ropy a plynu v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. Vyplývá to z průzkumu, který dnes na svém webu zveřejnil institut Ifo. Index Ifo, který...


Místo kapesného dávám synovi akcie. Musí mě ale přesvědčit, že ví, co chce koupit, říká Burda
iHned.cz | 08:00:00
Další díl investičního podcastu MoneyPenny se zabývá alternativními investicemi a jako experta si David se Šimonem pozvali Martina Burdu, ředitele společnosti Sirius Investments. Burdova firma investuje často do různých alternativních fondů, jejichž...


Nejstarší organismy světa: Třesoucí se obři a strom, pod nímž Buddha dosáhl osvícení
bleskove.cz | 05:59:55
Buddhův posvátný strom, tisíciletá růže či želva, která pamatuje královnu Viktorii. Podívejte se na nejstarší živá stvoření světa.


Třímilionová škoda v Národním muzeu! Žena schválně spustila protipožární systém, hrozí jí šest let
blesk | 09:34:00
Škodu tři miliony korun způsobila mladá žena, která 31. března bezdůvodně spustila protipožární zařízení v budově Národního muzea (NM) v Praze. Po dosud neznámé pachatelce pátrá policie, která na webu zveřejnila fotografii podezřelé. Kriminalisté čin posuzují jako ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení, za které hrozí až šest let vězení.


Ušetřete na energiích: Praktické rady, co pomůže. A jak vybrat dodavatele?
blesk | 09:25:00
Česko bojuje s drahou elektřinou, a také s drahým plynem! Vyhlídky na levnější energie jsou prakticky v nedohlednu. „Pravděpodobnost, že by šly ceny energií dolů, je hodně malá,“ říká ekonom Lukáš Kovanda. Na co si dát pozor? A co byste měli vědět v souvislosti s energiemi?


Měsíc beze jména: Ze Svitavy vylovili tělo utonulého muže, policie neví, kdo to je
blesk | 09:21:00
Už téměř měsíc, zdá se, nikomu neschází. Policisté z Brna se totiž zatím marně snaží zjistit totožnost mladého muže, jehož tělo vylovili v řece Svitavě. Podle pitevní zprávy se utopil.


Zpěvák Honza Bendig s partnerem ve Výměně manželek: Starost o tři děti! Chce brzy vlastní
blesk | 09:20:00
Ve středečním premiérovém dílu Výměny manželek bude velká nouze o hádky. Zato se diváci podívají, jak to vypadá v domě Jana Bendiga (28), ve kterém zpěvák žije s přítelem Lukášem Rejmonem (36) a třemi psy. A na konci Honza prozradí své obrovské přání...


Rusové dosahují jen malého pokroku, chtějí celý východ Ukrajiny. Dál používají zakázané zbraně
blesk | 08:58:00
Ruská armáda přeskupuje síly a soustředí své úsilí na přípravu útočné operace na východě Ukrajiny, uvedl dnes ráno generální štáb ukrajinských ozbrojených sil. Cílem je podle něj získat plnou kontrolu nad územím Doněcké a Luhanské oblasti. Invazní jednotky pokračují v blokování Charkova a podnikají masivní dělostřelecké a letecké útoky na už několik týdnů obléhaný Mariupol, uvádí velení ukrajinské armády.


Chlupatí uprchlíci z Ukrajiny v Česku: Karanténa, očkování a co vzteklina?
blesk | 08:57:00
Z Ukrajiny přicházejí nejen lidé, kteří prchají před válkou, ale také jejich mazlíčci a kvůli výjimečným okolnostem jsou podmínky pro jejich vstup benevolentnější než normálně. Co musí dodržet a mají mít čeští majitelé psů a koček obavy?


Ruský oligarcha Vekselberg přišel o jachtu: Luxusní plavidlo za 2,6 miliardy mu zabavili na Mallorce
blesk | 08:36:00
Úřady na Mallorce zadržely jachtu ruského oligarchy Viktora Vekselberga. Agentura AP oznámila, že na palubu plavidla dlouhého 78 metrů v ceně odhadované na 120 milionů dolarů (2,6 miliardy korun) vstoupili v přístavu Palma de Mallorca policisté. Španělská policie jednala na žádost USA a v součinnosti s americkými úřady.


Zemřela slavná herečka (†95) z legendárního seriálu! Ztratili jsme národní poklad, uvedla ministryně kultury
blesk | 08:20:00
Svět obletěla smutná zpráva o úmrtí britské herečky June Brownové, zemřela v požehnaném věku 95 let. Informaci o jejím skonu přinesla rodina, která je jejím odchodem hluboce zarmoucena


V Čelákovicích hořela hala s technologiemi. Škoda až deset milionů, dva hasiči se zranili
blesk | 08:11:00
V Čelákovicích u Prahy v noci na úterý hořela hala briketárny s technologiemi, škoda bude podle předběžných odhadů kolem pěti až deseti milionů korun. Dva hasiči se lehce zranili. Kvůli rozsahu byl vyhlášený třetí poplachový stupeň ze čtyř možných, na místě zasahovalo 20 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, uvedla mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková.


Nejstarší organismy světa: Třesoucí se obři a strom, pod nímž Buddha dosáhl osvícení
pikant | 05:59:55
Buddhův posvátný strom, tisíciletá růže či želva, která pamatuje královnu Viktorii. Podívejte se na nejstarší živá stvoření světa.


Žena spustila v Národním muzeu protipožární systém. Způsobila tím škodu tři miliony
aktuálně.cz | 09:32:02
Ženu při útěku zachytily bezpečnostní kamery i několik návštěvníků. Pravděpodobná pachatelka je menší postavy, ve věku 20 až 25 let.


"Brutální" Barrandovský most pomáhaly stavět i počítače. Podívejte se, jak vznikal
aktuálně.cz | 09:26:47
Nejvytíženější komunikaci v Česku, budovanou v letech 1978-88, nyní čekají rozsáhlé opravy a s nimi spojené uzavírky.


Ukrajinou znějí sirény. Zvěrstva v Buče údajně dokazují satelitní snímky
Denik.cz | 07:10:00
Válka na Ukrajině už trvá více než pět týdnů. Ruská armáda pokračuje v ostřelování ukrajinských měst, sirény se v úterý ráno rozezněly prakticky po celé zemi. Zkázu, kterou válka přináší, zachycují nová videa zveřejněná ukrajinskou armádou i západními médii. Satelitní snímky údajně dokazují, že zvěrstva v Buče byla spáchána v době, kdy oblast ovládala Ruská armáda. Ta přitom jakýkoli podíl na smrti civilistů odmítá.


ON-LINE: Buča není jediná. Obětí může být daleko více, řekl Zelenskyj
Denik.cz | 07:05:00
Ruská invaze na Ukrajinu pokračuje již 41. dnem. Kyjevský starosta Vitalij Kličko varoval civilisty před návratem do Kyjeva. Důvodem jsou miny i nevybuchlá munice. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj promluví na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN. V nočním projevu uvedl, že Buča zřejmě není jediným místem, kde došlo ke zvěrstvům na civilistech. Spojené státy chystají v reakci na události v Buče nové sankce. Americký prezident Joe Biden označil Vladimira Putina za válečného zločince.


Dívka z Lounska sní o kariéře modelky. Svému handicapu navzdory
Denik.cz | 06:30:00
Stát se modelkou nebo misskou je snem mnoha děvčat. Viktorie Kučerová z malé vesnice Brloh na Lounsku v tomto ohledu není jiná. V čem se ovšem od svých osmnáctiletých vrstevnic liší, je její zdravotní handicap. Deset let se vyrovnává s následky vážné dopravní nehody v Německu, kterou málem nepřežila.


Bezprecedentní nárůst nákladů. Prodávat česká jablka se nevyplácí, tvrdí sadaři
Denik.cz | 06:19:00
Kvůli sankcím proti Rusku se na evropský trh ve velkém množství valí jablka z Polska. A to tlačí ceny dolů na celém kontinentu. Problém s cenami je ale dlouhodobý a sadaři i prodejci ovoce z Pardubického kraje se shodují, že prodávat česká jablka se už moc nevyplatí.


Maloobchodní tržby klesly (5.4.2022)
Kurzy.cz | 09:46:20
Maloobchodní tržby bez automobilů v únoru klesly na 4,6 % meziročně, oproti 8,5 % v lednu. Trhy očekávaly pokles na 5 % meziročně.


Průmysl v Maďarsku zpomalil (5.4.2022)
Kurzy.cz | 09:44:43
Průmyslová výroba v únoru zpomalila na 4,5 % meziročně oproti 7,1 % v lednu. Trhy očekávaly zpomalení 1,8 % meziročně.


Hlavní indikátory asijsko-pacifického regionu vykazují růst
Kurzy.cz | 09:42:10
Hlavní indikátory asijsko-pacifického regionu vykazují během dnešního obchodování růst. Hongkongský index Hang Seng tak získal 1,37 %, ostatní indexy o něco méně: index japonské burzy Nikkei 225 vzrostl o 0,06 %, korejský KOSPI o 0,31 % a australský&helli


Tržby obchodníků v únoru stouply o 4,6 procenta. Internetový prodej ale táhl méně
Kurzy.cz | 09:32:37
Tržby v maloobchodu v únoru stouply meziročně reálně o 4,6 %. Oznámil to dnes český statistický úřad. K meziročnímu růstu podle něj přispěla nízká srovnávací základna ovlivněná loňskými covidovými opatřeními.


Ranní okénko - EU zvažuje přitvrzení sankcí vůči Rusku
Kurzy.cz | 09:31:00
USA se tento týden proti Rusku chystá uvalit další sankce a tlak na jejich zpřísnění panuje i v Evropě. Ceny komodit jsou znovu pod tlakem. Dolar během včerejška posílil vůči euru z 1,10 na 1,09.


Ranní přehled: Pražská burza v úvodu nového týdne hledala směr, pondělí zakončila drobně v červené
Kurzy.cz | 09:27:45
Komentář k akciovému trhu Pražská burza - Index PX: 1,373 bodů (-0.0% d/d); objem: 588 mil. Kč Pražská burza v úvodu nového týdne hledala směr, aby měřeno indexem PX nakonec zakončila drobně v červených číslech (-0,04 %, 1372,73 b.).


Stavebnictví v Ústeckém kraji v roce 2021 (předběžné údaje)
Kurzy.cz | 09:19:11
Objem základní stavební výroby zaznamenal v roce 2021 v Ústeckém kraji meziroční propad, poklesl i počet pracovníků a produktivita práce. Meziročně se v kraji zvýšila průměrná hrubá mzda. Podniky se stavební výrobou s 50 a více zaměstnanci...


Co říkají ceny výrobců o spotřebitelské inflaci? - Rozbřesk
Kurzy.cz | 09:15:00
Inflační náraz, jehož jsme v posledních měsících svědky, nemá v případě řady zemí v posledních několika desetiletích obdoby. Německá inflace se například v březnu dostala na úrovně, které bylo možné pozorovat naposledy na začátku 80.


Ranní shrnutí (05.04.2022): Americké indexy zakončily včerejší obchodování výše
Kurzy.cz | 09:09:45
Americké indexy zakončily včerejší obchodování výše. S&P 500 si připsal 0,8 %, Dow Jones se posunul o 0,30 % výše a Nasdaq rostl o 1,90 %. Russell 2000 získal 0,21 % Akcie z Asie a Tichomoří se v úterý obchodovaly mírně výše. Nikkei si připsal 0,2...


Úroková sazba u nových hypoték
Kurzy.cz | 09:08:48
Průměrná úroková sazba u čistých nových hypoték (tj. bez refinancování) dosáhla podle ČNB v únoru úrovně 3,85 %. Jaký je na tomto poli další výhled? Pomůžu si mým oblíbeným grafem, který se snaží vysvětlit vývoj sazeb z nových hypoték pomocí vývoje&hellip


Služby ISM, Projevy členů Fedu - Futures trhy dnes ukazují na ploché otevření evropských indexů - Ekonomický kalendář
Kurzy.cz | 09:05:57
Evropské indexy otevřou beze změny Očekává se, že nevýrobní ISM v březnu dopadne lépe Projevy členů Fedu Kashkariho a Williamse Futures trhy dnes ukazují na ploché otevření evropských indexů. Americké futures se obchodují beze změny, což ...


Maloobchod - únor 2022: Prodej nepotravinářského zboží v kamenných prodejnách rostl, v internetových obchodech klesl
Kurzy.cz | 09:04:10
Indexy tržeb v maloobchodě


Zpráva o výsledcích kontrol ve stavebních spořitelnách a penzijních společnostech v roce 2021
Kurzy.cz | 09:00:00
Zpráva o výsledcích kontrol provedených u stavebních spořitelen a penzijních společností v roce 2021 je předkládána ke zveřejnění podle ustanovení § 26 zákona č. 255/2012 Sb., o kontrole (kontrolní řád), ve znění pozdějších předpisů.


Krajem, kde se rodí portské - Cesta za Pyreneje
Kurzy.cz | 08:54:49
Nádherné výhledy, klidná řeka, břidlicové vesnice a všude svahy, na kterých zraje víno pro portské. Taková je druhá část inspirativního putování Ambre a Aljaze. Nemáte chuť taky vyrazit?


Výrobce bezpilotních letounů Primoco ve čtvrtletí zvýšil tržby na 21,7 milionu Kč, má nový kontrakt
Kurzy.cz | 08:53:50
Výrobce bezpilotních letounů Primoco UAV v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšila tržby na 21,7 milionu Kč, což představuje 184 % nárůst v porovnání se stejným obdobím roku 2021.


Co říkají ceny výrobců o spotřebitelské inflaci?
Kurzy.cz | 08:37:21
Inflační náraz, jehož jsme v posledních měsících svědky, nemá v případě řady zemí v posledních několika desetiletích obdoby.


Koruna na začátku týdne posilovala
Kurzy.cz | 08:36:47
Koruna na úvod nového týdne dále posilovala a dostala se během dne až k EUR/CZK 24,30.


Eurodolar se vrátil pod 1,10
Kurzy.cz | 08:35:14
Čeká na zítřejší zápis z březnového zasedání Fedu.


Pozitivní nálada na technologiích
Kurzy.cz | 08:33:35
Včera se dařilo technologickým akciím, když index Nasdaq posílil o 1,8 %.


Krátké zprávy z ČR: Primoco UAV
Kurzy.cz | 08:31:48
Primoco UAV : Výrobce bezpilotních letounů Primoco UAV dnes oznámil, že v prvním kvartále 2022 dosáhl tržeb 21,7 mil. Kč a EBITDA zisku 12,9 mil. Kč. Společnost v kvartále podepsala smlouvu na dodávku bezpilotního letounu pro evropského klienta s opcí na&


Musk kupuje podíl v Twitteru, indexy pokračují v pozvolném růstu - Ranní komentář
Kurzy.cz | 08:29:16
Akciové trhy včera dokázaly opět růst. Dařilo se hlavně technologiím. Nasdaq přidal 1.9 %, zatímco S&P500 rostl o 0.81 %. Z jednotlivých akcií se včera dočkal prudkého růstu hlavně Twitter, který přidal 27 % v reakci na zprávu o tom, že Elon Musk koupi...


Kompletní odpojení od ruských energií by každého dospělého Čecha stálo průměrně 7600 korun, celkem 66 miliard, uvádí analytický tým při francouzské vládě. Česko by tak vyšlo 6x levněji než loňský schodek
Kurzy.cz | 08:27:27
V případě úplného embarga na dovoz ruských energií, zejména plynu a ropy, do zemí Evropské unie by Česko patřilo mezi ekonomicky vůbec nejvíce zasažené země. Embargo by však i tak bylo zvládnutelné, jelikož by českou ekonomiku připravilo o zhruba jedno&he


Akciové trhy převážně posilovaly, Nasdaq podpořen růstem Twitteru
Kurzy.cz | 08:19:50
Akciové trhy v pondělí navázaly na většinově kladnou výkonnost z minulého týdne a převážně posilovaly. Růst v USA táhl Nasdaq s téměř 2% růstem, podpořen skokovým posílením akcií Twitteru o 27% po zprávách, že E.


Tuzemští spotřebitelé jsou opatrní kvůli rostoucí inflaci (Ranní zpráva z finančního trhu)
Kurzy.cz | 07:25:04
Únorové maloobchodní tržby v Česku ukážou na slabou dynamiku ve
světle obav, které tuzemským domácnostem přináší rostoucí inflace. Rychlý růst
cen v kombinaci s válkou na Ukrajině se podepisuje na poklesu
spotřebitelské důvěry napříč Evropou či Ameriko...


Vývoj na devizovém trhu – ranní zprávy 05.04.2022
Kurzy.cz | 07:21:00
Klíčové události
• Eurozóna: Index důvěry investorů Sentix se aktuálně pohybuje na hodnotě -18,0 bodu, to je o rovných 11 bodů méně než v průběhu uplynulého období.
• Německo: Tamní vývoz se v únoru meziměsíčně navýšil o 6,4 procenta, co se dovozu tý...


V Německu se zvyšuje zájem o nahřívaný tabák - v roce 2021 bylo množství cigaret zdaněných Německu o 2,8% nižší než v r. 2020
Kurzy.cz | 06:29:37
V roce 2021 bylo množství cigaret zdaněných v Německu o 2,8 % nižší než v roce 2020. U prodeje dýmkového tabáku však pokračoval vzestupný trend z posledních let. Spolkový statistický úřad (Destatis) uvádí, že množství zdaněného dýmkového tabáku, který ...


Velikonoční trhy nabídnou kromě tradičních výrobků i práce klientů chráněných dílen
Kurzy.cz | 10:00:54
Velikonoční a jarní atmosféra se vrací na náměstí Republiky. Velikonoční trhy začínají ve čtvrtek 7. dubna 2022, potrvají do pondělí 18. dubna. Lidé se mohou těšit na stánky s tradičními výrobky – malovanými kraslicemi, pomlázkami, květinami. Návštěvní...


Budeme investovat do nudných startupů, říkají manažeři poradenské firmy se 161miliardovou tržbou
Euro | 08:29:20
Obrat české a slovenské odnože společnosti RSM loni stoupl o 13 milionů na 377 milionů korun. Celosvětově dosáhly tržby společnosti 7,26 miliardy dolarů (161 miliardy korun). O růst se postarala hlavně pomoc s digitálním přerodem českých firem, který si vyžádala covidová pandemie, a poptávka po IT systémech či outsourcingu účetnictví. Do budoucna chce firma investovat do startupů, jež omezují byrokracii a šetří čas účetním.


Komunikační aplikace, které si nerozumí, chce zkrotit Evropská komise. Nebude to mít snadné
Hospodářské noviny | 10:30:00
Význam programů pro předávání zpráv (IM, instant messaging) za posledních několik let prudce vzrostl. Co bylo dříve nevážnou zábavou pro pár geeků (IRC) se postupem času přes služby jako ICQ či Yahoo Instant Messenger změnilo v základ moderní...


Němečtí výrobci aut se bojí rostoucích cen ropy a plynu. Nálada v autoprůmyslu se v březnu zhoršila nejvíc v historii
Hospodářské noviny | 08:37:00
Nálada v německém automobilovém průmyslu se v březnu zhoršila nejvíc v historii. Obavy vzbuzují rostoucí ceny ropy a plynu v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. Vyplývá to z průzkumu, který dnes na svém webu zveřejnil institut Ifo. Index Ifo, který...


Místo kapesného dávám synovi akcie. Musí mě ale přesvědčit, že ví, co chce koupit, říká Burda
Hospodářské noviny | 08:00:00
Další díl investičního podcastu MoneyPenny se zabývá alternativními investicemi a jako experta si David se Šimonem pozvali Martina Burdu, ředitele společnosti Sirius Investments. Burdova firma investuje často do různých alternativních fondů, jejichž...


Je náročné pochopit, co vojáci v Buči udělali. Může to vyvolat větší agresi, říká Boháč
Hospodářské noviny | 07:29:00
„To, co vidíme, je naprostá tragédie a ruské počínání na Ukrajině to ukazuje v jiném světle. Doopravdy to vypadá jako cílená likvidace většího množství lidí. Nechápu, o co komu šlo a proč by to ruští vojáci dělali,“ říká šéfredaktor...


Koho budou Rusové v Evropě platit příště, když se teď od nich odvracejí i jejich sluhové? Tady je odpověď
Hospodářské noviny | 07:00:00
Být spojován s Ruskem je dnes toxické, to ovšem neznamená, že Rusové neobnoví svou snahu ovlivňovat politický vývoj v Evropě. V Ranním brífinku uslyšíte, jak to budou dělat po válce. A dozvíte se také, jak svůj přístup k Rusku mění Němci, kteří až...


U dodavatelů poslední instance zůstává zlomek domácností, řekl Jurečka
ČT24 | 08:45:52
U dodavatelů poslední instance zůstává 5604 domácností v případě plynu a 13 880 odběratelů v případě elektřiny, řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Většina z nich má čas změnit dodavatele energií do 14. dubna.


Bývalý šéf hradní vojenské kanceláře Pilc neuspěl ve sporu s NBÚ o peníze
ČT24 | 09:30:58
Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání bývalého náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta republiky Rostislava Pilce, který vedl spor o odškodnění s Národním bezpečnostním úřadem (NBÚ). Domáhal se náhrady 329 058 korun. O peníze prý přišel kvůli tomu, že mu úřad nezákonně odebral bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné, a tak musel opustit funkci na Hradě.


Soud schválil reorganizační plán zadlužených ČSA
ČT24 | 09:12:29
Městský soud v Praze schválil reorganizační plán zadlužených Českých aerolinií (ČSA). Potvrdil tak hlasování věřitelů z minulého týdne. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku. Investorem v ČSA se tak stane nová firma Prague City Air, kterou vlastní majitelé Smartwings Jiří Šimáně a rodina Vikových. ČSA jsou od loňského března v úpadku, soud následně povolil jejich reorganizaci.


Epidemie covidu v Česku dál zpomaluje. Počet nakažených klesl i v Německu
ČT24 | 06:24:30
V pondělí přibylo v Česku 6553 potvrzených případů nákazy, o čtvrtinu méně než před týdnem. Podobně klesl i počet podezření na opakovanou nákazu, kterých laboratoře odhalily 1275. Méně se ale také testovalo, nadále klesá incidenční číslo. Na sto tisíc obyvatel připadá v zemi za posledních sedm dní 370 nakažených. Počty nakažených nadále klesají i v Německu. Čeští podnikatelé mohou od úterý žádat o pomoc z programu COVID 2022.


Jsme mistry nedbalosti při hlídání státních peněz
Respekt | 08:59:18
Nejvyšší kontrolní úřad vydal zprávu, o které by se politici konečně měli začít bavit

Zpráva NKÚ, o které by se politici měli bavit


Česko vydalo přes 263.000 víz lidem zasaženým ruskou invazí na Ukrajinu
Eurozpravy-domácí | 09:44:00
Česko vydalo od počátku války přes 263.000 speciálních víz lidem zasaženým ruskou invazí na Ukrajinu. V pondělí jich přibylo 3700. Informace dnes na twitteru zveřejnilo ministerstvo vnitra. Počet vydaných víz se v posledních dvou týdnech snižuje. Oproti neděli jich sice dostalo v pondělí více běženců, oproti počátku minulého týdne se však číslo o zhruba 1400 snížilo.


Žena spustila protipožární zařízení v budově Národního muzea, způsobila škodu za tři miliony
Eurozpravy-domácí | 09:07:00
Škodu tři miliony korun způsobila mladá žena, která minulý týden bezdůvodně spustila protipožární zařízení v budově Národního muzea (NM) v Praze. Po dosud neznámé pachatelce pátrá policie, která dnes na webu zveřejnila fotografii podezřelé. Kriminalisté čin posuzují jako ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení, za které hrozí až šest let vězení.


Do Česka se vrátilo sněžení, komplikuje řidičům život
Eurozpravy-domácí | 08:10:00
Na mokrých silnicích na Vsetínsku se místy může tvořit náledí. Ve vyšších polohách Beskyd zůstává na silnicích nižších tříd slabá vrstva sněhu krytá posypem. Na silnicích v severní části Královéhradeckého kraje leží po nočním sněžení rozbředlý sníh nebo jeho zbytky. Řidiči musejí být opatrní zejména na Trutnovsku, Náchodsku a Rychnovsku. Na Vysočině jezdily v noci na dnešek sypače ve vyšších polohách Jihlavska a Žďárska.


V pondělí přibylo v 6553 potvrzených případů nákazy covidem
Eurozpravy-domácí | 07:47:00
Epidemie covidu v Česku vytrvale zpomaluje. V pondělí přibylo v 6553 potvrzených případů nákazy, o čtvrtinu méně než před týdnem. Podobně klesl i počet podezření na opakovanou nákazu, kterých laboratoře odhalily 1275. Méně se ale také testovalo. Nadále klesá incidenční číslo. Na 100.000 obyvatel připadá v zemi za posledních sedm dní 370 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.


EU asi schválí nové sankce proti Rusku ve středu
Eurozpravy-zahraniční | 10:19:00
Evropská unie s největší pravděpodobností schválí nový balík sankcí proti Rusku ve středu. Řekl to dnes rozhlasové stanici RFI francouzský ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune v reakci na zabíjení civilistů ruskými silami na severu Ukrajiny.


Počet vězňů ve státech Rady Evropy meziročně klesl
Eurozpravy-zahraniční | 10:10:00
Počet lidí vězněných ve státech, které jsou členy Rady Evropy, byl loni v lednu nižší než o rok dříve. Uvádí to dnešní zpráva Rady Evropy o stavu vězeňství. Počet vězňů ve 49 členských státech, které poskytly údaje, klesl o zhruba 100.000 na 1,41 milionu.


V Maďarsku se srazil vlak s autem, zemřelo několik lidí
Eurozpravy-zahraniční | 09:33:00
Při ranní srážce vlaku s dodávkovým autem na jihu Maďarska zemřelo několik lidí, informují agentury Reuters a MTI s odvoláním na místní policii. Další lidé jsou zranění. Vlak při srážce s vozidlem vykolejil. Konkrétní bilance obětí zatím není k dispozici.


USA schválily prodej stíhaček F-16 Bulharsku
Eurozpravy-zahraniční | 09:28:00
Americké ministerstvo zahraničí v pondělí schválilo možnost prodeje až osmi stíhaček F-16 a s nimi souvisejícího vybavení Bulharsku, oznámil podle agentury Reuters Pentagon. Jednalo by se o transakci v hodnotě téměř 1,7 miliardy dolarů (37,7 miliard korun).


Noční můra těhotných Ukrajinek: Počet předčasných porodů prudce roste
Eurozpravy-zahraniční | 09:16:00
Lékaři na Ukrajině, kde už druhým měsícem pokračuje ruská invaze, pozorují prudký nárůst počtu předčasných porodů. Porodnice v Charkově a Lvově uvádějí, že jejich počet se za několik posledních týdnů v důsledku stresu a zdravotních problémů těhotných žen zdvojnásobil nebo ztrojnásobil, napsala britská veřejnoprávní stanice BBC na svých internetových stránkách.


ON-LINE 41. den války: Ruská armáda přeskupuje síly, chystá operace na východě Ukrajiny
Eurozpravy-zahraniční | 09:01:00
Ruská armáda přeskupuje síly a soustředí své úsilí na přípravu útočné operace na východě Ukrajiny, uvedl dnes ráno generální štáb ukrajinských ozbrojených sil. Cílem je podle něj získat plnou kontrolu nad územím Doněcké a Luhanské oblasti. Invazní jednotky pokračují v blokování Charkova a podnikají masivní dělostřelecké a letecké útoky na už několik týdnů obléhaný Mariupol, uvádí velení ukrajinské armády.


V Německu přibylo 180.397 nově nakažených koronavirem
Eurozpravy-zahraniční | 08:34:00
V Německu za posledních 24 hodin přibylo 180.397 nakažených koronavirem. Sedmidenní incidence, která uvádí počet infikovaných na 100.000 obyvatel za sedm dní, opět klesla na hodnotu 1394,0. Ještě před týdnem činila tato hodnota 1703,3. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na data Institutu Roberta Kocha (RKI).


Podnikatelé zasažení pandemií mohou nově žádat o pomoc z COVID 2022
Eurozpravy-ekonomika | 09:02:00
Podnikatelé z vybraných odvětví zasažení protiepidemickými opatřeními mohou od dnešních 09:00 žádat o příspěvek 500 korun na zaměstnance a den omezení z programu COVID 2022.


Nepodceňujme Rusy a Putina ve válce o Ukrajinu, může dojít i na chemické zbraně, říká Lenka Klicperová
Reflex | 11:00:00
Válečná propaganda, hybridní válka a nedůvěra k médiím – to jsou témata speciálu Tři mačety. Autoři podcastu (Petros Michopulos, Bohumil Pečinka) si tentokrát pozvali válečnou reportérku Lenku Klicperovou, která se po třech týdnech vrátila z Ukrajiny, kde nabírala reportáže o právě probíhající válce. Jak je u Tří mačet zvykem, každý z účastníků otevře vždycky jedno téma, o němž s ostatními diskutuje. Upozornění: Rozhovor vznikl v pondělí 28.3. a některé údalosti na Ukrajině tak nabraly jiný vývoj.


Tržby v maloobchodě meziročně zpomalily. Loňské výsledky ale byly ovlivněny pandemií
E15-ekonomika | 09:33:00
Tržby v maloobchodě v únoru zpomalily meziroční růst na 4,6 procenta z lednových revidovaných 9,4 procenta. Loňské výsledky ale ovlivnila epidemie koronaviru, kvůli které byl omezen provoz některých kamenných prodejen. Vyšší zájem byl letos o všechen sortiment nepotravinářského zboží. Tržby klesly internetovým obchodům. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).


Soud schválil reorganizační plán Českých aerolinií. Investorem se stane Prague City Air
E15-ekonomika | 09:15:00
Městský soud v Praze schválil reorganizační plán zadlužených Českých aerolinií (ČSA). Potvrdil tak hlasování věřitelů z minulého týdne. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku. Investorem v ČSA se tak stane nová firma Prague City Air, kterou vlastní majitelé Smartwings Jiří Šimáně a rodina Vikových. ČSA jsou od loňského března v úpadku, soud následně povolil jejich reorganizaci.


Akcie Twitteru díky Muskovi stouply o 27 procent. Britský Channel 4 je na prodej
E15-ekonomika | 09:00:00
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout. 


Jiří Polanský: Ovlivněním kurzu může ČNB pomoci více než zvyšováním sazeb
E15-ekonomika | 08:30:00
Měnová politika stojí na transmisních kanálech, kterými se změna jejích instrumentů přenáší do vývoje ekonomiky. Tradičně nejznámější je úrokový kanál, kdy změna sazeb centrální banky ovlivní tržní sazby, což se postupně přenese do výše investic či spotřeby (pokud je část těchto výdajů na dluh), HDP a inflace.


Práce z domova už není jen žádaným benefitem. Zaměstnanci někdy chtějí i návrat do kanceláří
E15-ekonomika | 08:00:00
Před vypuknutím pandemie COVID-19 byla práce z domova velice žádaným, ale pro mnoho zaměstnanců nedosažitelným benefitem. Následně se pro mnoho oborů stala v podstatě nutností a dlouhodobou povinností, což významně změnilo i přístup zaměstnanců. Někteří totiž dnes naopak vyžadují návrat do kanceláří, a to i kvůli zachování sociálního kontaktu.
 


Pražské letiště slaví 85 let uprostřed hluboké krize. Letos by se už mělo částečně vzpamatovat
E15-ekonomika | 07:00:00
Přesně před 85 lety, 5. dubna 1937, přistál v devět hodin ráno na letiště v Praze-Ruzyni letoun Douglas DC-2 Československých státních aerolinií. Oficiálně tak zahájil činnost dnes největšího letiště v Česku. Ve stejný den přistál v Ruzyni také první zahraniční letoun, patřil belgické společnosti Sabena.


Tržby v maloobchodě meziročně zpomalily. Loňské výsledky ale byly ovlivněny pandemií
E15-politika | 09:33:00
Tržby v maloobchodě v únoru zpomalily meziroční růst na 4,6 procenta z lednových revidovaných 9,4 procenta. Loňské výsledky ale ovlivnila epidemie koronaviru, kvůli které byl omezen provoz některých kamenných prodejen. Vyšší zájem byl letos o všechen sortiment nepotravinářského zboží. Tržby klesly internetovým obchodům. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).


Soud schválil reorganizační plán Českých aerolinií. Investorem se stane Prague City Air
E15-politika | 09:15:00
Městský soud v Praze schválil reorganizační plán zadlužených Českých aerolinií (ČSA). Potvrdil tak hlasování věřitelů z minulého týdne. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku. Investorem v ČSA se tak stane nová firma Prague City Air, kterou vlastní majitelé Smartwings Jiří Šimáně a rodina Vikových. ČSA jsou od loňského března v úpadku, soud následně povolil jejich reorganizaci.


Akcie Twitteru díky Muskovi stouply o 27 procent. Britský Channel 4 je na prodej
E15-politika | 09:00:00
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout. 


Jiří Polanský: Ovlivněním kurzu může ČNB pomoci více než zvyšováním sazeb
E15-politika | 08:30:00
Měnová politika stojí na transmisních kanálech, kterými se změna jejích instrumentů přenáší do vývoje ekonomiky. Tradičně nejznámější je úrokový kanál, kdy změna sazeb centrální banky ovlivní tržní sazby, což se postupně přenese do výše investic či spotřeby (pokud je část těchto výdajů na dluh), HDP a inflace.


Práce z domova už není jen žádaným benefitem. Zaměstnanci někdy chtějí i návrat do kanceláří
E15-politika | 08:00:00
Před vypuknutím pandemie COVID-19 byla práce z domova velice žádaným, ale pro mnoho zaměstnanců nedosažitelným benefitem. Následně se pro mnoho oborů stala v podstatě nutností a dlouhodobou povinností, což významně změnilo i přístup zaměstnanců. Někteří totiž dnes naopak vyžadují návrat do kanceláří, a to i kvůli zachování sociálního kontaktu.
 


Pražské letiště slaví 85 let uprostřed hluboké krize. Letos by se už mělo částečně vzpamatovat
E15-politika | 07:00:00
Přesně před 85 lety, 5. dubna 1937, přistál v devět hodin ráno na letiště v Praze-Ruzyni letoun Douglas DC-2 Československých státních aerolinií. Oficiálně tak zahájil činnost dnes největšího letiště v Česku. Ve stejný den přistál v Ruzyni také první zahraniční letoun, patřil belgické společnosti Sabena.


Jsou spolu půl roku, potvrdila Kuchařová vztah exmanžela a Písařovicové
revue.idnes.cz | 09:27:00
Modelka a Miss World 2006 Taťána Kuchařová potvrdila, že vztah jejího bývalého manžela Ondřeje Gregora Brzobohatého a Daniely Písařovicové trvá už přibližně půl roku. Moderátorka ani hudebník informaci nepotvrdili, ale ani nevyvrátili.


Pod kamionem s kontejnery se utrhla krajnice, skončil na boku v příkopu
idnes.cz | 11:22:00
Kamion převážející mobilní obytné kontejnery boural v pondělí na Jesenicku. Dostal se na krajnici, která se pod jeho tíhou utrhla a neovladatelné vozidlo vjelo do příkopu, kde se převrátilo na bok.


Mattoni a Budvar společně mají nealko pivo Birgo balené v papíru
idnes.cz | 11:14:00
Velké české nápojářské ikony Mattoni 1873 a Budějovický Budvar oznámily spolupráci. Společnosti chtějí do pěti let získat dvouciferný podíl na trhu nealko ochucených piv. Kromě nového nealkoholického produktu je také spojuje společný přístup k cirkularitě v nápojovém průmyslu, jenž dotváří vstup pivovaru do iniciativy Zálohujme.cz.


V Praze je po změnách jen šest ruských diplomatů, Moskva slíbila odezvu
idnes.cz | 11:08:00
Na ruském velvyslanectví v Praze aktuálně působí šest diplomatů, uvedl resort zahraničí. Česko minulý týden vyhostilo jednoho diplomatického pracovníka. Podle médií šlo o zástupce velvyslance Feodosije Vladyševského. Proti tomu protestovala ruská strana, když českému velvyslanci v Moskvě Vítězslavu Pivoňkovi v pondělí ruští úředníci řekli, že „tento nepřátelský krok nezůstane bez odezvy“.


Žena v Národním muzeu bezdůvodně spustila protipožární systém a utekla
idnes.cz | 10:57:00
Policie pátrala po mladé ženě, která minulý týden bezdůvodně spustila hasicí systém v budově Národního muzea v Praze, a způsobila tak škodu tři miliony korun. Kriminalisté čin posuzují jako ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení, za což ženě hrozí až šest let vězení.


Nový orientační systém v Praze bude srozumitelnější, jeho testování začne v létě
idnes.cz | 10:52:00
Praha ukázala novou podobu orientačního a informačního systému v metropoli. Soutěž na něj vypsala loni v září. S novým designem, ale také s úplně novými fyzickými i digitálními prvky se Pražané v ulicích města poprvé setkají letos v létě v rámci pilotního testování. Celý systém se pak postupně nasadí během roku 2023.


Zelenskyj vidí Ukrajinu jako „velký Izrael“, vítězstvím bude stav před invazí
idnes.cz | 10:45:00
„Vítězstvím Ukrajiny bude návrat do stavu před invazí,“ řekl Zelenskyj. Ukrajinu vidí prezident jako „velký Izrael“, prioritou bude na deset let bezpečnost. Jednání s Ruskem je podle něj pro jeho zemi jedinou možností, ačkoli vedení rozhovorů je nyní „výzvou“. Rusko si nárokuje ukrajinský poloostrov Krym a Donbas.


Dva mrtví po střelbě v Hamburku. Policie rozjela rozsáhlou akci
idnes.cz | 10:30:00
Dva lidé zemřeli po střelbě v hamburské čtvrti Altona. Policie rozjela rozsáhlou akci, několik ulic bylo uzavřeno. Místní policie zatím předpokládá, že šlo o společnou sebevraždu.


Musk chce mít na Twitteru možnost upravit příspěvky. Podle ankety není sám
idnes.cz | 09:47:00
Elon Musk, který vlastní téměř desetinový podíl v Twitteru, dává hlasovat o tlačítku na dodatečnou úpravu twitterových příspěvků. Miliardář, majitel Tesly a nový největší akcionář podniku tak reaguje na dávné přání uživatelů této sociální sítě, kladnou odpověď navíc přidal zřejmě schválně s překlepem. Pár hodin poté, co anketu v noci na twitteru zveřejnil, bylo pro 75 procent hlasujících.


Utekly před válkou a samy potřebují podporu. Svůj čas ale ukrajinské ženy věnují pomoci druhým
iHned.cz | 11:10:00
Do jindy ospalého Jablonce nad Nisou jako by v posledních týdnech vtrhl život. A i když jsou důvody tragické, protože energii přinesli váleční uprchlíci z Ukrajiny, některé části centra města výrazně rozezněly hlavně ženské a dětské hlasy. V...


Komunikační aplikace, které si nerozumí, chce zkrotit Evropská komise. Nebude to mít snadné
iHned.cz | 10:30:00
Význam programů pro předávání zpráv (IM, instant messaging) za posledních několik let prudce vzrostl. Co bylo dříve nevážnou zábavou pro pár geeků (IRC), se postupem času přes služby jako ICQ či Yahoo Instant Messenger změnilo v základ moderní...


Ukrajinci zveřejnili seznam ruských vojáků z Buče včetně identifikačních údajů. Viní je ze zvěrstev
lidovky.cz | 11:47:23
Ukrajinská rozvědka zveřejnila seznam příslušníků 64. motostřelecké brigády, jež okupovala ukrajinské město Buča. Uvedla v něm celá jména, vojenské hodnosti i údaje z jejich dokladů totožnosti. Ukrajinci vojáky viní ze zvěrstev páchaných na civilním obyvatelstvu. Informace o jejich činech šokovaly celý Západ. Totožnost ruských vojáků ve válce se snaží odhalovat i dobrovolnické skupiny.


Respirátor řada lidí v MHD nenosí, uslyší jen výtku. Vláda přitom avizovala, že v pokutách přitvrdí
lidovky.cz | 11:37:00
Vláda při svém nástupu loni v prosinci slibovala, že utáhne šrouby covidových kontrol. A bude více vymáhat, aby se lidé řídili podle pravidel, která omezují šíření nebezpečné nemoci. To se ale nyní neděje, muži zákona řeší porušování opatření velmi často domluvou.


V Praze je po změnách šest ruských diplomatů. Čekejte odezvu, vzkazuje Moskva
lidovky.cz | 11:18:13
Na ruském velvyslanectví v Praze aktuálně působí šest diplomatů, uvedl resort zahraničí. Česko minulý týden vyhostilo jednoho diplomatického pracovníka. Podle médií šlo o zástupce velvyslance Feodosije Vladyševského. Proti tomu protestovala ruská strana, když českému velvyslanci v Moskvě Vítězslavu Pivoňkovi v pondělí ruští úředníci řekli, že „tento nepřátelský krok nezůstane bez odezvy“.


Kancléřův prezident a jiní. Srovnávání Zemanovy milosti s Havlovými je chucpe
lidovky.cz | 11:16:00
Poslední čin prezidenta Zemana, udělení milosti šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi, který měl jít na tři roky za mříže za korupci a rozkrádání, vyrazil leckomu dech. Co asi udivilo nejvíc, byla totální ztráta veškerých zábran hradní party.


Zelenskyj vidí Ukrajinu jako „velký Izrael“, vítězstvím bude stav před invazí. Opět zkritizoval Orbána
lidovky.cz | 11:13:46
„Vítězstvím Ukrajiny bude návrat do stavu před invazí,“ řekl Zelenskyj. Ukrajinu vidí prezident jako „velký Izrael“, prioritou bude na deset let bezpečnost. Jednání s Ruskem je podle Zelenského pro jeho zemi jedinou možností, ačkoli vedení rozhovorů je nyní „výzvou“. Rusko si nárokuje ukrajinský poloostrov Krym a Donbas.


Žena v Národním muzeu bezdůvodně spustila požární alarm. Zbytečně tak vypustila hasicí plyn
lidovky.cz | 11:01:13
Policie pátrala po mladé ženě, která minulý týden bezdůvodně spustila hasicí systém v budově Národního muzea v Praze, a způsobila tak škodu tři miliony korun. Kriminalisté čin posuzují jako ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení, za což ženě hrozí až šest let vězení.


Téměř dvaceti tisícům domácností dál hrozí odpojení od energií, varoval Jurečka
lidovky.cz | 10:45:03
V režimu odběru energií od dodavatelů poslední instance (DPI) zůstávají tisíce lidí. Konkrétně u elektřiny to je asi 13 880 domácností, u plynu asi 5,5 tisíce. V úterý to řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Bývalým klientům Bohemia Energy skončí půlroční termín ke změně dodavatele 14. dubna.


MACHÁČEK: V ČNB o válce na Ukrajině nevědí. Zvyšování úroků je nyní zcela nepochopitelné
lidovky.cz | 10:44:00
Česká národní banka ve čtvrtek rozhodla o zvýšení úrokových sazeb, tentokrát až na pět procent. Centrální banka pokračuje ve své jestřábí jízdě, jako by se nechumelilo. Jako by kolem České republiky neexistoval kontext, nějaký skutečný svět.


Elon Musk chce mít na Twitteru možnost upravit příspěvky. Podle ankety není sám
lidovky.cz | 10:34:40
Elon Musk, který vlastní téměř desetinový podíl v Twitteru, dává hlasovat o tlačítku na dodatečnou úpravu twitterových příspěvků. Miliardář, majitel Tesly a nový největší akcionář podniku tak reaguje na dávné přání uživatelů této sociální sítě, kladnou odpověď navíc přidal zřejmě schválně s překlepem. Pár hodin poté, co anketu v noci na twitteru zveřejnil, bylo pro 75 procent hlasujících.


Bývalý šéf hradní vojenské kanceláře Pilc neuspěl ve sporu o peníze. Nejvyšší soud zamítl dovolání
lidovky.cz | 09:52:29
Nejvyšší soud zamítl dovolání bývalého náčelníka vojenské kanceláře Hradu Rostislava Pilce. Ten vedl s Národním bezpečnostním úřadem (NBÚ) spor o odškodnění ve výši 329 058 korun. Domáhal se náhrady kvůli tomu, že mu byla podle jeho názoru nezákonně odebrána bezpečnostní prověrka a musel opustit svou funkci na Hradě.


Soud schválil reorganizační plán zadlužených ČSA. Investorem bude nová firma majitelů Smartwings
lidovky.cz | 09:34:50
Městský soud v Praze schválil reorganizační plán zadlužených Českých aerolinií. Potvrdil tak hlasování věřitelů z minulého týdne. Investorem v ČSA se tak stane nová firma Prague City Air, kterou vlastní majitelé Smartwings Jiří Šimáně a rodina Vikových.


USA zvyšují tlak na Moskvu. Rusku znemožnily uhradit splátky dluhopisů z rezerv
lidovky.cz | 09:26:30
Spojené státy v pondělí znemožnily ruské vládě uhradit splátky dluhopisů z ruských rezerv držených u amerických bank. Jejich hodnota přesahuje 600 milionů dolarů, což je více než 13 miliard korun. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mluvčího amerického ministerstva financí.


V Maďarsku se srazil vlak s dodávkou, zemřelo pět lidí z auta
lidovky.cz | 08:47:54
Několik lidí zemřelo při ranní srážce vlaku s dodávkou na jihu Maďarska. Další jsou zraněni. Konkrétní bilance obětí zatím není k dispozici.


Pokud na nás zaútočíte, odpovíme jadernými zbraněmi, vzkázala KLDR na jih
lidovky.cz | 08:29:30
Nechceme válku. Ale pokud byste na nás zaútočili jako první, odpovíme jadernými zbraněmi. Takový vzkaz vyslala KLDR svému jižnímu sousedovi.


Rusové chystají útočné operace na východě, dál blokují Charkov a masivně ostřelují Mariupol, tvrdí Kyjev
lidovky.cz | 08:11:45
Ruská armáda přeskupuje své síly, uvedl v úterý ráno generální štáb ukrajinských vojenských sil. Podle něj soustředí své úsilí zejména na přípravu útočné operace na východě Ukrajiny. Cílem má být zisk plné kontroly nad územím Doněcké a Luhanské oblasti.


Ferrero v Británii stahuje vajíčka Kinder Surprise. Může v nich být salmonela
aktuálně.cz | 11:50:01
Čokoláda byla vyrobena v Belgii a stažení může být rozšířeno i na další země, upozornila italská firma.


Chce tlačítko na úpravu twitterových příspěvků? U Muska hlasovalo už 2,5 milionu lidí
aktuálně.cz | 11:15:18
Miliardář, majitel Tesly a nový největší akcionář podniku reaguje na přání uživatelů twitteru, aby mohli už zveřejněné příspěvky upravovat.


Farmářské ceny zeleniny stagnují, ceny v obchodech rostou. Je to nefér, míní zelináři
aktuálně.cz | 11:08:00
Podle šéfa zelinářské unie Petra Hanka jsou spotřebitelské ceny vyšší i o více než 100 procent, zelináři tak nedostávají férovou cenu za produkci.


USA znemožnily ruské vládě uhradit splátky dluhopisů z rezerv u amerických bank
aktuálně.cz | 10:38:00
Washington se snaží zvýšit tlak na Moskvu a omezit množství dolarů, které má Rusko k dispozici.


Šimáněmu se podařilo dostat České aerolinie z rukou Číňanů. Soud schválil záchranu
aktuálně.cz | 10:06:10
Majitelem ČSA se stane firma Prague City Air. Dosud vlastnily ČSA přímo Smartwings, ve kterých ovládá téměř poloviční podíl čínská státní CITIC Group.


Druhá vražda v kraji během týdne. V Lanškrouně našli tělo 53leté ženy
Denik.cz | 11:39:00
Druhou vraždu během jediného týdne vyšetřují policisté na Orlickoústecku. V jednom z bytů v Lanškrouně bylo nalezeno tělo 53leté ženy. Policisté už zadrželi podezřelého.


Ukrajinských hrdinů: Část Korunovační ulice v Praze už má v katastru nový název
Denik.cz | 11:11:00
Část pražské Korunovační ulice u ruské ambasády v Praze 6 již je oficiálně přejmenována na Ukrajinských hrdinů. ČTK to zjistila z katastrální mapy. Přejmenování koncem března schválilo pražské zastupitelstvo, nové cedule by se podle radního Prahy Jana Chabra (TOP 09) měly instalovat do konce dubna. Přejmenování ulice navrhlo zastupitelstvo Prahy 6, ruská ambasáda by kvůli tomu mohla mít v budoucnu problém s doručováním pošty.


Útěk v 82 letech. Prchala před Hitlerem, teď ji o domov i muže připravil Putin
Denik.cz | 10:47:00
Z domova ji válka vyhnala už podruhé. Přeživší holocaustu Margaryta Zatuchna musela jako dítě utéct z rodného ukrajinského Charkova, když se k němu za druhé světové války blížili nacisté. Nyní musela město opustit opět. Tentokrát odtud dvaaosmdesátiletou ženu vyhnala ruská armáda.


Sněžku zasáhl vítr o síle orkánu. V nárazu měl přes 128 kilometrů za hodinu
Denik.cz | 10:33:00
Na Sněžce dnes zhruba hodinu po půlnoci podle meteorologů dosáhl vítr v nárazu rychlosti 128,5 kilometru za hodinu, tedy síly orkánu. Hranice orkánu je 118 kilometrů za hodinu. Oba úseky kabinové lanovky jezdí v dubnu kvůli pravidelné jarní odstávce jen o víkendech a od 15. do 19. dubna, uvedli na webu zástupci lanové dráhy. Dopoledne dosahoval vítr na Sněžce rychlosti přes 90 kilometrů za hodinu, uvedli meteorologové na webu.


V Čelákovicích v noci hořela hala briketárny, dva hasiči se při zásahu zranili
Denik.cz | 10:20:00
Hala briketárny s technologiemi hořela v noci na úterý 5. dubna v Čelákovicích u Prahy. Byl vyhlášen třetí poplachový stupeň. Škoda bude podle předběžných odhadů kolem pěti až deseti milionů korun. Dva hasiči se lehce zranili.


Mladíci z Jablonecka se po nocích vydávali za policisty, pak je uslyšel skutečný
Denik.cz | 10:02:00
Kuriozním případem se zabývali jablonečtí kriminalisté. Mladíci se vydávali za policisty a jako samozvaní "strážci zákona" se rozhodli zřídit ve městě kázeň a pořádek.


Žena spustila v Národním muzeu požární alarm. Způsobila škodu tři miliony korun
Denik.cz | 09:48:00
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Kriminalisté pátrají po totožnosti ženy, která ve čtvrtek 31. března po šestnácté hodině navštívila Novou budovu Národního muzea v Praze. Více než vystavené exponáty ji však zajímal požární systém celé budovy. Poté, co vešla do jedné z místností, zamířila rovnou k tlačítku požárního alarmu a zmáčkla ho.


Své srdce propůjčím. Nový filmový Cyrano zápasí s okázalostí a romantikou v dopisech
pikant | 12:00:00
Když dojde na bitevní scény, první, co se nám v Česku kvůli kvalitě obrazu a trikových kompozic vybaví, je Maroldovo panorama bitvy u Lipan.


Lamborghini láká na premiéru, 12. dubna zřejmě představí Huracán Tecnica
Auto.cz | 11:50:00
Očekává se, že nové Lamborghini Huracán Tecnica bude mírnější verze vlajkové lodi STO.


V Mladé Boleslavi začala výroba kabelových svazků, přesunula se z Ukrajiny
Auto.cz | 10:53:00
V Mladé Boleslavi začala výroba kabelových svazků do aut, výrobní linka se sem včetně 35 zaměstnankyň přesunula z Ukrajiny. V současnosti se zde vyrábí kabelové svazky pro vozy Volkswagen Crafter a Transporter T6, v následujících měsících se zde mají začít vyrábět také přímo svazky pro modely automobilky Škoda.


Ženevský autosalon se oficiálně vrátí v příštím roce
Auto.cz | 09:58:00
Po tříleté pauze se ženevský autosalon vrátí v termínu od 14. do 19. února 2023.


Sébastien Loeb bude v DTM závodit pro AlphaTauri!
Auto.cz | 08:51:00
Legenda světové rallye se po delší odmlce opět vrací k okruhovému závodění. Devítinásobný mistr světa WRC Sébastien Loeb se v této sezoně zúčastní několika závodů DTM v barvách AlphaTauri.


Žlutý cirkus odhalil novou trasu, obojživelné Luazy se vydají na Sibiř
Auto.cz | 08:00:00
Ikonické žluté trabanty nahradily žluté Luazy 967, které čeká daleká cesta na východ.


Primoco v 1Q22 výrazně zvýšilo tržby a provozní zisk
Kurzy.cz | 11:43:13
Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV , jehož akcie se obchodují na pražské burze, zvýšil v 1Q22 tržby na 21,7 mil. Kč (+184 % r/r) a zisk EBITDA na 12,9 mil. (+272 %). Společnost neuvedla, jaké zakázky k růstu přispěly, ale dodala, že podepsala&hellip


Ekonomické prostředí zase nahrává technologiím, ale jen některým, říká stratég Goldman Sachs
Kurzy.cz | 11:41:05
Goldman Sachs nepočítá s recesí, ale úvahy o ní ovlivňují chování řady investorů. Pro Bloomberg to uvedl hlavní stratég banky David Kostin. Podle něj jde o hlavní důvod, proč si v poslední době vedly dobře technologické společnosti a firmy se silnou zi...


Meziročně vzrostla cena i počet nabízených ojetin. Ojetiny zároveň zestárly téměř o rok. V Česku jich v nabídce přibylo 15 000 za měsíc.
Kurzy.cz | 11:40:40
V únoru letošního roku se počet ojetých aut v nabídce na středoevropském trhu nacházel na úrovni okolo 394 000 aut. V březnu začaly vozy v nabídce přibývat a jejich počet stoupl na 445 971 kusů.


Twitter: Elon Musk drží 9,2% podíl ve společnosti
Kurzy.cz | 11:05:50
Elon Musk v regulatorním hlášení uvedl, že drží 9,2% podíl v Twitteru , a stal se tak největším akcionářem společnosti. V současné době není jasné, jaké další plány má Musk s tímto podílem a zda ho plánuje dále navyšovat.


Podíl špatných úvěrů klesá
Kurzy.cz | 11:00:55
Když už jsme u nových dat ČNB o situaci v bankovním sektoru na konci února, přidejme ještě pohled na vývoj špatných (oficiálně „nevýkonných“ úvěrů). Už od loňského podzimu se táhnoucí potíže mnoha firem a domácností s vysokými cenami energií by se mohly&h


Americký akciový trh uzavírá výš, Dow Jones si připisuje 0,30 %
Kurzy.cz | 10:54:48
Při uzavření Newyorské burzy vzrostl Dow Jones o 0,30 %, S&P 500 o 0,81 % a NASDAQ Composite o 1,90 %. Největší zisky dnes mezi složkami indexu Dow Jones zaznamenala společnost Salesforce.


Kolik by každý dospělý Čech musel zaplatit, aby Rusko zbankrotovalo? 7600 korun. V reakci na masakr v Buči totiž USA utahují Rusku finanční smyčku kolem krku
Kurzy.cz | 10:51:01
Ministerstvo financí USA včera ruské vládě znemožnilo uskutečňování plateb, které souvisejí s jejím dluhem, prostřednictvím amerických bank. Bidenova administrativa tak dále přitvrzuje ekonomické sankce vůči Rusku, tentokrát v reakci na masakr v Buče.


MD: Finanční podpora historickým železničním vozidlům se zvýší na pět milionů korun
Kurzy.cz | 10:47:02
Podpora historických železničních vozidel přispívá k zachování technického a kulturního dědictví České republiky a ministerstvo ji vyhlašuje každý rok. Cílem programu je obnovení provozu historických strojů nebo jejich vystavování. Zájemci o finanční...


Technická analýza páru ETH/USD na 5. dubna 2022
Kurzy.cz | 10:18:44
Zprávy z krypto průmyslu: Vláda Spojeného království představila podrobný plán, jak ze země učinit globální krypto centrum. Projekt zahrnuje vytvoření dynamického regulačního rámce pro kryptoměny, stablecoiny a spolupráci s Královskou mincovnou na...


Pojďme změnit velikonoční tradici
Kurzy.cz | 10:14:56
Pietní akt za oběti vaječného průmyslu dne 10.4.2022.


Graf dňa - AUDCAD (05.04.2022)
Kurzy.cz | 10:07:18
Austrálsky dolár dnes patrí medzi najvýkonnejšie meny G10. AUD zaznamenal nárast po zasadaní Reserve Bank of Australia (RBA). Hoci RBA nezmenila úroveň úrokových sadzieb ani iné nastavenia menovej politiky, vo vyhlásení menovej politiky sa vykonalo nie...


ČSOB se stává jediným majitelem Mallpay
Kurzy.cz | 10:04:14
ČSOB získala stoprocentní podíl ve fintechu Mallpay, největším poskytovateli odložených plateb v Česku. Doposud byl Mallpay společným podnikem ČSOB a skupiny Mall Group, ve kterém měli oba partneři poloviční podíl.


Maloobchodní tržby dále ztrácí tempo
Kurzy.cz | 10:01:13
Maloobchodní tržby dle očekávání během února ubraly tempo, i když o něco měně, než jsme předpokládali. V meziročním srovnání dosáhly reálně 4,6 % (bez očištění) vyjma prodejů aut a 2,9 % včetně aut.


V únoru se utrácelo za pohonné hmoty i nepotravinářské zboží
Kurzy.cz | 09:31:38
Maloobchodní tržby po očištění o prodeje motorových
vozidel v únoru reálně stagnovaly. Vyšší byly nákupy pohonných hmot (+1,9
% m/m) a nepotravinářského zboží (+1,0 % m/m), naopak méně se v únoru
prodalo potravin (2,2 %). V meziročním srovnání maloobch...


MO: Protivník, který není vidět - Strakoničtí vojáci během přípravy do mise nesestřelují jen nepřátelská letadla
Kurzy.cz | 12:00:47
Strakonický 25. protiletadlový raketový pluk připravuje již 3. úkolové uskupení do zahraniční operace. Během odborně taktického cvičení, jež proběhlo v uplynulých dvou týdnech v Boleticích na jihu Čech, neprocvičovali vojáci jen ochranu vzdušného prost...


Foto: iVysílání dostalo novou podobu také v HbbTV
lupa.cz | 13:18:19
Česká televize od úterý 5. dubna spustila novou podobu služby iVysílání v prostředí HbbTV. Po stisknutí červeného tlačítka na dálkovém ovládání televizoru se objeví archiv pořadů v novém designu, který se graficky přiblížil webové verzi.


Policie dopadla žháře cyklistu, pětadvacetkrát si vylil vztek na svět
idnes.cz | 13:34:00
Policisté dopadli žháře, který má podle nich na svědomí 25 požárů na Hodonínsku. Řádil půl roku a zaměstnával stovky hasičů. Hrozí mu stíhání za poškozování cizí věci, motivem byla zloba na svět.


SPD bude hlasovat pro úplné zrušení EET. Nevyplatila se, je přesvědčena
idnes.cz | 13:18:00
Návrh vlády Petra Fialy na zrušení elektronické evidence tržeb podpoří i opoziční hnutí SPD. Je totiž přesvědčena, že se EET nevyplatila. „Doposud stát stála téměř pět miliard korun, ale daleko vyšší náklady, několikanásobně zaplatili naši živnostníci a podnikatelé,“ řekl poslanec hnutí SPD Jan Hrnčíř.


Babiš prozradil detaily své operace. Po zákroku lékařů musí nosit tmavé brýle
idnes.cz | 13:14:00
Bývalý premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš před týdnem podstoupil plánovanou operaci. V úterý pro CNN Prima NEWS řekl, že mu lékaři při zákroku odstranili přebývající kůži na horních i dolních víčkách, a proto musí nyní nosit tmavé brýle. Uvedl také, že zákrok neměl nic společného s jeho březnovou hospitalizací v pražském IKEMu.


Dodávka spadla ze srázu do potoka, v převráceném autě se zranil řidič
idnes.cz | 13:09:00
V Poniklé na Semilsku dopoledne havaroval řidič malé dodávky. Vůz vyjel ze silnice, letěl několik metrů korytem potoka a nakonec dopadl koly vzhůru. Muž za volantem se zranil a musel být převezen do nemocnice.


Itálie, Dánsko a Švédsko vyhostí 48 ruských diplomatů, důvodem je i Buča
idnes.cz | 13:04:00
Itálie vypoví třicet ruských diplomatů kvůli národní bezpečnosti. Dánsko nařídilo, aby ze země odcestovalo patnáct ruských diplomatů, kteří se podle něj podíleli na činnosti tajných služeb. Švédsko deportuje kvůli porušení mezinárodních dohod tři ruské diplomaty. Krok podle Dánska souvisí také se zprávami o masovém zabíjení civilistů ruskými vojáky v ukrajinském městě Buča.


VIDEO: Válka jako pozadí pro svatbu. Pár se v Charkově bral v ruinách domů
idnes.cz | 12:08:00
Dva dobrovolní zdravotníci uzavřeli sňatek přímo v troskách rozbombardovaného Charkova. Nasťa Gračevová a Anton Sokolov jsou tak dalším párem, kterému ani ruská invaze na Ukrajinu nezabránila se vzít. V Charkově zůstávají a dál poskytují bezplatnou lékařskou pomoc.


Ruské závody zahraničních automobilek trpí sankcemi. Tisíce lidí jsou bez práce
idnes.cz | 12:07:00
Závody automobilek Volkswagen, Volvo, Stellantis nebo Mitsubishi v ruském městě Kaluga tvrdě zasáhly dopady západních sankcí kvůli válce na Ukrajině. V klíčových továrnách se zastavila výroba, není dostatek součástek a tisíce zaměstnanců přišly o práci v době rostoucích cen potravin. Navíc se očekává, že další protiruské sankce ještě přijdou.


Stavbu D3 může zdržet i nedostatek železa, shánějí jej po kamionech
idnes.cz | 12:06:00
Dopravním stavbám na jihu Čech hrozí průtahy, už teď je jisté prodražení. Ocel je čtyřikrát dražší, na další stavební materiál se mnohdy dlouho čeká. Znát je také zvýšení cen pohonných hmot.


„Když letí letadlo, budou to čtyři bomby.“ Příběh útěku z pekla Mariupolu
idnes.cz | 12:00:00
„Jmenuji se Julia a moje sestra je Olga. Přijely jsme z Mariupolu.“ Takto jednoduše začíná příběh neskutečné síly a odhodlání dvou žen, kterým se podařilo utéct z pekla. Každá válka má své symboly. Dnes už je jisté, že jedním ze symbolů války na Ukrajině už navždy bude obléhané město Mariupol na jihovýchodě země.


Kratom koupí i děti. Droga zákazu uniká, prodej ale nejspíš čeká omezení
idnes.cz | 12:00:00
Dostupná je dětem i mladistvým. O látce kratom se v Česku vede debata již od loňského roku. Mohla se totiž zařadit po bok jiných drog, jako je například kokain nebo heroin. Ministerstvo zdravotnictví nakonec rozhodlo, že kratom na seznam návykových drog nepatří. Podle odborníků je ale nutné látku regulovat. Vzniká tak legislativa, která by měla upravit její prodej.


Špičky EU zamíří za Zelenským do Kyjeva, datum setkání zatím není známo
idnes.cz | 11:57:00
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell tento týden vyrazí do Kyjeva, kde se setkají s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Oznámil to mluvčí unijní exekutivy. K setkání by mělo dojít před dárcovskou konferencí pro Ukrajinu, která se bude konat v sobotu ve Varšavě.


Ukrajinci zveřejnili seznam „řezníků“ z Buče včetně dat z dokladů totožnosti
idnes.cz | 11:40:00
Ukrajinská rozvědka zveřejnila seznam příslušníků 64. motostřelecké brigády, jež okupovala ukrajinské město Buča. Uvedla v něm celá jména, vojenské hodnosti i údaje z jejich dokladů totožnosti. Ukrajinci vojáky viní ze zvěrstev páchaných na civilním obyvatelstvu. Informace o jejich činech šokovaly celý Západ. Totožnost ruských vojáků ve válce se snaží odhalovat i dobrovolnické skupiny.


Maminka zmizela pod vodou, popsal syn utonulé herečky. Rodina získá odškodnění
revue.idnes.cz | 12:00:00
Rodina Nayi Rivery (†33) po dvou letech dosáhla dohody u soudu. Po tragickém utonutí americké herečky v listopadu 2020 podal její bývalý manžel Ryan Dorsey jménem jejich společného syna žalobu na kalifornský okres Ventura. Podle něj se utonutí dalo zabránit.


Knížák jako ostrov. Výstava připomíná bývalého šéfa Národní galerie
bleskove.cz | 13:09:00
Návštěvníci uvidí jeho nábytek s postmodernistickými rysy, plastiky, obrazy nebo drátěné instalace. Také si mohou pustit desku.


Obřad v krytu, focení v ruinách. Zdravotníci z Charkova se vzali navzdory válce
bleskove.cz | 12:51:00
Kvůli současnému dění nechtěl pár na nic čekat a v neděli vstoupili do manželství.


Zemřel vlivný teoretik umění a kurátor Jiří Ševčík, bylo mu 82 let
bleskove.cz | 12:30:00
Byl hlavním kurátorem Galerie hlavního města Prahy i šéfem sbírky Národní galerie. S manželkou pořádali výstavy českých umělců v Německu nebo Francii.


Své srdce propůjčím. Nový filmový Cyrano zápasí s okázalostí a romantikou v dopisech
bleskove.cz | 12:00:00
Když dojde na bitevní scény, první, co se nám v Česku kvůli kvalitě obrazu a trikových kompozic vybaví, je Maroldovo panoráma bitvy u Lipan.


Artuše málem utýral, pes při „léčbě“ trpěl. Medik z Plzně není šílený, potvrdili znalci
blesk | 13:55:00
Medik Martin Švec (26), který podle obžaloby vymýšlel svému psu Artušovi různé neduhy a pak mu je sám „léčil“, netrpí žádnou duševní poruchou. U plzeňského soudu, kde mladík čelí obžalobě za týrání zvířat, to dnes potvrdili znalci. Jeho úsudek podle nich neovlivnily ani drogy, heroin a kokain, které v té době užíval.


Itálie, Španělsko, Švédsko a Dánsko vypověděly desítky ruských diplomatů. Moskva slibuje odplatu
blesk | 13:46:00
Itálie vypoví 30 ruských diplomatů kvůli národní bezpečnosti. Dánsko nařídilo, aby ze země odcestovalo 15 ruských diplomatů, kteří se podle něj podíleli na činnosti tajných služeb. Švédsko deportuje kvůli porušení mezinárodních dohod tři ruské diplomaty. Oznámili to dnes ministři zahraničí těchto zemí Luigi Di Maio, Jeppe Kofod a Ann Lindeová. Podle šéfa dánské diplomacie krok souvisí také se zprávami o masovém zabíjení civilistů ruskými vojáky v ukrajinském městě Buča. Řím, Kodaň a Stockholm rozhodly o nuceném odchodu ruských diplomatů jen den poté, co v pondělí vypověděly desítky ruských diplomatů Francie a Německo. Také Španělsko dnes oznámilo, že se přidá k dalším evropským zemím a vypoví zhruba 25 ruských diplomatů.


Matka zamkla v bytě tři děti, bráškové (†3 a †4) uhořeli: Pět let v base
blesk | 13:43:00
Byl to tragický požár, při kterém zahynuli dva malí bráškové (†3 a †4). Ty společně s jejich sestřičkou (8) nechala matka v zamčeném bytě v Havířově-Šumbarku. Okresní soud v Karviné ji za obecné ohrožení poslal na pět let za mříže.


První slova Brzobohatého po provalení vztahu s Písařovicovou: O smutku, ztrátě i naději!
blesk | 13:20:00
Odhalení vztahu Ondřeje Brzobohatého (39) a moderátorky Daniely Písařovicové (43) bylo pro všechny velkým šokem - a i samy zamilované hrdličky se obrnily hradbou mlčení. Nyní však sdílel talentovaný hudebník všeříkající citát...


Porotce Peče celá země Josef Maršálek: »40« slavil s partnerem v Londýně!
blesk | 13:20:00
Vypadá sice krapet starší, ale porotce show Peče celá země Josef Maršálek oslavil v neděli teprve 40. narozeniny. Se svými nejbližšími si dal dostaveníčko v Londýně.


V kauze údajné korupce kolem exministra Tomana a IT zakázek zatím nepadla žádná obvinění
blesk | 13:16:00
V kauze údajné korupce při IT zakázkách na ministerstvu zemědělství, kvůli které minulý týden na ministerstvu i dalších místech zasahovala Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), zatím policie nikoho neobvinila. Všichni zadržení už také byli propuštěni, sdělila na dotaz ČTK žalobkyně Denisa Sotáková z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Případ se týká zakázek z doby bývalého ministra Miroslava Tomana (ČSSD), u kterého policisté podle médií také provedli domovní prohlídku.


Mají ho! Žhář na Hodonínsku založil 25 požárů, vyléval si vztek na svět
blesk | 12:44:00
Půl roku trápilo Hodonínsko sucho. Stejnou dobu zaměstnával hodonínské hasiče a posléze i policisty žhář, který zapaloval les a louky v oblasti Moravské Sahary. Sotva ho policisté dopadli, spustil se déšť.


Děsivá nehoda v Holešovicích: Žena vběhla na přechod na červenou řidiči přímo pod kola!
blesk | 12:37:00
Drsné video zveřejnili v úterý v rámci prevence pražští policisté. Zachycuje chodkyni, která na Ortenově náměstí v pražských Holešovicích přebíhala na červenou. Nečekaně vběhla pod kola řidiči dodávky, který nestačil zareagovat a ženu ze silnice smetl. Kvůli svému chybnému rozhodnutí žena skončila v nemocnici.


Prachařova přítelkyně Sara Sandeva: Těší se v létě na svatbu! Bude tam celá rodina
blesk | 12:20:00
Herečka s makedonskou krví má na léto velké plány, které směřuje právě do země, kde se narodila. Sara Sandeva (24) se chystá podniknout cestu do Makedonie, kam se dostane jen občas. A účel cesty? Na Balkánu se bude konat svatba!


Rozlučková párty s Discolandem Sylvie, který patřil Ivanu Jonákovi (†59): Hledají Gottovu blondýnu
blesk | 12:15:00
Blondýnka sedící po boku Karla Gotta (†80) na archivních snímcích z Discolandu Sylvie je teď nejhledanější ženou Česka! DJ Uwa (50) ji chce pozvat na rozlučkové večery se slavným podnikem, z něhož co nevidět vzniknou byty. A požádal o pomoc i Blesk!


Proruský zrádce odhalil úkryt starostky (†50). Umučenou rodinu našla až ukrajinská armáda
blesk | 12:10:00
Rusové našli, mučili a zavraždili rodinu ukrajinské starostky, její přesnou pozici okupantům prozradil místní proruský „zrádce“. Starostku s manželem a synem našla ukrajinská armáda o deset dní později, pohřbeni byli v mělkém hrobě nedaleko lesa. O události informovala předsedkyně kyjevské regionální rady Tetiana Semenovová.


Policie v Lanškrouně řeší vraždu ženy (†53): Zadrželi podezřelého muže
blesk | 12:01:00
Pardubičtí kriminalisté šetří už druhou vraždu v jejich kraji. Tentokrát jde o násilnou smrt ženy (†53) z Lanškrouna, policie zadržela podezřelého muže. K činu došlo v pondělí v jednom z tamních bytů. 


Na Sněžce udeřil vítr o síle orkánu, foukalo až 128 kilometrů za hodinu. Sledujte radar Blesku
blesk | 11:57:00
Na Sněžce dnes zhruba hodinu po půlnoci podle meteorologů dosáhl vítr v nárazu rychlosti 128,5 km/h (35,7 m/s), tedy síly orkánu. Hranice orkánu je 118 km/h. Oba úseky kabinové lanovky jezdí v dubnu kvůli pravidelné jarní odstávce jen o víkendech a od 15. do 19. dubna, uvedli na webu zástupci lanové dráhy. Dopoledne dosahoval vítr na Sněžce rychlosti přes 90 km/h, během dne by měl zeslábnout, uvedli meteorologové na webu. Do dnešního odpoledne platila pro část Česka výstraha před silným větrem, meteorologové ji ale dopoledne zrušili, protože vítr částečně zeslábl.


Skandál v Krupce: Policie obvinila učitele gymnázia ze zneužívání studentek
blesk | 11:46:00
Policie obvinila pedagoga, který vyučoval na biskupském gymnáziu v Krupce na Teplicku, z pohlavního zneužití a sexuálního nátlaku. V případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody až na deset let.


Tisícům domácností hrozí, že je odpojí od proudu či plynu. Dodavatele musí změnit do půlky dubna
blesk | 11:36:00
V režimu dodavatele poslední instance (DPI) nadále zůstává 5604 domácností u plynu a 13 880 domácností u elektřiny. Většina z nich má čas změnit dodavatele do 14. dubna, poté se dostanou do neoprávněného odběru a hrozí jim odpojení. Na tiskové konferenci to dnes uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).


Nedá si říct! Celníci odhalili nelegální hernu v Nuslích a zabavili automaty, majitel pořídil nové
blesk | 11:35:00
Na nelegální hernu v Nuslích si posvítili pražští celníci před dvěma týdny. Na místě zabavili automaty za milion a finanční hotovost. Majiteli hrozí pokuta až 50 milionů, ani to ho ale neodradilo - v pondělí večer v herně totiž proběhla další razie, při které celníci odhalili nové automaty. 


Influencerka Anička Šulcová z vládního TikToku: Nečekaný útok v Malibu!
blesk | 11:20:00
Jedna z nejúspěšnějších českých influencerek a youtuberek Anička Šulcová (23) je aktuálně na cestě po Americe. Zážitek z místních krás jí ale pořádně narušila nepříjemná zkušenost. V Malibu se stala terčem nepochopitelného útoku!


Popálená Julie (1,5) transportovaná do Česka: Byla v kritickém stavu, na Ukrajině neměla šanci přežít
blesk | 11:00:00
Čeští vojáci společně s lékaři před několika dny z Polska přepravili letadlem do Česka jedenapůlroční holčičku Julii, která kvůli válce na Ukrajině utrpěla popáleniny na 60 % těla. Do nemocnice na Vinohradech ji přijali v kritickém stavu, teď už je stabilizovaná.


ANO v Brně je zpátky! Klub v zastupitelstvu vede exprimátor Vokřál
blesk | 10:21:00
V brněnském zastupitelstvu se opět po více než roce objevil klub hnutí ANO. Ten se v minulosti rozpadl po sporech a rozpuštění brněnské organizace hnutí. Osmnáct jeho zastupitelů bylo nezávislých, nyní 12 z nich opět vytvořilo klub Hnutí ANO.


Princ William naplánoval pro rodinu nový život ve Windsoru: Stěhují se k Alžbětě!
blesk | 10:20:00
Z pohodlí Kensingtonského paláce, ze kterého uniká na venkovské sídlo v Norfolku, se v létě nastálo přesune princ William (39) s celou svou velkou rodinou na hrad do Windsoru, aby byl k ruce královně Alžbětě II. (95).


Velikonoce: Jak se slaví a proč jsou pro křesťany důležitější než Vánoce?
blesk | 10:16:00
Velikonoce jsou pro křesťanské církve nejvýznamnější částí roku. Oslavy začínají většinou v posledním postním týdnu, označovaném jako Svatý týden, který obsahuje i Velikonoční tridium, tato doba, která připomíná poslední dny Ježíše Krista, je ovšem liturgicky ještě součástí postní doby. Velikonoce z církevního hlediska začínají svátkem Zmrtvýchvstání Páně (Velikonoční nedělí), kdy začíná Velikonoční oktáv. Liturgicky pak Velikonoční doba končí až na letnice oslavou seslání Ducha svatého. Velikonoce jsou v církvi chápány jako oslava Kristova vítězství nad smrtí.


Záchrana českých aerolinek? Soud schválil reorganizační plán pro zadlužené ČSA
blesk | 10:07:00
Městský soud v Praze schválil reorganizační plán zadlužených Českých aerolinií (ČSA). Potvrdil tak hlasování věřitelů z minulého týdne. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku. Investorem v ČSA se tak stane nová firma Prague City Air, kterou vlastní majitelé mateřské společnosti Smartwings Jiří Šimáně a rodina Vikových. ČSA jsou od loňského března v úpadku, soud následně povolil jejich reorganizaci.


Zoufalý čin ukrajinské matky! Na dítě napsala telefon příbuzných, kdyby ji zabili
blesk | 10:05:00
O naprostém zoufalství ukrajinských matek vypovídá fotografie, kterou na sociální síti sdílela Alexandra Maková. Na instagramu publikovala fotku, na níž je její dcera Vera a na zádech má propiskou napsané kontakty na své blízké! Telefonní čísla prý napsala pro případ, že při válce přijde o život.


Miminka, která nemají ani kilo: Ukrajinští lékaři se snaží zachránit předčasně narozené děti
blesk | 10:03:00
Lékaři na Ukrajině, kde už druhým měsícem pokračuje ruská invaze, pozorují prudký nárůst počtu předčasných porodů. Porodnice v Charkově a Lvově uvádějí, že jejich počet se za několik posledních týdnů v důsledku stresu a zdravotních problémů těhotných žen zdvojnásobil nebo ztrojnásobil, napsala britská veřejnoprávní stanice BBC na svých internetových stránkách.


Klimatičtí aktivisté komplikovali dopravu v Blance. V ranní špičce blokovali výjezd
blesk | 09:48:00
Zhruba deset klimatických aktivistů v úterý ráno kolem osmé hodiny ranní zablokovalo asi na deset minut výjezd z tunelu Blanka směrem na Hradčanskou, seděli před semafory na přechodu. Někteří řidiči se je snažili před příjezdem policie odtáhnout. Jedna žena utrpěla po strhnutí brýlí zranění na hlavě. Aktivisté ekologického hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) požadují po vládě přijetí nařízení, podle kterého musí firmy a instituce vytápějící plynem nastavit teplotu svých místností a provozoven na zákonem dané teplotní minimum. „Protestující po příjezdu policie neuposlechli výzev, šest jich policisté zajistili a předvedli k podání vysvětlení," řekl policejní mluvčí Jan Rybanský.


Knížák jako ostrov. Výstava připomíná bývalého šéfa Národní galerie
pikant | 13:09:00
Návštěvníci uvidí jeho nábytek s postmodernistickými rysy, plastiky, obrazy nebo drátěné instalace. Také si mohou pustit desku.


Obřad v krytu, focení v ruinách. Zdravotníci z Charkova se vzali navzdory válce
pikant | 12:51:00
Kvůli současnému dění nechtěl pár na nic čekat a v neděli vstoupili do manželství.


Zemřel vlivný teoretik umění a kurátor Jiří Ševčík, bylo mu 82 let
pikant | 12:30:00
Byl hlavním kurátorem Galerie hlavního města Prahy i šéfem sbírky Národní galerie. S manželkou pořádali výstavy českých umělců v Německu nebo Francii.


Itálie, Dánsko a Švédsko vyhostí 48 ruských diplomatů, důvodem je i Buča
lidovky.cz | 13:22:30
Itálie vypoví třicet ruských diplomatů kvůli národní bezpečnosti. Dánsko nařídilo, aby ze země odcestovalo patnáct ruských diplomatů, kteří se podle něj podíleli na činnosti tajných služeb. Švédsko deportuje kvůli porušení mezinárodních dohod tři ruské diplomaty. Krok podle Dánska souvisí také se zprávami o masovém zabíjení civilistů ruskými vojáky v ukrajinském městě Buča.


Policie podezřívá exministra Tomana z přijetí úplatku. Zajímá se o dřívější IT kontrakty na resortu zemědělství
lidovky.cz | 12:58:00
Kvůli podezření z ohýbání IT zakázek ministerstva zemědělství se v pátek spustila série domovních prohlídek a výslechů. Detektivové se zaměřili na skupinu vrcholných představitelů úřadu a manažerů z IT firem, která údajně ovlivňovala podmínky tendrů pro spřátelené firmy.


Ruské závody zahraničních automobilek trpí sankcemi. Tisíce lidí jsou bez práce
lidovky.cz | 12:17:39
Závody automobilek Volkswagen, Volvo, Stellantis nebo Mitsubishi v ruském městě Kaluga tvrdě zasáhly dopady západních sankcí kvůli válce na Ukrajině. V klíčových továrnách se zastavila výroba, není dostatek součástek a tisíce zaměstnanců přišly o práci v době rostoucích cen potravin. Navíc se očekává, že další protiruské sankce ještě přijdou.


Nový orientační systém v Praze bude srozumitelnější, jeho testování začne v létě
lidovky.cz | 12:15:38
Praha ukázala novou podobu orientačního a informačního systému v metropoli. Soutěž na něj vypsala loni v září. S novým designem, ale také s úplně novými fyzickými i digitálními prvky se Pražané v ulicích města poprvé setkají letos v létě v rámci pilotního testování. Celý systém se pak postupně nasadí během roku 2023.


Špičky EU zamíří za Zelenským do Kyjeva, datum setkání zatím není známo
lidovky.cz | 12:08:08
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell tento týden vyrazí do Kyjeva, kde se setkají s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Oznámil to mluvčí unijní exekutivy. K setkání by mělo dojít před dárcovskou konferencí pro Ukrajinu, která se bude konat v sobotu ve Varšavě.


Děti uprchlíků mohou podávat přihlášky na maturitní obory. Uchazeče limituje neznalost češtiny
ČT24 | 11:09:28
K jednotné přijímací zkoušce na maturitní obory středních škol se letos přihlásilo zatím 103 tisíc uchazečů. Další zájemci o studium však ještě mohou přibýt, a to z řad válečných uprchlíků z Ukrajiny. Úterý 5. dubna je posledním dnem k podání přihlášek. Na nematuritní obory se pak uprchlíci mohou hlásit do 8. dubna. Jednotné přijímací zkoušky na čtyřleté obory se budou konat 12. a 13. dubna, na víceletá gymnázia 19. a 20. dubna. 


Elitní britský novinář: Na Rusko jsme měkcí. Dokud platíme za plyn, převrat nehrozí
aktuálně.cz | 12:58:36
Musíme zavést kompletní embargo na ruský plyn a ropu. A přijít s razantní vojenskou odpovědí, vyzývá Peter Pomerantsev.


"Dává smysl přijít o náš trh?" Ruské centrum automobilového průmyslu je na kolenou
aktuálně.cz | 12:13:00
Tisíce zaměstnanců automobilových závodů jsou momentálně bez práce a ceny potravin v obchodech rostou.


VIDEO: Dodávka smetla ženu. Chodkyni semafor nezajímal, vběhla autu pod kola
Denik.cz | 13:34:00
/FOTOGALERIE/ Dodávka v pražských Holešovicích smetla chodkyni. Žena ignorovala červený signál „stůj“ a nečekaně vběhla na přechod pro chodce. Z nehody vyvázla jen se zraněním, policisté jí poskytli první pomoc.


Firmy začnou účtovat v eurech. Tlačí na jeho přijetí v Česku
Denik.cz | 13:32:00
Po dlouhých letech, kdy výraz „zavedeme euro“ byl považován bezmála za sprostá slova, se situace mění. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) potvrdil záměr vlády, aby firmy od ledna 2024 mohly ve společné evropské měně vést své účetnictví a daňovou evidenci. Podnikatelé, kteří po zavedení eura dlouhodobě volají, proto věří, že by Česko ke společné měně mohlo přistoupit již za pár let.


Ukrajinské rodiče sžírá strach. Raději popisují těla svých dětí, kdyby osiřely
Denik.cz | 13:22:00
Křestní jméno a příjmení, datum narození, kontakty na příbuzné. Ukrajinští rodiče od počátku války přímo na těla svých dětí nebo na jejich věci vepisují základní údaje. Pro případ, že by zemřeli a dítě by zůstalo opuštěné.


Po dvaadvaceti letech. Anonym vrátil Darwinovy deníky do knihovny v Cambridge
Denik.cz | 12:57:00
Naposledy byly spatřeny před dlouhými dvaadvaceti lety. Dva odcizené zápisníky Charlese Darwina se však minulý měsíc záhadně vrátily na univerzitu v Cambridge. Malé knihy v kožené vazbě mají mnohamilionovou hodnotu a mimo jiné obsahují vědcův nákres stromu života.


MPSV pomáhá odběratelům, aby nezůstali bez energií - Úřad práce ČR kontaktoval tisícovku domácností
Kurzy.cz | 12:20:00
Úřad práce ČR požádal o spolupráci ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), kterému není lhostejné, že řadě domácností reálně hrozí odpojení od zdrojů elektrické energie a plynu. Jedná se o odběratele, kteří jsou stále ještě...


Nastavování horní hranice pro ukazatel LTV v ČNB - O finanční stabilitě
Kurzy.cz | 11:59:06
Miroslav Plašil, Zlatuše Komárková Článek se zabývá přístupem ČNB k nastavování horní hranice pro ukazatel LTV. Připomíná hlavní smysl uplatňování tohoto makroobezřetnostního nástroje v podobě posílení odolnosti domácích poskytovatelů hypotečních...


MMR: Doprava v Davli je nyní bezpečnější - IROP podpořil rekonstrukci tamního silničního mostu
Kurzy.cz | 11:49:33
Díky podpoře z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, došlo ke kompletní rekonstrukci silničního mostu v Davli, jehož technický stav byl alarmující. Z IROP tak doputovala k příjemci, v t...


Vláda se má zabývat návrhem na zrušení monopolu na zdravotní pojištění cizinců
Eurozpravy-domácí | 12:26:00
Zrušení monopolu společnosti Pojišťovna VZP na zdravotní pojištění cizinců, který loni prosadila Sněmovna proti vůli stran nynější vládní koalice, by měla ve středu projednat vláda. Návrh připravil Senát. Jeho novela cizineckého zákona má také zdvojnásobit minimální limit pojistného plnění v případě cizinců s dlouhodobým pobytem v Česku.


Sport Čechy nebere. Polovina lidí na něj nevynaloží ročně ani korunu
Eurozpravy-domácí | 12:08:00
Polovina lidí nedá do sportu ani korunu ročně, naopak zhruba pětina i více než 3000 korun. O výsledcích průzkumu, který si nechala zpracovat loni v listopadu společností ppm factum research, dnes Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) informovala v tiskové zprávě. V důsledku epidemie covidu-19, kdy byla zavřena či omezena i některá sportoviště, zaznamenala VZP pokles žádostí o příspěvek na sport téměř o polovinu.


Za březen začalo v Česku pracovat 12.600 lidí uprchlých z Ukrajiny
Eurozpravy-domácí | 11:31:00
Za březen začalo v Česku pracovat 12.600 lidí uprchlých z Ukrajiny a 10.000 uprchlíků se zaregistrovalo na úřadech práce, což je dokladem, že jsou v hledání zaměstnání aktivní. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).


V režimu DPI zůstává 19.500 domácností, hrozí jim odpojení, varuje Jurečka
Eurozpravy-domácí | 11:23:00
V režimu dodavatele poslední instance (DPI) nadále zůstává 5604 domácností u plynu a 13.880 domácností u elektřiny. Většina z nich má čas změnit dodavatele do 14. dubna, poté se dostanou do neoprávněného odběru a hrozí jim odpojení. Na tiskové konferenci to dnes uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).


Program „MADE IN INDIA“ je šancí i pro české výrobce obranných technologií
Kurzy.cz | 11:02:38
Indie se dlouhodobě snaží o prohlubování technologického transferu a lokalizaci výroby. Vzhledem k aktuální geopolitické situaci je soběstačnost indického vojensko-průmyslového komplexu šancí i pro české výrobce, kteří mají přesvědčivá technologická řešen


Kotlíkové dotace – většina lidí chce biomasu. Nejnižší zájem je o plynové kotle
Kurzy.cz | 10:41:08
Hejtmanství už podalo žádost o dotaci z Operačního programu životní prostředí.


MZe: Ministr Nekula - Vnímám těžkou situaci zemědělců i potravinářů, budu je chtít zařadit do kritické infrastruktury a zajistit kofinancování evropské pomoci
Kurzy.cz | 09:41:00
Zajištění dostatku potravin pro obyvatele je jedním ze základních strategických úkolů státu. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) proto bude chtít zařadit zemědělství a potravinářství mezi prvky kritické infrastruktury. Na dnešním jednání ekonom...


Rakouský kancléř Nehammer v příštích dnech navštíví Kyjev
Eurozpravy-zahraniční | 13:18:00
Rakouský kancléř Karl Nehammer plánuje v příštích dnech návštěvu Ukrajiny, kde se setká s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Potvrdil to dnes úřad rakouského šéfa vlády. Cílem je nadále Ukrajinu co nejvíce podporovat humanitárně i politicky, zdůraznilo kancléřství.


Slovenský soud jedná o odvolání Kotleby, líčení je kvůli ohlášené bombě přerušeno
Eurozpravy-zahraniční | 13:00:00
Slovenský nejvyšší soud začal dnes rozhodovat o odvolání proti rozhodnutí nižšího soudu, který na podzim roku 2020 vyměřil předsedovi krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marianu Kotlebovi vězení za propagaci neonacismu. Šéf senátu ale dopoledne líčení na 40 minut přerušil, což zdůvodnil anonymním hlášením o uložení bomby v budovách bratislavských soudů. Verdikt v případu soud vynese odpoledne.


Europoslance zděsili záběry z Buče, požadují vyšetřování válečných zločinů
Eurozpravy-zahraniční | 12:42:00
Část poslanců Evropského parlamentu dnes při debatě o ochraně dětí prchajících před válkou na Ukrajině vyjádřila zděšení a šok nad záběry ze severoukrajinské Buče. Je podle nich potřeba vyšetřit válečné zločiny, které Rusko v sousední zemi páchá. Mladí lidé a děti, kteří utíkají před válkou, mají podle europoslanců právo na pomoc a podporu EU, o usnesení bude Evropský parlament hlasovat ve čtvrtek.


Úkolem českých vojáků na Slovensku je vytvořit podmínky na nasazení jednotky NATO
Eurozpravy-zahraniční | 12:38:00
Na Slovensko přijelo na misi v rámci posílení východního křídla Severoatlantické aliance po ruské invazi na Ukrajině přibližně 200 českých vojáků. Jejich úkolem bude kromě jiného vytvoření podmínek pro nasazení zbytku celého uskupení. ČTK o tom dnes informoval mluvčí slovenské armády Štefan Zemanovič.


Itálie, Dánsko a Švédsko se rozhodly vyhostit ruské diplomaty
Eurozpravy-zahraniční | 12:33:00
Itálie vypoví 30 ruských diplomatů kvůli národní bezpečnosti. Dánsko nařídilo, aby ze země odcestovalo 15 ruských diplomatů, kteří se podle něj podíleli na činnosti tajných služeb. Švédsko deportuje kvůli porušení mezinárodních dohod tři ruské diplomaty. Oznámili to dnes ministři zahraničí těchto zemí Luigi Di Maio, Jeppe Kofod a Ann Lindeová.


V Polsku má bojkot ruských energetických surovin velkou podporu, ukázal průzkum
Eurozpravy-zahraniční | 12:23:00
Velká většina Poláků zastává názor, že Polsko by mělo přestat nakupovat ruskou ropu, plyn a uhlí, a to i v případě, že tento krok bude znamenat růst cen. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který uskutečnila společnost United Surveys pro list Dziennik Gazeta Prawna a rozhlasovou stanici RMF FM. Pro bojkot dodávek energetických surovin z Ruska se v průzkumu vyslovilo 85,2 procenta respondentů, napsala agentura PAP.


Papež by mohl jet do Polska za běženci
Eurozpravy-zahraniční | 12:01:00
Vatikánská diplomacie považuje v tuto chvíli cestu papeže Františka na Ukrajinu za "velmi obtížnou" a pracuje spíše na možné návštěvě hlavy katolické církve v Polsku. Informovala o tom v pondělí argentinská agentura Télam s odvoláním na vatikánské zdroje. Papež, který je původem Argentinec, by se podle ní mohl také setkat s moskevským patriarchou Kirillem, který stojí v čele ruské pravoslavné církve a s nímž se Vatikán snaží dojednat schůzku. V pondělí na twitteru papež také napsal, že za válku na Ukrajině "můžeme všichni".


Ruské síly od začátku invaze na Ukrajinu přišly podle Kyjeva o zhruba 18.500 vojáků
Eurozpravy-zahraniční | 11:14:00
Ruské síly od začátku invaze na Ukrajinu přišly o zhruba 18.500 vojáků, uvedla dnes ukrajinská armáda. O růstu ztrát ukrajinských sil informuje také ruské ministerstvo obrany. Podobné informace uváděné oběma válčícími stranami ovšem nelze nezávisle ověřit.


Libanonští dovozci zdravotnických a farmaceutických výrobků navštívili ČR
Kurzy.cz | 09:04:00
Ředitel Odboru ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí ČR Marek Svoboda přivítal dne 4. dubna 2022 v České republice


Ucelené informace o dotacích z fondů EU v novém programovém období 2021-2027 představí nově i webinář MMR 24.5. a 27.5.
Kurzy.cz | 08:54:58
Pro velký zájem připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR i dva on-line semináře o nových dotačních zdrojích EU pro programové období 2021-2027.


Ceny dál porostou. Lidé přitom už nyní omezují nákupy
Eurozpravy-ekonomika | 11:45:00
Maloobchodní tržby v únoru podle analytiků, které dnes ČTK oslovila, meziměsíčně stagnovaly. Lidé podle nich postupně omezují především pod vlivem rostoucí inflace nákupy a tento trend bude sílit. Negativní vliv na spotřebitelskou poptávku mají také vysoké ceny elektřiny a plynu, pohonných hmot a dále růst úrokových sazeb České národní banky, které zdražují úvěry.


Česko zasáhlo aprílové počasí. Na častý výskyt extrémních změn si začněme zvykat, tvrdí odborníci
Eurozpravy-počasí | 13:40:00
Českou republiku ani letos neminulo aprílové počasí, na mnoha místech napadl sníh. Jarní výkyvy teplot, střídání slunečné oblohy a srážek nebo silný vítr jsou přitom pro klima ve střední Evropě běžné. Extrémní změny počasí ale v posledních letech nabývají na intenzitě. Mohly by souviset se změnou klimatu, zatím to ale nelze podle odborníků jednoznačně říci.


Jak vypadá „Správnej Čech“ a jak ho poznat? O tom glosuje Pokáč v novince
Reflex | 13:00:00
K nové skladbě s názvem Správnej Čech oblíbený písničkář Pokáč uvádí: „Vítám všechny přátele z Ukrajiny a přidávám pár tipů, jak mezi Čechy rychle zapadnout. Ласкаво просимо до Чехії, друзі!" Video tentokrát navíc doprovodil o ukrajinské titulky.


Fialova vláda je na čele celoevropského cenzurního tažení
Reflex | 12:00:00
Vláda jmenovala zmocněnce přes dezinformace. Navázala tak na nejlepší národní tradice, jako bylo ministerstvo pro informace v čele se stalinistou Václavem Kopeckým či později ideologické oddělení ÚV KSČ s normalizátory Janem Fojtíkem a Vasilem Bilakem, respektive na tradice Federálního a Českého úřadu pro tisk a informace. To, že dnes Fialova vláda do čela obdobného úřadu postavila Michala Klímu, který pochází z komunisticko-disidentské rodiny a jehož otec, spisovatel Ivan Klíma si se státní cenzurou užil svoje, jen podtrhuje absurdnost celé situace. Vláda se tak agilně staví do čela celoevropského procesu „boje s dezinformacemi“, který v případě realizace by nás z hlediska svobody slova a nezávislosti médií vrhl o více než třicet let zpátky.


Europoslanci jsou zděšení záběry z Buči, požadují vyšetření válečných zločinů
Tiscali-zprávy | 12:55:04
Část poslanců Evropského parlamentu dnes při debatě o ochraně dětí prchajících před válkou na Ukrajině vyjádřila zděšení a šok nad záběry ze severoukrajinské Buče.


Předčasně narozené děti bojují o život v ukrajinských ostřelovaných městech
Tiscali-zprávy | 11:02:13
Lékaři na Ukrajině, kde už druhým měsícem pokračuje ruská invaze, pozorují prudký nárůst počtu předčasných porodů.


V pondělí přibylo 6553 nakažených, jde o čtvrtinu méně než před týdnem
Tiscali-zprávy | 10:38:43
Epidemie covidu v Česku vytrvale zpomaluje. V pondělí přibylo v 6553 potvrzených případů nákazy, o čtvrtinu méně než před týdnem.


Zvěrstva v Buči: Ruská televize nestoudně ukazuje své vojáky jako osvoboditele a gentlemany
E15-ekonomika | 12:48:00
Dnes se vracíme k masakru v Buči, na který Rusko reaguje neskutečně – jak uvidíte ve videích, která vysílají ruská média. Vojáci jsou ukazováni jako skuteční gentlemani, kteří pomáhají babičkám a přicházejí jako osvoboditelé.


Předsedkyně Evropské komise Leyenová a šéf diplomacie Borrell tento týden vyrazí do Kyjeva
E15-ekonomika | 11:56:00
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell tento týden vyrazí do Kyjeva, kde se setkají s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Oznámil to dnes mluvčí unijní exekutivy. Špičky EU se podle něj s ukrajinským lídrem setkají před dárcovskou konferencí pro Ukrajinu, která bude v sobotu ve Varšavě.


Praha vymění informační cedule v metru i v ulicích, přibydou digitální prvky
E15-ekonomika | 11:25:00
Po zhruba padesáti letech vymění česká metropole informační cedule ve veřejné dopravě za nové. Vzhled orientačního značení i moderní digitální prvky vzešly z mezinárodní soutěže, jejímž vítězem se stal český tým grafického studia Side2, architektů ze studia A69 a typografů pod hlavičkou studia Superior Type. Pražané se s prvními prototypy setkají na vybraných místech V Praze už letos v létě, systém budou moci vyzkoušet a do konce roku ho okomentovat. Plošná výměna stávajících tabulí začne v roce 2023.


V režimu dodavatele poslední instance zůstává skoro dvacet tisíc lidí. Hrozí jim odpojení, říká Jurečka
E15-ekonomika | 11:21:00
V režimu dodavatele poslední instance (DPI) nadále zůstává 5604 domácností u plynu a 13 880 domácností u elektřiny. Většina z nich má čas změnit dodavatele do 14. dubna, poté se dostanou do neoprávněného odběru a hrozí jim odpojení. Na tiskové konferenci to dnes uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).


Další balík sankcí schválí EU nejspíš ve středu. Jde o reakci na zabíjení civilistů na Ukrajině
E15-ekonomika | 10:50:00
Evropská unie s největší pravděpodobností schválí nový balík sankcí proti Rusku ve středu. Řekl rozhlasové stanici RFI francouzský ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune v reakci na zabíjení civilistů ruskými silami na severu Ukrajiny.


Zvěrstva v Buči: Ruská televize nestoudně ukazuje své vojáky jako osvoboditele a gentlemany
E15-politika | 12:48:00
Dnes se vracíme k masakru v Buči, na který Rusko reaguje neskutečně – jak uvidíte ve videích, která vysílají ruská média. Vojáci jsou ukazováni jako skuteční gentlemani, kteří pomáhají babičkám a přicházejí jako osvoboditelé.


Předsedkyně Evropské komise Leyenová a šéf diplomacie Borrell tento týden vyrazí do Kyjeva
E15-politika | 11:56:00
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell tento týden vyrazí do Kyjeva, kde se setkají s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Oznámil to dnes mluvčí unijní exekutivy. Špičky EU se podle něj s ukrajinským lídrem setkají před dárcovskou konferencí pro Ukrajinu, která bude v sobotu ve Varšavě.


Praha vymění informační cedule v metru i v ulicích, přibydou digitální prvky
E15-politika | 11:25:00
Po zhruba padesáti letech vymění česká metropole informační cedule ve veřejné dopravě za nové. Vzhled orientačního značení i moderní digitální prvky vzešly z mezinárodní soutěže, jejímž vítězem se stal český tým grafického studia Side2, architektů ze studia A69 a typografů pod hlavičkou studia Superior Type. Pražané se s prvními prototypy setkají na vybraných místech V Praze už letos v létě, systém budou moci vyzkoušet a do konce roku ho okomentovat. Plošná výměna stávajících tabulí začne v roce 2023.


V režimu dodavatele poslední instance zůstává skoro dvacet tisíc lidí. Hrozí jim odpojení, říká Jurečka
E15-politika | 11:21:00
V režimu dodavatele poslední instance (DPI) nadále zůstává 5604 domácností u plynu a 13 880 domácností u elektřiny. Většina z nich má čas změnit dodavatele do 14. dubna, poté se dostanou do neoprávněného odběru a hrozí jim odpojení. Na tiskové konferenci to dnes uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).


Další balík sankcí schválí EU nejspíš ve středu. Jde o reakci na zabíjení civilistů na Ukrajině
E15-politika | 10:50:00
Evropská unie s největší pravděpodobností schválí nový balík sankcí proti Rusku ve středu. Řekl rozhlasové stanici RFI francouzský ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune v reakci na zabíjení civilistů ruskými silami na severu Ukrajiny.


Kara se z insolvence vrátila do rukou původního majitele. Rinth a Raška dokončili její reorganizaci
Euro | 13:36:20
Kara Trutnov se po 13 měsících dostala z insolvence. Zkrachovalou firmu úspěšně oživili její staronoví vlastníci – investiční skupina Natland Tomáše Rašky a její původní majitel Zdeněk Rinth. Úpadek firmy zavinil lockdown a špatné podnikatelské strategie bývalého vlastníka značky Michala Mičky. Ten kromě Kary zadlužil i Pietro Filipi a stále má splácet stamilionové částky
Kara měla 160 věřitelů, kteří po ní požadovali 277 milionů korun, většinu se už podařilo pokrýt.


Někteří senátoři chtějí žalovat Zemana. Vadí jim milost pro šéfa Lán Baláka
idnes.cz | 15:55:00
Někteří senátoři zvažují ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana kvůli kontroverzní milosti pro šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka. O přípravu ústavní žaloby na prezidenta se rozhodla své senátorské kolegy požádat bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová. Předseda senátní ústavní komise Zdeněk Hraba naopak prosazuje změnu ústavy, aby milosti vyžadovaly spolupodpis premiéra.


Zasedne Rada bezpečnosti OSN. Hlavním tématem jsou zvěrstva v Buči
idnes.cz | 15:47:00
V úterý odpoledne mimořádně zasedá Rada bezpečnosti OSN. Prostřednictvím videa k ní promluví ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Hlavním tématem jednání mají být události v ukrajinské Buči, kde po odjezdu ruské armády zůstaly stovky obětí ležících na ulicích, ve sklepích domů a v masových hrobech.


CNN Prima News měla v březnu nejvíc diváků v historii
lupa.cz | 14:26:18
Komerční zpravodajskou stanici CNN Prima News v březnu sledovalo průměrně 2,41 % diváků starších 15 let, což je pro ni nejlepší výsledek od začátku vysílání. V cílové skupině diváků 15–69 let, která je pro Primu důležitá při prodeji reklamy, si českou CNN zapínalo průměrně 2,33 % lidí. Zájem diváků o zpravodajství se zvýšil po napadení Ukrajiny Ruskem.


Na Ukrajince v Luhansku padají bomby, z Černihivu už se dá jet do Kyjeva
idnes.cz | 15:33:00
Situace v Luhanské oblasti je složitá, Rusko tento region nadále těžce bombarduje, uvedl v úterý oblastní gubernátor. Ruská armáda podle generálního štábu ukrajinské armády přeskupuje síly a soustředí úsilí na přípravu útočné operace na východě Ukrajiny. Odchod ruských vojáků z okolí města Černihiv na severu Ukrajiny umožnil obnovit přímé silniční spojení s Kyjevem.


Inteligentní a agresivní, řekli o medikovi viněnému z pokusech na psovi
idnes.cz | 15:25:00
Medik Martin Švec z Plzně, který je obžalovaný z brutálního týrání svého psa, má podle psychologa nadprůměrný intelekt, ale také zvýšenou agresivitu a dominanci. Podle žalobce mladík prováděl na psovi pokusy, dával mu léky určené lidem, zaváděl drenáže či punkce. Švec jakoukoliv vinu odmítá. Tvrdí, že má zvíře rád.


Soud potvrdil Kotlebovi vinu za extremistický trestný čin. Přijde o mandát
idnes.cz | 15:00:00
Předseda slovenské krajně pravicové strany Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marian Kotleba přišel o poslanecký mandát. Nejvyšší soud v úterý potvrdil, že je vinen v případu šíření extremistických symbolů, a uložil mu podmínku. Zmírnil tak předchozí verdikt, který Kotlebu poslal na čtyři roky do vězení. Politik se z líčení omluvil, soudci však pokračovali bez něj.


Za znásilnění hendikepované dívky dostal muž pět let a má zaplatit sto tisíc
idnes.cz | 14:31:00
Krajský soud v Plzni poslal na pět let do vězení čtyřiapadesátiletého muže z Tachovska za znásilnění hendikepované dívky. Podle spisu dvanáctileté dívce sundal inkontinenční plenu a pak ji osahával, aby se uspokojil. Muž vinu od začátku popírá.


Kauza Petržílka se táhla, řekl Ústavní soud. Exzpravodajec požádá o odškodné
idnes.cz | 14:30:00
V kauze údajného vynášení informací, kde figuruje bývalý zpravodajec a policista Jan Petržílek, byly průtahy, konstatoval v úterý Ústavní soud. Po deseti letech stále nepadl pravomocný rozsudek, upozornil při stručném odůvodnění úterního nálezu soudce zpravodaj Jaromír Jirsa. Petržílek bude podle právního zástupce po pravomocném ukončení řízení žádat odškodnění.


Mladíci si hráli na policisty, ve městě peskovali lidi za domnělé prohřešky
idnes.cz | 14:25:00
Až dva roky vězení hrozí mladíkům z Jablonecka, kteří se vydávali za policisty a kárali vyhlédnuté lidi. K jejich dopadení pomohl skutečný policista, trvalo však ještě několik měsíců, než se vyšetřovatelům podařilo spis uzavřít.


Botox je pro herečku smrt, míní Petra Polnišová
revue.idnes.cz | 15:38:00
Slovenská herečka Petra Polnišová (46) je kromě rolí ve filmech a seriálech známá i z komické dvojice Cuky a Luky. Připravuje také podcasty o vztazích s názvem „jauuu, PS: to bolelo“. Nyní se coby spoluproducentka podílela i na nové komedii Známí neznámí.


Hladovka a slzy. Nemohu ten film vidět, říká Brody o životní roli v Pianistovi
revue.idnes.cz | 14:00:00
Adrien Brody prozradil, že se na svůj oscarový výkon ve filmu Pianista nemůže dívat, a že pláče, jen když o něm mluví a vzpomíná na období natáčení. Hlavní role v životopisném válečném drama vyneslo herci Oscara za nejlepší mužský herecký výkon, stejně jako Romanu Polanskému za nejlepší režii.


VIDEO: Ústup Rusů umožnil pohled i na zkázu největšího letadla světa zblízka
idnes.cz | 14:03:00
Na letišti v ukrajinském Hostomelu, které teprve nedávno opustily ruské jednotky, nyní leží desítky zničených armádních strojů. V místě se odehrály lité boje o kontrolu území, jejichž „obětí“ je i letoun Antonov An-225 Mrija. Největší dopravní letadlo na světě zničila ruská armáda při únorovém útoku.


Nejsem žádný oligarcha ani bílý kůň, říká ruský majitel firmy Kabex, který otevřeně odsoudil agresi na Ukrajině
iHned.cz | 15:39:00
Skoro každé ráno sedne pětapadesátiletý Dmitrij Vasečko do auta a jede přes sto kilometrů z Prahy do Holýšova na Domažlicku. V Praze bydlí a kus za Plzní má továrnu na výrobu speciálních kabelů. Určené jsou hlavně pro ruské jaderné reaktory,...


Vyslyšelo Česko prosby Kyjeva? Po puškách míří na Ukrajinu i tanky a bojová vozidla
iHned.cz | 15:36:00
Západ se snaží podpořit Ukrajinu při obraně před ruskými útočníky. Kyjev žádá především těžké zbraně. Po dodávkách dělostřeleckých granátů, další munice nebo ručních zbraní tak z Česka na východ zamířily podle informací HN i tanky a bojová vozidla...


Čína rozšířila kvůli koronaviru uzávěru Šanghaje na celé 26milionové město
iHned.cz | 15:30:00
Čínské úřady v úterý kvůli šíření koronaviru rozšířily uzávěru na celou Šanghaj, tedy na všech jejích 26 milionů obyvatel. Podle původního záměru se měla uzavírat vždy jenom polovina města. V megalopoli nepřestává přibývat případů nákazy...


Rafineriím PKN Orlen a MOL v březnu mohutně stouply marže. Těží z prudkého poklesu cen ruské ropy
iHned.cz | 15:21:00
Při vysokých cenách benzinu a nafty se zákazníci nelibě dívají především na provozovatele čerpacích stanic. Nejvíce však na rekordních cenách ropy vydělávají těžaři. Než se palivo dostane do motoru auta, vydělají také obchodníci s komoditami,...


Le Penová, nebo Zemmour? Francouzská krajní pravice je rozdělená, přesto ji bude volit až třetina lidí
iHned.cz | 15:12:00
Téměř půlstoletí rodina Le Penových zosobňovala francouzskou krajní pravici a stála v čele jedné z nejsilnějších populistických stran v Evropě. Léta, kdy Jean-Marie Le Pen nebo jeho dcera Marine Le Penová dominovali pravé části francouzské politické...


Rusové vraždí civilisty nejen na Ukrajině. V masakrech neozbrojených lidí pomáhají i malijské armádě
iHned.cz | 14:24:00
Malijská armáda s podporou ruských žoldnéřů v centru země za pět dní povraždila na 300 civilistů. Oznámila to v úterý skupina Human Rights Watch (HRW). Německé ministerstvo zahraničí vyzvalo Mali, aby umožnilo nezávislé vyšetření zpráv o zabíjení...


Kotleba přišel o poslanecký mandát. Podle slovenského soudu se dopustil extremistického trestného činu
iHned.cz | 14:03:00
Slovenský nejvyšší soud v úterý uznal předsedu krajně pravicové strany Kotlebovci – Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotlebu vinným z extremistického trestného činu, na rozdíl od soudu první instance mu ale vyměřil pouze podmínku....


Rothko, Monet či Degas. Do aukce jde sbírka filantropky Bassové, prodat se může až za 250 milionů dolarů
iHned.cz | 13:42:00
Aukční síň Christie’s se v květnu chystá dražit část cenné sbírky výtvarného umění zesnulé americké filantropky Anne H. Bassové, která se podle odhadů může prodat až za čtvrt miliardy dolarů (5,5 miliardy korun). Největšími lákadly dražby, do...


Putin mění Evropu. Státy EU kvůli ruské hrozbě uvažují o obří společné půjčce na zbraně a nákup energií
iHned.cz | 13:20:00
Ruská invaze na Ukrajinu vyvolala v Evropské unii kromě odsouzení a uvalení tvrdých sankcí na Moskvu taky podobné úvahy jako pandemie covidu-19. Po jejím propuknutí se členské země EU jednomyslně domluvily na něčem, co do té doby nikdy předtím...


Le Penová dýchá Macronovi na záda. Pozornost před prezidentskými volbami obrací k vysokým cenám
iHned.cz | 12:55:00
Francouzský prezident Emmanuel Macron vstoupil do předvolební kampaně sice doslova na poslední chvíli, zato ve velkém stylu. O víkendu pořádal v moderní pařížské čtvrti La Défense svůj první a zatím jediný velký předvolební mítink. Atmosféra v hale,...


Buča a sedmero zákonů válečného zločinu. Zvěrstva nepáchají jen šílenci, ale i obyčejní lidé
iHned.cz | 12:20:00
Odporný válečný zločin v ukrajinské Buči, kde ruští okupanti povraždili stovky civilistů, opět otevírá otázku, jak k něčemu podobnému může ve 21. století dojít. Pokusme se o analytickou odpověď. Především je pravda, že zločiny se ve válkách páchají...


ČNB by měla s dalším zvyšováním sazeb pár měsíců počkat
iHned.cz | 11:43:00
Bankovní rada České národní banky minulý týden zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na úroveň pět procent. Zvýšení tentokrát bylo v souladu s očekáváním analytiků, čímž centrální banka konečně potvrdila čerstvě získanou cenu za...


Česko zřejmě poslalo na Ukrajinu starší tanky a bojová vozidla. Černochová i armáda mlží
blesk | 15:50:00
Česká republika poslala Ukrajině podle neoficiálních informací několik desítek starších tanků T-72 a bojových vozidel pěchoty (BVP). Česká armáda i ministryně obrany Jana Černochová (ODS) to nepotvrdily s odůvodněním, že z bezpečnostních důvodů nelze dodávky specifikovat. Česko už darovalo Ukrajině čelící ruské invazi vojenský materiál v hodnotě skoro jedné miliardy korun.


Rodina Slávka Jandáka prosí o pomoc: Ztratil se jim pes
blesk | 15:50:00
Herec Slávek Jandák (74) zažívá muka. Ztratil se rodinný mazlík Arny, dvouletý německý ovčák. „Asi ho zlákala nějaká fenka, prokousal se plotem u Chlumu u Třeboně. Nespíme z toho,“ přiznal Blesku Slávek smutně. A nabízí i tučnou odměnu za pomoc při nalezení šlechtěného psa.


132 podvodníků v Brně: Vydávají se za Ukrajince kvůli dávkám
blesk | 15:41:00
Sotva poloviční počet uprchlíků, než před měsícem, registrují denně cizinečtí policisté v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině v Brně. Objevili se ale případy podvodníků, kteří se za Ukrajince jen vydávali, aby získali sociální dávky.


Dívka se svěřila kamarádce z internetu, že chce spáchat sebevraždu: Do záchranné akce se zapojili policisté po celé republice
blesk | 15:32:00
Ke konci loňského roku se na sociálních sítích seznámily dvě dívky. Jedna z nich se po čase druhé dívce svěřila, že chce rodinné problémy řešit sebevraždou. Díky rychlé reakci policistů v rámci celé republiky se podařilo dívku vypátrat. Byla naštěstí v pořádku. Policistům to ale dalo zabrat!


Daniela Písařovicová o vztahu s Ondřejem Brzobohatým: Nebyla jsem důvodem rozvodu!
blesk | 15:27:00
Jen co vyšla na povrch pravda o vztahu Ondřeje Brzobohatého (39), který má už půl roku randit s moderátorkou Danielou Písařovicovou (43), reagovala poněkud překvapivě exmanželka Taťána Kuchařová (33). O vztahu prý věděla a řekla, že trval už za dob jejich manželství. Jenže současná partnerka Daniela Písařovicová se okamžitě ohradila. Je tedy ona tou ženou, kvůli které krachlo pětileté manželství? 


Gotham má Batmana, Brno Ekofantoma! Stahuje z ulic popelnice a třídí odpad
blesk | 15:24:00
Z podezřelého individua se vyklubal poctivec a ekologický nadšenec k pohledání. Brňan (50) táhnoucí městem koše na komunální odpad zaujal několik svědků. Ti v domnění, že je krade, zburcovali strážníky. Jenže všechno je jinak. Tak jako má Gotham svého Batmana, Brno má svého Ekofantoma!


Věru Martinovou (62) zradilo zdraví: Tři týdny na lůžku!
blesk | 15:20:00
Kvůli covidu přišla loni o pět členů své rodiny a ani letošek se zatím pro Věru Martinovou (62) neodvíjí příznivě. Tak moc se těšila, že zase začne koncertovat a nabere energii, jenže jí vypovědělo službu zdraví.


Na nálet se nepřipravíte. Je to nepředstavitelné, říká chirurg Šebek z Lékařů bez hranic
blesk | 15:16:00
Intenzita a množství pacientů musí být na ukrajinské válečné frontě ohromné, míní chirurg Tomáš Šebek, který působil s Lékaři bez hranic a byl úterním hostem Epicentra Blesku. Mluvil právě i o pohledu zdravotníka uprostřed konfliktu. Podle něj se například nedá na letecký útok připravit. Na rozdíl od jiných situací – Lékaři bez hranic fungují v rámci letité praxe 50 let a čítají 60 tisíc lidí.


Stopka pro uhlí z Ruska? EU může odstřihnout i lodě a kamiony, Německo je pro
blesk | 15:15:00
Evropská komise dnes navrhla pátý balík sankcí proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu, který počítá se zákazem dovozu ruského uhlí do Evropské unie. Cílem je také znemožnit lodním a silničním dopravcům z Ruska využívat přístavy a silnice v EU či dále omezit export důležitých produktů, z nichž má ruský režim značné příjmy. Sedmadvacítka také zmrazí obchodování se čtveřicí velkých ruských bank, na něž se dosud nevztahovaly unijní sankce. O návrhu budou ve středu jednat zástupci členských zemí a pokud jej schválí, sankce by měly začít platit ještě tento týden. Německý ministr hospodářství Robert Habeck řekl, že podporuje v dohledné době zastavení dodávek ruského uhlí EU.


Bezdomovci se porvali a soud má těžkou hlavu: Obžalovaný mlčí, oběť se toulá, svědek zemřel
blesk | 15:14:00
Naprosto bezdůvodně, ale mimořádně brutálně si podle obžaloby počínal Eduard G. (45) vůči kumpánovi bez domova. Jenže obžalovaný zarytě mlčí, korunní svědek už nežije a napadený Petr H. bezcílně bloumá Českem a k jednání nechodí.


Rekordní březen v Praze: Hasiči řešili nejvíc požárů za 10 let. Nejčastěji kvůli nedbalosti
blesk | 15:14:00
Pražští hasiči zaznamenali letos v březnu rekordní počet požárů. Evidují jich 323, z toho v 91 případech hořelo v přírodě. Je to nejvyšší počet požárů za měsíc během posledních deset let, informoval o tom mluvčí hasičů Martin Kavka. Uplynulý měsíc panovalo nejen v hlavním městě velmi suché počasí, více pršet začalo až koncem března.


Snadnější pohyb po Praze? Město představilo nový informační systém
blesk | 15:13:00
Podoba navigačních cedulí a dalších prvků informačního a orientačního systému v Praze vzejde z návrhu studií Side2, A69 – architekti a Superior Type. Sdružení vyhrálo mezinárodní graficko-designérskou soutěž, kterou vyhlásil Regionální organizátor pražské integrované dopravy (ROPID). Veřejnosti to v úterý oznámili zástupci Prahy a městských organizací. Modernizovaný systém má propojit a ucelit nyní roztříštěné orientační prvky a také zlepšit množství a kvalitu informací poskytovaných Pražanům a návštěvníkům města, například s využitím elektronických prvků a online dat.


Třetí Fantastická zvířata: Jaká jsou a co o filmu řekli Blesku herci hlavních rolí?
blesk | 15:00:00
Několikrát je posunula pandemie, když ztížila výrobu filmu. Patří mezi velmi očekávané snímky. Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství teď konečně přicházejí do kin. Jak moc magický zážitek čeká diváky a co Blesku prozradily jeho největší hvězdy?


Chlapečka (3) měli týrat narkomani: Matka (19) dítě svěřila příteli, ten ho údajně zmlátil!
blesk | 14:57:00
Královéhradečtí kriminalisté se zabývají otřesným případem týrání teprve tříletého chlapečka z Vrchlabí. Toho se měla dopouštět jeho matka a její přítel. Dítě skončilo ve vážném stavu v nemocnici a mladá žena s mužem ve vazbě.


Zničili mu život, říká babička Lukáše Nečesaného: Změnil jméno i vizáž a prakticky nevychází z domu
blesk | 14:43:00
Co přišel z vězení, je úplně jinej člověk, říká o Lukáši Nečesaném (dnes Bartošovi) jeho babička, u které v době útoku na kadeřnici bydlel. Bývalá přítelkyně navíc dodává, že měl brát drogy a třikrát denně kouřit marihuanu. U soudu se teď domáhá několikamilionového odškodného. Soud ho veškeré viny zprostil, případ zůstal neobjasněný. 


Nestyda Berenika Kohoutová: Prasklé džíny odhalily vše!
blesk | 14:42:00
Dováděla na hřišti a ruply jí džíny! Zpěvačka Berenika Kohoutová (31) na sociální síť dala fotku, na které jí z kalhot kouká půlka zadečku! Kalhotky měla sexy krajkové.


Strašlivá nehoda v Maďarsku: Srážku auta a vlaku nepřežilo pět lidí!
blesk | 14:31:00
Při úterní srážce vlaku s dodávkovým autem na jihu Maďarska zemřelo pět lidí, informuje agentura Reuters s odvoláním na místní policii. Více než deset osob utrpělo zranění. Vlak při srážce s vozidlem vykolejil. Neštěstí se stalo ve městě Mindszent před sedmou hodinou ranní, když dodávka vjela na železničním přejezdu před vlakovou soupravu, uvedla maďarská agentura MTI.


Michal David slaví s dvouletým zpožděním »60«: Už zase žiju NONSTOP!
blesk | 14:20:00
S dvouletým covidovým zpožděním Michal David (61) konečně slaví svoje 60. narozeniny, které měl již 14. července 2020. Stěžoval si na nicnedělání, teď nestačí popadat dech!


Kotleba je extrémista, potvrdil soud. Šéf krajně pravicové LSNS přišel o poslanecký mandát
blesk | 14:20:00
Slovenský nejvyšší soud dnes uznal předsedu krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotlebu vinným z extremistického trestného činu, na rozdíl od soudu první instance mu ale vyměřil pouze podmínku. Verdikt senátu nejvyššího soudu, vůči kterému se nelze odvolat, zároveň znamená, že Kotleba přišel o poslanecký mandát. Politik, jenž se dnešního líčení nezúčastnil, byl stíhán v kauze šeků s možnou extremistickou symbolikou.


Mám bombu, chci peníze: Pošťačky to rozesmálo! Zoufalý lupič dostal tři roky
blesk | 14:18:00
Celé tři roky stráví po verdiktu Krajského soudu v Brně ve vězení recidivista Martin Sklenář (30). Loni v létě řešil finanční problémy nesmyslným způsobem. Opil se, na účtenku z hospody napsal, že má u sebe bombu a chce peníze a zamířil do poštovní pobočky v obchodním centru u Modřic.


Babiš po plastické operaci: Nechal si odříznout převislou kůži na očních víčkách
blesk | 14:03:00
Bývalý předseda vlády Andrej Babiš (ANO) podstoupil plánovanou plastickou operaci víček. Prozradil to v rozhovoru s CNN Prima News a zároveň upřesnil, že zákrok neměl nic společného s jeho týdenním pobytem v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Poslanec si měl nechat odstranit přebývající kůži z horních i dolních víček, lékaři teď podle něj hledají příčinu problému.


Jedním z Putinových cílů je Luhansk, Rusové podle gubernátora oblast stále ostřelují
blesk | 14:01:00
Situace v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny je složitá, Rusko v regionu dál těžce bombarduje, uvedl dnes oblastní gubernátor Serhij Hajdaj. Generální štáb ukrajinské armády v situační zprávě uvedl, že ruská armáda přeskupuje síly a soustředí své úsilí na přípravu útočné operace na východě Ukrajiny. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) se zřejmě schyluje k boji o Slovjansk, což podle něj bude další klíčovou bitvou války na Ukrajině.


Ukrajinských hrdinů! Část ulice u ruské ambasády v Praze 6 je oficiálně přejmenovaná
blesk | 12:50:00
Část pražské Korunovační ulice u ruské ambasády v Praze 6 již je oficiálně přejmenována na Ukrajinských hrdinů. Přejmenování koncem března schválilo pražské zastupitelstvo, nové cedule by se podle radního Prahy Jana Chabra (TOP 09) měly instalovat do konce dubna. Přejmenování ulice navrhlo zastupitelstvo Prahy 6, ruská ambasáda by kvůli tomu mohla mít v budoucnu problém s doručováním pošty.


Británie změnila poměr sil v konfliktu na Ukrajině. Kyjevu dodala rakety, proti nimž ruská letadla nemají obranu
lidovky.cz | 15:31:00
Britské rakety země-vzduch Starstreak zásadním způsobem mění poměr sil na ukrajinském bojišti. Létají čtyřnásobkem rychlosti zvuku a cíle ničí až na sedm kilometrů. Kvůli laserovému navádění je nelze zmást protiraketovým systémem.


Spojenectví s Uhry je tradiční, nejde jen tak zrušit Visegrádskou čtyřku, míní exministr Svoboda
lidovky.cz | 15:20:00
Zánik Visegrádské skupiny by byl krátkozraký, varuje bývalý ministr zahraničí a ředitel Diplomatické akademie Cyril Svoboda. „Byly doby, kdy se Poláci a Maďaři objímali málem jako dvojčata,“ dodává.


Německý ministr hospodářství podpořil embargo na dovoz ruského uhlí do Evropské unie
lidovky.cz | 15:14:07
Německý ministr hospodářství Robert Habeck podporuje v dohledné době zastavení dodávek ruského uhlí do Evropské unie. Konkrétní termín ale podle agentury DPA nezmínil. Habeck řekl, že Evropská unie sice zavedla tvrdé sankce proti Rusku, ale v odvetných opatřeních za invazi na Ukrajinu může zajít mnohem dále.


Kauza Petržílka se táhla, řekl Ústavní soud. Exzpravodajec požádá o odškodné
lidovky.cz | 14:51:58
V kauze údajného vynášení informací, kde figuruje bývalý zpravodajec a policista Jan Petržílek, byly průtahy, konstatoval v úterý Ústavní soud. Po deseti letech stále nepadl pravomocný rozsudek, upozornil při stručném odůvodnění úterního nálezu soudce zpravodaj Jaromír Jirsa. Petržílek bude podle právního zástupce po pravomocném ukončení řízení žádat odškodnění.


Česko poslalo Ukrajině desítky tanků T-72 z armádních skladů. Do války míří i obrněnce
lidovky.cz | 14:46:00
V armádním zákulisí se o tom mluvilo několik dní, teď to potvrdily i fotografie. České armádní velení souhlasilo s vyskladněním části nepotřebných těžkých zbraní a ty teď míří na Ukrajinu. Vlaky vezou desítky tanků T-72 a nemalou část bojových vozidel pěchoty BVP-1. Již dříve Praha poslala samohybné protiletadlové systémy Strela.


Na frontě v Neapoli. Solidarita s Ukrajinou nevylučuje svobodu projevu
lidovky.cz | 14:34:00
Válka, i ta aktuální ruská na Ukrajině, ničí lidské životy a osudy. Leč ovlivňuje i svět mimo bojiště. Vyhrocuje morální postoje v běžném životě a převádí je na válečný modus uznávající jen černou a bílou barvu (nepřítel a naši), ne odstíny šedé. Válka tak klade zásadní otázku. Kde končí hranice solidarity s napadeným, tedy Ukrajinou? Odpověď naznačuje událost z Neapole.


Kotleba přišel o mandát poslance. Soud mu potvrdil vinu za extremistický trestný čin
lidovky.cz | 14:10:02
Slovenský nejvyšší soud v úterý rozhodoval o odvolání proti rozhodnutí nižšího soudu. Ten na podzim roku 2022 vyměřil trest Marianu Kotlebovi za propagaci neonacismu. Kotleba se z líčení omluvil, soud však jeho žádost zamítl. Verdikt v případu soud vynesl v úterý odpoledne.


Hmyz vymírá. Dokud bude výhodnější pěstovat řepku, nic se nezmění, říká entomolog 
pikant | 14:00:39
Rozhovor s odborníkem na hmyz Janem Žďárkem o jeho nové knize, vymírání hmyzu i možnostech jeho záchrany.


Fiat čeká elektrické znovuzrození. Chce být lidovou Teslou a italským Citroënem
aktuálně.cz | 15:30:00
Fiat v příštích letech představí několik nových modelů a myslí na úplnou elektrifikaci. Slavné značky 500 a Panda navíc neskončí.


Honda představila nové HR-V pro USA, časem prý dorazí i do Evropy
Auto.cz | 13:56:00
Nová generace HR-V pro evropské trhy byla představena již v loňském roce, nyní však přijíždí ve specifikaci pro severoamerické trhy, která se výrazně liší.


DeLorean zveřejnil novou ukázku připravovaného elektromobilu
Auto.cz | 12:58:00
Premiéra elektrického sportovního vozu, odkazujícího na ikonu DMC-12, proběhne 18. srpna.


"Nebojte se, milí, my to přežijeme." Rusové z bohatého regionu berou sankce s úsměvem
aktuálně.cz | 14:47:00
Jediným problémem Iriny Šamajevové je, že teď není možné jet do Evropy na dovolenou.


Šéf slovenské strany LSNS Kotleba přišel o poslanecký mandát za extremismus
aktuálně.cz | 14:43:00
V roce 2017 na střední škole v Banské Bystrici třem rodinám veřejně předal finanční dar s využitím šeků s extremistickými symboly.


Praha ukázala nový navigační systém. Na cedulích využije specifické "pražské" písmo
aktuálně.cz | 14:22:31
Pilotní testování bude v Praze probíhat letos v létě. Celý systém se pak postupně nasadí během roku 2023.


Citroën ukázal všem cestu. Inovoval krizi navzdory a dal vše dopředu
Auto-iDNES.cz | 13:00:00
Předek táhne. Koncepci pohonu, kterou dnes využívá naprostá většina automobilové konfekce, prosadil André Citroën. Díky modelu 7 se automobilka stala francouzským fenoménem.


Vraždění lidí v Buči a dalších městech jsou válečné zločiny, usnesla se Sněmovna
Denik.cz | 15:42:00
Vraždění lidí v Buči a v dalších ukrajinských městech ruskými silami označila Sněmovna za válečný zločin podle mezinárodního práva. Česko by se podle dnešního usnesení dolní komory mělo zapojit do příprav pro ustanovení mezinárodního soudního tribunálu pro souzení pachatelů všech zločinů spáchaných Ruskou federací na Ukrajině. Sněmovna také vyzvala k opatřením, která povedou k surovinové nezávislosti Česka a celé Evropské unie na Rusku. Usnesení podpořilo všech 153 přítomných poslanců.


Kotleba přišel o mandát poslance. Soud potvrdil jeho vinu za extremismus
Denik.cz | 14:34:00
Slovenský nejvyšší soud dnes uznal předsedu krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotlebu vinným z extremistického trestného činu, na rozdíl od soudu první instance mu ale vyměřil pouze podmínku. Verdikt senátu nejvyššího soudu, vůči kterému se nelze odvolat, zároveň znamená, že Kotleba přišel o poslanecký mandát. Politik, jenž se dnešního líčení nezúčastnil, byl stíhán v kauze šeků s možnou extremistickou symbolikou.


Šmejdi řádí. Čtyři z pěti prodejců energií jsou podvodníci, zjistili inspektoři
Denik.cz | 14:00:00
Když se necháte přemluvit zprostředkovatelem prodeje energií k podpisu smlouvy, je to téměř sázka na jistotu. Na jakou? Že vás „vezme na hůl“ a přijdete o své peníze za nekvalitní službu. Alespoň to potvrzují závěry loňských kontrol České obchodní inspekce. Porušení zákona totiž inspektoři odhalili u čtyř případů z každých pěti kontrolovaných. Obvykle prodejci neinformovali správně o vlastnostech či rozsahu služby anebo o způsobu výpočtu ceny.


Na Prostějovsku shořel dům. Na zahradě našli mrtvého muže
Denik.cz | 13:46:00
Náročný zásah. Prostějovští hasiči měli celou noc co dělat. Rozsáhlý požár celého rodinného domu včetně přístavků pacifikovali v Držovicích až do sedmé hodiny ranní. Přímo na místě hasilo devět jednotek, odhadovaná škoda se blíží deseti milionům. V okolí domu bylo nalezeno tělo mrtvého muže.


Konec globalizace!
Kurzy.cz | 14:55:47
Geopolitická situace se neuklidňuje, ale už teď přináší vážné následky. Podle některých ekonomů nastal konec globalizace. Řekli to proto, že byť konflikt ve východní Evropě skončí, bude mezi současnými spojenci a protivníky vztah, který nebude snadné&hell


Kurzovní lístek ČNB na úterý 05.04.2022
Kurzy.cz | 14:43:21
Aktuální a historické kurzovní lístky ČNB >>On-line kurzy měn >>Grafy kurzů >>Nejlepší kurzy >>Aktuální zpravodajství >>Kurzovní lístek České národní banky Stát, měna Kód Počet Kurz Kurz 4.4.Změna5.4. Americký dolar USD 1 22.0990 +0.41%22.1910...


Bitcoin se stane světovým digitálním zlatem
Kurzy.cz | 14:38:37
S pokračujícím přijímáním kryptoměn do světových ekonomik a pokračujícím růstem cen krypto trh dozrává a bitcoin je podle agentury Bloomberg Intelligence na nejlepší cestě stát se světovým digitálním zlatem.


Rally medvědího trhu končí, varuje hlavní stratég Morgan Stanley
Kurzy.cz | 14:35:32
Nedávné oživení na akciových trzích bude mít jen krátkého trvání, protože ekonomický růst zpomaluje, řekl v pondělí jeden z nejhlasitějších medvědů na Wall Street a radil investorům, aby hledali útočiště v dluhopisech.


Rusko útočí na ukrajinské zásoby obilia
Kurzy.cz | 14:24:57
Najnovšie informácie ukazujú, že Rusko útočí nielen na zásoby paliva v celej krajine, ale rozhodlo sa zničiť aj zásoby potravín. Ukrajina hlási, že Rusko zničilo šesť obilných síl. Ako možno vidieť, akékoľvek vyhliadky týkajúce sa ukrajinského vývozu p...


S dopady nárůstu cen energií pomůže malým a středním podnikatelům nová záruka - MPO ve spolupráci s NRB připravilo v rámci programu Expanze
Kurzy.cz | 14:23:48
Snazší přístup k úvěrům od komerčních bank na pokrytí zvýšených provozních nákladů kvůli prudkému růstu cen energií. Ministerstvo průmyslu a obchodu


Redukování cyklických akcií. Nezašlo to už moc daleko?
Kurzy.cz | 12:53:05
Evropská ekonomika vykazuje stále určitou odolnost a odbourávání cyklických akcií zašlo možná už moc daleko. Evropské cyklické akciové tituly si od začátku roku vedou hůře než jejich defenzivní konkurenti, a to o skoro 10 procentních bodů.


Návrh změn Obchodních podmínek OTE, a. s., pro elektroenergetiku Revize 33 – Květen 2022 na základě § 97a energetického zákona, předložený Energetickému regulačnímu úřadu ke schválení
Kurzy.cz | 09:00:00
Návrh změn Obchodních podmínek OTE, a. s., pro elektroenergetiku Revize 33 – Květen 2022 na základě § 97a energetického zákona, předložený Energetickému regulačnímu úřadu ke schválení


Od Hamburku po Gibraltar. Evropské země zabavily ruským oligarchům už přinejmenším 13 luxusních superjachet
Euro | 15:57:53
Evropské úřady pokračují v zabavování majetku ruských miliardářů napojených na Kreml. Od počátku invaze ruských vojsk na Ukrajinu zkonfiskovaly tamním oligarchům minimálně 13 velkých superjachet v celkové hodnotě přes dvě miliardy dolarů. Mezi zabavenými plavidly, která kotví v mnoha různých přístavech po celém Starém kontinentu, je i 156 metrů dlouhá jachta Dilbar patřící Ališeru Usmanovi, jejíž hodnota dosahuje výše 606 milionů.


Nejsem žádný oligarcha ani bílý kůň, říká ruský majitel firmy Kabex, který otevřeně odsoudil agresi na Ukrajině
Hospodářské noviny | 15:39:00
Skoro každé ráno sedne pětapadesátiletý Dmitrij Vasečko do auta a jede přes sto kilometrů z Prahy do Holýšova na Domažlicku. V Praze bydlí a kus za Plzní má továrnu na výrobu speciálních kabelů. Určené jsou hlavně pro ruské jaderné reaktory,...


Vyslyšelo Česko prosby Kyjeva? Po puškách míří na Ukrajinu i tanky a bojová vozidla
Hospodářské noviny | 15:36:00
Západ se snaží podpořit Ukrajinu při obraně před ruskými útočníky. Kyjev žádá především těžké zbraně. Po dodávkách dělostřeleckých granátů, další munice nebo ručních zbraní tak z Česka na východ zamířily podle informací HN i tanky a bojová vozidla...


Čína rozšířila kvůli koronaviru uzávěru Šanghaje na celé 26milionové město
Hospodářské noviny | 15:30:00
Čínské úřady v úterý kvůli šíření koronaviru rozšířily uzávěru na celou Šanghaj, tedy na všech jejích 26 milionů obyvatel. Podle původního záměru se měla uzavírat vždy jenom polovina města. V megalopoli nepřestává přibývat případů nákazy...


Rafineriím PKN Orlen a MOL v březnu mohutně stouply marže. Těží z prudkého poklesu cen ruské ropy
Hospodářské noviny | 15:21:00
Při vysokých cenách benzinu a nafty se zákazníci nelibě dívají především na provozovatele čerpacích stanic. Nejvíce však na rekordních cenách ropy vydělávají těžaři. Než se palivo dostane do motoru auta, vydělají také obchodníci s komoditami,...


Le Penová, nebo Zemmour? Francouzská krajní pravice je rozdělená, přesto ji bude volit až třetina lidí
Hospodářské noviny | 15:12:00
Téměř půlstoletí rodina Le Penových zosobňovala francouzskou krajní pravici a stála v čele jedné z nejsilnějších populistických stran v Evropě. Léta, kdy Jean-Marie Le Pen nebo jeho dcera Marine Le Penová dominovali pravé části francouzské politické...


Rusové vraždí civilisty nejen na Ukrajině. V masakrech neozbrojených lidí pomáhají i malijské armádě
Hospodářské noviny | 14:24:00
Malijská armáda s podporou ruských žoldnéřů v centru země za pět dní povraždila na 300 civilistů. Oznámila to v úterý skupina Human Rights Watch (HRW). Německé ministerstvo zahraničí vyzvalo Mali, aby umožnilo nezávislé vyšetření zpráv o zabíjení...


Kotleba přišel o poslanecký mandát. Podle slovenského soudu se dopustil extremistického trestného činu
Hospodářské noviny | 14:03:00
Slovenský nejvyšší soud v úterý uznal předsedu krajně pravicové strany Kotlebovci – Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotlebu vinným z extremistického trestného činu, na rozdíl od soudu první instance mu ale vyměřil pouze podmínku....


Rothko, Monet či Degas. Do aukce jde sbírka filantropky Bassové, prodat se může až za 250 milionů dolarů
Hospodářské noviny | 13:42:00
Aukční síň Christie’s se v květnu chystá dražit část cenné sbírky výtvarného umění zesnulé americké filantropky Anne H. Bassové, která se podle odhadů může prodat až za čtvrt miliardy dolarů (5,5 miliardy korun). Největšími lákadly dražby, do...


Putin mění Evropu. Státy EU kvůli ruské hrozbě uvažují o obří půjčce na zbraně a nákup energií
Hospodářské noviny | 13:20:00
Ruská invaze na Ukrajinu vyvolala v Evropské unii kromě odsouzení a uvalení tvrdých sankcí na Moskvu taky podobné úvahy jako pandemie covidu-19. Po jejím propuknutí se členské země EU jednomyslně domluvily na něčem, co do té doby nikdy předtím...


Le Penová dýchá Macronovi na záda. Pozornost před prezidentskými volbami obrací k vysokým cenám
Hospodářské noviny | 12:55:00
Francouzský prezident Emmanuel Macron vstoupil do předvolební kampaně sice doslova na poslední chvíli, zato ve velkém stylu. O víkendu pořádal v moderní pařížské čtvrti La Défense svůj první a zatím jediný velký předvolební mítink. Atmosféra v hale,...


Buča a sedmero zákonů válečného zločinu. Zvěrstva nepáchají jen šílenci, ale i obyčejní lidé
Hospodářské noviny | 12:20:00
Odporný válečný zločin v ukrajinské Buči, kde ruští okupanti povraždili stovky civilistů, opět otevírá otázku, jak k něčemu podobnému může ve 21. století dojít. Pokusme se o analytickou odpověď. Především je pravda, že zločiny se ve válkách páchají...


ČNB by měla s dalším zvyšováním sazeb pár měsíců počkat
Hospodářské noviny | 11:43:00
Bankovní rada České národní banky minulý týden zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na úroveň pět procent. Zvýšení tentokrát bylo v souladu s očekáváním analytiků, čímž centrální banka konečně potvrdila čerstvě získanou cenu za...


Utekly před válkou a samy potřebují podporu. Svůj čas ale ukrajinské ženy věnují pomoci druhým
Hospodářské noviny | 11:10:00
Do jindy ospalého Jablonce nad Nisou jako by v posledních týdnech vtrhl život. A i když jsou důvody tragické, protože energii přinesli váleční uprchlíci z Ukrajiny, některé části centra města výrazně rozezněly hlavně ženské a dětské hlasy. V...


Česko dodalo Ukrajině bojová vozidla pěchoty a tanky T-72
ČT24 | 14:27:38
Česko poslalo na Ukrajinu bojová vozidla pěchoty a několik starších tanků T-72. Na sociálních sítích to uvedl lidovecký poslanec Ondřej Benešík. Jde o dar české armády, na kterém se dohodli spojenci v rámci NATO. Armáda i ministryně obrany Jana Černochová (ODS) to nepotvrdily s odůvodněním, že z bezpečnostních důvodů nelze dodávky specifikovat. Česko už darovalo Ukrajině vojenský materiál v hodnotě skoro jedné miliardy korun.  


Petržílkova kauza se táhla, určil Ústavní soud. Bývalý zpravodajec bude chtít odškodné
ČT24 | 14:18:56
V kauze údajného vynášení informací, kde figuruje bývalý zpravodajec a policista Jan Petržílek, byly průtahy, konstatoval Ústavní soud (ÚS). Po deseti letech stále nepadl pravomocný rozsudek, upozornil při stručném odůvodnění nálezu soudce zpravodaj Jaromír Jirsa. Petržílek bude podle právního zástupce po pravomocném ukončení řízení žádat odškodnění.


ŽIVĚ: Pro odsouzení ruských zločinů na Ukrajině hlasovali všichni poslanci. Bartošek a Černochová viní Rusko z genocidy
ČT24 | 12:38:22
Poslanci jednomyslně schválili usnesení odsuzující ruský postup na Ukrajině. Vyzvali k vytvoření mezinárodního tribunálu, který se bude zabývat válečnými zločiny, a českou vládu k zapojení státu do těchto příprav. Ostře se vůči Rusku vymezil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), podle něj připomíná situace v Buče hrůzy druhé světové války. Místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) a ministryně obrany Jana Černochová (ODS) prohlásili ruský postup vůči Ukrajincům za genocidu.


V Česku začalo pracovat téměř 13 tisíc lidí uprchlých z Ukrajiny
ČT24 | 10:48:27
Za březen začalo v Česku pracovat 12 600 lidí uprchlých z Ukrajiny a deset tisíc uprchlíků se zaregistrovalo na úřadech práce, což je dokladem, že jsou v hledání zaměstnání aktivní, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ukrajinců prchajících před ruskou invazí je v Česku přes 300 tisíc. Nejvíc jich je dlouhodobě v Praze. V dubnu začne pro uprchlíky fungovat systém jazykového vzdělávání.


Viděl jsem civilní oběti, ale záběry z okolí Kyjeva jsou na úplně jiné úrovni, říká lékař z válečných misí
ČT24 | 09:06:30
Anesteziolog Dušan Mach procestoval na svých misích jako vojenský lékař čtyřikrát Jemen, byl také v Jižním Súdanu a Keni. Nikdy ho však prý nenapadlo, že by mohl pomáhat civilním obětem tak blízko vlastního domova, na Ukrajině, kde strávil zhruba tři týdny objížděním měst a nemocnic a zjišťováním, co tamní potřebují. V Událostech, komentářích vyjádřil politování nad tím, že konflikty v 21. století mají stále civilní oběti. „Ale pro vděk a radost rodičů, kterým zachráníte dítě, stojí tu práci dělat,“ říká lékař z organizace Lékaři bez hranic.


Učitelé jazyků nesouhlasí s tím, aby byl druhý cizí jazyk v ZŠ volitelný
Eurozpravy-domácí | 16:45:00
Zástupci sdružení učitelů cizích jazyků nesouhlasí s návrhem, aby druhý cizí jazyk v základních školách (ZŠ) nebyl povinný, ale jen povinně volitelný. Změnu předpokládá připravovaná revize rámcových vzdělávacích programů, k jejíž koncepci se veřejnost může vyjádřit do 21. dubna.


Masakr civilistů v ukrajinské Buči označila Sněmovna za válečný zločin
Eurozpravy-domácí | 16:29:00
Vraždění lidí v Buči a v dalších ukrajinských městech ruskými silami označila Sněmovna za válečný zločin podle mezinárodního práva. Česko by se podle dnešního usnesení dolní komory mělo zapojit do příprav pro ustanovení mezinárodního soudního tribunálu pro souzení pachatelů všech zločinů spáchaných Ruskou federací na Ukrajině.


Někteří senátoři zvažují ústavní žalobu na Zemana kvůli milosti pro Baláka
Eurozpravy-domácí | 16:20:00
Někteří senátoři zvažují ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana v souvislosti s kontroverzním omilostněním šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka. Předseda senátní ústavní komise Zdeněk Hraba (STAN) naopak prosazuje změnu ústavy, aby nejen prezidentská amnestie, ale i milosti vyžadovaly spolupodpis premiéra.


Česko posílá Ukrajině i tanky, naznačil poslanec Benešík. Další zbraně dodá i NATO
Eurozpravy-domácí | 14:59:00
Česko podle některých informací poslalo ukrajinské armádě i tanky a BVP. Na sociální síti to dnes naznačil poslanec Ondřej Benešík (KDU-ČSL). Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) bližší informace o obsahu dodávek na Ukrajinu neposkytla.


Babiš prozradil, proč byl minulý týden na operaci
Eurozpravy-domácí | 13:48:00
Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) podstoupil minulý týden plánovanou operaci očních víček. Nyní musí nosit tmavé brýle a obklady, uvedl šéf opozičního hnutí ANO v rozhovoru pro televizi CNN Prima News.


Česko zasáhlo aprílové počasí. Na častý výskyt extrémních změn si začněme zvykat, tvrdí odborníci
Eurozpravy-domácí | 13:40:00
Českou republiku ani letos neminulo aprílové počasí, na mnoha místech napadl sníh. Jarní výkyvy teplot, střídání slunečné oblohy a srážek nebo silný vítr jsou přitom pro klima ve střední Evropě běžné. Extrémní změny počasí ale v posledních letech nabývají na intenzitě. Mohly by souviset se změnou klimatu, zatím to ale nelze podle odborníků jednoznačně říci.


V kauze zakázek na ministerstvu zemědělství zatím nepadlo žádné obvinění
Eurozpravy-domácí | 12:58:00
V kauze údajné korupce při IT zakázkách na ministerstvu zemědělství, kvůli které minulý týden na ministerstvu i dalších místech zasahovala Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), zatím policie nikoho neobvinila. Všichni zadržení už také byli propuštěni, sdělila na dotaz ČTK žalobkyně Denisa Sotáková z Vrchního státního zastupitelství v Praze.


Na Velikonoce odjede do ciziny až 80.000 Čechů
Eurozpravy-domácí | 11:04:00
Na Velikonoce odjede do zahraničí podle odhadu Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) až 80.000 Čechů, což odpovídám číslům před koronavirovou krizí. Čeští cestovatelé vyrazí především k moři. Zejména v posledním týdnu, kdy se prudce ochladilo, cestovní kanceláře (CK) vyprodaly většinu zájezdů na následující prodloužený víkend v tzv. last minute neboli nabídce na poslední chvíli. AČCKA to dnes uvedla v tiskové zprávě.


Evropská komise navrhla pátý balík sankcí proti Rusku, počítá se zákazem dovozu uhlí
Eurozpravy-zahraniční | 16:47:00
Evropská komise dnes navrhla pátý balík sankcí proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu, který počítá se zákazem dovozu ruského uhlí do Evropské unie. Cílem je také znemožnit lodním a silničním dopravcům z Ruska využívat přístavy a silnice v EU či dále omezit import důležitých produktů, z nichž má ruský režim značné příjmy. Sedmadvacítka také zmrazí obchodování se čtveřicí velkých ruských bank, na něž se dosud nevztahovaly unijní sankce.


Musk je nejbohatším člověkem na světě, stane se členem správní rady Twitteru
Eurozpravy-zahraniční | 16:46:00
Nejbohatším člověkem na světě je letos podle žebříčku časopisu Forbes šéf Tesly Elon Musk s majetkem 219 miliard dolarů (4,9 bilionu Kč). Předstihl zakladatele společnosti Amazon Jeffa Bezose (171 miliard dolarů), který si prvenství držel předchozí čtyři roky. Z Čechů letos skončila nejvýše, na 104. místě, Renáta Kellnerová s rodinou (16,9 miliardy dolarů).


Británie oficiálně spojila škodlivou kybernetickou aktivitu s činností Ruska
Eurozpravy-zahraniční | 15:02:00
Británie oficiálně spojila škodlivou kybernetickou aktivitu s činností ruských zpravodajských služeb. Britská vláda dnes trojici tajných služeb jmenovala ve zprávě o organizačních detailech ruských schopností v kyberprostoru.


Moskva masakr v Buči znovu popřela, důkazy ale hovoří jinak
Eurozpravy-zahraniční | 14:41:00
Ruští představitelé dnes znovu popřeli, že by ruští vojáci byli odpovědní za zabíjení ukrajinských civilistů v Buči poblíž Kyjeva. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov uvedl, že jakákoli obvinění proti Rusku ohledně Buči jsou "nepodložená".


Německý ministr hospodářství podporuje zákaz ruského uhlí v EU
Eurozpravy-zahraniční | 14:00:00
Německý ministr hospodářství Robert Habeck podporuje v dohledné době zastavení dodávek ruského uhlí do Evropské unie. Dnes to s odvoláním na své zdroje napsala agentura DPA, konkrétní termín ale nezmínila. Habeck na pondělní tiskové konferenci řekl, že Evropská unie sice zavedla tvrdé sankce proti Rusku, ale v odvetných opatřeních za invazi na Ukrajinu může zajít mnohem dále.


Rusku se nervozita na trhu s plynem vyplácí. Inkasuje rekordní příjmy
Reflex | 16:00:00
Hrozba zastavení dodávek ruského plynu je opět reálná. Po prvních siláckých řečech evropských politiků, podle kterých se bez ruského plynu obejdeme, zatímco Rusko se bez západních deviz obejde jen steží, se ukazuje, že tato rétorika nebyla příliš opřená o fakta. Přinejmenším jedna třetina dodávek plynu se podle energetiků v tak krátké době nahradit nedá.


McBoršč je minulostí, nastupuje Strýček Váňa. Válka o duševní vlastnictví je v plném proudu
Reflex | 15:00:00
Rusko vede válku nejen vojensky na Ukrajině, ale i proti celému Západu nejrůznějšími nevojenskými prostředky. Vedle už dlouhotrvajícího kybernetického boje je to nově i boj o duševní vlastnictví.


Za jak dlouho se nabije elektrická formule? Je to budoucnost závodění?
Reflex | 13:51:00


Evropská komise navrhla pátý balík sankcí, počítá se zákazem dovozu ruského uhlí
Tiscali-zprávy | 14:44:20
Evropská komise dnes navrhla pátý balík sankcí proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu, který počítá se zákazem dovozu ruského uhlí do Evropské unie.


Evropská komise představila další balík sankcí proti Rusku. Omezí dovoz uhlí do EU
E15-ekonomika | 16:50:00
Evropská komise dnes navrhla pátý balík sankcí proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu, který počítá se zákazem dovozu ruského uhlí do Evropské unie. Cílem je také znemožnit lodním a silničním dopravcům z Ruska využívat přístavy a silnice v EU či dále omezit import důležitých produktů, z nichž má ruský režim značné příjmy. Sedmadvacítka také zmrazí obchodování se čtveřicí velkých ruských bank, na něž se dosud nevztahovaly unijní sankce.


Elon Musk je nejbohatším člověkem na světě. Z Čechů je první Renáta Kellnerová
E15-ekonomika | 16:44:00
Nejbohatším člověkem na světě je letos podle žebříčku časopisu Forbes šéf automobilky Tesla Elon Musk s majetkem 219 miliard dolarů (4,9 bilionu korun). Z Čechů letos skončila nejvýše, na 104. místě, Renáta Kellnerová s rodinou (16,9 miliardy dolarů).


Skupina Wood & Company investuje ve Varšavě. Koupila kancelářské centrum za miliardu
E15-ekonomika | 16:21:00
ond z české skupiny Wood & Company koupil kancelářské centrum Astrum Business Park ve Varšavě za 44 milionů eur (asi 1,07 miliardy korun). Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Šestipodlažní komplex Astrum Business Park má 23.000 metrů čtverečních. Objekt skupina koupila od společného podniku polských firem Prochem a LFI 1 Fizan.


Hon na luxusní jachty oligarchů. Ruští miliardáři přicházejí o lodě za miliardy
E15-ekonomika | 15:30:00
Válka na Ukrajině pokračuje. Kromě řady sankcí, které Západ uvaluje na Rusko, probíhá také zabavování majetku ruských boháčů. Konkrétně supermoderních a superdrahých jachet. Naposledy byla na španělské Mallorce miliardáři Viktoru Vekselbergovi zabavená loď Tango v hodnotou 120 milionů dolarů.


Německo podporuje zákaz ruského uhlí v EU. Postupně se chce zbavit i plynu a ropy
E15-ekonomika | 15:10:00
Německý ministr hospodářství Robert Habeck podporuje v dohledné době zastavení dodávek ruského uhlí do Evropské unie. Dnes to s odvoláním na své zdroje napsala agentura DPA, konkrétní termín ale nezmínila. Habeck na pondělní tiskové konferenci řekl, že Evropská unie sice zavedla tvrdé sankce proti Rusku, ale v odvetných opatřeních za invazi na Ukrajinu může zajít mnohem dále.


Rychlá móda je opět na vzestupu. Čínský e-shop Shein dobývá světový trh
E15-ekonomika | 14:30:00
Čínský internetový „fast fashion“ gigant Shein zaznamenává raketový vzestup. Tržby společnosti vzrostly mezi lety 2019 a 2021 o 398 procent. V roce 2019 dosahovaly 3,15 miliardy dolarů a v roce 2021 se vyšplhaly na 15,7 miliardy dolarů, a Shein se tak stal největší světovou online módní značkou. Jen za loňský rok se jí meziročně zvýšily tržby přibližně o šedesát procent. Daří se ale celému sektoru, růst zaznamenávají například i módní řetězce H&M nebo Zara. 


Diverzitu musíme prosazovat tvrději. Pomáhá byznysu, říká Katarína Bobotová z Generali České pojišťovny
E15-ekonomika | 14:00:00
Různorodost byznys neparalyzuje. Naopak je mnohdy jeho hnacím motorem, říká Katarína Bobotová, ředitelka HR a strategie Generali České pojišťovny. Přesto je podle ní vnímaná jako téma, kvůli kterému se musí společnosti omezit a najít kompromisní řešení, která by jinak nedělaly.
„Sami jsme aktivity diverzity a inkluze doposud podporovali spíše v oblasti věkové diverzity, začleňování zdravotně znevýhodněných a práce s talenty. Nyní se chceme v rámci strategických cílů více zaměřit na ženy. Jednoduché to ale nebude,“ říká. I proto se největší pojišťovna v Česku jako generální partner zapojila do projektu #FinŽeny.


Evropská komise představila další balík sankcí proti Rusku. Omezí dovoz uhlí do EU
E15-politika | 16:50:00
Evropská komise dnes navrhla pátý balík sankcí proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu, který počítá se zákazem dovozu ruského uhlí do Evropské unie. Cílem je také znemožnit lodním a silničním dopravcům z Ruska využívat přístavy a silnice v EU či dále omezit import důležitých produktů, z nichž má ruský režim značné příjmy. Sedmadvacítka také zmrazí obchodování se čtveřicí velkých ruských bank, na něž se dosud nevztahovaly unijní sankce.


Elon Musk je nejbohatším člověkem na světě. Z Čechů je první Renáta Kellnerová
E15-politika | 16:44:00
Nejbohatším člověkem na světě je letos podle žebříčku časopisu Forbes šéf automobilky Tesla Elon Musk s majetkem 219 miliard dolarů (4,9 bilionu korun). Z Čechů letos skončila nejvýše, na 104. místě, Renáta Kellnerová s rodinou (16,9 miliardy dolarů).


Skupina Wood & Company investuje ve Varšavě. Koupila kancelářské centrum za miliardu
E15-politika | 16:21:00
ond z české skupiny Wood & Company koupil kancelářské centrum Astrum Business Park ve Varšavě za 44 milionů eur (asi 1,07 miliardy korun). Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Šestipodlažní komplex Astrum Business Park má 23.000 metrů čtverečních. Objekt skupina koupila od společného podniku polských firem Prochem a LFI 1 Fizan.


Hon na luxusní jachty oligarchů. Ruští miliardáři přicházejí o lodě za miliardy
E15-politika | 15:30:00
Válka na Ukrajině pokračuje. Kromě řady sankcí, které Západ uvaluje na Rusko, probíhá také zabavování majetku ruských boháčů. Konkrétně supermoderních a superdrahých jachet. Naposledy byla na španělské Mallorce miliardáři Viktoru Vekselbergovi zabavená loď Tango v hodnotou 120 milionů dolarů.


Německo podporuje zákaz ruského uhlí v EU. Postupně se chce zbavit i plynu a ropy
E15-politika | 15:10:00
Německý ministr hospodářství Robert Habeck podporuje v dohledné době zastavení dodávek ruského uhlí do Evropské unie. Dnes to s odvoláním na své zdroje napsala agentura DPA, konkrétní termín ale nezmínila. Habeck na pondělní tiskové konferenci řekl, že Evropská unie sice zavedla tvrdé sankce proti Rusku, ale v odvetných opatřeních za invazi na Ukrajinu může zajít mnohem dále.


Rychlá móda je opět na vzestupu. Čínský e-shop Shein dobývá světový trh
E15-politika | 14:30:00
Čínský internetový „fast fashion“ gigant Shein zaznamenává raketový vzestup. Tržby společnosti vzrostly mezi lety 2019 a 2021 o 398 procent. V roce 2019 dosahovaly 3,15 miliardy dolarů a v roce 2021 se vyšplhaly na 15,7 miliardy dolarů, a Shein se tak stal největší světovou online módní značkou. Jen za loňský rok se jí meziročně zvýšily tržby přibližně o šedesát procent. Daří se ale celému sektoru, růst zaznamenávají například i módní řetězce H&M nebo Zara. 


Diverzitu musíme prosazovat tvrději. Pomáhá byznysu, říká Katarína Bobotová z Generali České pojišťovny
E15-politika | 14:00:00
Různorodost byznys neparalyzuje. Naopak je mnohdy jeho hnacím motorem, říká Katarína Bobotová, ředitelka HR a strategie Generali České pojišťovny. Přesto je podle ní vnímaná jako téma, kvůli kterému se musí společnosti omezit a najít kompromisní řešení, která by jinak nedělaly.
„Sami jsme aktivity diverzity a inkluze doposud podporovali spíše v oblasti věkové diverzity, začleňování zdravotně znevýhodněných a práce s talenty. Nyní se chceme v rámci strategických cílů více zaměřit na ženy. Jednoduché to ale nebude,“ říká. I proto se největší pojišťovna v Česku jako generální partner zapojila do projektu #FinŽeny.


Praha zastropovala jednotlivé jízdné v Lítačce na maximálně 120 korun za den
idnes.cz | 17:33:00
Po vzoru Londýna, ale také třeba Brna a Ostravy už ani v Praze nemusí cestující při koupi více jednotlivých jízdenek na MHD zaplatit denně za cesty víc, než je cena 24hodinového lístku. Tedy 120 korun. Výhody mohou využít ti, kteří mají staženou aplikaci PID Lítačka a nakupují krátkodobé jízdenky přes ni.


Střílejí lidi pro své uspokojení, řekl o krajanech Rus bojující za Ukrajinu
idnes.cz | 17:30:00
Arťom Širobokov ze Samary se v roce 2017 stal prvním ruským občanem, který byl ve vlasti v nepřítomnosti odsouzen k pěti letům vězení za to, že se rozhodl bojovat v řadách ukrajinského dobrovolnického praporu Azov proti Rusku v Donbasu. Letos v únoru se znovu stal dobrovolníkem. Bojoval u Buče, kde padl do zajetí.


Dževelin a Džavelina. Válka inspiruje ukrajinské rodiče při výběru jmen
idnes.cz | 17:00:00
Válka pro některé Ukrajince sehrála hlavní roli při výběru jména potomka. V Kyjevě a na jihu Ukrajiny pojmenovali dva novorozence na počest přenosných protitankových řízených střel Javelin, kterým se také říká „zabiják tanků“. Chlapec z Vinnycké oblasti se tak jmenuje Jan Dževelin a holčička z Kyjeva Džavelina, uvedla v úterý agentura Unian s odvoláním na informaci ukrajinského ministerstva spravedlnosti.


Tady nás už nic nečeká. Ruští ajťáci prchají ze země, lanaří je nejen Izrael
idnes.cz | 17:00:00
Nejméně padesát tisíc pracovníků v IT sektoru odešlo během února a března z Ruska za hranice a za duben toto číslo nejspíš ještě vzroste. Jsou přesvědčení, že v zemi stižené masivními sankcemi, která se blíží k totalitnímu režimu, je už nic nečeká. Okolní státy v tom vidí příležitost.


Další zabavená ruská jachta. Pomohl i tip od manažera, který ji designoval
idnes.cz | 16:52:00
Další ruský oligarcha je bez jachty. Tentokrát o ni přišel Viktor Vekselberg, jemuž úřady na ostrově Mallorca zadržely plavidlo v hodnotě okolo 90 milionů dolarů, což je v přepočtu zhruba 2 miliardy korun. S vypátráním pomohl tip od manažera firmy, která před lety pracovala na designovém provedení této téměř osmdesát metrů dlouhé jachty.


ANO je připraveno bránit přijetí změny zákona o střetu zájmů i obstrukcemi
idnes.cz | 16:35:00
Hnutí ANO oznámilo, že bude ve Sněmovně blokovat jednání o novele zákona o střetu zájmů a využije k tomu i obstrukce. „Jako hnutí ANO využijeme všechny nástroje, které opozice má, aby měl šanci náš návrh. Obstrukce je legálním nástrojem,“ řekl ve Sněmovně předseda ústavně-právního výboru Sněmovny Radek Vondráček z ANO.


Zamkla byt a odešla, děti uhořely. Matka má jít na pět let do vězení
idnes.cz | 16:27:00
Smrt dvou svých synů zavinila podle rozsudku Okresního soudu v Havířově na Karvinsku dvaačtyřicetiletá žena. Poslal ji za to na pět let do vězení. Rozsudek zatím není pravomocný.


VIDEO: Žena vběhla na červenou do silnice, kde ji srazil řidič dodávky
idnes.cz | 16:26:00
Policisté vyjížděli ve čtvrtek k dopravní nehodě chodkyně a dodávky. V Praze 7 vběhla žena do silnice na červenou a navíc si nevšimla ani blížícího se řidiče, který už nestačil zareagovat a poměrně vysokou rychlostí ji srazil. Ta utrpěla vážná zranění. Policisté chtějí videem lidem připomenout, že jedno chybné rozhodnutí může mít fatální následky.


Řidič rozpůlil předek auta o zábradlí mostku, vyvázl nezraněný
idnes.cz | 16:14:00
Starší řidič havaroval v pondělí v obci Lipová na Zlínsku tak nešťastně, že vozidlo zůstalo napíchnuté na zábradlí mostu. Jeho peugeot je po nehodě na odpis, muž však vyvázl nezraněn.


Dej si kávu a zhubni. Influenceři doporučují potenciálně nebezpečné produkty
idnes.cz | 16:00:00
Káva na hubnutí s dopingem nebo „nakopávače“ s obsahem DMAA. Na sociálních sítích se čím dál častěji objevují nabídky produktů, které nabízejí „zaručené zhubnutí“ nebo zásadní zlepšení zdravotního stavu. Část z nich přitom může obsahovat zakázané látky, jiné zase mohou mít při nesprávném užití zásadní vliv na zdraví člověka.


Nepoužívané české tanky z armádních skladů míří na Ukrajinu, ukázaly snímky
idnes.cz | 14:20:00
V armádním zákulisí se o tom mluvilo několik dní, teď to potvrdily i fotografie. Česko podle všeho souhlasilo s vyskladněním části nepotřebných těžkých zbraní a posílá je na Ukrajinu. Vlaky vezou desítky tanků T-72 a několik bojových vozidel pěchoty BVP-1. Již dříve ministerstvo obrany poslalo samohybné protiletadlové systémy Strela.


Brusel proti Orbánovi. EK spustila pojistku, která může Maďarsko připravit o unijní dotace
iHned.cz | 17:31:00
Evropská unie historicky poprvé vykročila na cestu, na jejímž konci může být bezprecedentní zastavení veškerého příjmu ze společného rozpočtu pro některý z členských států. V tomto případě jím je Maďarsko, kterému nyní kvůli údajnému rozsáhlému...


Rusům se komplikuje prodej nemovitostí v Karlových Varech. Nechtějí slevit, ale podle makléřů jim nic jiného nezbude
iHned.cz | 17:21:00
Ani více než měsíc trvající ruská invaze na Ukrajinu a s ní spojené západní sankce nesrazily ceny bytů v Karlových Varech. V březnu se podle dat velkých realitních portálů pohybovaly na podobné úrovni jako v únoru – tedy kolem 55 až 60 tisíc...


Stačí jim zaplatit. Američtí vědci zkoumali, jak udělat z milovníků dezinformací lidi s kritickým myšlením
iHned.cz | 17:10:00
Ve Spojených státech jsou média tradičně mnohem více politicky zabarvená než u nás. Například televize Fox News velmi nekriticky podporovala Donalda Trumpa, a to často až za hranicí pravdy. Její diváci tak mnohdy věří, že Joe Biden vyhrál...


Vzniká výjimka pro elektromobily. S běžným řidičákem budou moci lidé řídit dodávky i nad limit 3,5 tuny
iHned.cz | 12:35:00
Lidé s řidičským průkazem skupiny B by v Česku už brzy mohli kromě osobních aut a slabších motorek řídit také dodávky s hmotností až do 4,25 tuny. To je o 750 kilogramů víc, než jim dovoluje současný limit. Podmínka? Dodávka musí jezdit na...


Zasedá Rada bezpečnosti OSN. Rusko z nás chce mít tiché otroky, řekl Zelenskyj
lidovky.cz | 17:08:55
V úterý odpoledne mimořádně zasedá Rada bezpečnosti OSN. Prostřednictvím videa k ní nyní hovoří ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Hlavním tématem jednání jsou v ukrajinské Buči, kde po odjezdu ruské armády zůstaly stovky obětí ležících na ulicích, ve sklepích domů a v masových hrobech. Zelenskyj Radu vyzval, aby si vzpomněla, k čemu vlastně vznikla – k zajištění míru ve světě.


Ukrajinky v Česku vyrábějí vesty na frontu. „Měla jsem husí kůži, když jsem viděla, co budu šít“
lidovky.cz | 17:00:00
Bouchání, klepání a zvuk šicích strojů. Drobná žena se v dílně firmy Brašnářství Tlustý sklání nad pracovním stolem, na kterém možná právě šije neprůstřelnou vestu pro svého přítele. Irina odešla z ukrajinského města Dnipro ještě před válkou společně s přítelem Ivanem. Ten se ale vrátil a bude bránit svoji vlast.


Někteří senátoři zvažují ústavní žalobu na Zemana. Vadí jim milost pro šéfa Lán Baláka
lidovky.cz | 16:42:08
Někteří senátoři zvažují ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana kvůli kontroverzní milosti pro šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka. O přípravu ústavní žaloby na prezidenta se rozhodla své senátorské kolegy požádat bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová. Předseda senátní ústavní komise Zdeněk Hraba naopak prosazuje změnu ústavy, aby milosti vyžadovaly spolupodpis premiéra.


Poprvé na špici. Nejbohatším člověkem planety je Elon Musk, z Čechů vede Kellnerová
lidovky.cz | 16:11:32
Činorodostí - alespoň co se mediálních výstupů týče - všechny své miliardářské soupeře strčí do kapsy. A poprvé je porazil i v součtu majetku, Nejbohatším člověkem se podle časopisu Forbes poprvé stal šéf Tesly Elon Musk s majetkem 219 miliard dolarů.


Babiš prozradil detaily své operace očních víček. Po zákroku lékařů musí nosit tmavé brýle
lidovky.cz | 15:59:05
Bývalý premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš před týdnem podstoupil plánovanou operaci. V úterý pro CNN Prima NEWS řekl, že mu lékaři při zákroku odstranili přebývající kůži na horních i dolních víčkách, a proto musí nyní nosit tmavé brýle. Uvedl také, že zákrok neměl nic společného s jeho březnovou hospitalizací v pražském IKEM.


Letiště v Praze patřilo k nejmodernějším v Evropě, létá se z něj už 85 let
aktuálně.cz | 16:36:53
Už krátce po otevření se ruzyňské letiště dočkalo rozšíření zhruba na trojnásobek původní rozlohy a začaly se také budovat betonové přistávací plochy.


Česko zřejmě poslalo na pomoc Ukrajině zbraně a starší tanky. Armáda to nepotvrdila
aktuálně.cz | 16:00:24
Česká média i někteří politici na sociálních sítích sdíleli fotografie, které zachycují vlaky s naloženými tanky a pásovými obrněnci.


Nejsem blázen, abych si řekl o provizi za zákon, říká Polčák. Za miliony si stojí
aktuálně.cz | 14:58:49
"Kdyby to byla provize za zákon, tak přijmu veškerou zodpovědnost, sbalím se a odcházím z politiky," prohlašuje europoslanec Stanislav Polčák.


PŘEHLEDNĚ: Co je válečný zločin, co genocida. Za co (ne)lze stíhat Putina
Denik.cz | 17:15:00
Záběry těl umučených civilistů v ulicích ukrajinského města Buča vedly k obrovskému mezinárodnímu odsouzení Ruska. Z mnoha stran lze slyšet hlasité názory, že se jeho síly na Ukrajině dopouštějí válečných zločinů. Mezinárodní trestní soud již začal tato podezření vyšetřovat a i samotná Ukrajina vytvořila speciální tým, který má za úkol shromažďovat důkazy. Jak jsou válečné zločiny či genocida vlastně klasifikovány? A může za ně být ruský prezident Putin stíhán?


Evropská komise zahájí disciplinární řízení s Maďarskem, oznámila Leyenová
Denik.cz | 17:14:00
Evropská unie zahájí disciplinární řízení s Maďarskem, řekla europoslancům ve Štrasburku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. První krok EK podnikne v souvislosti s nerespektováním pravidel právního státu ze strany Maďarska, které v důsledku může čelit pozastavení čerpání peněz z unijních fondů.


Forbes zveřejnil žebříček nejbohatších lidí planety. Na prvním místě je Musk
Denik.cz | 16:59:00
Nejbohatším člověkem na světě je letos podle žebříčku časopisu Forbes šéf automobilky Tesla Elon Musk s majetkem 219 miliard dolarů (4,9 bilionu Kč). Z Čechů letos skončila nejvýše, na 104. místě, Renáta Kellnerová s rodinou (16,9 miliardy dolarů).


Dževelin i Džavelina. Válka inspirovala Ukrajince při výběru jména pro děti
Denik.cz | 16:41:00
V Kyjevě a na jihu země pojmenovali dva novorozence na počest přenosných protitankových řízených střel Javelin. Chlapec z Vinnycké oblasti se tak jmenuje Jan Dževelin a holčička z Kyjeva Džavelina, uvedla dnes agentura Unian.


Česko dodalo na Ukrajinu starší tanky a bojová vozidla, tvrdí americký deník
Denik.cz | 15:56:00
Česká republika poslala na Ukrajinu více než desítku modernizovaných tanků sovětské výroby T-72M, sdělil podle listu The Wall Street Journal (WSJ) náměstek ministryně obrany Tomáš Kopečný. Ministerstvo obrany však později popřelo, že by Kopečný listu dodávku tanků T-72 potvrdil. Neoficiální informace, že ČR poslala Ukrajině několik desítek starších tanků T-72 a bojových vozidel pěchoty (BVP), předtím česká armáda ani ministryně obrany Jana Černochová (ODS) nepotvrdily. 


Senátoři vyzvali vládu, ať vyřeší problémy s DVB-T2 a přidá kmitočty ČT
lupa.cz | 15:54:48
Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova vyzvala vládu k řešení problémů se zemským digitálním televizním příjmem. Po jednání komise to uvedl její předseda Jiří Vosecký (SLK). „V krizích je nezbytné garantovat divákům bezplatný přístup k televiznímu vysílání a hlavně k veřejnoprávní televizi,“ podotkl.


Elon Musk nastoupí do představenstva Twitteru, ve firmě koupil 9 procent
lupa.cz | 15:27:28
Poté, co americký miliardář Elon Musk oznámil, že koupil minoritní podíl v Twitteru, firma ohlásila jeho jmenování do svého představenstva. Twitter to uvedl ve zprávě pro americkou Komisi pro cenné papíry. Informoval o tom například server The Verge.


Nova Fun natáčí skečovou show První dobrá
lupa.cz | 14:15:39
Stanice Nova Fun chystá do vysílání původní skečovou show pod názvem První dobrá. Premiéra bude ve středu 27. dubna, o týden dřív se objeví na internetové platformě Voyo. Komediální pořad připravuje čtveřice Vincent Navrátil, Alexej Kolva, Ondřej Kubina a Jaroslav Blažek. Každá epizoda má jiné téma a účastní se jí hvězdný host.


Hlavně nedělat věci jinak. Red Hot Chili Peppers se na nové desce hudebně obnažují
bleskove.cz | 17:51:00
Na albu, které natočili už zase s kytaristou Johnem Frusciantem, nabízejí „neomezenou lásku“. A totaké vyžadují od posluchačů.


Hmyz vymírá. Dokud bude výhodnější pěstovat řepku, nic se nezmění, říká entomolog 
bleskove.cz | 14:00:39
Rozhovor s odborníkem na hmyz Janem Žďárkem o jeho nové knize, vymírání hmyzu i možnostech jeho záchrany.


Bratr podezřelého (19) z vraždy učitele (†74): Strach ze šikany! O čem hovořil s psychology?
blesk | 18:47:00
Navštěvovali stejné učiliště, vražda učitele Jana K. (†74) bratry rozdělila. Zatímco Jaroslav Ř. (19) skončil za útok na kantora ve vazbě, jeho dvojče Pavel Ř. (19) se v pondělí vrátil mezi spolužáky.


Zelenskyj ukázal otřesné video a v OSN vzkázal: Nejen Buča, uvidíte i další ruská zvěrstva
blesk | 18:44:00
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes na zasedání Rady bezpečnosti OSN řekl, že neexistuje zločin, kterého by se ruské jednotky ve městě Buča na předměstí Kyjeva nedopustily. Dodal, že svět je nyní svědkem toho, co se stalo v Buče, ale teprve uvidí, co se dělo v jiných městech, v jiných částech Ukrajiny. V jeho zemi se podle něj odehrávají ty nejhorší válečné zločiny od druhé světové války a Rusko chce z Ukrajinců udělat tiché otroky. Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja prohlásil, že ruská armáda nepřišla na Ukrajinu "dobývat území, ale zajistit dlouho očekávaný mír v krví nasáknutém Donbasu".


V celém pražském metru je signál 5G. Operátoři pokryli poslední úsek
blesk | 18:34:00
Mobilní operátoři dokončili pokrytí pražského metra 5G mobilním signálem. Jako poslední zprovoznili technologii v úseku mezi stanicemi Dejvická a Nemocnice Motol na trase A. Na twitteru to dnes uvedla společnost CETIN. Kompletní pokrytí pomalejším signálem LTE v celém metru funguje od konce loňského roku. Práce na pokrytí začaly v roce 2015.


"Rodinný podnik" Brzobohatého a Písařovicové: Nová partnerka nahradila vtipnou Nesvačilovou!
blesk | 18:20:00
Celým Českem aktuálně otřásá nejnovější vztahová kauza mezi celebritami - zpěvák a hudební skladatel Ondřej Gregor Brzobohatý (39) randí s moderátorkou Danielou Písařovicovou (43), která byla, paradoxně, kamarádkou jeho ženy Taťány Kuchařové (34). A nyní jí podle všeho dohodil kšeft!


Tragédie v Držovicích na Olomoucku: Při požáru domu nalezli hasiči na zahradě mrtvého seniora!
blesk | 18:01:00
Rozsáhlý požár rodinného domu likvidovali v úterý časně ráno hasiči v Držovicích u Prostějova. Při zásahu našli na zahradě domu mrtvého seniora. Cizí zavinění na jeho smrti však bylo vyloučeno, řekla týž den ČTK mluvčí policie Miluše Zajícová. Oheň pohltil celý dům, ale i zaparkovaný automobil či přístavky, na místě jej likvidovalo devět jednotek hasičů. Škoda se pohybuje mezi pěti až deseti miliony korun, její výše se bude upřesňovat, doplnila mluvčí hasičů Lucie Balážová. Příčinu požáru zjišťují vyšetřovatelé z řad policie i hasičů.


Rus bojující za Ukrajinu popsal masakr v Buči: „Střílejí pro zábavu, silnice byla posetá těly“
blesk | 17:28:00
Arťom Širobokov ze Samary se v roce 2017 stal prvním ruským občanem, který byl ve vlasti v nepřítomnosti odsouzen k pěti letům vězení za to, že se rozhodl bojovat v řadách ukrajinského dobrovolnického praporu Azov proti Rusku v Donbasu. Letos v únoru se znovu stal dobrovolníkem. Bojoval u Buče, kde padl do zajetí. Ještě před stažením ruských vojsk od Kyjeva hovořil v interview o válečných zločinech, které viděl, píše ruská redakce BBC na svém webu.


Vojta Kotek se svým psím nemocným staříkem: Přítelkyně ho našla v útulku!
blesk | 17:20:00
Herec Vojta Kotek (34) loni do své domácnosti přivítal nového člena. Jeho přítelkyně Radana v psím útulku našla starého nemocného pejska a okamžitě ho vzala domů. Od té doby stařík Míša doprovází svého páníčka i do práce.


Maďarsko může přijít o miliardy z Bruselu. Komise zahájila řízení kvůli korupci
blesk | 17:02:00
Evropská unie zahájí disciplinární řízení s Maďarskem, řekla europoslancům ve Štrasburku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. První krok EK podnikne v souvislosti s nerespektováním pravidel právního státu ze strany Maďarska, které v důsledku může čelit pozastavení čerpání peněz z unijních fondů.


Žebříčku boháčů vládne Musk, předstihl Bezose. Po Kellnerovi (†56) je v Česku nejvýš vdova Renáta
blesk | 16:43:00
Nejbohatším člověkem na světě je letos podle žebříčku časopisu Forbes šéf Tesly Elon Musk s majetkem 219 miliard dolarů (4,9 bilionu Kč). Předstihl zakladatele společnosti Amazon Jeffa Bezose (171 miliard dolarů), který si prvenství držel předchozí čtyři roky. Z Čechů letos skončila nejvýše, na 104. místě, Renáta Kellnerová s rodinou (16,9 miliardy dolarů).


Nečekaný host na cenách Grammy: Zelenskyj promluvil z bunkru!
blesk | 16:41:00
Pořadatelé letošního předávání hudebních cen Grammy si pro návštěvníky připravili pořádné překvapení. Ze svého bunkru v Kyjevě k hostům promluvil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (44)! Mluvil o umění i o hrůzách války.


Herec Jaromír Hanzlík zavzpomínal na Jiřího Menzela (†82): Roli Pepina jsem nechtěl!
blesk | 16:20:00
Uřvaného Pepina nechtěl hrát. Dnes ví, co víme my všichni! Je dobře, že tu roli vzal. Jak se říká: „Pan režisér a maminka mají vždycky pravdu!“


Žena podlehla milenci z internetu a poslala mu intimní videa: Vydíral ji
blesk | 16:12:00
Spřízněnou duši našla na sociální síti žena (42). Vztahu s neznámým cizincem propadla natolik, že se nezdráhala poslat virtuálnímu amantovi svá intimní videa. Pak se ale nestačila divit.


Zranění ukrajinští vojáci chtějí co nejdříve zpět na frontu: Chci bránit svou zemi, říká Artem (29)
blesk | 15:56:00
Zranění ukrajinští vojáci se prý chtějí za každou cenu vrátit do války a znovu bojovat proti ruským vetřelcům. Voják Artem byl při přestřelce postřelen do ramene a skončil v nemocnici, ale co nejdříve se hodlá vrátit bojovat. Dokonce i Vlad (25), kterého střelili do nohy a má ortézu, se plánuje vrátit znovu k armádě. Ukrajinu chtějí bránit do posledního dechu. 


Hlavně nedělat věci jinak. Red Hot Chili Peppers se na nové desce hudebně obnažují
pikant | 17:51:00
Na albu, které natočili už zase s kytaristou Johnem Frusciantem, nabízejí „neomezenou lásku“. A totaké vyžadují od posluchačů.


První prototyp Koenigsegg Gemera poprvé odhalil svůj zvuk
Auto.cz | 17:52:00
Christian Von Koenigsegg usedl za volant prvního testovacího prototypu čtyřsedadlového modelu Gemera a nastartoval jeho 2,0litrový tříválec, který v kombinaci se třemi elektromotory slibuje neskutečné parametry.


Přijde Monako o pořádání velké ceny formule 1?
Auto.cz | 16:56:00
Monacký okruh je po italské Monze okruhem s nejvíce účastmi v historii šampionátu formule 1. Monako však nemá pro pořádání příštích ročníků smlouvu a zvěsti naznačují, že by k jejímu prodloužení ani nemuselo dojít.


Mitsubishi Colt se vrátí do Evropy. Malý hatchback dorazí příští rok
Auto.cz | 15:58:00
Automobilka Mitsubishi příští rok na evropský trh uvede nový Colt. Známé jméno se tak na starý kontinent vrátí po téměř 10 letech.


Válka na Ukrajině zřejmě povede k dalšímu zdražování aut
Auto.cz | 14:57:00
Globální automobilový průmysl se již déle než rok potýká s katastrofálním nedostatkem čipů a dalších důležitých součástek, což omezuje výrobu, zpomaluje dodávky a zvyšuje ceny nových i ojetých aut do té míry, že se pro miliony spotřebitelů stávají nedosažitelnými.


Hypotéka ve výpovědní lhůtě – lze ji získat?
Kurzy.cz | 18:22:13
Hypoteční banky ze zákona prověřují finanční situaci žadatelů o úvěr, kdy je mimo výše a zdrojů příjmů zajímá i stabilita dokládaných výdělků. Všeobecně přitom platí, že banky neakceptují příjmy žadatelů plynoucích ze zaměstnání, kdy zaměstnanec je buď&he


Jestřábí Fed a zvýšená nejistota podporují dolar (Komentář)
Kurzy.cz | 17:30:36
Český maloobchod v únoru podle očekávání výrazně zpomalil
svoje tempo růstu. Meziměsíčně reálné tržby bez prodejů motorových vozidel
stagnovaly (v lednu růst o 2,2 %). Vyšší byly nákupy pohonných hmot (+1,9 %
m/m) a nepotravinářského zboží (+1,0 % m/m)...


Tuzemský maloobchod zahájil letošní rok solidním růstem tržeb (5.4.2022)
Kurzy.cz | 17:27:42
Tuzemský maloobchod zahájil letošní rok solidním růstem tržeb, čemuž napomohla i nízká srovnávací základna v podobě loňského ledna, kdy na maloobchod nepříznivě dopadly uzavírky související s pandemií.


Energetické a technologické cykly posledních 100 let
Kurzy.cz | 17:24:00
Po řadu let byly energetické (ropa a plyn) společnosti jakýmsi protipólem technologickému sektoru. Ten se slunil v záři zájmu, byly do něj vkládány mohutné naděje jak na rovině celé ekonomiky, tak (následně) na rovině investiční.


Nová posila Compelsonu. Na pozici Technical Specialist & Business Development nastoupil bývalý britský detektiv Antony Walsh
Kurzy.cz | 17:13:13
Česká společnost Compelson, průkopník v oblasti forenzní analýzy mobilních zařízení, získala novou posilu. Do týmu Compelsonu nastoupil Antony Walsh (46), policista, detektiv, vyšetřovatel protiteroristického oddělení a forenzní analytik.


Praha se loni rozrostla o 16 tisíc lidí, na nové obyvatele však připravená není. Chybí hlavně byty
Kurzy.cz | 17:05:36
Praha je dlouhodobě nejatraktivnějším místem v celé zemi, což dokládá mimo jiné neustálý nárůst jejích obyvatelů. Jen loni se podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) české hlavní město rozrostlo o 15993 obyvatel, přičemž zásadní podíl na tom měli lidé,&he


USA plánují zvýšit ropné dovozy z Kanady
Kurzy.cz | 16:58:03
Podle WSJ má Bidenova administrativa zvážovat zvýšení dovozu ropy z Kanady. Tato informace vedla především k výraznému posílení kanadského dolaru. USA v současnosti dováží z Kanady zhruba 1,5 mil. bpd ropy a jsou největším dovozcem ropy z této země.

T...


S nástupem jara se naplno rozjíždějí práce na dostavbě dálnice D4
Kurzy.cz | 16:57:33
V plánu je řada drobných dílčích krátkodobých opatření, která budou převážně souviset s napojením stavby a objízdných tras na stávající silnici I/4 (vjezdy/výjezdy). Dvě delší omezení po celou stavební sezonu se čekají u Milína, kde je již zúžená si...


Dolar po zveřejnění ISM za sektor služeb téměř beze změny
Kurzy.cz | 16:53:01
ISM za sektor služeb PMI pro USA v březnu vyskočil na 58,3 z 56,5 v předchozím měsíci a mírně pod očekáváním analytiků ve výši 58,4. Detaily reportu: Nové objednávky 60.1 vs 56.1 prior;Zaměstnanost 54.0 vs 48.5 prior; Ceny zaplacené 83.8 vs 83.1 prior


Brazílie zaznamenává v roce 2022 rekordní příliv zahraničních investic
Kurzy.cz | 16:42:00
Podle brazilského tisku a brazilského burzovního indexu IBOVESPA získává v roce 2022 BFR rekordní množství zahraničních investicí. Za


Multioborová podnikatelská cesta českých firem do Argentiny, Uruguaye a Paraguaye
Kurzy.cz | 16:36:00
Od 28. 3. do 1. 4. 2022 se desítka českých firem zúčastnila podnikatelské cesty do tří zemí tzv. Cono Sur v rámci nástroje Projektů


V Buče se Rusko dopustilo válečného zločinu, shodla se poslanecká sněmovna
Kurzy.cz | 16:29:16
Poslanci parlamentu České republiky dnes jednohlasně schválili usnesení, které odsuzuje události nejen v Buče, ale i v dalších ukrajinských městech. Sněmovna označila zabíjení obyvatel Ukrajiny za válečný zločin podle mezinárodního práva.


Index ISM ve službách vzrostl
Kurzy.cz | 16:00:40
Index nákupních manažerů ve službách ISM v březnu vzrostl na 58,3 b. oproti 56,5 b. v únoru. Trhy očekávaly růst na 58,5 b.


Krása a udržitelnost v jednom - Na vlně biofilie
Kurzy.cz | 15:46:20
Návrháři podlah se vždy inspirovali přírodou, ale zároveň pracovali na udržitelných inovacích. Laminátová podlaha je ideálním způsobem, jak vnést přírodu do vašeho interiéru,a zároveň ji respektovat.


BTC dál koreluje s SPX a NASDAQ
Kurzy.cz | 15:12:44
V souvislosti se situací na krypto trhu v posledních dvou měsících se bitcoin výrazně změnil a stal se podobně jako zlato hedgem. Po výsledcích zasedání FOMC ale toto aktivum rostlo společně s indexy SPX a NASDAQ.


Embargo na dovoz uhlí z Ruska českou ekonomiku nepoškodí. Pouze necelých 7 % dováženého černého uhlí je z Ruska, hnědé uhlí Česko prakticky nedováží
Kurzy.cz | 15:11:06
Rusko představuje čtvrtého největšího dovozce černého uhlí do České republiky. Po Polsku, USA a Kanadě. Loni Česko z Ruské federace dovezlo přes 300 tisíc tun černého uhlí. Celkový dovoz přitom činil zhruba 4,5 milionu tun.


Počet firemních žadatelů o insolvenci postupně roste, měsíčně jde nyní o více než 100 společností
Kurzy.cz | 15:08:41
Soudy za první tři měsíce roku 2022 obdržely 5881 žádostí o insolvenci, 5595 od fyzických osob, 286 od firemních žadatelů. Počet návrhů podaných právnickými osobami opět postupně roste, v únoru i březnu byla překonána hranice 100 žádostí za měsíc.


Akcie Palantir od začátku války na Ukrajině rostly o 50 %.
Kurzy.cz | 15:08:10
Palantir (PLTR.US) je jedním z největších poskytovatelů bezpečnostních systémů a systémů pro analýzu dat pro vládní a soukromé klienty. Společnost zůstává hlavním dodavatelem systémů pro zpracování dat pro federální agentury USA a dne 1. dubna 2022 uza...


V kurzu jsou biopotraviny i high-tech - Rakouské zemědělství
Kurzy.cz | 14:58:00
Potraviny z ekologického zemědělství se v Rakousku těší stále větší oblibě. Jsou žádané jednak samotnými spotřebiteli, ale


Vedení kolumbijských hasičů se seznamuje s českými hasičskými technologiemi
Kurzy.cz | 13:56:00
Ve dnech 4. až 8. dubna probíhá incomingová mise zástupců hasičů z Kolumbie v rámci projektu ekonomické diplomacie


Poptávka pro SINPRO/BusinessInfo - Dodávka mobilních ošetřoven a zdravotnického vybavení v Moldavsku
Kurzy.cz | 13:42:00
Velvyslanectví ČR v Kišiněvě informuje potenciální české dodavatele o projektu vázaného finančního daru v Moldavsku, který se


Plzeň nabídne na městských sádkách kapra, amura i štiku. Chce oživit tradici velikonoční ryby na českém stole
Kurzy.cz | 13:33:05
Město Plzeň chce obnovit tradici velikonoční ryby na českém stole, která pochází již ze středověku. Proto nabídne prodej ryb na sádkách, a to na Škaredou středu (13. dubna) a Zelený čtvrtek (14. dubna) od 10 do 17 hodin. Po dobu prodeje je umožněn příj...


Jako za Stalina. Putin je přímou hrozbou pro Západ, ten má ale teď jednu velkou výhodu
Hospodářské noviny | 19:15:00
Kde se Rusko zastaví? Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj má jasno. „Jakmile tahle bestie začne žrát, chce víc, víc a víc,“ varoval Západ už před měsícem v rozhovoru pro americkou televizi ABC News. „Teď jsme to my, na vás...


Buča nemá snad ani na Irpiň. Znásilnění a mučení neušly děti mladší 10 let
idnes.cz | 19:32:00
Sotva stačily záběry mrtvých v ulicích ukrajinského města Buča obletět svět, svědectví o ruských zvěrstvech na civilním obyvatelstvu přicházejí i z dalších míst. Například z Irpině, která leží těsně vedle Buče rovněž severozápadně od metropole Kyjeva. Hovoří se o zohavených dětských obětech krutého násilí.


Státy EU se neshodly na zdanění velkých firem. Polsko dohodu vetovalo
idnes.cz | 19:15:00
Státy Evropské unie se v úterý kvůli polskému vetu nedohodly na pravidlech zdanění velkých firem, o něž usilují již pět let. Varšava zablokovala dohodu prosazovanou předsednickou Francií. Paříž chtěla co nejrychlejší schválení evropské směrnice v zájmu chystané mezinárodní dohody, díky níž mají pravidla platit celosvětově. Polsko chce, aby se unijní pravidla přijímala paralelně s těmi globálními.


Bezprizorní mladí Ukrajinci? K přijetí na střední školy potřebují češtinu
idnes.cz | 19:07:00
Zájem Ukrajinců o nástup na střední školy je minimální. Musí totiž prokázat znalost českého jazyka, který se zatím neměli šanci naučit. Podle Asociace ředitelů gymnázií by uchazeči měli nejprve absolvovat kurz. Malý zájem potvrzují i ředitelé pražských středních škol, evidují jednotky uchazečů.


Moskva hrozí Wikipedii pokutou, vadí „nelegální“ informace a protiruský tón
idnes.cz | 19:00:00
Ruská vláda hrozí Wikipedii, že pokud neodstraní informace, které se liší od kremelského oficiálního narativu konfliktu na Ukrajině, zakročí. Cenzurní úřad Roskomnadzor opakovaně žádal online encyklopedii, aby odstranila ze své ruské verze „nespolehlivé společensky důležité materiály“.


PRŮZKUM: Téměř tři čtvrtiny Čechů nesportují. Mohou za to i ­dva roky pandemie
idnes.cz | 19:00:00
Dlouhé lockdowny se v posledních dvou letech projevily na fyzičce obyvatelstva i v zájmu o sport. Podle analýzy Všeobecné zdravotní pojišťovny, kterou získala MF DNES, se jen 28 procent dospělé populace věnuje aktivně sportu.


Za právníka musí spolek zaplatit. Postižení přijdou o práci, brání se
idnes.cz | 18:16:00
Nejprve se zdálo, že získání části budovy po generálu Knorrovi v Králově Poli je pro brněnský spolek Amerfo darem z nebes. Radostná událost se však proměnila v soudní tahanici, která v úterý po dvou letech vyvrcholila.


Ukrajina: Rusové jsou i po smrti pohroma, ať už se rozkládají, nebo hoří
idnes.cz | 18:11:00
Rusové zanechávají při ústupu své mrtvé na pospas osudu. Stává se z nich velká zátěž pro životní prostředí, protože se do jejich pohřbívání nehrnou ani Ukrajinci. A řešit to nechce třeba ani mezinárodní Červený kříž, který se brání, že není pohřební služba a jeho starostí jsou živí, byť zranění.


Ruské ambasádě v Irsku dochází palivo na vytápění. Pomoc všichni odmítají
idnes.cz | 18:06:00
Ruské ambasádě v Irsku dochází palivo na vytápění a ohřev vody a stěžuje si, že několik irských společností jí odmítlo dodávky topiva poskytnout. Ambasáda se kvůli tomu obrátila také na irské ministerstvo zahraničí Simona Coveneyho.


Stačí jim zaplatit. Američtí vědci zkoumali, jak udělat z milovníků dezinformací lidi s kritickým myšlením
Hospodářské noviny | 17:10:00
Ve Spojených státech jsou média tradičně mnohem více politicky zabarvená než u nás. Například televize Fox News velmi nekriticky podporovala Donalda Trumpa, a to často až za hranicí pravdy. Její diváci tak mnohdy věří, že Joe Biden vyhrál...


Jeden plovoucí terminál na LNG stojí ročně i přes miliardu. Evropa se jich teď snaží sehnat co nejvíc
Hospodářské noviny | 16:10:00
Nejrychlejší způsob, jak snížit závislost Evropy na ruském plynu, představují plovoucí terminály na zkapalněný plyn LNG. Ten sice může přijít z Kataru, Spojených států nebo Austrálie, jeho cesta ke spotřebitelům tím ale teprve začíná. A komplikuje...


Vzniká výjimka pro elektromobily. S běžným řidičákem budou moci lidé řídit dodávky i nad limit 3,5 tuny
Hospodářské noviny | 12:35:00
Lidé s řidičským průkazem skupiny B by v Česku už brzy mohli kromě osobních aut a slabších motorek řídit také dodávky s hmotností až do 4,25 tuny. To je o 750 kilogramů víc, než jim dovoluje současný limit. Podmínka? Dodávka musí jezdit na...


Jako za Stalina. Putin je přímou hrozbou pro Západ, ten má ale teď jednu velkou výhodu
iHned.cz | 19:15:00
Kde se Rusko zastaví? Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj má jasno. „Jakmile tahle bestie začne žrát, chce víc, víc a víc,“ varoval Západ už před měsícem v rozhovoru pro americkou televizi ABC News. „Teď jsme to my, na vás...


Vláda nepodnikne proti Zemanově partě nic. Je to zbabělost, která se jako vždy vymstí
iHned.cz | 19:10:00
Týden se debatovalo o tom, co udělá vláda v reakci na neuvěřitelný krok Miloše Zemana, kterým omilostnil tuneláře veřejných prostředků, šéfa lánské obory Miloše Baláka. Oseká kabinet rozpočet prezidentské kanceláři, pod kterou Balák spadá a kterou...


Po masakru v Buči chce Evropská komise zákaz ruského uhlí, Moskvu to má připravit o 100 miliard ročně
iHned.cz | 19:02:00
Evropská unie chce zakázat dovoz uhlí z Ruska. Počítá s tím pátý balík sankcí, který v úterý odpoledne představila Evropská komise v reakci na zprávy o vraždění civilistů ruskou armádou. „Všichni jsme viděli ty strašlivé fotografie z Buči a...


Inflace může vyskočit až na 14 procent. Srazí ekonomiku i chuť lidí utrácet
iHned.cz | 18:55:00
Už před ruskou invazí na Ukrajinu ceny zboží a služeb rychle rostly kvůli prudkému zdražení energií. Ruská agrese ale roztáčí inflaci do ještě vyšších obrátek, což tvrdě zasáhne tuzemskou ekonomiku. V únoru se ceny meziročně zvýšily o 11,1 procenta,...


Metrostav hraje o život. Soud řeší, zda stavební gigant odstřihne od miliard z veřejných tendrů
iHned.cz | 18:52:00
Jednu z největších tuzemských stavebních firem Metrostav čekají klíčové a zároveň perné tři dny. Vrchní soud totiž rozhodne, zda nepřijde o možnost získávat veřejné zakázky. Ty přitom tvoří skoro dvě třetiny jejího ročního obratu v řádu desítek...


Pět scénářů budoucího vývoje války na Ukrajině: od vítězství Ruska po ukrajinské tanky v Kremlu
iHned.cz | 18:30:00
Dělat jakékoliv odhady v současné situaci je krajně nevděčné. Ostatně, kdo počátkem února odhadoval, že Kreml skutečně rozpoutá proti Ukrajině plnohodnotnou válku? Jistě, západní tajné služby to předpověděly prakticky přesně. Ovšem jak se nedávno...


Musk předstihl Bezose a stal se nejbohatším člověkem planety. V Česku drží prvenství Kellnerová
iHned.cz | 18:27:00
Nejbohatším člověkem na světě je letos podle žebříčku časopisu Forbes šéf automobilky Tesla Elon Musk s majetkem 219 miliard dolarů (4,9 bilionu korun). Předstihl zakladatele společnosti Amazon Jeffa Bezose (171 miliard dolarů), který prvenství...


Nejvyšší soud posoudí případ muže odsouzeného za podporu proruských separatistů na Donbase
ČT24 | 15:26:55
Lukáš Nováček odsouzený za zapojení do činnosti proruských separatistů na východní Ukrajině podal dovolání k Nejvyššímu soudu. České televizi to řekla mluvčí plzeňského krajského soudu Jana Durná. Vrchní soud v Praze Nováčkovi v lednu zmírnil původní dvacetiletý trest na šest let. Neprokázalo se, že se muž přímo účastnil bojů.


Peníze z Polska na zajištění vody v příhraničí Libereckého kraje nebudou stačit. Chybí asi 700 milionů
ČT24 | 17:08:56
Minimálně 700 milionů korun bude ještě potřeba přidat na zajištění pitné vody v příhraničí Libereckého kraje. Jedná se o oblast, která je postižená těžbou hnědého uhlí v polském Dole Turów. Jen peníze z Polska, které v rámci kompenzací přijdou, na to stačit nebudou. Na doplacení nákladů se tak bude podílet i česká vláda.


Očkování proti covidu-19 asi bude možné i v zubních ordinacích a v lékárnách
Eurozpravy-domácí | 18:42:00
Očkování proti covidu-19 asi bude letos možné také v zubních ordinacích nebo v lékárnách. Změnu předpokládá vládní novela o ochraně veřejného zdraví, kterou v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna. Opoziční hnutí SPD neprosadilo její zamítnutí už v prvním čtení a hnutí ANO vrácení kabinetu k dopracování. Předloha nyní zamíří k posouzení do zdravotnického výboru, bude na ně mít delší než obvyklou lhůtu.


Státy Evropské unie se kvůli polskému vetu nedohodly na pravidlech zdanění velkých firem
Eurozpravy-zahraniční | 19:55:00
Státy Evropské unie se dnes kvůli polskému vetu nedohodly na pravidlech globálního zdanění velkých firem, o něž usilují již pět let. Varšava zablokovala dohodu prosazovanou předsednickou Francií. Paříž chtěla co nejrychlejší schválení evropské směrnice v zájmu chystané mezinárodní dohody, díky níž mají pravidla platit celosvětově. Polsko však chce, aby se unijní pravidla přijímala paralelně s těmi globálními.


Evropská komise zahájí disciplinární řízení s Maďarskem, řekla von der Leyenová
Eurozpravy-zahraniční | 19:37:00
Evropská unie zahájí disciplinární řízení s Maďarskem, řekla europoslancům ve Štrasburku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. První krok EK podnikne v souvislosti s nerespektováním pravidel právního státu ze strany Maďarska, které v důsledku může čelit pozastavení čerpání peněz z unijních fondů.


Blinken obvinil Rusko z mučení a úmyslného páchání zvěrstev u Kyjeva
Eurozpravy-zahraniční | 19:21:00
Události v obci Buča severozápadně od Kyjeva nejsou dílem neposlušné ruské jednotky, ale projevem úmyslné snahy "zabíjet, mučit a páchat zvěrstva", prohlásil dnes americký ministr zahraničí Antony Blinken. V Buči média od nedávného odchodu ruských vojáků dokumentují desítky zabitých lidí v civilním oblečení, kteří podle všeho přišli o život během ruské okupace. Západní činitelé i experti hovoří o válečných zločinech nebo dokonce o genocidě ukrajinské populace.


Zelenskyj pustil RB OSN drastické video ukazující mrtvé na Ukrajině
Eurozpravy-zahraniční | 19:04:00
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při dnešním zasedání Rady bezpečnosti OSN řekl, že neexistuje zločin, kterého by se ruské jednotky ve městě Buča na předměstí Kyjeva nedopustily. Dodal, že svět je nyní svědkem toho, co se stalo v Buči, ale teprve uvidí, co se dělo v jiných městech, v jiných částech Ukrajiny. V jeho zemi se podle něj odehrávají ty nejhorší válečné zločiny od druhé světové války a Rusko chce z Ukrajinců udělat tiché otroky.


Putin: Svět kvůli sankcím Západu čelí potravinové krizi
Eurozpravy-zahraniční | 18:38:00
Rusko musí bedlivě sledovat svůj vývoz potravin do nikoli přátelských zemí, protože protiruské sankce západních států vyvolaly globální potravinovou krizi a spirálovitý růst cen energií. Prohlásil to dnes prezident Vladimir Putin při poradě s představiteli ruského zemědělství. Varoval současně, že vyšší ceny energií v kombinaci s nedostatkem hnojiv přimějí Západ tisknout peníze na skupování zásob, což povede k nedostatku potravin v chudších zemích.


Papež František v červnu navštíví Libanon, uvedla prezidentská kancelář
Eurozpravy-zahraniční | 18:04:00
Papež František v červnu navštíví Libanon. Podle libanonské prezidentské kanceláře o tom prezidenta Michela Aúna informoval velvyslanec Vatikánu v této blízkovýchodní zemi, informovala dnes agentura Reuters.


Baerbocková: Německo zvažuje možnosti dalších zbrojních dodávek Ukrajině
Eurozpravy-zahraniční | 17:55:00
Německo je s ohledem na ruská válečná zvěrstva v ukrajinském městě Buča v zásadě připraveno k dalším zbrojním dodávkám Kyjevu. O jejich typu však dosud není rozhodnuto, uvedla dnes podle agentury DPA německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. K dodávce těžkých zbraní včetně tanků vyzývá vládu kancléře Olafa Scholze konzervativní opozice. Berlín dosud poskytl například protiletadlové střely či pancéřové pěsti.


Mučivá vražda nejkrásnější ženy Hollywoodu šokovala brutalitou i účastí smetánky
Reflex | 18:40:00
Byla krásná, slavná, měla milujícího manžela, režiséra Romana Polanskiho a čekala s ním dítě. Co víc by si mohla nejkrásnější žena Hollywoodu Sharon Tate přát? Na počátku roku 1969 by se mohlo zdát, že v její cestě ke štěstí nic nestálo. Pak ale došlo k události, která dodnes šokuje celý svět. Sharon Tate, nenarozený syn a její přátelé byli zavražděni zfanatizovanou skupinou kolem Charlese Mansona.


Putina se nesetká se Zelenským, dokud se nesežene dostatečně dlouhý stůl z Moskvy až do Kyjeva
Reflex | 18:30:00
Válka na Ukrajině zuří již víc než měsíc, a ačkoliv médii probíhají pravidelné informace o jednáních vyjednávacího týmu Ruska a Ukrajiny s občasným náznakem na posun, dokud se nesetkají oba dva prezidenti, žádný mír nebude. Jednání na nejvyšší úrovni však troskotají ne tak na požadavcích obou stran a nemožnosti dojít ke kompromisu, jako na nedostatečně dlouhém stolu pro prezidenta Putina.


Kecy a politika: Evropa v bodu zlomu
Reflex | 18:00:00
Americký novinář Malcolm Gladwell před mnoha lety vydal bestseller Bod zlomu. Popisuje v něm situace, kdy se lámou epochy, postupy a zavedené modely jednání. Podle všeho se v jednom takovém zlomu evropský svět nachází. O těchto a dalších věcech nahlas uvažovali autoři jedenapadesátého pokračování podcastu Kecy a politika.


Rusy jsme k jádru pustit nechtěli, jen jsme byli féroví aneb Lekce ANO z politického oportunismu
Reflex | 17:00:00
Státotvorná, cimrmanovsky řečeno pozitivní a konstruktivní kritika. Pozice, kterou ve své nové opoziční roli zaujalo léta vládnoucí hnutí ANO, se rýsuje stále jasněji. Zřetelné to bylo i z vystoupení někdejšího „dvojministra“ Karla Havlíčka v nedělní Partii na CNN Prima News.


Pro prevenci gamblingu je důležité zapojení provozovatelů. K hráčům mají často důvěrný a bezprostřední přístup
Reflex | 10:00:00
Národní legislativa i místní regulace hazardních her prošly od roku 2017 dynamickým vývojem a český herní průmysl patří dnes k jedněm z nejregulovanějších v celé EU. Nicméně bychom neměli opomínat důležitost seberegulace hráčů, která je pro celý prevenční řetězec stejně klíčovým prvkem. Nezanedbatelnou úlohu by při tom mohli sehrávat přímo provozovatelé heren a kasin, což si mnohdy uvědomují i oni sami. Jak může jejich aktivní zapojení vypadat v praxi? 


Česko asi dodalo Ukrajině tanky a bojová vozidla. Ministerstvo pomoc nespecifikovalo
Tiscali-zprávy | 19:03:44
Česká republika poslala na Ukrajinu více než desítku modernizovaných tanků sovětské výroby T-72M, napsal list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na představitele českého ministerstva obrany.


Konec světa se 5. dubna nekonal
Tiscali-zprávy | 18:14:38
Před 488 lety měl nastat konec světa, alespoň podle samozvaného proroka Jana Mathyse. Vůdce novokřtěnců se trefil tak nějak napůl: Strašlivý konec nastal pouze pro něj.


Vraždění civilistů v ukrajinské Buči označila Sněmovna za válečný zločin
Tiscali-zprávy | 17:24:39
Vraždění lidí v Buči a v dalších ukrajinských městech ruskými silami označila Sněmovna za válečný zločin podle mezinárodního práva.


Rusko osvobozuje, hlásá dějepisář. Učitelů podléhajících lžím je hodně, varuje expert
aktuálně.cz | 18:11:09
Učitel dějepisu na gymnáziu v Soběslavi tvrdí, že ruský útok na Ukrajinu není agresí, nýbrž snahou o osvobození obětí genocidy.


Zelenskyj: Není jediný zločin, kterého by se ruské jednotky v Buče nedopustily
Tiscali-zprávy | 12:55:04
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes na zasedání Rady bezpečnosti OSN řekl, že neexistuje zločin, kterého by se ruské jednotky ve městě Buča na předměstí Kyjeva nedopustily.


PŘEHLEDNĚ: Plán Česka při odstavení dodávek plynu krok po kroku
E15-ekonomika | 18:30:00
Nejdříve odstřihneme největší průmyslové podniky a až na posledním místě domácnosti. Tak vypadá český krizový postup pro případ odstavení dodávek plynu, jimiž ruský prezident Vladimir Putin v návaznosti na evropské sankce opakovaně vyhrožoval. V současnosti má Česká republika zásoby asi na měsíc a ruský plyn stále proudí. Situace ale zůstává nevyzpytatelná. Redakce deníku E15 připravila podrobný rozbor postupu, který by nastal po utažení kohoutů na plynovodech dodávajících ruskou surovinu.


Česko zřejmě poslalo Ukrajině několik desítek tanků a bojových vozidel pěchoty
E15-ekonomika | 17:43:00
Česká republika poslala na Ukrajinu více než desítku modernizovaných tanků sovětské výroby T-72M, napsal list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na představitele českého ministerstva obrany. Neoficiální informace, že ČR poslala Ukrajině několik desítek starších tanků T-72 a bojových vozidel pěchoty (BVP), předtím česká armáda ani ministryně obrany Jana Černochová (ODS) nepotvrdily s odůvodněním, že z bezpečnostních důvodů nelze dodávky specifikovat.


Mučení a znásilňování v Buči je selháním Západu. Civilizace válčí s barbarstvím
E15-ekonomika | 17:30:00
Prostor X | Zabíjení civilistů, mučení a znásilňování v ukrajinské Buči, z nichž ruskou armádu usvědčují záběry a svědectví těch, kdo přežili, jsou podle bezpečnostně-politického analytika Martina Svárovského selháním Západu. Město, které bylo označeno za „novou Srebrenicu“, totiž není ojedinělým dějištěm hororových scén.


PŘEHLEDNĚ: Kandidáti na nového primátora hlavního města Prahy
E15-ekonomika | 17:00:00
O primátorský řetěz se v Praze hlásí stále více kandidátů, nikoli však nových tváří. Pravděpodobně největší šance má exprimátor Bohuslav Svoboda, který do komunálních voleb povede koaliční uskupení Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL). Svůj mandát by rád obhájil současný primátor Zdeněk Hřib (Piráti), jehož strana nominovala už před koncem loňského roku. Do čela pražského magistrátu bude kandidovat také šéf uskupení Praha sobě Jan Čižinský.


PŘEHLEDNĚ: Plán Česka při odstavení dodávek plynu krok po kroku
E15-politika | 18:30:00
Nejdříve odstřihneme největší průmyslové podniky a až na posledním místě domácnosti. Tak vypadá český krizový postup pro případ odstavení dodávek plynu, jimiž ruský prezident Vladimir Putin v návaznosti na evropské sankce opakovaně vyhrožoval. V současnosti má Česká republika zásoby asi na měsíc a ruský plyn stále proudí. Situace ale zůstává nevyzpytatelná. Redakce deníku E15 připravila podrobný rozbor postupu, který by nastal po utažení kohoutů na plynovodech dodávajících ruskou surovinu.


Česko zřejmě poslalo Ukrajině několik desítek tanků a bojových vozidel pěchoty
E15-politika | 17:43:00
Česká republika poslala na Ukrajinu více než desítku modernizovaných tanků sovětské výroby T-72M, napsal list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na představitele českého ministerstva obrany. Neoficiální informace, že ČR poslala Ukrajině několik desítek starších tanků T-72 a bojových vozidel pěchoty (BVP), předtím česká armáda ani ministryně obrany Jana Černochová (ODS) nepotvrdily s odůvodněním, že z bezpečnostních důvodů nelze dodávky specifikovat.


Mučení a znásilňování v Buči je selháním Západu. Civilizace válčí s barbarstvím
E15-politika | 17:30:00
Prostor X | Zabíjení civilistů, mučení a znásilňování v ukrajinské Buči, z nichž ruskou armádu usvědčují záběry a svědectví těch, kdo přežili, jsou podle bezpečnostně-politického analytika Martina Svárovského selháním Západu. Město, které bylo označeno za „novou Srebrenicu“, totiž není ojedinělým dějištěm hororových scén.


PŘEHLEDNĚ: Kandidáti na nového primátora hlavního města Prahy
E15-politika | 17:00:00
O primátorský řetěz se v Praze hlásí stále více kandidátů, nikoli však nových tváří. Pravděpodobně největší šance má exprimátor Bohuslav Svoboda, který do komunálních voleb povede koaliční uskupení Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL). Svůj mandát by rád obhájil současný primátor Zdeněk Hřib (Piráti), jehož strana nominovala už před koncem loňského roku. Do čela pražského magistrátu bude kandidovat také šéf uskupení Praha sobě Jan Čižinský.


Nejstarší observatoř Slunce postavená v Americe
Slunečno.cz | 19:35:00
Archeologické naleziště se nachází v pobřežní poušti v Peru a obsahuje řadu 13 kamenných věží, které společně sledují horizont kopce od severu k jihu jako zubatý spodní úsměv. Kromě této pozoruhodné stavby, známé jako Třináct věží, patří k ruinám observatoře také trojstěnný komplex na kopci zvaný Opevněný chrám a dva stavební komplexy zvané Observatoř a Správní centrum. Místo, které bylo dokončeno před více než 2 300 lety a opuštěno v...


Rusové vraždí i mimo Ukrajinu. Žoldnéři pomohli pobít 300 civilistů v Mali
idnes.cz | 20:39:00
V Mali bylo za pět dní zavražděno 300 civilistů. Na zabíjení se podle svědků podílela malijská armáda ve spolupráci s ruskými žoldnéři. Informaci v úterý zveřejnila skupina Human Rights Watch. Německá diplomacie po africké zemi chce, aby umožnila nezávislé vyšetření zpráv o vraždění civilních obyvatel.


STALO SE DNES: Česko poslalo na Ukrajinu tanky. Nejbohatším člověkem je Elon Musk
idnes.cz | 20:06:00
Česko zřejmě poslalo těžké zbraně a tanky na Ukrajinu. Z mrtvol zanechaných ruskými vojsky se stává zátěž pro životní prostředí. Nejbohatším člověkem se podle časopisu Forbes poprvé stal šéf Tesly Elon Musk. Hlavním tématem zasedání Rady bezpečnosti OSN byly události v ukrajinské Buči. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš prozradil detaily své operace. Přinášíme hlavní úterní události.


Ruští vojáci prodávají věci ukradené na Ukrajině, pijí a smrdí, líčí svědkové
idnes.cz | 20:00:00
Ruští vojáci, kteří se přesouvají či vracejí přes jižní Bělorusko, se snaží místním obyvatelům prodávat věci ukradené na Ukrajině. Praktiku popsalo již několik svědků, podle nichž Rusové nabízejí vše. Od domácích spotřebičů až po kosmetiku, nábytek či oblečení... Ukrajinská strana okrádání civilistů označila za amorální. „To není armáda, ale ostuda,“ uvedla na adresu Rusů.


Jeden plovoucí terminál na LNG stojí ročně i přes miliardu. Evropa se jich teď snaží sehnat co nejvíc
iHned.cz | 16:10:00
Nejrychlejší způsob, jak snížit závislost Evropy na ruském plynu, představují plovoucí terminály na zkapalněný plyn LNG. Ten sice může přijít z Kataru, Spojených států nebo Austrálie, jeho cesta ke spotřebitelům tím ale teprve začíná. A komplikuje...


Traktorista cílil na osamělé ženy: Chtěl intimní videa i sex s jejich dětmi
blesk | 21:29:00
Ženy, které žijí samy s dětmi, vyhledával na sociálních sítích traktorista Karel T. (48) z Plzeňska. Nabízel jim peníze za intimní videa dětí a s drobotinou chtěl mít dokonce sex. Odsedí si 10 měsíců a musí se léčit. Verdikt Okresního soudu Plzeň – jih není pravomocný.


Cizinec v Hradci Králové ubodal svého krajana, hrozí mu až 18 let vězení
blesk | 21:24:00
Královéhradecká policie podezírá jednačtyřicetiletého cizince z ubodání stejně starého krajana. Podle kriminalistů jej zavraždil v neděli v rodinném domě v Hradci Králové po předchozí rozepři. Muže policie obvinila z vraždy a v případě odsouzení mu hrozí až 18 let vězení.
 


Nejstarší Kardashianka se vdala: Místo pompézního obřadu svatební kaplička v Las Vegas!
blesk | 20:20:00
Tak tohle nikdo nečekal! Přestože profesionální celebrita Kourtney Kardashianová (42) a bubeník kapely Blink-182 Travis Barker (46) byli už nějakou dobu zasnoubení, nikoho by nejspíš nenapadlo, že jejich veselka proběhne mnohem skromněji, než jak je u téhle slavné rodiny zvykem...


Hvězdná premiéra filmu Stínohra: Kdo se blýskl na červeném koberci!
blesk | 20:20:00
Dnes večer se v kině na pražském Smíchově koná dlouho očekávaná slavnostní premiéra československého drama Stínohra. Které slavné tváře si tuto příležitost nemohly nechat ujít?


Pražské náplavky se obohatí o rybářská mola. Nad plovoucím bazénem se stále rokuje
blesk | 20:01:00
Poslední dva roky bylo jaro na pražských náplavkách poznamenáno omezeními kvůli koronaviru. Letos však vedení hlavního města slibuje pestrý a plnohodnotný kulturní program. Těšit se můžeme na Signal festival, sportovní klání, ale i třeba rybářské slavnosti. Natrvalo se také při pravém břehu Vltavy umístí plovoucí ponton pro potřeby heliportu. Dojde i na plovoucí bazén?


Hodiny na výškové budově hrozily pádem. Zajistili je hasiči
blesk | 19:22:00
Lezci pražského hasičského sboru dnes zasahovali na výškové budově v Počernické ulici v pražských Malešicích. Na fasádě obytného domu se na úrovni 21. patra uvolnily hodiny a hrozilo, že spadnou na chodník. Hasiči hodiny provizorně zajistili.


David Švehlík slaví 50: Kvůli Schneiderové (49) se vzdal celibátu! Chtěl být knězem
blesk | 19:20:00
Syn slavného herce a dabéra Aloise Švehlíka (82) David (50) měl původně v plánu celý svůj život zasvětit Bohu, stát se knězem a žít v celibátu. Naštěstí si to včas rozmyslel, dvakrát se oženil a je otcem dcery a dvou synů.


S plynem, nebo bez plynu? Rusko z nás chce vyždímat co nejvíc, odchod ale bude trvat roky, říká odborník
lidovky.cz | 21:15:00
Pokud by Rusko opravdu uzavřelo kohouty, na společném evropském trhu by chybělo asi 25 procent plynu. Nikoliv 40 procent, jak se běžně uvádí, říká Michal Kocůrek, odborník na plynárenství a energetickou bezpečnost z poradenské společnosti EGÚ Brno.


Poslední slovo Tomáše Baldýnského: Nejkrásnější válka
lidovky.cz | 19:46:00
Třetí světová válka proběhla, bez valného zájmu médií, mezi 1. a 4. dubnem tohoto roku a byla opravdu světová. Překreslovaly se hranice, útvary vznikaly a zanikaly, miliony vojáků ze všech zemí světa stály proti sobě. Hlídky bedlivě střežily dobytá území, s prstem na spoušti bedlivým zrakem pátraly po sebemenším pohybu nepřítele.


Levné svezení? Zapomeňte. Kvůli cenám pohonných hmot zdražují taxikáři, Bolt i Uber
lidovky.cz | 19:40:00
S cenami nahoru šly klasické i alternativní společnosti. Dražší než dřív je také jízda sdílenými auty. Radnice by měly zvednout cenové limity, myslí si provozovatelé taxislužeb.


Bytová politika, jaká by mohla být. Srovnání situace u nás a v zemích našich sousedů je tristní
lidovky.cz | 18:30:00
Sociální bydlení má ve Vídni dlouhou tradici, která začala již po první světové válce a v této praxi město dále pokračuje. Sociální bydlení bylo v té době koncipováno jako vnitrobloky, vycházející z myšlenky zahradních měst. Důležité bylo dobré spojení hromadnou dopravou, ale také dostatek zeleně ve vnitřních dvorech.


Evropská unie chce spravedlivěji zdanit internetové giganty, Polsko je proti
aktuálně.cz | 19:22:01
Polsko zablokovalo přijetí směrnice Evropské unie o patnáctiprocentní dani pro velké nadnárodní firmy. Varšava chce čekat na globální dohodu.


Chceme být co nejdál od války. Uprchlíci z Ukrajiny čekají v Mexiku na vstup do USA
aktuálně.cz | 18:53:36
Na mexicko-americkou hranici se dostalo několik tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Úřady uvádí, že jich bude víc a víc.


Brusel proti Orbánovi. EU spustila pojistku, která může odstřihnout Maďarsko od peněz
aktuálně.cz | 18:25:22
Maďarsku tento krok hrozí kvůli údajnému rozsáhlému zneužívání peněz z Evropské unie a narušování principů právního státu.


Mini Remastered Marshall Edition se představuje v plné kráse
Auto.cz | 18:51:00
Po nedávné ukázce přijíždí Mini Remastered Marshall Edition v plné kráse. Celkem vznikne 60 kusů, část zisku poputuje na charitu.


Nejdražší americký bezpilotní letoun dnes monitoroval situaci nedaleko fronty. Video ukazuje, jak Ukrajinci sestřelili bitevní vrtulník
Kurzy.cz | 22:00:09
Nad Evropou je poměrně logicky vidět poslední týdny abnormální aktivita letecké vojenské techniky. Monitorovat lze ze západu značné množství přeletů především k poblíž hranic Běloruska a Ukrajiny.


Aktuálně k BTC 5. dubna 2022 – převaha kupujících
Kurzy.cz | 19:03:32
Technická analýza: BTC se obchoduje do strany na ceně 46 680 USD. Vzhledem k průrazu hlavního pivotu v pozadí je možná větší rally. Obchodní doporučení: Vzhledem k rostoucímu momentu a průrazu klíčového pivotu 45 565 USD vidím potenciál dalšího růstu.


Vláda nepodnikne proti Zemanově partě nic. Je to zbabělost, která se jako vždy vymstí
Hospodářské noviny | 19:10:00
Týden se debatovalo o tom, co udělá vláda v reakci na neuvěřitelný krok Miloše Zemana, kterým omilostnil tuneláře veřejných prostředků, šéfa lánské obory Miloše Baláka. Oseká kabinet rozpočet prezidentské kanceláři, pod kterou Balák spadá a kterou...


Po masakru v Buči chce Evropská komise zákaz ruského uhlí, Moskvu to má připravit o 100 miliard ročně
Hospodářské noviny | 19:02:00
Evropská unie chce zakázat dovoz uhlí z Ruska. Počítá s tím pátý balík sankcí, který v úterý odpoledne představila Evropská komise v reakci na zprávy o vraždění civilistů ruskou armádou. „Všichni jsme viděli ty strašlivé fotografie z Buči a...


Inflace může vyskočit až na 14 procent. Srazí ekonomiku i chuť lidí utrácet
Hospodářské noviny | 18:55:00
Už před ruskou invazí na Ukrajinu ceny zboží a služeb rychle rostly kvůli prudkému zdražení energií. Ruská agrese ale roztáčí inflaci do ještě vyšších obrátek, což tvrdě zasáhne tuzemskou ekonomiku. V únoru se ceny meziročně zvýšily o 11,1 procenta,...


Metrostav hraje o život. Soud řeší, zda stavební gigant odstřihne od miliard z veřejných tendrů
Hospodářské noviny | 18:52:00
Jednu z největších tuzemských stavebních firem Metrostav čekají klíčové a zároveň perné tři dny. Vrchní soud totiž rozhodne, zda nepřijde o možnost získávat veřejné zakázky. Ty přitom tvoří skoro dvě třetiny jejího ročního obratu v řádu desítek...


Pět scénářů budoucího vývoje války na Ukrajině: od vítězství Ruska po ukrajinské tanky v Kremlu
Hospodářské noviny | 18:30:00
Dělat jakékoliv odhady v současné situaci je krajně nevděčné. Ostatně, kdo počátkem února odhadoval, že Kreml skutečně rozpoutá proti Ukrajině plnohodnotnou válku? Jistě, západní tajné služby to předpověděly prakticky přesně. Ovšem jak se nedávno...


Musk předstihl Bezose a stal se nejbohatším člověkem planety. V Česku drží prvenství Kellnerová
Hospodářské noviny | 18:27:00
Nejbohatším člověkem na světě je letos podle žebříčku časopisu Forbes šéf automobilky Tesla Elon Musk s majetkem 219 miliard dolarů (4,9 bilionu korun). Předstihl zakladatele společnosti Amazon Jeffa Bezose (171 miliard dolarů), který prvenství...


Brusel proti Orbánovi. EK spustila pojistku, která může Maďarsko připravit o unijní dotace
Hospodářské noviny | 17:31:00
Evropská unie historicky poprvé vykročila na cestu, na jejímž konci může být bezprecedentní zastavení veškerého příjmu ze společného rozpočtu pro členský stát. Tím státem je Maďarsko, kterému nyní kvůli údajnému rozsáhlému zneužívání peněz EU hrozí,...


Rusům se komplikuje prodej nemovitostí v Karlových Varech. Nechtějí slevit, podle makléřů jim ale nic jiného nezbude
Hospodářské noviny | 17:21:00
Ani více než měsíc trvající ruská invaze na Ukrajinu a s ní spojené západní sankce nesrazily ceny bytů v Karlových Varech. V březnu se podle dat velkých realitních portálů pohybovaly na podobné úrovni jako v únoru – tedy kolem 55 až 60 tisíc...


Česko už poslalo na Ukrajinu zbraně za deset miliard korun
Respekt | 21:07:23
Jde o utajované dodávky ve spolupráci s několika zeměmi


EU na summitu nepřesvědčila Čínu, aby ruskou agresi na Ukrajině odsoudila, tvrdí Borrell
Eurozpravy-zahraniční | 22:03:00
Evropské unii se minulý týden na summitu s Čínou nepodařilo Peking přesvědčit o nutnosti odsoudit ruskou agresi vůči Ukrajině. Oznámil to dnes šéf unijní diplomacie Josep Borrell na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku. Společnou řeč ale podle něj zástupci bloku a Číny našli například v otázkách klimatické změny.


Švédsko zahájilo vyšetřování válečných zločinů. Johnson vyzval Rusy, aby sdíleli pravdu o ruských zvěrstvech
Eurozpravy-zahraniční | 21:57:00
Švédští žalobci dnes zahájili předběžné vyšetřování možných válečných zločinů na Ukrajině a vyzvali svědky, aby se přihlásili. Podle agentury Reuters to dnes oznámila švédská prokuratura. Britský premiér Boris Johnson vyzval Rusy, aby pravdu o zvěrstvech na Ukrajině sdíleli.


USA, Británie a Austrálie se dnes dohodly na vývoji hypersonických střel
Eurozpravy-zahraniční | 21:32:00
Británie, Spojené státy a Austrálie se dnes dohodly na spolupráci v oblasti hypersonických zbraní a schopností elektronického boje. Po jednání lídrů zmíněných zemí to oznámila kancelář britského premiéra Borise Johnsona, píše agentura Reuters. Británie, USA a Austrálie loni v září uzavřely nový bezpečnostní pakt známý jako AUKUS.


Zelenskyj: Nehledě na válečné zločiny v Buči musí pokračovat jednání s Ruskem
Eurozpravy-zahraniční | 21:00:00
Nehledě na válečné zločiny, které podle Kyjeva ruské síly spáchaly ve městě Buča u Kyjeva, nemá Ukrajina jinou možnost než dál s Ruskem vyjednávat. Podle serveru RBK-Ukrajina to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s ukrajinskými novináři.


Zabíjení civilistů v ukrajinské Buči odsoudila už i Indie
Eurozpravy-zahraniční | 20:50:00
Indie dnes odsoudila zabíjení civilistů v ukrajinském městě Buča a vyzvala k nezávislému vyšetřování. Podle agentury Reuters se jedná o zjevné přitvrzení postoje vůči invazi na Ukrajinu, kterou v únoru zahájilo Rusko - dlouholetý partner Indie. Dillí dosud vpád ruských vojsk na Ukrajinu výslovně nekritizovalo.


Mezi Ukrajinci klesá podpora vstupu do NATO, ukázal průzkum
Eurozpravy-zahraniční | 20:44:00
Mezi Ukrajinci klesá podpora vstupu do Severoatlantické aliance, upozornil dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na výsledky průzkumu sociologické skupiny Rejting.


Nejvýše postavený americký generál doporučil kvůli Rusku nové základny v Evropě
Eurozpravy-zahraniční | 20:43:00
Nejvýše postavený americký generál doporučil v reakci na ruskou hrozbu vytvořit v Pobaltí, v Polsku či v Rumunsku nové americké základny, na nichž by rotovaly skupiny vojáků. Šéf sboru náčelníků štábů Mark Milley tuto myšlenku dnes formuloval při slyšení ve výboru Sněmovny reprezentantů.


Svět stojí před novou érou inflace a úroků, říká šéf "centrální banky centrálních bank"
Eurozpravy-ekonomika | 21:43:00
Svět stojí před novou érou vyšší inflace a úrokových sazeb, protože zhoršující se vztahy mezi Západem, Ruskem a Čínou a následky covidu-19 způsobují obrat v globalizaci. Uvedl to dnes šéf Banky pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) Augustín Carstens.


Podle komise rozhodčích byl rozhodující třinecký nájezd v pořádku. Boleslav nesouhlasí
Eurozpravy-sport | 20:31:00
Až samostatné nájezdy rozhodly druhý zápas v semifinálové sérii mezi Třincem a Mladou Boleslaví, v jehož základní hrací době, ani v následném prodloužení gól ze hry nepadl. Toto opatrné nervózní utkání nakonec svým nájezdem rozhodl třinecký Vladimír Svačina, ovšem nervozitu tím neukončil. Podle mladoboleslavských tento rozhodující nájezd neměl vůbec platit kvůli tomu, že Svačina při snaze udělat kličku gólmanovi Gašperu Krošeljovi směřoval puk nikoli směrem k brance, ale směrem dozadu, což je při nájezdech proti pravidlům. Ta ale podle komise rozhodčích porušena nakonec nebyla.


„Byli špinaví a páchli.“ Lidé popisují další řádění Rusů. Míst jako Buča je víc, tvrdí gubernátor
blesk | 22:44:00
Gubernátor Záporožské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny Oleksandr Staruch lidské ztráty v některých vesnicích v tomto regionu přirovnal k situaci v Buči nedaleko Kyjeva. „Nechci nikoho děsit, ale u nás je nejedna taková Buča,“ řekl Staruch podle RBK-Ukrajina.


Útok na Kapitol: Ivanka Trumpová na „koberečku“, výpovědi se měsíce vyhýbala
blesk | 22:25:00
Dcera bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa dnes několik hodin odpovídala na dotazy kongresmanů vyšetřujících loňský útok jeho stoupenců na Kapitol, sdělil médiím předseda vyšetřovací komise Bennie Thompson. Ivanka Trumpová je cenným svědkem, neboť 6. ledna 2021 byla během násilností s tehdejší hlavou státu. Jaké informace poskytla, předseda Thompson ihned neprozradil.


5. dubna: Tohle potřebujete vědět (nejen) o úterním obchodování na Wall Street
Kurzy.cz | 23:22:55
Americké akcie oslabily, když výrazně kleslo zejména technologické odvětví. Investoři se obávají, že americká centrální banka bude ve snaze dostat inflaci pod kontrolu postupovat agresivněji.


Jazeera Airways od června zavádí nový přímý let z Kuvajtu do Prahy
Kurzy.cz | 20:33:00
Jazeera Airways KSC, kuvajtská letecká společnost otevírá novou přímou linku do Prahy. Linka Kuvajt – Praha má začít


Velvyslanec Velké Británie navštívil Královéhradecký kraj
Kurzy.cz | 17:18:38
Velvyslanec Spojeného království Velké Británie a Severního Irska Nick Archer navštívil Královéhradecký kraj. V krajském sídle ho přivítal hejtman Martin Červíček, který britského velvyslance seznámil se základními oblastmi působnosti regionu, mezi něž...


Trip of EU Ambassadors to Charleroi organised by the Embassy of France in Belgium in the framework of the French Presidency of the EU Council
Kurzy.cz | 16:45:00
On Thursday, 31 March 2022, Ambassador Pavel Klucký participated in the trip of EU Ambassadors to Charleroi organised by the Embassy of


"Perspektivy posílení rozvoje jazyků v raném dětství v Evropě“
Kurzy.cz | 16:41:00
V den výročí narození Jana Amose Komenského a „Dne učitelů“ 28. března 2022 uspořádalo francouzské velvyslanectví


Pozor - zákaz vycházení - Lima a Callao dne 5. 4. 2022 - Vláda Peru vyhlásila na den 5. dubna 2022 celodenní zákaz vycházení
Kurzy.cz | 15:52:00
Vláda Peru vyhlásila na den 5. dubna 2022 celodenní zákaz vycházení (do 23:59) pro oblasti Lima a Callao v souvislosti s


Ministři financí jednali o hospodářských dopadech války na Ukrajině - ECOFIN
Kurzy.cz | 15:30:00
Na dnešním zasedání Rady ECOFIN v Lucemburku jednal ministr financí Zbyněk Stanjura se svými evropskými protějšky o hospodářských dopadech války na Ukrajině, zpřísňování mezinárodních sankcí proti Rusku a otázku snížení závislosti EU na ruské ropě a pl...


Praha omezila činnost pravoslavné církve na Olšanských hřbitovech. Problémem byly její aktivity
ČT24 | 18:40:49
Praha od 1. dubna omezila činnost pravoslavné církve v kapli na Olšanských hřbitovech, a to kvůli aktivitám na pietním místě. Podle úředníků pražského magistrátu duchovní dlouho odmítali přijmout nové podmínky. Jak zjistila ČT, církev na jednáních zastupoval zejména bývalý pracovník Státní bezpečnosti (StB) Igor Střelec, který má úzké vztahy s ruskými politiky a byl v kontaktu i s člověkem na sankčním seznamu.


Neexistuje zločin, kterého by se Rusové v Buče nedopustili, uvedl Zelenskyj
Denik.cz | 18:52:00
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání Rady bezpečnosti OSN řekl, že neexistuje zločin, kterého by se ruské jednotky ve městě Buča na předměstí Kyjeva nedopustily. Dodal, že svět je nyní svědkem toho, co se stalo v Buče, ale teprve uvidí, co se dělo v jiných městech, v jiných částech Ukrajiny. V jeho zemi se podle něj odehrávají ty nejhorší válečné zločiny od druhé světové války a Rusko chce z Ukrajinců udělat tiché otroky.


Čtvrtfinále Ligy mistrů: Citizens porazili Atlético, Liverpool uspěl v Lisabonu
Tiscali-zprávy | 23:22:55
Fotbalisté Manchesteru City udolali v úvodním čtvrtfinále Ligy mistrů na svém hřišti 1:0 Atlético Madrid. Utkání anglického šampiona se španělským rozhodl jedinou trefou v 70. minutě Kevin De Bruyne. Uspěl i další ostrovní tým Liverpool, který zvítězil 3:1 v Lisabonu nad domácí Benficou. Odvety jsou na programu příští středu.


Až každý desátý uprchlík z Ukrajiny může mít handicap. Podle Jurečky se pro ně pomoc najde
ČT24 | 19:04:20
Až každý desátý příchozí uprchlík z Ukrajiny se podle světových statistik může potýkat s různými typy handicapu. Ministerstvo práce a sociálních věcí tak mapovalo tuzemské kapacity v sociálních službách. Ty mají místo asi pro 2400 lidí s handicapem, část míst už lidé z Ukrajiny začali využívat.


Hvězdy Reflexu: Hasič Zdeněk Selner, zachránce života
Reflex | 05:00:00
Nominace za březen! Čtvrtým rokem pokračujeme v projektu Hvězdy Reflexu. Jeho smyslem je hledat ty, kdo mají na kontě věci velkolepé i méně nápadné. Podle nás je důležité ukázat, že lidí schopných odvážných, užitečných a inspirativních skutků je pořád hodně. I když to tak někdy nevypadá.


Hvězdy Reflexu: Studentka Anna Krejčová, symbol pomoci Ukrajincům
Reflex | 05:00:00
Nominace za březen! Čtvrtým rokem pokračujeme v projektu Hvězdy Reflexu. Jeho smyslem je hledat ty, kdo mají na kontě věci velkolepé i méně nápadné. Podle nás je důležité ukázat, že lidí schopných odvážných, užitečných a inspirativních skutků je pořád hodně. I když to tak někdy nevypadá.


Hvězdy Reflexu: Předsedkyně Státního ústavu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, uklidňující síla
Reflex | 05:00:00
Nominace za březen! Čtvrtým rokem pokračujeme v projektu Hvězdy Reflexu. Jeho smyslem je hledat ty, kdo mají na kontě věci velkolepé i méně nápadné. Podle nás je důležité ukázat, že lidí schopných odvážných, užitečných a inspirativních skutků je pořád hodně. I když to tak někdy nevypadá.


Hvězdy Reflexu: Herečka Klára Melíšková za seriál Podezření
Reflex | 05:00:00
Nominace za březen! Čtvrtým rokem pokračujeme v projektu Hvězdy Reflexu. Jeho smyslem je hledat ty, kdo mají na kontě věci velkolepé i méně nápadné. Podle nás je důležité ukázat, že lidí schopných odvážných, užitečných a inspirativních skutků je pořád hodně. I když to tak někdy nevypadá.


Hvězdy Reflexu: Výzkumník Tomáš Matuška za výrobu vody v poušti
Reflex | 05:00:00
Nominace za březen! Čtvrtým rokem pokračujeme v projektu Hvězdy Reflexu. Jeho smyslem je hledat ty, kdo mají na kontě věci velkolepé i méně nápadné. Podle nás je důležité ukázat, že lidí schopných odvážných, užitečných a inspirativních skutků je pořád hodně. I když to tak někdy nevypadá.


Otevřená Praha - fotosoutěž ESTAV.cz a Open House Praha: Úplná pravidla soutěže
eStav.cz | 13:15:25
Fotosoutěž ve spolupráci portálu ESTAV.cz a akce Open House Praha. Toto jsou kompletní pravidla soutěže. Těšíme se na vaše fotografie.


Stát má v inovacích co dohánět, zvlášť když to srovnáme se soukromým sektorem, říká Michaela Lhotková z ČSOB
iHned.cz | 14:27:00
Patří k nejvýše postaveným ženám v ČSOB: je členkou představenstva a jedna z rolí Michaely Lhotkové by se dala označit jako šéfka přes inovace. Daleko nemá ani ke start-upům, protože banka má vlastní akcelerátor Start It ČSOB. „I když to může...


Stát má v inovacích co dohánět, zvlášť když to srovnáme se soukromým sektorem, říká Michaela Lhotková z ČSOB
Hospodářské noviny | 14:27:00
Patří k nejvýše postaveným ženám v ČSOB: je členkou představenstva a jedna z rolí Michaely Lhotkové by se dala označit jako šéfka přes inovace. Daleko nemá ani ke start-upům, protože banka má vlastní akcelerátor Start It ČSOB. „I když to může...


Češi se vrhli na nemovitosti v cizině. Hledají úkryt před případnou válkou nebo dobrou investici
iHned.cz | 17:03:00
Z ruské kaliningradské enklávy sousedící s Polskem je to do Prahy vzdušnou čarou něco přes 700 kilometrů. Jak jistě v posledním měsíci napadlo každého, v případě války by ruské tanky mohly být na Václavském náměstí do několika týdnů. Vidět to je i...


Češi se vrhli na zahraniční byty. Před válkou ochrání Švýcarsko, s inflací pomůže Chorvatsko
Hospodářské noviny | 17:03:00
Z ruské kaliningradské enklávy sousedící s Polskem je to do Prahy vzdušnou čarou něco přes 700 kilometrů. Jak jistě v posledním měsíci napadlo každého, v případě války by ruské tanky mohly být na Václavském náměstí do několika týdnů. Vidět to je i...


Žádný anděl na horách. Poslední závod kličkuje mezi zlými Němci, zlými komunisty a thrillerem
Respekt | 10:37:32
Přes škobrtání mimo lyžařskou stopu vznikl napínavý film o klíčovém českém sportovním příběhu


První rok po založení marketingové agentury | Lucie Zitterbartová (Lucky Citron)
Mladý Podnikatel | 00:00:41
Má 20leté zkušenosti v marketingu a před rokem se rozhodla založit vlastní agenturu. Co se za tu dobu naučila a jaký je první rok budování vlastní firmy?
The post První rok po založení marketingové agentury | Lucie Zitterbartová (Lucky Citron) first appeared on MladýPodnikatel.cz.Return to top