Celkem 139995 článků.|

Archív zpravodajství podle dnů

Články ze dne 06.04.2022


Mobilem platí každý třetí Čech
Finparáda | 10:00:00
Češi jsou přesvědčeni o tom, že finanční technologie mají v jejich životech smysl. Více než tři čtvrtiny lidí považují za tu nejdůležitější internetové bankovnictví, téměř 60 procent bezkontaktní platby a 44 procent mobilní bankovnictví. Na opačné straně žebříčku


Chytrá domácnost pro vaše bezpečí
eStav.cz | 00:00:54
Je uklidňující odjet na dovolenou a nebát se, že si zloději všimnou vaší nepřítomnosti.
Je příjemné usnout u televize a nestarat se o to, že je třeba zhasnout, ztlumit topení, zkontrolovat, zda je zamčeno. Je pohodlné, když se žaluzie samy stahují podle počasí... Takový klid a pohodlí nabídnou chytrá řešení od Somfy.


Je čas opustit BIOS a přejít na UEFI? Vývojáři Fedory o tom diskutují
Root.cz | 00:00:10
Vývojáři distribuce Fedora opět po dvou letech intenzivně diskutují o tom, zda je čas začít opouštět podporu starého BIOSu a na platformě x86_64 požadovat už jen podporu UEFI. Nastal čas opustit starý firmware PC?


Oldřichu Vlachovi diagnostikovali mylně rakovinu. Zvažoval i sebevraždu
revue.idnes.cz | 01:00:09
Oldřich Vlach (80) bojuje od roku 1998 s vážnými problémy s páteří. Lékaři mu nejprve mylně diagnostikovali rakovinu. Později se ukázalo, že jde o bakteriální zánět, který mu napadl a prakticky zničil dva krční obratle. Herec a dabér přiznal, že ve chvílích nejhorších bolestí myslel i na sebevraždu.


Křížovková soutěž časopisu Blesk Vaše Recepty č. 4/2022
blesk | 01:00:17
Zašlete správnou tajenku a vyhrajte!


Firma přestěhovala produkci kabelů pro VW do Boleslavi, od pondělí vyrábí
Auto-iDNES.cz | 01:00:29
Je to trochu úkol pro chobotnici: poskládat jednotlivé žíly, namotat je do speciálního přípravku, stáhnout do opletení, a to všechno bleskově. V Mladé Boleslavi v pondělí odstartovala výroba kabelových svazků do aut, výrobní linka se sem včetně třiceti pěti zaměstnankyň přesunula z válkou zmítané Ukrajiny.


Pneumatiky pro osobní vozy zdražily oproti loňsku o deset procent
Auto-iDNES.cz | 01:00:29
Pneumatiky na osobní automobily letos zdražily proti loňsku o více než deset procent. Za čtyři letní nebo celoroční pneumatiky letos zatím zaplatili řidiči v průměru 7 908 Kč, loni to bylo 7 160 korun. Na cenách se odráží růst cen surovin i dopravy. A další zdražování se očekává v souvislosti s válkou na Ukrajině.


Kriminalita v Karlovarském kraji v roce 2021
Kurzy.cz | 00:14:13
6. dubna 2022 V roce 2021 bylo v Karlovarském kraji spácháno celkem 3 754 trestných činů, což je 668, tj. o 15,1 % méně než v minulém roce. Nejvíce registrovaných trestných činů bylo zaznamenáno v okrese Karlovy Vary (1 433). Objasnit se podařilo...


Hlídáte si výplatní pásku? Co musí obsahovat a k čemu je dobrá
Finance-iDNES.cz | 01:00:45
Výplatní sáčky s přesně odpočítanými penězi a úzkou, dlouhou výplatní páskou mladší zaměstnanci nezažili. Dnes většina z nás dostává mzdu na účet. Jak je to ale s onou výplatnicí? Musíme ji obdržet? Nejen na dotaz čtenářky iDNES.cz odpovídá advokátka Kateřina Trzsaska.


Hypotéky za méně než 5 % brzy skončí, řada lidí na ně vůbec nedosáhne
Finance-iDNES.cz | 01:00:45
Průměrná nabídková sazba hypoték zatím nepřekročila 5% hranici. Co není, ale brzy přijde. Česká národní banka opět zvýšila základní úrokovou sazbu, plošné zdražování hypoték tak na sebe nedá dlouho čekat. Od dubna navíc začala platit tvrdší pravidla pro poskytování hypoték. Kdo již na hypotéku nedosáhne?


Stát přispěje penězi za ubytované Ukrajince. Požádat o příspěvek můžete od 11. dubna
Mesec.cz | 00:00:15
Domácnosti, které poskytují uprchlíkům z Ukrajiny ubytování v soukromí, budou moci ještě v první půlce dubna poprvé požádat o solidární příspěvek. Maximálně na něm mohou získat 12 000 Kč měsíčně.


Úplatky na resortu zemědělství: policie podezírá také exministra Tomana
idnes.cz | 02:00:08
V kauze kolem IT zakázek na ministerstvu zemědělství, kvůli níž detektivové protimafiánského útvaru NCOZ spustili rozsáhlou razii, míří vyšetřovatelé přímo na někdejšího ministra Miroslava Tomana. Právě on měl být podle jejich podezření mužem, který z tendrů získával úplatky, konkrétně šest milionů korun.


Ukrajina tanky potřebuje. Donbas čeká jiná válka, kterou javeliny nevyhrají
idnes.cz | 02:00:08
Západ hraje s Ukrajinou pěkný ping-pong, ale Ukrajina z toho nic nemá. Ukrajinu čeká na Donbase nová fáze války, tentokrát skutečná. V podstatě kapesní verze operací druhé světové války. A tu už javeliny nevyhrají.


Zájezdy citelně nepodraží. Letní dovolené letos budou za loňské ceny
idnes.cz | 02:00:08
Pokud nebude barel ropy za dvě stě dolarů, žádné skokové zdražování letních dovolených české cestovní kanceláře nechystají. Na rozdíl od cen pohonných hmot na pumpách nebo i samostatných letenek mají totiž cestovní kanceláře ubytovací kapacity i dopravu nasmlouvané na rok dopředu. Dovolené na letošní léto tak fakticky prodávají za loňské ceny.


Analytik: Rusko zmrzačilo armádu na generace dopředu, přišlo o elitní síly
idnes.cz | 02:00:08
Ruská invaze na Ukrajinu se proměnila v katastrofu, noční můru. V Rozstřelu o tom hovořil vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr. Podle něj se zpackaným útokem ruská armáda zmrzačila na několik generací dopředu. Vázne například nábor branců do ruské armády. Řada mladých mužů zřejmě nechce bojovat ve zbytečné válce a ztrácí důvěru v ruský stát.


Válka na Ukrajině ohrožuje globální potravinovou bezpečnost. Chybí pšenice
idnes.cz | 02:00:09
Ukrajinské a ruské dodávky obilovin do celého světa se kvůli válečnému konfliktu komplikují a jsou ohrožením pro globální potravinovou bezpečnost. Vývoz ukrajinského obilí v posledních týdnech klesl o několik desítek procent. Některé státy na to i kvůli možným sociálním nepokojům reagují stanovením maximálních cen.


Musk se s pár miliardami dolarů „naboural“ do Twitteru. Fanoušci od něj čekají nemožné
iHned.cz | 02:00:13
Miliardáři si rádi kupují média. Nejen v Česku, početné příklady najdeme i na Západě. Vedle skupiny magnátů, kteří se k miliardám propracovali právě díky úspěšnému mediálnímu podnikání, je čím dál víc těch, kdo do novin, televizních stanic i nových...


Čas úspor skončil. Pomoc potřebuje většina společnosti
iHned.cz | 02:00:13
Na vyšší desítky miliard vyjde integrace uprchlíků z Ukrajiny na trh práce, vzdělání a zdravotnictví a obecně do společnosti. Na základě zkušeností ze západních zemí lze odhadnout, že při příchodu 500 tisíc běženců by náklady mohly dosáhnout zhruba...


Viktor Orbán teprve pozná, jak je v Evropské unii osamocen. A začne mluvit o odchodu
iHned.cz | 02:00:13
Evropská snaha pomoci bojující Ukrajině začala mít v posledních dnech povahu osobního souboje mezi maďarským premiérem Viktorem Orbánem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Ten se jmenovitě do Orbána opřel kvůli tomu, že Maďarsko odmítá...


Novela stavebního zákona sníží riziko, že se úřady zcela zastaví. Rychlejší schvalování staveb ale jisté není
iHned.cz | 02:00:13
Ohledně nového stavebního zákona je stále rušno. Vedle sněmovních bojů o odklad jeho účinnosti vzniká na ministerstvu pro místní rozvoj jeho věcná novela. Z vyjádření ministra Ivana Bartoše (Piráti) je jednoznačné, že „nepřežijí“...


Finanční trhy (6. 4. 2022)
iHned.cz | 02:00:14
Ohledně nového stavebního zákona je stále rušno. Vedle sněmovních bojů o odklad jeho účinnosti vzniká na ministerstvu pro místní rozvoj jeho věcná novela. Z vyjádření ministra Ivana Bartoše (Piráti) je jednoznačné, že „nepřežijí“...\n


Češi s průměrným příjmem už nedosáhnou na vlastní bydlení. Třetina žadatelů o hypotéku odchází s prázdnou
lidovky.cz | 00:01:00
Hypotéky jsou čím dál nedostupnější. Zejména pro Čechy s průměrným výdělkem. Mohou za to jednak soustavný růst úrokových sazeb, jednak nové a přísnější podmínky pro poskytování úvěrů na bydlení.


Dráže a hůře. Hypotéky jsou stále vzácnější, duben prolomí pětiprocentní metu
E15-ekonomika | 00:01:00
Na prahu pěti procent. Taková je aktuální průměrná sazba půjčky na bydlení. Podle statistik Fincentrum Hypoindex jsou tak hypotéky zhruba o čtvrt procentního bodu dražší než během března. Hypoteční analytici předpokládají, že psychologická pětiprocentní hranice definitivně padne během několika týdnů. Už nyní přitom platí, že splátka obvyklé hypotéky převyšuje šedesát procent průměrné čisté mzdy.


Dráže a hůře. Hypotéky jsou stále vzácnější, duben prolomí pětiprocentní metu
E15-politika | 00:01:00
Na prahu pěti procent. Taková je aktuální průměrná sazba půjčky na bydlení. Podle statistik Fincentrum Hypoindex jsou tak hypotéky zhruba o čtvrt procentního bodu dražší než během března. Hypoteční analytici předpokládají, že psychologická pětiprocentní hranice definitivně padne během několika týdnů. Už nyní přitom platí, že splátka obvyklé hypotéky převyšuje šedesát procent průměrné čisté mzdy.


Produktové novinky bank v březnu aneb co nového pro nás banky připravily?
Finparáda | 10:00:00
Přinášíme vám pravidelnou informaci o tom, jaké produktové změny a inovace banky provedly za uplynulý měsíc. Novinky v průběhu března letošního roku oznámily Air Bank, Česká spořitelna, Fio banka a UniCredit Bank. Přehled všech produktových novinek


Deset otázek k odkladu nového stavebního zákona. Jak odpoví naše vláda?
eStav.cz | 00:10:00
Na programu schůze Poslanecké sněmovny, která začíná v příštím týdnu, je i projednání “odkladové novely” nového stavebního zákona (NSZ). Novela má směřovat k tomu, aby k 1. červenci 2023 nabyl NSZ účinnost pouze ve vztahu k tzv. vyhrazeným stavbám, tedy dálnicím, železnicím a dalším stavbám dopravní a technické infrastruktury. Následně pak má ministerstvo pro místní rozvoj připravit “věcnou” novelu NSZ.


Vláda má řešit zvládání vlny uprchlíků i spotřební daň u pohonných hmot
idnes.cz | 05:44:00
Další postup při zvládání vlny uprchlíků z Ukrajiny kvůli válce, kterou rozpoutalo Rusko, projedná ve středu vláda. Mohla by rozhodnout, zda na úpravy starších prostor pro bydlení uprchlíků z Ukrajiny dostanou obce a kraje až 100 tisíc korun na osobu a na mobilní či modulární domy až k milionu korun podle velikosti.


Poslanci zvolí pět členů Rady ČT, budou řešit i genocidu ukrajinského národa
idnes.cz | 05:14:00
Pět neobsazených míst v Radě České televize se pokusí ve středu obsadit poslanci. Na programu mají také připomenutí genocidy ukrajinského národa během hladomoru organizovaného stalinským režimem v bývalém Sovětském svazu mezi lety 1932 - 1933.


Putinovo „tajné“ vojsko táhne na Donbas. Kdo jsou členové nechvalně proslulé Wagnerovy skupiny?
lidovky.cz | 05:00:00
Zabíjejí v zájmu Ruska po celém světě, páchají válečné zločiny, na něž běžní vojáci nemají žaludek, a nikdo neví, kolik jich vlastně je. Kdo jsou členové tzv. Wagnerovy skupiny, soukromé armády s úzkými vazbami na Kreml?


Zeman jmenuje prezidenta NKÚ, Štefánikova hvězdárna bude bez dalekohledu
lidovky.cz | 05:00:00
RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?


Evropská slabost. Odstřihnout se od ruského plynu je možné
lidovky.cz | 05:00:00
Ve vyjednávání platí, že nikdo by neměl zbytečně hrozit něčím, co nechce nebo nemůže splnit a jeho protějšek ví, že tomu tak je. Pak prohraje. K něčemu takovému směřuje Evropa svými hrozbami, že zavede totální embargo na dovoz ruského zboží včetně plynu.


Příběh Lán: Jak stamiliony z prezidentova sídla proudily k lidem blízkým Mynářovi
aktuálně.cz | 05:30:00
Přehledně: Za vlády Miloše Zemana se k lukrativním a zmanipulovaným zakázkám v letním sídle prezidenta dostali jeho blízcí či sponzoři kampaně.


Osmnáct hodin ve vzduchu. Aerolinky představily nové nejdelší lety světa
Denik.cz | 05:30:00
Z Hongkongu do New Yorku, z Aucklandu do New Yorku, z Melbourne do Dallasu. To jsou nové nejdelší lety světa, které aerolinky představily v uplynulých dnech. Cestující při non-stop letech stráví ve vzduchu i osmnáct hodin.


Velká mostecká stávka horníků před 90 lety: Její úspěch byl evropským unikátem
Denik.cz | 05:00:00
Je to právě 90 let, kdy vypukla Velká mostecká stávka. Protesty horníků proti hromadnému propouštění během Velké hospodářské krize tehdy na měsíc ochromily dění nejen na severu Čech, ale staly se hybatelem dění v celém Československu. Její úspěch je evropským unikátem.


Ukrajinská jednotka s drony likviduje Rusy, když spí. Odrovnala i slavný konvoj
Denik.cz | 04:30:00
Známou kapitolou ukrajinského odporu proti ruské invazi se stalo zastavení ruské kolony 1400 vozidel, která měla podpořit první útočný sled, ale namísto toho byla znehybněna. Na jejím zneschopnění se zásadním způsobem podílela ukrajinská jednotka 30 specializovaných vojáků na čtyřkolkách, operujících s bezpilotními drony.


Musk se s pár miliardami dolarů „naboural“ do Twitteru. Fanoušci od něj čekají nemožné
Hospodářské noviny | 07:00:03
Miliardáři si rádi kupují média. Nejen v Česku, početné příklady najdeme i na Západě. Vedle skupiny magnátů, kteří se k miliardám propracovali právě díky úspěšnému mediálnímu podnikání, je čím dál víc těch, kdo do novin, televizních stanic i nových...


Čas úspor skončil. Pomoc potřebuje většina společnosti
Hospodářské noviny | 07:00:03
Na vyšší desítky miliard vyjde integrace uprchlíků z Ukrajiny na trh práce, vzdělání a zdravotnictví a obecně do společnosti. Na základě zkušeností ze západních zemí lze odhadnout, že při příchodu 500 tisíc běženců by náklady mohly dosáhnout zhruba...


Viktor Orbán teprve pozná, jak je v Evropské unii osamocen. A začne mluvit o odchodu
Hospodářské noviny | 07:00:03
Evropská snaha pomoci bojující Ukrajině začala mít v posledních dnech povahu osobního souboje mezi maďarským premiérem Viktorem Orbánem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Ten se jmenovitě do Orbána opřel kvůli tomu, že Maďarsko odmítá...


Novela stavebního zákona sníží riziko, že se úřady zcela zastaví. Rychlejší schvalování staveb ale jisté není
Hospodářské noviny | 07:00:03
Ohledně nového stavebního zákona je stále rušno. Vedle sněmovních bojů o odklad jeho účinnosti vzniká na ministerstvu pro místní rozvoj jeho věcná novela. Z vyjádření ministra Ivana Bartoše (Piráti) je jednoznačné, že „nepřežijí“...


Finanční trhy (6. 4. 2022)
Hospodářské noviny | 07:00:03
Ohledně nového stavebního zákona je stále rušno. Vedle sněmovních bojů o odklad jeho účinnosti vzniká na ministerstvu pro místní rozvoj jeho věcná novela. Z vyjádření ministra Ivana Bartoše (Piráti) je jednoznačné, že „nepřežijí“...\n


Epidemie covidu v Česku dál zpomaluje, lidí v nemocnicích ubývá
ČT24 | 06:02:49
V úterý přibylo v Česku 6708 potvrzených případů koronaviru. Stejně jako v pondělí je to mezitýdenní pokles o čtvrtinu. Podezření na opakovanou nákazu bylo 1253, i to je méně než před týdnem. Zájem o testování se snižuje. Trvale klesá také incidenční číslo, za posledních sedm dní připadá v Česku na sto tisíc obyvatel 349 nakažených.


Jaké počasí nás čeká na Velikonoce a po nich? Předpověď na měsíc
Eurozpravy-domácí | 07:00:00
Počasí v Česku se přechodně oteplí na 16 stupňů Celsia, na jižní Moravě může být i 18 stupňů, na víkend se ale znovu o několik stupňů ochladí. Následující velikonoční týden očekávají meteorologové další postupné oteplování a ubývání srážek. Citelněji se ale oteplí až v těch dalších týdnech.


Jaké počasí nás čeká na Velikonoce a po nich? Předpověď na měsíc
Eurozpravy-počasí | 07:00:00
Počasí v Česku se přechodně oteplí na 16 stupňů Celsia, na jižní Moravě může být i 18 stupňů, na víkend se ale znovu o několik stupňů ochladí. Následující velikonoční týden očekávají meteorologové další postupné oteplování a ubývání srážek. Citelněji se ale oteplí až v těch dalších týdnech.


Opomíjená Tasmánie
Reflex | 06:30:00
Pokud sníte o odlehlé destinaci plné historie, nedotčených pláží, jedinečné divoké přírody a úchvatných hor, pak je čas vydat se na druhou stranu zeměkoule. „Tassie“, jak Tasmánii s oblibou přezdívají místní, vás jistě nezklame.


Kučera: Masakry civilistů můžou být ruský plán, brutalita ještě není na vrcholu, sankce Rusko semknou
Reflex | 06:00:00
Za staromódní lze podle historika Rudolfa Kučery označit způsob, jakým je vedena válka na Ukrajině. Velké kolony a přesuny dělostřelectva připomínají druhou světovou, částečně dokonce první. Takový konflikt vyžaduje ze své podstaty mnoho obětí, a to nejen mrtvých, ale i zajatých a zraněných. Ničím novým není ani masivní eskalace násilí ze strany Rusů. Teror byl nedílnou součástí cílené strategie někdejší Rudé armády při osvobozování východní Evropy v letech 1944 a 1945 a není vyloučeno, že ho vědomě uplatňuje i současné ruské velení. „Tyhle masakry jsou málokdy jednorázovým excesem. Buďto je agrese ze strany velících důstojníků trpěná a přehlížená, anebo je to přímo bojový plán,“ říká Kučera. Míra brutality přitom podle něj může ještě oboustranně eskalovat, protože ani Ukrajina zdaleka nevyčerpala potenciál mstivých opatření.


Hypoteční krachy budou, máme několik krizí najednou, říká Libor Ostatek z Golem Finance
E15-ekonomika | 06:30:00
Nastává v Česku definitivní konec hypotečního trhu? Můžete dnes hypotéku považovat za luxusní zboží? A jak nejlépe postupovat při refinancování hypotéky? O tom v dalším vydání E15 Castu mluvil Nikita Poljakov s Liborem Ostatkem, šéfem Golem Finance.


Dominik Stroukal: Regulace kryptoměn by měla být učebnicová
E15-ekonomika | 06:00:00
Pro hledání odpovědi na otázku, jak by měla vypadat regulace kryptoměn, si nejprve rozdělme uživatele kryp­toměn na dva druhy – přestože se vzájemně překrývají. První skupinou jsou ti, kteří bitcoin a ně­ které další krytpoměny používají tak, jak byly původně navrženy, tedy decentralizovaně, bezpečně a bez prostředníků. Mají hardwa­rové peněženky, drží své vlastní soukromé klíče a kryptoměny si vydělali či nakoupili napřímo, nebo snad dokonce vytěžili. Jiný­mi slovy o nich nic nevíme – a pokud sami nebudou chtít, tak se ani nikdy nedozvíme. Bitcoin je pro ně skutečná digitální hotovost.


Vláda se pře o financování Národního plánu obnovy. Stanjura vyčkává na aktualizaci z Bruselu
E15-ekonomika | 05:30:00
Osud Národního plánu obnovy, tedy téměř dvou set miliard korun na oživení české ekonomiky zasažené covidem, je krajně nejistý. Ani po několika týdnech se vláda nedohodla na dodatečných výdajích, které si cíle vytčené Evropskou unií vyžádají. Jde o oblasti, jako je digitalizace, ekologická doprava, podpora podnikání či zdraví obyvatelstva. Česko musí stovky těchto milníků splnit do roku 2026, aby o peníze z Nástroje pro oživení a odolnost EU nepřišlo.


Hypoteční krachy budou, máme několik krizí najednou, říká Libor Ostatek z Golem Finance
E15-politika | 06:30:00
Nastává v Česku definitivní konec hypotečního trhu? Můžete dnes hypotéku považovat za luxusní zboží? A jak nejlépe postupovat při refinancování hypotéky? O tom v dalším vydání E15 Castu mluvil Nikita Poljakov s Liborem Ostatkem, šéfem Golem Finance.


Dominik Stroukal: Regulace kryptoměn by měla být učebnicová
E15-politika | 06:00:00
Pro hledání odpovědi na otázku, jak by měla vypadat regulace kryptoměn, si nejprve rozdělme uživatele kryp­toměn na dva druhy – přestože se vzájemně překrývají. První skupinou jsou ti, kteří bitcoin a ně­ které další krytpoměny používají tak, jak byly původně navrženy, tedy decentralizovaně, bezpečně a bez prostředníků. Mají hardwa­rové peněženky, drží své vlastní soukromé klíče a kryptoměny si vydělali či nakoupili napřímo, nebo snad dokonce vytěžili. Jiný­mi slovy o nich nic nevíme – a pokud sami nebudou chtít, tak se ani nikdy nedozvíme. Bitcoin je pro ně skutečná digitální hotovost.


Vláda se pře o financování Národního plánu obnovy. Stanjura vyčkává na aktualizaci z Bruselu
E15-politika | 05:30:00
Osud Národního plánu obnovy, tedy téměř dvou set miliard korun na oživení české ekonomiky zasažené covidem, je krajně nejistý. Ani po několika týdnech se vláda nedohodla na dodatečných výdajích, které si cíle vytčené Evropskou unií vyžádají. Jde o oblasti, jako je digitalizace, ekologická doprava, podpora podnikání či zdraví obyvatelstva. Česko musí stovky těchto milníků splnit do roku 2026, aby o peníze z Nástroje pro oživení a odolnost EU nepřišlo.


Yellowstonský park myslí na budoucnost. Nabízí vstupenku platnou za 150 let
idnes.cz | 07:40:00
Yellowstonský národní park v USA už myslí na svou budoucnost. I proto začal nabízet roční vstupenku, kterou ale využijí až příští generace - v roce 2172. Akce je součástí oslav 150 let založení nejstaršího amerického národního parku.


Ukrajinské vojačky v ruském zajetí svlékali a mučili, tvrdí komisařka
idnes.cz | 07:08:00
Největší výměna zajatců v ukrajinsko-ruském konfliktu se neobešla bez potíží. Více než desítka ukrajinských vojaček zajatých ruskými silami byla v zajetí vystavena mučení a špatnému zacházení. „Vězenkyně byly v přítomnosti mužů svlékány, nuceny dřepět a stříhat si vlasy,“ tvrdí komisařka ukrajinského parlamentu pro lidská práva Ludmyla Denisová.


V městské firmě spravující zámek byly i při ztrátě velké platy, ukázal audit
idnes.cz | 07:06:00
Forenzní audit hospodaření jirkovské příspěvkové organizace Kviz, která provozuje i zámek Červený Hrádek, odhalil několik pochybení. Nejzásadnějším nedostatkem bylo vyplácení platů v rozporu s legislativou. Město si audit objednalo před dvěma lety.


V Česku přibylo 6708 nakažených covidem, stejně jako v pondělí
idnes.cz | 06:39:00
V pondělí laboratoře v Česku odhalily 6 708 potvrzených případů koronaviru. Je to prakticky stejně jako o den dříve. Mezitýdenně to je čtvrtinový pokles.


USA poskytnou Ukrajině střely Javelin krátce poté, co o ně Zelenskyj požádal
idnes.cz | 06:24:00
Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena v noci na středu schválila navýšení pomoci Ukrajině o protitankové rakety Javelin v ceně 100 milionů dolarů (2,23 miliard korun). Americký ministr zahraničí Antony Blinken to oznámil na Twitteru, o podrobnostech informovala agentura AP.


Zemřel americký zpěvák Bobby Rydell, hvězda muzikálů 60. let
idnes.cz | 06:21:00
Zemřel americký zpěvák Bobby Rydell. Hvězdě muzikálů 60. let bylo 79 let. Rydell patřil ke generaci idolů amerických náctiletých po Elvisu Presleym a před nástupem Beatles.


Nejvíc zvěrstev se děje, když armáda prohrává. Ta ruská nemá k životu úctu, říká vojenský psycholog
iHned.cz | 07:42:00
„Matkou hněvu je bezmoc. Profesionální vojáci s ní umí pracovat, ale nováček je častěji zahlcen pocitem hrůzy a cítí se ztracený. A od téhle bezmoci už je jen krůček k bezbřehé zuřivosti, kterou si pak vybije na komkoli,“ míní vojenský...


Oko–ruka, jazyky i reálná pomoc. Co všechno pro vás může udělat čas strávený u „zlých her“
iHned.cz | 07:10:00
Videohry jsou dobré. Zkuste to říct nahlas. Počítačové hry, hry pro konzole, dokonce i hry pro mobilní telefony jsou dobré. Ne všechny stejně, některé jsou dokonce nemravné a na hraně zákona, ale obecně to platí. Ale zatímco obviňování her ze...


Autoprůmysl nejede tak špatně, zaměstnáváme i ukrajinského zubaře, říká továrník
iHned.cz | 07:05:00
Kvido Štěpánek je zakladatel a majitel plastikářské firmy Isolit Bravo – a zároveň patří mezi stovku nejbohatších Čechů. Podle něj je jeho výroba pro automobilový průmysl zhruba na sedmdesáti procentech předcovidové situace. Nejvíce na něj...


Bob Klepl oslavil »64« a...: Hledá nový smysl života!
blesk | 07:00:00
Bob Klepl, ošetřovatel Radek Daňhel ze seriálu ZOO, dostal od kolegyně Terezy Brodské (53) k šedesátým čtvrtým narozeninám dort. „Opravdu mi přijde, že stárnu... Ano, stárnu!“ připustil herec.


Vláda probere strategii pro zvládnutí migrační vlny. A sníží se spotřební daň na paliva?
blesk | 06:45:00
Strategii dalšího postupu při zvládání uprchlické vlny z Ukrajiny, kterou vyvolala ruská vojenská invaze, projedná na dnešním zasedání vláda. Ministři by mohli rozhodovat i o možném snížení spotřební daně z pohonných hmot. Na programu mají také několik parlamentních předloh nebo návrh na převedení peněz Jihomoravskému kraji kvůli kompenzacím lidem postiženým loňským tornádem.


25 let od smrti autora Největšího z pierotů: Z „veřejného nepřítele národa“ legendou historických románů
blesk | 06:12:00
Narodil se 16. května 1909 v Uherském Brodě, zemřel o 87 let později v Praze dne 5. dubna 1997. V letech, které mu byly dány k prožití, napsal František Kožík (†87) řadu knih, které se ve své době staly mimořádně oblíbenými a prodávanými. Vybíral si totiž látku, která je nad jiné atraktivní – historické romány o skutečných osobnostech. Na stránkách knih přiblížil čtenářovi třeba Karla IV., Josefa Mánesa, Jaroslava Vrchlického nebo „Největšího z pierotů,“ jenž odstartoval Kožíkovu spisovatelskou kariéru. Která náhoda zapříčinila vznik jeho patrně nejslavnějšího románu?


Exmilenka Hefnera: Načapala jsem ho s naším psem!
blesk | 05:26:00
S šokujícím prohlášením přišla bývalá přítelkyně Hugha Hefnera (†91), Sondra Theodore (65). Magnáta prý v minulosti načapala v jeho sídle, jak na pokoji przní jejich psa! A nebyl to jediný děsivý incident, který se v sídle se psem stal.


Záchranáři do Česka převezli 54 sirotků z Ukrajiny: Jsou mezi nimi i vážně nemocné děti
blesk | 05:24:00
Záchranářům a dobrovolníkům se z okolí Kyjeva podařilo převézt 54 postižených sirotků, z toho jich šest trpí vážnou nemocí. Mají za sebou složitou a těžkou cestu, teď už jsou ale v bezpečí ve dvou zařízeních v České republice.


Žádost o ruku ve víru války: Mladý voják překvapil svou milou v ostřelované Oděse
blesk | 05:12:00
O ruku ji požádal přímo před barikádami. Ukrajinský voják překvapil svou přítelkyni v Rusy sužované Oděse. Mladá žena nestačila skrývat své dojetí. Pár z přístavního města přitom není jediným, který uprostřed války myslí na svatbu. 


Ruské krásky v slzách: Za nákupy odletěly do Dubaje v luxusním obchodě si ale nic nemohly koupit
blesk | 05:00:00
Jen oči pro pláč zbyly ruským zámožným kráskám, které milovaly módní značku Chanel. Nejen, že světoznámá značka uzavřela všechny obchody v Rusku, ale rovněž odmítá prodávat své výrobky ruským občanům i jinde! Designérka a influencerka Liza Litvinová si dokonce zaletěla do Dubaje, aby si tam pořídila svou milovanou kabelku, ale měla smůlu. 


Táňa Kuchařová po rozvodu přiznala: Ztráta může znamenat zisk!
blesk | 05:00:00
Než došlo k oficiálnímu rozvodu, tak si Taťána Kuchařová (34) zamkla pusu na zámek. Ale s nově nabytou svobodou se rozpovídala. Na zvídavé otázky svých fanoušků odpověděla nezvykle upřímně.


Plačící Vlad (6) u hrobu mámy. Ira zemřela hladem a stresem, pohřbili ji na dvorku
blesk | 05:00:00
Na Ukrajině denně přibývají nejméně desítky civilních obětí. Jednou z obětí ruského řádění je i Ira Tanyuková z předměstí Kyjeva. Rodina ji pohřbila na dvorku. Snímek, na kterém u hrobu své matky stojí šestiletý Vlad, obletěl svět. Podle údajů OSN zemřelo od začátku ruské invaze nejméně 1430 civilistů, skutečný počet ale bude mnohem vyšší.


Ukrajinský hendikepovaný reprezentant Vladislav Kuchta (26): Před bombami se kryl ve vaně!
blesk | 05:00:00
Když začaly létat bomby, ustlala Lena Rizniková (45) z Bílé Cerekve v kyjevské oblasti svému těžce postiženému synovi Vladislavovi v koupelně. Do krytu by se nedostali. O pár dní později se vydali na strastiplnou cestu do bezpečí.


Herečka Tereza Ramba: Nahá svatá!
blesk | 05:00:00
Velmi povedeným aktem na obřím billboardu způsobila Tereza Ramba (32), dříve Voříšková, na začátku března pořádný rozruch. Nyní se herečka pochlubila dalším snímkem ze série fotek pro film Betlémské světlo. Vypadá na něm jako světice, ale nechybí ani decentně poodhalené ňadro.


Putin sází na „práskače“. Rusové můžou udávat i přes internet, „zrádci“ míří do vazby
blesk | 05:00:00
Ruský vůdce Vladimir Putin se v současné krizi vyvolané invazí svých jednotek na Ukrajinu čím dál více spoléhá na udavačství mezi obyvateli. Rusové jsou úřady vyzýváni, aby donášeli na své přátele a rodinné příslušníky, kteří se kriticky vyjadřují k válce na Ukrajině. Uvádí to britský list Daily Mail. Vláda dokonce zřídila „horkou telefonní linku“ a webové stránky, na nichž je možné tyto „zrádce národa“ nahlásit.


Hněv ukrajinské poslankyně: Na znásilněnou ženu vypálili svastiku, tvrdí
blesk | 05:00:00
Šokující snímek sdílela na sociální síti Twitter ukrajinská poslankyně Lesja Vasylenková. Na snímku je vidět ženské tělo, na němž je vypálená svastika! Podle ukrajinské političky patří ukrajinské ženě, kterou mučili a znásilnili ruští vojáci! Pravost se ovšem nepodařilo ověřit.


Odpovědi Odborníků Blesku na telefonu: Senioři se bojí o střechu nad hlavou! Co dalšího nás trápí?
blesk | 05:00:00
Ceny letí vzhůru a lidé mají strach. Především senioři se bojí ztráty bydlení kvůli vysokým nájmům i cenám energií. Se svými obavami se včera svěřovali Odborníkům na telefonu Blesku. K aktuální situaci se pro Blesk vyjádřil i generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.


Podcast: Román z hořícího metra v Praze. Kopřiva odhalil, co nastane při blackoutu
blesk | 05:00:00
Noční můra mnoha cestujících. Souprava metra se zničehonic zastaví uprostřed temného tunelu. Vzduch ve voze dochází a otevřená okýnka nepomáhají. Řidič hlásí, že se nic neděje, ale po pár minutách opouští kabinu a uklidňuje pasažéry, že brzy přijdou hasiči. Přesně tuto variantu pod dohledem zkušených odborníků rozebral ve svém románu 101 minut Štěpán Kopřiva. Co by se dělo dál, prozradil v Blesk Podcast.


Omikron dál mutuje: Nakažlivá podvarianta XE už je v Evropě. Jaké má příznaky?
blesk | 05:00:00
Zatímco ve světě dominuje subvarianta  BA.2 koronavirové varianty omikron, ve Velké Británii se objevila mutace kmenů omikronu nazvaná XE. Na svém twitteru na ní upozornil také neurobiolog Omar Šerý. Podle prvních zjištění se u této subvarianty předpokládá  o 10% vyšší schopnost přenosu než u dosud známých variant. Světová zdravotnická organizace také zkritizovala evropské státy za příliš rychlé rušení opatření a upozornila právě na vznik nové subvarianty. Jaké má XE příznaky a máme se jí obávat?


Život sběračů mrtvol: „Jsou to bastardi,“ říká Serhij. Denně pohřbí i desítky umučených obětí
blesk | 05:00:00
Serhij Matuyk strávil poslední měsíc sbíráním zmrzačených těl obětí ruských sadistů. Spolu se svými kolegy hledá a odváží mrtvé, a ačkoli jim práci komplikuje občasné bombardování, Serhij si dál udržuje bojovného ducha. „Jsou to bastardi,“ prohlásil o okupantech. Mezi oběťmi v Buči podle něj převládají muži, mnoho těl vykazuje známky mučení.


»Malá štika« útočí: Štíhlá Charlotte Štiková je sexy jako nikdy!
blesk | 05:00:00
Charlotte Štiková prožívá složité období. Její vztah s Ivem Šoltésem po letech zkrachoval a vztahy s vlastní matkou také nejsou ideální. Na druhou stranu se jí podařilo zhubnout neuvěřitelných 40 kilogramů, je tak pochopitelné, že se ráda chlubí svým tělem.


Luxusní život Putina: Rozlehlé sídlo u moře, toaleta ze zlata a sedm tisíc aut!
blesk | 05:00:00
Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že si nepotrpí na luxusu a žije střídmě. Jeho tvrzení však vyvrací fotografie, na nichž má být údajně jeho majetek, který má hodnotu několika bilionů! Prezident prý vlastní luxusní jachty, paláce a auta.


Statečnost, ale i smysl pro humor. Chirurg Šebek popsal práci s válečnými lékaři
blesk | 05:00:00
S Lékaři bez hranic absolvoval chirurg Tomáš Šebek řadu misí ve válkou nebo katastrofou sužovaných zemích. Válečný konflikt na Ukrajině mu z hlediska lékaře v mnohém připomíná jako zkušenosti v Afghánistánu, kde také velmi často přes nemcnice létaly dělostřelecké granáty. Právě tam se setkal s lékaři, kteří ve válečném konfliktu strávili prakticky celý profesní život a o syndromu vyhoření podle jeho slov nemůže být řeč.


Vražda učitele Jana K. (†74): Dojemná slova rodiny na parte. Manželka je v péči odborníků
blesk | 05:00:00
Obrovský smutek vládne na Středním odborném učilišti v Ohradní ulici v pražské Michli od čtvrtka, kdy ve svém kabinetě krátce před polednem zemřel pedagog Jan K. (†74). Mačetou ho zavraždil jeho student Jaroslav Ř. (19) patrně kvůli špatné známce. Na nástěnce ve škole se v úterý objevilo učitelovo parte, jeho manželka, která měla kabinet hned vedle, práh školy zatím nepřekročila, je v péči odborníků.


LEAGLEONE: Co mohou dělat podnikatelé, kterým hrozí úpadek?
lidovky.cz | 07:00:00
Co mohou dělat podnikatelé, kterým hrozí úpadek? Jaké faktory ohrožují v dnešní době podnikatele? To vám prozradí advokát Ondřej Durďák z advokátní kanceláře Matzner Legal.


Žít ještě minutu, hodinu, možná i den. Vzpomínky skauta, který přežil Osvětim
pikant | 06:00:20
Skaut Felix Kolmer přežil Terezín i Osvětim. Jeho životní osudy vypráví nová fotografická kniha se snímky Libora Fojtíka.


Čeští agroobři hrozí kolapsem zemědělství. Kvůli dotacím oživují mýtus soběstačnosti
aktuálně.cz | 07:45:53
Před rokem padlo téma zavedení povinných kvót, nyní velcí zemědělci argumentují ztrátou soběstačnosti kvůli systému dotací.


Lidem v krytech podávali jídlo, pak tam hodili granáty, líčí Kateřina masakr v Buči
aktuálně.cz | 07:17:05
"Po šíleném masakru civilistů v Buči si pamatujme, kdo je náš severní soused," říká místní zastupitelka o stovkách zabitých obyvatel města.


Hnědý mor stále není vymýcen. Koroze zbytečně kosí i moderní auta
aktuálně.cz | 06:04:00
Starší vozy ve vizuálně pěkném stavu míří do šrotu. Umírají na korozi spodku, kde se sůl potkává s vlhkostí a jejich působení dlouho není vidět.


Velvyslanec Tibor Bial: Proč Orbán vyhrál? Protože Maďaři už deset let bohatnou
Denik.cz | 07:39:00
Velvyslanec České republiky v Maďarsku Tibor Bial působí v Budapešti na různých postech už dvě desítky let. Proto může jako jeden z mála z vlastní zkušenosti porovnávat dvanáct let vlády Viktora Orbána a dobu před ní. Hlavní důvod, proč Orbán v nedělních volbách triumfoval, vidí Bial v hospodářském úspěchu vlád Fideszu.  


Jak zabránit zneužívání dětí z Ukrajiny? Unie kvůli kuplířství otevírá peněženku
Denik.cz | 07:08:00
Utéci z války je jedna věc. Důstojně přežít na druhé straně je věc druhá. Z Ukrajiny již odešly čtyři miliony lidí, přičemž velkou část tvoří děti a mládež. Evropský parlament nyní varuje před jejich zneužíváním.


Město Rubežnoje je terčem ostřelování. Z Hostomelu zmizelo 400 lidí, tvrdí úřady
Denik.cz | 07:03:00
Válka na Ukrajině pokračuje již 42. den. I dnes z řady ukrajinských měst přicházejí zprávy o ruském ostřelování. Armáda Vladimira Putina se podle ukrajinského generálního štábu chystá na ofenzivu v Doněcké a Luhanské oblasti. Ukrajinský prezident kvůli masakru v Buči volá po dalších sankcích proti Rusku.


Plameny na Děčínsku zachvátily mobilheim. Domek celý shořel
Denik.cz | 07:02:00
K požáru obydleného mobilního domku vyrazily v úterý 5. dubna krátce po 18. hodině tři hasičské jednotky do Jílového - Modré. Hořelo hned u hlavní silnice, která byla uzavřena.


Střílejí lidi pro zábavu, říká Rus bojující za Ukrajinu o chování svých krajanů
Denik.cz | 06:56:00
Arťom Širobokov ze Samary se v roce 2017 stal prvním ruským občanem, který byl ve vlasti v nepřítomnosti odsouzen k pěti letům vězení za to, že se rozhodl bojovat v řadách ukrajinského dobrovolnického praporu Azov proti Rusku v Donbasu. Letos v únoru se znovu stal dobrovolníkem. Bojoval u Buče, kde padl do zajetí. Ještě před stažením ruských vojsk od Kyjeva hovořil v interview o válečných zločinech, které viděl, píše ruská redakce BBC na svém webu.


Garsonka za pět milionů? Ceny bytů v Brně jsou rekordní, těch volných přibývá
Denik.cz | 05:05:00
Z rekordního množství více než tisícovky nových bytů nyní vybírají Brňané své vysněné bydlení. Jedná se o největší výběr novostaveb za posledních osm let v Brně. Průměrná cena nabízených bytů je o patnáct procent vyšší než v dubnu minulého roku. Zájemci za novou garsonku zaplatí téměř pět milionů korun.


Hypotéka bez příjmů v roce 2022
Kurzy.cz | 07:38:48
Lze v roce 2022 získat bankovní hypotéku v případě, že žadatel není schopen prokázat žádné příjmy? Ano, ale má to svá ale… Hypotéka bez prokazování příjmů není v České republice běžně dostupná, ve výjimečných případech je k dispozici podnikatelům, i zde&h


Kombinace zaměstnání a podnikání při žádosti o hypotéku
Kurzy.cz | 07:26:56
Výše příjmů má zásadní vliv nejen na to, jestli hypoteční banka schválí žádost o úvěr, ale také na maximální výši úvěru. Jedním ze způsobů, jak si dopomoci k hypotečnímu úvěru je doložení více zdrojů příjmů.


Americké recesi by se ještě možná dalo vyhnout. Firemní zisky ale přinesou zklamání
Kurzy.cz | 06:11:00
Podle Google Trends se vyhledávání slova „recese“ za poslední měsíc zdvojnásobilo. Stojí za tím dva hlavní faktory, kterými jsou dopad ruské invaze na Ukrajinu a inverze výnosové křivky státních dluhopisů.


Telma AI umí upozornit neplatiče nebo prodloužit výdej balíčku. Po telefonu pozná i naštvaného zákazníka
lupa.cz | 06:30:01
Voicebot, za kterým stojí startup The MAMA AI, už funguje v síti lékáren nebo poskytovatele internetu.


Prezident Zeman jmenuje šéfa NKÚ, bude jím opět Miloslav Kala
idnes.cz | 09:55:00
Prezident Miloš Zeman ve středu odpoledne na Pražském hradě jmenuje prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) jeho dosavadního šéfa Miloslava Kalu. Poslanecká Sněmovna jej v březnu zvolila kandidátem na jmenování, byl nakonec jediným uchazečem. Portál iDNES.cz přinese přímý přenos, začátek je plánovaný na 16:15 hodin.


V Bukurešti najel řidič autem do brány ruské ambasády, nehodu nepřežil
idnes.cz | 09:54:00
Do brány ruského velvyslanectví v Bukurešti ve středu ráno narazilo osobní auto a začalo hořet. Až na pozemek ovšem neproniklo, řidič vozu při nehodě zemřel. Podle deníku Romania Libera zřejmě jednal úmyslně. Ve svém posledním příspěvku na Facebooku se totiž vyjadřoval kriticky k ruské agresi na Ukrajině.


Největší dalekohled z hvězdárny na Petříně se přesouvá do Německa na opravu
idnes.cz | 09:49:00
Dvojitý Zeissův dalekohled míří s pomocí těžké techniky ze Štefánikovy hvězdárny na pražském Petříně do péče expertů v německé Jeně. Renovace 110 let starého dalekohledu potrvá zhruba rok. Po dobu opravy za zhruba pět milionů korun v hlavní kopuli hvězdárny poslouží experimentální elektronický dalekohled.


Polovina lidí vnímá vztah cyklistů a řidičů nepřátelsky, řekl ministr Kupka
idnes.cz | 09:44:00
Polovina populace vnímá vztah cyklistů a řidičů jako nepřátelský, uvedl ministr dopravy Martin Kupka. Vychází z průzkumu projektu Dám respekt a BESIP. 66 procent lidí se přitom označuje za cyklistu a řidiče zároveň. V loňském roce na silnicích zemřelo 43 cyklistů, 276 bylo těžce zraněno.


Rusové by mohli k dalším útokům nastoupit z Podněstří, obává se Kyjev
idnes.cz | 09:36:00
Ruské síly by mohly k podpoře své další ofenzivy na Ukrajině použít území separatistické proruské republiky Podněstří. Ve středu to uvedl generální štáb ukrajinské armády, podle kterého by Rusko z Podněstří mohlo podporovat útok do oblasti řeky Jižní Bug, tedy na sever od významného ukrajinského přístavu Oděsa.


Trumpově sociální síti se nedaří. Zájem o ni opadl, uživatelům přijde prázdná
idnes.cz | 09:28:00
Sociální síť Truth Social z dílny amerického exprezidenta Donalda Trumpa se potýká s personálními problémy. Opustili ji dva klíčoví manažeři zodpovědní za technologickou stránku a šéfka právního oddělení. Podle nové analýzy zpravodajské stanice BBC působí Truth Social více než měsíc po vypuštění mobilní aplikace „poněkud prázdně a nefunkčně“.


RECENZE: Čaroděje čekají zmanipulované volby a pár fantastických zvířat
idnes.cz | 08:00:00
Ve světě Harryho Pottera se rozmnožila komiksová korektnost. V pořadí třetí díl série Fantastická zvířata, který nese podtitul Brumbálova tajemství, vysílá do volební bitvy proti zlosynovi obdobu Avengers, píše v recenzi očekávaného filmového hitu Mirka Spáčilová.


Při nehodě na Jindřichohradecku zemřeli tři muži, auto narazilo do stromu
idnes.cz | 07:57:00
Při dopravní nehodě u rybníka Staňkov na Jindřichohradecku zahynuli v úterý večer tři muži ve středním věku. Všichni cestovali v jednom autě, které narazilo do stromu.


Podle přátel jsem získala roli jen díky tmavé pleti, říká seriálová herečka
revue.idnes.cz | 09:40:00
Charithra Chandranová, která v druhé řadě seriálu Bridgertonovi z dílny Netflixu ztvárňuje postavu Edwiny Sharmové, se potýká s kritikou. Prozradila, že podle blízkých přátel roli dostala jen díky své tmavé pleti. Herečka se vůči tomu tvrdě ohradila.


Žít ještě minutu, hodinu, možná i den. Vzpomínky skauta, který přežil Osvětim
bleskove.cz | 06:00:20
Skaut Felix Kolmer přežil Terezín i Osvětim. Jeho životní osudy vypráví nová fotografická kniha se snímky Libora Fojtíka.


Auto vjelo do brány ruské ambasády, řidič uhořel. „Jsem taky Ukrajinec,“ napsal na sítích
blesk | 09:50:00
Do brány ruského velvyslanectví v Bukurešti dnes ráno narazilo osobní auto a začalo hořet. Deník Romania Libera naznačil, že řidič, který zemřel, zřejmě jednal úmyslně. Ve svém posledním příspěvku na facebooku se totiž vyjádřil kriticky k ruské agresi na Ukrajině.


Zoufalství kvůli drahým energiím: Klára má z přeplatku 4 tisíce nedoplatek 8062 Kč
blesk | 09:00:00
Těch příběhů jsou stovky! Lidé při představě levnější energie často naletěli vychytralým dealerům, nabízejícím »výhodné« ceny elektřiny a plynu. Nnyí s hrůzou a napětím čekají na vyúčtování energií za uplynulé období. Na nečekaný nárůst výdajů nebyli především samoživitelky a lidé s nízkými příjmy připraveni.


Smutné výročí: Partyzáni si před koncem války pod vrchem Kozubová kopali vlastní hroby
blesk | 08:59:00
Ukrytý v lese kousek pod vrcholem hory Kozubové stojí památníček skupině partyzánů. Přesně tam je Němci 6. dubna, měsíc před koncem války, donutili, aby si vykopali vlastní hroby. Odbojáře prozradil jeden z místních.


Tragédie u Staňkova: Auto se třemi muži narazilo do stromu, nikdo nepřežil. Co stojí za nehodou?
blesk | 08:23:00
U Staňkova na Jindřichohradecku došlo v úterý večer k ohromné tragédii. V osobním autě zahynuli tři muži poté, co auto narazilo do stromu. Řidič jel podle policistů moc rychle, svědky na místo havárie přivedla ohromná rána. 


Katastrofa v Mariupolu: Lidé nemají vodu ani léky. Rusové nepustili humanitární konvoj
blesk | 08:03:00
V ukrajinském Mariupolu dál pokračují těžké boje a město čelí ruskému ostřelování. Již teď špatná humanitární situace v obleženém městě se zhoršuje, lidé nemají léky ani vodu. Ve své pravidelné ranní zprávě o válce na Ukrajině to uvedlo britské ministerstvo obrany.


Žilková po krachu manželství: Chystá velké vzkříšení!
blesk | 08:00:00
Smutek z krachu manželství s Martinem Stropnickým (65) zahání Veronika Žilková (60) prací. Momentálně připravuje koncert pro ukrajinské děti a ženy uprchlé před válkou s názvem Vzkříšení.


Nálada v německém autoprůmyslu se v březnu zhoršila nejvíc v historii
Auto.cz | 08:55:00
Obavy vzbuzují rostoucí ceny ropy a plynu v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. Vyplývá to z průzkumu, který na svém webu zveřejnil institut Ifo.


První vozy čínské značky Dongfeng dorazily do Česka. Většina je už prý vyprodaná
Auto.cz | 08:00:00
Do České republiky dorazily první vozy čínské značky Dongfeng. Zájemci mohou vybírat ze tří modelů.


Český průmysl v únoru klesl, dál ho brzdí výroba aut. Stavebnictví se naopak dařilo
aktuálně.cz | 09:51:36
Český průmysl přešel v únoru do meziročního poklesu o 0,3 procenta z lednového revidovaného růstu o 1,2 procenta.


Brno, Masarykova čtvrť: funkcionalismus pověstné školy. Vily, jež zaujaly New York
aktuálně.cz | 09:13:02
Muzeum pod širým nebem. Tak se někdy hovoří o rezidenční vilové čtvrti, která vznikala na svazích Žlutého kopce na stráních nad Pisárkami.


Senátoři STAN se obrátí na Ústavní soud kvůli odškodnění obyvatel Vrbětic
aktuálně.cz | 08:51:00
Hnutí STAN se muselo nedávno potýkat s aférou kolem postupu svého europoslance, advokáta Stanislava Polčáka v kauze Vrbětice.


Fantastická zvířata jsou znovu na scéně. A potvrzují Brumbálovu lásku k muži
Denik.cz | 08:57:00
Fantastická zvířata se vracejí. Třetí část populární ságy vstupuje tento týden do kin a přináší tři jasná fakta. Johnny Depp vypadl ze hry, ženy vládnou světu a Brumbál je homosexuál.


Zbourání Mostu plánovali i nacisté. Výjimečnost města likvidátory nezastavila
Denik.cz | 08:31:00
/FOTO/ Před 35 lety skončila demolice historického Mostu, jehož jádro bylo cenné jako středověká část Prahy či Kutné hory. Nejkontroverznější státem řízený odstřel v době míru stále budí emoce.


Tragédie u Staňkovského rybníka: Po nárazu do stromu zemřela tříčlenná posádka
Denik.cz | 08:22:00
V úterý 5. dubna 2022 před osmou hodinou večer se stala u Staňkovského rybníka na Třeboňsku tragická nehoda, při které zahynuli tři lidé.


ON-LINE: Z oblastí bojů se podařilo evakuovat 3846 lidí, hlásí Ukrajina
Denik.cz | 07:51:00
Ruská invaze na Ukrajinu pokračuje už šest týdnů. Z oblastí bojů se včera podařilo evakuovat 3846 lidí, z toho patnáct stovek ze zničeného Mariupolu. Ukrajinský prezident požaduje další sankce proti Rusku kvůli masakru v ukrajinské Buči. USA schválily novou materiální pomoc o protitankové rakety Javelin za 100 milionů dolarů.


V Bozkově se srazilo auto s traktorem. Zraněného člověka hasiči museli vyprostit
Denik.cz | 07:48:00
K dopravní nehodě osobního auta a traktoru vyjeli ve středu 6. dubna krátce po šesté hodině ranní hasiči do Bozkova na Semilsku.


Problémy s uprchlíky v Ostravě? Na slova Vondráka reagovali i další hejtmani
Denik.cz | 05:00:00
Mezi válečnými běženci z Ukrajiny se objevila skupina nepřizpůsobivých, s nimž jsou potíže. Uvedl to v pondělí po zasedání krizového štábu kraje moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák. Podle něj se převážně jedná o Romy. „Řada z nich má občanství ukrajinské i maďarské. Vzhledem k maďarskému občanství většina nemá na ubytování nárok, nicméně někteří ho mají, a my musíme vymyslet, jak s nimi řešit problémy,“ tvrdil hejtman Ivo Vondrák.


Ranní okénko - Jestřábí Fed a data z tuzemské reálné ekonomiky
Kurzy.cz | 09:48:14
Dnes pokračuje série dat z tuzemské ekonomiky. Po včerejších maloobchodních tržbách dnes ráno vyjde únorová průmyslová výroba a statistika zahraničního ochodu. V eurozóně budou zveřejněny ceny průmyslových výrobců, které jsou relevantní z pohledu ČNB,&hel


Český průmysl zpomalil
Kurzy.cz | 09:45:27
Průmyslová výroba v únoru zpomalila na -0,3 % meziročně oproti revidovaným 4 % v lednu. Trhy očekávaly zpomalení na 2,5 % meziročně.


Demografický vývoj ve městech Zlínského kraje v roce 2021
Kurzy.cz | 09:44:06
Ve 30 městech Zlínského kraje žilo na konci roku 2021 celkem 333,3 tisíc obyvatel. Podíl městského obyvatelstva na celkovém počtu obyvatel Zlínského kraje tak činil 58,2 %. Během roku 2021 se počet obyvatel žijících ve městech Zlínského kraje snížil...


Nové sankce EU - zákaz dovozu uhlí a další omezení za cca 10 mld. EUR
Kurzy.cz | 09:43:28
EU včera oznámila další, v pořadí již pátý balík sankcí proti Rusku. Vedle dalších osob na sankčním seznamu budou součástí i ekonomické body. Jednak EU plánuje dále omezit zahraniční obchod, když zákaz vývozů do Ruska by se měl týkat zboží za zhruba 10&he


Tržby v Maďarsku rostly
Kurzy.cz | 09:42:50
Maloobchodní tržby v únoru vzrostly na 9,8 % meziročně oproti revidovaným 4,2 % v lednu. Trhy očekávaly růst 5,8 % meziročně.


Lael Brainardová: Fed podnikne důraznější opatření proti inflaci
Kurzy.cz | 09:35:15
Včera dolar vykázal strmý růst oproti koši měn a americký akciový trh klesl kvůli novému balíčku protiruských sankcí a projevu guvernérky Lael Brainardové. Brainardová uvedla, že centrální banka by mohla zvýšit úrokové sazby agresivněji a již v květnu by&


Propad nálady v německém autoprůmyslu
Kurzy.cz | 09:34:38
V březnu se snížil index nálady v německém autoprůmyslu o více než 43 bodů, což je největší meziměsíční pokles v historii. Producenti se bojí na jedné straně zvyšujících se cen energií a dalších vstupů, ale i vysokých cen pohonných hmot, které mohou&helli


Ropa - na trhu se objevuje nejistota
Kurzy.cz | 09:33:05
USA a EU hodlají potrestat Rusko, což vede ke zvýšení cen ropy. To je pro americkou i globální ekonomiku nerentabilní a nutí Washington k bezprecedentním opatřením – největšímu prodeji ropy ze strategických zásob.


VÁLKA NA UKRAJINĚ - SLEDUJEME ONLINE (6.4.2022)
Kurzy.cz | 09:32:39
Ruská armáda 24. února ráno zahájila rozsáhlý letecký, námořní i pozemní útok na Ukrajinu jako samostatnou sousední zemi. Jde o největší výpad jednoho státu proti druhému v Evropě od druhé světové války.


Twitter: Elon Musk se stal členem představenstva
Kurzy.cz | 09:12:06
Twitter jmenoval Elona Muska členem představenstva společnosti. Tento krok následuje poté, co Musk reportoval 9,2% podíl v Twitteru. Mimo jiné to znamená, že po dobu svého působení v představenstvu nemůže navýšit svůj podíl na více jak 14,9 %.


České a německé domácnosti již v únoru šlapaly na brzdu - Rozbřesk
Kurzy.cz | 09:10:00
Nálada mezi českými domácnostmi před invazí nebyla nijak oslnivá - podle průzkumu ČSÚ zůstávala v únoru (před ruskou invazí) poblíž nejnižších úrovní za celé období pandemie.


Pardubický kraj hostil Asociaci krajů, řešily se zničené silnice i rozšíření mýta na silnicích 1. třídy
Kurzy.cz | 09:09:12
Portál Pardubického kraje, Krajský úřad Pardubického kraje


Volkswagen sníží počet modelů, místo objemů se zaměří na marže
Kurzy.cz | 09:07:41
Finanční šéf Volkswagenu Arno Antlitz uvedl pro list Financial Times, že do konce dekády sníží počet modelů se spalovacím motorem o 60 % a místo toho se zaměří na prémiové modely nabízející vyšší marže.


Wall Street 5.4. - Fed přitlačí více na pilu a trhy se toho trochu zalekly
Kurzy.cz | 09:04:18
Americké akciové trhy sa pohybovali v červenom teritóriu počas celého včerajšieho obchodného dňa a korigovali tak zisky z pondelka. Prudší výpredaj spustili slová Lael Brainardové, členky FEDu, ktorá povedala, že v máji sa americká centrálna banka chystá&


ČR - stavebnictví v únoru akcelerovalo o 4,8% m/m a o 18,9% r/r
Kurzy.cz | 09:03:37
Stavební produkce v únoru reálně meziročně vzrostla o 18,9 % . Meziměsíčně byla vyšší o 4,8 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 12,4 % stavebních povolení více a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 20,4 %.


ČR - průmysl v únoru klesl o 0,3% m/m a o 2,4% meziročně
Kurzy.cz | 09:03:35
Průmyslová produkce v únoru meziročně reálně klesla o 0,3 %. Meziměsíčně byla nižší o 2,4 %. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 5,6 %. „Průmyslová produkce již několikátý měsíc v řadě v podstatě stagnuje.


ČR - zahraniční obchod se zbožím v únoru se schodkem 4,4 mld. Kč
Kurzy.cz | 09:03:34
Podle předběžných údajů skončila v únoru bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách schodkem 4,4 mld. Kč, což byl meziročně o 25,7 mld. Kč horší výsledek. Celkové saldo zahraničního obchodu 1) se zbožím 2) nepříznivě ovlivnil...


Fincentrum Hypoindex duben 2022: Hypotéky za méně než 5 procent brzy skončí
Kurzy.cz | 08:34:55
Průměrná nabídková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu zatím nepřekročila hranici 5 %. Co není, ale brzy přijde. ČNB opět zvýšila sazby, plošné zdražování hypoték tak na sebe nedá dlouho čekat.


České domácnosti šlapou na brzdu
Kurzy.cz | 08:32:57
Nálada mezi českými domácnostmi před invazí nebyla nijak oslnivá.


Ambice koruny slábnou
Kurzy.cz | 08:30:35
Na globálních trhy se vrací strach z dalšího vývoje ruské invaze a Fed přechází do ultra-jestřábího módu.


Forint začal slábnout
Kurzy.cz | 08:29:20
Spouštěcím mechanismem bylo vyjádření prezidentky Evropské komise Ursuly von der Leyen, že Brusel proti Maďarsku spustí disciplinární řízení.


Eurodolar pod palbou jestřábího Fedu
Kurzy.cz | 08:28:16
V předvolebních průzkumech se na úřadujícího prezidenta Macrona dotahuje kandidátka krajní pravice M. LePenová.


Červené úterý na Wall Street
Kurzy.cz | 08:27:31
Hlavní akciové indexy v USA včera výrazně propadly.


Elektronická komunikace se státem i pro prchající před válkou. Weby chcidatovku.cz a chciidentitu.cz jsou nově v ukrajinštině
Kurzy.cz | 08:00:00
Mohou lidé, kteří uprchli před válkou na Ukrajině a získali u nás dočasnou ochranu, komunikovat s českými úřady online? Ano. Stačí si zřídit datovou schránku a založit identitu občana. Jak na to, jim poradí speciální weby v ukrajinštině i informační le...


Brainardová dostala 10yr výnosy nad 2.6 %. Růstovky a technologie výrazně klesly - Ranní komentář
Kurzy.cz | 07:47:43
Akciové trhy včera výrzaně klesaly a pod tlak se dostaly hlavně růstové akcie. Ty reagovaly na slova Lael Brainardové o možnosti rapidního tempa snižování bilance americké centrální banky, která by tento proces měla odstartovat už v květnu. Americké vý...


Zpřísňování měnové politiky bude pokračovat (Ranní zpráva z finančního trhu)
Kurzy.cz | 07:44:51
Průmyslová produkce v ČR za únor ukáže na slabou výrobu
aut v důsledku nedostatku komponent. Mírný pokles by podle nás měly zaznamenat
i tovární objednávky v Německu za stejný měsíc. Únorové ceny průmyslových
výrobců potvrdí sílu inflačních tlaků v eur...


Nejdražší brněnský byt se letos prodal za 22 milionů. Ceny bydlení v moravské metropoli však už nerostou
Euro | 08:24:41
Průměrný byt v Brně vyjde aktuálně zhruba na 6,8 milionu korun, což v kontextu velikosti užitné plochy odpovídá 125 tisícům korun za metr. Na této výši hodnota stagnuje už třetí kvartál po sobě, meziroční nárůst však stále odpovídá 15 procentům, přičemž od roku 2020 se ceny zvýšily dokonce až o 50 procent. Tahouny výstavby nových rezidenčních projektů jsou Královo Pole a Zábrdovice.


Vývoj na devizovém trhu – ranní zprávy 06.04.2022
Kurzy.cz | 07:24:00
Klíčové události
• ČR: Maloobchodní tržby v únoru vzrostly o 4,6 % r/r, meziměsíčně stagnovaly.
• Eurozóna: Kompozitní index PMI v březnu dle finálních dat klesl na 54,9 b. (mírná revize směrem nahoru). Index PMI v sektoru služeb dle finálních dat vz...


Prostřednictvím NFTE chtějí Češi ukázat, že Evropa dokáže své vojenské piloty vycvičit sama
Kurzy.cz | 10:01:06
Ve dnech 4. a 5. dubna se v České republice uskutečnilo třetí zasedání řídícího výboru mezinárodní iniciativy NFTE (NATO Flight Training Europe), jejíž cílem je zefektivnit výcvik pilotů zemí NATO na evropském kontinentu. Jednalo se o první zasedání v ...


Česká krmiva a genetika se představily v regionech Kazachstánu a na výstavě AgtiTek v Nur-Sultanu
Kurzy.cz | 10:01:07
Marketingová akce Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu, zaměřená na propagaci oborů spojených s českou živočišnou výrobou, a to konkrétně


Rozvoj vysokorychlostních sítí také na venkově
Kurzy.cz | 10:01:07
Portál Pardubického kraje, Krajský úřad Pardubického kraje


Liberec: Sportovci ve Vesci dostanou novou dráhu. Díky penězům z kraje i města
Kurzy.cz | 10:01:07
Nového asfaltového povrchu na dráze pro kolečkové lyže a in-line brusle se dočká sportovní areál v libereckém Vesci.


Webinář: Co vše má vliv na vytváření tepelných mostů v konstrukci?
eStav.cz | 10:00:00
Na všechny otázky k problematice tepelných mostů a jak se jich pomocí cihelného systému HELUZ vyvarovat, poradí během online webináře v pátek 8. dubna od 10 hodin Ing. Pavel Heinrich, produkt manažer z technického rozvoje společnosti HELUZ.


Jak ušetřit za energie? Jak vytápět? Jak ušetřit za vodu? Přijďte na Aquatherm Praha Meeting 2022
eStav.cz | 09:52:18
Přijďte na Fórum úspor, ČVUT UCEEB FÓRUM, Green Deal – výzva k novému pohledu, Velké ENERGETICKÉ FÓRUM, Výměny kotlů a Festival instalatérského nářadí. Účast je zdarma a akce jsou zařazeny do celoživotního vzdělávání ČKAIT a CTI ČR.


Aplikace v blockchainu? Není problém. Na platformě české firmy Tatum.io staví světové banky i herní studia
Hospodářské noviny | 09:00:00
Za poslední rok hlásí původně brněnská společnost Tatum.io nárůst uživatelů o krásných 250 tisíc procent. Firma, která se loni dostala na velmi prestižní soutěž světových start-upů TechCrunch Startup Battlefield, vyvinula speciální platformu. Ta...


Nejvíc zvěrstev se děje, když armáda prohrává. Ta ruská nemá k životu úctu, říká vojenský psycholog
Hospodářské noviny | 07:42:00
„Matkou hněvu je bezmoc. Profesionální vojáci s ní umí pracovat, ale nováček je častěji zahlcen pocitem hrůzy a cítí se ztracený. A od téhle bezmoci už je jen krůček k bezbřehé zuřivosti, kterou si pak vybije na komkoliv,“ míní vojenský...


Oko–ruka, jazyky i reálná pomoc. Co všechno pro vás může udělat čas strávený u „zlých her“
Hospodářské noviny | 07:10:00
Videohry jsou dobré. Zkuste to říct nahlas. Počítačové hry, hry pro konzole, dokonce i hry pro mobilní telefony jsou dobré. Ne všechny stejně, některé jsou dokonce nemravné a na hraně zákona, ale obecně to platí. Ale zatímco obviňování her ze...


Autoprůmysl nejede tak špatně, zaměstnáváme i ukrajinského zubaře, říká továrník
Hospodářské noviny | 07:05:00
Kvido Štěpánek je zakladatel a majitel plastikářské firmy Isolit Bravo – a zároveň patří mezi stovku nejbohatších Čechů. Podle něj je jeho výroba pro automobilový průmysl zhruba na sedmdesáti procentech předcovidové situace. Nejvíce na něj...


Senátoři nejspíš nepodpoří nominaci advokáta Poledníka na ústavního soudce
ČT24 | 10:31:59
Senát asi neschválí nominaci bývalého místopředsedy České advokátní komory Petra Poledníka na ústavního soudce. Vedle senátorů STAN ji nepodpoří pravděpodobně ani frakce ODS a TOP 09, uvedl ve středu její předseda Zdeněk Nytra. Jejich kluby mají v Senátu většinu. Poledníka nominoval prezident Miloš Zeman jako nástupce Kateřiny Šimáčkové, která přešla loni k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.


Vitásková nedostane od státu 183 milionů jako ušlý zisk, potvrdil to odvolací soud
ČT24 | 10:12:21
Bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková nedostane 183 milionů korun, kterých se po státu domáhala jako ušlého zisku v souvislosti se svým stíháním v kauze solárních elektráren. Rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 2 pravomocně potvrdil pražský městský soud. Podle verdiktu nelze stát vinit z toho, že soukromá společnost, se kterou Vitásková plánovala uzavřít smlouvu na manažerskou pozici, nectila presumpci neviny.


Až 99 procent lidstva dýchá podle WHO znečištěný vzduch. Nejvíc trpí chudí
ČT24 | 09:22:00
Drtivá většina lidstva, celých 99 procent, dýchá podle Světové zdravotnické organizace (WHO) znečištěný vzduch. Každoročně kvůli tomu předčasně zemře více než sedm milionů lidí. WHO to uvedla v nové zprávě.


ŽIVĚ: Senátoři mají jednat o zapojení dobrovolníků v bojích na Ukrajině
ČT24 | 08:20:44
Schůze Senátu má ve středu rozhodnout mimo jiné o uzákonění Dne národního vzdoru a Dne odchodu okupačních vojsk. Schvalovat má i alternativní evropské zvýhodněné spoření na důchod nebo nakládání s lodním odpadem. Posoudit by horní komora měla i senátorský návrh, podle něhož by se čeští dobrovolníci mohli zapojit do bojů na Ukrajině na základě vládní výjimky.


ŽIVĚ: Poslanci schválili novelu, která upravuje pravidla související s geneticky modifikovanými organismy
ČT24 | 06:34:20
Sněmovna se vrací k volbě členů Rady České televize, v níž po prvních kolech hlasování zůstalo neobsazených pět míst. Měla by rovněž obměnit dozorčí rady státních fondů. Poslanci si připomenou také hladomor na Ukrajině v letech 1932 až 1933, mohli by jej uznat za genocidu ukrajinského národa. Podpořili zároveň novelu, která kvůli požadavkům Evropské unie upravuje pravidla pro oznámení a žádosti o nakládání s geneticky modifikovanými organismy.


Zeman vyhlásil termín letošních voleb na 23. a 24. září
Eurozpravy-domácí | 10:52:00
Letošní volby do obecních zastupitelstev a do třetiny senátních obvodů se uskuteční v pátek 23. září a sobotu 24. září. Termín voleb vyhlásil prezident Miloš Zeman, informoval dnes Pražský hrad v tiskové zprávě. Zeman měl podle zákonných pravidel na vyhlášení termínu čas do začátku prázdnin.


Senát asi neschválí Zemanovu nominaci Poledníka na ústavního soudce
Eurozpravy-domácí | 10:30:00
Senát asi neschválí nominaci bývalého místopředsedy České advokátní komory Petra Poledníka na ústavního soudce. Vedle senátorů STAN ji nepodpoří pravděpodobně ani frakce ODS a TOP 09, uvedl dnes její předseda Zdeněk Nytra.


Od počátku války dostalo v Česku víza 266.018 lidí
Eurozpravy-domácí | 10:10:00
Česká republika v úterý vydala 2684 víz lidem, kteří byli zasaženi ruskou invazí na Ukrajinu. Od počátku války ochranu dostalo 266.018 lidí. Počet vydaných víz se v posledních dvou týdnech snižuje. Na cizinecké policii se v úterý přihlásilo 3248 lidí, celkově jich policie registruje 152.903. Děti do 15 let, kterých je podle posledních údajů mezi uprchlíky zhruba 35 procent, se na policii registrovat nemusí.


Uprchlíci z Ukrajiny mohou nyní s českými úřady komunikovat on-line
Eurozpravy-domácí | 08:53:00
Uprchlíci z Ukrajiny mohou nyní s českými úřady komunikovat on-line. Nutné je zřídit si datovou schránku a identitu občana. Podmínkou pro jejich založení je udělená dočasná ochrana, pas nebo jiný doklad vydaný Ukrajinou obsahující fotografii a české telefonní číslo s předvolbou +420.


Tragická dopravní nehoda na Jindřichohradecku: Zahynula celá posádka auta
Eurozpravy-domácí | 08:42:00
Při dopravní nehodě u rybníka Staňkov na Jindřichohradecku zemřeli v úterý večer tři muži. Všichni cestovali v jednom osobním autě, které narazilo do stromu, uvedli policisté.


V úterý přibylo v Česku 6708 potvrzených případů koronaviru, klesá zájem o testy
Eurozpravy-domácí | 07:48:00
V úterý přibylo v Česku 6708 potvrzených případů koronaviru. Stejně jako v pondělí je to mezitýdenní pokles o čtvrtinu. Podezření na opakovanou nákazu bylo 1253, i to je méně než před týdnem. Zájem o testování se snižuje.


Do budoucna bude EU potřebovat i zákaz ruského plynu a ropy, řekl Michel
Eurozpravy-zahraniční | 10:03:00
Po zákazu dovozu ruského uhlí do EU bude dříve nebo později potřeba i zákaz ruské ropy a plynu, řekl dnes předseda Evropské rady Charles Michel. Společně s představiteli dalších evropských institucí odsoudil válečné zločiny, které Rusko páchá na Ukrajině.


Náskok Macrona se v posledním předvolebním průzkumu opět zmenšil
Eurozpravy-zahraniční | 09:05:00
Náskok francouzského prezidenta Emmanuela Macrona před krajně pravicovou kandidátkou Marine Le Penovou se v posledním předvolebním průzkumu opět zmenšil, informuje dnes deník Le Monde.


V Německu za posledních 24 hodin přibylo 214.985 prokázaných případů nákazy
Eurozpravy-zahraniční | 08:16:00
V Německu za posledních 24 hodin přibylo 214.985 prokázaných případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, je to o něco více než o den dříve, kdy to bylo 180.397 případů. Sedmidenní incidence, která uvádí počet infikovaných na 100.000 obyvatel za sedm dní, ale opět klesla. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na data Institutu Roberta Kocha (RKI).


ON-LINE 42. den války: Ukrajina dál čelí těžkému ostřelování. Rusové zakrývají stopy po svých zvěrstvech
Eurozpravy-zahraniční | 08:00:00
V ukrajinském Mariupolu dál pokračují těžké boje a město čelí ruskému ostřelování. Již teď špatná humanitární situace v obleženém městě se zhoršuje, lidé nemají léky ani vodu. Ve své pravidelné ranní zprávě o válce na Ukrajině to uvedlo britské ministerstvo obrany.


USA pošlou na Ukrajinu protitankové rakety Javelin v ceně 100 milionů dolarů
Eurozpravy-zahraniční | 07:53:00
Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena v noci na dnešek schválila navýšení pomoci Ukrajině o protitankové rakety Javelin v ceně 100 milionů dolarů (2,23 miliard korun).


Zahraniční obchod v únoru skončil deficitem 4,4 miliardy
Eurozpravy-ekonomika | 10:21:00
Zahraniční obchod Česka se zbožím skončil v únoru schodkem 4,4 miliardy korun, což byl o 25,7 miliardy Kč horší výsledek než ve stejném měsíci před rokem. Hůře se dařilo hlavně vývozu motorových vozidel. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).


Stavební výroba v únoru zrychlila meziroční růst na 18,9 procenta
Eurozpravy-ekonomika | 09:55:00
Stavební výroba v Česku v únoru zrychlila meziroční růst na 18,9 procenta z lednových 6,4 procenta. Dvouciferným tempem rostla stavební produkce naposledy v březnu 2019. Pozemní stavitelství, což je stavba bytových i nebytových budov, se v únoru meziročně zvýšilo o 16,1 procenta a inženýrské stavitelství, tedy stavby cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, o 30 procent. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byla stavební výroba v únoru reálně vyšší o 4,8 procenta.


Český průmysl v únoru meziročně klesl o 0,3 procenta
Eurozpravy-ekonomika | 09:54:00
Český průmysl přešel v únoru do meziročního poklesu o 0,3 procenta z lednového revidovaného růstu o 1,2 procenta. Stále ho brzdí především výroba aut, jejíž problémy se projevují i v navazujících odvětvích. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání se průmyslová produkce snížila o 2,4 procenta.


V březnu bylo vyhlášeno nejvíce bankrotů firem od května 2019
Eurozpravy-ekonomika | 09:41:00
V Česku bylo v březnu vyhlášeno 81 bankrotů obchodních společností, což bylo o 31 více než v únoru. Počet firemních bankrotů tak byl nejvyšší od května 2019. Rovněž bylo vyhlášeno 484 bankrotů podnikatelů, o 43 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, kterou dnes firma poskytla ČTK.


Průměrná nabídková sazba hypoték v dubnu stoupla na 4,88 procenta
Eurozpravy-ekonomika | 09:11:00
Průměrná úroková sazba hypoték počátkem dubna činila 4,88 procenta. Za poslední měsíc sazba stoupla o 0,26 procentního bodu a od konce loňského roku o více než jeden procentní bod. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Ten je zpracováván podle nové metodiky na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.


Před 105 lety USA vyhlásily válku Německu a vstoupily tak do první světové války
Reflex | 10:00:00
Druhého dubna 1917, poté, co 19. března německé ponorky potopily tři americké obchodní lodě, svolal 28. prezident USA, demokrat Woodrow Wilson, Kongres a v brilantní řeči jej požádal o vyhlášení války Německu.


Už jste vyzkoušeli skupinové sázky? Nabízejí skvělou zábavu i možnost vyhrát miliardy
Reflex | 11:00:31
Skupinové sázky od Sazky nabízejí možnost vsadit si s přáteli i úplně cizími lidmi. A ve Sportce a Eurojackpotu pak můžete společně vyhrát miliony i miliardy.


Michel: Do budoucna bude Evropská unie potřebovat i zákaz ruského plynu a ropy
Tiscali-zprávy | 10:19:31
Po zákazu dovozu ruského uhlí do EU bude dříve nebo později potřeba i zákaz ruské ropy a plynu, řekl dnes předseda Evropské rady Charles Michel.


Na Ukrajině se v úterý podařilo evakuovat 3846 lidí, 1500 z nich je z obléhaného Mariupolu
Tiscali-zprávy | 10:07:48
V úterý se podařilo evakuovat 3846 Ukrajinců z oblastí, kde se bojuje. Informovala o tom vicepremiérka Iryna Vereščuková.


Senátoři STAN chtějí u Ústavního soudu řešit odškodnění lidí z Vrbětic
Tiscali-zprávy | 09:39:02
Senátoři STAN se chtějí obrátit na Ústavní soud kvůli odškodnění obyvatel Vrbětic, kterým je zákon nepřiznal za následky výbuchů v muničním skladu v roce 2014.


Laboratoře v úterý odhalily 6708 nakažených, je to znovu pokles
Tiscali-zprávy | 09:24:10
V úterý přibylo v Česku 6708 potvrzených případů koronaviru. Stejně jako v pondělí je to mezitýdenní pokles o čtvrtinu.


Před 126 lety byly zahájeny novodobé olympijské hry
Tiscali-zprávy | 08:34:25
Na Velikonoční pondělí 6. dubna 1896 řecký král Jiří I. v Aténách slavnostně zahájil první novodobé olympijské hry. Ceremoniálu přihlíželo 80 tisíc diváků.


Čtvrtfinále Ligy mistrů: Chelsea hostí Real, Bayern se představí ve Villarrealu
Tiscali-zprávy | 08:07:25
Úřadující šampion fotbalové Ligy mistrů Chelsea přivítá dnes v úvodním duelu čtvrtfinále Real Madrid. „Bílý balet“ se londýnskému celku bude snažit oplatit loňské semifinálové vyřazení. Favorizovaný Bayern Mnichov se představí na hřišti posledního vítěze Evropské ligy Villarrealu. Oba zápasy mají výkop ve 21:00.


Český průmysl stagnuje už několikátý měsíc v řadě, automobilky silně brzdí
E15-ekonomika | 09:38:00
Český průmysl přešel v únoru do meziročního poklesu o 0,3 procenta z lednového revidovaného růstu o 1,2 procenta. Stále ho brzdí především výroba aut, jejíž problémy se projevují i v navazujících odvětvích. V meziměsíčním srovnání se průmyslová produkce snížila o 2,4 procenta, uvádí Český statistický úřad (ČSÚ).


Facebook se děsí TikToku. Má k tomu dobrý důvod, sázka na metaverse je příliš riskantní
E15-ekonomika | 08:50:00
Toto je nové vydání Technoverse Newsletteru, ve kterém se každý týden věnujeme aktuálním technologickým trendům z Česka i ze světa. Chcete, aby vám každé úterý chodil do e-mailové schránky? Zde se můžete přihlásit k odběru.


Amazon bude mít svůj Starlink. Dohodl se s trojicí kosmických firem na vypuštění družic
E15-ekonomika | 08:36:00
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout. 


Český průmysl stagnuje už několikátý měsíc v řadě, automobilky silně brzdí
E15-politika | 09:38:00
Český průmysl přešel v únoru do meziročního poklesu o 0,3 procenta z lednového revidovaného růstu o 1,2 procenta. Stále ho brzdí především výroba aut, jejíž problémy se projevují i v navazujících odvětvích. V meziměsíčním srovnání se průmyslová produkce snížila o 2,4 procenta, uvádí Český statistický úřad (ČSÚ).


Facebook se děsí TikToku. Má k tomu dobrý důvod, sázka na metaverse je příliš riskantní
E15-politika | 08:50:00
Toto je nové vydání Technoverse Newsletteru, ve kterém se každý týden věnujeme aktuálním technologickým trendům z Česka i ze světa. Chcete, aby vám každé úterý chodil do e-mailové schránky? Zde se můžete přihlásit k odběru.


Amazon bude mít svůj Starlink. Dohodl se s trojicí kosmických firem na vypuštění družic
E15-politika | 08:36:00
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout. 


Právní úprava odběru a uchování DNA se měnit nebude, rozhodl Ústavní soud
idnes.cz | 11:57:00
Ústavní soud zamítl návrh na zrušení části zákona o policii, právní úprava odběru a uchovávání vzorků DNA od podezřelých či vězňů tak zůstane beze změn. Návrh podával Městský soud v Praze. Šlo konkrétně o pasáže, které umožňuje policii odebírat a uchovávat DNA lidí podezřelých nebo obviněných z úmyslného trestného činu, stejně jako vězňů nebo lidí v zabezpečovací detenci.


Z Prahy až k německo-dánským hranicím. České dráhy představují nový spoj
idnes.cz | 11:46:00
České dráhy ve spolupráci s Deutsche Bahn rozšiřují vlakové spojení, z Prahy pojede přímý spoj přes Hamburg až do Flensburgu na německo-dánské hranici. Souprava vyjede poprvé v červnu.


Soud potvrdil 26 let vězení a detenci vrahovi těhotné známé
idnes.cz | 11:36:00
Vrchní soud potvrdil výjimečný trest 26 let vězení a následnou detenci recidivistovi Pavlu Brožovi, který na Prachaticku zavraždil svou těhotnou známou. Obžalovaný tak neuspěl s odvoláním, ve kterém čin odmítal s odkazem na nepřímé důkazy.


Ruský plyn dokáže Evropa nahradit za šest let, řekl analytik v Rozstřelu
idnes.cz | 11:33:00
Spor Ruska a států Evropské unie týkající se způsobu placení za zemní plyn může vést k pozastavení dodávek. Ze strany Ruska by to však nyní na konci topné sezony nebylo taktické, míní analytik plynárenství ze společnosti EGÚ Michal Kocůrek. Ve středečním pořadu Rozstřel také řekl, že cílem ruského požadavku na platbu rubly je navýšit cenu plynu.


Nelegální cizinci se spolu opili, jeden druhého ubodal kuchyňským nožem
idnes.cz | 11:31:00
Obvinění z vraždy čelí jednačtyřicetiletý cizinec, který v Hradci Králové ubodal svého stejně starého krajana. Oba podle policistů pobývali v Česku delší dobu nelegálně. Obviněnému cizinci hrozí 10 až 18 let vězení.


Zeman vyhlásil termín senátních a komunálních voleb na 23. a 24. září
idnes.cz | 11:28:00
Prezident Miloš Zeman oznámil termín letošních senátních a komunálních voleb v krajích a v Praze. Budou v pátek 23. září a v sobotu 24. září 2022, oznámil ve středu Hrad. Rozhodnutí podléhá kontrasignaci předsedou vlády. Případné druhé kolo voleb do Senátu tak připadá na 30. září a 1. října.


Přestaňte nás urážet. Maďaři si předvolali ukrajinského velvyslance
idnes.cz | 11:16:00
Maďarské ministerstvo zahraničí si předvolalo ukrajinského velvyslance kvůli tomu, že pokládá za urážlivé komentáře Kyjeva o postoji Budapešti k ruské invazi na Ukrajině. Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó zdůraznil, že Maďarsko odsoudilo ruskou invazi, uznalo svrchovanost Ukrajiny a přijalo statisíce uprchlíků prchajících před válkou.


Senát zřejmě nepodpoří Zemanova kandidáta Poledníka do Ústavního soudu
idnes.cz | 11:09:00
Senát zřejmě Zemanovu nominaci bývalého místopředsedy České advokátní komory Petra Poledníka na ústavního soudce neschválí. Vedle STAN ji nepodpoří ani ODS a TOP 09. Jejich kluby mají v Senátu většinu. Podobně nepříznivě se k návrhu asi postaví i lidovecký klub. Poledníka prezident Miloš Zeman nominoval jako nástupce Kateřiny Šimáčkové, která přešla loni k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.


Rath a Kottovi k soudu kvůli korupční kauze nepřišli. V síni mají jen jmenovky
idnes.cz | 11:03:00
Bez účasti většiny obžalovaných začalo ve středu u pražského vrchního soudu odvolací jednání v takzvané druhé větvi korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Senát přezkoumává verdikt, kterým prvoinstanční soud uznal v lednu 2020 bývalého politika vinným z přijímání úplatků a manipulace se zakázkami. Rath, manželé Petr a Kateřina Kottovi a ředitel Metrostavu Pavel Pilát souhlasili s projednáním v jejich nepřítomnosti.


Muže vytrhl ze spánku domovní zvonek, v bytovce hledal pomoc epileptik
idnes.cz | 11:01:00
Nečekaný budíček překvapil v úterý ve dvě hodiny ráno muže v bytě v centru Pardubic. Právě na něj zazvonil epileptik, kterého na ulici postihl záchvat a jeho stav se zhoršoval. Rozespalý muž v domovním telefonu dobře nerozuměl, co dotyčný chce, a proto raději zavolal strážníky. Podle nich je i toto přijatelná forma první pomoci.


Kněz přišel pro zabitého přítele, Rusové museli tělo nejprve odminovat
idnes.cz | 10:56:00
Tělo blízkého přítele našel opásané výbušninami a zádušní mše sloužil kvůli ostřelování na zahradách a polích. Pravoslavný kněz z ukrajinského Hostomelu, jenž se stal jedním z prvních cílů Rusů na Ukrajině, po odchodu okupantů popsal, jaká zvěrstva na vlastní oči viděl.


VIDEO: Zloděj v zeleném kulichu si počíhal na náklaďák, oknem vytáhl batoh
idnes.cz | 10:28:00
Na vhodnou příležitost ke krádeži si počíhala dvojice zlodějů v jihomoravských Boskovicích. Když spatřili, že v ulici parkuje náklaďák, vyčkali na odchod řidiče a jeden z nich rozbitým okénkem vytáhl batoh. Vloupání do vozu zachytila kamera.


Ať prezident Zeman kvůli milosti Balákovi abdikuje, vyzvala v Senátu ODS
idnes.cz | 10:16:00
Senát by měl podle senátorského klubu ODS a TOP 09 vyzvat prezidenta Miloše Zemana k abdikaci kvůli tomu, že dal milost šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi, který byl odsouzen ke třem letům vězením. Milost pro jednoho ze spolupracovníků hlavy států Hrad oznámil minulý týden a Zemanovo rozhodnutí pobouřilo politiky z vlády i opozice.


Vitásková 183 milionů nedostane. Stát nechyboval, rozhodl pravomocně soud
idnes.cz | 10:09:00
Bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková nedostane 183 milionů korun, kterých se po státu domáhala jako ušlého zisku v souvislosti se svým stíháním v kauze solárních elektráren. Rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 2 ve středu pravomocně potvrdil pražský městský soud. Podle něj stát není na vině.


Spojit Karlovy Vary s Prahou? Pro ztrátové letiště by to mohlo být řešení
idnes.cz | 09:50:00
S účetní ztrátou ve výši 26,5 milionu korun počítá finanční plán mezinárodního letiště v Karlových Varech pro letošní rok. Podle náměstka hejtmana Vojtěcha Franty to souvisí s faktem, že kvůli mezinárodní situaci nelétají žádné pravidelné linky. Do budoucna by karlovarskému letišti mohlo pomoct velice úzké propojení s pražským letištěm Václava Havla.


Baklava bez oříšků a placka s vůní masa. Turci začali nabízet chudé verze
idnes.cz | 09:47:00
Někteří prodejci rychlého občerstvení v Turecku začali nabízet chudší verze místních tradičních jídel, například placky gözleme obvykle plněné sýrem či mletým masem bez náplně, zákusek baklava bez oříšků či kebabové rolky bez masa. Reagují tak na výrazný růst cen, s nímž se Turecko potýká už několik měsíců. Informovala o tom turecká agentura Bianet.


Aplikace v blockchainu? Není problém. Na platformě české firmy Tatum.io staví světové banky i herní studia
iHned.cz | 09:00:00
Za poslední rok hlásí původně brněnská společnost Tatum.io nárůst uživatelů o krásných 250 tisíc procent. Firma, která se loni dostala na velmi prestižní soutěž světových start-upů TechCrunch Startup Battlefield, vyvinula speciální platformu. Ta...


Žertoval, že manželce zabil milence. Ve filmu s Affleckem fáma nabírá hrozivý význam
bleskove.cz | 12:00:00
Hraje podváděného muže. Bezostyšným excesům své ženy přihlíží většinou s neholenou pokerovou tváří.


Koncert připomněl osmdesátiny skladatele Štědroně, dostal dort ve tvaru klavíru
bleskove.cz | 10:15:00
Zájem o akci, která se konala ve vyprodaném sále Divadla Husa na provázku, pořadatelé označili za enormní.


Yellowstonský park prodává vstupenku, jež bude platná až za 150 let. Stojí 33 tisíc
bleskove.cz | 10:06:45
Cílem je zaměřit se pozornost na budoucnost parku a zároveň vybrat finance na jeho údržbu.


Hejtman Vondrák: Máme problém s kočovnými kmeny Romů z Ukrajiny! Vandalismus a krádeže
blesk | 11:47:00
Jsou jich jen desítky z takřka 17 tisíc utečenců z Ukrajiny, kteří jsou v Moravskoslezském kraji, přesto dělají podle hejtmana Ivo Vondráka (ANO) problémy. Jde především o vandalismus a krádeže.


Práce na zahradě v dubnu: 9 úkolů, které vás volají!
blesk | 11:47:00
Koho svrbí »zelené« prsty, ten se dočkal. Konečně je čas pustit se do zahradních prací naplno. Nevíte, kam dřív skočit? Držte se bodů, které jsme vám připravili.


Ukradený mopsík se už vrátil k Dianě: Náhodná zachránkyně odhalila podezřelého!
blesk | 11:27:00
Mladá Diana přišla v Jihlavě o svého milovaného psa Žora, kterého ji někdo ukradl před ukrajinským domem. Po několika dnech zoufalství ale přišla radost! Pejska se podařilo najít náhodné paní, Diana se konečně rozzářila.


Lupiči v Praze a okolí vykrádají hasičské stanice: Kradou vybavení k vyprošťování zraněných
blesk | 11:17:00
Pražští a středočeští hasiči se potýkají s obrovským problémem. Zatím neznámí pachatelé jim vykradli celkem tři stanice – v Hořovicích, Berouně a v pražských Jinonicích. V Praze do stanice vnikli za pomocí násilí a ukradli věci za více jak 330 tisíc. Policie po nich pátrá, hasiči přijali bezpečnostní opatření. 


Zeman narazil v Senátu: Nominace Poledníka na ústavního soudce mu asi neprojde
blesk | 11:13:00
Senát asi neschválí nominaci bývalého místopředsedy České advokátní komory Petra Poledníka na ústavního soudce. Vedle senátorů STAN ji nepodpoří pravděpodobně ani frakce ODS a TOP 09, uvedl dnes její předseda Zdeněk Nytra. Jejich kluby mají v Senátu většinu. Poledníka nominoval prezident Miloš Zeman jako nástupce Kateřiny Šimáčkové, která přešla loni k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.


Ruské rabování na Ukrajině: Vojáci nakradli dvě tuny kořisti! Lup poslali domů poštou
blesk | 11:10:00
Kromě ostřelování ukrajinských vojenských a civilních cílů se do hledáčku ruských vojáků dostal i majetek samotných obyvatel země. Jak dokazuje záznam kamery z pošty, okupanti kradli jako straky. Domů si totiž Putinovi muži poslali lup o hmotnosti dva tisíce kilogramů.


Z vitríny zmizel vzácný nůž za desetitisíce! Zloděje zachytily kamery, hledá ho policie
blesk | 11:09:00
Škodu ve výši několika desítek tisíc korun způsobil muž, který v Myslíkově ulici v Praze 2 ukradl v polovině března vzácný damaškový nůž. Policisté po něm pátrají, poznáte ho?


Toto je vrchní řezník z Buči: Brutální vraždy a mučení údajně nařizoval Azatbek Omurbekov
blesk | 11:06:00
Svět už zná jméno a tvář muže, který měl nařizovat nechutná zvěrstva v ukrajinské Buči. Má jím být Azatbek Omurbekov, podplukovník, který byl požehnán pravoslavnou církví. Při konání jeho jednotek měl ale bůh zrovna zavřené oči. Civilisté popravení bez soudu, masové hroby a mrtvé nevinné děti. To je jen zlomek toho, co Rusové napáchali v „nové Srebenici“. 


Kuriozní krádež: Šílený dřevorubec pokácel a ukradl na cizím pozemku stromy!
blesk | 11:05:00
Vlastním očím nemohl uvěřit majitel pozemku na Plzeňsku. Zloděj mu během několika dnů pokácel šest vzrostlých stromů, zbyly jen pařezy. Kmeny drzý chmaták odvezl neznámo kam.


Na ceně nezáleží. Rusko kvůli reputaci nebude chtít odejít z Ukrajiny s prázdnou
lidovky.cz | 11:27:00
I ve světle obrovské zkázy a vraždění, která se objevila v plné síle na záběrech z ukrajinského města Buča, je těžké znovu hledat logiku, která vedla ruské vedení k zahájení války proti Ukrajině.


Zákazníci spěchají, za dveřmi je další zdražování. Co nejvíce žene nahoru cenu dřeva a dřevotřísky?
lidovky.cz | 10:00:00
Rostou ceny a není materiál, výrobce dveří a zárubní Sapeli se přitom potýká s enormní poptávkou. „Může se stát, že cena bude na tak vysoké úrovni, že se některé výrobky stanou neprodejnými,“ říká Marek Sedlák, obchodní ředitel Sapeli.


Pomáháme ukrajinským uprchlíkům: Blesk spustil web ProUkrainu s informacemi v ukrajinštině
blesk | 10:31:00
Deník Blesk připravil nový web ProUkrainu s přehlednými informacemi pro občany Ukrajiny, kteří před válkou ve své zemi uprchli do České republiky, i české občany nabízející pomoc. Poradíme, co dělat v prvních dnech, ale i jak se připravit na dlouhodobý pobyt založením zdravotního pojištění či jak zajistit místo pro děti ve školách.


Ředitel FN Brno Štěrba odchází kvůli Ukrajině: Manažerů je hromada, onkologů jako šafránu
blesk | 10:30:00
Ukrajinská krize urychlila rozhodnutí uznávaného dětského onkologa Jaroslava Štěrby (60) k rozhodnutí opustit po dvou letech křeslo ředitele Fakultní nemocnice Brno, největšího zdravotnického zařízení na Moravě. Důvody svého rozhodnutí vysvětlil v rozhovoru pro Blesk.


Hypotékám odzvonilo, budou jen pro bohaté. Za nájem si lidé ovšem také připlatí
aktuálně.cz | 11:18:25
Nabídky bank jsou tak nyní pro mnoho lidí nad jejich finanční možnosti. Na Česko tak naplno dopadla hypoteční krize. Ovšem jiná než před 14 lety.


Renaulty se budou prodávat jako Mitsubishi. Japonci do Evropy vrátí známá jména
aktuálně.cz | 11:11:00
Mitsubishi zůstává v Evropě a nabídne především dva modely od Renaultu. Vrátí se s nimi slavná jména.


Zmatek na letišti v Manchesteru se vymyká kontrole. Letiště nemá dostatek personálu
aktuálně.cz | 11:04:00
Nekonečně dlouhé fronty a cestující v panice, že zmeškají svůj let. Situace na letišti v Manchesteru je zoufalá.


Z největšího letounu světa skoro nic nezbylo. Nové snímky ukazují zničenou Mriju
aktuálně.cz | 10:34:39
Největší letoun světa Antonov An-225 Mrija je po invazi ruských vojsk na Ukrajinu zcela zničený. Ukazují to fotografie z letiště Hostomel.


Volby v Maďarsku byly svobodné, ale neférové, tvrdí pozorovatelé OBSE
Denik.cz | 11:17:00
Viktor Orbán je bývalý fotbalista, takže můžeme použít přirovnání z kopané. Nedělní maďarské volby se podobaly fotbalovému zápasu. Ten se sice odehrál s jedenácti hráči na každé straně, na regulérně vyměřeném hřišti a i jeho výsledek sedí, ale zatímco vítězný tým hrál v kopačkách, poražený musel hrát bos.


Senát by měl kvůli Balákovi vyzvat Zemana k abdikaci, říká klub ODS a TOP 09
Denik.cz | 10:58:00
Senát by měl podle senátorského klubu ODS a TOP 09 vyzvat prezidenta Miloše Zemana k abdikaci. Důvodem je kontroverzní omilostnění šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka. Oznámila to ve středu senátorka ODS a bývalá místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová. Své stanovisko k omilostnění Baláka chtějí navrhnout také senátoři KDU-ČSL. Senátoři STAN se podle svého předsedy Petra Holečka k formulaci konečného znění usnesení připojí.


Ostrava ruší oslavy osvobození města Rudou armádou. Primátor: Neospravedlnitelné
Denik.cz | 10:55:00
/ANKETA, FOTOGALERIE/ S blížícím se výročím oslav 30. dubna coby klíčového historického data pro Ostravu a okolí, vyvstává otázka, jak k ní budou města v kontextu současných geopolitických událostí přistupovat. Ostrava už má jasno.


Nejvyšší kontrolní úřad dál povede Miloslav Kala. Dnes ho jmenuje prezident
Denik.cz | 10:02:00
Prezident Miloš Zeman ve středu odpoledne na Pražském hradě jmenuje prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) jeho dosavadního šéfa Miloslava Kalu. Poslanecká Sněmovna jej v březnu zvolila kandidátem na jmenování, byl nakonec jediným uchazečem.


Tragický osud ženy stmelil Budějčáky. Kamarádka pro rodinu uspořádala sbírku
Denik.cz | 09:50:00
Příběh, z kterého mrazí, má pokračování. Ve středu 30. března opustila rodinu, přátele a známé drobná usměvavá blondýnka. Mohlas tu ještě být, kam jsi spěchala, nechápou blízcí. Její život skončil v 35 letech. Havarovala na Strakonické ulici v Budějovicích.


Žertoval, že manželce zabil milence. Ve filmu s Affleckem fáma nabírá hrozivý význam
pikant | 12:00:00
Hraje podváděného muže. Bezostyšným excesům své ženy přihlíží většinou s neholenou pokerovou tváří.


Koncert připomněl osmdesátiny skladatele Štědroně, dostal dort ve tvaru klavíru
pikant | 10:15:00
Zájem o akci, která se konala ve vyprodaném sále Divadla Husa na provázku, pořadatelé označili za enormní.


Yellowstonský park prodává vstupenku, jež bude platná až za 150 let. Stojí 33 tisíc
pikant | 10:06:45
Cílem je zaměřit se pozornost na budoucnost parku a zároveň vybrat finance na jeho údržbu.


Přelet dronu: Úžasný pohled na novou továrnu Tesly v Berlíně!
Auto.cz | 10:52:00
Svoji historicky první továrnu v Evropě otevřela Tesla v městečku Grünheide nedaleko Berlína. Automobilka nyní na svém vydala video, které vás díky dronu provede výrobním procesem.


Základní Mercedes-AMG SL 43 přijíždí s unikátním elektrifikovaným čtyřválcem
Auto.cz | 09:59:00
Jde o první produkční model, který používá technologii elektrifikovaného turbodmychadla, odvozenou z formule 1.


Janus Henderson: Globální zadlužení letos poroste o 9,5% na 71,6 bilionu USD. O 14,5% porostou také náklady obsluhu dluhů porostou o 14,5%
Kurzy.cz | 11:44:31
Podle analytiků předního světového správce aktiv, společnosti Janus Henderson, poroste globální zadlužení vlád v tomto roce o výrazných 9,5% směrem k celkovým 71,6 bilionu USD v přepočtu. Hlavními tahouny růstu budou vládní dluhy USA, Japonska a Číny.


Prezident republiky vyhlásil termín voleb - pátek 23. září a sobotu 24. září 2022.
Kurzy.cz | 11:33:59
Prezident republiky Miloš Zeman vyhlásil, na základě čl. 63 odst. 1 písm. f), čl. 16 odst. 2 a s přihlédnutím k čl. 17 odst. 1 ústavního zákona č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, a podle § 1 odst. 3 zákona č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu Č...


Americké akcie uzavřely níže, Dow Jones klesl o 0,80 %
Kurzy.cz | 11:31:28
Na konci burzy v New Yorku klesl Dow Jones o 0,80 %, S&P 500 o 1,26 % a NASDAQ Composite o 2,26 %. UnitedHealth Group Incorporated byl dnes v indexu Dow Jones nejvýkonnější, vzrostl 7,74 bodu (1,52) % a uzavřel na 517,76.


Globální výprodeje dluhopisů se prohlubují, když Fed zpřísňuje rétoriku
Kurzy.cz | 11:15:48
Dluhopisové trhy jedou před zveřejněním zápisu z březnového zasedání Federálního rezervního systému v režimu těžkých výprodejů. Poté, co guvernérka Fedu Lael Brainard řekla, že americká centrální banka pravděpodobně zpřísní utahování své politiky tím, ...


Pět let od ukončení kurzového závazku ČNB (6.4.2022)
Kurzy.cz | 11:15:00
Před pěti lety na den přesně ČNB ukončila tzv. kurzový závazek, kdy od listopadu 2013 udržovala kurz koruny vůči euru nad hladinou 27 CZK/EUR. Shodou okolností se pět let od ukončení kurzového závazku zrovna kryje s dobou, kdy byla ČNB na začátku letoš...


Bitcoin na začátku dubna klesá a altcoiny neustále rostou
Kurzy.cz | 11:13:36
Na začátku tohoto týdne Bitcoin pokračoval v korekci po velkolepém růstu v druhé polovině března. Během této pondělní obchodní seance se bitcoin snížil o 0,2 % a uzavřel na 46 300 USD. V době psaní tohoto článku se aktivum obchodovalo za 46 585 USD.


Obchodníci se soustředí na zápis ze zasedání FOMC - Ekonomický kalendář
Kurzy.cz | 11:13:12
Evropské trhy otevřely do negativní shrnutí


Očekává se, že zápis ze zasedání by mohl přinést zmínky o QT


DoE bude reportovat pravidelné zásoby ropyEvropské indexy otevřely do negativního teritoria. Trhy se však do značné míry stabilizova...


Stavebnictví díky nízké srovnávací základně v únoru rostlo, čeká ho ale velký náraz
Kurzy.cz | 11:00:14
Velmi nízká srovnávací základna a příznivé únorové počasí způsobilo, že české stavebnictví v letošním druhém měsíci meziročně vzrostlo o slušných 18,9 procenta. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) byla únorová stavební produkce o 4,8&he


Dolar se stal spojencem Fedu a euru se nedaří
Kurzy.cz | 10:50:51
Americká měna opět nabrala na síle a porazila tu evropskou. Pokusy eura demonstrovat vedení nad dolarem narážejí na sebevědomou sílu dolaru. Dolar se snaží posílit své pozice a tyto snahy jsou vcelku úspěšné.


Na vlně Wabi Sabi - vneste do svého domova jednoduchost a krásu bydlení
Kurzy.cz | 10:48:10
Nemáte rádi sériově vyráběný nábytek a nebaví vás ladit každý detail podle katalogů s bytovou inspirací? Preferujete raději originální řešení? Pak je tento styl určený právě pro vás.


Long signál $330 na akcie NVIDIA (NVDA)
Kurzy.cz | 10:33:36
Tato analýza je součástí investičního newsletteru Breakout trader. Každé úterý zasíláme 5 aktuálních tipů na světové akcie a ETF. Přihlaste se zdarma k odběru pod článkem. Akcie RWE posiluje během zvýšeného zájmu o zelenou energii.


ČEZ: EK v rámci dalšího balíku sankcí vůči Rusku navrhuje zákaz dovozu uhlí
Kurzy.cz | 10:32:24
Evropská komise v rámci dalšího balíku sankcí vůči Rusku navrhuje zákaz dovozu ruského uhlí. Opatření by měla být projednána tento týden a vyžaduje schválení všech 27 členských států EU. Evropská unie z Ruska dováží asi 57 mil.


Pár AUD/USD: RBA oznámila jestřábí postoj
Kurzy.cz | 10:29:04
Australský dolar v úterý napříč trhem posílil svou pozici v reakci na výsledky dubnového zasedání RBA. Reserve Bank of Australia zesílila svůj jestřábí postoj, ačkoli úrokovou sazbu ponechala beze změny.


Jestřábí komentáře z FED poslaly akciové trhy níže
Kurzy.cz | 10:25:11
Akciové indexy se v úterý po několika dnech růstu převrátily do záporu. Za jednoho z „viníků“, lze označit projev americké centrální bankéřky Brainardové, jež včera vyzněl v silně jestřábím tónu a přiměl trh více racionálně reflektovat na riziko...


Startují zápisy prvňáčků. Praha 5 zvýšila kapacity škol o stovky míst
Kurzy.cz | 10:18:39
Až do konce dubna mohou rodiče nových školáků na území Prahy 5 zapsat své děti do prvních tříd. Městská část proto významně rozšířila kapacity čtyř základních škol. Zkušenosti z posledních let jednoznačně ukazují, že všechny zapsané děti se do škol na&hel


Průmysl překvapivě poklesl
Kurzy.cz | 10:17:00
Průmyslová produkce v únoru poměrně výrazně zaostala za naším očekáváním, když meziměsíčně poklesla o 2,3 % a meziročně o 0,4 %.


Vinylovou podlahu nainstalujete i sami
Kurzy.cz | 10:16:10
Výhody vinylové podlahové krytiny Vinylová podlaha je známá svou všestranností a odolností. Je příjemná na dotek bosou nohou a snadno se udržuje. Kromě odolnosti vůči vlhkosti je vinyl rovněž odolný vůči skvrnám a dokáže tlumit hluk, díky čemu je...


Pět let od ukončení kurzového závazku ČNB
Kurzy.cz | 10:15:26
Před pěti lety na den přesně ČNB ukončila tzv. kurzový závazek, kdy od listopadu 2013 udržovala kurz koruny vůči euru nad hladinou 27 CZK/EUR.


Ranní shrnutí (06.04.2022)
Kurzy.cz | 10:13:37
Americké indexy zakončily včerejší seanci na nižších úrovních. S&P 500 klesl o 1,26 %, Dow Jones ztratil 0,8 % a Nasdaq propadl o 2,26 %. Russell 2000 padl o 2,36 %


Akcie v asijsko-pacifickém regionu také ztrácely. Nikkei padl o 1,4 %, Kospi ztrat...


USA zcela zmrazily dolarové rezervy Ruska u US bank. Rusku hrozí krach jeho zahraničních závazků
Kurzy.cz | 10:13:07
Riziko ruského dluhového krachu se po nějaké době opětovně dostává do popředí úvah finančního světa. Důvodem je oznámení amerického ministerstva financí o zablokování dolarových dluhopisů v držení Ruska uložených u amerických bank.


Nespolehlivé subjekty v ČR přibývají historicky nejrychlejším tempem
Kurzy.cz | 10:04:13
Mezi kvartální přírůstek subjektů, které nespolehlivě odvádí DPH nebo jsou označeny jako nespolehlivé osoby byl v prvních třech měsících roku 2022 nejvyšší od spuštění registru v roce 2017. Na černé listině podle Dun & Bradstreet přibylo 1 357 firem a jej


Slabší vývoz automobilů a vyšší ceny komodit srazily únorové saldo zahraničního obchodu (Komentář)
Kurzy.cz | 09:59:44
Bilance zahraničního obchodu skončila v únoru ve
schodku 4,4 mld. Kč. My jsme přitom v únoru očekávali mírný přebytek ve
výši 2 mld. Kč a trh dokonce 6 mld. Kč. Meziročně se jedná o 25,7 mld. horší výsledek.
To bylo negativně ovlivněno jednak nižším vý...


Stavebnictví rychle roste, výhled je však zamlžený (Komentář)
Kurzy.cz | 09:40:00
Tuzemská stavební produkce se v únoru zvýšila
meziměsíčně o výrazných 4,8 procenta po lednovém nárůstu o 1,8 procenta
a pokračoval tak její svižný růst. Od začátku letošního roku roste rychlým
meziměsíčním tempem především inženýrské stavitelství, kter...


V Kanadě nejsou časově flexibilní možnosti péče o dítě běžné
Kurzy.cz | 09:35:26
Více než čtvrtina (26 %) kanadských zaměstnaných matek uvedla, že během 12 měsíců před průzkumem nevyužila péči o dítě. Míra využívání péče o dítě byla předvídatelně vyšší mezi zaměstnanými matkami (74 %) než nezaměstnanými matkami (30 %). Rozdíly ve v...


Výroba automobilů stáhla průmysl do červených čísel (Komentář)
Kurzy.cz | 09:29:45
Průmyslová výroba v únoru zklamala, když
meziměsíčně poklesla o 2,4 %. V meziročním srovnání pak byla o 0,3 % nižší.
K výraznému propadu došlo především ve výrobě motorových vozidel. Tato
kategorie z meziroční dynamiky českého průmyslu ukrojila 1,8 pro...


Podmínky cestování na Slovensko a návratu do ČR - Dnem 6.4.2022 byla zrušena vyhláška upravující režim vstupu na Slovensko.
Kurzy.cz | 08:43:00
Dnem 6.4.2022 byla zrušena vyhláška upravující režim vstupu na Slovensko. Vstup na Slovensko je volný bez povinnosti


České Radiokomunikace testují televizní vysílání v 5G
lupa.cz | 10:05:59
České Radiokomunikace (CRA) začaly testovat digitální televizní a rozhlasové vysílání v novém vysílacím standardu 5G Broadcast.


Rusko válčí i proti Evropě. Na trhu s plynem
Hospodářské noviny | 13:38:00
Rusko válčí nejen na Ukrajině. Vede také válku proti Evropě prostřednictvím plynu – tedy suroviny, u které je EU na Moskvě závislá vůbec nejvíce. Jde o válku hybridní, v níž není cílem ekonomicky zničit konkurenci a ovládnout trh, nýbrž využít...


Komunální a senátní volby budou 23. a 24. září. Časné vyhlášení termínu prodlouží oficiální trvání kampaně
Hospodářské noviny | 13:10:00
Letošní volby do obecních zastupitelstev a do třetiny senátních obvodů se uskuteční v pátek 23. září a sobotu 24. září. Termín voleb vyhlásil prezident Miloš Zeman, informoval ve středu Pražský hrad v tiskové zprávě. Premiér Petr Fiala (ODS) bude...


„Stalin měl do Československa poslat armádu už v roce 1945 a všem zavřít huby.“ Zemřel vůdce ruské krajní pravice
Hospodářské noviny | 12:53:00
Zemřel známý ruský politik a poslanec Vladimir Žirinovskij. Jeho smrt podle agentury TASS oznámil šéf dolní komory parlamentu Vjačeslav Volodin. Vůdce ruské krajní pravice se léčil z nemoci covid-19. Zprávy, že chorobě podlehl, se v ruských médiích...


Americké centrální bankéřky zaskočily investory. Na trzích začíná klíčové drama
Hospodářské noviny | 12:01:00
V posledních týdnech panovala na akciových trzích skoro euforická nálada, když americké burzovní indexy rostly. Dluhopisy sice zažívají už pár měsíců největší masakr za posledních čtyřicet let a úroky v americké ekonomice prudce stoupají, trhy ale...


"Byli většinou staří, nemocní a hladoví." Bondovský režisér sbírá svědectví v Buči
bleskove.cz | 12:11:00
Autor detektivního seriálu Temný případ nebo bondovky Není čas zemřít s kolegou doručili Ukrajincům přes 6000 kil zeleniny a 600 teplých jídel.


Agáta Hanychová sekla s kouřením: Strach z rakoviny prsu!
blesk | 13:35:00
Když Agáta Hanychová (36) oznámila, že končí s kouřením, mnohé napadlo, že je těhotná. Není, všechno je jinak. Modelka poprvé v životě podstoupila sonografické vyšetření prsu a první snímky ukázaly, že tam má cystu!


Čech Petr Macek píše případy slavného detektiva: Sherlocka Holmese naučil i italsky!
blesk | 13:30:00
Sir Arthur Conan Doyle (†71) sice přímo vyzval své následovníky, aby v případech jím stvořeného legendárního detektiva směle pokračovali, pravdou však je, že Sherlock Holmes zůstává doménou Britů. A málokdo by asi čekal, že se ve světě prosadí i Sherlock Holmes od českého autora!


Rusko na lopatkách? Za dolarové dluhopisy zaplatilo v rublech. Expert zmínil platební neschopnost
blesk | 13:24:00
Ruská vláda musela uhradit závazky plynoucí z jejích dolarových dluhopisů v rublech. Zahraniční banka totiž odmítla zpracovat příkaz vyplatit držitelům těchto dluhopisů částku 649,2 milionu USD (zhruba 14,5 miliardy Kč) v dolarech. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo financí. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova bude Rusko dál splácet svůj vnější dluh v rublech, dokud budou jeho devizové rezervy blokovány západními sankcemi.


Kvůli masakru v Buči konec opulentního života: Nové sankce dopadnou i na Putinovy dcery!
blesk | 13:11:00
Konec srandy pro Putinovy dcerušky. Sankce Evropské unie budou nově směřovat i proti nim. Čeká je konec opulentního života? Ačkoli jejich otec považuje západ za největší zlo, Maria Faasenová a Jekatěrina Tichonovová si sami užívaly západních výdobytků do syta. 


Ceremonie u Památníku Rudé armády letos nebude: Ostrava zrušila oslavu osvobození
blesk | 13:01:00
Ostrava letos zruší oslavu osvobození města tradiční ceremonií 30. dubna u Památníku Rudé armády v Komenského sadech. Důvodem je ruská agrese na Ukrajině.


Vůdce ruských nacionalistů Žirinovskij (†75) podlehl covidu. O jeho smrti se spekulovalo už v březnu
blesk | 12:50:00
 Zemřel známý ruský politik a poslanec Vladimir Žirinovskij. Jeho smrt podle agentury TASS oznámil šéf dolní komory parlamentu Vjačeslav Volodin. Vůdce ruské krajní pravice se léčil z nemoci covid-19. Zprávy, že chorobě podlehl, se v ruských médiích objevily už koncem března, tehdy se ale nepotvrdily.


Na Česko se žene silný vichr. Přidá se déšť, na horách i sníh, sledujte radar Blesku
blesk | 12:47:00
Česko zasáhne ve čtvrtek opět silný vítr, který bude v poryvech dosahovat rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině, místy i vyšší. V pátek ráno by měl vítr polevit, informoval dnes Český hydrometeorologický ústav. Jeho upozornění na silný vítr platí pro všechny kraje do pátečních 6:00.


Požár domu na Smíchově: Hořela střecha, hasiči hledají skrytá ohniska požáru
blesk | 12:33:00
Několik jednotek pražských hasičů vyjíždělo ve středu dopoledne do ulice Na Plzeňce, kde hořela střecha domu. Střechu museli hasiči rozberat, aby zjistili, jestli nehoří ještě na některých místech.


Hvězda Survivora a MMA Gábor Boráros se stal otcem: Dívenka dostala krásné jméno!
blesk | 12:30:00
Dobrých zpráv není nikdy dost! Gábor Boráros (30), jenž se kromě MMA ringu proslavil i díky své účasti v reality show Survivor, se stal otcem. Dívenka přišla na svět císařským řezem ve skutečně významný den – v ten samý den, kdy se narodil i sám hrdý otec.


Obrovský skandál prince Charlese: Spojil síly s pedofilem!
blesk | 12:00:00
Nový dokument Netflixu odhalil, že mezi blízké poradce prince Charlese (73) ohledně veřejného obrazu britské královské rodiny patřil sexuální násilník Jimmy Savile (†84). Slavný moderátor měl princi radit s projevy nebo pomáhat zahlazovat přešlapy prince Andrewa (62) a vévodkyně z Yorku Sarah Fergusonové (62). 


Velikonoční polévka »šmigrustovka« a další jarní recepty na slavnostní stůl
blesk | 12:00:00
Nejvýznamnější křesťanský svátek i oslava jara – to jsou Velikonoce. V našich zeměpisných šířkách jsou spojené především s koledou a dobrým jídlem. Pokud chcete místo tradiční velikonoční nádivky vyzkoušet i něco jiného, nechte se inspirovat našimi tipy.


Za vraždu těhotné ženy v Netolicích 26 let vězení: Recidivista Brož hodil tělo do jímky
blesk | 11:57:00
Recidivista Pavel Brož, který loni na Prachaticku zavraždil svou těhotnou známou, si odpyká 26 let vězení a následně půjde do detenčního ústavu. Výjimečný trest muži ve středu potvrdil pražský vrchní soud. Součástí pravomocného rozhodnutí je i to, že Brož má zaplatit 1,4 milionu korun nezletilé dceři zavražděné ženy a další milion korun matce oběti.


„Náš andílek už je v nebi.“ Saša (†4) zmizel během útěku před Rusy, tělíčko našli po měsíci
blesk | 11:50:00
Nezvěstný čtyřletý chlapeček Saša byl po týdnech pátrání nalezen mrtvý, spolu se svou babičkou zemřel na útěku z Kyjevské oblasti. Oba se zřejmě utopili v řece Dněpr potom, co se s nimi převrátila loď. Chlapcova zdrcená matka na facebooku poděkovala všem místním i zahraničním dobrovolníkům, kteří jí pomáhali s pátráním. „Náš malý andílek už je v nebi.“


"Mívám návaly vděčnosti." Ukrajinka s dětmi našla útočiště u Rusů v Praze
aktuálně.cz | 13:18:00
Když na začátku března Julie Saryčevová utíkala se svými třemi syny z ukrajinského Dnipra před ruskou invazí, netušila, kam ji vlak veze.


Jak teď Rusové vyrábí auta? Všechno moderní jde pryč, vozy nemají ani ABS
aktuálně.cz | 13:03:00
Ruské automobilky budou vyrábět maximálně jednoduchá auta bez dílů ze Západu. A montují do nich staré motory.


Zemřel ruský nacionalista Žirinovskij. O Češích říkal, že budou Němcům čistit holínky
aktuálně.cz | 12:47:02
Předsedovi Liberálně demokratické strany Ruska, která ale ve skutečnosti není liberální ani demokratická, bylo 75 let.


Marika Gombitová ruší koncerty! Lékaři jsou proti a zdraví je přednější
blesk | 11:00:00
Královna slovenské pop-music se veřejnosti svěřila s něčím, co její fanoušky rozhodně zabolí. Marika Gombitová (65) měla za pár týdnů odstartovat sérii koncertů, ale lékaři řekli NE. 


Mejdan po premiéře Stínohry: Tajemná manželka Čermáka, rozjařený Hanuš v kozačkách s reflexní bundou!
blesk | 10:35:00
Po slavnostní premiéře československého dramatu Stínohra se v pražském klubu Lávka konal mejdan. Jediný, kdo za to trochu vzal, byl herec Miroslav Hanuš (58) s manželkou Janou (60). Se sklenkami v ruce a rozesmátí juchali na venkovní terase. 


Část zákona, která se týká odběru a uchování vzorků DNA, není podle soudu ideální, ale nezrušil ji
ČT24 | 12:19:17
Právní úprava odběru a uchovávání vzorků DNA od podezřelých nebo vězňů zůstane beze změn. Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh na zrušení části zákona o Policii ČR. Konstatoval ale, že zákon není ideální, hrozí jeho nadužívání, a je proto potřeba aplikovat normu zdrženlivě. Politici by podle nálezu měli zvážit přijetí nového, specializovaného zákona, který v záležitostech DNA databáze zohlední mezinárodní závazky Česka, potřeby kriminalistů i práva jednotlivců.


Komunální a senátní volby se budou konat 23. a 24. září. Termín vyhlásil prezident
ČT24 | 11:08:08
Letošní volby do obecních zastupitelstev a do třetiny senátních obvodů se uskuteční v pátek 23. září a sobotu 24. září. Termín voleb vyhlásil prezident Miloš Zeman, informoval ve středu Pražský hrad v tiskové zprávě. Zeman měl podle zákonných pravidel na vyhlášení termínu čas do začátku prázdnin, rozhodnutí podléhá kontrasignaci premiéra Petra Fialy (ODS).


I s hromadnými hroby na předměstí Kyjev po měsíci ožívá
Respekt | 10:06:28
Ti, kdo v ukrajinské metropoli zůstali, se krůček po krůčku přibližují normálnímu životuZemřel vůdce ruské krajní pravice Vladimir Žirinovskij. Léčil se kvůli covidu
Denik.cz | 12:53:00
Zemřel známý ruský politik a poslanec Vladimir Žirinovskij. Jeho smrt podle agentury TASS oznámil šéf dolní komory parlamentu Vjačeslav Volodin. Vůdce ruské krajní pravice se léčil z nemoci covid-19. Zprávy, že chorobě podlehl, se v ruských médiích objevily už koncem března, tehdy se ale nepotvrdily.


Za vraždu těhotné ženy na Prachaticku potvrdil soud 26 let vězení a detenci
Denik.cz | 12:36:00
Recidivista Pavel Brož, který loni na Prachaticku zavraždil svou těhotnou známou, si odpyká 26 let vězení a následně půjde do detenčního ústavu. Výjimečný trest dnes muži potvrdil pražský vrchní soud. Součástí pravomocného rozhodnutí je i to, že Brož má zaplatit 1,4 milionu korun nezletilé dceři zavražděné ženy a další milion korun matce oběti.


Ve čtvrtek bude v Česku opět hodně větrno. Polevit by měl vítr v pátek ráno
Denik.cz | 12:06:00
Česko zasáhne ve čtvrtek opět silný vítr, který bude v poryvech dosahovat rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině, místy i vyšší. V pátek ráno by měl vítr polevit, informoval ve středu Český hydrometeorologický ústav. Jeho upozornění na silný vítr platí pro všechny kraje do pátečních 6:00.


Tragický požár v Rumburku: V chatě, kterou pohltily plameny, uhořel člověk
Denik.cz | 09:37:00
/FOTO/ Tragické následky měl požár chaty, ke kterému v úterý 5. dubna večer vyjeli hasiči v Rumburku. Po dohašení požáru nalezli v troskách člověka bez známek života. Případem se nyní zabývá policie.


"Byli většinou staří, nemocní a hladoví." Bondovský režisér sbírá svědectví v Buči
pikant | 12:11:00
Autor detektivního seriálu Temný případ nebo bondovky Není čas zemřít s kolegou doručili Ukrajincům přes 6000 kil zeleniny a 600 teplých jídel.


Mitsubishi L200 Mountain Sherpa – Potěší dobrodruhy i lesáky
Auto.cz | 12:50:00
Mitsubishi L200 už je sice na trhu nějaký ten pátek, přesto nás nepřestává udivovat možnostmi, které nabízí. S verzí Mountain Shepra by si přitom na své měli přijít dobrodruzi i lidé využívající pick-upy k práci.


Počet ojetých aut na trhu v březnu stoupl o 14.700 na 105.400 vozů
Auto.cz | 11:56:00
Počet ojetých aut nabízených na českém trhu v březnu stoupl proti předchozímu měsíci o 14.700 na 105.400. Meziročně nabídka v bazarech a na inzertních serverech stoupla o 1200 vozů.


Senát by měl podle zástupců ODS a TOP 09 vyzvat Zemana k abdikaci
Eurozpravy-domácí | 12:09:00
Senát by měl podle senátorského klubu ODS a TOP 09 vyzvat prezidenta Miloše Zemana k abdikaci. Důvodem je kontroverzní omilostnění šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka. Oznámila to dnes senátorka ODS a bývalá místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová. Senátní klub KDU-ČSL připravil podle své předsedkyně Šárky Jelínkové mírnější usnesení. Horní komora by podle něj měla prezidenta vyzvat, aby do konce svého mandátu dodržoval demokratické principy.


Senátoři STAN se chtějí obrátit na Ústavní soud kvůli odškodnění obyvatel Vrbětic
Eurozpravy-domácí | 11:49:00
Senátoři STAN se chtějí obrátit na Ústavní soud kvůli odškodnění obyvatel Vrbětic a okolí, kterým je zákon nepřiznal za následky výbuchů v tamních muničních skladech v roce 2014. Návrh podpořil dostatečný počet 19 senátorů z klubu Starostové a nezávislí, připojit se budou moci i senátoři z dalších frakcí, oznámil dnes předseda klubu Petr Holeček. Návrh by chtěl Ústavnímu soudu zaslat ještě dnes.


Vitásková nedostane od státu 183 milionů jako ušlý zisk, soud žalobu zamítl
Eurozpravy-domácí | 11:09:00
Bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková nedostane 183 milionů korun, kterých se po státu domáhala jako ušlého zisku v souvislosti se svým stíháním v kauze solárních elektráren. Rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 2 dnes pravomocně potvrdil pražský městský soud.


Tuzemský průmysl vykázal v únoru nečekaný meziroční pokles výroby
Kurzy.cz | 13:17:00
Tuzemský průmysl vykázal v únoru nečekaný meziroční pokles výroby a bohužel lze předpokládat, že nejbližší měsíce budou v důsledku války na Ukrajině a rostoucích nákladů ve znamení dalšího zhoršování situace.


Auta v únoru potopila průmysl i zahraniční obchod (Analýza makroindikátorů)
Kurzy.cz | 12:26:35
Na průmyslovou výrobu i zahraniční obchod v únoru
dopadly problémy se subdodávkami, které brzdily automobilovou výrobu. Na
zahraničním obchodě se navíc podepsaly vysoké ceny komodit. Průmysl pak
negativně ovlivnilo teplé počasí a s tím spojená nižší vý...


Výrobní ceny v eurozóně vzrostly
Kurzy.cz | 12:09:49
Výrobní ceny v průmyslu v únoru vzrostly na 31,4 % meziročně oproti 30,6 % v lednu. Trhy očekávaly růst 31,6 % meziročně.


12.h - Evropa klesá v obavách z razantnějšího Fedu a zvýšení rizika možného ruského krachu, koruna oslabuje, ropa maže včerejší ztráty
Kurzy.cz | 12:09:31
Evropské akciové trhy v průběhu dnešního dopoledne výrazněji oslabují, což je především reakcí na včerejší komentáře z Fedu naznačující, že americká centrální banka výrazněji přitvrdí ve své snaze zkrotit rozjetou inflaci a to mimo jiné za použití...


Brainardová oživila dolar. Euro se stává obětí krátkých pozic
Kurzy.cz | 12:02:41
Pár EUR/USD zůstává zranitelný, protože dolar se rychle zotavuje. Nejnižší úrovně od poloviny března byly prolomeny v úterý, nejprve 1,0950 a poté 1,0920. Medvědi mají šanci prolomit úroveň 1,0900.


Boeing kvůli problémům v továrně přerušil výrobu letounů Air Force One
Eurozpravy-zahraniční | 12:15:00
Americký výrobce letadel Boeing na začátku letošního roku kvůli problémům v továrně pozastavil výrobu letounů Air Force One určených pro americké prezidenty. Informoval o tom list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na obeznámené zdroje.


Povinné očkování v Německu by mohlo být od 60 let
Eurozpravy-zahraniční | 11:47:00
Před čtvrtečním hlasováním německých poslanců o všeobecné očkovací povinnosti proti nemoci covid-19 vznikl ve Spolkovém sněmu kompromis, který prozatím počítá s povinnou vakcinací všech starších 60 let a zároveň otevírá možnost pro pozdější snížení věkové hranice až na 18 let. Nové řešení je snahou poslední chvíli zajistit většinu pro schválení povinného očkování, neboť tu dosud žádný z návrhů v parlamentu neměl.


Papež opět vyzval k ukončení války na Ukrajině
Eurozpravy-zahraniční | 11:43:00
Papež František při dnešní generální audienci opět vyzval k ukončení války na Ukrajině a k zastavení masakrů, jaký se stal v Buči u Kyjeva. Hlava katolické církve přitom rozvinula ukrajinskou vlajku, kterou mu přivezli přímo z Buče, informovala televize Rai. Papež podle ní také kritizoval neschopnost OSN v této válce.


Rusové by mohli na Ukrajinu zaútočit i z Podněstří, varuje Kyjev
Eurozpravy-zahraniční | 11:10:00
Generální štáb ukrajinské armády dnes nevyloučil, že by ruské síly mohly k podpoře své další ofenzivy na Ukrajině použít území separatistické proruské republiky Podněstří. Ve svém pravidelném ranním hlášení dnes štáb uvedl, že Rusko by z Podněstří mohlo podporovat útok do oblasti řeky Jižní Bug, tedy na sever od významného ukrajinského přístavu Oděsa. Gubernátor Kurské oblasti v Rusku dnes uvedl, že tamní pohraniční stráž se stala terčem ostřelování. Kurská oblast sousedí s ukrajinskou Sumskou oblastí.


Rusové nedodržují příměří, tvrdí luhanský gubernátor. Vyzval civilisty, aby se evakuovali
Eurozpravy-zahraniční | 11:03:00
Úřady východoukrajinské Luhanské oblasti doufají, že se jim dnes podaří evakuovat civilisty skrze pět humanitárních koridorů, a vyzvaly obyvatele regionu, aby odešli, dokud je to bezpečné. Informovala o tom agentura Reuters. Ruské jednotky se podle informací ukrajinské strany přeskupují a připravují na novou ofenzivu v Donbasu, která zahrnuje i Luhanskou oblast.


Rusko dnes nakročilo do bankrotu. Ten může být již jen otázkou hodin
Eurozpravy-ekonomika | 13:36:00
Ruské ministerstvo financí dnes uvedlo, že banky, které využívá, odmítly zpracovat dolarovou splátku věřitelům. Držitelé ruských státních dluhopisů mají v souhrnu obdržet 649,2 milionu dolarů. Uvedl Lukáš Kovanda serveru.


Českým firmám chybí 150 tisíc Ukrajinců, uprchlíci je nenahradí
Eurozpravy-ekonomika | 12:39:00
Na Ukrajinu se z České republiky podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) kvůli obraně vlasti vrátilo asi 50.000 lidí, dalších 100.000 Ukrajinců nepřijede na sezonní práce. Jedná se převážně o fyzicky náročné profese, které vykonávali muži. Uprchlíci z Ukrajiny, mezi nimiž jsou hlavně ženy, děti a staří lidé, je tak nenahradí.


Cyklistům a motoristům chybí ohleduplnost, zlepšit situaci chce iniciativa Dám respekt a BESIP
Kurzy.cz | 10:53:55
„Počet cyklistů v silničním provozu stále narůstá jak v rekreačních oblastech, tak v městském provozu. Cyklisté patří na silnici k těm nejzranitelnějším a musíme myslet na jejich ochranu. Na druhé straně ale sami cyklisté mohou výrazně přispět ke své b...


Rusové v průzkumu podpořili Putina, takže jsou vinni. A co vy, podporovali jste Husáka s Jakešem?
Reflex | 13:30:00
Kdykoliv jsem od ruského vpádu na Ukrajinu veřejně zmínil, že přes všechny hrůzy páchané na Ukrajincích bychom neměli házet všechny Rusy do jednoho pytle, čelil jsem vlně nesouhlasných reakcí. Jejich autoři více či méně vulgárně a nenávistně argumentovali zejména tím, že podle průzkumů má Putinova agrese podporu více než 80 procent Rusů, což už jsou prý vlastně skoro všichni. Ten argument má ovšem podobnou sílu jako třeba, že všichni Češi podporovali režim Milouše Jakeše, když v posledních totalitních volbách dalo 99 procent všech (!) zapsaných voličů hlasy kandidátům socialistické Národní fronty.


Zdvořilá faleš: Jak nabubřelost a hyperkorektnost ničí jazyk a devalvují sdělení
Reflex | 12:50:00
Některým politikům se zdá, že česká slova neznějí dostatečně „závažně“, a tak zvolí cizí – mnohdy špatně. Jiní mluvčí ve veřejném prostoru v touze po důležitosti nepoužijí správně ani české výrazy.


Moskvanka: Žijeme v kulisách utopického a nebezpečného světa, nikde jinde nás ale nechtějí
Reflex | 11:30:00
„Tu bezmoc si neumíte představit, nemůžeme nic ovlivnit,“ říká Žanna z Moskvy, s níž jsme v Reflexu už několikrát mluvili. Napsali jsme jí znovu, abychom zjistili, jaká je aktuálně situace v ruské metropoli. 


Letecká doprava se po přidušení covidem vrací velmi pomalu zpátky. Roste zájem ale o soukromé lety
Reflex | 11:24:00
Komerční letectví se po pandemii koronaviru zotavuje jen velmi pomalu. Na úrovni EU se drží počty letů stále 24 % pod úrovní z průměru před pandemií. Česká republika je jednou z nejpostiženějších zemí, ve srovnání s rokem 2019 zde počty letů poklesly o 41 %.  Naproti tomu odvětví soukromého letectví neustále posiluje a zvyšuje počty letů i převezených cestujících. Charter advisory, společnost zajišťující privátní a skupinové lety, za poslední dva roky více než zdvojnásobila svůj obrat a rok 2021 končí s obratem 5,676 milionu EUR oproti 2,519 milionu EUR v roce 2019.


Festival Open House Praha v květnu zpřístupní 101 budov a prostorů
Reflex | 10:07:00
Svátek městské architektury, festival Open House Praha, se uskuteční letos od 16. do 22. května 2022. Osmý ročník festivalu zpřístupní o víkendu veřejnosti zdarma 101 budov a prostorů na celém území hlavního města. Ve festivalovém týdnu od 16. května bude připraven doprovodný program – přednášky, diskuze a speciální komentované procházky. Seznam všech objektů je již možné nalézt na webu.


Průmyslová produkce v únoru překvapivě poklesla - Jan Bureš
Kurzy.cz | 10:23:00
Průmyslová produkce v únoru poměrně výrazně zaostala za naším očekáváním, když meziměsíčně poklesla o 2,3 % a meziročně o 0,4 %. Částečně je na vině teplejší zima, která vedla k poklesu elektrické energie.


Senát by měl vyzvat Zemana k abdikaci kvůli Balákovi, myslí si ODS a TOP 09
Tiscali-zprávy | 12:20:09
Senát by měl podle senátorského klubu ODS a TOP 09 vyzvat prezidenta Miloše Zemana k abdikaci. Důvodem je kontroverzní omilostnění šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka.


Infrastruktura silniční dopravy v Jihočeském kraji k 1. 1. 2022 - 6 149 km dálnic a silnic, z toho dálnice tvořily 74 km
Kurzy.cz | 10:13:45
Podle údajů Ředitelství silnic a dálnic bylo na území Jihočeského kraje k 1. 1. 2022 téměř 6 149 km dálnic a silnic, z toho dálnice tvořily 74 km, na silnice I. třídy připadalo 646 km, na silnice II. třídy 1 627 km a na silnice III. třídy 3 800 km. ...


Mezi známými padlými ruskými vojáky na Ukrajině je dvacet procent důstojníků 
E15-ekonomika | 13:33:00
V Rusku každý den pohřbívají vojáky, kteří zahynuli na Ukrajině, napsala  ruská služba BBC. Britská veřejnoprávní stanice zároveň zanalyzovala dostupné informace o padlých ruských vojácích a dospěla k závěru, že zhruba 20 procent identifikovaných zabitých členů ruských ozbrojených sil jsou důstojníci.


Americké fondy asi koupí německou Aareal Bank. Křetínský vydělá stovky milionů korun
E15-ekonomika | 13:20:00
Sázka na akcie finančního domu Aareal Bank českému podnikateli Danielu Křetínskému vychází. Konsorcium investorů v čele s americkými fondy nakonec nejspíš přece jen uspěje s nabídkou na převzetí německé banky. Pro Křetínského, který v Aareal Bank drží prostřednictvím fondu Vesa Equity Investment téměř osmiprocentní podíl, by to znamenalo slušné zhodnocení jeho investice.


Volkswagen zruší desítky modelů. Chce víc vydělat na každém autě, vysoké prodeje už nebudou klíčové
E15-ekonomika | 11:08:00
Majitel tuzemské Škody Auto, německý automobilový koncern Volkswagen, hodlá do konce desetiletí zrušit desítky modelů se spalovacím motorem. Chce rovněž omezit svůj celkový prodej a zaměřit se na výrobu dražších automobilů přinášejících vyšší zisky, píše deník Financial Times.


ODEMČENO: Nájemní byty brzy dojdou, investoři tlumí inflaci kryptem, ceny pšenice straší svět
E15-ekonomika | 11:07:00
Byty k pronájmu bleskurychle mizejí z nabídky. Vedle lidí, kteří už nedosáhnou na hypotéky, se na vysokém odbytu projevuje příliv uprchlíků z Ukrajiny. České střadatele mezitím drtí inflace nevídaná od devadesátých let. Odvážní investoři se ji snaží tlumit pomocí kryptoměn. Vysoké ceny pšenice a obavy, že jí na trhu nebude v důsledku ruské agrese na Ukrajině dostatečné množství, už začínají dopadat na některé státy.
Odemykáme pro vás tři úspěšné články z minulého týdne a vybíráme to nejlepší z prémiového obsahu. Pokud chcete číst další zamčené články a mít okamžitý přístup k exkluzivním zprávám, analýzám a k důležitým informacím ze světa byznysu a politiky, podívejte se na naši nabídku předplatného.


Mezi známými padlými ruskými vojáky na Ukrajině je dvacet procent důstojníků 
E15-politika | 13:33:00
V Rusku každý den pohřbívají vojáky, kteří zahynuli na Ukrajině, napsala  ruská služba BBC. Britská veřejnoprávní stanice zároveň zanalyzovala dostupné informace o padlých ruských vojácích a dospěla k závěru, že zhruba 20 procent identifikovaných zabitých členů ruských ozbrojených sil jsou důstojníci.


Americké fondy asi koupí německou Aareal Bank. Křetínský vydělá stovky milionů korun
E15-politika | 13:20:00
Sázka na akcie finančního domu Aareal Bank českému podnikateli Danielu Křetínskému vychází. Konsorcium investorů v čele s americkými fondy nakonec nejspíš přece jen uspěje s nabídkou na převzetí německé banky. Pro Křetínského, který v Aareal Bank drží prostřednictvím fondu Vesa Equity Investment téměř osmiprocentní podíl, by to znamenalo slušné zhodnocení jeho investice.


Volkswagen zruší desítky modelů. Chce víc vydělat na každém autě, vysoké prodeje už nebudou klíčové
E15-politika | 11:08:00
Majitel tuzemské Škody Auto, německý automobilový koncern Volkswagen, hodlá do konce desetiletí zrušit desítky modelů se spalovacím motorem. Chce rovněž omezit svůj celkový prodej a zaměřit se na výrobu dražších automobilů přinášejících vyšší zisky, píše deník Financial Times.


ODEMČENO: Nájemní byty brzy dojdou, investoři tlumí inflaci kryptem, ceny pšenice straší svět
E15-politika | 11:07:00
Byty k pronájmu bleskurychle mizejí z nabídky. Vedle lidí, kteří už nedosáhnou na hypotéky, se na vysokém odbytu projevuje příliv uprchlíků z Ukrajiny. České střadatele mezitím drtí inflace nevídaná od devadesátých let. Odvážní investoři se ji snaží tlumit pomocí kryptoměn. Vysoké ceny pšenice a obavy, že jí na trhu nebude v důsledku ruské agrese na Ukrajině dostatečné množství, už začínají dopadat na některé státy.
Odemykáme pro vás tři úspěšné články z minulého týdne a vybíráme to nejlepší z prémiového obsahu. Pokud chcete číst další zamčené články a mít okamžitý přístup k exkluzivním zprávám, analýzám a k důležitým informacím ze světa byznysu a politiky, podívejte se na naši nabídku předplatného.


České IT dál expanduje na západě, Komárkův Cleverlance otevírá vývoj ve Španělsku
lupa.cz | 15:20:17
Skupina Aricoma spadající pod KKCG Karla Komárka je další z českých IT firem, které postupně expandují do západní Evropy. Podnik Cleverlance, který je podobně jako třeba AutoCont součástí Aricomy, otevírá vývojové centrum ve španělské Valencii.


Lídr separatistů vyznamenal ruského vojáka s nacistickými insigniemi
idnes.cz | 15:52:00
Moskva odůvodňuje invazi na Ukrajinu nutností zemi „denacifikovat“. Paradoxně to jsou sami někteří ruští vojáci, kteří používají nacistickou symboliku. Video z předávání vojenských vyznamenání vůdcem samozvané Doněcké lidové republiky Denisem Pušilinem zobrazuje vojáka, který má na uniformě nacistické insignie.


Chodit nemohl, ale dechovou zkoušku zvládl. Opilci naměřili 5,8 promile
idnes.cz | 15:20:00
Zcela bezvládného cestujícího našla ve voze na konečné stanici řidička brněnské tramvaje. Poté, co se s pomocí ostatních pasažérů vypotácel ven, nadýchal přivolaným strážníkům málo vídaných 5,8 promile alkoholu.


Klimaaktivisté blokují Prahu „pro Ukrajinu“. Jdou na to špatně, míní experti
idnes.cz | 15:18:00
Klimatičtí aktivisté již druhý týden v centru Prahy blokují dopravu. Členové iniciativy 3°C pro Ukrajinu chtějí dosáhnout zhruba 30procentního poklesu spotřeby ruského plynu. Jenže většina řidičů s protestem nesouhlasí a mnohdy dochází i na potyčky či slovní rozepře. Iniciativa se brání, že zpoždění trvá v průměru pouhých 15 minut.


Evropa v problémech. Vedle ukrajinských uprchlíků přibývá i běženců z jihu
idnes.cz | 15:00:00
Válečný konflikt na Ukrajině vyhnal z domova přes čtyři miliony uprchlíků. Země evropské sedmadvacítky se snaží humanitární krizi usilovně zvládnout. Jenže to není snadné. Ve stejnou chvíli sílí i migrační proud z jihu, ze Středomoří.


Fialova vláda je jedna ze čtyř katastrof, tepe kabinet exministr za ODS Tlustý
idnes.cz | 14:38:00
Ostrá kritika Fialovy vlády zazněla od bývalého ministra financí z ODS Vlastimila Tlustého v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Tlustý zkritizoval, že pro současnou vládu nejsou čeští občané prioritou. Kabinet podle něj záměrně vytváří hysterii kolem války na Ukrajině a snaží se tím zamaskovat ekonomické problémy, které neřeší.


Rusové zahájí ofenzívu za tři až čtyři dny, Luhansko posílá civilisty pryč
idnes.cz | 14:36:00
Ruská armáda se pokusí zahájit velkou ofenzívu na východě Ukrajiny s cílem prolomit obranu ukrajinských sil za tři až čtyři dny. Oznámil to gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj, který zároveň vyzval místní civilní obyvatelstvo, aby urychleně území opustilo.


NATO spěchá s dodávkami zbraní Kyjevu. Obává se nové masivní ruské ofenzívy
idnes.cz | 14:22:00
Spojenci z NATO řeší další urychlené dodávky zbraní a vojenského vybavení pro Ukrajinu. Podle šéfa Aliance Jense Stoltenberga potřebuje Kyjev dozbrojit a doplnit zásoby během několika týdnů, než se ruská invazní vojska stihnou na východě země přeskupit a spustit další velkou ofenzívu.


Sněmovna volí pět nových členů Rady ČT. Přela se i o funkci pro Michálka
idnes.cz | 14:21:00
Poslanci se pokusí v tajné volbě obsadit pět dosud neobsazených míst v Radě České televize. V patnáctičlenné radě Sněmovna obsadila před dvěma týdny v prvních volebních kolech jedno z celkem šesti volných míst. Největší vášně poslanců ale vyvolal výběr nového šéfa dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu, kde je jediný kandidátem šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek.


Opilý majitel penzionu házel po policistech dřevo a vyhrožoval střelbou
idnes.cz | 14:20:00
Kvůli banálnímu problému vyjeli policisté z Jindřichova Hradce k penzionu v sousední obci. Opilého majitele však nakonec musela zkrotit zásahová jednotka. Muž totiž na hlídku házel dřevo a vyhrožoval střelbou.


Zloději ukradli hasičům v Praze a okolí techniku za stovky tisíc
idnes.cz | 13:27:00
Pražští a středočeští policisté vyšetřují několik vloupání do hasičských stanic. Z nich si pachatelé odnesli hydraulické rozpínáky, které se používají například při vyprošťování zraněných lidí. Škoda je několik stovek tisíc korun, policisté po zlodějích pátrají.


Zemřel ruský nacionalista Žirinovskij. Neomaleně vyhrožoval lidem i státům
idnes.cz | 13:25:00
Zemřel známý ruský politik a poslanec Vladimir Žirinovskij, bylo mu 75 let. Jeho smrt podle agentury TASS oznámil šéf dolní komory parlamentu Vjačeslav Volodin. Vůdce ruské krajní pravice se léčil z nemoci covid-19. Zprávy, že nemoci podlehl, se v ruských médiích objevily už koncem března, tehdy se ale nepotvrdily.


Žena upadla v brzdícím autobusu. Hledá se řidič, který mu vjel do cesty
idnes.cz | 13:20:00
Policisté hledají řidiče, který na mostě Generála Pattona v Plzni náhle vjel do cesty autobusu MHD, který musel prudce zabrzdit. Kvůli tomu v něm upadla jedna cestující a zranila se. Řidič osobního auta z místa odjel. Jeho počínání zachytila palubní kamera.


Solární panely a ukládání uhlíku, jinak má lidstvo posledních 1000 dnů, říká OSN
idnes.cz | 12:30:00
Včera bylo pozdě. Klimatická změna postupuje rychleji, než vědci předpokládali. O ničivých dopadech již není pochyb. Emise skleníkových plynů však stále rostou, je proto třeba sáhnout okamžitě k rázným změnám téměř ve všech oblastech. Třetí část Šesté zprávy Panelu pro změny klimatu (IPCC) při OSN přináší recept, jak na to.


Přízrak Stalinovy genocidy. Rusové nás chtějí vyhladovět, bojí se Ukrajinci
idnes.cz | 12:15:00
Ukrajinští i někteří evropští představitelé se obávají, že Rusko během své agrese cíleně útočí na ukrajinské zásobárny s jídlem a záměrně blokuje humanitární potravinovou pomoc, aby vyhladovělo tamní obyvatelstvo. Ukrajinci se tak obávají pokračování strašlivého hladomoru z třicátých let dvacátého století způsobeného sovětským diktátorem Josifem Stalinem. Ten způsobil smrt milionů lidí.


Na Česko se žene silný vítr. Výstraha pro všechny kraje platí do pátečního rána
idnes.cz | 12:01:00
Česko zasáhne ve čtvrtek opět silný vítr, který bude v poryvech dosahovat rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině, místy i vyšší. V pátek ráno by měl vítr polevit, varoval ve středu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výstraha platí pro všechny kraje do pátečních 6:00.


Vinárna či skautská klubovna. Ve svých kancelářích nebývají poslanci k zastižení
idnes.cz | 12:00:00
Každé pondělí by poslanci měli být k dispozici lidem ve svých regionálních kancelářích. Tedy v kraji, kde je lidé zvolili. Většinu z poslanců tam ale bez domluvené schůzky nezastihnete. MF DNES dvě pondělí za sebou mapovala, jak poslanci ve svých kancelářích pracují.


Náraz do pluhu senior nepřežil, policie obvinila řidiče sypače i díky pokusu
idnes.cz | 11:56:00
Policie obvinila řidiče sypače, do kterého loni v prosinci narazil v Sosnové na Českolipsku řidič osobního auta. Náraz do radlice muž nepřežil. Řidič sypače tvrdil, že osobnímu vozu nesvítila světla. To však policisté i díky pokusu na místě nehody vyvrátili.


Nemusím už do smrti pracovat. Takže teď nedělám nic, říká Krejčíř
revue.idnes.cz | 14:00:00
Tomáš Krejčíř (50) se pochlubil, že je až do smrti finančně zabezpečený a nemusí pracovat. S manželkou loni prodali oftalmologickou firmu. Herec a moderátor si ale občas k filmování odskočí. V seriálu 1. mise se teď po osmnácti letech setkal s Klárou Jandovou, s níž hrál v oblíbených Rodinných poutech.


Jsem vztahový terapeut amatér, ale sama sobě neporadím, říká Maurerová
revue.idnes.cz | 12:00:00
Michaela Maurerová (42) se u Jana Krause v jeho talkshow rozpovídala o svém soukromí. Bydlí na Vinohradech, má tři děti, třináctiletá dvojčata Magdalenu a Josefa a tříletou Emmu. Prozradila také, jak to má v partnerských vztazích.


Jak se chrání úřady či nemocnice vůči hackerům? Dohlížet na to bude nový speciální inspektor
iHned.cz | 14:05:00
Na pracovním počítači si zaměstnanec nemocnice otevřel e-mail z neznámé adresy i s přílohou. Čímž si stáhl virus, který zablokoval celý nemocniční systém, včetně databáze nemocných nebo plánovaných operací. Na to, aby se neopakoval případ benešovské...


Hledání viníka závalu na dálnici D8 se před soudem změnilo v boj o kulatá razítka
iHned.cz | 14:01:00
Devět let už trvá snaha najít viníka sesunutí svahu na rozestavěnou dálnici D8 u Prackovic nad Labem na Litoměřicku z roku 2013. Až teď se celý proces chýlí ke konci. Na příští úterý je nařízeno další jednání ve sporu mezi Ředitelstvím silnic a...


Krutá pravda o vojácích Azovu je, že to byli víc zloději než radikálové, říká novinář Forró
iHned.cz | 13:51:00
„Samotní vojáci s minulostí pravicových radikálů si mi stěžovali, že dnes jim za takové věci hrozí vyhazov. To, jak to podává ruská propaganda, je úplně absurdní. Teď vojáci z pluku Azov umírají při obraně Mariupolu,“ říká novinář Tomáš...


Rusko válčí i proti Evropě. Na trhu s plynem
iHned.cz | 13:38:00
Rusko válčí nejen na Ukrajině. Vede také válku proti Evropě prostřednictvím plynu – tedy suroviny, u které je EU na Moskvě závislá vůbec nejvíce. Jde o válku hybridní, v níž není cílem ekonomicky zničit konkurenci a ovládnout trh, nýbrž využít...


Komunální a senátní volby budou 23. a 24. září. Časné vyhlášení termínu prodlouží oficiální trvání kampaně
iHned.cz | 13:10:00
Letošní volby do obecních zastupitelstev a do třetiny senátních obvodů se uskuteční v pátek 23. září a sobotu 24. září. Termín voleb vyhlásil prezident Miloš Zeman, informoval ve středu Pražský hrad v tiskové zprávě. Premiér Petr Fiala (ODS) bude...


„Stalin měl do Československa poslat armádu už v roce 1945 a všem zavřít huby.“ Zemřel vůdce ruské krajní pravice
iHned.cz | 12:53:00
Zemřel známý ruský politik a poslanec Vladimir Žirinovskij. Jeho smrt podle agentury TASS oznámil šéf dolní komory parlamentu Vjačeslav Volodin. Vůdce ruské krajní pravice se léčil z nemoci covid-19. Zprávy, že chorobě podlehl, se v ruských médiích...


Americké centrální bankéřky zaskočily investory. Na trzích začíná klíčové drama
iHned.cz | 12:01:00
V posledních týdnech panovala na akciových trzích skoro euforická nálada, když americké burzovní indexy rostly. Dluhopisy sice zažívají už pár měsíců největší masakr za posledních čtyřicet let a úroky v americké ekonomice prudce stoupají, trhy ale...


Klimaaktivisté blokují Prahu „pro Ukrajinu“. Jdou na to špatně, míní experti
lidovky.cz | 15:42:52
Klimatičtí aktivisté již druhý týden v centru Prahy blokují dopravu. Členové iniciativy 3°C pro Ukrajinu chtějí dosáhnout zhruba 30procentního poklesu spotřeby ruského plynu. Jenže většina řidičů s protestem nesouhlasí a mnohdy dochází i na potyčky či slovní rozepře. Iniciativa se brání, že zpoždění trvá v průměru pouhých 15 minut.


Vláda hledá vhodnou strategii pro další zvládání vlny uprchlíků. Řeší i spotřební daň u pohonných hmot
lidovky.cz | 15:21:00
Další postup při zvládání vlny uprchlíků z Ukrajiny kvůli válce, kterou rozpoutalo Rusko, projednává vláda. Mohla by rozhodnout, zda na úpravy starších prostor pro bydlení uprchlíků z Ukrajiny dostanou obce a kraje až 100 tisíc korun na osobu a na mobilní či modulární domy až k milionu korun. Jednání se už po covidu účastní i premiér Petr Fiala.


DNA bez kontroly. Ústavní soud se neformálně zastal policejní šikany
lidovky.cz | 14:53:00
Konstituční tribunál se často chová jako orákulum: když se hloupě ptáte, dostanete hloupou odpověď. To není chyba soudu, to je jeho vlastnost. Ústavní soud má být zdrženlivý, a nikoli aktivistický. Proto tedy odpověděl po pozoruhodných čtyřech letech (věru nepochopitelné průtahy) Městskému soudu v Praze, že jeho podání zamítá i odmítá, hlavně proto, že si stěžuje „špatně“.


Rusové zahájí ofenzívu za tři až čtyři dny, Luhansko posílá civilisty pryč
lidovky.cz | 14:41:13
Ruská armáda se pokusí zahájit velkou ofenzívu na východě Ukrajiny s cílem prolomit obranu ukrajinských sil za tři až čtyři dny. Oznámil to gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj, který zároveň vyzval místní civilní obyvatelstvo, aby urychleně území opustilo.


Zelenskyj spoléhá na velvyslance, že pro Kyjev získají podporu i zbraně. Kdo nemá výsledky, ve funkci končí
lidovky.cz | 14:36:00
Ukrajinský prezident spoléhá během války i na své velvyslance, kteří mají v hostitelských zemích získávat podporu, ale třeba i příslib dodávky zbraní.


NATO spěchá s dodávkami zbraní Kyjevu. Obává se nové masivní ruské ofenzívy
lidovky.cz | 14:28:00
Spojenci z NATO řeší další urychlené dodávky zbraní a vojenského vybavení pro Ukrajinu. Podle šéfa Aliance Jense Stoltenberga potřebuje Kyjev dozbrojit a doplnit zásoby během několika týdnů, než se ruská invazní vojska stihnou na východě země přeskupit a spustit další velkou ofenzívu.


Sněmovna volí pět nových členů Rady ČT. Přela se i o funkci pro Michálka
lidovky.cz | 14:21:00
Poslanci se pokusí v tajné volbě obsadit pět dosud neobsazených míst v Radě České televize. V patnáctičlenné radě Sněmovna obsadila před dvěma týdny v prvních volebních kolech jedno z celkem šesti volných míst. Největší vášně poslanců ale vyvolal výběr nového šéfa dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu, kde je jediný kandidátem šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek.


Rusko odeslalo splátky u svých dolarových dluhopisů v rublech
lidovky.cz | 13:43:00
Ruská vláda musela uhradit závazky plynoucí z jejích dolarových dluhopisů v rublech. Zahraniční banka totiž odmítla zpracovat příkaz vyplatit držitelům těchto dluhopisů částku 649,2 milionu dolarů (zhruba 14,5 miliardy Kč) v dolarech. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova bude Rusko dál splácet svůj vnější dluh v rublech, dokud budou jeho devizové rezervy blokovány západními sankcemi.


V reakci na Putinovu válku rozšiřujeme podmínky odpočtu daně, řekl ministr
lidovky.cz | 13:37:00
Návrh změny zákona, která umožní daňové úlevy při pomoci Ukrajině čelící ruské invazi, projednali poslanci. Předpokládá, že z daní bude možné odečíst dary poskytnuté přímo Ukrajině na podporu jejího obranného úsilí nebo tamním neziskovým organizacím. „V reakci na Putinovu válku na Ukrajině rozšiřujeme podmínky odpočtu daně,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura.


Zeman vyhlásil termín senátních a komunálních voleb na 23. a 24. září
lidovky.cz | 13:30:57
Prezident Miloš Zeman oznámil termín letošních senátních a komunálních voleb v krajích a v Praze. Budou v pátek 23. září a v sobotu 24. září 2022, oznámil ve středu Hrad. Mluvčí vlády Václav Smolka uvedl, že premiér Petr Fiala bude termín kontrasignovat. Případné druhé kolo voleb do Senátu připadá na 30. září a 1. října.


Zemřel známý ruský poslanec a nacionalista Vladimir Žirinovskij. Léčil se z covidu
lidovky.cz | 13:25:00
Zemřel známý ruský politik a poslanec Vladimir Žirinovskij, bylo mu 75 let. Jeho smrt podle agentury TASS oznámil šéf dolní komory parlamentu Vjačeslav Volodin. Vůdce ruské krajní pravice se léčil z nemoci covid-19. Zprávy, že nemoci podlehl, se v ruských médiích objevily už koncem března, tehdy se ale nepotvrdily.


Boeing přerušil výrobu prezidentských Air Force One. Mohou za to potíže se zvedáky v továrně
lidovky.cz | 12:58:21
Americký výrobce letadel Boeing na začátku letošního roku kvůli problémům v továrně pozastavil výrobu letounů Air Force One určených pro americké prezidenty. Informoval o tom list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na obeznámené zdroje.


Právní úprava odběru a uchování DNA se měnit nebude, rozhodl Ústavní soud
lidovky.cz | 12:29:00
Ústavní soud zamítl návrh na zrušení části zákona o policii, právní úprava odběru a uchovávání vzorků DNA od podezřelých či vězňů tak zůstane beze změn. Návrh podával Městský soud v Praze. Šlo konkrétně o pasáže, které umožňuje policii odebírat a uchovávat DNA lidí podezřelých nebo obviněných z úmyslného trestného činu, stejně jako vězňů nebo lidí v zabezpečovací detenci.


Tři scénáře pro uprchlíky v Česku. V jakém momentu by se po zemi začaly objevovat utečenecké tábory?
lidovky.cz | 12:23:00
Nejčernější varianta počítá až s milionem běženců. Statisíce uprchlíků z Ukrajiny by se v takovém případě nepodařilo začlenit do společnosti a skončily by v nouzových podmínkách.


Z Prahy až k bráně do Skandinávie. České dráhy zavádí nový přímý vlak na sever Německa
lidovky.cz | 12:19:06
České dráhy ve spolupráci s Deutsche Bahn rozšiřují vlakové spojení, z Prahy pojede přímý spoj přes Hamburg až do Flensburgu na německo-dánské hranici. Souprava vyjede poprvé v červnu.


Tentokrát bez Entropy, nebudou ani ponožky s Havlem. Během předsednictví EU bude hrát prim hudba
lidovky.cz | 12:00:00
Nedostatek financí, umu i „dobré evropské nálady“ brání kulturnímu rozmachu českého předsednictví v Radě EU, jehož červencový start se kvapem blíží. Žádná obří, skandální, satirická plastika typu Entropa, která při české šéfovské premiéře v roce 2009 visela v bruselském sídle Rady Evropské unie, se tentokrát nechystá. Místo toho Česko dle rčení „Co Čech, to muzikant“ vsadí na hudbu. Propagovat se ale bude i osvědčeným sklem, inovacemi a vědou.


Třetina uprchlíků z Ukrajiny u nás nejspíš zůstane, odhaduje expert. Jak nejlépe využít jejich kvalifikaci?
lidovky.cz | 11:35:00
Do České republiky od začátku ruského útoku na Ukrajinu uteklo před válkou na 300 tisíc lidí. Příliv uprchlíků sice slábne, číslo přesto nemusí být konečné. Nejnovější odhady hovoří až o dvojnásobku. Převládají mezi nimi ženy a děti, je ale pravděpodobné, že za některými z nich dorazí i muži. Vracet se budou i ti, kteří opustili svou práci v Česku a odjeli bránit vlast před agresory.


Praha 6 prodloužila smlouvu britské škole. K dispozici bude až za 3 roky. Kroky radnice kritizuje opozice
blesk | 15:09:00
Praha 6 bude mít pro svou školu od září 2025 k dispozici školní budovu, kterou si nyní pronajímá soukromá škola Prague British International School (PBIS). Radní šesté městské části nyní PBIS nájemní smlouvu k objektu ve Vlastině ulici prodloužili o tři roky. Soukromá škola ale bude pro základní školu Dědina, kterou zřizuje Praha 6, postupně uvolňovat učebny. Vyplývá to z usnesení rady Prahy 6 a z vyjádření místostarosty šesté městské části Jana Laciny (STAN). Prodloužení pronájmu školní budovy kritizovala část veřejnosti a opoziční Piráti.


Naštvat manželku se nevyplácí: Muže "práskla" policii, že má doma nelegální zbraně
blesk | 14:53:00
V domácnosti manželů v Přešticích na Plzeňsku to muselo pěkně vřít. Naštvaná manželka (35) totiž neváhala a na policii šla udat svého muže (42), že má doma nelegálně držené zbraně.


Skialpinista měl brutálně napadnout strážce Šumavy: Hrozí mu až 4 roky vězení
blesk | 14:35:00
Za brutální napadení strážců národního parku hrozí v případě prokázání viny Jiřímu B., který měl na ochránce v únoru zaútočit, až čtyřleté vězení. Došlo k tomu poté, co Jiřího a jeho kamaráda strážci údajně našli mimo značenou stezku v Národním parku Šumava. Obviněný lyžař vše odmítá, napadnout prý měli oni jeho.


Hříšně krásná Kubíčková na premiéře Fantastických zvířat odhalila ňadra: Div, že jí nevypadla!
blesk | 14:35:00
Premiéra třetího dílu fantasy série Fantastická zvířata přilákala celou řadu celebrit - a mimo jiné také půvabnou Miss Earth 2016 Kristýnu Kubíčkovou (24), která pro tuto příležitost zvolila zatraceně sexy outfit. Po celý večer měla co dělat, aby uhlídala svoje ňadra!


Obrazem: Leningrad, Sarajevo a teď Mariupol. Tragické příběhy obléhaných měst
aktuálně.cz | 14:34:52
Neprodyšné obklíčení velkých měst a jejich bombardování patří k nejhorším tvářím války.


Ahoj, jaro: Děti v krojích v Lanžhotě hodili Morenu do vody
blesk | 14:30:00
O týden musela mateřská školka v Lanžhotě na Břeclavsku kvůli chladnému počasí odložit tradiční rituál vítání jara. Symbol odcházející zimy, postavu Moreny, tak vyprovodily děti v krojích k místní říčce až ve středu dopoledne.


Dominika Gottová v příšerných bolestech: Jsem v agonii!
blesk | 14:00:00
Nejstarší dcera Karla Gotta (†80) Dominika (48) už nemůže vydržet tu strašnou bolest zad, která jí už několik měsíců znepříjemňuje život. Prý už jí nezabírají léky, a tak se dožaduje alternativní léčby.


Žalobce chce pro Ratha tvrdší trest v druhé větvi korupční kauzy. Vrátí se exhejtman do vězení?
blesk | 13:50:00
Státní zástupce Jiří Pražák požaduje, aby odvolací senát zpřísnil trest, který prvoinstanční soud uložil bývalému středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi v takzvané druhé větvi jeho korupční kauzy. Bývalý politik odešel od Krajského soudu v Praze v lednu 2020 s osmiletým trestem vězení za přijímání úplatků a manipulace se zakázkami ve Středočeském kraji. Soud mu tím o rok prodloužil již dříve pravomocně uložený sedmiletý trest. Naopak Rathovi obhájci požadují, aby byl někdejší hejtman viny zproštěn. K jeho odsouzení podle nich nejsou důkazy.


Spalovna v Brně čistí kotle: Pyrotechnici odpalují nánosy náložemi!
blesk | 13:24:00
Běžně tam šlehají až 15 metrové plameny. Nyní spalovna SAKO Brno čistí kotle, aby neztratily na své účinnosti. Potřebuje k tomu dokonce pyrotechniky ze Švýcarska a horolezce.


Polda Pankrác se vrací, možná naposledy. Potká se s Babišem i prezidentem Trumpetou
pikant | 13:59:31
Sedmý díl české počítačové hry Polda vychází 15. dubna a v hlavní roli se vrací svérázný detektiv Pankrác dabovaný hercem Luďkem Sobotou.


Nový Ford Mustang dorazí v příštím roce, opět nabídne i V8
Auto.cz | 15:40:00
Nové informace o příští generaci populárního sporťáku pochází přímo od člena automobilky.


Není Saab jako Saab. Tenhle umí zneškodnit drony ve válce. A s českou stopou!
Auto.cz | 14:54:00
Saab ve své automobilové historii postavil několik zajímavých modelů. Byť je automobilka Saab již několik let minulostí, Saab jako výrobce zbraní, obranných systému a technologií nadále úspěšně funguje.


Bugatti oznámilo zahájení dodávek modelu Chiron Super Sport
Auto.cz | 13:53:00
Francouzská automobilka zahájila dodávky jednoho z nejrychlejších vozů, jaké kdy postavila.


Nebezpečně návykové Porsche. Řídili jsme asi nejlepší silniční auto dneška
Auto-iDNES.cz | 14:00:00
Když vytočíte vysokootáčkový boxer prakticky beze změn převzatý ze závodní GT3 Cup k 9000 min-1, naskočí vám husí kůže. Při každém nájezdu do zatáčky se začnete smát a ve výjezdu neuvěříte, jak je tohle auto dokonale přesné. Řídili jsme asi nejlepší současné silniční auto na jeho domácím hřišti.


Volkswagen už nebude lidový. Zruší desítky laciných modelů
Auto-iDNES.cz | 13:00:00
Německý automobilový koncern Volkswagen hodlá do konce desetiletí zrušit desítky modelů se spalovacím motorem. Chce rovněž omezit celkový prodej a zaměřit se na výrobu dražších automobilů přinášejících vyšší zisky, tvrdí list Financial Times.


Covid: Británie identifikovala novou variantu "omicron XE" kombinující prvky BA.1 a BA.2
Kurzy.cz | 15:27:50
Podle agenturních zpráv Velká Británie identifikovala novou variantu onemocnění Covid-19 pojmenoanou jako omicron XE. Nový kmen detekovaný zatím v několika stovkách případů kombinuje prvky původního omicronu BA.1 a mladšího a nakažlivějšího BA.2.


EU dováží z Ruska cca 20% své spotřeby uhlí za 4 mld. EUR ročně
Kurzy.cz | 15:13:04
USA a EU pracují na nových sankcích vůči Rusku. Hlavní část těch evropských se bude týkat embarga na dovoz ruského uhlí. EU dováží z Ruska cca 20% své uhelné spotřeby v hodnotě cca 4 mld. EUR ročně.


NBP zvedla sazby o 100bps
Kurzy.cz | 15:12:06
Polská centrální banka na svém dnešním zasedání zvýšila svoji úrokovou sazbu o 100bps na 4,50 %. Trhy očekávaly zvýšení na 4,00 %.


Tuzemský průmysl vykázal v únoru nečekaný meziroční pokles výroby (6.4.2022)
Kurzy.cz | 15:02:01
Tuzemský průmysl vykázal v únoru nečekaný meziroční pokles výroby a bohužel lze předpokládat, že nejbližší měsíce budou v důsledku války na Ukrajině a rostoucích nákladů ve znamení dalšího zhoršování situace.


Jestřábí postoj Fedu zhoršuje výhled zlata
Kurzy.cz | 14:55:03
Makroekonomické a geopolitické faktory mají na trajektorii zlata opačný vliv. Včera převážil první faktor, takže kotace drahého kovu klesly. Zlato tento týden otevřelo růstem o 0,6 %. V pondělí posílilo kvůli obavám z nových tvrdých sankcí proti Rusku.


Ministři financí jednali o hospodářských dopadech války na Ukrajině
Kurzy.cz | 14:54:19
Na zasedání Rady ECOFIN v Lucemburku v úterý 5. dubna 2022 jednal ministr financí Zbyněk Stanjura se svými evropskými protějšky o


Ukrajinsko-ruský konflikt, den 43. Co se děje ve světě?
Kurzy.cz | 14:52:01
Klíčové americké akciové indexy – Dow Jones, NASDAQ a S&P 500 – skončily v úterý propadem. Americký dolar přitom vykazoval silný růst, a tak bylo nutné hledat příčiny tak silného pohybu.


Olomouc: Rejnok bude v červenci připravený na otevření, po mostě pojedou auta i tramvaje
Kurzy.cz | 14:45:07
Stavba protipovodňové ochrany v centru Olomouce se blíží k dalšímu významnému milníku. V současnosti finišují práce na mostě přes Moravu v ulici Masarykova. Vedle stavebních prací probíhají i administrativní úkony k otevření mostu. Tramvaje i auta se n...


Obrat české platformy Ecomail.cz se v roce 2021 vyšplhal na rekordních 59 milionů korun
Kurzy.cz | 14:34:15
České platformě specializující se na efektivní a automatizovaný e-mail marketing Ecomail.cz se loni podařilo vygenerovat rekordní obrat 59 milionů korun. V loňském roce každý měsíc doručila průměrně 200 milionů e-mailů do 160 zemí světa.


E.ON, EdF, Iberdrola. Přechod na nízkouhlíkovou energetiku táhnou evropské utility
Kurzy.cz | 14:31:23
Evropské utility jsou nejlépe nachystané na to využít přechodu na zelenější paliva. Ve zvládání klimatického rizika jsou na tom nejlépe německý E.ON, španělská Iberdrola a francouzská Electricité de France.


Ceny chat a chalup v posledních dvou letech raketově vzrostly, letos se očekává ochlazení trhu
Kurzy.cz | 14:29:26
Přestože v posledních letech došlo k výraznému růstu cen rekreačních objektů, letos se zřejmě situace zklidní. V období pandemie koronaviru došlo ke značnému omezení cestování v letních a zimních měsících, proto se rekordně zvedla poptávka po chatách a&he


Kurzovní lístek ČNB na středu 06.04.2022
Kurzy.cz | 14:28:23
Aktuální a historické kurzovní lístky ČNB >>On-line kurzy měn >>Grafy kurzů >>Nejlepší kurzy >>Aktuální zpravodajství >>Kurzovní lístek České národní banky Stát, měna Kód Počet Kurz Kurz 5.4.Změna6.4. Americký dolar USD 1 22.1910 +0.82%22.3750...


Rusko dnes nakročilo do bankrotu. Ten může být již jen otázkou hodin
Kurzy.cz | 14:18:01
Ruské ministerstvo financí dnes uvedlo, že banky, které využívá, odmítly zpracovat dolarovou splátku věřitelům. Držitelé ruských státních dluhopisů mají v souhrnu obdržet 649,2 milionu dolarů.


Obchod, jaký vesmír nepamatuje. Amazon se dohodl s trojicí firem na startu více než osmdesáti raket s jeho internetovými satelity
Euro | 15:37:42
Společnost miliardáře Jeffa Bezose plánuje v horizontu několika příštích let vybudovat ve vesmíru konstelaci družic poskytujících vysokorychlostní internet podobné té, kterou disponuje konkurenční SpaceX Elona Muska. Za tímto účelem potřebuje na nízkou oběžnou dráhu Země dopravit více než tři tisíce satelitů, o což se mají postarat rakety hned tří vesmírných firem – ULA, Arienspace a Blue Origin. V rámci dohodnutého kontraktu za miliardy dolarů bude uskutečněno celkem 83 startů.


Na terapii k robotovi. Umělá inteligence dokáže podle hlasu odhalit duševní nemoci
Euro | 14:43:18
Některé duševní nemoci, například deprese nebo úzkost, se dají odhalit na základě změn v hlase pacienta. Tyto drobné zvukové detaily ale často lidské ucho ani nepostřehne. Algoritmy je oproti tomu v nahrávce odhalí snadno, a tak mohou předpovídat diagnózu. Nikdo ale neví, podle jakého klíče to přesně činí, a proto jejich používání v praxi zatím nebylo schváleno.


Přechod na cloudová PC ve firmách a záložky pro všechny. Windows 11 čekají velké změny
Hospodářské noviny | 16:40:00
Microsoft představil nové funkce Windows 11. Po řadě malých aktualizací chystá výraznější změny, které mohou reálně změnit práci s počítači ve firmách a přizpůsobit ji mnohem většímu zájmu o práci na dálku. Microsoft změny vysvětluje vlastním...


Dravé hedgeové fondy sází na propad akcií britské pošty Royal Mail, kde jsou největší akcionáři Křetínský a Tkáč
Hospodářské noviny | 16:10:00
Nejostřejší hráči na finančních trzích – hedgeové fondy – vyrazili proti miliardářům Danielu Křetínskému a Patriku Tkáčovi. Spekulují na propad akcií britské pošty Royal Mail, kde má společnost obou miliardářů – Vesa Equity...


Nevrátím se. Z Ukrajiny zbyly ruiny a nechci, aby to mé děti viděly, říká Ukrajinka žijící ve Varech
Hospodářské noviny | 15:56:00
Za tři dny bude po všem a zase se vrátíme, říkala si pětatřicetiletá Mila Šumilinová, když jen s malým zavazadlem opouštěla Kyjev. Teď už skoro měsíc žije se dvěma dětmi v Karlových Varech a zvyká si na život uprchlice. A s návratem domů po konci...


Marion Maréchalová vyhlíží prezidentské volby v roce 2027. Neteř Le Penové může sjednotit francouzskou krajní pravici
Hospodářské noviny | 15:20:00
Na pódium, obklopené lidmi s francouzskými vlajkami, vstupuje mladá žena. Lidé tleskají a mávají vlajkami, atmosféra připomíná rockový koncert. Tohle byla ta chvíle, na kterou mnozí čekali. Teprve dvaatřicetiletá francouzská politička Marion...


Jak se chrání úřady či nemocnice vůči hackerům? Dohlížet na to bude nový speciální inspektor
Hospodářské noviny | 14:05:00
Na pracovním počítači si zaměstnanec nemocnice otevřel e-mail z neznámé adresy i s přílohou. Čímž si stáhl virus, který zablokoval celý nemocniční systém, včetně databáze nemocných nebo plánovaných operací. Na to, aby se neopakoval případ benešovské...


Hledání viníka závalu na dálnici D8 se před soudem změnilo v boj o kulatá razítka
Hospodářské noviny | 14:01:00
Devět let už trvá snaha najít viníka sesunutí svahu na rozestavěnou dálnici D8 u Prackovic nad Labem na Litoměřicku z roku 2013. Až teď se celý proces chýlí ke konci. Na příští úterý je nařízeno další jednání ve sporu mezi Ředitelstvím silnic a...


Krutá pravda o vojácích Azovu je, že to byli víc zloději než radikálové, říká novinář Forró
Hospodářské noviny | 13:51:00
„Samotní vojáci s minulostí pravicových radikálů si mi stěžovali, že dnes jim za takové věci hrozí vyhazov. To, jak to podává ruská propaganda, je úplně absurdní. Teď vojáci z pluku Azov umírají při obraně Mariupolu,“ říká novinář Tomáš...


Žalobce chce přísnější trest pro Ratha, jeho právníci zproštění obžaloby
ČT24 | 15:27:11
Žalobce chce, aby odvolací senát zpřísnil trest, který prvoinstanční soud uložil bývalému středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi v takzvané druhé větvi jeho korupční kauzy. Bývalý politik odešel od Krajského soudu v Praze v lednu 2020 s osmiletým trestem vězení za přijímání úplatků a manipulace se zakázkami ve Středočeském kraji. Soud mu tím o rok prodloužil již dříve pravomocně uložený sedmiletý trest. Rathovi obhájci naopak požadují, aby byl někdejší hejtman viny zproštěn. K jeho odsouzení podle nich nejsou důkazy.


Firmám údajně chybí 150 tisíc pracovníků z Ukrajiny, uprchlíci je podle asociace podniků nenahradí
ČT24 | 14:39:56
Na Ukrajinu se od začátku války vrátilo zhruba padesát tisíc lidí, dalších sto tisíc letos nepřijede na sezonní práce. Uvedl to předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) Josef Jaroš. Jde podle něj o fyzicky náročné práce, které většinově vykonávali muži. Příchozí z Ukrajiny, mezi nimiž jsou hlavně ženy, děti a starší lidé, je tak podle něj nenahradí. Česká republika dosud vydala už přes 233 tisíc víz pro uprchlíky před válkou na Ukrajině. Podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) by se vláda mohla na rekonstrukci nebo výstavbu bytů pro uprchlíky podílet až pětaosmdesáti procenty. 


Stoupá počet těžkých nehod cyklistů. BESIP a iniciativa Dám respekt spustí varovnou kampaň
ČT24 | 14:14:37
Cyklistů na silnicích přibývá, s tím ale roste i riziko nebezpečných situací. Počet těžkých nehod cyklistů stoupá, loni při nich v Česku zemřelo 43 osob, meziročně o tři více. Většina veřejnosti přitom podle průzkumu vnímá vztah cyklistů a motoristů jako nepřátelský a hlavní příčinou nehod je podle nich nedostatek respektu z obou stran. 


Kampaň na očkování proti covidu začně v létě. A nebude slibovat trvalé řešení
Respekt | 15:48:17
Nakažených a hospitalizovaných ubývá, zájemců o očkování také. Vláda chystá strategii pro podzimSedět dál s Orbánem u visegrádského stolu? Jedině ho přimět, aby změnil kurz
Respekt | 14:46:09
Česká vláda má teď jen dvě možnosti: Odstřihnout se od Orbána, nebo převzít spoluodpovědnostDezinterpretace dat o covidu zastavila zájem o očkování v Česku, tvrdí Dušek
Eurozpravy-domácí | 16:57:00
Publikování nestandardizovaných dat o nákazách a očkování proti covidu-19 podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška v jeden čas prakticky zastavilo zájem o očkování. Za "zneužití" dat označil také dezinterpretování dat o zaplněnosti jednotek intenzivní péče.


Ředitelé škol projevují stále větší zájem o proškolení pedagogů armádou
Eurozpravy-domácí | 16:45:00
Stále větší zájem ředitelů moravskoslezských škol eviduje Krajské vojenské velitelství Ostrava o speciální školení, jehož obsahem je příprava obyvatel k obraně státu. Zájem zvyšuje současná válka na Ukrajině. ČTK do dnes řekl mluvčí velitelství Martin Ogořalek.


Senát označil Zemanovo omilostnění Baláka za nepřijatelné, k abdikaci ale nevyzval
Eurozpravy-domácí | 16:43:00
Milost, kterou udělil prezident Miloš Zeman šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi, je podle Senátu nepřijatelná. Horní parlamentní komora o tom dnes rozhodla na návrh KDU-ČSL. Senát ale nevyzval Zemana, aby se vzdal funkce hlavy státu, jak to požadovaly ODS a TOP 09. Pouze Zemana vybídl k tomu, aby v závěru druhého funkčního období vykonával svůj prezidentský úřad v souladu s ústavním pořádkem.


Vedení NKÚ beze změn. Zeman opět jmenoval šéfem Kalu
Eurozpravy-domácí | 16:40:00
Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval na Pražském hradě prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) jeho dosavadního šéfa Miloslava Kalu. Úřad vede od roku 2013. Poslanecká sněmovna jej v březnu zvolila kandidátem na jmenování, byl nakonec jediným uchazečem. Zeman při ceremoniálu řekl, že si práce NKÚ i Kaly váží a podporuje rozšíření kompetencí úřadu.


Ministerstvo vnitra odhalilo v Kanceláři prezidenta nedostatky při nakládání s dokumenty
Eurozpravy-domácí | 16:14:00
Ministerstvo vnitra při své kontrole správy dokumentů a spisů zjistilo v Kanceláři prezidenta republiky (KPR) nedostatky při nakládání s archivními dokumenty. Hrad například nedodržoval skartační lhůty a dokumenty řádně neoznačoval, uvedl dnes server iROZHLAS.cz.


Na rekonstrukci bytů pro uprchlíky by podle Bartoše mohl stát přispět 85 procent
Eurozpravy-domácí | 16:05:00
Na rekonstrukci či výstavbu bytů pro uprchlíky z Ukrajiny by stát mohl podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) přispět 85 procenty, zbytek by uhradily samosprávy nebo kraje. Financování Bartoš dnes předjednal s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS). Dotační program bude součástí širší strategie pro řešení uprchlické krize. Bartoš to dnes novinářům řekl před zasedáním vlády.


Ukrajina žádá Česko o pomoc s opravami poškozené techniky
Eurozpravy-domácí | 15:27:00
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) ČTK potvrdila, že Ukrajina požádala Česko o pomoc s opravami poškozené techniky. Záležitost je podle ní předmětem jednání. Ukrajina ohledně toho oslovila i Slovensko, také podle tamního ministra obrany Jaroslava Nadě zatím rozhodnutí nepadlo.


Brněnský unikát: Noční rozjezdy inspirovaly Evropu, denně přepraví i desetitisíce cestujících
Eurozpravy-domácí | 15:12:00
Dopravní unikát města Brna, takzvané rozjezdy, funguje už více než 21 let. Autobusy denně po dvě dekády v nočních hodinách rozvážejí cestující z centra města až do jeho okrajových částí. V pracovní dny zajistí spojení zhruba 10 tisícům cestujících, o víkendových nocích jich svezou až 25 tisíc. Autobusům občas jízdu zdrží policisté, ti ale většinou řeší pouze drobné incidenty nejčastěji s podnapilými osobami.


Uprchlíky z Ukrajiny bychom podle experta měli vnímat jako příležitost, ne přítěž
Eurozpravy-domácí | 14:47:00
Uprchlíky z Ukrajiny by Česká republika měla podle partnera poradenské skupiny PKF Apogeo Tomáše Pacovského vnímat jako příležitost, ne coby přítěž. Nemusejí zajistit jen krátkodobou výpomoc při přetrvávajícím nedostatku pracovníků, nabízí se využití jejich potenciálu v delším období. Pacovský to dnes řekl novinářům při společném setkání s Asociací malých a středních podniků a živnostníků (AMSP).


Sněmovna uznala hladomor na Ukrajině ve 30. letech 20. století za genocidu
Eurozpravy-domácí | 14:00:00
Sněmovna uznala hladomor na Ukrajině v letech 1932 až 1933 za genocidu ukrajinského národa. V dnešním usnesení tento zločin, masovou represi a porušování lidských práv a svobod důrazně odsoudila a vyjádřila soustrast příbuzným a blízkým obětí. Už před 15 lety poslanci hladomor odsoudili jako dílo "zrůdného totalitního režimu".


Žalobce žádá o přísnější trest pro Ratha v druhé větvi jeho korupční kauzy
Eurozpravy-domácí | 13:11:00
Státní zástupce Jiří Pražák požaduje, aby odvolací senát zpřísnil trest, který prvoinstanční soud uložil bývalému středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi v takzvané druhé větvi jeho korupční kauzy. Bývalý politik odešel od Krajského soudu v Praze v lednu 2020 s osmiletým trestem vězení za přijímání úplatků a manipulace se zakázkami ve Středočeském kraji.


"Jsem také Ukrajinec," napsal muž na síti. Pak autem najel do brány ruské ambasády
Eurozpravy-zahraniční | 16:21:00
Do brány ruského velvyslanectví v Bukurešti dnes ráno narazilo osobní auto a začalo hořet. Deník Romania Libera naznačil, že řidič, který zemřel a který se ve svém posledním příspěvku na facebooku vyjádřil kriticky k ruské agresi na Ukrajině, zřejmě jednal úmyslně. Podle ruské ambasády jde zjevně o událost ovlivněnou "protiruskou hysterií" v souvislosti s "provokací" v ukrajinském městě Buča. Rumunské úřady nabádají ke zdrženlivosti při hodnocení incidentu, než skončí vyšetřování.


Orbán hovořil s Putinem, pozval ho do Budapešti na mírová jednání
Eurozpravy-zahraniční | 16:20:00
Maďarský premiér Viktor Orbán dnes v telefonickém rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem navrhl vyhlásit okamžité příměří na Ukrajině. Šéfa Kremlu také pozval na mírová jednání v Budapešti s ukrajinským a francouzským prezidentem Volodymyrem Zelenským a Emmanuelem Macronem a s německým kancléřem Olafem Scholzem. Putin zareagoval pozitivně, ale uvedl, že bude mít podmínky, řekl Orbán podle agentur na tiskové konferenci v Budapešti.


Rusko splatilo závazky u svých dolarových dluhopisů v rublech
Eurozpravy-zahraniční | 15:51:00
Ruská vláda musela uhradit závazky plynoucí z jejích dolarových dluhopisů v rublech. Zahraniční banka totiž odmítla zpracovat příkaz vyplatit držitelům těchto dluhopisů částku 649,2 milionu USD (zhruba 14,5 miliardy Kč) v dolarech. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo financí.


V Řecku se kvůli růstu cen stávkuje a pořádají demonstrace
Eurozpravy-zahraniční | 15:47:00
V Řecku dnes ráno začala 24hodinová stávka, kterou kvůli stoupajícím životním nákladům v důsledku růstu cen potravin, energií či pohonných hmot vyhlásily dva velké řecké odborové svazy. Ochromena je v zemi mimo jiné doprava s výjimkou letecké a v řadě měst včetně Atén se konaly demonstrace.


Slovenský premiér pojede s šéfkou Evropské komise do Kyjeva
Eurozpravy-zahraniční | 15:17:00
Slovenský premiér Eduard Heger odjede ve čtvrtek večer společně s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou do Kyjeva. Podle slovenských médií to předseda vlády oznámil po dnešním zasedání svého kabinetu. Ukrajinskou metropoli navštívili v polovině března premiéři Česka, Polska a Slovinska a 1. dubna také předsedkyně Evropského parlamentu.


Johnson odsoudil chování Rusů v Buči, podle něj nemá daleko ke genocidě
Eurozpravy-zahraniční | 14:13:00
Chování ruské armády vůči civilistům v severoukrajinském města Buča a na dalších místech země se nezdá být příliš daleko od genocidy, řekl dnes britský premiér Boris Johnson. Vyzval rovněž k uvalení tvrdších sankcí vůči Rusku. Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid pak srovnal obrázky z Buče s genocidou ve Srebrenici z roku 1995 a vyzval k zastavení masového vraždění na Ukrajině.


Řecko a Norsko vyhostí celkem 15 ruských diplomatů
Eurozpravy-zahraniční | 13:57:00
Řecko vyhostí ze svého území 12 ruských diplomatů v souvislosti s ruským útokem na Ukrajinu. Dnes to podle agentury Reuters oznámilo tamní ministerstvo zahraničí. Rusko přijme v reakci na krok Řecka patřičná protiopatření, zareagovala podle agentury TASS mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. Tři ruské diplomaty se rozhodlo vyhostit také Norsko.


Ukrajina nemůže tolerovat nerozhodnost u sankcí, řekl Zelenskyj irským poslancům
Eurozpravy-zahraniční | 12:50:00
Ukrajina nemůže tolerovat jakoukoliv nerozhodnost západních států okolo nových sankcí vůči Rusku, řekl dnes přes videomost před společnou schůzí obou komor irského parlamentu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dodal také, že se Rusko snaží na Ukrajině vyvolat nedostatek potravin a používat hlad jako zbraň.


Zemřel Vladimir Žirinovskij, jeden z nejznámějších ruských politiků
Eurozpravy-zahraniční | 12:43:00
Zemřel známý ruský politik a poslanec Vladimir Žirinovskij. Jeho smrt podle agentury TASS oznámil šéf dolní komory parlamentu Vjačeslav Volodin. Vůdce ruské krajní pravice se léčil z nemoci covid-19. Zprávy, že chorobě podlehl, se v ruských médiích objevily už koncem března, tehdy se ale nepotvrdily.


Téměř polovina českých podniků letos kvůli růstu cen utlumí své investice
Eurozpravy-ekonomika | 15:39:00
Téměř polovina českých podniků letos vlivem výrazného růstu cen surovin, polotovarů a výrobních materiálů, nedostatečné dostupnosti materiálů a vstupních surovin a nepřímých dopadů ruské invaze na Ukrajinu utlumí své investice. Vyplývá to z aktuálního výzkumu Hospodářské komory mezi jejími členy. Proti lednovému zjišťování je to výrazné zhoršení.


Z Ruska se do ČR dováží sedm procent černého uhlí, výpadek ale lze nahradit
Eurozpravy-ekonomika | 14:21:00
Z Ruska se do České republiky dováží zhruba sedm procent černého uhlí. Rusko představuje čtvrtého největšího dovozce černého uhlí do České republiky, po Polsku, USA a Kanadě. Loni Česko z Ruské federace dovezlo přes 300.000 tun černého uhlí. Celkový dovoz činil zhruba 4,5 milionu tun.


Na Svět knihy přijede Donatella Di Pietrantonio, Viola Ardone a Luigi Zoja
Eurozpravy-kultura | 16:25:00
Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha se ve 27. ročníku částečně přenese do Itálie. Zemi s hluboce zakořeněnou kulturní tradicí festival uvítá jako čestného hosta. Holešovické Výstaviště Praha ožije rušnou a vřelou atmosférou italského náměstí i díky žánrově pestrému programu. Čeští čtenáři se setkají jak se spisovateli, jejichž knihy už znají z překladů, tak s autory chystaných překladových novinek. Své čtenářsky strhující a kritiky ceněné příběhy osobně představí například oblíbené vypravěčky Donatella Di Pietrantonio a Viola Ardone. K výkvětu současných romanopisců patří i Claudia Durastanti, Stefania Auci, Gianfranco Calligarich a Francesca Melandri. Za literaturu faktu promluví renomovaný psychoanalytik Luigi Zoja. Fanoušky thrillerů potěší Donato Carrisi. Pozornost si zaslouží rovněž poezie a příběhy pro děti a mládež. Pro Itálii bude žít letošní Svět knihy Praha, provázený mottem z díla italského velikána Umberta Eca.


Od příštího roku povede nizozemskou fotbalovou reprezentaci Ronald Koeman
Eurozpravy-sport | 16:55:00
Po letošním fotbalovém mistrovství světa v Kataru dojde na lavičce nizozemské fotbalové reprezentace ke změně. Trenéra Louise van Gaala totiž od nového roku nahradí Ronald Koeman, jenž už nizozemský národní tým jednou vedla to v letech 2018 až 2020. Odejít tehdy od reprezentace musel poté, co dostal nabídku trénovat Barcelonu. Nyní by měl nizozzemskou reprezentaci vést až do dalšího světového šampionátu v roce 2026.


Hovory X se blíží. Zveme vás na besedu Reflexu s Miroslavem Koňaříkem a Janem Gemrotem
Reflex | 16:00:00
Série veřejných besed Hovory X s Hvězdami Reflexu je zpátky! Hvězdy Reflexu - mimořádné osobnosti, jejichž skutky měly pozitivní nebo inspirativní dopad na naše okolí se vrací na scénu. Čtvrtá debata se letos uskuteční ve čtvrtek 21. dubna od 18 hodin v kavárně a galerii 2 deci na Vinohradech.


Loučení s EET aneb Konec Babišova fízlovacího experimentu
Reflex | 15:30:00
Do sněmovny směřuje návrh Fialovy vlády zrušit EET. Projde hladce, jelikož proti se staví pouze hnutí ANO, jež bude tento projekt hájit do posledního dechu. Vznikl v atmosféře Babišova tažení proti malým podnikatelům, přičemž jeho výsledky jsou velmi sporné.


Never more patolízalům tyranů, i kdyby šlo třeba i o geniální umělce
Reflex | 15:10:00
Přestavět si polici s DVD je ještě tak to nejmenší, co můžeme udělat, když vidíme, jak se k Putinovi lísá Nikita Michalkov – druhdy vynikající filmař. Never more fasuje i herec Ben Affleck, který při podepisování smlouvy na film Deep Water myslel jiným orgánem než hlavou, a „kádrováci“ dramaturgie Národního divadla, kteří prozměnu nemyslí vůbec.


Mašina, co dělá z prcků dlouhány
Tiscali-zprávy | 16:39:51
James Naismith se proslavil především jako vynálezce basketbalu. Málo se už ví, že vymyslel i způsob, jak pro tuto novou sportovní disciplínu „vyrábět“ odpovídající vysoké hráče. O jeho vynálezu se tisk poprvé zmínil přesně před 115 lety.


Stát vyplatil miliony spolku spojenému s Babišovou manažerkou
Tiscali-zprávy | 14:45:47
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela prověří výstupy analýz, za které resort pod vedením hnutí ANO vyplatil miliony korun Asociaci pro evropské fondy.


Zemanovo omilostnění Baláka má Senát za nepřijatelné, k abdikaci prezidenta nevyzval
E15-ekonomika | 16:33:00
Milost, kterou udělil prezident Miloš Zeman šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi, je podle Senátu nepřijatelná. Horní parlamentní komora o tom rozhodla na návrh KDU-ČSL. Senát ale nevyzval Zemana, aby se vzdal funkce hlavy státu, jak to požadovaly ODS a TOP 09. Pouze Zemana vybídl k tomu, aby v závěru druhého funkčního období vykonával svůj prezidentský úřad v souladu s ústavním pořádkem.


Rusové na Ukrajině postupovali až sebevražedně, ignorovali vlastní doktrínu, říká expert
E15-ekonomika | 16:15:00
Válka na Ukrajině už trvá zhruba jeden a půl měsíce. Co lze čekat od příštích týdnů? Jak se mění cíle Ruska, Ukrajiny, EU či NATO? Dokáže ruská armáda využívat vyšší vyspělosti své vojenské techniky a změnila své postupy oproti těm z dob Sovětského svazu? Zeptali jsme se politického geografa z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jana Kofroně. „Pokusy postupovat v kolonách přes hlavní silnice v těsných formacích proti alespoň mírně připravenému protivníkovi by byly považovány za taktickou chybu v době druhé světové války stejně jako na vrcholu studené války. Nepřekvapivě je to sebevražedný postup i dnes,“ říká Kofroň.


Orbán pozval Putina, Zelenského a další státníky na mírová jednání do Budapešti
E15-ekonomika | 16:00:00
Návrh na vyhlašení okamžitého příměří a pozvánka na mírová jednání do Budapešti. Taková byla témata telefonického rozhovoru mezi maďarským premiérem Viktorem Orbánem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Mírová jednání v Maďarsku by se mohla konat i za účasti ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a německého kancléře Olafa Scholze. Putin podle Orbána zareagoval pozitivně, ale prý bude mít podmínky.


Chování ruské armády v Buči a na dalších místech Ukrajiny nemá daleko ke genocidě, uvedl Johnson
E15-ekonomika | 14:22:00
Britský premiér Boris Johnson uvedl, že chování ruské armády vůči civilistům v severoukrajinském města Buča a na dalších místech země se nezdá být příliš daleko od genocidy. Dále vyzval k uvalení tvrdších sankcí vůči Rusku. Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid pak srovnal obrázky z Buče s genocidou ve Srebrenici z roku 1995 a vyzval k zastavení masového vraždění na Ukrajině.


Zemanovo omilostnění Baláka má Senát za nepřijatelné, k abdikaci prezidenta nevyzval
E15-politika | 16:33:00
Milost, kterou udělil prezident Miloš Zeman šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi, je podle Senátu nepřijatelná. Horní parlamentní komora o tom rozhodla na návrh KDU-ČSL. Senát ale nevyzval Zemana, aby se vzdal funkce hlavy státu, jak to požadovaly ODS a TOP 09. Pouze Zemana vybídl k tomu, aby v závěru druhého funkčního období vykonával svůj prezidentský úřad v souladu s ústavním pořádkem.


Rusové na Ukrajině postupovali až sebevražedně, ignorovali vlastní doktrínu, říká expert
E15-politika | 16:15:00
Válka na Ukrajině už trvá zhruba jeden a půl měsíce. Co lze čekat od příštích týdnů? Jak se mění cíle Ruska, Ukrajiny, EU či NATO? Dokáže ruská armáda využívat vyšší vyspělosti své vojenské techniky a změnila své postupy oproti těm z dob Sovětského svazu? Zeptali jsme se politického geografa z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jana Kofroně. „Pokusy postupovat v kolonách přes hlavní silnice v těsných formacích proti alespoň mírně připravenému protivníkovi by byly považovány za taktickou chybu v době druhé světové války stejně jako na vrcholu studené války. Nepřekvapivě je to sebevražedný postup i dnes,“ říká Kofroň.


Orbán pozval Putina, Zelenského a další státníky na mírová jednání do Budapešti
E15-politika | 16:00:00
Návrh na vyhlašení okamžitého příměří a pozvánka na mírová jednání do Budapešti. Taková byla témata telefonického rozhovoru mezi maďarským premiérem Viktorem Orbánem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Mírová jednání v Maďarsku by se mohla konat i za účasti ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a německého kancléře Olafa Scholze. Putin podle Orbána zareagoval pozitivně, ale prý bude mít podmínky.


Chování ruské armády v Buči a na dalších místech Ukrajiny nemá daleko ke genocidě, uvedl Johnson
E15-politika | 14:22:00
Britský premiér Boris Johnson uvedl, že chování ruské armády vůči civilistům v severoukrajinském města Buča a na dalších místech země se nezdá být příliš daleko od genocidy. Dále vyzval k uvalení tvrdších sankcí vůči Rusku. Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid pak srovnal obrázky z Buče s genocidou ve Srebrenici z roku 1995 a vyzval k zastavení masového vraždění na Ukrajině.


Ferrero stahuje sladkosti i z českého trhu, kvůli salmonele v západní Evropě
idnes.cz | 17:21:00
Italský výrobce cukrovinek Ferrero preventivně stahuje z trhu v Česku a na Slovensku některé šarže čokoládových vajíček nebo bonbonů Kinder vyrobených v Belgii. Reaguje na možné spojení s několika hlášenými případy salmonely v západní Evropě, v žádném z výrobků firmy ale testy tuto bakterii nenašly.


Orbán zve Putina na mírová jednání. Žijeme v éře manipulací, řekl k Buči
idnes.cz | 16:47:00
Maďarský premiér Viktor Orbán během středečního rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem navrhl vyhlásit okamžité příměří na Ukrajině. Šéfa Kremlu také pozval na mírová jednání do Budapešti. Účastnili by se jich i prezidenti Ukrajiny a Francie Volodymyr Zelenskyj a Emmanuel Macron spolu s německým kancléřem Olafem Scholzem. Putin prý zareagoval pozitivně, ale má podmínky.


Mariupolem křižují ruská mobilní krematoria. Nová Osvětim, říká starosta
idnes.cz | 16:40:00
V obléhaném ukrajinském Mariupolu začala fungovat mobilní krematoria, tvrdí tamní městská rada. Ruské invazní síly se pomocí nich snaží zakrýt stopy po svých zločinech spáchaných na místních civilistech, dodala. Starosta města je přirovnal k těm páchaným v koncentračních táborech za druhé světové války.


Poslankyně Richterová vysoudila za lež „doněcké konzulky“ omluvu a 50 tisíc
idnes.cz | 16:21:00
Obvodní soud pro Prahu 1 ve středu nařídil dezinformátorce Nele Liskové, aby se omluvila pirátské místopředsedkyni Poslanecké sněmovny Olze Richterové za smyšlený příspěvek, který v roce 2019 opakovaně sdílela na Facebooku. Političku má také odškodnit částkou 50 tisíc korun. Rozsudek není pravomocný.


Hádka opilců skončila pokusem o vraždu, žena pobodala muže šroubovákem
idnes.cz | 16:15:00
Pokusem o vraždu skončila hádka, která se na konci března strhla mezi partnery z Náchodska. Oba aktéři konfliktu byli opilí a spor se vyhrotil, když muž hodil na ženu šroubovák. Ta ho s ním udeřila do oka a pak muže šestkrát bodla do horní poloviny těla. Ženě teď hrozí až 18 let vězení.


Ž místo ř, perou se Ukrajinci s češtinou. Učí se, aby se osamostatnili
idnes.cz | 16:07:00
Lékaři, právníci, učitelé nebo prodavači. Ukrajinci se hlásí do kurzů českého jazyka, které kromě jazykových škol pořádají i Centra na podporu integrace cizinců při ministerstvu vnitra. Motivací k osvojení základů češtiny je válečným uprchlíkům vidina snadnějšího shánění práce. Podle lektorky Ivany Syslové studentům nadšení nechybí, a tak snáz dělají pokroky.


Ukrajinské děti na české střední školy ve velkém nechtějí. Ke zkouškám se jich přihlásilo přes tisíc
iHned.cz | 17:40:00
Příští týden začnou jednotné přijímací zkoušky na maturitní obory středních škol. První termín je 12. a 13. dubna, šestiletá a osmiletá gymnázia pak přijdou na řadu o týden později. Do úterý měli možnost přihlásit se ke studiu na střední škole v...


Část investorů zkrachovalé skupiny Arca se pustila do insolvenčního správce Loudy. Chtějí nový věřitelský výbor
iHned.cz | 17:21:00
Jednu z největších insolvencí v Česku, kde je v sázce asi 23 miliard korun pohledávek za slovensko-českou skupinou Arca Investments, provázejí další spory. To naznačuje, jak složitá bude cesta k navrácení alespoň části dlužných peněz. V řízení,...


Lidé kvůli inflaci a obavám z budoucnosti zavírají peněženky. Menší obchody kvůli tomu mohou začít propouštět
iHned.cz | 17:17:00
V supermarketu nakupuje učitelka z Loun Světlana Pluhařová především potraviny, které jsou aktuálně zlevněné. „Jinak neutrácím téměř za nic. Samozřejmě pociťuji, jak se všechno zdražuje, včetně energií. Naštěstí dospělý člověk už v podstatě...


Ani krach, ani stabilizace. Rusko se zařizuje na izolaci
iHned.cz | 16:49:00
Středeční zpráva o tom, že Rusko vyplatilo úroky z dolarových dluhopisů v rublech, může být předzvěstí technického bankrotu. Věřitelé měli přece dostat tvrdou měnu, místo toho mají ruble, které se nyní nedají na dolary či eura směnit. A nesplnění...


Přechod na cloudová PC ve firmách a záložky pro všechny. Windows 11 čekají velké změny
iHned.cz | 16:40:00
Microsoft představil nové funkce Windows 11. Po řadě malých aktualizací chystá výraznější změny, které mohou reálně změnit práci s počítači ve firmách a přizpůsobit ji mnohem většímu zájmu o práci na dálku. Microsoft změny vysvětluje vlastním...


Dravé hedgeové fondy sází na propad akcií britské pošty Royal Mail, kde jsou největší akcionáři Křetínský a Tkáč
iHned.cz | 16:10:00
Nejostřejší hráči na finančních trzích – hedgeové fondy – vyrazili proti miliardářům Danielu Křetínskému a Patriku Tkáčovi. Spekulují na propad akcií britské pošty Royal Mail, kde má společnost obou miliardářů – Vesa Equity...


Nevrátím se. Z Ukrajiny zbyly ruiny a nechci, aby to mé děti viděly, říká Ukrajinka žijící ve Varech
iHned.cz | 15:56:00
Za tři dny bude po všem a zase se vrátíme, říkala si pětatřicetiletá Mila Šumilinová, když jen s malým zavazadlem opouštěla Kyjev. Teď už skoro měsíc žije se dvěma dětmi v Karlových Varech a zvyká si na život uprchlice. A s návratem domů po konci...


Marion Maréchalová vyhlíží prezidentské volby v roce 2027. Neteř Le Penové může sjednotit francouzskou krajní pravici
iHned.cz | 15:20:00
Na pódium, obklopené lidmi s francouzskými vlajkami, vstupuje mladá žena. Lidé tleskají a mávají vlajkami, atmosféra připomíná rockový koncert. Tohle byla ta chvíle, na kterou mnozí čekali. Teprve dvaatřicetiletá francouzská politička Marion...


Z premianta propadlíkem. Hongkong se potýká se zatím nejhorší vlnou covidu
lidovky.cz | 17:45:00
Jsme ve válce, sdělila nám v únoru správkyně Hongkongu Carrie Lamová. Neměla na mysli Ukrajinu, ale pomyslnou válku s omikronem.


Podezření na salmonelu. Kinder stahuje před Velikonocemi z trhu část čokoládových vajíček a cukrovinek
lidovky.cz | 17:37:00
Italský výrobce cukrovinek Ferrero preventivně stahuje z trhu v Česku a na Slovensku některé šarže čokoládových vajíček nebo bonbonů Kinder vyrobených v Belgii. Reaguje na možné spojení s několika hlášenými případy salmonely v západní Evropě, v žádném z výrobků firmy ale testy tuto bakterii nenašly.


Žijeme v éře manipulací, řekl Orbán k Buči. Putina zve na mírová jednání v Budapešti
lidovky.cz | 17:10:55
Maďarský premiér Viktor Orbán během středečního rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem navrhl vyhlásit okamžité příměří na Ukrajině. Šéfa Kremlu také pozval na mírová jednání do Budapešti. Účastnili by se jich i prezidenti Ukrajiny a Francie Volodymyr Zelenskyj a Emmanuel Macron spolu s německým kancléřem Olafem Scholzem. Putin prý zareagoval pozitivně, ale má podmínky.


Milost, kterou dal Zeman, Senátu vadí. ODS ale neprosadila výzvu, ať abdikuje
lidovky.cz | 16:37:00
Senát považuje za nepřijatelnou milost prezidenta Miloše Zemana šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi, který byl odsouzen ke třem letům vězením. ODS a TOP ale neprosadily, aby Senát vyzval prezidenta k abdikaci. Milost pro jednoho ze spolupracovníků hlavy států Hrad oznámil minulý týden a Zemanovo rozhodnutí pobouřilo politiky z vlády i opozice.


Prezident jmenoval do čela NKÚ na dalších 9 let dosavadního šéfa Kalu
lidovky.cz | 16:25:00
Prezident Miloš Zeman ve středu odpoledne na dalších devět let jmenoval prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) jeho dosavadního šéfa Miloslava Kalu. Poslanecká sněmovna ho v březnu zvolila kandidátem na jmenování, byl nakonec jediným uchazečem. Zeman při ceremoniálu řekl, že si práce NKÚ i Kaly váží a podporuje rozšíření kompetencí úřadu.


Vyznamenání pro ruského vojáka s nacistickými symboly. Měl „čistit Mariupol od fašistických plazů“
lidovky.cz | 16:14:33
Moskva odůvodňuje invazi na Ukrajinu nutností zemi „denacifikovat“. Paradoxně to jsou sami někteří ruští vojáci, kteří používají nacistickou symboliku. Video z předávání vojenských vyznamenání vůdcem samozvané Doněcké lidové republiky Denisem Pušilinem zobrazuje vojáka, který má na uniformě nacistické insignie.


Moskva poslala na Donbas kadety. Řekla jim, že jde o stáž, tvrdí ukrajinská tajná služba
lidovky.cz | 15:56:00
Ukrajinská tajná služba SBU tvrdí, že má důkazy, že ruská armáda v nynějším válečném konfliktu poslala umírat na východ Ukrajiny studenty moskevské vojenské školy s tím, že jde o stáž. SBU má podle mluvčího k dispozici příslušné tajné dokumenty a seznamy členů okupačních sil zabitých v Doněcké oblasti.


Zemanův generál statisíce nedostane. Vyhazov z Hradu není zásah do cti, řekl soud
aktuálně.cz | 17:32:06
Bývalý náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Rostislav Pilc neuspěl s žalobou na Národní bezpečnostní úřad.


Při přechodu na zelenou ekonomiku sází EU na baterie, využijí je desítky milionů aut
aktuálně.cz | 17:26:35
Celosvětová poptávka po bateriích má do roku 2030 stoupnout asi čtrnáctkrát. Na další zajímavá čísla se podívejte v naší videografice.


Prodeje nových aut dál klesají. V čele zůstává Škoda, výrazně rostly Toyota a Kia
aktuálně.cz | 17:04:00
Prodeje nových aut v Česku za první čtvrtletí meziročně poklesly. Jedničkou trhu se stala Škoda Octavia.


Nástěnka hanby. Galerie velkých značek, které se odmítají vzdát svého byznysu v Rusku
aktuálně.cz | 16:01:02
Z ruského trhu se kvůli napadení Ukrajiny stáhlo už přes 600 západních značek. Další desítky tam ale navzdory kritice i výzvám k bojkotu působí dál.


Ceny chat se zdvojnásobily. Lidé si raději za stejné peníze pořídí byt, míní expert
aktuálně.cz | 15:54:51
Ceny chat a chalup se v posledních dvou letech, kdy Česko zasáhla epidemie koronaviru, ve všech krajích v průměru zdvojnásobily.


Evropa je na ruském uhlí závislá více než na ropě. Česko ho však dováží jen minimum
aktuálně.cz | 14:58:58
Rusko představuje čtvrtého největšího dovozce černého uhlí do Česka.


Koncern VW zruší dvě třetiny spalovacích modelů. Soustředit se chce na zisk, ne objem
aktuálně.cz | 14:51:42
Německý automobilový koncern Volkswagen hodlá do konce desetiletí zrušit desítky modelů se spalovacím motorem. Škrtání se nejspíš dotkne i Škody.


Zloději ukradli vyprošťovací zařízení. Pražští hasiči ho používají u vážných nehod
aktuálně.cz | 14:23:00
Policisté pátrají po dvojici, zřejmě mužů, kteří se v neděli 3. dubna krátce po třetí hodině ráno vloupali do stanice HZS v pražských Jinonicích.


Žalobce žádá pro Ratha přísnější trest a zabavení majetku, obhájce zproštění obžaloby
aktuálně.cz | 13:59:46
Soud Rathovi v druhé větvi korupční kauzy prodloužil původní sedmiletý trest o rok. Žalobce žádá prodloužení o dva a půl roku.


Rada České televize zůstane nekompletní, poslanci dnes nikoho nevybrali
lupa.cz | 16:15:12
Poslanci dnes neúspěšně hlasovali o obsazení volných míst v Radě České televize. V březnu do ní zvolili Ilju Racka, o dalších pěti křeslech měli rozhodnout v dnešní tajné volbě. Žádný uchazeč však nedosáhl na minimální počet hlasů. Volba proto končí a sněmovna by měla vypsat novou výzvu pro přihlašování kandidátů.


Twitter chystá možnost upravovat už odeslané tweety
lupa.cz | 16:12:49
Dlouho žádaná funkce pro úpravu už poslaného tweetu (tzv. edit button) by se po letech čekání mohla stát skutečností. Twitter oznámil, že na ní pracuje od loňského roku. Měla by uživatelům dát možnost opravit například překlepy nebo jiné chyby.


V osmadvaceti mi přišlo, že to nikdy nebude dobrý, vzpomíná Pavlína Wolfová
revue.idnes.cz | 16:00:00
Je dcerou slavných rodičů, nebojácnou novinářkou, tvrdou glosátorkou a moderátorkou publicistického pořadu, ale i empatickou dcerou a pyšnou a tolerantní mámou svých dětí. Jak tohle Pavlína Wolfová všechno zvládá?


Člověk vynášený i drcený dějinami. Filmová opera připomíná skladatele Jana Kapra
bleskove.cz | 18:00:00
Poté co přerušil gymnastickou dráhu, se stal prominentem komunistického režimu a následně umlčovaným autorem, který vrátil Stalinovu cenu.


Podcast Na dotek: Co by tomu řekl Chalupecký? Nevíme. Naštěstí
bleskove.cz | 17:30:00
A právě proto jsme mu uspořádali výstavu, dodávají dva z kurátorů přehlídky, která je aktuálně k vidění v pražské Městské knihovně.


Polda Pankrác se vrací, možná naposledy. Potká se s Babišem i prezidentem Trumpetou
bleskove.cz | 13:59:31
Sedmý díl české počítačové hry Polda vychází 15. dubna a v hlavní roli se vrací svérázný detektiv Pankrác dabovaný hercem Luďkem Sobotou.


Biden přitvrzuje: Zavede další přísné sankce a zmrazí ruské majetky. EU pracně hledá shodu
blesk | 18:35:00
USA oznámily další zpřísnění protiruských sankcí, které zahrnuje přerušení veškerých vazeb mezi americkým finančním systémem a institucemi Sberbank a Alfa Bank, zákaz nových investic v Rusku a nová opatření proti „ruským elitám“ včetně dospělých dětí prezidenta Vladimira Putina. Kroky v prohlášení prezentoval Bílý dům s tím, že jsou součástí společného postupu USA s partnery v Evropské unii a ve skupině G7. Hovoří o odvetě za ruská „zvěrstva na Ukrajině, mimo jiné v Buči“.


Honza Bendig ve Výměně manželek pod náporem popularity: Koncerty na ulici i žádosti o fotky a podpisy!
blesk | 18:30:00
Ve středečním premiérovém díle Výměny manželek diváci uvidí, jak se zpěvák Jan Bendig (28) popasuje s rodinou se třemi dětmi a náročným tatínkem, a jak se vyměněná maminka Růžena (48) bude cítit v ryze mužské domácnosti.


Nepřijatelné! Zeman to od Senátu schytal za milost pro Baláka, Němcová chtěla výzvu k abdikaci
blesk | 17:30:00
Milost, kterou udělil prezident Miloš Zeman šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi, je podle Senátu nepřijatelná. Horní parlamentní komora o tom ve středu rozhodla na návrh KDU-ČSL. Senát ale nevyzval Zemana, aby se vzdal funkce hlavy státu, jak to požadovaly ODS a TOP 09. Pouze hlasy 55 ze 70 přítomných senátorů vybídl Zemana k tomu, aby v závěru druhého funkčního období vykonával svůj prezidentský úřad v souladu s ústavním pořádkem.


Kourtney Kardashianová: Svatba jenom jako? Obřad ve Vegas nebyl legální!
blesk | 17:30:00
V úterý proběhla médii zpráva, že do toho snoubenci Kourtney Kardashianová (42) a Travis Barker (46) konečně praštili a během skromného obřadu v Las Vegas se vzali. Podle zjištění serveru PageSix.com ale svatba nebyla legální! Slavný pár se tak manželi zatím stále nestal.


Dimitry (4) z Kyjeva má po operaci. „Nohama hýbe, ale nechodí. Začneme ho učit chodit,“ popsal primář z Motola
blesk | 17:00:00
Chlapec (4), kterého v Kyjevě poranily střepiny a jehož minulý týden speciální sanitkou převezli do Česka, má za sebou první úspěšnou operaci v Motole. Zatím to vypadá, že výbuch poranil páteř, ale nepoškodil míchu. „Začneme ho učit zase chodit,“ řekl jeho ošetřující lékař Jan Kryl. Chlapec s maminkou zůstanou v Motole ještě minimálně měsíc.


Ruští tyrani zavřeli na měsíc psy v klecích. Hladem a žízní uhynuly tři stovky zvířat
blesk | 16:55:00
Rusové nechali během okupace města Borodyanka severně od Kyjeva vyhladovět více než 300 psů, v útulku je zamkli do klecí bez přístupu k vodě a jídlu. Zaměstnanci zařízení se ke zvířatům dostali až o měsíc později potom, co se ruští vojáci stáhli směrem na východ. Z celkem 485 zvířat přežilo jen 150. „Nemám slov. Proč??“ píše právnička k děsivým záběrům. Těch se na internetu objevilo hned několik.


Kala jmenován šéfem NKÚ na dalších 9 let. Zeman doufá v rozšíření kompetencí úřadu
blesk | 16:49:00
Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval na Pražském hradě prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) jeho dosavadního šéfa Miloslava Kalu. Úřad vede od roku 2013. Poslanecká sněmovna jej v březnu zvolila kandidátem na jmenování, byl nakonec jediným uchazečem. Zeman při ceremoniálu řekl, že si práce NKÚ i Kaly váží a podporuje rozšíření kompetencí úřadu.


Sexy Kateřina Průšová 20 let od získání korunky královny krásy: Mnoho partnerů, ale zatím bez dětí
blesk | 16:40:00
Z vyjukané pařmenky sexy žena. Kateřina Průšová (38) zavzpomínala archivním snímkem na své vítězství v soutěži krásy. Je až k neuvěření, že od té doby uplynulo 20 let. Modelka je stále hvězdou přehlídkových mol a mladší krásky strčí s přehledem »do kapsy«. Za svůj dlouhý modelingový život vystřídala několik partnerů, ale zatím se jí z žádným z nich nepodařilo založit rodinu....


Žena z Náchodska napadla šroubovákem partnera! Policisté ji obvinili z pokusu o vraždu
blesk | 16:36:00
Policie obvinila z pokusu o vraždu čtyřiadvacetiletou ženu z Náchodska. Na konci března v opilosti zaútočila šroubovákem na svého partnera po předchozí slovní i fyzické roztržce. ČTK to ve středu potvrdila tisková mluvčí pro Náchodsko a Rychnovsko Lucie Konečná. Muž přežil díky včasnému zákroku lékařů. Obviněné ženě v případě prokázání viny a odsouzení hrozí až 18 let vězení.


Doktor House se změnil k nepoznání: Z elegána s hůlkou »bezdomovcem«!
blesk | 16:30:00
Potkat takového zarostlého týpka sedět v parku na lavičce, člověk by mu dost možná hodil pár drobných. Nenechte se ale zmást!


Zničený Felix Slováček před oslavou: Všichni hosté mi umřeli!
blesk | 16:30:00
Za rok ho čeká osmdesátka a rád by uspořádal pro své příznivce koncert. Felix Slováček (78) ale pomalu nemá, koho by pozval. „Koho si mám vzít na koncert, všichni jsou mrtví. Není tu Karel Gott, Láďa Štaidl, zemřela Eva Pilarová,“ vypočítává smutně, kdo ho v poslední době opustil.


Sedm dozorců soudí kvůli mučení: Alici měli týrat ve Světlé nad Sázavou
blesk | 15:41:00
Okresní soud v Havlíčkově Brodě ve středu začal projednávat obžalobu z mučení odsouzené Alice V. ve věznici ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Souzeno je pět mužů a dvě ženy z vězeňské služby. Dozorci jsou obžalovaní z mučení a nelidského a krutého zacházení. Obžalovaní měli 8. ledna 2020 připoutat vězeňkyni k mřížím okna cely.


Europoslanec Vondra o českých tancích pro Ukrajinu: Jsem hrdý na Fialovu vládu!
blesk | 15:34:00
Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) promluvil ve středečním Epicentru o evropské pomoci Ukrajině, kde se v současnosti nachází české tanky. Je hrdý na vládu Petra Fialy (ODS) za tento rozhodný krok a řekl také, jestli by bylo z bezpečnostního hlediska riskantní opravovat v České republice poničenou vojenskou techniku Ukrajiny.


Rusové vytáhli mobilní krematoria! Vrazi zametají kvůli zvěrstvům stopy, varují v Mariupolu
blesk | 15:31:00
V obléhaném ukrajinském Mariupolu začala fungovat mobilní krematoria, jimiž se ruské invazní síly snaží zakrýt stopy po svých zločinech spáchaných na místních civilistech, tvrdí mariupolská městská rada. Ta podle ukrajinských médií dále uvedla, že se do této činnosti zapojili „kolaboranti“ a lidé z takzvané Doněcké lidové republiky (DNR), tedy proruského separatistického regionu, jenž se nachází v těsné blízkosti přístavního města.


VIDEO: Štefánikova hvězdárna přišla o svůj skvost: Stoletý dalekohled opraví odborníci tam, kde původně vznikal
blesk | 15:30:00
V dubnu se započalo s renovací největšího dalekohledu ve Štefánikově hvězdárně na Petříně. Zeissův dalekohled, který byl před 130 lety vyroben v německé Jeně, se vrátí do „domácích“ dílen, kde si na něj posvítí němečtí odborníci. Do Prahy se vrátí zhruba za rok. Dočasně jej nahradí elektronický dalekohled, který by se ve hvězdárně měl veřejnosti zpřístupnit do měsíce.


13. komnata herce Oldřicha Vlacha: Mylná diagnóza rakoviny!
blesk | 15:30:00
Na tu chvíli herec nikdy nezapomene. Po zkoušce v Divadle na Vinohradech Oldřich Vlach (80) ochrnul. „Musel jsem volat manželce, aby pro mě přijela. Lékaři mi po vyšetření řekli, že mám rakovinu páteře,“ líčí děsivý zážitek představitel zootechnika Jaromíra z filmu Vesničko má, středisková.


Člověk vynášený i drcený dějinami. Filmová opera připomíná skladatele Jana Kapra
pikant | 18:00:00
Poté co přerušil gymnastickou dráhu, se stal prominentem komunistického režimu a následně umlčovaným autorem, který vrátil Stalinovu cenu.


Podcast Na dotek: Co by tomu řekl Chalupecký? Nevíme. Naštěstí
pikant | 17:30:00
A právě proto jsme mu uspořádali výstavu, dodávají dva z kurátorů přehlídky, která je aktuálně k vidění v pražské Městské knihovně.


Nový designérský směr Škodovky? Takto by mohl vypadat výsledek!
Auto.cz | 18:57:00
Grafický koncept pracuje s novým designovým jazykem, který automobilka poodhalila na své výroční prezentaci.


Koncern VW chce do roku 2030 omezit nabídku spalovacích aut v Evropě o 60 %
Auto.cz | 17:52:00
Skupina už se nebude tolik zaměřovat na růst, objem výroby a tržní podíl, místo toho se zaměří na kvalitu a marže prémiovějších modelů.


Prodej aut v Česku v prvním čtvrtletí klesl o 4,3 procenta na 47.391 vozů
Auto.cz | 16:56:00
Prodej nových osobních aut v ČR se v prvním čtvrtletí snížil meziročně o 4,3 procenta na 47.391 vozů. V březnu pak poklesl téměř o 16 procent. Důvodem poklesu je i přes vysokou poptávku snížení produkce většiny výrobců kvůli chybějícím dílům.


Yellen (MF US): Konflikt na Ukrajině by mohl mít velmi vážné globální ekonomické důsledky
Kurzy.cz | 18:14:12
Americká ministryně financí a bývalá šéfka Fedu Janet Yellenová dnes varovala, že konflikt na Ukrajině by mohl přinést vážný úder globální ekonomice.Podle Yellenové jsou kroky Ruska na Ukrajině zavrženíhodné a ve svých důsledcích budou mít pro svět&hellip


Souhrn 6.4. - akciové trhy se zalekly možného razantnějšího postupu Fedu vůči inflaci a růstu rizika ruského defaultu, BCPP oslabila pod taktovkou bank, koruna silně oslabila, ropa výrazně volatilní
Kurzy.cz | 17:58:25
Pražská burza v polovině týdne naskočila při výrazném růstu likvidity na silnou zahraniční negativní vlnu. Evropské trhy dnes silně ztrácely. Investoři se zalekli opětovného zvýšení rizika externího defaultu Ruska po nových sankcích a výrazněji...


Co předvedou zisky obchodovaných firem a jak tomu odpovídají valuace
Kurzy.cz | 17:43:00
Jak se rýmují současné valuace amerických akcií s inflací a výnosy na dluhopisových trzích? Tímto tématem jsme se zabývali v pátek, dnes přejdeme k druhému tahounu cen akcií, tedy ziskovosti obchodovaných firem.


Miloslav Kala povede NKÚ dalších devět let. Dnes ho do funkce jmenoval prezident ČR Miloš Zeman
Kurzy.cz | 17:13:03
Prezident ČR Miloš Zeman dnes odpoledne na Pražském hradě jmenoval Miloslava Kalu do funkce prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu.


ECDC a EMA vydaly doporučení ke čtvrtým dávkám mRNA vakcín proti covid-19
Kurzy.cz | 17:07:53
Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) a pracovní skupina Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) pro covid-19 (ETF) dospěly k závěru, že je příliš brzy na to, aby bylo možné uvažovat o použití čtvrté dávky mRNA vakcín proti covid-...


Americké zásoby ropy zaznamenali neočakávaný nárast
Kurzy.cz | 16:52:57
Správa Ministerstva energetiky USA nedokázala spustiť veľké pohyby na trhu s ropou. Zásoby ropy neočakávane vzrástli, zatiaľ čo zásoby benzínu prudko klesli. Prekvapenie bolo aj v údajoch o zásobách destilátov, ktoré zaznamenali výraznejší nárast ako s...


Průmyslová produkce v únoru klesla meziměsíčně o 2,4 % (Komentář)
Kurzy.cz | 16:42:24
Výkon tuzemského průmyslu zaostal v únoru za
očekáváními. Meziročně průmyslová produkce klesla o 0,3 %,
zatímco analytici v průměru očekávali její zvýšení o 2,5 %. V porovnání s
lednem pak byla po sezonním očištění nižší o 2,4 %. Na tomto poklesu se
po...


Index podnikatelské nálady malých a středních podniků klesl. Skoro polovina podniků je nucena utlumit investice
Kurzy.cz | 16:39:32
Vlivem výrazného růstu cen surovin, polotovarů a výrobních materiálů, nedostatečné dostupnosti některých materiálů a vstupních surovin nezbytných pro výrobu a nepřímých dopadů ruské invaze na Ukrajinu téměř polovina českých podniků v letošním roce utlumí&


Nyní je lídrem prodeje zlata Kazachstán a lídrem nákupu Turecko
Kurzy.cz | 16:38:39
Většina centrálních bank v posledních dvou měsících prodává zlato. Úterní zpráva Světové rady pro zlato uvádí, že v únoru bylo z oficiálních rezerv prodáno 6 tun. Stalo se tak navzdory letošnímu poklesu o 18 tun, protože zásoby činí stále více než 35 600&


Uber letos vylepší svou aplikaci v Británii o vlaky, autobusy, letecké spoje a pronájem aut
Kurzy.cz | 16:35:57
Vedení Uberu dnes oznámilo, že ještě letos pro území Velké Británie rozšíří svou dopravní aplikaci o možnost objednání vlakové, autobusové a letecké dopravy a přidá také nabídku autopůjčoven.


Evropské trhy v úterý kvůli pesimismu investorů smíšené
Kurzy.cz | 16:31:21
Hlavní evropské akciové indexy se v úterý obchodovaly smíšeně, protože hráči na trhu hodnotili vyhlídky evropské ekonomiky v prostředí dalších sankcí proti Ruské federaci. EU plánuje zakázat vývoz ruského uhlí a transakce se 4 předními ruskými bankami a&h


US - počet žádostí o hypotéky opět klesl a je meziročně nižší už o 41%
Kurzy.cz | 16:24:41
Podle pravidelných týdenních statistik z amerického hypotečního trhu došlo k dalšímu růstu průměrného úročení, což dále snížilo zájem o nové úvěry.Průměrná úroková sazba u klíčových 30letých fixních hypoték se zvýšila o další desetinu na 4,9%.


Daly (SF Fed): Vysoká inflace je stejně škodlivá, jako nemít práci
Kurzy.cz | 16:10:53
Šéfka San Francisco Fedu Mary Daly včera poznamenala, že inflace na úrovni 40letého maxima je pro Američany stejně škodlivá jako nemít práci. Daly uvedla, že Fed je připraven vůči tak vysoké inflaci zakročit.


Evropa a plyn z Ruska – alternativní řešení
Kurzy.cz | 15:39:04
Ekonom Daniel Gros tvrdí, že alternativou k zákazu dovozu ruského plynu do Evropy je uvalení cel. Evropa podle něj disponuje vyjednávací silou monopsonu, kterou ale doposud nijak nevyužívala.


Rada Zlínského kraje podpořila vodohospodářské projekty obcí i zadržování vody v krajině
Kurzy.cz | 15:32:07
Přidělení dotací čtyřem obcím na jejich projekty v oblasti vodohospodářské infrastruktury odsouhlasila krajská rada. Dále radní podpořili také aktivity sedmi žadatelů, které napomohou k zadržování vody v krajině. Přidělení dotací musí ještě schválit 2....


Ministr kultury Martin Baxa v Lucemburku: Musíme světu ukázat, že naše víra v demokracii, svobodu slova a projevu nejsou jen slova v ústech politiků, že jsou součástí života lidí, nás všech
Kurzy.cz | 15:26:00
Dne 4. dubna 2022 se v Lucemburku konalo řádné zasedání Rady ve formaci vzdělávání, mládež, kultura a sport (EYCS). První den zasedání Rady


Ministři sportu členských států EU se sešli v Lucemburku
Kurzy.cz | 15:24:00
Ministři sportu členských států EU se sešli k debatě nad tématem podpory hodnot EU prostřednictvím sportu a jeho organizací.


DE30, OIL, US100 (06.04.2022) - Top 3 grafy týdne
Kurzy.cz | 15:05:18
Zveřejnění zápisu ze zasedání FOMC ve 20:00 je největší událostí dne. Trhy budou hledat náznaky tempa blížícího se kvantitativního zpřísňování a obsah dokumentu může mít velký dopad na trhy, včetně indexů. Obchodníci na komoditních trzích se zaměří na ...


Nejen rekonstrukce interiérů. Domov mládeže v Přelouči bude mít i nový kabát
Kurzy.cz | 14:58:41
Portál Pardubického kraje, Krajský úřad Pardubického kraje


Rozvoj česko-kuvajtských obchodních vztahů podpoří zavedení přímé linky Jazeera Airways
Kurzy.cz | 14:54:00
Kuvajtská letecká společnost Jazeera Airways zavádí novou přímou linku mezi Kuvajtem a Prahou. Přímé letecké spojení prospěje rozvoji


Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa přijal velvyslance Pákistánu
Kurzy.cz | 14:06:00
Dne 5. dubna 2022 přijal náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa velvyslance Pákistánu Muhammada


Konzultace náměstka Chmelaře s tureckým protějškem Kaymakcım
Kurzy.cz | 13:04:00
Dne 5. dubna 2022 proběhly konzultace náměstka evropské sekce Aleše Chmelaře s náměstkem tureckého ministra zahraničních věcí pro evropské záležitosti Farukem Kaymakcim.
Oba náměstci věnovali velkou pozornost bilaterálním vztahům. Ocenili pokračující ...


České ekologické technologie v oboru vodohospodářství si získávají trh Kyrgyzstánu
Kurzy.cz | 12:59:00
Čistírny odpadních vod pro municipální a komerční subjekty v Kyrgyzstánu jsou stále aktuálnější podnikatelskou příležitostí pro


Pozor při prodejích na bazarových portálech
Kurzy.cz | 12:24:34
Prodáváte zboží na nějakém bazarovém portále? Buďte obezřetní v komunikaci s případnými zájemci. Jsou mezi nimi i podvodníci. Jak podvod funguje? Vy jako prodejce vystavíte zboží na některém z bazarových portálů. Údajný zájemce vám napíše zprávu, že má...


Mimořádná opatření v rámci podmínek greeningu a EFA ploch pro rok 2022 pro posílení potravinové bezpečnosti
Kurzy.cz | 12:01:00
Na nepříznivý vývoj situace v zemědělství v důsledku ruské invaze na Ukrajinu se Česká republika rozhodla reagovat v rámci mimořádných opatření pro posílení potravinové bezpečnosti. Takový postup umožnilo PROVÁDĚCÍ ROZHODNUTÍ KOMISE (EU) č. 2022/484. T...


Předsedové parlamentů jednali v Praze o situaci na Ukrajině
Kurzy.cz | 11:25:00
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová v Praze na jednání tzv. Slavkovského formátu přivítala


Kalhoty jeans i trika s nápisy. Se sloupkem o oblékání advokátů Poledník narazil, ústavním soudcem ho Senát nezvolí
Hospodářské noviny | 19:45:00
Pod talárem jsou advokáti oblečeni dle různých módních směrů. Nosí v hojné míře zejména kalhoty jeans, různé mikiny a trička s nápisy – právě tak si v dubnu 2014 posteskl ve svém článku Zamyšlení nad oděvem advokáta právník Petr Poledník. A o...


Čtvrtá dávka je pro běžné lidi předčasná. Nárok by mohli mít starší 80 let
idnes.cz | 19:23:00
Na úvahy o podání čtvrtých dávek proti covidu běžné populaci je zatím příliš brzo. Shodlo se na tom Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí a pracovní skupina Evropské lékové agentury pro covid-19.


Mládí vpřed. Banky nabízejí lidem do 36 let hypotéky s nižším úrokem. Jde hlavně o marketing, soudí někteří experti
Hospodářské noviny | 19:16:00
Dosáhnout na hypotéku je pro lidi mladší 36 let od dubna mnohem snazší. Nejen že při žádosti o úvěr potřebují méně vlastních peněz a mohou být i o něco více zadluženi než ostatní zájemci. Největší poskytovatelé úvěrů na bydlení v zemi, mezi nimi...


Zákaz nových investic v Rusku či přerušení vazeb se Sberbank. USA zpřísnily sankce, státy EU se zatím nedohodly
Hospodářské noviny | 18:48:00
Spojené státy oznámily další zpřísnění protiruských sankcí, které zahrnuje přerušení veškerých vazeb mezi americkým finančním systémem a institucemi Sberbank a Alfa Bank, zákaz nových investic v Rusku a nová opatření proti „ruským...


Reakce na kauzu odsouzeného Baláka: kontrolní úřad zvažuje audit v Lánech
Hospodářské noviny | 18:33:00
Hrad opakovaně žádá vládu o navyšování svého rozpočtu až o desítky milionů korun. Co přesně s veřejnými penězi dělá, nyní prověřuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Kvůli probíhajícímu policejnímu vyšetřování vynechal ze své kontroly Lesní správu Lány...


Kde Volkswagen postaví gigafactory? Jednou ze tří možných evropských lokalit je bývalé letiště u Plzně
Hospodářské noviny | 18:02:00
Bývalé armádní letiště v Líních u Plzně je jednou ze tří evropských lokalit, které německý automobilový koncern Volkswagen (VW) zvažuje pro stavbu továrny na výrobu baterií do elektroaut. ČTK to řekli členové vedení Plzeňského kraje včetně hejtmana...


Uznejme lékařské diplomy a přestaňme jim říkat „úkáčka“. Podnikatelé mají recept na začlenění Ukrajinců
Hospodářské noviny | 18:00:00
Podnikatelé a firmy hodlají využít kvalifikovaných a vzdělaných Ukrajinců a získat je pro profese, které v Česku chybí – například ve zdravotnictví nebo v gastronomii. Zároveň radí přestat pohlížet na lidi z Ukrajiny jako na podřadnou pracovní...


Ukrajinské děti na české střední školy ve velkém nechtějí. Ke zkouškám se jich přihlásilo přes tisíc
Hospodářské noviny | 17:40:00
Příští týden začnou jednotné přijímací zkoušky na maturitní obory středních škol. První termín je 12. a 13. dubna, šestiletá a osmiletá gymnázia pak přijdou na řadu o týden později. Do úterý měli možnost přihlásit se ke studiu na střední škole v...


Bartoš slibuje byty pro uprchlíky. Jeho ministerstvo ale zatím v bytové politice fatálně selhávalo
Hospodářské noviny | 17:31:00
Stát, respektive ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, včera zveřejnil svoji představu, jak dopomoci uprchlíkům z Ukrajiny k bydlení. Rekonstrukce, výstavbu nových bytů, či dokonce vznik takzvaného modulárního bydlení (například kontejnerové domy)...


Část investorů zkrachovalé skupiny Arca se pustila do insolvenčního správce Loudy. Chtějí nový věřitelský výbor
Hospodářské noviny | 17:21:00
Jednu z největších insolvencí v Česku, kde je v sázce asi 23 miliard korun pohledávek za slovensko-českou skupinou Arca Investments, provázejí další spory. To naznačuje, jak složitá bude cesta k navrácení alespoň části dlužných peněz. V řízení,...


Lidé kvůli inflaci a obavám z budoucnosti zavírají peněženky. Menší obchody kvůli tomu mohou začít propouštět
Hospodářské noviny | 17:17:00
V supermarketu nakupuje učitelka z Loun Světlana Pluhařová především potraviny, které jsou aktuálně zlevněné. „Jinak neutrácím téměř za nic. Samozřejmě pociťuji, jak se všechno zdražuje, včetně energií. Naštěstí dospělý člověk už v podstatě...


Ani krach, ani stabilizace. Rusko se zařizuje na izolaci
Hospodářské noviny | 16:49:00
Středeční zpráva o tom, že Rusko vyplatilo úroky z dolarových dluhopisů v rublech, může být předzvěstí technického bankrotu. Věřitelé měli přece dostat tvrdou měnu, místo toho mají ruble, které se nyní nedají na dolary či eura směnit. A nesplnění...


Důvodem chování ruských jednotek není vrozená krutost, ale dlouhodobá beztrestnost jejich velitelů
Hospodářské noviny | 16:20:00
Pokud nejste z Kyjeva nebo jste tam často nejezdili, asi jste donedávna neznali jména měst, jako je Boroďjanka, Buča nebo Irpin. Městečka nedaleko hlavního města, která se v posledních letech stala součástí kyjevské aglomerace a usidlovala se zde...


Kalhoty jeans i trika s nápisy. Se sloupkem o oblékání advokátů Poledník narazil, ústavním soudcem ho Senát nezvolí
iHned.cz | 19:45:00
Pod talárem jsou advokáti oblečeni dle různých módních směrů. Nosí v hojné míře zejména kalhoty jeans, různé mikiny a trička s nápisy – právě tak si v dubnu 2014 posteskl ve svém článku Zamyšlení nad oděvem advokáta právník Petr Poledník. A o...


Ukrajinci v akci pro sebe i pro druhé: Uprchlíci si v Česku nacházejí práci, která pomáhá i jejich krajanům
iHned.cz | 19:30:00
Ruská invaze z 24. února přivedla do Česka přes 300 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Jednou z dobrých zpráv je, že řada z nich se nespoléhá jen na český stát a jeho obyvatele, ale bere svůj osud do vlastních rukou. Zde jsou příběhy některých z nich.


Mládí vpřed. Banky nabízejí lidem do 36 let hypotéky s nižším úrokem. Jde hlavně o marketing, soudí někteří experti
iHned.cz | 19:16:00
Dosáhnout na hypotéku je pro lidi mladší 36 let od dubna mnohem snazší. Nejen že při žádosti o úvěr potřebují méně vlastních peněz a mohou být i o něco více zadluženi než ostatní zájemci. Největší poskytovatelé úvěrů na bydlení v zemi, mezi nimi...


Zákaz nových investic v Rusku či přerušení vazeb se Sberbank. USA zpřísnily sankce, státy EU se zatím nedohodly
iHned.cz | 18:48:00
Spojené státy oznámily další zpřísnění protiruských sankcí, které zahrnuje přerušení veškerých vazeb mezi americkým finančním systémem a institucemi Sberbank a Alfa Bank, zákaz nových investic v Rusku a nová opatření proti „ruským...


Reakce na kauzu odsouzeného Baláka: kontrolní úřad zvažuje audit v Lánech
iHned.cz | 18:33:00
Hrad opakovaně žádá vládu o navyšování svého rozpočtu až o desítky milionů korun. Co přesně s veřejnými penězi dělá, nyní prověřuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Kvůli probíhajícímu policejnímu vyšetřování vynechal ze své kontroly Lesní správu Lány...


Kde Volkswagen postaví gigafactory? Jednou ze tří možných evropských lokalit je bývalé letiště u Plzně
iHned.cz | 18:02:00
Bývalé armádní letiště v Líních u Plzně je jednou ze tří evropských lokalit, které německý automobilový koncern Volkswagen (VW) zvažuje pro stavbu továrny na výrobu baterií do elektroaut. ČTK to řekli členové vedení Plzeňského kraje včetně hejtmana...


Uznejme lékařské diplomy a přestaňme jim říkat „úkáčka“. Podnikatelé mají recept na začlenění Ukrajinců
iHned.cz | 18:00:00
Podnikatelé a firmy hodlají využít kvalifikovaných a vzdělaných Ukrajinců a získat je pro profese, které v Česku chybí – například ve zdravotnictví nebo v gastronomii. Zároveň radí přestat pohlížet na lidi z Ukrajiny jako na podřadnou pracovní...


Bartoš slibuje byty pro uprchlíky. Jeho ministerstvo ale zatím v bytové politice fatálně selhávalo
iHned.cz | 17:31:00
Stát, respektive ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, včera zveřejnil svoji představu, jak dopomoci uprchlíkům z Ukrajiny k bydlení. Rekonstrukce, výstavbu nových bytů, či dokonce vznik takzvaného modulárního bydlení (například kontejnerové domy)...


Důvodem chování ruských jednotek není vrozená krutost, ale dlouhodobá beztrestnost jejich velitelů
iHned.cz | 16:20:00
Pokud nejste z Kyjeva nebo jste tam často nejezdili, asi jste donedávna neznali jména měst, jako je Boroďjanka, Buča nebo Irpin. Městečka nedaleko hlavního města, která se v posledních letech stala součástí kyjevské aglomerace a usidlovala se zde...


Potřebovali bychom kontrolovat všechny veřejné prostředky, nejen ty státní, říká staronový šéf NKÚ
ČT24 | 17:54:09
Prezident Miloš Zeman jmenoval ve středu odpoledne staronovým šéfem Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslava Kalu. Ten v rozhovoru pro Českou televizi krátce poté řekl, že by ocenil, pokud by úřad dostal pravomoc kontrolovat veřejné prostředky jako celek, nejen přímo státní peníze. Krátce také zhodnotil loňskou práci NKÚ a nastínil, co úřad čeká letos. Kala instituci řídí od roku 2013.


Na zakázky exministra Tomana políčila BIS. Jenomže policie nemůže odposlechy od agentů brát jako důkaz
lidovky.cz | 19:57:00
Ministerstvo zemědělství a jemu podřízené organizace ročně utratí za informační technologie stovky milionů korun. Minulý pátek kvůli údajně nezákonnému zadávání zakázek detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) vyslýchali trojici prominentních představitelů úřadu včetně exministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD), státního tajemníka Jana Sixty a donedávna i šéfa IT oddělení resortu Olega Blaška. Podezírají je, že preferovali úzký okruh dodavatelů.


Rusové v Mariupolu využívají mobilní krematoria, aby zametli stopy, uvádí tamní městská rada
lidovky.cz | 18:27:25
V obléhaném ukrajinském Mariupolu začala fungovat mobilní krematoria, tvrdí tamní městská rada. Ruské invazní síly se pomocí nich snaží zakrýt stopy po svých zločinech spáchaných na místních civilistech, dodala. Starosta města je přirovnal k těm páchaným v koncentračních táborech za druhé světové války.


Rusko musí nést následky za rozpoutání války proti Ukrajině, konstatovali senátoři
Eurozpravy-domácí | 19:29:00
Rusko musí podle Senátu nést následky za rozpoutání války proti Ukrajině včetně platby reparací. Horní parlamentní komora dnes také ve svém stanovisku konstatovala, že vraždění civilistů v ukrajinských městech nese všechny znaky válečného zločinu podle mezinárodního práva a že únosy obyvatel Ukrajiny do Ruska jsou neospravedlnitelné.


Zeman přijal Černochovou, s prezidentem chtěla řešit jméno Opatova nástupce
Eurozpravy-domácí | 17:20:00
Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni obrany Janu Černochovou (ODS) a ředitele Vojenského zpravodajství Jana Berouna. Na twitteru o tom informoval mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Ministryně dříve chtěla s prezidentem konzultovat jméno nástupce Aleše Opaty na pozici náčelníka generálního štábu. Černochová na dotaz ČTK k jednání zatím nereagovala.


Foto: Největší dalekohled Štefánikovy hvězdárny sundali, čeká ho renovace v Německu
aktuálně.cz | 19:54:36
Přístroj, který má více než 110 let, v kopuli prozatím nahradí experimentální elektronický dalekohled.


Před Rusy utekli bez věcí, teď mají české spolužáky a domlouvají se díky překladači
aktuálně.cz | 19:26:27
Škola na Semilsku přijala pět dětí a uspořádala pro ně sbírku věcí. Ženy a děti ze Sumy totiž uprchly rovnou z krytu a jen s tím, co měly na sobě.


Čtvrtá dávka vakcíny podle studie ztrojnásobí ochranu před vážným covidem
Eurozpravy-zahraniční | 19:32:00
Čtvrtá dávka vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech podle izraelské studie u pacientů starších 60 let zhruba ztrojnásobuje ochranu před vážným průběhem nemoci v porovnání se třemi dávkami, píše list Haarec.


USA přitvrdily vůči Sberbank, Británie jí zmrazila aktiva
Eurozpravy-zahraniční | 19:27:00
Spojené státy oznámily další zpřísnění protiruských sankcí, které zahrnuje přerušení veškerých vazeb mezi americkým finančním systémem a institucemi Sberbank a Alfa Bank, zákaz nových investic v Rusku a nová opatření proti "ruským elitám" včetně dospělých dětí prezidenta Vladimira Putina.


Rusové začali v Mariupolu používat mobilní krematoria, tvrdí radní
Eurozpravy-zahraniční | 19:25:00
V obléhaném ukrajinském Mariupolu začala fungovat mobilní krematoria, jimiž se ruské invazní síly snaží zakrýt stopy po svých zločinech spáchaných na místních civilistech, tvrdí mariupolská městská rada. Ta podle ukrajinských médií dále uvedla, že se do této činnosti zapojili "kolaboranti" a lidé z takzvané Doněcké lidové republiky (DNR), tedy proruského separatistického regionu, jenž se nachází v těsné blízkosti přístavního města.


Evropská unie se napoprvé neshodla na nových sankcích proti Rusku
Eurozpravy-zahraniční | 18:48:00
Státy Evropské unie se dnes napoprvé neshodly na nových sankcích proti Rusku, jejichž pátý balík v úterý navrhla Evropská komise. ČTK to sdělil diplomatický zdroj, podle něhož bude jednání velvyslanců členských zemí pokračovat ve čtvrtek.


Španělsko zruší povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorech
Eurozpravy-zahraniční | 17:01:00
Španělsko od 20. dubna zruší povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorech. Oznámila to dnes ministryně zdravotnictví Carolina Dariasová. Zakrývat si nos a ústa bude ale nadále povinné v hromadné dopravě či v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních. Tato povinnost bude jedním z posledních pandemických nařízení, která v zemi budou stále platit, uvedla agentura AFP.


VW zvažuje bývalé letiště u Plzně jako místo ke stavbě obří na baterie
Eurozpravy-ekonomika | 18:18:00
Bývalé armádní letiště v Líních u Plzně je jednou ze tří evropských lokalit, které německý automobilový koncern Volkswagen (VW) zvažuje pro stavbu továrny na výrobu baterií do elektroaut. ČTK to řekli členové vedení Plzeňského kraje včetně hejtmana Rudolfa Špotáka (Piráti).


Karlovy Vary znají nového trenéra. Z Litoměřic tam na lavičku přišel Bruk
Eurozpravy-sport | 18:08:00
Extraligový tým Karlových Varů skončil v letošní sezóně v předkole play-off, kde nakonec nestačil na Pardubice. Následoval odchod hlavního kouče Martina Pešouta a nyní už je jasno, kdo tohoto stratéga v Karlových Varech nahradí pro příští sezónu. Na roční spolupráci se pro zatím totiž s vedením Západočechů domluvil dosavadní kouč prvoligových Litoměřic David Bruk. Jeho asistenty pak budou Václav Skuhravý, Jakub Grof a Pavel Kněžický, jenž bude mít na starost gólmany.


Babiš klopýtl. Odsoudil masakr civilistů v Buči a burani mu to nezapomenou
Reflex | 18:30:00
Poslanec Andrej Babiš se dlouhodobě zabývá tím, že cílí na čím dál tím větší burany. Strategie je zcela jasná. Za potlesku a fandění absolventů vysoké školy života, kteří nejsou ovce a dohlédli dál než ostatní, se Andrej Babiš chystá usednout na Hrad jako historicky první trestně stíhaný prezident.


Ikonické scény usmrcování: 42 mrtvých za 170 minut. Scarface na plátno přinesl skutečné rozprsklé mozky
Reflex | 18:20:00
Tony Montana v podání Al Pacina patří k jedné z nejikoničtějších postav filmů všech dob. Jeho herecký výkon byl tak přesvědčivý, že se dodnes traduje, že během natáčení šňupal skutečný kokain (i když to bylo prý jen sušené mléko). A co teprve scéna jeho vraždy. Do Tonyho nepřátelé vpálí celkem deset ran, včetně té závěrečné z brokovnice. Jeho pád do drobného bazénku působí jako výjev z Bible.


Jefim Fištejn: Jak vypadá ruský mír na Ukrajině
Reflex | 18:00:00
Na internetu lze najít výjev z moskevských ulic, jak těžkooděnci zatýkají protestující ženu, která na veřejnosti nahlas zpívá i u nás známou dětskou písničku Ať nás vždy slunce hřeje. Na otázku, čím se nebohá žena provinila, když milý popěvek vysloveně oslavuje mír, policista nevrle opáčí: „No právě… vždyť by se mohla prozpívat až k refrénu: Ať je vždy klid a mír!“


Podněstří, Gruzie, Náhorní Karabach. Válka na Ukrajině může rozehřát zamrzlé konflikty
E15-ekonomika | 19:30:00
Moskva se od pádu Sovětského svazu snaží posilovat svůj vliv podporou separatismu v ostatních nástupnických státech impéria. Také v Gruzii a Podněstří vznikly zamrzlé konflikty, které pro tyto země znamenají dlouhodobé riziko. Moskva se také na straně Arménie angažuje v jejím sporu s Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach. V okamžiku, kdy se válka na Ukrajině nevyvíjí podle jeho představ, může Kreml použít síly nasazené v těchto zemích. Riskuje tím však nové potyčky v citlivých regionech. Kyjev už dal najevo, že by se mu otevření dalších front hodilo.  


Spojené státy oznámily přerušení vazeb se Sberbank a Alfa Bank
E15-ekonomika | 19:20:00
Spojené státy oznámily další zpřísnění protiruských sankcí, které zahrnuje přerušení veškerých vazeb mezi americkým finančním systémem a institucemi Sberbank a Alfa Bank, zákaz nových investic v Rusku a nová opatření proti „ruským elitám“ včetně dospělých dětí prezidenta Vladimira Putina. Kroky v prohlášení prezentoval Bílý dům s tím, že jsou součástí společného postupu USA s partnery v Evropské unii a ve skupině G7. Hovoří o odvetě za ruská „zvěrstva na Ukrajině, mimo jiné v Buči“.


Čtvrtá dávka vakcíny ztrojnásobuje ochranu před vážným průběhem covidu, tvrdí izraelská studie
E15-ekonomika | 19:19:00
Čtvrtá dávka vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech podle izraelské studie u pacientů starších 60 let zhruba ztrojnásobuje ochranu před vážným průběhem nemoci v porovnání se třemi dávkami, píše list Haarec.


Pátý balík protiruských sankcí neprošel. Státy EU se poprvé nedohodly
E15-ekonomika | 18:42:00
Státy Evropské unie se napoprvé neshodly na nových sankcích proti Rusku, jejichž pátý balík v úterý navrhla Evropská komise. Uvedl to diplomatický zdroj, podle něhož bude jednání velvyslanců členských zemí pokračovat ve čtvrtek. Některé země požadovaly vyjasnění podrobností navrženého embarga na dovoz ruského uhlí či zákazu kotvení ruských lodí v unijních přístavech. Komise by měla podle diplomatů mimo jiné upřesnit, zda se má zákaz týkat i stávajících kontraktů na nákup uhlí nebo pouze nových smluv.


Volkswagen zvažuje gigantickou továrnu u Plzně, mohla by stát až pět miliard eur
E15-ekonomika | 18:10:00
Bývalé armádní letiště v Líních u Plzně je jednou ze tří evropských lokalit, které německý automobilový koncern Volkswagen zvažuje pro stavbu továrny na výrobu baterií do elektroaut. Uvedli to členové vedení Plzeňského kraje včetně hejtmana Rudolfa Špotáka (Piráti). Podle náměstka hejtmana a poslance Josefa Bernarda (STAN) by šlo o továrnu za čtyři až pět miliard eur, tedy v přepočtu 98 až 122 miliard korun, zaměstnala by až 4000 lidí.


Vladimir Žirinovskij zemřel. Vůdci ruské krajní pravice bylo 75 let
E15-ekonomika | 18:10:00
Ve věku 75 let zemřel známý ruský politik a poslanec Vladimir Žirinovskij. Jeho smrt oznámil šéf dolní komory parlamentu Vjačeslav Volodin, uvedla agentura TASS . Vůdce ruské krajní pravice se léčil z nemoci covid-19. Zprávy, že chorobě podlehl, se v ruských médiích objevily už koncem března, tehdy se ale nepotvrdily.


Hra Stalker 2 vznikne v Česku. Její vývojáři utíkají před válkou z Kyjeva
E15-ekonomika | 17:00:00
První IT odborníci z Ukrajiny se kvůli válce stěhují do Česka. Podle informací deníku E15 se do Prahy přesouvá GSC Game World, jedno z nejvýznamnějších ukrajinských studií vyvíjejících videohry. Následovat je mohou další podobné firmy.


Podněstří, Gruzie, Náhorní Karabach. Válka na Ukrajině může rozehřát zamrzlé konflikty
E15-politika | 19:30:00
Moskva se od pádu Sovětského svazu snaží posilovat svůj vliv podporou separatismu v ostatních nástupnických státech impéria. Také v Gruzii a Podněstří vznikly zamrzlé konflikty, které pro tyto země znamenají dlouhodobé riziko. Moskva se také na straně Arménie angažuje v jejím sporu s Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach. V okamžiku, kdy se válka na Ukrajině nevyvíjí podle jeho představ, může Kreml použít síly nasazené v těchto zemích. Riskuje tím však nové potyčky v citlivých regionech. Kyjev už dal najevo, že by se mu otevření dalších front hodilo.  


Spojené státy oznámily přerušení vazeb se Sberbank a Alfa Bank
E15-politika | 19:20:00
Spojené státy oznámily další zpřísnění protiruských sankcí, které zahrnuje přerušení veškerých vazeb mezi americkým finančním systémem a institucemi Sberbank a Alfa Bank, zákaz nových investic v Rusku a nová opatření proti „ruským elitám“ včetně dospělých dětí prezidenta Vladimira Putina. Kroky v prohlášení prezentoval Bílý dům s tím, že jsou součástí společného postupu USA s partnery v Evropské unii a ve skupině G7. Hovoří o odvetě za ruská „zvěrstva na Ukrajině, mimo jiné v Buči“.


Čtvrtá dávka vakcíny ztrojnásobuje ochranu před vážným průběhem covidu, tvrdí izraelská studie
E15-politika | 19:19:00
Čtvrtá dávka vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech podle izraelské studie u pacientů starších 60 let zhruba ztrojnásobuje ochranu před vážným průběhem nemoci v porovnání se třemi dávkami, píše list Haarec.


Pátý balík protiruských sankcí neprošel. Státy EU se poprvé nedohodly
E15-politika | 18:42:00
Státy Evropské unie se napoprvé neshodly na nových sankcích proti Rusku, jejichž pátý balík v úterý navrhla Evropská komise. Uvedl to diplomatický zdroj, podle něhož bude jednání velvyslanců členských zemí pokračovat ve čtvrtek. Některé země požadovaly vyjasnění podrobností navrženého embarga na dovoz ruského uhlí či zákazu kotvení ruských lodí v unijních přístavech. Komise by měla podle diplomatů mimo jiné upřesnit, zda se má zákaz týkat i stávajících kontraktů na nákup uhlí nebo pouze nových smluv.


Volkswagen zvažuje gigantickou továrnu u Plzně, mohla by stát až pět miliard eur
E15-politika | 18:10:00
Bývalé armádní letiště v Líních u Plzně je jednou ze tří evropských lokalit, které německý automobilový koncern Volkswagen zvažuje pro stavbu továrny na výrobu baterií do elektroaut. Uvedli to členové vedení Plzeňského kraje včetně hejtmana Rudolfa Špotáka (Piráti). Podle náměstka hejtmana a poslance Josefa Bernarda (STAN) by šlo o továrnu za čtyři až pět miliard eur, tedy v přepočtu 98 až 122 miliard korun, zaměstnala by až 4000 lidí.


Vladimir Žirinovskij zemřel. Vůdci ruské krajní pravice bylo 75 let
E15-politika | 18:10:00
Ve věku 75 let zemřel známý ruský politik a poslanec Vladimir Žirinovskij. Jeho smrt oznámil šéf dolní komory parlamentu Vjačeslav Volodin, uvedla agentura TASS . Vůdce ruské krajní pravice se léčil z nemoci covid-19. Zprávy, že chorobě podlehl, se v ruských médiích objevily už koncem března, tehdy se ale nepotvrdily.


Hra Stalker 2 vznikne v Česku. Její vývojáři utíkají před válkou z Kyjeva
E15-politika | 17:00:00
První IT odborníci z Ukrajiny se kvůli válce stěhují do Česka. Podle informací deníku E15 se do Prahy přesouvá GSC Game World, jedno z nejvýznamnějších ukrajinských studií vyvíjejících videohry. Následovat je mohou další podobné firmy.


Muž v kukle přepadl u metra Butovice ženu s ročním dítětem
idnes.cz | 21:22:00
Neznámý muž v kukle přepadl ženu s ročním dítětem v podchodu u metra Nové Butovice. Událost se stala před 18. hodinou, pachatel z místa utekl poté, co ženě pomohl kolemjdoucí. Policie po agresorovi pátrá.


Putinově televizní hlásné troubě podpálili v Itálii vilu za miliony eur
idnes.cz | 20:44:00
V Itálii zatím neznámý pachatel ráno podpálil vilu zabavenou ruskému moderátorovi Vladimirovi Solovjovi. Solovjov patří mezi hlavní tváře ruských státních médií. V důsledku sankcí Evropské unie přišel moderátor celkem o tři italské nemovitosti v hodnotě osmi milionů eur (195 milionů korun).


Očistím tě od traumatu. Online a za spoustu peněz. Jak funguje EZObyznys
idnes.cz | 20:00:00
Objev svůj vyšší potenciál. Probuď v sobě bohyni. Nastup na cestu transformace. Bude to těžké, budeš se cítit mizerně, ale bude to stát za to. Aktivuj své lůno, oslav své ženství. Vyleč si své trauma. To jsou typická hesla lektorek, kouček a „kněžek“, které nabízejí semináře, kurzy či ceremonie za nemalé peníze a slibují výše uvedené. Byznys s ezoterikou a ozdravnými praktikami během covidu prudce vzrostl.


Amnestii nechystám. Milost pro Mynáře? Ještě nebyl odsouzen, říká Zeman
idnes.cz | 19:58:00
Prezident Miloš Zeman ve velkém rozhovoru pro MF DNES řekl, že neuvažuje o rozloučení se s prezidentským úřadem amnestií, stejně jako to udělal jeho předchůdce Václav Klaus. Nicméně nevyloučil udělení milosti svému kancléři Vratislavu Mynářovi v případě jeho odsouzení v dotační kauze v Osvětimanech.


Mučení, pytel přes hlavu a strach. Ukrajinec popsal tři dny v ruském zajetí
idnes.cz | 19:54:00
Na světlo se dostávají stále nová zvěrstva, kterých se Rusové dopustili na ukrajinském civilním obyvatelstvu. Muž z města Borodjanka popsal, kterak ho ruští vojáci po dobu tří dnů mučili, nutili ho ležet v jámě v zemi nebo mu stříleli těsně nad hlavou. „Sebrali mě, protože jsem byl venku po zákazu vycházení. Nepochyboval jsem o tom, že rodinu už neuvidím,“ říká.


KOMENTÁŘ: Od Rapalla k Minsku a dál. Německo nechce naštvat Rusy ani dnes
idnes.cz | 19:00:00
Rovných 100 let se datuje od prvního sblížení Německa a Ruska Rapallskou smlouvou. Sblížení zemí, které spolu navzdory dvěma světovým válkám, kde stály proti sobě, spolupracovaly vždy především z rozumu. Přesto jde o vztah, jenž si zaslouží pozornost.


Ukrajinka ukradla munici spícím ruským vojákům, ukryla ji do králíkárny
idnes.cz | 18:58:00
Nevídaný hrdinský čin předvedla starší ukrajinská žena, která ukradla munici ruským vojákům, kteří přijeli do její vesnice. Důkladně ji schovala do králíkárny, aby ji nikdo nenašel. Po osvobození ji předala Ukrajincům bojujícím za svoji vlast.


Nejvíce hospod má Praha, předběhla i proslulý Las Vegas, uvádí průzkum
idnes.cz | 18:55:00
Lidé po celém světě se opět vracejí do hospod, které se během pandemie staly nejzasaženějším byznysem. Experti podle vyhledávače Tripadvisoru porovnali města celého světa a vytvořili žebříček měst s nejvyšším počtem hospod, barů, klubů. Praha obsadila příčku nejvyšší a porazila a za sebou nechala Las Vegas či Mnichov.


Byla hrozbou, hájí dozorci připoutání vězeňkyně ve Světlé. Viní je z mučení
idnes.cz | 18:39:00
Sedm dozorců z věznice ve Světlé nad Sázavou poprvé stanulo před havlíčkobrodským okresním soudem. Ten začal rozplétat případ údajného mučení vězeňkyně Alice V. To se podle obžaloby ve věznici odehrálo před dvěma roky.


Británie přestane dovážet ruské uhlí, EU se zatím na nových sankcích neshodla
idnes.cz | 18:13:00
Británie v rámci odvetných opatření za válku na Ukrajině do konce letošního roku ukončí veškerý dovoz ruského uhlí i ropy. Uvalila také sankce na dalších osm oligarchů, navíc zmrazila aktiva Sberbank a Moskevské kreditní banky. Mezi členskými státy Evropské unie prozatím přetrvávají neshody na novém sankčním balíčku.


Místo letiště by u Plzně mohla být továrna na baterie elektroaut Volkswagenu
idnes.cz | 18:12:00
Bývalé armádní letiště v Líních u Plzně je jednou ze tří evropských lokalit, které německý automobilový koncern Volkswagen zvažuje pro stavbu továrny na výrobu baterií do elektroaut. Oznámil to hejtman kraje Rudolf Špoták. Investice je za 4 až 5 miliard eur, v přepočtu 98 až 122 miliard korun. Továrna by zaměstnala až 4 tisíce lidí.


Anatomie genocidy. Ruská inteligence po masakru v Buči zpytuje svědomí
idnes.cz | 18:00:00
Jak se Rusko dostalo do situace, kdy jeho muži vraždí a znásilňují ukrajinské civilisty? Jak je možné, že národ, který porazil Hitlera, se pod hesly o denacifikaci dopouští genocidy? Je na místě hovořit o kolektivní vině? Takové otázky si při pohledu na otřesné záběry osvobozených měst u Kyjeva a v dalších ukrajinských regionech kladou někteří ruští intelektuálové.


Česko zrychlí nákup zbraní a vojenského materiálu za desítky miliard. A pokračuje v pomoci Ukrajině
iHned.cz | 20:45:00
Vláda schválila další dodávku vojenského materiálu na Ukrajinu v hodnotě 133 milionů korun. Na středeční tiskové konferenci to oznámila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Materiál nespecifikovala. Celková hodnota darovaného materiálu Ukrajině...


Levnější benzin i nafta? Vláda schválila snížení spotřební daně o korunu padesát a mluví o zastropování marží
iHned.cz | 20:30:00
Vláda ve středu schválila snížení spotřební daně na naftu a benzin o 1,50 koruny na litr. Na tiskové konferenci po středečním jednání vlády o tom informoval premiér Petr Fiala (ODS). Z litru benzinu se nyní odvádí daň 12,84 koruny a u nafty 9,95...


Zákaz starých kotlů na uhlí se posouvá. Vláda tak chce ulevit domácnostem zasaženým růstem cen energií
iHned.cz | 20:26:00
Termín zákazu provozu starých kotlů na uhlí se posune o dva roky na 1. září 2024. Vláda to ve středu schválila na návrh ministerstva životního prostředí, oznámila na twitteru ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Posun zákazu...


Pět míst v Radě ČT zůstává volných. Sněmovna nikoho z kandidátů nezvolila
iHned.cz | 19:57:00
Do Rady České televize (ČT) ve středu sněmovna žádného z uchazečů nezvolila. Pět míst v ní zůstalo po druhých kolech tajných voleb neobsazených. Budou vypsány nové volby, do nichž budou oprávněné organizace předkládat nové návrhy kandidátů. Výsledky...


Co Česko poslalo na Ukrajinu? Expert přirovnal tanky k „ruskému šrotu“, zlepšit je může drobnost od okupantů
lidovky.cz | 21:49:00
I když je tank primárně ofenzivní zbraň, ukrajinská armáda je už více než měsíc úspěšně používá i při obraně proti ruské agresi. Armádě pod velením Kyjeva proto přijde vhod dodávka starších tanků T-72M1, které jí podle neoficiálních informací darovala Česká republika.


Prezident Zeman velkou amnestii po vzoru Klause nechystá. Udělení milosti Mynářovi ale nevyloučil
lidovky.cz | 20:27:18
Prezident Miloš Zeman ve velkém rozhovoru pro MF DNES řekl, že neuvažuje o rozloučení se s prezidentským úřadem amnestií, stejně jako to udělal jeho předchůdce Václav Klaus. Nicméně nevyloučil udělení milosti svému kancléři Vratislavu Mynářovi v případě jeho odsouzení v dotační kauze v Osvětimanech.


Poslední slovo Karla Olivy: Dietrichova volba
lidovky.cz | 20:20:00
Veřejným prostorem teď probíhají různé zprávy o tom, jak to chodí v Kremlu a co tak můžeme v nejbližší budoucnosti očekávat. Tedy – ono jsou to spíš spekulace, či ještě pregnantněji vyjádřeno drby, ale i ty možná stojí za zamyšlení.


Máma trpěla paranoiou kvůli válce na Ukrajině: Uškrtila syna Olivera (†8)!
blesk | 21:25:00
Natalia Aleksandrovna Hitchcocková (41) trávila volné chvíle u válečného zpravodajství. Kvůli válce na Ukrajině prý máma dvou dětí trpěla paranoiou. Žena původem z Ruska, která dlouhodobě žila ve Wisconsinu, uškrtila svého vlastního syna (†8)!  Chlapec byl převezen do nemocnice, kde ale o dva dny později zemřel. Hitchcocková se navíc pokusila utopit svého staršího syna.


Kelly z Beverly Hills 90210 slaví 50: Popřála jí i Donna (48)!
blesk | 21:00:00
To to letí! Půvabná blondýnka Jennie Garthová alias Kelly Taylorová ze seriálu Beverly Hills 90210 oslavila velké životní jubileum a k padesátce jí popřála i její velká kámoška a koleygyně Donna.


Pozapomenutá kanoistická legenda: Bojoval proti nacistům, z olympiád přivezl »Felix« dvě zlaté
blesk | 20:56:00
České země vozí z vodních sportovních disciplín z olympiád cenné kovy pravidelně. Než ale nadešla generace Doktorů, Pollertů, Synků, Hilgertů nebo Prskavců, byl tu jeden, jenž na světě neměl konkurenci a jen druhá světová mu znemožnila v dosažení větších úspěchů. Jmenoval se Jan Brzák (ꝉ76), dvakrát opanoval olympiádu a 6. dubna 1912 se narodil v Praze, kde také učinil své první rozmachy pádlem.


Odpornosti v Irpini: Rusové znásilnili a mučili dvě děti mladší 10 let! Pak je zabili
blesk | 20:40:00
Ruská armáda, která koncem února násilně vtrhla na Ukrajinu, stále stupňuje svoji agresi. Ombudsmanka Ljudmila Denisová na svém facebookovém profilu upozornila na šokující zjištění. Děsivé mučení ukrajinských civilistů se neodehrává jen v Buči, ale také v Irpini. Tam podle Denisové byla nalezena těla dvou dětí mladších 10 let, která nesla stopy po mučení a znásilnění.


Salmonela v Kinder vajíčkách? Ferrero stahuje v Česku některé sladkosti z obchodů
blesk | 20:23:00
Italský výrobce cukrovinek Ferrero preventivně stahuje z trhu v ČR a na Slovensku některé šarže čokoládových vajíček nebo bonbonů Kinder vyrobených v Belgii. Reaguje na možné spojení s několika hlášenými případy salmonely, v žádném z výrobků firmy ale testy tuto bakterii nenašly.


Evropská komise si z unijních peněz pro Polsko strhla část pokuty za Turów
aktuálně.cz | 21:12:44
Pokuta se před uzavřením sporu vyšplhala na 69 milionů eur. Evropská komise si strhla více než 30 milionů eur.


Zakuklenec přepadl v podchodu maminku s dítětem! Pátrá po něm policie
blesk | 19:47:00
V úterý odpoledne došlo k loupežnému přepadení v pražských Nových Butovicích. Zakuklenec podle informací Blesk.cz přepadl maminku s malým dítětem v podchodu. Pátrají po něm policisté.


Slovenský fešák Koleník k nepoznání! Čemu se věnoval jako koloušek?
blesk | 19:30:00
Sympatický slovenský herec Ján Koleník (42) je aktuálně hvězdou taneční soutěže Let's Dance. Pohybové nadání má v krvi – jako teenager se totiž tanci věnoval. Dokázal to na sociálních sítích fotkou, na níž je ještě skutečným kolouškem... a na níž je zcela k nepoznání!


Vrahu! Okázalá italská vila oligarchy a Putinova propagandisty Solovjova terčem útoku
blesk | 19:19:00
Vladimir Solovjov platí za jednoho z hlavních propagandistů. Putinův věrný oligarcha a moderátor má přitom v Itálii několik nemovitostí včetně vily na břehu jezera Como, kterou zabavily italské úřady. Ve středu se palác stal terčem útoku vandalů. A žhářů. V Itálii kdosi způsobil požár v areálu vily zabavené jedné z předních tváří ruských prokremelských médií. 


Kouzelná sci-fi flétna. Krobot spojil Mozartovu operu s příběhem vesmírného korábu
pikant | 21:00:00
"Vizuálně nás bavily takové ty prastaré Star Treky ze 60. a 70. let, které jsou už dneska v podstatě pohádkové,“ líčí režisér.


Představitelé Fedu chtějí vyfukovat rozvahu o 95 miliard dolarů za měsíc. Očekávají více než jedno navýšení o půl bodu
Kurzy.cz | 21:49:00
Americký Fed v záznamu z posledního zasedání naznačuje, že sníží svůj masivní holding dluhopisů maximálním tempem 95 miliard dolarů měsíčně a dále zvýší úrokové sazby, aby zchladil nejžhavější inflaci za čtyřicet let.


Výsledky jednání vlády 6. dubna 2022
Kurzy.cz | 20:45:00
Tyto údaje mají pouze informativní charakter a závazná jsou až oficiálně zveřejněná usnesení, která naleznete v sekci jednání vlády . B. K projednání s rozpravou: 1. Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 49/1997 Sb.


Vláda schválila balíček opatření proti růstu cen pohonných hmot
Kurzy.cz | 20:30:00
Ministři na dnešním jednání vlády odsouhlasili balíček proti rostoucím cenám pohonných hmot. Jeho součástí je především zrušení silniční daně u osobních automobilů, autobusů a nákladních aut do 12 tun a zrušení povinného přimíchávání biosložky do paliv.


Tři investice, na které v boji s vysokou inflací (také) sázejí bohatí investoři. Dvě z nich vás možná překvapí
Kurzy.cz | 19:47:53
Založil networkingovou síť Tiger 21 pro investory s jměním od deseti milionů do jedné miliardy dolarů. A nyní Michael Sonnenfeldt i díky tomu ví, jak si bohatí chtějí poradit s inflací, která je ve Spojených státech nejvyšší za čtyřicet let.


Akcie Tilray prudko rastú po zverejnení výsledkov
Kurzy.cz | 19:04:40
Akcie spoločnosti Tilray (TLRY.US) v stredu vzrástli takmer o 9,0 % po tom, čo spoločnosť vykázal neočakávaný zisk za posledný štvrťrok, pričom zároveň oznámila exkluzívne partnerstvo so sieťou supermarketov Whole Foods, ktorá bude predávať konopné prá...


Až třetina dospělých v Česku může mít vážný problém se závislostmi
Kurzy.cz | 19:00:00
Praha, 6. 4. 2022 – „Některé závislosti přeceňujeme, zatímco jiné, často ty vlastní, bagatelizujeme“, říká Jindřich Vobořil. Vláda dnes poprvé obdržela Souhrnnou zprávu o závislostech v České republice. Zpráva přináší ve stručné a jasné podobě doporuče...


Bitcoin sa dostal pod kľúčovú podporu 45 000 $
Kurzy.cz | 17:39:22
Bitcoin klesol pod kľúčovú podporu 45 000 dolárov, pričom pokles zaznamenali aj iné kryptomeny, vďaka nedávnym jastrabím komentárom členov Fedu. Dnes o 20:00 budú zverejnené FOMC minutes, ktoré taktiež môžu zvýšiť volatilitu na trhu kryptomien. Naprie...


Doprava: Inovativní dopravní projekty se můžou hlásit do soutěže, připraveno je pro ně 495 milionů
Kurzy.cz | 15:31:15
Podpora výzkumu, vývoje a inovací v oblasti dopravy je jednou z priorit resortu. Cílem programu je dát šanci nápadům, které směřují k výsledkům využitelným v praxi a mají aplikační potenciál. Především se jedná o zvyšování dostupnosti dopravy, její udr...


Platební a certifikační orgán
Kurzy.cz | 14:45:00
Platební a certifikační orgán je zodpovědný za finanční řízení prostředků poskytnutých České republice z rozpočtu EU.


Olomouc: Další část Okružní čeká velká oprava. Ulice bude od konce dubna do června uzavřená
Kurzy.cz | 13:36:53
Více než šest set metrů vozovky v Okružní ulici bude mít už v červnu zbrusu nový povrch. Rekonstrukce navazuje na vloni provedené opravy v dalších částech této dlouhé komunikace, spojující Novou Ulici, Tabulový vrch a Neředín. Řidiče kvůli stavebnímu r...


Přivítejte v neděli jaro na Zámku Pardubice a na Příhrádku
Kurzy.cz | 12:39:20
Portál Pardubického kraje, Krajský úřad Pardubického kraje


Královéhradecký: Další krajské budovy jsou úspornější
Kurzy.cz | 12:25:16
Skončily další tři projekty na snížení energetické náročnosti budov v majetku Královéhradeckého kraje. Budova MŠ Slunečnice v Hradci Králové, dílny hradecké „Vocelovky“ a domov mládeže ve Velkém Poříčí jsou zateplené díky dotacím z Operačního programu ...


Česko zrychlí nákup zbraní a vojenského materiálu za desítky miliard. A pokračuje v pomoci Ukrajině
Hospodářské noviny | 20:45:00
Vláda schválila další dodávku vojenského materiálu na Ukrajinu v hodnotě 133 milionů korun. Na středeční tiskové konferenci to oznámila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Materiál nespecifikovala. Celková hodnota darovaného materiálu Ukrajině...


Levnější benzin i nafta? Vláda schválila snížení spotřební daně o korunu padesát a mluví o zastropování marží
Hospodářské noviny | 20:30:00
Vláda ve středu schválila snížení spotřební daně na naftu a benzin o 1,50 koruny na litr. Na tiskové konferenci po středečním jednání vlády o tom informoval premiér Petr Fiala (ODS). Z litru benzinu se nyní odvádí daň 12,84 koruny a u nafty 9,95...


Zákaz starých kotlů na uhlí se posouvá. Vláda tak chce ulevit domácnostem zasaženým růstem cen energií
Hospodářské noviny | 20:26:00
Termín zákazu provozu starých kotlů na uhlí se posune o dva roky na 1. září 2024. Vláda to ve středu schválila na návrh ministerstva životního prostředí, oznámila na twitteru ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Posun zákazu...


Pět míst v Radě ČT zůstává volných. Sněmovna nikoho z kandidátů nezvolila
Hospodářské noviny | 19:57:00
Do Rady České televize (ČT) ve středu sněmovna žádného z uchazečů nezvolila. Pět míst v ní zůstalo po druhých kolech tajných voleb neobsazených. Budou vypsány nové volby, do nichž budou oprávněné organizace předkládat nové návrhy kandidátů. Výsledky...


Ukrajinci v akci pro sebe i pro druhé: Uprchlíci si v Česku nacházejí práci, která pomáhá i jejich krajanům
Hospodářské noviny | 19:30:00
Ruská invaze z 24. února přivedla do Česka přes 300 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Jednou z dobrých zpráv je, že řada z nich se nespoléhá jen na český stát a jeho obyvatele, ale bere svůj osud do vlastních rukou. Zde jsou příběhy některých z nich.


Vláda schválila balík novel. Částečně ruší silniční daň a sníží spotřební daň
ČT24 | 21:03:38
Vláda ve středu schválila zrušení silniční daně pro osobní automobily, autobusy a nákladní vozy do 12 tun i povinné přimíchávání biosložky do nafty. Kabinet se také dohodl na snížení spotřební daně z pohonných hmot o 1,5 koruny na litr. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na tiskové konferenci po jednání vlády také uvedl, že koalice zvažuje omezení marží prodejců pohonných hmot. Kabinet se rovněž shodl na pomoci pro firmy z oblastí zasažených tornádem, které zatím nedosáhly na žádnou podporu. 


Vláda schválila další vojenskou pomoc pro Ukrajinu. Pošle zbraně v hodnotě 133 milionů
ČT24 | 13:46:00
Vláda rozhodla o další vojenské pomoci Ukrajině. Mělo by jít o obranné zbraně v hodnotě 133 milionů korun. Ministerstvo kultury dá také přes dva miliony korun na nákup a dopravu obalů pro evakuaci ukrajinských muzejních předmětů. Kabinet rovněž rozhodl o proplacení přesčasů hasičům či policistům během nouzového stavu. 


Vláda snižuje spotřební daň na pohonné hmoty, urychlí nákup vojenského materiálu
Eurozpravy-domácí | 22:20:00
Vláda dnes schválila snížení spotřební daně na naftu a benzin o 1,50 koruny na litr. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval premiér Petr Fiala (ODS). Z litru benzinu se nyní odvádí daň 12,84 koruny a u nafty 9,95 koruny. Vláda také schválila rychlejší nákup vojenského materiálu i jeho další dodávky na Ukrajinu.


Strategii pro zvládnutí migrační vlny z Ukrajiny bude vláda schvalovat za týden
Eurozpravy-domácí | 21:19:00
Vláda bude strategii pro zvládnutí migrační vlny z Ukrajiny schvalovat za týden 13. dubna a o den později ji předloží Sněmovně. Novinářům to dnes po jednání vlády řekl vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Strategii, která se zabývá 13 oblastmi souvisejícími s příchodem uprchlíků, dnes k připomínkám dostali ministři i expertní skupina.


Zeman prohlásil, že nechystá amnestii na závěr svého působení na Hradě
Eurozpravy-domácí | 20:45:00
Prezident Miloš Zeman nechystá na závěr svého desetiletého působení v čele státu vyhlásit amnestii, jako to učinil jeho předchůdce Václav Klaus. Řekl to v rozhovoru pro čtvrteční Mladou frontu DNES (MfD), z něhož dnes citoval server iDNES.cz. Zemanův druhý mandát skončí začátkem března příštího roku. Už dříve tvrdil, že je zásadním odpůrcem plošné amnestie.


V Rusku se chystají médiím zakázat přebírat cizí zprávy o armádě
Eurozpravy-zahraniční | 21:46:00
Novináři v Rusku mají nést podle návrhu ruských poslanců odpovědnost za přebírání informací jiných médií, které obsahují "nedůvěryhodné" informace o použití ruských ozbrojených sil v zahraničí a diskreditaci ruské armády. O příslušném návrhu zákona informovala dnes agentura Interfax.


Čeští hokejisté hráli poprvé pod koučem Jalonenem. Nad Rakouskem v přípravě vyhráli
Eurozpravy-sport | 20:33:00
První přípravný zápas na mistrovství světa, které se letos od 13. května bude konat ve Finsku, odehráli ve středu vpodvečer čeští hokejoví reprezentanti. Byl to také první zápas české reprezentace, ve kterém ji vedl nový kouč Fin Kari Jalonen. A pro něj to byla vydařená premiéra. Od začátku zápasu to byli právě Češi, kteří táhli za delší konec provazu a kteří měli tlak na soupeřovu branku. Postupem času sice tempo české hry opadalo, nic to ale neměnilo na výhře 5:1 nad Rakouskem.


Ministerstvo vnitra objevilo na Hradě nedostatky v nakládání s dokumenty
Tiscali-zprávy | 20:43:09
Ministerstvo vnitra při své kontrole správy dokumentů a spisů zjistilo v Kanceláři prezidenta republiky (KPR) nedostatky při nakládání s archivními dokumenty.


Senát má Zemanovo omilostnění Baláka za nepřijatelné, k abdikaci ho nevyzval
Tiscali-zprávy | 12:20:09
Milost, kterou udělil prezident Miloš Zeman šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi, je podle Senátu nepřijatelná.


USA a Británie zavedly další protiruské sankce, dotknou se i Putinových dcer
Tiscali-zprávy | 10:07:48
Spojené státy a Británie dnes oznámily další zpřísnění protiruských sankcí vyvolaných ruskou invazí na Ukrajinu, včetně postihů namířených na největší ruskou banku Sberbank a zákazu nových investic v Rusku.


Vláda zrušila silniční daň a povinné přimíchávání biosložky do pohonných hmot
E15-ekonomika | 21:35:00
V reakci na růst cen pohonných hmot v souvislosti s válkou na Ukrajině vláda schválila balíček novel zákonů, které ruší povinné přimíchávání biosložky do pohonných hmot a silniční daň pro osobní automobily, autobusy a nákladní auta do 12 tun. Součástí vládního balíčku jsou i daňová opatření na podporu elektromobility. Po jednání vlády o tom informoval ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). 


Tomáš Kočař: Nahradit Sberbank mohou obce i bez zadávacího řízení
E15-ekonomika | 20:30:00
Služeb zaniklé ruské banky Sberbank využívali i zadavatelé veřejných zakázek z řad obcí a státních podniků. Nové bankovní smlouvy teď ale nemusejí vždy uzavírat ve zdlouhavém zadávacím řízení. Díky výjimkám v zákoně mohou úvěr nebo běžný účet získat i jednodušším způsobem. Podrobnosti vysvětluje advokát KPMG Legal Tomáš Kočař.


Francouzské prezidentské volby: Trhy se děsí výhry Le Penové. Podnikatelé podporují Macrona
E15-ekonomika | 20:00:00
Souboj o Elysejský palác vypadal ještě před několika týdny jako poměrně jasná záležitost. Posledních pár dní před prvním kolem volby, které se koná tuto neděli, se však situace dramatizuje. Kandidátka krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová se v průzkumech dotahuje na vedoucího Emmanuela Macrona (Republika v pohybu), což vyděsilo tamní investory. Favoritem na vítězství přesto zůstává současný francouzský prezident. 


Vláda zrušila silniční daň a povinné přimíchávání biosložky do pohonných hmot
E15-politika | 21:35:00
V reakci na růst cen pohonných hmot v souvislosti s válkou na Ukrajině vláda schválila balíček novel zákonů, které ruší povinné přimíchávání biosložky do pohonných hmot a silniční daň pro osobní automobily, autobusy a nákladní auta do 12 tun. Součástí vládního balíčku jsou i daňová opatření na podporu elektromobility. Po jednání vlády o tom informoval ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). 


Tomáš Kočař: Nahradit Sberbank mohou obce i bez zadávacího řízení
E15-politika | 20:30:00
Služeb zaniklé ruské banky Sberbank využívali i zadavatelé veřejných zakázek z řad obcí a státních podniků. Nové bankovní smlouvy teď ale nemusejí vždy uzavírat ve zdlouhavém zadávacím řízení. Díky výjimkám v zákoně mohou úvěr nebo běžný účet získat i jednodušším způsobem. Podrobnosti vysvětluje advokát KPMG Legal Tomáš Kočař.


Francouzské prezidentské volby: Trhy se děsí výhry Le Penové. Podnikatelé podporují Macrona
E15-politika | 20:00:00
Souboj o Elysejský palác vypadal ještě před několika týdny jako poměrně jasná záležitost. Posledních pár dní před prvním kolem volby, které se koná tuto neděli, se však situace dramatizuje. Kandidátka krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová se v průzkumech dotahuje na vedoucího Emmanuela Macrona (Republika v pohybu), což vyděsilo tamní investory. Favoritem na vítězství přesto zůstává současný francouzský prezident. 


Ostatky generála Moravce se vrátí v dubnu do Česka, pohřben bude v Čáslavi
idnes.cz | 23:46:00
Ostatky brigádního generála Františka Moravce by v dubnu měly být převezeny do Česka. Symbolický akt má být součástí cesty ministryně obrany Jany Černochové do Spojených států. Někdejší velitel československé rozvědky pracující pro exilovou vládu v Londýně je považován za autora plánu na atentát na zastupujícího říšského kancléře Reinharda Heydricha.


Zneužití koronavirových dat snížilo zájem o očkování, míní Dušek
idnes.cz | 22:15:00
Publikování nestandardizovaných dat o nákazách a vakcinaci proti covidu-19 mělo negativní vliv na zájem o očkování, myslí si ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Chybou podle něj bylo zveřejňování údajů bez odborných komentářů.


Zneužití koronavirových dat snížilo zájem o očkování, míní Dušek
lidovky.cz | 23:25:25
Publikování nestandardizovaných dat o nákazách a vakcinaci proti covidu-19 mělo negativní vliv na zájem o očkování, myslí si ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Chybou podle něj bylo zveřejňování údajů bez odborných komentářů.


Kdy na čtvrtou dávku vakcíny proti covidu? Evropský orgán nastínil nejnovější očkovací strategii
lidovky.cz | 23:19:53
Na úvahy o podání čtvrtých dávek proti covidu běžné populaci je zatím příliš brzo. Shodlo se na tom Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí a pracovní skupina Evropské lékové agentury pro covid-19.


Pytel přes hlavu, lehnout si do díry a strach z popravy. Ukrajinec popsal mučení v ruském zajetí
lidovky.cz | 23:13:33
Na světlo se dostávají stále nová zvěrstva, kterých se Rusové dopustili na ukrajinském civilním obyvatelstvu. Muž z města Borodjanka popsal, kterak ho ruští vojáci po dobu tří dnů mučili, nutili ho ležet v jámě v zemi nebo mu stříleli těsně nad hlavou. „Sebrali mě, protože jsem byl venku po zákazu vycházení. Nepochyboval jsem o tom, že rodinu už neuvidím,“ říká.


Vláda schválila balík novel, které ruší silniční daň a přimíchávání biosložky
aktuálně.cz | 22:01:39
Součástí vládního balíčku jsou i daňová opatření na podporu elektromobility.


Vláda posunula zákaz provozu starých kotlů, domácnosti je mohou používat do roku 2024
aktuálně.cz | 20:38:44
Kabinet chce ulehčit domácnostem aktuálně zatíženým inflací, růstem cen energií a úvahami o odklonu od plynu.


Kouzelná sci-fi flétna. Krobot spojil Mozartovu operu s příběhem vesmírného korábu
bleskove.cz | 21:00:00
"Vizuálně nás bavily takové ty prastaré Star Treky ze 60. a 70. let, které jsou už dneska v podstatě pohádkové,“ líčí režisér.


Putin tvoří „otcovskou armádu“, míní experti. Rusko verbuje dobrovolníky do 60 let
blesk | 21:55:00
Ruská média tvrdí, že ve dvou sibiřských městech žádají vysloužilé vojáky, aby nastoupili do služby. Země se tak údajně obrací k „otcovské armádě“, protože verbuje dobrovolníky do 60 let, aby nahradili ty, kteří padli v krutých bojích na Ukrajině. A těch není málo. NATO se domnívá, že zemřelo 15 000 ruských vojáků, zatímco Ukrajina uvádí 18 300 mrtvých. Píše to britský list Daily Mail.


6. dubna: Tohle potřebujete vědět (nejen) o středečním obchodování na Wall Street
Kurzy.cz | 23:27:55
Americké akcie ve středu zlevnily, oslabily hlavně tituly z technologického odvětví. Investoři se večer zaměřili na zápis z březnového zasedání americké centrální banky.


Vláda připravila kroky ke snížení dopadů vysokých cen pohonných hmot - snížení spotřební daně na pohonné hmoty o 1,50 koruny na litr. Zabývala se i posílením obranyschopnosti země
Kurzy.cz | 22:12:01
Vláda Petra Fialy připravila úpravy tří zákonů, které mají pomoci zmírnit dopady vysokých cen pohonných hmot a energií na občany i firmy. Návrh příslušného změnového zákona schválila na jednání ve středu 6. dubna 2022. Shodla se také na snížení spotřeb...


Policisté a hasiči dostanou mimořádné odměny. Vynahradí jim přesčasy, které odpracovali zadarmo
Kurzy.cz | 20:37:00
Mimořádná odměna pro policisty a hasiče jako kompenzace za zadarmo odpracované hodiny přesčas. Vláda dnes, 6. dubna 2022, schválila návrh ministra vnitra Víta Rakušana na vyplacení odměn, jejichž výše se bude odvíjet od toho, kolik hodin konkrétní poli...


Souhrnná zpráva o plnění Akčního plánu realizace Národní strategie prevence a snižování škod spojených se závislostním chováním 2019–2021
Kurzy.cz | 17:15:00
Souhrnná zpráva o plnění Akčního plánu 2019–2021, schválená Radou vlády pro koordinaci protidrogové politiky dne 22. března 2022 a dne 6. dubna 2022 předložená vládě ČR.


Projekt PROPED – match-makingový seminář pro české nanotechnologické firmy
Kurzy.cz | 15:43:00
Dne 5. října se na Kypru uskutečnil seminář pro české nanotechnologické firmy a rovněž exkurze na Kyperskou technologickou


Ministr Gazdík jednal se svými protějšky o evropské dimenzi školství a mládeže
Kurzy.cz | 15:41:00
Evropští ministři školství a mládeže se včera sešli k diskuzi k vybraným tématům oblastem vzdělávání a mládeže. Mezi


Mykola je třístovka. Explozi granátu přežil
Respekt | 23:33:53
Nemocnici v Záporoží může brzy čekat ještě větší nápor než dosudČtvrtfinále Ligy mistrů: Real porazil Chelsea, Bayern prohrál s Villarealem
Tiscali-zprávy | 23:25:01
Fotbalisté Realu Madrid zvítězili díky hattricku Karima Benzemy v úvodním čtvrtfinále Ligy mistrů na hřišti úřadujících šampionů z Chelsea 3:1 a přiblížili se postupu mezi čtyři nejlepší týmy soutěže. Španělskému velkoklubu se povedla na stadionu Stamford Bridge první odveta za loňské vyřazení v semifinále. Ve druhém utkání Villarreal zdolal doma Bayern Mnichov 1:0. Odvety se uskuteční příští úterý.


ODS se snaží problémy s Viktorem Orbánem vysedět, říká bruselská zpravodajka HN Šafaříková
Hospodářské noviny | 18:26:00
Proč se Evropská komise rozhodla krátce po znovuzvolení Viktora Orbána do čela Maďarska spustit proces, který může zemi připravit o unijní peníze? Jaké má nyní v Evropě postavení V4? Rozebraly jsme to s naší bruselskou zpravodajskou Kateřinou...


„To jsme se měli na lidi vykašlat?“ hájí exministryně Schillerová rekordní schodek rozpočtu
ČT24 | 19:52:53
Bývalá ministryně financí a součásná šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová v Interview ČT24 odmítla kritiku za loňský rekordní schodek státního rozpočtu. Smysl podle ní nadále má i systém elektronické evidence tržeb, který nová vláda odmítá. Vadí jí prý také to, že se v Česku píší zákony „namířené proti jednomu člověku“.


Senátoři uvažují o ústavní žalobě na prezidenta Zemana kvůli milosti pro Baláka
ČT24 | 22:12:18
Senát bude v souvislosti s kontroverzním udělení milosti pravděpodobně diskutovat o podání žaloby na prezidenta republiky Miloše Zemana k Ústavnímu soudu. V pořadu 90' ČT24 to uvedli senátoři Zdeněk Hraba (STAN) a Miroslava Němcová (ODS). Středeční usnesení horní komory, které označilo omilostnění šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka za nepřijatelné, podle Němcové nestačí. Hraba si myslí, že je potřeba diskutovat o limitech pravomocí hlavy státu.


„Obyvatelé se stali rukojmími okupantů,“ říká ukrajinský voják původem z Ruska, který bojoval v Buče
ČT24 | 18:06:09
Před pěti lety byl Artem Širobokov v Moskvě v nepřítomnosti odsouzen k pěti letům vězení za to, že bojoval v Donbasu v řadách ukrajinských sil. Stal se tak prvním ruským občanem odsouzeným za tuto činnost. Letos se Širobokov rozhodl znovu bojovat a se svojí ukrajinskou jednotkou se dostal i do města Buča. „Obyvatelé se stali rukojmími ruské armády. Nebyla tam elektřina, voda. Lidé žili v chladných sklepích. Neměli přístup k jídlu. Na podlahách supermarketů, které jsem viděl, byli mrtví lidé, kteří si tam jen přišli koupit jídlo,“ popisuje svoje vzpomínky z místa.


ODS se snaží problémy s Viktorem Orbánem vysedět, říká bruselská zpravodajka HN Šafaříková
iHned.cz | 18:26:00
Proč se Evropská komise rozhodla krátce po znovuzvolení Viktora Orbána do čela Maďarska spustit proces, který může zemi připravit o unijní peníze? Jaké má nyní v Evropě postavení V4? Rozebraly jsme to s naší bruselskou zpravodajskou Kateřinou...


V Mladé Boleslavi se rozjela výroba kabelů do aut. Stroje i zaměstnankyně se sem přesunuly z Ukrajiny
iHned.cz | 15:53:00
Evropským automobilkám chybí kabelové svazky, většina dodavatelů je na Ukrajině. Tamější závody musely výrobu kvůli ruské invazi omezit nebo dokonce úplně zastavit. Škoda Auto se rozhodla řešit situaci tak, že jednoho z výrobců částečně přesouvá do...


Prezident republiky ve středu 6.4. na Pražském hradě jmenoval prezidentem NKÚ Ing. Miloslava Kalu
Kurzy.cz | 17:44:14
Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval ve středu dne 6. dubna 2022 na Pražském hradě na návrh Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Ing. Miloslava Kalu prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu.


V Mladé Boleslavi se rozjela výroba kabelů do aut. Stroje i zaměstnankyně se sem přesunuly z Ukrajiny
Hospodářské noviny | 15:53:00
Evropským automobilkám chybí kabelové svazky, většina dodavatelů je na Ukrajině. Tamější závody musely výrobu kvůli ruské invazi omezit, nebo dokonce úplně zastavit. Škoda Auto se rozhodla řešit situaci tak, že jednoho z výrobců částečně přesouvá do...


Rychetský chce tribunál pro ruské špičky. Válečné zločiny jsou nepromlčitelné, připomenul Baxa
ČT24 | 22:41:35
Před trestní tribunál by měli být postaveni nejen přímí vykonavatelé válečných zločinů na Ukrajině a jejich nadřízení, ale na prvním místě masový vrah Putin, řekl v pořadu Události, komentáře předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa k tomu dodal, že by měla být široká mezinárodní shoda na tom, kdo bude tyto zločince soudit. Nabízí se Ukrajina a její justice na ukrajinském území, ale v historii existovaly i specializované trestní tribunály.


Víte, kolik lidí ročně postihne infarkt? Budete překvapeni!
Reflex | 16:08:00RECENZE: Kavkazský křídový kruh. Není jednoduché hrát Brechta, v Brně se to ale povedlo
Eurozpravy-kultura | 17:55:00
Brechtovy inscenace pro mne byly vždy nějakým způsobem vzrušující. Od jejich odmítání až po údiv, co to se mnou udělalo. Upřednostňování politiky v umění, až na výjimky, je mi proti srsti. A dílo Bertolda Brechta, to je proklamační politika pořád a stále v popředí. Mistrovsky vystavěná dramatická díla a zároveň to nepříjemné deklamování politických názorů, které jsou plné nejenom sociálních, ale také socialistických postulátů. Brrr.


Syna letce RAF Ocelky vychovávali prarodiče v Brně. Otce Igor nikdy neviděl, matku až po válce
ČT24 | 14:32:51
Igor Ocelka se narodil 17. července 1939, sedmnáct dnů poté, co jeho otec Josef odešel do zahraničního odboje. Později se stal velitelem pověstné 311. československé bombardovací perutě RAF. Otec se synem se nikdy neviděli, Josef v Británii zahynul. Matku poznal Igor až po válce, musela utéct před gestapem. Jako syn letce RAF to neměl jednoduché, nemohl studovat, s matkou, která žila v Londýně, se setkal jen několikrát.Return to top