Celkem 139936 článků.|

Archív zpravodajství podle dnů

Články ze dne 18.04.2022


Dům v dunách. Kombinace tří osvědčených materiálů chrání bydlení před mořem i pouští
eStav.cz | 00:00:51
Jak se žije a staví na poušti, ale přitom v blízkosti moře? Na světě není mnoho míst, kde byste si něco takového vyzkoušet. Z jakých materiálů architekti postavili dům v tomto nehostinném prostředí? Aby komplikací nebylo málo, dodejme, že se nacházíme na ostrově.


Velikonoční AS-TTE ROŠT
eStav.cz | 00:00:51
ASIO vám přeje veselé Velikonoce!


Gentoo oživuje živá média, svobodný firmware pro Raspberry Pi
Root.cz | 00:00:10
Gentoo bude znovu vydávat každý týden obrazy pro živá média. Projekt librepi chce vytvořit svobodný firmware pro Raspberry Pi. Společnost Oracle představila Solaris 11.4 CBE pro vývojáře svobodného softwaru a pro osobní nekomerční použití.


Tvář: Absolonová s Vítkem, Šafařík za Urbánkovou, z Kopty udělali Tinu Turner
revue.idnes.cz | 01:00:10
Další díl show Tvoje tvář má známý hlas přinesl povedenější i méně zdařilé proměny a vystoupení. V příštím, semifinálovém kole se rozhodne, kdo postoupí do finále a zabojuje o vítězství. Osmé kolo vyhrála Nikita Machytková jako Rihanna.


Ženy a dýmky se nepůjčují, obytňáky už ano. Sdílená ekonomika mezi karavany
Auto-iDNES.cz | 01:00:35
Ženy a obytňáky se nepůjčují. O ženách to platí stále, o obytných autech už dávno ne. Fenoménem poslední doby je sdílení karavanů, stejně jako se to děje s byty a chatami. Je to skvělá možnost vyzkoušet si, zda je tento typ cestování splněný sen, nebo krok vedle.


První bylo vejce. Velikonoční speciály, ze kterých budete naměkko
Auto-iDNES.cz | 01:00:35
Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, a také obdobím lidových tradic spojených s vítáním jara. Velmi úzce jsou s nimi spojené různé symboly. Zejména vejce, které představuje plodnost a nový život. Velikonoce a jeho symboly jsou také věčnou inspirací pro auta.


Kdy vás šéf naposledy pochválil? A jak jsou na tom v jiných firmách?
Finance-iDNES.cz | 01:00:50
Dvě pětiny zaměstnanců pochválí v práci aspoň jednou za měsíc. Téměř stejný počet lidí neslyšelo uznání z úst svého nadřízeného nikdy. Kde se v Česku nejvíce chválí a koho oceňují šéfové nejčastěji?


Brzy uvidíme případy vykořisťování, říká odbornice na obchodování s lidmi
idnes.cz | 02:00:15
S tím, jak na západ před válkou na Ukrajině utíkají miliony lidí, mnohé organizace upozorňují na nekalé praktiky na hranicích či dokonce na obchod s lidmi. Pozornost vzbuzuje také činnost pochybných pracovních agentur, které cizincům nabízejí „pomoc“. „Existují spousty způsobů, jak nabírat lidi a přislíbit jim věci, které se pak nesplní,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz Markéta Hronková z organizace La Strada.


„Komunismus se zrodil v Čechách.“ Jak propaganda překroutila Jiráskovy dějiny
idnes.cz | 02:00:16
Stvořitel národních hrdinů. Vypravěč dějin, mýtů i pověstí. Učitel, spisovatel a dramatik
Alois Jirásek. Milovaný i vysmívaný. Ctěný i využívaný. A především vlivný. Za všech
režimů. Za Rakouska, za první republiky, za protektorátu, za bolševika, a vlastně i dnes.
Jak je to možné?


Velikonoce máme takové, jaké chceme. Ježíš byl „pouze“ člověkem, takže se narodil i zemřel, věří unitáři
lidovky.cz | 05:00:00
Ctíme osobitost každého jednotlivce a stejně je tomu v unitářských obcích. A tak svátek může mít mnoho podob včetně oslavy jara a připomínky velikonočních zvyků, říká Petr Samojský z Pražské obce unitářů.


Opice a Shakespeare. Jaká je šance, že primát napíše literární dílo?
lidovky.cz | 05:00:00
Sepsání sloupku, který právě čtete, mi většinou zabere něco kolem tří hodin. Nepíšu úplně celou tu dobu. Čas od času kontroluji Twitter, čtu si články někde na webu nebo si vařím čaj.


Soukromí zubaři zvyšují ceny kvůli rostoucím nákladům. O kolik si připlatíte za plombu či korunku?
lidovky.cz | 05:00:00
Ceny energií, materiálů i lidské práce se už mimo jiné propsaly do ceníků stomatologů. Za služby zubařů si lidé připlatí i o třetinu víc než loni. Horní cenovou hranici přitom určuje zákon.


Pomlázku ano, či ne? Většina Češek ji nemá ráda. Velikonoční zvyk časem asi vymizí
aktuálně.cz | 05:30:00
Podle průzkumu se Češi letos velikonočním tradicím příliš věnovat nebudou. Odborníci se domnívají, že zvyky časem vymizí nebo se promění.


Pomsta za Pearl Harbor: Američtí letci dokázali nemožné. Následoval ale masakr
Denik.cz | 05:00:00
Byla to první velká úspěšná odvetná akce za japonský útok na základnu Pearl Harbor. Přesně před osmdesáti lety se odehrál Doolitlův nálet na Tokio, první za druhé světové války, při kterém letectvo Spojených států amerických zaútočilo na japonské území. Japonci si vztek vylili na nevinných Číňanech.


Obří dřevěné vejce či kovová pomlázka. Podívejte se na velikonoční rekordy
Denik.cz | 04:00:00
Oblíbené tradice bývají mnohdy i nejlepší inspirací. Platí to také ve světě rekordů. Těch velikonočních eviduje pelhřimovská Agentura Dobrý den, spravující Českou databanku rekordů, několik desítek. „Mnohé jsou vpravdě pozoruhodné. V nejnovější České knize rekordů s pořadovým číslem 7 najdeme dokonce samostatnou kapitolu s názvem Velikonoce a rovněž i velmi příbuzný oddíl nesoucí pojmenování Vejce,“ řekl Miroslav Marek z Agentury Dobrý den. Pro Deník vybral a okomentoval ty nejzajímavější české velikonoční rekordy.


Počasí o svátečním pondělí: Ráno ještě bude mrznout, přes den se oteplí
Eurozpravy-domácí | 07:00:00
Koledníci musí dnes ráno počítat s mrazivým počasím, meteorologové na něj upozornili ve výstraze. Přes den se však oteplí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).


Ukrajina vyplnila dotazník ke kandidatuře do Evropské unie
Eurozpravy-zahraniční | 04:44:00
Ukrajina vyplnila dotazník, který by se měl stát výchozím bodem pro rozhodování Evropské unie o členství Kyjeva v EU. Podle agentury Reuters o tom informoval zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Ihor Žovkva.


V Charkově strhli bustu sovětského hrdiny druhé světové války maršála Žukova
Eurozpravy-zahraniční | 03:20:00
V ukrajinském městě Charkov byla stržena busta sovětského vojenského velitele a hrdiny druhé světové války maršála Georgije Žukova. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.


Zelenskyj jednal s šéfkou MMF o poválečné obnově Ukrajiny
Eurozpravy-zahraniční | 03:08:00
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovořil s výkonnou ředitelkou Mezinárodního měnového fondu Kristalinou Georgievovou o zajištění finanční stability Ukrajiny a poválečné obnově země. Uvedl to Zelenskyj na svém twitterovém účtu.


Počasí o svátečním pondělí: Ráno ještě bude mrznout, přes den se oteplí
Eurozpravy-počasí | 07:00:00
Koledníci musí dnes ráno počítat s mrazivým počasím, meteorologové na něj upozornili ve výstraze. Přes den se však oteplí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).


Streamovací služby loví spořivé uživatele. Zlevní výměnou za sledování reklamy
lupa.cz | 06:00:00
Internetové videotéky potřebují získat i předplatitele citlivé na cenu. Nabízejí proto levnější paušály, ovšem vykoupené sledováním reklam. Netflix se tímto směrem zatím vydat nechce.


V neděli přibylo 749 nákaz, nejméně od října. Také se málo testovalo
idnes.cz | 07:28:00
V neděli potvrdily v Česku testy 749 nových případů covidu-19. Jde o nejnižší nárůst od loňského 10. října. Výrazně nižší byl ale také počet provedených testů. V neděli jich laboratoře udělaly 4811, je to nejnižší počet za jeden den od září 2020. Počet úmrtí lidí s covidem se v Česku blíží 40 tisícům.


Čínská ekonomika vzrostla o 4,8 procenta. Hrozí jí propad kvůli covidu
idnes.cz | 07:09:00
Hrubý domácí produkt Číny za první čtvrtletí letošního roku v meziročním srovnání vzrostl o 4,8 procenta. Růst je větší, než očekávali analytici, oproti oficiálnímu cíli vládnoucí strany však zaostal. Zároveň se zvýšilo riziko prudkého zpomalení tamní ekonomiky, napsala agentura Reuters.


Trh s ojetými vozy se zadrhává, ceny jsou na spotřebitele už příliš vysoko, roste zájem o elektriku - CoPilot
Kurzy.cz | 06:55:00
Jednou z nejsledovanějších položek ve vztahu k vysoké inflaci jsou v USA ojetá auta. Jejich cena totiž již nějaký čas prudce roste, na Yahoo Finance se ale diskutovalo o tom, zda spotřebitel již nepřestal být ochoten vysoké ceny akceptovat.


"Jen si ulehčují práci." Britští policisté sklidili za výstražné video kritiku
aktuálně.cz | 07:56:00
Policisté zveřejnili sestřih nejriskantnějších momentů z anglických silnic.


Největší sbírka Citroënů na světě. Muzeum značky schovává i zapomenuté prototypy
aktuálně.cz | 06:32:00
Na předměstí Paříže je možné navštívit muzeum automobilky Citroën. Ukrývá se v něm nejedna historická perla.


Potopení křižníku Moskva nepřežilo 40 námořníků, tvrdí nezávislý ruský deník
Denik.cz | 07:07:00
Válka na Ukrajině pokračuje už 54. dnem. Při potopení křižníku Moskva údajně zahynulo asi 40 námořníků, tvrdí ruský nezávislý deník. Rusové oznámili plánovanou blokádu Mariupolu. Na východě Ukrajiny probíhají tvrdé boje, ukrajinci tvrdí, že se jim podařilo osvobodit některé obce nedaleko Charkova.


ON-LINE: Zelenskyj viní Rusy z dalších válečných zločinů. Žádá embargo na ropu
Denik.cz | 07:06:00
Ruská invaze na Ukrajinu pokračuje už druhým měsícem. Ukrajinský prezident Zelenskyj varoval před novou ofenzivou na východě země. Obvinil Rusko z dalších válečných zločinů a vyzval k embargu na ruskou ropu. Přibývá uprchlíků, kteří se vrací zpátky na Ukrajinu. Podle OSN jich je přes 650 tisíc.


Nechranice vydají své poklady. Hladina přehrady klesne o čtyři a půl metru
Denik.cz | 06:30:00
Největší vodní plochu na severu Čech, Nechranickou přehradu, čeká v nejbližších měsících výrazný pokles hladiny. Oproti současnému stavu klesne o čtyři a půl metru, důvodem jsou pokračující práce na bezpečnostním přelivu hráze.


Místo demolice proměna. V budově nádraží v Krásné Lípě budou apartmány
Denik.cz | 06:30:00
Apartmány, výstava o Českém Švýcarsku nebo veřejná prádelna. To vše by mohlo brzy být na nádraží v Krásné Lípě, jehož rekonstrukci připravuje Správa železnic. Ta nedávno získala stavební povolení a nyní chystá podklady k výběrovému řízení na stavební firmu. Odhadované náklady na opravu jsou okolo padesáti milionů korun.


Teď nám pomůže spíš stovka, než culík, říká šéfka charitativní organizace
Denik.cz | 06:30:00
Spolek, který zajišťuje kvalitní paruky pro holohlavé děti bojující s rakovinou, dostává od dárců vlasů dost, ale obává se úbytku peněz na výrobu.


Češi mají potravin dost. Místní zemědělce ale trápí vysoké ceny i spory o dotace
Denik.cz | 05:55:00
Zemědělci se musí vypořádat s rostoucími cenami a napjatým trhem. Pomoci jim může podpora, která do českých farem proudí z evropských fondů. Spolu s novou společnou zemědělskou politikou připutuje do ČR zhruba 40 miliard korun ročně.


Jiří Tichota oslaví 85 let. Nyní se věnuje motýlům, kolu i vnukovi
Denik.cz | 05:45:00
Muzikolog, spoluzakladatel a kapelník Spirituál kvintetu Jiří Tichota ani po ukončení činnosti této legendy mezi kapelami nezahálí. Věnuje se malému vnukovi a jako člen Entomologické společnosti Národního muzea dává dohromady svoji sbírku motýlů. Podílel se i na vzniku aktuálního výběrového alba Spirituálu s názvem Zpívat se nepřestane / To nejlepší, jehož vinylová stopáž činí 85 minut. Stejný počet let bude Jiřímu Tichotovi dopřán 18. dubna.


Při nehodě dvou aut na Novojičínsku se zranili tři lidé, vzlétl vrtulník
idnes.cz | 09:51:00
Všechny složky integrovaného záchranného systému včetně vrtulníku zasahovaly u nehody v Příboře na Novojičínsku. V neděli večer se zde srazila dvě osobní auta, zranili se tři lidé. Hasiči museli jednu zaklíněnou ženu z auta vyprostit.


Rusové budují mučírny, řekl Zelenskyj. Rakety ve Lvově zabily přes šest lidí
idnes.cz | 09:39:00
Ostřelování Charkova na severovýchodě Ukrajiny za poslední čtyři dny nepřežilo 18 lidí a další stovka utrpěla zranění, oznámil v noci na pondělí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. O město se stále vedou tuhé boje. Série výbuchů se v pondělí ráno ozvala v západoukrajinském Lvově, kam dopadlo podle místního starosty pět ruských raket. Lidé setrvávají v krytech.


U brněnského hradu Veveří spadl cyklista ze srázu. Letěl pro něj vrtulník
idnes.cz | 09:12:00
Vrtulník letecké záchranné služby v neděli odpoledne letěl k hradu Veveří u Brněnské přehrady. Ze srázu zde spadl cyklista a vážně se zranil. Podle mluvčí záchranné služby Michaely Bothové bylo pro muže klíčové, že měl nasazenou helmu.


Týden začne chladně. Postupně se oteplí, obloha však zůstane zatažená
idnes.cz | 08:09:00
Po chladnějším začátku týdne přijde od středy do Česku postupné oteplení. O víkendu by se denní maxima mohla vyšplhat až ke 20 stupňům Celsia. Deštivé bude především úterý, se zataženou oblohou a občasným deštěm bychom ale měli počítat i v dalších dnech. Uvádí to týdenní předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).


Policie našla na lodi tři tuny kokainu. Pašeráci předstírali rybolov
idnes.cz | 07:50:00
Španělská policie zabavila v Atlantském oceánu na tři tuny kokainu. Našla je v lodi zhruba 500 kilometrů od Kanárských ostrovů, drogy zřejmě směřovaly z Jižní Ameriky do Evropy. Loď se podle policie snažila předstírat, že se v oblasti věnuje rybolovu.


Velikonoční bohoslužba bez královny. Za hvězdy byli George a Charlotte
revue.idnes.cz | 09:04:00
Tradiční velikonoční bohoslužba britské královské rodiny v kapli svatého Jiří na hradě Windsor se letos konala bez nejvýznamnějších představitelů rodiny. Chyběla královna Alžběta II. i princ Charles. Poprvé se však mše zúčastnili princ George a princezna Charlotte.


Když stanovat, tak s vířivkou. Podnikatelé objevili díru na trhu, glamping je v Česku stále populárnější
iHned.cz | 09:17:00
Nocleh v indiánském týpí, jehož základ tvoří velká plachta napnutá na dlouhých dřevěných tyčích do tvaru kužele, je pro mnohé lákavým zážitkem. Zvlášť když je takovýto stan ukrytý mezi stromy, nechybí mu manželská postel, koupelna a jeho návštěvníci...


Experti jsou proti pravidelnému testování řidičských dovedností
Auto.cz | 09:45:00
Pravidelné testy nikdy nebyly a zřejmě ani nebudou. Výzkumy nepotvrzují nutnost celoživotního vzdělávání řidičů, vyhrává zkušenost nad mladickou nerozvážností.


Mercedes-Benz EQXX ujel přes 1000 kilometrů na jedno nabití. V běžném provozu a neloudal se
Auto.cz | 08:00:00
Když Mercedes-Benz začátkem roku představoval koncept Vision EQXX, chlubil se, že aerodynamický elektromobil zvládne na jedno nabití ujet tisíc kilometrů. Nyní dokazuje, že nešlo jen o marketingové řeči.


Rusové budují mučírny, řekl Zelenskyj. Rakety ve Lvově zabily přes šest lidí
lidovky.cz | 09:48:44
Ostřelování Charkova na severovýchodě Ukrajiny za poslední čtyři dny nepřežilo 18 lidí a další stovka utrpěla zranění, oznámil v noci na pondělí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. O město se stále vedou tuhé boje. Série výbuchů se v pondělí ráno ozvala v západoukrajinském Lvově, kam dopadlo podle místního starosty pět ruských raket. Lidé setrvávají v krytech.


Týden začne chladně. Postupně se oteplí, obloha však zůstane zatažená
lidovky.cz | 09:03:00
Po chladnějším začátku týdne přijde od středy do Česku postupné oteplení. O víkendu by se denní maxima mohla vyšplhat až ke 20 stupňům Celsia. Deštivé bude především úterý, se zataženou oblohou a občasným deštěm bychom ale měli počítat i v dalších dnech. Uvádí to týdenní předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).


Čínská ekonomika vzrostla o 4,8 procenta. Hrozí jí propad kvůli covidu
lidovky.cz | 08:13:58
Hrubý domácí produkt Číny za první čtvrtletí letošního roku v meziročním srovnání vzrostl o 4,8 procenta. Růst je větší, než očekávali analytici, oproti oficiálnímu cíli vládnoucí strany však zaostal. Zároveň se zvýšilo riziko prudkého zpomalení tamní ekonomiky, napsala agentura Reuters.


V neděli přibylo 749 nákaz, nejméně od října. Také se málo testovalo
lidovky.cz | 08:07:16
V neděli potvrdily v Česku testy 749 nových případů covidu-19. Jde o nejnižší nárůst od loňského 10. října. Výrazně nižší byl ale také počet provedených testů. V neděli jich laboratoře udělaly 4811, je to nejnižší počet za jeden den od září 2020. Počet úmrtí lidí s covidem se v Česku blíží 40 tisícům.


Pod sektorovou pokličkou amerického akciového trhu
Kurzy.cz | 09:31:35
Americké akcie mají za sebou (na rozdíl od těch evropských) další ztrátový týden. Některé sektory si nevedou až tak špatně, jiné jsou ale terčem pokračujících výprodejů.


Vážná nehoda na Novojičínsku: tři zranění, ženu museli vyprostit hasiči
Denik.cz | 08:57:00
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Dvě jednotky hasičů zasahovaly u vážné dopravní nehody dvou osobních automobilů v Příboře na Novojičínsku.


Děsivá nehoda: Auto se u Slaného zřítilo do příkopu a začalo hořet
Denik.cz | 08:06:00
Auto se čtyřčlennou posádkou sjelo z dálnice D7, na exitu nedaleko Knovíze u Slaného ve směru od Prahy, minulo travnatý ostrůvek, přeletělo do protisměru, narazilo do svodidel, zřítilo se do příkopu u silnice a začalo hořet. Děsivě vyhlížející nehoda se stala v neděli večer. 


V Bechyni vznikl unikátní pašijový betlém. Řezbáři Šedinovi obnovili tradici
Denik.cz | 05:00:00
I k Velikonocům patří betlémy, říká se jim však postní či pašijové. Velikonoční verze se však znatelně liší od těch vánočních s jesličkami. Zachycují totiž drama v životě Ježíše Krista. Jeden takový, z lipového dřeva, vyřezávali pět let Karel a Libor Šedinovi z Bechyně. Letos si poprvé tento skvost může prohlédnout i veřejnost.


Turecko trápí vysoká inflace, tak zakáže nezávislé statistiky. Bude za ně až tři roky vězení
Hospodářské noviny | 10:45:00
Turecká vláda připravuje zákon, podle něhož bude hrozit jeden až tři roky vězení za publikování statistických údajů bez souhlasu státního statistického úřadu. Informovala o tom agentura Bloomberg. Pokud budou chtít analytici publikovat jakoukoli...


1100 manažerů z autoprůmyslu: V roce 2035 bude polovina aut na baterii, v provozu budou i samořiditelná auta
Hospodářské noviny | 09:45:00
Automobilový sektor čekají podle manažerů automobilového průmyslu v příštích pěti až deseti letech převratné změny. Vedle očekávaného masového rozšíření elektromobilů se podle nich do roku 2035 rozšíří i samořízené autonomní vozy a objevovat by se...


Když stanovat, tak s vířivkou. Podnikatelé objevili díru na trhu, glamping je v Česku stále populárnější
Hospodářské noviny | 09:17:00
Nocleh v indiánském týpí, jehož základ tvoří velká plachta napnutá na dlouhých dřevěných tyčích do tvaru kužele, je pro mnohé lákavým zážitkem. Zvlášť když je takovýto stan ukrytý mezi stromy, nechybí mu manželská postel, koupelna a jeho návštěvníci...


V druhé polovině týdne se má oteplit, přijdou ale přeháňky
ČT24 | 09:43:20
Po chladnějším začátku týdne se v Česku začne od středy postupně oteplovat. O víkendu by se denní maxima mohla blížit dvaceti stupňům Celsia. Z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vyplývá, že zejména úterý bude deštivé. Se zataženou oblohou a občasným deštěm je ale třeba počítat i v dalších dnech. 


V Česku už získalo dočasnou ochranu téměř 295 tisíc ukrajinských uprchlíků
Eurozpravy-domácí | 09:53:00
Další tisícovka lidí, kteří uprchli z válkou zmítané Ukrajiny, získala v Česku dočasnou ochranu. Úřady tak v zemi evidují už téměř 295 tisíc uprchlíků. Podle čtvrtečního vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) se jejich počet ustálil na přibližně 300 tisících.


Na letní pneumatiky zatím přezula pětina řidičů, dvakrát víc než loni
Eurozpravy-domácí | 08:36:00
Na letní pneumatiky zatím přezulo jen 21 procent řidičů a dalších devět procent využívá celoroční pneu. Přesto jde o vyšší číslo než v minulém roce, kdy kvůli uzavřeným okresům přezul na letní pneumatiky jen každý desátý řidič, na celoročních pak jezdila čtyři procenta motoristů. Vyplývá to z aktuálního průzkumu serveru Pneumatiky.cz.


Epidemie dál zpomaluje, v neděli přibylo jen 750 nových případů nákazy
Eurozpravy-domácí | 07:55:00
Testy v neděli potvrdily v Česku 749 nových případů covidu-19, nejnižší denní počet od loňského 10. října. Ve srovnání s předchozí nedělí počet odhalených případů klesl o zhruba 650. Výrazně nižší byl ale i počet provedených testů na koronavirus. V neděli jich laboratoře provedly 4811, nejméně za jeden den od září 2020.


ON-LINE 54. den války: Charkov čelí nepřetržitému ostřelování, ve městě strhli bustu Žukova
Eurozpravy-zahraniční | 10:12:00
Při ostřelování města Charkov na severovýchodě Ukrajiny zahynulo za poslední čtyři dny 18 lidí a více než stovka byla zraněna. Ve svém projevu to v noci na dnešek oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ve městě byla stržena busta sovětského vojenského velitele a hrdiny druhé světové války maršála Georgije Žukova.


Německo hlásí za den dalších 20 tisíc případů koronaviru
Eurozpravy-zahraniční | 08:09:00
Za posledních 24 hodin v Německu přibylo 20.482 případů nákazy koronavirem a 11 úmrtí. Vyplývá to ze statistiky Institutu Roberta Kocha (RKI). Před týdnem úřady zaznamenaly přírůstek 30.789 infekcí a 13 mrtvých.


Jolana Sedláčková: Chtěla bych Rusům ukázat pravdu
Reflex | 08:00:00
Miluje divokou přírodu a svobodu, kterou jí dává cestování autem po vlastní ose. Tímto způsobem urazila po světě přes 300 tisíc kilometrů - z velké části i po Rusku a dalších zemích bývalého Sovětského svazu. Jak vzpomíná na setkání s běžnými Rusy? A která země jí v poslední době nejvíce okouzlila?


TOP 10: Bosensko-hercegovská městečka
Reflex | 06:00:00
Za tajemstvími Balkánu nemusíte jezdit daleko. Bosna a Hercegovina v sobě spojuje přírodní krásy a magii starobylých městeček, které přímo vybízejí k líným procházkám a objevování místní historie.


Epidemie covidu zpomaluje, počet zjištěných nákaz letos poprvé klesl pod tisíc
Tiscali-zprávy | 10:25:44
Testy v neděli potvrdily v Česku 749 nových případů covidu-19, nejnižší denní počet od loňského 10. října. Ve srovnání s předchozí nedělí počet odhalených případů klesl o zhruba 650.


„Bezpečný“ Lvov na západě Ukrajiny zasáhly rakety. Zemřelo nejméně šest lidí
E15-ekonomika | 10:00:00
Při pondělních ruských raketových útocích na západoukrajinský Lvov zemřelo nejméně šest lidí, dalších osm je zraněno. Na sociální síti Telegram to oznámil oblastní gubernátor Maksym Kozyckyj. Tři střely zasáhly zařízení vojenské infrastruktury, jedna pneuservis.


Létající auta a vozy s autonomním řízením. To je realita roku 2035, tvrdí průzkum
E15-ekonomika | 08:40:00
Automobilový sektor čekají podle manažerů automobilového průmyslu v příštích pěti až deseti letech převratné změny. Vedle očekávaného masového rozšíření elektromobilů se podle nich do roku 2035 rozšíří i samořízené autonomní vozy a objevovat by se mohly i létající auta. Vyplývá to z průzkumu poradenského společnosti KPMG mezi 1100 manažery v autoprůmyslu v 31 zemích včetně Česka.


Obavy zaměstnavatelů z odlivu ukrajinských pracovníků se nenaplnily, jde jen o jednotky procent
E15-ekonomika | 07:32:00
Konflikt na Ukrajině české firmy z hlediska nedostatku zaměstnanců příliš nezasáhl. Ukrajinští pracovníci, kteří často vyhledávají pracovní místa v Česku, se ve větší míře do vlasti nevracejí. Česko zatím dobrovolně opustily jen jednotky procent Ukrajinců. Podniky ale zasahují nepřímé důsledky války. Problémy kvůli vysokým cenám ropy zaznamenává hlavně stavební sektor, shodli se zaměstnavatelé.


„Bezpečný“ Lvov na západě Ukrajiny zasáhly rakety. Zemřelo nejméně šest lidí
E15-politika | 10:00:00
Při pondělních ruských raketových útocích na západoukrajinský Lvov zemřelo nejméně šest lidí, dalších osm je zraněno. Na sociální síti Telegram to oznámil oblastní gubernátor Maksym Kozyckyj. Tři střely zasáhly zařízení vojenské infrastruktury, jedna pneuservis.


Létající auta a vozy s autonomním řízením. To je realita roku 2035, tvrdí průzkum
E15-politika | 08:40:00
Automobilový sektor čekají podle manažerů automobilového průmyslu v příštích pěti až deseti letech převratné změny. Vedle očekávaného masového rozšíření elektromobilů se podle nich do roku 2035 rozšíří i samořízené autonomní vozy a objevovat by se mohly i létající auta. Vyplývá to z průzkumu poradenského společnosti KPMG mezi 1100 manažery v autoprůmyslu v 31 zemích včetně Česka.


Obavy zaměstnavatelů z odlivu ukrajinských pracovníků se nenaplnily, jde jen o jednotky procent
E15-politika | 07:32:00
Konflikt na Ukrajině české firmy z hlediska nedostatku zaměstnanců příliš nezasáhl. Ukrajinští pracovníci, kteří často vyhledávají pracovní místa v Česku, se ve větší míře do vlasti nevracejí. Česko zatím dobrovolně opustily jen jednotky procent Ukrajinců. Podniky ale zasahují nepřímé důsledky války. Problémy kvůli vysokým cenám ropy zaznamenává hlavně stavební sektor, shodli se zaměstnavatelé.


Středozemní moře zamořují chemikálie z krémů na opalování, varují vědci
idnes.cz | 11:45:00
Ve Středozemním moři se hromadí chemické látky z opalovacích krémů a kontaminují tamní rostliny, varují vědci. Podle nich to může mít neblahý dopad na ekosystém poměrně uzavřeného a mělkého moře, ke kterému každý rok jezdí stamiliony turistů. V minulosti už krémy na opalování zakázali třeba na ostrově Palau či na Havaji.


Koledování s pomlázkou nemá ve světě obdoby, říká k tradici historička
idnes.cz | 10:43:00
Velikonoční tradice se dodržují po celém světě, v jedné z nich však Česko vyniká. Kolednické pondělí a vyplácení mladých dívek nemá kromě střední Evropy nikde obdoby, říká Eva Doležalová z Historického ústavu Akademie věd. Vysvětlila i další zvyky, jak je to s názvy velikonočních dní či mluvila o popularitě svátků v průběhu minulého století.


U Slaného vyletělo auto z dálnice D7 a začalo hořet. Nikdo se nezranil
idnes.cz | 10:31:00
V neděli večer vyjelo auto z dálnice D7 u Slaného do pole a začalo hořet. V tu dobu v něm cestovali čtyři lidé, kteří se nezranili. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.


Turecko trápí vysoká inflace, tak zakáže nezávislé statistiky. Bude za ně až tři roky vězení
iHned.cz | 10:45:00
Turecká vláda připravuje zákon, podle něhož bude hrozit jeden až tři roky vězení za publikování statistických údajů bez souhlasu státního statistického úřadu. Informovala o tom agentura Bloomberg. Pokud budou chtít analytici publikovat jakoukoli...


1100 manažerů z autoprůmyslu: V roce 2035 bude polovina aut na baterii, v provozu budou i samořiditelná auta
iHned.cz | 09:45:00
Automobilový sektor čekají podle manažerů automobilového průmyslu v příštích pěti až deseti letech převratné změny. Vedle očekávaného masového rozšíření elektromobilů se podle nich do roku 2035 rozšíří i samořízené autonomní vozy a objevovat by se...


Je libo nezřízené výdaje, nebo energetickou chudobu?
iHned.cz | 09:24:00
Jsou tu možnosti, jak snížit cenu elektřiny. A nejde o vládní kompenzace a dotace z evropských fondů, k čemuž směřuje mnoho, často anonymních expertů. Není pravda, že jiné možnosti, po kterých volám společně s Hospodářskou komorou nebo Jaroslavem...


Letní domek uprostřed Prahy. Trmalova vila svou barevností překvapí
bleskove.cz | 11:30:00
Trmalova vila je patrová stavba ve Strašnicích, kterou postavili v letech 1902 až 1903 podle návrhu významného českého architekta Jana Kotěry.


Tučková: Katolická církev přehlíží ženskou emancipaci. Mezi řeholnicemi byly rebelky
bleskove.cz | 10:47:44
Rozhovor s Kateřinou Tučkovou o tom, jak se za totality ženy světily na kněze, proč se nestala katoličkou a co ji nutí psát o křivdách minulosti.


Sovětské animované proroctví z roku 1973: „Z“ na trupu lodi jako symbol fašismu
lidovky.cz | 10:00:00
„Je to jasné – fašistický torpédoborec,“ prohlásí Seva. „Jak to víš?“ ptá se Borja. „Fašisté označovali své torpédoborce písmenem Z.“ Dětský animovaný film ze sovětských dob, v němž pionýři v ponorce s názvem Neptun najdou potopenou nepřátelskou loď, jitří emoce a plní sociální sítě. Symbolika okolo zkázy křižníku Moskva je čistě náhodná.


Letní domek uprostřed Prahy. Trmalova vila svou barevností překvapí
pikant | 11:30:00
Trmalova vila je patrová stavba ve Strašnicích, kterou postavili v letech 1902 až 1903 podle návrhu významného českého architekta Jana Kotěry.


Tučková: Katolická církev přehlíží ženskou emancipaci. Mezi řeholnicemi byly rebelky
pikant | 10:47:44
Rozhovor s Kateřinou Tučkovou o tom, jak se za totality ženy světily na kněze, proč se nestala katoličkou a co ji nutí psát o křivdách minulosti.


Volkswagen podle předběžných údajů výrazně zvýšil čtvrtletní provozní zisk
Auto.cz | 11:20:00
Německý automobilový koncern Volkswagen, jehož součástí je rovněž Škoda Auto, zvýšil v letošním prvním čtvrtletí provozní zisk na zhruba 8,5 miliardy eur (přes 200 miliard Kč) ze 4,8 miliardy eur před rokem.


Je v roce 2022 vhodný čas na investování do platiny? Proč platina a ne zlato? VIDEO
Kurzy.cz | 10:25:59
Je aktuálně platina levná? Jaký potenciál má cena platiny? Jaký podíl v investičním portfoliu by platina měla mít? Jaké konkrétní ETF nebo konkrétní akcie těžařských společností je možné doporučit?


Kolik by každý dospělý Čech musel investovat, aby Rusko zbankrotovalo? 7600 korun
Kurzy.cz | 10:10:33
Ministerstvo financí USA před čtrnácti dny ruské vládě znemožnilo uskutečňování plateb, které souvisejí s jejím dluhem. Tyto platby tak nelze uskutečňovat prostřednictvím amerických bank.


Ve výzvě Kolo pro Adama si sáhneme na hranice sil, říká Martin Souček. Manažer opouští Altron, aby se mohl věnovat charitě
Euro | 11:28:35
Dnes již bývalý generální ředitel technologické společnosti Altron letos potřetí pořádá letní sportovní výzvu Kolo pro Adama. Ta má za cíl pohybem získat finanční příspěvky na handbiky pro handicapované děti. Akce se koná od 23. do 31. července a zúčastnit se jí může kdokoli. Za každý kilometr, který sportovci překonají na kole, bruslích či pěšky, partneři věnují do sbírky finanční příspěvek. Souček zároveň plánuje kvůli své rodině opustit byznysové prostředí. Jedna z možností, kde by se mohl uplatnit, je neziskový sektor.


Při nehodě tří aut na Znojemsku se zranilo pět lidí. Letěl pomáhat vrtulník
idnes.cz | 13:45:00
Nejméně pět lidí se zranilo při nehodě u obce Citonice na Znojemsku. Po pondělním poledni se zde srazila tři auta. Na místě je šest posádek záchranářů a vzlétl vrtulník letecké záchranné služby. Silnice je v místě nehody uzavřená.


Bavilo mě hledat řešení náročných otázek, říká bývalá soudkyně Tribunálu EU
idnes.cz | 13:43:00
Soudce musí být pokorným sluhou spravedlnosti a práva, nikoli arogantním přikazovatelem. Z evropské úrovně si tedy můžeme vzít respekt k obecným hodnotám spravedlnosti, říká v rozhovoru pro seriál iDNES.cz Inspirativní ženy Irena Pelikánová. Bývalá soudkyně Tribunálu Soudního dvora EU mimo jiné mluvila o překážkách v justici na evropské úrovni či zájmu Čechů o evropský soud.


Rusové na Ukrajině zajali dva Brity. Chtějí je vyměnit za Medvedčuka
idnes.cz | 13:36:00
V ruské státní televizi se v pondělí objevily tváře dvou Britů, kteří doposud bojovali po boku ukrajinských vojáků proti Putinově invazi. Oba muži byli zajati ruskou armádou a žádali, aby byli vyměněni za vězněného proruského politika Viktora Medvedčuka, kterého před časem dopadli Ukrajinci. Ukrajina vzápětí zveřejnila video Medvedčuka, který také prosí o výměnu.


Muž na Zlínsku vyrazil na procházku se psem, mezitím mu shořelo auto
idnes.cz | 13:16:00
Nepříjemný zážitek má dnes za sebou turista u Valašských Klobouků. Na parkoviště pod rozhlednou Královec zaparkoval a vyrazil na procházku se psem. Když se vrátil, své auto našel celé ohořelé. Na místě požáru zasahovaly dvě jednotky hasičů.


Příběh ekonomky Natalie Versalové. Do armády šli i lidé z vědeckých kruhů
idnes.cz | 12:30:00
Vědkyně Natalia Versalová si z Ukrajiny přivezla šaty, které vyráběla jedna z jejích studentek z domovské Kyjevské národní univerzity Tarase Ševčenka. „Naši studenti se nerealizují jenom v ekonomice, ale šikovní jsou i jinak,“ podotýká s úsměvem.


Je libo nezřízené výdaje, nebo energetickou chudobu?
Hospodářské noviny | 09:24:00
Jsou tu možnosti, jak snížit cenu elektřiny. A nejde o vládní kompenzace a dotace z evropských fondů, k čemuž směřuje mnoho, často anonymních expertů. Není pravda, že jiné možnosti, po kterých volám společně s Hospodářskou komorou nebo Jaroslavem...


Zabavování ruského majetku? Lepší je ho prodat a peníze použít na obnovu Ukrajiny, říká senátor Balaš
iHned.cz | 13:52:00
Česko chystá vlastní sankce proti Rusům, kteří podporují Putinův režim a jeho válku na Ukrajině. Vláda připravuje zákon, o který by se mohly chystané restrikce opřít. „Dospějeme k tomu, že vytvoříme vlastní sankční seznam, majetek ale nebudeme...


Kvůli odchodu firem z Moskvy může přijít o práci na 200 000 lidí, míní starosta
iHned.cz | 13:02:00
Na 200 000 lidí může přijít v ruském hlavním městě o práci kvůli odchodu zahraničních firem, odhadl starosta Moskvy Sergej Sobjanin. Dodal, že moskevská radnice je připravena jim pomoci například rekvalifikačními programy. Informovala o tom agentura...


Pořádná nostalgie: A500 mini má klíč k tisícům her a může se proměnit i ve stroj času
iHned.cz | 12:32:00
Zmrtvýchvstání oslavují křesťané každý rok a začali s tím pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu. Fanoušci počítačové historie si oslavu návratu toho, co je dobré, mohou dopřát také, ale zřídka. V případě zařízení A500 se k tomu dochází...


Hrozivé přízraky minulosti. Příběh vdovy a syna ukazuje, proč je Jedl divadlem roku
pikant | 14:00:00
V inscenaci nazvané Opera Ibsen/Přízraky herci plynule přecházejí z konverzace do zpěvu, na jevišti je kapela.


Lexus skutečně pracuje na novém sporťáku, ale LC F to nebude
Auto.cz | 13:10:00
LC F, přitažlivé kupé s přeplňovaným osmiválcem o výkonu hodně přes 600 koní a s upraveným podvozkem. Tak přesně takhle příští sportovní vlajková loď Lexusu vypadat nebude. Přesto se něco chystá.


Tento týden nabídne dividendy od Ferrari, Procter & Gamble, Colgate-Palmolive, Caterpillar a spousty dalších
Kurzy.cz | 12:02:09
Po reportu zejména bank se na Wall Street v tomto týdnu na plné obrátky rozjede výsledková sezóna. Již dnes se s čísly představí před trhem další finanční instituce jako Bank of America či Synchrony Financial.


Rusové na Ukrajině zajali dva Brity. Chtějí je vyměnit za Medvedčuka
lidovky.cz | 13:45:00
V ruské státní televizi se v pondělí objevily tváře dvou Britů, kteří doposud bojovali po boku ukrajinských vojáků proti Putinově invazi. Oba muži byli zajati ruskou armádou a žádali, aby byli vyměněni za vězněného proruského politika Viktora Medvedčuka, kterého před časem dopadli Ukrajinci. Ukrajina vzápětí zveřejnila video Medvedčuka, který také prosí o výměnu.


S kým žije Le Penová, kam dorazila loď Moskva a jak zabít svého manžela
lidovky.cz | 12:50:00
Jsou některé věci, jež se prostě na stránky zpravodajství nepíší. Třeba se povětšinou nehledí do kuchyně prezidentských kandidátů, kteří se ucházejí o Elysejský palác. Ale proto je tady občas Rozcestník.


Americké knihovny v zajetí kulturních válek. Vyřazují se tisíce "závadných" titulů
aktuálně.cz | 13:52:04
V některých republikánských státech mohou knihovníkům za půjčování "nevhodných" titulů dětem hrozit pokuty nebo dokonce vězení.


Řidička na Brněnsku nacouvala do brány, nadýchala 3,5 promile
aktuálně.cz | 13:32:00
Velikonoce jsou na českých silnicích jedním z rizikových období, kdy do auta sedají i sváteční řidiči a lidé vyrážejí často na dlouhé vzdálenosti.


Proutí má pomladit, řehtačka svolat a frgál odměnit. Tradiční Velikonoce ve skanzenu
aktuálně.cz | 13:10:59
Šlehání pomlázkou z mladých vrbových proutků a někde i polévání vodou má "pomlazovat".


Na ulicích rostou automaty na básně. Kobza představil další Poesiomat
Denik.cz | 13:27:00
Jako periskop ponorky kapitána Nema vyhlíží kovová roura, která se v posledních letech objevuje nejen po městech České republiky, ale i v zahraničí. Nejde však o součást batyskafu zbloudilého románového hrdiny, ale o projekt kavárníka a kulturního aktivisty Ondřeje Kobzy s názvem Poesiomat. Po zatočení klikou a stisknutím tlačítka se z výduchu začne linout nejen poezie, ale zkazky a tóny událostí spjatých s daným městem. 


Druhá půlka týdne přinese oteplení. Česko čeká až 20 stupňů, ale i déšť
Denik.cz | 13:24:00
Po chladnějším začátku týdne se v Česku začne od středy postupně oteplovat. O víkendu by se denní maxima mohla blížit 20 stupňům Celsia. Zejména úterý bude deštivé, se zataženou oblohou a občasným deštěm je ale třeba počítat i v dalších dnech, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).


Oděvy i obuv citelně zdražují. Až o třetinu vzrostla cena u plavek či sukní
Denik.cz | 11:00:00
Konec zimy a příchod jara mnoho lidí inspiruje k obměně šatníku. Letos ale zákazníci, kteří následují aktuální módní trendy, budou muset sáhnout hlouběji do peněženky. V březnu cena oděvů meziročně stoupla o pětinu. Kupříkladu dívčí sukně tak nyní byla podle statistiků oproti loňsku o 25 procent dražší, dámské plavky zdražily bezmála o třetinu. Rodiče si mohou alespoň oddechnout, že zima už skončila – nejvíce totiž zdražily dětské zimní bundy, a to o 62,8 procenta.


Rusové zajali v Mariupolu dva britské bojovníky, navrhli výměnu za proruského politika
Eurozpravy-zahraniční | 13:57:00
Ruská státní televize dnes zveřejnila video, na němž dva Britové bojující za Ukrajinu a zadržení ruskou stranou v Mariupolu žádají, aby je Ukrajinci vyměnili za proruského politika, který je v ukrajinském zajetí.


Na internetu kolují snímky, na nichž je údajně křižník Moskva před potopením
Eurozpravy-zahraniční | 13:13:00
Na sociálních sítích se objevily snímky, které údajně zachycují ruský křižník Moskva, než se minulý týden potopil v Černém moři. Informují o tom například server The Moscow Times nebo stanice BBC. Obě média však upozorňují, že pravost snímků není potvrzena. Mluvčí Kremlu uvedl, že záběry viděl, ale že jejich pravost nemůže potvrdit.


V Moskvě může kvůli odchodu firem přijít o práci až 200 tisíc lidí
Eurozpravy-zahraniční | 12:55:00
Na 200.000 lidí může přijít v ruském hlavním městě o práci kvůli odchodu zahraničních firem, odhadl starosta Moskvy Sergej Sobjanin. Dodal, že moskevská radnice je připravena jim pomoci například rekvalifikačními programy. Informovala o tom dnes agentura Reuters.


V Turecku by mohly hrozit až tři roky vězení za publikování nestátních statistik
Eurozpravy-zahraniční | 11:47:00
Turecká vláda připravuje zákon, podle něhož bude hrozit jeden až tři roky vězení za publikování statistických údajů bez souhlasu státního statistického úřadu. Informovala o tom agentura Bloomberg.


Ruské rakety rozsévají smrt v ukrajinských městech
Tiscali-zprávy | 10:46:17
Rusko ostřeluje ukrajinská města raketami.


Byty pro uprchlíky chce vláda postavit za miliardy původně určené na brownfieldy
E15-ekonomika | 12:00:00
V rámci širší strategie na řešení uprchlické krize představí ministr Ivan Bartoš dotační program určený na rekonstrukci či výstavbu bytů pro uprchlíky. Na začátek je připraveno 900 milionů korun ze státního rozpočtu. Jako cestu pro získání dalších financí vidí začlenění projektů do již schválených sekcí, které obsahuje Národní plán obnovy. Například rekonstrukce ubytoven pro uprchlíky by mohly být financovány z peněz původně určených na revitalizace brownfieldů. Ministr o této možnosti jedná s evropskými komisaři. Dalších 25 miliard korun chce získat celkovou změnou Národního plánu obnovy. Dotace budou moci využít pouze obce, o podpoře rekonstrukcí soukromníků zatím ministerstvo neuvažuje.


Byty pro uprchlíky chce vláda postavit za miliardy původně určené na brownfieldy
E15-politika | 12:00:00
V rámci širší strategie na řešení uprchlické krize představí ministr Ivan Bartoš dotační program určený na rekonstrukci či výstavbu bytů pro uprchlíky. Na začátek je připraveno 900 milionů korun ze státního rozpočtu. Jako cestu pro získání dalších financí vidí začlenění projektů do již schválených sekcí, které obsahuje Národní plán obnovy. Například rekonstrukce ubytoven pro uprchlíky by mohly být financovány z peněz původně určených na revitalizace brownfieldů. Ministr o této možnosti jedná s evropskými komisaři. Dalších 25 miliard korun chce získat celkovou změnou Národního plánu obnovy. Dotace budou moci využít pouze obce, o podpoře rekonstrukcí soukromníků zatím ministerstvo neuvažuje.


Start ve škole bude pro děti s vadou řeči náročný, říká klinická logopedka
idnes.cz | 15:15:00
Česká republika má nejvyšší počet odkladů školní docházky v Evropě. Téměř dvacet procent českých prvňáků nastoupilo minulý rok do škol s ročním zpožděním. Polovina z nich kvůli řečovým vadám. „Někteří rodiče se schovávali za covid a s dětmi necvičili. Teď se bojí zápisů, oprávněně,“
říká v rozhovoru pro iDNES.cz logopedka z Vysočiny Michaela Dubská.


Ukrajinci jsou odhodlaní bojovat snad čím dál víc, říká jejich překladatel
idnes.cz | 10:47:00
Už přes měsíc překládá Petr Bělík uprchlíkům z Ukrajiny v asistenčním centru v Ústí nad Labem. Na Ukrajině kdysi pracoval v softwarové firmě a byl tam ženatý. „Teď, pokud jde o pracovní dny, už chodím překládat jen pár hodin. Už to nestíhám v práci. O víkendu ale překládám každý den 12 hodin,“ popisuje.


Matematice propadl už ve školce, teď student patří mezi nejlepší v zemi
idnes.cz | 10:01:00
To, že ho matematika opravdu baví, zjistil Ondřej Jamelský poměrně brzy. Ještě ani nechodil do školy, když mu rodiče ukázali a on pochopil, že jedna třetina dortu je stejný kus jako dvě šestiny.


Naživo se učíme rychleji, těší Ukrajince na ostravském kurzu češtiny
idnes.cz | 08:33:00
Hodiny bezplatných jazykových lekcí, které mají pomoci lidem postiženým válkou na Ukrajině s rychlejší adaptací, se konají v komunitním centru Všichni spolu v Ostravě-Porubě.


Z Hradce do Ostravy se jezdilo přes hory, silnice 11 upomíná na staré časy
idnes.cz | 07:01:00
Dálnice D11 u Hradce Králové a obří ukazatele směřující na Šumperk oživily vzpomínky na dobu, kdy se jezdilo do Ostravy severní trasou po silnici číslo 11. Cesta okrajem Orlických hor a Jeseníků je náročná, ale má své kouzlo, jak si ověřil redaktor MF DNES.


Experti: Greenwashing není jen o lhaní. Firmy často nevědí, že se ho dopouštějí
idnes.cz | 07:00:00
Greenwashing je často vnímán jako záměrné klamání spotřebitele o ekologické prospěšnosti produktu, služby či celé firmy. Jenže už tato samotná definice je podle expertů částečně nepřesná.


Mám poměrně velké uši, ale jsem na ně hrdý, směje se Martin Čermák
revue.idnes.cz | 14:00:00
Moderátor Martin Čermák (30) a jeho partnerka Simona Šteruská (33) se už těší na stěhování do nového domu. V dvojrozhovoru pro Magazín DNES prozradili nejen to, jak se seznámili, ale řekli také, kdo koho sbalil.


Hrozivé přízraky minulosti. Příběh vdovy a syna ukazuje, proč je Jedl divadlem roku
bleskove.cz | 14:00:00
V inscenaci nazvané Opera Ibsen/Přízraky herci plynule přecházejí z konverzace do zpěvu, na jevišti je kapela.


Lidé prchají od plynu, šanci dávají jiným způsobům vytápění. Na které z nich lze získat od státu dotaci?
lidovky.cz | 14:38:00
Kotlům na zemní plyn dala vláda v rámci dotačních programů vale, navíc je plynulost dodávek suroviny z Ruska po vypuknutí války na Ukrajině značně nejistá a k tomu ještě její cena roste. Proto není divu, že české domácnosti hledají alternativy ekologického způsobu vytápění. Vedle tepelných čerpadel jsou teď v kurzu i kotle spalující biomasu, tedy i dřevní pelety. Podle zjištění serveru Lidovky.cz jsou prodejci zavaleni dotazy. Na pořízení kotle přitom lze od státu získat dotaci.


Dohodnutá cena neplatí, všechno zdražilo. Nové stavby komplikují přirážky stavbařů
aktuálně.cz | 15:41:08
Ministerstvo dopravy uvedlo, že se stavbaři snaží najít cesty, jak i přes růst cen stavebních materiálů v investicích pokračovat.


Neplakej, řekla dědečkovi. Ukrajinské dívce hrozí přesun do ruského sirotčince
Denik.cz | 15:00:00
Než začala ruská válka proti Ukrajině, byla Kira Obedinská veselá a všemi zbožňovaná dvanáctiletá dívka. Nyní je z ní sirotek, je zraněná a osamělá v Ruskem kontrolované nemocnici na východě Ukrajiny a navíc se nevědomky stala pěšákem v informační válce, kterou vede Moskva.


Srážka tří aut na Znojemsku si vyžádala šest zraněných. Jednoho museli oživovat
Denik.cz | 13:36:00
Šest lidí se zranilo při nehodě dvou osobních aut, která se stala v pondělí po poledni u vjezdu do obce Citonice na Znojemsku.


Kvůli válce na Ukrajině poroste světová ekonomika jen o 3,2 procenta, odhaduje Světová banka
Hospodářské noviny | 16:23:00
Světová banka (SB) snížila odhad letošního růstu globální ekonomiky na 3,2 procenta, zatímco dosud počítala s růstem o 4,1 procenta. Zdůvodnila to negativními hospodářskými dopady invaze ruských vojsk na Ukrajinu. S odkazem na prezidenta banky...


Zabavování ruského majetku? Lepší je ho prodat a peníze použít na obnovu Ukrajiny, říká senátor Balaš
Hospodářské noviny | 13:52:00
Česko chystá vlastní sankce proti Rusům, kteří podporují Putinův režim a jeho válku na Ukrajině. Vláda připravuje zákon, o který by se mohly chystané restrikce opřít. „Dospějeme k tomu, že vytvoříme vlastní sankční seznam, majetek ale nebudeme...


Kvůli odchodu firem z Moskvy může přijít o práci na 200 000 lidí, míní starosta
Hospodářské noviny | 13:02:00
Na 200 000 lidí může přijít v ruském hlavním městě o práci kvůli odchodu zahraničních firem, odhadl starosta Moskvy Sergej Sobjanin. Dodal, že moskevská radnice je připravena jim pomoci například rekvalifikačními programy. Informovala o tom agentura...


Pořádná nostalgie: A500 mini má klíč k tisícům her a může se proměnit i ve stroj času
Hospodářské noviny | 12:32:00
Zmrtvýchvstání oslavují křesťané každý rok a začali s tím pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu. Fanoušci počítačové historie si oslavu návratu toho, co je dobré, mohou dopřát také, ale zřídka. V případě zařízení A500 se k tomu dochází...


Kam se vydat za nejstarší rozhlednou v hlavním městě?
Eurozpravy-domácí | 14:10:00
Vedle početné řady architektonických a přírodních památek navštěvují lidé v tuzemsku především rozhledny, kterých v posledních letech hojně přibývá. Touha kochat se pohledem do daleké krajiny byla vlastní již lidem v období romantismu, kdy u nás vyrůstaly i první rozhledny. Jednou z nejstarších a nejkrásnějších je i rozhledna v Praze – Cibulce.


Česku kvůli válce na Ukrajině nedostatek jídla nehrozí. Jedno je jisté, ceny dál porostou
Eurozpravy-domácí | 13:00:00
Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO), tedy Organizace pro výživu a zemědělství Spojených národů během prvních dubnových týdnů vydala svým způsobem varování o tom, že světové ceny potravin se v důsledku Ruskem vyvolané válečné agrese na Ukrajině v březnu letošního roku vyšplhaly na další rekord. Jejich index oproti únoru vzrostl rovnou o 12,7 procenta, navíc zmiňovaný konflikt způsobuje dle organizace OSN chaos na trhu s obilím a rostlinnými oleji.


V pátek a v sobotu přešlo z Polska na Ukrajinu poprvé více lidí než opačně
Eurozpravy-zahraniční | 16:56:00
V pátek a v sobotu překročilo hranice z Polska na Ukrajinu více lidí, než kolik se jich vypravilo opačným směrem. S odvoláním na polskou pohraniční stráž o tom dnes informovala stanice CNN. Podle ní se tak stalo poprvé od ruské invaze do sousední země.


Světová banka snížila odhad letošního růstu globální ekonomiky na 3,2 procenta
Eurozpravy-zahraniční | 16:49:00
Světová banka (SB) snížila odhad letošního růstu globální ekonomiky na 3,2 procenta, zatímco dosud počítala s růstem o 4,1 procenta. Zdůvodnila to negativními hospodářskými dopady invaze ruských vojsk na Ukrajinu. S odkazem na prezidenta banky Davida Malpasse to dnes uvedla agentura Reuters.


USA avizují na 12. května celosvětový summit o ukončení pandemie
Eurozpravy-zahraniční | 16:30:00
Spojené státy budou 12. května spolupořádat světový summit o ukončení pandemie covidu-19 a o strategiích pro budoucí hrozby pro lidské zdraví. Oznámil to dnes Bílý dům.


Rusko nemůže žít z rezerv, čeká ho transformace, míní šéfka centrální banky
Eurozpravy-zahraniční | 15:54:00
Ruská ekonomika nemůže donekonečna žít ze svých finančních rezerv a bude muset projít transformací, aby se vypořádala s důsledky mezinárodních sankcí. Uvedla to dnes guvernérka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová. Předpověděla také, že míra inflace v Rusku se vrátí na čtyřprocentní cílovou úroveň centrální banky až v roce 2024.


Putin tvrdí, že inflace v Rusku se stabilizuje. Západ prý sankcemi uškodil sám sobě
Eurozpravy-zahraniční | 15:18:00
Inflace v Rusku se stabilizuje a k normálu se vrací i kurz rublu. Na poradě s vládními činiteli věnované otázkám domácí ekonomiky to dnes řekl ruský prezident Vladimir Putin. Podle agentury TASS rovněž upozornil, že snaha Západu ochromit ruskou ekonomiku v reakci na rozpoutání války selhala a že sankce západních zemí se obrátily proti nim samotným.


Rusko vyhostí pracovníky bulharského velvyslanectví, počet neupřesnilo
Eurozpravy-zahraniční | 15:07:00
Ruské ministerstvo zahraničí prohlásilo některé pracovníky bulharského velvyslanectví v Moskvě za nežádoucí osoby. Reaguje tak na březnové vyhoštění deseti ruských diplomatů z Bulharska. Ruská diplomacie počet bulharských diplomatů označených za nežádoucí zatím neupřesnila, informovala dnes agentura TASS.


Obránce Barcelony Piqué domlouval, jak se budou rozdělovat finance za Superpohár
Eurozpravy-sport | 16:35:00
Španělským fotbalem začíná cloumat aféra, v níž je hlavní postavou obránce FC Barcelona Gérard Piqué. Právě on má totiž prsty v tom, že se nový formát španělského Superpoháru nehraje ve Španělsku, ale v Saúdské Arábii. Ba co víc, španělská média nyní přišla s přepisy odposlechů, v nichž se společně se šéfem Španělské královské fotbalové federace RFEF Luisem Rubialesem domlouvá nejen na přesunu Superpoháru do této arabské země, ale také na přerozdělení peněz jednotlivým účastníkům turnaje.


Svědectví z křižníku Moskva: ‚Syn mi volal a plakal‘
Tiscali-zprávy | 15:11:35
Na 40 ruských vojáků zahynulo a desítky dalších se pohřešují, nebo utrpěly zranění při potopení vlajkové lodi ruské Černomořské flotily, křižníku Moskva. 


Snaha západu ochromit ruskou ekonomiku selhala, vzkázal Putin. Inflace se stabilizuje
E15-ekonomika | 15:32:00
Inflace v Rusku se stabilizuje a k normálu se vrací i kurz rublu. Na poradě s vládními činiteli věnované otázkám domácí ekonomiky to v pondělí řekl ruský prezident Vladimir Putin. Podle agentury TASS rovněž upozornil, že snaha Západu ochromit ruskou ekonomiku v reakci na rozpoutání války selhala a že sankce západních zemí se obrátily proti nim samotným.


Nafukovací inline brusle do kabelky. S nápadem přišla trojice podnikatelů z Brna
E15-ekonomika | 15:17:00
Skládací inline brusle, které je možné připnout na jakoukoliv botu a vejdou se do menšího batohu, nebo větší dámské kabelky. Lišta s kolečky má standardní rozměry, ale hlavní trik bruslí Last Miles je nafukovací bota – sfouknutá nezabírá téměř žádné místo, ale pod tlakem poskytuje dostatečnou podporu kotníku při jízdě. „Podobné řešení využívají záchranáři, kteří pomocí nafukovacích dlah při převozu fixují zraněné končetiny,“ vysvětluje jeden ze zakladatelů, Filip Obritzhauser.


Nissan představil prototyp výrobní linky na baterie
E15-ekonomika | 14:09:00
Nissan je jednou z automobilek, která bere přechod na elektromobily střízlivě. Začal prošlapávat cestu s prvním produkčním elektromobilem Nissan Leaf, dnes má v portfoliu vše od spalovacích motorů přes hybridy a zajímavý e-Power až po plně bateriové elektromobily a dlouhodobě pracuje na zlepšování bateriové technologie.


Snaha západu ochromit ruskou ekonomiku selhala, vzkázal Putin. Inflace se stabilizuje
E15-politika | 15:32:00
Inflace v Rusku se stabilizuje a k normálu se vrací i kurz rublu. Na poradě s vládními činiteli věnované otázkám domácí ekonomiky to v pondělí řekl ruský prezident Vladimir Putin. Podle agentury TASS rovněž upozornil, že snaha Západu ochromit ruskou ekonomiku v reakci na rozpoutání války selhala a že sankce západních zemí se obrátily proti nim samotným.


Nafukovací inline brusle do kabelky. S nápadem přišla trojice podnikatelů z Brna
E15-politika | 15:17:00
Skládací inline brusle, které je možné připnout na jakoukoliv botu a vejdou se do menšího batohu, nebo větší dámské kabelky. Lišta s kolečky má standardní rozměry, ale hlavní trik bruslí Last Miles je nafukovací bota – sfouknutá nezabírá téměř žádné místo, ale pod tlakem poskytuje dostatečnou podporu kotníku při jízdě. „Podobné řešení využívají záchranáři, kteří pomocí nafukovacích dlah při převozu fixují zraněné končetiny,“ vysvětluje jeden ze zakladatelů, Filip Obritzhauser.


Nissan představil prototyp výrobní linky na baterie
E15-politika | 14:09:00
Nissan je jednou z automobilek, která bere přechod na elektromobily střízlivě. Začal prošlapávat cestu s prvním produkčním elektromobilem Nissan Leaf, dnes má v portfoliu vše od spalovacích motorů přes hybridy a zajímavý e-Power až po plně bateriové elektromobily a dlouhodobě pracuje na zlepšování bateriové technologie.


Kříž vztyčený nacisty někdo růžově posprejoval, případ řeší policie
idnes.cz | 17:09:00
Velký kamenný kříž vztyčený nacisty u Příchovic posprejoval neznámý vandal růžovou barvou. Na podstavec také přimaloval písmeno A v kruhu, které používají anarchisté a antifašisté. Případem se zabývá policie.


Tři tisíce pro Čechy za pobyt uprchlíků jsou kompromis. Nemají přeplatit místní
idnes.cz | 16:42:00
Od pondělí 11. dubna začalo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) vyplácet příspěvek solidárním domácnostem, které ubytovávají uprchlíky z války na Ukrajině. Původně mělo zastropování výše příspěvku být 9 tisíc korun, nakonec činí 12 tisíc. Odborníci změnu považují za krok správným směrem, mají ale své výhrady.


Podpora Ruska mezi západními celebritami chabne, Putinovi zůstal jen Seagal
idnes.cz | 16:31:00
Umělci ze Západu, kteří se dříve vehementně hlásili k prezidentu Putinovi, nyní obracejí a vyjadřují své znepokojení nad ruskými válečnými činy na Ukrajině. Názor mění dokonce i ruský občan Gérard Depardieu, jehož výzva „zastavte palbu, začněte vyjednávat“ neunikla pozornosti kremelských činovníků. Obrátili i režisér Oliver Stone či politik Silvio Berlusconi. Jedinou postavou, která zůstává na Putinově straně, je nyní už jen herec Steven Seagal, píše list The Guardian.


Západ už jednou sankce proti důležité zemi zkusil a dopadlo to špatně. Poučí se v případě Ruska?
iHned.cz | 17:17:00
Jen málokdy bylo asi popsáno tolik papíru úplně zbytečně – různá stanoviska a jednání Společnosti národů, předchůdkyně dnešní OSN, o italské agresi ve východní Africe v polovině 30. let zabrala půl milionu stran. Přesto svět proti Itálii,...


Kintera: Každý tank by měl být růžový, než bude sešrotován v něco prospěšnějšího
iHned.cz | 17:14:00
Aktuální situaci na Ukrajině se snaží do své práce nepromítat. „Potřebujeme zůstat v kondici, abychom mohli pomáhat. Kdybychom se nad tím pořád jen hroutili, ničemu nepomůžeme,“ říká uznávaný sochař a výtvarník Krištof Kintera. Umění...


Na východě Ukrajiny podle zpráv z Moskvy i Kyjeva pokračují rozsáhlé boje
iHned.cz | 17:11:00
Na východě Ukrajiny za uplynulé pondělí pokračovaly rozsáhlé boje, informoval s odvoláním na dnešní prohlášení ukrajinských úřadů a ruského ministerstva obrany server CNN. Ruští vojáci podle gubernátora Doněcké oblasti Pavla Kyrylenka zasáhli...


Kvůli válce na Ukrajině poroste světová ekonomika jen o 3,2 procenta, odhaduje Světová banka
iHned.cz | 16:23:00
Světová banka (SB) snížila odhad letošního růstu globální ekonomiky na 3,2 procenta, zatímco dosud počítala s růstem o 4,1 procenta. Zdůvodnila to negativními hospodářskými dopady invaze ruských vojsk na Ukrajinu. S odkazem na prezidenta banky...


Za právo na obranu a za Mariupol. Proč má smysl hájit i zcela obklíčené město
lidovky.cz | 16:38:00
Některé události se zapsaly natolik, že se připomínají i po 2500 letech. Třeba bitva u Thermopyl. Pro Řeky napadené Peršany byla předem prohraná, přesto udělali vše pro svoji čest. Když je perský lídr Xerxes vyzval, aby se vzdali a odevzdali zbraně, spartský král Leónidas odpověděl: „Pojď si pro ně!“


Lidé se v otřesných podmínkách ukrývají v Azovstalu. Svědectví z místa vyráží dech
aktuálně.cz | 16:48:26
Separatisté nutí civilní obyvatele nosit bílé pásky na pravé noze a levé ruce, podobně jako ruští vojáci, a posílají je na místa, kde se střílí.


Na nebi nad Roudnicí opět zaburácí letecké motory. Air Show slaví třicetiny
Denik.cz | 17:30:00
Historické legendární letouny, které se používaly v bojích druhé světové války, současná technika Armády České republiky i sportovní akrobatická letadla. To vše bude k vidění na letošním ročníku jedné z největších letecko-společenských akcí v Česku Memorial Air Show, která se už třicet let koná na letišti v Roudnici nad Labem. A nejen to, kromě dvoudenní přehlídky letecké techniky organizátoři pro návštěvníky připravili i pestrý kulturní program. Uskuteční se od 25. do 26. června.


Můj děda vymyslel a proslavil vlašský salát, vzpomíná na dětství Rudy Linka
revue.idnes.cz | 17:00:00
Ve dvaceti letech emigroval do Švédska, v Americe studoval jazzovou kytaru. Jedním z míst, kde dnes žije a má zde i televizní pořad Linka a festival Bohemia JazzFest, je už také Česko. Zde se nadchl pro polorozpadlou farmu na Šumavě, kterou zrekonstruoval na krásnou chalupu, na které točí svoji show.


Oblievačka je vždy spojená so šibačkou. Jak se slaví Velikonoce na Slovensku
bleskove.cz | 17:19:16
Tradiční podobu Velikonoc dodržují v obci Trenčianská Teplá na Slovensku. Nechybí polévání vodou, pomlázka, chlebíčky a slivovice. 


Oblievačka je vždy spojená so šibačkou. Jak se slaví Velikonoce na Slovensku
pikant | 17:19:16
Tradiční podobu Velikonoc dodržují v obci Trenčianská Teplá na Slovensku. Nechybí polévání vodou, pomlázka, chlebíčky a slivovice. 


Mercedes-Benz Citan Tourer PRO 113: Klidně i do rodiny
Auto.cz | 18:50:00
Po čistě užitkové verzi jsme si nový Mercedes-Benz Citan vyzkoušeli také v osobnější verzi, která může fungovat jak ve firmě, tak v rodině. 


Nástupce Volva XC60 dorazí v roce 2024 s novým jménem a elektrickým i hybridním pohonem
Auto.cz | 17:10:00
Nejprodávanější model Volva se dočká nástupce za dva roky. Kódové označení bude nahrazeno klasickým jménem a na výběr bude mezi elektrickým a hybridním pohonným ústrojím.


Odbyt automobilky Škoda Auto v prvním čtvrtletí klesl o více než čtvrtinu
Auto.cz | 15:00:00
Odbyt automobilky Škoda Auto se v prvním čtvrtletí meziročně snížil o 25,4 procenta na 186.200 vozů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil mateřský koncern Volkswagen.


Útěk do pohádky. Protáhli jsme Stinger historií i přírodou na severu Vysočiny
Auto-iDNES.cz | 16:00:00
Někdy má člověk chuť drtit okresky na hraně přilnavosti, dolovat z motoru i brzd maximum možného, projíždět zatáčky dveřmi napřed a zjišťovat, kam až si troufne zajít. V poslední době je však každodenního stresu tolik, že je mnohem příjemnější jen tak se projet a užívat si krásy kolem – jak ty stvořené člověkem, tak ty přírodní.


Bank of America trendem výsledků poráží další americké banky. Těžila z vyšších úroků i omezeného působení v Rusku
Kurzy.cz | 16:25:00
Americkému finančnímu ústavu Bank of America v prvním čtvrtletí klesl čistý zisk o 12 procent na 7,07 miliardy USD (159,9 miliardy Kč). Banka to dnes oznámila v tiskové zprávě.


Monetární politika míří ke znatelnému utažení, ale firmy hlásí rekordní plány na odkupy
Kurzy.cz | 16:15:00
Po finanční krizi se objevila jedna studie, které odhadovala, jak velká část likvidity dodávané Fedem na dluhopisový trh se „přelije“ na trh akciový. Když jsem tehdy porovnával tyto odhady s tím, kolik likvidity na trh dodávají samotné firmy přes odkup...


Mise bulharských měst zaměřená na ekologickou dopravu do Brna a Hradce Králové
Kurzy.cz | 15:31:00
Ve dnech 12. až 15. dubna 2022 se uskutečnila mise zástupců odpovědných za městskou dopravu ze dvou bulharských měst, Plovdivu a Svoge, do


Blockchain fungující na Bitcoin síti: Stacks
Kurzy.cz | 13:33:38
Stacks je blockchain první vrstvy, který umožňuje provádění chytrých smluv. Na rozdíl od běžně známých blockchainů s chytrými smlouvami, jako je Ethereum, Cardano, Solana nebo Avalanche, je Stacks napojen na ekosystém Bitcoinu, protože jeho cílem je zl...


Závaží za skoro půl bilionu dolarů. Japonská centrální banka hromadila akciová ETF, teď se jich možná nezbaví
Kurzy.cz | 11:43:00
Pro většinu světa jsou veřejně obchodované fondy (ETF) jednoduše nástrojem, který investorům umožňuje sledovat určitý soubor akcií. V Japonsku mají ETF na krku kde co, od podpory trhu a urychlení hospodářského růstu po zlepšení firemního řízení a doko...


Další úsek dálnice D35 na Pardubicku je zase o něco blíž. - Stavbaři nasunuli první část unikátního mostu
Kurzy.cz | 10:14:05
Další úsek dálnice D35 je zase o něco blíž. Stavbaři během tří velikonočních nocí připravili a nasunuli první část unikátního mostu přes stanici Uhersko v úseku dálnice Časy – Ostrov. Druhou část by experti měli otočit na počátku května.


O prodlouženém víkendu řidiči bourali v 550 případech, zemřeli dva lidé
idnes.cz | 19:36:00
O Velikonocích zemřeli v Česku při dopravních nehodách dva lidé. Na Strakonicku řidič vyjel ze silnice a s autem se převrátil na střechu. Na Benešovsku motorkář narazil do svodidel. Obětí bylo méně než loni ve stejném období, kdy si havárie na silnicích vyžádaly pět obětí.


Bez něho není Rusko. Duma se před Putinem koří v ošemetné servilnosti
idnes.cz | 18:54:00
Ruský prezident Vladimir Putin má minimálně jednu věc jistou. Neutuchající loajalitu předsedy Státní dumy Vjačeslava Volodina. Ten je svým servilním postojem vůči šéfovi Kremlu inspirací pro další ruské politiky, kteří se horlivě snaží Putinovi zavděčit. To s sebou však nese mnohá úskalí.


Na východě Ukrajiny podle zpráv z Moskvy i Kyjeva pokračují rozsáhlé boje
Hospodářské noviny | 17:11:00
Na východě Ukrajiny za uplynulé pondělí pokračovaly rozsáhlé boje, informoval s odvoláním na dnešní prohlášení ukrajinských úřadů a ruského ministerstva obrany server CNN. Ruští vojáci podle gubernátora Doněcké oblasti Pavla Kyrylenka zasáhli...


EU vinu na krizi odmítá. Rusku chce čelit potravinovou diplomacií
idnes.cz | 17:00:00
Jedním z cílů, který si Evropská unie (EU) momentálně klade, je řešit rostoucí ceny pšenice a hnojiv, a také očekávané nedostatky na Balkáně, v severní Africe a na Blízkém východě pomocí „potravinové diplomacie“. Chce tak vyvrátit mnohá tvrzení Ruska o dopadech invaze na Ukrajinu.


Poslední slovo Radky Kvačkové: Proč si odsedávají?
lidovky.cz | 19:50:00
Nejvyšší čas navštívit psychiatra, řekla jsem si takhle po večerních televizních zprávách. Ne že by se mi zas tolik přitížilo, ale proto, že bych si potřebovala promluvit s někým, kdo umí číst chování lidí, v daném případě vojáků. Já totiž pochybuju, že jdou do války, natož do něčeho, co sami nazývají pouhou speciální vojenskou operací, rovnou s úmyslem vraždit civilisty.


Bez něho není Rusko. Duma se před Putinem koří v ošemetné servilnosti
lidovky.cz | 19:18:00
Ruský prezident Vladimir Putin má minimálně jednu věc jistou. Neutuchající loajalitu předsedy Státní dumy Vjačeslava Volodina. Ten je svým servilním postojem vůči šéfovi Kremlu inspirací pro další ruské politiky, kteří se horlivě snaží Putinovi zavděčit. To s sebou však nese mnohá úskalí.


‚Chtěla jsem vyjít z nádraží, v tu ránu dopadly rakety.’ Redaktorka Lidovek byla svědkem útoku ve Lvově
lidovky.cz | 18:14:00
V pondělí okolo osmé hodiny ranní na západoukrajinský Lvov dopadlo několik ruských raket. Exploze usmrtily nejméně sedm lidí, dalších jedenáct jich utrpělo zranění. Rakety dopadaly také poblíž nádraží, z nějž stovky lidí denně míří na západ, aby uprchly z okupované Ukrajiny.


Ať zavládne mír a lidé se modlí, přejí si Ukrajinci v katedrále u Karlova mostu
aktuálně.cz | 19:22:58
Do katedrály svatého Klimenta našlo v posledních týdnech cestu i mnoho Ukrajinců, kteří utekli před válkou. Aktuálně.cz s nimi mluvilo.


O víkendu až 20 stupňů a na začátku května výrazné oteplení, slibují meteorologové
aktuálně.cz | 19:10:26
Po chladnějším začátku týdne se v Česku začne od středy postupně oteplovat. O víkendu by se denní maxima mohla blížit 20 stupňům Celsia.


Valašský expres narazil u Vsetína do bagru, evakuovali 140 cestujících
Denik.cz | 18:41:00
Rychlík Valašský expres narazil dnes po třinácté hodině do bagru pracujícího na úpravách železniční trati u Vsetína. Stavební stroj částečně zasahoval do kolejiště. 


Sluníčko, bez front. Na Klínovci se na Velikonoce lyžovalo naposledy
Denik.cz | 17:59:00
/FOTO, VIDEO/ Poslední lyžování v této sezoně si na velikonoční pondělí nenechaly na Klínovci ujít stovky lidí. Doprovodilo jej sluníčko, na lyžaře a snowboardisty čekaly ráno umrzlé, dobře upravené sjezdovky. Odpoledne vlivem jarního počasí sníh rozbředl, přesto se na nejvyšší hoře Krušných hor dobře lyžovalo až do úplného konce.


Koupit si bunkr v MS kraji? Není to vůbec drahé, jenže, co pak s ním!
Denik.cz | 15:24:00
/FOTOGALERIE/ Ministerstvo obrany ČR prodává sedmnáct pevnůstek, z nichž hned sedm stojí od let 1937 a 1938 ve Slezsku, na Opavsku a Bruntálsku, a jsou – slušně řečeno – ve stavu odpovídajícím jejich stáří.


RECENZE: Puberťáci se chtějí stát hudebními hvězdami aneb Metaloví lordi
Eurozpravy-kultura | 17:50:00
Iron Maiden, Metallica, Anthrax či Panthera – ikony metalové hudební scény se staly inspirací pro mnoho začínajících muzikantů a nejinak tomu je i u dvojice outsiderů ve snímku Metaloví lordi. Zábavné hudební drama je prošpikováno známými riffy, a zatímco opěvuje nejznámější metalové kapely, tak hned vzápětí si z nich utahuje.


Milostný život Vikingů: Penis se mohl ukazovat veřejně, ale ženy přes obličej šlo pleskat jen kyticí
Reflex | 19:00:00
Vikingové jsou jedním z nejpopulárnějších historických témat. Éra severských nájezdníků je nesmrtelně zapsána do kultury Skandinávie, Velké Británie a koneckonců celé Evropy. Krutá krvežíznivá monstra, mírumilovní obchodníčci, obrovští válečníci i prohnaní taktici, tak je vyobrazují knihy a hry. Ale na jejich milostný život se často zapomíná.


Třinečtí oceláři vykročili za obhajobou titulu. Drtivým závěrem převálcovali Spartu
Tiscali-zprávy | 18:38:10
Hokejisté Třince vstoupili v pondělí vítězně do finále play off extraligy, Spartu porazili 4:1.


Svědectví z potápějícího se křižníku Moskva: ‚Syn mi volal a plakal‘
Tiscali-zprávy | 15:11:35
Na 40 ruských vojáků zahynulo a desítky dalších se pohřešují, nebo utrpěly zranění při potopení vlajkové lodi ruské Černomořské flotily, křižníku Moskva. 


Klíčový muž na Bosporu. Rusko a Ukrajina se přetahují o podporu Erdoğana
E15-ekonomika | 19:45:00
Po ruské agresi na Ukrajině se mezi Západ a Rusko znovu po více než třiceti letech spustila železná opona. Jedním z mála, komu se daří komunikovat s oběma znesvářenými tábory, je turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. Ten podle zahraničních komentátorů využívá konflikt k prosazení vlastních politických a ekonomických cílů. Zároveň je však možná jediným, kdo může Rusko a Ukrajinu přimět k uzavření příměří.


Konec ruského uhlí prodraží a zpozdí dodávky českým elektrárnám a ocelárnám
E15-ekonomika | 18:30:00
Zákaz dovozu ruského uhlí, který schválila Evropská unie, výrazně zkomplikuje byznys části českých tepláren a oceláren. Přestože ho do Česka tuzemské podniky dovážejí jen minimum, konečný efekt může být nakonec umocněn předpokládaným omezením dovozu z Polska. Nedostatek suroviny sice podle odběratelů nehrozí, firmy ovšem musejí počítat s vyššími cenami i delší a složitější přepravou.


Biden sází na E15 benzín. Mohl by ulevit americkým peněženkám během zdražování
E15-ekonomika | 18:20:00
Spojené státy americké budou pravděpodobně během léta používat takzvaný „E15“ benzin. V úterý americký prezident Joe Biden oznámil, že Agentura pro ochranu životního prostředí USA vydá národní nouzovou výjimku, která umožní používání směsi benzinu a menšího množství etanolu v letních měsících. „E15 benzin je asi o deset centů na galon (3,7 litrů) levnější než E10. Některé čerpací stanice nabízejí ještě větší slevu,“ uvedl Biden. Informuje o tom americký zpravodajský web CNN.


Fenomén ženských profesních komunit. V Česku je solidní „pay gap“, ženy musejí myslet i na děti
E15-ekonomika | 17:30:00
Holky z Marketingu, Architektky, Holky v kryptu, HRdinky. V průběhu posledních několika let vzniklo v Česku několik desítek profesních skupin, které se věnují zkušenosti žen v rámci jednotlivých pracovních oborů. Mezi hlavní diskutované otázky těchto spolků patří slaďování péče o děti a práce, platová nerovnost a předsudky, kterým musejí ženy čelit v rámci svých profesních odvětví. Zatímco většina skupin i nadále existuje v podobě diskuzních nebo poradenských fór na sociálních sítích, některé se proměnily na vzdělávací platformy.


Poválečná Ukrajina bude potřebovat nový Marshallův plán. Financovaný z ruských reparací
E15-ekonomika | 16:50:00
Stateční Ukrajinci mohou považovat dosavadní boj s Putinovými vojsky za vítězný. Kreml přesto nejspíš nepřestane vyhlašovat, že se cíle „speciální vojenské operace“ daří plnit. Pohled historiků se bude časem měnit nejen podle výsledků válečných operací, ale také na základě poválečné obnovy. Vítězství Ukrajiny se stane jednoznačným až později, pokud se jí podaří ve spolupráci s vyspělými demokraciemi nastartovat hospodářský boom a zároveň skoncovat s korupcí i dřívějším oligarchickým systémem. Na tom má zájem i Západ – pro celý svět musí být ekonomická spolupráce s ním přitažlivější než konfrontační politika Kremlu.


Klíčový muž na Bosporu. Rusko a Ukrajina se přetahují o podporu Erdoğana
E15-politika | 19:45:00
Po ruské agresi na Ukrajině se mezi Západ a Rusko znovu po více než třiceti letech spustila železná opona. Jedním z mála, komu se daří komunikovat s oběma znesvářenými tábory, je turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. Ten podle zahraničních komentátorů využívá konflikt k prosazení vlastních politických a ekonomických cílů. Zároveň je však možná jediným, kdo může Rusko a Ukrajinu přimět k uzavření příměří.


Konec ruského uhlí prodraží a zpozdí dodávky českým elektrárnám a ocelárnám
E15-politika | 18:30:00
Zákaz dovozu ruského uhlí, který schválila Evropská unie, výrazně zkomplikuje byznys části českých tepláren a oceláren. Přestože ho do Česka tuzemské podniky dovážejí jen minimum, konečný efekt může být nakonec umocněn předpokládaným omezením dovozu z Polska. Nedostatek suroviny sice podle odběratelů nehrozí, firmy ovšem musejí počítat s vyššími cenami i delší a složitější přepravou.


Biden sází na E15 benzín. Mohl by ulevit americkým peněženkám během zdražování
E15-politika | 18:20:00
Spojené státy americké budou pravděpodobně během léta používat takzvaný „E15“ benzin. V úterý americký prezident Joe Biden oznámil, že Agentura pro ochranu životního prostředí USA vydá národní nouzovou výjimku, která umožní používání směsi benzinu a menšího množství etanolu v letních měsících. „E15 benzin je asi o deset centů na galon (3,7 litrů) levnější než E10. Některé čerpací stanice nabízejí ještě větší slevu,“ uvedl Biden. Informuje o tom americký zpravodajský web CNN.


Fenomén ženských profesních komunit. V Česku je solidní „pay gap“, ženy musejí myslet i na děti
E15-politika | 17:30:00
Holky z Marketingu, Architektky, Holky v kryptu, HRdinky. V průběhu posledních několika let vzniklo v Česku několik desítek profesních skupin, které se věnují zkušenosti žen v rámci jednotlivých pracovních oborů. Mezi hlavní diskutované otázky těchto spolků patří slaďování péče o děti a práce, platová nerovnost a předsudky, kterým musejí ženy čelit v rámci svých profesních odvětví. Zatímco většina skupin i nadále existuje v podobě diskuzních nebo poradenských fór na sociálních sítích, některé se proměnily na vzdělávací platformy.


Poválečná Ukrajina bude potřebovat nový Marshallův plán. Financovaný z ruských reparací
E15-politika | 16:50:00
Stateční Ukrajinci mohou považovat dosavadní boj s Putinovými vojsky za vítězný. Kreml přesto nejspíš nepřestane vyhlašovat, že se cíle „speciální vojenské operace“ daří plnit. Pohled historiků se bude časem měnit nejen podle výsledků válečných operací, ale také na základě poválečné obnovy. Vítězství Ukrajiny se stane jednoznačným až později, pokud se jí podaří ve spolupráci s vyspělými demokraciemi nastartovat hospodářský boom a zároveň skoncovat s korupcí i dřívějším oligarchickým systémem. Na tom má zájem i Západ – pro celý svět musí být ekonomická spolupráce s ním přitažlivější než konfrontační politika Kremlu.


Experti: Místo voleb na Hrad karneval. Část kandidátů se snaží jen zviditelnit
idnes.cz | 20:00:00
Do prezidentských voleb zbývají již měsíce a snad každý týden se objevují nová jména kandidátů, kteří mají zájem utkat se o hradní křeslo. Podle politologů nicméně část z nich využívá nadcházející prezidentské volby jen k tomu, aby zviditelnili sebe a své názory. Zároveň se shodují, že hlavními favority jsou nadále pouze dvě jména: Andrej Babiš a Petr Pavel.


Elon Musk trollí Twitter, Facebook ztrácí zájem o podcasty a WhatsApp spouští Komunity
lupa.cz | 19:00:00
NFT moc nefrčí, DuckDuckGo versus piráti, HBO Max předělává aplikaci, nesmrtelnost v Somnium Space, Pegasus v EU, TikTok stále vede. Co ještě přinesl právě končící #tyden?


Nemáme, zkuste za pár měsíců. Sehnat tepelné čerpadlo, zateplení nebo solární panely je téměř nemožné
iHned.cz | 21:00:00
Rodinný domek na kraji Ostravy si mladý pár pořídil ještě v době, kdy plánoval dítě. Přestože šlo jen o několik let starou stavbu, měla na první pohled nedostatky, které Snášelovým, do té doby navyklým na život v panelovém domě, překážely. Tím...


Hasenöhrl: Morricone vytáhl orchestr finančně nahoru. Díky Grammy máme další nabídky
bleskove.cz | 14:25:00
„Začátky byly finančně náročné. Zlepšilo se to až spoluprací s Enniem Morriconem,” říká zakladatel a ředitel Českého národního symfonického orchestru.


Hasenöhrl: Morricone vytáhl orchestr finančně nahoru. Díky Grammy máme další nabídky
pikant | 14:25:00
„Začátky byly finančně náročné. Zlepšilo se to až spoluprací s Enniem Morriconem,” říká zakladatel a ředitel Českého národního symfonického orchestru.


Přijímání migrantů není oběť. Těží z něj přistěhovalci i místní, říká ekonom
aktuálně.cz | 20:36:35
Americký ekonom Bryan Caplan v rozhovoru pro týdeník Ekonom tvrdí, že se snaží zcela změnit to, jak lidé uvažují o migraci.


Začala druhá fáze války. Rusko útočí na východ Ukrajiny
Hospodářské noviny | 22:30:00
Začala druhá fáze války, oznámil v pondělí večer na síti Telegram šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak. Podle agentury Reuters tím potvrdil dřívější zprávy ukrajinského ministerstva obrany o začátku ruské ofenzivy na východě Ukrajiny....


Nemáme, zkuste za pár měsíců. Sehnat tepelné čerpadlo, zateplení nebo solární panely je téměř nemožné
Hospodářské noviny | 21:00:00
Rodinný domek na kraji Ostravy si mladý pár pořídil ještě v době, kdy plánoval dítě. Přestože šlo jen o několik let starou stavbu, měla na první pohled nedostatky, které Snášelovým, do té doby navyklým na život v panelovém domě, překážely. Tím...


Západ už jednou sankce proti důležité zemi zkusil a dopadlo to špatně. Poučí se v případě Ruska?
Hospodářské noviny | 17:17:00
Jen málokdy bylo asi popsáno tolik papíru úplně zbytečně – různá stanoviska a jednání Společnosti národů, předchůdkyně dnešní OSN, o italské agresi ve východní Africe v polovině 30. let zabrala půl milionu stran. Přesto svět proti Itálii,...


Kintera: Každý tank by měl být růžový, než bude sešrotován v něco prospěšnějšího
Hospodářské noviny | 17:14:00
Aktuální situaci na Ukrajině se snaží do své práce nepromítat. „Potřebujeme zůstat v kondici, abychom mohli pomáhat. Kdybychom se nad tím pořád jen hroutili, ničemu nepomůžeme,“ říká uznávaný sochař a výtvarník Krištof Kintera. Umění...


Solidarita s prchajícími Ukrajinci se pozitivně vepíše do duše českého národa, míní Marek Orko Vácha
ČT24 | 20:01:03
Válka na Ukrajině nám nesmí být lhostejná, Češi vlnou pomoci ukázali, že rozhodně nejsou cynici, řekl v Interview ČT24 etik a kněz Marek Orko Vácha.


Opoziční ANO chce řešit DPH u energií a paliv na mimořádné schůzi sněmovny
ČT24 | 18:45:25
Poslanci se na začátku května mimořádně sejdou kvůli vysokým cenám energií a pohonných hmot. Schůzi svolá opoziční hnutí ANO, které navrhne zrušit 21procentní DPH, a to jak u dodávek elektřiny a plynu, tak i u benzinu a nafty. Obojí minimálně do konce roku. Hnutí si od toho slibuje snížení růstu cen paliv a energií i nižší nárůst inflace. Vládní koalice naopak návrhům vytýká, že jsou příliš plošné a kritizuje fakt, že by stály rozpočet další desítky miliard.


Sněmovní komise navrhuje navýšit rozpočet Finančního analytického úřadu
ČT24 | 15:01:14
Sněmovní komise pro kontrolu Finančního analytického úřadu (FAÚ) navrhuje, aby se ještě letos navýšil jeho rozpočet. Důvodem jsou i válečné souvislosti. Úřad plní klíčovou roli při prověřování sankčních seznamů a zmrazování majetku.


Řešení pandemie v Česku odráželo i zdejší souboj východu se západem
Respekt | 21:28:13
S vedoucím skupiny MeSES Petrem Smejkalem o příliš aktivních politicích, vědecké pravdě a posílení veřejného zdravotnictví


O velikonočním víkendu zemřeli na českých silnicích dva lidé
Eurozpravy-domácí | 20:24:00
O prodlouženém velikonočním víkendu zemřeli v Česku při dopravních nehodách celkem dva lidé. Bylo to méně než loni ve stejném období, kdy si havárie na silnicích vyžádaly pět obětí. Počet nehod byl přitom letos meziročně zhruba o desetinu vyšší, vyplývá z údajů, které dnes vpodvečer poskytl ČTK ředitel dopravní policie Jiří Zlý. Statistiku ale ještě může změnit večerní návrat motoristů do měst.


Rusové zahájili novou ofenzivu na východě Ukrajiny, uvedl Kyjev
Eurozpravy-zahraniční | 22:32:00
Začala druhá fáze války, oznámil dnes na síti Telegram šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak. Podle agentury Reuters tím potvrdil dřívější zprávy ukrajinského ministerstva obrany o začátku ruské ofenzivy na východě Ukrajiny. Zahájení útoku na Donbasu následně potvrdil i prezident Volodymyr Zelenskyj.


Putin ocenil brigádu, kterou Ukrajina viní z páchání zvěrstev v Buče
Eurozpravy-zahraniční | 22:00:00
Ruský prezident Vladimir Putin udělil elitní status ruské jednotce, kterou ukrajinské úřady viní z vraždění civilistů a páchání dalších zvěrstev ve městě Buča u Kyjeva. Informovala o tom dnes ruská a ukrajinská média.


Američané začnou cvičit ukrajinské dělostřelce, dodávky zbraní pokračují
Eurozpravy-zahraniční | 21:20:00
Spojené státy začnou v nejbližších dnech cvičit ukrajinské dělostřelce. Do oblasti už byly dopraveny první zbraně z posledního balíčku vojenské pomoci, který Washington schválil minulý týden, uvedla dnes agentura AFP s odkazem na vysokého činitele ministerstva obrany. Podle Washingtonu Moskva již pociťuje sankce při výrobě zbraní a doplňování svých arzenálů.


Rodinná tragédie Cristiana Ronalda. Hvězdnému Portugalci zemřel novorozený syn
Eurozpravy-sport | 21:51:00
Ze šťastné zprávy rovnou rodinná tragédie. To zažil jeden z nejlepších fotbalistů v současnosti Portugalec Cristiano Ronaldo. Jeho partnerce Georgině Rodríguezové se totiž narodila dvojčata, dcera a syn. Jenže zatímco dcera by měla být v pořádku, lékařům se přs veškerou jejich snahu nepodařailo zachránit život syna. Tuto tragickou informaci veřejnosti oznámil v pondělí večer samotný fotbalista Manchesteru United na svém Instagramu.


Začala druhá fáze války, oznámil Kyjev. Potvrdil ruskou ofenzivu na východě
idnes.cz | 23:52:00
Už v neděli odpoledne Velitelství ozbrojených sil Ukrajiny uvedlo, že spatřuje známky nové ruské ofenzivy na východě země. Večer už šlo o oficiálně potvrzený fakt. Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak to nazval začátkem druhé fáze války.


Stvořili nás Němci? Moderní češství má překvapivý základ, líčí etnoložka
idnes.cz | 20:00:00
Přežijeme my Češi další staletí, nebo se rozpustíme jako kostka cukru v moři přicházejících cizinců? Kde se vlastně vzalo naše češství? Etnoložka Sandra Kreisslová v rozhovoru pro magazín Víkend DNES nabízí překvapivé vysvětlení národního obrození.


Začala druhá fáze války. Rusko útočí na východ Ukrajiny
iHned.cz | 22:30:00
Začala druhá fáze války, oznámil v pondělí večer na síti Telegram šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak. Podle agentury Reuters tím potvrdil dřívější zprávy ukrajinského ministerstva obrany o začátku ruské ofenzivy na východě Ukrajiny....


Začala druhá fáze války, oznámil Kyjev. Potvrdil ruskou ofenzivu na východě
lidovky.cz | 23:52:00
Už v neděli odpoledne Velitelství ozbrojených sil Ukrajiny uvedlo, že spatřuje známky nové ruské ofenzivy na východě země. Večer už šlo o oficiálně potvrzený fakt. Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak to nazval začátkem druhé fáze války.


Rusko hrozí blokací populární české aplikaci Photopea. Vadí mu informování o Ukrajině
lupa.cz | 20:38:31
Cenzurní úřad Roskomnadzor chce po provozovateli online grafického editoru Photopea do 24 hodin smazání odkazu na informace o válce na Ukrajině.


18. dubna: Tohle potřebujete vědět (nejen) o pondělním obchodování na Wall Street
Kurzy.cz | 22:53:14
Americké akcie vstoupily do povelikonočního týdne rozkolísanou seancí, v jejímž úplném závěru napravily velkou část ztrát. Na monitorech investorů jsou zejména hospodářské výsledky firem a vývoj na dluhopisovém trhu.


Ropa znovu zdražuje. Příčinou je výpadek suroviny z Libye
Tiscali-zprávy | 23:41:09
Ceny ropy se v pondělí začaly zvyšovat. Byla to reakce na výpadky v dodávkách suroviny z Libye, které vyvolaly obavy z nedostatečného zásobování trhu.


Odměna za zvěrstva? Putin vyznamenal ‚hrdinnou jednotku‘ z Buči
Tiscali-zprávy | 23:04:28
Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí udělil elitní status ruské jednotce, kterou Ukrajinci viní z vraždění civilistů a dalších zvěrstev ve městě Buča.


Oceláři vykročili za obhajobou titulu. Drtivým závěrem převálcovali Spartu
Tiscali-zprávy | 18:38:10
Hokejisté Třince vstoupili v pondělí vítězně do finále play off extraligy, Spartu porazili 4:1.


Lidé si na nový pas počkají až dva měsíce, bez termínu se většinou nevyhnou frontám
ČT24 | 15:02:09
Vyřídit si nový cestovní pas teď může trvat až dva měsíce, pokud lidé preferují rezervaci přesného termínu a tedy rychlejší odbavení. Řada úřadů se potýká s mimořádným zájmem. Ti, kteří potřebují pas dřív, tak musí přijít bez objednání a počítat s frontami.


Rusové zahajují ofenzívu na východě Ukrajiny
Tiscali-zprávy | 23:55:41
Na Ukrajině začíná druhá fáze války. O zahájení útoku na Donbasu informoval prezident Volodymyr Zelenskyj.


Organizace, které přijaly do svých řad ukrajinské děti, mohou zažádat o příspěvek ve výši 5000,- Kč
Kurzy.cz | 10:36:07
Mladoboleslavské sportovní klubu spolu s dalšími zájmovými a spolkovými organizacemi, které do svých řad přijaly děti z Ukrajiny, mohou nově dostat speciální příspěvek ve výši 5 000 Kč. Dohodla se na tom radnice, Nadační fond Škoda Auto a odbory KOVO M...


Zdraví máme jen jedno. Dopřejte mu prémiovou péči!
Reflex | 00:00:00
Zdraví je na prvním místě, péči o něj ale řada lidí odkládá i proto, že je spojena s nepříjemnostmi. Zanedbání prevence či včasného řešení zdravotních obtíží však vede pouze ke zhoršení problému. Nyní však máte unikátní možnost spojit užitečné s příjemným v novém prémiovém resortu Medical Spa Lázně Bohdaneč.


Co brání mladým podnikatelům inovovat? | Patrik Feňuš (Social Impact Award)
Mladý Podnikatel | 00:00:16
Jaké jsou největší výzvy na začátku podnikání a kde se zastavují atraktivní inovace? Poslechněte si o zákulisí programu Social Impact Award.
The post Co brání mladým podnikatelům inovovat? | Patrik Feňuš (Social Impact Award) first appeared on MladýPodnikatel.cz.Return to top