Celkem 143064 článků.|

Archív zpravodajství podle dnů

Články ze dne 18.05.2022


MONETA Money Bank výrazně zdražila hypotéky. Nabízí nejvyšší úrokové sazby na trhu
Finparáda | 10:00:00
Hypoteční banka od 16. května 2022 zvýšila úrokové sazby u hypoték o 0,4 procentního bodu. Minimální úroková sazba tak vzrostla na 5,79 procenta ročně. K mnohem razantnějšímu kroku však přistoupila MONETA Money Bank, která v pátek 13. května 2022


V jakém stavu je internet na Ukrajině? Většina sítě funguje díky decentralizaci
Root.cz | 00:00:10
Válka na Ukrajině probíhá už třetí měsíc a škody se nevyhnuly ani síťové infrastruktuře. Ta je sice v některých částech poničená, ale celkově internet na Ukrajině funguje překvapivě dobře. Proč to tak je?


Softwarová sklizeň (18. 5. 2022): prohlížeč pro decentralizované služby
Root.cz | 00:00:05
Dnes si představíme webový prohlížeč pro decentralizované služby, budeme procházet výzkumné práce, představíme si správce mapování a přesměrování portů a nakonec extrahujeme Unity assety.


Mám skvělé přátele, ale o partnerské lásce hezké mínění nemám, vyznává se Radůza
revue.idnes.cz | 01:00:14
Zpěvačka Radůza ze všeho nejvíc miluje svoje dvě děti. Společně se nyní oddávají ne úplně tradičnímu koníčku. „Rádi vyrazíme někam na víkend a zastřílíme si tam z luku,“ popisuje. Kromě nové vášně mluví i o životě během covidu či o tom, jak se jí podařilo zhubnout dvacet kilogramů. „Když jdeš peklem, tak jdi rychle,“ říká.


Cesta k ježdění na elektřinu nebude lidová. Vysvětlí to Volkswagen ID.5
Auto-iDNES.cz | 01:00:38
Volkswagen se momentálně čím dál víc vzdaluje kořenům, ze kterých vzešel. „Lidový vůz“ byste v jeho nabídce už hledali marně. Ale pokud se rozhodl prodávat elektromobily, tak cesta, kterou se vydaly nové modely ID.5 a ID.5 GTX, je nejspíš ta správná.


Nezaměstnanost v Karlovarském kraji k 30. 4. 2022 podle MPSV
Kurzy.cz | 00:48:36
18. května 2022 Úřad práce v Karlovarském kraji evidoval na konci dubna 2022 celkem 7 888 uchazečů o zaměstnání, z toho 7 137 dosažitelných. Karlovarský kraj vykazoval třetí nejvyšší podíl nezaměstnaných (3,95 %) v rámci celé ČR. Na 1 volné...


Podnájem není totéž co nájem a nemusí být výhodný. Pro nikoho
Finance-iDNES.cz | 01:01:00
Jakkoli jsou slova nájem a podnájem velmi podobná, jsou zde určité rozdíly, zda smlouvu o užívání bytu uzavíráte s vlastníkem nemovitosti, nebo s jejím nájemcem. Na co si má dát pozor pronajímatel a na co podnájemce, přibližuje advokát David Němeček.


Jaké daně letos musí zaplatit zaměstnanec, který si chce přivydělat
Finance-iDNES.cz | 01:01:00
Hodně zaměstnanců si ke svému hlavnímu zaměstnání přivydělává, ať už na pracovní dohodu, zkrácený úvazek nebo podnikáním. Přestože odvádí již daně ze svého hlavního zaměstnání, tak platí daně i z přivýdělku. Zdanění druhého příjmu se však liší v závislosti na jeho výši a struktuře.


Diners Club ve střední Evropě končí. Rozhodl o tom jeho rakouský vlastník
Mesec.cz | 00:00:20
Diners Club v roce 2022 ukončí své aktivity v Česku, Polsku a Slovensku. Další rok pak i v Rakousku. Za rozhodnutím stojí vlastník franšízy, společnost UniCredit Bank Austria, pod kterou značka Diners Club spadá. Ukončení Diners Club bude mít dopad na klienty, akceptaci i samotné zaměstnance poboček.


Předčasná penze vás připraví o miliony. Vysoká inflace dopady krácení ještě zhorší
Mesec.cz | 00:00:15
Jaké jsou dlouhodobé dopady krácení penze při odchodu do předčasného důchodu? Jak tyto důsledky prohlubuje vysoká inflace a výše příjmů během produktivního života?


Nejbrutálnější střet války končí. Ale co bude s ukrajinskými vojáky z Mariupolu?
idnes.cz | 02:00:03
Po více než dvou měsících končí ruské obléhání oceláren Azovstal, které byly poslední baštou ukrajinských obránců v jinak zruinovaném černomořském přístavu Mariupolu. Ukrajinský generální štáb v noci na včerejšek oznámil, že vojáci splnili svou misi. Co bude ale se statečnými obránci dál?


Boj o miliardové dědictví. Na BusLine se slétají supi už před pohřbem majitele
idnes.cz | 02:00:03
Sebevražda Jakuba Vyskočila spustila ostrý byznysový střet. Vyskočil totiž seděl na „zlatém vejci“. Akcie holdingu BusLine, za jehož majitele se Vyskočil pokládal, mají hodnotu přes půl miliardy korun. Dalších bezmála 700 milionů ročně činí tržby skupiny. Není proto divu, že na toto bohatství si bude chtít někdo sáhnout. Nárok na něj nyní vznesl kontroverzní a policií stíhaný liberecký podnikatel Jiří Vařil.


KOMENTÁŘ: Čína už není jen cílem investic. Západ ztrácí a může si za to sám
idnes.cz | 02:00:03
Západ se stále větším podezřením sleduje ekonomický vzestup Číny. Ta už dávno není cílem investic do levné práce, naopak sama masivně investuje. A pokud nemá Evropu „přejet“, musí se starý kontinent nad sebou rychle zamyslet, píše ekonomka Ilona Švihlíková.


V Česku se chová nejmíň prasat za sto let. A bude hůř, zoufají si hospodáři
idnes.cz | 02:00:03
Zavření desítek chovů prasat se již odrazilo v oficiálních datech Českého statistického úřadu. Podle nich bylo na začátku dubna nejméně prasat za posledních sto let, odkdy se začalo s měřením. Meziročně k prvnímu dubnu klesly počty prasat o 5,6 procenta na 1,4 milionu, u prasnic se pak snížily o 10,7 procenta na zhruba 81 tisíc.


PORTRÉT: Odešel rytíř z jiných časů Josef Abrhám. Byl noblesní i plachý
idnes.cz | 02:00:03
Jestli kdo viděl vskutku hluboký v srdci žal, jak pravil básník, měl ho vepsaný ve tváři Josef Abrhám na pohřbu pohádkové Popelky, své ženy Libuše Šafránkové. Legendární herec zemřel necelý rok po své manželce ve věku 82 let.


Ruleta se smrtí. Lidí očkovaných proti nejhorším nemocem ubývá
idnes.cz | 02:00:03
Ačkoliv mají lékaři v Česku k dispozici vakcíny, které zabraňují více než dvaceti život ohrožujícím nemocem, využití nacházejí stále méně často. A to i v případě povinného očkování, píše týdeník 5plus2.


Hospody čelí odlivu hostů krabičkami. Trendu podléhají i proslulí šéfkuchaři
idnes.cz | 02:00:03
Zaměstnanci během polední pauzy omezují návštěvy restaurací a čím dál častěji si do práce nosí vlastní jídlo. Zastavit úbytek hostů se podniky snaží různými způsoby. Některé změnily jídelní lístky, jiné lákají hosty k návštěvě i za pomocí nejrůznějších slev a akčních pobídek. Někteří pokračují v pandemickém trendu nabídek jídel do krabiček a celou službu zdokonalují.


Energii nejde sdílet. Češi chtějí zelená řešení, chybí zákon i podpora státu
idnes.cz | 02:00:03
Česko řeší, jak co nejrychleji nahradit plyn z Ruska. Stoupá zájem o energetické úspory, tepelná čerpadla a obnovitelné zdroje. Potvrzuje to i nový výzkum veřejného mínění, který si zadalo Hnutí Duha. Uhlí chtějí naopak Češi opouštět. Řešením může být komunitní energetika, brzdí ji však chybějící energetický zákon, popisují starostové své zkušenosti.


Finanční trhy (18. 5. 2022)
iHned.cz | 02:00:08Žítková má tým fotbalistů ze Slovenska. Lidé na hranici žijí, jako by se Československo nerozpadlo
iHned.cz | 02:00:08
Na soupisce fotbalového mužstva FC Vodafix Žítková z okresní soutěže je u vizitky každého hráče i vlajka státu, z něhož pochází. U profesionálních týmů, které jsou dnes cizinců plné, běžná a užitečná informace. U party, která působí v druhé nejnižší...


ROZHOVOR: Proti Klausovi nestáli „hledači třetích cest“, tvrdí 30 let po začátku kupónové privatizace historik Rameš
Eurozpravy-domácí | 00:01:00
Uplynulo 30 let od zahájení první vlny kupónové privatizace v tehdejším Československu. Její zastánci využili spontánního odporu veřejnosti proti prvním případům rozkrádání státních podniků po pádu diktatury KSČ, vysvětluje historik Václav Rameš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Autor knihy „Trh bez přívlastků, nebo ekonomickou demokracii? Spory o podobu vlastnické transformace v porevolučním Československu“ připomíná, že takzvaná kuponovka byla prezentována jako způsob, který zabrání bývalým nomenklaturním kádrům ukrást výsledky revoluce. Rovněž upozorňuje, že již ve své době zaznívala vůči této formě ekonomické transformace kritika.


Sazka předala další kola do dětských domovů
Reflex | 02:00:47
Stává se příjemnou tradicí, že součástí cyklistických závodů podporovaných společností Sazka je také předání BMX kol pro děti z dětských domovů. V rámci úvodního prologu Závodu míru juniorů si na slavnostním podiu vyzvedly svá první kola v životě děti z Dětského domova Tisá. Za poslední rok společnost Sazka rozdala dětem už více než 300 kol.  


Vláda má jednat o milostivém létu, uprchlících i změně služebního zákona
idnes.cz | 05:45:00
Návrh, aby se opakovalo takzvané milostivé léto, které umožní dlužníkům vyřešit závazky u veřejných institucí, projedná vláda. Ministři se mají zabývat i opatřeními souvisejícími s uprchlíky z Ukrajiny. Kvůli lepšímu zvládání uprchlické vlny kvůli válce, kterou rozpoutalo Rusko, chce vláda nouzový stav prodloužit do konce červa.


Covidový skluz operací trvá a nelze ho dohnat, pacienti čekají až tři roky
idnes.cz | 04:53:00
V horším zdravotním stavu včetně větších bolestí se nyní do rukou lékařů vracejí pacienti, jejichž operace musely být odloženy kvůli omezení péče během koronavirové pandemie. Zákroky jsou tak leckdy náročnější.


Poradce Zelenského: Bod obratu je blízko. Když získáme zbraně, dobudeme i Mariupol
aktuálně.cz | 05:30:00
Ihor Žovkva v rozhovoru říká, že Vladimir Putin pořád věří tomu, že může dosáhnout alespoň malých úspěchů na bojišti, a proto nechce jednat.


Zabil mi manžela, pak mě znásilnil. Ukrajinky začaly sdílet děsivá svědectví
Denik.cz | 05:30:00
Rozhodly se nemlčet. Dvě Ukrajinky se odhodlaly promluvit o nelítostných sexuálních útocích a znásilněních, které jim způsobili ruští vojáci. Nejen kvůli tomu, aby se o těchto hrůzách dozvěděl svět, ale také proto, aby povzbudily další oběti znásilnění na Ukrajině. 


Oběti ubíjel kladivem a znásilňoval. Harvey Carignan byl brutální lovec stopařek
Denik.cz | 05:00:00
Svůj první trest smrti za vraždu ženy dostal Harvey Louis Carignan už v roce 1950, kdy mu bylo teprve 23 let. K exekuci ale nedošlo, protože se ukázalo, že obviněnému lhali. Šerif z něj vylákal přiznání pod příslibem upuštění od nejvyššího trestu, tento slib ale nehodlal splnit. Carignanovi právníci na to upozornili a americký Nejvyšší soud změnil trest na vězení, z nějž byl muž v roce 1960 propuštěn. A vraždil dál. 


Ruiny, nebo tajemná místa? Kůrovec odhaluje řopíky, o pevnůstky roste zájem
Denik.cz | 04:30:00
Obce a spolky chtějí opravit bývalé objekty pohraničního opevnění. Dnes takzvané řopíky ale často slouží spíše jako zázemí bezdomovcům a prostitutkám.


Úročení spořicích účtů opět vzrostlo, banky sázejí na šokující sazby
Denik.cz | 04:00:00
Kdo šetří, má za tři, říká známé rčení. Kdo však dnes ukládá peníze na spořicích účtech, má skoro za pět. Právě tuto procentní hranici totiž začínají atakovat některé účty v menších bankách a kampeličkách. Jejich zhodnocení sice inflaci neporazí, ale je to příjemnější pohled než v minulosti, kdy se úrokové sazby na „spořácích“ blížily nule.


Inflace pětadvacet procent, euro za třicet kaček. Cože?!
Hospodářské noviny | 06:47:00
Dnes zkusíme v ranním brífinku Hospodářek odhadnout, jaký úspěch může mít jízda expremiéra Andreje Babiše v obytňáku po Česku. Pomůže mu to při cestě na Hrad? A také zanalyzujeme, co má znamenat varování guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, že by inflace v...


Digitalizace není jen pro mladé. Tel Aviv nadchl pro aplikace i seniory
Hospodářské noviny | 07:00:10
Díky jedné aplikaci mohou obyvatelé izraelského Tel Avivu zapsat dítě do školy, najít nejbližší park pro pejskaře nebo zjistit, kde se bude v jejich čtvrti opravovat silnice. „Naprostou většinu úředních záležitostí můžete vyřešit na dálku....


Šetrná Špitálka, v níž se dobře bydlí i pracuje. Brno plánuje přerod teplárny v chytrou čtvrť
Hospodářské noviny | 07:00:10
Brněnskou industriální lokalitu Špitálka čekají v nejbližších letech podstatné změny. Městská společnost Teplárny Brno postupnou optimalizací stáhne provoz do východní části areálu. Západní část ovšem neskončí jako další z řady opuštěných...


Autonomním vozem se po Brně svezete už za pár týdnů. Plzeň chystá tramvaj
Hospodářské noviny | 07:00:10
Už v červnu začne v ulicích Brna jezdit v reálném provozu autonomní minibus pro pět cestujících. Plzeň plánuje pustit do svých ulic autonomní tramvaj v roce 2027. Na různých místech po republice rostou polygony pro testování autonomních vozidel,...


Díky vysušení kalů můžeme získat teplo pro kraj na sedm let
Hospodářské noviny | 07:00:10
Futuristicky vyhlížející skleníkový komplex, kde se má zkoumat odstranění těžkých kovů z půdy pomocí rostlin nebo autobusy na vodík. To je pouze část moderních řešení pro zlepšení života a prostředí v Moravskoslezském kraji, která region plánuje a...


Chytrá Praha: To bude třeba blok domů, které si samy vyrobí elektřinu a pošlou ji i do aut
Hospodářské noviny | 07:00:10
Coby chytré město by od něj Praha dostala trojku. Není úplným propadlíkem, ale cestu za titulem smart city má ještě dlouhou. Jiří Čtyroký už 26 let pracuje v sekci prostorových informací Institutu plánování a rozvoje (IPR) a také jí šéfuje. Právě on...


Finanční trhy (18. 5. 2022)
Hospodářské noviny | 07:00:10
Coby chytré město by od něj Praha dostala trojku. Není úplným propadlíkem, ale cestu za titulem smart city má ještě dlouhou. Jiří Čtyroký už 26 let pracuje v sekci prostorových informací Institutu plánování a rozvoje (IPR) a také jí šéfuje. Právě on...\n


Žítková má tým fotbalistů ze Slovenska. Lidé na hranici žijí, jako by se Československo nerozpadlo
Hospodářské noviny | 07:00:10
Na soupisce fotbalového mužstva FC Vodafix Žítková z okresní soutěže je u vizitky každého hráče i vlajka státu, z něhož pochází. U profesionálních týmů, které jsou dnes cizinců plné, běžná a užitečná informace. U party, která působí v druhé nejnižší...


Kvůli opravě Barrandovského mostu ubyl ve Strakonické další pruh. Kolona narůstá
ČT24 | 06:32:37
Oprava Barrandovského mostu vstupuje do rizikového období. Postihne hlavně autobusy směřující po Strakonické na Smíchov. Začíná demolice staré nájezdové rampy ze Strakonické na most, a proto je omezen provoz v podjezdu. Místo dvou pruhů, z nichž jeden je vyhrazený pro veřejnou dopravu, se musí na deset dní vejít veškerá doprava do jediného. První dva dny rekonstrukce Barrandovského mostu byly nečekaně klidné. V ranní špičce se sice zejména ve Strakonické tvořily kolony, pak se ale doprava rozjela. Obavy z kolapsu se nenaplnily.


Předpověď počasí na červen: Teploty nad 20 stupňů, bude více srážek
Eurozpravy-domácí | 07:00:00
Za čtrnáct dní začne červen, paradoxně ale bude v jeho úvodu panovat chladnější počasí než nyní. Naznačuje to dlouhodobý výhled, který zveřejňuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).


V primárkách uspěli někteří kandidáti, které podpořil bývalý prezident Trump
Eurozpravy-zahraniční | 04:47:00
V úterních primárkách Republikánské strany uspěli někteří kandidáti, které podpořil bývalý prezident Donald Trump. V Severní Karolíně bude kandidovat na senátora Ted Budd, který byl ve skupině republikánských zákonodárců, kteří odmítali uznat vítězství Joea Bidena v prezidentských volbách. V Pensylvánii získal nominaci na guvernéra Doug Mastriano, který šířil Trumpova tvrzení o podvodech ve volbách a "ukradenému vítězství", uvedla agentura AP.


Rusko stupňuje raketové útoky, protože se mu nedaří na bojišti, řekl Zelenskyj
Eurozpravy-zahraniční | 02:35:00
Rusko stupňuje své raketové a letecké útoky, protože se mu nedaří na bojišti. V noci na dnešek to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V příhraničních oblastech ukrajinské síly zaznamenávají ruské "sabotážní akce". Podle Zelenského Ukrajina nadále usiluje o to, aby dostala do bezpečí vojáky, již se nachází v ocelárnách Azovstal v Mariupolu, napsala agentura AP.


WSJ: Záznamy z černé skříňky naznačují, že pád Boeingu v Číně byl úmyslný
Eurozpravy-zahraniční | 02:31:00
Záznamy z černé skříňky naznačují, že březnový pád Boeingu 737-800 letecké společnosti China Eastern Airlines, při kterém zahynulo 132 lidí, byl úmyslný. Píše to list The Wall Street Journal s odkazem na předběžnou analýzu amerických expertů, kteří se účastní vyšetřování pádu. Podle zdroje agentury Reuters vyšetřovatelé nenalezli známky o technické poruše letadla, a proto se zaměřili na chování pilotů. Čínský úřad pro civilní letectví informace nekomentoval.


Předpověď počasí na červen: Teploty nad 20 stupňů, bude více srážek
Eurozpravy-počasí | 07:00:00
Za čtrnáct dní začne červen, paradoxně ale bude v jeho úvodu panovat chladnější počasí než nyní. Naznačuje to dlouhodobý výhled, který zveřejňuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).


Jak se slaví Dashain, nejdůležitější svátek hinduismu
Reflex | 06:30:00
Dashain, v Indii známý také jako Dussehra a v káthmándském údolí někdy jako Mohani, je jedním z nejdůležitějších hinduistických svátků. Slaví se zejména v Nepálu, ale také v Bhútánu, Myanmaru či v některých částech Indie a je oslavou neuvěřitelného vítězství božských bytostí nad zlými duchy.


Nejmladší matka na světě: Pohnutý životní příběh dívky, která porodila v 5 letech
Reflex | 06:15:00
Když pětiletou Linu Medinu přivedli rodiče poprvé do nemocnice, lékaři se domnívali, že za její neobvykle veliké břicho může obrovský nádor. K jejich překvapení ale testy ukázaly, že je holčička z peruánské vesničky Ticrapo v sedmém měsíci těhotenství. Doktor Gerardo Lozada, který tomu pravděpodobně nemohl uvěřit, odvezl dívku za specialisty až do hlavního města Peru. Jenomže i v Limě zjistili to samé. Dívka byla navzdory všem předpokladům těhotná.


Obnovitelné zdroje mají být strategicky významné investice, říká ředitel ČSOB EU Centra Tomaštík
E15-ekonomika | 06:30:00
Firmy i kvůli zdražování energií zažívají těžké časy a přemýšlejí, jak svůj byznys zefektivnit. Jak jim v tomhle může pomoct Národní plán obnovy? Nejen o tom v dalším díle E15 Cast mluvil Nikita Poljakov s Jakubem Tomaštíkem, ředitelem ČSOB EU Centra.


Dominik Stroukal: Centrální banky hrají karetní záchod
E15-ekonomika | 06:00:00
Za posledních padesát let americký Fed prudce zvyšoval sazby minimálně devětkrát. To současné, desáté zvýšení tak navádí k pohledu do historie, co se po takových skokových růstech sazeb dělo. Po šesti z devíti těchto případů přišla ve Spojených státech záhy recese. Ze tří zbývajících jednou dopady zakryla pandemie a dvakrát ekonomika přistála hladce.


Dva roky a je po boomu. Návrat Čechů k chalupaření narazil na tržní strop
E15-ekonomika | 05:30:00
Druhá míza chataření a chalupaření neměla dlouhé trvání. Po dvou letech vzedmuté poptávky, k níž přispěla protikovidová opatření omezující cesty za hranice, se trh vrací k normálu. Víkendy a dovolené na chalupě už jsou opět hlavně pro nadšence a kutily. Co ovšem zbylo, jsou vyšponované ceny rekreačních nemovitostí. A kvůli vysoké inflaci nejspíš padat nebudou.


Obnovitelné zdroje mají být strategicky významné investice, říká ředitel ČSOB EU Centra Tomaštík
E15-politika | 06:30:00
Firmy i kvůli zdražování energií zažívají těžké časy a přemýšlejí, jak svůj byznys zefektivnit. Jak jim v tomhle může pomoct Národní plán obnovy? Nejen o tom v dalším díle E15 Cast mluvil Nikita Poljakov s Jakubem Tomaštíkem, ředitelem ČSOB EU Centra.


Dominik Stroukal: Centrální banky hrají karetní záchod
E15-politika | 06:00:00
Za posledních padesát let americký Fed prudce zvyšoval sazby minimálně devětkrát. To současné, desáté zvýšení tak navádí k pohledu do historie, co se po takových skokových růstech sazeb dělo. Po šesti z devíti těchto případů přišla ve Spojených státech záhy recese. Ze tří zbývajících jednou dopady zakryla pandemie a dvakrát ekonomika přistála hladce.


Dva roky a je po boomu. Návrat Čechů k chalupaření narazil na tržní strop
E15-politika | 05:30:00
Druhá míza chataření a chalupaření neměla dlouhé trvání. Po dvou letech vzedmuté poptávky, k níž přispěla protikovidová opatření omezující cesty za hranice, se trh vrací k normálu. Víkendy a dovolené na chalupě už jsou opět hlavně pro nadšence a kutily. Co ovšem zbylo, jsou vyšponované ceny rekreačních nemovitostí. A kvůli vysoké inflaci nejspíš padat nebudou.


Krádeže a praní špinavých peněz v DeFi a kreativní NFT wash trading. Co nejvíc láká zloděje kryptoaktiv?
lupa.cz | 06:30:01
Nezákonné transakce v rámci DeFi sektoru jsou na vzestupu již třetím rokem a stoupající hvězdou krypto kriminální aktivity představuje i svět non-funglible tokenů (NFT).


Úřad poslal covidovou pomoc pro 463 lidí omylem jedinému muži. Vše prohrál v kasinu
idnes.cz | 07:26:00
Správa v jihojaponském městě Abu omylem vyplatila mladému muži desítky milionů jenů z podpory určené lidem zasaženým pandemií covidu-19. Desítky milionů jenů muž následně prohrál v on-line kasinech, napsal zpravodajský server BBC.


Pád Boeingu v Číně se 132 mrtvými byl úmyslný, tvrdí američtí experti
idnes.cz | 06:38:00
Záznamy z černé skříňky naznačují, že březnový pád Boeingu letecké společnosti China Eastern Airlines, při kterém zahynulo 132 lidí, byl úmyslné, píše list The Wall Street Journal s odkazem na předběžnou analýzu amerických expertů. Vyšetřovatelé nenalezli známky o technické poruše letadla, a proto se zaměřili na chování pilotů, míní Reuters. Čínský úřad pro civilní letectví informace nekomentoval.


EK představí plán odpojení od energií z Ruska. Má stát 200 miliard eur
idnes.cz | 06:35:00
Plán, jak co nejrychleji odbourat závislost Evropské unie na energiích z Ruska, představí dnes Evropská komise. Brusel počítá s kombinací dodávek plynu a ropy od nových partnerů, s urychlením přechodu k obnovitelným zdrojům a s energetickými úsporami.


Rusko stupňuje raketové útoky, protože se mu nedaří, míní Zelenskyj
idnes.cz | 06:13:00
Rusko stupňuje své raketové a letecké útoky, protože se mu nedaří na bojišti. V noci na středu to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V příhraničních oblastech ukrajinské síly zaznamenávají ruské „sabotážní akce“. Podle Zelenského Ukrajina nadále usiluje o to, aby dostala do bezpečí vojáky, již se nachází v ocelárnách Azovstal v Mariupolu, napsala agentura AP.


Mastercard chce umožnit platby úsměvem i otiskem prstu. Kritici se obávají zneužití dat
iHned.cz | 07:29:00
Americká platební společnost Mastercard spustila pilotní projekt, v jehož rámci budou moci držitelé jejích karet povolovat platby skrze otisk prstu či úsměv. Prvních pět těchto systémů Mastercard umístila v supermarketech v brazilském Sao Paolu,...


Aliance pro rodinu chce omezit naše životy. My extremisté nejsme, říká šéf Jsme fér
iHned.cz | 07:08:00
„Ministr práce a sociálních věcí by neměl dělat rozhodnutí na základě názorů jedné minoritní, nábožensky orientované skupiny,” říká šéf iniciativy Jsme fér Czeslaw Walek na adresu konzervativního hnutí, které má mít poradní hlas na MPSV...


Luštit záhadu ruské duše není potřeba. Jsou to „kulturní rasisti“, nikdy se spolu nesžijeme
iHned.cz | 07:07:00
KYJEV, DEN SEDMDESÁTÝ OSMÝ, čtvrtek 12. května 2022. Jednou ze záhad, která v těchto dnech neustále znepokojuje Ukrajince, je to, že Rusové jako celek tuhle válku podporují. Každý den a každou hodinu slyšíme stovky a tisíce vysvětlení: akademických,...


Inflace pětadvacet procent, euro za třicet kaček. Cože?!
iHned.cz | 06:47:00
Dnes zkusíme v ranním brífinku Hospodářek odhadnout, jaký úspěch může mít jízda expremiéra Andreje Babiše v obytňáku po Česku. Pomůže mu to při cestě na Hrad? A také zanalyzujeme, co má znamenat varování guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, že by inflace v...


Digitalizace není jen pro mladé. Tel Aviv nadchl pro aplikace i seniory
iHned.cz | 08:00:23
Díky jedné aplikaci mohou obyvatelé izraelského Tel Avivu zapsat dítě do školy, najít nejbližší park pro pejskaře nebo zjistit, kde se bude v jejich čtvrti opravovat silnice. „Naprostou většinu úředních záležitostí můžete vyřešit na dálku....


Šetrná Špitálka, v níž se dobře bydlí i pracuje. Brno plánuje přerod teplárny v chytrou čtvrť
iHned.cz | 08:00:23
Brněnskou industriální lokalitu Špitálka čekají v nejbližších letech podstatné změny. Městská společnost Teplárny Brno postupnou optimalizací stáhne provoz do východní části areálu. Západní část ovšem neskončí jako další z řady opuštěných...


Autonomním vozem se po Brně svezete už za pár týdnů. Plzeň chystá tramvaj
iHned.cz | 08:00:24
Už v červnu začne v ulicích Brna jezdit v reálném provozu autonomní minibus pro pět cestujících. Plzeň plánuje pustit do svých ulic autonomní tramvaj v roce 2027. Na různých místech po republice rostou polygony pro testování autonomních vozidel,...


Díky vysušení kalů můžeme získat teplo pro kraj na sedm let
iHned.cz | 08:00:24
Futuristicky vyhlížející skleníkový komplex, kde se má zkoumat odstranění těžkých kovů z půdy pomocí rostlin nebo autobusy na vodík. To je pouze část moderních řešení pro zlepšení života a prostředí v Moravskoslezském kraji, která region plánuje a...


Chytrá Praha: To bude třeba blok domů, které si samy vyrobí elektřinu a pošlou ji i do aut
iHned.cz | 08:00:24
Coby chytré město by od něj Praha dostala trojku. Není úplným propadlíkem, ale cestu za titulem smart city má ještě dlouhou. Jiří Čtyroký už 26 let pracuje v sekci prostorových informací Institutu plánování a rozvoje (IPR) a také jí šéfuje. Právě on...


Rusko stupňuje raketové i letecké útoky, protože se mu nedaří, míní Zelenskyj
lidovky.cz | 07:08:00
Rusko stupňuje své raketové a letecké útoky, protože se mu nedaří na bojišti. V noci na středu to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V příhraničních oblastech ukrajinské síly zaznamenávají ruské „sabotážní akce“. Podle Zelenského Ukrajina nadále usiluje o to, aby dostala do bezpečí vojáky, již se nachází v ocelárnách Azovstal v Mariupolu, napsala agentura AP.


Covidový skluz operací trvá a nelze ho dohnat, pacienti čekají až tři roky
lidovky.cz | 07:07:05
V horším zdravotním stavu včetně větších bolestí se nyní do rukou lékařů vracejí pacienti, jejichž operace musely být odloženy kvůli omezení péče během koronavirové pandemie. Zákroky jsou tak leckdy náročnější.


LEAGLEONE: Kdy uvidí klienti Sberbank své peníze
lidovky.cz | 07:00:00
Městský soud v Praze zrušil Sberbank. Právě teď probíhá její likvidace. Co to znamená pro postižené vkladatele, mezi kterými jsou lidé, obchodní společnosti, družstva, obce a kraje? Dostanou své peníze zpět?


Svoboda a faleš. Nákup Twitteru se mění z charity na tvrdý byznys
lidovky.cz | 05:00:00
Vypadalo to jako příběh z pohádky. Hodný miliardář Elon Musk se rozhodl zabojovat o zachování svobody slova na sociálních sítích, zainvestuje své peníze a koupí Twitter, který zbaví zbytečných restrikcí. Jenže teď se ukazuje, že je tu možný i jiný výklad. Hodný miliardář chce hlavně zbohatnout, nebo minimálně neprodělat.


EK představí plán na ukončení závislosti na ruských energiích. V Paříži vydraží kresbu Michelangela
lidovky.cz | 05:00:00
RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?


EU marně hledá cestu, jak zakázat dovoz ruské ropy. Důvodem je hlavně trvající odpor Maďarska
lidovky.cz | 05:00:00
Evropská sedmadvacítka zatím nezakáže dovoz ruské ropy. Pondělní jednání ministrů zahraničních věcí skončilo bezvýsledně. Nyní mají téma znovu projednat velvyslanci členských zemí a věnovat se při tom technickým detailům možného řešení.


Hejtmani se bojí a nechtějí se k tomu postavit čelem, kritizuje ředitel Romodromu situaci romských uprchlíků
lidovky.cz | 05:00:00
Nyní nás nejvíce brzdí blížící se volby. Při jednáních je cítit, že se politici bojí o své hlasy, jde o populismus, říká v rozhovoru pro Lidovky.cz výkonný ředitel neziskové organizace Romodrom Nikola Taragoš. Podle něj si hejtmani nechtějí rozeštvat voliče a z přijímání romských uprchlíků z Ukrajiny se stalo politické téma.


Tenkrát na Žižkově. Unikátní staré fotografie "Montmartru", jemuž hrozilo zbourání
aktuálně.cz | 07:41:50
Svébytná pražská čtvrť Žižkov byla od roku 1881 samostatným městem. O jednačtyřicet let později se včlenila do nově vzniklé Velké Prahy.


Střílejí na stromy i semafory, Ukrajinci se jim smějí. Kdo jsou "vojáci z Tiktoku"
aktuálně.cz | 07:00:00
Kadyrovci na sociálních sítích například zveřejňují videa, ve kterých střílejí na semafory nebo masivně útočí na prázdné budovy.


Z jednání o radaru jsme se poučili, říká o obranné spolupráci nový muž USA v Praze
aktuálně.cz | 06:02:07
"Chci posílit ekonomické a bezpečnostní vztahy Česka a USA," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz nový šéf americké ambasády v Praze Michael J. Dodman.


Řízek zdražil o třetinu, smažák stojí už 158 korun. Data ukazují růst cen v hospodách
aktuálně.cz | 06:01:07
Zdražování se podepisuje i na návštěvnosti restaurací. Ta čísel roku 2019 stále nedosáhla.


Jak správně naskočit do pozice a včas ji opustit. Třetí díl webináře Staňte se mistry tradingu už 19. 5. od 15:00!
Kurzy.cz | 06:01:00
Již ve čtvrtek se na dalším webináři vrátíme k tématu tradingu a aktivního obchodování, které se ale dle mého názoru neobejde bez určité formy technické analýzy.


Hypotéka pro nezaměstnané v roce 2022
Kurzy.cz | 06:00:00
Naskytla se vám možnost výhodné koupě nemovitosti s tím, že nyní nemáte stálý příjem, např. z důvodu změny zaměstnání, kdy jste se rozhodly pro krátký „career break“? Na níže uvedených řádcích se dozvíte, jaké jsou vaše možnosti získání hypotéky.


ON-LINE: Švédsko a Finsko dnes v centrále NATO požádají o vstup do aliance
Denik.cz | 07:20:00
Švédsko a Finsko dnes v centrále NATO v Bruselu požádají o přijetí do aliance. Obě skandinávské země, které dlouhá léta nejsou členy žádného vojenského uskupení, v posledních měsících svůj postoj změnily v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Rusové podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského stupňují raketové útoky v sousední zemi. Vladimir Putin podle západních zpravodajských služeb osobně rozhoduje o detailech vedení války.


Nemusí platit za elektřinu. Kutil z Čečkovic si vyrábí vlastní, odpojil barák
Denik.cz | 07:09:00
Žije sám se svým psem ve starším rodinném domku a dokáže doslova ze zrezivělého vraku postavit nablýskaného veterána. Několik takových unikátních aut z jeho dílny už brázdí silnice nebo je v soukromých sbírkách. Dnes ale důchodce Jaroslava Hofmanna z Čečkovic trápí drahé energie, a protože se krom obnovy veteránů věnuje i kutilství a rozumí elektrice, řekl si dost, za elektřinu přeci nebudu platit.


Rusko stupňuje raketové útoky, protože se mu nedaří na bojišti, tvrdí Zelenskyj
Denik.cz | 06:53:00
Rusko stupňuje své raketové a letecké útoky, protože se mu nedaří na bojišti. V noci na středu to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V příhraničních oblastech ukrajinské síly zaznamenávají ruské "sabotážní akce". Podle Zelenského Ukrajina nadále usiluje o to, aby dostala do bezpečí vojáky z oceláren Azovstal v Mariupolu, napsala agentura AP.


Jedenáct ran nožem. Žena z Chomutova přežila vražedné běsnění expřítele
Denik.cz | 06:13:00
Brutální napadení rodačky z Chomutova se odehrálo ve Velké Británii. Agresor byl odsouzený k šestnácti letům vězení, trest se ale snaží zkrátit. Odvolal se.


Maďarský pas je pro ukrajinské Romy past, říká Jan Černý z Člověka v tísni
Denik.cz | 06:01:00
Češi jsou s Ukrajinci prchajícími před válkou solidární. Není rozdíl mezi Prahou či pohraničím, říká ředitel Programů sociální integrace organizace Člověk v tísni Jan Černý.


Na Barrandovském mostu se bourá se rampa, Strakonická jede jen v jednom pruhu
Denik.cz | 05:58:00
/FOTOGALERIE/ Opravdu zatěžkávací den čekají ve středu silničáři při opravě Barrandovského mostu. Dělníci demolují rampu vedoucí na most ze Strakonické ulice. Ta kvůli tomu bude na deset dní stažena do jednoho pruhu.


Lékaři z Olomouce na zdi visí originál Muchy. Secesní dámu nyní ukáže ostatním
Denik.cz | 05:55:00
/FOTO/ Důkaz o tom, že zprávy Deníku Rovnost mají pozitivní dopad na rozhodování čtenářů. Dokonce za hranicemi kraje. Příkladem je třiatřicetiletý lékař Michl Vallo, který se denně ve svém obýváku dívá na zarámovaný obraz secesní dámy od proslulého malíře Alfonse Muchy. Originál se po přečtení článku rozhodl nabídnout k výstavám Muchově nadaci.


Splouvání Vltavy letos v srpnu zastaví oprava mostu v Pěkné
Denik.cz | 05:19:00
Po dvou letech covidových opatření začala sezona splouvání Teplé Vltavy v ten správný čas. Během května je možné splouvat o víkendech a svátcích. Od června je možné Teplou Vltavu splouvat každý den. Mluvčí Národního parku Šumava (NPŠ) Jan Dvořák upozornil, že hladina řeky musí mít v úseku od Soumarského mostu po Pěknou dostatečnou výšku. Podmínkou je více než padesát centimetrů na měrné lati na Soumarském mostě.


Mikrokanceláře MICROOFFICE UNIQ oceněny v soutěži IF Design Awards
eStav.cz | 08:01:20
MICROOFFICE UNIQ vyrábí SilentLab od roku 2019. Jde o ikonickou telefonní budku pro jednoho uživatele, která se využívá v open-space kancelářích. Díky svým proskleným stěnám poskytuje uživatelům dokonalé odhlučnění, a zároveň umožňuje, aby měli stále přehled o tom, co se děje v kanceláři.


Reverzní dveře s opačným otevíráním do menších místností
eStav.cz | 08:01:20
Otevírání dveří v úzkých nebo rozměrově menších místnostech je možné řešit různými způsoby – posuvnými systémy do pouzdra, na stěnu, skládacími, lítacími dveřmi nebo klasickými otočnými dveřmi na pantech s reverzním otevíráním.


ČSOB posílá dalších více než sto milionů do ztrátového fintechu Mall Pay
lupa.cz | 09:48:18
ČSOB opět poslala další peníze do ztrátového fintechu Mall Pay. Základní kapitál firmy se zvýšil o 108 milionů na 465 milionů korun.


Weby ŘSD jsou po kyberútoku stále mimo provoz. Nefunguje ani asistenční linka
idnes.cz | 09:34:00
Web Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ČR je po úterním kybernetickém útoku nadále nedostupný, stejně tak i Dopravniinfo.cz. Stále se nedá odhadnout, kdy budou opět funkční, řekl ve středu mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Nedostupná je asistenční linka pro řidiče. Incidentem se zabývá Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).


Sportoviště bojují s drahými energiemi. Agentura chce řešit udržitelnost
idnes.cz | 09:31:00
Hlavním tématem českého předsednictví v Radě EU v oblasti sportu má být udržitelná sportovní infrastruktura. Na tiskové konferenci to uvedl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Gazdík a šéf Národní sportovní agentury Filip Neusser. Sportoviště totiž řeší nárůst ceny energií, který pro řadu z nich může být likvidační.


O všem rozhodne čtvrt hodiny, ví maturant Fiala. Před zkouškou odpočívá u her
idnes.cz | 08:57:00
Šest let dřel kvůli jedinému momentu středoškolského studia - maturitě. Slohové práce a didaktické testy má už za sebou, ve středu dopoledne se Jonáš Fiala postaví poslední výzvě. Ústní zkoušce z českého a anglického jazyka. V hlavě si blížící se životní vrchol snaží Jonáš nastavit jako další zkoušení u tabule s učiteli, které za ty roky tak dobře zná.


Švédsko a Finsko podaly v centrále NATO žádost o vstup do aliance
idnes.cz | 08:48:00
Švédsko a Finsko ve středu učinily klíčový krok na cestě do Severoatlantické aliance. Zástupci obou zemí předali v Bruselu generálnímu tajemníkovi aliance Jensi Stoltenbergovi žádosti o přijetí do NATO. Šéf aliance jejich rozhodnutí přivítal a prohlásil, že skandinávské země posílí společnou bezpečnost spojenců.


Jihočeské raky zahubil mor, v křečích si ulamují končetiny
idnes.cz | 08:41:00
Na jihu Čech se po několika letech objevil račí mor. Uhynulé raky říční našli rybáři v polovině dubna při kontrolním odlovu ryb v Rožmitále na Šumavě na Českokrumlovsku. Laboratorní analýzy krajské veterinární správy nyní potvrdily, že se v potoce přímo v obci skutečně objevila nebezpečná nemoc korýšů.


Děkuji ti, Pepíku! Byl jsi frakman, pianista a šla s tebou dobrá nálada
idnes.cz | 08:00:00
Na osobní setkání s panem Josefem Abrhámem nikdy nezapomenu, uvedl režisér Zdeněk Zelenka. který se zesnulým hercem natáčel třeba pohádku Kouzla králů či krimi Černá karta. Režisér pro iDNES.cz sepsal osobní vzpomínku, kterou uvádíme v celém znění.


Odpouštím vám hnusné řeči, vzkázala Plačková po zrušení obvinění
revue.idnes.cz | 09:48:00
Slovenská influencerka Zuzana Strausz Plačková a její manžel René Strausz mají další důvod k radosti. Brzy se stanou rodiči a nyní zrušili jejich obvinění. Koncem září je zadrželi elitní policisté při razii, údajně byly součástí zločinecké skupiny, která dlouhodobě obchoduje s drogami.


Zapomenutý div Jugoslávie. Podzemní letiště z Titovy éry zničilo 60 tun výbušnin
bleskove.cz | 06:00:00
Podívejte se, jak objekt tehdy vypadal a co z něj zbylo po 30 letech.


Zapomenutý div Jugoslávie. Podzemní letiště z Titovy éry zničilo 60 tun výbušnin
pikant | 06:00:00
Podívejte se, jak objekt tehdy vypadal a co z něj zbylo po 30 letech.


Ford Thunderbird se možná vrátí jako konkurent Corvette!
Auto.cz | 09:53:00
Podle spekulací údajně podložených zdroji z automobilky bychom se mohli dočkat návratu modelu Thunderbird. Zřejmě by mohlo jít o kupé konkurující Chevroletu Corvette.


Modernizované BMW řady 3 oficiálně odhaleno, známe i ceny
Auto.cz | 08:51:00
Sportovní sedan i Touring trojkové řady nabídnou výraznější vzhled, modernější interiér a ještě pestřejší technologickou výbavu.


Audi má nový balíček competition pro modely RS 4 Avant a RS 5. S výkonem nepomůže
Auto.cz | 08:00:00
Audi s novým modelovým rokem přichystá pro výkonné modely RS 4 Avant a RS 5 nové balíčky competition a competition plus.


Švédsko a Finsko podaly v centrále NATO žádost o vstup do aliance. Jejich přijetí musí schválit ostatní
lidovky.cz | 08:48:00
Švédsko a Finsko ve středu učinily klíčový krok na cestě do Severoatlantické aliance. Zástupci obou zemí předali v Bruselu generálnímu tajemníkovi aliance Jensi Stoltenbergovi žádosti o přijetí do NATO. Šéf aliance jejich rozhodnutí přivítal a prohlásil, že skandinávské země posílí společnou bezpečnost spojenců.


Výsledky CTP za 1Q22: Silný růst nájmů, ale horší výsledek přecenění portfolia s růstem stavebních nákladů
Kurzy.cz | 09:59:39
Developer CTP dnes zveřejnil výsledky za první kvartál 2022. Tržby rostly meziročně o 30% na 134,8 mil. EUR, asi 15% nad našimi odhady, hlavně díky silnějšímu než očekávanému růstu příjmu z nájmů, jež rostly like-for-like o 4,8% a celkově o 37%, hrubý&hel


Růst akciových indexů v USA podpořily technologické společnosti
Kurzy.cz | 09:53:53
Během úterý americké akciové indexy zaznamenaly růst, podpořené růstem technologických společností jako Apple, Microsoft a Tesla, které vzrostly v rozmezí od 2% do 5,1%. Trhy překvapily data ohledně maloobchodních tržeb v USA, která byla vyšší, než se&hel


Sankce za opožděnou platbu daně zdražuje reposazba, stále však zaplatíte méně než loni
Kurzy.cz | 09:45:19
Neplnění daňových povinností je sankciováno. Finanční úřady udělují pokuty a musí být uhrazen úrok z prodlení, jehož výši ovlivňuje i repo sazba, která stále roste.


Výsledky Walmartu za 1Q vyzněly smíšeně
Kurzy.cz | 09:42:48
V úterý před otevřením trhu zveřejnila společnost Walmart svoje výsledky za 1Q, které vyzněly smíšeně. Celkové tržby (141,6 mld. USD) mírně rostly (2,4 % r/r) a odpovídaly očekávání.


Allianz: Dohoda o urovnání soudních sporů v USA
Kurzy.cz | 09:38:49
Pojišťovna Allianz se dohodla na urovnání soudních sporů v USA týkajících se Structured Alpha Funds. V rámci tohoto urovnání Allianz zaplatí včetně náhrady škody a pokuty celkem 5,7 mld. EUR.


ACEA: Propady prodejů automobilů pokračují i v dubnu. Horší byl jen duben 2020
Kurzy.cz | 09:35:11
Podle asociace ACEA klesly registrace osobních vozů v EU v dubnu o 20,6 % r/r na 685 tis. vozů. Jde o nejhlubší letošní propad a o nejslabší duben v historii s výjimkou „covidového“ roku 2020.


Vývoj na devizovém trhu – ranní zprávy 18.05.2022
Kurzy.cz | 09:19:04
Klíčové události
• Eurozóna: Hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí letošního roku vzrostl dle předběžného odhadu o 0,3 % k/k a o 5,1 % r/r.
• Polsko: Hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí letošního roku vzrostl dle předběžného odhadu o 2,4 % k/k a o 8,5 % ...


Inflace z Kanady a data z trhu s bydlením v USA - Ekonomický kalendář XTB
Kurzy.cz | 09:19:02
Evropské trhy otevřely v blízkosti včerejšího závěru Kanadská inflace by měla v dubnu zůstat beze změny Budou zveřejněny výsledky Cisco, Lowe's a Target Evropské trhy otevřely standardní seanci v blízkosti nulového zhodnocení. Asijským tr...


Rekordní růsty HDP v Maďarsku a Polsku ve 1Q
Kurzy.cz | 09:14:31
Podle předběžných údajů maďarská ekonomika na začátku roku rostla nadále velmi vysokým tempem, HDP ve 1Q vzrostlo o 2,1 % q/q (2,2 % q/q ve 4Q) a meziročně bylo vyšší o 8,2 % r/r, což bylo výrazně nad odhady (oček. 7,3 % r/r).


Počet hospodářských zvířat v Ústeckém kraji v roce 2022
Kurzy.cz | 09:13:44
V Ústeckém kraji meziročně poklesly stavy většiny druhů hospodářských zvířat s výjimkou krav, prasniček, selat, koz a koní. Podle soupisu hospodářských zvířat, který provedl Český statistický úřad k 1. 4. 2022, chovali zemědělci v Ústeckém kraji...


Aleš Michl dostal od trhů žlutou kartu, Tomáš Holub nechce jít tureckou cestou - Rozbřesk
Kurzy.cz | 09:11:00
Tomáš Holub z bankovní rady ČNB včera hovořil v Hospodářských novinách o tom, že nový guvernér dostal od trhů “žlutou kartu” ještě před tím, než se dostal na hřiště.


PPF prodává bankovní aktiva v Rusku
Kurzy.cz | 09:10:22
PPF oznámila, že podepsala dohodu o prodeji svých bankovních aktiv v Rusku, včetně dceřiných společností. Kupujícími jsou individuální investoři v čele s Ivanem Tyryškinem. Home Credit and Finance Bank (HCFB), dceřiná společnost Home Creditu v Rusku,&hell


Informační technologie ve školách v České republice - 2021
Kurzy.cz | 09:08:40
Analýza přináší informace o vybavenosti škol informačními technologiemi v jednotlivých stupních vzdělávání. Kromě informací o vybavenosti jednotlivými druhy počítačů jsou v analýze obsaženy například také informace o školním intranetu, dostupnosti WiFi...


ČSÚ zveřejnil údaje o plodnosti žen ze Sčítání 2021
Kurzy.cz | 09:08:39
ČSÚ zveřejnil údaje o plodnosti žen ze Sčítání 2021


ČSÚ zveřejnil podrobnou věkovou strukturu obyvatel až do úrovně...
Kurzy.cz | 09:08:37
ČSÚ zveřejnil podrobnou věkovou strukturu obyvatel až do úrovně obcí


ČEZ je údajně mezi zájemci o koupi zásobníků plynu
Kurzy.cz | 09:06:33
Německá energetická skupina RWE prodává své zásobníky plynu v České republice. Společnost RWE Gas Storage CZ je s kapacitou zásobníků 2,7 mld. metrů krychlových největším provozovatelem zásobníků plynu u nás.


Wall Street 17.5. - pěkný růst díky povzbudivému maloobchodu
Kurzy.cz | 09:03:56
Americké akcie zažily pěkný růstový den, když silné výsledky maloobchodních prodejů zmírnily jednu z obav investorů, že spotřebitelé začnou v obavách z rostoucích sazeb více šetřit.


Nový guvernér dostal žlutou kartu. Pomohlo by ujištění trhů, že inflaci zkrotíme - Tomáš Holub z ČNB pro HN
Kurzy.cz | 08:54:00
Reakce koruny na jmenování Aleše Michla novým guvernérem ČNB směrem oslabení byla prudká. „Situace je jasná. Finanční trh, jakožto jakýsi nestranný rozhodčí, ukázal novému kapitánovi týmu žlutou kartu ještě dřív, než nastoupil na hřiště,“ říká v neobvy...


Ben Bernanke: Bitcoin je čistě spekulativní aktivum
Kurzy.cz | 08:50:26
Mezitím index strachu a chamtivosti kryptoměn dosáhl dalšího minima a stále naznačuje paniku mezi investory, což zpochybňuje další oživení bitcoinu a dalších altcoinů. Bývalý předseda Federálního rezervního systému Ben Bernanke v rozhovoru řekl, že se&hel


Michl dostal "žlutou kartu"
Kurzy.cz | 08:41:40
Aleš Michl dostal od trhů “žlutou kartu”, Tomáš Holub nechce jít “tureckou cestou”.


Koruna kolem 24,70 EUR/CZK
Kurzy.cz | 08:39:59
Nejistota spojená s obměnou bankovní rady zůstává extrémní.


Forint smazal pondělní ztráty
Kurzy.cz | 08:38:50
Polská i maďarská ekonomika rostly v I. kvartále o více než 8 % meziročně.


Eurodolar vylétl o figuru a půl výše
Kurzy.cz | 08:37:24
Holandský člen bankovní rady ECB - zvýšení sazeb o +50bps je v červenci možné.


O slovo se přihlásila pozitivní nálada
Kurzy.cz | 08:36:39
Nejvýrazněji včera posiloval technologický Nasdaq Composite, který přidal více jak 250 b. a přerušil tím pondělní propad.


Powell včera poslal 10yr výnosy zpět na 3 %, Walmart po výsledcích -11 % - Ranní komentář XTB
Kurzy.cz | 08:23:59
Akciové trhy včera rostly i navzdory jasně jestřábímu projevu J. Powella, který dokázal svým vystoupením dostat americké 10yr výnosy zpátky na 3 %. Nálada na trzích je stabilizovaná částečně i díky velmi slušným výsledkům amerických maloobchodních prod...


Portugalsko připravuje změny v daňové legislativě v oblasti kryptoměn
Kurzy.cz | 08:17:24
Portugalsko je již dlouho zemí, která je považována za útočiště kryptoměn. Hlavním důvodem je nedostatek zdanění související s kryptoměnami. Podle posledních zpráv už to ale takto pokračovat nebude – úřady se chystají změnit politiku.


Škoda Auto zahajuje v Mladé Boleslavi výrobu bateriových systémů pro plně elektrické vozy
Kurzy.cz | 07:59:52
Škoda Auto zahajuje v Mladé Boleslavi výrobu bateriových systémů pro plně elektrické vozy na bázi modulární platformy pro elektromobily (MEB) koncernu Volkswagen. Hlavní závod automobilky je tak jediným výrobním místem bateriových systémů pro platformu...


Data z amerického trhu nemovitostí čeká korekce (Ranní zpráva z finančního trhu)
Kurzy.cz | 07:59:25
Počet nově zahájených staveb i vydaných stavebních
povolení v USA čeká za duben pokles. Bude se však jednat spíše o korekci
předchozích mimořádných růstů než o změnu trendu. Vyšší úrokové sazby se v
cenách nemovitostí ani zájmu o jejich koupi zatím pří...


Peněžní příjmy a náklady seniorů
Kurzy.cz | 07:03:23
Přechod z pracovního do důchodového období života může být obtížný, protože s ním přichází znatelný pokles peněžních příjmů, zatímco náklady na živobytí přetrvávají. Příjmovou úroveň domácností v České republice monitoruje Český statistický úřad předev...


Senioři na trhu práce uplatňují svou kvalifikaci zaměstnanost seniorů se výrazně zvyšuje s rostoucí úrovní jejich vzdělání - prakticky každý pátý senior od 60 let pracuje na částečný úvazek (22 %)
Kurzy.cz | 06:16:32
Zaměstnanost seniorů se výrazně zvyšuje s rostoucí úrovní jejich vzdělání. Počty pracujících seniorů byly nejvyšší v roce 2018. V roce 2021 pracovalo celkem 463,5 tisíce seniorů ve věku 60 a více let, z toho 147,2 tisíce 65letých a starších. Mezi lety ...


Do Plzně se sjede elita kybernetických specialistů, utkají se o titul nejlepšího etického hackera ČR
Kurzy.cz | 10:00:40
Pět desítek nejlepších etických hackerů z České republiky změří ve čtvrtek 19. května své síly ve finále šestého ročníku Národní soutěže ČR v kybernetické bezpečnosti, které se letos premiérově odehraje v západočeské metropoli.


Sokolí pár v Dukovanech opět vyseděl čtyřčata, pro každý blok jedno
Kurzy.cz | 10:00:40
Když sokolí mláďata, tak čtyři. To je zřejmě přesvědčení mladého sokolího páru v Jaderné elektrárně Dukovany, který hnízdí na 125 m vysokém ventilačním komíně. Velmi vzácnému a chráněnému páru sokola stěhovavého se v Dukovanech opět podařilo vysedět čt...


Pardubice: Stavebka v Rybitví ubytovává přes 50 uprchlíků z Ukrajiny
Kurzy.cz | 10:00:40
Portál Pardubického kraje, Krajský úřad Pardubického kraje


Pět milionů během prvního roku. Kariérní portál Nelisa chce talenty a firmy propojovat už i v globálním měřítku
Euro | 08:38:46
Česká společnost Nelisa, která slibuje zásadní změnu na trhu práce, slaví první rok. Během něj získala investice ve výši jednoho milionu eur, online propojila pět tisíc uchazečů s pracovními nabídkami a dosáhla pětimilionového obratu (v korunách). Tento rok Nelisa očekává, že se počet jejích uživatelů dostane na hranici 20 tisíc. Bez nutnosti životopisu chce navíc propojovat uchazeče s firmami i globálně.


Čína staví největší přehradu světa vytištěnou na 3D tiskárně. Její vybudování se obejde bez použití lidské síly
Euro | 08:12:27
V Číně vzniká největší vodní přehrada na světě postavená výhradně pomocí 3D tisku. Její vybudování má mít úplně na starost umělá inteligence. Stavba se navíc zcela obejde bez lidských pracovníků. Místo nich budou vytištěné bloky na místě montovat roboti.    


Bytové domy musí měnit vodoměry i měřiče tepla. Kdy je vyměnit a jak začít s dálkovým odečtem?
eStav.cz | 09:53:31
Správa bytového domu obnáší mimo ohlídání technického stavu stavby i rozúčtování nákladů na energie a vodu. Aby bylo měření spravedlivé, musí být měřidla měněna dle zákonné lhůty. Od roku 2020 je poté platná nová směrnice Evropské unie o energetické účinnosti (EED), která udává povinnost instalovat do bytových domů měřidla s možností dálkového odečtu.


Digitální dolary jsou pro kryptosvět stěžejní. Pád UST ukazuje, že o bezpečný přístav pro investory jít nemusí
Hospodářské noviny | 08:00:00
Svět kryptoměn zažil minulý týden výplach. Jedním ze spouštěčů byl i krach projektu Terra-Luna a jeho stablecoinu UST. Ten měl být přitom „stabilní“ a udržet si hodnotu plus minus jeden dolar. Následovala lavina, která z trhu smazala...


Mastercard chce umožnit platby úsměvem i otiskem prstu. Kritici se obávají zneužití dat
Hospodářské noviny | 07:29:00
Americká platební společnost Mastercard spustila pilotní projekt, v jehož rámci budou moci držitelé jejích karet povolovat platby skrze otisk prstu či úsměv. Prvních pět těchto systémů Mastercard umístila v supermarketech v brazilském Sao Paolu,...


Aliance pro rodinu chce omezit naše životy. My extremisté nejsme, říká šéf Jsme fér
Hospodářské noviny | 07:08:00
„Ministr práce a sociálních věcí by neměl dělat rozhodnutí na základě názorů jedné minoritní, nábožensky orientované skupiny,” říká šéf iniciativy Jsme fér Czeslaw Walek na adresu konzervativního hnutí, které má mít poradní hlas na MPSV...


Luštit záhadu ruské duše není potřeba. Jsou to „kulturní rasisti“, nikdy se spolu nesžijeme
Hospodářské noviny | 07:07:00
KYJEV, DEN SEDMDESÁTÝ OSMÝ, čtvrtek 12. května 2022. Jednou ze záhad, která v těchto dnech neustále znepokojuje Ukrajince, je to, že Rusové jako celek tuhle válku podporují. Každý den a každou hodinu slyšíme stovky a tisíce vysvětlení: akademických,...


Dluh Čechů stoupl o rekordních 407 miliard korun. Rostl zájem o hypotéky i spotřebitelské úvěry
ČT24 | 10:13:03
Celkový dluh obyvatel Česka dosáhl na konci prvního čtvrtletí 3,07 bilionu korun. Meziročně se zvýšil o rekordních 407 miliard korun. Růst zadlužení tak byl ještě vyšší než na konci roku 2021. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací. Za trend může pokračující zájem o hypotéky doplněný oživením poptávky po spotřebitelských úvěrech.


Web Ředitelství silnic a dálnic zůstává po kyberútoku nedostupný druhý den
ČT24 | 09:21:04
Web Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) je po úterním kybernetickém útoku stále nedostupný, stejně jako server Dopravniinfo.cz. Nelze odhadnout, kdy budou opět funkční, řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Částečně v provozu už je asistenční linka pro řidiče. Incidentem se zabývá Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Na webu ŘSD jsou dostupné dopravní kamery z celého Česka, web Dopravniinfo.cz zobrazuje aktuální dopravní situaci.


ŽIVĚ: Paliva budou moci být bez biosložky, silniční daň poklesne. Změny prošly Senátem
ČT24 | 08:37:42
Senát schválil novelu, která ruší povinnost přimíchávat do pohonných hmot biosložku. Je to jedno z opatření, od nichž si vláda slibuje, že omezí zdražování. Součástí novely je i odklad zákazu starých neekologických kotlů na uhlí v rodinných i bytových domech nebo chatách.


Cenu Arnošta Lustiga dostane letos Šimon Pánek
ČT24 | 08:26:21
Šimon Pánek je novým laureátem Ceny Arnošta Lustiga. Česko-izraelská smíšená obchodní komora jí vyznamenává osobnosti, které projevily odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost. Podle předsedy výboru Jana Pirka, který o udělení ceny rozhoduje, splňuje zakladatel organizace Člověk v tísni všechna kritéria zcela jednoznačně. Cenu Arnošta Lustiga obvykle předávají vrcholní politici, letos ji udělí předseda vlády Petr Fiala (ODS).


Senát schválil konec povinného přimíchávání biosložky do paliv a odklad zákazu provozu starých kotlů
Eurozpravy-domácí | 10:49:00
Povinné přimíchávání biosložky do motorové nafty a benzinu od letošního července skončí. Omezí se i okruh vozidel, za která musí podnikatelé platit silniční daň. Zaměstnanci, kteří využívají k soukromým účelům služební nízkoemisní vozidla, například elektromobily, se dočkají daňového zvýhodnění proti klasickým vozidlům na benzin nebo naftu. Změny zákonů, které to umožní, dnes schválil Senát.


Česko bude při předsednictví v EU prosazovat dostupná a udržitelná sportoviště
Eurozpravy-domácí | 10:39:00
Česko bude při předsednictví v Radě Evropské unie, kterého se ujme na začátku července, prosazovat dostupná a udržitelná sportoviště. Výsledkem by mělo být vypsání evropského dotačního programu na výstavbu energeticky úsporných sportovišť nebo rekonstrukci těch stávajících. Téma je aktuální kvůli strmě rostoucím cenám energií, které výrazně prodražují provoz sportovišť.


Dluh Čechů vzrostl v prvním čtvrtletí o rekordních 407 miliard
Eurozpravy-domácí | 09:45:00
Celkový dluh obyvatel Česka dosáhl na konci prvního čtvrtletí 3,07 bilionu korun a meziročně se zvýšil o rekordních 407 miliard Kč. Růst zadlužení tak byl ještě vyšší než na konci roku 2021. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací. Důvodem byl pokračující zájem o hypotéky doplněný oživením poptávky po úvěrech na spotřebu.


Prahu čeká zatěžkávací zkouška. Barrandovský most vstupuje do krizové fáze oprav
Eurozpravy-domácí | 09:31:00
Silničáři v Praze dnes začali bourat nájezd na rekonstruovaný Barrandovský most ze Strakonické ulice, kvůli tomu je v místě zúžen průjezd. Na Strakonické ulici se ve směru do centra tvořila v ranní špičce kolona od chuchelského závodiště, která byla srovnatelná s kolonami, které se v místě tvořily v minulých dnech.


Lukašenko schválil možnost trestu smrti za pokus o terorismus
Eurozpravy-zahraniční | 10:51:00
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podepsal zákon, podle něhož nyní hrozí za pokus o spáchání teroristického činu trest smrti. Informovaly o tom dnes ruské tiskové agentury. Režim přitom terorismus vykládá široce, poznamenal běloruský nezávislý server Naša Niva. Podle agentury AFP jde o obvinění, kterému čelí řada opozičních aktivistů.


V Mexiku se ztratilo už sto tisíc lidí. Naprostá většina od roku 2006
Eurozpravy-zahraniční | 10:29:00
Mexiko eviduje už přes sto tisíc pohřešovaných osob od začátku evidence takových případů v roce 1964, informovala tento týden tamní vláda. Většina (83.000) zmizela od roku 2006, kdy tehdejší vláda vyhlásila válku drogovým gangům a nasadila do boje s nimi armádu.


ON-LINE 84. den války: Ruská vojska útočí podél celé linie střetu v oblasti Doněcku
Eurozpravy-zahraniční | 10:17:00
Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie střetu v oblasti Doněcku na východě Ukrajiny. Na ostatních frontách zaměřují své úsilí na udržení dříve dosažených pozic, průzkum, ženijní zajištění, doplnění zásob a snahu zlepšit své taktické postavení. V dnešní ranní zprávě o vývoji bojů o tom informoval generální štáb ukrajinské armády.


Ve východní Africe umírá hlady člověk každých 48 vteřin
Eurozpravy-zahraniční | 09:32:00
V suchem postiženém Somálsku, Etiopii a Keni umírá jeden člověk hlady každých 48 vteřin. Ve své nové zprávě to napsaly humanitární organizace Oxfam a Save the Children. Mluví se v ní o "katastrofickém hladu", jemuž čelí miliony Afričanů.


Švédsko a Finsko podaly žádost o vstup do NATO
Eurozpravy-zahraniční | 08:40:00
Švédsko a Finsko dnes učinily klíčový krok na cestě do Severoatlantické aliance. Zástupci obou zemí předali v Bruselu generálnímu tajemníkovi aliance Jensi Stoltenbergovi žádosti o přijetí do NATO. Šéf aliance jejich rozhodnutí přivítal a prohlásil, že skandinávské země posílí společnou bezpečnost spojenců. Dlouhodobě neutrální Stockholm a Helsinky změnily svůj pohled na členství v alianci pod vlivem ruské invaze na Ukrajinu.


Severokorejské úřady zaznamenaly dalších zhruba 233.000 nakažených
Eurozpravy-zahraniční | 08:33:00
Severokorejské úřady zaznamenaly dalších zhruba 233.000 lidí, kteří vykazovali příznaky nemoci covidu-19, například horečku. Od konce dubna, kdy KLDR objevila první ohnisko náznaky, mělo příznaky horečky přes 1,7 milionu obyvatel této země, uvedla agentura Reuters. Není ale jasné u kolika lidí se koronavirová nákaza potvrdila i testem, protože diagnostické kapacity severokorejského zdravotnictví jsou značně omezené.


Ve Spojených státech zemřel od začátku pandemie covidu přes milion nakažených
Eurozpravy-zahraniční | 08:10:00
Univerzita Johnse Hopkinse (JHU) v úterý večer potvrdila, že ve Spojených státech zemřel od začátku pandemie covidu-19 více než jeden milion lidí nakažených koronavirem. O překročení tohoto počtu už před týdnem informovala na základě svých statistik agentura Reuters. Spojené státy jsou zemí s největším počtem zemřelých, u kterých se nákaza prokázala, na světě.


Míra inflace v Británii vystoupila na maximum od 80. let
Eurozpravy-ekonomika | 09:27:00
Míra inflace v Británii v dubnu vystoupila na devět procent a je na maximu od 80. let, oznámil dnes místní statistický úřad. Růst je zhruba v souladu s odhady analytiků, dál se zvyšují zejména ceny energií. V březnu byla inflace na sedmi procentech.


Evropská komise chystá plán, jak se může EU zbavit závislosti na energiích z Ruska
Tiscali-zprávy | 09:00:21
Plán, jak co nejrychleji odbourat závislost Evropské unie na energiích z Ruska, představí dnes Evropská komise.


Jak stateční svatojánští rytíři zahnali před 457 lety Turka
Tiscali-zprávy | 08:15:31
Sultánův rozkaz zněl jasně: dobýt pevnost svatojánských rytířů na Maltě. Osmani to ale před 457 lety nezvládli ani s mnohonásobnou přesilou a dobytí křesťanského západního Středomoří se nekonalo.


Hypotéka: Jaká bude výše vašich splátek? Hypoteční kalkulačka
E15-ekonomika | 10:00:00
Hypotéka je pro mnohé celoživotním břemenem, a proto je důležité mít jasno, jak velkou měsíční splátkou a jak dlouho budete muset hypotéku splácet. S výpočtem jednotlivých parametrů hypotéky vám může pomoci naše online kalkulačka. Ta používá stejný způsob výpočtu hypotéky jako samotné banky.


Firmy chtějí propustit tisíce lidí. Větší nezaměstnanost je žádoucí, míní odborníci
E15-ekonomika | 10:00:00
Navzdory tomu, že nezaměstnanost v Česku dál klesá a je nejnižší v EU, nálada ve firmách se zvolna mění. Záměr hromadného propouštění podle úřadu práce nahlásilo od začátku roku 33 zaměstnavatelů. Zaniknout by mělo 3658 pracovních míst, z toho větší část byla nahlášena v březnu a dubnu. „Meziročně počet zaměstnavatelů, kteří propouštění nahlásili, zůstal v dubnu stejný, počet propouštěných zaměstnanců ale lehce vzrostl,“ konstatuje mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková. Hromadné propouštění může ovšem podle některých odborníků nakopnout českou ekonomiku.


Metabyznys Ondřeje Malého: Koupím, nekoupím. Muskův zájem o Twitter je na hraně manipulace
E15-ekonomika | 09:20:00
Touha nejbohatšího člověka planety a největšího akcionáře společnosti Tesla Elona Muska koupit sociální síť Twitter má už rysy absurdního divadla. Minulý pátek Musk oznámil, že proces akvizice Twitteru, který měl být nakonec stažen z burzy, „pozastavuje“. Oficiálním důvodem je – jak Musk napsal kam jinam než na Twitter –, že miliardář se chce přesvědčit, zda je pravdivé tvrzení Twit­teru, že méně než pět procent účtů jsou falešní uživatelé nebo boti. A v úterý natvrdo napsal, že dokud neuvidí důkaz, že robotických účtů je méně než pět procent, není možné pokračovat v procesu akvizice.


MasterCard umožní platby rukou nebo obličejem. Británie se chystá porušit brexitovou dohodu
E15-ekonomika | 09:00:00
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout. 


Finsko a Švédsko podaly žádost o vstup do NATO. Na cestě k přijetí musí překonat odpor Turecka
E15-ekonomika | 08:40:00
Švédsko a Finsko učinily klíčový krok na cestě do Severoatlantické aliance. Zástupci obou zemí předali v Bruselu generálnímu tajemníkovi aliance Jensi Stoltenbergovi žádosti o přijetí do NATO. Šéf aliance jejich rozhodnutí přivítal a prohlásil, že skandinávské země posílí společnou bezpečnost spojenců.


Všichni jsou technologická společnost. V časech krize to ale nikomu nepomůže
E15-ekonomika | 08:30:00
Toto je nové vydání Technoverse Newsletteru, ve kterém se každý týden věnujeme aktuálním technologickým trendům z Česka i ze světa. Chcete, aby vám každé úterý chodil do e-mailové schránky? Zde se můžete přihlásit k odběru.


Škoda Auto posílila pozici ve Volkswagenu. Vyrobí baterie do Enyaqů i elektromobilů koncernu
E15-ekonomika | 07:30:00
Díky poslední významné investici nezískala mladoboleslavská Škoda Auto „jen“ další novou výrobní linku, ale i silnější pozici v mateřském koncernu Volkswagen (VW). V Mladé Boleslavi rozjela výrobu baterií, přesněji bateriových systémů, které jdou jak do vlajkových elektromobilů Enyaq iV, tak i do vozů dalších koncernových značek jako jsou Audi, Seat či VW. V žádné jiné evropské zemi kromě Německa koncern tyto bateriové systémy nezhotovuje. Novou výrobní linku za sto třicet milionů eur (asi 3,2 miliardy korun) Škoda slavnostně představila novinářům. Co veřejnosti odprezentovala?


Hypotéka: Jaká bude výše vašich splátek? Hypoteční kalkulačka
E15-politika | 10:00:00
Hypotéka je pro mnohé celoživotním břemenem, a proto je důležité mít jasno, jak velkou měsíční splátkou a jak dlouho budete muset hypotéku splácet. S výpočtem jednotlivých parametrů hypotéky vám může pomoci naše online kalkulačka. Ta používá stejný způsob výpočtu hypotéky jako samotné banky.


Firmy chtějí propustit tisíce lidí. Větší nezaměstnanost je žádoucí, míní odborníci
E15-politika | 10:00:00
Navzdory tomu, že nezaměstnanost v Česku dál klesá a je nejnižší v EU, nálada ve firmách se zvolna mění. Záměr hromadného propouštění podle úřadu práce nahlásilo od začátku roku 33 zaměstnavatelů. Zaniknout by mělo 3658 pracovních míst, z toho větší část byla nahlášena v březnu a dubnu. „Meziročně počet zaměstnavatelů, kteří propouštění nahlásili, zůstal v dubnu stejný, počet propouštěných zaměstnanců ale lehce vzrostl,“ konstatuje mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková. Hromadné propouštění může ovšem podle některých odborníků nakopnout českou ekonomiku.


Metabyznys Ondřeje Malého: Koupím, nekoupím. Muskův zájem o Twitter je na hraně manipulace
E15-politika | 09:20:00
Touha nejbohatšího člověka planety a největšího akcionáře společnosti Tesla Elona Muska koupit sociální síť Twitter má už rysy absurdního divadla. Minulý pátek Musk oznámil, že proces akvizice Twitteru, který měl být nakonec stažen z burzy, „pozastavuje“. Oficiálním důvodem je – jak Musk napsal kam jinam než na Twitter –, že miliardář se chce přesvědčit, zda je pravdivé tvrzení Twit­teru, že méně než pět procent účtů jsou falešní uživatelé nebo boti. A v úterý natvrdo napsal, že dokud neuvidí důkaz, že robotických účtů je méně než pět procent, není možné pokračovat v procesu akvizice.


MasterCard umožní platby rukou nebo obličejem. Británie se chystá porušit brexitovou dohodu
E15-politika | 09:00:00
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout. 


Finsko a Švédsko podaly žádost o vstup do NATO. Na cestě k přijetí musí překonat odpor Turecka
E15-politika | 08:40:00
Švédsko a Finsko učinily klíčový krok na cestě do Severoatlantické aliance. Zástupci obou zemí předali v Bruselu generálnímu tajemníkovi aliance Jensi Stoltenbergovi žádosti o přijetí do NATO. Šéf aliance jejich rozhodnutí přivítal a prohlásil, že skandinávské země posílí společnou bezpečnost spojenců.


Všichni jsou technologická společnost. V časech krize to ale nikomu nepomůže
E15-politika | 08:30:00
Toto je nové vydání Technoverse Newsletteru, ve kterém se každý týden věnujeme aktuálním technologickým trendům z Česka i ze světa. Chcete, aby vám každé úterý chodil do e-mailové schránky? Zde se můžete přihlásit k odběru.


Škoda Auto posílila pozici ve Volkswagenu. Vyrobí baterie do Enyaqů i elektromobilů koncernu
E15-politika | 07:30:00
Díky poslední významné investici nezískala mladoboleslavská Škoda Auto „jen“ další novou výrobní linku, ale i silnější pozici v mateřském koncernu Volkswagen (VW). V Mladé Boleslavi rozjela výrobu baterií, přesněji bateriových systémů, které jdou jak do vlajkových elektromobilů Enyaq iV, tak i do vozů dalších koncernových značek jako jsou Audi, Seat či VW. V žádné jiné evropské zemi kromě Německa koncern tyto bateriové systémy nezhotovuje. Novou výrobní linku za sto třicet milionů eur (asi 3,2 miliardy korun) Škoda slavnostně představila novinářům. Co veřejnosti odprezentovala?


Vláda se chystá přivřít ruku při vyplácení humanitární dávky uprchlíkům
idnes.cz | 11:11:00
Při vyplácení humanitární dávky uprchlíkům bude Česká republika zřejmě méně štědrá než dosud. „Pokud je uprchlík ubytován v zařízení, kde je mu poskytována strava a hygienické potřeby, tak se humanitární příspěvek nevyplácí,“ popsala Iva Merhautová, náměstkyně ministra práce a sociálních věcí, s čím šel ministr Marian Jurečka na středeční jednání vlády.


Rusko přehodnocuje „škodlivé“ dohody. Na stole má i odchod z WTO a WHO
idnes.cz | 10:55:00
Ruské ministerstvo zahraničí poslalo Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, návrhy na vystoupení Ruska ze Světové obchodní organizace (WTO) a Světové zdravotnické organizace (WHO), napsal v úterý na svém webu list Kommersant s odvoláním na místopředsedu sněmovny.


O uprchlících jedná pražský krizový štáb. Hřib řekne, co metropole plánuje dál
idnes.cz | 10:49:00
Ve středu jedná krizový štáb Prahy k aktuální situaci v souvislosti s uprchlíky z Ukrajiny. Ministr vnitra Vít Rakušan v úterý řekl, že pražský primátor Zdeněk Hřib přislíbil nedělat již žádné unáhlené kroky. Řešení jak rozdělit migranty do krajů se podle ministra rýsuje. Portál iDNES.cz vysílá brífink po jednání pražského krizového štábu, začátek je plánovaný na 11:00 hodin.


Skateparky vznikají na nevhodných místech. Hluk se neřeší, uvádí ombudsman
idnes.cz | 10:46:00
V Česku vznikají nové skateparky, s nimi ale i spory, kde mají stát. Úřad ombudsmana při svém posledním šetření zjistil, že obce často neřeší vhodnost jejich umístění, stížnosti občanů pak případy vedou až k soudu. Podle ministerstva zdravotnictví hluk z takových hřišť nemůže být regulován, protože se neprokázalo, že by mohl škodit zdraví.


Zúžená Strakonická nezkolabovala, bourá se nájezd na Barrandovský most
idnes.cz | 10:41:00
Oprava Barrandovského mostu v Praze se ráno projevila dalším omezením provozu na okolních komunikacích. A řidiči si s tím poradili bez větších problémů, stejně jako v předchozích dvou dnech. Silničáři začali bourat nájezd na most ze Strakonické ulice, která se kvůli tomu ve směru do centra zúžila na jeden pruh.


Rusy brzdí zásobování, Čečenci působí zmatky. Bělorusko více brání hranici
idnes.cz | 10:36:00
Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie střetu v oblasti Doněcku na východě Ukrajiny. Na ostatních frontách zaměřují své úsilí na udržení dříve dosažených pozic, průzkum, ženijní zajištění, doplnění zásob a snahu zlepšit své taktické postavení. V pravidelné zprávě o vývoji bojů o tom informoval generální štáb ukrajinské armády.


Biosložka v palivech nebude, schválil Senát. Výhod se dočkají i elektroauta
idnes.cz | 10:35:00
Povinné přimíchávání biosložky do motorové nafty a benzinu od letošního července skončí. Omezí se i okruh vozidel, za která musí podnikatelé platit silniční daň. Zaměstnanci, kteří využívají k soukromým účelům služební nízkoemisní vozidla, například elektromobily, se dočkají daňového zvýhodnění proti klasickým vozidlům na benzin nebo naftu. Změny zákonů, které to umožní, ve středu schválil Senát.


Dluh Čechů dosáhl částky tři biliony korun, zájem o hypotéky i úvěry neklesá
idnes.cz | 10:20:00
Celkový dluh obyvatel Česka dosáhl na konci prvního čtvrtletí 3,07 bilionu korun. Meziročně se zvýšil o rekordních 407 miliard Kč. Růst zadlužení tak byl ještě vyšší než na konci roku 2021. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.


Už se vracím domů, volal před smrtí. Zastřelený Čech jel na Ukrajinu pomáhat
idnes.cz | 10:00:00
Červený sedan Renault Scénic s českou espézetkou je úplně rozstřílený. Kulky prolétly čelním oknem, prostřelily boční dveře, sedačku i hlavovou opěrku. V­ autě je kaluž zaschlé krve a celé auto vypadá, jako by je ještě zválcoval tank. Uvnitř leží techničák a obrázek Panny Marie. Vedle něj jedna teniska. Přesně taková, jakou nosil padesátiletý Tomáš. Prokazatelně první zabitý Čech ve válce na Ukrajině.


Zloděj měnil auta i adresy, vloupal se do 28 domů ve čtyřech krajích
idnes.cz | 09:53:00
Do domů napříč republikou se vloupával 47letý zloděj z Karvinska, kterého nyní zadrželi moravskoslezští kriminalisté. Jeho dopadení nebylo snadné. Muž měnil oblečení, auta i adresy, kde pobýval.


Nejslavnější z rodu, vinař i farmář. Karel Roden slaví 60. narozeniny
revue.idnes.cz | 11:50:00
Karel Roden slaví šedesátiny. Exceluje na divadelních prknech i před kamerou a dělá už ve třetí generaci čest jménu Rodenů. Herecký bard s uhrančivým výrazem a dvojnásobný držitel Českého lva si koupil zámek ve Skrýšově, snil o vlastní vinici a momentálně i farmaří.


Jmenování Aleše Michla do čela ČNB vůbec nemusí přinést změnu v nastavení měnové politiky
iHned.cz | 11:04:00
Až pozoruhodně velké množství negativních ohlasů vzbudilo minulý týden jmenování Aleše Michla novým guvernérem České národní banky. Nejen kvůli jeho vztahu s minulým premiérem Andrejem Babišem. Když se ale na nového guvernéra podíváme nezaujatou...


Odborníci se shodují: Na rakovinu umírají Češi méně, nerovnosti v léčbě pacientů ale jsou
iHned.cz | 10:28:00
Česko se v červenci tohoto roku ujme podruhé předsednictví v Radě EU. Jedním ze stěžejních strategických bodů, kterému se bude věnovat, je i Evropský plán boje proti rakovině. Ten má mimo jiné odstranit nerovnosti v onkologické péči napříč všemi...


Slovinského výrobce sportovní obuvi Alpina kupuje podnikatel František Pivoda. Porazil Head i Elan
iHned.cz | 09:19:00
Dalšímu českému podnikateli se podařilo získat významného výrobce sportovního vybavení. Po čtyřech letech, kdy miliardář Tomáš Němec koupil většinový podíl v rakouském výrobci lyží Kästle, se podnikatel František Pivoda stává majitelem slovinské...


Digitální dolary jsou pro kryptosvět stěžejní. Pád UST ukazuje, že o bezpečný přístav pro investory jít nemusí
iHned.cz | 08:00:00
Svět kryptoměn zažil minulý týden výplach. Jedním ze spouštěčů byl i krach projektu Terra-Luna a jeho stablecoinu UST. Ten měl být přitom „stabilní“ a udržet si hodnotu plus minus jeden dolar. Následovala lavina, která z trhu smazala...


Jamie Cullum: Také máte úzkosti? Je skvělé, že už se to muži nebojí přiznat
pikant | 11:39:00
Slavný zpěvák přijíždí do Prahy. A místo skákání po klavíru zahájí koncert emotivní baladou o svých úzkostech ze světa.


Zúžená Strakonická zatím nezkolabovala, bourá se nájezd na Barrandovský most
lidovky.cz | 10:46:00
Oprava Barrandovského mostu v Praze se ráno projevila dalším omezením provozu na okolních komunikacích. A řidiči si s tím poradili bez větších problémů, stejně jako v předchozích dvou dnech. Silničáři začali bourat nájezd na most ze Strakonické ulice, která se kvůli tomu ve směru do centra zúžila na jeden pruh.


Ceny pohřebních služeb tlačí nahoru energie a inflace. Lidé řeší, jak na posledním rozloučení ušetřit
lidovky.cz | 10:00:00
Odcházení z tohoto světa má pro pozůstalé, kteří se chtějí se svými blízkými důstojně rozloučit, ještě jednu nepříjemnou dohru. Ceny služeb spojených s pohřbem a kremací stoupají.


McLaren a BMW navazují spolupráci, výsledkem by mohl být elektrický supersport
Auto.cz | 10:54:00
Kdo by neznal třímístný McLaren F1 poháněný mocným dvanáctiválcem od BMW? Přestože už v jeho době téměř došlo k užší spolupráci mezi automobilkami na dalších vozech, zřejmě se dočkáme až nyní.


Štrobl: Čechům bojujícím na Ukrajině patří uznání, návrat je uvrhne do vzduchoprázdna
aktuálně.cz | 11:31:42
Vojenský psycholog Daniel Štrobl popisuje, co budou čeští dobrovolníci prožívat ve válce na Ukrajině a jak složitý bude návrat domů.


Chcete ušetřit? Radíme, jak zkrotit největší žrouty energie v domácnosti
aktuálně.cz | 11:17:00
Než začnete spořit, je dobré si udělat jasno v tom, kolik co žere. Někdy se odpojovat elektřinu nevyplatí.


Baterky pro elektrická Porsche budou ze Slovenska. Výroba se má spustit za dva roky
aktuálně.cz | 11:14:00
Na západě Slovenska se má zprovoznit linka na výrobu bateriových systémů pro elektromobily značky Porsche.


Ženám hrozí dvakrát větší riziko, že po nehodě zůstanou uvězněné ve vozidle
aktuálně.cz | 10:39:05
Zlomená pánev, zranění páteře. Pro ženy bývá komplikovanější vyprostit se z havarovaného auta kvůli tomu, že utrpí častěji jiná zranění než muži.


VIDEO: Dálnice D4 bude mít v podloží i zbytky z uranových dolů
Denik.cz | 11:35:00
Výstavba dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem pokročila. Jen v letošním roce chtějí mít stavaři hotovu pětinu všech prací. Chystají se mimo jiné rozsáhlé zemní a stavební práce u obce Milín na Příbramsku, stavět se začnou i místní komunikace. I když podle investorů jdou práce podle stanoveného harmonogramu, není výstavba zcela bez komplikací. Tou nejzásadnější, se kterou se potýká stavební trh celkově, je chybějící stavební materiál a také kamenivo nutné pro „založení“ silničních staveb. Kde se jej nakonec podařilo sehnat?


Senát schválil konec povinného přimíchávání biosložky do paliv. Nafta zlevní
Denik.cz | 10:30:00
Povinné přimíchávání biosložky do motorové nafty a benzinu od letošního července skončí. Omezí se i okruh vozidel, za která musí podnikatelé platit silniční daň. Zaměstnanci, kteří využívají k soukromým účelům služební nízkoemisní vozidla, například elektromobily, se dočkají daňového zvýhodnění proti klasickým vozidlům na benzin nebo naftu. Změny zákonů, které to umožní, ve středu schválil Senát.


Historický okamžik. Švédsko a Finsko oficiálně podaly žádost o vstup do NATO
Denik.cz | 09:25:00
Švédsko a Finsko ve středu učinily klíčový krok na cestě do Severoatlantické aliance. Zástupci obou zemí předali v Bruselu generálnímu tajemníkovi aliance Jensi Stoltenbergovi žádosti o přijetí do NATO. Šéf aliance jejich rozhodnutí přivítal a prohlásil, že skandinávské země posílí společnou bezpečnost spojenců.


Ženy mají dvakrát větší šanci, že po nehodě zůstanou uvězněné. Kvůli crashtestům
Denik.cz | 08:37:00
U žen je zhruba dvakrát větší pravděpodobnost než u mužů, že po havárii zůstanou uvězněné ve vozidle. Liší se také typ zranění, která při nehodě utrpí. Vyplývá to z nové studie, o které informoval list The Guardian. Výzkum by podle jeho autorů mohl přispět k vylepšení konstrukce i bezpečnosti automobilů. Zesiluje také volání po tom, aby výrobci vozů používali biologicky přesnější figuríny pro testovací nehody vozů.


Romští uprchlíci se vrátili na Ukrajinu. Je to sociální turismus, míní Netolický
Denik.cz | 07:47:00
Někteří přicházejí bez dokladů, jsou nevzdělaní, část z nich dokonce negramotní - ukrajinští Romové jsou novou výzvou, kterou válka na Ukrajině Česku přináší. Fotografie z plných nádraží i dalších veřejných prostranství vyvolávají pochybnosti o tom, jak si vlastně vedeme. Vláda ve spolupráci s kraji nyní hledá řešení, jak zabránit zneužívání systému a zároveň cíleně pomoci.


V Ostravě při jízdě začala hořet tramvaj. Cestující stačili vystoupit
Denik.cz | 07:44:00
/AKTUALIZOVÁNO/ Do hektického rána se probudili ve středu cestující v Ostravě. Na zastávce Důl Zárubek totiž začala hořet tramvajová souprava.


Po kusech vznikla deska Kusy radosti, říká Márdi z Vypsané fiXy
Denik.cz | 07:28:00
Z rozervané doby vytrhli a slepili dohromady své Kusy radosti, což je název nové, v pořadí desáté desky hudebníků z Vypsané fiXy. Ke všem z dvanácti písní z ní napsal texty zpěvák a kytarista Márdi.


Unikátní ozdoba "kruháčů" v Jaroměři: Mašinka slouží i jako směrovka
Denik.cz | 06:34:00
Půl tunová mašinka a čtvrt tunový kanón se staly nepřehlédnutelným doplňkem na frekventované silnici I/33 protínající Jaroměř. Stojí uprostřed dvou kruhových křižovatek a nejsou tam jenom na ozdobu, ale plní i svůj účel. Oba objekty mají na svědomí studenti Střední řemeslné školy (SŠŘ) Jaroměř, kteří pod vedením mistrů odborného výcviku nakresleným návrhům vtiskli trojrozměrnou tvář.


Rusko věří, že se vyhne finanční krizi - inflace kulminuje, rubl si vede dobře a splácí se dolarové závazky
Kurzy.cz | 11:58:27
Rusko na základě posledního vývoje věří, že se vyhne finanční krizi. Naznačuje to poslední vývoj inflace v zemi, vývoj některých dílčích ekonomických indikátorů a také posilování rublu.


Zadlužení obyvatel poprvé v historii překročilo 3 biliony korun
Kurzy.cz | 11:44:49
Meziročně se zvýšilo o rekordních 407 miliard korun, lidé se snažili sjednat hypotéku ještě před zpřísněním pravidel


Maďarské HDP rostlo pozoruhodným tempem. Čím to?
Kurzy.cz | 11:28:55
Maďarská ekonomika zvýšila v prvním letošním čtvrtletí svůj výkon meziročně o velmi vysokých 8,2 % (trh čekal 7,3 %). Připomeňme, že v případě české ekonomiky šlo o 4,6 %. Obojí jsou první odhady bez uvedení kvantitativních detailů.


Tomáš Holub (ČNB): Sazby by se měly ještě zvýšit
Kurzy.cz | 11:20:47
V rozhovoru pro Hospodářské noviny říká člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub, že bankovní rada bude muset podle jeho názoru v červnu (jednání je plánováno na 22.6.) úrokové sazby ještě dál zvýšit, protože to bude situace vyžadovat.


Riziko recese podle ekonomů roste
Kurzy.cz | 11:18:02
Bývalý generální ředitel Goldman Sachs Blankfein věří, že ekonomika je ohrožena možnou recesí. V rozhovoru pro program CBS Face the Nation Blankfein řekl, že podniky a spotřebitelé by měli být na tuto možnost připraveni.


SAP: Výroba automobilů v Česku je meziročně o pětinu nižší
Kurzy.cz | 11:14:01
V České republice bylo od začátku roku vyrobeno 361 349 osobních vozidel, tedy o pětinu méně než v minulém roce. Do objemu produkce se promítají rozkolísané dodavatelské řetězce v souvislosti s válkou na Ukrajině i pandemickou situací v Číně.


Více než 108 milionů korun na nové kotle a čerpadla začne Liberecký kraj rozdávat v červenci
Kurzy.cz | 10:44:21
Ve středu 1.


ČNB: Tomáš Holub – Nehodláme připustit turecký scénář
Kurzy.cz | 10:33:34
* HN: Po jmenování Aleše Michla guvernérem oslabila koruna tak prudce, že se bankovní rada na mimořádném zasedání rozhodla vstoupit na devizový trh a intervencemi korunu podpořit. Jak to oslabení hodnotíte?


Americké akciové indexy v pondělí klesly
Kurzy.cz | 10:32:14
Indexy amerických akciových trhů v pondělí z velké části uzavřely v záporných hodnotách. Index S&P 500 klesl o 0,39 %, zatímco NASDAQ ztratil 1,2 %. Dow Jones Industrial Average se mírně zvýšil o 0,08 %.


Senát schválil balíček opatření proti růstu cen pohonných hmot jeho součástí je především zrušení silniční daně u osobních automobilů, autobusů a nákladních aut do 12 tun a zrušení povinného přimíchávání biosložky do paliv
Kurzy.cz | 10:30:00
Senát na dnešním jednání schválil vládní balíček proti rostoucím cenám pohonných hmot. Jeho součástí je především zrušení silniční daně u osobních automobilů, autobusů a nákladních aut do 12 tun a zrušení povinného přimíchávání biosložky do paliv.


Ceny energií ženou Čechy k investicím do úspornějšího bydlení
Kurzy.cz | 10:26:28
Ceny energií ženou Čechy k investicím do úspornějšího bydlení Praha 18. května 2022 – Rostoucí ceny energií motivují Čechy k pořízení energeticky úspornějšího bydlení. Jen v letošním roce se chce z důvodu vysokých cen elektřiny, tepla i vody pustit do&hel


DOPO četba: Stát zvažuje zestátnění ČEZu
Kurzy.cz | 10:23:37
Podle serveru Seznam Zprávy stát v rámci úvah o možnostech získání kontroly nad cenami energií oprášila starší plán předchozí vlády na rozdělení ČEZ a zestátnění jeho elektráren. Takový plán už před 5 lety zvažovala také vláda Andreje Babiše, ale nakonec&


Požáry v Kraji Vysočina v roce 2021: 993 požárů, do tohoto počtu jsou zahrnuty i požáry bez účasti jednotek požární ochrany
Kurzy.cz | 10:18:47
V roce 2021 vzniklo na území Kraje Vysočina 993 požárů, do tohoto počtu jsou zahrnuty i požáry bez účasti jednotek požární ochrany. Proti předchozímu roku se jejich počet zvýšil o 2,2 %. Za posledních dvacet čtyři let je to druhý nejvyšší počet...


Svět má další problém – příliš silný dolar. Dojde na jeho globálně koordinované oslabování?
Kurzy.cz | 10:11:20
Prudké zpevňování americké měny, jehož jsme poslední dobou svědky, začíná být pro svět vážným problémem. Vrací dokonce v úvahách mnohé do roku 1985. Tehdy se v newyorském hotelu Plaza ministři financí vedoucích světových ekonomik – USA, Velké Británie,&he


Ranní okénko - Na blížící se recesi v USA to podle dostupných dat moc nevypadá
Kurzy.cz | 10:03:36
V dnešním ekonomickém kalendáři je jen finální výsledek inflace v eurozóně. Čeká se nepatrná revize meziročního tempa na 7,5 % z 7,4 %. Zajímavější byla včerejší data, především v USA, kde to na recesi podle přicházejících dat zatím moc nevypadá.


Irsko připravuje digitalizaci zdravotnictví - je druhým největším vývozcem produktů zdravotnické techniky v Evropě a je světovým lídrem v exportu výrobků, jako jsou kontaktní čočky, stenty, umělé klouby a diagnostická činidla
Kurzy.cz | 09:42:50
Řada předních IRSKO PŘIPRAVUJE DIGITALIZACI ZDRAVOTNICTVÍ Řada předních světových medtech a farmaceutických společností sídlí v Irsku, například Pfizer, Johnson & Johnson, Boston Scientific, Almac Group, Roche, Randox, Novartis a...


Británie opět odložila zavedení dalších kontrol na dovoz z Evropské unie
Kurzy.cz | 09:39:01
BRITÁNIE OPĚT ODLOŽILA ZAVEDENÍ DALŠÍCH KONTROL NA DOVOZ Z EVROPSKÉ UNIE Ve snaze usnadnit firmám zotavení se z následků pandemie a řešení potíží s dodávkami v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajině britská vláda znovu...


Turecko rozvíjí nový obor cestovního ruchu – cykloturismus
Kurzy.cz | 09:36:43
TURECKO ROZVÍJÍ NOVÝ OBOR CESTOVNÍHO RUCHU – CYKLOTURISMUS Cykloturismus prozatím neměl v Turecku velké zastoupení. To se má v nejbližší době podle ministerstva kultury a cestovního ruchu změnit. Do projektů cyklotras se bude.


V Německu se prosazuje zemědělství 4.0. je to prokletí, či požehnání?
Kurzy.cz | 09:34:58
V NĚMECKU SE PROSAZUJE ZEMĚDĚLSTVÍ 4.0. JE TO PROKLETÍ, ČI POŽEHNÁNÍ? Automatizované řídicí systémy, dávkování hnojiv a herbicidů, polní roboti a drony, senzory pro rozbor půdy, autonomní řízení – tak vypadá zemědělství...


Řemeslné pivovary zažívají v Nizozemsku boom - je to šance i pro české firmy - potvrdila to i květnová podnikatelská mise
Kurzy.cz | 09:27:31
ŘEMESLNÉ PIVOVARY ZAŽÍVAJÍ V NIZOZEMSKU BOOM. JE TO ŠANCE I PRO ČESKÉ FIRMY Nizozemsko je nejen největším exportérem piva v Evropě a druhým největším exportérem piva na světě. Ve fázi obrovského rozkvětu jsou zde řemeslné...


Maďarsko přibrzdilo prudký růst fotovoltaiky -v posledních pěti letech zaznamenalo prudký nárůst fotovoltaické energetiky, výrobní kapacita se zdesetinásobila
Kurzy.cz | 09:17:13
MAĎARSKO PŘIBRZDILO PRUDKÝ RŮST FOTOVOLTAIKY Maďarsko v posledních pěti letech zaznamenalo prudký nárůst fotovoltaické energetiky, výrobní kapacita se zdesetinásobila. Během jara tohoto roku přesáhl celkový instalovaný výkon..


Kraj staví druhou část opočenského obchvatu
Kurzy.cz | 07:09:00
Stavba druhé etapy přeložky silnice II/298, jíž se dokončí obchvat města Opočna, dnes oficiálně začala slavnostním poklepáním základního kamene. Terénní práce ale na místě probíhají již od konce února. Zakázku v hodnotě téměř 219 milionů korun včetně D...


Dny otevřených dveří ROJEK
eStav.cz | 12:00:50
Přijďte pro aktuální informace k dotacím na kotle a novinky ROJEK. Dny otevřených dveří ROJEK se konají 18. – 20.5. 2022 v ROJEK a.s. v Kostelci nad Orlicí.


Via Salis, dostavba dálnice D4 formou PPP, slaví první rok
eStav.cz | 12:00:50
Stavba D4 je referenčním projektem při rozhodování o dalším využití PPP u dalších infrastrukturních projektů. Při současném napjatém stavu veřejných financí je to jedna z možných cest. PPP připadá v úvahu například u D35, u IV. železničního koridoru nebo při výstavbě některých vysokorychlostních tratí.


Konec energií z Ruska nás vyjde draho. Brusel počítá s investicemi ve výši 300 miliard eur
Hospodářské noviny | 13:22:00
Rychlejší přechod na obnovitelné zdroje energie, zvýšení energetické účinnosti a úspory či společné nákupy plynu od nových dodavatelů. To jsou hlavní součásti zveřejněné strategie, s níž chce Evropská komise v příštích letech ukončit závislost EU na...


Transparency International podává trestní oznámení kvůli divokému vyklízení domova pro seniory po tornádu
Hospodářské noviny | 13:00:00
Divočina, rabování, devastace. Tak popisovali svědci a znalci to, jak se stamilionovou budovou hodonínského domova pro seniory S-Centrum, jímž se loni prohnalo tornádo, nakládali představitelé či zaměstnanci Jihomoravského kraje. Do kauzy se nyní...


Dlužníkům pomůže další Milostivé léto. Tentokrát má začít 1. září
Hospodářské noviny | 12:39:00
Vláda na středečním zasedání schválila návrh zákona, který umožní části dlužníků splatit exekuce bez úroků. Opakování tzv. Milostivého léta bude trvat tři měsíce od 1. září. O schválení návrhu, který bude nyní posuzovat sněmovna, informovalo na...


Jmenování Aleše Michla do čela ČNB vůbec nemusí přinést změnu v nastavení měnové politiky
Hospodářské noviny | 11:04:00
Až pozoruhodně velké množství negativních ohlasů vzbudilo minulý týden jmenování Aleše Michla novým guvernérem České národní banky. Nejen kvůli jeho vztahu s minulým premiérem Andrejem Babišem. Když se ale na nového guvernéra podíváme nezaujatou...


Odborníci se shodují: Na rakovinu umírají Češi méně, nerovnosti v léčbě pacientů ale jsou
Hospodářské noviny | 10:28:00
Česko se v červenci tohoto roku ujme podruhé předsednictví v Radě EU. Jedním ze stěžejních strategických bodů, kterému se bude věnovat, je i Evropský plán boje proti rakovině. Ten má mimo jiné odstranit nerovnosti v onkologické péči napříč všemi...


Slovinského výrobce sportovní obuvi Alpina kupuje podnikatel František Pivoda. Porazil Head i Elan
Hospodářské noviny | 09:19:00
Dalšímu českému podnikateli se podařilo získat významného výrobce sportovního vybavení. Po čtyřech letech, kdy miliardář Tomáš Němec koupil většinový podíl v rakouském výrobci lyží Kästle, se podnikatel František Pivoda stává majitelem slovinské...


Horší, než jsme čekali. Na klimatickém alarmu svítí čtyři červené kontrolky
idnes.cz | 13:51:00
Čtyři důležité indikátory klimatické změny jsou na rekordní úrovni, varuje Světová meteorologická organizace. Rekordy se týkají vzestupu hladiny moří, teploty oceánů, znečištění moří a koncentrace skleníkových plynů v atmosféře, hlavně oxidu uhličitého. Ukazuje to na zničující důsledky lidské činnosti na ekosystémy, které mají zajistit přežití lidstva, zdůraznila WMO.


České životní prostředí je páté nejhorší v EU, tvrdí studie. Nejlepší mají Švédi
idnes.cz | 13:38:00
Stav životního prostředí v Česku je pátý nejhorší v Evropské unii, přestože na jeho ochranu vydává z unijních zemí třetí nejvyšší podíl hrubého domácího produktu. Vyplývá to z výsledků čtvrtého pilíře Indexu prosperity Česka. Nejhoršího výsledku ze všech států dosáhlo Česko v podílu půdy postižené suchem. Českým lesům se také nedaří zachytávat emise oxidu uhličitého.


Slzy, bolest, zničený život. Obrazy civilistů zmrzačených ruskou agresí
idnes.cz | 13:25:00
Ruská válka na Ukrajině si od počátku vybírá krutou daň na civilistech. Zabity a zraněny byly tisíce nevinných lidí. Část zraněných pak už nikdy nebude moci vést život jako předtím. Řadě lidí včetně dětí museli v ukrajinských nemocnicích amputovat končetiny. Někdy přišlo o ruce či nohy několik lidí ze stejné rodiny. Lékaři zde pomáhají i vojákům zraněným v bojích.


Vynález zkázy? Ukrajinci zničili ruský prapor s aplikací, jakou má Uber
idnes.cz | 13:00:00
Na břehu řeky Severní Doněc leží vraky asi sedmdesáti ruských tanků a obrněných transportérů, dva pontonové mosty, a dokonce potopený remorkér. Zahynulo v nich prý 485 ruských vojáků. Možná i dvojnásobek. Za jedním z největších a nejrychlejších masakrů ruských tanků během celé války stojí zdánlivě obyčejná počítačová aplikace velmi podobná těm, jaké používají taxikářské firmy jako Uber.


Internet se baví Schillerovou v kroji. Porovnává ji s Čaputovou i playmate
idnes.cz | 12:40:00
Alena Schillerová opět vzbudila vášně svými fotkami na Instagramu. Tentokrát se přihlásila ke svým moravským kořenům a přidala několik fotek v tradičním kroji. Fotografiemi se okamžitě inspirovali známí satirici i další uživatelé sociálních sítí. Porovnávají ji se slovenskou prezidentkou, satirický web z ní udělal playmate.


Případ vysátých desítek milionů ze zdravotní pojišťovny se vrátil k soudu
idnes.cz | 12:21:00
Případ vysávání desítek milionů korun ze zdravotní pojišťovny se po šesti letech od prvního přečtení obžaloby vrátil ke Krajskému soudu v Plzni. Stanul před ním někdejší ředitel pojišťovny Aleš Cibulka. Stejně jako u předchozích jednání veškerou vinu popřel.


Maminka z Pelíšků i Nora z Nestydy. Emília Vášáryová slaví osmdesátiny
revue.idnes.cz | 13:02:00
Pro své všestranné herectví a noblesu je Emília Vášáryová žádaná mezi režiséry v Česku i na Slovensku. Ztvárnila víc než sto divadelních rolí, hraje ve filmu, spolupracuje s rozhlasem a televizí. Učí také na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. První dáma slovenské scény oslaví 18. května osmdesátiny.


Praha bude v březnu hostit evropskou rozhlasovou konferenci Radiodays Europe
idnes.cz | 12:00:00
Praha bude příští rok hostit největší celoevropskou konferenci pro odborníky z oblasti rádia, podcastingu a výroby audio obsahu Radiodays Europe 2023. Hlavním spoluorganizátorem akce, která se uskuteční v březnu, bude Český rozhlas.


Konec snu o stabilní kryptoměně. Terra s lunou padly, investoři přišli o vše
idnes.cz | 11:46:00
I mezi strmými pády kurzů kryptoměn, které v posledních týdnech odepsaly desítky procent, je tento příběh výjimečný. Digitální měna luna, která je navázána na stablecoin terraUSD, ztratila takřka sto procent své hodnoty a zřítila se prakticky na nulu. Investoři tak přišli o všechno.


Konec energií z Ruska nás vyjde draho. Brusel počítá s investicemi ve výši 300 miliard eur
iHned.cz | 13:22:00
Rychlejší přechod na obnovitelné zdroje energie, zvýšení energetické účinnosti a úspory či společné nákupy plynu od nových dodavatelů. To jsou hlavní součásti zveřejněné strategie, s níž chce Evropská komise v příštích letech ukončit závislost EU na...


Transparency International podává trestní oznámení kvůli divokému vyklízení domova pro seniory po tornádu
iHned.cz | 13:00:00
Divočina, rabování, devastace. Tak popisovali svědci a znalci to, jak se stamilionovou budovou hodonínského domova pro seniory S-Centrum, jímž se loni prohnalo tornádo, nakládali představitelé či zaměstnanci Jihomoravského kraje. Do kauzy se nyní...


Dlužníkům pomůže další Milostivé léto. Tentokrát má začít 1. září
iHned.cz | 12:39:00
Vláda na středečním zasedání schválila návrh zákona, který umožní části dlužníků splatit exekuce bez úroků. Opakování tzv. Milostivého léta bude trvat tři měsíce od 1. září. O schválení návrhu, který bude nyní posuzovat sněmovna, informovalo na...


Praha zatím ponechá asistenční centrum pro uprchlíky. Projedná jejich přerozdělení
ČT24 | 13:17:28
Pražský magistrát přinejmenším do konce května nebude uzavírat asistenční centrum pro ukrajinské uprchlíky (KACPU) ve Vysočanech. Zároveň na konci měsíce skončí dobrovolnická pomoc na hlavním nádraží. Po jednání magistrátního krizového štábu to řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Primátor v minulém týdnu uvedl, že pokud vláda nepřipraví systém přerozdělování uprchlíků do dalších krajů, bude muset Praha asistenční centrum uzavřít. Centrum, sloužící pro Prahu a Středočeský kraj, odbavilo od začátku ruské invaze asi 90 tisíc lidí.


Novináři by měli věcem přijít na kloub. Někteří nechtějí klást nepříjemné otázky, říká Kubík
ČT24 | 12:17:28
Novináři by měli klást nepříjemné otázky, třeba i na úkor toho, že jim politik už příště rozhovor nedá. Mám rád, když jdou věci do hloubky, když tam není přeuctivost vůči autoritám, říká Jiří Kubík. Nynější šéfredaktor serveru Seznam Zprávy, často ve spolupráci s kolegyní Sabinou Slonkovou, za svou kariéru odhalil mnoho velkých politických kauz. Mimo jiné i jednu z nejznámějších: Olovo. I o tom Kubík mluví v nejnovějším díle podcastu Background ČT24.


Vláda schválila pokračování milostivého léta. Dlužníci se budou moci zbavit exekucí nejspíš od září
ČT24 | 12:24:42
Vláda na středečním zasedání schválila návrh zákona, který umožní části dlužníků splatit exekuce bez úroků. Opakování takzvaného milostivého léta má trvat tři měsíce od 1. září, předpisem se ale ještě bude zabývat Poslanecká sněmovna. Ministři se mají na jednání vlády zabývat i výraznou změnou služebního zákona nebo možnostmi konfiskací majetku na základě mezinárodních sankcí.


Státní peníze na IT podporu proticovidových opatření byly v pořádku, policie případ ukončila
ČT24 | 12:28:51
Policie ukončila prověřování hospodaření státu s penězi na informační podporu proticovidových opatření. Trestní oznámení podané Nejvyšším kontrolním úřadem (NKÚ) bez zahájení trestního řízení takzvaně založila. Podle kriminalistů z něj nevyplývají skutečnosti, které by nasvědčovaly jakémukoliv trestnému činu. Na dotaz ČT to uvedl mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.


Podnikatel Kočka čelí obžalobě kvůli vydírání
ČT24 | 10:57:00
Státní zástupkyně podala obžalobu na pražského podnikatele Jana Kočku a další dva muže kvůli vydírání dalšího byznysmena. Toho podle ní násilím nutili k převodu jeho firmy. Po napadení skončil v nemocnici. Jednoho z obviněných viní také z ublížení na zdraví. Na dotaz ČT to uvedl mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Kočka figuruje také v kauze údajných daňových podvodů, kde skupina podle obžaloby připravila stát o 150 milionů korun. V této kauze už stojí před soudem.


Zrazeni elitami. Teorie nahrazení je návyková konspirace i výnosný politický obchod
Respekt | 11:20:41
Co stojí za masovými vraždami poslední doby? Nová vlna militantního rasismu se ve Spojených státech zvedá od roku 2017V otázce životního prostředí Česko v rámci EU propadlo
Eurozpravy-domácí | 13:20:00
Stav životního prostředí v České republice je pátý nejhorší v Evropské unii, přestože Česko na jeho ochranu vydává z unijních zemí třetí nejvyšší podíl hrubého domácího produktu. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků čtvrtého pilíře Indexu prosperity Česka.


Milostivé léto se má zopakovat, schválila to vláda
Eurozpravy-domácí | 13:01:00
Vláda na dnešním zasedání schválila návrh zákona, který umožní části dlužníků splatit exekuce bez úroků. Opakování tzv. milostivého léta bude trvat tři měsíce od 1. září. O schválení návrhu, který bude nyní posuzovat Sněmovna, informovalo na twitteru ministerstvo spravedlnosti. Zákon se týká závazků u veřejných institucí a státních či polostátních firem.


Dejdar: Na 90. léta vzpomínám se slzami v očích, dnes si z ničeho nejde dělat legraci
pikant | 11:31:00
Rozhovor s hercem Martinem Dejdarem o 90. letech, dnešní svobodě slova i jeho hereckých snech a výzvách.


Hrad chce o rozpočtu na příští rok ještě jednat s MF
Eurozpravy-domácí | 11:03:00
Sněmovní rozpočtový výbor dnes nerozhodl o návrhu rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky (KPR) na příští rok. Poslanci tento bod přerušili do června, aby se Hrad mohl mezitím domluvit s ministerstvem financí o požadavku na snížení výdajů. Ministerstvo chce po prezidentské kanceláři, aby snížila své výdaje asi o 4,4 milionu korun, Hrad to odmítá. Návrh rozpočtu počítá s růstem celkových výdajů proti letošku zhruba o 22 milionů na 420 milionů korun.


Závěr dlouhodobého testu Toyoty Highlander: Opravdu nám bude chybět!
Auto.cz | 12:54:00
Říkal jsem to hned na začátku půlročního testu, že nám bude Toyota Highlander chybět. A i když všechno úplně ideální nebylo, celkově to na slzičky skutečně je.


Uživatelé Androidu jsou lepší řidiči než lidé s iPhonem, alespoň dle zjištění amerického srovnávače pojištění
Auto.cz | 11:56:00
Americký srovnávač automobilového pojištění zjišťoval, jak jsou na tom s bezpečným řízením uživatelé mobilních zařízení s operačními systémy Android a iOS.


Nedostatečná podpora Ukrajiny? Němci si uvědomují, že i po válce tu Rusko zůstane
lidovky.cz | 12:02:00
Podpora Ukrajiny ze strany Británie a USA je hlasitá a štědrá. Ve srovnání s tím se německá pomoc Ukrajině jeví jako vlažná, zvláště Ukrajincům samotným.


Čaputová uznala pochybení při posuzování návrhů na udělení státních vyznamenání
Eurozpravy-zahraniční | 13:08:00
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová uznala pochybení při posuzování návrhů na udělení státních vyznamenání u tří z 25 osobností, které před více než týdnem ocenila. Čaputová tak učinila po kritice, že vyznamenala i členy protikomunistické organizace, kteří podle historika a tisku za války působili proti ozbrojenému protifašistickému vystoupení Slováků.


Rusko tvrdí, že se jim vzdalo téměř 1000 ukrajinských vojáků z Azovstalu
Eurozpravy-zahraniční | 12:20:00
Od pondělí se vzdalo téměř 1000 ukrajinských vojáků, kteří zůstávali v mariupolských železárnách a ocelárnách Azovstal, uvedl dnes mluvčí ruského ministerstva obrany podle tiskových agentur. Za posledních 24 hodin se vzdalo 694 bojovníků, z nichž 29 bylo zraněno, tvrdí mluvčí Igor Konašenkov.


Kvůli Rusku hrozí největší hladomor od konce druhé světové války, myslí si Berlín
Eurozpravy-zahraniční | 12:09:00
Kvůli ruské invazi na Ukrajinu hrozí světu největší hladomor od druhé světové války. Dnes to na tiskové konferenci na úvod dvoudenního zasedání ministrů pro rozvoj ze zemí skupiny velkých světových ekonomik G7 prohlásila německá ministryně pro rozvoj Svenja Schulzeová. Řekla, že je proto nezbytné vytvořit mezinárodní alianci pro potravinovou bezpečnost.


Slovensko jako kompenzaci vysoké inflace jednorázově navýší přídavky na děti
Eurozpravy-zahraniční | 11:34:00
Slovensko jednorázově na 100 eur (2470 korun) zvýší přídavky na děti jako kompenzaci vyšších nákladů rodin v souvislosti s vysokou inflací, rozhodla dnes vláda. Opatření přijde stát na 83 milionů eur (dvě miliardy korun), informovalo ČTK ministerstvo sociálních věcí.


Ruská součást internetové společnosti Google vyhlásila bankrot
Eurozpravy-ekonomika | 13:35:00
Ruská součást americké internetové společnosti Google vyhlásila bankrot. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která se odvolává na záznamy v ruském obchodním rejstříku. Google už od března není schopen v Rusku zcela plnit své finanční závazky. Google, který je součástí technologické skupiny Alphabet, se ke zprávě bezprostředně nevyjádřil.


Analytik: Odstrašující Mariupol. Ukrajinci ukázali, co Rusy čeká, když vejdou do měst
aktuálně.cz | 13:37:00
Přijďte do měst, tady začne skutečný boj, vzkazují Ukrajinci Rusům.


První výsadky úkol v protektorátu nesplnily, končily tragicky. Anthropoid je výjimkou
aktuálně.cz | 13:23:50
Ze 101 čs. parašutistů vyslaných v době druhé světové války z Velké Británie do okupované vlasti se konce války dočkala padesátka.


Zákaz aut se spalovacím motorem v roce 2035 je reálnější. Kdo jak hlasoval a proč?
aktuálně.cz | 12:02:00
K ukončení prodeje aut se spalovacím motorem může dojít už v roce 2035. Jak hlasovali jednotliví europoslanci z Česka?


Herec, koňák, farmář. Legendární Karel Roden slaví šedesátku
Denik.cz | 13:01:00
Terapeut, fotograf, rytíř i ajťák. Tím vším byl herec Karel Roden. A to je jen krátká výseč v dlouhé řadě jeho rolí. Herecký talent i mimořádné charisma má od Boha. Ve středu oslaví český herec rovných šedesát let.


V Mostech je směrem na Čadcu zablokovaná silnice, tvoří se kolony
Denik.cz | 12:19:00
Ve středu dopoledne došlo k zahoření návěsu nákladního vozidla na silnici I/11 na 343 km směr Čadca.


PODCAST: Maďarsko nesouhlasem s embargem na ropu vydírá Brusel
Denik.cz | 12:00:00
Ani dva týdny poté, co Evropská komise navrhla embargo na ruskou ropu, není dohoda na světě. Připomínky mají mnohé země, ale dohodu blokuje pouze Maďarsko, které vznáší stále nové požadavky.


Strach není na místě, násilí na dětech páchá minimum z nás, říká pedofil Jakub
Denik.cz | 12:00:00
/ROZHOVOR/ Učitel Jakub pro Deník otevřeně hovořil o své pedofilii. Seznamy násilníků podle něj nemají efekt.


Více obnovitelných zdrojů a úspor energie. Brusel chce konec závislosti EU na ruských energiích
Tiscali-zprávy | 13:51:43
Evropská komise představila prostředky, kterými chce v budoucnu ukončit závislost Evropské unie na energiích z Ruska.


Lukašenko podepsal nový zákon, podle něho hrozí za pokus o terorismus trest smrti
Tiscali-zprávy | 11:40:58
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podepsal zákon, podle něhož nyní hrozí za pokus o spáchání teroristického činu trest smrti.


Inflace v EU je rekordní, vystoupila na 8,1 procenta, v Česku je třetí nejvyšší
Tiscali-zprávy | 11:29:25
Míra inflace v Evropské unii v dubnu vystoupila na rekordních 8,1 procenta, což je o tři desetiny procentního bodu více než v březnu.


Eurozóna - inflace v dubnu rostla pouze meziměsíčně, meziročně stagnovala na 7,4%
Kurzy.cz | 13:49:56
Spotřebitelské ceny v eurozóně v dubnu zaznamenaly meziroční růst o 7,4%, což byla stejná úroveň jako v březnu. Meziměsíčně inflace rostla o 0,6%. Jádrová složka vylučující vliv volatilních cen potravin a energií stoupla meziměsíčně 1% respektive o 3,5%&h


Británie - inflace v dubnu akcelerovala na maximum od r. 1989
Kurzy.cz | 13:34:53
Inflace e Velké Británii v dubnu dosáhla úrovně růstu o 9% meziročně a 2,5% meziměsíčně. Trh čekal růst o 2,6 respektive 9,1%. V březnu inflace rostla o 7%.Hlavní růst obstarával růst cen potravin a energií.


Finsko je zřejmě další zemí v řadě, kterou Putin od plynu odpojí. Přihláška do NATO odpojení uspíší, Finsko ale zejména odmítá platit rubly, na rozdíl od italských či německých podniků
Kurzy.cz | 13:24:45
Po Polsku a Bulharsku je nejspíše Finsko další zemí, kterou Kreml odpojí od dodávek ruského plynu. Finský státní plynárenský podnik Gasum nyní varuje, že k zastavení ruských dodávek může brzy dojít.


Google není od března schopen v Rusku plnit finanční závazky, tamní pobočka vyhlásila bankrot
E15-ekonomika | 13:30:00
Ruská součást americké internetové společnosti Google vyhlásila bankrot. Informovala o tom agentura Reuters, která se odvolává na záznamy v ruském obchodním rejstříku. Google už od března není schopen v Rusku zcela plnit své finanční závazky.


Od kurýrních služeb k přepravě raket. Ukrajinské elektrické motorky pomáhají ve válce
E15-ekonomika | 13:20:00
Ukrajinský startup Delfast, který vyrábí elektrické motorky, už poskytl své výrobky k různým účelům. Například mexické policii nebo pro zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Nikdy však nesloužily své domovské zemi tak jako teď. Ukrajinští vojáci na nich totiž válčí proti Rusku. 


Výnosy SDD
Kurzy.cz | 13:13:42
Tabulky výnosů SDD s variabilním úročením


Akcie ČEZ jsou po spekulacích nejvýše od roku 2008. Hranice 1100 Kč na dohled
Kurzy.cz | 13:12:19
Akcie tuzemské energetické společnosti ČEZ stouply po poledni na nejvyšší hodnoty od roku 2008. Cena titulu na pražské burze vyrostla na průběžné denní maximum 1099 Kč za akcii poté, co web Seznam Zprávy přišel s informací, že stát oprášil plán na roz...


Češi koupili slovinského výrobce lyžáků Alpina, zaplatí půl miliardy
E15-ekonomika | 12:40:00
Posledního velkého výrobce obuvi ve Slovinsku, firmu Alpina, koupila česká společnost K&H. Za nezveřejněnou částku ji získala od slovinského státu, uvedla slovinská státní likvidační společnosti DUTB. Podle dřívejších zpráv K&H za Alpinu nabídla 20 milionů eur. Český kupec je součástí skupiny Franco de Poisd’eau & CIE.


Výroba aut v Česku silně zpomalila, růst od začátku roku dokázal jedině Hyundai
E15-ekonomika | 11:40:00
České automobilky za první čtyři měsíce letošního roku výrazně zpomalily tempo výroby, meziročně klesla o 20,3 procenta na 361 349 vozů. Pokles způsobily problémy v dodavatelských řetězcích v souvislosti s válkou na Ukrajině a bojem s pandemií v Číně. V samotném dubnu výroba klesla o čtvrtinu,  oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.


12.h - Evropa je nejistá, BCPP silně roste díky ČEZ a Erste, koruna silnější k euru, ropa a zlato blízko včerejších závěrů
Kurzy.cz | 12:44:08
Evropské akciové trhy jsou v úvodu dnešního dne nejisté. Investoři vyhodnocují především přicházející makra. Inflace v Británii je i nadále na postupu a pohybuje se na novém 40letém maximu.


Ministerstvo spravedlnosti: Od 1. září budou moci dlužníci využít Milostivé léto II
Kurzy.cz | 12:29:00
Vláda dnes rozhodla o pokračování tzv. „Milostivého léta, tedy o možnosti splatit exekuce bez úroků. Dlužníci budou stejně jako při tzv. Milostivém létu I moci bezúročného období využít tři měsíce, a to od 1. září 2022. Fyzickým osobám, které mají...


Rady a tipy pro výběr zahradního nábytku
Kurzy.cz | 12:11:18
K venkovnímu vybavení zahrady patří nejen stoly, židle a lavice, ale i zahradní lehátka, houpačky, ochranné obaly nebo boxy. Ujasněte si, kam nábytek umístíte, z čeho bude vyroben a kolik času zbude na údržbu.


Vláda chystá další milostivé léto, začít má v září
E15-politika | 13:33:00
Vláda schválila návrh zákona, který umožní části dlužníků splatit exekuce bez úroků. Takzvané milostivé léto se má opakovat tři měsíce od 1. září. Návrh musí ještě schválit Poslanecká sněmovna a Senát, zákon se týká závazků u veřejných institucí a státních či polostátních firem.


Google není od března schopen v Rusku plnit finanční závazky, tamní pobočka vyhlásila bankrot
E15-politika | 13:30:00
Ruská součást americké internetové společnosti Google vyhlásila bankrot. Informovala o tom agentura Reuters, která se odvolává na záznamy v ruském obchodním rejstříku. Google už od března není schopen v Rusku zcela plnit své finanční závazky.


Od kurýrních služeb k přepravě raket. Ukrajinské elektrické motorky pomáhají ve válce
E15-politika | 13:20:00
Ukrajinský startup Delfast, který vyrábí elektrické motorky, už poskytl své výrobky k různým účelům. Například mexické policii nebo pro zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Nikdy však nesloužily své domovské zemi tak jako teď. Ukrajinští vojáci na nich totiž válčí proti Rusku. 


Linet už do Malajsie dodal téměř tisíc lůžek
Kurzy.cz | 11:44:45
LINET UŽ DO MALAJSIE DODAL TÉMĚŘ TISÍC LŮŽEK Český výrobce nemocničních lůžek Linet se pomalu, ale jistě řadí mezi nejvýznamnější dodavatele na malajsijském trhu. V posledních osmi letech jich tam prodal téměř tisíc. Dodávky..


Češi koupili slovinského výrobce lyžáků Alpina, zaplatí půl miliardy
E15-politika | 12:40:00
Posledního velkého výrobce obuvi ve Slovinsku, firmu Alpina, koupila česká společnost K&H. Za nezveřejněnou částku ji získala od slovinského státu, uvedla slovinská státní likvidační společnosti DUTB. Podle dřívejších zpráv K&H za Alpinu nabídla 20 milionů eur. Český kupec je součástí skupiny Franco de Poisd’eau & CIE.


Výroba aut v Česku silně zpomalila, růst od začátku roku dokázal jedině Hyundai
E15-politika | 11:40:00
České automobilky za první čtyři měsíce letošního roku výrazně zpomalily tempo výroby, meziročně klesla o 20,3 procenta na 361 349 vozů. Pokles způsobily problémy v dodavatelských řetězcích v souvislosti s válkou na Ukrajině a bojem s pandemií v Číně. V samotném dubnu výroba klesla o čtvrtinu,  oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.


Investice jsou pro holky. Ženy si na finančním trhu nevěří, muži by se od nich ale mohli dle analytičky Portu Kortusové učit
Euro | 12:39:33
O investice má v Česku zájem stále více žen. K založení portfolia je motivuje inflace a nejistota ohledně úspor i důchodů. Podle studií si na finančních trzích počínají méně sebevědomě než muži, právě to jim ale pomáhá k lepším výsledkům. Že je potřeba být při investování trpělivý, tvrdí i analytička společnosti Portu Anna Kortusová. Sama pomáhá klientům s dlouhodobými pasivními investicemi.


Přes Datové schránky už se poslala miliarda zpráv, vnitro a pošta chystají kampaň
lupa.cz | 12:34:58
Datové schránky zaznamenaly symbolický milník. “Celkem 1 350 000 aktivních uživatelů datových schránek odeslalo za 13 let fungování systému jednu miliardu datových zpráv,” informovalo ministerstvo vnitra. To také uvedlo, že uživatelé a úřady díky datovkám na poštovném ušetřili třicet miliard korun.


Vždycky jsem byl outsider s nálepkou protekčního spratka, říká David Kraus
revue.idnes.cz | 15:25:00
Zpěvák, herec, textař a skladatel David Kraus (42) o sobě ví, že má poruchu pozornosti a nejrůznější poruchy učení. S prvními šedinami, o dvacet let mladší partnerkou modelkou, nedávno narozenou dcerou a mnoha úspěchy už dnes nenaráží tak často, jako tomu bylo v jeho dětství a mládí.


Německo daruje České republice 15 tanků Leopard, oznámil premiér Fiala
idnes.cz | 15:37:00
Německo daruje České republice 15 tanků Leopard 2A4. Po jednání vlády to oznámil premiér. „Máme velkou radost, že se podařilo domluvit dar patnácti tanků Leopard s Německem,“ řekl Petr Fiala. Obě země zároveň zahájí jednání o nákupu dalších až 50 nejmodernějších tanků Leopard verze 2A7+ různých modifikací.


Fotbalový boss Starka leží v umělém spánku v zahraniční nemocnici
idnes.cz | 15:26:00
Prezident příbramského fotbalového klubu 1. FK Příbram je v nemocnici mimo Českou republiku s blíže nespecifikovanými obtížemi. „Ano, je hospitalizován v zahraničí, více to nebudu komentovat. Funkce prezidenta klubu je nadále na něm,“ uvedl ve středu pro MF DNES majitel klubu a Starkův syn Jan Starka.


Trestanec naletěl podvodníkům, za tři roky přišel o více než 700 tisíc
idnes.cz | 15:12:00
O více než 700 tisíc korun přišel v posledních třech letech napravený trestanec, ze kterého jeden vyděrač dostal téměř půl milionu pod hrozbou opětovného otevření případů, další zase přes 200 tisíc za prodej oblečení.


Do bytu vtrhli lupiči v kuklách, muže zbili a na ženu mířili pistolí
idnes.cz | 15:10:00
Traumatický zážitek má za sebou pár z menší obce poblíž Karlových Varů. Do bytu mu vtrhla zakuklená trojice lupičů, která chtěla peníze nebo drogy. Na ženu pachatelé mířili pistolí, muže zbili tak, že skončil v nemocnici. Pachatele už policie dopadla a obvinila.


Ukrajinec vedl kolo a telefonoval. Zabil jsem ho, přiznal u soudu ruský voják
idnes.cz | 15:05:00
Ruský voják, obžalovaný ze zabití neozbrojeného ukrajinského civilisty, u soudu v Kyjevě přiznal vinu. Je to první takový proces od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Jedenadvacetiletý příslušník tankové jednotky Vadim Šišimarin čelí obvinění, že v prvním týdnu války zabil výstřelem do hlavy muže ve vesnici Čupachivka v Sumské oblasti. Hrozí mu doživotní vězení.


Kočka čelí obžalobě za vydírání podnikatele, hrozí mu 10 let vězení
idnes.cz | 14:28:00
Státní zastupitelství pro Prahu 4 podalo obžalobu na tři lidi, kteří podle policie napadli sedmapadesátiletého muže a nutili ho k převodu firmy. Mezi obžalovanými je podle dřívějších informací i pražský podnikatel Jan Kočka. Žalobce viní muže z vydírání, jednoho z nich i z ublížení na zdraví.


Turci si netroufnou plány NATO vetovat. Z Baltu bude alianční moře, míní expert
idnes.cz | 14:05:00
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondělí znovu vzkázal, že nepodpoří snahy Finska a Švédska o vstup do NATO. Své diplomaty za ním prý ani nemají posílat. Přesto by se Aliance mohla rozšířit o další dva členy už zhruba za rok, říká v rozhovoru pro iDNES.cz ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Ondřej Ditrych s tím, že Rusko díky tomu ztratí svou moc nad Baltem.


Prezidentka Čaputová vyznamenala klerofašisty a teď se kaje. Hledá se viník
idnes.cz | 14:02:00
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová přiznala chybu, které se dopustila minulý týden při udělování státních vyznamenání. Ocitla se pod palbou kritiky, protože ocenila in memoriam trojici stoupenců slovenského klerofašistického režimu, kteří se během druhé světové války postavili proti Slovenskému národnímu povstání.


Budovali jsme kapitalismus, práce byla vášní. Dnešní mladí jsou více renesanční, říká Ivana Tykač
iHned.cz | 14:50:00
Ač je manželkou jednoho z nejbohatších Čechů – miliardáře Pavla Tykače –, tohle přízvisko ji nechává chladnou. Věnuje se řadě vlastních aktivit, jen hodnota jejího byznysu na rekonstrukci a pronájem nemovitostí se pohybuje kolem pěti...


Veterán mezi šéfy největších evropských bank končí. Société Générale hledá nástupce za Oudéu, který ji vedl 15 let
iHned.cz | 14:30:00
V čele francouzské bankovní trojky Société Générale (SocGen) stál Frédéric Oudéa nepřetržitě od dubna 2008. V úterý v Paříži akcionářům na výroční valné hromadě oznámil, že na post generálního ředitele už znovu kandidovat nebude. „Jde o...


Blokáda dezinformačních webů skončí. Chybí pro ni zákon a jejich provozovatelé našli způsob, jak ji obejít
iHned.cz | 14:24:00
Už jen necelý týden bude pokračovat blokování dezinformačních webů na českém internetu. Sdružení CZ.NIC coby správci domén „.cz“ chybí zákonné zmocnění pro to, aby mohlo pokračovat. Postižené weby mají navíc připravenu žalobu o náhradu...


Máte podezření, že vám partner prohledává telefon? Více než třetina Čechů to dělá, vyplývá z průzkumu Avastu
iHned.cz | 14:05:00
Více než třetina Čechů někdy prohledala svým partnerům mobilní telefon. Téměř čtyři pětiny z nich k tomu neměly svolení. Vyplývá to z únorového průzkumu antivirové firmy Avast mezi tisíci respondenty z České republiky. Telefon prohledalo partnerovi...


Studená sprcha nemá být hlavním prostředkem vládní pomoci
iHned.cz | 13:37:00
Víme, že ceny energií rostou, a všimli jsme si, že to lidem vadí. Máme pocit, že by bylo fajn s tím něco dělat. Nevíme co, ale můžeme se zatím tvářit, že máme plán. Pozorovat ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) a ministra...


Alois Rašín, génius měnové politiky, jejíž návrat nechce nikdo. I když se k ní hlásí nový guvernér ČNB
iHned.cz | 11:07:00
Ke zbrzdění inflace nejvíce pomůže snížení míry zadlužování země. Méně zadlužování rovná se brzdění růstu množství peněz v ekonomice, což se rovná menší inflaci v budoucnu. Je potřeba pracovat a šetřit, jak říkal Alois Rašín, ke kterému se hrdě...


Nejlepší šéfkuchařka roku má v menu i larvy. Gastronomie může změnit svět, tvrdí
bleskove.cz | 13:14:43
Devětapadesátiletá ekonomka zařazuje na menu své restaurace také tradiční kuchyni domorodých národů, v níž se objevují i mravenci či larvy a ryby.


Jamie Cullum: Také máte úzkosti? Je skvělé, že už se to muži nebojí přiznat
bleskove.cz | 11:39:00
Slavný zpěvák přijíždí do Prahy. A místo skákání po klavíru zahájí koncert emotivní baladou o svých úzkostech ze světa.


Dejdar: Na 90. léta vzpomínám se slzami v očích, dnes si z ničeho nejde dělat legraci
bleskove.cz | 11:31:00
Rozhovor s hercem Martinem Dejdarem o 90. letech, dnešní svobodě slova i jeho hereckých snech a výzvách.


Nejlepší šéfkuchařka roku má v menu i larvy. Gastronomie může změnit svět, tvrdí
pikant | 13:14:43
Devětapadesátiletá ekonomka zařazuje na menu své restaurace také tradiční kuchyni domorodých národů, v níž se objevují i mravenci či larvy a ryby.


Tesla začala přijímat objednávky na tahač Semi, chce zálohu 467 tisíc. Start výroby neoznámila
Auto.cz | 14:52:00
Tahač Tesla Semi neustále nabírá zpoždění. Možná se ale začalo blýskat na lepší časy, protože automobilka začala přijímat objednávky se zálohou. Start produkce ale neupřesnila.


Zrušení povinnosti přimíchávat biosložku do benzinu možná Senát upraví
Auto.cz | 13:58:00
Novelu, která má zrušit povinnost přimíchávat biosložku do pohonných hmot, možná Senát vrátí Sněmovně. Doporučil mu to jeho hospodářský výbor.


Česko dostane 15 starších německých tanků, dalších 50 nových nakoupí
aktuálně.cz | 15:32:01
Německo daruje Česku 15 starších modelů tanku Leopard. Zároveň obě země zahájí jednání o nákupu až 50 dalších modernějších tanků.


Sto let čekání. Plán postavit filharmonii zastavila válka, normalizace i devadesátky
aktuálně.cz | 14:23:29
Exkluzivně na Aktuálně.cz si prohlédněte návrhy všech devatenácti soutěžních týmů architektů, které chtěly v Praze postavit "chrám hudby".


OBRAZEM: Boleslavská rarita. Syslové z Radouče se předvádějí návštěvníkům
Denik.cz | 15:07:00
Sysli obecní, obyvatelé Syslí louky v Přírodní rezervaci Radouč v Mladé Boleslavi, si užívají jarního počasí. Na místo se vypravil i fotograf Deníku. 


Další chráněná území nechceme, říkají lesníci. Zdražilo by dřevo
Denik.cz | 15:01:00
Energetická krize, nestabilita trhu se dřevem a sankce proti Rusku nejdou dohromady s rozšiřováním národních parků, bezzásahových území a nehospodaření v těch stávajících. Tvrdí to aspoň majitelé lesů ze Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL).


Nenamáhejte se jet do Turecka, vzkázal Erdogan. Rozšíření NATO nadále odmítá
Denik.cz | 14:22:00
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zopakoval odmítavý postoj své vlády k chystanému vstupu Švédska a Finska do NATO. V projevu k poslancům své strany řekl, že očekává, že spojenci v Severoatlantické alianci pochopí argumenty Ankary. Ta své stanovisko zdůvodňuje mimo jiné obavami o bezpečnost s odkazem na kurdskou teroristickou organizaci a po dvou severských zemích žádá vydání těchto "teroristů". Za ně ale Ankara považuje i jiná kurdská hnutí.


Čínské letadlo se mohlo zřítit záměrně, naznačuje to nalezená černá skříňka
Denik.cz | 14:15:00
Údaje z černých skříněk letadla China Eastern, které se zřítilo v březnu, naznačují, že někdo v kokpitu letadlo úmyslně seslal k zemi, uvedl deník The Wall Street Journal s odvoláním na předběžné hodnocení představitelů Spojených států.


Nový symbol Prahy? Vltavská filharmonie nabídne panoramatický výhled na město
Denik.cz | 13:36:00
/VIZUALIZACE/ V průběhu slavnostního večera, zahájeného jak jinak než symfonickou básní Vltava z cyklu Má vlast Bedřicha Smetany, byly v úterý v podvečer v Centru architektury a městského plánování (CAMP) vyhlášeny výsledky mezinárodní architektonické soutěže na podobu pražské Vltavské filharmonie. Za vítězným projektem hudebního centra stojí tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem Ingelsem a Brianem Yangem.


Strach není na místě, násilí na dětech páchá minimum z nás, říká pedofil Jakub
Denik.cz | 12:00:00
/ROZHOVOR/ Učitel Jakub pro Deník otevřeně hovořil o své pedofilii. Seznamy násilníků podle něj nemají efekt.


VIDEO: Dálnice D4 bude mít v podloží i zbytky z uranových dolů
Denik.cz | 11:35:00
Výstavba dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem pokročila. Jen v letošním roce chtějí mít stavaři hotovu pětinu všech prací. Chystají se mimo jiné rozsáhlé zemní a stavební práce u obce Milín na Příbramsku, stavět se začnou i místní komunikace. I když podle investorů jdou práce podle stanoveného harmonogramu, není výstavba zcela bez komplikací. Tou nejzásadnější, se kterou se potýká stavební trh celkově, je chybějící stavební materiál a také kamenivo nutné pro „založení“ silničních staveb. Kde se jej nakonec podařilo sehnat?


Powell (Fed): Sazby půjdou nahoru, dokud to na inflaci nezabere. Ekonomika si může dovolit utažení měnové politiky
Kurzy.cz | 15:56:27
Šéf amerického Fedu Jerome Powell včera uvedl, že centrální banka bude tlačit sazby nahoru dokud se nepodaří stlačit inflaci do přijatelných mezí. A to i za cenu jejich zvýšení dále za neutrální úrovně.


Akcie ČEZ vystoupaly nejvýše od 2008!
Kurzy.cz | 15:36:50
Akcie energetické společnosti ČEZ dnes přidávají na pražské burze více než 6 %. Vystřelily nad úroveň 1 100 Kč, kde se pohybovaly naposledy v roce 2008. Akcie reagují na šířící se spekulace o plánu na rozdělení české energetické skupiny a zestátnění je...


Válka na Ukrajině jako kreativní destrukce Evropy: Německá změna politiky znamená historický zlom, říká ekonom Pavel Hnát
Kurzy.cz | 15:32:13
Evropa v reakci na ruskou agresi na Ukrajině mění své politické i ekonomické postoje. Na byznysu postavený pragmatismus v mezinárodních vztazích je (minimálně na čas) minulostí, přičemž Německo jako nejtěžší váha v Evropské unii přestává být...


Čas na rekonstrukci? Poradíme, jak vybrat základní nábytek
Kurzy.cz | 15:27:04
Nastal čas na rekonstrukci u Vás doma? O stavbu a renovaci se postarají dělníci, vybavení bytu ale bude pravděpodobně na Vás. Na co nezapomenout a na jaké základní kusy nábytku se soustředit nejvíce? Podle čeho vybírat a jak vytvořit doma útulnou...


Prezident republiky podepsal pět zákonů
Kurzy.cz | 15:18:44
Prezident republiky Miloš Zeman podepsal ve středu dne 18. května 2022 těchto pět zákonů: 1. zákon ze dne 11. května 2022, kterým se mění zákon č. 370/2017 Sb., o platebním styku, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, 2. zákon ze ...


Ceny rostou, limit pro DPP ne - zvýšení by pomohlo ohroženým skupinám a přispělo k flexibilitě pracovního trhu
Kurzy.cz | 15:13:54
Jedním z nástrojů, který by pomohl skupinám ohroženým rekordní mírou inflace, je podle odborníků poradenské skupiny Moore Czech Republic, zvýšení limitu pro aplikaci srážkové daně a odvodů u dohod o provedení práce (DPP).


Informace o projektu „Projektová kancelář v.2 - zkvalitnění řízení projektů realizovaných MF“
Kurzy.cz | 15:13:44
Projekt spolufinancovaný z prostředků EU.


Komise představuje plán pro okamžitou reakci Unie s cílem řešit ukrajinský deficit ve financování a její dlouhodobou obnovu - Ukrajina
Kurzy.cz | 15:11:25
Komise dnes ve svém sdělení stanovila plány okamžité reakce EU s cílem řešit ukrajinský deficit ve financování, jakož i dlouhodobější rámec pro její obnovu.


Aktuálně k BTC 18. května 2022 – možné dokončení vzestupné korekce ABC
Kurzy.cz | 14:56:10
Technická analýza: BTC se několik dní obchoduje do strany na ceně 29 800 USD, vidím ale možnost pokračování poklesu. Obchodní doporučení: Vzhledem k silnému klesajícímu cyklu a potenciálnímu dokončení vzestupné korekce ABC očekávám další pohyb směrem&hell


Stavby nových domů klesly
Kurzy.cz | 14:51:46
Počet zahájených staveb nových domů klesl v dubnu na 1,724 mil. oproti revidovaným 1,728 mil. v březnu. Trhy očekávaly 1,756 mil. zahájených staveb.


CAD posiluje po silných datech inflace
Kurzy.cz | 14:37:44
Roční míra inflace v Kanadě v dubnu rostla na 6,8 % z únorových 6,7 % a byla nad očekáváním trhu na 6,7 %. Jádrové spotřebitelské ceny v Kanadě v březnu meziročně roslty na 5,7 % z 5,5 % v předchozím měsíci, zatímco analytici očekávali pokles na 5,4 %...


Mezinárodní festival živých soch a bodyart se letos uskuteční ve Slavkově u Brna 21. května
Kurzy.cz | 14:33:45
Jediný Mezinárodní festival živých soch a bodyart se letos uskuteční ve Slavkově u Brna 21. května. Sjedou se zde desítky umělců z celého světa, aby představili, co všechno může dokázat lidské tělo i představivost.


Kurzovní lístek ČNB na středu 18.05.2022
Kurzy.cz | 14:28:16
Aktuální a historické kurzovní lístky ČNB >>On-line kurzy měn >>Grafy kurzů >>Nejlepší kurzy >>Aktuální zpravodajství >>Kurzovní lístek České národní banky Stát, měna Kód Počet Kurz Kurz 17.5.Změna18.5. Americký dolar USD 1 23.4530 -0.13%23.4220...


Warren Buffett nakupoval akcie za vyše 50 miliárd USD! - VIDEO
Kurzy.cz | 14:27:51
Posledné mesiace sa objavili informácie o mnohých nákupoch, ktoré urobila spoločnosť Berkshire Hathaway počas prvého kvartálu tohto roka. Až včera sme sa ale dozvedeli o kompletnom zozname investícií, ktoré legendárny investor a jeho manažéri zrealizov...


MD: Cyklisté i chodci mají důležitou roli v udržitelné mobilitě, řekl ministr Kupka na konferenci v Jihlavě
Kurzy.cz | 14:11:11
„Cyklo a pěší doprava má v rámci udržitelné městské i příměstské mobility svoji nezastupitelnou roli. Chci této aktivní mobilitě věnovat ještě více pozornosti, protože bude mít hlavně ve městech čím dál důležitější roli. Zkracování vzdáleností v doprav...


Elektřina pro domácnosti zdražuje i na šestinásobek
Kurzy.cz | 13:16:48
Zatímco v minulém roce bylo možné elektřinu získat silovou elektřinu za cenu 1500 Kč za MWh bez DPH, v současnosti už cena přesahuje u některých dodavatelů i 7000 Kč. A může růst dál.


Zajímavosti ze Sčítání 2021 - mezikrajské srovnání nejlidnatějším krajem je Středočeský kraj, ve kterém ke dni sčítání žilo 1,4 mil. osob
Kurzy.cz | 13:13:44
Liberecký kraj je druhý nejmenší v počtu obyvatel, cizí státní občanství má 4,4 % obyvatel. Za věřící se označilo 19,4 % obyvatel, což je 2. nejnižší hodnota v mezikrajském srovnání. V kraji žije 14,2 % vysokoškolsky vzdělaných obyvatel. ...


Téměř vše je o inflaci, vyjasněte si, kdy začnete znovu nakupovat akcie - Damodaran
Kurzy.cz | 12:50:51
Akciové trhy jsou nyní taženy z valné většiny tím, co se děje na straně inflace. Pro CNBC to uvedl Aswath Damodaran z NYU Stern School of Business a expert na valuace firem a akcií.


V Maďarsku se dynamicky rozvíjí sektor dobíjecích stanic pro elektromobily
Kurzy.cz | 11:53:37
V MAĎARSKU SE DYNAMICKY ROZVÍJÍ SEKTOR DOBÍJECÍCH STANIC PRO ELEKTROMOBILY Spolu s rozvojem elektromobility se v Maďarsku dynamicky rozvíjí sektor pomocné infrastruktury zaměřené na dobíjení elektrických vozidel. Počet...


Chtěla nakrmit svět, teď ho ale naopak o svoji pšenici připravuje. Indie navázala na potravinový protekcionismus dalších zemí
Euro | 12:01:01
Víkendové rozhodnutí indické vlády zakázat až na výjimky veškerý export zdejší pšenice povede podle analytiků k jejímu dalšímu zdražování a zvýší riziko nedostatku potravin v některých zemích. Za zákazem stojí přetrvávající vlna veder, která indický subkontinent sužuje již dlouhé týdny a která bude přirozeně mít vliv právě i na místní úrodu. K omezení, respektive zákazu exportu některých druhů potravin se v uplynulých dnech odhodlaly i některé další státy. Jmenovitě třeba Indonésie či Egypt.


Česko má zpoždění se zavedením evropských pravidel ochrany autorských práv
Hospodářské noviny | 16:47:00
Téměř tři roky uplynuly od chvíle, kdy vstoupila v platnost evropská směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu (směrnice DSM – Digital Single Market) a s ní i kontroverzní článek číslo 17. Podle něj mají být poskytovatelé služeb...


Česko dostane z Německa 15 starších tanků Leopard. Dalších až 50 nových si v příštích letech koupí
Hospodářské noviny | 16:38:00
Německo daruje České republice 15 tanků Leopard 2A4. Obě země zároveň zahájí jednání o nákupu dalších až 50 nejmodernějších tanků Leopard verze 2A7+ různých modifikací. Česko by je mohlo koupit v příštích letech. Vládu o tom ve středu informovala...


Žijeme v digitálním rokoku. Mikrovlnná trouba má tolik funkcí, že v ní ani inženýr neumí ohřát mléko
Hospodářské noviny | 16:17:00
Technologie má sloužit lidem a nemá z nich dělat své otroky, na to by měla myslet každá firma, tvrdí zakladatel Jablotronu a jeden z nejbohatších Čechů Dalibor Dědek. „Strašně si libujeme v tom, že z mikrovlnné trouby, která má mít jeden...


Bloudění po chodbách radnic mohou ukončit e-úředníci. Spořitelna je nabízí ve svých bankomatech
Hospodářské noviny | 15:59:00
Je už po úředních hodinách, když si vzpomenete, že ještě potřebujete na radnici něco nutně zařídit. Dojdete k budově úřadu a na přístroji, který připomíná bankomat, si vyřídíte poplatky za psa nebo dáte do podatelny dokument. Přístroj ho sám...


Budovali jsme kapitalismus, práce byla vášní. Dnešní mladí jsou více renesanční, říká Ivana Tykač
Hospodářské noviny | 14:50:00
Ač je manželkou jednoho z nejbohatších Čechů – miliardáře Pavla Tykače –, tohle přízvisko ji nechává chladnou. Věnuje se řadě vlastních aktivit, jen hodnota jejího byznysu na rekonstrukci a pronájem nemovitostí se pohybuje kolem pěti...


Veterán mezi šéfy největších evropských bank končí. Société Générale hledá nástupce za Oudéu, který ji vedl 15 let
Hospodářské noviny | 14:30:00
V čele francouzské bankovní trojky Société Générale (SocGen) stál Frédéric Oudéa nepřetržitě od dubna 2008. V úterý v Paříži akcionářům na výroční valné hromadě oznámil, že na post generálního ředitele už znovu kandidovat nebude. „Jde o...


Hokejoví bafuňáři, slitujte se nad střední generací!
Hospodářské noviny | 14:28:00
Mladí lidé mají pravdu, střední generace to má někdy lehčí. Má kde bydlet, většinou má i nějaké ty peníze. Ovšem když dojde na celonárodní fetiše, třeba na hokejové mistrovství světa, je to obráceně. Tady to má mladá generace mnohem snazší. Ne snad,...


Blokáda dezinformačních webů skončí. Chybí pro ni zákon a jejich provozovatelé našli způsob, jak ji obejít
Hospodářské noviny | 14:24:00
Už jen necelý týden bude pokračovat blokování dezinformačních webů na českém internetu. Sdružení CZ.NIC coby správci domén „.cz“ chybí zákonné zmocnění pro to, aby mohlo pokračovat. Postižené weby mají navíc připravenu žalobu o náhradu...


Máte podezření, že vám partner prohledává telefon? Více než třetina Čechů to dělá, vyplývá z průzkumu Avastu
Hospodářské noviny | 14:05:00
Více než třetina Čechů někdy prohledala svým partnerům mobilní telefon. Téměř čtyři pětiny z nich k tomu neměly svolení. Vyplývá to z únorového průzkumu antivirové firmy Avast mezi tisíci respondenty z České republiky. Telefon prohledalo partnerovi...


Studená sprcha nemá být hlavním prostředkem vládní pomoci
Hospodářské noviny | 13:37:00
Víme, že ceny energií rostou, a všimli jsme si, že to lidem vadí. Máme pocit, že by bylo fajn s tím něco dělat. Nevíme co, ale můžeme se zatím tvářit, že máme plán. Pozorovat ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) a ministra...


Alois Rašín, génius měnové politiky, jejíž návrat nechce nikdo. I když se k ní hlásí nový guvernér ČNB
Hospodářské noviny | 11:07:00
Ke zbrzdění inflace nejvíce pomůže snížení míry zadlužování země. Méně zadlužování rovná se brzdění růstu množství peněz v ekonomice, což se rovná menší inflaci v budoucnu. Je potřeba pracovat a šetřit, jak říkal Alois Rašín, ke kterému se hrdě...


Za energie zaplatíme navíc 1,5 miliardy. Jízdenky zdražíme v prosinci, říká nový šéf Českých drah
Hospodářské noviny | 06:36:00
Nový šéf Českých drah Michal Krapinec chce mít státní podnik na černé nule. O termínech ale pětatřicetiletý manažer, nejmladší generální ředitel v historii firmy, nehovoří. A situace jeho cíli zrovna nakloněná není. Jen za poslední dva roky nabraly...


Lyžařka se podle zástupců Krkonošského národního parku fotila v zakázané lokalitě. Hrozí jí pokuta
ČT24 | 16:41:15
Krkonošský národní park (KRNAP) zahájil správní řízení s lyžařkou Sandrou Schützovou, donedávna českou reprezentantkou v běhu na lyžích. Podle fotografií, které sama zveřejnila na sociálních sítích, se zřejmě pohybovala v přísně střežené lokalitě v Obřím dole, kam je vstup podle zákona zakázaný. Lyžařka to popírá.


Německo daruje Česku 15 tanků Leopard. Začnou také jednání o dalších nákupech, řekla Černochová
ČT24 | 15:04:01
Německo daruje České republice patnáct tanků Leopard 2A4. Obě země zároveň zahájí jednání o nákupu dalších až padesáti nejmodernějších tanků Leopard verze 2A7+ různých modifikací. Vládu o tom ve středu informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Darované tanky by česká armáda mohla dostat ještě letos, v budoucnu se počítá s jejich modernizací. Černochová jednala také s prezidentem Milošem Zemanem o novém náčelníkovi generálního štábu. 


Spotřební daň z nafty a benzinu se na léto sníží. Zeman podepsal tento i další zákony
ČT24 | 14:37:05
Spotřební daň z nafty a benzinu se od začátku června do konce září sníží o 1,50 koruny na litr. Novelu zákona o spotřebních daních, která snížení sazby přináší, podepsal prezident Miloš Zeman. Čtyřměsíční snížení daně je vládní reakcí na zvýšení cen pohonných hmot, které podle analytiků způsobily hlavně inflační tlaky a invaze ruských vojsk na Ukrajinu. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) při schvalování novely v Senátu připustil, že v případě nafty by snížení na minimální hranici stanovenou EU mohlo být trvalé. 


Česku chybí specializovaní učitelé. Průměrně přes polovinu hodin informatiky učí pedagogové bez aprobace
ČT24 | 14:07:02
Základním školám chybí hlavně učitelé informatiky, fyziky, rodinné, výtvarné i občanské výchovy. V průměru více než 35 procent hodin věnovaných těmto předmětům učí na druhém stupni pedagogové bez aprobace, tedy bez specializace na danou látku. Vyplývá to z analýzy České školní inspekce (ČŠI). U informatiky je to v průměru dokonce více než polovina vyučovacích hodin, což by podle odborníků mohl být v budoucnu problém pro konkurenceschopnost české ekonomiky.


Miloš Zeman chce svého velitele armády
Respekt | 15:12:54
Prezident je ve sporu s ministryní obrany Janou ČernochovouVláda chce zpřísnit pravidla pro dočasnou ochranu uprchlíků z Ukrajiny
Eurozpravy-domácí | 16:36:00
Novela zákona o pobytu uprchlíků z Ukrajiny v Česku, nazývaného lex Ukrajina, explicitně odmítne dočasnou ochranu občanům Evropské unie. Prodlouží lhůtu na vyřízení žádosti o dočasnou ochranu na 60 dní, a naopak zkrátí dobu, dokdy musí uprchlík nahlásit změnu pobytu z 15 dnů na tři dny.


Česko dostane z Německa 15 starších tanků, dalších až 50 nových si koupí
Eurozpravy-domácí | 16:22:00
Německo daruje České republice 15 tanků Leopard 2A4. Obě země zároveň zahájí jednání o nákupu dalších až 50 nejmodernějších tanků Leopard verze 2A7+ různých modifikací. Česko by je mohlo koupit v příštích letech. Vládu o tom dnes informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS).


O novém náčelníkovi generálního štábu má být jasno v červnu
Eurozpravy-domácí | 16:20:00
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) dnes s prezidentem Milošem Zemanem jednala o novém náčelníkovi generálního štábu. Jednání podle ní pokročila o další krok. Očekává, že vše by mělo být domluveno v červnu. Černochová to řekla na tiskové konferenci po jednání vlády.


Zemědělci dostanou peníze na nejohroženější odvětví i nákup půdy
Eurozpravy-domácí | 16:15:00
Vláda rozdělí mezi zemědělce, kteří čelí zdražování energií a surovin, 540 milionů korun ze státního rozpočtu. Dalších 270 milionů Kč získala ČR z EU na podpůrná opatření už na konci března. Peníze dostanou chovatelé prasat, drůbeže, výrobci mléka nebo pěstitelé jablek a brambor. Návrh ministerstva zemědělství dnes schválila vláda. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.


S koncem pomoci na hlavním nádraží bude dle Rakušana třeba informační stanoviště
Eurozpravy-domácí | 16:03:00
Až s koncem května skončí dobrovolnická pomoc uprchlíkům na hlavním nádraží v Praze, bude tam potřeba zřídit stanoviště, na kterém ihned dostanou informace. Po dnešním jednání vlády to novinářům řekl vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). O termínu dnes informoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), Rakušan to považuje za správné rozhodnutí.


Spotřební daň z benzinu a nafty se sníží, zákon podepsal prezident
Eurozpravy-domácí | 15:00:00
Spotřební daň z nafty a benzinu se od začátku června do konce září sníží o 1,50 koruny na litr. Novelu zákona o spotřebních daních, která sazbu daně snižuje, podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad. Čtyřměsíční snížení daně je vládní reakcí na zvýšení cen pohonných hmot, které podle analytiků způsobily hlavně inflační tlaky a invaze ruských vojsk na Ukrajinu.


Reakce na pandemii byla pro většinu vlád bezprecedentní výzvou, řekl Lipavský
Eurozpravy-domácí | 14:04:00
Reakce na koronavirovou pandemii, která různé země zasáhla různou měrou, byla pro většinu vlád bezprecedentní výzvou, a to jak z hlediska dopadu na zdraví, tak na ekonomiku a blahobyt občanů. Při zahájení dvoudenního Česko-afrického zdravotnického fóra v Černínském paláci v Praze to dnes uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).


Požadavky Bruselu k ukončení závislosti na Rusku jsou dle odborníků reálné
Eurozpravy-zahraniční | 15:59:00
ožadavky Evropské komise, jejichž pomocí chce v příštích letech ukončit závislost EU na energiích dovážených z Ruska, jsou podle odborníků reálné. Budou ale potřeba vysoké investice a nadnárodní spolupráce. Vhodná by byla i změna české legislativy, uvedli dnes odborníci oslovení ČTK.


Rusko oznámilo vyhoštění desítek zahraničních diplomatů
Eurozpravy-zahraniční | 15:26:00
Ruské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo vyhoštění více než osmi desítek diplomatů tří západních zemí. Moskva nejprve prohlásila nežádoucími osobami 34 francouzských, následně 24 italských a vzápětí 27 španělských diplomatů. Všechny případy označila jako odvetný krok za předchozí vyhoštění ruských diplomatů z těchto zemí. Informovaly o tom ruské agentury.


EU chce vytvořit fond pro společné nákupy zbraní a koordinovat vyzbrojování
Eurozpravy-zahraniční | 15:13:00
Státy Evropské unie by měly koordinovaně doplňovat mnohdy nedostatečné zásoby zbraní a společně plánovat jejich nákupy u evropských zbrojních firem. Počítá s tím dnes zveřejněný plán Evropské komise, která chce v reakci na ruskou invazi na Ukrajině vytvořit obranný fond pro společné vyzbrojování armád.


Ruský voják obžalovaný ze zabití civilisty přiznal u soudu v Kyjevě vinu
Eurozpravy-zahraniční | 14:52:00
Ruský voják, obžalovaný ze zabití neozbrojeného ukrajinského civilisty, přiznal dnes u soudu v Kyjevě vinu. Informovala o tom ruská služba stanice BBC a agentura Reuters. Je to první takový proces od začátku ruské invaze na Ukrajinu.


Vyděračské programy loni zaútočily na 77 procent tuzemských organizací
Eurozpravy-ekonomika | 14:35:00
Vyděračské programy loni zaútočily na 77 procent tuzemských organizací, což je meziroční nárůst na více než dvojnásobek. V roce 2020 napadení ransomwarem deklarovalo 30 procent firem a institucí. Vyplývá to ze studie antivirové firmy Sophos.


ČR je zemí nejvíce zasaženou přerušením dodavatelských řetězců
Eurozpravy-ekonomika | 12:00:00
ČR je zemí celosvětově nejvíce zasaženou přerušením dodavatelských řetězců ve světové ekonomice. Stejně tak je s Maďarskem nejvíce postižená ruskou invazí na Ukrajinu. Na výročním setkání finančních ředitelek a ředitelů CFO Congress 2022 to řekl hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek.


Míra inflace v Evropské unii dosáhla rekordu. Česko je třetí nejhorší
Eurozpravy-ekonomika | 11:18:00
Míra inflace v Evropské unii v dubnu vystoupila na rekordních 8,1 procenta, což je o tři desetiny procentního bodu více než v březnu. Ve své zprávě to dnes oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Česká republika má z členských zemí unie třetí nejvyšší inflaci, v dubnu činila 13,2 procenta. V eurozóně inflace zůstala na 7,4 procenta.


Pastrňák a Kämpf novými posilami. To Simon tým opustil po konfliktu s Hronkem
Eurozpravy-sport | 16:56:00
Česká hokejová reprezentace hlásí další dvě posily z kabnadsko-americké NHL. Po obránci Michalu Kempném, který už se stihl zapojit do úterního zápasu světového šampionátu ve Finsku proti Rakousku (1:2 po samostabných nájezdech), se k týmu již stihl připojit nejhvězdnější reprezentant útočník Bostonu David Pastrňák a mužstvo čeká ještě na příjezd útočník Toronta David Kämpf. Zároveň z týmu probubláváli inormace o možném konfliktu v kabině mezi Dominikem Simonem a Filipem Hronkem. Mělo se prý jednat o tolik osobní záležitost, že kvůli tomu musel Simon opustiit dějiště mistrovství. Vše za Dominika Simona vysvětlila jeho rodina.


Vodíkový vlak poprvé v Česku. Jak bude vypadat budoucnost na kolejích?
Reflex | 16:00:00
Vodíkový vlak Coradia iLint je poprvé v česku a projet se jím může každý. Jeho první cesta vedla z hlavního nádraží v Praze přes Vrané nad Vltavou do Mníšku pod Brdy a zpět. O jízdu byl velký zájem a mnoho dalších lidí stálo podél trati, aby si vlak alespoň vyfotografovali. Pokud se jím chcete také svézt, můžete, čas máte do 24. 5.


Peklo velkochovů. Co nemáte vidět a vědět o původu většiny živočišných potravin.
Reflex | 15:00:00
Většina potravin živočišného původu v našich obchodech od masa přes sýry a mléko po vajíčka pochází od zvířat ve velkochovech neboli z průmyslových chovů. Pro ty je typická maximální koncentrace zvířat na minimálním prostoru a co největší “výtěžnost” každého jednoho tvora, který je označován jako hospodářské zvíře.


Cena Arnošta Lustiga není cenou modly a abstraktních ideálů. Je to cena velkých hodnot
Reflex | 14:10:00
Cena Arnošta Lustiga je již desetiletým projektem, který začal skromně a bez větších ambicí, lidsky a autenticky.  Arnošt Lustig zemřel 26. 2. 2011.  Všichni jsme smrtelní, Arnošt byl dlouhodobě nemocný a smutnou zprávu jsme očekávali.  Přesto nás jeho smrt velmi zasáhla.  Byla to citelná ztráta jak pro nejbližší přátele, tak pro celé společenské klima, na jehož utváření se Arnošt podílel. 


Velká hra malých stran. Co rozhodne komunální volby v Praze?
Reflex | 12:00:00
Pomalu se rozbíhá kampaň do komunálních voleb, které Česko čekají na konci léta. Nejvíce se samozřejmě tradičně čeká na volby v Praze. Stane se symbolickým tématem voleb Barrandovský most, jehož náročnou opravu současná koalice právě začala? A jaké strany můžou nakonec rozhodnout o většině a novém primátorovi Prahy?


Ruská součást společnosti Google vyhlásila bankrot, není schopná plnit finanční závazky
Tiscali-zprávy | 14:15:25
Ruská součást americké internetové společnosti Google vyhlásila bankrot. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která se odvolává na záznamy v ruském obchodním rejstříku.


Česká armáda dostane od Německa patnáct tanků Leopard 2A4, chce koupit i desítky moderních verzí
E15-ekonomika | 16:15:00
Německo daruje České republice 15 tanků Leopard 2A4. Obě země zároveň zahájí jednání o nákupu dalších až 50 nejmodernějších tanků Leopard verze 2A7+ různých modifikací. Česko by je mohlo koupit v příštích letech. Vládu o tom informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Darované tanky by česká armáda mohla dostat ještě letos, v budoucnu se počítá s jejich modernizací, sdělil Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany. Letos zároveň začne výcvik českých tankistů na německých strojích.


Aeroflot koupil první letadla uvězněná válkou. Výrobci mezitím hledají náhradu za ruský trh
E15-ekonomika | 16:00:00
Situace kolem stovek dopravních letadel, která Kreml dovolil ruským aerolinkám zabavit v reakci na sankce Evropské unie, se začíná skoro tři měsíce od začátku války na Ukrajině vyjasňovat. Alespoň v případě osmi letadel, které se ruský Aeroflot rozhodl odkoupit od západních leasingových společností. Výrobci letadel přitom nepředpokládají, že by na zmraženém ruském leteckém trhu mělo k nejbližší době dojít k jakémukoliv uvolnění.


Investice za biliony korun. Brusel chce více obnovitelných zdrojů a úspor energie
E15-ekonomika | 15:50:00
Rychlejší přechod na obnovitelné zdroje energie, zvýšení energetické účinnosti a úspory či společné nákupy plynu od nových dodavatelů. To jsou hlavní součásti zveřejněné strategie, s níž chce Evropská komise v příštích letech ukončit závislost EU na energiích dovážených z Ruska. Komise počítá s tím, že tento přechod bude do roku 2030 vyžadovat investice ve výši téměř 300 miliard eur (7,4 bilionu korun).


Zeman podepsal zákon na snížení spotřební daně z benzinu a nafty
E15-ekonomika | 15:30:00
Spotřební daň z nafty a benzinu se od začátku června do konce září sníží o 1,50 koruny na litr. Novelu zákona o spotřebních daních, která sazbu daně snižuje, podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad. Čtyřměsíční snížení daně je vládní reakcí na zvýšení cen pohonných hmot, které podle analytiků způsobily hlavně inflační tlaky a invaze ruských vojsk na Ukrajinu. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) při schvalování novely v Senátu připustil, že v případě nafty by snížení na minimální hranici stanovenou EU mohlo být trvalé.


Moskva vyhostila několik desítek francouzských, italských a španělských diplomatů
E15-ekonomika | 15:26:00
Ruské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo vyhoštění více než osmi desítek diplomatů tří západních zemí. Moskva nejprve prohlásila nežádoucími osobami 34 francouzských, následně 24 italských a vzápětí 27 španělských diplomatů. Všechny případy označila jako odvetný krok za předchozí vyhoštění ruských diplomatů z těchto zemí. Informovaly o tom ruské agentury. Francie ruské rozhodnutí odsoudila, napsala agentura Reuters s odvoláním na francouzské ministerstvo zahraničí. Řím ruský krok označil za „nepřátelský akt“.


Fiala: Vláda odsouhlasila vstup Švédska a Finska do NATO
E15-ekonomika | 14:56:00
Vláda na dnešním zasedání odsouhlasila vstup Švédska a Finska do Severoatlantické aliance (NATO). Na twitteru to oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Armády dvou skandinávských zemí podle něj plní veškerá kritéria pro přijetí do aliance. Stejný krok ještě musí udělat Sněmovna a Senát, předseda vlády neočekává komplikace.


TechTower Plzeň. Zázemí pro startupy za stovky milionů se otevře příští rok
E15-ekonomika | 14:30:00
Stavba technologického centra TechTower za 720 milionů korun je hotová z více než 80 procent. Inovativní studentské a startupové firmy se tam začnou stěhovat 1. února 2023 a už nyní by zájemci zaplnili celou sedmipatrovou budovu ležáckých sklepů bývalého pivovaru Světovar. Na 10 tisíc metrů čtverečních nové plochy se vejde 600 lidí a asi 40 firem, řekl Luděk Šantora, šéf Správy informačních technologií města (SIT), která zaštiťuje provoz areálu. Většinu nákladů na vybudování TechToweru zaplatí Plzeň, 181 milionů pokryje evropská dotace.


Erdogan nadále odmítá na vstup Švédska a Finska do NATO
E15-ekonomika | 13:55:00
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zopakoval odmítavý postoj své vlády k chystanému vstupu Švédska a Finska do NATO. V projevu k poslancům své strany řekl, že očekává, že spojenci v Severoatlantické alianci pochopí argumenty Ankary. Ta své stanovisko zdůvodňuje mimo jiné obavami o bezpečnost s odkazem na kurdskou teroristickou organizaci a po dvou severských zemích žádá vydání těchto „teroristů“. Za ně ale Ankara považuje i jiná kurdská hnutí.


Vláda chystá další milostivé léto, začít má v září
E15-ekonomika | 13:33:00
Vláda schválila návrh zákona, který umožní části dlužníků splatit exekuce bez úroků. Takzvané milostivé léto se má opakovat tři měsíce od 1. září. Návrh musí ještě schválit Poslanecká sněmovna a Senát, zákon se týká závazků u veřejných institucí a státních či polostátních firem.


Česká armáda dostane od Německa patnáct tanků Leopard 2A4, chce koupit i desítky moderních verzí
E15-politika | 16:15:00
Německo daruje České republice 15 tanků Leopard 2A4. Obě země zároveň zahájí jednání o nákupu dalších až 50 nejmodernějších tanků Leopard verze 2A7+ různých modifikací. Česko by je mohlo koupit v příštích letech. Vládu o tom informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Darované tanky by česká armáda mohla dostat ještě letos, v budoucnu se počítá s jejich modernizací, sdělil Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany. Letos zároveň začne výcvik českých tankistů na německých strojích.


Aeroflot koupil první letadla uvězněná válkou. Výrobci mezitím hledají náhradu za ruský trh
E15-politika | 16:00:00
Situace kolem stovek dopravních letadel, která Kreml dovolil ruským aerolinkám zabavit v reakci na sankce Evropské unie, se začíná skoro tři měsíce od začátku války na Ukrajině vyjasňovat. Alespoň v případě osmi letadel, které se ruský Aeroflot rozhodl odkoupit od západních leasingových společností. Výrobci letadel přitom nepředpokládají, že by na zmraženém ruském leteckém trhu mělo k nejbližší době dojít k jakémukoliv uvolnění.


Investice za biliony korun. Brusel chce více obnovitelných zdrojů a úspor energie
E15-politika | 15:50:00
Rychlejší přechod na obnovitelné zdroje energie, zvýšení energetické účinnosti a úspory či společné nákupy plynu od nových dodavatelů. To jsou hlavní součásti zveřejněné strategie, s níž chce Evropská komise v příštích letech ukončit závislost EU na energiích dovážených z Ruska. Komise počítá s tím, že tento přechod bude do roku 2030 vyžadovat investice ve výši téměř 300 miliard eur (7,4 bilionu korun).


Zeman podepsal zákon na snížení spotřební daně z benzinu a nafty
E15-politika | 15:30:00
Spotřební daň z nafty a benzinu se od začátku června do konce září sníží o 1,50 koruny na litr. Novelu zákona o spotřebních daních, která sazbu daně snižuje, podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad. Čtyřměsíční snížení daně je vládní reakcí na zvýšení cen pohonných hmot, které podle analytiků způsobily hlavně inflační tlaky a invaze ruských vojsk na Ukrajinu. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) při schvalování novely v Senátu připustil, že v případě nafty by snížení na minimální hranici stanovenou EU mohlo být trvalé.


Moskva vyhostila několik desítek francouzských, italských a španělských diplomatů
E15-politika | 15:26:00
Ruské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo vyhoštění více než osmi desítek diplomatů tří západních zemí. Moskva nejprve prohlásila nežádoucími osobami 34 francouzských, následně 24 italských a vzápětí 27 španělských diplomatů. Všechny případy označila jako odvetný krok za předchozí vyhoštění ruských diplomatů z těchto zemí. Informovaly o tom ruské agentury. Francie ruské rozhodnutí odsoudila, napsala agentura Reuters s odvoláním na francouzské ministerstvo zahraničí. Řím ruský krok označil za „nepřátelský akt“.


Fiala: Vláda odsouhlasila vstup Švédska a Finska do NATO
E15-politika | 14:56:00
Vláda na dnešním zasedání odsouhlasila vstup Švédska a Finska do Severoatlantické aliance (NATO). Na twitteru to oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Armády dvou skandinávských zemí podle něj plní veškerá kritéria pro přijetí do aliance. Stejný krok ještě musí udělat Sněmovna a Senát, předseda vlády neočekává komplikace.


TechTower Plzeň. Zázemí pro startupy za stovky milionů se otevře příští rok
E15-politika | 14:30:00
Stavba technologického centra TechTower za 720 milionů korun je hotová z více než 80 procent. Inovativní studentské a startupové firmy se tam začnou stěhovat 1. února 2023 a už nyní by zájemci zaplnili celou sedmipatrovou budovu ležáckých sklepů bývalého pivovaru Světovar. Na 10 tisíc metrů čtverečních nové plochy se vejde 600 lidí a asi 40 firem, řekl Luděk Šantora, šéf Správy informačních technologií města (SIT), která zaštiťuje provoz areálu. Většinu nákladů na vybudování TechToweru zaplatí Plzeň, 181 milionů pokryje evropská dotace.


Erdogan nadále odmítá na vstup Švédska a Finska do NATO
E15-politika | 13:55:00
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zopakoval odmítavý postoj své vlády k chystanému vstupu Švédska a Finska do NATO. V projevu k poslancům své strany řekl, že očekává, že spojenci v Severoatlantické alianci pochopí argumenty Ankary. Ta své stanovisko zdůvodňuje mimo jiné obavami o bezpečnost s odkazem na kurdskou teroristickou organizaci a po dvou severských zemích žádá vydání těchto „teroristů“. Za ně ale Ankara považuje i jiná kurdská hnutí.


Netopili, nemají na jídlo. Chudobou trpí každý druhý samostatně žijící senior
idnes.cz | 17:44:00
Zatímco dříve trpěly chudobou jen jednotky procent seniorů, kteří žijí sami, nyní je to již téměř každý druhý. Zdražování nájmů, energií, potravin a léků na ně totiž dopadá více než na ostatní. Čím dál většímu počtu z nich proto hrozí, že se ocitnou v dluzích a bez střechy nad hlavou. Měsíčně jim zbývá několik set korun. „Nevím, co se mnou bude,“ říká důchodkyně z Olomoucka.


Gazdík mluvil se Zemanem o českém školství, řeší místo pro děti z Ukrajiny
idnes.cz | 17:35:00
Po ministryni obrany Janě Černochové přijal prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě na jeho žádost i ministra školství Petra Gazdíka. Gazdíka nyní zaměstnává zajištění dostatečných kapacit v českých školách pro ukrajinské děti, které k povinné školní docházce nastoupí v září. Největší problém je v Praze a Středočeském kraji.


Červený tahač bez návěsu překvapil řidiče na dálnici, jel v protisměru
idnes.cz | 17:16:00
Nebezpečnou situací se zabývá dálniční policie v Napajedlích. Dopoledne se po dálnici D55 pohyboval kamion v protisměru.


V Portugalsku a Británii se objevily opičí neštovice, zanesli je tam z Afriky
idnes.cz | 16:37:00
Portugalské úřady ve středu oznámily pět potvrzených případů vzácných opičích neštovic. Nemoc se vyskytuje zejména v Africe. Také ve Španělsku prověřují osm podezřelých případů. Evropské zdravotnické úřady monitorují situaci i v ostatních zemích od doby, co se první případ opičích neštovic objevil začátkem měsíce ve Velké Británii. V Africe se pak začala znovu objevovat obrna.


Nemocnice svěřila podobu kolárny architektovi, má podobu článku řetězu
idnes.cz | 16:35:00
Neobvyklá stavba je nově k vidění v areálu olomoucké fakultní nemocnice. Jde o úschovnu kol pro zaměstnance v podobě článku cyklistického řetězu, která pojme přes čtyři desítky bicyklů.


Muskovi poradci stále pracují na koupi Twitteru. Komplikují to ale dluhy
idnes.cz | 16:13:00
Akcie společnosti Twitter zažívají v posledních dnech značné otřesy. Může za to do velké míry i zběsilé tweetování Elona Muska, který má stále váhat s převzetím této sítě. V zákulisí to ale nevypadá, že by se dohoda kolem převzetí Twitteru měla nějakým způsobem zkomplikovat. Pracovníci na obou stranách totiž každodenně na uzavření této akvizice pracují. Situaci ale komplikuje dluhové financování.


Kamion smetl auto s nepozornou řidičkou přímo před policisty, zachránili ji
idnes.cz | 16:05:00
Přímo před zraky hlídkujících policistů se v březnu odehrála vážná dopravní nehoda na hlavním tahu u obce Drobovice na Kutnohorsku. Řidička Škody Fabia vyjížděla z odstavné plochy na silnici a zřejmě se dobře nerozhlédla. Auto smetl přijíždějící kamion.


Vládní analýza: Uprchlíci mohou státu ušetřit tolik korun, že by Češi mohli jít o půl roku dříve do důchodu
iHned.cz | 17:53:00
Pomoc ukrajinským uprchlíkům vyjde letos Česko zhruba na 50 miliard korun. Už za tři roky by na nich ale mohla státní pokladna vydělat. Uvádí to vládní analýza o ekonomických dopadech spjatých s přijetím a integrací Ukrajinců, kterou mají HN k...


Covidové hvězdy – která zhasne?
iHned.cz | 17:05:00
Byly to společnosti, kterým koronavirus hrál do karet. Firmy, které dokázaly okamžitě vydělávat na tom, že jejich zákazníka přikovalo nejedno vládní nařízení do gauče. A právě z domácí pohovky si mohl nakoupit, podívat se na film, pracovat a sázet,...


Amanita chystá novou hru vystřiženou z lepenky. Phonopolis má orwellovský námět a tradiční animaci
iHned.cz | 17:00:00
K Samorostu, Machinariu, Chuchlovi nebo Creaks se přidá novinka, která hry českého studia Amanita Design poprvé převede do trojrozměrné podoby. Herní postavy i město Phonopolis jsou vyrobené z papírové lepenky a grafický styl autorů se inspiroval...


Česko má zpoždění se zavedením evropských pravidel ochrany autorských práv
iHned.cz | 16:47:00
Téměř tři roky uplynuly od chvíle, kdy vstoupila v platnost evropská směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu (směrnice DSM – Digital Single Market) a s ní i kontroverzní článek číslo 17. Podle něj mají být poskytovatelé služeb...


Česko dostane z Německa 15 starších tanků Leopard. Dalších až 50 nových si v příštích letech koupí
iHned.cz | 16:38:00
Německo daruje České republice 15 tanků Leopard 2A4. Obě země zároveň zahájí jednání o nákupu dalších až 50 nejmodernějších tanků Leopard verze 2A7+ různých modifikací. Česko by je mohlo koupit v příštích letech. Vládu o tom ve středu informovala...


Žijeme v digitálním rokoku. Mikrovlnná trouba má tolik funkcí, že v ní ani inženýr neumí ohřát mléko
iHned.cz | 16:17:00
Technologie má sloužit lidem a nemá z nich dělat své otroky, na to by měla myslet každá firma, tvrdí zakladatel Jablotronu a jeden z nejbohatších Čechů Dalibor Dědek. „Strašně si libujeme v tom, že z mikrovlnné trouby, která má mít jeden...


Bloudění po chodbách radnic mohou ukončit e-úředníci. Spořitelna je nabízí ve svých bankomatech
iHned.cz | 15:59:00
Je už po úředních hodinách, když si vzpomenete, že ještě potřebujete na radnici něco nutně zařídit. Dojdete k budově úřadu a na přístroji, který připomíná bankomat, si vyřídíte poplatky za psa nebo dáte do podatelny dokument. Přístroj ho sám...


Michl, „michlovci“ a kurz koruny
iHned.cz | 15:25:00
Minulý týden došlo k odhalení jména nového guvernéra České národní banky. Prezident Miloš Zeman jmenoval příštím guvernérem odpůrce současné měnové politiky ČNB radního Aleše Michla. Aktuální měnová politika reaguje na rostoucí inflaci, která v...


Hokejoví bafuňáři, slitujte se nad střední generací!
iHned.cz | 14:28:00
Mladí lidé mají pravdu, střední generace to má někdy lehčí. Má kde bydlet, většinou má i nějaké ty peníze. Ovšem když dojde na celonárodní fetiše, třeba na hokejové mistrovství světa, je to obráceně. Tady to má mladá generace mnohem snazší. Ne snad,...


Za energie zaplatíme navíc 1,5 miliardy. Jízdenky zdražíme v prosinci, říká nový šéf Českých drah
iHned.cz | 06:36:00
Nový šéf Českých drah Michal Krapinec chce mít státní podnik na černé nule. O termínech ale pětatřicetiletý manažer, nejmladší generální ředitel v historii firmy, nehovoří. A situace jeho cíli zrovna nakloněná není. Jen za poslední dva roky nabraly...


Záhada příliš drahého dieselu. Dramatický růst cen pohonných hmot odhalil slabinu Česka
lidovky.cz | 17:43:00
Těm, kdo jezdí na benzin, lze jen závidět. Česko ještě nezažilo tak velký jarní průvan v peněženkách řidičů dieselových osobních aut, případně v nákladech silničních dopravců.


Gazdík mluvil se Zemanem o českém školství, řeší místo pro děti z Ukrajiny
lidovky.cz | 17:35:00
Po ministryni obrany Janě Černochové přijal prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě na jeho žádost i ministra školství Petra Gazdíka. Gazdíka nyní zaměstnává zajištění dostatečných kapacit v českých školách pro ukrajinské děti, které k povinné školní docházce nastoupí v září. Největší problém je v Praze a Středočeském kraji.


Ruský voják se přiznal k zastřelení Ukrajince. Vedl kolo po ulici a telefonoval
lidovky.cz | 17:16:00
Ruský voják, obžalovaný ze zabití neozbrojeného ukrajinského civilisty, u soudu v Kyjevě přiznal vinu. Je to první takový proces od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Jedenadvacetiletý příslušník tankové jednotky Vadim Šišimarin čelí obvinění, že v prvním týdnu války zabil výstřelem do hlavy muže ve vesnici Čupachivka v Sumské oblasti. Hrozí mu doživotní vězení.


Weby ŘSD jsou po kyberútoku stále mimo provoz, asistenční linka už funguje
lidovky.cz | 17:01:03
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ČR ve středu dopoledne částečně zprovoznilo bezplatnou asistenční linku pro řidiče. Nedostupná byla po úterním kybernetickém útoku na firmu. Nedostupný už více než 30 hodin zůstává web ŘSD, stejně tak i Dopravniinfo.cz. Nedá se odhadnout, kdy budou opět funkční, řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Incidentem se zabývá Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).


Seveřané a Turek. Ankara chce platbu za rozšíření NATO
lidovky.cz | 16:41:00
Plán dalšího rozšíření Severoatlantické aliance už je oficiální. Švédsko a Finsko podaly žádost o vstup do NATO. Jenže jakkoliv se nám zdá, že jejich cesta do Aliance bude bezproblémová, nemusí to tak být.


Fotbalový boss Starka leží v umělém spánku v zahraniční nemocnici
lidovky.cz | 16:35:00
Prezident příbramského fotbalového klubu 1. FK Příbram Jaroslav Starka je v nemocnici mimo Českou republiku s blíže nespecifikovanými obtížemi. „Ano, je hospitalizován v zahraničí, více to nebudu komentovat. Funkce prezidenta klubu je nadále na něm,“ uvedl ve středu pro MF DNES majitel klubu a Starkův syn Jan Starka.


Vláda se chystá přivřít ruku při vyplácení humanitární dávky uprchlíkům
lidovky.cz | 16:19:06
Při vyplácení humanitární dávky uprchlíkům bude Česká republika zřejmě méně štědrá než dosud. „Pokud je uprchlík ubytován v zařízení, kde je mu poskytována strava a hygienické potřeby, tak se humanitární příspěvek nevyplácí,“ popsala Iva Merhautová, náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky. Vláda na tuto změnu ve středu kývla.


Krizový štáb Prahy jednal o uprchlících. Humanitární pomoc na nádraží skončí do 14 dnů
lidovky.cz | 16:13:00
Praha minimálně do konce května nebude zavírat asistenční centrum pro uprchlíky ve Vysočanech, řekl ve středu pražský primátor Zdeněk Hřib. Ke konci května naopak ukončí pomoc na hlavním nádraží. Ministr vnitra Vít Rakušan v úterý řekl, že pražský primátor Zdeněk Hřib přislíbil nedělat již žádné unáhlené kroky. Řešení jak rozdělit migranty do krajů se podle ministra rýsuje.


Česko dostane od Německa 15 tanků Leopard, oznámil Fiala. Sousední země tak oceňuje podporu Ukrajině
lidovky.cz | 16:10:02
Německo daruje České republice 15 tanků Leopard 2A4. Po jednání vlády to oznámil premiér. „Máme velkou radost, že se podařilo domluvit dar patnácti tanků Leopard s Německem,“ řekl Petr Fiala. Obě země zároveň zahájí jednání o nákupu dalších až 50 nejmodernějších tanků Leopard verze 2A7+ různých modifikací.


Milostivé léto se zopakuje, schválila vláda. Kývla na Švédsko i Finsko v NATO
lidovky.cz | 15:50:00
Návrh, aby se opakovalo takzvané milostivé léto, které umožní dlužníkům vyřešit závazky u veřejných institucí, schválila vláda. Milostivé léto bude trvat tři měsíce, od začátku září do konce listopadu. „Teď je to na nás, jsme domluveni na zrychleném projednání v Poslanecké sněmovně,“ uvedl šéf poslanců lidovců Marek Výborný.


Ruská součást společnosti Google vyhlásila bankrot, neni schopna plnit finanční závazky
lidovky.cz | 13:46:00
Ruská součást americké internetové společnosti Google vyhlásila bankrot. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která se odvolává na záznamy v ruském obchodním rejstříku. Google už od března není schopen v Rusku zcela plnit své finanční závazky. Google, který je součástí technologické skupiny Alphabet, se ke zprávě bezprostředně nevyjádřil.


Jak Ukrajinci „hacknuli“ ruskou invazi. Objednávají si bombardování jako přes Uber, raketa přiletí za pár sekund
lidovky.cz | 13:30:00
Technologie dělostřeleckého zaměřování, která funguje na podobném principu jako aplikace taxislužby Uber, pomohla ukrajinské armádě minulý týden vymazat z mapy téměř celý ruský batalion při jediném útoku. Píše o tom britský deník The Times.


Na dědictví si počkáte až půl roku. Notáři jsou zahlceni kvůli úmrtím na covid i uprchlíkům z Ukrajiny
lidovky.cz | 13:00:00
Notářské služby nabraly skluz. Zpoždění se týká zejména vyřizování pozůstalostí, na které se čeká i přes půl roku. Viníkem je koronavirus, který náhle zvýšil úmrtnost. Dědická vypořádání tak notáře doslova zaplavila.


Policista se u soudu přiznal k napomáhání zabití v případu George Floyd
aktuálně.cz | 17:21:00
Floyodova smrt před dvěma leta odstartova v USA vlnu protestů a demonstrací.


Pomalá přiznání neúspěchů. Do propagandy začíná prosakovat, že se Rusku nedaří
aktuálně.cz | 16:15:23
V ruských médiích a na sociálních sítích se začíná projevovat fakt, že válka na Ukrajině se nevyvíjí podle přání a očekávaní Kremlu.


OBRAZEM: Bez souhlasu nehraju. Na manželské posteli v centru Brna se fotí lidé
Denik.cz | 16:14:00
Manželská postel se ve středu odpoledne objevila na náměstí Svobody v Brně. Je součástí kampaně s názvem Chce to souhlas, která upozorňuje na problematiku znásilnění a jeho nevhodnou definici v českém trestním zákoníku. Kolemjdoucí se na posteli mohou vyfotit, dostanou materiály s informacemi o dané problematice a šanci podepsat petici, která volá po legislativní změně.


Podezřelý z výbuchu v Loučce zůstává v nemocnici. Policie čeká na posudky
Denik.cz | 16:01:00
Zdravotní stav jedenatřicetiletého muže, který byl těžce zraněn při dubnovém výbuchu rodinného domu v Loučce na Valašskomeziříčsku, se ani po více než třech týdnech nelepší.


Jsem vinen. Ruský voják obžalovaný ze zabití civilisty se u soudu přiznal
Denik.cz | 15:23:00
Ruský voják obžalovaný ze zabití neozbrojeného ukrajinského civilisty přiznal u soudu v Kyjevě vinu. Informovala o tom ruská služba stanice BBC. Je to první takový proces od začátku ruské invaze na Ukrajinu.


Splňují kritéria. Vláda odsouhlasila přijetí Finska a Švédska do NATO
Denik.cz | 15:11:00
Vláda na středečním zasedání odsouhlasila vstup Švédska a Finska do Severoatlantické aliance (NATO). Na twitteru to oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Armády dvou skandinávských zemí podle něj plní veškerá kritéria pro přijetí do aliance. Stejný krok ještě musí udělat Sněmovna a Senát, předseda vlády neočekává komplikace.


První v Evropě: Hewlett Packard Enterprise bude v Kutné Hoře vyrábět superpočítače
lupa.cz | 18:53:17
Americká společnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) v Česku otevře další svojí hardwarovou továrnu. V Kutné Hoře začne vyrábět systémy pro superpočítače (HPC) a výpočty zaměřené pro umělou inteligenci. Jde o vůbec první evropskou továrnu HPE pro tyto oblasti. Operovat začne letos v létě.


Tereza Maxová 25 let pomáhá dětem. Jako dárek si nadělila unikátní známky
revue.idnes.cz | 18:36:00
Již čtvrtstoletí pomáhá nejen opuštěným a ohroženým dětem Nadace Terezy Maxové. V rámci oslav modelka Tereza Maxová (50) uvedla na trh sérii unikátních známek. Podepsaná zvětšenina fotky a také arch se všemi známkami pak půjdou do dražby a pomůžou dál.


Podcast: Jestli se mi líbí Janáček? Miluji ho, je absolutně boží
bleskove.cz | 18:19:00
Kdybych měl řešit, kdo se urazí a kdo zase nadchne, mohl bych na svou práci zapomenout, říká sbormistr Lukáš Vasilek, který řídí hned tři soubory.


Reportáž: Festival v Cannes se vrátil do starých kolejí. Zombie komedie byla slabá
bleskove.cz | 17:16:00
Zahajovací film režiséra Michela Hazanaviciuse se měl jmenovat Z. Protože symbol používá ruská armáda, snímek byl narychlo přejmenován na Final Cut.


Coldplay snižují uhlíkovou stopu. Kapela přímo na koncertech vyrábí elektřinu
bleskove.cz | 16:30:00
Zároveň ale čelí kritice. Pro ekologicky šetrné turné si jako partnera vybrala výrobce biopaliv, který vykácel deset tisíc hektarů lesa.


Podcast: Jestli se mi líbí Janáček? Miluji ho, je absolutně boží
pikant | 18:19:00
Kdybych měl řešit, kdo se urazí a kdo zase nadchne, mohl bych na svou práci zapomenout, říká sbormistr Lukáš Vasilek, který řídí hned tři soubory.


Reportáž: Festival v Cannes se vrátil do starých kolejí. Zombie komedie byla slabá
pikant | 17:16:00
Zahajovací film režiséra Michela Hazanaviciuse se měl jmenovat Z. Protože symbol používá ruská armáda, snímek byl narychlo přejmenován na Final Cut.


Coldplay snižují uhlíkovou stopu. Kapela přímo na koncertech vyrábí elektřinu
pikant | 16:30:00
Zároveň ale čelí kritice. Pro ekologicky šetrné turné si jako partnera vybrala výrobce biopaliv, který vykácel deset tisíc hektarů lesa.


Škoda Auto zahájila v Mladé Boleslavi výrobu bateriových systémů do elektromobilů
Auto.cz | 17:58:00
Škoda Auto zahájila ve svém hlavním výrobním závodě výrobu bateriových systémů pro plně elektrické vozy. Mladoboleslavský hlavní závod automobilky je tak jediným výrobním místem bateriových systémů pro platformu elektrických vozů MEB koncernu v Evropě kromě Německa.


Fotogalerie: GP Španělska v letech 1991 až 2021
Auto.cz | 16:51:00
Velká cena Španělska se v kalendáři F1 objevila už v 50. letech. Od roku 1991 se jezdí v Katalánsku nedaleko Barcelony. Okruh zažil spoustu památných okamžiků a to včetně požáru v garáži Williamsu v roce 2012.


Elektrické Bentley prý zvládne stovku i za 1,5 vteřiny, naznačil šéf značky
Auto.cz | 15:51:00
Akcelerace elektrického Bentley má být tak brutální, že řidiči raději nabídne dvě intenzity.


Muzeum veteránů v Nové Bystřici má na to vstoupit do dějin, míní sběratel
Auto-iDNES.cz | 17:00:00
Duchovní otec, zakladatel, hybná síla i tvář Muzea veteránů v Nové Bystřici, které je jedno z nejlepších muzeí amerických aut v Evropě a obstojí i ve srovnání s renomovanými americkými muzei. S Pavlem Janoušem jsme si povídali o vzniku muzea, snech, hledání a nakupování aut i směrování muzea v budoucnu.


Rakouský elektromobilista vyhrál soud o krátký dojezd svého auta na baterky
Auto-iDNES.cz | 13:30:00
Když auto v reálném provozu vypouštělo jiné emise než papírově uvádělo, byla z toho aféra Dieselgate a totální elektromobilní revoluce v automobilovém průmyslu. Na automobilky se možná řítí něco podobného, rakouský majitel Volkswagenu e-Golf vyhrál soud ohledně nepravdivého dojezdu svého elektromobilu. Další žaloby jsou na stole.


VIDEO: Třicetiletá škodovka na výletě Evropou. Favorit nás okouzlil
Auto-iDNES.cz | 10:00:00
Před třiceti lety, v dubnu 1992 představila Škoda občerstvený favorit. Tehdejší jediný model mladoboleslavské automobilky dostal novou tvář s logem uprostřed masky. Za volantem vínového třicetiletého Favoritu 135 LS jsme strávili skoro dva tisíce kilometrů.


Video: Vývoj cen pohonných hmot. Ovlivní Čína cenu ropy?
Kurzy.cz | 18:12:32
Ceny ropy sa udržujú na vyšších úrovniach najmä vďaka zmierneniu pandemickej situácii v Číne. Krajina plánuje postupne uvoľňovať pandemické opatrenia, čo by malo viesť k nárastu mobility a dopytu po rope. Vyššie ceny podporuje aj pokles produkcie ropy ...


Goldmani snižují odhady růstu Čína na 4%
Kurzy.cz | 17:43:36
Analytici americké banky Goldman Sachs snížili své odhady pro letošní růst čínské ekonomiky z předchozích 4,5 na rovná 4%. Letošní cíl čínské vlády počítal s růstem o 5,5%.Hlavním důvodem pro stále zhoršující se odhady jsou problémy, které druhé největší&


Souhrn 18.5. - evropské a US trhy klesají v obavách z jestřábího přístupu centrálních bank a zpomalení v Číně, BCPP silně ovlivněna spekulativním růstem ČEZu, euro silnější, ropa klesá
Kurzy.cz | 17:31:56
Pražská burza při výrazně nadprůměrné likviditě výrazně rostla tažena spekulativním nárůstem akcií ČEZu. Evropské akciové trhy český optimismus vůbec nesdílely. Po dopolední nejistotě se ve druhé části dne prosadila všeobecná negativní nálada.


Americké hladké přistání a jedna atypická cyklická akcie
Kurzy.cz | 17:20:00
Goldman Sachs nyní čeká, že americká ekonomika letos poroste o 1,25 % a v roce příštím o 1,5 %. Podíváme se na tyto projekce a jednu akcii, která je neobvyklým způsobem citlivá právě na ekonomický cyklus.


Analýza páru EUR/USD na 18. května 2022 – odmítnutí na klíčovém pivotu 1,0575 a možnost dalšího poklesu
Kurzy.cz | 17:14:06
Technická analýza: Pár EUR/USD se dnes po vyčerpání v pozadí obchoduje směrem dolů. Vidím potenciál dalšího poklesu a pokračování většího klesajícího trendu. Obchodní doporučení: Vzhledem k silnému klesajícímu cyklu a odmítnutí na klíčové rezistenci v&hel


Solana zůstává v medvědím trendu.
Kurzy.cz | 17:10:17
Solana se obchoduje přibližně na ceně 51,43 USD, předtím vytvořila minimum na úrovni 34,96 USD a dostala se až na cenu 58,33 USD. Trend zůstává medvědí, protože cena se stále obchoduje uvnitř medvědího kanálu.


Polsko posiluje civilní ochranu. přispět mohou i české firmy
Kurzy.cz | 16:50:21
POLSKO POSILUJE CIVILNÍ OCHRANU. PŘISPĚT MOHOU I ČESKÉ FIRMY Posilování kapacit státu ve zvládání krizových situací a ochraně civilních obyvatel je jedním ze základních úkolů vlády každé země. Platí to i ve specifickém oboru..


Americké zásoby ropy neočakávane klesli
Kurzy.cz | 16:46:30
Správa amerického ministerstva energetiky nedokázala spustiť veľké pohyby na trhu s ropou. Zásoby ropy neočakávane klesli, kým zásoby benzínu klesli viac, než sa očakávalo. Údaje o zásobách destilátov prekvapili, keďže boli v rozpore s očakávaniami trh...


Rumunsko se potýká s nelegální těžbou dřeva, pomoci má digitalizace
Kurzy.cz | 16:44:45
Rumunsko se potýká s nelegální těžbou dřeva, pomoci má digitalizace Rumunské ministerstvo životního prostředí chce omezit nelegální těžbu dřeva v zemi a zavedlo proto digitální monitoring pohybu dřevní hmoty. Má sloužit...


Jordánsko chce méně elektřiny z nafty. Sází na vítr a slunce
Kurzy.cz | 16:41:23
Jordánsko chce méně elektřiny z nafty. Sází na vítr a slunce Blízký východ je symbolem bohatství plynoucího z ropy a plynu, neplatí to ale o všech zemích regionu. Jordánsko vlastní surovinové energetické zdroje postrádá....


Sazby ČNB v červnu zřejmě znovu vzrostou (Komentář)
Kurzy.cz | 16:36:24
Člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub v rozhovoru pro
Hospodářské noviny uvedl, že podle jeho názoru půjdou v červnu úrokové sazby
opět vzhůru. Zároveň však dodal, že současná bankovní rada
nemůže „brát zodpovědnost za to, jak bude – nebo by měla – rozhod...


Vláda na návrh MZV schválila program pro ohrožené občany Ruska a Běloruska
Kurzy.cz | 16:32:00
Občanům Ruska a Běloruska, kteří ve své zemi čelí perzekuci a jsou v ohrožení, má pomoci program nazvaný Občanská společnost. Ministerstvo


STAN: Milostivé léto znovu pomůže lidem v dluzích. Musí ale přijít i systémové změny. Asociace věřitelů opakování kritizuje
Kurzy.cz | 16:23:15
Vláda dnes odsouhlasila opakování akce tzv. Milostivého léta. Ta umožní dlužníkům, kteří jsou zatíženi exekucí vůči státu nebo jeho institucím, a kteří chtějí splatit původní dluh a zbavit se úroků, poplatků z prodlení nebo nákladů na vymáhání, své&hellip


Ruská pobočka Googlu zkrachovala
Kurzy.cz | 16:23:02
Podle agenturních zpráv ruská pobočka Googlu respektive mateřského Alphabetu podala dnes návrh na insolvenci z důvodu neschopnosti plnit své peněžní závazky.Zatím není zcela jasné, jaké důsledky bude mít tento krok na uživatele Googlu v zemi.


Commission approves €1.2 billion Italian scheme to support agricultural, forestry, fishery and aquaculture sectors in context of Russia's invasion of Ukraine - State aid
Kurzy.cz | 16:17:03
The European Commission has approved a €1.2 billion Italian umbrella scheme to support the agricultural, forestry, fishery and aquaculture sectors in the context of Russia's invasion of Ukraine.


USA: V regionu Velkých jezer tepe srdce amerického autoprůmyslu. Uplatnit se mohou i Češi
Kurzy.cz | 15:48:05
V REGIONU VELKÝCH JEZER TEPE SRDCE AMERICKÉHO AUTOPRŮMYSLU. UPLATNIT SE MOHOU I ČEŠI Elektromobilita je spolu s autonomním řízením vozidel ve Spojených státech amerických na vzestupu, zájem českých firem a vědecko-výzkumných..


České startupy na mnichovské Startup Demo Night
Kurzy.cz | 15:46:00
Generální konzulát České republiky v Mnichově pozval společně s


Od června se zvýší kompenzace, které nahrazují výdělek po pracovním úrazu nebo při nemoci z povolání
Kurzy.cz | 15:20:00
Aby ti, kdo pobírají náhrady za výdělek, o který přišli v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, případně pozůstalí po nich, dostávali vyšší kompenzace, sáhla vláda k nutným změnám. Dnes na svém jednání rozhodla o tom, že se od června...


Vlak smetl auto u Berouna. Neštěstí si vyžádalo mrtvého a tři zraněné
idnes.cz | 19:14:00
Na železničním přejezdu u Berouna se ve středu vpodvečer srazilo auto s vlakem. Cestující ve vlaku neutrpěli žádná zranění, čtyřčlenná posádka osobního auta bohužel neměla tolik štěstí. Jeden člověk zemřel, další dva se se zranili těžce, jeden lehce. Kvůli nehodě je mezi stanicemi Beroun-Závodí a Vráž u Berouna zastaven provoz.


V Kralupech nad Vltavou se srazila čtyři auta, zranila se jedna policistka
idnes.cz | 18:55:00
Ve středu odpoledne se v Kralupech nad Vltavou srazila čtyři osobní auta, včetně jednoho policejního, které jelo k jinému zásahu. Policistka, která tento vůz řídila, utrpěla těžká zranění a byla transportována vrtulníkem do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Nikdo jiný se nezranil.


Šéf Správy úložišť jaderného odpadu Prachař je ve vazbě
idnes.cz | 18:43:00
Policie ve středu obvinila Jana Prachaře, šéfa Správy úložišť radioaktivního odpadu v souvislosti s veřejnými zakázkami. Podle informací serveru Seznam Zprávy je Prachař ve vazbě.


Bezpečnostní agentura už bílinské škole pomohla několikrát, chválí starostka
idnes.cz | 18:27:00
Bezpečnostní agentura, která kvůli problémovým dětem hlídá od začátku května v Základní škole Za Chlumem v Bílině na Teplicku, už pomohla řešit některé problémy, s nimiž si učitelé neuměli poradit. Starostka Zuzana Schwarz Bařtipánová je nespecifikovala, na vyhodnocení si chce nechat dva měsíce. Začátkem prázdnin si vedení školy i zástupci radnice řeknou, zda bude bezpečnostní agentura fungovat i příští školní rok.


KONTEXT: Češi už ve svém bydlet nebudou, kupní síla je malá, říká šéf realit
idnes.cz | 18:08:00
Zatímco ještě před několika měsíci nabídky nájmů visely na stránkách realitek týdny, dnes zmizí po pár dnech. Nájmy se zároveň staly výhodnější než hypotéky. Situace na realitním trhu se tak otočila. A ceny dál rostou. Výkonný ředitel Reality iDNES Petr Makovský v podcastu Kontext upozorňuje, že ustálení nebo snad pokles cen nemovitostí i pronájmů se nyní nedá očekávat.


Řidič jel na žlutou a usmrtil chodce, který šel na červenou. Hrozí mu osm let
idnes.cz | 18:05:00
Až osmi lety vězení může Obvodní soud pro Prahu 7 potrestat řidiče z povolání, který loni v srpnu usmrtil v Argentinské ulici chodce. Muž jel podle obžaloby před nárazem více než stovkou, nezastavil na žlutou a smetl člověka, který vstoupil na přechod ještě na červenou.


Na ruský nábor se jde s molotovem a na frontu se z dovolené nevrací
idnes.cz | 17:55:00
Ne všichni Rusové souhlasí s napadením Ukrajiny, ne každý má chuť se nechat kvůli tomu naverbovat do armády nebo se z dovolené vrátit na frontu. Projevuje se to i útoky na armádní náborové kanceláře. Minulý týden protiváleční aktivisté zapálili nejméně další dvě.


Covidové hvězdy – která zhasne?
Hospodářské noviny | 17:05:00
Byly to společnosti, kterým koronavirus hrál do karet. Firmy, které dokázaly okamžitě vydělávat na tom, že jejich zákazníka přikovalo nejedno vládní nařízení do gauče. A právě z domácí pohovky si mohl nakoupit, podívat se na film, pracovat a sázet,...


Amanita chystá novou hru vystřiženou z lepenky. Phonopolis má orwellovský námět a tradiční animaci
Hospodářské noviny | 17:00:00
K Samorostu, Machinariu, Chuchlovi nebo Creaks se přidá novinka, která hry českého studia Amanita Design poprvé převede do trojrozměrné podoby. Herní postavy i město Phonopolis jsou vyrobené z papírové lepenky a grafický styl autorů se inspiroval...


Politici se Číně ještě nedávno klaněli. Ta teď ale s covidem prohrává a její selhání dopadá na celý svět
iHned.cz | 18:57:00
Pandemie nemoci covid-19 sice předloni začala v Číně, přesto se ale dlouho zdálo, že její následky zásadně posílí čínskou moc ve světě. Politici v Evropě včetně těch českých na letištích nadšeně vítali roušky a další zdravotnický materiál z Číny,...


Zápisky budoucího solárníka 3: Rychlý ČEZ, zoufalý stát a příliš lákavé záruky
iHned.cz | 18:55:00
Jaké jsou největší obavy lidí, kteří se rozhodnou pro solární elektrárnu na střeše? Ta hlavní je jasná – výběr správné firmy, která dokáže dodat slíbené. Ještě více ale může člověku zamotat hlavu myšlenka, zda se vůbec investice do elektrárny...


Praha chce zrušit noclehárnu na hlavním nádraží. Humanitární pomoc uprchlíkům tam končí
iHned.cz | 18:52:00
Ke konci května skončí poskytování humanitární pomoci Ukrajincům přebývajícím na pražském hlavním nádraží. Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU), která dosud servis zajišťovala, totiž po dohodě s vedením hlavního města oznámila své stažení. Z...


Akcie ČEZ prudce vystřelily vzhůru, jsou nejdražší od září 2008. Hodnota ČEZ přesáhla 600 miliard korun
iHned.cz | 18:30:00
Akcie ČEZ se přiblížily svým rekordním hodnotám z dob před finanční krizí, která vypukla v polovině září 2008. Ve středu cena akcie vystřelila vzhůru o osm procent na 1121 korun, což je nejvyšší hodnota od začátku září 2008. Tržní cena celého ČEZ se...


Michl, „michlovci“ a kurz koruny
Hospodářské noviny | 15:25:00
Minulý týden došlo k odhalení jména nového guvernéra České národní banky. Prezident Miloš Zeman jmenoval příštím guvernérem odpůrce současné měnové politiky ČNB radního Aleše Michla. Aktuální měnová politika reaguje na rostoucí inflaci, která v...


Benzin bude dražší než nafta, u některých pump i o dvě koruny. Ceny tlačí nahoru vysoká poptávka kvůli začátku léta
iHned.cz | 18:00:00
Řidiči v Česku se musí připravit na to, že benzin bude opět dražší než nafta. Důvodem jsou nové velkoobchodní ceny, za které největší rafinerie v zemi prodávají palivo provozovatelům čerpacích stanic. Pumpaři si za jeden litr benzinu připlatí v...


Příznivce přijetí eura polila inflační živá voda. Ekonomickou logiku to ale moc nemá
Hospodářské noviny | 14:18:00
Máme třetí nejvyšší inflaci v celé Evropské unii. Přitom nejvyšší úroky, v porovnání s eurozónou až nebetyčné. A to ještě tempo růstu cen nemusí být na maximu a sazby České národní banky také ne. Když si z této kombinace odvodí potřebu odhodit...


Příznivce přijetí eura polila inflační živá voda. Ekonomickou logiku to ale moc nemá
iHned.cz | 14:18:00
Máme třetí nejvyšší inflaci v celé Evropské unii. Přitom nejvyšší úroky, v porovnání s eurozónou až nebetyčné. A to ještě tempo růstu cen nemusí být na maximu a sazby České národní banky také ne. Když si z této kombinace odvodí potřebu odhodit...


Symbol éry svobody. Do centra Prahy míří první nová veřejná stavba
lidovky.cz | 19:30:00
Jedna věc se opakuje už třicet let. Představte si, že provádíte po Praze cizince. Gotické, renesanční a barokní jádro má své kouzlo, ale chcete-li mu ukázat veřejnou stavbu ztělesňující třicet let svobody, máte problém.


Šéf Správy úložišť jaderného odpadu Prachař je ve vazbě
lidovky.cz | 18:57:21
Policie ve středu obvinila Jana Prachaře, šéfa Správy úložišť radioaktivního odpadu v souvislosti s veřejnými zakázkami. Podle informací serveru Seznam Zprávy je Prachař ve vazbě.


Stíhaný šéf Správy úložišť radioaktivních odpadů je ve vazbě. Řízením organizace pověřil Síkela svého náměstka
ČT24 | 18:00:52
Policie v souvislosti s veřejnými zakázkami Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) obvinila i ředitele této státní organizace Jana Prachaře, soud ho vzal do vazby, uvedly ve středu Seznam Zprávy. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) to nepřímo potvrdil, když na Twitteru napsal, že u Prachaře „nastaly pracovní překážky pro výkon jeho funkce“. Řízením SÚRAO proto dočasně pověřil svého náměstka pro jadernou energetiku Tomáše Ehlera.


Splnili úkoly, nebo se vzdali? Obránci Azovstalu jsou v zajetí a jejich osud je nejasný
Respekt | 19:10:10
Ukrajinská administrativa tvrdí, že bojovníci pluku Azov budou vyměněni za ruské zajatceDo Prahy bez pěti tisíc? Vzniká plán, jak „demotivovat“ Ukrajince
Respekt | 15:51:51
Kdo odmítne školu a bydlení ve volnějších regionech, do Prahy by mohl jen za svéŠéf Správy úložišť radioaktivních odpadů je ve vazbě, řízením byl pověřen náměstek
aktuálně.cz | 18:34:48
Policie obvinila ředitele správy úložišť a soud jej poslal do vazby. Řízením organizace byl poveřen náměstek ministra průmyslu Tomáš Ehler.


Jste úchylný, vzkázal soudce žalobci. Sám dříve zavinil propuštění sadistického vraha
aktuálně.cz | 18:00:55
"Nemyslel jsem sexuálně zvrhlý," hájí se jinak výkonný soudce, který však má za sebou i případy, jež skončily kárným trestem.


OBRAZEM: Proměna? Z nejostudnějšího místa Ostravy by se mohl stát ráj pejskařů
Denik.cz | 19:24:00
Pokud by existovala anketa o nejostudnější místo Ostravy, mnozí její obyvatelé i přespolní by bez velkého přemýšlení dali na první místo děsivý garážový komplex u řeky Ostravice pod ulicí Muglinovskou.


OBRAZEM: Ve vyškovské zoo mají oslí mládě vzácného plemene. Řadí se k největším
Denik.cz | 18:26:00
Teprve několik týdnů starou oslička poitouse nově pozorují návštěvníci zooparku ve Vyškově. „Najdou ji v jejím výběhu s matkou Agnetou Du Mahé a tetou Safou Du Mahé. Stačí chvilku pozorovat její hrátky a hned všem vykouzlí úsměv na tváři. Otcem je Michel-Clip, který se nachází ve vedlejším výběhu s poníky shetlandskými. Od svého druhu je oddělen, aby nechtěně neublížil mláděti,“ sdělila Michaela Malcherová z oddělení vzdělávání vyškovské zoo.


Chystá se další milostivé léto. Lidé budou moci splatit dluhy bez úroků
Denik.cz | 17:37:00
Vláda schválila návrh zákona, který umožní části dlužníků splatit exekuce bez úroků. Opakování tzv. milostivého léta bude trvat tři měsíce od 1. září. O schválení návrhu, který bude nyní posuzovat Sněmovna, informovalo na twitteru ministerstvo spravedlnosti. Zákon se týká závazků u veřejných institucí a státních či polostátních firem.


OBRAZEM: Rekonstrukce skončila. Z obchoďáku v Olomouci je sídlo Českého rozhlasu
Denik.cz | 16:26:00
Nové sídlo má od středy 18. května Český rozhlas Olomouc. Po více než sedmi desítkách let se z pronajatého studia na Horním náměstí přesouvá do vlastní zrekonstruované budovy v Pavelčákově ulici. Olomoučané ji znají jako bývalý obchodní dům.


Zeman a Gazdík se shodli, že je nutná redukce obsahu vzdělávání a změna maturit
Eurozpravy-domácí | 18:54:00
Prezident Miloš Zeman a ministr školství Petr Gazdík (STAN) se dnes shodli na tom, že je nutná redukce obsahu vzdělávání a změna maturit a systému přijímacích zkoušek a potřebné je celoživotní vzdělávání. Gazdík to řekl novinářům po setkání se Zemanem, na kterém prezidenta informoval o záměrech vlády ve školství.


Policie v souvislosti s veřejnými zakázkami SÚRAO obvinila i ředitele Prachaře, je ve vazbě
Eurozpravy-domácí | 18:01:00
Policie v souvislosti s veřejnými zakázkami Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) obvinila i ředitele této státní organizace Jana Prachaře, soud ho vzal do vazby, uvedly dnes Seznam Zprávy.


Ukrajinští partyzáni zřejmě vyhodili do povětří ruský obrněný vlak
Eurozpravy-zahraniční | 19:29:00
Ukrajinští partyzáni dokázali v okupovaném Melitopolu na jihu země vyhodit do povětří ruský obrněný vlak. Uvedl to dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na místní média a štáb obrany Záporožské oblasti, kde se Melitopol nachází. Toto tvrzení nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů.


USA: Západní sankce mají na ruské hospodářství mimořádný dopad
Eurozpravy-zahraniční | 18:28:00
Západní sankce mají na ruské hospodářství mimořádný dopad, země čelí recesi a vysoké inflaci. Dnes to prohlásila americká ministryně financí Janet Yellenová, která přicestovala do Bonnu na jednání ministrů financí skupiny velkých světových ekonomik G7. Západní státy v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu přijaly několik balíků ekonomických protiopatření a další postihy chystají.


EU chystá pro Ukrajinu půjčku devět miliard eur i fond dlouhodobé pomoci
Eurozpravy-zahraniční | 17:24:00
Evropská komise dnes navrhla poskytnout Ukrajině půjčku ve výši devět miliard eur (222,3 miliard korun) na pokrytí okamžitých veřejných výdajů. Exekutiva Evropské unie zároveň plánuje zřízení patrně výrazně většího zvláštního fondu, který má pomoci hradit poválečnou obnovu země. Brusel si peníze hodlá vypůjčit na finančních trzích, což musí nejprve schválit členské státy, které mají za úvěr ručit.


Itálie po Dánech trápila i Francouze, ti vyhráli v prodloužení. Rakousko prohrálo s Nory
Eurozpravy-sport | 19:15:00
Užuž to vypadalo, že by mohla Itálie na tomto šampionátu získat tři body, ovšem 66 vteřin před závěrečnou sirénou o svoje hubené vedení 1:0 nakonec přišla. Francie vyrovnala a duel tak dotáhla do prodloužení. V něm pak hned v vodu rozhodl o francouzském vítězství Hugo Gallet. Ve druhém středečním odpoledním zápase pak Rakušané nenavázali na svoji úterní historickou výhru nad Čechy a tentokrát Norskem prohráli 3:5, přestože to byli naši jižní sousedé, kteří otevřeli skóre a do stavu 2:2 hráli vyrovnaný zápas.


Boss fotbalové Příbrami Jaroslav Starka leží v zahraničí v umělém spánku
Eurozpravy-sport | 17:42:00
Druholigová fotbalová Příbram se v těchto chvílích strachuje o svého šéfa. Během své dovolené v zahraničí musel být totiž hospitalizován její prezident Jaroslav Starka. Informaci, kterou jako první přinesl server idnes.cz, potvrdil Starkův syn Jan, jenž je v klubu zároveň klubovým ředitelem.


Čeští hokejisté potrápili rakouského favorita a po nájezdech urvali cenný bod
Reflex | 18:30:00
Česká hokejová reprezentace pokračuje ve své spanilé jízdě. Nehledě na úvodní překvapivé vítězství nad Velkou Británií potrápila po Švédsku dalšího favorita. A co víc. Po urputném boji s Rakouskem dokonce vybojovala cenný bod.


Tragické osudy hvězd reality show: Krásné blondýnce se stalo osudným její temné tajemství!
Reflex | 18:15:00
Zábavná bezprostřední blondýnka oslňovala Američany z televizních obrazovek svým perfektním úsměvem a dobrou náladou, v sobě však nesla temné tajemství. Diem Brown dlouhá léta zápasila s rakovinou vaječníků a i když se zdálo, že ji porazila, zákeřná nemoc se vrátila a vzala jí život. Sympatická moderátorka podlehla v pouhých 34 letech.


Česká královna, co neuměla česky a zázrakem přežila těžký porod
Tiscali-zprávy | 19:48:57
Neumí čéésky, neumí čéésky! říká šašek o francouzské královně v kultovní Polívkově hře Šašek a královna. A česky se nikdy nenaučila ani druhá manželka Jana Lucemburského Beatrix Bourbonská, která byla přesně před 685 lety za okázalého nezájmu veřejnosti korunována českou královnou.


První velká trofej pro fotbalisty Slovácka: Ve finále poháru porazili Spartu
Tiscali-zprávy | 19:30:28
Fotbalisté Slovácka zvítězili ve finále domácího poháru MOL Cupu nad pražskou Spartou 3:1 a získali první velkou trofej v klubové historii. Všechny branky padly v Uherském Hradiště už v úvodním dějství. Domácí Slovácko poslal v 11. minutě do vedení z penalty Václav Jurečka a ve 33. minutě zvýšil Petr Reinberk. Tři minuty před pauzou snížil Dávid Hancko, ale hned za minutu se podruhé v utkání trefil Reinberk.


Vláda navrhuje změnu pravidel pro uprchlíky z Ukrajiny v Česku
Tiscali-zprávy | 18:00:56
Novela zákona o pobytu uprchlíků z Ukrajiny v Česku, nazývaného lex Ukrajina, explicitně odmítne dočasnou ochranu občanům Evropské unie.


Česko dostane od Německa 15 starších tanků, mají nahradit techniku darovanou Ukrajině
Tiscali-zprávy | 17:50:59
Německo daruje České republice 15 tanků Leopard 2A4. Obě země zároveň zahájí jednání o nákupu dalších až 50 nejmodernějších tanků Leopard verze 2A7+ různých modifikací.


Německo řeší, jak derusifikovat rafinérii, která zásobuje Berlín
E15-ekonomika | 19:30:00
Problémy s odklonem od ruské ropy nemají pouze rafinérie v Maďarsku, Česku a na Slovensku, ale i v provoz PCK ve Schwedtu v někdejší NDR. Podnik na německo-polské hranici zpracovával sirnatou ruskou ropu a její náhradu je těžké na místo dopravit. Situaci komplikuje fakt, že v něm má významný podíl ruský ropný gigant Rosněfť. Rafinérie přitom zásobuje berlínské letiště a řadu čerpacích stanic v regionu, píše agentura Bloomberg.


Šéf Správy úložišť radioaktivních odpadů Jan Prachař je ve vazbě
E15-ekonomika | 18:10:00
Policie v souvislosti s veřejnými zakázkami Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) obvinila i ředitele této státní organizace Jana Prachaře, soud ho vzal do vazby, uvedly Seznam Zprávy. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) to nepřímo potvrdil, když na twitteru napsal, že u Prachaře „nastaly pracovní překážky pro výkon jeho funkce“. Řízením SÚRAO proto dočasně pověřil svého náměstka pro jadernou energetiku Tomáše Ehlera.


Další tucet amerických helikoptér může mít armáda za tři roky. Bell nabízí i starší stroje
E15-ekonomika | 18:00:00
Nakoupit pro vojsko dalších dvanáct víceúčelových a bojových vrtulníků Venom a Viper americké firmy Bell Helicopter může stihnout už současná vláda Petra Fialy. Zřejmě by ani nemusela počítat s vyšší investicí, než bylo 14,6 miliardy korun bez DPH, které za první tucet strojů v roce 2019 zaplatil předchozí kabinet Andreje Babiše. Přestože ceny materiálů od té doby výrazně vzrostly, celkové náklady by snížil méně objemný balík logistického a výcvikového vybavení.


Stane-li se Vltavská filharmonie národním symbolem, bude to splněný sen, říká její autor
E15-ekonomika | 17:00:00
Na podzim přijel Bjarke Ingels se svým týmem do Prahy, aby si prohlédl místo, kde má filharmonie stát. „To byla chvíle, kdy jsme si uvědomili, že to bude náročný projekt,“ říká dánský architekt a zakladatel studia BIG Bjarke Ingels, který je spoluautorem vítězného návrhu na Vltavskou filharmonii. Koncertní budova s hlavním sálem pro 1800 posluchačů našla inspiraci ve Smetanově symfonické básni i borové šišce.


Německo řeší, jak derusifikovat rafinérii, která zásobuje Berlín
E15-politika | 19:30:00
Problémy s odklonem od ruské ropy nemají pouze rafinérie v Maďarsku, Česku a na Slovensku, ale i v provoz PCK ve Schwedtu v někdejší NDR. Podnik na německo-polské hranici zpracovával sirnatou ruskou ropu a její náhradu je těžké na místo dopravit. Situaci komplikuje fakt, že v něm má významný podíl ruský ropný gigant Rosněfť. Rafinérie přitom zásobuje berlínské letiště a řadu čerpacích stanic v regionu, píše agentura Bloomberg.


Šéf Správy úložišť radioaktivních odpadů Jan Prachař je ve vazbě
E15-politika | 18:10:00
Policie v souvislosti s veřejnými zakázkami Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) obvinila i ředitele této státní organizace Jana Prachaře, soud ho vzal do vazby, uvedly Seznam Zprávy. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) to nepřímo potvrdil, když na twitteru napsal, že u Prachaře „nastaly pracovní překážky pro výkon jeho funkce“. Řízením SÚRAO proto dočasně pověřil svého náměstka pro jadernou energetiku Tomáše Ehlera.


Další tucet amerických helikoptér může mít armáda za tři roky. Bell nabízí i starší stroje
E15-politika | 18:00:00
Nakoupit pro vojsko dalších dvanáct víceúčelových a bojových vrtulníků Venom a Viper americké firmy Bell Helicopter může stihnout už současná vláda Petra Fialy. Zřejmě by ani nemusela počítat s vyšší investicí, než bylo 14,6 miliardy korun bez DPH, které za první tucet strojů v roce 2019 zaplatil předchozí kabinet Andreje Babiše. Přestože ceny materiálů od té doby výrazně vzrostly, celkové náklady by snížil méně objemný balík logistického a výcvikového vybavení.


Stane-li se Vltavská filharmonie národním symbolem, bude to splněný sen, říká její autor
E15-politika | 17:00:00
Na podzim přijel Bjarke Ingels se svým týmem do Prahy, aby si prohlédl místo, kde má filharmonie stát. „To byla chvíle, kdy jsme si uvědomili, že to bude náročný projekt,“ říká dánský architekt a zakladatel studia BIG Bjarke Ingels, který je spoluautorem vítězného návrhu na Vltavskou filharmonii. Koncertní budova s hlavním sálem pro 1800 posluchačů našla inspiraci ve Smetanově symfonické básni i borové šišce.


V parku našli mrtvého novorozence v pytli, případ vyšetřují kriminalisté
idnes.cz | 21:18:00
V Husových sadech v Praze 5 byl ve středu vpodvečer nalezen v igelitovém pytli mrtvý novorozenec. Vyšetřování případu se ujali kriminalisté z prvního oddělení krajského ředitelství, kteří vyšetřují násilné trestné činy.


Český VR hokej Sense Arena získává tři miliony dolarů, expanduje do dalších sportů
lupa.cz | 19:32:16
Český startup Sense Arena, který umožňuje trénink hokeje ve virtuální realitě, získal investici tři miliony dolarů, tedy přes 70 milionů korun. Peníze poskytly fondy J&T Ventures a Miton a firma SYNER.


Ukrajina může vyhrát, tuší Západ. Začíná se bát možného kolapsu Ruska
idnes.cz | 20:00:00
Úspěchy ukrajinské armády při zadržování ruské ofenzivy v Donbasu způsobily, že i nejvyšší politické šarže na Západě začaly připouštět dříve nemožné: Ukrajina by mohla zvítězit. Ne všechny západní země jsou z myšlenky porážky Ruska nadšené. Proč?


Evropa má plán na to, jak se zbavit ruských surovin. Zezelená rychleji
iHned.cz | 20:00:00
Ruská agrese na Ukrajině zničila v očích Evropy řadu let budovanou pozici Ruska jako dodavatele levné ropy a zemního plynu. Teď ale chce EU do roku 2027 zrušit závislost na ruských dodávkách fosilních paliv. Vydá na to v příštích pěti letech až 210...


Méně byrokracie a až čtyřikrát víc výkonu. Vláda chce ulevit „střešním“ solárníkům
iHned.cz | 18:09:00
Domácnosti a firmy, které si chtějí pořídit menší solární elektrárnu, se už nebudou muset tolik omezovat jako dnes. Na střeše budou moct mít bez složitého papírování více fotovoltaických panelů a se čtyřnásobným výkonem. Vláda chce totiž zvýšit...


Jana Žižku uvidí v podstatě celý svět, říká Jákl. Práva prodal v Cannes
pikant | 21:13:00
"Všechna teritoria jsou prodaná, povedlo se to, co jsme chtěli, tedy že to bude celosvětová distribuce," říká autor nejdražšího českého filmu.


Olympian 01 je další elektromobil s retro designem. Nemá ani dotykový displej
Auto.cz | 19:50:00
Americká společnost Olympian Motors chce na trh uvést elektromobil kombinující moderní technologie s retro designem a částečně starosvětským přístupem.


Brabus představuje upravený Rolls-Royce Ghost. Slibuje luxus a 700 koní
Auto.cz | 18:57:00
Brabus 700, postavený na základech Rolls-Royce Ghost II, prý slibuje nejvyšší úroveň moderní elegance.


Poslední slovo Karla Olivy: Kam se poděla Greta?
lidovky.cz | 21:00:00
Už skoro tři měsíce, jak alespoň tvrdí cár Vladimír, „idiót tóčno pa plánu“ jeho takzvaná „speciálnaja vajénnaja aperácija“. A včera uběhl měsíc od chvíle, co nám sdělil, že začala její „ftarája fáza“. Jinými slovy, je to přesně měsíc od chvíle, kdy se ruská armáda po výprasku stáhla od Kyjeva a přesunula se pro repete k Charkovu.


Rodině padlého pomůže vláda. Ministerstvo řeší repatriaci ostatků Čecha zastřeleného na Ukrajině
lidovky.cz | 20:44:00
Český stát řeší pomoc rodině dobrovolníka Tomáše, který odjel na Ukrajinu krátce po začátku ruské invaze. Chtěl pomáhat vozit lidi do bezpečí. Naposledy se padesátiletý muž, povoláním řidič kamionu, ohlásil 2. března a od té doby o něm nebyly žádné zprávy.


Co bude s romskými běženci na hlavním nádraží? Motivaci zůstat mají různou, mohou i rotovat po Česku
lidovky.cz | 20:02:00
Budoucnost romských uprchlíků z Ukrajiny v Česku závisí nejen na jejich původním zázemí, ale také na dohodě domácích politických představitelů.


Po práci venku jdou rovnou na infuze. Indy sužují vlny veder, které trvají už týdny
aktuálně.cz | 20:18:26
Teploty v Indii a Pákistánu se už po několik týdnů drží nad 45 stupni Celsia.


Stovky Romů dál přespávají na nádraží, Rakušan pro ně chce vypravit vlak do Maďarska
aktuálně.cz | 18:49:46
"To, co se tam teď děje, se neslučuje s funkcí, kterou má mít normální nádraží," říká primátor Hřib. Dobrovolníci tam mají na konci měsíce skončit.


T. Nidetzský – Další zvýšení sazeb přijde, ale není cílem poslat ekonomiku do recese
Kurzy.cz | 20:51:57
Rozhovor s T. Nidetzkým, viceguvernérem ČNB Marie Bastlová (Seznam Zprávy 18. 5. 2022, pořad Ptám se já) Rozhovor viceguvernéra T. Nidetzkého pro Seznam Zprávy o reakci trhu po jmenování nového guvernéra ČNB a intervencích proti oslabování koruny:...


Na kryptotrhu prevláda strach. Bitcoin prerazil pod kľúčovú podporu
Kurzy.cz | 20:50:53
Počas dnešnej seansy, populárny „Index strachu a chamtivosti“ ukázal hodnotu 12 bodov, čo potvrdzuje, že momentálne máme do činenia s extrémne negatívnym sentimentom a averzia voči riziku na trhu s kryptomenami zostáva vysoká aj po totálnom kolapse kry...


Akcie spoločnosti Target klesli o 25% vďaka vysokej inflácii
Kurzy.cz | 20:49:22
Akcie spoločnosti Target (TGT.US) klesli o viac ako 25 % po tom, čo spoločnosť oznámila neuspokojivé štvrťročné zisky a rastúce cenové tlaky mali negatívny vplyv na zisky spoločnosti; Spoločnosť zarobila 2,19 USD na akciu, pričom trhy očakávali 3,07...


Wall Street 18.5. - trhy se zalekly varování Targetu a Walmartu a klesají o cca 4%
Kurzy.cz | 20:44:48
Americké akciové trhy dnes výrazně ztrácejí. DJIA zatím odepisuje přes 1000 bodů respektive 3,2%, S&P 500 kolem 3,6% a Nasdag přes 4%. Hlavním důvodem negativní nálady jsou varování lídrů maloobchodu Targetu a Walmartu ohledně rostoucích cenových tlaků,&h


Podpora vývozu českých pivovarnických surovin a technologií do Severní Ameriky
Kurzy.cz | 20:19:00
V týdnu 11. – 15. dubna 2022 se uskutečnila další incomingová mise vlastníků a vrchních sládků z amerických a kanadských


Americké akcie klesajú - US100 klesol o 3,8 % vďaka horšiemu makroekonomickému výhľadu
Kurzy.cz | 18:39:24
Hlavné akciové indexy na Wall Street v stredu prudko klesli, keďže pochmúrne makroekonomické vyhliadky spolu so slabými štvrťročnými výsledkami od veľkých amerických maloobchodníkov naďalej ovplyvňujú náladu na trhu. Dnešné údaje z trhu s bývaním ukáza...


V Praze našli mrtvého novorozence. Ležel v igelitovém pytli
Denik.cz | 20:55:00
Ve středu večer se kriminalisté vydali do Husových sadů do páté městské části Prahy. Našel se tam mrtvý novorozenec v igelitovém pytli. Policie zatím další podrobnosti neuvedla.


Opening speech by President von der Leyen at the European Hydrogen Energy Conference 2022
Kurzy.cz | 18:06:08
Your Majesty, Vice Prime Minister Ribera, Dear friends of the Spanish Hydrogen Association and Hydrogen Europe, Distinguished guests, For years, science has been telling us that we must end our reliance on fossil fuels to save our planet. Now...


Vláda navrhne Parlamentu zopakování milostivého léta pro dlužníky, rozhodla také obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády
Kurzy.cz | 17:57:12
Dlužníci v exekuci, kteří se kvůli letitým problémům se splácením dostali do neřešitelné situace, by mohli dostat druhou šanci na jednoduché oddlužení. Vláda Petra Fialy na jednání ve středu 18. května 2022 schválila návrh novel příslušných zákonů, kte...


Jedno z důležitých opatření, které umožní zvládat uprchlickou vlnu bez nouzového stavu. Vláda schválila tzv. LEX Ukrajina II
Kurzy.cz | 17:09:00
Rozšíření důvodů pro nepřijatelnost žádosti o dočasnou ochranu a prodloužení lhůty pro její vyřízení, povinnost hlásit změnu pobytu do tří dnů nebo nutnost žadatelů předkládat doklad o ubytování. Ministerstvo vnitra na vládě prosadilo zásadní opatření ...


Cestování mezi ČR a SRN - další užitečné weby
Kurzy.cz | 14:23:00
Níže naleznete platné informace týkající se cestování mezi Českou republikou a Saskem, Saskem-Anhaltskem a Durynskem.


Evropa má plán na to, jak se zbavit ruských surovin. Zezelená rychleji
Hospodářské noviny | 20:00:00
Ruská agrese na Ukrajině zničila v očích Evropy řadu let budovanou pozici Ruska jako dodavatele levné ropy a zemního plynu. Teď ale chce EU do roku 2027 zrušit závislost na ruských dodávkách fosilních paliv. Vydá na to v příštích pěti letech až 210...


Politici se Číně ještě nedávno klaněli. Ta teď ale s covidem prohrává a její selhání dopadá na celý svět
Hospodářské noviny | 18:57:00
Pandemie nemoci covid-19 sice předloni začala v Číně, přesto se ale dlouho zdálo, že její následky zásadně posílí čínskou moc ve světě. Politici v Evropě včetně těch českých na letištích nadšeně vítali roušky a další zdravotnický materiál z Číny,...


Zápisky budoucího solárníka 3: Rychlý ČEZ, zoufalý stát a pravda o lákavých zárukách
Hospodářské noviny | 18:55:00
Jaké jsou největší obavy lidí, kteří se rozhodnou pro solární elektrárnu na střeše? Ta hlavní je jasná – výběr správné firmy, která dokáže dodat slíbené. Ještě více ale může člověku zamotat hlavu myšlenka, zda se vůbec investice do elektrárny...


Praha chce zrušit noclehárnu na hlavním nádraží. Humanitární pomoc uprchlíkům tam končí
Hospodářské noviny | 18:52:00
Ke konci května skončí poskytování humanitární pomoci Ukrajincům přebývajícím na pražském hlavním nádraží. Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU), která dosud servis zajišťovala, totiž po dohodě s vedením hlavního města oznámila své stažení. Z...


Akcie ČEZ prudce vystřelily vzhůru, jsou nejdražší od září 2008. Hodnota ČEZ přesáhla 600 miliard korun
Hospodářské noviny | 18:30:00
Akcie ČEZ se přiblížily svým rekordním hodnotám z dob před finanční krizí, která vypukla v polovině září 2008. Ve středu cena akcie vystřelila vzhůru o osm procent na 1121 korun, což je nejvyšší hodnota od začátku září 2008. Tržní cena celého ČEZ se...


Méně byrokracie a až čtyřikrát víc výkonu. Vláda chce ulevit „střešním“ solárníkům
Hospodářské noviny | 18:09:00
Domácnosti a firmy, které si chtějí pořídit menší solární elektrárnu, se už nebudou muset tolik omezovat jako dnes. Na střeše budou moct mít bez složitého papírování více fotovoltaických panelů a se čtyřnásobným výkonem. Vláda chce totiž zvýšit...


Benzin bude dražší než nafta, u některých pump i o dvě koruny. Ceny tlačí nahoru vysoká poptávka kvůli začátku léta
Hospodářské noviny | 18:00:00
Řidiči v Česku se musí připravit na to, že benzin bude opět dražší než nafta. Důvodem jsou nové velkoobchodní ceny, za které největší rafinerie v zemi prodávají palivo provozovatelům čerpacích stanic. Pumpaři si za jeden litr benzinu připlatí v...


Vládní analýza: uprchlíci mohou státu ušetřit tolik peněz, že by Češi mohli jít o půl roku dříve do důchodu
Hospodářské noviny | 17:53:00
Pomoc ukrajinským uprchlíkům vyjde letos Česko zhruba na 50 miliard korun. Už za tři roky by na nich ale mohla státní pokladna vydělat. Uvádí to vládní analýza o ekonomických dopadech spjatých s přijetím a integrací Ukrajinců, kterou mají HN k...


Policie prověřuje nález mrtvého novorozence v Praze 5
ČT24 | 21:25:52
Policie prověřuje nález mrtvého novorozence v igelitovém pytli v Praze 5. Věcí se zabývají kriminalisté z prvního oddělení krajského ředitelství, kteří vyšetřují násilné trestné činy, řekla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.


Válečné zločiny na Ukrajině se budou posuzovat stejně jako v Norimberku, uvedla Bradáčová
ČT24 | 17:28:40
Česká policie shromažďuje důkazy o válečných zločinech páchaných na Ukrajině, shání případné oběti a svědky válečných zločinů. Česká republika chce toto vyšetřování koordinovat, v Haagu o tom jednal ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Jednání se zúčastnila také vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která byla hostem pořadu Interview ČT24.


Turecko zkazilo historický okamžik sblížení NATO s Finskem a Švédskem
Eurozpravy-zahraniční | 21:35:00
Když Finsko a Švédsko naznačily, že uvažují o historickém rozhodnutí vstoupit do NATO, očekávala Severoatlantická aliance tvrdou reakci Moskvy, nikoliv však jednoho ze svých členů. Byl to zástupce Turecka, kdo zkazil náladu na sobotním zasedání ministrů zahraničí států aliance s jejich finskými a švédskými protějšky, na němž se měla slavit největší změna na poli evropské bezpečnosti za poslední desetiletí, napsala agentura Reuters.


Růst HDP Ruska v prvním čtvrtletí výrazně zpomalil
Eurozpravy-ekonomika | 20:45:00
Hrubý domácí produkt Ruska v prvním čtvrtletí vzrostl v meziročním srovnání o 3,5 procenta. Tempo růstu tak zpomalilo z pěti procent v předchozím čtvrtletí. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil ruský statistický úřad Rosstat.


Globální dluh napříč všemi sektory stoupl na rekordních 305 bilionů dolarů
Eurozpravy-ekonomika | 20:09:00
Globální dluh napříč všemi sektory v prvním čtvrtletí stoupl na rekordních více než 305 bilionů USD (7,2 biliardy Kč). Nejvíce si půjčily dvě největší ekonomiky světa, Čína a Spojené státy. Poměr globálního dluhu k hrubému domácímu produktu (HDP) ale klesl. Uvedl to ve své zprávě Institut pro mezinárodní finance (IIF), jehož členy je více než 400 bank a finančních institucí po celém světě.


Švýcaři vyhráli počtvrté v řadě, tentokrát nad Slováky. Severské derby rozhodly nájezdy
Eurozpravy-sport | 22:56:00
Švýcaři nadále na letošním hokejovém světovém šampionátu ve Finsku ve výtečných výkonech a připsali si tak na turnaji už čtvrtou výhru v řadě. Tentokrát si poradili se Slováky, které porazili 5:3. Naši východní sousedé tak tedy dosud vyhráli jen jediný zápas a účast ve čtvrtfinále se bronzovým medailistům z letošní olympiády vzdaluje. Skupina B ve středu večer nabídla severské derby mezi domácím Finskem a Švédskem. Šlo o vyrovnaný duel, který dospěl až do nájezdů, ve kterých nakonec uspěli hráči Tre Kronor, kteří se tak tímto dostali do vedení skupiny.


Sparta udělala tečku za zpackanou sezónou. Triumf v poháru slaví Slovácko
Eurozpravy-sport | 20:04:00
Ve středečním finále českého fotbalového poháru zvaného MOL Cup se ukázalo v plné nahotě jakou sezónu prožila fotbalová Sparta. Pakticky jedním slovem zpackanou a po zásluze z ní nemá ani jednu trofej. Tu z českého poháru získalo totiž Slovácko, pro nějž je to historický triumf a který o něm klubz Uherského Hradiště na svém hřišti rozhodl již v první půli. Slovácko vyhrálo 3:1.


Švýcaři porazili Slováky 5:3 a vyhráli i čtvrtý zápas na MS
Tiscali-zprávy | 22:22:22
Švýcarští hokejisté porazili na mistrovství světa Slovensko 5:3, uspěli i ve čtvrtém zápase na turnaji a dostali se do čela helsinské skupiny A. Třemi asistencemi se na tom podílel útočník Pius Suter, gól a asistenci si připsal Denis Malgin, jenž se dostal do čela kanadského bodování turnaje. Útočník Andres Ambühl odehrál 119. utkání na světových šampionátech a vyrovnal rekordmana Uda Kiesslinga z Německa. Slovensko po úvodní výhře nad Francií potřetí za sebou prohrálo.


Jaromír Gec: I holubičí politika může skončit regulací
E15-ekonomika | 20:30:00
Minulou středu jmenoval prezident s účinností od prvního července novým guvernérem ČNB Aleše Michla. Ten nepodporuje růst úrokových sazeb a patrně ani devizové intervence na posílení koruny. Současná inflace je podle něho většinově importovaná a souvisí s problémy na straně nabídky. Momentálně je v sedmičlenné bankovní radě spolu s Oldřichem Dědkem v menšině. Do prvního července však bude třeba obsadit v bankovní radě další tři místa, což ponechává holubičímu křídlu značný prostor pro získání většiny.


Jaromír Gec: I holubičí politika může skončit regulací
E15-politika | 20:30:00
Minulou středu jmenoval prezident s účinností od prvního července novým guvernérem ČNB Aleše Michla. Ten nepodporuje růst úrokových sazeb a patrně ani devizové intervence na posílení koruny. Současná inflace je podle něho většinově importovaná a souvisí s problémy na straně nabídky. Momentálně je v sedmičlenné bankovní radě spolu s Oldřichem Dědkem v menšině. Do prvního července však bude třeba obsadit v bankovní radě další tři místa, což ponechává holubičímu křídlu značný prostor pro získání většiny.


Německé tanky v českých barvách. Armáda dostane patnáct starších Leopardů
Denik.cz | 20:39:00
Ve vojenských újezdech se budou prohánět německé tanky v českých barvách. Berlín daruje české armádě patnáct starších tanků Leopard 2A4 a obě země začnou vyjednávat o nákupu až padesáti nejmodernějších tanků ve verzi 2A7+. První stroj by měl do České republiky dorazit šest měsíců po podepsání smlouvy. Její podpis se přitom očekává během několika týdnů.


V Azovstalu jsou tuny sirovodíku, varuje Ukrajina. Hrozí ekologická katastrofa
Denik.cz | 20:25:00
Ruské bombardování oceláren Azovstal v Mariupolu mohlo vytvořit hrozbu, že desítky tisíc tun roztoku sirovodíku se dostanou do Azovského moře, kde by zničily faunu a flóru. Uvedla to agentura Unian s odvoláním na varování mariupolské městské rady na sociálních sítích.


Jana Žižku uvidí v podstatě celý svět, říká Jákl. Práva prodal v Cannes
bleskove.cz | 21:13:00
"Všechna teritoria jsou prodaná, povedlo se to, co jsme chtěli, tedy že to bude celosvětová distribuce," říká autor nejdražšího českého filmu.


Statement by President von der Leyen at the Leaders' Summit on offshore wind in the North Sea
Kurzy.cz | 19:44:25
Thank you very much, Mette, for convening this important meeting. Indeed, as you said at the beginning, there are two challenges that we are facing, which are defining and immediate. One is climate change and the other one is the Russian invasion...


Olomouc: Schweitzerova ulice dostala nový přechod
Kurzy.cz | 17:41:55
Lepší bezpečnost chodců zajistí v Olomouci další nový přechod. Vznikl v jižní části města na rozhraní městských částí Povel a Slavonín poblíž křižovatky ulic Schweitzerova a Jižní.


Zástupci Cyrilometodějské stezky ve Zlíně slavnostně převzali certifikát Kulturní stezka Rady Evropy
Kurzy.cz | 16:12:06
ZLÍN – Certifikát Kulturní stezka Rady Evropy byl slavnostně předán z rukou ředitele Evropského institutu kulturních stezek v Lucemburku pana Stefana Dominioniho představitelům sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje a Zlínského kraje. ...


Budoucnost české infrastruktury
Kurzy.cz | 15:05:05
Do sektoru dopravy každoročně z Evropské unie proudí velké obnosy peněz. Jen na současné období je tato částka pro Českou republiky stanovena na 100 miliard Kč. Naše země se pyšní […]


Získali jsme navíc 540 milionů korun pro zemědělce, abychom jim pomohli v krizové situaci - Ministr zemědělství
Kurzy.cz | 14:38:00
Vláda dnes schválila návrh ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) na zabezpečení dodatečných peněz pro zemědělce, kteří čelí krizové situaci. Na jejich podporu je připraveno 540 milionů korun.


Úprava testování zásilek osiv rostlin při dovozu ze třetích zemí
Kurzy.cz | 14:35:00
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) informuje o novém rozsahu a zaměření vzorkování a testování osiv rostlin původem ze třetích zemí na přítomnost škodlivých organismů. Cílem je zvýšit pravděpodobnost záchytu patogenů a škůdců, kteří...


Azovskému moři hrozí ekologická havárie, kvůli bojům mohl uniknout sirovodík
idnes.cz | 21:04:00
Válka na Ukrajině s sebou nese další tichou hrozbu ohledně znečištění Azovského moře sirovodíkem. Důvodem je ruské bombardování oceláren Azovstal v přístavním městě Mariupol.


Nejžádanější léky proti bolesti či nachlazení zdražují. Zákazníci kupují menší balení
ČT24 | 19:42:25
Do výčtu zdražujících položek patří i volně prodejné léky včetně těch nejžádanějších, tedy prášků proti bolesti a nachlazení. V cenách se promítá nákladnější výroba i logistika. Podle Eurostatu inflace v Evropské unii přesáhla osm procent.


Jednání českého a kyperského ministra zahraničí po deseti letech
Kurzy.cz | 23:22:00
Ministři 18. května hovořili o možnostech rozvoje vzájemných vztahů a o posílení obchodní spolupráce. Velký prostor věnovali prioritním


Úspěšným dezinformátorům jde o peníze, od „vlastenců“ dokážou vybírat miliony.
Hospodářské noviny | 20:28:00
Analytik Roman Máca z Institutu pro politiku a společnost lidem radí, ať dříve než emoce použijí mozek a nesdílí na sítích kdejakou pitomost. Může to být dezinformace, která je právě na emocích založená. S dezinformátory se moc nepáře, oni s ním...


Na velikosti dodavatele služby prostě záleží, říká šéf DHL Supply Chain Šubrt
E15-ekonomika | 17:00:00
Technologie začínají mít stále větší ekonomické opodstatnění, nenakazí se covidem a jsou mnohojazyčné. Technologie sama o sobě ale není samospásná, říká Pavel Šubrt, obchodní ředitel DHL Supply Chain.


Na velikosti dodavatele služby prostě záleží, říká šéf DHL Supply Chain Šubrt
E15-politika | 17:00:00
Technologie začínají mít stále větší ekonomické opodstatnění, nenakazí se covidem a jsou mnohojazyčné. Technologie sama o sobě ale není samospásná, říká Pavel Šubrt, obchodní ředitel DHL Supply Chain.


Rangers mají smůlu. Evropskou ligu ovládl Frankfurt, rozhodly až penalty
iHNed_sport | 23:57:14
Fotbalisté Frankfurtu zdolali po výsledku 1:1 a 5:4 na penalty Rangers a vyhráli Evropskou ligu.


Slováci nestačili na Švýcarsko. V závěru selhali v dlouhé přesilovce
iHNed_sport | 22:28:59
Švýcaři uspěli i ve čtvrtém zápase na turnaji a dostali se do čela helsinské skupiny A.


Rakušané po senzaci proti Česku podlehli Norsku, Švédové udolali Finy
iHNed_sport | 22:22:51
Rakouští hokejisté nenavázali na MS na překvapivou výhru nad českou reprezentací a podlehli Norsku 3:5.


Dusno v šatně? Simon odletěl z MS, jeho rodina potvrdila konflikt a vzkázala omluvu
iHNed_sport | 18:54:29
Čtyři body z devíti, zranění brankáře, konflikt v šatně a odlet Dominika Simona. Šampionát v Tampere nezačal pro Čechy zrovna dobře.


Slovácko slaví první velkou trofej. Na porážku Sparty mu stačil poločas
iHNed_sport | 18:53:00
Fotbalisté Slovácka zvítězili ve finále domácího poháru nad Spartou Praha 3:1. Dva góly vstřelil Petr Reinberk.


Pastrňák po příletu: Domů chci dovézt zlato. Krásně se vyspím, zítra musíme vyhrát
iHNed_sport | 16:47:00
David Pastrňák stihl po příletu trénink, zítra bude připraven na důležitý duel s Lotyši. Na MS ho zlákaly dva faktory: hlad po úspěchu a David Krejčí.


Fotbalový šéf Starka leží v zahraničí v nemocnici. Nejspíš je v umělém spánku
iHNed_sport | 16:36:28
"Je hospitalizován v zahraničí a blíže bez komentáře," uvedl syn kontroverzního bosse a ředitel klubu Jan Starka.


Nosková jde v Paříži dál. Zato Fruhvirtová prohrála lítou bitvu se sousedkou
iHNed_sport | 15:48:21
Karolína Plíšková vyřadila ve 2. kole turnaje ve Štrasburku Bernardu Peraovou z USA 6:3, 1:6, 6:1 a poprvé v této sezoně postoupila do čtvrtfinále.


Ukrajina se z války ekonomicky vzpamatuje rychleji než Rusko, když jí EU pomůže, říká Ivan Mikloš
iHned.cz | 11:11:00
Slovenský reformátor Ivan Mikloš pět let radil ukrajinské vládě, jak změnit stát. Aby Ukrajina měla po válce šanci na rychlou obnovu, je potřeba jí po ukončení konfliktu nabídnout cestu evropské integrace. „Svět Ukrajině pomůže. Ale peníze...


Ukrajina se z války ekonomicky vzpamatuje rychleji než Rusko, když jí EU pomůže, říká Ivan Mikloš
Hospodářské noviny | 11:11:00
Slovenský reformátor Ivan Mikloš pět let radil ukrajinské vládě, jak změnit stát. Aby Ukrajina měla po válce šanci na rychlou obnovu, je potřeba jí po ukončení konfliktu nabídnout cestu evropské integrace. „Svět Ukrajině pomůže. Ale peníze...


Kryptoměny a regulace | Adam Neuberger (Probinex)
Mladý Podnikatel | 00:00:02
Proč různé země na světě regulují kryptoměny, jak takové regulace vznikají a co s sebou přináší? Téma pro specialistu Adama Neubergera z Probinexu.
The post Kryptoměny a regulace | Adam Neuberger (Probinex) first appeared on MladýPodnikatel.cz.Return to top