Celkem 139876 článků.|

Archív zpravodajství podle dnů

Články ze dne 04.06.2022


Nelehká práce porotců v soutěži Vltavské filharmonie. Vítězný návrh má svou vlastní identitu
eStav.cz | 00:00:54
Hlavní město Praha vyhlásilo výsledky mezinárodní soutěže architektonických návrhů, postihujících projekt budovy České filharmonie. Vítězi se stali profesionálové z dánského studia BIG, tedy Bjarke Ingels Group, se svým návrhem VLTAVA. Jak bude diskutovaný záměr vypadat a čím do soutěže přispěli další finalisté?


Soutěžte na Quido Shopu o 3D virtuální brýle a užijte si léto naplno
eStav.cz | 00:00:54
Nakupte v Baumit Quido Shopu a nemůžete prohrát. Každý výrobek Baumit je totiž svou kvalitou sám o sobě výhrou. Můžete ale vyhrát i víc! Hned dvakrát během léta vylosujeme šťastného výherce brýlí pro virtuální realitu. Tentokrát není výhrou jen nějaká druhořadá dovolená v zahraničí. Vyhrát můžete celou řadu výletů do světa dobrodružství a fantazie.


Chcete se stát nezávislými na odběru elektřiny z veřejné sítě a stoupajících cenách za elektřinu?
eStav.cz | 00:00:54
S komplexním systémovým řešením pro výrobu elektřiny a tepla a novým hybridním bateriovým úložištěm Vitocharge mohou nyní majitelé domů toto přání uskutečnit. Nový Vitocharge je ideálním doplňkem k fotovoltaickým zařízením, tepelným čerpadlům s provozem na solární elektřinu a k topení vyrábějícímu elektřinu, například topným zařízením na bázi palivových článků. A je i hezký: nový Vitocharge dostal vyznamenání za svůj moderní elegantní design.


VIDEO: Česká „Whitney Houston“ nemůže zpívat. Manžel ji udeřil do krku
revue.idnes.cz | 01:00:11
Zpěvačka Marcela Králová (67) v 80. letech dobývala festivaly hlasovým rozsahem podobným americké hvězdě Whitney Houston. V posledních letech se však naplno věnuje manželovi postiženému Alzheimerovou chorobou. Když ho před časem chtěla osprchovat, uhodil ji rukou do krku a poranil jí hrtan.


Budějovický Bosch začne vyrábět díly pro elektrovozy, stále shání vývojáře
Auto-iDNES.cz | 01:00:18
Českobudějovická divize nadnárodního koncernu Robert Bosch začne do dvou let vyrábět součástky pro elektromobily. Rozvíjí také vodíkové technologie. Loni měla obrat 17,7 miliardy Kč, meziročně o necelá dvě procenta vyšší.


Nejslavnější fordy se naparovaly v Kolíně. Hvězdou byl modrý mustang
Auto-iDNES.cz | 01:00:18
Karlovo náměstí v Kolíně patřilo legendě amerického automobilismu. Ikoně, která si našla cestu za oceán a stala se tam neméně oblíbenou. Početnou fanouškovskou základnu má Ford Mustang i v Česku. Na již druhé kolínské setkání pořádané českým Mustang Riders Clubem dorazilo zhruba sto mustangů všech generací.


Spoření v červnu: Kam vložit peníze? Maximem je 7 % p.a. Velký přehled
Mesec.cz | 00:00:15
Ve druhé polovině května a znovu od začátku června banky, stavební spořitelny a spořitelní družstva opět zvýšily úrokové sazby. Aktuální přehled akčních nabídek a všech dostupných spořicích produktů.


Zakázka za 107 milionů: ušít na míru a rozdělit se. Policie šetří jaderný podvod
idnes.cz | 02:00:05
Jen průzkum možných lokalit pro stavbu úložiště jaderného odpadu měl vyjít na 107 milionů korun bez daně a trojice mužů a s nimi i lidé z dalších dvou firem měli vymyšleno, jak zakázku vyhrát a část z peněz si uloupnout pro sebe. Jednoduše si podmínky napsali sami tak, aby vyhrála předem připravená firma. Jenže udělali chybu


„Spíme klidně za zvuků našich děl“. Mykolajiv měl padnout, odolával Rusům týdny
idnes.cz | 02:00:05
Okolí zákopu je poseto kusy granátů a raket. Vojáci jsou rádi, že je relativní klid, okolo sice duní děla, ale mohou si dát cigaretu a kafe. Fronta u Mykolajiva se před měsícem pohnula o deset kilometrů na východ, Rusové ustoupili. Ukrajinské armádě se podařilo osvobodit několik vesnic, které ovšem zůstávají pod palbou. Jak dnes vypadá město, které mělo padnout, je dnes odrazovým můstkem pro ukrajinskou protiofenzivu?


Banány zdarma ke štěstí nevedou, lepší je vysvětlit smysl práce, říká expert
idnes.cz | 02:00:06
Lidé stráví za celý život v práci 80 tisíc hodin. Proto je důležité, aby v ní byli šťastni. Michal Šrajer se štěstím v práci dlouhodobě zabývá, mimo jiné pracoval jako první český manažer štěstí, a to v softwarové firmě Avast.


Konec hnutí MeToo? Deppovo vítězství u soudu roztrpčilo feministky
idnes.cz | 02:00:06
Zatímco příznivci Johnnyho Deppa křepčí radostí, některé americké feministky propadají skepsi. Obávají se, že vítězství hollywoodského herce v ostře sledovaném sporu s exmanželkou Amber Heardovou odradí oběti domácího násilí či sexuálního obtěžování pozvednout hlas.


Rusko po sto dnech okupuje pětinu ukrajinského území. Neví co s ním
Denik.cz | 03:25:00
Ani sto dnů po rozpoutání agrese proti Ukrajině nedosáhlo Rusko zdaleka svých deklarovaných cílů. Stále nedobylo celou Luhanskou ani Doněckou oblast a pod kontrolou nemá ani veškeré území Chersonské nebo Záporožské oblasti. To Moskvě komplikuje další kroky, včetně připojení těchto území k Ruské federaci.


Tykač: Konec ruského plynu by byl fatální. Zastavení průmyslu by mohlo vést k nepokojům větším než v roce 1989
lidovky.cz | 05:00:00
Patří mezi nejvýznamnější podnikatele v zemi, podle časopisu Forbes je šestým nejbohatším Čechem s majetkem odhadovaným na 3,5 miliardy dolarů. A jeho Sev.en Group je po společnosti ČEZ druhým nejvýznamnějším výrobcem elektřiny v České republice. Přesto se Pavel Tykač (58) jen zřídkakdy vyjadřuje k politické, ekonomické a sociální situaci.


Před 80 lety zemřel „kat českého národa“. Vysídlíme miliony Čechů, hřímal Hitler, dřív nařídil popravy tisíců
lidovky.cz | 05:00:00
V sobotu 4. června uplyne přesně 80. let od okamžiku, kdy naposledy vydechl „kat českého národa“ Reinhard Heydrich. Přečtěte si, co všechno se odehrálo těsně předtím.


Benzínová drahota, uspěje Fialova vláda? Rozhodne se v Rijádu
lidovky.cz | 05:00:00
Řidiči se dočkali. Je levněji. Čerpací stanice v první den platnosti snížené spotřební daně zlevnily benzín průměrně celorepublikově o 87 haléřů na litr a naftu o 97 haléřů na litr. Zatím se ale nenaplňují očekávání vlády, že čerpací stanice by v důsledku snížení daně o 1,50 koruny na litr, jež platí od předvčerejška, měly zlevnit zhruba o 1,80 koruny na litr.


Tlak, baterie, kapaliny. Co ještě zkontrolovat v autě, než vyrazíte na dovolenou?
lidovky.cz | 05:00:00
Před dlouhou cestou je víc než kdy jindy potřeba zkontrolovat nejen technický stav vozidla, ale i rozdílnost předpisů v zemích, kterými budete projíždět. Ty se od našich totiž mohou dost lišit.


Evropani na silnicích: Cizí řidiče proklínají, přibývá rizikového chování
Denik.cz | 05:23:00
Evropské silnice jsou divočina, dalo by se usuzovat z výsledků mezinárodního průzkumu mezi řidiči. Lidé z jedenácti evropských zemí v něm hodnotili nejen svoje řidičské schopnosti, ale také dovednosti dalších národů. A zatímco o lidech za volantem z ciziny soudí špatně, drtivá většina řidičů si myslí, že oni sami na silnicích excelují.


Bitva o Midway zachránila USA. Kdyby rozvědka selhala, mělo by to fatální dopad
Denik.cz | 05:00:00
Ve čtvrtek 4. června 1942 začala v Tichém oceánu bitva, která vyústila v jedno z nejdůležitějších vítězství Spojených států proti Japonsku během druhé světové války. Američané v ní dokázali zničit čtyři japonské letadlové lodě, a ukončit tak definitivně nadvládu japonského námořnictva v Tichomoří.


Vyfotila se na zničených ruských tancích. Modelka nyní čelí výhrůžkám smrtí
Denik.cz | 04:30:00
Brazilská modelka, která přijela na Ukrajinu jako humanitární pracovnice, zapózovala na střeše vyhořelého ruského tanku, aby vyjádřila nesouhlas s válkou. Vzápětí jí přišla zpráva s fotografií, na které jí muž s nožem v ruce vyhrožoval smrtí.


Uložit peníze v alkoholu? Návratnost může být i desítky procent
Denik.cz | 04:00:00
Chcete uchránit své peníze před inflací? Nakupte alkohol. Tímto poněkud zvláštním doporučením se v poslední době začíná řídit stále více lidí, protože si slibují vysoké zhodnocení. To se jim v některých případech opravdu může splnit. Odborníci ovšem doplňují, že by se lidé do nakupování alkoholu neměli vrhat bezhlavě.


Počasí se bude během soboty zlepšovat, bouřky ale nejprve vystřídá déšť
Eurozpravy-domácí | 07:00:00
Česko zažilo bouřlivou noc, co se počasí týká. S dešťovými přeháňkami menší intenzity je třeba počítat i během dnešního dne. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).


Počasí se bude během soboty zlepšovat, bouřky ale nejprve vystřídá déšť
Eurozpravy-počasí | 07:00:00
Česko zažilo bouřlivou noc, co se počasí týká. S dešťovými přeháňkami menší intenzity je třeba počítat i během dnešního dne. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).


Škoda Auto v Boleslavi testuje výrobu nového elektromobilu. Zaměstnanci „propálili“ jméno
E15-ekonomika | 06:30:00
Automobilka Škoda Auto se chystá již brzy představit nový elektromobil, který bude vyrábět v Mladé Boleslavi. Zaměstnanci firmy v týdeníku Škodovácký odborář prozradili název nového modelu. Jmenobat by se měl Elroq. „Tento týden bude probíhat zkouška průjezdnosti vozu Elroq mezi jednotlivými úseky,“ uvedly odbory.


V restauracích se pět let nekouří. Vyznavači nikotinu si na stoly bez popelníků zvykli
E15-ekonomika | 06:00:00
Kuřáci si už pět let nemohou zapálit v restauracích. Hostinští, zejména pak ti v klasických pivnicích, se proti úpravě bouřili v obavách z odlivu štamgastů. Tato situace nenastala a kuřáci si zvykli chodit na vyhrazená místa před hospody, což mnohde budí nevoli obyvatel přilehlých domů. Podle vyjádření oslovených hostinských se ale našli zarytí kuřáci, kteří přestali do hospody úplně chodit. Na tržbách to však restauratéři nepocítili, protože přišla nová klientela, které v hospodách vadil právě cigaretový zápach.


ODEMČENO: Mormoni vydělali na metru D, PPF zlevnila Monetu, Česko koupí útočná vozidla
E15-ekonomika | 05:30:00
Pád stavební uzávěry kolem metra D pomohl mormonům, sportovnímu spolku i restituentům. Zpátečka PPF zlevnila Monetu o miliardu, balík akcií banky může být brzy na prodej. Obrana začne vybírat dodavatele speciálních aut pro výsadkáře za sedm miliard.
Odemykáme pro vás tři úspěšné články z minulého týdne a vybíráme to nejlepší z prémiového obsahu. Pokud chcete číst další zamčené články a mít okamžitý přístup k exkluzivním zprávám, analýzám a důležitým informacím ze světa byznysu a politiky, podívejte se na naši nabídku předplatného. Nově si můžete předplatit veškerý prémiový obsah E15 a k tomu další tituly CNC za pouhou jednu korunu na měsíc.


Škoda Auto v Boleslavi testuje výrobu nového elektromobilu. Zaměstnanci „propálili“ jméno
E15-politika | 06:30:00
Automobilka Škoda Auto se chystá již brzy představit nový elektromobil, který bude vyrábět v Mladé Boleslavi. Zaměstnanci firmy v týdeníku Škodovácký odborář prozradili název nového modelu. Jmenobat by se měl Elroq. „Tento týden bude probíhat zkouška průjezdnosti vozu Elroq mezi jednotlivými úseky,“ uvedly odbory.


V restauracích se pět let nekouří. Vyznavači nikotinu si na stoly bez popelníků zvykli
E15-politika | 06:00:00
Kuřáci si už pět let nemohou zapálit v restauracích. Hostinští, zejména pak ti v klasických pivnicích, se proti úpravě bouřili v obavách z odlivu štamgastů. Tato situace nenastala a kuřáci si zvykli chodit na vyhrazená místa před hospody, což mnohde budí nevoli obyvatel přilehlých domů. Podle vyjádření oslovených hostinských se ale našli zarytí kuřáci, kteří přestali do hospody úplně chodit. Na tržbách to však restauratéři nepocítili, protože přišla nová klientela, které v hospodách vadil právě cigaretový zápach.


ODEMČENO: Mormoni vydělali na metru D, PPF zlevnila Monetu, Česko koupí útočná vozidla
E15-politika | 05:30:00
Pád stavební uzávěry kolem metra D pomohl mormonům, sportovnímu spolku i restituentům. Zpátečka PPF zlevnila Monetu o miliardu, balík akcií banky může být brzy na prodej. Obrana začne vybírat dodavatele speciálních aut pro výsadkáře za sedm miliard.
Odemykáme pro vás tři úspěšné články z minulého týdne a vybíráme to nejlepší z prémiového obsahu. Pokud chcete číst další zamčené články a mít okamžitý přístup k exkluzivním zprávám, analýzám a důležitým informacím ze světa byznysu a politiky, podívejte se na naši nabídku předplatného. Nově si můžete předplatit veškerý prémiový obsah E15 a k tomu další tituly CNC za pouhou jednu korunu na měsíc.


Rusové posílili své jednotky, nadále ostřelují Severodoněck, uvedl Kyjev
idnes.cz | 07:50:00
Ruská armáda posílila své jednotky a nadále ostřeluje východoukrajinské město Severodoněck, uvedl ráno generální štáb ukrajinské armády. U nedalekého města Bachmut se ale ruským vojákům postoupit nepodařilo a z této oblasti se stáhli. Stejně tak se jim nepodařilo odříznout přístup právě do Severodoněcku, citovala ukrajinský dodal generální štáb agentura Reuters.


Skupovu Plzeň zahájí průvod loutek, přijedou čtyři japonské soubory
idnes.cz | 07:29:00
Průvodem loutek od slovanského bazénu na Jiráskovo náměstí v Plzni odstartuje v sobotu plzeňský mezinárodní festival Skupova Plzeň. Největší česká přehlídka loutkového a alternativního divadla nabídne během 6 dnů 60 představení v podání 35 souborů z pěti zemí.


Ruské vojenské vybavení stojí na technologiích ze Západu, ukazuje analýza
idnes.cz | 07:14:00
Vybavení, které ruská armáda používá v bojích na Ukrajině, vychází ze západních technologií. Vyplývá to z analýzy dvou amerických expertů, kteří v květnu strávili více než týden na Ukrajině na pozvání ukrajinských tajných služeb. O výzkumu informoval deník The New York Times.


Hypotéka na koupi bytu – jaké doklady hypoteční banky vyžadují?
Kurzy.cz | 06:00:00
Plánujete koupi bytu do osobního vlastnictví prostřednictvím hypotečního úvěru? Na níže uvedených řádcích se dozvíte, jaké informace či kroky vyžadují hypoteční banky ke schválení a následné vyplacení prostředků z úvěru.


Na Slovensku se u Žiliny srazily vlaky. Desítky lidí se zranily, čtyři těžce
aktuálně.cz | 07:28:50
Podle prvních informací se nehoda obešla bez obětí na životech.


Obrazem: Lužní lesy i louky s mohutnými duby. Oblast Soutoku stále není chráněná
aktuálně.cz | 07:01:18
Podívejte se v galerii Aktuálně.cz, jaké krásy Soutok skrývá.


Vládě na Soutoku dochází čas, hrozí jí i evropský soud. Národní park zřejmě nevyhlásí
aktuálně.cz | 07:00:54
V programovém prohlášení vláda slíbila lidem nový národní park Soutok. Nyní couvá. Pokud ale nezajistí ochranu, může skončit i u evropského soudu.


Jediná škodovka, kde se slepila tři auta v jedno. Afriq vypadá jako písečný závoďák
aktuálně.cz | 06:31:00
Kdo by v mládí netoužil postavit si vlastní auto? Studenti škodováckého učiliště tu možnost mají. Jejich nejnovější kreaci, model Afriq, jsme projeli.


Poválečný masakr v Postoloprtech děsí i po letech. Připomínka má být důstojnější
Denik.cz | 07:29:00
Sedm set, jeden, dva, tři tisíce? Kolik zemřelo začátkem června 1945 v Postoloprtech lidí, se zřejmě nikdy nedovíme. Největší poválečný masakr Němců v tehdejším Československu dnes připomíná dřevěný kříž v lese směrem na Levonice a pamětní deska na zdi v zadní části městského hřbitova. Je to dostačující připomenutí těchto hrůz? A nemělo by „něco“ připomínat také místní internační tábor a židovské oběti, které mají na svědomí Němci? Otázky, které zaznívají i 77 let od událostí.


Nedobrá adresa: Nepomůže ani svěcená voda, říkají o sídlišti v Mojžíři i místní
Denik.cz | 07:25:00
/FOTO/ Ústecké sídliště v ulici Jindřicha Plachty trápí dlouhodobě obrovské problémy s nepořádkem. 


Chybějící lékaři? Nemocnice na severu je hledají mezi válečnými uprchlíky
Denik.cz | 06:30:00
Prchající Ukrajinci jsou pro nemocnice velkou šancí. Personální stav se díky nim zlepšil v Rumburku a Kadani.


Frýdlant si pořídil svoje strážníky. Mají zatočit s opilci i špatným parkováním
Denik.cz | 06:29:00
/ANKETA/ O tom, že neomalenost některých lidí nezná hranice, se dnes a denně přesvědčují ve Frýdlantu. Lidé si parkují, kde chtějí, přiopilí nebo drogami omámení lidé posedávající na schodech radnice brání lidem ve vstupu do budovy nebo kolemjdoucí minimálně pohoršují, nechávají za sebou všude poházené smetí. A tak si ve Frýdlantu řekli „dost“ a rozhodli se pro zřízení vlastní městské policie. 


KVÍZ: Pastor, barman a také spisovatel. Robert Fulghum slaví 85. narozeniny
Denik.cz | 06:00:00
Jednou se Robert Fulghum od jasnovidky dozvěděl, že ve svém minulém životě žil v Česku, a v tom budoucím tam bude žít znovu. Ačkoliv tento muž mnoha talentů naši zemi navštěvuje často a rád, narodil se v americkém Texasu, a to před 85 lety. Co o slavném spisovateli víte? 


PODCAST: Josef Středula. Teď odborář. Za rok dělnický prezident?
Denik.cz | 06:00:00
„Když jsme v redakci vymýšleli profil mého podcastu, napadla mě parafráze z oblíbeného seriálu Sex ve městě - Kateřina ví o politice hodně a nebojí se zeptat,“ říká redaktorka a komentátorka Deníku Kateřina Perknerová o novém podcastu Deníku.


VIDEO: Folkový kolotoč je zpět v Ostravě-Porubě, před sebou má ještě dva dny
Denik.cz | 05:45:00
/DOPLNĚNÁ FOTOGALERIE/ Do Ostravy-Poruby se po dlouhých 38 letech vrátil proslulý Folkový kolotoč. Třídenní festival nabitý sedmi desítkami účinkujících na sedmi scénách odstartoval v pátek 3. června. Výjimečná akce si zaslouží výjimečné činy, a tak pořadatelé oslovili stánek Hospoda Kurnik šopa a ten při příležitosti festivalu uvařil festivalové pivo.


VIDEO: Rekordní počet koní ve dvojspřeží připomněl kulatiny Národního hřebčína
Denik.cz | 05:40:00
Podívejte se na úchvatné video, které ukazuje naprostý unikát z Národního hřebčína Kladruby nad Labem. V historii hřebčína to bylo vůbec poprvé, kdy v jednom vystoupení byl předveden takový počet spřežení.


Boží chrám odstřelili kvůli přehradě. Kostel v Těrlicku šel k zemi před 60 lety
Denik.cz | 05:15:00
/FOTOGALERIE/ V těchto dnech si v Těrlicku připomínají 60 let od doby, kdy proběhl odstřel farního kostela Nejsvětější trojice. Stačilo pár kilo dynamitu, které dělníci vložili do otvorů vyvrtaných v základech stavby. Střelmistr koukl na hodinky a přesně v celou dal pokyn k odstřelu.


Kámen z místa skonu Jana Žižky neměl pozitivní náboj, líčí historik v knize
idnes.cz | 09:15:00
Kámen z místa, kde skonal husitský vojevůdce Jan Žižka, postrádá pozitivní náboj. S tímto odůvodněním byl v roce 1868 při pokládání základních kamenů Národního divadla odmítnut artefakt z Přibyslavi. V nové knize Akademie věd věnované historickým osobnostem to zmiňuje historik Petr Čornej.


Bratři z Chebu mají vzácnou genetickou vadu. Péče o ně není jednoduchá
idnes.cz | 09:10:00
Bratři Daniel a Patrick z Chebu mají jako jediní v republice vzácnou genetickou vadu. Svým synům se rodiče snaží zajistit co nejlepší život. Oba chlapci však vyžadují zvláštní péči. Jenže to není tak jednoduché. Teď třeba potřebují auto, aby se dopravili k lékaři a za vzděláním.


Pusťte Biedermana, volá Kajínek. Kat Kolínského gangu však u justice šanci nemá
idnes.cz | 09:00:00
Pětinásobný vrah Oto Biederman chtěl u soudu podmínečné propuštění, plán mu zhatil banální incident, kdy odmítl oběd. Svobodu pro Biedermana chce i jeho někdejší spoluvězeň Jiří Kajínek. „Kdyby tenkrát Ota držel hubu, mohl dostat 15 let a dnes už by byl venku. Ale on se přiznal ke všemu, navíc tím pomohl usvědčit dalších devět členů Kolínského gangu, což by soud měl zohlednit,“ zdůraznil Jiří Kajínek.


Stát za covidu ušetřil na pohoštění, výdaje klesly na polovinu
idnes.cz | 08:55:00
Stát v posledních dvou letech pandemie covidu utratil ze státního rozpočtu mnohem méně peněz za pohoštění než v předchozích letech. Zatímco v posledním předcovidovém roce 2019 pohoštění stálo 145,5 milionu korun, v roce 2020 se výdaje propadly na zhruba 70 milionů a loni na 78 milionů korun. Vyplývá to ze státního závěrečného účtu za loňský rok. Přímou souvislost s pandemií neuvádí.


Nový „Pentagon“ pro zaměstnance automobilky změní část Mladé Boleslavi
idnes.cz | 07:59:00
Ponese název podle zakladatelů automobilky – Laurin & Klement Kampus. A hotový má být do poloviny příštího roku. Škoda Auto v Mladé Boleslavi zahájila stavbu nového sídla svého vedení, jde přitom o jednu z největších investic za poslední roky. Do budovy se vejde až 1 700 zaměstnanců.


Ženský pár vyměnil byty za skromnější bydlení ve školním autobusu
Auto.cz | 09:47:00
Starý školní autobus se stal levnějším domovem. Z nouzového řešení je vysněný životní styl doprovázený volností bez kompromisního bydlení v centru konzumu.


Manhart má připravenou specifikaci pro Audi RS 3. Známe počet koní
Auto.cz | 08:00:00
Manhart RS3 500 bude ještě brutálnější než sériový hot-hatch z Ingolstadtu. Bude mít 500 koní a typický bodykit německého úpravce.


Rusové posílili své jednotky, nadále ostřelují Severodoněck, uvedl Kyjev
lidovky.cz | 09:46:00
Ruská armáda posílila své jednotky a nadále ostřeluje východoukrajinské město Severodoněck, uvedl ráno generální štáb ukrajinské armády. U nedalekého města Bachmut se ale ruským vojákům postoupit nepodařilo a z této oblasti se stáhli. Stejně tak se jim nepodařilo odříznout přístup právě do Severodoněcku, citovala ukrajinský dodal generální štáb agentura Reuters.


Ze stanu zbyly jen cáry. Záhadná trojnásobná vražda fascinuje Finsko dodnes
aktuálně.cz | 09:25:09
Před 62 lety u finského Bodomského jezera někdo ubodal tři mladé lidi a čtvrtého těžce zranil. Případ se nikdy nepodařilo objasnit.


Vítězka Ceny pro inspirativní učitele Málková: Ani ve čtyřiceti není pozdě začít
Denik.cz | 09:00:00
V pátém ročníku národní varianty Global Teacher Prize ČR, kterou pořádá společnost EDUin, zvítězila Magdalena Málková ze ZŠ Prosperity z Nové Vsi u Kolína. Porotu nadchla „její odvaha přinášet do výuky nové přístupy, cit pro situaci, schopnost učit osobnostně a pružně modifikovat výukový plán“.


Neučí předměty, ale děti. Proto jsou vítězní učitelé inspirací pro ostatní
Denik.cz | 08:50:00
Náprava věcí veřejných vede přes vzdělání, věřil Komenský i vítězní učitelé.


ON-LINE: Evropská unie pozastavuje na rok dovozní cla na ukrajinské zboží
Denik.cz | 08:36:00
Ruská invaze na Ukrajinu pokračuje už čtvrtým měsícem. Rusko nadále ostřeluje Severodoněck, ukrajinské síly přesto zaznamenávají v oblasti úspěchy a už dobyly zpět asi pětinu dříve ztraceného území. Vybavení, které Rusko při invazi v sousední zemi používá, vychází ze západních technologií, říkají experti. Evropská unie na rok pozastavila dovozní cla na ukrajinské produkty. 


Rusové posílili své jednotky a stále ostřelují Severodoněck, uvedl Kyjev
Denik.cz | 08:27:00
Od začátku války na Ukrajině uplynulo už 101 dní. Ruská armáda posílila své jednotky a nadále ostřeluje východoukrajinské město Severodoněck. Informoval o tom v sobotu ráno generální štáb ukrajinské armády. U města Bachmut se naopak Rusové stáhli. 


Byznys podle Milana Mikulky: Agrofert po letech na velkých nákupech a další české dealy
Hospodářské noviny | 09:00:00
Velmi zajímavý týden zažil český byznys, zejména když je řeč o investicích do firem. Tak například Agrofert se po letech vytasil s velkým nákupem. Ve čtvrtek večer oznámil, že podal závaznou nabídku na dusíkovou divizi Borealis a nabízí za ni v...


České cestovky sledují rostoucí zájem Čechů o dovolenou na Severním Kypru
Eurozpravy-domácí | 10:47:00
České cestovní kanceláře (CK) a agentury podle svých představitelů sledují rostoucí zájem Čechů o dovolenou na Severním Kypru a očekávají, že letos se jich tam vypraví tisíce. Na pobyt do této destinace v pátek z Prahy odletělo zhruba 150 českých turistů. Cesta je nyní bez omezení, Kypr restrikce zavedené v rámci koronavirové pandemie uvolnil od 1. června. Není tak potřeba doklad o očkování nebo o negativním testu a na většině míst nejsou vyžadovány ani roušky.


V Česku se objevily dva nové typy koronavirové varianty omikron
Eurozpravy-domácí | 10:13:00
Laboratoře Státního zdravotního ústavu (SZÚ) sekvenací prokázaly v ČR dva nové typy koronaviru varianty omikron označené BA.4 a BA.5. Vyplývá to z týdenní zprávy SZÚ o epidemiologické situaci v ČR. Tyto varianty stojí za nárůstem případů v Jižní Africe či Portugalsku. Počty pozitivních případů zatím podle dat ministerstva zdravotnictví od konce března setrvale klesají.


Sudetští Němci na sjezdu udělí nejvyšší ocenění Zelenskému
Eurozpravy-zahraniční | 09:45:00
Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL), které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků, dnes na sjezdu v bavorském Hofu udělí svá nejvyšší ocenění prezidentům Rumunska a Ukrajiny Klausi Iohannisovi a Volodymyru Zelenskému.


Ruská armáda posílila své jednotky a nadále ostřeluje východoukrajinský Severodoněck
Eurozpravy-zahraniční | 08:37:00
Ruská armáda posílila své jednotky a nadále ostřeluje východoukrajinské město Severodoněck. Informoval o tom dnes ráno generální štáb ukrajinské armády. U nedalekého města Bachmut se ale ruským vojákům postoupit nepodařilo a z této oblasti se stáhli. Stejně tak se jim nepodařilo odříznout přístup právě do Severodoněcku, citovala ukrajinský dodal generální štáb agentura Reuters.


Náklady na stavbu rodinného domu meziročně vzrostly, může přibýt starších domů na prodej
Eurozpravy-ekonomika | 09:28:00
Náklady na stavbu rodinného domu meziročně vzrostly téměř o pětinu. U menšího rodinného domu pro čtyřčlennou rodinu se cena stavby za rok zvýšila o více než 873.000 korun. Vyplývá to z analýzy firmy ÚRS CZ, která se zabývá sledováním stavebních zakázek či tvorbou rozpočtů pro stavby.


Průzkum: Na čem budou Češi šetřit v případě ekonomických problémů?
Eurozpravy-ekonomika | 08:56:00
V případě ekonomických problémů začnou Češi nejvíce šetřit ve výdajích na oblečení, dovolených a zábavě. Vyplývá to z průzkumu společnosti KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek korporátních zákazníků. Uskutečnil se na vzorku 1000 respondentů. Dozvuky pandemie, válka na Ukrajině, inflace či problémy v dodavatelských řetězcích podle firmy způsobí, že lidé budou hledat řešení, jak se s vyššími náklady vyrovnat.


Evropská unie pozastavuje na dobu jednoho roku dovozní cla na ukrajinské produkty
Eurozpravy-ekonomika | 07:57:00
Evropská unie pozastavuje ode dneška na dobu jednoho roku dovozní cla na ukrajinské zemědělské a potravinářské produkty. Opatření se dotkne i ovoce a zeleniny a průmyslových produktů dovážených z Ukrajiny do EU. Nařízení v pátek zveřejnil úřední věstník EU. Unie tak chce podpořit ukrajinskou ekonomiku, která se potýká s následky ruské vojenské invaze.


Pražskou Slavii posiluje druhý nejlepší střelec uplynulé sezóny Fortuna ligy Jurečka
Eurozpravy-sport | 10:32:00
Autor sedmnácti přesných tref z minulé sezóny Fortuna ligy 2021/22 Václav Jurečka opouští podle očekávání Slovácko, kterému pomohl svými výkony výrazně ke čtvrtému místu v lize i k triumfu v českém poháru, a odchází do pražské Slavie. To navzdory tomu, že se o něm spekulovalo jako o možné posile Plzně či o jeho odchdu do zahraničí. S vedením sešívaném klubu se dohodl na tříleté smlouvě.


Ikonické scény sexbomb 80. let: Krasavici cucal bradavky šimpanz, druhá od 15 randila s Polanskim a později i s Formanem
Reflex | 09:00:00
Hollywood vždy oplýval těmi nejkrásnějšími ženami své doby. Na stříbrná plátna se 80. letech dostala i Rebecca De Mornay, kterou proslavil snímek Riskantní podnik s Tomem Cruisem. Rebecca prý při castingu lhala o svém věku a udělala se o tři roky mladší, aby byla stejně stará jako její herecký partner. A právě s ním začala ještě během natáčení randit - láska jim ale vydržela jen dva a půl roku. Jak pořádně sexy Rebecca je ukázala ale i ve filmu A Bůh stvořil ženu.


Lidé, nevyhyňte, vzkazuje obří plastový dinosaurus. V neděli je Světový den životního prostředí
Reflex | 07:20:00
Tři čtvrtiny Čechů si myslí, že ve se světě recykluje 20 až 70 procent plastů. Tím se ale zdaleka neblíží skutečnosti. Podle OECD zprávy se totiž světově zrecykluje pouhých 9 procent plastového odpadu. Plast jako hrozbu i nástroj vzniku unikátního modelu vyhynulého dinosaura přeměnila Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s Plastenco v 3D instalaci a na Světový den životního prostředí vyzvala 3D tiskaře, aby jí pomohli obří model z více než stovky dílků pomocí sdíleného tisku vytisknout. Vzniká výjimečné komunitní dílo – Pla(s)teosaurus. A s tenkou linkou změny klimatu a hrozby vyhynutí míří do Národního muzea. 


Chorvatský poloostrov Pelješac: Tunelem za vínem
Reflex | 07:10:00
S blížící se prázdninovou sezonou vám s předstihem přinášíme tip na dvě místa, která si v Dalmácii nesmíte nechat ujít. Ve vinných sklepech tu už zraje Dingač, a když vám náhodou neudělá dobře, určitě vás uzdraví oslí mléko.


EU na rok pozastavila dovozní cla na ukrajinské zboží. Chce podpořit místní ekonomiku
Tiscali-zprávy | 09:06:05
Evropská unie na rok pozastavila dovozní cla na ukrajinské zemědělské a potravinářské produkty. Opatření se dotkne i ovoce a zeleniny a průmyslových produktů dovážených z Ukrajiny do EU. Chce tak podpořit ukrajinskou ekonomiku, která se potýká s následky ruské vojenské invaze.


Jaké hrůzy ten vlak ještě skrývá? ptá se Bavorsko po tragické nehodě
idnes.cz | 11:53:00
Záchranné práce po páteční tragické nehodě dvoupatrového vlaku na trati severně od bavorského letoviska Garmisch-Partenkirchen pokračují. Místo se nachází asi sto kilometrů na jih od Mnichova. Stovky záchranářů zasahovaly na místě nehody v noci na sobotu. Neštěstí má zatím čtyři oběti, desítky těžce zraněných a další lidé se pohřešují. Na místo tragédie zamířil bavorský premiér i další politici.


OBRAZEM: Hodonínská zoo poslala svá lvíčata do Venezuely
idnes.cz | 11:26:00
Do Venezuely dorazila bílá lvíčata, která do spřátelené zahrady vyslala Zoo Hodonín. Čtyři bílí lvi měli pomoci zvýšit návštěvnost zoo v Caracasu, což se jim podařilo hned první víkend. Do zahrady zavítalo asi osm tisíc milovníků zvířat, tedy asi čtyřnásobek obvyklých čísel.


Jsem tady a nevím, co dál, řekl po příjezdu do Zlína. Stal se legendou
idnes.cz | 11:05:00
Letošní 62. ročník festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně připomněl tvorbu legendárního hudebního skladatele Zdeňka Lišky (1922–1983). Ve městě žil dvě desetiletí. Jeho hudba tvoří součást mnoha filmů, namátkou Pan Prokouk, Vynález zkázy či seriál Hříšní lidé města pražského.


Na jihu a západě Čech hrozí silné bouřky. Udeří odpoledne, říká výstraha
idnes.cz | 10:55:00
V Jihočeském a Plzeňském kraji v sobotu odpoledne hrozí silné bouřky. Budou je doprovázet kroupy, blesky, silný vítr i přívalový déšť. Výstraha platí od 13 do 20 hodin pro celý Jihočeský kraj a většinu Plzeňského kraje.


Co vše je nenávistným projevem? Kategorie se mohou rozšířit o věk či orientaci
idnes.cz | 10:39:00
Evropská komise chce rozšířit seznam trestných činů o nenávistné projevy. Pro Česko by to znamenalo rozšíření pohnutek k předsudečné nenávisti o genderovou identitu, zdravotní postižení nebo věk. Konkrétní návrh se teprve připravuje, podle odborníků však taková legislativa bude přínosná pro celou Unii. Díky ní získají větší ochranu nejen sexuální menšiny.


Testy potvrdily dva nové typy koronaviru varianty omikron. Nákaza dál ustupuje
idnes.cz | 10:27:00
Laboratoře Státního zdravotního ústavu sekvenací prokázaly v ČR dva nové typy koronaviru varianty omikron označené BA.4 a BA.5. Vyplývá to z týdenní zprávy SZÚ o epidemiologické situaci v ČR. Tyto varianty stojí za nárůstem případů v Jižní Africe či Portugalsku. Počty pozitivních případů zatím podle dat ministerstva zdravotnictví od konce března setrvale klesají.


Výstava za miliony má do Českého Krumlova znovu lákat turisty
idnes.cz | 10:19:00
Sbírka ilustrací pro děti čítá více než 600 děl. Český Krumlov za ni zaplatil milion eur, tedy okolo 25 milionů korun. Město věří, že značnou část pokryje dotace od ministerstva kultury. Autorem sbírky je světoznámý nakladatel Otakar Božejovský von Rawennoff.


Už polovinu českých domácností tíží vysoké ceny energií, uvádí průzkum
idnes.cz | 09:00:00
S vysokými cenami energií se aktuálně potýká 53 procent tuzemských domácností. Vyplývá to z průzkumu agentury PAQ Research. Nejvíce růst cen doléhá na nízkopříjmové domácnosti, avšak obtížím neunikají ani ty s vysokými příjmy. Lidé často nevědí, jaká je jejich spotřeba energií a tak je při vyúčtování čeká nepříjemné překvapení.


Byznys podle Milana Mikulky: Agrofert po letech na velkých nákupech a další české dealy
iHned.cz | 09:00:00
Velmi zajímavý týden zažil český byznys, zejména když je řeč o investicích do firem. Tak například Agrofert se po letech vytasil s velkým nákupem. Ve čtvrtek večer oznámil, že podal závaznou nabídku na dusíkovou divizi Borealis a nabízí za ni v...


Hana Zagorová zůstává v nemocnici. Štefan Margita prozradil, jak na tom je
revue.idnes.cz | 10:00:00
Před týdnem zkolabovala a záchranka ji převezla do nemocnice. Hana Zagorová (75) tam ještě několik dní zůstane a neoslaví doma ani 30. výročí svatby. Štefan Margita (65), který manželku dvakrát denně v nemocnici navštěvuje, prozradil, že zpěvaččin stav se zlepšuje.


VW zahájil výrobu elektrické dodávky ID. Buzz
Auto.cz | 11:43:00
Dodávky prvním zákazníkům by měla začít na podzim letošního roku


Jaké hrůzy ten vlak ještě skrývá? Lidi pod vykolejenými vagony v Bavorsku nešlo identifikovat
lidovky.cz | 11:53:00
Záchranné práce po páteční tragické nehodě dvoupatrového vlaku na trati severně od bavorského letoviska Garmisch-Partenkirchen pokračují. Místo se nachází asi sto kilometrů na jih od Mnichova. Stovky záchranářů zasahovaly na místě nehody v noci na sobotu. Neštěstí má zatím čtyři oběti, desítky těžce zraněných a další lidé se pohřešují. Na místo tragédie zamířil bavorský premiér i další politici.


Rozdíly mezi stablecoiny a v čem je algoritmický stablecoin odlišný
Kurzy.cz | 11:28:36
Ilustrační obrázek | zdroj ConBank Stablecoiny jsou dnes zaběhlou součástí kryptografického trhu. Díky své specifikaci se rychle staly hybnou silou kryptotrhu. Tento typ kryptomincí pohání zejména odvětví decentralizovaných financí (DeFi).


Revoluce v dobíjení elektromobilů? - Víkendář
Kurzy.cz | 09:42:00
Podle Yahoo Finance v USA prudce roste popularita elektromobilů, ale „co uděláte, když vám dojde šťáva?“ Podle portálu mohou být jedním z řešení přenosné nabíjecí baterie, o kterých hovořil ředitel společnosti SparkCharge Founder Josh Aviv.


Jih a západ Čech čekají silné bouřky, hrozí zatopení sklepů i rozvodnění toků
aktuálně.cz | 10:50:02
Výstraha platí od dnešních 13:00 do 20:00 pro celý Jihočeský kraj a většinu Plzeňského kraje.


Tváře na kopii pražského orloje připomínají známé Brňáky. Paskvil řeší inspekce
Denik.cz | 10:13:00
/FOTOGALERIE/ Aféry s přemalovaným staroměstským orlojem si všímají i zahraniční média. Na nepovedenou rekonstrukci orloje upozornil v pondělí Deník N. Nyní se jí věnuje i britský deník The Guardian.


Seznamte se: L-13 Blaník. Letecká škola v Moravské Třebové má vlastní kluzák
Denik.cz | 10:11:00
/FOTOGALERIE/ Unikátní školní pomůcku dostali studenti Gymnázia a Letecké střední odborné školy v Moravské Třebové na letišti ve Starém Městě. Cvičný kluzák. Zatím je šedý, ale o design letadla se postarají právě studenti v rámci odborné praxe na letišti.


OBRAZEM: Rockový svátek. Dymytry a Alkehol zahráli na soutoku Labe a Cidliny
Denik.cz | 08:33:00
Koncert kapel Dymytry (ve fotogalerii) a Alkehol se na soutoku Labe a Cidliny konal v pátek 3. června. Akci jsme navštívili s redakčním objektivem


U Oděsy jsme sestřelili ukrajinské letadlo s nákladem zbraní a munice, tvrdí Moskva
Hospodářské noviny | 13:09:00
Ruská armáda u jihoukrajinského přístavu Oděsa sestřelila ukrajinské vojenské letadlo s nákladem zbraní a munice. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení ruského ministerstva obrany. Ministerstvo dodalo, že ruské rakety rovněž...


Oslavy královnina výročí rušilo podezřelé auto, vyklidili Trafalgarské náměstí
idnes.cz | 13:51:00
Britská policie v sobotu kolem poledne londýnského času zasahovala na Trafalgarském náměstí v centru Londýna u podezřelého vozu. Kvůli přísným bezpečnostním opatřením bylo evakuováno celé náměstí a prostor byl krátce uzavřen.


Konečně můžu bojovat s Putinem. K Ukrajincům se přidávají ruští anarchisté
idnes.cz | 13:41:00
Rusko odůvodňuje svůj vojenský vpád na Ukrajinu údajnou nutností ji „denacifikovat“. Vůči ruskému tvrzení se ohrazují nejen Ukrajinci, ale i někteří Rusové. Za Ukrajince tak bojují i ruští anarchisté, kteří se identifikují jako odpůrci neonacistů.


Agent odsouzený za podíl na vraždě zběha Litviněnka zemřel na následky covidu
idnes.cz | 13:29:00
Ruský agent Dmitrij Kovtun zemřel na následky covidu, informovala v sobotu ruská agentura TASS. Kovtun se v roce 2006 podle verdiktu Evropského soudu pro lidská práva podílel na vraždě bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka v Londýně. To Kovtun společně s Moskvou od začátku popíral.


KOMENTÁŘ: Když se řeže do masa aneb vyhladovění ČT kvůli aktivismu pár hlupáků
idnes.cz | 13:00:00
Generální ředitel Petr Dvořák oznámil krvavé škrty v České televizi. Je správné nechat národní kulturní instituci vyhladovět kvůli aktivismu pár hlupáků ze zpravodajství a publicistiky? Pro MF DNES komentuje mediální analytik Štěpán Kotrba.


Hongkong posílil bezpečnost na výročí masakru na náměstí Nebeského klidu
idnes.cz | 12:44:00
Hongkongské úřady v sobotu posílily bezpečnostní opatření kvůli výročí masakru na pekingském náměstí Nebeského klidu v roce 1989. Zároveň doporučily obyvatelům, aby se nescházeli na vzpomínkových akcích. Naopak Tchaj-wan o víkendu odsoudil snahy Pekingu o vymazání krvavého potlačení prodemokratického protestu z paměti.


Diskriminace Romů trvá, lidé mě uráží i v tramvaji, říká aktivistka Gorolová
idnes.cz | 12:37:00
Elenu Gorolovou nedobrovolně sterilizovali ve 21 letech. Svůj život zasvětila odškodnění žen, které potkal podobný osud. Za práva Romek bojovala v OSN, lobbovala u politiků ve Sněmovně. „V zahraničí mě všichni podporovali, pak jsem přijela domů a u nás v obchodě mě napadli skinheadi,“ řekla v rozhovoru pro Inspirativní ženy iDNES.cz.


Střední třída si elektroauto nekoupí, zbude na ni sdílení, říká expert z ČVUT
idnes.cz | 12:00:00
Auto bude luxusním zbožím, rozšíří se sdílená mobilita, myslí si Pavel Hrzina z Fakulty elektrotechniky ČVUT. V rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že do roku 2035 nebude elektromobilita dostupná všem. „Můžeme čekat stejné ceny jako dnes,“ myslí si. Od budoucnosti má ale pozitivní očekávání.


Shakira oficiálně potvrdila rozchod s fotbalistou Gerardem Piquéem
revue.idnes.cz | 13:55:00
Kolumbijská zpěvačka Shakira (45) a španělský fotbalista Gerard Piqué (35) se po 11 letech společného života rozhodli jít od sebe. Rozchod oznámili společným prohlášením bez udání důvodu. Španělská média už dříve spekulovala o fotbalistově nevěře.


U Oděsy jsme sestřelili ukrajinské letadlo s nákladem zbraní a munice, tvrdí Moskva
iHned.cz | 13:09:00
Ruská armáda u jihoukrajinského přístavu Oděsa sestřelila ukrajinské vojenské letadlo s nákladem zbraní a munice. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení ruského ministerstva obrany. Ministerstvo dodalo, že ruské rakety rovněž...


Hyundai Ioniq končí bez nástupce, prodejně prý splnil očekávání
Auto.cz | 13:50:00
Elektrifikovaný Hyundai Ioniq – nikoliv Ioniq 5 – se přestane vyrábět již příští měsíc, ale nástupce nedostane. Automobilka model považuje za průkopnický a s jeho prodeji je spokojená.


Střední třída si elektroauto nekoupí, zbude na ni sdílení, říká expert z ČVUT
Auto-iDNES.cz | 12:00:00
Auto bude luxusním zbožím, rozšíří se sdílená mobilita, myslí si Pavel Hrzina z Fakulty elektrotechniky ČVUT. V rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že do roku 2035 nebude elektromobilita dostupná všem. „Můžeme čekat stejné ceny jako dnes,“ myslí si. Od budoucnosti má ale pozitivní očekávání.


Proč zrovna pět tisíc? I populismus se musí umět
lidovky.cz | 13:00:00
CHLÍVEK. Většina rodin dostane během léta, nejspíše před podzimními volbami, od vlády dáreček: jednu krásnou bankocetli s portrétem prezidenta Osvoboditele. V posledku nejde o nic důležitého, ale celý příběh krásně ilustruje, jak chaoticky se v této zemi vládne. Ať už ve Strakově akademii sedí kdokoli.


Ruské vojenské systémy stojí na čipech ze Západu, říká analýza. Může mu to prohrát válku?
lidovky.cz | 11:57:04
Vybavení, které ruská armáda používá v bojích na Ukrajině, vychází ze západních technologií. Vyplývá to z analýzy dvou amerických expertů, kteří v květnu strávili více než týden na Ukrajině na pozvání ukrajinských tajných služeb. O výzkumu informoval deník The New York Times.


Na jihu a západě Čech hrozí silné bouřky
ČT24 | 11:22:10
V Jihočeském a Plzeňském kraji v sobotu odpoledne hrozí silné bouřky. Budou je zřejmě doprovázet kroupy, blesky, silný vítr i přívalový déšť. Vyplývá to z výstrahy, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).


V Česku se objevily další dva typy omikronu, zatím však nejsou epidemicky významné
ČT24 | 10:55:18
Přítomnost dvou nových typů koronaviru varianty omikron označené BA.4 a BA.5 v Česku prokázaly sekvenací laboratoře Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Vyplývá to z týdenní zprávy SZÚ o epidemiologické situaci v tuzemsku. Tyto varianty stojí za nárůstem případů v Jižní Africe či Portugalsku. Počty pozitivních případů zatím podle dat ministerstva zdravotnictví od konce března setrvale klesají.


Historický odpor k jádru. Němci vypnou atomové elektrárny ještě letos, krizi navzdory
aktuálně.cz | 13:58:29
Německo od 70. let formuje silné protijaderné hnutí. Nic na tom nezměnila ani dnešní energetická krize v souvislosti s ruskou invazí.


Tři čtvrtiny základních škol jsou pro zrušení povinnosti druhého cizího jazyka
aktuálně.cz | 12:42:15
Víceletá gymnázia jsou podle průzkumu v 59 procentech proti změně, na základních školách by jim ale nevadila.


OBRAZEM: Obří burza v Chotusicích přilákala tisíce návštěvníků
Denik.cz | 12:23:00
Tradiční burza, která patří k největším akcím svého druhu v České republice, se v Chotusicích u Čáslavi konala v sobotu 4. června.


OBRAZEM: Nablýskaná krása na zámku. Park v Kravařích zaplnily nejen staré stroje
Denik.cz | 12:00:00
/FOTOGALERIE/ Do areálu kravařského zámku se už od sobotního rána 4. června sjížděli účastníci letošního jubilejního dvacátého ročníku Prajzské rallye.  


Většina základních škol podporuje zrušení povinnosti druhého cizího jazyka
Eurozpravy-domácí | 12:52:00
Většina základních škol podporuje to, aby se v základním vzdělávání zrušila povinnost druhého cizího jazyka a zavedla se jeho volitelnost. V průzkumu, který v květnu provedlo ministerstvo školství, s tím souhlasily zhruba tři čtvrtiny ředitelů a ředitelek škol. ČTK to řekl vedoucí expertního panelu ministerstva Jan Jiterský. Víceletá gymnázia jsou podle průzkumu v 59 procentech proti změně, na základních školách by jim ale podle Jiterského nevadila.


Počet víz dočasné ochrany udělených v Česku uprchlíkům z Ukrajiny dále klesá
Eurozpravy-domácí | 12:21:00
Počet víz dočasné ochrany udělených v Česku uprchlíkům z Ukrajiny dále klesá. V pátek jich bylo vydáno 796, což bylo o 104 méně než před týdnem. Od počátku války dostalo víza 364.091 uprchlíků. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo ministerstvo vnitra na twitteru. Denní počty víz udělených běžencům z Ukrajiny postupně klesají už zhruba od poloviny května.


Cizince odjinud než ze Slovenska má mezi kolegy v práci polovina Čechů
Eurozpravy-domácí | 11:38:00
Cizince odjinud než ze Slovenska má mezi kolegy v práci polovina Čechů, zjistil průzkum společnosti Up Česká republika. Většinou se jedná o více než jednoho spolupracovníka jiné národnosti. Většina lidí vztahy hodnotí pozitivně, cizinci podle nich zasluhují rovnocenné pracovní postavení jako Češi. Cizince by si mezi kolegy nepřálo sedm procent dotázaných. Výsledky průzkumu mezi zhruba tisícovkou lidí, takzvaného Barometru zaměstnanců, má ČTK k dispozici.


Počasí: Část Česka zasáhnou silné bouřky. Hrozí kroupy i přívalový déšť
Eurozpravy-domácí | 11:14:00
V Jihočeském a Plzeňském kraji dnes odpoledne hrozí silné bouřky. Budou je doprovázet kroupy, blesky, silný vítr i přívalový déšť. Vyplývá to z výstrahy, kterou dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).


Údajně zemřel ruský agent, který měl otrávit Litviněnka
Eurozpravy-zahraniční | 13:48:00
Na následky onemocnění covidem-19 zemřel dnes v Moskvě Dmitrij Kovtun, jeden ze dvou bývalých ruských agentů obviněných Británií z otravy kritika Kremlu Alexandra Litviněnka v roce 2006. O úmrtí informovala tisková agentura TASS s odvoláním na blízký zdroj z Kovtunova okolí.


Britská policie uprostřed oslav jubilea královny evakuovala náměstí
Eurozpravy-zahraniční | 13:27:00
Britská policie uprostřed oslav jubilea královny Alžběty II. dnes krátce evakuovala Trafalgarské náměstí v centru Londýna. Důvod zákroku nesdělila.


Poprvé po 26 letech se na trávě ve Wimbledonu nepředstaví sestry Williamsovy
Eurozpravy-sport | 11:54:00
Letošní ročník slavného tenisového Wimbledonu bude v mnoha ohledech historický. Nejenže se na něm ne představí ruští a běloruští tenisté, kteří z grandslamu byli dříve organizátory vyloučeni kvůli ruské invazi na Ukrajinu, na turnaji nebude k vidění ani taková hbvězda jako Švýcar Roger FLondýně neukáže. Fanoušci v Londýně totiž neuvidí Venus a Serenu Williamsovy, kteří tam hrát nebudou poprvé od roku 1996.


Počasí: Část Česka zasáhnou silné bouřky. Hrozí kroupy i přívalový déšť
Eurozpravy-počasí | 11:14:00
V Jihočeském a Plzeňském kraji dnes odpoledne hrozí silné bouřky. Budou je doprovázet kroupy, blesky, silný vítr i přívalový déšť. Vyplývá to z výstrahy, kterou dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).


Babiš si stěžuje na nenávist, ANO zahajuje kobercový nálet na státní pokladnu
Reflex | 13:00:00
Andrej Babiš brázdí v obytném voze republiku, nechodí do práce a veškerou energii podřizuje kampani. Stěžuje si na nenávist, kterou ve vládě sám šířil. Blíží se komunální a prezidentské volby, což je pro hnutí ANO signál ke stupňování slibů bez ohledu na ekonomickou realitu.


Děti diktátorů: Svět zná pouze její jméno. Kdo je dcera severokorejského diktátora?
Reflex | 11:30:00
Severokorejský diktátor Kim Čong-un si svoje soukromí velmi úzkostlivě chrání. Z úst jeho přítele a basketbalisty Dennise Rodmana se však západní svět dozvěděl, že se Kimovi a jeho manželce Ri narodila dcera. Jediné, co o ní však veřejnost ví je pouze její jméno. To zní Kim Ču-e.


Většina základních škol podporuje volitelnost druhého cizího jazyka
Tiscali-zprávy | 11:59:12
Zrušení povinnosti druhého cizího jazyka a zavedení jeho volitelnosti v základním vzdělávání podporuje většina základních škol. V průzkumu ministerstva školství s návrhem souhlasily zhruba tři čtvrtiny ředitelů a ředitelek škol. 


Francie zakázala hráčské výrazy jako streamer nebo esport. Ničí prý čistotu jazyka
E15-ekonomika | 11:52:00
Francouizská vláda se opět snaží vymýtit anglicismy z IT prostředí. Po dřívejším neúspěšném tažení proti zažitému výrazu „le wifi“ označujícímu bezdrátovou síť se nyní úřady zaměří na původně anglické termíny z herního prostředí. Státní instituce mají nově zákaz tyto remíny použivat.


Francie zakázala hráčské výrazy jako streamer nebo esport. Ničí prý čistotu jazyka
E15-politika | 11:52:00
Francouizská vláda se opět snaží vymýtit anglicismy z IT prostředí. Po dřívejším neúspěšném tažení proti zažitému výrazu „le wifi“ označujícímu bezdrátovou síť se nyní úřady zaměří na původně anglické termíny z herního prostředí. Státní instituce mají nově zákaz tyto remíny použivat.


Proč je můj oblíbený nanuk menší? Výrobci opět sahají k inflačnímu zmenšování
iHned.cz | 14:22:00
Potraviny jsou čím dál tím dražší. Ale lidé si možná nevšimli, že se také zmenšují. Pokud potravinářská firma uvede na trh například menší skleničku džemu, může si účtovat vyšší jednotkovou cenu, a přitom se opticky vyhnout „zdražení“,...


Sdílená kola mají být v Praze součástí veřejné dopravy až čtyři roky. Město dá skoro 50 milionů
iHned.cz | 13:50:00
Lidé jezdící pravidelně pražskou hromadnou dopravou by měli mít dlouhodobě možnost využívat zdarma systém sdílených kol. Podmínkou je zaplacení alespoň měsíčního přeplaceného kuponu v takzvané Lítačce. Sdílená kola by měla být součástí integrované...


Musk sdělil manažerům, že Tesla musí propustit deset procent lidí
Auto.cz | 15:46:00
Americká automobilka Tesla zastavuje v celém světě nábor nových zaměstnanců a deset procent těch současných bude muset propustit.


Byznys marně buší na dveře ministerstva. Síkelu opustili další klíčoví lidé, kteří s firmami spolupracovali
lidovky.cz | 15:42:00
Podnikatelé označují ministerstvo průmyslu za nedobytnou pevnost. A nevědí, s kým mají konzultovat klíčové projekty. Zejména v případě evropské agendy.


„Do vedlejšího přístavu jen letecky s dvěma přestupy.“ Kypr nabízí spoustu bizarních pozůstatků turecké invaze
lidovky.cz | 15:09:00
Rozdělení Kypru z roku 1974 zůstává realitou všedního dne a žádné vážné rozhovory o případném sjednocení se v poslední době nevedou. Ostrov na pomezí Evropy a Asie je klasickým příkladem zamrzlého konfliktu.


Ruští anarchisté se hlásí do ukrajinské armády. Konečně mohou bojovat s Putinovým mordorem
lidovky.cz | 15:00:46
Rusko odůvodňuje svůj vojenský vpád na Ukrajinu údajnou nutností ji „denacifikovat“. Vůči ruskému tvrzení se ohrazují nejen Ukrajinci, ale i někteří Rusové. Za Ukrajince tak bojují i ruští anarchisté, kteří se identifikují jako odpůrci neonacistů.


Podezřelé auto narušilo oslavy královnina výročí, policie vyklidila Trafalgarské náměstí
lidovky.cz | 14:53:39
Britská policie v sobotu kolem poledne londýnského času zasahovala na Trafalgarském náměstí v centru Londýna u podezřelého vozu. Kvůli přísným bezpečnostním opatřením bylo evakuováno celé náměstí a prostor byl krátce uzavřen.


Sudetští Němci ocenili Zelenského. Ukrajinci bojují i za nás, řekl jejich šéf
lidovky.cz | 14:53:27
Sudetští Němci na sjezdu v bavorském Hofu nedaleko českých hranic udělili v sobotu Evropskou cenu Karla IV., své nejvyšší vyznamenání prezidentům Rumunska a Ukrajiny Klausi Iohannisovi a Volodymyru Zelenskému. Zelenskyj, jehož země vzdoruje ruské invazi, dostane cenu později, naopak Iohannis se ceremonie v Hofu zúčastnil osobně.


FOTO: Kůň uvízl ve strouze. Hasiči ho dostali ven pomocí hydraulické ruky
Denik.cz | 15:46:00
Kůň upadl v Olovnici do strouhy a zůstal tam zaklíněný. Na pomoc museli přijet hasiči.


Desetidukát za více než 10 milionů: V aukci se dražila historická mince z Prahy
Denik.cz | 14:26:00
Desetidukát z pražské mincovny za vlády Fridricha Falckého z počátku 17. století se v sobotní aukci v Praze prodal za více než deset milionů korun. ČTK to za pořádající společnost Aurea Numismatika řekl Roman Veselý. Vyvolávací cena mince byla dva miliony korun, na sále se prodala za 8,55 milionu korun a včetně přirážky 20 procent na ni kupec zaplatí 10,26 milionu korun.


Rok poté. Tornádo muži zabilo bratra, stoletou rodinnou hospodu staví znovu
Denik.cz | 14:15:00
Místo řinčení příborů a pomlaskávání hostů se do okolí rozléhá řev motorové pily a pokyny řemeslníků. Restauraci U Sečkářů zničilo loňské tornádo. V jihomoravské Moravské Nové Vsi na stejném místě roste nová, a náves městyse proto stále připomíná staveniště. 


Proč je můj oblíbený nanuk menší? Výrobci opět sahají k inflačnímu zmenšování
Hospodářské noviny | 14:22:00
Potraviny jsou čím dál tím dražší. Ale lidé si možná nevšimli, že se také zmenšují. Pokud potravinářská firma uvede na trh například menší skleničku džemu, může si účtovat vyšší jednotkovou cenu, a přitom se opticky vyhnout „zdražení“,...


Sdílená kola mají být v Praze součástí veřejné dopravy až čtyři roky. Město dá skoro 50 milionů
Hospodářské noviny | 13:50:00
Lidé jezdící pravidelně pražskou hromadnou dopravou by měli mít dlouhodobě možnost využívat zdarma systém sdílených kol. Podmínkou je zaplacení alespoň měsíčního přeplaceného kuponu v takzvané Lítačce. Sdílená kola by měla být součástí integrované...


Podoljak: S Moskvou nemá smysl vyjednávat, dokud nebudou ruské síly zatlačeny
Eurozpravy-zahraniční | 16:42:00
S Moskvou nemá smysl vyjednávat, dokud nebudou ruské síly zatlačeny co nejvíc k ukrajinsko-ruské hranici. V reakci na nedávné prohlášení francouzského prezidenta Emmanuela Macrona to dnes uvedl poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak.


CNN: Západ jedná o ukončení války na Ukrajině. Bez Ukrajiny
Eurozpravy-zahraniční | 16:19:00
Američtí představitelé se v posledních týdnech pravidelně setkávají se svými protějšky z Británie a Evropské unie a jednají o možnostech ukončení války na Ukrajině diplomatickou cestou. Americké stanici CNN to řekly zdroje obeznámené s těmito jednáními. Ukrajina se rozhovorů přímo neúčastní, přestože USA dříve slíbily, že "o Ukrajině bez Ukrajiny" se nic nerozhodne, podotkla CNN.


Chameneí: Protesty v Íránu vyvolávají nepřátelé
Eurozpravy-zahraniční | 15:51:00
Protesty v Íránu vyvolávají zahraniční "nepřátelé" a jejich cílem je svrhnout islámskou republiku, prohlásil dnes nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. V televizním projevu zároveň zdůraznil, že tito lidé se ale "přepočítali". Protivládní akce se v zemi konají již několik týdnů.


Hongkong kvůli výročí masakru na pekingském náměstí povolal těžkooděnce
Eurozpravy-zahraniční | 15:14:00
Hongkongské úřady dnes posílily bezpečnostní opatření kvůli výročí masakru na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989. Zároveň doporučily obyvatelům, aby se nescházeli na vzpomínkových akcích. Naopak Tchaj-wan dnes odsoudil snahy Pekingu o vymazání krvavého potlačení prodemokratického protestu z paměti.


Země EU budou moci čerpat peníze na posílení kapacit LNG
Eurozpravy-zahraniční | 14:52:00
Peněz z nového unijního fondu obnovy, který byl vytvořen na podporu hospodářského růstu po pandemii covidu-19, budou moci země Evropské unie využívat k posílení svých kapacit zkapalněného zemního plynu (LNG). Řekl to dnes podle agentury Reuters eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni.


S vyšetřováním válečných zločinů ruských jednotek na Ukrajině pomáhají dobrovolníci
Eurozpravy-zahraniční | 14:26:00
S vyšetřováním potenciálních válečných zločinů ruských invazních jednotek na Ukrajině pomáhají dobrovolníci z občanské společnosti. "Jeden ze systematických (potenciálních válečných zločinů), které vidíme na různých místech, je využívání civilních objektů jako živých štítů.


Turnaj juniorek na Roland Garros ovládla sedmnáctiletá Lucie Havlíčková
Eurozpravy-sport | 15:38:00
Veliký úspěch si na letošním ročníku French Open připsala teprve sedmnáctilteá česká tenistka Lucie Havlíčková. Zatímco ženám-seniorkám se letos na pařížské antuce příliš nedařilo a nikam daleko nepostoupily, to českým juniorkám se dařčilo náramně. Vše to pak vyvrcholilo sobotním finále, ve kterém zmiňovaná Havlíčková vyhrála dvakrát 6:3 nad Argentinkou Solanu Sierraovou a navázala tak na loňský pařížský triumf Lindy Noskové.


Praha roku 1975: Jak vypadalo hlavní město Československa bez turistů?
Reflex | 16:00:00
Roel van der List se roku 1975 vydal společně s několika přáteli na cestu po Evropě. Ve starém Volkswagenbusu navštívili i Prahu a nadaný fotograf zde na barevných snímcích zachytil unikátní atmosféru tehdejší doby. Jak ukazují jeho snímky, mnoha jiných cestovatelů zde asi nepotkali. Pražské ulice na fotografiích jsou oproti dnešní situaci totiž takřka liduprázdné.


V Praze přibývá volných kanceláří. Developeři se přesto chystají zdražovat
E15-ekonomika | 15:00:00
Kancelářský trh se zvolna oklepává z covidové pandemie. I když poptávka po pronájmech meziročně stoupla o desítky procent, největší obchody se týkají hlavně obnovení dosavadních nájemních smluv. Množství volných kancelářských prostor v Praze mírně roste a přehouplo se přes osm procent. Navzdory tomu realitní poradci očekávají, že nájemné v nejbližší době podraží.


Unijní fond obnovy pomůže členským státům zvýšit kapacitu LNG
E15-ekonomika | 14:26:00
Peněz z nového unijního fondu obnovy, který byl vytvořen na podporu hospodářského růstu po pandemii covidu-19, budou moci země Evropské unie využívat k posílení svých kapacit zkapalněného zemního plynu (LNG). Řekl to podle agentury Reuters eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni.


V Praze přibývá volných kanceláří. Developeři se přesto chystají zdražovat
E15-politika | 15:00:00
Kancelářský trh se zvolna oklepává z covidové pandemie. I když poptávka po pronájmech meziročně stoupla o desítky procent, největší obchody se týkají hlavně obnovení dosavadních nájemních smluv. Množství volných kancelářských prostor v Praze mírně roste a přehouplo se přes osm procent. Navzdory tomu realitní poradci očekávají, že nájemné v nejbližší době podraží.


Unijní fond obnovy pomůže členským státům zvýšit kapacitu LNG
E15-politika | 14:26:00
Peněz z nového unijního fondu obnovy, který byl vytvořen na podporu hospodářského růstu po pandemii covidu-19, budou moci země Evropské unie využívat k posílení svých kapacit zkapalněného zemního plynu (LNG). Řekl to podle agentury Reuters eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni.


Královna Alžběta II. plní roli, Charles ale bude jiný, míní exministr zahraničí
idnes.cz | 17:48:00
Členové královské rodiny musí celý život plnit svou roli a sloužit instituci. Když se ale někdo rozhodne být sebestředný a vykročí z ní, narazí na potíže, popsal v pořadu K věci na CNN Prima NEWS bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda. Narážel tak na vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle i zesnulou princeznu Dianu jakožto prototypy celebrit. K tomu se podle něj Alžběta II. nikdy nesnížila.


V Praze odhalili Sloup hanby. Připomíná výročí masakru v Pekingu z roku 1989
idnes.cz | 17:19:00
V areálu pražského Centra současného umění DOX v sobotu odhalili sochu nazvanou Sloup hanby. Má připomínat oběti masakru na pekingském náměstí Nebeského klidu z roku 1989, od nějž uplynulo v těchto dnech 33 let. Akce se koná také u příležitosti třetího výročí hongkongského prodemokratického hnutí.


Dokud Rusy nezatlačíme, nejednáme, řekl Kyjev. O Ukrajině jedná Západ bez ní
idnes.cz | 16:59:00
S Moskvou nemá smysl vyjednávat, dokud nebudou ruské síly zatlačeny co nejvíc k ukrajinsko-ruské hranici, řekl v sobotu v reakci na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Zástupci USA a západoevropských zemí mezitím pravidelně jednají o diplomatickém ukončení války, a to sice bez ukrajinských zástupců, uvedla stanice CNN.


Přijdeme ještě o mnoho životů a končetin. Ukrajina očekává nárůst amputací
idnes.cz | 16:30:00
Mnozí ukrajinští vojáci, kteří v bojích s ruským agresorem přišli o končetiny, se chtějí co nejdříve vrátit zpět na bojiště. Předtím však musí podstoupit náročnou léčbu a především dlouhé čekání na protézu. Těch je přitom v zemi nedostatek a lékaři očekávají, že v příštích týdnech počet amputací v souvislosti s těžkými boji na východoukrajinském Donbasu ještě rapidně naroste.


Záchranáři bojovali o život motorkářů. Sérii nehod hlásí za necelých 24 hodin
idnes.cz | 16:16:00
Záchranáři v Moravskoslezském kraji zasahovali od pátku na několika místech u čtyř vážných dopravních nehod motorkářů. Ke všem nehodám museli povolat kvůli rychlé akci vrtulník. V sobotu to uvedl tiskový mluvčí krajské záchranky Lukáš Humpl.


Deník Ukrajinky: Mám štěstí na práci i lidi, ale děti jsou zase nemocné
idnes.cz | 16:10:00
Anna Rybak je mladá Ukrajinka z města Dnipro. Se svými malými syny uprchla před válkou. Společně s dalšími ženami a dětmi našla po strastiplné cestě zázemí v Ostravě. iDNES.cz vydává její deník se zážitky a postřehy v zemi, která jí i dětem poskytla azyl.


VIDEO: Mírnou zatáčku nevybral. S třemi promile napasoval auto do cizího záhonu
idnes.cz | 15:41:00
V Šaratici na Vyškovsku havaroval ve čtvrtek odpoledne osmapadesátiletý řidič. Policisté mu po nehodě naměřili téměř tři promile alkoholu v dechu. Právě to může být důvodem, proč muž nezvládl průjezd mírnou zatáčkou. Videozáběry z nehody zveřejnila policie v pátek.


Katolická církev prodává v Kanadě kostely, nemá peníze pro oběti zneužívání
idnes.cz | 15:33:00
Náboženské stavby ve více než třiceti farnostech kanadského Newfoundlandu půjdou do prodeje, aby mohla církev zaplatit odškodné obětem sexuálního násilí. Bude mezi nimi i bazilika Jana Křtitele, která je druhým největším katolickým kostelem v zemi.


Češi dohání ve spotřebě mléčných výrobků Evropu, ceny jsou na rekordu
idnes.cz | 15:00:00
Spotřeba mléčných výrobků a mléka loni podle Českomoravského svazu mlékárenského stoupla meziročně o 0,4 kg na rekordních 262,9 kg. Pokračoval tak trend vzrůstající spotřeby, ještě v roce 2019 před koronavirovou pandemií spotřeboval každý obyvatel Česka v průměru 249 kg, sdělil iDNES.cz předseda svazu Jiří Kopáček.


Kdy dostane pacient nový lék? Záleží, kde bydlí. V Česku si počká i dva roky
idnes.cz | 15:00:00
Rychlost, s jakou se pacient dostane k novým lékům, závisí i na zemi, ve které žije. Podle analýzy Evropské federace farmaceutických společností a asociací v některých zemích na nové medikamenty čekají lidé až šestkrát déle. Přestože se Česká republika drží v žebříčku vpředu, ze 160 léků schválených v Unii jich mají pacienti k dispozici pouze 88.


Polovina českých tanků stojí „na špalcích“, varuje vojenský analytik
idnes.cz | 14:49:00
Česká armáda dostane z Německa 15 tanků Leopard 2A4, dalších 50 Leopardů 2A7 pak podle informací ministerstva obrany v příštích letech koupí. Změní to nějak situaci českého tankového vojska, které se po rozpadu Varšavské smlouvy stonásobně smrsklo? A má vůbec tank ve 21. století na bojišti svůj smysl? Na to odpovídá vojenský expert Jiří Vojáček.


Sudetští Němci ocenili Zelenského. Ukrajinci bojují i za nás, řekl jejich šéf
idnes.cz | 14:37:00
Sudetští Němci na sjezdu v bavorském Hofu nedaleko českých hranic udělili v sobotu Evropskou cenu Karla IV., své nejvyšší vyznamenání prezidentům Rumunska a Ukrajiny Klausi Iohannisovi a Volodymyru Zelenskému. Zelenskyj, jehož země vzdoruje ruské invazi, dostane cenu později, naopak Iohannis se ceremonie v Hofu zúčastnil osobně.


Místo „ledových mužů“ opět extrémy. Klimatická krize trhá české střechy
idnes.cz | 14:11:00
Koupající se lidé a rozkvetlé aleje. Takové obrázky si asociujeme s prvními tropickými dny. Třicítky v polovině května jsou ale mementem klimatické krize, která dopadá i na Česko. A to například v podobě častějších a ničivějších bouřek, jako těch, které za sebou nedávno nechaly spoušť v celé střední Evropě.


„Mou rodinou je teď 44 milionů Ukrajinců.“ Průvod Brnem upozornil na dětské oběti války
iHned.cz | 16:29:00
Už v polovině března přinesla agentura AP svědectví o dětských obětech rusko-ukrajinského konfliktu. Reportéři psali třeba o osmnáctiměsíčním Kirillovi, který nepřežil zásah šrapnelem do hlavy, i o téměř šestileté dívce, kterou zabil dělostřelecký...


Královna Alžběta II. plní roli, Charles ale bude jiný, míní exministr zahraničí
lidovky.cz | 17:54:50
Členové královské rodiny musí celý život plnit svou roli a sloužit instituci. Když se ale někdo rozhodne být sebestředný a vykročí z ní, narazí na potíže, popsal v pořadu K věci na CNN Prima NEWS bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda. Narážel tak na vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle i zesnulou princeznu Dianu jakožto prototypy celebrit. K tomu se podle něj Alžběta II. nikdy nesnížila.


Konec války v nedohlednu. Dokud Rusy nezatlačíme, nejednáme, řekl Kyjev
lidovky.cz | 17:09:27
S Moskvou nemá smysl vyjednávat, dokud nebudou ruské síly zatlačeny co nejvíc k ukrajinsko-ruské hranici, řekl v sobotu v reakci na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Zástupci USA a západoevropských zemí mezitím pravidelně jednají o diplomatickém ukončení války, a to sice bez ukrajinských zástupců, uvedla stanice CNN.


Platit, nebo neplatit za zubní prohlídku? Změna pravidel zamotala hlavu části pacientů
lidovky.cz | 16:53:00
Ještě vloni si mohl člověk zajít k zubaři ročně na dvě „preventivní“ prohlídky zdarma. Od ledna letošního roku je všechno „trochu jinak“. A nová pravidla matou některé pacienty.


Šest měst, šest bytů, dvě země: Kde má smysl nakupovat a kde se investice nevyplatí
aktuálně.cz | 17:30:41
Kvůli rostoucím cenám nemovitostí a komplikovanějším hypotékám musí velká část lidí na vlastní bydlení zapomenout.


Středomořské země letos očekávají přes 150 tisíc migrantů
aktuálně.cz | 17:05:52
Panují obavy z nové migrační vlny kvůli nedostatku potravin způsobenému válkou na Ukrajině.


Naděje na druhý život. Rodina utekla před vrahy, teď chce zůstat v Česku
Denik.cz | 16:00:00
Když Rusové začali ostřelovat jadernou elektrárnu, rozhodli se utéct. Bydleli totiž naproti ní, na druhém břehu Dněpru. Nyní je ukrajinská rodina v Česku a chtěla by tu zůstat. Marina je zkušená účetní, její tchyně Tamara učitelka matematiky, dcera chce studovat pedagogickou fakultu.


Zastavte zabíjení našich dětí. Ukrajinské matky pochodovaly centrem Brna
Denik.cz | 15:22:00
Ne válce. Stopce válce na Ukrajině. Ženy, matky, co uprchly se svými dětmi před válkou na Ukrajině, se vydaly v sobotu odpoledne na pochod centrem Brna pod názvem Zachraňte děti Ukrajiny. Cílem bylo upozornit na dětské tragédie na Ukrajině způsobené ruskou agresí.


První den natáčení jsem na lyžích s křikem vjel do lesa, vypráví Marek Lambora
revue.idnes.cz | 16:00:00
Nedávno zazářil jako Janek v seriálu Slunečná a od té doby natáčí a natáčí. Nyní je v kinech nový film Láska hory přenáší, v němž hraje Marek Lambora jednu z hlavních rolí. Oblíbený herec v rozhovoru prozradil historky z natáčení tohoto i dalších svých filmů. Promluvil i o tom, jak někdy umí pěkně vybouchnout a zda už myslí na založení rodiny.


Američané mají smůlu, Mercedes-AMG One nedostane schválení k silničnímu provozu
Auto.cz | 17:50:00
Movití Američané zřejmě nebudou moci provozovat Mercedes-AMG One na veřejných komunikacích. Možná se podaří najít skulinku v zákonech, ale pak budou omezeni v ročním nájezdu.


Motocyklová VC Katalánska 2022: Aleix Espargaró lámal v MotoGP kvalifikační rekordy
Auto.cz | 17:15:00
Nejúspěšnějšími v bojích o pole position na Grand Prix Katalánska byli v jednotlivých jednostopých kubaturách Aleix Espargaró (MotoGP), Celestino Vietti (Moto2) a Dennis Foggia (Moto3).


„Mou rodinou je teď 44 milionů Ukrajinců.“ Průvod Brnem upozornil na dětské oběti války
Hospodářské noviny | 16:29:00
Už v polovině března přinesla agentura AP svědectví o dětských obětech rusko-ukrajinského konfliktu. Reportéři psali třeba o osmnáctiměsíčním Kirillovi, který nepřežil zásah šrapnelem do hlavy, i o téměř šestileté dívce, kterou zabil dělostřelecký...


STALO SE DNES: Teď nemá smysl vyjednávat, řekl Kyjev. Nehoda vlaku má pět obětí
idnes.cz | 19:42:00
Polovina českých tanků stojí „na špalcích“, říká vojenský analytik. Ukrajina nebude s Ruskem vyjednávat, dokud nebudou ruské síly zpět co nejblíže u ukrajinsko-ruské hranice. Tragická nehoda vlaku v Bavorsku má pět obětí. Sudetští Němci ocenili prezidenty Rumunska a Ukrajiny. Hongkongské úřady posílily bezpečnostní opatření kvůli výročí masakru na náměstí Nebeského klidu. Přinášíme přehled sobotních událostí.


Šéf ukrajinské nadace kšeftoval s pomocí ze zahraničí. Skončil v poutech
idnes.cz | 18:42:00
Ukrajinské úřady zadržely šéfa dobročinné organizace, jenž podle nich přeprodával humanitární a jinou pomoc, kterou zasílali zahraniční dárci ve víře, že poputuje k ukrajinským silám. Informoval o tom server Ukrajinska pravda. Podle jeho informací šlo o ředitele nadace Centrum humanitární pomoci Asol z Oděské oblasti.


Zastavte zabíjení našich dětí, žádaly při pochodu Brnem ukrajinské matky
idnes.cz | 18:12:00
Přibližně dvě stě především ukrajinských žen a dětí se v sobotu odpoledne v centru Brna zúčastnilo pochodu matek. Akcí chtěli organizátoři upozornit na dětské oběti války na Ukrajině. Několikrát zazněla ukrajinská hymna, zpívaly se ukrajinské písničky. Válka pokračuje, nesmíme na to zapomenout, řekla jedna z organizátorek Ilnara Dudašová.


KOMENTÁŘ: Mánes vs. Jirčík. Autor kontroverzního přemalování kalendária mlčí
idnes.cz | 18:00:00
Na Staroměstském orloji visí už čtyři roky zvláštní kopie Mánesova kalendária. Jednotlivá pole mají aktuálně podobu, kterou kdyby Josef Mánes viděl, tak by asi padl na záda a nechal se ošetřovat. Za kalendárium byl při opravě v roce 2018 odpovědný malíř Stanislav Jirčík.


Zájem Čechů o investice do destilátů roste. Vévodí whisky a koňak
idnes.cz | 18:00:00
Češi stále více nakupují destiláty jako formu investice. V posledních letech o ně zájem roste v řádu desítek procent, přispěla k tomu inflace i koronavirová pandemie, vyplývá to z analýzy společnosti IWSR.


Matka porodila dvě děti, každé zahodila v jiném městě. Policie ji hledá 10 let
idnes.cz | 18:00:00
Už deset let uplynulo od doby, kdy se v příkopu na Sokolovsku našlo mrtvé novorozeně. Při DNA rozboru se zjistilo, že dítě pochází od té samé matky, která pohodila miminko několik měsíců předtím v sousedním německém městě. Policisté ji však dodnes nevypátrali a případ zařadili do červnové edice dlouho nevyřešených „pomníčků“.


Šéf ukrajinské nadace kšeftoval s pomocí ze zahraničí. Skončil v poutech
lidovky.cz | 19:18:57
Ukrajinské úřady zadržely šéfa dobročinné organizace, jenž podle nich přeprodával humanitární a jinou pomoc, kterou zasílali zahraniční dárci ve víře, že poputuje k ukrajinským silám. Informoval o tom server Ukrajinska pravda. Podle jeho informací šlo o ředitele nadace Centrum humanitární pomoci Asol z Oděské oblasti.


Poštovní spořitelna změní jméno i vzhled. Ještě více splyne s ČSOB, co přebarvení poboček přinese klientům?
lidovky.cz | 19:11:00
ČSOB rozhodla o dalším kroku, kterým ještě více vtiskne svou identitu Poštovní spořitelně (PS). Banka, jež funguje na zhruba 3200 pobočkách České pošty (ČP) – a je tak přítomná prakticky v každé větší obci –, se přejmenuje na ČSOB Poštovní spořitelnu. A její logo a další identifikační symboly se přebarví z červené na modrou.


Problém pro handicapované: Výcvik asistenčního psa vyjde na statisíce, stát nijak nepřispěje
Eurozpravy-domácí | 19:24:00
Výcvik asistenčního psa, který pomáhá handicapovaným lidem, trvá až dva roky a vyjde na zhruba 330.000 korun. Na rozdíl od vodicích psů pro nevidomé jejich výcvik nehradí stát a organizace, které se jím zabývají, jsou odkázány na sponzorské dary.


Případů sexuálního zneužívání dětí online přibývá, EU chce nebezpečný trend zvrátit
aktuálně.cz | 18:07:39
Podívejte se na videografiku. Cílem nové strategie Evropské komise je zajistit digitální prostředí bezpečnější pro děti.


Inflační záhada: Proč mi zmenšují čokoládu? Firmy se snaží vyhnout zdražování
Denik.cz | 19:04:00
Potraviny jsou čím dál tím dražší. Ale lidé si možná nevšimli, že se také zmenšují. Pokud potravinářská firma uvede na trh například menší skleničku džemu, může si účtovat vyšší jednotkovou cenu, a přitom se opticky vyhnout "zdražení", které by snížilo prodej.


OBRAZEM: Záplava modré. V Českých Budějovicích běželi malí i velcí půlmaratonci
Denik.cz | 18:44:00
Českobudějovickému Mattoni půlmaratonu předcházel dm rodinný běh. Najdete se ve fotogalerii?


U Atén řádí lesní požár, ohrožuje domy a elektrické vedení
Eurozpravy-zahraniční | 18:31:00
Předměstí Atén sužuje lesní požár, který ohrožuje domy a elektrické vedení. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče. Požár se v důsledku silného větru rychle rozšířil na svazích horského masivu Hyméttos, který se nachází jihovýchodně od Atén.


Země EU budou moci čerpat peníze na posílení kapacit LNG
Tiscali-zprávy | 19:06:54
Peněz z nového unijního fondu obnovy, který byl vytvořen na podporu hospodářského růstu po pandemii covidu-19, budou moci země Evropské unie využívat k posílení svých kapacit zkapalněného zemního plynu (LNG). Řekl to podle agentury Reuters eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni.


Vodicí motocykl maratonců zabloudil, přesto rekord vítězi unikl jen těsně
Tiscali-zprávy | 18:13:53
O zhruba kilometr delší trasu běžela vedoucí trojice na Stockholmském maratonu. Felixe Kirwu z Keni, Merhawiho Kesetea z Eritrey a Anbesu Tesfayeho z Etiopie doprovodný policejní motocykl svedl z cesty, protože řidič zabloudil. Kirwa přesto zvítězil v čase 2:11:08, kterým zaostal o 58 sekund za nejlepším výkonem v historii závodu Etiopana Nigussieho Sahlesilassieho z roku 2019.


Dokud se ruští vojáci nestáhnou k hranicím, nemá podle Kyjeva smysl s Moskvou vyjednávat
Tiscali-zprávy | 16:46:00
S Moskvou nemá smysl vyjednávat, dokud nebudou ruské síly zatlačeny co nejvíc k ukrajinsko-ruské hranici. V reakci na nedávné prohlášení francouzského prezidenta Emmanuela Macrona to dnes uvedl poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak.


Senioři se snáze domohou příspěvku na bydlení, žadatelů přibyde. Ročně se vyplácí až osm miliard
E15-ekonomika | 19:30:00
Méně zbytečné byrokracie a dalších nástrah ze strany státu. Tak má vypadat nejpozději od října cesta k získání pomoci s rostoucími cenami nájmů a energií pro nízkopříjmové domácnosti včetně seniorů.


Senioři se snáze domohou příspěvku na bydlení, žadatelů přibyde. Ročně se vyplácí až osm miliard
E15-politika | 19:30:00
Méně zbytečné byrokracie a dalších nástrah ze strany státu. Tak má vypadat nejpozději od října cesta k získání pomoci s rostoucími cenami nájmů a energií pro nízkopříjmové domácnosti včetně seniorů.


Blackout na Jižní Moravě
Slunečno.cz | 19:20:00
Zatím je známo pouze to, že postižené byly obce a města v okolí Miroslavi.


Začíná královský galakoncert, vedle hvězd vystoupí i princové Charles a William
idnes.cz | 20:22:00
Británie třetím dnem velkolepě oslavuje 70 let Alžběty II. na trůnu. Hlavní očekávanou událostí je večerní galakoncert v Buckinghamském paláci. Začíná v sobotu večer a má trvat zhruba dvě a půl hodiny. Vedle hvězd je na programu také proslov princů Charlese a Williama.


Výrazně se zlepšila kvalita testů, chválí první šéf Cermatu odvolanou ředitelku
idnes.cz | 20:00:00
Ředitel Cermatu čelí velkému tlaku a jeho práce často není lidmi hodnocena pozitivně. Jako vedoucí manažer společnosti čelí veřejnosti kvůli maturitám, přijímačkám na střední školy a řeší četné požadavky resortu školství. Přesto za celou historii instituce odcházel jen jediný ředitel dobrovolně – Martin Chvál.


Rallye Sardinia po 2. dnu: Tänak vyhrával erzety a vede, Cais hořel
Auto.cz | 21:05:00
Estonec Ott Tänak (Hyundai i20 N Rally1) vede po druhém dnu italskou Rallye Sardinia, která je pátým podnikem mistrovství světa v automobilových soutěžích. Z českých jezdců pokračují už jen dva – Martin Prokop (Ford Fiesta Rally2) a Jan Černý (Ford Fiesta Rally3). Vůz Erika Caise (Ford Fiesta Rallye2) hořel, ale posádka vyvázla bez zranění.


Na jihu Moravy hrozí supercela, bouřka zničila střechu rodinného domu
lidovky.cz | 21:59:00
Meteorologové v sobotu večer vydali varování před silnými bouřkami pro Jihomoravský kraj. „V jižní části České republiky se vyskytují pravděpodobné supercelární bouře, aktuálně se nejnebezpečnější nachází na Břeclavsku s odhadem krup i kolem 3 centimetrů a silnými nárazy větru, na Znojemsku nejspíš kroupy s průměrem kolem 2 centimetrů,“ uvedli před 20h večer na Facebooku.


Začíná královský galakoncert, vedle hvězd vystoupí i princové Charles a William
lidovky.cz | 20:26:00
Británie třetím dnem velkolepě oslavuje 70 let Alžběty II. na trůnu. Hlavní očekávanou událostí je večerní galakoncert v Buckinghamském paláci. Začíná v sobotu večer a má trvat zhruba dvě a půl hodiny. Vedle hvězd je na programu také proslov princů Charlese a Williama.


Jihem Moravy se přehnala bouřka, hasiči odstraňují stromy na desítkách míst
aktuálně.cz | 20:24:17
Hasiči vyjíždějí především k popadaným stromům či větvím, které se zlámaly silným větrem. Evidují i poškozené střechy.


Střecha samá prohlubeň. Jižní Moravou se přehnaly silné bouřky a krupobití
Denik.cz | 20:39:00
Kroupy velikosti třešní padaly v sobotu navečer v Šakvicích na Břeclavsku. Podle tamních obyvatel krupobití trvalo zhruba pět minut. „Střecha samá prohlubeň, to bylo hrozný, myslela jsem, že nám to rozbije sklo ve vchodových dveřích," řekla Miroslava Jakubčíková.


O Kyjevu bez Kyjeva. USA jednají o ukončení války na Ukrajině, píší média
Denik.cz | 19:58:00
Američtí představitelé se v posledních týdnech pravidelně setkávají se svými protějšky z Británie a Evropské unie a jednají o možnostech ukončení války na Ukrajině diplomatickou cestou. Americké stanici CNN to řekly zdroje obeznámené s těmito jednáními. Ukrajina se rozhovorů přímo neúčastní, přestože USA dříve slíbily, že "o Ukrajině bez Ukrajiny" se nic nerozhodne, podotkla CNN.


Přívalový déšť potrápil řidiče u Strmilova, na Krumovsku padaly i kroupy
Denik.cz | 19:48:00
Výstraha meteorologů na sobotní odpolední a podvečerní bouřky na jihu Čech se naplnila. Platit by měla do 20. hodiny.


Týden s technologiemi, čas na opravdu chytrou a úspornou domácnost a dva miliardáři
Hospodářské noviny | 00:09:00
Představte si, že stojíte obklopeni novými počítači, které se ještě ani neprodávají. Nejnovější procesory, 3D displeje bez brýlí, počítače s šasi z plastů, které by jinak skončily v moři… ale polovina lidí se baví o fotovoltaice. Zdražení...


Oblast jižně od Brna zasáhla silná bouřka. Ničila střechy, lámala stromy i sloupy
Eurozpravy-domácí | 21:57:00
Jihomoravským krajem se dnes v podvečer prohnala silná bouřka, hasiči v této souvislosti evidují asi padesát událostí. Vyjíždějí především k popadaným stromům či větvím, také k čerpání vody ze sklepů a dvěma spadlým sloupům elektrického vedení.


Papež František bude jednat s představiteli Ukrajiny o možné návštěvě
Eurozpravy-zahraniční | 21:41:00
Papež František bude v brzké době jednat s představiteli Ukrajiny o možné návštěvě této země, která se stala terčem ruského útoku. Papež to podle agentury Reuters uvedl při dnešním setkání s dětmi ve Vatikánu.


Zelenskyj obvinil Rusko z úmyslného útoku na pravoslavný klášter se stovkami civilistů
Eurozpravy-zahraniční | 20:38:00
Rusko a Ukrajina se dnes navzájem obvinily z poničení dřevěného kostela Všech svatých v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že ruská armáda dělostřelecký útok na Svatohorskou lávru, pravoslavný klášter u Svjatohirsku, podnikla záměrně. Před boji se podle něj na místě ukrývalo asi 300 civilistů včetně 60 dětí. Podle Moskvy kostel při ústupu naopak vypálili ukrajinští vojáci.


Středomořské země očekávají v letošním roce přes 150.000 migrantů
Eurozpravy-zahraniční | 20:09:00
Středomořské země na hlavních migračních trasách do Evropy očekávají v letošním roce přes 150.000 migrantů. Uvedl to dnes podle agentury Reuters kyperský ministr vnitra po setkání se svými kolegy ze skupiny zemí označované MED5, která zahrnuje Itálii, Španělsko, Řecko, Kypr a Maltu.


Rusko v letošním roce zaznamená prudký nárůst zisků z vývozu energie, tvrdí Lavrov
Eurozpravy-ekonomika | 21:51:00
Rusko v letošním roce zaznamená prudký nárůst zisků z vývozu energie, protože politika západních zemí vedla ke zvýšení cen. Uvedl to dnes podle agentury Reuters ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.


Oblast jižně od Brna zasáhla silná bouřka. Ničila střechy, lámala stromy i sloupy
Eurozpravy-počasí | 21:57:00
Jihomoravským krajem se dnes v podvečer prohnala silná bouřka, hasiči v této souvislosti evidují asi padesát událostí. Vyjíždějí především k popadaným stromům či větvím, také k čerpání vody ze sklepů a dvěma spadlým sloupům elektrického vedení.


Týden s technologiemi, čas na opravdu chytrou a úspornou domácnost a dva miliardáři
iHned.cz | 00:09:00
Představte si, že stojíte obklopeni novými počítači, které se ještě ani neprodávají. Nejnovější procesory, 3D displeje bez brýlí, počítače s šasi z plastů, které by jinak skončily v moři… ale polovina lidí se baví o fotovoltaice. Zdražení...


Brno: Hvězdárenská šalina vyráží na cesty
Kurzy.cz | 11:54:25
Krátce před letním slunovratem vyrazila do brněnských ulic šalina v „barvách“ Hvězdárny a planetária Brno. Vůz typu Vario s číslem 1120 najdete na nejrůznějších linkách, mezi nimi i na čtyřce, která vás doveze až na Kraví horu.


OBRAZEM: Rainbow run obarvil Ostravu, dav duhových běžců roztančili Farna a Kali
Denik.cz | 22:29:00
/DOPLNĚNÁ FOTOGALERIE/ Hromada lidí, barev a zábavy. Přesně takový byl letošní Rainbow run & Rainbow fest Ostrava v areálu Dolních Vítkovic, který už tuto sobotu 4. června znovu "obarvil Ostravu". Pořadatelé letos pro účastníky přichystali celou řadu novinek.


Vnitro chce omezit dezinformace. Připravilo návrh zákona
ČT24 | 14:13:23
Ministerstvo vnitra připravilo návrh legislativy, která by v případě dezinformací jako krajní řešení umožnila blokaci některých informačních zdrojů. Podle šéfa resortu Víta Rakušana (STAN) bude probíhat dlouhá odborná politická diskuze. Opozice si stěžuje, že s nimi toto téma vláda neřeší.


Dvě severočeská jezera Most a Milada mají nejasnou budoucnost, města váhají s převzetím
ČT24 | 20:04:13
Otazníky visí nad budoucností dvou výjimečných jezer na severu Čech, která vznikla zatopením hnědouhelných dolů. Obě si měla podle původních plánů už před lety převzít od státu města. Jenomže váhají, je to pro ně příliš drahé.Return to top