Celkem 139988 článků.|

Archív zpravodajství podle dnů

Články ze dne 03.07.2022


Staré X11 desktopy přes XWayland, možná první notebook s RISC-V
Root.cz | 01:00:08
Vedle výrazného rozšíření možností běhu X11 věcí na Waylandu se dnes podíváme i na oslavy 20 let OpenGL, High Resolution Scroll Eventu Waylandu 1.21 a Wine 7.12, tentokrát bez dalších PE změn.


Legendární Maverick i nadšený scientolog. Herec Tom Cruise slaví 60
revue.idnes.cz | 01:00:08
Americký herec a producent Tom Cruise patří už téměř čtyřicet let mezi nejdůležitější a nejoblíbenější postavy filmového průmyslu, přestože mu dosud uniká oscarové ocenění. Hvězdná záře 170 centimetrů vysokého herce nepohasíná ani s šedesátinami, které slaví 3. července.


Autofotka týdne: Milionové volvo, se kterým si jeho řidič povídá
Auto-iDNES.cz | 01:00:13
Jaroslav Hlobil a jeho Volvo V70 D5 z roku 2003 jsou hrdinové tohoto týdne. Hranatý kombík najel milion kilometrů, do servisu jezdí pravidelně, ovšem nových dílů za dvě dekády moc nepotřeboval.


Tesla ve 2. čtvrtletí zaznamenala takřka pětinový propad prodejů. Čínská konkurence mezikvartálně jen stagnovala
Kurzy.cz | 00:15:30
Od loňského 1. prosince dle sídla již texaská společnost Tesla ještě v letošním 1. čtvrtletí dokázala o několik set vozů udržet svůj dlouhodobý přetrvávající mezikvartální nárůst prodejů vozů.


Informace k placení záloh na silniční daň
Kurzy.cz | 01:00:21
Zálohy na daň silniční jsou od 1. 1. 2022 zrušeny. Daň je splatná jednou částkou ve lhůtě pro podání daňového přiznání, tj. do 31. ledna 2023. Zároveň došlo ke značnému zúžení předmětu daně a ke snížení výše daně.


KVÍZ: Reklama, na kterou jen tak nezapomenete. Ale víte, na co vlastně byla?
Finance-iDNES.cz | 01:00:30
Každý den vidíme řadu reklam, ale jen některé nás zaujmou natolik, že si na ně vzpomeneme i po několika dnech. Jaká je vaše paměť? A umíte si reklamu spojit s výrobkem či výrobcem? Vyzkoušejte si náš dnešní, spíše zábavný kvíz.


Ruské školy zavádějí vlastenecké poradce, dohlédnou na správné hodnoty
idnes.cz | 02:00:03
Prezident Vladimir Putin nařídil ruským školám, aby jmenovaly oddané „vlastenecké poradce pro výchovnou práci“. Krok je součástí jeho snahy vštěpovat dětem již od nízkého věku lásku k vlasti a utvrdit je v přesvědčení o její neomylnosti a velkoleposti. Změna pak čeká také ruské učebnice historie, přibudou v nich informace o „boji za nezávislost Donbasu“.


Dostat dítě do školky? Zázrak. V Praze se neumístila čtvrtina přihlášených
idnes.cz | 02:00:04
Dostat dítě do školky? V některých krajích téměř úkol na hranici lidských možností. Kapacity pro předškolní vzdělávání jsou pro rodiče dlouhodobě problém. Místa nejsou a jejich počet se zvyšuje jen zvolna. Poptávka je přitom velká.


Máslo za stovku, rohlík za 9 korun? Ceny ještě porostou, říká šéfka potravinářů
idnes.cz | 02:00:04
Nadále stoupají ceny paliv a energií. A ty pak ovlivňují ceny všeho dalšího. Razantní zdražování základních potravin (vesměs větší než v okolních státech), máslem, moukou, pečivem či mlékem počínaje a rostlinnými oleji, masem, cukrem, brambory či rajčaty konče, má ovšem i další důvody. Specificky české. A jak to bude dál? „Podle mě ještě výrazně poroste cena masa a mléka,“ myslí si Dana Večeřová, prezidentka Potravinářské komory České republiky.


Příliš žíznivé jádro. Elektrárny ohrožuje sucho, výhodu mají soláry a větrníky
idnes.cz | 02:00:04
Uhelné a jaderné zdroje potřebují k chlazení obrovské množství vody. S postupující klimatickou změnou je ale čím dál větší horko a v krajině vody ubývá. Zmizet by jí do konce století mohla až téměř polovina. Dopad to má i na plány dostavby nových bloků v Dukovanech. Ve výhodě je naopak fotovoltaika a větrníky.


Vary 2: Nejlepší rada od Scorseseho? Je v pořádku nevědět, co člověk dělá
Respekt | 00:49:57
Rozhovor s Eddiem Marsanem, hereckým univerzálem, který se za to nestydí


Tahle dovolenková destinace trumfla Chorvatsko! Uhodnete, o které je řeč?
Reflex | 02:01:01


Sporná pomoc pro rodiny na Slovensku. Možná bude znamenat i dražší školky
Denik.cz | 05:01:00
I lidi na Slovensku trápí mohutná inflace. Ministr financí sice představil takzvaný protiinflační balíček, ten ale vyvolal kontroverze. Lidé totiž o peníze, které dostanou od státu, mohou zase velmi brzy přijít.


Samotář s hrůzným apetitem. Vrah dětí Dodd dostal trest smrti, zvolil šibenici
Denik.cz | 05:00:00
Pamatujete si 20 let starou mysteriózní detektivku Insomnie? Detektiv v podání Ala Pacina objasňuje s kolegyní ztvárněnou Hillary Swankovou vraždu na Aljašce a vypráví jí o zabijákovi dětí Waynu Dobbsovi, jenž se mu stal noční můrou, protože ho nedokázal usvědčit. Tajemný vrah, jehož tvář ve filmu neuvidíme, nevznikl jen z fantazie tvůrců. Inspirací mu byl Westley Allan Dodd. Sériový vrah, jenž byl v roce 1993 oběšen.


K zápisům přišlo málo uprchlíků. Situace se může změnit na konci léta
Denik.cz | 05:00:00
Přes sedm stovek dětí ukrajinských uprchlíků se zapsalo na základní školy v Plzni. Vedení města přitom předpokládalo, že dětí se vzhledem k počtu registrovaných běženců v uprchlickém centru (KACPU) přihlásí víc. Město bude nyní dle harmonogramu společně se spádovými koordinátory řešit umístění zapsaných žáků do jednotlivých škol.


Letní sezóna je tu! Jak spolehlivě ochladit domácnost? Vzdušín.cz ví, jak na to!
eStav.cz | 06:00:54
Léto je tady a s ním i tropické dny, které dokážou pořádně potrápit téměř každého. Pokud navíc nemáte pořádně izolovaný dům, nevyhnete se nesnesitelnému horku ani v interiéru. Pro většinu lidí se pak trávení času uvnitř stává hotovým utrpením, přičemž největší problémy mívají se spánkem.


Týden s technologiemi: Dovolená i software na předplatné a těžké časy pro Facebook i výrobce PC
Hospodářské noviny | 06:57:00
Možná právě balíte na dovolenou nebo jste ve finálních fázích plánování. Sezona začala už v červnu a do pohybu se podle dat operátora O2 pustilo o 60 procent více lidí než před rokem. Možná také řešíte, jak zabavíte děti, případně sebe. A určitě...


Ukrajinu navštívila ministryně Černochová. Uctila památku legionářů 105 let od Zborova
ČT24 | 05:24:11
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) navštívila v sobotu bez jakéhokoli veřejného oznámení Ukrajinu. Přijela do Ternopilské oblasti, aby společně s místními představiteli uctila památku padlých československých legionářů při 105. výročí bitvy u Zborova. Informaci přinesla agentura Ukrinform a zpětně o cestě ifnformovala i sama Černochová.


Počasí se příští týden citelně ochladí. Tropy budou výjimkou
Eurozpravy-domácí | 07:00:00
Příští týden začne tropickými teplotami, postupně se ale ochladí. O víkendu pak denní maxima vyrostou pouze na 23 stupňů.


Ignis Brunensis 2022: Ohňostroj dobra a zla v podání Česka s Německem, dronová show Elementy
Eurozpravy-domácí | 04:42:00
Při třetím večeru světové soutěže ohňostrojů RegioJet Ignis Brunensis na Brněnské přehradě se představili čeští ohňostrůjci Theatrum Pyroboli s podporou německého týmu PyroProdukt. V představení „Labyrint lidských životů“ předvedli první prázdninovou sobotu 2. července nad přehradním jezerem souboj dobra a zla na hudbu Beethovena, Vivaldiho a Carla Orffa.


Ruským Belgorodem zahřměla série explozí, jsou tři ranění, uvedl gubernátor
Eurozpravy-zahraniční | 05:20:00
Ruským Belgorodem, jenž se nachází v blízkosti hranic s Ukrajinou, zahřměla série explozí. Ve městě vzplál soukromý dům, tři lidé jsou zranění. Podle agentury TASS to dnes uvedl gubernátor ruské Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov. Příčiny se vyšetřují, pravděpodobně zafungoval systém protivzdušné obrany, dodal šéf regionu.


Počasí se příští týden citelně ochladí. Tropy budou výjimkou
Eurozpravy-počasí | 07:00:00
Příští týden začne tropickými teplotami, postupně se ale ochladí. O víkendu pak denní maxima vyrostou pouze na 23 stupňů.


Vladimír 518: Jsem stejný zoufalec jako ostatní, často se musím smát sám sobě. Orion dostal v PSH kudlu na krk
Reflex | 06:00:00
Rapper, umělec, spisovatel nebo publicista, tak je možné definovat Vladimíra Brože alias Vladimíra 518. On sám ztratil touhu se tímto způsobem „vymezovat a zabetonovat se v nějaké společenské pozici, která je čitelná.“ Šíři svých pracovních aktivit vnímá jako formu sebevzdělávání a možnost podívat se na věci z nového pohledu, což ho žene vpřed. A před lety taky dohnalo. „Těch věcí se začalo mlít tolik, že to tělo prostě nemohlo vydržet. Ale myslím si, že to je vlastně hrozně očistný moment, že člověk si musí srovnat priority a nadechnout se k nějaké další dekádě, kdy to třeba bude dělat jinak, což prožívám teď,“ přiznává. Otevřeně mluví ve speciální sérii rozhovorů z karlovarského festivalu také o hádkách v PSH, nebo svém zoufalství.


Sektorová daň pro energetiku či banky by byla trestem za úspěch, míní experti i část ODS
E15-ekonomika | 05:30:00
Nepředvídatelné chování státu, který řeší výpadky daňových příjmů za pochodu, ztráta důvěry v český daňový řád a relativně nízké výnosy. To jsou největší výhrady odborníků k úvahám vládních stran o uvalení zvláštního sektorového odvodu ve výši 25 procent na energetické firmy nebo banky. Daň z příjmů právnických osob v současnosti činí 19 procent.


Kryptoměnová katarze zruinovala přes tisíc měn. Trhu může pomoci jen návrat chamtivosti
E15-ekonomika | 05:00:00
Pád kryptotrhu si za pouhé tři měsíce vyžádal zástupy krvavých obětí. Podle statistik portálu Coinmarketcap jen během posledních tří měsíců, po které se hroutil trh, připravilo své investory takřka o všechno dvanáct stovek mincí. Kupcům těchto kryptoměn a tokenů zůstal totiž před prázdninami v rukou v nejlepším případě jediný dolar z každých deseti investovaných, řada z nich ale přišla úplně o všechno. Globální trh přitom čítá něco přes třináct tisíc mincí, takřka desetina jmen na kryptotrhu tak během několika měsíců zmizela v propadlišti binárních dějin.


Sektorová daň pro energetiku či banky by byla trestem za úspěch, míní experti i část ODS
E15-politika | 05:30:00
Nepředvídatelné chování státu, který řeší výpadky daňových příjmů za pochodu, ztráta důvěry v český daňový řád a relativně nízké výnosy. To jsou největší výhrady odborníků k úvahám vládních stran o uvalení zvláštního sektorového odvodu ve výši 25 procent na energetické firmy nebo banky. Daň z příjmů právnických osob v současnosti činí 19 procent.


Kryptoměnová katarze zruinovala přes tisíc měn. Trhu může pomoci jen návrat chamtivosti
E15-politika | 05:00:00
Pád kryptotrhu si za pouhé tři měsíce vyžádal zástupy krvavých obětí. Podle statistik portálu Coinmarketcap jen během posledních tří měsíců, po které se hroutil trh, připravilo své investory takřka o všechno dvanáct stovek mincí. Kupcům těchto kryptoměn a tokenů zůstal totiž před prázdninami v rukou v nejlepším případě jediný dolar z každých deseti investovaných, řada z nich ale přišla úplně o všechno. Globální trh přitom čítá něco přes třináct tisíc mincí, takřka desetina jmen na kryptotrhu tak během několika měsíců zmizela v propadlišti binárních dějin.


Příspěvky pro lidi s handicapem by se mohly upravit podle Jurečky na podzim
idnes.cz | 07:34:00
Příspěvek na mobilitu pro lidi s handicapem by se mohl zvýšit nejspíš od září, nebo od října. Od října by vláda mohla upravit i příspěvek na zaměstnávání postižených, sdělil pro ČTK lidovecký ministr práce Marian Jurečka.


Byznys podle Tomáše Lysoňka: Konec velkého zdražování? První náznaky přicházejí z průmyslu
iHned.cz | 07:19:00
Před necelým půlrokem jsem upozorňoval, že pro odhad budoucího vývoje inflace se rozhodně vyplatí sledovat indexy cen výrobců, které zveřejňuje Český statistický úřad. Na základě prosincových dat, která ukazovala meziroční nárůst cen v průmyslu o 13...


Narcistická porucha. Rusové se cítí jako hrdinové, když sledují zprávy o zničených ukrajinských městech
iHned.cz | 07:10:00
Den stý dvacátý druhý, 25. června. Minulý týden byl uveden film ruského režiséra dokumentárních filmů Andreje Lošaka, který momentálně pobývá v Gruzii, s názvem „Přerušení spojení“ (Разрыв...


Český element pod Lomnickým štítem. Investor Kamil Vacek staví nejdražší apartmány v Tatrách
iHned.cz | 07:07:00
Kamil Vacek má o svém developerském projektu Elements v Tatranské Lomnici jasno: „Budou to nejkrásnější apartmány v Tatrách.“ Nedávno začal na dlouho zanedbaném pozemku u lanovky na Skalnaté pleso stavět a v roce 2024 má na ploše 1200...


Týden s technologiemi: Dovolená i software na předplatné a těžké časy pro Facebook i výrobce PC
iHned.cz | 06:57:00
Možná právě balíte na dovolenou nebo jste ve finálních fázích plánování. Sezona začala už v červnu a do pohybu se podle dat operátora O2 pustilo o 60 procent více lidí než před rokem. Možná také řešíte, jak zabavíte děti, případně sebe. A určitě...


Automat v Sanderu řadí líp než kdysi, úspornou jízdu s ním ale nečekejte
aktuálně.cz | 06:32:00
Třetí generace Dacie Sandero vyměnila těžkopádnou robotizovanou převodovku za akceschopnější variátor. Bez kompromisu však ani tohle řešení není.


Na D1 v Ostravě vběhlo osm kozlů. Zvířata prchla majiteli, pryč je hnali hasiči
Denik.cz | 07:20:00
/FOTOGALERIE/ O nebývalý rozruch spojený ovšem také s nemalým nebezpečím dopravní nehody se postaralo v sobotu 1. července na dálnici D1 v Ostravě směrem na Olomouc stádo kozlů. Zvířata prchla svému majiteli, do akce vyrazili hasiči, kteří se specializují na odchyt zvěře. 


Cestujícím ve vlaku zmizela lokomotiva, zachraňovala jinou soupravu. Lidé uvízli
Denik.cz | 06:44:00
Představte si, že se vracíte třeba ze zaměstnání vlakem domů a najednou uvíznete ve vámi nechtěné stanici, protože vlak nemá co táhnout. Chybí lokomotiva. Nezbývá než vysednout a počkat, až se situace nějak vyřeší. Přesně to se nedávno stalo cestujícím v Českém Brodě.


Energie pro kulturu: Putovní festival ve městech spojí hvězdy s místními umělci
Denik.cz | 06:00:00
Česká města i letos ožijí hudbou a divadlem. Odstartoval třetí ročník festivalu Energie pro kulturu, který se opět zaměří na podporu kultury v regionech spojením známých umělců s místními uměleckými soubory. Na festivalu diváci objeví mnoho nových talentů a vedle nich si užijí vystoupení známých interpretů jako Tata Bojs, 7x3, Michal Hrůza, Aneta Langerová a mnoho dalších.


Loď z období mýtů opět vypluje. Příběh korábu ze Sutton Hoo je dodnes plný záhad
Denik.cz | 06:00:00
Po anglických řekách se má už za dva roky plavit dokonalá replika lodi, která sloužila před 1400 lety. Příběh tohoto plavidla je dodnes plný záhad a tajemství. Nezbylo z něj totiž skoro nic, jen perfektní otisk v zemi.


Ukrajinci se zřejmě stáhli z Lysyčansku, míní Institut pro výzkum války
idnes.cz | 09:16:00
Ukrajinské ozbrojené síly se pravděpodobně záměrně stáhly z Lysyčansku na východě země, město v sobotu obsadily ruské invazní jednotky. Ve své nejnovější analýze shrnující vývoj ruské invaze na Ukrajině to uvedl americký Institut pro výzkum války. Rusové v příštích dnech podle něj zřejmě získají kontrolu nad zbývající částí Luhanské oblasti.


Požár v Zápech u Prahy je po 36 hodinách dohašený, zásah stále trvá
idnes.cz | 09:12:00
Hasiči likvidují následky rozsáhlého požáru haly v Zápech u Prahy už 36 hodin. V noci na neděli našli skryté ohnisko požáru, v neděli v 6:30 snížili stupeň poplachu na první. Několik hasičů stále čistí okolí haly. Hala s autodíly začala hořet v pátek před 20:00, byly v ní i oleje a plynové láhve.


Turisté se do Českého lesa nehrnou, obce pro ně chtějí vybudovat zázemí
idnes.cz | 09:06:00
Obce sdružené ve Svazku Domažlicko chtějí do Českého lesa přilákat více turistů. Třeba tím, že pro ně vybudují nová nástupní místa, kde pěší i cyklisté budou moci zaparkovat, převléct se, dát si svačinu nebo se třeba i osprchovat.


Na Šumavě se opět plaví dřevo. V čem tkví jedinečnost Želnavského smyku
idnes.cz | 09:00:00
Letos na jaře se vrátila do takzvaného Želnavského smyku po opravě nejen voda, ale i stokilové smrkové klády. Zruční lesáci vybavení bidly s háky na konci, rozpohybovali kmeny a na chvíli vrátili život unikátní technické památce. MF DNES bude zajímavé české technické památky popisovat v novém seriálu celé prázdniny.


Dálkové lety ze Zélandu zpříjemní lůžkové kabiny. Pronájem bude časově omezený
idnes.cz | 09:00:00
Novozélandské aerolinky chtějí do dvou let představit novinku na palubě svých dálkových letů, kde budou mít pasažéři možnost si na několik hodin pronajmout lůžko v samostatných kabinách. Letecká společnost Air New Zealand chce zpočátku nabízet šest lůžek, která si mohou cestující v ekonomické třídě rezervovat za příplatek na dobu čtyř hodin.


Za sobotu přibylo 353 případů covidu, v nemocnicích je méně než dvě stě lidí
idnes.cz | 08:28:00
Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 353 případů koronaviru, nejvíce o víkendu od počátku května. V mezitýdenním srovnání je to o polovinu více. Podezření na opakovanou nákazu se odhalilo u 113 pozitivních.


Kvůli chemičce zanikala, teď se sem hrnou mladí. Lukavec je Vesnicí roku
idnes.cz | 08:19:00
V soutěži Vesnice roku není Lukavec na Litoměřicku žádným nováčkem, v předchozích letech získala obec zelenou stuhu za péči o zeleň i modrou za společenský život. Letos Lukavec dosáhl v rámci kraje na ocenění nejvyšší, na stuhu zlatou. Stal se Vesnicí roku 2022 Ústeckého kraje.


KVÍZ: Reklama, na kterou jen tak nezapomenete. Ale víte, na co vlastně byla?
idnes.cz | 10:00:05
Každý den vidíme řadu reklam, ale jen některé nás zaujmou natolik, že si na ně vzpomeneme i po několika dnech. Jaká je vaše paměť? A umíte si reklamu spojit s výrobkem či výrobcem? Vyzkoušejte si náš dnešní, spíše zábavný kvíz.


Nezničitelná hollywoodská legenda Tom Cruise slaví 60. narozeniny
iHned.cz | 08:09:00
Americký herec a producent Tom Cruise patří už téměř 40 let mezi nejdůležitější a nejoblíbenější postavy filmového průmyslu, přestože mu dosud uniká oscarové ocenění. Jen málokterá herecká hvězda má na kontě tolik komerčně úspěšných a přitom...


Nástup elektromobilů a dekarbonizace poslední míle - Víkendář
Kurzy.cz | 09:43:00
Fedex bude používat elektromobily od General Motors. Na Yahoo Finance o této dohodě hovořil ředitel společnosti BrightDrop Travis Katz. Společnost založilo právě GM a nabízí logistické služby a produkty zaměřené zejména na elektromobily.


ČEZ zdražuje lidem energie jen měsíc od posledního zdražení. Nejde letos o poslední zdražení – na podzim domácnosti čeká naprostý cenový šok, inflace může atakovat úroveň 20 %
Kurzy.cz | 09:26:21
V polovin ě prázdnin bude ČEZ opět zdražovat. Největší tuzemský dodavatel elektřiny domácnostem, kterým končí fixace, zvedne cenu od 1. srpna, a to na všech tarifech – nejčastěji zhruba o 10 procent. Přitom zdražil také od včerejška, tedy pro období od 1.


Pohonné hmoty v ČR mohou zdražit až na 88 Kč/l, plyne z prognózy největší americké banky
Kurzy.cz | 09:18:45
Řidičům v Česku nyní tak jako nikdy hrozí zdražování, jaké nepamatují. Největší americká banka JP Morgan totiž prognózuje, že cena ropy může v důsledku ruské odvety za nové sankce, které Západ nyní chystá, vyletět až na úroveň 380 dolarů za barel ( zde ).


Egyptské úřady po smrtícím útoku žraloka uzavřely část pobřeží u Hurgady
aktuálně.cz | 09:41:33
Po útoku žraloka, který v pátek u egyptského letoviska Hurgada smrtelně zranil 68letou Rakušanku, úřady zavřely část pobřeží Rudého moře.


Telešmejdi už jen tak nezavolají. Od července jim hrozí pokuta až 50 milionů korun
aktuálně.cz | 09:01:55
Telešmejdi už nesmějí se svými nabídkami obvolávat ty, kteří s tím ve veřejném seznamu nesouhlasili.


Foto: Sprint i štafeta. Češi v Bruselu zahájili předsednictví "Zátopkovým" závodem
aktuálně.cz | 08:05:40
Česko připomnělo ve slavnostní den olympionika Emila Zátopka, který na stadionu v Bruselu zaběhl rekord na desetikilometrové trati.


Rusko zřejmě ovládne Luhanskou oblast. Ukrajinské síly se stáhly z Lysyčansku
Denik.cz | 09:40:00
Ukrajinské ozbrojené síly se pravděpodobně záměrně stáhly z Lysyčansku v Luhanské oblasti na východě země, což v sobotu vedlo k tomu, že město obsadily ruské invazní jednotky. Ve své nejnovější analýze shrnující vývoj ruské invaze na Ukrajině to uvedl americký Institut pro výzkum války (ISW). Ruské síly zřejmě v příštích dnech podle něj získají kontrolu nad zbývající částí Luhanské oblasti.


Jihovýchod Austrálie očekává záplavy. Tisíce lidí v Sydney se musejí evakuovat
Denik.cz | 09:33:00
Úřady v Sydney v neděli nařídily evakuaci tisícům lidí v nízko položených oblastech tohoto největšího australského města. Tamní meteorologický úřad varoval před silnými dešti, které mohou vést k bleskovým záplavám a sesuvům půdy v oblasti východního pobřeží. Déšť, který doprovází ničivý vítr, by měl podle úřadu v následujících dvou dnech zesílit, informovala agentura Reuters.


Ruským Belgorodem zahřměla série explozí. Tři lidé zemřeli, prohlásil guvernér
Denik.cz | 07:37:00
Ruským Belgorodem, jenž se nachází v blízkosti hranic s Ukrajinou, zahřměla série explozí. Informovala o tom v noci na neděli média s odvoláním na guvernéra Belgorodské oblasti Vjačeslava Gladkova. Ten později uvedl, že zemřeli tři lidé a další čtyři jsou ranění. Ve své poslední zprávě o situaci ve městě však neupřesnil, co se stalo, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.


Nezničitelná hollywoodská legenda Tom Cruise slaví 60. narozeniny
Hospodářské noviny | 08:09:00
Americký herec a producent Tom Cruise patří už téměř 40 let mezi nejdůležitější a nejoblíbenější postavy filmového průmyslu, přestože mu dosud uniká oscarové ocenění. Jen málokterá herecká hvězda má na kontě tolik komerčně úspěšných a přitom...


Byznys podle Tomáše Lysoňka: Konec velkého zdražování? První náznaky přicházejí z průmyslu
Hospodářské noviny | 07:19:00
Před necelým půlrokem jsem upozorňoval, že pro odhad budoucího vývoje inflace se rozhodně vyplatí sledovat indexy cen výrobců, které zveřejňuje Český statistický úřad. Na základě prosincových dat, která ukazovala meziroční nárůst cen v průmyslu o 13...


Narcistická porucha. Rusové se cítí jako hrdinové, když sledují zprávy o zničených ukrajinských městech
Hospodářské noviny | 07:10:00
Den stý dvacátý druhý, 25. června. Minulý týden byl uveden film ruského režiséra dokumentárních filmů Andreje Lošaka, který momentálně pobývá v Gruzii, s názvem „Přerušení spojení“ (Разрыв...


Český element pod Lomnickým štítem. Investor Kamil Vacek staví nejdražší apartmány v Tatrách
Hospodářské noviny | 07:07:00
Kamil Vacek má o svém developerském projektu Elements v Tatranské Lomnici jasno: „Budou to nejkrásnější apartmány v Tatrách.“ Nedávno začal na dlouho zanedbaném pozemku u lanovky na Skalnaté pleso stavět a v roce 2024 má na ploše 1200...


Dispečeři mohli zastavit vlak před nehodou, místo toho odkazovali hasiče jeden na druhého, zjistila Drážní inspekce
ČT24 | 09:13:17
Pomalá reakce dispečerů Správy železnic byla podle Drážní inspekce příčinou loňské nehody expresního vlaku u České Třebové, který narazil do kamení vysypaného z havarovaného nákladního auta, které se převrátilo v blízkosti kolejí. Dispečeři podle závěrečné zprávy z vyšetřování, na niž upozornil web Zdopravy.cz, o překážce včas věděli od hasičů. Místo aby zastavili provoz, však odkazovali hasiče na různá svá pracoviště.


Hlubuček, zákaz jednorázových plastů či důchody. Poslanci budou příští týden jednat třikrát
Eurozpravy-domácí | 10:29:00
Poslanci se sejdou příští týden hned na třech schůzích. Ve čtvrtek dopoledne budou z podnětu opozice diskutovat o korupčním případu kolem pražského dopravního podniku, v němž čelí stíhání vedle dalších lidí někdejší primátorův náměstek za STAN Petr Hlubuček.


Od ruského útoku na Ukrajinu získalo víza v Česku 386.734 běženců
Eurozpravy-domácí | 09:39:00
Víza dočasné ochrany Česko v sobotu vydalo 71 uprchlíkům z Ukrajiny, před týdnem jich bylo 175. Od ruského útoku na Ukrajinu získalo víza 386.734 běženců, za poslední týden téměř 4300. Vyplývá to z údajů, které dnes ministerstvo vnitra zveřejnilo na twitteru. Víza dočasné ochrany umožňují jejich majitelům pobývat v zemi až rok, jejich držitelé také získají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce.


Hasiči po dvou dnech dohasili požár haly v Zápech u Prahy
Eurozpravy-domácí | 09:25:00
Hasiči likvidují následky rozsáhlého požáru haly v Zápech u Prahy už 36 hodin. V noci na dnešek našli skryté ohnisko požáru, dnes v 6:30 snížili stupeň poplachu na první. Několik hasičů stále čistí okolí haly. Hala s autodíly začala hořet v pátek před 20:00, byly v ní i oleje a plynové lahve. Škodu odhadl majitel společnosti AD Partner na 100 milionů korun, řekla ČTK mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová. Při požáru nebyl nikdo zraněn.


V sobotu přibylo nejvíce případů koronaviru o víkendu od počátku května
Eurozpravy-domácí | 08:52:00
Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 353 případů koronaviru, nejvíce o víkendu od počátku května. V mezitýdenním srovnání je to o polovinu více. Podezření na opakovanou nákazu přibližně na dvojnásobných 113. Počet hospitalizovaných s covidem-19 se vrátil pod 200, ve vážném stavu jich je sedm. Mírně začal růst zájem o očkování. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.


Jurečka: Příspěvek na mobilitu pro lidi s handicapem by se mohl zvýšit nejspíš od září
Eurozpravy-domácí | 07:55:00
Příspěvek na mobilitu pro lidi s handicapem by se mohl zvýšit nejspíš od září, nebo od října. Od října by vláda mohla upravit i příspěvek na zaměstnávání postižených. ČTK to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Navrhovat bude navýšení dávky na mobilitu z 550 na 900 korun. Podpora na zaměstnávání by podle plánu mohla vzrůst o 600 korun na 13.900 korun. Zvednutí částek má zmírnit dopady zdražování.


Ukrajinská armáda se zřejmě záměrně stáhla z Lysyčansku, zničila ruskou základnu v Melitopolu
Eurozpravy-zahraniční | 10:56:00
Ukrajinské ozbrojené síly se pravděpodobně záměrně stáhly z Lysyčansku v Luhanské oblasti na východě země, což v sobotu vedlo k tomu, že město obsadily ruské invazní jednotky. Ve své nejnovější analýze shrnující vývoj ruské invaze na Ukrajině to uvedl americký Institut pro výzkum války (ISW). Ruské síly zřejmě v příštích dnech podle něj získají kontrolu nad zbývající částí Luhanské oblasti.


Po útoku žraloka u Hurgady úřady zavřely část pobřeží Rudého moře
Eurozpravy-zahraniční | 10:11:00
Po útoku žraloka, který v pátek u egyptského letoviska Hurgada smrtelně zranil 68letou Rakušanku, místní úřady zavřely část pobřeží Rudého moře. Nepřístupné bude tři dny, informovala dnes agentura AP.


Podíl problematických bankovních úvěrů se v Česku v květnu opět snížil
Eurozpravy-ekonomika | 08:09:00
Podíl problematických bankovních úvěrů, tedy těch po splatnosti, se v Česku v květnu opět snížil. U hypoték klesl od začátku roku o 0,02 procentního bodu na rekordní minimum 0,64 procenta. U spotřebitelských úvěrů to bylo o 0,22 bodu na 4,07 procenta, u podniků o 0,02 bodu na 3,63 procenta. ČTK o tom informovala Česká bankovní asociace (ČBA). I v květnu tak podíly problematických úvěrů u firemních půjček i v případě úvěrů obyvatelstvu v Česku patřily mezi nejnižší v Evropě.


5 typů Varáků, které (ne)potkáte na filmovém festivalu
Reflex | 10:40:00
Hodně se toho nakecá o nejrůznějších typech lidí, kteří přijíždějí na Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. Máte klasické baťůžkáře, celebrity, filmové nerdy, novináře, modelky, ministry kultury (a sem tam i zdravotnictví), co to jdou překontrolovat… ale málokdo se zamyslí nad tím, co je tady vlastně za místňáky. Je jich hned několik druhů.


Akademie Lidé a Země: Co všechno zažil náš časopis?
Reflex | 07:20:00
Přinášíme výběr zajímavých událostí, které méně či více ovlivnily svět za posledních 70 let.


Ukrajina v pondělí odhalí svůj masivní plán obnovy. EU na něj přispěje půl bilionu eur
E15-ekonomika | 10:00:00
Ačkoli boje na Ukrajině ještě ani zdaleka neskončily, už příští týden Kyjev zveřejní svůj podrobný plán na poválečnou obnovu země za stovky miliard eur, píše agentura Bloomberg. Dokument má kolem dvou tisíc stran a ukrajinské vedení ho představí na mezinárodní konferenci ve švýcarském Luganu, která se koná 4. a 5. července. 


Podíl problematických hypoték podle bank v květnu klesl na dlouholetá minima
E15-ekonomika | 07:45:00
Podíl problematických bankovních úvěrů, tedy těch po splatnosti, se v Česku v květnu opět snížil, informuje Česká bankovní asociace. U hypoték klesl od začátku roku o 0,02 procentního bodu na rekordní minimum 0,64 procenta. U spotřebitelských úvěrů to bylo o 0,22 bodu na 4,07 procenta, u podniků o 0,02 bodu na 3,63 procenta. I v květnu tak podíly problematických úvěrů u firemních půjček i v případě úvěrů obyvatelstvu v Česku patřily mezi nejnižší v Evropě.


Ukrajina v pondělí odhalí svůj masivní plán obnovy. EU na něj přispěje půl bilionu eur
E15-politika | 10:00:00
Ačkoli boje na Ukrajině ještě ani zdaleka neskončily, už příští týden Kyjev zveřejní svůj podrobný plán na poválečnou obnovu země za stovky miliard eur, píše agentura Bloomberg. Dokument má kolem dvou tisíc stran a ukrajinské vedení ho představí na mezinárodní konferenci ve švýcarském Luganu, která se koná 4. a 5. července. 


Podíl problematických hypoték podle bank v květnu klesl na dlouholetá minima
E15-politika | 07:45:00
Podíl problematických bankovních úvěrů, tedy těch po splatnosti, se v Česku v květnu opět snížil, informuje Česká bankovní asociace. U hypoték klesl od začátku roku o 0,02 procentního bodu na rekordní minimum 0,64 procenta. U spotřebitelských úvěrů to bylo o 0,22 bodu na 4,07 procenta, u podniků o 0,02 bodu na 3,63 procenta. I v květnu tak podíly problematických úvěrů u firemních půjček i v případě úvěrů obyvatelstvu v Česku patřily mezi nejnižší v Evropě.


U Rýmařova opět duní víkendová technopárty, lidé si stěžují na hluk
idnes.cz | 11:51:00
Město Rýmařov na Bruntálsku a okolní obce řeší problémy spojené s technopárty, která se koná na rýmařovském Stránském vrchu. Lidé si stěžují především na značný hluk. Akce se koná od pátku a skončit by měla v neděli.


Zvažoval jsem, že Balaše nejmenuji, řekl Zeman. Smiloval se kvůli Fialovi
idnes.cz | 11:49:00
Podle prezidenta České republiky má nově jmenovaný ministr školství Vladimír Balaš na svém kontě několik škraloupů, které ho diskvalifikují. Miloš Zeman to uvedl v nedělním diskuzním pořadu Partie na CNN Prima News. Zvažoval, že nástupce Petra Gazdíka nejmenuje, ale nakonec kvůli předsednictví ČR v Radě EU vyhověl premiéru Petru Fialovi.


Hip Hop Kemp vrátím do života, slibuje zakladatel festivalu Radek Maliník
idnes.cz | 11:16:00
Uznávaný festival Hip Hop Kemp, na který jezdívalo až 25 tisíc diváků z celé Evropy, už třetím rokem po sobě nebude. Zakladatel festivalu i celého Festivalparku na letišti Radek Maliník odešel z Hradce Králové znechucen po věčných neshodách s radnicí a předem prohraném boji s policií kvůli drogám.


V Pardubicích hořelo ve dvanáctém patře věžáku. Kouře se nadýchali tři lidé
idnes.cz | 11:07:00
V sobotu těsně před půlnocí vyjížděli hasiči, záchranáři i policisté k požáru panelového domu na pardubickém sídlišti Polabiny. Kouřem se tam nadýchala jedna žena a dva zasahující policisté. Některé obyvatele museli hasiči evakuovat.


Den nezávislosti se Američanům podraží. Ceny potravin stouply až o 36 %
idnes.cz | 11:00:00
Ve Spojených státech amerických se blíží tradiční připomínka Dne nezávislosti. Pro Američany jde o jeden z nejdůležitějších svátků v roce, se kterým jsou obvykle spojeny i velké oslavy. Ty se ale letos podle americké farmářské asociace citelně prodraží. Cena některých potravinových položek v USA totiž meziročně stoupla až o 36 procent.


Léta chátrající zahrada ve Slaném získala zpět svůj prvorepublikový vzhled
idnes.cz | 10:54:00
Park v prvorepublikovém stylu u bývalé slánské přádelny Benar a vily jejího někdejšího majitele Františka Přibyla bude se začátkem prázdnin po mnoha letech chátrání opět zpřístupněn veřejnosti. Mimořádně si ho lidé mohli prohlédnout už při nedávné každoroční akci Víkend otevřených zahrad. Nádherný park mohou Slanému závidět mnohem větší města.


Útoky žraloků v Egyptě jsou výjimečné, úřady po napadení zavřely pláž
idnes.cz | 10:35:00
Po útoku žraloka, který v pátek u egyptského letoviska Hurghada smrtelně zranil osmašedesátiletou Rakušanku, místní úřady zavřely část pobřeží Rudého moře. Nepřístupné bude tři dny.


České „Štěstí“ bralo stříbro, světovým šampionem v míchání drinků je Rakušan
idnes.cz | 10:18:00
Nejlepší barmani ze sedmnácti zemí světa bojovali v Karlových Varech o světový titul v míchání nealkoholických drinků. Soutěž Mattoni Grand Drink se už podruhé stala součástí programu Mezinárodního filmového festivalu. Své želízko v ohni měla i Česká republika.


Praha má novou knihovnu pro uprchlíky, knihy došly přímo z Ukrajiny
idnes.cz | 10:01:00
Nedaleko Staroměstského náměstí v Praze vznikla veřejná knihovna pro Ukrajince, kteří uprchli před ruskou agresí. Čtenářům nabízí knihy v jejich rodném jazyce. V prostorách nového komunitního centra Svitlo ji společně vybudovali Skautský institut, Albatros media a Českobratrská církev evangelická.


Slavného předka musela rodina Mendelových tajit, komunisté uznávali Mičurina
idnes.cz | 09:54:00
Josef Mendel z Českých Budějovic má slavného prastrýce – zakladatele genetiky, který se narodil před 200 lety. „Spojuje nás touha podívat se pod pokličku života a pochopit jeho zákonitosti, kterých je stále víc,“ říká.


Celebrity ve Varech: Dara Rolins promluvila o Nedvědovi, věku i rovnátkách
revue.idnes.cz | 10:05:00
Dara Rolins promluvila o vztahu s bývalým kapitánem fotbalové reprezentace Pavlem Nedvědem i o tom, že věk je podle ní jen číslo. Zpěvačka se v rozhovoru pro iDNES.cz z festivalu ve Varech svěřila také s tím, jak ji trápí rovnátka a prozradila, jakým názvem filmu by nejlépe popsala svůj život.


Fiala ve stopách Sobotky. Sliby nebyly zasazeny do reálného ekonomického rámce
iHned.cz | 11:23:00
Nejhorší chvíle politika nastávají, když jeho sliby narazí na realitu. Zejména, pokud se jedná o sliby zásadní, které ho vynesly na vrchol. Přesně to se nyní děje premiéru Petru Fialovi, koalici Spolu a vlastně celé vládě. Ano, tušíte správně, jde o...


Obytný Renault Trafic SpaceNomad přijíždí v nové verzi
Auto.cz | 11:30:00
Segmentu obytných automobilů se stal během pandemie nesmírně populárním, na což kromě různých úpravců zareagovaly i samotné automobilky. Včetně Renaultu.


Ohlédnutí za legendárním Audi 5000CS Turbo Quattro z poloviny 80. let
Auto.cz | 09:45:00
Rychlostní rekordman se bránil špatné pověsti. Bez ohledu na soudní spory technika fascinuje stejně jako jednoduché tvary jedné z prvních čtyřkolek v sedanu. 


Pražská burza v týdnu propadla nejsilněji od vypuknutí války na Ukrajině. Ocitla se na téměř ročních minimech
Kurzy.cz | 10:42:47
díky především akciím ČEZ objem obchodů v týdnu dosáhl nadprůměrných 5,37 mld. Kč; na akciích PILULKA a KOFOLA tzv. insider transakce; švýcarská UBS výrazně investičně aktivní v bance MONETA; na trhu START proběhl v týdnu úspěšný debut hned dvou...


Výzkum, nebo děti? Premiantky z univerzit míří místo do vědy na mateřskou
Denik.cz | 11:05:00
Česko zbytečně přichází o potenciál, který v sobě mají mladé studentky a vědkyně. Přitom by stačilo nabídnout ženám rovné podmínky či dětské skupiny.


Nová naděje pro barokní skvost. Josefovská pevnost povstává z popela zapomnění
Denik.cz | 10:40:00
Deset let trvalo dělníkům na sklonku 18. století poskládat 360 milionů cihel a vystavět unikátní objekt pevnosti Josefov na Náchodsku. Poslední desetiletí však tento barokní skvost chátrá a nebýt dobrovolníků, možná by již dávno zmizel z map. Sem tam se našly přísliby, jak pevnost, která je dvojčetem Terezína, zachránit. Vše však nakonec padlo.


Na Písecku se v potoce utopil muž. Snažil se dostat do své chaty
idnes.cz | 13:35:00
V Albrechtickém potoce na levém břehu Vltavy na Písecku se v noci z pátku na sobotu utopil třiačtyřicetiletý muž. V noci opustil chatu svého švagra s tím, že se vydá do svojí. Tam ale nedošel. V sobotu ho po rozsáhlém pátrání našli potápěči bez známek života v dvoumetrové hloubce.


Česko ochrání Slovensku jeho vzdušný prostor, oznámil Fiala. Začne 1. září
idnes.cz | 13:34:00
Česko schválí pomoc Slovensku s dočasnou ochranou vzdušného prostoru. V pořadu Otázky Václava Moravce to oznámil premiér Petr Fiala. Ochrana by mohla začít 1. září. O pomoc požádal v červnu slovenský ministr obrany Jaroslav Naď. Fiala i jeho slovenský protějšek Eduard Heger prohlásili, že chtějí ratifikovat vstup Finska a Švédska do NATO co nejdříve.


Malostranský zápisník: Co se děje mezi prvním a druhým polibkem od Macrona?
idnes.cz | 13:00:00
Do Bruselu jako lev, z Bruselu jako ovce. Spor ombudsmana s jeho zástupkyní a vyhánění čerta ďáblem. Presumpce neviny v rachotu politické dialektiky. A jak se má správně jmenovat zločinec (anebo politik)? píše komentátor MF DNES Miroslav Korecký.


Karel Janeček zamíří za voliči na Sněžku i Milešovku, s neúspěchem nepočítá
idnes.cz | 12:55:00
Prezidentský kandidát Karel Janeček v Karlových Varech oficiálně zahájil svou prezidentskou kampaň. Počítá s tím, že bude kontaktní, proto v létě a na počátku podzimu objede všechny kraje s tím, že vždy vystoupá na místní význačný vrchol. „Nepočítám s tím, že bych neuspěl ve sběru podpisů potřebných pro kandidaturu,“ řekl pro iDNES.cz


Dosavadní politika ČNB byla neúspěšná, důsledkem je inflace, soudí Zeman
idnes.cz | 12:41:00
Prezident Miloš Zeman věří, že nový guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl stabilizuje úrokové sazby. Domnívá se také, že dosavadní politika ČNB byla objektivně neúspěšná a jejím důsledkem je šestnáctiprocentní inflace. Zeman to v neděli řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News.


Vyživovací sondu mi lékaři vyndají letos na podzim, doufá Zeman
idnes.cz | 12:17:00
Prezident Miloš Zeman se cítí v podstatě zdravý, řekl v neděli v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. Dodal, že má jen o něco vyšší hladinu cukru v krvi. Chůzi podle vlastních slov pravidelně trénuje na chodbách lánského zámku.


V pubertě jsem se chtěla nechat ostříhat dohola, říká Michaela Badinková
revue.idnes.cz | 12:00:00
Má ráda slunce, léto a moře a moc se těší, že se o prázdninách s rodinou podívá do oblíbeného Řecka. Populární slovenská herečka Michaela Badinková vypráví o tom, jak léto trávila v dětství, jakou měla pubertu i jak se v té době potýkala s nepříjemnou kožní nemocí.


Barva jako faktor amortizace: Jaký odstín vybrat, abyste neprodělali?
Auto.cz | 13:05:00
Výběr barvy ovlivňuje hodnotu nového i ojetého vozu. Špatná volba může stát desítky tisíc korun, zjistila analýza dopadů na amortizaci.


Zelená proměna okolí Notre-Dame: Přibudou stromy, turisty ochladí zvláštní systém
aktuálně.cz | 13:19:46
Rekonstrukce se kromě vyhořelé katedrály dočká i ostrov, na kterém leží. Úpravy reagují i na změny klimatu.


Namol opilá mladá žena usnula na zídce. Nadýchala neuvěřitelných 3,41 promile
Denik.cz | 13:23:00
Hned první prázdninový víkend přinesl mladoboleslavským strážníkům práci s opilými lidmi, kteří svoji situaci na veřejnosti nedokázali ustát. Zajímavý rekord stanovila v sobotu večer mladá slečna, která navíc usnula v dost nepřirozené pozici na vyvýšené zídce.


Česká vláda schválí pomoc při ochraně Slovenska. Na nebe od září pošle stíhačky
Denik.cz | 13:01:00
Česká vláda schválí pomoc při dočasné ochraně slovenského vzdušného prostoru. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to oznámil premiér Petr Fiala (ODS). V červnu o to v Praze požádal slovenský ministr obrany Jaroslav Naď. Do projektu se vedle Čechů zapojí také Poláci.


Prezident Zeman se cítí zdráv. Doufá, že mu na podzim vyndají vyživovací sondu
Denik.cz | 12:11:00
Prezident Miloš Zeman doufá, že mu na podzim lékaři vyndají vyživovací sondu zavedenou do žaludku. Jinak se cítí v podstatě zdravý, řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. Dodal, že má o něco vyšší hladinu cukru v krvi.


Muž v noci ke své chatě v Hladné nedorazil. Utopil se v zátoce
Denik.cz | 11:50:00
Tragický konec mělo sobotní pátrání po třiačtyřicetiletém chataři nedaleko Albrechtic nad Vltavou. Našli ho dva metry pod hladinou Vltavy bez známek života.


Minule se tu narodilo hříbě, Rýmařov opět zažívá technoparty, vadí hluk
Denik.cz | 11:13:00
Město Rýmařov na Bruntálsku a okolní obce řeší podle ČTK problémy spojené s technoparty, která se koná v rýmařovské místní části Stránské. Lidé si stěžují především na značný hluk. 


Nablýskané veterány obdivovali lidé v pivovaru i v Mariánských Lázních
Denik.cz | 11:08:00
/VIDEOREPORTÁŽ/ Ze západních Čech i dalších míst republiky, ale také sousedního Německa se do Chodové Plané a lázeňského města sjeli majitelé se svými stařičkými automobilovými veterány. A vskutku bylo se nač dívat. Motoristickému podniku přálo krásné slunečné počasí, někteří účastníci se stylově oblékli a všem to v nablyštěných veteránech slušelo.


Rekonstrukci vlády jsem nedoporučoval, uvedl Zeman. Také věří, že nový šéf ČNB stabilizuje úrokové sazby
ČT24 | 11:47:52
Prezident Miloš Zeman zvažoval, že kvůli svým výhradám nejmenuje Vladimíra Balaše (STAN) ministrem školství. Uvedl to v neděli v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. Nakonec se tak ale nerozhodl kvůli premiérovi Petru Fialovi (ODS). Také mu nedoporučoval rekonstrukci vlády. V rozhovoru kromě toho hovořil prezident o ČNB nebo o dalších dodávkách zbraní na Ukrajinu.


Česko vyhoví žádosti Slovenska o pomoc s ochranou nebe, řekl Fiala v Otázkách Václava Moravce
ČT24 | 12:06:26
Česko od září pomůže Slovensku s ochranou jeho vzdušného prostoru. České televizi to řekl český premiér Petr Fiala (ODS). Jeho slovenský protějšek Eduard Heger, který je hostem pořadu, to ocenil, stejně jako vyslání českých vojáků k ochraně východních hranic Slovenska. Oba premiéři byli hosty Otázek Václava Moravce, kromě bezpečnostní situace a války na Ukrajině se věnovali také politické situaci ve svých zemích a zdražování energií.


Přímý vliv covidu na paměť se neprokázal, ale dlouhodobý stres v pandemii si vybral daň
Respekt | 13:34:45
S neurologem Jakubem Hortem o tom, proč se v době covidu častěji objevovaly výpadky paměti, a a jak se s tím vypořádat


Ve vládní koalici se debatuje o zvláštní dani na zvýšené zisky firem
Eurozpravy-domácí | 13:57:00
Ve vládní koalici se debatuje o zvláštní dani na vnějšími okolnostmi zvýšené zisky firem, uvedli dnes místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti) a předseda poslanců ODS Marek Benda v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. Podle Bendy je taková debata legitimní, zdůraznil, že jde o zisky, na kterých například energetické firmy nemají zásluhu svou iniciativou nebo inovacemi.


Zeman zvažoval, že Balaše nejmenuje ministrem. Podpořil další dodávky zbraní na Ukrajinu
Eurozpravy-domácí | 13:47:00
Prezident Miloš Zeman zvažoval, že kvůli svým výhradám nejmenuje Vladimíra Balaše (STAN) ministrem školství. Řekl to dnes v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. Nerozhodl se tak kvůli premiérovi Petru Fialovi (ODS), neboť převzala předsednictví v Radě Evropské unie a aféry vládní strany, čímž narážel na hnutí Starostové a nezávislí (STAN).


Fiala předpokládá, že Parlament ratifikuje vstup Švédska a Finska do NATO na podzim
Eurozpravy-domácí | 13:24:00
Premiér Petr Fiala (ODS) předpokládá, že Parlament ratifikuje vstup Švédska a Finska do Severoatlantické aliance (NATO) na začátku podzimu. Řekl to dnes v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Brzy to očekává i slovenský premiér Eduard Heger ve své zemi.


Vláda schválí pomoc při dočasné ochraně slovenského vzdušného prostoru
Eurozpravy-domácí | 12:42:00
Česká vláda schválí pomoc při dočasné ochraně slovenského vzdušného prostoru. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to dnes oznámil premiér Petr Fiala (ODS). V červnu o to v Praze požádal slovenský ministr obrany Jaroslav Naď. Do projektu se vedle Čechů zapojí také Poláci.


Japonsko se peče. Teploty devět dní neklesly pod 35 stupňů
Eurozpravy-domácí | 12:23:00
V Tokiu je už devátým dnem za sebou teplota vzduchu nad 35 stupňů Celsia, což je rekordně dlouhá doba v dosavadních měřeních. K vysokým teplotám přispívá pásmo vysokého tlaku vzduchu, které se utvořilo nad japonským souostrovím, informovala dnes agentura Kjódó.


Zemanovi se nelíbí úvahy o možném zestátnění ČEZ, podpořil úsporný tarif na energie
Eurozpravy-domácí | 12:18:00
Úvahy vlády o možném zestátnění energetické společnosti ČEZ jsou podle prezidenta Miloše Zemana v rozporu s pravicovou ideologií. Vláda podle něj nebere v úvahu náklady zhruba 200 miliard korun na vytěsnění minoritních akcionářů. Podotkl ale, že na valné hromadě vždy rozhoduje o návrzích většina, kterou drží stát. Zeman to dnes řekl v Partii Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News.


Nejméně 19 lidí zahynulo při nehodě autobusu v jihozápadním Pákistánu
Eurozpravy-zahraniční | 11:07:00
Nejméně 19 lidí zahynulo při nehodě autobusu v jihozápadním Pákistánu, dalších 14 lidí utrpělo zranění. S odvoláním na vládní zdroje o tom dnes informují zahraniční tiskové agentury. Podle nich se autobus s cestujícími zřítil do strže.


Ronaldo zažádal o odchod z Manchesteru United. A už se přihlásil první zájemce
Eurozpravy-sport | 12:06:00
Podle internetových serverů Daily Mail, The Athletic a televizní stanice Sky Sports měl hvězdný Portugalec Cristiano Ronaldo požádat vedení Manchesteru United o možnost odchodu z tohoto klubu a to především proto, že není spkojen s tím, že by měl s Rudými ďábly hrát v následující sezóně jen Evropskou ligu. Poprvé po devatenácti letech by totiž chyběl v nejprestižnější evropské soutěži Lize mistrů, což podle všeho by nesl velice těžce. Podle listu The Sun se tak už o Ronaldovy služby přihlásil první zájemce a to londýnská Chelsea, vedení Rudých ďáblů už ale na to reagovalo s tím, že tam Ronaldo rozhodně nepůjde.


Japonsko se peče. Teploty devět dní neklesly pod 35 stupňů
Eurozpravy-počasí | 12:23:00
V Tokiu je už devátým dnem za sebou teplota vzduchu nad 35 stupňů Celsia, což je rekordně dlouhá doba v dosavadních měřeních. K vysokým teplotám přispívá pásmo vysokého tlaku vzduchu, které se utvořilo nad japonským souostrovím, informovala dnes agentura Kjódó.


Liev Schreiber: Užil jsem si koncert Jirky Macháčka. Pojďme radši dělat párty než jadernou válku
Reflex | 12:55:00
O slavném filmu Spotlight o investigativních novinářích, který natáčel s velkou pokorou i o animácích, které má rád proto, že se na něj mohou dívat obě jeho děti. O divadelních prknech, na kterých stál s Alanem Aldou, o současné americké politice. Herec a režisér LIEV SCHREIBER (54), první zahraniční hvězda letošního festivalu, se v rozhovoru pro Reflex vyznal i z toho, že je připraven na pořádnou párty. Překlad videa najdete v tomto článku, celý profilový rozhovor v příštím čísle Reflexu.


Hugo Rosák: Podpora Ukrajině musí zahrnovat i kulturní život, který se v napadené zemi zastavil
Reflex | 12:25:00
Hugo Rosák, šéf Industry oddělení varského festivalu, k podpoře Ukrajiny říká: „Jsme přesvědčeni, že široká solidarita s válkou zasaženou zemí musí zahrnovat i podporu jejího kulturního života, který byl v této chvíli téměř zastaven. Jako filmový festival jsme proto hledali cesty, jak podpořit ukrajinskou kinematografii, a jsme rádi, že se společně s filmovým festivalem v Oděse podařilo najít formu spolupráce, která má smysl.“


Zeman: Jsem pro další dodávky zbraní Ukrajině i výcvik ukrajinských vojáků v Česku
Reflex | 11:55:00
Prezident Miloš Zeman by souhlasil s dalšími dodávkami zbraní na Ukrajinu i se zapojením Česka do výcviku ukrajinských vojáků. Řekl to dnes v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. Zopakoval svůj postoj, že Rusko z hlediska sankcí nejvíce zasahuje vyřazení ruských bank z mezinárodního platebního systému SWIFT. Za "trochu komické" považuje seznamy osob, kterým se podle něj zakazuje někam cestovat.


Jsou hausbóty v Káhiře kulturní dědictví? Vedení města je začalo odvážet
Tiscali-zprávy | 10:54:15
Barevné hausbóty kotvící na Nilu na nábřeží v centru Káhiry jsou lákadlem pro turisty. Jenže část z nich je polorozpadlá a podle města hyzdí okolí. Navíc se jejich majitelé před desítkami let nenamáhali zažádat o potřebná povolení. Vedení egyptské metropole proto rozhodlo o odtažení a likvidaci posledních tří desítek plujících obydlí. Část veřejnosti se ale proti rozhodnutí postavila - považují hausbóty za součást kulturního dědictví.


Česko pomůže s ochranou slovenského vzdušného prostoru, řekl Fiala
E15-ekonomika | 13:00:00
Česká vláda schválí pomoc při dočasné ochraně slovenského vzdušného prostoru. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to v neděli oznámil premiér Petr Fiala (ODS). V červnu o to v Praze požádal slovenský ministr obrany Jaroslav Naď. Do projektu se vedle Čechů zapojí také Poláci.


Úvahy vlády o možném zestátnění ČEZ jsou podle Zemana v rozporu s pravicovou ideologií
E15-ekonomika | 11:30:00
Úvahy vlády o možném zestátnění energetické společnosti ČEZ jsou podle prezidenta České republiky Miloše Zemana v rozporu s pravicovou ideologií. Vláda podle něj nebere v úvahu náklady zhruba 200 miliard korun na vytěsnění minoritních akcionářů. Podotkl ale, že na valné hromadě vždy rozhoduje o návrzích většina, kterou drží stát. Zeman to řekl v nedělní Partii Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. Prezident také prohlásil, že věří novému guvernérovi České národní banky (ČNB) Aleši Michlovi, že zastabilizuje úrokové sazby.


STAN bude obtížně přesvědčovat voliče. Některé kauza Dozimetr odradí, říká politolog Gregor
E15-ekonomika | 11:00:00
Krátce po prázdninách zamíří Češi znovu do volebních místností. Tentokrát si v komunálních volbách vyberou zástupce měst, městských částí a obcí. Tradičně silné volby pro Starosty a nezávislé se mohou druhé nejsilnější vládní straně vymknout z rukou, pokud se nedokáže včas oklepat po kauze Dozimetr kolem pražského exnáměstka Petra Hlubučka, který skončil ve vazbě. „Je dobré si připomenout, že voliči STAN jsou na politiky a jejich kauzy přísnější než třeba voliči ANO, kterým obžalovaný Andrej Babiš nevadí,“ říká politolog Masarykovy univerzity Miloš Gregor.


Česko pomůže s ochranou slovenského vzdušného prostoru, řekl Fiala
E15-politika | 13:00:00
Česká vláda schválí pomoc při dočasné ochraně slovenského vzdušného prostoru. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to v neděli oznámil premiér Petr Fiala (ODS). V červnu o to v Praze požádal slovenský ministr obrany Jaroslav Naď. Do projektu se vedle Čechů zapojí také Poláci.


Úvahy vlády o možném zestátnění ČEZ jsou podle Zemana v rozporu s pravicovou ideologií
E15-politika | 11:30:00
Úvahy vlády o možném zestátnění energetické společnosti ČEZ jsou podle prezidenta České republiky Miloše Zemana v rozporu s pravicovou ideologií. Vláda podle něj nebere v úvahu náklady zhruba 200 miliard korun na vytěsnění minoritních akcionářů. Podotkl ale, že na valné hromadě vždy rozhoduje o návrzích většina, kterou drží stát. Zeman to řekl v nedělní Partii Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. Prezident také prohlásil, že věří novému guvernérovi České národní banky (ČNB) Aleši Michlovi, že zastabilizuje úrokové sazby.


STAN bude obtížně přesvědčovat voliče. Některé kauza Dozimetr odradí, říká politolog Gregor
E15-politika | 11:00:00
Krátce po prázdninách zamíří Češi znovu do volebních místností. Tentokrát si v komunálních volbách vyberou zástupce měst, městských částí a obcí. Tradičně silné volby pro Starosty a nezávislé se mohou druhé nejsilnější vládní straně vymknout z rukou, pokud se nedokáže včas oklepat po kauze Dozimetr kolem pražského exnáměstka Petra Hlubučka, který skončil ve vazbě. „Je dobré si připomenout, že voliči STAN jsou na politiky a jejich kauzy přísnější než třeba voliči ANO, kterým obžalovaný Andrej Babiš nevadí,“ říká politolog Masarykovy univerzity Miloš Gregor.


Vláda nechce zvyšovat televizní poplatky, prohlásil ministr kultury
lupa.cz | 14:13:05
Za funkčního období současné vlády není možné počítat se zvýšením televizních a rozhlasových poplatků. V pořadu Otázky Václava Moravce to potvrdil ministr kultury Martin Baxa (ODS). „Koncesionářské poplatky naše vládní koalice zvyšovat nechce. Je zapotřebí to v současné době takto otevřeně říct. Myslím, že jsou k tomu správné důvody,“ řekl.


Bhútán poprvé od pandemie přivítá turisty, kteří si mohou dovolit utrácet
idnes.cz | 15:00:00
Bhútán se v září po více než dvou letech znovu otevře zahraničním turistům. Malé himálajské království se snaží po pandemii oživit svou ekonomiku. Země, která se nachází mezi Čínou a Indií, přijala totiž hned na začátku pandemie drastická opatření. Od března 2020, kdy zde byl zjištěn první případ covidu, zakázala turistický ruch, který je jejím hlavním zdrojem příjmů.


V deseti letech ji znásilnili. Doma v Ohiu na potrat nemůže, kvůli třem dnům
idnes.cz | 14:31:00
V pouhých deseti letech ji znásilnili. Při tom otěhotněla. A teď ani nemůže na potrat. Rozhodnutí amerického Nejvyššího soudu zrušit federální právo na umělé přerušení těhotenství už začíná dopadat na konkrétní ženy – a dívky. Příběh holčičky z Ohia dopadl dobře, na potrat odjela do Indiany. I tam se však obávají, že už brzy interrupce nebudou smět provádět.


RECENZE: Když miluješ, Řekni to psem, beztak se líně rozvalí a usne
idnes.cz | 12:45:00
Premiérová romantická komedie Řekni to psem těží ze dvou výhod. Jednak vše, co přijde po unylé Prezidentce, bere divák s povděkem, jednak psi tradičně odzbrojují – a hrají mnohdy lépe než lidé.


Hlavní je dodržet místní zvyklosti, říká o výzkumu v pralese expert na hmyz
idnes.cz | 11:52:00
DNA hmyzu z více než 800 lokalit v Asii, Africe a Austrálii už během své práce zanalyzovala výzkumná skupina z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií olomoucké univerzity. Díky tomu našla v jediné skupině tropických brouků asi 2 tisíce druhů, z toho polovinu dosud neznámých. Nové znalosti mohou podle vedoucího skupiny Ladislava Bocáka sloužit mimo jiné i k účinnější ochraně přírody.


Moskva oznámila, že dobyla stotisícový Lysyčansk i celou Luhanskou oblast
iHned.cz | 14:50:00
Ruské a separatistické ozbrojené síly zřejmě plně ovládly ukrajinské město Lysyčansk. Kyjev přitom ještě v sobotu odmítal zprávy, že město je obklíčeno. Ruské ministerstvo obrany oznámilo v neděli po poledni, že získalo na východě Ukrajiny kontrolu...


Co provede cukr v palivové nádrži auta? Je to opravdu taková spoušť?
Auto.cz | 15:10:00
Pověra o znehybnění auta pomocí cukru podstoupila test. Zkušební proces potvrdil předpokládaný výsledek, pouhé oslazení benzínu však k zastavení nestačí.   


Při útoku žraloka v Egyptě zemřela druhá žena, část pobřeží u Hurgady je zavřená
aktuálně.cz | 15:23:00
Podrobnosti o druhém smrtelném útoku egyptské úřady nezveřejnily. Není ani jasné, zda šlo o stejného žraloka.


Nebrání se, zamrzne. Sex přes odmítnutí je vždy znásilnění, shodují se experti
Denik.cz | 15:30:00
Když šla Dita po pražské ulici, začal ji osahávat agresivní muž. Naštěstí ho vylekal její křik a utekl. Žena se pak bála chodit ven, událost se jí ve vzpomínkách stále vracela. Policisté pachatele dopadli, soud jí však přiznal odškodnění jen ve výši tří tisíc korun. Mnoho podobně napadených ale nezíská odškodnění žádné.


Moskva oznámila, že dobyla stotisícový Lysyčansk i celou Luhanskou oblast
Hospodářské noviny | 14:50:00
Ruské a separatistické ozbrojené síly zřejmě plně ovládly ukrajinské město Lysyčansk. Kyjev přitom ještě v sobotu odmítal zprávy, že město je obklíčeno. Ruské ministerstvo obrany oznámilo v neděli po poledni, že získalo na východě Ukrajiny kontrolu...


Fiala ve stopách Sobotky. Sliby nebyly zasazeny do reálného ekonomického rámce
Hospodářské noviny | 11:23:00
Nejhorší chvíle politika nastávají, když jeho sliby narazí na realitu. Zejména pokud se jedná o sliby zásadní, které ho vynesly na vrchol. Přesně to se nyní děje premiérovi Petru Fialovi, koalici Spolu a vlastně celé vládě. Ano, tušíte správně, jde...


Chystá se Marshallův plán pro Ukrajinu, na konec války se čekat nebude
Respekt | 16:00:33
S čím jede premiér Fiala do Lugana na konferenci o obnově země


Baxa neřekl, zda vláda letos zvýší rozpočet na filmové pobídky
Eurozpravy-domácí | 15:42:00
Ministr kultury Martin Baxa (ODS) dnes v debatě se zástupci audiovizuálního průmyslu neuvedl, zda vláda letos zvýší rozpočet na filmové pobídky. Pobídky jsou podle něj důležité, vláda ale musí vést debatu o tom, zda je vhodné stamiliony korun podporovat jen jeden sektor kreativního průmyslu, jímž audiovize je. Baxa to řekl v diskusi v pořadu Otázky Václava Moravce České televize přenášeném z filmového festivalu v Karlových Varech.


Rusko se chce opět zbavit viny. Západ prý Kyjevu neumožňuje jednat o míru
Eurozpravy-zahraniční | 16:42:00
Západ spoléhá na to, že válka na Ukrajině bude pokračovat, a nedovoluje Kyjevu přemýšlet o míru. Prohlásil to dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.


Turečtí celníci zadrželi ruskou nákladní loď, která převážela ukradené obilí z Ukrajiny
Eurozpravy-zahraniční | 16:30:00
Turečtí celníci zadrželi ruskou nákladní loď, která převážela obilí, o němž Kyjev tvrdí, že bylo ukradeno na Ukrajině. Podle agentury Reuters to dnes řekl ukrajinský velvyslanec v Turecku Vasyl Bodnar.


Scholz označil rostoucí náklady na vytápění za sociální výbušninu
Eurozpravy-zahraniční | 15:50:00
Německý kancléř Olaf Scholz označil rostoucí náklady na vytápění za sociální výbušninu. Řekl to v rozhovoru s německou veřejnoprávní televizí ARD. K tématu pandemie pak uvedl, že na podzim a v zimě už podle něj nebudou potřeba stejná drastická opatření proti šíření covidu-19 jako v předchozích letech.


Slovjansk zasáhlo silné ostřelování, mnoho lidí bylo zraněno nebo zabito
Eurozpravy-zahraniční | 15:19:00
Východoukrajinské město Slovjansk dnes zasáhlo silné ostřelování z několika raketometů, při kterém bylo mnoho lidí zraněno nebo zabito. Podle agentury Reuters to uvedl starosta města Vadym Ljach.


V Lánech vyměnili prezidenta. Zeman mluví srozumitelně, nenadává, ubylo bonmotů. Co se stalo?
Reflex | 16:55:00
Prezidenta Miloše Zemana buď polili zázračnou vodičkou, nebo ho vyměnili. V posledních týdnech poskytl několik rozhovorů, dál hojně kritizoval, ale na rozdíl od minulosti nebyl tak agresivní, nepoužíval sprostá slova, i bonmotů bylo méně. Zahrál si na „strejdu odvedle“ a vypadal lépe i po zdravotní stránce. Tentokráte mu netekly sliny z úst, nepotil se, nedělal přeřeky, bylo mu dobře rozumět. Stalo se v Lánech něco zvláštního? Nevyrobili Mynář, Nejedlý a Ovčáček někoho jiného?


Karel Janeček kandiduje! Na prezidenta, ale i na nejlegračnějšího záporáka z Batmana
Reflex | 15:45:00
“Vítejte v mých Varech, ha ha ha,” začal Karel Janeček tiskovku, kterou chtěl utvrdit svět v tom, že si to skutečně nerozmyslel, ale vážně chce kandidovat na prezidenta České republiky. A od té úvodní věty si excentrický boháč až do konce tiskové konference zachoval stejnou úroveň sebereflexe. Končil totiž tím, že chce zachránit naši civilizaci. Tým Reflexu je ve Varech od zahajovacího večera a tohle byla zatím nejlepší show, jakou jsme tady viděli.


Vary, den třetí. Polská režisérka nadzvedla Velký sál rodinným tripem na ostrov Bornholm
Reflex | 14:25:00
Zrodil se dost možná jeden z největších diváckých hitů letošního festivalu, aspoň podle reakcí publika ve Velkém sále. Polský film Fucking Bornholm režisérky Anny Kazejak o dvou párech, které se hádají, usmiřují a řeší tajuplný incident svých dětí, se na festivalu promítá ještě třikrát.


Očima studia Najbrt: Zahraj to znovu aneb 28 let spolupráce s karlovarským festivalem
Reflex | 13:30:00
Plakáty. Programy. Katalogy. Pozvánky. Ikonické hrnky, z nichž ty pro pracovníky festivalu mají na sobě podpis „Díky Barťák“ a je z nich horké zboží sběratelů kuriozit. Později festivalová trička, tašky, kam se vejde katalog a další drobnosti, co postupem let přibývaly… Výstava v Galerii umění Karlovy Vary PLAY IT AGAIN představuje osmadvacet let spolupráce Studia Najbrt s karlovarským festivalem. Začíná 2. července a končí 28. srpna. Během její přípravy vybral a okomentoval tým Studia Najbrt pro Reflex zásadních 28 plakátů, které pro tuto událost od roku 1995 vznikly.


Válka je příležitostí pro německé zbrojaře. Kvůli byrokracii však zatím střílejí naslepo
E15-ekonomika | 14:30:00
Agresivní ruská invaze na Ukrajinu přesvědčila Německo, aby po desetiletích změnilo svůj přístup k obranné politice. Spolkový kancléř Olaf Scholz letos oznámil, že země skokově navýší investice do armády o sto miliard eur, skoro dva a půl bilionu korun. Němci tak poprvé vynaloží na obranu více než dvě procenta svého HDP. Pro tamní zbrojařské firmy se může jednat o skvělou šanci, jak nakopnout tržby. Podniky se přesto obávají, že jim peníze sebere zahraniční konkurence.


Válka je příležitostí pro německé zbrojaře. Kvůli byrokracii však zatím střílejí naslepo
E15-politika | 14:30:00
Agresivní ruská invaze na Ukrajinu přesvědčila Německo, aby po desetiletích změnilo svůj přístup k obranné politice. Spolkový kancléř Olaf Scholz letos oznámil, že země skokově navýší investice do armády o sto miliard eur, skoro dva a půl bilionu korun. Němci tak poprvé vynaloží na obranu více než dvě procenta svého HDP. Pro tamní zbrojařské firmy se může jednat o skvělou šanci, jak nakopnout tržby. Podniky se přesto obávají, že jim peníze sebere zahraniční konkurence.


V italských Alpách se utrhl ledovec, zahynulo nejméně šest lidí
idnes.cz | 17:48:00
V italských Dolomitech zahynulo nejméně šest lidí a dalších alespoň dvanáct se pohřešuje, když se v oblasti kolem nejvyšší hory Dolomit Marmolady uvolnil ledovec. Na místě zasahují záchranáři.


Turci zadrželi ruskou loď s obilím. Je z Ukrajiny a kradené, tvrdí velvyslanec
idnes.cz | 17:07:00
Turečtí celníci zadrželi ruskou nákladní loď, která převážela obilí, o němž Kyjev tvrdí, že bylo ukradeno na Ukrajině. Podle agentury Reuters to v neděli řekl ukrajinský velvyslanec v Turecku Vasyl Bodnar.


U letiště v Ruzyni z kamionu vyskákalo osm migrantů, jednomu se podařilo utéct
idnes.cz | 17:00:00
Z kamionu, který byl odstavený nedaleko ruzyňského letiště, uteklo osm migrantů. Sedm z nich se policistům podařilo zadržet, osmý je na útěku.


Práce s drogově závislými matkami trvá dlouho, říká streetworker z Krnova
idnes.cz | 16:10:00
Na drogově závislé matky se při své práci zaměřuje Jiří Vlček a snaží se jim pomoci udržet životní úroveň na přijatelné úrovni. Byl u zázračných proměn k lepšímu, ale zná také smutné případy.


Policie řeší 65 případů schvalování války. Část oznámení ale končí bez postihu
idnes.cz | 16:05:00
Schvalování ruské invaze, sprejerství, vyjadřování nenávisti vůči uprchlíkům. Policisté od začátku války na Ukrajině dostávají denně desítky oznámení o možném spáchání trestného činu. Část případů končí uložením, tedy bez postihu. Podle experta Pavla Hlaváčka je nutné vždy postupovat individuálně. Současně však podotkl, že každý nepotrestaný prohřešek se může opakovat.


Vary, film a byznys. Proč firmy dávají miliony korun za partnerství festivalu
iHned.cz | 17:00:00
Byť je to běžně práce na celý rok, tým okolo brand manažerky Rohlíku měl jen sedm týdnů na to, aby připravil partnerství s filmovým festivalem v Karlových Varech. Online supermarket se na poslední chvíli zařadil po bok společností innogy a Vodafone...


Strach z recese sráží ceny kovů i světové burzy. Z kapitálových trhů se vypařilo 13 bilionů dolarů
iHned.cz | 17:00:00
V posledních týdnech začaly ceny průmyslových kovů obchodovaných na londýnské burze silně klesat, ve druhém kvartále v průměru o čtvrtinu. To je největší propad od finanční krize 2008. Nejvíce spadl cín, o 38 procent. Ceny hliníku klesly téměř o...


Hlavní postavy příběhu české politiky. Plácal, Samolibec a Státník
iHned.cz | 16:46:00
Byly to tři rozhovory, které perfektně ukázaly, kdo je v české politice kdo. Nejprve Andrej Babiš poskytl rozhovor deníku Právo. A ukázal se jako člověk, který je ochotný plácnout úplně všechno, o čem je přesvědčený, že se bude líbit. Například jsme...


Nový šéf Slovenské televize přichází do doby plné špatných zpráv
iHned.cz | 10:30:00
Rozhlas a televize Slovenska budou mít nového ředitele. Od srpna toto veřejnoprávní médium povede zkušený rozhlasák Ľuboš Machaj. Do funkce ho prosadili především vládní poslanci, na Slovensku totiž o generálním řediteli pořád rozhoduje národní...


V italských Alpách se uvolnil ledovec, nejméně šest lidí zahynulo
aktuálně.cz | 17:42:51
V italských Alpách zahynulo nejméně pět lidí a dalších alespoň 15 bylo zasypáno, když se v oblasti utrhl ledovec. Na místě jsou záchranáři.


Dobrovolníci odpracovali přes náš systém 200 tisíc hodin, říká spoluautor Vlny pomoci
aktuálně.cz | 16:13:37
"Není nad to, když přijdete s něčím, co někomu opravdu pomůže," říká David Suslík, jeden z koordinátorů pomoci při covidu i uprchlické vlně.


V italských Alpách se uvolnil ledovec. Nejméně pět lidí zahynulo
Denik.cz | 17:21:00
V blízkosti vrcholku Marmolada v italských Alpách se v neděli uvolnil ledovec, nejméně pět lidí zahynulo a dalších alespoň patnáct jich bylo zasypáno. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Zatím není jasné, jaké národnosti jsou oběti, na místě jsou záchranáři.


Brutální útok žraloka u Hurghady má druhou oběť. Egyptské úřady uzavřely pláže
Denik.cz | 16:14:00
Při útoku žraloka u egyptského přímořského letoviska Hurghada v pátek zemřela druhá žena. Informují o tom egyptské úřady. Už v sobotu média informovala o úmrtí osmašedesátileté ženy z Rakouska, která v Egyptě žila a kterou žralok napadl při plavání jen několik metrů od pláže.


Nehoda na startu, souboj tří týmů. Carlos Sainz získal v Silverstonu své první vítězství
Auto.cz | 18:30:00
Dramatickou Velkou cenu Velké Británie 2022 vyhrál Carlos Sainz před Sergiem Pérezem a Lewisem Hamiltonem.


Jaguar postavil první nový C-Type. Výroba si vyžádala 3000 hodin práce
Auto.cz | 17:10:00
Jaguar na začátku loňského roku oznámil, že obnoví výrobu jednoho ze svých nejslavnějších závodních aut. Nyní se chlubí prvním hotovým exemplářem.


Hatchback, či crossover? Z vrcholného E-Tense čpí luxus, překvapí head-up displej
Auto-iDNES.cz | 18:00:00
Je to luxusní hatchback plný protikladů. Počkat, je to vlastně vůbec hatchback, nebo spíše crossover? To je popravdě úplně jedno, protože automobilka DS si dělá zkrátka vše po svém. Dokonale tak potvrzuje svůj tvrdohlavý francouzský původ, díky němuž vznikají vskutku originální auta.


Kryptografické úvěrové společnosti jsou pod tlakem věřitelů a začínají se potýkat s problémy
Kurzy.cz | 16:19:54
Ilustrační obrázek | zdroj 123rf.com Těžba bitcoinů, která zažívala v minulých letech obrovský boom, využívá ke své činnosti nejvýkonnější počítače, díky kterým se snaží těžaři získat výhodu na úkor konkurence při potvrzování transakčních záznamů a&hellip


V nákupním centru v Kodani se střílelo, zasaženo bylo podle policie několik lidí
Hospodářské noviny | 19:22:00
Z nákupního centra Fields v dánské metropoli Kodani se v neděly ozvaly výstřely, které zasáhly několik lidí. Na Twitteru to uvedla policie, která se po nahlášení incidentu vydala na místo. Později podle agentury Reuters uvedla, že podezřelého ze...


Vary, film a byznys. Proč firmy dávají miliony korun za partnerství festivalu
Hospodářské noviny | 17:00:00
Byť je to běžně práce na celý rok, tým okolo brand manažerky Rohlíku měl jen sedm týdnů na to, aby připravil partnerství s filmovým festivalem v Karlových Varech. Online supermarket se na poslední chvíli zařadil po bok společností innogy a Vodafone...


Strach z recese sráží ceny kovů i světové burzy. Z kapitálových trhů se vypařilo 13 bilionů dolarů
Hospodářské noviny | 17:00:00
V posledních týdnech začaly ceny průmyslových kovů obchodovaných na londýnské burze silně klesat, ve druhém kvartále v průměru o čtvrtinu. To je největší propad od finanční krize 2008. Nejvíce spadl cín, o 38 procent. Ceny hliníku klesly téměř o...


Hlavní postavy příběhu české politiky. Plácal, Samolibec a Státník
Hospodářské noviny | 16:46:00
Byly to tři rozhovory, které perfektně ukázaly, kdo je v české politice kdo. Nejprve Andrej Babiš poskytl rozhovor deníku Právo. A ukázal se jako člověk, který je ochotný plácnout úplně všechno, o čem je přesvědčený, že se bude líbit. Například jsme...


Nový šéf Slovenské televize přichází do doby plné špatných zpráv
Hospodářské noviny | 10:30:00
Rozhlas a televize Slovenska budou mít nového ředitele. Od srpna toto veřejnoprávní médium povede zkušený rozhlasák Ľuboš Machaj. Do funkce ho prosadili především vládní poslanci, na Slovensku totiž o generálním řediteli pořád rozhoduje národní...


V nákupním centru v Kodani se střílelo, zasaženo bylo podle policie několik lidí
iHned.cz | 19:22:00
Z nákupního centra Fields v dánské metropoli Kodani se v neděly ozvaly výstřely, které zasáhly několik lidí. Na Twitteru to uvedla policie, která se po nahlášení incidentu vydala na místo. Později podle agentury Reuters uvedla, že podezřelého ze...


V nákupním centru v Kodani se střílelo, zasaženo bylo podle policie několik lidí
aktuálně.cz | 19:01:00
Když zazněly první výstřely, tak podle svědků citovaných dánskými médii vyrazila před nákupní centrum více než stovka lidí.


V nákupním centru v Kodani se střílí, zasaženo bylo několik lidí
Denik.cz | 19:19:00
Z nákupního centra Fields v dánské metropoli Kodani se v neděli ozvaly výstřely, které zasáhly několik lidí. Na twitteru to uvedla policie, která se po nahlášení incidentu vydala na místo. Později podle agentury Reuters uvedla, že podezřelého ze střelby zadržela.


Beats for Love jede dál. Takto si Ostrava užívá obří party a hvězdy
Denik.cz | 19:15:00
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Festival Beats for Love vstupuje do druhé poloviny. Také dnes areál Dolní oblasti Vítkovic přivítá to nejlepší z české i světové scény DJ´s, intepretů a poducentů elektronické taneční hudby, včetně největších hvězd. Zahrají třeba Timmy Trumpet, Wilkinson, Camo & Krooked. Pojďte si představit druhou půli programu a podívat se, jak si festival užíváte vy či vaši známí. Fotogalerie pro vás nafotili Lukáš Ston, Jiří Baran a Roman Kuzmin.


V Kněževsi vyskákalo z kamionu několik migrantů. Mohou mít kožní chorobu
Denik.cz | 18:17:00
/FOTOGALERIE/ Mezi Kněževší a ruzyňským letištěm vyskákali z kamionu v neděli kolem čtrnácté hodiny migranti. Na linku 158 se obrátila náhodná svědkyně s tím, že u návěsu odstaveného kamionu někdo prořízl pachtu a ven vyskákalo několik osob. Na místo ihned vyrazily policejní hlídky, které zadržely sedm lidí. S největší pravděpodobností se jedná o čtyři Afghánce a tři Indy.


V nákupním centru v Kodani se střílelo
Eurozpravy-zahraniční | 19:42:00
Z nákupního centra Fields v dánské metropoli Kodani se dnes ozvaly výstřely, které zasáhly několik lidí. Na twitteru to uvedla policie, která se po nahlášení incidentu vydala na místo. Podle neověřených informací je na místě jeden mrtvý.


V Alpách se utrhl ledovec, počet mrtvých roste
Eurozpravy-zahraniční | 17:42:00
V blízkosti vrcholku Marmolada v italských Alpách se dnes uvolnil ledovec, nejméně šest lidí zahynulo a zhruba 15 jich bylo zasypáno. V aktualizované bilanci o tom informuje agentura APA, první informace hovořily o pěti mrtvých. Zatím není jasné, jaké národnosti jsou oběti, na místě jsou záchranáři.


Jediná zbývající česká tenistka ve Wimbledonu Bouzková slaví postup do čtvrtfinále
Eurozpravy-sport | 17:42:00
Své první grandslamové čtvrtfinále v kariéře si na nejslavnějším tenisovém turnaji ve Wimbledonu zahraje třiadvacetiletá Češka Marie Bouzková. A to poté, co si v nedělním osmifinále ve dvou setech dokázala poradit s Caroline Garciaovou z Francie 7:5 a 6:2. Zbývající česká zástupkyně v singlovém turnaji letošního Wimbledonu nyní bude čkat na svou další soupeřku, která vzejde ze souboje mezi Ons Džabúrovou z Tuniska a Elise Mertensovou z Belgie.


Podívejte se, jakým výhledem se můžou kochat hosté pohádkového paláce v Karlových Varech
Reflex | 17:45:00
Mlýnská kolonáda, vřídlo, karlovarské oplatky více či méně tradičních příchutí a jeden z nejprestižnějších filmových festivalů ve střední a východní Evropě. To vše je spjato s Karlovými Vary. Charakteristická je také architektura západočeského města. Neodmyslitelně k ní patří brutalistní hotel Thermal a novobarokní Pupp, kde agent James Bond oslnil celý pokerový stůl svou precizní objednávkou protřepaného, ale nemíchaného martini. Třetím, neméně věhlasným, je romantický hotel Imperial s impozantní vyhlídkou na město. 


Stát nalije do startupů stamiliony. Opatrně, nemá na to kompetence, varují investoři
E15-ekonomika | 19:00:00
Být jako Izrael. Český stát chce v následujících pěti letech v projektu Technologická inkubace poslat do firem v počáteční fázi přes 850 milionů korun. Investoři ze soukromého sektoru ovšem varují před investicemi bez zapojení odborníků a doporučují raději vytvořit vhodné podmínky pro podnikání.


Co vám (ne)uteklo: PPF mizí z Číny, Rusnok odchází a Orsay kupují Američané
E15-ekonomika | 17:00:00
Opusťme iluzi, že vláda může kompenzovat inflaci všem, bilancuje Rusnok. ČEZ se řítí do období mimořádné prosperity. Analytici očekávají násobný nárůst dividend. PPF vycouvá z Číny, zaměří se na Evropu. Umíme pracovat více, než je zvykem na Západě, říká Šmejc.
Nestíháte během pracovního týdne sledovat dění, nemáte čas vše přečíst? Právě pro vás jsme sestavili přehled toho nejzajímavějšího, o čem jsme v uplynulém týdnu v deníku E15 psali.


Stát nalije do startupů stamiliony. Opatrně, nemá na to kompetence, varují investoři
E15-politika | 19:00:00
Být jako Izrael. Český stát chce v následujících pěti letech v projektu Technologická inkubace poslat do firem v počáteční fázi přes 850 milionů korun. Investoři ze soukromého sektoru ovšem varují před investicemi bez zapojení odborníků a doporučují raději vytvořit vhodné podmínky pro podnikání.


Co vám (ne)uteklo: PPF mizí z Číny, Rusnok odchází a Orsay kupují Američané
E15-politika | 17:00:00
Opusťme iluzi, že vláda může kompenzovat inflaci všem, bilancuje Rusnok. ČEZ se řítí do období mimořádné prosperity. Analytici očekávají násobný nárůst dividend. PPF vycouvá z Číny, zaměří se na Evropu. Umíme pracovat více, než je zvykem na Západě, říká Šmejc.
Nestíháte během pracovního týdne sledovat dění, nemáte čas vše přečíst? Právě pro vás jsme sestavili přehled toho nejzajímavějšího, o čem jsme v uplynulém týdnu v deníku E15 psali.


V kodaňském obchodním centru se střílelo, na místě je několik mrtvých
idnes.cz | 21:49:00
Po střelbě v kodaňském nákupním centru Fields zůstalo v neděli na místě více mrtvých a také několik zraněných. Policie z činu podezřívá 22letého dánského občana, kterého krátce po činu zadržela. Šéf kodaňské policie Sören Thomassen na tiskové konferenci nevyloučil, že šlo o teroristický čin.


Sprostá lež, pane premiére, odmítl Babiš, že mohl lépe vyjednat Green Deal
idnes.cz | 20:48:00
Šéf ANO, bývalý premiér Andrej Babiš se ohradil proti výpadu předsedy vlády Petra Fialy z ODS, že mohl lépe vyjednat Green Deal. „Sprostá lež, pane premiére. Vy to dobře víte,“ řekl Babiš ve svém Čau lidi. Vyčetl naopak současné vládě a ministryni životního prostředí Anně Hubáčkové, že Česko hlasovalo pro zákaz spalovacích motorů v roce 2035


Vědec, jehož v týdnu ruská tajná policie odvlekla z nemocnice, zemřel
idnes.cz | 20:09:00
Zemřel ruský vědec Dmitrij Kolker, kterého tento týden na Sibiři zadržela ruská tajná služba FSB a odvezla do Moskvy, přestože ležel na nemocničním lůžku v posledním stadiu rakoviny. O vědcově smrti informoval jeho právní zástupce. Kolkera FSB podezírala z vlastizrady.


Novinka měla být cestou k drahým lékům, pacienti ale dál musí prosit pojišťovny
idnes.cz | 20:00:00
Od ledna platí novela zákona o zdravotním pojištění, která má pomoci pacientům se vzácnými onemocněními. Právě ta měla usnadnit cestu k velmi drahým lékům. Celý proces snadnějšího získávání se ale rozbíhá pomalu a novým systémem zatím neprošel ani jeden medikament. Pacienti jsou tak nadále odkázáni na individuální schvalování přes pojišťovny.


Otočíte kohoutkem a teče žlutá voda. Na frontě ji nemají vůbec, říká Čech
idnes.cz | 20:00:00
Na Ukrajině stále chybějí i základní věci – pitná voda, potraviny, hygienické pomůcky. Musíme už také myslet na zimu, říká v rozhovoru pro iDNES.cz Petr Štefan z organizace Člověk v tísni. Uprchlíci podle něj často stojí před úkolem vybalit pomyslný batoh a zvyknout si na možnost, že se domů už nevrátí. A pomoc potřebují i děti, přestože na nich traumata zatím nejsou vidět.


Dacia Duster 1.5 Blue dCi 115 Extreme – Plná palba v naftě
Auto.cz | 19:10:00
Dacii Duster v limitované edici Extreme jsme měli v redakčním testu nedávno. Zatímco předtím přijela jako benzínová čtyřkolka, nyní dorazila v podobě naftové předokolky. Zkoušeli jsme, jak moc to změnilo její charakter. 


Zemanova dnešní slova o ČNB mohou zítra citelně oslabit korunu. Korunu mohou táhnout dolů i prezidentova slova o tom, že exguvernéra Rusnoka urazilo jmenování Michla jeho nástupcem
Kurzy.cz | 19:28:07
Dnešní rozhovor prezidenta Miloše Zemana pro televizi CNN Prima News patrně zítra, po otevření devizových trhů, vyvolá znatelný tlak na oslabení koruny. Otázkou je, zda či do jaké míry bude ČNB možnému oslabování české měny bránit.


HBO, Netflix a další streamovací služby na příští týden: Další souboj s divočinou, vězeňské drama nebo tak trochu jiná pohádka
Euro | 17:43:54
Netflix a HBO Max patří v tuzemsku mezi nejpopulárnější streamovací platformy a každý měsíc nás zásobují desítkami nových seriálů a filmů. Proto přinášíme pravidelný přehled několika nejočekávanějších projektů, které si


Vlakové spojení z Prahy na Plzeň stále vázne. Během sanace bude trať nejspíš zavřená úplně
ČT24 | 18:12:22
Ani čtyři dny od sesuvu svahu není hlavní železniční trať z Prahy na Plzeň plně průjezdná. V pátek i na jednu obnovenou kolej dopadly další balvany. Úsekem běžně projíždí desítky vlaků denně. Správa železnic teď připouští problém a snaží se udržet provoz aspoň po jedné koleji, v poničeném úseku sníženou, třicetikilometrovou rychlostí. Během sanace počítá s úplným uzavřením této tratě.


Účty britské armády na sociálních sítích napadli hackeři
Eurozpravy-zahraniční | 22:03:00
Účty britské armády na sítích Twitter a YouTube napadli hackeři, objevila se tam propagace kryptoměn. Mluvčí armády dnes podle agentury Reuters oznámil, že vojsko incident vyšetřuje.


Zemřel ruský vědec Dmitrij Kolker, kterého na Sibiři zadržela FSB
Eurozpravy-zahraniční | 20:32:00
Zemřel ruský vědec Dmitrij Kolker, kterého tento týden na Sibiři zadržela ruská tajná služba FSB a odvezla do Moskvy, přestože byl v posledním stadiu rakoviny. Kolkerův právní zástupce to dnes řekl agentuře Reuters. Vědce FSB podezírala z vlastizrady.


Po střelbě v Kodani zůstalo několik mrtvých, policie nevyloučila terorismus
E15-ekonomika | 21:20:00
V neděli večer došlo ke střelbě v kodaňském nákupním centru Fields. Na místě zůstalo několik mrtvých a zraněných osob. Kodaňská policie z činu podezřívá 22letého muže dánské národnosti, kterého krátce po činu zadržela. Šéf policistů Sören Thomassen na tiskové konferenci nevyloučil, že šlo o teroristický čin.


Po střelbě v Kodani zůstalo několik mrtvých, policie nevyloučila terorismus
E15-politika | 21:20:00
V neděli večer došlo ke střelbě v kodaňském nákupním centru Fields. Na místě zůstalo několik mrtvých a zraněných osob. Kodaňská policie z činu podezřívá 22letého muže dánské národnosti, kterého krátce po činu zadržela. Šéf policistů Sören Thomassen na tiskové konferenci nevyloučil, že šlo o teroristický čin.


Výzva k účasti na obchodní misi se zaměřením na vodohospodářství v Alžírsku
Kurzy.cz | 13:05:00
Zastupitelský úřad ČR v Alžíru plánuje na 19. - 22. 9. 2022 obchodní misi představitelů českých firem a institucí v


Jednání smíšené komise České republiky a Alžírska v oblasti obranné spolupráce
Kurzy.cz | 12:46:00
Ve dnech 24. - 26. května 2022 se v Praze uskutečnilo jednání smíšené komise České republiky a Alžírska v oblasti


Obce hledají cesty k energetické soběstačnosti. Nejčastěji přes fotovoltaiku
ČT24 | 17:12:03
Stále víc obcí a měst se snaží o energetickou soběstačnost. Podle Sdružení místních samospráv se o vlastní zdroje zajímá už čtvrtina radnic. Rozšiřují například  plynové stanice, nejvíce ale využívají fotovoltaiku.


Čím víc je pravda zatemňována, tím později zazáří, připomíná farářka Šilerová slova Jana Husa
iHned.cz | 07:00:00
Jan Hus bojoval za pravdu, která i v současné době postfaktické dostává na frak. Které Husovy teze, jehož upálení v roce 1415 si pozítří připomínáme, jsou i po šesti stech letech aktuální? A jsou sociální sítě spíš netvor než network? Dozvíte se v...


Integrace imigrantů v Evropské unii: co si myslí občané EU?
Kurzy.cz | 17:50:45
Od migrační krize v roce 2015 zůstává migrace důležitým politickým tématem pro občany ČR i Evropské unie. U příležitosti světového dne uprchlíků 2022 zveřejnila Evropská komise výsledky speciálního průzkumu Eurobarometr…


Jihočeský: Proplácení kompenzačního příspěvku za ubytování po ukončení nouzového stavu
Kurzy.cz | 12:19:47
drupal8 Ne, 03.07.2022 - 12:19


Rozvoj kvantových technologií je pro Japonsko prioritou
Kurzy.cz | 11:04:00
V květnu 2022 japonský kvantový superpočítač Fugaku ztratil po dvou letech pozici nejrychlejšího počítače na světě, když jej


Premiér Fiala vystoupí na Konferenci o obnově Ukrajiny a v Evropském parlamentu - 4.-6. července 2022
Kurzy.cz | 10:04:07
Předseda vlády ČR Petr Fiala se 4. července zúčastní ve švýcarském Luganu Konference o obnově Ukrajiny, kde vystoupí v rámci plenárního zasedání. Na okraj konference se český premiér setká se svým ukrajinským protějškem Denysem Šmyhalem, s kterým proje...


Čím víc je pravda zatemňována, tím víc později zazáří, připomíná farářka Šilerová slova Jana Husa
Hospodářské noviny | 07:00:00
Jan Hus bojoval za pravdu, která i v současné době postfaktické dostává na frak. Které Husovy teze, jehož upálení v roce 1415 si pozítří připomínáme, jsou i po šesti stech letech aktuální? A jsou sociální sítě spíš netvor než network? Dozvíte se v...Return to top