Celkem 140078 článků.|

Archív zpravodajství podle dnů

Články ze dne 15.07.2022


Jak funguje převod hypotéky na jinou osobu?
Finparáda | 10:00:00
Aaa


Příliš mnoho parkovacích míst. Zachrání naše města samostatně řídící automobily?
eStav.cz | 00:00:57
Auta, která nepotřebují pozornost řidiče, a přepravují pasažéry z místa na místo automaticky, dle zadání. Jsou bezpečná, efektivní, nenáročná, ekologická a dostupná každému. Zatím je to jen nesplněný sen futuristů a nadšenců, který má přinést zásadní revoluci externí mobility a navrátit města, jejichž plochu si dnes automobily osobují, zpět lidem. Opravdu je to ale tak jednoznačné? Skutečně autonomní vozy přináší vítanou změnu?


Dřevěné šindele: tradiční trend s povrchovu úpravou ADLER je opět moderní
eStav.cz | 00:00:57
Dřevěné šindele jsou opět moderní. Stále více architektů používá tento archaický typ fasádního obkladu pro své projekty a s oblibou volí bezúdržbovou povrchovou úpravu od ADLER.


RETBLEED: nedořešené chyby v procesorech nás budou stát až desítky procent výkonu
Root.cz | 00:00:10
Vedle samotného popisu fungování chyby, resp. útoku RETBLEED máme k dispozici i první měření dopadu záplat na výkon CPU AMD a Intel. Podívejme se na vše podrobněji.


Vulkan: třída zapouzdřující okno
Root.cz | 00:00:05
Minule jsme si ukázali, jak otevřít okno na třech plaformách. Dnes vytvoříme třídu zapouzdřující okno Vulkanu a ošetříme některé záludnosti správy prostředků v kontextu možné přítomnosti výjimek.


Krásné ženy by neměly zůstávat zahaleny, myslí si Patricie Pagáčová
revue.idnes.cz | 01:00:08
Patricie Pagáčová (33) se svěřila s tím, zda a za jakých podmínek by se i po porodu odvážila svléknout pro pánský magazín. Herečka v rozhovoru pro iDNES.cz popsala i své plány pro letošní léto, které chce tentokrát s manželem Tiborem Pagáčem (30) a dcerou Bibi strávit v Česku.


Bez wi-fi i televize. Cestování obytňákem může být digitálně očistné
Auto-iDNES.cz | 01:00:19
Asi to většina z vás zná. Několikrát týdně večer seriálek nebo film, někdo online hru nebo kuchařskou reality show. Děti pohádku na hezké probuzení, nebo když rodič potřebuje nutně něco udělat. Třeba umýt si vlasy, které již prošly všemi stadii: Jako ze salonu, Suchý šampon, Culík nutný i Dnešek v kšiltovce. Téměř každý den alespoň jedna audiovizuální projekce.


Famózní McLaren F1 vznikl z nudy. Nejlepší auto světa baví již 30 let
Auto-iDNES.cz | 01:00:19
Puberťáci si v roce 1992 začali lepit na zdi svých pokojíků vedle prsatých slečen také plakáty McLarenu F1. Nejrychlejšího silničního auta planety se zadními světly z autobusu, které vzniklo z nudy, a tak trochu neplánovaně vyhrál v Le Mans. Britská firma na něm sice prodělala kalhoty, dnes se však vyvažuje zlatem.


Přezkoušení miss Francie. Promenáda v plavkách na výbornou
Auto-iDNES.cz | 01:00:19
O titul královny krásy nezápolí jen ženy, své soutěže o největšího fešáka mají i auta. Nejkrásnější vůz každoročně vyhlašuje třeba Mezinárodní automobilový festival pořádaný už od roku 1986 ve Francii. Naposledy tuto soutěž vyhrál automobil DS 4 Cross Rivoli. Na pohled extravagantní a elegantní. Jak obstojí před naší porotou?


KOMENTÁŘ: Zemědělská půda je stabilní investice, její cena poroste
Finance-iDNES.cz | 01:00:41
V posledních letech stála zemědělská půda trochu stranou zájmu investorů, kteří se zaměřovali na stavební pozemky, komerční areály a také byty. Jde přitom o velmi stabilní, dlouhodobou investici. K tomu, aby se stala investičním hitem, má zemědělská půda mnoho předpokladů, vysvětluje investor Vladimír Brůna.


Martin Haller, etický hacker: Spíš naletíte podvodníkovi, než že se na vás zaměří hacker
Mesec.cz | 00:00:15
Pokud kyberzločinci zašifrují počítač, jaké výkupné asi budou požadovat po obyčejných lidech a jaké po větší firmě? V čem chybují spotřebitelé a čím připraví zaměstnanci svou firmu o peníze? To a víc zaznělo v rozhovoru s etickým hackerem.


Evropa naléhavě shání plyn. Jako logická volba vypadá Ázerbájdžán
idnes.cz | 02:00:03
Obavy, že se pravidelná desetidenní údržba ruského plynovodu Nord Stream 1 změní v trvalé zastavení dodávek, nabírají na síle. Evropští politici mluví o tom, že Moskva má možná chuť Západ trvalým vypnutím dodávek potrestat. Ruský plyn pokrýval dvě pětiny evropské spotřeby. Co teď?


V průšvihu je patnáct procent lidí, nepohodlí čeká každého třetího, říká sociolog
idnes.cz | 02:00:03
Současné zdražování nedopadá na každého stejně. O tom, jak kterou skupinu populace drahota postihne, mluvil s MF DNES sociolog Martin Buchtík, ředitel Ústavu empirických výzkumů STEM. Vysvětluje také, proč je pocit vlastní chudoby relativní i zda se nyní více rozevřou sociální nůžky ve společnosti.


Kasárna v Terezíně a Josefově opraví stát, vzniknou zde byty i muzeum
idnes.cz | 02:00:03
Tři desítky let je v Česku bytová výstavba výsadou soukromých developerů. Bytových projektů, které by připravoval stát nebo jednotlivé radnice, bylo za tuto dobu poskrovnu. Nyní ale budou mít státní úředníci šanci se do bytové výstavby zapojit. Paradoxně jim v tom pomůže dezolátní stav Žižkových kasáren v severočeském Terezíně.


Co dělají, kde bydlí a jak potřebují pomoci. Stát zveřejnil data o uprchlících
idnes.cz | 02:00:04
Jsou to zajímavá čísla: tři čtvrtiny (77 %) uprchlíků z Ukrajiny, kteří přišli do České republiky kvůli válce ve své zemi, už mají práci. Drtivá většina pracuje v nízko kvalifikovaných profesích, často za nižší mzdy. Z nich 47 procent bydlí v domech a bytech, které jim propůjčili solidární Češi nebo jinde zadarmo.


RECENZE: Kdepak Přátelé. Sestava ságy Praha – den & noc jen utlouká čas
idnes.cz | 02:00:04
Nejprve mocně propagovaný seriál Praha – den & noc otestovali na placené platformě Voyo, teď se vynořil na stanici Nova Fun a je zjevné, že výš už průšvih sezony nepostoupí.


ČSSD? Raději sám za sebe, nedělají to dobře, říká bývalý místopředseda Birke
idnes.cz | 02:00:04
Už i bývalý místopředseda ČSSD Jan Birke stranickou značku ve volbách upozaďuje. Kluci z vedení to nedělají dobře, říká politik. V ČSSD je přes 20 let. Byl za ni poslancem, členem vedení strany a také kandidátem na ministra kultury.


KOMENTÁŘ: Zemědělská půda je stabilní investice, její cena poroste
idnes.cz | 02:00:05
V posledních letech stála zemědělská půda trochu stranou zájmu investorů, kteří se zaměřovali na stavební pozemky, komerční areály a také byty. Jde přitom o velmi stabilní, dlouhodobou investici. K tomu, aby se stala investičním hitem, má zemědělská půda mnoho předpokladů, vysvětluje investor Vladimír Brůna.


Sochař Kolíbal v Litomyšli zhmotnil harmonii. Nechal své kresby vyrůst do výšky
Hospodářské noviny | 02:00:06
Téměř sedmadevadesátiletý výtvarník propojuje kresby, sochy a architekturu do jediného celku. Jeho Stavby, které nyní vystavuje, jsou i ve sbírkách prestižních světových galerií.


Moje čtení: Dana Dvořáková se ráda vrací k textům Richarda Bacha. „V jeho knížkách je hodně moudrosti,“ říká
Hospodářské noviny | 02:00:06
Dana Dvořáková, ředitelka komunikace v investiční skupině KKCG, by podnikla výpravu pod mořem. Vzala by s sebou Julese Verna a urazili by dvacet tisíc mil.


Jak se Slováci s Čechy přeli o tanky, přehradu a málem i o ropu
Hospodářské noviny | 02:00:06
Na začátku příštího roku to bude 30 let od chvíle, kdy se někdejší Československo rozpadlo do dvou samostatných států. Jeden ze symbolických momentů však přišel už v červenci 1992 a podzim pak přinesl další okamžiky, které nutnost rozchodu potvrdily.


Co prozradila o zakladateli genetiky jeho DNA
Hospodářské noviny | 02:00:06
Položil základy dědičnosti, teď Mendelův genom prozkoumali brněnští vědci. A zjistili, co bylo příčinou jeho smrti.


Odkaz a příběh muže, který předběhl svou dobu: 200 let zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela
Hospodářské noviny | 02:00:07
Díky genetice mohou lékaři odhalovat dědičné vady i zemědělci pěstovat odolné, výnosné plodiny. U zrodu tohoto oboru stál ve své době nepochopený badatel, zkoušený chudobou i vratkým zdravím. Gregor Johann Mendel, jehož moderní věda objevila až...


Volný pád hypotečního trhu ve zbytku roku ještě zrychlí. Drahé úvěry odrazují Čechy od nákupu domů a bytů
iHned.cz | 02:00:13
Před rokem byl hypoteční trh rozžhavený a banky nezvládaly vyřizovat žádosti o úvěry, nyní je situace opačná. Trh prochází prudkým ochlazením, objem hypoték se v květnu podle dat České bankovní asociace meziročně propadl o šedesát procent, hypoteční...


Vlna veder ohrožuje druhý největší ledovec v Evropě. Denně ztrácí 10 centimetrů tloušťky
iHned.cz | 02:00:13
Nese jméno Mer de Glace, Ledové moře, a zatím je největším ledovcem ve Francii a druhým největším v Evropě. Ovšem vlna veder, která v červnu postihla Francii, urychlila jeho tání. „Mer de Glace nyní každý den ztrácí téměř deset centimetrů...


Finanční trhy (15. 7. 2022)
iHned.cz | 02:00:13
Nese jméno Mer de Glace, Ledové moře, a zatím je největším ledovcem ve Francii a druhým největším v Evropě. Ovšem vlna veder, která v červnu postihla Francii, urychlila jeho tání. „Mer de Glace nyní každý den ztrácí téměř deset centimetrů...\n


Jedna vakcína vládne všem: ochrání nová očkovací látka před všemi chřipkovými viry?
iHned.cz | 02:00:13
V boji s chřipkou se blýská na lepší časy. Její viry jsou záludné, protože průběžně mění dědičnou informaci a tím i své vlastnosti. Náš imunitní systém tak čelí stále novým variantám. Proto můžeme chřipkou onemocnět opakovaně a očkování nám skýtá...


Jihoafrické kosatky vyhlásily válku žralokům lidožravým
iHned.cz | 02:00:13
Dvojice kosatek dravých už pět let systematicky decimuje jihoafrickou populaci žraloků lidožravých. Kosatky mají zjevnou slabost pro žraločí játra a přičinily se o to, že žraloci jejich lovecký revír vyklidili.


Ind druhému vjede do cesty a vůbec to neřeší. Abyste to přežili, musíte být předvídatelní, říká Jan Řepa
iHned.cz | 02:00:13
Škodovky prodávané v Indii musí mít na palubní desce speciální plochu, kam se dá přichytit soška některého z tamních bůžků. A také mají výkonnějšími klaksony, protože Indové neustále troubí. „Ind druhému prostě vjede do cesty a vůbec to...


Filmové tipy
iHned.cz | 02:00:14
Thor: Láska jako hrom (Thor: Love and Thunder, USA 2022) od 7. 7. v kinech, distribuce Falcon Novozélandský režisér Taika Waititi natočil třetí pokračování Thora jako jeden z nejzábavnějších a nejodvázanějších filmů o superhrdinech studia Marvel....


Sochař Kolíbal v Litomyšli zhmotnil harmonii. Nechal své kresby vyrůst do výšky
iHned.cz | 02:00:14
Téměř sedmadevadesátiletý výtvarník propojuje kresby, sochy a architekturu do jediného celku. Jeho Stavby, které nyní vystavuje, jsou i ve sbírkách prestižních světových galerií.


Moje čtení: Dana Dvořáková se ráda vrací k textům Richarda Bacha. „V jeho knížkách je hodně moudrosti,“ říká
iHned.cz | 02:00:14
Dana Dvořáková, ředitelka komunikace v investiční skupině KKCG, by podnikla výpravu pod mořem. Vzala by s sebou Julese Verna a urazili by dvacet tisíc mil.


Jak se Slováci s Čechy přeli o tanky, přehradu a málem i o ropu
iHned.cz | 02:00:14
Na začátku příštího roku to bude 30 let od chvíle, kdy se někdejší Československo rozpadlo do dvou samostatných států. Jeden ze symbolických momentů však přišel už v červenci 1992 a podzim pak přinesl další okamžiky, které nutnost rozchodu potvrdily.


Co prozradila o zakladateli genetiky jeho DNA
iHned.cz | 02:00:14
Položil základy dědičnosti, teď Mendelův genom prozkoumali brněnští vědci. A zjistili, co bylo příčinou jeho smrti.


Odkaz a příběh muže, který předběhl svou dobu: 200 let zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela
iHned.cz | 02:00:14
Díky genetice mohou lékaři odhalovat dědičné vady i zemědělci pěstovat odolné, výnosné plodiny. U zrodu tohoto oboru stál ve své době nepochopený badatel, zkoušený chudobou i vratkým zdravím. Gregor Johann Mendel, jehož moderní věda objevila až...


Kam letět v roce 2022?
Reflex | 02:00:51
Po dvou hubených letech letos znovu naplno ožívají cestovatelské plány řady z nás. V roce 2022 čekají cestovní kanceláře i dopravce žně. Někdo má už od zimy naplánováno, kam se v létě podívá, jiný stále tápe a z nepřeberných možností si ne a ne vybrat. Pro ty druhé tu dnes máme tři tipy.


Jak na montáž žaluzií s profesionály? O vše se postarají zkušení montéři
eStav.cz | 03:00:00
Zvažujete pořízení žaluzií do své domácnosti? Díky žaluziím si budete moci dopřávat soukromí, kdykoliv si jen budete přát. Pokud chcete, aby byly žaluzie namontovány správně a na milimetry, obraťte se na profesionály. Pro vás z toho budou plynout samé výhody.


Poloviční cena za projekt byla přítěží, uchazeče o zakázku město vyloučilo
idnes.cz | 05:33:00
Jedna z největších investic města v novodobé historii Šumperka, velká rekonstrukce Domu kultury, se dostává do potíží hned na začátku. Výběr projektanta totiž skončil vyloučením jednoho ze dvou účastníků soutěže, který je odhodlán se právně bránit.


Nechceme třídy pro hloupé, každý žák je v něčem dobrý, říká Černý z ministerstva
aktuálně.cz | 05:30:00
Žáci si budou moci vybrat, co se budou učit do hloubky. "Slibujeme si od toho větší motivovanost," vysvětluje ředitel odboru základního vzdělávání.


Evropská unie nadržuje letadlům. Ta smí i nadále létat na benzin
Denik.cz | 05:30:00
Každý, kdo se jen trochu vyzná v emisích skleníkových plynů, ví, že letecká doprava škodí mnohem víc než klasické automobily. Přesto letadla budou dál mít od EU výjimku a budou moci létat na benzin a to i v době, kdy budou dnešní benzinová auta v Unii „zakázána“.


PODCAST: Smrt se stala mojí kamarádkou, říká miliardářka Vlčková
Denik.cz | 05:28:00
Často se ptáme, co je po tom, když život končí. Jde jen o odchod z tohoto světa, vysvobození od bolesti, nový začátek nebo úplně něco jiného. Abych našla odpovědi, pozvala jsem si dnes do studia filantropku a lékařku, která v hospici Cesta domů pečuje o těžce nemocné a umírající. I proto se svým manželem Ondřejem založili nadaci na paliativní pomoc dětským pacientům. Vložili do ní neuvěřitelných 1,5 miliardy korun, což je pro běžného smrtelníka nepředstavitelná částka.


Utajovaný syn Jiřího z Poděbrad Boček: Jeho osud je záhadou, rodina ho ukrývala
Denik.cz | 05:00:00
Zvláštní mystérium obestírá prvorozeného syna Jiřího z Poděbrad Bočka, který se narodil právě před 580 lety, 15. července 1442. Nevíme, kde se narodil, nevíme ani to, proč mu otec na rozdíl od jeho mladších bratrů nezajistil povýšení mezi říšská knížata. Mohlo být důvodem postižení?


VIDEO: Nápad z Moravy mění stará okna na úsporná. S pomocí evropských peněz
Denik.cz | 04:30:00
Společnost Energy IN z Brna našla řešení, jak zlepšit kvalitu starých dvousklenných oken pomocí speciální folie. Její vývoj a zavedení do výroby umožnila dotace EU.


Pětina řidičů nemá v pořádku autolékárničku. Riskují pokutu
Denik.cz | 04:00:00
Kdo si na ni vzpomene? Autolékárnička je zpravidla někde v kufru auta a usedá na ni prach. Přesto patří do povinné výbavy a když není zcela v pořádku, policie za ni může udělit pokutu. Ta přitom v současné době hrozí asi pětině řidičů.


Nový kocertní sál v Ostravě: Můžete si prohlédnout model interiéru
eStav.cz | 05:25:00
Zájemci si mohou prohlédnout akustický model interiéru nového ostravského koncertního sálu v měřítku 1:10. K vidění je v městské galerii PLATO v prostorách bývalého hobbymarketu Bauhaus. Řekla to mluvčí ostravského magistrátu Gabriela Pokorná. Koncertní sál bude mít tvar pouzdra na hudební nástroj. Stavba využívá památkově chráněnou budovu Domu kultury města Ostravy, kterou rozšiřuje o novou dominantní přístavbu hlavního koncertního sálu.


Budu sedět v přítmí, přiobléknu se a koupím úsporné žárovky. Jak lidé plánují přežít zimu s drahými energiemi
Hospodářské noviny | 06:50:00
Ceny elektřiny a plynu letí vzhůru a není ani jasné, jestli plynu bude dost. Jsou lidé ochotní začít šetřit? Ptali jsme se v ulicích Karlína. Hlas lidu, hlas boží. Hypoteční trh prudce ochlazuje. Co se děje a o kolik mohou klesnout ceny nemovitostí,...


Volný pád hypotečního trhu ve zbytku roku ještě zrychlí. Drahé úvěry odrazují Čechy od nákupu domů a bytů
Hospodářské noviny | 07:00:03
Před rokem byl hypoteční trh rozžhavený a banky nezvládaly vyřizovat žádosti o úvěry, nyní je situace opačná. Trh prochází prudkým ochlazením, objem hypoték se v květnu podle dat České bankovní asociace meziročně propadl o šedesát procent, hypoteční...


Vlna veder ohrožuje druhý největší ledovec v Evropě. Denně ztrácí 10 centimetrů tloušťky
Hospodářské noviny | 07:00:03
Nese jméno Mer de Glace, Ledové moře, a zatím je největším ledovcem ve Francii a druhým největším v Evropě. Ovšem vlna veder, která v červnu postihla Francii, urychlila jeho tání. „Mer de Glace nyní každý den ztrácí téměř deset centimetrů...


Finanční trhy (15. 7. 2022)
Hospodářské noviny | 07:00:03
Nese jméno Mer de Glace, Ledové moře, a zatím je největším ledovcem ve Francii a druhým největším v Evropě. Ovšem vlna veder, která v červnu postihla Francii, urychlila jeho tání. „Mer de Glace nyní každý den ztrácí téměř deset centimetrů...\n


Jedna vakcína vládne všem: ochrání nová očkovací látka před všemi chřipkovými viry?
Hospodářské noviny | 07:00:03
V boji s chřipkou se blýská na lepší časy. Její viry jsou záludné, protože průběžně mění dědičnou informaci a tím i své vlastnosti. Náš imunitní systém tak čelí stále novým variantám. Proto můžeme chřipkou onemocnět opakovaně a očkování nám skýtá...


Jihoafrické kosatky vyhlásily válku žralokům lidožravým
Hospodářské noviny | 07:00:03
Dvojice kosatek dravých už pět let systematicky decimuje jihoafrickou populaci žraloků lidožravých. Kosatky mají zjevnou slabost pro žraločí játra a přičinily se o to, že žraloci jejich lovecký revír vyklidili.


Ind druhému vjede do cesty a vůbec to neřeší. Abyste to přežili, musíte být předvídatelní, říká Jan Řepa
Hospodářské noviny | 07:00:03
Škodovky prodávané v Indii musí mít na palubní desce speciální plochu, kam se dá přichytit soška některého z tamních bůžků. A také mají výkonnějšími klaksony, protože Indové neustále troubí. „Ind druhému prostě vjede do cesty a vůbec to...


Filmové tipy
Hospodářské noviny | 07:00:04
Thor: Láska jako hrom (Thor: Love and Thunder, USA 2022) od 7. 7. v kinech, distribuce Falcon Novozélandský režisér Taika Waititi natočil třetí pokračování Thora jako jeden z nejzábavnějších a nejodvázanějších filmů o superhrdinech studia Marvel....


Počasí může být příští týden extrémní. Bude až 37 stupňů
Eurozpravy-domácí | 07:00:00
Příští týden se do Česka vrátí úmorné tropické počasí. Od úterý začnou teploty překonávat hranici třiceti stupňů, do konce týdne pak může rtuť na teploměru ukazovat i 35 až 37 stupňů.


Počasí může být příští týden extrémní. Bude až 37 stupňů
Eurozpravy-počasí | 07:00:00
Příští týden se do Česka vrátí úmorné tropické počasí. Od úterý začnou teploty překonávat hranici třiceti stupňů, do konce týdne pak může rtuť na teploměru ukazovat i 35 až 37 stupňů.


Italský ostrov Íschia: Svatí na procházce
Reflex | 06:30:00
Když se setká svatý patron ostrova s Pannou Marií, je z toho logicky velké pozdvižení. Obzvlášť v Itálii, kde je katolické náboženství jako doma. Dochází k tomu každý rok, a navíc na místě, odkud je nádherný výhled na mořské pobřeží. Oba světci opouštějí kostel pod dohledem stovek shromážděných účastníků slavnosti.


Amelie Siba popisuje nepříjemné chování lidí na koncertech: V očích spousty lidí je to můj problém
Reflex | 06:00:00
V sedmnácti si písničkářka Amelie Siba sama nahrála a vydala debut, který ocenili hudební kritici i Akademie populární hudby. Rok poté vyšla ven s druhým albem a na letošních Cenách Anděl úspěch zopakovala a stala se nejlepší interpretkou v kategorii Alternativa a elektronika. Pro svůj melancholický projev a dívčí křehkost je ale také snadným terčem nevhodného chování. „Jakmile vystoupím ze své komfortní bubliny, setkávám se s nepříjemnými situacemi. Třeba když po mně někdo něco chce, automaticky mi tyká nebo je pasivně agresivní,“ přiznává zpěvačka s tím, že elementární slušnost nechybí často jen lidem pod stagí, ale i v jejím zákulisí. Koncertování si tím snaží nezhnusit, zároveň ale přiznává, že bezpečně se v takovém prostředí necítí.


Tomáš Pfeiler: Twitter je i pro Muska velké a zbytečné sousto
E15-ekonomika | 06:00:00
Elon Musk je především geniální marketér s unikátní schopností uchvátit pozornost prakticky jakéhokoli publika. Jeho konkrétní činy však za bombastickou rétorikou často zaostávají. Aktuální anabáze kolem Twitteru tento „bipolární charakter“ dokonale vystihuje. Když nejbohatší muž světa na začátku dubna oznámil svůj záměr převzít sociální síť, způsobil mezi investory poprask. Za firmu s pochybnou perspektivou nabídl atraktivní prémii. Musk totiž transakci nevnímal primárně byznysově – chtěl prosadit svůj absolutistický přístup ke svobodě projevu. Jak tomu však bývá, ideály dohnala ekonomická realita.


Nouzový plynový plán Bruselu: vytápět jen na 19 stupňů a klimatizovat na 25
E15-ekonomika | 05:30:00
Evropská komise očekává, že Rusko ještě před koncem roku zavře plynové kohouty. V přípravě je proto návrh úsporných opatření, které mají zabránit kritickým nedostatkům v zimních měsících. Dokument, který Komise zveřejní příští týden, mluví i o možnosti nařízeních členských států o zákazu provozu podniků, které nejsou nezbytné. „Budeme-li jednat už nyní, můžeme snížit dopady náhlého přerušení dodávek o jednu třetinu,“ uvedla Komise v dokumentu, který ještě může být před plánovaným přijetím 20. července změněn.


Tomáš Pfeiler: Twitter je i pro Muska velké a zbytečné sousto
E15-politika | 06:00:00
Elon Musk je především geniální marketér s unikátní schopností uchvátit pozornost prakticky jakéhokoli publika. Jeho konkrétní činy však za bombastickou rétorikou často zaostávají. Aktuální anabáze kolem Twitteru tento „bipolární charakter“ dokonale vystihuje. Když nejbohatší muž světa na začátku dubna oznámil svůj záměr převzít sociální síť, způsobil mezi investory poprask. Za firmu s pochybnou perspektivou nabídl atraktivní prémii. Musk totiž transakci nevnímal primárně byznysově – chtěl prosadit svůj absolutistický přístup ke svobodě projevu. Jak tomu však bývá, ideály dohnala ekonomická realita.


Nouzový plynový plán Bruselu: vytápět jen na 19 stupňů a klimatizovat na 25
E15-politika | 05:30:00
Evropská komise očekává, že Rusko ještě před koncem roku zavře plynové kohouty. V přípravě je proto návrh úsporných opatření, které mají zabránit kritickým nedostatkům v zimních měsících. Dokument, který Komise zveřejní příští týden, mluví i o možnosti nařízeních členských států o zákazu provozu podniků, které nejsou nezbytné. „Budeme-li jednat už nyní, můžeme snížit dopady náhlého přerušení dodávek o jednu třetinu,“ uvedla Komise v dokumentu, který ještě může být před plánovaným přijetím 20. července změněn.


Nothing Phone vstupuje na český trh, ruský Linux jde na burzu, prodeje PC a grafik padají
lupa.cz | 06:30:01
V Evropě se postaví další čipové továrny. Deutsche Telekom prodává majoritu v byznysu s vysílači. Vyšel nový Total Commander. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.


Na školu v Ústí chtějí stovky Rusů, kvůli válce ale možná budou mít smůlu
idnes.cz | 07:10:00
Zájem Rusů o studium na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem roste. Zatímco loni se jich hlásilo 198, letos 319. Zda uspějí, je ale otázkou. Kvůli sankcím souvisejícím s konfliktem na Ukrajině je jejich přijetí nejisté.


Saúdská Arábie otevře vzdušný prostor všem aerolinkám, včetně těch z Izraele
idnes.cz | 07:00:00
Saúdská Arábie otevřela svůj vzdušný prostor všem leteckým dopravcům, kteří splňují podmínky pro přelety. Podle bezpečnostního poradce Bílého domu se rozhodnutí vztahuje i na lety z Izraele. Americký prezident Joe Biden, který z Izraele v pátek odlétá přímo do saúdskoarabské Džiddy, krok Rijádu uvítal.


Svítilo slunce a povodni nikdo nevěřil, vzpomíná hasič na evakuaci Hodonína
idnes.cz | 06:34:00
Přes sedm tisíc lidí se muselo v červenci roku 1997 kvůli velké vodě evakuovat z hodonínského sídliště. Nejen o preventivní „monstrakci“, ale i o tom, že přicházející hrozbě málokdo věřil, vypráví další díl seriálu k pětadvacátému výročí tragických povodní.


Chorvatský starosta utratil veřejné peníze v nevěstinci. Špatná karta, lituje
idnes.cz | 06:23:00
Starosta chorvatského Murteru zaplatil podle zjištění investigativního serveru Telegram služební kartou útratu 1 560 eur (38 200 korun) v rakouském nevěstinci. Platební karty si podle svých slov „nedopatřením spletl“. Nyní ho vyšetřuje tamní policie. Muž je podezřelý také z padělání hotelové faktury.


Zemřela Ivana Trumpová, první manželce amerického exprezidenta bylo 73 let
iHned.cz | 07:35:00
Zemřela Ivana Trumpová. Americké podnikatelce, rodačce z Československa a bývalé manželce amerického exprezidenta Donalda Trumpa bylo 73 let. Trump o jejím úmrtí informoval na své sociální síti. Prohlášení vydala také rodina. „S velkým...


Budu sedět v přítmí, přiobléknu se a koupím úsporné žárovky. Jak lidé plánují přežít zimu s drahými energiemi
iHned.cz | 06:50:00
Ceny elektřiny a plynu letí vzhůru a není ani jasné, jestli plynu bude dost. Jsou lidé ochotní začít šetřit? Ptali jsme se v ulicích Karlína. Hlas lidu, hlas boží. Hypoteční trh prudce ochlazuje. Co se děje a o kolik mohou klesnout ceny nemovitostí,...


Příspěvek na bydlení 2022: od července možnost online podání žádosti, od října snadnější dokládání nákladů a příjmů a jen půlročně
Kurzy.cz | 08:00:00
Důchodkyně žijící v Pelhřimově ve vlastním bytě s důchodem 13.600 Kč a měsíčními náklady na bydlení ve výši 7.800 Kč má nárok na příspěvek na bydlení ve výši 2.152 Kč.


Polestar chce letos prodat 50 tisíc elektromobilů. Akcie firmy se po divokém vstupu na trh začínají uklidňovat
Kurzy.cz | 06:07:15
Koncem letošního června se na Wall Street dostaly akcie další firmy, která se pokouší zachytit nástup elektromobilismu. Zřejmě i vlivem letošního divokého vývoje na akciových trzích však nedošlo na klasický vstup formou primární emise (IPO), nýbrž přes&he


Kanada zažila již několik migračních vln z Ukrajiny
Kurzy.cz | 05:00:33
Ačkoliv se může zdát, že Kanada nemá dlouhou tradici v přijímání migrantů z Ukrajiny, opak je pravdou. Stávající kanadsko-ukrajinské komunity budou hrát důležitou roli i v pomoci s usazováním nejnovější ukrajinské migrační vlny. První Ukrajinci dorazil...


První skica interiéru velké škodovky: auto pro sedm lidí odstartuje revoluci
aktuálně.cz | 08:00:00
V designu mladoboleslavských aut nemá zůstat kámen na kameni, chystané změny reprezentuje i nový interiér konceptu 7S.


Značky si na Česku testují, zda v regionu uspějí. Letos jich zde přibylo už patnáct
aktuálně.cz | 07:25:21
Podívejte se, o které obchody se už český trh letos stihl rozrůst.


Poslední ukrajinská porodnice na Donbasu: Ženy tu rodí i během bombardování
aktuálně.cz | 06:47:53
Mnoho obyvatel Donbasu uprchlo. Pro nastávající matky, které zůstaly, je stále otevřená porodnice v Pokrovsku.


Závody pro otrlé. V Jablonci jedou kola, z Kozákova létají skateboardy
Denik.cz | 06:30:00
Extrémní sporty, extrémní podívaná. To slibují dvě velké, doslova světové sportovní akce, které se o víkendu uskuteční v Libereckém kraji. Chystá se fourcross a downhill skateboarding. JBC 4X Revelations a Kozákov Challenge.


KVÍZ: Herecké výkony i slavné hlášky. Bohušovo dědictví oslaví 30 let
Denik.cz | 06:14:00
V Brně, Olšanech a dalších jihomoravských lokalitách vznikla jedna z nejoblíbenějších českých komedií Dědictví aneb Kurvahošigutntag. V prosinci uplyne třicet let od chvíle, kdy byla uvedena do kin. Co víte o snímku režisérky Věry Chytilové v hlavní roli s Bolkem Polívkou coby vesnickým křupanem Bohušem Stejskalem, s nímž si osud pěkně pohrál?


Zneužití pravomocí? Plukovník měl nutit vojáky, aby přispívali na „černý fond“
Denik.cz | 05:53:00
Plukovník generálního štábu a ředitel Krajského vojenského velitelství v Jihlavě Ladislav Sekana měl podle policie nutit své podřízené, aby ze svých odměn přispívali tisíce korun na takzvaný černý fond. Za trestné činy útisk a zneužití pravomoci úřední osoby mu hrozí trest od jednoho do pěti let.


Válek avizoval čtvrté očkování proti covidu. Odpoledne chystá prohlášení
idnes.cz | 09:48:00
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek promluví v pátek od 13 hodin na tiskové konferenci o očkování proti covidu-19. Ve čtvrtek k tématu uvedl, že od příštího týdne by mohlo začít přeočkování čtvrtou dávkou. Doporučené by mělo být především lidem nad 60 let a dospělým s přidruženými nemocemi. iDNES.cz přinese událost živě.


Ministři pro Evropu chtějí změnu voleb do europarlamentu. Bek otevře debatu
idnes.cz | 09:33:00
Páteční jednání ministrů pro evropské záležitosti členských států EU v Praze bude podle českého ministra Mikuláše Beka (STAN) první příležitostí debatovat o návrhu úpravy voleb do Evropského parlamentu. Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová uvedla, že na neformálním zasedání Rady pro obecné záležitosti (GAC) představí několik svých iniciativ. Chtěla by posunout například normu o politické reklamě.


COLOURS DEN DRUHÝ: „Zabijáci“ ušetřili Ferdinanda. Kozub si dobíral Spáčilovou
idnes.cz | 08:59:00
Hurá kytary, můžeš si zatančit, chtělo se ve čtvrtek zvolat společně s kapelou Vltava. Jak skotští Franz Ferdinand, tak američtí The Killers předvedli, jak se dělá kytarový pop, u něhož zkrátka není možné se alespoň nevlnit.


Děsíte se účtů za energie? Přijeďte na zimu k nám, láká Řecko Němce
idnes.cz | 08:57:00
Řecký ministr turistiky Vasilis Kikilias pozval německé seniory, kteří se obávají mimořádně vysokých účtů za energie, aby příští zimu strávili v Řecku. Deníku Bild řekl, že jde o způsob, jak se německým daňovým poplatníkům odvděčit za pomoc Řecku během dluhové krize v roce 2008.


Rusko plánuje širší útok na Slovjansk. Vinnycja byla součástí strategie
idnes.cz | 08:37:00
Ruské jednotky na východě Ukrajiny stále připravují širší útok na Slovjansk v Doněcké oblasti. Podle ukrajinského generálního štábu se snaží vylepšit své taktické postavení. Americký Institut pro výzkum války (ISW) uvedl, že není jasné, kdy tato ruská ofenziva začne. Čtvrteční útok na Vinnycju byl podle ISW součástí systematické kampaně. Raketový útok si vyžádal nejméně 23 obětí včetně tří dětí.


Regina Rázlová a Karel Roden jako matka a syn točí film Tancuj, Matyldo
idnes.cz | 07:59:00
Regina Rázlová a Karel Roden stojí poprvé společně před kamerou v právě natáčeném filmu Tancuj, Matyldo, nazvaném podle písně Toma Waitse Waltzing Matilda. Vzkazuje, že navzdory všem pádům je třeba tančit životem dál až do úplného konce.


Herec a režisér Ondřej Kepka se oženil, vzal si svou bývalou studentku
revue.idnes.cz | 09:42:00
Herec a režisér Ondřej Kepka (52) se oženil. Šéf Herecké asociace si vzal na Slovensku dlouholetou partnerku, svou o třiadvacet let mladší bývalou žačku, grafickou designérku Janu Vrabcovou (29).


Farský: STAN dokáže z krize vyvést jen Rakušan. Z videa s Červinkou mi bylo zle
iHned.cz | 09:03:00
„Kauza Dozimetr Starosty obrovsky poškodila. Jsme pro maximální transparentnost, a pak se nám v hnutí objeví takovýto pazneht, který poškodí práci hromady lidí. Jestli nás někdo může tímto složitým obdobím provést, je to Rakušan,“ říká...


Barevné tahy na hedvábí i pop-artový kufr. Když se módní kusy promění v malířské plátno
iHned.cz | 09:00:00
Výtvarné umění, design, textil, móda – to jsou kategorie, jejichž prolnutí může vytvořit ikonické kousky, které byste si přáli mít ve skříni. Jaké byly a jsou nejznámější spolupráce umělců s módním průmyslem?


První plně elektrické Lamborghini přijde v roce 2028. Značka slibuje zachování vzrušující jízdy
Auto.cz | 08:56:00
Lamborghini upřesňuje své plány na elektrifikaci modelové nabídky. S tím souvisí příchod čtvrté modelové řady – plně elektrického crossoveru v roce 2028. Auta s býkem ve znaku mají zůstat zábavná.


Škoda odhaluje první skicu interiéru studie Vision 7S, přináší velké změny
Auto.cz | 08:00:00
Studie elektrického rodinného elektromobilu odhaluje nový designový jazyk, který má být minimalistický, funkční a autentický.


Překvapení ze Škodovky: chystá se sedmimístný rodinný obr
Auto-iDNES.cz | 08:00:00
Přípravu auta nečekané koncepce naznačuje mladoboleslavská automobilka obrázkem interiéru nové studie. Jmenuje se Vision 7S, v té sedmimístnosti je fígl.


Čína: Hluboký propad HDP v 2Q a mírný optimismus z červnových dílčích dat
Kurzy.cz | 09:56:52
HDP Číny v 2Q prudce propadlo o 2,6 % q/q (+1,4 % q/q v 1Q), což zaostalo za očekáváním (oček.:-2,0 %). Meziroční růst zpomalil na 0,4 % r/r (4,8 % r/r v 1Q). Jde o nejhorší výsledky čínské ekonomiky od 1Q/2020, kdy Čínu ochromila první vlna nákazy&hellip


Alibaba má problém: Obří ukradená databáze na cloudu Alibaby, manažeři předvoláni policií
Kurzy.cz | 09:51:56
Podle listu Wall Street Journal byli manažeři Alibaba Cloud předvoláni policí v Šanghaji ve věci přítomnosti ukradené databáze na cloudovém úložišti firmy. Má jít o obří databázi policie obsahující data o cca 1 miliardě obyvatel, která byla ukradena a&hel


Barrick Gold: Těžba ve 2Q mírně pod odhady, ale celoroční výhled potvrzen
Kurzy.cz | 09:48:25
Barrick Gold ve svých předběžných výsledcích za 2. kvartál oznámil, že vytěžil 1,04 mil. uncí zlata, mírně pod odhadem trhu 1,1 mil. Těžba byla ve 2Q vyšší než v prvním čtvrtletí a i dále v průběhu roku by měla růst, a management proto potvrdil celoroční&


Morgan Stanley: Výsledky za 2Q mírně pod očekáváním trhu
Kurzy.cz | 09:39:42
Rovněž před zahájením včerejší americké seance zveřejnila svá čísla banka Morgan Stanley. Čisté příjmy byly 13,1 (-11 % r/r) vs. oček. 13,3 mld. USD. Jedním z hlavních důvodů byl 55% r/r pokles v divizi investičního bankovnictví.


JP Morgan: Lehce slabší čísla za 2Q a pozastavení zpětného odkupu akcií
Kurzy.cz | 09:30:12
Banka JP Morgan Chase včera před zahájením amerického obchodování zveřejnila výsledky za 2Q22, kde samotná čísla zaostala lehce za očekáváním. Příjmy byly 31,6 (+0,7 % r/r) vs. oček. 31,97 mld. USD. Lepší výsledek z obchodování (3,1 vs. oček. 2,8 mld.


Vývoj na devizovém trhu – ranní zprávy 15.07.2022
Kurzy.cz | 09:23:23
Klíčové události
• ČR: Běžný účet platební bilance v květnu skončil schodkem ve výši 22,8 mld. korun. Podle nové prognózy Evropské komise letos HDP vzroste o 2,3 % a spotřebitelská inflace (HICP) o 13,9 %.
• Eurozóna: Evropská komise v nové makroekonom...


Organizační statistika - 2. čtvrtletí 2022
Kurzy.cz | 09:23:19
Údaje o organizační struktuře národního hospodářství sestavené z dat vedených v Registru ekonomických subjektů.


Wall Street 14.7. - špatná nálada z úvodu dne téměř vyprchala, Fed zvedne sazby si jen o 75 bodů, výsledky bank
Kurzy.cz | 09:20:40
Akcie na Wall Street předvedly ve čtvrtek velmi podobný vývoj jako v předchozí seanci. Indexy se v úvodu dne po meziročním nárůstu indexu výrobních cen o 11,3 % a prolomení parity na měnovém páru EUR/USD podívaly na denní minima.


Hospodářské výsledky zveřejní americké banky + odpoledne jsou na programu maloobchodní prodeje z USA - Ekonomický kalendář
Kurzy.cz | 09:20:02
Evropské indexy otevřely do pozitivního teritoria Maloobchodní prodeje v USA jsou na programu ve 14:30 Budou zveřejněny výsledky spotřebitelské důvěry UoM z USA Evropa otevřela do pozitivního teritoria. Ropa se stabilizovala po volatilní ...


Komodity zlevňují v obavách z recese, inflaci však potlačí dál - Rozbřesk
Kurzy.cz | 09:08:56
Česká inflace se v červnu opět vzdálila od cíle ČNB. Jedním ze zásadních hybatelů byly znovu ceny komodit. V meziroční dynamice zrychlil hlavně růst cen potravin s tím, že například cena mouky šla meziročně nahoru takřka o 70 % a chléb zdražil o 29 %.


Ministr Síkela v Evropském parlamentu: České předsednictví chce snižovat závislost na ruských energetických surovinách i rozvíjet mezinárodní obchod
Kurzy.cz | 09:00:33
Prohloubit obchod se spolehlivými partnery po celém světě prostřednictvím dohod o volném obchodu, a odstraňovat tak závislost na nepřátelských


Americká úroková sazba by mohla v červenci vzrůst o 100 bazických bodů
Kurzy.cz | 08:56:36
Nejnovější zpráva CPI ukazuje, že inflace v USA je stále extrémně vysoká na 9,1 %, což je úroveň, která nebyla zaznamenána od listopadu 1981. Americký úřad pro statistiku práce uvedl, že CPI pro všechny městské spotřebitele vzrostl o 1,3 %, což je více&he


Proč euro oslabuje a mohla by ho zachránit ECB?
Kurzy.cz | 08:53:45
Za oslabením eura proti dolaru na nejslabší hodnoty za posledních dvacet let stojí kombinace faktorů na eurové a dolarové straně.


Zvýšená inflační očekávání v hledáčku Fedu (Ranní zpráva z finančního trhu) (15.7.2022)
Kurzy.cz | 08:51:41
Červnový růst maloobchodních tržeb v USA byl patrně tažen
hlavně vyššími výdaji na pohonné hmoty v důsledku jejich dalšího zdražení. I v
reálném vyjádření však podle nás spotřeba
domácností ve druhém čtvrtletí solidně mezičtvrtletně rostla. Dlouhodobá
...


US - výrobní inflace PPI v červnu dále akcelerovala a překonala odhady trhu
Kurzy.cz | 08:51:30
Inflace cen průmyslových výrobců dosáhla ve Státech v červnu 1,1 % meziměsíčně a 11,3 % meziročně. Data jsou nad očekáváním. Hlavním faktorem byly ceny ropy a energií, nicméně stouply i další položky.


ČR podepsala s EK provozní ujednání pro implementaci NPO
Kurzy.cz | 08:23:39
Dne 10. června 2022 byla v kontextu implementace Národního plánu obnovy (NPO) podepsána mezi ČR a Evropskou komisí (EK) tzv. provozní ujednání (Operational Arrangements). Provozní ujednání specifikují jednotlivé milníky a cíle NPO, upřesňují...


Proč je zlato při inflaci v USA 9,1 % pod 1 800 USD?
Kurzy.cz | 08:23:09
Trh zlata se odrazil od svého minima poté, co byla včera zveřejněna data o inflaci v USA, která v červnu vzrostla na 9,1 %. Někteří investoři byli zklamáni nedávným cenovým zásahem, protože zlato je tradičně vnímáno jako zajištění proti inflaci.


Zvýšená inflační očekávání v hledáčku Fedu (Ranní zpráva z finančního trhu)
Kurzy.cz | 07:53:00
Červnový růst maloobchodních tržeb v USA
byl patrně tažen hlavně vyššími výdaji na pohonné hmoty v důsledku jejich
dalšího zdražení. I v reálném vyjádření však podle
nás spotřeba domácností ve druhém čtvrtletí solidně mezičtvrtletně rostla.
Dlouhodobá ...


Dana Drábová bavila Colours of Ostrava, zájem o jadernou fyziku byl obrovský
Denik.cz | 09:17:00
/FOTOGALERIE/ Příznačně ve Světě techniky se druhý den konání festivalu Colours of Ostrava a diskuzního fóra Meltingpot konala přednáška jaderné fyzičky Dany Drábové, jak téma sama nazvala, o dobrém sluhovi, ale zlém pánu. Kvůli nebývalému zájmu se přednáška musela přesunout do větších prostor a měla desítky minut zpoždění.


Peklo cestou z Ovčárny v Jeseníkách, stometrové fronty turistů kvůli silnici
Denik.cz | 08:53:00
/VIDEO/ Ve všední dny můžete v srdci Jeseníků zažít neobvyklou podívanou. Před 16. hodinou se na autobusové zastávce Malá Morávka Ovčárna točna vytvoří fronta turistů dlouhá přes sto metrů.


Nová Ves v Horách - uzavírka mostu
Kurzy.cz | 10:00:41
Z důvodu uzavírky mostu na silnici Horní Jiřetín - Nová Ves v Horách dochází od 1.8. do 30.11. k výluce autobusové linky 521.


Rozhodnutí č.j. MZDR 20900/2022-1/OBP, kterým se povoluje přípravek BIOBOR JF pro účely ošetření leteckého paliva k zabránění rozvoje mikrobiální kontaminace
Kurzy.cz | 10:00:41
Ministerstvo zdravotnictví postupem podle čl. 55 odst. 1 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 528/2012, o dodávání biocidních přípravků na trh a jejich používání, v platném znění, rozhodlo o […]


Hradec Králové: Uzavření Plaveckého bazénu 50 m ve denech 18. - 29. 7.
Kurzy.cz | 10:00:42
V pondělí 18. července se na 12 dní uzavře pro veřejnost 50m krytý Plavecký bazén na Eliščině nábřeží. Začne pravidelná letní provozně - technologická odstávka. Otevření Plaveckého 50 m bazénu veřejnosti bude v sobotu 30. 7. 2022.


Startuje festival Depovletu. Do Plzně přiveze neokoukané hudební projekty 20.-30.7.
Kurzy.cz | 10:00:42
Letošní třetí ročník proběhne v termínu 20. až 30. července a přinese hned několik novinek. Program představí české kapely a projekty oceňované nejen u nás, ale i v zahraničí.


Seniorům se v Radkově Lhotě líbí. Zájem o tamní zařízení je velký
Kurzy.cz | 10:00:43
Domov pro seniory byl jednou ze zastávek cesty, kterou podnikl náměstek hejtmana pro sociální oblast Ivo Slavotínek.


Člověk se musí zocelit nejen proti ranám pukem, říká v rozhovoru pro Magazín 21 Jiří Králík
Kurzy.cz | 10:00:43
Hejtman Radim Holiš předal na jaře ocenění vítězi ankety Osobnost roku 2021 ve Zlínském kraji významnému sportovci, který byl v roce 2010 uveden do Síně slávy českého hokeje. Je jím letošní sedmdesátník Jiří Králík, mistr světa z roku 1985, držitel stř...


Naše balóny létají všude od Číny po Kanadu, říká Petr Kubíček. Nové piloty učí ovládat horkovzdušný balon na zámku
Euro | 08:15:05
Brněnská firma Kubíček Factory se zabývá výrobou horkovzdušných balonů, nafukovacích objektů a v brzké době chce uvést na trh i vlastní ultralighty. Podnik založil otec současného šéfa Petra Kubíčka v 90. letech. O provoz pilotní školy sídlící v Balónovém Zámku Radešín se stará jeho žena. Zákazníky má Kubíček po celém světě, největším trhem je pro něj ten americký.


Apple dostane novou tvář, po třiceti letech pro něj přestal pracovat „všemocný“ designér Jony Ive
Hospodářské noviny | 10:39:00
Téměř čtvrt století byl druhým nejmocnějším člověkem v Applu a na dlouho zůstane nejvýznamnějším designérem na světě. Profesionálem, který ovlivnil miliardy lidí svou touhou po dokonalém vzhledu, bez ohledu na vedlejší škody. Jonathan Paul Ive,...


Farský: STAN dokáže z krize vyvést jen Rakušan. Z videa s Červinkou mi bylo zle
Hospodářské noviny | 09:03:00
„Kauza Dozimetr Starosty obrovsky poškodila. Jsme pro maximální transparentnost, a pak se nám v hnutí objeví takovýto pazneht, který poškodí práci hromady lidí. Jestli nás někdo může tímto složitým obdobím provést, je to Rakušan,“ říká...


Barevné tahy na hedvábí i pop-artový kufr. Když se módní kusy promění v malířské plátno
Hospodářské noviny | 09:00:00
Výtvarné umění, design, textil, móda – to jsou kategorie, jejichž prolnutí může vytvořit ikonické kousky, které byste si přáli mít ve skříni. Jaké byly a jsou nejznámější spolupráce umělců s módním průmyslem?


Zemřela Ivana Trumpová, první manželce amerického exprezidenta bylo 73 let
Hospodářské noviny | 07:35:00
Zemřela Ivana Trumpová. Americké podnikatelce, rodačce z Československa a bývalé manželce amerického exprezidenta Donalda Trumpa bylo 73 let. Trump o jejím úmrtí informoval na své sociální síti. Prohlášení vydala také rodina. „S velkým...


ČEZ chce urychlit dosažení uhlíkové neutrality svých provozů o deset let
ČT24 | 10:04:45
Energetická skupina ČEZ chce dosáhnout uhlíkově neutrálního provozu už v roce 2040, dosavadním cílem byl rok 2050. Vyplývá to z dobrovolné dohody o spolupráci při ochraně klimatu mezi ČEZ a ministerstvem životního prostředí, které v areálu vodní elektrárny ve Štěchovicích u Prahy podepsali ministryně Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.


Sazby hypoték v červnu stouply na pět procent. Objem úvěrů klesl
ČT24 | 09:13:42
Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v červnu vzrostla na pět procent z květnových 4,64 procenta. Průměrná sazba je tak nejvyšší od poloviny roku 2010. Banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry za 19,3 miliardy korun, což je proti květnu pokles o osm procent. Meziroční propad zrychlil na 65 procent. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.


Rozdíl mezi víceletými gymnázii a základními školami je obrovský, říká Hůle. Zrušení prvně jmenovaných to nevyřeší, míní Dytrt
ČT24 | 08:26:36
Ministr školství Vladimír Balaš chce nechat prověřit přínos víceletých gymnázií a dopad jejich existence na druhý stupeň základních škol. Přiznal také, že není jejich příliš velkým zastáncem. Analytik Daniel Hůle uvádí, že rozdíl mezi úrovní obou typů škol je obrovský. Alfréd Dytrt z vedení Asociace ředitelů gymnázií namítá, že zrušení víceletých gymnázií kvalitu základních škol nezlepší. O tématu debatovali v Událostech, komentářích. 


Laboratoře v Česku odhalily ve čtvrtek 1711 nových případů koronaviru
Eurozpravy-domácí | 09:39:00
Laboratoře v Česku odhalily ve čtvrtek 1711 nových případů koronaviru. Je to opět mezitýdenní nárůst, a to zhruba o 160 nakažených. V nemocnicích je s covidem poprvé od května více než 400 lidí. Nezvyšuje se ale počet pacientů v těžkém stavu. Na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 96 nakažených, takzvané incidenční číslo tak nadále roste. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.


Orbán: Sankce poškozují EU více než Moskvu
Eurozpravy-zahraniční | 10:52:00
Lídři Evropské unie by podle maďarského premiéra Viktora Orbána měli připustit, že sankce proti Rusku nefungují a je potřeba je změnit. V pravidelném rozhovoru pro rozhlasovou stanici Kossuth tento politik známý svými dobrými vztahy s Ruskem řekl, že sankce poškozují EU více než Moskvu a že evropské hospodářství lapá po dechu.


Ruské rakety zasáhly dvě největší univerzity v ukrajinském městě Mykolajiv
Eurozpravy-zahraniční | 10:05:00
Ruské rakety dnes zasáhly dvě největší univerzity v ukrajinském přístavním městě Mykolajiv. Informovaly o tom místní úřady.


Válka na Ukrajině se podle experta možná nachází ve zlomovém bodě
Eurozpravy-zahraniční | 09:53:00
Ukrajina i Rusko mají podle Zdeňka Petráše z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany potíže pokračovat v bojích a získat taktickou a strategickou iniciativu. Mohlo by podle něj jít o zlomový bod v dosavadním vývoji války. Petráš to uvedl pro ČTK.


Rusko označilo Bellingcat a The Insider za nežádoucí organizace
Eurozpravy-zahraniční | 09:26:00
Ruská generální prokuratura označila investigativní skupinu Bellingcat nebo podobně zaměřený nezávislý portál The Insider za nežádoucí organizace. Ruští občané mají zakázáno s nimi spolupracovat, toto rozhodnutí znamená praktický zákaz jejich působení v Rusku, uvedl ruskojazyčný servis BBC. Na seznam nežádoucích organizací se dostal i institut CEELI sídlící v Praze, což je nevládní organizace zasazující se o právní stát.


Předseda srílanského parlamentu oznámil, že přijal rezignační dopis prezidenta
Eurozpravy-zahraniční | 09:17:00
Předseda srílanského parlamentu dnes oznámil, že přijal rezignaci prezidenta Gotabaje Radžapaksy poté, co ověřil pravost Radžapaksova rezignačního dopisu. Ten byl ve čtvrtek na Srí Lanku doručen letecky ze Singapuru, kam Radžapaska uprchl. Premiér Ranil Vikremesinghe dnes složil přísahu a do zvolení nové hlavy státu bude úřadujícím prezidentem. Parlament má nového prezidenta zvolit 20. července.


Ruské jednotky operující na východě Ukrajiny stále připravují širší útok na Slovjansk
Eurozpravy-zahraniční | 08:40:00
Ruské jednotky operující na východě Ukrajiny stále připravují širší útok na Slovjansk v Doněcké oblasti, podle ukrajinského generálního štábu se snaží vylepšit své taktické postavení. Americký Institut pro výzkum války (ISW) uvedl, že není jasné, kdy tato ruská ofenziva začne.


Počet lidí nakažených koronavirem ve světě překonal 560 milionů
Eurozpravy-zahraniční | 08:19:00
Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) překonal 560 milionů. Prvenství v absolutním počtu infikovaných drží od března 2020 Spojené státy, kde počet nakažených překračuje podle JHU 89,3 milionu.


Meziroční růst spotřebitelských cen v Polsku je na nejvyšší úrovni za čtvrt století
Eurozpravy-ekonomika | 10:39:00
Meziroční růst spotřebitelských cen v Polsku v červnu zrychlil na 15,6 procenta ze 13,9 procenta v květnu. Inflace se tak nachází na nejvyšší úrovni za čtvrt století. Vyplývá to podle agentury Bloomberg z rychlého odhadu, který dnes zveřejnil polský statistický úřad. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v červnu zvýšily o 1,5 procenta.


Bělorusko se podle agentur ocitlo v platební neschopnosti
Eurozpravy-ekonomika | 10:23:00
Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service považuje Bělorusko za zemi v platební neschopnosti. Přidala se tím ke konkurenční agentuře Fitch Ratings, která toto hodnocení vydala už dříve. Bělorusko ani v ochranné lhůtě neuhradilo část závazků vůči zahraničním věřitelům, uvedla Moody's.


Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v červnu vzrostla na pět procent
Eurozpravy-ekonomika | 09:05:00
Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v červnu vzrostla na pět procent z květnových 4,64 procenta. Průměrná sazba je tak nejvyšší od poloviny roku 2010. Banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry za 19,3 miliardy korun, což je proti květnu pokles o osm procent. Meziroční propad zrychlil na 65 procent. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.


Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla více než se čekalo
Eurozpravy-ekonomika | 08:06:00
Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla oproti třem předchozím měsícům o 2,6 procenta, více než se čekalo.


Jiří Havelka: Moje skeptické pocity nad budoucností planety začínají převažovat. Dávám tomu pět let
Reflex | 10:00:00
Nezávislý generační soubor Divadlo Vosto5 hostoval na festivalu Colours of Ostrava poprvé v roce 2008 a od té doby už nikdy nevynechal; letos, kdy přijel potřinácté, představil na plné Europe Stage znovu svůj proslulý improvizovaný Stand´Artní kabaret. Na Reflex Stage si zdaleka nejen o Vostopětce přišel popovídat JIŘÍ HAVELKA, divadelní a filmový režisér, dramatik, herec a dle úplně narvané stage i herecký idol: což je ale označení, které se mu moc nepozdává.


Slavii čeká ve 2. předkole Konferenční ligy St Joseph’s z Gibraltaru
Tiscali-zprávy | 06:47:30
Fotbalisté Slavie Praha se ve 2. předkole Evropské konferenční ligy utkají s týmem St Joseph’s. Gibraltarský celek porazil v odvetě úvodního předkola 1:0 severoirské Larne a po domácí bezbrankové remíze postoupil do další fáze proti českému vicemistrovi.


Čínská ekonomika je na tom hůře, než se čekalo, zakladatel Zary chce koupit mrakodrap
E15-ekonomika | 09:00:00
Dobré ráno! Je 196. den roku, svátek má Jindřich, před 119 lety nově založená automobilka Ford Motor Company přijala první objednávku od chicagského dentisty Ernesta Pfenninga na dvouválcový automobil Model A za 850 dolarů.
Přečtěte si nejdůležitější zahraniční zprávy dne.


Čínská ekonomika je na tom hůře, než se čekalo, zakladatel Zary chce koupit mrakodrap
E15-politika | 09:00:00
Dobré ráno! Je 196. den roku, svátek má Jindřich, před 119 lety nově založená automobilka Ford Motor Company přijala první objednávku od chicagského dentisty Ernesta Pfenninga na dvouválcový automobil Model A za 850 dolarů.
Přečtěte si nejdůležitější zahraniční zprávy dne.


Estakáda přes údolí nám vezme vodu, brojí obec proti mostu a volá právníky
idnes.cz | 11:44:00
Nová Ves na Liberecku dál odmítá stavbu obří mostní estakády, která má být součástí nové silnice na Frýdlant. Most má překlenout údolí, ve kterém Nová Ves leží. Lidé se bojí hluku, ohrožení zdrojů pitné vody a také narušení krajinného rázu.


Plyn pekárnám zdražil o 300 procent, mouka o 80. Svaz potvrdil další krachy
idnes.cz | 11:30:00
Prudké zdražování energií a rostoucí ceny mouky mají dopad na činnost pekáren, některé z nich musely zavřít. Podle ředitele Svazu pekařů a cukrářů v ČR ukončily činnost pekárny s ročním objemem výroby zhruba za miliardu korun. To představuje asi pět procent kapacity pekárenského průmyslu v ČR.


Zabitá dívka se stala symbolem hrůz války. Cílem byli nacisté, tvrdí Rusové
idnes.cz | 11:28:00
Čtyřletá dívenka s Downovým syndromem Liza Dmitrijevová, kterou ve čtvrtek připravily o život ruské rakety vystřelené na ukrajinské město Vinnycja, se stala novým symbolem ruské agrese. Ukrajinská první dáma Olena Zelenská se svěřila, že se s dívkou setkala již dříve při natáčení vánočního klipu. Rusové opět tvrdí, že jejich rakety mířily na „nacisty“.


Architektku z Ukrajiny teď živí jehla a nit, v Brně šije kolekci oblečení
idnes.cz | 11:19:00
Před válkou na Ukrajině byla Anastasiia Skoromets úspěšnou podnikatelkou, která žila v Poltavě se svým manželem a malou dcerkou. Plánovala rozšířit své podnikání a vycestovat na léto do světa. Když však přišla válka, i jí se život znenadání otočil naruby.


Propuštěná lékařka vystavovala klientům lživé posudky, aby nemuseli do vězení
idnes.cz | 11:18:00
Když jedna z pražských nemocnic rozvázala s třiapadesátiletou doktorkou pracovní poměr, žena si z toho příliš nedělala a rozhodla se podnikat na vlastní pěst. Se dvěma muži rozjela výdělečný byznys, kdy předepisovali opiáty, vystavovali posudky k oddálení nástupu do vězení nebo i falešné pozitivní testy na covid. Na partu podvodníků však přišli policisté.


Řidič si razil cestu mezi pruhy, naboural několik aut ve svém směru
idnes.cz | 11:03:00
Hromadná nehoda sedmi aut zablokovala ve čtvrtek v podvečer dopravu na hlavním tahu mezi Zlínem a Otrokovicemi. Sedmapadesátiletý řidič ze zatím nejasného důvodu projížděl středem mezi jízdními pruhy a boural do aut. Skončil v nemocnici, stejně jako další řidička.


Nova odhalila logo jubilejního ročníku ankety Český slavík
idnes.cz | 11:00:00
Letošní ročník ankety Český slavík bude pořádat televize Nova. Nyní představila logo, které bylo připraveno speciálně k oslavě šedesátého výročí ankety. Český slavík se loni konal po čtyřleté pauze pod patronací Karla Janečka.


Vytopené divadlo Spirála na Výstavišti přivítá návštěvníky příští rok
idnes.cz | 10:46:00
Rekonstrukce divadla Spirála na pražském Výstavišti bude hotová v první polovině příštího roku. Na zahajovacím představení diváci uvidí koncertní verzi muzikálu Jesus Christ Superstar, kterým se scéna v 90. letech minulého století proslavila. Budova chátrala od povodní v roce 2002, rekonstrukce za zhruba 200 milionů korun začala loni.


Budeme uhlíkově neutrální v roce 2040, slibuje ČEZ. Podepsal dohodu se státem
idnes.cz | 10:38:00
Energetická skupina ČEZ chce dosáhnout uhlíkově neutrálního provozu už v roce 2040, dosavadním cílem byl rok 2050. Vyplývá to z dobrovolné dohody o spolupráci při ochraně klimatu mezi ČEZ a ministerstvem životního prostředí, které v pátek v areálu vodní elektrárny ve Štěchovicích u Prahy podepsali ministryně Anna Hubáčková a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.


V EU se prodalo nejméně nových aut za poslední čtvrt století. Škoda dál ztrácí
idnes.cz | 10:14:00
V Evropské unii se v červnu prodalo 886 510 nových osobních automobilů, to je o 15,4 procenta méně než v loňském roce. Jde o nejhorší červen od roku 1996. Za prvních šest měsíců roku prodej poklesl o 14 procent na zhruba 4,6 milionu vozů.


Bellingcat na indexu. Rusko rozšířilo seznam nežádoucích organizací
idnes.cz | 10:08:00
Generální prokuratura Ruské federace označila za nežádoucí skupinu investigativců Bellingcat a nezávislý portál The Insider. Ruští občané mají od nynějška zakázáno s těmito organizacemi spolupracovat, což prakticky znamená konec jejich působení na území Ruska. Na seznam nežádoucích organizací se dostal rovněž institut CEELI, nevládní organizace sídlící v Praze, která se zasazuje o právní stát.


Okamžitě opusťte zemi, vyzývá své občany velvyslanectví USA na Ukrajině
idnes.cz | 09:59:00
Pokud jste na Ukrajině, neprodleně ji opusťte, vyzvalo velvyslanectví Spojených států na Ukrajině své občany. Jako důvod ve svém prohlášení uvedlo, že se mohou stát vojenskými cíli Ruska. Jde o první takové prohlášení americké ambasády za poslední tři měsíce.


U Svitav na hlavním tahu na Brno začíná velká uzavírka, řidiči si zajedou
idnes.cz | 09:04:00
Řidiče u Svitav čekají ode dneška velké komplikace. Kvůli výstavbě severojižního obchvatu města stavbaři na více než čtyři měsíce uzavřou zhruba kilometr dlouhý úsek výpadovky na Brno. Problémy se dají čekat v Hradci nad Svitavou, kam budou objízdné trasy pro kamiony a osobní automobily svedeny.


Apple dostane novou tvář, po třiceti letech pro něj přestal pracovat „všemocný“ designér Jony Ive
iHned.cz | 10:39:00
Téměř čtvrt století byl druhým nejmocnějším člověkem v Applu a na dlouho zůstane nejvýznamnějším designérem na světě. Profesionálem, který ovlivnil miliardy lidí svou touhou po dokonalém vzhledu, bez ohledu na vedlejší škody. Jonathan Paul Ive,...


Ivana Trumpová byla čtyřikrát vdaná. Posledního manžela přežila o rok
revue.idnes.cz | 11:30:00
Podnikatelka a rodačka z Československa Ivana Trumpová zemřela ve čtvrtek ve věku 73 let. Podle amerických médií přivolaní záchranáři vyjeli kvůli nahlášené zástavě srdce a našli ji v jejím bytě na Manhattanu pod schody. Podívejte se na osudové muže zlínské rodačky.


Hyundai válí! Ukázal dva parádní koncepty a potvrdil příchod Ioniqu 5 N
Auto.cz | 10:59:00
Sportovní divize N jihokorejské automobilky Hyundai uspořádala akci nazvanou N Day, v jejímž rámci ukázala dva koncepty a potvrdila příchod Ioniqu 5 N.


Známe podobu příští Hondy Accord! Vsadí na uhlazenější vzhled
Auto.cz | 09:59:00
Honda se připravuje na premiéru jedenácté generace modelu Accord, jehož současné provedení bylo odhaleno v roce 2017. Vzhled novinky prozrazují snímky z Brazílie.


Zájem o hypotéky klesá. Lidé si berou menší úvěry na rekonstrukci starého bydlení
aktuálně.cz | 10:21:27
Hypoteční trh kvůli výši úrokových sazeb slábne. Roste ale zájem o menší úvěry na rekonstrukci či vylepšení energetické náročnosti vlastního bydlení.


Konec nechtěných dotyků koleny. Sezení ve vozech metra se změní, rozhodli cestující
aktuálně.cz | 09:49:09
K otočení sedadel přistoupila Praha již dříve, avšak jen v některých soupravách. Pasažéři sedí zády ke stěně, nemusí se však dělit o místo pro


Užijte si letní piknik s pokrmy z místních specialit - letní počasí a prázdninová pohoda všude kolem vás
Kurzy.cz | 11:36:39
Bez čeho se neobejde žádný pokrm? Přece bez lahodného nápoje. Ten, který jsme si pro vás připravili, ocení nejen dospělí, ale také děti. Jedná se totiž o nealkoholický osvěžující drink. Bylinkový sirup z čerstvých květů levandule jemně doplňuje kyselejší


ČEZ chce být uhlíkově neutrální do roku 2040. S Ministerstvem životního prostředí uzavřel Memorandum o spolupráci při ochraně klimatu
Kurzy.cz | 11:30:34
*ČEZ chce uhlíkově neutrálního provozu dosáhnout už v roce 2040, dosavadní cíl byl 2050.
*ČEZ se zavazuje snižovat zátěž životního prostředí nad rámec požadavků legislativy.
*Cílem je zajištění cenově dostupné, udržitelné a bezpečné výroby elektřiny a ...


Dimon (JPMorgan): US ekonomika je na tom zatím dobře. Veké množství hrozeb a nejistot časem může udolat globální ekonomiku
Kurzy.cz | 11:29:36
Uznávaný a respektovaný dlouholetý šéf investiční banky JPMorgan Chase Jamie Dimon včera při zveřejnění výsledků banky za 2Q uvedl, že americká ekonomika zatím díky silnému pracovnímu trhu a ochotě a možnostem spotřebitelů utrácet zatím vypadá celkem&hell


Turistu v Řecku odneslo moře. Aby přežil, držel se 18 hodin nafukovacího míče
Denik.cz | 11:21:00
Takhle si dovolenou rozhodně nepředstavoval. Turista ze Severní Makedonie vyrazil k moři do sousedního Řecka. Jenže při rekreování ho voda zanesla daleko od pobřeží. Naštěstí jej jako zázrakem zachránil dětský nafukovací míč.


Povodně budou nejen častější, ale i mnohem větší, říká geolog Václav Cílek
Denik.cz | 10:30:00
Velké povodně, jejichž výročí si právě letos připomínáme, by v Česku nemusely být posledními. Vědec Václav Cílek se obává, že další mohou přijít dokonce již v příštích letech. Jak se máme chovat k lesům i půdě, přiblížil Deníku přímo na vlastní zahradě u chalupy na Kokořínsku pod dohledem drozda hnízdícího v jednom z jejích keřů.


FOTO: Rychlík na Náchodsku najel do spadlého stromu, trať je uzavřena
Denik.cz | 10:21:00
U Náchoda dnes ráno v sedm hodin najel rychlík do spadlého stromu. Nikdo nebyl zraněn, rychlíková trať ale musela být uzavřena. Celkem osm cestujících doprovodili hasiči na nádraží do Starkoče, byla jim zařízena náhradní doprava.


Rekordní hypotéky: Sazby stouply na pět procent, jsou nejvyšší od roku 2010
Denik.cz | 10:00:00
Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v červnu vzrostla na pět procent z květnových 4,64 procenta. Průměrná sazba je tak nejvyšší od poloviny roku 2010. Banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry za 19,3 miliardy korun, což je proti květnu pokles o osm procent. Meziroční propad zrychlil na 65 procent. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.


Úsporný tarif domácnostem pomůže jen málo, platby za energie jim srazí o 5 až 10 %. Chudí navíc budou platit energie bohatým
Kurzy.cz | 10:27:13
Úsporný energetický tarif, jehož návrh včera schválili poslanci, jedné domácnosti ušetří maximálně 16 tisíc korun ročně. Týká se domácností využívajících jak elektřinu, tak i plyn, případně kombinaci obojího.


Ranní shrnutí (15.07.2022)
Kurzy.cz | 10:07:44
Americké indexy zakončily včerejší obchodování níže. S&P 500 klesl o 0,30 %, Dow Jones klesl o 0,46 % a Russell 2000 klesl o 1,07 %. Nasdaq nakonec přidal 0,03 %


Akcie se během asijské seance obchodovaly smíšeně. Nikkei si připsal 0,6 %, Kospi při...


Program Colours of Ostrava: V pátek nabídnou světelnou show s drony i LP
Denik.cz | 08:47:00
V Ostravě v pátek třetím dnem pokračuje hudební festival Colours of Ostrava. Hudební přehlídka se koná po dvouleté pauze způsobené koronavirem. Dnes vystoupí i čeští interpreti jako Beata Hlavenková či držitelka Oscara za filmovou hudbu Markéta Irglová. Ta vystoupí společně s mexickou zpěvačkou a harfenicí Angelikou Baumbachoviu a německým kytaristou Markusem Sieberem. Návštěvníkům se představí jedna z hlavních hvězd letošního ročníku, americká zpěvačka LP.


Rusové připravují širší útok na Slovjansk, tvrdí štáb. Není jasné, kdy přijde
Denik.cz | 08:40:00
Ruské jednotky operující na východě Ukrajiny stále připravují širší útok na Slovjansk v Doněcké oblasti, podle ukrajinského generálního štábu se snaží vylepšit své taktické postavení. Americký Institut pro výzkum války (ISW) uvedl, že není jasné, kdy tato ruská ofenziva začne.


Jde to i bez kácení lesů. Mladá Češka ručně vyrábí papír ze starých triček
Denik.cz | 08:29:00
Prázdninové dny tráví Markéta Dlouhá s nůžkami v rukou, stloukáním dřevěných obdélníkových rámů a občas přijde ke slovu i zednická lžíce. Na Zlínsku totiž buduje dílnu, kde chce vyrábět ve větším množství papír. Vstupní materiál se ale tentokrát obejde bez pokácení jediného stromu. Nepůjde ani o recyklování starých novin. Zápal pro ekologii nasměroval Markétu na stará trička, která má doma úplně každý. Většinou je vyhodí nebo je rozstříhá na hadry. Dívka se z nich ale rozhodla dělat papír.


Maminka Ivany Trumpové o jejím mládí, odchodu i životě ve Zlíně
Denik.cz | 07:23:00
Ve věku 73 let zemřela ve čtvrtek v New Yorku Ivana Trumpová. Dívka vyrůstající v tehdejším Gottwaldově (Zlíně) sbírala úspěchy nejdříve jako sportovkyně, po odchodu za oceán se proslavila jako manažerka a podnikatelka. Byla první manželkou byznysmena a pozdějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa, se kterým měla tři děti. Do Česka se už jako bohatá a slavná žena vracela, velmi blízký vztah měla se svojí maminkou Marií Zelníčkovou. 


Balíček opatření na podporu zdravotně znevýhodněných: Navýší se příspěvek na mobilitu nebo při nákladných dietách
Kurzy.cz | 09:30:00
Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje balíček opatření na podporu pro zdravotně znevýhodněné. Záměrem je sestavit zacílenou pomoc, ale zároveň nezasáhnout pouze několik úzce vymezených skupin. Změny reagují zejména na stávající inflaci a...


Transcon dokončil rekonstrukci prvního „českého letiště“ v Senegalu
Kurzy.cz | 08:25:54
TRANSCON DOKONČIL REKONSTRUKCI PRVNÍHO „ČESKÉHO LETIŠTĚ“ V SENEGALU Společnost Transcon Electronic Systems z Frýdku-Místku dokončila rekonstrukci letiště Saint-Louis na severu Senegalu. Jde o první z pěti regionálních...


ŠKODA odhaluje první skicu interiéru studie VISION 7S
Kurzy.cz | 08:00:27
Mladá Boleslav, 15. července 2022 – ŠKODA AUTO nabízí další pohled na nový designový jazyk. První skica interiéru studie VISION 7S ukazuje prostorný vůz se zcela novým variabilním interiérem a místem až pro sedm osob. Minimalistický interiér se vyznaču...


Novinkou v odpadech je i mapová aplikace - Nakládání s odpady ve městě v loňském roce stálo 97,8 milionu korun
Kurzy.cz | 12:00:43
Zastupitelé schválili vyhlášku o nastavení obecního systému odpadového hospodářství, která začne platit během července.


Novou ředitelkou policejní školy v Praze je plk. Ivana Ježková
Kurzy.cz | 12:00:43
Vyšší policejní školu a Střední policejní školu Ministerstva vnitra v Praze od dnešního dne, 15. července 2022, povede nová ředitelka plk. Ivana Ježková. Ta u Policie ČR působí již od roku 1995. Výběr nové ředitelky se uskutečnil formou výběrového řízení.


Studenti medicíny získávají v mezinárodní letní škole v Plzni chirurgické dovednosti při operování prasat domácích
Kurzy.cz | 12:00:44
V prostorách Biomedicínského centra Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy se koná už 9. ročník Letní školy experimentální chirurgie, jediné svého druhu v České republice. Škola se zaměřuje na demonstraci experimentální chirurgie v praxi. Letos se...


Hnutí Moonshot Platform hledá inovátory bojující za lepší svět. Od Nadace Avast získal podporu atakující 15 milionů korun
Euro | 12:00:10
Kreativec Yemi A.D. a jeho digitální hnutí Moonshot Platform plánuje vytvořit globální síť zaměřenou na aktuální světové problémy. Momentálně se chystá oslovit až milion inovátorů. Těmi by měli být převážně mladí svobodomyslní lidé. Projekt podpořila Nadace Avast, která mu poskytla 600 tisíc dolarů.


Policie v USA využívá videa z chytrých domovních zvonků Ring, někdy i bez svolení uživatelů
lupa.cz | 12:54:14
Výrobce chytrých domovních zvonků Ring, který patří Amazonu, stále častěji od úřadů dostává žádosti o vydání audio a video záznamů. Vyplývá to ze zpráv, které společnost vydala. Za rok 2021 šlo o celkem 3 147 žádostí od soudů, což je podle serveru TechCrunch meziroční nárůst o 65 procent. Firma říká, že nahrávky vydala v přibližně 40 procentech případů.


Do festivalu Colours vstupuje strategický investor Rockaway Capital
idnes.cz | 13:53:00
Investiční skupina Rockaway Capital Jakuba Havrlanta vstoupila do festivalu Colours of Ostrava. Stala se strategickým investorem. Pro festival, který finančně oslabila dvouletá pauza způsobená epidemií covidu, to bude vítaná vzpruha.


VIDEO: Policie dostihla vůz s migranty, za týden jich je na jihu Moravy 150
idnes.cz | 13:42:00
Policisté zaznamenávají nárůst nelegální migrace. Zatímco minulý měsíc odhalili na jižní Moravě 165 migrantů, nyní jich za necelý týden zajistili již 147, z toho pět dětí. Většina z nich jsou Syřani, kteří do Česka téměř vždy přicestovali ze Slovenska. Policie zveřejnila video z dopadení převaděče převážejícího migranty u Břeclavi.


Europol rozbil síť převaděčů migrantů z Běloruska, zadržel jedenáct lidí
idnes.cz | 13:27:00
Celkem jedenáct lidí zatkl Europol při operaci zaměřené na pašování migrantů přes Bělorusko do Evropské unie. Gang tvořili občané Sýrie a Turecka, kteří irácké migranty převáželi z Bagdádu do unie. S pomocí převaděčů využívá v současnosti trasy přes Bělorusko stále více zájemců o azyl z Íráku.


Kuřáci už si na karlovarském koupališti Rolava zapálí jen na třech místech
idnes.cz | 13:13:00
Pouze na třech přesně vymezených místech si budou smět kuřáci zapálit cigaretu v areálu karlovarského přírodního koupaliště Rolava. To se přidává k projektu Karlovy Vary - Město bez kouře.


Na Colours of Ostrava se pije z jednorázových kelímků, vyvolalo to bouři
idnes.cz | 13:04:00
Velký krok zpátky, návrat k hoře a odpadků a hlavně stále dokola otázka „proč?“. Takovou odezvu vyvolalo mezi návštěvníky Colours of Ostrava rozhodnutí organizátorů pro letošní ročník používat jednorázové nápojové plastové kelímky místo zálohovaných vratných. Na ty přitom byli lidé po léta zvyklí.


KOMENTÁŘ: Inflace zlevní nemovitosti a úroky půjdou dál nahoru
idnes.cz | 13:00:00
Rychle roztočená česká inflační spirála nabírá na obrátkách. Z rapidního zdražování už je problém nejen ekonomický, ale také sociální a politický. Přitom to nejhorší je nadále před námi, píše hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.


Stovky Francouzů musely kvůli požárům opustit obydlí. Hoří i jinde v Evropě
idnes.cz | 12:54:00
Na jihozápadě Francie musely své domovy opustit stovky lidí kvůli pokračujícímu nekontrolovanému šíření požárů lesního porostu. Na rychlém šíření ohně mají podíl zejména silný vítr, vysoké teploty posledních dní a s nimi spojené sucho. O situaci ráno informovaly místní úřady. Kvůli vysokým teplotám požáry porostu trápí také Portugalsko, Španělsko či Chorvatsko.


Byla hrdou a laskavou Češkou, kondoloval Zeman rodině zesnulé Trumpové
idnes.cz | 12:37:00
Prezident Miloš Zeman zaslal kondolenci dětem Ivany Trumpové, která ve čtvrtek zemřela. Vyslovil lítost nad ztrátou, která je postihla. Trumpovou, s níž se v minulosti několikrát setkal, označil za vynikající sportovkyni, schopnou manažerku, hrdou Češku a laskavou ženu. O kondolenčním dopise informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.


Sankce bolí Evropu víc než Rusy, jen válku protahují, kritizuje Orbán
idnes.cz | 12:33:00
Lídři Evropské unie si podle maďarského premiéra Viktora Orbána mají připustit, že sankce proti Rusku nefungují a je potřeba je změnit. „Poškozují unii více než Moskvu,“ prohlásil Orbán v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Kossuth. Podle politika známého svými dobrými vztahy s Ruskem lapá evropské hospodářství po dechu.


Němci hledají, jak zachovat levnou jízdenku na vlaky a ukončit tarifní džungli
idnes.cz | 12:26:00
Měsíční lístek za devět eur (220 Kč) na regionální a městskou dopravu slaví v Německu velký úspěch, na konci srpna ale výhodná nabídka dotovaná spolkovou vládou skončí. Stále častěji se tak z řad veřejnosti a také politiků ozývají hlasy na pokračování této jízdenky, případně na zavedení jiné podoby levného celoněmeckého jízdného.


Deset let hitu Gangnam Style. Rozkopl dveře k-popu a zanechal prázdno v duši
idnes.cz | 12:24:00
Právě před deseti lety pronikl jihokorejský rapper Psy v modrém smokingu, s nahladko učesanými vlasy a černými brýlemi na světovou hudební scénu skladbou Gangnam Style. Píseň zahltila hudební pořady a už v září 2012 se vyšplhala na nejvyšší příčky amerického žebříčku Billboard Hot 100. Byla také první, která překonala miliardu zhlédnutí na YouTube.


Do fotbalu zamířil velký energetický hráč. Solárník Skopal koupil od průmyslníka Zemka polovinu Slovácka
iHned.cz | 11:59:00
Do českého fotbalu vstoupil další podnikatel z energetického byznysu. Skupina Solar Global podnikatele Vítězslava Skopala, která patří k největším provozovatelům solárních elektráren v Česku, koupila poloviční podíl v klubu 1. FC Slovácko. Zbylých...


Mercedes-Benz C 220 d All-Terrain – Opravdu potřebujete SUV?
Auto.cz | 12:57:00
Elegantní kombík s prostornou kabinou, lehce zvednutým podvozkem, stylovým oplastováním a standardním pohonem všech kol opět vyvolává otázku, proč vlastně všichni tak moc touží po SUV? Vždyť tohle je tak parádní svezení…


Soud EU označil software regulující emise naftových vozů VW za nezákonný, automobilka se dál brání
Auto.cz | 11:59:00
Software v naftových vozech německé automobilky Volkswagen, který při určitých teplotách vypíná filtraci emisí, je nezákonný. Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie. Otevřel tak cestu k odškodnění majitelů aut s tímto softwarem, uvedla agentura AFP. Automobilka Volkswagen nicméně uvedla, že rozhodnutí soudu potvrzuje její právní názor, podle kterého je software přípustný.


Zisk i tržby Wells Fargo za očekáváními, světlým bodem úrokové výnosy
Kurzy.cz | 13:50:18
Americká banka Wells Fargo zveřejnila své výsledky za druhé čtvrtletí dnes před otevřením trhů. Banka nedosáhla na odhady analytiků na úrovni tržeb ani zisku, zisk banky přitom klesl meziročně o téměř padesát procent.


Kryptoměny se snaží znovu odrazit
Kurzy.cz | 13:47:14
Navzdory včerejšímu negativnímu sentimentu z úvodu výsledkové sezóny na Wall Street, hlavní indexy ukazály relativně velkou sílu kupujících a smazaly některé ztráty. Evropské indexy se také odrážejí a připisují si zisky stejně tak jako včerejší NASDAQ ...


Upozornění na aktivity společnosti Qubix Investment
Kurzy.cz | 13:33:47
Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že společnost Qubix Investment, se sídlem 2295 Oak Street, Old Forge, New York, Spojené státy americké, nebo také Qubix Investment, se sídlem 123 Fifth Avenue, New York, NY 10160, Spojené státy americké,...


T. Holub – Inflace chce čas – stejně jako cesta k moři
Kurzy.cz | 13:33:46
Vyskočí inflace až na 20 procent?


Komise schválila státní podporu ve výši až 5,4 miliardy eur, kterou poskytne patnáct členských států na významný projekt společného evropského zájmu v hodnotovém řetězci vodíkových technologií - Státní podpora
Kurzy.cz | 13:06:40
Posouzení Komise


Comeback technologií a načasování nákupů na americkém trhu - Perly týdne
Kurzy.cz | 13:05:00
EMJ Capital věří neziskovým technologiím, ale dodává k tomu jeden podstatný detail. Jeremy Siegel míní, že největší inflační tlaky pominuly a svěřuje se s tím, kdy už chce držet dlouhé pozice.


Bilko (Rockaway Blockchain Fund): Bitcoin je silně cyklický, jeho cena odráží dění v ekonomice
Kurzy.cz | 13:02:47
Když mají lidé peníze, jako tomu bylo v době kvantitativního uvolňování a masivní fiskální podpory ekonomiky v době pandemie, nakupují bitcoin. Jeho předem jasně omezené množství a vyšší poptávka pak logicky ústí ve vyšší cenu. Když naopak lidem kupní...


Červencové případy porušení právních předpisů: hlavní rozhodnutí
Kurzy.cz | 12:36:58
Kvalita ovzduší: Komise vyzývá FINSKO a IRSKO, aby správně provedly pravidla EU týkající se kvality ovzduší


12.h - Evropa roste díky ujištění, že Fed zvedne sazby jen o 75 bodů, BCPP se přidává, dolar oslabuje zpět nad paritu s eurem, ropa vyčkává u 100 USD za barel Brentu, zlato to opět zkouší na 1700 USD
Kurzy.cz | 12:32:59
Evropské akciové trhy v průběhu dnešního dopoledne rostou. Pozitivní náladu vyvolaly především komentáře jednoho ze členů měnového výboru Fedu, který naznačil, že hlavní centrální banka zvýší sazby pouze o původně plánovaných či odhadovaných 75 bodů.


Poslanecká sněmovna schválila úsporný tarif, který pomůže domácnostem s vysokými cenami energií
Kurzy.cz | 12:29:10
Poslanecká sněmovna schválila na návrh Ministerstva průmyslu a obchodu novelu energetického zákona, která zavádí úsporný tarif jako opatření


Uplatňování právních předpisů EU: Prosazování práv, základních svobod a právního státu
Kurzy.cz | 12:09:14
Evropská komise dnes přijala výroční zprávu o kontrole uplatňování práva EU. Zpráva nastiňuje donucovací opatření, která Komise přijala v roce 2021 s cílem zaručit ochranu práv a svobod občanů a podniků v celé EU. Komise dnes rovněž zveřejnila svůj...


S&P Global Ratings: Jestli dorazí stagflace, bude na tom nejhůře Čína
Kurzy.cz | 12:09:07
Analytici ratingové agentury S&P Global Ratings provedli průzkum mezi 20 000 firmami z celého světa na téma hrozící stagflace a jejího potenciálního vlivu na hospodaření firem. Z průzkumu vyšlo najevo, že pokud stagflace (souběh rostoucích cen a...


Čtvrtletní přehledy o stavu a vývoji státního dluhu (2. čtvrtletí 2022)
Kurzy.cz | 12:00:00
Ministerstvo financí zveřejňuje přehledy o stavu a vývoji státního dluhu v 2. čtvrtletí 2022 podle metodiky MMF.


Rada EU pod českým vedením schválila letošní specifická doporučení pro členské státy EU
Kurzy.cz | 11:19:06
Na jednání Rady pro hospodářské a sociální věci (ECOFIN) byly dne 12. července schváleny ministry financí členských států letošní specifická doporučení pro jednotlivé členské země (tzv. Country Specific Recommendations). Jednalo… The post Rada EU pod č...


Za maskou padající mědi se skrývá budoucí nedostatek dodávek ohrožující zelené cíle
Kurzy.cz | 11:07:54
Nenechte se zmást propadem na mědi v posledních měsících. Nedostatečné dodávky budou v nadcházejících letech tak závažné a ceny tohoto kovu tak vysoké, že by mohly způsobit zpoždění celosvětového odklonu od fosilních paliv.


Naučte se využívat zeleninu na maximum a spotřebovat ji od kořene až po listy
Kurzy.cz | 10:45:55
Košťály, slupky i natě. Každý z nás za rok doma vyplýtvá přibližně 25 kg potravin, a velkou část z toho tvoří zbytky ovoce a zeleniny vzniklé při zpracování. Plýtvání se přitom dá jednoduše zabránit nebo ho alespoň výrazně omezit. Naučte se využívat zelen


Ranní okénko - čínská makra a průmysl a maloobchod v USA
Kurzy.cz | 10:36:17
Asijské burzy dnes otevřely ve špatné náladě, když investoři reagovali na výkon čínské ekonomiky ve druhém čtvrtletí +0,4 % meziročně, což je nejnižší tempo od pandemie v roce 2020. Výsledek zaostal i za mediánem tržního odhadu (+1,2 %).


Policie pátrá po šestnáctileté matce s tříměsíční dcerou. Nevrátily se z vycházky
ČT24 | 12:18:12
Policie pátrá po šestnáctileté Růženě Gáborové a její tříměsíční dceři. Ve čtvrtek odpoledne se rodička nevrátila z vycházky do střediska výchovné péče v Černovicích na Pelhřimovsku, kde má být s dítětem umístěná. Informace mohou lidé sdělit na tísňovou linku 158, uvedla  policejní mluvčí Michaela Lébrová.


Očkování čtvrtou dávkou vakcíny proti covidu začne v pondělí, řekl Válek
ČT24 | 10:52:17
Přeočkování proti covidu-19 další posilující dávkou začne oficiálně už v pondělí. Oznámil to ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Dodal, že čtvrtá dávka bude určena pro všechny, kteří dovršili věku 18 let. Připomněl, že očkovat by se měli nechat zejména lidé v důchodovém věku a ti, kteří trpí vážnými chronickými onemocněními. 


Pražskou policejní školu ministerstva vnitra nově vede Ježková
ČT24 | 11:13:53
Vyšší policejní školu a Střední policejní školu ministerstva vnitra v Praze od pátku vede Ivana Ježková. Do funkce ji ustanovil ministr Vít Rakušan (STAN). Nová ředitelka vzešla z výběrového řízení, informoval resort. Předchozí ministr Jan Hamáček (ČSSD) dříve pověřil vedením školy někdejšího policejního prezidenta Vladislava Husáka, Rakušan ale pověření zrušil kvůli podezření, že dokument byl antedatovaný.


Inflace chce čas – stejně jako cesta k moři. Už jsme někde za Brennerem
Respekt | 10:53:16
S Tomášem Holubem z ČNB o neshodách s guvernérem, obraně koruny a netrpělivých dětech v autě


D11 dokončíme v roce 2027, řekl Kupka. Poláci už mají na hranicích položený asfalt
aktuálně.cz | 13:58:35
Poláci by svou navazující čtyřproudou rychlostní silnici S3 měli pro provoz otevřít už v roce 2024.


Procházela se s matkou, když dopadly ruské rakety. Čtyřletá Liza zemřela ve Vinnycji
aktuálně.cz | 11:33:41
Matka čtyřleté dívky nyní bojuje o život v nemocnici.


Rijád otevřel vzdušný prostor všem letadlům. Mohou sem tak i dopravci z Izraele
aktuálně.cz | 10:51:17
Saúdská Arábie Izrael neuznává a neudržuje s ním diplomatické vztahy. Agentura AP však oznámení Rijádu označuje za postupný krok k normalizaci vztahů.


ČEZ chce být uhlíkově neutrální do roku 2040. S MŽP uzavřel memorandum o spolupráci při ochraně klimatu
Kurzy.cz | 02:00:00
Ministerstvo životního prostředí a Skupina ČEZ uzavřely Memorandum o spolupráci v ochraně klimatu, energetiky a některých souvisejících oblastech. Obě strany budou spolupracovat na komplexní dekarbonizaci všech segmentů české ekonomiky. ČEZ se zároveň ...


Schopná manažerka a hrdá Češka. Prezident Zeman zaslal kondolenci dětem Trumpové
Denik.cz | 12:49:00
Prezident Miloš Zeman zaslal kondolenci dětem Ivany Trumpové, která ve čtvrtek zemřela. Vyslovil lítost nad ztrátou, která je postihla. Trumpovou, s níž se v minulosti několikrát setkal, označil za vynikající sportovkyni, schopnou manažerku a hrdou Češku. Poznamenal, že si ji pamatuje jako laskavého a srdečného člověka. O kondolenčním dopise informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.


Hradec staví stadion za stovky milionů. Sponzoři či údržbáři zatím chybí
Denik.cz | 12:20:00
Se svými 9300 místy k sezení se má příští rok v červnu nový fotbalový svatostánek v Hradci Králové stát devátým největším stadionem v České republice. Ale zatímco ten největší v pražském Edenu (19370 míst k sezení) opět mění název na Fortuna Aréna, tak v Hradci Králové neví ani to, kdo se o nový stadion bude starat. Natož, jaký ponese název titulárního sponzora. 


Ministerstvo práce navrhuje zvýšení příspěvku na zaměstnávání lidí s postižením
Eurozpravy-domácí | 11:33:00
Ministerstvo práce navrhuje zvýšení příspěvku na zaměstnávání lidí s postižením o 600 korun na 14.200 korun. Vyšší podpora by se měla vyplácet zpětně od července. Od října by se mohly zvednout příspěvky na zdravotní diety pro lidi v hmotné nouzi, a to o 9,5 procenta.


Jídlo a pití na Colours of Ostrava: bez vratných kelímků, ale s obřími langoši
Denik.cz | 11:21:00
/FOTOGALERIE/ Kolik po zdražení stojí na Colours of Ostrava nejobvyklejší nápoje, lihoviny a občerstvení? A proč pořadatelé zrušili vratné kelímky, které pro mnohé byly i sběratelským artiklem?


Podle Ruska je dohoda o obnovení exportu ukrajinského obilí blízko
Eurozpravy-zahraniční | 13:51:00
Vyjednávači, kteří se tento týden v Istanbulu účastnili schůzky k možnosti obnovení vývozu obilí z Ukrajiny, ve velké míře podpořili ruské návrhy. Dnes to uvedlo ruské ministerstvo obrany, dohoda je podle něho blízko. Informovala o tom agentura Reuters.


Portugalsko, Španělsko a Itálii trápí požáry, hořelo i u jezera Garda
Eurozpravy-zahraniční | 13:37:00
S lesními požáry, které už několik dní kvůli suchu a vlně veder sužují některé oblasti Itálie, bojovali hasiči i na severu turisty oblíbeného Gardského jezera. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na místní úřady. Přes dva tisíce hasičů je stále nasazeno do hašení lesních požárů v Portugalsku, které čelí rovněž vlně veder, stejně jako sousední Španělsko, kde nově požár zachvátil i lesy v národním parku Monfragüe na západě země.


EU nepracuje přímo na dalších sankcích, ale na dotažení detailů, uvedl Šefčovič
Eurozpravy-zahraniční | 13:33:00
Evropská komise (EK) a členské státy EU nyní nepracují přímo na dalším, sedmém evropském sankčním balíku proti Rusku. Aktuálně se řeší dotažení některých detailů z předcházejících balíků s cílem zabránit neplnění sankcí. Zároveň chce EU dostat sankce do souladu se závěry zemí G7.


Evropská komise zažalovala Maďarsko kvůli zákonu proti sexuálním menšinám
Eurozpravy-zahraniční | 13:22:00
Evropská komise dnes zažalovala Maďarsko kvůli zákonu, který podle ní diskriminuje sexuální menšiny. Na Soudní dvůr Evropské unie se komise obrátila také kvůli odebrání licence nezávislé maďarské rozhlasové stanici Klubrádió kritické k vládě. V obou případech jde o poslední možný krok v řízeních, která unijní exekutiva proti Budapešti kvůli obavám z porušování norem EU vede už déle než rok.


Evropa překonala Asii a je největším odběratelem ropy z USA
Eurozpravy-zahraniční | 13:17:00
Evropa po šesti letech překonala Asii a stala se největším odběratelem americké ropy. Od ledna do května letošního roku odebrala v průměru 213,1 milionu barelů ropy, zatímco Asie 191,1 milionu barelů. Vyplývá to z nejnovějších statistických údajů, na které upozornila agentura Bloomberg.


V separatistické republice na východě Ukrajiny zemřel britský občan, píše TASS
Eurozpravy-zahraniční | 13:05:00
V separatistické Doněcké lidové republice (DNR) 10. července zemřel na následky chronického onemocnění britský občan Paul Urey, uvedla agentura TASS s odvoláním na ombudsmanku neuznávané republiky. Ruská agentura Brita označuje za žoldnéře, jeho dcery ovšem před časem v televizi Sky News řekly, že v oblasti bojů působil jako dobrovolný humanitární pracovník.


Vězněná barmská politička Su Ťij popřela obvinění z volebních podvodů
Eurozpravy-zahraniční | 12:52:00
Svržená barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij dnes u soudu popřela, že by se při volbách v roce 2020 dopustila volebních podvodů. Obvinila ji z toho vojenská junta, která loni provedla převrat a Su Ťij stejně jako další představitele minulého režimu uvěznila. Za volební podvod podle agentury AP hrozí tříletý trest, Su Ťij je ale souzená i v dalších kauzách a dostala v nich už 11 let vězení.


Rusové tvrdí, že ve Vinnycji zasáhli ukrajinské vojáky a cizí dodavatele zbraní
Eurozpravy-zahraniční | 12:29:00
Cílem čtvrtečního útoku ve Vinnycji, při němž zemřelo přes 20 lidí, bylo podle Moskvy setkání zástupců velení ukrajinské armády se zahraničními dodavateli zbraní v místním Domě důstojníků. Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov dnes podle agentury TASS uvedl, že ruské síly provedly úder "vysoce přesnými raketami Kalibr odpálenými z moře". Dům důstojníků ve Vinnycji slouží jako kulturní zařízení.


Němci už nebudou jezdit za devět euro měsíčně, jízdenka v srpnu končí
Eurozpravy-zahraniční | 12:19:00
Měsíční lístek za devět eur (220 Kč) na regionální a městskou dopravu slaví v Německu velký úspěch, na konci srpna ale výhodná nabídka dotovaná spolkovou vládou skončí. Stále častěji se tak z řad veřejnosti a také politiků ozývají hlasy na pokračování této jízdenky, případně na zavedení jiné podoby levného celoněmeckého jízdného.


Německý důstojník byl za přípravu vraždy politika odsouzen na pět a půl roku vězení
Eurozpravy-zahraniční | 11:53:00
Na pět a půl roku do vězení dnes poslal soud v Německu armádního důstojníka, který se několik měsíců vydával za syrského uprchlíka a v tomto krytí z krajně pravicového přesvědčení plánoval vraždu vrcholného německého politika. Verdikt, proti kterému je možné se odvolat, skončil po více než ročním procesu.


Italské parlamentní strany dostaly čas do středy, aby odvrátily pád vlády
Eurozpravy-zahraniční | 11:19:00
Italské parlamentní strany dostaly od prezidenta Sergia Mattarelly čas do středy, aby se pokusily najít východisko z vládní krize. V ten den má nestranický premiér Mario Draghi předstoupit před zákonodárce. Mattarella podle místních médií doufá, že do té doby se zmírní napětí v široké vládní koalici, složené z téměř všech parlamentních stran, a jejich lídři si uvědomí naléhavost pokračování vlády v těžkém období globální krize.


Volkswagenu prudce klesl odbyt, nejvíce ve střední a východní Evropě
Eurozpravy-ekonomika | 13:43:00
Německé automobilové skupině Volkswagen v prvním pololetí klesl celosvětový odbyt o 22,2 procenta na 3,88 milionu vozů. Ve střední a východní Evropě, kam spadá i Rusko, se odbyt propadl o 40,9 procenta na 227.100 aut. Volkswagen to dnes zveřejnil na svém webu. Mateřskému podniku Škoda Auto klesl celosvětový odbyt o 30 procent.


Cena zlata v dolarovém vyjádření je na letošním minimu, potvrdil analytik
Eurozpravy-ekonomika | 12:42:00
Cena zlata tento týden atakovala hranici 1700 dolarů za unci (cca 41.478 Kč) a dostala se tak v dolarovém vyjádření na nejnižší úroveň od začátku letošního roku.V korunovém vyjádření se cena zlata pohybuje na přibližně stejné úrovni jako na počátku roku. ČTK to řekl analytik Golden Gate CZ Pavel Ryba.


Vykopat si vlastní hrob: Odbojáři ze skupiny MAPAŽ chtěli vraždit komunisty, čekala je za to smrt
Reflex | 13:00:00
Únorem 1948 začala pro Čechoslováky doba temna. Po pár letech naděje poválečných let přišly represe komunistického převratu a s ním spojené monstrprocesy, zatýkání nevinných a výslechy s brutálním fyzickým mučením. Bylo tak jen otázkou času, než se v národu vzbouří touha po svobodě. V tvrdém popřevratovém režimu vznikla celá řada odbojových skupin a mezi ty známější patří i MAPAŽ.


Zemřela Ivana Trumpová, český blonďatý tajfun, který zásadně ovlivnil americkou politiku i společnost
Reflex | 12:00:00
„Dámy, musíte být silné a nezávislé. A nezapomeňte, že se nesmíte rozčílit – pak dostanete všechno!“ To jsou slova z epizodní role Ivany Trumpové, někdejší manželky amerického prezidenta Donalda Trumpa, ve filmu The First Wives Club (Klub prvních manželek) z roku 1996. Tyto věty pak byly mnohokráte citovány, jako rady pro ženy, které se rozvádějí. Ukazovaly i na vliv, který v posledních čtyřiceti letech měla na americkou politiku a společnost Ivana Trumpová (1949-2022), původním jménem Zelníčková, narozená v Gottwaldově (dnešním Zlíně). Známá česko-americká podnikatelka a někdejší lyžařka i modelka zemřela ve čtvrtek v New Yorku.


Blogísek čtyřnásobné matky na opušťáku na Colours: Demo, Nokia, muslimské metalistky a notný slejvák
Reflex | 11:00:00
Tento text nepíše hudební novinářka, ale společensky deprivovaná matka od čtyř malých dětí, která před (toho času nemocnými) potomky pod rouškou noci prchla na Colours of Ostrava a nejdřív musela patnáct hodin v kuse spát, aby byla schopna vůbec vstřebat nějakou kulturu. A alkohol, ale k tomu se dostaneme.


Před deseti lety dobyl Gangnam Style světovou pop music
Tiscali-zprávy | 11:47:28
Právě před deseti lety pronikl jihokorejský rapper Psy v modrém smokingu, nahladko učesanými vlasy a černými brýlemi na světovou hudební scénu skladbou Gangnam Style. Píseň zahltila hudební pořady a už v září 2012 se vyšplhala na nejvyšší příčky amerického žebříčku Billboard Hot 100. Byla také první, která překonala miliardu zhlédnutí na YouTube.


Orbán: Protiruskými sankcemi se EU nestřelila do nohy, ale rovnou do plic
Tiscali-zprávy | 11:32:03
Lídři Evropské unie by podle maďarského premiéra Viktora Orbána měli připustit, že sankce proti Rusku nefungují a je potřeba je změnit. V pravidelném rozhovoru pro rozhlasovou stanici Kossuth tento politik známý svými dobrými vztahy s Ruskem řekl, že sankce poškozují EU více než Moskvu a že evropské hospodářství lapá po dechu.


První dáma Ukrajiny znala jednu z dětských obětí útoku ve Vinnycji
Tiscali-zprávy | 10:44:41
Manželka ukrajinského prezidenta Olena Zelenská osobně znala čtyřletou Lizu, které zemřela po čtvrtečním útoku na město Vinnycja ve střední části Ukrajiny. Po čtvrtečním zásahu raket s plochou dráhou letu zde zemřelo nejméně 23 lidí, včetně tří dětí. Přes 170 lidí bylo zraněno a téměř 30 dalších se dosud pohřešuje.


Paušální daň bude možností pro více OSVČ, zvýší se limit a zavedou tři paušální pásma
E15-ekonomika | 13:44:00
OSVČ si mohou daňové povinnosti usnadňovat uplatněním paušálů. Výdajový paušál mohou využívat již dlouho, od roku 2021 je možné vstoupit i do daňového paušálního režimu. Hlavními výhodami jsou daňová úspora, srozumitelnost a nenáročnost. Od roku 2023 dojde u paušální daně navíc k významným změnám.


Evropská komise zažalovala Maďarsko kvůli zákonu, který diskriminuje sexuální menšiny
E15-ekonomika | 13:31:00
Evropská komise zažalovala Maďarsko kvůli zákonu, který podle ní diskriminuje sexuální menšiny. Na Soudní dvůr Evropské unie se komise obrátila také kvůli odebrání licence nezávislé maďarské rozhlasové stanici Klubrádió kritické k vládě. V obou případech jde o poslední možný krok v řízeních, která unijní exekutiva proti Budapešti kvůli obavám z porušování norem EU vede už déle než rok.


Volkswagenu letos celosvětově klesl odbyt aut o více než dvacet procent
E15-ekonomika | 13:25:00
Německé automobilové skupině Volkswagen v prvním pololetí klesl celosvětový odbyt o 22,2 procenta na 3,88 milionu vozů. Ve střední a východní Evropě, kam spadá i Rusko, se odbyt propadl o 40,9 procenta na 227 100 aut. Mateřská společnost Škody Auto zveřejnila údaje na svém webu.


Očkování čtvrtou dávkou začne od pondělí, řekl Válek
E15-ekonomika | 13:13:00
V Česku začne od pondělí očkování proti koronaviru čtvrtou posilovací dávkou. Bude pro lidi nad 18 let, kteří mají od posledního očkování více než čtyři měsíce. Na tiskové konference to oznámil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Získat vakcínu bude od příštího týdne podle náměstka Josefa Pavlovice (Piráti) možné bez registrace, registrační systém s objednáním pak začne znovu fungovat od 15. srpna.


Michal Klíma: Vláda strategickou komunikaci nebrzdí, ale urychluje
E15-ekonomika | 12:05:00
Autoři dvou článků, které před několika dny vyčítaly vládě, že dost rychle nepřipravuje centrum strategické komunikace, si zjevně nevšimli, že vláda naopak kroky k vytvoření centra strategické komunikace začala výrazně urychlovat.


Škoda Auto představila vizi sedmimístného elektromobilu. Nastínila nový design značky
E15-ekonomika | 10:58:00
Škoda Auto představila studii velkoprostorového sedmimístného elektromobilu Vision 7S. Nabídne tři řady sedadel a variabilní interiér s režimy pro jízdu a odpočinek. Škoda to dnes uvedla v tiskové zprávě včetně skici interiéru. Zda se vůz dostane do sériové výroby, automobilka neoznámila.


Situace na Ukrajině stále více připomíná první světovou válku, říká vojenský expert
E15-ekonomika | 10:30:00
Ukrajina i Rusko mají potíže pokračovat v bojích a získat taktickou a strategickou iniciativu. Podle Zdeňka Petráše z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany by mohlo jít o zlomový bod v dosavadním vývoji války. 


Paušální daň bude možností pro více OSVČ, zvýší se limit a zavedou tři paušální pásma
E15-politika | 13:44:00
OSVČ si mohou daňové povinnosti usnadňovat uplatněním paušálů. Výdajový paušál mohou využívat již dlouho, od roku 2021 je možné vstoupit i do daňového paušálního režimu. Hlavními výhodami jsou daňová úspora, srozumitelnost a nenáročnost. Od roku 2023 dojde u paušální daně navíc k významným změnám.


Evropská komise zažalovala Maďarsko kvůli zákonu, který diskriminuje sexuální menšiny
E15-politika | 13:31:00
Evropská komise zažalovala Maďarsko kvůli zákonu, který podle ní diskriminuje sexuální menšiny. Na Soudní dvůr Evropské unie se komise obrátila také kvůli odebrání licence nezávislé maďarské rozhlasové stanici Klubrádió kritické k vládě. V obou případech jde o poslední možný krok v řízeních, která unijní exekutiva proti Budapešti kvůli obavám z porušování norem EU vede už déle než rok.


Volkswagenu letos celosvětově klesl odbyt aut o více než dvacet procent
E15-politika | 13:25:00
Německé automobilové skupině Volkswagen v prvním pololetí klesl celosvětový odbyt o 22,2 procenta na 3,88 milionu vozů. Ve střední a východní Evropě, kam spadá i Rusko, se odbyt propadl o 40,9 procenta na 227 100 aut. Mateřská společnost Škody Auto zveřejnila údaje na svém webu.


Očkování čtvrtou dávkou začne od pondělí, řekl Válek
E15-politika | 13:13:00
V Česku začne od pondělí očkování proti koronaviru čtvrtou posilovací dávkou. Bude pro lidi nad 18 let, kteří mají od posledního očkování více než čtyři měsíce. Na tiskové konference to oznámil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Získat vakcínu bude od příštího týdne podle náměstka Josefa Pavlovice (Piráti) možné bez registrace, registrační systém s objednáním pak začne znovu fungovat od 15. srpna.


Michal Klíma: Vláda strategickou komunikaci nebrzdí, ale urychluje
E15-politika | 12:05:00
Autoři dvou článků, které před několika dny vyčítaly vládě, že dost rychle nepřipravuje centrum strategické komunikace, si zjevně nevšimli, že vláda naopak kroky k vytvoření centra strategické komunikace začala výrazně urychlovat.


Škoda Auto představila vizi sedmimístného elektromobilu. Nastínila nový design značky
E15-politika | 10:58:00
Škoda Auto představila studii velkoprostorového sedmimístného elektromobilu Vision 7S. Nabídne tři řady sedadel a variabilní interiér s režimy pro jízdu a odpočinek. Škoda to dnes uvedla v tiskové zprávě včetně skici interiéru. Zda se vůz dostane do sériové výroby, automobilka neoznámila.


Situace na Ukrajině stále více připomíná první světovou válku, říká vojenský expert
E15-politika | 10:30:00
Ukrajina i Rusko mají potíže pokračovat v bojích a získat taktickou a strategickou iniciativu. Podle Zdeňka Petráše z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany by mohlo jít o zlomový bod v dosavadním vývoji války. 


Metr a půl pro cyklisty nepomohl, ukázala data. Kupka chystá změnu
idnes.cz | 15:55:00
Nová pravidla ohledně povinného odstupu auta od cyklistů při předjíždění platí teprve od letošního roku, ministr dopravy Martin Kupka z ODS už ale plánuje jejich úpravu. Argumentuje, že chce předpisy pro motoristy co nejvíce zjednodušit. Opírá se přitom i o data, z nichž vyplývá, že nehodovost při předjíždění cyklistů je minimální. Změna by platila na všech pozemních komunikacích.


Vůz škrtl ramenem o trolej a vybuchly mu pneumatiky, kameny letěly 70 metrů
idnes.cz | 15:52:00
Na nádraží ve Dvorci u Nepomuka na Plzeňsku explodovaly pneumatiky na nákladním autě pro přepravu dřeva. Stalo se to poté, co řidič zavadil hydraulickou rukou o trakční vedení. Výbuchy byly tak silné, že od kol odmrštily kameny desítky metrů.


Ministerstvo chce zvýšit příspěvky na plošiny i zaměstnávání postižených
idnes.cz | 15:36:00
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) navrhuje zvýšení příspěvku na zaměstnávání lidí s postižením o 600 korun na 14 200 korun zpětně od července. Od října by se mohly zvednout příspěvky na zdravotní diety pro lidi v hmotné nouzi. Vzrůst by měl příspěvek na mobilitu či příspěvek na zdvihací plošiny. Termín úpravy těchto podpor resort nesdělil.


Milovníci kostiček se dočkali. Lego otevře svůj první obchod v Česku
idnes.cz | 15:25:00
Dánská společnost Lego Group v listopadu otevře první značkový obchod v Česku. Westfield Chodov v Praze se tak na podzim stane prvním oficiálním místem pro milovníky kostiček Lega.


OBRAZEM: Masky, biče i jízda v popelnici. Obscene Extreme dávno není jen muzika
idnes.cz | 15:13:00
Pětidenní festival metalové hudby Obscene Extreme je kromě drsné muziky také přehlídkou extravagantních masek i bizarních soutěží. Na trutnovském Bojišti zahraje do neděle 80 kapel z celého světa.


Do rodného Zlína jezdila Trumpová málo, její děti tam trávily prázdniny
idnes.cz | 15:00:00
Ve čtvrtek zesnulá Ivana Trumpová vyrůstala ve Zlíně. Ačkoliv v dospělosti tam příliš často nejezdila, pro její děti bylo město prázdninovým zázemím. Jezdily sem k babičce a dědovi. Zlínský magistrát zřídil v přízemí budovy pietní místo.


S orlojem pochybili všichni, řeklo ministerstvo. Praha po měsíci neví, jak dál
idnes.cz | 14:57:00
Památková inspekce ministerstva kultury dospěla k závěru v kauze renovace Mánesova kalendária Staroměstského orloje. „Vznikla ne příliš šťastným souběhem nedůsledného jednání všech stran,“ napsala mluvčí resortu redakci iDNES.cz. Pražský magistrát v pátek uvedl, že i přes dřívější prohlášení o možném předělání kalendária zatím nijak věc neřešil a nerozhodl.


Na Srí Lance nic nebrání zvolení nového prezidenta. Rozhodne se příští týden
idnes.cz | 14:29:00
Předseda srílanského parlamentu přijal rezignaci prezidenta Gotabaji Radžapaksy poté, co ověřil pravost Radžapaksova rezignačního dopisu. Ten byl ve čtvrtek na Srí Lanku doručen letecky ze Singapuru, kam Radžapaksa uprchl. Premiér Ranil Vikremesinghe v pátek složil přísahu a do zvolení nové hlavy státu bude úřadujícím prezidentem. Parlament má novou hlavu státu zvolit 20. července.


Bolelo to víc než porod, říká o rozchodu s komikem herečka Rachel Bilsonová
revue.idnes.cz | 14:00:00
Americká herečka Rachel Bilsonová (40), známá především z teenagerského seriálu The O. C., potvrdila vztah s komikem Billem Haderem (44). I když to páru nakonec nevyšlo, jejich románek byl podle herečky natolik intenzivní, že rozchod s partnerem byl pro ni horší než porod.


V Doněcku zemřel britský humanitární pracovník. Podle separatistů byl žoldák
idnes.cz | 14:08:00
V separatistické Doněcké lidové republice DNR 10. července zemřel na následky chronického onemocnění britský občan Paul Urey, uvedla agentura TASS s odvoláním na ombudsmanku samozvané republiky. Ruská agentura Brita označuje za žoldnéře, jeho dcery ovšem před časem v televizi Sky News řekly, že v oblasti bojů působil jako dobrovolný humanitární pracovník.


Evropská komise žaluje Maďarsko kvůli zákonu proti sexuálním menšinám
idnes.cz | 14:04:00
Maďarsko čelí žalobě Evropské komise kvůli zákonu, který diskriminuje sexuální menšiny. Na Soudní dvůr Evropské unie se komise obrátila kvůli odebrání licence nezávislé maďarské rozhlasové stanici Klubrádió, která je kritická k vládě. Unijní exekutiva kvůli obavám z porušování norem EU vede s Maďarskem řízení déle než rok. Podání žaloby je v rámci řízení posledním možným krokem.


POZDRAVY Z OSTRAVY: Špinarka s dracenou a boj o Hrad už i zde
idnes.cz | 14:00:00
Šéfka kulturní rubriky iDNES.cz Monika Zavřelová posílá kolegům do redakce v Praze své dojmy z největšího hudebního svátku v Česku, z festivalu Colours of Ostrava. V druhém dopise píše o absenci zálohovaných kelímků, prezidentských kandidátech i soše Věry Špinarové.


Škodě Auto klesl odbyt o 30 procent, nejvíce z hlavních značek skupiny Volkswagen
iHned.cz | 14:33:00
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto za první pololetí dodala zákazníkům v celém světě 360 600 aut, což je meziroční pokles o 30 procent. Ve své zprávě to v pátek uvedla mateřská skupina Volkswagen. Propad odbytu vozidel české automobilky je za...


Natalie Dufková ve své tvorbě reflektuje vlastní prožitky. Nyní se zaměřuje na vyspělou ženu
iHned.cz | 14:00:00
VIDEO: Na návštěvě u módních návrhářů. Nová rubrika Speed Fashion Dating představuje ty nejzajímavější československé tvůrce.


Mini se pochlubilo elektrickým kabrioletem, prý má naznačovat budoucnost
Auto.cz | 14:51:00
Otevřené čistě elektrické Mini je plně pojízdné, s jeho prodejem se ale nepočítá.


Maximálně 32 km/h ve městě? Od příštího roku realita ve Walesu
Auto.cz | 13:57:00
Wales zavádí zákon nařizující snížení maximální povolené rychlosti ve městech. Stávající limit 30 mil v hodině bude příští rok snížen na 20 mil v hodině. Důvodů je mnoho, stejně jako odpůrců zákona.


Inflace opět výrazně vzrostla na úroveň 17,2 procenta
Kurzy.cz | 15:57:39
„Přestože lidé omezují svou spotřebu, růst cen dál zrychluje. Tento vývoj pravděpodobně vyvolá recesi v české ekonomice, která nakonec povede ke zkrocení domácích inflačních tlaků.


Bance Wells Fargo ve 2Q klesly tržby o 16% a zisk o 48%. Banka vytváří rezervy na špatné projekty a úvěry
Kurzy.cz | 15:56:40
Americká banka Wells Fargo za 2Q roku vykázala meziroční pokles zisku o 48%, když vytvářela výrazné rezervy pro krytí problematických úvěrů.Banka za 2Q vykázala tržby na úrovni 17,03 mld. USD, což zaostalo za odhady trhu nastavenými na 17,53 mld. USD.


Citigroup ve 2Q čistým ziskem výrazněji překonala odhady trhu, akcie rostou
Kurzy.cz | 15:43:03
Americká banka Citigroup dnes představila své výsledky hospodaření za 2Q roku. Čistý zisk meziročně poklesl o 27% na 4,55 mld. USD respektive 2,19 USD oproti trhem očekávaným 1,68 USD. Celkové tržby rostly meziročně o 11% a dosáhly úrovně 19,64 mld.


Pád společnosti Twitter
Kurzy.cz | 15:42:55
Investory překvapil nedávný zájem Elona Muska o koupi sociální sítě Twitter. Tento typ investice nezapadá vůbec do obvyklých podnikatelských zájmů známého vizionáře a mnozí spekulovali o jeho důvodech k odkupu.


US - maloobchod v červnu rostl nad odhady trhu, spotřebitelé jsou stále vcelku odolní
Kurzy.cz | 15:24:31
Americký Commerce Department oznámil, že maloobchodní tržby v červnu rostly o 1% oproti poklesu o 0,1% v květnu (-0,3% předběžně) a oproti trhem očekávanému zlepšení o 0,9%.Za zlepšením stojí částečně růst prodejů potravin a PHM.


Amper Meteo: Spotřeba plynu klesla ve 2Q v ČR meziročně o 15% po očištění, firmy i obce chystají velké investice do úspor energií
Kurzy.cz | 15:01:59
I ve druhém čtvrtletí významně poklesla spotřeba plynu, zejména díky úsporám domácností, ale i díky menší výrobě v počeradské paroplynové elektrárně. Klesá i spotřeba elektřiny. Dramaticky naopak roste poptávka po energeticky úsporných projektech ze&helli


USD po optimistických zprávách o maloobchodních tržbách mírně posiluje
Kurzy.cz | 14:41:58
Údaje o maloobchodních tržbách byly zveřejněny ve 14:30. Zpráva dopadla lépe, než se očekávalo, ale nezpůsobila žádné velké pohyby na trzích. • Headline: 1,0% meziměsíčně vs 0,8% meziměsíční odhad (-0,3% dřívější meziměsíční srovnání) • Bez automobil...


Drobní investoři opouštějí farmaceutické akcie kvůli Twitteru. Nejvíce věří energiím
Kurzy.cz | 14:40:43
Největší nárůst akcionářů zaznamenal Twitter, a to o 82 % oproti předchozímu čtvrtletí. V první desítce propadů se umístily farmaceutické společnosti Merck & Co (- 12 %) a Pfizer (- 7 %).


Poklesy na trhoch nepomáhajú BlackRocku - VIDEO
Kurzy.cz | 14:39:50
Výsledky dnes zverejňoval aj správca aktív BlackRock. Firme spôsobujú poklesy na trhoch, spolu s neistou geopolitickou situáciou problémy, keďže inkasuje nižšie poplatky. Pozitívom je ale prílev ďalších desiatok miliárd dolárov, firma momentálne sprav...


Corman (OECD): Nejlepší cestou pro stabilizaci cen ropy je navýšení produkce. Diskutovat se bude o cenovém stropu pro ruskou ropu
Kurzy.cz | 14:34:45
Podle generálního tajemníka organizace OECD Mathiase Cormana by nejlepší cestou pro stabilizaci cen ropy bylo navýšení produkce. Podle Cormana konflikt na Ukrajině představuje těžké břemeno pro celý svět, jež způsobuje pomalejší ekonomický růst, vyšší&hel


Thomas Schäfer se stává novým předsedou dozorčí rady ŠKODA AUTO
Kurzy.cz | 14:31:56
Mladá Boleslav, 15. července 2022 – Thomas Schäfer, předseda představenstva značky Volkswagen Osobní vozy a vedoucí skupiny objemových značek, se k 15. červenci ujímá funkce předsedy dozorčí rady ŠKODA AUTO. Stává se nástupcem Murata Aksela, který odst...


Kurzovní lístek ČNB na pátek 15.07.2022
Kurzy.cz | 14:28:17
Aktuální a historické kurzovní lístky ČNB >>On-line kurzy měn >>Grafy kurzů >>Nejlepší kurzy >>Aktuální zpravodajství >>Kurzovní lístek České národní banky Stát, měna Kód Počet Kurz Kurz 14.7.Změna15.7. Americký dolar USD 1 24.3990 +0.06%24.4140...


ACEA: Prodeje nových osobáků v červnu klesly meziročně o 15,4% a byly za daný měsíc nejhorší od začátku sledování dat
Kurzy.cz | 14:21:32
Podle statistik evropského sdružení výrobců automobilů ACEA prodeje osobních automobilů v rámci EU poklesly meziročně o 15,4% na výsledných 886 510 vozů, což je nejhorší červnový výsledek od začátku sledování dat v roce 1996.


Korunu před negativním sentimentem chrání ČNB (Komentář)
Kurzy.cz | 14:11:26
Kurz koruny měl během tohoto týdne tendenci spíše
posilovat. Krátce se dostal i pod hladinu 24,30 CZK/EUR. Zisky
nicméně neudržel a v závěru týdne se pohyboval nad úrovní 24,50 CZK/EUR. Na
trhu je stále patrná přítomnost centrální banky, která navzdory...


Návrh cenového rozhodnutí ERÚ, kterým se stanovují ceny služeb výkonové rovnováhy obstarávaných provozovatelem přenosové soustavy na denním trhu
Kurzy.cz | 14:00:00
Návrh cenového rozhodnutí ERÚ, kterým se stanovují ceny služeb výkonové rovnováhy obstarávaných provozovatelem přenosové soustavy na denním trhu 15. 7. 2022 Oddělení regulace cen v elektroenergetice[1] Veřejný konzultační proces[2] V posledních...


Biden opustí Saúdskou Arábii bez dohody
Kurzy.cz | 13:46:49
Investoři netrpělivě očekávali návštěvu amerického prezidenta Joea Bidena v Súdské Arábii a pevně doufali v prolomení trhu s ropou. Ukazuje se však, že očekávání byla přehnaná. S největší pravděpodobností k vytvoření nabídky ani jednou stranou nedojde....


Putin odvolal šéfa vesmírné agentury Roskosmos, nahradí ho místopředseda vlády
aktuálně.cz | 15:14:31
Dosavadní místopředseda vlády Jurij Borisov nahradí Dmitrije Rogozina.


Tolik písečných bouří lidé nepamatují. Fotografie ukazují Irák zahalený do oranžova
aktuálně.cz | 15:11:34
Běžně Irák zažívá kolem dvou písečných bouří za rok. Změny klimatu a špatné hospodaření s vodou ale situaci zhoršují.


Očkování dospělých čtvrtou dávkou začne v pondělí. Doporučené je hlavně rizikovým
aktuálně.cz | 15:03:21
Očkování bude zatím bez registrace, objednávání má začít fungovat od 15. srpna.


Anglický trávník je pro krajinu smrtící, varuje ekolog. Radí změnit Česko v zahradu
aktuálně.cz | 14:26:12
Krajinu je třeba bránit před suchem. Jak mohou lidé pomoci přímo na svých zahradách, radí mezinárodně oceňovaný ekolog Jiří Malík.


Propuštěná lékařka si rozjela vlastní byznys. Vydávala falešné recepty i posudky
Denik.cz | 15:16:00
V jedné z pražských nemocnic rozvázali před několika lety pracovní poměr s třiapadesátiletou lékařkou, která nevyhovovala jejich představám. Doktorka tak ve své kariéře pokračovala jinde, ale další zaměstnavatel si ji taky dlouho nenechal. Po druhém propuštění se rozhodla, že nejlepší cesta pro ni bude soukromé podnikání, a tak se seznámila s dvěma muži a dali se společně do práce.


Očkování čtvrtou dávkou pro lidi nad 18 let začne od pondělí, oznámil Válek
Denik.cz | 13:58:00
V Česku začne od pondělí očkování proti koronaviru čtvrtou posilovací dávkou. Bude pro lidi nad 18 let, kteří mají od posledního očkování více než čtyři měsíce. Na tiskové konferenci to v pátek oznámil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). 


Zůstal jen růžový kočárek. Svět zdrtila smrt dívky zabité při útoku ve Vinnycji
Denik.cz | 13:44:00
Čtyřletá Liza Dmytrijevová ve čtvrtek zemřela při útoku na město Vinnycja ve střední části Ukrajiny. Její život a smrt při ruském raketovém útoku jsou symbolem konfliktu, při kterém smrt často přichází bez varování a shora, píše server britského deníku The Guardian.


Mokrá, upocená, drahá. I takto vypadá noční doprava z Colours of Ostrava domů
Denik.cz | 13:35:00
/FOTOGALERIE/ Čtvrteční hlavní hvězdu The Killers přivítala na Colours of Ostrava silná bouřka. Liják zchlazoval nadšení publika a mnozí začínali odcházet dříve, než druhý festivalový den dospěl ke svému konci. U stanovišť taxíků se tvořily fronty a na zastávce tramvají stály přímo davy.


Briefing Evropského hnutí Německo k CZ PRES
Kurzy.cz | 11:31:00
Evropské hnutí Německo (EBD) pořádalo společně se zastoupením Evropské komise v Německu a Velvyslanectvím ČR v


Zlato nevydrží nápor silného dolaru
Kurzy.cz | 10:32:55
Zlato ve čtvrtek kleslo kvůli rostoucímu dolaru. Soudě podle nárůstu kotací USD investoři reagovali s nadšením na údaje o americké inflaci. V dopoledních hodinách evropské obchodní seance tedy cena srpnových futures na zlato na newyorské burze Comex&helli


Náročná nejen pro závodníky. Tour prověří i řidiče aut
Kurzy.cz | 10:26:33
Vedle závodících cyklistů se na trase Tour de France pohybuje i množství aut. Ta řídí bývalí cyklisté, kteří mají cit pro chování jezdců. Nahlédněte do zákulisí jejich práce.


Povodeň 1997 den po dni: Bylo 15. července a lidi vyděsilo protržené stavidlo
Denik.cz | 06:00:00
Desítky mrtvých, desetitisíce zničených domů. V červenci 1997 sužovala Moravu a Slezsko nejničivější povodeň za posledních sto let. Letos od katastrofy uplyne čtvrt století. A není to jediné smutné výročí, v srpnu to bude 20 let od jedněch z nejhorších záplav v Čechách. Připomeňte si s Deníkem smutek, strach i naději tragických dní. Až do konce prázdnin čtěte speciál Povodně 1997/2002 den po dni.


Nevyzvednutá zakázka změnila obor jeho podnikání
Finance-iDNES.cz | 14:48:00
Aleš Možný je sportovec. O budoucí práci jako malý moc nepřemýšlel, jediné, co chtěl dělat, bylo lyžovat a surfovat. Začal jak jinak než výrobou windsurfingů, náhoda ale úplně změnila zaměření. O jeho výrobky je zájem, dnes má vyprodáno na měsíce dopředu.


Ostrov blažených v Bratislavě. Grau architekti postavili lázně inspirované antickou kulturou i první republikou
Euro | 15:15:05
Architekti z oceňovaného studia Grau představili v centru Bratislavy nové městské lázně. Nazvali je Elysium podle ostrova blažených z řecké mytologie. Inspirací byla návrhářům jednak antika, ale i nedaleké městské koupele Grössling, jež právě prochází rekonstrukcí. Lázně se nachází v suterénu historické budovy a jejich nejvýraznějším designovým prvkem je původní cihlová stropní klenba.


Nárok na vdovecký a vdovský důchod mají jen manželské páry. Standardně se vyplácí po dobu jednoho roku
Euro | 07:00:48
Zemřel vám manžel nebo manželka? Český důchodový systém poskytuje ovdovělým osobám pozůstalostní důchod, který jim pomůže vyrovnat se s nečekaným výpadkem příjmu. Nárok na vdovský či vdovecký důchod ale nevzniká automaticky.


Spočtěte si, kolik dostanete od státu na energie. Nejvíce získá ten, kdo topí elektřinou a vodu ohřívá plynem
Hospodářské noviny | 16:05:00
Státní pomoc domácnostem s drahými energiemi získala v takzvaném úsporném tarifu konkrétní podobu. Po jednohlasném schválení novely energetického zákona sněmovnou vypracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu modelové příklady, které ukazují, na jak...


Škodě Auto klesl odbyt o 30 procent, nejvíce z hlavních značek skupiny Volkswagen
Hospodářské noviny | 14:33:00
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto za první pololetí dodala zákazníkům v celém světě 360 600 aut, což je meziroční pokles o 30 procent. Ve své zprávě to v pátek uvedla mateřská skupina Volkswagen. Propad odbytu vozidel české automobilky je za...


Natalie Dufková ve své tvorbě reflektuje vlastní prožitky. Nyní se zaměřuje na vyspělou ženu
Hospodářské noviny | 14:00:00
VIDEO: Na návštěvě u módních návrhářů. Nová rubrika Speed Fashion Dating představuje ty nejzajímavější československé tvůrce.


Do fotbalu zamířil velký energetický hráč. Solárník Skopal koupil od průmyslníka Zemka polovinu Slovácka
Hospodářské noviny | 11:59:00
Do českého fotbalu vstoupil další podnikatel z energetického byznysu. Skupina Solar Global podnikatele Vítězslava Skopala, která patří k největším provozovatelům solárních elektráren v Česku, koupila poloviční podíl v klubu 1. FC Slovácko. Zbylých...


Sektorové daně pro banky? Jen to ne! Ohrozilo by to budoucí růst ekonomiky a inovace
Hospodářské noviny | 10:49:00
Ministři diskutují možnost zavést takzvanou daň z neočekávaného nebo nadměrného zisku, windfall tax. V principu jde o to, že stát zdaní vybraná odvětví, která dosahují vysokých zisků v období, kdy má naopak část ekonomiky problémy, nebo obyvatelé...


Před 80 lety začala vznikat Svobodova armáda. Místo v Buzuluku se na ni letos vzpomínalo v Dejvicích
ČT24 | 12:44:50
Výročí osmdesáti let od založení prvního československého samostatného polního praporu v Buzuluku, který se proslavil v bitvách druhé světové války u Sokolova nebo Kyjeva, si politici a vojáci připomněli na Vítězném náměstí v pražských Dejvicích. Akce se měla podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) původně konat přímo v ruském Buzuluku, kde prapor v roce 1942 vznikl. Ruská agrese proti Ukrajině ale cestě české delegace zabránila. Na místo se vydala pouze skupina členů vojenské historie. 


Ukrajinští uprchlíci pracují v Česku za stejných podmínek jako ostatní
Eurozpravy-domácí | 16:44:00
Ukrajinští uprchlíci v Česku nepracují za nižší mzdy ani za horších podmínek než ostatní zaměstnanci. Na základě víc než 300 provedených kontrol firem to konstatoval Státní úřad inspekce práce (SÚIP). Po ruské invazi na Ukrajinu si našlo v republice práci už bezmála 90.000 držitelů víz dočasné ochrany, uvedl v dnešní tiskové zprávě ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Kontroly podle něj budou pokračovat.


ROZHOVOR: Bezpečnost na prvním místě. Musíme vyjednat dostatek plynu pro EU, říká Zdechovský k předsednictví
Eurozpravy-domácí | 15:35:00
Česko už dva týdny předsedá Radě Evropské unie, v jejím čele bude do konce letošního roku, který je velmi turbulentní. Prioritou číslo jedna proto musí být bezpečnost, ať už energetická, potravinová nebo vojenská, zdůrazňuje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Kolegům tohle téma sám předem zdůrazňoval.


V Česku v pondělí začne očkování proti covidu čtvrtou dávkou, oznámil Válek
Eurozpravy-domácí | 15:31:00
V Česku začne od pondělí očkování proti koronaviru čtvrtou posilovací dávkou. Bude pro lidi nad 18 let, kteří mají od posledního očkování více než čtyři měsíce. Na tiskové konference to dnes oznámil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).


Poslední dva úseky dálnice D11 na hranici s Polskem by mohly být hotové v roce 2027
Eurozpravy-domácí | 15:14:00
Poslední dva úseky dálnice D11 z Jaroměře přes Trutnov na hranici s Polskem by mohly být hotové v roce 2027. Poláci by svou navazující čtyřproudou rychlostní silnici S3 měli pro provoz otevřít už v roce 2024. Novinářům to dnes na konci stavby polské S3 na česko-polských hranicích řekli český ministr dopravy Martin Kupka a polský ministr infrastruktury Andrzej Adamczyk.


Policie na jihu Moravy za necelý týden zajistila 147 migrantů
Eurozpravy-domácí | 12:25:00
Cizinecká policie na jihu Moravy za necelý týden zajistila 147 migrantů, kteří se nelegálně dostali na území České republiky. Šlo především o Syřany, bylo mezi nimi i pět dětí. Za celý červen se podařilo zajistit 165 migrantů. Na policejním webu o tom dnes informoval mluvčí Petr Vala.


Vízum dočasné ochrany získalo ve čtvrtek 409 ukrajinských uprchlíků
Eurozpravy-domácí | 11:04:00
Vízum dočasné ochrany získalo ve čtvrtek 409 ukrajinských uprchlíků. Před týdnem jich bylo třikrát více. Od únorového začátku ruské invaze na Ukrajinu dostalo vízum v Česku 393.934 běženců. Na twitteru o tom dnes informovalo ministerstvo vnitra. Víza dočasné ochrany umožňují jejich majitelům pobývat v zemi až rok. Zároveň jim otevírají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce.


Prokuratura po úmrtí Ivany Trumpové odložila výpovědi Trumpa a jeho dětí
Eurozpravy-zahraniční | 16:56:00
Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho dvě nejstarší děti se prozatím nemusí dostavit k výslechu pod přísahou v rámci vyšetřování jejich podnikání ve státě New York. Místní generální prokuratura dnes oznámila, že souhlasila s odkladem procedury v souvislosti s úmrtím Ivany Trumpové, tedy exprezidentovy první manželky a matky Donalda mladšího a Ivanky. Nové termíny ihned vyšetřovatelé neoznámili, informovala agentura AP.


Putin vyměnil šéfa Roskosmosu, Rogozina nahradí Borisov
Eurozpravy-zahraniční | 16:32:00
Ruský prezident Vladimir Putin jmenoval dosavadního místopředsedu vlády Jurije Borisova do funkce šéfa vesmírné agentury Roskosmos, ve které nahradí Dmitrije Rogozina. Putinovo nařízení zveřejnil Kreml na svém webu.


Roskosmos oznámil, že uzavřela s NASA dohodu o letech integrovaných posádek
Eurozpravy-zahraniční | 16:11:00
Ruská vesmírná agentura Roskosmos oznámila, že uzavřela s americkým úřadem pro letectví a vesmír NASA dohodu o letech integrovaných posádek na palubě amerických a ruských kosmických lodí, informovala dnes tisková agentura TASS. Kosmonautka Anna Kikinová se díky dohodě stane první ruskou členkou posádky americké vesmírné lodi Crew Dragon, která má do vesmíru opět zamířit letos na podzim.


EK v rámci rozšíření sankcí navrhla zakázat dovoz ruského zlata
Eurozpravy-zahraniční | 15:50:00
Evropská komise dnes v rámci rozšíření protiruských sankcí navrhla zakázat dovoz ruského zlata do Evropské unie. Unijní exekutiva chce také dále omezit vývoz vojensky využitelných produktů do Ruska a zcela vyloučit dopad dosavadních unijních sankcí na distribuci potravin. O návrhu mají v pondělí diskutovat ministři zahraničí členských zemí evropského bloku, kteří jej musí jednomyslně schválit, aby začal platit.


Evropská komise zahájila právní kroky vůči Maďarsku kvůli cenám pohonných hmot
Eurozpravy-zahraniční | 14:19:00
Evropská komise (EK) zahájila právní kroky vůči Maďarsku, vadí jí diskriminační ceny pohonných hmot pro vozidla se zahraniční poznávací značkou. Podle dnešního oznámení EK je opatření Maďarska v rozporu s pravidly vnitřního trhu, komise proto zahájila vůči Maďarsku řízení o porušení povinností.


Šefčovič doufá v návrat k rozumné diskusi s Británií ohledně brexitu
Eurozpravy-zahraniční | 14:06:00
Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič doufá, že se Evropská unie a Británie vrátí k rozumné diskusi v otázce protokolu o Severním Irsku. Vyzval k tomu na dnešní tiskové konferenci po jednání Rady pro obecné záležitosti (GAC) v Praze i kvůli aktuálním geopolitickým výzvám.


Magická kniha opředená legendami. V broumovském klášteře vystavují kopii Ďáblovy bible
Reflex | 16:00:00
Největší rukopisná kniha na světě, která byla považována za pomyslný osmý div světa. Tak lze charakterizovat dílo pojmenované Codex gigas („Obrovská kniha“) anebo také Ďáblova bible. Kniha vznikla v první polovině 13. století a prvním doloženým místem jejího pobytu byl klášter v Podlažicích u Chrudimi. Dříve než byl za třicetileté války uloupen a odvezen do Švédska jako válečná kořist, dlel Codex gigas mnoho let v broumovském klášteře. Nyní se tam vrátil, ale pouze v podobě své nejvěrnější kopie. Návštěvníci si ji zde mohou prohlédnout po celé prázdniny, kdy je ke knize připraven speciální prohlídkový okruh. 


Režisér David Sís na Colours: O bráchovi, kočkách, pasťáku, výletech za velrybami i plánech na film
Reflex | 15:00:00
Režisér, dokumentarista, scenárista, potápěč a podle svých slov špatný kytarista DAVID SÍS měl ve čtvrtek na Colours of Ostrava hned dvě besedy. Ta na stage Reflexu se konala jako první, už v půl druhé odpoledne – a i tak byla úplně narvaná. Vyprávěl s kulometnou rychlostí zdaleka nejen o svém bratru Petrovi, světově proslulém ilustrátorovi.


Pokáč se v sexy kostýmu ohlíží za letošním karlovarským festivalem
Reflex | 14:30:00
Největší filmový festival v ČR je již za námi, a tak je čas si říct, jaký ten letošní ročník vlastně byl. Se svým zhodnocením proto přispěchal i Pokáč. Novinku, která patří do série Pokáčových rychlovek Frekvence 1, pojmenoval velmi jednoduše a stroze Ohlédnutí za KVIFF 2022.


EU nepracuje na sedmém balíku sankcí, ale na dotažení detailů
Tiscali-zprávy | 15:06:57
Evropská komise (EK) a členské státy EU nyní nepracují přímo na dalším, sedmém evropském sankčním balíku proti Rusku. Opatření EK se týkají dotažení některých detailů z předcházejících balíků s cílem zabránit neplnění sankcí. Zároveň chce EU dostat sankce do souladu se závěry zemí G7. Na dnešní tiskové konferenci po jednání Rady pro obecné záležitosti (GAC) v Praze to řekl místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič.


Putin odvolal šéfa Roskosmosu, jeho nástupcem jmenoval vicepremiéra Borisova
Tiscali-zprávy | 14:44:57
Ruský prezident Vladimir Putin jmenoval dosavadního místopředsedu vlády Jurije Borisova do funkce šéfa vesmírné agentury Roskosmos, ve které nahradí Dmitrije Rogozina. Putinovo nařízení zveřejnil Kreml na svém webu.


Škodě Auto klesl odbyt téměř o třetinu - nejvíce ze značek skupiny Volkswagen
Tiscali-zprávy | 14:34:44
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto za první pololetí dodala zákazníkům v celém světě 360 600 aut, což je meziroční pokles o 30 procent. Ve své zprávě to dnes uvedla mateřská skupina Volkswagen. Propad odbytu vozidel české automobilky je za pololetí nejhlubší ze všech značek, o kterých Volkswagen samostatně informuje.


Škodě Auto klesl meziroční odbyt téměř o třetinu. Je to nejvíc z celé skupiny Volkswagen
E15-ekonomika | 16:40:00
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto za první pololetí dodala zákazníkům v celém světě 360 600 aut, což je meziroční pokles o 30 procent. Ve své zprávě to dnes uvedla mateřská skupina Volkswagen. Propad odbytu české automobilky je za pololetí nejhlubší ze všech značek, o kterých Volkswagen samostatně informuje.


Bývalá vládnoucí rodina už se k moci na Srí Lance nevrátí, říká konzul Marek Němec
E15-ekonomika | 15:15:00
Dosavadní prezident Srí Lanky Gotabaja Radžapaksa v pátek oficiálně rezignoval, dočasným úřadujícím prezidentem se proto stal dosavadní premiér Ranil Wickremesinghe a volby jsou vyhlášené na 20. července. „Zvolení nového prezidenta bude první krok, od kterého se země může odrazit,“ popisuje honorární konzul Srílanské demokratické socialistické republiky Marek Němec, který se v současnosti na ostrově nachází. Podle něj má současná krize kořeny již v občanské válce, chybným krokem byla orientace země na Čínu.


Investiční skupina Rockaway po Varech vstoupila i do festivalu Colours of Ostrava
E15-ekonomika | 14:13:00
Investiční skupina Rockaway Capital Jakuba Havrlanta vstoupila do festivalu Colours of Ostrava. Stala se strategickým investorem. Dnes to za investora řekla Marianna Zapotilová. Mluvčí festivalu Jiří Sedlák informaci potvrdil. Detaily transakce nechce ani jedna ze stran zveřejnit. Do portfolia společnosti patří od roku 2021 i Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, který spoluvlastní s Jiřím Bartoškou a týmem vedení festivalu.


Škodě Auto klesl meziroční odbyt téměř o třetinu. Je to nejvíc z celé skupiny Volkswagen
E15-politika | 16:40:00
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto za první pololetí dodala zákazníkům v celém světě 360 600 aut, což je meziroční pokles o 30 procent. Ve své zprávě to dnes uvedla mateřská skupina Volkswagen. Propad odbytu české automobilky je za pololetí nejhlubší ze všech značek, o kterých Volkswagen samostatně informuje.


Bývalá vládnoucí rodina už se k moci na Srí Lance nevrátí, říká konzul Marek Němec
E15-politika | 15:15:00
Dosavadní prezident Srí Lanky Gotabaja Radžapaksa v pátek oficiálně rezignoval, dočasným úřadujícím prezidentem se proto stal dosavadní premiér Ranil Wickremesinghe a volby jsou vyhlášené na 20. července. „Zvolení nového prezidenta bude první krok, od kterého se země může odrazit,“ popisuje honorární konzul Srílanské demokratické socialistické republiky Marek Němec, který se v současnosti na ostrově nachází. Podle něj má současná krize kořeny již v občanské válce, chybným krokem byla orientace země na Čínu.


Investiční skupina Rockaway po Varech vstoupila i do festivalu Colours of Ostrava
E15-politika | 14:13:00
Investiční skupina Rockaway Capital Jakuba Havrlanta vstoupila do festivalu Colours of Ostrava. Stala se strategickým investorem. Dnes to za investora řekla Marianna Zapotilová. Mluvčí festivalu Jiří Sedlák informaci potvrdil. Detaily transakce nechce ani jedna ze stran zveřejnit. Do portfolia společnosti patří od roku 2021 i Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, který spoluvlastní s Jiřím Bartoškou a týmem vedení festivalu.


VIDEO: Hnutí Duha ukázalo záběry s vlčaty z Beskyd
idnes.cz | 17:45:00
Hnutí Duha zveřejnilo záběry z fotopastí a přímého pozorování, na kterých ochránci přírody dokazují, že se vlčí smečce v Těšínských Beskydech letos na jaře narodila vlčata. Právě tento fakt by mohl vysvětlovat častější a poněkud atypické útoky vlků na stáda ovcí tamních chovatelů v posledních dnech.


Policisté a hasiči pátrali po seniorce, našli ji s téměř třemi promile
idnes.cz | 17:18:00
Dobrý konec měla tento týden velká pátrací akce na Chrudimsku. Policistům a hasičů, se podařilo i díky mobilnímu telefonu zachránit sedmdesátiletou ženu, která spadla do rokle nedaleko sečské přehrady. Pátrání však komplikoval fakt, že žena nebyla schopna příliš komunikovat, za což nejspíše mohl vypitý alkohol.


Plánoval jsem převraty, říká Trumpův exporadce. Rusko žádá vyšetřování
idnes.cz | 17:05:00
Bývalý americký poradce pro národní bezpečnost John Bolton během rozhovoru pro stanici CNN odmítl, že by americký prezident Donald Trump připravoval vpád demonstrantů do Kapitolu coby převrat. Svou tezi odůvodnil tím, že to byl právě on sám, kdo připravoval převraty v zahraničních zemích, toho podle jeho názoru Trump není schopen.


VIDEO: Auto celé shořelo, hasiči chránili před ohněm i vedlejší dům
idnes.cz | 17:02:00
Osobní auto shořelo ve Frýdku-Místku, zbyla z něj jen ohořelá karoserie. Hasiči se snažili ochránit dům, vedle kterého parkovalo. Chladili vodou stěnu.


Švédský paradox. Omezují výrobu levné elektřiny, přitom Evropu drtí ceny energií
idnes.cz | 16:54:00
Ceny elektřiny ve Skandinávii byly v posledních dnech tak nízké, že jedna z jaderných elektráren ve Švédsku omezila výrobu. To je v ostrém kontrastu s evropskou energetickou krizí, kdy ceny letí nahoru a počítá se každý megawatt. Uvedla to v pátek agentura Bloomberg.


Roskosmos bude spolupracovat s NASA při letech do vesmíru, má nové vedení
idnes.cz | 16:38:00
Ruská vesmírná agentura Roskosmos uzavřela dohodu s americkým úřadem pro letectví a vesmír NASA, která se týká letů integrovaných posádek v amerických a ruských kosmických lodí. Kosmonautka Anna Kikinová se tak stane první ruskou členkou posádky americké vesmírné lodi Crew Dragon, která do vesmíru zamíří letos na podzim.


Řidič s téměř třemi promile naboural dvoje vrata garáží a vyčerpáním usnul
idnes.cz | 16:23:00
Kuriózní dopravní nehodu vyšetřují policisté na Sokolovsku. Řidič tam za bílého dne přemožen velkým množstvím alkoholu naboural dvoje vrata a pak vyčerpáním usnul za volantem.


Kokain schovaný v banánech byl velmi kvalitní, prodal by se za 5 miliard a víc
idnes.cz | 16:03:00
Největší zadržená zásilka kokainu na území Česka, která se před měsícem našla v supermarketech v Jičíně a Rychnově nad Kněžnou, obsahovala vysoce kvalitní drogu. Právu to sdělil ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.


Další termín. Kupka vidí D11 na polských hranicích v roce 2027
idnes.cz | 14:26:00
Na setkání českého ministra dopravy Martina Kupky (ODS) s polským protějškem pro infrastrukturu padl další termín, ve kterém by měla být hotova česká dálnice D11 k severním hranicím. Aktuálně je to rok 2027. Andrzej Adamczyk přitom zopakoval, že navazující polská silnice S3 bude v provozu už v roce 2024.


Spočtěte si, kolik dostanete od státu na energie. Nejvíce získá ten, kdo topí elektřinou a vodu ohřívá plynem
iHned.cz | 16:05:00
Státní pomoc domácnostem s drahými energiemi získala v takzvaném úsporném tarifu konkrétní podobu. Po jednohlasném schválení novely energetického zákona sněmovnou vypracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu modelové příklady, které ukazují, na jak...


Sektorové daně pro banky? Jen to ne! Ohrozilo by to budoucí růst ekonomiky a inovace
iHned.cz | 10:49:00
Ministři diskutují možnost zavést takzvanou daň z neočekávaného nebo nadměrného zisku, windfall tax. V principu jde o to, že stát zdaní vybraná odvětví, která dosahují vysokých zisků v období, kdy má naopak část ekonomiky problémy, nebo obyvatelé...


Byznysmen měl spasit krachující firmu budoucnosti, místo toho z ní vytáhl 20 milionů
aktuálně.cz | 17:25:18
Aktuálně.cz získalo obžalobu v dílčí větvi dotační kauzy Nupharo Park, v níž se podnikatel podle státního zástupce dopustil zpronevěry.


Po D11 až do Polska? Dálnice by mohla být hotová v roce 2027, uvedli silničáři
Denik.cz | 17:33:00
První řidiči by se mohli po dálnici D11 až do Polska projet v roce 2027. Úsek z Trutnova ke státním hranicím ovšem silničáři považují za nejobtížnější na celé D11. Na polské straně je přitom rychlostní silnice ke státním hranicím téměř hotová.


Roskosmos ohlásil spolupráci s NASA, Putin odvolal šéfa ruské vesmírné agentury
Denik.cz | 17:14:00
Ruská vesmírná agentura Roskosmos oznámila, že uzavřela s americkým úřadem pro letectví a vesmír NASA dohodu o letech integrovaných posádek na palubě amerických a ruských kosmických lodí, informovala dnes tisková agentura TASS. Kosmonautka Anna Kikinová se díky dohodě stane první ruskou členkou posádky americké vesmírné lodi Crew Dragon, která má do vesmíru opět zamířit letos na podzim.


Balíček pomoci pro postižené? Snáší se kritika, firmy se dál bojí propouštění
Denik.cz | 16:31:00
Na současnou drahotu vedle důchodců doplácejí v nejvyšší míře také lidé se zdravotním postižením. Vláda slíbila, že jim bude ještě ve větší míře pomáhat. Ministerstvo práce a sociálních věcí proto v pátek představilo několik opatření, která by lidem s různými hendikepy měla ulehčit nastalou situaci. Týká se to i zaměstnávání lidí s postižením. Na trhu práce jejich až půl milionu, v reálu ale práci sežene jen necelá polovina.  


Dva roky rýžování končí, hardware bude muset zlevnit. Nvidia, Apple i AMD už škrtají plán výroby
Euro | 06:33:26
Zemřel vám manžel nebo manželka? Český důchodový systém poskytuje ovdovělým osobám pozůstalostní důchod, který jim pomůže vyrovnat se s nečekaným výpadkem příjmu. Nárok na vdovský či vdovecký důchod ale nevzniká automaticky.\n


Když ukáže slabiny, zaútočí, popisuje Igor Bareš spisovatele Vladimíra Körnera
revue.idnes.cz | 16:00:00
Na první pohled je vážný a nepřístupný. Umí se ale i nadchnout. Třeba pro svou práci, kterou herec Igor Bareš ovládá jako málokdo, pro svou rodinu a pro sbírání čehokoliv. Doma hromadí vojenské medaile a nad televizí má hlavu buvola. V rozhovoru mluví o výchově svých dětí či o vztahu ke spisovateli Vladimíru Körnerovi.


Policisté dostali prvních deset služebních BMW 540i xDrive Touring, polovinu v provozu nepoznáte
Auto.cz | 18:52:00
První dodávka z celkem 70 služebních BMW 540i xDrive Touring zahrnuje značené i maskované vozy.


Dejte stresům z parkování sbohem. S EasyTurn od ZF zaparkujete jako nic
Auto.cz | 17:51:00
Společnost ZF vyvinula zavěšení předních kol, kterému říká EasyTurn. Jeho účelem je zlepšit manévrovatelnost vozu, což přijde vhod například ve městech a při parkování.


Japonská Honda ZR-V představena s hybridem e:HEV, příští rok zamíří do Evropy
Auto.cz | 16:52:00
Severoamerická Honda HR-V dostala hybridní pohon a představila se v Japonsku jako Honda ZR-V.


FIA kvůli poskakování příští rok změní pravidla
Auto.cz | 15:56:00
Mezinárodní automobilová federace chystá pro příští rok drobné změny pravidel, aby zabránila poskakování.


Dálniční stíhače BMW vyráží na české dálnice, mají neviditelné majáky
Auto-iDNES.cz | 17:18:00
Prvních deset BMW 540i xDrive Touring ve speciálním provedení pro dálniční hlídky převzali zástupci policie. Z celkem 70 aut, na které má policie uzavřenou rámcovou smlouvu, jich 40 bude v uniformě a 30 anonymních.


Kde jsou valuace extrémně nízko a co to může znamenat pro budoucí návratnost těchto akcií
Kurzy.cz | 18:10:00
U amerického indexu SPX funguje pro předpověď dlouhodobějších výnosů relativně dobře prosté PE. Tedy poměr cen a zisků obchodovaných společností. S tím, že čím nižší je současné PE o to vyšší bývají následné dlouhodobější výnosy.


Michiganský spotřebitelský sentiment se odráží od rekordních minim
Kurzy.cz | 17:20:43
Předběžné výsledky spotřebitelského sentimentu univerzity v Michiganu ukázaly červencový růst na 51,10 bodů, přičemž index vzrostl z červnového minima 50,0 bodů. Došlo tak k překonání odhadů, které byly 49,8 bodů. Spotřebitelé zůstali ve shodě ohledn...


Souhrn 15.7. - američtí spotřebitelé zachraňují světové akciové trhy, BCPP se také svezla na pozitivní vlně, euro si vzalo zpět část svých předchozích ztrát, ropa Brent se vrátila nad 100 USD, zlato je fascinováno hranicí 1700 USD
Kurzy.cz | 17:20:11
Pražská burza zakončila týden při průměrné likviditě růstem. Evropské akciové trhy dnes výrazně posilovaly. Dopoledne pozitivně působily především komentáře jednoho ze členů měnového výboru Fedu , který naznačil, že hlavní centrální banka zvýší sazby&hell


Georgieva (MMF): Inflace příští rok začne slábnout kvůli růstu sazeb. Centrální banky musí dostat inflaci pod kontrolu
Kurzy.cz | 16:44:00
Šéfka MMF Kristalina Georgieva dnes uvedla, že úrokové sazby v globálním měřítku budou do konce tohoto roku s největší pravděpodobností dále růst, což by v roce příštím mohlo začít krotit inflaci.


Konec probdělých nocí kvůli vyrválu turistů. Ubytování přes online platformy bude mít lepší pravidla s větší vymahatelností
Kurzy.cz | 16:22:22
Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek spolu se zástupci Ministerstva pro místní rozvoj představil na pátečním kulatém stole hlavní přínosy připravované novely o sdíleném ubytování. „Praha nemá být Disneyland.


STALO SE DNES: USA volá své občany z Ukrajiny. Orbánovi vadí sankce proti Rusku
idnes.cz | 19:35:00
Spojené státy vyzvaly své občany k okamžitému opuštění Ukrajiny. Na Colours of Ostrava se pije z jednorázových kelímků, vyvolalo to bouři. Sankce proti Rusku jen protahují válku, navíc škodí hlavně Evropě, tvrdí Viktor Orbán. Ministr dopravy Martin Kupka plánuje změnu pravidla ohledně povinného odstupu auta od cyklistů. Čeští egyptologové objevili v Abúsíru novou hrobku.


Koketuje Švýcarsko s NATO? Část obyvatel si sblížení přeje, odhalil průzkum
idnes.cz | 19:24:00
Většina Švýcarů se podle nejnovějšího průzkumu vyslovila pro sblížení se Severoatlantickou aliancí. Rekordní počet obyvatel nyní tvrdí, že by vláda měla razantně zvýšit výdaje na obranu, udržovat plně vybavenou armádu a budovat těsnější vztahy se Severoatlantickou aliancí. Průzkum provedla švýcarská Vojenská akademie v Curychu a Centrum bezpečnostních studií (CSS) tamtaké a uskutečnil se v období od května do června.


Muže obtěžoval hluk železnice. Kvůli budování valu poškodil 320 arů půdy
idnes.cz | 18:17:00
Pětatřicetiletému muži z Hradecka hrozí až dvouleté vězení za to, že vytěžil ornici a podorničí z celkem 17 parcel. Obtěžoval ho totiž hluk z železniční trati, a tak si zeminu navezl ke svému domu a vytvořil protihlukový val. Podle odborníků závažně poškodil své i cizí pozemky a způsobil škodu přes 2 miliony korun.


Čeští egyptologové objevili v Abúsíru novou hrobku, odhalili komu patřila
idnes.cz | 18:11:00
Obrovská šachtová hrobka, kterou čeští archeologové objevili v egyptském Abúsíru, patří starověkému hodnostáři jménem Vahibre-meri-Neit, majiteli největšího mumifikačního skladu. Hrobku datovali na počátek 5. století před Kristem. Je hluboká 16 metrů a její hlavní šachta má rozměry zhruba 14 krát 14 metrů.


Putin podepsal přes 100 nových zákonů. Zasáhnou „špiony“ a zrodí nové pionýry
Hospodářské noviny | 14:23:00
Ruský prezident Vladimir Putin měl včera napilno. Podepsal 128 zákonů, což je podle ruské redakce BBC rekord od roku 2014, kdy Rusko anektovalo Krym. „Podepsání tolika zákonů naráz je mimořádná událost, jež reaguje na krizi, kterou ruský stát...


Silná koruna nemá se silou ekonomiky nic společného
Hospodářské noviny | 13:24:00
Inflace se blíží ke dvaceti procentům, maloobchodní tržby klesají, poptávka v průmyslu zpomaluje, v podstatě se dá říct, že převládá blbá nálada. Jediným poslem světla je v této situaci měnový trh, kde koruna předvádí kondici, kterou jí mohou...


Za co všechno může Brusel? Za víc reklamy v televizi i za zámek na pornu
iHned.cz | 16:57:00
Soukromé televizní stanice budou mít volnější ruce při vysílání reklamy. Dovoluje jim to zákon, který zatím schválili poslanci a teď se jím bude zabývat Senát. Dosavadní limit byl 12 minut reklamy za hodinu (bez programových upoutávek a...


ECB opustí záporné sazby, ale s novým programem na nákup dluhopisů v zádech
iHned.cz | 15:32:00
Evropská centrální banka se chystá poprvé po více než dekádě zvednout úrokové sazby. Na svém červencovém zasedání má však představit také nový nástroj proti takzvané fragmentaci, tedy rozšiřování rizikových přirážek mezi státními dluhopisy eurozóny....


Putin podepsal přes 100 nových zákonů. Zasáhnou „špiony“ a zrodí nové pionýry
iHned.cz | 14:23:00
Ruský prezident Vladimir Putin měl včera napilno. Podepsal 128 zákonů, což je podle ruské redakce BBC rekord od roku 2014, kdy Rusko anektovalo Krym. „Podepsání tolika zákonů naráz je mimořádná událost, jež reaguje na krizi, kterou ruský stát...


Silná koruna nemá se silou ekonomiky nic společného
iHned.cz | 13:24:00
Inflace se blíží ke dvaceti procentům, maloobchodní tržby klesají, poptávka v průmyslu zpomaluje, v podstatě se dá říct, že převládá blbá nálada. Jediným poslem světla je v této situaci měnový trh, kde koruna předvádí kondici, kterou jí mohou...


Nejdelší italská řeka Pád vysychá. Ohrožuje to pěstování tradiční rýže i rajčat
aktuálně.cz | 19:08:57
Zemědělci nemají čím zavlažovat a domácnosti v některých regionech mají vodu na příděl.


Egyptologové odkryli hrobku majitele největšího pohřebního depozitu, byla vykradená
aktuálně.cz | 18:07:57
Majitel hrobky byl staroegyptským hodnostářem a velitelem námezdních vojáků, zemřel však předčasně, když jeho sarkofágy nebyly dokončené.


Policisté mají na piráty silnic novou zbraň. Jezdí až 250 kilometrů v hodině
Denik.cz | 19:38:00
V pátek si dopravní policisté převzali prvních deset nových automobilů BMW 540i xDrive Touring. Polovina vozů, které budou sloužit hlavně na dálnicích, má policejní potisk. Ostatní jsou v civilním provedení. Všechna auta mají dva rychlostní radary. 


Stačilo pár okamžiků. Úspory mi z účtu mizely před očima, popisuje podvedený muž
Denik.cz | 19:08:00
Pouhých pár desítek sekund stačí internetovým podvodníkům k tomu, aby z cizího účtu „vysáli“ veškeré úspory. Jeho majitel s tím často v tu chvíli nemůže nic dělat a jen sleduje, jak peníze závratnou rychlostí zmizí neznámo kam. Podobně trpkou zkušenost má za sebou také muž z Olomouce, který před pár dny přišel o téměř 300 tisíc korun.


Kateřina Tučková: Víra může být ohromnou oporou. Mně ale pomáhají blízcí
Denik.cz | 18:55:00
Bílá Voda. To je zatím nejhutnější kniha, jakou Kateřina Tučková, autorka románu Žítkovské bohyně, napsala. A také nejtěžší. Vrací se zde ke komunistickým zločinům padesátých let, konkrétně k tomu, jak režim zaútočil na řeholnice.


Na Špilberk se vrací princ Savojský. Soška vznikla podle původních plánů
Denik.cz | 17:54:00
Malý vzrůstem, ale velký svými činy. Takový byl jeden z nejvýznamějších vojevůdců moderní evropské historie Evžen Savojský. V pondělí se slavnostně vrací do Vlaštovčího hnízda na brněnském hradě Špilberk jeho nově zhotovená soška. Návštěvníci hradu si ji prohlédnou jako součást prohlídkového okruhu Příběh hradu.


Hlavní hygienička podle Válka doporučuje roušky v nemocnicích a ústavech
Eurozpravy-domácí | 17:44:00
Hlavní hygienička Pavla Svrčinová doporučuje nošení roušek ve zdravotnických a sociálních zařízeních. V souvislosti se šířením koronavirové nákazy to dnes novinářům řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Doporučil používání ochrany nosu a úst také v hromadné dopravě. Opatřením to šéf resortu nařizovat nechce. Počet případů nákazy koronavirem roste, většina pacientů má lehký průběh.


Biden přicestoval do Saúdské Arábie, přijal ho král i korunní princ
Eurozpravy-zahraniční | 19:55:00
Americký prezident Joe Biden dnes přicestoval do Saúdské Arábie, kde zahájil ostře sledovaná jednání s králem Salmánem a s korunním princem Muhammadem bin Salmánem. Washington má zájem zlepšit vztahy s Rijádem, Biden však čelí kritice kvůli tomu, že jedná se zástupci režimu, který před dvěma lety označil kvůli vraždě novináře Džamála Chášukdžího za vyvrhele.


Sourozenci ve Francii zemřeli při výbuchu ohňostroje během oslav státního svátku
Eurozpravy-zahraniční | 19:49:00
Sedmiletý chlapec a jeho starší sestra zahynuli při výbuchu ohňostroje odpáleného k příležitosti oslav státního svátku dobytí Bastily v západofrancouzském městě Cholet. Informoval o tom dnes server BBC News. Sedm lidí utrpělo vážná zranění.


Putin svolal bezpečnostní radu, dle Kremlu se jednalo o regionech
Eurozpravy-zahraniční | 18:07:00
Ruský prezident Vladimir Putin dnes svolal poradu své bezpečnostní rady, sdružující jeho nejbližší spolupracovníky. Kreml bez dalších podrobností uvedl, že na poradě se probírala "aktuální situace v regionech", napsal na svém webu list Kommersant. S referáty vystoupili šéf tajné služby FSB Alexandr Bortnikov a ministr vnitra Vladimir Kolokolcev.


Chorvatsko přes odpor prezidenta schválilo vstup Finska a Švédska do NATO
Eurozpravy-zahraniční | 17:54:00
Chorvatský parlament dnes téměř jednomyslně schválil vstup Finska a Švédska do Severoatlantické aliance, informovala agentura HINA. Poslanci tak učinili navzdory výhradám prezidenta Zorana Milanoviče, který souhlas podmiňoval změnami volebního zákona v sousední Bosně.


Moskva prý nemá zájem znárodňovat zahraniční podniky působící v Rusku
Eurozpravy-zahraniční | 17:48:00
Moskva nemá zájem znárodňovat podniky v zahraničním vlastnictví, které působí v Rusku, řekl dnes ruský ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je to pro západní podniky ubezpečení jen částečné.


Slovácko nebude stát už jen na jednom vlastníkovi. Do Hradce mezitím Dědek nemíří
Eurozpravy-sport | 19:30:00
Změny před nadcházející se tuzemskou fotbalovou sezónou 2022/23 netýkají jen samotných kádrů jednotlivých týmů první Fortuna ligy, ale i struktur klubů. Novinkou tak je příchod druhého vlastníka do týmu Slovácka, které bylo jedním z nejpříjemnějších překvapení minulé sezóny, během které dokázal získat historický pohár, díky němuž tak bude bojovat v nadcházející sezóně o účast v Evropské lize. K holdingu Z-Group miliardáře Zdeńka Zemka, jenž byl doposud stoprocentním vlastníkem klubu z Uherského Hradiště, se nově přidává skupina Solar Global podnikatele Vítězslava Skopala. V týdnu pak proběhly spekulace o bvstupu podnikatele Petra Dědka známého z hokejových Pardubic do fotbalového Hradce Králové. Přestože s touto informací přišlo jako první samo město, sám Petr Dědek jakýkoliv svůj vstup do klubu popřel.


Rosťa Novák na stage Reflexu: O Cestách, ukrajinských studentech, Edinburghu i době, kdy nejde plánovat
Reflex | 18:30:00
Letošní Colours of Ostrava zahájily Cesty souboru Cirk La Putyka, v nichž účinkují také studenti Kyjevské akademie divadelního a cirkusového umění. Den poté se v Ostravě hrálo další představení La Putyky – Runners. Na šestou večer přijal principál ROSŤA NOVÁK pozvání na debatu na stage Reflexu. Nedělá sice politické divadlo, ale jeho inscenace dokážou unikátně reflektovat tragická témata současnosti – vtipem, pohybem a nezjednodušeně.


Před a po: Jak se změní alkoholici, kteří přestanou pít?
Reflex | 18:15:00
O škodlivosti nadměrné konzumace alkoholu bylo napsáno nezměrné množství článků a knih. Pozitivní motivace pro závislé ale v médiích často chybí. Jak se tedy vlastně změní život někoho, kdo dokáže alkoholismus překonat? Server BoredPanda připravil ve spolupráci se svými čtenáři sérii fotografií, která vedle sebe staví snímky člověka během a po překonání závislosti. Jak můžete sami posoudit v galerii, rozdíly jsou to většinou obrovské.


Tip na výlet: Sirotčí hrádek
Reflex | 17:00:00
I přes nevelkou rozlohu nabízí pálavská pánev spoustu míst, která lákají k návštěvě. Za romantickým výhledem vyrazte na zříceninu Sirotčí hrádek.


Před 95 lety utopila policie rozzuřený vídeňský dav v krvi
Tiscali-zprávy | 18:05:42
Navštívíte-li Vídeňský ústřední hřbitov, sotva přehlédnete velký pomník obětem masakru z 15.-16. července 1927. Zahynula tehdy téměř stovka lidí a na 1700 dalších bylo zraněno.


Od pondělí začne očkování čtvrtou dávkou pro lidi nad 18 let
Tiscali-zprávy | 17:46:02
V Česku začne od pondělí očkování proti koronaviru čtvrtou, posilovací dávkou. Bude pro lidi nad 18 let, kteří mají od posledního očkování více než čtyři měsíce. Na tiskové konferenci to dnes oznámil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).


Kdy ještě musíme snášet vedro v práci ?
Slunečno.cz | 17:37:00
ZÁKONÍK PRÁCE A NAŘÍZENÍ VLÁDY O TEPLOTĚ NA PRACOVIŠTI V první řadě je třeba vědět, že každý zaměstnavatel má základní povinnost, a to vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a neustále vyhledávat a zároveň odstraňovat potenciální rizika, za které považujeme samozřejmě také mikroklimatické podmínky, tedy vysoké a nízké teploty na pracovišti. Další povinností zaměstnavatele je také zajistit přístup k pitné...


Na narozeniny si šel zaplavat, místo toho mu námořní mina utrhla hlavu
idnes.cz | 21:30:00
Jižní velitelství ukrajinských sil znovu varovalo před nebezpečím, které hrozí na plážích u přístavního města Oděsa na jihu země. Stalo se tak poté, co jeden z místních obyvatel ignoroval výstrahy před minami a přišel při koupání v Černém moří o život. Výbuch mu utrhl hlavu.


Potravinovou bezpečnost by Africe mohly zajistit původní plodiny
idnes.cz | 20:38:00
Fonio je v češtině známá jako rosička útlá. Jde o vzácnou obilovinu, která je pro mnohé africké národy klíčovou potravinou. Rostlinka vyklíčí jen za několik dní a lze ji sklidit za pouhých šest týdnů. Afričtí farmáři by se měli podle odborníků zaměřit také na další původní potraviny, jako je etiopský teff čili milička habešská známá v Česku také jako trpasličí proso, maniok a různé druhy prosa a luštěnin.


STAN vyzval starostu, který mluvil o střílení a Romech, ať už ani nekandiduje
idnes.cz | 20:29:00
Starostu Poděbrad Jaroslava Červinku si nepřeje mít hnutí STAN na své volební kandidátce kvůli jeho výrokům, v nichž nepřímo hovořil o střílení Romů. „Přijali jsme usnesení, které vyzývá pana Červinku, aby odstoupil z té kandidátky,“ řekl iDNES.cz předseda oblastního sdružení Nymburk hnutí STAN Marek Michl.


Západ nechce prohru Ukrajiny. Ale ani Ruska. A tolik zbraní dodává, tvrdí analytici
idnes.cz | 20:00:00
Pomalá a nedostatečná vojenská pomoc Západu poskytnutá Ukrajině podle analytiků svědčí o skutečnosti, že Západ nijak nespěchá v tom porazit Rusko. Podle nich je jeho strategií zajistit přežití Ukrajiny, zároveň však nezpůsobit „ponížení“ Moskvy. Pro Západ vojenská porážka Ruska není tak urgentní, protože Moskva stejně nemá kapacity pro agresi vůči němu, myslí si odborníci.


Estonská rallye po 1. dnu: Rovanperä přeskočil ve finiši Evanse
Auto.cz | 19:30:00
Fin Kalle Rovanperä (Toyota GR Yaris Hybrid Rally1) vede po prvním dnu Estonskou rallye, která je sedmým podnikem mistrovství světa v automobilových soutěžích. Lídr šampionátu vyhrál tři rychlostní zkoušky a na posledním pátečním měřeném úseku předstihl Velšana Elffyna Evanse (Toyota GR Yaris Hybrid Rally1) který pětkrát nejrychlejší. 


Kvalita vody ke koupání ke dni 15. 7. 2022
Kurzy.cz | 21:29:25
S pokračující rekreační sezónou hygienici pravidelně odebírají vzorky na určených koupacích lokalitách a vyhodnocují jejich kvalitu. K dnešnímu datu je evidováno pět „zákazů koupání“ (černý symbol) a pět lokalit bylo […]


Akcie Citigroup získávají díky překonání odhadů analytiků
Kurzy.cz | 19:45:57
Citigroup (C.US) vykázala lepší, než očekávané výsledky a zlepšuje tak sentiment bankovního sektoru. Společnost získala na zvyšování úrokových sazeb v USA a je jedinou bankou ze čtyř největších na Wall Street, která překonala odhady analytiků. EPS 2...


Královéhradecký: Poslední úsek dálnice D11 bude hotový v roce 2027
Kurzy.cz | 19:14:10
V Lubawce na polské straně česko-polského příhraničí dnes jednali ministři dopravy obou zemí. Tématem bylo dokončení polské rychlostní silnice S3 a české dálnice D11. Podle vyjádření ministra Andrzeje Adamczyka by Poláci měli silnici otevřít už v roce ...


Akcie společnosti Pinterest vyskočily díky nákupům Elliot Management
Kurzy.cz | 19:08:18
Akcie společnosti Pinterest (PINS.US) vyskočily během páteční seance o více než 15 % poté, co správcovská společnost Elliot Management zvýšila svůj podíl ve společnosti na 9 % a stala se největším akcionářem. Pinterest si nedávno prošel složitým obdob...


Byla to cílevědomá černovláska, vzpomíná na školní léta Trumpové její spolužačka
Denik.cz | 20:51:00
Jako na cílevědomou černovlásku a sportovkyni vzpomíná na Ivanu Trumpovou, rozenou Zelníčkovou, její spolužačka ze základní školy Jarmila Trávníčková. Stejnou třídu v tehdejším Gottwaldově navštěvovaly po celou dobu povinné školní docházky. „Záviděli jsme jí tatínka, který byl obrovský sportovec a všude s námi chodil na výlety,“ řekla ČTK Trávníčková. Bývalá manželka amerického exprezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek zemřela v New Yorku, bylo jí 73 let.


Co sledovat příští týden? DE30, EURJPY, US100
Kurzy.cz | 17:04:47
Na trhu panuje negativní nálada, protože zrychlení inflace v USA může znamenat, že se Fed rozhodne pro další utahování monetární politiky. Zatímco na rozhodnutí Fedu si budeme muset počkat do 27.července, ECB a BoJ zveřejní svá rozhodnutí již příští tý...


Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský vystoupil na Politickém fóru na vysoké úrovni OSN o udržitelném rozvoji v New Yorku
Kurzy.cz | 16:55:00
Fórum (HLPF) je první velkou událostí v rámci OSN, které se Česko účastní jako předsednická země Rady EU. Koná se ve dnech 5. - 18. července


Abenomika relativním úspěchem, recese v USA není - Summers
Kurzy.cz | 15:54:48
Zesnulý Šinzó Abe byl znám i pro svou ekonomickou politiku, které se často říkalo abenomika. Na Bloombergu o ní hovořil Larry Summers, podle kterého šlo o pokus dostat japonskou ekonomiku z dlouhodobé stagnace a dezinflačních tlaků.


Virgin Galactic otevře novou továrnu ve Phoenixu
Kurzy.cz | 15:46:29
Společnost podnikající ve vesmírné turistice zveřejnila nové informace o zřízení nové továrny na lodě třídy Delta v Mese v Arizoně Společnost oznámila, ře podepsala dlouhodobý kontrakt na novou továrnu ve Phoenixu. Továrna se nyní buduje a očekává s...


Průmyslová výroba v USA výrazně pod očekáváním
Kurzy.cz | 15:33:46
Průmyslová produkce v USA v červnu meziměsíčně poklesla o 0,2 %, zatímco v květnu byl pohyb nulový. V červnu se počítalo se zvýšením o 0,1 %. Produkce zpracovávatelského průmyslu se již druhý měsíc za sebou snížila o 0,5 %. Dlouhodobá a krátkodobá výro...


Evropská Komise schválila projekt v oblasti vodíku s českou účastí
Kurzy.cz | 15:19:39
Komise 15. července schválila projekt „IPCEI Hy2Tech“, který je prvním projektem společného zájmu EU ve vodíkovém odvětví. Cílem tohoto projektu je dekarbonizovat průmyslová odvětví zavedením nových technologií pro vodíkový hodnotový řetězec. Do projek...


Kontroly firem ukázaly, že ukrajinští zaměstnanci pracují za férových podmínek
Kurzy.cz | 15:09:00
Státní úřad inspekce práce (SÚIP) se po letošním 22. dubnu zaměřil kromě běžné agendy i na kontroly podmínek, za kterých v ČR pracují uprchlíci z Ukrajiny. Zatím zahájil 311 takto zacílených kontrol, z nichž dokončil 90. V jejich průběhu úřad sice...


Od pondělí 18. července bude možné očkování 2. posilovací dávkou proti covid-19
Kurzy.cz | 14:28:46
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydalo rozhodnutí k podání druhé posilovací dávky na základě doporučení EMA a České vakcinologické společnosti ČLS JEP, a to s platností od pondělí 18. července 2022. Druhá […]


Česká pošta od srpna nabízí desítkám lidí v ostravském regionu nové pracovní příležitosti
Kurzy.cz | 13:31:00
Nejmodernější logistický areál České pošty v Mošnově na Novojičínsku poskytne od srpna desítkám lidí novou práci. Na výběr mají z několika otevřených pracovních pozic. Do konce roku 2023 by zde mělo najít své uplatnění na 350 zaměstnanců. ...


Mladá Boleslav: Automobilka Škoda odhalila první skicu interiéru chystaného modelu Vision 7S
Kurzy.cz | 13:03:28
První skica interiéru studie Vision 7S automobilky Škoda Auto ukazuje prostorný vůz se zcela novým variabilním interiérem a místem až pro sedm osob s třetí řadou sedadel. Zajímavým prvekm je také integrovaná dětská sedačka.


Covid19 - aktuální podmínky cestování do Lesotha a návratu do ČR
Kurzy.cz | 11:57:00
Pro vstup do země musí cestovatel předložit potvrzení o provedeném plném očkování proti covid-19, případně negativní PCR test ne starší než


Týdenní přehled dění v EU ve dnech 18. – 24. července 2022
Kurzy.cz | 11:51:41
Shrnutí nejdůležitějších událostí Senátoři Výboru pro záležitosti Evropské Unie Senátu parlamentu České republiky budou na své schůzi 19. července projednávat mimo jiné Návrh směrnice Evropského parlamentu a Rady, kterou se mění směrnice o podpoře využ...


Za co všechno může Brusel? Za víc reklamy v televizi i za zámek na pornu
Hospodářské noviny | 16:57:00
Soukromé televizní stanice budou mít volnější ruce při vysílání reklamy. Dovoluje jim to zákon, který zatím schválili poslanci a teď se jím bude zabývat Senát. Dosavadní limit byl 12 minut reklamy za hodinu (bez programových upoutávek a...


ECB opustí záporné sazby, ale s novým programem na nákup dluhopisů v zádech
Hospodářské noviny | 15:32:00
Evropská centrální banka se chystá poprvé po více než dekádě zvednout úrokové sazby. Na svém červencovém zasedání má však představit také nový nástroj proti takzvané fragmentaci, tedy rozšiřování rizikových přirážek mezi státními dluhopisy eurozóny....


Prázdniny ve střední Evropě ztíží dopravu, na dálnicích se čekají kolony
ČT24 | 18:09:08
Střední Evropu čeká jeden z nejnáročnějších víkendů na silnicích. V pěti německých spolkových zemích začínají prázdniny a kolony jsou podle tamního autoklubu ADAC téměř jisté. Dopravní experti očekávají problémy hlavně cestou na jih přes Alpy. Správci přesto preventivně na některých tazích omezují během soboty a neděle údržbu, aby nevznikala úzká hrdla.


K zápisům přišlo méně ukrajinských dětí, než se čekalo. Přesto je musely některé školy odmítat
ČT24 | 17:57:57
Skončily zápisy ukrajinských dětí do škol v České republice. Nejvíce se jich chce podle ministerstva školství vzdělávat v Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji. Některé školy ale musely část zájemců odmítnout – a to přesto, že se v celorepublikovém součtu zapsalo asi o 32 tisíc ukrajinských dětí méně, než úřady předpokládaly.


Státní zástupce zastavil trestní stíhání generála Syrového a bývalého premiéra Berana
ČT24 | 18:54:23
Státní zástupce Jan Kopečný z Městského státního zastupitelství v Praze zastavil trestní stíhání generála Jana Syrového a bývalého československého premiéra Rudolfa Berana. Vyplývá to z usnesení, které má ČT k dispozici. Oba politiky Národní soud v roce 1947 odsoudil za kolaboraci s nacisty ke dvaceti letům vězení. Vrchní soud v Praze letos v dubnu rozsudek zrušil a nařídil státnímu zástupci případ znovu prošetřit.


Policisté odložili případ týkající se výroků Vyvadila. Tvrdil, že za masakrem v Buče stojí Ukrajinci
ČT24 | 17:31:54
Policie odložila případ výroků bývalého poslance a senátora Jiřího Vyvadila. Na dotaz České televize to uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Muž v dubnu uvedl, že podle něj za masakrem v ukrajinském městě Buča stojí samotní Ukrajinci. Na Vyvadilův výrok upozornilo i ministerstvo vnitra ve své analýze kremelských dezinformací o Buče. Podle policie se Vyvadil nedopustil protiprávního jednání.


Sněmovna v USA podpořila právo na potrat, Senát to nejspíše zablokuje
Eurozpravy-zahraniční | 22:12:00
Americká Sněmovna reprezentantů dnes schválila návrh, který by napříč USA uzákonil právo na potrat anulované v červnu nejvyšším soudem. Jedná se o první legislativní reakci Demokratické strany na verdikt, který zvrátil téměř 50 let platný výklad americké ústavy, napsala agentura AP. Iniciativa, kterou podporuje i demokratický prezident Joe Biden, však nemá dostatečnou podporu na překonání republikánských obstrukcí v Senátu.


Britové nad 49 let nejspíš brzy budou moci na druhé přeočkování proti covidu
Eurozpravy-zahraniční | 20:33:00
Britská vláda dnes oznámila rozšíření očkování čtvrtou dávkou vakcíny proti covidu-19. Na podzim ji chce nabízet všem obyvatelům ve věku 50 let a starším, což znamená snížení dříve stanoveného limitu o 15 let. Kandidáty na druhé přeočkování budou také zdravotníci bez ohledu na věk a další vybrané skupiny lidí mladších 50 let.


Můžete za smrt Chášukdžího, řekl Biden saudskoarabskému princi. Ten to popřel
idnes.cz | 22:24:00
Americký prezident Joe Biden konfrontoval saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána ohledně vraždy novináře Chášukdžího. Řekl, že ho považuje osobně zodpovědného za Chášukdžího vraždu, což princ popřel. Biden jednal v Rijádu také o navýšení těžby ropy, o válce v Jemenu či vztazích s dalšími zeměmi v regionu.


OBRAZEM: Žďár z jiného úhlu. Festival Korespondance roztančil Zelenou horu
Denik.cz | 22:48:00
Ve čtvrtek proběhlo v rámci festivalu Korespondance taneční vystoupení Bollwerk Downhill. Andrea Boll a její company roztančili okolí Zelené hory, její rozlehlé travnaté kopce a pole.


Za kilogram železného šrotu je méně peněz než za papír. Pro kov není využití
ČT24 | 20:49:04
Za kilogram železného šrotu v tuto chvíli dostane prodejce méně peněz než za papír. Pro kov momentálně není využití. Hutím, které ho ze sběrných dvorů odkupují a vyrábějí z něj ocel, totiž ubývají zakázky. Na vině je pokles výroby v automobilovém průmyslu i stavebnictví.


Rusko chce po zkušenostech na Ukrajině budovat flotilu bojových dronů. Pomoci by mu měl Írán
Hospodářské noviny | 16:28:00
Vzdušná válka mezi Ruskem a Ukrajinou odhalila zvláštní nepoměr mezi bojujícími stranami. Ruská letadla a vrtulníky mají značnou převahu, ale Ukrajina na druhé straně způsobuje agresorovi ze vzduchu značné ztráty bojovými bezpilotními letouny...


Rusko chce po zkušenostech na Ukrajině budovat flotilu bojových dronů. Pomoci by mu měl Írán
iHned.cz | 16:28:00
Vzdušná válka mezi Ruskem a Ukrajinou odhalila zvláštní nepoměr mezi bojujícími stranami. Ruská letadla a vrtulníky mají značnou převahu, ale Ukrajina na druhé straně způsobuje agresorovi ze vzduchu značné ztráty bojovými bezpilotními letouny...


Zrušených či zpožděných letů přibývá. Na co má cestující v takových případech nárok?
iHned.cz | 14:34:00
Kvůli problémům na evropských letištích přibývá cestujících, kteří mají nárok na kompenzace za zrušený či zpožděný let. Letiště už měsíce sužuje nedostatek zaměstnanců a situace se stále nelepší. „Podle našich dat se počet zrušených letů v...


Zrušených či zpožděných letů přibývá. Na co má cestující v takových případech nárok?
Hospodářské noviny | 14:34:00
Kvůli problémům na evropských letištích přibývá cestujících, kteří mají nárok na kompenzace za zrušený či zpožděný let. Letiště už měsíce sužuje nedostatek zaměstnanců a situace se stále nelepší. „Podle našich dat se počet zrušených letů v...


Přijeďte k nám, ušetříte za energie. Řecko k sobě láká na zimu německé seniory
Hospodářské noviny | 11:00:00
Není třeba trpět chladným počasím a platit vysoké částky za topení. Zimu lze strávit na slunečném pobřeží. Řecko se tak snaží k sobě nalákat hlavně německé seniory. Tamní ministr pro cestovní ruch Vasilis Kikilias argumentuje tím, že se díky teplu...


Přijeďte k nám, ušetříte za energie. Řecko k sobě láká na zimu německé seniory
iHned.cz | 11:00:00
Není třeba trpět chladným počasím a platit vysoké částky za topení. Zimu lze strávit na slunečném pobřeží. Řecko se tak snaží k sobě nalákat hlavně německé seniory. Tamní ministr pro cestovní ruch Vasilis Kikilias argumentuje tím, že se díky teplu...


RECENZE: Čtvrtá série Stranger Things je ukázkou precizní scenáristické práce
Eurozpravy-kultura | 16:11:00
Jedna z největších událostí roku na streamovací platformě Netflix se opět dočkala velmi kladného přijetí kritiků i veřejnosti. Se stárnoucími dětskými hrdiny sice mizí kouzlo dětské naivity, ale zato se komplikují vztahy mladých hrdinů, kteří se musí postavit další hrozbě, jež tentokrát může zničit celý svět.Return to top