Celkem 139873 článků.|

Archív zpravodajství podle dnů

Články ze dne 16.10.2022


Vyšel Ardour 7.0, Blender slaví 20 let
Root.cz | 00:00:10
Vývojová verze Wine 7.19, rychlejší sdílení souborů mezi hostem a hostitelem s 9P VirtIO v Linuxu 6.1, /e/OS 1.4 konečně s vlastním telefonem Murena One, Linux do budoucna patrně bez Intel ICC.


Hojí se mi srdce, chci teď prostor sama pro sebe, říká Natálie Grossová
revue.idnes.cz | 01:00:10
Natálie Grossová byla v posledních měsících po rozchodu s operním pěvcem Danielem Matouškem často vídána po boku influencera Adama Kajumiho. Dvacetiletá zpěvačka a herečka v rozhovoru pro iDNES.cz popsala, jak to má momentálně s láskou a muži.


Nová povinnost: benzinky musí vyvěšovat tabulku, která je úplně k ničemu
Auto-iDNES.cz | 01:00:37
Málokdo o tom ví, ale od 15. října 2022 vznikla čerpacím stanicím povinnost uvádět srovnání nákladů u různých pohonů. Tabulku s informací o nákladech na ujetí 100 km s vozy různých kategorií musí čerpačky vyvěsit na viditelném místě. Relevantní informace ovšem nepřinese.


Autofotka týdne: Před 25 lety překonali rychlost zvuku, rekord platí dodnes
Auto-iDNES.cz | 01:00:38
V polovině října 1947 překonal americký experimentální letoun Bell X-1 poprvé rychlost zvuku. Téměř na den přesně o půl století později, 15. října 1997, tuto magickou hranici oficiálně pokořilo i pozemní vozidlo. V kokpitu vozu Thrust SuperSonic tehdy seděl příslušník britského letectva Andy Green.


KVÍZ: Jak uložit smlouvy či diamanty. Co víte o bezpečnostních schránkách?
Finance-iDNES.cz | 01:03:00
Kam s cennostmi či důvěrnými dokumenty, které nechcete nebo nemůžete sami bezpečně uložit doma nebo v sídle firmy? Možnou alternativou jsou bezpečnostní schránky. Kde a za kolik si je můžete pronajmout, co do nich lze uložit a jakými pravidly se jejich provoz řídí? Otestujte si své znalosti.


Útok na plyn a ropu je těžký. Snáz a silněji ochromí hackeři Česko blackoutem
idnes.cz | 02:00:12
Nedávné sabotáže ropovodů Nord Stream v Baltském moři i kabelů důležitých pro provoz železniční dopravy v Německu vyvolaly otázky, jak lépe chránit unijní kritickou infrastrukturu. Přes Česko vede hustá síť ropovodů a plynovodů, přičemž kontrolu zabezpečuje třeba i helikoptéra. Podle bezpečnostního experta by však největší škody způsobil blackout, který by ovšem vyžadoval rozsáhlé útoky.


V Malajsii se rozhořel ostrý boj o Oktoberfest. Vadí, že se tam pije pivo
idnes.cz | 02:00:12
Oktoberfest není jen v Mnichově, ale má svoji dlouholetou tradici i v Malajsii, kde se slaví na ostrově Penang. Na proslulém festivalu se ale pije pivo, a tak ho chtějí konzervativní muslimové zrušit. Narážejí na odpor, ale letos se za ně postavili i někteří vládní představitelé.


Přepadla vás úzkost a nevíte, jak se jí zbavit? Čichněte si
Reflex | 02:01:13


Doma ve svetru, kotel vypnutý. Češi kvůli drahotě odložili start topné sezony
Denik.cz | 04:00:00
Mnohokrát parodované a zesměšňované vyjádření šéfky Sněmovny Markéty Pekarové Adamové o dvou svetrech v zimě se pro mnoho Čechů stává realitou. Moc do smíchu jim však není. „Kdyby byla normální doba, tak doma topíme na čtyřiadvacet stupňů. Ale teď tu máme necelých jedenadvacet a já se vždy zhrozím, když někdo teplotu zvedne. To si s hrůzou představím další složenku s přemrštěnou částkou,“ řekla Deníku Petra Šidlikovská z Hradce Králové. 


Příklad pro Čechy. Zeleného van der Bellena si Rakušané zamilovali
Denik.cz | 05:28:00
Rakušané před týdnem už v prvním kole voleb zvolili Alexandera van der Bellena svým staronovým prezidentem. Protože se jim tento klidný, slušný a liberální prezident prostě osvědčil


Draze bylo i před sto lety: Za kilo másla padlo i čtvrt dělnického platu
Denik.cz | 05:25:00
/ARCHIVNÍ FOTO/ Uprchlíci, nedostatek materiálu, odstávky provozu ve fabrikách, zdražování i cesty za levnějším zbožím za hranice. To všechno už tu bylo, se stejnými problémy se potýkali i naši předci před sto lety. Podívejte se.


Den, kdy světu zahrozila jaderná válka. Karibská krize mohla skončit katastrofou
Denik.cz | 04:30:00
Málokterá historická událost je dnes skloňovaná častěji než karibská krize z roku 1962. Právě před 60 lety, dne 16. října 1962 v 8.45 ráno, dostal americký prezident John F. Kennedy na stůl fotografie, které dokazovaly, že Sověti instalovali na Kubě rakety s jadernou hlavicí. Svět se ocitl na prahu možné nukleární války.


Předpověď počasí na příští víkend počítá s deštěm. V noci už bude kolem nuly
Eurozpravy-domácí | 07:00:00
Dnes mohou být podle předpovědi na některých místech v Česku zaznamenány teploty překračující dvacítku. Příští víkend už bude o poznání chladněji, vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).


Předpověď počasí na příští víkend počítá s deštěm. V noci už bude kolem nuly
Eurozpravy-počasí | 07:00:00
Dnes mohou být podle předpovědi na některých místech v Česku zaznamenány teploty překračující dvacítku. Příští víkend už bude o poznání chladněji, vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).


Drahé látání rozpočtu. Rodiny propadají půjčkám, na úrocích se prohnou nejvíce za pět let
E15-ekonomika | 05:30:00
Češi mají do své pomyslné finanční paty zapíchnuté hned dva bolestivé trny. Na jedné straně je to obří inflace, na druhé rychle zdražující půjčky užívané v případě, že nevystačí rozpočet. Banky si podle posledních dostupných dat účtovaly za spotřebitelské úvěry sazbu na prahu deseti procent. Půjčit si je nejdražší od zimy 2017.


Drahé látání rozpočtu. Rodiny propadají půjčkám, na úrocích se prohnou nejvíce za pět let
E15-politika | 05:30:00
Češi mají do své pomyslné finanční paty zapíchnuté hned dva bolestivé trny. Na jedné straně je to obří inflace, na druhé rychle zdražující půjčky užívané v případě, že nevystačí rozpočet. Banky si podle posledních dostupných dat účtovaly za spotřebitelské úvěry sazbu na prahu deseti procent. Půjčit si je nejdražší od zimy 2017.


Přechod od chaosu k vládnutí, chválil na sjezdu čínský prezident Si Ťin-pching
idnes.cz | 07:45:00
Čínský prezident Si Ťin-pching dnes potvrdil slova mluvčího komunistické strany, že Čína se nevzdá práva v krajním případě použít sílu ke znovusjednocení s Tchaj-wanem. Si vystoupil za bouřlivého potlesku více než 2 tisíc přítomných s projevem na zahájení 20. sjezdu komunistické strany ve Velkém sále lidu v Pekingu. Prezident vyzdvihl úspěchy posledních pěti let a nastínil politiku na další období, píší agentury.


Francie vycvičí tisíce ukrajinských vojáků. Dodá i systémy protivzdušné obrany
idnes.cz | 07:27:00
Francie poskytne na svém území výcvik pro téměř dva tisíce ukrajinských vojáků. Podle agentury AFP to dnes v rozhovoru s deníkem Le Parisien řekl francouzský ministr obrany Sébastien Lecornu. Francie také dodá Ukrajině systémy protivzdušné obrany Crotale.


Kanada a Spojené státy poslaly Haiti na pomoc proti gangům vojenské vybavení
idnes.cz | 07:15:00
Kanada a Spojené státy dnes na Haiti doručily šest obrněných vozidel, z nich tři schopné odolávat minám, které mají haitské policii pomoci v boji proti gangům a potažmo řešení humanitární krize, napsala agentura Reuters a kanadská média.


Při střelbě v baru ve středním Mexiku zemřelo nejméně 12 lidí
idnes.cz | 07:06:00
Neznámí útočníci začali v sobotu večer střílet a zabili nejméně 12 lidí v baru, šest žen a šest mužů, ve městě Irapuato ve středním Mexiku, napsala dnes agentura Reuters. Jejich motiv není známý, místní bezpečnostní složky se je v noci (ráno SELČ) snažily pronásledovat. Tři lidé utrpěli zranění.


Do roku 2030 tu může být 1,3 milionu lidí s cukrovkou, varuje předseda diabetologů
aktuálně.cz | 07:04:35
Pokud se hned nezlepší zdravotní styl populace, přibude za osm let 200 tisíc diabetiků. Cukrovka zvyšuje až čtyřnásobně riziko jiných komplikací.


Čtyři vraky, čtyři příběhy. Válečné hrůzy z Ukrajiny připomínají ohořelá auta
aktuálně.cz | 06:21:00
Na Mariánském náměstí v Praze jsou vystavené ohořelé vraky aut z Ukrajiny. Připomínají utrpení běžných lidí.


Depeche Mode v Berlíně: Žij na plné pecky, za chvíli tady nebudeš
Denik.cz | 07:00:00
Úterý čtvrtého října, příjemné podzimní odpoledne. V německé metropoli na řece Sprévě je celkem všední den. Přes most Weidendammer Brücke putují stovky Berlíňanů do práce a z práce. Běžný život ve městě nic neruší, jen před budovou umělecké scény Berliner Ensemble se houfují davy. Starší, mladší, muži, ženy, všichni oděni do černé kůže, mnozí s typickým novoromantickým účesem z osmdesátých let. Uvnitř krásně zdobeného divadla, které kdysi založil dramatik Bertolt Brecht se svou ženou, herečkou Helene Weigelovou, právě začíná výjimečná tiskovka s legendární britskou skupinou Depeche Mode.


Sexuálně žijí i lidé s postižením. V knize o tom vypráví autista z Ředhoště
Denik.cz | 06:30:00
Pod závoj tabuizovaného tématu nahlíží nový titul Petry Lecnarové. S intimnostmi se jí svěřil také Pavel Hlušička z Litoměřicka, který trpí Aspergerovým syndromem.


Univerzitní vědci vyrobili unikátní plastelínu. Podobá se sklu, může i vonět
Denik.cz | 06:30:00
Sklokeramická pěna představuje nový a inovativní materiál, který se zrodil na univerzitní půdě. Vyvinuli ji vědci z Fakulty strojní Technické univerzity v Liberci (TUL). Katedra sklářských strojů a robotiky už získala i český patent. Materiál najde uplatnění v mnoha odvětvích, od filtračních zařízení přes interiérový design až po bižuterii.


Ukrajina zoufá nad ztrátou památek, zmizel i diadém hunského vůdce Attily
idnes.cz | 09:46:00
Ruská invaze nadále ohrožuje národní kulturní dědictví Ukrajiny, vojenské síly vyrabovaly nebo poničily stovky památek a artefaktů. Jedním z těch nejnovějších a nejvýznamnějších je 1500 let starý diadém mocného hunského vládce Attily. „Je to válka proti naší identitě,“ prohlásila první dáma Ukrajiny Olena Zelenská.


Kostel v Neratově dostane nová okna do nebe. Prosklenou střechou zatékalo
idnes.cz | 09:43:00
Poutnímu kostelu v Neratově v Orlických horách vymění střešní okna. Prosklenou střechou dovnitř zatékalo. Neratovskou farnost vyjde oprava na 19 milionů korun, vyjednává proto půjčku, dotaci a vyhlásila také veřejnou sbírku.


Anexe jsou v módě. Poláci satiricky hlasovali o připojení ruské ambasády
idnes.cz | 09:42:00
Několik nevládních organizací uspořádalo v sobotu v Polsku fingované referendum o „anexi“ ruského velvyslanectví ve Varšavě. Chtěly tak vtipně protestovat proti ruské invazi na Ukrajině. Akce se zúčastnilo asi 3 000 lidí.


Střet vlaku s člověkem v Brně-Řečkovicích zastavil hlavní trať na Prahu
idnes.cz | 09:25:00
Při střetu s vlakem zemřel před osmou hodinou ranní v zastávce Brno-Řečkovice člověk. Provoz na hlavní železniční trase z Brna do Prahy zhruba půl hodiny stál. Následně se podařilo obnovit provoz po jedné z kolejí.


Expert: Destiláty po novém roce zdraží až o 20 procent. Problém je černý trh
idnes.cz | 08:30:00
Produkce lihovarů zdraží po novém roce o 15 až 20 procent. Odvětví zasahují zvyšující se ceny energií, protože většina podniků používá při výrobě pálenek plyn. Navíc rostou náklady na výrobu skla, do kterého se destiláty stáčí. Řekl to tajemník Unie destilatérů ČR Jakub Gottwald, který je také jedním ze zakladatelů internetového obchodu Lihovárek.


V sobotu přibylo 338 případů covidu, je to nejnižší sobotní nárůst od června
idnes.cz | 08:16:00
V sobotu přibylo v Česku 338 potvrzených případů covidu, což je nejnižší sobotní nárůst od konce června. Ve srovnání s minulým týdnem je to pokles o 235 nakažených. Epidemie v zemi zpomaluje od začátku října. Ubývá také hospitalizovaných, v současnosti je s koronavirem v nemocnicích 1215 pacientů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.


VIDEO: Janáčkova filharmonie ohlásila zahájení nové sezony ve Vesmíru
idnes.cz | 08:14:00
První koncert sezony tento týden odehrála Janáčkova filharmonie Ostrava. Zahájení nové koncertní řady se uskutečnilo v novém sále – tím se stal provizorní Vesmír v centru Ostravy. Upozornili na změnu vtipným videem.


V českých domácnostech leží podle odhadů na 12 milionů nevyužitých mobilů
idnes.cz | 08:09:00
V českých domácnostech leží podle odhadů na 12 milionů nevyužitých mobilních telefonů. Recyklace i jednoho starého přístroje přitom přináší značné úspory přírodních zdrojů. Do konce října mohou lidé nepotřebný telefon věnovat ve sbírce, který během kampaně nazvané 100 gramů pro přírodu pořádá nezisková organizace Remobil.


Vrtulník letěl k turistům. Jeden se zranil u zříceniny, další v horách
idnes.cz | 06:18:00
Dvakrát mířil v sobotu odpoledne záchranářský vrtulník z ostravské základny za turisty, kteří si při pádu přivodili těžší zranění. Stalo se tak u Krnova a v Beskydech.


V ruském výcvikovém táboře stříleli dva muži, zemřelo 11 dobrovolníků. Příčinou bylo prý náboženství
iHned.cz | 10:00:24
Nejméně 11 lidí zahynulo a dalších 15 utrpělo zranění při střelbě ve výcvikovém středisku v jihoruském Belgorodu nedaleko ukrajinských hranic. Do vojáků, kteří přijeli dobrovolně bojovat na Ukrajinu, začali v sobotu večer střílet dva z nich, původem...


Voda z pouštního vzduchu, akvaponické farmy nebo exoskelety. Týden inovací představil vynálezy pro budoucnost
iHned.cz | 10:00:24
Získání pitné vody z pouštního vzduchu či speciální farmy, kde rostlinám dodávají hnojivo ryby. Společnosti z celého světa v rámci již sedmého ročníku pražského Týdne inovací představily své originální vynálezy. Autor celého projektu Lukáš Sedláček...


Dostupná alternativa k obytňákům: Střešní stan stačí pro nenáročné kempování
Auto.cz | 09:45:00
Rozkládací spaní udrží dobrodruhy daleko od domova. Každý den je možné vše rychle sbalit a příjemně nocovat v přírodě na jiném místě. Veškerou výbavu převeze osobní automobil bez tažného zařízení.


Střelci v ruském výcvikovém centru zabili 11 lidí. Dalších 15 zranili
Denik.cz | 08:16:00
Nejméně 11 lidí zahynulo a dalších 15 utrpělo zranění při střelbě ve výcvikovém středisku v jihoruském Belgorodu nedaleko ukrajinských hranic. Do vojáků, kteří přijeli dobrovolně bojovat na Ukrajinu, začali střílet dva z nich. Podle Oleksije Arestovyče, poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského citovaného dnes agenturou Reuters, šlo o dva Tádžiky, kteří se s ostatními hádali kvůli náboženství.


V ruském výcvikovém táboře stříleli dva muži, zemřelo 11 dobrovolníků. Důvodem bylo prý náboženství
Hospodářské noviny | 11:00:07
Nejméně 11 lidí zahynulo a dalších 15 utrpělo zranění při střelbě ve výcvikovém středisku v jihoruském Belgorodu nedaleko ukrajinských hranic. Do vojáků, kteří přijeli dobrovolně bojovat na Ukrajinu, začali v sobotu večer střílet dva z nich, původem...


Voda z pouštního vzduchu, akvaponické farmy nebo exoskelety. Týden inovací představil vynálezy pro budoucnost
Hospodářské noviny | 11:00:07
Získání pitné vody z pouštního vzduchu či speciální farmy, kde rostlinám dodávají hnojivo ryby. Společnosti z celého světa v rámci již sedmého ročníku pražského Týdne inovací představily své originální vynálezy. Autor celého projektu Lukáš Sedláček...


Dálnice povede z Budějovic na hranice o rok později, připustil šéf ŘSD. Stavbu zdrží bažinatý terén u Kaplic
ČT24 | 09:19:26
O rok déle, než silničáři předpokládali, potrvá stavba dálnice D3 od Českých Budějovic na rakouské hranice u Dolrního Dvořiště. V rozhovoru pro ČTK to připustil generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Složitější bude stavba dálnice u Kaplic, kde je problém s podložím. Dřívější plány ŘSD předpokládaly, že napříč Jihočeským krajem by se mohlo po dálnici jezdit v roce 2025, nově silničáři uvádějí až rok 2026.


Dočasnou ochranu získalo v Česku za týden 3574 Ukrajinců
Eurozpravy-domácí | 10:29:00
Za posledních sedm dní získalo dočasnou ochranu v Česku 3574 ukrajinských uprchlíků. Je to o 719 vydaných víz méně než o týden dříve. Od únorového začátku ruské invaze na Ukrajinu český stát udělil 446.811 dočasných víz. Vyplývá to z údajů, které každý den zveřejňuje ministerstvo vnitra na twitteru. Víza jejich držitelům umožňují přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce.


V sobotu přibylo 338 případů covidu, jde o nejnižší sobotní nárůst od června
Eurozpravy-domácí | 08:25:00
V sobotu přibylo v Česku 338 potvrzených případů covidu, což je nejnižší sobotní nárůst od konce června. Ve srovnání s minulým týdnem je to pokles o 235 nakažených. Epidemie v zemi zpomaluje od začátku října. Ubývá také hospitalizovaných, v současnosti je s koronavirem v nemocnicích 1215 pacientů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.


Prezidentští kandidáti by oceňovali mimořádné osobnosti i neviditelné hrdiny
Eurozpravy-domácí | 08:18:00
Prezidentští kandidáti by státními vyznamenáními oceňovali mimořádné osobnosti i neviditelné hrdiny. Podle některých by se mělo udělováním medailí a řádů spíše šetřit. Uchazeči o post prezidenta to uvedli v anketě ČTK.


Česká inflace v září nadále patřila mezi nejvyšší v EU
Eurozpravy-domácí | 08:08:00
Zářijová meziroční inflace v Česku nadále patřila mezi nejvyšší v Evropské unii. Rychlejší růst cen zaznamenaly pouze pobaltské země s mírou inflace mezi 22,2 a 24,1 procenta a Maďarsko, kde v září zdražování zrychlilo na 20,1 procenta. V ostatních zemích visegradské čtyřky, tedy v Polsku a na Slovensku, zůstává inflace pod českými hodnotami, stejně jako v eurozóně.


Si Ťin-pching zahájil sjezd strany, hovořil o Tchaj-wanu, covidu či ekologii
Eurozpravy-zahraniční | 10:50:00
Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil 20. sjezd komunistické strany, který ho zřejmě potvrdí jako lídra stany na třetí funkční období. Ve zhruba stominutovém projevu hájil přísnou vládní politiku boje proti covidu-19 či protikorupční kampaň a slíbil, že Čína se bude podílet na boji proti klimatickým změnám. Velkého potlesku se dočkal za slova o Tchaj-wanu a ukončení chaosu v Hongkongu. Nezmínil se podle médií o vztazích se Spojenými státy ani o válce na Ukrajině.


Íránu vadí, že Biden podpořil současné protivládní protesty
Eurozpravy-zahraniční | 10:34:00
Írán se dnes ohradil proti tomu, že americký prezident Joe Biden podpořil současné protivládní protesty. Považuje to za vměšování do svých vnitřních záležitostí, řekl mluvčí ministerstva zahraničí Náser Kanaání. Biden v souvislosti s protesty vyvolanými smrtí mladé ženy zadržené mravnostní policií v sobotu podle agentury Reuters řekl, že ho překvapila odvaha Íránců, kteří se účastní demonstrací.


Mezi oběťmi útoku na cvičišti na západě Ruska nejsou civilisté, uvedl gubernátor
Eurozpravy-zahraniční | 10:10:00
Mezi oběťmi sobotního útoku na vojenském cvičišti v ruské Belgorodské oblasti nedaleko hranic s Ukrajinou nejsou civilisté, oznámil dnes gubernátor tohoto regionu Vjačeslav Gladkov. Dva ozbrojenci z některé z postsovětských republik zastřelili podle ruské vojenské správy 11 dobrovolníků hlásících se do války na Ukrajině, dalších 15 zranili. Agentura Reuters uvedla, že tato událost znamená další ránu pro ruskou armádu.


Polsko se chystá postavit první jadernou elektrárnu, o záměru uvědomilo sousedy
Eurozpravy-zahraniční | 10:05:00
Polsko se podle médií chystá oznámit rozhodnutí, která firma tam postaví první jadernou elektrárnu. Varšava jadernou energetiku považuje za cestu ze závislosti na uhlí, k zajištění bezpečnosti dodávek elektřiny a ke snižování emisí skleníkových plynů.


Tchaj-wan se nevzdá své suverenity, vzkázal Číně úřad prezidentky
Eurozpravy-zahraniční | 09:17:00
Tchaj-wan se nevzdá své suverenity a nebude ani dělat kompromisy ohledně svobody a demokracie. Uvedl to úřad tchajwanské prezidentky, čímž reagoval na prohlášení čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Ten dnes na sjezdu komunistické strany v Pekingu řekl, že je pro mírové sjednocení s Tchaj-wanem, ale že Čína se nevzdá svého práva použít k tomu i sílu, bude-li vyprovokována.


Akademie Lidé a Země: Turkestán a jiné „-stány“
Reflex | 07:10:00
Proč jména států převážně ve Střední Asii mají koncovku –stán? Pákistán, Uzbekistán, Afghánistán, Kazachstán... Některé názvy navíc slyšíme velmi málokdy, i přesto, že přetrvávají v některých asijských jazycích: Mongolistán (Mongolsko), Armanistán (Arménie), Gurjistán (Gruzie), Junanistán (Řecko), Bulgaristán (Bulharsko), Serbestán (Srbsko), Hirvatistán (Chorvatsko), Mažaristán (Maďarsko), Lahestán (Polsko) či Inglistán (Anglie).


Dokud dýcháš, pracuj! Proč dojedeme na nezájem předchozích vlád o důchodovou reformu
Reflex | 07:00:00
Šéf lidovců a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka slíbil, že do konce příštího roku předloží návrh reformy penzí. Zároveň přiznal, že bude potřeba posunout věk odchodu do důchodu. Ten je až do roku 2024 zastropován na 65 letech. Odkdy dojde k posunutí tohoto věkového limitu, prý bude předmětem diskusí v následujícím období. Jedno je však jisté, česká společnost k tomu bude tak jako tak dotlačena, protože stárne, a na stále více penzistů tak bude vydělávat čím dál tím méně ekonomicky aktivních lidí. 


Nejdřív Hongkong, nyní Tchaj-wan. Si Ťin-pching na sjezdu popsal čínské ambice
E15-ekonomika | 09:34:00
Na sjezdu čínské Komunistické strany, na kterém bude týden přes dva tisíce delegátů z celé země rozhodovat o nejvyšších orgánech partaje, vystoupil s projevem prezident Si Ťin-pching. Ve své řeči se věnoval otázce Tchaj-wanu, životního prostředí, vzdělání nebo dalšího rozvoje armády. Komunistický politik také zdůraznil nutnost reagovat na populační krizi.


Polsko rozhodne o tom, kdo postaví jadernou elektrárnu, která měla už dva roky fungovat
E15-ekonomika | 09:25:00
Polsko se podle médií chystá oznámit rozhodnutí, která firma tam postaví první jadernou elektrárnu. Varšava jadernou energetiku považuje za cestu ze závislosti na uhlí, k zajištění bezpečnosti dodávek elektřiny a ke snižování emisí skleníkových plynů. Polské generální ředitelství ochrany životního prostředí okolním zemím včetně České republiky tento týden rozeslalo materiály týkající se možného vlivu projektu na životní prostředí v přeshraničním kontextu.


Inflace v Česku patří mezi nejhorší na světě, ukazuje analýza
E15-ekonomika | 08:01:00
Zářijová meziroční inflace v Česku nadále patřila mezi nejvyšší v Evropské unii. Rychlejší růst cen zaznamenaly pouze pobaltské země s mírou inflace mezi 22,2 a 24,1 procenta a Maďarsko, kde v září zdražování zrychlilo na 20,1 procenta. V ostatních zemích visegradské čtyřky, tedy v Polsku a na Slovensku, zůstává inflace pod českými hodnotami, stejně jako v eurozóně. Vyplývá to z analýzy investiční společnosti Portu. Česká meziroční inflace v září vzrostla na 18 procent ze srpnových 17,2 procenta, uvedl tento týden Český statistický úřad.


Nejdřív Hongkong, nyní Tchaj-wan. Si Ťin-pching na sjezdu popsal čínské ambice
E15-politika | 09:34:00
Na sjezdu čínské Komunistické strany, na kterém bude týden přes dva tisíce delegátů z celé země rozhodovat o nejvyšších orgánech partaje, vystoupil s projevem prezident Si Ťin-pching. Ve své řeči se věnoval otázce Tchaj-wanu, životního prostředí, vzdělání nebo dalšího rozvoje armády. Komunistický politik také zdůraznil nutnost reagovat na populační krizi.


Polsko rozhodne o tom, kdo postaví jadernou elektrárnu, která měla už dva roky fungovat
E15-politika | 09:25:00
Polsko se podle médií chystá oznámit rozhodnutí, která firma tam postaví první jadernou elektrárnu. Varšava jadernou energetiku považuje za cestu ze závislosti na uhlí, k zajištění bezpečnosti dodávek elektřiny a ke snižování emisí skleníkových plynů. Polské generální ředitelství ochrany životního prostředí okolním zemím včetně České republiky tento týden rozeslalo materiály týkající se možného vlivu projektu na životní prostředí v přeshraničním kontextu.


Inflace v Česku patří mezi nejhorší na světě, ukazuje analýza
E15-politika | 08:01:00
Zářijová meziroční inflace v Česku nadále patřila mezi nejvyšší v Evropské unii. Rychlejší růst cen zaznamenaly pouze pobaltské země s mírou inflace mezi 22,2 a 24,1 procenta a Maďarsko, kde v září zdražování zrychlilo na 20,1 procenta. V ostatních zemích visegradské čtyřky, tedy v Polsku a na Slovensku, zůstává inflace pod českými hodnotami, stejně jako v eurozóně. Vyplývá to z analýzy investiční společnosti Portu. Česká meziroční inflace v září vzrostla na 18 procent ze srpnových 17,2 procenta, uvedl tento týden Český statistický úřad.


Policie v Teplicích řeší tragický požár, ohořelé křoví ukrývalo tělo
idnes.cz | 11:27:00
Tělo muže našli v noci z pátku na sobotu hasiči při zásahu u hořícího keře v Plynárenské ulici v Teplicích. Zda byl oheň příčinou jeho smrti, ukáže až nařízená soudní pitva.


Nebudeme zvyšovat daně. Tečka, slibuje Fiala. Válečná daň je speciální věc
idnes.cz | 11:25:00
Premiér Petr Fiala v pořadu Napřímo slíbil, že jeho vláda nebude zvyšovat daně domácnostem. „Nebudeme zvyšovat daně. Tečka,“ zdůraznil v pořadu. Zvyšovat se naopak bude ta „válečná“. Fiala však poznamenal, že válečná daň je speciální věc, která se netýká celého sektoru a je dočasná. „Do budoucna musíme udělat štíhlejší stát. Každá byrokratická věc stojí spoustu peněz,“ doplnil premiér.


Hledač pokladů našel po výlovu přehrady granát, munici odpálil pyrotechnik
idnes.cz | 11:17:00
Hledač pokladů nalezl na dně vypouštěné liberecké přehrady dělostřelecký granát. Přivolaný pyrotechnik munici zajistil a odvezl k likvidaci. Policie nemusela nikoho evakuovat, protože místo nálezu bylo daleko od domů.


Rusko spotřebovává více munice, než zvládne vyrobit, tvrdí Britové
idnes.cz | 11:10:00
Rusko v bojích na Ukrajině pravděpodobně spotřebovává více munice pokročilých typů, než kolik je schopno vyrobit. Ve svém pravidelném hlášení o tom v neděli informovala britská vojenská rozvědka. Pondělní ostřelování ukrajinských měst podle Londýna znamená další výrazné ztenčení ruských zásob raket dlouhého doletu.


V Kunvaldu vzplál kravín. Zvířata jsou v bezpečí, škoda jde do milionů
idnes.cz | 10:17:00
Požár kravína likvidují od sobotního poledne hasiči v Kunvaldu na Orlickoústecku. Zvířata se podařilo před ohněm uchránit a z místa je odvézt do bezpečí. Škodu zatím vyšetřovatelé odhadují na 5 milionů korun.


Kontroverzní projekt za miliardy. Kdo vyhraje souboj o Gigafactory
idnes.cz | 10:00:00
Už za necelý týden má vláda rozhodovat o osudu obřího čtyřsethektarového podnikatelského parku na Plzeňsku. Vyrůst má v areálu současného záložního armádního letiště Líně, které se nachází několik kilometrů od Plzně.


Jako teenager jsem byl sexuálně zneužit mužem, přiznal herec McConaughey
revue.idnes.cz | 11:11:00
Matthew McConaughey čelil jako teenager sexuálnímu zneužití ze strany muže. Dvaapadesátiletý herec se v podcastu svěřil s tím, co si jako dospívající prožil. V prvním případě šlo o vydírání a ve druhém se stal přímo obětí útoku. S obojím se prý však nakonec postupem času dokázal vyrovnat.


Na sjednocení s Tchaj-wanem využijeme všechny prostředky. Si Ťin-pching zahájil sjezd čínské komunistické strany
iHned.cz | 12:00:24
Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil 20. sjezd komunistické strany, který ho zřejmě potvrdí jako lídra stany na třetí funkční období. Ve zhruba stominutovém projevu hájil přísnou vládní politiku boje proti covidu-19 či protikorupční kampaň a...


Pozor, policejní BMW už mohou měřit! Radary dostaly certifikát
Auto.cz | 11:30:00
Nová policejní BMW řady 5, určená pro hlídání bezpečnosti provozu na dálnicích, již mají certifikovaný radar.


Koordinovaná globální měnová akce a kdy přijde konec dolarového boomu - Víkendář
Kurzy.cz | 09:10:00
Kamakshya Trivedi z Goldman Sachs míní, že měnové intervence, ke kterým se přiklání další a další země, mají jen omezenou efektivitu. Rozhoduje totiž ekonomický fundament a ten je nyní dán zejména tím, jak prudce zvedá americká centrální banka sazby.


Rudější než rudý. Si Ťin-pching kvůli komunistické straně trpěl, dnes je jejím vůdcem
aktuálně.cz | 10:05:37
Na sjezdu bude Si Ťin-pching potřetí zvolen do čela čínské komunistické strany. Když se přitom do ní kdysi hlásil, byl několikrát odmítnut.


Vláda chystá „povinný“ home-office pro rodiče či těhotné. Firmy se zlobí
Denik.cz | 11:00:00
Potřebovali by zůstat doma, ale nemohou.  Rodiče pečující o malé děti anebo lidé, na jejichž péči jsou závislí jejich nemocní či staří příbuzní, bývají často v bezvýchodné situaci. Musí se starat o své blízké, ale současně chodit do práce. To by se mohlo změnit. Ministerstvo práce a sociálních věcí dokončuje novelu zákoníku práce, která zavede „právo na home-office“.  


Ukrajinští uprchlíci v Česku: Dočasnou ochranu získaly za týden tři tisíce lidí
Denik.cz | 10:56:00
Za posledních sedm dní získalo dočasnou ochranu v Česku 3574 ukrajinských uprchlíků. Je to o 719 vydaných víz méně než o týden dříve. Od únorového začátku ruské invaze na Ukrajinu český stát udělil 446 811 dočasných víz. Vyplývá to z údajů, které každý den zveřejňuje ministerstvo vnitra na twitteru. Víza jejich držitelům umožňují přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce.


Dvojí ceny na fotbale? Fanoušci Bayernu obviňují Viktorku z diskriminace, ceny lístků prověří obchodní inspekce
Hospodářské noviny | 14:00:08
Ostré kritice německých fanoušků čelí fotbalová Viktoria Plzeň kvůli vysokým cenám lístků na středeční zápas Ligy mistrů s Bayernem Mnichov. Těm se nelíbilo, že za ně museli platit 70 euro – tedy 1700 korun – za jeden, když na běžný...


Zemřel filmový a divadelní herec Josef Somr, bylo mu 88 let
Hospodářské noviny | 14:00:08
Dnes zemřel oblíbený divadelní a filmový herec Josef Somr, bylo mu 88 let. Své poslední dny trávil v sanatoriu Na Pleši. ČTK to řekla jeho manželka Alena Somrová. Somr ve filmech ztvárnil více než 170 postav, jeho zřejmě nejznámější rolí je výpravčí...


Kovy zve na slavnostní předávání letošních Cen Neuron pro nejlepší české vědce a vědkyně
Hospodářské noviny | 14:00:08
Nadační fond Neuron na podporu vědy letos již potřinácté ocení nejlepší české vědkyně a vědce. Slavnostní večer, při kterém dojde k předání prestižních Cen Neuron, proběhne v neděli 16. října. Ocenění letos získá celkem devět vědeckých pracovníků...


České herní radosti a starosti: The Last Oricru, 1428: Shadows Over Silesia a knižní paráda s Mafií
Hospodářské noviny | 14:00:08
Na novou hru od Warhorse nebo SCS Software zatím čekáme, ale během října se vydání dočkaly dva dlouho vyvíjené tituly. Stíny nad Slezskem v roce 1428 mají něco společného s nezávislými legendami, jako je Minecraft nebo Stardew Valley. The Last...


Na sjednocení s Tchaj-wanem využijeme všechny prostředky. Si Ťin-pching zahájil sjezd čínské komunistické strany
Hospodářské noviny | 14:00:09
Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil 20. sjezd komunistické strany, který ho zřejmě potvrdí jako lídra stany na třetí funkční období. Ve zhruba stominutovém projevu hájil přísnou vládní politiku boje proti covidu-19 či protikorupční kampaň a...


Výpravčí s razítkem, veterán Servác nebo žertéř Ludvík. Zemřel herec Josef Somr
idnes.cz | 12:51:00
Zemřel legendární herec Josef Somr, kterému bylo 88 let. Poprvé stál před kamerou roku 1966 ve snímku Obžalovaný, naposled v roce 2016 v komedii Jak básníci čekají na zázrak. K jeho nejslavnějším rolím náleží výpravčí Hubička z oscarového filmu Ostře sledované vlaky.


Existují důkazy, že Masaryk byl synem císaře Franze Josefa, říká profesor Štědroň
idnes.cz | 12:50:00
Miloš Štědroň je významný hudební teoretik, historik a pedagog a také jeden z nejvýznamnějších českých skladatelů nejen divadelní, ale i klasické a elektroakustické hudby. Probrali jsme kdeco, ale celý rozhovor se vynořovala otázka, zda mohou velká díla vytvořit jen morálně nezkažení lidé.


RECENZE: Dobrá zpráva o konci světa, horší o filmu Civilizace
idnes.cz | 12:35:00
Dokument režiséra Petra Horkého a egyptologa Miroslava Bárty, který vstupuje do kin pod názvem Civilizace – Dobrá zpráva o konci světa, si říká „výpravná reality show našeho vlastního kolapsu“. Kéž by.


Vypadl proud, muž vyšel ven a zemřel. Vražda šéfa golf klubu zůstává nevyřešená
idnes.cz | 12:31:00
Jednu říjnovou neděli roku 2017 se v golfovém areálu v Kouřimi na Kolínsku našlo mrtvé tělo prezidenta golf klubu. Ruce a obličej měl pohmožděné. Podle policistů v noci vraždy nejdříve vypadl v areálu proud. Muž, který zde zároveň žil, poté vyšel ven, kde dostal několik ran tupým předmětem. Jeho násilná smrt otřásla městem, případ se však dodnes nepodařilo objasnit. Policisté ho proto zařadili do edice pomníčků.


Dva lidé zemřeli při noční nehodě na Chebsku, vůz sjel do příkopu
idnes.cz | 12:02:00
Dva muži zemřeli v noci při nehodě automobilu na Chebsku. Jednačtyřicetiletý řidič mercedesu jel příliš rychle, nezvládl zatáčku a vůz vyletěl ze silnice do příkopu. On i jeho o pět let mladší spolujezdec na místě zemřeli.


Jednoho z nejstarších sériově vyráběných nissanů daroval škole její student
Auto.cz | 13:44:00
Výstavní sedan zdobí kampus technologické univerzity. Dar připomíná důležitou předválečnou etapu pozdějšího Nissanu.


Dvojí ceny na fotbale? Fanoušci Bayernu obviňují Viktorku z diskriminace, ceny lístků prověří obchodní inspekce
iHned.cz | 14:00:32
Ostré kritice německých fanoušků čelí fotbalová Viktoria Plzeň kvůli vysokým cenám lístků na středeční zápas Ligy mistrů s Bayernem Mnichov. Těm se nelíbilo, že za ně museli platit 70 euro – tedy 1700 korun – za jeden, když na běžný...


Zemřel filmový a divadelní herec Josef Somr, bylo mu 88 let
iHned.cz | 14:00:32
Dnes zemřel oblíbený divadelní a filmový herec Josef Somr, bylo mu 88 let. Své poslední dny trávil v sanatoriu Na Pleši. ČTK to řekla jeho manželka Alena Somrová. Somr ve filmech ztvárnil více než 170 postav, jeho zřejmě nejznámější rolí je výpravčí...


Kovy zve na slavnostní předávání letošních Cen Neuron pro nejlepší české vědce a vědkyně
iHned.cz | 14:00:32
Nadační fond Neuron na podporu vědy letos již potřinácté ocení nejlepší české vědkyně a vědce. Slavnostní večer, při kterém dojde k předání prestižních Cen Neuron, proběhne v neděli 16. října. Ocenění letos získá celkem devět vědeckých pracovníků...


České herní radosti a starosti: The Last Oricru, 1428: Shadows Over Silesia a knižní paráda s Mafií
iHned.cz | 14:00:33
Na novou hru od Warhorse nebo SCS Software zatím čekáme, ale během října se vydání dočkaly dva dlouho vyvíjené tituly. Stíny nad Slezskem v roce 1428 mají něco společného s nezávislými legendami, jako je Minecraft nebo Stardew Valley. The Last...


Pražskou burzu v týdnu od větších ztrát uchránily banky, ČEZ již nejníže od Mikuláše
Kurzy.cz | 13:39:34
akcie ČEZ se v týdnu s 1,8 mld. Kč postaraly o více než 62 % všech obchodů na burze BlackRock potvrdila pozici jednoho z velkých akcionářů banky MONETA šéf společnosti PILULKA nakoupil firemní akcie, nicméně jen symbolicky akcie NORTONLIFELOCK nově již i&


Josef Somr, laskavý vysloužilec Servác ze Tří veteránů, zemřel ve věku 88 let
Kurzy.cz | 13:28:29
Zemřel Josef Somr, divadelní a filmový herec, bylo mu 88 let. Rodák z moravského Vracova, dlouholetý člen činohry Národního divadla a představitel více než sedmi desítek filmových rolí byl držitelem medaile za zásluhy v oblasti kultury.


Karviná bojuje o příspěvek na bydlení (video)
Kurzy.cz | 10:10:00
Obyvatelům Karviné se snížil příspěvek na bydlení - třeba i o tisíc korun. Podle Českého statistického úřadu totiž klesl počet obyvatel Karviné pod hranici 50 tisíc. Pro výpočet příspěvku na bydlení nebo příjem do městské kasy je přitom právě počet&hellip


Výstava modelů z kostek Lega v Olomouci (video)
Kurzy.cz | 09:05:00
Miliony kostek Lega jsou od sobotního rána k vidění v největším pavilonu na olomouckém Výstavišti Flora. Prostor tam zaplnilo například největší funkční ruské kolo z Lega na světě, šestimetrová zoologická zahrada nebo kolejiště o rozloze desítek metrů&hel


Válka na Ukrajině: Cenový strop na ruský zemní plyn povede k zastavení dodávek, hrozí Gazprom
Respekt | 12:32:24
Online zpravodajství z konfliktu na východě Evropy


Festival Signal
Respekt | 12:13:55
V Praze dnes končí 10. ročník festivalu světla a digitální kultury Signal Festival.


Budeme v pohodě 
Respekt | 12:00:00
Když se zhruba v polovině koncertu amerického rappera a hudebníka Kendricka Lamara, který vystoupil v Praze minulé pondělí, snesla od stropu na pódium průhledná krychle a v ní se objevily čtyři postavy zahalené do ochranných zdravotnických obleků a masek, nejeden divák mohl poklesnout na duchu. A…


Dopisy
Respekt | 12:00:00
Přestat brblat a vyrazit
Respekt 32/2022

Se zájmem jsem si přečetl článek o rodině, která odjíždí na delší pobyt do Barmy. Připomnělo mi to naše putování do neznáma v roce 1984, kdy jsem získal kontrakt na ministerstvu veřejných prací v Jordánsku. Měli jsme v té době tři děti a šest let starou…


Minutka s vnitřním Chamberlainem
Respekt | 12:00:00
Pokušení vrátit se do klidnějších časů před ruským útokem proti Ukrajině stoupá


Relevantní žena
Respekt | 12:00:00
Danuše Nerudová a její promyšlená cesta do prezidentského úřadu


Nebát se a utéct na Mars
Respekt | 12:00:00
Elon Musk přemýšlí o bilionech lidí, kteří přijdou po nás


Nejpomalejším vlakem za inspirací
Respekt | 12:00:00
Festival Parallels odkrývá, jak k veřejnému prostoru přistupují v Praze, Bratislavě nebo Vídni


Máslové prkno
Respekt | 12:00:00
Butter board není paddleboard. Ani billboard. Má s nimi však něco společného. Prkno v názvu – a pak několik dalších věcí.

Butter board a skateboard mají společné například to, že po nich každý jede. Avšak z různých důvodů. Skateboard má kolečka, butter board kolečka nemá. Každý po něm jede,…


Všechno rozbiju
Respekt | 12:00:00
Legenda japonského hudebního undergroundu Keiji Haino provokuje publikum i na prahu sedmdesátky


Studentkou na maloměstě
Respekt | 12:00:00
Jak se na město snesl podzim, na mě se snesl splín. Toto je poslední podzim, kdy budu studentkou. Ráno se probouzím ve svém pokoji na maloměstě a nevím, kde se za další půlrok budu probouzet, natož kde budu pracovat. Když procházím dopoledne ulicemi České Třebové, odkud pocházím, venku jsou jen…


Zen žen
Respekt | 12:00:00
[image id="200267193" caption="Zen žen" align="left"]


Uplynulých sedm dní očima Ivana Lampera
Respekt | 12:00:00
[image id="200267138"]

Zpomalilo šíření nákazy novým koronavirem. Ze srpnových 17,2 procenta vystoupala inflace v září na 18 procent, oznámila statistika. Klesly ceny emisních povolenek. Cílit na civilisty je zbabělé a Putin za své barbarské chování zaplatí: Ukrajina zvítězí a kremelské…


Z webu Respektu
Respekt | 12:00:00
Pavla Fischera dohnala ulice
Senátorovo pohrávání si s homofobií v nejhorší možný okamžik komentuje Marek Švehla.
Praha ještě přitvrzuje vůči Rusům
Žádní turisté z Ruska už do Česka nepřijedou, rozhodla tuzemská vláda. Popisuje Ondřej Kundra.
Divadelníci se nemusí omlouvat Dukovi
Bývalý…


Kdy se rodí přátelství
Respekt | 12:00:00
Navazovat nové vztahy uprostřed života může být těžké. Rozhodně to ale stojí za to.


Ať je kočka zase černá!
Respekt | 12:00:00
Čína se vrací k čisté diktatuře


Zatím dobrý
Respekt | 12:00:00
Jak vlastně Češi zvládají předsednictví, ptali se v posledních dnech příbuzní a známí, kteří zachytili titulky o tom, že české „řízení“ Evropy je v poločase; Česko převzalo štafetu v červenci a předá ji v prosinci.

V roce 2009, v době prvního předsednictví, Financial Times napsaly, že Češi mají…


Jak lidské
Respekt | 12:00:00
Když zazní v souvislosti s Amerikou slovo rasismus, Středoevropan si obvykle představí bílé Američany utlačující černé. Otroctví, boj za občanská práva, Afroameričané Eric Garner nebo George Floyd umírající se slovy „Nemůžu dýchat“ v ocelovém sevření bílého policisty. To všechno jistě platí, ale…


Ticho je lepší než řev
Respekt | 12:00:00
Pořadatelé festivalu 4+4 dny v pohybu mě minulý týden pozvali na zvláštní večeři. Už místo bylo výjimečné. Divadelně-výtvarná přehlídka se do uplynulé neděle konala v Erpetu na pražském Smíchově, někdejším sportovním centru vyhledávaném špičkami místní politiky a byznysu, které si zde na obřím…


Norská výhra v loterii
Respekt | 12:00:00
Po stopách severského plynu, hlavní evropské pojistky proti Rusku


Nemlčme tváří v tvář nenávisti
Respekt | 12:00:00
Zatímco nenávist si našla cestu z virtuálního světa do toho skutečného, policie a justice opačnou cestu zatím najít neumí


Do funkce nastupuje nový ministr životního prostředí Petr Hladík. Na co by měl podle vás zaměřit v první řadě svou pozornost?
Respekt | 12:00:00
[image id="200267096" caption="zakladatelka Institutu cirkulární ekonomiky" align="left"][image id="200267098" caption="ministr životního prostředí 1990–1991" align="left"][image id="200267100" caption="spolek Klimatická žaloba ČR " align="left"][image id="200267095" caption="Česká krajina, o. p. s…


Respekt • Despekt
Respekt | 12:00:00
[image id="200267210" align="center"][image id="200267209" align="center"]


Na ledovec! Dokud tu ještě je.
Respekt | 12:00:00
Dopis z Huarazu


Jako znásilňovat děti
Respekt | 12:00:00
Stát nemá působit, jako by objevil kouzlo represe a nemohl se ho nabažit


Pozor na dolar
Respekt | 12:00:00
Jak zvítězit v ekonomické válce s Ruskem


Česko
Respekt | 12:00:00
Ani v Praze, ani v Brně
Ve dvou největších městech Česka stále nejsou dohodnuté magistrátní koalice. V Brně navrhla vítězná ODS, která kandidovala společně s TOP 09, místo v radě ANO, KDU-ČSL se STAN, Pirátům a ČSSD – jednalo by se tím pádem o širokou koalici. Návrh dosluhující primátorky Markéty…


Svět
Respekt | 12:00:00
Stále neklidný Írán
V Íránu neutuchaly protesty proti teokratickému režimu, jež vypukly před měsícem poté, co tamní mravnostní policie zjevně zavraždila dvaadvacetiletou Kurdku Mahsu Amíní kvůli tomu, že neměla údajně správně uvázaný šátek. K protestům se vedle studentů vysokých a středních škol…


Vztek psychopata
Respekt | 12:00:00
Raketový útok na Kyjev ukazuje Putinovu slabost


Pevně propojený svět
Respekt | 12:00:00
Letošní Nobelova cena za ekonomii oceňuje lepší porozumění finančním krizím


Čas dozrál
Respekt | 12:00:00
Expertní skupina startuje zákon o regulovaném trhu s konopím v Česku


Kdo má mít šanci na americký sen
Respekt | 12:00:00
Román o čínské menšině na Divokém západě


Knižní tipy
Respekt | 12:00:00
Když slon šlápnul na psací stroj
Fotograf Roman Franc Muzeu města Brna věnoval archiv, který s kamarádem před patnácti lety zachránil z areálu dnes už víceméně zdemolované Zbrojovky. Bylo v něm 80 tisíc firemních fotografií z období od padesátých do sedmdesátých let, z nichž teoretička fotografie…


Kultura/mix
Respekt | 12:00:00
DĚLNÍCI KULTURY
V průběhu posledního měsíce neuplynul týden, aby nepřišla zpráva o dalším zrušeném turné. O dalších umělcích a umělkyních, kteří raději přestávají vyjíždět na koncerty, než by riskovali obrovskou finanční ztrátu nebo újmu na duševním zdraví, protože i za normálních okolností…


Veřejnoprávní monopol
Respekt | 12:00:00
18. 10. 2022


Démanty v zemi
Respekt | 12:00:00
Jsme nejnáruživějším a nejaktivnějším národem jejich sběračů: s oblibou houby smažíme, vaříme, sušíme a nakládáme. Jeden vzácný, vysoce ceněný a čím dál oblíbenější druh si však sami nasbírat nesmíme – lanýže.


Stát jako jakési „ono“
Respekt | 12:00:00
Tento týden odpovídá komentátor ČRo Plus a překladatel z ruštiny Libor Dvořák


Dali nám najevo, že jde o příkazy shora
Respekt | 12:00:00
S maďarskou učitelkou Katalin Törley o trestu za neposlušnost a o tom, co se její zemi  za posledních deset let přihodilo


Stavidla jsou otevřená a puška dole ze stěny
Respekt | 12:00:00
Bratislava se vzpamatovává z vražd, které otřásly Slovenskem


V dobré společnosti
Respekt | 12:00:00
Americká umělkyně Sophia Wallace už dlouho tvrdí, že míra svobody ve společnosti se dá měřit distribucí orgasmů. Vtip to rozhodně není, obzvlášť když zvážíme, o čem to vypovídá: o ohleduplné komunikaci mezi partnery. O kvalitní sexuální výchově a o liberálním…


Skončily rozpory. Konečně.
Respekt | 12:00:00
Šéfové tuzemských bezpečnostních institucí mají řešení


Síly se při sjednocení s Tchaj-wanem nevzdáme, zahájil Si sjezd čínských komunistů
aktuálně.cz | 12:15:29
20. sjezd Čínské komunistické strany potrvá 22. října, prezidenta Si Ťin-pchinga potřetí potvrdí do čela strany.


Zemřel filmový a divadelní herec Josef Somr, bylo mu 88 let
Eurozpravy-domácí | 13:35:00
Dnes zemřel oblíbený divadelní a filmový herec Josef Somr, bylo mu 88 let. Své poslední dny trávil v sanatoriu Na Pleši. ČTK to řekla jeho manželka Alena Somrová. Somr ve filmech ztvárnil více než 170 postav, jeho zřejmě nejznámější rolí je výpravčí Hubička, lišácký svůdník z oscarových Ostře sledovaných vlaků Jiřího Menzela.


ANO podle Schillerové trvá na nominaci Dostálové na místopředsedkyni Sněmovny
Eurozpravy-domácí | 13:33:00
Hnutí ANO bude trvat na nominaci bývalé ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové na místopředsedkyni Sněmovny. V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News to dnes řekla předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Dostálovou ANO navrhlo ve čtvrtek, ve funkci má nahradit bývalou místopředsedkyni za ANO Janu Mračkovou Vildumetzovou, která ke konci září rezignovala.


Fiala s ohledem na situaci rozumí plánu na širokou koalici v Brně
Eurozpravy-domácí | 12:58:00
Vzhledem k strategickým záměrům, které má vedení Brna, a také tomu, že v Brně nešla do obecních voleb koalice ODS, TOP 09 a lidovců společně, hodnotí premiér a předseda ODS Petr Fiala jako správné, že se tamní politici vládních stran rozhodli pro širokou povolební koalici.


V Kunvaldu shořel statek s ustájeným dobytkem. Zvířata se podařilo zachránit
Denik.cz | 10:11:00
/FOTOGALERIE/ Od sobotního odpoledne zasahuje 12 jednotek hasičů u požáru v zemědělském družstvu v Kunvaldu na Orlickoústecku. V hořícím statku byl ustájen dobytek. Ten se podařilo majiteli odvézt do jiné stáje. Zásah trval celou noc a jednotky hasičů jsou na místě i dnes. Uvnitř objektu byla navíc uskladněna sláma v rolích.


Vlak srazil v Řečkovicích člověka. Ten na místě zemřel
Denik.cz | 09:39:00
Osobní vlak srazil v neděli před osmou hodinou ráno člověka v zastávce Brno-Řečkovice. "Zemřel ještě před naším příjezdem. Jeho zranění byla neslučitelná se životem, už jsme mu nemohli pomoci," uvedla mluvčí krajských záchranářů Michaela Bothová.


Ruský Belgorod se stal terčem ostřelování, hlášeny jsou výbuchy
Eurozpravy-zahraniční | 13:39:00
Ruské město Belgorod ležící nedaleko hranic s Ukrajinou se dnes stalo terčem ostřelování. Úřady informují, že zranění utrpěli tři lidé. Agentura Ukrinform uvedla, že od letiště jsou hlášeny výbuchy. Gubernátor regionu Vjačeslav Gladkov podle agentury TASS řekl, že všichni zranění jsou z jedné rodiny.


Gazprom pohrozil zastavením dodávek v případě stanovení cenového stropu na ruský plyn
Eurozpravy-zahraniční | 12:18:00
Snaha zavést cenový strop na zemní plyn z Ruska povede k zastavení dodávek této suroviny. Řekl to dnes generální ředitel ruské plynárenské společnosti Gazprom Alexej Miller. Vyjádřil se tak v podobném duchu jako prezident Vladimir Putin, který na toto riziko upozornil už dříve. Zavedení stropu na ruskou ropu a plyn prosazuje Evropská unie a skupina vyspělých zemí G7.


Evropě má zajistit bezpečnost jednotný bojový tank. Němci a Francouzi ale v projektu nechtějí Poláky
Eurozpravy-zahraniční | 11:10:00
Armádní technika Severoatlantické aliance je rozmanitá. Americkým ozbrojeným silám může konkurovat jen málokterá nebo vůbec žádná země. Projevy tohoto trendu se snaží dohánět například Francie a Německo, které vytvořily projekt společného evropského tanku (MGCS) s následnou distrubicí po roce 2035. Projektu se chtělo účastnit také Polsko, ale jako tanková velmoc a druhý největší dovozce americké ozbrojené techniky není mezi Francií a Německem příliš vítané. Zájem o zapojení má dalších pět zemí, zejména Paříž však chce počkat až po dokončení návrhů tanku.


Rusko údajně na Ukrajině spotřebovává více munice, než zvládne vyrobit
Eurozpravy-zahraniční | 11:04:00
Rusko v bojích na Ukrajině pravděpodobně spotřebovává více munice pokročilých typů, než kolik je schopno vyrobit. Dnes o tom ve svém pravidelném hlášení informuje britská vojenská rozvědka.


Záhada současné uprchlické vlny: Prázdné silnice i hranice od Řecka po Slovensko.
Reflex | 13:00:00
Podle oficiální verze nejen českého ministerstva vnitra se k nám takzvaní syrští uprchlíci dostávají klasickou balkánskou cestou, jakou mířily do Evropy statisíce v roce 2015. Tedy z Turecka přes Řecko, Severní Makedonii, Srbsko a Maďarsko. Pravdou však je, že zatímco tehdy potkal každý, kdo touto trasou cestoval (a já jí jezdila minimálně třikrát ročně oběma směry), proudy lidí podél silnic a desítky tisíc v záchytných táborech u každých hranic, letos na uprchlíka narazíte výjimečně.


Jak se jezdilo za socialismu? Na D1 dvě pumpy, žádné rychlostní limity a benzin za dvě kačky
Reflex | 12:00:00
Škodovky, kam se podíváte, doplněné Ladami a několika málo dalšími vozy z Východu, malý provoz. Tak nějak za socialismu vypadala automobilová doprava.


Na sjednocení Tchaj-wanu můžeme použít i sílu, varoval Si Ťin-pching na sjezdu čínských komunistů
Tiscali-zprávy | 10:02:17
Čínský prezident Si Ťin-pching dnes potvrdil slova mluvčího komunistické strany, že Čína se nevzdá práva v krajním případě použít sílu ke znovusjednocení s Tchaj-wanem. Si vystoupil za bouřlivého potlesku více než 2000 přítomných s projevem na zahájení 20. sjezdu komunistické strany ve Velkém sále lidu v Pekingu. Prezident vyzdvihl úspěchy posledních pěti let a nastínil politiku na další období.


Stanovení cenového stropu na ruský plyn povede k zastavení dodávek, řekl šéf ruského Gazpromu
E15-ekonomika | 11:38:00
Snaha zavést cenový strop na zemní plyn z Ruska povede k zastavení dodávek této suroviny. Řekl to dnes generální ředitel ruské plynárenské společnosti Gazprom Alexej Miller. Vyjádřil se tak v podobném duchu jako prezident Vladimir Putin, který na toto riziko upozornil už dříve. Zavedení stropu na ruskou ropu a plyn prosazuje Evropská unie a skupina vyspělých zemí G7.


Stanovení cenového stropu na ruský plyn povede k zastavení dodávek, řekl šéf ruského Gazpromu
E15-politika | 11:38:00
Snaha zavést cenový strop na zemní plyn z Ruska povede k zastavení dodávek této suroviny. Řekl to dnes generální ředitel ruské plynárenské společnosti Gazprom Alexej Miller. Vyjádřil se tak v podobném duchu jako prezident Vladimir Putin, který na toto riziko upozornil už dříve. Zavedení stropu na ruskou ropu a plyn prosazuje Evropská unie a skupina vyspělých zemí G7.


RECENZE: Z komiksové série Akira čerpali i tvůrci Stranger Things
idnes.cz | 15:40:00
Byl-li jiný kultovní japonský komiks – manga – Ghost In The Shell mocnou inspirací pro tetralogii Matrix, objekt našeho zájmu Akira představoval jeden z pramenů, z něhož pili bratři Ross a Matt Dufferovi při vymýšlení seriálu Stranger Things.


Vítěz StarDance Vodička se pochlubil radostnou novinou. Manželka je těhotná
revue.idnes.cz | 14:04:00
Vítěz StarDance, tanečník Dominik Vodička se o víkendu na sociálních sítích pochlubil radostnou novinou. Spolu s manželkou, tanečnicí Eliškou Vodičkovou se těší na jejich prvního potomka.


Tetřevi vyhráli. Slavná Roklanská chata v opuštěném koutě Šumavy má jít k zemi
idnes.cz | 15:00:00
Podroklaní je kraj nekonečných lesů a slatí, ale také příběhů hajných, dřevařů a pytláků, kam nikdy nevedly žádné pořádné cesty a kde se toho za století a půl od spisovatelem popsaných příběhů mnoho nezměnilo. Svět schwarzenberských hajných a dřevařů tu ale dnes připomíná už jen poslední opuštěný objekt – Roklanská chata, postavená ve 30. letech minulého století. Ale i ta může být brzo minulostí.


Zaplať, napíšu tvé jméno na tabuli. Živá vysílání tahají z dětí peníze
idnes.cz | 14:59:00
Soutěž mezi dvěma influencery nebo třeba příslib několikavteřinové slávy v podobě jména napsaného na tabuli. To jsou jen některé ze způsobů, kterými livestreamy, tedy živé přenosy na sociálních sítích, lákají peníze ze svých diváků prostřednictvím takzvaných mikrotransakcí. Cílí většinou na děti, těm k platbě stačí jen několik málo kliknutí.


„Pepíku, vidím tě, i když tu nejsi“. Režiséři vzpomínají na Josefa Somra
idnes.cz | 14:42:00
Byl to skromný, laskavý a uzavřený člověk. Tak nejčastěji zní charakteristika Josefa Somra z úst těch, kteří s ním pracovali. Jedním dechem pak dodávají, že byl na natáčení vždy dokonale připravený.


Syrští uprchlíci shánějí peníze na TikToku. Nejvíce ale profituje platforma
idnes.cz | 14:26:00
Pro mnoho lidí v syrských uprchlických táborech neexistuje moc možností, jak si vydělat peníze. Uchylují se proto k „žebrání“ na internetu. Rodiny s dětmi hodiny sedí před telefonem a prostřednictvím sociální sítě TikTok prosí o peníze. Z částky, kterou jim lidé pošlou, ovšem obdrží pouze zlomek. Podle britské televize BBC si společnost bere až 70 % výtěžku.


Kontroly na hranicích se Slovenskem 28. října zřejmě neskončí, řekl Rakušan
idnes.cz | 14:24:23
Kontroly na hranicích se Slovenskem budou podle ministra vnitra Víta Rakušana kvůli zvýšenému počtu běženců zřejmě pokračovat i po 28. říjnu. Vláda může o prodloužení rozhodnout ještě na měsíc, tedy do 28. listopadu.


Zásahovka vtrhla do domu, kde zazněla střelba. Podezřelý seděl v hospodě
idnes.cz | 14:19:00
Pouze prázdný dům otevřela policejní zásahová služba ve Lhotě u Přelouče, kam vyjela v pátek večer kvůli oznámení o údajné střelbě. Muže, který vyhrožoval zbraní družce a dalšímu členovi domácnosti, následně našli sedět v hospodě.


Požár v íránské věznici Evín si vyžádal čtyři mrtvé a 61 zraněných
idnes.cz | 13:26:07
Při sobotním požáru ve věznici Evín v Teheránu, v níž tamní režim zadržuje i mnoho politických vězňů, zemřeli podle místních úřadů čtyři lidé. Dalších 61 jich bylo zraněno, z toho čtyři osoby jsou v kritickém stavu. Informovaly o tom dnes místní úřady Ty ještě v noci uváděly, že požár si vyžádal pouze několik zraněných a že při něm nikdo nezahynul.


Západoruský Belgorod je opět terčem ostřelování, hlášeny jsou výbuchy
idnes.cz | 13:16:00
Ruské město Belgorod ležící nedaleko hranic s Ukrajinou se v neděli stalo terčem ostřelování. Úřady informují, že zranění utrpěli tři lidé. Agentura Ukrinform uvedla, že od letiště jsou hlášeny výbuchy. Gubernátor regionu Vjačeslav Gladkov podle agentury TASS řekl, že všichni zranění jsou z jedné rodiny.


Na Dostálové na post místopředsedkyně Sněmovny bude ANO trvat, říká Schillerová
idnes.cz | 13:12:00
Hnutí ANO bude trvat na nominaci bývalé ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové na místopředsedkyni Sněmovny. V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News to řekla předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Dostálovou ANO navrhlo ve čtvrtek, ve funkci má nahradit bývalou místopředsedkyni za ANO Janu Mračkovou Vildumetzovou, která ke konci září rezignovala.


Malostranský zápisník: Bendové? Klausové? Ne, čeští Kennedyové jsou Okamurové
idnes.cz | 13:00:00
Jak rodina s japonsko-moravskými geny zadupala do země polistopadové politické klany. Čte snad nějaký blázen volební programy? Odbory patří do rezervace, spolu s komunisty! A jak robot Ivan úspěšně předstíral, že je člověk.


Noví drobní roboti mají 180 miligramů. Jsou rychlejší než Bugatti Chiron
Auto.cz | 15:30:00
Vůči své velikosti nemají roboti konkurenci a lehce zostudí i synonymum silniční rychlosti. Ve srovnání dopadlo ještě hůře moderní dopravní letadlo.


Stát zvýhodnil úvazky pro odstrkované. Myšlení firem to nezmění, bojí se odborníci
aktuálně.cz | 15:40:19
Pro firmy má být od února finančně výhodnější zaměstnat seniory, studenty, lidi s postižením či matky s dětmi na kratší úvazek.


Hody v Obřanech: Dívky o půlnoci svlékly kroje a proměnily se v jeptišky
Denik.cz | 15:00:00
Kostel v brněnské části Obřany je zasvěcen svatému Václavovi. Při příležitosti jeho svátku oslavili v této části Brna tradiční Svatováclavské hody. Děkujeme Martinu Pištěkovi za možnost zveřejnění krásných fotografií, které dokumentují atmosféru celé akce.


Policisté na hranicích se Slovenskem zůstanou: Kontroly budou i po 28. říjnu
Denik.cz | 14:58:00
Kontroly na hranicích se Slovenskem budou podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli zvýšenému počtu běženců zřejmě pokračovat i po 28. říjnu. Vláda může o prodloužení rozhodnout ještě na měsíc, tedy do 28. listopadu. Rakušan v dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že nemůže vyloučit ani nutnost kontrol i po 28. listopadu, k čemuž by už ale Česká republika potřebovala souhlas na úrovni Evropské unie. Ministr proto připravuje podklady pro jednání s Evropskou komisí.


Muž ve Lhotě u Přelouče vyhrožoval pistolí partnerce. Policie ho dopadla v baru
Denik.cz | 13:43:00
Zadržený osmatřicetiletý muž, který v podnapilosti a se zbraní v pátek večer ohrožoval ve Lhotě u Přelouče svou přítelkyni, byl dnes obviněn z trestného činu nebezpečného vyhrožování. Zásahová jednotka ho v pátek po incidentu našla v Přelouči v hospodě. Policie do Lhoty vyslala zásahovou jednotku, psovody i vrtulník.


Zemřel herec Josef Somr. Bylo mu 88 let
Denik.cz | 13:21:00
V neděli zemřel oblíbený divadelní a filmový herec Josef Somr, bylo mu 88 let. Pocházel z Vracova na Hodonínsku. Své poslední dny trávil v sanatoriu Na Pleši. Somr ve filmech ztvárnil více než 170 postav, jeho zřejmě nejznámější rolí je výpravčí Hubička, lišácký svůdník z oscarových Ostře sledovaných vlaků Jiřího Menzela.


Ostrov Kréta zasáhly po přívalových deštích záplavy. Vyžádaly si lidské životy
Denik.cz | 13:02:00
Záplavy na řeckém ostrově Kréta mají už dvě smrtelné oběti, záchranáři nalezli tělo pohřešované ženy. Informovala o tom dnes řecká televize ERT. Přívalové deště se silným větrem zasáhly Krétu v sobotu a způsobily rozsáhlé škody zejména v několika přímořských obcích.


Mladí zločinci: Ať ho to hodně bolí. Patnáctiletá dívka si objednala vraždu
Denik.cz | 12:00:00
Táta po ní chtěl stále více povinností, ona se ale chtěla bavit. Navíc se jí nelíbilo, že se stále stěhují z místa na místo, a ona proto nemá žádné kamarády. Když zakotvili v jedné malé západočeské vesničce, došla patnáctileté dívce s otcem trpělivost. Musí zemřít, rozhodla se. Se svým o osm let starším přítelem domluvila podrobnosti, přičemž žádala, ať to tátu co nejvíc bolí. Mladík skutečně na muže zaútočil, ten přežil jen díky skvělé péči lékařů. Útočník i iniciátorka vraždy skončili ve vězení, ona však jen na velmi krátkou dobu.


Horší než covid, hlásí hospody. Bojí se, zda ustojí zimu kvůli drahým energiím a potravinám
Hospodářské noviny | 17:00:06
Vedle pozvánek na jídelní menu se na facebookových stránkách hospod začínají objevovat i příspěvky týkající se omezování provozu. Důvodem jsou zvýšené náklady na energie spolu s nedostatkem personálu. Konec proto oznámila třeba pražská hospoda...


Kontroly na slovenských hranicích nejspíš budou pokračovat i v listopadu
ČT24 | 15:48:35
Kontroly na hranicích se Slovenskem budou podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli zvýšenému počtu běženců zřejmě pokračovat i po 28. říjnu. Vláda může o prodloužení rozhodnout ještě na měsíc, tedy do 28. listopadu. Nemůže ale vyloučit ani nutnost kontrol i po tomto datu, řekl v Otázkách Václava Moravce.


Atmosféra ve sněmovně je vypjatá, řekl Rakušan. Koalice a opozice nekomunikují, uvedla Mračková Vildumetzová
ČT24 | 15:15:43
Jednání Poslanecké sněmovny toto volební období dlouhodobě poznamenávají obstrukce. V rozjitřené atmosféře se přitom poslanci musí shodnout na obsazení místopředsednického postu komory. Podle vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přitom mezi některými členy není „chuť do rychlého řešení“. Uvedl to v pořadu Otázky Václava Moravce, kde spolu s poslankyní a někdejší místopředsedkyní sněmovny Janou Mračkovou Vildumetzovou (ANO) a senátorem Václavem Láskou (SEN 21) hovořil i o digitalizaci státu nebo transformaci České pošty.


Lékařská komora chce zvýšit úhrady zdravotníkům, podle Fialy je osm procent maximum
Eurozpravy-domácí | 16:34:00
Česká lékařská komora (ČLK) nesouhlasí se současným návrhem úhradové vyhlášky, která by měla v příštím roce garantovat podle ministerstva zdravotnictví zdravotnickým zařízením meziroční nárůst úhrad od pojišťoven o osm procent. Trvá na svém původním návrhu růstu úhrad o 13 procent. V dopise premiérovi Petrovi Fialovi (ODS) to uvedl prezident ČLK Milan Kubek.


Kontroly na hranicích se Slovenskem mají pokračovat, potvrdil Rakušan
Eurozpravy-domácí | 14:24:00
Kontroly na hranicích se Slovenskem budou podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli zvýšenému počtu běženců zřejmě pokračovat i po 28. říjnu. Vláda může o prodloužení rozhodnout ještě na měsíc, tedy do 28. listopadu.


ISW obvinil Rusko z deportací Ukrajinců, může jít o etnické čistky
Eurozpravy-zahraniční | 16:29:00
Americký Institut pro studium války (ISW) ve své pravidelné analýze obvinil Rusko z masivních nucených deportací Ukrajinců, které by podle něj mohly být označeny za etnické čistky. Informovala o tom dnes ruskojazyčná verze serveru BBC News.


Söder chce, aby německá města chránily protivzdušné systémy
Eurozpravy-zahraniční | 14:05:00
Bavorský premiér Markus Söder navrhuje, aby velká německá města chránily moderní systémy protiletecké a protiraketové obrany. Řekl to v deníku Bild. Německo tento týden dodalo na Ukrajinu vysoce moderní systém IRIS-T SLM, který zatím nemá ve výzbroji ani bundeswehr.


Požár v teheránské věznici si vyžádal čtyři mrtvé a 61 zraněných
Eurozpravy-zahraniční | 13:44:00
Kvůli sobotnímu požáru ve věznici Evín v Teheránu, v níž tamní režim zadržuje i mnoho politických vězňů, zemřeli podle místních úřadů čtyři lidé. Dalších 61 jich bylo zraněno, z toho čtyři osoby jsou v kritickém stavu. Informovaly o tom dnes místní úřady Ty ještě v noci uváděly, že požár si vyžádal pouze několik zraněných a že při něm nikdo nezahynul.


Čína je pro Západ větší hrozbou než Rusko. Staronový vůdce Si Ťin-pching je silnější než draci z Hry o trůny
Reflex | 15:00:00
Česko i celý Západ uhranula válka na Ukrajině, proto považují za největší hrozbu pro současný svět putinovské Rusko. Ovšem daleko silnější a nebezpečnější drak, kterého k vlastní škodě tolik nevnímáme, sídlí jinde. Je jim komunistická Čína, která se i za vydatného přispění investic ze Západu stala ekonomickou, vojenskou a politickou supervelmocí. A bude nás v příštích dekádách ovlivňovat daleko víc než mesiášským komplexem trpící Rusko. V Pekingu v neděli začal 20. sjezd Komunistické strany Číny, který v čele země, vládnoucí strany i armády potvrdí autokratického prezidenta Si Ťin-pchinga (69), jednoho ze skutečných vládců současného světa. Co můžeme od něj čekat?


Zemřel Josef Somr. Vynikající herec, který hrál zhýralce, nevěrné manžely, opilce, křiklouny i mrzouty
Reflex | 14:30:00
„Já ty vaše ceny znám! Od vás už žádný hrnce nechci!“ křičí ve znělce karlovarského festivalu do telefonu a je to dost možná jeho poslední (a velice krásná) filmová role, kterou si Josef Somr, jenž zemřel v neděli 16. října, zahrál. I když se v poslední době neobjevoval ve filmu a v divadle, s lásku a bravurou se věnoval práci v rozhlase. V roce 2012 obdržel Českého lva za celoživotní přínos české kinematografii a ve Varech ve stejném roce další prestižní Cenu prezidenta. Znělka, na kterou se nyní můžete podívat, vznikla v roce 2017. 


Polsko plánuje postavit jadernou elektrárnu. Vybírá, kdo ji postaví
Tiscali-zprávy | 15:47:54
Polsko se podle médií chystá oznámit rozhodnutí, která firma tam postaví první jadernou elektrárnu. Varšava jadernou energetiku považuje za cestu ze závislosti na uhlí, k zajištění bezpečnosti dodávek elektřiny a ke snižování emisí skleníkových plynů. Polské generální ředitelství ochrany životního prostředí okolním zemím včetně České republiky tento týden rozeslalo materiály týkající se možného vlivu projektu na životní prostředí v přeshraničním kontextu.


Zemřel herec Josef Somr, bylo mu 88 let
Tiscali-zprávy | 13:43:14
Dnes zemřel oblíbený divadelní a filmový herec Josef Somr, bylo mu 88 let. Své poslední dny trávil v sanatoriu Na Pleši. ČTK to řekla jeho manželka Alena Somrová. Somr ve filmech ztvárnil více než 170 postav, jeho zřejmě nejznámější rolí je výpravčí Hubička, lišácký svůdník z oscarových Ostře sledovaných vlaků Jiřího Menzela.


Armáda otestovala novou zbraň. Municí jsou informace a rychlá reakce
idnes.cz | 17:12:00
Polsko je napadeno. Nepřítel se valí dál k českým hranicím. Úřady nařizují evakuaci Moravskoslezského a Olomouckého kraje, aby jednotky NATO připravily obranu. To ale komplikují proudy uprchlíků, nepřátelská propaganda, dezinformace a diverzní akce polovojenských skupin a speciálních sil. Takový byl scénář na české poměry zatím unikátního cvičení „Powerfull Word“.


Ruské plány na obnovu Mariupolu: ignorace civilistů, z Azovstalu bude park
idnes.cz | 16:46:00
Rusové chtějí do roku 2035 zrekonstruovat poničený a okupovaný přístav Mariupol. Mají s ním ekonomické plány. Z oceláren Azovstal, symbolu ukrajinského odporu, hodlají udělat park. Odborníci si všímají, že ruské plány neberou v úvahu potřeby civilistů a jsou zaměřené jen na představení Mariupolu jako města nezničeného válkou.


Rusové deportují Ukrajince, může jít o etnické čistky, tvrdí analytici
idnes.cz | 16:24:00
Americký Institut pro studium války (ISW) ve své pravidelné analýze obvinil Rusko z masivních nucených deportací Ukrajinců, které by podle něj mohly být označeny za etnické čistky. Informovala o tom v neděli ruskojazyčná verze serveru BBC News.


Milost za nohu ztracenou v bojích. Brutální ruský vrah je na svobodě
idnes.cz | 16:15:00
Ruský trestanec, který dostal dlouhý trest vězení za brutální vraždu soudce, dostal tento týden milost. Tu si „vysloužil“ nasazením na Ukrajině, kde patřil k žoldákům ruského Vagnerova uskupení. Ruští úředníci usvědčeného vraha vyzdvihují jako hrdinu a vlastence.


Horší než covid, hlásí hospody. Bojí se, zda ustojí zimu kvůli drahým energiím a potravinám
iHned.cz | 18:00:18
Vedle pozvánek na jídelní menu se na facebookových stránkách hospod začínají objevovat i příspěvky týkající se omezování provozu. Důvodem jsou zvýšené náklady na energie spolu s nedostatkem personálu. Konec proto oznámila třeba pražská hospoda...


BMW M850i xDrive Cabrio: Působivé svezení, ale…
Auto.cz | 18:50:00
Modernizovaný kabriolet osmičkové řady s osmiválcem pod kapotou nabízí opravdu působivé a navíc komfortní svezení, přesto mu možná něco málo k dokonalosti chybí.


Maserati má pro své modely novou speciální edici, vzdává hold první ženě v F1
Auto.cz | 17:20:00
Edice se jmenuje F Tributo Special Edition a bude k dispozici pro sedan Ghibli a SUV Levante.


Biden zaškrtil Číně čipový průmysl. Zastavil dodávky součástek a Američanům zakázal pracovat pro tamní firmy
Hospodářské noviny | 20:00:07
Spojené státy uvalily tvrdé sankce na čínský polovodičový průmysl. Americké firmy podle nového nařízení administrativy prezidenta Joea Bidena nesmí do Číny dodávat klíčové součástky a technologie nutné pro výrobu čipů. Omezení se týká rovněž...


Ukrajinky živoří na podpoře navzdory vzdělání. Mohou za to malé kapacity školek
idnes.cz | 19:18:00
Jsou vzdělané, na Ukrajině měly i důstojné zaměstnání, v Česku ale živoří. Může za to primárně problém, který trápí i české rodiče – nedostatečné kapacity mateřských škol. Jelikož nemají pro své děti hlídání, starají se o své ratolesti Ukrajinky samy, pak ale nemohou pracovat. Nebo mají jen částečné úvazky na brigádách.


V Ostravě se srazil automobil s tramvají, hasiči vyprostili dvě ženy
idnes.cz | 18:34:00
Dvě jednotky hasičů zasahovaly v neděli odpoledne u nehody osobního vozu a tramvaje v ostravské části Hrabůvka. Hasiči vyprostili z vozu dvě ženy. Podle policejní mluvčí pravděpodobně nedal automobil přednost v jízdě.


Rychlost vyšla z módy. Od projektilu s křídly k „neviditelným“ letadlům
Hospodářské noviny | 20:00:09
Hon za vyšší rychlostí má letectví v genech. Zásadní mezník padl právě před tři čtvrtě stoletím, kdy americký pilot Chuck Yeager vstoupil mezi legendy díky tomu, že jako první pozemšťan v řízeném letu prokazatelně překonal rychlost zvuku. Rychlostní...


Případ Jones podruhé. Jsou peníze páka na lháře?
Hospodářské noviny | 20:00:10
Americký podnikatel Alex Jones se znovu dostal na přední stránky světových médií, když mu soud přikázal, aby vyplatil bezmála miliardu dolarů jako odškodnění za konspirace a pomluvy, které šířil na svých internetových kanálech. Tato částka se...


Biden zaškrtil Číně čipový průmysl. Zastavil dodávky součástek a Američanům zakázal pracovat pro tamní firmy
iHned.cz | 20:00:37
Spojené státy uvalily tvrdé sankce na čínský polovodičový průmysl. Americké firmy podle nového nařízení administrativy prezidenta Joea Bidena nesmí do Číny dodávat klíčové součástky a technologie nutné pro výrobu čipů. Omezení se týká rovněž...


Rychlost vyšla z módy. Od projektilu s křídly k „neviditelným“ letadlům
iHned.cz | 20:00:39
Hon za vyšší rychlostí má letectví v genech. Zásadní mezník padl právě před tři čtvrtě stoletím, kdy americký pilot Chuck Yeager vstoupil mezi legendy díky tomu, že jako první pozemšťan v řízeném letu prokazatelně překonal rychlost zvuku. Rychlostní...


Případ Jones podruhé. Jsou peníze páka na lháře?
iHned.cz | 20:00:41
Americký podnikatel Alex Jones se znovu dostal na přední stránky světových médií, když mu soud přikázal, aby vyplatil bezmála miliardu dolarů jako odškodnění za konspirace a pomluvy, které šířil na svých internetových kanálech. Tato částka se...


Kdo vlastní objekty v Gejzírparku? FAÚ se snaží odhalit majitele napojené na ruský režim
ČT24 | 16:17:35
Finanční analytický úřad (FAÚ) prověřuje převody nemovitostí, které mohou vlastnit přes anonymní firmy ruští podnikatelé. Podle oslovených analytiků může jít o obcházení sankcí. ČT zjistila, že se to týká i majetkových přesunů v areálu Gejzírpark na okraji Karlových Varů. Ovládá ho šéf ruské obchodní komory Sergej Katyrin.


Zemanova právníka ve sporu se Šarapatkou platil Hrad, podle policie to ale není trestný čin
ČT24 | 17:52:46
Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) zjistila, že za právní zastupování prezidenta Miloše Zemana ve sporu s jeho bývalým poradcem z doby premiérství Zdeňkem Šarapatkou zaplatila Kancelář prezidenta republiky advokátovi Marku Nespalovi 148 909 korun. Podle policistů to ale není trestný čin. Uvedl to server Seznam Zprávy. Šarapatka a jeho advokát chtějí policejní zdůvodnění napadnout.


Sociální dávky pořád provází stigma. Mělo by se to změnit, vyzývají experti
ČT24 | 15:55:29
Stát by měl lidem ještě víc usnadnit čerpání příspěvku na bydlení a zbavit je dlouhodobě budovaného stigmatu, uvedl v Otázkách Václava Moravce dluhový expert z Člověka v tísni Daniel Hůle. Souhlasí s ním i ekonomický poradce premiéra Štěpán Křeček, který zároveň apeluje na vylepšení fungování úřadů práce v souvislosti s cílenou pomocí. Jako efektivní krok k další pomoci by podle Hůleho měla vláda přistoupit k moratoriu na vymáhaní jednorázových nedoplatků na energie.  


Na 19 místech dnes padly teplotní rekordy, ve Strakonicích bylo 25 stupňů
Eurozpravy-domácí | 18:53:00
V Česku dnes padaly teplotní rekordy pro 16. říjen. Naměřilo je 19 ze zhruba 160 meteorologických stanic, které jsou v provozu alespoň 30 let. Nejtepleji bylo ve Strakonicích, a to 25 stupňů Celsia. ČTK to řekl František Šopko z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nad 20 stupňů by se teploty v ČR měly dostat také v pondělí.


Policie pátrá po třináctileté školačce z Liberce, žádá o pomoc
Eurozpravy-domácí | 18:40:00
Policie pátrá po třináctileté Ivaně Novákové z Liberce. V pátek se nevrátila ze školy v nedaleké Chrastavě a rodina má o děvče obavy, protože má sklony k sebepoškozování. Policie žádá veřejnost o pomoc, veškeré poznatky k pohybu dívky lze sdělit policistům na bezplatnou tísňovou linku 158 nebo na kterékoliv policejní služebně.


Hrad platil Zemanovi právníka ve sporu s Šarapatkou, o trestný čin nešlo
Eurozpravy-domácí | 17:35:00
Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) zjistila, že za právní zastupování prezidenta Miloše Zemana v jeho sporu s bývalým členem Rady České televize (ČT) Zdeňkem Šaparatkou zaplatila Kancelář prezidenta republiky advokátovi Marku Nespalovi 148.909 korun. Podle policistů to ale není trestný čin.


V Paříži se demonstrovalo proti drahotě a nečinnosti při ochraně ovzduší
Eurozpravy-zahraniční | 19:06:00
V Paříži dnes lidé demonstrovali proti vysokým životním nákladům a nečinnosti při ochraně ovzduší. Policie účast odhadla asi na 30.000, uvedla agentura AFP. Podle organizátorů z koalice levicových stran NUPES, která akci pořádala, na akci dorazilo až 140.000 lidí.


Biden nemá v úmyslu setkat se na summitu G20 se saúdským korunním princem
Eurozpravy-zahraniční | 17:30:00
Americký prezident Joe Biden nemá v úmyslu setkat se na summitu skupiny G20 se saúdským korunním princem Muhammadem bin Salmánem. Stanici CNN to dnes řekl Bidenův poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan v souvislosti se zhoršujícími se vztahy mezi Rijádem a Washingtonem. Summit se v listopadu koná v Indonésii.


Na 19 místech dnes padly teplotní rekordy, ve Strakonicích bylo 25 stupňů
Eurozpravy-počasí | 18:53:00
V Česku dnes padaly teplotní rekordy pro 16. říjen. Naměřilo je 19 ze zhruba 160 meteorologických stanic, které jsou v provozu alespoň 30 let. Nejtepleji bylo ve Strakonicích, a to 25 stupňů Celsia. ČTK to řekl František Šopko z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nad 20 stupňů by se teploty v ČR měly dostat také v pondělí.


Kontroly na hranicích se Slovenskem budou asi i po 28. říjnu, řekl Rakušan
Tiscali-zprávy | 17:30:08
Kontroly na hranicích se Slovenskem budou podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli zvýšenému počtu běženců zřejmě pokračovat i po 28. říjnu. Vláda může o prodloužení rozhodnout ještě na měsíc, tedy do 28. listopadu. 


Co vám (ne)uteklo: Češi utrácejí za zbytečnosti. ČNB se brání britskému scénáři. Biden vs. OPEC
E15-ekonomika | 17:00:00
Poslední tanec na Titaniku – Češi rekordně utrácejí za zájezdy, zmrzliny či zážitky. Biden začal válku s OPEC. ČNB obstoupila korunu, zářijový zásah za desítky miliard měl předejít masakru po vzoru Británie. Strnadův kolos Czechoslovak Group v pololetí díky Ukrajině zdvojnásobil zisk. Rusové přihlásili u české Sberbank pohledávky za stamiliony, seznam zahrnuje i známé boháče.
Nestíháte během pracovního týdne sledovat dění z byznysu? Sestavili jsme pro vás přehled toho nejzajímavějšího, o čem jsme v uplynulém týdnu v deníku E15 psali.


Znovu a lépe. Nový britský ministr financí chce odvrátit pád tamní ekonomiky
E15-ekonomika | 16:50:00
Nový britský ministr financí Jeremy Hunt slibuje, že získá zpět důvěru finančních trhů a že plně zodpovídá za vládní plány ohledně daní a výdajů. Hunt se vedení ministerstva ujal v pátek poté, co premiérka Liz Trussová odvolala jeho předchůdce Kwasiho Kwartenga. Zmatky v ekonomických plánech současné britské vlády podryly důvěru ve schopnosti Trussové vést zemi jak na mezinárodních finančních trzích, tak v řadách její Konzervativní strany i u britské veřejnosti.


Co vám (ne)uteklo: Češi utrácejí za zbytečnosti. ČNB se brání britskému scénáři. Biden vs. OPEC
E15-politika | 17:00:00
Poslední tanec na Titaniku – Češi rekordně utrácejí za zájezdy, zmrzliny či zážitky. Biden začal válku s OPEC. ČNB obstoupila korunu, zářijový zásah za desítky miliard měl předejít masakru po vzoru Británie. Strnadův kolos Czechoslovak Group v pololetí díky Ukrajině zdvojnásobil zisk. Rusové přihlásili u české Sberbank pohledávky za stamiliony, seznam zahrnuje i známé boháče.
Nestíháte během pracovního týdne sledovat dění z byznysu? Sestavili jsme pro vás přehled toho nejzajímavějšího, o čem jsme v uplynulém týdnu v deníku E15 psali.


Znovu a lépe. Nový britský ministr financí chce odvrátit pád tamní ekonomiky
E15-politika | 16:50:00
Nový britský ministr financí Jeremy Hunt slibuje, že získá zpět důvěru finančních trhů a že plně zodpovídá za vládní plány ohledně daní a výdajů. Hunt se vedení ministerstva ujal v pátek poté, co premiérka Liz Trussová odvolala jeho předchůdce Kwasiho Kwartenga. Zmatky v ekonomických plánech současné britské vlády podryly důvěru ve schopnosti Trussové vést zemi jak na mezinárodních finančních trzích, tak v řadách její Konzervativní strany i u britské veřejnosti.


Stovky lidí dorazily na Bubnování pro Bubny, připomněly si hrůzy holocaustu
idnes.cz | 20:56:00
V neděli vpodvečer proběhl veřejný happening Bubnování pro Bubny, kterého se zúčastnily stovky lidí. Akcí se připomíná první židovský transport, který odjel z Prahy v roce 1941. Happening se ovšem v současných prostorách uskutečnil naposledy, jelikož proběhne výstavba nové budovy.


Zemřela herečka Valentina Thielová, profesorka z filmu Sněženky a machři
idnes.cz | 20:21:00
Ve věku 89 let zemřela v sobotu v Praze herečka Valentina Thielová, která hrála ve více než 70 filmech. Známá je především rolí profesorky Boženky ve filmu Sněženky a machři. ČTK to v neděli sdělila její neteř Michaela Svatá. Další role ztvárnila v řadě seriálů.


Za vraždami v gaybaru je i nenávistná rétorika slovenských politiků, říká Bilčík
idnes.cz | 20:00:00
Na slovenskou LGBT komunitu dlouhodobě útočí i vrcholní politici a teď vidíme, kam to vede, říká po vraždě dvou mužů v bratislavském gaybaru slovenský europoslanec Vladimír Bilčík. Zabývá se bojem s dezinformacemi a popisuje, že k nim lidé tíhnou tam, kde nemají víru ve stát. V rozhovoru pro iDNES.cz také mluví o přijímání Rusů do Evropy či o mizející spravedlnosti v Polsku a Maďarsku.


Migrantům o dávky nejde, v Německu si vydělají více. Pracovat v Česku? Sci-fi
idnes.cz | 19:58:00
Ač záchyty migrantů na hranicích jsou letos rekordní, tak na žádostech o azyl v Česku to není znát. Běženci tady zkrátka zůstat nechtějí. Podle specialisty na migraci Roberta Stojanova z brněnské Mendelovy univerzity je to tím, že v Německu si jednoduše vydělají za stejnou práci více. „Vyloučil bych, že utíkají kvůli sociálním dávkám,“ komentoval pro iDNES.cz Stojanov.


Ruské děti po mobilizaci nemá kdo učit. Učitelé mizí v armádě či zahraničí
idnes.cz | 19:57:00
Ruská mobilizační kampaň během tří týdnů po svém vypuknutí zásadně podlomila vzdělávací systém země. Ruští pedagogové, které armáda z rozkazu nevyňala, houfně prchají ze země, schovávají se nebo končí v tréninkových zařízeních. Některým školám hrozí, že budou muset skončit. Děti se proto v dopisech obrací na vládu, aby jim učitele vrátila.


OBRAZEM: Skončila aukce předmětů z leteckého giganta, dražil se bar i umyvadlo
idnes.cz | 19:38:00
V sobotu 15. října skončila dražba předmětů z největšího dopravního letadla Airbus A380 SE. Dražily se lampy, bar, vozíky, řada sedadel, značky nouzových východů, ale i mramorová umyvadla. Milovníci letadel tak mohli mít ve sbírce kus z věhlasného giganta, který kdy křižoval nebesy.


Zemřela herečka Valentina Thielová. Bylo jí 89 let
Denik.cz | 20:49:00
Ve věku 89 let zemřela v sobotu v Praze herečka Valentina Thielová. ČTK to dnes sdělila její neteř Michaela Svatá. Thielová hrála ve více než 70 filmech. Známá je například jako profesorka Boženka ze Sněženek a machrů. Další role ztvárnila v řadě seriálů.


Zimní pneu citelně zdražily. Řidiči čím dál více sahají po celoroční alternativě
Denik.cz | 19:15:00
Teploty místy klesající k bodu mrazu, k tomu blížící se termín oficiálního začátku motoristického zimního období. To jsou důvody, proč se plní objednávkové formuláře pneuservisů v Česku. Řidiči ovšem musí počítat s tím, že přezutí je bude stát více peněz. Hlavním důvodem je citelné zdražení pneumatik levnějších značek. Ceny zvýšily kvůli drahým energiím i pneuservisy.


Výchovné pro důchodce: U střídavé péče hrozí spory
Denik.cz | 18:29:00
Důchodci, kteří vychovávali děti, si od ledna příštího roku s penzí trochu polepší. Za každé vychované dítě mohou dostat k přiznanému starobnímu důchodu dalších 500 korun měsíčně navíc. Nárok na výchovné ale bude mít vždy jen jeden z rodičů. Má jít o toho, jenž se na výchově potomka podílel ve větší míře. Pokud jej tedy vychovával zejména otec, bude si o slíbenou pětistovku muset sám zažádat.


Motorkář zemřel. Tragická nehoda uzavřela silnici u Chlumce na Ústecku
Denik.cz | 18:17:00
Tragická nehoda se odehrála v neděli 16. října odpoledne u Chlumce na Ústecku. Po střetu s autem tam zemřel motorkář. Silnice od Chlumce po Přestanov je uzavřená.


Ukrajincům se nedaří jen na bojišti, válku vyhrávají i na sítích
Eurozpravy-zahraniční | 20:36:00
Po téměř osmi měsících visí válka na Ukrajině na vlásku. Ukrajinské protiofenzivy stále postupují, zatímco ruské síly se stále tlačí jinam. Na internetu je to však velmi jednostranná záležitost, napsal zpravodajský server BBC News.


Zemřela herečka Valentina Thielová, bylo jí 89 let
Eurozpravy-kultura | 20:25:00
Ve věku 89 let zemřela v sobotu v Praze herečka Valentina Thielová. ČTK to dnes sdělila její neteř Michaela Svatá. Thielová hrála ve více než 70 filmech. Známá je například jako profesorka Boženka ze Sněženek a machrů. Další role ztvárnila v řadě seriálů.


U Soledaru a Bachmutu se odehrávají tvrdé boje, uvedl prezident Zelenskyj
idnes.cz | 22:16:00
V okolí měst Soledar a Bachmut ve východoukrajinském Donbasu se odehrávají tvrdé boje. V neděli v pravidelném hlášení to uvedl ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj. V některých městech a regionech Ukrajiny musejí energetické společnosti omezit dodávky elektřiny.


Signal Festival navštívilo odhadem přes půl milionu lidí, byl tak nejúspěšnější
idnes.cz | 21:44:00
Sobotní noc osvítilo až 15 instalací z pražského Signal Festivalu světla a digitální kultury. Ten odhadem navštívilo od čtvrtka přes půl milionů lidí. Letošní ročník se tak zapsal mezi ten nejúspěšnější v desetileté historii, uvedli organizátoři.


Když zavedete cenový strop na plyn, zavřeme kohoutky, vyhrožuje Gazprom
Tiscali-zprávy | 18:36:24
Snaha zavést cenový strop na zemní plyn z Ruska povede k zastavení dodávek této suroviny. Řekl to dnes generální ředitel ruské plynárenské společnosti Gazprom Alexej Miller. Vyjádřil se tak v podobném duchu jako prezident Vladimir Putin, který na toto riziko upozornil už dříve. Zavedení stropu na ruskou ropu a plyn prosazuje Evropská unie a skupina vyspělých zemí G7.


Na důchody si vláda musí půjčit rekordních 63 miliard. Politici začínají opět mluvit o penzijní reformě
ČT24 | 17:23:26
Na výplatu penzí si bude muset vláda příští rok půjčit rekordních 63 miliard korun. Právě o tolik podle ministerstva financí převýší výdaje důchodového systému jeho příjmy. Česká televize to zjistila z návrhu státního rozpočtu. Hlavním důvodem jsou rychle rostoucí penze, které zvedá vysoká inflace. Kvůli prohlubujícímu se schodku penzijního systému začínají politici znovu mluvit o důchodové reformě. Měla by zaručit důstojné penze dnešním třicátníkům a čtyřicátníkům.


Mise českých herních firem do Švédska představila nejnovější trendy v herním průmyslu
Kurzy.cz | 21:49:00
Mise českých herních firem do Švédska propojila česká studia a zástupce herního průmyslu s nejnovějšími trendy v herním průmyslu


Andrej Babiš je v exekuci. Dostatečně se neomluvil za své výroky o zaplacených demonstrantech
ČT24 | 22:23:09
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se za své výroky o zaplacených demonstrantech stále neomluvil tak, jak se od něj očekávalo. Omluvu po bývalém premiérovi požadovala jedna z demonstrantek Jana Filipová, u soudu uspěla. Babiš jí sice písemnou omluvu zaslal, zároveň v ní ale uvedl, že s uvedeným soudním rozhodnutím nesouhlasí. Filipová s omluvou nebyla spokojena, na Babiše tak podala takzvanou nepeněžitou exekuci. Babiš sice nemá obstavený majetek, ale dokud se neomluví, bude od exekutora dostávat pokuty. Exekuce byla zahájena ve středu, Andrej Babiš ale tvrdí, že o tom neví. Pro 168 hodin natáčel David Sebíň.


Pro muzea je připravena miliarda z unijních dotací. Mohly by se tak zrealizovat i léta chystané projekty
ČT24 | 17:53:57
Ministerstvo pro místní rozvoj nově vydává avíza na dotace z Integrovaného regionálního operačního programu. Aktuálně vyzvalo k podání žádostí o peníze muzea. Připravena je pro ně až jedna miliarda korun z Evropské unie. Přihlásily se už víc než dvě desítky projektů v Česku. Jde například o úpravu Horáckého muzea na Vysočině, které má připravený projekt už osm let.


Proč děláme věci, o kterých víme, že jich budeme litovat
Respekt | 12:00:00
Naše instinkty nás často vedou k tomu, abychom milovali věci a využívali lidi. My ale musíme dělat pravý opak. 


Amazon. Takhle na něm prodává Dermacol | Daniel Král
Mladý Podnikatel | 00:00:47
Exkluzivní pohled do prodejní strategie značky Dermacol na Amazonu. Zjistěte, co jí funguje nejvíce a jak to použít pro váš byznys.
The post Amazon. Takhle na něm prodává Dermacol | Daniel Král first appeared on MladýPodnikatel.cz.


Festival Signal
Respekt | 12:13:55
V Praze dnes končí 10. ročník festivalu světla a digitální kultury Signal Festival.


Budeme v pohodě 
Respekt | 12:00:00
V Praze dnes končí 10. ročník festivalu světla a digitální kultury Signal Festival.\n\n


Svět
Respekt | 12:00:00


Dali nám najevo, že jde o příkazy shora
Respekt | 12:00:00
S maďarskou učitelkou Katalin Törley o trestu za neposlušnost a o tom, co se její zemi  za posledních deset let přihodilo


Kdo má mít šanci na americký sen
Respekt | 12:00:00
Román o čínské menšině na Divokém západě


Nejpomalejším vlakem za inspirací
Respekt | 12:00:00
Festival Parallels odkrývá, jak k veřejnému prostoru přistupují v Praze, Bratislavě nebo Vídni


Jako znásilňovat děti
Respekt | 12:00:00
Stát nemá působit, jako by objevil kouzlo represe a nemohl se ho nabažit


Na ledovec! Dokud tu ještě je.
Respekt | 12:00:00
Dopis z Huarazu


Kultura/mix
Respekt | 12:00:00


Stavidla jsou otevřená a puška dole ze stěny
Respekt | 12:00:00
Bratislava se vzpamatovává z vražd, které otřásly Slovenskem


Zatím dobrý
Respekt | 12:00:00


Relevantní žena
Respekt | 12:00:00
Danuše Nerudová a její promyšlená cesta do prezidentského úřadu


Respekt • Despekt
Respekt | 12:00:00
Danuše Nerudová a její promyšlená cesta do prezidentského úřadu\n\n


Česko
Respekt | 12:00:00


Ticho je lepší než řev
Respekt | 12:00:00
\n


Minutka s vnitřním Chamberlainem
Respekt | 12:00:00
Pokušení vrátit se do klidnějších časů před ruským útokem proti Ukrajině stoupá


Nemlčme tváří v tvář nenávisti
Respekt | 12:00:00
Zatímco nenávist si našla cestu z virtuálního světa do toho skutečného, policie a justice opačnou cestu zatím najít neumí


Kdy se rodí přátelství
Respekt | 12:00:00
Navazovat nové vztahy uprostřed života může být těžké. Rozhodně to ale stojí za to.


Zen žen
Respekt | 12:00:00
Navazovat nové vztahy uprostřed života může být těžké. Rozhodně to ale stojí za to.\n\n


Z webu Respektu
Respekt | 12:00:00
Navazovat nové vztahy uprostřed života může být těžké. Rozhodně to ale stojí za to.\\n\\n\n


Skončily rozpory. Konečně.
Respekt | 12:00:00
Šéfové tuzemských bezpečnostních institucí mají řešení


Studentkou na maloměstě
Respekt | 12:00:00


Démanty v zemi
Respekt | 12:00:00
Jsme nejnáruživějším a nejaktivnějším národem jejich sběračů: s oblibou houby smažíme, vaříme, sušíme a nakládáme. Jeden vzácný, vysoce ceněný a čím dál oblíbenější druh si však sami nasbírat nesmíme – lanýže.


Pevně propojený svět
Respekt | 12:00:00
Letošní Nobelova cena za ekonomii oceňuje lepší porozumění finančním krizím


Veřejnoprávní monopol
Respekt | 12:00:00
18. 10. 2022


Dopisy
Respekt | 12:00:00
18. 10. 2022\n\n


Jak lidské
Respekt | 12:00:00
18. 10. 2022\\n\\n\n


Pozor na dolar
Respekt | 12:00:00
Jak zvítězit v ekonomické válce s Ruskem


Nebát se a utéct na Mars
Respekt | 12:00:00
Elon Musk přemýšlí o bilionech lidí, kteří přijdou po nás


Stát jako jakési „ono“
Respekt | 12:00:00
Tento týden odpovídá komentátor ČRo Plus a překladatel z ruštiny Libor Dvořák


V dobré společnosti
Respekt | 12:00:00
Tento týden odpovídá komentátor ČRo Plus a překladatel z ruštiny Libor Dvořák\n\n


Všechno rozbiju
Respekt | 12:00:00
Legenda japonského hudebního undergroundu Keiji Haino provokuje publikum i na prahu sedmdesátky


Knižní tipy
Respekt | 12:00:00


Vztek psychopata
Respekt | 12:00:00
Raketový útok na Kyjev ukazuje Putinovu slabost


Máslové prkno
Respekt | 12:00:00
Raketový útok na Kyjev ukazuje Putinovu slabost\n\n


Norská výhra v loterii
Respekt | 12:00:00
Po stopách severského plynu, hlavní evropské pojistky proti Rusku


Uplynulých sedm dní očima Ivana Lampera
Respekt | 12:00:00
Po stopách severského plynu, hlavní evropské pojistky proti Rusku\n\n


Ať je kočka zase černá!
Respekt | 12:00:00
Čína se vrací k čisté diktatuře


Do funkce nastupuje nový ministr životního prostředí Petr Hladík. Na co by měl podle vás zaměřit v první řadě svou pozornost?
Respekt | 12:00:00
Čína se vrací k čisté diktatuře\n\n


Čas dozrál
Respekt | 12:00:00
Expertní skupina startuje zákon o regulovaném trhu s konopím v Česku


Proč děláme věci, o kterých víme, že jich budeme litovat
Respekt | 12:00:00
Naše instinkty nás často vedou k tomu, abychom milovali věci a využívali lidi. My ale musíme dělat pravý opak. Return to top