Celkem 140029 článků.|

Archív zpravodajství podle dnů

Články ze dne 19.10.2022


Česká spořitelna změní podmínky vedení běžného účtu. Co to znamená pro klienty?
Finparáda | 00:01:00
Aaa


Co následuje po podání žádosti o snížení splátek
Finparáda | 16:00:00
Aaa


Mediace. Způsob jak rychle vyřešit spory se stavební firmou
eStav.cz | 00:01:16
Obchodní vztahy jsou složité, a proto se málokdy obejdou bez sporů mezi obchodními partnery, přestože na začátku každého takového vztahu všichni doufají v opak. Stavební projekty jsou ze své podstaty náchylné ke změnám a výskytu vad, a tak v sobě potenciálně skrývají větší prostor pro vznik sporných otázek, na které účastníci nahlížejí různě. Nicméně je-li již spor takříkajíc na stole, je úkolem managementu, aby ho vyřešil. Soudní cestu lze po všech stránkách považovat za bezpečnou volbu (a leckdy i jedinou možnou). Nicméně nemusí být vždy optimální variantou.


Třívrstvá dřevěná podlaha Esco the family. 07 PETR
eStav.cz | 00:01:16
Nová kolekce třívrstvých dřevěných podlah Esco the family je tím nejlepším výběrem. Jedná se o dub, který dokonale doplní každý styl interiéru.


Odoo: otevřený informační systém nabízející ERP, CMS i e-commerce
Root.cz | 00:00:10
Pokud uvažujete nad zavedením firemního informačního systému, určitě do užšího výběru zařaďte také otevřený systém Odoo. Nabízí obrovskou škálu interních i externích modulů a uspokojí veškeré potřeby české firmy.


Vondráčková o vztahu se zápasníkem nemluví. Kondičku tříbí během na tramvaj
revue.idnes.cz | 01:00:07
Lucie Vondráčková (42) nechce svůj vztah se zápasníkem MMA Zdeňkem Polívkou (24) komentovat. Sportovce doprovází na akce a několikrát je spolu vyfotili. Zpěvačka v rozhovoru pro iDNES.cz ale prozradila, jak se ona sama udržuje v kondici.


Elektrický rolls stojí od 9,5 milionu. V Česku už jsou desítky zájemců
Auto-iDNES.cz | 01:00:25
Duchovní nástupce modelu Phantom Coupé tiše vplouvá na silnice, aby odstartoval největší přerod prestižní britské značky Rolls-Royce v její historii. Ultraluxusní elektrické kupé vyráží se záměrem proměnit „nejlepší auto na světě“ v to s přídomkem „elektrické“.


Sezona nehod se zvěří je tu. Na jelena povinné ručení neplatí
Auto-iDNES.cz | 01:00:25
Každý rok začátkem podzimu čeká řidiče na silnicích zvýšené riziko střetu se zvěří. Jakkoli to možná zní zvláštně, základní poučkou je nikdy se zvířeti nevyhýbat. Případný úhybný manévr, především ten nezvládnutý, je větším rizikem s vyšší možností vážných zranění, ale i smrti.


Po nájemníkovi kuřákovi musel malovat, měnit koberce i záclony. Pomůže kauce?
Finance-iDNES.cz | 01:00:59
Občanský zákoník poměrně dobře chrání nájemce jako slabší stranu smluvního vztahu. Jenže co má dělat vlastník bytu, když nájemce zmizí bez placení, popřípadě v bytě způsobí škody? K čemu je určena kauce a jak ji vyúčtovat, přibližuje vedoucí právního oddělení dTestu Petr Šmelhaus.


Aby solární panely nezpůsobily víc škody než užitku, navyšte pojištění
Finance-iDNES.cz | 01:00:59
Instalace solárních panelů jsou v Česku na vzestupu. Jen za letošní první pololetí lidé připojili přes 9 300 solárních elektráren, což je více než za celý rok 2021. Motivací jsou vedle dotační podpory zejména vysoké ceny energií. „Zároveň je třeba myslet i na odpovídající úpravu jejího pojištění,“ upozorňuje pojistný analytik Aleš Zeman z Broker Trustu.


Takto vás oberou. Chtěla jsem prodávat na bazaru a ozvali se mi samí podvodníci
Mesec.cz | 00:00:15
Nejznámější internetové bazary jsou plné podvodníků, kteří reagují na nový inzerát obratem. Scénář je vždy stejný. Pokud naletíte, nepočítejte s tím, že vám peníze banka nahradí.


mBank rozdává 2000 Kč na podporu bezpečných online plateb kartou. Dosáhne na ně každý
Mesec.cz | 00:00:10
Pro banku pěkná propagace bezpečných plateb a pro vás významná úspora. Není v tom žádná finta a podmínky jsou snadno splnitelné. Akce platí pro nové i stávající klienty a je velmi snadné se na ni kvalifikovat.


Na severní frontě klid. Bělorusko nemá sílu na útok. Jak moc je bojeschopné?
idnes.cz | 02:00:07
Ukrajinská armáda znovu s obavami sleduje situaci na hranici se svým severním sousedem – Běloruskem. Do země v posledních dnech podle Minsku dorazilo až devět tisíc ruských vojáků a stovky kusů bojové techniky. Nabízí se hned několik otázek: pokusí se Rusko znovu táhnout na Kyjev a otevřít tak severní frontu? A dotlačí k přímému vojenskému střetu i Minsk?


Ve válce s demokracií. Dělnická mládež cvičí boj s noži po vzoru nacistů
idnes.cz | 02:00:07
Policie sleduje Dělnickou mládež, přípravku Dělnické strany sociální spravedlnosti. Pravicoví extremisté se cvičí na výletech a studují knihy o Werwolfech, Ukrajince označují jako „nepřizpůsobivé parazity“. V hledáčku je má kvůli rétorice i tajná služba.


Windfall tax se nelíbí Hospodářské komoře. Odrazuje zahraniční investory
idnes.cz | 02:00:07
Hospodářská komora žádá vládu, aby vůbec nezaváděla takzvanou daň z neočekávaných zisků, respektive alespoň snížila sazbu z plánovaných 60 procent na 30 procent. Zavedení takzvané windfall tax podle Hospodářské komory zhorší předvídatelnost daňového systému v Česku a firmy na to mohou reagovat přirážkou ve svých cenách.


KONTEXT: Čína nesmí ztratit tvář. Si hájí svůj „mandát nebes“, říká sinolog
idnes.cz | 02:00:07
Čína se připravuje na dalších pět let vlády prezidenta Si Ťin-pchinga. Co nám o směřování čím dál asertivnější velmoci napověděl jeho nedělní projev na stranickém sjezdu? A můžeme očekávat změnu v přístupu k Tchaj-wanu? Na tyto i další otázky odpovídal v podcastu Kontext sinolog a politolog Rudolf Fürst.


Nízké zásoby nafty mohou prohloubit inflaci. Odrazí se v ceně vytápění i zboží
idnes.cz | 02:00:07
Globální trh s naftou čelí další vlně chaosu. V době, kdy se Evropa připravuje na zákaz dovozu této komodity z ruského území, se cena nafty na evropských trzích jen za několik dnů zvýšila o procenta. Ani vyhlídky do budoucna ale nejsou příliš dobré, neboť třeba Spojené státy mají nejmenší zásoby nafty od roku 1982.


Nejdéle z vozů na benzin zůstane Fabia, říká šéf Škody Auto Klaus Zellmer
iHned.cz | 02:00:15
Má před sebou několik zásadních rozhodnutí, která výrazně ovlivní, kam bude Škoda Auto následující roky směřovat. Nový předseda představenstva Klaus Zellmer bude spolurozhodovat o Číně i Rusku, řeší výstavbu továrny na výrobu baterií, o níž na...


U Ostravy vyrostl logistický uzel za miliardy, propojí železnici s kamiony
iHned.cz | 02:00:15
Již brzy se v Ostravě budou křížit důležité logistické trasy z celého světa. Kontejnery, které z Asie připlují do belgických Antverp či nizozemského Rotterdamu, zamíří po železnici do Mošnova. Tam se přeloží na kamiony, které je dopraví svým...


Finanční trhy (19. 10. 2022)
iHned.cz | 02:00:15
Již brzy se v Ostravě budou křížit důležité logistické trasy z celého světa. Kontejnery, které z Asie připlují do belgických Antverp či nizozemského Rotterdamu, zamíří po železnici do Mošnova. Tam se přeloží na kamiony, které je dopraví svým...\n


Do vlády s policií za zády? Lidovci řeší dilema
Respekt | 00:29:38
Ještě dramatičtěji vypadá nejasnost kolem nového ministra z pohledu ochrany přírody


„Chceme aktivně motivovat zákazníky, aby šetřili energie,“ říká vedoucí prodeje Dobré Energie Roman Šmíd
Reflex | 02:01:16
Zvyšování cen energií je v posledních měsících velmi diskutované téma. Jedná se o situaci, která zasáhne každého jedince, rodinu i firmu. Finální částka, kterou za energie zaplatíme, bude tak pravděpodobně vyšší než loni. Existují ale způsoby, jak ji snížit. Ke krátkodobým a dlouhodobým řešením se vyjádřil Roman Šmíd, vedoucí prodeje společnosti Dobrá Energie, dceřiné firmy společnosti epet.


Kdy zubař musí uznat vaši reklamaci? Víte, na co máte právo?
Reflex | 02:01:16


18. října: Tohle potřebujete vědět (nejen) o úterním obchodování na Wall Street
Kurzy.cz | 01:22:45
Americké akcie v úterý zdražily. Náladu investorů podpořily čtvrtletní hospodářské výsledky společností Goldman Sachs či Lockheed Martin.


Ruští vojáci bojují pro dobro lidstva. Filmovou propagandu platí šéf wagnerovců
aktuálně.cz | 05:30:00
Ruští vojáci ve filmech operují v zemích, kde wagnerovci skutečně bojují. Neúspěchy ale mění ve výhry a obdiv.


Na obnovu Ukrajiny by měl jít ruský majetek, myslí si čtenáři Deníku
Denik.cz | 05:00:00
Na Ukrajinu stále dopadají ruské rakety a konec války zatím není vidět. Přesto už teď západní svět přemýšlí, jak zničenou zemi postavit na nohy, až válka skončí. Nebude to levné, protože škody jsou obrovské. Většina čtenářů, kteří odpověděli ve velké anketě Deníku, si také myslí, že by Ukrajina měla usilovat o plnou územní celistvost.


Západ se na italskou vládu může spolehnout, říká europoslanec Carlo Fidanza
Denik.cz | 05:00:00
Řešení italských ekonomických problémů, boj s nelegální imigrací, podpora Ukrajiny. To jsou podle vyjádření člena italské strany Bratři Itálie, jež suverénně zvítězila v posledních italských parlamentních volbách, priority pro novou italskou vládu. Europoslanec Carlo Fidanza o nejbližších krocích Bratrů Itálie i o tom, proč podle něj nejsou Bratři Itálie krajně pravicovou stranou, mluvil v rozhovoru pro Deník. 


Operace Nimble Archer: Odveta USA byla mohutná, šlo o akci jako z akčního filmu
Denik.cz | 05:00:00
Před 35 lety, dne 19. října 1987, zaútočily torpédoborce amerického námořnictva na dvě íránské ropné plošiny v Perském zálivu. Tato akce, pojmenovaná jako operace Nimble Archer (Svižný lukostřelec), byla odpovědí na tři dny starý íránský raketový útok na zakotvený kuvajtský ropný tanker pod americkou vlajkou. Vše se událo uprostřed iránsko-irácké války.


Úspory v kuchyni přehledně: Myčka ušetří až tři tisíce, v konvici uberte vodu
Denik.cz | 04:00:00
Nejvíce energie v domácnosti se sice spotřebuje při topení, přesto se dá výrazně ušetřit také při vaření, mytí nádobí či skladování potravin. Jaký je arzenál opatření, která s tímto cílem může využít každá šetrná hospodyňka, prozradí další díl seriálu Deníku připravovaného ve spolupráci se serverem Šetřím.cz, odborníky z ČEZ a portálu TZB-info.


Obkladový systém EFEKTA – trend moderní doby
eStav.cz | 06:00:00
Kvalita a úroveň interiérů se za poslední roky rozhodně zlepšila. Velký podíl na tom má častější spolupráce investorů, ať už komerčních nebo individuálních s odborníky, zejména bytovými architekty a designéry.


Nejdéle z vozů na benzin zůstane Fabia, říká šéf Škody Auto Klaus Zellmer
Hospodářské noviny | 07:00:06
Má před sebou několik zásadních rozhodnutí, která výrazně ovlivní, kam bude Škoda Auto následující roky směřovat. Nový předseda představenstva Klaus Zellmer bude spolurozhodovat o Číně i Rusku, řeší výstavbu továrny na výrobu baterií, o níž na...


U Ostravy vyrostl logistický uzel za miliardy, propojí železnici s kamiony
Hospodářské noviny | 07:00:06
Již brzy se v Ostravě budou křížit důležité logistické trasy z celého světa. Kontejnery, které z Asie připlují do belgických Antverp či nizozemského Rotterdamu, zamíří po železnici do Mošnova. Tam se přeloží na kamiony, které je dopraví svým...


Finanční trhy (19. 10. 2022)
Hospodářské noviny | 07:00:06
Již brzy se v Ostravě budou křížit důležité logistické trasy z celého světa. Kontejnery, které z Asie připlují do belgických Antverp či nizozemského Rotterdamu, zamíří po železnici do Mošnova. Tam se přeloží na kamiony, které je dopraví svým...\n


Vláda udělala dobře, když zavedla kontroly na hranicích. Migraci nelze podceňovat, říká expert
Hospodářské noviny | 07:00:09
Proč je správně, že na české hranici se Slovenskem jsou teď kontroly? A čeká nás migrační krize podobná té z roku 2015? Odpovíme v Ranním brífinku. Vkládaný objekt typu Podcast: Vláda udělala dobře, když zavedla kontroly na hranicích. Migraci nelze...


Plague Tale: Requiem je nádherný audiovizuální zážitek a průměrná hra
Reflex | 06:20:00
Plague Tale: Requiem je řádným pokračováním populární jedničky. Stejně jako ona vypadá fantasticky, stejně jako ona má zajímavý příběh a dobře napsané postavy. A bohužel, stejně jako ona moc nedá na gameplay. 


Nenápadný Surinam
Reflex | 06:10:00
Surinam, poněkud zapomenutá jihoamerická země, se rozkládá mezi deltami řek Orinoko a Amazonka. Je to jedna z biologicky nejrozmanitějších oblastí na světě, turistů tu přitom tolik nenajdete.


Hašek: Češi by měli mít zákaz v Rusku pracovat, viním naše politiky. NHL by se nám měla omluvit
Reflex | 06:00:00
Je to podraz, říká na adresu vedení NHL Dominik Hašek. Za nepřípustné považuje, že šéf nejprestižnější hokejové ligy na světě Gary Bettman a jeho zástupce Bill Daly nerespektovali upozornění českého ministerstva zahraničních věcí, že ruští hráči nejsou na tuzemském ledě vítáni, a nechali je v úvodních zápasech základní části soutěže nastoupit. Za to by měli být oba funkcionáři odejiti a jejich nástupci by se měli České republice omluvit. „Za sebe si nepřeju, aby se NHL, dokud tito lidé budou v jejím čele, kdykoliv vrátila,“ má jasno dvojnásobný držitel Stanley Cupu, který podle svých slov vděčí kanadsko-americkému hokeji za mnohé a pořád mu na něm záleží. Miliardovou reklamu, kterou zámořský spor Rusku dělá, ale mlčky přehlížet odmítá.


Dominik Stroukal: Ekonomický mráz přichází z Pekingu
E15-ekonomika | 06:00:00
Rizik a globálních nejistot je dnes více než kdy jindy. Válka na Ukrajině, pokračující pandemie, ceny energií, vysoká inflace, rostoucí sazby či migrace napadnou téměř každého. Globálně největším problémem však nemusí být ani jedna položka tohoto seznamu, největší riziko může představovat zpomalující čínská ekonomika. Ta za posledních třicet let rostla ve třetině případů dvouciferným tempem, přičemž v mnoha dalších letech to bylo jen lehce pod deseti procenty.


Důchody ženou stát do stále větších dluhů. Příští rok si erár půjčí rekordních 63 miliard
E15-ekonomika | 05:30:00
Penzijní systém dosáhne v příštím roce dalšího neblahého rekordu. Zatímco letos si stát musel na starobní, invalidní nebo pozůstalostní důchody půjčit 36 miliard korun, napřesrok to bude skoro dvojnásobně více. Z návrhu státního rozpočtu plyne, že výdaje převýší příjmy ze sociálního pojištění o 63 miliard. Pokračování mimořádných valorizací důchodů, které způsobuje vysoká inflace, by konečnou částku ještě zvýšilo. Že se lidé na odpočinku dočkají přilepšení nejen v lednu, ale i v polovině roku je pravděpodobné.


Dominik Stroukal: Ekonomický mráz přichází z Pekingu
E15-politika | 06:00:00
Rizik a globálních nejistot je dnes více než kdy jindy. Válka na Ukrajině, pokračující pandemie, ceny energií, vysoká inflace, rostoucí sazby či migrace napadnou téměř každého. Globálně největším problémem však nemusí být ani jedna položka tohoto seznamu, největší riziko může představovat zpomalující čínská ekonomika. Ta za posledních třicet let rostla ve třetině případů dvouciferným tempem, přičemž v mnoha dalších letech to bylo jen lehce pod deseti procenty.


Důchody ženou stát do stále větších dluhů. Příští rok si erár půjčí rekordních 63 miliard
E15-politika | 05:30:00
Penzijní systém dosáhne v příštím roce dalšího neblahého rekordu. Zatímco letos si stát musel na starobní, invalidní nebo pozůstalostní důchody půjčit 36 miliard korun, napřesrok to bude skoro dvojnásobně více. Z návrhu státního rozpočtu plyne, že výdaje převýší příjmy ze sociálního pojištění o 63 miliard. Pokračování mimořádných valorizací důchodů, které způsobuje vysoká inflace, by konečnou částku ještě zvýšilo. Že se lidé na odpočinku dočkají přilepšení nejen v lednu, ale i v polovině roku je pravděpodobné.


Ondřej Filip (CZ.NIC): Konec výhod pro spekulanty, chystáme dražby uvolněných domén
lupa.cz | 06:30:01
Současný princip odchytávání expirovaných domén je nespravedlivý. Nahrává několika málo spekulantům, kteří jsou napojeni na registrátory. CZ.NIC to chystá změnit, říká výkonný ředitel CZ.NIC.


Brewster Kahle (Internet Archive): Když si nedáme pozor, celá literatura 20. století by mohla zmizet
lupa.cz | 06:30:00
Digitální knihovník Brewster Kahle si vzal za své celoživotní poslání zajistit univerzální přístup ke všem znalostem. Na rozdíl od mnoha jiných idealistů ale nezůstal pouze u vizí.


Bouře v Českém porcelánu. Do firmy už nesmím vstoupit, říká odvolaný šéf
idnes.cz | 07:10:00
Český porcelán Dubí, rodinné stříbro mezi firmami v Ústeckém kraji, zažívá bouřlivé časy. Desítky let ji vedl Vladimír Feix starší. Po něm společnost převzal jeho syn Vladimír Feix jr. Ten však byl nedávno donucen z firmy odejít, a byť je stále akcionář, ochranka ho podle jeho slov nesmí pustit dovnitř.


V úterý téměř 10 tisíc testů potvrdilo 2 431 nakažených covidem
idnes.cz | 07:09:00
Za úterý přibylo v Česku 2 431 nově prokázaných případů covidu-19, zhruba o 500 méně než před týdnem. Počty nakažených klesají už téměř dva týdny, je ale nutné dodat, že počet testů je za úterý druhý nejnižší ve všední den od začátku října. V úterý bylo v nemocnicích 1483 lidí s pozitivním testem na nový typ koronaviru, zatímco před týdnem 1900.


Vláda projedná novelu stavebního zákona či přijetí úvěru 9,8 miliard korun
idnes.cz | 06:29:00
Novelu stavebního zákona a související předpis o jednotném environmentálním stanovisku projedná ve středu vláda. V nařízení o pracovní migraci ministři patrně upraví kvóty pro zaměstnávání cizinců ze zemí mimo EU. Kabinet by mohl projednat i osud záložního armádního letiště v Líních u Plzně, kde se uvažuje o výstavbě gigafactory pro výrobu baterií do elektromobilů koncernu Volkswagen.


Rusko omezí počet diplomatů na Západě. Čelí hrozbám útoků, lká Lavrov
idnes.cz | 06:25:00
Za současných podmínek nemá pro Rusko smysl, aby udržovalo stávající úroveň diplomatické přítomnosti v západních zemích. Podle agentury TASS to v úterý uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Konkrétní plány na omezení počtu ruských diplomatů na Západě ale nesdělil.


Když nás střílí, nemůžeme mlčet. Nejsem hrdina, říká slovenský moderátor o svém coming outu
iHned.cz | 08:00:13
„Je neuvěřitelné, že se vůbec musíme vyoutovávat. Udělal jsem to kvůli tomu, že takhle už to dál nejde. Politici do nás roky kopou a teď se tváří, že s tím nemají nic společného,“ říká moderátor slovenské TA3 Rastislav Iliev ke svému...


Rusko chce evakuovat obyvatele Chersonské oblasti. Tvrdí, že se Ukrajina uchýlí k zakázaným metodám boje
iHned.cz | 08:00:13
Rusko se kvůli ukrajinské protiofenzivě chystá evakuovat obyvatele okupované Chersonské oblasti. Shodně to v úterý uvedli Moskvou dosazený gubernátor oblasti Volodymyr (Vladimir) Saldo a velitel ruských invazních sil na Ukrajině Sergej Surovikin....


Vláda udělala dobře, když zavedla kontroly na hranicích. Migraci nelze podceňovat, říká expert
iHned.cz | 08:00:15
Proč je správně, že na české hranici se Slovenskem jsou teď kontroly? A čeká nás migrační krize podobná té z roku 2015? Odpovíme v Ranním brífinku. Vkládaný objekt typu Podcast: Vláda udělala dobře, když zavedla kontroly na hranicích. Migraci nelze...


Když do penze, tak teď. Výpočty ukazují, jak se dá letos vydělat na důchodech
aktuálně.cz | 07:32:43
Letos přiznané penze budou díky valorizacím vyšší než ty přiznané příští rok. Dokonce do takové míry, že se teď vyplatí požádat o předčasný důchod.


Praha reklamuje nepovedený orloj, ale jen kvůli popraskané malbě. O výměně nerozhodla
aktuálně.cz | 06:29:14
Pokud město nechá vytvořit nové kalendárium, upřesní zadání. V původním se totiž nepsalo, jak moc se má malíř držet originálu.


Auto jako potraviny nebo elektronika. Vyzkoušeli jsme nákup ojetiny přes internet
aktuálně.cz | 06:02:00
Nakupování jídla nebo elektroniky přes internet je dnes úplně běžné. Úplně stejně se ale dají koupit i ojetá auta.


Dopravní podniky drtí ceny energií. K naftě se ale nevrátíme, zaznívá z Ostravy
Denik.cz | 06:14:00
Dopravní podniky napříč republikou v posledních letech obnovovaly své vozové parky. Nakupovaly ekologická vozidla, jejichž provoz se ale v důsledku extrémního zdražování energií výrazně prodražuje. Mezi premianty v postupné ekologizaci patří dlouhodobě Dopravní podnik Ostrava (DPO). Vyvstává však aktuální otázka, zda mu nehrozí nyní kolaps? Nepřejde nakonec zpátky k vozům s naftovým pohonem, pokud si ale vůbec nějaké ponechal?


OBRAZEM: Orlická přehrada odhaluje, co před lety pohltila. Ale jen na chvíli
Denik.cz | 06:12:00
Zbytky zatopených domů, jezů, vojenských opevnění a s nimi i vzpomínek odkrývá upuštěná Orlická přehrada. Stává se tak cílem výletů pro mnoho lidí, kteří míří za touto netradiční podívanou. O snímky z okolí Podolského mostu se se čtenáři Deníku podělila Irena Karpíšková. Děkujeme. 


Chcete se dožít vysokého věku? Buďte optimisté, radí stoletá žena z Pelhřimova
Denik.cz | 06:08:00
Pokud se chce člověk dožít vysokého věku, měl by zůstat optimistický. Takovou radu má pro ostatní Božena Skramlíková z Pelhřimova. Minulý týden oslavila sté narozeniny.


Spisovatel Martin Vopěnka: Někdo jako Václav Havel nám bolestně chybí
Denik.cz | 06:00:00
Spisovatel Martin Vopěnka napsal knihu o Václavu Havlovi. Důvod byl jednoduchý: „Uvědomil jsem si, že tu chybí stručný životopis, který by se zaměřil jen na podstatné události, myšlenky a souvislosti, a stal se tak jakýmsi základním vodítkem pro každého včetně mládeže,“ říká.


Samoživitelka: Čtenářům Deníku jsem vděčná, místo nafukovaček už máme postele
Denik.cz | 06:00:00
Přinášíme pokračování příběhu samoživitelky Heleny Přibylové z Ostravy Poruby, které jste právě vy, čtenáři Deníku, pomohli v obtížné životní situaci. Podívejte se, co se v jejím životě změnilo.


Znásilnil mě, obvinila žena lživě svého druha. U soudu dostala roční podmínku
Denik.cz | 05:38:00
Znásilnil mě, doma jsem s ním měla peklo. To tvrdila při výslechu na policii o svém o šest let starším druhovi šestatřicetiletá Julie S. z Klatovska. Pořádně tak svému partnerovi zavařila.


Výpočet důchodu 2023: Kolik a jak se počítá? Muž s příjmem 35.000 Kč dostane v roce 2023 cca 19.000 Kč.
Kurzy.cz | 06:20:00
Důchody vypočítané v roce 2023 budou počítány na základě upravených parametrů stanovených pro rok 2023 – základní výměry 4.040 Kč, koeficientu přepočtu dřívějších příjmů i posunutých redukčních hranic. Některých se bude týkat i výchovné 500 Kč za dítě.


Zima se blíží. Tři klíčová témata podle Fidelity
Kurzy.cz | 06:06:00
S nástupem posledního čtvrtletí roku 2022 se zdá být tvrdé přistání ekonomiky stále pravděpodobnější, a to v důsledku zpřísňování finančních podmínek, prudkého růstu dolaru, energetické krize v Evropě a slabší čínské ekonomiky.


Nemůžeme splácet zahraniční dluh, kvůli sankcím, oznámilo Bělorusko
idnes.cz | 09:54:00
Bělorusko oznámilo, že kvůli sankcím ze strany EU a USA nedokáže splácet zahraniční dluh v cizí měně. Světová banka zařadila všechny půjčky poskytnuté Bělorusku mezi nesplácené.


Čaputová promluví k EU. Očekává se projev o útocích na LGBT komunitu
idnes.cz | 09:34:00
Ve středu pronese v Evropském parlamentu projev slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Očekává se, že vyzve EU k držení jednotného postoje v současných krizích. V parlamentu se řeší i zločiny z nenávisti vůči LGBT+ komunitě v souvislosti s vraždami na Slovensku. EU chce k událostem přijmout jasné stanovisko.


Rusům pomáhají ovládat drony íránští instruktoři, na Krymu jsou jich desítky
idnes.cz | 09:27:00
Írán vyslal na poloostrov Krym instruktory, kteří pomáhají ruským vojákům ovládat íránské drony používané k útokům na Ukrajinu. Drony íránské výroby podle ukrajinských představitelů v posledních týdnech způsobují značné škody na ukrajinské infrastruktuře a stojí také za civilními oběťmi.


RECENZE: Tři hitovky a češtinářské přešlapy. Po sedmi letech je tu nový Kabát
idnes.cz | 09:27:00
Sedm let si fanoušci kapely Kabát museli počkat na novou nálož bujarých, ryčných skladeb s tažnými refrény a texty již naštěstí ne jen o tom, jak si kdo kde přivodí nebo přivodil opilost, případně jak na tom zrovna pracuje.


Rychlonabíječky na každém kroku. Europoslanci hlasují o nové podobě dálnic
idnes.cz | 09:25:00
Evropský parlament bude ve středu hlasovat o části balíku Fit for 55 týkající se dopravy, konkrétně nové infrastruktury pro alternativní paliva. Od států se očekává masivní budování dobíjecích stanic, rozvoj elektromobility ale i dalších alternativ jako je vodíkový pohon. Snižovat emise budou i lodě.


Řidič vjel do protisměru na I/35, čelně se srazil s autem v rychlém pruhu
idnes.cz | 09:16:00
Záchranáři likvidují následky vážné dopravní nehody, která se stala kolem půl sedmé na rychlostní silnici I/35 z Chrastavy do Liberce. Řidič dacie vjel na čtyřproudovou komunikaci ve špatném směru a čelně se střetl s nissanem, jehož řidička právě „rychlým“ levým pruhem předjížděla kamion. Oba utrpěli vážná zranění.


Putinův kritik Zubov je v pořádku v Česku, bude učit na Masarykově univerzitě
idnes.cz | 09:10:00
Uznávaný ruský historik Andrej Borisovič Zubov, který na přelomu září a října pod tlakem okolností na poslední chvíli opustil Rusko, dorazil v pořádku do Česka. Na Masarykově univerzitě v Brně bude přednášet ruské dějiny. Zubov patří k ruským intelektuálům, kteří se nebáli kritizovat Vladimira Putina a tamní režim. Příjezd Zubova potvrdil mluvčí školy Radim Sajbot.


LGBT+ komunita apeluje na vládu a Sněmovnu, ať řeší její bezpečnost
idnes.cz | 09:09:00
Společnost LGBT+ lidí předloží vládě a Sněmovně výzvu „Společně proti násilí“. Promluví také o bezpečnosti a nerovném postavení těchto lidí v české společnosti. Komunita tím reaguje na tragickou událost z minulého týdne, při které v centru Bratislavy střelec u baru Teplárna zavraždil dva muže. Stream sledujte živě na iDNES.cz v 10 hodin.


Příští rok v Praze zazpívá skotský zpěvák Lewis Capaldi
idnes.cz | 09:06:00
V rámci turné s Broken By Desire To Be Heavenly Sent vystoupí 17. března 2023 v pražské O2 areně zpěvák a skladatel Lewis Capaldi, autor hitu Someone You Loved.


Musíme vzdělávat i dnešní čtyřicátníky, říká Jurečka k vývoji na trhu práce
idnes.cz | 08:58:00
Ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka představil výsledky projektu KOMPAS, který sleduje vývoj pracovního trhu. Důležité bude vzdělávání a rekvalifikace. Kvůli demografickému vývoji hrozí, že v budoucnu zejména v odlehlejších lokalitách nebudou zaměstnanci. I přes příchod Ukrajinců lidé stále nejsou.


Rusové zasáhli ukrajinskou elektrárnu, Charkov má 150 tisíc lidí bez domova
idnes.cz | 08:56:50
Část Kryvého Rihu na jihu Ukrajiny a okolní obce se ve středu ocitly bez proudu poté, co Rusové zasáhli zařízení energetické infrastruktury v okrese. V noci na středu to na sociálních sítích uvedl šéf vojenské správy města Oleksandr Vilkul. V Charkově přišlo kvůli neustálému ostřelování už 150 000 lidí o střechu nad hlavou, sdělil podle agentury Unian starosta města Ihor Terechov.


Je to obří penis velryby, nebo ne? Australanka na síti vyvolala poprask
idnes.cz | 07:15:00
Bizarní nález, který objevila Australanka při procházce na pláží Magnetického ostrova v severním Queenslandu, je hitem na síti TikTok. Žena podivnost, která se před ní objevila na písku omývaném křišťálově průzračnou vodou, natočila mobilem a video umístila na sociální síť. Ihned se rozhořela čilá diskuse na téma, co by to mohlo být, napsal zpravodajský server Yahoo News Australia.


KOMENTÁŘ: Jeden Febiofest, nebo dva, nebo žádný. Znovu od nuly
idnes.cz | 07:00:00
Stále ještě zůstává v paměti konkurenční bitva vítězného karlovarského festivalu s krátkodechým pražským Zlatým golemem a už se teoreticky rýsuje podobně nesmyslné zdvojení jiné filmové akce, totiž Febiofestu.


Margot Robbie trvala na tom, že se ve Vlkovi z Wall Street svlékne
revue.idnes.cz | 09:39:00
Herečka Margot Robbie (32) je svým rolím plně oddaná. Australská hvězda prorazila po vedlejší roli ve filmu Vlk z Wall Street z roku 2013. Strach měla tenkrát hlavně z nahých scén. Když jí ale režisér Martin Scorsese nabídl, že lechtivé záběry vystřihne, herečka odmítla.


„Válečná“ daň by měla platit i pro letošek, dohodla se vláda. Týká se energetických či těžebních firem a bank
iHned.cz | 10:00:21
Připravovaná daň z mimořádných zisků by měla platit i pro letošní rok. Dohodli se na tom v úterý večer lídři koaličních stran. Novinářům to řekl šéf vládních lidovců a vicepremiér Marian Jurečka. Neobává se toho, že by zavedení daně pro rok 2022...


Apple ukázal nový základní iPad v barvách. Vyrostly mu displej, výkon a dramaticky i cena
iHned.cz | 10:00:21
Bez velké tiskové konference představil v úterý Apple hned tři nové produkty. Na trh míří ještě výkonnější iPad Pro, větší iPad desáté generace a Apple TV s podporou HDR 10 a ovladačem, který má stejně jako základní iPad nový napájecí konektor v...


EU musí víc podporovat elektromobilitu, aby mohla konkurovat Číně, uvádí studie
Auto.cz | 08:54:00
Evropská unie musí víc podporovat elektromobilitu, jinak evropští výrobci elektromobilů ztratí podíl na trhu ve prospěch Číny. Uvádí to zpráva neziskové společnosti Transport & Environment (T&E).


Dacia končí s užitkáči. Nyní míříme o segment výše, říká její viceprezident
Auto.cz | 08:00:00
Jen špetka značek vystavila v Paříži vozy se spalovacími motory. Mezi nimi Dacia, která nedávno prošla designovou obměnou. To je ale teprve první krůček, jak nám v rozhovoru nastínil viceprezident Lionel Jaillet.


Speech by President von der Leyen at the European Parliament Plenary on the preparation of the European Council meeting of 20-21 October 2022
Kurzy.cz | 09:54:10
Dear President Metsola, dear Roberta, Dear Minister Bek, Honourable Members, Russia's targeted attacks against civilian infrastructure, especially electrical grids, are marking a new chapter in an already cruel war. The international order is...


Sněmovna schválila novelu rozpočtu 2022 se schodkem 375 mld. Kč
Kurzy.cz | 09:50:42
Poslanecká sněmovna 18. října 2022 schválila novelu státního rozpočtu pro rok 2022, která reaguje na důsledky ruské agrese na Ukrajině. Celkové příjmy novelizovaného rozpočtu činí 1 678,3 mld. Kč a celkové výdaje 2 053,3 mld. Kč. Předpokládaný schodek ...


Ranní shrnutí (19.10.2022)
Kurzy.cz | 09:49:48
Indexy na Wall Street zakončily další seanci výše, ale rozsah zisků nebyl zdaleka tak velký jako v pondělí. S&P 500 si připsal 1,14 %, Dow Jones se posunul o 1,12 % výše a Nasdaq přidal 0,90 %. Russell 2000 získal 1,16 %


Indexy z Asie a Tichomoří ...


Výsledková sezóna povzbudila trhy, sazby hypoték v USA extrémně rostou - Ranní komentář
Kurzy.cz | 09:49:40
Včera jsme se opět dočkali pozitivní nálady na finančních trzích. Důležitým fundamentem bylo pokračování výsledkové sezóny ve Spojených státech. Z dosud zveřejněných reportů firem vyplývá, že americká ekonomika by na tom nemusela být tak špatně, jak se...


Ranní okénko - Deficit rozpočtu dosáhne 375 mld. Kč
Kurzy.cz | 09:39:19
Dnes z významnějších dat dorazí jen čísla z amerického nemovitostního trhu. V eurozóně by se pak měl finálně potvrdit odhad zářijové inflace, která v meziročním vyjádření vystoupala na 10 %.


Výsledky Goldman Sachs překonaly odhady
Kurzy.cz | 09:32:18
Banka Goldman Sachs reportovala za třetí čtvrtletí roku meziroční pokles tržeb o 12 % na 11,98 mld. USD a zisk na akcii ve výši 8,25 USD. Obě čísla překonala očekávání trhu na úrovni 11,4 mld., respektive 7,75 USD.


Johnson&Johnson: Lepší výsledky za 3Q a opět snížen celoroční výhled
Kurzy.cz | 09:23:32
Výsledky společnosti Johnson&Johnson (JNJ) za 3Q překonaly očekávání, ale opět byl snížen celoroční výhled na tržby. Tržby (23,8 mld. USD vs. oček 23,4 mld.) mírně překonaly očekávání a meziročně byly vyšší o 1,2 % r/r.


Neflix překonal odhady a oznámil vysoký nárůst předplatitelů
Kurzy.cz | 09:21:23
Netflix po zavření trhu oznámil výsledky za 3Q, které překonaly očekávání na všech úrovních. Růst tržeb (+5,9 % r/r; 7,93 mld. USD) byl mírně nad odhady (7,85 mld.), zisk na akcii (EPS) odhady překonal již výrazně (3,10 USD vs. oček. 2,12).


Vývoj na devizovém trhu – ranní zprávy 19.10.2022
Kurzy.cz | 09:18:40
Klíčové události
• Eurozóna: Index ekonomického sentimentu ZEW v říjnu mírně roste na -59,7 b.
• Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW v říjnu mírně roste na -59,2 b. Dílčí index hodnocení současné situace v říjnu klesá na -72,2 b.
• USA: Průmys...


Hardwario: IPO přeupsáno, akcie prodány za 17 Kč/ks
Kurzy.cz | 09:14:48
Česká společnost Hardwario úspěšně upsala ve včera skončeném primárním úpisu akcií celých 2,87 mil. akcií, které nabízela. Akcie se upsaly na spodní ceně intervalu 17 – 25 Kč, přičemž na této ceně byly přeupsány o 32 %.


Boom v americkém průmyslu nejde dohromady se stagflačním příběhem 70. let a v Evropě padají ceny plynu - Rozbřesk
Kurzy.cz | 09:14:41
Americká ekonomika se proměňuje v ekonomiku vícerychlostní, což komplikuje soudy o tom, zdali směřuje do recese či nikoliv. Na jednu stranu zde totiž máme trápící se realitní sektor s padajícím stavebnictvím a na straně druhé velmi svižně rostoucí prům...


Britská inflace zrychlila
Kurzy.cz | 09:12:16
Britská inflace v září zrychlila na 10,1 % meziročně oproti 9,9 % v srpnu. Trhy očekávaly zrychlení na 10 % meziročně. Rovněž jádrová inflace vzrostla na 6,5 % meziročně oproti 6,3 % v srpnu. Trhy očekávaly 6,4 % meziročně. Libra zatím nereaguje.


Výsledky Tesla a IBM, Kanadská inflace - Ekonomický kalendář
Kurzy.cz | 09:11:55
Evropské indexy nastaveny na mírně vyšší otevření


Inflace CPI ve Spojeném království v září vyskočila zpět nad 10 %.


Tesla a IBM oznámí výslekdy po uzavření Wall StreetFutures trhy dnes ukazují na mírně vyšší otevření evropské seance. Za...


Wall Sreet 18.10. - růst druhý den v řadě, důležité firemní výsledky
Kurzy.cz | 09:11:33
Americké akcie pokračovaly v růstu druhý den po sobě, i když předobchodní fáze naznačovala růst více než dvojnásobný. Obchodníci byli povzbuzeni dobrými výsledky investiční banky Goldman Sachs.


Týden v EU 10. až 16. října
Kurzy.cz | 08:43:44
Úvodník Finále regionálních akcí „Předsedáme Evropě“ Sdělení Komise k prosazování práva EU Neformální zasedání Rady pro energetiku Zasedání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci Neformální zasedání Euroskupiny v inkluzivním formátu…


Boom v americkém průmyslu
Kurzy.cz | 08:42:04
Boom v americkém průmyslu nejde dohromady se stagflačním příběhem 70. let.


Koruna v těsné blízkosti 24,55 EUR/CZK
Kurzy.cz | 08:40:53
Při absenci domácích makro čísel zůstává korunový trh ve vleku dění na zahraničních trzích.


Zisky eurodolaru se vyčerpávají
Kurzy.cz | 08:39:48
Zisky eurodolaru se začínají vyčerpávat a to navzdory tomu, že ceny elektrické energie a plynu dále významně klesají.


Wall Street podruhé v týdnu zelená
Kurzy.cz | 08:39:15
Úterní obchodní seance byla obohacena o kvartální výsledky americké banky Goldman.


Inflace v eurozóně bude potvrzena na deseti procentech (Ranní zpráva z finančního trhu)
Kurzy.cz | 07:45:22
Tradičně volatilní americká statistika počtu
nově zahájených staveb přinese korekci výrazného srpnového růstu. Počet
vydaných stavebních povolení naopak mírně vzroste. Celkově však žádný
významnější impulz od zveřejněných dat očekávat neleze. V eurozón...


Nový Zéland - prudký ekonomický růst zpomaluje a Inflace v polovině roku meziročně vzrostla o 7,3 %
Kurzy.cz | 07:18:00
Novozélandské hospodářství na konci 1. pololetí 2022 vykázalo ve srovnání se stejným obdobím roku 2021 přírůstek


Zářijové odhady sklizní v Královéhradeckém kraji - oproti loňské úrodě jsou odhady vyšší o 5,8%
Kurzy.cz | 10:00:51
Sklizeň základních obilovin v Královéhradeckém kraji dosáhne podle posledních letošních odhadů oproti loňské úrodě zvýšení o 5,8 %. Vyšší bude produkce pšenice celkem, ječmene celkem a žita, nižší naopak ovsa a kukuřice na zrno. Odhad produkce...


Město Liberec i nadále povede Jaroslav Zámečník (SLK)
Kurzy.cz | 10:00:51
Na liberecké radnici dnes poprvé zasedalo zastupitelstvo města v novém složení po volbách. Primátorem statutárního města Liberec byl zvolen Jaroslav Zámečník (SLK).


Rodiče vás nechtějí. Novináři zmapovali, jak Rusko "krade" ukrajinské děti
aktuálně.cz | 09:34:00
Akt velkorysosti. Tak Rusko ospravedlňuje odvoz ukrajinských dětí z jejich země a snahu vychovat je jako Rusy.


Vandalovi vadil polský památník v Beskydech. Zanechal na něm vulgární urážky
Denik.cz | 08:29:00
Škrábance na pamětní tabulce u památníku na vrchu Javorový (1032 metrů nad mořem) v Těšínských Beskydech dosti namíchly a také rozlítostnily zdejší obyvatele hlásící se k polskému původu. Objevil se tam kosočtverec symbolizující ženské přirození a nápis „k…y polské“.


Rusové zasáhli ukrajinskou elektrárnu. Část Kryvého Rihu se ocitla bez proudu
Denik.cz | 08:20:00
Část Kryvého Rihu na jihu Ukrajiny a okolní obce se ocitly bez proudu poté, co Rusko zasáhlo zařízení energetické infrastruktury v okrese. Ve středu nad ránem na to na sociálních sítích upozornil šéf vojenské správy města Oleksandr Vilkul. V Charkově přišlo kvůli neustálému ostřelování už 150 tisíc lidí o střechu nad hlavou, sdělil podle agentury Unian starosta města Ihor Terechov.


Pardubický kraj dá zbourat trafostanici před Automatickými mlýny
eStav.cz | 09:24:43
Pardubický kraj dá zbourat trafostanici před objektem Automatických mlýnů v Pardubicích. Jejich část přestavuje na galerijní prostory a snaží se exteriér uvést do historické podoby. Rada kraje vyhlásila veřejnou zakázku na odstranění trafostanice a na opravu lícové zdi fasády této národní kulturní památky, uvedla v tiskové zprávě Zuzana Nováková z kanceláře hejtmana.


Díky krbovému ventilátoru můžete efektivně vytápět celý dům či byt
eStav.cz | 10:01:24
Věděli jste, že krb, krbová kamna i vložky dokáží vytopit celý dům? Nejlepší je nainstalovat vzduchovody pro rozvod tepla již během stavby či rekonstrukce, ale ani pozdější instalace není nemožná.


Prefabrikovaná betonová schodiště ušetří peníze, čas i starosti. Montáž trvá jen hodinu!
eStav.cz | 10:01:24
Pro všechny, kteří připravují stavbu nebo kompletní rekonstrukci a právě vybírají vhodné materiály, postupy a technologie máme tip, díky kterému ušetří nejen peníze, ale také spoustu času a starostí.


„Válečná“ daň by měla platit i pro letošek, dohodla se koalice. Týká se energetických či těžebních firem a bank
Hospodářské noviny | 11:00:06
Připravovaná daň z mimořádných zisků by měla platit i pro letošní rok. Dohodli se na tom v úterý večer lídři koaličních stran. Novinářům to řekl šéf vládních lidovců a vicepremiér Marian Jurečka. Neobává se toho, že by zavedení daně pro rok 2022...


Apple ukázal nový základní iPad v barvách. Vyrostly mu displej, výkon a dramaticky i cena
Hospodářské noviny | 11:00:07
Bez velké tiskové konference představil v úterý Apple hned tři nové produkty. Na trh míří ještě výkonnější iPad Pro, větší iPad desáté generace a Apple TV s podporou HDR 10 a ovladačem, který má stejně jako základní iPad nový napájecí konektor v...


Když nás střílí, nemůžeme mlčet. Nejsem hrdina, říká slovenský moderátor o svém coming outu
Hospodářské noviny | 11:00:07
„Je neuvěřitelné, že se vůbec musíme vyoutovávat. Udělal jsem to kvůli tomu, že takhle už to dál nejde. Politici do nás roky kopou a teď se tváří, že s tím nemají nic společného,“ říká moderátor slovenské TA3 Rastislav Iliev ke svému...


Rusko začalo s evakuací obyvatel Chersonské oblasti. Tvrdí, že se Ukrajina uchýlí k zakázaným metodám boje
Hospodářské noviny | 11:00:07
Proruské úřady začaly evakuovat obyvatele okupované Chersonské oblasti na levý břeh řeky Dněpr. Informovala o tom ve středu ruská tisková agentura TASS s odvoláním na okupační správu města Olešky. Podle Moskvou dosazeného šéfa oblasti Volodymyra...


Vozíčkář se znovu učí chodit. Elektrodu v míše přepíná dálkovým ovládáním
ČT24 | 08:58:30
Nový postup, jak lidem s poškozenou míchou vrátit hybnost nohou, zkoušejí lékaři v Česku. Jde o metodu ze Švýcarska původně používanou pro léčbu bolesti a křečí. Klíčem je velmi přesná implantace elektrody do míchy. První Češi operací prošli v srpnu a v budoucnu by mohla pomoct dalším. Lékaři ale upozorňují, že zdaleka není pro všechny.


Daň z mimořádných zisků by měla platit zpětně i pro rok 2022, oznámil Jurečka
ČT24 | 09:56:31
Připravovaná daň z mimořádných zisků by měla platit i pro letošní rok. Dohodli se na tom v úterý večer lídři koaličních stran, oznámil šéf vládních lidovců a vicepremiér Marian Jurečka. Neobává se toho, že by zavedení daně pro rok 2022 nebylo možné kvůli případné retroaktivitě. Podle původního návrhu měla daň platit pro roky 2023 až 2025.


Zahraniční výbor Poslanecké sněmovny označí Rusko za teroristický stát
Respekt | 09:44:12
Je to jen první krok. Budu navrhovat, abychom zahájili proces vypovězení smlouvy o přátelství, říká šéf výboru Marek Ženíšek


Daň z mimořádných zisků by měla platit už pro letošní rok
Eurozpravy-domácí | 10:28:00
Připravovaná daň z mimořádných zisků by měla platit i pro letošní rok. Dohodli se na tom v úterý večer lídři koaličních stran. Novinářům to dnes řekl šéf vládních lidovců a vicepremiér Marian Jurečka. Neobává se toho, že by zavedení daně pro rok 2022 nebylo možné kvůli případné retroaktivitě.


Česku v novém energetickém balíku EK chybí zastropování ceny plynu pro výrobu elektřiny
Eurozpravy-domácí | 10:23:00
Česku v novém energetickém balíku Evropské komise (EK) chybí explicitní návrh na zastropování ceny plynu určeného pro výrobu elektřiny. Na dnešním jednání sněmovního evropského výboru to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Poslancům představil pozici ČR pro zasedání Evropské rady v Bruselu, které se uskuteční ve čtvrtek a v pátek.


Primátorem Ostravy se opět stal Tomáš Macura
Eurozpravy-domácí | 10:02:00
Primátorem Ostravy se opět stal Tomáš Macura z vítězného hnutí ANO. Na dnešním ustavujícím zasedání pro něj hlasovalo 38 z 54 přítomných zastupitelů.


Fiala se zúčastní summitu o dopadech války na Ukrajině
Eurozpravy-domácí | 08:59:00
Český premiér Petr Fiala se dnes na úvod své třídenní cesty do Bruselu spolu s lídry institucí Evropské unie zúčastní trojstranného sociálnímu summitu. Spolu se šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a předsedou Evropské rady Charlesem Michelem bude se zástupci zaměstnavatelů a odborů hovořit o sociálních a ekonomických dopadech války na Ukrajině a jejich možných řešeních.


Šéfové soudů zhodnotí situaci v justici, která podle nich kolabuje
Eurozpravy-domácí | 08:28:00
Předsedové ze všech stupňů soudní soustavy se na dnešní tiskové konferenci v Praze pod záštitou Nejvyššího soudu vyjádří k současné situaci v justici, která je podle nich kvůli nízkým platům zaměstnanců soudů před kolapsem. Za stávajících podmínek nemohou garantovat chod soudů, varovali v prohlášení, které zveřejnili tento týden.


Za úterý přibylo v Česku 2431 nově prokázaných případů covidu
Eurozpravy-domácí | 08:00:00
Za úterý přibylo v Česku 2431 nově prokázaných případů covidu-19, zhruba o 500 méně než před týdnem. Počty nakažených klesají už téměř dva týdny. Osm dní po sobě klesají v mezitýdenním srovnání také počty hospitalizovaných. V úterý bylo v nemocnicích 1483 lidí s pozitivním testem na nový typ koronaviru, zatímco před týdnem 1900. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví.


Borrell čelí kritice kvůli přirovnání Evropy k zahradě a většiny světa k džungli
Eurozpravy-zahraniční | 10:37:00
Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell čelí kritice kvůli vyjádřením z minulého týdne, kdy při projevu v Bruggách na Evropské diplomatické akademii přirovnal Evropu k "zahradě" a většinu zbytku světa k "džungli".


Ursula von der Leyenová označila ruské útoky na civilní infrastrukturu za teror
Eurozpravy-zahraniční | 10:10:00
Za projevy čirého teroru dnes označila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ruské útoky na civilní infrastrukturu na Ukrajině. Je podle ní zcela zjevné, že ruská armáda se dopouští válečných zločinů. Šéfka unijní exekutivy při jednání Evropského parlamentu ve Štrasburku zároveň zopakovala, že Evropská unie bude Kyjev dál podporovat.


Bělorusko kvůli sankcím nedokáže splácet zahraniční dluh
Eurozpravy-zahraniční | 10:00:00
Bělorusko dnes oznámilo, že kvůli sankcím, které vůči němu zavedly Spojené státy a Evropská unie, nedokáže splácet dluh v cizí měně. Informovala o tom agentura Reuters. V pondělí Světová banka (SB) uvedla, že s okamžitou platností zařadila všechny půjčky poskytnuté Bělorusku do kategorie nesplácených, protože se Minsk opozdil s platbou 68,43 milionu USD (1,7 miliardy Kč).


Ukrajinští vojáci se údajně pokusili dobýt Záporožskou jadernou elektrárnu
Eurozpravy-zahraniční | 09:44:00
Proruský představitel Rusy okupované části Záporožské oblasti tvrdí, že se ukrajinské ozbrojené síly pokusily dobýt zpět Záporožskou jadernou elektrárnu. Člen okupační správy Vladimir Rogov podle ruské agentury RIA Novosti uvedl, že se ukrajinské jednotky v noci na dnešek pokusily vylodit ve městě Enerhodar, kde se atomová elektrárna nachází, a po několikahodinové bitvě ruské síly útok odrazily.


Írán vyslal na Krym instruktory, kteří pomáhají ruským vojákům ovládat drony
Eurozpravy-zahraniční | 08:15:00
Írán vyslal na poloostrov Krym instruktory, kteří pomáhají ruským vojákům ovládat íránské drony používané k útokům na Ukrajinu. Uvedly to deník The New York Times a stanice CNN s odkazem na americké činitele obeznámené s informacemi amerických zpravodajských služeb.


Netflix zastavil odliv předplatitelů, spustí předplatné s reklamou
Eurozpravy-ekonomika | 09:28:00
Čistý zisk provozovatele americké streamovací služby Netflix ve třetím čtvrtletí meziročně klesl o čtyři procenta na 1,4 miliardy dolarů (35 miliard Kč). Firma ale zvýšila tržby a zastavila úbytek předplatitelů, na což její akcie zareagovaly prudkým růstem. Firma výsledky zveřejnila v úterním oznámení akcionářům.


Ekonomické problémy nutí spotřebitele šetřit. Prodeje mobilů razantně klesají
Eurozpravy-ekonomika | 09:14:00
Celosvětový trh s chytrými telefony má za sebou nejhorší třetí čtvrtletí od roku 2014. Ekonomické problémy totiž přiměly spotřebitele odložit nákupy zboží, které nepovažují za životně důležité, jako je například právě elektronika. Odbyt chytrých telefonů se za červenec až září snížil o devět procent, a prodloužil tak pokles, který trvá celý letošní rok. Tento trend bude pravděpodobně pokračovat ještě dalších šest až devět měsíců, uvedla výzkumná společnost Canalys.


Inflace v Británii v září zrychlila na 10,1 procenta
Eurozpravy-ekonomika | 08:41:00
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii v září zrychlilo na 10,1 procenta ze srpnových 9,9 procenta. Inflace se tak vrátila na čtyřicetileté maximum, na které se vyšplhala v červenci. Oznámil to dnes britský statistický úřad.


Energetická krize ohrožuje evropský urychlovač CERN i vědu v Česku. Vědecká elita se setká v Brně
Reflex | 10:00:00
Tento týden přijíždějí do Brna špičky světové vědy z pěti kontinentů včetně zástupců byznysu na prestižní globální vědeckou konferenci ICRI 2022. Řešit budou aktuální témata ve světě vědy. Třeba dopady energetické krize na vědecká zařízení v různých částech světa. Nebo zapojení vědců do řešení velkých společenských témat, jako jsou pandemie, ochrana životního prostředí a globální oteplování či digitalizace. Akci, která se koná zpravidla každé dva roky v některé ze světových metropolí, do Česka přivedl Ondřej Hradil z Masarykovy univerzity, který patří k předním českým odborníkům na management vědy. O tom všem jsme si s ním povídali.


Pastrňák si připsal v NHL tři body v divoké přestřelce, skórovali Krejčí a Palát
Tiscali-zprávy | 08:49:17
Hokejový útočník David Pastrňák vstřelil v NHL gól a na další dva přihrál, ale s Bostonem prohrál na ledě Ottawy v divoké přestřelce 5:7. Hostům nepomohly ani trefa Davida Krejčího a asistence Jakuba Lauka, který v soutěži bodoval poprvé v kariéře. Ondřej Palát dal po odchodu z Tampy Bay první branku za New Jersey a odstartoval obrat v zápase s Anaheimem z 0:2 na 4:2. Poprvé bodoval v sezoně Jakub Voráček, který přispěl dvěma asistencemi k výhře Columbusu 4:3 v prodloužení nad Vancouverem.


Chytrými funkcemi nabitý Mate 50 Pro představuje to nejlepší z vlajkových smartphonů HUAWEI
Tiscali-zprávy | 08:00:00
Novinka mezi smartphony HUAWEI, model Mate 50 Pro, okouzlí svým designovým zpracováním už na první pohled. Co ale na první pohled vidět není je jeho mimořádný výkon, špičkové fotografie a možnost vybavení obrovským množstvím aplikací prostřednictvím platformy AppGallery. Díky nespočtu chytrých funkcí se z Mate 50 Pro bezpochyby stane váš každodenní pomocník pro práci, zábavu, organizaci času i komunikaci.


Mimořádná daň začne platit už pro letošní rok, shodla se vládní koalice
E15-ekonomika | 10:28:00
Připravovaná daň z mimořádných zisků by měla platit i pro letošní rok. Dohodli se na tom v úterý večer lídři koaličních stran. Novinářům to řekl šéf vládních lidovců a vicepremiér Marian Jurečka. Neobává se toho, že by zavedení daně pro rok 2022 nebylo možné kvůli případné retroaktivitě. Podle původního návrhu měla daň platit pro roky 2023 až 2025.


Spotřeba plynu je o třetinu nižší než loni. Zásobníky jsou plné z 92 procent, tvrdí Síkela
E15-ekonomika | 10:15:00
Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely jsou české zásobníky na plyn plné z 92 procent. Teplé počasí také pomáhá a díky tomu se daří tvořit zásoby. Spotřeba oproti loňskému roku klesla o více než třetinu. Ve srovná posledních třech let jde o čtvrtinu menší spotřebu. 


Automobilka Rolls-Royce představila svůj první elektrický vůz Spectre, započala tak novou éru
E15-ekonomika | 09:58:00
Automobilka Rolls-Royce představila svůj první plně elektrický model, který dostal již dlouho známé označení Spectre - tedy v překladu přízrak. Téměř pět a půl metru dlouhé dvoudveřové kupé s hmotností bezmála tři tuny by mělo nabídnout dojezd přes 500 kilometrů, první zákazníci se ho však dočkají až za rok.


Bělorusko už nezvládá hradit zahraniční dluhy, zdrželo se s platbami za skoro dvě miliardy
E15-ekonomika | 09:55:00
Kvůli sankcím Spojených států a Evropská unie už nedokážeme splácet dluh v cizí měně, informovalo Bělorusko. V pondělí Světová banka uvedla, že s okamžitou platností zařadila všechny půjčky poskytnuté Bělorusku do kategorie nesplácených, protože se Minsk opozdil s platbou 68,43 milionu dolarů (1,7 miliardy korun).


Foxconn chce vyrábět elektromobily pro Teslu. Výsledky Netflixu překonaly očekávání
E15-ekonomika | 09:00:00
Dobré ráno! Je 292. den roku, svátek má Michaela, před 35 lety došlo ke kolosálnímu propadu na světových burzách. Americký akciový index Dow Jones spadl téměř o 23 procent. V západních zemích vešla tato událost do dějin pod označením „Černé pondělí“.
Přečtěte si nejdůležitější zahraniční zprávy dne.


Investiční snídaně: Jak investovat v prostředí vysokých úrokových sazeb
E15-ekonomika | 08:50:00
Široká diverzifikace, strategická alokace, sofistikovaný a komplexní přístup k investování je jedinou cestou, jak ochránit majetek klientů v současném prostředí vysoké inflace a vysokých úrokových sazeb. Přední čeští ekonomové a investiční analytici představí, na konferenci pořádanou EMUN Family Office, makroekonomický a tržní výhled. Následně v rámci panelové diskuze přiblíží téma investic v prostředí vysokých úrokových sazeb.


Banky a fintech: Google a Apple nebudou nabízet finanční služby, regulace to nedovolí, říká Pfeiler
E15-ekonomika | 08:50:00
Na konferenci od E15 Events budou investoři a startupisté hledat odpověď na otázku, zda by banky a fintech měli být spíše rivalové nebo spolupracovníci a navzájem se od sebe učit. Jak bude vypadat banka budoucnosti? Jsou naše finance v kyberprostoru v bezpečí? A jak budeme v příští dekádě platit?
Dotazy na řečníky zasílejte na SLI.DO s kódem #E15fintech


Fond VR Capital blokuje restrukturalizaci Naftogazu. Ukrajinský podnik prý zvládne splácet
E15-ekonomika | 08:35:00
Londýnský fond VR Capital brání snahám ukrajinské státní plynárenské společnosti Naftogaz restrukturalizovat dluh. Uvedl to list Financial Times s odvoláním na informované zdroje. VR Capital je jedním z hlavních investorů zapojených do sporu mezi Naftogazem a držiteli jeho dluhopisů.


Mimořádná daň začne platit už pro letošní rok, shodla se vládní koalice
E15-politika | 10:28:00
Připravovaná daň z mimořádných zisků by měla platit i pro letošní rok. Dohodli se na tom v úterý večer lídři koaličních stran. Novinářům to řekl šéf vládních lidovců a vicepremiér Marian Jurečka. Neobává se toho, že by zavedení daně pro rok 2022 nebylo možné kvůli případné retroaktivitě. Podle původního návrhu měla daň platit pro roky 2023 až 2025.


Spotřeba plynu je o třetinu nižší než loni. Zásobníky jsou plné z 92 procent, tvrdí Síkela
E15-politika | 10:15:00
Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely jsou české zásobníky na plyn plné z 92 procent. Teplé počasí také pomáhá a díky tomu se daří tvořit zásoby. Spotřeba oproti loňskému roku klesla o více než třetinu. Ve srovná posledních třech let jde o čtvrtinu menší spotřebu. 


Automobilka Rolls-Royce představila svůj první elektrický vůz Spectre, započala tak novou éru
E15-politika | 09:58:00
Automobilka Rolls-Royce představila svůj první plně elektrický model, který dostal již dlouho známé označení Spectre - tedy v překladu přízrak. Téměř pět a půl metru dlouhé dvoudveřové kupé s hmotností bezmála tři tuny by mělo nabídnout dojezd přes 500 kilometrů, první zákazníci se ho však dočkají až za rok.


Bělorusko už nezvládá hradit zahraniční dluhy, zdrželo se s platbami za skoro dvě miliardy
E15-politika | 09:55:00
Kvůli sankcím Spojených států a Evropská unie už nedokážeme splácet dluh v cizí měně, informovalo Bělorusko. V pondělí Světová banka uvedla, že s okamžitou platností zařadila všechny půjčky poskytnuté Bělorusku do kategorie nesplácených, protože se Minsk opozdil s platbou 68,43 milionu dolarů (1,7 miliardy korun).


Foxconn chce vyrábět elektromobily pro Teslu. Výsledky Netflixu překonaly očekávání
E15-politika | 09:00:00
Dobré ráno! Je 292. den roku, svátek má Michaela, před 35 lety došlo ke kolosálnímu propadu na světových burzách. Americký akciový index Dow Jones spadl téměř o 23 procent. V západních zemích vešla tato událost do dějin pod označením „Černé pondělí“.
Přečtěte si nejdůležitější zahraniční zprávy dne.


Investiční snídaně: Jak investovat v prostředí vysokých úrokových sazeb
E15-politika | 08:50:00
Široká diverzifikace, strategická alokace, sofistikovaný a komplexní přístup k investování je jedinou cestou, jak ochránit majetek klientů v současném prostředí vysoké inflace a vysokých úrokových sazeb. Přední čeští ekonomové a investiční analytici představí, na konferenci pořádanou EMUN Family Office, makroekonomický a tržní výhled. Následně v rámci panelové diskuze přiblíží téma investic v prostředí vysokých úrokových sazeb.


Banky a fintech: Google a Apple nebudou nabízet finanční služby, regulace to nedovolí, říká Pfeiler
E15-politika | 08:50:00
Na konferenci od E15 Events budou investoři a startupisté hledat odpověď na otázku, zda by banky a fintech měli být spíše rivalové nebo spolupracovníci a navzájem se od sebe učit. Jak bude vypadat banka budoucnosti? Jsou naše finance v kyberprostoru v bezpečí? A jak budeme v příští dekádě platit?
Dotazy na řečníky zasílejte na SLI.DO s kódem #E15fintech


Fond VR Capital blokuje restrukturalizaci Naftogazu. Ukrajinský podnik prý zvládne splácet
E15-politika | 08:35:00
Londýnský fond VR Capital brání snahám ukrajinské státní plynárenské společnosti Naftogaz restrukturalizovat dluh. Uvedl to list Financial Times s odvoláním na informované zdroje. VR Capital je jedním z hlavních investorů zapojených do sporu mezi Naftogazem a držiteli jeho dluhopisů.


SCS Software: Čeští tvůrci Euro Truck Simulatoru razantně zvýšili tržby a udělali zisk 440 milionů
lupa.cz | 11:57:16
Čeští vývojáři herních kamionových simulátorů Euro Truck Simulator a American Truck Simulator opět výrazně zvýšili tržby. Společnost SCS Software v posledním finančním roce utržila 766 milionu korun oproti 557 milionů v roce předchozím. Zisk po zdanění vyrostl z 298 na 441 milionů.


Počet předplatitelů Netflixu vzrostl na 223 milionů
lupa.cz | 11:56:00
Netflix zveřejnil výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí. Celosvětově má 223 milionů předplatitelů. Jde o významný nárůst oproti druhému čtvrtletí, kdy měl 220,7 milionu předplatitelů.


Czech News Center chce obsah od uživatelů, rozjíždí fond pro nadějné tvůrce
lupa.cz | 11:02:35
Další velké vydavatelství chce nabídnout prostor nezávislým autorům a monetizovat jejich obsah. Czech News Center oznámilo plán zřídit fond pro nadějné tvůrce, který nabídne zájemcům prostor ve svých online projektech i printových titulech.


Koalice tlačí windfall tax už na rok 2022, akcie ČEZ i bank padají
idnes.cz | 11:27:00
Česká vláda se během úterního večera dohodla na změnách kolem windfall tax. Oproti původnímu plánu má daň z neočekávaných zisků platit také v roce 2022. iDNES.cz to potvrdil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Ministr financí Zbyněk Stanjura ale tuto možnost ještě před nedávnem odmítal, a to kvůli možnému rozporu s ústavním pořádkem.


Lékaře soudí za to, že neposlal sanitku k vážně nemocnému. Muž druhý den zemřel
idnes.cz | 11:09:00
Na lavici obžalovaných usedl lékař ze zdravotnické záchranné služby Jan Š., který čelí obvinění ze dvou trestných činů. Podle žalobkyně odmítl poslat sanitku pacientovi ve vážném stavu, ten druhý den zemřel. O několik měsíců později jel podle spisu k pacientce opilý.


Platy politiků mohou od ledna vzrůst až o desítky tisíc, zmrazení bere zasvé
idnes.cz | 10:48:00
S novým rokem by mohly platů politiků, soudců i státních zástupců jít skokově nahoru. Vláda totiž neplánuje prodloužit zmrazení platů ústavních činitelů, které je letos drží na stejné částce jako vloni. Nejhlasitějšími kritiky zmrazení platů na další rok jsou zaměstnanci justice.


Kvůli privatizaci domů v Brně stíhá policie sedm lidí a dvě firmy
idnes.cz | 10:32:00
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes zahájili v souvislosti s úterní razií v Brně trestní stíhání sedmi lidí a dvou právnických osob, a to pro účast na organizované zločinecké skupině, podplácení či legalizaci výnosů z trestné činnosti.


Žena uvěřila, že jí ukradli bankovní identitu. Podvodníkům poslala 1,5 milionu
idnes.cz | 10:13:00
Podvodníkům naletěla žena, která uvěřila, že jí někdo ukradl bankovní identitu. Postupně ji kontaktovali tři falešní bankéři, kteří jí sdělili, že se stala obětí zločinu a musí peníze pro jistotu uložit do bitcoinmatů. Místo do bezpečného úložiště však finance odešly do virtuálních peněženek podvodníků. Žena tak přišla o 1,5 milionu korun.


Primátorem Ostravy se potřetí stal Macura z ANO, vládne se SPOLU a Piráty
idnes.cz | 10:05:00
Porevolučním rekordmanem v délce vedení Ostravy se stal 58letý lídr hnutí ANO Tomáš Macura. Na ustavujícím zastupitelstvu třetího největšího města získal 38 hlasů z 54 hlasujících zastupitelů a začíná tak třetí funkční období. Hnutí ANO pokračuje v koaliční spolupráci s uskupením SPOLU a Piráty.


Windfall tax je nesystémová a to je v daních vždycky špatně, kritizuje vládní návrh auditor Jelínek
iHned.cz | 12:00:22
Mimořádná daň pro banky, těžaře a obchodníky s palivy či energiemi má přinést do rozpočtu příští rok 85 miliard korun. Takzvaná windfall tax stanoví, že firmy vyhovující nastaveným kritériím odvedou v následujících třech letech 60 procent z...


Přijede, dobije, vezme si peníze. Češi vytvořili robotické vozítko, které energií z vodíku nabíjí elektromobily
iHned.cz | 12:00:22
Zákazník přijede k obchodu, zaparkuje a jde nakoupit. Mezitím mu k elektromobilu, na základě pokynu přes mobilní aplikaci, přijede dálkově řízený robot, který vozidlo dobije bez lidské pomoci. Sám si otevře krytku, připojí se, odpojí, strhne si...


Rusko nemůže vyhrát v poli. Začalo proto novou fázi války zaměřenou na oslabení západní podpory Ukrajině
iHned.cz | 12:00:23
Cynicky vzato, ruské strašení jaderným úderem na Ukrajině se už stalo běžnou součástí válečné rétoriky ruských politiků a komentátorů. Spíš než reálný plán je to snaha vyvolat strach u západních spojenců bojující Ukrajiny a oslabit dodávky zbraní,...


Elektrický Jeep Avenger se konečně ukázal s pohonem 4x4, zatím jen jako koncept
Auto.cz | 09:57:00
První čistě elektrický Jeep Avenger se zatím představil pouze s pohonem předních kol, časem bychom se však mohli dočkat i čtyřkolky.


VIDEO: Polák bez řidičáku objel kolonu u závor, aby vjel pod kola vlaku
Auto-iDNES.cz | 11:57:00
Událost se odehrála v úterý 18. října kolem 7:30 v obci Skoki v obci Puławy. Třiapadesátiletý řidič osobního vozu Ford narazil do nákladního vlaku jedoucího z Dęblinu do Puław.


Šest důvodů, proč investovat do nových plastových oken
Kurzy.cz | 11:52:02
Současná energetická krize mnohé přiměla zamyslet se více nad možnostmi úspor v domácnosti. Vytrvale roste poptávka po šetrných energetických zdrojích, jako jsou tepelná čerpadla nebo fotovoltaika. Ale zájem roste i o tepelněizolační okna, protože těmi ne


Richterová: Vláda navrhne "windfall" daň již na zisky z roku 2022 !!!
Kurzy.cz | 11:38:45
Zástupkyně předsedy sněmovny a členka vlády Richterová na Twitteru uvedla, že se jí podařilo na vládě dosáhnout zavedení tzv. windfall daně již na zisky z roku 2022. Dodala, že jde zatím o návrh a konečná podoba legislativy bude známa až po jejím...


Cena na úkor kvality kódu. Bankovní a finanční sektor chce inovovat, pro vývoj však těžko hledá vhodné partnery
Kurzy.cz | 11:20:38
Cena má v sektoru BFSI (bankovnictví, finanční služby a pojišťovnictví) při výběrových řízeních na IT vývoj váhu až 70 %. Ukázal to průzkum zpracovaný agenturou Stride XL pro technologicko-konzultační společnost MoroSystems, která pomáhá předním českým i&


V ČR se v 1. pololetí prodalo 1947 elektromobilů, na ČLFA připadlo 27 %
Kurzy.cz | 11:09:11
V České republice se v prvním pololetí prodalo podle dat Svazu dovozců automobilů (SDA) celkem 1947 nových elektromobilů (osobní i užitkové), z toho 516 (27 %) financovaly členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA). K 30.


Netflix překonává odhady, obsah je královský
Kurzy.cz | 11:03:56
„Po roce 2022, který byl pro společnost Netlfix zatím krušný, si investoři oddechli, protože se zdá, že se jejich osud obrací. Po poklesu počtu předplatitelů Netflix poprvé ve své historii překonal odhady a ve třetím čtvrtletí si připsal 2,41 milionu&hell


Skupina DIGNITY dosáhla rekordního obratu. Další metu chce pokořit ještě letos
Kurzy.cz | 11:00:03
Technologická a investiční skupina DIGNITY podnikatele Kamila Koupého dosáhla rekordního obratu a letos ho plánuje ještě navýšit. Meziročně společnost narostla o vice než 30 procent, tedy o 187 milionů.


Analýza zlata na 19. října 2022 – průraz vzorce trojúhelníku směrem dolů
Kurzy.cz | 10:41:47
Technická analýza: Zlato se dnes ráno obchoduje směrem dolů a v pozadí jsem objevil průraz úzkého trojúhelníku, což je spolehlivá známka dalšího klesajícího pohybu. Obchodní doporučení: Vzhledem k průrazu vzorce trojúhelníku vnímám potenciál dalšího&helli


V energetice na celém světě pracuje 65 milionů lidí. To představuje 2% celosvětové zaměstnanost
Kurzy.cz | 10:23:51
V energetice na celém světě pracuje 65 milionů lidí. To představuje 2% celosvětové zaměstnanosti: 7,5 mil. Evropa, 7,9 Severní Amerika, 7,9 Indie, 19,2 Čína, ale jen 3,8 Afrika. Čistá energie (OZE, EV apod.


Podle průzkumu OECD nebyla nálada lidí ve vyspělém světě za téměř 50 let tak pochmurná, jako dnes
Kurzy.cz | 10:18:51
Podle průzkumu OECD nebyla nálada lidí ve vyspělém světě za téměř 50 let tak pochmurná, jako dnes David Navrátil


Výdaje na ochranu životního prostředí v Moravskoslezském kraji v roce 2021 - investoři vložili do oblasti nakládání s odpady (37,3 % z celkové částky 12,5 miliardy Kč) a do nakládání s odpadními vodami (30,0 %)
Kurzy.cz | 10:14:18
Nejvíce prostředků na ochranu životního prostředí v roce 2021 vložili investoři se sídlem v Moravskoslezském kraji do oblasti nakládání s odpady (37,3 % z celkové částky 12,5 miliardy Kč) a do nakládání s odpadními vodami (30,0 %). Větší část výdajů...


Náklady na kontejnerovou dopravu klesají = jeden z inflačních tlaků slábne
Kurzy.cz | 10:11:59
Nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou, která způsobila problémy v dodavatelských řetězcích, se výrazně snížila. To alespoň naznačuje vývoj cen kontejnerové dopravy z Číny do USA a Evropy. To také naznačuje snížení inflačních tlaků.


Foto: Konec obřího Stalina na Letné. Před 60 lety komunisti odstřelili svou modlu
aktuálně.cz | 10:24:50
Obrovské úsilí vynaložené nesoudným komunistickým režimem při budování pomníku sovětskému vůdci přišlo vniveč za pouhých sedm let.


"Ty vo*e, to snad není možný." Řidič sanitky v Praze po reakci chodce nevěřícně zíral
aktuálně.cz | 10:17:00
Chodec v Praze ignoroval projíždějící sanitku, zablokoval jí cestu a nakonec na ni ukázal vztyčený prostředníček. Video natočila palubní kamera.


Množící se vášnivé jízdy po hradecké dálnici přiměly policii jednat, nasadí BMW
aktuálně.cz | 10:07:43
Hradecká dálnice D11 láká řidiče, kteří chtějí zašlápnout plynový pedál do podlahy a držet ho u ní do nejdéle. Policie se vyzbrojila rychlým BMW.


Návštěva prezidenta na vsi: Spousta nápadných tajných a pak zase klid
Denik.cz | 11:43:00
Přestože si Miloš Zeman mohl v rámci své poslední prezidentské návštěvy Ústeckého kraje vybrat kteroukoli obec, rozhodl se pro Lukavec u Litoměřic, který má pouhých 356 obyvatel. Důvod? Právě Lukavec se pro rok 2022 stal v rámci kraje vesnicí roku. Reportér Deníku se šel podívat, jak moc bezpečnostní opatření zbrzdila provoz obce.


Kauza privatizace domů v Brně: policisté po razii obvinili sedm lidí a dvě firmy
Denik.cz | 11:05:00
Po úterní policejní razii na brněnském magistrátu, úřadech městských částí a v černovické pískovně zahájili kriminalisté ve středu trestní stíhání proti sedmi lidem a dvěma firmám. Ti jsou podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu účasti na organizované zločinecké skupině. „Nadále probíhají úkony trestního řízení, a to především výslechy obviněných. Domovní prohlídky i prohlídky jiných prostor a pozemků byly včerejšího dne ukončeny,“ uvedla ve středu dopoledne státní zástupkyně Petra Lastovecká.


Dopady sankcí: Nemůžeme splácet zahraniční dluh, oznámilo Bělorusko
Denik.cz | 10:26:00
Bělorusko oznámilo, že kvůli sankcím, které vůči němu zavedly Spojené státy a Evropská unie, nedokáže splácet dluh v cizí měně. Informovala o tom agentura Reuters. V pondělí Světová banka (SB) uvedla, že s okamžitou platností zařadila všechny půjčky poskytnuté Bělorusku do kategorie nesplácených, protože se Minsk opozdil s platbou 68,43 milionu USD (1,7 miliardy Kč).


Zdražují i kadeřnictví. Skokově si připlatí pánové či děti
Denik.cz | 10:03:00
Návštěva kadeřnictví vyjde pány průměrně na necelé tři stovky, dámy na dvojnásobek. Je to výrazně více než před rokem.


ČR při čerpání evropských dotací nastavuje cíle nesprávně a neumí zhodnotit skutečný přínos podpory
Kurzy.cz | 02:00:00
NKÚ dnes vydal zprávu o finančním řízení prostředků Evropské unie v ČR, tzv. EU report.


Škoda Auto předala Policii ČR 40 nových vozů Superb Combi
Kurzy.cz | 12:01:13
Automobilka Škoda Auto uspěla ve výběrovém řízení policejního prezidia na dodání vozů pro dohled na českých dálnicích. Při slavnostním ceremoniálu v Mladé Boleslavi si 40 nových automobilů Škoda Superb Combi za Policii ČR převzali 1. náměstek policejní...


Informace o způsobu hlasování při volbě prezidenta České republiky 2023 na území České republiky
Kurzy.cz | 12:01:13
Informace o způsobu hlasování při volbě prezidenta České republiky na území České republiky která se koná ve dnech 11. a 12. ledna 2013; případné druhé kolo ve dnech 25. a 26. ledna 2013 Volbu prezidenta České republiky vyhlásil předseda Senátu...


Stát diskriminuje zaměstnance justice a dostatečně jim neplatí, říká Petr Šuk
idnes.cz | 13:51:00
Předsedové ze všech stupňů soudní soustavy se na dnešní tiskové konferenci v Praze pod záštitou Nejvyššího soudu vyjadřují k současné situaci v justici, která je podle nich kvůli nízkým platům zaměstnanců soudů před kolapsem. Za stávajících podmínek nemohou garantovat chod soudů, varovali v prohlášení, které zveřejnili tento týden. „Nůžky mezi platy zaměstnanců justice a platy zaměstnanců států se začínají zavírat,“ řekl místopředseda Nejvyššího soudu Petr Šuk.


CETIN: Zdražování energií může vést ke zvýšení cen za mobilní služby pro běžné zákazníky
lupa.cz | 12:00:44
Tuzemští telekomunikační operátoři mají obavy ze zdražování cen energií, které ve velkém odebírají pro provoz svých sítí. “Zvýšení cen se může projevit v navýšení cen pro koncové zákazníky,” uvedl na debatě v poslanecké sněmovně člen představenstva CETINu Michal Frankl. CETIN provozuje síť pro O2 a částečně T-Mobile a patří mezi největší provozovatele páteřních linek a pevné sítě.


Zahrada Evropa a svět džungle? Šéfdiplomata EU plísní za kolonialistický jazyk
idnes.cz | 13:21:00
Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell čelí kritice kvůli vyjádřením z minulého týdne, kdy při projevu na Evropské diplomatické akademii přirovnal Evropu k „zahradě“ a většinu zbytku světa k „džungli“. Někteří Borrellova slova označili za „kolonialistický jazyk“. Ministerstvo zahraničí Spojených arabských emirátů (SAE) si v pondělí předvolalo šéfa unijní mise v SAE k podání vysvětlení.


Chci, aby se lidem dobře žilo, řekla Vitásková. Vrabel ji zve na Václavák
idnes.cz | 13:13:00
Kandidátka na prezidentku Alena Vitásková je přesvědčena, že se jí podaří sesbírat podpisy 100 tisíc voličů a díky podpoře občanů u prezidentských voleb uspěje. Vitásková by se chtěla především na Pražském hradě zasloužit o celospolečenské klima, ve kterém se lidem bude dobře žít.


Kluzák přistál ve stromech po pozdní reakci pilota, odnesl to jen stroj
idnes.cz | 13:08:00
Pozdní rozhodnutí pilota přerušit přiblížení k letišti a následně nezvládnutý manévr před vynuceným přistáním do terénu byly podle vyšetřovatelů z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod důvodem nehody kluzáku v plzeňské čtvrti Koterov. Bezmotorové letadlo vletělo v únoru do lesního porostu ve skalách a uvázlo v jednom ze stromů.


Sestře souzené kvůli ochrnutí pacienta uložil soud i podruhé podmíněný trest
idnes.cz | 13:02:00
Okresní soud v Děčíně potvrdil svůj původní rozsudek nad zdravotní sestrou Klárou Pavlišovou (dříve Vtelenskou). Žena podle obžaloby píchla pacientovi neznámou látku, po které ochrnul. Znovu za to dostala dvouměsíční trest vězení s podmíněným odkladem na rok.


KOMENTÁŘ: Babišovy hradní strategie. Ve hře je víc variant než jen kandidatura
idnes.cz | 13:00:00
Česko čeká na rozhodnutí Andreje Babiše. Otázka, zda bude kandidovat na prezidenta, visí ve vzduchu už řadu měsíců bez odpovědi. A zásadně ovlivní politickou budoucnost nejen lídra opozice, ale i celé země, píše ve svém komentáři pro MF DNES politolog a právník Milan Hamerský.


ODS nejspíš potopí dohodnutou pětikoalici v Hradci, navrhuje jednání s ANO
idnes.cz | 12:47:00
Téměř jistá koaliční dohoda, kterou měly strany v Hradci Králové podepsat příští pondělí, se hroutí. ODS otočila a nečekaně navrhuje jednání o vytvoření široké koalice včetně vítězného hnutí ANO a odmítá rozdělení gescí v téměř dojednané pětikoalici.


Putin mi poslal dopis a vodku, kasá se Berlusconi. A tiší spory s Meloniovou
idnes.cz | 12:36:00
Italský expremiér Silvio Berlusconi nedávno oslavil šestaosmdesáté narozeniny a nevzpomněla si na ně jen jeho rodina, ale i staří přátelé. Na nahrávce, jež unikla na veřejnost, se šéf strany Vzhůru, Itálie pochlubil, že mu dárek poslal také ruský prezident Vladimir Putin. Kromě „velmi milého“ dopisu prý přibalil i dvacet lahví vodky. Berlusconi zprávy tisku popírá. Vznik vlády pravicového bloku mezitím provázejí neshody.


Střet tří aut a pět zraněných. Pravděpodobný viník tvrdí, že vůz měl poruchu
idnes.cz | 12:32:00
Tři auta se v úterý večer srazila na hlavní silnici v Nových Sedlicích na Opavsku. Nehodu patrně způsobila dacie a její řidič uvedl, že vůz měl poruchu. Kolize si vyžádala pět zraněných, jednoho muže ve vážném stavu přepravil do nemocnice vrtulník. Auta skončila v plotech okolních domů. Policie hledá svědky.


Život LGBT+ lidí v Česku? Je bezpečno, pokud se neukazujete, když žijete stejně jako ostatní, říká Walek
Hospodářské noviny | 14:00:16
Vražedný teroristický útok na LGBT+ podnik v centru Bratislavy, při kterém zemřeli dva mladí muži, Juraj s Matúšem, otřásl celým Slovenskem i Českem. Lidskoprávní organizace proto vládě ve středu předložily požadavky, které by podle nich mohly...


Okupanti evakuují Cherson a okolí. Za Dněpr chtějí dostat 60 tisíc lidí
idnes.cz | 12:10:25
Proruské úřady začaly evakuovat obyvatele okupované Chersonské oblasti na levý břeh řeky Dněpr. Informovala o tom okupační správa města Olešky. Podle Moskvou dosazeného šéfa oblasti Volodymyra (Vladimira) Salda chtějí úřady během týdne evakuovat 50 000 až 60 000 lidí, důvodem je ukrajinská protiofenziva.


Platbu hotovostí má řešit novela zákona, říkají zástupce ČNB a ministerstva
idnes.cz | 12:10:00
Otázka, zda by možnost platit hotově měla být zakotvena v ústavě, stále vyvolává emoce. Podle navrhovatelů jde o lidské právo a svobodu volby. Zaznívají ale hlasy, které zanesení do Listiny základních práv a svobod, nevidí jako ideální řešení a lepší by byla novelizace aktuální úpravy.


Piráti kvůli nové kauze vycouvali z koalice v Brně, i tak bude mít většinu
idnes.cz | 12:01:00
Úterní policejní zásah v Brně naboural vznikající širokou koalici na magistrátu, na níž se pouze o den dřív dohodli zástupci sedmi stran v čele s ODS. Ze svazku po dopoledním vnitrostranickém hlasování vycouvali Piráti, i tak však má nová vláda nad městem pohodlnou většinu v zastupitelstvu.


Do StarDance jsem šla za covidu a s přelámanou hnátou, vzpomíná Černochová
revue.idnes.cz | 12:02:00
Zpěvačka Tereza Černochová (39) zavzpomínala na covidové období. V primácké Show Jana Krause promluvila kromě účasti ve StarDance také o tom, jak pandemii trávila u svých oblíbených koní kousek za Prahou.


Trojnásobná vražda na Hané míří k obžalobě, hrozí za ni výjimečný trest
idnes.cz | 11:55:00
Kriminalisté ukončili vyšetřování trojnásobné vraždy, kterou podle nich spáchal letos koncem dubna 29letý muž na svých příbuzných v Kostelci na Hané. Muž se k činu doznal. Spis teď putuje ke státnímu zástupci s návrhem na obžalobu.


Hladíka chce Jurečka řešit rychle, jako neobviněný svědek by mu ve vládě nevadil
idnes.cz | 11:54:00
Vicepremiér a předseda lidovců Marian Jurečka ve středu řekl, že za důvod k odchodu z politiky nepovažuje, pokud někdo podává vysvětlení policii a není předpoklad, že bude obviněn. Mluvil o Petru Hladíkovi, který je nominován na ministra životního prostředí. Policie při razii kvůli údajné korupci během přidělování bytů v Brně Hladíka jako náměstka primátorky požádala o přístup do jeho kanceláře a o podání vysvětlení. Mezi obviněnými Hladík není.


Na běžce v parku zaútočil pes, pak i rozčílený majitel zvířete
idnes.cz | 11:46:00
Policisté pátrají po muži, který počátkem října u rybníka v Praze 9 po hádce fyzicky napadl běžce a rozbil mu telefon. Důvodem byl jeho pes, který na běžce zaútočil. Pachateli v případě dopadení a odsouzení hrozí za loupež, vydírání a poškození cizí věci až deset let vězení.


Míra inflace v Evropské unii je na novém maximu, Česko je páté nejhorší
idnes.cz | 11:43:43
Míra inflace v Evropské unii v září vzrostla na 10,9 procenta, v srpnu byla 10,1 procenta. Uvedl to statistický úřad Eurostat. V Česku se tempo meziročního růstu cen zrychlilo o sedm desetin procentního bodu a s hodnotou 17,8 procenta je páté nejvyšší v EU.


Návrat bývalého šéfa lidovců do vlády? Místo Hladíka může na životní prostředí zamířit Bělobrádek
iHned.cz | 14:00:26
Den po nepříjemné zprávě, kterou pro lidovce byl zásah policie na brněnském magistrátu a v kanceláři jejich kandidáta na ministra životního prostředí Petra Hladíka, už má strana jeho možnou náhradu. Vrátit do nejvyšší politiky by se podle informací...


Život LGBT+ lidí v Česku? Je bezpečno, pokud se neukazujete, když žijete stejně jako ostatní, říká Walek
iHned.cz | 14:00:28
Vražedný teroristický útok na LGBT+ podnik v centru Bratislavy, při kterém zemřeli dva mladí muži, Juraj s Matúšem, otřásl celým Slovenskem i Českem. Lidskoprávní organizace proto vládě ve středu předložily požadavky, které by podle nich mohly...


Česko nesprávně nastavuje cíle u evropských dotací, varuje NKÚ. Zjistil nedostatky za 142 milionů korun
ČT24 | 11:16:02
Česko podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) při čerpání evropských dotací nesprávně nastavuje cíle, kterých se má dosáhnout, a neumí zhodnotit přínos podpory. Úřad při třinácti kontrolách zjistil nedostatky u projektů za 142 milionů korun. V porovnání s předchozím obdobím naopak klesla na polovinu míra nedostatků v řízení a kontrole programů. 


V návrhu Evropské komise chybí zastropování ceny plynu pro výrobu elektřiny, vadí Fialovi
ČT24 | 10:50:10
V novém energetickém balíku Evropské komise podle premiéra Petra Fialy (ODS) chybí explicitní návrh zastropování ceny plynu určeného pro výrobu elektřiny. Výtku pro nynější návrh předeslal na středečním jednání sněmovního evropského výboru, kde poslancům představoval pozici Česka na zasedání Evropské rady. V Bruselu se uskuteční ve čtvrtek a v pátek. 


Konec (nejen) britské politiky. Zemřely sny toryů, ale s nimi i sny labouristů
Respekt | 12:37:46
Sázka na thatcherismus premiérce Liz Truss nevyšla, progresivisté na tom však nejsou o nic lépe


Inflace musí konzistentně klesat. Pak si Fed dá pauzu a akcie mohou růst
Kurzy.cz | 12:46:00
Až do chvíle, kdy si dá Fed pauzu od zvedání sazeb, bude akciový trh pod tlakem. Pro Yahoo Finance to uvedl globální stratég společnosti Invesco Brian Levitt, podle kterého může akciový trh příchod této pauzy vytušit dopředu.


Výsledková sezóna s XTB: Netflix pridáva milióny nových predplatiteľov (3Q/2022) - VIDEO
Kurzy.cz | 12:45:06
Streamovací gigant včera zverejňoval výsledky za predchádzajúci kvartál. Očakávania prekonali všetky dôležité ukazovatele – zisky, tržby, počet nových predplatiteľov, spoločnosť tiež zvýšila aj odhad v oblasti nových predplatiteľov na tento kvartál. Ok...


Čtyři jednoduché tipy, jak ušetřit při pečení
Kurzy.cz | 12:35:57
Pečení je takový malý zázrak s chutnou tečkou na konci. Možná vás taky baví dívat se na ruce toho, kdo to opravdu umí – ať už je to někdo z vašich blízkých nebo třeba amatérský kuchař na blogu nebo ve velké soutěži.


Tento indikátor po finanční krizi vždy neomylně označil vhodnou dobu na nákup akcií. Co tentokrát?
Kurzy.cz | 12:27:40
Můžete být na trzích desítky let a poctivě pátrat, ale stejně nenajdete ten jediný správný ukazatel nálady na burze, podle kterého byste mohli spolehlivě časovat své investice. Když si ale z různých indikátorů poskládáte takový, který bude zohledňovat...


12 h - Evropa nejistá ve víru výsledkových zpráv, BCPP padá po nápadu přenést windfall tax už na letošní zisky, euro oslabuje, ropa vyčkává, zlato klesá s posilujícím dolarem
Kurzy.cz | 12:25:47
Evropské akciové trhy jsou v průběhu dopoledne nejisté a nejednotné. Trh sleduje především přicházející firemní výsledkové zprávy a údaje o britské inflaci. Ta se dostala opětovně těsně nad hranici 10% a je opětovně na 40letém maximu.


Zisky Netflixu a United Airlines překonaly očekávání
Kurzy.cz | 12:25:36
Netflix (NFLX.US) Největší světová streamovací služba Netflix (NFLX.US) oznámila finanční výsledky, které zavřely ústa kritikům a pozitivně překvapily Wall Street: Počet předplatitelů: 2.41 mil. vs 1.07 mil. odhad (Refinitv) Tržby: $7,92 mld. vs. 7,...


Kolumbijci se v Česku zajímali o MHD i udržitelnou mobilitu
Kurzy.cz | 12:15:54
KOLUMBIJCI SE V ČESKU ZAJÍMALI O MHD I UDRŽITELNOU MOBILITU Česká města nabízí v globálním kontextu jedinečné a efektivní systémy fungování MHD, a to i se zajímavou implementací technologií takzvaných chytrých měst....


Sněmovna asi schválí pokles starobních penzí prominentům komunistického režimu
Eurozpravy-domácí | 13:04:00
Sněmovna pravděpodobně schválí pokles starobních penzí vybraným prominentům bývalého komunistického režimu. Přijetí pozměňovacího návrhu skupiny koaličních poslanců v čele s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) k vládní novele o předčasných důchodech záchranářů dnes doporučil plénu sociální výbor. Kladné stanovisko zaujal o jeden hlas, když devět poslanců hlasovalo pro a osm se hlasování zdrželo.


Vznik koalice v Brně se komplikuje, Piráti do ní i kvůli úterní razii nevstoupí
Eurozpravy-domácí | 12:47:00
Piráti nevstoupí do široké koalice v Brně, rozhodli se na poslední chvíli, dnes se měla podepisovat koaliční smlouva. Lídr pirátů Marek Lahoda novinářům řekl, že poslední kapkou byla úterní policejní razie v Brně. Kauz už je příliš mnoho, řekl Lahoda s tím, že Piráti nemohou do koalice s klidným svědomím vstoupit. Své rozhodnutí už oznámili ostatním stranám, které stále mají pohodlnou většinu.


Daň z mimořádných zisků už pro letošek není dle právníků předurčena ke zrušení u ÚS
Eurozpravy-domácí | 12:35:00
Případné zdanění mimořádných zisků v některých odvětvích není "předurčeno ke zrušení" v případě, že se bude v souladu s plány koaličních politiků vztahovat i na letošní rok. ČTK to dnes sdělil ústavní právník Jan Kysela, s jehož závěry se na dotaz ČTK ztotožnil i ústavní právník Jan Wintr.


Jurečka nepovažuje za důvod k odchodu z politiky, pokud někdo podává vysvětlení policii
Eurozpravy-domácí | 11:44:00
Vicepremiér a předseda lidovců Marian Jurečka nepovažuje za důvod k odchodu z politiky, pokud někdo podává vysvětlení policii a není předpoklad, že bude obviněn. Řekl to dnes novinářům. Situaci kolem nominace stranického místopředsedy Petra Hladíka do funkce ministra životního prostředí chce vyřešit rychle, odkázal při tom na čtvrteční jednání lidoveckého celostátního výboru. V Hladíkově kanceláři na brněnském magistrátu v úterý zasahovali policisté.


Vitásková: Na Hradě se chci zasloužit o to, aby se lidem dobře žilo
Eurozpravy-domácí | 11:40:00
Kandidátka na prezidentku Alena Vitásková by se chtěla na Pražském hradě zasloužit o celospolečenské klima, ve kterém se lidem bude dobře žít. Věří, že pro kandidaturu se jí podaří sesbírat podpisy 100.000 voličů.


Vládní koalice chce platnost mimořádné daně už ze zisků roku 2022. Akcie ČEZ reagují poklesem o 5 %
Kurzy.cz | 10:47:55
Připravovaná daň z mimořádných zisků by měla platit i pro letošní rok. Dohodli se na tom v úterý večer lídři koaličních stran. Novinářům to dnes řekl šéf vládních lidovců a vicepremiér Marian Jurečka.


DPP k 50. výročí ukončení provozu trolejbusů v Praze zprovozní novou trolejbusovou trať Letňany–Čakovice
Kurzy.cz | 10:06:19
Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) tuto sobotu 15. října 2022 uvede do zkušebního provozu novou trolejbusovou trať Letňany–Čakovice, kterou vybudoval v rámci projektu elektrifikace autobusové linky 140 (Palmovka–Miškovice).


Fialova vláda i přes „babišovský“ schodek 375 miliard nakonec bude mít udržitelné veřejné finance, díky inflaci. Roku 2025 tak ČR splní kritérium pro přijetí eura i bez zvýšení daní
Kurzy.cz | 10:01:37
Před rokem, loni v říjnu, tehdejší Babišova vláda schválila státní rozpočet se schodkem bezmála 377 miliard korun. Fialova vláda jej po svém nástupu letos začátkem roku proškrtala, během rozpočtového provizoria. Deficit tak snížila na 280 miliard.


Čaputová: Pokud nebudeme demokracii chránit, můžeme být poslední generací, která ji zažije
Eurozpravy-zahraniční | 13:20:00
Pokud nebudeme demokracii chránit, můžeme být poslední generací, která ji zažije. V projevu v Evropském parlamentu to dnes uvedla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Připomenula nedávnou homofobní vraždu dvou mladých lidí před podnikem navštěvovaným lidmi z komunity LGBT+ v Bratislavě a zdůraznila, že ochrana menšin je v demokracii zásadní.


Německo nechá v provozu jaderné elektrárny do jara 2023, schválila to vláda
Eurozpravy-zahraniční | 12:45:00
Německá vláda kancléře Olafa Scholze dnes vyslovila souhlas se změnou zákona tak, aby poslední tři německé jaderné elektrárny mohly fungovat až do 15. dubna příštího roku. Na twitteru to oznámil spolkový ministr financí Christian Lindner.


Německo zvažuje, že odebere výrobcům elektřiny 90 procent mimořádných zisků
Eurozpravy-zahraniční | 12:18:00
Německá vláda chce odebrat producentům elektrické energie 90 procent z takzvaných nadměrných a neočekávaných zisků, a to zpětně od března letošního roku. Dnes to uvedl server deníku Tagesspiegel, který získal návrh ministerstva hospodářství. Z takto získaných peněz chce vláda kancléře Olafa Scholze dotovat ceny elektřiny.


Johnson by se mohl vrátit do Downing Street, mezi konzervativci má podporu
Eurozpravy-zahraniční | 12:12:00
Až 63 procent členů britské Konzervativní strany by uvítalo Borise Johnsona zpět na premiérském postu, pro nynější ministerskou předsedkyni Liz Trussovou by opět hlasovalo pouze 25 procent, uvádí televize Sky News s odvoláním na průzkum agentury YouGov. Ministr zahraničí James Cleverly stanici dnes řekl, že je naprosto přesvědčený, že další kampaň konzervativců týkající se obsazení premiérského postu by ničemu neprospěla.


Záplavy v Austrálii mají další dvě oběti, čeká se silný déšť
Eurozpravy-zahraniční | 12:08:00
Rozsáhlé záplavy na jihovýchodě Austrálie si vyžádaly další dva lidské životy. Záchranáři od úterý pátrali po 65letém muži, dnes jeho tělo podle policie ve státě Viktorie objevili jeho příbuzní ve vodě. V sousedním státě Nový Jižní Wales vylovili policisté ze záplavových vod tělo staršího muže, nejspíš jde o týden pohřešovaného 63letého muže, uvedla agentura DPA s odkazem na vyjádření australské policie.


Většina Němců kvůli inflaci šetří, hlavně u elektřiny a topení
Eurozpravy-zahraniční | 12:03:00
Většina lidí v Německu se kvůli vysoké inflaci snaží šetřit, zejména omezováním spotřeby elektřiny a vytápění. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila televize RTL. Průzkum také ukázal, že většina Němců se staví kriticky k požadavkům odborů na výrazné zvyšování mezd, a to kvůli obavám, že vyšší mzdové náklady podnikům způsobí finanční problémy.


Míra inflace v Evropské unii v září překonala další rekord
Eurozpravy-ekonomika | 11:52:00
Míra inflace v Evropské unii v září překonala další rekord, ze srpnových 10,1 procenta se dostala na 10,9 procenta . Oznámil to dnes statistický úřad Eurostat. V České republice tempo meziročního růstu cen zrychlilo o sedm desetin procentního bodu a s hodnotou 17,8 procenta je míra inflace pátá nejvyšší v unii. Nejvyšší inflaci mají pobaltské státy a po nich Maďarsko.


Česko v Evropě prohrává. Nedokáže prosadit snížení ceny elektřiny
Denik.cz | 13:39:00
Návrh Evropské komise nezmiňuje oddělení ceny elektřiny od ceny plynu a podporuje stanovisko Německa. Česko má sice podporu velké části EU, ale v Bruselu narazilo.


Milion Čechů bude mít datové schránky. Nevědí o tom a mohou na to doplatit
Denik.cz | 13:00:00
Přes milion Čechů čeká od ledna zásadní změna, a přitom o ní většina z nich zřejmě ani netuší. Stát totiž všem OSVČ v průběhu prvního čtvrtletí automaticky zřídí elektronickou datovou schránku a komunikovat s nimi bude jen jejím prostřednictvím. Dostávat do ní živnostníci budou všechny důležité informace, včetně například pokut a pomocí „datovky“ například budou muset OSVČ podávat daňové přiznání.


Neposlal sanitu k nemocnému, ten zemřel. Lékař u soudu vinu odmítl
Denik.cz | 13:00:00
Až tři roky vězení a zákaz činnosti hrozí lékaři Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Janu Štěpáníkovi. Ten ve středu usedl na lavici obžalovaných u Okresního soudu Plzeň-jih.


PODCAST: Pokud bude plyn levný, tak nám v zimě dojde, říká Niedermayer
Denik.cz | 12:00:00
Plyn musí zůstat natolik drahý, aby se jím šetřilo. Pokud příliš zlevní, tak nebude, říká v europoslanec TOP 09 Luděk Niedermayer.


Hromadná nehoda na Opavsku: Pět zraněných, zasahovaly sanitky i vrtulník
Denik.cz | 10:47:00
K nehodě několika vozidel se zraněními došlo v Noých Sedlicích na Opavsku. Na místo vyrazily tři pozemní týmy záchranářů a také vrtulník LZS. Policie zjišťuje, zda příčinou mohla být technická závada jednoho z vozidel a žádá o pomoc i veřejnost. 


Nejdřív ano, pak ne, teď zas ano: Německé jaderné elektrárny budou fungovat do jara
Tiscali-zprávy | 12:56:12
Německá vláda kancléře Olafa Scholze dnes vyslovila souhlas se změnou zákona tak, aby poslední tři německé jaderné elektrárny mohly fungovat až do 15. dubna příštího roku. Německo původně plánovalo na konci letošního roku s výrobou elektřiny v nukleárních elektrárnách skončit, kvůli energetické krizi ale muselo rozhodnutí přehodnotit.


Koalice se dohodla na dani z mimořádných zisků i za rok 2022
Tiscali-zprávy | 11:36:21
Připravovaná daň z mimořádných zisků by měla platit i pro letošní rok. Dohodli se na tom v úterý večer lídři koaličních stran, řekl novinářům šéf vládních lidovců a vicepremiér Marian Jurečka. Neobává se toho, že by zavedení daně pro rok 2022 nebylo možné kvůli případné retroaktivitě.


Policisté z NCOZ stíhají po razii v Brně sedm lidí a dvě právnické osoby
Tiscali-zprávy | 11:10:09
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes zahájili v souvislosti s úterní razií v Brně trestní stíhání sedmi lidí a dvou firem, a to pro účast na organizované zločinecké skupině, podplácení či legalizaci výnosů z trestné činnosti.


Kentaur je nová varianta covidu-19. Příznaky, průběh a výskyt nové mutace koronaviru v Česku
E15-ekonomika | 11:50:00
Koronavirus dále mutuje a jak se očekávalo, s přicházejícím podzimem se pomalu začal šířit. Zároveň se do Česka dostala nová varianta Omikronu s názvem Kentaur, která je zatím vyhodnocena jako ještě nakažlivější mutace než ta předchozí. Jaké jsou její příznaky? Je nebezpečnější než ostatní mutace a jsou proti ní účinné současné vakcíny?


Francouzská cementárna Lafarge se přiznala k podpoře Islámského státu, zaplatí obří pokutu
E15-ekonomika | 11:33:00
Výrobce cementu Lafarge, který působí také v Česku, byl odsouzen ve Spojených státech k zaplacení obří pokuty 778 milionů dolarů, zhruba 19,4 miliardy korun. Firma podle soudu finančně podporovala Islámský stát a další teroristické organizace v Sýrii. Vinu přiznala a pokutu zaplatí.


Kentaur je nová varianta covidu-19. Příznaky, průběh a výskyt nové mutace koronaviru v Česku
E15-politika | 11:50:00
Koronavirus dále mutuje a jak se očekávalo, s přicházejícím podzimem se pomalu začal šířit. Zároveň se do Česka dostala nová varianta Omikronu s názvem Kentaur, která je zatím vyhodnocena jako ještě nakažlivější mutace než ta předchozí. Jaké jsou její příznaky? Je nebezpečnější než ostatní mutace a jsou proti ní účinné současné vakcíny?


Francouzská cementárna Lafarge se přiznala k podpoře Islámského státu, zaplatí obří pokutu
E15-politika | 11:33:00
Výrobce cementu Lafarge, který působí také v Česku, byl odsouzen ve Spojených státech k zaplacení obří pokuty 778 milionů dolarů, zhruba 19,4 miliardy korun. Firma podle soudu finančně podporovala Islámský stát a další teroristické organizace v Sýrii. Vinu přiznala a pokutu zaplatí.


Novým radním ČTÚ je ex-prezident operátorské asociace Jiří Šuchman
lupa.cz | 15:46:43
Rada Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) je po skoro pěti měsících znovu kompletní. Podle informací Lupy vláda na svém dnešním zasedání jmenovala jejím pátým členem někdejšího prezidenta Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiřího Šuchmana.


O dotace na rychlý internet je velký zájem, žádosti převýšily rozpočet o více než miliardu
lupa.cz | 14:26:49
O poslední dotační výzvu na budování vysokorychlostního internetu v Česku je značný zájem. Ministerstvo průmyslu a obchodu, které má projekt na starost, uzavřelo přijímání žádostí a bude je vyhodnocovat.


Česká televize letos čeká vyšší příjmy. Zvednou se o 100 až 150 milionů Kč
idnes.cz | 15:21:00
Česká televize očekává za letošní rok vyšší příjmy proti plánu o zhruba 100 až 150 milionů korun. Navýšení jde na vrub očekávanému vyššímu výběru koncesionářského poplatku, vyšším komerčním příjmům i vyšším úrokům z uložených peněz. Na jednání rady ČT to ve středu řekl finanční ředitel České televize David Břinčil.


Voyo má 400 tisíc předplatitelů, oznámila TV Nova
lupa.cz | 12:02:40
Placená internetová služba Voyo překročila metu 400 tisíc předplatitelů v České republice a na Slovensku. Oznámila to televize Nova, která videotéku provozuje. Průměrná doba používání překračuje 12 hodin týdně. Posledním veřejně známým počtem předplatitelů bylo číslo 350 tisíc, které Nova oznámila na jaře. Obchodním cílem je dosáhnout milionu předplatitelů v Česku a na Slovensku do roku 2026.


Šikana na škole i kvůli slavnému otci. Trávníčkův syn promluvil o dětství
revue.idnes.cz | 14:40:00
Herec, dabér a režisér Pavel Dytrt (32) se proslavil už v dětství v reklamě na kečup. Kvůli ní a jeho zrzavým vlasům se mu spolužáci často posmívali. Šikanu zažil také poté, co se provalilo, že jeho biologickým otcem je herec Pavel Trávníček (71).


Media Club pro příští rok zdražuje reklamu, cílí na 25 skupin diváků
idnes.cz | 15:00:00
Mediální zastupitelství Media Club, které zastupuje skupinu Prima, plánuje pro příští rok zvýšení cen. U televizní reklamy zhruba o 13 až 14 procent, u reklamy v rádiích zhruba o osm procent. Ve středu to uvedli zástupci Media Clubu na tiskové konferenci. Ceny zvyšuje kvůli inflaci, ale i převisu poptávky.


VIDEO: Mladík chtěl v parku ukrást kabelku, ženu surově shodil na zem
idnes.cz | 14:46:00
Policisté pátrají po muži, který se u Hlavního nádraží v Praze pokusil ženě ukrást kabelku. Poškozenou si vyhlédl u pokladen, odkud ji sledoval do přilehlého parku. Kabelku s cennostmi žena sice nakonec ubránila, ale vážně se přitom poranila.


Chtěl se svézt autobusem načerno, řidiči nastříkal do očí pepřový sprej
idnes.cz | 14:36:00
Pokus o jízdu načerno se nevyplatil šedesátiletému muži z Karlovarska. Když řidič odhalil jeho pokus o podvod, muž mu nastříkal do očí pepřový sprej. Policisté už výtržníka chytili a nyní mu hrozí vězení.


Fanoušek Komety strhl fandovi Olomouce šálu, hrozí mu až deset let vězení
idnes.cz | 14:35:00
Trestného činu se dopustil dvaatřicetiletý fanoušek hokejové Komety Brno, který v neděli cestou na zápas mezi Olomoucí a Brnem napadl v centru Olomouce patnáctiletého příznivce domácích. Cizinec chlapci strhl z krku klubovou šálu, pak se o ni dvojice přetahovala, ale muž měl navrch. Pachatel je nyní stíhaný za loupež.


Ukrajinu vyzbrojovat nebudeme, zní z Izraele. Ale vláda se v otázce neshodne
idnes.cz | 14:30:00
Izrael bude Ukrajině nadále poskytovat humanitární a zdravotnickou pomoc, ale nebude ji vyzbrojovat. Ve středu to prohlásil izraelský ministr obrany Benny Ganc. Ve čtvrtek má o možných zbrojních dodávkách jednat izraelský premiér Jair Lapid s ukrajinským ministrem zahraničí Dmytrem Kulebou. Ganc řekl, že Izrael může Ukrajině pomoci s vybudováním poplašného systému, který upozorní civilisty na nálet či jinou hrozbu.


Změnu pohlaví podstoupilo v Česku už přes 1100 lidí. Lituje jen málokdo
idnes.cz | 13:58:00
Stejně jako v řadě zahraničních zemí přibývá i v Česku lidí, jejichž gender neodpovídá biologickému pohlaví, podstoupí proto tranzici. Jen za posledních devět let jich přibylo o 315 procent. Nejčastěji jde o náctileté biologické dívky. Stát jim však nadále „hází klacky pod nohy“, když navzdory rozsudku soudu vyžaduje před úřední změnou pohlaví sterilizaci či kastraci.


Zastropované ceny mohou teplo i zlevnit, říká šéf Teplárenského sdružení
idnes.cz | 13:37:08
Rostoucí ceny energií dopadly v posledních týdnech i na české teplárny. Na dodávky tepla z nich jsou odkázány miliony lidí. Do konce roku ceny tepla na některých místech Česka ještě vzrostou, ovšem od nového roku by mohly některé teplárny i zlevňovat. Podle ředitele Teplárenského sdružení by se ovšem měla snížit také cena uhlí. „Vláda by měla snížit cenu černého i hnědého uhlí,“ řekl v pořadu Rozstřel Martin Hájek.


Společně proti nenávisti. Neziskovky vyzývají vládu, aby urychleně přijala zákony chránící LGBT+ lidi
iHned.cz | 16:00:23
Krvavou událost z Bratislavy nemůžeme v Česku nechat zamést pod stůl, píšou v otevřené výzvě vládě, poslancům a senátorům neziskové organizace. Dopis reaguje na útok, který se stal před týdnem u bratislavského podniku Tepláreň. Kvůli jejich sexuální...


Putin vyhlásil válečný stav ve čtyřech okupovaných oblastech. Další důkaz vojenské porážky, myslí si ruský politolog
iHned.cz | 16:00:23
Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil válečný stav ve čtyřech ukrajinských oblastech, které se Moskva pokouší anektovat. Informovaly o tom tiskové agentury. Podle ruské agentury TASS šéf Kremlu na středečním zasedání bezpečnostní rady oznámil, že...


Íránskou sportovkyni, která soutěžila bez hidžábu, přivítaly davy jako hrdinku. Protesty trvají už přes měsíc
iHned.cz | 16:00:23
Před několika dny obletělo sociální sítě v Íránu video třiatřicetileté lezkyně Elnáz Rekábíové, která se v poslední den šampionátu v jihokorejském Soulu vydala na lezeckou stěnu bez hidžábu. Místo něj si vzala černou čelenku a vlasy sepnula do...


Nová Audi RS 3 peformance edition nabídne až 300 km/h, vznikne jen 300 kusů
Auto.cz | 14:59:00
Nová limitovaná edice nabídne vyšší výkon, maximální rychlost až 300 km/h a pár designových úprav.


Audi A6 allroad 55 TFSI quattro – Jediný benzíňák má charisma i žízeň
Auto.cz | 12:56:00
Univerzální prémiový kombík Audi A6 allroad nabízí především vznětové motory, přesto je dostupný i s jedním výkonným zážehovým šestiválcem. Jak se ale hodí k jeho charakteru?


Vláda dementuje zavedení tzv. windfall tax již od roku 2022
Kurzy.cz | 15:53:26
Dnešní jednání vlády se poměrně protáhlo. V odpoledních hodinách již probíhalo bez účasti premiéra Petra Fialy a místopředsedy vlády Mariána Jurečky, kteří odcestovali do Bruselu na Tripartitní sociální summit.


Foxconn chce do r. 2025 mít 5% trhu s elektromobily. Jednou bude třeba vyrábět auta pro Teslu
Kurzy.cz | 15:39:10
Vedení tchajwanské nadnárodní korporace Foxconn, která je například největším sestavovatelem iPhonů od Applu, prezentovalo své ambiciózní cíle na poli elektromobility. Firma plánuje do roku 2025 obsadit až 5procentní podíl na globálním trhu v...


UK - inflace v září rostla na 10,1% r/r
Kurzy.cz | 15:13:56
Index spotřebitelských cen CPI ve Velké Británii v září rostl na 10,1% a překonal tak odhady nastavené na rovných 10%. Zářijová hodnota odpovídá 40letemu maximu dosaženému tento rok v červenci. V srpnu inflace klesla neočekávaně na 9,9%.


Akcie ASML výrazněji rostou. Dopady omezení vývozu čipů a polovodičů do Číny budou jen omezené
Kurzy.cz | 15:07:40
Přední dodavatel pro výrobce čipů, holandská společnost ASML, dnes oznámil, že za 3Q roku vytvořil tržby na úrovni 5,77 mld. EUR, což překonalo očekávání trhu nastavená na 5,41 mld. EUR. Výsledek odpovídá meziročnímu zlepšení o cca 10%.


Praha se připravuje na boom elektromobilů. Část veřejného osvětlení postupně přizpůsobuje tomu, aby z něj bylo možné auta dobíjet
Kurzy.cz | 15:03:27
Lampy veřejného osvětlení budou současně i místem veřejného dobíjení elektromobilů. Taková by za několik let měla být realita v hlavním městě. Správce veřejného osvětlení, Technologie hlavního města Prahy (THMP), v rámci obnovy vyměňuje část běžných lamp


Zlato se propadá o více než 1 %
Kurzy.cz | 14:53:09
Zlato kleslo o více než 1 %, zatímco stříbro se během dnešní seance propadlo o 1,5 % díky silnějšímu americkému dolaru, který je nejvýkonnějším mezi hlavními měnami. Pár EURUSD klesl o více než 0,8 %, když výnosy amerických 10letých dluhopisů vyskočily...


Hodnota majetku ve vlastnictví Pardubického kraje se díky významným investicím zvyšuje. Letos dosahuje již 35 miliard korun
Kurzy.cz | 14:48:34
Portál Pardubického kraje, Krajský úřad Pardubického kraje


Výsledková sezóna s XTB: ASML prekonáva všetky očakávania, nestíha pokrývať dopyt (3Q/2022) - VIDEO
Kurzy.cz | 14:43:32
Výsledky dnes zverejňovala aj jedna z najzaujímavejších európskych firiem, ktorou je ASML. Holandský výrobca litografických strojov prekonal očakávania vo všetkých oblastiach a dosahuje rekordné hodnoty objednávok na roky vopred. Vedenie sa tiež vyjadr...


CAD zaznamenal jen malou reakci na smíšená data o inflaci CPI
Kurzy.cz | 14:35:22
Meziroční inflace v Kanadě v září mírně klesla ze srpnových 7,0 % na 6,9 % meziročně, což je nad očekávání trhu ve výši 6,8 %. Jádrové spotřebitelské ceny v Kanadě se v září zvýšily na 6,0 % ze srpnových 5,8 % meziročně. USDCAD zaznamenal relativně...


Počet zahájených staveb nových domů klesl (19.10.2022)
Kurzy.cz | 14:32:52
Počet zahájených staveb nových domů v září klesl na 1,439 mil. oproti revidovaným 1,566 mil. v srpnu. Trhy očekávaly pokles na 1,461 mil. zahájených staveb.


Obce či firmy bez energií na příští rok – problémem je zákon o veřejných zakázkách - komentář odborníka
Kurzy.cz | 14:29:08
Ačkoliv stát přistoupil k zastropování cen energií, zatím nepřišel s legislativním rámcem pro kompenzace dodavatelům. Ti proto utlumili své obchodní aktivity. Řadě obcí a firem tak kvůli tomu hrozí, že nebudou mít zajištěné energie na příští rok. Velmi ry


Kurzovní lístek ČNB na středu 19.10.2022
Kurzy.cz | 14:28:17
Aktuální a historické kurzovní lístky ČNB >>On-line kurzy měn >>Grafy kurzů >>Nejlepší kurzy >>Aktuální zpravodajství >>Kurzovní lístek České národní banky Stát, měna Kód Počet Kurz Kurz 18.10.Změna19.10. Americký dolar USD 1 25.0130 +0.43%25.1230...


Elliott Investment Management investuje do Fresenius
Kurzy.cz | 14:28:04
Investorsko-aktivistický fond Elliott Investment Management bude investovat do německé společnosti Fresenius (FRE.DE). V tuto chvíli nebyly poskytnuty žádné další podrobnosti. Akcie společnosti aktuálně posilují téměř o 12 %.Zdroj: xStation5Tento mater...


Akcie společnosti Procter & Gamble v premarketu rostou navzdory nepříznivým vyhlídkám prodejů
Kurzy.cz | 14:27:10
Akcie společnosti Procter & Gamble (PG.US) před otevřením vyskočily o 2,0 % poté, co společnost se spotřebním baleným zbožím vykázala lepší než očekávané výsledky za první čtvrtletí. Společnost uvedla, že vyšší ceny měly pozitivní dopad na tržby, ale s...


Íránku bez šátku oslavovali jako hrdinku. Po podivném návratu domů se začala omlouvat
aktuálně.cz | 16:00:00
Ženy na demonstracích házejí své hidžáby do ohně a stříhají si prameny vlasů. Protesty začaly po zářijovém úmrtí mladé Íránky v policejní cele.


Policejní razie byla poslední kapka, říkají Piráti. Do koalice v Brně nakonec nejdou
aktuálně.cz | 15:12:26
Šest zbývajících stran domluvené koalice v Brně má i bez Pirátů pohodlnou většinu v zastupitelstvu města.


Pošlete je do vězení, žádá žalobce soud u stíhaných dezinformátorů Tušla a Čermáka
aktuálně.cz | 14:59:59
Muži jsou obžalovaní kvůli šíření nenávisti vůči Ukrajincům, kteří do Česka uprchli před ruskou invazí. Žalobce pro ně navrhuje 21 měsíců vězení.


Dobíjení bude stejně snadné jako tankování, věří v Německu a staví víc nabíječek
aktuálně.cz | 14:56:44
Německý ministr dopravy Volker Wissing věří, že dobíjení elektromobilu bude brzy tak jednoduché a samozřejmé jako tankování.


Překoná Tesla již po sedmé za sebou očekávání Wall Street?
Kurzy.cz | 13:52:09
Americký výrobce elektromobilů Tesla (TSLA.US) v čele s Elonem Muskem dnes představí své finanční výsledky za třetí čtvrtletí roku. Akcie Tesly od letošního roku zatím ztrácejí 36 %, ale před otevřením se obchodují o 2 % výše: Tržby: $21.96 mld. (Refi...


Reportáž: Zasaženi všemi směry. Ukrajinci u strategického města čelí velké přesile
aktuálně.cz | 13:40:00
Ruské síly v oblasti postupují pomalu, ale vytrvale, uvádí v reportáži válečný reportér Rádia Svobodná Evropa.


Obchodní a investiční příležitosti na Istrii
Kurzy.cz | 13:36:00
Nedávná cesta ekonomických diplomatů působících na zahraničních velvyslanectvích v Záhřebu do města Pula na Istrii ukázala, že i tam


Vyvolala chaos, který ji teď pohltil. Konzervativci rozmýšlí, jak se zbavit Trussové
aktuálně.cz | 12:27:47
Po pár týdnech ve funkci je Liz Trussová nejméně oblíbenou premiérkou v historii volebních průzkumů. Přesto tvrdí, že zemi povede dál.


Daň z mimořádných zisků by měla platit i za letošek, dohodla se koalice
aktuálně.cz | 11:58:14
Podle původního návrhu měla daň platit pro roky 2023 až 2025.


OBRAZEM: Vzpomínka na Mekyho. Legendárního Miro Žbirku připomíná výstava
Denik.cz | 15:11:00
Roky a dni je název výstavy, kterou uspořádalo Národní muzeum v Praze k poctě Mekyho Žbirky. V pátek 21. října by tato legenda českého a slovenského popu oslavila sedmdesáté narozeniny.


Po dlouhých 70 letech znovu našel svou první lásku. Teď se senioři zasnoubili
Denik.cz | 15:00:00
Pan František našel úplnou náhodou svou první lásku, paní Evu, znovu až po 70 letech v Domově seniorů v Komárově u Šternberka. Svůj příběh sepsal. Velmi děkujeme panu Františkovi za milé vzpomínky i povídání.


Další eskalace? Putin vyhlásil ve čtyřech okupovaných oblastech stanné právo
Denik.cz | 14:42:00
Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil stanné právo ve čtyřech ukrajinských oblastech, které se Moskva pokouší anektovat. Informovaly o tom tiskové agentury. Podle ruské agentury TASS šéf Kremlu na dnešním zasedání bezpečnostní rady oznámil, že podepsal dekret o vyhlášení stanného práva ve „čtyřech nových oblastech Ruska“, jak Moskva nazývá okupovaná ukrajinská území, na která si činí nároky. Jde o Doněckou, Luhanskou, Záporožskou a Chersonskou oblast. 


Objednejte si krbovou vložku včas!
eStav.cz | 16:01:27
Poptávka po spotřebičích spalujících dřevo je extrémní. Neodkládejte návštěvu krbaře!


Prisko levnější energie veřejnému sektoru kupovat nebude, potvrdil ministr financí Stanjura
Hospodářské noviny | 17:00:06
Státní společnost Prisko letos nakupovat energie pro veřejný sektor nebude. Ministr financí Zbyněk Stanjura na tiskové konferenci po jednání vlády tak potvrdil informace HN, že jeho resort připravuje pro vládu nařízení, které pro zajištění energií...


Gigafactory v Česku chceme, schválila vláda. Teď je na tahu Volkswagen
Hospodářské noviny | 17:00:06
Vláda Petra Fialy (ODS) se na svém středečním jednání rozhodla podpořit záměr vybudovat v Česku velkou továrnu na elektrické baterie, takzvanou gigafactory. A že bylo na čase. Koncern Volkswagen chce své rozhodnutí o umístění fabriky oznámit do...


Prudký obrat. Největší investiční společnosti na světě tvrdí, že s investováním do fosilních paliv nekončí
Hospodářské noviny | 17:00:06
V investicích do fosilních paliv budeme pokračovat a nesouhlasíme s názorem, že zelené plány na změnu klimatu vyžadují ukončení financování uhlí, ropy či plynu. Tak by se dala podle britského listu Financial Times interpretovat odpověď dvou...


Společně proti nenávisti. Neziskovky vyzývají vládu, aby urychleně přijala zákony chránící LGBT+ lidi
Hospodářské noviny | 17:00:06
Krvavou událost z Bratislavy nemůžeme v Česku nechat zamést pod stůl, píšou v otevřené výzvě vládě, poslancům a senátorům neziskové organizace. Dopis reaguje na útok, který se stal před týdnem u bratislavského podniku Tepláreň. Kvůli jejich sexuální...


Putin vyhlásil válečný stav ve čtyřech okupovaných oblastech. Další důkaz vojenské porážky, myslí si ruský politolog
Hospodářské noviny | 17:00:06
Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil válečný stav ve čtyřech ukrajinských oblastech, které se Moskva pokouší anektovat. Informovaly o tom tiskové agentury. Podle ruské agentury TASS šéf Kremlu na středečním zasedání bezpečnostní rady oznámil, že...


Návrat bývalého šéfa lidovců do vlády? Místo Hladíka může na životní prostředí zamířit Bělobrádek
Hospodářské noviny | 17:00:07
Den po nepříjemné zprávě, kterou pro lidovce byl zásah policie na brněnském magistrátu a v kanceláři jejich kandidáta na ministra životního prostředí Petra Hladíka, už má strana jeho možnou náhradu. Vrátit do nejvyšší politiky by se podle informací...


Íránskou sportovkyni, která soutěžila bez hidžábu, přivítaly davy jako hrdinku. Protesty trvají už přes měsíc
Hospodářské noviny | 17:00:07
Před několika dny obletělo sociální sítě v Íránu video třiatřicetileté lezkyně Elnáz Rekábíové, která se v poslední den šampionátu v jihokorejském Soulu vydala na lezeckou stěnu bez hidžábu. Místo něj si vzala černou čelenku a vlasy sepnula do...


Windfall tax je nesystémová a to je v daních vždycky špatně, kritizuje vládní návrh auditor Jelínek
Hospodářské noviny | 17:00:07
Mimořádná daň pro banky, těžaře a obchodníky s palivy či energiemi má přinést do rozpočtu příští rok 85 miliard korun. Takzvaná windfall tax stanoví, že firmy vyhovující nastaveným kritériím odvedou v následujících třech letech 60 procent z...


Nebe je vysoko, Budapešť daleko? Abychom se v Česku nedivili
Hospodářské noviny | 17:00:07
Maďarská centrální banka, která před pár týdny slibovala, že sazby (tou dobou na 13 procentech) výše nepůjdou, byla před několika dny nucena otočit. Zavedla novou jednodenní depozitní sazbu, která dosud základní sazbu fakticky nahradí, a její výši...


Přijede, dobije, vezme si peníze. Češi vytvořili robotické vozítko, které energií z vodíku nabíjí elektromobily
Hospodářské noviny | 17:00:07
Zákazník přijede k obchodu, zaparkuje a jde nakoupit. Mezitím mu k elektromobilu, na základě pokynu přes mobilní aplikaci, přijede dálkově řízený robot, který vozidlo dobije bez lidské pomoci. Sám si otevře krytku, připojí se, odpojí, strhne si...


Rusko nemůže vyhrát v poli. Začalo proto novou fázi války zaměřenou na oslabení západní podpory Ukrajině
Hospodářské noviny | 17:00:08
Cynicky vzato, ruské strašení jaderným úderem na Ukrajině se už stalo běžnou součástí válečné rétoriky ruských politiků a komentátorů. Spíš než reálný plán je to snaha vyvolat strach u západních spojenců bojující Ukrajiny a oslabit dodávky zbraní,...


Vrchní soud zrušil rozsudek v případu sportovních dotací
ČT24 | 15:39:57
Vrchní soud v Praze zrušil rozsudek v případu údajných manipulací se sportovními dotacemi kvůli nejasnému popisu skutku, pochybnostem o způsobené škodě, ale i kvůli zprošťující části rozsudku. V případu je obžalován mimo jiné bývalý předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslav Pelta a někdejší náměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová. Oba už v minulosti vinu odmítli. Městský soud v Praze loni v listopadu Peltu za zmanipulování dotací nepravomocně poslal na šest let do vězení, Kratochvílovou potrestal 6,5 lety.


Soudům hrozí kolaps, tvrdí jejich předsedové. Na platy úředníků žádají 1,5 miliardy
ČT24 | 15:29:21
Soudům hrozí podle místopředsedy Nejvyššího soudu Petra Šuka kolaps kvůli nízkým platům úředníků. Těch se proto nedostává a ti, kteří na soudech přece jenom pracují, ve velkém odcházejí. Podle Šuka se vláda nechystá s tím nic udělat. Za správné řešení by předsedové soudů považovali dorovnat platy úředníků na průměr ve veřejné sféře. Na to by ovšem bylo potřeba dodatečných 1,5 miliardy korun.


Vláda chce mimořádnou daň od roku 2023, spojí ji s daňovým balíčkem, oznámil Stanjura
ČT24 | 08:52:45
Vláda se kloní k tomu, aby daň z neočekávaných zisků platila od roku 2023, přestože evropské nařízení umožňuje ji uplatnit už od letoška. Po jednání vlády to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Zavedení daně kabinet podle něj spojí s daňovým balíčkem, který čeká druhé čtení v Poslanecké sněmovně. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) oznámil, že podporu kvůli vysokým cenám energií bude moci čerpat více velkých firem. Vláda rozšířila program na všechny sektory hospodářství.


Asi patnáct procent obcí nemá zajištěné dodavatele energií. Po ministerstvu chtějí instrukce
ČT24 | 14:30:46
Zhruba patnáct procent samospráv nemá podle Svazu měst a obcí (SMO) vysoutěžené dodavatele energií na příští rok. Podle předsedy svazu Františka Lukla se jim dodavatele buď nepodařilo sehnat, nebo čekaly na vznik státního obchodníka s energiemi. Samosprávy proto zaslaly ministerstvu průmyslu dopis, ve kterém žádají o instrukce, jak postupovat. Po kabinetu svaz požaduje zvýšení zákonného limitu pro zakázky, které je možné zadávat bez veřejné soutěže.


Diktatura jednoho muže. Čínský prezident míří po bok velkého kormidelníka
Respekt | 15:04:03
Spojené státy před sjezdem čínských komunistů uvalily na Peking tvrdé restrikce týkající se čipů a jejich výroby


Vláda podpořila vybudování gigafactory VW na záložním armádním letišti u Plzně
Eurozpravy-domácí | 16:52:00
Vláda dnes podpořila záměr vybudovat na záložním armádním letišti Líně u Plzně továrnu na baterie do elektroautomobilů. Premiér Petr Fiala (ODS) bude o záměru informovat vedení koncernu Volkswagen, který Česko zvažuje jako jednu ze tří lokalit pro tuto takzvanou gigafactory. Novinářům to po jednání vlády řekli ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).


Zmrazení platů končí. Politici budou příští rok brát přes sto tisíc měsíčně
Eurozpravy-domácí | 16:40:00
Vláda neplánuje i v roce 2023 udržovat zmražené platy ústavních činitelů na nynější úrovni. Po dnešním zasedání kabinetu to řekl novinářům ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Plat řadového poslance a senátora by mohl příští rok vzrůst o 11.600 korun na 102.400 korun měsíčně.


Stanjura: Vláda chce windfall tax od roku 2023
Eurozpravy-domácí | 16:18:00
Vláda se kloní k tomu, aby daň z neočekávaných zisků platila od roku 2023, přestože evropské nařízení umožňuje ji uplatnit už od letoška. Po jednání vlády to dnes řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Zavedení daně kabinet podle něj spojí s daňovým balíčkem, který čeká druhé čtení v Poslanecké sněmovně. Dnes ráno přitom vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) novinářům řekl, že připravovaná daň z mimořádných zisků by měla platit i pro letošní rok. Podle Jurečky se na tom dohodli v úterý večer lídři koaličních stran.


Zhruba dvě třetiny lidí v Česku očekávají, že se jejich výdaje budou dále zvyšovat
Eurozpravy-domácí | 16:09:00
Zhruba dvě třetiny lidí v Česku očekávají, že se jejich výdaje budou v následujících třech měsících dále zvyšovat v souvislosti s rostoucí inflací. Výrazný růst výdajů očekává 29 procent lidí. Vyplývá to z výsledků zářijového průzkumu agentury Ipsos mezi 1000 respondenty ve věku od 18 do 65 let. Největší obavy mají lidé podle průzkumu z inflace, mezinárodního vojenského konfliktu a sociální nerovnosti. Meziroční inflace dosáhla v září 18 procent.


Místopředseda NS: Na dorovnání platů zaměstnanců soudů by bylo potřeba 1,5 miliardy navíc
Eurozpravy-domácí | 15:35:00
Na dorovnání platů zaměstnanců soudů s průměrným výdělkem ve veřejné správě by bylo potřeba posílit rozpočet justice na příští rok o 1,5 miliardy korun, řekl dnes novinářům místopředseda Nejvyššího soudu Petr Šuk. Předsedové soudů už v pondělí v prohlášení uvedli, že je česká justice před kolapsem a že vláda Petra Fialy (ODS) v rozporu se svým programovým prohlášením odmítla dostatečně zvýšit platy justičních zaměstnanců.


Ekologové vítají možné rozšíření daně z mimořádných zisků i na letošek, analytici jsou proti
Eurozpravy-domácí | 14:35:00
Ekologické organizace Greenpeace a Hnutí Duha ocenily úterní dohodu lídrů vládní koalice, podle níž by připravovaná daň z mimořádných zisků měla platit i pro letošní rok. Navrhované zdanění je však nízké, uvedli dnes zástupci organizací v tiskové zprávě. Podle původního návrhu se s daní počítalo pro roky 2023 až 2025. Měly by ji platit energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky.


Vláda podle analytiků rezignovala na rozpočtovou umírněnost
Eurozpravy-domácí | 13:54:00
Vláda rezignovala na rozpočtovou umírněnost a nesnaží se dosáhnout ozdravení veřejných financí. V reakci na úterní novelizaci letošního státního rozpočtu, která znamenala zvýšení deficitu na 375 miliard korun z původně plánovaných 280 miliard, se na tom shodli analytici, které ČTK oslovila. Premiér Petr Fiala (ODS) zdůvodnil zvýšení schodku následky válečného konfliktu na Ukrajině.


Úřední změnu pohlaví podstoupilo v ČR za 10 let přes 1100 lidí
Eurozpravy-domácí | 13:43:00
Úřední změnu pohlaví podstoupilo v ČR za 10 let přes 1100 lidí. V posledních letech jich výrazně přibývá, zatímco do roku 2015 byly žádostí schválených speciální komisí ministerstva zdravotnictví desítky, loni 195.


Summit EU bude jednat o omezení dopadu vysokých cen energií
Eurozpravy-zahraniční | 15:57:00
Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se ve čtvrtek sejdou v Bruselu k debatě o tom, jak dále omezit dopad vysokých cen energií na obyvatele a firmy v unii. Na dvoudenním summitu se však budou bavit také o dalších dopadech ruské agrese vůči Ukrajině a o možné další pomoci Kyjevu či o ochraně kritické infrastruktury. Nejdelší diskuse však informovaní diplomaté čekají okolo možnosti stanovit maximální ceny plynu.


Slovenský premiér Heger navrhne unijní řešení regulace sociálních sítí
Eurozpravy-zahraniční | 15:43:00
Slovenský premiér Eduard Heger navrhne unijní řešení regulace sociálních sítí, jejich provozovatelé podle něj stávající povinnosti zanedbávají. Heger to dnes řekl v souvislosti s nedávnou vraždou dvou lidí u gaybaru v Bratislavě, kterou slovenská policie vyšetřuje jako teroristický útok. Útočník totiž k šíření svých názorů například právě o komunitě LGBT+ využíval sociální sítě.


Růst emisí CO2 letos zbrzdí obnovitelné zdroje a využívání elektromobilů
Eurozpravy-zahraniční | 15:16:00
Celosvětové emise oxidu uhličitého ze spalování fosilních paliv se v letošním roce pravděpodobně zvýší o méně než procento, protože rozmach výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů a využívání elektromobilů převáží nad zvýšenou poptávkou po uhlí. V dnešní zprávě to předpověděla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Uvedla také, že v Evropské unii by letos emise měly klesnout.


Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila nad Kyjevem několik ruských střel
Eurozpravy-zahraniční | 14:49:00
Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila nad hlavním městem několik ruských střel, boje pokračují, oznámil dnes odpoledne kyjevský starosta Vitalij Kličko. V centru metropole, ve čtvrtích na levém břehu a ve městě Vyšhorod v Kyjevské oblasti byly slyšet výbuchy, napsal na webu list Ukrajinska pravda.


Putin vyhlásil ve čtyřech ukrajinských oblastech stanné právo
Eurozpravy-zahraniční | 14:48:00
Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil stanné právo ve čtyřech ukrajinských oblastech, které se Moskva pokouší anektovat. Informovaly o tom tiskové agentury. Podle ruské agentury TASS šéf Kremlu na dnešním zasedání bezpečnostní rady oznámil, že podepsal dekret o vyhlášení stanného práva ve "čtyřech nových oblastech Ruska", jak Moskva nazývá okupovaná ukrajinská území, na která si činí nároky. Jde o Doněckou, Luhanskou, Záporožskou a Chersonskou oblast. Dokument má potvrdit Rada federace, horní komora ruského parlamentu, což lze považovat za formalitu.


Podporu kvůli vysokým cenám energií bude moci čerpat více velkých firem
Eurozpravy-ekonomika | 16:26:00
Podporu kvůli vysokým cenám energií bude moci čerpat více velkých firem, vláda rozšířila program na všechny sektory hospodářství. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to oznámil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).


Nástrahy Tinderu aneb Jak najít ženicha a nezabít při tom maminku?
Reflex | 14:40:00
Se mnou jsou prostě odjakživa velké problémy. Jedním z nich je ten, že rok po rozvodu stále ještě nemám ženicha.


Národ sobě v digitální éře. Do dražby jde první NFT Národního divadla
Reflex | 13:20:00
Digitální doba si žádá nové chápání umění a tím i nové přístupy k jeho prezentaci. Národní divadlo je nejen nositelem národního kulturního dědictví, klenotem české umělecké scény, ale velmi často i průkopníkem nových směrů. Proto se v rámci konceptu novodobé digitální filantropie rozhodlo vydat své první NFT (Non-fungible token). S využitím sítě blockchain tak naše první scéna vstupuje do digitálního světa.


Podvodníci z online seznamek: známe jejich triky!
Reflex | 11:31:00


Teprve 26letá výčepní poráží pivní pardály bez mrknutí oka. Tohle je její parádní disciplína!
Reflex | 11:00:00
Zajet si do vybraných českých minipivovarů, ochutnat vyhlášené speciály a pobavit se s vyznavači craftového piva o jejich recepturách, je snem každého milovníka (pozor, nezaměňovat s pijákem!) piva. Beermaster Česko ho ale splní jen osmi. Nekompromisní porotci Aleš Dvořák a Luboš Kastner proto neslevují ze svých nároků na vítěze třináctidílné reality show a zodpovědně se snaží vybrat z 2000 přihlášených ty, kteří se utkají o titul historicky prvního tuzemského pivního mistra. Z druhého castingového kola nakonec postoupili Adam Huml a Ema Reisenaurerová. Co jsou zač a jak porazili své soupeře, sledujte v úvodním videu.


Putin vyhlásil v okupovaných ukrajinských oblastech stanné právo
Tiscali-zprávy | 14:56:06
Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil stanné právo ve čtyřech ukrajinských oblastech, které Moskva anektovala. Na dnešním zasedání bezpečnostní rady oznámil, že podepsal dekret o vyhlášení stanného práva ve „čtyřech nových oblastech Ruska“, jak Moskva nazývá okupovaná ukrajinská území, na která si činí nároky. Jde o Doněckou, Luhanskou, Záporožskou a Chersonskou oblast. Dokument má potvrdit Rada federace, horní komora ruského parlamentu, což lze považovat za formalitu.


LOM Praha koupí za více než dvě miliardy letouny L-39NG od Aera Vodochody
E15-ekonomika | 16:20:00
Státní podnik LOM Praha koupí čtyři podzvukové letouny L-39NG od Aera Vodochody. Zaplatí za ně včetně například pozáruční podpory nebo vybavení 2,1 miliardy korun. Informace o zakázce vzala na vědomí vláda v navržené podobě, řekl na tiskové konferenci ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Stroje, o které LOM Praha dlouhodobě usiluje, budou sloužit k výcviku vojenských pilotů, sdělil mluvčí ministerstva obrany Jiří Táborský.


Gigafactory Volkswagenu v Česku je o krok blíž. Vláda podpořila výstavbu u Plzně
E15-ekonomika | 16:10:00
Vláda podpořila záměr vybudovat na záložním armádním letišti Líně u Plzně továrnu na baterie do elektroautomobilů. Premiér Petr Fiala (ODS) bude o záměru informovat vedení koncernu Volkswagen, který Česko zvažuje jako jednu ze tří lokalit pro tuto takzvanou gigafactory. Po jednání vlády to řekli ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).


Revoluce se nekoná, fintechy čekají těžké časy. V krizi mají navrch banky
E15-ekonomika | 16:00:00
Před pár lety se zdálo, že mladé technologické startupy, které vtrhly do oblasti finančnictví, nic nezastaví, a že ohrozí stabilní pozici bankovních domů po celém světě. Jejich příchod na scénu do značné míry změnil bankovní prostředí, nepřekopal však jeho fungování od základů tak, jak se předpokládalo, shodli se  řečníci konference deníku E15 „Fintech & startupy“.


Putin vyhlásil stanné právo ve čtyřech okupovaných ukrajinských oblastech
E15-ekonomika | 15:45:00
Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil stanné právo ve čtyřech ukrajinských oblastech, které se Moskva pokouší anektovat. Podle ruské agentury TASS šéf Kremlu oznámil, že podepsal dekret o vyhlášení stanného práva ve „čtyřech nových oblastech Ruska“, jak Moskva nazývá okupovaná ukrajinská území, na která si činí nároky. Jde o Doněckou, Luhanskou, Záporožskou a Chersonskou oblast. Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak odmítl Putinův krok jako pokus o legalizaci "drancování majetku" Ukrajinců a uvedl, že pro Kyjev se nic nemění.


Daň z neočekávaných zisků by měla platit od příštího roku, uvedl Stanjura
E15-ekonomika | 15:35:00
Vláda chce zavedení daně z neočekávaných zisků, tzv. windfall tax, spojit s daňovým balíčkem, který už je ve Sněmovně, řekl ministr financí Stanjura. Podle něj se také kloní k tomu, aby daň z neočekávaných zisků platila od roku 2023, přestože evropské nařízení umožňuje uplatnit ji už od letoška.


ČNB vydá novou bankovku. Výroční tisícikoruna připomene třicet let od vzniku České republiky
E15-ekonomika | 15:00:00
Do oběhu v Česku míří nová bankovka. Česká národní banka plánuje emisi při příležitosti 30. výročí vzniku České republiky. Nová bankovka bude tisícikorunou s přítiskem.


Válka na Ukrajině: Kdy skončí a proč Evropa nesmí dopustit vítězství Moskvy
E15-ekonomika | 15:00:00
Od začátku ruské invaze na Ukrajinu uplynulo téměř osm měsíců a zastavení bojů je stále v nedohlednu. Přestože Rusko v září vyhlásilo částečnou mobilizaci a následně v rozporu s mezinárodním právem anektovalo okupovaná ukrajinská území, v tuto chvíli se zdá, že prohrává. Jak velká je šance, že Ukrajina v konfliktu zvítězí? Použije Moskva jaderné zbraně? A co bude výsledek války znamenat pro Evropu?  


Třetina všech vyrobených potravin přijde nazmar. Tesco s WWF hledají způsob, jak to změnit
E15-ekonomika | 14:30:00
Přibližně třetina vyrobených potravin přijde nazmar, jejich výroba je přitom zodpovědná za desetinu globálních emisí skleníkových plynů. Nejen pod tlakem klimatické změny je jasné, že výroba potravin musí projít zásadní transformací. Odpověď na obtížnou otázku „jak“ bude hledat pražská konference pořádaná společností Tesco a Světovým fondem na ochranu přírody (WWF).


Německo chce mít milion dobíjecích stanic do osmi let, nyní je na 70 tisících
E15-ekonomika | 14:22:00
Německo chce mít do konce tohoto desetiletí milion veřejných dobíjecích stanic pro elektrická auta, nyní jich má zhruba 70 tisíc. Počítá s tím rozvojový plán, který dnes schválila spolková vláda. Ministr dopravy Volker Wissing řekl, že klíčem rozvoje elektromobility jsou co nejdostupnější dobíjecí stanice.


Apple představil nový iPad 10. generace, iPady Pro i Apple TV 4K. Jejich ceny jsou rozporuplné
E15-ekonomika | 14:00:00
Apple představil iPady Pro, iPad 10. generace a nové modely Apple TV 4K jen formou tiskových zpráv. Usoudil, že je novinek natolik málo, že si nezaslouží vlastní Keynote. Na jednu stranu má pravdu, na stranu druhou by si minimálně 10. generace základního iPadu trochu té pozornosti zasloužila. Je totiž přece výroční a hodně jiná.


LOM Praha koupí za více než dvě miliardy letouny L-39NG od Aera Vodochody
E15-politika | 16:20:00
Státní podnik LOM Praha koupí čtyři podzvukové letouny L-39NG od Aera Vodochody. Zaplatí za ně včetně například pozáruční podpory nebo vybavení 2,1 miliardy korun. Informace o zakázce vzala na vědomí vláda v navržené podobě, řekl na tiskové konferenci ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Stroje, o které LOM Praha dlouhodobě usiluje, budou sloužit k výcviku vojenských pilotů, sdělil mluvčí ministerstva obrany Jiří Táborský.


Gigafactory Volkswagenu v Česku je o krok blíž. Vláda podpořila výstavbu u Plzně
E15-politika | 16:10:00
Vláda podpořila záměr vybudovat na záložním armádním letišti Líně u Plzně továrnu na baterie do elektroautomobilů. Premiér Petr Fiala (ODS) bude o záměru informovat vedení koncernu Volkswagen, který Česko zvažuje jako jednu ze tří lokalit pro tuto takzvanou gigafactory. Po jednání vlády to řekli ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).


Revoluce se nekoná, fintechy čekají těžké časy. V krizi mají navrch banky
E15-politika | 16:00:00
Před pár lety se zdálo, že mladé technologické startupy, které vtrhly do oblasti finančnictví, nic nezastaví, a že ohrozí stabilní pozici bankovních domů po celém světě. Jejich příchod na scénu do značné míry změnil bankovní prostředí, nepřekopal však jeho fungování od základů tak, jak se předpokládalo, shodli se  řečníci konference deníku E15 „Fintech & startupy“.


Putin vyhlásil stanné právo ve čtyřech okupovaných ukrajinských oblastech
E15-politika | 15:45:00
Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil stanné právo ve čtyřech ukrajinských oblastech, které se Moskva pokouší anektovat. Podle ruské agentury TASS šéf Kremlu oznámil, že podepsal dekret o vyhlášení stanného práva ve „čtyřech nových oblastech Ruska“, jak Moskva nazývá okupovaná ukrajinská území, na která si činí nároky. Jde o Doněckou, Luhanskou, Záporožskou a Chersonskou oblast. Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak odmítl Putinův krok jako pokus o legalizaci "drancování majetku" Ukrajinců a uvedl, že pro Kyjev se nic nemění.


Daň z neočekávaných zisků by měla platit od příštího roku, uvedl Stanjura
E15-politika | 15:35:00
Vláda chce zavedení daně z neočekávaných zisků, tzv. windfall tax, spojit s daňovým balíčkem, který už je ve Sněmovně, řekl ministr financí Stanjura. Podle něj se také kloní k tomu, aby daň z neočekávaných zisků platila od roku 2023, přestože evropské nařízení umožňuje uplatnit ji už od letoška.


ČNB vydá novou bankovku. Výroční tisícikoruna připomene třicet let od vzniku České republiky
E15-politika | 15:00:00
Do oběhu v Česku míří nová bankovka. Česká národní banka plánuje emisi při příležitosti 30. výročí vzniku České republiky. Nová bankovka bude tisícikorunou s přítiskem.


Válka na Ukrajině: Kdy skončí a proč Evropa nesmí dopustit vítězství Moskvy
E15-politika | 15:00:00
Od začátku ruské invaze na Ukrajinu uplynulo téměř osm měsíců a zastavení bojů je stále v nedohlednu. Přestože Rusko v září vyhlásilo částečnou mobilizaci a následně v rozporu s mezinárodním právem anektovalo okupovaná ukrajinská území, v tuto chvíli se zdá, že prohrává. Jak velká je šance, že Ukrajina v konfliktu zvítězí? Použije Moskva jaderné zbraně? A co bude výsledek války znamenat pro Evropu?  


Třetina všech vyrobených potravin přijde nazmar. Tesco s WWF hledají způsob, jak to změnit
E15-politika | 14:30:00
Přibližně třetina vyrobených potravin přijde nazmar, jejich výroba je přitom zodpovědná za desetinu globálních emisí skleníkových plynů. Nejen pod tlakem klimatické změny je jasné, že výroba potravin musí projít zásadní transformací. Odpověď na obtížnou otázku „jak“ bude hledat pražská konference pořádaná společností Tesco a Světovým fondem na ochranu přírody (WWF).


Německo chce mít milion dobíjecích stanic do osmi let, nyní je na 70 tisících
E15-politika | 14:22:00
Německo chce mít do konce tohoto desetiletí milion veřejných dobíjecích stanic pro elektrická auta, nyní jich má zhruba 70 tisíc. Počítá s tím rozvojový plán, který dnes schválila spolková vláda. Ministr dopravy Volker Wissing řekl, že klíčem rozvoje elektromobility jsou co nejdostupnější dobíjecí stanice.


Apple představil nový iPad 10. generace, iPady Pro i Apple TV 4K. Jejich ceny jsou rozporuplné
E15-politika | 14:00:00
Apple představil iPady Pro, iPad 10. generace a nové modely Apple TV 4K jen formou tiskových zpráv. Usoudil, že je novinek natolik málo, že si nezaslouží vlastní Keynote. Na jednu stranu má pravdu, na stranu druhou by si minimálně 10. generace základního iPadu trochu té pozornosti zasloužila. Je totiž přece výroční a hodně jiná.


Fotogalerie Podzim v České republice
Slunečno.cz | 15:33:00
Česká podzimní krajina Řeka Metuje na podzim Pohled na řeku Vltavu a Karluv most Potůček Suchá Kamenice v Českosaském Švýcarsku Hory při východu slunce Na golfovém hřišti Detail vinice na Pálavě Největší přírodní most v Evropě Park Blatná Mlha nad vodní přehradou Podzim v Pískovcových skalách Nábřeží v Českých Budějovicích Zřícenina středověkého skalního hradu Valecov Barokní sochy před hradem Hrubá Skála v Českém ráji Nádvoří hradu...


Stanné právo jako ukotvení ruské brutality. Putin už se bojí všeho, říká rusista
idnes.cz | 17:42:00
Stanné právo, které Vladimir Putin ve středu vyhlásil ve čtveřici Ruskem okupovaných území na Ukrajině, na životě tamních obyvatel příliš mnoho nezmění. Říká to analytik Karel Svoboda z Institutu mezinárodních studií FSV UK. Kreml podle něho sáhne k ještě většímu omezení svobod. „Putin je hysteričtější a jeho režim brutálnější. Je to další zoufalá snaha o zvrácení války,“ říká Svoboda.


„Riskují pro nás své životy.“ Sacharovovu cenu obdržel ukrajinský lid
idnes.cz | 17:22:04
Letošním laureátem Sacharovovy ceny za svobodu myšlení se stal „statečný ukrajinský lid“. Oznámila to ve středu předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová. O letošním držiteli ceny rozhodli lídři parlamentních politických skupin a předsedkyně EP. Slavnostní předání se uskuteční ve Štrasburku 14. prosince.


Praha koupí trolejbusy za více než 1,1 miliardy. Už ví, kde budou jezdit
idnes.cz | 17:21:00
Pražský dopravní podnik (DPP) koupí až 70 nízkopodlažních trolejbusů, vypsal na ně tendr s hodnotou 1,18 miliardy korun. Budou jezdit na linkách 131, 137, 176, 191 a 201, které projdou elektrifikací. Vítěz tendru by měl být znám na přelomu jara a léta 2023.


Muž na farmářském trhu prodával polévku z domácí zabijačky, dostal pokutu
idnes.cz | 17:05:00
Inspektoři Státní veterinární správy zjistili, že na farmářském trhu na brněnských Vinohradech prodával začátkem října muž polévku z domácí zabijačky. Jelikož šlo o maso ze zvířete, které neprošlo veterinární prohlídkou, nebylo možné nabízet žádné masné výrobky z něj, prodejce tak dostal pokutu.


Za pití lektvaru trest jako za sex s dítětem. Nespravedlivé, míní odborníci
idnes.cz | 16:34:00
Olomoucký vrchní soud ve středu uložil polskému manželskému páru Jaroslavovi a Karolíně Kordysovým osm let vězení. Manželé podle soudu provozovali nelegální obchod s psychotropním nápojem ayahuasca. Obžalovanou původně krajský soud poslal do vězení na 5,5 roku, nyní se její trest výrazně zvýšil. Za manžele se však staví řada odborníků, podle kterých je verdikt nespravedlivý.


Co nachystalo nebe: přelet roje Orionid i částečné zatmění Slunce
idnes.cz | 16:27:00
Lidé mohou až do konce víkendu na obloze pozorovat meteorický roj Orionid. Jeho maximum nastane v noci ze čtvrtka na pátek, podmínky pro pozorování budou dobré, sdělil v tiskové zprávě astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Další zajímavý úkaz, výrazné částečné zatmění Slunce, bude z území Česka a Slovenska k vidění 25. října.


Macy Gray přijede do Brna a do Prahy představit novou desku a kapelu
idnes.cz | 16:24:00
Americká zpěvačka Macy Gray míří do Česka odehrát zde dva koncerty. 30. října vystoupí v brněnském Sono centru a o den později ve Velkém sále pražské Lucerny.


Nejdřív srdíčka, pak boj. V kauze Sebastiana Kurze vypovídá jeho blízký přítel
idnes.cz | 16:20:00
Původně nejmladší kancléř světa a naděje rakouských lidovců, potom hlavní podezřelý v rozsáhlé kauze korupce a zneužívání vlivu, kvůli níž zcela zmizel z rakouské politiky. Případ Sebastiana Kurze je stále u soudu a nyní má další zápletku: Vypovídat začal jeho kdysi blízký přítel a Rakousko očekává další dávku pikantních příběhů.


Místo první linie bezpečí zázemí. Kadyrov se chlubí videem synů v Mariupolu
idnes.cz | 15:59:00
Nezletilí synové čečenského vůdce Ramzana Kadyrova dorazili do okupovaného ukrajinského Mariupolu. Kadyrov zveřejnil video, na němž jsou oblečeni v uniformách a drží samopaly. Doprovodila je i jejich sestra, která je čečenskou ministryní kultury. Kadyrov čelí posměchu, že mladíci jsou na bezpečném místě, ačkoli tvrdil, že je pošle na frontu.


Meky v muzeu. Výstava připomene zásadní okamžiky Žbirkova života
idnes.cz | 15:37:00
Historická budova Národního muzea připomene od 20. října výstavou Miro Žbirka: Roky a dni zesnulého zpěváka a skladatele, autora hitů jako 22 dní, Biely kvet, Catherine, Prvá a mnohých dalších.


Hasiči se prokopali k jezevčíkovi v kanalizaci, našli ho díky kameře
idnes.cz | 15:36:00
Přibližně dvě hodiny trvala záchranná operace, při níž se hasiči ve Vyškově snažili najít a vysvobodit jezevčíka uvězněného v kanalizačním potrubí. Ke šťastnému konci pomohla i moderní technika.


Mladík ve ferrari svištěl Olomoucí rychlostí 212 km/h, auto měl půjčené
idnes.cz | 15:16:00
Přerovská ulice v Olomouci, kde je povolená maximálně padesátka, se v úterý večer změnila na závodní dráhu. Prosvištěl tudy mladík ve ferrari, jehož rychlost podle mluvčího překvapila i zkušené dopravní policisty.


Putin vyhlásil v okupovaných ukrajinských oblastech stanné právo
idnes.cz | 15:15:00
Ruský prezident Vladimir Putin ve středu vyhlásil stanné právo ve čtyřech ukrajinských oblastech, které se Moskva pokouší anektovat. Šéf Kremlu na zasedání bezpečnostní rady oznámil, že podepsal dekret o vyhlášení stanného práva ve „čtyřech nových oblastech Ruska“. Jde o ukrajinskou Doněckou, Luhanskou, Záporožskou a Chersonskou oblast.


Dravci z IFIS vstoupili do sporu bývalé ČKD s Mittalem o půl miliardy
iHned.cz | 18:00:12
Nejen z insolvencí žije agilní brněnský fond IFIS. Ten se v posledních letech proslavil zejména svými výpady v bankrotech investičních skupin Arca Investments a Helske, Sberbank či stavební firmy PSJ. Tentokrát obchodníci s pohledávkami kolem...


Válka, drahé energie a jak to vše zvládají Češi v čele EU? Přijďte debatovat do HN s Řediteli Evropy
iHned.cz | 18:00:13
Válka na Ukrajině, energetická krize, raketový růst cen a déjà vu migrační krize jako v roce 2015? Česko má za sebou čtyři měsíce v čele Evropské unie. Šlo udělat víc? V čem jsme zazářili, kde naopak? Co se (ne)dá ještě zvládnout? Má smysl...


Střadatele v bankách znovu rádi vidí. Úspory to ale před inflací nezachrání
iHned.cz | 18:00:13
Rekordní inflace probudila centrální bankéře z předlouhého snu, v němž byl pokles cenové hladiny či její „nedostatečně“ rychlý růst větším problémem než zdražování. Sazby tak v posledním roce a půl zvedla většina centrálních bank světa,...


Konec sporů o Fata morganu. Autor unikátního skleníku dostane čtvrt milionu odškodného za zneužití díla
iHned.cz | 18:00:13
Osmnáct let poté, co se v pražské botanické zahradě otevřel skleník Fata morgana, přišel dodatečný účet. Zahrada musí zaplatit projektantovi unikátní stavby Zdeňku Deylovi více než čtvrt milionu korun za to, že bez jeho souhlasu změnila jeho...


Můžeme být poslední generací, která zažije demokracii, varuje Čaputová. Neradno to podceňovat
iHned.cz | 18:00:13
Nestává se často, že by si politik z našeho koutu Evropy na větším mezinárodním fóru vysloužil potlesk ve stoje. Zuzaně Čaputové se to v Evropském parlamentu podařilo. Slovenská prezidentka v projevu před europoslanci mluvila o hrozbách pro...


Prisko levnější energie veřejnému sektoru kupovat nebude, potvrdil ministr financí Stanjura
iHned.cz | 18:00:13
Státní společnost Prisko letos nakupovat energie pro veřejný sektor nebude. Ministr financí Zbyněk Stanjura na tiskové konferenci po jednání vlády tak potvrdil informace HN, že jeho resort připravuje pro vládu nařízení, které pro zajištění energií...


Gigafactory v Česku chceme, schválila vláda. Teď je na tahu Volkswagen
iHned.cz | 18:00:13
Vláda Petra Fialy (ODS) se na svém středečním jednání rozhodla podpořit záměr vybudovat v Česku velkou továrnu na elektrické baterie, takzvanou gigafactory. A že bylo načase. Koncern Volkswagen chce své rozhodnutí o umístění fabriky oznámit do...


Prudký obrat. Největší investiční společnosti na světě tvrdí, že s investováním do fosilních paliv nekončí
iHned.cz | 18:00:13
V investicích do fosilních paliv budeme pokračovat a nesouhlasíme s názorem, že zelené plány na změnu klimatu vyžadují ukončení financování uhlí, ropy či plynu. Tak by se dala podle britského listu Financial Times interpretovat odpověď dvou...


Nebe je vysoko, Budapešť daleko? Abychom se v Česku nedivili
iHned.cz | 18:00:14
Maďarská centrální banka, která před pár týdny slibovala, že sazby (tou dobou na 13 procentech) výše nepůjdou, byla před několika dny nucena otočit. Zavedla novou jednodenní depozitní sazbu, která dosud základní sazbu fakticky nahradí, a její výši...


Za prodej nápoje šamanů dostali manželé osm let vězení. Experti žádají změnu zákona
aktuálně.cz | 17:40:53
Manželé uspořádali nejméně sto rituálů, od účastníků vybrali přes deset milionů korun. Nápoj ayahuasca z odvaru z lián v Česku patří mezi drogy.


Úpadek autosalonů pokračuje. Výstaviště v Paříži zeje prázdnotou
aktuálně.cz | 17:22:00
V Paříži začal kdysi jeden z nejvýznamnějších autosalonů světa. Letos ale výstaviště zeje prázdnotou a láká jen na několik málo značek.


"Riskují své životy za Evropu." Laureátem Sacharovovy ceny je letos ukrajinský lid
aktuálně.cz | 17:20:49
Europarlament uděluje cenu od roku 1988 jednotlivcům či organizacím bojujícím za lidská práva a základní svobody.


Kia začne v Česku od příštího roku s ukončováním prodeje aut se spalovacími motory
aktuálně.cz | 17:09:50
Kia chce mít do pěti let v nabídce čtrnáct modelů s elektrickým pohonem a v roce 2035 prodávat v Evropě pouze elektromobily.


Ještě lepší než před covidem, zní z Hyundaie. Nošovická výroba letos předčí očekávání
aktuálně.cz | 16:33:39
Továrna automobilky Hyundai v Nošovicích očekává letos rekordní produkci. Za letošní rok by v ní mělo vyjet více než než v předcovidovém roce 2019.


Vláda rozšíří podporu kvůli cenám energií: čerpat bude moci více velkých firem
Denik.cz | 17:33:00
Podporu kvůli vysokým cenám energií bude moci čerpat více velkých firem, vláda rozšířila program na všechny sektory hospodářství. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to oznámil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Podporu ale nezískají obory, u nichž se zvažuje daň z neočekávaných zisků, a podniky, na které se vztahuje zastropování cen elektřiny a plynu.


Jak se řídí Unie: Nařízení Evropské unie odstavilo parlament na druhou kolej
Denik.cz | 17:27:00
V úterý v půl čtvrté představila předsedkyně Evropské komise v Evropském parlamentu plán Bruselu na zastropování cen plynu. Byl by spuštěn, pokud by se ceny vymkly realitě jako letos v létě. „Limit bude dostatečně pružný, aby zajistil bezpečnost dodávek,a taky dostatečně vysoko, aby trh fungoval a plyn proudil,“ uvedla Ursula von der Leyenová.


Bydlí v rozpadlé maringotce s desítkami koček. Mají propadnout státu
Denik.cz | 16:50:00
Devětašedesátiletá Jana Kaprálová žije už 14 let v maringotce u lesa poblíž čistírny odpadních vod v Chýnově na Táborsku. Společně s ní tam přebývá přibližně 40 koček. "Zhruba 30 je mých, další desítka jich občas přijde, občas zase odejde," potvrzuje Jana Kaprálová a dodává, že chovu koček se věnuje už od svých tří let.


Náměstek Hladík o kauze privatizace domů v Brně: Nejsem obviněný, ani obžalovaný
Denik.cz | 16:44:00
Kandidát na ministra životního prostředí, lidovec Petr Hladík, nechtěl dnes komentovat ohrožení své nominace na ministra s ohledem na úterní zásah policie v jeho kanceláři na brněnském magistrátu, kde působí jako primátorčin náměstek. Hladík dnes po jednání lidovců v Brně novinářům řekl, že nominaci ve čtvrtek projedná celostátní výbor strany. Na dotaz, zda se nominace vzdá, neodpověděl. Zdůraznil však, že není obviněný. Hladík měl ve vládě nahradit spolustranici Annu Hubáčkovou, která končí ze zdravotních důvodů. K případnému zrušení Hladíkovy nominace zaznívají další lidovecká jména do vlády.


Velká záchranná akce: Tisíce psů trpělo v laboratoři, osvobození probíhalo tajně
Denik.cz | 16:15:00
Tisíce bíglů trpěly mnoho let v americkém státě Virginia. Tito psi byli chováni v zastrčeném rozsáhlém komplexu jménem Envigo, kde byli drženi jako pokusná zvířata. Psi žili v otřesných podmínkách, v klecích a obklopeni neustálým štěkotem. Obrovská záchranná akce, která se uskutečnila mezi červnem a zářím, si dala za cíl všechny psy z utrpení vymanit.


Ministr Síkela očekává od nového šéfa ČTÚ řešení problémů s DVB-T2
lupa.cz | 17:26:31
Ministr průmyslu Jozef Síkela vyjádřil svá očekávání od změny ve vedení Českého telekomunikačního úřadu. Hanu Továrkovou od února vystřídá Marek Ebert. „Očekávám, že se pustí do řešení problémů s nekvalitním příjmem DVB-T2 v některých oblastech České republiky a úřad pod jeho vedením podpoří další rozvoj vysokorychlostních sítí v Česku a rozvoj konkurence,“ sdělil ministr v tiskové zprávě.


Bude to boj o holé přežití, říká Tomáš Dastlík o taneční soutěži
revue.idnes.cz | 17:00:00
Skoro každý herec vám řekne, že se o moc lépe ztvárňují padouši než kladní hrdinové. Tomáš Dastlík už si ale lumpů a vrahů zahrál v životě tolik, že teď spíš vyhlíží roli obyčejného táty od rodiny, jakým je on sám. Čím si krátí čekání? Prozrazuje v rozhovoru pro Týdeník Televize.


The Fastest Woman On Earth: Upoutávka na dokument o nebojácné Jessi Combs je na světě
Auto.cz | 17:58:00
Dokument o tragicky zesnulé závodnici bude ke zhlédnutí od dvacátého října na HBO Max.


Autodrom Most zve na Den Bezpečnosti, nabídne výstavu i zajímavé zážitky
Auto.cz | 16:53:00
Návštěvníci akce se mohou těšit na autoshow s účastí Policie ČR, jízdu na polygonu, jízdu na závodní dráze a mnoho dalšího. Vstup na akci je zdarma.


Další SUV kupé od BMW? Takhle by mohla vypadat nová X2
Auto.cz | 15:58:00
BMW usilovně pracuje na druhé generaci crossoveru X2. Jak naznačují fotografie a videa maskovaných prototypů, nástupce bude mít vzhledem výrazně blíž k SUV kupé.


Italská klasika. Ferrari Roma fantasticky propojuje mechaniku s elektronikou
Auto-iDNES.cz | 18:00:00
Ferrari s modelem Roma vstoupilo do segmentu kompaktních kupé s motorem vpředu, kde ještě nikdy nebylo. Že je v této kategorii rušněji, než bývá Ferrari u svých ostatních modelů zvyklé? To ani v nejmenším nevadí. Ferrari prostě do Romy dalo své typické ingredience, které namíchalo tak, že vzniklo unikátní auto, za jehož volantem budete nadšeni.


Malé firmy neměly minimálně od roku 1985 nikdy zápornou dlouhodobější návratnost. Co jejich valuace implikují nyní?
Kurzy.cz | 18:46:00
Už před časem jsem narazil na názor, že akcie malých firem v USA již na rozdíl od větších firem plně odráží riziko recese v USA. Založen byl zejména na valuacích, které u malých firem dosahovaly a dosahují mimořádně nízkých hodnot (na rozdíl od indexu ...


V Brně byla zahájena mezinárodní konference ICRI
Kurzy.cz | 17:55:12
Brno hostí po Kodani, Aténách, Kapském Městě, Vídni a Ottawě mezinárodní konferenci o výzkumných infrastrukturách ICRI 2022. Jedná se o jednu z největších akcí českého předsednictví v Radě EU.


Delegace Lombardie na pracovní návštěvě Česka
Kurzy.cz | 17:23:05
Ve dnech 4. a 5. října 2022 uskutečnil náměstek regionální vlády Lombardie Gabriele Barucco s delegací pracovní návštěvu


Odvolávám, co jsem odvolal, slibuji, co jsem slíbil... Vláda chce daň z neočekávaných zisků od roku 2023
Kurzy.cz | 17:22:49
Vláda se kloní k tomu, aby daň z neočekávaných zisků platila od roku 2023, přestože evropské nařízení umožňuje ji uplatnit už od letoška. Po jednání vlády to dnes řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).


Souhrn 19.10. - Evropa spíše v plusech, US trhy zatím nejisté, BCPP dostala nakonec nepotvrzený kopanec ohledně windfall tax, euro výrazněji oslabilo, ropa vyčkává, zlato oslabilo kvůli dolaru
Kurzy.cz | 17:18:36
Pražská burza v polovině týdne při výrazně nadprůměrné likviditě výrazně ztrácela a šla tak proti obecnému vývoji. Evropské akciové trhy byly dnes poněkud nejisté až lehce rostoucí.


Královéhradecký kraj vyčlenil 15 milionů korun na mimořádnou podporu v době energetické krize
Kurzy.cz | 17:12:24
Ačkoliv hlavní podporu v době energetické krize má na starost stát, Královéhradecký kraj připravil několik možností, jak podpořit volnočasové, sportovní, sociální i kulturní odvětví v regionu, na která vyčlenil bez mála 15 milionů korun. Cílem kraje ne...


EMA doporučila schválení mRNA vakcín proti covid-19 pro děti od 6 měsíců
Kurzy.cz | 17:10:16
Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) doporučil rozšířit registraci vakcín Comirnaty a Spikevax (proti původnímu kmenu viru SARS-CoV-2) i pro děti od 6 měsíců.


Vláda schválila další kroky v realizaci Gigafactory, bude dále komunikovat s krajem a obcemi
Kurzy.cz | 17:02:33
Vláda přijala usnesení k přípravě a výstavbě strategického podnikatelského parku Plzeň-Líně, které přispěje ke zvýšení šancí na


Ropa mírně klesá po týdenních údajích o zásobách v USA
Kurzy.cz | 16:54:10
Zveřejnění zprávy amerického ministerstva energetiky způsobilo určité pohyby na trhu s ropou. Ropa neočekávaně klesla, zatímco zásoby benzínu klesly méně, než se očekávalo. V údajích o zásobách destilátů došlo k překvapení, protože v rozporu s očekáván...


Čeští i evropští představitelé diskutovali o nástroji kvality veřejné správy CAF
Kurzy.cz | 16:53:51
Ve středu, 19. října 2022, se v Praze v rámci českého předsednictví v Radě EU uskutečnila konference uživatelů Společného hodnoticího rámce (CAF). Akci organizovalo Ministerstvo vnitra ve spolupráci s Evropským institutem veřejné správy (EIPA) a na pří...


Německo chce odebrat výrobcům elektřiny až 90% letošních nadměrných zisků
Kurzy.cz | 16:23:54
Podle agenturních zpráv německá vláda zvažuje, že tamním výrobcům elektřiny odebere až 90% nadměrných zisků vygenerovaných vysokým růstem cen na trhu a to se zpětnou platností již od letošního března.


Po přílivu BTC do Coinbase PRO se dynamika bitcoinu snižuje
Kurzy.cz | 16:06:10
Kryptoměny nadále zůstávají v konsolidaci, bitcoin je nucen bránit úrovně 19 000 USD a Ethereum se opět usadilo pod 1 300 USD: Fidelity Fund zůstává pozitivní, pokud jde o omezenou nabídku bitcoinu vůči fiat měnám, a zdůrazňuje, že investoři mohou c...


Dolar opět dražší 25 korun (Komentář)
Kurzy.cz | 16:05:50
Na globálních finančních trzích se dnes
prosazovala spíše pochmurnější nálada projevující se vyšší averzi
k riziku. Samotná zveřejněná data na tuto situaci
žádný vliv neměla. A to ani pokud šlo o finální čísla zářijové inflace
v eurozóně, čí odpoledníc...


Podle průzkumu BofA vyhlásily trhy kapitulaci. Akciová rally přijde až příští rok
Kurzy.cz | 14:21:17
Sentiment ohledně růstu akcií a globální ekonomiky v průzkumu Bank of America mezi správci fondů ukazuje na plnou kapitulaci. Cesta k růstu akcií by se tak mohla otevřít v příštím roce.


Měsíční výročí od sloučení Etherea
Kurzy.cz | 14:15:51
¨ „ Měsíc po sloučení sítě Ethereum není stále snadné si udělat obrázek. Ačkoli cena ETH za měsíc od té doby nereagovala pozitivně, je to nepochybně pod tlakem makroekonomických faktorů, konkrétně souvisejících s širší volatilitou investičního trhu,&helli


Stát pokračuje v podpoře elektromobility: Daňové odpisy usnadní výstavbu nabíjecích stanic
Kurzy.cz | 14:07:06
Není to jediná věc, kterou tato novela upravila. Od roku 2022 například zaměstnanci využívající firemní elektromobil i k soukromým účelům najdou na výplatnicích pár tisíc korun za rok navíc. Řidiči nejoblíbenějšího českého elektromobilu Škoda ENYAQ iV, kt


Na Kapverdská letiště míří investice ve výši stovek milionů eur
Kurzy.cz | 14:06:49
NA KAPVERDSKÁ LETIŠTĚ MÍŘÍ INVESTICE VE VÝŠI STOVEK MILIONŮ EUR Na Kapverdách se v příštích 40 letech chystají investice za téměř miliardu eur do letištní infrastruktury. Na základě licenční smlouvy s tamní vládou bude nově...


USD/JPY na 22letých maximech❗
Kurzy.cz | 13:52:01
Dnešní FX seance přináší posílení amerického dolaru, což vytváří obrovský tlak na kotace jenu. Pár USD/JPY se vyšplhal na 22letá maxima a míří k psychologické hladině 150. Japonská měna je nadále zatížena holubicí politikou BoJ.Zdroj: xStation 5Ten...


S krachem NWT bude o přežití bojovat i společnost Fillamentum, obchodovaná na burze Start
Hospodářské noviny | 20:00:07
Pád zlínské společnosti NWT, jejíž podnikání se rozprostírá od energetiky až po projekty v e-commerce a zemědělství, může mít podle odborníků ještě jednu oběť. A to společnost Fillamentum, do níž nasměrovaly své peníze stovky českých investorů na...


Fotbalové kluby chtějí více peněz za televizní práva. Tendr bude v první polovině příštího roku, slibuje LFA
Hospodářské noviny | 20:00:07
Všichni zúčastnění kolem otázky vysílacích práv na českou nejvyšší fotbalovou soutěž doteď opatrně našlapovali. Česko totiž v evropském srovnání patří mezi země, kde liga a následně kluby inkasují za televizní práva jednu z nejmenších částek. Objem...


Spor o dluhy Zetoru skončil smírem. ČSOB státu nemusí platit 161 milionů
Hospodářské noviny | 20:00:08
Po více než patnácti letech končí spor mezi Československou obchodní bankou a ministerstvem financí kvůli starým dluhům bývalého státního podniku Zetor. Posledním bodem byla žaloba ministerstva financí, které po bance požadovalo zaplatit úroky z...


Pokud nepřidáte peníze na platy, můžeme zkolabovat, varují soudy vládu. Zaměstnanci jim odcházejí už i do Lidlu
Hospodářské noviny | 20:00:08
Lidé se musí připravit na to, že české soudy, které jsou nyní podle statistik páté nejrychlejší v EU, se začnou zpomalovat a možná i zkolabují. Podle předsedů tuzemských soudů se to může stát, pokud vláda a ministerstvo financí nezačnou řešit...


Dravci z IFIS vstoupili do sporu bývalé ČKD s Mittalem o půl miliardy
Hospodářské noviny | 20:00:08
Nejen z insolvencí žije agilní brněnský fond IFIS. Ten se v posledních letech proslavil zejména svými výpady v bankrotech investičních skupin Arca Investments a Helske, Sberbank či stavební firmy PSJ. Tentokrát obchodníci s pohledávkami kolem...


Válka, drahé energie a jak to vše zvládají Češi v čele EU? Přijďte debatovat do HN s Řediteli Evropy
Hospodářské noviny | 20:00:09
Válka na Ukrajině, energetická krize, raketový růst cen a déjà vu migrační krize jako v roce 2015? Česko má za sebou čtyři měsíce v čele Evropské unie. Šlo udělat víc? V čem jsme zazářili, kde naopak? Co se (ne)dá ještě zvládnout? Má smysl...


Střadatele v bankách znovu rádi vidí. Úspory to ale před inflací nezachrání
Hospodářské noviny | 20:00:09
Rekordní inflace probudila centrální bankéře z předlouhého snu, v němž byl pokles cenové hladiny či její „nedostatečně“ rychlý růst větším problémem než zdražování. Sazby tak v posledním roce a půl zvedla většina centrálních bank světa,...


Konec sporů o Fata morganu. Autor unikátního skleníku dostane čtvrt milionu odškodného za zneužití díla
Hospodářské noviny | 20:00:09
Osmnáct let poté, co se v pražské botanické zahradě otevřel skleník Fata morgana, přišel dodatečný účet. Zahrada musí zaplatit projektantovi unikátní stavby Zdeňku Deylovi více než čtvrt milionu korun za to, že bez jeho souhlasu změnila jeho...


Můžeme být poslední generací, která zažije demokracii, varuje Čaputová. Neradno to podceňovat
Hospodářské noviny | 20:00:10
Nestává se často, že by si politik z našeho koutu Evropy na větším mezinárodním fóru vysloužil potlesk vestoje. Zuzaně Čaputové se to v Evropském parlamentu podařilo. Slovenská prezidentka v projevu před europoslanci mluvila o hrozbách pro současnou...


STALO SE DNES: Putin vyhlásil stanné právo. Čaputová oslovila europoslance
idnes.cz | 17:59:00
Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil v ukrajinských okupovaných oblastech stanné právo. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová pronesla projev k europoslancům. Brněnský policejní zátah komplikuje Petru Hladíkovi převzetí funkce ministra životního prostředí Ministr financí Zbyněk Stanjura odmítl zavedení daně z mimořádných zisků za rok 2022. Přinášíme přehled středečních událostí.


Zámek v Žinkovech je roky na prodej, cena klesla na 200 milionů
idnes.cz | 17:58:00
Ještě před zhruba třemi lety byl zámek Žinkovy na Plzeňsku na prodej za téměř tři čtvrtě miliardy korun. Dnes je v nabídce renomovaných zahraničních realitních kanceláří k mání za 200 milionů korun. I přes výrazné snížení ceny se zatím nepodařilo najít kupce. Největší český zámek v soukromém vlastnictví má užitnou plochu 19 tisíc metrů čtverečních a nádherné pozemky o celkové rozloze 19 hektarů půdy.


S krachem NWT bude o přežití bojovat i společnost Fillamentum, obchodovaná na burze Start
iHned.cz | 20:00:33
Pád zlínské společnosti NWT, jejíž podnikání se rozprostírá od energetiky až po projekty v e-commerce a zemědělství, může mít podle odborníků ještě jednu oběť. A to společnost Fillamentum, do níž nasměrovaly své peníze stovky českých investorů na...


Fotbalové kluby chtějí více peněz za televizní práva. Tendr bude v první polovině příštího roku, slibuje LFA
iHned.cz | 20:00:33
Všichni zúčastnění kolem otázky vysílacích práv na českou nejvyšší fotbalovou soutěž doteď opatrně našlapovali. Česko totiž v evropském srovnání patří mezi země, kde liga a následně kluby inkasují za televizní práva jednu z nejmenších částek. Objem...


Spor o dluhy Zetoru skončil smírem. ČSOB státu nemusí platit 161 milionů
iHned.cz | 20:00:34
Po více než patnácti letech končí spor mezi Československou obchodní bankou a ministerstvem financí kvůli starým dluhům bývalého státního podniku Zetor. Posledním bodem byla žaloba ministerstva financí, které po bance požadovalo zaplatit úroky z...


Pokud nepřidáte peníze na platy, můžeme zkolabovat, varují soudy vládu. Zaměstnanci jim odcházejí už i do Lidlu
iHned.cz | 20:00:34
Lidé se musí připravit na to, že české soudy, které jsou nyní podle statistik páté nejrychlejší v EU, se začnou zpomalovat a možná i zkolabují. Podle předsedů tuzemských soudů se to může stát, pokud vláda a ministerstvo financí nezačnou řešit...


Vakcíny proti covidu zřejmě budou i pro malé děti. Evropská léková agentura to doporučila
ČT24 | 17:36:50
Evropská léková agentura doporučila ke schválení vakcíny proti covidu-19 firem Pfizer a Moderna pro děti od šesti měsíců. Doteď se mohly očkovat děti od pěti let. Rozšíření doporučení předcházelo testování u dětí, v obou případech menších dávek. Obě vakcíny ukázaly účinnost srovnatelnou s tou u vyšších věkových skupin. O konečném schválení teď rozhodne Evropská komise.


Než přijde mráz. Čas dochází Ukrajině i Rusku, boje zbrzdí obávané bahno rasputica
aktuálně.cz | 19:36:23
Zatímco na severovýchodě Ukrajiny se očekávají tuhé mrazy, na jižní frontě u Černého moře bývají teploty vyšší. Jak válku ovlivní počasí?


Válek chce připravit změnu zákona, má bránit výpadkům léků
Eurozpravy-domácí | 18:13:00
Ministerstvo zdravotnictví chce podle ministra Vlastimila Válka (TOP 09) připravit změnu zákona, která má pomoci překlenout výpadky důležitých léků na straně výrobce. Distributoři by u vybraných léčiv měli držet několikaměsíční zásobu, například tříměsíční. Řekl to na dnešním jednání výboru pro zdravotnictví ve Sněmovně.


Vláda stále připravuje společné zasedání s ukrajinskými ministry
Eurozpravy-domácí | 17:05:00
Jednání o společném zasedání české a ukrajinské vlády pokračují, tématem bude i pomoc Kyjevu a případný příchod dalších ukrajinských běženců do Česka. Po dnešním zasedání kabinetu tak ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) odpověděl na dotaz, zda vláda očekává další příliv uprchlíků z Ukrajiny během zimy. Mluvčí vlády Václav Smolka ČTK řekl, že se zatím nic nezměnilo na informaci, podle které by se jednání českých a ukrajinských ministrů mělo uskutečnit 31. října.


Řemeslníci v ohrožení. Kováři se kvůli energiím mohou dostat do existenční krize
Denik.cz | 19:45:00
Po staletí krotí kováři, podkováři a nožíři tři živly – oheň, vzduch a vodu. Avšak prvně jmenovaný teď mnohým může zlámat vaz. Rozdělat oheň ve výhni je totiž čím dál složitější. Mistry černého řemesla trápí nejen nedostatek kvalitního černého kovářského uhlí, ale také čím dál dražší plyn.


Trussové končí ve vládě i ministryně vnitra Bravermanová
Eurozpravy-zahraniční | 19:37:00
Britská ministryně vnitra Suella Bravermanová dnes na sociálních sítích oznámila, že končí v kabinetu premiérky Liz Trussové. Novým šéfem rezortu se stal někdejší ministr dopravy Grant Shapps. Jde o druhou výměnu důležitého ministra britské vlády za poslední týden.


Vláda premiérky Borneové obešla francouzský parlament, aby prosadila rozpočet
Eurozpravy-zahraniční | 19:30:00
Francouzská vláda se rozhodla navzdory rozporům v parlamentu prosadit zákon o rozpočtu na rok 2023 a využila k tomu zvláštních ústavních pravomocí, díky kterým není potřeba, aby zákon schválili zákonodárci. Koalice opozičních levicových stran NUPES ihned uvedla, že na krok zareaguje návrhem na vyslovení nedůvěry vládě.


Specialisté z Francie ohledávali oběti možných válečných zločinů z Izjumu
Eurozpravy-zahraniční | 19:05:00
Specialisté francouzského četnictva na identifikaci obětí a shromažďování důkazů o zločinech ukončili dnes svou třetí dvoutýdenní misi na Ukrajině, tentokráte podniknutou v nedávno osvobozené části Charkovské oblasti na východě země. Uvedla to agentura AFP.


EU musí spolupracovat na řešení dopadů války, řekl Michel na summitu s Fialou
Eurozpravy-zahraniční | 18:48:00
Členské státy Evropské unie musí při řešení dopadů ruské invaze na Ukrajinu postupovat jednotně. Uvedl to dnes předseda Evropské rady Charles Michel na trojstranném sociálním summitu, kterého se zúčastnil i český premiér Petr Fiala a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.


Ruská diplomacie si pozvala velvyslance Pivoňku kvůli Českému domu
Eurozpravy-zahraniční | 18:17:00
Ruské ministerstvo zahraničí si dnes pozvalo českého velvyslance Vítězslava Pivoňku, napsala agentura TASS. Důvodem je podle sdělení ruské diplomacie údajné vyostřování situace okolo moskevského Českého domu nejvyššími českými představiteli. Ruské úřady nechaly v areálu Českého domu odstranit část plotu, což česká diplomacie pokládá za závažné narušení majetku a podle premiéra Petra Fialy věc nelze přejít mlčením.


Je čas koupit fabriku
Reflex | 19:00:00
Brněnský Jet Investment patří mezi nejznámější investiční společnosti zaměřené na průmyslové podniky v Česku. Založil ji už před 25 lety úspěšný investor Igor Fait. Od té doby do svých fondů kvalifikovaných investorů nakupuje, restrukturalizuje a prodává středně velké firmy s výjimečným zhodnocením. Nejvýznamnějším úspěchem je Kordárna Plus, kterou Jet Investment prodal s výnosem odpovídajícím 5,75násobku vstupní investice. O tom, jak se investicím daří v současné, složité době, jsme hovořili s ředitelem investiční společnosti Janem Brávkem.


Hrad zrušil Zemanův program z technických důvodů. Prezident prochází plánovanou rekonstrukcí
Reflex | 18:30:00
Doby, kdy prezident Miloš Zeman rušil svůj program ze zdravotních důvodů, jsou dávno za námi. Od jisté doby totiž není pan prezident brán jako člověk, nýbrž jako kyborg, do kterého bylo Zemanovo vědomí převedeno.


Erotika bez nahoty: Takhle kdysi vypadaly extravagantní tanečnice v pánských klubech
Reflex | 18:10:00
Mnoho lidí si představuje vystoupení burlesky jako laciný striptýz, ale profesionální tanečnice tohoto žánru tvrdí, že představení nesmí nikdy sklouznout k oplzlosti. V předminulém století tomu tak nebylo už vůbec. Vystoupení vždy měla erotický nádech, ale kořeny burleskních technik sahají hluboko do minulosti.


Propaganda KLDR: Tohle nám ve válce provedou zlí a zákeřní Američané
Reflex | 17:00:00
Mezi Severní Koreou a Spojenými státy v posledních měsících narůstá napětí. Režim pod taktovkou Kim Čong-una vojenským testy zkouší, kam až může zajít. USA vrací úder zvyšováním sankcí. A v takové situaci nesmí zaspat ani propaganda a ta severokorejské je zvlášť povedená.


Vzala vláda zpátečku? Daň z neočekávaných zisků má platit až od příštího roku
Tiscali-zprávy | 17:04:16
Vláda se kloní k tomu, aby daň z neočekávaných zisků platila od roku 2023, přestože evropské nařízení umožňuje ji uplatnit už od letoška. Po jednání vlády to dnes řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Zavedení daně kabinet podle něj spojí s daňovým balíčkem, který čeká druhé čtení v Poslanecké sněmovně.


Laureátem Sacharovovy ceny je ukrajinský lid
Tiscali-zprávy | 16:48:55
Letošním laureátem Sacharovovy ceny za svobodu myšlení se stal „statečný ukrajinský lid“. Oznámila to dnes předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová. O letošním držiteli ceny rozhodli lídři parlamentních politických skupin a předsedkyně EP. Slavnostní předání se uskuteční ve Štrasburku 14. prosince.


Armáda ustoupila gigafactory. Stát bude pro vojáky hledat náhradu za letiště Líně u Plzně
E15-ekonomika | 18:30:00
Na vojenském záložním letišti Líně u Plzně a přilehlých parcelách by mohla vyrůst továrna na baterie do elektroautomobilů koncernu Volkswagen. Podrobnosti rozhodnutí vlády předá premiér Petr Fiala vedení automobilky, která Česko zvažuje jako jednu ze tří lokalit pro umístění takzvané gigafactory ve střední Evropě. Podle dostupných informací vojsko ustoupilo z požadavku ponechat si letiště Líně ze strategických důvodů.


Chceme k nám dostat ty nejlepší lidi na trhu, říká Pavel Milec, personální ředitel společnosti O2
E15-ekonomika | 18:00:00
Český mobilní operátor O2 se chce kromě tvorby a komunikace svých produktů více zaměřit i na firemní kulturu. Nově rozvíjí vlastní talentový program a intenzivně se věnuje nováčkům. Od listopadu pak společnost spustí kampaň na posílení značky O2 jako zaměstnavatele. Jejími tvářemi budou lidé, kteří v O2 skutečně pracují. „Když se nám povede získat talentované lidi, kterým dáme příležitost, jsem přesvědčen, že jejich příběhy budou inspirovat další,“ říká v rozhovoru personální ředitel O2 Pavel Milec. O své postřehy se v rozhovoru podělila i Kristýna Strýčková, která je v O2 součástí talentového programu.


BMW chystá masivní investici v USA, do výroby elektromobilů vloží 1,7 miliardy dolarů
E15-ekonomika | 17:41:00
Německý výrobce luxusních aut BMW investuje 1,7 miliardy dolarů (42,6 miliardy korun) do výroby elektromobilů ve Spojených státech. Plánuje, že od roku 2030 tam bude vyrábět nejméně šest modelů plně elektrizovaných vozů. 


Slovenský InoBat zvažuje stavbu továrny na baterie ve Španělsku za miliardy eur
E15-ekonomika | 17:34:00
Slovenský výrobce baterií InoBat podepsal se španělskou vládou prohlášení o záměru vybudovat ve městě Valladolid ve středním Španělsku továrnu na baterie pro elektromobily. S odvoláním na dnešní prohlášení slovenské firmy o tom informovala agentura Bloomberg. Podle španělského ministerstva průmyslu by měl závod stát tři miliardy eur (73,6 miliardy korun) a vytvořit přes 2000 pracovních míst.


Armáda ustoupila gigafactory. Stát bude pro vojáky hledat náhradu za letiště Líně u Plzně
E15-politika | 18:30:00
Na vojenském záložním letišti Líně u Plzně a přilehlých parcelách by mohla vyrůst továrna na baterie do elektroautomobilů koncernu Volkswagen. Podrobnosti rozhodnutí vlády předá premiér Petr Fiala vedení automobilky, která Česko zvažuje jako jednu ze tří lokalit pro umístění takzvané gigafactory ve střední Evropě. Podle dostupných informací vojsko ustoupilo z požadavku ponechat si letiště Líně ze strategických důvodů.


Chceme k nám dostat ty nejlepší lidi na trhu, říká Pavel Milec, personální ředitel společnosti O2
E15-politika | 18:00:00
Český mobilní operátor O2 se chce kromě tvorby a komunikace svých produktů více zaměřit i na firemní kulturu. Nově rozvíjí vlastní talentový program a intenzivně se věnuje nováčkům. Od listopadu pak společnost spustí kampaň na posílení značky O2 jako zaměstnavatele. Jejími tvářemi budou lidé, kteří v O2 skutečně pracují. „Když se nám povede získat talentované lidi, kterým dáme příležitost, jsem přesvědčen, že jejich příběhy budou inspirovat další,“ říká v rozhovoru personální ředitel O2 Pavel Milec. O své postřehy se v rozhovoru podělila i Kristýna Strýčková, která je v O2 součástí talentového programu.


BMW chystá masivní investici v USA, do výroby elektromobilů vloží 1,7 miliardy dolarů
E15-politika | 17:41:00
Německý výrobce luxusních aut BMW investuje 1,7 miliardy dolarů (42,6 miliardy korun) do výroby elektromobilů ve Spojených státech. Plánuje, že od roku 2030 tam bude vyrábět nejméně šest modelů plně elektrizovaných vozů. 


Slovenský InoBat zvažuje stavbu továrny na baterie ve Španělsku za miliardy eur
E15-politika | 17:34:00
Slovenský výrobce baterií InoBat podepsal se španělskou vládou prohlášení o záměru vybudovat ve městě Valladolid ve středním Španělsku továrnu na baterie pro elektromobily. S odvoláním na dnešní prohlášení slovenské firmy o tom informovala agentura Bloomberg. Podle španělského ministerstva průmyslu by měl závod stát tři miliardy eur (73,6 miliardy korun) a vytvořit přes 2000 pracovních míst.


Spojené státy prodávají ropu ze svých rezerv. Chtějí snížit její cenu
idnes.cz | 21:37:00
Spojené státy do konce roku prodají 15 milionů barelů ropy ze svých strategických rezerv, aby přispěly ke snížení vysoké tržní ceny této suroviny. Oznámil to ve středu americký prezident Joe Biden. Tamější ropné firmy zároveň vyzval ke zvýšení produkce. V USA se příští měsíc konají volby do Kongresu. Biden uvedl, že prodej ropy není politicky motivovaný.


V Srbsku u Berouna rychlík usmrtil člověka. Vlaky nabraly zpoždění
idnes.cz | 21:12:43
V Srbsku na Berounsku ve středu večer srazil rychlík muže, který stál v kolejišti. Zřejmě se rozhodl spáchat sebevraždu, srážku nepřežil. Provoz na trati mezi Karlštejnem a Berounem byl zhruba dvě hodiny zastaven. Příčinou a okolnostmi nehody se zabývají kriminalisté, řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková.


Aktivistický fond jednal s Coca-Colou, nabádal ji k lepší recyklaci plastů
idnes.cz | 20:05:00
Aktivistický investor Engine No. 1, kterému se již například povedlo sesadit několik členů představenstva ropné společnosti ExxonMobil, se nyní zaměřil na společnost Coca-Cola. Domnívá se, že by nápojový gigant měl brát své ekologické cíle vážněji, informoval server Semafor s odkazem na své zdroje.


Orbán schytává jednu ránu za druhou, Brusel ho konečně dostal ke zdi
idnes.cz | 20:00:00
Za deset let vlády se Viktoru Orbánovi podařilo v Maďarsku zmonopolizovat téměř veškerou moc. Nyní se ovšem dostal do úzkých: V Evropě je čím dál izolovanější, Maďary sužuje rekordní inflace, v ulicích protestují učitelé a poprvé reálně hrozí, že nedostane tolik potřebné miliardy z evropských fondů.


Konec „výchovných“ trestů. Facku dítěti má brzy zakázat zákon
idnes.cz | 20:00:00
Česko je jednou z posledních zemí v Evropské unii, která ještě toleruje tělesné tresty u dětí. I když se v roce 2007 zavázalo k přijetí zákona, který by jakékoliv trestání dětí zakazoval, doteď tak ještě neučinilo. Nyní se ale problematika opět vrací a vypadá to, že Česká republika dospěla do bodu, kdy už by k přijetí nové legislativy mohla být vůle.


Válel se v suti, pak ho rozřezali. Největší bezvadný diamant jde do aukce
idnes.cz | 19:36:00
Na diamant byl údajně moc velký, tak ho horníci vyhodili. V hromadě suti ho pak objevila malá holčička, a díky tomu opět spatřil světlo světa. Nyní míří největší „bezvadný“ diamant s přízviskem Zlatý kanár do aukce. Zlatavý nerost vážící 303,10 karátů může mít hodnotu až 15 milionů dolarů (přes 375 milionů Kč).


Plzeň odmítá rozhodnutí vlády o gigafactory. O projektu nemá žádné informace
idnes.cz | 19:34:00
Plzeňský kraj, město Plzeň, okolní obce i letecké školy odmítají rozhodnutí vlády, která ve středu podpořila záměr vybudovat na záložním armádním letišti Líně u Plzně továrnu na baterie do elektroautomobilů, tzv. gigafactory. Chtějí letiště zachovat. O projektu nemají dodnes žádné informace od státu ani od investora, koncernu Volkswagen. Chtějí také vědět, zda armáda letiště potřebuje, nebo ne.


Podepsáno. Brno povede uskupení čtyř místo pěti, zítra zvolí nové vedení
idnes.cz | 18:58:00
Zástupci společného uskupení ODS a TOP 09, hnutí ANO, společné kandidátky KDU-ČSL a STAN a také ČSSD dnes večer podepsali koaliční smlouvu. Zítra na ustavujícím zasedání zvolí brněnští zastupitelé novou radu.


Zemřel francouzský spisovatel Jean Teulé, autor románu Potřeby pro sebevrahy
idnes.cz | 18:45:00
Ve věku 69 let zemřel francouzský romanopisec, karikaturista a scenárista Jean Teulé. Spisovatel podlehl v úterý večer srdečnímu infarktu, informovala agentura AFP. Autor byl známý i českým čtenářům. V češtině vyšly jeho knihy Já, François Villon (2016) a Potřeby pro sebevrahy (2011). Od roku 1998 žil se svou partnerkou, herečkou Miou-Miou.


Za pivo budeme platit i 70 korun, příští rok ale ještě ne, říká šéf Budvaru
idnes.cz | 18:18:00
Cena piva by se kvůli vysokým cenám energií mohla dostat i na 70 korun, příští rok to ale ještě nebude. V pořadu CNN Prima News Co na to vaše peněženka to řekl šéf Budějovického Budvaru Petr Dvořák. Dodal, že Češi se do restaurací příliš nehrnou.


Změna zákona zabrání výpadkům léků. Distributoři by se zásobovali, řekl Válek
idnes.cz | 18:08:00
Ministerstvo zdravotnictví chce podle ministra Vlastimila Válka připravit změnu zákona, která má pomoci překlenout výpadky důležitých léků na straně výrobce. Distributoři by u vybraných léčiv měli držet několikaměsíční zásobu, například tříměsíční. Řekl to na středečním jednání výboru pro zdravotnictví ve Sněmovně.


Za inflaci mohou drahé energie, míní Havlíček. Naivní, reagoval Skopeček
idnes.cz | 18:00:00
Vláda od začátku roku nebojovala s inflací, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček. Kdyby snížila ceny energií, nemusela podle něj být inflace tak vysoká. Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček ale zdůraznil, že výše inflace není způsobena jen cenami energií.


Hyundai odhalil nový Grandeur. Vlajková loď značky chce ohromit designem
Auto.cz | 18:52:00
Automobilka Hyundai prezentuje podobu sedmé generace vlajkové lodi značky. 


Rusové čekají mohutnou ukrajinskou ofenzivu na Cherson. Situace je tam velmi složitá, překvapil generál s pověstí surovce
iHned.cz | 22:00:30
Ukrajina soustředila u města Cherson na jihu země desetitisíce vojáků, kteří mají brzy zahájit rozsáhlou ofenzivu za jeho osvobození od ruských okupantů. Ti ho dobyli letos v březnu. Teď se Rusové ocitli ve velmi komplikované situaci a nelze...


Akcie ASML po zveřejnění reportu vyskočily o 6 %
Kurzy.cz | 19:01:32
ASML (ASML.US) ADR vyskočily přes 6 % poté, co výrobce čipů vykázal lepší než očekávané čtvrtletní zisky a tržby včetně rekordních nových objednávek. Společnost vydělala 4,23 USD na akcii při tržbách 5,69 miliardy USD. Analytici dotazovaní FactSet o...


Vláda se zabývala přípravou strategického podnikatelského parku Plzeň-Líně, rozšířila také podporu velkým firmám s cenami energií
Kurzy.cz | 17:39:00
Česká republika má velký zájem na výstavbě gigafactory na výrobu baterií pro automobilový průmysl v České republice. Na jednání ve středu 19. října 2022 se vláda Petra Fialy zabývala projektem výstavby strategického podnikatelského parku Plzeň-Líně, kd...


Brno hostí nejvlivnější osobnosti ze světa vědy a výzkumu
Kurzy.cz | 15:56:00
Brno, 19. října 2022 – Ode dneška do pátku 21. října se v Brně koná Mezinárodní konference o
výzkumných infrastrukturách (International Conference on Research Infrastructures – ICRI 2022). Jedná se o největší a
nejvýznamnější konferenci výzkumné agendy...


Kauza brněnských bytů. Lidovci a ODS schválili prodej skupině odsouzeného taxikáře
aktuálně.cz | 20:58:25
Policisté po druhé razii v Brně prověřují, zda skupině odsouzeného majitele taxislužby pomáhali vlivní magistrátní politici. Stíháni nejsou.


Mladík ve Ferrari jel v Olomouci 212 kilometrů za hodinu. Chtěl jsem se projet, řekl
aktuálně.cz | 20:16:41
Řidič jel v úterý večer v Olomouci rychlostí 212 kilometrů v hodině v místech, kde je maximální povolená rychlost 50 kilometrů za hodinu.


Kauza brněnských bytů: Lidovci a ODS před volbami schválili prodej domů skupině odsouzeného taxikáře
Hospodářské noviny | 23:00:06
Nedlouho před volbami schválili brněnští radní z ODS a KDU-ČSL dle pátrání HN a Aktuálně.cz privatizaci desítek městských bytů za výhodnou cenu pro nájemníky. Bytové domy ale dle detektivů měli pod kontrolou lidé spojení s majitelem taxislužby a...


Rusové čekají mohutnou ukrajinskou ofenzivu na Cherson. Situace je tam velmi složitá, překvapil generál s pověstí surovce
Hospodářské noviny | 23:00:06
Ukrajina soustředila u města Cherson na jihu země desetitisíce vojáků, kteří mají brzy zahájit rozsáhlou ofenzivu za jeho osvobození od ruských okupantů. Ti ho dobyli letos v březnu. Teď se Rusové ocitli ve velmi komplikované situaci a nelze...


Banky se mohly dodatečnému zdanění vyhnout, kdyby se chovaly více proklientsky, řekl Stanjura
ČT24 | 20:13:14
Daň z mimořádných zisků je podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) nezbytná a ospravedlnitelná, protože je Česko, potažmo celá Evropská unie, v ekonomické válce s Ruskem. Podotkl, že oproti celounijnímu řešení přidala česká vláda pouze dodatečné zdanění bankovního sektoru, přičemž banky si podle Stanjury na sebe takzvanou windfall tax přivolaly samy svým přístupem k zákazníkům. Zbyněk Stanjura byl hostem Interview ČT24, odpovídal na otázky Světlany Witowské.


V lékárnách chybí penicilin. Lékaři předepisují jeho alternativy, ty jsou ale méně vhodné a často dražší
ČT24 | 17:20:30
Penicilin je v řadě lékáren nedostupný. Výpadek potvrzují i praktičtí lékaři, kteří jej předepisují například na infekce dýchacích cest. Nyní tak nasazují jiná antibiotika, která však nemusí být vždy na danou nemoc vhodná. Alternativní léky jsou také často dražší než penicilin. Ministerstvo zdravotnictví chce připravit změnu zákona, která má výpadky důležitých léků pomoci překlenout.


Diplomacie protestuje proti zbourání plotu u Českého domu v Moskvě. Zazněl také návrh „odplaty“ v Praze
ČT24 | 17:55:10
Česko odeslalo Rusku diplomatickou nótu kvůli zbourání plotu u Českého domu v Moskvě. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) v ní požaduje urychlené zjednání nápravy. Městská část Praha 7 navrhla české diplomacii jako odvetu odstranění zdi, kterou Rusko po srpnové invazi obehnalo část pražského parku Stromovka přiléhající k ambasádě. To ministerstvo nechce. Ruská agentura TASS ve středu odpoledne napsala, že ruské ministerstvo zahraničí si kvůli „vyostřování situace“ vysokými představiteli Česka pozvalo velvyslance Vítězslava Pivoňku.


V Brně podepsaly strany koaliční smlouvu, primátorkou bude Vaňková
Eurozpravy-domácí | 20:56:00
Zástupci ODS+TOP 09, ANO, KDU-ČSL+STAN a ČSSD dnes podepsali v Brně koaliční smlouvu. Koalice má 42 mandátů z 55. V opozici budou Piráti, SPD s Trikolorou a Moravany a také Zelení s Žít Brno. Původně měli být v koalici i Piráti, pár hodin před dnešním podpisem ale oznámili, že do ní nevstoupí kvůli zásahům policistů v Brně v posledních týdnech.


Ukrajinci mají od zítra počítat s vypínáním elektřiny po celé zemi
Eurozpravy-zahraniční | 21:52:00
Ukrajinci musí od čtvrtka 20. října počítat s postupným vypínáním elektrického proudu po celé zemi. Očekává se, že zaváděná omezení nepotrvají déle než čtyři hodiny, uvedl dnes server RBK-Ukrajina s odvoláním na vyjádření energetické společnosti Ukrenerho.


Biden považuje za jediný Putinův nástroj brutální zacházení s Ukrajinci
Eurozpravy-zahraniční | 21:42:00
Ruský prezident Vladimir Putin se podle amerického prezidenta Joea Bidena ocitl "v neuvěřitelně těžké pozici", když se ve své pokračující válce proti Ukrajině uchýlil k používání jediného nástroje, kterým je brutální zacházení s ukrajinskými občany. Biden to dnes podle agentury Reuters řekl novinářům v Bílém domě.


Zmobilizovaní ruští vojáci mají dostávat nejméně 195 tisíc rublů měsíčně
Eurozpravy-zahraniční | 21:25:00
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal nařízení o bezpodmínečném dodržování termínů a výše výplat vojákům povolaným v rámci částečné mobilizace. Oznámila to dnes agentura Interfax. Plat má podle Putina činit nejméně 195.000 rublů měsíčně (asi 78.000 Kč). Rusko 24. února vojensky napadlo Ukrajinu. Agresivní válku, kterou proti sousední zemi vede, nazývá "speciální vojenskou operací".


Steinmeier zrušil z bezpečnostních důvodů cestu do Kyjeva
Eurozpravy-zahraniční | 20:11:00
Německý prezident Frank-Walter Steinmeier z bezpečnostních důvodů odvolal cestu do Kyjeva plánovanou na čtvrtek. S odvoláním na vládní zdroje na Ukrajině a v Berlíně o tom dnes informoval deník Bild.


Biden uvolní prostředky na podporu výroby baterií do elektromobilů v USA
Eurozpravy-zahraniční | 20:04:00
Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena uvolní 2,8 miliardy dolarů (přes 70 miliard Kč) ve formě grantů na rozšíření výroby baterií do elektromobilů ve Spojených státech. Podpoří i domácí produkci nerostů. Půjčky umožní americkým výrobním a zpracovatelským společnostem vytěžit a zpracovat více lithia a grafitu, ale také nikl a další materiály pro výrobu baterií.


Internet z Muskova Starlinku míří na paluby letadel, připojení vyjde na statisíce
E15-ekonomika | 21:55:00
Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska rozšiřuje služby své divize Starlink o internet na paluby letadel. Služba Starlink Aviation nabízí anténu za jednorázový poplatek 150 tisíc dolarů (3,8 milionu korun) a za připojení klient zaplatí 12 500 až 25 tisíc dolarů. 


Ondřej Malý: Sankce čipového průmyslu Čínu omezí. Pokud je Američané dokážou vymáhat
E15-ekonomika | 20:00:00
Významná omezení při dodávkách do Číny, která na americké čipové firmy uvalila administrativa prezidenta USA Joea Bidena koncem minulého týdne, budou Říši středu hodně bolet. Úspěch blokády ale bude záviset na dvou věcech – jak se k celé věci postaví ostatní země, a také na tom, jak dobře budou tyto de facto sankce vymáhané.


Internet z Muskova Starlinku míří na paluby letadel, připojení vyjde na statisíce
E15-politika | 21:55:00
Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska rozšiřuje služby své divize Starlink o internet na paluby letadel. Služba Starlink Aviation nabízí anténu za jednorázový poplatek 150 tisíc dolarů (3,8 milionu korun) a za připojení klient zaplatí 12 500 až 25 tisíc dolarů. 


Ondřej Malý: Sankce čipového průmyslu Čínu omezí. Pokud je Američané dokážou vymáhat
E15-politika | 20:00:00
Významná omezení při dodávkách do Číny, která na americké čipové firmy uvalila administrativa prezidenta USA Joea Bidena koncem minulého týdne, budou Říši středu hodně bolet. Úspěch blokády ale bude záviset na dvou věcech – jak se k celé věci postaví ostatní země, a také na tom, jak dobře budou tyto de facto sankce vymáhané.


Ukrajinci budou muset počítat s výpadky proudu. Omezení budou v řádu hodin
idnes.cz | 22:43:44
Ukrajinci musí od čtvrtka počítat s postupným vypínáním elektrického proudu po celé zemi. Očekává se, že zaváděná omezení nepotrvají déle než čtyři hodiny, uvedl portál RBK-Ukrajina s odvoláním na vyjádření energetické společnosti Ukrenerho. Do rána si lidé mají nabít mobily a powerbanky, upozornili energetici.


ČEZ i banky reagují na úvahy vlády, PX index se propadá
Kurzy.cz | 20:10:08
Dnes došlo ke změně nálady na akciových trzích. Ačkoliv index Euro Stoxx 50 (EU50) získal 0,21 %, německý DAX (DE30) po nových zprávách o zdanění energetických firem poklesl o 0,19 % a uzavřel na 12 741 bodech. Nejvýraznější ztrátu si dnes připsal inde...


Premiér Fiala se v Bruselu zúčastnil sociálního summitu
Kurzy.cz | 19:23:01
Předseda vlády ČR Petr Fiala a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka se 19. října 2022 zúčastnili v Bruselu trojstranného sociálního summitu, jehož hlavními tématy byly socioekonomické dopady války na Ukrajině a opatření k jejich řešení a možn...


S Hlučínem jako s Bayernem: Fotbalisté Plzně senzačně vypadli z domácího poháru
Tiscali-zprávy | 22:43:02
Fotbalisté Plzně se s účinkováním v domácím poháru nečekaně rozloučili hned po prvním zápase. Lídr nejvyšší soutěže a úřadující český mistr ve 3. kole MOL Cupu senzačně prohrál na půdě třetiligového Hlučína 2:3 a na domácí scéně utrpěl první porážku v sezoně. Všechny tři góly vítězů dal Dominik Smékal, rozhodující branku vstřelil ve čtvrté minutě nastavení.


Stavební zákon kritizují profesní komory, obce změny vítají. Vláda o něm začala jednat
ČT24 | 18:09:17
Vláda začala projednávat věcnou novelu stavebního zákona. Ještě o ní nehlasovala, vrátí se k ní později. Novela by měla podle ministerstva pro místní rozvoj urychlit a zjednodušit stavební řízení. Oproti původnímu znění, které zatím nevstoupilo cele v účinnost, ruší Nejvyšší stavební úřad a zachovává část stávajících stavebních úřadů. Proti postupu vlády se vymezuje ANO, které se domnívá, že vláda ničí jím připravený stavební zákon, ale nespokojené jsou i profesní organizace. Návrh považují za nekvalitní. Varují, že novela nepomůže ke zrychlení stavebního řízení.


Jak zvýšit využívání alternativních paliv v automobilech
Kurzy.cz | 22:58:14
Zjistěte více o alternativních palivech pro automobily a opatřeních EU na zvýšení jejich využívání za účelem snížení emisí uhlíku. Zdroj : © Evropská unie, 2022 - EP


Jak pracovat s psychedelickou zkušeností? V česku vznikla první psychedelická škola
Tiscali-zprávy | 11:00:00
Organizace Beyond Psychedelics, zaměřující se na smysluplnou změnu přístupu k rozšířeným stavům vědomí a duševnímu zdraví, spouští nový projekt psychedelického vzdělávání. Studovat práci s rozšířenými stavy vědomí je možné ve víkendovém Kurzu první psychedelické pomoci či v komplexním vzdělávacím programu Psychedelického minima. Následovat budou výcviky samotné práce s psychedelickou zkušeností v rámci terapie i harm reduction služeb. Projekt u nás zatím nemá obdoby.


Nebuďte na podnikání sami. Kdy se vyplatí přizvat další lidi? | Jiří Jemelka
Mladý Podnikatel | 00:00:41
Velká část podnikatelů limituje svůj úspěch tím, že jsou na všechno sami. Případně nedávají ostatním lidem dostatečný prostor růst. Jiřímu Jemelkovi trvalo 10 let, než si tuto chybu uvědomil.
The post Nebuďte na podnikání sami. Kdy se vyplatí přizvat další lidi? | Jiří Jemelka first appeared on MladýPodnikatel.cz.


Prezident Si mění Čínu v agresivní velmoc. Ne tak rychle, vzkazuje Biden
Respekt | 15:04:03
Spojené státy před sjezdem čínských komunistů uvalily na Peking tvrdé restrikce týkající se čipů a jejich výroby


Liz Truss se proškrtala k rezignaci. Konec (nejen) britské politiky
Respekt | 12:37:46
Sázka na thatcherismus premiérce nevyšla, progresivisté na tom však nejsou o nic lépe


Zahraniční výbor Poslanecké sněmovny označí Rusko za teroristický stát
Respekt | 09:44:12
Je to jen první krok. Navrhnu, abychom začali jednat o vypovězení smlouvy o přátelství, říká šéf výboru Marek Ženíšek


Do vlády s policií za zády? Lidovci řeší dilema
Respekt | 00:29:38
Ještě dramatičtěji vypadá nejasnost kolem nového ministra z pohledu ochrany přírody


Co s sebou na úřad práce? Jaké vzít dokumenty
Jenpráce.cz | 18:55:40
Povíme si, jaké formuláře můžete vyplnit v klidu doma a elektronicky na úřad práce poslat, nebo přinést osobně vytištěné. Pro zaměstnance, absolventy i OSVČ máme seznam dokumentů, které je nutné s sebou na úřad práce pro registraci přinést.


Fotogalerie Podzim v České republice
Slunečno.cz | 15:33:00
Česká podzimní krajina Řeka Metuje na podzim Pohled na řeku Vltavu a Karluv most Potůček Suchá Kamenice v Českosaském Švýcarsku Hory při východu slunce Na golfovém hřišti Detail vinice na Pálavě Největší přírodní most v Evropě Park Blatná Mlha nad vodní přehradou Podzim v Pískovcových skalách Nábřeží v Českých Budějovicích Zřícenina středověkého skalního hradu Valecov Barokní sochy před hradem Hrubá Skála v Českém ráji Nádvoří hradu...


Co s sebou na úřad práce? Jaké vzít dokumenty
Jenpráce.cz | 18:55:40
Povíme si, jaké formuláře můžete vyplnit v klidu doma a elektronicky na úřad práce poslat, nebo přinést osobně vytištěné. Pro zaměstnance, absolventy i OSVČ máme seznam dokumentů, které je nutné s sebou na úřad práce pro registraci přinést.Return to top