Celkem 140078 článků.|

Archív zpravodajství podle dnů

Články ze dne 22.10.2022


Jak u vás doma snížit výdaje za plyn?
eStav.cz | 00:01:28
Ptáte se, jak ušetřit za plyn? Pak jste na správném místě. I když je plyn stále levnější než vytápění elektřinou, přinášíme vám několik tipů, jak ušetřit peníze za plyn, abyste byli co nejúspornější.


Zateplit dům můžete s izolací MAGMARELAX po celý rok
eStav.cz | 00:01:28
Systém MAGMARELAX, minerální foukaná izolace, díky své jednoduché aplikaci nijak nenaruší vaší domácí pohodu. Není třeba žádné stavební povolení, nevzniká žádný nepořádek a nic vás neobtěžuje nepříjemným hlukem. Jemné vločky se dostanou do zcela nepřístupných míst a dutin ve vašem stropě. Stačí jen natáhnout hadici z přistaveného auta před domem a vše je za pár hodin hotovo.


Musím pracovat, abych nezlenivěla a hlava mi nepřestala myslet, říká Paulová
revue.idnes.cz | 01:00:08
Tvář Jany Paulové (67) je v poslední době vidět na billboardech propagujících nový seriál Pálava. Ačkoliv má jižní Moravu ráda, ve volném čase často spíš sedá do letadla a míří na Normanské ostrovy.
Tam totiž žije její dcera a vnučka. I o tom promluvila pro týdeník 5plus2.


Slavné vejce v aukci. Zachránce BMW vymyslel italský výrobce ledniček
Auto-iDNES.cz | 01:00:24
Pavel Kočí, nadšenec do veteránů, připravuje další aukci historických motocyklů a aut. V neděli 30. října bude na Prague Car Festivalu v pražských Letňanech dražit třináct veteránů, nejmenším autem bude nepřehlédnutelná Isetta, kterou proslavilo BMW.


Pomáhali s e-shopy jiným, pak založili vlastní. Firma se úspěšně rozjela
Finance-iDNES.cz | 01:01:04
Michal Kempa a Ondřej Boček se věnovali vývoji webových stránek a tvorbě e-shopů. Před šesti lety se rozhodli spustit svůj vlastní online byznys s bytovým textilem. A daří se jim, loni dosáhli obratu 120 milionů a expandovali i do zahraničí. O příběhu firmy Goldea jsme si povídali s jedním z jejich majitelů, Michalem Kempou.


„Neodejdu!“ Mnohé nemocnice brání rodičům zůstat s dětmi. Zákonu navzdory
idnes.cz | 02:00:06
Když matka měsíčního chlapce neposlechla zdravotníky a odmítla večer opustit jednotku intenzivní péče, zavolali policii. „Byla jsem tam. Matka argumentovala tím, že kojí a že nezletilé dítě má podle zákona právo na nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce. Policie jí dala za pravdu,“ popisuje jeden z mnoha konfliktních případů mezi rodiči malých pacientů a zdravotníky předsedkyně spolku Juno Moneta Petra Langová, která informuje zájemce o jejich právech a koordinuje stížnosti.


Přijde Putin o hlavní válečnou trofej Cherson? Ústup je nejlogičtějším krokem
idnes.cz | 02:00:06
Napětí kolem okupovaného ukrajinského města Cherson na jihu země, hlavní válečné trofeje Ruska, stoupá, vývoj tu v posledních dnech nabírá na obrátkách. Jsou dva scénáře, co Rusko nyní udělá.


KOMENTÁŘ: Den, kdy se přiblížil jaderný armageddon. Karibská krize je lekcí i pro současnost
Eurozpravy-zahraniční | 00:01:00
Před šedesáti lety prezident Spojených států John Kennedy v mimořádném televizním vystoupení americké a potažmo světové veřejnosti oznámil existenci sovětských raketových základen na Kubě, stejně jako rozhodnutí zahájit námořní blokádu ostrova. Odstartoval tím horkou fázi karibské krize, která je široce pojímána jako moment, kdy riziko globální jaderné války bylo v dosavadní historii lidstva nejvyšší. Kulaté výročí paradoxně přichází jen pár dní poté, kdy současný šéf Bílého domu Joe Biden prohlásil, že hrozba nukleárního armageddonu je nejakutnější od zmíněných událostí v roce 1962.


Důležitá drobnost, na kterou všichni zapomínají při nákupu ojetiny
Reflex | 02:02:23


První parašutista André-Jacques Garnerin: Riskoval ve vzduch, smrt našel jinde
Denik.cz | 05:30:00
Je tomu 225 let. Dne 22. října 1797 se francouzský odvážlivec André-Jacques Garnerin vyklonil z proutěného koše pod balonem, vznášejícím se ve výši kolem 900 metrů nad parkem Monceau v Paříži, a podíval se přímo dolů pod sebe. Pak balon uvolnil a nechal ho odlétnout do prostoru. Koš se začal řítit k zemi, ale po chvíli se nad ním rozprostřel hedvábný padák…


VIDEO: Řidič dodávky si v Třeboni odskočil pro svačinu, auto mu mezitím odjelo
Denik.cz | 05:13:00
Kuriózní případ řešili před necelým měsícem strážníci v Třeboni. Velké štěstí měl řidič, který 29. září asi půl hodiny po poledni odstavil svou dodávku Iveco ve výjezdovém pruhu od Penny Marketu ve směru na České Budějovice, aby si odskočil na nákup. Když se ale k vozidlu vrátil, nestačil se divit. Auto totiž nebylo tam, kde ho zaparkoval.


Některé to unaví, ale většina pěstitelů brambor vydrží, doufá farmář z Vysočiny
Denik.cz | 05:07:00
/VIDEO/  Na bramborách zemědělec nezbohatne. Prodává za mnohem nižší cenu, než kolik ho stojí kilo brambor vypěstovat a bojuje s levnou konkurencí z ciziny. Bramboráři z celé republiky opět rokovali na velkém pátečním setkání v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě a shodli se. Bez dotací od státu to nejde.


Starý Masarykův okruh. Podívejte se, jak se závodilo před desítkami let
Denik.cz | 05:00:00
Je to už dvaadevadesát let, co odstartovala slavná éra automobilových závodů na Masarykově okruhu v Brně. Úplně první závod se tam jel 28. září 1930 a účastnila se ho tehdejší světová elita automobilových závodníků. Od té doby se několikrát zkracovala a upravovala trať, jejíž jedno kolo mělo na počátku délku 29 kilometrů, až jej v roce 1987 nahradila nová moderní uzavřená závodní dráha. Připomeňte si atmosféru starého Masarykova okruhu díky unikátním fotografiím ze sbírky švýcarského nadšence Jérôme Ischera, kterému děkujeme za možnost zveřejnění.


KVÍZ: Před 40 lety prolili první krev. Rambo se stal legendou
Denik.cz | 04:53:00
22. října 1982 měl premiéru akční film Rambo: První krev se Sylvesterem Stallonem v hlavní roli. Veterán z vietnamské války se pak na filmové plátno vrátil ještě čtyřikrát a chystá se k tomu i popáté, ačkoli jeho představiteli už je úctyhodných 76 let.


Některé firmy zvyšují zaměstnancům mzdy. Inflaci to ale nepokryje
Denik.cz | 04:00:00
Řada českých firem se snaží zvyšovat mzdy. Zdaleka to však nepokryje inflaci, která v Česku meziročně vzrostla o téměř osmnáct procent, a je tak pátá nejvyšší v Evropské unii. Na druhou stranu si o zvýšení platu řekne jen pětina zaměstnanců.


Vánoce v klidu, pohodě a hlavně úsporně
eStav.cz | 05:00:00
Těšíte se na Vánoce, ale zároveň vás děsí účty za elektřinu? Vánoční atmosféru u vás doma nevytvoří pouze nekonečné světelné řetězy, ale i celá řada dalších předmětů. Zahalte svůj domov do sváteční atmosféry, ale buďte přitom chytří a myslete hlavně na úsporu. Máme pro vás pár triků, které o letošních Vánocích rozhodně využijete. Díky nim totiž budete v teple, váš domov bude zahalen do svátečního, ale váš účet za elektřinu se nijak nezvýší.


Předpověď počasí na 28. října. Meteorologové očekávají až 20 stupňů
Eurozpravy-domácí | 07:00:00
Právě nám začíná dvoudenní volno, příští víkend pak bude prodloužený o páteční svátek u příležitosti výročí vzniku československého státu. Jak bude 28. října? Meteorologové už tuší.


Předpověď počasí na 28. října. Meteorologové očekávají až 20 stupňů
Eurozpravy-počasí | 07:00:00
Právě nám začíná dvoudenní volno, příští víkend pak bude prodloužený o páteční svátek u příležitosti výročí vzniku československého státu. Jak bude 28. října? Meteorologové už tuší.


Nizozemská armáda jako první z NATO nasadila stroje THeMIS, pohání je umělá inteligence
E15-ekonomika | 06:30:00
Nizozemsko jako první země NATO nasadilo několik ozbrojených a bezpilotních pozemních vozidel (UGV). Podle některých zahraničních komentátorů to ze strany Západu představuje alarmující precedens pro použití zabijáckých robotů na bojištích.


Messi míří do Silicon Valley. Zakládá holding, který bude investovat do sportovních týmů
E15-ekonomika | 06:00:00
Lionel Messi dosáhl na fotbalových trávnících téměř na všechny prestižní trofeje, ve sbírce mu chybí už jen jediná. Na mistrovství světa s Argentinou dosud nebodoval. Další šanci na nápravu má na blížícím se šampionátu v Kataru. A současný hráč Paris Saint-Germain už s předstihem oznámil, že bude i poslední. Čas prostě nelze zastavit, a proto se 35letý kanonýr poohlíží také po tom, co by mohl dělat po fotbalové kariéře. Hlavním zdrojem peněz i zábavy by měl být jeho nový holding v Silicon Valley.


ODEMČENO: Akademii věd hrozí kolaps, krajům chybí miliardy ze Sberbank, Manta Energy je zpět
E15-ekonomika | 05:00:00
Akademii věd chybí stamiliony. Hrozí kolaps, varuje instituce. Kraje a města čekají na sedm miliard uvízlých ve Sberbank. Lužová slibuje vyplatit většinu. Na trh energií se vrací padlý dodavatel Manta Energy. Jeho matka stále dluží čtvrt miliardy.
Odemykáme pro vás tři úspěšné články z minulého týdne a vybíráme to nejlepší z prémiového obsahu. Pokud chcete číst další zamčené články a mít okamžitý přístup k exkluzivním zprávám, analýzám a k důležitým informacím ze světa byznysu a politiky, podívejte se na naši nabídku předplatného. Nově si můžete předplatit veškerý prémiový obsah E15 a k tomu další tituly CNC.


Nizozemská armáda jako první z NATO nasadila stroje THeMIS, pohání je umělá inteligence
E15-politika | 06:30:00
Nizozemsko jako první země NATO nasadilo několik ozbrojených a bezpilotních pozemních vozidel (UGV). Podle některých zahraničních komentátorů to ze strany Západu představuje alarmující precedens pro použití zabijáckých robotů na bojištích.


Messi míří do Silicon Valley. Zakládá holding, který bude investovat do sportovních týmů
E15-politika | 06:00:00
Lionel Messi dosáhl na fotbalových trávnících téměř na všechny prestižní trofeje, ve sbírce mu chybí už jen jediná. Na mistrovství světa s Argentinou dosud nebodoval. Další šanci na nápravu má na blížícím se šampionátu v Kataru. A současný hráč Paris Saint-Germain už s předstihem oznámil, že bude i poslední. Čas prostě nelze zastavit, a proto se 35letý kanonýr poohlíží také po tom, co by mohl dělat po fotbalové kariéře. Hlavním zdrojem peněz i zábavy by měl být jeho nový holding v Silicon Valley.


ODEMČENO: Akademii věd hrozí kolaps, krajům chybí miliardy ze Sberbank, Manta Energy je zpět
E15-politika | 05:00:00
Akademii věd chybí stamiliony. Hrozí kolaps, varuje instituce. Kraje a města čekají na sedm miliard uvízlých ve Sberbank. Lužová slibuje vyplatit většinu. Na trh energií se vrací padlý dodavatel Manta Energy. Jeho matka stále dluží čtvrt miliardy.
Odemykáme pro vás tři úspěšné články z minulého týdne a vybíráme to nejlepší z prémiového obsahu. Pokud chcete číst další zamčené články a mít okamžitý přístup k exkluzivním zprávám, analýzám a k důležitým informacím ze světa byznysu a politiky, podívejte se na naši nabídku předplatného. Nově si můžete předplatit veškerý prémiový obsah E15 a k tomu další tituly CNC.


Nový spotřebič místo dovolené. Velké výdaje plánují Češi na praktické věci
idnes.cz | 07:45:00
Během zimních měsíců plánuje odložit výdaje převyšující 10 tisíc korun třetina Čechů, zjistil průzkum společnosti Zonky. Pokud už budou lidé pořizovat něco nákladnějšího, půjde vedle vánočních dárků spíše o výměnu starých nebo nefunkčních věcí než o nákupy pro radost.


Reportáž: Zbraň, kterou Rusové opravdu nemají rádi. Mine prý jenom napoprvé
aktuálně.cz | 08:00:00
Houfnice FH70 ze 70. let používaly země NATO více než 40 let. Nyní je Severoatlantická aliance přenechala ukrajinským dělostřelcům.


Jak se stane, že za sesuv na D8 může hlavně stát, ale 100 milionů bude platit firma
aktuálně.cz | 06:58:02
Aktuálně.cz má k dispozici rozsudek, jenž popisuje důvody obřího sesuvu půdy na dálnici D8 v červnu 2013. V kauze padla odvolání.


Káznice za poslech ukrajinské písně. Ruské silnice jsou teď plné divokých příběhů
aktuálně.cz | 06:29:00
Ruští motorističtí novináři se teď místo autům "z nepřátelských zemí" věnují příběhům z místních silnic. A je to jak čtení z Gogolova románu.


Plumlovská přehrada teď zvládne i extrémní povodeň. Takto vypadá po rekonstrukci
Denik.cz | 07:18:00
Stavební práce na přelivné zdi a vývaru pod hrází plumlovské přehrady, které trvaly rok a půl jsou dokončeny. Vodní nádrž po rekonstrukci splňuje nové požadavky na zabezpečení vodních děl. Přehrada by aktuálně měla obstát i v případě desetitisícileté povodně.


PODCAST: Jaroslav Hanák, bohatýr na odchodu
Denik.cz | 06:00:00
„Když jsme v redakci vymýšleli profil mého podcastu, napadla mě parafráze z oblíbeného seriálu Sex ve městě - Kateřina ví o politice hodně a nebojí se zeptat,“ říká redaktorka a komentátorka Deníku Kateřina Perknerová o novém podcastu Deníku.


Krádeží dřeva výrazně přibylo. Zloději zcizili i nařezané špalky uložené v kůlně
Denik.cz | 05:46:00
Z lesů letos mizí více dřeva než v předchozích letech. Zaznamenali to lesníci, více případů krádeží řeší i policisté. Souvisí to nejspíš s nedostatkem palivového dřeva a jeho vysokou cenou.


České dráhy zdraží jízdné o 15 %, autobusoví dopravci v kraji zatím ceny nemění
Denik.cz | 05:41:00
O patnáct procent vzrostou od prosince ceny běžných jízdenek ve vlacích Českých drah. Vedení Pardubického kraje však tvrdí, že zdražování úplně kopírovat nebude. Stejné by zatím měly zůstat ceny v autobusové dopravě.


Babiš se demonstrantce omluví podruhé. Nechce bojovat u exekučních soudů
idnes.cz | 09:54:00
Šéf hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš se podruhé omluví za své výroky, že demonstranti na protestech z roku 2018 proti jeho vládě byli zaplacení. S jeho první soudně nařízenou omluvou se žalující Jana Filipová nespokojila, jelikož obsahovala dovětek, že Babiš s rozhodnutím soudu nesouhlasí. Podala na něj proto nepeněžitou exekuci.


Starosta obce na Mělnicku musí zůstat, i když nekandidoval, obyvatelé zuří
idnes.cz | 09:50:00
Ustavující zastupitelstvo v Želízích na Mělnicku nemohlo zvolit nového starostu, obec povede ten současný, který přitom ve volbách vůbec nekandidoval. Obyvatelé v pátek nešetřili kritikou.


Se psaním se šourám, říká autor detektivek. Poslední zvládl rychle, za rok
idnes.cz | 09:41:00
Jiří Březina platí mezi autory českých detektivek za záruku kvality. Napsal šest knih, které si čtenáři oblíbili, a získal za ně i několik ocenění. Tu poslední s názvem Nalezení vydal teprve nedávno. Vrací se v ní postava detektiva Tomáše Volfa, který řešil případy již ve čtyřech jeho předchozích příbězích.


V zákulisí čínské cenzurní mašinérie. Vadí politika i porno, líčí programátor
idnes.cz | 09:32:00
Když byl ještě mladý, využil Ceng Ťia-ťün svůj talent pro výpočetní technologie k tomu, aby z čínského venkova objevil pravdu o masakru na náměstí Nebeského klidu, kterého se dopustil v roce 1989 čínský režim. Deset let poté se stal součástí cenzurní mašinérie, skrze kterou se komunistická strana snaží umlčet čínský kybernetický prostor.


Rusové podle Američanů zničí Kachovskou přehradu, rozlitý Dněpr jim nahraje
idnes.cz | 09:09:24
Ruské síly se pravděpodobně skutečně pokusí vyhodit do vzduchu přehradu Kachovské vodní elektrárny. Budou se tak snažit zakrýt své stažení z oblasti a zároveň tak budou chtít zabránit ukrajinským silám, aby je pronásledovaly hlouběji do Ruskem okupované Chersonské oblasti.


Intersport míří vysoko. V Česku plánuje provozovat více než 50 prodejen
idnes.cz | 09:00:00
Letošní rok se stal pro rakouský sportovní řetězec Intersport důležitým rokem expanze. Nedávno společnost převzala devět prodejen Hervis, který s českého trhu odešel a do konce listopadu bude mít na českém trhu 38 prodejen. Do budoucna pak plánuje provozovat celkově 55 obchodů a tím mít desetiprocentní podíl na českém trhu.


Zákaz přeskakování reklam na Primě její sledovaností neotřásl
idnes.cz | 09:00:00
Od června televizní skupina Prima zavedla zákaz přeskakování reklam. Ze statistik vyplývá, že diváky to od sledování jejích kanálů neodradilo. Projevil se u odloženého sledování pořadů.


Sjezd čínských komunistů je u konce, změny ve vedení představí v neděli
idnes.cz | 08:29:00
V Pekingu skončil 20. sjezd komunistické strany Číny. Sjezd, na kterém jednalo kolem 2300 účastníků, trval od minulé neděle a změny ve stranickém vedení by měly být zveřejněny až tuto neděli. Podle agentur však z tohoto vedení vypadne premiér Li Kche-čchiang. Očekává se, že v čele strany bude na další pětileté období potvrzen současný prezident Si Ťin-pching.


TELEVIZIONÁŘ: Co přijde po nové Modravě? Zase Modrava. Starší
idnes.cz | 08:20:00
Šetří se nejen energiemi, ale také premiérami. Nedělní Případ neznámé ženy, kde se k potetované oběti najdou hned tři možní pachatelé, ukončí na Nově čtvrtou, podle tvůrců definitivně poslední řadu seriálu Policie Modrava.


Na návštěvníky expozice o písmu čeká robot Blablátor i světelná šibenice
idnes.cz | 08:16:00
Jedinečnou možnost vyzkoušet si oblíbené jazykové hry Slovní fotbal nebo Šibenice ve 3D podobě mají návštěvníci expozice nazvané Lovci znaků umístěné v areálu DEPO2015 v Plzni. Díky výstavě mají návštěvníci zjistit, že je písmo nejen nezbytnou součástí našich životů, ale je s ním i velká zábava.


První britský premiér s indickými kořeny? Sunak má podporu sta poslanců
idnes.cz | 08:10:00
Britský exministr financí Rishi Sunak si jako první zajistil podporu 100 zákonodárců, nutných pro kandidaturu do čela Konzervativní strany. Ta hledá nového lídra, jenž se posléze stane i britským premiérem, po čtvrtečním oznámení rezignace premiérky Liz Trussové. Teprve dvaačtyřicetiletý Sunak se může stát vůbec prvním britským premiérem s indickými kořeny.


Muchomůrky si houbaři spletou každý rok, potrestají je pak halucinace
idnes.cz | 06:20:00
Jeden houbař letos skončil v péči lékařů Fakultní nemocnice v Olomouci kvůli otravě. Spletl si totiž jedlou a jedovatou muchomůrku. Podle odborníků se jedná o tradiční záměnu.


Místo, kde se rodí ceny plynu pro celou Evropu. Komise si posvítí na uzel TTF
idnes.cz | 10:00:09
Evropská komise plánuje omezit dramatické výkyvy ceny plynu na burze a více zohlednit to, že zkapalněného zemního plynu (LNG) bude do Evropské unie ze zahraničí proudit čím dál tím více. Obchodní uzel Title Transfer Facility (TTF), který dosud platil za hlavní ukazatel ceny plynu v EU, podle komisařů přestal odrážet realitu trhu.


Pomáhali s e-shopy jiným, pak založili vlastní. Firma se úspěšně rozjela
idnes.cz | 10:00:10
Michal Kempa a Ondřej Boček se věnovali vývoji webových stránek a tvorbě e-shopů. Před šesti lety se rozhodli spustit svůj vlastní online byznys s bytovým textilem. A daří se jim, loni dosáhli obratu 120 milionů a expandovali i do zahraničí. O příběhu firmy Goldea jsme si povídali s jedním z jejich majitelů, Michalem Kempou.


Britské puby plánují hibernaci, anebo zavřou úplně. Vánočním tržbám navzdory
idnes.cz | 10:00:10
Zoufalá snaha vyrovnat se s rostoucími náklady za energie, potraviny či zaměstnance v době ekonomické krize postavila provozovatele stovek britských pubů před těžké rozhodnutí. Buď uloží podniky k zimnímu spánku a dočasně zavřou, anebo služby výrazně omezí tak, aby přežily. Ani příslib větších vánočních tržeb neodradil mnohé od fatálních podnikatelských rozhodnutí.


Sára Affašová a Martin Donutil přišli o dítě. Synovi přestalo bít srdce
revue.idnes.cz | 08:47:00
V těchto dnech se měli těšit z přírůstku do rodiny. Sára Affašová (28) a Martin Donutil (31) ovšem o dítě přišli. Herečka na sociálních sítích oznámila, že jejich synovi přestalo bít srdce.


Muž absolvoval přes 50 expedic a prozradil, proč vybírá jedině Toyotu
Auto.cz | 09:45:00
Desítky drsných dobrodružství nejlépe zvládly Toyoty. Kromě vynikajícího základu je třeba použít ještě jeden spolehlivý trik, čímž se rapidně zvyšují šance na úspěšný návrat domů.


Ferrari Daytona pro 21. století? Prosím, vyrobte ho!
Auto.cz | 08:00:00
My víme, my víme… takové modely už se bohužel vyrábět nebudou. Ale snít můžeme!


Ředitel trutnovské lesnické školy: Finové obdivují stáří a sílu našich stromů
Denik.cz | 09:03:00
Finové, se kterými máme úzkou mezinárodní spolupráci, jsou z našich stromů na větvi, tvrdí ředitel České lesnické akademie v Trutnově Miloš Pochobradský. „Když jedeme do Skandinávie, tak si myslíme, že tam je bašta přírody. Tam je to ale kukuřice. Nemají tak velké stromy jako u nás. Finové obdivují stáří a sílu našich modřínů či smrků,“ říká Pochobradský.


Druhý Amadeus se nekoná. Il Boemo tiše pluje Myslivečkovým životem
Denik.cz | 07:51:00
/RECENZE/ Přes deset let. Tak dlouho chystal Petr Václav film Il Boemo. Po Janu Žižkovi další očekávaný český projekt, ovšem se zcela odlišnými ambicemi. Příběh Josefa Myslivečka je z rodu pečlivých komorních filmů, jež sázejí na jiné karty než akci a okázalost.


České dráhy zdraží jízdné. Autobusoví dopravci v Pardubickém kraji ceny nemění
Denik.cz | 05:41:00
Ceny jízdenek ve vlacích Českých drah od prosince vzrostou o 15 procent. Vedení Pardubického kraje však tvrdí, že zdražování kopírovat nebude. Stejné by zatím měly zůstat ceny v autobusové dopravě.


Většina prezidentských kandidátů by neslíbila vítězi sněmovních voleb pověření sestavením vlády
Eurozpravy-domácí | 09:09:00
Větší část prezidentských kandidátů by automaticky neslíbila vítězi sněmovních voleb pověření sestavením vlády. Možnost vytvoření kabinetu by mu svěřili, jen pokud by měl šanci na většinu v Poslanecké sněmovně. Vyplývá to z odpovědí uchazečů o post prezidenta na anketu ČTK.


Laboratoře v ČR v pátek potvrdily 1343 nových případů covidu
Eurozpravy-domácí | 08:54:00
Laboratoře v ČR v pátek potvrdily 1343 nových případů covidu-19, zhruba o 600 méně než před týdnem. Počty nakažených tak klesají v mezitýdenním srovnání přes dva týdny. Ubylo také hospitalizovaných s koronavirem. V pátek jich bylo v nemocnicích 1103, zatímco o týden dříve 1641. O zhruba 20 lidí méně bylo i ve vážném stavu, aktuálně jich je 48. Vyplynulo to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.


Během zimních měsíců plánuje odložit výdaje převyšující 10.000 korun třetina Čechů
Eurozpravy-domácí | 07:59:00
Během zimních měsíců plánuje odložit výdaje převyšující 10.000 korun třetina Čechů. Pokud už budou lidé pořizovat něco nákladnějšího, půjde vedle vánočních dárků spíše o výměnu starých nebo nefunkčních věcí než o nákupy pro radost. Vyplývá to z průzkumu, který provedla pro společnost Zonky v září 2022 agentura Ipsos mezi 862 respondenty ve věku 25 až 50 let.


Johnson se vrací z dovolené do Británie, aby získal podporu pro opětovnou kandidaturu
Eurozpravy-zahraniční | 10:30:00
Bývalý britský premiér Boris Johnson se vrací z dovolené zpátky do Británie, aby se pokusil získat podporu pro svou opětovnou kandidaturu do čela Konzervativní strany. Johnson přitom z funkce šéfa strany a premiéra odstoupil teprve před několika týdny a mnozí jeho kolegové varují, že Johnsonův návrat by mohl vyvolat ještě větší politický chaos, uvedla agentura Reuters.


Po uvolnění restrikcí spojených s pandemií se turisté vracejí do Itálie, údajně se chovají hrozně
Eurozpravy-zahraniční | 09:26:00
Plavou v kanálech zapsaných na seznamu památek UNESCO. Jezdí po nejslavnějším schodišti na světě. A v záchvatu hněvu ničí sochy nevyčíslitelné hodnoty. Po uvolnění restrikcí spojených s pandemií nemoci covid-19 se turisté vracejí do Itálie a zprávy o jejich vandalských činech se množí, píše se na svých internetových stránkách americká televize CNN.


ISW: Ruské síly se asi pokusí vyhodit do vzduchu přehradu Kachovské vodní elektrárny
Eurozpravy-zahraniční | 08:16:00
Ruské síly se pravděpodobně pokusí vyhodit do vzduchu přehradu Kachovské vodní elektrárny. Budou se tak snažit zakrýt své stažení z oblasti a zároveň tak budou chtít zabránit ukrajinským silám, aby je pronásledovaly hlouběji do Ruskem okupované Chersonské oblasti. Ve svém pravidelném hodnocení vývoje války na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války (ISW).


Leninovo poslední marné přání: V závěti zoufale volá po odstranění Stalina, kterému sám pomohl k moci
Reflex | 07:20:00
Lenin a Stalin - dvě postavy ruské historie, které ovlivnily celý svět a dodnes patří mezi nejnenáviděnější postavy moderní historie. Jejich dvě jména jdou prakticky ruku v ruce, aby také ne, když to byl právě Lenin, který dostal Stalina do čela Sovětského svazu. Ve své takzvané poslední závěti proti němu soudruhy důrazně varoval a nabádal je, aby se Stalina zbavili. Jenže už bylo pozdě...


Americký Detroit: Útěk do ghetta
Reflex | 07:10:00
Soužití černochů a bělochů bylo v Detroitu málokdy idylické. V okamžicích ekonomické nestability ale zášť a předsudky udeřily plnou silou. Mnoho bělochů dnes z úpadku města obviňuje právě málo vzdělané černošské obyvatelstvo. Mají ale pravdu?


Boris Johnson se vrací do Británie, aby se snažil o post v čele Konzervativní strany
E15-ekonomika | 10:29:00
Bývalý britský premiér Boris Johnson se vrací z dovolené zpátky do Británie, aby se pokusil získat podporu pro svou opětovnou kandidaturu do čela Konzervativní strany. Johnson přitom z funkce šéfa strany a premiéra odstoupil teprve před několika týdny a mnozí jeho kolegové varují, že Johnsonův návrat by mohl vyvolat ještě větší politický chaos, uvedla agentura Reuters.


Čínský premiér Li Kche-čchiang nebude znovu jmenován do užšího vedení KS Číny
E15-ekonomika | 08:29:00
V Pekingu v sobotu skončil 20. sjezd komunistické strany Číny. "Bojujte za vítězství, pracujte tvrdě, abyste se posunuli vpřed," uvedl během svého závěrečného projevu prezident Si Ťin-pching. Sjezd, na kterém jednalo kolem 2300 účastníků, trval od minulé neděle a změny ve stranickém vedení by měly být zveřejněny až tuto neděli. Očekává se, že bude v čele strany na další pětileté období potvrzen současný prezident, uvedla agentura AFP.


Boris Johnson se vrací do Británie, aby se snažil o post v čele Konzervativní strany
E15-politika | 10:29:00
Bývalý britský premiér Boris Johnson se vrací z dovolené zpátky do Británie, aby se pokusil získat podporu pro svou opětovnou kandidaturu do čela Konzervativní strany. Johnson přitom z funkce šéfa strany a premiéra odstoupil teprve před několika týdny a mnozí jeho kolegové varují, že Johnsonův návrat by mohl vyvolat ještě větší politický chaos, uvedla agentura Reuters.


Čínský premiér Li Kche-čchiang nebude znovu jmenován do užšího vedení KS Číny
E15-politika | 08:29:00
V Pekingu v sobotu skončil 20. sjezd komunistické strany Číny. "Bojujte za vítězství, pracujte tvrdě, abyste se posunuli vpřed," uvedl během svého závěrečného projevu prezident Si Ťin-pching. Sjezd, na kterém jednalo kolem 2300 účastníků, trval od minulé neděle a změny ve stranickém vedení by měly být zveřejněny až tuto neděli. Očekává se, že bude v čele strany na další pětileté období potvrzen současný prezident, uvedla agentura AFP.


V Mnichově Hradišti odstřelili osmdesátimetrový komín v bývalé továrně Liazu
idnes.cz | 11:19:00
V části Mnichova Hradiště Haškov na Mladoboleslavsku v sobotu dopoledne pracovníci specializované firmy odstřelili dvaaosmdesátimetrový komín v bývalém areálu společnosti Liaz. Firma použila k odstřelu osm kilogramů plastické trhaviny a téměř 130 elektrických rozbušek.


Meloniová složila přísahu, je první ženou v čele italského kabinetu
idnes.cz | 11:13:13
Do rukou prezidenta Sergia Mattarelly v sobotu v Římě složila přísahu šéfka postfašistické strany Bratři Itálie (FdI) Giorgia Meloniová. Stává se tak první ženou v čele italského kabinetu a první vůdkyní krajně pravicové strany, která bude zemi řídit.


Pražané mohou nelegální graffiti hlásit přes aplikaci, většinou zmizí do týdnů
idnes.cz | 10:26:00
Posprejovaných ploch přibývá, a to nejen v centru metropole, ale i na její periferii. Škody jdou do desítek tisíc korun. Společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) se podílí na čištění poničených ploch. Pomáhá jí k tomu také aplikace „Bez graffiti“. Jejím prostřednictvím Pražané předali THMP stovky informací o počmáraných stěnách.


„Slibuji věrnost republice!“ Itálie má první ženskou premiérku, Meloniová složila slib
iHned.cz | 12:00:18
V Římě složila do rukou prezidenta Sergia Mattarelly přísahu šéfka postfašistické strany Bratři Itálie (FdI). Giorgia Meloniová se stala první ženou v čele italského kabinetu a první vůdkyní krajně pravicové strany, která bude zemi řídit. Po ní...


Některé nemocnice stále vyhazují rodiče od dětí. Ministerstvo po kritice opět sepisuje instrukce
iHned.cz | 12:00:18
Pětatřicetiletou Monikou při vzpomínce na ty chvíle projede dodnes vlna vzteku. Její dvouletá dcera před pár měsíci prodělala těžkou operaci a Moniku ani nenapadlo, že by se od ní měla vzdálit. Večer ale přišel personál nemocnice a naznačil jí, že...


Nejmenší obytňák na světě? Nejspíš tento Suzuki Super Carry Camper
Auto.cz | 11:43:00
Život v obytném voze se stává už tak běžnou činností, že nás málokterý příběh cestovatelů na volné noze zaujme. V tomto případě nás ale napadá, jak se do tohoto může někdo vůbec vejít?


Motocyklová VC Malajsie 2022: Kvalifikaci MotoGP vyhrál Jorge Martín, letos počtvrté
Auto.cz | 10:55:00
Při GP Malajsie v Sepangu se z hodinek za první místa v kvalifikacích těšili Jorge Martín (MotoGP), Ai Ogura (Moto2) a Dennis Foggia (Moto3).


Na prahu jaderné války. Sovětské rakety na Kubě zažehly dramatickou bitvu nervů
aktuálně.cz | 11:09:59
Karibská krize hrozila v říjnu 1962 přerůst ve třetí světovou válku. Sovětský vůdce Nikita Chruščov nakonec ustoupil.


Monetární dilema roku 2023 - Víkendář
Kurzy.cz | 09:07:00
Je zřejmé, že inflace stále není tam, kde ji americká centrální banka chce mít. Je tak jasné i to, jaký bude další vývoj. Fed bude nadále utahovat monetární politiku.


Chcete levnější kořalku? Přineste si vlastní dřevo, radí pálenice
Denik.cz | 11:00:00
Sezóna pálení kořalek je v plném proudu. Ne všichni se však mohou těšit na tekuté ovoce, energetická krize totiž dopadá i na pěstitelské palírny. „U mnohých nyní končí fixace cen energií. A v momentě, kdy skončí, už se jim nevyplatí pálit a seknou s tím. Navýšené ceny totiž nebudou únosné nejen pro ně, ale také pro zákazníky,“ popsal Deníku tajemník Unie destilatérů Jakub Gottwald. 


Prošla tudy trojská válka i Benátčani. Dům v zátoce měl minulost, architekti mu dali budoucnost
eStav.cz | 11:23:33
Zátoka, odkud podle pověstí vyplouvali Řekové do Trojské války. Objekt, který benátští obchodníci před staletími využívali jako celnici a pevnůstku, chránící přístav. Stavba, k jejíž rekonstrukci měli místní velkou nedůvěru, protože se už jednou zklamali. Architekti projektu obnovy tohoto mimořádného domu to skutečně neměli lehké. Povedlo se tentokrát dát budoucnost domu s bohatou minulostí?


„Slibuji věrnost republice!“ Itálie má první ženskou premiérku, Meloniová složila slib
Hospodářské noviny | 14:00:12
V Římě složila do rukou prezidenta Sergia Mattarelly přísahu šéfka postfašistické strany Bratři Itálie (FdI). Giorgia Meloniová se stala první ženou v čele italského kabinetu a první vůdkyní krajně pravicové strany, která bude zemi řídit. Po ní...


Některé nemocnice stále vyhazují rodiče od dětí. Ministerstvo po kritice opět sepisuje instrukce
Hospodářské noviny | 14:00:12
Pětatřicetiletou Monikou při vzpomínce na ty chvíle projede dodnes vlna vzteku. Její dvouletá dcera před pár měsíci prodělala těžkou operaci a Moniku ani nenapadlo, že by se od ní měla vzdálit. Večer ale přišel personál nemocnice a naznačil jí, že...


RECENZE: Meky dohlížel na gratulanty. Ne všichni pěvecky obstáli
idnes.cz | 13:04:00
Na den přesně k Mekyho nedožitým 70. narozeninám se v pražském O2 universu konala koncertní pocta jeho písničkám. Na pódiu se vystřídala zvučná jména česko-slovenské pop music a pogratulovat přišel i britský producent Rob Cass ze studia Abbey Road.


KOMENTÁŘ: Jaderné rulety z matičky Rusi. Mocní v ní spoléhají jen na štěstí
idnes.cz | 13:00:00
Před 60 lety vypukla karibská krize, která zahnala lidstvo nejblíže jaderné apokalypse v dějinách. Nyní jsme se ocitli v podobném ohrožení a se stejným hlavním aktérem. Jsme na to lépe připraveni? ptá se v komentáři pro MF DNES publicista a komentátor Českého rozhlasu Tomáš Procházka.


Království za pas. Stále více Američanů žádá o evropské občanství
idnes.cz | 12:00:00
Počet Američanů žádajících o pas některé ze zemí Evropské unie neustále narůstá. Zájem je především o Německo, Irsko anebo Itálii. Vedou je k tomu jak ekonomické, tak i bezpečnostní či lidskoprávní důvody. K získání nového pasu a rozšíření svých pracovních, životních a cestovních možností také stále častěji využívají svůj původ.


Na přivýdělek to není, říká lesní barman o občerstvení uprostřed lesa
idnes.cz | 11:40:00
Když v lese stavěl přístřešek, schoval si do bedny s nářadím pár piv. Při letní projížďce na kole se pak pro jedno zastavil. A jak tak Jaroslav Kala seděl mezi stromy a zaháněl žízeň vychlazenou plzní, problesklo mu hlavou: „Takový pocit bych rád dopřál i někomu dalšímu.“ Ve své lesní „samoobsluze“ u Hostěnic na Brněnsku nabízí Jaroslav Kala piva, sladkosti i limonádu.


Ford McLaren Mustang SVP M81 existoval jen v deseti kusech
Auto.cz | 13:43:00
Typ M81 z dob spolupráce s McLarenem je jedním z nejvzácnějších Mustangů. Z nečekané kooperace vzniklo jen 10 hotových kusů, více jich lidé nechtěli koupit.


Má ještě rusko šanci se vzchopit? V čem Ukrajina vojensky a takticky nejvíc vyniká? VIDEO
Kurzy.cz | 10:13:23
Kdy Ukrajina osvobodí Cherson? Jaké aktuální scénáře jsou možné?


Českoslovenští vojáci byli za karibské krize připraveni zemřít, říká autor dokumentu Dějiny třetí světové
ČT24 | 10:15:08
V dokumentu Dějiny třetí světové vzpomínají tři bývalí vojáci, kteří se v době karibské krize chystali na vypuknutí konfliktu mezi světovými velmocemi. Podle autora snímku, dokumentaristy Richarda Komárka, byli připraveni jít do války a obětovat se v boji. O svém novém filmu promluvil v pořadu Události, komentáře.


Brněnský magistrát podle primátorky Vaňkové ukončí proces privatizace
ČT24 | 12:29:51
Brněnský magistrát v návaznosti na kauzy z posledních týdnů podle primátorky Markéty Vaňkové (ODS) ukončí proces privatizace. Vaňková to sdělila v rozhovoru pro Denik.cz. Policisté kvůli privatizaci městských domů zasahovali v Brně v úterý. Zadrželi deset lidí, tři později propustili. Prohledávali například prostory bytového odboru brněnského magistrátu, o podání vysvětlení a přístup do kanceláře požádala policie také místopředsedu KDU-ČSL, kandidáta na ministra životního prostředí a nyní už exnáměstka primátorky Petra Hladíka.


Dokáže tentokrát někdo ustoupit do pozadí?
Respekt | 11:27:26
Potlačit své ego je těžké. Ale v určitý moment prezidentských voleb nezbytné


Nálety drony vyvolaly emoce mezi ministry, i proto sankce prošly
Respekt | 11:23:49
S českou velvyslankyní při EU Editou Hrdou o tom, jak rychle Unie dokáže potrestat zločinné státy, když chce a přeje jí štěstí


Bělorusové v Česku jsou často odříznutí od svých rodin
Eurozpravy-domácí | 13:23:00
Běloruska Kryścina Šyjanoková žije v Praze a své rodiče z Běloruska viděla naposledy v roce 2019. Ona se kvůli svým aktivitám v Česku nemůže do rodné země vrátit, její rodiče zase kvůli vízovým restrikcím nemohou dorazit na návštěvu Prahy. Právě odříznutí od rodin je jedním z problémů, jímž se zabývá vůbec první kongres Bělorusů v České republice, který se dnes koná v Praze.


Sunak získal šanci vést konzervativce. Johnson je doma z dovolené a zvažuje comeback
aktuálně.cz | 12:59:30
Jde do toho, oznámil kolega britského expremiéra Borisa Johnsona.


Giorgia Meloniová se stala první ženou v čele italského kabinetu
Eurozpravy-zahraniční | 12:15:00
V Římě složila do rukou prezidenta Sergia Mattarelly přísahu šéfka postfašistické strany Bratři Itálie (FdI). Giorgia Meloniová se stala první ženou v čele italského kabinetu a první vůdkyní krajně pravicové strany, která bude zemi řídit. Po ní složili i přísahu zbývající ministři její vlády. Informují o tom tiskové agentury.


Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila několik ruských raket mířících na Kyjev
Eurozpravy-zahraniční | 11:37:00
Protivzdušná obrana v oblasti Kyjeva sestřelila několik ruských raket, které mířily na ukrajinské hlavní město. Na telegramu o tom informoval starosta Kyjeva Vitalij Kličko. Obyvatele vyzval, aby zůstali v krytech, protože nálety stále pokračují.


Do ústavu ne. Odsouzená alkoholička chce raději léčbu ve vězení
Denik.cz | 12:27:00
Neobvyklou žádostí se v těchto dnech zabývá ústecký krajský soud. Před senátem znovu po roce a půl stojí 46letá alžírská rodačka Naďa M. Dříve ji odsoudili za to, že v opilosti v jednom z pokojů lounské ubytovny Oharka bodla do hrudi čtvrt metru dlouhým kuchyňským nožem o deset let mladšího známého.


Doba hospodám nepřeje. Rodina z Loun si přesto právě nyní jednu otevřela
Denik.cz | 12:20:00
Rodina Spilkových z Loun jde proti proudu doby. Zatímco na mnoha místech se hospody a restaurace kvůli drahým energiím a odlivu zákazníků zavírají, oni si ji před pár dny v nedaleké Oboře otevřeli. Pronajali si obecní prostory nad hasičárnou. Hospodské dělají odpoledne, večer a o víkendech při jiném zaměstnání. A vědí, že se musí otáčet. Mají spočítáno, že za energie dají měsíčně dvanáct tisíc korun a že jen pivo pro místní štamgasty je neuživí. 


Itálie má novou vládu. Meloniová i nastupující ministři složili v Římě přísahu
Denik.cz | 11:25:00
V Římě složila do rukou prezidenta Sergia Mattarelly přísahu šéfka postfašistické strany Bratři Itálie (FdI). Giorgia Meloniová se stala první ženou v čele italského kabinetu a první vůdkyní krajně pravicové strany, která bude zemi řídit. Po ní složili i přísahu zbývající ministři její vlády. Informují o tom tiskové agentury.


Neuvěřitelný moment na sjezdu čínských komunistů: Bývalého prezidenta vyvedli ze sálu (VIDEO)
Tiscali-zprávy | 13:08:46
Nevídaná scéna se odehrála na sjezdu Komunistické strany Číny. Předchůdce nynějšího šéfa státu a strany Si Ťin-pchinga eskortovali ze sálu.


Itálie má novou vládu. Vede ji poprvé žena a chybí v ní Putinův přítel Berlusconi
Tiscali-zprávy | 12:03:58
Nevídaná scéna se odehrála na sjezdu Komunistické strany Číny. Předchůdce nynějšího šéfa státu a strany Si Ťin-pchinga eskortovali ze sálu.\n


Rusové se nejspíš pokusí vyhodit do vzduchu přehradu na Dněpru, píší analytici
Tiscali-zprávy | 10:18:39
Ruské jednotky se patrně pokusí zničit přehradu Kachovské vodní elektrárny na jihu Ukrajiny. Budou se tím snažit zakrýt stažení z oblasti. Zároveň budou chtít zabránit ukrajinským jednotkám, aby je pronásledovaly hlouběji do Ruskem okupované Chersonské oblasti.


Itálie má v čele kabinetu první ženu. Šéfka postfašistické strany Giorgia Meloniová složila přísahu
E15-ekonomika | 11:51:00
V Římě složila do rukou prezidenta Sergia Mattarelly přísahu šéfka postfašistické strany Bratři Itálie (FdI). Giorgia Meloniová se stala první ženou v čele italského kabinetu a první vůdkyní krajně pravicové strany, která bude zemi řídit. Po ní složili i přísahu zbývající ministři její vlády. Informují o tom tiskové agentury.


Generální dodavatelé jsou jen překupníci služeb, říká šéf nového stavebního holdingu Thierra
E15-ekonomika | 11:00:00
Začínal jako montér na stavbách. Po třech letech zkušeností ze staveb založil vlastní firmu Alglas specializující se na lehké obvodové pláště budov. „Každý můj kariérní posun, i založení vlastní firmy, byly reakcí na naštvání z toho, jak celý ten systém funguje. Myslím, že klidně můžu říct, že stavebnictví je extrémně prohnilý obor,“ říká Václav Stehno, který nyní k Alglasu přidal stavebně-technologický holding Thierra. 


Itálie má v čele kabinetu první ženu. Šéfka postfašistické strany Giorgia Meloniová složila přísahu
E15-politika | 11:51:00
V Římě složila do rukou prezidenta Sergia Mattarelly přísahu šéfka postfašistické strany Bratři Itálie (FdI). Giorgia Meloniová se stala první ženou v čele italského kabinetu a první vůdkyní krajně pravicové strany, která bude zemi řídit. Po ní složili i přísahu zbývající ministři její vlády. Informují o tom tiskové agentury.


Generální dodavatelé jsou jen překupníci služeb, říká šéf nového stavebního holdingu Thierra
E15-politika | 11:00:00
Začínal jako montér na stavbách. Po třech letech zkušeností ze staveb založil vlastní firmu Alglas specializující se na lehké obvodové pláště budov. „Každý můj kariérní posun, i založení vlastní firmy, byly reakcí na naštvání z toho, jak celý ten systém funguje. Myslím, že klidně můžu říct, že stavebnictví je extrémně prohnilý obor,“ říká Václav Stehno, který nyní k Alglasu přidal stavebně-technologický holding Thierra. 


Když otec zemřel, mohla jsem se stát herečkou, vzpomíná Anna Šišková
revue.idnes.cz | 15:00:00
Anna Šišková (62) prozradila, že se herečkou mohla stát jen proto, že jí zemřel tatínek. Za svého života by to prý nedovolil. V primáckém pořadu 7 pádů Honzy dědka také zavzpomínala na dětství.


Šéf M divize o BMW XM: Tohle auto je pro majitele Urusu a třídy G, kteří chtějí BMW!
Auto.cz | 15:42:00
Šéf sportovní divize M se rozpovídal o nedávno představeném BMW XM, který je prvním plug-in hybridním modelem ve sportovní divizi.


Vemte si doklady, peníze, oblečení a hned opusťte Cherson, vyzývají okupanti
idnes.cz | 15:32:00
Ruské okupační úřady v ukrajinském Chersonu v sobotu vyzvaly civilisty, aby kvůli napjaté situaci na frontě město okamžitě opustili. Mají se přesunout na levý břeh řeky Dněpr. Úřady nařídily obyvatelům, aby si s sebou vzali doklady, peníze, cennosti a oblečení.


Na dálnici D10 havaroval řidič BMW, nadýchal téměř tři promile
idnes.cz | 15:28:00
V sobotu brzy odpoledne havaroval na dálnici D10 u obce Brodce řidič vozu značky BMW. Při nehodě utrpěl zranění. Přesto byl schopný dechové zkoušky. Nadýchal téměř tři promile alkoholu.


Čechy nejvíc straší inflace a válka. Šetří na kultuře i alkoholu
idnes.cz | 15:00:00
Obavy z růstu cen ale i pokračování či eskalace války trápí nyní Čechy nejvíce. Ukázal to průzkum společnosti Ipsos, která během září zkoumala nálady a chování spotřebitelů v Česku a dalších třinácti zemích Evropy.


Průlomový lovec padělků. Technologie z ČVUT pozná i zfalšovanou fotografii
idnes.cz | 15:00:00
Sofistikované technologie pomohou odhalovat padělky fotografií. Jednu z novinek vyvíjejí specialisté z Fakulty elektrotechniky (FEL) ČVUT. Jejich technologie může pomoci také v oblasti umění, do níž lidé v současnosti každoročně investují desítky milionů korun. Falsum rozeznává podle barev.


Opět změna. ANO posune oznámení kandidáta na Hrad, kvůli izolaci Babiše
idnes.cz | 14:11:00
Opoziční hnutí ANO oznámí kandidáta na prezidenta až v pondělí 31. října, sdělil mluvčí hnutí Vladimír Vořechovský. Původně tak mělo učinit příští týden ve středu 26. října. Důvodem odkladu tiskové konference je izolace předsedy hnutí a bývalého premiéra Andreje Babiše kvůli nákaze covidem-19.


Privatizace městských bytových domů v Brně skončí, řekla primátorka Vaňková
idnes.cz | 14:03:00
Brněnský magistrát v návaznosti na kauzy z posledních týdnů podle primátorky Markéty Vaňkové (ODS) ukončí proces privatizace. Policisté kvůli privatizaci městských domů zasahovali v Brně v úterý. Zadrželi deset lidí, tři později propustili.


Pavel se ohradil proti nařčení spolužáka z dob komunismu. Jiní generála hájí
idnes.cz | 14:00:00
Kandidát na prezidenta generál Petr Pavel se ohradil proti nařčení svého bývalého spolužáka Pavla Beneše ze zpravodajského kurzu, jenž tvrdí, že adept na Hrad o sobě neříká úplnou pravdu a hájil zájmy komunistického režimu. Pavel to označil za pomluvu a na svou obhajobu zveřejnil vyjádření dalších dvou spolužáků, kteří se ho zastávají.


U nás mohou ženy rodit bez lékaře. Je to trend, říká primář zlínské porodnice
idnes.cz | 14:00:00
Před 16 lety Vladimír Kalist spoluzakládal ve Zlíně s tehdejším primářem Zdeňkem Adamíkem onkogynekologické centrum, které se o pár let později zařadilo mezi vysoce specializovaná pracoviště a může vzdělávat lékaře v tomto oboru. Nedávno vyhrál výběrové řízení na primáře oddělení.


Rozdrtí energetická krize evropský průmysl?
Kurzy.cz | 15:02:00
Zatímco se evropské podniky vyrovnávají s nedostatkem energií, pracovníci jednoho závodu v jihovýchodní Francii dostali nový zimní šatník. Saint-Gobain, francouzská skupina na stavební materiály, objednala pro zaměstnance svého skladu v alpském městě C...


Jsme součástí Západu, jen když se nám to hodí, kritizuje izraelský diplomat
idnes.cz | 13:11:00
Na izraelského ministra obrany Bennyho Gance se poté, co oznámil, že Izrael odmítá vyzbrojovat Ukrajinu, snesla vlna kritiky. Evropští i američtí odborníci kritizují rozhodnutí Izraele, který se tímto krokem ocitl mezi západními zeměmi v poměrně ojedinělém postavení. Podle bývalého generálního ředitele izraelského ministerstva zahraničí Alona Liela tím Izrael své západní spojence zrazuje.


Firma roku Moravskoslezského kraje vyrábí náplasti z lidské placenty, živnostnice vyšívá folklorní motivy
iHned.cz | 16:02:26
Ostravský biotechnologický start-up BioHealing dokazuje, jak je ženské tělo úžasné. Z membrány, která je součástí placenty, jež se vytváří v těhotenství, dokáže vyrobit náplast. Ta pak léčí chronické, původně nehojící se rány. A svůj výzkum už firma...


Kvůli inflaci nám chudnou rodinné i firemní rozpočty. Nemusí být ale tak špatně, jak to vypadá
iHned.cz | 16:02:32
Všichni čekáme, že se něco semele, odkud nás to trefí, ale zároveň na číslech žádný armagedon nevidíme. Uvedl to tento týden po vypnutí diktafonů jeden významný bankéř – a vystihl tak náladu minimálně části byznysu a společnosti. Nemluvil...


V Kolumbii se loni rekordně rozšířily plochy plantáží s kokou. Poptávka po kokainu celosvětově roste
iHned.cz | 16:02:35
Navzdory desetiletí úsilí zamezit obchodu s drogami v Kolumbii dál bují produkce kokainu. V zemi nechvalně známého šéfa Medellínského kartelu Pablo Escobara se loni plantáže s kokou rozšířily na rekordních 204 tisíc hektarů. Proti roku 2020 se...


Si Ťin-pching si zajistil dalších pět let v čele strany. Bývalého prezidenta vyvedli
aktuálně.cz | 15:50:46
Podle záznamů z kamer strážci pořádku v sále vyvedli z čestného místa vedle Si Ťin-pchinga bývalého čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa.


Ukrajinci mohou do lékařství i školství. Česko tomu ale nejde naproti, tvrdí ekonomka
aktuálně.cz | 14:38:27
Klára Kalíšková v podcastu Prospero komentátora Davida Klimeše apeluje na to, aby trh práce využil příchodu Ukrajinců.


Jak oslavit svátek 28. října? Zúčasnit se můžete do Sokolského běhu republiky
Denik.cz | 14:33:00
Už počtvrté se založení Československa slaví sérií běhů po celém území republiky i daleko za jeho hranicemi. Česká obec sokolská tak oživuje tradici původního tzv. rozestavného běhu. Sokolský běh republiky se koná na více než 60 místech, přičemž 8 závodů se uskuteční v zahraničí. Trasy od 3 do 10 kilometrů zvládne každý, komu není sport cizí. Jen nesmí otálet s registrací. 


Symbol Mnichova Hradiště šel k zemi. V bývalé továrně Liazu odstřelili komín
Denik.cz | 14:18:00
Symbol Mnichova Hradiště na Mladoboleslavsku přestal v sobotu devět minut po desáté hodině existovat. Osmdesátimetrový komín, který stál na místě dvaapadesát let, se po odpalu střelmistra naklonil a během několika vteřin se poroučel k zemi. Přesně do míst, kam odborníci určili, že má dopadnout. Po jeho dopadu se lehce otřásla zem v okolí a nejbližší desítky metru zahalil dým a částice prachu.


Firma roku Moravskoslezského kraje vyrábí náplasti z lidské placenty, živnostnice vyšívá folklorní motivy
Hospodářské noviny | 17:00:42
Ostravský biotechnologický start-up BioHealing dokazuje, jak je ženské tělo úžasné. Z membrány, která je součástí placenty, jež se vytváří v těhotenství, dokáže vyrobit náplast. Ta pak léčí chronické, původně nehojící se rány. A svůj výzkum už firma...


Kvůli inflaci nám chudnou rodinné i firemní rozpočty. Nemusí být ale tak špatně, jak to vypadá
Hospodářské noviny | 17:00:44
Všichni čekáme, že se něco semele, odkud nás to trefí, ale zároveň na číslech žádný armagedon nevidíme. Uvedl to tento týden po vypnutí diktafonů jeden významný bankéř – a vystihl tak náladu minimálně části byznysu a společnosti. Nemluvil...


V Kolumbii se loni rekordně rozšířily plochy plantáží s kokou. Poptávka po kokainu celosvětově roste
Hospodářské noviny | 17:00:49
Navzdory desetiletí úsilí zamezit obchodu s drogami v Kolumbii dál bují produkce kokainu. V zemi nechvalně známého šéfa Medellínského kartelu Pablo Escobara se loni plantáže s kokou rozšířily na rekordních 204 tisíc hektarů. Proti roku 2020 se...


ANO kvůli Babišově covidové izolaci oznámí kandidáta na prezidenta až 31. října
ČT24 | 15:25:56
Opoziční hnutí ANO oznámí kandidáta na prezidenta až v pondělí 31. října. Původně tak mělo učinit příští týden ve středu 26. října. Důvodem odkladu tiskové konference je izolace předsedy hnutí a bývalého premiéra Andreje Babiše kvůli koronaviru. Sdělil to Babišův mluvčí Vladimír Vořechovský.


Zádušní mše v katedrále na Pražském hradě připomněla oběti heydrichiády
ČT24 | 15:00:49
V katedrále svatého Víta v Praze se konala zádušní mše za oběti heydrichiády. Ta na konci října tradičně připomíná 294 Čechoslováků, které nacisté zavraždili. Mši celebroval pražský arcibiskup Jan Graubner a promluvil také kardinál Dominik Duka. Od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha letos uplynulo osmdesát let.


Události Petra Nutila: Jan Žižka, schrödingerův Babiš a deprese
Eurozpravy-domácí | 16:13:00
Milí čtenáři, milé čtenářky, chlapci a děvčata, vítáme vás u znovuobnového shrnutí těch nejpodstatnějších událostí, které by neměly uniknout vaší pozornosti ani v téhle absurdní době. Tak pojďme na to.


ANO kvůli Babišově covidu oznámí kandidáta na prezidenta až v pondělí 31. října
Eurozpravy-domácí | 14:42:00
Opoziční hnutí ANO oznámí kandidáta na prezidenta až v pondělí 31. října. Původně tak mělo učinit příští týden ve středu 26. října. Důvodem odkladu tiskové konference je izolace předsedy hnutí a bývalého premiéra Andreje Babiše kvůli koronaviru. ČTK to dnes sdělil Babišův mluvčí Vladimír Vořechovský.


Si Ťin-pching si zajistil třetí pětileté období v čele komunistické strany
Eurozpravy-zahraniční | 16:06:00
V Pekingu dnes skončil 20. sjezd komunistické strany Číny. Bezprecedentní třetí pětileté funkční období v čele strany si díky dodatku k stranické ústavě zajistil současný prezident Si Ťin-pching. Sjezd, na kterém jednalo kolem 2300 účastníků, trval od minulé neděle a změny ve stranickém vedení by měly být zveřejněny až tuto neděli.


Italský tisk: Fiala se chce koordinovat s italskou vládou, kterou řídí šéfka postfašistické strany
Eurozpravy-zahraniční | 15:04:00
Český premiér Petr Fiala doufá v koordinaci na unijní úrovni s novou italskou vládou, kterou řídí šéfka postfašistické strany Bratři Itálie Giorgia Meloniová, a s polským kabinetem premiéra Mateusze Morawieckého. Řekl to v rozhovoru, který dnes zveřejnil italský deník La Stampa.


Prezident Si Ťin-pching bude vládnout dalších 5 let, jako první v historii Číny
Reflex | 15:25:00
V Pekingu dnes skončil 20. sjezd komunistické strany Číny. Bezprecedentní třetí pětileté funkční období v čele strany si díky dodatku k stranické ústavě zajistil současný prezident Si Ťin-pching. Sjezd, na kterém jednalo kolem 2300 účastníků, trval od minulé neděle a změny ve stranickém vedení by měly být zveřejněny až tuto neděli. Podle agentur však z tohoto vedení vypadne premiér Li Kche-čchiang. Pozornost vyvolal také nezvyklý incident, když byl ze sálu vyveden bývalý prezident Chu Ťin-tchao. Tchaj-pej reagovala na zařazení zmínky o odporu Pekingu vůči nezávislosti Tchaj-wanu v závěrečné rezoluci.


Kdy bude pokračovat soud s Babišem? Expremiérovi zkazí přelíčení advent i prezidentskou kampaň
Reflex | 11:45:00
Andrej Babiš má za sebou první kolo soudních jednání, ve kterém čelí obvinění z dotačního podvodu u Farmy Čapí hnízdo a z poškozování zájmů Evropské unie. V případě uznání viny mu hrozí až deset let za mřížemi. Podle dosavadního průběhu se pro něj navíc soud nevyvíjí dobře, řada svědků vypověděla, že Andrej Babiš stál v pozadí celé akce a všechno řídil tak, jak je u mikromanažera jeho typu zvykem. Kdy bude soud pokračovat a o co v něm půjde?


VIDEO DNE: Bývalý čínský prezident Chu Ťin-tchao byl nečekaně vyveden ze sjezdu komunistické strany
E15-ekonomika | 15:16:00
Bývalý čínský prezident Chu Ťin-tchao byl nečekaně vyveden ze sobotního závěrečného ceremoniálu sjezdu komunistické strany. Oficiální vysvětlení nezaznělo. V Pekingu skončil 20. sjezd komunistické strany Číny. Bezprecedentní třetí pětileté funkční období v čele strany si díky dodatku k stranické ústavě zajistil současný prezident Si Ťin-pching. Sjezd, na kterém jednalo kolem 2300 účastníků, trval od minulé neděle a změny ve stranickém vedení by měly být zveřejněny až tuto neděli. 


Svého kandidáta na prezidenta hnutí ANO ohlásí až poslední den v říjnu
E15-ekonomika | 14:16:00
Opoziční hnutí ANO oznámí kandidáta na prezidenta až v pondělí 31. října. Původně tak mělo učinit příští týden ve středu 26. října. Důvodem odkladu tiskové konference je izolace předsedy hnutí a bývalého premiéra Andreje Babiše kvůli koronaviru, sdělil Babišův mluvčí Vladimír Vořechovský.


VIDEO DNE: Bývalý čínský prezident Chu Ťin-tchao byl nečekaně vyveden ze sjezdu komunistické strany
E15-politika | 15:16:00
Bývalý čínský prezident Chu Ťin-tchao byl nečekaně vyveden ze sobotního závěrečného ceremoniálu sjezdu komunistické strany. Oficiální vysvětlení nezaznělo. V Pekingu skončil 20. sjezd komunistické strany Číny. Bezprecedentní třetí pětileté funkční období v čele strany si díky dodatku k stranické ústavě zajistil současný prezident Si Ťin-pching. Sjezd, na kterém jednalo kolem 2300 účastníků, trval od minulé neděle a změny ve stranickém vedení by měly být zveřejněny až tuto neděli. 


Svého kandidáta na prezidenta hnutí ANO ohlásí až poslední den v říjnu
E15-politika | 14:16:00
Opoziční hnutí ANO oznámí kandidáta na prezidenta až v pondělí 31. října. Původně tak mělo učinit příští týden ve středu 26. října. Důvodem odkladu tiskové konference je izolace předsedy hnutí a bývalého premiéra Andreje Babiše kvůli koronaviru, sdělil Babišův mluvčí Vladimír Vořechovský.


Na pražském Lehovci našli mrtvého 19letého muže, případ vyšetřují kriminalisté
idnes.cz | 17:53:33
Od sobotního odpoledne vyšetřují pražští policisté případ násilného úmrtí. V jednom z bytů v panelovém domě na pražském Lehovci byl nalezen 19letý mrtvý muž. Další 16letý mladík byl zraněný.


U Kostariky se zřítilo soukromé letadlo, na palubě byl německý miliardář
idnes.cz | 17:11:00
Úřady na Kostarice oznámily nález trosek letadla, na jehož palubě se nacházelo i pět německých občanů včetně majitele největší sítě posiloven v Německu McFit Rainera Schallera. Pátrání po letadle začalo v noci z pátku na sobotu. Tamní úřady dále oznámily, že žádné bližší informace o osudu cestujících a posádky zatím nemají.


Obce z Osoblažska už těží z krajské podpory, cílí na zaměstnanost a bydlení
idnes.cz | 16:55:00
První větší projekty z krajské podpory znevýhodněných oblastí jsou hotové. Mají pomoci obcím na Osoblažsku a Vítkovsku, protože zatím čelí odlivu mladých a stárnutí populace. Dotace jsou zaměřené hlavně na zaměstnanost a bydlení.


Spisovatelka, oběť domácího násilí, ikona. Legenda Boženy Němcové žije dodnes
idnes.cz | 16:50:00
Božena Němcová patří mezi jednu z nejvýznamnějších českých osobností. Její díla jsou dodnes čtená a živá. Přesto svůj život prožila v chudobě a v nešťastném manželství. O to usilovněji ve svých prózách hledala své ideály o lásce, svobodě i víře. Její osud, zachycený v zevrubné korespondenci, dodnes láká a fascinuje.


RECENZE: Ve dvou, ale sama doma. Adam Ondra leze, jeho žena kraluje
idnes.cz | 16:20:00
Výškový balet navzdory přírodním zákonům a oddanost hraničící se sebeobětováním. To jsou dvě nejsilnější položky dokumentu Adam Ondra: Posunout hranice, který míří do kin. Premiéru má na festivalu Ji.hlava.


Evropa si likviduje průmysl, firmy skončí, s Ruskem máme jednat, říká Konečná
idnes.cz | 16:14:00
Evropa je lídrem ve snižování emisí. Podle komunistické europoslankyně Kateřiny Konečné ale hrozí, že když cestu uspěchá, zlikviduje si vlastní průmysl a vyžene lidi do chudoby. Sama by byla pro pozastavení emisních povolenek a dojednání dlouhodobých kontraktů na energie. V rozhovoru pro iDNES.cz zkritizovala EU za to, že se nepokouší jednat s Ruskem.


Dej Bůh štěstí! Jak českého sládka odvál osud na Východ, aby vzkřísil ukrajinský pivovar založený Čechy
iHned.cz | 18:00:53
Jako sládek působil v jednom z prvních českých minipivovarů ve Zvíkově. Po sedmi letech chtěl zkusit práci v zahraničí – a osud ho zavál na Ukrajinu. Přemyslu Brožovi se podařilo zachránit bankrotující podnik v západoukrajinském městě Rivne...


Máme štěstí na úžasné učitele. Paměť národa mapuje s dětmi totalitu už deset let
aktuálně.cz | 17:16:17
Už deset let organizace usiluje o to, aby školáci poznávali události 20. století co nejzajímavěji. Žáci například nahrávají setkání s pamětníky.


Děti se nedokážou dojmout. Zato dospělí brečí v půlce pohádky, říká jejich autor
Denik.cz | 16:32:00
Má za sebou šéfování velkému hudebnímu nakladatelství, představení v Národním divadle nebo působení v nadnárodní reklamní agentuře. Největší láskou Rostislava Křivánka je ale psaní. Na začátku listopadu mu u Albatrosu vychází knížka Adventní pohádky.


OBRAZEM: Omámeni čokoládou. Ve Valticích se lidé ládovali sladkou dobrotou
Denik.cz | 16:30:00
Nebeská vůně, tudy, tudy, netrpělivě směruje mladá žena svého muže k obří nádobě. Je plná čokolády. Točící se hnětací listy ji nenechají ztuhnout. „Nebraňte se pokušení, z téhle čokolády nepřiberete,“ plní vzápětí pohárek s pochoutkou muž, který stroj obsluhuje.


Napjatá situace. Okamžitě opusťte Cherson, vyzvaly civilisty okupační úřady
Denik.cz | 15:51:00
Ruské okupační úřady v ukrajinském Chersonu vyzvaly civilisty, aby kvůli napjaté situaci na frontě město okamžitě opustili. Mají se přesunout na levý břeh řeky Dněpr. Podle listu Ukrajinska pravda, úřady nařídily obyvatelům, aby si s sebou vzali doklady, peníze, cennosti a oblečení.


Další změna. ANO kvůli Babišově covidu posune oznámení kandidáta na Hrad
Denik.cz | 15:45:00
Opoziční hnutí ANO oznámí kandidáta na prezidenta až v pondělí 31. října. Původně tak mělo učinit příští týden ve středu 26. října. Důvodem odkladu tiskové konference je izolace předsedy hnutí a bývalého premiéra Andreje Babiše kvůli koronaviru. ČTK to sdělil Babišův mluvčí Vladimír Vořechovský.


Dej Bůh štěstí! Jak českého sládka odvál osud na Východ, aby vzkřísil ukrajinský pivovar založený Čechy
Hospodářské noviny | 20:00:12
Jako sládek působil v jednom z prvních českých minipivovarů ve Zvíkově. Po sedmi letech chtěl zkusit práci v zahraničí – a osud ho zavál na Ukrajinu. Přemyslu Brožovi se podařilo zachránit bankrotující podnik v západoukrajinském městě Rivne...


Ve Vrchlabí se srazil elektrobus s projíždějícím vlakem, tři lidé jsou zranění
idnes.cz | 18:54:00
Ve Vrchlabí na Trutnovsku vjel v sobotu odpoledne elektrobus na železniční přejezd ve chvíli, kdy projížděl vlak. Na místě byli podle policie tři lehce zranění. Na trati je omezený provoz, České dráhy nasadily náhradní autobusy.


KONTEXT: Syřani zůstanou. Doma je čeká mučení, v Evropě „jen“ obušky, míní experti
idnes.cz | 18:49:00
Přišla nová uprchlická vlna, tentokrát opět ze Sýrie a Turecka. Podle prvního hosta podcastu Kontext Magdy Faltové v nás politici vypěstovali odpor zaměřený na Syřany, který se u ukrajinské vlny uprchlíků neprojevuje. Přestože by se rádi vrátili zpět do vlasti, podle druhého hosta Tomáše Kociana to je vzhledem k represím ze strany Asadova režimu nemožné.


Biden strávil přes čtvrtinu mandátu v Delawaru. Prezidenti Bílý dům nemilují
idnes.cz | 18:12:00
Od nástupu do úřadu amerického prezidenta strávil Joe Biden více než čtvrtinu mandátu ve svých soukromých rezidencích ve státě Delaware. Je to více času, než kolik pobýval bývalý prezident Donald Trump ve své rezidenci Mar-a-Lago na Floridě. Trump přitom čelil kritice, že tráví málo času v Bílém domě. Podle expertů ale neplatí, že prezidenti mimo Bílý dům nepracují.


Spolu s rostoucí inflací omezí zemědělci investice a možná změní plodiny
idnes.cz | 18:00:00
Zemědělské dotace, které podporují diverzitu pěstovaných plodin a chovaných zvířat, budou mít i přes svou stálou nominální hodnotu kvůli rostoucí inflaci stále menší význam. Zemědělci tak nejspíš nejdřív přestanou s investicemi, co bude možné, odloží na později.


Vláda chystá růst přídavků na děti i vyšší existenční a životní maximum
ČT24 | 15:05:19
Kvůli vysoké inflaci chce kabinet od ledna zvednout základní přídavky na děti o třicet procent, ve většině případů by to dělalo přes dvě stě korun měsíčně. Zároveň hodlá znovu zvýšit také životní a existenční minimum. Obě o víc než pět procent. 


Autobus vjel ve Vrchlabí na přejezd, když projížděl vlak. Při srážce byli zraněni tři lidé
ČT24 | 17:54:54
Při nehodě elektrobusu a vlaku se v sobotu odpoledne ve Vrchlabí na Trutnovsku lehce zranili tři lidé. Autobus vjel na přejezd, když tam projížděl vlak. Řekla to policejní mluvčí Šárka Pižlová. Na regionální trati bude provoz zastavený do pozdního večera, České dráhy nasadily autobusy.


SPOLU nabídla Pirátům a STAN jednání o uzavření koaliční smlouvy v Praze
ČT24 | 16:58:46
Pražská koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) nabídla Pirátům a STAN jednání o vytvoření většinové koalice v hlavním městě. Podle ní mohou strany najít shodu na programových, organizačních, procesních a personálních otázkách. Koalice zároveň navrhuje v městské radě s ohledem na volební výsledek pro sebe šest mandátů včetně pozice primátora, tři mandáty pro Piráty a dva pro STAN. Za vyjednávací tým koalice to uvedl Zdeněk Zajíček. Ve volbách v Praze vyhrála koalice SPOLU před druhým hnutím ANO a třetími Piráty.


Ohroženi klimatem: Umírá dobytek i úroda. Sucho v Keni těžce dopadá na východ Afriky
aktuálně.cz | 19:37:20
Další díl seriálu Ohroženi klimatem se věnuje Keni. Sucho připravuje místní o živobytí a nemocnice se plní hladovými dětmi.


Autobus vjel ve Vrchlabí na přejezd před projíždějící vlak
Eurozpravy-domácí | 18:54:00
Při nehodě elektrobusu a vlaku se dnes odpoledne ve Vrchlabí na Trutnovsku lehce zranili tři lidé. Autobus vjel na přejezd, když tam projížděl vlak. ČTK to řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová. Na regionální trati bude provoz zastavený do pozdního večera, České dráhy nasadily autobusy.


Pražská Spolu nabídla Pirátům a STAN jednání o uzavření koaliční smlouvy
Eurozpravy-domácí | 17:25:00
Pražská koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) nabídla Pirátům a STAN jednání o vytvoření většinové koalice v hlavním městě. Podle ní mohou strany najít shodu na programových, organizačních, procesních a personálních otázkách. Spolu pro Prahu zároveň navrhuje v městské radě s ohledem na volební výsledek pro sebe šest mandátů včetně pozice primátora, tři mandáty pro Piráty a dva pro STAN.


Ruské úřady v ukrajinském Chersonu vyzvaly civilisty, aby se evakuovali
Eurozpravy-zahraniční | 19:55:00
Ruské okupační úřady v ukrajinském Chersonu dnes vyzvaly civilisty, aby kvůli napjaté situaci na frontě město okamžitě opustili. Mají se přesunout na levý břeh řeky Dněpr. Podle listu Ukrajinska pravda jim to úřady dosazené Moskvou nařídily a vyzvaly je, aby si s sebou vzali doklady, peníze, cennosti a oblečení.


Karibská krize: Před 60 lety se svět ocitl na pokraji jaderné apokalypsy
Reflex | 17:55:00
Koncem padesátých let minulého století se první tajemník ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu a předseda rady ministrů SSSR Nikita Sergejevič Chruščov ocitl pod palbou kritiky Komunistické strany Číny, jejíž radikální vedení mu vyčítalo, že si ve vztahu k „prohnilému“ Západu nepočíná náležitě energicky.


Na Ukrajině je 1,5 milionů lidí bez elektřiny kvůli útokům na energetické objekty
E15-ekonomika | 17:48:00
Kvůli ruským raketovým útokům na ukrajinské energetické objekty zůstalo bez elektrického proudu na 1,5 milionu odběratelů energie v sedmi oblastech země. Na svém telegramovém účtu to uvedl zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. Prezident Volodymyr Zelenskyj na telegramu napsal, že ruské invazní síly od noci podnikly "masivní útok", při němž vypálily na jeho zemi 36 raket, z nichž většinu sestřelila ukrajinská protivzdušná obrana.


Na Ukrajině je 1,5 milionů lidí bez elektřiny kvůli útokům na energetické objekty
E15-politika | 17:48:00
Kvůli ruským raketovým útokům na ukrajinské energetické objekty zůstalo bez elektrického proudu na 1,5 milionu odběratelů energie v sedmi oblastech země. Na svém telegramovém účtu to uvedl zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. Prezident Volodymyr Zelenskyj na telegramu napsal, že ruské invazní síly od noci podnikly "masivní útok", při němž vypálily na jeho zemi 36 raket, z nichž většinu sestřelila ukrajinská protivzdušná obrana.


Bartošova digitální vesnice za 260 milionů. K čemu bude nový „superúřad“
idnes.cz | 20:00:00
Město Písek už několik let zavádí nové přístupy i technologie pro zlepšení života svých obyvatel. Aplikace „Můj Písek“ obsahuje souhrn dopravních, kulturních a dalších informací pro občany. „Uživatelům umožňuje reagovat v diskusích, hlasovat v anketách a komunikovat se zástupci města,“ přiblížil místostarosta Písku Petr Hladík. Vláda chce, aby každé město fungovalo podobně.


V Orlickém Záhoří staví i přes nejistotu obří skiareál za 120 milionů korun
idnes.cz | 20:00:00
Zatímco některé skiareály zvažují, zda kvůli drahotě vůbec zahájí sezonu, obec pod hřebeny Orlických hor buduje zcela nové lyžařské centrum. V Orlickém Záhoří se naplno rozjela výstavba nového skiareálu za více než sto milionů korun. Za rok má být hotovo.


Jeden rok války, deset let odminovávání. Z ukrajinských lesů jsou no-go zóny
idnes.cz | 20:00:00
Ukrajinská armáda se v Charkovské oblasti, kterou na počátku září osvobodila od ruských okupantů, nyní soustředí na nalezení min a dalších zařízení, které zde nepřítel zanechal s cílem způsobit Ukrajincům co nejvíce ztrát na životech. Snaha o odstranění smrtelného nebezpečí pokračuje napříč celou zemí. „Rusové kašlou na jakákoliv pravidla války,“ líčí odminovávači.


Katalánská rallye po 2. dnu: Ogier si hlídá situaci, byly problémy s hybridy
Auto.cz | 20:44:00
Osminásobný mistr světa v automobilových soutěžích Sébastien Ogier (Toyota GR Yaris Rally1) vede nadále i po druhém dnu Katalánskou rallye, která je dvanáctým a předposledním letošního světového šampionátu. 


Piráti trvají na mimořádné dani už za letošek. V pondělí proto hrozí opětovný propad akcií ČEZ i bank a mnohamiliardové ztráty akcionářů
Kurzy.cz | 21:02:22
Piráti stále trvají na zavedení daně z mimořádného zisku uvalené už na letošní zisk. Ministr financí Zbyněk Stanjura přitom ve středu uvedl, že se kloní spíše k variantě daně vypočítávané až ze zisku příštího roku.


Kvůli smrti mladé Íránky vypukly nové protesty. V Záhedánu policie zadržela 57 lidí
aktuálně.cz | 21:03:45
Ve městě Záhedán na jihovýchodě Íránu vypukly po pátečních modlitbách opět protesty, které v zemi trvají již od poloviny září.


OBRAZEM: V hlavní roli lego. Tělocvičnu v ostravské Plesné zaplnily kostičky
Denik.cz | 20:41:00
Tisíce kostiček, ať už volně rozsypaných nebo poskládaných do nějakého tvaru, byly k vidění v sobotu 22. října v tělocvičně v Ostravě-Plesné.


Platby v hotovosti jsou v ohrožení, bojí se senátoři. Chtějí měnit ústavu
Denik.cz | 19:30:00
Jste zvyklí při nákupech platit kartou, mobilem či dokonce chytrými hodinkami? Nebo si nedokážete svůj život představit bez peněženky nadité bankovkami a mincemi? Někteří čeští politici se obávají, že hotovost je kvůli rostoucí digitalizaci v ohrožení. Právo na placení hotovostí proto chtějí zakotvit rovnou do ústavy.


Policie vyšetřuje násilné úmrtí muže v Praze. Další bojuje o život
Denik.cz | 17:13:00
Kriminalisté vyšetřují od sobotního odpoledne případ násilného úmrtí devatenáctiletého muže ve Slévačské ulici v Praze 9. Spolu s ním byl v jednom z tamních bytů nalezen i šestnáctiletý mladík, byl vážně zraněn a záchranáři ho převezli do nemocnice.


Zemřela legenda československé televizní zábavy, scenárista Gustav Oplustil
ČT24 | 21:08:44
Po krátké nemoci v pátek po poledni zemřel televizní a rozhlasový scenárista a dramatik Gustav Oplustil. Bylo mu 96 let. Oplustil byl legendou československé televizní zábavy, jedním z jejích zakladatelů, dlouholetým šéfdramaturgem redakce zábavy a scenáristou úspěšných komedií Zdeňka Podskalského. O jeho skonu informovala jeho dcera Ludmila Olbertová.


S výjimečným trestem jsou ve vězení dvě stovky lidí. Vysoká závažnost je důvodem k třicetiletým pobytům za mřížemi
ČT24 | 20:14:30
Soudy a státní zastupitelství se v tomto týdnu zabývaly několika případy, kdy pachatelům hrozí výjimečné tresty, tedy 20 a víc let vězení, případně doživotí. Právě nejvyšší možný trest si v Česku aktuálně odpykává skoro padesát lidí, v drtivé většině mužů.


Chystaná pravidla pro práci z domova jsou terčem kritiky, Jurečka připustil změnu novely
ČT24 | 15:32:35
Firmy, úřady i odbory kritizují chystanou změnu zákoníku práce, nelíbí se jim nová pravidla pro práci z domova. V připomínkovém řízení je označily jako byrokratická a administrativně náročná. Ministerstvo práce v novele mimo jiné navrhuje, aby zaměstnavatelé vybraným skupinám osob práci na dálku povolit museli, třeba rodičům dětí mladších 15 let.


Íránská novinářka: Odvaha protestujících žen všechny překvapuje a je nakažlivá
Respekt | 21:52:53
Podcast: S Aidou Tadayon ze Svobodné Evropy (RFE/RL) o revoluční náladě v íránské společnosti a utlačovaných ženách, které řekly dost


Řeka Mississippi čelí v posledních týdnech rekordnímu suchu
Eurozpravy-zahraniční | 21:12:00
Nejdelší severoamerická řeka Mississippi čelí v posledních týdnech rekordnímu suchu. Píše to dnes server stanice CNN. Na mnoha místech je rozsáhlé koryto řeky téměř vyschlé a nízkou úroveň hladiny vykazují i mnohé přítoky. V deltě řeky musela americká armáda začít stavět dočasnou hráz, která má zabránit průniku slané vody do koryta řeky.


Španělská armáda posílí protivzdušnou obranu východního bloku NATO
Eurozpravy-zahraniční | 20:56:00
Španělská armáda posílí protivzdušnou obranu východního bloku Severoatlantické aliance. Do Rumunska a Bulharska vyšle do konce roku celkově 14 stíhacích letounů, uvedlo dnes španělské ministerstvo obrany. Minulý týden Madrid vyslal do Rumunska radar, který pomáhá monitorovat vzdušný prostor v oblasti.


Kvůli ruským raketovým útokům zůstalo bez elektřiny na 1,5 milionu odběratelů
Eurozpravy-zahraniční | 20:42:00
Kvůli ruským raketovým útokům na ukrajinské energetické objekty zůstalo bez elektrického proudu na 1,5 milionu odběratelů energie v sedmi oblastech země. Na svém telegramovém účtu to dnes uvedl zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko.


Bez proudu je na Ukrajině 1,5 milionu lidí. Z 36 raket a dronů zasáhla polovina své cíle
Tiscali-zprávy | 20:17:34
Po ruských raketových útocích na ukrajinské energetické objekty zůstalo bez elektrického proudu na 1,5 milionu odběratelů energie v sedmi oblastech země. Na svém telegramovém účtu to v sobotu oznámil zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko.


Bez proudu je na Ukrajině 1,5 milionu lidí. Z 36 ruských raket zasáhla polovina své cíle
Tiscali-zprávy | 20:17:34
Po ruských raketových útocích na ukrajinské energetické objekty zůstalo bez elektrického proudu na 1,5 milionu odběratelů energie v sedmi oblastech země. Na svém telegramovém účtu to v sobotu oznámil zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko.


Motocyklová VC Malajsie 2022: V Moto3 všechny přelstil John McPhee!
Auto.cz | 19:58:00
Motocyklová VC Malajsie 2022: V Sepangu probíhá 19. závod mistrovství světa


Stát bude vyžadovat lepší ochranu dat a prověření strategických dodavatelů technologií
ČT24 | 13:40:42
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) pracuje na zákonu, který umožní prověřovat dodavatele technologií pro strategická odvětví státu. Nová legislativa bude zároveň vyžadovat komplexní zabezpečení sídel, kde se uchovávají klíčová data firem a státních úřadů.


Úřad nechtěl registrovaným partnerům povolit zdvojené příjmení, soud nakonec rozhodl v jejich prospěch
ČT24 | 16:59:10
Tomáš a Ondřej před téměř dvěma lety uzavřeli registrované partnerství. Stejně dlouhou dobu usilovali o to, aby oba mohli mít zdvojené příjmení – svoje i svého partnera. Případ partnerů z Ústeckého kraje nakonec řešil krajský soud. Zastal se jich a mohou se tak jmenovat stejně.


Invalidní důchody se snižují. Zejména těm, kteří se snaží pracovat
ČT24 | 16:59:07
Lidé s roztroušenou sklerózou, nevidomí, ale třeba i onkologičtí pacienti se potýkají se snižováním invalidních důchodů – a zejména ti, kteří se snaží pracovat. Stále častěji se proto obracejí na lékaře i organizace, které teď s politiky jednají o změně vyhlášky.


Íránská novinářka: Odvaha protestujících žen všechny překvapuje a je nakažlivá
Respekt | 21:52:53
Podcast: S Aidou Tadayon ze Svobodné Evropy (RFE/RL) o revoluční náladě v íránské společnosti a utlačovaných ženách, které řekly dost


Dokáže tentokrát někdo ustoupit do pozadí?
Respekt | 11:27:26
Potlačit své ego je těžké. Ale v určitý moment prezidentských voleb nezbytné


Nálety drony vyvolaly emoce mezi ministry, i proto sankce prošly
Respekt | 11:23:49
S českou velvyslankyní při EU Editou Hrdou o tom, jak rychle Unie dokáže potrestat zločinné státy, když chce a přeje jí štěstíReturn to top