Celkem 139976 článků.|

Archív zpravodajství podle dnů

Články ze dne 01.12.2022


Žebříček hypotečních úvěrů v prosinci
Finparáda | 00:01:00
Aaa


Světlo do nové dvorany proniká skze betonové nosníky. Přestavba přestavba menzy Koleje 17. listopadu UK
eStav.cz | 00:01:03
Návrh přestavby zachovává vnější tvar a proporce původního objektu z 80. let minulého století. Zásadním zásahem je vytvoření velkorysé centrální dvorany – společenského centra fakulty s horním osvětlením pronikajícím mezi nosníky střešního světlíku. Projekt získal hlavní cenu Grand Prix.


Účinné větrání s tichými ventilátory Helios
eStav.cz | 00:01:03
Kvalitní větrání zvýší komfort bydlení. Především v koupelnách bez oken je žádoucí účinné větrání, které neježe odstraní pachy a vlhkost, ale hlavně účinně zabrání tvorbě plísní. Ventilátory Helios do koupelen a WC, vyznačující se dlouhou životností, výkonnými motory s extrémně tichým chodem, oceněným designem a možností instalace přímo nad vanu či sprchu, vám v tom pomohou.


Tunelujeme ethernet přes WireGuard pomocí protokolu Geneve
Root.cz | 00:00:10
WireGuard je populární síťový protokol, který nám umožňuje tunelovat provoz na třetí síťové vrstvě (IP) a stavět tak běžné VPN. Někdy nám to ale nestačí a potřebujeme víc. Musíme pak postavit most v tunelu.


Omezila jsem maso a chodím i do sekáčů, říká modelka a moderátorka Bezděková
revue.idnes.cz | 01:00:06
Česká Miss 2016 Andrea Bezděková (28) je nově také moderátorkou. Diváci ji mohou vidět na Óčku v pořadech Užít Dubaj a Mixxxer G. Dvorní modelka návrhářky Beaty Rajské promluvila o vítězství v soutěži krásy, herectví, modelingu i udržitelné módě.


Ruská policie bude mít nedostatek aut, lady či moskviče nahradí škody
Auto-iDNES.cz | 01:00:18
Ruské ministerstvo vnitra nedokázalo nalézt dodavatele 2800 nových aut, které nezbytně potřebuje pro hlídky dopravní policie, uvedl ruský list Kommersant. Připomněl, že v nedávné minulosti ruská policie kupovala škodovky ruské výroby.


Autozápisník: Lidové hyperferrari, havanizace podle BMW a ČEZký elektrovůz
Auto-iDNES.cz | 01:00:18
Listopad přinesl z hlediska motoristů opět mnoho zajímavého. Kupříkladu velmi speciální ferrari, které vám nebudou závidět sousedé ani vás kvůli němu nebude nahánět berňák. Nebo třeba nový trend národních automobilek, jejichž modely mají mnohdy národní jen název.


KOMENTÁŘ: Čeká nás měnová krize? Proč bychom se neměli znepokojovat
Finance-iDNES.cz | 01:00:47
Mnohá česká média informovala o varování, které vydala japonská banka Nomura. Podle ní hrozí sedmi ekonomikám v dohledné době měnová krize. Konkrétně zmiňuje Srí Lanku, Egypt, Rumunsko, Turecko, Pákistán, Maďarsko a Českou republiku. Proč bychom se neměli příliš znepokojovat, rozebírá v komentáři investiční analytik Partners Martin Tománek.


PORADNA: Musí předčasný důchodce přestat pracovat, nebo smí vydělávat?
Finance-iDNES.cz | 01:00:47
Výpočet předčasného důchodu koncem roku 2022 je výhodnější než výpočet klasického důchodu v roce 2023. Do předčasného důchodu tak aktuálně odchází hodně lidí. Někteří z nich chtějí ještě pracovat Jaké podmínky pro ně platí?


Česko chudne a lidé mají hlouběji do kapsy. Lidem chybí přes 3 tisíce měsíčně
Mesec.cz | 00:00:15
Reálná průměrná mzda v roce 2022 prudce klesla. Úbytek peněz, který začnou Češi pociťovat, se nejspíš promítne do mnoha ukazatelů kvality života, jako je počet krádeží, rozvodovost, spotřeba alkoholu a dalších. Co se nejspíš v nejbližších dvou letech změní?


Jak převést zbývající letošní nebo starší dovolenou k čerpání na příští nebo další rok?
Mesec.cz | 00:00:10
Nevyčerpaná dovolená nepropadá, vždy vám zůstává nárok na placené volno v práci, nebo aspoň na peníze. Jaká jsou pravidla pro převod nevyčerpané dovolené v různých situacích?


Po letech klidu citelné zdražení. Cena dálniční známky má růst každoročně
idnes.cz | 02:00:05
Celou dekádu se cena dálničních známek nezvyšovala a ani v dohledné době se čeští řidiči nemají čeho bát. Pomalu se však mohou připravovat na zdražení. Ministerstvo dopravy totiž pracuje na systému, který by měl cenu průběžně navyšovat každý rok. Zatím není jasné, z čeho ji bude počítat. Bude muset nejprve přijít změna zákona.


ANALÝZA: Je Evropská unie nepoučitelná? Směrem k Číně razí „střední cestu“
idnes.cz | 02:00:05
Evropa nervózně přešlapuje kolem Číny. Odolává tlaku USA, nechce kopírovat jeho postup. Žádné vztahy, dokud se v Pekingu nepolepší, volají radikálové. Jiní – a je jich většina – naopak oddělení nepodporují, byť s opatrným omezením závislosti souhlasí. Podle kritiků by to však mohlo dopadnout podobně, jako když v minulosti EU vsadila na levnější ruské energie.


Analýza nabídek dostavby Dukovan začíná. Na hodnotitele čeká přísný režim
idnes.cz | 02:00:05
Uzavřené prostory, žádný mobil ani poznámkový blok. Speciální tým tvořený téměř dvěma sty lidí, který má v následujících měsících analyzovat nabídky tří uchazečů o dostavbu Dukovan, bude pracovat za přísných bezpečnostních podmínek. Prioritou je, aby žádný konkrétní údaj neunikl na veřejnost.


Letos podpoří plzeňský pivovar vozíčkáře dražbou hodinek Pilsner Urquell Prim
idnes.cz | 02:00:06
Stejně jako v minulých letech i letos plzeňský pivovar Pilsner Urquell podpoří Centrum Paraple. Letos ale slaví 180. let od uvaření první várky piva, a proto v tradiční dražbě vyměnil unikátní lahve za hodinky. „Již teď bych rád poděkoval všem, kteří se do aukce zapojí a podpoří tak naší činnost,“ uvedl v rozhovoru ředitel Centra Paraple Zdeněk Lukeš.


KOMENTÁŘ: Čeká nás měnová krize? Proč bychom se neměli znepokojovat
idnes.cz | 02:00:06
Mnohá česká média informovala o varování, které vydala japonská banka Nomura. Podle ní hrozí sedmi ekonomikám v dohledné době měnová krize. Konkrétně zmiňuje Srí Lanku, Egypt, Rumunsko, Turecko, Pákistán, Maďarsko a Českou republiku. Proč bychom se neměli příliš znepokojovat, rozebírá v komentáři investiční analytik Partners Martin Tománek.


PORADNA: Musí předčasný důchodce přestat pracovat, nebo smí vydělávat?
idnes.cz | 02:00:06
Výpočet předčasného důchodu koncem roku 2022 je výhodnější než výpočet klasického důchodu v roce 2023. Do předčasného důchodu tak aktuálně odchází hodně lidí. Někteří z nich chtějí ještě pracovat Jaké podmínky pro ně platí?


Umění inflaci porazí. To současné koupíte i za pár tisíc, říká odborník
idnes.cz | 02:00:06
Investice do uměleckých či sběratelských předmětů podle jednatele investiční platformy Portu Gallery Martina Jaroše nabírají v současné době na atraktivitě. V nejistých dobách totiž představují bezpečný přístav. „Aby investor vydělal, není podle něj potřeba investovat jen do ověřených jmen. Naopak, noví, zatím neobjevení umělci leckdy skrývají ještě zajímavější výnosy,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz Jaroš.


Matky musí mít šanci pracovat, říká Hilšerová. Poplatky u lékaře by vrátila
idnes.cz | 02:00:06
Práce lékařky se Monika Hilšerová nevzdala zcela ani na mateřské dovolené a neuvažovala by o tom ani jako první dáma, kdyby její muž Marek Hilšer v prezidentské volbě uspěl. „Myslím, že by můj příklad mohl další ženy dokonce povzbudit. Na pracující čerstvé matky se dívá společnost skrz prsty,“ říká v rozhovoru, ve kterém promluvila i o své práci v první linii za pandemie covidu.


Česko ztrácí na atraktivitě pro výrobní firmy. Kvůli drahým energiím je pro ně zajímavější Polsko
iHned.cz | 02:00:12
Drahé energie a růst cen stavebních materiálů srazily Česko v hodnocení zemí s nejlepšími podmínkami pro výrobu. V žebříčku, který pravidelně sestavuje poradenská společnost Cushman & Wakefield, obsadilo osmé místo ze 47 sledovaných států. Jde...


Finanční trhy (1. 12. 2022)
iHned.cz | 02:00:12
Drahé energie a růst cen stavebních materiálů srazily Česko v hodnocení zemí s nejlepšími podmínkami pro výrobu. V žebříčku, který pravidelně sestavuje poradenská společnost Cushman & Wakefield, obsadilo osmé místo ze 47 sledovaných států. Jde...\n


Na sběr chrastí zásadně s minohledačkou. Ukrajinská organizace pomáhá vyvézt lidi z okupovaných území
iHned.cz | 02:00:13
Iriny Faťjanovové a Diny Urichové byste si na ulici asi ani nevšimli, mladé ženy za sebou přitom mají neobyčejný příběh. Založily organizaci Helping to leave, která pomáhá Ukrajincům, kteří se ocitli na územích okupovaných ruskou armádou, dostat se...


Nejste moje příbuzná? ptal se novinářky ministr. Rozdělení státu změnilo i média
iHned.cz | 02:00:13
Od rozdělení Československa uplynulo už několik let, když Jana Kanisová, která do té doby pracovala jako asistentka v jedné z komerčních televizí, dostala nabídku, která se neodmítá. Soukromá slovenská televize Markíza ji chtěla jako svou stálou...


Stoupenců míru v Rusku přibývá. Pro válčení je čtvrtina dotázaných, tvrdí server
Denik.cz | 01:00:00
Pro vyjednávání s Ukrajinou je 55 procent Rusů, pro pokračování války jen 25 procent, napsal ve středu zpravodajský server Meduza o výsledcích neveřejného průzkumu veřejného mínění, provedeného za zakázku Kremlu. Současně portál připustil, že Kreml, který není ochoten k ústupkům a nehodlá se vzdát zabraného území Ukrajiny, se sotva bude ohlížet na názor účastníků průzkumu. 


DEBATA DENÍKU: Platby ve zdravotnictví jako výbušné téma. I pro vládu
Denik.cz | 03:00:00
Když v roce 2008 kabinet Mirka Topolánka zavedl poplatek za návštěvu u lékaře, za recept, hospitalizaci a pohotovost, způsobilo to zemětřesení na politické scéně. Krajské volby v témže roce ovládla ČSSD, neboť jejich tématem udělala právě tyto platby, ačkoliv šlo o částky 30 až 90 korun.


Stěhování snadno a rychle: Profesionální služby pro stěhování bez starostí
eStav.cz | 03:00:00
Profesionální stěhování vám ušetří mnoho času při stěhování. Ať už jde o stěhování domu či bytu, nebo kanceláří. Vyhnete se starostem s přípravou i samotným stěhováním. Můžete se přitom spolehnout, že vše proběhne rychle a bez komplikací.


30. listopadu: Tohle potřebujete vědět (nejen) o středečním obchodování na Wall Street
Kurzy.cz | 02:23:42
Americké akcie ve středu posílily a zisky si všechny tři hlavní indexy připsaly také za celý listopad.


Senát má schválit pravidla informování uživatelů bytů o jejich spotřebě tepla
idnes.cz | 05:49:00
Změnu zákona, která má znamenat častější informování o spotřebě tepla v bytech s měřiči s dálkovými odečty, posoudí Senát. Sněmovna kývla na úpravu, podle níž budou muset do konce roku 2026 informovat měsíčně o spotřebě pouze ti poskytovatelé služeb, kteří už budou mít instalovány měřiče s možností odečtu na vzdálenost větší než 250 metrů.


Poslanci zvýší přídavky na bydlení, upraví podmínky k příspěvku na bydlení
idnes.cz | 05:49:00
Sněmovna rozhodne o zvýšení přídavků na děti. Schvalovat bude zároveň srovnání podmínek pro příspěvek na bydlení mezi Prahou a ostatními obcemi a upraví započitatelné příjmy pro účely dávek pomoci v hmotné nouzi. Vláda navrhla, aby o tom poslanci rozhodli zrychleně ve stavu legislativní nouze.


Radnice bojovaly o část válečné daně marně, Olomouc doufala ve 200 milionů
idnes.cz | 04:54:00
Snaha měst a obcí z Olomouckého kraje dosáhnout na podíl z takzvané válečné daně nevyšla. Například Olomouc přitom věřila v zisk zhruba dvou set milionů korun. Zástupci samospráv ale poslance ani senátory nepřesvědčili, že přerozdělení mimořádné daně by byl žádoucí solidární krok.


Pirelli představuje nový kalendář. Středobodem je žena a tématem milostné dopisy múze
aktuálně.cz | 05:43:00
Za vším hledej ženu, alespoň v novém kalendáři gumárenského gigantu Pirelli pro rok 2023. Modelky jsou tu představené jako inspirující múzy.


Boj o Hrad na sítích. Favoriti cílí na motorkáře, milovníky psů i fanoušky telenovel
aktuálně.cz | 05:30:00
Nástroje, jak voliče oslovit, jsou čím dál přesnější, říká expertka na volební marketing Anna Shavit.


Mladík zapálil ve vlaku kamaráda a těžce ho zranil. U soudu dostal podmínku
Denik.cz | 05:22:00
S podmínkou vyvázl u strakonického soudu dvacetiletý Matěj Polena z Horažďovicka, který vloni zapálil ve vlaku svého kamaráda. Ten utrpěl velmi bolestivé popáleniny a dodnes není zcela vyléčený.


Strašidelné video? Facebook děsí veverka běhající dokola, jde ale o známý jev
Denik.cz | 05:20:00
Více než 56 tisíc zhlédnutí a tisíce znepokojených komentářů zaznamenalo po celém světě video veverky běhající dokolečka, které dne 27. listopadu 2022 vystavil na svůj facebookový profil uživatel Juan Santillana. Veverky běhající kolem své osy přitom nejsou nijak zvlášť výjimečné, jde o jev pozorovaný už desítky let.


OBRAZEM: Tak šel čas. Minulost Plané nad Lužnicí zaznamenaly fotografie
Denik.cz | 05:05:00
Kdo by odolal tomu, prohlížet si stará alba a zažloutlé fotografie dokumentující dobu minulou? Přinášíme fotografie z historie Plané nad Lužnicí. Fotografie pocházejí z táborského atelieru Šechtl a Voseček. Zveřejňujeme je s laskavým svolením Marie Šechtlové. Najdete na nich hraběte Harracha na strkovském zámečku či vilu, kam jezdil prezident T. G. Masaryk na letní byt. Na fotografiích uvidíte také hotel Lužnice, místní školu a kampeličku, lihovar či řeznictví a zájezdní hostinec.


Příběh George Jorgensena: Změna pohlaví z něj udělala nejslavnější osobu v USA
Denik.cz | 05:00:00
George Jorgensen byl prvním Američanem, který prošel změnou pohlaví. Před sedmdesáti lety se z něj díky operaci dánských lékařů stala Christine Jorgensenová. Později se živila jako herečka a její příběh zvýšil povědomí o transsexualitě.


Poznáte Brno z ptačí perspektivy? Zkuste to z nejvyšší rozhledny ve městě
Denik.cz | 05:00:00
Rozhledna Holedná měří více než 35 metrů a je nejvyšší rozhlednou na území Brna. Byla postavena v roce 2020 na bezejmenném vrcholu na úbočí kopce Holedná, nad brněnskými čtvrtěmi Jundrov a Komín. Před časem na její vyhlídkovou plošinu vystoupala Libuše Hošková a pořídila krásné fotografie různých pohledů na Brno a jeho okolí. 


Lovecká sezona byla nebývale silná. Myslivci zastřelili nejvíc jelenů v historii
Denik.cz | 04:00:00
Myslivci během sezóny, která skončila na jaře letošního roku, ulovili více než milion kusů zvířat. Rekordní aktivitu nevyvíjejí jen pro svou potěchu. V současnosti jsou totiž české lesy ve srovnání s časy našich otců plné života a zvlášť u některých invazivních druhů je třeba se otáčet, aby se nepřemnožily. 


Česko ztrácí na atraktivitě pro výrobní firmy. Kvůli drahým energiím je pro ně zajímavější Polsko
Hospodářské noviny | 07:00:05
Drahé energie a růst cen stavebních materiálů srazily Česko v hodnocení zemí s nejlepšími podmínkami pro výrobu. V žebříčku, který pravidelně sestavuje poradenská společnost Cushman & Wakefield, obsadilo osmé místo ze 47 sledovaných států. Jde...


Finanční trhy (1. 12. 2022)
Hospodářské noviny | 07:00:05
Drahé energie a růst cen stavebních materiálů srazily Česko v hodnocení zemí s nejlepšími podmínkami pro výrobu. V žebříčku, který pravidelně sestavuje poradenská společnost Cushman & Wakefield, obsadilo osmé místo ze 47 sledovaných států. Jde...\n


Na sběr chrastí zásadně s minohledačkou. Ukrajinská organizace pomáhá vyvézt lidi z okupovaných území
Hospodářské noviny | 07:00:06
Iriny Faťjanovové a Diny Urichové byste si na ulici asi ani nevšimli, mladé ženy za sebou přitom mají neobyčejný příběh. Založily organizaci Helping to leave, která pomáhá Ukrajincům, kteří se ocitli na územích okupovaných ruskou armádou, dostat se...


Nejste moje příbuzná? ptal se novinářky ministr. Rozdělení státu změnilo i média
Hospodářské noviny | 07:00:06
Od rozdělení Československa uplynulo už několik let, když Jana Kanisová, která do té doby pracovala jako asistentka v jedné z komerčních televizí, dostala nabídku, která se neodmítá. Soukromá slovenská televize Markíza ji chtěla jako svou stálou...


Na zkrácení rodičovské si musí společnost zvyknout. Pomůže to ale rozpočtu?
Hospodářské noviny | 07:00:07
Veřejný prostor opanovala debata na téma rodičovská dovolená. Kdokoliv ji absolvoval, ví přesně, že k dovolené má hodně daleko. Na jejím zkrácení, zdá se, panuje v koalici shoda. Zda zkrácení rodičovské pomůže rozpočtu i ženám k rychlejšímu návratu...


Podmořský ráj najdete na Bunakenu, nenápadném indonéském ostrově ve tvaru banánu
Reflex | 06:30:00
Povalování na pláži vám nic neříká a radši objevujete krásy vodního světa? V hlubinách poblíž ostrova Bunaken se můžete těšit na želvy, žraloky i korálové útesy.


Marek Stoniš: O zlu domácím a cizím
Reflex | 06:00:00
Existuje následující příběh, možná fiktivní, jímž se s oblibou vysvětluje termín absurdita: Jakýsi intelektuál v nesvobodné zemi skončil za mřížemi, protože četl zahraniční časopis, který byl režimem považován za podvratný. Když tento politický vězeň vyšel po letech z vězení, onen časopis byl už běžně k dostání, režim totiž trošku povolil šrouby. Což je jistě ­absurdní.


Tomáš Pfeiler: Investoři opět objevují nenápadný půvab dluhopisů
E15-ekonomika | 06:00:00
Souběžně s vánočními večírky aktuál­ně startuje i sezona investičních výhledů na rok 2023. Pokud bychom měli najít společného jmenovatele prognóz z uplynulých let, byla by jím investorská animozita vůči bezpečným dluhopisům, které spíše než bezrizikový výnos nabízely „bezvýnosový“ risk. Letos však banky z Wall Street ve svých projekcích vybočily ze stereotypu. V momentě, kdy globální bondy zažily brutální dvacetiprocentní propad, se začíná pomalu formovat konsenzus, že tato třída aktiv opět dává smysl.


Tomáš Pfeiler: Investoři opět objevují nenápadný půvab dluhopisů
E15-politika | 06:00:00
Souběžně s vánočními večírky aktuál­ně startuje i sezona investičních výhledů na rok 2023. Pokud bychom měli najít společného jmenovatele prognóz z uplynulých let, byla by jím investorská animozita vůči bezpečným dluhopisům, které spíše než bezrizikový výnos nabízely „bezvýnosový“ risk. Letos však banky z Wall Street ve svých projekcích vybočily ze stereotypu. V momentě, kdy globální bondy zažily brutální dvacetiprocentní propad, se začíná pomalu formovat konsenzus, že tato třída aktiv opět dává smysl.


Čína po protestech mírní vyjádření o covidu a uvolňuje restrikce
idnes.cz | 07:50:00
Čína po protestech proti koronavirovým opatřením mění svá vyjádření ohledně závažnosti covidu-19 a uvolňuje některé restrikce. Spekulace o zmírnění opatření vyvolalo podle agentury DPA například tvrzení čínské vicepremiérky Sun Čchun-lan, že pandemie dospěla do nové fáze. Denní přírůstky nově nakažených se však stále pohybují kolem rekordních hodnot.


Krátké vlny: Hackerský útok není každodenní riziko, omlouvá své ransomwarové selhání ŘSD
lupa.cz | 06:30:01
Komické argumenty Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ohledně ransomwarového útoku, zneužívání fotek dětí na internetu nebo problémy ČTÚ s digitálním televizním vysíláním. Čtěte nový díl Krátkých vln.


Hubnutí, úklid, seznamky i výpravné seriály. Televize chystají nové pořady
lupa.cz | 06:00:00
Podívali jsme se do plánů velkých televizních stanic. Na obrazovky se vrátí vybrané reality show a připravují se místní verze úspěšných zahraničních formátů.


Začíná meteorologická zima. Bez sněhu a s teplotami nad nulou
idnes.cz | 06:49:00
Ve čtvrtek začíná meteorologická zima, letos bez sněhové pokrývky. Na území České republiky bude převážně polojasno, nejnižší teploty sestoupí k nule. Nejchladněji bude v pátek, v noci na sobotu pak přijde výraznější sněžení. Napadnout by na některých místech mohlo i pět centimetrů nového sněhu. Vyplývá to z předpovědi Českého meteorologického ústavu (ČHMÚ).


Vrací se bitva tří císařů, Napoleon u Slavkova ohromí lvím skokem
idnes.cz | 06:11:00
Tisícovka vojáků ze 14 zemí a pootočené bojiště. Slavkov u Brna a Tvarožná se po dvouleté pauze vrátí do roku 1805. Letošní ukázka ze slavné bitvy tří císařů připomene geniální Napoleonův manévr, při němž rozdělil rusko-rakouskou armádu.


Vánoce na iDNES.cz: k prémiovému účtu zdarma i herní konzole PlayStation 5
idnes.cz | 06:00:00
Dalším dárkem pod vánočním stromkem na iDNES.cz je herní konzole PlayStation 5 i s hrami. Po přístupu k televizním programům HBO, palivové kartě či přednostních nákupech vstupenek je tu další atraktivní benefit. A k tomu všemu účet iDNES Premium na 3 měsíce za 0 korun.


Podmínky pro kandidáty jsou nerovné. Někteří měli přístup do databáze občanů, tvrdí Janeček
iHned.cz | 08:00:10
„Nepodcenil jsem sběr podpisů, ale nastavení systému. Nutí lidi ke švindlu a čestný člověk je v nevýhodě,“ říká vyřazený kandidát na prezidenta Karel Janeček, který se proti rozhodnutí ministerstva vnitra odvolal. „Paní Danuše...


Na zkrácení rodičovské si musí společnost zvyknout. Pomůže to ale rozpočtu?
iHned.cz | 08:00:10
Veřejný prostor opanovala debata na téma rodičovská dovolená. Kdokoliv ji absolvoval, ví přesně, že k dovolené má hodně daleko. Na jejím zkrácení, zdá se, panuje v koalici shoda. Zda zkrácení rodičovské pomůže rozpočtu i ženám k rychlejšímu návratu...


Situace ve zpracovatelském průmyslu se zhoršuje (Ranní zpráva z finančního trhu)
Kurzy.cz | 06:55:12
Domácí index nákupních manažerů se již od
letošního června nachází na hodnotách, které indikují zhoršování situace ve
zpracovatelském průmyslu. Výrobní sféru trápí nejen vysoký růst cen vstupů, ale
v posledních měsících rovněž patrný úbytek nových zaká...


Příspěvek na bydlení 2023: Zásadní změny příspěvku přinesou například 2 seniorům s příjmem 30.000 Kč a náklady na bydlení 18.500 Kč zvýšení příspěvku o 2.000 Kč.
Kurzy.cz | 06:20:00
Navržené změny v příspěvku na bydlení od 1.1.2023: nové rozdělení normativů podle velikosti obce a podle počtu osob v domácnosti, sjednocení hranice příjmu na 30%, odstranění fikce příjmu podle životního minima a další.


Pražská burza v listopadu posílila druhý měsíc v řadě. Závěr roku bývá statisticky také pozitivní
Kurzy.cz | 06:01:12
objem obchodů v listopadu dosáhl jen 10,1 mld. Kč, o více než 70% podíl se postaraly jen dvě emise (ČEZ a KB) ceny akcií z konce listopadu budou rozhodující pro pravidelnou čtvrtletní aktualizaci indexů, proběhne po závěru páteční seance 16.


Pohonné hmoty v Česku zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla pod 40 korun za litr
aktuálně.cz | 07:33:00
Nejprodávanější benzin Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 39,34 koruny, před týdnem byl o 1,17 koruny dražší.


Postrach Rusů. Superpřesná zbraň "Tři sekery“ jich najednou zasáhla i 300
aktuálně.cz | 07:00:00
Houfnice M777 změnila podle vojáků i expertů vývoj války na Ukrajině. Ukrajinská armáda si pochvaluje její přesnost a efektivitu.


Těžké časy ruské propagandy: Putin potřebuje prodat válku jako vítězství, říká expert
aktuálně.cz | 06:07:06
Profesor Petr Kratochvíl nevidí šanci na zastavení bojů v dohledné době.


Síť 5G i rychlejší kontroly. Letecká doprava nabídne novinky, zatím jen "prémiově"
aktuálně.cz | 06:06:37
Cestující se na palubě letadel brzy dočkají několika novinek. Mezi ty nejlákavější patří zavádění 5G připojení pro mobilní telefony.


OBRAZEM: Do Řevničova dorazilo peklo. Centrum obce zaplnili čerti a čertice
Denik.cz | 07:08:00
V Řevničově na Rakovnicku se vůbec poprvé sešli čerti, čertice a malí čertíci, aby se vydali na společný průvod obcí, a že jich bylo požehnaně. Poté, co dorazili do místního parčíku u hřbitova, místní dobrovolní hasiči připravili pro děti a dospělé oheň, na kterém si zájemci mohli opéci buřty. Nechyběl ani pořádný čertovský rej.


Náročná cesta. Osiřelá lvíčata z Ukrajiny dorazila do amerického útulku
Denik.cz | 06:39:00
Čtyři lvíčata, která osiřela během války Ruska proti Ukrajině, dorazila bezpečně do útulku pro kočkovité šelmy v americkém státě Minnesota, který se zavázal, že jim poskytne nový domov. Oznámila to ve středu agentura AP.


Oběd za přijatelné ceny? Lepší než v restauraci, chválí lidé jídlo ze škol
Denik.cz | 06:30:00
„Maso a knedlík. To si dáme.“ upírá pohled do tašky s nápisem „love“ Antonín Fiala. Ráno v ní přinesl prázdné boxy na jídlo. V poledne si ji přebírá od vedoucí školní jídelny plnou. Uvnitř jsou dvě porce horké zeleninové polévky, bramborové knedlíky, špenát a hovězí kostky na česneku pro něj i jeho ženu. Jeden oběd za 80 korun.


Pánové, vyhlašuju prázdniny! Zemanova Ukradená vzducholoď pluje za diváky
Denik.cz | 06:05:00
Vzducholodě nad Vltavou, mamuti u přehrady, tanečnice v oblacích i kluci s pivem. Ve filmech Karla Zemana je dovoleno vše. Jeho fantazie neznala mezí, technikami a nápady předběhl dobu. Fenomén, který přesáhl hranice, teď připomíná i zrestaurovaná Ukradená vzducholoď.


Amazon propustí 10 tisíc lidí. AWS i díky růstu v Česku bude dál nabírat, i když růst zpomalil
lupa.cz | 07:10:44
Amazon propustí deset tisíc lidí v reakci na vývoj ekonomiky. Jde o podobné kroky, jaké dělá řada dalších velkých technologických firem i startupů, včetně těch českých. Jedna sekce Amazonu je ale výjimkou. Největší cloud světa Amazon Web Services naopak v následujícím roce plánuje najímat další zaměstnance a investovat do budování datových center a lokálních zón. Jedna vznikne i v Česku, kde už nějakou dobu funguje pobočka AWS.


Nejsem těhotná, břicho mám kvůli cystě o velikosti jablka, říká Bieberova žena
revue.idnes.cz | 08:17:00
Justin a Hailey Bieberovi si přejí dětí už několik let. Americká modelka nyní prozradila, že se jim nedaří počít kvůli jejím cystám na vaječnících. Ta poslední měla velikost jablka. Důvodem modelčina v poslední době lehce zvětšeného břicha tak není těhotenství, o kterém spekuloval bulvár i fanoušci.


Cena elektřiny pro slovenské domácnosti se nezmění, plyn a teplo zdraží
idnes.cz | 09:34:00
Domácnostem na Slovensku se v příštím roce oproti letošku ceny elektřiny nezmění, naopak zemní plyn a teplo zdraží shodně o 15 procent.


V listopadu na silnicích zemřelo 39 lidí, o dva méně než loni
idnes.cz | 09:33:00
Při dopravních nehodách v Česku zemřelo v listopadu 39 lidí, to je o dva méně než předposlední měsíc minulého roku. Od letošního ledna dopravní policie zatím eviduje 429 obětí na životech, zatímco loni za 11 měsíců zahynulo na českých silnicích 420 lidí. Předběžné údaje zveřejnil ředitel dopravní policie Jiří Zlý.


Haščáka viní ze založení zločinecké skupiny, obvinění souvisí s kauzou Gorila
idnes.cz | 09:26:10
Slovenská policie obvinila spoluzakladatele česko-slovenské finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka z trestných činů založení a podpory zločinecké skupiny a z legalizace příjmů z trestní činnosti. Obvinění souvisí s kauzou Gorila, píší slovenská média. Spolu s Haščákem čelí stíhání celkem sedm lidí.


Dvěma milionům Italů hrozí pokuta za to, že odmítli očkování proti covidu
idnes.cz | 09:25:00
Téměř dva miliony Italů budou muset zřejmě zaplatit pokutu sto eur (asi 2 500 korun) za to, že se do poloviny června nenechali očkovat proti covidu-19. Ve středu totiž vypršela lhůta, v níž mohli zdůvodnit, proč se očkovat nemohli. Pokutě se ale možná vyhnout. O oprávněnosti očkování, které zavedla předchozí vláda, totiž ve čtvrtek rozhoduje ústavní soud.


Strahovský tunel se dočká nové signalizace, opravy potrvají do ledna
idnes.cz | 09:16:00
Pražský Strahovský tunel dostane během postupné rekonstrukce novou elektrickou požární signalizaci, modernizace se dočká i osvětlení a další části tunelu. Opravy potrvají do 20. ledna, provoz bude zachován obousměrně v jednom tubusu.


Přijeďte se podívat na skutečnou invazi. Zelenskyj pozval Muska na Ukrajinu
idnes.cz | 08:39:00
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pozval amerického podnikatele Elona Muska na Ukrajinu, aby viděl škody způsobené ruskými invazními vojsky. Podle hlavy státu by návštěva Ukrajiny Muskovi pomohla porozumět situaci, ke které se vyjadřuje na sítích. Ukrajinský prezident také uvedl, že si nemyslí, že se Vladimir Putin chystá použít jaderné zbraně.


Nerudová je ekonomka? Málem jsem spadl ze židle, řekl expremiér Paroubek
idnes.cz | 08:16:00
Do prezidentských voleb zbývá zhruba měsíc a půl a z předběžných průzkumů se zatím dají vyčíst tři hlavní favorité. Andrej Babiš, Petr Pavel a Danuše Nerudová. V odbornost poslední jmenované má ale velkou nedůvěru bývalý předseda vlády Jiří Paroubek. Sám byl prý v minulosti překvapený, že je vůbec ekonomka. Mluvil o tom v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.


Pumpy architekta Kotěry roky nefungují, Louny je na přání místních obnoví
idnes.cz | 07:07:00
Louny obnoví dvě historické pumpy v Kotěrově kolonii. Sloužit mají opět veřejnosti, poteče z nich užitková voda. Radnice se rozhodla zařízení zprovoznit na základě podnětů od místních.


Úplně jiné létání. Otestovali jsme odolný dron DJI Avata i maličkou čtyřtulku DJI Ryze Tello
iHned.cz | 10:00:13
Mít křídla a vyrazit vzhůru. Soustředit se na stoupání, rychlost, parádní výhledy. Obrovský úsměv a oči s roztaženými zorničkami, když bezpečně přistanete. Tento skvělý pocit si můžete užít s levným dronem za tři tisíce, ale když k rychlému a...


Lodě z Číny už jezdí za cenu jako před pandemií. Jak k tomu přispělo nové chování Západu?
iHned.cz | 10:00:13
Ceny námořní dopravy z Číny během pandemie neřízeně rostly, dodávky se nevypočitatelně zpožďovaly, přístavy kvůli přílivu zboží i lodí praskaly ve švech. Po dvou chaotických letech se ale už situace v mezinárodní přepravě začíná uklidňovat. Navzdory...


V Česku úspěšné SUV Renaultu prý potají chystá novou verzi. Může zastoupit i Fabii Combi
Auto.cz | 09:52:00
Nejprodávanějším zástupcem SUV a crossoverů z řad Renaultu je u nás Captur. Brzy se dočká faceliftu, který by mohl přinést i novou karoserii.


Lamborghini Huracán Sterrato oficiálně: Jeho 610 koní se nezalekne ani terénu
Auto.cz | 08:50:00
Oficiální premiéra supersportovního crossoveru Lamborghini Huracán Sterrato konečně odhaluje technické parametry.


VW údajně zvažuje návrat modelu e-Golf, důvodem je zpoždění vlajkové lodi
Auto.cz | 08:00:00
Zpoždění projektu Trinity může automobilce uvolnit výrobní kapacitu pro nový elektrický model, který by mohl nést známé jméno.


Index Exportu – Zlepšení v logistice otevírá exportu cestu
Kurzy.cz | 09:59:54
Hodnota vývozů během září pokračovala v meziročním růstu přesahujícím 20 % a aktualizovaná predikce Indexu exportu se posunula optimističtějším směrem, i když nadále predikuje snížení meziročního tempa pozvolna až do blízkosti 10 % v prvních měsících&hell


Česko v první desítce nejvhodnějších destinací pro výrobu
Kurzy.cz | 09:56:27
Tisková zpráva Praha 1. prosince 2022 · V žebříčku zemí s nejlepšími podmínkami pro výrobní sektor je Česká republika osmá, před ní jsou asijské země a Polsko · K úspěchu Česku pomohl zejména nízký stupeň rizika: ze všech zemí je třetí nejméně rizikovou&h


Krátkodobé býčí signály pro bitcoin, protože cena proráží nad 16 550 USD.
Kurzy.cz | 09:42:05
Zelená linie – Fibonacciho retracement Červená linie – rezistence trendové linie Poté, co se bitcoin dostal na 17 080 USD, obchoduje se kolem 16 840 USD. Jeho cena prorazila nad rezistenci krátkodobé klesající trendové linie, o které jsme se zmínili v&hel


Inflace v eurozóně poprvé za 1,5 roku zpomalila
Kurzy.cz | 09:39:43
Inflace v eurozóně poprvé za 1,5 roku zpomalila a dala záblesk naděje Evropské centrální bance, která se snaží potlačit nejhorší šok spotřebitelských cen v eurozóně. Eurostat ve středu oznámil, že míra inflace v eurozóně v listopadu mírně poklesla na 10&h


Pardubice: Na krajských dotacích bude o 20 procent více peněz. Výše podpory přesahuje 110 milionů korun.
Kurzy.cz | 09:38:39
Portál Pardubického kraje, Krajský úřad Pardubického kraje


Zhoršení financování, omezení investic a propouštění. To vše čeká tuzemské podniky v následujících měsících
Kurzy.cz | 09:37:34
České firmy se v následujících měsících budou potýkat s důsledky očekávané recese. Kromě zhoršení ekonomických výsledků v návaznosti na rekordně rostoucí inflaci a sníženou poptávku se bude jednat také o omezení investic. V některých případech může docház


Trhům se Powellův projev líbil
Kurzy.cz | 09:35:49
Akciové indexy včera prudce rostly po projevu guvernéra FED Powella, ten sice neřekl nic moc nového, potvrdil ale pravděpodobné zpomalení zvyšování sazeb FED v prosinci a celkově nepřidal nové jestřábí komentáře nad rámec toho, co už uvedl dříve.


Ranní okénko - Pár slov Powella stačilo k večerní rally
Kurzy.cz | 09:33:15
První prosincový den přinese po pauze i ekonomická data z českého trhu. Hned ráno půjde o index nákupních manažerů (PMI), kde očekáváme alespoň mírný růst po nečekaně silném říjnovém propadu.


Index PX klesal třetí den v řade a odepsal 0,2 % d/d při nadprůměrném objemu - Ranní přehled
Kurzy.cz | 09:30:27
Komentář k akciovému trhu Pražská burza Index PX: 1,215 bodů (-0.2% d/d); objem: 938 mil. Kč Index PX klesal tretí deň v rade a odpísal 0,2 % d/d. V súvislosti s prevážením MSCI indexu sme pozorovali nadpriemerný objem, ktorý presiahol 900 mil. Kč.


Pohonné hmoty v ČR rychle zlevňují, nafta je nejlevnější od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Zlevňování však může brzy skončit, kvůli proticovidovým protestům v Číně
Kurzy.cz | 09:24:55
Ceny paliv v ČR se za týden opět snížily o více než korunu a průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla pod 40 korun za litr. Aktuálně se u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 39,34 Kč, před týdnem byl o 1,17 koruny dražší.


Výhled Bank of America na rok 2023: Silnější euro, první snížení sazeb v USA, unce zlata za 2 000 USD a index S&P 500 na 4 000
Kurzy.cz | 09:08:40
Ekonomové a stratégové z Bank of America očekávají pro rok 2023 celkově stagnaci cen amerických akcií, nuda ale nehrozí. Na vrchol by měly dospět sazby v USA i ceny ropy, posílit by měly americké bondy i zlato a americký dolar odevzdá zisky...


Míry zaměstnanosti, nezaměstnanosti a ekonomické aktivity - říjen 2022
Kurzy.cz | 09:04:18
V říjnu byla očištěná míra nezaměstnanosti 2,3 %


ISM ve výrobě, jádrová PCE inflace v centru pozornosti - Ekonomický kalendář
Kurzy.cz | 09:03:08
Evropské indexy otevírají výše; ISM ve výrobě za listopad, PCE inflace za říjen; Revize listopadových indexů PMI ve zpracovatelském průmyslu; Předseda Fedu Powell včera večer poslal akciové trhy do vzduchu


Tržby v Německu propadly
Kurzy.cz | 08:46:15
Maloobchodní tržby v říjnu propadly na -6,6 % meziročně oproti revidovaným -0,3 % v září. Trhy očekávaly pokles na -3,7 % meziročně.


Inflace v eurozóně zpomalila, jak zareaguje ECB?
Kurzy.cz | 08:29:49
Listopadová inflace v eurozóně překvapila mírnějším růstem, když z říjnových 10,7 % zpomalila na 10 %.


Koruna stále v okolí 24,30 EUR/CZK
Kurzy.cz | 08:28:27
Koruna včera setrvala v těsném okolí 24,30 EUR/CZK a zůstává tak poměrně výrazně pod intervenční hladinou ČNB.


Šéf Fedu Powell mírní jestřábí rétoriku
Kurzy.cz | 08:27:24
Série mizerných amerických dat (Chicago PMI, ADP) v kombinaci s relativně umírněným vystoupením šéfa Fedu Powella přivodila propad amerických úrokových sazeb a oslabení dolaru.


Index DJIA vstoupil do býčího trhu
Kurzy.cz | 08:26:28
Nejvíce senzitivně samozřejmě reaguje technologický sektor, který posiluje téměř o 4,5 %.


Vývoj na devizovém trhu – ranní zprávy 01.12.2022
Kurzy.cz | 08:21:00
Klíčové události
• ČR: Peněžní nabídka M3 v říjnu vzrostla o 7,5 % r/r.
• Eurozóna: Spotřebitelské ceny HICP v listopadu podle předběžného odhadu poklesly o 0,1 % m/m a vzrostly o 10 % r/r. V jádrové složce růst cen setrval na 5 % r/r.
• Německo: Mír...


Indexy na Wall Street včera rostly, index S&P 500 +3,09 %, Dow Jones +2,18 % a Nasdaq +4,41 %. Russell 2000 +2,72 % - Ranní shrnutí (01.12.2022)
Kurzy.cz | 08:19:49
Indexy na Wall Street včera rostly, protože Powell připravil půdu pro menší zvýšení sazeb o 50 bazických bodů v prosinci. Index S&P 500 si připsal 3,09 %, Dow Jones se posunul o 2,18 % výše a Nasdaq vzrostl o 4,41 %. Russell 2000 vyskočil o 2,72 % ...


Česko chudne
Kurzy.cz | 08:01:20
Česko aktuálně prochází nejprudším propadem reálných mezd v rámci zemí OECD i své vlastní samostatné historie K udržení loňské životní úrovně bude letos Čechům chybět zhruba 170 mld.


Powell dal povel a akcie i bondy rostou - Ranní komentář
Kurzy.cz | 07:38:06
Akciové trhy i dluhopisy si včera prošly výrazným růstovým rally. K tomu přispěl projev J. Powella, který potvrdil, že pravděpodobně už v prosinci začne Fed s pomalejším utahováním měnové politiky. Americké indexy reagovaly prudkým růstem a například N...


Slovenská policie obvinila spoluzakladatele skupiny Penta Haščáka a dalších šest lidí
aktuálně.cz | 09:33:01
Spoluzakladatel finanční skupiny Penta Investments Jaroslav Haščák je obviněn mimo jiné ze založení a podpory zločinecké skupiny.


Začala meteorologická zima. V pátek se ochladí, o víkendu ale teploty opět stoupnou
aktuálně.cz | 08:38:12
V pátek v noci mohou teploty klesnout k minus pěti stupňům, přes den se budou pohybovat kolem nuly.


Ruské policii docházejí auta, dříve si kupovala škodovky. Není teď z čeho vybírat
aktuálně.cz | 08:25:29
Ruská policie měla letos nakoupit 2800 nových aut pro dopravní policii, zatím ale neprobíhá jediná veřejná soutěž.


Část rodičů si připlatí za dětské skupiny. Stát zvýšil limit na školné
Denik.cz | 09:29:00
Stát reagoval na rostoucí inflaci a od 1. ledna 2023 zvýšil maximální částku, kterou zaplatí rodič za měsíční školné v dětské skupině. Nově by měla být maximálně 4720 korun. Týká se to však jen dětských skupin, které využívají k financování státní příspěvek. V těch, které ho nemají, bývá školné podstatně vyšší. V Praze dá v takových dětských skupinách rodič za jedno dítě měsíčně leckde i deset tisíc korun, přičemž někde se ještě za každý den doplácí zvlášť za obědy a pití. V regionech s nižší kupní silou, kde tuto službu často dotuje i obec, lze pořídit školné i za necelé dva tisíce korun.


Začala meteorologická zima. Druhý adventní víkend ale přinese oteplení
Denik.cz | 08:46:00
S příchodem meteorologické zimy se v Česku v pátek ochladí. V noci mohou teploty klesnout k minus pěti stupňům Celsia a nejvyšší denní teploty se budou pohybovat kolem nuly. Po krátkém ochlazení se ale o víkendu oteplí.. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).


Paliva v Česku znovu zlevnila. Průměrná cena benzinu klesla pod 40 korun
Denik.cz | 07:47:00
Ceny paliv v ČR se za týden opět snížily o více než korunu a průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla pod 40 korun za litr. Aktuálně se u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 39,34 Kč, před týdnem byl o 1,17 koruny dražší. O 1,85 koruny na litru zlevnila cena nafty, za litr teď řidiči dají průměrně 41 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.


Prezident Babiš? Na Hradě by sedělo monstrum. Člověk má pro něj cenu vodňanského kuřete, říká filozof Němec
Hospodářské noviny | 11:00:06
Dobrý den z Hospodářek, já jsem Petr Honzejk a tohle je prezidentský podcast Na Hrad! V něm mudrujeme s hosty, kterých si osobně cením, o prezidentských volbách. Tedy o tom, kdo má šance větší, kdo menší a kdo by byl pro Česko nejlepší. A vlastně...


Úplně jiné létání. Otestovali jsme odolný dron DJI Avata i maličkou čtyřtulku DJI Ryze Tello
Hospodářské noviny | 11:00:06
Mít křídla a vyrazit vzhůru. Soustředit se na stoupání, rychlost, parádní výhledy. Obrovský úsměv a oči s roztaženými zorničkami, když bezpečně přistanete. Tento skvělý pocit si můžete užít s levným dronem za tři tisíce, ale když k rychlému a...


Lodě z Číny už jezdí za cenu jako před pandemií. Jak k tomu přispělo nové chování Západu?
Hospodářské noviny | 11:00:06
Ceny námořní dopravy z Číny během pandemie neřízeně rostly, dodávky se nevypočitatelně zpožďovaly, přístavy kvůli přílivu zboží i lodí praskaly ve švech. Po dvou chaotických letech se ale už situace v mezinárodní přepravě začíná uklidňovat. Navzdory...


Podmínky pro kandidáty jsou nerovné. Někteří měli přístup do databáze občanů, tvrdí Janeček
Hospodářské noviny | 11:00:06
„Nepodcenil jsem sběr podpisů, ale nastavení systému. Nutí lidi ke švindlu a čestný člověk je v nevýhodě,“ říká vyřazený kandidát na prezidenta Karel Janeček, který se proti rozhodnutí ministerstva vnitra odvolal. „Paní Danuše...


ŽIVĚ: Sněmovna schvaluje zvýšení přídavků na děti o 200 korun
ČT24 | 07:59:11
Sněmovna schvaluje zvýšení přídavků na děti. Vláda navrhla jejich růst od ledna o 200 korun na 830 až 1530 korun měsíčně. Opoziční ANO a SPD zřejmě neuspějí s požadavky, aby se přídavky zvedly razantněji. Na programu jsou rovněž pravidelné interpelace na členy vlády.


Začíná meteorologická zima, pátek ukáže, jak by měla vypadat. V noci hrozí v části Čech náledí
ČT24 | 08:56:37
S prosincem začala meteorologická zima. A hned druhý den naznačí, jak by zima mohla vypadat. Teploty budou kolem nuly a přijde i sněžení. V noci na pátek hrozí, že se v západní a jižní části Čech vytvoří náledí, upozornil Český hydrometeorologický ústav. Po chladném pátku se ale zase oteplí – v neděli bude až sedm stupňů Celsia a v první polovině příštího týdne budou teplotní maxima podobná.


ŽIVĚ: Senát souhlasí s výcvikem ukrajinských vojáků v Česku
ČT24 | 07:35:51
V Česku se bude moci příští rok vycvičit až čtyři tisíce ukrajinských vojáků, jejichž země čelí ruské agresi. Parlamentní souhlas ve čtvrtek stvrdil Senát. Schválil také vyslání českých vojáků k výcviku Ukrajinců v jiných členských státech Evropské unie a mandát pro dvě další zahraniční mise v Kosovu a v Iráku.


Ředitel Euromedia: Čtenáři budou řešit vánoční dárky ještě později než vloni, v prosinci nastanou knižní orgie
Reflex | 10:00:00
Antonín Kočí je ředitelem jedné z největších firem na českém knižním trhu; Euromedia Group vlastní na tucet nakladatelských značek, vlastní distribuční síť i knižní e-shopy. Jak se daří jejich knihám? Je velikost a diverzita firmy obranným štítem proti nepříznivé situaci v odvětví? Ptali jsme se v souvislosti s projektem Vyložme knihy na stůl.  


Pouze pro bílé: Před 67 lety řekla statečná Afroameričanka rozhodné „ne“
Tiscali-zprávy | 08:43:16
Prvního prosince 1955 odmítla Afroameričanka Rosa Parksová uvolnit v autobuse místo bělochovi. Její „ne“ se zapsalo do dějin jako přelomový krok v boji za práva černochů.


Podle poloviny Čechů zlomené srdce bolí. Pro lékaře jde o opravdovou diagnózu
Tiscali-zprávy | 08:00:00
Ať už si pod zlomeným srdcem představíme frázi z romantického filmu nebo tíživý duševní stav, v nějaké formě se s ním setkal téměr každý. Možná šlo o nešťastnou lásku, nevydařený vztah, rozvod nebo ztrátu blízkého. Mohou mít negativní emoční situace až takový vliv na fyzické zdraví nejdůležitějšího orgánu?


Zemřela zpěvačka kapely Fleetwood Mac Christine McVieová
Tiscali-zprávy | 07:44:05
Ve věku 79 let zemřela britská zpěvačka a textařka Christine McVieová, která byla členkou britsko-americké rockové skupiny Fleetwood Mac.


Rohlík mění vedení mezinárodní expanze, místo Čupra přichází Olin Novák
E15-ekonomika | 10:16:00
Vstupování českého „jednorožce“ Rohlík na nové trhy povede nově Olin Novák, zakladatel Tomáš Čupr se bude zaměřovat na strategické směřování společnosti. Novák dosud řídil české aktivity potravinového online obchodu, v této pozici ho nahradí Martin Beháň, který přichází z Tesca.


Škodu Auto čeká boj o zachování závodů. 12 tisíc pracovních míst je v ohrožení, varují odbory
E15-ekonomika | 09:47:00
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto prochází jedním z nejnáročnějších období své novodobé historie. A nesnadný úkol čeká i firemní odbory ve snaze udržet nejen pracovní místa, ale i celé výrobní závody. Předseda odborové organizace Jaroslav Povšík to sdělil v listu Škodovácký odborář.


Spoluzakladatel Penty Haščák byl obviněn ze založení zločinné skupiny
E15-ekonomika | 09:14:00
Slovenská policie obvinila spoluzakladatele skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka ze založení a podporování zločinné skupiny a z legalizace příjmů z trestní činnosti, píše server Startitup. Spolu s Haščákem je obviněno dalších šest lidí, včetně bývalého ministra hospodářství Jirka Malchárka a bývalé předsedkyně výkonného výboru Fondu národního majetku Anny Bubeníkové. 


Ranní check: Rusko kvůli válce nemá lidi ani na úklid sněhu. Inflace v eurozóně zpomalila
E15-ekonomika | 09:00:00
Dobré ráno! Je 335. den roku, svátek má Iva, před třemi lety byl zaznamenán první případ nákazy nemocí covid-19. 
Přečtěte si nejdůležitější zahraniční zprávy dne.


ČNB nezměnila limity pro hypotéky ani sazbu na ochranu úvěrového trhu
E15-ekonomika | 08:34:00
Bankovní rada České národní banky po projednání podzimní Zprávy o finanční stabilitě ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny. Zachovala i výši sazby takzvané proticyklické kapitálové rezervy na ochranu úvěrového trhu, která se má na základě dřívějších rozhodnutí zvyšovat z aktuálních 1,5 procenta na 2,5 procenta na počátku dubna. Centrální banka také konstatovala, že finanční sektor v Česku zůstává vysoce odolný vůči zhoršenému ekonomickému vývoji. Podle odhadu ČNB zůstávají ceny bytů nadhodnocené, v prvním pololetí příštího roku lze očekávat cenovou korekci.


Solitea vstupuje do nové etapy. Mění název na Seyfor, přikupuje letos už šestou firmu
E15-ekonomika | 08:17:00
IT společnost Seyfor, donedávna známá jako Solitea, se opět rozrůstá. Kupuje stoprocentní podíl ve slovenské společnosti Commander Services, která se zabývá monitoringem firemních vozidel. Transakce šla podle odhadu deníku E15 do stovek milionů korun.


Rohlík mění vedení mezinárodní expanze, místo Čupra přichází Olin Novák
E15-politika | 10:16:00
Vstupování českého „jednorožce“ Rohlík na nové trhy povede nově Olin Novák, zakladatel Tomáš Čupr se bude zaměřovat na strategické směřování společnosti. Novák dosud řídil české aktivity potravinového online obchodu, v této pozici ho nahradí Martin Beháň, který přichází z Tesca.


Škodu Auto čeká boj o zachování závodů. 12 tisíc pracovních míst je v ohrožení, varují odbory
E15-politika | 09:47:00
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto prochází jedním z nejnáročnějších období své novodobé historie. A nesnadný úkol čeká i firemní odbory ve snaze udržet nejen pracovní místa, ale i celé výrobní závody. Předseda odborové organizace Jaroslav Povšík to sdělil v listu Škodovácký odborář.


Spoluzakladatel Penty Haščák byl obviněn ze založení zločinné skupiny
E15-politika | 09:14:00
Slovenská policie obvinila spoluzakladatele skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka ze založení a podporování zločinné skupiny a z legalizace příjmů z trestní činnosti, píše server Startitup. Spolu s Haščákem je obviněno dalších šest lidí, včetně bývalého ministra hospodářství Jirka Malchárka a bývalé předsedkyně výkonného výboru Fondu národního majetku Anny Bubeníkové. 


Ranní check: Rusko kvůli válce nemá lidi ani na úklid sněhu. Inflace v eurozóně zpomalila
E15-politika | 09:00:00
Dobré ráno! Je 335. den roku, svátek má Iva, před třemi lety byl zaznamenán první případ nákazy nemocí covid-19. 
Přečtěte si nejdůležitější zahraniční zprávy dne.


ČNB nezměnila limity pro hypotéky ani sazbu na ochranu úvěrového trhu
E15-politika | 08:34:00
Bankovní rada České národní banky po projednání podzimní Zprávy o finanční stabilitě ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny. Zachovala i výši sazby takzvané proticyklické kapitálové rezervy na ochranu úvěrového trhu, která se má na základě dřívějších rozhodnutí zvyšovat z aktuálních 1,5 procenta na 2,5 procenta na počátku dubna. Centrální banka také konstatovala, že finanční sektor v Česku zůstává vysoce odolný vůči zhoršenému ekonomickému vývoji. Podle odhadu ČNB zůstávají ceny bytů nadhodnocené, v prvním pololetí příštího roku lze očekávat cenovou korekci.


Solitea vstupuje do nové etapy. Mění název na Seyfor, přikupuje letos už šestou firmu
E15-politika | 08:17:00
IT společnost Seyfor, donedávna známá jako Solitea, se opět rozrůstá. Kupuje stoprocentní podíl ve slovenské společnosti Commander Services, která se zabývá monitoringem firemních vozidel. Transakce šla podle odhadu deníku E15 do stovek milionů korun.


Česká spořitelna nabízí slevu 20 procent na nákup v Albertu
Finparáda | 23:01:00
Aaa


Dopisové bomby číhaly na letišti i ministerstvu. Ve Španělsku zachytili už pět
idnes.cz | 11:43:00
Už pátý balíček s výbušninou odhalili ve Španělsku, tentokrát na ministerstvu obrany. Podobnou zásilku předtím zachytil skener na letecké armádní základně Torrejón de Ardoz u Madridu. Už minulý týden stejný balíček dorazil i premiérovi země Pedrovi Sánchezovi. Další dvě zásilky odhalili Španělé ve středu. Jednu na ukrajinském velvyslanectví, kde poranila zaměstnance, druhou v Zaragoze ve firmě na vojenský materiál.


Na Pavlovu kampaň chodí lékař odsouzený za znásilnění, nabízí mu spolupráci
idnes.cz | 11:37:07
Na akce, které jsou součástí předvolební kampaně generála Petra Pavla, chodí nevítaný host v podobě lékaře Jaroslava Bartáka. Ten byl v minulosti odsouzený za znásilnění, vydírání a sexuální nátlak. Pavlovi nabízí spolupráci, ten ji odmítá. Od Bartáka se prezidentský kandidát veřejně distancoval.


Lavrov útočí: NATO přináší destrukci, určuje Ukrajině cíle, ovlivňuje Indii
idnes.cz | 11:35:51
NATO přináší destrukci a utrpení, prohlásil ve čtvrtek na tiskové konferenci ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Obvinil Severoatlantickou alianci, že připravuje své síly a přibližuje je směrem k Rusku. tvrdí, že určuje Ukrajině cíle. Šéf NATO Jens Stoltenberg v Berlíně ve stejný čas řekl, že Evropa potřebuje silnou německou armádu.


Role pojištění v těžkých dobách roste, říká člen představenstva Kooperativy
idnes.cz | 11:24:00
Na zdraví a na dobrém jídlu se šetřit nemá, říká se. Podle člena představenstva pojišťovny Kooperativy Filipa Krále, který poskytl MF DNES, se nevyplácí šetřit ani na pojištění.


Dvorní dáma královské rodiny rezignovala kvůli svým poznámkám o rase
revue.idnes.cz | 11:20:00
Dvorní dáma britské královské rodiny ve středu rezignovala na své povinnosti. Učinila poté, co se na slavnostní recepci opakovaně ptala černošky, která vede charitativní organizaci pro oběti domácího násilí, z jaké části Afriky pochází, přestože dotyčná trvala na tom, že je britské národnosti.


Mladí se dnes musí péči o duši učit sami, říká hrdinka nové vánoční pohádky
revue.idnes.cz | 10:00:00
Mluví anglicky tak dobře, až si její zahraniční kolegové myslí, že pochází z Británie. Zatím častěji natáčela filmy a seriály v cizině. Teď se o ní bude mluvit i tady. Mladá herečka Leona Skleničková je hrdinkou nové vánoční pohádky Krakonošovo tajemství, která se vysílá na Boží hod vánoční. Tak se seznamte.


Janeček špatně napsal do archu číslo vlastní občanky, z vyřazení viní úředníky
idnes.cz | 11:06:00
Podnikatel Karel Janeček tvrdí, že si je jistý, že ministerstvo vnitra při kontrole jeho podpisů pochybilo. Vkládá naděje do rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, ke kterému se odvolal kvůli vyřazení z prezidentských voleb. Úředníci podle něj neudělali při kontrole maximum, neuznali totiž jeho vlastní podpis, kvůli nečitelnému počátečnímu číslu občanského průkazu.


Rusové těžce ostřelují pravý břeh Dněpru a Cherson, město je bez proudu
idnes.cz | 10:54:00
Nedávno osvobozené ukrajinské město Cherson znovu přišlo o dodávky elektrické energie. Stalo se tak kvůli těžkému ruskému ostřelování, uvedl ve čtvrtek šéf oblastní správy Jaroslav Januševyč. Cherson byl několik týdnů bez základních služeb, jako je tekoucí voda a elektřina, dodávky proudu se částečně podařilo obnovit minulý týden.


Sklizeň chmele je nejnižší za deset let, na vině je špatné počasí
idnes.cz | 10:49:00
Sklizeň chmele je letos v Česku nejnižší za deset let. Hektarový výnos 0,9 tuny je dokonce nejnižší od roku 2000. Důvodem bylo nepříznivé počasí. Celkově se letos sklidilo 4452 tun chmele proti loňským 8306 tunám.


Nezvykle teplý podzim přilákal do Krkonoš rekordní počet turistů
idnes.cz | 10:38:00
Rekordní množství turistů přilákal nezvykle teplý a slunečný závěr podzimu na krkonošské hřebeny. Vyplývá to z dat sčítačů Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Ty o listopadových víkendech denně zaznamenaly stovky až tisíce průchodů či průjezdů, což je pro toto období roku velmi neobvyklé.


Benzin skokově zlevňuje. Cena Naturalu 95 klesla pod 40 korun za litr
idnes.cz | 10:25:00
Dalo by se říci „konečně“! Po roce neustálého zdražování ceny pohonných hmot na českých čerpacích stanicích v posledních týdnech zamířily opačným směrem. U některých prodejců se dokonce blíží úrovni před válkou na Ukrajině.


Na Strakonicku srazilo auto neznámého muže, má tetování s egyptskými motivy
idnes.cz | 10:16:00
Policisté už týden pátrají po totožnosti muže, kterého za tmy srazil řidič na Strakonicku. Chodec, který střet nepřežil, má neobvyklé tetování a před nehodou navštívil čerpací stanici v Katovicích.


Češi zatím splácí dobře. Rizikové dluhy má každý desátý, ukázal průzkum
idnes.cz | 10:07:00
Zkušenosti s půjčkou má 74 procent Čechů, desetina z nich se zadlužuje problematicky. Situace se tak oproti loňsku o jedno procento zlepšila, vyplývá z Indexu rizikového zadlužování České bankovní asociace. Do budoucna ale zhoršení situace vyloučit nelze. Ohroženy jsou i rodiny ze střední třídy.


I po roce 2035 budou jezdit dieselová auta, jen přibude elektromobilů, říká šéf českého Shellu
iHned.cz | 12:00:12
Ve firemní flotile zatím elektromobily společnost Shell nemá, byznysovou strategii už ale novému trendu firma přizpůsobuje. Nabíječky pro elektrická auta hodlá Shell začít v brzké době budovat i v českých obchodních centrech. Nejen o tom, jak...


Prezident Babiš? Na Hradě by sedělo monstrum. Člověk má pro něj cenu vodňanského kuřete, říká filozof Němec
iHned.cz | 12:00:12
Dobrý den z Hospodářek, já jsem Petr Honzejk a tohle je prezidentský podcast Na Hrad! V něm mudrujeme s hosty, kterých si osobně cením, o prezidentských volbách. Tedy o tom, kdo má šance větší, kdo menší a kdo by byl pro Česko nejlepší. A vlastně...


Střídání u jednorožce. Český Rohlík bude řídit Martin Beháň, dosavadní šéf Novák jde výš
iHned.cz | 12:00:13
Novým šéfem online supermarketu Rohlik.cz se od prosince stal Martin Beháň, který v minulosti pracoval ve společnosti Tesco či Kaufland. Ve vedení českého Rohlíku vystřídá Olina Nováka, který nově rozšířil vedení celé skupiny. Zakladatel a výkonný...


Optimismus investorů zašel příliš daleko. Čína se ho chystá zkrotit
iHned.cz | 12:00:13
Komunistickou Čínu pořád trápí covid a tamní vláda má malou šanci vybruslit ze současné situace bez negativních důsledků pro ekonomiku. Efekt bude znát nejen v asijské velmoci, ale také ve zbytku světa. A dá se čekat, že Čína bude kolem přelomu roku...


Jsou evropské ropné společnosti opět vhodné k investici? - Nový ropný zlom
Kurzy.cz | 11:56:38
Historicky bývala energetika vždy považována za cyklický sektor. Setrvale rostoucí nabídka způsobovala tržní přebytky, kdykoli došlo k poklesu poptávky.


PMI vykresluje nadále pesimistický výhled pro výrobu
Kurzy.cz | 11:53:27
Výsledek PMI průzkumu pro výrobní sektor nadále vykresluje pesimistický výhled. Hodnota indikátoru se navzdory mírnému zlepšení pro Německo či eurozónu posunula nepatrně dále do kontrakce (na 41,6 z 41,7 bodů, zatímco medián odhadů se usadil na 42,5).


Nezaměstnanost v eurozóně klesá (1.12.2022)
Kurzy.cz | 11:42:31
Míra nezaměstnanosti v říjnu opět klesla na 6,5 % oproti 6,6 % v září. Trhy očekávaly stagnaci na 6,6 %.


Český průmysl drtí drahé energie a musí propouštět. Hlásí prudké zhoršení výrobních podmínek – a bude hůř
Kurzy.cz | 11:28:43
Výrobní podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v listopadu markantně zhoršily. Zhoršily se více, než předpokládali experti oslovení agenturou Bloomberg. A to přitom tyto předpoklady nebyly nijak optimistické.


DHL Freight CZ reaguje na vývoj na dopravním trhu zvýšením cen od 1.1.2023 v průměru o 12%
Kurzy.cz | 11:28:34
DHL Freight, jeden z největších poskytovatelů logistických služeb a přední silniční nákladní přepravce v Evropě, oznamuje, že je v důsledku vývoje na dopravním trhu a s tím spojeným růstem nákladů na zajištění přeprav nucen od 1.1.


Powell včera spustil nákupní mánii, Evropa je však opatrná před rizikovým ISM
Kurzy.cz | 11:26:31
Jerome Powell se možná domníval, že mu vyjde to co minule, tedy že naznačí zpomalení v růstu sazeb, aniž by vybídl k přílišné změně očekávání a uvolnění tržních finančních podmínek.


ČNB k finanční stabilitě
Kurzy.cz | 11:25:57
ČNB zveřejnila vybrané základní teze své nové Zprávy o finanční stabilitě (celá zpráva vyjde v půlce prosince). Podle propočtů ČNB byly v polovině letošního roku ceny bytů v ČR zhruba o polovinu nadhodnocené v tom smyslu, že byly (o cca 60 %) vyšší, než&h


11. ročník ankety Broker roku je tady! Pro koho budete hlasovat Vy?
Kurzy.cz | 11:24:22
Tento týden začalo hlasování již 11. ročníku soutěže Broker roku, které bude otevřené do neděle 4.12. O jakou akci se jedná a proč by se investoři i obchodníci měli hlasování zúčastnit? Více než desetiletí dává anketa Broker roku možnost všem retailovým&h


Státní rozpočet na rok 2023 schválen
Kurzy.cz | 11:14:05
Poslanecká sněmovna schválila návrh státního rozpočtu ČR na rok 2023 s vládou navrženým schodkem 295 mld. Kč. Ze sněmovny teď půjde zákon rovnou na stůl prezidenta Zemana (k zákonům o státním rozpočtu se Senát nevyjadřuje).


Daň z příjmu vyšší než 100 milionů korun za rok 2021 odvedlo 144 firem
Kurzy.cz | 11:09:28
Daň z příjmu vyšší než sto milionů korun za rok 2011 v ČR zaplatilo 144 společností. Do státní pokladny tak jen od těchto firem celkem přiteklo téměř 49 miliard korun. Nejvyšší částkou přispěly ŠKODA AUTO, Hyundai Motor Manufacturing Czech, ČEZ...


Powell naznačil zvolnění tempa růstu sazeb, ale potvrdil předchozí rétoriku
Kurzy.cz | 10:58:03
Šéf Fedu Jerome Powell ve středu ve svém vystoupení naznačil, že Fed na prosincovém zasedání (14. 12.) zvedne úrokové sazby jen o půl procentního bodu, když předchozí 4 zasedání zvyšoval sazby o 75 bodů.


Inflace v eurozóně zpomalila na 10 % kvůli cenám energií
Kurzy.cz | 10:56:07
Míra inflace v listopadu v eurozóně zpomalila na 10,0 % r/r (10,6 % r/r v říjnu), což bylo více, než se očekávalo (10,4 %). Jde o první zpomalení míry inflace za poslední rok a půl trvalého zrychlování.


Graf dne - US30 (01.12.2022)
Kurzy.cz | 10:53:27
Předseda Fedu Jerome Powell včera uvedl, že ve světle posledních makroekonomických údajů by mělo smysl zmírnit tempo zpřísňování měnové politiky. Uvedl, že ekonomická dynamika zpomalila pod trend, ale taková situace by musela trvat, aby se inflace sníž...


Colt CZ: Akcie byly přijaty do indexu MSCI Global Small Cap
Kurzy.cz | 10:52:55
Společnost MSCI oznámila, že zařadila akcie Colt CZ Group do indexu firem s menší tržní kapitalizací MSCI Global Small Cap Indexes. K zařazení došlo k závěru obchodování 30. 11. 2022.


Banky: ČNB ponechala sazbu proticyklické kapitálové rezervy
Kurzy.cz | 10:51:24
Česká národní banka ponechala sazbu proticyklické kapitálové rezervy na úrovni 2,5 %. Tato sazba vzrostla od 1. října na 1,5 % s tím, že se bude dále zvyšovat o 0,5 p.b. od 1. ledna a od 1. dubna příštího roku až na zmíněnou úroveň 2,5 %.


Pohled insiderů na podmínky v českém průmyslu zůstává chladný, ukázal listopadový PMI index
Kurzy.cz | 10:39:48
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v listopadu znovu prudce zhoršily. Pokles zdraví sektoru je nejrychlejší od května 2020. Index PMI zůstal na úrovni předchozího měsíce, aktuálně činí 41,6 bodu, zatímco v říjnu to bylo 41,7.


Nerozdělené firemní zisky. Hrozba, nebo výzva?
Kurzy.cz | 10:25:48
Je to pár dní, kdy jsem seděl s našimi novými klienty v jejich úspěšné stavební firmě a začínali jsme s přípravou jejich majetkového a rentiérského plánu. Když jsem se na schůzku připravoval, zaujala mě v účetní závěrce jejich firmy vysoká hodnota...


Situace ve zpracovatelském průmyslu se dále zhoršila (Komentář)
Kurzy.cz | 10:22:12
Listopadový index PMI zaostal za našimi i tržními
očekáváními, když z říjnových 41,7 bodů poklesl o desetinu na 41,6 bodu.
Důvodem pesimismu byl výrazný propad výroby, jejíž objem se v listopadu snižoval
již šestý měsíc v řadě. Tempo bylo navíc nejprud...


ČEZ: Mzdy ve společnosti ČEZ a.s. stoupnou příští rok o 10 %
Kurzy.cz | 10:06:01
Odbory ČEZ a.s. se s vedením společnosti dohodly na růstu mezd pro příští rok o 10 %. Samotná ČEZ a.s. má přibližně 5500 zaměstnanců (celá skupina ČEZ cca 28 tisíc), odbory ostatních dceřiných společností skupiny vyjednávají o mzdách samostatně.


Novým státním tajemníkem na Ministerstvu zemědělství je Michal Hutňan
Kurzy.cz | 10:06:00
Státním tajemníkem na Ministerstvu zemědělství (MZe) je od 1. prosince 2022 Michal Hutňan (37). Dosud na MZe působil jako vedoucí oddělení státní služby v sekci státního tajemníka.


ČEZ: Tři nabídky na výstavbu nové JE
Kurzy.cz | 10:03:42
ČEZ oznámil, že obdržel prvotní nabídky na výstavbu nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany od společností EDF , KHNP a Westinghouse . Prvotní nabídky jsou základem pro vyjasnění technických a obchodních parametrů, nikoli však pro samotný výběr či&hell


ČEZ: Zvýšení mezd o 10 % plus bonus
Kurzy.cz | 10:02:12
Odbory mateřské společnosti ČEZ uvedly, že společnost v příštím roce zvýší základní mzdy o 10 % a v listopadu/prosinci 2022 poskytne jednorázový bonus 60 000 Kč každému zaměstnanci ve dvou platbách.


Vnitro vyřadilo některé podpisy neoprávněně, škrtli i můj vlastní, tvrdí Janeček
aktuálně.cz | 11:56:15
Ministerstvo vnitra Janečkovi ze 74 208 podpisů započetlo po kontrole vybraných vzorků 48 091 podpisů. K registraci jich potřeboval 50 tisíc.


Španělsko děsí dopisy s bombami. Další zásilka dorazila na ministerstvo obrany
aktuálně.cz | 11:27:31
Ve Španělsku odhalili za dva dny čtyři dopisové bomby, jejichž zaslání zřejmě souvisí s válkou na Ukrajině.


Čtyři tisíce ukrajinských vojáků se bude moct vycvičit v Česku, schválil Senát
aktuálně.cz | 11:09:12
Senát také schválil vyslání českých vojáků k výcviku Ukrajinců v jiných členských státech EU a mandát pro dvě zahraniční mise v Kosovu a v Iráku.


Obrazem: Lipicáni, nudle z KLDR i české vorařství. UNESCO rozhoduje o plejádě tradic
aktuálně.cz | 10:56:54
Výbor pro zachování nehmotného kulturního dědictví UNESCO posuzuje tento týden 46 nominací z celého světa.


Úroda chmele je nejnižší za posledních 10 let
Kurzy.cz | 09:05:00
Ze sumarizace dat provedené Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským (ÚKZÚZ) vyplývá, že sklizňový rok 2022 se s celkovou produkcí chmele 4452 tun řadí k výnosově podprůměrným. Výnos chmelových hlávek výrazně ovlivnily výkyvy počasí v?letn...


Počasí letos chmelu nepřálo. Sklizeň v Česku byla nejhorší za 10 let
Denik.cz | 11:08:00
Sklizeň chmele byla letos v Česku nejhorší za deset let a hektarový výnos byl dokonce nejnižší od roku 2000, pouze 0,9 tuny. Celkově se letos sklidilo 4452 tun chmele proti loňským 8306 tunám. Důvodem špatné úrody byla dlouhá období sucha spojená s vysokými teplotami, které se střídaly s krátkými a intenzivními srážkami. Proti loňské nadprůměrné sklizni činí propad téměř 50 procent, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Ivana Kršková. Osázená plocha byla meziročně nižší o 0,6 procenta.


O nový úsek D35 se bude starat 41 lidí. K dispozici mají i tréninkovou dráhu
Denik.cz | 10:53:00
Nový úsek dálnice D35 bude mít ve své správě Středisko správy a údržby dálnic Městec, které leží nedaleko Moravan na Pardubicku. O celkem 32 kilometrů tu bude pečovat 41 pracovníků, z toho 28 dělnických a 13 technických profesí. Ve středisku vznikla i tréninková dráha pro zaměstnance. 


Slovenská policie obvinila Haščáka ze založení zločinecké skupiny, tvrdí portál
Denik.cz | 10:26:00
Slovenská policie podle portálu Startitup obvinila spoluzakladatele česko-slovenské finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka z trestných činů založení a podpory zločinecké skupiny a z legalizace příjmů z trestné činnosti. Spolu s Haščákem čelí stíhání celkem sedm lidí, mezi nimi i bývalý ministr hospodářství Jirko Malchárek a někdejší členové vedení Fondu národního majetku (FNM), který v minulosti spravoval podíly státu ve firmách.


Ve Španělsku odhalili další dopisovou bombu. Třetí za poslední dva dny
Denik.cz | 10:07:00
Na armádní letecké základně Torrejón de Ardoz u Madridu odhalili balíček s bombou. Nikdo nebyl zraněn, protože nebezpečnou zásilku včas odhalil skener. Informují o tom místní média. Ve středu přitom explodovala podomácku vyrobená výbušnina v dopise zaslaném na ukrajinskou ambasádu v Madridu a posléze podobnou zásilku včas odhalila firma vyrábějící vojenský materiál v Zaragoze.


V Maďarsku jen chráníme unijní peníze. Nikoho netrestáme, říká Jourová
Denik.cz | 09:57:00
/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU/ Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová v exkluzivním rozhovoru pro Deník říká, že Maďarsko buď splní s Bruselem dohodnutá protikorupční opatření, nebo přijde o 13,3 miliard eur (asi 330 miliard korun) od Evropské unie. Ve středu o tom rozhodla Evropská komise.


VIDEO: Hazardér ve Vysokém Mýtě. S dodávkou na korbě nebezpečně krouhal zatáčky
Denik.cz | 09:47:00
Nebezpečnou situaci natočil náhodný řidič ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku, kde dával přednost dodávce, která na sobě vezla další dodávku. Riskující řidič měl podle záběrů z kamery auta evidentně problémy vozidlo ukočírovat. Situace se přihodila ve středu 30. listopadu ve večerních hodinách. Za video děkujeme Pavlu Raušerovi.


MV: Tiskový mluvčí Jakub Veinlich skončil ve funkci k 30.11.2022
Kurzy.cz | 08:13:00
Dne 30. listopadu 2022 skončil Jakub Veinlich ve funkci tiskového mluvčího ministra vnitra.


České vorařství je na seznamu UNESCO, Srbové uspěli se šljivovicí
idnes.cz | 13:55:00
Starobylá tradice spojená se stavbou vorů a jejich plavením po řekách je od 1. prosince zapsaná na seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Nominaci schválil příslušný mezivládní výbor na svém zasedání v Maroku. Uspělo například i slovinské včelařství, tradice výroby a konzumace švestkové pálenky šljivovica v Srbsku nebo kultura spojená s tuniskou kořenicí směsí harissa (harísa).


Další zápis Česka na seznamu UNESCO. Organizace ocenila tradici stavby a plavení vorů
Hospodářské noviny | 14:00:05
Starobylá tradice spojená se stavbou vorů a jejich plavením po řekách je od čtvrtka zapsaná na seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Nominaci schválil příslušný mezivládní výbor na svém zasedání v Maroku. Ve čtvrtek o tom...


Co vlastně chtějí aktivisté, kteří polévají obrazy? Cíle některých nelze splnit bez zániku lidstva
Hospodářské noviny | 14:00:06
Když se dva klimatičtí aktivisté před pár dny během koncertu vážné hudby v Hamburku přilepili k zábradlí dirigentského pultíku, publikum začalo pobouřeně bučet. Ostraha ženu a muže ze sálu rychle vyvedla i se zábradlím – od pultíku ho prostě...


Další na řadě. Arcibiskupství zvažuje prodej zámku v Dolních Břežanech, který rekonstruovalo za čtvrt miliardy
Hospodářské noviny | 14:00:06
Pražské arcibiskupství zvažuje vedle Jindřišské věže i prodej hotelu Clara Futura v Dolních Břežanech, který před několika lety za čtvrt miliardy zrekonstruovalo. Provoz hotelu je podle arcibiskupství ztrátový. Generální vikář pražské arcidiecéze...


Trhy slyší trávu růst. Akcie výrazně rostly po projevu Powella, který nic zásadního neřekl
Hospodářské noviny | 14:00:06
Hospodářské noviny v rámci spolupráce s brokerskou společností XTB přinášejí denní shrnutí ze světových finančních trhů. Otázky můžete analytikům XTB pokládat formou komentáře pod YouTube video. Zodpovídají je vždy druhý den ráno. Analytický tým...


Slovenská policie znovu obvinila spoluzakladatele Penty Haščáka. Je to šikana, tvrdí skupina
Hospodářské noviny | 14:00:07
Přesně po dvou letech od prvního stíhání spoluzakladatele česko-slovenské investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka přišla slovenská policie s dalším obviněním. Podle portálu Startitup viní jednoho z nejbohatších Slováků z trestných činů založení a...


I po roce 2035 budou jezdit dieselová auta, jen přibude elektromobilů, říká šéf českého Shellu
Hospodářské noviny | 14:00:07
Ve firemní flotile zatím elektromobily společnost Shell nemá, byznysovou strategii už ale novému trendu firma přizpůsobuje. Nabíječky pro elektrická auta hodlá Shell začít v brzké době budovat i v českých obchodních centrech. Nejen o tom, jak...


První probační dům v Česku pomůže propuštěným vězňům s návratem do života
idnes.cz | 13:13:00
Vybraní odsouzení muži, kteří byli podmíněně propuštění na svobodu, najdou nový domov v Písku, kde otevřeli první probační dům v Česku. Útočiště poskytne šestnácti klientům, jimž má pomoci s úspěšným znovuzačleněním do společnosti. V novém zařízení stráví podmíněně propuštění prvních šest měsíců.


Střídání u jednorožce. Český Rohlík bude řídit Martin Beháň, dosavadní šéf Novák jde výš
Hospodářské noviny | 14:00:08
Novým šéfem online supermarketu Rohlik.cz se od prosince stal Martin Beháň, který v minulosti pracoval ve společnosti Tesco či Kaufland. Ve vedení českého Rohlíku vystřídá Olina Nováka, který nově rozšířil vedení celé skupiny. Zakladatel a výkonný...


Optimismus investorů zašel příliš daleko. Čína se ho chystá zkrotit
Hospodářské noviny | 14:00:08
Komunistickou Čínu pořád trápí covid a tamní vláda má malou šanci vybruslit ze současné situace bez negativních důsledků pro ekonomiku. Efekt bude znát nejen v asijské velmoci, ale také ve zbytku světa. A dá se čekat, že Čína bude kolem přelomu roku...


Nejdražšími městy světa jsou New York a Singapur, nejvíc vyskočilo Rusko
idnes.cz | 12:18:00
Inflace, růst cen energií i dopady válečných sankcí zamíchaly pořadím žebříčku nejdražších měst světa, který pravidelně zveřejňuje organizace The Economist Intelligence Unit. Hodnotí v něm nákladnost života ve 172 městech po celém světě.


Požár roubenky má druhou oběť, pod sutinami našli ohořelé tělo
idnes.cz | 12:11:00
Středeční požár roubenky v Arnultovicích na Novoborsku má druhou oběť. Kriminalisté spolu s hasiči našli uvnitř domu lidské tělo zavalené sutinami. Pravděpodobně jde o pohřešovaného majitele domu, potvrdí to až nařízená pitva. Při hašení požáru včera zemřel dobrovolný hasič.


Jakub Veinlich skončil ve funkci mluvčího ministra vnitra
idnes.cz | 12:00:00
Ve funkci mluvčího ministra vnitra skončil poslední listopadový den Jakub Veinlich, oznámilo ministerstvo na webu. V týmu ministra Víta Rakušana byl od února.


Corvette se prý stane samostatnou značkou v roce 2025, nabízet má SUV a čtyřdveřové kupé
Auto.cz | 12:54:00
Nové modely pod značkou Corvette budou zřejmě elektrické, údajně by však měly nabídnout „esenci Corvette“ po stránce designu i dynamiky.


Theon Design věří, že se svou 911 dokáže konkurovat zavedeným hráčům. Cena rozhodně podbízivá není, ale má to důvod
Auto.cz | 10:59:00
Pokud chcete individuální restomod na základě Porsche 911, máte mnoho společností, na které se můžete obrátit. Teď se objevil další hráč, který vás chce o svých kvalitách přesvědčit.


Požár v paneláku ve Slaném zavinil výbuch varny drog, policie stíhá dva muže
idnes.cz | 11:10:00
Policie obvinila dva muže, kteří minulý týden způsobili požár v panelovém domě ve Slaném na Kladensku. Hasiči tehdy evakuovali 77 lidí a vznikla zhruba milionová škoda. Vyšetřování ukázalo, že požáru předcházel výbuch varny pervitinu. Obviněným hrozí až deset let vězení, informovala mluvčí středočeské policie Michaela Richterová.


První elektromobil dobíjený sluncem míří do výroby ve Finsku
Auto-iDNES.cz | 12:04:00
Nizozemská společnost Lightyear zahájila jako první na světě sériovou výrobu elektromobilu, který získává energii přímo ze slunečního svitu. První model Lightyear 0 stojí 250 000 eur (6,1 milionu Kč) a firma má již předběžné objednávky na zhruba 150 vozů, celkem jich chce vyrobit 946.


Západní páni určují cíle, na které má Ukrajina útočit, prohlásil Lavrov. K obnově vztahů podle něj nedojde
iHned.cz | 14:00:20
Spojené státy a Severoatlantická aliance se přímo účastní války na Ukrajině, protože dodávají Kyjevu zbraně, prohlásil ve čtvrtek na tiskové konferenci týkající se bezpečnosti podle agentury TASS ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Západ měl...


Další zápis Česka na seznamu UNESCO. Organizace ocenila tradici stavby a plavení vorů
iHned.cz | 14:00:20
Starobylá tradice spojená se stavbou vorů a jejich plavením po řekách je od čtvrtka zapsaná na seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Nominaci schválil příslušný mezivládní výbor na svém zasedání v Maroku. Ve čtvrtek o tom...


Co vlastně chtějí aktivisté, kteří polévají obrazy? Cíle některých nelze splnit bez zániku lidstva
iHned.cz | 14:00:21
Když se dva klimatičtí aktivisté před pár dny během koncertu vážné hudby v Hamburku přilepili k zábradlí dirigentského pultíku, publikum začalo pobouřeně bučet. Ostraha ženu a muže ze sálu rychle vyvedla i se zábradlím – od pultíku ho prostě...


Další na řadě. Arcibiskupství zvažuje prodej zámku v Dolních Břežanech, který rekonstruovalo za čtvrt miliardy
iHned.cz | 14:00:21
Pražské arcibiskupství zvažuje vedle Jindřišské věže i prodej hotelu Clara Futura v Dolních Břežanech, který před několika lety za čtvrt miliardy zrekonstruovalo. Provoz hotelu je podle arcibiskupství ztrátový. Generální vikář pražské arcidiecéze...


Trhy slyší trávu růst. Akcie výrazně rostly po projevu Powella, který nic zásadního neřekl
iHned.cz | 14:00:21
Hospodářské noviny v rámci spolupráce s brokerskou společností XTB přinášejí denní shrnutí ze světových finančních trhů. Otázky můžete analytikům XTB pokládat formou komentáře pod YouTube video. Zodpovídají je vždy druhý den ráno. Analytický tým...


Slovenská policie znovu obvinila spoluzakladatele Penty Haščáka. Je to šikana, tvrdí skupina
iHned.cz | 14:00:21
Přesně po dvou letech od prvního stíhání spoluzakladatele česko-slovenské investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka přišla slovenská policie s dalším obviněním. Podle portálu Startitup viní jednoho z nejbohatších Slováků z trestných činů založení a...


Jak poprvé nabíjet nový mobilní telefon nebo notebook a neudělat hned pod stromečkem chybu
Kurzy.cz | 13:37:25
Předvánoční období je tradičně částí roku, kdy rostou tržby obchodům s elektronikou. Mobilní telefon, tablet či chytré hodinky jsou oblíbenými dárky pod stromeček. Právě proto v prosinci nejčastěji přicházejí otázky typu: Jak poprvé nabíjet zbrusu nový př


Sedm osobností české energetiky pomůže Česku skončit se závislostí na Rusku: Svaz moderní energetiky si zvolil nové představenstvo
Kurzy.cz | 13:06:09
Členové Svazu moderní energetiky po čtyřech letech zvolili nové představenstvo, ve kterém zasedne sedm předních osobností z firem a organizací zabývajících se energetickou soběstačností a dekarbonizací.


Pivo dále zdraží i v příštím roce, nyní kvůli letošní nejhorší sklizni chmele za deset let
Kurzy.cz | 12:55:32
Sklizeň chmele byla letos v Česku nejhorší za deset let a hektarový výnos byl dokonce nejnižší od roku 2000, pouze 0,9 tuny. Milovníci zlatavého moku tak i proto musí v příštím roce počítat s dalším citelným zdražením, po zdražování letošním.


Jaké byly výsledky evropského pojišťovnictví v roce 2021?
Kurzy.cz | 12:52:29
Insurance Europe (IE) zveřejnila předběžné údaje o výkonu evropského pojišťovnictví v roce 2021. Z publikace IE pod názvem „European Insurance – Preliminary Figures 2021“ („Evropské pojišťovnictví – předběžné údaje 2021“) je důležité upozornit na...


Česká ekonomika a průmysl dnes a zítra: Montovna, nebo lídr?
Kurzy.cz | 12:50:01
Kam směřuje český průmysl a hospodářství? S jakými problémy se potýkáme, co nás limituje a v čem naopak spočívá náš potenciál pro rozvoj do budoucna? O tom byla panelová debata, uspořádá Univerzitou…


BitMEX rozšiřuje své produktové portfolio pro obchodníky o ETH Yield, nový derivátový krypto produkt na trhu
Kurzy.cz | 12:19:24
BitMEX vydává nový krypto derivát, který je prvním kryptoměnovým swapovým kontraktem pro výnosy ze stakování Etherea (ETHYLD). Derivát uživatelům poskytne nové obchodní a zajišťovací příležitosti pro výnosy ze stakování ETH 2.0


PPAS: Povinnost zajištění dodávek plynu v mimořádné tržní situaci za stanovenou cenu dle § 19g Energetického zákona
Kurzy.cz | 12:03:02
Povinnost zajištění dodávek plynu v mimořádné tržní situaci za stanovenou cenu dle § 19g Energetického zákona lipus Čt, 01.12.2022 Vážení zákazníci, s ohledem na tzv. kontraktační povinnost stanovenou v § 19g zákona č. 458/2000 Sb., (energetický ...


Evropská komise zveřejnila Roční analýzu udržitelného růstu pro rok 2023
Kurzy.cz | 11:15:48
Dne 22. listopadu zveřejnila Evropská komise novou Roční analýzu udržitelného růstu 2023 (Annual Sustainable Growth Survey, ASGS). Ta spolu s ostatními dokumenty, jakými jsou například Zpráva o mechanismu varování (Alert Mechanism…


Petr Hladík by se měl stát ministrem v prvním lednovém týdnu, míní Jurečka
ČT24 | 13:43:59
Kandidát lidovců na ministra životního prostředí a exnáměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL) by měl být jmenován nejpozději v prvním lednovém týdnu, řekl šéf lidovců a vicepremiér Marian Jurečka. Uvedl, že policie a státní zástupce ani po více než sedmi týdnech od propuknutí kauzy kolem privatizace bytů v Brně nerozšířili obvinění. Proto nevidí ke změně nominace důvod.


Muž, který říkal nepříjemné věci
Respekt | 13:43:52
Zemřel vědec Radim Šrám, bojovník za čistší ovzduší


„Sarajevský atentát“ udělal z ODS stranu kmotrů
Respekt | 12:10:09
Před 25 lety se formoval přehlíživý vztah politických stran k pravidlům férovosti


Prezidentské volby: Podpora je vyrovnaná, rozhodnout mohou až televizní debaty
Respekt | 12:05:09
Koho ještě mohou oslovit Pavel s Nerudovou - a proč se jim nevyplatí vést proti sobě kampaň


Auto poháněné sluncem míří do výroby. Nizozemský Lightyear 0 stojí šest milionů
aktuálně.cz | 13:44:47
Ve Finsku začala výroba nizozemského automobiliu Lightyear 0, který má na karoserii solární panely.


Jaderný obr na Vysočině. Francouzi ukázali, jak by vypadaly Dukovany v jejich režiii
aktuálně.cz | 13:36:20
Vedle amerického Westinghousu a jihokorejské KHNP podala ve středu nabídku do tendru na stavbu pátého bloku v Dukovanech i francouzská společnost EDF.


Čínské Renaulty, Indické Peugeoty. Odliv aktivit z Evropy postihne i spalovací motory
aktuálně.cz | 13:04:00
Hledání úspor vede automobilky k omezení aktivit v Evopě. Spolu s výrobou se do Asie přesune i vývoj a investice do výzkumu.


Svět zná nový žebříček nejdražších měst. Ceny se zvedly hlavně v Rusku
aktuálně.cz | 12:01:36
Nový žebříček hodnotí nákladnost života ve 172 městech po celém světě.


Sami unikli plamenům, přišli ale o byt. Rodině z Nýrska pomohla i místní škola
Denik.cz | 13:36:00
Šokující probuzení prožili 13. listopadu manželé Khaderovi z Nýrska na Klatovsku. Hořel byt pod nimi a jedovatý kouř se šířil tak rychle, že se nemohli zachránit útěkem. Aby dusící se dvouletá dcerka přežila, vyskočil muž z okna bytu v prvním patře paneláku a žena mu spustila přivázané dítě dolů, sama pak na parapetu čekala na hasiče s výškovou technikou. Všichni tři přežili, byť s následky, ale byt je poškozený a vybavení úplně zničeno.


Dvojí standard zdravotní péče neplánujeme, ujistil Fiala. Válek má jiné plány
Denik.cz | 13:12:00
Lidé s nízkým příjmem se nemusí bát, že by jim stát v budoucnu nabízel horší zdravotní péči než majetným. V pravidelné debatě Deníku to uvedl premiér Petr Fiala (ODS).


Meteorologové varují před náledím. Může způsobit problémy v dopravě
Denik.cz | 12:15:00
V jihozápadní polovině Česka se od čtvrtečního večera do pátečního dopoledne může místy tvořit náledí. Vytvářet se bude při poklesu teplot pod nulu po dešti nebo sněžení, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle jeho předpovědi by nejnižší teploty v noci na pátek měly klesnout na nulu až minus čtyři stupně Celsia, při déletrvající malé oblačnosti mohou spadnout až k minus šesti stupňům.


Sledovaný proces v Ostravě pokračuje: Pohublý Kramný se vrátil do Egypta
Denik.cz | 11:45:00
Do okamžiku smrti své manželky a dcery se ve čtvrtek u Krajského soudu v Ostravě vrátil Petr Kramný, který usiluje o obnovu svého procesu. Chce zvrátit rozsudek, kterým byl uznán vinným z vraždy svých nejbližších.  


Revoluce utopená v krvi. Moderní rumunské dějiny v napínavém románu nejen pro dospívající čtenáře
Reflex | 13:00:00
Píše se říjen roku 1989, rozbitá betonová Bukurešť páchne a topí se v šedi a pomalu celé třiadvacetimilionové Rumunsko má strašný hlad, jako už tolik let. Šestnáctiletý student Cristian Florescu ještě nezná strašný osud svého bunu, dědečka, ani netuší, že za dva měsíce poteče rozstřílenými ulicemi krev a že se bude bojovat nejen o životy jednotlivců, ale především o svobodu celého národa. Teď Cristian řeší hlavně zradu svého nejlepšího kamaráda Lucy, city k tajemné spolužačce Lilianě a taky přemýšlí, kdo z jeho rodiny ještě donáší tajné policii. Kdo v souladu s názvem zdařilého románu musel zradit.


Minimální mzda se zvýší, ale výplaty zůstanou stejné. Jurečka chce přechytračit odbory i zaměstnance
Reflex | 12:00:00
Je to už taková zažitá tradice. V listopadu a prosinci se nelicituje jen o podobě státního rozpočtu na příští rok, ale například i o výši minimální mzdy (a od ní se odvíjejí úrovně zaručených mezd). Letos přichází vláda se šalamounským a velice drsným řešením. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje zvýšit minimální mzdu o 1100 na 17300 korun, ale úrovně zaručených mezd (kromě jedné skupiny) nechat na stejné úrovni. Jinými slovy nepřidat nic. Pokud to tak dopadne, tvrdě to odskáčou stovky tisíc nejméně vydělávajících lidí.


Stát musí čelit dezinformacím, ovšem nikoli cenzurou, prohlásil Fiala
Tiscali-zprávy | 12:58:16
Stát musí čelit nepřátelské hybridní válce vedené i prostřednictvím dezinformací, nelze ale zavádět cenzuru. Uvedl to dnes ve sněmovně premiér Petr Fiala (ODS) při projednávání písemné interpelace Patrika Nachera (ANO), která se týkala cenzury na sociálních sítích a omezování svobody slova.


Kyjev vítá, že Berlín uznal hladomor na Ukrajině za genocidu; Moskva to odmítá
Tiscali-zprávy | 11:03:43
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvítal, že německý Spolkový sněm ve středu označil za genocidu hladomor vyvolaný na Ukrajině ve 30. letech minulého století politikou sovětského režimu. Rusko naopak uvedlo, že schválení rezoluce v Německu je protiruskou provokací a pokusem Německa přikrášlit svoji nacistickou minulost.


Měníme Heureku do marketplacu, abychom mohli bojovat s Googlem, říká Tomáš Braverman
E15-ekonomika | 11:05:00
Dominance marketplaců na globálním e-commerce trhu stále roste, dvě třetiny vygenerovaného obratu Amazonu jdou dnes přes marketplace. Důvody jsou jasné: marketplace je pro zákazníky uživatelsky příjemnější. Hlavní důvod jejich růstu je ale jiný. Do marketplaců se totiž přebírají už funkční weby jiných obchodů, na které jsou uživatelé už zvyklí. Chcete se dozvědět víc o fungování marketplaců? Podívejte se na přednášku šéfa Heureky Tomáše Bravermana. 
Buďte na E15 E-commerce Summitu 2023. Rezervujte si vstupenky už dnes >>>


Lunární mise, která se možná zapíše do historie japonské ekonomiky
E15-ekonomika | 11:00:00
Z  floridského mysu Canaveral měla ve čtvrtek ráno odstartovat Mise 1. Start nakonec zastavily potíže s raketou. Odkládá se tak lunární debut japonské společnosti Ispace. Současně to bude první lunární mise Spojených arabských emirátů (SAE).


Měníme Heureku do marketplacu, abychom mohli bojovat s Googlem, říká Tomáš Braverman
E15-politika | 11:05:00
Dominance marketplaců na globálním e-commerce trhu stále roste, dvě třetiny vygenerovaného obratu Amazonu jdou dnes přes marketplace. Důvody jsou jasné: marketplace je pro zákazníky uživatelsky příjemnější. Hlavní důvod jejich růstu je ale jiný. Do marketplaců se totiž přebírají už funkční weby jiných obchodů, na které jsou uživatelé už zvyklí. Chcete se dozvědět víc o fungování marketplaců? Podívejte se na přednášku šéfa Heureky Tomáše Bravermana. 
Buďte na E15 E-commerce Summitu 2023. Rezervujte si vstupenky už dnes >>>


Lunární mise, která se možná zapíše do historie japonské ekonomiky
E15-politika | 11:00:00
Z  floridského mysu Canaveral měla ve čtvrtek ráno odstartovat Mise 1. Start nakonec zastavily potíže s raketou. Odkládá se tak lunární debut japonské společnosti Ispace. Současně to bude první lunární mise Spojených arabských emirátů (SAE).


Dva zajímavé názory na krypto a kryptoměnovou burzu FTX
Finparáda | 13:00:00
Krach FTX, Alameda research a celého impéria 130 firem Sama Bankman-Frieda (SBF) je jasným selháním krypta, blockchainu a celého odvětví, a proto je nutné je silně regulovat. Tím se automaticky vytvoří bezpečnost pro investory a uživatele a vznikne tak...


Před čtvrt stoletím byl otevřen Strahovský tunel v Praze
eStav.cz | 12:45:22
Před 25 lety, 2. prosince 1997, byl otevřen Strahovský tunel v Praze. Jeho výstavba trvala 12 let a v době svého zprovoznění byl nejdelším silničním tunelem v České republice. Na severní straně tunelu navazuje od září 2015 Brusnický tunel, který je součástí tunelového komplexu Blanka ústícího na trojském břehu Vltavy.


Pád burzy FTX je mým manažerským selháním, přiznává Brankman-Fried
lupa.cz | 15:56:05
Zakladatel kryptoměnové burzy FTX Sam Bankman-Fried (SBF) poprvé veřejně promluvil od chvíle, kdy jeho podnikatelské impérium zkrachovalo. Přestože mu to jeho právníci rozmlouvali, poskytl listu The New York Times rozhovor prostřednictvím videopřenosu z Baham, kde FTX sídlila. Trval na tom, že se nikoho nepokoušel podvést. Připustil ale „obrovská manažerská selhání“ a nedbale vedené účetnictví.


Ekonom Pavel Kysilka končí v Radě České televize
lupa.cz | 14:42:17
Místopředseda Rady České televize Pavel Kysilka rezignoval na svou pozici a z kontrolního orgánu úplně odchází. Potvrdil to serveru Médiář.


Na muže je vyvíjen obrovský tlak, aby měli brzy rodinu, míní herec Garfield
revue.idnes.cz | 14:00:00
Herec Andrew Garfield (39) se v novém rozhovoru rozpovídal o tom, jak vnímá tlak dnešní společnosti na muže a čeho v životě lituje. Přiznal také, že by si rád dal od Hollywoodu a natáčení na chvíli přestávku a usadil se.


Stát v říjnu tajně a dočasně vyzvedl korunovační klenoty, teď je vystaví
idnes.cz | 15:31:00
Pražský hrad v říjnu nechal krátkodobě vyzvednout korunovační klenoty. Stalo se tak v době vojenského střežení Hradu a z důvodu mimořádných bezpečnostních opatření. Oznámil to mluvčí Jiří Ovčáček. Na pondělí chystá Hrad brífink, aby oznámil, že klenoty vystaví pro veřejnost.


Plyn nad zlato? Jaké ceny lze čekat za rok, řekne šéf Pražské plynárenské
idnes.cz | 15:29:00
Strach z nedostatku plynu v Evropě je pryč. Alespoň prozatím. Avšak před další zimou se bez ruského plynu budou zásobníky naplňovat o poznání hůře a tomu mohou odpovídat i ceny. Jak to celé může dopadnout, nastíní šéf Pražské plynárenské Martin Pacovský v pořadu Rozstřel. Sledujte živý přenos v pátek 2. prosince od 12:30 na iDNES.cz.


Senátorce Zwyrtek Hamplové se udělalo nevolno, odvezla ji záchranka
idnes.cz | 15:23:00
Senátorku Janu Zwyrtek Hamplovu odvezla z horní komory parlamentu záchranka. „Ano, odvezli ji od Senátu v sanitce. Bylo jí poskytnuto lékařské ošetření,“ řekla iDNES.cz asistentka senátorky Andrea Navrátilová a potvrdila to i zaměstnankyně tiskového oddělení Senátu Jana Hartmanová. O tom, že sanitka musela senátorku odvézt, informoval jako první Deník N.


Sousedi se hádali kvůli hlučné oslavě, chlapec zaútočil na muže mečem
idnes.cz | 15:19:00
Nejprve hrozil pěstmi, poté nožem a nakonec mečem. Nezletilý chlapec na Třebíčsku během letní večerní oslavy nejprve napadl padesátiletého muže, poté mečem zaútočil na dvaadvacetiletého mladíka, kterého zranil. Policie ho nyní obvinila ze spáchání tří trestních činů.


Zkroťte Rusko na Ukrajině, tlačí Michel na Čínu. Ta varuje před studenou válkou
idnes.cz | 15:11:00
Šéf Evropské rady Charles Michel na čtvrteční schůzce s čínským prezidentem vyzval Si Ťin-pchinga, aby využil svého vlivu na Rusko a v souvislosti s Ukrajinou ho přiměl respektovat Chartu OSN. Čínský vůdce dal podle Michela jasně najevo, že Čína nedodává Rusku zbraně.


Máme připraveno zastropování cen i pro velké firmy, řekl premiér Fiala
idnes.cz | 15:00:00
Premiér Petr Fiala řekl ve Sněmovně, že vláda je připravena zastropovat ceny energií i pro největší firmy. „Máme připraveno zastropování cen energií pro velké podniky, když nedojde k zastropování na evropské úrovni,“ uvedl Fiala při interpelacích, když odpovídal na interpelaci šéfky poslanců ANO Alena Schillerová.


Pražské arcibiskupství možná kromě Jindřišské věže prodá i ztrátový hotel
idnes.cz | 14:58:00
Pražské arcibiskupství zvažuje prodej hotelu Clara Futura v Dolních Břežanech, jehož provoz je ztrátový. Rekonstrukce hotelu přišla před několika lety na čtvrt miliardy korun. Diecéze se plánuje zbavit obtížně spravovatelného majetku, hledá také kupce pro Jindřišskou věž.


Na Broumovsku se letos narodilo přes dvacet vlčat, jedno přišlo o nohu
idnes.cz | 14:55:00
Tři vlčí smečky, které žijí na Broumovsku, se letos opět rozrostly. Fotopasti zachytily v česko-polském pohraničí mezi Krkonošemi a Orlickými horami minimálně dvacet letošních vlčat. Podle organizací, které vlky monitorují, přibývá informací o podezřelých poraněních vlků. Jednomu vlčeti chybí kus přední nohy.


Vandal zničil ledové sáně, děti se z nich radovaly jen pár hodin
idnes.cz | 14:39:00
Jen pár hodin dělaly radost ledové sáně u vánočního stromu v Plzni na Doubravce, než se staly terčem neznámého vandala. Teď je socha zcela zničená a policisté hledají svědky, kteří incident viděli a pořídili fotografii či videozáznam.


Tisíce mrtvých, škody za biliony. Přírodní katastrofy letos překonaly průměr
idnes.cz | 14:28:00
Letošní přírodní katastrofy způsobily nadprůměrné škody. Hurikán Ian, požáry i povodně stojí za pojistnými událostmi v odhadované výši 115 miliard dolarů (téměř 2,7 bilionu korun). Desetiletý průměr je 81 miliard dolarů, O život při pohromách přišlo více než 11 tisíc lidí.


Schodek státního rozpočtu v listopadu vzrostl na 337 miliard korun
idnes.cz | 14:08:00
Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu vzrostl na 337,1 miliardy korun z říjnových 286,7 miliardy korun. Podle ministra Zbyňka Stanjury (ODS) stát za celý rok dodrží plánovaný schodek 375 miliard korun.


Na diskotéku nebo do klubu? Ve Zlíně mají mladí smůlu, akcí je jen pár
idnes.cz | 14:00:00
Ve Zlíně skoro vůbec nefungují kluby nebo diskotéky pro mladé. Ukázala to i halloweenská party v klubu Sud ve Slušovicích, na kterou koncem října dorazilo okolo tisícovky teenagerů, a která málem skončila tragédií. Osm nezletilých se tehdy zranilo v tlačenici před vchodem.


Nálada firem a podnikatelů je špatná. Nejvíce se bojí drahých energií
idnes.cz | 13:58:00
Nálada českých firem a podnikatelů se za posledního půl roku výrazně zhoršila. Ukázal to Index očekávání firem, který sestavuje ČSOB. Jeho hodnota se od jara propadla o 14,5 bodu na minus 15,7 bodu. Firmy se bojí hlavně drahých energií, k optimismu jim nepomáhá ani nižší poptávka. Propouštět ale nechtějí.


Hladík ministrem v lednu. Obvinění nepřibyla, Jurečka proto nominaci nezmění
idnes.cz | 13:31:00
Kandidát lidovců na ministra životního prostředí a exnáměstek brněnské primátorky Petr Hladík by měl být jmenován nejpozději v prvním lednovém týdnu. Uvedl to šéf lidovců a vicepremiér Marian Jurečka. Řekl, že policie a státní zástupce ani po více než sedmi týdnech od propuknutí kauzy kolem privatizace bytů v Brně nerozšířili obvinění. Proto nevidí ke změně nominace důvod.


Co sleduji z gauče na Netflixu, je film? Tarantino se opřel nejen do Marvelu
idnes.cz | 13:30:00
Současný svět kinematografie, kterému vévodí superhrdinské eposy Marvelu a streamovací služby, není po chuti režisérovi Quentinu Tarantinovi. Sledovat novinky z domácího gauče mu přijde nedůstojné. Marvelovský svět pak podle něj vůbec devalvuje Hollywood a neprodukuje žádné filmové hvězdy. S posledním názorem hrubě nesouhlasí herec Samuel L. Jackson.


Kreml se vysmál tribunálům. Naopak sledujeme zločiny Kyjeva, řekl Peskov
idnes.cz | 13:28:00
Moskva neuzná případný mezinárodní tribunál pro souzení Ruska kvůli jeho působení na Ukrajině, řekl podle mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Záměr vytvořit tribunál pro souzení případných ruských zločinů spáchaných během války na Ukrajině avizovala ve středu šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Dodal, že Rusko naopak bedlivě sleduje zločiny, které dle něj od roku 2014 páchá Kyjev.


KOMENTÁŘ: První obětí války je pravda. Rusko ještě ručník do ringu nehází
idnes.cz | 13:00:00
Je to nekonečný příběh válečné propagandy. Líbivé pohádky o brzkém vítězství a exponenciálně sílící převaze Ukrajiny jsou všude, bohužel s reálným stavem věcí mají jen málo společného. Opravdu napadené zemi a Západu pomohou? ptá se ve svém komentáři pro MF DNES publicista Tomáš Procházka.


Za 50 tisíc na rok můžete zaplatit až 100 tisíc navíc, ukazuje index. Prodraží se i prodlení splátek
iHned.cz | 16:00:14
Za roční spotřebitelský úvěr 50 000 korun mohou lidé zaplatit až 100 000 korun navíc. Proti minulosti se lidem také může více prodražit prodlení při splácení úvěru, protože se zvýšil zákonný úrok z prodlení. Ukázala to analýza podmínek poskytování...


Proč hrozí, že mezi USA a EU vypukne zelená obchodní válka a proč bychom se jí měli vyhnout
iHned.cz | 16:00:14
Francouzský prezident Emmanuel Macron měl ve středu v ruce bagetu, když při projevu ve Washingtonu, kde je na státní návštěvě, varoval, že Amerika zničí evropský průmysl. Tedy bagetu měl v ruce proto, že ji právě UNESCO přidalo na seznam světového...


Nizozemci zahájili jako první sériovou výrobu solárního elektromobilu. Levný není
Auto.cz | 14:54:00
Nizozemská společnost Lightyear zahájila jako první na světě sériovou výrobu elektromobilu, který získává energii přímo ze slunečního svitu. První model Lightyear 0 stojí 250.000 eur (6,1 milionu Kč) a firma má již předběžné objednávky na zhruba 150 vozů, napsala agentura Bloomberg.


Akcie KB jsou nyní zajímavé. Potenciál k růstu má i Amazon - Jaromír Strnad
Kurzy.cz | 15:35:54
Cena akcií KB je na úrovních pod 700 Kč v současnosti velmi zajímavá. Vidím u ní poměrně solidní potenciál k růstu, a to i z pohledu technické analýzy, říká v novém videu makléř Patria Finance Jaromír Strnad.


Sítě 5.5G mohou přijít už v roce 2024
Kurzy.cz | 15:35:17
Vzhledem k tempu standardizace 3GPP bude 5.5G komerčně využíváno v roce 2024, předpověděl během akce Global Mobile Broadband Forum 2022 Alex Sinclair, technický ředitel GSMA. Sítě 5.


Nový token RIA získává více než 2 miliony dolarů a blíží se ke konci 5 fáze předprodeje
Kurzy.cz | 15:31:55
Projekt Calvaria se pomalu ale jistě stává novou hvězdou v krypto herním prostoru. Zájem investorů o předprodej nativního tokenu RIA projektu Calvaria byl obrovský. Vývojáři na základě toho nyní přišly s oznámením, že předprodej tokenu RIA skončí již v&he


Častější informování o spotřebě tepla a teplé vody začne platit od roku 2024. Pomůže majitelům a správcům nemovitostí
Kurzy.cz | 15:26:59
Od 1. ledna příštího roku začne platit novela zákona 67/2013 Sb., kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty.


Co očekávat od zítřejšího NFP
Kurzy.cz | 15:20:09
Nálada investorů se tento týden soustředila a nadále soustředí na dvě události. První z nich je samozřejmě včerejší Powellův projev a relativně holubičí obrat v rétorice šéfa Fedu. Druhou událostí je zítřejší zpráva NFP, která může posílit/oslabit před...


Státní rozpočet ke konci listopadu skončil se schodkem 337,1 mld. CZK (Komentář)
Kurzy.cz | 15:15:05
Podle dnes zveřejněných údajů Ministerstva financí stát
do konce letošního listopadu
hospodařil s deficitem ve výši 337,1 mld. CZK. Oproti loňskému
rekordnímu roku je schodek nižší o 64,4 mld. CZK, což je dáno vyššími daňovými
příjmy. Deficit státního ...


Státní rozpočet na cestě k 375mld. deficitu
Kurzy.cz | 15:05:39
V listopadu tradičně dochází k razantnějšímu prohloubení deficitu, kdy zaostává příjmová strana, a naopak výdajová získává na tempu, a jinak tomu nebylo ani letos. Deficit se tak prohloubil na 337,1 miliardy Kč, což je zhruba o 50 mld.


Pražský rezidenční trh je v rámci ČR největší, nejdražší i nejvíce přehřátý
Kurzy.cz | 14:54:40
V oblasti rezidenčních nemovitostí se Češi orientují převážně na vlastnický model. Poměr vlastnických a nájemních bytů tak například v Praze činí podobně jako v průměru EU27 přibližně 70:30.


Česká aplikace na přepis řeči do textu nově umí i norštinu
Kurzy.cz | 14:47:01
ČESKÁ APLIKACE NA PŘEPIS ŘEČI DO TEXTU NOVĚ UMÍ I NORŠTINU Česká webová aplikace Beey, která umí převést mluvené slovo na text již v téměř dvaceti světových jazycích, do svého portfolia nově zařadila i norštinu a švédštinu...


USD po zveřejnění balíčku makrodat oslabil
Kurzy.cz | 14:45:45
Datový balíček za říjen: • Celková inflace PCE: 6,0 % meziročně vs. 6,2 % meziroční očekávaná (6,2 % meziročně) • Jádrová inflace PCE: 5,0 % meziročně vs. 5,0 % meziroční očekávaná hodnota (5,1 % meziročně) • Osobní výdaje: 0,8 % meziměsíčně oproti ...


Žádosti o dávky v nezaměstnanosti klesly
Kurzy.cz | 14:37:01
Počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti minulý týden klesl na 225 tis. oproti 240 tis. předminulý týden. Trhy očekávaly pokles na 235 tis. nových žádostí.


Plnění státního rozpočtu ČR za listopad 2022
Kurzy.cz | 14:36:46
Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci listopadu deficitem ve výši 337,1 mld. Kč. Po očištění o příjmy z Evropské unie a finančních mechanismů, stejně jako o výdaje na tyto projekty, činil schodek 302,5 mld. Kč.


Nezvyklé pohyby stejným směrem u akcií i dluhopisů rozbíjí portfolia 60:40. Svítá ale naděje
Kurzy.cz | 14:36:00
Akcie a dluhopisy se v posledních měsících pohybují téměř stejně, čímž zvyšují tlak na investory, kteří se snaží zajistit se proti riziku rozdělením svých portfolií právě mezi tyto dvě třídy aktiv.


Reálné osobní výdaje vzrostly (1.12.2022)
Kurzy.cz | 14:35:40
Reálné osobní výdaje v říjnu vzrostly podle očekávání trhů na 0,5 % oproti 0,3 % v září.


Listopadový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí, že aktivita v tomto sektoru české ekonomiky pokračuje v poklesu
Kurzy.cz | 14:28:23
Listopadový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí, že aktivita v tomto sektoru české ekonomiky pokračuje v poklesu a v porovnání s říjnem se tempo poklesu dokonce mírně prohloubilo.


Kurzovní lístek ČNB na čtvrtek 01.12.2022
Kurzy.cz | 14:28:17
Aktuální a historické kurzovní lístky ČNB >>On-line kurzy měn >>Grafy kurzů >>Nejlepší kurzy >>Aktuální zpravodajství >>Kurzovní lístek České národní banky Stát, měna Kód Počet Kurz Kurz 30.11.Změna1.12. Americký dolar USD 1 23.4340 -0.55%23.3040...


Predikce ceny Dogecoin – vyplatí se investovat do těchto 3 coinů?
Kurzy.cz | 14:21:07
Jedna z mála kryptoměn, která v současné kalendářní i tržní krypto zimě dokáže posilovat je právě tato psí měna Dogecoin. Nicméně nejedná se o až tak o ojedinělý jev, protože Dogecoin si většinu svého života tzv. jel podle svého.


USDIDX testuje klíčový support
Kurzy.cz | 14:00:35
Dolarový index se po včerejších holubičích komentářích Powella propadl na 15týdenní minimum 105,30. Předseda Fedu uvedl, že zpomalení v tuto chvíli je dobrým způsobem, jak vyvážit rizika, a že centrální banka by mohla zmírnit velikost zvyšování sazeb...


Satelity ukazují znepokojivé dění na ruské základně. Masivní útok je na spadnutí
aktuálně.cz | 15:49:00
Německý týdeník Der Spiegel včera upozornil na nezvykle vysoký pohyb na klíčové ruské základně poblíž města Engels.


Děsivý nález šokoval policisty. V mrazáku našli těla čtyř kojenců
Denik.cz | 15:30:00
Američtí policisté z jižního Bostonu se stali svědky hrůzného nálezu. V mrazáku jednoho z domů před dvěma týdny objevili ostatky čtyř kojenců. Upozornění jim přišlo telefonátem na tísňovou linku 911. Teď k případu uveřejnili více informací.


Netradiční betlém v ostravské katedrále: Scenérii vévodí těhotná Panna Maria
Denik.cz | 15:01:00
/FOTOGALERIE/ Charakteristické bříško ženy v devátém měsíci nebylo zrovna to, co si lidé pojili s typickým českým vánočním betlémem. Přesto se v něm těhotná Panna Maria objevila v Ostravě, a to rovnou v katedrále Božského Spasitele v centru města.


Hasiči vyjížděli ke zpackanému rituálu. U Stéblové hořel strom ověnčený dýněmi
Denik.cz | 15:00:00
/FOTOGALERIE/ Dýněmi ověnčený strom, či spíše pahýl souše, hořel u Stéblové na Pardubicku. Podle fotodokumentace se zdá, že zde někdo dělal nějaký podivný, možná pozdně halloweenský rituálek, který se mu vymkl z rukou a zavolal k hořícímu stromu uprostřed lesa hasiče. Prohlédněte si incident ve fotogalerii.


OBRAZEM: Pohádkový zámek Sychrov můžete navštívit po celý rok
Denik.cz | 15:00:00
Zatímco většina památek své brány pro letošní rok zavřela, na zámek Sychrov na Liberecku mohou lidé vyrazit i během adventu. Ten o víkendu zahájily tradiční trhy spojené s ukázkami řemesel, prodejem tradičního zboží a bohatým programem pro děti i dospělé. Za fotografie děkujeme Jaromíru Koškovi.


Spisovatelka Markéta Lukášková: Překvapily mě podlé a zvrácené akce StB
Denik.cz | 15:00:00
Co vás v dějáku nenaučili. To je název nové knihy Markéty Lukáškové, ve které se vydává jinou cestou než ve svých předešlých románech. Snaží se vyplnit mezeru, kterou máme ve znalostech naší novodobé historie. Podle autorky byly události let 1948–1989 dříve zkreslené, nikdy nebyly objektivně vysvětlené a na hodinách dějepisu se jimi jen prolétlo. 


O 200 korun více. Přídavky na dítě se od ledna zvýší, schválila sněmovna
Denik.cz | 14:09:00
Přídavky na dítě se zřejmě zvýší od ledna o 200 korun na 830 korun až 1580 korun měsíčně. Růst přinese vládní novela, kterou schválila sněmovna zrychleně ve stavu legislativní nouze. Poslanci opozičních ANO a SPD své představy o zvýšení přídavků neprosadili. Předlohu, která také například srovnává podmínky příspěvku na bydlení, nyní dostanou k posouzení senátoři.


Obnova vztahů nebude. Západ se přímo účastní války na Ukrajině, uvedl Lavrov
Denik.cz | 13:56:00
Spojené státy a Severoatlantická aliance se přímo účastní války na Ukrajině, protože dodávají Kyjevu zbraně, prohlásil na tiskové konferenci týkající se bezpečnosti podle agentury TASS ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Západ měl podle něj reálnou možnost odvrátit konflikt na Ukrajině, ale nehleděl na ruské zájmy. Dřívější vztahy Ruska se Západem už se neobnoví, zdůraznil podle agentury RIA Novosti šéf ruské diplomacie.


Vadí vám přeplněné MHD? Od ledna může být v Praze ještě hůře, hrozí odliv řidičů
Hospodářské noviny | 17:00:06
Veřejná doprava ve velkých českých městech nekolabuje jen díky přesčasům řidičů a brigádníkům, často i v důchodovém věku. Jejich ochota v dopravních podnicích pracovat ale může brzy skončit, minimálně v Praze. „Je nás opravdu málo, do tohoto...


Vyrábíš čipy? Dáme ti výhody jako málokomu. EU chce být připravená na další možné uzavření světa
Hospodářské noviny | 17:00:06
Diplomaté Česka splnili jeden z velkých cílů, které si v rámci svého předsednictví v Evropské unii dali. Podařilo se jim vyjednat dohodu, která má zajistit výrazné navýšení výroby čipů v EU. Její členské státy chtějí, aby se do konce tohoto...


Vodíková rolba či zmenšení sjezdovek – králové Alp se snaží šetřit. Bojí se, aby lyžování nebylo jen pro bohaté
Hospodářské noviny | 17:00:06
Pomalejší lanovky, jejich kabiny bez vyhřívání sedadel, žádné večerní lyžování. Kdo vyrazí na sjezdovky v Alpách, setká se na některých místech s úspornými opatřeními, jež mají majitelům areálů pomoci překonat energetickou krizi. Část z nich uvažuje...


Odvést pozornost a vyčerpat protivzdušnou obranu. Rusko útočí raketami bez nálože, moderní střely šetří na kritickou infrastrukturu
Hospodářské noviny | 17:00:06
Rusko se snaží vyčerpat ukrajinskou protivzdušnou obranu vypouštěním starších raket typu Ch-55, které jsou bez výbušné hlavice. Moderní střely poté útočí na kritickou infrastrukturu, uvedl ve čtvrtek podle agentury Unian ukrajinský generální štáb....


Vlak, doprava zítřka, jen v Česku zůstává věcí včerejší
Hospodářské noviny | 17:00:06
Vánoční trhy, moře, památky za pár korun. Akce, kdy letecká společnost (dosaďte libovolný název) nabízí ve výprodeji letenky za pár korun, vyskakují na člověka každý den. Těžko říci, zda jde ještě o postcovidovou kocovinu, o obavy z budoucí recese...


Najmout lidi umí každý. Propouštět a nedeprimovat „zbylé“, to je umění
Hospodářské noviny | 17:00:07
Je to nejtěžší rozhodnutí, jaké jsem kdy udělal. Prohlášení, kterým šéfové firem obvykle doprovázejí oznámení o propouštění. Tak často, že se z toho stalo klišé. A toto klišé zní nyní stále častěji i z korporací, které byly po léta vzor prosperity...


Za 50 tisíc na rok můžete zaplatit až 100 tisíc navíc, ukazuje index. Prodraží se i prodlení splátek
Hospodářské noviny | 17:00:07
Za roční spotřebitelský úvěr 50 000 korun mohou lidé zaplatit až 100 000 korun navíc. Proti minulosti se lidem také může více prodražit prodlení při splácení úvěru, protože se zvýšil zákonný úrok z prodlení. Ukázala to analýza podmínek poskytování...


Proč hrozí, že mezi USA a EU vypukne zelená obchodní válka a proč bychom se jí měli vyhnout
Hospodářské noviny | 17:00:07
Francouzský prezident Emmanuel Macron měl ve středu v ruce bagetu, když při projevu ve Washingtonu, kde je na státní návštěvě, varoval, že Amerika zničí evropský průmysl. Tedy bagetu měl v ruce proto, že ji právě UNESCO přidalo na seznam světového...


Západní páni určují cíle, na které Ukrajina útočí. Až jednou budou chtít obnovit spolupráci, nic nebude, hrozí Lavrov
Hospodářské noviny | 17:00:07
Spojené státy a Severoatlantická aliance se přímo účastní války na Ukrajině, protože dodávají Kyjevu zbraně, prohlásil ve čtvrtek na tiskové konferenci týkající se bezpečnosti podle agentury TASS ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Západ měl...


Energetický regulační úřad určil pro úspory časové úseky spotřební špičky. V pracovních dnech jsou tři
ČT24 | 15:32:19
Energetický regulační úřad (ERÚ) stanovil časová pásma s nejvyšší spotřebou elektřiny v Česku. Tři hodinové úseky jsou v rámci pracovních dnů, jeden pak v nepracovních dnech. lnformoval o tom mluvčí ERÚ Michal Kebort. Stát v těchto časových pásmech musí podle nařízení EU zajistit alespoň pětiprocentní úspory ve spotřebě.


Jediný důležitý průvodce volbou prezidenta: Kdo má reálnou šanci, kdo je egomaniak a kdo nechce sedět?
Reflex | 16:00:00
V aktuální volbě hlavy státu nám vykrystalizovalo devět, v extrémním případě jedenáct jmen (pokud vyjdou dovolání dvou Karlů – Diviše a Janečka). Média se začala předhánět v sepisování profilů oněch kandidátů, ve vyjmenovávání jejich postojů a názorů na tzv. prezidentské věci. Tedy například koho by jmenovali za soudce či generála, koho by vyznamenali a jak by se chovali vůči Ústavě. Tento průvodce prezidentskou volbou vám ale nabídne něco mnohem relevantnějšího, přehlednějšího a důležitějšího. Odpověď na otázku, proč chtějí tito lidé být prezidentem či prezidentkou. Pojďme na ně.


14 tipů, kam si o víkendu zajet na výlet
Reflex | 15:23:00


Politický vězeň i důstojník BIS „Čuňas“ Stárek slaví sedmdesátiny: V base jsem musel umět tasit nůž
Reflex | 15:00:00
Za totality byl disident, šéfredaktor časopisu Vokno, čtyři roky si odseděl v komunistických kriminálech. Po revoluci působil sedmnáct let jako důstojník BIS. Dnes slaví František „Čuňas“ Stárek sedmdesáté narozeniny. Proto pro vás odemykáme rozhovor, který Reflexu poskytl před rokem a půl. Vzpomíná v něm na underground, vězení i začátky v BIS. Dlouhé vlasy, které jsou pro něj léta charakteristické, považuje za projev společenského protestu, jenž prý stále trvá.
.


ARMEX ENERGY představuje ověřené tipy, jak snížit spotřebu energií v domácnosti
Tiscali-zprávy | 15:00:00
Dodavatel energií ARMEX ENERGY vydal brožuru se 17 tipy na snížení spotřeby elektřiny a plynu, která je ke stažení na webu společnosti www.armexenergy.cz. Mezi radami najdete ty z oblasti vaření, vytápění, ale také skladování potravin. Zajímavou radou je pak například správně vyčištěný komín pro efektivní provoz kotle.


Návrh EU na vznik tribunálu pro ruské zločiny na Ukrajině Moskva ostře odsoudila
Tiscali-zprávy | 14:42:27
Moskva neuzná případný mezinárodní tribunál pro souzení Ruska kvůli jeho působení na Ukrajině, sdělil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Záměr vytvořit tribunál pro souzení případných ruských zločinů spáchaných během války na Ukrajině avizovala ve středu šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.


Teplárny patřící pod EPH zvýší od nového roku cenu tepla o téměř pět procent. Zdražovat plánují i ostatní
E15-ekonomika | 16:45:00
Tuzemské teplárny spadající pod Energetický a průmyslový holding (EPH) od začátku příštího roku zvýší cenu tepla o 4,8 procenta. Teplárny zásobují teplem zejména oblasti Pardubic, Hradce Králové, Chrudimi, Mostu, Litvínova a Plzně. EPH o tom ve čtvrtek informovalo. Zdražování chystá kvůli rostoucím nákladům většina tepláren v Česku, některé i o desítky procent.


VIDEO DNE: Scházíte se proto, že jste podobně staré? Zeptal se reportér premiérky Finska a Nového Zélandu
E15-ekonomika | 16:14:00
Finská premiérka Sanna Marinová navštívila poprvé předsedkyni vlády Nového Zélandu Jacindu Ardernovou. Nejvíce sledovaný okamžik setkání však proběhl na tiskové konferenci, díky nemístné otázce reportéra, která se týkala podobného věku předsedkyň a jejich podobných zájmů, píše Bloomberg.


Vojsko žádá ikonické vrtulníky Chinook. Nahradily by ruské stroje řady Mi
E15-ekonomika | 16:00:00
Armádní vrtulníkové letectvo zřejmě čeká další zásadní změna. Po amerických víceúčelových a bojových strojích Venom a Viper mohou být zavedeny do výzbroje další americké helikoptéry - ikonické CH-47 Chinook, které byly nasazeny v mnoha ostrých akcích. Poprvé je Spojené státy použily během války ve Vietnamu.


Omluvte se a nedělejte ze sebe šaška, vyzval Čupr Vávru kvůli Xixoiu
E15-ekonomika | 14:40:00
Pád tokenové společnosti Xixoio i nadále rozdmýchává emoce. Poté co Národní centrála proti organizovanému zločinu ve středu zadržela hlavní osobnosti společnosti Xixoio Richarda Watzkeho a Henryho Ertnera, se pozornost otočila směrem k Radovanu Vávrovi, který s kontroverzní společností v minulosti navázal spolupráci. Ke kauze se nyní na Twitteru vyjádřil i šéf startupu Rohlík Tomáš Čupr, který vyzval Vávru k tomu, aby se za propagaci Xixoio veřejně omluvil. 


Airbus a Renault vyvinou novou generaci baterií pro automobily a letadla
E15-ekonomika | 14:16:00
Evropský výrobce letadel Airbus a francouzská automobilka Renault se pustí do společného projektu vývoje nové generace baterií pro automobily a letadla. Společnost Airbus to uvedla na svých stránkách.


Teplárny patřící pod EPH zvýší od nového roku cenu tepla o téměř pět procent. Zdražovat plánují i ostatní
E15-politika | 16:45:00
Tuzemské teplárny spadající pod Energetický a průmyslový holding (EPH) od začátku příštího roku zvýší cenu tepla o 4,8 procenta. Teplárny zásobují teplem zejména oblasti Pardubic, Hradce Králové, Chrudimi, Mostu, Litvínova a Plzně. EPH o tom ve čtvrtek informovalo. Zdražování chystá kvůli rostoucím nákladům většina tepláren v Česku, některé i o desítky procent.


VIDEO DNE: Scházíte se proto, že jste podobně staré? Zeptal se reportér premiérky Finska a Nového Zélandu
E15-politika | 16:14:00
Finská premiérka Sanna Marinová navštívila poprvé předsedkyni vlády Nového Zélandu Jacindu Ardernovou. Nejvíce sledovaný okamžik setkání však proběhl na tiskové konferenci, díky nemístné otázce reportéra, která se týkala podobného věku předsedkyň a jejich podobných zájmů, píše Bloomberg.


Vojsko žádá ikonické vrtulníky Chinook. Nahradily by ruské stroje řady Mi
E15-politika | 16:00:00
Armádní vrtulníkové letectvo zřejmě čeká další zásadní změna. Po amerických víceúčelových a bojových strojích Venom a Viper mohou být zavedeny do výzbroje další americké helikoptéry - ikonické CH-47 Chinook, které byly nasazeny v mnoha ostrých akcích. Poprvé je Spojené státy použily během války ve Vietnamu.


Omluvte se a nedělejte ze sebe šaška, vyzval Čupr Vávru kvůli Xixoiu
E15-politika | 14:40:00
Pád tokenové společnosti Xixoio i nadále rozdmýchává emoce. Poté co Národní centrála proti organizovanému zločinu ve středu zadržela hlavní osobnosti společnosti Xixoio Richarda Watzkeho a Henryho Ertnera, se pozornost otočila směrem k Radovanu Vávrovi, který s kontroverzní společností v minulosti navázal spolupráci. Ke kauze se nyní na Twitteru vyjádřil i šéf startupu Rohlík Tomáš Čupr, který vyzval Vávru k tomu, aby se za propagaci Xixoio veřejně omluvil. 


Airbus a Renault vyvinou novou generaci baterií pro automobily a letadla
E15-politika | 14:16:00
Evropský výrobce letadel Airbus a francouzská automobilka Renault se pustí do společného projektu vývoje nové generace baterií pro automobily a letadla. Společnost Airbus to uvedla na svých stránkách.


S policisty v patách a bez řidičáku letěl obcí 190 km/h, prorazil i zátaras
idnes.cz | 17:14:00
Policisté obvinili řidiče, který odmítl zastavit při silniční kontrole v Kolíně. Muž měl osmnáctiměsíční zákaz řízení motorových vozidel, policii se proto snažil ujet po dálnici D11. Zastavit se ho podařilo až poté, co prorazil policejní zátaras.


Biden přijal Macrona v Bílém domě. Lepšího spojence bych si nemohl přát, řekl
idnes.cz | 17:08:00
Prezident Spojených států Joe Biden usedl v Bílém domě k jednomu stolu s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Obě hlavy států ubezpečily, že v době, kdy řady demokracií na obou stranách Pacifiků pochybují, zda dokážou čelit globálním problémům, jim bude Amerika s Francií čelit společně. Na společné schůzi budou politici řešit válku na Ukrajině i politiku Číny.


Masivní přístavba domu roste na zahradě bez povolení úřadu a děsí sousedy
idnes.cz | 17:00:00
Pardubický stavební úřad má na stole další případ černé stavby. Majitelé domku na Dašické ulici se rozhodli vybudovat na zahradě „přístavbu“. Problém je z pohledu sousedů v tom, že ta je mnohem větší než původní dům. Úřadům zase vadí, že se staví bez potřebných razítek.


Indie míří na ekonomické výsluní, pomáhá i 100 miliard dolarů od migrantů
idnes.cz | 16:52:00
Indie se do konce desetiletí může stát třetí největší ekonomikou světa, předstihne Japonsko a Německo. Myslí si to analytici společností S&P Global a Morgan Stanley. V růstu ji podporují i peníze, které do země plynou od Indů žijících v zahraničí.


Manželka s dcerou jsou mrtvé, umřely ve spánku, volal Kramný do pojišťovny
idnes.cz | 16:35:38
Druhým dnem pokračovalo u Krajského soudu v Ostravě jednání o případné obnově procesu s Petrem Kramným, který byl v lednu 2016 odsouzen na 28 let vězení za vraždu manželky a dcery v Egyptě. Poprvé se dnes na veřejnost dostal záznam telefonního hovoru Kramného, který z Egypta oznamoval pojišťovně, že jeho žena a dcera jsou po smrti. Operátorce tehdy řekl, že umřely ve spánku.


Padesát za padesát. Rusko si s Ukrajinou vyměnilo další válečné zajatce
idnes.cz | 16:30:00
Rusko a Ukrajina si opět vyměnily válečné zajatce, a to po padesátce zajatců z obou stran. Oznámilo to ve čtvrtek ruské ministerstvo obrany a šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak


Francii hrozí v lednu blackouty. Úřady doufají v mírnou zimu
idnes.cz | 16:27:00
Francie by za letošní zimy mohla v některých dnech čelit výpadkům v dodávkách elektrického proudu. Výrobu elektřiny ve Francii v poslední době omezují výpadky v tamních jaderných elektrárnách.


„Pět statečných“ čelilo studentům. Pavel zaujal, Fischera potopilo manželství
idnes.cz | 16:25:00
Netradičnímu publiku čelili ve čtvrtek prezidentští kandidáti. Pět z favorizované šestice předstoupilo před studenty, kteří vlastnoručně uspořádanou debatu přenášeli živě na školy napříč republikou. Zájemci o Hrad odpovídali na otázky o manželství pro všechny či podpoře Ukrajiny. Reportér iDNES.cz byl u toho.


Obchodníkovi Xixoio policie zabavila majetek za 50 milionů, zadržené pustila
idnes.cz | 16:12:00
Národní centrála proti organizovanému zločinu, která v úterý zasahovala v sídle obchodníka s digitálními aktivy Xixoio v Praze a zadržela dva lidi, ve čtvrtek potvrdila, že oba pustil. Podle HN.cz jde o hlavní představitelé firmy. Kriminalisté provedli sedm domovních prohlídek a další prohlídky kanceláří i aut.


Řidič nastartoval a šel čistit sklo, auto mu sjelo do potoka
idnes.cz | 16:10:00
Středeční dopoledne trávili hasiči ve Špindlerově Mlýně vyprošťováním vozidla, které se po strmé stráni svezlo rovnou do potoka. Řidič vůz nastartoval a poté z něj vystoupil, už ale zapomněl zatáhnout ruční brzdu.


RECENZE: Když opilý Rus vpadne s kanystrem benzínu mezi podělané Čechy
idnes.cz | 15:50:00
Opilý sovětský okupant tropící si žerty ze shrbeného Čecha. Metafora okupace zaujala ve stejnojmenném českém filmu, který posbíral tři České lvy a čtyři ceny filmové kritiky. Jen málo přes rok po premiéře snímku nyní v Divadle Bez zábradlí uvedli jeho divadelní verzi.


Pentagon s vychovateli, pokoje jako na internátě. Otevřená věznice dává větší šanci na návrat do života
iHned.cz | 18:00:12
Vykrádat chaty začal David Doubrava už jako teenager. Mohly za to prý hádky s rodiči, které skončily jeho odchodem z domova. „Vyhodili mě z domu a neměl jsem žádné peníze ani kde bydlet,“ říká nyní třiadvacetiletý muž, který si už za...


Z církve developer. Pražská arcidiecéze chce být největším pronajímatelem bytů v Praze
iHned.cz | 18:00:12
Církev hodlá využít vývoje cen na trhu s bydlením. Konkrétně římskokatolická Arcidiecéze pražská plánuje stát se developerem a nepřehlédnutelným hráčem na trhu s pronájmy bytů. V příštích letech chce získat stovky nájemních bytů. Pokud se...


Ten, kdo o Škodě mluvil jako o levné značce, se pořádně mýlil, říká její šéf Klaus Zellmer
iHned.cz | 18:00:12
Škoda Auto zvýší do roku 2026 své investice do elektrických modelů z původních 3,1 na 5,6 miliardy eur, takže k elektromobilitě se otočí mnohem rychleji, než původně zamýšlela. Měla by nabídnout také malý vůz na elektrický pohon za méně než 25 tisíc...


Jak ulevit přeplněným věznicím? Nezavírat kvůli alimentům a nasadit odsouzeným náramky
iHned.cz | 18:00:12
Česko patří ke státům, které mají nejvyšší počet vězňů na 100 tisíc obyvatel. Velká část z nich se navíc vrací za mříže opakovaně a náklady na trestance nepřiměřeně rostou. Jeden den v nápravném zařízení přišel v roce 2020 daňové poplatníky na 1200...


Vadí vám přeplněné MHD? Od ledna může být v Praze ještě hůře, hrozí odliv řidičů
iHned.cz | 18:00:12
Veřejná doprava ve velkých českých městech nekolabuje jen díky přesčasům řidičů a brigádníkům, často i v důchodovém věku. Jejich ochota v dopravních podnicích pracovat ale může brzy skončit, minimálně v Praze. „Je nás opravdu málo, do tohoto...


Vyrábíš čipy? Dáme ti výhody jako málokomu. EU chce být připravená na další možné uzavření světa
iHned.cz | 18:00:12
Diplomaté Česka splnili jeden z velkých cílů, které si v rámci svého předsednictví v Evropské unii dali. Podařilo se jim vyjednat dohodu, která má zajistit výrazné navýšení výroby čipů v EU. Její členské státy chtějí, aby se do konce tohoto...


Budoucnost totalitních režimů aneb Na východní frontě se vaří dokonalá krize
iHned.cz | 18:00:13
Masivní nepokoje v Číně, protesty v Rusku. Čína trápí své obyvatele nedýchatelným vzduchem a strašně dlouhými a strašně přísnými covidovými restrikcemi, které trvají již tři roky. Více než tisíc dní jsou Číňané buď v hrozbě lockdownu, nebo přímo v...


Vodíková rolba či zmenšení sjezdovek – králové Alp se snaží šetřit. Bojí se, aby lyžování nebylo jen pro bohaté
iHned.cz | 18:00:13
Pomalejší lanovky, jejich kabiny bez vyhřívání sedadel, žádné večerní lyžování. Kdo vyrazí na sjezdovky v Alpách, setká se na některých místech s úspornými opatřeními, jež mají majitelům areálů pomoci překonat energetickou krizi. Část z nich uvažuje...


Odvést pozornost a vyčerpat obranu. Rusko útočí raketami bez nálože, moderní střely šetří na klíčové cíle
iHned.cz | 18:00:13
Rusko se snaží vyčerpat ukrajinskou protivzdušnou obranu vypouštěním starších raket typu Ch-55, které jsou bez výbušné hlavice. Moderní střely poté útočí na kritickou infrastrukturu, uvedl ve čtvrtek podle agentury Unian ukrajinský generální štáb....


Normalizace dle Babišova ANO jde do finále. Jen jsme si toho nevšimli
iHned.cz | 18:00:13
Výraz normalizace má vícero významů. V základní formě jde o uvedení čehokoli do normálního stavu. Skrze českou novodobou historii nabyl ale výraz normalizace i poněkud posunutého významu. Skrze něj se normalizace považuje za proces, při kterém...


Vlak, doprava zítřka, jen v Česku zůstává věcí včerejší
iHned.cz | 18:00:13
Vánoční trhy, moře, památky za pár korun. Akce, kdy letecká společnost (dosaďte libovolný název) nabízí ve výprodeji letenky za pár korun, vyskakují na člověka každý den. Těžko říci, zda jde ještě o postcovidovou kocovinu, o obavy z budoucí recese...


Najmout lidi umí každý. Propouštět a nedeprimovat „zbylé“, to je umění
iHned.cz | 18:00:13
Je to nejtěžší rozhodnutí, jaké jsem kdy udělal. Prohlášení, kterým šéfové firem obvykle doprovázejí oznámení o propouštění. Tak často, že se z toho stalo klišé. A toto klišé zní nyní stále častěji i z korporací, které byly po léta vzor prosperity...


"Nepřiměřeně mírný." Žalobkyně hodlá přitlačit na trest pro Mynářova muže z Lán
aktuálně.cz | 17:11:07
Dozorová státní zástupkyně Aktuálně.cz potvrdila, že se v druhé kauze dosluhujícího ředitele Lesní správy Lány Miloše Baláka odvolala.


Registrace Rohanové byla nezákonná, vyřaďte ji z voleb, žádá u soudu skupina senátorů
aktuálně.cz | 16:15:04
Potřebné podpisy Rohanové dodalo 20 poslanců, jejichž mandát vypršel v říjnu 2021. Tehdy ještě nebyla volba prezidenta vyhlášená.


Na mě nemá telefon žádný byznysmen, říká prezidentský kandidát Marek Hilšer
Denik.cz | 17:00:00
Prezidentský kandidát, lékař a senátor Marek Hilšer v kampani zdůrazňuje svoji nezávislost nejen na politických stranách, ale i na podnikatelích. „Za mnou nestojí žádné klientelistické a mocensko-ekonomické skupiny, jak jsme na to v politice často zvyklí. Myslím, že by to měla být jedna z hlavních charakteristik budoucího prezidenta. Vidím, že občané ztrácejí důvěru v demokracii jako takovou, když se dostávají soukromé zájmy nad veřejné. Lidé mají častokrát oprávněný pocit, že politici na ně kašlou,“ uvedl v rozhovoru pro Deník.


Sesuv půdy na silnici v Brazílii pohřbil desítky lidí. Tragédii zachytilo video
Denik.cz | 16:44:00
Ve státě Paraná v jižní Brazílii zavalil masivní sesuv půdy dálnici. Zasáhl přes dvacet vozidel, zabil nejméně dva lidi, další desítky se nadále pohřešují. 


Den po požáru v Těšíně: Zničený byt, pokažené Vánoce. Hořet mohlo od nabíječky
Denik.cz | 16:42:00
„Šla jsem si po snídani lehnout a najednou měl vzbudilo bouchání na dveře. A tam hasiči křičí, že hoří a že musím okamžitě pryč z bytu,“ líčí dvaaosmdesátiletá Anna Szkutková, která bydlí v 9. patře domu, ve kterém ve středu hořel byt přímo pod střechou.


Dostupnost péče nelze řešit umístěnkami, řekl premiér Fiala
Denik.cz | 16:37:00
O dvojí péči ve zdravotnictví podle bohatství pacientů nikdo neuvažuje, řekl Petr Fiala ve dvanácté debatě Deníku.


V troskách vyhořelého domu byl další mrtvý. Psovod popsal, jak to uvnitř vypadá
Denik.cz | 16:32:00
/VIDEO/ Vyšetřování tragického požáru v Novém Boru běží na plné obrátky. K prokázání totožnosti mrtvého pomůže také analýza DNA.


Senátorku Zwyrtek Hamplovou odvezla z jednání záchranná služba do nemocnice
Denik.cz | 16:32:00
Senátorku Janu Zwyrtek Hamplovou (za hnutí Nezávislí) odvezla během schůze horní komory Parlamentu záchranná služba do nemocnice. ČTK to potvrdil odbor komunikace a vnějších vztahů Kanceláře Senátu. Senátorce se podle odboru udělalo nevolno.


OBRAZEM: Do Prahy dorazí hvězda Smrtonosné zbraně i komiksový scénárista Thora
Denik.cz | 16:20:00
Čtvrtý ročník festivalu popkultury Comic-Con Prague se sice uskuteční až v dubnu příštího roku, ale organizátoři už prozradili první zahraniční hosty. Do metropole zavítají herci Danny Glover a Brian Cox.


Google přestane v ČR ukazovat náhledy článků, důvodem je novela, podle které má platit za obsah
lupa.cz | 18:20:46
Provozovatelé internetových služeb budou muset v Česku platit online médiím za používání úryvků z jejich obsahu. Vyplývá to z novely autorského zákona, která prošla českým parlamentem. Poslanecká sněmovna ji schválila a Senát k ní dnes nepřijal žádné stanovisko, což znamená, že bude platit poslanecká verze. Zákon teď musí ještě podepsat prezident.


Solitea (Seyfor) letos kupuje pátou IT firmu, získala největší elektronickou knihu jízd
lupa.cz | 18:01:04
Brněnská IT skupina Solitea, která se tento týden přejmenovala na Seyfor, kupuje další firmu. Tentokrát jde o slovenský podnik Commander Services, který doposud spadal pod PosAM, jenž je zase součástí Deutsche Telekomu (Slovak Telekom). Seyfor letos koupil už pět podniků.


Vysílání ČT před prezidentskými volbami nabídne debaty i spoty
lupa.cz | 17:39:33
Kandidáti, kteří se ucházejí v přímé volbě o prezidentský post, dostanou ve vysílání České televize prostor v různých typech pořadů. Od 28. prosince budou ve vysílání také volební spoty.


T-Mobile rozjel pátou univerzitní privátní 5G síť, na VUT mají k dispozici standalone verzi
lupa.cz | 16:27:16
T-Mobile rozjel další univerzitní privátní 5G síť. Fungovat začala v rámci testbedu RECAIP na CEITEC VUT. Jde o implementaci standalone sítě určené zejména k vývoji nových aplikací schopných vytěžit možnosti 5G. Pro operátora jde už o pátou akademickou síť. Díky spolupráci s univerzitami se snaží najít možnosti využití privátního 5G a do budoucna tak podpořit jejich komerční adopci.


NÚKIB vydal analýzu cloudových služeb, varuje v ní před možnými riziky
lupa.cz | 16:05:40
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost připravil takzvanou strategickou analýzu cloudových služeb (PDF). Mimo jiné v ní upozorňuje na rizika, například spojená s tím, v jakých jurisdikcích jsou uložená data.


Project Hutton je nádherný restomod starého Defenderu s přeplňovanou V8
Auto.cz | 17:50:00
Restomod z dílny E.C.D. Automotive Design nabízí osm míst, luxus a pořádný motor.


Opel Astra přijíždí ve verzi Electric, nabídne 115 kW a dojezd až 416 km
Auto.cz | 16:52:00
Na první pohled vypadá stejně jako verze se spalovacím motorem, techniku přebírá od koncernového sourozence.


Ford Ranger přijíždí v luxusní výbavě Platinum. Ochuzeni nezůstaneme ani my!
Auto.cz | 15:50:00
Novinka láká na prémiový vzhled, luxusní výbavu a 3,0litrový vznětový motor V6 o výkonu 240 koní.


Svět je valuačně zhruba na historickém standardu. Jedním extrémem jsou USA, druhým UK
Kurzy.cz | 18:27:00
Pokud vezmeme za standard posledních dvacet let, americké trhy nejsou nijak levné. Jak je na tom zbytek světa? Více méně opačně, extrémem je Velká Británie.


Trhům spadl šutr ze srdce / BIG EXPERT - zahraniční trhy: týden od 28. 11. 2022
Kurzy.cz | 17:52:57
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 28. 11. 2022.


Komora daňových poradců vyhlásila 1. 12. za „Den daňového poradenství“
Kurzy.cz | 17:49:17
Přesně před 30 lety nabyl účinnosti zákon č. 523/1992 Sb., o daňovém poradenství a Komoře daňových poradců ČR. Od roku 1992 se tedy začaly odvíjet…


Nálada v evropském průmyslu zůstává špatná (Komentář)
Kurzy.cz | 17:25:58
Indikátory aktivity PMI ze zpracovatelského
průmyslu se v Evropě nadále drží na nízkých úrovních. Tuzemský
PMI za listopad znovu klesl, a to z 41,7 b na 41,6 b., zatímco se očekával
nárůst na 42,6 b. Jde o nejnižší úroveň za posledních zhruba dva a půl...


Česko-alžírské podnikatelské fórum se zaměřilo především na energetiku a ICT
Kurzy.cz | 17:02:00
Během návštěvy ministra průmyslu a obchodu Josefa Síkely v Alžíru se 21. a 22. 11. 2022 uskutečnilo velmi úspěšné česko-alžírské


NATGAS po zprávě EIA mírně klesá (1.12.2022)
Kurzy.cz | 16:49:00
Americký úřad pro energetické informace dnes oznámil, že domácí zásoby zemního plynu se za týden končící 25. listopadem snížily o -81 miliard krychlových stop z -80 miliard krychlových stop v předchozím týdnu, odhady analytiků činily -84 miliard krychl...


USD mírně oslabuje po slabší zprávě ISM Manufacturing PMI
Kurzy.cz | 16:42:00
ISM Manufacturing PMI pro USA v listopadu klesl na 49,0 z 50,2 v předchozím měsíci, pod očekáváním analytiků 49,8. EURUSD zaznamenal relativně malou reakci na dnešní zveřejnění dat. Nejpopulárnější měnový pár se nadále obchoduje nad úrovní 1,0500. Zd...


Volba prezidenta České republiky 2023 – možnost hlasování v Litvě (1.12.2022)
Kurzy.cz | 16:31:00
Prezidentské volby se uskuteční 13. a 14. ledna 2023 (I. kolo) a případně rovněž 27. a 28. ledna 2023 (II. kolo). Občané ČR zapsaní do


Kanada navyšuje podporu výroby čisté energie
Kurzy.cz | 16:28:25
KANADA NAVYŠUJE PODPORU VÝROBY ČISTÉ ENERGIE Kanadská vláda urychluje přechod k čisté energii, což představuje zajímavé příležitosti i pro české firmy. Vzhledem k nově představeným daňovým úlevám se dá totiž očekávat zvýšený..


Index ISM v průmyslu zklamal
Kurzy.cz | 16:08:32
Index nákupních manažerů v průmyslu ISM v listopadu klesl na 49 b. oproti 50,2 b. v říjnu. Trhy očekávaly pokles na 49,7 b. Rovněž subindex placených cen klesl v listopadu na 43 b. oproti 46,6 b. v říjnu. Trhy očekávaly pokles 45,9 b.


Stavební výdaje klesly (1.12.2022)
Kurzy.cz | 16:07:19
Stavební výdaje v říjnu klesly na -0,3 % oproti 0,2 % v září. Trhy očekávaly pokles -0,2 %.


Rand klesá, protože prezident Ramaphosa čelí impeachmentu
Kurzy.cz | 15:36:00
Jihoafrický rand ve středu prudce oslabil v důsledku nejnovějšího politického skandálu zvaného


Více nízkoemisních vozidel ve veřejné dopravě. V účinnost vstoupil nový zákon - MMR
Kurzy.cz | 15:12:21
Počet nízkoemisních vozidel jezdících po českých silnicích se bude průběžně zvyšovat. Přispěje k tomu zákon Ministerstva pro místní rozvoj upravující podíly nízkoemisních vozidel, které budou muset zadavatelé veřejných zakázek a objednatelé veřejných s...


Co je v Praze problém, jinde jde v klidu. Polovinu největších měst Česka vede ANO se stranami vládní koalice
Hospodářské noviny | 20:00:04
Po skoro dvou a půl měsících naprosté nehybnosti je to aspoň malý krok k tomu, aby v Praze přece jen vznikla koalice na vládním půdorysu. Trojice stran Spolu totiž tento týden ustoupila s tím, že už netrvá na nominaci obžalovaného Jana Wolfa z...


Po sedmi měsících se v Česku objevila ptačí chřipka. Postihla velkochov kachen
idnes.cz | 19:30:00
Ve Frahelži na Jindřichohradecku velkochov s 22 tisíci kachnami postihla ptačí chřipka. Tisíce kachen během tří dnů kvůli nákaze uhynulo. Zbývající drůbež v chovu bude utracena zřejmě v pondělí.


Mrtvý divočák nalezený na Liberecku měl africký mor, plánují se opatření
idnes.cz | 19:26:15
Ve Frýdlantském výběžku se ve čtvrtek potvrdil africký mor prasat u jednoho uhynulého divočáka. Informoval o tom ředitel Státní veterinární správy (SVS) pro Ústecký kraj Daniel Macháček. Zvíře se našlo u Jindřichovic pod Smrkem na Liberecku nedaleko hranic s Polskem.


Rusko dá filmařům miliardy, musí však točit o degeneraci Západu či Malorusku
idnes.cz | 19:16:00
Ruské ministerstvo kultury zveřejnilo seznam témat, za jejichž zpracování mohou ruští filmaři získat státní granty. Řada z nich se týká války na Ukrajině. Ministerstvo podporuje propagandistické referování o „hrdinství“ ruských vojáků či o „degeneraci Evropy“ a „neokoloniální“ politice Západu.


Bez energií vydržíme i pět dní, jsme připraveni, říká šéf školy v Kyjevě
idnes.cz | 18:09:00
Kyjev je velmi rušný, lidé jsou venku a v ulicích panuje dopravní zácpa. Tak ve čtvrtek popsal současnou situaci v ukrajinském hlavním městě prezident Kyjevské školy ekonomiky Timofij Mylovanov. Při rozsáhlém výpadku elektrického proudu po ruských vzdušných úderech minulý týden se podle něj všichni snažili přežít, vše odkládali. A teď to vypadá, že se vše snaží dohnat – obchodní schůzky, studium, život, prostě všechno, poznamenal Mylovanov.


Kriminalisté na Frýdecko-Místecku vyšetřují násilné úmrtí člověka
idnes.cz | 18:07:00
Policisté v obci na Frýdecko-Místecku prověřují okolnosti násilného trestného činu, při kterém zemřel jeden člověk. Případ si převzali krajští kriminalisté, kteří zjišťuji další okolnosti a skutečnosti, napsala Policie ČR ve čtvrtek večer na Twitteru.


STALO SE DNES: Senátorku Hamplovou odvezla sanitka, pokračoval soud s Kramným
idnes.cz | 18:00:00
Podnikatel Karel Janeček tvrdí, že si je jistý, že ministerstvo vnitra při kontrole jeho podpisů pochybilo. Moskva neuzná případný mezinárodní tribunál pro souzení Ruska kvůli jeho působení na Ukrajině. Senátorku Janu Zwyrtek Hamplovu odvezla z horní komory parlamentu záchranka. Obchodníkovi Xixoio policie zabavila majetek za 50 milionů. Druhým dnem pokračovalo u Krajského soudu v Ostravě jednání o případné obnově procesu s Petrem Kramným. Přinášíme přehled čtvrtečních událostí.


Hledá se osmiletý Nikolas Horák z Plzně, možná vycestoval i mimo město
idnes.cz | 17:51:00
Policisté pátrají po osmiletém Nikolasovi Horákovi z Plzně, který se nevrátil ze školy domů. Zřejmě se pohybuje po Plzni, může být však i mimo město. Informace vedoucí k nalezení chlapce policie přijme na lince 158 nebo na kterékoli služebně.


Jak ulevit přeplněným věznicím? Nezavírat kvůli alimentům a nasadit odsouzeným náramky
Hospodářské noviny | 20:00:06
Česko patří ke státům, které mají nejvyšší počet vězňů na 100 tisíc obyvatel. Velká část z nich se navíc vrací za mříže opakovaně a náklady na trestance nepřiměřeně rostou. Jeden den v nápravném zařízení přišel v roce 2020 daňové poplatníky na 1200...


Budoucnost totalitních režimů aneb Na východní frontě se vaří dokonalá krize
Hospodářské noviny | 20:00:07
Masivní nepokoje v Číně, protesty v Rusku. Čína trápí své obyvatele nedýchatelným vzduchem a strašně dlouhými a strašně přísnými covidovými restrikcemi, které trvají již tři roky. Více než tisíc dní jsou Číňané buď v hrozbě lockdownu, nebo přímo v...


Normalizace dle Babišova ANO jde do finále. Jen jsme si toho nevšimli
Hospodářské noviny | 20:00:08
Výraz normalizace má vícero významů. V základní formě jde o uvedení čehokoli do normálního stavu. Skrze českou novodobou historii nabyl ale výraz normalizace i poněkud posunutého významu. Skrze něj se normalizace považuje za proces, při kterém...


Co je v Praze problém, jinde jde v klidu. Polovinu největších měst Česka vede ANO se stranami vládní koalice
iHned.cz | 20:00:14
Po skoro dvou a půl měsících naprosté nehybnosti je to aspoň malý krok k tomu, aby v Praze přece jen vznikla koalice na vládním půdorysu. Trojice stran Spolu totiž tento týden ustoupila s tím, že už netrvá na nominaci obžalovaného Jana Wolfa z...


Stávka v Nexenu (zatím) nebude. Odboráři kývli na růst mezd, který pro ně byl ještě v říjnu nepřijatelný
iHned.cz | 20:00:14
Ještě před sedmi týdny to vypadalo, že stovky zaměstnanců výrobce pneumatik Nexen každou chvíli vstoupí do stávky. Ta by v továrně na Lounsku zastavila provoz a jihokorejské společnosti způsobila milionové ztráty. Nyní to vypadá, že hrozba stávky v...


O skutečném biologickém stáří nesvědčí věk, ale stav svalů. Jako elixír mládí na ně působí ranní cvičení
iHned.cz | 20:00:15
Každý člověk stárne jiným tempem, biologický věk se nicméně může od času počítaného od data narození významně lišit. Skutečný biologický věk prozradí stav genů: čím jsme starší, tím je pomyslný orchestr našich zhruba dvaceti tisíc genů rozladěnější....


Ropné embargo EU začne v pondělí. Česko bude více nervózní až v únoru
iHned.cz | 20:00:15
Od pondělí se Evropa odstřihne od dovozu ruské ropy, která ještě loni pokrývala čtvrtinu její spotřeby. Cíl je jasný. Zbavit se závislosti na Rusku a zkomplikovat mu financování agrese na Ukrajině. Má to ale několik háčků. Ropné embargo se zatím...


Týden s technologiemi: Sláva průmyslu, který kazí děti!
iHned.cz | 20:00:15
Začalo to nevinně. Malou černou obrazovkou, na které byly tři čáry, poněkud hranatý kroužek a počítadlo skóre. Před padesáti lety vznikla hra Pong, zjednodušená digitální variace na stolní tenis, na které vyrostl celý herní průmysl. Ten po půl...


Ve čtvrtek se konal devátý ročník Transfera Technology Day. Vítězem se stalo magnetické čerpadlo
ČT24 | 16:01:42
Ve čtvrtek se v pražském Lichtenštejnském paláci konal devátý ročník Národní konference transferu technologií 2022. Jedenáct vědeckých týmů tak soutěžilo s projekty pro komerční použití. Vítězným projektem se stalo magnetické čerpadlo Západočeské univerzity v Plzni. Ocenění autoři projektu převzali od ministryně pro vědu, výzkum a inovaci Heleny Langšádlové (TOP 09). Komerční potenciál projektů posuzovala porota složená například z investorů.


Spory rodičů hospitalizovaných dětí s nemocnicemi má utnout návod chystaný ministerstvem
ČT24 | 17:25:49
Ministerstvo zdravotnictví dokončuje návod, který by měl předcházet sporům rodičů hospitalizovaných dětí s nemocnicemi. Takzvaný metodický pokyn sjednotí postupy zdravotnických zařízení a jasně vymezí, jak mají přistupovat k přítomnosti rodičů pacientů na jednotce intenzivní péče nebo během jejich uspávání při plánovaných zákrocích. Dokument, jehož návrh má ČT k dispozici, plánuje resort zveřejnit v únoru.


Internetový projekt Politické procesy ukáže manipulace dobových propagandistů
ČT24 | 16:48:04
Internetový projekt Politické procesy, který vznikl pod vedením dokumentaristy Marka Janáče, ukáže různé způsoby manipulace dobových propagandistů. Spuštěn bude 3. prosince ve 03:06, kdy před 70 lety začaly popravy 11 odsouzených v procesu s Rudolfem Slánským a spol. Díky webu si zájemci budou moci vizualizovat jednotlivé výstupy procesu. Projekt umožňující pochopit, co je dezinformace a propaganda a jejich působení na společnost, nyní tvůrci představili v Národním archivu.


Jak se vyrábí zápalná lahev? FSB pronásledovala skupinu teenagerů kvůli jedné zprávě
aktuálně.cz | 19:58:30
Trojice dívek založila skupinu, kde si i s dalšími přáteli psali o dění v Rusku. Pak je zřejmě někdo udal.


Google kvůli novele zákona přestane v Česku zobrazovat náhledy zpravodajského obsahu
aktuálně.cz | 19:44:21
Přijetí novely bez úprav požadoval nejen ministr kultury Martin Baxa, ale také Unie vydavatelů a Sdružení pro internetový rozvoj.


Vypadám jako suchar, skáču do řeči, hodně piju. Zájemci o Hrad se svěřovali studentům
aktuálně.cz | 19:06:51
O manželství pro homosexuály, legalizaci marihuany nebo změně klimatu debatovala se studenty pětice kandidátů na prezidenta.


Netanjahu se dohodl s krajní pravicí. Vláda Izraele bude nejpravicovější v dějinách
aktuálně.cz | 19:03:58
V Izraeli se 1. listopadu konaly předčasné parlamentní volby, byly už páté za necelé čtyři roky.


Psích útoků jsou ročně stovky. Doplatila na ně i rodina herce Jana Hrušínského
Denik.cz | 19:30:00
Nevychovaní psi, často pobíhající bez dozoru pána i bez vodítka. Takové situace se bojí hlavně rodiče malých dětí. Někdy se však obětí zvířecí agrese stávají i další domácí zvířata. Své o tom momentálně ví rodina herce a divadelního principála Jana Hrušínského. Po útoku zdivočelých psů, kteří vtrhli na sousední zahradu, přišla tento týden o miláčka rodiny, dvanáctiletého kocoura. Případ, který Hrušínský zveřejnil na sociálních sítích, opět oživil debatu o chování některých majitelů především bojových plemen.    


OBRAZEM: U převráceného kamionu u dálnice ve Frýdku-Místku zasahovali hasiči
Denik.cz | 19:10:00
Kamion s nákladem kovových profilů se ve čtvrtek odpoledne ve Frýdku-Místku převrátil na ulici Hlavní třída před nájezdem na dálnici D48. O jeho postavení zpět na kola a o přeložení nákladu se museli postarat hasiči.


Ve velkochovu kachen na Jindřichohradecku se objevila ptačí chřipka
Denik.cz | 19:00:00
Ve velkochovu kachen ve Frahelži na Jindřichohradecku se objevila ptačí chřipka. Na farmě bylo 22 tisíc kachen, tisíce z nich během tří dnů kvůli nákaze uhynuly. Zbývající drůbež v chovu bude utracena.


FOTO: Policisté prověřují vraždu mladíka v Bašce na Frýdecko-Místecku
Denik.cz | 18:41:00
Moravskoslezští policisté vyšetřují smrt jedné osoby v Bašce na Frýdecko-Místecku. Jak potvrdila Deníku mluvčí policie, jedná se o násilný trestný čin.


Pravda, či lež? Poslechněte si autentický telefonát Kramného z Egypta
Denik.cz | 17:57:00
/ZÁZNAM TELEFONÁTU/ Autentické telefonáty, během kterých Petr Kramný informuje z Egypta svou pojišťovnu o smrti manželky a dcery, zazněly ve čtvrtek u Krajského soudu v Ostravě.


OBRAZEM: Malí velcí hrdinové. Děti za své činy dostaly v Praze ceny
Denik.cz | 17:48:00
Ocenění v sedmi kategoriích soutěže Dětský čin roku si ve čtvrtek v Praze převzalo 11 dětí. Ceny se udělují za odvážné skutky nebo činy všímavosti k okolí. Mezi vítězi byly i děti z Kolína.


Vlastenci zuří. Ježíšek letos dárky nadělí ukrajinským dětem. České děti dostanou až to, co zbyde
Reflex | 18:30:00
Po brněnském metru zadarmo, vstupu do zoologické zahrady zadarmo, po slevě na hrací automaty a prostitutky tu je další zvýhodnění Ukrajinců. Podle dostupných informací bude Ježíšek letos na Vánoce obdarovávat přednostně ukrajinské děti. To je další rána pro poctivé české občany, kteří celý život pracují a odvádějí daně v dobré víře, že se o ně vláda postará. Pomyslný pohár již přetekl a vlastenci se začínají bouřit. 


Kalousek v Reflexích: Jsem rád, že máme Fialovu vládu. Přesto její finanční politiku kritizovat budu
Reflex | 18:00:00
Rozpočet se schodkem téměř tří set miliard korun, který včera schválila vládní většina ve Sněmovně, je populistický. Na tom se shodli oba diskutujícího aktuálního vydání pořadu Reflexe. „Vláda se ovšem kritice brání argumentem, že vyšší hodnota, než úsporný rozpočet, pro ni znamená zachování sociálního smíru a solidarity,“ upozorňuje Marek Stoniš. S tím Miroslav Kalousek nesouhlasí: „To je pojmové nedorozumění. Solidarita spočívá v přerozdělování. Tedy, že ti, kteří peníze mají, se o ně rozdělí s těmi, co nemají,“ vysvětluje. „Ale solidaritu nezaručíte zadlužováním, a zadlužení solidární není, to v důsledku ubližuje paradoxně těm nejchudším,“ varuje. „Zadlužováním si politici populisticky nakupují hlasy těch, kterým nedochází, že jsou nakupováni za své vlastní peníze,“ říká Kalousek. „A takové činnosti se neříká solidarita, ale politická korupce,“ dodává.


Film místo šprtání. Probíhá kampaň za posílení oboru filmové a audiovizuální výchovy na českých školách
Reflex | 17:00:00
Obor filmové a audiovizuální výchovy byl pod zkratkou F/AV schválen již v roce 2010 a od té doby se vyučuje na českých základních školách a gymnáziích. Přesto se bohužel učí jen na čtyřech ZŠ ze sta a na pětině gymnázií. Proč? To zmapoval sociologický průzkum pořádaný Asociací pro filmovou a audiovizuální výchovu. Posílení výuky F/AV má podpořit série spotů nebo crowdfundingová kampaň.


Talentovaná impresionistka, na niž se málem zapomnělo
Tiscali-zprávy | 18:43:56
Francouzka Marie Bracquemondová bývá označována za jednu ze čtyř velkých dam impresionismu, samostatné výstavy vlastních děl se však nikdy nedožila. Malovat přitom začala velmi brzy a velkou část života strávila v uměleckém prostředí. Kdo byla tato pozoruhodná dáma, která se narodila před 182 lety?


Watzke z Xixoia je na svobodě. Policie podezřelým zajistila majetek v hodnotě 50 milionů
E15-ekonomika | 17:54:00
Šéfové ze společnosti Xixoio Richard Watzke a Henry Ertner jsou na svobodě. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) je v úterý zadržela kvůli podezření z podvodu a praní špinavých peněz. Protimafiánský útvar jim během zásahu zajistil majetek v hodnotě 50 milionů korun. 


Watzke z Xixoia je na svobodě. Policie podezřelým zajistila majetek v hodnotě 50 milionů
E15-politika | 17:54:00
Šéfové ze společnosti Xixoio Richard Watzke a Henry Ertner jsou na svobodě. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) je v úterý zadržela kvůli podezření z podvodu a praní špinavých peněz. Protimafiánský útvar jim během zásahu zajistil majetek v hodnotě 50 milionů korun. 


Česko má prvního zástupce mezi hrdiny Amazonu. Pýrek jen nejmladším členem AWS Heroes
lupa.cz | 20:26:52
Česká republika má svého prvního zástupce mezi takzvanými AWS Heroes. Jde o program největšího cloudu světa Amazon Web Services, který oceňuje nejvlivnější vývojáře a odborníky s velkým dopadem na komunitu AWS.


Česko vyjednalo kompromis, evropský Chips Act na výrobu čipů byl schválen pro další fázi
lupa.cz | 19:42:47
Příprava takzvaného zákona o čipech (Chips Act), který má v Evropě zmobilizovat 45 miliard eur na výrobu čipů, postoupila do další fáze. České republice se v rámci předsednictví v Radě Evropské unie podařilo vyjednat kompromis, takže byl dnes jednomyslně schválen takzvaný obecný přístup.


Žalobkyně se odvolala proti verdiktu nad Balákem, ten vinu odmítá
idnes.cz | 21:44:00
Státní zástupkyně se odvolala proti rozsudku, který šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi uložil pokutu a zákaz činnosti v kauze těžby kamene v Lánské oboře. Žalobkyně považuje trest za nepřiměřeně mírný, řekla webu Aktuálně.cz. Případem se bude zabývat Krajský soud v Praze. Balák vinu odmítá. Lesní správa Lány je příspěvkovou organizací Kanceláře prezidenta republiky.


Zemřela francouzská herečka Mylene Demongeotová, známá z filmů o Fantomasovi
idnes.cz | 20:57:00
Ve věku 87 let zemřela ve čtvrtek francouzská herečka Mylene Demongeotová, která se proslavila jako Mylady ze Tří mušketýrů nebo v sérii filmů o Fantomasovi, kde hrála společně s Jeanem Maraisem a Louisem de Funesem. O úmrtí umělkyně, která za sebou měla 70letou kariéru a zhruba stejný počet filmů, informovala agentura AFP.


Osiřelá lvíčata z Ukrajiny dorazila do USA, nový domov najdou v Minnesotě
idnes.cz | 20:46:00
Čtyři lvíčata, která osiřela během války Ruska proti Ukrajině, dorazila bezpečně do útulku pro kočkovité šelmy v americkém státě Minnesota. Ten se zavázal, že jim poskytne nový domov.


Cizinci okradli ženy na internetovém bazaru, z účtů jim vysáli půl milionu
idnes.cz | 20:40:00
Státní zástupce navrhuje 6,5 roku vězení trojici mladých Ukrajinců, kteří vysávali bankovní účty lidí prodávajících na internetovém bazaru. Například jedné ženě zmizelo z účtu během několika minut téměř 400 tisíc korun. Cizinci ve stejný den vybílili konta dalším sedmi ženám.


Putin má problém s ruskými ženami. Více protestují a kritizují nejen armádu
idnes.cz | 20:00:00
Kreml čelí dalšímu problému. Představují ho bouřící se ženy, které se staly tváří hlasitých ruských protestů. Otevřeně kritizují problémy v armádě a na frontě, jezdí na vojenské základny a některé žádají stažení ruských vojenských sil z Ukrajiny.


Z nechtěného „vynašeče“ opět detektivem. Petržílek se vrátil k policii
idnes.cz | 20:00:00
Před lety byl tehdejší šéfanalytik protikorupční policie Jan Petržílek obviněn z toho, že někdejšímu šéfovi Věcí veřejných Vítu Bártovi nelegálně opatřil odposlechy dvou tehdy vlivných postav pražského politického života – primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Letos ho soud očistil a nyní je Petržílek podle informací MF DNES zpátky v uniformě.


Cupra představuje speciální edici Tribe pro modely Formentor a Ateca
Auto.cz | 18:56:00
Speciální verze modelů Formentor a Ateca dorazí na trh koncem roku, počet kusů bude omezen.


Analýza italské autorenesance. Vrací se Lancia a Multipla ze Slovenska
Auto-iDNES.cz | 20:00:00
Objektem organických tvarů hodných geniálního šílence Colaniho, Zahy Hadid nebo Jana Kaplického startuje novou éru jedna z nejslavnějších značek automobilové historie. V nové éře Lancie bude všechno: Delta, Ypsilon, elektrifikace. Samozřejmě nechybí nově interpretované logo. A navrch se rýsuje návrat další ikony, milované i nenáviděné Multiply.


Senátem prošla novela autorského zákona. Google kvůli tomu omezí výsledky vyhledávání pro Česko
iHned.cz | 22:00:16
Vydavatelé zřejmě získají silnější pozici vůči poskytovatelům informačních služeb na internetu při sjednávání poplatků za využívání článků. Změnu má přinést novela autorského zákona, jejíž přijetí ve čtvrtek umožnil Senát. Normu zhruba po...


Od 5. prosince se do Evropy nedostane po moři ruská ropa. Družba pojede dál
iHned.cz | 22:00:16
Pokud existuje nějaká surovina, kterou Rusko potřebuje pro plnění státního rozpočtu a vedení války na Ukrajině, je to ropa. Ropné embargo na ropu přepravovanou po moři, jež začne v pondělí v Evropské unii, proto zcela jistě pocítí. Podle odhadů jeho...


Žalobkyně se odvolala proti verdiktu nad Balákem, zdá se jí mírný
Denik.cz | 20:54:00
Státní zástupkyně se odvolala proti rozsudku, který šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi uložil pokutu a zákaz činnosti v kauze těžby kamene v Lánské oboře. Žalobkyně považuje trest za nepřiměřeně mírný, řekla webu Aktuálně.cz. Případem se bude zabývat Krajský soud v Praze. Balák vinu odmítá. Lesní správa Lány je příspěvkovou organizací Kanceláře prezidenta republiky.


Zemřela herečka Mylene Demongeotová. Hrála ve Fantomasovi či Válce policajtů
Denik.cz | 20:45:00
Ve věku 87 let ve čtvrtek zemřela francouzská herečka Mylene Demongeotová, která se proslavila jako Mylady ze Tří mušketýrů nebo v sérii filmů o Fantomasovi, kde hrála společně s Jeanem Maraisem a Louisem de Funesem. O úmrtí umělkyně, která za sebou měla 70letou kariéru a zhruba stejný počet filmů, informovala agentura AFP.


Do České republiky se vrátil africký mor prasat. Potvrdil se na Frýdlantsku
Denik.cz | 19:57:00
Po pěti letech se v Čechách opět objevil africký mor prasat. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu ve čtvrtek 1. prosince potvrdilo nákazu u uhynulého selete prasete divokého nalezeného v Jindřichovicích pod Smrkem na Frýdlantsku. Podle mluvčího Státní veterinární správy (SVS) se místo nálezu nachází v blízkosti hranic s Polskem, kde se nákaza dlouhodobě vyskytuje. „Nákazou mohou onemocnět všechny věkové kategorie prasete domácího i divokého. Není přenosná na člověka ani další živočišné druhy,“ informoval Petr Vorlíček.


Senátem prošla novela autorského zákona. Google kvůli tomu omezí výsledky vyhledávání pro Česko
Hospodářské noviny | 23:00:03
Vydavatelé zřejmě získají silnější pozici vůči poskytovatelům informačních služeb na internetu při sjednávání poplatků za využívání článků. Změnu má přinést novela autorského zákona, jejíž přijetí ve čtvrtek umožnil Senát. Normu zhruba po...


Od 5. prosince se do Evropy nedostane po moři ruská ropa. Družba pojede dál
Hospodářské noviny | 23:00:03
Pokud existuje nějaká surovina, kterou Rusko potřebuje pro plnění státního rozpočtu a vedení války na Ukrajině, je to ropa. Ropné embargo na ropu přepravovanou po moři, jež začne v pondělí v Evropské unii, proto zcela jistě pocítí. Podle odhadů jeho...


Stávka v Nexenu (zatím) nebude. Odboráři kývli na růst mezd, který pro ně byl ještě v říjnu nepřijatelný
Hospodářské noviny | 23:00:03
Ještě před sedmi týdny to vypadalo, že stovky zaměstnanců výrobce pneumatik Nexen každou chvíli vstoupí do stávky. Ta by v továrně na Lounsku zastavila provoz a jihokorejské společnosti způsobila milionové ztráty. Nyní to vypadá, že hrozba stávky v...


O skutečném biologickém stáří nesvědčí věk, ale stav svalů. Jako elixír mládí na ně působí ranní cvičení
Hospodářské noviny | 23:00:03
Každý člověk stárne jiným tempem, biologický věk se nicméně může od času počítaného od data narození významně lišit. Skutečný biologický věk prozradí stav genů: čím jsme starší, tím je pomyslný orchestr našich zhruba dvaceti tisíc genů rozladěnější....


Ropné embargo EU začne v pondělí. Česko bude více nervózní až v únoru
Hospodářské noviny | 23:00:03
Od pondělí se Evropa odstřihne od dovozu ruské ropy, která ještě loni pokrývala čtvrtinu její spotřeby. Cíl je jasný. Zbavit se závislosti na Rusku a zkomplikovat mu financování agrese na Ukrajině. Má to ale několik háčků. Ropné embargo se zatím...


Týden s technologiemi: Sláva průmyslu, který kazí děti!
Hospodářské noviny | 23:00:04
Začalo to nevinně. Malou černou obrazovkou, na které byly tři čáry, poněkud hranatý kroužek a počítadlo skóre. Před padesáti lety vznikla hra Pong, zjednodušená digitální variace na stolní tenis, na které vyrostl celý herní průmysl. Ten po půl...


Pentagon s vychovateli, pokoje jako na internátě. Otevřená věznice dává větší šanci na návrat do života
Hospodářské noviny | 23:00:04
Vykrádat chaty začal David Doubrava už jako teenager. Mohly za to prý hádky s rodiči, které skončily jeho odchodem z domova. „Vyhodili mě z domu a neměl jsem žádné peníze ani kde bydlet,“ říká nyní třiadvacetiletý muž, který si už za...


Z církve developer. Pražská arcidiecéze chce být největším pronajímatelem bytů v hlavním městě
Hospodářské noviny | 23:00:04
Církev hodlá využít vývoje cen na trhu s bydlením. Konkrétně římskokatolická Arcidiecéze pražská plánuje stát se developerem a nepřehlédnutelným hráčem na trhu s pronájmy bytů. V příštích letech chce získat stovky nájemních bytů. Pokud se...


Ten, kdo o Škodě mluvil jako o levné značce, se pořádně mýlil, říká její šéf Klaus Zellmer
Hospodářské noviny | 23:00:04
Škoda Auto zvýší do roku 2026 své investice do elektrických modelů z původních 3,1 na 5,6 miliardy eur, takže k elektromobilitě se otočí mnohem rychleji, než původně zamýšlela. Měla by nabídnout také malý vůz na elektrický pohon za méně než 25 tisíc...


Hlava státu má být moderátorem diskuze a chápat i lidi s odlišným názorem, říká kandidátka na prezidentku Nerudová
ČT24 | 20:55:18
 „Mám předpoklady pro funkci prezidentky. Mám zkušenost, jak stmelovat lidi,“ prohlásila kandidátka na post hlavy státu, ekonomka a bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. Výzvy, aby se lidé kvůli energetické krizi uskromnili, jí přijdou nepatřičné. Dle jejích slov totiž až 37 procent domácností nemůže šetřit, jelikož na to nemá prostředky. Pokračovat v podpoře válkou sužované Ukrajiny je dle Nerudové nutnost. Jediný, kdo si může stanovit podmínky pro skončení války, je ukrajinský prezident, uvedla také v Interview ČT24. Česká televize postupně přináší rozhovory se všemi uchazeči o Hrad. Rozhovor vedla Barbora Kroužková.


Část Čechů se zadlužuje problematicky, nejzbrklejší jsou mladí, ukázal průzkum
ČT24 | 18:57:11
Desetina lidí, kteří si půjčují, se zadlužuje problematicky. Ukázal to nový průzkum České bankovní asociace (ČBA). Trend je ale pozitivní – lidí s rizikovými úvěry je méně než před rokem. Také schopnost splácet se drží na dobré úrovni. Potíže s úhradou jsou pouze asi u jednoho procenta objemu úvěrů od bank. Odborníci ale zároveň upozorňují, že se situace může zhoršit. Například kvůli drahým energiím.


Nekompromisní požadavky na pivního mistra: Musí umět sladit pivo i s vlasy nebo červeným vínem
Reflex | 20:00:00
Roadtrip po českých řemeslných pivovarech pokračuje čtvrtým dnem. Sítem náročných soutěžních disciplín, ve kterých musí skutečný BeerMaster obstát, už propadli Martin Kludka a Miroslav Dráb. Kdo bude dalším odpadlíkem a nesplní se mu sen stát se prvním českým pivním mistrem? Odpověď přinese epizoda z východočeského Potštejna. Létajícím porotcem, který doplní obligátní dvojici sudích – sládka Aleše Dvořáka a restauratéra Luboše Kastnera, se tentokrát stal Jakub Sychra, sládek pivovaru Clock. A úkol zněl jasně, což neznamená snadně, jak se záhy ukázalo. Spárovat českou klasiku s pivními speciály totiž vyžaduje i představivost.


Japonci porazili Španěly, dál jdou oba týmy. Německo a Kostarika končí
Tiscali-zprávy | 22:06:12
Japonští fotbalisté na mistrovství světa v Kataru zdolali po obratu 2:1 Španělsko a se šesti body překvapivě vyhráli skupinu E. V osmifinále se utkají v pondělí s Chorvatskem. Dál jdou ze druhého místa díky lepšímu skóre i Španělé, které čeká v úterý Maroko. Japonci se postarali o další překvapení šampionátu a po Německu, které na turnaji navzdory výhře 4:2 nad Kostarikou na turnaji končí, porazili dalšího evropského giganta.


Zemřela kráska z filmů o Fantomasovi Mylene Demongeotová
Tiscali-zprávy | 19:29:38
Ve věku 87 let dnes zemřela francouzská herečka Mylene Demongeotová, která se proslavila jako Mylady ze Tří mušketýrů nebo v sérii filmů o Fantomasovi, kde hrála společně s Jeanem Maraisem a Louisem de Funesem. Umělkyně za sebou měla sedmdesátiletou kariéru a zhruba stejný počet filmů.


Belgie na MS dohrála, postupuje Maroko a Chorvatsko
Tiscali-zprávy | 18:15:39
Obhájce bronzu Belgie po bezbrankové remíze s Chorvatskem a výhře Maroka 2:1 nad Kanadou skončila na fotbalovém mistrovství světa v Kataru už ve skupině. Finalisté minulého světového šampionátu Chorvaté postoupili do osmifinále, z prvního místa postupuje překvapivě právě Maroko.


Marek Šefčík: Držíme hotovost a lovíme. Je reálné očekávat konec zvedání sazeb v USA příští rok?
E15-ekonomika | 20:10:00
Federal reserve system (Fed) jde po krku americké inflaci znatelně, přestože se k tomu jeho bankéři odhodlávali déle než ČNB. Z velké části má současná inflace původ v takzvané monetární expanzi. Centrální banky poslední dekádu pomocí nízkých sazeb a tehdy inovativních procesů typu kvantitativního uvolňování vytvářely peníze z ničeho. Toto množství peněz finanční svět sleduje pomocí peněžních měnových agregátů. My konkrétně sledujeme M2, který ve zkratce zahrnuje objem hotovosti, běžných účtů a termínovaných vkladů v ekonomice.


Marek Šefčík: Držíme hotovost a lovíme. Je reálné očekávat konec zvedání sazeb v USA příští rok?
E15-politika | 20:10:00
Federal reserve system (Fed) jde po krku americké inflaci znatelně, přestože se k tomu jeho bankéři odhodlávali déle než ČNB. Z velké části má současná inflace původ v takzvané monetární expanzi. Centrální banky poslední dekádu pomocí nízkých sazeb a tehdy inovativních procesů typu kvantitativního uvolňování vytvářely peníze z ničeho. Toto množství peněz finanční svět sleduje pomocí peněžních měnových agregátů. My konkrétně sledujeme M2, který ve zkratce zahrnuje objem hotovosti, běžných účtů a termínovaných vkladů v ekonomice.


Policie ve Francii našla dvě mrtvé děti v mrazáku, zatkla majitelku domu
idnes.cz | 22:24:15
Dvě mrtvé děti v mrazáku našla ve čtvrtek policie v jihofrancouzském městě Bédoin. Strážci zákona také zatkli jednačtyřicetiletou ženu, které patří dům, v němž se těla našla.


V dědictví UNESCO je zapsaná další česká stopa. Na seznam se dostalo vorařství
Denik.cz | 22:46:00
Starobylá tradice spojená se stavbou vorů a jejich plavením po řekách se dostala na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva. V UNESCO je od čtvrtka 1. prosince. Nominaci schválil mezivládní Výbor pro ochranu nemateriálního kulturního dědictví na 17. zasedání v Maroku.


1. prosince: Tohle potřebujete vědět (nejen) o čtvrtečním obchodování na Wall Street
Kurzy.cz | 23:28:10
Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, změny hlavních indexů ale nebyly výrazné. Index Dow stahoval pokles ceny akcií společnosti Salesforce, povzbudivá naopak byla čerstvá makrodata.


Domino efekt v praxi – pád kryptoburzy FTX s sebou stáhl významnou kryptoúvěrovou společnost BlockFi
Kurzy.cz | 22:27:16
Ilustrační obrázek | zdroj CoinBank.cz Krach významné kryptoměnové burzy FTX způsobil v celém odvětví pořádný vítr. Mnoho společností využívalo tuto platformu ke svým obchodům a po pádu FTX tak jsou vystaveny nemalé expozici vůči FTX a její přidružené&hel


V Bruselu jednala Rada ministrů EU pro konkurenceschopnost. Shodli se na aktu o čipech a ochraně know-how tradičních výrobců
Kurzy.cz | 20:53:52
Ministři jednali na Radě pro konkurenceschopnost (část vnitřní trh a průmysl) v Bruselu, kde schválili obecný přístup k návrhu


Evropa na zelené vlně, zisky BCPP táhl VIG
Kurzy.cz | 20:24:26
První prosincová seance v Evropě přinesla pouze méně významná makroekonomická data. Pražská burza reagovala na listopadové PMI, které dopadlo pod očekáváním. Zatímco se čekalo 42,6 bodů, zveřejněno bylo o 1 bod méně. Evropské akciové indexy uzavžely p...


Salesforce se propadá o 10 % kvůli smíšeným výhledům, rezignace generálního ředitele
Kurzy.cz | 19:38:35
Akcie společnosti Salesforce (CRM.US) ve čtvrtek klesly o více než 10,0 %, protože zprávy o překvapivém odchodu spoluředitele Taylora a slabém finančním výhledu zastínily optimistické čtvrtletní údaje. Cloudová softwarová společnost vydělala 1,40 US...


Důležité zprávy z ropného trhu
Kurzy.cz | 19:20:46
Na trhu s ropou se toho v poslední době děje poměrně hodně, i když změny cen nejsou tak dynamické. Přesto stojí za to věnovat pozornost některým z dnešních novinek:


EU se dohodla na omezení ruské ropy na 60 USD za barel a stanovila cenu -5 % pod trž...


Vánoční rallye Geralta z Rivie
Kurzy.cz | 17:59:25
Jednou ze společností, která může být v prosinci pro investory obzvláště zajímavá, je CD Projekt, a to především díky zlepšujícímu se hodnocení Cyberpunku a premiéře Zaklínače 3 pro next-gen konzole, která se uskuteční 14. prosince. Také seriál Zaklína...


Jak chce EU snížit energetickou spotřebu? - Článek - Úspora energie
Kurzy.cz | 17:16:21
Úspora energie je klíčem k boji proti změně klimatu a ke snížení energetické závislosti EU. Zjistěte, co dělají poslanci Evropského parlamentu pro snížení energetické spotřeby. Zdroj : © Evropská unie, 2022 - EP


Sněmovna schválila zvýšení přídavku na dítě o 200 korun a změny v příspěvku na bydlení
Kurzy.cz | 13:20:00
Poslanecká sněmovna dnes schválila návrh MPSV na úpravy v příspěvku na bydlení, v započítávání výdělku nezaopatřených dětí při posuzování dávek hmotné nouze a na zvýšení přídavků na děti o 200 korun. Jde o opatření, která pomohou rodinám s nižšími...


Školil tisíce lidí na 5 kontinentech. Co se naučil? | Vilém Minařík
Mladý Podnikatel | 00:00:36
Školik tisíce lidí na 5 kontinentech. V byznysu má více jak 20leté zkušenosti. Vilém Minařík nám prozradil, co se při své cestě naučil.
The post Školil tisíce lidí na 5 kontinentech. Co se naučil? | Vilém Minařík first appeared on MladýPodnikatel.cz.


V dědictví UNESCO je zapsaná další česká stopa. Na seznam se dostalo vorařství
Denik.cz | 22:46:00
Starobylá tradice spojená se stavbou vorů a jejich plavením po řekách se dostala na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva. V UNESCO je od čtvrtka 1. prosince. Nominaci schválil mezivládní Výbor pro ochranu nemateriálního kulturního dědictví na 17. zasedání v Maroku.


Aktivita amerických továren se začíná snižovat
Kurzy.cz | 17:28:19
Index aktivity v americkém průmyslovém sektoru sestavovaný ISM se v listopadu sesunul na 49 bodů z předchozích 50,2.


Důležitější než cena reaktoru je, aby to bylo včas, říká k Dukovanům Radim Fiala. Žádoucí je zapojení českých firem, soudí Jurečka
ČT24 | 23:19:39
Energetická společnost ČEZ obdržela tři nabídky na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Místopředseda SPD Radim Fiala se sice obává, že se cena reaktoru bude zvyšovat, důležitější však podle něj je, aby se stavba příliš neprotahovala. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) na to namítl, že pro občany je také důležité, aby byly do dodávek zapojeny české firmy. „Očekává se, že uchazeči budou mít o využití českého průmyslu přirozený zájem,“ podotkl místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani v pořadu Události, komentáře.


Mezi úřednické špičky v Evropské unii usedl Čech. Řídí kabinet Jourové
ČT24 | 18:04:53
Česko má prvního zástupce mezi šéfy kabinetů v Evropské komisi. Na této úrovni se tvoří klíčová rozhodnutí. Na rozdíl od europoslanců nebo eurokomisařů, kteří mají pevně rozdělené počty mezi státy, má Česko i po 18 letech členství v počtu vysokých úředníků stále rezervy.


Muž, který říkal nepříjemné věci
Respekt | 13:43:52
Zemřel vědec Radim Šrám, bojovník za čistší ovzduší


„Sarajevský atentát“ udělal z ODS stranu kmotrů
Respekt | 12:10:09
Před 25 lety se formoval přehlíživý vztah politických stran k pravidlům férovosti


Prezidentské volby: Podpora je vyrovnaná, rozhodnout mohou až televizní debaty
Respekt | 12:05:09
Koho ještě mohou oslovit Pavel s Nerudovou - a proč se jim nevyplatí vést proti sobě kampaňReturn to top