Celkem 139973 článků.|

Archív zpravodajství podle dnů

Články ze dne 28.12.2022


Co jsou úrokové sazby - FinSeriál díl 3
Finparáda | 11:00:00
Přinášíme Vám nový Finparáda FinSeriál, kde se v připravené sérii článků dozvíte o aktuálních tématech z oblasti financí, investic a nemovitostí. Ve třetím díle s názvem „Co jsou úrokové sazby“ se dozvíte informace o tom, co jsou úrokové sazby, jaké jsou její typy a jak se sazby úročí.


Když se cesty změní v kluziště: na co máte nárok při pádu na chodníku?
Finparáda | 05:00:00
Aaa


BaumHaus: vánoční strom, který jako maják ukazoval cestu domů
eStav.cz | 00:00:52
Poslední půlhodina do cíle je nejhorší, to vám potvrdí každý řidič. Těch 30+ minut, než po sjezdu z dálnice prokličkujete městem až domů, je často těžší než hodiny jízdy před tím. A k tomu tma, všude sníh, únava. Sváteční atmosféra se k řidičům do kabiny jen tak neprobojuje, do cíle dorazí vyčerpaní a nenaladění. Pokud jim tedy před cílem neukáže vestu k lepší náladě maják naděje, BaumHaus.


Softwarová sklizeň (28. 12. 2022): pohodlné testování aplikací pro Android
Root.cz | 00:00:10
Dnes si představíme nástroj pro vytváření a nasazování konfigurací Kubernetes, vyzkoušíme přehlednější prohlížeč pracovního protokolu, budeme testovat aplikace pro Android a nakonec se vžijeme do role básníka.


I když jsem herectví nestudoval, režiséři si mě vybírají, říká Jiří Rendl
revue.idnes.cz | 01:00:03
Přestože herectví nikdy nestudoval, za své výkony dostal od vystudovaných herců poklonu. Jiří Rendl (40) ovšem říká, že se vůbec nechce s nikým srovnávat a chová k ostatním kolegům naprostý respekt. Je také přesvědčený, že je velký rozdíl v divadelním a filmovém herectví.


Z lesního dělníka postavil český fotograf dakarský speciál za 35 dní
Auto-iDNES.cz | 01:00:08
Dá se za měsíc postavit auto, se kterým vás pustí na Dakar? Fotograf Jan Stárek, který se letos do pouště vydá jako člen prestižního fototýmu MCH Photo už počtvrté v řadě, to dokázal. Podívejte se na exkluzivní fotoreportáž z přestavby.


VIDEA ROKU: Kiksy kamioňáků, jedou zkratkou lesem i v protisměru tunelem
Auto-iDNES.cz | 01:00:08
V EU je podle Eurostatu na čtyři miliony nákladních aut, vyjíždějí za každého počasí, 365 dnů v roce. I proto jsou jejich nehody a prohřešky na denním pořádku. Vzhledem k přepravním výkonům nejsou nebezpečnější než ostatní, selhání jejich řidičů jsou ovšem často propíraná, zajímají i čtenáře iDNES.cz. Sledujte hitparádu kiksů kamioňáků.


27. prosince: Tohle potřebujete vědět (nejen) o úterním obchodování na Wall Street
Kurzy.cz | 00:31:14
Americké akcie v úterý převážně oslabovaly. Nad optimismem ohledně uvolňování koronavirových restrikcí v Číně totiž převážily přetrvávající obavy z negativních hospodářských dopadů zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech.


Dovolená, nebo social days? Jaké volno si vzít a co se starou dovolenou
Finance-iDNES.cz | 01:00:29
Nestihli jste si vybrat letošní dovolenou? Podmínky pro její čerpání, převedení či proplacení přesně určuje zákoník práce. Jak to je s dny volna, které poskytuje firma navíc, vysvětluje advokátka Lucie Kalašová.


Ochrana spotřebitele je polovičatá, nechrání před zásahy státu v důchodovém spoření
Mesec.cz | 00:00:15
Už roky zde máme zákon na „ochranu“ spotřebitele. V mnoha případech je kontraproduktivní, nicméně aspoň definuje nějaké principy. Bohužel tyto principy se aplikují polovičatě. Jakmile principy poruší stát, je tento zákon bezzubý. Není na čase to změnit?


Střídavá péče je nejběžnější variantou péče o děti po rozvodu rodičů. Ne vždy k ní ale soud přistoupí
Mesec.cz | 01:00:29
Model střídavé péče, kdy rozvedení rodiče pečují o společné děti stejným dílem, získává v posledních letech čím dál vyšší oblibu. Názory na střídavou péči se různí a je pravda, že není vhodná pro každé dítě. Pokud spolu rodiče dobře komunikují a mají i po rozchodu dobré vztahy, může jít o dobrou cestu. Dokonce se může stát i motivací pro to, aby spolu lépe vycházeli.


Finanční trhy (28. 12. 2022)
Hospodářské noviny | 02:00:01


Severoirský protokol nefunguje, jsme jako rukojmí, míní britský velvyslanec
idnes.cz | 02:00:01
V Praze působil během komplikovaných jednání mezi Velkou Británií a Evropskou unií ohledně podmínek brexitu, nyní se britský velvyslanec Nicholas Archer po pěti letech vrací zpět do Londýna. Vztahy mezi EU a Británií se podle něj během posledních let zklidnily a do budoucna věří v dobrou spolupráci. Některé záležitosti jsou však nadále otevřené.


Dovolená, nebo social days? Jaké volno si vzít a co se starou dovolenou
idnes.cz | 02:00:02
Nestihli jste si vybrat letošní dovolenou? Podmínky pro její čerpání, převedení či proplacení přesně určuje zákoník práce. Jak to je s dny volna, které poskytuje firma navíc, vysvětluje advokátka Lucie Kalašová.


V Chorvatsku za pár dnů začne platit euro. V motivech na mincích je jasno
idnes.cz | 02:00:02
V souvislosti s přechodem Chorvatska na novou měnu Evropská centrální banka naplánovala další emisi euromincí, ta je vyšší než loni. V celkovém objemu bude nově vyraženo 2,6 miliardy eur, to je v přepočtu zhruba 62 miliard korun. Loni šlo o necelé dvě miliardy a předloni o 1,8 miliardy eur. Chorvatská centrální banka stanovila, že během prvních dvou týdnů roku 2023 budou v zemi možné i simultánní platby kunou i eurem


Koktejl nejistoty i víry v další expanzi. Jak byznysmeni vyhlížejí příští rok
idnes.cz | 02:00:03
Rok 2022 znamenal pro české podnikatele především boj s cenami energií. I ti, jichž se zdražování energií či plynu nedotklo přímo, cítí ekonomické potíže u svých zákazníků. Redakce iDNES.cz oslovila v každoroční anketě 50 šéfek a šéfů velkých českých podniků, aby zhodnotili uplynulý rok a pokusili se o výhled do nejistého roku 2023.


Finanční trhy (28. 12. 2022)
iHned.cz | 02:00:14


Zázraky české medicíny. Naději dává kost z tiskárny i lék na rakovinu prostaty
idnes.cz | 04:00:01
Skvělé pokroky českých lékařů a vědců přinesly v letošním roce pacientům novou naději.
Provádějí operace, které dosud ve většině Evropy ještě nikdo nezkusil, nahrazují kosti výrobky z 3D tiskárny či používají virtuální realitu u transplantací. Léčí díky tomu srdce, nádory i migrénu. Inovativních způsobů přibývá a další nové léky a operace se budou vyvíjet v roce 2023.


Lom v Šošůvce otužilci milují. Uspořádali v něm svatbu i křtili herce Nového
Denik.cz | 05:40:00
/FOTO/ Na skalní stěně kus nad vodní hladinou svítí do dálky bílý nápis. Barcelóna. Katalánský fotbalový gigant má svůj svatostánek na stadionu Camp Nou. Otužilci z Blanenska s nadsázkou pak v zatopeném lomu v Šošůvce. Pravidelně tam zjara ledovou vodu mnohdy ještě pod ledem čeří například přemožitelé věhlasného kanál La Manche. Letos se tam konala nefalšovaná otužilecká veselka a tamní lom si oblíbil také známý herec a velký fanoušek zimního plavání Pavel Nový.


OBRAZEM: Ladův, slaměný nebo perníkový. Kdyně je nadupaná krásnými betlémy
Denik.cz | 05:38:00
Betlémů ve Kdyni, které byly v letošním roce pro návštěvníky připraveny, je opravdu celá řada a to od slaměného až po voňavý perníkový. Všechny se už dočkaly svého Jezulátka, které panenka Marie střeží v jesličkách. Vy si je můžete prohlédnout v galerii. 


Knihy se čtou pořád. Mezi Čechy vedou detektivky i Harry Potter
Denik.cz | 05:30:00
Ačkoli jde digitální svět mílovými kroku kupředu, prorokovaný zánik tištěných knih je stále ještě daleko. Čtenáři pro ně chodí do knihoven i do kamenných obchodů. Zájmy o knihy určuje žánr, ale také dobrý marketing. V žebříčcích popularity se drží kriminálky zahraničních i českých autorů, renesancí prochází svět Harryho Pottera.


Andy Warhol v Pardubicích? Kraj chce jeho díla získat do Gočárovy galerie
Denik.cz | 05:25:00
Stavbaři dokončili rekonstrukci hlavní budovy Automatických mlýnů v Pardubicích. Prostory nové krajské galerie nyní čekají práce na vnitřním vybavení. První výstavy Pardubáci uvidí v létě, Gočárova galerie by mohla v budoucnosti nabídnout i světoznámá díla Andyho Warhola.


Došlo skutečně k betlémskému masakru? S vražděním neviňátek to mohlo být jinak
Denik.cz | 05:00:00
Jde o jeden z trochu pozapomenutých povánočních svátků, přestože zmínka o něm provází téměř každé vyprávění o Ježíškově narození. Na 28. prosinec připadá tzv. Svátek mláďátek či neviňátek, který je připomínkou Herodem nařízené masové vraždy novorozených chlapců v Betlémě. Má tento mýtus reálné kořeny?


Česko přestalo být přívěskem Maďarska, říká ministr pro EU Mikuláš Bek
Denik.cz | 04:00:00
Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek vidí největší přínos končícího předsednictví v Unii v tom, že se Česku vrátila pověst spolehlivé evropské země. „Přestali jsme být přívěskem Maďarska,“ řekl pro Deník.


Zima v saském Krušnohoří
Reflex | 06:30:00
Rozmanité saské Krušnohoří je plné superlativů, ať už jde o nejdelší, téměř třísetkilometrovou hřebenovou trasu, největší tokaniště tetřívků, nejdelší lanovku bez mezistanice, nejvýše položenou úzkokolejku, nejdelší bobovou dráhu či největší expozici minerálů na světě.


Hodinové čekání na jídlo, špatné objednávky a zmatená obsluha: Gastro doplatilo na nekvalifikovaný personál
Reflex | 06:15:00
Skutečné gastronomické peklo zažili hosté dolnobřežanského Olivova pivovaru. A nejen oni. Právě přilehlá restaurace se totiž stala dějištěm dalšího dílu reality show BeerMaster Česko. Zbývající čtveřice soutěžících, kteří mají vítězství nadosah, v ní absolvovala zátěžový test. Šlo o standardní šichtu ve výčepu i na place. Jak ji co nejlépe zvládnout poradili finalistům zkušení profesionálové: Radek Tureček, provozní ředitel největší tuzemské restaurace Červený jelen, a majitel a duše pivovaru Miroslav Oliva. Finalisté si z jejich rad bohužel nezapamatovali ani desetinu a podle toho to v lokále vypadalo! Ostatně přesvědčte se sami v úvodním videu.


„Za jeden prst v zadku ho přece nepošlete sedět.“ Advokátka Lucie Hrdá o šokujícím přístupu státu k obětem
Reflex | 06:00:00
Případy, ve kterých manžel 81krát znásilní manželku, věší ji na řeznické háky, prodává ji a týrá děti, nejsou pro advokátku Lucii Hrdou ničím, co by ji vykolejilo. I po 20leté praxi ji ale dokáže šokovat, jak orgány činné v trestním řízení přistupují k obětem, a odmítá se smířit s výší trestu, kterou je takové jednání postihováno. S podmínkou odchází více než 50 % pachatelů znásilnění a 86 % těch, kteří se dopustili pohlavního zneužití. Realitou tak je, že ročně dojde k 12 000 znásilnění, ale u soudu jich končí jen 600. A po těch se ještě sveze stát. „Odvděčí se tím, že vás vyplivne, využije, zjistí, co vám kdo udělal, kde a kam strkal, jak to u toho vypadalo, a pak už se o vás nestará,“ popisuje zakladatelka spolku Bez trestu.  


Čeští hokejisté deklasovali na juniorském MS Rakousko 9:0, Kulich si připsal hattrick
Tiscali-zprávy | 04:34:31
Čeští hokejisté deklasovali na mistrovství světa hráčů do 20 let v kanadském Halifaxu Rakousko 9:0 a vyhráli i druhý zápas ve skupině A. Hattrickem se na tom podílel útočník Jiří Kulich, čtyři asistence nasbíral Matyáš Šapovaliv. Čisté konto udržel brankář Tomáš Suchánek, kterému k tomu stačilo osm zákroků. Vedle toho si Suchánek připsal i dvě asistence.


Technologie absolutizujeme a vytrácí ze z nich člověk, říká egyptolog Bárta
E15-ekonomika | 06:00:00
Pád civilizací nepřichází podle egyptologa Miroslava Bárty náhle, ale postupně. Procesy té naší současné jsou podle něj  vyprázdněné, dochází k rozpadu společenské smlouvy a lidé se chovají, jako by k těm změnám byli hluší. I tak zůstává optimistou a věří, že jsme v době nového nadechnutí.


Rok krachů. Z Česka zmizely Dedoles, Hervis nebo Nordsee
E15-ekonomika | 05:00:00
Rozbíhající se ekonomická krize a dozvuky globální pandemie dopadly už v letošním roce na některé z firem, z Česka se stáhlo několik obchodů a další firmy byly na pokraji krachu. Tuzemští zákazníci si i proto už nikdy nekoupí zboží v obchodech Dedolesu, Hervisu nebo v restauracích Nordsee.


Technologie absolutizujeme a vytrácí ze z nich člověk, říká egyptolog Bárta
E15-politika | 06:00:00
Pád civilizací nepřichází podle egyptologa Miroslava Bárty náhle, ale postupně. Procesy té naší současné jsou podle něj  vyprázdněné, dochází k rozpadu společenské smlouvy a lidé se chovají, jako by k těm změnám byli hluší. I tak zůstává optimistou a věří, že jsme v době nového nadechnutí.


Rok krachů. Z Česka zmizely Dedoles, Hervis nebo Nordsee
E15-politika | 05:00:00
Rozbíhající se ekonomická krize a dozvuky globální pandemie dopadly už v letošním roce na některé z firem, z Česka se stáhlo několik obchodů a další firmy byly na pokraji krachu. Tuzemští zákazníci si i proto už nikdy nekoupí zboží v obchodech Dedolesu, Hervisu nebo v restauracích Nordsee.


Na železniční trať na severním Plzeňsku se sesunul svah, zastavil vlaky
idnes.cz | 07:44:00
Na železniční trať mezi Plasy a Kaznějovem na severním Plzeňsku se sesunul svah, vlakový provoz se tam dnes ráno zastavil. Podle informací Českých drah už je trať zprovozněna.


Národní park Křivoklátsko místním nic dobrého nepřinese, říká starostka
idnes.cz | 07:10:00
Obec Karlova Ves leží v srdci plánovaného Národního parku Křivoklátsko. Snahám zvrátit záměr vlády a ministerstva životního prostředí starostka Iveta Kohoutová letos věnovala stovky hodin.


Málo západního zboží, smutná nálada. Válka ovlivňuje Moskvu před svátky
idnes.cz | 06:55:00
Někteří obyvatelé Moskvy přiznávají, že se před tradičními oslavami Nového roku musejí nutit, aby se cítili svátečně. Uvádí, že při nákupech potravin a dárků zaznamenali nedostatek západního zboží, píše agentura Reuters. Upozorňuje přitom, že ruské zákony omezují informování o speciální vojenské operaci, jak Rusko nazývá invazi svých vojsk na Ukrajinu.


Zákaz jízdy v autech. Úřady v Buffalu zavádí opatření kvůli sněhové bouři
idnes.cz | 06:41:00
Úřady v Buffalu, druhém největším městě amerického státu New York, zavedly zákaz používání silničních vozidel kvůli pokračující sněhové bouři. Živel si ve Spojených státech vyžádal nejméně 50 životů, z toho 27 v samotném Buffalu. Jde o nejhorší zimní počasí za nejméně dvě generace, píše agentura AP.


Deset vojáků namísto roty. Nápor Ruska u Bachmutu se blíží vrcholu, míní ISW
idnes.cz | 06:27:00
Nápor ruské ofenzivy u východoukrajinského města Bachmut se zřejmě blíží vrcholu, po kterém začne postupně slábnout. V pravidelném hodnocení situace na ukrajinském bojišti to uvedl americký Institut pro studium války (ISW). Usuzuje tak mimo jiné z toho, že vysoké ztráty přinutily ruské velení vysílat do útoků menší skupiny.


Italský biskup si špatně nastavil budík a zmeškal půlnoční mši
idnes.cz | 06:19:00
Jeden italský biskup si špatně nastavil budík a na Štědrý večer kvůli tomu zaspal půlnoční mši, kterou měl sloužit. Corrado Pizziolo se za to pak věřícím omluvil, zastoupit ho na poslední chvíli musel jiný duchovní. Napsala to agentura APA.


Poslední šance na iDNES Premium za 0 Kč na 3 měsíce. HBO, články a výhody
idnes.cz | 06:00:00
Na využití jedinečné akce máte poslední den. Akce končí ve čtvrtek 29. prosince. Do té doby můžete získat všechny výhody a bonusy členství v iDNES Premium na celé tři měsíce zdarma. Prémiové články, přednostní vstupenky, 192 TV kanálů včetně HBO, exkluzivní soutěže a spoustu dalšího až do konce března 2023.


Česko je jednou z nejzranitelnějších zemí vůči globálním ekonomickým trendům, říká expert Michal Kořan
iHned.cz | 08:00:16
Končí rok, který bude nepochybně mít své důležité místo v učebnicích historie. V dnešním Ranním brífínku Hospodářek se podíváme na to, co se dělo s globální ekonomikou i obchodem a co z toho do budoucna vyplývá pro Česko. Vkládaný objekt typu...


Křičel jsem "Jakeše do koše". Příběhy tří Mongolů, kteří vzpomínají na pivo i Nagano
aktuálně.cz | 07:04:19
Reportéři Aktuálně.cz přímo v Ulánbátaru vyzpovídali Mongoly, kteří studovali v Česku a Praha je pro ně dodnes druhým domovem.


Vzpomínky čtenářů: Embéčko bez klíčů, výměna Renaultu za byt a Fiaty jen pro vyvolené
aktuálně.cz | 06:36:36
Za socialismu nehrála roli jen cena vozu, ale i specifický způsob prodeje a péče o zákazníka. Příběhy, které jste nám poslali, to svérázně dokreslují.


Kampus v Brně Bohunicích se rozroste. Místo zde dostanou sportovci i vědci
Denik.cz | 07:35:00
Univerzitní kampus v brněnských Bohunických prochází v posledních letech velkými změnami. A pokračovat budou i v budoucnu. Masarykova univerzita totiž odhalila projekt, který má v příštích letech posunout možnosti využití areálu na úplně novou úroveň. V lokalitě totiž vyrostou dvě nová zázemí: jedno pro sportovce, druhé pro vědce z oborů chemie, farmacie a lékařství.


Nápor ruské ofenzivy u Bachmutu se blíží vrcholu, míní američtí analytici
Denik.cz | 07:13:00
Nápor ruské ofenzivy u východoukrajinského města Bachmut se zřejmě blíží vrcholu, po němž začne postupně slábnout. Ve svém pravidelném hodnocení situace na ukrajinském bojišti to uvedl americký Institut pro studium války (ISW). Usuzuje tak mimo jiné z toho, že vysoké ztráty přinutily ruské velení vysílat do útoků menší skupiny.


Ruský satan. Kyjev žádá po pravoslavné církvi, aby označila Putina za ďábla
Denik.cz | 06:42:00
Ve sporu o to, zda má ukrajinská pravoslavná církev moskevského patriarchátu zůstat ve světoznámém klášteru Kyjevskopečerská lávra, ukrajinské vedení důrazně vyzvalo tuto církev, aby se distancovalo od Moskvy. Na Ukrajině působí také pravoslavná církev podřízená konstantinopolskému patriarchátu.


Poslední úsek D35 je před výkupem pozemků. Stavět se začne v roce 2025
Denik.cz | 06:39:00
Územní rozhodnutí získal před Vánocemi úsek dálnice D35 ze Starého Města do Mohelnice. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) počítá, že samotná stavba začne v roce 2025.


Na trati u Lanžhota vznikly nové mosty. Železničáři pokračují v modernizaci
Denik.cz | 05:46:00
/VIDEO/ Rychlejší a bezpečnější má být po modernizaci železniční úsek mezi Lanžhotem na Břeclavsku a hranicí se Slovenskem. Letos už na jeden a půl kilometru dlouhé trati vznikla nová kolej a mosty přes tamní vodní toky. Správa železnic práce zahájila v únoru. Náklady jsou 595,7 milionu korun bez daně.


Film místo šprtání. Proč se české školy bojí filmové výchovy
Denik.cz | 05:44:00
Student šílí, pedagog váhá. I třiatřicet let po sametové revoluci lpí řada škol na biflování neužitečných údajů. Přitom je tu médium, které leckterý nudný výklad či učení zastoupí a navíc zábavnou formou: film. Jenže mnozí pedagogové ho nechtějí. Proč?


VIDEA ROKU: Okamura s koláčem na hlavě, Babiš a jeho „Čau lidi“ a Fiala o válce
idnes.cz | 09:51:00
Domácími politickými událostmi roku byla bezesporu energetická krize a její dopady na Česko, komunální a senátní volby a také doznívající covidová pandemie. Nejsledovanějším videem se staly záběry, na kterých žena hází v předvolební kampani koláč na šéfa SPD.


Nepřipoutaný řidič zemřel po nárazu do stromu, tah na Písek byl zavřený
idnes.cz | 09:48:32
Při dopravní nehodě na hlavním tahu z Českých Budějovic na Písek zemřel ve středu ráno mladý řidič. U odbočky na Černěves a Libějovice narazil do stromu a i přes dlouhou resuscitaci záchranářů zraněním podlehl. Silnice byla do devíti hodin uzavřená, nyní už je tam provoz řízený kyvadlově.


„Děsivé, nemůžeme se dostat pryč.“ Na mostě v Číně se v mlze srazilo 200 aut
idnes.cz | 09:36:00
Zatím jednu oběť si vyžádala středeční hromadná nehoda na mostě v čínském městě Čeng-čou, kde se v husté mlze srazilo více než 200 vozidel. Informovala o tom státní televizní stanice CCTV a záchranáři.


Není to naše válka. Mír nastane, až budou chtít Američané, prohlásil Orbán
idnes.cz | 09:22:00
Maďarsku hrozilo, že bude zataženo do válečného konfliktu, kdyby volby vyhrála opozice, řekl premiér Viktor Orbán v rozhovoru pro deník Magyar Nemzet. Maďarská vláda podle něj podporuje Ukrajinu a má zájem na jejím přežití coby svrchované země. Zároveň má ale zájem na tom, aby Rusko neohrožovalo bezpečnost Evropy a nemá zájem na přerušení všech ekonomických vazeb na Rusko.


Adriana Sklenaříková se rozvádí s miliardářem. Manželi byli osm let
revue.idnes.cz | 09:21:00
Slovenská topmodelka Adriana Sklenaříková (51) fanouškům na sociálních sítích oznámila, že se rozcházejí s manželem Aramem Ohanianem (67). Žili spolu dvanáct let, z toho osm jako manželé. Mají dceru Ninu (4).


Prodejci ve stínu. Kdo je kdo v marketingových týmech kandidátů
idnes.cz | 09:00:00
Vstup do nejžhavější fáze kampaně před prvním kolem prezidentské volby nečeká pouze samotné kandidáty, ale také jejich více či méně rozsáhlé poradenské a marketingové týmy. Řada z jejich členů přitom tuší, do čeho jdou. Podíleli se totiž na kampaních kandidátů před pěti či deseti lety. Někteří z dnešních soupeřů tehdy kopali ve stejných dresech.


Dobrovolnice pomáhá i rok a půl po tornádu. Rozhoduji se srdcem, říká
idnes.cz | 08:08:00
Druhý advent v provizorních podmínkách prožívají lidé v jihomoravských obcích zasažených tornádem. A spolu s nimi i dobrovolnice Barbora Zdráhalová, přestože trvale žije v Míškovicích na Kroměřížsku, tedy i sto kilometrů dál. Do postižených obcí ale stále dojíždí několikrát týdně. I za to jí patří titul Žena roku 2022.


Nio snížila výhled pro dodávky ve 4Q tohoto roku na cca 39 000 vozů oproti původně plánovaným 43 - 48 000 vozů.
Kurzy.cz | 09:46:19
Čínská elektroautomobilka Nio snížila výhled pro dodávky ve 4Q tohoto roku na cca 39 000 vozů oproti původně plánovaným 43 - 48 000 vozům. Hlavním důvodem jsou problémy s dodávkami spojené s covidovými restrikcemi v hlavních čínských městech, jež...


Akcie výrobcov elektrických vozidiel pokračujú v poklese 📉
Kurzy.cz | 09:43:51
Najnovšie správy o plánovanom zastavení výroby Tesly v jej továrni v Šanghaji spôsobili pokles sentimentu voči akciám iných výrobcov EV, vrátane Rivian (RIVN.US) a (NKLA.US). Akcie čínskej NIO (NIO.US) tiež strácajú pôdu pod nohami, pričom spoločnosť d...


API reportuje zásoby ropy v USA - Ekonomický kalendář
Kurzy.cz | 09:32:38
Evropské trhy otevřely v blízkosti nulového zhodnocení

API reportuje zásoby ropy v USA


Na programu je Richmondský výrobní index a rozjednané prodeje domů v USAFutures na DAX snížily část ztrát ze včerejšího odpoledne a nyní ukazují na jen ...


Ranní shrnutí (28.12.2022)
Kurzy.cz | 09:31:36
Americké indexy zakončily včerejší obchodování smíšeně. S&P 500 klesl o 0,41 %, Dow Jones přidal 0,11 % a Nasdaq se posunul o 1,38 % níže


Indexy z Asie a Tichomoří se dnes obchodovaly většinou ve ztrátě. Nikkei klesl o 0,50 % a S&P/ASX 200 klesl o...


Postavení tchajwanského polovodičového průmyslu ve světě
Kurzy.cz | 09:14:00
Tchaj-wan zaujímá v celosvětovém měřítku výsadní postavení ve výrobě, balení a testování a designu čipů. Plány mezinárodní expanze


Americká ekonomika díky zahraničnímu obchodu svižně roste i ve 4. kvartále - Rozbřesk
Kurzy.cz | 09:06:00
Na českém devizovém trhu panuje mezisváteční klid, když pro měnový pár EUR/CZK je složité se pohnout byť i o jeden halíř. Koruna také nikterak nereaguje na posilování okolních měn v regionu, které mohou těžit z faktu, že ceny plynu jdou v Evropě díky t...


Tesla včera propadla o 11% a míří k nejhoršímu měsíci, čtvrtletí a roku od svého uvedení na trh
Kurzy.cz | 09:04:00
Akcie Tesly v průběhu úterního obchodování poklesly o 11% v reakci na zprávy o problémech s produkcí v Číně. Jen za prosinec tak akcie automobilky ztrácí více jak 44% a mají namířeno k historicky vůbec nejhoršímu měsíci, čtvrtletí a celému roku ve své&hel


Co čekat od centrálních bank v roce 2023?
Kurzy.cz | 08:47:23
Centrální banky a sazby byly téma číslo jedna letošního roku. V tom příštím jejich „váha“ může klesnout. Záležet bude především na tom, zda se dočkáme tolik očekávané recese, a pokud ano, zda bude mělká, nebo hluboká. Do hry může rovněž vstoupit otázka...


Japonsko bude vyžadovat po cestujících z Číny covidové testy, USA zvažují také nová opatření, znepokojení vyslovují další země a organizace
Kurzy.cz | 08:38:14
Japonsko oznámilo, že kvůli rychle se šířící covidové nákaze v Číně zavede s platností od 30. prosince požadavek na negativní covidový test při vstupu všech cestujících z kontinentální Číny.Znepokojení nad vývojem nákazy v Číně vyslovily také USA.


Na českém devizovém trhu panuje klid
Kurzy.cz | 08:29:30
Koruna také nikterak nereaguje na posilování okolních měn v regionu, které mohou těžit z faktu, že ceny plynu jdou v Evropě díky teplému počasí dolů.


Eurodolar trpí nízkou volatilitou
Kurzy.cz | 08:27:50
Ze včera zveřejněných dat přitom vyplynulo, že americké ekonomice se díky zahraničnímu obchodu daří velmi slušně růst i ve 4. čtvrtletí.


Technologie padaly
Kurzy.cz | 08:26:29
Nejširší index S&P 500 včera uzavřel v lehkém záporu (-0,4 %).


Frýdek-Místek: Na Štědrý den přišla o své úspory. Podvodníci nezahálí ani o svátcích
Kurzy.cz | 08:16:00
O tom, že podvodníci nezahálí ani o svátcích, se bohužel přesvědčila seniorka z Frýdku-Místku. Když jí na Štědrý den dopoledne zazvonil telefon, zřejmě netušila, že na druhém konci je podvodník, který má zálusk na její úspory.


Obchodování na mezisvátečních trzích se nese v duchu vyšších sazeb
Kurzy.cz | 08:10:32
Máme tu závěr kvartálu, a dokonce roku, nízkou likviditu, kdy až dnes se začíná obchodovat na všech trzích. Do toho se objevují další zprávy o uvolnění čínských protipandemických opatřeních.


Kdo bude na hradě příštích pět let? Vnitro spouští informační kampaň k prezidentským volbám 2023
Kurzy.cz | 08:00:00
Stejně jako v případě komunálních voleb, připravilo Ministerstvo vnitra i k nadcházejícím volbám prezidenta republiky informační minikampaň. Na sociálních sítích resortu se tak v následujících dnech bude možné setkat s videi a grafikami, které přiblíží...


Plzeň uspořádala první esportový turnaj, soutěžící přijeli z celé republiky
Kurzy.cz | 10:00:16
Více než sto soutěžících z celé republiky poměřilo své síly v celosvětově známé počítačové hře League of Legends. Esport se těší v tuzemsku i zahraničí velké oblibě, město proto plánuje akci pravidelně opakovat.


Příběhy roku 2022: Zázračné české dítě plánuje letět do vesmíru
Denik.cz | 09:00:00
Je typické zázračné dítě. Od prvních měsíců se mentálně vyvíjel neobyčejně rychle. V první třídě už četl bichle o historii, nakonec ho pohltila astronomie a vášeň pro ni předává dál. A jednou by chtěl čtrnáctiletý Jan Herzig vzletět do vesmíru.


Zloděj vzal rodině vánoční dárky za 18 tisíc. Na Štědrý den ukradl i malotraktor
Denik.cz | 08:48:00
Místo vánoční pohody zloba a bezmoc. Obyvatele poklidné Dolní Světlé na Českolipsku navštívil přímo na Štědrý den zloděj. Jednu rodinu připravil o dárky.


Vzpomínka na Libuši Šafránkovou: Výstava ukazuje její kostýmy ze slavných filmů
Denik.cz | 08:38:00
/VIDEO/ Už jen několik posledních dnů mají milovníci českých filmů a především Libuše Šafránkové k návštěvě výstavy, která je populární herečce věnována. Ve Strahovském klášteře jsou k vidění kostýmy, v nichž Šafránková účinkovala.


Auto nedaleko Vodňan narazilo do stromu. Nehodu nepřežil mladý řidič
Denik.cz | 07:31:00
Tragicky skončila ve středu 28. prosince 2022 ranní nehoda na hlavním tahu z Vodňan na České Budějovice. Mezi odbočkami na Libějovice a Černěves tu havarovalo osobní auto do stromu. Jak doplnila policejní mluvčí Martina Joklová, náraz si bohužel vyžádal smrtelné zranění. „Nehodu nepřežil mladý řidič. Z důvodu vyšetřování bude komunikace zhruba do 10 hodin uzavřená,“ upozorňuje řidiče.


Zvolme dobrého prezidenta, omezme pravomoci prezidenta, zrušme prezidenta
Hospodářské noviny | 11:00:02
Úkol číslo jedna zní: zvolit v polovině ledna dobrého demokratického prezidenta. Tím to ale jen začíná. To důležitější, pokud jde o post hlavy státu, nás čeká později. Po dvou volebních obdobích s přímo voleným prezidentem už totiž dobře víme, že je...


Je třeba začít říkat, že pomoc Ukrajině je ve skutečnosti pomocí Západu
Hospodářské noviny | 11:00:02
Nejistá poloha ukrajinského státního území v geopolitické šedé zóně se v dohledné době nezmění. Dokud Ukrajina nebude plnoprávným členem NATO a EU, bude se muset o svou národní bezpečnost starat sama – a bude k tomu potřebovat pomoc. Jedním z...


Klienti zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX podali na firmu hromadnou žalobu
Hospodářské noviny | 11:00:02
Klienti zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX podali hromadnou žalobu na tuto firmu i její bývalé vedoucí pracovníky, včetně zakladatele Samuela Bankmana-Frieda. Dožadují se soudního prohlášení, že digitální aktiva společnosti patří klientům....


Česko je jednou z nejzranitelnějších zemí vůči globálním ekonomickým trendům, říká expert Michal Kořan
Hospodářské noviny | 11:00:05
Končí rok, který bude nepochybně mít své důležité místo v učebnicích historie. V dnešním Ranním brífínku Hospodářek se podíváme na to, co se dělo s globální ekonomikou i obchodem a co z toho do budoucna vyplývá pro Česko. Vkládaný objekt typu...


Tady je Krakonošovo! Prohlédněte si různá filmová zpracování Krakonoše, která Češi hltají po generace
Reflex | 10:00:00
Novou pohádku České televize Krakonošovo tajemství na Boží hod sledovalo 3,22 milionu diváků a stala se tak nejsledovanější pohádkou uvedenou 25. prosince za posledních 25 let. Film scenáristky Barbary Johnsonové a režiséra Petera Bebjaka také po dlouhých letech na obrazovku vrátil postavu mýtického pána hor. Krakonoše známe hlavně z večerníčku Krkonošské pohádky, kde ho ztvárnil František Peterka; ten však nebyl jediným hercem, který se této role ujal. V pohádkách o Krakonošovi také zatím hrály už tři generace rodu Prachařů – Ilja, David a Jakub.


Je opravdu nutné používat deodorant? Napoleon to viděl jinak...
Tiscali-zprávy | 08:22:06
Stejně jako čištění zubů nebo mytí obličeje se může zdát, že i každodenní používání deodorantu je jedním z rituálů nezbytných pro základní hygienu. Podle odborníků na dermatologii, které oslovil server CNN, je ale takové rozhodnutí pravděpodobně založeno spíše na osobních a kulturních preferencích než na případné zdravotní nutnosti.


Mírový plán Zelenského: obnova ukrajinské územní celistvosti i jaderná bezpečnost
E15-ekonomika | 10:44:00
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hodlá ve svém desetibodovém mírovém plánu pro Ukrajinu mimo jiné vyzvat k obnovení bezpečnosti v okolí Záporožské jaderné elektrárny, ale například i k ochraně ukrajinského životního prostředí. Vyplývá to z přehledu, který dnes zveřejnila agentura Reuters.


Ruská ofenziva u Bachmutu se blíží vrcholu, uvádí američtí analytici
E15-ekonomika | 10:08:00
Nápor ruské ofenzivy u východoukrajinského města Bachmut se zřejmě blíží vrcholu, po němž začne postupně slábnout. Ve svém pravidelném hodnocení situace na ukrajinském bojišti to uvedl americký Institut pro studium války. Usuzuje tak mimo jiné z toho, že vysoké ztráty přinutily ruské velení vysílat do útoků menší skupiny.


Mírový plán Zelenského: obnova ukrajinské územní celistvosti i jaderná bezpečnost
E15-politika | 10:44:00
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hodlá ve svém desetibodovém mírovém plánu pro Ukrajinu mimo jiné vyzvat k obnovení bezpečnosti v okolí Záporožské jaderné elektrárny, ale například i k ochraně ukrajinského životního prostředí. Vyplývá to z přehledu, který dnes zveřejnila agentura Reuters.


Ruská ofenziva u Bachmutu se blíží vrcholu, uvádí američtí analytici
E15-politika | 10:08:00
Nápor ruské ofenzivy u východoukrajinského města Bachmut se zřejmě blíží vrcholu, po němž začne postupně slábnout. Ve svém pravidelném hodnocení situace na ukrajinském bojišti to uvedl americký Institut pro studium války. Usuzuje tak mimo jiné z toho, že vysoké ztráty přinutily ruské velení vysílat do útoků menší skupiny.


Papež František vyzval k modlitbám za Benedikta XVI., je „velmi nemocný“
idnes.cz | 11:50:00
Papež František vyzval k modlitbám za svého předchůdce, bývalého papeže Benedikta XVI., který je podle jeho slov velmi nemocný. Papež tuto překvapivou výzvu pronesl na závěr své pravidelné generální audience. Podle Vatikánu se Benediktovo zdraví v posledních hodinách zhoršilo.


Co rok, to minuta. Časosběrné video ukazuje, jak se stavělo brněnské „metro“
idnes.cz | 11:48:00
Dva a půl roku zabralo budování tramvajového tunelu v brněnských Bohunicích, který je se 602 metry nejdelší v Česku. Dopravní podnik města Brna nyní zveřejnil časosběrné video, které celý proces ukazuje ve dvou a půl minutách.


Čtyři roky pauza, dalšího úseku D35 se řidiči dočkají až v roce 2026
idnes.cz | 11:31:00
Nadšení, s jakým před pár dny řidiči vítali nový úsek dálnice D35 na Pardubicku, teď na pár let opadne. Ředitelství silnic a dálnic přes pokročilou přípravu všech zbylých úseků D35 v následujících třech letech žádnou novou část tolik potřebné dálnice neotevře.


Čínu sužuje odložená covidová pohroma. Svět se bojí restartu pandemie
idnes.cz | 11:29:00
Chybí volná lůžka, léky i personál. Nemocnice v Číně jsou po zásadním uvolnění hygienických opatření přeplněné lidmi, kteří se nakazili koronavirem nebo jinou respirační nemocí. Situace je mnohde kritická. Zdraví Číňané, kteří byli tři roky zavření ve vlasti, však chtějí cestovat. Některé státy už ovšem vzkázaly, že tak jednoduché to čínští turisté mít nebudou.


Odnesl jsem si z toho všeho šrámy na duši, říká jachtař Křížek z vězení
revue.idnes.cz | 11:30:00
Jachtař David Křížek (50) dostal loni v létě za podvody a tunelování tři a půl roku. Sportovec u soudu tvrdil, že ve firmě působil jako bílý kůň, přesto skončil ve vězení. Tam nyní napsal pohádkovou knihu pro děti Plavba snů.


V Británii jdou do oběhu mince s Karlem. Pošta neví, proč už jsou na eBayi
idnes.cz | 11:08:00
Na internetové aukční síni eBay se objevily zapečetěné sáčky s dvaceti novými 50pencovými mincemi s vyobrazením krále Karla III. Nabízejí se zde za více než dvojnásobek své nominální hodnoty. Britská pošta, která je v současnosti teprve dává do oběhu, musí nyní vysvětlit, jak se na internetu objevily, když oficiálně tato balení nejsou na prodej.


Putin jako Sauron. Účastníkům summitu rozdal své „prsteny moci“
idnes.cz | 11:05:00
Ruský prezident Vladimír Putin nechal vyrobit devět prstenů pro účastníky summitu Společenství nezávislých států, který se na počátku týdne konal v Petrohradě. Osm rozdal a devátý nadělil sobě. Na šperku je novoroční pozdrav a symbolika SNS.


SPD marně shání podpisy pro nedůvěru vládě. ANO osloví před volbou prezidenta
idnes.cz | 11:02:00
Hnutí SPD doposud nesehnalo dost hlasů pro vyvolání schůze k hlasování o nedůvěře vládě. Mají dvacet poslaneckých podpisů, pro takovou schůzi jich je však potřeba alespoň padesát. Předseda hnutí Tomio Okamura oznámil záměr již 13. prosince, ale zatím neoslovil opoziční klub ANO, který by mu mohl dodat potřebné podpisy. Chce s ním jednat v lednu.


Léčba stolicí? Fekální terapie funguje jako probiotika, říká gastroenterolog
idnes.cz | 11:00:00
Bolest v břiše, nadýmání, plynatost, nepravidelná stolice, průjem či zácpa. To je celý komplex příznaků, které mohou předznamenat, že s našimi střevy není něco v pořádku. V Rozstřelu o tom hovořil gastroenterolog Milan Lukáš. V rozhovoru podrobně rozebral to, jak by mělo trávicí ústrojí správně fungovat, jaké jsou nejčastější chyby ve stravování nebo co je to fekální terapie.


Telefonování z auta bylo původně zálibou nadšeného penzisty. S pevnými linkami mobil dříve prohrával
Auto.cz | 10:24:00
Volání z auta je dnes téměř nutností, ale ještě nedávno šlo o výsadu bohatých. Přitom to vše začalo experimentální kratochvílí muže v důchodu.


Dakar 2023: Český fotograf vyráží podvanácté. Celoroční příprava stojí stovky tisíc
Auto.cz | 09:50:00
Hovoří se o něm jako o nejžádanějším fotografovi Rallye Dakar. Oprávněně. O služby Mariana Chytky mají zájem u Audi, Toyoty nebo Hondy. Až budete obdivovat snímky Stephana Peterhansela, Carlose Sainze nebo Násira al-Attíji, s velkou pravděpodobností půjde o práci třiatřicetiletého Čecha. 


Nejočekávanější elektromobily pro příští roky? Ve vyhledávání vládne Tesla
Auto.cz | 08:00:00
Lidé se v tomto roce nejvíce zajímali o Teslu Roadster a Cybertruck, zájem však vzbudil i VW ID. Buzz.


Sněžku zasáhl orkán o rychlosti přes 136 km/h, v části Krkonoš hrozí náledí
idnes.cz | 10:21:00
Sněžku dnes zasáhl orkán, v nárazech vítr dopoledne dosáhl rychlosti přes 136 kilometrů v hodině, vyplývá z dat měřicí stanice poštovny Anežka na vrcholu Sněžky. Hranice orkánu je 117,7 kilometru v hodině.


Na zkrachovalou burzu FTX se valí žaloba. Klienti žádají své kryptoměny
idnes.cz | 09:18:00
Klienti zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX podali na firmu i její bývalé vedoucí pracovníky včetně zakladatele Samuela Bankmana-Frieda hromadnou žalobu. Dožadují se soudního prohlášení, že digitální aktiva společnosti patří klientům.


Siluanov (MF Ruska): Nedávno zavedený cenový strop na ruskou ropu zavedený EU a zeměmi G7 má negativní dopad na vývozní příjmy
Kurzy.cz | 11:36:42
Podle vyjádření ruského ministra financí Antona Siluanova nedávno zavedený cenový strop na ruskou ropu zavedený EU a zeměmi G7 má negativní dopad na vývozní příjmy, což by mohlo mít negativní vliv na rozpočtový deficit, který by mohl narůst nad původně&he


Ceny zemního plynu v USA se propadly o dalších 5 % navzdory obavám o dodávky
Kurzy.cz | 11:23:21
Ceny zemního plynu ve středu prudce klesly navzdory tomu, že těžba plynu v oblasti Appalačského pohoří, v oblasti nejvyšší produkce plynu v USA, klesla o rekordní množství, protože zimní bouře Elliott způsobila zmatek a omezení dodávek v Pensylvánii a ...


Tesla pokračovala ve volném pádu
Kurzy.cz | 11:21:49
Akciové indexy neudržely úterní zisky a včera oslabovaly. Nesvědčily jim hlavně rostoucí dluhopisové výnosy, jež u desetileté splatnosti v USA vzrostly přes 10bb na cca 3,85% a pohybují se tak už přes 40bb nad předchozími minimy kolem 3,4%.


Crypto – čo očakávať v roku 2023?
Kurzy.cz | 10:59:22
Rok 2022 bol pre kryptomeny skutočnou skúškou ohňom, čo malo za následok výpredaje a poklesy celého trhu, čo naznačuje, že zisky kryptomien boli aspoň čiastočne spôsobené nízkymi úrokovými sadzbami. Rastúca korelácia s globálnym akciovým trhom spôsobil...


Možný první krok k exitu BoJ a japonské akciové trhy
Kurzy.cz | 10:58:41
Japonská centrální banka BoJ posunula toleranční pásmo u výnosů desetiletých vládních dluhopisů na 0,5 %. Překvapila tím trhy, ale Takatoshi Ito, který působí na Columbia University Business School, hodnotí tento krok pozitivně.


Rok 2023 by mohl být pro automobilový trh obtížný. Případná recese by mohla výrazně ovlivnit prodeje
Kurzy.cz | 10:55:39
Rok 2022 byl pro automobilový svět plný výrazných výzev především v oblasti narušených případně hůře fungujících dodavatelských řetězců a zvyšujících se sazeb. Podle některých odhadů by rok 2023 mohl být také obtížným a to především kvůli obavám z možné&h


Výhled na rok 2023 - Akcie, Dluhopisy, Ekonomika, Dolar
Kurzy.cz | 10:54:13
Rok se s rokem sešel a je potřeba se především dívat dopředu. Čeká nás 12 měsíců mnoho neznámého, a jak ukázaly roky 2020 nebo 2022, možná i zcela nečekaného. Ve videu se dívám především na věci, které nás musí z pohledu dalšího vývoje kapitálových trh...


Je třeba začít říkat, že pomoc Ukrajině je ve skutečnosti pomocí Západu
iHned.cz | 12:00:15
Nejistá poloha ukrajinského státního území v geopolitické šedé zóně se v dohledné době nezmění. Dokud Ukrajina nebude plnoprávným členem NATO a EU, bude se muset o svou národní bezpečnost starat sama – a bude k tomu potřebovat pomoc. Jedním z...


Klienti zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX podali na firmu hromadnou žalobu
iHned.cz | 12:00:15
Klienti zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX podali hromadnou žalobu na tuto firmu i její bývalé vedoucí pracovníky, včetně zakladatele Samuela Bankmana-Frieda. Dožadují se soudního prohlášení, že digitální aktiva společnosti patří klientům....


Top 10 českých jaderných událostí 2022
Kurzy.cz | 10:09:02
Rok 2022 byl z pohledu rozvoje jaderné energetiky v České republice v mnohém průlomový: odstartoval největší investiční projekt v moderních dějinách země, došlo k významnému posunu v přípravě na nové jaderné technologie, i k rozšíření českých výzkumnýc...


Plzeň: Speciální pracovní skupina bude řešit stav Kulturního domu Peklo
Kurzy.cz | 09:55:52
To patří mezi nejvýznamnější kulturní objekty v Plzni, je však v havarijním stavu. O koupi památkově chráněného objektu před časem nikdo zájem neprojevil, město tak musí řešit, co s areálem Pekla dál.


Druhý teplý Silvestr po sobě🌡Dnes ráno od západu přibývá oblačnost a teploty jsou blízko nuly, někde i slabě pod nulou. Už zítra mohou někde teploty přesáhnout 10 °C.
Kurzy.cz | 07:57:00
Dnes ráno od západu přibývá oblačnost a teploty jsou blízko nuly, někde i slabě pod nulou. Dneska může na severu místy pršet, jinde budou déšť nebo přeháňky jen výjimečně. Maximální teploty čekejte kolem 5 °C, na Moravě budou místa, kde bude jen kolem 2&h


Zimní bouřky, požár národního parku, rekordy i skoky. Počasí letos "tančilo rokenrol"
aktuálně.cz | 11:54:42
Česko letos zažilo abnormálně teplou zimu i léto. "Velké teplotní odchylky přinášely jednotlivé dny i měsíce," říká meteoroložka.


Papež František vyzval k modlitbám za Benedikta XVI. Jeho zdraví se rychle zhoršilo
aktuálně.cz | 11:54:37
Zdraví bývalého papeže Benedikta se podle Vatikánu v posledních hodinách zhoršilo; jeho stav je pod kontrolou a má neustálou lékařskou péči.


Slováci stále čtou knihy česky. Mladí Češi často potřebují i titulky u filmů
aktuálně.cz | 11:32:17
Mladí Češi se odnaučili rozumět slovenštině a slovensky nečtou. Slováci, i vzhledem k mnohem menšímu tamnímu trhu, knihy v češtině čtou.


Jak dosáhnout míru? Plán Zelenského zahrnuje stažení Rusů i jadernou bezpečnost
Denik.cz | 11:30:00
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hodlá ve svém desetibodovém mírovém plánu pro Ukrajinu mimo jiné vyzvat k obnovení bezpečnosti v okolí Záporožské jaderné elektrárny, ale například i k ochraně ukrajinského životního prostředí. Vyplývá to z přehledu, který ve středu zveřejnila agentura Reuters.


Papež František vyzval k modlitbám za Benedikta XVI. Je prý velmi nemocný
Denik.cz | 11:04:00
Papež František ve středu vyzval k modlitbám za svého předchůdce, bývalého papeže Benedikta XVI., který je podle jeho slov velmi nemocný. Jak informovala agentura Reuters, papež tuto překvapivou výzvu pronesl na závěr své pravidelné generální audience, ale neposkytl žádné podrobnosti.


Případ výbuchu varny v Ostravě-Hrabůvce je uzavřen, lidé se vracejí domů
Denik.cz | 10:15:00
Viníci pravomocně odsouzeni, materiální škody napraveny, život se po bezmála dvou letech vrací do starých kolejí. Vzpomínky na děsivé okamžiky však stále přetrvávají. Mnozí si je ponesou do konce svých životů. I takto by se v několika větách dal shrnout závažný drogový případ z Ostravy, který v minulých dnech skončil vynesením pravomocného verdiktu.


Komu letos nejvíc rostly platy? Hlavně ajťákům. Regiony dohnaly Prahu a Brno
Denik.cz | 10:00:00
Programátor, správce sítí a další zaměstnání z oblasti informačních technologií. Kdo zasvětil svůj pracovní život zmiňovaným oborům, dočkal se pravděpodobně navzdory zhoršené ekonomické situaci i letos zvýšení čísel na výplatní pásce. Právě zaměstnanci těchto profesí si totiž podle aktuálních průzkumů v tomto roce nejvíce polepšili. Často se těm zaměstnaným firmami mimo Prahu a Brno podařilo dorovnat úroveň mezd, která byla dříve nastavena jen v největších městech Česka.


Kosovo po protestech uzavřelo hlavní hraniční přechod se Srbskem
Denik.cz | 09:45:00
Kosovo ve středu uzavřelo hlavní hraniční přechod Merdare se Srbskem poté, co ho v noci ze srbské strany zablokovalo asi 50 lidí. Ti demonstrovali na podporu Srbů žijících v Kosovu, jehož nezávislost odmítají protestující uznat. Informovala o tom agentura Reuters.


Deset nejposlouchanějších podcastů Lupy v roce 2022: Rizika sociálních sítí, (ne)bezpečné Wi-Fi i historie internetu
lupa.cz | 12:50:19
V roce 2022 jsme pro vás na Lupě připravili celkem 23 podcastových epizod, ve kterých jsme s hosty probírali témata týkající se internetu: od aktuálního sporu vydavatelů o peníze s Googlem či Facebookem, přes chystanou evropskou regulaci hrozící prolomením online soukromí až po rozbory toho, proč AI nemá vědomí a zda ho vlastně mají lidé.


Rok 2022 v českých startupech: Miliardové prodeje, první jednorožci a očekávání ekonomické krize
lupa.cz | 06:30:01
České startupy jsou na tom stále lépe a lépe a některé sahají na statut jednorožce. Trh ale na obzoru vidí nepříjemnou hospodářskou krizi.


Chcete vědět, co přinese příští rok? Chcete vědět, jak se zase všichni zmýlíme
Hospodářské noviny | 14:00:03
Měl to být rok radosti. Pandemie byla díky očkování i promoření na ústupu, ceny aktiv počínaje nemovitostmi a konče kryptoměnami slibovaly nekonečný růst a společnost se měla konečně zaměřit na problémy s klimatem. Rok 2022 zkrátka sliboval vše, o...


Je obrovské štěstí, že máme v rodině aktivní babičky, chválí si Krejčíková
revue.idnes.cz | 13:24:00
Aneta Krejčíková (31), známá ze seriálu Ulice nebo show Tvoje tvář má známý hlas, promluvila v rozhovoru pro iDNES.cz o synech a rodině, ale i kariéře a módě. Přiznala také, že hraní v nekonečných seriálech je podle ní disciplína sama pro sebe.


Jízda opilého řidiče bez pneumatik skončila ve středu kruhového objezdu
idnes.cz | 12:43:00
Přes dvě promile alkoholu naměřili policisté řidiči, který vjel na trávník uprostřed kruhového objezdu v Plzni na Domažlické ulici. Cestou vyvrátil obrubník a srazil dopravní značku. Kromě toho mu na předních kolech praskly pneumatiky a jel pouze po ráfcích.


Nejvýš čtyři na třídu. Čeští výzkumníci přinášejí lék na segregaci Romů
idnes.cz | 12:40:00
V českém školství se záměrně oddělují romské děti. Často končí v segregovaných školách či speciálních třídách. V dospělosti pak mají malou šanci najít si práci, vymanit se z ghett a začlenit se do běžné společnosti. Existují ale cesty, jak vyloučení hned od útlého věku zamezit. Čeští vědci z PAQ Research přišli s ověřenými řešeními, popsali i výhody inkluze.


Záchrana spalovacích motorů? Porsche oficiálně spustilo výrobu syntetického paliva
Auto.cz | 13:50:00
Automobilka otevřela první továrnu na výrobu e-paliva v jihoamerickém Chile.


Rallye Dakar 2023: Češi si užili Vánoce a odletěli
Auto.cz | 12:50:00
Ve středu 28. ledna krátce po šesté hodině ranní odletěli do Saúdské Arábie všichni čeští a slovenští startující, kteří se zúčastní nacházejícího 45. ročníku Rallye Dakar. Bez výjimky strávili v klidu vánoční svátky a nyní už se soustředí na arabské kilometry. 


Jedinečný Dodge Viper s desetiválcem McLarenu má nového majitele. A nestál moc
Auto.cz | 11:30:00
One-off Dodge Viper ASC McLaren Diamondback byl představen na autosalonu v Detroitu v roce 2006. 


KOMENTÁŘ: Obnovitelné zdroje nejsou ideologie, ale nutnost
idnes.cz | 12:04:00
Z nejrůznějších analýz vyplývá, že bychom měli každý rok celosvětově investovat až 7,5 % HDP do takzvané zelené transformace ekonomiky. To jsou tak velké peníze, že se nemůžeme vůbec splést, pokud do změny vložíme maximální možné úsilí, píše v komentáři právník a nositel Ceny Josefa Vavrouška Pavel Franc.


Akcie Tesly jdou k historickému dnu. Musk za volantem spí, domnívají se někteří
idnes.cz | 11:57:00
Akcie americké společnosti Tesla směřují k největšímu měsíčnímu, čtvrtletnímu i ročnímu propadu za dobu své existence. Jen za úterý odepsaly 11 procent a od začátku prosince jsou levnější o 44 procent. Podle analytiků je hlavní příčinou fakt, že Tesle nejenom vyrůstá konkurence, ale k tomu se firma potýká s problémy při výrobě ve Spojených státech i v zahraničí.


13 h - trhy včetně těch měnových pouze hledají další směr vývoje, ropa se drží kolem 84,5 USD, zlato nad 1800 USD
Kurzy.cz | 13:39:00
Evropské akciové trhy v průběhu dnešního dopoledne pouze hledají další směr. Investoři bilancují končící rok a vyhlížejí ten další, který bude zřejmě plný dalších výzev a rizik z pohledu kapitálových trhů.


Když se Silvestr zvrhne v oční pohromu... Na těchto 5 situací dávejte pozor!
Kurzy.cz | 13:36:01
Oslavy příchodu nového roku se mohou snadno zvrtnout. Oční lékařka prozradila, jak může být váš zrakový orgán na Silvestra ohrožen a co dělat v případě nehody...


UK100 se daří více než dalším evropským indexům
Kurzy.cz | 12:37:59
Zatímco většina evropských indexů dnes spíše vyčkává, akcie v Londýně prudce vzrostly po návratu obchodníků z vánočních prázdnin. Index UK100 vyskočil zhruba o 1,0 % díky akciím spojeným s komoditami a Čínou v reakci na uvolnění dalších omezení spojený...


Jak prudké zvýšení sazeb Fedu ovlivní zahraniční ekonomiky?
Kurzy.cz | 12:36:07
Fed se ve své nedávné studii zaměřil na otázku dopadů utažení měnové politiky na zahraniční ekonomiky. Tzv. spillover efekt vysvětluje a dokazuje na základě tří kanálů a dvou modelů. Jaký je výsledek?


Týždenná technická analýza 28. 12. 2022
Kurzy.cz | 12:20:34
Týždenné analýzy sú zamerané na 3 zásadné smery v obchodovaní. Prvú časť obsahujú fundamentálne správy, ktoré dokážu na trhu vytvoriť zaujímavú volatilitu a obchodníci by o nich jednoznačne mali vedieť. Ďaľšou časťou je CoT analýza strednodobých trendo...


Pět scénářů, které představují riziko pro další vývoj na globálních trzích
Kurzy.cz | 12:04:46
Nejhorší rok na globálních akciích za více než deset let, který dopadl i na dluhopisy, je už téměř za námi a někteří investoři jsou připraveni nebrat v roce 2023 nic jako samozřejmost.


Plyn pro Evropu je nejlevnější od vpádu Ruska na Ukrajinu
idnes.cz | 10:25:58
Cena plynu pro evropský trh pokračuje v poklesu a ve středu dopoledne se kontrakt k lednovému dodání suroviny propadl až na 76,18 eura (zhruba 1847 Kč) za megawatthodinu (MWh). Ukazují to záznamy ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je pro ceny v Evropské unii klíčový. Cena plynu se tak dostala nejníže od února, kdy začala ruská invaze na Ukrajinu.


DESKY ROKU: Nejlepší je The Cleansing, na samém dně pak hrůza od Inekafe
idnes.cz | 10:00:00
Hudební album roku natočili dle hodnocení naší kulturní rubriky saxofonista John Zorn a baskytarista Bill Laswell. Jejich deska The Cleansing si totiž jako jediná vysloužila hodnocení 90 %. Na opačném konci žebříčku pak skončili slovenští Inekafe s počinem Made In Czechoslovakia. Neoriginální album dostalo rovnou nulu. Pět nejlepších i pět nejhorších hudebních počinů dle našich recenzí najdete zde.


Potížista? Možná, ale taky může být dítě mimořádně nadané. Jen to české školství těžko poznává
iHned.cz | 14:00:21
Ve škole mají terária s hady i leguánem. Zookoutek založil na Gymnáziu Botičská v Praze Petr Šíma, který zde vyučuje chemii a biologii. Studenti tak mohou v hodinách vidět jak živé tvory, tak i další exempláře zvířat, díky nimž přírodu poznají...


Modlete se za Benedikta XVI., vyzval papež František. Zdraví jeho předchůdce se zhoršilo
iHned.cz | 14:00:21
Zdraví emeritního papeže Benedikta se podle Vatikánu náhle zhoršilo. Jeho stav je pod kontrolou a má neustálou lékařskou péči, informovaly zdroje Vatikánu, které citovala agentura Reuters. Papež František navštívil svého churavějícího předchůdce ve...


Chcete vědět, co přinese příští rok? Chcete vědět, jak se zase všichni zmýlíme
iHned.cz | 14:00:21
Měl to být rok radosti. Pandemie byla díky očkování i promoření na ústupu, ceny aktiv počínaje nemovitostmi a konče kryptoměnami slibovaly nekonečný růst a společnost se měla konečně zaměřit na problémy s klimatem. Rok 2022 zkrátka sliboval vše, o...


Splasklá bublina na obzoru? Akcie Tesly směřují k historickému propadu
iHned.cz | 14:00:22
Akcie americké společnosti Tesla směřují k největšímu měsíčnímu, čtvrtletnímu i ročnímu propadu za dobu své existence. Jen za úterý odepsaly 11 procent a od začátku prosince jsou levnější o 44 procent. Podle analytiků je hlavní příčinou fakt, že...


Zvolme dobrého prezidenta, omezme pravomoci prezidenta, zrušme prezidenta
iHned.cz | 14:00:22
Úkol číslo jedna zní: zvolit v polovině ledna dobrého demokratického prezidenta. Tím to ale jen začíná. To důležitější, pokud jde o post hlavy státu, nás čeká později. Po dvou volebních obdobích s přímo voleným prezidentem už totiž dobře víme, že je...


Wall Street 27.12. - začátek zkráceného svátečního týdne v minusech
Kurzy.cz | 09:12:34
Akcie na Wall Street zahájily zkrácený sváteční týden poklesem. Sentiment negativně ovlivnil nárůst výnosů na dluhopisech a výprodej v technologickém sektoru. Akcie spol. Tesla Motors (-11,41 %; 109,10 USD) pokračovaly ve volném pádu a mají nakročeno k&he


Liberecký kraj přispěl Charitě Česká Lípa na rekonstrukci azylového domu Jonáš
Kurzy.cz | 14:00:47
Tři sta tisíc korun.


Kokain v banánech, nutrie v chlívku i ukradený králík. Kam letos vyjížděli policisté
aktuálně.cz | 13:47:01
Aktuálně.cz vybralo deset nejpodivnějších zásahů českých policistů a hasičů v uplynulém roce.


Z jihlavské zoo utekl rys. Teď zřejmě pobíhá v blízkosti města
Denik.cz | 13:36:00
Na útěku se momentálně nachází rys z jihlavské zoo. Zvíře uprchlo v úterý večer.


Škola měla špatnou pověst i skladbu žáků. Kamenka nyní láká na pohodovější výuku
Denik.cz | 13:14:00
Základní škola Kamenná stezka v Kutné Hoře si postupně získala pověst základky pro Romy a problematické žáky. Nyní dokázala změnit nejen skladbu dětí, ale i způsob výuky. Její atraktivní program úspěšně láká nové rodiče.


Tisíce romských dětí se vzdělává odděleně od ostatních žáků. Nevyplatí se to
Denik.cz | 13:13:00
Do mnoha desítek takzvaně běžných základních škol a tříd v Česku chodí romské děti a žáci se speciálními potřebami odděleně od ostatních. Poměr takto vyloučených dětí zpravidla výrazně převyšuje jejich zastoupení v celé populaci či dané oblasti. Odborně se tomu říká segregace, což v latině doslova znamená vyloučení ze stáda. Výsledkem je omezená možnost vzájemného kontaktu a rozdílné vzdělávací příležitosti. Pomoci tuto situaci napravit chce projet Desegregace.cz. Toto kostrbaté slovo by volně šlo přeložit jako opětovné začlenění do stáda. Zde jsou některá data a fakta, která projekt přinesl.


Karel Gargulák: Desegregace? Zlepší se vzdělání, zaměstnanost i rozpočet
Denik.cz | 13:13:00
Karel Gargulák je analytik specializující se na vzdělávání. Pracuje ve výzkumné společnosti PAQ Research, která nyní přichází s projektem Desegregace.cz Ten se snaží zrušit oddělené vyučování především romských žáků, snižovat neúspěchy dětí ve vzdělávání a naopak zvyšovat kvalitní výuku pro všechny děti bez rozdílu. V rozhovoru pro Deník.cz Karel Gargulák vysvětluje, proč se spravedlivější rozdělování romských a dalších vyloučených dětí mezi jednotlivé školy vyplatí danému městu i celému státu.


PODCAST: Česko vyjednalo v čele EU maximum. Pomohlo tím i sobě, říká ministr Bek
Denik.cz | 12:51:00
Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek prozrazuje mnohé ze zákulisí končícího českého předsednictví v EU. Díky dobré práci českých diplomatů a ministrů jsme podle něj dokázali změnit obraz Česka v Evropě. 


Náchod chce postavit Platýze od Kaplického. Stal by se z něj lázeňský pavilon
Denik.cz | 12:50:00
Exprezident Václav Klaus se chtěl kvůli jeho knihovně poutat řetězy a České Budějovice nakonec vycouvaly z projektu výstavby koncertní síně v podobě rejnoka z jeho dílny. Jediné, co tak zatím po světoznámém architektovi Janu Kaplickém v jeho domovině zůstalo, je novostavba rodinného domu v Praze nad Braníkem.


Sněžku zasáhl orkán, rychlost větru přesáhla 136 kilometrů v hodině
Denik.cz | 11:51:00
Nejvyšší horu České republiky zasáhl ve středu dopoledne orkán. Rychlost větru přesáhla 135 kilometrů v hodině. Kvůli větru se dnes zastavila lanovka v horním úseku Růžová hora - Sněžka. 


V centru Prahy se budou o bezpečnost na silvestra starat stovky policistů
Denik.cz | 11:50:00
/FOTOGALERIE/ V centru Prahy se o zajištění bezpečnosti budou o silvestrovské noci starat stovky policistů, záchranáři posílí službu a zapojí záchranářský kamion Golem. Na oslavy jsou připraveni i hasiči, kteří neočekávají extrémní počet výjezdů. V centru oslavy způsobí dopravní omezení pro automobily, metro pojede až do 02:30 v desetiminutových intervalech.


Civilní špionáž: Ukrajinci dávají přes mobily zprávy, kudy se přesouvají ruské tanky
Respekt | 12:59:50
Se Slavou Banikem z ukrajinského ministerstva pro digitální transformaci o získávání informací o invazi


Podněstří, nostalgická černá díra Evropy. Vládne zde tíseň, chudoba a láska k Sovětskému svazu
Reflex | 13:00:00
Podněstří – separatistické území Moldávie, které chová nostalgické sympatie k putinovskému Rusku. Místo, kde před budovou parlamentu v hlavním městě Tiraspol stojí hrdá budovatelská Leninova socha. Mnozí Podněstří považují za černou díru, jíž proplouvají zbraně z Ruska a Ukrajiny do rukou teroristů. Atmosféru této zapomenuté oblasti můžete nyní pocítit pomocí působivých fotografií.


Idiotem roku je bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv. Z jeho výroku by měl radost i Hitler
Reflex | 12:00:00
Když v dubnu 2010 podepisoval tehdejší ruský prezident Dmitrij Medveděv se svým americkým protějškem Barackem Obamou na Pražském hradě dohodu START III o snižování jaderných zbraní obou velmocí, nevypadalo to, že by trpěl nějakou paranoiou vůči Západu. V březnu 2011 se pak v Moskvě vyfotil Medveděv se svoji milovanou anglickou kapelou Deep Purple a pěl superlativy na západní rockovou hudbu. Dnes na sociálních sítích plive na západní politiky a generály, celou západní civilizaci i na ukrajinské představitele, které označuje za „bastardy a šmejdy“. Jeho blouznění připomíná vážnou psychickou nemoc a svými výroky překonává svého pána Putina a někdy i Hitlera.


Zelenského mírový plán Moskva odmítá, protože nebere v potaz ruské územní zisky
Tiscali-zprávy | 11:13:27
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hodlá ve svém desetibodovém mírovém plánu pro Ukrajinu mimo jiné vyzvat k obnovení bezpečnosti v okolí Záporožské jaderné elektrárny, ale například i k ochraně ukrajinského životního prostředí. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov dnes prohlásil, že případný plán musí brát v potaz ruské územní zisky během války na Ukrajině.


Zdravotnictví zachrání peníze od zaměstnavatelů, říká lékař Oldřich Šubrt
E15-ekonomika | 11:00:00
Firmy by si mohly systémově platit lékaře za to, že budou lépe pečovat o jejich zaměstnance, a stát by jim umožnil si tyto náklady odečíst z daní. Navrhuje to lékař a zakladatel soukromé polikliniky Health Plus Oldřich Šubrt. „Už se o tom se zaměstnavateli a ministerskými odborníky bavíme. Věřím, že to do dvou let nastane,“ tvrdí. Vedle starostí o financování zdravotnického systému se lékař a manažer, který mimo jiné patnáct let vedl Nemocnici na Homolce a dvakrát se ji pokusil zprivatizovat, zajímá také o technologie pro sběr zdravotních dat. Ty jsou podle něj zásadní, protože umožní nasazení strojového učení pro zefektivnění péče lékaře o pacienta.


Zdravotnictví zachrání peníze od zaměstnavatelů, říká lékař Oldřich Šubrt
E15-politika | 11:00:00
Firmy by si mohly systémově platit lékaře za to, že budou lépe pečovat o jejich zaměstnance, a stát by jim umožnil si tyto náklady odečíst z daní. Navrhuje to lékař a zakladatel soukromé polikliniky Health Plus Oldřich Šubrt. „Už se o tom se zaměstnavateli a ministerskými odborníky bavíme. Věřím, že to do dvou let nastane,“ tvrdí. Vedle starostí o financování zdravotnického systému se lékař a manažer, který mimo jiné patnáct let vedl Nemocnici na Homolce a dvakrát se ji pokusil zprivatizovat, zajímá také o technologie pro sběr zdravotních dat. Ty jsou podle něj zásadní, protože umožní nasazení strojového učení pro zefektivnění péče lékaře o pacienta.


Pytlák zastřelil na Táborsku daňka. Odnesl si jen hlavu, tělo nechal v lese
idnes.cz | 15:43:00
Soběslavští policisté od úterního rána vyšetřují případ pytláctví, který se stal v katastru obce Dírná na Táborsku. Pytlák tam zastřelil čtyřletého samce daňka a odnesl si jeho hlavu. Zbytek těla nechal ležet volně v lese.


Kandidáti dětem: kdo četl Harryho Pottera a kdo chtěl být kosmonautem
idnes.cz | 15:39:00
Četl jste Harryho Pottera? A jakou jste měl nejoblíbenější knížku, když jste byl malej? Vcelku obvyklý dotaz sedmileté Sáry je přece jen něčím výjimečný. Otázku totiž spolu s dalšími patnácti dostal každý z prezidentských kandidátů. Jejich odpovědi jsou zachyceny v knize „Já volím děti, koho volíte vy?“, podepsané podnikatelkou a filantropkou Ivanou Tykač, která je nyní na pultech.


Policie hledá řidiče bílé fabie, může podat svědectví k tragické nehodě
idnes.cz | 15:38:00
Policisté na Vysočině hledají řidiče či spolujezdce z bílé Škody Fabia, která v úterý ráno projížděla místy, kde se stala tragická dopravní nehoda. Autobus u Kožichovic na Třebíčsku srazil dva chodce, jeden z nich zemřel. Vyšetřovatelé k objasnění nehody potřebují svědectví osádky vozu.


Zemřel starosta Modravy Schubert, bylo mu 62 let. Obec na Šumavě řídil půl života
idnes.cz | 15:36:00
Ve věku 62 let dnes zemřel dlouholetý starosta šumavské Modravy Antonín Schubert. Roky byl zároveň předsedou Svazu šumavských obcí. Schubert podlehl nemoci v hospici. Řekl to bývalý ředitel šumavského národního parku Jiří Mánek.


Z vody vykoukl ostrov. Hladina přehrady je kvůli opravám nebývale nízko
idnes.cz | 15:23:00
Nevšední pohled se v těchto dnech nabízí na nechranickou přehradu, která se nachází na rozhraní okresů Chomutov a Louny. Vodní hladina je nyní na kótě kolem 262,5 metrů, to je o více než pět metrů pod běžným stavem. Na vodní ploše se dokonce objevil nový, několik metrů velký ostrov.


Rohanová vyloučená z prezidentských voleb se obrátila na Ústavní soud
idnes.cz | 15:17:00
Ústavní soud obdržel stížnost Denisy Rohanové proti rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS). Ten ji vyloučil z prezidentské volby, protože ji nominovali členové minulé Sněmovny. Podle původního verdiktu ministerstvo vnitra, které Rohanovou zaregistrovalo, nemělo brát její kandidátní listinu vůbec v potaz.


Zatlučená okna a nákupy zásob. Polské Zakopané se chystá na hrůzy silvestra
idnes.cz | 15:15:00
Vyhlášené polské lyžařské středisko Zakopané se chystá na hrůzy provázející vítání nového roku. V předvečer silvestra obchodníci zakrývají výklady a vchody dřevotřískovými deskami, místní obyvatelé se stahují do svých domovů. Silvestr může propuknout, píše na svém webu polský list Gazeta Wyborcza. Místní závidí slovenským sousedům, protože na jižní straně Tater bývá silvestr normální.


Z jihlavské zoo utekla mladá samice rysa, před chovateli se skrývá v křoví
idnes.cz | 15:09:00
Z jihlavské zoologické zahrady utekla v úterý k večeru samice rysa karpatského. Zvíře zřejmě vylekalo prořezávání dřevin a z výběhu ve stresu vyskočilo. Pohybuje se nejspíš v zalesněném areálu psychiatrické léčebny či jeho okolí. Pro člověka není za běžných okolností nebezpečné.


Ford Mustang Mach-E AWD GT - Rychlý je mimořádně, ale co dál?
Auto.cz | 14:50:00
Ford Mustang Mach-E AWD GT představuje vrcholnou verzi vozu, který svou existencí dráždí spoustu automobilových nadšenců. Jak se s ním ale jezdí?


Trenéři zpestřují tělocvik, u radnice v brněnské Bystrci ale nápad narazil
idnes.cz | 15:00:00
Narůstající obezitu a nedostatek pohybu u dětí se snaží řešit program Trenéři ve škole, při němž profesionálové zasvěcují žáky do tajů jejich sportů. Za čtyři roky se novinka uchytila na více než stovce škol, další by se rády přidaly. V brněnské Bystrci však tato idea narazila. Podle jejího propagátora se radnice bála, že by měl program úspěch.


Vojtěch strávil první Vánoce ve Finsku. Líbí se nám tu, manželka učí češtinu, řekl
idnes.cz | 14:47:00
Velvyslanec Adam Vojtěch ve Finsku strávil své první Vánoce. Od těch českých se příliš neliší, největší rozdíly jsou v jídle, řekl velvyslanec v Helsinkách v pořadu Impulsy Honzy Benešovského. S ženou jsou ve Finsku spokojení. „Je to přátelská země,“ řekl s tím, že manželka se tam uplatňuje jako učitelka češtiny.


Zmatený muž se vydal ze záchytky na cestu nalehko, oblékli ho až strážníci
idnes.cz | 14:32:00
Muže oblečeného jen v mikině a se sandály na nohou se na frekventované výpadovce ujali včera pardubičtí strážníci. Jak se posléze ukázalo, šlo o šestašedesátiletého zmateného tuláka z Vrchlabí, který trávil noc na záchytce v Hradci Králové a cestou domů si spletl směr.


Státní IT agenturu trestaný Chrástecký nepovede. Vnitro po kritice vybralo jiného
idnes.cz | 14:31:00
Vládní Národní agenturu pro komunikační a informační technologie (NAKIT) povede dočasně vedoucí jejího právního odboru Jan Ďoubal. Původně byl na tuto funkci navržen právník Vladimír Chrástecký, který byl v minulosti pravomocně odsouzen za nadržování zlodějům, o čemž údajně ministr vnitra Vít Rakušan nevěděl. Na středeční schůzce proto vnitro rozhodlo o změně.


Plzeň nakoupí nové trolejbusy, budou mít široké dveře i kamerový systém
idnes.cz | 14:26:00
V ulicích Plzně se v příštích letech objeví nové moderní trolejbusy. Plzeňské městské dopravní podniky podepsaly se Škoda Group rámcovou smlouvu na dodání až 33 trolejbusů typu Škoda 26Tr a až 20 trolejbusů typu Škoda 27Tr. Dodávka vozidel začne už v příštím roce.


Pražští policisté hledají muže, který ukradl zapomenutou peněženku
idnes.cz | 14:18:00
Pražští policisté pátrají po muži, který v Chlumecké ulici v Praze 9 odcizil zapomenutou peněženku. Ta ležela na vkladomatu. Podezřelého zachytily kamery, v případě dopadení mu hrozí až dvouleté vězení.


Američtí křesťanští odpůrci potratů otevřeli nové bojiště. V Izraeli
idnes.cz | 14:14:00
Izraelské protipotratové organizace přejímají agresivní rétoriku svých amerických protějšků a pokoušejí se přesvědčit ženy, aby od interrupcí ustoupily. V tomto úsilí je podporují právě americké křesťanské skupiny. Izrael v poslední době pravidla týkající se potratů uvolnil, judaismus zaujímá k tématu vstřícnější postoj.


Putinův zákaz vývozu ropy se Česka nedotkne, míní expert Bartuška
idnes.cz | 13:54:00
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret, který zakazuje dodávky ruské ropy a ropných produktů do zemí uplatňujících cenový strop na ruskou ropu. Podle zvláštního zmocněnce ministerstva zahraničí pro otázky energetické bezpečnosti Václava Bartušky nemá pro Česko ruský zákaz vývozu ropy do zemí, které uplatňují cenový strop, žádný význam.


VIDEO: Brazilský rybář vypadl z lodi, na moři přežil dva dny díky bóji
idnes.cz | 13:48:00
Brazilští rybáři ve středu nalezli u přístavu Acu svého kolegu, který se nevrátil z posledního rybolovu. Třiačtyřicetiletý Soares přežil na moři dva dny díky signální bóji. Rybáře našli bez zranění, byl pouze dehydratovaný. Po ošetření lékařů se hned vrátil zpátky do práce.


Výroky roku 2022: Ženy mají tendenci rodit, sexuální obtěžování je přirozené
idnes.cz | 13:18:00
Obrana proti znásilnění pomocí houkadel, trauma z potratové pilulky nebo sexuální obtěžování jako přirozená věc. To jsou jen některé výroky, které v roce 2022 rezonovaly veřejným prostorem. U některých lidí svou absurditou, u dalších tím, že je vnímali jako myšlené vážně.


Letošní předsednictví stálo Česko 2,3 miliardy. Bylo levnější než minulé
idnes.cz | 13:13:00
Výdaje na letošní předsednictví v Radě Evropské unie činily asi 2,3 miliardy korun. Informovala o tom ředitelka odboru pro předsednictví při úřadu vlády Alice Krutilová. Z centrálního rozpočtu šlo 1,8 miliardy, dalších zhruba 500 milionů korun platily resorty. V letech 2007 až 2009 bylo na předsednictví vyčleněno 3,75 miliardy korun.


Obchody už jídlem neplýtvají. Využijí i to „ošklivé“, pomáhá umělá inteligence
idnes.cz | 13:00:00
Ještě před několika lety bývaly kontejnery před supermarkety plné neprodaného jídla. Dnes jsou řetězce legislativně dotlačeny k tomu, aby jídlo nevyhazovaly. Už dokážou zužitkovat vše, co si lidé nekoupí. Z neprodaného ovoce dělají chléb nebo džusy, krmí jím i zvířata. Plýtvání se také předchází za pomoci chytrých technologií.


Lacalle (Tressis Gestion): Čeká nás dekáda velmi slabého globálního ek. růstu, inflace zůstane na zvýšených úrovních
Kurzy.cz | 15:36:41
Podle Daniela Lacallea z Tressis Gestion bude globální ekonomika čelit dekádě pouze slabého ekonomického růstu. Největším pozitivním momentem, který by se mohl objevit v novém roce je podle něj plné otevření čínské ekonomiky.


Porsche přichází s novou generací pohonných hmot
Kurzy.cz | 15:17:38
Značku Porsche a její luxusní vozy zná téměř každý. Mezi milovníky luxusu jsou známé zejména pro své sportovní výkony a elegantní design.


Zelenskyj má deset bodů pro mír. Uznejte naše územní zisky, vzkázal Kreml
idnes.cz | 12:33:00
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hodlá ve svém desetibodovém mírovém plánu pro Ukrajinu mimo jiné vyzvat k obnovení bezpečnosti v okolí Záporožské jaderné elektrárny, ale například i k ochraně ukrajinského životního prostředí. Vyplývá to z přehledu, který zveřejnila agentura Reuters. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov prohlásil, že případný plán musí brát v potaz ruské územní zisky během války na Ukrajině.


Steen Jakobsen (Saxo Bank): Nebuďme naivní, svět má za sebou masivní reset. Staré pořádky se (nejen) do mezinárodního obchodu nevrátí
Kurzy.cz | 14:29:08
V Evropě tvrdíme, že dokud obchodujeme, máme se dobře. Najednou se k nám ale dvě třetiny světa obracejí zády, když říkají, že si budou dělat, co chtějí, s těmi, kdo nebudou klást otázky stran demokracie, svobody slova a podobně...


Kurzovní lístek ČNB na středu 28.12.2022
Kurzy.cz | 14:28:19
Aktuální a historické kurzovní lístky ČNB >>On-line kurzy měn >>Grafy kurzů >>Nejlepší kurzy >>Aktuální zpravodajství >>Kurzovní lístek České národní banky Stát, měna Kód Počet Kurz Kurz 27.12.Změna28.12. Americký dolar USD 1 22.8310 -0.15%22.7960...


Akcie Hyundai Motor jsou pod tlakem kvůli americkému zákonu o snížení inflace (IRA)
Kurzy.cz | 14:24:14
Ceny akcií korejské automobilky Hyundai Motor (HYU.DE) pokračují ve výprodeji. Dnes ztratily téměř 5 %. Nálada investorů se zhoršila kvůli vyšším úrokovým sazbám centrální banky, obavám z nižší poptávky po nových autech a možnému negativnímu dopadu ame...


Jižní Město řeší problém s narůstající kriminalitou, okradli tam i starostu
idnes.cz | 11:47:00
Praha 11 se řadí k problematickým částem metropole. Lidé se tam běžně potýkají s problémy s bezdomovci, bezprizorní mládeží, krádežemi kol a vykrádáním aut. Místní obětí se stal dokonce i bývalý starosta Jiří Dohnal (Piráti), který byl v Jižním Městě okraden ještě v době svého působení na radnici.


Je na čase, aby to tu ženy už opravdu převzaly. Chystám se přitvrdit, říká Kohoutová
iHned.cz | 16:00:14
„To, že holce okomentuje zadek každý herec, který kolem projde, bylo v divadle normální. A mně to taky přišlo normální a přijala jsme to. Protože je hrozně těžké to nepřijmout. Bylo by fajn, kdyby muži pochopili, že to není v pořádku, a ne aby...


Deset bodů pro mír podle Zelenského: speciální tribunál i ochrana přírody. Ruská reakce? Musíte uznat naše nová území
iHned.cz | 16:00:15
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hodlá ve svém desetibodovém mírovém plánu pro Ukrajinu mimo jiné vyzvat k obnovení bezpečnosti v okolí Záporožské jaderné elektrárny, ale například i k ochraně ukrajinského životního prostředí. Vyplývá to z...


Jak Zelenskyj píše svůj vlastní dress code a proč si jeho zelený svetr teď nemůžete koupit
iHned.cz | 16:00:15
Někdo chodí na Pražský hrad pro státní vyznamenání ve fleecové mikině, někdo zase pronášet projevy do amerického Kongresu v zeleném svetru. Rozdíl v obou případech flagrantního porušení předepsaného dress codu je jen v symbolice. Zatímco v prvním...


Šílený rok silných mužů. Autoritáři a populisté letos utrpěli porážky všude na světě
iHned.cz | 16:00:15
Číňané čekají dlouhé fronty před zaplněnými krematorii, aby mohli nechat spálit své zesnulé blízké. Stovky tisíc Rusů musely narukovat do války na Ukrajině, o které jim vedení země tvrdilo, že bude trvat jen pár dní. A bývalému americkému...


Volba prezidenta České republiky 2023 v Itálii - v Miláně
Kurzy.cz | 10:35:00
Dovolujeme si Vás informovat o nadcházející volbě prezidenta republiky. Předseda Senátu Parlamentu ČR rozhodl o vyhlášení volby


Rok 2022 v Královéhradeckém kraji přinesl lepší dopravu u Kvasin i do Pece pod Sněžkou
Kurzy.cz | 10:28:52
V roce 2022 Královéhradecký kraj rozsáhle investoval do dopravy. Bilanční souhrn klíčových aktuálních dopravních investic naleznete v tomto článku.


Ministr Vlastimil Válek ocenil poskytovatele zdravotních služeb za rozvoj dobrovolnictví
Kurzy.cz | 10:16:54
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek udělil na slavnostním večeru historicky poprvé Cenu ministra zdravotnictví za rozvoj dobrovolnictví ve zdravotnictví poskytovatelům zdravotních služeb.


Graf dne - USDJPY (28.12.2022)
Kurzy.cz | 10:14:10
Japonský jen je ve středu nejslabší měnou skupiny G10, což je důsledkem názorů centrálních bankéřů, které vyjádřili na posledním zasedání Bank of Japan. Bankéři ujistili, že nedávná nečekaná úprava tolerančního pásma výnosů by neměla být považována za ...


Zima v Jizerských horách - lyže, křišťál a nafukovací duše
Kurzy.cz | 16:00:40
Dokonalým místem v zimě jsou Jizerské hory.


MU má úspěšné sportovce - olympioniky i světové šampiony
Kurzy.cz | 16:00:41
Masarykova univerzita má už dvacet let fakultu sportovních studií. Proděkan pro strategii a rozvoj Oldřich Racek řídí nejen akreditační procesy této fakulty, ale také sleduje úspěchy a aktivity absolventů a studentů sportovců.


Češi teď pomáhají častěji, ale menší částkou. Krize se do dárcovství teprve propíše
aktuálně.cz | 14:48:09
Pro Aktuálně.cz to říká zakladatel crowdfundingové platformy Znesnáze21 Čestmír Horký, který po začátku války odjel na hranice s Ukrajinou pomáhat.


Brazilský rybář vypadl z lodi a dva dny čekal na záchranu. Přežil díky signální bóji
aktuálně.cz | 14:14:03
"Myslel jsem si, že než mě někdo najde, zemřu na podchlazení," uvedl zachráněný rybář.


OBRAZEM: Předvánoční procházka hukvaldskou oborou, která byla prostě krásná
Denik.cz | 15:00:00
/FOTOGALERIE/ Byla to doslova bílá pohádka, nevěděli jsme, na kterou stranu se vydat a zda trochu vyfotit té předvánoční sněhové nádhery s modrým nebem, než se zase ztratí. Nakonec to vyhrály úžasné Hukvaldy s oborou. Děkujeme Mileně Vaculové za fotoreportáž.


Žena u mostu uvázala psa a pak chtěla skočit do řeky. Zachránila ji policie
Denik.cz | 12:39:00
Karlovarští policisti v úterý 27. prosince krátce po poledni vyjeli k mostu v ulici Nábřeží Jana Palacha. Dostali hlášku, že za zábradlím stojí žena, která z něj chce nejspíše skočit do řeky. U zábradlí měla přivázaného svého psa.


Vnitro couvlo, národní agenturu místo Chrásteckého povede šéf právního odboru Jan Ďoubal
Hospodářské noviny | 17:00:02
Právník Vladimír Chrástecký nakonec nepovede od ledna Národní agenturu pro komunikační a informační technologie (NAKIT). Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) jeho nominaci na dočasné šéfování státní instituce ve středu stáhl. Chrásteckého nahradil...


Nejde o ceny energií, ale o rozdíly napříč Evropou, říká šéf Strnadovy skupiny CE Industries
Hospodářské noviny | 17:00:02
O ohroženém průmyslu, energetické krizi, byznysu na železnici i vstupu do nových oborů vypráví Adam Šotek, šéf rozsáhlého průmyslového holdingu Jaroslava Strnada CE Industries.


Biden bude doma ve sloních kleštích. O to více se může věnovat Ukrajině a tlaku na Peking
Hospodářské noviny | 17:00:02
Do nového roku vstoupí Joe Biden s jednou jistotou. Co se mu doteď nepodařilo na domácí scéně dosáhnout, to už neprosadí. V listopadových volbách přišli jeho demokraté o většinu v dolní komoře Kongresu a prezident se tak bude o moc dělit s...


Čeští zaměstnanci zchudnou i v roce 2023. A s některými benefity se budou muset rozloučit
Hospodářské noviny | 17:00:02
Rok 2022 přinesl krizi, jakou Evropa dlouho nezažila. Hned po dvouleté pandemii covidu-19, která otřásla společností i byznysem, přišla vysoká inflace vyvolaná zejména válkou na Ukrajině a prudkým nárůstem cen energií. České firmy, které se teprve...


Je na čase, aby to tu ženy už opravdu převzaly. Chystám se přitvrdit, říká Kohoutová
Hospodářské noviny | 17:00:02
„To, že holce okomentuje zadek každý herec, který kolem projde, bylo v divadle normální. A mně to taky přišlo normální a přijala jsme to. Protože je hrozně těžké to nepřijmout. Bylo by fajn, kdyby muži pochopili, že to není v pořádku, a ne aby...


Kdepak měnová krize. Koruna má za sebou další úspěšný rok
Hospodářské noviny | 17:00:02
Stará biblická moudrost, že nikdo není doma prorokem, se letos přiléhavě hodí na českou korunu. Ač byl uplynulý rok na devizových trzích velmi bouřlivý, domácí měna si v rozbouřených dobách připsala řadu úspěchů. Ovšem místo oslavných článků česká...


Deset bodů pro mír podle Zelenského: speciální tribunál i ochrana přírody. Ruská reakce? Musíte uznat naše nová území
Hospodářské noviny | 17:00:02
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hodlá ve svém desetibodovém mírovém plánu pro Ukrajinu mimo jiné vyzvat k obnovení bezpečnosti v okolí Záporožské jaderné elektrárny, ale například i k ochraně ukrajinského životního prostředí. Vyplývá to z...


Jak Zelenskyj píše svůj vlastní dress code a proč si jeho zelený svetr teď nemůžete koupit
Hospodářské noviny | 17:00:02
Někdo chodí na Pražský hrad pro státní vyznamenání ve fleecové mikině, někdo zase pronášet projevy do amerického Kongresu v zeleném svetru. Rozdíl v obou případech flagrantního porušení předepsaného dress codu je jen v symbolice. Zatímco v prvním...


Šílený rok silných mužů. Autoritáři a populisté letos utrpěli porážky všude na světě
Hospodářské noviny | 17:00:03
Číňané čekají dlouhé fronty před zaplněnými krematorii, aby mohli nechat spálit své zesnulé blízké. Stovky tisíc Rusů musely narukovat do války na Ukrajině, o které jim vedení země tvrdilo, že bude trvat jen pár dní. A bývalému americkému...


Potížista? Možná, ale taky může být dítě mimořádně nadané. Jen to české školství těžko poznává
Hospodářské noviny | 17:00:03
Ve škole mají terária s hady i leguánem. Zookoutek založil na Gymnáziu Botičská v Praze Petr Šíma, který zde vyučuje chemii a biologii. Studenti tak mohou v hodinách vidět jak živé tvory, tak i další exempláře zvířat, díky nimž přírodu poznají...


Modlete se za Benedikta XVI., vyzval papež František. Zdraví jeho předchůdce se zhoršilo
Hospodářské noviny | 17:00:03
Zdraví emeritního papeže Benedikta se podle Vatikánu náhle zhoršilo. Jeho stav je pod kontrolou a má neustálou lékařskou péči, informovaly zdroje Vatikánu, které citovala agentura Reuters. Papež František navštívil svého churavějícího předchůdce ve...


Splasklá bublina na obzoru? Akcie Tesly směřují k historickému propadu
Hospodářské noviny | 17:00:04
Akcie americké společnosti Tesla směřují k největšímu měsíčnímu, čtvrtletnímu i ročnímu propadu za dobu své existence. Jen za úterý odepsaly 11 procent a od začátku prosince jsou levnější o 44 procent. Podle analytiků je hlavní příčinou fakt, že...


Firmy budou muset hlásit ekologickou zátěž či rozdíl v odměňování mužů a žen. Kdo to neudělá, přijde o kšeft
Reflex | 14:00:00
V roce 2025 bude muset značná část firem vedle svých finančních výsledků finančnímu úřadu odevzdat také tzv. ESG report za rok 2024. V něm budou muset detailně včetně konkrétních čísel uvést například to, jaká je jejich zátěž pro životní prostředí či nakolik ve firmě vládnou férové podmínky. V Česku to nemalé množství podnikatelů nebere dostatečně vážně a hrozí, že na to dojedou.


Agenturu NAKIT nepovede odsouzený právník, ale vedoucí jejího právního odboru
Tiscali-zprávy | 14:50:03
Vládní Národní agenturu pro komunikační a informační technologie (NAKIT) povede od 1. ledna dočasně vedoucí jejího právního odboru Jan Ďoubal. Dnes o tom informovalo ministerstvo vnitra. Původně byl na tuto funkci navržen právník Vladimír Chrástecký. Server Neovlivní.cz v úterý uvedl, že Chrástecký byl v minulosti pravomocně odsouzen za nadržování zlodějům.


Výdaje na předsednictví v Radě EU činily zhruba 2,3 miliardy
Tiscali-zprávy | 13:35:25
Výdaje na letošní předsednictví v Radě Evropské unie činily zhruba 2,3 miliardy korun. Jak sdělila ředitelka odboru pro předsednictví při úřadu vlády Alice Krutilová, z centrálního rozpočtu šlo 1,835 miliardy korun, dalších zhruba 500 milionů pak platily resorty ze svých kapitol. V letech 2007 až 2009 bylo na předsednictví vyčleněno 3,75 miliardy korun.


Klienti zkrachovalé kryptoburzy FTX chtějí být vyplacení první. Podali hromadnou žalobu
E15-ekonomika | 16:00:00
Zákazníci zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX podali hromadnou žalobu na firmu i její bývalé vedoucí pracovníky, včetně zakladatele Samuela Bankmana-Frieda. Dožadují se soudního prohlášení, že digitální aktiva společnosti patří jim a ne FTX. Doufají, že tak budou první na řadě při vyplácení miliard ztracených při krachu firem bývalé kryptoměnové hvězdy Sama Bankmana-Frieda.


Světu chybí tisíce letadel, létat se bude staršími stroji a dráž. Airbus a Boeing nestíhají
E15-politika | 17:00:00
Letecké společnosti po celém světě zoufale postrádají letadla. Rychle se obnovující zájem lidí cestovat, který ještě umocní světu se otevírající Čína, významně navýšil poptávku po dopravních letadlech. Jejich výrobu v halách Airbusu i Boeingu ale škrtí zpřetrhané dodavatelské řetězce, drahé energie i nedostatek pracovníků. A to do té míry, že duopol výrobců dokonce snížil cíle své produkce. Kombinace nedostatku letadel, rostoucí poptávky po létání a vyšších cen paliva zřejmě vyústí v zakořenění vyšších cen letenek a starších letadel ve flotilách aerolinek.


Klienti zkrachovalé kryptoburzy FTX chtějí být vyplacení první. Podali hromadnou žalobu
E15-politika | 16:00:00
Zákazníci zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX podali hromadnou žalobu na firmu i její bývalé vedoucí pracovníky, včetně zakladatele Samuela Bankmana-Frieda. Dožadují se soudního prohlášení, že digitální aktiva společnosti patří jim a ne FTX. Doufají, že tak budou první na řadě při vyplácení miliard ztracených při krachu firem bývalé kryptoměnové hvězdy Sama Bankmana-Frieda.


Francouzi zatkli hledaného ukrajinského oligarchu Ževaga, měl vazby i na Česko
idnes.cz | 17:49:00
Francouzská policie zatkla v úterý v alpském lyžařském středisku Courchevel ukrajinského podnikatele a někdejšího zákonodárce Konstantina Ževaga, který je ve své vlasti stíhán pro podezření ze zpronevěry desítek milionů dolarů. Jeden z nejbohatších Ukrajinců v minulosti kontroloval i českou slévárenskou společnost ČKD Kutná Hora.


Turisté s osmiletým dítětem zabloudili na Lysé hoře, našli je až v noci
idnes.cz | 16:35:00
Ve velkém nebezpečí se v pondělí ocitla skupina turistů na beskydské Lysé hoře. Cestou dolů totiž zabloudili, navíc se jim téměř vybily i mobilní telefony. Nakonec až za tmy zavolali horskou službu, která jim vyrazila naproti.


V areálu táborské nemocnice se zastřelil muž, měl legálně drženou zbraň
idnes.cz | 16:22:00
Jen pár metrů od hlavního vchodu do areálu nemocnice v Táboře se odpoledne zastřelil člověk, o případu informoval deník Blesk. Případ vyšetřují policisté, přilehlý park obehnali páskou. Mrtvého našli kolemjdoucí.


Růst, nebo hledání nového dna? Analytici se přou, kam se podívá bitcoin
idnes.cz | 16:09:00
Od té doby, co se bitcoin vzpamatoval z chaosu způsobeného kolapsem kryptoměnové burzy FTX, zůstává vcelku stabilní. Znamená to, že se nadechuje, aby v příštím roce dosáhl nových rekordů, nebo naopak hledá ještě hlubší dno? To je otázka, kterou si kladou analytici i drobní investoři. Neznámých, které mohou zamíchat kartami, je hned několik.


VIDEO: Jordánské skalní město Petra zasáhla blesková povodeň, turisté prchali
idnes.cz | 16:06:00
Turisté, kteří si neuvědomovali nebezpečí situace, natáčeli svůj úprk ze skalního města a archeologického naleziště Petra v Jordánsku. Historickou památku totiž zasáhla povodeň. Obešla se bez obětí, evakuovalo se ovšem 17 000 turistů.


Děti v roli hackerů. Školy řeší případy, kdy se jim žáci nabourají do systémů
idnes.cz | 16:02:00
Ukradené přihlašovací údaje, změněné známky v systému nebo i přivydělávání si za pomoci malwaru. Děti a dospívající mnohdy svými digitálními kompetencemi převyšují učitele a dokážou se dostat do školních systémů. Ředitelé proto řeší, co s tím. Na kvalitní zabezpečení či vzdělané IT správce chybí peníze, na řadě škol funkci stále zastává jen vybraný učitel jako „bokovku“.


Seriály iDNES.cz: Klamatéři, sexualizované násilí či Afghánistán
idnes.cz | 15:59:00
Portál iDNES.cz v roce 2022 přinášel nejen aktuální zpravodajství, ale také nadčasové seriály o tématech, které hýbou společností. Podívejte se na přehled těch nejzajímavějších, kterým se redaktoři a redaktorky v průběhu roku věnovali.


RECENZE: Aspoň na chvilku se stát těmi nenáviděnými a milovanými Lunetiky
idnes.cz | 14:00:00
Fenoménem skupiny Lunetic a vlastně i vrcholícími devadesátými lety se zabývá vtipné představení The Legend of Lunetic. Vysvětluje i záhadu jejího vzniku. Tento nepochopitelný moment z roku 1995 vysvětluje pomocí pádu meteoritu.


Největší absentéři ve sněmovně jsou poslanci ANO. V minulosti přitom víc chyběli lidé z vládního tábora
iHned.cz | 18:00:08
Když zkraje letošního roku tehdejší druhý muž koaličního hnutí STAN Jan Farský oznámil, že na více než půl roku odjede na stipendijní pobyt do USA, patřili poslanci opozičního ANO k jeho kritikům. „Cítím závazek ke svým voličům, neumím si...


Ve Francii zatkli jednoho z nejbohatších Ukrajinců. Byznys měl dřív i v Česku
iHned.cz | 18:00:08
Francouzská policie zatkla v alpském lyžařském středisku Courchevel ukrajinského podnikatele a někdejšího zákonodárce Konsťantyna Ževaha, který je ve své vlasti stíhán pro podezření ze zpronevěry desítek milionů dolarů. S odvoláním na ukrajinské...


Rok s technologiemi: umělá inteligence a drony ukazují drápky, 5G je daleko za očekáváním
iHned.cz | 18:00:08
Nejdříve to vypadalo na pěkně nudný rok. Veletrh CES v lednu 2022 naznačil, že se můžeme těšit na trochu lepší televize, o maličko rychlejší počítače a o něco rychlejší wi-fi. Pokrok ale nechodí vždycky po technologických veletrzích. Rok 2022 se...


Vnitro couvlo, národní agenturu místo Chrásteckého povede šéf právního odboru Jan Ďoubal
iHned.cz | 18:00:09
Právník Vladimír Chrástecký nakonec nepovede od ledna Národní agenturu pro komunikační a informační technologie (NAKIT). Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) jeho nominaci na dočasné šéfování státní instituce ve středu stáhl. Chrásteckého nahradil...


Nejde o ceny energií, ale o rozdíly napříč Evropou, říká šéf Strnadovy skupiny CE Industries
iHned.cz | 18:00:09
O ohroženém průmyslu, energetické krizi, byznysu na železnici i vstupu do nových oborů vypráví Adam Šotek, šéf rozsáhlého průmyslového holdingu Jaroslava Strnada CE Industries.


Putinův „děravý“ dekret na ropu svět neohromil. Kreml si nechává možnosti exportu otevřené
iHned.cz | 18:00:09
Už 5. prosince začal platit zákaz dovozu ropy z Ruska do Evropy po moři. Ve stejný den zároveň vstoupil v platnost i cenový strop 60 dolarů za barel na ruskou ropu dopravovanou po světě tankery. Ten iniciovala skupina zemí G7, která využila...


Třistamiliardová ztráta ČNB a konec pohádky o nekonečném investičním horizontu
iHned.cz | 18:00:09
Mluvit o ztrátě České národní banky se dlouhé roky neslušelo. Co je vám po ní, znělo z Příkopů. Vždyť nezávislá centrální banka je oddělena od veřejných rozpočtů. A hlavně: není tu přece od toho, aby vydělávala, ale aby držela inflaci pod kontrolou....


Biden bude doma ve sloních kleštích. O to více se může věnovat Ukrajině a tlaku na Peking
iHned.cz | 18:00:09
Do nového roku vstoupí Joe Biden s jednou jistotou. Co se mu doteď nepodařilo na domácí scéně dosáhnout, to už neprosadí. V listopadových volbách přišli jeho demokraté o většinu v dolní komoře Kongresu a prezident se tak bude o moc dělit s...


Babiš může reálně vypadnout už v prvním kole, říká šéf Medianu Přemysl Čech
iHned.cz | 18:00:09
Zatímco dosud se první kolo prezidentských voleb chápalo spíše jako primárky o to, kdo se ve finále postaví oligarchovi Andreji Babišovi, nyní se situace mění. Podle dat společnosti Median je Babiš až na třetím místě. Jak je pravděpodobné, že...


Čeští zaměstnanci zchudnou i v roce 2023. A s některými benefity se budou muset rozloučit
iHned.cz | 18:00:09
Rok 2022 přinesl krizi, jakou Evropa dlouho nezažila. Hned po dvouleté pandemii covidu-19, která otřásla společností i byznysem, přišla vysoká inflace vyvolaná zejména válkou na Ukrajině a prudkým nárůstem cen energií. České firmy, které se teprve...


Kdepak měnová krize. Koruna má za sebou další úspěšný rok
iHned.cz | 18:00:09
Stará biblická moudrost, že nikdo není doma prorokem, se letos přiléhavě hodí na českou korunu. Ač byl uplynulý rok na devizových trzích velmi bouřlivý, domácí měna si připsala řadu úspěchů. Ovšem místo oslavných článků česká média plnily titulky,...


Rekordní nárůst emisí, útoky aktivistů na umění. Nejdůležitější zprávy roku o klimatu
aktuálně.cz | 17:33:13
Deník Aktuálně.cz každý měsíc přinášel přehledy nejdůležitějších zpráv o klimatických změnách. Nyní je všechny naleznete na jednom místě.


Z ostřelovaného Chersonu se stala čekárna na smrt. Přežití je otázkou náhody
Denik.cz | 16:00:00
Třináctiletá Nika Selivanová k sobě přikládá ruce, aby z prstů vytvořila srdce. Pomyslně ho posílá své nejlepší kamarádce Inně. Ta se tiskne na sklo, které ji odděluje od odjíždějící přítelkyně. Jen o pár chvil dříve se pevně objímaly se slzami v očích. Kdoví, kdy se zase uvidí. A jestli vůbec. Lidé nyní ve velkém utíkají z ukrajinského Chersonu, který intenzivně ostřelují ruské jednotky.  


Sněhové bouře v USA si vyžádaly 65 obětí. Počasí dál komplikuje leteckou dopravu
Denik.cz | 15:42:00
Počet známých obětí rozsáhlých sněhových bouří ve Spojených státech se vyšplhal už na 65, napsal dnes zpravodajský server nbcnews.com. Jen v nejpostiženějším státě New York přišlo o život 34 lidí. I dnes jsou kvůli počasí v USA zrušeny tisíce letů. Velkou většinu z nich provozuje společnost Southwest Airlines, na níž se teď kvůli nezvládnutí situace snáší tvrdá kritika a pozornost federální vlády.


Stiers, dirigent na koloběžce. Majora Winchestera v M*A*S*H málem nehrál
revue.idnes.cz | 16:50:00
Seriálové postavy někdy splynou s osudy jejich reálných představitelů. David Ogden Stiers se objevil ve více než devadesáti filmech a padesáti seriálech, přesto ho každý znal zejména jako majora Winchestera, povýšeného, arogantního a nesnesitelného snoba z komediálního seriálu M*A*S*H. Jen několik měsíců předtím měl přitom herec ve tváři 62 stehů a nedokázal si představit, že si ještě někdy stoupne před kameru.


Stylový Citroën Ami Buggy se vrátí do nabídky, první verze zmizela za 18 minut
Auto.cz | 18:00:00
Speciální verze malého městského elektromobilu se těší obrovské popularitě, kterou se automobilka rozhodla využít.


Cadillac se vrací ke své sošce Bohyně, na kapotě ji ale neuvidíme
Auto.cz | 16:30:00
Soška Cadillac Goddes se objevovala na kapotách v letech 1933 až 1956, nyní se vrací v inovované podobě.


Solana je opět pod prodejním tlakem
Kurzy.cz | 17:42:47
Kryptoměna Solana ztrácí další týden v řadě. Již se nachází téměř 94 % pod svým cenovým vrcholem z podzimu roku 2021, kdy Bank of America oznámila, že se blockchain stane „Visou mezi kryptoměnami“. Tlak navíc vytváří spekulace o možné touze prodávat ze...


Moderní investování odkudkoli. Patria přináší v nové aplikaci investiční tipy, zpravodajství Patria.cz i mobilní klíč (28.12.2022)
Kurzy.cz | 17:40:09
Investiční tipy analytiků a zpravodajství Patria.cz v moderní a responzívní podobě. Přehledný náhled portfolia, oblíbených titulů i transakcí třeba v černém vzhledu nebo nové interaktivní grafy.


Jakou hodnotu vytváří na akciovém trhu trh samotný?
Kurzy.cz | 17:39:28
O výnosové prémii za malou likviditu či její úplnou absenci se na akciovém trhu moc nehovoří. Relevantní je tento koncept spíše v případě, že se snažíme dobrat nějakého odhadu hodnoty aktiva, které likvidní není.


Čekající prodeje domů v USA klesly pod pandemická minima
Kurzy.cz | 17:31:34
Index čekajících prodejů domů v USA za listopad dnes zaznamenal druhý nejnižší výsledek za posledních alespoň 20 let. Na měsíční bázi (m/m) index ztratil 4 % při očekávání poklesu o 1 % m/m. Meziročně index klesl o 38,6 %. Zdroj: Bloomberg via ZeroHe...


Investiční příležitosti na Kubě pro rok 2023
Kurzy.cz | 16:58:00
Po dvouleté pauze, způsobené celosvětovou pandemií, Kuba opět otevřela brány veletrhu FIHAV v Havaně. 38. ročník veletrhu, který se


Rusko přestane od 1. února dodávat na 5 měsíců ropu zemím participujícím na "západním" cenovém stropu
Kurzy.cz | 16:32:49
Rusko dnes v odvetné reakci na zavedení cenového stropu ze strany EU a G7 vyhlásilo, že od prvního února příštího roku s platností na 5 měsíců zastaví veškerý vývoz ropy a ropných produktů do zemí participujících na zmíněném cenovém stropu.


Všechny velké techy letošek nepotopil. Akciím IBM útěk před růstem prospěl
Kurzy.cz | 16:11:46
IBM nemá v popisku slova jako žhavá nebo sexy. Nicméně v tomto roce, kdy investoři ve velkém opouštěli dominantní technologické akcie, se nachází v zelených číslech, všímá si CNBC.


Pokles cen pohonných hmot se blíží konci. Jaký je výhled na rok 2023?
Kurzy.cz | 16:03:10
Nafta i benzín pokračovaly v uplynulém týdnu v dalším zlevňování, jeho tempo však postupně zpomaluje. Ve 3 z posledních 7 dnů pak pohonné hmoty dokonce zdražily. Za celý týden průměrná cena benzínu poklesla o 28 haléřů na současných 36,03 Kč za litr.


Aquacentrum Vrchlabí - Vrchlabí včera otevřelo nové aquacentrum, po 7 hodinách muselo kvůli závadě přerušit provoz (video)
Kurzy.cz | 15:31:00
Vrchlabí včera otevřelo nové aquacentrum, po 7 hodinách muselo kvůli závadě přerušit provoz. Teď už je opět přístupné veřejnosti. Město do stavby investovalo 190 milionů korun, s žádostí o dotaci neuspělo. Další miliony bude stát samotný provoz.


Zájem o dobírku stále klesá, na vzestupu jsou alternativní platby. Jaké trendy čekají českou e-commerce v roce 2023?
Kurzy.cz | 14:37:30
Češi milují nakupování na internetu a zdejší trh e-commerce patří mezi nejrozvinutější v Evropě. Zákazníci očekávají, že služby prodejců budou na špičkové úrovni a stále více z nich preferuje pohodlnější formy nákupu.


Kraken od 31. ledna 2023 ukončí své operace v Japonsku
Kurzy.cz | 14:06:32
Přední kryptoměnová burza Kraken dnes oznámila, že zastaví od příštího měsíce své fungování v Japonsku kvůli celkové slabosti kryptoměnového trhu v globálním měřítku. Společnost se deregistruje z dohledu japonské Financial Servces Agency ke konci ledna&he


Vyhne se Argo Blockchain bankrotu? Akcie rostou o 140 %
Kurzy.cz | 14:02:02
Akcie společnosti na těžbu kryptoměn Argo Blockchain (ARB.UK) dnes získávají téměř 140 % díky novým zprávám, které snižují riziko bankrotu společnosti: Společnost oznámila, že prodá svůj největší kryptoměnový důl, Helios, společnosti Galaxy Digital ...


Teplota vzduchu v listopadu 2022 – Jihomoravský kraj, Zlínský kraj a Kraj Vysočina
Kurzy.cz | 13:52:53
Jaký byl listopad 2022 po stránce teplot? Ve všech třech hodnocených krajích normální, byť odchylka oproti normálu 1991-2020 byla vždy mírně kladná.


Množství srážek v listopadu 2022 – Jihomoravský kraj, Zlínský kraj a Kraj Vysočina
Kurzy.cz | 13:51:29
Listopad byl opět měsícem, kdy nebylo množství srážek nijak vysoké. Zejména ve Zlínském a Jihomoravském kraji hodnotíme tento městí jako silně podnormální.


Berlín se stává centrem zelené chemie
Kurzy.cz | 12:41:00
Mnoho globálních výzev vyžaduje řešení založená na chemických inovacích - od zachytávání a ukládání


VIDEO: Ruského generála dělily od smrti milimetry, spadl na něj obří rampouch
idnes.cz | 19:35:00
Generálporučík ruského ministerstva pro mimořádné situace Anatolij Jelizarov utrpěl ve středu odpoledne vážné poranění hlavy. Ze střechy moskevského nebytového domu na něj spadl rampouch. Padesátiletý generálporučík podstoupil operaci, jeho stav je vážný.


Největší absentéři ve sněmovně jsou poslanci ANO. V minulosti přitom víc chyběli lidé z vládního tábora
Hospodářské noviny | 20:00:02
Když zkraje letošního roku tehdejší druhý muž koaličního hnutí STAN Jan Farský oznámil, že na více než půl roku odjede na stipendijní pobyt do USA, patřili poslanci opozičního ANO k jeho kritikům. „Cítím závazek ke svým voličům, neumím si...


Ve Francii zatkli jednoho z nejbohatších Ukrajinců. Byznys měl dřív i v Česku
Hospodářské noviny | 20:00:03
Francouzská policie zatkla v alpském lyžařském středisku Courchevel ukrajinského podnikatele a někdejšího zákonodárce Konsťantyna Ževaha, který je ve své vlasti stíhán pro podezření ze zpronevěry desítek milionů dolarů. S odvoláním na ukrajinské...


Rok s technologiemi: umělá inteligence a drony ukazují drápky, 5G je daleko za očekáváním
Hospodářské noviny | 20:00:03
Nejdříve to vypadalo na pěkně nudný rok. Veletrh CES v lednu 2022 naznačil, že se můžeme těšit na trochu lepší televize, o maličko rychlejší počítače a o něco rychlejší wi-fi. Pokrok ale nechodí vždycky po technologických veletrzích. Rok 2022 se...


Česko turisty z Číny kvůli covidu zatím neomezí, možná opatření navrhne EU
idnes.cz | 18:35:00
Česko se zatím nebude zabývat pravidly pro cestující přijíždějící z Číny na rozdíl od Itálie, která kvůli riziku šíření koronavirové nákazy zavádí povinné PCR testy. Případná opatření se budou koordinovat na úrovní Evropské unie, uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Čínské hranice by se na začátku ledna měly otevřít bez nutnosti karantény poté co byly kvůli pandemii takřka tři roky uzavřené.


STALO SE DNES: Zelenskyj má mírový plán, stav Benedikta XVI. monitorují lékaři
idnes.cz | 18:19:00
Zdravotní stav papeže Benedikta XVI. se náhle zhoršil. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj představil desetibodový mírový plán. Cena plynu v Evropě je nejnižší od počátku invaze na Ukrajinu. Pandemická situace v Číně je po uvolnění restrikcí kritická. Národní IT agenturu NAKIT dočasně povede vedoucího jejího právního odboru Jan Ďoubal. Ústavní soud obdržel stížnost vyloučené prezidentské kandidátky Denisy Rohanové.


Putinův „děravý“ dekret na ropu svět neohromil. Kreml si nechává možnosti exportu otevřené
Hospodářské noviny | 20:00:04
Už 5. prosince začal platit zákaz dovozu ropy z Ruska do Evropy po moři. Ve stejný den zároveň vstoupil v platnost i cenový strop 60 dolarů za barel na ruskou ropu dopravovanou po světě tankery. Ten iniciovala skupina zemí G7, která využila...


Třistamiliardová ztráta ČNB a konec pohádky o nekonečném investičním horizontu
Hospodářské noviny | 20:00:04
Mluvit o ztrátě České národní banky se dlouhé roky neslušelo. Co je vám po ní, znělo z Příkopů. Vždyť nezávislá centrální banka je oddělena od veřejných rozpočtů. A hlavně: není tu přece od toho, aby vydělávala, ale aby držela inflaci pod kontrolou....


Rozsekaná, ušlapaná, uškrcená. Brutálně zabitých žen rok od roku přibývá
idnes.cz | 18:00:00
Zastřelená brokovnicí. Zabitá sekáčkem na maso. Zkopaná. Ušlapaná. Umlácená. Zabitá i s dětmi. Tak umíraly ženy, které zavraždil vlastní partner či syn. Přestože se často prokazatelně jedná o eskalaci dlouhodobého domácího násilí v rodině, policie ani úřady statistiku o usmrcených ženách nevedou. Skutek však má svůj název i popis: femicida.


Babiš může reálně vypadnout už v prvním kole, říká šéf Medianu Přemysl Čech
Hospodářské noviny | 20:00:05
Zatímco dosud se první kolo prezidentských voleb chápalo spíše jako primárky o to, kdo se ve finále postaví oligarchovi Andreji Babišovi, nyní se situace mění. Podle dat společnosti Median je Babiš až na třetím místě. Jak je pravděpodobné, že...


Hlad po letadlech. Světu jich chybí tisíce, letenky by mohly ještě víc zdražit
iHned.cz | 20:00:17
S oživením leteckého cestování po pandemických restrikcích, které naposledy zrušila i Čína, vychází najevo, že světu se zásadně nedostává letadel. Dopravci od United Airlines po Air India zadávají objednávky – nebo to mají v úmyslu – na...


Experti radí, jak zachránit trh práce. Přizpůsobit se musí školy, firmy i zaměstnanci
aktuálně.cz | 19:54:43
Přizpůsobit se potřebám trhu práce se moc nedaří ani českému školství. Ke změně má pomoci i vysoká finanční injekce z evropských fondů.


První světová válka v barvě. Brit koloruje historické snímky zákopů i padlých hrdinů
aktuálně.cz | 19:02:20
Připomeňte si první světovou válku skrze jedinečné kolorované fotografie, které "oživuje" Brit Tom Marshall.


Bydlení v roce 2023: Pokles cen ano, ale jen mírný. Developeři útlum zájmu "vyčekají"
aktuálně.cz | 18:58:12
Do realitního trhu se letos promítly nevýhodné hypotéky. K výraznějšímu zlevňování domů a bytů to ale v novém roce nepovede, shodují se odborníci.


Čínské nemocnice jsou přeplněné kvůli koronaviru, ale nesmí se o tom mluvit a psát
aktuálně.cz | 18:22:00
Podle britské analytické společnosti Airfinity může být nově nakažených v Číně až milion denně.


Kam investovat? Odborníci radí dluhopisy či drahé kovy. Nemovitosti se nevyplatí
Denik.cz | 19:23:00
Rok 2023 bude pro investování obtížný, analytici doporučují zejména státní dluhopisy, drahé kovy či akcie společností ze zbrojařského či farmaceutického průmyslu. Vyplývá to z odpovědí analytiků na dotazy ČTK.


Záchranáři v Beskydech hledali turisty s dítětem, zabloudili při sestupu z Lysé
Denik.cz | 18:15:00
Skupinu vyčerpaných lidí s dítětem (8) hledali v pondělí v noci na svazích Lysé hory v Beskydech horští záchranáři. Jak uvedl náčelník Horské služby Beskydy Radan Jaškovský, turisté vystoupili dopoledne na vrchol a při odpoledním sestupu do Ostravice zvolili špatnou trasu přes strmé svahy Malenovického kotle.


Starý „špinavý“ Londýn: 19. století v Anglii na unikátních fotografiích
Reflex | 18:30:00
První sčítání lidu proběhlo v Londýně roku 1801. Na území anglické metropole tehdy žilo přes milion lidí. A tento počet se během 50 let více než zdvojnásobil. Na počátku 20. století se počet obyvatel blížil už dokonce 7 milionům. V roce 1841 se ve městě narodilo jen něco přes polovinu Londýňanů. Velký příval imigrantů umožnil Londýnu stát se největším městem světa. Zároveň s sebou ale nesl i mnoho problémů. 


Ondřej Malý: Budeme blíž metaverzu příští rok? Nezdá se
E15-ekonomika | 19:30:00
Sledovat, jak Mark Zuckerberg utápí miliardy dolarů ve výzkumu a vývoji vysněného metaverza, tedy virtuální reality, kam bychom se měli všichni přesunout pro úžasné nové zážitky, je naprosto fascinující. Tedy pokud člověk není akcionářem společnosti Meta – investoři museli skousnout pád o 65 procent a nezdá se, že by mělo dojít k nějakému oživení.


Chatbot od OpenAI umí i česky. Jak vyzkoušet umělou inteligenci a co všechno dokáže
E15-ekonomika | 17:30:00
„Jsem velký jazykový model, který byl vycvičen OpenAI. Můžu vám pomoci s odpověďmi na vaše otázky a poradit vám s různými problémy.“ Takto odpoví Chatbot od společnosti OpenAI, pokud uživatel položí otázku „K čemu sloužíte?“. Umělá inteligence, která ohromila akademiky, a kterou spoluzaložil miliardář Elon Musk, se v poslední době stala velkým trendem.


Světu chybí tisíce letadel, létat se bude staršími stroji a dráž. Airbus a Boeing nestíhají
E15-ekonomika | 17:00:00
Letecké společnosti po celém světě zoufale postrádají letadla. Rychle se obnovující zájem lidí cestovat, který ještě umocní světu se otevírající Čína, významně navýšil poptávku po dopravních letadlech. Jejich výrobu v halách Airbusu i Boeingu ale škrtí zpřetrhané dodavatelské řetězce, drahé energie i nedostatek pracovníků. A to do té míry, že duopol výrobců dokonce snížil cíle své produkce. Kombinace nedostatku letadel, rostoucí poptávky po létání a vyšších cen paliva zřejmě vyústí v zakořenění vyšších cen letenek a starších letadel ve flotilách aerolinek.


Ondřej Malý: Budeme blíž metaverzu příští rok? Nezdá se
E15-politika | 19:30:00
Sledovat, jak Mark Zuckerberg utápí miliardy dolarů ve výzkumu a vývoji vysněného metaverza, tedy virtuální reality, kam bychom se měli všichni přesunout pro úžasné nové zážitky, je naprosto fascinující. Tedy pokud člověk není akcionářem společnosti Meta – investoři museli skousnout pád o 65 procent a nezdá se, že by mělo dojít k nějakému oživení.


Chatbot od OpenAI umí i česky. Jak vyzkoušet umělou inteligenci a co všechno dokáže
E15-politika | 17:30:00
„Jsem velký jazykový model, který byl vycvičen OpenAI. Můžu vám pomoci s odpověďmi na vaše otázky a poradit vám s různými problémy.“ Takto odpoví Chatbot od společnosti OpenAI, pokud uživatel položí otázku „K čemu sloužíte?“. Umělá inteligence, která ohromila akademiky, a kterou spoluzaložil miliardář Elon Musk, se v poslední době stala velkým trendem.


Na nebi po pandemii chybí přes 12 tisíc letadel, zoufají aerolinky i cestující
idnes.cz | 21:28:00
S oživením leteckého cestování po pandemických restrikcích, které naposledy zrušila i Čína, vychází najevo, že světu se zásadně nedostává letadel. Dopravci od United Airlines po Air India zadávají objednávky, nebo to mají v úmyslu, na stovky strojů a výrobci letadel, americký Boeing a evropský Airbus, zveřejňují velké uzavřené obchody. Kvůli omezením v dodavatelském řetězci však budou tato letadla dodána možná až za několik let.


Za plánování únosu a popravy guvernérky USA padl další trest, muž dostal 19 let
idnes.cz | 20:53:00
Druhého z vůdců ozbrojené skupiny, která plánovala únos michiganské guvernérky Gretchen Whitmerové a odpálení mostu v roce 2020, poslal ve středu soud na 19 let do vězení. Žalobci pro Barryho Crofta původně požadovali doživotní odnětí svobody. Podle státního zástupce Croft koordinoval a prosazoval spiknutí a jeho proměnu v čin.


Pražští hasiči zasahovali u Karlova mostu, podnapilý muž skočil do Vltavy
idnes.cz | 20:30:00
Pražští hasiči zasahovali ve středu večer v centru Prahy u Karlova mostu. „Zachraňujeme osobu z vody. Na místě je několik jednotek, budeme používat člun,“ informovali před 19:30 na svém Twitteru. Krátce před osmou hodinou mluvčí hasičů Martin Kavka portálu iDNES.cz potvrdil, že 40letého muže z vody vytáhli a předají ho záchranářům.


Barbados chce britskému poslanci sebrat zámeček. Jako kompenzaci za otroctví
idnes.cz | 20:07:00
Barbados chce přesvědčit britského konzervativního poslance Richarda Draxe, aby mu přenechal svou zemědělskou firmu jako odškodnění za otroctví, které jeho rodina využívala na tamních plantážích. Barbados by rád přeměnil hlavní budovu plantáže, kde v uplynulých staletích pracovaly stovky otroků, v muzeum. Náklady by měl podle místních politiků zaplatit Drax, který se k záměru nevyjádřil.


Může být v Rusku někdy demokracie? Exil plánuje budoucnost bez Putina
idnes.cz | 20:00:00
Vladimir Putin ještě pevně třímá otěže moci, v kruzích ruské emigrace se už ovšem probírají možnosti budoucího uspořádání Ruska. Jak hluboká by musela být reforma ruského politického sytému, který někdejší příslušník KGB více než dvě dekády utvářel k obrazu svému?


Rallye Dakar 2023: Vzpomínky na to, jak se kdysi psalo o Dakaru
Auto.cz | 19:30:00
Nadcházející řádky budou věnovány několika vzpomínkám na slavnou soutěž, která začala názvem Rallye Paříž - Dakar. Slibuji, že nepůjde o dlouhé čtení. 


Ropný gigant Exxon Mobil žaluje EU, chce tak zarazit daň z mimořádných zisků
idnes.cz | 19:12:00
Firma Exxon Mobil oznámila, že ve středu podala žalobu na Evropskou unii ve snaze vynutit si zrušení nedávno schváleného plánu odebrat dodavatelům fosilních paliv část mimořádných zisků. Nadnárodní těžařská společnost, která letos zaznamenala rekordní zisk, má za to, že EU novou daní překročila své pravomoci.


V Česku není vzdělání investice. Asiaté si ho považují, říká učitel z Tchaj-wanu
idnes.cz | 19:08:00
V Asii má učitel úctu, v Česku slyšíme slova jako „úča“, lidé komentují dva měsíce prázdnin, říká Ondřej Geppert, který roky vyučoval češtinu na univerzitě v Tchaj-peji. Český jazyk byl pro Tchajwance těžký, Asiaté jsou navíc pečliví a chtějí znát všechny tvary a výjimky. Pak přijedou do Česka a jsou v šoku z toho, jak se reálně mluví, dodává učitel.


Turkmenistán staví pro elitu město budoucnosti. Daleko od front na jídlo
idnes.cz | 19:05:00
Na jihu chudého Turkmenistánu vzniká nové město za 1,5 miliardy dolarů (34,2 miliardy korun). Prohánět se v něm budou elektrické taxíky a autobusy, „chytré“ tam budou i popelnice. Žít v něm bude elita a jmenovat se bude Arkadag. Vláda jej pojmenovala po vládci Gurbangulim Berdymuhamedovi, který na jaře předal moc svému synovi, ale dodnes má titul „arkadaga“ čili ochránce národa.


Silné auto, malý... Thunbergová vtipně odpálila chlubícího se influencera
idnes.cz | 18:12:00
Devatenáctiletá švédská aktivistka Greta Thunbergová si nenechala líbit provokaci od známého influencera a bývalého kickboxera. Andrew Tate jí na svém Twitteru adresoval posměšný vzkaz o počtu svých aut a jejich emisích. Thunbergová však fanoušky na internetu pobavila svou pohotovou reakcí.


Finové začali šetřit energiemi, hojně poptávají dřevo. Bojí se dlouhé zimy
idnes.cz | 18:00:00
Finové jsou na dlouhé a tuhé zimy zvyklí. Letošní rok ale pro ně může být náročnější, než je obvyklé. Kvůli válce na Ukrajině totiž tato země významně omezila energetické vazby na Rusko a nyní hrozí, že nebude mít pro celý průběh zimy dostatek energie.


Díky oteplení zásoby plynu v Česku stouply, zásobníky jsou naplněny z 84 procent
aktuálně.cz | 20:53:00
Spotřeba plynu je o dvacet procent nižší než loni, uvedl ministr průmyslu a obchody Josef Síkela.


Hlad po letadlech. Světu jich chybí tisíce, letenky by mohly ještě víc zdražit
Hospodářské noviny | 23:00:01
S oživením leteckého cestování po pandemických restrikcích, které naposledy zrušila i Čína, vychází najevo, že světu se zásadně nedostává letadel. Dopravci od United Airlines po Air India zadávají objednávky – nebo to mají v úmyslu – na...


ČR covidová pravidla pro čínské turisty neřeší, čeká na pokyny Bruselu
Tiscali-zprávy | 19:59:07
Česko nebude zatím řešit pravidla pro cestující přijíždějící z Číny samostatně jako Itálie, která kvůli riziku šíření koronaviru zavádí povinné PCR testy. Případná protiepidemická opatření se budou řešit koordinovaně na úrovni Evropské unie, řekl ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.


Zelenskyj: Ukrajina je jedním z vůdců svobodného světa a pomohla Západu přestat se bát Ruska
Tiscali-zprávy | 19:46:01
Ukrajinské armádě se podařilo osvobodit již 1800 měst a vesnic, které okupovala ruská vojska po svém vpádu do země na konci února. Uvedl to dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém vystoupení v parlamentu. To se konalo za zavřenými dveřmi; o jeho obsahu informovali novináře poslanci. Zelenskyj poděkoval všem zemím, které pomáhají Ukrajině porážet na bojišti ruskou tyranii.


Rusko nemá v Bělorusku na nový útok na Ukrajině dost vojáků, míní náčelník
idnes.cz | 22:34:00
Rusko má v Bělorusku v současnosti asi 10 200 vojáků, což nestačí na zahájení nové ofenzívy ze severu proti Ukrajině, uvedl ve středu v ukrajinské televizi náčelník ukrajinské pohraniční stráže Serhij Dejneko. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského se ukrajinské armádě podařilo osvobodit už více ne 1 800 měst a vesnic. Oznámil to při svém projevu v parlamentu.


Atentát je reálný jako nikdy dříve, šéf polské opozice Tusk dostal ochranu
idnes.cz | 22:06:00
Vůdce polské opozice, bývalý premiér a šéf Evropské rady Donald Tusk dostal od státu přidělenou ochranu. Podle policie mu hrozí nebezpečí. Ve středu to oznámila polská média a informaci potvrdila Tuskova politická strana, Občanská platforma (PO). „Policie mi sdělila, že nebezpečí atentátu je reálné jako nikdy dříve,“ vysvětlil později Tusk.


Vůdce polské opozice, expremiér Tusk dostal ochranu. Hrozí mu atentát
Denik.cz | 21:59:00
Vůdce polské opozice, bývalý premiér a šéf Evropské rady Donald Tusk dostal od státu přidělenou ochranu, protože mu podle policie hrozí nebezpečí. Oznámila to dnes polská média a informaci potvrdila Tuskova politická strana, Občanská platforma (PO). „Policie mi sdělila, že nebezpečí atentátu je reálné jako nikdy dříve,“ vysvětlil později sám politik.


Zemní plyn v USA padá o 10 % kvůli předpovědi rekordně teplého počasí 📉
Kurzy.cz | 19:57:39
Bez ohledu na zimní bouři Elliott, která zuří po celých Spojených státech, ceny plynu klesají, protože meteorologické modely předpovídají rekordní oteplení v USA na příštích 12 dní. Podle předpovědí NatGasWeather se očekává, že zlepšení počasí povede k...


Apple dosáhlo na nová letošní minima 📉
Kurzy.cz | 19:02:23
Americké indexy se dnes znovu dostaly pod tlak navzdory slibně rostoucímu počátku seance. Investoři se obávají, že otevření čínské ekonomiky se kvůli rostoucímu počtu nových případů může ukázat jako neudržitelné. Navíc listopadový index čekajících prod...


Volby prezidenta České republiky na Velvyslanectví v Kodani
Kurzy.cz | 17:18:00
Na Velvyslanectví ČR v Kodani se volba prezidenta ČR bude konat:
- v pátek 13.


Informace pro občany ČR o konání volby prezidenta České republiky ve dnech 13. a 14. ledna 2023 na Velvyslanectví ČR ve Vídni
Kurzy.cz | 15:36:00
Na Velvyslanectví ČR ve Vídni se volba prezidenta ČR bude konat:


V areálu nemocnice Tábor se zastřelil muž. Našli ho kolemjdoucí
Denik.cz | 20:36:00
Pouhých několik metrů od hlavního vchodu do areálu táborské nemocnice se ve středu odpoledne zastřelil muž. Případ, o kterém jako první informoval Blesk, vyšetřují policisté.


Petr Ludwig: 18 let v byznysu a kampaň s dosahem 1,3 miliardy lidí
Mladý Podnikatel | 00:01:07
Petr Ludwig napsal populární knihu Konec prokrastinace, vybudoval firmu GrowJOB Institute a vytvořil kampaň #MaskForAll s dosahem více než 1,3 miliardy lidí.
The post Petr Ludwig: 18 let v byznysu a kampaň s dosahem 1,3 miliardy lidí first appeared on MladýPodnikatel.cz.


Rok 2022 v Lemoneru: Růst přes 400 %, zahraniční expanze a nová investice | Jan Laštůvka
Mladý Podnikatel | 00:00:53
Lemonero je služba na financování e-shopů. V uplynulém roce podle jejího zakladatele Jana Laštůvky vyrostla o více než 400 % a postupně expanduje do zahraničí.
The post Rok 2022 v Lemoneru: Růst přes 400 %, zahraniční expanze a nová investice | Jan Laštůvka first appeared on MladýPodnikatel.cz.


Civilní špionáž: Ukrajinci dávají přes mobily zprávy, kudy se přesouvají ruské tanky
Respekt | 12:59:50
Se Slavou Banikem z ukrajinského ministerstva pro digitální transformaci o získávání informací o invazi


Novinky v zákoníku práce 2023: velký přehled změn
Jenpráce.cz | 11:16:29
S příchodem nového roku souvisí i legislativní změny. Rádi bychom vám usnadnili orientaci v chystaných novinkách. Proto v daném článku si představíme základní připravované změny roku 2023 spojené s pracovním trhem.


Novinky v zákoníku práce 2023: velký přehled změn
Jenpráce.cz | 11:16:29
S příchodem nového roku souvisí i legislativní změny. Rádi bychom vám usnadnili orientaci v chystaných novinkách. Proto v daném článku si představíme základní připravované změny roku 2023 spojené s pracovním trhem.Return to top