Celkem 139965 článků.|

Archív zpravodajství podle dnů

Články ze dne 07.01.2023


Když saunu tak plovoucí! Schladit se můžete přímo ve fjordu
eStav.cz | 00:01:00
Finové možná mají světové renomé národa saunujících se otužilců, ale Norové za nimi příliš nezaostávají. Ještě před dvěma stoletími bylo v centru Osla více saun, než dnes stojí v Helsinkách. Pravda, norské hlavní město si tenkrát ještě říkalo Kristiana, a voda v Oslofjordu byla o poznání čistější.


Jak bezpečně pracovat ve výškách a nad volnou hloubkou
eStav.cz | 00:01:00
Rizika a nebezpečí vyplývající z práce ve výškách jsou patrná na první pohled. Co už ale tak zřejmé není, jsou metody, jakými se při těchto činnostech správně chránit. Víte, jak předcházet pádům a co k tomu budete potřebovat?


Dnes jsem spíš vidlák, vtipkuje o sobě Krejčíř
revue.idnes.cz | 01:00:03
Začínal ještě v československé televizi, pak byl hvězdou primáckého seriálu a moderoval také na Nově. Tomáš Krejčíř (51) v rozhovoru pro iDNES.cz zavzpomínal na své televizní začátky, i když, jak sám říká, moc rád a často to nedělá. Prozradil také, co ho nyní zaměstnává nejvíc.


Svět aut 2023 pojede v nouzovém režimu: prodeje spadnou, ojetiny podraží
Auto-iDNES.cz | 01:00:07
Sotva se hospodářství začalo vzpamatovávat po covidu, dostalo další rány, hlavně kvůli energetické krizi po napadení Ukrajiny Ruskem. To má ohromné dopady na stěžejní český automobilový průmysl. Klesá výroba aut, lidé navíc začínají šetřit, takže objednávky nových vozů padají a propadají se i prodeje ojetin.


Jeho bylinkové tinktury u lidí bodují. Léčivé účinky zkouší i na sobě
Finance-iDNES.cz | 01:00:32
Bylinkářství je jedním z oborů, který v době pandemie covidu netratil. Spíše naopak. Lidé se vraceli ke kořenům a hledali sílu i v léčivkách. Ostatně tak je tomu každý podzim. „Zájem se často řídí tím, jaká epidemie zrovna probíhá či o jaké rostlině zrovna vyšel článek,“ říká fytoterapeut Pavel Kadaňka.


Korunová pýcha předchází pád. Česká koruna vstala z popela, proč?
Mesec.cz | 00:00:15
Je nejsilnější za více než dekádu. Jediná měna v regionu odolávající tlakům na oslabení. Člen klubu měn v pandemii vítězících. Hovoříme o mediálním obrazu aktuální síly české koruny. V sychravém podzimu energetické krize se o koruně hovořilo s negativními vyhlídkami. A pak najednou vstala z popela.


Exkluzivní průzkum: Polovině lidí vyletěly životní náklady o pět tisíc měsíčně
idnes.cz | 02:00:02
Jak na tom Češi uprostřed krize ve skutečnosti jsou, ukazuje aktuální průzkum agentury Median pro MF DNES. Měsíční životní náklady se více než polovině Čechů zvýšily až o pět tisíc korun měsíčně, necelé třetině až o deset tisíc korun a pěti procentům dokonce o více než deset tisíc korun. K úsporným opatřením muselo sáhnout na 70 procent domácností.


Maloobchody ve vleku slev. Mění se trendy nakupování i chování zákazníků
idnes.cz | 02:00:02
Tržby obchodníků oproti minulosti stoupají, ale růst tržeb způsobila hlavně inflace. Stále více lidí přitom nakupuje ve slevových akcích a využívá věrnostní programy. Nakupování není, co bývalo. Zatímco tržby obchodních řetězců podle posledních čísel stále rostou, čím dál víc se na výsledcích projevuje, jak zákazníci mění kvůli krizi své chování.


Sláva hrdinům, zašeptal ruský zasloužilý umělec. A je z něj psanec
idnes.cz | 02:00:02
Ještě před rokem byl Valerij Meladze jednou z největších popových hvězd Ruské federace. Dnes ho chtějí zbavit občanství, odebrat mu všechna ocenění a prohlásit ho za zahraničního agenta. Za vše mohou dvě slova zašeptaná na podnikovém večírku v Dubaji.


Pravidla, kdy smí lékárník zaměnit lék. Pozor si dejte u mastí
idnes.cz | 02:00:02
Stále častěji se v lékárnách setkáváme s tím, že léky předepsané lékařem mají výpadek. V mnoha případech je možné rychlé řešení, tedy záměna léku, někdy to ovšem nejde. Na co si dát při vyzvedávání medikamentů pozor?


Zlobiví kluci brexitu. Dostali Británii z Evropské unie, co dělají teď?
idnes.cz | 02:00:03
Šest let po referendu, v němž Britové hlasovali o vystoupení z Evropské unie, se cesty hlavních strůjců brexitu rozešly různými směry: Od lukrativních přednášek a recepcí na zahraničních akcích, přes televizní hlasatelnu až po farmu na pěstování konopí. Přitom pokud by Britové ve stejném referendu hlasovali znovu, dvě třetiny by nyní volily setrvání v EU.


Když se z dočasného stane trvalé. Jak metropole vyhnaly auta z center
idnes.cz | 02:00:04
V období pandemie se v mnoha městech světa objevila naléhavá potřeba vytvořit více veřejného prostoru. Omezení shromažďování pod střechou totiž způsobila, že lidé začali víc toužit po pobytu venku. Přestože mnohá omezení aut byla pouze dočasná, někde přetrvala i po pandemii. Rozhodli o tom sami obyvatelé.


Jeho bylinkové tinktury u lidí bodují. Léčivé účinky zkouší i na sobě
idnes.cz | 02:00:04
Bylinkářství je jedním z oborů, který v době pandemie covidu netratil. Spíše naopak. Lidé se vraceli ke kořenům a hledali sílu i v léčivkách. Ostatně tak je tomu každý podzim. „Zájem se často řídí tím, jaká epidemie zrovna probíhá či o jaké rostlině zrovna vyšel článek,“ říká fytoterapeut Pavel Kadaňka.


Teplotní maxima a do toho déšť. Vlekaři bojují s nepřízní počasí
Denik.cz | 02:00:00
Na jeden den se uprostřed týdne vrátily na Vysočinu teploty pod bodem mrazu a už je opět spíše jarní počasí. V Jihlavě – Hruškových Dvorech bylo ve čtvrtek i v pátek opět mimořádné teplo. „Páteční maximální teplota vzduchu byla 10,2 stupně a překonala dosavadní maximum z roku 2018, kdy maximální teplota byla 7,3 stupně,“ informoval Filip Chuchma z Českého hydrometeorologického ústavu.


Loni byla ČSSD před krachem. Můžeme zahájit cestu k návratu, říká Šmarda
idnes.cz | 05:20:00
Nejdůležitější bylo stranu dát stranu do pořádku, ušetřit peníze tak, abychom nezkrachovali, řekl před sobotním sjezdem v Brně předseda ČSSD Michal Šmarda. Dříve nejsilnější strana v zemi vypadla ze Sněmovny a parlamentní zůstává díky tomu, že má zástupce v Senátu - Petra Víchu a částečně i Zdeňka Matušku, který tam byl zvolen loni společně za ČSSD a ANO.


Hrůza na Plzeňsku: Neměl jsem to šest let, řekl muž dceři. Pak ji znásilnil
Denik.cz | 05:08:00
Neměl jsem to šest let a s tebou si mohu dělat, co chci, jsem tvůj táta, oznámil čtyřiačtyřicetiletý Josef V. své dceři a poté ji znásilnil. Nebylo to poprvé. Teď se bez sexu bude muset obejít ještě delší dobu. Krajský soud v Plzni ho totiž poslal za mříže na šest let a tři měsíce. Nejděsivější na celé záležitosti je, že povedený otec nebyl z rodiny jediný, kdo přiměl nebožačku k sexu. Opakovaně s ní spal i její vlastní bratr Martin V. Toho soud potrestal už v prosinci, na rozdíl od otce, recidivisty, ale vyvázl s podmínkou.


Neva, Ronja nebo Theo James. Děti narozené na Vysočině dostaly netradiční jména
Denik.cz | 05:02:00
Theo James, Neva, Ronja, Edgar, Kimi nebo Della. I taková jména dostala loni miminka narozená na Vysočině. V popředí žebříčků nejčastějších jmen se však pochopitelně drží jiná.


Maniak Mark Essex: Jeho příběh se podobá filmu Muž na střeše, udál se ale jinak
Denik.cz | 05:00:00
Koncem 70. let 20. století byl hodně populární švédský thriller Muž na střeše o šíleném odstřelovači, který ze střechy vraždí všechny policisty v dosahu. Jeden takový příběh se opravdu odehrál, ale jinde a jinak. Před 50 lety se v hotelu Howard Johnson v New Orleansu skutečně zavřel střelec a začal zabíjet. Zastřelil sedm lidí, z toho tři policisty. Celkem pak měl na svědomí devět zavražděných, včetně pěti policistů.


KVÍZ: Jiřina Jirásková zemřela před 10 lety. Připomeňte si její život a role
Denik.cz | 04:30:00
Kdyby Jiřina Jirásková neměla za totality zákaz natáčení, určitě by ztvárnila více nezapomenutelných filmových rolí. K těm patří například dívka lehkých mravů Marcela z komedie Světáci nebo hraběnka z dramatu Zámek v Čechách. Na divadle si zahrála třeba Kleopatru či královnu Kristinu. Výjimečná herečka zemřela před deseti lety.


Připraveno k výplatě. Pětistovku výchovného v lednu dostane přes 1,3 milionu žen
Denik.cz | 04:00:00
Správy sociálního zabezpečení mají letos už od počátku roku nebývale napilno. Kromě běžné každoroční valorizace důchodů musí od Nového roku řadě důchodců, zejména žen, k penzi připočíst i výchovné. Tedy částku 500 korun za každé vychované dítě. „Od lednové splátky roku 2023 bylo automatizovaně navýšeno více než 1,3 milionu starobních důchodů žen,“ potvrdila Deníku mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jitka Drmolová. Celkem se přitom nyní v Česku vyplácí přes 2,3 milionu starobních důchodů.


Co z cihly jednou postavíme, vydrží celý život, tvrdí Jurečka z Wienerberger
E15-ekonomika | 06:00:00
Proč byste měli stavět s cihlami? Proč se jedná o dobrý materiál? Dozvíte se v novém díle seriálu Stavíme svépomocí. S cihlou mají řemeslníci dlouholeté zkušenosti, protože se tento materiál ke stavbě domu používá staletí. „Co z cihly jednou postavíme, vydrží celý život. Důležitou vlastností je také stabilita,“ říká Matěj Jurečka z Wienerberger. Cihla má i dobré izolační vlastnosti nebo akustický komfort a dokáže také dobře pracovat s vlhkostí v baráku. Jaké druhy cihel je nejlepší využít? Podívejte se na video.


Ptačí chřipka likviduje české chovy. Vejce budou dál zdražovat
E15-ekonomika | 05:30:00
Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí uvedlo, že vypuknutí ptačí chřipky na podzim loňského roku je nejničivější, jaké kdy kontinent zažil, s přibližně 2 500 ohnisky hlášenými v 37 evropských zemích a miliony kusů utracené drůbeže.


ODEMČENO: Koruně hrozí pád, dokument poodhalil účetnictví Xixoio, ojeté tesly zlevňují
E15-ekonomika | 05:00:00

Až desetiprocentní propad koruny. Česká měna je příliš silná, soudí trh
Sto padesát milionů v trapu a plonkové tržby. Výkazy Xixoio nasvítily pochmurný byznys firmy
Ojeté elektromobily Tesly výrazně zlevňují v Americe i v Česku. Přeprodej se už nevyplácí

Odemykáme pro vás tři úspěšné články z tohoto týdne a vybíráme to nejlepší z prémiového obsahu…


Co z cihly jednou postavíme, vydrží celý život, tvrdí Jurečka z Wienerberger
E15-politika | 06:00:00
Proč byste měli stavět s cihlami? Proč se jedná o dobrý materiál? Dozvíte se v novém díle seriálu Stavíme svépomocí. S cihlou mají řemeslníci dlouholeté zkušenosti, protože se tento materiál ke stavbě domu používá staletí. „Co z cihly jednou postavíme, vydrží celý život. Důležitou vlastností je také stabilita,“ říká Matěj Jurečka z Wienerberger. Cihla má i dobré izolační vlastnosti nebo akustický komfort a dokáže také dobře pracovat s vlhkostí v baráku. Jaké druhy cihel je nejlepší využít? Podívejte se na video.


Ptačí chřipka likviduje české chovy. Vejce budou dál zdražovat
E15-politika | 05:30:00
Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí uvedlo, že vypuknutí ptačí chřipky na podzim loňského roku je nejničivější, jaké kdy kontinent zažil, s přibližně 2 500 ohnisky hlášenými v 37 evropských zemích a miliony kusů utracené drůbeže.


ODEMČENO: Koruně hrozí pád, dokument poodhalil účetnictví Xixoio, ojeté tesly zlevňují
E15-politika | 05:00:00

Až desetiprocentní propad koruny. Česká měna je příliš silná, soudí trh
Sto padesát milionů v trapu a plonkové tržby. Výkazy Xixoio nasvítily pochmurný byznys firmy
Ojeté elektromobily Tesly výrazně zlevňují v Americe i v Česku. Přeprodej se už nevyplácí

Odemykáme pro vás tři úspěšné články z tohoto týdne a vybíráme to nejlepší z prémiového obsahu…


Mc Carthy byl zvolen předsedou americké Sněmovny reprezentantů
idnes.cz | 07:48:01
Lídr republikánské většiny Kevin McCarthy byl v 15. kole zvolen předsedou americké Sněmovny reprezentantů. Uvedly to tiskové agentury. Volba trvala čtyři dny, byla nejdelší od roku 1859 a připadla na dvouleté výročí útoku na Kapitol.


Putin se nepřipojil k věřícím, vánoční bohoslužbu konanou v Kremlu navštívil sám
idnes.cz | 07:28:00
Ruský prezident Vladimir Putin se letos nepřipojil k ostatním věřícím na veřejně konanou vánoční mši. V kremelské katedrále se v pátek konala pravoslavná vánoční bohoslužba pouze pro něj, uvedla agentura Reuters. Podle agentury RIA Novosti se tak Putin poprvé účastnil mše v Moskvě a nikoli v regionech kolem hlavního města.


V desítce obcí se uskuteční dodatečné komunální volby, v Moldavě opakované
idnes.cz | 07:10:00
V desítce obcí se dnes uskuteční dodatečné komunální volby. Hlasovat se bude tam, kde se pro loňské obecní volby nenašel dostatek kandidátů. Situace se opakovala pouze v Brodci na Lounsku, kde byly dodatečné volby vyhlášeny marně.


Zažeňte novoroční splín. Tady je deset důkazů, že na tom nejsme tak špatně, jak to vypadá
iHned.cz | 08:00:16
Dvouciferná inflace, nulový ekonomický růst, případně rovnou recese, k tomu stále vysoké ceny energií a nevyzpytatelný vývoj v konfliktu na Ukrajině nebo kolem covidu. Předpovědi na rok 2023 nedávají příliš důvodů k optimismu, přesto není tak těžké...


Středula: Nejhorší prezident je Zeman. Babiš se v reálu chová jinak, než jak se tváří
aktuálně.cz | 06:50:00
Kandidát na prezidenta Josef Středula mluví o demonstracích proti vládě, okolí současného prezidenta, moderní levici i půlmilionovém daru.


Test Hondy Civic. Tohle není nudný hybrid pro spořínky, je radost ho řídit
aktuálně.cz | 06:29:29
Japonští inženýři zapojili atmosférický dvoulitr do hybidní soustavy stejně šikovně, jako kdysi svatý Prokop zapřáhl ďábla za pluh.


PODCAST: Prezidentské vyhlídky podle profesora Přibáně
Denik.cz | 06:30:00
„Když jsme v redakci vymýšleli profil mého podcastu, napadla mě parafráze z oblíbeného seriálu Sex ve městě - Kateřina ví o politice hodně a nebojí se zeptat,“ říká redaktorka a komentátorka Deníku Kateřina Perknerová o podcastu Deníku.


Země EU se uzavřou cestujícím z Číny bez testu na covid. Česko zatím váhá
Denik.cz | 06:00:00
Česká republika je jednou z mála zemí Evropské unie, která nezavádí povinné testy na covid pro lidi přilétající z Číny. Před cestou do Číny bylo ale vydáno varování.


OBRAZEM: Sochaři už si brousí nože a pily. Ledy na sochy dorazily na Pustevny
Denik.cz | 06:00:00
Ledové sochy i letos opět ozdobí Pustevny. Na vrchol Beskyd již dorazily ledové kvádry, ze kterých zruční umělci začnou tvořit svá velkolepá díla. A to již brzy. Podívejte se, jak vypadají přípravy. Za fotodokumentaci děkujeme Jiřímu Baranovi.


Jaká je budoucnost home office? Jeho vymizení nehrozí, uklidňují odborníci
idnes.cz | 09:00:00
Home office se stal v uplynulých měsících výrazným pracovním benefitem po celém světě. Už brzy ale o něj mohou někteří zaměstnanci přijít, a to kvůli přicházející hospodářské krizi. Přesto ale odborníci dodávají, že práce na dálku bude v dalších letech spíše pokračovat a mají pro to hned několik pádných důvodů.


Kondomy i pilulka po zdarma. Francie podporuje sexuální bezpečí mladých
idnes.cz | 08:51:00
Mladí lidé ve Francii mají od začátku letošního roku prezervativy zdarma. Bezplatně mohou také všechny ženy dostat nouzovou antikoncepci. Francouzské zdravotnictví se tak snaží bojovat proti nárůstu počtu případů sexuálně přenosných nemocí v posledních letech, zejména u mladých lidí.


MPSV navrhlo, aby nouzové ubytování pro uprchlíky bylo zdarma nejvýš 150 dnů
idnes.cz | 08:17:00
Uprchlíci by nově mohli v nouzovém ubytování v ubytovnách či penzionech bezplatně bydlet nejvýš 150 dnů. Po pěti měsících by si měli pobyt buď dál hradit sami, nebo by se museli přestěhovat. Na byt by pak stát mohl začít vyplácet nový příplatek. V další novele zákona „lex Ukrajina“ to navrhuje ministerstvo práce.


Subaru Amadeus coby koncept SVX shooting brake byl vyřazen na díly
Auto.cz | 09:45:00
Nadčasový koncept nestojí za uschování pro další generace. Univerzální prototyp nedosáhl výroby, místo továrního muzea se díly objevují na prodej.


Ve vzduchu na vlastní kůži: Rozkoš bez rizika
Auto.cz | 08:00:00
Svět motorů a letadla patří k sobě. Bylo to tak v lednu 1947 a je tomu tak i v lednu 2023. Tentokrát jsme ve vzduchu zažili dosud největší adrenalin!


Co by přesvědčilo Tesla medvěda ke změně názoru? - Víkendář
Kurzy.cz | 07:35:00
Jedním z nejdiskutovanějších investičních témat současnosti je pokles akcií Tesly, který v minulém roce předčil všechny předchozí roční ztráty. Na Yahoo Finance hovořil o společnosti a jejích akciích analytik Roth Capital Craig Irwin, který byl označen...


Velká osobní tragédie, říká hospodář o požáru kravína ve Zlaté Olešnici
Denik.cz | 09:45:00
Čtvrteční večer ve Zlaté Olešnici u Trutnova prořízl zvuk sirén a obec ozářil mohutný požár. Během krátké chvíle zachvátil oheň zdejší kravín provozovaný trutnovskou zemědělskou firmou Farmers. Na místě zasahovalo deset hasičských jednotek, byl vyhlášen 2. stupeň poplachu. Přes veškerou snahu ale nedokázali zabránit neštěstí. Ze 160 jalovic, které budovu obývaly, jich 150 uhynulo v plamenech. Jeden člověk skončil v péči lékařů, vzniklou škodu hasiči vyčíslili na 10 milionů korun.


Plán stavět apartmány v Novohradských horách vyvolal odpor. Investor záměr stáhl
Denik.cz | 09:40:00
Zděšení a odpor vyvolal mezi lidmi nejen v Černém Údolí, ale po celém na Novohradsku, záměr developera využít areálu bývalé pohraniční stráže k výstavbě několika budov s apartmány pro téměř dvě stovky lidí. V závěru roku jim prozatím spadl kámen ze srdce. Developer svůj projekt stáhl. 


Nikdy se nevzdám. McCarthy se stal předsedou americké Sněmovny reprezentantů
Denik.cz | 08:05:00
Lídr republikánské většiny Kevin McCarthy byl v sobotu v 15. kole zvolen předsedou americké Sněmovny reprezentantů. McCarthy se tak stává novou trojkou mezi americkými politiky po prezidentovi a jeho viceprezidentce. Po zvolení předsedy sněmovny tak mohli složit přísahu její členové a orgán může začít fungovat, uvedla AP.


Pronájem je dvakrát levnější než hypotéka. Loňské zdražování inflaci neporazilo, výjimkou je Praha
Hospodářské noviny | 11:00:02
Nájemné v Česku zdražilo loni nejvíce v Praze, meziročně až o 22 procent, zatímco v krajských městech se růst pohyboval kolem deseti procent. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz, které má ČTK k dispozici. Ke konci roku však ceny nájmů začaly...


S covidem půjde volit z auta. Možnost bude ve všech okresech ve středu
Hospodářské noviny | 11:00:02
Dva dny před zahájením prvního kola prezidentských voleb mohou hlasovat lidé, kteří jsou v izolaci kvůli nemoci covid-19. Příští středu k tomu mohou využít stanoviště, kde se bude volit z auta. V každém kraji jich bude několik, většinou jedno na...


Rusové se chystají k propagandě využít i pravoslavné Vánoce. Do Ruska odvážejí i děti z Ukrajiny
Hospodářské noviny | 11:00:02
Ruská armáda a představitelé okupační správy na východě Ukrajiny se zaměřují v nucené integraci i na děti, které například nyní vozí z okupovaných území do Ruska na akce související s pravoslavnými Vánocemi. Chtějí je tak přesvědčit, že život v...


Zažeňte novoroční splín. Tady je deset důkazů, že na tom nejsme tak špatně, jak to vypadá
Hospodářské noviny | 11:00:02
Dvouciferná inflace, nulový ekonomický růst, případně rovnou recese, k tomu stále vysoké ceny energií a nevyzpytatelný vývoj v konfliktu na Ukrajině nebo kolem covidu. Předpovědi na rok 2023 nedávají příliš důvodů k optimismu, přesto není tak těžké...


Zemanovi navzdory, Hladík povede MŽP jako náměstek
Respekt | 09:41:37
Český stát je nucen improvizovat a nikdo, kromě prezidenta, vlastně neví pročNoc důstojnosti
Respekt | 08:38:37
V Praze, Brně a dalších městech si lidé včera večer připomněli památku Doroty Šandorové, klientky jindřichohradeckého domova pro osoby s postižením, která byla v noci z 6. na 7. ledna 2021 zabita pracovníkem v přímé péči. Akce připomněla situaci všech lidí s mentálním postižením, kteří jsou ohroženi nevhodným nastavením českého systému sociálních a zdravotních služeb a dalších lidí s mentálním postižením, kteří trpí následkem nevhodně nastavené péče v systému.Hanba nám! Ve vztahu k jiným živým tvorům jsme neomluvitelně selhali
Reflex | 10:00:00
- Sto padesát krav uhořelo při požáru na Trutnovsku, zranil se i jeden člověk, ale nešlo o hasiče. Škoda bude až deset milionů.
- Kvůli ptačí chřipce chovatelé vybíjejí patnáct procent všech českých slepic, což může podle odborníků zdražit vajíčka až na sedm korun za kus.
- Rozsahem a délkou jde při vybíjení chovu slepic v Brodu nad Tichou o zásah podobný povodním nebo velkému požáru v Hřensku… Zlikvidováno bude přibližně 750 tisíc kusů drůbeže.
- Kamiony zatím odvezly přibližně 140 tun mrtvých nosnic… „Proces začal zrychlovat, protože zvířata likvidujeme už v přepravních kontejnerech.”


Bulharsko očima Slovenky: Nedejte na první dojem!
Reflex | 07:10:00
Právě ten slovenskou autorku našeho měsíčníku v Bulharsku zpočátku trochu odrazoval od bližšího kontaktu s lidmi. Záhy ale zjistila, že pod nepřívětivou slupkou se skrývají přátelští obyvatelé. A začala zemi prozkoumávat…


Jefim Fištejn: Válka na Ukrajině v prezidentském klání aneb Část kandidátů pouze věří bludům
Reflex | 07:00:00
Rozmohl se nám tady takový nešvar, dalo by se říct spolu s učitelkou Holubovou z filmu Pelíšky. Značná část českých politiků – ti, co kandidují na prezidentskou funkci v nadcházejících volbách, i ti, co přihlížejí probíhajícímu klání – vážně věří bludům. Tuto tristní pravdu vyjevily hned první televizní debaty uchazečů o Hrad, které probíhaly ve formátu širším než „z očí do očí“. 


Na 15. pokus to vyšlo. McCarthy byl zvolen předsedou americké Sněmovny reprezentantů
Tiscali-zprávy | 09:58:36
Lídr republikánské většiny Kevin McCarthy byl dnes v 15. kole zvolen předsedou americké Sněmovny reprezentantů. McCarthy se tak stává novou trojkou mezi americkými politiky po prezidentovi a jeho viceprezidentce. Po zvolení předsedy sněmovny mohli složit přísahu její členové a orgán může začít fungovat, uvedla agentura AP.


Už páté volby jsou o tom, zda je Babiš hodný nebo zlý, zlobí šéfa ČSSD Šmardu
idnes.cz | 11:53:43
Za všech okolností šéf odborů Josef Středula, odpovídá šéf sociální demokracie Michal Šmarda na dotaz, koho si vybral jako kandidáta na Hrad. „Josef Středula. V druhém kole budeme také podporovat Josefa Středulu, pokud se nestane prezidentem už v tom prvním,“ odvětil iDNES.cz Šmarda a smál se při tom. Smíchem je pověstný a neopustil ho ani na sjezdu strany v Brně.


Aplikace Tečka se přejmenuje na EZ kartu, úřad do ní investuje 50 milionů korun
idnes.cz | 10:39:00
Ministerstvo zdravotnictví přejmenuje mobilní aplikaci Tečka na aplikaci EZ karta. Už letos by mohla začít fungovat jako elektronický očkovací průkaz nebo pro zasílání zpráv. Uvedl to vrchní ředitel sekce informačních a komunikačních technologií ministerstva Milan Blaha. Úřad vypsal na provoz a další rozvoj aplikace veřejnou zakázku v hodnotě 50 milionů korun.


Šestiletý chlapec ve Virginii postřelil učitelku. Ta bojuje o život
idnes.cz | 10:21:00
Chlapec z první třídy základní školy postřelil během vyučování svou učitelku, která nyní bojuje v nemocnici o život. K incidentu došlo na základní škole Richneck ve městě Newport News v americkém státě Virginie po hádce mezi dvojicí. Podle policie není jasné, jak se dítě ke zbrani dostalo.


Tálibán kritizuje prince Harryho a posmívá se mu za misi v Afghánistánu
revue.idnes.cz | 10:01:00
Afghánské radikální vládní hnutí Tálibán kritizovalo prince Harryho za to, jak ve svých pamětech Náhradník vzpomíná na 25 lidí, které v Afghánistánu zabil jako střelec na britské vojenské helikoptéře. Harry tvrdí, že o nich nepřemýšlel jako o lidech, ale šachových figurkách odstraněných z šachovnice.


Šaty princezny Diany i vítězný dres LeBrona Jamese. Aukční síň čeká miliony
idnes.cz | 10:03:00
Ve Spojených státech se bude koncem měsíce dražit známá sametová róba princezny Diany, ve které se fotila pro časopis Vanity Fair těsně před svou smrtí. Aukční síň Sotheby’s očekává, že by se mohla prodat až za 120 000 dolarů (2,7 milionu korun). Ve stejné dražbě se bude prodávat i vítězný dres amerického basketbalisty LeBrona Jamese.


S vnoučaty chodí na hřiště a rád zajde na jedno. Mezi sousedy je Pavel oblíbený
idnes.cz | 10:00:00
Prezidentského kandidáta Petra Pavla vidí jeho sousedé z malé obce Černouček, hodinu cesty autem od Prahy, jako sportovce a pohodáře. V hospodě si s nimi popovídá u piva, zajde do kostela na půlnoční mši, stará se o dům a zahradu, nebo s vnoučaty „blbne“ na dětském hřišti. Oblíbená je mezi místními i jeho žena Eva, která se v říjnových volbách dostala do zastupitelstva.


Chevrolet Corvette za 68 milionů Kč je nejpíš nejdražší na světě, jde o jediný kus
Auto.cz | 11:43:00
Blíží se prodej možná nejdražšího Chevroletu Corvette. Oranžový roadster může stanovit nový rekord, i když mu chybí základní prvky výbavy.   


Pelého auta. Životem ho vezli brouci, italská lednice a slavná honda
Auto-iDNES.cz | 10:00:00
Mercedesy, brouci, ale také zapomenutá auta domácí produkce a navrch slavná honda. Pelé během své kariéry dostal spoustu drahých dárků, mezi nimi nechyběla samozřejmě ani auta. V roce 2020 se na svém instagramovém účtu vyznal, že kromě fotbalu byla auta jeho další vášní.


Zlato: Čína mohla nakoupit za rok tajně přes 200 tun zlata
Kurzy.cz | 11:20:15
Čína, která chce narušit dominanci dolaru jako rezervní měny, jako v listopadu opět výrazně nakupovala. Po listopadových 32 tunách přidala za prosinec dalších 32 tun. Za rok 2022 tak zvýšila nahlášené množství zlata o 62 tun na celkových 2.010 tun.


Je nový druhý důchodový pilíř na Slovensku udržitelný? Jsou změny v něm dobré? VIDEO
Kurzy.cz | 10:08:03
Mají být lidé na Slovensku v druhém důchodovém pilíři? Jak ho co nejefektivněji využít? Existuje plán k realizaci aktuálně schválených změn?


Pronájem je dvakrát levnější než hypotéka. Loňské zdražování inflaci neporazilo, výjimkou je Praha
iHned.cz | 12:00:13
Nájemné v Česku zdražilo loni nejvíce v Praze, meziročně až o 22 procent, zatímco v krajských městech se růst pohyboval kolem deseti procent. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz, které má ČTK k dispozici. Ke konci roku však ceny nájmů začaly...


Na přihlášení k paušální dani zbývá pár dní. Termín pro podání oznámení ke vstupu do paušální daně je do 10. ledna 2023.
Kurzy.cz | 12:00:13
Nové úpravy týkající se paušální daně navazují na zvýšení limitu pro plátcovství daně z přidané hodnoty na 2 mil. Kč. V rámci V této souvislosti došlo ke zvýšení hranice příjmů ze samostatné činnosti pro vstup do paušálního režimu z 1 mil. Kč na 2 mil....


Rusové se chystají k propagandě využít i pravoslavné Vánoce. Do Ruska odvážejí i děti z Ukrajiny
iHned.cz | 12:00:13
Ruská armáda a představitelé okupační správy na východě Ukrajiny se zaměřují v nucené integraci i na děti, které například nyní vozí z okupovaných území do Ruska na akce související s pravoslavnými Vánocemi. Chtějí je tak přesvědčit, že život v...


Nedostatkové zboží: vlasy. České kliniky chtějí v transplantacích konkurovat Turecku
iHned.cz | 12:00:14
Z každé z pěti istambulských linek, které denně přistávají na pražském letišti, vystoupí pět až deset českých mužů s typickou čelenkou. Vracejí se z Turecka po transplantaci vlasů. David Odehnal, jenž sám před lety transplantaci v Istanbulu...


Dotace až 150 tisíc snadno a rychle. Domácnosti mohou žádat peníze na nová okna, dveře nebo zateplení
iHned.cz | 12:00:15
Příjem žádostí o zjednodušené dotace z programu Nová zelená úsporám Light začal. A už od prosince je jasné, že po něm bude velká poptávka. „Soudíme tak podle množství dotazů od zájemců,“ sdělila HN Lucie Früblingová, mluvčí Státního...


Češi mu vděčí za korunu. Uplynulo 100 let od atentátu na Aloise Rašína
aktuálně.cz | 11:49:24
Aloise Rašína zasáhla 5. ledna 1923 kulka ze zbraně mladého atentátníka. Několik týdnů bojoval v nemocnici o život, 18. února boj prohrál.


Na opravu vlakových nádraží letos půjde rekordní částka. Už se ví, na která
Denik.cz | 10:50:00
V letošním roce začne oprava některých vlakových nádraží. Může za to rekordní rozpočet jejich vlastníka Správy železnic pro letošní rok. Ten počítá s výdaji - i díky úvěru od Evropské investiční banky - až 70 miliard korun. Většina peněz půjde na dokončení rozdělaných akcí a také na zahájení nových významných staveb. Mezi ně patří i vlaková nádraží. V Česku se v současné době opravuje necelá sedmdesátka nádražních budov. Rekonstrukce dalších více než 130 nádražních objektů by měla začít letos.


Pět měsíců a dost. Bezplatné ubytování uprchlíků se změní, navrhuje ministerstvo
Denik.cz | 10:30:00
Uprchlíci by nově mohli v nouzovém ubytování v ubytovnách či penzionech bezplatně bydlet nejvýš 150 dnů. Po pěti měsících by si měli pobyt buď dál hradit sami, nebo by se museli přestěhovat. Na byt by pak stát mohl začít vyplácet nový příplatek. V další novele zákona „lex Ukrajina“ to navrhuje ministerstvo práce. Podle něj by změny měly platit od dubna. 


Příměří dodržujeme, tvrdí Moskva. Ukrajinu viní z útoků na oblasti s civilisty
idnes.cz | 13:52:00
Ruská armáda dodržuje dočasné příměří vyhlášené kvůli pravoslavným Vánocům a ukrajinská armáda ruské pozice ostřeluje, hájí se ruské ministerstvo obrany. Podle britské rozvědky ale i ruská armáda pokračuje v bojích na Ukrajině. Jednostranné příměří vyhlášené Ruskem má skončit v sobotu o půlnoci (22:00 SEČ).


Vražda motorovou pilou. Muž v Berlíně zranil policistu a zabil jeho partnerku
idnes.cz | 13:11:00
Policisté v hlavním městě Německa zadrželi muže, který zabil svou sousedku a způsobil závažná poranění jejímu partnerovi, federálnímu policistovi, který nyní bojuje v nemocnici o život. Při útoku použil muž motorovou pilu, na místě hořely také lahve se zápalnou kapalinou.


KOMENTÁŘ: Regulace budoucího hříchu nezávisí na politicích, ale na nás
idnes.cz | 13:00:00
Chceme společnost plnou evropských hodnot, kde vám stát bude kontrolovat platební kartu, kalorie, zhlédnuté stránky na internetu a koukat pod peřinu? Je to ještě demokracie? ptá se mediální analytička Irena Ryšánková.


Žena z Kutnohorska dala podvodníkovi vzdálený přístup. Okradl ji o milion
idnes.cz | 12:46:00
Žena z Kutnohorska přišla na internetu o milion korun. Podle policie ji o ně připravil neznámý pachatel, který jí nabízel investici do akcií a doporučil jí nainstalovat si do počítače aplikaci pro vzdálený přístup. Přes aplikaci jí peníze z účtu vybral.


Kandidát na ministra Hladík lobboval za zájmy podnikatele, od něhož koupil dům
idnes.cz | 12:10:00
Kandidát na ministra životního prostředí Petr Hladík lobboval podle zjištění Seznam Zpráv za zájmy podnikatele, od kterého jeho rodina koupila dům. V něm dosud bydlí. Podnikatele policie podezřívá z manipulací v brněnské bytové kauze. Možný budoucí ministr se tak podle Seznam Zpráv ocitl ve střetu zájmů.


Praha v tramvajích nasazuje nový hlas. Bude to dlouhá jízda, těší se Vondráček
idnes.cz | 12:01:00
Už v pondělí bude cestujícím v pražských tramvajích hlásit zastávky nový hlas. Dagmar Hazdrovou po téměř 30 letech střídá Jan Vondráček. „Nejspíš to bude dlouhá jízda,“ říká zkušený herec a dabér. Jeho práce ale zdaleka nekončí, nyní bude v rozhlasovém studiu nahrávat hlášení do linek autobusů.


Nedostatkové zboží: vlasy. České kliniky chtějí v transplantacích konkurovat Turecku
Hospodářské noviny | 14:00:05
Z každé z pěti istanbulských linek, které denně přistávají na pražském letišti, vystoupí pět až deset českých mužů s typickou čelenkou. Vracejí se z Turecka po transplantaci vlasů. David Odehnal, jenž sám před lety transplantaci v Istanbulu...


Volkswagen nabízel kávovar na přístrojovou desku lidového vozu
Auto.cz | 13:45:00
Těžko hledat zajímavější výbavu od Volkswagenu než kávovar. Seriózní automobilka překvapila gurmány položkou v katalogu pro jeden z nejprodávanějších modelů po celém světě.


Dotace až 150 tisíc snadno a rychle. Domácnosti mohou žádat peníze na nová okna, dveře nebo zateplení
Hospodářské noviny | 14:00:07
Příjem žádostí o zjednodušené dotace z programu Nová zelená úsporám Light začal. A už od prosince je jasné, že po něm bude velká poptávka. „Soudíme tak podle množství dotazů od zájemců,“ sdělila HN Lucie Früblingová, mluvčí Státního...


Vědci zmapovali požár v Českém Švýcarsku. Majitelé lesů se z něj musí ponaučit. Pro přírodu ale znamená probíhající obnova velkou šanci
Kurzy.cz | 14:00:17
Klimatická změna se propisuje do krajiny i v podobě extrémních teplot, vysychající půdy a schnoucích lesů navíc mnohde oslabených kůrovcovou kalamitou a nebývalých rizik rozsáhlých požárů. Ministerstvo životního prostředí proto na podzim zadalo vědecko...


Volby začnou už ve středu. Lidé s covidem budou moci hlasovat z auta
iHned.cz | 14:00:21
Dva dny před zahájením prvního kola prezidentských voleb mohou hlasovat lidé, kteří jsou v izolaci kvůli nemoci covid-19. Příští středu k tomu mohou využít stanoviště, kde se bude volit z auta. V každém kraji jich bude několik, většinou jedno na...


Za všechno špatné si můžeme sami, tepal předseda ČSSD Šmarda poměry ve straně
aktuálně.cz | 13:02:10
Šéf ČSSD Michal Šmarda představil plán, který by měl podle něj dostat sociální demokraty opět do Poslanecké sněmovny.


Z kojící matky se stala ikona. Madonu z kyjevského metra obdivují v italském kostele
aktuálně.cz | 12:30:00
Tetjana Blyzňaková kojila své dítě, zatímco se skrývala na začátku války v kyjevském metru. Její fotografie zaujala věřící až v Itálii.


Nicolas Cage je vždycky ikona! Sex symbol, meme i respektovaný umělec, ale vždycky ikona
Reflex | 12:45:00
Nicolas Cage má za sebou vážně zvláštní kariéru. Je málo herců, kteří zvládli být miláčkem publika i kritiků, pak upadnout v nemilost u obou a zvládnout se vyhrabat z přímé DVD produkce zpátky do vrcholné filmové tvorby. To se za čtyřicetiletou kariéru dá zvládnout, ale nikdo jiný než Nick Cage by to nezvládl v podstatě za konstantního natáčení. Cage dnes slaví své devětapadesáté narozeniny, ale za svou více než čtyřicet let dlouhou kariéru se objevil ve více než stovce filmů. 


Projekt Trojena: Saúdská Arábie postaví megalomanské zimní středisko
E15-ekonomika | 13:00:00
Saúdská Arábie pokračuje v megalomanských projektech. Lineární město The Line, které v rámci projektu Neom země již buduje, dostane další dominantu. Tou má být projekt Trojena, který bude zahrnovat velkou vodní nádrž, místa pro konání kulturních akcí, byty, ale také lyžařské centrum, které by mělo v roce 2029 hostit zimní asijské hry. 


Lyžařská střediska věří ve zlepšení počasí a silnou návštěvnost v březnu, říká šéf Asociace horských středisek
E15-ekonomika | 11:45:00
Česká lyžařská střediska postupně zahájila před koncem roku zimní sezonu. Na sníh bohatý prosinec ale vystřídala povánoční obleva. I přesto přes vánoční svátky až do nového roku fungovala většina středisek. Nyní ale areály bojují s nedostatkem sněhu a některé dokonce provoz zastavují. „Všichni doufají v rychlý obrat počasí a v to, že od poloviny ledna bude již normální zima. Dohnat ztráty se však nepodaří. Určitý potenciál je v měsíci březnu. Pokud by se zopakovala výjimečně dobrá návštěvnost z loňska, pomohlo by to v celkovém hodnocení sezony,“ říká ředitel Asociace horských středisek Libor Knot.


Projekt Trojena: Saúdská Arábie postaví megalomanské zimní středisko
E15-politika | 13:00:00
Saúdská Arábie pokračuje v megalomanských projektech. Lineární město The Line, které v rámci projektu Neom země již buduje, dostane další dominantu. Tou má být projekt Trojena, který bude zahrnovat velkou vodní nádrž, místa pro konání kulturních akcí, byty, ale také lyžařské centrum, které by mělo v roce 2029 hostit zimní asijské hry. 


Lyžařská střediska věří ve zlepšení počasí a silnou návštěvnost v březnu, říká šéf Asociace horských středisek
E15-politika | 11:45:00
Česká lyžařská střediska postupně zahájila před koncem roku zimní sezonu. Na sníh bohatý prosinec ale vystřídala povánoční obleva. I přesto přes vánoční svátky až do nového roku fungovala většina středisek. Nyní ale areály bojují s nedostatkem sněhu a některé dokonce provoz zastavují. „Všichni doufají v rychlý obrat počasí a v to, že od poloviny ledna bude již normální zima. Dohnat ztráty se však nepodaří. Určitý potenciál je v měsíci březnu. Pokud by se zopakovala výjimečně dobrá návštěvnost z loňska, pomohlo by to v celkovém hodnocení sezony,“ říká ředitel Asociace horských středisek Libor Knot.


V Íránu v popravili dva mladé muže za zabití člena provládních milic Basídž
idnes.cz | 15:45:00
V Íránu v sobotu popravili další dva muže v souvislosti s protivládními protesty, které v zemi vypukly loni v polovině září. Šampion v karate a trenér dětí, kteří byli popraveni, byli odsouzeni v prosinci za zabití člena provládních milic Basídž. Tento týden jim trest potvrdil nejvyšší soud, informovala agentura AFP.


Pořád o ní mluví. Macron sní o povinné „vojně“ pro mladé, proti jsou i poradci
idnes.cz | 15:10:00
Francouzský prezident Emmanuel Macron zvažuje, že zavede povinnou obdobu vojny. Takzvaná Univerzální národní služba v zemi už pár let funguje na dobrovolné bázi. Počty zájemců však šéfovi Elysejského paláce nestačí a rád by v mladých Francouzích ještě víc posílil národní cítění. V soukromí o službě údajně „pořád mluví“. Nejen mládež však nápad kritizuje.


Smyslná „královna filmu“ Deborah Kerrová. K cudné viktoriánské panně měla daleko
revue.idnes.cz | 14:00:00
Její fotky byly zakazovány, stala se nejstarší bondgirl a před kamerou se Deborah Kerrová svlékla ještě ve 48 letech. I tak může dopadnout přísná výchova ve viktoriánském duchu. Jaký měla život „královna filmu“?


Z volby se mě snaží vytěsnit. Chtějí, abych složil kandidaturu, říká Hilšer
idnes.cz | 14:30:00
Senátor Marek Hilšer v rozhovoru pro MF DNES přiznal, že po něm někteří chtějí, aby složil kandidaturu. Období voleb v tomto roce vnímá jako více vypjaté a rozdělené na tábory, které se snaží jednoho nebo více kandidátů vytěsnit, bohužel i těch, kteří podle Hilšera něj nemají máslo na hlavě.


Další vize nové Alfy Romeo Giulia: Jako kombík vypadá snad ještě lépe!
Auto.cz | 15:48:00
Současná Alfa Romeo Giulia se prodává výhradně jako sedan, přestože italská automobilka údajně měla připravenou i praktičtější karosářskou verzi.


Z velkochovu do kafilerie odvezli zatím 170 tun drůbeže. Likvidace potrvá týdny
idnes.cz | 14:08:00
Z velkochovu nosnic v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se na konci prosince objevila ptačí chřipka, odvezla v pátek nákladní auta do kafilerie asi 72 tun usmrcené drůbeže, řekl mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. Celkem odvozili zatím 170 tun. Utraceno a zlikvidováno musí být zhruba tři čtvrtě milionu slepic ze tří třípodlažních hal.


Metaverzum ve fázi budování a dveře, které Facebooku otevřel Musk
Kurzy.cz | 14:55:00
Metaverzum se nachází tak maximálně ve fázi budování, vedle softwarového příběhu je to ale i příběh hardwaru. Pro CNBC to uvedl Casey Newton z Platformeru, podle kterého letos rostly ceny headsetů pro metaverzum a příští rok ukáže, kam se bude vývoj v ...


Ruský oligarcha Abramovič převedl před začátkem války na Ukrajině fondy na své děti
iHned.cz | 16:00:18
Ruský podnikatel Roman Abramovič těsně před začátkem ruské invaze na Ukrajinu převedl na své děti fondy v hodnotě miliard dolarů, vyplývá podle deníku The Guardian z uniklých dokumentů. Tato reorganizace se podle listu týkala deseti tajných...


Neruda chce zůstat u práva, Pavlová pomoct samoživitelkám, řekli v debatě partnerů
aktuálně.cz | 14:22:44
Pět manželek a jeden manžel uchazečů o Hrad představili, jak by pojali roli první dámy či prvního pána.


Houby rostou i v zimě. Poznáte některé?
Denik.cz | 15:00:00
V každém ročním období vyráží Josef Kovář z Vyškova do přírody a obvykle i do lesa. Výjimkou nebyl ani závěr uplynulého roku. Zatímco pro většinu lidí houbařská sezona končí zpravidla v říjnu, Josef Kovář najde nějaké houby vždycky. Podívejte se do naší fotogalerie na jeho listopadové a prosincové houbařské úlovky a další přírodní krásy z okolí Vyškova a Drahanské vrchoviny. Děkujeme za hezké fotografie.


Ruský oligarcha Abramovič převedl před začátkem války na Ukrajině fondy na své děti
Hospodářské noviny | 17:00:02
Ruský podnikatel Roman Abramovič těsně před začátkem ruské invaze na Ukrajinu převedl na své děti fondy v hodnotě miliard dolarů, vyplývá podle deníku The Guardian z uniklých dokumentů. Tato reorganizace se podle listu týkala deseti tajných...


Švédský fotograf dostane vaši mysl pomocí optických klamů
Reflex | 16:00:00
Fantazii se meze nekladou, obzvlášť pokud jste povoláním fotograf či jiný kreativec. Švédský fotograf Erik Johansson toto pravidlo potvrzuje. Vytvořil dokonalou iluzi, která si pohraje s vaší myslí a prostorovým vnímáním. Jeho optické klamy jsou takovým malým - velkým uměleckým dílem. 


MPSV navrhlo, aby nouzové ubytování pro uprchlíky bylo zdarma nejdéle 150 dnů
Tiscali-zprávy | 15:26:09
Uprchlíci by nově mohli v nouzovém ubytování v ubytovnách či penzionech bezplatně bydlet nejvýš 150 dnů. Po pěti měsících by si měli pobyt buď dál hradit sami, nebo by se museli přestěhovat. Na byt by pak stát mohl začít vyplácet nový příplatek. 


Aplikace Tečka se přejmenuje na EZ kartu, úřad do ní investuje 50 milionů korun
Tiscali-zprávy | 13:37:35
Ministerstvo zdravotnictví přejmenuje mobilní aplikaci Tečka na aplikaci EZ karta. Už letos by mohla začít fungovat jako elektronický očkovací průkaz nebo pro zasílání zpráv. 


Devadesát miliard už zaplatil stát za boj s inflací a následky války. Letošní účet může být vyšší
E15-ekonomika | 14:45:00
Dvě mimořádné valorizace důchodů, pomoc lidem prchajícím před agresí Ruska proti Ukrajině a úsporný tarif pro domácnosti. To byly největší výdaje státu v loňském roce v boji s inflací, energetickou krizí a dopady války. Do celkového účtu za devět desítek miliard korun se zatím pouze nepatrně promítla pomoc velkým firmám s cenami plynu a elektřiny, kterou vláda schválila až v polovině prosince. Z vyčleněných třicet miliard podniky vyčerpaly necelou miliardu, plyne z aktuálních údajů ministerstva financí.


Devadesát miliard už zaplatil stát za boj s inflací a následky války. Letošní účet může být vyšší
E15-politika | 14:45:00
Dvě mimořádné valorizace důchodů, pomoc lidem prchajícím před agresí Ruska proti Ukrajině a úsporný tarif pro domácnosti. To byly největší výdaje státu v loňském roce v boji s inflací, energetickou krizí a dopady války. Do celkového účtu za devět desítek miliard korun se zatím pouze nepatrně promítla pomoc velkým firmám s cenami plynu a elektřiny, kterou vláda schválila až v polovině prosince. Z vyčleněných třicet miliard podniky vyčerpaly necelou miliardu, plyne z aktuálních údajů ministerstva financí.


Dezinformační scéna přišla o hlavní tvář. Stávající jen recyklují, říká analytik
idnes.cz | 17:45:00
Dezinformace v době války na Ukrajině zaplavují internet po celém světě. Na české scéně se však teď dohadují dezinformátoři mezi sebou. „Nyní není konkrétní nová postava, která by rychle dokázala nabírat na popularitě,“ komentoval pro iDNES.cz současnou situaci analytik Institutu pro politiku a bezpečnost Roman Máca.


Hledači vyrazili pro nacistický poklad. Nizozemský archiv zveřejnil tajnou mapu
idnes.cz | 17:05:00
Zlatou horečku vyvolal nizozemský národní archiv, který zveřejnil starou mapu s označením místa, kam němečtí vojáci na konci druhé světové války údajně ukryli cennosti v hodnotě milionů eur. Do polí v okolí vesnice Ommeren se vydaly desítky amatérských hledačů pokladu, informoval dnes list The Guardian.


Ve věku 115 let zemřela nejstarší Američanka, zůstalo po ní 26 pravnoučat
idnes.cz | 16:53:00
Zemřel nejstarší občan USA, Bessie Hendricksové bylo 115 let. Žena skonala v pečovatelském domě v Lake City v Iowě. Nejstarším žijícím člověkem v USA je nyní 114letá Edie Ceccarelliová z Kalifornie.


V inzerátu ani komunikaci nebyl náznak intimity, hájí se lidovecký poslanec
idnes.cz | 15:02:00
Lidovecký poslanec Jiří Navrátil čelí nařčení, že znásilnil devětatřicetiletého maséra. Ten vše nahlásil na policii již loni v listopadu. Navrátil v sobotu na sociální síti zveřejnil svou verzi příběhu, ve které mluví o chronické bolesti zad či hledání maséra. „Ani v inzerátu ani v naší komunikaci nebyl ani náznak něčeho intimního, vůbec,“ hájí se poslanec.


Inflace a ceny energií drtí britské hospody, ruší stoly nebo zavírají v pondělí
idnes.cz | 15:00:00
Britská gastronomie trpí. Hospody i restaurace se potýkají s odlivem zaměstnanců, vysokými výdaji za energie i inflací. Tři čtvrtiny podniků v pohostinství navíc nemají dostatek personálu, píše agentura Bloomberg.


Helfštýn v obležení. Novoroční výstup přilákal 5265 lidí. Rekord!
Denik.cz | 16:29:00
V obležení byl v sobotu středověký hrad Helfštýn, který je od konce listopadu zavřený, avšak výjimečně otevřel pro tradiční Novoroční výstup. Populární akce, kdy je na hrad symbolické vstupné 20 korun, v kombinaci s příjemným, takřka jarním počasím přepsala dosavadní návštěvnický rekord – dorazilo 5265 lidí.


Ostrava pro cyklisty. Město chce podmínky, jaké mají vyspělé evropské metropole
Denik.cz | 16:15:00
Amsterdam, Kodaň, nebo Brémy. To jsou cyklisticky vyspělá evropská města, kam se dívá pro inspiraci také Ostrava. Ta se chystá vylepšovat podmínky pro dopravu městem na kole. Cyklistika není jen sport, ale především transport, zdůrazňují autoři zásadní změnu pohledu, se kterou nová koncepce přichází.


Češi nadále pomáhají Ukrajině. Vybrali na tank i speciální sanitku
Denik.cz | 16:05:00
Ještě jako manažer Českého rozhlasu stál za zrodem známé kampaně Ježíškova vnoučata na pomoc starším lidem. V posledních měsících Martin Ondráček řídí z malého krámku s gramodeskami v Hradci Králové podporu válkou zmítané Ukrajině. Od začátku května vybrala jeho iniciativa Dárek pro Putina přes 340 milionů korun.


Nepoctivých makléřů ubývá. I kvůli povinným zkouškám
Denik.cz | 16:00:00
Trh s realitami brzdí. Má to vliv i na počet makléřů, kteří navíc musí v posledních letech splňovat přísnější podmínky.


V Jižní Africe jezdí replika Mercedesu C11 skupiny C. Může i na silnice
Auto.cz | 17:43:00
Vyrazit se sportovním prototypem na normální silnice? Žádný problém. Stačí mít šikovné ruce, postavit si repliku… a zajít na patřičný úřad. Dobře, tak jednoduché to zase není, ale jde to. Třeba na jihu černého kontinentu.


Rallye Dakar 2023 – 7. etapa: Prokopovi praskl výfuk, Macík kurtoval kabinu
Auto.cz | 16:58:00
Český jezdec Aleš Loprais vede i nadále kategorii kamionů na 45. ročníku Rallye Dakar. V 7. etapě dojel druhý a zvýšil náskok na Nizozemce Vandenbrinka na tři minuty. Jezdci s motocykly a čtyřkolkami v sobotu nezávodili.


Řekněte si své ANO v jižních Čechách! Jihočeská centrála cestovního ruchu spustila web pro zamilované páry
Kurzy.cz | 13:17:15
Řekněte si své ANO v jižních Čechách! Jihočeská centrála cestovního ruchu spustila web pro zamilované páry
ext-brozkova
So, 07.01.2023 - 13:17


Superdebata kandidátů na prezidenta 2023 - Bašta, Diviš, Fischer, Hilšer, Středula, Zima
Kurzy.cz | 19:00:11
Poslanec za SPD Jaroslav Bašta v prezidentské debatě na CNN Prima NEWS zopakoval, že v případě zvolení odvolá vládu premiéra Petra Fialy (ODS). Senátoři Marek Hilšer a Pavel Fischer se však do něj pustili s tím, že by tento postup byl protiústavní, a dal&


Do vedení ČSSD se vrátil Zemanův kritik z 90. let. Šmarda slíbil změny, strana je však pořád rozhádaná
Hospodářské noviny | 20:00:01
Ve třídě na gymnáziu jsem byl před lety jediný levičák. Ale když jsme teď měli sraz se spolužáky, říkali mi, že už v tom začínají vidět smysl,“ popisuje předseda Mladých sociálních demokratů Lukáš Ulrych na brněnském sjezdu ČSSD. Byť se řadí...


Tinder v zákopech. Ukrajinci čelí kvůli válce ztrátě lásky a intimity
idnes.cz | 19:04:00
Ruská válka na Ukrajině už zasáhla téměř každý aspekt každodenního života místních obyvatel. Agresorům padla za oběť také intimita. Ukrajinští vojáci líčí, že mají po měsících na frontě problém se sdílením emocí a důvěrností. Ti, jejichž blízcí odjeli před válkou za bezpečím do zahraničí, se zase obávají, jestli bude po opětovném setkání s milovaným vše tak, jako dřív.


Do vedení ČSSD se vrátil Zemanův kritik z 90. let. Šmarda slíbil změny, strana je však pořád rozhádaná
iHned.cz | 20:00:16
Ve třídě na gymnáziu jsem byl před lety jediný levičák. Ale když jsme teď měli sraz se spolužáky, říkali mi, že už v tom začínají vidět smysl,“ popisuje předseda Mladých sociálních demokratů Lukáš Ulrych na brněnském sjezdu ČSSD. Byť se řadí...


Foto: Vůně ryb obklopená mrakodrapy. Korejské město nabízí střet dvou světů
aktuálně.cz | 18:46:06
Pusan je největší přístav v Jižní Koreji. Rybími trhy v centru města vane vůně moře, o kus dál stojí vysoké mrakodrapy.


Záhada milionového pokladu nacistů. Nizozemci zveřejnili mapu, pole zaplavili hledači
aktuálně.cz | 18:13:33
Podle archivu by na místě zobrazeném na mapě mohly být ukryty čtyři velké bedny naplněné diamanty, rubíny, zlatými mincemi, hodinkami a šperky.


Lidé se nechávají vyplácet na ruku. Jenže nemají nárok na hypotéku ani na důchod
Denik.cz | 18:55:00
Výplatu dostávají na ruku, okrádají stát na daních. Někdo, aby ušetřil, jiný proto, že nemá v tu chvíli jinou možnost. Oba pak čeká v budoucnu mnoho nemilých překvapení.


Policie v sobotu na Svitavsku chytila prvního ze dvou uprchlých vězňů
Denik.cz | 18:46:00
/FOTOGALERIE/ Policie dnes v podvečer zadržela na Svitavsku mladšího ze dvou hledaných vězňů, kteří uprchli v úterý večer z hradecké věznice Pouchov. Oba dva vězni pocházejí právě ze Svitavska. Policie poděkovala veřejnosti za spolupráci, uprchlíka udal jeden z občanů.


OBRAZEM: Monty Python v Brně. Legendární komiky připomněla švihlá chůze fanoušků
Denik.cz | 17:49:00
Den švihlé chůze se uskutečnil v sobotu v Brně. Svérázným způsobem si lidé připomněli legendární britskou komediální skupinu Monty Python.


Bizarní lidovecká kauza o znásilnění a nejmenovaný ministr. KDU-ČSL se kroutí jako had
Reflex | 18:50:00
Zdálo se, že lednovými vítězi přetahované o nejbizarnější politické výkony, musí být někdo z prezidentských kandidátů. Zarputile se o to snaží především Jaroslav Bašta a Andrej Babiš. Například fantasmagorické výstupy šéfa hnutí ANO při soudním přelíčení si v ničem nezadají s divadelním představením nejpochybnější kvality. Ovšem do pranice o „bizár měsíce“ hned první lednový týden vstoupili velmi razantně lidovci. Řeší kauzu, ve které je jejich poslanec Jiří Navrátil obviněn ze znásilnění muže. A znásilnění zdravého rozumu předvádějí také při otázce jmenování-nejmenování svého nominanta na post ministra životního prostředí Petra Hladíka. KDU-ČSL se v obou případech tváří, že se vlastně vůbec nic nestalo. Jenže stalo…


Pět dam a gentleman. V debatě partnerů Hilšerová bavila, Středulová překvapila, Babišová nepřišla
Reflex | 17:00:00
Za týden se začne rozhodovat nejen o hlavě státu, ale také o tom, kdo bude po jejím boku. Právě partneři kandidátů se stejně jako při minulé volbě sešli na společné debatě v Pražské křižovatce. Ani letos nebyli v plném počtu, dámský klub ovšem tentokrát prolomil Robert Neruda. Potenciální první dámy a pán předvedli nadhled a smysl pro humor i to, že by v nové roli rozhodně nechtěli stát stranou. 


Auto na Liberecké se po nárazu převrátilo, řidič nadýchal dvě promile
idnes.cz | 20:35:00
Osobní auto jedoucí po ulici Liberecká směrem z centra u pražského Střížkova v sobotní podvečer narazilo do svodidel ve středovém pásu a převrátilo se na střechu. Řidič po nárazu utrpěl lehké poranění páteře a byl převezen do nemocnice, při dechové zkoušce nadýchal téměř dvě promile. Nehoda zablokovala jeden jízdní pruh.


Pěstounů je málo, nevyjdou s penězi. Navýšení příspěvku spolkla inflace
idnes.cz | 20:00:00
V říjnu začal stát vyplácet pěstounům vyšší příspěvky. Chtěl tak pomoci s náklady, které se neustále zvyšují. Příspěvek na úhradu potřeb dítěte vzrostl o 27 procent. Aktuálně pěstounům stát přispívá podle věku dítěte od 6 290 do 9 220 korun měsíčně, i tak je však náhradních rodičů stále nedostatek.


Košile s krátkým rukávem je můj hřích minulosti, říká Ladislav Špaček
idnes.cz | 20:00:00
Mluvčí, novinář, pedagog. To jsou nejdůležitější životní role Ladislava Špačka. Potkat někdejšího mluvčího prezidenta Václava Havla můžete i v Karlových Varech. Bývá pravidelně hostem mezinárodního filmového festivalu a nevynechal ani nedávnou hudebně filmovou akci Variace. Autor řady knih o etiketě tvrdí, že i on má z minulosti škraloup. „Přeji si, aby některé mé fotografie zmizely z povrchu zemského,“ říká.


Od inkoustu k léčbě rakoviny. Proces výroby léku z barviva zdokonalili Češi
idnes.cz | 20:00:00
Modrý zázrak – i tak by se dalo říkat produktu, který se v pardubické chemické firmě Synthesia vyrábí už více než čtvrt století jako účinná látka pro přípravu léku na rakovinu. Jde o mitoxantron, k jehož výrobě se využívá látka určená původně k tvorbě inkoustu do kuličkového pera nebo jako barvivo na textil.


Na Uherskohradišťsku se zřítil lehký letoun, dva muži utrpěli zranění
idnes.cz | 19:49:00
Na Uherskohradišťsku se v sobotu odpoledne zřítil lehký letoun. Stroj před 14:00 dopadl na pole mezi Polešovicemi a Boršicemi. Dva muži, kteří byli uvnitř, utrpěli zranění. Poté, co z havarovaného letounu sami vystoupili, je prohlédli přivolaní zdravotníci, uvedla na sociální síti mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.


Koruna včera vylepšila svůj skoro dvanáctiletý rekord proti euru. Silná česká měna zlevňuje dovolené i zboží z dovozu, vládě pomáhá s dluhem
Kurzy.cz | 20:15:18
Česká měna během včerejšího obchodování vylepšila svůj absolutní rekord za posledních takřka dvanáct let, když proti euru zpevnila až na kurs 23,955. Naposledy se na silnější úrovni obchodovala 7. února 2011, plyne z dat Bloombergu.


Jak letos ochránit své peníze před inflací? Koupit garáž – vynáší 26 procent ročně a nájemné k tomu
Kurzy.cz | 20:03:51
Lidé v Česku musí i letos počítat s tím, že inflace bude celoročně velmi výrazná, zhruba desetiprocentní. Pokud tedy nechtějí letos přijít až o desetinu svých úspor, musí chtě nechtě investovat. Nabízí se rezidenční nemovitosti.


Od 7.1. 2023 platí pro cestující z Číny do Rakouska povinnost předložit negativní PCR test na covid ne starší 48 hod.
Kurzy.cz | 19:56:00
V sobotu 7. ledna 2023 vstupuje v platnost novelizace nařízení spolkového ministra zdravotnictví ke vstupu do Rakouska, jíž se zavádí


Při havárii letounu nedaleko Polešovic se zranili pilot i pasažér
Denik.cz | 20:34:00
Velké štěstí měla v sobotu 7. ledna posádka lehkého letounu (tzv. vírníku). Ten spadl před druhou hodinou odpoledne na pole mezi Polešovicemi a Boršicemi na Uherskohradišťsku. Oba zranění muži ze stroje sami vystoupili. Následně je prohlédli přivolaní zdravotníci.


Úspěšná dvacítka je zpátky v Česku, zklamání z finálové prohry nahrazuje radost
Tiscali-zprávy | 22:24:02
Osm hráčů a tým trenérů, kteří se stříbrem zasloužili o ukončení medailového půstu českých juniorů na světových šampionátech po dlouhých 18 letech, se dnes ráno vrátili do Česka. Na hokejistech byla patrná únava z dlouhé cesty navazující na náročný turnaj i částečně přetrvávající zklamání z těsné finálové porážky s Kanadou, ale jak sami připustili, s přibývajícím časem narůstá také vnitřní radost z velkého úspěchu. Týmu přímo na letišti poděkoval šéf svazu Alois Hadamczik.


ČSSD chce zpět do Sněmovny, má staronového místopředsedu Karla Machovce
Tiscali-zprávy | 19:04:22
Hlavním cílem sociálních demokratů je návrat do Poslanecké sněmovny, předseda Michal Šmarda chce stranu voličům nabídnout jako odpovědnou alternativu k pravicové vládě a populistické, nacionalistické opozici. Obojí zaznělo na 44. sjezdu ČSSD v Brně. Strana si také zvolila dalšího místopředsedu, stal se jím Karel Machovec, který byl ve vedení už v 90. letech. Nahradil Tomáše Petříčka, jenž rezignoval z osobních důvodů.


Propouštění v Twitteru: O práci měla přijít část lidí z oddělení moderace obsahu
Denik.cz | 23:00:00
Společnost Twitter, kterou vlastní miliardář Elon Musk, se uchýlila k dalšímu propouštění zaměstnanců. V kancelářích v Singapuru a Dublinu dnes dostalo výpověď nejméně 12 lidí starajících se o moderaci obsahu na stejnojmenné sociální síti, píše agentura Bloomberg. Šéfka oddělení důvěry a bezpečnosti Twitteru Ella Irwinová Bloombergu potvrdila, že několik zaměstnanců bylo propuštěno, popřela však, že by šlo o lidi z oddělení moderace obsahu.


VIDEO: Kočky ovládly Černou louku v Ostravě. Podívejte se na mňoukající výstavu
Denik.cz | 19:00:00
Bezmála dvě stovky mňoukajících, předoucích, ale také prskajících, chlupatých, huňatých i bezsrstých zvířat od chovatelů z pěti evropských států a hodnotitelé z Česka, Polska, Německa a Francie. Tak vypadala první ze dvou víkendových výstav koček na Černé louce v Ostravě.


VIDEO: Pochod švihlé chůze prošel poprvé historickým centrem Kutné Hory
Denik.cz | 18:50:00
Kutná Hora se připojila k dalším městům z celého světa, ve kterých se koná Pochod švihlé chůze. Akci inspirovanou britským seriálem Monty Python´s Flying Circus a jejich "Ministry of Silly Walks" jsme navštívili s redakčním objektivem.


Album týdne
Respekt | 20:28:25
V den, kdy loni na jaře získala sošku Anděla za nejlepší jazzové album, si Nikol Bóková založila vlastní hudební label Soleil et Pluie. Od té chvíle ještě neuplynul ani rok a široce oceňovaná klavíristka, která se plynule pohybuje mezi jazzem a klasickou hudbou, na něm už stačila vydat dvě vlastní…Týden do voleb prezidenta 2023.
Kurzy.cz | 21:19:00
Už jen týden zbývá do prezidentských voleb. Češi budou 13. a 14. ledna vybírat novou hlavu státu z devíti kandidátů. Přípravy jsou už teď v plném proudu.


Ostravsko: Demolice bývalých šachet pokračuje
Kurzy.cz | 15:30:00
Demolice bývalých šachet pokračuje. Ve Sviadnově končí demolice nepotřebných objektů dolu Paskov. U Frýdku-Místku tak vznikne plocha pro nové podnikatelské záměry. Těžba uhlí tam skončila před 5 lety.


Kulturní mix
Respekt | 20:33:13
Návštěvnost festivalů
Ohlédnutí za minulým rokem zveřejnila Asociace hudebních festivalů České republiky, která sdružuje 15 velkých tuzemských festivalů zaměřených na klasickou hudbu (mj. Pražské jaro, Dvořákova Praha, Smetanova Litomyšl, Český Krumlov nebo Harmonia Moraviae). Celkem 308 koncertů,…Kamerový systém - co lze díky moderním funkcím monitorovat?
eStav.cz | 00:00:00
Stále častější využití umělé inteligence se promítá i do oblasti bezpečnostních služeb. Kamerové systémy zvládají multitracking, biometrickou detekci obličeje či rozpoznání pohybu.


Kulturní mix
Respekt | 20:33:13Album týdne
Respekt | 20:28:25Zemanovi navzdory, Hladík povede MŽP jako náměstek
Respekt | 09:41:37
Český stát je nucen improvizovat a nikdo, kromě prezidenta, vlastně neví pročNoc důstojnosti
Respekt | 08:38:37
V Praze, Brně a dalších městech si lidé včera večer připomněli památku Doroty Šandorové, klientky jindřichohradeckého domova pro osoby s postižením, která byla v noci z 6. na 7. ledna 2021 zabita pracovníkem v přímé péči. Akce připomněla situaci všech lidí s mentálním postižením, kteří jsou ohroženi nevhodným nastavením českého systému sociálních a zdravotních služeb a dalších lidí s mentálním postižením, kteří trpí následkem nevhodně nastavené péče v systému.
Return to top