Celkem 139973 článků.|

Archív zpravodajství podle dnů

Články ze dne 12.03.2023


OpenBSD s šifrováním celého disku, Linux 6.4 začne odstavovat PCMCIA
Root.cz | 01:00:02
KDE Konsole funkční i ve Windows, PipeWire 0.3.67 a lepší bezdrátový zvuk, GPU Intelu pro Linux 6.4, OpenBSD s Guided Disk Encryption v instalátoru, konec chybových PCMCIA ovladačů v jádru 6.4.


Gott, Kaiser i Brodský odmítli účast v soutěži Šest ran do klobouku
revue.idnes.cz | 01:00:02
Charismatický hlas moderátora, polystyrenový míček a živý přenos. To jsou tři hlavní symboly pořadu, který na začátku osmdesátých let patřil k nejoblíbenějším televizním soutěžím. Zavzpomínejte na pořad Šest ran do klobouku.


Motofotka týdne: Koncept čínského naháče dorazil do Prahy z Itálie
Auto-iDNES.cz | 01:00:05
Čínská značka CFMOTO je pevně usazená na českém trhu. Díky výjimečným vztahům s čínskou centrálou má tuzemský trh „speciální zacházení“. Na veletrh Motocykl 2023, který začátkem března odstartoval sezonu, a na něj navazující bratislavský Motocykel 2023 tak dorazil z italského studia značky koncept připravovaného naháče.


Citát k zastavení utrpení pro den 12.3.2023
Kurzy.cz | 00:01:00
„Stačí jedna vteřina, abyste se rozhodli s tím skoncovat. V našem životě to nezpůsobí žádnou velkou chaotickou změnu: Jenom jíme něco jiného. Je to tak jednoduché, že to lze udělat okamžitě.


Vyzkoušejte si práci realitního makléře. Otestujte si své znalosti
Finance-iDNES.cz | 01:00:25
Prodávat či kupovat byt nebo dům sami anebo využít služeb odborníka? Pokud se rozhodnete pro první variantu, znamená to, že musíte mít přehled nejen o legislativě, ale i o trhu jako takovém. Ověřte si, co víte.


Narkos a smrt cestou na levnou liposukci. 1,2 milionu Američanů se léčí v Mexiku
idnes.cz | 02:00:02
Úřady v USA sice varují před riziky cestování do některých oblastí Mexika, přesto stále více Američanů tam vyhledává lékařská ošetření kvůli nižší ceně. Lékařský turismus se nedávno vymstil čtveřici cestující za liposukcí. Omylem je unesla narkomafie.


Mít prezidenty za sousedy je pro nás normální, říká někdejší starosta Lán
idnes.cz | 02:00:02
Karel Sklenička starostoval obci Lány šestnáct let. S českými prezidenty v jejich letním sídle jednal, večeřel, ale čelil i jejich bonmotům. Věří, že i Petr Pavel bude zámek využívat alespoň jako reprezentační prostory. „A časem třeba i jako své letní sídlo,“ říká exstarosta v rozhovoru pro MF DNES.


Objednavatelka vraždy i zloděj století. Na seznamu nejhledanějších jsou i Češi
idnes.cz | 02:00:03
Mezi nejhledanějšími lidmi světa je i dvanáct Čechů. Na seznamu celosvětové policejní organizace Interpol je déle než 15 let František Procházka, který má na svědomí „krádež století“. Na útěku je i Eva Zámečníková, již slovenský soud poslal na osm let za mříže kvůli přípravě vraždy manžela.


Pohledem Jiřího Vojáčka: Putin žije Waterloo osamoceného muže
Denik.cz | 05:30:00
V době, kdy boje na Ukrajině v zimě zpomalují, vynikají tři věci. První je nejzřejmější: menší, vysoce motivovaná země, vybavená moderními zbraněmi a zpravodajskými informacemi, pomalu, ale neúprosně poráží to, co bývalo označováno za druhou nejsilnější armádu světa. V denodenním shonu už si málo uvědomujeme, jak ohromující skutečnost to je. Pojďme si to připomenout.


Plzeňané si mohou vysadit svůj stromek. Zapojí se tak do obnovy lesa
Denik.cz | 05:24:00
Správci plzeňských městských lesů spolu s lesními pedagogy z arboreta Sofronka připravili na sobotu 18. března zalesňování lesní mýtiny v lokalitě V Pytli v městském lese nedaleko Obchodního centra Berounka u Rokycanské ulice.


Největší únos Čechoslováků v dějinách: Děsivý pochod Afrikou nepřežili všichni
Denik.cz | 05:00:00
Před 40 lety začalo jedno z největších dramat v poválečné historii našeho státu. Povstalecká organizace Unita, bojující proti tehdejší angolské vládě, přepadla 12. března 1983 angolské městečko Alto Catumbelo, postřílela několik místních milicionářů a zajala 66 československých občanů, kteří tam pracovali na obnovení papírny. Následoval vyčerpávající, více než třináctisetkilometrový pochod Afrikou na základnu Unita. Všichni nedošli.


Lečo vyjde draho i v Polsku. A ceny zeleniny v tamních obchodech dál porostou
Denik.cz | 04:00:00
Žluté 175 za kilo, červené za 135 a zelené za 125 korun. Ne, to nejsou ceny paprik v českých obchodech, tolik tato zelenina dnes stojí v Polsku. A podle ekonomů bude hůř.


40 let od únosu Čechoslováků a pochodu smrti napříč Angolou. 1300 km polopouští a pralesem v jarmilkách
Reflex | 06:00:00
Brzy ráno 12. března 1983 zajaly v městě Alto Catumbela angolské jednotky UNITA šestašedesát československých občanů. Třináct set kilometrů dlouhý pochod, který je čekal, byl peklem, na které nezapomněli dodnes. 


Veliko Tarnovo: Bulharská pohádka nad řekou
Reflex | 06:00:00
Ve středověku se mu přezdívalo Třetí Řím, bylo centrem vzdělanosti i duchovním zázemím křesťanské kultury Balkánu. Dnes se o Veliko Tarnovu mluví jako o nejkrásnějším bulharském městě a evropském unikátu. Projděte se čtvrtí Asenova po břehu řeky Jantry a nechte se pohltit jeho neopakovatelnou atmosférou.


Cena elektřiny spadla za půl roku o 80 procent. Dodavatelé zlevňují pod vládní strop
E15-ekonomika | 06:30:00
Ceny energií nepřestávají klesat. Elektřina i plyn zlevňují hluboko pod vládní strop. Energetické společnosti využívají situace a nabízejí nové tarify. Některé jsou zatížené fixací na více let, před takovými smlouvami ale odborníci varují. Cena energií se totiž bude s příchodem jara dále snižovat a podepsat současnou nabídku by se nemuselo dlouhodobě vyplatit.


Cena elektřiny spadla za půl roku o 80 procent. Dodavatelé zlevňují pod vládní strop
E15-politika | 06:30:00
Ceny energií nepřestávají klesat. Elektřina i plyn zlevňují hluboko pod vládní strop. Energetické společnosti využívají situace a nabízejí nové tarify. Některé jsou zatížené fixací na více let, před takovými smlouvami ale odborníci varují. Cena energií se totiž bude s příchodem jara dále snižovat a podepsat současnou nabídku by se nemuselo dlouhodobě vyplatit.


Francouzský senát schválil důchodovou reformu, i přes statisícové protesty
idnes.cz | 07:54:00
Francií otřásají týden v kuse silné protesty. Při sedmém kole stávek v sobotu proti důchodové reformě protestovalo 368 000 lidí, z toho 48 000 v Paříži, uvedla policie. Podle pořádajících odborů CGT po celé Francii měly demonstrace přes milion účastníků. V sobotu přesto důchodovou reformu schválil senát, ve čtvrtek bude hlasovat dolní komora.


Další oběti na Západním břehu. Izraelští vojáci zastřelili tři Palestince
idnes.cz | 07:19:00
Izraelští vojáci v noci na neděli na okupovaném Západním břehu nedaleko města Nábulus zastřelili tři Palestince, kteří zahájili palbu na jejich stanoviště. Čtvrtý z útočníků se vzdal a byl zadržen. Uvedla to agentura DPA s odvoláním na izraelskou armádu.


Rusko i Ukrajina hlásí stovky zabitých za den. Boje v Bachmutu pokračují
idnes.cz | 07:02:00
Ukrajina i Rusko tvrdí, že za 24 hodin v Bachmutu a okolí padly stovky vojáků protivníka. Podle Kyjeva zahynulo 221 proruských sil a dalších více než 300 utrpělo zranění, podle Moskvy na širší frontové linii v Doněcké oblasti zemřelo až 210 Ukrajinců. O prohlášeních obou stran, která se nedají nezávisle ověřit, informuje v neděli agentura Reuters.


Utržená hlava, roztržená tepna. Pronásleduje nás beznaděj, říká ukrajinský lékař
aktuálně.cz | 07:30:00
V malém improvizovaném pohotovostním centru lékaři poskytují vojákům první pomoc.


Tady začal největší únos. Čechoslováci museli v Angole ujít 1300 kilometrů
aktuálně.cz | 07:19:54
Přesně před 40 lety se odehrál největší únos v našich dějinách. Angolské město, kde vojáci zajali 66 Čechoslováků, navštívil reportér Aktuálně.cz.


Maďarské náklaďáky Rába byly typickým dílem socialismu. Začínaly jako licenční Pragy
aktuálně.cz | 06:32:00
Maďarské nákladní automobily Rába patřily k socialistickým cestám 70. a 80. let. V jejich historii má místo i Praga.


Krásné a ohrožené. Slavný Attenborough natočil ódu na rodné Britské ostrovy
Denik.cz | 07:00:00
Maličké plchy šplhající na mohutný dub i jedinečné záběry orla mořského lovícího v letu stěhovavé mořské ptáky nabídne divákům nový seriál legendárního Davida Attenborougha. V pěti epizodách je provede divokou přírodou Britských ostrovů.


Češi přicházejí na internetu o miliony korun. Policie radí obezřetnost
Denik.cz | 06:30:00
S tím, jak lidé více používají moderní technologie a jejich aktivita se přesouvá do digitálního světa, roste počet krádeží a podvodů, které jsou spojené s internetovým prostředím. Jen v Libereckém kraji řeší policisté denně čtyři až pět takových případů. Od začátku roku už tady evidují přes 280 případů v oblasti kyberkriminality se škodou přes 14 milionů korun.


Umělkyně pomáhá lidem nalézt vnitřní klid. Skrz malování
Denik.cz | 06:04:00
Byl to velký třesk. Před deseti lety malířce a grafičce Martině Tóthové nečekaně zemřeli matka, otčím a bratr. Přejížděli trať a do jejich auta na nechráněném přejezdu narazil vlak. „V té době jsem pracovala v mezinárodní reklamní agentuře, což je jedno z nejvíce stresujících povolání, a organismus ten nápor prostě nevydržel,“ popsala. Jak v rozhovoru pro Deník přiblížila, byl to začátek její cesty k relaxačním artekurzům.


Při střetu dvou aut na Žďársku zemřela mladá řidička, další člověk byl zraněný
idnes.cz | 09:34:02
Při střetu dvou aut v sobotu večer u Stržanova na Žďársku zemřela dvacetiletá řidička, zraněním podlehla na místě. Zraněný byl také cestující z druhého vozu, záchranáři ho převezli do novoměstské nemocnice. Okolnosti tragické nehody policie prověřuje, sdělila v neděli policejní mluvčí Jana Kroutilová.


Lidé v Turecku skupují papoušky. Věří, že dokážou poznat blížící se katastrofu
idnes.cz | 09:27:00
V Turecku po únorovém zemětřesení, které zemi zasáhlo silou 7,8, vzrostl prodej andulek a kanárků. Mnozí lidé věří, že tito ptáci dokáží poznat blížící se zemětřesení. Počet obětí únorového zemětřesení v Turecku se zvýšil na 47 975, oznámil v sobotu šéf úřadu pro řešení následků katastrof (AFAD). Otřesy ze 6. února postihly také severozápad Sýrie, kde zemřelo podle odhadů OSN na šest tisíc lidí.


V Kanadě se lidé vzbouřili proti novému měření rychlosti
Auto.cz | 09:43:00
Mnoho ze 75 radarů bylo vážně poškozeno. Vzbouřenci se vrhli také na budku, která vydala skoro 20 tisíc pokut za pouhých osm měsíců.


Nejrychlejší Mercedes-AMG GT 63 S na světě? Má 1350 koní a na stovce je rychleji než plug-in hybridní verze
Auto.cz | 08:56:00
Jeden z majitelů vozu Mercedes-AMG GT 63 S 4-door se rozhodl udělat jedno z nejvýkonnějších aut na celém světě.


Dění na trzích letos podle Damodarana určí makro s inflací v čele - Víkendář
Kurzy.cz | 08:12:00
William Lee z Milken Institute se domnívá, že trhy stále podceňují další růst sazeb, například podle Taylorova pravidla by mohly dosáhnout až na 7 %.


Je krach hlavní banky Silicon Valley předzvěstí krize? Dluhopisy i kryptoměny jsou v křeči
iHned.cz | 10:00:18
Ve Spojených státech došlo k největšímu kolapsu banky od poslední finanční krize z roku 2008. Tamní úřady sáhly v pátek k výjimečnému kroku a banku Silicon Valley Bank uzavřely už během obchodování na burze. Krach banky zasáhl akcie celého...


Kromě dělostřelecké munice začínají ukrajinské armádě chybět zkušení vojáci, říká americký expert
iHned.cz | 10:00:18
Tisíce ukrajinských vojáků se připravují v Německu, Británii či Polsku pod vedením západních instruktorů na očekávanou a diskutovanou jarní ofenzívu ukrajinské armády. Po roce války obránci Bachmutu, Vuhledaru, Chersonu, Kyjeva a dalších...


Za Linekerem stojí i jeho kolegové. Mnozí odmítli moderovat, BBC místo sportu nasadila pořady o kutilství
iHned.cz | 10:00:18
Pozastavení působení bývalého kapitána anglické fotbalové reprezentace Garyho Linekera ve vysílání BBC v Británii vyvolalo bouřlivé ohlasy. Ze solidarity s Linekerem mnozí moderátoři a odborníci odmítli vystoupit. Veřejnoprávní stanice kvůli tomu...


FOTO: Jaro už pomalu přebírá vládu nad zimou. Podívejte se
Denik.cz | 08:16:00
Po zimním období, které se vlastně zimou v našem kraji ani moc neprojevilo, nastupuje jaro. Respektive počasí, které začíná být teplotně přijatelné do plusových hodnot, tráva a jiná zeleň začíná růst, a první jarní kvítka začínají obarvovat krajinu a města, jako je tomu v případě Napajedel.


Boje u Bachmutu: Ukrajina i Rusko tvrdí, že zabily stovky protivníků
Denik.cz | 07:51:00
Ukrajina i Rusko tvrdí, že za 24 hodin v Bachmutu a okolí padly stovky vojáků protivníka. Podle Kyjeva zahynulo 221 proruských sil a dalších více než 300 utrpělo zranění, podle Moskvy na širší frontové linii v Doněcké oblasti zemřelo až 210 Ukrajinců. O prohlášeních obou stran, která se nedají nezávisle ověřit, informuje dnes agentura Reuters.


Před nočním podnikem v Teplicích se poprali muži. Zazněl i vystřílel
Denik.cz | 07:29:00
K vyhrocenému střetu vyjížděli v sobotu 11. března tepličtí policisté. Na chodníku před jedním nočním podnikem došlo ke strkanici dvou skupin osob a během ní zazněl i výstřel. Jako první informovala o události CNN Prima News.


OKD potřebuje nové důlní zaměstnance. Na Karvinsku nejsou, hledají se v Polsku
Denik.cz | 05:00:00
Razič, rubač, důlní zámečník nebo elektromontér. Lidé těchto profesí mají šanci sehnat práci v těžební firmě OKD. Zatímco před pár lety firma propouštěla, nyní je kvůli prodloužení těžby v dole ČSM až do konce roku 2025, po zaměstnancích poptávka.


Michlovo čekání je u konce. Guvernér ČNB získal prověrku na nejvyšší stupeň utajení Přísně tajné
Hospodářské noviny | 11:00:02
Guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl získal prověrku na nejvyšší stupeň utajení Přísně tajné. Řízení Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) skončilo ve standardní lhůtě a konalo se podle zákona, uvedla ředitelka odboru komunikace ČNB Petra...


Je krach hlavní banky Silicon Valley předzvěstí krize? Dluhopisy i kryptoměny jsou v křeči
Hospodářské noviny | 11:00:03
Ve Spojených státech došlo k největšímu kolapsu banky od poslední finanční krize z roku 2008. Tamní úřady sáhly v pátek k výjimečnému kroku a banku Silicon Valley Bank uzavřely už během obchodování na burze. Krach banky zasáhl akcie celého...


Kromě dělostřelecké munice začínají ukrajinské armádě chybět zkušení vojáci, říká americký expert
Hospodářské noviny | 11:00:03
Tisíce ukrajinských vojáků se připravují v Německu, Británii či Polsku pod vedením západních instruktorů na očekávanou a diskutovanou jarní ofenzívu ukrajinské armády. Po roce války obránci Bachmutu, Vuhledaru, Chersonu, Kyjeva a dalších...


Za Linekerem stojí i jeho kolegové. Mnozí odmítli moderovat, BBC místo sportu nasadila pořady o kutilství
Hospodářské noviny | 11:00:03
Pozastavení působení bývalého kapitána anglické fotbalové reprezentace Garyho Linekera ve vysílání BBC v Británii vyvolalo bouřlivé ohlasy. Ze solidarity s Linekerem mnozí moderátoři a odborníci odmítli vystoupit. Veřejnoprávní stanice kvůli tomu...


Zeman a Babiš odešli. Noví vůdci lidu útočí na Národní muzeum
Reflex | 10:37:00
Včerejší demonstrace Česko proti bídě skončila dramatickým střetem s policií na schodech Národního muzea. Není na tom vlastně nic překvapujícího, řečníci, kteří na Václavském náměstí burcovali dav jen chtějí uspokojit poptávku po populismu, která tu zůstala po Zemanovi s Babišem. 


Marek Stoniš: Tomáš Garrigue Pavel? A srovnávání prezidenta s Havlem? Nic není odlišnějšího
Reflex | 10:28:00
Poslankyně hnutí STAN Michaela Šebelová napsala na sociální sítě procítěný text o tom, jak se těšila na inauguraci nového prezidenta, a zakončila jej symbolicky třemi jmény: Masaryk – Havel – Pavel. Chápu důvody velkého nadšení části veřejnosti, že skončilo desetileté prezidentování Miloše Zemana, stejně jako to, že si do Petra Pavla projektují svoje naděje na civilizovanější a snad i civilnější výkon funkce. Ale přece jen se nemohu vzdát utkvělého pocitu, že životní i politické příběhy Masaryka a Havla jsou od toho Pavlova hodně odlišné.


Ukrajinci jsou připraveni dál bojovat, ústupky jsou pro ně nepřijatelné, říká velvyslanec na Ukrajině
Tiscali-zprávy | 09:12:45
Ukrajinci jsou připraveni dál bojovat, nejsou připraveni akceptovat ústupky například v podobě výměny části svého území za mír. Kompromisy jsou pro ně nepřijatelné i z toho důvodu, že ruská válka přinesla Ukrajině tolik utrpení, hrůzy, devastace, teroru a lidských a materiálních ztrát. V rozhovoru s ČTK to řekl český velvyslanec na Ukrajině Radek Matula.


U private equity fondů dosahujeme lepší výnosy než akciové trhy, říká partner Emunu
E15-ekonomika | 10:15:00
Dlouhodobě cílíme na čtyř pětiprocentní nadvýnosy na našich private equity pozicích oproti akciovým, uvádí v rozhovoru pro E15 Filip Savi, partner investiční společnosti Emun. Ta se zabývá správou peněz a portfolií bohatých jednotlivců, ale také institucí jako jsou například nadace. Právě zhodnocování peněz klientů prostřednictvím fondů soukromého kapitálu patří mezi základní pilíře investiční strategie Emunu.


Guvernér ČNB Michl získal prověrku na nejvyšší stupeň utajení Přísně tajné
E15-ekonomika | 10:14:00
Národní bezepčnostní úřad (NBÚ) udělil guvernérovi České národní banky (ČNB) Aleši Michlovi prověrku na nejvyšší stupeň utajení Přísně tajné. Řízení dle úřadu skončilo ve standardní lhůtě a konalo se podle zákona, sdělila ředitelka odboru komunikace ČNB Petra Krmelová. 


ChatGPT může být skvělý osobní asistent. Je jako R2D2 ze Star Wars, říká Michal Tešnar
E15-ekonomika | 06:30:00
Česko zaujímá 36. příčku žebříčku Global AI Index spravovaného britským zpravodajským webem Tortois Media. Žebříček měří úroveň investic, inovací a implementace umělé inteligence v jednotlivých státech. Nizozemsko je osmé. Čím to je, že se tam AI tak daří? A zaostává Česko v umělé inteligenci?


U private equity fondů dosahujeme lepší výnosy než akciové trhy, říká partner Emunu
E15-politika | 10:15:00
Dlouhodobě cílíme na čtyř pětiprocentní nadvýnosy na našich private equity pozicích oproti akciovým, uvádí v rozhovoru pro E15 Filip Savi, partner investiční společnosti Emun. Ta se zabývá správou peněz a portfolií bohatých jednotlivců, ale také institucí jako jsou například nadace. Právě zhodnocování peněz klientů prostřednictvím fondů soukromého kapitálu patří mezi základní pilíře investiční strategie Emunu.


Guvernér ČNB Michl získal prověrku na nejvyšší stupeň utajení Přísně tajné
E15-politika | 10:14:00
Národní bezepčnostní úřad (NBÚ) udělil guvernérovi České národní banky (ČNB) Aleši Michlovi prověrku na nejvyšší stupeň utajení Přísně tajné. Řízení dle úřadu skončilo ve standardní lhůtě a konalo se podle zákona, sdělila ředitelka odboru komunikace ČNB Petra Krmelová. 


ChatGPT může být skvělý osobní asistent. Je jako R2D2 ze Star Wars, říká Michal Tešnar
E15-politika | 06:30:00
Česko zaujímá 36. příčku žebříčku Global AI Index spravovaného britským zpravodajským webem Tortois Media. Žebříček měří úroveň investic, inovací a implementace umělé inteligence v jednotlivých státech. Nizozemsko je osmé. Čím to je, že se tam AI tak daří? A zaostává Česko v umělé inteligenci?


Vlaky z Kladna končí v Dejvicích, železnice se bude modernizovat dva roky
idnes.cz | 11:14:00
V neděli nad ránem začala výluka mezi Masarykovým nádražím a Dejvicemi v Praze. Uvedená trať projde modernizací. Vlaky z Kladna končí ve stanici Dejvice. Náhradní doprava není zavedena, cestující mohou využít městskou hromadnou dopravu.


Silný vítr znovu udeří hlavně na severu Česka a Slezska, varují meteorologové
idnes.cz | 11:11:00
Na severu Česka bude v pondělí a v noci na úterý silně foukat. Jižní až jihozápadního vítr může v nárazech dosahovat rychlosti kolem 65 kilometrů v hodině. Varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) s nízkým stupněm nebezpečí platí pro Moravskoslezský kraj, sever Olomouckého kraje a pro Frýdlantsko v Libereckém kraji.


Hvězda seriálu The Last of Us promluvila o lesbickém polibku i anorexii
revue.idnes.cz | 10:38:00
Bella Ramseyová, která ztvárnila postavu dívky Ellie v post-apokalyptickém hitu The Last of Us, zareagovala na homofobní komentáře, kterých se seriálu dostává. Promluvila také o svém boji s poruchou příjmu potravy, který už má dnes naštěstí po terapiích s odborníkem za sebou.


Záložáci nejsou banda, co běhá s puškou po lese, říká jejich propagátor
idnes.cz | 11:00:00
Obrana vlasti má řadu podob. Jednou z nich je aktivní záloha, která se těší zájmu široké veřejnosti. Náborové cíle se daří plnit nejen díky atraktivitě služby, ale i válce na Ukrajině. „Záložníci jsou rodinou, přáteli, ale i bojovou silou, nikoliv jen bandou, která běhá s puškou po lese,“ říká Ludvík Cimburek, bývalý poradce náčelníka Generálního štábu AČR.


Je to jako jízda na tobogánu, říká pedagog o roli starosty
idnes.cz | 10:51:00
Pedagog, cestovatel a humanista Antonín Kolář se v posledních komunálních volbách stal uvolněným starostou v Semněvicích na Domažlicku. Tvrdí, že rád přijímá výzvy, které mohou člověka na cestě za poznáním obohatit. Jeho jméno se před několika lety objevilo v médiích poté, co se jako učitel češtiny a dějepisu oblékl do arabského oděvu.


Guvernér ČNB Michl získal prověrku na nejvyšší stupeň Přísně tajné
idnes.cz | 10:16:00
Guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl získal prověrku na nejvyšší stupeň utajení Přísně tajné. Řízení Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) skončilo ve standardní lhůtě a konalo se podle zákona. Michlův předchůdce Jiří Rusnok v minulosti uvedl, že by chybějící nejvyšší stupeň prověrky mohl současnému guvernérovi bránit plnohodnotně vykonávat jeho funkci.


Mrkněte na elektrifikované Porsche GT4 e-Performance v akci!
Auto.cz | 11:46:00
Elektrické Porsche GT4 v plném nasazení jezdí skvěle. Jízdní představení naplnilo očekávání, konzervativcům může chybět snad jen tradiční burácení výfuku a vůně benzínu.


Trh s vínem bez alkoholu roste. Česko je ve spotřebě v první dvacítce
idnes.cz | 09:00:00
Podle dat International Wine & Spirits Report (IWSR) dynamicky po celém světe roste obliba dealkoholizovaných vín a zrychlení růstu se očekává i v dalších letech. Ani Česko nezaostává ve spotřebě vín bez alkoholu. V roce 2021 se spotřebovalo přes jeden milion lahví šumivého vína bez alkoholu, v kategorie tichých dealkoholizovaných vín je spotřeba zanedbatelná.


Youtuber Kovy: Je škoda, že se v dějepise nebere atentát na J. F. Kennedyho
idnes.cz | 08:26:00
Nejviditelnější youtuber Karel Kovář alias Kovy vyzdvihl téma výuky dějin na základních a středních školách. Ne že by youtuber Karel Kovy Kovář chtěl začít učit dějepis, on řeší dějiny v dokumentu, který s ním natočila Česká televize.


Pád akcií ERSTE a ČEZ dopomohl pražské burze k nejhoršímu týdnu za 5 měsíců. V očekávání aktualizace indexů
Kurzy.cz | 11:38:28
likvidita na pražské burze v týdnu poklesla na 2,88 mld. Kč, o nadpoloviční většinu se přitom opět postaraly akcie ČEZ (o téměř 60 %); pojišťovna VIG ve středu zveřejní širší podrobnosti o loňském hospodaření a zřejmě i návrh konkrétní dividendy


Politika jednoho dítěte vyšla Čínu draho. Nejchudší oblasti nemají na důchody
idnes.cz | 12:00:15
Na Čínu tvrdě dopadají důsledky politiky jednoho dítěte. V nejchudších oblastech už čtvrtinu populace tvoří senioři a na důchody jim tak musejí přispívat ekonomicky prosperující regiony. Ekonomové ovšem varují, že to tak nepůjde do nekonečna. Tlak na důchodový systém se rozhořel a politici musí začít hasit.


Bankovky s portréty se hůř napodobují. Lidské oko je na ně citlivé, říká expert
idnes.cz | 12:00:16
Jaká tajemství a přednosti skrývají české a československé bankovky? Které jsou nejhezčí a nejstarší, které pobuřovaly a proč se na nich hůř padělaly lidské obličeje? Historii tuzemské papírové měny i vyhlídky plastových bankovek objasňuje hlavní metodik ochrany platidel ČNB
Jaroslav Moravec.


Michlovo čekání je u konce. Guvernér ČNB získal prověrku na nejvyšší stupeň utajení Přísně tajné
iHned.cz | 12:00:27
Guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl získal prověrku na nejvyšší stupeň utajení Přísně tajné. Řízení Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) skončilo ve standardní lhůtě a konalo se podle zákona, uvedla ředitelka odboru komunikace ČNB Petra...


Jeden z účastníků sobotní demonstrace je podezřelý ze schvalování genocidia
aktuálně.cz | 11:48:26
Sobotní protivládní demonstraci Česko proti bídě svolala na Václavské náměstí v centru Prahy strana Právo Respekt Odbornost


Guvernér České národní banky Michl získal prověrku na nejvyšší stupeň utajení
aktuálně.cz | 11:22:15
Michl si požádal o prověrku na nejvyšší stupeň utajení loni v květnu poté, co tehdejší prezident Miloš Zeman rozhodl o jeho jmenování guvernérem ČNB.


Pondělí bude hlavně na severu Moravy a ve Slezsku větrné, varují meteorologové
aktuálně.cz | 10:42:27
Velmi větrná byla v Česku už sobota. Silný vítr provázený sněžením odřízl od proudu tisíce domácností a působil problémy v dopravě.


Sobotní demonstrace v Praze: Účastník je podezřelý ze schvalování genocidy
Denik.cz | 11:21:00
Většina z 18 lidí zajištěných po sobotní demonstraci v Praze při pokusu proniknout do Národního muzea je podezřelá z přestupku. Jejich případem se bude zabývat příslušný správní orgán, řekla ČTK mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Jeden z účastníků protivládního protestu byl zadržen pro podezření z trestného činu. Muž měl podle fotografií z demonstrace na batohu písmeno Z, které používá ruská armáda během války na Ukrajině, a na rukávu logo ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny.


Uplynuly tři roky od prvního covidového nouzového stavu. Experty stále rozděluje
Denik.cz | 11:00:00
Před třemi lety začal platit první nouzový stav kvůli covidové pandemii. Opatření podporovala řada odborníků, jiní je ale kritizovali. Neshodnou se dodnes.


Volby by v únoru vyhrálo ANO, druhá ODS. Lidovci mimo Sněmovnu, ukázal průzkum
idnes.cz | 13:33:00
Volby do Poslanecké sněmovny by v únoru podle volebního modelu Kantar CZ pro ČT s hypotetickými koalicemi znovu vyhrála vládní koalice Spolu. Hnutí ANO za ní nicméně zaostává pouze o půl procentního bodu a zároveň je se ziskem 29,5 procenta nadále nejsilnějším samostatným subjektem. V případě jednotlivých stran a hnutí je druhá ODS s 21,5 procenta a třetí s devíti procenty Piráti.


Smrt studentky je po čtvrtstoletí vyřešena, vraždil spolužák. Dostal 25 let
idnes.cz | 13:17:00
Na nejméně 25 let do vězení poslal v pátek soud šestačtyřicetiletého Američana Paula Florese za vraždu spolužačky Kristin Smartové před více než pětadvaceti lety. Zmizení devatenáctileté studentky bylo jedním z nejsledovanějších nevyřešených případů v Kalifornii za poslední desetiletí.


Saúdská Arábie spouští nové aerolinky Riyadh, létat budou na stovku míst
idnes.cz | 13:11:00
Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán v neděli oznámil zahájení provozu nové národní letecké společnosti Riyadh Airlines. Letecká společnost bude létat do víc než stovky destinací.


Dva ozbrojenci předváděli v Čeladné své zbraně, žalobce je pustil na svobodu
idnes.cz | 13:02:00
Policisté opakovaně v noci na sobotu a v sobotu zasahovali v areálu golfového klubu v Čeladné na Frýdecko-Místecku. Dostali oznámení, že se na místě pohybují ozbrojení lidé nosící zbraně na viditelném místě. Dva lidi zajistili a rozhodli se je obvinit z trestného činu vyhrožování, nicméně státní zástupce jejich návrh neakceptoval.


Malostranský zápisník: Úřad vlády varuje – nevěřte Úřadu vlády!
idnes.cz | 13:00:00
Jaký je nejdražší domov pro seniory u nás – a proč je to právě Valdštejnský palác? Kterému Úřadu vlády ČR máme věřit? Jak to chodí u Pavlů: podplukovnice podá žádost a armádní generál ji schválí? A proč Miloš Zeman tak ujíždí na malinovce?


Demonstrantům hrozí po akci u Národního muzea pokuta, policie zkoumá záznamy
idnes.cz | 12:53:00
Všech 18 lidí zajištěných po sobotní demonstraci v Praze při pokusu proniknout do Národního muzea je podezřelých z přestupku neuposlechnutí výzvy a byli oznámeni na příslušný správní orgán. Jejich případem se bude zabývat příslušný správní orgán. Jeden z účastníků protivládního protestu byl zadržen pro podezření z trestného činu schvalování genocidia.


Ševčík musí vysvětlit účast na demonstraci. Jedná za hranou, zlobí se VŠE
idnes.cz | 12:51:54
Děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslav Ševčík se při sobotní protivládní demonstraci zúčastnil útoku na Národní muzeum. Po rozehnání davu prohlásil, že policejní brutalita vůči protestujícím byla horší než za sametové revoluce. V pondělí se s ním proto sejde rektor VŠE Petr Dvořák, podle kterého je Ševčíkovo vystupování dlouhodobě za hranou. Sám Ševčík účast na útoku odmítá.


Tisíce lidí protestovaly v Praze proti vládě. Část chtěla z budovy Národního muzea strhnout ukrajinskou vlajku
Hospodářské noviny | 14:00:05
Tisíce lidí se i v nepříznivém počasí v sobotu odpoledne sešly na pražském Václavském náměstí na protivládní demonstraci Česko proti bídě, kterou svolala strana Právo Respekt Odbornost (PRO). Šéf PRO Jindřich Rajchl uvedl, že pokud vláda nepřijme...


Nigerijská měnová reforma skončila neúspěchem. Pokračovat už nejspíš nebude
idnes.cz | 12:00:00
Plán nigerijské vlády a tamější centrální banky na výměnu bankovek selhal. Obchodním bankám se během několika týdnů nepodařilo dostat do oběhu optimální množství bankovek a Nigerijci tak neměli k dispozici dostatečné množství nové hotovosti. Celá situace se dostala až do stádia, že nigerijské soudy nařídily zastavení celého procesu s tím, že je protiústavní.


Mladý pár zachraňuje zchátralou památku v jihočeských Modlešovicích
idnes.cz | 09:41:00
Nechybělo moc a dominanta návsi v Modlešovicích na Strakonicku se proměnila v hromadu suti. Historický statek na návrší u kapličky dlouhá desetiletí chátral a místní už se smiřovali s tím, že spadne. Před čtyřmi lety však usedlost koupil mladý pár nadšenců z Brna a postupně jí vracejí důstojnou podobu.


Copernicus: Druhá nejteplejší zima v Evropě v historii měření, hlavní sdělení o vodě za únor 2023
Kurzy.cz | 12:10:00
nízký stav mořského ledu může mít důležité důsledky pro stabilitu antarktických ledových šelfů a v konečném důsledku i pro globální zvyšování hladiny moří.


Nová vlna podvodů na internetu. Jsou důmyslnější, Partners podali trestní oznámení na falešný portál
iHned.cz | 14:00:24
Podvodů na internetu přibývá. Pachatelé využívají toho, že lidé tráví více času v online prostoru, k čemuž přispěl i covid. Nahrává jim i fakt, že řada domácností se kvůli současné vysoké inflaci ocitla ve finanční tísni. Jedním z nástrojů útočníků...


Je dlouhodobě za hranou, kritizuje VŠE děkana Ševčíka. Kvůli vystoupení na demonstraci si ho pozval rektor
iHned.cz | 14:00:25
Rektor Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) Petr Dvořák se v pondělí sejde s děkanem Národohospodářské fakulty (NF) Miroslavem Ševčíkem kvůli jeho vystupování na sobotní protivládní demonstraci. Po setkání plánuje škola vydat prohlášení s dalšími...


Tisíce lidí protestovaly v Praze proti vládě. Část chtěla z budovy Národního muzea strhnout ukrajinskou vlajku
iHned.cz | 14:00:28
Tisíce lidí se i v nepříznivém počasí v sobotu odpoledne sešly na pražském Václavském náměstí na protivládní demonstraci Česko proti bídě, kterou svolala strana Právo Respekt Odbornost (PRO). Šéf PRO Jindřich Rajchl uvedl, že pokud vláda nepřijme...


Volby by těsně vyhrálo Spolu, ČSSD atakuje pětiprocentní hranici, ukazuje průzkum
aktuálně.cz | 14:00:02
Sběr dat pro volební model se konal mezi 13. únorem a 3. březnem letošního roku.


VŠE si předvolala Ševčíka, vadí jí jeho vystupování na protivládní demonstraci
aktuálně.cz | 13:30:20
Případná možnost odvolání děkana rektorem je podle mluvčí VŠE Věry Koukalové kvůli vysokoškolskému zákonu problematická.


Často se nám hlásí lidé, kteří netušili, jaká strádání jejich předkové v Sovětském svazu zažili
Respekt | 11:38:27
S historiky z Ústavu pro studium totalitních režimů o unikátním digitálním archivu spisů NKVD/KGBJack Kerouac byl ten nejprůměrnější a zároveň nejvyjímečnější spisovatel pod sluncem
Reflex | 13:38:00
Většina knihomolů někdy četla Na cestě a milovala to. Protože jim bylo v době čtení šestnáct a Jack Kerouac vypadal jako nejvíc cool osoba na světě. Pak jednou takhle otevřete knihu v sedmadvaceti a udiveně zjistíte: “Kerouac byl trochu kokot!” A to je naprosto v pořádku. Lidé stárnou, názory se mění. Sám Kerouac je toho skvělým příkladem.


Lyžovačka v Semmeringu pro velké i malé aneb Když si chcete užít sjezdovky stranou továren na turisty
Reflex | 11:49:00
Pokud řeknete, že jste byli lyžovat v rakouských Alpách, asi si většina vašich posluchačů hned pomyslí, že jste zřejmě navštívili některý „provařený“ areál s desítkami kilometrů sjezdovek, na jejichž vrcholy vás vyvážely desítky vleků či lanovek. O to větší údiv pak musí nastat, když jim prozradíte, že oním místem byl Semmering, jehož areál Hirschenkogel disponuje jen dvěma lanovkami a zhruba dvanácti kilometry sjezdovek. Ale nenechte se zmýlit či odradit, i v tomto miniareálu zažijete skvělou lyžovačku se vším všudy. A to i nyní na jaře.


Je čas hnát k zodpovědnosti ty, co zneužili pandemii Covid-19 ke svému obohacení
Reflex | 11:32:00
V březnu před třemi lety ochromila svět pandemie nového koronaviru. A začaly se dít do té doby nevídané věci. Jistě, byla to výjimečná situace a ochromila doslova celý svět. Divoké zprávy a dezinformace, smrt, strach, plné nemocnice, dusící se lidé, panika… nikdo nic moc nevěděl, svět se zastavil a tehdejší vláda premiéra Babiše naprosto bezostyšně využila situace.


Nejhorší Oscaři v dějinách: Na rok 1989 vzpomíná Hollywood dodnes
Reflex | 11:00:00
U předávání Oscarů vždycky hrozí, že z toho bude hrozná trapárna. Ostatně, je to banda dojatých milionářů, co si navzájem předávají zlaté sošky. A taky se spousta trapných věcí stala. John Travolta, který ohlásil zpěvačku Idinu Menzel jako „Adele Dazeem”, Seth MacFarlane zpívající píseň o tom, čí prsa ve filmu viděl a která prsa jsou dnes večer v sále. Noha Angeliny Jolie, James Cameron, jak křičí, že je KRÁL SVĚTA! Ale žádný večer předávání cen Akademie nebyl tak příšerný jako ten v roce 1989.


Fotografie Jana Pohribného mají neopakovatelné kouzlo a zavedou vás do neviditelného světa energií
Reflex | 10:51:00
Velmi zajímavou výstavu zahrnující několik desítek děl předního českého fotografa a pedagoga Jana Pohribného můžete až do 28. května navštívit v Severočeské galerii výtvarného umění Litoměřicích. Autor se na svých fotografiích snaží zachytit nejen krajinu, člověka a jeho výtvory, ale za pomoci světla (tzv. luminografie) také vystihnout neopakovatelné kouzlo okamžiku vzniku díla. Expozice s názvem Spirituální krajina je rozdělená do pěti fotografických cyklů: Nová doba kamenná, Andělé, JanČin, Spi-rituální geometrie a Pittura intima. Na výstavu si nechte dostatek času, během kterého si budete moct sugestivní fotografická díla vychutnat.


Guvernér ČNB Michl získal prověrku na nejvyšší stupeň utajení Přísně tajné
Tiscali-zprávy | 13:30:33
Guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl získal prověrku na nejvyšší stupeň utajení Přísně tajné. Řízení Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) skončilo ve standardní lhůtě a konalo se podle zákona, sdělila dnes ČTK ředitelka odboru komunikace ČNB Petra Krmelová. Michlův předchůdce Jiří Rusnok v minulosti uvedl, že by chybějící nejvyšší stupeň prověrky mohl současnému guvernérovi bránit plnohodnotně vykonávat jeho funkci.


Na Kapitol! Nebo alespoň na Národní muzeum. Mezi demonstranty nejsou jen dezoláti
E15-ekonomika | 13:35:00
Zkusme si aspoň na chvíli dopřát ten luxus a představme si, že strana PRO, svolavatel sobotní demonstrace proti chudobě na Václavském náměstí, je relevantní politická síla. A když už v té představě budeme, zkusme vyzkoumat, jaké programové cíle tento tekutý písek spojují. Není to úplně snadné, ale co bychom neudělali pro dobrý pocit, že jsme se nenechali svést nutkavou myšlenkou, že to všechno až příliš nápadně štymuje s kremelskou propagandou nebo zámořským myšlenkovým proudem QAnon.


Snížení valorizace důchodů je podle ANO protiústavní. Ve středu budou jednat s Pavlem
E15-ekonomika | 13:30:00
Představitelé hnutí ANO chtějí ve středu na schůzce s prezidentem Petrem Pavlem mluvit o možné protiústavnosti snížení mimořádné valorizace důchodů. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl první místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. Možnou protiústavnost rozhodnutí považují za důležitější aspekt než dopady valorizace na státní rozpočet.


Prudký boom poptávky může lidem sebrat důvěru v solární energii
E15-ekonomika | 11:30:00
Když si pročítám recenze a zkušenosti lidí s fotovoltaikou nejen na rodinných domech, její instalací i s technickou podporou některých společností, nevěřícně pozoruji, co se to zase děje. Mnoho lidí za poslední rok ztratilo důvěru v solární energii kvůli neprofesionálnímu a vychytralému přístupu k podnikání těch dodavatelů, kteří se jen snaží využít současného trendu na úkor kvalitních a dlouhodobých služeb zákazníkům. A to je škoda, protože Češi po dlouhém období nedůvěry získávají o fotovoltaickou čistou energii znovu zájem.


Na Kapitol! Nebo alespoň na Národní muzeum. Mezi demonstranty nejsou jen dezoláti
E15-politika | 13:35:00
Zkusme si aspoň na chvíli dopřát ten luxus a představme si, že strana PRO, svolavatel sobotní demonstrace proti chudobě na Václavském náměstí, je relevantní politická síla. A když už v té představě budeme, zkusme vyzkoumat, jaké programové cíle tento tekutý písek spojují. Není to úplně snadné, ale co bychom neudělali pro dobrý pocit, že jsme se nenechali svést nutkavou myšlenkou, že to všechno až příliš nápadně štymuje s kremelskou propagandou nebo zámořským myšlenkovým proudem QAnon.


Snížení valorizace důchodů je podle ANO protiústavní. Ve středu budou jednat s Pavlem
E15-politika | 13:30:00
Představitelé hnutí ANO chtějí ve středu na schůzce s prezidentem Petrem Pavlem mluvit o možné protiústavnosti snížení mimořádné valorizace důchodů. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl první místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. Možnou protiústavnost rozhodnutí považují za důležitější aspekt než dopady valorizace na státní rozpočet.


Prudký boom poptávky může lidem sebrat důvěru v solární energii
E15-politika | 11:30:00
Když si pročítám recenze a zkušenosti lidí s fotovoltaikou nejen na rodinných domech, její instalací i s technickou podporou některých společností, nevěřícně pozoruji, co se to zase děje. Mnoho lidí za poslední rok ztratilo důvěru v solární energii kvůli neprofesionálnímu a vychytralému přístupu k podnikání těch dodavatelů, kteří se jen snaží využít současného trendu na úkor kvalitních a dlouhodobých služeb zákazníkům. A to je škoda, protože Češi po dlouhém období nedůvěry získávají o fotovoltaickou čistou energii znovu zájem.


Pavel volal se Zelenským, shodli se na zapojení Ukrajiny do EU a spolupráci
idnes.cz | 15:54:00
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes telefonoval se svým českým protějškem Petrem Pavlem, který se ujal tento týden funkce hlavy státu. Hovořili spolu o integraci Ukrajiny do Evropské unie a shodli se na další spolupráci, napsal Zelenskyj na twitteru.


Sexuální scény už točit nechci. Budu věrný manželce, říká hvězda seriálu You
revue.idnes.cz | 14:05:00
Penn Badgley (36) září v posledních letech v roli Joea Goldberga v seriálu s názvem You. Pozorní diváci si všímají, že čtvrtá řada obsahuje oproti těm předcházejícím méně intimních scén. Americký herec přiznal, že to je přímo na jeho žádost. Chce totiž, jak sám říká, být věrný své manželce.


Pětina Ukrajiny je podle expertů zamořená minami, kontroly amatérů mají oběti
idnes.cz | 15:13:00
Za uplynulý rok války na Ukrajině miny na Ukrajině připravily o život 185 civilistů a několik stovek jich zranily. Ruskem napadená země se stala jednou z nejzamořenějších nevybuchlou municí na světě, píše server Ukrajinska pravda. S tímto problémem se země bude vypořádávat několik desetiletí a kompletní vyčištění území bude stát miliardy dolarů.


Nízké platy, dlouhé šichty. V amerických fastfoodech chybí personál
idnes.cz | 15:00:00
Pocovidová renesance se zatím nekoná, americké restaurace nabízející ikonické burgery, nebo pizzu horko těžko shánějí pracovní sílu. Podle posledního průzkumu chybí zaměstnanci ve více než polovině zavedených značek gastro průmyslu.


Prior Design svým body kitem přiblížil silniční Toyotu GR Yaris speciálu WRC
Auto.cz | 15:43:00
V německém Prior Design se zabývají zejména úpravou automobilů evropského původu, občas však udělají, stejně jako v případě této Toyoty GR Yaris výjimku. 


Podle studie neustále roste nespokojenost zákazníků s nákupem aut
Auto.cz | 13:50:00
Neuspokojivý stav trhu potvrzuje studie spotřebitelů. Obsáhlý vzorek může být pro automobilky zdrojem k zamyšlení nad aktuální situací.


Zemanovo okolí bylo strukturálním a bezpečnostním problémem, míní Rakušan
idnes.cz | 14:21:00
Ministr Vnitra Vít Rakušan označil okolí bývalého prezidenta Miloše Zemana za strukturální, v mnoha ohledech možná bezpečnostní problém. Svědčí o tom podle něj žádost o abolici pro kancléře Vratislava Mynáře, o které informoval Deník N. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi v neděli podpořil krok premiéra Petra Fialy abolici nepodepsat.


RECENZE: Šaty dělají člověka aneb těžká práce skladatele
idnes.cz | 13:20:00
Projekt Národního divadla Musica non grata se snaží znovuoživit díla skladatelů spjatých s Prahou, kteří se stali nežádoucími v době nacismu. Opera Šaty dělají člověka od Alexandera Zemlinského však ukázala jeho dvojsečnost.


Česko slaví 24 let v NATO. Nejsilnější aliance poskytuje bezprecedentní bezpečí
idnes.cz | 12:47:07
Česká republika právě vstoupila do pětadvacátého roku svého členství v NATO. Největší a nejsilnější obranná aliance v historii je zárukou bezprecedentní bezpečnosti, kterou Česko může zažívat a k níž rovněž přispívá. Mezi spojence vstoupila společně s Polskem a Maďarskem, jako první postkomunistické země v první vlně rozšiřování.


Jízda s majákem je náročná. Řidičky záchranky ale mezi muži žádné úlevy nemají
Denik.cz | 15:19:00
Na lince 155 právě zvoní telefon. Velmi vážný úraz dítěte. Jde o vteřiny. Do vozu Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Plzeňského kraje okamžitě nasedá lékařka a řidič. Stop! Není to řidič, ale řidička! V Plzeňském kraji totiž tuto činnost, v minulosti vyhrazenou výhradně pro muže, vykonávají i ženy. A stále jich přibývá.


Volby by těsně vyhrála koalice Spolu. ČSSD atakuje pětiprocentní hranici
Denik.cz | 15:07:00
Sněmovní volby by nyní vyhrála koalice Spolu s 31 procenty hlasů. Druhé hnutí ANO by mělo 30,5 procenta. Vyplývá to z volebního modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi (ČT). Do Poslanecké sněmovny by se mohla vrátit Česká strana sociálně demokratická (ČSSD), které model s hypotetickými koalicemi přisoudil pět procent hlasů. Pokud by však strany ve volbách kandidovaly samostatně, a ne v koalicích, vyhrálo by ANO před občanskými demokraty. Třetí by v takovém případě byli Piráti.


Objektivem čtenáře: Toulky Starým Městem. Pokochejte se
Denik.cz | 15:00:00
/FOTOGALERIE/ Pravidelný přispěvatel rubriky Čtenář reportér Martin Stehlík nám poslal své snímky, které pořídil při procházce Starým Městem. Podívejte se.


Prezident Pavel už telefonoval se Zelenským. Hovořili o začlenění Ukrajiny do Evropské unie
Hospodářské noviny | 17:00:01
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli telefonoval se svým českým protějškem Petrem Pavlem, který se ujal tento týden funkce hlavy státu. Hovořili spolu o integraci Ukrajiny do Evropské unie a shodli se na další spolupráci, napsal...


Nová vlna podvodů na internetu. Jsou důmyslnější, Partners podali trestní oznámení na falešný portál
Hospodářské noviny | 17:00:02
Podvodů na internetu přibývá. Pachatelé využívají toho, že lidé tráví více času v online prostoru, k čemuž přispěl i covid. Nahrává jim i fakt, že řada domácností se kvůli současné vysoké inflaci ocitla ve finanční tísni. Jedním z nástrojů útočníků...


Je dlouhodobě za hranou, kritizuje VŠE děkana Ševčíka. Kvůli vystoupení na demonstraci si ho pozval rektor
Hospodářské noviny | 17:00:02
Rektor Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) Petr Dvořák se v pondělí sejde s děkanem Národohospodářské fakulty (NF) Miroslavem Ševčíkem kvůli jeho vystupování na sobotní protivládní demonstraci. Po setkání plánuje škola vydat prohlášení s dalšími...


Pavel si telefonoval se Zelenským, shodli se na další spolupráci
Tiscali-zprávy | 16:00:10
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes telefonoval se svým českým protějškem Petrem Pavlem, který se ujal tento týden funkce hlavy státu. Hovořili spolu o integraci Ukrajiny do Evropské unie a shodli se na další spolupráci, napsal Zelenskyj na twitteru.


VŠE se distancovala od Ševčíkova vystupování na sobotní demonstraci
Tiscali-zprávy | 15:38:00
Rektor Vysoké školy ekonomické v Praze Petr Dvořák se v pondělí sejde s děkanem Národohospodářské fakulty Miroslavem Ševčíkem kvůli jeho vystupování na sobotní protivládní demonstraci. Po setkání plánuje škola vydat prohlášení s dalšími kroky, informovala dnes na twitteru. Zároveň uvedla, že vystupování děkana je „za hranou“ dlouhodobě. Ševčík dnes ČTK řekl, že na demonstraci nevystupoval, pouze doprovázel muže zbitého policií. Výtky vedení VŠE proto nechápe.


Firmy aktivují inflační doložky. TikTok je bezpečnostní hrozba. Gigafactory se odkládá
E15-ekonomika | 17:00:00

Podniky v Česku aktivují inflační doložky. Přichází zdražování

Středeční půlnocí skončil mandát Miloši Zemanovi. Do úřadu nastoupil Petr Pavel

Čeští kyberkontroloři označili TikTok za bezpečnostní hrozbu
Vyhlásíme soutěže na ředitele městských firem, říká v rozhovoru primátor Svoboda
Gigafactory v Česku se odkládá. Volkswagen dá přednost stavbě závodu v USA

Sestavili jsme pro vás přehled toho nejzajímavějšího, o čem jsme v uplynulém týdnu v E15 psali.


Krach Silicon Valley Bank způsobila panika firem i ředitel Becker. USA chystají záchranný fond
E15-ekonomika | 16:30:00
Během pouhých osmačtyřiceti hodin zkrachovala americká Silicon Valley Bank, hlavní finanční partner venture kapitálových projektů v Americe. V pátek ji převzala americká státní Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC), která bankovní vklady reguluje. Překvapivě rychlý krach způsobily především masivní výběry prostředků venture kapitálových společností. Pád Silicon Valley Bank okamžitě v USA rozpoutal diskuzi o zřízení fondu, který by v případě krachu dalších bank pokryl vklady jejich klientů.


Fond Trikaya mění strategii. Nově bude cílit i na byty. První investicí je Čtvrť Pod Hády
E15-ekonomika | 15:00:00
Investiční fond Trikaya vstoupil do nového roku s upravenou strategií. Aby byl schopen svým investorům zajistit stabilní výnos, který se dosud pohyboval v průměru kolem šesti a půl procenta ročně, hodlá v následujících letech do portfolia zahrnout i rezidenční projekty. Jeho první investicí se stal brněnský projekt Čtvrť Pod Hády od stejnojmenné developerské skupiny Trikaya. Odhadovaná hodnota celého projektu je více než čtyři miliardy korun.


Firmy aktivují inflační doložky. TikTok je bezpečnostní hrozba. Gigafactory se odkládá
E15-politika | 17:00:00

Podniky v Česku aktivují inflační doložky. Přichází zdražování

Středeční půlnocí skončil mandát Miloši Zemanovi. Do úřadu nastoupil Petr Pavel

Čeští kyberkontroloři označili TikTok za bezpečnostní hrozbu
Vyhlásíme soutěže na ředitele městských firem, říká v rozhovoru primátor Svoboda
Gigafactory v Česku se odkládá. Volkswagen dá přednost stavbě závodu v USA

Sestavili jsme pro vás přehled toho nejzajímavějšího, o čem jsme v uplynulém týdnu v E15 psali.


Krach Silicon Valley Bank způsobila panika firem i ředitel Becker. USA chystají záchranný fond
E15-politika | 16:30:00
Během pouhých osmačtyřiceti hodin zkrachovala americká Silicon Valley Bank, hlavní finanční partner venture kapitálových projektů v Americe. V pátek ji převzala americká státní Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC), která bankovní vklady reguluje. Překvapivě rychlý krach způsobily především masivní výběry prostředků venture kapitálových společností. Pád Silicon Valley Bank okamžitě v USA rozpoutal diskuzi o zřízení fondu, který by v případě krachu dalších bank pokryl vklady jejich klientů.


Fond Trikaya mění strategii. Nově bude cílit i na byty. První investicí je Čtvrť Pod Hády
E15-politika | 15:00:00
Investiční fond Trikaya vstoupil do nového roku s upravenou strategií. Aby byl schopen svým investorům zajistit stabilní výnos, který se dosud pohyboval v průměru kolem šesti a půl procenta ročně, hodlá v následujících letech do portfolia zahrnout i rezidenční projekty. Jeho první investicí se stal brněnský projekt Čtvrť Pod Hády od stejnojmenné developerské skupiny Trikaya. Odhadovaná hodnota celého projektu je více než čtyři miliardy korun.


Armáda má první část unikátního simulátoru pro piloty, výcvik začne v červnu
idnes.cz | 17:56:00
Základna vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou převzala první část techniky pro simulátor, který bude sloužit k přeškolení personálu na nové vrtulníky z USA. Techniku přepravil ze základny Ramstein v Německu transportní letoun C-17 amerického letectva. Na přistávací ploše náměšťské základny letoun dosedl v neděli dvě hodiny po poledni.


Nehoda lodí u břehů Kalifornie vzala osm životů, posádky podezírají z pašeráctví
idnes.cz | 17:43:00
Nejméně osm lidí zemřelo v noci na neděli u pobřeží amerického San Diega poté, co se jejich dvě lodě převrátily. S odvoláním na zasahující záchranáře to uvedla stanice ABC. Podle serveru The San Diego Union-Tribune jsou posádky lodí podezřelé z pašeráctví. Podle agentury AP se stále pohřešuje sedm lidí.


Centra měst jsou zamořená toxickými plyny. Experti doporučují omezit auta
idnes.cz | 17:00:00
Rakovina plic, Alzheimerova choroba nebo astma. Vdechování oxidů dusíku dopadá na zdraví chodců i řidičů. Povolené limity se překračují, především v centrech měst, tvrdí experti. Stát podle nich měří koncentrace plynů na špatných místech. Podle odborníků by bylo na místě auta v centrech měst omezit, a naopak vsadit na veřejnou dopravu.


Maa ukázali jako plaveckého rekordmana. A masakry kulturní revoluce začaly
idnes.cz | 17:00:00
Dne 16. července 1966 se čínský diktátor Mao Ce-tung ponořil do vln nejdelší čínské řeky Jang-c’-ťiang, aby ukázal své plavecké schopnosti. Propagandistický tisk oslavoval jeho výkon, za který se mu na Západě vysmívali, protože pokud by byl skutečný, překonával by i světové rekordy. Příběh činu, jenž předznamenal takzvanou kulturní revoluci, přinášíme v pokračování seriálu Slavné fotografie.


V Íránu zatkli sto lidí, podezírají je z napojení do masivního trávení školaček
idnes.cz | 16:22:00
V Íránu zadrželi na sto lidí v souvislosti s vyšetřováním otrav dětí převážně v dívčích školách. Policie zatýkala v několika provinciích. Íránské ministerstvo vnitra v neděli zveřejnilo prohlášení ve státních médiích. Někteří ze zadržených vypověděli, že chtěli „vyvolat strach mezi žáky a vynutit si zavření škol“. Od konce listopadu se dosud nevysvětlené zdravotní potíže projevily u asi pěti tisíc dívek.


Zemřel skladatel Marek Kopelent, průkopník Nové hudby. Bylo mu devadesát let
idnes.cz | 15:56:00
Ve věku devadesáti let zemřel 1. března 2023 skladatel, klavírista, publicista a pedagog Marek Kopelent. Informaci serveru Lidovky.cz potvrdil skladatel a Kopelentův zeť Miroslav Pudlák.


V Česku je rekordní počet nakažených svrabem, za rok přibylo 80 procent
idnes.cz | 14:59:00
Státní zdravotní ústav (SZÚ) letos v únoru eviduje rekordních 815 nakažených svrabem, to je v porovnání s loňským únorem a 457 případy nárůst o téměř 80 procent. Nejpostiženější je nyní Plzeňský kraj s 98, Olomoucký s 90 a Moravskoslezský s 86 nákazami. Mezi možné příčiny onemocnění patří podle expertů celkový pokles imunity populace kvůli vysokým hygienickým standardům, větší migrace a turismus.


Čína tlačí do voleb v Kanadě své kandidáty, varují tajné služby. Trudeau mlčí
idnes.cz | 14:26:00
Čínská komunistická strana prostřednictvím svých úřadů a diplomatů ovlivňovala průběh parlamentních voleb v Kanadě a aktivně prosazovala své spřátelené kandidáty, upozorňují kanadské tajné služby. Premiér Justin Trudeau slibuje, že vše vyšetří. Ovšem příliš na to nespěchá: hlavní podezření se týká jeho vlastních liberálů.


Prezident Pavel už telefonoval se Zelenským. Hovořili o začlenění Ukrajiny do Evropské unie
iHned.cz | 18:00:13
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli telefonoval se svým českým protějškem Petrem Pavlem, který se ujal tento týden funkce hlavy státu. Hovořili spolu o integraci Ukrajiny do Evropské unie a shodli se na další spolupráci, napsal...


Tento svět není pro Evropu: čínské reformy a globální odpojování
iHned.cz | 18:00:15
Čínský lídr Si Ťin-pching byl v pátek potřetí zvolen prezidentem. Volba to nebyla napínavá, získal 100 % hlasů zástupců všečínského lidového shromáždění. Nač bychom však nyní měli upřít pozornost, je plán rozsáhlých reforem strany a vlády, který...


Srbský král hrnců Philip Zepter si užívá luxusu v Monaku. Bez ohledu na sankce dál prodává své nádobí v Rusku
iHned.cz | 18:00:29
Se svojí o tři roky starší manželkou Madlenou a dcerou Emmou žije v Monaku, kde mezi jeho přátele patří samotný princ Albert II. Často navštěvuje rodné Srbsko, kde je díky svým investicím a finančním darům velmi dobře znám a také uznáván jako...


Anšlus na černobílých fotkách: Jako první padlo Rakousko, Hitlera vítaly nadšené davy
aktuálně.cz | 16:07:27
V březnu 1938 udělal Adolf Hitler první důležitý krok k obnově "říše".


Dům jako splněný sen starého mládence. Motorku parkuje v obýváku, výhled do garáže je z celého domu
eStav.cz | 16:57:33
Staří mládenci ještě nejsou vyhynulým druhem. Byť se tedy podle posledních zpráv stáhli daleko na sever, kde žijí v jeskyních. A zrovna do jedné takové jeskyně, chlapského útočiště před nepohodou vnějšího světa, nás vede projekt litevských architektů.


Byla to prostě mizerná doba. Herečku Valentinu Thielovou život nešetřil
revue.idnes.cz | 16:00:00
Mnohokrát ji vynášeli do nebes, mnohokrát se na ni dívali skrz prsty. Na osobní prohry zapomínala před kamerou. Málokdo poznal oba póly lidské povahy tak zblízka jako herečka Valentina Thielová, která až po letech odhalila velké rodinné tajemství. Dvanáctého března by se dožila devadesáti let.


Muzeum vystavuje umělecké zkameněliny známých aut
Auto.cz | 17:53:00
Nová geologická expozice nahlíží na automobily z úplně jiného pohledu. Neotřelé ztvárnění známých modelů využívá materiály neživé přírody.


V Chersonu dočasně ruší zákaz prodeje alkoholu, koupí ho ale jen civilisté
idnes.cz | 19:47:00
Úřady v ukrajinské Chersonské oblasti dočasně zrušily zákon zakazující prodej alkoholu. Důvodem je podle nich oživení ekonomiky v oblasti. Takzvaný suchý zákon bude i nadále platit pro armádu a bezpečnostní složky.


Startupová komunita šílí. Obává se krachů, které se přelejí na další banky
Hospodářské noviny | 20:00:03
Venture kapitalisté chtějí pro Silicon Valley Bank pomoc od státu, tu ale americká ministryně financí Janet Yellenová vylučuje. Prioritou jsou pro ni střadatelé.


Stavba nové indonéské metropole nabírá skluz. Z paláce je hotov jen zlomek
idnes.cz | 19:00:00
V tropickém pralese na Borneu roste nové město. Nové hlavní město. Právě do Nusantary se příští rok přesunou první obyvatelé nové indonéské metropole. Stavba však kvůli pandemii covidu nabrala zpoždění. A muži, který s projektem přišel, brzy skončí prezidentský mandát. Objevily se tak obavy, že by se práce mohly zastavit.


Stres z přijímaček a převisu žene část dětí na střední školy do zahraničí
idnes.cz | 19:00:00
Devět let snah a učení mohou zkazit dva dny přijímacích zkoušek na střední školu. Přestože deváťák může mít vysoké skóre, nemusí se dostat na vysněnou vzdělávací instituci. I když Cermat uklidňuje, že míst je dost, ne o všech druzích škol se to v některých městech dá říct. Rodiče tak pro děti často volí zahraniční studium nebo na něj své ratolesti posílají v průběhu střední.


U Libye havarovala loď s migranty do Itálie, organizace mluví o desítkách obětí
idnes.cz | 18:48:00
Po nehodě lodi u pobřeží Libye se pohřešují desítky lidí, nejspíš zemřely. Na palubě byli migranti mířící do Itálie, uvedly humanitární organizace. Jedna z nich, Alarm Phone, již v sobotu varovala, že lodi hrozí potopení a 47 uprchlíkům na palubě smrt.


Oscarový večer slibuje vedle hvězd i šance pro čtyři česká jména
idnes.cz | 18:32:00
Linda Eisenhamerová za masky, Viktor Prášil za zvuk, Kamil Jafar za speciální efekty a Viktor Müller za vizuální efekty si mohou v noci na pondělí odnést z Los Angeles cenu Oscar díky svému práci pro německý snímek Na západní frontě klid.


VIDEA TÝDNE: Poprava zajatce, útok na muzeum a písečná bouře na Slovensku
idnes.cz | 18:14:00
Ruští vojáci zastřelili zajatce z Ukrajiny hned potom, co pronesl „Sláva Ukrajině“. Stovky demonstrantů v sobotu zaútočili na Národní muzeum v Praze, chtěli z něj strhnout ukrajinskou vlajku. Prezident Petr Pavel vrátil ukradenou standartu na Hrad. Starosta Řeporyjí Pavel Novotný se vulgárně pustil do voličů SPD a ANO. Západní Slovensko zasáhla písečná bouře. Na dálnici D2 se stala řada dopravních nehod.


Role firemních asistentek se po pandemii změnila. Mají více úkolů i peněz
idnes.cz | 18:00:00
Role firemních asistentek se od doby vypuknutí pandemie nemoci covid-19 změnila. Dříve bylo skoro nemyslitelné, aby tyto zaměstnankyně vykonávaly svou práci vzdáleně. Dnes je ale v mnoha případech všechno úplně jinak. Změnila se jejich odpovědnost, každodenní úkoly, mzdové ohodnocení i pojmenování této pozice.


Po práci legraci? Evropští úředníci nechtějí mít v sousedství nevěstinec
idnes.cz | 18:00:00
Amsterdam chce přesunout svou slavnou vykřičenou čtvrť z ulice do moderní budovy poblíž Evropské lékové agentury, která se sem po brexitu přestěhovala z Londýna. O místě ještě není definitivně rozhodnuto, už nyní však úředníci a celá agentura protestují, že blízkost „multifunkčního erotického centra“ bude pro jejich práci rušivá.


Michailidu: Výrok o komunismu bych už neřekla. Minulý režim poškodil levici
idnes.cz | 18:00:00
Výrok o sympatiích k ideálům komunismu před rokem nechtěně vynesl kandidátku na šéfku Pirátů Janu Michailidu na titulní stránky novin. Jak vzpomíná v rozhovoru pro iDNES.cz, nyní už by volila jiná slova. Dodává, že právě minulý režim v očích lidí na dlouhá léta poškodil komunismus i levici jako takovou.


Tento svět není pro Evropu: čínské reformy a globální odpojování
Hospodářské noviny | 20:00:10
Čínský lídr Si Ťin-pching byl v pátek potřetí zvolen prezidentem. Volba to nebyla napínavá, získal 100 % hlasů zástupců všečínského lidového shromáždění. Nač bychom však nyní měli upřít pozornost, je plán rozsáhlých reforem strany a vlády, který...


Startupová komunita šílí. Obává se krachů, které se přelejí na další banky
iHned.cz | 20:00:28
Venture kapitalisté chtějí pro Silicon Valley Bank pomoc od státu, tu ale americká ministryně financí Janet Yellenová vylučuje. Prioritou jsou pro ni střadatelé.


Nemohla se dočkat večerní sklenky, nakonec pila víno místo vody. Alkoholiček přibývá
Hospodářské noviny | 20:00:49
Na Lucii z jižní Moravy nebyly problémy s alkoholem dlouho vidět. Alespoň přes den ne. „Nikdy jsem nebyla nezodpovědná máma, která by se s dětmi potácela po ulici. Ale večer, když všichni spali, jsem si sedla se sklenkou vína. Byl to pro mě...


Nemohla se dočkat večerní sklenky, nakonec pila víno místo vody. Alkoholiček přibývá
iHned.cz | 20:00:59
Na Lucii z jižní Moravy nebyly problémy s alkoholem dlouho vidět. Alespoň přes den ne. „Nikdy jsem nebyla nezodpovědná máma, která by se s dětmi potácela po ulici. Ale večer, když všichni spali, jsem si sedla se sklenkou vína. Byl to pro mě...


Srbský král hrnců Philip Zepter si užívá luxusu v Monaku. Bez ohledu na sankce dál prodává své nádobí v Rusku
Hospodářské noviny | 20:00:58
Se svojí o tři roky starší manželkou Madlenou a dcerou Emmou žije v Monaku, kde mezi jeho přátele patří samotný princ Albert II. Často navštěvuje rodné Srbsko, kde je díky svým investicím a finančním darům velmi dobře znám a také uznáván jako...


Zeman a Babiš demokracii nevykostili. K Polsku nás přiblíží spíš ODS, tvrdí experti
aktuálně.cz | 19:03:03
V Maďarsku vládne autoritář Orbán, demokracie oslabuje i v Polsku. Česko ale odolává, píší čeští politologové v časopise Kalifornské univerzity.


Ponurá atmosféra a stopy po kulkách. Dějiště největšího únosu Čechoslováků obrazem
aktuálně.cz | 18:13:12
Čtyřicet let uplynulo od největšího únosu v našich dějinách. V Angole partyzáni z hnutí UNITA zajali 66 Čechoslováků.


Rodiče chybují, děti k zápisu příliš cepují. Přibývá odkladů a ubývá slušnosti
Denik.cz | 19:20:00
Obavy ze školních neúspěchů motivují rodiče k náročné přípravě ratolestí před nástupem na základní školu. Vysoké nároky mají také na školky, které tlačí k tomu, aby děti více vzdělávaly. Ty namítají, že rozvíjení školáckých schopností jde na úkor jiných věcí, mimo jiné drobné motoriky nebo slušného vychování.


Pavel telefonoval se Zelenským. V dubnu navštíví Ukrajinu
Denik.cz | 17:39:00
Prezident Petr Pavel navštíví Ukrajinu v dubnu, dohodl se na tom dnes při telefonátu s ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. ČTK to sdělila Pavlova mluvčí Markéta Řeháková. Hlavy států spolu jednaly také o podpoře Ukrajiny ze strany České republiky na následující měsíce.


Michl má prověrku. Ještě aby měl pravdu s inflací
Reflex | 18:57:00
ČNB by měla být dvě věci. Důvěryhodná a prozíravá. K tomu prvnímu se v pátek udělal významný krok udělením prověrky jejímu novéhomu guvernérovi Aleši Michlovi. Jestli má Michl pravdu s inflací a Česká národní banka se ukáže i jako prozíravá… to je věc druhá.


Kolby by podle Kantaru těsně vyhrálo Spolu, ČSSD atakuje pětiprocentní hranici
Tiscali-zprávy | 18:36:37
Sněmovní volby by nyní vyhrála koalice Spolu s 31 procenty hlasů. Druhé hnutí ANO by mělo 30,5 procenta. Vyplývá to z dnes zveřejněného volebního modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi. Do Poslanecké sněmovny by se mohla vrátit Česká strana sociálně demokratická (ČSSD), které model s hypotetickými koalicemi přisoudil pět procent hlasů. Pokud by však strany ve volbách kandidovaly samostatně, a ne v koalicích, vyhrálo by ANO před občanskými demokraty. Třetí by v takovém případě byli Piráti.


Česko hlásí rekordní počet nákaz svrabem. Počet výrazně roste od konce roku
Tiscali-zprávy | 18:18:41
Státní zdravotní ústav (SZÚ) zaznamenal letos v únoru 815 lidí nakažených svrabem. Meziročně to představuje nárůst téměř o 80 procent. Loni ve stejném měsíci bylo případů 457, informovala Česká televize. Mezi možné příčiny zvýšeného výskytu kožního onemocnění patří celkový pokles imunity populace kvůli vysokým hygienickým standardům, větší migrace a turismus, uvedla epidemioložka Kateřina Fabiánová.


Pavel si telefonoval se Zelenským, Ukrajinu navštíví v dubnu
Tiscali-zprávy | 16:00:10
Prezident Petr Pavel navštíví Ukrajinu v dubnu, dohodl se na tom dnes při telefonátu s ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Sdělila to Pavlova mluvčí Markéta Řeháková. Hlavy států spolu jednaly také o podpoře Ukrajiny ze strany České republiky na následující měsíce.


Qubity: Kvantové startupy v Evropě, QKD satelit mezi Kanadou a EU, hybridní výpočty na Azure
lupa.cz | 19:00:00
Pravidelný přehled novinek z rozsáhlého a rozvíjejícího se oboru kvantových počítačů, který vydáváme ve spolupráci s blogem Qubits.cz.


Kottová z Rathovy kauzy pracuje jako lékař v Motole, nemocnici se vyplatí
idnes.cz | 21:05:00
Kateřina Kottová, která byla odsouzená v korupční kauze kolem bývalého středočeského hejtmana za ČSSD Davida Ratha, pracuje jako radiační onkolog v motolské nemocnici. Momentálně je přitom ve výkonu trestu. Informovala o tom televize Nova. Nemocnice zaměstnává 22 odsouzených, Kottovou vozí do práce auto z ruzyňské věznice.


Na Pardubicku narazilo auto do sloupu, čtyři vážné zranění včetně dvou dětí
idnes.cz | 20:37:00
Při dopravní nehodě osobního auta v obci Stéblová na Pardubicku se v neděli odpoledne vážně zranili čtyři lidé, kteří ve vozidle cestovali, a to včetně dvou dětí. Nehoda se stala před 16:00 na silnici III/0376. Na místě nehody zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému, informovala na webu mluvčí pardubické policie Andrea Muzikantová.


Číňané míří nebezpečným pralesem do USA. Prchají z diktatury Si Ťin-pchinga
idnes.cz | 20:00:00
Darién patří k nejnebezpečnějším migračním trasám světa. Rozsáhlý pás mezi Kolumbií a Panamou se skládá z desítek kilometrů hustého deštného pralesa, strmých hor a nebezpečných bažin. Jde ale o jedinou pozemní cestu spojující Střední a Jižní Ameriku. Trasu džunglí nyní po boku latinskoamerických běženců stále častěji volí také čínští občané, kteří se touží dostat do USA.


Čingischána v Mongolsku stále až nekriticky uctívají, říká orientalista
idnes.cz | 20:00:00
Doma sice studoval čínštinu, ale k dokončení studia byl jako vůbec první Čech vyslán do Mongolska. „Obě země leží vedle sebe, a tak to asi nebude tak velký rozdíl,“ seznali soudruzi, když se v 60. letech minulého století zhoršily československo-čínské vztahy. Tímto způsobem se přední český orientalista a první porevoluční velvyslanec v Mongolsku Jiří Šíma dostal ke své první cestě do této čarokrásné země, již si zamiloval.


Sci-fi v rukách lékařů. Z embrya odhadneme i vlohy dítěte, říká genetik
idnes.cz | 20:00:00
Z genetické informace ještě nenarozeného dítěte lze určit, zda se narodí holčička, či chlapeček, jakou bude mít barvu očí a vlasů, jestli bude trpět nějakou chorobou, ale… „Hranice vědění může být velmi tenká. Představte si, že se dozvíte, že do deseti let onemocníte nevyléčitelnou nemocí. Budete chtít s touto informací žít?“ vysvětluje profesor Ondřej Šeda z Ústavu biologie a lékařské genetiky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.


Aston Martin DB7 (1993-2003): Šestiválce a V12 z Bloxhamu
Auto.cz | 19:33:00
Aston Martin DB7 znamenal pro britského malovýrobce přelom, poprvé se u něj dalo mluvit o skutečné sériové produkci. Uplatnila se u něj technika Jaguaru, ale nejen ta…


Energetika a podpora českých firem: Ministr Síkela míří s podnikateli do USA
Kurzy.cz | 16:29:14
Více než 60 zástupců českých firem se zúčastní podnikatelské mise do USA, kterou v následujícím týdnu povede ministr průmyslu a obchodu


Česká republika je 24 let v NATO
Kurzy.cz | 10:56:30
V letošním roce jsme oslavili již 30 let existence samostatné České republiky. Ve významný den našeho státu, 12. března, si připomínáme vstup země do NATO v roce 1999. A před krátkou dobou uplynul rok od napadení Ukrajiny Ruskou federací. O těchto třec...


Guvernér ČNB Aleš Michl získal prověrku na stupeň Přísně tajné
Kurzy.cz | 10:00:00
Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) udělil guvernérovi ČNB Aleši Michlovi osvědčení fyzické osoby pro přístup k utajované informaci stupně utajení Přísně tajné. V pátek 10. ...


Kuvajt a inovace na cestě k udržitelnosti
Kurzy.cz | 09:42:00
Kuvajt je pouštní zemí s bohatými zásobami ropy a zemního plynu, kterou dopady klimatických změn citelně zasahují.


Vážná nehoda na Pardubicku: Těžká zranění utrpěli dva dospělí i dvě děti
Denik.cz | 18:05:00
Kolem 15. hodiny došlo v neděli ve Stéblové na Pardubicku k vážné dopravní nehodě. Osobní auto značky Cadillac jedoucí ze směru od Srchu z nezjištěných příčin havarovalo do sloupu elektrického vedení. „Vozidlo řídil 43letý muž, ve vozidle s ním cestovaly další tři osoby - 38letá žena a dvě nezletilé děti. Všechny osoby se při havárii vážně zranily,“ uvedla mluvčí krajského ředitelství policie Andrea Muzikantová. 


Paříž se topí v odpadcích plných krys, popeláři stávkují
Tiscali-zprávy | 20:34:00
Popeláři ve francouzské metropoli už týden odmítají svážet odpad na protest proti plánované důchodové reformě, kterou prosazuje prezident Emmanuel Macron. V ulicích už se za sedm dní nahromadilo 5400 tun smetí, napsal dnes deník Le Monde s odvoláním na údaje pařížské radnice. V ulicích také roste počet krys, poznamenává BFM TV.


Je známá identita zastřeleného ukrajinského vojáka, dostal cenu Hrdina Ukrajiny
idnes.cz | 21:25:00
Ukrajinská tajná služba SBU definitivně určila identitu zastřeleného válečného zajatce z videa sdíleného na sociálních sítích. Potvrdila dřívější zprávy, že se jedná o Oleksandra Macijevského. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Macijevskému posmrtně udělil vyznamenání Hrdina Ukrajiny.


České bitevní letouny na Ukrajině? Buďme první, vyzývá expert
idnes.cz | 20:00:00
Podle experta Milana Mikuleckého, který má zkušenosti s nasazením bitevníků L-159 Alca do výzbroje iráckého letectva v boji proti Islámskému státu, má tento letoun v současné podobě poslední šanci odvést dobrou práci na bojišti. A tím by se mohla stát Ukrajina, která po letecké technice volá. Česko by se stalo první zemí, která by dodala leteckou techniku.


Volby by podle Kantaru těsně vyhrálo Spolu, ČSSD atakuje pětiprocentní hranici
Tiscali-zprávy | 18:36:37
Sněmovní volby by nyní vyhrála koalice Spolu s 31 procenty hlasů. Druhé hnutí ANO by mělo 30,5 procenta. Vyplývá to z dnes zveřejněného volebního modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi. Do Poslanecké sněmovny by se mohla vrátit Česká strana sociálně demokratická (ČSSD), které model s hypotetickými koalicemi přisoudil pět procent hlasů. Pokud by však strany ve volbách kandidovaly samostatně, a ne v koalicích, vyhrálo by ANO před občanskými demokraty. Třetí by v takovém případě byli Piráti.


Poslední BMW M5 s manuální převodovkou je levně k mání nedaleko, je to schůdná cesta k autu snů
Autoforum.cz | 12:00:00
Je absurdní, že i když se tohle auto vyrábělo jen a pouze v Mnichově, v Evropě ho nikdy koupit nešlo. Pár kousků sem bylo přesto dovezeno, obvykle jde ale o sběratelské exempláře, tento se vymyká. (Petr Miler)


Dnes mrtvá ikona levných aut dokáže v bazarech zaujmout nejen cenou, koupíte ji už za desítky tisíc
Autoforum.cz | 10:30:00
Svého času se tohle auto proslavilo velmi nešťastným řešením přední kapoty, které poukazovalo na jeho jistou nepromyšlenost. Pokud se ale přes tento aspekt dokážete přenést, je poslední Renault Twingo zajímavou alternativou za zajímavé ceny. (Petr Prokopec)


Mnichovský propadák už před lety ukázal, že po ostrých autech na značkách lidé touží, ale nekoupí si je
Autoforum.cz | 09:00:00
Snad každý nadšenec vám řekne, že nejlepšími auty jsou soutěžní speciály, které byly upraveny pro provoz na silnicích. Monstra skupiny B, homologační speciály z Le Mans… Dnes jsou to legendy, když ale takový vůz šlo koupit, lidé akorát zaklapli peněženky. (Petr Prokopec)


Někdo zkusil s nejlevnějším Citroënem ostře projet slavnou zatáčku GP Monaka, na výsledek hned tak nezapomene
Autoforum.cz | 07:30:00
Že se takové auto na podobné řádění nehodí, je vidět tak nějak od pohledu. Přesto překvapí, jak dalece ho nezvládá, majitel se z toho bude vzpamatovávat ještě dlouho. (Petr Miler)


Rozhovor Britských listů 581. Co čeští oligarchové za úřadování Petra Pavla?
Britské_listy | 09:00:00
Nezdá se, že stabilní budoucnost české demokracie byla v nadcházejícím
období pevněji zajištěna. Navzdory odchodu Václava Klause a Miloše
Zemana je destabilizující vliv českých oligarchů, ovládajících politiky,
stále velmi silný. O tom hovoří Jan Čulík s Albínem Syberou. Tento
Rozhovor Britských listů se vysílá na kabelovce Náš Region od pátku 17.
března 2023.


Často se nám hlásí lidé, kteří netušili, jaká strádání jejich předkové v Sovětském svazu zažili
Respekt | 11:38:27
S historiky z Ústavu pro studium totalitních režimů o unikátním digitálním archivu spisů NKVD/KGB


Často se nám hlásí lidé, kteří netušili, jaká strádání jejich předkové v Sovětském svazu zažili
Respekt | 11:38:27
S historiky z Ústavu pro studium totalitních režimů o unikátním digitálním archivu spisů NKVD/KGB


Často se nám hlásí lidé, kteří netušili, jaká strádání jejich předkové v Sovětském svazu zažili
Respekt | 11:38:27
S historiky z Ústavu pro studium totalitních režimů o unikátním digitálním archivu spisů NKVD/KGB


Často se nám hlásí lidé, kteří netušili, jaká strádání jejich předkové v Sovětském svazu zažili
Respekt | 11:38:27
S historiky z Ústavu pro studium totalitních režimů o unikátním digitálním archivu spisů NKVD/KGB


Často se nám hlásí lidé, kteří netušili, jaká strádání jejich předkové v Sovětském svazu zažili
Respekt | 11:38:27
S historiky z Ústavu pro studium totalitních režimů o unikátním digitálním archivu spisů NKVD/KGB


Často se nám hlásí lidé, kteří netušili, jaká strádání jejich předkové v Sovětském svazu zažili
Respekt | 11:38:27
S historiky z Ústavu pro studium totalitních režimů o unikátním digitálním archivu spisů NKVD/KGB


Často se nám hlásí lidé, kteří netušili, jaká strádání jejich předkové v Sovětském svazu zažili
Respekt | 11:38:27
S historiky z Ústavu pro studium totalitních režimů o unikátním digitálním archivu spisů NKVD/KGB


Často se nám hlásí lidé, kteří netušili, jaká strádání jejich předkové v Sovětském svazu zažili
Respekt | 11:38:27
S historiky z Ústavu pro studium totalitních režimů o unikátním digitálním archivu spisů NKVD/KGB


Často se nám hlásí lidé, kteří netušili, jaká strádání jejich předkové v Sovětském svazu zažili
Respekt | 11:38:27
S historiky z Ústavu pro studium totalitních režimů o unikátním digitálním archivu spisů NKVD/KGB


Často se nám hlásí lidé, kteří netušili, jaká strádání jejich předkové v Sovětském svazu zažili
Respekt | 11:38:27
S historiky z Ústavu pro studium totalitních režimů o unikátním digitálním archivu spisů NKVD/KGB


Často se nám hlásí lidé, kteří netušili, jaká strádání jejich předkové v Sovětském svazu zažili
Respekt | 11:38:27
S historiky z Ústavu pro studium totalitních režimů o unikátním digitálním archivu spisů NKVD/KGB


Často se nám hlásí lidé, kteří netušili, jaká strádání jejich předkové v Sovětském svazu zažili
Respekt | 11:38:27
S historiky z Ústavu pro studium totalitních režimů o unikátním digitálním archivu spisů NKVD/KGB


Často se nám hlásí lidé, kteří netušili, jaká strádání jejich předkové v Sovětském svazu zažili
Respekt | 11:38:27
S historiky z Ústavu pro studium totalitních režimů o unikátním digitálním archivu spisů NKVD/KGB


Často se nám hlásí lidé, kteří netušili, jaká strádání jejich předkové v Sovětském svazu zažili
Respekt | 11:38:27
S historiky z Ústavu pro studium totalitních režimů o unikátním digitálním archivu spisů NKVD/KGB


Často se nám hlásí lidé, kteří netušili, jaká strádání jejich předkové v Sovětském svazu zažili
Respekt | 11:38:27
S historiky z Ústavu pro studium totalitních režimů o unikátním digitálním archivu spisů NKVD/KGB


Často se nám hlásí lidé, kteří netušili, jaká strádání jejich předkové v Sovětském svazu zažili
Respekt | 11:38:27
S historiky z Ústavu pro studium totalitních režimů o unikátním digitálním archivu spisů NKVD/KGB


Často se nám hlásí lidé, kteří netušili, jaká strádání jejich předkové v Sovětském svazu zažili
Respekt | 11:38:27
S historiky z Ústavu pro studium totalitních režimů o unikátním digitálním archivu spisů NKVD/KGB


Často se nám hlásí lidé, kteří netušili, jaká strádání jejich předkové v Sovětském svazu zažili
Respekt | 11:38:27
S historiky z Ústavu pro studium totalitních režimů o unikátním digitálním archivu spisů NKVD/KGB


Často se nám hlásí lidé, kteří netušili, jaká strádání jejich předkové v Sovětském svazu zažili
Respekt | 11:38:27
S historiky z Ústavu pro studium totalitních režimů o unikátním digitálním archivu spisů NKVD/KGB


Často se nám hlásí lidé, kteří netušili, jaká strádání jejich předkové v Sovětském svazu zažili
Respekt | 11:38:27
S historiky z Ústavu pro studium totalitních režimů o unikátním digitálním archivu spisů NKVD/KGB


Často se nám hlásí lidé, kteří netušili, jaká strádání jejich předkové v Sovětském svazu zažili
Respekt | 11:38:27
S historiky z Ústavu pro studium totalitních režimů o unikátním digitálním archivu spisů NKVD/KGB


Často se nám hlásí lidé, kteří netušili, jaká strádání jejich předkové v Sovětském svazu zažili
Respekt | 11:38:27
S historiky z Ústavu pro studium totalitních režimů o unikátním digitálním archivu spisů NKVD/KGB


Často se nám hlásí lidé, kteří netušili, jaká strádání jejich předkové v Sovětském svazu zažili
Respekt | 11:38:27
S historiky z Ústavu pro studium totalitních režimů o unikátním digitálním archivu spisů NKVD/KGBReturn to top