Český rozhlas

Televizní debata Fialy s Babišem byl spíše souboj dvou kohoutů. Upevňují pozice ve stranách, říká politolog
4. 6. 2023, 16:29 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Podruhé během posledních tří dnů se setkali premiér a předseda ODS Petr Fiala s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem. V neděli se utkali ve studiu televize Prima a byl to jejich první televizní duel od sněmovních voleb. „Spíše to byl tak trochu souboj dvou kohoutů, kdo je nadanější nebo byl nadanějším premiérem, kdo má tu schopnost určité razance,“ komentuje jejich vystoupení politolog Jan Kubáček pro Radiožurnál.

Olomouc: Metropole vznikla připojením dvou měst a jedenácti vesnic. Dominoval rondokubistický styl
4. 6. 2023, 15:55 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Olomouc je krajské město Olomouckého kraje. Před sto lety žilo ve městě kolem 57 000 lidí. Kromě tiskárenského průmyslu tady existovaly i významné železárny a cementárny a rozvíjely se cukrovary a čokoládovny. Zásadní změny se ale odehrávaly ve školství. Podle statistických údajů k 1. lednu 2022 žilo v Olomouci 99 496 lidí.

Hoří les u Kraslic v Krušných horách. Hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu
4. 6. 2023, 15:24 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
U Kraslic na Sokolovsku hoří les, vyhlášený je třetí stupeň požárního poplachu. Potvrdil to mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Oheň se podle něj nešíří k obydleným oblastem. Velitel zásahu si navíc vyžádal letecké hašení. Na místě zasahují také jednotky z Německa.

Hluk, doprava, emise. Lidé ze Smrkovic u Písku si stěžují na rozšiřování recyklační linky odpadu
4. 6. 2023, 15:23 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
170 obyvatel Smrkovic u Písku nesouhlasí s rozšířením části nedaleké skládky Vydlaby, kterou provozuje městská společnost Odpady Písek. Lidé se obávají, že se jim kvůli navýšení kapacity recyklační plochy ke zpracování stavebních a dřevěných odpadů sníží kvalita bydlení. Napsali proto připomínky k dokumentaci EIA, a tím proces pozastavili.

Koalice Spolu zvažuje společnou kandidaturu do Evropského parlamentu. Nominaci rozmýšlel i Babiš
4. 6. 2023, 13:07 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Varianta společné kandidatury ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v koalici Spolu ve volbách do Evropského parlamentu příští rok se velmi vážně zvažuje. V pořadu televize CNN Prima News Partie Terezie Tománkové to v neděli řekl premiér Petr Fiala (ODS). Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš zvažoval sám kandidaturu, nakonec se pro ni ale nerozhodl. O lídrovi kandidátní listiny podle něj musí rozhodnout hnutí.

Sucho v Beskydech. Obce hledají způsoby, jak zajistit pitnou vodu, přírodní zdroje tam přestávají stačit
4. 6. 2023, 12:51 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Přírodní zdroje pitné vody v Beskydech přestávají stačit. Například v obci Řeka kvůli stále častějšímu suchu musí navýšit kapacitu vodojemů. Podobně je na tom Lhotka pod Ondřejníkem. Kvůli kůrovcové kalamitě bývají tamní zásobníky často poloprázdné a vodu dovážejí cisterny. Užitkové vody ve studních mají lidé zatím dost.

STEM po představení vládního balíčku: Volby by vyhrálo ANO, ODS by neměla ani polovinu
4. 6. 2023, 12:36 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Opoziční hnutí ANO by podle květnového modelu agentury STEM pro televizi CNN Prima News nyní vyhrálo volby s 33,5 procenta hlasů. Druhá by byla vládní ODS s 14,6 procenta, třetí Piráti s 10,8 procenta. Pod pětiprocentní hranicí pro vstup do Sněmovny byly TOP 09, ČSSD, KSČM i KDU-ČSL. Televize v neděli model představila v pořadu Partie Terezie Tománkové, kde se diskuse zúčastnili předseda vlády Petr Fiala (ODS) a expremiér Andrej Babiš (ANO).

OBRAZEM: Armádě chybí čtyři stovky dělostřelců. Pomoci mají náborové akce pro středoškoláky
4. 6. 2023, 12:25 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dělostřelci uspořádali unikátní náborovou akci pro středoškoláky. Patnáct studentů přivezli na základnu, ukázali jim techniku a kdo měl zájem, tomu rovnou pomohli vyplnit přihlášku. Armáda se tak snaží v době nízké nezaměstnanosti zaujmout mladou generaci pro službu v uniformě. „U nás je výhoda, že pro vstup do armády stačí výuční list. Kromě toho pro nás není důležitá praxe studentů, protože si je vychováme,“ popsal rekrutér Milan Grund.

Babišovi vadí škrty kvůli Agrofertu, tvrdí Fiala. Expremiér ho vyzval ke zrušení evropských dotací
4. 6. 2023, 11:59 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vláda nenese odpovědnost za současnou vysokou inflaci, prohlásil v neděli v Partii Terezie Tománkové na CCN Prima News premiér Petr Fiala (ODS). Předseda opozičního ANO Andrej Babiš naopak za příčinu inflace označil loňské rozhodnutí vlády nestanovit cenové stropy na elektřinu u výrobců. Oba se shodli, že považují za správné zrušení superhrubé mzdy, které podle některých ekonomů bylo významným proinflačním impulzem.

Pozorovat ptáky a sbírat data z meteostanice. V Hodoníně si žáci užijí výuku v nové venkovní učebně
4. 6. 2023, 11:48 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pozorovat líhnutí ptáků nebo sbírat data z vlastní meteorologické stanice – to můžou žáci z hodonínské základní školy U Červených domků v nové venkovní multifunkční učebně. Ta má především zpestřit výuku přírodovědných předmětů. Kromě toho má na sobě řadu ekologických prvků, je energeticky soběstačná a plná digitálních technologií.

Hasiči po požáru zasypávají nehořlavým materiálem skládku na Přerovsku. Povolali těžkou techniku
4. 6. 2023, 9:47 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Hasiči v noci na neděli rozhrabávali těžkou technikou požářiště v Hradčanech na Přerovsku, kde celé sobotní odpoledne likvidovali požár skládky s nebezpečným odpadem. V tuto chvíli požářiště zasypávají nehořlavým materiálem a zeminou, pracují zde tři stroje, řekla ráno mluvčí hasičů Lucie Balážová. Příčina požáru zatím není známá, škoda je nulová.

‚Náročná operace je u konce.‘ Poslední Češi se vrátili z boji zmítaného Súdánu
4. 6. 2023, 7:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Poslední dva čeští občané byli evakuováni ze Súdánu zmítaného boji a jsou s pomocí Turecka v bezpečí. Na twitteru to v sobotu večer oznámil na ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Boje mezi armádou a povstalci z polovojenských Jednotek rychlé podpory začaly v polovině dubna.

Pokud náš úřad případ neodložil, nemohla ani NCOZ, říká žalobce v Lucemburku k šetření Babišova střetu
4. 6. 2023, 5:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Čeští policisté musí dál vyšetřovat střet zájmů šéfa hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše. Vyplývá to z vyjádření nejvyššího českého prokurátora v Lucemburku Petra Klementa. „Policejní orgány případ mohou a musí odložit teprve tehdy, je-li věc odložena u našeho úřadu,“ řekl pro iROZHLAS.cz. Podle Klementa prověřování dál probíhá například u stomilionové dotace na lepší toastový chléb Penam.

Prodat zámek, koupit hotel. V Chrudimi uvažují, že by koupili zavřený hotel z peněz za zámek v Přestavlkách
4. 6. 2023, 0:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zámek nepotřebujeme, tak bychom ho mohli prodat. Takovou možnost teď projednává chrudimská radnice. Chce se zbavit barokního areálu v Přestavlkách, který městu připadl po druhé světové válce. Místo toho by radnice chtěla koupit uzavřený hotel Bohemia.

Udusaná půda a usychající kořeny. Velký počet návštěvníků 3D lanového bludiště škodí stromům
3. 6. 2023, 21:31 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V Oseku na Teplicku zvažují budoucnost tamního 3D bludiště v korunách stromů. Po letech provozu potřebuje revizi, navíc některé stromy usychají. Neprospívá jim velký pohyb pěších ani cyklistů. Zemina pod stromy je natolik udusaná, že dešťová voda po ní steče a nedostane se ke kořenům. Životnost bludiště z roku 2015 se tak podle starosty Oseku blíží ke konci.

Vymáhání nájemného po Rusku je správné. Samotné vyjednávání ale není reálné, říká exministr Petříček
3. 6. 2023, 20:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Na pozemcích, u kterých bude Česko po Rusku požadovat nájemné, stojí například komplex bytových domů v Praze, hostel nebo budovy bývalých ruských generálních konzulátů v Karlových Varech a v Brně. Exministr zahraničí Tomáš Petříček se domnívá, že tento požadavek je od české vlády správný. „V tuto chvíli i to samotné vyjednávání s ruskou stranou nevidím jako moc reálné,“ připouští pro Radiožurnál Petříček, analytik Ústavu mezinárodních vztahů.

Na Přerovsku hoří skládka s nebezpečným odpadem. Obyvatelé okolních obcí by neměli větrat
3. 6. 2023, 16:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Hasiči zasahují u požáru skládky s nebezpečným odpadem v Hradčanech na Přerovsku. Na místě je 14 jednotek dobrovolných i profesionálních hasičů, pomáhá i vrtulník, sdělila v sobotu mluvčí hasičů Lucie Balážová. Obyvatelé okolních obcí by neměli větrat.

‚Vedení soudu to nezvládlo.‘ Dezinformátorka vyzvala k podání kárné žaloby na soudkyni a advokáta
3. 6. 2023, 15:51 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Odsouzená dezinformátorka Jana Peterková v sobotu vyzvala ministra spravedlnosti, předsedkyni pražského městského soudu a Českou advokátní komoru k zahájení kárného řízení se soudkyní a advokátem z jejího trestního procesu. V pondělí se hodlá obrátit také na prezidenta Petra Pavla. Soudkyně Věra Trojanová a advokát David Lejček porušili podle Peterkové její právo na spravedlivý proces, když po nepokojích u soudu rozhodli za zavřenými dveřmi.

Byty, hostel i rekreační středisko. Česko požaduje po Rusku platit nájemné za budovy, které využívá
3. 6. 2023, 14:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Téměř 50 tisíc metrů čtverečních. To je výměra pozemků, za které Česko požaduje po Rusku platit nájem. Zhruba 50 milionů chce doplatit zpětně za poslední tři roky. Tedy od té doby, co česká diplomacie informovala, že tyto pozemky nepovažuje za součást diplomatické mise. O zrušení bezplatného pronájmu vláda rozhodla v polovině května. Český rozhlas teď na základě žádosti o poskytnutí informací získal přesný seznam pozemků, kterých se nájemné týká.

Černochová přiznala spory s šéfem Ústřední vojenské nemocnice. Podle ní váznou lékařské posudky
3. 6. 2023, 10:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ministerstvo obrany chce zrychlit lékařské posudky rekrutů ve vojenských nemocnicích. Podle šéfky resortu Jany Černochové z ODS váznou v Ústřední vojenské nemocnici v Praze lékařské prohlídky i vydávání posudků. Ministryně to řekla v rozhovoru pro Radiožurnál. Podle dobře informovaných zdrojů z armády, ale zájemci o prohlídky dostávají termín nejpozději do tří týdnů, a ne do několika měsíců, jak tvrdí ministryně.

Před Stanjurou prověřila reklamu na Čapím hnízdě i Schillerová. Bez zjištění, přesto ji chtěla opět prošetřit
3. 6. 2023, 5:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
K žádnému pochybení nedošlo. K tomuto závěru dospěli v roce 2019 kontroloři ministerstva financí, kteří prověřovali postupy úředníků z finanční správy kvůli reklamě na Farmě Čapí hnízdo. Vyplývá to z protokolu, který má iROZHLAS.cz k dispozici.
Úředníci tehdy řešili německý podnět z roku 2014. Ten naznačoval možné daňové nesrovnalosti s reklamou na farmě ze svěřenských fondů expremiéra Andreje Babiše (ANO).
Ačkoliv podle závěrů byl postup úředníků „efektivní“, resort pod vedením Aleny Schillerové (ANO) přesto doporučil prověřit veškerá reklamní plnění u firem z Agrofertu.
Loni na podzim prověrku spojenou s reklamou na farmě nařídil také současný ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Ta se zaměřila na jinou část práce berních úředníků. A dvě „pochybení“ odhalila.

Pavel hovořil s Fialou a Babišem. Zabývali se summitem NATO nebo obrannou dohodou s USA
2. 6. 2023, 19:27 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Prezident Petr Pavel v pátek při první společní schůzce s premiérem Petrem Fialou (ODS) a předsedou opozičního hnutí ANO Andrejem Babišem hovořil o nadcházejícím summitu Severoatlantické aliance ve Vilniusu a o obranné dohodě se Spojenými státy. Pavel to řekl na tiskové konferenci. Setkání bylo jedním z bodů Pavlova plánu pro prvních 100 dní v prezidentském úřadu, kterého se ujal 9. března.

Obce okolo Libavé lákají na levné parcely. Zájem je ale minimální, nejspíš kvůli blízkosti armády
2. 6. 2023, 18:57 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pocit zklamání zažívají samosprávy zcivilněných obcí v okolí Libavé na Olomoucku. Před sedmi lety je armáda vyčlenila z výcvikového prostoru a ony věřily, že se jim podaří do jejich katastrů nalákat nové obyvatele. A to i díky cenám stavebních parcel, které jsou ve srovnání s okolními městy a obcemi podstatně nižší. Zájem o bydlení v bývalém armádním prostoru je ale zatím minimální.

Doručení obyčejných dopisů potrvá déle. Česká pošta od července prodlouží dobu dodání na tři dny
2. 6. 2023, 16:48 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Česká pošta od července prodlouží doručovací dobu u takzvaných ekonomických listovních zásilek o jeden den na tři dny. Důvodem je podle ní trvalý pokles zájmu o posílání listovních zásilek a s tím související optimalizace poštovní sítě. Každý den pošta doručí okolo 1,8 milionu listovních zásilek. Uvedla to v pátek v tiskové zprávě. Systém dvourychlostního doručování zavedla Česká pošta v únoru 2020.

Telemedicína pomůže s prevencí či sledováním rizikových pacientů. Pilotní programy popisuje lékař
2. 6. 2023, 16:35 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V Česku se čím dál víc rozšiřuje telemedicína. Jde o vzdálené sledování pacienta například pomocí videohovoru. Systém využívají hlavně nemocnice, do budoucna může být součástí ordinací praktických lékařů. „Spektrum využití distanční medicíny je široké. Základem je všeobecné praktické lékařství, kde je použití na celou řadu indikací, hlavně v preventivním vyšetřování pacientů,“ popisuje Miloš Táborský z Národního telemedicínského centra.

Dámy v prvorepublikových šatech, tajemník Opavy v převleku za spoluzakladatele. Začala oprava Bredy
2. 6. 2023, 14:04 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V Opavě začala rekonstrukce Bredy. Někdejší vyhlášený prvorepublikový obchodní dům už několik let chátrá. Radnice ho koupila od insolvenčního správce, aby dominantu města zachránila. Stavaři zatím za 30 milionů korun opraví fasádu a okna. Generální oprava památku ještě čeká. Město totiž musí rozhodnout, jak bývalý obchodní dům využít.

Horní hranice poplatku za komunální odpad se nezvýší. Sněmovna ji ani nadvakrát nepodpořila
2. 6. 2023, 12:34 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Sněmovna odmítla razantněji zvýšit horní hranici poplatku, který mohou obce vybírat od obyvatel za komunální odpad. Úpravu skupiny koaličních poslanců v pátek nedoplnila ani ve dvojím hlasování do vládní novely, jež mění vyměřování poplatků. Lázeňská města budou moci podle schválené předlohy vybírat pobytový poplatek i v případě lázeňské péče, která je plně hrazená ze zdravotního pojištění včetně platby za ubytování.

Gabčík, Kubiš, Pithart i dva ze skupiny Mašínů. Sněmovna schvalovala návrhy na vyznamenání
2. 6. 2023, 11:32 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Na udělení státního vyznamenání v pátek Sněmovna navrhla prezidentu Petru Pavlovi jen dva ze šestice členů protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů. Na ocenění nabídla strůjce atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha Josefa Gabčíka a Jana Kubiše nebo někdejšího disidenta a politika Petra Pitharta. Z navrhovaného seznamu odmítla desítku jmen včetně končícího předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského.

Linka na zpracování odpadu v Biskupicích nebude. Firma ustoupila nesouhlasu místních obyvatel
2. 6. 2023, 11:31 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Firma FCC v Biskupicích na Prostějovsku linku na zpracování odpadu stavět nebude. Proti plánům investora se postavilo vedení obce i její obyvatelé. Svůj nesouhlas dali najevo otevřeným dopisem a peticí.

Ukrajinští civilisté mizí v černých dírách ruského zajetí, varuje český diplomat. Odezva Ruska je nulová
2. 6. 2023, 11:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Česká diplomacie v posledních letech upozorňuje na desítky Ukrajinců vězněných Ruskem. Snaží se tak prosadit jejich propuštění. „Poukazujeme na zvěrstva,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál vrchní ředitel sekce bezpečnostní a multilaterální na ministerstvu zahraničí Martin Povejšil. Od začátku války na Ukrajině civilních zajatců přibývá. Jejich stopy se často ztrácí na Ruskem okupovaných územích i v Rusku samotném.

Policie odložila případ dezinformace o úmrtí Pavla. Informace se podle ní šířila z Ruska
2. 6. 2023, 10:55 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Policisté odložili případ dezinformace z období prezidentských voleb o tom, že kandidát na prezidenta Petr Pavel zemřel. Konkrétního pachatele se nepodařilo zjistit, stopy vedou do Ruska. Policie to v pátek uvedla na twitteru. Jak dříve informoval server iROZHLAS.cz, dezinformace se objevila na kopii jeho webové stránky. Ta byla registrovaná u poskytovatele hostingových služeb, společnosti Njalla. E-maily pak chodily z ruského serveru Yandex.

Člen kontrarozvědky BIS vynášel na Hrad. ‚Předal velké množství citlivých informací,‘ uvedl soud
2. 6. 2023, 10:47 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Kvůli vynášení informací na Hrad v době úřadování bývalého prezidenta Miloše Zemana skončil v Bezpečnostní informační službě (BIS) Martin Kropík, který působil ve speciální sekci kontrarozvědky. Odebrání bezpečnostní prověrky, tím i konec služebního poměru v BIS, potvrdil tento týden Městský soud v Praze, píše server Aktuálně.cz. Důstojník se scházel s pracovníkem bezpečnostního odboru prezidentské kanceláře Jiřím Romem, dříve pracovníkem BIS.

Pacienti, sestry, přístroje, ale bez lékaře. V Kaplici spustili telemedicínu, lékaři vyšetřují na dálku
2. 6. 2023, 10:12 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Je to podobné běžnému vyšetření. Lékař nahlédne do krku, poslechne si plíce, změří EKG. Při tom ale sedí třeba 200 kilometrů od pacienta. V Kaplici na Českokrumlovsku spustili naplno telemedicínu se specializovanými přístroji. Na poliklinice skončil doktor pro dospělé a o pacienty se začínají za pomoci sester starat lékaři na dálku.

Komplikace na trati mezi Prahou a Berounem. Kvůli poruše trakčního vedení jezdí vlaky po jedné koleji
2. 6. 2023, 7:16 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vlaky na trati mezi Prahou a Berounem jezdí v omezeném provozu. Důvodem je porucha na trakčním vedení v pražském Radotíně. Podle mluvčího správy železnic Dušana Gavendy teď jezdí vlaky na trati pouze po jedné koleji.

Zfanatizovaný dav u soudu? Nemůže to být pevnost, pomoct může antikonfliktní tým, radí expert
2. 6. 2023, 6:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vylomené dveře, strkanice, nadávky, urážky, vulgarity. Vítejte na pražském městském soudě. Co se to tam dělo? A nedovolí si zfanatizovaný dav příště zajít ještě o krok dál?

 Starší >  Nejstarší >>

Vrátit se nahoru