Český rozhlas

Soud zamítl žaloby proti antimonopolnímu úřadu ohledně supervize dozoru stavby metra D
12. 4. 2024, 13:04 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Krajský soud v Brně zamítl žaloby firem Inženýring dopravních staveb a Inženýring TKB proti antimonopolnímu úřadu (ÚOHS) v souvislosti s jeho rozhodnutím o tendru pražského dopravního podniku (DPP) na supervizi technického dozoru stavby linky metra D. Soud tím potvrdil platnost rozhodnutí ÚOHS, podle kterého byl tendr v pořádku. Žalobci ještě mohou podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Na vyjádření firem se čeká.

Sněmovna schválila růst příspěvku na péči. Koalice zamítla návrhy opozičních stran
12. 4. 2024, 12:27 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zvýšení příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením v pátek schválila Sněmovna podle koaličního návrhu. Úpravy opozičních hnutí ANO a SPD o razantnějším růstu části dávek zamítla. Novelu, která má také zdůraznit podporu poskytování sociálních služeb potřebným lidem v jejich domácím prostředí, nyní dostanou k posouzení senátoři.

Jedním z obviněných v liberecké korupční kauze je i Syrovátko, šéf Syneru a prezident Bílých Tygrů
12. 4. 2024, 12:13 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V korupční kauze spojené s libereckou radnicí je obviněný i předseda představenstva liberecké stavební firmy Syner Group a prezident hokejového klubu Bílí Tygři Liberec Petr Syrovátko. Usnesení o zahájení trestního stíhání si převzal v pátek, vinu ale odmítá, vyplývá z jeho prohlášení. V případu rozděleném na tři části je tak obviněno osm lidí, dva z nich soud ve čtvrtek poslal do vazby.

‚Byl velmi vstřícný, věnoval mi spoustu času.‘ Muž z Brněnska se vydává za zubaře, peníze ale nechce
12. 4. 2024, 10:36 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Je to lékař, nebo podvodník, či prostě člověk s psychickými problémy? Na to se ptají ženy, které se seznámily na internetu se sympatickým zubařem. Zadarmo jim radí, nic po nich nechce, ale schůzku v ordinaci nakonec zruší. Což bude nejspíš tím, že žádnou ordinaci nemá a jeho profil na facebooku je také velmi nedůvěryhodný. Proč si tedy domlouvá schůzky a o jaký druh podvodu se pokouší?

Den přijímacích zkoušek. ‚Letos nebude proklínaná šestnáctá úloha,‘ potvrdil ředitel Cermatu
12. 4. 2024, 9:29 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V pátek v 8.30 dostali testy z matematiky žáci na přijímacích zkouškách na střední školy, po ní následoval český jazyk a literatura. Jednotnou zkoušku píší jako první deváťáci, kteří se hlásí na maturitní studium, poté zájemci o nadstavbové obory. „Snažíme se, aby formulace otázek byly co nejjasnější a neměly dvojí výklad,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál ředitel Cermatu Miroslav Krejčí.

Konec mříží a zápachu? Ministerstvo jedná o opravách dětské psychiatrie v Lounech
12. 4. 2024, 6:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dětská psychiatrická nemocnice Louny by se podle ministerstva zdravotnictví mohla dočkat oprav ve druhé polovině června letošního roku. Veřejný ochránce práv na tristní stav nemocnice upozorňuje již od roku 2011. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) před rokem uvedl, že je „absolutně eticky nemyslitelné“ děti a zaměstnance nechávat ve stávajících podmínkách.

Smlouva o gigafactory. ‚Vyjednali jsme maximum možného, neměli jsme v rukou nic,‘ tvrdí advokát
12. 4. 2024, 5:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Plán na výstavbu gigafactory u Dolní Lutyně naráží nejen na odpor okolních obcí, ale i na ekologické bariéry. Ty částečně řeší uzavřená dohoda mezi ochranářskými organizacemi a státem, která umožňuje na pozemcích alespoň zahájit průzkumné práce, což stále kritizují někteří ochranáři. Pavel Franc z organizace Frank Bold v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz přiblížil, jak probíhalo vyjednávání a co dohoda podle něj pro chráněné území znamená.

Těžařské firmy usilují o průzkum ložisek zlata na Šumavě. Kraj i obce jsou proti, věc řeší ministerstvo
11. 4. 2024, 20:12 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Všichni zastupitelé Plzeňského kraje odmítli průzkum zlatonosných ložisek v okolí Kašperských Hor. Zájem o ně aktuálně mají tři těžařské firmy.

Teplota v neděli vystoupá až na 26 stupňů Celsia, na začátku příštího týdne se opět ochladí
11. 4. 2024, 16:33 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Teploty v Česku se ke konci týdne vrátí nad 20 stupňů Celsia, v neděli může být zejména na jihovýchodě země až 26 stupňů, rána budou ale chladná, v pátek se mohou k ránu objevit ještě přízemní mrazíky. Jinak meteorologové očekávají převážně polojasno, většinou bez deště. Na začátku příštího týdne se pak opět ochladí. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Dva obviněné z korupční kauzy v Liberci poslal soud do vazby, zbylých pět je vyšetřováno na svobodě
11. 4. 2024, 16:14 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Okresní soud v Liberci ve čtvrtek odpoledne uvalil vazbu na dva obviněné v korupční kauze spojené s libereckou radnicí. Po jednání soudu to řekla dozorující státní zástupkyně Martina Dědková. Podle informací ČTK jde o vedoucího odboru správy veřejného majetku libereckého magistrátu Lukáše Hýbnera a spolumajitele liberecké firmy Investing CZ, která se zabývá projektováním staveb i investorskou a inženýrskou činností, Josefa Nadrchala.

V pátek začínají přijímací zkoušky na střední školy. ‚Už se neučte, je třeba dobře dýchat,‘ radí psycholožka
11. 4. 2024, 15:54 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V pátek začínají přijímací zkoušky na střední školy, druhý pokus pak budoucí středoškoláky čeká v pondělí. Stresu ze zkoušky mohou propadat nejen děti, ale i jejich rodiče. „Teď je potřeba se zaměřit na to základní, dobře se vyspat, dobře se najíst a dýchat,“ řekla pro Radiožurnál psycholožka Veronika Pavlas Martanová. Doporučuje také nebýt před testem na mobilu. „Trvá dvacet minut, než se přeladíme,“ vysvětlila.

Nejlepší, čeho se dalo dosáhnout. Případů přibude, říká o nové definici znásilnění advokát Bartoň
11. 4. 2024, 12:09 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Poslanci schválili změnu definice znásilnění. Pokud vládní novelu odsouhlasí i senátoři, budou se sexuální praktiky s dětmi do 12 let vždy pokládat za znásilnění nebo za sexuální útok. „Nejdůležitější změnou je i rozšíření trestních jednání o situace, kdy oběť vyjádří svoji vůli. Řekne, že něco nechce, prohlásí: ne, nechci,“ komentuje pro Český rozhlas Plus Daniel Bartoň, odborný asistent na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy.

Zastupitel Opavy a ředitel Povodí Odry. Ve věku 77 let zemřel bývalý poslanec ODS Miroslav Krajíček
11. 4. 2024, 10:37 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ve věku 77 let zemřel náhle ve středu bývalý dlouholetý poslanec Miroslav Krajíček. Ve čtvrtek to oznámila vládní ODS, jejímž členem byl od roku 1993. Krajíček působil také jako zastupitel města Opavy či jako generální ředitel státního podniku Povodí Odry.

Česká europoslankyně Dlabajová může vést kandidátku jiné země, má nabídku od italské koalice
11. 4. 2024, 9:50 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Česká europoslankyně Martina Dlabajová (nezávislá, do loňska za ANO) dostala nabídku, aby do červnových evropských voleb vedla v jednom z pěti volebních okrsků v Itálii tamní liberální koalici. Pokud to přijme, stane se první europoslankyní za Česko po vstupu do Evropské unie v roce 2004, která kandiduje v jiné členské zemi. Napsal to server Aktuálně.cz. Sedmačtyřicetiletá Dlabajová v Itálii studovala a 20 let žila.

Do vazby by mohl soud poslat v liberecké korupční kauze nejméně dva lidi, stíhaných je sedm
11. 4. 2024, 9:24 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Státní zastupitelství chce vazebně stíhat dva ze sedmi obviněných v korupční kauze spojené s radnicí v Liberci. Soud se tím bude zabývat ve čtvrtek, zřejmě odpoledne. Vyplývá to z vyjádření náměstkyně ústecké krajské státní zástupkyně Kateřiny Doušové. Podle jiného zdroje bude liberecký soud posuzovat návrh na vzetí do vazby vedoucího odboru správy veřejného majetku libereckého magistrátu a druhý je podán na spolumajitele jedné liberecké firmy.

Poslanci z ANO svolali mimořádnou schůzi. Mluvit chtějí o ‚vymlčených korupčních kauzách‘ vlády
11. 4. 2024, 7:11 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Poslanci se ve čtvrtek sešli z podnětu opozičního hnutí ANO na jednání o údajných korupčních případech koaličních stran. Zákonodárci ANO se chtějí na mimořádné schůzi opět zabývat zejména Podnikatelskou družstevní záložnou (PDZ), v níž měl v minulosti uložené peníze i premiér a předseda ODS Petr Fiala.

Pomohou odhalit milionovou krádež? Sokolové získali dokumenty o uzavřených úvěrových smlouvách
11. 4. 2024, 7:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Policie už více než dva měsíce řeší případ podvodu v České obci sokolské (ČOS), kterou asistentka někdejší starostky spolku Eliška C. okradla o 46 milionů korun. Sokolové ale vše nenechávají jen na kriminalistech a sami pátrají, jak přesně k podvodu došlo. Pomoci jim má audit i dokumentace k úvěrovým smlouvám, kterou spolek nově získal od banky a kterou se zabývají jeho právníci, říká pro server iROZHLAS.cz pověřený šéf ČOS Martin Chlumský.

Stanjura: Nepopulární kroky jsou za námi. Do voleb musíme vysvětlit, že dopady nebudou tak drastické
11. 4. 2024, 6:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zbyněk Stanjura bude na víkendovém kongresu hájit pozici druhého muže ODS a na uvolněné místo ve vedení je připraven podpořit poslankyni Evu Decroix. V rozhovoru pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál mimo jiné říká, že stranické vedení čeká do konce volebního období hlavně vysvětlování vládních kroků – ať už dovnitř strany, tak i voličům. „Našimi potenciálními voliči jsou všichni ze střední třídy,“ tvrdí ministr financí.

Švýcarská firma Towit z kauz podnikatele Světlíka a Diag Human žádá po Česku skoro čtyři miliardy korun
11. 4. 2024, 6:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Švýcarská firma Towit Machinery Trading a dva švýcarští občané na konci letošního ledna rozjeli první kroky k zahájení arbitráže proti České republice. Po státu chtějí zaplatit téměř čtyři miliardy korun za zmařenou investici. Nárok na peníze vychází podle informací Radiožurnálu z kauzy Diag Human.

‚Dost už dohadování o jménu.‘ Pro budoucího eurokomisaře chce česká vláda ekonomické portfolio
11. 4. 2024, 5:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Danuše Nerudová či Jozef Síkela za STAN, Marcel Kolaja za Piráty, Marek Mora za ODS, anebo někdo jiný?
Výběr kandidáta, kterého vyšle česká vláda do nové Evropské komise, zatím probíhá spíš přes média. Koaliční strany si vyjasňují, kdo z nich na to má právo.
Nejhlasitěji se o to hlásí někdejší partneři z PirSTAN, tomu přitakává i premiér. Podle informací iROZHLAS.cz a Radiožurnálu ale na toto téma Piráti a Starostové „vážnější jednání“ ještě neměli.
Ze strany ODS nyní zní, že jsou důležitá portfolia, a ne personálie. A prosazují ekonomickou oblast.

Arnoldova vila v Brně se otevřela návštěvníkům. Nabídne prohlídky i tři tematické expozice
10. 4. 2024, 23:26 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Muzeum města Brna po dvouleté památkové obnově otevřelo návštěvníkům secesní Arnoldovu vilu. Je nejstarší z trojice slavných vil brněnských průmyslníků – sousedí s vilou Tugendhat a vilou Löw-Beer. Zájemci můžou také navštívit přilehlou zahradu.

Vláda podpořila zřízení dětského ombudsmana. Funkce by mohla existovat od příštího roku
10. 4. 2024, 21:42 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zřízení dětského ombudsmana schválila ve středu v rámci novely zákona o veřejném ochránci práv vláda. V tiskové zprávě to uvedl ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty). Návrh předložený vládě počítal i s tím, že veřejný ochránce práv bude nově vykonávat také úkoly národní lidskoprávní instituce (NHRI).

Dosud oběť musela prokazovat násilí, nyní doloží, že to nechtěla, říká o redefinici znásilnění Urbanová
10. 4. 2024, 21:05 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Sněmovna ve středu přijala změnu definice znásilnění v trestním zákoníku hlasy všech přítomných poslankyň a poslanců. Změní se pohled na sexuální praktiky s dětmi do 12 let. Za znásilnění bude nyní považován pohlavní styk bez souhlasu. „Dneska budete muset prokazovat, že jste to nechtěla a případně, že jste nějakým způsobem zamrzla,“ řekla pro radiožurnál poslankyně STAN a spoluzakladatelka iniciativy Pod svícnem Barbora Urbanová.

Vláda schválila definici anticikanismu. „Diskriminaci nebudeme tolerovat,“ říká zmocněnkyně
10. 4. 2024, 20:01 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vláda ve středu schválila přijala definici anticikanismu. Jde o symbolickou definici, která nebude právně vymahatelná. I tak jde podle Lucie Fukové, zmocněnkyně vlády pro záležitosti romské menšiny o důležitý milník. „Musíme diskriminační chování jasně pojmenovat a nahlas říct, že ho nebudeme tolerovat,“ řekla serveru iROZHLAS.cz

Největší mostní oblouk v Česku dokončili stavaři nad přehradou Orlík. Vnitřkem se dá projít na druhý břeh
10. 4. 2024, 19:55 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Největší mostní oblouk v Česku propojili stavaři u Červené nad Vltavou na Písecku. Vede přes přehradu Orlík, má rozpětí 156 metrů a z jednoho břehu na druhý se dá projít úzkou šachtou přímo uvnitř konstrukce. Nové přemostění pro železnici nahradí historický most, který stojí těsně vedle, má statut kulturní památky a pochází z 19. století.

Tramvaje u Muzea i oprava podchodu. Rekonstrukce horní části Václavského náměstí v Praze začne v létě
10. 4. 2024, 17:42 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Rekonstrukce horní části Václavského náměstí v Praze spojená s budováním tramvajové trati od Národního muzea začne letos v červnu. Ve středu to sdělil vedoucí tiskového oddělení pražského dopravního podniku (DPP) Daniel Šabík. Na přesném harmonogramu prací nyní DPP pracuje se stavební firmou Eurovia CS, která vzešla ze soutěže. Práce potrvají tři roky a vyjdou podle výsledku tendru na 1,24 miliardy korun bez DPH.

Rodná čísla a příjmení i místa narození. Ministerstvo zveřejňovalo osobní údaje lidí z pracovních agentur
10. 4. 2024, 17:08 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Datoví novináři Českého rozhlasu objevili bezpečnostní chybu, kvůli které vyhledávač pracovních agentur na webu ministerstva práce a sociálních věcí zveřejňoval osobní údaje více než dvou tisíc osob. Po nahlášení resort chybu opravil, věc řeší s Úřadem pro ochranu osobních údajů.

Místo pohádkového zbohatnutí dvoumilionová ztráta. Muž z Brněnska naletěl falešné investiční stránce
10. 4. 2024, 16:46 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Sedmatřicetiletý muž z Brněnska žil půl roku v domnění, že jeho zisky na internetovém investičním portále jsou nadmíru uspokojující. S cílem obchodovat s kryptoměnami, zlatem či platinou se registroval na webové stránce. Zaplatil vstupní poplatek a investoval dvacet tisíc dolarů.

Stát se musí omluvit SPD, rozhodl soud. Vnitro jej v roce 2020 označilo za xenofobní populistickou stranu
10. 4. 2024, 15:24 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Stát se má omluvit opozičnímu hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) za to, že ministerstvo vnitra ve své zprávě o projevech extremismu za druhé pololetí roku 2020 označilo SPD za xenofobně zaměřenou populistickou skupinu a přisoudilo jí dominantní úlohu při projevování předsudečné nenávisti, sdělila ve středu mluvčí SPD Barbora Šťastná. Obvodní soud pro Prahu 7 vyhověl v plném rozsahu žalobě SPD, která se omluvy domáhala, doplnila.

Veřejné zakázky, úplatky a zneužití pravomocí. Policie zatím v liberecké korupční kauze obvinila sedm lidí
10. 4. 2024, 15:06 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Policie po úterním zásahu na radnici v Liberci vyšetřuje tři věci. V jedné, která souvisí se zadáváním veřejných zakázek na opravy komunikací, obvinila šest osob. Z nich je jednou úředník libereckého magistrátu. Ve druhé věci čelí obvinění kvůli podezření z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby jeden člověk a ve třetí kauze zatím nikdo obviněn nebyl. Ve středu to uvedla náměstkyně ústecké krajské státní zástupkyně Kateřina Doušová.

Síkela a Stanjura jednali s majitelem Liberty. Výsledek je neuspokojivý a nepřinesl odpovědi, tvrdí
10. 4. 2024, 14:06 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Jednání s majitelem hutní společnosti Liberty Ostrava Sanjeevem Guptou bylo neuspokojivé a nepřineslo odpovědi na otázky, které vláda má. Novinářům to ve středu řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Zatím nebyl naplněn požadavek vlády na vrácení peněz vyvedených do zahraničí. Dokud se tak nestane, vláda nebude huti poskytovat žádné prostředky daňových poplatníků, dodal. Podle něj jde o více než deset miliard korun.

Motivujeme, říká náměstkyně Jelínková o plánu snižovat dávky rodinám, kde děti nechodí do školy
10. 4. 2024, 13:47 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Sociální dávky už by neměly být čtyři, ale jen jedna. Začalo se jí přezdívat superdávka a má nahradit příspěvek a doplatek na bydlení, přídavek na dítě a taky příspěvek na živobytí. Návrh jde do připomínkového řízení. „Nikdo z nás nechce cílit sociální dávky tam, kde jsou rozsáhlé majetky. Ale počítá se i se dvěma auty na domácnost,“ říká o takzvaném majetkovém testu pro Český rozhlas Plus náměstkyně ministra práce Šárka Jelínková (KDU-ČSL).

Hasiči potřebují doplnit stavy, do čtyř let chtějí získat tisíc nováčků. 80 procent ale neprojde testy
10. 4. 2024, 12:14 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Každé dvě minuty vyjíždí hasiči v České republice k zásahu. Je jich ale málo, a tak Hasičský záchranný sbor hledá posily. Za čtyři roky chce získat tisícovku nových příslušníků. Jak ale v rozhovoru pro Radiožurnál upozorňuje Vladimír Vlček, generální ředitel Hasičského záchranného sboru, do finálního výběru prochází 10 až 20 procent uchazečů.

‚Ne znamená ne.‘ Sněmovna schválila redefinici znásilnění, půjde o nesouhlasný pohlavní styk
10. 4. 2024, 11:37 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vymezení znásilnění v trestním zákoníku se patrně změní ze silou vynuceného na nesouhlasný pohlavní styk. Předpokládá to vládní novela, kterou ve středu schválila Sněmovna. Předloha, na níž se shodla koalice s opozicí, upravuje také pohled na sexuální praktiky s dětmi do 12 let věku. Soudy by je měly vždy pokládat za znásilnění nebo sexuální útok, nikoliv za mírněji trestné pohlavní zneužití. Novelu teď čeká posouzení v Senátu.

Za vraždu pětitýdenního syna dostala žena osmnáct let vězení, Nejvyšší soud rozsudek potvrdil
10. 4. 2024, 11:02 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nejvyšší soud odmítl dovolání ženy, která v Klepáčově na Šumpersku zavraždila pětitýdenního syna. Odpyká si 18 let ve vězení. Nejvyšší soud rozhodoval bez veřejného jednání, výsledek bez dalších podrobností sdělila mluvčí soudu Gabriela Tomíčková.

 Starší >  Nejstarší >>

Vrátit se nahoru