Denik.cz

KVÍZ: Tvarůžky, Zetor i nožík Rybička. Jste expert na legendární české značky?
20. 5. 2024, 6:35 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Seriál Deníku Naše legendární značky představil známé regionální výrobky ze všech koutů Čech a Moravy, které provázejí životem lidi napříč generacemi. Nejen v Česku, ale mnohdy i v zahraničí. V kvízu si lze ověřit povědomí o nich.

PODCAST: Dějiny temné i tajemné. Trojský kůň nebyl koněm
20. 5. 2024, 6:25 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Jak vypadal bájný Trojský kůň? S koněm možná neměl nic společného. Slavný Homérův epos, podle nějž staří Řekové dobyli dávnou Tróju díky obrovitému dutému dřevěnému koni, do jehož nitra lstivě ukryli své bojovníky, totiž můžeme znát v této podobě jen kvůli chybě v překladu. A žádný dřevěný kůň nikdy neexistoval.

Čtenářská poradna: Zbavte se obav z nesoběstačnosti
20. 5. 2024, 6:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Rodiče přicházejí do věku, ve kterém budou potřebovat pomoc druhých. Sám však bydlím daleko. Jaké je řešení? Na dotaz Jaroslava Pátka z Bruntálu odpovídá Michal Korejs, manažer NN Životní pojišťovny.

Mýty a fakta o Evropské unii: Je EU byrokratickou mašinerií?
20. 5. 2024, 5:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Už dvacet let se Česká republika řadí mezi členské státy Evropské unie. A po celé dvě dekády se opakovaně ozývají hlasy, které tvrdí, že Unie je byrokratickou institucí plnou zbytečně placených úředníků a posedlou papírováním. Ve skutečnosti je ale v institucích Evropské unie každý úředník potřebný a úřednický aparát jednotlivých částí Unie efektivní. Počet úředníků Unie je dokonce mnohem menší, než mají mnohé členské státy.

Příběh hrdiny dvou světů. Francouz La Fayette se stal americkou hvězdou
20. 5. 2024, 5:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pro George Washingtona byl jako syn. Francouzský šlechtic Gilbert du Motier, markýz de La Fayette se vzdal pohodlí svých panství a bez nároku na žold vyrazil bojovat do americké války za nezávislost. Zde se stal velkou osobností. Později se zapojil také do Velké francouzské revoluce, ta ho ale skoro stála život. Dodnes patří k nejvýznamnějším osobnostem Francie i Spojených států amerických.

Vraždil stejný pachatel? Stíny v mlze řeší další ubodání, natáčelo se v Čeladné
20. 5. 2024, 5:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Druhá řada krimiseriálu České televize Stíny v mlze se v pondělí přehoupne do své druhé poloviny. Možná si s sebou však přinese něco z první části. Něco, co kriminalisty zavede do hotelu v Čeladné.

Jak se dělá Pardubický perník? Výrobci recept tají, jasné jsou jen tři suroviny
20. 5. 2024, 4:55 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Už 16 let je Pardubický perník označen jako Chráněné zeměpisné označení a smí se vyrábět a balit pouze na území Pardubic za dodržení přesně dané receptury. Reportér Deníku se byl podívat ve dvou výrobnách této světoznámé pochoutky, aby zjistil, jak přesně vzniká.  

Přál bych to našim, ale myslím, že vyhraje Kanada, říká autor knihy Hokejovník
20. 5. 2024, 4:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Při příležitosti mistrovství světa v hokeji 2024 v Česku, které se koná od 10. do 26. května v Praze a Ostravě, vyšla kniha pro všechny fanoušky tohoto sportu. Její autor, Petr Feldstein, v ní přináší zajímavé informace o nejslavnějších hokejistech světa. V jeho Hokejovníku nechybí kanadské legendy jako Wayne Gretzky či Mario Lemieux ani české hvězdy Jaromír Jágr nebo David Pastrňák. Dozvíte se, čím chtěli být jako malí kluci, jaké mají vzdělání, povahu i přezdívku a samozřejmě s jakým číslem a za které kluby hráli hokej. Feldstein Deníku mimo jiné prozradil, co si myslí o nominaci národního mužstva a jeho šancích na titul a proč v jeho publikaci neskončili třeba Patera s Procházkou.

Tip na výlet: Záchrana Staré Vody pokračuje. Do kostela se vrátilo cenné sousoší
20. 5. 2024, 4:25 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Milí čtenáři, místo, které dnes popíši, jsme společně navštívili v minulosti již vícekrát. Přesto si myslím, že si zaslouží pozornost i tento drobný střípek dokreslující bohatou historii kraje Libavska, který tolik poznamenaly dějinné zvraty poloviny 20. století. Ačkoliv nejsem věřící, do kostela svaté Anny a svatého Jakuba Většího ve Staré Vodě na Libavsku jezdím moc rád. Důvodem je nezaměnitelná atmosféra a klid, který tady vyzařuje z každičkého místa. Navíc se sem po téměř sedmdesáti letech vrátilo unikátnísousoší rolnických patronů. 

Mezi dětmi se šíří pátá nemoc. Mají zarudlé tváře, vyrážku či zvýšenou teplotou
20. 5. 2024, 4:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zarudlé tváře, vyrážka či zvýšená teplota. Mezi dětmi se výrazněji než v minulých letech šíří pátá nemoc neboli infekční erytém. Jedná se o virové onemocnění. Zatímco loni mezi lednem a dubnem postihlo necelou čtyřicítku zejména dětí, letos jich ve stejném období bylo už bezmála šest tisíc. Rizikové je pro těhotné ženy.

Pro jahody do Polska. Sladké plody letos dozrály dříve, polovina jich ale zmrzla
20. 5. 2024, 3:33 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Sladké, pevné, červené, voňavé a šťavnaté. Polské jahody letos dozrály mnohem dříve. Ve stánku v příhraničním městě Kudowa-Zdrój mizely v pátek prodejcům přímo pod rukama. Přijížděli si pro ně Češi i Poláci. 

Panstvo, Priessnitz i dostatek vody. V Jeseníku zahájili lázeňskou sezonu
19. 5. 2024, 20:06 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ve znamení koncertů, zábavy, ale i elegance 19. století se neslo zahájení lázeňské sezony v Jeseníku. Akci město a lázně hostily od pátku 17. do neděle 19. května. V Jeseníku, kde byl otevřen první vodoléčebný ústav na světě, voda letos nechyběla ani ve formě dešťových kapek.

Běhá, zatímco jiní umírají. Lékař díky své léčbě přežil agresivní rakovinu mozku
19. 5. 2024, 19:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Sedmapadesátiletému australskému lékaři Richardu Scolyerovi před rokem diagnostikovali agresivní rakovinu mozku čtvrtého stupně. Po odstranění nádoru však přežil, a navíc se nyní ukázalo, že se mu za tu dobu díky experimentální léčbě nádor nevrátil. Využil svůj vlastní imunitní systém, aby bojoval s rakovinnými buňkami. Nejzhoubnější mozkový nádor, známý jako glioblastom, je přitom nevyléčitelný a prognóza není moc příznivá. Průměrně se nádor u pacientů po sedmi měsících vrací, rychle roste a nemocní umírají do dvanácti až čtrnácti měsíců. Většina lidí umírá do tří let.

V Íránu zřejmě havaroval vrtulník s íránským prezidentem. Jeho stav je nejasný
19. 5. 2024, 17:54 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vrtulník, v němž letěl íránský prezident Ebrahím Raísí, měl v neděli tvrdé přistání, uvedla íránská státní média. Podrobnosti o závažnosti nehody a jejích následcích nejsou jasné, záchranáři se snaží ve špatném počasí dostat na místo incidentu na hornatém severu Íránu. Íránský ministr vnitra Ahmad Vahídí v prvním oficiálním komentáři potvrdil pouze informaci, že jeden z vrtulníků ve skupině převážející Raísího měl problémy.

VIDEO: Kunovicemi po dvou letech projela dechberoucí jízda králů. Podívejte se
19. 5. 2024, 17:08 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Jízdou s vyvoláváním vrcholil v neděli třídenní program jízdy králů v Kunovicích. Starobylá slavnost se tam uskutečnila po dvou letech.

Atentát na Fica: Slováci pracují i s verzí, že útočník nebyl osamělým vlkem
19. 5. 2024, 16:48 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Slovenské bezpečnostní složky pracují při vyšetřování středečního atentátu na premiéra Roberta Fica také s verzí, že střelec nebyl osamělým vlkem. Vyplývá to z dnešního vyjádření slovenského ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka a zástupce civilní tajné služby SIS Pavola Gašpara. Dříve právě ministr vnitra hovořil o útočníkovi jako o osamělém vlkovi, který neměl při činu komplice.

Lidé nedodržují pitný režim: Jak je to při jarní únavě, co do něj nepatří
19. 5. 2024, 16:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Jaro přináší teplejší počasí. Je proto důležité myslet na pitný režim. Odborníci upozorňují, že víc pít potřebuje člověk, který je v pohybu, než když sedí v kanceláři. U starších lidí bývá problém, že ztrácejí pocit žízně a jsou dehydrovaní. Deník přináší přehled, jak pitný režim dodržovat.

Terezínská tryzna: Památku obětí nacismu uctili Pavel, Fiala i Pekarová
19. 5. 2024, 15:14 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V Terezíně se v neděli uskutečnila vzpomínková akce k uctění obětí nacistické perzekuce. Terezínské tryzny se zúčastnili představitelé státu včetně prezidenta Petra Pavla, premiéra Petra Fialy či předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéty Pekarové Adamové. Letošní ročník se konal za přísných bezpečnostních opatření, policisté dohlíželi na pořádek na každém kroku.

Historická auta ovládla Rallye Český Krumlov v Jelence. Podívejte se
19. 5. 2024, 15:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
51. ročník Rallye Český Krumlov je u konce. Dominik Stříteský s Jiřím Hovorkou a Škodou Fabia RS Rally2 se stali absolutními vítězi, druzí v hodnocení FIA European Rally Trophy a Mistrovství ČR v rally dojeli Jan Kopecký s Janem Hlouškem na stejném voze, třetí pak Filip Mareš s Radovanem Buchou. 

Vážná nehoda nedaleko Uhřic na Blanensku. Tři lidi z vraku vyprostili hasiči
19. 5. 2024, 14:29 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
/FOTO/ K vážné dopravní nehodě došlo v sobotu 18. května večer za obcí Uhřice na Blanensku. Tříčlenná posádka zůstala v autě zaklíněná, pomohli jim až přivolaní hasiči. 

Megalopolis zklamala, Emilia Perez nadchla. V Cannes pokračuje filmový festival
19. 5. 2024, 14:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Filmový festival v Cannes pokračuje. Zažil další hvězdy: Richarda Gerea, Umu Thurmanovou, Willema Dafoea, Emmu Stoneovou, Nicolase Cage, Selenu Gomez a Zoe Saldanu. Hlavní soutěž je v polovině, nabídla témata hodně rozličná, od vyhrocené sexuality a zhoubného kultu krásy na sociálních sítích přes lesbické a pokrytecké vztahy až po originální muzikál ze světa drogových kartelů a vizi budoucího světa.

Dědečci, limuzíny i sporťáky. Nádvoří zámku v Třeboni zaplnily veterány
19. 5. 2024, 12:52 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nádvoří zámku v Třeboni v sobotu zaplnily automobilové skvosty. Navzdory rannímu dešti se v areálu sešla téměř sedmdesátka historických aut nejrůznějších značek, především české, britské i americké výroby. Přestože vystavené vozy brázdily silnice před pár dekádami, díky péči jejich majitelů vypadaly, jako by právě sjely z výrobní linky. Oblíbená akce Veteráni na zámku se letos konala už po dvanácté.

Fico je mimo ohrožení života, oznámila nemocnice. Jeho stav je ale stále vážný
19. 5. 2024, 11:42 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Slovenský premiér Robert Fico, který je po středečním postřelení atentátníkem hospitalizován, je mimo ohrožení života. Jeho stav je ale vážný, rekonvalescence si vyžádá dlouhou dobu, řekl v neděli novinářům zástupce nemocnice.

Na většině území ČR dnes hrozí bouřky s kroupami a silnými dešti
19. 5. 2024, 11:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Na většině území Česka se v neděli odpoledne a večer mohou objevit bouřky s kroupami a silnými dešti. Bouřky se ale budou vyskytovat jen ojediněle, v malých oblastech. Oznámil to dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Upřesnil tak svou sobotní výstrahu, podle které by bouřky zasáhly celé Česko.

Zlato je rekordně drahé. Šperkařům ubývají zákazníci
19. 5. 2024, 11:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Cena zlata dosahuje rekordních výšin. Nejsou z toho nadšení šperkaři ani zákazníci. Nejvíce se nárůst cen projevil u mincí nebo medailí, šperky zdražují se zpožděním. Odborníci soudí, že výrazné zlevňování nelze předpokládat.

Motýli sochaře Davida Černého usedli na plášť Máje na pražské Národní třídě
19. 5. 2024, 10:11 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Sochy dvou motýlími křídly vybavených trupů druhoválečné stíhačky Spitfire instaloval během větrné soboty 18. května na plášť Máj Národní na pražské Národní třídě jejich autor, sochař David Černý. Jeho nové umělecké dílo je plné symboliky.

VIDEO: Valtířovem se prohnalo tornádo, přešlo i přes Labe. Škody jsou minimální
19. 5. 2024, 9:37 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Valtířov na Ústecku v sobotu odpoledne zasáhlo slabé tornádo. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že mělo krátkou životnost a pohybovalo se i přes řeku Labe. Podle starostky Velkého Března, jehož je Valtířov částí, nenapáchal jev žádné větší škody.

Letní Shakespeare svede dohromady Annu Fialovou a Filipa Březinu
19. 5. 2024, 8:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ne příliš tradicionalisticky alžbětinská, zároveň ne křečovitě modernizovaná má být novinka letošních Letních shakespearovských slavností, kterou bude komedie Marná lásky snaha. Hlavní role v ní ztvární Anna Fialová a Filip Březina, kteří na sebe v poslední době upozornili televizními rolemi – ona Ivetou ze stejnojmenné série o zpěvačce Bartošové, on Filipem ze seriálu Smysl pro tumor.

Vystoupí 50 Cent i Tom Odell. Slovensko čeká nabité festivalové léto
19. 5. 2024, 7:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zvučná hudební jména ze zahraničí i domácí scény se představí na letošních slovenských letních hudebních festivalech. Fanoušci se dočkají tradičního festivalu Pohoda, dalšího pokračování se dočká i nováček kulturní nabídky - bratislavský Lovestream. A třeba Cibula Fest, který se koná pár kilometrů od českých hranic, nabídne česko-slovenskou popovou atmosféru. 

OBRAZEM: Máje jak se patří. Krojovaný průvod prošel Velkým Osekem, zářil barvami
19. 5. 2024, 6:59 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Staročeské máje se Velkém Oseku konaly v sobotu 18. května. Průvod obcí jsme navštívili s redakčním objektivem.

Světové velmoci staví děsivé podmořské drony. Chystají se na válku pod hladinou
19. 5. 2024, 5:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zbrojovky a válečná námořnictva Austrálie a Spojených států představily nedávno své prototypy nových velkých podvodních dronů. Mají oběma mocnostem umožnit pozorovat, vyzvídat i udeřit na světových mořích při dlouhých operacích bez lidské posádky na palubě.

Pistoli použila řada politických atentátníků, o přežití rozhodovala často náhoda
19. 5. 2024, 5:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Středeční útok na slovenského premiéra Roberta Fica šokoval lidi nejen v zemi pod Tatrami a v sousedních státech, zprávy o něm oběhly celý svět. Ač byl atentát na Fica nečekaný a překvapivý, jeho provedení se až tak z řady podobných incidentů nevyčleňovalo. Pistole či revolver totiž patří v historii politických atentátů k nejčastějším zbraním. A dlužno dodat, že ke zbraním velmi účinným. O životě a smrti těch, kteří se stali cílem vražedného útoku, přitom ve většině případů nerozhodovaly ani tak příprava a um atentátníků nebo pohotovost osobních strážců chránících jejich oběť, ale docela obyčejná náhoda. Někdy měl štěstí útočník, někdy ten, na koho útok cílil.

Vyšší důchod pro ženy vychovávající děti? Nakonec jen za první dva potomky
19. 5. 2024, 4:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Návrh penzijní reformy, který začne v následujících týdnech projednávat sněmovna, přináší výraznou podporu matkám za péči pouze o první dvě děti. Za další potomky dostanou jen pětistovku výchovného. Představitelé ministerstva totiž upravili původní verzi zákona.

Na památku válečných hrdinů manželé Pavlovi vysadili stromy a zachránili fontánu
19. 5. 2024, 3:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Jiří Christopher Pavel a Georgina Pavel navštívili Česko při příležitosti sázení stromů v Aleji československých parašutistů ve Střížově. A nebyla to návštěva ledajaká. Manželům Pavlovým při setkání s dětmi válečných veteránů v Londýně osobně poděkoval prezident České republiky Petr Pavel za záchranu fontány československých parašutistů v anglickém Royal Leamington Spa.

Vážná nehoda na Prostějovsku: Řidičku museli z auta vyprostit hasiči
18. 5. 2024, 21:06 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vážná nehoda uzavřela silnici mezi Bohuslavicemi a Krakovcem na Prostějovsku. Řidičku museli z auta vyprostit hasiči. 

 Starší >  Nejstarší >>

Vrátit se nahoru