Novinky.cz

KVÍZ: Víte, jaký postih vám hrozí za nejčastější a nejvážnější dopravní přestupky?
25. 2. 2024, 5:55 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Bodový systém platí v České republice od roku 2006, začátkem roku 2024 ale vstoupila v platnost jeho novela, která přinesla řadu výrazných změn. Víte, kolik bodů nebo jaké pokuty vám hrozí za nejčastější přestupky?

Desítky stupňů k dobru. Odborníci spočítali, jak moc je letos příroda napřed
25. 2. 2024, 5:36 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pučící keře a kvetoucí květiny jsou již v únoru realitou, s níž se v blízké budoucnosti zřejmě budeme setkávat běžně. Teplé počasí, díky němuž se příroda již nyní na řadě míst probírá ze zimního odpočinku, jsou přitom odborníci schopni kvantifikovat. Jde o tzv. sumu efektivních teplot, která ukazuje, kolik tepla navíc rostliny i někteří živočichové oproti běžnému stavu dostávají.

Sedm z deseti lidí půjčí příbuzným, třetině z nich se peníze nevrátí
25. 2. 2024, 5:25 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Půjčku příbuzným, přátelům nebo známým neodmítne sedmdesát procent Čechů. Přes tři čtvrtiny se přitom již v této situaci ocitly. Půjčená částka přitom výrazně přesáhla i sto tisíc korun. Celou sumu ale nedostala zpět hned třetina věřitelů.

Viry se netýkají jen Windows. Tyto útočí na počítače od Applu nejčastěji
25. 2. 2024, 5:24 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Bezpečnostní experti nejčastěji varují před škodlivými kódy, které útočí na počítače s Windows či chytré telefony a tablety s Androidem. Majitelé počítačů od Applu se tak mohou mylně domnívat, že se jich žádné hrozby netýkají. To samozřejmě není pravda. Přinášíme přehled škodlivých kódů, které útočí na stroje s platformou macOS nejčastěji.

Britští manželé trefili jackpot, když slavili třicáté výročí svatby
25. 2. 2024, 5:16 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Naprosto dokonalý dárek dostali manželé Debbie a Richard Nuttallovi z Colne v anglickém hrabství Lancashire ke třicátému výročí svatby - trefili jackpot. Sice jen z poloviny, protože správnou kombinaci čísel měla ještě jedna sázenka podaná ve Španělsku, i tak jim ale výhra změnila život. Jejich polovina totiž obnáší 61,7 milionu liber (asi 1,8 mld. Kč).

Sponzoři politických stran vydělávají na veřejných zakázkách
25. 2. 2024, 5:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dary pro politické strany se mohou sponzorům vrátit ve výdělku na veřejných zakázkách. O ty se sice soutěží v otevřených výběrových řízeních, zadávají je ale zástupci politických stran. I těch obdarovaných.

Jan Zajíc nebyl pochodní číslo 2, bylo jich víc
25. 2. 2024, 5:06 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Jan Zajíc se upálil na protest proti sovětské okupaci a normalizaci před pětapadesáti lety 25. února 1969. Obvykle se označuje jako živá pochodeň číslo dvě, ale lidí, kteří se upálili na protest proti totalitnímu režimu a sovětizaci bylo více, a nejen v Československu. V podcastu Historie o tom hovoří historik a ředitel Muzea paměti dvacátého století Petr Blažek.

RECENZE: Vykračování z komfortní zóny Depeche Mode sluší
25. 2. 2024, 2:52 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Sobotní beznadějně vyprodaný koncert Depeche Mode v pražské O2 areně byl až na pár drobných změn v playlistu téměř stejný jako ten čtvrteční. Přitom jsou to právě hlavně momenty, kdy se kapela odchýlí od zaběhnuté elektronické rutiny, které patří na vystoupeních depešáků v posledních letech k tomu nejzábavnějšímu. Několik výletů z naprogramované komfortní zóny podnikli i tentokrát.

V Polsku kdosi opět zničil část ukrajinských plodin
24. 2. 2024, 23:11 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V polském Dorohusku poblíž ukrajinské hranice někdo znovu dva dny po sobě znehodnotil část zemědělské produkce z Ukrajiny převážené vlakem. Neznámí pachatelé v sobotu podle ukrajinských úřadů poškodili vagony převážející sójové boby. Předchozí den vandalové podle oznámení ukrajinského vicepremiéra Oleksandra Kubrakova otevřeli na stejné stanici tři vagony, z nichž se vysypala řepková semena, která mířila do Hamburku.

Nejlepším filmem Berlinale je francouzsko-senegalsko-beninský dokument Dahomey
24. 2. 2024, 22:39 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zlatého medvěda za nejlepší snímek 74. ročníku filmového festivalu Berlinale získal francouzsko-senegalsko-beninský dokument Dahomey francouzské režisérky Mati Diopové. Rozhodla o tom mezinárodní porota pod vedením keňsko-mexické oscarové herečky a režisérky Lupity Nyong'oové. Český snímek v hlavní soutěžní kategorii stejně jako loni zastoupen nebyl.

Řidič při nehodě v USA vyletěl z auta do vzduchu. Na zadním sedadle měl jednoroční dítě
24. 2. 2024, 20:55 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dechberoucí silniční honička se odehrála minulý týden ve městě North Olmsted v americkém státě Ohio. Policie pronásledovala muže, jenž nakonec ztratil kontrolu nad vozidlem, které se převrátilo a katapultovalo řidiče vysoko do vzduchu. Na zadním sedadle bylo jednoroční dítě.

Americká loď zničila balistickou raketu vystřelenou z Jemenu
24. 2. 2024, 20:41 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Americká válečná loď USS Mason v sobotu zničila balistickou raketu vystřelenou z části Jemenu, kterou mají pod kontrolou proíránští povstalečtí Húsíové. Uvedlo to podle agentury Reuters regionální velitelství amerických ozbrojených sil CENTCOM. Podle něj cílem rakety byla americká přepravní loď MV Torm Thor. Obě plavidla výbuch rakety nepoškodil.

Drony z Prahy ve světě vítězí, české armádě by vědci pomohli
24. 2. 2024, 20:27 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Drony konstruované pedagogy a studenty z pražského ČVUT patří mezi světovou špičku. Nepotřebují vedení pilota, v prostoru se orientují samy a dokážou plnit předem zadané úkoly – uhasí požár, zmapují terén, doručí balík. Pro vojenské účely ideální, však už si jich všimli Američané a zájem má i česká armáda.

Trump: Černoši jsou na mé straně, protože jsem také obětí diskriminace
24. 2. 2024, 19:44 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Bývalý americký prezident Donald Trump, který letos usiluje o znovuzvolení do funkce před listopadovými volbami, prohlásil, že černoši jsou na jeho straně, protože vidí, že je obětí diskriminace. Trump to řekl na předvolebním mítinku před republikánskými primárkami v Jižní Karolíně, kde je velkým favoritem.

FOTO: Stovky lidí vyrazily Prahou během Dne za Ukrajinu
24. 2. 2024, 19:29 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Na dvouleté výročí od začátku války na Ukrajině svolalo několik organizací po celé republice setkání v rámci takzvaného Dne za Ukrajinu. Nejvíce lidí se v sobotu odpoledne zúčastnilo pochodu Prahou přes Karlův most až na Staroměstské náměstí, kde se konalo shromáždění, na kterém vystoupil například prezident Petr Pavel nebo zakladatel Člověka v tísni Šimon Pánek.

Pobřežní stráž pátrala po ztracených rybářích, našla ponorku se čtyřmi tunami kokainu
24. 2. 2024, 19:27 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pozoruhodný úlovek minulý týden zaznamenala kolumbijská pobřežní stráž. Na moři pátrala po dvou ztracených rybářích, ale místo toho narazila na ponorku převážející čtyři tuny kokainu.

Populace stárne, Česko na to není připraveno
24. 2. 2024, 18:34 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V domovech pro seniory a lidi s demencí už nyní chybí dvanáct tisíc lůžek. A během následujících let bude jejich počet kvůli přírůstku starších seniorů nutné navýšit až o 25 tisíc. Česko se na to ale strategicky nepřipravuje, řekl Novinkám Jiří Horecký, prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR.

Izrael je po pařížském jednání o rukojmích mírně optimistický
24. 2. 2024, 17:48 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Izraelská delegace se vrací z pařížského jednání o rukojmích s mírným optimismem. Napsal to v sobotu server The Times of Israel s odvoláním na nejmenované diplomatické zdroje. Podle nich se podařil dojednat nástin dohody s palestinským teroristickým hnutím Hamás o propuštění rukojmích a přerušení bojů. Podle tisku by v sobotu mohl tyto výsledky projednat izraelský válečný kabinet.

Díky odposlouchávání manželky vydělal na akciích balík. Kromě rozvodu mu hrozí i vězení
24. 2. 2024, 17:42 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Manžela vysoce postavené manažerky ropné společnosti BP může přijít draho, že odposlouchával její pracovní hovory. Využil totiž toho, že slyšel utajené firemní informace, díky kterým se posléze na akciovém trhu obohatil, když vydělal v přepočtu desítky milionů korun. Tím se však dopustil nezákonného obchodování s akciemi (insider trading). Informovaly o tom servery Financial Times a britské televizní stanice BBC.

Glosa: Kudy se vydá slavné Berlinale s novým vedením?
24. 2. 2024, 17:28 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Když se v roce 2019 loučil po osmnácti letech v čele Mezinárodního filmového festivalu Berlinale jeho ředitel Dieter Kosslick, byla to událost srovnatelná s návštěvou světové filmové star. Kosslick se svým typickým černým kloboukem a červenou šálou si na rozloučenou užíval červený koberec a popularitu, jakou žádný jiný ředitel před ním neměl. Končila jedna dlouhá éra.

Úřady vydaly tělo Navalného
24. 2. 2024, 16:38 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Úřady vydaly matce Alexeje Navalného jeho tělo. V sobotu odpoledne to oznámila na sociální síti jeho bývalá mluvčí Kira Jarmyšová. Ljudmila Navalná se zatím nachází v ruském městě Salechard, jak bude pohřeb probíhat, zatím není známo.

Berkshire Hathaway miliardáře Buffetta dosáhla rekordního čistého zisku
24. 2. 2024, 16:17 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta dosáhla loni rekordního čistého zisku ve výši 96,2 miliardy dolarů (2,25 bilionu korun). Společnost však zvýšila i svůj provozní zisk na 37,4 miliardy dolarů (876 miliard korun), stojí v dokumentu, který firma zveřejnila na svých stránkách.

Fanoušci Depeche Mode se fotili na Karlově mostě. Na chvíli ho ucpali
24. 2. 2024, 16:06 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dobrá tisícovka fanoušků britské skupiny Depeche Mode se sešla v sobotu po čtrnácté hodině na Křižovnickém náměstí u Karlova mostu v Praze, aby vznikla jejich společná fotka. Ze Staroměstské mostecké věže je snímal fotograf Tomáš Martínek.

V sestřeleném ruském letounu zahynulo 10 důstojníků. Další stroje Rusové stáhli
24. 2. 2024, 15:56 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V pátek sestřeleném ruském letounu A-50 zemřelo podle listu Ukrajinská pravda deset ruských důstojníků, z toho pět majorů. Pravda se odvolává na své zdroje v ukrajinské vojenské rozvědce (HUR). Podle ní Rusové kvůli pádu letadla stáhli dalších pět ze vzduchu.

Společně za Ukrajinu, lidé si připomínají výročí ruské agrese
24. 2. 2024, 15:22 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pod heslem Společně za Ukrajinu se na pražském Staroměstském náměstí sejdou ve čtyři hodiny odpoledne lidé k připomenutí druhého výročí stále pokračující ruské agrese. Stovky lidí se sešly na náměstí Kinských o hodinu dříve a na to Staroměstské dorazí pochodem přes Karlův most.

Z polské strany Sněžky se zřítil český turista
24. 2. 2024, 15:08 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Z úbočí Sněžky se zřítil na polskou stranu hory turista. Podle záchranářů je ve vážném stavu. Našli ho v bezvědomí a podchlazeného. Na konci ledna po pádu ze Sněžky zemřeli dva Poláci.

Neumím si představit vládu s ODS. Je tam moc asociálních lidí, říká Schillerová
24. 2. 2024, 14:43 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Je nebo není hnutí ANO ochotné jít v případě volebního úspěchu do koalice s SPD? Podle místopředsedkyně Aleny Schillerové jen těžko, protože referendum o vystoupení z Evropské unie je podle ní pro hnutí nepřijatelné. S ODS jsou zase vztahy na bodu mrazu, protože je tam „tolik asociálních lidí“.

V Anglii odpálili půltunovou bombu z druhé světové války. Evakuovali tisíce lidí
24. 2. 2024, 14:35 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Velký rozruch vyvolalo úterní ohlášení nálezu nevybuchlé německé bomby z druhé světové války, které si vyžádalo evakuaci tisíců lidí. Objevena byla na zahradě pozemku ve městě Plymouth v hrabství Devon na jihozápadě země. V pátek byla 500 kilogramů vážící bomba s největší opatrností převezena ke 2,3 kilometru vzdálenému pobřeží, kde byla bezpečně odpálena na moři.

Robert Fico by blokoval případný návrh na vstup Ukrajiny do NATO
24. 2. 2024, 14:31 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Za obrovskou chybu by slovenský premiér Robert Fico (Směr) považoval, pokud by se uvažovalo o vstupu Ukrajiny do Severoatlantické aliance. „Dokud budu premiérem, budu to blokovat,“ řekl Fico v sobotní rozhlasové diskusi odvysílané v den druhého výročí útoku Ruska na Ukrajinu.

Převoz miminka na operaci do Brna zkomplikoval defekt sanitky
24. 2. 2024, 13:39 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Doslova v jízdu o život se v pondělí změnil transport pětitýdenního miminka ze Zlína na operační sál do brněnské dětské nemocnice. Sanitka bez lékaře s ním totiž dostala na dálnici D1 mezi Vyškovem a Rousínovem defekt. Zdravotníci s novorozencem náhle zůstali bezmocně stát v odstavném pruhu.

Prigožin dobojoval přesně dva měsíce po vzpouře
24. 2. 2024, 13:35 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Mířil vysoko a skončil neslavně. I tak lze zhodnotit životní dráhu někdejšího kriminálníka, později majitele restauračního byznysu pohybujícího se v nejvyšších patrech ruské politiky a nakonec šéfa ruské soukromé žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina.

Navalná obvinila Putina z mučení mrtvého
24. 2. 2024, 13:17 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Julija Navalná v sobotu vyzvala ruské úřady, aby vydaly tělo jejího manžela Alexeje Navalného k pohřbu, a obvinila ruského prezidenta Vladimira Putina z toho, že nejenže nechal jejího manžela zabít, ale ještě k tomu mučí jeho mrtvolu, což už podle Navalné není jen nenávist, ale také satanismus a pohanství.

Každý normální člověk si přeje, aby válka skončila, řekl Zelenskyj na setkání se západními představiteli
24. 2. 2024, 13:08 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že každý normální si člověk přeje, aby válka skončila, a že Ukrajina vyhraje. Zelenskyj to uvedl na výročním setkání na letišti Hostomel u Kyjeva, o něž se v prvních dnech ruské plnohodnotné invaze bojovalo a které Ukrajinci ubránili.

V Praze začala matějská pouť
24. 2. 2024, 13:04 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V sobotu dopoledne se otevřely brány holešovického Výstaviště pro návštěvníky tradiční matějské pouti v Praze. Počasí přálo, obloha jako vymetená. I díky tomu dorazily hned po otevření stovky lidí, ale úplně nabito v uličkách mezi atrakcemi rozhodně nebylo.

Proti strachu, za Ukrajinu. Stovky lidí míří pochodem na Staroměstské náměstí
24. 2. 2024, 13:02 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Koncerty, debaty i charitativní setkání. Dva roky od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu si připomínají lidé napříč Českou republikou. Nejvíce akcí se koná v hlavním městě. Před ruskou ambasádou vystoupí hudební kapely a písničkáři. Na akci naváže pochod Prahou a shromáždění na Staroměstském náměstí, kde vystoupí prezident Petr Pavel.

 Starší >  Nejstarší >>

Vrátit se nahoru