Reflex

Fiala odjel do Bílého domu, aby mu Biden osobně blahopřál ke znovuzvolení předsedou ODS
15. 4. 2024, 18:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Víkendový kongres ODS, na kterém byl Petr Fiala znovu zvolen předsedou ODS, rezonoval nejen v samotné ODS, ale rovněž v USA. Tamní prezident Joe Biden podle svých slov nemohl napětím noc před tím vůbec spát a celý průběh kongresu sledoval online ze své oválné pracovny.

Tvrdý život dětí v USA: Práce nezletilých na unikátních historických fotografiích
15. 4. 2024, 18:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
„Jsou práce, ze kterých mají děti užitek, ale jsou také práce, ze kterých profituje pouze jejich zaměstnavatel. Smyslem zaměstnávání dětí dnes většinou není něco je naučit, ale získat za jejich práci co nejvíce peněz.“ Tato slova pronesl na začátku 20. století americký sociolog a fotograf Lewis Hine, který se v Americe zasadil o změnu zákonů týkajících se dětské práce. Zásadní roli v přemluvení zákonodárců přitom hrály fotografie pořízené Hinem v průběhu několika let po celé Americe.

Masturbace zvířecími vnitřnostmi a polygamie: Jak v posteli dováděli severoameričtí indiáni?
15. 4. 2024, 18:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Víte, co má společného jelen a vagina? Nejspíš ne, ale severoameričtí indiáni věděli. Stejně jako spousta jiných kulturních aspektů, i jejich náhled na sex, sexualitu a rodičovství se výrazně lišil od bílých osadníků. Tak se pohodlně usaďte, nalaďte Hodinu dějepichu a indiánská babička vám poví pár šokujících příběhů.

Nová Masaryčka není jen budova a to není jen nadpis
15. 4. 2024, 16:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nová Masaryčka je jen budova uprostřed Prahy, tak to na první pohled asi vypadá. Pokud však budovu a myšlenku za celým projektem poznáme blíže, zjistíme, že ne všichni realitní developeři staví jen nudné cost efective minecraft budovy, ale že to jde postavit i s přesahem, jak nám ukázala Penta Real Estate. Budova sama o sobě je nádherná, za projektem stojí i myšlenka propojit Prahu v místech, kde dříve byly hradby, a také vizuálně narušit jinak nudné šedé mozkové vlny, které získáme při pohledu na vjezd do garáže.

Průlomová akce vojenské historie, u které Írán zaplakal: Kdo a jak zničil jeho rakety letící na Izrael
15. 4. 2024, 14:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Fatální selhání. Jinak se nedá víkendový útok islamistických blouznivců z Teheránu na Izrael nazvat. Z pohledu židovského státu a jeho spojenců to byl naprostý vojenský majstrštyk. Zcela průlomové také bylo, že na obraně Izraele se vůbec poprvé podílely dva arabské státy – Saúdská Arábie a Jordánsko. Jak a kdo ale přesně zničil íránské drony a rakety? Co k tomu přesně přispělo?

To jsou paradoxy. Babiš nadbíhá Klausovi, kterého nazval největším zlem. Je to ale ještě složitější
15. 4. 2024, 12:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vývoj na politické scéně nepostrádá dynamiku. Formují se dva tábory s odlišnými pohledy na domácí i zahraniční politiku, což vyvolává dříve nemyslitelná spojenectví. K nejbizarnějším patří přibližování populistického hnutí ANO k okruhu Václava Klause. Není však bezproblémové, jelikož bývalý prezident podporuje hlavně SPD.

Jak velké je skutečně Rusko? Podívejte se na mapy, které vás opravdu překvapí
15. 4. 2024, 11:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Jsou větší Spojené státy, nebo Austrálie? Na první pohled se zdá, že větší jsou Spojené státy, ovšem pokud byste je zobrazili ve stejném měřítku jako Austrálii, tak zjistíte, že se ve velikosti příliš neliší.

Co o vás říká váš parfém? Na tohle si dejte pozor
15. 4. 2024, 11:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000


Eskalace napětí mezi Izraelem a Íránem může přinést Netanjahuovi čas a Izraeli zpět mezinárodní podporu
15. 4. 2024, 6:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
 Přímá konfrontace nebyla pro Írán nikdy preferovanou strategií, i přesto si dokázal udržet obraz nejsilnějšího zákulisního hráče Blízkého východu, který si přes svou rozsáhlou síť sponzorovaných teroristických či povstaleckých skupin udržuje významný vliv v regionu. Až do včerejšího večera, kdy na Izrael vypálil přes 300 střel a dronů. Izraelský premiér Netanjahu prohlásil, že odveta přijde brzy, i přes volání po zdrženlivosti z Bílého domu. Ve hře je rozsáhlý konflikt i Netanjahuovo křeslo.

Fico Pellegrinim pohrdá, mají velmi špatný vztah. Oligarchové musí Fica poslouchat, říká Soltész
15. 4. 2024, 6:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nový slovenský prezident a premiér nemají tak harmonické vztahy, jak to může zvenčí působit. "Robert Fico Pellegrinim pohrdá, Pellegrini se ho do velké míry bojí," říká spisovatel a komentátor Arpád Soltész. Je také přesvědčený, že dnešní slovenská opozice nemá šanci Fica v dohledné době porazit. "Slovensko nepatří na západ, slovenské společnosti je lépe na východě," říká v ukázce z rozhovoru v pořadu Prostor X.

Financování aut: Bez hotovosti a s výhodami navíc
15. 4. 2024, 2:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pokud chcete do firmy nové nebo ojeté auto, neznamená to, že musíte mít hotovost. Naopak. Značkové financování s sebou navrch nese mnoho služeb k dobru.

Největší síť školních bister hledá franšízanty
15. 4. 2024, 2:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Kdo si občas pohrává s myšlenkou postavit se na vlastní nohy a začít podnikat, ale nemá žádný vlastní nápad, ten už možná zvažoval zapojení do nějaké franšízy. Jako franšízant se určitě nebudete mít špatně. Zbavíte se spousty starostí a vždycky budete mít někoho, kdo vám kryje záda.

Rebelové, šprtky a zvratky na polštáři: odpočiňte si od přijímaček u výběru filmů ze středoškolského prostředí
14. 4. 2024, 17:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Přijímačky na střední školy odstartovaly, potenciální studenti i jejich rodiče jsou ve stresu a není čas na legrácky. Nebo naopak je? V neseřazeném výběru nejlepších filmů ze středoškolského prostředí klademe důraz na komedie, vynecháváme snímky, které nemají školu jako hlavní téma (Zpátky do budoucnosti, Battle Royale...), a nenajdete tu ani žádného Harryho Pottera.

Tomáš Vlach: Íránská raketová noc po ruském vzoru – opakování se dá čekat
14. 4. 2024, 16:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V noci zažil svět další dosud bezprecedentní událost – masový útok Íránu raketami a drony na Izrael. I výsledek byl bezprecedentní. Podle izraelské armády bylo 99 procent létajících prostředků sestřeleno. To je sice dobrá zpráva, dá se ale očekávat, že u toho nezůstane a „osa zla“, Írán spolu s Ruskem, budou vymýšlet nové způsoby, jak zkomplikovat západnímu světu život.

ANO by mělo ve volbách 35,5 %. TOP 09 a lidovci by skončili mimo sněmovnu
14. 4. 2024, 14:35 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Volby do Sněmovny by nyní vyhrálo opoziční hnutí ANO, jeho podpora ale meziměsíčně klesla o čtyři procentní body na 34,5 procenta. Druhá by byla ODS se 16 procenty, třetí Piráti s 10,5 procenta. Do Sněmovny by se dostalo ještě hnutí SPD, které by volilo osm procent lidí, a STAN se 6,5 procenta hlasů. Vládní TOP 09 a lidovci by skončili pod potřebnou pětiprocentní hranicí. Pokud by vládní strany kandidovaly v koalici Spolu (tvořené ODS,TOP 09 a KDU-ČSL), volilo by je 21,5 procenta lidí, ANO by mělo 35,5 procenta. Vyplývá to z průzkumu agentury Kantar pro Českou televizi (ČT).

Český samuraj vs. Rise of the Ronin: Muži nosí ženské masky, oblečení samurajů odkazuje na hasiče
14. 4. 2024, 13:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ve speciální debatě na festivalu Comic-Con Prague 2024 před živým publikem debatoval šéfredaktor Reflexu Martin Bartkovský s „českým samurajem“ Jakubem Zemanem. Téma debaty bylo předem jasné. Hodnotila se hra pro Playstation 5 s názvem Rise of the Ronin, která se odehrává v druhé polovině 19. století v Japonsku. Videoherní svět byl ale jako obvykle spíše záminkou a téměř hodinové povídání je spíše záminkou pro historickou přednášku, která je doslova nabita zajímavými fakty o životě samurajů a roninů na samém konci jejich nejslavnější éry. Podívejte se na video v úvodu článku.

Výbuch nákladní lodi Fort Stikine zabil 1300 lidí. Z nebe pršely zlaté ingoty
14. 4. 2024, 11:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V roce 1944 došlo 14. dubna k největší explozi za celou II. světovou válku a její intenzitu překonalo až odpálení atomové pumy. V pozadí kolosálního výbuchu nestála vojenská operace, ale série chybných rozhodnutí, zanedbaných předpisů a lidské hlouposti. Svými životy za to zaplatilo 1300 lidí a následky jsou v Bombaji viditelné dodnes.

Návrat Zemanovy vysněné koalice. Tlačí radikála Okamuru do vlády s ANO a chce být jejím patronem
14. 4. 2024, 10:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V nadcházejících volbách půjde o souboj dvou světů, což dokládá i sněmování ODS a SPD, stojících na opačných pólech názorového spektra. Potvrzením je i osobní angažmá některých bývalých politiků v čele s Milošem Zemanem oprašujícím svůj starší plán na vládu s účastí SPD, jež se profiluje jako slovenští extremisté.

Írán vyslal na Izrael rakety a drony. Konflikt na Blízkém východě eskaluje
13. 4. 2024, 23:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Írán dnes spustil rozsáhlý vzdušný útok na Izrael v reakci na nedávný útok na íránský konzulát v Damašku připisovaný židovskému státu. Íránské revoluční gardy oznámily, že útočí desítkami dronů a raket, izraelská armáda předtím uvedla, že drony z Íránu poletí několik hodin. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v prohlášení řekl, že Izrael se na přímý útok Íránu připravoval a že jakýkoli úder nenechá bez odvety.

Viliam Buchert: Kongres ODS stranu zabetonoval, kočkopes spoléhá na volební zázraky a hledá mladé voliče
13. 4. 2024, 19:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Když někdo poslouchal projev premiéra Petra Fialy i některých jeho kolegů, musel mít pocit, že 31. kongres ODS v Ostravě se odehrává v paralelním světě. Na jednu stranu se dají věci, jako obhajoba demokracie, menší vliv státu, podpora západních hodnot i kritika Ruska, podepsat. Na druhou stranu se kongres většinou tvářil, že nic tak dramatického se pro ODS neděje. V reálném světě ale preference strany zaostávají za hnutím ANO o dvacet procent a ministři i sám Fiala jsou velmi nepopulární. Navíc ODS chybí nové výrazné mladé tváře. A také buřiči, kteří by stranu hnali víc kupředu. Kongres situaci ve straně zabetonoval. Pokračuje spoléhání se na další volební zázraky.

Rudolf Hrušínský: Opravdový herec, jeho nakažlivé meditace i barokní čeština
13. 4. 2024, 16:55 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
„Opravdový herec – tvůrce jest ten, kdo básníka domýšlí a dociťuje. Tvořit není kopírovat. Každý velký herec hraje v tomto smyslu sebe: to jest, sestupuje do hlubin svých zkušeností, podává svůj poměr ke světu a k životu, své poslední životní hodnoty a soudy...“ (F. X. Šalda, 1909) Tato slova byla adresována sice slavnému Eduardu Vojanovi, ale jako málokterá jiná sedí i na herectví Rudolfa Hrušínského (17. října 1920 – 13. dubna 1994).

88 % hlasů pro Okamuru. SPD ho opět zvolila předsedou, s podporou Zemana
13. 4. 2024, 15:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Předsedou opozičního hnutí SPD bude dál jeho zakladatel a lídr Tomio Okamura. Na celostátní konferenci dostal 195 z 216 odevzdaných hlasů. Neměl protikandidáta. Na konferenci to oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal. Delegáti a delegátky budou volit ještě zbývající čtyři členy předsednictva. Výsledky vedení hnutí oznámí před 17:00.

Fiala dál povede ODS a překoná Klause. Bojujeme o charakter státu, řekl po zvolení
13. 4. 2024, 13:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Premiér Petr Fiala se opět stal předsedou ODS, neměl protikandidáta. Získal 424 platných hlasů od 525 přítomných delegátů ostravského kongresu. Jeho cílem je vyhrát volby do Poslanecké sněmovny v roce 2025. Mandát obhájil popáté, když ho dokončí, bude v čele ODS déle než zakladatel strany Václav Klaus.

První afroamerický Oscar: Sidney Poitier se nepodřídil době, kdy byl polibek bělošky a černocha skandální
13. 4. 2024, 12:35 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Před šedesáti lety vyhrál Sidney Poitier jakožto první afroamerický herec Oscara za hlavní roli ve filmu Lilies of the Field (Polní lilie). Trvalo dalších 38 let, než se na pódiu objevil herec tmavé pleti podruhé. Nebýt Poitierova úsilí, mohlo to trvat ještě déle.

Že jste ještě nebyli v Táboře? Tak pozor, aby vám neujel vlak, je to město s fantastickou gastronomií
13. 4. 2024, 10:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Je to samozřejmě nadsázka… Vlakové spojení s tímto jihočeským městem prošlo v posledních letech hotovou renesancí, a tak nejen, že vlaky jezdí poměrně často, ale z pražského hlavního nádraží se do Tábora dostanete za necelou hodinu. A prý to v blízké době České dráhy stáhnou dokonce na 45 minut.

Skutečné případy rady Vacátka: Z nešťastného utonutí se vyklubala loupežná vražda
13. 4. 2024, 7:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Tu větu pronesl rada Vacátko hned několikrát: „Kdyby se to stalo o kus dál, už by to patřilo četnictvu a my bychom byli bez starostí.“ Případ, o němž bude řeč, se „o kus dál“ skutečně stal, ale Bezpečnostní oddělení pražské policie na něm s četnictvem přesto pracovalo. Na počátku byla smrt ženy, která utonula při návratu z nedělního výletu do Vraného nad Vltavou.

Spor o Problém tří těles: Zbastlil Netflix banální kýč nebo citlivě adaptoval geniální knihu?
13. 4. 2024, 7:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Problém tří těles je literární fenomén, který se dočkal i filmové adaptace. Stejnojmenný seriál se na streamovací platformě Netflix pohybuje mezi nejsledovanějšími pořady již několik týdnů. A jak to tak bývá, najde si své fanoušky i kritiky. S kulturním publicistou Janem Škodou jsme se podívali na to, co se nám na něm líbí a co se nepovedlo.

Hledáte práci v IT? Máme nabídku hned pro 16 profesí
13. 4. 2024, 2:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000


Noví Krotitelé duchů se vrací se super strašidlem. Některé relikty z minulých dílů tu naopak straší až moc
12. 4. 2024, 18:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Po hravě nostalgickém čtvrtém dílu se série Krotitelé duchů obrací ještě hlouběji do minulosti a ocitá se zpátky na „místě činu“ – v bývalé hasičské zbrojnici v New Yorku, kde potírání paranormálních aktivit v roce 1984 začalo. Hlavním protivníkem ve filmu Krotitelé duchů: Říše ledu je tentokrát mrazivý předsumerský bubák Garraka, klíčovým tématem pak rodina.

Šmigrust, kroje a selská prsa: Podívejte se na vítězné snímky březnových Aktů X s tématem FOLKLÓR
12. 4. 2024, 18:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Tématem březnových Aktů X byl FOLKÓR, což soutěžícím umožnilo zaměřit se na nedávné oslavy Velikonoc a na české tradice všeobecně. Fotografové a fotografky nám do Reflexu zaslali snímky různých pojetí a redakce vybrala 10 finálních fotografií a z nich jednoho celkového vítěze.

Brusel podle Babiše: Jourová se zbláznila, Charanzová zradila. Jak dopadnou jeho další kandidátky?
12. 4. 2024, 18:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Politika je špinavé řemeslo a když jde o koryta, moc a prachy, je potřeba pořádně vyprat špinavé prádlo. A protože před pár dny začala ostrá kampaň před červnovými volbami do Evropského parlamentu, začaly pračky u některých stran svými bubny již vydatně otáček. Největší takovou pračku má samozřejmě Andrej Babiš. Dlužno dodat, že jeho mašina je velmi výkonná, protože je věčně v permanenci. Ve politické sektě typu ANO je do ní prádla stále dost. I nyní.

Když novináři perou svoje prádlo na veřejnosti. Vychází kniha Marka Wollnera Reportér na odstřel
12. 4. 2024, 16:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Na Composer Summit se do Prahy sjíždějí slavní skladatelé filmové hudby, ve Špálovce vystavuje Jakub Janovský, Roxy obsadí na dva dny drum’n’bassová hvězda Netsky.

Cyril Höschl: Existují antidepresiva, která nevyvolávají závratě a jiné vedlejší účinky?
12. 4. 2024, 14:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vážený pane profesore, když zazvoní domovní zvonek, propadnu panice a nejsem schopna ani dojít ke dveřím. Zazvoní-li telefon, roztřesu se a mám problém se k němu dostat. Je-li na ulici v dohledu auto, nejsem schopna do vozovky vstoupit. Panickou poruchu jsem si vyloučila, o agorafobii také nejspíš nejde. Nemám potíže v prostoru pobýt, ale dostat se do něj. Takže jsem si diagnostikovala specifickou fobii a vyhledala psychiatra. Čas na hlubší diagnostiku nebyl a vše skončilo předpisem antidepresiva. To však úlevu nepřineslo. U antidepresiv se coby velmi častý nežádoucí vedlejší účinek uvádějí i závratě. Jestli se to týká všech, nevím. Pomohla-li by v mém případě antidepresiva, mohu se zeptat, zda existují i nějaká, jež závratě nevyvolávají, a stav, na nějž mají působit, svými vedlejšími účinky paradoxně nezhoršují? Předem děkuji za případnou odpověď. Alena

Bohumil Pečinka: Ukradený Karel Kryl. Jaký byl legendární písničkář?
12. 4. 2024, 13:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Písničkář a básník Karel Kryl (12. dubna 1944 - 3. března 1994) byl originální člověk, možná jediný a největší ze své generace, který formoval cítění a myšlení miliónů lidí v Česku a na Slovensku. Jaký byl?

Viliam Buchert: Média bizarně milují poštěkávání a politické kung-fu komunistky Konečné
12. 4. 2024, 12:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Neuplyne snad jediný den, aby se někde nevynořila europoslankyně a předsedkyně Ústředního výboru Komunistické strany Čech a Moravy Kateřina Konečná (43). Představitelka strany, která není ani v Poslanecké sněmovně, ani v Senátu. Konečná se přitom neobjevuje jen na proruských a protivládních webech (to je očekávatelné) či na sociálních sítích, ale bizarně se do ní zamilovaly i největší televize jako Nova, Prima a ČT. Komunistická europoslankyně u toho ráda předvádí domovnické poštěkávání a politické kung-fu. To vše dohromady jí otevírá cestu k červnovému znovuzvolení do Evropského parlamentu.

 Starší >  Nejstarší >>

Vrátit se nahoru