Reflex

Kamila Zlatušková: Jak by podle mě mohla vypadat Česká televize budoucnosti
4. 6. 2023, 19:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Český národ je plný malých i velkých prognostiků a já nikdy neměla ambici rozšiřovat jejich řady. Nicméně když mě redakce Reflexu oslovila, abych sepsala svou vizi ideální televize veřejné služby v budoucnosti, zatetelila jsem se, protože je to vzhledem k velkým změnám, které se v televizním průmyslu dějí, výborné téma.

Víkend končí: Srážka vlaků v Indii, Erdogan složil přísahu a Fiala s Babišem předvedli absurdní divadlo
4. 6. 2023, 18:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
První červnový víkend je za námi. Nabídl po dlouhé době střet vlády a opozice. V televizní debatě se utkal současný premiér Petr Fiala se svým předchůdcem Andrejem Babišem. Co další ho právě končící víkend přinesl?

Striptýz, travesty show i útočiště bezdomovců. Opuštěný dům bývalých lázní čeká proměna. Jak vypadá teď?
4. 6. 2023, 17:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Budova bývalých žižkovských lázní v Praze zažila ledacos. Po téměř dvaceti letech, kdy jen postupně chátrala, se blíží její proměna na Dům tance. Uvnitř to ale stále vypadá, jako by se zastavil čas. Co z historie v ní zůstalo a jak bude vypadat její nová podoba? Z nenápadného domu na frekventované Husitské ulici se má stát nové kulturní i společenské centrum Žižkova. 

Na seriózní výzkum UFO se nejdřív musí nasbírat data, říká NASA, piloti se nesmí stydět mluvit
4. 6. 2023, 14:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Posledních několik měsíců se skupina odborníků, mezi nimi fyzici, astronauti, experti na letectví, astronomové a astrobiologové pod záštitou NASA věnovali fenoménu UFO a problematice jeho seriózního výzkumu. Ukázalo se, že hlavní problém je s tím slovem “seriózní”.

Viliam Buchert: Nad Českem pořád zataženo, televizní debata Fialy a Babiše byla jen bizarním divadlem
4. 6. 2023, 13:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pokud se chtěl někdo dozvědět, jak ze současné krize ven, tak to ani po očekávaném televizním nedělním souboji mezi premiérem Petrem Fialou a vůdcem nejsilnější opoziční strany Andrejem Babišem, neví. Fiala opakoval, co všechno dělá vláda dobře. A Babiš, co všechno dělá špatně. V době, kdy by byla potřebná dohoda rozhodujících politických sil při řešení rostoucího schodku státního rozpočtu, omezení výdajů, dotačního šílenství či skutečné důchodové reformy, viděli jsme jen další bizarní bitvu dvou nesmiřitelných rivalů. Jako kdyby měly být nějaké volby za pár týdnů.   

Na výlet se skvělým vínem po krásné stezce kolem Lužnice. Tábor prostě jede!
4. 6. 2023, 12:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pokud jste se poslední květnovou sobotu ocitli v jihočeském Táboře, dost možná jste mohli získat pocit, že sice jste na jihu, ale spíše Moravy. Ve městě a jeho bezprostředním okolí se potulovala spousta lidí s vínovými kapsičkami na krku, mapkami a skleničkami v ruce. Ti všichni byli účastníky akce, typické právě pro jižní Moravu – degustace vín přímo od vinařů.

Cyril Höschl: Škodí energetické nápoje organismu a měly by se prodávat až od 18 let?
4. 6. 2023, 10:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vážený pane profesore,

Válka proti chudobě: Když Spojené státy v 60. letech objevily bídu zapomenutých vesnic
4. 6. 2023, 7:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V osamoceném údolí východního Kentucky, v srdci hornaté krajiny Apalačského pohoří žili lidé roku 1964 v naprostém nedostatku. Jejich chatrče neměly vodu ani toalety. Natož napojení na veřejnou kanalizaci. Okolní krajina byla zdevastovaná, protkána znečištěnými říčkami tekoucími mezi kořeny suchých stromů. Samotní obyvatelé trpěli všemožnými nemocemi. Často neměli ani základní vzdělání a bez možnosti sehnat práci už dávno ztratili naději na to, že se jejich situace někdy zlepší. Vládní podpora, ať už finanční či materiální, je držela na hranici přežití tak dlouho, že už jim začal jejich způsob života připadat zcela normální. Každodenní boj těchto lidí zdokumentoval fotograf časopisu LIFE John Dominis a jeho snímky způsobily ve Státech velké pozdvižení.

Kultovní G. Love & Special Sauce zahrají v Šumperku na festivalu Blues Alive
4. 6. 2023, 7:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Festival Blues Alive, který bude od 16. do 18. listopadu v Šumperku již po sedmadvacáté, přidává k dosud oznámeným účinkujícím jako Tommy Castro, Alvin Youngblood Hart nebo Bernard Allison další velká světová nejen bluesová jména i doprovodné programy.

Vojtěch Rynda: Peníze? Ano, ale ještě víc potřebuje Česká televize odvahu
4. 6. 2023, 7:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
S nadcházející volbou generálního ředitele České televize je víc než za běžného provozu na pořadu dne otázka, jaká by tato naše veřejnoprávní instituce měla být. Ať už svou pozici obhájí dosavadní dvojnásobný šéf Petr Dvořák, nebo se jí ujme někdo nový, některé věci by se změnit měly tak jako tak. ČT potřebuje zejména čtyři věci: zvýšit financování, decentralizovat rozhodování, nabrat odvahu a omladit ve smyslu nových pracovníků i nalezení způsobu, jak oslovit publikum pod čtyřicet. Všechny tyto věci spolu souvisejí.

Sýrie: Kde se zrodilo mýdlo a čím se hýčkají blízkovýchodní krásky?
4. 6. 2023, 6:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Kde se rodí slavné aleppské mýdlo? Dnes bohužel v rozvalinách města zničeného válečným konfliktem. Proslulých mýdláren je ale na Blízkém východě mnoho a každá má své tajemství.

Fotografie z jiného světa: Jak vypadala Čína před komunistickým převratem?
3. 6. 2023, 15:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Jen málokterá země prošla za posledních 100 let tak velkou proměnou jako právě Čína. Z konzervativního císařství plného rozličných kultur se stala uniformní komunistická velmoc.

Jana Bendová: Nerušte nám rodná čísla, poděkování Zemanovi s výhradou a proč nenadávat českým úředníkům
3. 6. 2023, 12:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Spaste duši! Okamurova SPD a Majerové Trikolóra půjdou spolu do každých dalších voleb, což je samozřejmě jejich věc, ale chtějí spolu i zachraňovat Českou republiku, což je zase věc nás všech. Na Pražském hradě už nepostávají kvůli bezpečnostním kontrolám nekonečné fronty lidí, to je jistě fajn, ale předchozí filcung Zemanovy éry měl také něco do sebe. A co nepěkného se může stát, má-li státní úředník pocit nekonečné moci a sebestřednosti?   

Železniční nehoda v Indii patří mezi nejtragičtější v historii. Zemřelo 288 lidí
3. 6. 2023, 11:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Při nejhorší železniční nehodě v Indii v tomto století zemřelo v pátek ve státě Odiša nejméně 288 lidí a dalších 900 utrpělo zranění. Uvedly to dnes agentura AFP a zpravodajský server BBC News, podle něhož stále pokračují záchranné práce, na nichž se podílí stovky lidí, a očekává se, že počet obětí dále poroste. Podle počtu obětí již teď patří i k celosvětově nejtragičtějším za posledních téměř 100 let.

Hřib: Přesvědčujeme lidi, aby jezdili MHD. Auta v centru blokují tramvaje, zpoplatnění vjezdu je nutné
3. 6. 2023, 10:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vedení Prahy chystá velké změny v dopravě: mimo jiné zklidnění magistrály a zpoplatnění vjezdu do části centra. „V historickém centru dochází ke zpožďování tramvají, které blokují auta, například na Malé straně a Smetanově nábřeží. To je potřeba urgentně řešit,“ říká v rozhovoru náměstek primátora pro dopravu za Piráty Zdeněk Hřib. A mluví také o tom, proč město nemůže omezit protesty za zónu 30, co se v Praze za nového vedení postaví a jak zatím funguje koalice vedená Bohuslavem Svobodou.

Jak nás vidí Ukrajinky? Buchtičky chutnají dětem a je skvělé, jak si ze sebe ve filmech děláte legraci
3. 6. 2023, 7:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pozorují nás a žijí s námi už více než rok. Ochutnávají naše jídlo, sledují naše filmy a poslouchají naši hudbu. Poprosili jsme kolegyně z webu Pro Ukrajinu, aby se zeptaly svých krajanek, které k nám utekly před ruskou agresí, co na to říkají. 

Výchova alkoholiků v Čechách aneb Jak vláda kastuje jednotlivé druhy nápojů
3. 6. 2023, 7:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V České republice se za rok nelegálně vyrobí a spotřebuje zhruba šest milionů litrů lihovin. Podle Unie výrobců a dovozců lihovin to je přibližně stejný objem, jako je celá domácí produkce. Příští rok by objem nelegální výroby a spotřeby tvrdého alkoholu mohl být podle lihovarníků ještě vyšší, a to kvůli růstu spotřební daně, k němuž by podle plánu vlády Petra Fialy mělo dojít od začátku příštího roku. Výrobci a dovozci kořalek varují před další metanolovou aférou, před alkoholovou nákupní turistikou do sousedních zemí, ale poukazují i na skutečnost, že jednotlivé alkoholické nápoje v Česku podléhají rozdílnému zdanění.

Izrael: Na víkend do Tel Avivu
3. 6. 2023, 6:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Jedno z nejmladších židovských měst obepíná středomořský přístav, jenž pamatuje lodě starověkých Egypťanů. V duchu lákavých sloganů dostanete „dva v jednom“ a zároveň jedinečnou příležitost, jak si užít to nejlepší z obou světů během pár dní.

Nikdo už nesmí vylamovat u soudu dveře. Zavedeme otáčivé, ubezpečil Fiala po incidentu s Peterkovou
2. 6. 2023, 18:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Bezprecedentní vtrhnutí zfanatizovaného davu do soudní síně, kde se zrovna projednával případ nešťastné osůbky Jany Peterkové, při kterém dav vylomil dveře soudní síně, má dohru u samotné vlády.

Vladimír Mertlík: Máváme ruskými vlajkami a neumíme se poučit. Jsme jako ovce, které se o večeři radí s vlky!
2. 6. 2023, 18:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ve víru událostí posledních dnů trochu zapadlo 70. výročí událostí, jejichž průběh a následné konotace stojí za to po aktuálních událostech připomínat z řady důvodů. Pokud Zpětné zrcátko s oblibou užívá mantru „Nic na světě se nemění, jen kostýmy a kulisy“, v případě nepoučitelnosti českého občanstva platí tato sentence dvojnásob.  

Od výbuchu v Bejrútu se libanonská ekonomika propadá, káva na ulici je za statisíce, říká český velvyslanec
2. 6. 2023, 17:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Je to země, po níž kráčel Kristus, a také země, kde všichni stále na něco čekají: na peníze, na benzín, na plyn, na elektřinu, na novou vládu, říká v rozhovoru český velvyslanec v Bejrútu Jiří Doležel. Jak je Libanon bezpečný pro české turisty, když přestřelky na ulici nejsou vzácností? Proč zkolaboval stát a jeho úředníci docházejí do zaměstnání třeba jen na dva dny v týdnu? A jaká je příčina exploze sila v bejrútském přístavu?

Pavel Přílepek: Král turistických značek
2. 6. 2023, 16:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V srpnu 2018 převzal žezlo jediného profesionálního značkaře Klubu českých turistů, kde se stará o management značení včetně jeho financování a veškeré administrativy. Jak velký tým má na starost a co všechno značení turistických tras obnáší?

Festival Merkádo má 10 let!
2. 6. 2023, 13:25 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Festival Merkádo opět promění ve dnech 16. a 17. června 2023 náměstí Jiřího z Poděbrad v Latinskou Ameriku.

Proč nás kritizujete za něco, co dělali muži celé dekády? Britky Nova Twins vystoupí na Rock for People
2. 6. 2023, 13:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
O britské kapele Nova Twins je čím dál víc slyšet. Pozornost budí neobvyklou vizáží, tvrdými riffy i obsahovou stránkou jejich hudby, se kterou plánují velké věci. Jakých změn by chtěly baskytaristka jamajsko-australského původu Georgia South a zpěvačka a kytaristka íránsko-nigerijského původu Amy Love dosáhnout? Jakým překážkám musely coby ženy čelit při vstupu na hudební scénu? A co je jejich poselstvím? O tom všem nám pověděly v exkluzivním rozhovoru krátce před jejich návratem do Česka. Vidět je totiž můžete už příští týden na festivalu Rock for People! 

Vladimír Pikora: Máme tu nejhorší rozpočet v dějinách. Ne za rok, ale už teď ani ne v pololetí
2. 6. 2023, 12:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vláda sestavila rozpočet s tím, že za celý rok bude mít deficit 295 mld. Kč. Dalo by se proto předpokládat, že koncem května bude deficit činit pět dvanáctin uvedené částky. To by bylo zhruba 123 mld. Kč. Jenže deficit ve skutečnosti tvoří neuvěřitelných 271 mld. Kč. To je nejhorší výsledek hospodaření státu, jaký jsme tu kdy měli. Takový tu nebyl ani za covidu. To je naprostý úlet, se kterým se musí něco ihned dělat.

Lživá zpráva o úmrtí Petra Pavla pochází z Ruska. Policie případ odložila
2. 6. 2023, 11:50 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Policisté odložili případ dezinformace z období prezidentských voleb o tom, že kandidát na prezidenta Petr Pavel zemřel. Konkrétního pachatele se nepodařilo zjistit, stopy vedou do Ruska. Policie to dnes uvedla na twitteru.

Latinská Amerika na Jiřáku slaví 10 let!!
2. 6. 2023, 11:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Festival Merkádo opět promění ve dnech 16. a 17. června 2023 náměstí Jiřího z Poděbrad v Latinskou Ameriku. Letošní jubilejní 10. ročník festivalu nabídne mimořádný kulturní program v popředí s jihoamerickým průvodem v rytmu samby

Mohli žít, ale kryt byl zamčený. Lidé v Kyjevě se při ruském útoku marně snažili dostat do bezpečí
2. 6. 2023, 9:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ukrajinské úřady se zabývají případem, kdy se v době leteckého poplachu podle místních obyvatel neotevřel jeden kryt. Kyjevan, který se představil jako Jaroslav, popsal stanici Suspilne, že jeho žena a další dva lidé včetně dítěte zemřeli v Desňanské čtvrti, když se pokoušeli dostat do místního protileteckého krytu, ale nikdo jim neotevřel.

Ruský bizár: Takhle vypadala nahota v sovětských budovatelských filmech
2. 6. 2023, 6:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nahota a erotika byla ve filmech přítomná snad odjakživa. Její podání se lišilo pouze obdobím, ve kterém film vznikl. Ať už šlo o odhalené kotníčky nebo rovnou nahá ňadra, filmy byly velmi oblíbené. A ani období sovětské nadvlády nebylo výjimkou. I v sovětských filmech se objevovaly nahotinky. A tyto snímky byly velmi dobře hodnoceny i filmovými kritiky.

Rasista, xenofob, homofob, bludař a hrdý majitel Prince a Vévody. Můj skotský učitel autoškoly Alan
2. 6. 2023, 6:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Hned za životem v izolaci a za opakovanými zoufalými pokusy o návrat k jakémusi normálu, hned za traumaty způsobenými tím, jak jsme vídali své blízké přes utěsněná okna a dveře a dotýkali se jeden druhého výhradně přes ochranné prostředky, hned za torturou, kterou mi způsobovala přílišná domácí konzumace alkoholických nápojů, přejídání se domácím kváskovým chlebem a pravidelné televizní projevy Borise Johnsona, byla v žebříčku těch nejhorších věcí, které se mi během covidové pandemie udály, zkušenost se skotským učitelem autoškoly Alanem.

Leitmeritz: Tady jsem diskriminaci necítila, ale v USA mi bylo až nepříjemně. Nesmíte se bát a věřit
2. 6. 2023, 6:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nesmíte se bát, říká fotografka Radka Leitmeritz. Sama odvahu prokázala, když v necelých dvaceti odešla s prázdnou kapsou do Paříže. Neuměla tehdy ani slovo francouzsky a angličtinou nevládla o moc líp, což byla jedna z mnoha překážek na cestě za jejím snem stát se módní fotografkou. „Neměla jsem moc na výběr. Jediný způsob, jak to dělat, bylo těžce makat a hodně věřit tomu, že se to třeba povede,“ vzpomíná, co předcházelo tomu, než se stala vůbec první Češkou, jejíž snímky se dostaly na stránky magazínů jako Vanity Fair, Variety nebo Wall Street Journal. Kromě tisíců modelek zvěčnila také celou řadu hollywoodských hvězd. Za portrét oscarové herečky Nicole Kidman získala prestižní cenu American Press.

Pohádka zvaná Camargue: Divoký ráj na jihu Francie
2. 6. 2023, 6:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nedotčená příroda v místech, kde se Provence setkává s mořem, kde stáda býků uhýbají divokým koním a mokřady voní solí. Oblast Camargue na jihu Francie učaruje všem milovníkům života, skvělého jídla a pestrých barev. Anebo těm, kteří věří legendám a uctívají svatou Sáru.

Mostový jeřáb oceníte v dílně, portálový zase ve skladu
2. 6. 2023, 2:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Mechanizace je již dlouho neodmyslitelnou součástí výroby i celé řady dalších odvětví. Bez odpovídajícího vybavení se neobejde žádný průmyslový ani potravinářský podnik, logistické centrum ani velkosklad. Důležitou roli hrají stroje i v zemědělství, stavebnictví, logistice, neobejdou se bez nich ani hypermarkety, dílny a celá řada dalších firem a provozů. Tam, kde je potřeba manipulovat s těžkými břemeny, je významným pomocníkem jeřáb, jehož přemisťování v prostoru zajišťují jeřábové dráhy.

Po neúspěchu Čechů na MS v hokeji odvolal Hadamczik řidiče autobusu, brusiče bruslí a vymění i dresy
1. 6. 2023, 18:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Po historickém neúspěchu českých hokejistů na mistrovství světa v hokeji nastalo v národním týmu doslova zemětřesení. Prezident Českého svazu ledního hokeje Alois Hadamczik prohlásil, že je třeba rázných změn, aby se český hokej vrátil opět na výsluní.

Zbabělé zápisky Adély Knapové: Na cestu bránící se Ukrajinou vyrazila se dvěma transsexuály po boku
1. 6. 2023, 18:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Po roce 1989 se tak nějak automaticky předpokládalo, že cestopisné knihy (i ty reportážní) přirozeně zaniknou, protože v čase, kdy nic není nemožné, si většina čtenářů – vnitřních emigrantů své vysněné ráje přijede osobně užít. Podobně reportážní texty zůstanou zachovány v časopisech, ale vydávat je knižně nemá moc smysl. 

 Starší >  Nejstarší >>

Vrátit se nahoru