idnes.cz

Se správným vedením vyčmuchají drogy i výbušniny. Čeští psi patří k nejlepším
4. 6. 2023, 17:27 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Příprava služebních psů je velmi náročná, zejména těch se zvláštní specializací. Vyžaduje dokonalou souhru mezi psem a jeho psovodem. Vojenští policisté z Olomouce redakci iDNES.cz poodhalili, jak se psi cvičí, která plemena se používají nejčastěji, ale i úspěchy, kterých dosahují na mezinárodních soutěžích.

Větrníky jako obrana i vzdor. Ukrajinská farma bude největší ve východní Evropě
4. 6. 2023, 17:23 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ukrajinci staví navzdory válečnému běsnění a blízkosti fronty větrnou elektrárnu, která má být největší ve východní Evropě. Vnímají ji jako projev vzdoru proti ruské invazi. Zároveň do větrných turbín investují kvůli tomu, že pro Rusy, kteří opakovaně utočí na ukrajinský energetický systém, bude obtížnější je ničit. První fáze projektu už je hotová.

Zajali jsme dva ruské vojáky, hlásí partyzáni. Žádají schůzku s gubernátorem
4. 6. 2023, 17:05 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Skupina proukrajinských ruských partyzánů v neděli oznámila, že v bojích v ruské Belgorodské oblasti u hranic s Ukrajinou vzala do zajetí dva ruské vojáky. Skupina nabídla, že zajatce vymění za „několik minut rozhovoru“ s gubernátorem oblasti Vjačeslavem Gladkovem. Ten uvedl, že je připraven se s partyzány setkat na kontrolním stanovišti v Šebekinu.

Na Kroměřížsku zemřeli dva motorkáři, tah na Brno je uzavřen
4. 6. 2023, 16:44 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V buchlovských kopcích u Střílek na Kroměřížsku v neděli zemřeli dva motorkáři. Další žena je těžce zraněná. Silnice, která je hlavním tahem na Brno, je od třetí hodiny uzavřená.

Změna klimatu jako povolení k pobytu. Německo zvažuje zavést „klimapas“
4. 6. 2023, 16:22 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Lidé, kteří v důsledku klimatických změn přijdou o svůj domov, by podle představ poradního orgánu německé vlády mohli dostat takzvaný klimatický pas pro trvalý pobyt v Německu. Země by v tomto postupu vůči klimatickým běžencům měla být světovým průkopníkem, představují si také vládní Zelení.

Na Sokolovsku hoří les, do akce se zapojili i hasiči z Německa a vrtulník
4. 6. 2023, 16:11 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Mezi Bublavou a Kraslicemi na Sokolovsku hoří les asi na ploše dvou hektarů. Hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu. S hasebními pracemi jim pomáhají i kolegové z Německa. Do akce byl povolán i vrtulník.

Švédsko může rozšířit NATO do summitu, řekl po schůzce s Erdoganem Stoltenberg
4. 6. 2023, 16:08 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Švédsko se může stát členem Severoatlantické aliance (NATO) ještě před jejím summitem ve Vilniusu v polovině července. Po jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem to řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Oznámil také, že zástupci Švédska, Turecka a NATO budou znovu jednat v týdnu od 12. června.

Jaké jsou problémy úsporného balíčku? V Rozstřelu odpoví exprezident Klaus
4. 6. 2023, 16:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V českých národních financích začíná kulminovat velký průšvih. V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za celý letošní rok počítá s deficitem 295 miliard korun. Hostem pondělního vysílání pořadu Rozstřel a moderátora Vladimíra Vokála bude od 12:30 bývalý prezident České republiky – také bývalý premiér i ministr financí – Václav Klaus.

VIDEO: Egypt pohltila oblaka prachu. Písečná bouře uzavřela průplav
4. 6. 2023, 15:47 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nárazy větru dosahovaly rychlosti přes 50 kilometrů za hodinu a vlny bouřily až do výšky čtyř metrů - Egypt na sklonku týdne zasáhla písečná bouře. Udeřila v centru Káhiry, kde zemřel jeden člověk, a také v Suezském průplavu. Tam uzavřela dva rudomořské přístavy.

Každé zboží si najde svého kupce, říká šéf výprodejního obchodu
4. 6. 2023, 15:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Fenomén udržitelnosti má mnoho podob. Mezi ně patří i snaha prodat zboží, které si předtím zákazníka nenašlo - třeba i za pár korun. „Jsme tak schopni vykoupit paletu, na které jsou věci od praček po trenky. Zboží zkompletujeme, upravíme, připravíme případné náhradní balení,“ říká Michal Štádler z obchodu Levno.

Rušit rodná čísla nebyl můj nápad, řekl Bartoš. Experti varují před polovičatostí
4. 6. 2023, 14:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zmatek kolem utlumování rodných čísel nekončí. Místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš v pátek připustil, že stát možná na dokončení procesu nebude mít peníze. Zároveň uvedl, že přestat využívat rodná čísla nebyl jeho nápad, ale vnitra. Podle odborníků je aktuální řešení polovičaté. Zároveň varují před bezpečnostní hrozbou.

Ekonomika letos poroste o 0,3 procenta, inflace by měla dosáhnout 10,9 procent
4. 6. 2023, 14:13 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Hospodářský růst v letošním roce dosáhne 0,3 procenta. Brzdit ho bude hlavně klesající spotřeba domácností, kterou táhnou dolů rostoucí životní náklady. Letošní inflace by pak měla dosáhnout 10,9 procenta. Vyplývá to z pravidelného průzkumu ministerstva financí k vývoji ekonomiky na základě prognóz ministerstva a patnácti dalších tuzemských odborných institucí.

Středula kritizuje vládu za špatnou komunikaci s odbory a hrozí protesty
4. 6. 2023, 14:02 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Šéf odborářů Josef Středula kritizuje vládu za nedostatečnou komunikaci. Chce, aby přistoupila k jednání o opatřeních pro konsolidaci veřejných rozpočtů. Řekl to v nedělních Otázkách Václava Moravce. Upozornil, že další škrty by uspíšily odborářské protesty.

Amfiteátr v Plzni praská ve švech. Na Metalfest dorazily tisíce lidí
4. 6. 2023, 13:55 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Tisíce lidí zaplnily lochotínský amfiteátr v Plzni. Od pátku se tady koná tradiční Metalfest, který na západ Čech opět přivezl kapely z celého světa. Program pokračuje i dnes. Vystoupit by měly například skupiny Ensiferum, Testament nebo Behemoth.

Afghánky chtějí budoucnost aspoň pro své děti, říká pracovník Člověka v tísni
4. 6. 2023, 13:55 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Přes čtyři miliony dětí se v Afghánistánu nevzdělávají, země je po návratu hnutí Tálibán k moci neperspektivní zejména pro ženy. „Nějakou formu humanitární pomoci v Afghánistánu v současnosti potřebuje 28 milionů lidí,“ upřesňuje v rozhovoru pro iDNES.cz Petr Štefan, mediální koordinátor organizace Člověk v tísni, který Afghánistán před nedávnou dobou navštívil.

Varšava zažívá největší protest od roku 1989. Lidem vadí chystané zákony
4. 6. 2023, 13:46 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V polském hlavním městě Varšavě se v neděli v poledne sešly tisíce lidí, kteří demonstrují proti vládě a zejména navrhovanému zákonu o zřízení komise pro posouzení vlivů Ruska v Polsku. Protestující svolala v polovině dubna opoziční strana Občanská platforma (PO). Její lídr, Donald Tusk, přivítal příznivce s tím, že „hlas Poláků nelze umlčet“.

Připomínalo to střet Paroubka s Topolánkem, říkají k debatě politologové
4. 6. 2023, 13:39 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Poprvé v aktuálním volebním období se utkali v přímé konfrontaci televizní debaty na CNN Prima News premiér Petr Fiala a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Vzájemně si vyčetli ceny energií i utrácení za covidu. Podle politologů byl argumentačně lepší současný premiér, oběma vyčetli málo sebereflexe.

Malostranský zápisník: Chcete do politiky? Změňte si jméno na Fiala nebo Babiš
4. 6. 2023, 13:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Kterak průvodčí z Ústí nad Orlicí vytěžil jméno Petr Fiala. Jak skončí pirátský lidový tribunál nad mladou komunistkou? O jemných nuancích mezi Hradem a parlamentním podhradím. A modleme se za všechny hříchy našich poslanců!

Houbička je třetí ruka výčepního, říká hospodský a vítěz pivní soutěže
4. 6. 2023, 13:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Čisté sklenice, mokré ruce výčepního nebo Hvězda sládků zaručuje, že je v hospodě o pivo špičkově postaráno. Co dalšího je zárukou plné hospody, vysvětluje vítěz soutěže Master Bartender 2017 Simon Balonek.

V Moravském krasu se zabydluje bobří rodina, mláďata zřejmě brzy vyrazí dál
4. 6. 2023, 12:29 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zatímco kolem řeky Svitavy si mohou turisté všímat okousaných kmenů od bobra už řadu let, do Moravského krasu se mu donedávna příliš nechtělo. Až poslední tři roky ochránci pozorují, že si tento největší evropský hlodavec našel cestu i sem.

Jsem hrdý Čech, ne „rozpuštěný Evropan“, říká Michal Malátný
4. 6. 2023, 12:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Muzikant Michal Malátný před lety zariskoval a rozpustil „staré“ Chinaski.

ANO dominuje předvolebnímu průzkumu. Nepřeceňuji to, řekl Babiš
4. 6. 2023, 12:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Volby by v květnu podle modelu společnosti STEM pro Primu a CNN Prima News vyhrálo opoziční ANO s 33,5 procenty hlasů, před ODS se 14,6 procenty a Piráty s 10,8 procenty. „Průzkumy jsou fajn. Já to nepřeceňuji, nejlepší průzkum budou evropské volby,“ řekl šéf ANO Andrej Babiš. Zvažoval v nich kandidovat, nakonec ale myšlenku zavrhl.

Let přes Atlantik za cenu tisíců prasat. Biopaliva vzbuzují otázky, říká výzkum
4. 6. 2023, 12:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Evropské letecké společnosti se čím dál více snaží využívat živočišné tuky k výrobě biopaliv. Původní ekologické představy se ale mohou minout účinkem, neboť vyšší poptávka po přírodnějších alternativách může následně vyvolat i řadu nezamýšlených důsledků. Mezi ty se řadí třeba i nárůst produkce palmového oleje.

Řidička na Českobudějovicku narazila do stromu, na místě zemřela
4. 6. 2023, 11:58 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Tragická nehoda se stala v neděli ráno u Břehova na Českobudějovicku. Mladá žena jela ve Škodě Octavia, vyjela mimo silnici a narazila do stromu. Její zranění byla natolik vážná, že zemřela ještě před příjezdem záchranářů.

Předejte vládu Kubovi, vyzval Babiš. Vy snižte marže u potravin, opáčil Fiala
4. 6. 2023, 11:51 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Střet premiéra a šéfa ODS Petra Fialy a lídra opozičního ANO Andreje Babiše se odehrál v debatě na Primě a CNN Prima News. „Toto je amatérská vláda. Pan premiér by měl předat řízení vlády hejtmanu Kubovi a sám jít dělat eurokomisaře místo Jourové,“ vyzval Babiš premiéra Petra Fialu k demisi a poslal ho do Bruselu. „Snižte ceny potravin, snižte si marži,“ nenechal si útok líbit premiér.

Kanada, Španělsko, Mongolsko. Lesy severní polokoule hoří víc než kdy dřív
4. 6. 2023, 11:32 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Začaly nezvykle brzy a rozšířily se nezvykle prudce. Zejména lesy na severní polokouli letos na jaře zasáhly nezvladatelné požáry v dosud nejvyšší míře ve srovnání s předchozími lety. Vliv na to měly i nadprůměrné teploty a sucho během poslední zimy. Naprostou většinu požárů ovšem, ať úmyslně či ne, zapálí člověk.

Mám kancelář na stadionu, vypráví bývalý šéf PSJ i jihlavského fotbalu
4. 6. 2023, 11:07 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Více než čtvrt století byl František Vaculík faktickým šéfem jihlavského fotbalu. Známý podnikatel byl generálním ředitelem a předsedou představenstva akciové společnosti PSJ, klíčového partnera klubu a zároveň obří stavební firmy. Ta však před lety padla. Vaculík nyní poskytl první rozhovor od té doby.

V automobilce Škoda v Kvasinách hořelo v kotelně, škoda je 2,5 milionu
4. 6. 2023, 11:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V sobotu večer hořelo v plynové kotelně v automobilce Škoda Auto v Kvasinách na Rychnovsku. Požár způsobil škodu, která byla předběžně vyčíslena na 2,5 milionu korun. Hasiči evakuovali 14 lidí, nikomu se nic nestalo.

Brodil se po hruď mezi zdechlinami. Jeho snímky záplav hraničily s masochismem
4. 6. 2023, 10:24 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Asi nejvíce se proslavil snímkem zelenooké afghánské dívky. Také ale zažil téměř smrtelný pád na skály, pijavice přisáté po celém těle a dny v zaplavených ulicích po ramena ve vodě mezi uhynulými zvířaty. „Soustředil jsem se na práci tolik, že to hraničilo s masochismem,“ vzpomíná americký fotoreportér Steve McCurry na svůj pobyt v Indii v polovině osmdesátých let, kde fotografoval rozsáhlé monzunové záplavy. Jeho příběh přináší další díl seriálu Slavné fotografie.

Kůrovec uzavřel divoký prales u Horního Bradla, zákaz vstupu platí na roky
4. 6. 2023, 10:06 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Turisté na řadu let přišli o jednu z nejzajímavějších atrakcí Železných hor. Lidé už nesmějí kvůli hrozícím pádům stromů do přírodní rezervace Polom u Horního Bradla na Chrudimsku, jež představuje jediný dochovaný zbytek původního pralesa na území regionu.

Brigádníky láká spíše kancelář, manuálně pracovat nechtějí. Mzdy mírně rostou
4. 6. 2023, 9:47 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zájem firem o brigádníky v Česku je letos podobný jako před rokem, naopak uchazečů je málo, ačkoliv mzdy mírně vzrostly. Brigádníky i letos nejvíce lákají administrativní pozice, manuálně pracovat nechtějí. Vyplývá to z ankety mezi personálními agenturami.

Za nehodu v Indii může chyba signalizačního systému, bezpečnost tratí pokulhává
4. 6. 2023, 9:39 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Srážku vlaků v Indii způsobila chyba elektronického signalizačního systému, kvůli níž jedna ze souprav vjela na špatnou kolej, řekl v neděli indický ministr železnic Ašvini Vaišnav. Podle zahraničních médií sice vláda premiéra Naréndry Módího vynaložila miliardy na modernizaci železnic, hlavním problémem je ale bezpečnost na nich.

Skládku s nebezpečným materiálem na Přerovsku po požáru hasiči zasypávají
4. 6. 2023, 9:35 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Hasiči pokračují v práci na skládce s nebezpečným odpadem v Hradčanech na Přerovsku, kde v sobotu hořelo. V noci na neděli těžkou technikou rozhrabávali požářiště a v tuto chvíli ho zasypávají nehořlavým materiálem a zeminou, pracují zde tři stroje. Příčina požáru zatím není známá, škoda je nulová.

Baterie fotovoltaické elektrárny zapálila rodinný dům na Zlínsku
4. 6. 2023, 9:31 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Šest jednotek hasičů vyráželo v sobotu večer k požáru domu v obci Vlachova Lhota na Zlínsku. Vzplály tam baterie domácí fotovoltaické elektrárny a hrozilo rozšíření požáru. Technická závada způsobila škodu čtvrt milionu korun, nikdo se při události nezranil.

Energie na trzích podle analýzy zlevnily, nejvíce roste cena u cukru a kávy
4. 6. 2023, 9:22 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ceny komodit na světových trzích v posledních týdnech dále klesají, největší zlevnění letos zaznamenaly energie v čele se zemním plynem. Snižuje se také cena většiny kovů. Zdražují jen některé zemědělské komodity, například cukr letos přidal 25 procent, uvedl analytik investiční společnosti XTB Jiří Tyleček.

 Starší >  Nejstarší >>

Vrátit se nahoru