lidovky.cz

Georgův hrob v lesích. Našli mu rakovinu plic, ale místo posledního odpočinku chystal „zbytečně“
7. 12. 2023, 21:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Doktoři našli Georgeovi rakovinu plic, až když se mu rozlezla po těle a napadla játra. Byl to adenokarcinom jednoho z nejběžnějších typů (“Takhle se do učebnic nedostanu,“ hudroval George) a zdálo se, že nijak zvlášť rychle nemutuje, a tak měl ještě naději.

Kontroly čTečkou byly podle soudu protizákonné, dohled mohl získat citlivé údaje
7. 12. 2023, 20:34 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Kontroly aplikací čTečka za koronavirové pandemie byly podle Nejvyššího správního soudu (NSS) v rozporu se zákonem. Podle rozsudku soudu totiž kontrolující osoba mohla získat citlivé osobní údaje o zdravotním stavu dotyčného. NSS verdikt z konce listopadu zveřejnil na své úřední desce.

Němečtí strojvedoucí vstoupili do stávky, problémy potrvají až do víkendu
7. 12. 2023, 19:39 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V Německu ve čtvrtek večer začala stávka strojvedoucích, která skončí v pátek ve 22:00. Mluvčí železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) Achim Stauss na tiskové konferenci oznámil, že firma během stávky vypraví zhruba pětinu dálkových spojů. Ochromeny budou mimo jiné některé spoje s Českem. Protest vyhlásily Odbory německých strojvedoucích (GDL), které tak chtějí dráhy přinutit ke zvýšení mezd.

Bubák Kalousek. Politický matador může rozložit vládní koalici
7. 12. 2023, 19:18 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pokud někdo hrál dlouho a úspěšně v české politice roli bubáka, byl to bezesporu Miroslav Kalousek. Pak odešel z vysoké politiky, aby se nyní svou aspirací na kandidáta na poslance Evropského parlamentu opět vrátil do staré role. Tentokrát ovšem straší vládní koalici.

Otázky a odpovědi: zelené dotace se rozšiřují. Kdo může o podporu požádat a na co lze čerpat dotace?
7. 12. 2023, 19:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ministerstvo životního prostředí rozšířilo dotaci určenou pro nízkopříjmové domácnosti o rodiny, které pobírají příspěvek na děti. Tím se poměrně velké skupině lidí otevírají dveře k investicím do úspor energií, aniž by museli mít našetřeno velké množství peněz. Příští rok se má otevřít i možnost čerpat zvýhodněné úvěry.

Fiala rozdal metály, ocenil senátorku Němcovou či šéfa projektu Dárek pro Putina
7. 12. 2023, 18:41 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Senátorka a bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová, advokát, někdejší mluvčí Charty 77 a polistopadový ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Stanislav Devátý nebo sochař a malíř Jaroslav Róna patřili mezi 14 osobností, jimž ve čtvrtek premiér Petr Fiala udělil medaili Karla Kramáře.

Zakážeme genderově korektní jazyk ve školách a na úřadech, rozhodl bavorský premiér Söder
7. 12. 2023, 18:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V Německu se názory na genderově neutrální jazyk rozcházejí a liší se od regionu k regionu. Je to téma, které spolehlivě rozděluje levici a pravici.

Gaza jako Drážďany. Lze najít společný postoj, který neposílí Hamás?
7. 12. 2023, 17:42 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pro válku v Gaze platí to, co řekl Andor Šándor po ruské invazi na Ukrajinu: „Nevím, jak se důvěru mezi Západem a Ruskem podaří obnovit, když v Kremlu jsou lidé, kteří to, co se stalo, nepovažují za válku proti suverénnímu státu.“

Stavba čtyř bloků v Dukovanech je úplné sci-fi, míní expert Šnobr. Riziko zrušení tendru podle něj není malé
7. 12. 2023, 17:32 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Podle experta na energetiku a minoritního akcionáře ČEZ Michala Šnobra je varianta masivní jaderné výstavby problematická zejména kvůli financování.

Výluky skončily. Z Ostravy do Prahy se cestující dostanou o něco rychleji
7. 12. 2023, 16:59 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Společně s novým jízdním řádem, který začne platit 10. prosince, se opět zkrátí doba cestování na páteřní trase mezi Prahou a Ostravou. Pendolino zvládne cestu z Ostravy-Svinova na pražské hlavní nádraží za zhruba tři hodiny, časově si polepší i ostatní dálkové spoje na hlavním koridoru.

Kramný se znovu snaží o obnovu procesu, podpořil jej spolek Šalamoun
7. 12. 2023, 16:16 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Petr Kramný odsouzený na 28 let za vraždu manželky a dcery během dovolené v Egyptě se pokouší o obnovu soudního řízení. Stížnost u Ústavního soudu podal v říjnu, ve čtvrtek jej v dopise určeném soudcům podpořil spolek Šalamoun, který se snaží upozorňovat na justiční omyly a pomáhat jejich obětem.

Pomalé umírání německé Levice. Přežijí postkomunisté útok nové strany Wagenknechtové?
7. 12. 2023, 15:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Středečním dnem se uzavřela jedna důležitá kapitola v dějinách německého stranického systému: strana Levice (Die Linke) přestala mít po 14 letech v parlamentu samostatný poslanecký klub. Důvodem je, že ji opustila skupina okolo levicověpopulistické političky Sahry Wagenknechtové. V parlamentu se k ní přidalo dost poslanců na to, že původní Levice přestala mít podle jednacího řádu nárok na vlastní klub.

O památkové hodnotě haly hlavního nádraží dánské studio vědělo. Projekt můžeme upravit, říká jeho ředitelka
7. 12. 2023, 15:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Návrh nové podoby odbavovací haly pražského Hlavního nádraží pocházející z dílny prestižního dánského architektonického studia Henning Larsen rozdělila veřejnost na dva tábory a postavila proti sobě některé státní instituce.

Češi budou moci volit korespondenčně už v roce 2025, navrhla pětikoalice
7. 12. 2023, 15:02 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pět vládních stran předložilo nový návrh na zavedení korespondenční volby pro Čechy v zahraničí. Volit by tak mohli už v roce 2025. Možnost volit korespondenčně by se týkala už příštích voleb do Sněmovny. Návrh podepsali lídři stran pětikoalice i šéfové poslaneckých klubů.

Muž na Slovensku zakopal matku ve sklepě a bral její důchod. Odhalili ho na poště
7. 12. 2023, 14:56 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Muž na východním Slovensku podle policie zakopal tělo své zesnulé matky a pak bral její důchod. Na případ upozornili pracovníci pošty, když se muž v pondělí opět pokusil dostat k penzi, a to s pomocí společnice. Policisté ho obvinili kromě jiného z podvodu.

Policie bojuje se zloději umění. Systém má zlepšit i spolupráce s ministerstvem
7. 12. 2023, 14:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V jednom z pokojů východočeského hospitálu Kuks od loňska opět visí portrét hraběte Jana Michaela ze Šporku, člena rodiny, která známý areál vybudovala. Rok před tím požádal tehdejší majitel obrazu Národní galerii o vystavení osvědčení k vývozu do zahraničí. Kontrola původu díla ale ukázala, že obraz byl před třiceti lety ukraden. Podobných příběhů se šťastným koncem bylo podle policie vloni dvanáct.

Prezidenta Pavla v úřadě lidé hodnotí známkou tři. Nad Zemanem triumfuje
7. 12. 2023, 14:17 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Prezidenta Petra Pavla lidé za jeho dosavadní působení v čele státu při známkování jako ve škole hodnotili v průměru trojkou. Ve všech pěti dotazovaných oblastech byl Pavel hodnocený lépe než jeho předchůdce Miloš Zeman, vyplynulo z aktuálního průzkumu agentury STEM/MARK.

Výzvy ke genocidě Židů nemusí vadit, mlžily rektorky v USA. Teď slova mírní
7. 12. 2023, 13:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Šéfky tří prestižních amerických univerzit čelí kritice poté, co při slyšení v Kongresu daly najevo, že výzvy ke genocidě Židů by nebyly automaticky proti pravidlům jejich institucí. Ve svých odpovědích uvedly, že by při posuzování takovýchto výroků záleželo na kontextu. Proti jejich slovům se vymezují akademici, podnikatelé i politici.

Za úraz na chodníku zodpovídá vlastník, roli hrají i boty chodce, říká právník
7. 12. 2023, 13:31 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
S oblevou přichází v Česku nebezpečí pádu sněhu a rampouchů ze střech a roste i pravděpodobnost úrazů na namrzajících chodnících. Právník Jaroslav Ortman říká, že odpovědnost nese vždy majitel, u soudu ale můžou hrát roli i boty či nedbalost.

Bývalý agent Mosadu: Arabové Hamás nesnáší. Gaze by mohlo pomoct jedno překvapivé řešení
7. 12. 2023, 13:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
„Koalice arabských sil na přechodnou dobu by Gaze prospěla. Bude potřeba udělat spoustu rekonstrukce, ale dalo by se to provést za deset procent částky, již Katar utratil za mistrovství světa ve fotbale. Za podobné peníze by z Gazy byl druhý Singapur,“ říká izraelský novinář a bývalý agent Mosadu Gad Šimron.

Sblížily nás pondělky v Trafice aneb Jak jsem potkal aristokrata Karla Schwarzenberga
7. 12. 2023, 12:40 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V rámci té záplavy nekrologů si jeden všimne, jak všichni píší o tom, kde všude s Karlem Schwarzenbergem byli a kolik s ním mají historek. Říkal jsem si, že to napíši jinak, ale jak jsem si tím lámal hlavu, tak to vlastně taky jinak neumím.

Vztahy Čechů a Vietnamců se zlepšily. Ukrajince už snášíme lépe než Rusy
7. 12. 2023, 12:01 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Za uplynulých deset let se výrazně zlepšil vztah české společnosti k Vietnamcům. Z listopadového průzkumu agentury STEM také vyplývá, že Češi mají dlouhodobě velmi příznivý vztah ke Slovákům a cizincům pocházejícím z vyspělých zemí, naopak špatně vnímají geograficky a kulturně vzdálené národnosti i Romy.

Teplo z uhlí podraží, z plynu ne. A rozúčtování bude od Nového roku férovější
7. 12. 2023, 12:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Teplo vyráběné z uhlí podraží od ledna o deset až třicet procent, jiné zdroje této energie budou vůči zákazníkům milosrdnější.

Kradenou elektroniku chtěl dát zloděj rodině k Vánocům, nakonec se přišel udat
7. 12. 2023, 11:28 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Neobyčejnou situaci zažili v minulých dnech policisté na Zlínsku. Ti pátrali po pachateli, který v jedné obci vykradl obchod s elektronikou. K jejich překvapení se v muži, který měl čin na svědomí, hnulo svědomí. Sám se přišel do obchodu přiznat, zboží vrátil a omluvil se. Elektroniku prý chtěl rozdat jako dárky pod stromeček svým blízkým.

McDonald's plánuje globální expanzi. Chce otevřít deset tisíc nových poboček
7. 12. 2023, 10:41 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald’s plánuje do roku 2027 otevřít po celém světě deset tisíc nových poboček. Tím by jich měl dohromady již padesát tisíc ve více než stovce zemí světa. Firma chce také více než zdvojnásobit příjmy z věrnostního programu. Společnost to uvedla ve svém středečním prohlášení.

Praha nezvládá úklid sněhu. Chodníky kloužou, nemocnice plní potlučení lidé
7. 12. 2023, 10:34 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Šestý den poté, co napadl v Praze sníh, zůstávají chodníky neuklizené. Chodci pak často končí se zraněními v nemocnici. Neodhrabaný sníh či zledovatělé a kluzké plochy nejsou jen na periferiích Prahy, ale také v centru metropole.

Čtrnáctiletá dívka střílela ve škole v ruském Brjansku, pak se zabila
7. 12. 2023, 10:21 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Jednoho člověka zabila a dalších pět lidí zranila studentka, která ve čtvrtek střílela na gymnáziu v západoruském Brjansku. Uvedlo to ruské ministerstvo zdravotnictví, podle kterého se dívka po činu zastřelila. Motiv a okolnosti střelby úřady vyšetřují. Agentura Reuters uvedla, že střelkyni bylo 14 let.

Republikáni v Senátu zablokovali Bidenův balík pomoci Ukrajině a Izraeli
7. 12. 2023, 9:31 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Republikáni v americkém Senátu ve středu zablokovali návrh demokratického prezidenta Joea Bidena o rozsáhlé finanční pomoci Ukrajině a Izraeli. Republikáni výměnou za podporu balíčku požadovali zpřísnění americké imigrační politiky. Bílý dům již dříve varoval, že americké prostředky na pomoc Ukrajině by brzy mohly být vyčerpány, uvedla BBC.

Prezident přivítá nejvyšší ústavní činitele. Řešit budou hlavně situaci v zahraničí
7. 12. 2023, 9:23 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Prezident Petr Pavel bude na Pražském hradě ve středu hostit tradiční jednání nejvyšších ústavních činitelů. Na setkání k zahraniční politice dorazí premiér Petr Fiala, šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová, předseda Senátu Miloš Vystrčil a ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. Tiskový brífink můžete sledovat na portálu iDNES.cz od 11:00.

Výbuch skladu a silné záplavy. Seychely stavem nouze uvěznily turisty v hotelech
7. 12. 2023, 8:39 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Souostroví Seychely vyhlásilo ve čtvrtek kvůli explozi ve skladu výbušnin a záplavám, které způsobily silné deště, stav nouze. Prezident Wavel Ramkalawan vyzval, aby lidé zůstali ve svých domovech a spolupracovali s policií.

Víkend přinese oteplení, oblevu i ledovku. Po něm bude až 12 °C
7. 12. 2023, 8:28 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zimní počasí se tento týden ještě nevzdá. Ve čtvrtek i v pátek meteorologové očekávají maximální teploty okolo nuly. Víkend ale přinese na většině území oteplení. Skupenství srážek bude velmi rozmanité od deště, přes mrznoucí déšť až po sněžení. Oblevu bude doprovázet padání ledu a rampouchů ze střech, nelze vyloučit ani vzestup hladin řek. Začátkem příštího týdne bude místy až dvanáct stupňů.

Útok s berlemi. Rusko posílá do války raněné, vznikají pluky „invalidů“
7. 12. 2023, 8:24 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ruská armáda posílá raněné vojáky z řad mobilizovaných mužů bez potřebné léčby do útočných oddílů, uvedl ve čtvrtek investigativní portál Važnyje istorii, který se odvolává na svědectví manželek raněných vojáků. Podle něj tak stejně jako v časech druhé světové války vznikají pluky „invalidů“, kterým se také říká pluky rekonvalescentů.

Stihl by linkový let. Proč premiér Fiala odletěl na klimatickou konferenci do Dubaje vládním speciálem
7. 12. 2023, 5:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Do Dubaje na dva způsoby. Zatímco letos v únoru se Úřad vlády chlubil, že premiér Petr Fiala poletí do Emirátů linkovým letem, minulý týden bylo ticho po pěšině. Předseda vlády totiž letěl na konferenci OSN o změně klimatu (COP28) vládním speciálem.

Loučení. Je zásluhou i Schwarzenberga, že aristokracie už není považována za cosi nepřátelského
7. 12. 2023, 5:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Jako by se připomněl prosinec 2011. I tehdy se chystal pohřeb ve stylu „v zámku a v podzámčí“. S Václavem Havlem se lidé loučili v kostele sv. Anny a obřad se odehrál na Hradě. S Karlem Schwarzenbergem se lidé loučí u Panny Marie pod řetězem a obřad se odehraje v katedrále.

Lidé se v Praze loučí se zesnulým Schwarzenbergem. Němečtí strojvedoucí vstupují do stávky
7. 12. 2023, 5:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

 Starší >  Nejstarší >>

Vrátit se nahoru