lidovky.cz

Zajali jsme dva ruské vojáky, hlásí partyzáni. Žádají schůzku s gubernátorem
4. 6. 2023, 17:07 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Skupina proukrajinských ruských partyzánů v neděli oznámila, že v bojích v ruské Belgorodské oblasti u hranic s Ukrajinou vzala do zajetí dva ruské vojáky. Skupina nabídla, že zajatce vymění za „několik minut rozhovoru“ s gubernátorem oblasti Vjačeslavem Gladkovem. Ten uvedl, že je připraven se s partyzány setkat na kontrolním stanovišti v Šebekinu.

Heimlichův chvat od Allena. Jak známý režisér zachránil příteli život
4. 6. 2023, 17:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Když se v médiích objeví jméno Woodyho Allena (87), vždy jen v souvislosti s jeho filmy či skandály z osobního života. Nyní se o něm píše proto, že zachránil život svému příteli Andrew Steinovi (78), s nímž minulý týden večeřeli v italské restauraci Caravaggio na Upper East Side v New Yorku.

Potraviny ve vleku inflace. Jak si stojíme ve srovnání s Evropou
4. 6. 2023, 17:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Jídlo sice zdražuje kvůli inflaci v celé EU, ale v Česku na to místo výrobců a obchodníků doplácí jen zákazníci.

Švédsko může rozšířit NATO do summitu, řekl po schůzce s Erdoganem Stoltenberg
4. 6. 2023, 16:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Švédsko se může stát členem Severoatlantické aliance (NATO) ještě před jejím summitem ve Vilniusu v polovině července. Po jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem to řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Oznámil také, že zástupci Švédska, Turecka a NATO budou znovu jednat v týdnu od 12. června.

Amfiteátr v Plzni praská ve švech. Na Metalfest dorazily tisíce lidí
4. 6. 2023, 15:36 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Tisíce lidí zaplnily lochotínský amfiteátr v Plzni. Od pátku se tady koná tradiční Metalfest, který na západ Čech opět přivezl kapely z celého světa. Program pokračuje i dnes. Vystoupit by měly například skupiny Ensiferum, Testament nebo Behemoth.

Varšava zažívá největší protest od roku 1989. Lidem vadí chystané zákony
4. 6. 2023, 15:08 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V polském hlavním městě Varšavě se v neděli v poledne sešly stovky tisíc lidí, kteří demonstrují proti vládě a zejména navrhovanému zákonu o zřízení komise pro posouzení vlivů Ruska v Polsku. Protestující svolala v polovině dubna opoziční strana Občanská platforma (PO). Její lídr, Donald Tusk, přivítal příznivce s tím, že „hlas Poláků nelze umlčet“.

Smlouvou s USA posilujeme obranu Česka
4. 6. 2023, 15:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vláda na konci dubna po více než ročním jednání s americkými protějšky schválila strategický dokument, Smlouvu o obranné spolupráci mezi ČR a USA, kterou nedávno podepsala ve Spojených státech ministryně obrany Černochová. Pokud ji v parlamentu ratifikujeme, přiřadíme se k dalším 24 zemím NATO (včetně slovenských a polských sousedů), které s Američany obdobně spolupracují.

Základní školy v Utahu zakázaly Bibli. Prý obsahuje vulgaritu a násilí
4. 6. 2023, 14:50 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V americkém Utahu se jeden školní obvod rozhodl zakázat Bibli na základě toho, že údajně obsahuje prvky vulgarity a násilí. Republikánská vláda v Utahu v loňském roce zakázala na školách „pornografické a neslušné“ knihy. Zákaz dosud dopadal zejména na knihy týkající se otázek sexuální orientace a identity, uvedla stanice BBC.

Ekonomika letos poroste o 0,3 procenta, inflace by měla dosáhnout 10,9 procent
4. 6. 2023, 14:32 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Hospodářský růst v letošním roce dosáhne 0,3 procenta. Brzdit ho bude hlavně klesající spotřeba domácností, kterou táhnou dolů rostoucí životní náklady. Letošní inflace by pak měla dosáhnout 10,9 procenta. Vyplývá to z pravidelného průzkumu ministerstva financí k vývoji ekonomiky na základě prognóz ministerstva a patnácti dalších tuzemských odborných institucí.

Středula kritizuje vládu za špatnou komunikaci s odbory a hrozí protesty
4. 6. 2023, 14:31 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Šéf odborářů Josef Středula kritizuje vládu za nedostatečnou komunikaci. Chce, aby přistoupila k jednání o opatřeních pro konsolidaci veřejných rozpočtů. Řekl to v nedělních Otázkách Václava Moravce. Upozornil, že další škrty by uspíšily odborářské protesty.

Putin upevňuje vztah s církví. Vrátil ji cennou ikonu přes odpor galerie
4. 6. 2023, 14:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Rituál před ukrajinskou protiofenzivou, nebo návrat uměleckého díla nedozírné hodnoty právoplatnému majiteli? „Na četné žádosti věřících“ se Vladimir Putin rozhodl vrátit ruské pravoslavné církví ikonu svaté Trojice od Andreje Rubleva, která byla bezmála sto let umístěna ve známé moskevské Treťjakovské galerii. Nejen v Rusku se nyní spekuluje o motivu prezidentova rozhodnutí.

ANO dominuje předvolebnímu průzkumu. Nepřeceňuji to, řekl Babiš
4. 6. 2023, 12:18 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Volby by v květnu podle modelu společnosti STEM pro Primu a CNN Prima News vyhrálo opoziční ANO s 33,5 procenty hlasů, před ODS se 14,6 procenty a Piráty s 10,8 procenty. „Průzkumy jsou fajn. Já to nepřeceňuji, nejlepší průzkum budou evropské volby,“ řekl šéf ANO Andrej Babiš. Zvažoval v nich kandidovat, nakonec ale myšlenku zavrhl.

Vyrobí věrné video a oškubou vás. Kyberexpert radí, jak nenaletět on-line podvodníkům
4. 6. 2023, 12:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Slídí po stopách online podvodníků, jejich obětem už pomohl navrátit miliony dolarů. Kyberexpert Jarek Jakubček popsal, jak „loví“ zločince na internetu. „Útočníci teď hojně cílí na běžné lidi skrze investiční podvody,“ říká vyšetřovatel investigativního oddělení společnosti Binance, jedné z největších kryptoměnových burz na světě, který úzce spolupracuje s policií.

Nechutné W. Přivodí vláda svými škrty další recesi?
4. 6. 2023, 11:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Vítejte v Chlívku! Tedy nejen v rubrice, ale i v národní politice, která jej začíná připomínat. Vláda po roce a půl hibernace připravila s velkou slávou „úsporný balíček pro následující roky“, aby o pár týdnů později naznala, že „je nutné začít šetřit ještě letos“. Voil`a!

Máte právo na dědictví, ale nevíte o smrti blízkého? Řešením je tzv. žaloba oprávněného dědice
4. 6. 2023, 11:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Základními dvěma cíli, které jsou předmětem dědického řízení, jsou zjistit všechny potenciální dědice a rovněž aktiva a pasiva dědictví po zůstaviteli. Co se ale bude dít, když některý dědic záměrně majetek či ostatní dědice zapřel?

Energie na trzích podle analýzy zlevnily, nejvíce roste cena u cukru a kávy
4. 6. 2023, 10:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ceny komodit na světových trzích v posledních týdnech dále klesají, největší zlevnění letos zaznamenaly energie v čele se zemním plynem. Snižuje se také cena většiny kovů. Zdražují jen některé zemědělské komodity, například cukr letos přidal 25 procent, uvedl analytik investiční společnosti XTB Jiří Tyleček.

Za nehodu v Indii může chyba signalizačního systému, bezpečnost tratí pokulhává
4. 6. 2023, 9:39 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Srážku vlaků v Indii způsobila chyba elektronického signalizačního systému, kvůli níž jedna ze souprav vjela na špatnou kolej, řekl v neděli indický ministr železnic Ašvini Vaišnav. Podle zahraničních médií sice vláda premiéra Naréndry Módího vynaložila miliardy na modernizaci železnic, hlavním problémem je ale bezpečnost na nich.

Poslední dva Češi ze Súdánu jsou doma, s evakuací pomohlo Turecko
4. 6. 2023, 8:24 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Poslední dva čeští občané opustili boji zmítaný Súdán a jsou v bezpečí, evakuovalo je Turecko. Na Twitteru to v sobotu večer oznámil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Do Česka se už dříve s pomocí Německa evakuovali tři občané.

Fiala versus Babiš. Premiér se s šéfem ANO utká v televizní diskusi
4. 6. 2023, 8:24 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Střet premiéra a šéfa ODS Petra Fialy a lídra opozičního ANO Andreje Babiše se odehraje v debatě na Primě a CNN Prima News. Potkali se spolu už v pátek, když je oba pozval na Hrad prezident Petr Pavel k diskusi o české pozici před summitem NATO v litevském Vilniusu, o česko-americké smlouvě o obranné spolupráci (DCA) a o podpoře Ukrajiny napadené Ruskem. Duel na televizní stanici začíná v 11 hodin.

Noční útok u Dnipra nepřežila dvouletá dívka, zraněno bylo 22 lidí
4. 6. 2023, 8:24 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Na celém území Ukrajiny v noci na neděli po několik hodin znovu platil protiletecký poplach kvůli ruskému útoku drony a raketami. V troskách dvoupatrového obytného domu u ukrajinského města Dnipro, který podle Kyjeva zasáhla v sobotu ruská palba, našli záchranáři v noci na neděli tělo dvouleté dívky. Při explozi rovněž utrpělo zranění 22 lidí, z toho pět dětí.

Plyn zlevňuje, krize je pryč. Jaké kontrakty nyní odborníci doporučují sjednat
4. 6. 2023, 5:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Na burze je zemní plyn nejlevnější za poslední dva roky. Obchodníci nemají obavy ani z nadcházející zimy. Změna se postupně propíše do ceníků pro české domácnosti.

Kde je naše budoucnost. Vláda by si měla ujasnit, zdali je pro ni věda prioritou
4. 6. 2023, 5:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
O významu vědy a inovací pro Českou republiku asi nikdo nepochybuje. Potřebujeme je pro rozvoj ekonomiky i pro zlepšení života. Současná vláda o nich má ve svém letošním programovém prohlášení zvláštní kapitolu. Kde se mimo jiné dočteme, že jde o jednu ze zásadních investic do budoucnosti země.

Před šetřením má mít přednost aktivita. Vládní balíček místo rozvoje povede k útlumu
3. 6. 2023, 21:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Byl nám představen tzv. ozdravný balíček veřejných financí a úpravy penzí. Úvodem charakteristika: jde o operaci účetních, nikoliv národohospodářů.

Partyzáni v Belgorodu použili západní zbraně. Byly mezi nimi i české pušky
3. 6. 2023, 20:29 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Milice, které v květnu rozpoutaly střety v ruské Belgorodské oblasti u hranic s Ukrajinou, použily zahraniční zbraně včetně českých pušek BREN nebo belgických FN SCAR. Česká vláda to odmítá komentovat.

Nejistá stráž konkurence. Řetězce nakonec za zdražování nejspíš nemohou. Přesto je kontrola trhu potřeba
3. 6. 2023, 19:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
K nadsazování cen potravin, zdá se, nedochází. Dokázat dobré fungování trhu s jistotou je ale velmi těžké.

Moldavsko uniká z objetí Moskvy. Vliv Ruska má v zemi mnoho podob
3. 6. 2023, 18:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ruský útok na Ukrajinu uspíšil snahu Moldavska vymanit se z vlivu Moskvy a vstoupit co nejdříve do EU.

Evropská vzácnost. Krajty zelené se v ostravské zoo poprvé rozmnožily
3. 6. 2023, 17:44 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Deset mláďat se vylíhlo ze snůšky krajty zelené, chované v ostravské zoologické zahradě. Jde o raritu, krajty se totiž v zajetí rozmnožují jen velmi vzácně. V Evropě je chová osm desítek zařízení, za poslední rok se však odchov mláďat podařil jen v jedné další zoo.

Velká peněžní loupež. Měnovou reformou režim zabil několik much jednou ranou.
3. 6. 2023, 17:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Měnová reforma z května 1953 vstoupila do kolektivní paměti českého národa jako akt loupeživé zvůle. O peníze přišli všichni, zejména však střední třídy.

Zelený poklad na dohled od Jiřetína. Tři sta let starý les se možná dočká zápisu do UNESCO
3. 6. 2023, 16:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Na svazích Krušných hor nedaleko hnědouhelného dolu roste bukový les starý 300 let. Češi ho chtějí zapsat na seznam UNESCO.

Na Přerovsku hoří skládka nebezpečného odpadu. Lidé v okolí nemají větrat
3. 6. 2023, 15:52 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Hasiči zasahují na Přerovsku u požáru skládky nebezpečného odpadu. Nasazeno je 14 jednotek i vrtulník s bambivakem. Obyvatelé okolních obcí nemají větrat.

Na letišti ve Strakonicích havarovala cessna, zřejmě kvůli větru
3. 6. 2023, 15:51 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V drama se v sobotu odpoledne změnil přistávací manévr letounu typu cessna na letišti ve Strakonicích. Zřejmě kvůli poryvu větru pilot při dosedání havaroval na konci přistávací plochy. On i pasažér jsou v pořádku.

Umělá inteligence jako perspektivní obor. Vznikne někdy Czechia-1?
3. 6. 2023, 15:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Za nejatraktivnější byznysový příběh letošního roku už nyní můžeme označit vzestup firem, jejichž podnikání je spojeno s umělou inteligencí (Artificial Intelligence – AI). To, co tento fenomén letos předvádí na akciových trzích, je skutečně brutální. Před několika dny dokonce vznikla nová supernova v tomto sektoru.

Chaos a řady mrtvých, popisují svědci a přeživší železniční tragédii v Indii
3. 6. 2023, 13:47 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Jedna z nejhorších nehod na indické železnici vůbec, ke které došlo v pátek v jihozápadním státě Odiša, si vyžádala téměř tři stovky mrtvých a devět set zraněných. Bilance navíc ještě zřejmě poroste. „Lidé utíkali všemi směry. Měli žízeň,“ popisují srážku dvou osobních a jednoho nákladního vlaku pro BBC očití svědci. „Všude byl kouř,“ říkají.

Maďarská vláda ukázala mapu Ukrajiny bez Krymu, rozčílila Kyjev
3. 6. 2023, 12:01 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ukrajinská média kritizují video zveřejněné na youtubovém kanálu maďarské vlády, v němž se objevila mapa, která zobrazuje Ukrajinu bez poloostrova Krym. Video navíc vyzývá k ukončení války a k řešení konfliktu cestou mírových jednání. Kyjev ale upozorňuje, že mírová jednání s Moskvou ve chvíli, kdy ruské síly okupují část ukrajinského území a dál útočí, nejsou možná.

Konec rodných čísel? Zvažme to znovu, je to příliš drahá legrace.
3. 6. 2023, 12:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
O rušení rodných čísel se mluví už víc než deset let. Teď to ale vypadá, že by z mraků mohlo začít pršet. K čemu tyhle velké manévry budou?

 Starší >  Nejstarší >>

Vrátit se nahoru