Elchron.cz - kategorie počítače

Celkem 4780 článků.|

Počítače

[aktualita] ČVUT spustí vlastní kampusovou 5G síť, postaví jí T-Mobile a Ericsson
lupa.cz | Ikonka času7. 4. 2021, 12:01 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) při ČVUT během druhého čtvrtletí tohoto roku spustí vlastní kampusovou 5G síť. Pokryje prostory laboratoří a testbedu pro průmysl 4.0, celková rozloha bude tisíc metrů čtverečních. Pro CIIRC projekt buduje operátor T-Mobile, který nasadí technologie od společnosti Ericsson. T-Mobile síť označuje za první 5G stand-alone (SA) pro průmyslové využití v České republice. Nejde tedy o hybrid, kdy část sítě běží na 5G a signalizace na LTE.…

[aktualita] Signal testuje funkci posílání kryptoměn mezi uživateli
lupa.cz | Ikonka času7. 4. 2021, 11:07 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Komunikační aplikace Signal testuje novou peer-to-peer funkcionalitu, která umožní posílání kryptoměn mezi kontakty. Funkcionalita Signal Payments je dostupná zatím jen ve Velké Británii v nové beta verzi aplikace a podporuje momentálně jen kryptoměnu MobileCoin (MOB). S tou, jak podotýká The Verge, spojen spoluzakladatel Signalu a výkonný ředitel firmy Moxie Marlinspike. „Signal Payments umožňuje snadno propojit Signal s peněženkou na MobileCoin a díky tomu můžete začít snadno posílat peníze…

LG potvrdilo uzavření mobilní divize, začne vyrábět součástky pro elektromobily
cdrserver.cz | Ikonka času7. 4. 2021, 11:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000

Společnost LG se toto pondělí rozhodla, že během července ukončí výrobu svých mobilních telefonů. Tuto divizi se totiž nepovedlo nikomu prodat. Místo toho se bude LG soustředit na výrobu elektronických součástek pro elektromobily.

[aktualita] Rozhlasový radní Petr Arenberger se stane ministrem zdravotnictví
lupa.cz | Ikonka času7. 4. 2021, 10:32 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Člen Rady Českého rozhlasu a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger se dnes stane novým ministrem zdravotnictví. Agentuře ČTK to potvrdil tiskový odbor Úřadu vlády. Lékař Arenberger zasedá v rozhlasové radě od května 2018. Jeho nová pozice však je podle zákona o Českém rozhlase neslučitelná s dalším působením v Radě Českého rozhlasu. Zákon 484/1991 Sb. v § 5 zakazuje členství v radě členům vlády. Je to dané samou podstatou fungování kontrolního orgánu, který má být…

[aktualita] Začíná první státní dražba kryptoměn, vyvolávací cena za 0,42337268 BTC je přes půl milionu korun
lupa.cz | Ikonka času7. 4. 2021, 10:24 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) dnes spouští první státní dražbu kryptoměn. Vyvolávací cena za 0,42337268 Bitcoinu je 544 632 Kč, úřad ji stanovil podle směnného kurzu dnes ráno. V polovině března přitom stát počítal s vyvolávací cenou o 20 tisíc nižší. Zájemci se do dražby mohli hlásit do včerejší půlnoci, minimální výše příhozu je 20 tisíc korun. Aukce končí zítra. Kryptoměny v dražbě pocházejí z výnosů z trestné činnosti. Do majetku státu připadly poté, co Krajský…

Bojový dron Arrow bude vážit necelých 17 tun a létat rychlostí až Mach 2,1
cdrserver.cz | Ikonka času7. 4. 2021, 9:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000

Budoucností vojenského letectva jsou drony, které budou velikostně a váhově odpovídat plnohodnotným bojovým letounům s posádkou. Společnost Kelley Aerospace jeden takový bezpilotní letoun vyvíjí. Jmenuje se pracovně Arrow.

[článek] Čína používá AI jako nástroj pro šíření svého vlivu. Vyhraje technologickou studenou válku?
lupa.cz | Ikonka času7. 4. 2021, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[9 minut čtení] Z Číny se stala velmoc ve vývoji umělé inteligence (AI). Technologie na ní postavené se snaží exportovat do celého světa. A s nimi šíří i svůj vliv. Když se jako oficiální návštěva dostanete do obrovského kampusu společnosti Huawei v Šen-čenu v Číně, kde mimo jiné mají repliku Českého Krumlova, s velkou pravděpodobností vás nejdříve zavedou do jedné z budov, kde je instalována rozsáhlá stálá expozice toho, co Huawei dělá. Připravený je zde model rychlovlaku, chytrého elektrického gridu, kampusových sítí nebo něčeho, čemu se tady říká safe city, což je soustava dohledových kamer, senzorů, BTSek, Wi-Fi hotspotů, optických vláken a datových center.

14'' pracovní konvertibilní notebook s aktivním stylusem - Acer TravelMate Spin P4
notebook.cz | Ikonka času7. 4. 2021, 6:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
14'' konvertibilní notebook, zaměřený na firemní nasazení, s dotykovou obrazovkou, a dotykovým perem uložitelným přímo do těla notebooku. Pokud potřebujete něco jako tablet, k tomu Windows a přiměřený výkon (takže vám MS Surface nestačí), mohl by být pro vás tenhle notebook to pravé.

Psaní aplikací pro terminál: jak funguje knihovna ncurses
Root.cz | Ikonka času7. 4. 2021, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[15 minut čtení] Knihovna ncurses poskytuje základní funkcionalitu pro vývoj terminálových aplikací. Historie knihovny se táhne až do osmdesátých let, jde tedy o poměrně jednoduchou a přímočarou záležitost. Poslední čtyři roky jsem hodně času věnoval vývoji pspg. A nyní, když je pspg dokončen, bych zde chtěl shrnout zkušenosti z vývoje této aplikace, a napsat něco o ncurses. ncurses je základní knihovna, bez které bych aplikaci, jako je pspg, nemohl napsat (asi mohl, ale dalo by mi to výrazně víc práce).

Softwarová sklizeň (7. 4. 2021)
Root.cz | Ikonka času7. 4. 2021, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[1 minuta čtení] Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si představíme multi-protokolového klienta pro DevOps, necháme sledovat změny v databázi, nahrajeme dění na obrazovce a nakonec budeme prohlížet internet (skoro) ve Vimu. WindTerm je multi-protokolový klient pro DevOps. Implementuje SSH v2, Telnet, Raw Tcp, Serial a Shell. Podporuje ProxyCommand a ProxyJump, přesměrování agenta, automatické přihlášení či automatické spouštění při autentizaci relace v souvislosti s prvně jmenovaným protokolem. Umožňuje přesměrování portů (lokální, vzdálené nebo dynamické). Integruje také lokálního souborového manažera.

Tisková zpráva: Blokuje vám Facebook reklamu? Odborník radí, jak chybám algoritmů předcházet
Objevit.cz | Ikonka času6. 4. 2021, 15:14 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Odborníci na digitální marketing si z kraje tohoto roku všimli nárůstů stížností týkajících se blokací reklam na Facebooku. V některých případech sociální síť zablokovala celý Business Manager a v případě opakovaného porušení nebo...

Tisková zpráva: S investicí 2,2 miliardy korun pokračuje Everli v revoluci nakupování online po celé Evropě
Objevit.cz | Ikonka času6. 4. 2021, 15:12 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Everli, evropský lídr mezi online tržišti s potravinami, získalo „Series C investice“ v hodnotě 2,2 miliardy korun na expanzi do dalších zemí. Everli si od roku 2014 buduje pozici dlouhodobého...

F-35 opět v problémech. Vznikne jiná náhrada za F-16?
cdrserver.cz | Ikonka času6. 4. 2021, 13:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000

Velitel amerického letectva by rád za nástupce F-16 zcela nový letoun. Role F-35 může být přehodnocena.

Nostalgická strategie OpenTTD je nyní ke stažení zdarma na Steamu
cdrserver.cz | Ikonka času6. 4. 2021, 11:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000

Předělávka a rozšíření hry Transport Tycoon Deluxe z roku 1995, OpenTTD, je nyní k dispozici zdarma na Steamu i se zdrojovým kódem.

5 nejočekávanějších her pro duben 2021: Konečně se herní scéna probouzí
cdrserver.cz | Ikonka času6. 4. 2021, 9:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000

Spolu s přírodou se po zimě pozvolna probouzí k životu i vývojáři a pozvolna se konečně vynořují i větší a zajímavější herní tituly. Po poloprázdném začátku roku už pomalu začíná být i z čeho vybírat.

[článek] „Únik“ dat o více než 500 milionech uživatelů Facebooku: o co ve skutečnosti jde
lupa.cz | Ikonka času6. 4. 2021, 7:39 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[5 minut čtení] Několik let staré údaje posbírané z Facebooku ne zcela čistým způsobem jsou stále mimořádně poučnou kauzou. Bohužel. Business Insider v článku 533 million Facebook users‘ phone numbers and personal data have been leaked online přinesl informace o databázi s informacemi o uživatelích Facebooku, která je volně dostupná v hackerském fóru. V oznámení sice korektně uvádí, že jde o data z roku 2019, ale přesto záležitost podává jako únik, hovoří o hackerech a média bez přemýšlení kopírují původní článek, aniž by si ověřila fakta.

[článek] Jen dva přenosy covid-19 na pracovišti. Jak v Prusa Research bojují s epidemií?
lupa.cz | Ikonka času6. 4. 2021, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[7 minut čtení] V Prusa Research pandemie o mnoho měsíců zpomalila vývoj nových 3D tiskáren. Firma proto přijala řadu opatření, aby mohla bezpečně vrátit zaměstnance zpět do kanceláří. V pražské holešovické továrně, kde výrobce 3D tiskáren Prusa Research sídlí, dosud zaregistrovali asi pět desítek případů nákazy covid-19. Až nedávno se tady v souvislosti s britskou mutací ve dvou případech potvrdil přenos na pracovišti, zbytek byly zejména nákazy v rámci rodiny.

Sčítání.cz: jak to příště zvládnout lépe aneb úvahy o dnešním IT
Root.cz | Ikonka času6. 4. 2021, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[18 minut čtení] Sobotní ráno, první den sčítání lidu, nefunkční online formulář a následující nečekané vyjádření do TV. Berte článek jako můj osobní pohled na projekt Sčítání, a co, jak a proč bych u takového řešení navrhoval udělat jinak. V sobotu 27. března 2021 začalo po 10 letech další sčítání lidu. Chtěl jsem online formulář vyplnit v průběhu dne, abych to mohl pustit z hlavy. Ráno jsem si ale na sociálních sítích všiml posměšků na stranu vlády a autorů online formuláře, který prý nefungoval. Ze zvědavosti jsem nastartoval záznam všech požadavků prohlížeče a chtěl se do sčítání zapojit, abych zjistil, kde přesně problém je a vzal si z toho nějaké ponaučení i do své práce. Bohužel už bylo pozdě – celý formulář byl skrytý, takže jsem procesem projít nemohl.

Programovací jazyky používané na platformě osmibitových domácích mikropočítačů Atari
Root.cz | Ikonka času6. 4. 2021, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[46 minut čtení] Dnes se seznámíme s vybranými jazyky používanými na domácích osmibitech Atari. V žádném případě se nejedná pouze o interpret BASICu, který nás asi napadne nejdříve, protože pro „atárka“ vznikly i velmi specifické jazyky. 1. Programovací jazyky používané na platformě osmibitových domácích mikropočítačů Atari

[článek] Konspirace by bez Facebooku nefungovaly tak dobře, Louvre je online a médiím chybí Trump
lupa.cz | Ikonka času5. 4. 2021, 19:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[11 minut čtení] LG končí s mobily, Voltswagen nebude, GPT-3 jako grafoman, astroturfing Amazonu, TikTok šíří pravicový extrémismus. Co ještě přinesl právě končící #tyden? Údaje o více než 500 milionech uživatelů Facebooku jsou dostupné v hackerském fóru. Jde přitom o data strojově stažená z Facebooku v letech 2018 až 2019, než Facebook způsob, jak získávat telefonní čísla, jména a příjmení, lokaci, e-mail a některé další informace znemožnil. Business Insider tomu říká „únik“, ale data, která byla veřejně dostupná, těžko za únik označovat. Viz 533 million Facebook users' phone numbers and personal data have been leaked online.

[článek] Streamery operátora Cyfrowy Polsat: jak vypadá skutečná OTT služba?
lupa.cz | Ikonka času5. 4. 2021, 6:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[5 minut čtení] Představíme si set-top boxy pro internetovou distribuci (streamery) řady EVOBOX z nabídky operátora Cyfrowy Polsat. V polovině roku 2019 skupina Cyfrowy Polsat představila (dle vlastního vyjádření) „skutečnou revoluci“. Nešlo o nic menšího než vlastní OTT TV službu s použitím dodaného dedikovaného zařízení. Z českého pohledu to je pikantní situace, v našich luzích a hájích jsme totiž ve stejné době měli už druhou či třetí generaci OTT/IP služeb s několikaletou historií.

Postřehy z bezpečnosti: útok na Ubiquiti pohledem insidera
Root.cz | Ikonka času5. 4. 2021, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] V tomto díle Postřehů se podíváme na nové informace k útoku na Ubiquiti, na pokus o kompromitaci repozitáře jazyka PHP, na nový spyware pro Android a na řadu dalších zajímavostí. Server krebsonsecurity.com zveřejnil závažné informace o úniku dat ze společnosti Ubiquiti. Podle zdroje serveru, který měl být u likvidace následků úniku dat se společnost snažila mlžit, aby snížila dopad na cenu akcií. Zdroj serveru prý obavy ohledně skutečných důsledků útoku probíral s „whistleblower hotline“ Ubiquiti i s evropským pověřencem pro ochranu dat.

PureOS umožní šifrovat data, JingOS spustíte i na x86
Root.cz | Ikonka času5. 4. 2021, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[2 minuty čtení] Nadcházející verze PureOS umožní zašifrovat data v zařízení. Linuxová distribuce pro tablety JingOS byla portována na x86. Fedora 34 beta je první distribuce s GNOME 40. Linux Mint chce donutit uživatele aktualizovat. Společnost Purism oznámila řadu změn a vylepšení své mobilní platformy. V příštím vydání PureOS pro telefon Librem 5 přibude možnost zašifrovat všechna data v zařízení. Tento systém bude postaven na nejnovější testovací větvi Debianu Bullseye. V plánu je i podpora pro GPS a aplikaci Gnome maps. Kromě toho se uživatelé dočkají i možnosti nainstalovat si do telefonu i jiná grafická prostředí.

Facebooku unikly údaje o půl miliardě uživatelů, včetně telefonů, adres a mailů
cdrserver.cz | Ikonka času4. 4. 2021, 13:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000

Facebook otevřel dveře další aféře, před několika hodinami se objevila na veřejnosti zpráva, že unikly údaje o více než půl miliardě uživatelů. Mezi uniklými daty se hackeři dostali k uživatelských telefonním číslům, adresám a e-mailům.

MX Linux 19.4 nabízí jádro 5.10 LTS, podíl Linuxu na Steamu stále pod 1 %
Root.cz | Ikonka času4. 4. 2021, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] Intel chystá podporu nového GPU železa v Linuxu 5.13, vydáno LibreOffice 7.1.2 Community, poslední mohykán: Pentax uvedl zrcadlovku K-3 III, vyladění kompilátoru pro AMD Zen 3 backportováno do GCC 10. Nové vydání MX Linuxu nadále nabízí 32bitovou i 64bitovou verzi. Výchozím je LTS kernel Linux 4.19 v Debianím provedení, vedle toho lze ale volit třeba také jádro Linux 5.10.24, plus nechybí například Mesa 20.3 a aktualizované firmwary. Obecně pak nový MX Linux staví na Debianu 10.6 plus vlastních MX repozitářích.

Pleteme geekovskou pomlázku z UTP kabelu (obrazem)
Root.cz | Ikonka času3. 4. 2021, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Velikonoce jsou tady a vy ještě nemáte pomlázku? Stačí se podívat do šuplíku, vytahat nějaké kabely a můžete mít netradičně tradiční pomlázku třeba z UTP kabelů. Podívejte se, jak jsme si ji upletli my.

PayPal umožní platby kryptoměnou bez ohledu na to, zda ji obchodník přijímá
cdrserver.cz | Ikonka času2. 4. 2021, 13:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000

PayPal, který v loňském roce zavedl funkci nakupovat, držet a prodávat kryptoměny, tento týden představil novou službu „Checkout with Crypto“, díky které mohou američtí uživatelé využít vybrané kryptoměny jako formu platby.

Microsoft bude zásobovat americkou armádu brýlemi pro rozšířenou realitu
cdrserver.cz | Ikonka času2. 4. 2021, 11:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000

Microsoft vyhrál armádní kontrakt za 500 miliard korun. Jedná se o doručení 120 000 kusů chytrých brýlí s rozšířenou realitou založených na technologii HoloLens.

[článek] Nová generace ARMu, TSMC dá biliony do výroby čipů, ty nebudou k dostání přes rok
lupa.cz | Ikonka času2. 4. 2021, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] Hitachi za 9,6 miliardy dolarů kupuje GlobalLogic. Americká armáda nakoupí HoloLens za 22 miliard dolarů. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě. Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?

Adobe vadí tweet odkazující na 28 let starý Acrobat Reader pro MS-DOS
Root.cz | Ikonka času2. 4. 2021, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] Před téměř 28 lety, konkrétně 15. června 1993, byl vydán první Adobe Acrobat 1.0 pro MS-DOS. Když dnes na Twitteru na tuto verzi jen odkážete, Adobe proti vám obrátí všechen hněv celého lidstva. Věci, které se seběhly před dvěma týdny, mohou mít spoustu různých příčin. Úvodem ale připomeňme historii a přidejme stručnou charakteristiku společnosti Adobe. Ta vyrostla jako velmi inovativní tvůrce, který dal světu nejmocnější nástroj na grafické práce, program Photoshop. Poté sama v průběhu let tento nástroj inovovala a do svého portfolia postupně přikupovala další a další věci. Třeba Flash, třeba Cool Edit Pro (později nazývaný Adobe Audition), třeba video střižnu od SuperMac Technology (později známou jako Adobe Premiere).


<< Nejnovější   < Novější    Starší >  Nejstarší >>

Stránka:
0 1 2 3

Vrátit se nahoru