Elchron.cz - kategorie počítače

Celkem 4843 článků.|

Počítače

[aktualita] Komárek je součástí půlmiliardové investice do konkurence Apple Fitness+
lupa.cz | Ikonka času29. 9. 2020, 8:39 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Česká investiční skupina KKCG Karla Komárka vstoupila do dalšího zahraničního technologického startupu. Účastnila se investičního kola series B ve výši 25 milionů dolarů, tedy přes 580 milionů korun, do mnichovské firmy Freeletics zabývající se vývojem stejnojmenné fitness aplikace poháněné prvky umělé inteligence. Sérii B vedl fond Jazz Venture Partners a vedle KKCG se připojila ještě společnost Causeway Media Partners. Ta se zaměřuje na investice do aktivit kolem sportu. Působí skrze ní…

[aktualita] Do Hlavních zpráv na Primě se vrací Eva Perkausová a Roman Šebrle
lupa.cz | Ikonka času29. 9. 2020, 7:26 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Televize Prima oznámila, že od 5. října se do Hlavních zpráv vrátí moderátorská dvojice Eva Perkausová a Roman Šebrle. Doplní Karla Voříška a Kláru Doležalovou.  „Pro naši televizi jsou Hlavní zprávy klíčovým pořadem. Jsem proto rád, že ho budou moderovat Eva s Romanem. Oba mají s hlavní zpravodajskou relací dlouholeté zkušenosti a diváci je mají rádi. Nová dvojice diváky spolu se snahou celého týmu o skvělý obsah určitě zaujme,“ oznámil ředitel zpravodajství a publicistiky Pavel Štrunc. …

Elon Musk chystá nový elektromobil Tesla za půl milionu
cdrserver.cz | Ikonka času29. 9. 2020, 7:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000

Elon Musk představil na oficiálním Battery Day svůj plán začít vyrábět nový model, který by byl cenově dostupnější a zároveň plně autonomní. Rovněž se podělil o své osobní přání, aby výroba Tesly stoupla na 20 milionů vozů ročně.

[článek] Trh selhal, jsou potřeba noví dodavatelé, řekli Britové a USA na pražské 5G konferenci
lupa.cz | Ikonka času29. 9. 2020, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] Boj proti Huawei a Číně akceleruje snahy o přijetí otevřené technologie OpenRAN do mobilních sítí. Minulý týden proběhnuvší druhý ročník mezinárodní The Prague 5G Security Conference přinesl spuštění databáze pro sdílení postupů v bezpečných 5G sítích (Prague 5G Repository), jednotlivá jednání ale byla veřejnosti skrytá. Náznaky toho, co mimo jiné bylo centrem debat, přinesly dokumenty zveřejněné americkou a britskou vládou. Jde mimo jiné o čím dál větší zájem o prosazení otevřeného standardu OpenRAN, který by do budoucna mohl být používaný v přístupových částech mobilních sítí.

GNOME 3.38: různá frekvence na monitorech a lepší indexování souborů
Root.cz | Ikonka času29. 9. 2020, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[10 minut čtení] Je tu pravidelná várka novinek, která přišla s vydáním GNOME 3.38. Dočkali jsme se vylepšené podpory monitorů s rozdílnou obnovovací frekvencí, lepší podpory režimu hotspot a nové indexace a hledání souborů. Pro samotné rozhraní GNOME bylo toto vydání jedno z těch klidnějších. I tak se ale dočkalo několika významnějších změn. Přehled aplikací, který byl dříve rozdělený na Časté, kde byly nejčastěji používané aplikace, a Všechny, byl sloučený do jednoho náhledu, který si můžete organizovat. Už minule přibyla možnost přesouvat ikony aplikací do složek, ale nebylo možné měnit pořadí. Aplikace a složky byly seřazené abecedně. Nyní ale můžete tažením ikony libovolně přesouvat a na začátek si dát například ty nejpoužívanější.

Mikropočítač KIM-1: jeden ze zvěstovatelů osmibitové revoluce
Root.cz | Ikonka času29. 9. 2020, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[31 minut čtení] Dnes se seznámíme s mikropočítačem KIM-1, jenž vznikl v roce 1975, tj. téměř současně se vznikem osmibitového mikroprocesoru MOS 6502. Jednalo se o důležitý mikropočítač, protože si jej mohli „osahat“ i inženýři. 1. Mikropočítač KIM-1: jeden ze zvěstovatelů „osmibitové revoluce“

[článek] Facebook hrozí odchodem z Evropy, Wikipedia chystá redesign a Twitter před retweetem vyzve k přečtení článku
lupa.cz | Ikonka času28. 9. 2020, 19:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[9 minut čtení] TikTok stále běží, AI v YouTube bude řešit věk, Google spustil Tables, WeChat v USA také běží, USA omezují vývoz SMIC. Co ještě přinesl právě končící #tyden? Čína nemá důvod pro odsouhlasení „prodeje“ TikToku a samozřejmě to neváhá v tamních novinách patřičně komentovat. Přímo slovy „špinavý a neférový“ deal založený na „šikaně a vydírání“ Donaldem Trumpem. Via China has no reason to approve ‚dirty‘ TikTok deal: China Daily.

[aktualita] UčíTelka na ČT končí, televize se zaměří na web ČT edu
lupa.cz | Ikonka času28. 9. 2020, 15:26 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Česká televize už nebude od 29. září vysílat na ČT2 odpolední vzdělávací pásmo UčíTelka. Mluvčí televize to potvrdila Právu. „Záměrem UčíTelky bylo během září pomáhat dětem s opakováním látky při návratu do škol po téměř šesti měsících bez prezenční výuky. Tento úkol jsme nyní naplnili. Teď se bude ČT soustřeďovat na rozvoj webu ČT edu, který pomáhá s učením doma i přímo ve třídách, a bude připravovat další televizní vzdělávací formáty,“ sdělila mluvčí. Natáčení pořadu UčíTelka Skončí rovněž…

[článek] Hloubkový audit České televize potrvá nejméně šest měsíců
lupa.cz | Ikonka času28. 9. 2020, 6:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[5 minut čtení] Veřejnoprávní televize se chystá na důkladnou prověrku nákladů, kterou požadovali noví členové Rady České televize. Nejméně půl roku budou auditoři přizvaní do České televize zkoumat, jak Kavčí hory hospodaří. Než ale do veřejnoprávní televize externí odborníci dorazí, ještě to nějakou dobu potrvá. Hloubkový audit se musí objednat podle pravidel pro veřejné zakázky. Česká televize tedy teprve vyhlásí otevřený tendr, do kterého se může přihlásit každá auditorská společnost, která splní základní podmínky stanovené Radou České televize.

Distribuční věstník: EndeavourOS ARM je tady, Project Trident zjednodušuje práci s úložišti
Root.cz | Ikonka času28. 9. 2020, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[1 minuta čtení] EndeavourOS vyšel ve verzi určené pro zařízení s procesory ARM. Project Trident představil nástroj pro práci s médii. DragonFly BSD představil nový nástroj, který umožňuje spustit program nebo skript při zavádění systému. EndeavourOS vyšel ve verzi určené pro zařízení poháněné ARM procesory. EndeavourOS ARM je odlehčená distribuce založená na Arch Linux ARM se sníženou spotřebou energie. Kromě toho oznámil tým jeho vývojářů zářijové vydání verze 2020.09.20 této distribuce. Ta přichází s linuxovým jádrem 5.8, Firefoxem 80 a posledními bezpečnostními aktualizacemi z Arch Linuxu.

Postřehy z bezpečnosti: phishingová kampaň útočí na držitele domén
Root.cz | Ikonka času28. 9. 2020, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[5 minut čtení] Dnes se podíváme na novou phishingovou kampaň útočící na držitele domén, dále na první úmrtí v důsledku útoku ransomwaru na nemocnici, na kritické zranitelnosti Instagramu a Samby nebo na nové kousky malwaru a ransomwaru. Od nedělního večera probíhá sofistikovaná phishingová kampaň na majitele domén. Zprvu byli cílem zákazníci Forpsi (důkladný rozbor na blogu) a od středy o tomtéž informovala i společnost Active24. Nutno říci, že jde i o zákazníky domnělé: falešný e-mail obsahuje v poli „od” název hostingu a pak doménu, aby útočníci zvýšili důvěryhodnost. Zpráva je psána celkem dobrou češtinou a na první pohled nerozeznatelná od pravé zprávy. I platební odkaz vede zdánlivě na oficiální stránky hostera, až při najetí myší si bystrý uživatel musí všimnout, že odkaz vede jinam.

Nová zranitelnost Bluetooth nese název BLURtooth, vyšel Debian 10.6
Root.cz | Ikonka času27. 9. 2020, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[3 minuty čtení] Calibre 5.0 přechází na Python 3, patche pro APU „Van Gogh“ potvrzují DDR5 a VCN3, Wine 5.18 opravuje 42 chyb, AMD nabírá další vývojáře, tentokrát jde o Rust. Bluetooth má novou díru, která dostala název BLURtooth. Jde o exploit na cross-transport key validation umožňující obejít zabezpečovací mechanismy jak Bluetooth Classic, tak Bluetooth Low Energy. Zranitelnost spočívá v napadnutelnosti cross-transport key derivation (CTKD) v systému Bluetooth z Classicu na Low Energy (či naopak) a útočník zde může například provádět man-in-the-middle útoky či navazovat falešná spojení se zařízeními. Podrobnosti jsou též k dispozici v článku.

Facebook ukončí provoz v Evropě, pokud mu EU zakáže mezinárodní datové přenosy
cdrserver.cz | Ikonka času26. 9. 2020, 10:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000

Společnost Facebook uvedla, že pokud EU pozastaví mezinárodní datové přenosy, na kterých je Facebook závislý, bude nucena tato společnost ukončit své působení na Evropském kontinentě.

Google vypíná placená rozšíření pro svůj prohlížeč Chrome
cdrserver.cz | Ikonka času25. 9. 2020, 13:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000

Společnost Google vypíná placená rozšíření pro Chrome, která nabízí skrze svůj Chrome Web Store. Vývojáři, kteří se snaží zpeněžit svá rozšíření, tak budou muset činit skrze externí systémy pro zpracování plateb.

Čína se zavázala, že do 40 let přestane uvolňovat CO2
cdrserver.cz | Ikonka času25. 9. 2020, 11:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000

Čína se zavázala, že před rokem 2060 přestane uvolňovat emise uhlíku. Překvapivý krok ji katapultuje před ambice USA v oblasti změny klimatu a okamžitě vyvolává otázky, zda může do 40 let radikálně změnit status největšího světového znečišťovatele.

Ukázalo nám už americké letectvo, jak vypadá nová stíhačka 6. generace?
cdrserver.cz | Ikonka času25. 9. 2020, 9:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000

Americké letectvo vydalo prohlášení, že testuje stíhačku 6. generace určenou k vybojování vzdušné nadvlády. Program zatím podléhá utajení, a tak se množí spekulace jak vlastně bude nová stíhačka vypadat.

[článek] Stát chce na připojení bílých míst k internetu rozdělit dalších 5 miliard Kč z evropského fondu
lupa.cz | Ikonka času25. 9. 2020, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[2 minuty čtení] Kromě obytných budov mají peníze jít i na připojení škol, firem či úřadů. Peníze mají připutovat z evropského fondu, který má soužit k nastartování evropských ekonomik zasažených epidemií COVID-19. Po dvou kolech evropských dotací na připojení tzv. bílých míst k vysokorychlostnímu internetu by měl český stát na obdobný účel rozdělit dalších přibližně 5 miliard Kč. V průběhu konference Kam kráčí telekomunikační sítě to v Plzni řekl ředitel odboru digitalizace a internetu v sekci fondů EU na ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) Petr Filipi.

[článek] Nové telefony Nokia, výkonné serverové ARMy, úmrtí kvůli ransomwaru v nemocnici
lupa.cz | Ikonka času25. 9. 2020, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[3 minuty čtení] EU chce donutit Apple otevřít NFC. Azure míří do vesmíru. Swift a Flutter pro Windows. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě. Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?

Podíl Firefoxu stále klesá, zato plat šéfky Mozilly stále roste
Root.cz | Ikonka času25. 9. 2020, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[5 minut čtení] Mozilla na tom není nejlépe a propouští stovky zaměstnanců. Její vlajková loď Firefox je na tom vysloveně bídně a statistiky jdou ke dnu. Vedoucí představitelé Mozilly se naopak mají stále lépe. Dává to smysl? Nejnovější oznámení Mozilly o tom, že propustí dalších 250 lidí, je jen dalším střípkem po léta probíhajícího sestupu Mozilly z výsluní internetových prohlížečů (ale nejen jich). Každopádně toto číslo v současnosti znamená, že z aktuální Mozilly odchází čtvrtina jejích zaměstnanců. Z nemalé části s nimi končí i věci, na kterých pracovali (neznamená to samozřejmě, že by příslušné projekty končily zcela, třeba Rust se přesouvá do komunitního vývoje).

Používáte Netflix či jiné streamovací služby bez VPN? Okrádáte sami sebe
cdrserver.cz | Ikonka času24. 9. 2020, 15:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000

Netflix a jiné streamovací služby se staly normou v konzumaci videoobsahu na internetu. Ačkoliv však platíme stejné měsíční předplatné jako uživatelé v Americe, máme k dispozici mnohem omezenější nabídku filmů a seriálů. Naučíme vás, jak tato omezení obejít.

Kalifornie zakáže od roku 2035 prodej nových vozidel se spalovacím motorem
cdrserver.cz | Ikonka času24. 9. 2020, 13:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000

V některých zemí se pustili do boje proti spalovacím motorům s vervou. Guvernér Kalifornie se zavázat vyhláškou, která od roku 2035 zakáže prodej nových vozidel na benzín a naftu. Jakýkoliv nový automobil bude muset splňovat nulové emise.

In Czechia we dont say: projekt, který přes noc pobláznil celý stát
Objevit.cz | Ikonka času24. 9. 2020, 12:55 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
A je to tady další důkaz, že díky Instagramu se můžete stát ze dne na den slavnými. K tomu, abyste udělali díru do světa nepotřebujete miliony, stačí pouze milionový nápad. Své o tom ví jednadvacetiletý rodák z Hradce Králové. Jeho projekt nalákal tisíce sledujících a nyní mají o spolupráci s ním zájem největší firmy působící v Česku. A o co se jedná? Pokud se pohybujete na sociálních sítích, určitě jste postřehli nějaký vizuál „In Czechia we dont say“. Tenhle projekt začal bavit lidi z celé republiky. Czechia je spíše hanlivým označením naší země v cizině, ale všichni vědí, jakou zemi máte na mysli. Jednoduchý černý vizuál s bílým písmem a geniální myšlenkou pobláznil celý Instagram. Počty sdílení jednotlivých postů snad ani nikdo nespočítá. Za projektem stojí vysokoškolák Jaroslav Salon, který studuje sociologii na univerzitě v Hradci Králové. Sám tvrdí, že si vždy přál pracovat v oblasti marketingu, jenže neměl žádné zkušenosti. Nicméně vymyslel projekt, který ho raketově vystřelil a chtějí s ním spolupracovat největší firmy i vysněné reklamky. V marketingu opravdu nejde o to jaké vzdělání máte, ale co dokážete a jak kreativní a odvážní jste. Při budování tohoto profilu Salon neměl ani tušení, že bude mít takový úspěch. Na nejlepší posty se podívejte:   Zdroj, foto: instagram.com

Studená válka v Arma 3: V novém DLC odhaluje Československou lidovou armádu
cdrserver.cz | Ikonka času24. 9. 2020, 11:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000

Bohemia Interactive oficiálně vydá nové DLC vytvořené fanoušky. Ukáže život za ostnatým drátem na hranicích se Západním Německem a nabídne hratelnou Československou lidovou armádu. Známe i minimální hardwarové nároky.

Japonci dokončují gigantického 25 tunového robota. Ukázali, jak se pohybuje
cdrserver.cz | Ikonka času24. 9. 2020, 9:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000

Japonci milují sci-fi anime seriály a filmy. Proto není žádným překvapením, že se rozhodli vytvořit gigantického robota, který má v našem reálném světě ztvárnit postavu mecha RX-78-2 Gundam. Veřejnosti bude představen Gundam zřejmě ještě letos.

[článek] Na krátkých vlnách: Data pro ČTÚ, zero rating před soudem a milované mojeID
lupa.cz | Ikonka času24. 9. 2020, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[5 minut čtení] Bývalý šéf Rady ČTÚ shrnuje nejdůležitější události uplynulého týdne/měsíce v digitálním světě. Výhodou krátkých vln je způsob jejich šíření v atmosféře – díky mnohonásobným odrazům, k nimž dochází na ionizovaných částicích ve vyšších vrstvách (ionosféra), není nutná přímá dohlednost mezi vysílačem a přijímačem, takže jejich vzájemná vzdálenost může dosáhnout i tisíců až desítek tisíc kilometrů. Slabinou jsou naopak nestabilní podmínky šíření. Prostřednictvím krátkých vln se často vysílají zahraniční programy rozhlasových stanic do zemí, kde je omezená svoboda projevu nebo kde je zavedena cenzura.(zdroj: Wikipedia)

[článek] Dabingové ceny pod rouškou: porota ocenila seriály Černobyl nebo Lovec
lupa.cz | Ikonka času24. 9. 2020, 6:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[7 minut čtení] V sobotu se konal 26. ročník dabingových Cen Františka Filipovského. Které hlasy uspěly? A na koho se naopak už dlouho nedostalo? Předávání dabingových cen Františka Filipovského bylo letos zdlouhavé a unylé, neodsýpalo. Moderátor Ondřej Kepka recykloval stejný vtip s dopisem hollywoodské hvězdy, který použil už v předchozích ročnících. Přitom ze současné covidové situace se dalo vytěžit mnoho vtípků. Hudební vložky byly zbytečně dlouhé. Také pozdravy nepřítomných osobností zprostředkované přes video ze sebe nevytěžily maximum. Režisérka Jana Stejskalová oceněná za celoživotní mimořádnou dabingovou tvorbu řekla jen jednu větu, ale přitom je studnicí vzpomínek a historek o dabingu.

Softwarová sklizeň (24. 9. 2020)
Root.cz | Ikonka času24. 9. 2020, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[1 minuta čtení] Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si zobrazíme informace o připojených diskových jednotkách, revidujeme stránky PDF, budeme psát výrazy v LaTeXu a nakonec si necháme téměř automaticky vytvořit obraz virtuálního stroje. duf je jednoduchá utilita, která umožňuje vypsat informace a monitorovat využití připojených diskových jednotek. Zobrazuje lokální disky, síťové disky a ostatní úložná zařízení, spolu s tím celkovou, obsazenou a dostupnou kapacitu, aktuální využití diskového prostoru a souborový systém.

Programovací jazyk R: práce s datovými rámci, jednoduché grafy
Root.cz | Ikonka času24. 9. 2020, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[28 minut čtení] V šesté části seriálu o programovacím jazyce R nejprve dokončíme popis práce s datovými rámci a ve druhé polovině se budeme věnovat tvorbě jednoduchých grafů, jejichž vstupní data jsou získávána právě z datových rámců. 1. Výpis struktury datového rámce, využití faktorů

Nový iOS umožní nastavit Gmail jako výchozího emailového klienta
cdrserver.cz | Ikonka času23. 9. 2020, 13:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000

Od nejnovější aktualizace iOS 14 budou mít všichni uživatelé snazší cesta k využívání emailového klienta Gmail. Na svých zařízeních si jej budou konečně moci nastavit jako výchozí aplikaci.

Kön navrhuje genderově neutrální spodní prádlo vyrobené z celulózových vláken
Objevit.cz | Ikonka času23. 9. 2020, 11:26 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Švédská značka Kön vyrobila řadu genderově neutrálního spodního prádla. Má za cíl ukázat, že I spodní prádlo může být unisex. Spodní prádlo je vyrobeno z rostlinných textilií a dodává se...


<< Nejnovější   < Novější    Starší >  Nejstarší >>

Stránka:
0 1 2 3

Vrátit se nahoru