Elchron.cz - kategorie ekonomika a finance

Celkem 4950 článků.|

Ekonomika a finance

Na zlevňování hypoték mají banky ještě prostor
E15-ekonomika | Ikonka času14. 9. 2019, 18:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Bankovní domy sice v minulých dnech zlevnily cenu hypotečních úvěrů, ale prostor pro další snižování úrokových sazeb stále existuje. Na mezibankovním trhu si totiž půjčují banky například na deset let za sazbu okolo 1,4 procenta, přičemž UniCredit Bank nabízí hypotéku s desetiletou fixací za 2,22 procenta a Česká spořitelna má sazbu pro tuto hypotéku od 2,54 procenta, což je přirážka ve výši přesahující jeden procentní bod. Podobně jsou na tom i další banky.

Akademik Lomonosov doplul na místo určení, jde o nejseverněji položenou atomovou elektrárnu
E15-ekonomika | Ikonka času14. 9. 2019, 18:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
První ruská plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov dorazila na svoji trvalou základnu blízko izolovaného ruského města Pevek na Čukotce. Oznámila to ruská státní jaderná společnost Rosatom. Akademik Lomonosov je nyní nejseverněji položenou jadernou elektrárnou na světě.

Nevidíme ani náznak krize, říká šéf odborů Josef Středula
E15-ekonomika | Ikonka času14. 9. 2019, 14:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Hospodářství je v dobré kondici a firmy, které pociťují problémy, jen doplácejí na své dřívější nezodpovědné kroky, míní šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. „Jestliže se někdo pohodlně usadil na kurzovém polštáři, který nastavila ČNB, a neinvestoval, udělal chybu,“ soudí.

Američané se pokusí zbavit závislosti na vzácných kovech z Číny
E15-ekonomika | Ikonka času14. 9. 2019, 14:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Snížit závislost na dodávkách nezbytných surovin je pro světové velmoci v době obchodní války stále lákavější představa. Týká se to i vzácných kovů a materiálů používaných v průmyslové výrobě. Americké firmy proto plánují, že je začnou těžit v Texasu, informoval server fortune.com.

Prodělečný výrobce rotopedů Peloton si jde na burzu pro miliardy
E15-ekonomika | Ikonka času14. 9. 2019, 12:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
První veřejná nabídka akcií výrobce rotopedů a trenažérů Peloton může společnost ocenit na 7,6 miliardy dolarů. Minulý měsíc firma představila pro úpis akcií svůj projekt, nyní nastavila cenové rozmezí nabízených akcií. Jako i některé další IPO z nedávné minulosti je pro investory sázkou na doufání v zisk. Peloton od svého založení v roce 2012 nikdy nebyla v zisku.

OBRAZEM: Danone slaví sto let. Podívejte se na historickou výrobu jogurtů
E15-ekonomika | Ikonka času14. 9. 2019, 12:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Prodával se pouze jako lék v menších porcelánových nádobách. Od té doby se rozšířil takřka do každého obchodu s potravinami, kde jich lidé nakoupí několik kilo ročně. Řeč je o jogurtu značky Danone, který slaví sto let.

Snowden vydává memoáry, vysvětluje důvody vyzrazení tajných dat
E15-ekonomika | Ikonka času14. 9. 2019, 10:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Bývalý spolupracovník tajných služeb Spojených států Edward Snowden, který po vyzrazení citlivých amerických informací léta žije v ruském exilu, vydává vzpomínkovou knihu. V díle nazvaném Permanent Record, které vyjde příští týden v úterý, podrobně vysvětluje svůj životní osud a také to, proč se rozhodl riskovat svobodu vyzrazením tajných dat. V rozhovoru s německým listem Die Welt zopakoval, že má stále zájem o získání azylu v Německu.

Přerod německých automobilek přišel ve špatný okamžik
E15-ekonomika | Ikonka času14. 9. 2019, 10:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Driving Tomorrow, Jízda budoucnosti, zní motto mezinárodního autosalonu, který se koná ve Frankfurtu nad Mohanem. Největším hitem nejsou luxusní vozy, ale menší elektromobily, které si budou moci dovolit i méně majetní lidé. Například Volkswagen model ID3, který by měl od příštího roku sloužit jako lidový vůz budoucnosti. Jeho cena nepřesáhne 40 tisíc eur, což je zhruba 10 průměrných německých platů. První série bude nicméně omezená, vyrobí se jen 30 tisíc vozů.

Pomáhá Čechům na zahraniční univerzity. Příprava na Oxford trvá roky, říká Tomáš Jízdný
E15-ekonomika | Ikonka času14. 9. 2019, 8:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ve dvaceti letech začal společně s podnikatelem Ondřejem Kaniou pomáhat mladým lidem se studiem v zahraničí. Před třemi lety společně koupili střední školu, na které chtěli bojovat proti problémům českého školství. To se jim podařilo, další projekty Tomáš Jízdný nicméně spouští již pod vlastní vzdělávací společnosti Education a investiční platformou Rozjízdný. Získal tak například podíl v pražské střední pedagogické škole Futurum, snaha vysílat české teenagery do zahraničí nicméně patří mezi klíčový byznys i nadále.

Před třiceti lety se ukázalo poslední Ferrari, na kterém pracoval Enzo
E15-ekonomika | Ikonka času14. 9. 2019, 8:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Poslední sériové Ferrari, na jehož vývoji se ještě podílel sám zakladatel značky Enzo Ferrari, se představilo veřejnosti 14. září 1989 na frankfurtském autosalonu 14. září 1989. Tedy rok a měsíc poté, co slavný Il Commendatore ve věku 90 let zemřel. Na poměry značky poměrně laciné a "jen" vidlicovým osmiválcem poháněné auto neslo označení 348. Z něj znalci znalci na první pohled poznají jak objem motoru, tedy 3,4 litru, tak počet válců.

Komentář Martina Lobotky: Pochvala vlády na konci léta
E15-ekonomika | Ikonka času14. 9. 2019, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Není pravidlem, že bych chválil vládu za její hospodářskou politiku. Vlastně spíš naopak. V posledních několika letech promrhala příležitost vytvořit si rezervu na horší časy, takže další recese nebude tlumena jinak než zadlužováním se na finančních trzích.

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů
Finance-iDNES.cz | Ikonka času14. 9. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od základů sama navrhuje a vyrábí v Jeseníkách, vyváží do celého světa. Z malé výroby dokázala vybudovat firmu s roční výrobou více než dvaceti tisíc koloběžek. Další články k tématu:Tančili v Národním divadle, teď pečou dorty. A je opravdu na co koukatÚspěchy a pády: jak se předávají rodinné firmy potomkůmUž jako malý chtěl vlastní módní značku. Má ji. A taky milionové tržbyVypěstovaly zlatý poklad, jejich bio levandule začíná vynášet miliony

Začala topná sezóna. Čím se v současnosti nejvíce vyplatí vytápět?
E15-ekonomika | Ikonka času14. 9. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
S podzimem přichází i nová topná sezóna a s ní i otázka, jaký druh vytápění je ten nejefektivnější.  To by mělo být nejen maximálně úsporné, ale také pohodlné, a pokud možno i ekologické. Čím tedy topit? Zeptali jsme se Ing. Martina Slabého, předsedy představenstva Pražská Plynárenská Distribuce a.s.

Nová směrnice PSD2 vstupuje v platnost. Má zvýšit bezpečnost nejen internetových plateb
E15-ekonomika | Ikonka času13. 9. 2019, 20:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Od soboty mají platby na internetu probíhat v režimu takzvaného silného ověření. Nařizuje to směrnice Evropské unie označovaná jako PSD2. Platby se doteď ověřovaly zejména prostřednictvím SMS kódu, který uživatel opsal do příslušné kolonky v platební bráně. Nově se celý proces poněkud urychlí. Platby bude možné potvrdit i jinými způsoby. Bude to například otiskem prstu, přímo v aplikaci mobilního bankovnictví nebo pomocí speciálního PINu.

Češi už se internetu nebojí, online by obstarali dovolenou, auto i půjčku
DumFinanci | Ikonka času13. 9. 2019, 19:33 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Češi jsou zařizování věcí online velmi otevření a učí se přes internet pořizovat a obstarávat čím dál tím víc věcí. Přes 90 % lidí by si tak pořídilo dovolenou, domácí spotřebiče nebo sportovní vybavení, více než 80 % pak oblečení, obuv nebo potraviny. Velká většina Čechů nemá problém spravovat online i svoje finance včetně zřizování pojištění či půjčování peněz. O něco zdrženlivější jsou lidé při pořizování domu či bytu, polovina lidí by si takovou nemovitost online nikdy nepořídila. Vyplývá to z průzkumu společnosti Cofidis mezi 525 respondenty.

ANKETA: České firmy zpomalení ekonomiky očekávají, jsou na něj ale prý připravené
E15-ekonomika | Ikonka času13. 9. 2019, 19:32 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Německé hospodářství podle tamního hospodářského institutu IfW pravděpodobně spadne do recese. Největší evropská ekonomika je přitom zásadním způsobem propojená s tou českou. Zeptali jsme se proto tuzemských firem, zda očekávají zpomalení růstu domácího HDP, zda jsou na případné hospodářské ochlazení připravené a co vnímají jako největší hrozbu.

Zeman a Babiš jsou mi odporní, problém je ale v lidech, zůstali tu nevzdělaní prudiči, říká Fiala
E15-ekonomika | Ikonka času13. 9. 2019, 19:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Hudební skupina Mňága a žďorp pro mnoho lidí definovala devadesátá léta. Za komunismu se její frontman Petr Fiala dostával do střetu s totalitním režimem i StB. Ve videorozhovoru pro Reflex.cz vzpomíná na nesvobodu, kterou by si teď podle něj potřebovali někteří Češi znovu zažít. O politicích mluví ostře, ale zároveň si drží nadhled a zůstává optimistou.

Spory zažehnány, mezi Českem a Ruskem se bude létat častěji
E15-ekonomika | Ikonka času13. 9. 2019, 18:29 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Letecký provoz mezi Českou republikou a Ruskem bude fungovat bez omezení, v příštím roce se dokonce zintenzivní. Dohodly se na tom letecké úřady obou zemí, informovalo ministerstvo dopravy. Kvůli sporům o dalším rozvoji leteckého spojení mezi oběma zeměmi bylo na začátku července několik letů zrušeno. Obě strany následně dočasně uvolnily provoz do září. Rusko patří k dlouhodobě nejvytíženějším leteckým destinacím z Česka.

Cigarety čeká největší zdražení za dvacet let
E15-ekonomika | Ikonka času13. 9. 2019, 18:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Návrh vládní novely zákona o spotřební dani projde do konce září druhým parlamentním čtením. Pokud jej poslanci schválí a podepíše jej prezident, krabička cigaret v příštím roce zdraží kvůli zvýšení spotřební daně průměrně o dvanáct korun.

Do zdravotnictví půjde dalších šest miliard. Dosáhnou na ně jen vybrané nemocnice
E15-ekonomika | Ikonka času13. 9. 2019, 16:34 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Z rezerv zdravotního pojištění by příští rok mohlo jít na zdravotní péči dalších šest miliard korun nad rámec úhradové vyhlášky, celkem to bude 340 miliard. Premiér Andrej Babiš (ANO) to řekl novinářům po jednání s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) a s řediteli zdravotních pojišťoven. Předchozí návrh úhradové vyhlášky kritizoval takzvaný krizový štáb českého zdravotnictví, který tvoří odbory, asociace menších nemocnic, domácí péče, sdružení lékařů, pacientů, seniorů a zdravotně postižených. Odbory kritizují, že peníze nepřijdou v úhradové vyhlášce, ale výběrově jen některým nemocnicím.

Praha chce dostat městský okruh více pod zem. Podle nové studie budou tunely delší než Blanka
E15-ekonomika | Ikonka času13. 9. 2019, 16:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Více parků, cyklostezek a tras pro pěší nebo méně estakád. Výrazné změny přináší nová studie Městského okruhu v Praze. Tu představili náměstci pražského magistrátu Adam Scheinherr a Petr Hlaváček. Podívejte se na srovnání původních a nových plánů v galerii.

Německý diář Petra Fischera: Uši Niklase Franka
E15-ekonomika | Ikonka času13. 9. 2019, 16:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Opravdu silné čtení, hutný materiál... Německý týdeník Der Spiegel zveřejnil esej Niklase Franka, dnes osmdesátiletého syna nacistického správce Polska Hanse Franka, popraveného po válce za zločiny proti lidskosti. Titulek „Vždyť to mluví můj otec“ hovoří za vše. Frank si v textu připomíná některé nenávistné a bezohledné výroky svého otce. Ne snad že by si je potřeboval přeříkávat nahlas, ale vyvolávají je podobnosti v řeči některých současných politiků z antimigrační Alternativy pro Německo (AfD).

Přemístění sochy maršála Koněva nezůstane bez odpovědi, pohrozila Moskva Praze
E15-ekonomika | Ikonka času13. 9. 2019, 15:37 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Rusko pohrozilo odvetou za plány zastupitelů šestého pražského obvodu přemístit sochu maršála Ivana Koněva. Podle prohlášení ruského ministerstva zahraničí, zveřejněného na ministerském webu, může rozhodnutí Prahy 6 poškodit rusko-české vztahy a nezůstane bez odpovědi. Podle českého ministerstva zahraničí není přestěhování sochy v rozporu s žádnou vzájemnou smlouvou.

Srovnání běžných účtů pro studenty
Finparáda | Ikonka času13. 9. 2019, 15:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Přinášíme vám přehled nabídek bank v oblasti běžných účtů pro studenty. V článku najdete podrobnou tabulku s mnoha parametry, charakteristickými pro studentský účet. Do přehledu byly zařazeny produkty...

Glosa Petra Peška: Šťastný den Andreje Babiše
E15-ekonomika | Ikonka času13. 9. 2019, 14:05 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pátek třináctého a tolik dobrých zpráv…tedy pro premiéra. S koaličními partnery i odbory našel souznění v tom, kolik ještě přidat státním zaměstnancům. Sněmovna přehlasovala veto Senátu a odmávla mu další vlny EET. A především ve známost vešlo, že Městské státní zastupitelství v Praze zastavilo stíhání účastníků padesátimilionové hry „Dotace pro Čapí hnízdo“ (tedy s výjimkou premiérova syna, jehož případ byl z hlavního šetření vyčleněn).

„Leckdo sázel na recesi, ta ale nepřichází.“ České firmy se krize nebojí
E15-ekonomika | Ikonka času13. 9. 2019, 14:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Poslední vývoj v zahraničí vyvolává určité pochyby týkající se dalšího růstu české ekonomiky. Německé hospodářství bude pravděpodobně klesat dvě čtvrtletí po sobě. Oficiálně tak podle hospodářského institutu IfW spadne do recese. Pro české firmy, a zejména pro zpracovatelský průmysl, který je s Německem nejvíc propojený, by to mělo být varování, upozorňuje hlavní ekonom Deloitte David Marek. „V rámci úsporných opatření už proto některé průmyslové firmy sáhly k propouštění, a to zejména u agenturních zaměstnanců, kde je to snazší,“ doplnil.

Žalobce získal v kauze Čapí hnízdo nové důkazy, míní Unie státních zástupců
E15-ekonomika | Ikonka času13. 9. 2019, 13:52 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zastavení trestního stíhání je méně obvyklý postup, uvedl mluvčí Unie státních zástupců Ondřej Šťastný k rozhodnutí šéfa Městského státního zastupitelství v Praze Martina Erazíma v kauze Čapí hnízdo. Premiér Andrej Babiš (ANO) a další lidé už podle verdiktu nejsou podezřelí ze spáchání dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie. Poslední slovo bude mít Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který může usnesení zrušit.

Pražské metro může jezdit bez strojvedoucích, novelu schválila sněmovna
E15-ekonomika | Ikonka času13. 9. 2019, 13:26 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Provoz metra zřejmě bude možný i bez strojvůdců. Poslanecká sněmovna schválila drážní novelu poslance ČSSD Petra Dolínka, která variantu automatického provozu podzemní dráhy bez řidiče uzákoní. Automatický provoz metra plánuje Praha na chystané lince D.

Babiš v Bruselu posílí, říká analytik po zastavení stíhání v kauze Čapí hnízdo
E15-ekonomika | Ikonka času13. 9. 2019, 13:06 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Státní zástupce zastavil trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) a dalších obviněných v kauze kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo. Nezvrátí-li vývoj kauzy nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, nepotvrdí se tak podezření na dotační podvod. To v minulosti vyslovil i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Ředitel think-tanku Europeum Vladimír Bartovic ale připomíná, že evropské instituce směřování kauzy neovlivní. “V Evropské unii nepanují  pochybnosti o nezávislosti orgánů v České republice a nemyslím, že by na tom jejich aktuální rozhodnutí něco měnilo,” říká v rozhovoru pro server E15.

Případ Čapí hnízdo přehledně: kauza se po čtyřech letech nachýlila k závěru
E15-ekonomika | Ikonka času13. 9. 2019, 11:27 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Premiér Andrej Babiš je od října 2017 obviněn z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, sám ale dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného. Nyní šéf pražských žalobců Martin Erazím trestní stíhání zastavil.


<< Nejnovější   < Novější    Starší >  Nejstarší >>

Stránka:
... 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Vrátit se nahoru