Celkem 5402 článků.|

Ekonomika a finance

Očima pamětníků: Rok 1989 by byl pro Palacha satisfakcí
E15-ekonomika | Ikonka času16. 1. 2019, 11:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Padesát let uplynulo od nejradikálnějšího protestu v novodobých dějinách našeho státu. Na sebeupálení studenta Jana Palacha dodnes vzpomínají i socioložka Jiřina Šiklová a evangelický farář Miloš Rejchrt. „Jeho sebeoběť byla jakýmsi posledním vzedmutím emocí a té lepší stránky v povaze našich občanů. Poslední memento,“ říká Šiklová. Farář Rejchrt doplňuje, že byl od počátku vystaven dvojímu výkladu Palachovy smrti. „Ta rozporuplnost mě nepustila dodnes,“ říká pro deník E15. 

Komentář Bohumila Pečinky: Potíže s Janem Palachem
E15-ekonomika | Ikonka času16. 1. 2019, 11:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Před padesáti lety se upálil Jan Palach. Primárně nebyl jeho čin reakcí na ruskou okupaci. Z jeho dopisu vyplývá, že chtěl svou obětí vyburcovat českou a slovenskou společnost, která v lednu 1969 podléhala okupační mentalitě a demoralizaci.

Mír mezi Japonskem a Ruskem je v nedohlednu. Stojíme na opačných stranách barikády, prohlásil Lavrov
E15-ekonomika | Ikonka času16. 1. 2019, 10:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Rusko a Japonsko stojí „na opačných stranách barikády“ a jejich shoda o globálních otázkách je v nedohlednu. Na tiskové konferenci v Moskvě to prohlásil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Potvrdil tak skepsi, s níž ruská a japonská média hodnotí nynější fázi rozhovorů o řešení letitého sporu o nejjižnější část Kurilských ostrovů anektovanou před 70 lety Sovětským svazem.

Info.cz: Soukup bude kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu
E15-ekonomika | Ikonka času16. 1. 2019, 10:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Z obrazovek televize Barrandov nejspíš brzy zmizí pořady jejího majitele Jaromíra Soukupa. Podle zdrojů Info.cz dnes večer Soukup oznámí kandidaturu ve volbách do Evropského parlamentu. Dosud se spekulovalo, že bude kandidovat ve volbách prezidentských.

Palach byl přemýšlivý kluk i bojovník zároveň, říká historik Jakub Jareš
E15-ekonomika | Ikonka času16. 1. 2019, 10:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Přesně před padesáti lety se student Jan Palach demonstrativně zapálil na protest proti sovětské okupaci. Podle historika Jakuba Jareše z Ústavu pro studium totalitních režimů formovalo Palachovu osobnost hlavně prostředí, ve kterém vyrůstal. „Byl to v první řadě normální kluk, který velmi citlivě prožíval politiku a od raného dětství měl hluboký zájem o českou historii,“ říká Jareš, který je jedním z autorů knihy Jan Palach 69.

Tajani: Evropská unie se musí připravovat na neřízený odchod Británie
E15-ekonomika | Ikonka času16. 1. 2019, 9:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Evropská unie se po úterním hlasování britského parlamentu, který odmítl návrh brexitové dohody, musí připravovat na neřízený odchod Británie z evropského bloku. Na úvod plenární debaty o brexitu v Evropském parlamentu prohlásil předseda evropského zákonodárného sboru Antonio Tajani. Stejný názor vyjádřili i státní tajemnice pro evropské záležitosti rumunského ministerstva zahraničí Melania-Gabriela Ciotová, která v europarlamentu zastupuje nynější rumunské předsednictví EU, a první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans.

Syrští Kurdové nechtějí bezpečnostní zónu na severu Sýrie
E15-ekonomika | Ikonka času16. 1. 2019, 9:05 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Syrští Kurdové nesouhlasí s tím, aby byla na severu Sýrie, tedy na území obývaném hlavně Kurdy, zřízena bezpečnostní zóna zajišťovaná Tureckem. Informovala o tom agentura AFP. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterý uvedl, že zřízení takové zóny navrhl americký prezident Donald Trump. Má být až 30 kilometrů široká a zřídit ji má Turecko. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes řekl, že Moskva s návrhem nesouhlasí.

Až Francie přestane drancovat Afriku, sníží se migrace do Evropy, říká kamerunská novinářka Bebe
E15-ekonomika | Ikonka času16. 1. 2019, 9:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Kamerunská novinářka Patty Bebe žije v Evropě, kde vydává časopis Mbo@ttitude Magazin, který následně distribuuje do řady afrických zemí. V časopise se často objevuje kritika diktátorských režimů v Africe, nebo evropského přístupu k „černému“ kontinentu. V rozhovoru pro INFO.CZ Patty Bebe hovoří o tom, co by podle jejího názoru zastavilo migraci Afričanů do Evropy, proč se nejhůře mají lidé v bývalých francouzských koloniích nebo z jakého důvodu se musejí evropští politici chovat k Africe jinak než doposud. 

Accolade chce v Otovicích u Karlových Varů vybudovat výrobní areál pro hi-tech firmy
E15-ekonomika | Ikonka času16. 1. 2019, 7:50 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Skupina Accolade chce v Otovicích u Karlových Varů za stovky milionů korun vybudovat výrobní areál pro hi-tech firmy. V moderním areálu by mělo vzniknout až 350 pracovních míst. Areál o rozloze 18 493 metrů čtverečních chce mít developerská společnost hotový na přelomu let 2020 a 2021. Za skupinu Accolade to řekl Jakub Splavec.

Průměrná sazba hypoték v prosinci stoupla nejrychleji za 10 let
E15-ekonomika | Ikonka času16. 1. 2019, 7:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Průměrná úroková sazba hypoték v prosinci stoupla na 2,91 procenta z listopadových 2,78 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Hypotéky tak zdražily nejrychleji za posledních deset let. Na minimu byla sazba v prosinci 2016, a to na 1,77 procenta. Loni v lednu byla na 2,28 procenta. Zájem o hypotéky v prosinci opadl.

Stavební kolaps D1 u Humpolce je selháním firem, říká nový šéf Svazu podnikatelů ve stavebnictví Nouza
E15-ekonomika | Ikonka času16. 1. 2019, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Starosti stavbařů jsou aktuálně zcela jiného druhu než před několika lety. Místo krvežíznivého boje o zakázky pomocí dumpingových cen si mohou dovolit odmítat práci nebo licitovat o vyšších odměnách. „Pokud vyrábíte cihly a nemáte je na skladě, tak si za ně v případě vysoké poptávky řeknete více,“ říká Jiří Nouza, nový prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví.

Zápisník Dušana Kütnera: První terorista
E15-ekonomika | Ikonka času16. 1. 2019, 6:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Česko má svého prvního teroristu. Není jím však žádný imigrant z islámského světa, ale jedenasedmdesátiletý tuzemský příznivec SPD žijící v hrůze z přívalu běženců odsouzený za kácení stromů na železniční trať.

Český vyhledávač letenek Kiwi dál raketově roste, loni prodal o polovinu více letenek
E15-ekonomika | Ikonka času16. 1. 2019, 5:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Celosvětový růst letecké dopravy znovu výrazně prospěl českému vyhledávači letenek Kiwi. Brněnské firmě loni vzrostly globální prodeje letenek meziročně o 47 procent. Skladba prodaných letenek se přitom změnila: zatímco v roce 2017 tvořily jednosměrné letenky 70 procent prodejů, loni to bylo 60 procent. Zbytek tvořily letenky ostatního typu. Deníku E15 to sdělila společnost Kiwi.

Úrokové sazby u termínovaných vkladů aktuálně zvýšila záložna Artesa a NEY spořitelní družstvo
Finparáda | Ikonka času16. 1. 2019, 0:05 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Přinášíme vám informaci o změnách úrokových sazeb u termínovaných vkladů. Tentokrát sazby zvyšovaly záložny, konkrétně Artesa a NEY spořitelní družstvo...

Otestovali jsme NEO účet. Čtvrt roku od spuštění není polovina funkcí dostupná
Mesec.cz | Ikonka času16. 1. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[12 minut čtení] Banka jako platforma, kde si sjednáte pojištění, investujete do nadějných start-upů, nakoupíte zlato a mnoho dalšího? Zajímavá myšlenka. Projekt Expobank je ale zatím v plenkách a za původním plánem trochu pokulhává. Před nedávnem jsme vás v článku Expobank jde do digitálního byznysu. Nakoupíte s ní bitcoiny a investice do start-upů informovali o tom, že Expobank spustila novou digitální platformu, prostřednictvím které chce nabízet služby jednotlivých partnerů.

Bankovnictví za socialismu: Vrcholem techniky byly diskety a magnetické pásky
Mesec.cz | Ikonka času16. 1. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
[4 minuty čtení] Jak dlouho trval převod z banky do banky před rokem 1989? Jak se předávaly platební údaje z podniků do bank? S výpisy z účtů pravidelně vyjíždělo auto a vezlo je postupně do všech poboček bank a spořitelen. Exkurze do historie bankovnictví „před listopadem“. Mnohokrát jsem se setkal s tvrzením, že v socialistickém Československu (neboli před rokem 1989) byly všechny bezhotovostní úhrady zaúčtovány ve prospěch účtu příjemce v den jejich splatnosti, resp. v den jejich odepsání z účtu plátce.

Nezaměstnanost a důchodové nároky
DumFinanci | Ikonka času16. 1. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pokud není získána potřebná doba pojištění, tak nemůže být starobní důchod přiznán. Doba pojištění přitom ještě ovlivňuje samotnou výši státního důchodu. Evidence na úřadu práce se do doby pojištění započítává jen v omezeném rozsahu.

Hypotéky dál zdražují, a to nejrychleji za 10 let. Ale jsou i výjimky
Finance-iDNES.cz | Ikonka času16. 1. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V prosinci úrokové sazby u hypotečních úvěrů pokračovaly v růstu a dostaly se z listopadových 2,78 na 2,91 procenta. Rostoucí sazby a vánoční svátky přilákaly do bank pro hypotéku méně lidí než v listopadu.Další články k tématu:Stavební spoření versus hypotéka. Porovnali jsme výhody a nevýhodyBanky mají prostor, aby lépe úročily vklady, říká centrální bankéř Michl

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty
Finance-iDNES.cz | Ikonka času16. 1. 2019, 0:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na vině je z velké části horší dostupnost hypoték. S prudkým pádem cen se však přesto počítat nedá. Volných bytů k prodeji je totiž stále nedostatek, takže méně zájemců neznamená pro trh katastrofu.Další články k tématu:Čtyři důvody, proč neotálet s pořízením vlastního bydlení na hypotékuMá smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

Glosa Miloše Vávry: Brexit jako dokonalý chaos
E15-ekonomika | Ikonka času15. 1. 2019, 23:47 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Na britské politické scéně neexistuje jednota v dalším postupu. Zmatek v řadách konzervativců má naprostou obdobu v rozštěpené labouristické straně. 

Britové neměli jasno, co od brexitu chtějí, říká analytik Havelka
E15-ekonomika | Ikonka času15. 1. 2019, 22:34 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Dolní sněmovna britského parlamentu odmítla brexitovou dohodu o podmínkách odchodu Velké Británie z Evropské unie. Pro bylo 202 poslanců, proti hlasovalo 432 zákonodárců. Je to nejhorší porážka vlády v historii Velké Británie v parlamentu, říká v rozhovoru pro deník E15 výzkumný pracovník think-tanku Europeum Vít Havelka.

ONLINE: Brexitová dohoda tvrdě narazila, padnout může i vláda Mayové
E15-ekonomika | Ikonka času15. 1. 2019, 22:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Britští poslanci podle očekávání odmítli dohodu o vystoupení Spojeného království z Evropské unie, kterou se sedmadvacítkou dojednala premiérka Theresa Mayová. Dohodu podpořilo 202 zákonodárců, proti bylo 432. Opoziční labouristé vzápětí oznámili, že podali návrh na vyslovení nedůvěry vládě. Debatovat a hlasovat o něm budou poslanci už ve středu večer. Británie má unii opustit 29. března, tedy za 73 dní. Dění jste mohli sledovat prostřednictvím online přenosu.

Komentář Lukáše Kovandy: Dohoda o brexitu je v podstatě mrtvá. Bohužel pro Česko
E15-ekonomika | Ikonka času15. 1. 2019, 21:57 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Britská premiérka Theresa Mayová utrpěla v úterý večer historickou porážku – nejvýraznější prohru vládního kabinetu za poslední století. Plán vystoupení Velké Británie z Evropské unie, který hájila, je tím v podstatě mrtvý.

Eurozóna stále potřebuje naši podporu, zní z Evropské centrální banky
E15-ekonomika | Ikonka času15. 1. 2019, 19:59 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ekonomika eurozóny je slabší, než se očekávalo, a stále potřebuje "významnou" podporu Evropské centrální banky (ECB). Prohlásil to v úterý její prezident Mario Draghi před Evropským parlamentem.

Praha začne řešit severní část Pražského okruhu
E15-ekonomika | Ikonka času15. 1. 2019, 18:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Opozice vyzývá koalici na magistrátu, aby začala s výkupem pozemků pro severní část Pražského okruhu tak, jak se Praha se státem dohodly u jihovýchodní části.

Doba bezpečí je pryč a válka je možná. První linie jsou novináři, říká výsadkář Zelinka
E15-ekonomika | Ikonka času15. 1. 2019, 16:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Podplukovník a výsadkář Ivo Zelinka vidí v Česku mnoho pozitivních trendů. Češi si podle něj váží armády, hrdinů historických i současných a raketově rostou aktivní zálohy. Ti, co armádu ostře kritizují třeba na internetu, jsou vlastenci jiného státu a nemá s nimi vnitřně nic společného, říká Zelinka. Bez NATO by prý Afghánistán upadl do chaosu.

ČEZ šlape do elektromobility, jeho fond koupil podíl v izraelském startupu
E15-ekonomika | Ikonka času15. 1. 2019, 15:42 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Inven Capital, fond energetické skupiny ČEZ vyhledávající po světě investiční příležitosti z branže nové energetiky, koupil podíl v izraelském technologickém startupu Driivz. Firma vyvinula a nabízí systém pro řízení sítí nabíjecích stanic, který po světě využívá kolem tří set tisíc řidičů elektromobilů. Inven vstoupil do izraelské firmy spolu se dvěma britskými partnery z řad investičních skupin, Ombu Group a Centrica Innovations. Celková hodnota transakce je 12 milionů dolarů, tedy v přepočtu necelých 270 milionů korun.

Americké akcie: Které jsou nejlevnější a nejdražší na začátku nového roku?
E15-ekonomika | Ikonka času15. 1. 2019, 15:15 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Americký akciový trh a jeho ocenění je v posledních týdnech velmi diskutované téma. Ačkoliv v návaznosti na prodejní tlak a výběr dosavadních solidních zisků značně poklesla valuace hlavních indexů, stále nemůžeme hovořit o tom, že by byly zámořské akcie levné. Které konkrétní akcie jsou začátkem letošního roku nejdražší a které jsou oceněny naopak velmi příznivě?

Automobilky Volkswagen a Ford budou vyrábět společně
E15-ekonomika | Ikonka času15. 1. 2019, 15:12 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Německá automobilka Volkswagen, která se s Toyotou přetahuje o titul největší automobilky světa, utužuje spolupráci s automobilkou Ford. Koncern bude s legendárním americkým výrobcem aut vyrábět pick-upy a v budoucnu se nebrání ani tomu, že by pro ni ve své továrně v Tennessee vyráběl i elektrické vozy. Pro Financial Times to uvedl výkonný ředitel Volkswagenu Herbert Diess.

Air Bank nabídne okamžité platby v únoru, ale jen do České spořitelny. Budou za korunu nebo zdarma
Finparáda | Ikonka času15. 1. 2019, 14:31 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Klienti Air Bank posílající peníze ze svého účtu do České spořitelny se mohou těšit od února 2019 na podstatné zrychlení takovýchto plateb. Banka chce totiž rozšířit svůj pilotní projekt okamžitých plateb...


<< Nejnovější   < Novější    Starší >  Nejstarší >>

Stránka:
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

Vrátit se nahoru